Koha 23.11.08.001 - en to ar-Arab translation catalogue (2902 entries)

en: Books
ar-Arab: كتب

en: Form of material
ar-Arab: شكل المادة

en: Language material
ar-Arab: مادة لغة

en: Manuscript language material
ar-Arab: مخطوطة مادة لغوية

en: Illustrations
ar-Arab: رسومات توضيحية

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
ar-Arab: حتى أربعة (4) رموز أبجدية من حرف واحد (مسجلة بترتيب أبجدي) تشير إلى وجود أنواع من الرسوم التوضيحية في المادة. إذا تم تعيين عدد أقل من أربعة رموز أبجدية، يتم ترك الرموز مسوغة وتحتوي المواضع غير المستخدمة على فراغات (#)

en: No illustrations
ar-Arab: لا توجد رسوم توضيحية

en: Maps
ar-Arab: خرائط

en: Portraits
ar-Arab: صور شخصية

en: Charts
ar-Arab: خرائط

en: Plans
ar-Arab: خطط

en: Plates
ar-Arab: لوحات

en: Music
ar-Arab: موسيقى

en: Facsimiles
ar-Arab: صور طبق الأصل

en: Coats of arms
ar-Arab: شعارات

en: Genealogical tables
ar-Arab: جداول الأنساب

en: Forms
ar-Arab: نماذج

en: Samples
ar-Arab: عينات

en: Phonodisc, phonowire, etc.
ar-Arab: قرص صوتي، سلك صوتي، إلخ.

en: Photographs
ar-Arab: صور فوتوغرافية

en: Illuminations
ar-Arab: إضاءات

en: No attempt to code
ar-Arab: لا توجد محاولة للترميز

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يصف المستوى الفكري لجمهور الهدف المعني به المادة

en: Target audience
ar-Arab: الجمهور المستهدف

en: Unknown or not specified
ar-Arab: غير معروف أو غير محدد

en: Preschool
ar-Arab: مرحلة ما قبل المدرسة

en: Primary
ar-Arab: رئيسي

en: Pre-adolescent
ar-Arab: مرحلة ما قبل المراهقة

en: Adolescent
ar-Arab: يافع

en: Adult
ar-Arab: بالغ

en: Specialized
ar-Arab: متخصص

en: General
ar-Arab: عام

en: Juvenile
ar-Arab: ناشئة

en: Form of item
ar-Arab: شكل المادة

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
ar-Arab: حرف أبجد من حرف واحد يحدد شكل المادة

en: None of the following
ar-Arab: لا شيء مما يلي

en: Microfilm
ar-Arab: ميكروفيلم

en: Microfiche
ar-Arab: ميكروفيش

en: Microopaque
ar-Arab: مصغرة غير شفافة

en: Large print
ar-Arab: طبعة ضخمة

en: Braille
ar-Arab: طريقة برايل

en: Online
ar-Arab: على الانترنت

en: Direct electronic
ar-Arab: الكتروني مباشر

en: Regular print reproduction
ar-Arab: إعادة إنتاج طباعة منتظمة

en: Electronic
ar-Arab: الكتروني

en: Nature of contents
ar-Arab: طبيعة المحتويات

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
ar-Arab: حتى أربعة  رموز أبجدية من حرف واحد  تشير إلى إذا ما كان جزء معين من المادة هو أو يحتوي على أنواع محددة من المادة.  إذا تم تعيين عدد أقل من أربعة رموز أبجدية، يتم ترك الرموز مسوغة وتحتوي المواضع غير المستخدمة على فراغات (#)

en: No specified nature of contents
ar-Arab: طبيعة المحتويات غير محددة

en: Offprints
ar-Arab: طبعات منفصلة

en: Calendars
ar-Arab: التقويم

en: Comics/graphic novels
ar-Arab: روايات مصورة/ذات رسوم

en: Abstracts/summaries
ar-Arab: خلاصات/ملخصات

en: Bibliographies
ar-Arab: ببليوغرافيات

en: Catalogs
ar-Arab: فهارس

en: Dictionaries
ar-Arab: قواميس

en: Encyclopedias
ar-Arab: الموسوعات

en: Handbooks
ar-Arab: كتيبات

en: Legal articles
ar-Arab: مقالات قانونية

en: Indexes
ar-Arab: فهارس

en: Patent document
ar-Arab: وثيقة براءة الاختراع

en: Discographies
ar-Arab: ديسكوغرافيا

en: Legislation
ar-Arab: تشريع

en: Theses
ar-Arab: أطروحات

en: Surveys of literature in a subject area
ar-Arab: استطلاعات أدبية في مساحة موضوع

en: Reviews
ar-Arab: مراجعات

en: Programmed texts
ar-Arab: نصوص مبرمجة

en: Filmographies
ar-Arab: فيلموغرافيا

en: Directories
ar-Arab: الأدلة

en: Statistics
ar-Arab: إحصائيات

en: Technical reports
ar-Arab: تقارير فنية

en: Standards/specifications
ar-Arab: المعايير/المواصفات

en: Legal cases and case notes
ar-Arab: قضايا قانونية وملاحظات القضايا

en: Law reports and digests
ar-Arab: تقارير وموجزات قانونية

en: Yearbooks
ar-Arab: حولية

en: Treaties
ar-Arab: اتفاقيات

en: Government publication
ar-Arab: منشور حكومي

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
ar-Arab: رمز من حرف واحد يحدد ما إذا المادة منشورة أو منتجة بواسطة أو لوكالة حكومية محلية، دولية، قومية أو إقليمية، أو بواسطة أي قسم فرعي لهذه الهيئة

en: Not a government publication
ar-Arab: منشور غير حكومي

en: Autonomous or semi-autonomous component
ar-Arab: مكوّن مستقل ذاتياً أو شبه مستقل ذاتياً

en: Multilocal
ar-Arab: متعدد المحلية

en: Federal/national
ar-Arab: اتحادي/وطني

en: International intergovernmental
ar-Arab: حكومي دولي

en: Local
ar-Arab: محلي

en: Multistate
ar-Arab: متعدد الحالات

en: Government publication-level undetermined
ar-Arab: مستوى النشر الحكومي غير محدد

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
ar-Arab: محافظة، إقليمي، قطري، تابع، إلخ.

en: Unknown if item is government publication
ar-Arab: غير معروف إذا ما كانت المادة منشور حكومي

en: Other
ar-Arab: آخر

en: Conference publication
ar-Arab: نشر مؤتمر

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
ar-Arab: رمز من حرف واحد يحدد ما إذا كانت المادة تحتوي على إجراءات، تقارير أو ملخصات مؤتمر.

en: Not a conference publication
ar-Arab: ليس مطبوع مؤتمر

en: Festschrift
ar-Arab: كتاب تذكاري

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
ar-Arab: رمز من حرف واحد يحدد ما إذا كانت المادة كتاب تذكاري

en: Not a festschrift
ar-Arab: ليس كتاب تذكاري

en: Index
ar-Arab: فهرس

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
ar-Arab: رمز عددي من حرف واحد يحدد ما إذا المادة تشمل على فهرس لمحتوياتها الخاصة

en: No index
ar-Arab: بدون فهرس

en: Index present
ar-Arab: تقديم الفهرس

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
ar-Arab: يحتوي على فراغ (#) أو حرف حشو (|)

en: Undefined
ar-Arab: غير معرّف

en: Literary form
ar-Arab: شكل أدبي

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
ar-Arab: رمز من حرف واحد يستخدم لتحديد النوع الأدبي لمادة. الرموز العددية 0 و 1 تقدم تعريفاً عاماً إذا ما كانت المادة عمل أدبي أم لا. قد تستخدم الرموز الأبجدية لتعريف الأشكال الأدبية المحددة.

en: Not fiction (not further specified)
ar-Arab: غير أدبي (بدون مزيد من التحديد)

en: Fiction (not further specified)
ar-Arab: أدب (بدون مزيد من التحديد)

en: Dramas
ar-Arab: دراما

en: Essays
ar-Arab: مقالات

en: Novels
ar-Arab: روايات

en: Humor, satires, etc.
ar-Arab: دعابة، سخرية، إلخ.

en: Letters
ar-Arab: رسائل

en: Short stories
ar-Arab: قصص قصيرة

en: Mixed forms
ar-Arab: أشكال مختلطة

en: Poetry
ar-Arab: شعر

en: Speeches
ar-Arab: خطب

en: Unknown
ar-Arab: غير معروف

en: Biography
ar-Arab: سيرة ذاتية

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد ما إذا كانت المادة تحتوي على مادة متعلقة بالسيرة الذاتية أم لا، وإذا كان الأمر كذلك، فأي خصائص للسير الذاتية هي.

en: No biographical material
ar-Arab: لا توجد مادة سيرة ذاتية

en: Autobiography
ar-Arab: سيرة ذاتية

en: Individual biography
ar-Arab: سيرة ذاتية فردية

en: Collective biography
ar-Arab: سيرة ذاتية جماعية

en: Contains biographical information
ar-Arab: يحتوي على معلومات خاصة بالسيرة الذاتية

en: Computer Files
ar-Arab: ملفات الحاسب

en: Computer file/Electronic resource
ar-Arab: ملف حاسب/مصدر الكتروني

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
ar-Arab: يحتوي كل منها على فراغ (#) أو حرف حشو (|)

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يصف ويحدد جمهور الهدف المعني به المادة

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد شكل المادة

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
ar-Arab: موضعين لحرفين غير معرفين، يحتوي كل منهما على فراغ (#) أو حرف حشو (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد نوع ملف الحاسوب الموصوف في التسجيلة الببليوغرافية

en: Type of computer file
ar-Arab: نوع ملف الحاسب

en: Numeric data
ar-Arab: بيانات عددية

en: Computer program
ar-Arab: برنامج حاسب

en: Representational
ar-Arab: تمثيلي

en: Document
ar-Arab: وثيقة

en: Bibliographic data
ar-Arab: بيانات ببليوغرافية

en: Font
ar-Arab: خط

en: Game
ar-Arab: لعبة

en: Sound
ar-Arab: الصوت

en: Interactive multimedia
ar-Arab: وسائط متعددة تفاعلية

en: Online system or service
ar-Arab: نظام أو خدمة عبر الإنترنت

en: Combination
ar-Arab: تركيبة

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
ar-Arab: رمز من حرف واحد يحتوي على فراغ (#) أو حرف حشو (|).

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد ما إذا كان ملف الحاسوب منشور أو تم إنتاجه بواسطة أو لوكالة حكومية محلية، دولية، قومية، أم إقليمية ( بما في ذلك كل الهيئات الحكومية الدولية من كل الأنواع)، أي أقسام فرعية من هذه الهيئات ومستوى الصلاحيات القضائية لهذه الهيئة.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
ar-Arab: ستة مواضع أحرف غير معرّفة، كل منها يحتوي على فراغ (#) أو حرف حشو (|).

en: Cartographic material
ar-Arab: مادة خرائطية

en: Manuscript cartographic material
ar-Arab: مخطوطة مادة خرائطية

en: Relief
ar-Arab: تضاريس

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
ar-Arab: حتى أربعة  رموز أبجدية من حرف واحد  تشير إلى نوع الإعفاء المحدد على المادة. يتم تسجيل الرموز وفقاً لأهميتها للمادة الموصوفة . إذا تم تعيين عدد أقل من أربعة رموز أبجدية، يتم ترك الرموز مسوغة وتحتوي المواضع غير المستخدمة على فراغات (#)

en: No relief shown
ar-Arab: لم يتم عرض إعفاء

en: Contours
ar-Arab: منحنيات

en: Shading
ar-Arab: تظليل

en: Gradient and bathymetric tints
ar-Arab: صبغات التدرج وقياس العمق

en: Hachures
ar-Arab: خرائط هاتشور "خرائط قديمة"

en: Bathymetry/soundings
ar-Arab: قياس الأعماق/ السبر

en: Form lines
ar-Arab: سطور النموذج

en: Spot heights
ar-Arab: نقطة الارتفاعات

en: Pictorially
ar-Arab: بالصور

en: Land forms
ar-Arab: أشكال أرضية

en: Bathymetry/isolines
ar-Arab: قياس الأعماق/خطوط التساوي

en: Rock drawings
ar-Arab: رسوم صخرية

en: Projection
ar-Arab: إسقاط

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرفين يحدد الإسقاط المستخدم في إنتاج المادة.

en: Projection not specified
ar-Arab: الاسقاط غير محدد

en: Gnomic
ar-Arab: مأثور

en: Lambert's azimuthal equal area
ar-Arab: المساحة المساوية لزاوية لمبرت سميث

en: Orthographic
ar-Arab: إملائي

en: Azimuthal equidistant
ar-Arab: سمتي متساوي الأبعاد

en: Stereographic
ar-Arab: مجسم

en: General vertical near-sided
ar-Arab: قريب من الجانب رأسي عام

en: Modified stereographic for Alaska
ar-Arab: الصورة المجسمة المعدلة لألاسكا

en: Chamberlin trimetric
ar-Arab: إسقاط تشامبرلين ثلاثي الأبعاد

en: Polar stereographic
ar-Arab: مجسم قطبي

en: Azimuthal, specific type unknown
ar-Arab: سمتي، النوع المحدد غير معروف

en: Azimuthal, other
ar-Arab: سمتي، أخرى

en: Goode's homolographic
ar-Arab: تجانس جود

en: Lambert's cylindrical equal area
ar-Arab: منطقة لامبرت متساوية الاسطوانية

en: Mercator
ar-Arab: مركاتور

en: Miller
ar-Arab: ميلر

en: Mollweide
ar-Arab: مولويد

en: Sinusoidal
ar-Arab: جيبي

en: Transverse Mercator
ar-Arab: مستعرض ميركاتور

en: Equirectangular
ar-Arab: مستطيلي متساوي

en: Krovak
ar-Arab: سطح

en: Oblique Mercator
ar-Arab: منحرف مركاتور

en: Robinson
ar-Arab: روبنسون

en: Space oblique Mercator
ar-Arab: منحرف فضاء Mercator

en: Cylindrical, specific type unknown
ar-Arab: اسطواني، النوع المحدد غير معروف

en: Cylindrical, other
ar-Arab: اسطواني، آخر

en: Albers equal area
ar-Arab: مساحة ألبيرس المتساوية

en: Bonne
ar-Arab: جيد

en: Lambert's conformal conic
ar-Arab: المخروط المماثل للامبرت

en: Equidistant conic
ar-Arab: مخروطي متساو الأبعاد

en: Polyconic
ar-Arab: متعدد المخاريط

en: Conic, specific type unknown
ar-Arab: مخروطي، النوع المحدد غير معروف

en: Conic, other
ar-Arab: مخروطي، آخر

en: Armadillo
ar-Arab: المدرع

en: Butterfly
ar-Arab: فراشة

en: Eckert
ar-Arab: إيكرت

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
ar-Arab: المخروطي المائل ثنائي القطب لميلر

en: Dimaxion
ar-Arab: ديماكسيون

en: Cordiform
ar-Arab: شكل قلبي

en: Lambert conformal
ar-Arab: المخروط المماثل للامبرت

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
ar-Arab: غير معرّف، يحتوي على فراغ (#) أو حرف حشو (|)

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد نوع المادة الحرائطية الموصوفة.

en: Type of cartographic material
ar-Arab: نوع المادة الخرائطية

en: Single map
ar-Arab: خطة مفردة

en: Map series
ar-Arab: تخطيط السلاسل

en: Map serial
ar-Arab: تخطيط الدورية

en: Globe
ar-Arab: نموذج كرة أرضية

en: Atlas
ar-Arab: أطلس

en: Separate supplement to another work
ar-Arab: ملحق منفصل لعمل آخر

en: Bound as part of another work
ar-Arab: ملزم كجزء من عمل آخر

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
ar-Arab: غير معرّف، يحتوي كل منها على فراغ (#) أو حرف حشو (|)

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد ما إذا كانت المادة منشورة أو منتجة بواسطة أو لوكالة حكومية محلية، دولية، قومية، أو إقليمية أو بواسطة أي من الأقسام الفرعية لهذه الهيئة ومستوى الصلاحيات القضائية لهذه الهيئة.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد شكل المادة للمادة.

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
ar-Arab: رمز عددي من حرف واحد يحدد ما إذا كانت المادة أو المواد المصاحبة تشمل فهرس موقع أو فهرس جغرافي.

en: Special format characteristics
ar-Arab: خصائص التنسيق الخاصة

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
ar-Arab: حتى رمزين من حرف واحد أبجدي يشيران إلى خصائص التنسيق الخاصة للخريطة. يتم تسجيل الرموز وفقاً لأهميتها للمادة الموصوفة. إ إذا تم تعيين رمز واحد، يتم تركه مسوغاً يحتوي الموضع غير المستخدم على فراغ (#)

en: No specified special format characteristics
ar-Arab: لا توجد خصائص تنسيق خاصة محددة

en: Manuscript
ar-Arab: مخطوطة

en: Picture card, post card
ar-Arab: بطاقة مصورة، بطاقة بريدية

en: Calendar
ar-Arab: التقويم

en: Puzzle
ar-Arab: أحجية

en: Wall map
ar-Arab: خريطة حائط

en: Playing cards
ar-Arab: أوراق اللعب

en: Loose-leaf
ar-Arab: سائب

en: Notated music
ar-Arab: الموسيقى المنوّتة

en: Manuscript notated music
ar-Arab: مخطوطة موسيقى منوّتة

en: Nonmusical sound recording
ar-Arab: تسجيل صوتي غير موسيقي

en: Musical sound recording
ar-Arab: تسجيل صوت موسيقي

en: Form of composition
ar-Arab: نموذج المقطوعة

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرفين يحدد نموذج التكوين. الرموز بناء على رؤوس موضوع مكتبة الكونغرس. إذا كان هناك أكثر من رمز صالح، يتم استخدام code mu (أشكال متعددة) في 008/18-19 وكل الرموز المحددة الصالحة معطاة في الحقل 047 (نموذج التكوين). Code mu (أشكال متعددة) قد يعني أيضا أن الحقل 047 (نموذج التكوين) يحتوي على رموز تكوين non-MARC.

en: Anthems
ar-Arab: الأناشيد الوطنية

en: Ballads
ar-Arab: أغاني شعبية

en: Bluegrass music
ar-Arab: موسيقي البلوجراس

en: Blues
ar-Arab: البلوز

en: Ballets
ar-Arab: رقص الباليه

en: Chaconnes
ar-Arab: موسيقى شاكون

en: Chants, Other religions
ar-Arab: أناشيد، ديانات أخرى

en: Chant, Christian
ar-Arab: أنشودة، مسيحية

en: Concerti grossi
ar-Arab: حفلات موسيقية كبيرة

en: Chorales
ar-Arab: كورال

en: Chorale preludes
ar-Arab: مقدمة الكورال

en: Canons and rounds
ar-Arab: شرائع وجولات

en: Concertos
ar-Arab: كونشرتو

en: Chansons, polyphonic
ar-Arab: أغاني، مجسمة

en: Carols
ar-Arab: ترانيم

en: Chance compositions
ar-Arab: تأليف موسيقي بالصدفة

en: Cantatas
ar-Arab: قصص الكانتاتة

en: Country music
ar-Arab: موسيقى الكانتري

en: Canzonas
ar-Arab: قصائد غنائية

en: Dance forms
ar-Arab: أشكال الرقص

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
ar-Arab: وسائل الترفيه، غناء

en: Fugues
ar-Arab: موسيقى الفوجا

en: Flamenco
ar-Arab: فلامينكو

en: Folk music
ar-Arab: موسيقى فلكورية

en: Fantasias
ar-Arab: فانتازيا

en: Gospel music
ar-Arab: موسيقى إنجيلية

en: Hymns
ar-Arab: أناشيد

en: Jazz
ar-Arab: جاز

en: Musical revues and comedies
ar-Arab: المنوعات المسرحية والكوميدية الموسيقية

en: Madrigals
ar-Arab: مادريجال

en: Minuets
ar-Arab: دقائق

en: Motets
ar-Arab: تراتيل

en: Motion picture music
ar-Arab: موسيقى صور متحركة

en: Marches
ar-Arab: مسيرات

en: Masses
ar-Arab: الجماهير

en: Multiple forms
ar-Arab: أشكال متعددة

en: Mazurkas
ar-Arab: المازوركا

en: Nocturnes
ar-Arab: مقطوعة حالمة

en: Not applicable
ar-Arab: غير قابل للتطبيق

en: Operas
ar-Arab: أوبرا

en: Oratorios
ar-Arab: خطابات

en: Overtures
ar-Arab: مقترحات

en: Program music
ar-Arab: موسيقى البرنامج

en: Passion music
ar-Arab: موسيقى الشغف

en: Polonaises
ar-Arab: البولندية

en: Popular music
ar-Arab: موسيقى شعبية

en: Preludes
ar-Arab: مقدمات

en: Passacaglias
ar-Arab: باساكاليا

en: Part-songs
ar-Arab: أغاني-جزئية

en: Pavans
ar-Arab: باواناس

en: Rock music
ar-Arab: موسيقى الروك

en: Rondos
ar-Arab: الرندة مقطوعة موسيقية

en: Ragtime music
ar-Arab: موسيقى الزنوج

en: Ricercars
ar-Arab: بحث

en: Rhapsodies
ar-Arab: قصائد ملحمية

en: Requiems
ar-Arab: موسيقى جنائزية

en: Square dance music
ar-Arab: موسيقى الرقص التربيعي

en: Songs
ar-Arab: أغاني

en: Sonatas
ar-Arab: سوناتا

en: Symphonic poems
ar-Arab: قصائد سيمفونية

en: Studies and exercises
ar-Arab: دراسات وتدريبات

en: Suites
ar-Arab: حواشي

en: Symphonies
ar-Arab: سيمفونيات

en: Toccatas
ar-Arab: توكاتا (مقطوعة موسيقية)

en: Teatro lirico
ar-Arab: مسرح غنائي

en: Trio-sonatas
ar-Arab: سوناتة ثلاثية

en: Villancicos
ar-Arab: التراتيل

en: Variations
ar-Arab: الاختلافات

en: Waltzes
ar-Arab: فالس

en: Zarzuelas
ar-Arab: زارزولاس

en: Format of music
ar-Arab: تنسيق الموسيقى

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
ar-Arab: رمز من حرف واحد يحدد تنسيق مقطوعة موسيقية (مثال: هدف مايسترو-بيانو). "تدوين الموظف" في هذا العنصر يشير إلى الموسيقى المكتوبة باستخدام السطور الموسيقية. "تدوين موسيقي" يشير إلى الموسيقى المكتوبة باستخدام السطور الموسيقية أو التدوينات بالرسوم، الرموز أو المبنية على الكلمات.

en: Full score
ar-Arab: هدف كامل

en: Full score, miniature or study size
ar-Arab: حجم الدراسة، أو الدراسة المصغر أو النطاق الكامل

en: Accompaniment reduced for keyboard
ar-Arab: تخفيض المرافقات للوحة المفاتيح

en: Voice score with accompaniment omitted
ar-Arab: هدف صوتي مع حذف المرافقات

en: Condensed score or piano-conductor score
ar-Arab: هدف مكثف أو هدف لقائد بيانو

en: Close score
ar-Arab: إغلاق الهدف

en: Chorus score
ar-Arab: هدف الكورال

en: Condensed score
ar-Arab: هدف مكثف

en: Performer-conductor part
ar-Arab: جزء المؤدي-قائد الفرقة

en: Vocal score
ar-Arab: النتيجة الصوتية

en: Score
ar-Arab: الهدف

en: Multiple score formats
ar-Arab: تنسيقات هدف متعددة

en: Music Parts
ar-Arab: أجزاء موسيقية

en: No parts in hand or not specified
ar-Arab: لا توجد مواد أو لم تكن محددة

en: Instrumental and vocal parts
ar-Arab: أجزاء صوتية وموسيقية

en: Instrumental parts
ar-Arab: أجزاء موسيقية

en: Vocal parts
ar-Arab: أجزاء صوتية

en: Unknown or unspecified
ar-Arab: غير معروف أو غير محدد

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
ar-Arab: رمز أبجد من حرف واحد يحدد شكل المادة قيد الوصف.

en: Accompanying matter
ar-Arab: مادة مصاحبة

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
ar-Arab: حتى ستة رموز من حرف واحد (مسجلة بالترتيب الأبجدي) تشير إلى ملاحظات محتوى البرنامج والمادة المصاحبة الأخرى للتسجيل الصوتي، المخطوطات الموسيقية، أو الموسيقى المنوّتة.  إذا تم تعيين عدد أقل من ستة رموز أبجدية، يتم ترك الرموز مسوغة وتحتوي المواضع غير المستخدمة على فراغات (#)

en: No accompanying matter
ar-Arab: لا توجد مادة مرافقة

en: Discography
ar-Arab: ديسكوغرافيا

en: Bibliography
ar-Arab: ببليوغرافيا

en: Thematic index
ar-Arab: فهرس موضوعي

en: Libretto or text
ar-Arab: نص أوبرالي أو نص

en: Biography of composer or author
ar-Arab: سيرة ذاتية لمؤلف أغاني أو مؤلف

en: Biography of performer or history of ensemble
ar-Arab: سيرة ذاتية لمؤدي أو سِجل فرقة

en: Technical and/or historical information on instruments
ar-Arab: المعلومات التقنية و/أو التاريخية حول الآلات الموسيقية

en: Technical information on music
ar-Arab: معلومات تقنية حول الموسيقى

en: Historical information
ar-Arab: معلومات تاريخية

en: Ethnological information
ar-Arab: معلومات عرقية

en: Instructional materials
ar-Arab: مواد تعليمية

en: Literary text for sound recordings
ar-Arab: نص أدبي للتسجيلات الصوتية

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
ar-Arab: حتى رمزين من حرف واحد أبجدي (مسجل وفقاً للقائمة التالية)  يشيران إلى نوع النص الأدبي الموجود في تسجيل صوتي غير موسيقي. إ إذا تم تعيين رمز واحد، يتم تركه مسوغاً يحتوي الموضع غير المستخدم على فراغ (#)

en: Item is a music sound recording
ar-Arab: المادة هي تسجيل صوتي موسيقي

en: Conference proceedings
ar-Arab: إجراءات مؤتمر

en: Drama
ar-Arab: دراما

en: Fiction
ar-Arab: خيال

en: Reporting
ar-Arab: تقرير

en: History
ar-Arab: السِجل

en: Instruction
ar-Arab: تعليمات

en: Language instruction
ar-Arab: تعليمات اللغة

en: Comedy
ar-Arab: كوميديا

en: Lectures, speeches
ar-Arab: محاضرات، خطب

en: Memoirs
ar-Arab: مذكرات

en: Folktales
ar-Arab: قصص فولكورية

en: Rehearsals
ar-Arab: بروفات

en: Sounds
ar-Arab: أصوات

en: Interviews
ar-Arab: مقابلات

en: Transposition and arrangement
ar-Arab: تحويل وتنظيم

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
ar-Arab: سواء كانت المادة التي تتم فهرستها بأكملها أو جزء منها تحويل و/أو تنظيم لعمل آخر.

