Koha 23.11.08.001 - en to ar-Arab translation catalogue (1810 entries)

en: fixed length control field
ar-Arab: حقل التحكم ثابت الطول

en: control field
ar-Arab: حقل التحكم

en: Field link and sequence number
ar-Arab: رابط الحقل ورقم التسلسل

en: LC control number
ar-Arab: رقم تحكم مكتبة الكونجرس

en: Canceled/invalid LC control number
ar-Arab: رقم تحكم مكتبة الكونجرس ملغي/غير صالح

en: Linkage
ar-Arab: الربط

en: Control number of related bibliographic record
ar-Arab: رقم الاستدعاء لتسجيلة ببليوغرافية ذات صلة

en: Source
ar-Arab: مصدر

en: Record control number
ar-Arab: رقم تحكم التسجيلة

en: Canceled or invalid record control number
ar-Arab: رقم تحكم التسجيلة ملغي/غير صالح

en: International Standard Book Number
ar-Arab: الرقم الدولي المعياري للكتاب

en: Terms of availability
ar-Arab: شروط الإتاحة

en: Qualifying information
ar-Arab: معلومات التأهيل

en: Canceled/invalid ISBN
ar-Arab: ردمك ملغي/غير صالح

en: International Standard Serial Number
ar-Arab: رقم الدوريات المعياري الدولي

en: ISSN-L
ar-Arab: تدمد-L

en: Canceled ISSN-L
ar-Arab: ردمد ملغي-L

en: Incorrect ISSN
ar-Arab: ردمد غير صحيح

en: Canceled ISSN
ar-Arab: ردمد ملغي

en: Authority record control number or standard number
ar-Arab: الرقم المعياري أو رقم تحكم تسجيلة الاستناد

en: Real World Object URI
ar-Arab: URI كائن العالم الحقيقي

en: Standard number or code
ar-Arab: الرقم أو الرمز المعياري

en: Additional codes following the standard number or code
ar-Arab: رموز إضافية تلي الرمز أو الرقم المعياري

en: Canceled/invalid standard number or code
ar-Arab: رمز أو رقم معياري ملغي/غير صالح

en: System code
ar-Arab: رمز النظام

en: Number of work
ar-Arab: رقم العمل

en: Number of movement
ar-Arab: عدد النقلات

en: Number of excerpt
ar-Arab: عدد المقتطفات

en: Caption or heading
ar-Arab: التسمية التوضيحية أو العنوان

en: Role
ar-Arab: الدور

en: Clef
ar-Arab: المفتاح الموسيقي

en: Voice/instrument
ar-Arab: صوت/آلة

en: Key signature
ar-Arab: توقيع رئيسي

en: Time signature
ar-Arab: التوقيع الزمني

en: Musical notation
ar-Arab: تنويت الموسيقى

en: General note
ar-Arab: ملاحظة عامة

en: Key or mode
ar-Arab: مفتاح أو وضع

en: Coded validity note
ar-Arab: ملاحظة الصلاحية المرمزة

en: Text incipit
ar-Arab: بداية النص

en: Uniform Resource Identifier
ar-Arab: معرّف المورد الموحد

en: Link text
ar-Arab: نص الرابط

en: Public note
ar-Arab: ملاحظة عامة

en: Materials specified
ar-Arab: المواد المحددة

en: Coordinates - westernmost longitude
ar-Arab: الإحداثيات - خط الطول لأقصى الغرب

en: Coordinates - easternmost longitude
ar-Arab: الإحداثيات - خط الطول لأقصى الشرق

en: Coordinates - northernmost latitude
ar-Arab: الإحداثيات - دائرة العرض لأقصى الشمال

en: Coordinates - southernmost latitude
ar-Arab: الإحداثيات - دائرة العرض لأقصى الجنوب

en: Declination - northern limit
ar-Arab: الانحراف - الحد الشمالي

en: Declination - southern limit
ar-Arab: الانحراف - الحد الجنوبي

en: Right ascension - eastern limit
ar-Arab: الصعود الأيمن - الحد الشرقي

en: Right ascension - western limit
ar-Arab: الصعود الأيمن - الحد الغربي

en: Equinox
ar-Arab: الاعتدال الربيعي أو الخريفي

en: Distance from earth
ar-Arab: المسافة من الأرض

en: G-ring latitude
ar-Arab: دائة عرض حلقة غروتينديك

en: G-ring longitude
ar-Arab: خط طول حلقة غروتينديك

en: Beginning date
ar-Arab: تاريخ البدء

en: Ending date
ar-Arab: تاريخ الانتهاء

en: Name of extraterrestrial body
ar-Arab: اسم جسم من خارج كوكب الأرض

en: System control number
ar-Arab: رقم تحكم النظام

en: Canceled/invalid system control number
ar-Arab: رقم تحكم النظام ملغي/غير صالح

en: Original cataloging agency
ar-Arab: وكالة الفهرسة الأصلية

en: Language of cataloging
ar-Arab: لغة الفهرسة

en: Transcribing agency
ar-Arab: وكالة النسخ

en: Modifying agency
ar-Arab: وكالة التعديل

en: Description conventions
ar-Arab: اصطلاحات الوصف

en: Subject heading/thesaurus conventions
ar-Arab: رأس الموضوع/اصطلاحات قاموس المرادفات

en: Authentication code
ar-Arab: رمز الاستيثاق

en: Source of local code
ar-Arab: مصدر الكود المحلي

en: Geographic area code
ar-Arab: رمز المنطقة الجغرافية

en: Local GAC code
ar-Arab: رمز GAC المحلي

en: ISO code
ar-Arab: رمز الآيزو

en: Time period code
ar-Arab: رمز الفترة الزمنية

en: Formatted 9999 B.C. through C.E. time period
ar-Arab: تنسيق 9999 قبل الميلاد حتى فترة الحقبة العامة

en: Formatted pre-9999 B.C. time period
ar-Arab: فترة منسقة ما قبل 9999 قبل الميلاد

en: Source of date scheme
ar-Arab: مخطط مصدر التاريخ

en: Birth date
ar-Arab: تاريخ الميلاد

en: Death date
ar-Arab: تاريخ الوفاة

en: Beginning or single date created
ar-Arab: تم إنشاء تاريخ مفرد أو تاريخ بدء

en: Ending date created
ar-Arab: تم إنشاء تاريح الانتهاء

en: Single or starting date for aggregated content
ar-Arab: تاريخ واحد أو تاريخ البدء للمحتوى المجمع

en: Ending date for aggregated content
ar-Arab: تاريخ الانتهاء للمحتوى المجمع

en: Establishment date
ar-Arab: تاريخ التأسيس

en: Termination date
ar-Arab: تاريخ الإنهاء

en: Start period
ar-Arab: فترة البداية

en: End period
ar-Arab: نهاية الفترة

en: Source of information
ar-Arab: مصدر المعلومات

en: Institution to which field applies
ar-Arab: المؤسسة التي ينطبق عليها الحقل

en: Classification number
ar-Arab: رقم التصنيف

en: Item number
ar-Arab: رقم المادة

en: Volumes/dates to which call number applies
ar-Arab: المجلدات/التواريخ التي ينطبق عليها رقم الاستدعاء

en: Code source
ar-Arab: مصدر الكود

en: Geographic classification area code
ar-Arab: رمز منطقة التصنيف الجغرافي

en: Geographic classification subarea code
ar-Arab: رمز منطقة التصنيف الجغرافي الفرعية

en: Populated place name
ar-Arab: اسم مكان مملوء

en: Classification number element-single number or beginning number of span
ar-Arab: عنصر رقم التصنيف-رقم واحد أو رقم بداية النطاق

en: Classification number element-ending number of span
ar-Arab: عنصر رقم التصنيف-رقم نهاية النطاق

en: Explanatory term
ar-Arab: مصطلح توضيحي

en: Number source
ar-Arab: مصدر الرقم

en: Library to which class number applies
ar-Arab: المكتبة التي ينطبق عليها رقم الفئة

en: LC classification number--Single number or beginning number of a range
ar-Arab: عنصر رقم تصنيف مكتبة الكونجرس--رقم واحد أو رقم بداية النطاق

en: LC classification number--End number of a range
ar-Arab: رقم تصنيف مكتبة الكونجرس--رقم نهاية النطاق

en: NLM classification number--Single number or beginning number of a range
ar-Arab: رقم تصنيف المكتبة الوطنية للطب--رقم واحد أو رقم بداية النطاق

en: NLM classification number--End number of a range
ar-Arab: رقم تصنيف المكتبة الوطنية للطب--رقم نهاية النطاق

en: Classification number element-single number or beginning of span
ar-Arab: عنصر رقم التصنيف-رقم واحد أو بداية النطاق

en: Primary G0 character set
ar-Arab: مجموعة أحرف G0 الرئيسية

en: Primary G1 character set
ar-Arab: مجموعة أحرف G1 الرئيسية

en: Alternate G0 or G1 character set
ar-Arab: مجموعة أحرف G0 أو G1 البديلة

en: Subject category code
ar-Arab: رمز فئة الموضوع

en: Subject category code subdivision
ar-Arab: التقسيم الفرعي لرمز فئة الموضوع

en: Subdivision usage
ar-Arab: استخدام التقسيم الفرعي

en: Type of entity term
ar-Arab: نوع مصطلح الكينونة

en: Type of entity code
ar-Arab: نوع رمز الكينونة

en: Edition identifier
ar-Arab: معرف الطبعة

en: Universal Decimal Classification number
ar-Arab: رقم التصنيف العشري العالمي

en: Common auxiliary subdivision
ar-Arab: التقسيم الفرعي المساعد المشترك

en: Edition number
ar-Arab: رقم الطبعة

en: Table sequence number for internal subarrangement or add table
ar-Arab: رقم تسلسل الجدول للترتيب الفرعي الداخلي أو إضافة جدول

en: Table identification-table number
ar-Arab: تعريف الجدول-رقم الجدول

en: Classification scheme code
ar-Arab: رمز مخطط التصنيف

en: Edition title
ar-Arab: عنوان الطبعة

en: Source edition identifier
ar-Arab: معرف طبعة المصدر

en: Language code
ar-Arab: رمز اللغة

en: Authorization
ar-Arab: التصريح

en: Variations
ar-Arab: الاختلافات

en: Call number
ar-Arab: رقم الاستدعاء

en: Canceled/invalid call number
ar-Arab: رقم استدعاء ملغي/غير صالح

en: Classification number element-Single number of beginning number of span
ar-Arab: عنصر رقم التصنيف-رقم واحد أو رقم بداية النطاق

en: Explanatory information
ar-Arab: معلومات توضيحية

en: Document shelving number (CODOC)
ar-Arab: رقم ترفيف المستند (CODOC)

en: Call number ; Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
ar-Arab: رقم الاستدعاء؛ رقم التصنيف (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت) (R)؛ رقم التصنيف، الاستدعاء (شبكة معلومات مكتبات البحث) (NR)

en: Item number ; Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
ar-Arab: رقم المادة ؛ رقم القاطع المحلي (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)؛ رقم الكتاب/رقم الاستدعاء غير المقسم، CALL (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Feature heading (OCLC)
ar-Arab: عنوان الخاصية (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: Filing suffix (OCLC) ; Footnote, FNT (RLIN)
ar-Arab: لاحقة التصنيف (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)؛ حاشية، FNT (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Output transaction history, HST (RLIN)
ar-Arab: سجل معاملات الإخراج، HST (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Output transaction instruction, INS (RLIN)
ar-Arab: تعليمات معاملات الإخراج، INS (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Extra card control statement, EXT (RLIN)
ar-Arab: بيان التحكم في بطاقة Extra، EXT (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Additional local notes, ANT (RLIN)
ar-Arab: ملاحظات محلية إضافية، ANT (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Pathfinder code, PTH (RLIN)
ar-Arab: رمز باحث المسار، PTH (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Field suppresion, FSP (RLIN)
ar-Arab: حجب الحقل، FSP (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Volumes, VOL (RLIN)
ar-Arab: المجلدات، VOL (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Date, VOL (RLIN)
ar-Arab: التاريخ، VOL (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Classification number element--single number or beginning number of span
ar-Arab: عنصر رقم التصنيف--رقم واحد أو رقم بداية النطاق

en: Classification number element--ending number of span
ar-Arab: عنصر رقم التصنيف--رقم نهاية النطاق

en: Table identification--table number
ar-Arab: تعريف الجدول--رقم الجدول

en: Feature heading
ar-Arab: عنوان الخاصية

en: Filing suffix
ar-Arab: لاحقة التصنيف

en: Call number based on other classification scheme
ar-Arab: رقم الاستدعاء بناء على مخطط تصنيف آخر

en: Personal name
ar-Arab: الاسم الشخصي

en: Numeration
ar-Arab: الترقيم

en: Titles and other words associated with a name
ar-Arab: العناوين والكلمات الأخرى المرتبطة بالاسم

en: Dates associated with a name
ar-Arab: التواريخ المرتبطة باسم

en: Relator term
ar-Arab: مصطلح رابط

en: Date of a work
ar-Arab: تاريخ عمل

en: Miscellaneous information
ar-Arab: معلومات متنوعة

en: Medium
ar-Arab: وسيط

en: Attribution qualifier
ar-Arab: مؤهل السمة

en: Form subheading
ar-Arab: عنوان فرعي للنموذج

en: Language of a work
ar-Arab: لغة عمل

en: Medium of performance for music
ar-Arab: وسيط الأداء الموسيقي

en: Number of part/section of a work
ar-Arab: رقم الجزء/القسم من العمل

en: Arranged statement for music
ar-Arab: بيان مرتب للموسيقى

en: Name of part/section of a work
ar-Arab: اسم الجزء/القسم من العمل

en: Fuller form of name
ar-Arab: صيغة أتم للاسم

en: Key for music
ar-Arab: مفتاح موسيقي

en: Version
ar-Arab: الإصدار

en: Title of a work
ar-Arab: عنوان العمل

en: Form subdivision
ar-Arab: تقسيم فرعي للنموذج

en: General subdivision
ar-Arab: تقسيمات فرعية عامة

en: Chronological subdivision
ar-Arab: تقسيم فرعي زمني

en: Geographic subdivision
ar-Arab: التقسيمات الفرعية الجغرافية

en: Corporate name or jurisdiction name as entry element
ar-Arab: الاسم المؤسسي أو اسم الاختصاص كعنصر إدخال

en: Subordinate unit
ar-Arab: وحدة ثانوية

en: Location of meeting
ar-Arab: موقع الاجتماع

en: Date of meeting or treaty signing
ar-Arab: تاريخ الاجتماع أو توقيع الاتفاقية

en: Number of part/section/meeting
ar-Arab: رقم الجزء/القسم/الاجتماع

en: Meeting name or jurisdiction name as entry element
ar-Arab: اسم الاجتماع أو اسم الاختصاص كعنصر إدخال

en: Number [OBSOLETE]
ar-Arab: الرقم [لاغ]

en: Name of meeting following jurisdiction name entry element
ar-Arab: عنصر إدخال اسم الاجتماع التالي لاسم الاختصاص

en: Uniform title
ar-Arab: عنوان موحد

en: Date of treaty signing
ar-Arab: تاريخ توقيع الاتفاقية

en: Date of treaty
ar-Arab: تاريخ الاتفاقية

en: General material designation
ar-Arab: تعيين مادة عامة

en: Language
ar-Arab: اللغة

en: Number of part or section/serial, thematic, or opus number
ar-Arab: رقم الجزء أو القسم، الرقم الموضوع، أو رقم العمل الموسيقي

en: Arranged or arr. for music
ar-Arab: مرتب أو arr. للموسيقى

en: Part or section
ar-Arab: جزء أو قسم

en: General subject subdivision
ar-Arab: تقسيمات موضوع فرعية عامة

en: Period subject subdivision
ar-Arab: تقسيمات الموضوع الفرعية للفترة

en: Place subject subdivision
ar-Arab: مكان تقسيم الموضوع

en: Collective title
ar-Arab: عنوان جماعي

en: Named event
ar-Arab: حدث مسمى

en: Location of named event
ar-Arab: موقع الحدث المسمى

en: Date of named event
ar-Arab: تاريخ حدث مسمى

en: Chronological term
ar-Arab: مصطلح زمني

en: Topical term or geographic name entry element
ar-Arab: مصطلح موضوعي أوعنصر إدخال اسم جغرافي

en: Topical term following geographic name entry element
ar-Arab: مصطلح موضوعي يتبع عنصر إدخال الاسم الجغرافي

en: Geographic name
ar-Arab: الاسم الجغرافي

en: Name following place as an entry element {OBSOLETE]
ar-Arab: الاسم التالي للمكان كعنصر إدخال {لاغ]

en: Classification number--Single number or beginning number of span
ar-Arab: رقم التصنيف--رقم واحد أو رقم بداية النطاق

en: Classification number--Ending number of span
ar-Arab: رقم التصنيف--رقم نهاية النطاق

en: Caption hierarchy
ar-Arab: التسلسل الهرمي للتسمية التوضيحية

en: Caption
ar-Arab: تسمية توضيحية

en: Summary number span caption hierarchy
ar-Arab: التسلسل الهرمي للتسمية التوضيحية لرقم الملخص

en: Table identification
ar-Arab: تعريف الجدول

en: General explanatory index term
ar-Arab: مصطلح فهرس توضيحي عام

en: General explanatory index term--Succeeding level
ar-Arab: مصطلح فهرس توضيحي عام--المستوى التالي

en: Schedule identification
ar-Arab: تعريف الجدول

en: Genre/form term
ar-Arab: مصطلح النوع/الشكل

en: Medium of performance term
ar-Arab: مصطلح وسيط الأداء

en: Classification number referred to--Single number or beginning number of span
ar-Arab: رقم التصنيف المشار إليه--رقم واحد أو رقم بداية النطاق

en: Classification number referred to--Ending number of span
ar-Arab: رقم التصنيف المشار إليه--رقم نهاية النطاق

en: Explanatory text
ar-Arab: نص توضيحي

en: Table identification--Schedule [OBSOLETE]
ar-Arab: تعريف الجدول--الجدول [لاغ]

en: Heading referred to
ar-Arab: العنوان المشار إليه

en: Content type term
ar-Arab: مصطلح نوع المحتوى

en: Content type code
ar-Arab: رمز نوع المحتوى

en: Source of term
ar-Arab: مصدر المصطلح

en: Format of notated music term
ar-Arab: مصطلح تنسيق موسيقى منوتة

en: Format of notated music code
ar-Arab: رمز تنسيق موسيقى منوتة

en: Type of corporate body
ar-Arab: نوع الهيئة المؤسسية

en: Type of jurisdiction
ar-Arab: نوع الاختصاص

en: Other designation
ar-Arab: تعيين آخر

en: Title of person
ar-Arab: لقب الشخص

en: Relationship
ar-Arab: العلاقة

en: Place of birth
ar-Arab: مكان الميلاد

en: Place of death
ar-Arab: مكان الوفاة

en: Associated country
ar-Arab: بلد مرتبطة

en: Place of residence/headquarters
ar-Arab: مكان الإقامة/المقر الرئيسي

en: Other associated place
ar-Arab: مكان آخر مرتبط

en: Place of origin of work or expression
ar-Arab: مكان أصل العمل أو التعبير

en: Relationship information
ar-Arab: معلومات العلاقة

en: Address
ar-Arab: العنوان

en: City
ar-Arab: المدينة

en: Intermediate jurisdiction
ar-Arab: اختصاص متوسط

en: Country
ar-Arab: البلد

en: Postal code
ar-Arab: الرمز البريدي

en: Electronic mail address
ar-Arab: عنوان البريد الإلكتروني

en: Field of activity
ar-Arab: حقل النشاط

en: Associated group
ar-Arab: مجموعة مرتبطة

en: Occupation
ar-Arab: المهنة

en: Gender
ar-Arab: النوع

en: Type of family
ar-Arab: نوع العائلة

en: Name of prominent member
ar-Arab: اسم العضو البارز

en: Hereditary title
ar-Arab: لقب وراثي

en: Source of code
ar-Arab: مصدر الكود

en: Language term
ar-Arab: مصطلح اللغة

en: Fuller form of personal name
ar-Arab: صيغة أتم للاسم الشخصي

en: Form of work
ar-Arab: شكل العمل

en: Other distinguishing characteristic
ar-Arab: خاصية مميزة أخرى

en: Medium of performance
ar-Arab: وسيط الأداء

en: Soloist
ar-Arab: عازف منفرد

en: Doubling instrument
ar-Arab: أداة مضاعفة

en: Number of ensembles of the same type
ar-Arab: عدد المجموعات من نفس النوع

en: Number of performers of the same medium
ar-Arab: عدد المؤدين من نفس الوسط

en: Alternative medium of performance
ar-Arab: وسيط بديل للأداء

en: Total number of individuals performing alongside ensembles
ar-Arab: إجمالي عدد الأفراد الذين يؤدون إلى جانب المجموعات