en: Not arrangement or transposition or not specified
ar-Arab: لا يوجد ترتيب أو تحويل أو غير محدد

en: Transposition
ar-Arab: التحويل

en: Arrangement
ar-Arab: ترتيب

en: Both transposed and arranged
ar-Arab: كلا من النقل والترتيب

en: Continuing Resources
ar-Arab: مصادر مستمرة

en: Serial/Integrating resource
ar-Arab: مصدر الدورية/المتكامل

en: Frequency
ar-Arab: التواتر

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحديحدد تواتر مادة، يستخدم في الاقتران بـ 008/19 (انتظام)

en: No determinable frequency
ar-Arab: لا يوجد تواتر قابل للتحديد

en: Annual
ar-Arab: سنوي

en: Bimonthly
ar-Arab: نصف شهري

en: Semiweekly
ar-Arab: نصف اسبوعية

en: Daily
ar-Arab: يومياً

en: Biweekly
ar-Arab: كل أسبوعين

en: Semiannual
ar-Arab: نصف سنوية

en: Biennial
ar-Arab: كل سنتين

en: Triennial
ar-Arab: كل ثلاث سنوات

en: Three times a week
ar-Arab: ثلاث مرات في الإسبوع

en: Three times a month
ar-Arab: ثلاث مرات في الشهر

en: Continuously updated
ar-Arab: يتم التحديث باستمرار

en: Monthly
ar-Arab: شهري

en: Quarterly
ar-Arab: فصلي

en: Semimonthly
ar-Arab: نصف شهرية

en: Three times a year
ar-Arab: ثلاث مرات في السنة

en: Weekly
ar-Arab: أسبوعي

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد انتظام مادة، يستخدم في الاقتران بـ 008/18 (تواتر)

en: Regularity
ar-Arab: الانتظام

en: Normalized irregular
ar-Arab: غير منتظم تم تطبيعه

en: Regular
ar-Arab: منتظم

en: Completely irregular
ar-Arab: غير منتظم تماما

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد نوع المصدر المستمر.

en: Type of continuing resource
ar-Arab: نوع المصدر المستمر

en: Updating database
ar-Arab: تحديث قاعدة البيانات

en: Updating loose-leaf
ar-Arab: تحديث ورق سائب

en: Monographic series
ar-Arab: سلسلة تخصصية

en: Newspaper
ar-Arab: جريدة

en: Periodical
ar-Arab: دورية

en: Updating Web site
ar-Arab: تحديث موقع الويب

en: Form of original item
ar-Arab: شكل المادة الأصلية

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد شكل المادة التي تم نشر المادة أصلاً بها.

en: Newspaper format
ar-Arab: تنسيق الجريدة

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد شكل المادة قيد الوصف

en: Nature of entire work
ar-Arab: طبيعة العمل بأكمله

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد طبيعة المادة إذا كانت تتكون إجمالاً من نوع محدد من المواد. إذا كان بالإمكان اعتبار المادة أكثر من نوع واحد من المواد، يتم تسجيل الأنواع في 008/25-27 (طبيعة المحتويات) و موضع 008/24 يتم ترميزه فارغ (#)

en: Not specified
ar-Arab: غير محدد

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
ar-Arab: حتى ثلاثة رموز من حرف واحد (مسجلة بالترتيب الأبجدي) تشير إلى أن العمل يحتوي على أنواع من المواد.  إذا تم تعيين عدد أقل من ثلاثة رموز أبجدية، يتم ترك الرموز مسوغة وتحتوي المواضع غير المستخدمة على فراغات (#)

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد مكان إنتاج أو نشر المادة بواسطة أو لوكالة دولية، قومية، إقليمية، خاصة بالدولة أو بالحكومة المحلية، أو بواسطة أي قسم فرعي لأي من هذه الهيئات، و مستوى الصلاحية القضائية للهيئة.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
ar-Arab: رمز عددي من حرف واحد يحدد ما إذا كانت المادة تتكون من إجراءات، تقارير، أو ملخصات مؤتمر.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
ar-Arab: غير معرّف؛ كل منها يحتوي على فراغ (#) أو حرف حشو (|)

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد الأبجدية أو النص الأصلي للغة العنوان في مادة المصدر والتي يتم بناء العنوان المفتاحي (الحقل 222) عليه.

en: Original alphabet or script of title
ar-Arab: الأبجدية الأصلية أو نص العنوان

en: No alphabet or script given/No key title
ar-Arab: لا يوجد نص أو أبجدية معينة / لا يوجد عنوان مفتاحي

en: Basic Roman
ar-Arab: الرومانية الأساسية

en: Extended Roman
ar-Arab: الرومانية الموسعة

en: Cyrillic
ar-Arab: السيريلية

en: Japanese
ar-Arab: اليابانية

en: Chinese
ar-Arab: الصينية

en: Arabic
ar-Arab: العربية

en: Greek
ar-Arab: اليونانية

en: Hebrew
ar-Arab: العبرية

en: Thai
ar-Arab: التايلاندية

en: Devanagari
ar-Arab: الديفاناغارية

en: Korean
ar-Arab: الكورية

en: Tamil
ar-Arab: التاميل

en: Entry convention
ar-Arab: اصطلاح الإدخال

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
ar-Arab: رمز عددي من حرف واحد يحدد ما إذا كانت المادة قد فهرست وفقاً للمدخل اللاحق، آخر مدخل، أو مدخل متكامل من اصطلاحات الفهرسة.

en: Successive entry
ar-Arab: المدخل اللاحق

en: Latest entry
ar-Arab: آخر مدخل

en: Integrated entry
ar-Arab: مدخل متكامل

en: Visual Materials
ar-Arab: مواد مرئية

en: Projected medium
ar-Arab: وسيط معروض

en: Two-dimensional nonprojected graphic
ar-Arab: رسم ثنائي الأبعاد غير مسقط

en: Kit
ar-Arab: عدة

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
ar-Arab: غرض مصنوع ثلاثي الأبعاد أو غرض طبيعي الحدوث

en: Running time for motion pictures and videorecordings
ar-Arab: وقت التشغيل للصور المتحركة وتسجيلات الفيديو

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
ar-Arab: عدد من ثلاثة أرقام يحدد إجمالي وقت التشغيل لصورة متحركة أو تسجيل فيديو. الرقم تمت محازاته ناحية اليمين وكل موضع غير مستخدم يحتوي على صفر.

en: Running time exceeds three characters
ar-Arab: تجاوز وقت التشغيل ثلاثة أحرف

en: Running time
ar-Arab: وقت التشغيل

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يصف الجمهور المعني به المادة.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد ما إذا كانت المادة منشورة أو منتجة بواسطة أو لوكالة حكومية محلية، دولية، قومية أو إقليمية أو بواسطة أي قسم فرعي لهذه الهيئة ومستوى الصلاحيات القضائية لهذه الهيئة.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد شكل المادة.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد نوع المادة المرئية التي يتم وصفها.

en: Type of visual material
ar-Arab: نوع المادة المرئية

en: Art original
ar-Arab: فن أصلي

en: Art reproduction
ar-Arab: استنساخ فني

en: Diorama
ar-Arab: الديوراما

en: Filmstrip
ar-Arab: مقطع سينيمائي

en: Picture
ar-Arab: صورة

en: Graphic
ar-Arab: جرافيك

en: Technical drawing
ar-Arab: رسم تقني

en: Motion picture
ar-Arab: الصور المتحركة

en: Chart
ar-Arab: خريطة

en: Flash card
ar-Arab: بطاقة ومضية

en: Microscope slide
ar-Arab: شريحة مجهر

en: Model
ar-Arab: نموذج

en: Realia
ar-Arab: مجسم طبيعي

en: Slide
ar-Arab: شريحة

en: Transparency
ar-Arab: شفافية

en: Videorecording
ar-Arab: تسجيل موسيقي

en: Toy
ar-Arab: لعبة

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد التقنية المستخدمة في إنشاء الحركة في الصور المتحركة أو تسجيلات الفيديو.

en: Technique
ar-Arab: تقنية

en: Animation
ar-Arab: صور متحركة

en: Animation and live action
ar-Arab: الصور المتحركة والحركة الحية

en: Live action
ar-Arab: حركة حية

en: Mixed Materials
ar-Arab: مواد مختلطة

en: Mixed material
ar-Arab: مادة مختلطة

en: Category of material
ar-Arab: فئة المادة

en: Map
ar-Arab: تخطيط

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
ar-Arab: الرتبة الخاصة للمادة الخرائطية التي تنتمي لها المادة. عادةً ما تكون رتبة الكيان المادي، مثال: رسم بياني.

en: Specific material designation
ar-Arab: التحديد المخصص للمادة

en: Diagram
ar-Arab: رسم بياني

en: Profile
ar-Arab: الملف التعريفي

en: Remote-sensing image
ar-Arab: صورة استشعار عن بعد

en: Section
ar-Arab: قسم

en: Unspecified
ar-Arab: غير محدد

en: View
ar-Arab: عرض

en: Color
ar-Arab: لون

en: Whether the item is in one color or multicolored
ar-Arab: ما إذا كانت المادة بلون واحد أو متعددة الألوان

en: One color
ar-Arab: لون واحد

en: Multicolored
ar-Arab: متعدد الألوان

en: Material out of which the cartographic item is made.
ar-Arab: المادة المصنوع منها المادة الخرائطية.

en: Physcial Description
ar-Arab: الوصف المادي

en: Paper
ar-Arab: الورق

en: Wood
ar-Arab: خشب

en: Stone
ar-Arab: حجر

en: Metal
ar-Arab: معدن

en: Synthetic
ar-Arab: اصطناعي

en: Skin
ar-Arab: جلد

en: Textiles
ar-Arab: منسوجات

en: Plastic
ar-Arab: بلاستيك

en: Glass
ar-Arab: زجاج

en: Vinyl
ar-Arab: فينيل

en: Vellum
ar-Arab: رق الكتابة

en: Plaster
ar-Arab: جص

en: Flexible base photographic, positive
ar-Arab: قاعدة صور مرنة، إيجابي

en: Flexible base photographic, negative
ar-Arab: قاعدة صور مرنة، سلبي

en: Non-flexible base photographic, positive
ar-Arab: قاعدة فوتوغرافية غير مرنة، ايجابي

en: Non-flexible base photographic, negative
ar-Arab: قاعدة فوتوغرافية غير مرنة، سلبي

en: Leather
ar-Arab: جلد

en: Parchment
ar-Arab: مخطوطة ورقية

en: Other photographic medium
ar-Arab: وسيط تصوير فوتوغرافي آخر

en: Type of reproduction
ar-Arab: نوع إعادة الإنتاج

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
ar-Arab: ما إذا كانت المادة الخرائطية صورة طبق الأصل أو نوعاً آخر من الاستنساخ.

en: Facsimile
ar-Arab: صورة طبق الأصل

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
ar-Arab: تقنية تصوير فوتوغرافي تستخدم لإنتاج المادة الخرائطية.

en: Production/reproduction details
ar-Arab: الإنتاج/تفاصيل إعادة الإنتاج

en: Photocopy, blueline print
ar-Arab: نسخة ضوئية، طبعة زرقاء

en: Photocopy
ar-Arab: نسخة ضوئية

en: Pre-production
ar-Arab: ما قبل الإنتاج

en: Film
ar-Arab: فيلم

en: Positive/negative aspect
ar-Arab: الجانب الموجب/السالب

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
ar-Arab: المظهر الموجب/السالب للصورة الضوئية أو الفيلم للمادة الخرائطية، والمعروف أيضا باسم القطبية.

en: Positive
ar-Arab: موجب

en: Negative
ar-Arab: نيجاتيف (الصور) / سلبي

en: Mixed polarity
ar-Arab: قطبية مختلطة

en: Electronic resources
ar-Arab: موارد إلكترونية

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
ar-Arab: كود من حرف أبجدي واحد يشير إلى أن فئة المادة التي تنتمي لها المادة هي مورد الكتروني (مثال: برامج، ملفات بيانات، ملفات صور، شرائط صوت وفيديو مرقمنة، إلخ).

en: Electronic resource
ar-Arab: مورد إلكتروني

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
ar-Arab: الرتبة الخاصة للمادة (عادةً رتبة الكيان المادي) التي تنتمي لها المادة (مثال: قرص ممغنط).

en: Tape cartridge
ar-Arab: خرطوشة شريط

en: Chip cartridge
ar-Arab: خرطوشة شريحة

en: Computer optical disc cartridge
ar-Arab: خرطوشة قرص ضوئي للحاسوب

en: Computer disc, type unspecified
ar-Arab: قرص حاسب، النوع غير محدد

en: Computer disc cartridge
ar-Arab: خرطوشة قرص للحاسب

en: Tape cassette
ar-Arab: شريط كاسيت

en: Tape reel
ar-Arab: بكرة شريط

en: Magnetic disk
ar-Arab: قرص ممغنط

en: Computer card
ar-Arab: بطاقة حاسوب

en: Magneto-optical disc
ar-Arab: قرص ممغنط ضوئي

en: Optical disc
ar-Arab: قرص ضوئي

en: Remote
ar-Arab: عن بعد

en: Standalone device
ar-Arab: جهاز مستقل

en: Whether the item is one color or multicolored.
ar-Arab: ما إذا كانت المادة بلون واحد أو متعددة الألوان.

en: Black-and-white
ar-Arab: أسود وأبيض

en: Gray scale
ar-Arab: تدرج رمادي

en: Mixed
ar-Arab: مختلط

en: Dimensions
ar-Arab: أبعاد

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
ar-Arab: أبعاد الوسط المستخدم لترميز المورد الالكتروني. يتم توضيح الأبعاد الأكثر شيوعا فقط. في العديد من الحالات، يتم تطبيق الأبعاد على الحاوية المغلف بها الوسط البصري أو المغناطيسي. يتم اسخدام كود الحقل 007/04 المقابل للأبعاد المعطاة في وصف المادة. إذا لم يطابق أي كود أبعاد الوسط (أو الحاوية) بالضبط، يتم استخدام الكود Z.

en: 3 1/2 in.
ar-Arab: 1/2 3 بوصة.

en: 12 in.
ar-Arab: 12 بوصة.

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
ar-Arab: 4 3/4 بوصة أو 12 سم.

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
ar-Arab: 1 1/8 x 2 3/8 بوصة.

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
ar-Arab: 3 7/8 x 2 1/2 بوصة.

en: 5 1/4 in.
ar-Arab: 5 1/4 بوصة.

en: 8 in.
ar-Arab: 8 بوصة.

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
ar-Arab: ما إذا كان إنتاج الصوت جزءاً متكاملاً من مورد الكتروني.

en: No sound (silent)
ar-Arab: بدون صوت (صامت)

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
ar-Arab: عمق البت الدقيق للصورة (الصور) الممسوحة ضوئيا والذي يشمل المورد الالكتروني، أو كود مكون من ثلاثة أحرف أبجدية للإشارة إلى أن عدم إمكانية تسجيل عمق البت بالضبط. وحيث أن عمق البت الدقيق فقط هو المفيد، فإن الترميز لا يجب أن يحتوي على أرقام مفقودة ممثلة بعلامة الوصل (-)

en: Image bit depth
ar-Arab: عمق بت الصورة

en: Exact bit depth
ar-Arab: عمق البت بالضبط

en: Multiple
ar-Arab: متعدد

en: File formats
ar-Arab: تنسيقات الملفات

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
ar-Arab: ما إذا كان الملف الذي يحتوي على المورد الالكتروني من نفس تنسيق أو نوع المواد المعاد تنسيقها رقمياً.

en: One file format
ar-Arab: تنسيق ملف واحد

en: Multiple file formats
ar-Arab: تنسيقات ملفات متعددة

en: Quality assurance target(s)
ar-Arab: هدف (أهداف) ضمان الجودة

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
ar-Arab: ما إذا تم إدراج أهداف ضمان الجودة بشكل ملائم أثناء إعادة تنسيق/إنشاء المورد الالكتروني.

en: Absent
ar-Arab: مفقود

en: Present
ar-Arab: الحالي

en: Antecedent/Source
ar-Arab: سالف/مصدر

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
ar-Arab: معلومات حول مصدر الفيلم الرقمي الضرورية لإنشاء واستخدام وإدارة المواد الرقمية المعاد تنسيقها.

en: File reproduced from original
ar-Arab: ملف مستنسخ من الأصل‬

en: File reproduced from microform
ar-Arab: ملف مستنسخ من الميكروفورم

en: File reproduced from an electronic resource
ar-Arab: الملف مستنسخ من مورد إلكتروني

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
ar-Arab: ملف مستنسخ من وسيط(ليس الميكروفورم)

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
ar-Arab: نوع الضغط الذي تعرض له المورد الالكرتوني. يستخدم في الحكم على ولاء الملف للأصلي.

en: Level of compression
ar-Arab: مستوى الضغط

en: Uncompressed
ar-Arab: غير مضغوط

en: Lossless
ar-Arab: بدون خسائر

en: Lossy
ar-Arab: مبدد

en: Reformatting quality
ar-Arab: جودة إعادة التنسيق

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
ar-Arab: إعادة تنسيق جودة للمورد الالكتروني، وهو تقييم إجمالي لجودة المورد الالكتروني المادية فيما يتعلق باستخدامه المقصود. يمكن استخدامه للحكم على مستوى جودة ملف، والتزام المؤسسة بضمان إتاحته مع مرور الوقت.

en: Access
ar-Arab: وصول

en: Preservation
ar-Arab: حفظ

en: Replacement
ar-Arab: استبدال

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
ar-Arab: رمز من حرف أبجدي واحد يشير إلى أن فئة المادة التي تنتمي لها المادة هي الكرة الأرضية، والمعرفة كنموذج للجرم السماوي، غالبا كوكب الأرض أو الكرة السماوية، ممثلة على سطح كرة. يتم استخدام الرمز d عندما تحتوي 008/25 (نوع المادة الخرائطية) على الرمز A. غير مسموح بحرف حشو (|) في هذا الموضع.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
ar-Arab: الرتبة الخاصة للمادة (عادةً رتبة الكيان المادي) التي تنتمي لها المادة، على سبيل المثال: الكرة السماوية.

en: Celestial globe
ar-Arab: كرة سماوية

en: Planetary or lunar globe
ar-Arab: الكرة الكوكبية أو القمرية

en: Terrestrial globe
ar-Arab: الكرة الأرضية

en: Earth moon globe
ar-Arab: كرة أرضية قمريّة

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
ar-Arab: ما إذا كانت الكرة الأرضية بلون واحد أو متعددة الألوان.

en: Material out of which the globe is made.
ar-Arab: المادة المصنوع منها الكرة الأرضية.

en: Physicial medium
ar-Arab: الوسيط المادي

en: Textile
ar-Arab: نسيج

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
ar-Arab: ما إذا كانت الكرة الأرضية صورة طبق الأصل أو نوعاً آخر من الاستنساخ.

en: Tactile material
ar-Arab: مادة لمسية

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
ar-Arab: رمز من حرف أبجدي واحد يشير إلى أن فئة المادة التي تنتمي لها المادة هي مادة لمسية. تستخدم للمواد المعدة للقراءة عن طريق اللمس. غير مسموح بحرف حشو (|) في هذا الموضع.

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
ar-Arab: الرتبة الخاصة للمادة الخاصة باللمس التي تنتمي لها المادة.

en: Moon
ar-Arab: قمر

en: Tactile, with no writing system
ar-Arab: عن طريق اللمس، بدون نظام كتابة

en: Class of braille writing
ar-Arab: رتبة الكتابة بطريقة برايل

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
ar-Arab: عائلة برايل التي تنتمي لها المادة. وهي ليست كود برايل المحدد، لكن نوع كود برايل المستخدم، ممثلا الأنواع المختلفة للرموز المكتوبة. يمكن الإشارة إلى نوع حتى نوعين من أنواع برايل، أو يمكن لوكالة الفهرسة اختيار ترميز النوع السائد. يتم ترميز العديد من الأكواد بترتيب السيادة، إن وجدت. إذا تم تعيين أقل من كودين، تترك الأكواد مسوغة بينما تحتوي الأماكن غير المستخدمة على فراغات (#).

en: No specified class of braille writing
ar-Arab: لا توجد رتبة محددة لطريقة برايل للكتابة

en: Literary braille
ar-Arab: أدب بطريقة برايل

en: Format code braille
ar-Arab: تنسيق كود بطريقة برايل

en: Mathematics and scientific braille
ar-Arab: الرياضيات والعلوم بطريقة برايل

en: Computer braille
ar-Arab: الكمبيوتر بطريقة برايل

en: Music braille
ar-Arab: موسيقى بطريقة برايل

en: Multiple braille types
ar-Arab: أنواع برايل متعددة

en: Level of contraction
ar-Arab: مستوى التقليص

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
ar-Arab: ما إذا كانت التقليصات مستخدمة. التقليصات هي اختصارات مكونة من أحد أحرف مون أو برايل أو أكثر لتمثل تركيبات الحروف العادية.

en: Uncontracted
ar-Arab: غير مختصرة

en: Contracted
ar-Arab: متعاقد

en: Braille music format 1
ar-Arab: تنسيق الموسيقى بطريقة برايل 1

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
ar-Arab: كود من ثلاثة أحرف للإشارة إلى تنسيق برايل للمادة. التنسيقات الموسيقية هي طريقة عرض القياسات، والأقسام، والأجزاء، والمعلومات ذات الصلة فيما يتعلق ببعضها البعض. يمكن الإشارة إلى ما يصل إلى ثلاثة تنسيقات، وضبطها بترتيب الأهمية. إذا تم تعيين عدد أقل من ثلاثة أكواد، يتم تركها بترتيبها ووضع علامة (#) في المواضع غير المستخدمة التي تحتوي على فراغات.

en: No specified braille music format
ar-Arab: بدون تنسيق موسيقى محدد بتنسيق برايل

en: Bar over bar
ar-Arab: شريط فوق شريط

en: Bar by bar
ar-Arab: شريط بشريط

en: Line over line
ar-Arab: سطر فوق سطر

en: Paragraph
ar-Arab: فقرة

en: Single line
ar-Arab: سطر مفرد

en: Section by section
ar-Arab: قسم بقسم

en: Line by line
ar-Arab: سطر بسطر

en: Open score
ar-Arab: نطاق مفتوح

en: Spanner short form scoring
ar-Arab: تدوين الشكل المختصر

en: Short form scoring
ar-Arab: تسجيل بالصيغة المختصرة

en: Outline
ar-Arab: خطة

en: Vertical score
ar-Arab: تدوين عمودي

en: Braille music format 2
ar-Arab: تنسيق الموسيقى بطريقة برايل 2

en: Braille music format 3
ar-Arab: تنسيق الموسيقى بطريقة برايل 3

en: Other special physical characteristics about the braille.
ar-Arab: خصائص مادية خاصة أخرى حول طريقة برايل.

en: Special physical characteristics
ar-Arab: الخصائص المادية الخاصة

en: Print/braille
ar-Arab: طباعة/طريقة برايل

en: Jumbo or enlarged braille
ar-Arab: طريقة برايل مكبرة أو مضخمة

en: Projected graphic
ar-Arab: رسم معروض

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
ar-Arab: رمز من حرف أبجدي واحد يشير إلى أن فئة المادة التي تنتمي لها المادة هي الرسم البياني المعروض والمعرف كعرض ثنائي الأبعاد ليتم عرضه بدون حركة بواسطة جهاز بصري، على سبيل المثال: شريط عرض فيلم، شريحة، أو شفافية. غير مسموح بحرف حشو (|) في هذا الموضع.