en: Total number of performers
ar-Arab: العدد الإجمالي للمؤديين

en: Total number of ensembles
ar-Arab: العدد الإجمالي للمجموعات

en: Note
ar-Arab: ملاحظة

en: Serial number
ar-Arab: رقم الدورية

en: Opus number
ar-Arab: رقم العمل الموسيقي

en: Thematic index number
ar-Arab: رقم الفهرس الموضوعي

en: Thematic index code
ar-Arab: رمز الفهرس الموضوعي

en: Publisher associated with opus number
ar-Arab: الناشر المرتبط برقم التأليف

en: Key
ar-Arab: مفتاح

en: Audience term
ar-Arab: مصطلح الجمهور

en: Audience code
ar-Arab: رمز الجمهور

en: Demographic group term
ar-Arab: مصطلح المجموعة الديموغرافية

en: Demographic group code
ar-Arab: رمز المجموعة الديموغرافية

en: Creator/contributor term
ar-Arab: مصطلح المنشئ/المساهم

en: Creator/contributor code
ar-Arab: رمز المنشئ/المساهم

en: Time period of creation term
ar-Arab: الفترة الزمنية لمصطلح الإنشاء

en: 9 (RLIN)
ar-Arab: 9 (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Control subfield
ar-Arab: الحقل الفرعي للتحكم

en: Number {OBSOLETE]
ar-Arab: الرقم {لاغ]

en: Classification element-Ending number of span
ar-Arab: عنصر التصنيف- رقم نهاية النطاق

en: Topic
ar-Arab: موضوع

en: Dates of publication and/or sequential designation
ar-Arab: تواريخ النشر و/أو التعيين المتسلسل

en: Numbering peculiarities note
ar-Arab: ملاحظة خصوصيات الترقيم

en: Institution/copy to which field applies
ar-Arab: المؤسسة/النسخة التي ينطبق عليها الحقل

en: Series numbering example
ar-Arab: مثال ترقيم السلسلة

en: Volumes/dates to which series numbering example applies
ar-Arab: المجلدات/التواريخ التي ينطبق عليها مثال ترقيم السلسلة

en: Place
ar-Arab: المكان

en: Publisher/issuing body
ar-Arab: جهة النشر/الإصدار

en: Volumes/dates to which place and publisher/issuing body apply
ar-Arab: المجلدات/التواريخ التي ينطبق عليها الناشر/جهة الإصدار

en: Series analysis practice
ar-Arab: ممارسة تحليل السلسلة

en: Exceptions to analysis practice
ar-Arab: استثناءات لممارسة التحليل

en: Volumes/dates to which analysis practice applies
ar-Arab: المجلدات/التواريخ التي تنطبق عليها ممارسة التحليل

en: Series tracing practice
ar-Arab: ممارسة تتبع السلسلة

en: Volumes/dates to which tracing practice applies
ar-Arab: المجلدات/التواريخ التي تنطبق عليها ممارسة التتبع

en: Series classification practice
ar-Arab: ممارسة تصنيف السلسلة

en: Volumes/dates to which classification practice applies
ar-Arab: المجلدات/التواريخ التي تنطبق عليها ممارسة التصنيف

en: Title referred to
ar-Arab: العنوان المشار إليه

en: History reference
ar-Arab: مرجع تاريخي

en: General explanatory reference
ar-Arab: مرجع توضيحي عام

en: Nonpublic general note
ar-Arab: ملاحظة عمومية غير عامة

en: Characters in nonroman alphabet
ar-Arab: أحرف بأبجدية غير رومانية

en: Source citation
ar-Arab: استشهاد المصدر

en: Information found
ar-Arab: المعلومات التي تم العثور عليها

en: Bibliographic record control number
ar-Arab: رقم تحكم التسجيلة الببليوغرافية

en: Citation
ar-Arab: الاقتباس

en: Title
ar-Arab: عنوان

en: Remainder of title
ar-Arab: باقي العنوان

en: Date
ar-Arab: التاريخ

en: Rule number(s) and additional information
ar-Arab: رقم القاعدة ومعلومات إضافية

en: Definition
ar-Arab: تعريف

en: Source of definition
ar-Arab: مصدر التعريف

en: Biographical or historical data
ar-Arab: بيانات تاريخية أو ذاتية

en: Expansion
ar-Arab: توسيع

en: Heading or subdivision term
ar-Arab: مصطلح العنوان أو التقسيم الفرعي

en: Classification number--Ending number of span [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: رقم التصنيف--رقم نهاية النطاق [تنسيق التصنيف]

en: Subject heading or subdivision term
ar-Arab: مصطلح التقسيم الفرعي أو رأس الموضوع

en: Replacement authority record control number
ar-Arab: رقم تحكم استناد الاستبدال

en: Replacement heading
ar-Arab: عنوان الاستبدال

en: Corresponding classification field
ar-Arab: حقل التصنيف المقابل

en: Source consulted and information found
ar-Arab: المصدر المستشار والمعلومات التي تم العثور عليها

en: Application history note
ar-Arab: ملاحظة سجل التطبيق

en: Source of heading or term
ar-Arab: مصدر الرأس أو المصطلح

en: Materials specified [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: المواد المحددة [تنسيق التصنيف]

en: Location of event
ar-Arab: موقع الحدث

en: Active date
ar-Arab: التاريخ النشط

en: Index term
ar-Arab: مصطلح الفهرس

en: Index term--Succeeding level
ar-Arab: مصطلح الفهرس--المستوى التالي

en: Index term referred from
ar-Arab: مصطلح الفهرش المحال منه

en: Example class number
ar-Arab: مثال على رقم الفئة

en: See also reference term
ar-Arab: مصطلح مرجعية انظر أيضاً

en: See also reference term--Succeeding level
ar-Arab: مصطلح مرجعية انظر أيضاً--مستوى لاحق

en: Use reference term
ar-Arab: استخدام مصطلح المرجع

en: Use reference term--Succeeding level
ar-Arab: استخدام مصطلح المرجع--المستوى اللاحق

en: Material specified
ar-Arab: مادة محددة

en: Focus term
ar-Arab: مصطلح التركيز

en: Non-focus term
ar-Arab: مصطلح بدون تركيز

en: Facet/hierarchy designation
ar-Arab: تعيين الفاسيت/التسلسل الهرمي

en: Genre/form term as entry element
ar-Arab: مصطلح النوع/الشكل كعنصر إدخال

en: Number where instructions are found--Single number or beginnning number of span
ar-Arab: رقم وجود التعليمات--رقم مفرد أور قم بداية النطاق

en: Base number
ar-Arab: الرقم الأساسي

en: Divided like number
ar-Arab: مقسم كرقم

en: Facet designator
ar-Arab: معين الفاسيت

en: Negative example class number
ar-Arab: رقم فئة مثال سالب

en: Root number
ar-Arab: رقم الجذر

en: Other classification number
ar-Arab: رقم تصنيف آخر

en: Medium of performance term as entry element
ar-Arab: مصطلح وسيط الأداء كعنصر إدخال

en: Table number
ar-Arab: رقم الجدول

en: Manual note
ar-Arab: ملاحظة يدوية

en: Number where instructions are found
ar-Arab: رقم وجود التعليمات

en: See reference
ar-Arab: مرجع انظر

en: Rule number
ar-Arab: رقم القاعدة

en: Number where instructions are found--Single number or beginning number of span
ar-Arab: رقم وجود التعليمات--رقم مفرد أور قم بداية النطاق

en: Number where instructions are found--Ending number of span
ar-Arab: رقم وجود التعليمات--رقم نهاية النطاق

en: Digits added from classification number in schedule or external table
ar-Arab: تمت إضافة الأرقام من رقم التصنيف في جدول أو جدول خارجي

en: Digits added from internal subarrangement or add table
ar-Arab: تمت إضافة الأرقام من ترتيب فرعي داخلي أو إضافة جدول

en: Number being analyzed
ar-Arab: الرقم الجاري تحليله

en: Number in internal subarrangement or add table where instructions are found
ar-Arab: الرقم في الترتيب الفرعي الداخلي أو إضافة جدول حيث توجد الإرشادات

en: Table identification--Internal subarrangement or add table
ar-Arab: تعريف الجدول--الترتيب الفرعي الداخلي أو إضافة جدول

en: Secondary table of applicability
ar-Arab: الجدول الثانوي لقابلية التطبيق

en: Type of division
ar-Arab: نوع التقسيم

en: Topic used as example of citation and preference order instruction
ar-Arab: موضوع يستخدم كمثال على الاستشهاد وتعليمات ترتيب التفضيل

en: Exception to table of preference
ar-Arab: استثناء من جدول التفضيل

en: Table identification--Table number
ar-Arab: تعريف الجدول--رقم الجدول

en: Access method
ar-Arab: طريقة الوصول

en: Access status
ar-Arab: حالة الوصول

en: Host name
ar-Arab: اسم المضيف

en: Access number
ar-Arab: رقم الوصول

en: Compression information
ar-Arab: معلومات الضغط

en: Path
ar-Arab: مسار

en: Electronic name
ar-Arab: الاسم الإلكتروني

en: Processor of request
ar-Arab: معالج الطلب

en: Instruction
ar-Arab: تعليمات

en: Bits per second
ar-Arab: بت في الثانية

en: Password
ar-Arab: كلمة المرور

en: Logon
ar-Arab: تسجيل دخول

en: Contact for access assistance
ar-Arab: جهة الاتصال لمساعدة الوصول

en: Name of location of host
ar-Arab: اسم موقع المضيف

en: Operating system
ar-Arab: نظام التشغيل

en: Port
ar-Arab: منفذ

en: Electronic format type
ar-Arab: نوع التنسيق الإلكتروني

en: Settings
ar-Arab: الإعدادات

en: File size
ar-Arab: حجم الملف

en: Terminal emulation
ar-Arab: محاكاة طرفية

en: Hours access method available
ar-Arab: طريقة الوصول المتاحة بالساعات

en: Nonpublic note
ar-Arab: ملاحظة غير عامة

en: Generation process
ar-Arab: عملية التوليد

en: Confidence value
ar-Arab: قيمة الثقة

en: Generation date
ar-Arab: تاريخ التوليد

en: Generation agency
ar-Arab: وكالة توليد

en: Validity end date
ar-Arab: تاريخ انتهاء الصلاحية

en: Conversion process
ar-Arab: عملية التحويل

en: Conversion date
ar-Arab: تاريخ التحويل

en: Identifier of source metadata
ar-Arab: معرف ميتاداتا المصدر

en: Conversion agency
ar-Arab: وكالة التحويل

en: Matching information
ar-Arab: معلومات مطابقة

en: Status of matching and its checking
ar-Arab: حالة المطابقة والتحقق منها

en: Koha auth type
ar-Arab: نوع استناد كوها

en: LEADER
ar-Arab: الفاتح

en: CONTROL NUMBER
ar-Arab: رقم التحكم

en: CONTROL NUMBER IDENTIFIER
ar-Arab: معرّف رقم التحكم

en: DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION
ar-Arab: تاريخ ووقت أحدث معاملة

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS
ar-Arab: عناصر بيانات ذات طول ثابت

en: LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER
ar-Arab: رقم تحكم مكتبة الكونجرس

en: LINK TO BIBLIOGRAPHIC RECORD FOR SERIAL OR MULTIPART ITEM
ar-Arab: رابط إلى التسجيلة الببليوغرافية لمادة دورية أو متعددة الأجزاء

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHIC AGENCY CONTROL NUMBER
ar-Arab: رقم تحكم الهيئة الببليوغرافية الوطنية

en: INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER
ar-Arab: رقم الكتاب القياسي الدولي

en: INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER
ar-Arab: الرقم التسلسلي القياسي الدولي

en: OTHER STANDARD IDENTIFIER
ar-Arab: معرف قياسي آخر

en: MUSICAL INCIPITS INFORMATION
ar-Arab: معلومات الافتتاحيات الموسيقية

en: CODED CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
ar-Arab: البيانات الرياضية التخطيطية المرمزة

en: SYSTEM CONTROL NUMBER
ar-Arab: رقم تحكم النظام

en: CATALOGING SOURCE
ar-Arab: مصدر الفهرسة

en: AUTHENTICATION CODE
ar-Arab: رمز الاستيثاق

en: GEOGRAPHIC AREA CODE
ar-Arab: رمز المنطقة الجغرافية

en: TIME PERIOD OF HEADING
ar-Arab: الفترة الزمنية للرأس

en: SPECIAL CODED DATES
ar-Arab: تواريخ مرمزة خاصة

en: LIBRARY OF CONGRESS CALL NUMBER
ar-Arab: رقم استدعاء مكتبة الكونجرس

en: GEOGRAPHIC CLASSIFICATION
ar-Arab: تصنيف جغرافي

en: LC CLASSIFICATION NUMBER
ar-Arab: رقم تصنيف مكتبة الكونجرس

en: LIBRARY AND ARCHIVES CANADA CALL NUMBER
ar-Arab: رقم استدعاء كندا للأرشيفات والمكتبة

en: LC CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
ar-Arab: رقم تصنيف مكتبة الكونجرس المعين في كندا [لاغ، كندا/مارك]

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE CALL NUMBER
ar-Arab: رقم استدعاء المكتبة الوطنية للطب

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED BY NLM [OBSOLETE, CAN/MARC]
ar-Arab: رقم تصنيف المكتبة الوطنية للطب المعين بواسطة المكتبة الوطنية للطب [لاغ، كندا/مارك]

en: OTHER CLASSIFICATION NUMBER
ar-Arab: رقم تصنيف آخر

en: CHARACTER SETS PRESENT
ar-Arab: مجموعات الأحرف الحالية

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
ar-Arab: رقم تصنيف المكتبة الوطنية للطب المعين في كندا [لاغ، كندا/مارك]

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY CALL NUMBER
ar-Arab: رقم استدعاء المكتبة الزراعية الوطنية

en: SUBJECT CATEGORY CODE
ar-Arab: رمز فئة الموضوع

en: SUBDIVISION USAGE
ar-Arab: استخدام التقسيم الفرعي

en: TYPE OF ENTITY
ar-Arab: نوع الكينونة

en: UNIVERSAL DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
ar-Arab: رقم التصنيف العشري العالمي

en: DEWEY DECIMAL CALL NUMBER
ar-Arab: رقم استدعاء ديوي العشري

en: DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
ar-Arab: رقم تصنيف ديوي العشري

en: CLASSIFICATION SCHEME AND EDITION [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: طبعة ومخطط التصنيف [تنسيق التصنيف]

en: GOVERNMENT DOCUMENT CALL NUMBER
ar-Arab: رقم استدعاء مستند حكومي

en: GOVERNMENT DOCUMENT CLASSIFICATION NUMBER
ar-Arab: رقم تصنيف مستند حكومي

en: DOCUMENT SHELVING NUMBER (CODOC) [OBSOLETE, CAN/MARC]
ar-Arab: رقم ترفيف المستند (CODOC) [لاغ، كندا/مارك]

en: LOCAL CALL NUMBER (SERIES) [OBSOLETE]; LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
ar-Arab: رقم الاستدعاء المحلي (سلاسل) [OBSOLETE]؛ رقم استدعاء نوع مكتبة الكونجرس المعين محلياً (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)؛ رقم الاستدعاء المحلي (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC); LOCAL CLASSIFICATION NUMBER (RLIN)
ar-Arab: رقم تصنيف نوع مكتبة الكونجرس المعين محلياً (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)؛ رقم التصنيف المحلي (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CALL NUMBER (OCLC)
ar-Arab: رقم استدعاء ديوي المعين محلياً (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
ar-Arab: رقم تصنيف ديوي المعين محلياً (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CALL NUMBER (OCLC)
ar-Arab: رقم استدعاء نوع المكتبة الوطنية للطب المعين محلياً (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
ar-Arab: رقم تصنيف نوع المكتبة الوطنية للطب المعين محلياً (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: OTHER CLASSIFICATION SCHEMES (OCLC)
ar-Arab: مخططات تصنيف أخرى (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: LOCAL FREE-TEXT CALL NUMBER (OCLC)
ar-Arab: رقم استدعاء النص الحر المحلي (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: HEADING--PERSONAL NAME
ar-Arab: العنوان--الاسم الشخصي

en: HEADING--CORPORATE NAME
ar-Arab: العنوان--الاسم المؤسسي

en: HEADING--MEETING NAME
ar-Arab: العنوان--اسم الاجتماع

en: HEADING--UNIFORM TITLE
ar-Arab: العنوان--عنوان موحد

en: UNIFORM TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
ar-Arab: عنوان موحد [لاغ، كندا/مارك]

en: COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
ar-Arab: عنوان جماعي [لاغ، كندا/مارك]

en: HEADING--NAMED EVENT
ar-Arab: العنوان--حدث مسمى

en: HEADING--CHRONOLOGICAL TERM
ar-Arab: العنوان--مصطلح زمني

en: HEADING--TOPICAL TERM
ar-Arab: العنوان--مصطلح موضوعي

en: HEADING--GEOGRAPHIC NAME
ar-Arab: العنوان--الاسم الجغرافي

en: CLASSIFICATION NUMBER [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: رقم التصنيف [تنسيق التصنيف]

en: GENERAL EXPLANATORY INDEX TERM [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: مصطلح فهرس توضيحي عام [تنسيق التصنيف]

en: HEADING--GENRE/FORM TERM
ar-Arab: العنوان--مصطلح النوع/الشكل

en: HEADING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
ar-Arab: العنوان--وسيط مصطلح الأداء

en: HEADING--GENERAL SUBDIVISION
ar-Arab: العنوان--تقسيم فرعي عام

en: HEADING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
ar-Arab: العنوان--التقسيم الفرعي الجغرافي

en: HEADING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
ar-Arab: العنوان--تقسيمات فرعية زمنية

en: HEADING--FORM SUBDIVISION
ar-Arab: العنوان--التقسيم الفرعي للشكل

en: COMPLEX SEE REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: مرجع انظر مركب [تنسيق التصنيف]

en: COMPLEX SEE REFERENCE--SUBJECT
ar-Arab: مرجع انظر مركب -- الموضوع

en: CONTENT TYPE
ar-Arab: نوع المحتوى

en: FORMAT OF NOTATED MUSIC
ar-Arab: تنسيق موسيقى منوّتة

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: مرجع انظر أيضا مركب [تنسيق التصنيف]