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
ar-Arab: الرتبة الخاصة للرسم المعروض الذي تنتمي له المادة. مثال: شريحة.

en: Filmstrip cartridge
ar-Arab: خرطوشة شريط عرض الفيلم

en: Filmslip
ar-Arab: قصاصة الفيلم

en: Filmstrip, type unspecified
ar-Arab: شريط عرض الفيلم، النوع غير محدد

en: Filmstrip roll
ar-Arab: بكرة شريط عرض الفيلم

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
ar-Arab: خصائص اللون للرسم البياني غير المعروض.

en: Hand colored
ar-Arab: ملون باليد

en: Base of emulsion
ar-Arab: قاعدة طبقة الفيلم الحساسة

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
ar-Arab: نوع المادة لقاعدة الطبقة الحساسية للصور السلبية، شريط الفيلم، الشريحة أو الشفافية.

en: Safety film
ar-Arab: فيلم الأمان

en: Film base, other than safety film
ar-Arab: أساس الفيلم ، غير فيلم الأمان

en: Mixed collection
ar-Arab: مجموعة مختلطة

en: Sound on medium or separate
ar-Arab: الصوت على وسيط أو منفصل

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
ar-Arab: ما إذا كان الصوت على الرسوم المعروضة أو منفصلاً عنها (أي: على مادة مصاحبة).

en: Sound on medium
ar-Arab: صوت على وسيط

en: Sound separate from medium
ar-Arab: الصوت منفصل عن الوسيط

en: Medium for sound
ar-Arab: وسيط الصوت

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
ar-Arab: وسيط محدد يستخدم لحمل صوت المادة (سواء كان الصوت على الرسم المعروض أو منفصلاً) ونوع تشغيل الصوت المطلوب للمادة.

en: Optical sound track on motion picture film
ar-Arab: مسار صوتي ضوئي على فيلم صور متحركة

en: Magnetic sound track on motion picture film
ar-Arab: مسار صوتي ممغنط في فيلم صور متحركة

en: Magnetic audio tape in cartridge
ar-Arab: شريط صوتي ممغنط في خرطوشة

en: Sound disc
ar-Arab: قرص صوتي

en: Magnetic audio tape on reel
ar-Arab: ‫شريط صوتي ممغنط في بكرة‬

en: Magnetic audio tape in cassette
ar-Arab: شريط صوتي ممغنط في كاسيت

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
ar-Arab: مسار ضوئي وممغنط على فيلم صور متحركة

en: Videotape
ar-Arab: شريط فيديو

en: Videodisc
ar-Arab: قرص فيديو

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
ar-Arab: عرض أو أبعاد المادة البيانية المعروضة.

en: Standard 8 mm. film width
ar-Arab: عرض الفيلم القياسي 8 ملليمتر

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
ar-Arab: عرض الفيلم سوبر 8مم/ مفرد 8مم

en: 9.5 mm. film width
ar-Arab: عرض الفيلم 9.5 مللي

en: 16 mm. film width
ar-Arab: عرض الفيلم 16 ملليمتر

en: 28 mm. film width
ar-Arab: عرض الفيلم 28 مللي

en: 35 mm. film width
ar-Arab: عرض الفيلم 35 ملليمتر

en: 70 mm. film width
ar-Arab: عرض الفيلم 70 ملليمتر

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
ar-Arab: شريحة 2x2 بوصة أو 5x5 سم

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
ar-Arab: شريحة 6×6 سم أ 1/4 2 × 1/4 2 بوصة

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
ar-Arab: الشفافية 4x5 بوصة أو 10x13 سم

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
ar-Arab: الشفافية 5x7 بوصة أو 13x18 سم

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
ar-Arab: شفافية 8x10 بوصة أو 21x26 سم

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
ar-Arab: شفافية 9x9 بوصة أو 23x23 سم

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
ar-Arab: شفافية 26×26 سم أو 10×10 بوصة

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
ar-Arab: الشفافية 7x7 بوصة أو 18x18 سم

en: Secondary support material
ar-Arab: دعم مادي ثانوي

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
ar-Arab: نوع مادة تثبيت الشريحة أو الشفافية للرسوم المعروضة.

en: No secondary support
ar-Arab: بدون دعم ثانوي

en: Cardboard
ar-Arab: لوح ورق مقوى (كرتون)

en: Metal and glass
ar-Arab: معدن وزجاج

en: Synthetic and glass
ar-Arab: اصطناعي وزجاج

en: Microform
ar-Arab: ميكروفيلم

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
ar-Arab: رمز من حرف أبجدي واحد يشير إلى أن فئة المادة التي تنتمي لها المادة هي ميكروفورم (شكل مصغر). الميكروفورم هو مصطلح عام لأي وسيط، شفاف أو معتم، يحمل صوراً مصغرة. الصورة المصغرة هي وحدة (مثال: صفحة) لمادة نصية، تخطيطية، أو مولدة عبر الحاسب مدرجة في بطاقات ذات فتحة، ميكروفيش، ميكروفيلم، ميكروأوباك،أو أي تنسيقات مصغرة أخرى أصغر من أن تتم قراءتها بدون تكبير. قد تكون الأشكال المصغرة استنساخ لمواد نصية أو رسومية حالية أو قد تكون منشورات أصلية. غير مسموح بحرف حشو (|) في هذا الموضع.

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
ar-Arab: الرتبة الخاصة للميكروفورم الذي تنتمي له المادة. (مثال: ميكروأوباك)

en: Aperture card
ar-Arab: بطاقة مثقوبة

en: Microfilm cartridge
ar-Arab: خرطوشة ميكروفيلم

en: Microfilm cassette
ar-Arab: كاسيت ميكروفيلم

en: Microfilm reel
ar-Arab: بكرة ميكروفيلم

en: Microfiche cassette
ar-Arab: كاسيت ميكروفيش

en: Microfilm slip
ar-Arab: شريط ميكروفيلم

en: Microfilm roll
ar-Arab: بكرة ميكروفيلم

en: Positive/negative polarity of the microform.
ar-Arab: القطبية السلبية/الموجبة للميكروفورم.

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
ar-Arab: أبعاد الميكروفيلم، لا تشير إلى أبعاد الصورة.

en: 8 mm.
ar-Arab: 8 ملليمتر.

en: 16 mm.
ar-Arab: 16 مللي.

en: 35 mm.
ar-Arab: 35 ملليمتر.

en: 70 mm.
ar-Arab: 70 ملليمتر.

en: 105 mm.
ar-Arab: 105 مللي.

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
ar-Arab: 3x5 بوصة أو 8x13 سم.

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
ar-Arab: 4x6 بوصة أو 11x15 سم.

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
ar-Arab: 6x9 بوصة أو 16x23 سم.

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
ar-Arab: 3 1/4 x 7 3/8 بوصة أو 9x19 سم.

en: Reduction ratio range
ar-Arab: نطاق نسبة التصغير

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
ar-Arab: نطاق نسبة التصغير للميكروفورم. نسبة التصغير المحددة مسجلة في 007/06-08 (نسبة التصغير).

en: Low reduction ratio
ar-Arab: نسبة تصغير منخفضة

en: Normal reduction
ar-Arab: تصغير عادي

en: High reduction
ar-Arab: تصغير عالي

en: Very high reduction
ar-Arab: تصغير عالي جداً

en: Ultra high reduction
ar-Arab: تصغير فائق

en: Reduction rate varies
ar-Arab: تنوع معدل التصغير

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
ar-Arab: عدد يحدد نسبة تصغير الميكروفورم، مسجل على هيئة ثلاثة أرقام. العدد مرتب جهة اليمين وكل موضع غير مستخدم يحتوي على صفر، (مثال: 015، 048). ويتم استخدام واصلة لأي جزء غير معروف من نسبة التصغير (مثال: 03-، 1--، أو --)

en: Reduction ratio
ar-Arab: نسبة التصغير

en: Ratio element is not applicable
ar-Arab: عنصر النسبة غير قابل للتطبيق

en: Ratio
ar-Arab: نسبة

en: Color of the image for microforms.
ar-Arab: لون الصورة للنماذج المصغرة.

en: Emulsion on film
ar-Arab: الطبقة الحساسة على الفيلم

en: Type of light-sensitive material on the film.
ar-Arab: نوع المادة الحساسة للضوء الموجودة على الفيلم.

en: Silver halide
ar-Arab: هاليد الفضة

en: Diazo
ar-Arab: الديازين (صبغ ثنائي النيتروجين)‬

en: Vesicular
ar-Arab: حويصلي

en: Mixed emulsion
ar-Arab: طبقة حساسة مختلطة

en: Generation
ar-Arab: توليد

en: Generation aspect of a microform.
ar-Arab: جانب توليد الميكروفيلم.

en: First generation (master)
ar-Arab: الجيل الأول (الرئيسي)

en: Printing master
ar-Arab: الطباعة الرئيسية

en: Service copy
ar-Arab: نسخة الخدمة

en: Mixed generation
ar-Arab: توليد مختلط

en: Base of film
ar-Arab: قاعدة الفيلم

en: Base of the film.
ar-Arab: قاعدة الفيلم.

en: Safety base, undetermined
ar-Arab: قاعدة السلامة، غير محدد

en: Safety base, acetate undetermined
ar-Arab: قاعدة الأمان، أسيتات (خلات) غير محددة

en: Safety base, diacetate
ar-Arab: قاعدة الأمان، ثنائي الأسيتات (الخلات)

en: Nitrate base
ar-Arab: قاعدة نترات

en: Mixed base (nitrate and safety)
ar-Arab: قاعدة مختلطة (نيترات وأمان)

en: Safety base, polyester
ar-Arab: قاعدة الأمان، بوليستر

en: Safety base, mixed
ar-Arab: قاعدة الأمان، مزيج

en: Safety base, triacetate
ar-Arab: قاعدة السلامة، ثلاثي الأسيتات

en: Nonprojected graphic
ar-Arab: رسم غير إسقاطي

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
ar-Arab: الرتبة الخاصة للرسم غير المعروض الذي تنتمي له المادة، (مثال: صورة).

en: Activity card
ar-Arab: بطاقة النشاط

en: Collage
ar-Arab: ملصقة

en: Drawing
ar-Arab: رسم

en: Painting
ar-Arab: اللوحة

en: Photomechanical print
ar-Arab: طبعة ميكانيكية ضوئية

en: Photonegative
ar-Arab: الصورة السلبية

en: Photoprint
ar-Arab: طباعة الصور

en: Print
ar-Arab: طباعة

en: Poster
ar-Arab: ملصق إعلاني

en: Postcard
ar-Arab: بطاقة بريدية

en: Icon
ar-Arab: أيقونة

en: Radiograph
ar-Arab: صورة بالأشعة

en: Study print
ar-Arab: طباعة دراسية

en: Photograph, type unspecified
ar-Arab: صورة فوتوغرافية، النوع غير محدد

en: Primary support material
ar-Arab: المواد المساندة الأساسية

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
ar-Arab: نوع المادة المستخدمة للدعم أو القاعدة التي جرى تنفيذ أو طباعة الصورة عليها.

en: Canvas
ar-Arab: لوحة قماشية

en: Bristol board
ar-Arab: لوح كرتون برستول

en: Cardboard/illustration board
ar-Arab: لوح كرتون/لوح شرح

en: Hardboard
ar-Arab: لوح صلب

en: Porcelain
ar-Arab: خزف

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
ar-Arab: نوع المادة (غير تغليف المتحف المعتاد) المرفق بها الدعم الأولي (007/04)

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
ar-Arab: الرتبة الخاصة للصورة المتحركة التي تنتمي لها المادة. مثال: بكرة الفيلم.

en: Film cartridge
ar-Arab: خرطوشة الفيلم

en: Film cassette
ar-Arab: فيلم كاسيت

en: Film roll
ar-Arab: بكرة الفيلم

en: Film reel
ar-Arab: بكرة الفيلم

en: Color characteristics of a motion picture.
ar-Arab: خصائص الألوان للصورة المتحركة.

en: Motion picture presentation format
ar-Arab: تنسق عرض الصور المتحركة

en: Presentation format for motion pictures.
ar-Arab: تنسيق العرض للصور المتحركة.

en: Standard sound aperture (reduced frame)
ar-Arab: فتحة صوت معيارية (إطار مصغر)

en: Nonanamorphic (wide-screen)
ar-Arab: صورة غير مشوهة (شاشة عريضة)

en: 3D
ar-Arab: ثلاثي الأبعاد

en: Anamorphic (wide-screen)
ar-Arab: صورة بصرية مشوهة (شاشة عريضة)

en: Other wide-screen format
ar-Arab: تنسيق شاشة عريضة آخر

en: Standard silent aperture (full frame)
ar-Arab: فتحة صامتة معيارية (إطار كامل)

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
ar-Arab: ما إذا كان الصوت على المادة أو منفصلاً عنها.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
ar-Arab: وسيط محدد يستخدم لحمل صوت المادة (سواء كان الصوت محمولاً على المادة نفسها أو على هيئة مادة مصاحبة) ونوع تشغيل الصوت المطلوب.

en: Width of a motion picture.
ar-Arab: عرض الصورة المتحركة.

en: Standard 8 mm.
ar-Arab: معيارى 8مم.

en: Super 8 mm./single 8 mm.
ar-Arab: سوبر 8مم / مفرد 8مم.

en: 9.5 mm.
ar-Arab: 9.5 مللي.

en: 28 mm.
ar-Arab: 28 مللي.

en: Configuration of playback channels
ar-Arab: تهيئة قنوات إعادة التشغيل

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
ar-Arab: تهيئة قنوات إعادة الشتغيل لحصة الصوت من الصورة المتحركة.

en: Monaural
ar-Arab: أحادي الصوت

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
ar-Arab: رباعي الصوت، متعدد القنوات‬، أومحيط

en: Stereophonic
ar-Arab: صوت مجسم

en: Production elements
ar-Arab: عناصر الإنتاج

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
ar-Arab: ما إذا كان الفيلم جزءاً من إنتاج كامل أم عنصر أولي أم عنصر لما بعد الإنتاج.

en: Workprint
ar-Arab: طباعة العمل

en: Trims
ar-Arab: تقليمات

en: Outtakes
ar-Arab: مقتطفات مختارة

en: Rushes
ar-Arab: استعجالات (مسودات التصوير)

en: Mixing tracks
ar-Arab: مسارات مختلطة

en: Title bands/inter-title rolls
ar-Arab: مسارات العنوان/لفائف بين العنوان

en: Production rolls
ar-Arab: لفائف الإنتاج

en: Whether the film is positive or negative.
ar-Arab: ما إذا كان الفيلم موجباً أو سالباً.

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
ar-Arab: بعد المادة عن المادة الأصلية (مثال: فيلم النيجاتيف الأصلي أو شريط الفيديو الأصلي في الكاميرا). يتم استخدام بيانات التوليد في تقييم جودة النسخ المتاحة، ولاتخاذ قرارات الحفظ، وتعريف المواد المتاحة للعرض والبحث.

en: Duplicate
ar-Arab: مكرر

en: Master
ar-Arab: رئيسي

en: Original
ar-Arab: الأصلي

en: Reference print/viewing copy
ar-Arab: طباعة المرجع/نسخة العرض

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
ar-Arab: المزيد من خصائص اللون المحددة للصورة المتحركة أكثر من الموجودة في 007/03 (لون).

en: Refined categories of color
ar-Arab: فئات اللون المنقحة

en: 3 layer color
ar-Arab: لون من 3 طبقات

en: 2 color, single strip
ar-Arab: شريط مفرد، لونين

en: Undetermined 2 color
ar-Arab: لونان غير محددان

en: Undetermined 3 color
ar-Arab: ٣ ألوان غير محددة‬

en: 3 strip color
ar-Arab: لون من 3 أشرطة

en: 2 strip color
ar-Arab: 2 لون الشريط

en: Red strip
ar-Arab: شريط أحمر

en: Blue or green strip
ar-Arab: شريط أزرق أو أخضر

en: Cyan strip
ar-Arab: شريط سماوي

en: Magenta strip
ar-Arab: شريط أرجواني

en: Yellow strip
ar-Arab: شريط أصفر

en: Sepia tone
ar-Arab: التأثير البني على الصور

en: Other tone
ar-Arab: نغمة أخرى

en: Tint
ar-Arab: صبغة

en: Tinted and toned
ar-Arab: مظلل ومتجانس‬

en: Stencil color
ar-Arab: لون المرسام

en: Kind of color stock or print
ar-Arab: نوع مخزون اللون أو الطباعة

en: Type of color film stock or color print the item represents.
ar-Arab: نوع مخزون فيلم اللون أو طبعة اللون التي تمثله المادة.

en: Imbibition dye transfer prints
ar-Arab: طبعات منقولة متشربة الصبغة

en: Three-layer stock
ar-Arab: مخزون من ثلاث طبقات

en: Three layer stock, low fade
ar-Arab: مخزون من ثلاث طبقات، تلاشي منخفض‬

en: Duplitized stock
ar-Arab: مخزون مكرر

en: Deterioration stage
ar-Arab: تدهور المرحلة

en: Level of deterioration of the motion picture film.
ar-Arab: مستوى تدهور فيلم الصور المتحركة.

en: None apparent
ar-Arab: غير ظاهر

en: Nitrate: suspicious odor
ar-Arab: نترات:رائحة مريبة

en: Nitrate: pungent odor
ar-Arab: نيترات :رائحة نفاذة

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
ar-Arab: نيترات: بني، إزالة اللون، باهت‬،ترابي

en: Nitrate: sticky
ar-Arab: نترات: لزجة

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
ar-Arab: نيترات: رغوية،فقاعات، بثور

en: Nitrate: congealed
ar-Arab: نيترات: مجمد

en: Nitrate: powder
ar-Arab: نترات: مسحوق

en: Non-nitrate: detectable deterioration
ar-Arab: غير نيترات: تدهور قابل للاكتشاف

en: Non-nitrate: advanced deterioration
ar-Arab: غير نيترات: تدهور متقدم

en: Non-nitrate: disaster
ar-Arab: غير نيترات: كارثة

en: Completeness
ar-Arab: مكتمل

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
ar-Arab: ما إذا تم الحكم على المادة الموجودة قيد الفهرسة بالاستكمال أو لا.

en: Complete
ar-Arab: تام

en: Incomplete
ar-Arab: غير مكتمل

en: Film inspection date
ar-Arab: تاريخ فحص الفيلم

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
ar-Arab: ستة أحرف للإشارة إلى تاريخ أحدث فحص للفيلم، يتم تسجيل التاريخ بالنمط ccyymm (القرن/السنة/الشهر). يتم استخدام الواصلة لأي جزء غير معروف من التاريخ. يتم استخدام ست علامات حشو (||||||) في حالة عدم وجود أي محاولات لترميز مواضع هذه الأحرف.

en: Special class of textual material to which an item belongs.
ar-Arab: الرتبة الخاصة للمادة النصية التي تنتمي لها المادة.

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
ar-Arab: الرتبة الخاصة للمادة، عادةً رتبة الكيان المادي، التي تنتمي لها المادة.

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
ar-Arab: يحتوي على فراغ (#) أو حرف حشو (|).

en: Altitude of sensor
ar-Arab: إرتفاع جهاز الإستشعار

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
ar-Arab: الوضع العام لجهاز الاستشعار بالنسبة للكائن الموجودة قيد الدراسة.

en: Surface
ar-Arab: السطح

en: Airborne
ar-Arab: محمول جواً

en: Spaceborne
ar-Arab: فضائي

en: Attitude of sensor
ar-Arab: موضع جهاز الاستشعار

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
ar-Arab: الزاوية العامة للآلة التي صنعت منها صورة الاستشعار عن بعد.

en: Low oblique
ar-Arab: انحراف منخفض

en: High oblique
ar-Arab: إنحراف مرتفع

en: Vertical
ar-Arab: عمودي

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
ar-Arab: مقدار الغطاء السحابي أثناء التقاط صورة الاستشعار عن بعد.

en: Cloud cover
ar-Arab: غطاء السحابة

en: Platform construction type
ar-Arab: نوع بنية المنصة

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
ar-Arab: نوع بنية المنصة التي تعمل كقاعدة لجهاز الاستشعار عن بعد. بالنسبة للغرض من عنصر البيانات هذا، تشير "المنصة" إلى أي بنية تعمل كقاعدة، وليست الأسطح المسطحة فقط.

en: Balloon
ar-Arab: بالون

en: Aircraft--low altitude
ar-Arab: مركبة جوية--ارتفاع منخفض

en: Aircraft--medium altitude
ar-Arab: مركبة جوية--ارتفاع متوسط

en: Aircraft--high altitude
ar-Arab: مركبة جوية--ارتفاع عال

en: Manned spacecraft
ar-Arab: مركبة فضائية مأهولة

en: Unmanned spacecraft
ar-Arab: مركبة فضائية بدون طيار

en: Land-based remote-sensing device
ar-Arab: جهاز استشعار عن بعد بقاعدة أرضية

en: Water surface-based remote-sensing device
ar-Arab: أداة فوق سطح الماء للاستشعار عن بعد

en: Submersible remote-sensing device
ar-Arab: أداة مغمورة للاستشعار عن بعد

en: Platform use category
ar-Arab: فئة استخدام المنصة

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
ar-Arab: الاستخدام الرئيسي المخصص للمنصة والمحدد في 007/06 (نوع بنية المنصة)

en: Meteorological
ar-Arab: أرصادي/جوي

en: Surface observing
ar-Arab: مراقبة السطح

en: Space observing
ar-Arab: مراقبة الفضاء

en: Mixed uses
ar-Arab: استخدامات مختلطة

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
ar-Arab: لوضع التسجيل لجهاز الاستتشعار عن بعد، وعلى وجه التحديد، ما إذا تمت مشاركة جهاز الاستشعار في إنشاء البث الذي يقوم بقياسه في نهاية المطاف.

en: Sensor type
ar-Arab: نوع الاستشعار

en: Active
ar-Arab: نشط

en: Passive
ar-Arab: سلبي

en: Data type
ar-Arab: نوع البيانات

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
ar-Arab: الخصائص الطيفية، الصوتية أو المغناطيسية للبيانات التي يتلقاها الجهاز لإنتاج صورة الاستشعار عن بعد. يمكن استخدامها للإشارة إلى كل من طول موجة الإشعاع التي تم قياسها ونوع جهاز الاستشعار المستخدم في قياسها.

en: Visible light
ar-Arab: ضوء مرئي

en: Near infrared
ar-Arab: الأشعة تحت الحمراء القريبة

en: Middle infrared
ar-Arab: أشعة تحت الحمراء متوسطة

en: Far infrared
ar-Arab: أشعة تحت الحمراء بعيدة

en: Thermal infrared
ar-Arab: أشعة حرارية تحت الحمراء

en: Shortwave infrared (SWIR)
ar-Arab: ‫أشعة تحت الحمراء ذات موجات قصيرة (SWIR)

en: Reflective infrared
ar-Arab: أشعة تحت الحمراء عاكسة

en: Combinations
ar-Arab: مزيج

en: Other infrared data
ar-Arab: بيانات أشعة تحت الحمراء أخرى‬

en: Sidelooking airborne radar (SLAR)
ar-Arab: رادار المنظار الجوي (SLAR)

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
ar-Arab: رادار العدسة الصناعية (‪-(SAR‬تردد مفرد‬

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
ar-Arab: رادار العدسة الصناعية متعدد الذبذبات (متعددالقنوات)

en: SAR-like polarization
ar-Arab: استقطاب شبيه برادار العدسة الصناعية

en: SAR-cross polarization
ar-Arab: رادار العدسة الصناعية -استقطاب متقاطع

en: Infometric SAR
ar-Arab: رادار العدسة الصناعية

en: polarmetric SAR
ar-Arab: رادار العدسة الصناعية

en: Passive microwave mapping
ar-Arab: تخطيط الميكروويف السلبي

en: Other microwave data
ar-Arab: بيانات ميكروويف أخرى

en: Far ultraviolet
ar-Arab: أشعة فوق بنفسجية بعيدة

en: Middle ultraviolet
ar-Arab: أشعة فوق بنفسجية متوسطة

en: Near ultraviolet
ar-Arab: الأشعة فوق البنفسجية القريبة

en: Ultraviolet combinations
ar-Arab: تركيبات الأشعة فوق البنفسجية

en: Other ultraviolet data
ar-Arab: بيانات أشعة فوق بنفسجية أخرى

en: Multi-spectral, multidata
ar-Arab: متعدد الطيف، متعدد البيانات

en: Multi-temporal
ar-Arab: متعدد الأزمان

en: Combination of various data types
ar-Arab: مزيج من أنواع البيانات المختلفة

en: Sonar--water depth
ar-Arab: سونار--عمق المياه

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
ar-Arab: سونار--صور تضاريس قاع البحر، مسح جانبي

en: Sonar--bottom topography, near-surface
ar-Arab: سونار--تضاريس قاع البحر، بالقرب من السطح

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
ar-Arab: سونار-- تضاريس قاع البحر، بالقرب من القاع

en: Seismic surveys
ar-Arab: استبيانات الزلازل

en: Other acoustical data
ar-Arab: البيانات الصوتية الأخرى

en: Gravity anomalies (general)
ar-Arab: انحرافات الجاذبية (عام)

en: Free-air
ar-Arab: مفرغ من الهواء

en: Bouger
ar-Arab: شمعة احتراق

en: Isostatic
ar-Arab: متوازن التضاغط

en: Magnetic field
ar-Arab: حقل مغناطيسي

en: radiometric surveys
ar-Arab: مسوحات إشعاعية

en: Sound recording
ar-Arab: تسجيل صوتي

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
ar-Arab: الرتبة الخاصة للتسجيل الصوتي الذي تنتمي له المادة (مثال: أسطوانة).

en: Belt
ar-Arab: حزام

en: Cylinder
ar-Arab: أسطوانة

en: Sound cartridge
ar-Arab: الخرطوشة الصوتية

en: Sound-track film
ar-Arab: فيلم المسار الصوتي

en: Roll
ar-Arab: لفة

en: Sound cassette
ar-Arab: كاسيت صوتي

en: Sound-tape reel
ar-Arab: بكرة الشريط الصوتي

en: Wire recording
ar-Arab: تسجيل سلكي

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
ar-Arab: يحتوي على فراغ (#) أو حرف حشو (|)

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
ar-Arab: سرعة تشغيل التسجيل الصوتي. ويهدف هذا الكود فقط للإشارة إلى سرعة تشغيل تسجيل صوتي مقدم على جهاز آلي.