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--SUBJECT
ar-Arab: مرجع انظر أيضاً مركب -- الموضوع

en: OTHER ATTRIBUTES OF PERSON OR CORPORATE BODY
ar-Arab: سمات أخرى للشخص أو المؤسسة

en: ASSOCIATED PLACE
ar-Arab: مكان ذو صلة

en: ADDRESS
ar-Arab: العنوان

en: FIELD OF ACTIVITY
ar-Arab: حقل النشاط

en: ASSOCIATED GROUP
ar-Arab: مجموعة ذات صلة

en: OCCUPATION
ar-Arab: المهنة

en: GENDER
ar-Arab: النوع

en: FAMILY INFORMATION
ar-Arab: معلومات العائلة

en: ASSOCIATED LANGUAGE
ar-Arab: لغة ذات صلة

en: FULLER FORM OF PERSONAL NAME
ar-Arab: صيغة أتم من الاسم الشخصي

en: FORM OF WORK
ar-Arab: شكل عمل

en: OTHER DISTINGUISHING CHARACTERISTICS OF WORK OR EXPRESSION
ar-Arab: الخصائص المميزة الأخرى للعمل أو التعبير

en: MEDIUM OF PERFORMANCE
ar-Arab: وسيط الأداء

en: NUMERIC DESIGNATION OF MUSICAL WORK
ar-Arab: التوصيف الرقمي للعمل الموسيقي

en: KEY
ar-Arab: مفتاح

en: AUDIENCE CHARACTERISTICS
ar-Arab: خصائص الجمهور

en: CREATOR/CONTRIBUTOR CHARACTERISTICS
ar-Arab: خصائص المنشئ/المساهم

en: TIME PERIOD OF CREATION
ar-Arab: الفترة الزمنية للإنشاء

en: SEE FROM TRACING--PERSONAL NAME
ar-Arab: انظر من التتبع--الاسم الشخصي

en: SEE FROM TRACING--CORPORATE NAME
ar-Arab: تتبع انظر من--الاسم المؤسسي

en: SEE FROM TRACING--MEETING NAME
ar-Arab: تتبع انظر من--اسم الاجتماع

en: SEE FROM TRACING--UNIFORM TITLE
ar-Arab: تتبع انظر من--المصطلح الموحد

en: SEE FROM TRACING-NAMED EVENT
ar-Arab: تتبع انظر من-حدث مسمى

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
ar-Arab: تتبع انظر من--المصطلح الزمني

en: SEE FROM TRACING--TOPICAL TERM
ar-Arab: تتبع انظر من--المصطلح الموضوعي

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
ar-Arab: تتبع انظر من--الاسم الجغرافي

en: INVALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: تتبع الأرقام غير الصالحة [تنسيق التصنيف]

en: SEE FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
ar-Arab: تتبع انظر من--مصطلح عام/الشكل

en: SEE FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
ar-Arab: تتبع انظر من-وسيط مصطلح الأداء

en: SEE FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
ar-Arab: تتبع انظر من--التقسيم الفرعي العام

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
ar-Arab: تتبع انظر من--التقسيم الفرعي الجغرافي

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
ar-Arab: تتبع انظر من--التقسيم الفرعي الزمني

en: SEE FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
ar-Arab: تتبع انظر من--التقسيم الفرعي للشكل

en: SEE ALSO FROM TRACING--PERSONAL NAME
ar-Arab: تتبع انظر أيضاً من--الاسم الشخصي

en: SEE ALSO FROM TRACING--CORPORATE NAME
ar-Arab: تتبع انظر أيضاً من--الاسم المؤسسي

en: SEE ALSO FROM TRACING--MEETING NAME
ar-Arab: تتبع انظر أيضاً من--اسم الاجتماع

en: SEE ALSO FROM TRACING--UNIFORM TITLE
ar-Arab: تتبع انظر أيضاً من--المصطلح الموحد

en: SEE ALSO FROM TRACING-NAMED EVENT
ar-Arab: تتبع انظر أيضاً من-حدث مسمى

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
ar-Arab: تتبع انظر أيضاً من--المصطلح الزمني

en: SEE ALSO FROM TRACING--TOPICAL TERM
ar-Arab: تتبع انظر أيضاً من--المصطلح الموضوعي

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
ar-Arab: تتبع انظر أيضاً من--الاسم الجغرافي

en: VALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: تتبع الأرقام الصالحة [تنسيق التصنيف]

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
ar-Arab: تتبع انظر أيضاً من--مصطلح عام/الشكل

en: SEE ALSO FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
ar-Arab: تتبع انظر أيضاً من-وسيط مصطلح الأداء

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
ar-Arab: تتبع انظر أيضاً من--التقسيم الفرعي العام

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
ar-Arab: تتبع انظر أيضاً من--التقسيم الفرعي الجغرافي

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
ar-Arab: تتبع انظر أيضاً من--التقسيم الفرعي الزمني

en: SEE ALSO FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
ar-Arab: تتبع انظر أيضاً من--التقسيم الفرعي للشكل

en: SERIES DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
ar-Arab: تواريخ النشر و/أو التعيين المتسلسل للسلاسل

en: SERIES NUMBERING PECULIARITIES
ar-Arab: خصائص ترقيم السلاسل

en: SERIES NUMBERING EXAMPLE
ar-Arab: مثال ترقيم السلاسل

en: SERIES PLACE AND PUBLISHER/ISSUING BODY
ar-Arab: مكان السلسلة والناشر/جهة الإصدار

en: SERIES ANALYSIS PRACTICE
ar-Arab: ممارسة تحليل السلاسل

en: SERIES TRACING PRACTICE
ar-Arab: ممارسة تتبع السلاسل

en: SERIES CLASSIFICATION PRACTICE
ar-Arab: ممارسة تصنيف السلاسل

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--NAME
ar-Arab: مرجع انظر أيضاً مركب -- الاسم

en: COMPLEX SEE REFERENCE--NAME
ar-Arab: مرجع انظر مركب -- الاسم

en: HISTORY REFERENCE
ar-Arab: مرجع تاريخي

en: GENERAL EXPLANATORY REFERENCE--NAME
ar-Arab: تفضيل توضيحي عام--الاسم

en: NONPUBLIC GENERAL NOTE
ar-Arab: ملاحظة عمومية غير عامة

en: CHARACTERS IN NONROMAN ALPHABETS [OBSOLETE]
ar-Arab: الأحرف في الأبجديات غير الرومانية [لاغ]

en: SOURCE DATA FOUND
ar-Arab: تم العثور على بيانات المصدر

en: NOTE--WORK CATALOGUED [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
ar-Arab: ملاحظة--العمل المفهرس [لاغ، كندا /مارك فقط]

en: TITLE RELATED TO THE ENTITY
ar-Arab: العنوان المرتبط بالكينونة

en: TITLE NOT RELATED TO THE ENTITY
ar-Arab: العنوان غير المرتبط بالكينونة

en: SOURCE DATA NOT FOUND
ar-Arab: لم يتم العثور على بيانات المصدر

en: NOTE--CATALOGUING RULES (NAMES/TITLES) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
ar-Arab: ملاحظة--قواعد الفهرسة (الأسماء/العناوين) [لاغ، كندا /مارك فقط]

en: DEFINITION
ar-Arab: تعريف

en: BIOGRAPHICAL OR HISTORICAL DATA
ar-Arab: البيانات التاريخية أو الذاتية

en: PUBLIC GENERAL NOTE
ar-Arab: ملاحظة عمومية عامة

en: SUBJECT EXAMPLE TRACING NOTE
ar-Arab: ملاحظة تتبع مثال الموضوع

en: DELETED HEADING INFORMATION
ar-Arab: معلومات العنوان المحذوفة

en: APPLICATION HISTORY NOTE
ar-Arab: ملاحظة سجل التطبيق

en: AUXILIARY INSTRUCTION NOTE [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: ملحوظة تعليمات مساعدة [تنسيق التصنيف]

en: NOTE--SOURCE DATA FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
ar-Arab: ملاحظة--بيانات المصدر التي تم العثور عليها (الموضوعات) [لاغ، كندا /مارك فقط]

en: NOTE--SOURCE DATA NOT FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
ar-Arab: ملاحظة--بيانات المصدر التي لم يتم العثور عليها (الموضوعات) [لاغ، كندا /مارك فقط]

en: NOTE--USAGE (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
ar-Arab: ملاحظة--الاستخدام (الموضوعات) [لاغ، كندا /مارك فقط]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--PERSONAL NAME
ar-Arab: مدخل رابط العنوان المحدد--الاسم الشخصي

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CORPORATE NAME
ar-Arab: مدخل رابط العنوان المحدد--الاسم المؤسسي

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--MEETING NAME
ar-Arab: مدخل رابط العنوان المحدد--اسم الاجتماع

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--UNIFORM TITLE
ar-Arab: مدخل رابط العنوان المحدد--المصطلح الموحد

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-NAMED EVENT
ar-Arab: مدخل رابط العنوان المحدد-الحدث المسمى

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
ar-Arab: مدخل رابط العنوان المحدد--المصطلح الزمني

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--TOPICAL TERM
ar-Arab: مدخل رابط العنوان المحدد--مصطلح الموضوع

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
ar-Arab: مدخل رابط العنوان المحدد--الاسم الجغرافي

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: مصطلح الفهرس---بدون تحكم [تنسيق التصنيف]

en: INDEX TERM--FACETED TOPICAL TERMS [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: مصطلح الفهرس---مصطلحات موضوعية متعددة الأوجه [تنسيق التصنيف]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GENRE/FORM TERM
ar-Arab: مدخل رابط العنوان المحدد--مصطلح النوع/الشكل

en: ADD OR DIVIDE LIKE INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: إضافة أو تقسيم كتعليمات [تنسيق التصنيف]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
ar-Arab: مدخل رابط العنوان المحدد-وسيط مصطلح الأداء

en: INTERNAL SUBARRANGEMENT OR ADD TABLE ENTRY [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: ترتيب فرعي داخلي أو إضافة مدخل إلى جدول [تنسيق التصنيف]

en: RULE IDENTIFICATION [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: تعريف القاعدة [تنسيق التصنيف]

en: SYNTHESIZED NUMBER COMPONENTS [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: مكونات الرقم المجمع [تنسيق التصنيف]

en: SECONDARY TABLE INFORMATION [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: معلومات الجدول الثانوي [تنسيق التصنيف]

en: CITATION AND PREFERENCE ORDER INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
ar-Arab: تعليمات ترتيب التفضيلات والاستشهاد [تنسيق التصنيف]

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GENERAL SUBDIVISION
ar-Arab: مدخل ربط التقسيم الفرعي--تقسيم فرعي عام

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
ar-Arab: مدخل ربط التقسيم الفرعي--تقسيم فرعي جغرافي

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
ar-Arab: مدخل ربط التقسيم الفرعي--تقسيم فرعي زمني

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--FORM SUBDIVISION
ar-Arab: مدخل ربط التقسيم الفرعي--تقسيم فرعي شكلي

en: COMPLEX LINKING ENTRY DATA
ar-Arab: بيانات إدخال ربط مركب

en: ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS
ar-Arab: الوصول والموقع الإلكتروني

en: ALTERNATE GRAPHIC REPRESENTATION
ar-Arab: عرض رسومي بديل

en: MACHINE-GENERATED METADATA PROVENANCE
ar-Arab: إثبات ميتاداتا مولدة آلياً

en: DESCRIPTION CONVERSION INFORMATION
ar-Arab: معلومات تحويل الوصف

en: MATCHING INFORMATION
ar-Arab: معلومات مطابقة

en: KOHA INTERNAL USE
ar-Arab: استخدام كوها الداخلي

en: Default
ar-Arab: الافتراضي

en: Chronological Term
ar-Arab: مصطلح زمني

en: Corporate Name
ar-Arab: الاسم المؤسسي

en: Corporate Names
ar-Arab: الأسماء المؤسسية

en: Genre/Form Term
ar-Arab: مصطلح النوع/الشكل

en: Geographic Name
ar-Arab: الاسم الجغرافي

en: Meeting Name
ar-Arab: اسم الاجتماع

en: Personal Name
ar-Arab: الاسم الشخصي

en: Personal Names
ar-Arab: الأسماء الشخصية

en: Topical Term
ar-Arab: مصطلح موضوعي

en: Uniform Title
ar-Arab: عنوان موحد

en: Default MARC21 Standard Authority types:
ar-Arab: أنواع استناد مارك 21 القياسية الافتراضية:

en: Acquisition framework
ar-Arab: إطار التزويد

en: MARC21 Default and Acquisitions bibliographic frameworks.
ar-Arab: إطارات التزويد ومارك 21 الافتراضية الببليوغرافية.

en: Item type [OBSOLETE]
ar-Arab: نوع المادة [لاغ]

en: Koha Dewey Subclass [OBSOLETE]
ar-Arab: طبقة ديوي الفرعية لكوها [لاغ]

en: Koha biblionumber
ar-Arab: الرقم الببليوغرافي في كوها

en: Koha biblioitemnumber
ar-Arab: رقم المادة الببليوغرافي في كوها

en: Koha issues (borrowed), all copies
ar-Arab: أعداد كوها (المستعارة)، كل النسخ

en: Source of classification or shelving scheme
ar-Arab: مصدر التصنيف أو مخطط الترفيف

en: Koha normalized classification for sorting
ar-Arab: مصدر تصنيف كوها المتطبع للفرز

en: Institution code [OBSOLETE]
ar-Arab: رمز المؤسسة [لاغ]

en: Koha item type
ar-Arab: نوع مادة كوها

en: Edition
ar-Arab: الطبعة

en: Classification part
ar-Arab: جزء التصنيف

en: Item part
ar-Arab: جزء المادة

en: Call number prefix
ar-Arab: بادئة رقم الاستدعاء

en: Call number suffix
ar-Arab: لاحقة رقم الاستدعاء

en: Suppress in OPAC
ar-Arab: حجب في الأوباك

en: Serial record flag
ar-Arab: علامة تسجيلة الدورية

en: Withdrawn status
ar-Arab: حالة مسحوبة

en: Lost status
ar-Arab: حالة ضائعة

en: Materials specified (bound volume or other part)
ar-Arab: المواد المحددة (مجلد أو جزء آخر)

en: Damaged status
ar-Arab: حالة التلف

en: Use restrictions
ar-Arab: استخدم القيود

en: Not for loan
ar-Arab: لا تعار

en: Collection
ar-Arab: المجموعة

en: Koha itemnumber (autogenerated)
ar-Arab: رقم مادة كوها (مولد تلقائيا)

en: Home library
ar-Arab: المكتبة الرئيسية

en: Current library
ar-Arab: المكتبة الحالية

en: Shelving location
ar-Arab: موقع الترفيف

en: Date acquired
ar-Arab: تاريخ التزويد

en: Source of acquisition
ar-Arab: مصدر التزويد

en: Coded location qualifier
ar-Arab: مؤهل الموقع المرمز

en: Cost, normal purchase price
ar-Arab: التكلفة، سعر الشراء العادي

en: Serial enumeration / chronology
ar-Arab: الترقيم/التسلسل الزمني للدورية

en: Inventory number
ar-Arab: رقم الجرد

en: Shelving control number
ar-Arab: رقم تحكم الترفيف

en: Total checkouts
ar-Arab: إجمالي الإعارات

en: Total renewals
ar-Arab: إجمالي التجديدات

en: Total holds
ar-Arab: إجمالي الحجوزات

en: Full call number
ar-Arab: رقم الاستدعاء الكامل

en: Barcode
ar-Arab: الباركود

en: Date due
ar-Arab: تاريخ الاستحقاق

en: Date last seen
ar-Arab: تاريخ آخر رؤية

en: Date last checked out
ar-Arab: تاريخ آخر إعارة

en: Copy number
ar-Arab: رقم النسخة

en: Uniform resource identifier
ar-Arab: معرف المورد الموحد

en: Cost, replacement price
ar-Arab: التكلفة، سعر الاستبدال

en: Price effective from
ar-Arab: السعر ساري من

en: Non-public note
ar-Arab: ملاحظة غير عامة

en: NUCMC control number
ar-Arab: رقم تحكم NUCMC

en: Number
ar-Arab: عدد

en: Type of number
ar-Arab: نوع الرقم

en: Status
ar-Arab: حالة

en: Party to document
ar-Arab: طرف في التوثيق

en: National bibliography number
ar-Arab: الرقم الببليوغرافي الوطنى

en: Canceled/invalid national bibliography number
ar-Arab: رقم ببليوغرافي وطني ملغي/غير صالح

en: Canceled/invalid control number
ar-Arab: رقم تحكم ملغي/غير صالح

en: Copyright or legal deposit number
ar-Arab: رقم الإيداع القانوني أو حقوق النشر

en: Assigning agency
ar-Arab: تعيين وكالة

en: Display text
ar-Arab: نص العرض

en: Canceled/invalid copyright or legal deposit number
ar-Arab: رقم إيداع قانوني أو حقوق نشر ملغي/غير صالح

en: Copyright article-fee code
ar-Arab: رمز رسم مقال حقوق النشر

en: Standard film number
ar-Arab: رقم الفيلم المعياري

en: Source of number or code
ar-Arab: مصدر الرقم أو الرمز

en: Additional codes following the standard number [OBSOLETE]
ar-Arab: رموز إضافية تلي الرقم المعياري [لاغ]

en: Overseas acquisition number
ar-Arab: رقم التزويد الخارجي

en: First and second groups of characters
ar-Arab: المجموعة الأولى والثانية من الأحرف

en: Third and fourth groups of characters
ar-Arab: المجموعة الثالثة والرابعة من الأحرف

en: Number of volume or part
ar-Arab: رقم المجلد أو الجزء

en: Unparsed fingerprint
ar-Arab: بصمة غير محللة

en: Standard technical report number
ar-Arab: رقم التقرير الفني المعياري

en: Canceled/invalid number
ar-Arab: رقم ملغي/غير صالح

en: Publisher or distributor number
ar-Arab: رقم الناشر أو الموزع

en: OCLC library identifier
ar-Arab: معرف مكتبة مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت

en: OAI set name
ar-Arab: اسم مجموعة مبادرة الأرشيفات المفتوحة

en: Content type identifier
ar-Arab: معرف نوع المحتوى

en: Canceled/invalid CODEN
ar-Arab: رمز ملغي/غير صالح

en: Postal registration number
ar-Arab: رقم التسجيل البريدي

en: Source agency assigning number
ar-Arab: رقم تعيين وكالة المصدر

en: Formatted date/time
ar-Arab: تاريخ/وقت منسق

en: Place of event
ar-Arab: مكان الحدث

en: Category of scale
ar-Arab: فئة المقياس

en: Constant ratio linear horizontal scale
ar-Arab: مقياس خطي أفقي بنسبة ثابتة

en: Constant ratio linear vertical scale
ar-Arab: مقياس خطي عمودي بنسبة ثابتة

en: Coordinates--westernmost longitude
ar-Arab: الإحداثيات--خط الطول لأقصى الغرب

en: Coordinates--easternmost longitude
ar-Arab: الإحداثيات--خط الطول لأقصى الشرق

en: Coordinates--northernmost latitude
ar-Arab: الإحداثيات--دائرة العرض لأقصى الشمال

en: Coordinates--southernmost latitude
ar-Arab: الإحداثيات--دائرة العرض لأقصى الجنوب

en: Angular scale
ar-Arab: مقياس زاوي

en: Declination--northern limit
ar-Arab: الانحراف--الحد الشمالي

en: Declination--southern limit
ar-Arab: الانحراف--الحد الجنوبي

en: Right ascension--eastern limit
ar-Arab: الصعود الأيمن--الحد الشرقي

en: Right ascension--western limit
ar-Arab: الصعود الأيمن--الحد الغربي

en: Original study number
ar-Arab: رقم الدراسة الأصلي

en: Stock number
ar-Arab: رقم المخزون

en: Source of stock number/acquisition
ar-Arab: مصدر رقم المخزون/التزويد

en: Form of issue
ar-Arab: شكل العدد

en: Additional format characteristics
ar-Arab: خصائص تنسيق إضافية

en: Record content licensor
ar-Arab: مرخص محتوى التسجيلة

en: Level of rules in bibliographic description
ar-Arab: مستوى القواعد في الوصف الببليوغرافية

en: Level of effort used to assign nonsubject heading access points
ar-Arab: مستوى الجهد المستخدم لتعيين نقاط وصول عناوين غير موضوعية

en: Level of effort used to assign subject headings
ar-Arab: مستوى الجهد المستخدم لتعيين رؤوس الموضوع

en: Level of effort used to assign classification
ar-Arab: مستوى الجهد المستخدم لتعيين التصنيف

en: Number of fixed field character positions coded
ar-Arab: عدد مواضع أحرف الحقل الثابت المرمز

en: Data provenance
ar-Arab: منشأ البيانات

en: Language code of text/sound track or separate title
ar-Arab: رمز اللغة لنص/مسار صوتي أو عنوان منفصل

en: Language code of summary or abstract
ar-Arab: رمز اللغة للملخص أو الموجز

en: Languages of separate titles (VM) [OBSOLETE] ; Languages of available translation  (SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: لغات عناوين منفصلة (VM) [لاغ]؛ لغات الترجمة المتاحة  (SE) [لاغ]

en: Language code of sung or spoken text
ar-Arab: رمز اللغة للنص المنطوق أو المنشد

en: Language code of librettos
ar-Arab: رمز اللغة للنصوص الأوبرالية

en: Language code of table of contents
ar-Arab: رمز اللغة لجدول المحتويات

en: Language code of accompanying material other than librettos and transcripts
ar-Arab: رمز اللغة للمواد المرافقة بخلاف النصوص المكتوبة والنصوص الأوبرالية

en: Language code of original
ar-Arab: رمز اللغة للأصول

en: Language code of intertitles
ar-Arab: رمز اللغة للعناوين الداخلية

en: Language code of subtitles
ar-Arab: رمز اللغة للعناوين الفرعية

en: Language code of intermediate translations
ar-Arab: رمز اللغة للترجمات الوسيطة

en: Language code of original accompanying materials other than librettos
ar-Arab: رمز اللغة للمواد المرافقة الأصلية بخلاف النصوص الأوبرالية

en: Language code of original libretto
ar-Arab: رمز اللغة للنصوص الأوبرالية الأصلية

en: Language code of captions
ar-Arab: رمز اللغة للتسميات التوضيحية

en: Language code of accessible audio
ar-Arab: رمز اللغة للصوت القابل للوصول

en: Language code of accessible visual language
ar-Arab: رمز اللغة للغة المرئية القابلة للوصول

en: Language code of accompanying transcripts for audiovisual materials
ar-Arab: رمز اللغة للنصوص المرافقة للمواد السمعية البصرية

en: Source of local subentity code
ar-Arab: مصدر كود الكينونة الفرعي المحلي

en: MARC country code
ar-Arab: رمز بلد مارك

en: Local subentity code
ar-Arab: رمز الكينونة الفرعي المحلي

en: ISO country code
ar-Arab: رمز آيزو للبلد

en: Source of date
ar-Arab: مصدر التاريخ

en: Type of date code
ar-Arab: رمز نوع التاريخ

en: Date 1, B.C.E. date
ar-Arab: التاريخ 1، تاريخ قبل الحقبة العامة (قبل الميلاد)

en: Date 1, C.E. date
ar-Arab: التاريخ 1، تاريخ حقبة عامة (بعد الميلاد)

en: Date 2, B.C.E. date
ar-Arab: التاريخ 2، تاريخ قبل الحقبة العامة (قبل الميلاد)

en: Date 2, C.E. date
ar-Arab: التاريخ 2، تاريخ حقبة عامة (بعد الميلاد)

en: Date resource modified
ar-Arab: تاريخ تعديل المورد

en: Beginning of date valid
ar-Arab: بدء التاريخ صالح

en: End of date valid
ar-Arab: نهاية التاريخ الصالح

en: Form of musical composition code
ar-Arab: رمز شكل مقطوعة موسيقية

en: Performer or ensemble
ar-Arab: مؤدي أو مجموعة

en: Holding library
ar-Arab: المكتبة المقتنية

en: Copy statement
ar-Arab: بيان النسخة

en: Definition of bibliographic subdivisions
ar-Arab: تعريف التقسيمات الببليوغرافية

en: Local processing data
ar-Arab: بيانات المعالجة المحلية

en: Missing elements
ar-Arab: عناصر مفقودة

en: Notes about holdings
ar-Arab: ملاحظات حول المقتنيات

en: Secondary bibliographic subdivision
ar-Arab: التقسيم الفرعي الببليوغرافي الثانوي

en: Third bibliographic subdivision
ar-Arab: التقسيم الفرعي الببليوغرافي الثالث

en: Fourth bibliographic subdivision
ar-Arab: التقسيم الفرعي الببليوغرافي الرابع

en: Fifth bibliographic subdivision
ar-Arab: التقسيم الفرعي الببليوغرافي الخامس

en: Sixth bibliographic subdivision
ar-Arab: التقسيم الفرعي الببليوغرافي السادس

en: Seventh bibliographic subdivision
ar-Arab: التقسيم الفرعي الببليوغرافي السابع

en: Primary bibliographic subdivision
ar-Arab: التقسيم الفرعي الببليوغرافي الرئيسي

en: Inclusive dates of publication or coverage
ar-Arab: تواريخ شاملة للنشر أو التغطية

en: Supplementary class number (MU) [OBSOLETE]
ar-Arab: رقم الفئة التكميلي (MU) [لاغ]

en: Copy information
ar-Arab: معلومات النسخة

en: Subject (MP) [OBSOLETE]
ar-Arab: الموضوع (MP) [لاغ]

en: Source of call/class number
ar-Arab: مصدر رقم الفئة/الاستدعاء

en: GPO item number
ar-Arab: رقم مادة GPO

en: Canceled/invalid GPO item number
ar-Arab: رقم مادة GPO ملغي/غير صالح

en: Edition information
ar-Arab: معلومات الطبعة

en: Standard or optional designation
ar-Arab: تعيين قياسي أو اختياري

en: Number where instructions are found-single number or beginning number of span
ar-Arab: رقم وجود التعليمات-رقم مفرد أور قم بداية النطاق

en: Classification number-ending number of span
ar-Arab: رقم التصنيف--رقم نهاية النطاق

en: Table identification-Internal subarrangement or add table
ar-Arab: تعريف الجدول-الترتيب الفرعي الداخلي أو إضافة جدول

en: Canceled/invalid classification number
ar-Arab: رقم تصنيف ملغي/غير صالح

en: Report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
ar-Arab: رقم التقرير [لاغ، كندا/مارك]

en: Canceled/invalid report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
ar-Arab: رقم تقرير ملغي/غير صالح [لاغ، كندا/مارك]

en: Report number
ar-Arab: رقم التقرير

en: Canceled/invalid report number
ar-Arab: رقم تقرير ملغي/غير صالح

en: Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
ar-Arab: رقم التصنيف (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت) (R)؛ رقم التصنيف، الاستدعاء (شبكة معلومات مكتبات البحث) (NR)

en: Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
ar-Arab: رقم القاطع المحلي (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)؛ رقم الكتاب/رقم الاستدعاء غير المقسم، CALL (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Filing suffix (OCLC); Footnote, FNT (RLIN)
ar-Arab: لاحقة التصنيف (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)؛ حاشية، FNT (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Retention, VOL (RLIN)
ar-Arab: الاحتفاظ، VOL (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Microfilm shelf location
ar-Arab: موقع ترفيف الميكروفيلم

en: Titles and words associated with a name
ar-Arab: العناوين والكلمات المرتبطة بالاسم

en: Affiliation
ar-Arab: الانتساب

en: Abbreviated title
ar-Arab: عنوان مختصر

en: Acronym or shortened title
ar-Arab: الاختصار أو العنوان المختصر

en: Variant access title
ar-Arab: عنوان وصول متغير

en: Augmented title
ar-Arab: عنوان معزز

en: Key title
ar-Arab: عنوان رئيسي

en: Romanized title
ar-Arab: عنوان مكتوب الحروف الرومانية

en: Statement of responsibility, etc.
ar-Arab: بيان المسؤولية، إلخ.

en: Designation of section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: تعيين القسم (BK AM MP MU VM SE) [لاغ]

en: Name of part/section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: اسم الجزء/القسم (BK AM MP MU VM SE) [لاغ]

en: Language code of translated title
ar-Arab: رمز اللغة لعنوان مترجم

en: Designation of section/part/series (SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: تعيين القسم/الجزء/السلسلة (SE) [لاغ]

en: Name of part/section/series (SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: اسم جزء/قسم/سلسلة (SE) [لاغ]

en: Inclusive dates
ar-Arab: تواريخ شاملة

en: Bulk dates
ar-Arab: تواريخ كمية

en: Form
ar-Arab: نموذج

en: Title proper/short title
ar-Arab: عنوان مناسب/عنوان قصير

en: Date or sequential designation
ar-Arab: التاريخ أو التعيين المتسلسل

en: Designation of section (SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: تعيين القسم (SE) [لاغ]

en: Name of part/section (SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: اسم الجزء/القسم (SE) [لاغ]

en: Edition statement
ar-Arab: بيان الطبعة

en: Remainder of edition statement
ar-Arab: تذكير ببيان الطبعة

en: Musical presentation statement
ar-Arab: بيان العرض الموسيقي

en: Statement of scale
ar-Arab: بيان المقياس

en: Statement of projection
ar-Arab: بيان الإسقاط

en: Statement of coordinates
ar-Arab: بيان الإحداثيات

en: Statement of zone
ar-Arab: بيان المنطقة

en: Statement of equinox
ar-Arab: بيان الاعتدال الربيعي أو الخريفي

en: Outer G-ring coordinate pairs
ar-Arab: أزواج إحداثيات حلقة غروتينديك الخارجية

en: Exclusion G-ring coordinate pairs
ar-Arab: استثناء أزواج إحداثيات حلقة غروتينديك

en: Computer file characteristics
ar-Arab: خصائص ملف الحاسب

en: Country of producing entity
ar-Arab: بلد الكينونة المنتجة

en: Issuing jurisdiction
ar-Arab: اختصاص الإصدار

en: Denomination
ar-Arab: طائفة

en: Place of publication, distribution, etc.
ar-Arab: مكان النشر، التوزيع، إلخ.

en: Name of publisher, distributor, etc.
ar-Arab: اسم الناشر، الموزع، إلخ.

en: Date of publication, distribution, etc.
ar-Arab: تاريخ النشر، التوزيع، إلخ.

en: Plate or publisher's number for music (Pre-AACR 2) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
ar-Arab: رقم اللوحة أو الناشر للموسيقى (Pre-AACR 2) [لاغ، كندا/مارك]، [محلي، الولايات المتحدة الأمريكية]

en: Place of manufacture
ar-Arab: مكان التصنيع

en: Manufacturer
ar-Arab: مُصنع

en: Date of manufacture
ar-Arab: تاريخ التصنيع

en: Identification/manufacturer number [OBSOLETE, CAN/MARC]
ar-Arab: رقم التعريف/المصنع [لاغ، كندا/مارك]

en: Matrix and/or take number [OBSOLETE, CAN/MARC]
ar-Arab: المصفوفة و/أو رقم الأخذ [لاغ، كندا/مارك]

en: Producing company
ar-Arab: الشركة المنتجة

en: Releasing company (primary distributor)
ar-Arab: شركة الإصدار (الموزع الرئيسي)

en: Date of production, release, etc.
ar-Arab: تاريخ الإنتاج، الإصدار، إلخ.

en: Contractual producer
ar-Arab: منتج تعاقدي

en: Place of production, release, etc.
ar-Arab: مكان الإنتاج، الإصدار، إلخ.

en: Publisher or trade name
ar-Arab: اسم الناشر أو الاسم التجاري

en: Serial identification
ar-Arab: تعريف الدورية

en: Matrix and/or take number
ar-Arab: المصفوفة و/أو رقم الأخذ

en: Projected publication date
ar-Arab: تاريخ النشر المتوقع

en: Place of production, publication, distribution, manufacture
ar-Arab: مكان الإنتاج، أو النشر، أو التوزيع، أو التصنيع

en: Name of producer, publisher, distributor, manufacturer
ar-Arab: اسم المنتج، الناشر، الموزع، المصنع

en: Date of production, publication, distribution, manufacture, or copyright notice
ar-Arab: تاريخ الإنتاج، النشر، التوزيع، التصنيع، أو إخطار حقوق النشر

en: Linkage [OBSOLETE]
ar-Arab: الربط [لاغ]

en: Source for acquisition/subscription address [OBSOLETE]
ar-Arab: مصدر التزويد/عنوان الاشتراك [لاغ]

en: State or province
ar-Arab: المحافظة أو الإقليم

en: Terms preceding attention name
ar-Arab: المصطلحات التي تسبق اسم الانتباه

en: Attention name
ar-Arab: اسم الانتباه

en: Attention position
ar-Arab: موضع الانتباه

en: Type of address
ar-Arab: نوع العنوان

en: Specialized telephone number
ar-Arab: رقم هاتف متخصص

en: Telephone number
ar-Arab: رقم الهاتف

en: Fax number
ar-Arab: رقم الفاكس

en: TDD or TTY number
ar-Arab: رقم TDD أو TTY

en: Contact person
ar-Arab: جهة الاتصال

en: Title of contact person
ar-Arab: لقب جهة الاتصال

en: Hours
ar-Arab: ساعات

en: Extent
ar-Arab: مدى

en: Other physical details
ar-Arab: تفاصيل مادية أخرى

en: Dimensions
ar-Arab: أبعاد

en: Accompanying material [OBSOLETE, CAN/MARC]
ar-Arab: مادة مرافقة [لاغ، CAN/مارك]

en: Accompanying material
ar-Arab: مادة مرافقة

en: Type of unit
ar-Arab: نوع الوحدة

en: Size of unit
ar-Arab: حجم الوحدة

en: Speed [Videodiscs, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
ar-Arab: السرعة [أقراص الفيديو، تسجيلات pre-AACR2 فقط] [لاغ، كندا/مارك]

en: Identification/manufacturer number [pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
ar-Arab: رقم التعريف/المصنع [تسجيلات ما قبل-AACR2 فقط] [لاغ، كندا/مارك]

en: Matrix and/or take number [Sound recordings, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
ar-Arab: المصفوفة و/أو رقم الأخذ [تسجيلات صوتية، تسجيلات pre-AACR2 فقط] [لاغ، كندا/مارك]

en: Extent of item
ar-Arab: مدى المادة

en: Sound characteristics
ar-Arab: خصائص الصوت

en: Color characteristics
ar-Arab: خصائص اللون

en: Speed
ar-Arab: السرعة

en: Page count
ar-Arab: عدد الصفحات

en: Unit count
ar-Arab: عد الوحدات

en: Linear footage
ar-Arab: لقطات خطية

en: Microgroove or standard
ar-Arab: ثلم مصغر أو قياسي

en: Stereophonic, monaural
ar-Arab: مجسم، أحادي الأذن

en: Number of tracks
ar-Arab: عدد المسارات

en: Playing time
ar-Arab: وقت التشغيل

en: Additional information
ar-Arab: معلومات إضافية

en: Number of reels
ar-Arab: عدد البكرات

en: Footage
ar-Arab: لقطات

en: Width
ar-Arab: العرض

en: Presentation format
ar-Arab: تنسيق عرض تقديمي

en: Current publication frequency
ar-Arab: تواتر النشر الحالي

en: Date of current publication frequency
ar-Arab: تاريخ تواتر النشر الحالي

en: Frequency
ar-Arab: التواتر

en: Dates of frequency
ar-Arab: تواريخ التواتر

en: Former publication frequency
ar-Arab: تواتر النشر السابق

en: Dates of former publication frequency
ar-Arab: تاريخ تواتر النشر السابق

en: Mode of issuance term
ar-Arab: مصطلح وضع الإصدار

en: Mode of issuance code
ar-Arab: رمز وضع الإصدار

en: Extension plan term
ar-Arab: مصطلح خطة التوسع

en: Extension plan code
ar-Arab: رمز خطة التوسع

en: Media type term
ar-Arab: مصطلح نوع الوسائط

en: Media type code
ar-Arab: رمز نوع الوسائط

en: Carrier type term
ar-Arab: مصطلح نوع الناقل

en: Carrier type code
ar-Arab: رمز نوع الناقل

en: Material base and configuration
ar-Arab: تهيئة وأساس المادة

en: Materials applied to surface
ar-Arab: المواد المطبقة على السطح

en: Information recording technique
ar-Arab: تقنية تسجيل المعلومات

en: Support
ar-Arab: الدعم

en: Reduction ratio value
ar-Arab: قيمة معدل التخفيض

en: Color content
ar-Arab: محتوى اللون

en: Location within medium
ar-Arab: الموقع في الوسيط

en: Technical specifications of medium
ar-Arab: المواصفات الفنية للوسيط

en: Generation
ar-Arab: توليد

en: Layout
ar-Arab: تخطيط

en: Binding
ar-Arab: ملزمة

en: Book format
ar-Arab: تنسيق كتاب

en: Font size
ar-Arab: حجم الخط

en: Polarity
ar-Arab: القطبية

en: Illustrative content
ar-Arab: محتوى توضيحي

en: Reduction ratio designator
ar-Arab: محدد نسبة التخفيض

en: Content access mode
ar-Arab: وضع الوصول للمحتوى

en: Textual assistive features
ar-Arab: خصائص مساعدة نصية

en: Visual assistive features
ar-Arab: خصائص مساعدة مرئية

en: Auditory assistive features
ar-Arab: خصائص مساعدة سمعية

en: Tactile assistive features
ar-Arab: خصائص مساعدة لمسية

en: Reference method used
ar-Arab: طريقة المرجعية المستخدمة

en: Name
ar-Arab: الاسم

en: Coordinate units or distance units
ar-Arab: وحدات الإحداثيات أو وحدات المسافة

en: Latitude resolution
ar-Arab: دقة دائرة العرض

en: Longitude resolution
ar-Arab: دقة خط الطول

en: Standard parallel or oblique line latitude
ar-Arab: خط العرض القياسي الموازي أو المائل

en: Oblique line longitude
ar-Arab: خط الطويل المائل

en: Longitude of central meridian or projection center
ar-Arab: خط الطول لخط الزوال المركزي أو مركز الإسقاط

en: Latitude of projection center or projection origin
ar-Arab: دائرة عرض مركز الإسقاط أو أصل الإسقاط

en: False easting
ar-Arab: اتجاه كاذب للشرق

en: False northing
ar-Arab: اتجاه كاذب للشمال

en: Scale factor
ar-Arab: عامل المقياس

en: Height of perspective point above surface
ar-Arab: ارتفاع نقطة المنظور فوق السطح

en: Azimuthal angle
ar-Arab: زاوية سمتية

en: Azimuth measure point longitude or straight vertical longitude from pole
ar-Arab: طول نقطة قياس السمت أو خط الطول الرأسي المستقيم من القطب

en: Landsat number and path number
ar-Arab: رقم لاندسات ورقم المسار

en: Zone identifier
ar-Arab: معرف المنطقة

en: Ellipsoid name
ar-Arab: اسم إهليلجي

en: Semi-major axis
ar-Arab: نصف المحور الأكبر

en: Denominator of flattening ratio
ar-Arab: مقام نسبة التسطيح

en: Vertical resolution
ar-Arab: دقة رأسية

en: Vertical encoding method
ar-Arab: طريقة الترميز العمودية

en: Local planar, local, or other projection or grid description
ar-Arab: وصف مستوى محلي، محلي، أو أي عرض آخر، أو وصف للشبكة

en: Local planar or local georeference information
ar-Arab: معلومات المرجع الجغرافي المحلي أو السطح المستوي المحلي

en: Planar coordinate encoding method
ar-Arab: طريقة ترميز إحداثيات مستوية

en: Planar distance units
ar-Arab: وحدات المسافة المستوية

en: Abscissa resolution
ar-Arab: الدقة الإحداثية

en: Ordinate resolution
ar-Arab: دقة الإحداث العمودي (الصادي)

en: Distance resolution
ar-Arab: دقة المسافة

en: Bearing resolution
ar-Arab: دقة الجهة

en: Bearing units
ar-Arab: وحدات الجهة

en: Bearing reference direction
ar-Arab: اتجاه الجهة المرجعي

en: Bearing reference meridian
ar-Arab: خط طول الاتجاه المرجعي

en: Type of recording
ar-Arab: نوع التسجيل

en: Recording medium
ar-Arab: وسيط التسجيل

en: Playing speed
ar-Arab: سرعة التشغيل

en: Groove characteristic
ar-Arab: خصائص الثلم

en: Track configuration
ar-Arab: تتبع التهيئة

en: Tape configuration
ar-Arab: تهيئة الشريط

en: Configuration of playback channels
ar-Arab: تهيئة قنوات إعادة التشغيل

en: Special playback characteristics
ar-Arab: خصائص التشغيل الخاصة

en: Sound content
ar-Arab: محتوى الصوت

en: Original capture and storage technique
ar-Arab: تقنية الالتقاط والتخزين الأصلية