en: Speed
ar-Arab: السرعة

en: 16 rpm (discs)
ar-Arab: 16 لفة في الدقيقة (أقراص)

en: 33 1/3 rpm (discs)
ar-Arab: 33 1/3 لفة في الدقيقة (أقراص)

en: 45 rpm (discs)
ar-Arab: 45 لفة في الدقيقة (أقراص)

en: 78 rpm (discs)
ar-Arab: 78 لفة في الدقيقة (أقراص)

en: 8 rpm (discs)
ar-Arab: 8 لفة في الدقيقة (أقراص)

en: 1.4 m. per second (discs)
ar-Arab: 1.4 متراً في الثانية (أقراص)

en: 120 rpm (cylinders)
ar-Arab: 120 لفة في الدقيقة (اسطوانات)

en: 160 rpm (cylinders)
ar-Arab: 160 لفة في الدقيقة (أسطوانات)

en: 15/16 ips (tapes)
ar-Arab: 15/16بوصة في الثانية (شرائط)

en: 1 7/8 ips (tapes)
ar-Arab: 1 7/8 بوصة في الثانية (شرائط)

en: 3 3/4 ips (tapes)
ar-Arab: 3 3/4 بوصة في الثانية (شرائط)

en: 7 1/2 ips (tapes)
ar-Arab: 7 1/2 بوصة في الثانية (شرائط)

en: 15 ips (tapes)
ar-Arab: 15 بوصة في الثانية (شرائط)

en: 30 ips (tape)
ar-Arab: 30 لفة في الثانية (شريط)

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
ar-Arab: تهيئة قنوات إعادة التشغيل للتسجيلات الصوتية.

en: Groove width/groove pitch
ar-Arab: عرض الثلم/ نبرة الثلم‬

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
ar-Arab: عرض ثلم التسجيل للأقراص أو نغمة الثلم للأسطوانات.

en: Microgroove/fine
ar-Arab: ثلم مصغر/دقيق

en: Coarse/standard
ar-Arab: خشن/معياري

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
ar-Arab: قطر البكرة أو القرص المفتوح، أو أبعاد الكاسيت، الخرطوشة، أو الأسطوانة.

en: 3 in. diameter
ar-Arab: قطر 3 بوصة

en: 5 in. diameter
ar-Arab: القطر 5 بوصة

en: 7 in. diameter
ar-Arab: القطر 7 بوصة

en: 10 in. diameter
ar-Arab: قطر 10 بوصة

en: 12 in. diameter
ar-Arab: قطر 12 بوصة

en: 16 in. diameter
ar-Arab: القطر 16 بوصة

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
ar-Arab: القطر 4 3/4 بوصة أو  12 سم

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
ar-Arab: 5 1/4 x 3 7/8 بوصة.

en: 2 3/4 x 4 in.
ar-Arab: 4×3/4 2 بوصة.

en: Tape width
ar-Arab: عرض الشريط

en: Width of the tape.
ar-Arab: عرض الشريط.

en: 1/8 in.
ar-Arab: 1/8 بوصة.

en: 1/4 in.
ar-Arab: 1/4 بوصة.

en: 1/2 in.
ar-Arab: 1/2 بوصة.

en: 1 in.
ar-Arab: 1 بوصة.

en: Number of tracks on a tape.
ar-Arab: عدد المسارات في الشريط.

en: Tape configuration
ar-Arab: تهيئة الشريط

en: Full (1) track
ar-Arab: المسار (1) الكامل

en: Half (2) track
ar-Arab: نصف (2) مسار

en: Quarter (4) track
ar-Arab: الربع (4) المسار

en: Eight track
ar-Arab: المسار الثامن

en: Twelve track
ar-Arab: المسار الثاني عشر

en: Sixteen track
ar-Arab: ستة عشر مسارا

en: Kind of disc, cylinder or tape
ar-Arab: نوع القرص، الأسطوانة أو الشريط

en: Master tape
ar-Arab: الشريط الرئيسي

en: Tape duplication master
ar-Arab: شريط تكرار رئيسي

en: Disc master (negative)
ar-Arab: القرص الرئيسي (سلبي)

en: Instantaneous (recorded on the spot)
ar-Arab: لحظي (مسجل للتو)

en: Mass-produced
ar-Arab: ذو إنتاج كبير

en: Mother (positive)
ar-Arab: أم (إيجابي)

en: Stamper (negative)
ar-Arab: ختام (سلبي)

en: Test pressing
ar-Arab: اختبار الضغط

en: Kind of material
ar-Arab: نوع المادة

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
ar-Arab: نوع المادة المستخدمة في صناعة التسجيلات الصوتية (كلا من التسجيلات الفورية وذات الإنتاج الضخم). يقصد بهذا الرمز فقط الربط بتسجل صوتي مقدم على جهاز آلي.

en: Lacquer coating
ar-Arab: طبقة طلاء/ورنيش خارجية

en: Cellulose nitrate
ar-Arab: نترات السليلوز

en: Acetate tape with ferrous oxide
ar-Arab: شريط خلات (أسيتات) مع أكسيد الحديد

en: Glass with lacquer
ar-Arab: زجاج مطلي

en: Aluminum with lacquer
ar-Arab: ألومنيوم مع طلاء

en: Plastic with metal
ar-Arab: بلاستيك مع معدن

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
ar-Arab: ‫ورق مع طلاء أو أُكسيد الحديد‬

en: Shellac
ar-Arab: صمغ اللك

en: Wax
ar-Arab: شمع

en: Kind of cutting
ar-Arab: نوع التقطيع

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
ar-Arab: نوع التقليم المستخدم على القرص.

en: Hill-and-dale cutting
ar-Arab: تقطيع عمودي

en: Lateral or combined cutting
ar-Arab: تقطيع جانبي أو مجمع

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
ar-Arab: خصائص إعادة التشغيل للتسجيلات الصوتية، بما في ذلك المعدات الخاصة أو المعادلة اللازمة لإعادة تشغيل ملائمة. لا يتم استخدام هذا الكود للإشارة إلى عمليات خاصة مستخدمة أثناء التسجيل إلا إذا كان يجب تطبيق تلك العمليات أثناء التشغيل.

en: Special playback characteristics
ar-Arab: خصائص التشغيل الخاصة

en: NAB standard
ar-Arab: NAB معيار

en: CCIR standard
ar-Arab: معيار CCIR (اللجنة الاستشارية للإذاعة الدولية)

en: Dolby-B encoded
ar-Arab: ترميز دولبي-B

en: dbx encoded
ar-Arab: ترميز دي بي إكس

en: Digital recording
ar-Arab: تسجيل رقمي

en: Dolby-A encoded
ar-Arab: ‫ترميز دولبي-A

en: Dolby-C encoded
ar-Arab: ترميز دولبي-C

en: CX encoded
ar-Arab: CX مرمز

en: How the sound was originally captured and stored. Sound recordings should be coded for the original capture and storage techniques, regardless of the physical format of the manifestation being cataloged or whether the sound content of the manifestation being cataloged has been enhanced using other techniques.
ar-Arab: كيفية التقاط الصوت وتخزينه في الأصل. يجب ترميز التسجيلات الصوتية لتقنيات الالتقاط والتخزين الأصلية،بغض النظر عن التنسيق المادي للمظهر الذي يتم فهرسته أو ما إذا كان المحتوى الصوتي للمظهر الذي يتم فهرسته قد تم تحسينه باستخدام تقنيات أخرى.

en: Original capture and storage technique
ar-Arab: تقنية الالتقاط والتخزين الأصلية

en: Acoustical capture, analog direct storage
ar-Arab: التقاط صوتي، تخزين مباشر تناظري

en: Electrical capture, analog direct storage
ar-Arab: التقاط كهربي، تخزين مباشر تناظري

en: Electrical capture, digital storage
ar-Arab: التقاط كهربي، تخزين رقمي

en: Electrical capture, analog electrical storage
ar-Arab: التقاط كهربي، وتخزين كهربي تناظري

en: Unknown capture and storage
ar-Arab: التقاط وتخزين غير معروف

en: Text
ar-Arab: نص

en: Regular print
ar-Arab: طبعة منتظمة

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
ar-Arab: رمز من حرف أبجدي واحد يشير إلى أن فئة المادة التي تنتمي لها المادة هي تسجيل فيديو، والمعرف بأنه تسجيل لصور مرئية تكون غالبا متحركة ومصحوبة بصوت. وهو مصمم لإعادة تشغيله على جهاز استقبال تليفزيوني أو شاشة فيديو. غير مسموح بحرف حشو (|) في هذا الموضع.

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
ar-Arab: الفئة الخاصة لتسجيل الفيديو الذي تنتمي له المادة.

en: Videocartridge
ar-Arab: خرطوشة فيديو

en: Videocassette
ar-Arab: فيديوكاسيت

en: Videoreel
ar-Arab: بكرة فيديو

en: Color characteristics of a videorecording.
ar-Arab: خصائص الألوان لتسجيل الفيديو.

en: Videorecording format
ar-Arab: تنسيق تسجيل فيديو

en: Videotape or videodisc recording format.
ar-Arab: تنسيق تسجيل قرص فيديو أو شريط فيديو.

en: Beta (1/2 in., videocassette)
ar-Arab: بيتا (1/2 بوصة، فيديوكاسيت)

en: VHS (1/2 in., videocassette)
ar-Arab: في إتش إس (1/2 بوصة، فيديوكاسيت)

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
ar-Arab: يو-ماتك (٣/٤ بوصة، شريط فيديو)‬

en: EIAJ (1/2 in., reel)
ar-Arab: EIAJ (1/2 بوصة، بكرة)

en: Type C (1 in., reel)
ar-Arab: النوع سي (1 بوصة ،بكرة)

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
ar-Arab: رباعي الإرسال (1 بوصة أو 2 بوصة، بكرة)

en: Laserdisc
ar-Arab: قرص ليزر

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
ar-Arab: قرص فيديو CED (قرص سعة الكتروني)

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
ar-Arab: بيتا كام (1/2 بوصة، فيديوكاسيت)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
ar-Arab: كاميرا بيتا SP  (1/2 بوصة، فيديوكاسيت)

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
ar-Arab: سوبر في إتش إس (بوصة 1/2 ،فيديوكاسيت)

en: M-II (1/2 in., videocassette)
ar-Arab: M-II (١/٢ بوصة، فيديوكاسيت)

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
ar-Arab: D-2 (3/4 بوصة، فيديوكاسيت)

en: Hi-8 mm.
ar-Arab: ارتفاع-8 ملليمتر.

en: Blu-ray disc
ar-Arab: قرص بلو راي

en: DVD
ar-Arab: قرص فيديو رقمي (DVD)

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
ar-Arab: ما إذا كان الصوت على المادة أو منفصلاً عنها (أي: على مادة مصاحبة).

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
ar-Arab: وسيط محدد يستخدم لحمل صوت المادة، سواء كان الصوت محمولاً على تسجيل الفيديو أو منفصلاً، ونوع تشغيل الصوت المطلوب للمادة.

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
ar-Arab: عرض تسجيل الفيديو. لتسجيلات الفيديو، يجب استخدام الأكواد المطابقة لقياسات المادة بالضبط كما هو مذكور في الوصف المادي. في حالة عدم مطابقة أي أكواد، يتم استخدام الكود Z.

en: 2 in.
ar-Arab: 2 بوصة.

en: 3/4 in.
ar-Arab: 3/4 بوصة.

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
ar-Arab: تهية قنوات إعادة التشغيل المعدة لحصة الصوت من تسجيل الفيديو.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
ar-Arab: رمز من حرف أبجدي واحد يشير إلى أن فئة المادة التي تنتمي لها المادة غير محددة، مما يعني أن المادة غير معرفة بأي من قيم الرمز 007 الأخرى أو أن أشكالها المادية المتعددة لم يتم تحديدها برمز (على سبيل المثال: إذا كانت المادة المشار إليها عبارة عن مجموعة تحتوي على فئات مواد مختلفة واختارت المؤسسة عدم إدخال حقول 007 متفرقة للمكونات المختلفة). غير مسموح بحرف حشو (|) في هذا الموضع.

en: Special class of material to which the item belongs
ar-Arab: الرتبة الخاصة للمادة التي تنتمي لها المادة

en: Multiple physical forms
ar-Arab: أشكال مادية متعددة

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
ar-Arab: مقطع عددي مكون من ستة أحرف مولد بواسطة الحاسوب يحدد تاريخ إنشاء تسجيلة مارك. مسجل بالنمط عام شهر يوم.

en: Date entered on file
ar-Arab: البيانات المدخلة على الملف

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرف واحد يحدد نوع التواريخ المعطاة في 008/07-10 (تاريخ1) و 008/11-14 (تاريخ2). للمصادر المستمرة، يحدد الرمز في 008/06 حالة النشر أيضا.

en: Type of date/Publication status
ar-Arab: نوع التاريخ/حالة النشر

en: No dates given; B.C. date involved
ar-Arab: لا توجد تواريخ معطية، شاملا قبل الميلاد

en: Continuing resource currently published
ar-Arab: المصدر المستمر منشور حالياً

en: Continuing resource ceased publication
ar-Arab: مصدر مستمر متوقف عن النشر

en: Detailed date
ar-Arab: التاريخ المفصل

en: Inclusive dates of collection
ar-Arab: تواريخ مجموعة شاملة

en: Range of years of bulk of collection
ar-Arab: نطاق سنوات كتلة المجموعة

en: Multiple dates
ar-Arab: تواريخ متعددة

en: Dates unknown
ar-Arab: تواريخ غير معروفة

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
ar-Arab: تاريخ التوزيع/الإطلاق/الإصدار والإنتاج/جلسة التسجيل عندما تختلف

en: Questionable date
ar-Arab: تاريخ مشكوك فيه

en: Reprint/reissue date and original date
ar-Arab: تاريخ إعادة الطباعة/إعادة الإصدار والتاريخ الأصلي

en: Single known date/probable date
ar-Arab: تاريخ معروف / تاريخ محتمل واحد

en: Publication date and copyright date
ar-Arab: تاريخ النشر وتاريخ حقوق النشر

en: Continuing resource status unknown
ar-Arab: حالة المصدر المستمر غير معروفة

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
ar-Arab: التاريخ المحدد بواسطة الرمز الموجود في 008/06 (نوع التاريخ/حالة النشر)

en: Date 1
ar-Arab: تاريخ 1

en: Date element is not applicable
ar-Arab: عنصر التاريخ غير قابل للتطبيق

en: Date digit
ar-Arab: رقم تاريخ

en: Date element is totally or partially unknown
ar-Arab: عنصر التاريخ غير معروف كليًا أو جزئيًا

en: Date 2
ar-Arab: تاريخ 2

en: MARC Code List for Countries
ar-Arab: قائمة رموز مارك للبلدان

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
ar-Arab: رمز أبجدي من حرفين أو ثلاثة أحرف لتحديد مكان النشر، الإنتاج أو التنفيذ.

en: Various places
ar-Arab: أماكن متعددة

en: No place, unknown, or undetermined
ar-Arab: لا يوجد مكان، غير معروف، أو غير محدد

en: Two-character alphabetic code
ar-Arab: رمز أبجدي من حرفين

en: Three-character alphabetic code
ar-Arab: رمز أبجدي من ثلاثة أحرف

en: Illustrations - code 1
ar-Arab: رسوم توضيحية - فرز 1

en: Phonodisc, phonowire, etc
ar-Arab: قرص صوتي، سلك صوتي، إلخ

en: Illustrations - code 2
ar-Arab: رسوم توضيحية - فرز 2

en: Illustrations - code 3
ar-Arab: رسوم توضيحية - فرز 3

en: Illustrations - code 4
ar-Arab: رسوم توضيحية - فرز 4

en: Nature of contents - code 1
ar-Arab: طبيعة المحتويات - الرمز 2

en: Nature of contents - code 2
ar-Arab: طبيعة المحتويات - الرمز 2

en: Nature of contents - code 3
ar-Arab: طبيعة المحتويات - الرمز 3

en: Nature of contents - code 4
ar-Arab: طبيعة المحتويات - الرمز 4

en: Language
ar-Arab: اللغة

en: MARC Code List for Languages
ar-Arab: قائمة رموز مارك للغات

en: No information provided
ar-Arab: لم يتم توفير معلومات

en: Multiple languages
ar-Arab: لغات متعددة

en: Sign languages
ar-Arab: لغات الإشارة

en: Undetermined
ar-Arab: غير محدد

en: No linguistic content
ar-Arab: لا يوجد محتوى لغوي

en: Modified record
ar-Arab: التسجيلة المعدلة

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
ar-Arab: رمز من حرف واحد يحدد إذا ما كانت أي من البيانات في التسجيلة الببليوغرافية هي تعديل لمعلومات ظهرت في المادة الجاري فهرستها أو كان يقصد إدراجها في تسجيلة مارك.

en: Not modified
ar-Arab: غير معدّل

en: Dashed-on information omitted
ar-Arab: تم حذف لمعلومات المتقطعة

en: Completely romanized/printed cards romanized
ar-Arab: بطاقات مكتوبة الحروف اللاتينية/مطبوعة بالحروف الاتينية

en: Completely romanized/printed cards in script
ar-Arab: بطاقات مكتوبة بالحروف اللاتينية/مطبوعة تماما في النص

en: Shortened
ar-Arab: مختصر

en: Missing characters
ar-Arab: أحرف مفقودة

en: Cataloging source
ar-Arab: مصدر الفهرسة

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
ar-Arab: رمز من حرف واحد يحدد مصدر الفهرسة الأصلي للتسجيلة. إذا كان مضدر الفهرسة معروفاً، يكون معرّفا في الحقل الفرعي $a للحقل 040 (مصدر الفهرسة)

en: National bibliographic agency
ar-Arab: الوكالة الببليوغرافية الوطنية

en: Cooperative cataloging program
ar-Arab: برنامج فهرسة تعاوني

en: Miniature or study size
ar-Arab: حجم المنمنة أو الدراسة

en: Piano score
ar-Arab: نوتة بيانو

en: Magazine
ar-Arab: مجلة

en: Blog
ar-Arab: مدونة

en: Journal
ar-Arab: دورية

en: Repository
ar-Arab: مستودع

en: Newsletter
ar-Arab: نشرة أخبار

en: Directory
ar-Arab: دليل

en: Control field plugin type of materials schema
ar-Arab: نوع برنامج حقل التحكم المساعد لمخطط المواد

en: Element indicating the control field
ar-Arab: عنصر يشير لحقل التحكم

en: Leader:&nbsp;
ar-Arab: الفاتح:&nbsp;

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
ar-Arab: طول التسجيلة (تلقائي التوليد)

note: SELECT name=f5
en: Record status
ar-Arab: حالة التسجيلة

en: a - Increase in encoding level
ar-Arab: a-زيادة في مستوى الترميز

en: c - Corrected or revised
ar-Arab: c- مصحح أو مراجع

en: d - Deleted
ar-Arab: d-محذوف

en: n - New
ar-Arab: n - جديد

en: p - Increase in encoding level from prepublication
ar-Arab: p-زيادة في مستوى الترميز من قبل النشر

note: SELECT name=f6
en: Type of record. Controls default type of 008 field.
ar-Arab: نوع التسجيلة. يتحكم في النوع الافتراضي لحقل 008.

en: a - Language material
ar-Arab: a-مادة لغة

en: c - Notated music
ar-Arab: c- موسيقى منوتة

en: d - Manuscript notated music
ar-Arab: d- نوتة موسيقية مخطوطة

en: e - Cartographic material
ar-Arab: e- مادة خرائطية

en: f - Manuscript cartographic material
ar-Arab: f - مادة خرائطية مخطوطة

en: g - Projected medium
ar-Arab: g - وسيط عرض

en: i - Nonmusical sound recording
ar-Arab: i - تسجيل صوتي غير موسيقي

en: j - Musical sound recording
ar-Arab: j - تسجيل صوت موسيقي

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
ar-Arab: k - رسم ثنائي الابعاد غير قابل للعرض

en: m - Computer file
ar-Arab: m - ملف الحاسب

en: o - Kit
ar-Arab: o - عدة

en: p - Mixed materials
ar-Arab: p - مواد متنوعة

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
ar-Arab: r - قطعة أثرية ثلاثية الأبعاد أو كائن طبيعي التكوين

en: t - Manuscript language material
ar-Arab: t - مادة لغة مخطوطة

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
ar-Arab: المستوى الببليوغرافي

en: a - Monographic component part
ar-Arab: a- جزء مكون لدراسة أحادية

en: b - Serial component part
ar-Arab: b-جزء مكوّن لدورية

en: c - Collection
ar-Arab: c- مجموعة

en: d - Subunit
ar-Arab: d- وحدة فرعية

en: i - Integrating resource
ar-Arab: i - مورد متكامل

en: m - Monograph/item
ar-Arab: m- دراسة أحادية/ مادة

en: s - Serial
ar-Arab: s- دورية

note: SELECT name=f8
en: Type of control
ar-Arab: نوع التحكم

en: _ - No specific type
ar-Arab: _ - نوع غير محدد

en: a - Archival
ar-Arab: a- أرشيفي

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
ar-Arab: ترميز (يونيكود قسري)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
ar-Arab: أطوال المؤشر/ الحقل الفرعي

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
ar-Arab: عنوان قاعدة البيانات (تلقائي التوليد)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
ar-Arab: مستوى الترميز

en: _ - Full level
ar-Arab: _ - المستوى الكامل

en: 1 - Full level, material not examined
ar-Arab: 1- المستوى الكامل، المادة غير مفحوصة

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
ar-Arab: 2 -أقل-من-المستوى الكامل, مادة غير مفحوصة

en: 3 - Abbreviated level
ar-Arab: 3- المستوى المختصر

en: 4 - Core level
ar-Arab: 4-المستوى الرئيسى

en: 5 - Partial (preliminary) level
ar-Arab: 5-المستوى الجزئى (التمهيدى)

en: 7 - Minimal level
ar-Arab: 7- المستوى الأدنى

en: 8 - Prepublication level
ar-Arab: 8- مستوى ما قبل النشر

en: I- Full-level input by OCLC participants
ar-Arab: I- مدخلات كاملة المستوى من قبل المشاركين في مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت

en: J- Deleted record
ar-Arab: ‫J- تسجيلة محذوفة

en: K- Less-than-full input by OCLC participants
ar-Arab: K- مدخلات أقل من كاملة من قبل المشاركين في مركز المكتبة الرقمية على الإنترنت

en: M- Added from a batch process
ar-Arab: M- مضاف من عملية بالدفعة

en: u - Unknown
ar-Arab: u - غير معروف

en: z - Not applicable
ar-Arab: z- غير قابل للتطبيق

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
ar-Arab: نموذج الفهرسة الوصفية

en: _ - Non-ISBD
ar-Arab: _ - بدون-تدمك

en: c - ISBD punctuation omitted
ar-Arab: c- ISBD حذف ترقيم

en: i - ISBD punctuation included
ar-Arab: i- تدمك شامل الترقيم

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
ar-Arab: n - تم حذف ترقيم ليس ترقيم ISBD

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
ar-Arab: مستوى التسجيلة ذات المصدر متعدد الأجزاء

en: _ - Not specified or not applicable
ar-Arab: _ - غير محدد أو غير قابل للتطبيق

en: a - Set
ar-Arab: a-ضبط

en: b - Part with independent title
ar-Arab: b- جزء بعنوان مستقل

en: c - Part with dependent title
ar-Arab: c- جزء مع عنوان تابع

note: SPAN
en: Length of directory elements
ar-Arab: طول عناصر المسار

note: SCRIPT
en: Assign next
ar-Arab: تعيين التالي

note: SCRIPT
en: Control number:
ar-Arab: رقم التحكم:

note: SCRIPT
en: Enter new control number
ar-Arab: قم بإدخال رقم تحكم جديد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
ar-Arab: بيانات ثابتة:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
ar-Arab: جاري التحميل...

note: SCRIPT
en: Override
ar-Arab: تخطي

note: SCRIPT
en: Updated:
ar-Arab: محدّث:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
ar-Arab: إلغاء ضبط

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
ar-Arab: 006 عناصر بيانات ذات طول ثابت -- الخصائص الإضافية للمواد -- معلومات عامة

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
ar-Arab: اختر نوع المادة لتحديد القيم المتغيرة

en: Type of material
ar-Arab: نوع المادة

en: Select a type of material
ar-Arab: اختر نوع المادة

note: INPUT type=submit
en: Save
ar-Arab: حفظ

en: Cancel
ar-Arab: إلغاء

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
ar-Arab: عرض القيم لـ '%s' نوع المادة?

en: 007 Physical description fixed field--General information
ar-Arab: 007 حقل الوصف المادي الثابت -- معلومات عامة

en: Material type:
ar-Arab: نوع المادة :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
ar-Arab: #- لا توجد محاولات للترميز

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
ar-Arab: #- لا يوجد أي دعم ثانوي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
ar-Arab: #- بدون صوت (صامت)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
ar-Arab: #- بدون تنسيق موسيقى محدد بطريقة برايل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
ar-Arab: #- لا توجد فئة محددة من الكتابة بطريقة برايل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
ar-Arab: #- غير معرّف

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
ar-Arab: (YYYYMM; استخدم حتى 6 - لغير معروف<br />أو | لبدون محاولة للترميز)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
ar-Arab: (إذا كان عمق البت معروف،قم بالضغط على إدخال؛ <br />وإلا فقم باستخدام القائمة المنسدلة)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
ar-Arab: (من ثلاثة أرقام، حشو بالصفر عند الحاجة،<br />أو ||| لعدم وجود محاولة للترميز)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
ar-Arab: --- - غير معروف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
ar-Arab: 00 فئة المادة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
ar-Arab: 01 التعيين المخصص للمادة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
ar-Arab: 02 غير معرّف

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
ar-Arab: 03 ارتفاع جهاز الإستشعار

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
ar-Arab: 03 كتابة بطريقة برايل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
ar-Arab: 03 اللون