en: Projection speed
ar-Arab: سرعة الإسقاط

en: Aspect ratio value
ar-Arab: قيمة نسبة الارتفاع

en: Aspect ratio designator
ar-Arab: محدد نسبة الارتفاع

en: Video format
ar-Arab: تنسيق الفيديو

en: Broadcast standard
ar-Arab: مقياس البث

en: File type
ar-Arab: نوع الملف

en: Encoding format
ar-Arab: تنسيق الترميز

en: Resolution
ar-Arab: الدقة

en: Regional encoding
ar-Arab: الترميز الإقليمي

en: Encoded bitrate
ar-Arab: معدل البت المرمز

en: Form of musical notation term
ar-Arab: مصطلح شكل التنويت الموسيقي

en: Form of musical notation code
ar-Arab: رمز شكل التنويت الموسيقي

en: Price
ar-Arab: السعر

en: Organization
ar-Arab: المؤسسة

en: Arrangement
ar-Arab: ترتيب

en: Hierarchical level
ar-Arab: المستوى الهرمي

en: Direct reference method
ar-Arab: طريقة المرجع المباشر

en: Object type
ar-Arab: نوع الكائن

en: Object count
ar-Arab: عد الكائنات

en: Row count
ar-Arab: عدد الصفوف

en: Column count
ar-Arab: عد الأعمدة

en: Vertical count
ar-Arab: عد رأسي

en: VPF topology level
ar-Arab: مستوى طوبولوجيا VPF

en: Indirect reference description
ar-Arab: وصف المرجع غير المباشر

en: Format of the digital image
ar-Arab: تنسيق الصورة الرقمية

en: Supplementary content term
ar-Arab: مصطلح المحتوى التكميلي

en: Supplementary content code
ar-Arab: رمز المحتوى التكميلي

en: Security classification
ar-Arab: تصنيف الحماية

en: Handling instructions
ar-Arab: التعامل مع التعليمات

en: External dissemination information
ar-Arab: معلومات النشر الخارجية

en: Downgrading or declassification event
ar-Arab: حدث التخفيض أو إلغاء التصنيف

en: Classification system
ar-Arab: نظام التصنيف

en: Country of origin code
ar-Arab: رمز بلد المنشأ

en: Downgrading date
ar-Arab: تاريخ التخفيض

en: Declassification date
ar-Arab: تاريخ إلغاء التصنيف

en: Originator control term
ar-Arab: مصطلح تحكم المنشئ

en: Originating agency
ar-Arab: الوكالة المنشئة

en: Authorized recipients of material
ar-Arab: مستلمي المواد المصرح لهم

en: Other restrictions
ar-Arab: قيود أخرى

en: Rental price
ar-Arab: سعر التأجير

en: Ownership and custodial history evidence term
ar-Arab: مصطلح دليل الملكية وسجل الاقتناء

en: Formatted date
ar-Arab: تاريخ منسق

en: Type of ownership and custodial history information
ar-Arab: نوع الملكية ومعلومات تاريخ الاقتناء

en: Shelf mark of copy described
ar-Arab: علامة الرف للنسخة الموصوفة

en: Identifier of the copy described
ar-Arab: معرف النسخة الموصوفة

en: First level of enumeration
ar-Arab: المستوى الأول من الترقيم

en: Second level of enumeration
ar-Arab: المستوى الثاني من الترقيم

en: Third level of enumeration
ar-Arab: المستوى الثالث من الترقيم

en: Fourth level of enumeration
ar-Arab: المستوى الرابع من الترقيم

en: Fifth level of enumeration
ar-Arab: المستوى الخامس من الترقيم

en: Sixth level of enumeration
ar-Arab: المستوى السادس من الترقيم

en: Alternative numbering scheme, first level of enumeration
ar-Arab: مخطط ترقيم بديل، أول مستوى من الترقيم

en: Alternative numbering scheme, second level of enumeration
ar-Arab: مخطط ترقيم بديل، ثاني مستوى من الترقيم

en: First level of chronology
ar-Arab: المستوى الأول من التسلسل الزمني

en: Second level of chronology
ar-Arab: المستوى الثاني من التسلسل الزمني

en: Third level of chronology
ar-Arab: المستوى الثالث من التسلسل الزمني

en: Fourth level of chronology
ar-Arab: المستوى الرابع من التسلسل الزمني

en: Alternative numbering scheme, chronology
ar-Arab: مخطط ترقيم بديل، تسلسل زمني

en: First level textual designation
ar-Arab: تعيين نصي من المستوى الأول

en: First level of chronology, issuance
ar-Arab: المستوى الأول من التسلسل الزمني، الإصدار

en: Source of price type code
ar-Arab: مصدر كود نوع السعر

en: Price type code
ar-Arab: رمز نوع السعر

en: Price amount
ar-Arab: مبلغ السعر

en: Currency code
ar-Arab: رمز العملة

en: Unit of pricing
ar-Arab: وحدة التسعير

en: Price note
ar-Arab: ملاحظة السعر

en: Price effective until
ar-Arab: السعر ساري حتى

en: Tax rate 1
ar-Arab: معدل الضريبة 1

en: Tax rate 2
ar-Arab: معدل الضريبة 2

en: Identification of pricing entity
ar-Arab: تعريف كيان التسعير

en: Source of availability status code
ar-Arab: مصدر رمز حالة الإتاحة

en: Publishers' compressed title identification
ar-Arab: تعريف العنوان المضغوط للناشرين

en: Detailed date of publication
ar-Arab: تاريخ النشر التفصيلي

en: Availability status code
ar-Arab: رمز حالة الإتاحة

en: Expected next availability date
ar-Arab: تاريخ الإتاحة القادم المتوقع

en: Publishers's discount category
ar-Arab: فئة خصم الناشرين

en: Date made out of print
ar-Arab: تاريخ نفاد الطبعة

en: Identification of agency
ar-Arab: تعريف الوكالة

en: Aspect ratio of representative expression
ar-Arab: نسبة العرض إلى الارتفاع للتعبير التمثيلي

en: Color content of representative expression
ar-Arab: محتوى اللون للتعبير التمثيلي

en: Content type of representative expression
ar-Arab: نوع محتوى التعبير التمثيلي

en: Date of capture of representative expression
ar-Arab: تاريخ التقاط التعبير التمثيلي

en: Date of representative expression
ar-Arab: تاريخ التعبير التمثيلي

en: Duration of representative expression
ar-Arab: مدة التعبير التمثيلي

en: Intended audience of representative expression
ar-Arab: الجمهور المستهدف للتعبير التمثيلي

en: Language of representative expression
ar-Arab: لغة التعبير التمثيلي

en: Place of capture of representative expression
ar-Arab: مكان التقاط التعبير التمثيلي

en: Projection of cartographic content of representative expression
ar-Arab: إسقاط المحتوى الخرائطي للتعبير التمثيلي

en: Scale of representative expression
ar-Arab: مقياس التعبير التمثيلي

en: Script of representative expression
ar-Arab: نص التعبير التمثيلي

en: Sound content of representative expression
ar-Arab: المحتوى الصوتي للتعبير التمثيلي

en:  Materials specified
ar-Arab:  المواد المحددة

en:  Linkage
ar-Arab:  الربط

en: Relator code
ar-Arab: رمز رابط

en: Volume number/sequential designation
ar-Arab: رقم المجلد/التعيين المتسلسل

en: Date of meeting
ar-Arab: تاريخ الاجتماع

en: Authority record control number
ar-Arab: رقم تحكم تسجيلة الاستناد

en: Volume/sequential designation
ar-Arab: المجلد/التعيين المتسلسل

en: Series statement
ar-Arab: بيان السلسلة

en: Library of Congress call number
ar-Arab: رقم استدعاء مكتبة الكونجرس

en: Library of Congress call number (SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: رقم استدعاء مكتبة الكونجرس (SE) [لاغ]

en: n (RLIN) [OBSOLETE]
ar-Arab: n (شبكة معلومات مكتبات البحث) [لاغ]

en: International Standard Serial Number (SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: رقم الدوريات المعياري الدولي (SE) [لاغ]

en: Source of note information (AM SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: مصدر معلومات الملاحظة (AM SE) [لاغ]

en: With note
ar-Arab: مع ملاحظة

en: Dissertation note
ar-Arab: ملاحظة الأطروحة

en: Degree type
ar-Arab: نوع الدرجة

en: Name of granting institution
ar-Arab: اسم المؤسسة المانحة

en: Year degree granted
ar-Arab: سنة منح الدرجة

en: Dissertation identifier
ar-Arab: معرّف الأطروحة

en: Bibliographic history note
ar-Arab: ملاحظة السجل الببليوغرافي

en: Bibliography, etc. note
ar-Arab: ببليوغرافيا، إلخ. ملاحظة

en: Number of references
ar-Arab: عدد المراجع

en: Formatted contents note
ar-Arab: ملاحظة المحتويات المنسقة

en: Statement of responsibility
ar-Arab: بيان المسؤولية

en: Terms governing access
ar-Arab: الشروط التي تحكم الوصول

en: Jurisdiction
ar-Arab: الاختصاص

en: Physical access provisions
ar-Arab: أحكام الوصول المادي

en: Authorized users
ar-Arab: مستخدمين مصرح لهم

en: Standardized terminology for access restriction
ar-Arab: مصطلحات موحدة لتقييد الوصول

en: Availability date
ar-Arab: تاريخ الإتاحة

en: Supplying agency
ar-Arab: وكالة التوريد

en: Representative fraction of scale note
ar-Arab: ملاحظة جزء تمثيلي من المقياس

en: Remainder of scale note
ar-Arab: ملاحظة بقية النطاق

en: Creation/production credits note
ar-Arab: ملاحظة اعتمادات الإنتاج/الإنشاء

en: Informal Notes
ar-Arab: ملاحظات غير رسمية

en: Name of source
ar-Arab: اسم المصدر

en: Coverage of source
ar-Arab: تغطية المصدر

en: Location within source
ar-Arab: الموقع في المصدر

en: Participant or performer note
ar-Arab: ملاحظة المشارك أو المؤدي

en: Earlier or later volumes separately cataloged note
ar-Arab: ملاحظة المجلدات السابقة أو اللاحقة المفهرسة بشكل منفصل

en: Type of report
ar-Arab: نوع التقرير

en: Period covered
ar-Arab: الفترة المشمولة

en: Attribute accuracy report
ar-Arab: تقرير صحة السمة

en: Attribute accuracy value
ar-Arab: قيمة صحة السمة

en: Attribute accuracy explanation
ar-Arab: تفسير صحة السمة

en: Logical consistency report
ar-Arab: تقرير الاتساق المنطقي

en: Completeness report
ar-Arab: تقرير الإتمام

en: Horizontal position accuracy report
ar-Arab: تقرير دقة الموضع الأفقي

en: Horizontal position accuracy value
ar-Arab: قيمة دقة الموضع الأفقي

en: Horizontal position accuracy explanation
ar-Arab: شرح دقة الموضع الأفقي

en: Vertical positional accuracy report
ar-Arab: تقرير شرح دقة الموضع الرأسي

en: Vertical positional accuracy value
ar-Arab: قيمة دقة الموضع الرأسي

en: Vertical positional accuracy explanation
ar-Arab: شرح دقة الموضع الرأسي

en: Cloud cover
ar-Arab: غطاء السحابة

en: Display note
ar-Arab: ملاحظة العرض

en: Source of note information (SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: مصدر معلومات الملاحظة (SE) [لاغ]

en: Type of computer file or data note
ar-Arab: ملاحظة نوع ملف الحاسب أو البيانات

en: Different formats
ar-Arab: تنسيقات مختلفة

en: Content descriptors
ar-Arab: واصفات المحتوى

en: Additional animation techniques
ar-Arab: تقنيات التحريك الإضافية

en: Date/time and place of an event note
ar-Arab: ملاحظة تاريخ/وقت ومكان الحدث

en: Date of event
ar-Arab: تاريخ الحدث

en: Other event information
ar-Arab: معلومات حدث أخرى

en: Summary, etc.
ar-Arab: ملخص، إلخ.

en: Expansion of summary note
ar-Arab: توسيع ملاحظة الملخص

en: Assigning source
ar-Arab: تعيين مصدر

en: Source of note information [OBSOLETE]
ar-Arab: مصدر معلومات الملاحظة [لاغ]

en: Target audience note
ar-Arab: ملاحظة الجمهور المستهدف

en: Geographic coverage note
ar-Arab: ملاحظة التغطية الجغرافية

en: Time period of content note
ar-Arab: الفترة الزمنية لملاحظة المحتوى

en: Source of schema used
ar-Arab: مصدر المخطط المستخدم

en: Preferred citation of described materials note
ar-Arab: ملاحظة الاستشهاد المفضل للمواد الموصوفة

en: Supplement note
ar-Arab: ملاحظة تكميلية

en: Program name
ar-Arab: اسم البرنامج

en: Interest level
ar-Arab: معدل الفائدة

en: Reading level
ar-Arab: مستوى القراءة

en: Title point value
ar-Arab: قيمة نقطة العنوان

en: Censorship note
ar-Arab: ملاحظة الرقابة

en: Additional physical form available note
ar-Arab: ملاحظة متاحة لشكل مادي إضافي

en: Availability source
ar-Arab: مصدر الإتاحة

en: Availability conditions
ar-Arab: شروط الإتاحة

en: Order number
ar-Arab: رقم الطلبية

en: Source of note information (AM CF VM SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: مصدر معلومات الملاحظة (AM CF VM SE) [لاغ]

en: Summary of accessibility
ar-Arab: ملخص قابلية الوصول

en: Fixed-length data elements of reproduction
ar-Arab: عناصر البيانات ذات الطول الثابت للاستنساخ

en: Type of reproduction
ar-Arab: نوع إعادة الإنتاج

en: Place of reproduction
ar-Arab: مكان إعادة الإنتاج

en: Agency responsible for reproduction
ar-Arab: الهيئة المسؤولة عن إعادة الإنتاج

en: Date of reproduction
ar-Arab: تاريخ إعادة الإنتاج

en: Physical description of reproduction
ar-Arab: الوصف المادي للاستنساخ

en: Series statement of reproduction
ar-Arab: بيان سلسلة إعادة الإنتاج

en: Dates and/or sequential designation of issues reproduced
ar-Arab: تواريخ و/أو التعيين المتسلسل للأعداد المعاد إنتاجها

en: Note about reproduction
ar-Arab: ملاحظة حول إعادة الإنتاج

en: Main entry of original
ar-Arab: المدخل الرئيسي للأصلي

en: Edition statement of original
ar-Arab: بيان الطبعة الأصلية

en: Publication, distribution, etc. of original
ar-Arab: النشر، التوزيع، إلخ. للأصلي

en: Physical description, etc. of original
ar-Arab: الوصف المادي، إلخ. للأصل

en: Series statement of original
ar-Arab: بيان السلسلة الأصلية

en: Key title of original
ar-Arab: العنوان الرئيسي للأصل

en: Location of original
ar-Arab: موقع الأصلي

en: Material specific details
ar-Arab: تفاصيل المادة المحددة

en: Note about original
ar-Arab: ملاحظة حول الأصلي

en: Other resource identifier
ar-Arab: معرف مورد آخر

en: Introductory phrase
ar-Arab: عبارة تمهيدية

en: Title statement of original
ar-Arab: بيان العنوان الأصلي

en: Custodian
ar-Arab: وصي

en: Postal address
ar-Arab: العنوان البريدي

en: Telecommunications address
ar-Arab: عنوان الاتصالات

en: Repository location code
ar-Arab: رمز موقع المستودع

en: Text of note
ar-Arab: نص الملاحظة

en: Contract number
ar-Arab: رقم العقد

en: Grant number
ar-Arab: رقم المنحة

en: Undifferentiated number
ar-Arab: رقم غير متمايز

en: Program element number
ar-Arab: رقم عنصر البرنامج

en: Project number
ar-Arab: رقم المشروع

en: Task number
ar-Arab: رقم المهمة

en: Work unit number
ar-Arab: رقم وحدة العمل

en: Source of data note
ar-Arab: ملاحظة مصدر البيانات

en: System details note
ar-Arab: ملاحظة تفاصيل النظام

en: Terms governing use and reproduction
ar-Arab: الشروط التي تحكم الاستخدام وإعادة الإنتاج

en: Use and reproduction rights
ar-Arab: حقوق الاستخدام وإعادة الإنتاج

en: Method of acquisition
ar-Arab: طريقة التزويد

en: Date of acquisition
ar-Arab: تاريخ التزويد

en: Accession number
ar-Arab: رقم الانضمام

en: Owner
ar-Arab: المالك

en: Purchase price
ar-Arab: سعر الشراء

en: Personal creator
ar-Arab: المنشئ الشخصي

en: Personal creator death date
ar-Arab: تاريخ وفاة المنشئ الشخصي

en: Corporate creator
ar-Arab: منشئ مؤسسي

en: Copyright holder
ar-Arab: مالك حقوق النشر

en: Copyright holder contact information
ar-Arab: معلومات اتصال مالك حقوق النشر

en: Copyright statement
ar-Arab: بيان حقوق النشر

en: Copyright date
ar-Arab: تاريخ حقوق النشر

en: Copyright renewal date
ar-Arab: تاريخ تجديد حقوق النشر

en: Publication date
ar-Arab: تاريخ النشر

en: Creation date
ar-Arab: تاريخ الإنشاء

en: Publisher
ar-Arab: الناشر

en: Copyright status
ar-Arab: حالة حقوق النشر

en: Publication status
ar-Arab: حالة النشر

en: Research date
ar-Arab: تاريخ البحث

en: Country of publication or creation
ar-Arab: بلد النشر أو الإنشاء

en: Jurisdiction of copyright assessment
ar-Arab: اختصاص تقييم حقوق النشر

en: Solicitation information note
ar-Arab: ملاحظة معلومات الالتماس

en: Provenance
ar-Arab: المنشأ

en: Language note
ar-Arab: ملاحظة اللغة

en: Information code or alphabet
ar-Arab: الأبجدية أو رمز المعلومات

en: Former title complexity note
ar-Arab: ملاحظة تعقيد العنوان السابق

en: Issuing body note
ar-Arab: ملاحظة جهة الإصدار

en: Entity type label
ar-Arab: ملصق نوع الكينونة

en: Entity type definition and source
ar-Arab: مصدر وتعريف نوع الكينونة

en: Attribute label
ar-Arab: ملصق تسمية السمة

en: Attribute definition and source
ar-Arab: مصدر وتعريف السمة

en: Enumerated domain value
ar-Arab: قيمة نطاق مرقمة

en: Enumerated domain value definition and source
ar-Arab: مصدر وتعريف قيمة النطاق المرقمة

en: Range domain minimum and maximum
ar-Arab: الحد الأقصى والحد الأدنى للنطاق

en: Codeset name and source
ar-Arab: اسم ومصدر مجموعة الكود

en: Unrepresentable domain
ar-Arab: نطاق غير قابل للتمثيل

en: Attribute units of measurement and resolution
ar-Arab: وحدات قياس ودقة السمة

en: Beginning and ending date of attribute values
ar-Arab: تاريخ بدء وانتهاء قيم السمة

en: Attribute value accuracy
ar-Arab: صحة قيمة السمة

en: Attribute value accuracy explanation
ar-Arab: تفسير صحة قيمة السمة

en: Attribute measurement frequency
ar-Arab: تواتر قياس السمة

en: Entity and attribute overview
ar-Arab: نظرة عامة على السمة والكينونة

en: Entity and attribute detail citation
ar-Arab: استشهاد تفاصيل السمة والكينونة

en: Cumulative index/finding aids note
ar-Arab: ملاحظة مساعدات البحث/ الفهرس التراكمي

en: Degree of control
ar-Arab: درجة التحكم

en: Bibliographic reference
ar-Arab: مرجع ببليوغرافي

en: Information about documentation note
ar-Arab: معلومات حول ملاحظة التوثيق

en: History
ar-Arab: السِجل

en: Time of collation [OBSOLETE]
ar-Arab: وقت التجميع [لاغ]

en: Identifying markings
ar-Arab: تعريف العلامات

en: Copy identification
ar-Arab: تعريف النسخة

en: Version identification
ar-Arab: معرف الإصدار

en: Number of copies
ar-Arab: عدد النسخ

en: Binding note
ar-Arab: ملاحظة ملزمة

en: Number of cases/variables
ar-Arab: عدد الحالات/المتغيرات

en: Name of variable
ar-Arab: اسم المتغير

en: Unit of analysis
ar-Arab: وحدة التحليل

en: Universe of data
ar-Arab: عالم البيانات

en: Filing scheme or code
ar-Arab: رمز أو مخطط التصنيف

en: Methodology note
ar-Arab: ملاحظة المنهجية

en: Controlled term
ar-Arab: مصطلح محكوم

en: Editor note
ar-Arab: ملاحظة المحرر

en: Source of note information
ar-Arab: مصدر معلومات الملاحظة

en: Linking entry complexity note
ar-Arab: ملاحظة تعقيد مدخل الربط

en: Publications about described materials note
ar-Arab: ملاحظة المنشورات حول المواد الموصوفة

en: Related computer files note
ar-Arab: ملاحظة ملفات الحاسب ذات الصلة

en: Action
ar-Arab: إجراء

en: Action identification
ar-Arab: تعريف الإجراء

en: Time/date of action
ar-Arab: وقت/تاريخ الإجراء

en: Action interval
ar-Arab: الفاصل الزمني للإجراء

en: Contingency for action
ar-Arab: احتمالية الإجراء

en: Method of action
ar-Arab: طريقة الإجراء

en: Site of action
ar-Arab: موقع العمل

en: Action agent
ar-Arab: وكيل الإجراء

en: Accumulation
ar-Arab: تراكم

en: Frequency of use
ar-Arab: تواتر الاستخدام

en: Exhibitions note
ar-Arab: ملاحظة المعارض

en: Awards note
ar-Arab: ملاحظة الجوائز

en: Source of description note
ar-Arab: ملاحظة مصدر الوصف

en: Linkage (RLIN)
ar-Arab: الربط (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Field link and sequence number (RLIN)
ar-Arab: رابط الحقل ورقم التسلسل (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Local note
ar-Arab: ملاحظة محلية

en: Provenance (VM) [OBSOLETE]
ar-Arab: المنشأ (VM) [لاغ]

en: Condition of individual reels (VM) [OBSOLETE]
ar-Arab: حالة البكرات الفردية (VM) [لاغ]

en: Origin of safety copy (VM) [OBSOLETE]
ar-Arab: أصل نسخة الحماية (VM) [لاغ]

en: Number  (BK CF MP MU SE VM MX)  [OBSOLETE]
ar-Arab: الرقم  (BK CF MP MU SE VM MX)  [لاغ]

en: Active dates
ar-Arab: التواريخ النشطة

en: Geographic name following place entry element [OBSOLETE]
ar-Arab: الاسم الجغرافي بعد عنصر إدخال المكان [لاغ]

en: Geographic name of place element
ar-Arab: الاسم الجغرافي لعنصر المكان

en: Uncontrolled term
ar-Arab: مصطلح غير خاضع للتحكم

en: Genre/form data or focus term
ar-Arab: مصطلحات تركيز أو بيانات النوع/الشكل

en: Function
ar-Arab: وظيفة

en: Source of term or code
ar-Arab: مصدر المصطلح أو الرمز

en: Main curriculum objective
ar-Arab: الهدف الرئيسي للمقرر

en: Subordinate curriculum objective
ar-Arab: هدف المنهج الثانوي

en: Curriculum code
ar-Arab: رمز المنهج

en: Correlation factor
ar-Arab: عامل الارتباط

en: Country or larger entity
ar-Arab: البلد أو الكينونة الأكبر

en: First-order political jurisdiction
ar-Arab: اختصاص سياسي من الدرجة الأولى

en: Intermediate political jurisdiction
ar-Arab: اختصاص سياسي متوسط

en: City subsection
ar-Arab: القسم الفرعي للمدينة

en: Other nonjurisdictional geographic region and feature
ar-Arab: خاصية ومنطقة جغرافية أخرى غير قضائية

en: Extraterrestrial area
ar-Arab: منطقة خارج كوكب الأرض

en: Source of name, title, or term
ar-Arab: مصدر الاسم، العنوان، أو المصطلح

en: Name, title, or term
ar-Arab: الاسم، العنوان، أو المصطلح

en: % (RLIN)
ar-Arab: % (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Topical term or geographic name as entry element
ar-Arab: مصطلح موضوعي أو اسم جغرافي كعنصر إدخال

en: Topical term following geographic name as entry element
ar-Arab: مصطلح موضوعي يتبع الاسم الجغرافي كعنصر إدخال

en: Number (BK CF MP MU SE VM MX) [OBSOLETE]
ar-Arab: الرقم (BK CF MP MU SE VM MX) [لاغ]

en: Corporate name or jurisdiction name
ar-Arab: الاسم المؤسسي أو اسم الاختصاص

en: Nonprinting information
ar-Arab: معلومات ليست للطباعة

en: Uncontrolled related/analytical title
ar-Arab: عنوان تحليلي/ذو صلة غير خاضع للتحكم

en: Make and model of machine
ar-Arab: صنع وطراز الآلة

en: Programming language
ar-Arab: لغة البرمجة

en: Source of taxonomic identification
ar-Arab: مصدر تعريف التصنيف

en: Taxonomic name
ar-Arab: اسم التصنيف

en: Taxonomic category
ar-Arab: فئة التصنيف

en: Common or alternative name
ar-Arab: الاسم المشترك أو البديل

en: Access term
ar-Arab: مصطلح الوصول

en: Label
ar-Arab: ملصق تسمية

en: Main entry heading
ar-Arab: رأس المدخل الرئيسي

en: Place, publisher, and date of publication
ar-Arab: المكان، الناشر، وتاريخ النشر

en: Related parts
ar-Arab: أجزاء ذات صلة

en: Physical description
ar-Arab: الوصف المادي

en: Material-specific details
ar-Arab: تفاصيل المادة المحددة

en: Other item identifier
ar-Arab: معرف مادة آخر

en: Parallel title (BK SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: عنوان موازي (BK SE) [لاغ]

en: CODEN designation
ar-Arab: تعيين الكود

en: Series data for related item
ar-Arab: بيانات السلسلة للمادة ذات الصلة

en: Parallel title (BK SE)  [OBSOLETE]
ar-Arab: عنوان موازي (BK SE)  [لاغ]

en: Standard Technical Report Number
ar-Arab: رقم التقرير الفني المعياري

en: Host Biblionumber
ar-Arab: الرقم الببليوغرافي للمضيف

en: Host Itemnumber
ar-Arab: رقم المادة المضيفة

en: Enumeration and first page
ar-Arab: الترقيم والصفحة الأولى

en: Country code
ar-Arab: رمز البلد

en: Period of content
ar-Arab: فترة المحتوى

en: Source Contribution
ar-Arab: مساهمة المصدر

en: Type of record
ar-Arab: نوع التسجيلة

en: Fixed-length data elements
ar-Arab: عناصر بيانات ذات طول ثابت

en: Encoding level
ar-Arab: مستوى الترميز

en: Textual physical form designator
ar-Arab: معين الشكل المادي النصي

en: Dates of publication and/or sequential designation of issues reproduced
ar-Arab: تواريخ النشر و/أو التعيين المتسلسل للأعداد المعاد إنتاجها

en: Name of unit
ar-Arab: اسم الوحدة

en: Holding institution
ar-Arab: المؤسسة المقتنية

en: Holdings (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: المقتنيات (NR) (MU VM SE) [لاغ]

en: Inclusive dates (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: تواريخ شاملة (NR) (MU VM SE) [لاغ]

en: Retention statement (NR) (CF MU VM SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: بيان الاحتفاظ (NR) (CF MU VM SE) [لاغ]

en: Name (custodian or owner)
ar-Arab: الاسم (الوصي أو المالك)

en: Institutional division
ar-Arab: التقسيم المؤسسي

en: Street address
ar-Arab: عنوان الشارع

en: Location of units
ar-Arab: موقع الوحدات

en: Sequence number
ar-Arab: رقم التسلسل

en: Location
ar-Arab: الموقع

en: Sublocation or collection
ar-Arab: الموقع الفرعي أو المجموعة

en: Former shelving location
ar-Arab: موقع الترفيف السابق

en: Non-coded location qualifier
ar-Arab: مؤهل الموقع غير المرمز

en: Shelving form of title
ar-Arab: نموذج الترفيف للعنوان

en: Piece designation
ar-Arab: تعيين القطعة

en: Piece physical condition
ar-Arab: حالة القطعة المادية

en: Pattern note
ar-Arab: ملاحظة النمط

en: Number of pieces per issuance
ar-Arab: عدد القطع لكل إصدار

en: Copy
ar-Arab: نسخ

en: Bibliographic units per next higher level
ar-Arab: وحدات ببليوغرافية لكل مستوى أعلى تالي

en: Numbering continuity
ar-Arab: استمرارية الترقيم

en: Calendar change
ar-Arab: تغيير التقويم

en: Regularity pattern
ar-Arab: نمط الانتظام

en: Numbering scheme
ar-Arab: مخطط الترقيم

en: Access number [OBSOLETE]
ar-Arab: رقم الوصول [لاغ]

en: Persistent identifier
ar-Arab: معرف ثابت

en: Non-functioning Uniform Resource Identifier
ar-Arab: معرف الموارد الموحد غير العامل

en: Instruction [OBSOLETE]
ar-Arab: تعليمات [لاغ]

en: Bits per second [OBSOLETE]
ar-Arab: بت في الثانية [لاغ]

en: Password [OBSOLETE]
ar-Arab: كلمة المرور [لاغ]

en: Standardized information governing access
ar-Arab: الشروط التي تحكم الوصول

en: Standardized information governing use and reproduction
ar-Arab: معلومات موحدة تحكم الاستخدام والاستنساخ

en: Name of archiving agency
ar-Arab: اسم وكالة الأرشفة

en: Name of Web archive or digital archive repository
ar-Arab: اسم أرشيف الويب أو مستودع الأرشيف الرقمي

en: Date range of archived material
ar-Arab: النطاق الزمني للمواد المؤرشفة

en: Archive completeness
ar-Arab: اكتمال الأرشيف

en: Operator's initials, OID (RLIN)
ar-Arab: الأحرف الأولى من اسم المشغل، OID (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Cataloger's initials, CIN (RLIN)
ar-Arab: الأحرف الأولى من اسم المفهرس، CIN (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: TDC (RLIN)
ar-Arab: TDC (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LIB (RLIN)
ar-Arab: LIB (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: PRI (RLIN)
ar-Arab: PRI (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: REG (RLIN)
ar-Arab: REG (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: VER (RLIN)
ar-Arab: VER (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LDEL (RLIN)
ar-Arab: LDEL (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Converted Gregorian year
ar-Arab: تم تحويل السنة الميلادية

en: Issuing date
ar-Arab: تاريخ الإصدار

en: Break indicator
ar-Arab: مؤشر الفاصل

en: Textual string
ar-Arab: مقطع نصي

en: Tag and sequence number
ar-Arab: رقم التسلسل والوسم

en: Internal item number
ar-Arab: رقم المادة الداخلي

en: Invalid or canceled internal item number
ar-Arab: رقم مادة داخلي ملغي أو غير صالح

en: Cost
ar-Arab: التكلفة

en: Item status
ar-Arab: حالة المادة

en: Temporary location
ar-Arab: الموقع المؤقت

en: Invalid or canceled piece designation
ar-Arab: تعيين قطعة ملغي أو غير صالح

en: Manifestation statement, high-level/general
ar-Arab: بيان، رفيع المستوى/عام

en: Manifestation identifier statement
ar-Arab: بيان المعرف

en: Manifestation title and responsibility statement
ar-Arab: عنوان البيان وبيان المسؤولية

en: Manifestation edition statement
ar-Arab: بيان الطبعة

en: Manifestation production statement
ar-Arab: بيان الإنتاج

en: Manifestation publication statement
ar-Arab: بيان النشر

en: Manifestation distribution statement
ar-Arab: بيان التوزيع

en: Manifestation manufacture statement
ar-Arab: بيان التصنيع

en: Manifestation copyright statement
ar-Arab: بيان حقوق النشر

en: Manifestation frequency statement
ar-Arab: بيان العرض الموسيقي

en: Manifestation designation of sequence statement
ar-Arab: مظهر من مظاهر بيان التسلسل

en: Manifestation series statement
ar-Arab: بيان سلسلة البيانات

en: Manifestation dissertation statement
ar-Arab: بيان العرض الموسيقي

en: Manifestation regional encoding statement
ar-Arab: بيان الترميز الإقليمي

en: Replacement title
ar-Arab: عنوان البديل

en: Replacement bibliographic record control number
ar-Arab: رقم تحكم تسحيلة الاستبدال الببليوغرافية

en: Creation process
ar-Arab: عملية الإنشاء

en: Assigning or generating agency
ar-Arab: تعيين أو توليد وكالة

en: Source of data
ar-Arab: مصدر البيانات

en: Content of non-MARC field
ar-Arab: محتوى حقل غير-مارك

en: Put command parameter
ar-Arab: وضع معامل الأمر

en: User-option data
ar-Arab: بيانات خيار المستخدم

en: OCLC control number(s) of parallel record(s) (OCLC); Piece used for cataloging, PUC (RLIN)
ar-Arab: أرقام تحكم مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت لتسجيلات موازية (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)؛ قطعة مستخدمة للفهرسة، PUC (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: 0 (OCLC)
ar-Arab: 0 (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: 1 (OCLC)
ar-Arab: 1 (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: 2 (OCLC)
ar-Arab: 2 (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: 3 (OCLC)
ar-Arab: 3 (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: 4 (OCLC)
ar-Arab: 4 (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: 5 (OCLC)
ar-Arab: 5 (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: 6 (OCLC)
ar-Arab: 6 (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: 7 (OCLC)
ar-Arab: 7 (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: 8 (OCLC)
ar-Arab: 8 (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: 9 (OCLC)
ar-Arab: 9 (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: Series part designator, SPT (RLIN)
ar-Arab: مميز جزء السلسلة، SPT (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: b (OCLC)
ar-Arab: b (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: c (OCLC)
ar-Arab: c (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: d (OCLC)
ar-Arab: d (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: e (OCLC)
ar-Arab: e (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: f (OCLC)
ar-Arab: f (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: g (OCLC)
ar-Arab: g (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: h (OCLC)
ar-Arab: h (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: i (OCLC)
ar-Arab: i (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: j (OCLC)
ar-Arab: j (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: k (OCLC)
ar-Arab: k (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: l (OCLC)
ar-Arab: l (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: m (OCLC)
ar-Arab: m (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: n (OCLC)
ar-Arab: n (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: o (OCLC)
ar-Arab: o (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: p (OCLC)
ar-Arab: p (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: q (OCLC)
ar-Arab: q (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: r (OCLC)
ar-Arab: r (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: s (OCLC)
ar-Arab: s (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: t (OCLC)
ar-Arab: t (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: u (OCLC)
ar-Arab: u (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: v (OCLC)
ar-Arab: v (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: w (OCLC)
ar-Arab: w (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: x (OCLC)
ar-Arab: x (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: y (OCLC)
ar-Arab: y (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: z (OCLC)
ar-Arab: z (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: Classification number, LCAL (RLIN)
ar-Arab: رقم التصنيف، LCAL (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Book number/undivided call number, LCAL (RLIN)
ar-Arab: رقم الكتاب/ رقم الاستدعاء غير المقسم، LCAL (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Additional free-text stamp above the call number, LCAL (RLIN)
ar-Arab: طابع نص حر إضافي فوق رقم الاستدعاء، LCAL (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Additional free-text or profiled stamp below the call number, LCAL (RLIN)
ar-Arab: نص حر إضافي أو طابع جانبي أدنى رقم الاستدعاء، LCAL (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Location-level footnote, LFNT (RLIN)
ar-Arab: حاشية على مستوى الموقع، LFNT (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Location-level output transaction history, LHST (RLIN)
ar-Arab: سجل عمليات المخرجات على مستوى الموقع، LHST (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Location-level extra card request, LEXT (RLIN)
ar-Arab: طلب بطاقة إضافية على مستوى الموقع، LEXT (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Permanent shelving location, LOC (RLIN)
ar-Arab: موقع الترفيف الدائم، LOC (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Location-level additional note, LANT (RLIN)
ar-Arab: ملاحظة إضافية على مستوى الموقع، LANT (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Location-level pathfinder, LPTH (RLIN)
ar-Arab: باحث المسار على مستوى الموقع، LPTH (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Location-level field suppression, LFSP (RLIN)
ar-Arab: حجب حقل على مستوى الموقع، LFSP (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Non-printing notes, LANT (RLIN)
ar-Arab: ملاحظات ليست للطباعة، LANT (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Volumes, LVOL (RLIN)
ar-Arab: المجلدات، LVOL (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Subscription status code, LANT (RLIN)
ar-Arab: رمز حالة الاشتراك، LANT (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Date, LVOL (RLIN)
ar-Arab: التاريخ، LVOL (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Retention, LVOL (RLIN)
ar-Arab: الاحتفاظ، LVOL (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Classification number, CCAL (RLIN)
ar-Arab: رقم التصنيف، CCAL (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Book number/undivided call number, CCAL (RLIN)
ar-Arab: رقم الكتاب/ رقم الاستدعاء غير المقسم، CCAL (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Copy information and material description, CCAL + MDES (RLIN)
ar-Arab: معلومات النسخة ووصف المادة، CCAL + MDES (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Copy status--for earlier dates, CST (RLIN)
ar-Arab: حالة النسخة-- لتواريخ سابقة، CST (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Copy status, CST (RLIN)
ar-Arab: حالة النسخة، CST (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Aquisitions control number, HNT (RLIN)
ar-Arab: رقم تحكم التزويد HNT (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Circulation control number, HNT (RLIN)
ar-Arab: رقم تحكم الإعارة، HNT (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Shelflist note, HNT (RLIN)
ar-Arab: ملاحظة قائمة الرف، HNT (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Non-printing notes, HNT (RLIN)
ar-Arab: ملاحظات ليست للطباعة، HNT (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Name of location of host in subfield
ar-Arab: اسم موقع المضيف في حقل فرعي

en: Materials specified, MATL
ar-Arab: المواد المحددة، MATL

en: Physical location, PLOC (RLIN)
ar-Arab: الموقع المادي، PLOC (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: GNR (RLIN)
ar-Arab: GNR (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: PSI (RLIN)
ar-Arab: PSI (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: Holding library identification number
ar-Arab: رقم تعريف المكتبة المقتنية

en: Physical description codes
ar-Arab: رموز الوصف المادي

en: Volume or other numbering
ar-Arab: المجلد أو ترقيم آخر

en: Dates
ar-Arab: تواريخ

en: Completeness note
ar-Arab: ملاحظة الإتمام

en: Referral note
ar-Arab: ملاحظة الإحالة

en: Retention note
ar-Arab: ملاحظة الاحتفاظ

en: Romanization/conversion identifier
ar-Arab: معرف التحويل/الكتابة بالحروف الرومانية

en: Agency that converted, created or reviewed
ar-Arab: الهيئة التي قامت بالتحويل، أو الإنشاء، أو المراجعة

en: Date of conversion or review
ar-Arab: تاريخ تحويل أو مراجعة

en: Status code
ar-Arab: رمز الحالة

en: Version of conversion program used
ar-Arab: إصدار برنامج التحويل المستخدم

en: Link information for 9XX fields
ar-Arab: معلومات الربط لحقول 9XX

en: Link information for field corresponding to 9XX field
ar-Arab: معلومات الربط للحقل المقابل للحقل 9XX

en: Withdrawn status [LOCAL, KOHA]
ar-Arab: حالة مسحوب [محلي، كوها]

en: Lost status [LOCAL, KOHA]
ar-Arab: حالة ضائعة [محلي، كوها]

en: System code (specific classification or other scheme and edition) [LOCAL, KOHA]
ar-Arab: رمز النظام (تصنيف محدد أو مخطط أو طبعة أخرى) [محلي، كوها]

en: Use restrictions [LOCAL, KOHA]
ar-Arab: استخدام القيود [محلي، كوها]

en: Koha normalized classification for sorting [LOCAL, KOHA]
ar-Arab: مصدر تصنيف كوها المتطبع للفرز [محلي، كوها]