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
ar-Arab: 03 الجانب الموجب والسالب

note: SCRIPT
en: 03 Speed
ar-Arab: 03 سرعة

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
ar-Arab: 04 ارتفاع جهاز الإستشعار

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
ar-Arab: 04 أساس المستحلب

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
ar-Arab: 04 الكتابة بطريقة برايل (الخيار الثاني )

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
ar-Arab: 04 تهيئة قنوات القراءة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
ar-Arab: 04 أبعاد

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
ar-Arab: 04 تنسيق عروض الصور المتحركة

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
ar-Arab: 04 الوسيط المادي

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
ar-Arab: 04 الوسيط المادي

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
ar-Arab: 04 دعم المواد الرئيسي

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
ar-Arab: 04 تنسيق تسجيل فيديو

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
ar-Arab: 05 الغطاء السحابي

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
ar-Arab: 05 عرض الثلم/درجة نغم الثلم‬

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
ar-Arab: 05 مستوى التقليص

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
ar-Arab: 05 نطاق نسبة التخفيض

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
ar-Arab: 05 أدوات الدعم الثانوية

note: SCRIPT
en: 05 Sound
ar-Arab: 05 صوت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
ar-Arab: 05 صوت في وسيط أو منفصل

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
ar-Arab: 05 نوع إعادة الإنتاج

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
ar-Arab: 05 نوع إعادة الإنتاج

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
ar-Arab: 06 تنسيق موسيقى بطريقة برايل

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
ar-Arab: 06 أبعاد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
ar-Arab: 06 وسيط صوتي

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
ar-Arab: 06 نوع إنشاء المنصة

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
ar-Arab: 06 تفاصيل الإنتاج/إعادة الإنتاج

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
ar-Arab: 06-08 عمق بت الصورة

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
ar-Arab: 06-08 نسبة التخفيض

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
ar-Arab: 07 تنسيق موسيقى بطريقة برايل (الخيار الثاني)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
ar-Arab: 07 أبعاد

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
ar-Arab: 07 فئة استخدام المنصة

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
ar-Arab: 07 جانب إيجابي/ سلبي

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
ar-Arab: 07 عرض الشريط

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
ar-Arab: 08 تنسيق موسيقى بطريقة برايل (الخيار الثالث)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
ar-Arab: 08 تهيئة قنوات إعادة التشغيل

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
ar-Arab: 08 مادة دعم ثانوي

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
ar-Arab: 08 نوع الاستشعار

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
ar-Arab: 08 تهيئة الشريط

note: SCRIPT
en: 09 Color
ar-Arab: 09 لون

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
ar-Arab: 09 تنسيقات الملفات

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
ar-Arab: 09 نوع القرص، أو الإسطوانة أو الشريط

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
ar-Arab: 09 عناصر الإنتاج

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
ar-Arab: 09 الخصائص المادية الخاصة

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
ar-Arab: 09-10 نوع البيانات

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
ar-Arab: 10 الطبقة الحساسة على الفيلم

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
ar-Arab: 10 نوع المادة

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
ar-Arab: 10 جانب موجب/سالب

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
ar-Arab: 10 أهداف ضمان الجودة

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
ar-Arab: 11 سابقة / المصدر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
ar-Arab: 11 توليد

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
ar-Arab: 11 نوع القطع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
ar-Arab: 12 قاعدة فيلم

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
ar-Arab: 12 مستوى الضغط

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
ar-Arab: 12 خصائص التشغيل الخاصة

note: SCRIPT
en: 13 Original capture and storage technique
ar-Arab: 13 تقنية أصلية للالتقاط والتخزين

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
ar-Arab: 13 الفئات المنقحة للألوان

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
ar-Arab: 13 جودة إعادة التنسيق

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
ar-Arab: 14 نوع مخزون الألوان أو الطباعة

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
ar-Arab: 15 مرحلة التلف

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
ar-Arab: 16 الاكتمال

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
ar-Arab: 17-22 تاريخ فحص الفيلم

note: SCRIPT
en: Date
ar-Arab: التاريخ

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
ar-Arab: عمق البت بالضبط 001-999

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
ar-Arab: a- 16 دورة في الدقيقة (أقراص)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
ar-Arab: a- 3 1/2 بوصة.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
ar-Arab: a- 3 بوصة القطر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
ar-Arab: a- 3 طبقات للألوان

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm.
ar-Arab: a- 8 ملم.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
ar-Arab: a- 8 ملم. ميكروفيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
ar-Arab: a- غائب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
ar-Arab: a- الوصول

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, analog direct storage
ar-Arab: ‫a- التقاط صوتي، تخزين مباشر تناظري

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
ar-Arab: a- نشط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
ar-Arab: a- بطاقة نشاط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
ar-Arab: a- بطاقة مفتوحة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
ar-Arab: a- بالون

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
ar-Arab: a- شريط فوق شريط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
ar-Arab: a- بيتا (1/2 بوصة., فيديوكاسيت)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
ar-Arab: a- كانافاه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
ar-Arab: a- الكرة السماوية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
ar-Arab: ‫‪ - a‬ملف مستنسخ من الأصل‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
ar-Arab: a- الجيل الأول (الرئيسي)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
ar-Arab: a- المسار (1) كامل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
ar-Arab: a- طبعات منقولة ممتصة الصبغة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
ar-Arab: ‫‪ - a‬طبقة ورنيش خارجية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
ar-Arab: a- أدب برايل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
ar-Arab: a- انحراف منخفض

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
ar-Arab: a- نسبة خصم منخفضة

note: SCRIPT
en: a- Map
ar-Arab: a- خريطة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
ar-Arab: a- الشريط الرئيسي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
ar-Arab: a- أرصادي "خاص بالأرصاد الجوية"

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
ar-Arab: a- قمر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
ar-Arab: a- NABمعياري

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
ar-Arab: a- لا شيء واضح

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
ar-Arab: a- لون واحد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
ar-Arab: a- تنسيق ملف واحد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
ar-Arab: ‫a- مسار ضوئي صوتي على فيلم صور متحركة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
ar-Arab: a-ورق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
ar-Arab: a- نسخة مصورة، طبعة زرقاء

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
ar-Arab: a- موجب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
ar-Arab: a- طباعة/برايل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
ar-Arab: a- طبعة منتظمة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
ar-Arab: a-قاعدة السلامة، غير محدد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
ar-Arab: a- هاليد الفضة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
ar-Arab: a- صوت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
ar-Arab: a- صوت متوسط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
ar-Arab: a- معيارى 8مم.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
ar-Arab: a- عرض فيلم قياسي 8مم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
ar-Arab: a- ‫فتحة صوت معيارية (إطار مصغر)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
ar-Arab: a- السطح

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
ar-Arab: a- خرطوشة الشريط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
ar-Arab: a- غير مضغوط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
ar-Arab: a- غير مختصرة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
ar-Arab: a- طباعة العمل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
ar-Arab: aa-ضوء مرئي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
ar-Arab: b- لونان شريط مفرد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
ar-Arab: b- 33 1/3 لفة بالثانية (أقراص)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
ar-Arab: b- قطرها 5 بوصة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
ar-Arab: b- محمولة جواً

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
ar-Arab: b- مركبة جوية-إرتفاع منخفض

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
ar-Arab: b- بار على بار ( فاصل موسيقي على فاصل موسيقي)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
ar-Arab: b- أبيض و أسود

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
ar-Arab: b- برايل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
ar-Arab: b- كرتون برستول

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
ar-Arab: b- CCIR قياسي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
ar-Arab: b- نترات السليلوز

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
ar-Arab: b- خرطوشة رقاقة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
ar-Arab: b- متعاقدة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Diazo
ar-Arab: b- ‫ديازو (صبغ ثنائي النيتروجين)‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Electrical capture, analog direct storage
ar-Arab: ‫b- التقاط كهربي، تخزين مباشر تناظري

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
ar-Arab: b- ملف مستنسخ من المايكروفورم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
ar-Arab: b- تنسيق بطريقة برايل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
ar-Arab: b- النصف (2) مسار

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
ar-Arab: b- إنحراف مرتفع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
ar-Arab: b- برايل مكبر أو برايل ضخم

note: SCRIPT
en: b- Large print
ar-Arab: b- طبعة كبيرة

note: SCRIPT
en: b- Large print
ar-Arab: b- طباعة كبيرة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
ar-Arab: b- بلا خسائر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
ar-Arab: b- مسار صوتي على فيلم صور متحركة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
ar-Arab: b- خرطوشة مايكروفيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
ar-Arab: b- سلبي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
ar-Arab: b- نيترات: رائحة كريهة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
ar-Arab: b- شاشة غير عريضة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
ar-Arab: b- تصغير عادي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
ar-Arab: b- سلبي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
ar-Arab: b- نسخة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
ar-Arab: b- العالم الكوكبي أو القمري

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
ar-Arab: b- الطباعة الرئيسية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
ar-Arab: b- صوت مفصول عن الوسيط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
ar-Arab: b- سوبر 8مم / مفرد 8مم.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
ar-Arab: b- سوبر 8مم./ مفرد 8مم. عرض الفيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
ar-Arab: b- مراقبة السطح

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
ar-Arab: b- شريط تكرار رئيسي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
ar-Arab: b- مخزون الطبقات الثلاث

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
ar-Arab: b- الزخارف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
ar-Arab: b- VHS (1/2 بوصة., كاسيت فيديو)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
ar-Arab: b- الخشب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 3D
ar-Arab: c - ثلاثي الأبعاد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
ar-Arab: c- 45 لفة بالثانية (أقراص)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
ar-Arab: c- 7مم. القطر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm.
ar-Arab: c- 9.5 مم.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
ar-Arab: c- 9.5 مم. عرض الفيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
ar-Arab: c- شريط أستات مع أُكسيد الحديد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
ar-Arab: c- طائرة --ارتفاع متوسط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
ar-Arab: c- برايل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
ar-Arab: c- لوح كرتون

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
ar-Arab: c- لوح كرتون/لوح شرح

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
ar-Arab: c- ملصقة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
ar-Arab: c- مزاوجة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
ar-Arab: c- مكتمل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
ar-Arab: c- خرطوشة القرص الضوئي في الكمبيوتر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
ar-Arab: c- دولبي B- مرمز

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
ar-Arab: c- مصدر إلكتروني

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
ar-Arab: c- الملف مستنسخ من مصدر إلكتروني

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
ar-Arab: c- خرطوشة فيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
ar-Arab: c- خرطوشة فيلم ثابت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
ar-Arab: c- تصغير عالي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
ar-Arab: c- سطر فوق سطر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
ar-Arab: c- شريط صوتي ممغنط في خرطوشة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
ar-Arab: c- الرياضيات وطريقة برايل العلمية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
ar-Arab: c- كاسيت مايكروفيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
ar-Arab: c- متعدد الألوان

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
ar-Arab: c- نيترات : رائحة نافذة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
ar-Arab: c- مقتطفات مختارة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
ar-Arab: c- ما قبل الإنتاج الفوتوغرافي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
ar-Arab: c- الربع (4) المسار

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
ar-Arab: c- قاعدة الأمان, أسيتات (خلات) غير محددة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
ar-Arab: c- نسخ الخدمة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
ar-Arab: c- مراقبة الفضاء

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
ar-Arab: c- فضائي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
ar-Arab: c- حجر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
ar-Arab: c- الكرة الأرضية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
ar-Arab: c- ‫مخزون الطبقات الثلاث، ذبول منخفض‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
ar-Arab: c- ‫ يو- ماتك (٣/٤ بوصة، شريط فيديو)‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
ar-Arab: c- لونان غير محددان

note: SCRIPT
en: c- Vertical
ar-Arab: c- رأسي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
ar-Arab: c- حويصلية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
ar-Arab: c- خرطوشة فيديو

note: SCRIPT
en: c- vertical
ar-Arab: c- رأسي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
ar-Arab: d- 10 بوصة. القطر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
ar-Arab: d- 16 مم.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
ar-Arab: d- 16 مم. عرض الفلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
ar-Arab: 16 mm (ميكروفيلم)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
ar-Arab: d- 78 لفة بالثانية (أقراص)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
ar-Arab: d- طائرة- إرتفاع عالِ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
ar-Arab: d- صورة بشرية مشوهة (شاشة عريضة)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Atlas
ar-Arab: d- أطلس

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
ar-Arab: d- الكمبيوتر بطريقة برايل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
ar-Arab: d- قرص حاسب, نوع غير محدد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
ar-Arab: d- القرص الرئيسي(سلبي)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
ar-Arab: d- رسم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
ar-Arab: d- مكرر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
ar-Arab: d- مخزون مزدوج

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
ar-Arab: d- ثمن المسار

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Electrical capture, digital storage
ar-Arab: ‫d- التقاط كهربي، تخزين رقمي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
ar-Arab: d- ملف مستنسخ من وسيط(ليس الميكروفورم)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Film
ar-Arab: d- فيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
ar-Arab: d- شريحة فيلمية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
ar-Arab: d- زجاج

note: SCRIPT
en: d- Globe
ar-Arab: d- نموذج كرة أرضية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
ar-Arab: d- ‫نص في ملف حر الصفحات‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
ar-Arab: d- ‫مضغوط مع فقد‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
ar-Arab: d- معدني

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
ar-Arab: d- بكرة فيلم مصغر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
ar-Arab: d- نيترات: بني، إزالة اللون، باهت‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
ar-Arab: d- فقرة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
ar-Arab: d- ‫استعجالات (مسودات التصوير)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
ar-Arab: d- ‫دعم الأمان (ثنائي الخلات)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
ar-Arab: d- قرص صوت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
ar-Arab: d- ‫ لمسي، دونَ نظامِ كتابة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
ar-Arab: d- ‫٣ ألوان غير محددة‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
ar-Arab: d- تصغير عالي جداً

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
ar-Arab: d- قرص فيديو

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
ar-Arab: d- ‫ترميز دي بي إكس

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
ar-Arab: da- قريب من الأشعة تحت الحمراء

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
ar-Arab: db- اشعة تحت الحمراء متوسطة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
ar-Arab: dc- اشعة تحت الحمراء بعيدة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
ar-Arab: dd- اشعة تحت الحمراء حرارية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
ar-Arab: de- ‫أشعة تحت الحمراء ذات موجات قصيرة (SWIR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
ar-Arab: df- أشعة تحت الحمراء عاكسة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
ar-Arab: dv- تركيبات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
ar-Arab: dz- بيانات أشعة تحت الحمراء أخرى‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
ar-Arab: e- 12 بوصة.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
ar-Arab: e- 12 بوصة. القطر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
ar-Arab: e- 28 مم.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
ar-Arab: e- 28 مم. عرض الفيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
ar-Arab: e- ‫ شريط ٣ ألوان‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
ar-Arab: e- 8 لفة بالثانية (اقراص)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
ar-Arab: e- خرطوشة قرص الحاسب، نوع غير محدد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
ar-Arab: e- أسطوانة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
ar-Arab: e- تسجيل رقمي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
ar-Arab: e- كرة أرضية قمريّة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Electrical capture, analog electrical storage
ar-Arab: ‫e- ‫التقاط كهربي، تخزين كهربي تناظري

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
ar-Arab: e- ‫شريط صوتي ممغنط على بكرة‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
ar-Arab: e- مركبة فضائية مأهولة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
ar-Arab: e- رئيسى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
ar-Arab: e- ميكروفيش

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
ar-Arab: e- مسارات مختلطة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
ar-Arab: e- موسيقى برايل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
ar-Arab: e- نترات: لزجة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
ar-Arab: e- تنسيق شاشة عريضة آخر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
ar-Arab: e- رسم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
ar-Arab: e- سطر مفرد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
ar-Arab: e- تركيبي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
ar-Arab: e- المسار الثاني عشر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
ar-Arab: e- نوع سي (1 بوصة ، بكرة)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
ar-Arab: e- تصغير فائق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
ar-Arab: f- 1.4 م. بالثانية (أقراص)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
ar-Arab: f- 16 بوصة. قطر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
ar-Arab: f- 2 لون الشريط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm.
ar-Arab: f- 35 مم.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
ar-Arab: f- 35 مم. عرض الفيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
ar-Arab: f- 35 مم. مايكروفيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
ar-Arab: f- ‫ترميز دولبي- ايه‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
ar-Arab: f- صورة طبق الأصل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
ar-Arab: f- فيلم كاسيت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
ar-Arab: f-قصاصة فيلم، النوع غير محدد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
ar-Arab: f- شريط ممغنط صوتي في الكاسيت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
ar-Arab: f- مايكروفيش كاسيت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
ar-Arab: f- نترات: رغوية ، فقاعات ،  بثور

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
ar-Arab: f- طباعة ضوئية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
ar-Arab: f- رباعي الارسال (بكرة ، 1 بوصة . أو 2 بوصة)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
ar-Arab: f- قسم إثر قسم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
ar-Arab: f- المسار السادس عشر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
ar-Arab: f- جلد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
ar-Arab: f- فتحة صامتة معيارية (إطار كامل)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
ar-Arab: f- المواد اللمسية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
ar-Arab: f- شريط كاسيت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
ar-Arab: f- مسارات العنوان/لفائف بين العنوان

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
ar-Arab: f- مركبة فضائية بدون طيار

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
ar-Arab: f- فيديو كاسيت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
ar-Arab: g- 70 mm (ميكروفيلم)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
ar-Arab: g- رسم بياني

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
ar-Arab: g- ترميز دولبي-سي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
ar-Arab: g- زجاج مع طلاء

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
ar-Arab: g- مقياس الرمادي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
ar-Arab: g- أداة أرضية للاستشعار عن بعد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Laserdisc
ar-Arab: g- قرص فيديو ضوئي بالليزر (عاكس)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
ar-Arab: g- خط بخط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
ar-Arab: g- مصغرة غير شفافة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
ar-Arab: g- نيترات: تخثر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
ar-Arab: g- مسار ضوئي وممغنط على فيلم صور متحركة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
ar-Arab: g- صورة سلبية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
ar-Arab: g- لفائف الانتاج

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
ar-Arab: g- رسم بياني اسقاطي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
ar-Arab: g- قطاع أحمر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
ar-Arab: g- خرطوشة صوت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
ar-Arab: g- نسيج

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
ar-Arab: g- منسوجات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
ar-Arab: ga- رادار المنظار الجوي (SLAR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
ar-Arab: ‫‪ - gb‬رادار العدسة الصناعية (‪-(SAR‬ذبذبة واحدة‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
ar-Arab: gc- رادار العدسة الصناعية متعدد الذبذبات (متعددالقنوات)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
ar-Arab: gd- رادار العدسة الصناعية - شبه استقطاب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
ar-Arab: ge- رادار العدسة الصناعية - استقطاب متقاطع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
ar-Arab: رادار العدسة الصناعية gf- Infometric SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
ar-Arab: gg- رادار العدسة الصناعية ، متري قطبي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
ar-Arab: ‫‪ - gu‬تخطيط المايكروايف السلبي‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
ar-Arab: ‫‪ - gz‬بيانات المايكروايف الأخرى‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
ar-Arab: h- مايكروفيلم 105مم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
ar-Arab: h- (أسطوانات) 120 دورة في الدقيقة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
ar-Arab: h- قطاع أزرق أو أخضر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
ar-Arab: h- قرص فيديو سي اي دي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
ar-Arab: h- ترميز سي اكس

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
ar-Arab: h- ملون باليد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
ar-Arab: h- تقطيع عمودي ، دون معلومات جانبية لأغراض الاستنساخ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
ar-Arab: h- معدن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
ar-Arab: h- قصاصة فيلم مصغّر

note: SCRIPT
en: h- Microform
ar-Arab: h- شكل مصغّر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
ar-Arab: h- نترات: مسحوق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
ar-Arab: h- مفتوح المصدر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
ar-Arab: h- طباعة الصور

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
ar-Arab: h- بكرة شريط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
ar-Arab: h- شريط فيديو

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
ar-Arab: h- أداة على سطح الماء للاستشعار عن بعد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
ar-Arab: بوصة 8/32 × 8/11 -i.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
ar-Arab: i-  (أسطوانات) 160 دورة في الدقيقة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
ar-Arab: i- ألومنيوم مع طلاء

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
ar-Arab: i- بيتا كام (1/2 بوصة ، بكرة شريط الفيديو)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
ar-Arab: i- شريط سماوي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
ar-Arab: i- غير كامل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
ar-Arab: i- لحظي (مسجل في الموقع)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
ar-Arab: i- قاعدة نترات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
ar-Arab: i- صورة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
ar-Arab: i- بلاستيك

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
ar-Arab: i- فيلم ذو مسار صوتي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
ar-Arab: i- تدوين الشكل المختصر للنوتة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
ar-Arab: i- أداة مغمورة للاستشعار عن بعد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
ar-Arab: i- قرص فيديو

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
ar-Arab: شريحة سم5×5 أو بوصة 2×2 -j

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
ar-Arab: بوصة 2/1 2 × 8/7 3 -j.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
ar-Arab: j- بيتاكام إ بي (بوصة 1/2 ، بكرة شريط الفيديو)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
ar-Arab: j- زجاج

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
ar-Arab: j- شريط فوشين

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
ar-Arab: j- قرص ممغنط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
ar-Arab: j- خريطة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
ar-Arab: j- معدن وزجاج

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
ar-Arab: j- بكرة فيلم مصغّر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
ar-Arab: j- طبعة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
ar-Arab: j- فيلم أمان

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
ar-Arab: j- تدوين الشكل المختصر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
ar-Arab: ja- أشعة فوق بنفسجية بعيدة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
ar-Arab: jb- أشعة فوق بنفسجية متوسطة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
ar-Arab: jc-أشعة فوق بنفسجية قريبة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
ar-Arab: jv- تركيب مجموعات الأشعة فوق البنفسجية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
ar-Arab: jz- بيانات أشعة فوق بنفسجية أخرى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
ar-Arab: k- (شريط) بوصة في الثانية 16 / 15

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
ar-Arab: k- شريحة سم 6×6 أو بوصة 1/4 2 × 1/4 2

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
ar-Arab: k- بطاقة حاسوب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
ar-Arab: k- أساس الفيلم ، غير فيلم الأمان

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
ar-Arab: k- مزيج

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
ar-Arab: k- ليست نيترات: تحلل واضح (رائحة ثنائي الخلات)

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
ar-Arab: k- رسم بياني غير اسقاطي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
ar-Arab: k- خلاصة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
ar-Arab: k- ملصق إعلاني

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
ar-Arab: k- بروفايل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
ar-Arab: k- سوبر في إتش إس (بوصة 1/2 ، بكرة شريط فيديو)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
ar-Arab: k- نسيج اصطناعي وزجاج

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
ar-Arab: k- شريط أصفر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
ar-Arab: l- (شرائط) بوصة في الثانية 7/8 1

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
ar-Arab: l- بوصة 1/8.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
ar-Arab: l- إلخ مصغرة غير شفافة ، مايكروفيش سم 13×8 أو بوصة 5×3.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
ar-Arab: l- قطع جانبي أو مزاوجة التقطيع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
ar-Arab: l- معدن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
ar-Arab: l- ليست نيترات: تحلل متقدم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
ar-Arab: l- رسم تقني

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
ar-Arab: l- نوتة موسيقية رأسية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
ar-Arab: l- فينيل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
ar-Arab: m- 1/4 بوصة.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
ar-Arab: m- 4x6 بوصة. أو 11x15 سم. مايكروفيس, ميكروباك الخ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
ar-Arab: m- مجموعة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
ar-Arab: m- م٢ بيكتنام (١/٢ بوصة، بكرة شريط الفيديو)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
ar-Arab: m- قرص ممغنط - ضوئي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
ar-Arab: m- انتاج كبير

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
ar-Arab: m- ثلم دقيق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
ar-Arab: m- مزيج

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
ar-Arab: m- قاعدة مخلطة (نيترات وأمان)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
ar-Arab: m- مجموعة مخلطة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
ar-Arab: m- مستحلب مخلوط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
ar-Arab: m- جيل مختلط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
ar-Arab: m- قطبية مختلطة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
ar-Arab: m- استخدامات مختلطة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
ar-Arab: m- صوت مفرد

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
ar-Arab: m- صورة متحركة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
ar-Arab: m- أنواع برايل متعددة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
ar-Arab: m- تنسيقات ملف متعددة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
ar-Arab: m- أشكال مادية متعددة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
ar-Arab: m- ليست نيترات: خراب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
ar-Arab: m- بلاستيك مع معدن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
ar-Arab: ma- متعدد الطيف ، متعدد البيانات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
ar-Arab: mb- فترات متعددة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
ar-Arab: mm- تركيب من أشكال بيانات متنوعة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
ar-Arab: mmm- متعدد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
ar-Arab: n- رسم بياني

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
ar-Arab: n- غير قابل للتطبيق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
ar-Arab: n- الورق الرقي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
ar-Arab: nn- غير قابل للتطبيق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
ar-Arab: nnn- غير قابل للتطبيق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
ar-Arab: o- بوصة 1/2.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
ar-Arab: o- بوصة 1/4 5.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
ar-Arab: o- بوصة 1/4 5 × 7/8 3.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
ar-Arab: -o إلخ مصغرة غير شفافة ، ميكروفيش 23×16 أو بوصة 9×6.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
ar-Arab: -o (شرائط) بوصة في الثانية 1/2 7

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
ar-Arab: o- دي2 (فيديو كاسيت ، بوصة 3/4)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
ar-Arab: o- بكرة فيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
ar-Arab: o- لفافة شريط فيديو

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
ar-Arab: o- بطاقة فلاش

note: SCRIPT
en: o- Kit
ar-Arab: o- عدة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
ar-Arab: o- قرص ضوئي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
ar-Arab: أصلى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
ar-Arab: o- ورق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
ar-Arab: -p بوصة 1.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
ar-Arab: -p بوصة في الثانية 15 (الأشرطة)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
ar-Arab: p-3 1/4 × 7 3/8 بوصة أو سم 9x19. مدخل البطاقة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
ar-Arab: p-8 ملم.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
ar-Arab: p- جص