en: Coded location qualifier [LOCAL, KOHA]
ar-Arab: مؤهل الموقع المرمز [LOCAL, KOHA]

en: Copy number [LOCAL, KOHA]
ar-Arab: رقم النسخة [محلي، كوها]

en: Uniform Resource Identifier [LOCAL, KOHA]
ar-Arab: معرف المورد الموحد [محلي، كوها]

en: Koha collection [LOCAL, KOHA]
ar-Arab: مجموعة كوها [LOCAL, KOHA]

en: Internal item number (Koha itemnumber, autogenerated) [LOCAL, KOHA]
ar-Arab: رقم المادة الداخلي (رقم مادة كوها، مولد تلقائياً) [محلي، كوها]

en: Origin of item (home branch) (free text)
ar-Arab: أصل المادة (الفرع الرئيسي) (نص حر)

en: Origin of item (home branch) (coded)
ar-Arab: أصل المادة (الفرع الرئيسي) (مرمز)

en: Lending or holding organisation (holding branch) (free text)
ar-Arab: المؤسسة المعيرة أو المقتنية (الفرع المقتني) (نص حر)

en: Lending or holding organisation (holding branch) code
ar-Arab: رمز المؤسسة المعيرة أو المقتنية (الفرع المقتني)

en: Genre detail
ar-Arab: تفاصيل النوع

en: Barcode prefix
ar-Arab: بادئة الباركود

en: Barcode incrementation
ar-Arab: زيادة الباركود

en: Barcode suffix
ar-Arab: لاحقة الباركود

en: Section
ar-Arab: قسم

en: Call number (full call number)
ar-Arab: رقم الاستدعاء (رقم الاستدعاء بالكامل)

en: Numbering (volume or other part)
ar-Arab: الترقيم (المجلد أو جزء آخر)

en: Date of loan or deposit
ar-Arab: تاريخ الإعارة أو الإيداع

en: Expiration of loan date
ar-Arab: تاريخ انتهاء الإعارة

en: Circulation type (not for loan)
ar-Arab: نوع الإعارة (لا يعار)

en: Serial
ar-Arab: دورية

en: Intended audience (age level)
ar-Arab: الجمهور المستهدف (المستوى العمري)

en: Type of item and material
ar-Arab: نوع المادة

en: Acquisition mode
ar-Arab: وضع التزويد

en: Genre
ar-Arab: النوع

en: Copy note
ar-Arab: ملاحظة النسخة

en: Periodical number
ar-Arab: الرقم الدوري

en: Recipient organisation code
ar-Arab: رمز المؤسسة المستلمة

en: Recipient organisation, free text
ar-Arab: المؤسسة المستلمة، نص حر

en: Recipient parent organisation code
ar-Arab: رمز المؤسسة الأصلية المستلمة

en: Recipient parent organisation, free text
ar-Arab: المؤسسة الأصلية المستلمة، نص حر

en: First date, FD (RLIN)
ar-Arab: التاريخ الأول، FD (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: RINS (RLIN)
ar-Arab: RINS (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LI (RLIN)
ar-Arab: LI (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: NUC (RLIN)
ar-Arab: NUC (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: PROC (RLIN)
ar-Arab: PROC (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: CC (RLIN)
ar-Arab: CC (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: RTYP (RLIN)
ar-Arab: RTYP (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: PLINK (RLIN)
ar-Arab: PLINK (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: SYSTEM CONTROL NUMBERS (KOHA)
ar-Arab: رقم تحكم النظام (كوها)

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
ar-Arab: عناصر الإدخال المضافة (كوها)

en: LOCATION AND ITEM INFORMATION (KOHA)
ar-Arab: معلومات المادة والموقع (كوها)

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--ADDITIONAL MATERIAL CHARACTERISTICS
ar-Arab: عناصر بيانات ذات طول ثابت--خصائص مادة إضافية

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED FIELD--GENERAL INFORMATION
ar-Arab: حقل الوصف المادي الثابت--معلومات عامة

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION
ar-Arab: عناصر بيانات ذات طول ثابت--معلومات عامة

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED-FIELD FOR ARCHIVAL COLLECTION (VM) [OBSOLETE]
ar-Arab: حقل الوصف المادي الثابت للمجموعة الأرشيفية (VM) [لاغ]

en: LINKING LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER [OBSOLETE]
ar-Arab: ربط رقم تحكم مكتبة الكونجرس [لاغ]

en: PATENT CONTROL INFORMATION
ar-Arab: معلومات التحكم في براءات الاختراع

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER
ar-Arab: الرقم الببليوغرافي الوطني

en: COPYRIGHT OR LEGAL DEPOSIT NUMBER
ar-Arab: رقم حقوق النشر أو الإيداع القانوني

en: COPYRIGHT ARTICLE-FEE CODE
ar-Arab: رمز رسم مقال حقوق النشر

en: STANDARD FILM NUMBER (VM) [DELETED]
ar-Arab: رقم فيلم معياري (VM) [محذوف]

en: OVERSEAS ACQUISITION NUMBER
ar-Arab: رقم التزويد الخارجي

en: FINGERPRINT IDENTIFIER
ar-Arab: معرف بصمة الإصبع

en: STANDARD TECHNICAL REPORT NUMBER
ar-Arab: رقم تقرير فني معياري

en: PUBLISHER OR DISTRIBUTOR NUMBER
ar-Arab: رقم الناشر أو الموزع

en: OTHER SYSTEM CONTROL NUMBER (OCLC)
ar-Arab: رقم تحكم نظام آخر (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: CODEN DESIGNATION
ar-Arab: تعيين الكود

en: POSTAL REGISTRATION NUMBER
ar-Arab: رقم التسجيل البريدي

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT
ar-Arab: تاريخ/وقت ومكان الحدث

en: ORIGINAL STUDY NUMBER FOR COMPUTER DATA FILES
ar-Arab: رقم الدراسة الأصلي لملفات بيانات الحاسب

en: SOURCE OF ACQUISITION
ar-Arab: مصدر التزويد

en: RECORD CONTENT LICENSOR
ar-Arab: مُرخِص محتوى التسجيلة

en: LEVEL OF BIBLIOGRAPHIC CONTROL AND CODING DETAIL [OBSOLETE]
ar-Arab: مستوى التحكم الببليوغرافي وتفاصيل الترميز [لاغ]

en: LANGUAGE CODE
ar-Arab: رمز اللغة

en: COUNTRY OF PUBLISHING/PRODUCING ENTITY CODE
ar-Arab: رمز بلد الكينونة المنتج/الناشر

en: TIME PERIOD OF CONTENT
ar-Arab: الفترة الزمنية للمحتوى

en: FORM OF MUSICAL COMPOSITION CODE
ar-Arab: رمز شكل مقطوعة موسيقية

en: NUMBER OF MUSICAL INSTRUMENTS OR VOICES CODE
ar-Arab: عدد الآلات الموسيقية أو رمز الأصوات

en: LOCAL HOLDINGS (OCLC)
ar-Arab: المقتنيات المحلية (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: LIBRARY OF CONGRESS COPY, ISSUE, OFFPRINT STATEMENT
ar-Arab: بيان مستخرج، عدد، نسخة مكتبة الكونجرس

en: CLASSIFICATION NUMBERS ASSIGNED IN CANADA
ar-Arab: رقم التصنيف المعين في كندا

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE COPY STATEMENT
ar-Arab: بيان نسخة المكتبة الوطنية للطب

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY COPY STATEMENT
ar-Arab: بيان نسخة المكتبة الزراعية الوطنية

en: GPO ITEM NUMBER
ar-Arab: رقم مادة GPO

en: ADDITIONAL DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
ar-Arab: رقم إضافي لتصنيف ديوي العشري

en: SYNTHESIZED CLASSIFICATION NUMBER COMPONENTS
ar-Arab: مكونات رقم التصنيف المجمع

en: REPORT NUMBER [OBSOLETE, CAN/MARC]
ar-Arab: رقم التقرير [لاغ، كندا/مارك]

en: REPORT NUMBER
ar-Arab: رقم التقرير

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
ar-Arab: رقم استدعاء نوع مكتبة الكونجرس المعين محلياً (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)؛ رقم الاستدعاء المحلي (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: MICROFILM SHELF LOCATION (AM) [OBSOLETE]
ar-Arab: موقع الترفيف للميكروفيلم (AM) [لاغ]

en: MAIN ENTRY--PERSONAL NAME
ar-Arab: المدخل الرئيسي-- الاسم الشخصي

en: MAIN ENTRY--CORPORATE NAME
ar-Arab: المدخل الرئيسي--الاسم المؤسسي

en: MAIN ENTRY--MEETING NAME
ar-Arab: المدخل الرئيسي--اسم الاجتماع

en: MAIN ENTRY--UNIFORM TITLE
ar-Arab: المدخل الرئيسي--عنوان موحد

en: ABBREVIATED TITLE
ar-Arab: عنوان مختصر

en: ACRONYM OR SHORTENED TITLE [OBSOLETE]
ar-Arab: العنوان المختصر أو القصير [لاغ]

en: VARIANT ACCESS TITLE [OBSOLETE]
ar-Arab: عنوان الوصول المتغير [لاغ]

en: AUGMENTED TITLE [OBSOLETE]
ar-Arab: عنوان معزز [لاغ]

en: KEY TITLE
ar-Arab: عنوان رئيسي

en: UNIFORM TITLE
ar-Arab: عنوان موحد

en: ROMANIZED TITLE (BK AM CF MP MU VM) [OBSOLETE]
ar-Arab: العنوان بالحروف الرومانية (BK AM CF MP MU VM) [لاغ]

en: TRANSLATION OF TITLE BY CATALOGING AGENCY
ar-Arab: ترجمة العنوان بواسطة وكالة الفهرسة

en: COLLECTIVE UNIFORM TITLE
ar-Arab: عنوان موحد جماعي

en: TITLE STATEMENT
ar-Arab: بيان العنوان

en: VARYING FORM OF TITLE
ar-Arab: شكل متنوع من العنوان

en: FORMER TITLE
ar-Arab: عنوان سابق

en: EDITION STATEMENT
ar-Arab: بيان الطبعة

en: VERSION INFORMATION
ar-Arab: معلومات الإصدار

en: MUSICAL PRESENTATION STATEMENT
ar-Arab: بيان العرض الموسيقي

en: CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
ar-Arab: البيانات الرياضية التخطيطية

en: COMPUTER FILE CHARACTERISTICS
ar-Arab: خصائص ملف الحاسب

en: COUNTRY OF PRODUCING ENTITY
ar-Arab: بلد الكينونة المنتج

en: PHILATELIC ISSUE DATA
ar-Arab: بيانات الإصدار الطوابعي

en: PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC.
ar-Arab: النشر، التوزيع، إلخ.

en: IMPRINT STATEMENT FOR FILMS (Pre-AACR 1 Revised) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
ar-Arab: بيان الطباعة للأفلام (Pre-AACR 1 مراجع) [لاغ كندا/مارك]، [محلي، الولايات المتحدة]

en: IMPRINT STATEMENT FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) [LOCAL, USA]
ar-Arab: بيان الطباعة للتسجيلات الصوتية (Pre-AACR 2) [محلي، الولايات المتحدة]

en: PROJECTED PUBLICATION DATE
ar-Arab: تاريخ النشر المتوقع

en: PRODUCTION, PUBLICATION, DISTRIBUTION, MANUFACTURE, AND COPYRIGHT NOTICE
ar-Arab: إخطار الإنتاج، النشر، التوزيع، التصنيع ، وحقوق النشر

en: SOURCE FOR ACQUISITION/SUBSCRIPTION ADDRESS [OBSOLETE]
ar-Arab: مصدر عنوان التزويد/الاشتراك [لاغ]

en: PHYSICAL DESCRIPTION
ar-Arab: الوصف المادي

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (PRE-AACR 2) (VM) [OBSOLETE, USMARC]
ar-Arab: الوصف المادي للأفلام (PRE-AACR 2) (VM) [لاغ، USMARC]

en: PAGE OR ITEM COUNT (BK AM) [OBSOLETE]
ar-Arab: عد المادة أو الصفحة (BK AM) [لاغ]

en: UNIT COUNT (AM) [OBSOLETE, USMARC]
ar-Arab: عد الوحدات (AM) [لاغ، USMARC]

en: LINEAR FOOTAGE (AM) [OBSOLETE, USMARC]
ar-Arab: لقطة خطية (AM) [لاغ، USMARC]

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) (MU) [OBSOLETE]
ar-Arab: الوصف المادي للتسجيلات الصوتية (Pre-AACR 2) (MU) [لاغ]

en: PLAYING TIME
ar-Arab: وقت التشغيل

en: HOURS, ETC.
ar-Arab: ساعات، إلخ.

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
ar-Arab: الوصف المادي للأفلام (أرشيفي) (VM) [لاغ]

en: CURRENT PUBLICATION FREQUENCY
ar-Arab: تواتر النشر الحالي

en: FREQUENCY (CF MP) [OBSOLETE]
ar-Arab: تواتر (CF MP) [لاغ]

en: FORMER PUBLICATION FREQUENCY
ar-Arab: تواتر النشر السابق

en: MODE OF ISSUANCE
ar-Arab: وضع الإصدار

en: EXTENSION PLAN
ar-Arab: خطة التوسع

en: MEDIA TYPE
ar-Arab: نوع الوسائط

en: CARRIER TYPE
ar-Arab: نوع الناقل

en: PHYSICAL MEDIUM
ar-Arab: وسيط مادي

en: ACCESSIBILITY CONTENT
ar-Arab: محتوى إمكانية الوصول

en: GEOSPATIAL REFERENCE DATA
ar-Arab: بيانات المرجعية الجغرافية المكانية

en: PLANAR COORDINATE DATA
ar-Arab: بيانات الإحداث الخطي

en: SOUND CHARACTERISTICS
ar-Arab: خصائص الصوت

en: MOVING IMAGE CHARACTERISTICS
ar-Arab: خصائص الصورة المتحركة

en: VIDEO CHARACTERISTICS
ar-Arab: خصائص الفيديو

en: DIGITAL FILE CHARACTERISTICS
ar-Arab: خصائص الملف الرقمي

en: NOTATED MUSIC CHARACTERISTICS
ar-Arab: خصائص الموسيقى المنوتة

en: PRICE (NR) (BK AM CF MU VM SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: السعر (NR) (BK AM CF MU VM SE) [لاغ]

en: ORGANIZATION AND ARRANGEMENT OF MATERIALS
ar-Arab: تنظيم وترتيب المواد

en: DIGITAL GRAPHIC REPRESENTATION
ar-Arab: عرض رسومي رقمي

en: SUPPLEMENTARY CONTENT CHARACTERISTICS
ar-Arab: خصائص المحتوى التكميلي

en: SECURITY CLASSIFICATION CONTROL
ar-Arab: التحكم في تصنيف الحماية

en: ORIGINATOR DISSEMINATION CONTROL
ar-Arab: التحكم في توزيع المنشئ

en: RENTAL PRICE (VM) [OBSOLETE]
ar-Arab: سعر التأجير (VM) [لاغ]

en: STRUCTURED OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
ar-Arab: الملكية المنظمة وتاريخ الاقتناء

en: DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
ar-Arab: تواريخ النشر و/أو التعيين المتسلسل

en: NORMALIZED DATE AND SEQUENTIAL DESIGNATION
ar-Arab: التاريخ المعدل والتعيين المتسلسل

en: TRADE PRICE
ar-Arab: سعر التبادل التجاري

en: TRADE AVAILABILITY INFORMATION
ar-Arab: معلومات إتاحة التبادل التجاري

en: REPRESENTATIVE EXPRESSION CHARACTERISTICS
ar-Arab: خصائص التعبير التمثيلي

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--PERSONAL NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
ar-Arab: بيان السلسلة/المدخل المضاف--الاسم الشخصي [لاغ، كندا/مارك] ، [محلي، الولايات المتحدة الأمريكية]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--CORPORATE NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
ar-Arab: بيان السلسلة/المدخل المضاف--الاسم المؤسسي [لاغ، كندا/مارك] ، [محلي، الولايات المتحدة الأمريكية]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--MEETING NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
ar-Arab: بيان السلسلة/المدخل المضاف--اسم الاجتماع [لاغ، كندا/مارك] ، [محلي، الولايات المتحدة الأمريكية]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--TITLE
ar-Arab: بيان السلسلة/المدخل المضاف--العنوان

en: SERIES STATEMENT
ar-Arab: بيان السلسلة

en: GENERAL NOTE
ar-Arab: ملاحظة عامة

en: WITH NOTE
ar-Arab: مع ملاحظة

en: DISSERTATION NOTE
ar-Arab: ملاحظة الأطروحة

en: BIBLIOGRAPHIC HISTORY NOTE (BK CF MU) [OBSOLETE]
ar-Arab: ملاحظة السجل الببليوغرافي (BK CF MU) [لاغ]

en: BIBLIOGRAPHY, ETC. NOTE
ar-Arab: ملاحظة ببليوغرافية، إلخ

en: FORMATTED CONTENTS NOTE
ar-Arab: ملاحظة محتويات منسقة

en: RESTRICTIONS ON ACCESS NOTE
ar-Arab: ملاحظة القيود على الوصول

en: SCALE NOTE FOR VISUAL MATERIALS
ar-Arab: ملاحظة حول نطاق المواد المرئية

en: CREATION/PRODUCTION CREDITS NOTE
ar-Arab: ملاحظة ائتمانات الإنشاء/ الإنتاج

en: INFORMAL NOTES (RLIN)
ar-Arab: ملاحظات غير رسمية (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: CITATION/REFERENCES NOTE
ar-Arab: ملاحظة الاستشهاد/التفضيلات

en: PARTICIPANT OR PERFORMER NOTE
ar-Arab: ملاحظة المشارك أو المؤدي

en: EARLIER OR LATER VOLUMES SEPARATELY CATALOGED NOTE (SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: ملاحظة المجلدات السابقة أو اللاحقة المفهرسة بشكل منفصل (SE) [لاغ]

en: TYPE OF REPORT AND PERIOD COVERED NOTE
ar-Arab: ملاحظة نوع التقرير والمدة التي تمت تغطيتها

en: DATA QUALITY NOTE
ar-Arab: ملاحظة جودة البيانات

en: NUMBERING PECULIARITIES NOTE
ar-Arab: ملاحظة الترقيم الخاص

en: TYPE OF COMPUTER FILE OR DATA NOTE
ar-Arab: نوع ملف الحاسب أو ملاحظة البيانات

en: CATEGORIES OF FILMS NOTE (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
ar-Arab: فئات ملاحظة الفيلم (أرشيفية) (VM) [لاغ]

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT NOTE
ar-Arab: ملاحظة تاريخ/وقت ومكان الحدث

en: SUMMARY, ETC.
ar-Arab: ملخص، إلخ.

en: TARGET AUDIENCE NOTE
ar-Arab: ملاحظة الجمهور المستهدف

en: GEOGRAPHIC COVERAGE NOTE
ar-Arab: ملاحظة التغطية الجغرافية

en: TIME PERIOD OF CONTENT NOTE (CF) [OBSOLETE]
ar-Arab: ملاحظة الفترة الزمنية للمحتوى (CF) [لاغ]

en: PREFERRED CITATION OF DESCRIBED MATERIALS NOTE
ar-Arab: ملاحظة الاستشهاد المفضل للمواد الموصوفة

en: SUPPLEMENT NOTE
ar-Arab: ملاحظة تكميلية

en: STUDY PROGRAM INFORMATION NOTE
ar-Arab: ملاحظة معلومات برنامج الدراسة

en: CENSORSHIP NOTE (VM) [OBSOLETE]
ar-Arab: ملاحظة الرقابة (VM) [لاغ]

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM AVAILABLE NOTE
ar-Arab: ملاحظة شكل مادي إضافي متاح

en: ACCESSIBILITY NOTE
ar-Arab: ملاحظة إمكانية الوصول

en: REPRODUCTION NOTE
ar-Arab: ملاحظة إعادة الإنتاج

en: ORIGINAL VERSION NOTE
ar-Arab: ملاحظة الإصدار الأصلية

en: LOCATION OF ORIGINALS/DUPLICATES NOTE
ar-Arab: ملاحظة موقع الأصول/النسخ

en: FUNDING INFORMATION NOTE
ar-Arab: ملاحظة معلومات التمويل

en: SOURCE OF DATA NOTE (CF) [OBSOLETE]
ar-Arab: ملاحظات مصدر البيانات (CF) [لاغ]

en: SYSTEM DETAILS NOTE
ar-Arab: ملاحظة تفاصيل النظام

en: TERMS GOVERNING USE AND REPRODUCTION NOTE
ar-Arab: ملاحظة الشروط التي تحكم الاستخدام وإعادة الإنتاج

en: IMMEDIATE SOURCE OF ACQUISITION NOTE
ar-Arab: ملاحظة المصدر المباشر للتزويد

en: INFORMATION RELATING TO COPYRIGHT STATUS
ar-Arab: معلومات ذات صلة بحالة حقوق النشر

en: SOLICITATION INFORMATION NOTE (AM) [OBSOLETE]
ar-Arab: ملاحظة معلومات الالتماس (AM) [لاغ]

en: LOCATION OF OTHER ARCHIVAL MATERIALS NOTE
ar-Arab: ملاحظة موقع مواد أرشيفية أخرى

en: LANGUAGE NOTE
ar-Arab: ملاحظة اللغة

en: FORMER TITLE COMPLEXITY NOTE
ar-Arab: ملاحظة تعقيد العنوان السابق

en: ISSUING BODY NOTE
ar-Arab: ملاحظة جهة الإصدار

en: ENTITY AND ATTRIBUTE INFORMATION NOTE
ar-Arab: ملاحظة معلومات السمة والكينونة

en: CUMULATIVE INDEX/FINDING AIDS NOTE
ar-Arab: فهرس تراكمي/ العثور على ملاحظة المساعدات

en: INFORMATION ABOUT DOCUMENTATION NOTE
ar-Arab: ملاحظة معلومات حول التوثيق

en: OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
ar-Arab: سجل الملكية والوصاية

en: COPY AND VERSION IDENTIFICATION NOTE
ar-Arab: ملاحظة تعريف النسخة والإصدار

en: BINDING INFORMATION
ar-Arab: معلومات ملزمة

en: CASE FILE CHARACTERISTICS NOTE
ar-Arab: ملاحظة خصائص ملف الحالة

en: METHODOLOGY NOTE
ar-Arab: ملاحظة المنهجية

en: EDITOR NOTE (SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: ملاحظة المحرر (SE) [لاغ]

en: LINKING ENTRY COMPLEXITY NOTE
ar-Arab: ملاحظة تعقيد مدخل الربط

en: PUBLICATIONS ABOUT DESCRIBED MATERIALS NOTE
ar-Arab: ملاحظة المنشورات حول المواد الموصوفة

en: RELATED COMPUTER FILES NOTE (CF) [OBSOLETE]
ar-Arab: ملحوظة ملفات الحاسب ذات الصلة (CF) [لاغ]

en: ACTION NOTE
ar-Arab: ملاحظة الإجراء

en: ACCUMULATION AND FREQUENCY OF USE NOTE
ar-Arab: تراكم وتواتر ملاحظة الاستخدام

en: EXHIBITIONS NOTE
ar-Arab: ملاحظة المعارض

en: AWARDS NOTE
ar-Arab: ملاحظة الجوائز

en: SOURCE OF DESCRIPTION NOTE
ar-Arab: ملاحظة مصدر الوصف

en: LOCAL NOTE (RLIN)
ar-Arab: ملاحظة محلية (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف--الاسم الشخصي

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف--الاسم المؤسسي

en: SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف--اسم الاجتماع

en: SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف--عنوان موحد

en: SUBJECT ADDED ENTRY--NAMED EVENT
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف--حدث مسمى

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف--مصطلح زمني

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف--مصطلح موضوعي

en: SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف--مصطلح جغرافي

en: SUBJECT ADDED ENTRY--REVERSE GEOGRAPHIC (BK MP SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف--عكس الجغرافيا (BK MP SE) [لاغ]

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED
ar-Arab: مصطلح الفهرس--بدون تحكم

en: SUBJECT ADDED ENTRY--FACETED TOPICAL TERMS
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف--مصطلحات موضوعية للواجهة

en: INDEX TERM--GENRE/FORM
ar-Arab: مصطلح الفهرس--الشكل/النوع

en: INDEX TERM--OCCUPATION
ar-Arab: مصطلح الفهرس--المهنة

en: INDEX TERM--FUNCTION
ar-Arab: مصطلح الفهرس--الوظيفة

en: INDEX TERM--CURRICULUM OBJECTIVE
ar-Arab: مصطلح الفهرس--هدف المنهج

en: SUBJECT ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف--اسم المكان الهرمي

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TYPE OF ENTITY UNSPECIFIED
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف--نوع الكينونة غير محدد

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM (OCLC, RLIN)
ar-Arab: مدخل الموضوع المحلي المضاف--المصطلح الموضوعي (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت، شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME (RLIN)
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف محلي--الاسم الجغرافي (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف محلي--الاسم الشخصي (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف محلي--الاسم المؤسسي (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف محلي--اسم الاجتماع (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
ar-Arab: مدخل موضوع مضاف محلي--عنوان موحد (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
ar-Arab: مدخل مضاف--الاسم الشخصي

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
ar-Arab: مدخل مضاف--الاسم الشخصي (مؤدي) (موسيقى) [لاغ]

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
ar-Arab: مدخل مضاف--الاسم المؤسسي

en: ADDED ENTRY--MEETING NAME
ar-Arab: مدخل مضاف--اسم الاجتماع

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
ar-Arab: مدخل مضاف--الاسم المؤسسي (مؤدي) (موسيقى) [لاغ]

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED NAME
ar-Arab: مدخل مضاف--اسم غير خاضع للتحكم

en: ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
ar-Arab: مدخل مضاف --عنوان موحّد

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED RELATED/ANALYTICAL TITLE
ar-Arab: مدخل مضاف--عنوان تحليلي/ذو صلة غير خاضع للتحكم

en: ADDED ENTRY-GEOGRAPHIC NAME
ar-Arab: مدخل مضاف-اسم جغرافي

en: ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
ar-Arab: مدخل مضاف--اسم المكان الهرمي

en: SYSTEM DETAILS ACCESS TO COMPUTER FILES
ar-Arab: وصول تفاصيل النظام إلى ملفات الحاسب

en: ADDED ENTRY--TAXONOMIC IDENTIFICATION
ar-Arab: مدخل مضاف--تعريف تصنيفي

en: ADDED ENTRY--PHYSICAL CHARACTERISTICS [OBSOLETE]
ar-Arab: مدخل مضاف--خصائص مادية [لاغ]

en: RESOURCE IDENTIFIER
ar-Arab: معرف المورد

en: MAIN SERIES ENTRY
ar-Arab: مدخل السلسلة الرئيسي

en: SUBSERIES ENTRY
ar-Arab: مدخل السلسلة الفرعية

en: ORIGINAL LANGUAGE ENTRY
ar-Arab: مدخل اللغة الأصلية

en: TRANSLATION ENTRY
ar-Arab: مدخل الترجمة

en: SUPPLEMENT/SPECIAL ISSUE ENTRY
ar-Arab: مدخل عدد خاص/تكميلي

en: SUPPLEMENT PARENT ENTRY
ar-Arab: تكميل مدخل أصلي

en: HOST ITEM ENTRY
ar-Arab: مدخل المادة المضيفة

en: CONSTITUENT UNIT ENTRY
ar-Arab: مدخل الوحدة التأسيسية

en: OTHER EDITION ENTRY
ar-Arab: مدخل طبعة آخر

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM ENTRY
ar-Arab: مدخل شكل مادي إضافي

en: ISSUED WITH ENTRY
ar-Arab: مدخل صدر مع

en: PRECEDING ENTRY
ar-Arab: المدخل السابق

en: SUCCEEDING ENTRY
ar-Arab: مدخل لاحق

en: DATA SOURCE ENTRY
ar-Arab: مدخل مصدر البيانات

en: OTHER RELATIONSHIP ENTRY
ar-Arab: مدخل علاقة آخر

en: PARALLEL DESCRIPTION IN ANOTHER LANGUAGE OF CATALOGING
ar-Arab: الوصف الموازي بلغة أخرى للفهرسة

en: COMPONENT ITEM ENTRY (RLIN)
ar-Arab: مدخل مادة المكون (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
ar-Arab: مدخل مضاف محلي--الاسم الشخصي (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
ar-Arab: مدخل مضاف محلي--الاسم المؤسسي (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
ar-Arab: مدخل مضاف محلي--اسم الاجتماع (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
ar-Arab: مدخل مضاف محلي--عنوان موحد (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
ar-Arab: مدخل الدوريات المضاف--الاسم الشخصي

en: SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
ar-Arab: مدخل سلسلة مضاف--الاسم المؤسسي

en: SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME
ar-Arab: مدخل الدوريات المضاف--اسم الاجتماع

en: SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
ar-Arab: مدخل السلسلة المضاف--عنوان موحّد

en: SERIES ADDED ENTRY--TITLE [OBSOLETE]
ar-Arab: مدخل الدوريات المضاف--العنوان [لاغ]

en: HOLDINGS CODED DATA VALUES
ar-Arab: قيم بيانات المقتنيات المرمزة

en: TEXTUAL PHYSICAL FORM DESIGNATOR
ar-Arab: مميز الشكل المادي النصي

en: NAME OF UNIT
ar-Arab: اسم الوحدة

en: HOLDING INSTITUTION
ar-Arab: المؤسسة المقتنية

en: LOCATION [OBSOLETE]
ar-Arab: الموقع [لاغ]

en: LOCATION
ar-Arab: الموقع

en: CAPTIONS AND PATTERN--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
ar-Arab: التسميات التوضيحية والنمط -- وحدة ببليوغرافية أساسية

en: CAPTIONS AND PATTERN--SUPPLEMENTARY MATERIAL
ar-Arab: التسميات التوضيحية والنمط--مادة تكميلية

en: CAPTIONS AND PATTERN--INDEXES
ar-Arab: التسميات التوضيحية والنمط--فهارس

en: ELECTRONIC ARCHIVE LOCATION AND ACCESS
ar-Arab: موقع الأرشيف الإلكتروني والوصول إليه

en: LOCAL CONTROL INFORMATION (RLIN)
ar-Arab: معلومات التحكم المحلي (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
ar-Arab: الترقيم والتسلسل الزمني--الوحدة الببليوغرافية الأساسية

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--SUPPLEMENTARY MATERIAL
ar-Arab: الترقيم والتسلسل الزمني--مادة تكميلية

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--INDEXES
ar-Arab: الترقيم والتسلسل الزمني--الفهارس

en: TEXTUAL HOLDINGS--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
ar-Arab: مقتنيات نصية--وحدة ببليوغرافية أساسية

en: TEXTUAL HOLDINGS--SUPPLEMENTARY MATERIAL
ar-Arab: مقتنيات نصية--مادة تكميلية

en: TEXTUAL HOLDINGS--INDEXES
ar-Arab: مقتنيات نصية--الفهارس

en: VARIANT PERSONAL NAME (SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: الاسم الشخصي المتغير (SE) [لاغ]

en: VARIANT CORPORATE NAME (SE)[OBSOLETE]
ar-Arab: الاسم المؤسسي المتغير (SE)[لاغ]

en: VARIANT CONFERENCE OR MEETING NAME (SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: اسم المؤتمر أو الاجتماع المتغير (SE) [لاغ]

en: VARIANT UNIFORM TITLE HEADING (SE) [OBSOLETE]
ar-Arab: رأس عنوان موحد متغير (SE) [لاغ]

en: ITEM INFORMATION--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
ar-Arab: معلومات المادة--الوحدة الببليوغرافية الأساسية

en: ITEM INFORMATION--SUPPLEMENTARY MATERIAL
ar-Arab: معلومات المادة--مادة تكميلية

en: ITEM INFORMATION--INDEXES
ar-Arab: معلومات المادة--الفهارس

en: MANIFESTATION STATEMENTS
ar-Arab: بيانات

en: REPLACEMENT RECORD INFORMATION
ar-Arab: معلومات تسجيلة الاستبدال

en: METADATA PROVENANCE
ar-Arab: منشأ الميتاداتا

en: FOREIGN MARC INFORMATION FIELD
ar-Arab: حقل معلومات مارك أجنبي

en: NON-MARC INFORMATION FIELD
ar-Arab: حقل معلومات غير مارك

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
ar-Arab: مدخل سلسلة مضاف محلي--الاسم الشخصي (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
ar-Arab: مدخل سلسلة مضاف محلي--الاسم المؤسسي (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
ar-Arab: مدخل سلسلة مضاف محلي--اسم الاجتماع (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
ar-Arab: مدخل سلسلة مضاف محلي--عنوان موحد (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-PERSONAL NAME [LOCAL, CANADA]
ar-Arab: التكافؤ أو الإسناد الترافقي-الاسم الشخصي [محلي، كندا]

en: LOCAL DATA ELEMENT A, LDA (RLIN)
ar-Arab: عنصر بيانات محلي A، LDA (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL DATA ELEMENT B, LDB (RLIN)
ar-Arab: عنصر بيانات محلي B، LDB (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL DATA ELEMENT C, LDC (RLIN)
ar-Arab: عنصر بيانات محلي C، LDC (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL DATA ELEMENT D, LDD (RLIN)
ar-Arab: عنصر بيانات محلي D، LDD (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL DATA ELEMENT E, LDE (RLIN)
ar-Arab: عنصر بيانات محلي E، LDE (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL DATA ELEMENT F, LDF (RLIN)
ar-Arab: عنصر بيانات محلي F، LDF (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL DATA ELEMENT G, LDG (RLIN)
ar-Arab: عنصر بيانات محلي G، LDG (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: PUT COMMAND PARAMETER (RLIN)
ar-Arab: وضع معامل الأمر (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: USER-OPTION DATA (OCLC)
ar-Arab: بيانات خيار المستخدم (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-CONFERENCE OR MEETING NAME [LOCAL, CANADA]
ar-Arab: التكافؤ أو الإسناد الترافقي-اسم المؤتمر أو الاجتماع [محلي، كندا]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-UNIFORM TITLE HEADING [LOCAL, CANADA]
ar-Arab: التكافؤ أو الإسناد الترافقي-رأس العنوان الموحد [محلي،كندا]

en: OCLC/CONSER MISCELLANEOUS DATA (OCLC); PIECE USED FOR CATALOGING (pre-AACR2) (RLIN)
ar-Arab: بيانات متنوعة لمركز المكتبة الرقمية على الإنترنت/برنامج الدوريات التعاونية على الإنترنت (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)؛ قطعة مستخدمة للفهرسة (pre-AACR2) (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--UNIFORM TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
ar-Arab: التكافؤ أو الإسناد الترافقي--عنوان موحد [لاغ] [كندا/مارك فقط]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--ROMANIZED TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
ar-Arab: التكافؤ أو الإسناد الترافقي--عنوان بالأحرف الرومانية [لاغ] [كندا/مارك فقط]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
ar-Arab: التكافؤ أو الإسناد الترافقي--عنوان جماعي [لاغ] [كندا/مارك فقط]

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC)
ar-Arab: معلومات المعالجة المحلية (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC); SERIES PART DESIGNATOR (RLIN)
ar-Arab: معلومات المعالجة المحلية (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)؛ معين أجزاء السلسلة (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL HOLDINGS (RLIN)
ar-Arab: مقتنيات محلية (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--GEOGRAPHIC NAME/AREA NAME [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
ar-Arab: التكافؤ أو الإسناد الترافقي--الاسم الجغرافي/اسم المنطقة [لاغ] [كندا/مارك فقط]

en: COPY-LEVEL INFORMATION (RLIN)
ar-Arab: معلومات على مستوى النسخة (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: LOCAL ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS (OCLC)
ar-Arab: الوصول والموقع الإلكتروني المحلي (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: PHYSICAL LOCATION (RLIN)
ar-Arab: الموقع المادي (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: ADDITIONAL ESTC CODES (RLIN)
ar-Arab: أكواد ESTC إضافية (شبكة معلومات مكتبات البحث)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--PERSONAL NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
ar-Arab: التكافؤ أو الإسناد الترافقي-بيان السلسلة--الاسم/العنوان الشخصي [محلي، كندا]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CORPORATE NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
ar-Arab: التكافؤ أو الإسناد الترافقي-بيان السلسلة--الاسم/العنوان المؤسسي [محلي، كندا]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CONFERENCE OR MEETING NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
ar-Arab: التكافؤ أو الإسناد الترافقي-بيان السلسلة--اسم/عنوان المؤتمر أو الاجتماع [محلي، كندا]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--TITLE/UNIFORM TITLE [LOCAL, CANADA]
ar-Arab: التكافؤ أو الإسناد الترافقي-بيان السلسلة--العنوان/العنوان الموحد [محلي، كندا]

en: WLN AUTOMATIC HOLDINGS STATEMENT (OCLC)
ar-Arab: بيان المقتنيات التلقائي ل WLN (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: LOCAL ROMANIZATION/CONVERSION HISTORY (OCLC)
ar-Arab: الكتابة بالحروف الرومانية المحلية/سجل التحويل (مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت)

en: EQUIVALENCES OR CROSS-REFERENCES [LOCAL, CANADA]
ar-Arab: التكافؤ أو الإسناد الترافقي [محلي،كندا]

en: RECOMMENDATION 995 [LOCAL, UNIMARC FRANCE]
ar-Arab: التوصية 995 [محلي، يونيمارك فرنسا]

en: Selected matching rules for MARC 21 bibliographic records, including:
ar-Arab: قواعد المضاهاة المحددة لتسجيلات مارك 21 الببليوغرافية، بما في ذلك:

en: ISBN
ar-Arab: ردمك

en: ISSN
ar-Arab: تدمد

en: Fast Add Framework
ar-Arab: إطار اللإضافة السريعة

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal MARC21 framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
ar-Arab: 'FA'، إطار 'إضافة سريعة' مارك 21 مصغر مناسب للإعارة بين المكتبات أو الفهرسة على الطاير.

en: Models
ar-Arab: نماذج

en: Books, Booklets, Workbooks
ar-Arab: كتب، كتيبات، كتب تمارين

en: CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
ar-Arab: CD-ROMs، و DVD-ROMsK والموارد العامة على الإنترنت

en: Binders
ar-Arab: ملزمة

en: Kits
ar-Arab: عدد

en: Serials
ar-Arab: الدوريات

en: Audio Cassettes, CDs
ar-Arab: أقراص مضغوطة وشرائط كاسيت صوتية

en: DVDs, VHS
ar-Arab: أقراص الفيديو الرقمية، شرائط الفيديو

en: Simple MARC 21 bibliographic frameworks for some common types of bibliographic material. Frameworks are used to define the structure of your MARC records and the behavior of the integrated MARC editor. You can change these at any time after installation. The frameworks in this optional default setting include:
ar-Arab: إطارات مارك 21 ببليوغرافية بسيطة لبعض الأنواع الشائعة من المواد الببليوغرافية. تستخدم الإطارات لتعريف بنية تسجيلات مارك الخاصة بك وسلوك محرر مارك المدمج. يمكنك تغيير هذه الإعدادات في أي وقت بعد التثبيت. تشمل الإطارات في هذا الإعداد الاختياري كل من:

en: BKS Books, Booklets, Workbooks
ar-Arab: BKS كتب، كتيبات، كتب تمارين

en: CF  CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
ar-Arab: CF  CD-ROMs، و DVD-ROMsK والموارد العامة على الإنترنت

en: SR  Audio Cassettes, CDs
ar-Arab: SR  أقراص مضغوطة وشرائط كاسيت صوتية

en: VR  DVDs, VHS
ar-Arab: VR  الأقراص الرقمية، شرائط الفيديو

en: AR  Models
ar-Arab: نماذج  AR

en: KT  Kits
ar-Arab: KT  عدد

en: IR  Binders
ar-Arab: IR  ملازم

en: SER Serials
ar-Arab: SER دوريات