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
ar-Arab: p- بلاستيك

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
ar-Arab: p- بطاقة بريدية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
ar-Arab: p- هدية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
ar-Arab: p- حفظ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
ar-Arab: p- سلامة القاعدة، بوليستر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
ar-Arab: p- درجة البني المصفر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
ar-Arab: pa-سونار - عمق المياه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
ar-Arab: -سونار - صور تضاريس قاع البحر، sidescan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
ar-Arab: السونار - تضاريس قاع البحر، بالقرب من السطح

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
ar-Arab: السونار - تضاريس قاع البحر، بالقرب من القاع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
ar-Arab: المؤسسة العامة للزلازل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
ar-Arab: pz- البيانات الصوتية الأخرى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
ar-Arab: q- 2 بوصة.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
ar-Arab: q- قاعدة مرنة إيجابية، والتصوير الفوتوغرافي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
ar-Arab: q- لوح صلب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
ar-Arab: q- مرحباً-8 مم.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
ar-Arab: q- أيقونة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
ar-Arab: q- نماذج

note: SCRIPT
en: q- Notated music
ar-Arab: q- نوتة موسيقية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
ar-Arab: q- لهجة أخرى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
ar-Arab: q- ‫رباعي الصوت، متعدد القنوات‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
ar-Arab: q- لفة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
ar-Arab: r- 3/4 بوصة.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
ar-Arab: r- 30 ips (أشرطة)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
ar-Arab: r- بكرة الفيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
ar-Arab: r- قاعدة صور مرنة، نيجاتيف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
ar-Arab: r- أم (إيجابي)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
ar-Arab: r- ‫ورق مع طلاء أو أُكسيد الحديد‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
ar-Arab: r-خزف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
ar-Arab: r- صورة بالأشعة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
ar-Arab: r- نسخة طباعة/عرض مرجع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
ar-Arab: r-تحكم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
ar-Arab: r- صورة إستشعار عن بعد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
ar-Arab: r-  الاستبدال

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
ar-Arab: r- قاعدة السلامة، مختلط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
ar-Arab: r- لون خفيف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
ar-Arab: r- ‫بكرة فيديو‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
ar-Arab: ra- شذوذات الجاذبية (عام)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
ar-Arab: rb- هواء-حر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
ar-Arab: rc- بوجر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
ar-Arab: rd- ‫ ايزوستاتيك‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
ar-Arab: -s بوصة 4×3/4 2.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
ar-Arab: -s الشفافية سم 13×10 أو بوصة 5×4

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
ar-Arab: s- تقنية بلو راي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
ar-Arab: s- كبير/معياري

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
ar-Arab: s- قاعدة فوتوغرافية غير مرنة, ايجابي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
ar-Arab: s- قسم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
ar-Arab: s- طلاء‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
ar-Arab: s- شريحة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
ar-Arab: s- صوت شريط كاسيت

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
ar-Arab: s- تسجيل الصوت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
ar-Arab: s- ختام (سلبي)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
ar-Arab: s- جهاز مستقل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
ar-Arab: s- مجسم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
ar-Arab: s- حجر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
ar-Arab: s- طباعة دراسة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
ar-Arab: s- مظلل ومتجانس‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
ar-Arab: sa- الحقل المغناطيسي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
ar-Arab: شفافية .t- 5x7 in. or 13x18 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
ar-Arab: t- قاعدة فوتوغرافية غير مرنة, سلبي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
ar-Arab: t- قاعدة آمنة, ثلاثي الاستيتات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
ar-Arab: t- صوت شريط البكرة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
ar-Arab: t- لون الاستنسل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
ar-Arab: t- اختبار الضغط

note: SCRIPT
en: t- Text
ar-Arab: t- نص

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
ar-Arab: t- شفافية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
ar-Arab: t- خشب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
ar-Arab: ta- استطلاعات راديومترية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
ar-Arab: u- غير معروف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown capture and storage
ar-Arab: ‫u- التقاط وتخزين غير معروف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
ar-Arab: u- غير محدد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
ar-Arab: uu- غير معروف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
ar-Arab: v- 8 بوصة.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
ar-Arab: v- الشفافية .سم 26×21 أو بوصة 10×8

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
ar-Arab: v- ملونة باليد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
ar-Arab: v- جلد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
ar-Arab: v- صورة فوتوغرافية، النوع غير محدد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
ar-Arab: v- نسبة التصغير مختلفة

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
ar-Arab: v- تسجيل فيديو

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
ar-Arab: w- 9x9 بوصة. أو 23x23 سم. شفافية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
ar-Arab: w- مخطوطة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
ar-Arab: w- شمع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
ar-Arab: w- تسجيل سلكي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
ar-Arab: x- الشفافية سم 26×26 أو بوصة 10×10

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
ar-Arab: x- الشفافية سم 23×23 أو بوصة 9×9

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
ar-Arab: x- غير قابل للتطبيق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
ar-Arab: y- الشفافية .سم 18×18 أو بوصة 7×7

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
ar-Arab: y- تصوير فوتوغرافي متوسط آخر

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
ar-Arab: y- تصوير فوتوغرافي متوسط آخر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
ar-Arab: y- عرض

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
ar-Arab: z- أخرى

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
ar-Arab: z- غير محدد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
ar-Arab: zz- أخرى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
ar-Arab: |- لا توجد محاولة للترميز

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
ar-Arab: ||- لا توجد محاولة للترميز

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
ar-Arab: ||| - لا توجد محاولة للترميز

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
ar-Arab: 008 عناصر بيانات ذات طول ثابت -- خصائص إضافية للمواد -- معلومات عامة

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values. Pre-populated based on Leader/06.
ar-Arab: حدد نوع المادة لتحديد القيم المتغيرة. تم تعبئتها مسبقًا وفقاً للباني/06.

en: Type of Material
ar-Arab: نوع المادة

note: SELECT name=material_type
en: Select a type of material to specify the variable values. Default selection is based on value in the Leader/06.
ar-Arab: حدد نوع المادة لتحديد القيم المتغيرة. يعتمد الاختيار الافتراضي على القيمة الموجودة في الباني/06.

en: 008 Fixed-length data elements
ar-Arab: 008 عناصر بيانات ذات طول ثابت

en: 00-05- Date entered on file
ar-Arab: 00-05- التاريخ الذي تم إدخاله إلى الملف

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
ar-Arab: 06- تقسيم جغرافي فرعي مباشر أو غير مباشر

en: #- Not subdivided geographically
ar-Arab: #- غير مقسم جغرافيًا

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
ar-Arab: d- مقسمة جغرافياً&mdash;مباشر

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
ar-Arab: i-مقسمة جغرافياً&mdash;غير مباشر

en: 07- Romanization scheme
ar-Arab: 07- مخطط الكتابة بالحروف اللاتينية

en: a- International standard
ar-Arab: a- معيار دولي

en: b- National standard
ar-Arab: b- معيار وطني

en: c- National library association standard
ar-Arab: c- معيار جمعية المكتبة الوطنية

en: d- National library or bibliographic agency standard
ar-Arab: d- ‫معيار المكتبة الوطنية أو الوكالة الببليوجرافية‬

en: e- Local standard
ar-Arab: e- معيار محلي

en: f- Standard of unknown origin
ar-Arab: f- معيار مجهول المصدر

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
ar-Arab: g- تحويل للحروف اللاتينية تقليدي أو شكل تقليدي للاسم بلغة وكالة الفهرسة

en: 08- Language of catalog
ar-Arab: 08- لغة الفهرس

en: #- No information provided
ar-Arab: #- لم يتم توفير أي معلومات

en: b- English and French
ar-Arab: b- الإنجليزية والفرنسية

en: e- English only
ar-Arab: e- الإنجليزية فقط

en: f- French only
ar-Arab: f- الفرنسية فقط

en: 09- Kind of record
ar-Arab: 09- نوع التسجيلة

en: a- Established heading
ar-Arab: a- عنوان ثابت

en: b- Untraced reference
ar-Arab: b- مرجع لا يمكن تتبعه

en: c- Traced reference
ar-Arab: c-مرجع يمكن تتبعه

en: d- Subdivision
ar-Arab: d- التقسيم

en: e- Node label
ar-Arab: e- مسمى العقدة

en: f- Established heading and subdivision
ar-Arab: f- رأس مؤسس وتقسيم فرعي

en: g- Reference and subdivision
ar-Arab: g- إحالة وتقسيم فرعي

en: 10- Descriptive cataloging rules
ar-Arab: 10- قواعد الفهرسة الوصفية

en: a- Earlier rules
ar-Arab: a- قواعد سابقة

en: d- AACR 2 compatible heading
ar-Arab: d- رأس متوافق مع AACR 2

en: 11- Subject heading system/thesaurus
ar-Arab: 11- مكنز/نظام رؤوس الموضوعات

en: a- Library of Congress subject headings
ar-Arab: a- رؤوس موضوعات مكتبة الكونجرس

en: a- Library of Congress Subject Headings
ar-Arab: a- رؤوس موضوعات مكتبة الكونجرس

en: b- LC subject headings for children's literature
ar-Arab: b- رؤوس موضوعات مكتبة الكونجرس ﻷدب الأطفال

en: c- Medical subject headings
ar-Arab: c- رؤوس موضوعات طبية

en: d- National Agricultural Library subject authority file
ar-Arab: d- ‫ملف استناد موضوعات المكتبة الزراعية الوطنية‬

en: k- Canadian subject headings
ar-Arab: k- رؤوس الموضوعات الكندية

en: r- Art and architecture thesaurus
ar-Arab: r- مكانز الفنون والهندسة المعمارية

en: s- Sears list of subject headings
ar-Arab: s- قائمة رؤوس الموضوعات من سيرز

en: s- Sears List of Subject Headings
ar-Arab: s- قائمة رؤوس الموضوعات من سيرز

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
ar-Arab: v- ‫دليل رؤوس الموضوعات الفرنسية

en: 12- Type of series
ar-Arab: 12- نوع السلسلة

en: a- Monographic series
ar-Arab: a- سلسلة تخصصية

en: b- Multipart item
ar-Arab: b- مادة متعددة الأجزاء

en: c- Series-like phrase
ar-Arab: c- عبارة شبيهة بالسلسلة

en: 13- Numbered or unnumbered series
ar-Arab: 13- سلسلة مرقمة أو غير مرقمة

en: a- Numbered
ar-Arab: a- مرقّم

en: b- Unnumbered
ar-Arab: b- غير مرقم

en: c- Numbering varies
ar-Arab: c-ترقيم متعدد

en: 14- Heading use--main or added entry
ar-Arab: 14- استخدام الرأس- - مدخل رئيسي أو إضافي‬

en: a- Appropriate
ar-Arab: a- مناسب

en: b- Not appropriate
ar-Arab: b- غير مناسب

en: 15- Heading use--subject added entry
ar-Arab: 15- استخدام الرأس--مدخل الموضوع الإضافي

en: 16- Heading use--series added entry
ar-Arab: 16- استخدام الرأس--مدخل السلسلة الإضافي

en: 17- Type of subject subdivision
ar-Arab: 17- نوع التقسيم الفرعي للموضوع

en: a- Topical
ar-Arab: a-موضوعي

en: b- Form
ar-Arab: b- نموذج

en: c- Chronological
ar-Arab: c- زمني

en: d- Geographic
ar-Arab: d- جغرافي

en: e- Language
ar-Arab: e- اللغة

en: 18-27 Undefined character positions
ar-Arab: 18-27 موقع الحروف غير محدد

en: 28- Type of government agency
ar-Arab: 28- نوع الوكالة الحكومية

en: #- Not a government agency
ar-Arab: #- ليست وكالة حكومية

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
ar-Arab: a- مكوّن مستقل ذاتيا أو نصف مستقل ذاتيا

en: c- Multilocal
ar-Arab: c- متعدد المحلية

en: f- Federal/national
ar-Arab: f- اتحادي/وطني

en: i- International intergovernmental
ar-Arab: i- حكومي مشترك مع الدولي

en: l- Local
ar-Arab: l- محلى

en: m- Multistate
ar-Arab: m- متعدد الحالات

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
ar-Arab: o- وكالة حكومية&mdash;النوع غير محدد

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
ar-Arab: s- محافظة، إقليمي،قطري، تابع، إلخ.

en: u- Unknown if heading is government agency
ar-Arab: u- غير معروف إذا كان العنوان وكالة حكومية

en: 29- Reference evaluation
ar-Arab: 29- تقيم المرجع

en: a- Tracings are consistent with the heading
ar-Arab: a- المتابعات متسقة مع الرأس

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
ar-Arab: b- التتبع لا يتناسق بالضرورة مع الرأس

en: 30 Undefined character position
ar-Arab: 30 موقع حروف غير معرف

en: 31- Record update in process
ar-Arab: 31- جاري تحديث التسجيلة

en: a- Record can be used
ar-Arab: a- يمكن استخدام التسجيلة

en: b- Record is being updated
ar-Arab: b- يتم تحديث التسجيلة

en: 32- Undifferentiated personal name
ar-Arab: 32- اسم شخصي غير متمايز

en: a- Differentiated personal name
ar-Arab: a-اسم شخصي متباين

en: b- Undifferentiated personal name
ar-Arab: b- اسم شخصي غير متمايز

en: 33- Level of establishment
ar-Arab: 33- مستوى التأسيس

en: a- Fully established
ar-Arab: a- منشئة بشكل كامل

en: b- Memorandum
ar-Arab: b- مذكرة

en: c- Provisional
ar-Arab: c- مؤقت

en: d- Preliminary
ar-Arab: d- تمهيدي

en: 34-37 Undefined character positions
ar-Arab: 34-37 موقع حروف غير محدد

en: 38- Modified record
ar-Arab: 38- تسجيلة معدلة

en: #- Not modified
ar-Arab: #- غير معدل

en: s- Shortened
ar-Arab: s- مختصر

en: x- Missing characters
ar-Arab: x- محارف مفقودة

en: 39- Cataloging source
ar-Arab: 39- مصدر الفهرسة

en: #- National bibliographic agency
ar-Arab: #- الوكالة الوطنية للضبط الببليوغرافي

en: c- Cooperative cataloging program
ar-Arab: c- برنامج الفهرسة التعاوني

en: d- Other
ar-Arab: d- آخر

en: 06- Kind of record
ar-Arab: 06- نوع التسجيلة

en: a- Schedule record
ar-Arab: a- جدولة التسجيلة

en: b- Table record
ar-Arab: b- تسجيلة الجدول

en: c- Index term record
ar-Arab: c- تسجيلة مصطلح الفهرس

en: 07- Type of number
ar-Arab: 7- نوع الرقم

en: a- Single number
ar-Arab: a- رقم مفرد

en: b- Defined number span
ar-Arab: b- مدى الرقم المعرف

en: c- Summary number span
ar-Arab: c- مدى رقم الملخص

en: n - Not applicable
ar-Arab: n- غير قابل للتطبيق

en: 08- Classification validity
ar-Arab: 08- صلاحية التصنيف

en: a- Valid
ar-Arab: a- صالح

en: b- First number of span invalid
ar-Arab: b- الرقم الأول من المدى غير صالح

en: c- Last number of span invalid
ar-Arab: c- الرقم الأخير من المدى غير صالح

en: d- Completely invalid
ar-Arab: d- غير صالح تماما

en: e- Obsolete
ar-Arab: e- مهمل

en: 09- Standard or optional designation
ar-Arab: 09- تعيين قياسي أو اختياري

en: a- Standard
ar-Arab: a- قياسي

en: b- Optional
ar-Arab: b- اختياري

en: 10- Record update in process
ar-Arab: 10- جاري تحديث التسجيلة

en: 11- Level of establishment
ar-Arab: 11- مستوى المؤسسة

en: 12- Synthesized number indication
ar-Arab: 12- مؤشر الرقم المركب

en: a- Not synthesized
ar-Arab: a- غير مركب

en: b- Synthesized
ar-Arab: b- مركب

en: 13- Display controller
ar-Arab: 13- جهاز التحكم في العرض

en: a- Displayed in standard schedules or tables
ar-Arab: a- معروض في جداول قياسية

en: b- Extended display
ar-Arab: b- العرض الموسع

en: 000 - Leader
ar-Arab: 000 - الفاتح

en: 0-4 Record size
ar-Arab: 0-4 حجم التسجيلة

en: (auto-filled)
ar-Arab: (ملء تلقائي)

en: 5- Record status
ar-Arab: 5- حالة التسجيلة

en: a- Increase in encoding level
ar-Arab: a-زيادة في مستوى التشفير

en: c- Corrected or revised
ar-Arab: c- مصحح أو مراجع

en: d- Deleted
ar-Arab: d- محذوف

en: n- New
ar-Arab: n- جديد

en: p- Increase in encoding level from prepublication
ar-Arab: p-زيادة في تشفير المستوى من قبل إعادة النشر

en: 6- Type of record
ar-Arab: 6- نوع التسجيلة

note: LABEL
en: This controls the default configuration of the 008 field
ar-Arab: يتحكم هذا في التهيئة الافتراضية للحقل 008

note: SELECT name=f6
en: The selection here affects the default configuration of the 008 field
ar-Arab: يؤثر التحديد هنا على التهيئة الافتراضية للحقل 008

en: a- Language material
ar-Arab: a-مادة لغة

en: c- Notated music
ar-Arab: c- موسيقى منوتة

en: d- Manuscript notated music
ar-Arab: d- نوتة موسيقية مخطوطة

en: e- Cartographic material
ar-Arab: e- مادة خرائطية

en: 7- Bibliographic level
ar-Arab: 7- المستوى الببليوغرافي

en: a- Monographic component part
ar-Arab: a- جزء مكون لدراسة أحادية

en: b- Serial component part
ar-Arab: b-جزء مكوّن لدورية

en: c- Collection
ar-Arab: c- مجموعة

en: d- Subunit
ar-Arab: d- وحدة فرعية

en: i- Integrating resource
ar-Arab: i- دمج الموارد

en: m- Monograph/item
ar-Arab: m- دراسة أحادية/ مادة

en: s- Serial
ar-Arab: s- دورية

en: 8- Type of control
ar-Arab: 8-نوع التحكم

en: No specific type
ar-Arab: نوع غير محدد

en: a- Archival
ar-Arab: a- أرشيفي

en: 9- Character coding scheme
ar-Arab: 9- مخطط ترميز حرف

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
ar-Arab: a - UCS/يونيكود (ملء تلقائي)

en: 10-16 indicator/subfields/size
ar-Arab: 10-16 مؤشر/الحقول الفرعية/حجم

en: 17- Encoding level
ar-Arab: 17- مستوى الترميز

en: full level
ar-Arab: مستوى كامل

en: Full level
ar-Arab: المستوى الكامل

en: 1- Full level, material not examined
ar-Arab: 1- المستوى الكامل، المادة غير مفحوصة

en: 2- Less-than-full level, material not examined
ar-Arab: 2 -أقل-من-المستوى الكامل، مادة غير مفحوصة

en: 3- Abbreviated level
ar-Arab: 3- المستوى المختصر

en: 4- Core level
ar-Arab: 4-المستوى الرئيسى

en: 5- Partial (preliminary) level
ar-Arab: 5-المستوى الجزئى (التمهيدى)

en: 7- Minimal level
ar-Arab: 7- المستوى الأدنى

en: 8- Prepublication level
ar-Arab: 8- مستوى ما قبل النشر

en: z- Not applicable
ar-Arab: z- غير قابل للتطبيق

en: 18 - Descriptive cataloging form
ar-Arab: 18 -نموذج الفهرسة الوصفي

en: Non-ISBD
ar-Arab: بدون-تدوب

en: c- ISBD punctuation omitted
ar-Arab: c- ISBD حذف ترقيم

en: i- ISBD punctuation included
ar-Arab: i- ISBD شامل الترقيم

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
ar-Arab: n- تم حذف ترقيم ليس ترقيم ISBD

en: 19 - Multipart resource record level
ar-Arab: 19 - مستوى التسجيلة ذات المصدر متعدد الأجزاء

en: Not specified or not applicable
ar-Arab: غير محدد أو غير قابل للتطبيق

en: Not specified or not applicable
ar-Arab: غير محدد أو غير قابل للتطبيق

en: a- Set
ar-Arab: a- حزمة

en: b- Part with independent title
ar-Arab: b- جزء بعنوان مستقل

en: c- Part with dependent title
ar-Arab: c- جزء مع عنوان تابع

en: 20-24 entry map &amp; lengths
ar-Arab: 20-24 خريطة المدخل والأطوال

en: 1-4 Record size
ar-Arab: 1-4حجم التسجيلة

en: o- Obsolete
ar-Arab: o- مهمل

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
ar-Arab: s- تم الحذف؛ تقسيم العنوان إلى عنوانين أو أكثر

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
ar-Arab: x- تم الحذف؛ تم استبدال العنوان بعنوان آخر

en: z- Authority data
ar-Arab: z- بيانات الاستناد

en: 7-8 Undefined
ar-Arab: 7-8غير معرف

en: 9- Encoding
ar-Arab: 9- الترميز

en: MARC-8
ar-Arab: مارك-8

en: a- UCS/Unicode
ar-Arab: a- UCS/يونيكود

en: n- Complete authority record
ar-Arab: n- تسجيلة استناد كاملة

en: o- Incomplete authority record
ar-Arab: o- تسجيلة استناد غير مكتملة

en: 18-19 Undefined
ar-Arab: 18-19 غير معرّف

en: MARC21 Plugin to build links between records
ar-Arab: برنامج مارك 21 الإضافي لبناء الروابط بين التسجيلات

en: Plugin to build links between records
ar-Arab: برنامج مساعد لبناء الروابط بين التسجيلات

en: Search for
ar-Arab: البحث عن

en: Any word
ar-Arab: أى كلمة

en: Item type
ar-Arab: نوع المادة

en: All item types
ar-Arab: كل أنواع المواد

note: INPUT type=submit
en: Start search
ar-Arab: إبدأ البحث

en: Search results
ar-Arab: نتائج البحث

en: &lt;&lt; Previous
ar-Arab: &lt;&lt;السابق

en: Next&gt;&gt;
ar-Arab: التالي&gt;&gt;

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
ar-Arab: النتائج %s إلى %s من %s

en: No results found
ar-Arab: لم يتم العثور على نتائج

en: Concise description
ar-Arab: وصف مختصر

en: Choose
ar-Arab: اختر

en: Clear field
ar-Arab: مسح الحقل

en: &lt;&lt; Previous
ar-Arab: &lt;&lt; السابق

en: Next&gt;&gt;
ar-Arab: التالي&gt;&gt;

en: Abkhaz
ar-Arab: الأبخازية

en: Achinese
ar-Arab: الأتشيهية

en: Acoli
ar-Arab: الأتشولية

en: Adangme
ar-Arab: الدانغمية

en: Adygei
ar-Arab: الأديغية

en: Afar
ar-Arab: العفارية

en: Afrihili (Artificial language)
ar-Arab: الأفريلي (لغة اصطناعية)

en: Afrikaans
ar-Arab: الأفريكانية

en: Afroasiatic (Other)
ar-Arab: أفروآسيوية (أخرى)

en: Ainu
ar-Arab: الآينوية

en: Akan
ar-Arab: الأكانية

en: Akkadian
ar-Arab: الأكادية

en: Albanian
ar-Arab: الألبانية

en: Aleut
ar-Arab: الأليوتية

en: Algonquian (Other)
ar-Arab: الألغونكوية (أخرى)

en: Altai
ar-Arab: الألطائية

en: Altaic (Other)
ar-Arab: الألطائية (أخرى)

en: Amharic
ar-Arab: الأمهرية

en: Angika
ar-Arab: الأنجيكية

en: Apache languages
ar-Arab: اللغات الأباتشية

en: Aragonese
ar-Arab: الأراغونية

en: Aramaic
ar-Arab: الآرامية

en: Arapaho
ar-Arab: الأراباهو

en: Arawak
ar-Arab: الأراواكية

en: Armenian
ar-Arab: الأرمينية

en: Aromanian
ar-Arab: الأرومونية

en: Artificial (Other)
ar-Arab: اصطناعية (أخرى)

en: Assamese
ar-Arab: الأسامية

en: Athapascan (Other)
ar-Arab: الأثابسكانية (أخرى)

en: Australian languages
ar-Arab: اللغات الأسترالية

en: Austronesian (Other)
ar-Arab: الأسترونيزية (أخرى)

en: Avaric
ar-Arab: الأوارية

en: Avestan
ar-Arab: الأفستية

en: Awadhi
ar-Arab: الأوادية

en: Aymara
ar-Arab: الأيمرية

en: Azerbaijani
ar-Arab: الأذريبيجانية

en: Bable
ar-Arab: بابل

en: Balinese
ar-Arab: البالينية

en: Baltic (Other)
ar-Arab: البلطيقية (أخرى)

en: Baluchi
ar-Arab: البلوشية

en: Bambara
ar-Arab: البمبارا

en: Bamileke languages
ar-Arab: اللغات الباميليكية

en: Banda languages
ar-Arab: لغات البندا

en: Bantu (Other)
ar-Arab: البانتو (أخرى)

en: Basa
ar-Arab: الباسا

en: Bashkir
ar-Arab: الباشكيرية

en: Basque
ar-Arab: الباسكية

en: Batak
ar-Arab: الباتاك

en: Beja
ar-Arab: البيجا

en: Belarusian
ar-Arab: البيلاروسية

en: Bemba
ar-Arab: البيمبا

en: Bengali
ar-Arab: البنغالية

en: Berber (Other)
ar-Arab: البربرية (أخرى)

en: Bhojpuri
ar-Arab: البهوجبرية

en: Bihari (Other)
ar-Arab: البهارية (أخرى)

en: Bikol
ar-Arab: البيكولية

en: Bilin
ar-Arab: البلينية

en: Bislama
ar-Arab: البسلاما

en: Bosnian
ar-Arab: البوسنية

en: Braj
ar-Arab: البرجية

en: Breton
ar-Arab: البريتانية

en: Bugis
ar-Arab: البوقسية

en: Bulgarian
ar-Arab: البلغارية

en: Buriat
ar-Arab: البوريات

en: Burmese
ar-Arab: البورمية

en: Caddo
ar-Arab: الكادو

en: Carib
ar-Arab: الكاريبية

en: Catalan
ar-Arab: الكاتالونية

en: Caucasian (Other)
ar-Arab: القوقازية (أخرى)

en: Cebuano
ar-Arab: السيبوانية

en: Celtic (Other)
ar-Arab: السلتية (أخرى)

en: Central American Indian (Other)
ar-Arab: الهندية الأمريكية الوسطى (أخرى)

en: Chagatai
ar-Arab: الجغتائية

en: Chamic languages
ar-Arab: اللغات التشاميكية

en: Chamorro
ar-Arab: التشاموروية

en: Chechen
ar-Arab: الشيشانية

en: Cherokee
ar-Arab: الشيروكى

en: Cheyenne
ar-Arab: الشايان

en: Chibcha
ar-Arab: التشيبشا

en: Chinook jargon
ar-Arab: الشينوك جارجون

en: Chipewyan
ar-Arab: الشيباوايان

en: Choctaw
ar-Arab: الشوكتو

en: Church Slavic
ar-Arab: السلافية الكنسية

en: Chuukese
ar-Arab: التشكيزية

en: Chuvash
ar-Arab: التشوفاشية

en: Coptic
ar-Arab: القبطية

en: Cornish
ar-Arab: الكورنية

en: Corsican
ar-Arab: الكورسية

en: Cree
ar-Arab: الكيرية

en: Creek
ar-Arab: الكريك

en: Creoles and Pidgins (Other)
ar-Arab: الكريولىة واللغات المبسطة الأخرى للتفاهم بين الشعوب (أخرى)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
ar-Arab: الكريولية واللغات المبسطة الأخرى للتفاهم بين الشعوب على أساس الإنجليزية (أخرى)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
ar-Arab: الكريولية واللغات المبسطة الأخرى للتفاهم بين الشعوب على أساس الفرنسية (أخرى)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
ar-Arab: الكريولية واللغات المبسطة الأخرى للتفاهم بين الشعوب على أساس البرتغالية (أخرى)

en: Crimean Tatar
ar-Arab: التتارية القرمية

en: Croatian
ar-Arab: الكرواتية

en: Cushitic (Other)
ar-Arab: الكشيتيك (أخرى)

en: Czech
ar-Arab: التشيكية

en: Dakota
ar-Arab: الداكوتا

en: Danish
ar-Arab: الدانماركية

en: Dargwa
ar-Arab: الدارجوا

en: Dayak
ar-Arab: الدياك

en: Delaware
ar-Arab: ديلاوير

en: Dinka
ar-Arab: الدنكا

en: Divehi
ar-Arab: المالديفية

en: Dogri
ar-Arab: الدورجية

en: Dogrib
ar-Arab: الدورجية

en: Dravidian (Other)
ar-Arab: الدرفيدية (أخرى)

en: Duala
ar-Arab: الدوالا

en: Dutch
ar-Arab: الهولندية

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ar-Arab: الهولندية الوسطى (1050-1350)

en: Dyula
ar-Arab: الديولا

en: Dzongkha
ar-Arab: الدزونخية

en: East Frisian
ar-Arab: الفريزية الشرقية

en: Edo
ar-Arab: إيدو

en: Efik
ar-Arab: إفيك

en: Egyptian
ar-Arab: المصرية

en: Ekajuk
ar-Arab: إكاجوك

en: Elamite
ar-Arab: العيلامية

en: English
ar-Arab: الإنجليزية

en: English, Middle (1100-1500)
ar-Arab: الإنجليزية الوسطى (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
ar-Arab: الإنجليزية القديمة (450-1100)

en: Erzya
ar-Arab: الأرزية

en: Esperanto
ar-Arab: الإسبرانتو

en: Estonian
ar-Arab: الإستونية

en: Ethiopic
ar-Arab: الإثيوبية

en: Ewe
ar-Arab: إيوي

en: Ewondo
ar-Arab: الإوندو

en: Fang
ar-Arab: الفانج

en: Fanti
ar-Arab: الفانتي

en: Faroese
ar-Arab: الفاروسية

en: Fijian
ar-Arab: الفيجية

en: Filipino
ar-Arab: الفلبينية

en: Finnish
ar-Arab: الفنلندية

en: Finno-Ugrian (Other)
ar-Arab: الفنلندية-الأوغرية (أخرى)

en: Fon
ar-Arab: الفون

en: French
ar-Arab: الفرنسية

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
ar-Arab: الفرنسية الوسطى (1400-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
ar-Arab: الفرنسية القديمة (842-1300)

en: Frisian
ar-Arab: الفريزية

en: Friulian
ar-Arab: الفريولية

en: Fula
ar-Arab: الفولا

en: Gã
ar-Arab: غا

en: Galician
ar-Arab: الغاليكية

en: Ganda
ar-Arab: الغندية

en: Gayo
ar-Arab: الجايو

en: Gbaya
ar-Arab: الجبايا

en: Georgian
ar-Arab: الجورجية

en: German
ar-Arab: الألمانية

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ar-Arab: الألمانية العليا الوسطى (1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
ar-Arab: الألمانية العليا القديمة (750-1050)

en: Germanic (Other)
ar-Arab: الجرمانية (أخرى)

en: Gilbertese
ar-Arab: لغة جبل طارق

en: Gondi
ar-Arab: غوندي

en: Gorontalo
ar-Arab: جورونتالو

en: Gothic
ar-Arab: القوطية

en: Grebo
ar-Arab: غريبو

en: Greek, Ancient (to 1453)
ar-Arab: اليونانية القديمة (حتى 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
ar-Arab: اليونانية الحديثة (1453-)

en: Guarani
ar-Arab: الغوارانية

en: Gujarati
ar-Arab: الكجراتية

en: Gwich'in
ar-Arab: جوتشين

en: Haida
ar-Arab: هيدا

en: Haitian French Creole
ar-Arab: الكريولية الفرنسية الهايتية

en: Hausa
ar-Arab: الهوسا

en: Hawaiian
ar-Arab: الهاوايية

en: Herero
ar-Arab: هيريرو

en: Hiligaynon
ar-Arab: الهيليجينون

en: Hindi
ar-Arab: الهندية

en: Hiri Motu
ar-Arab: هيري موتو

en: Hittite
ar-Arab: الحيثية

en: Hmong
ar-Arab: الهمونجية

en: Hungarian
ar-Arab: المجرية

en: Hupa
ar-Arab: هوبا

en: Icelandic
ar-Arab: الأيسلندية

en: Ido
ar-Arab: آيدو

en: Igbo
ar-Arab: إيجبو

en: Ijo
ar-Arab: الجوت

en: Iloko
ar-Arab: إيلوكانو

en: Inari Sami
ar-Arab: إيناري سامي

en: Indic (Other)
ar-Arab: الهندية (أخرى)

en: Indo-European (Other)
ar-Arab: الهندية الأوروبية (أخرى)

en: Indonesian
ar-Arab: الإندونيسية

en: Ingush
ar-Arab: الأنغوشي

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ar-Arab: إنترلنغوا (جمعية اللغة الدولية المساعدة)

en: Interlingue
ar-Arab: إنترلنغوا

en: Inuktitut
ar-Arab: الإنكتيتوتية

en: Inupiaq
ar-Arab: الإينبياك

en: Iranian (Other)
ar-Arab: الإيرانية (أخرى)

en: Irish
ar-Arab: الأيرلندية

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
ar-Arab: الأيرلندية الوسطى (1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
ar-Arab: الأيرلندية القديمة (إلى 1100)

en: Iroquoian (Other)
ar-Arab: الإيروكيان (أخرى)

en: Italian
ar-Arab: الإيطالية

en: Javanese
ar-Arab: الجاوية

en: Judeo-Arabic
ar-Arab: اليهودية العربية

en: Judeo-Persian
ar-Arab: اليهودية الفارسية

en: Kabardian
ar-Arab: القبردية

en: Kabyle
ar-Arab: القبائل

en: Kachin
ar-Arab: الكاشينية

en: Kalâtdlisut
ar-Arab: كالاديسوت

en: Kamba
ar-Arab: الكامبا

en: Kannada
ar-Arab: الكنادية

en: Kanuri
ar-Arab: الكانوري

en: Karachay-Balkar
ar-Arab: الكاراتشاي-بالكا

en: Kara-Kalpak
ar-Arab: كارا-كالباك

en: Karelian
ar-Arab: الكاريلية

en: Karen languages
ar-Arab: اللغات الكارينية

en: Kashmiri
ar-Arab: الكشميرية

en: Kashubian
ar-Arab: الكاشبايان

en: Kawi
ar-Arab: الجاوية القديمة

en: Kazakh
ar-Arab: الكازاخية

en: Khasi
ar-Arab: الكازية

en: Khmer
ar-Arab: الخميرية

en: Khoisan (Other)
ar-Arab: لغات خويسان (أخرى)

en: Khotanese
ar-Arab: الختنية

en: Kikuyu
ar-Arab: الكيكويو

en: Kimbundu
ar-Arab: كيمبوندو

en: Kinyarwanda
ar-Arab: الكينيارواندية

en: Klingon (Artificial language)
ar-Arab: كلينجون (لغة اصطناعية)

en: Komi
ar-Arab: كومي

en: Kongo
ar-Arab: الكونغو

en: Konkani
ar-Arab: الكونكانية

en: Kootenai
ar-Arab: كوتيناي

en: Kosraean
ar-Arab: الكورية

en: Kpelle
ar-Arab: الكبيلي

en: Kru (Other)
ar-Arab: كرو (أخرى)

en: Kuanyama
ar-Arab: الكيونياما

en: Kumyk
ar-Arab: القوموقية

en: Kurdish
ar-Arab: الكردية

en: Kurukh
ar-Arab: الكوروخ

en: Kyrgyz
ar-Arab: القيرغيزية

en: Ladino
ar-Arab: الإسبانية اليهودية

en: Lahndā
ar-Arab: لاهندا

en: Lamba (Zambia and Congo)
ar-Arab: لامبا (زامبيا والكونغو)

en: Lao
ar-Arab: لاو

en: Latin
ar-Arab: اللاتينية

en: Latvian
ar-Arab: اللاتفية

en: Lezgian
ar-Arab: الليزغينية

en: Limburgish
ar-Arab: الليمبرجيشية

en: Lingala
ar-Arab: اللينجالا

en: Lithuanian
ar-Arab: اللتوانية

en: Lojban (Artificial language)
ar-Arab: لجبان (لغة اصطناعية)

en: Low German
ar-Arab: الألمانية السفلى

en: Lower Sorbian
ar-Arab: الصربية السفلى

en: Lozi
ar-Arab: اللوزية

en: Luba-Katanga
ar-Arab: لوبا-كاتانغا

en: Luba-Lulua
ar-Arab: لوبا لولوا

en: Luiseño
ar-Arab: لويسينيو

en: Lule Sami
ar-Arab: لوله سامي

en: Lunda
ar-Arab: لوندا

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ar-Arab: لوه (كينيا وتنزانيا)

en: Lushai
ar-Arab: لوشاي

en: Luxembourgish
ar-Arab: اللوكسمبرجية

en: Macedonian
ar-Arab: المقدونية

en: Madurese
ar-Arab: المادريز

en: Magahi
ar-Arab: ماجاهي

en: Maithili
ar-Arab: المايثيلية

en: Makasar
ar-Arab: ماكسار

en: Malagasy
ar-Arab: المالاغاسية

en: Malay
ar-Arab: الماليزية

en: Malayalam
ar-Arab: المالايالامية

en: Maltese
ar-Arab: المالطية

en: Manchu
ar-Arab: المانشو

en: Mandar
ar-Arab: مندر

en: Mandingo
ar-Arab: مندينكا

en: Manipuri
ar-Arab: مانيبوري

en: Manobo languages
ar-Arab: لغات مانوبو

en: Manx
ar-Arab: المنكية

en: Maori
ar-Arab: الماورية

en: Mapuche
ar-Arab: المابوتشي

en: Marathi
ar-Arab: المهاراتية

en: Mari
ar-Arab: الماري

en: Marshallese
ar-Arab: المارشالية

en: Marwari
ar-Arab: الماروارية

en: Maasai
ar-Arab: الماساي

en: Mayan languages
ar-Arab: لغات المايا

en: Mende
ar-Arab: المندي

en: Micmac
ar-Arab: الميكماكيونية

en: Minangkabau
ar-Arab: مينانغكابو

en: Mirandese
ar-Arab: الميراندية

en: Miscellaneous languages
ar-Arab: لغات متنوعة

en: Mohawk
ar-Arab: موهوك

en: Moksha
ar-Arab: الموكشا

en: Mon-Khmer (Other)
ar-Arab: المونية الخميرية (أخرى)

en: Mongo-Nkundu
ar-Arab: مونجو-نكوندو

en: Mongolian
ar-Arab: المنغولية

en: Montenegrin
ar-Arab: المونتنغرية

en: Mooré
ar-Arab: موري

en: Munda (Other)
ar-Arab: الموندا (أخرى)

en: Nahuatl
ar-Arab: الناهواتل

en: Nauru
ar-Arab: ناورو

en: Navajo
ar-Arab: النافاهو

en: Ndebele (South Africa)
ar-Arab: نديبيلي (جنوب إفريقيا)

en: Ndebele (Zimbabwe)
ar-Arab: نديبيلي (زيمبابوي)

en: Ndonga
ar-Arab: ندونغا

en: Neapolitan Italian
ar-Arab: الإيطالية النابولية

en: Nepali
ar-Arab: النيبالية

en: Newari
ar-Arab: النيواري

en: Newari, Old
ar-Arab: النيواري القديم

en: Nias
ar-Arab: النياس

en: Niger-Kordofanian (Other)
ar-Arab: النيجر-كردفانيان (أخرى)

en: Nilo-Saharan (Other)
ar-Arab: الصحراوية النيلية (أخرى)

en: Niuean
ar-Arab: النيوي

en: N'Ko
ar-Arab: النكو

en: Nogai
ar-Arab: النوجاى

en: North American Indian (Other)
ar-Arab: الهندية الأمريكية الشمالية (أخرى)

en: North Frisian
ar-Arab: الفريزية الشمالية

en: Northern Sami
ar-Arab: السامي الشمالية

en: Northern Sotho
ar-Arab: السوثو الشمالية

en: Norwegian
ar-Arab: النرويجية

en: Norwegian (Bokmål)
ar-Arab: النرويجية (بوكمال)

en: Norwegian (Nynorsk)
ar-Arab: النرويجية (نينورسك)

en: Nubian languages
ar-Arab: اللغات النوبية

en: Nyamwezi
ar-Arab: نيامويزي

en: Nyanja
ar-Arab: نيانجا

en: Nyankole
ar-Arab: النيانكول

en: Nyoro
ar-Arab: النيورو

en: Nzima
ar-Arab: النزيما

en: Occitan (post-1500)
ar-Arab: الأوكيتانية (بعد 1500)

en: Oirat
ar-Arab: الأويرات

en: Ojibwa
ar-Arab: الأوجيبوا

en: Old Norse
ar-Arab: الإسكندنافية القديمة

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
ar-Arab: الفارسية القديمة (حوالي 600-400 قبل الميلاد)

en: Oriya
ar-Arab: الأوريا

en: Oromo
ar-Arab: الأورومو

en: Osage
ar-Arab: الأوساج

en: Ossetic
ar-Arab: الأوسيتيك

en: Otomian languages
ar-Arab: لغات أوتومي

en: Pahlavi
ar-Arab: البهلوية

en: Palauan
ar-Arab: البالاوية

en: Pali
ar-Arab: البالية

en: Pampanga
ar-Arab: بامبانجا

en: Pangasinan
ar-Arab: بانجاسينان

en: Panjabi
ar-Arab: البنجابية

en: Papiamento
ar-Arab: البابيامينتو

en: Papuan (Other)
ar-Arab: البابوانية (أخرى)

en: Persian
ar-Arab: الفارسية

en: Philippine (Other)
ar-Arab: الفلبينية (أخرى)

en: Phoenician
ar-Arab: الفينيقية

en: Pohnpeian
ar-Arab: بونبيان

en: Polish
ar-Arab: البولندية

en: Portuguese
ar-Arab: البرتغالية

en: Prakrit languages
ar-Arab: لغات براكريت

en: Provençal (to 1500)
ar-Arab: البروفانسية (حتى 1500)

en: Pushto
ar-Arab: البشتوية

en: Quechua
ar-Arab: الكيشوا

en: Raeto-Romance
ar-Arab: الرايتو-رومانسية

en: Rajasthani
ar-Arab: الراجاستانية

en: Rapanui
ar-Arab: رابا نوي

en: Rarotongan
ar-Arab: راروتونغان

en: Romance (Other)
ar-Arab: الرومانسية (أخرى)

en: Romani
ar-Arab: الرومانية

en: Romanian
ar-Arab: الرومانية

en: Rundi
ar-Arab: الرندي

en: Russian
ar-Arab: الروسية

en: Salishan languages
ar-Arab: لغات ساليشية

en: Samaritan Aramaic
ar-Arab: السامرية الآرامية

en: Sami
ar-Arab: السامي

en: Samoan
ar-Arab: الساموية

en: Sandawe
ar-Arab: السانداوي

en: Sango (Ubangi Creole)
ar-Arab: سانجو (الكريولية الأوبانغية)

en: Sanskrit
ar-Arab: السنسكريتية

en: Santali
ar-Arab: الصانتالية

en: Sardinian
ar-Arab: السردينية

en: Sasak
ar-Arab: الساساك

en: Scots
ar-Arab: الأسكتلندية

en: Scottish Gaelic
ar-Arab: الغيلية الاسكتلندية

en: Selkup
ar-Arab: السيلكب

en: Semitic (Other)
ar-Arab: السامية (أخرى)

en: Serbian
ar-Arab: الصربية

en: Serer
ar-Arab: السرسرية

en: Shan
ar-Arab: شان

en: Shona
ar-Arab: الشونا

en: Sichuan Yi
ar-Arab: سيتشوان يي

en: Sicilian Italian
ar-Arab: الإيطالية الصقلية

en: Sidamo
ar-Arab: سيدامو

en: Siksika
ar-Arab: سيكسيكا

en: Sindhi
ar-Arab: السندية

en: Sinhalese
ar-Arab: السنهالية

en: Sino-Tibetan (Other)
ar-Arab: الصينية التبتية (أخرى)

en: Siouan (Other)
ar-Arab: سيوان (أخرى)

en: Skolt Sami
ar-Arab: سكولت سامي

en: Slavey
ar-Arab: سلافي

en: Slavic (Other)
ar-Arab: السلافية (أخرى)

en: Slovak
ar-Arab: السلوفاكية

en: Slovenian
ar-Arab: السلوفينية

en: Sogdian
ar-Arab: سوغديان

en: Somali
ar-Arab: الصومالية

en: Songhai
ar-Arab: السونغاي

en: Soninke
ar-Arab: السوننكية

en: Sorbian (Other)
ar-Arab: الصربية (أخرى)

en: Sotho
ar-Arab: السوتو الشمالية

en: South American Indian (Other)
ar-Arab: الهندية الأمريكية الجنوبية (أخرى)

en: Southern Sami
ar-Arab: السامي الجنوبية

en: Spanish
ar-Arab: الأسبانية

en: Sranan
ar-Arab: سرانان

en: Sukuma
ar-Arab: السوكوما

en: Sumerian
ar-Arab: السومارية

en: Sundanese
ar-Arab: السودانية

en: Susu
ar-Arab: السوسو

en: Swahili
ar-Arab: السواحيلية

en: Swazi
ar-Arab: السوازيلاندية

en: Swedish
ar-Arab: السويدية

en: Swiss German
ar-Arab: الألمانية السويسرية

en: Syriac
ar-Arab: السريانية

en: Syriac, Modern
ar-Arab: السريانية الحديثة

en: Tagalog
ar-Arab: التاغالوغية

en: Tahitian
ar-Arab: التاهيتية

en: Tai (Other)
ar-Arab: التايلندية (أخرى)

en: Tajik
ar-Arab: الطاجكستانية

en: Tamashek
ar-Arab: التمشق

en: Tatar
ar-Arab: التتارية

en: Telugu
ar-Arab: التيلوغوية

en: Temne
ar-Arab: التيمني

en: Terena
ar-Arab: تيرينا

en: Tetum
ar-Arab: التيتومية

en: Tibetan
ar-Arab: التبتية

en: Tigré
ar-Arab: تيغري

en: Tigrinya
ar-Arab: التيغرينية

en: Tiv
ar-Arab: التيف

en: Tlingit
ar-Arab: التلينغيتية

en: Tok Pisin
ar-Arab: توك بيسين

en: Tokelauan
ar-Arab: التوكيلاوية

en: Tonga (Nyasa)
ar-Arab: تونجا (نياسا)

en: Tongan
ar-Arab: التونغية

en: Tsimshian
ar-Arab: التسيمشيان

en: Tsonga
ar-Arab: تسونغا

en: Tswana
ar-Arab: التسوانية

en: Tumbuka
ar-Arab: تومبوكا

en: Tupi languages
ar-Arab: لغات توبي

en: Turkish
ar-Arab: التركية

en: Turkish, Ottoman
ar-Arab: التركية العثمانية

en: Turkmen
ar-Arab: التركمانية

en: Tuvaluan
ar-Arab: التوفالية

en: Tuvinian
ar-Arab: التوفينية

en: Twi
ar-Arab: التوي

en: Udmurt
ar-Arab: الأدمرتية

en: Ugaritic
ar-Arab: الأوغاريتية

en: Uighur
ar-Arab: الأيغورية

en: Ukrainian
ar-Arab: الأوكرانية

en: Umbundu
ar-Arab: أومبوندو

en: Upper Sorbian
ar-Arab: الصربية العليا

en: Urdu
ar-Arab: الأردية

en: Uzbek
ar-Arab: الأوزبكية

en: Vai
ar-Arab: الفاي

en: Venda
ar-Arab: الفيندا

en: Vietnamese
ar-Arab: الفيتنامية

en: Volapük
ar-Arab: فولابوك

en: Votic
ar-Arab: الفوتيك

en: Wakashan languages
ar-Arab: لغات واكشان

en: Walloon
ar-Arab: الولونية

en: Waray
ar-Arab: الواراي

en: Washoe
ar-Arab: واشو

en: Welsh
ar-Arab: الويلزية

en: Western Pahari languages
ar-Arab: لغات البهارية الغربية

en: Wolayta
ar-Arab: وولايتا

en: Wolof
ar-Arab: الولوف

en: Xhosa
ar-Arab: زوسا

en: Yakut
ar-Arab: ياكوت

en: Yao (Africa)
ar-Arab: ياو (إفريقيا)

en: Yapese
ar-Arab: اليابية

en: Yiddish
ar-Arab: اليديشية

en: Yoruba
ar-Arab: اليوروبية

en: Yupik languages
ar-Arab: لغات يوبيك

en: Zande languages
ar-Arab: لغات زاندي

en: Zapotec
ar-Arab: زابوتك

en: Zaza
ar-Arab: زازا

en: Zenaga
ar-Arab: زيناغا

en: Zhuang
ar-Arab: تشوانغ

en: Zulu
ar-Arab: الزولو

en: Zuni
ar-Arab: زوني

en: yes
ar-Arab: نعم

en: text
ar-Arab: نص

en: cartographic
ar-Arab: رسم الخرائط

en: notated music
ar-Arab: نوتة موسيقية

en: sound recording
ar-Arab: تسجيل الصوت

en: still image
ar-Arab: صورة ثابتة

en: moving image
ar-Arab: تحريك صورة

en: three dimensional object
ar-Arab: كائن ثلاثي الأبعاد

en: software, multimedia
ar-Arab: البرمجيات, الوسائط المتعددة

en: mixed material
ar-Arab: مادة مختلطة

en: direct
ar-Arab: مباشر

en: indirect
ar-Arab: غير مباشر

en: not applicable
ar-Arab: غير قابل للتطبيق

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
ar-Arab: محوّل من MARCXML إلى MADS الإصدار 2.0 (مراجعة 2.10)

en: earlier rules
ar-Arab: قواعد سابقة

en: aacr2 compatible
ar-Arab: aacr2 متوافق مع

en: other rules
ar-Arab: قواعد أخرى

en: st
ar-Arab: شارع

en: nonpublic
ar-Arab: غير عام

en: source
ar-Arab: المصدر

en: notFound
ar-Arab: لم يتم العثور عليه

en: history
ar-Arab: تاريخ

en: subject example
ar-Arab: مثال الموضوع

en: deleted heading information
ar-Arab: معلومات الرأس المحذوفة

en: application history
ar-Arab: سِجل التطبيق

en: earlier
ar-Arab: سابق

en: later
ar-Arab: لاحقا

en: parentOrg
ar-Arab: المؤسسة الرئيسية

en: broader
ar-Arab: أوسع

en: narrower
ar-Arab: أضيق

en: other
ar-Arab: آخر

en: equivalent
ar-Arab: مساو

en: acronym
ar-Arab: حروف مختصرة

en: cash
ar-Arab: تخبأة

en: mesh
ar-Arab: شبكية

en: creator
ar-Arab: منشئ

en: personal
ar-Arab: شخصي

en: globe
ar-Arab: كرة أرضية

en: remote sensing image
ar-Arab: صورة إستشعار عن بعد

en: map
ar-Arab: خريطة

en: atlas
ar-Arab: أطلس

en: database
ar-Arab: قاعدة البيانات

en: loose-leaf
ar-Arab: سائبة

en: series
ar-Arab: سلاسل

en: newspaper
ar-Arab: جريدة

en: periodical
ar-Arab: دورية

en: web site
ar-Arab: موقع ويب

en: abstract or summary
ar-Arab: نبذة أو ملخص

en: bibliography
ar-Arab: ببليوغرافيا

en: catalog
ar-Arab: الفهرس

en: dictionary
ar-Arab: قاموس

en: encyclopedia
ar-Arab: موسوعة

en: handbook
ar-Arab: دليل

en: legal article
ar-Arab: مقال قانوني

en: index
ar-Arab: فهرس

en: discography
ar-Arab: ديسكوغرافيا

en: legislation
ar-Arab: التشريع

en: theses
ar-Arab: اطروحات

en: survey of literature
ar-Arab: استطلاع للأدب

en: review
ar-Arab: مراجعة

en: programmed text
ar-Arab: نصوص مبرمجة

en: filmography
ar-Arab: الأعمال الفنية

en: directory
ar-Arab: دليل

en: statistics
ar-Arab: إحصائيات

en: technical report
ar-Arab: تقرير تقني

en: legal case and case notes
ar-Arab: قضايا قانوينة وملاحظات القضية

en: law report or digest
ar-Arab: تقرير قانوني أو ملخص

en: treaty
ar-Arab: اتفاقية

en: conference publication
ar-Arab: مطبوع مؤتمر

en: numeric data
ar-Arab: بيانات رقمية

en: font
ar-Arab: خط

en: game
ar-Arab: لعبة

en: patent
ar-Arab: براءات الاختراع

en: festschrift
ar-Arab: كتاب تذكاري

en: biography
ar-Arab: السيرة الذاتية

en: essay
ar-Arab: مقال

en: drama
ar-Arab: دراما

en: comic strip
ar-Arab: فكاهية

en: fiction
ar-Arab: خيال

en: humor, satire
ar-Arab: دعابة ، سخرية

en: letter
ar-Arab: خطاب

en: novel
ar-Arab: رواية

en: short story
ar-Arab: قصة قصيرة

en: speech
ar-Arab: خطاب

en: folktale
ar-Arab: قصة شعبية

en: memoir
ar-Arab: مذكرة

en: poetry
ar-Arab: شعر

en: rehearsal
ar-Arab: بروفة

en: reporting
ar-Arab: التقرير

en: sound
ar-Arab: صوت

en: art original
ar-Arab: فن أصلى

en: kit
ar-Arab: عدة

en: art reproduction
ar-Arab: استنساخ فني

en: diorama
ar-Arab: الديوراما

en: filmstrip
ar-Arab: شريط سينمائي

en: picture
ar-Arab: صور

en: graphic
ar-Arab: جرافيك

en: technical drawing
ar-Arab: رسم تقني

en: motion picture
ar-Arab: صورة متحركة

en: chart
ar-Arab: الرسم البياني

en: flash card
ar-Arab: بطاقة فلاش

en: microscope slide
ar-Arab: شريحة مجهر

en: model
ar-Arab: وحدة

en: realia
ar-Arab: حقائق

en: slide
ar-Arab: شريحة

en: transparency
ar-Arab: شفاف

en: videorecording
ar-Arab: تسجيل فيديو

en: toy
ar-Arab: لعبة

en: monographic
ar-Arab: تخصصية

en: continuing
ar-Arab: استمرار

en: reformatted digital
ar-Arab: إعادة صياغة رقمية

en: braille
ar-Arab: برايل

en: electronic
ar-Arab: الكتروني

en: microfiche
ar-Arab: ميكروفيش

en: microfilm
ar-Arab: ميكروفيلم

en: adolescent
ar-Arab: مراهق

en: adult
ar-Arab: بالغ

en: general
ar-Arab: عام

en: juvenile
ar-Arab: حدث

en: preschool
ar-Arab: ما قبل المدرسة

en: specialized
ar-Arab: متخصص

en: issue number
ar-Arab: رقم العدد

en: matrix number
ar-Arab: رقم المصفوفة

en: music plate
ar-Arab: طبق موسيقى

en: music publisher
ar-Arab: ناشر موسيقى

en: videorecording identifier
ar-Arab: معرّف تسجيل الفيديو

en: constituent
ar-Arab: المكونة

en: related
ar-Arab: مرتبط

en: sound recording-nonmusical
ar-Arab: تسجيل صوت غير موسيقي

en: sound recording-musical
ar-Arab: تسجيل صوت موسيقي

en: code
ar-Arab: رمز

en: marccountry
ar-Arab: بلد مارك

en: print
ar-Arab: طباعة

en: access
ar-Arab: الوصول

en: preservation
ar-Arab: حفظ

en: replacement
ar-Arab: استبدال

en: Chinese, Japanese, Korean
ar-Arab: الصينية, اليابانية, الكورية

en: accompanying material
ar-Arab: المواد المرافقة

en: libretto
ar-Arab: نص كلام الأوبرا

en: summary or subtitle
ar-Arab: الملخص أو العنوان الفرعي

en: sung or spoken text
ar-Arab: مُغنى أو نص منطوق

en: table of contents
ar-Arab: جدول المحتويات

en: translation
ar-Arab: ترجمة

en: collection
ar-Arab: المجموعة

en: manuscript
ar-Arab: مخطوط

en: ,complete-subfield
ar-Arab: ،حقل فرعي-كامل

en: AR
ar-Arab: العربية

en: Set
ar-Arab: ضبط

en: Continuing resource
ar-Arab: مصدر مستمر

en: Series
ar-Arab: السلاسل

en: Article
ar-Arab: مقالة

en: Mixed materials
ar-Arab: مواد مختلطة

en: Computer file
ar-Arab: ملف الحاسوب

en: Object
ar-Arab: كائن

en: results_summary series
ar-Arab: ملخص النتائج السلاسل

en: Series:
ar-Arab: السلاسل:

en: analytic_collection
ar-Arab: مجموعة_تحليلية

en: analytic_subunit
ar-Arab: وحدة فرعية_تحليلية

en: analytic_monograph
ar-Arab: أفرودة_تحليلية

en: analytic_serial
ar-Arab: دورية_تحليلية

en: analytic_undefined
ar-Arab: تحليلية_غير معرفة

en: results_summary analytics
ar-Arab: تحليلات ملخص_النتائج

en: Analytics:
ar-Arab: مداخل تحليلية:

en: Show analytics
ar-Arab: أظهر التحليلات

en: Volumes:
ar-Arab: المجلدات:

en: Show volumes
ar-Arab: عرض المجلدات

en: Set:
ar-Arab: ضبط:

en: results_summary publisher
ar-Arab: ملخص النتائج الناشر

en: Publication details:
ar-Arab: تفاصيل النشر:

en: results_summary edition
ar-Arab: إضافة ملخص النتائج

en: Edition:
ar-Arab: الطبعة:

en: results_summary description
ar-Arab: وصف ملخص النتائج

en: Description:
ar-Arab: الوصف:

en: Content type:
ar-Arab: نوع المحتوى:

en: Media type:
ar-Arab: نوع الوسائط:

en: Carrier type:
ar-Arab: نوع الناقل:

en: Audience:
ar-Arab: الجمهور:

en: Patent information:
ar-Arab: معلومات براءة الاختراع:

en: Report number:
ar-Arab: رقم التقرير:

en: results_summary other_title
ar-Arab: ملخص النتائج عنوان آخر

en: Other title:
ar-Arab: عنوان آخر:

en: [Portion of title]
ar-Arab: [جزء من العنوان]

en: [Parallel title]
ar-Arab: [عنوان موازي]

en: [Distinctive title]
ar-Arab: [عنوان مميز]

en: [Other title]
ar-Arab: [عنوان آخر]

en: [Cover title]
ar-Arab: [عنوان الغلاف]

en: [Added title page title]
ar-Arab: [عنوان مضاف عنوان الصفحة]

en: [Caption title]
ar-Arab: [عنوان التسمية التوضيحية]

en: [Running title]
ar-Arab: [عنوان التشغيل]

en: [Spine title]
ar-Arab: [عنوان الكعب]

en: Title translated:
ar-Arab: العنوان المترجم:

en: 130,240
ar-Arab: 130،240

en: results_summary uniform_title
ar-Arab: ملخص النتائج عنوان موحد

en: Uniform title:
ar-Arab: العنوان الموحد:

en: Uniform titles:
ar-Arab: العناوين الموحدة:

en: Related works:
ar-Arab: أعمال ذات صلة:

en: Contained works:
ar-Arab: الأعمال المتضمنة:

en: Subject(s):
ar-Arab: الموضوع:

en: AND
ar-Arab: و

en: (su
ar-Arab: (الأحد

en: Genre/Form:
ar-Arab: النوع/الشكل:

en: (index-term-genre
ar-Arab: (الفهرس-المصطلح-النوع

en: Additional physical formats:
ar-Arab: تنسيقات مادية إضافية:

en: No title
ar-Arab: لا توجد عناوين

en: Issued with:
ar-Arab: أصدرت بــ:

en: Publisher number:
ar-Arab: رقم الناشر:

en: DDC classification:
ar-Arab: تصنيف ديوي العشري:

en: LOC classification:
ar-Arab: تصنيف مكتبة الكونجرس:

en: NLM classification:
ar-Arab: تصنيف المكتبة الوطنية للطب:

en: Other classification:
ar-Arab: تصنيفات أخرى:

en: Online resources:
ar-Arab: موارد على الإنترنت:

en: Click here to access online
ar-Arab: اضغط هنا للوصول بشكل مباشر

en: Contents:
ar-Arab: المحتويات:

en: Incomplete contents:
ar-Arab: محتويات غير مكتملة:

en: Partial contents:
ar-Arab: قائمة محتويات جزئية:

en: Awards:
ar-Arab: الجوائز:

en: Production credits:
ar-Arab: اعتمادات الإنتاج:

en: Action note:
ar-Arab: ملاحظة الإجراء:

en: abcdefghijklnoux
ar-Arab: ‫abcdefghijklnoux

en: Dissertation note:
ar-Arab: ملاحظة الأطروحة:

en: Available additional physical forms:
ar-Arab: الأشكال المادية الإضافية المتاحة:

en: Subject:
ar-Arab: الموضوع:

en: Review:
ar-Arab: مراجعة:

en: Scope and content:
ar-Arab: النطاق والمحتوى:

en: Abstract:
ar-Arab: مستخلص:

en: Content advice:
ar-Arab: نصيحة المحتوى:

en: Summary:
ar-Arab: ملخص:

en: Content warning:
ar-Arab: تحذير المحتوى:

en: bcdefghijklmnopqrstvwxyz
ar-Arab: ‫bcdefghijklmnopqrstvwxyz

en: Holdings:
ar-Arab: المقتنيات:

en: Supplements:
ar-Arab: ملحقات:

en: Indexes:
ar-Arab: الفهارس:

en: Translation of:
ar-Arab: ترجمة:

en: Supplement:
ar-Arab: ملحق:

en: Supplement to:
ar-Arab: ملحق لـ:

en: Other editions:
ar-Arab: طبعات أخرى:

en: AND au:(
ar-Arab: ‫AND au:(

en: Continues:
ar-Arab: متابعة:

en: Continues in part:
ar-Arab: متابعة جزئية:

en: Supersedes:
ar-Arab: تحل محل:

en: Supersedes in part:
ar-Arab: يحل محل جزئياً:

en: Formed by the union: ... and: ...
ar-Arab: التي شكلها اتحاد: ... و: ...

en: Absorbed:
ar-Arab: منشور:

en: Absorbed in part:
ar-Arab: منشور جزئيا:

en: Separated from:
ar-Arab: منفضل عن:

en: Continued by:
ar-Arab: المتابعة بواسطة:

en: Continued in part by:
ar-Arab: متابعة جزئية بواسطة:

en: Superseded by:
ar-Arab: استبدلت بواسطة:

en: Superseded in part by:
ar-Arab: استبدلت في الجزء بواسطة:

en: Absorbed by:
ar-Arab: نشر بواسطة:

en: Absorbed in part by:
ar-Arab: منشور جزئيا بواسطة:

en: Split into .. and ...:
ar-Arab: تقسيم إلى.. و...:

en: Merged with ... to form ...
ar-Arab: دمجت مع ...للنموذج ...

en: Changed back to:
ar-Arab: تغيير إلى:

en: Other related works:
ar-Arab: أعمال أخرى ذات صلة:

en: OPAC view:
ar-Arab: عرض الأوباك:

en: Suppressed in OPAC
ar-Arab: محجوب في الأوباك

en: Open in new window
ar-Arab: افتح في نافذة جديدة

en: _blank
ar-Arab: _فارغ

en: By:
ar-Arab: بواسطة:

en: Contributor(s):
ar-Arab: المساهم:

en: View authority record
ar-Arab: عرض تسجيلة الاستناد

en: fa fa-search
ar-Arab: fa fa-بحث

en: reformatted digital
ar-Arab: إعادة صياغة رقمية

en: digitized microfilm
ar-Arab: مايكروفيلم مرقمن

en: digitized other analog
ar-Arab: تناظريات مرقمنة أخرى

en: braille
ar-Arab: برايل

en: print
ar-Arab: طباعة

en: electronic
ar-Arab: إلكتروني

en: microfiche
ar-Arab: ميكروفيش

en: microfilm
ar-Arab: ميكروفيلم

en: large print
ar-Arab: طباعة كبيرة

en: chip cartridge
ar-Arab: شريحة خرطوشة

en: magnetic disc
ar-Arab: قرص ممغنط

en: magneto-optical disc
ar-Arab: قرص ممغنط ضوئي

en: available online
ar-Arab: متاح عبر الإنترنت

en: tape cartridge
ar-Arab: خرطوشة شريط

en: tape cassette
ar-Arab: شريط كاسيت

en: tape reel
ar-Arab: بكرة شريط

en: kit
ar-Arab: عدة

en: atlas
ar-Arab: أطلس

en: diagram
ar-Arab: رسم بياني

en: map
ar-Arab: خريطة

en: model
ar-Arab: نموذج

en: profile
ar-Arab: بروفايل

en: remote-sensing image
ar-Arab: صورة استشعار عن بعد

en: section
ar-Arab: قسم

en: view
ar-Arab: عرض

en: aperture card
ar-Arab: فتحه بطاقة

en: microfiche cassette
ar-Arab: كاسيت ميكروفيش

en: microfilm cartridge
ar-Arab: خرطوشة ميكروفيلم

en: microfilm cassette
ar-Arab: كاسيت ميكروفيلم

en: microfilm reel
ar-Arab: بكرة ميكروفيلم

en: microopaque
ar-Arab: مصغرة غير شفافة

en: film cartridge
ar-Arab: خرطوشة فيلم

en: film cassette
ar-Arab: فيلم كاسيت

en: film reel
ar-Arab: بكرة فيلم

en: collage
ar-Arab: ملصقة

en: photomechanical print
ar-Arab: مكنية ضوئية للطباعة

en: photonegative
ar-Arab: الصورة السلبية

en: photoprint
ar-Arab: طباعة الصور

en: technical drawing
ar-Arab: رسم تقني

en: filmslip
ar-Arab: شريط فيلم

en: filmstrip cartridge
ar-Arab: خرطوشة فيلم ثابت

en: filmstrip roll
ar-Arab: لفة فيلم سينمائي

en: other filmstrip type
ar-Arab: نوع آخر للشرائط السينمائية

en: transparency
ar-Arab: شفافية

en: cylinder
ar-Arab: أسطوانة

en: roll
ar-Arab: لفافة

en: sound cartridge
ar-Arab: الخرطوشة الصوتية

en: sound cassette
ar-Arab: شريط كاسيت

en: sound-tape reel
ar-Arab: صوت-بكرة الشريط

en: sound-track film
ar-Arab: صوت-مسار الفيلم

en: wire recording
ar-Arab: تسجيل سلكي

en: combination
ar-Arab: خليط

en: moon
ar-Arab: قمر

en: tactile, with no writing system
ar-Arab: عن طريق اللمس, بدون نظام كتابة

en: regular print
ar-Arab: طبعة منتظمة

en: text in looseleaf binder
ar-Arab: ‫ نص في ملف حر الصفحات

en: videocartridge
ar-Arab: خرطوشة فيديو

en: videocassette
ar-Arab: فيديو كاسيت

en: videoreel
ar-Arab: بكرة فيديو

en: title
ar-Arab: عنوان

en: by
ar-Arab: بواسطة

note: IMG
en: book
ar-Arab: كتاب

note: IMG
en: serial
ar-Arab: دورية

note: IMG
en: article
ar-Arab: مقال

note: IMG
en: mixed materials
ar-Arab: مواد مختلطة

note: IMG
en: computer file
ar-Arab: ملف الحاسب

note: IMG
en: score
ar-Arab: نوتة موسيقية

note: IMG
en: music
ar-Arab: موسيقى

en: ; Format:
ar-Arab: ؛ التنسيق:

en: ; Type of continuing resource:
ar-Arab: ؛ نوع المورد المستمر:

en: loose-leaf
ar-Arab: سائبة

en: series
ar-Arab: سلاسل

en: newspaper
ar-Arab: جريدة

en: periodical
ar-Arab: دورية

en: ; Nature of contents:
ar-Arab: ؛ طبيعة المحتويات:

en: abstract or summary
ar-Arab: نبذة أو ملخص

en: bibliography
ar-Arab: ببليوغرافيا

en: catalog
ar-Arab: الفهرس

en: dictionary
ar-Arab: قاموس

en: encyclopedia
ar-Arab: موسوعة

en: handbook
ar-Arab: دليل

en: legal article
ar-Arab: مقال قانوني

en: index
ar-Arab: فهرس

en: discography
ar-Arab: مجموعة الإسطوانات

en: legislation
ar-Arab: التشريع

en: theses
ar-Arab: أطروحات

en: survey of literature
ar-Arab: استطلاع أدبي

en: review
ar-Arab: مراجعة

en: programmed text
ar-Arab: نص مبرمج

en: filmography
ar-Arab: فيلموغرافيا

en: directory
ar-Arab: الدليل

en: statistics
ar-Arab: إحصائيات

en: legal case and case notes
ar-Arab: قضايا قانوينة وملاحظات القضية

en: law report or digest
ar-Arab: تقرير قانوني أو ملخص

en: treaty
ar-Arab: اتفاقية

en: conference publication
ar-Arab: مطبوع مؤتمر

en: ; Type of computer file:
ar-Arab: ؛ نوع ملف الحاسب:

en: numeric data
ar-Arab: بيانات رقمية

en: patent
ar-Arab: براءات الاختراع

en: festschrift
ar-Arab: كتاب تذكاري

en: ; Literary form:
ar-Arab: ؛ الشكل الأدبي:

en: Not fiction
ar-Arab: غير أدبي

en: Fiction
ar-Arab: القصة

en: Dramas
ar-Arab: دراما

en: Essays
ar-Arab: مقالات

en: Novels
ar-Arab: روايات

en: Humor, satires, etc.
ar-Arab: دعابة، سخرية، إلخ.

en: Letters
ar-Arab: الرسائل

en: Short stories
ar-Arab: قصص قصيرة

en: Mixed forms
ar-Arab: أشكال مختلطة

en: Poetry
ar-Arab: شعر

en: Speeches
ar-Arab: خطب

en: biography
ar-Arab: السيرة الذاتية

en: drama
ar-Arab: دراما

en: essay
ar-Arab: مقال

en: fiction
ar-Arab: خيال

en: folktale
ar-Arab: قصة شعبية

en: history
ar-Arab: تاريخ

en: humor, satire
ar-Arab: دعابة ، سخرية

en: memoir
ar-Arab: مذكرة

en: poetry
ar-Arab: شعر

en: rehearsal
ar-Arab: بروفة

en: reporting
ar-Arab: التقرير

en: sound
ar-Arab: صوت

en: speech
ar-Arab: خطبة

en: ; Type of visual material:
ar-Arab: ؛ نوع المادة المرئية:

en: art original
ar-Arab: فن أصلى

en: art reproduction
ar-Arab: استنساخ فني

en: diorama
ar-Arab: الديوراما

en: filmstrip
ar-Arab: شريط سينمائي

en: game
ar-Arab: لعبة

en: picture
ar-Arab: صورة

en: graphic
ar-Arab: جرافيك

en: motion picture
ar-Arab: صورة متحركة

en: chart
ar-Arab: الرسم البياني

en: flash card
ar-Arab: بطاقة فلاش

en: microscope slide
ar-Arab: شريحة مجهر

en: realia
ar-Arab: حقائق

en: slide
ar-Arab: شريحة

en: videorecording
ar-Arab: تسجيل فيديو

en: toy
ar-Arab: لعبة

en: ; Audience:
ar-Arab: ؛ الجمهور:

en: Preschool;
ar-Arab: مرحلة ما قبل المدرسة؛

en: Primary;
ar-Arab: أساسي؛

en: Pre-adolescent;
ar-Arab: مرحلة ما قبل المراهقة؛

en: Adolescent;
ar-Arab: يافع؛

en: Adult;
ar-Arab: بالغ؛

en: General;
ar-Arab: عام;

en: Juvenile;
ar-Arab: ناشئة؛

en: Specialized;
ar-Arab: متخصص؛

en: Suppressed in OPAC
ar-Arab: مخفي في الأوباك

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
ar-Arab: تحذير: الجملة تحتوي على حروف خارج النطاق! هل تود إستبدالها "؟".

en: newline
ar-Arab: سطر جديد

en: Producer:
ar-Arab: المنتج:

en: Publisher:
ar-Arab: الناشر:

en: Distributor:
ar-Arab: الموزع:

en: Manufacturer:
ar-Arab: المصنع:

en: Copyright date:
ar-Arab: تاريخ حقوق النشر:

en: isbn
ar-Arab: ردمك

en: ISBN:
ar-Arab: تدمك:

en: issn
ar-Arab: تدمد

en: ISSN:
ar-Arab: تدمد:

en: Language:
ar-Arab: اللغة:

en: Summary language:
ar-Arab: لغة الملخص:

en: Spoken language:
ar-Arab: اللغة المنطوقة:

en: Original language:
ar-Arab: اللغة الأصلية:

en: Subtitle language:
ar-Arab: لغة الترجمة:

en: In:
ar-Arab: في:

en: mailto:
ar-Arab: إرسال بريد إلكتروني إلى:

en: telnet://
ar-Arab: شبكة الهاتف://

en: tel:
ar-Arab: الهاتف:

en: Print Page
ar-Arab: طباعة الصفحة

en: Book
ar-Arab: كتاب

en: Product
ar-Arab: منتج

en: #record
ar-Arab: #تسجيلة

en: subject
ar-Arab: موضوع

en: height:100px
ar-Arab: الارتفاع: 100 بيكسل

en: abcdefghijklnou
ar-Arab: ‫abcdefghijklnou

en: Cast:
ar-Arab: طاقم:

en: bcdefghijklmnopqrstvwyz
ar-Arab: ‫bcdefghijklmnopqrstvwyz

en: az
ar-Arab: تصاعدي

en: Audio file
ar-Arab: ملف صوتي

en: Play this sample
ar-Arab: تشغيل هذه العينة

en: contributors
ar-Arab: المساهمون

en: author
ar-Arab: المؤلف

en: contributor
ar-Arab: مساهم

en: MusicGroup
ar-Arab: مجموعة موسيقية

en: Person
ar-Arab: شخص

en: Organization
ar-Arab: المؤسسة

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
ar-Arab: خرطوشة قرص ضوئي للكمبيوتر

note: IMG
en: optical disc
ar-Arab: قرص ضوئي

note: IMG
en: remote
ar-Arab: من بُعد

note: IMG
en: celestial globe
ar-Arab: كرة سماوية

note: IMG
en: earth moon globe
ar-Arab: كرة أرضية قمريّة

note: IMG
en: planetary or lunar globe
ar-Arab: المجرة الكوكبية أو القمرية

note: IMG
en: terrestrial globe
ar-Arab: الكرة الأرضية

note: IMG
en: drawing
ar-Arab: رسم

note: IMG
en: painting
ar-Arab: لوحة

note: IMG
en: sound disc
ar-Arab: قرص صوتي

note: IMG
en: large print
ar-Arab: طبعة كبيرة

note: IMG
en: videodisc
ar-Arab: قرص مرئي

en: by
ar-Arab: بواسطة

en: height:100px;
ar-Arab: الارتفاع: 100 بيكسل؛

en: Checked out
ar-Arab: معارة

en: Withdrawn
ar-Arab: مسحوبة

en: Lost
ar-Arab: ضائعة

en: Damaged
ar-Arab: تالفة

en: Pending hold
ar-Arab: حجز في الانتظار

en: In transit
ar-Arab: في النقل

en: On hold
ar-Arab: في الحجز

en: Waiting recall
ar-Arab: في انتظار الاستدعاء

en: Not for loan
ar-Arab: لا تعار

en: Availability:
ar-Arab: الإتاحة:

en: No items available.
ar-Arab: لا توجد مواد متاحة.

en: Items available for loan:
ar-Arab: المواد المتاحة للإعارة:

en: Items available for reference:
ar-Arab: المواد المتاحة للمرجعية:

en: Not available:
ar-Arab: غير متاح:

en: Call number:
ar-Arab: رقم الاستدعاء:

en: Collection, call number:
ar-Arab: المجموعة، رقم الاستدعاء:

en: Location, call number:
ar-Arab: الموقع، رقم الاستدعاء:
