Koha 23.11.08.001 - en to ar-Arab translation catalogue (2035 entries)

en: Show coded information filters
ar-Arab: إظهار منقحات المعلومات المرمزة

en: Hide coded information filters
ar-Arab: إخفاء منقحات المعلومات المرمزة

en: Coded fields
ar-Arab: الحقول المرمزة

en: Audience:
ar-Arab: الجمهور:

en: Any
ar-Arab: أي

en: juvenile, general
ar-Arab: ناشئة، عام

en: pre-primary (0-5)
ar-Arab: ما قبل الابتدائية (0-5)

en: primary (5-8)
ar-Arab: الابتدائية (5-8)

en: children (9-14)
ar-Arab: الأطفال (9-14)

en: young adult
ar-Arab: شاب

en: adult, serious
ar-Arab: بالغ، جدي

en: adult, General
ar-Arab: بالغ، عام

en: unknown
ar-Arab: غير معروف

en: Physical presentation:
ar-Arab: العرض المادي:

en: regular print
ar-Arab: طبعة منتظمة

en: large print
ar-Arab: طبعة كبيرة

en: newspaper format
ar-Arab: تنسيق جريدة

en: Braille or Moon script
ar-Arab: نص بلغة بريل أو مون

en: microprint
ar-Arab: طبعة مصغرة

en: hand-written
ar-Arab: كتابة يدوية

en: multimedia
ar-Arab: وسائط متعددة

en: mini-print
ar-Arab: طبعة مصغرة

en: electronic resource
ar-Arab: مورد الكتروني

en: microform
ar-Arab: ميكروفورم

en: other form of textual material
ar-Arab: شكل آخر من اشكال المواد النصية

en: Literary genre:
ar-Arab: النوع الأدبي:

en: fiction
ar-Arab: خيال

en: drama
ar-Arab: دراما

en: essays
ar-Arab: مقالات

en: humour, satire
ar-Arab: دعابة ، سخرية

en: letters
ar-Arab: الرسالة

en: short stories
ar-Arab: قصص قصيرة

en: poetry
ar-Arab: شعر

en: speeches, oratory
ar-Arab: خطب، فن الخطابة

en: libretto
ar-Arab: نص كلام الأوبرا

en: not a literary text
ar-Arab: ليس نص أدبي

en: multiple/other literary forms
ar-Arab: أشكال أدبية متعددة/أخرى

en: Biography:
ar-Arab: السيرة الذاتية:

en: not a biography
ar-Arab: ليست سيرة ذاتية

en: autobiography
ar-Arab: السيرة الذاتية

en: individual biography
ar-Arab: سيرة ذاتية فردية

en: collective biography
ar-Arab: سيرة جماعية

en: contains biographical data
ar-Arab: يحتوي على بيانات سيرة ذاتية

en: Illustration:
ar-Arab: الإيضاح:

en: illustrations
ar-Arab: رسومات توضيحية

en: maps
ar-Arab: خرائط

en: portraits
ar-Arab: صور

en: charts
ar-Arab: خرائط بيانية

en: plans
ar-Arab: خرائط توضيحية

en: plates
ar-Arab: لوحات

en: music
ar-Arab: موسيقى

en: facsimiles
ar-Arab: صور طبق الأصل

en: coats of arms
ar-Arab: شعارات

en: genealogical tables
ar-Arab: جداول الأنساب

en: forms
ar-Arab: أشكال

en: samples
ar-Arab: عينات

en: sound recordings
ar-Arab: تسجيلات صوتية

en: transparencies
ar-Arab: شفافيات

en: illuminations
ar-Arab: زخارف

en: no illustrations
ar-Arab: بدون رسوم توضيحية

en: Content:
ar-Arab: المحتوى:

en: bibliography
ar-Arab: ببليوغرافيا

en: catalogue
ar-Arab: الفهرس

en: index
ar-Arab: فهرس

en: abstract
ar-Arab: تجريدي

en: dictionary
ar-Arab: قاموس

en: encyclopaedia
ar-Arab: موسوعة

en: directory
ar-Arab: دليل

en: project description
ar-Arab: وصف الموضوع

en: statistics
ar-Arab: إحصائيات

en: programmed text books
ar-Arab: نصوص كتب مبرمجة

en: patent
ar-Arab: براءات الاختراع

en: standard
ar-Arab: قياسي

en: dissertation or thesis
ar-Arab: رسالة جامعية أو أطروحة

en: laws and legislation
ar-Arab: قوانين وتشريعات

en: numeric table
ar-Arab: جدول عددي

en: technical report
ar-Arab: تقرير تقني

en: examination paper
ar-Arab: ورقة إمتحان

en: literature surveys/reviews
ar-Arab: استطلاعات أدبية/مراجعات

en: treaties
ar-Arab: اتفاقيات

en: cartoons or comic strips
ar-Arab: كارتون أو أشرطة رسوم مصورة

en: dissertation or thesis (revised)
ar-Arab: رسالة جامعية أو أطروحة (منقحة)

en: religious text
ar-Arab: نص ديني

en: other
ar-Arab: آخر

en: Video types:
ar-Arab: أنواع الفيديو:

en: motion picture
ar-Arab: صورة متحركة

en: visual projection
ar-Arab: اسقاط بصري

en: video recording
ar-Arab: تسجيل فيديو

en: Serials
ar-Arab: الدوريات

en: Serial type:
ar-Arab: نوع الدورية:

en: Any type
ar-Arab: أي نوع

en: Periodical
ar-Arab: دورية

en: Monographic series
ar-Arab: سلسلة تخصصية

en: Newspaper
ar-Arab: جريدة

en: Updating loose-leaf
ar-Arab: تحديث ورق سائب

en: Database
ar-Arab: قاعدة البيانات

en: Updating website
ar-Arab: تحديث صفحة الويب

en: Other
ar-Arab: آخر

en: Periodicity:
ar-Arab: تواتر:

en: Daily
ar-Arab: يومياً

en: Semiweekly
ar-Arab: نصف اسبوعية

en: Weekly
ar-Arab: أسبوعي

en: Biweekly
ar-Arab: كل أسبوعين

en: Semimonthly
ar-Arab: نصف شهرية

en: Monthly
ar-Arab: شهري

en: Bimonthly
ar-Arab: نصف شهري

en: Quarterly
ar-Arab: فصلي

en: Three times a year
ar-Arab: ثلاث مرات في السنة

en: Semiannual
ar-Arab: نصف سنوية

en: Annual
ar-Arab: سنوي

en: Biennial
ar-Arab: كل سنتين

en: Triennial
ar-Arab: كل ثلاث سنوات

en: Three times a week
ar-Arab: ثلاث مرات في الإسبوع

en: Three times a month
ar-Arab: ثلاث مرات في الشهر

en: Without periodicity
ar-Arab: بدون تواتر

en: Unknown
ar-Arab: غير معروف

en: Regularity:
ar-Arab: الانتظام:

en: Any regularity
ar-Arab: أي انتظام

en: regular
ar-Arab: منتظم

en: normalised irregular
ar-Arab: عد انتظام تم تطبيعه

en: irregular
ar-Arab: غير منظم

en: Picture
ar-Arab: صورة

en: collage
ar-Arab: فن تلصيقي

en: drawing
ar-Arab: رسم

en: painting
ar-Arab: لوحة

en: photomechanical reproduction
ar-Arab: الاستنساخ الضوئي

en: photonegative
ar-Arab: الصورة السلبية

en: photoprint
ar-Arab: طباعة الصور

en: picture
ar-Arab: صور

en: print
ar-Arab: طباعة

en: technical drawing
ar-Arab: رسم تقني

en: other non-projected graphic type
ar-Arab: نوع رسم غير معروض آخر

en: canvas
ar-Arab: كانفاه

en: bristol board
ar-Arab: لوحة بريستول

en: cardboard/illustration board
ar-Arab: لوح كرتون/لوح شرح

en: glass
ar-Arab: زجاج

en: plaster
ar-Arab: جص

en: hardboard
ar-Arab: ألواح

en: porcelaine
ar-Arab: بورسلين

en: stone
ar-Arab: حجر

en: wood
ar-Arab: خشب

en: mixed collection
ar-Arab: مجموعة مختلطة

en: synthetics
ar-Arab: مواد تركيبية

en: skin
ar-Arab: جلد

en: textile
ar-Arab: نسيج

en: metal
ar-Arab: معدن

en: paper
ar-Arab: ورقة

en: others
ar-Arab: آخرون

en: UNIMARC field 100 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 100

en: Date entered on file
ar-Arab: البيانات المدخلة على الملف

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
ar-Arab: نوع تاريخ النشر: تواريخ النشر 1 و 2

en: Non required value
ar-Arab: قيمة غير مطلوبة

en: a - currently published continuing resource
ar-Arab: a - مصدر مستمر منشور حاليا

en: b - continuing resource no longer being published
ar-Arab: b - المصدر المستمر لم يعد يُنشر بعد الآن

en: c - continuing resource of unknown status
ar-Arab: c- الاستمرار في مصدر بحالة غير معروفة

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
ar-Arab: d- أفرودة كاملة عند إصدارها أو تم إصدارها خلال سنة تقويمية واحدة

en: e - reproduction of a document
ar-Arab: e - استنساخ وثيقة

en: f - monograph, date of publication uncertain
ar-Arab: f - دراسة، تاريخ النشر غير أكيد

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
ar-Arab: g - رسالة يستمر نشرها لأكثر من سنة

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
ar-Arab: h - رسالة بكل من تاريخ حقيقي و تاريخ حق نشر/امتياز

en: i - monograph with both release/issue date and production date
ar-Arab: i - رسالة ذات كلا من تاريخ إصدار/إطلاق و تاريخ إنتاج

en: j - document with detailed date of publication
ar-Arab: j - وثيقة بتاريخ نشر مُفصّل

en: k - monograph with both publication date and print date
ar-Arab: k - دراسة مع تاريخ نشر وتاريخ طباعة

en: u - Unknown publication date
ar-Arab: u - تاريخ نشر غير معروف

en: Publication date 1
ar-Arab: تاريخ النشر 1

en: Publication Date 2
ar-Arab: تاريخ النشر 2

en: Target audience code
ar-Arab: رمز الجمهور المستهدف

en: |- Filling character
ar-Arab: |- ملء الحرف

en: a- juvenile, general
ar-Arab: a- ناشئة، عام

en: b- pre-primary, ages 0-5
ar-Arab: b- قبل الإبتدائي ، الأعمار من 0-5

en: c- primary, ages 5-10
ar-Arab: c-رئيسي, أعمار5-10

en: d- children, ages 9-14
ar-Arab: d- الأطفال، بأعمار 9-14

en: e- young adult, ages 14-20
ar-Arab: e- شباب بالغين ، تتراوح أعمارهم بين14-20

en: k- adult, serious
ar-Arab: k- بالغ ، جاد

en: m- adult, general
ar-Arab: m-   بالغ ، عام

en: u- unknown
ar-Arab: u- غير معروف

en: Target audience code 2
ar-Arab: رمز الجمهور المستهدف 2

en: Target audience code 3
ar-Arab: رمز الجمهور المستهدف 3

en: a- juvenile, general
ar-Arab: a- ناشئة، عام

en: Government publication
ar-Arab: منشور حكومي

en: a- federal/national
ar-Arab: a-إتحادي / وطنى

en: b- state/province
ar-Arab: b- المحافظة/الإقليم

en: c- county/department
ar-Arab: c- مقاطعة / قسم

en: d- local(municipal, etc.)
ar-Arab: d- المحلية(البلدية،وغيرها)

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
ar-Arab: e- محلي متعدد (إدرات بين المحافظات، إلخ. أدنى المستوى الوطني)

en: f- intergovernmental
ar-Arab: f- الحكومية الدولية

en: g- government in exile or clandestine
ar-Arab: g-حكومة في المنفى أو سرية

en: h- level not determined
ar-Arab: h-لم يتم تحديد المستوى

en: y- not a government publication
ar-Arab: y- منشور غير حكومي

en: z- Other
ar-Arab: z- أخرى

en: Modified record code
ar-Arab: رمز تسجيلة معدل

en: 0- unmodified record
ar-Arab: 0- تسجيلة غير معدلة

en: 1- modified record
ar-Arab: 1- تسجيلة معدلة

en: Language of cataloguing (mandatory)
ar-Arab: لغة الفهرسة (إلزامي)

en: Transliteration code
ar-Arab: رمز حرفي

en: a- ISO transliteration scheme
ar-Arab: a- مخطط أيزو الحرفي

en: b- other
ar-Arab: b- آخر

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
ar-Arab: c- ترجمة أحرف متعددة : ايزو أو مخططات أخرى

en: g- ALA-LC Romanization Tables
ar-Arab: g- جداول الكتابة بالحروف اللاتينية ALA-LC

en: h- DIN transliteration scheme
ar-Arab: h- مخطط DIN الحرفي

en: y- no transliteration scheme used
ar-Arab: y- لم يُستخدم مخطط الترجمة

en: Character sets (mandatory) 1
ar-Arab: مجموعات الأحرف (إجباري) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
ar-Arab: 01- ISO 646, IRV نسخة (النسخة اللاتينية الأساسية المعتمدة )

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
ar-Arab: 02- ISO التسجيل رقم 37 ( مجموعة السيريلية الأساسية)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
ar-Arab: 03- ISO 5426 (المجموعة اللاتينية الموسعة)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
ar-Arab: 04- ISO 5427 (المجموعة السيريلية الموسعة)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
ar-Arab: 05- ISO 5428 (المجموعة اليونانية)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
ar-Arab: 11- ISO 6438 (مجموعة الحروف الأفريقية المرمزة)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
ar-Arab: 07- ISO 10586 (المجموعة الجورجية)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
ar-Arab: 08- ISO 8957 (مجموعة اللغة العبرية) الجدول رقم 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
ar-Arab: 09- ISO 8957 ( مجموعة اللغة العبرية ) الجدول رقم 2

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
ar-Arab: 11- ISO 5426-2 ( حروف لاتينية مستخدمة في لغات أوربية غير هامة وطباعة مهجورة)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
ar-Arab: 50- ISO 10646 المستوى 3 (يونيكود، UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
ar-Arab: 50 - ISO 10646 المستوى 3 (يونيكود، UTF-8)

en: Character sets (mandatory) 2
ar-Arab: مجموعات الأحرف (إجباري) 2

en: non required value
ar-Arab: قيمة غير مطلوبة

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
ar-Arab: 11- ISO 5426-2 ( حروف لاتينية مستخدمة في لغات أوربية غير هامة وطباعة مهجورة)

en: Additional character sets
ar-Arab: مجموعات أحرف إضافية

en: Script of title
ar-Arab: عنوان الوثيقة

en: ba- Latin
ar-Arab: ba- لاتيني

en: ca- Cyrillic
ar-Arab: ca- السيريلية

en: da- Japanese - script unspecified
ar-Arab: da-اليابانية - المخطوط غير محدد

en: db- Japanese - Kanji
ar-Arab: db- اليابانية - كانجي

en: dc- Japanese - Kana
ar-Arab: dc- اليابانية - قانا

en: ea- Chinese
ar-Arab: ea- صيني

en: eb- Chinese - Han ideograms (simplified version)
ar-Arab: eb- الصينية - إيديوجرامات الهان (نسخة مبسطة)

en: ec- Chinese - Han ideograms (traditional version)
ar-Arab: ec- الصينية - إيديوجرامات الهان (النسخة التقليدية)

en: ed- Mongolian
ar-Arab: ed- المنغولية

en: ee- Manchu
ar-Arab: ee- مانشو

en: ef- Yi
ar-Arab: ef- يي

en: eg- Naxi Dongba (Nakhi Tomba)
ar-Arab: على سبيل المثال- ناشي دونغبا (ناخي تومبا)

en: eh- Naxi Geba
ar-Arab: eh- ناشي جيبا

en: fa- Arabic
ar-Arab: fa- عربي

en: ga- Greek
ar-Arab: ga- اليونانية

en: ha- Hebrew
ar-Arab: ha- العبرية

en: ia- Thai
ar-Arab: ia- التايلاندية

en: ib- Burmese
ar-Arab: ib- البورمية

en: ic- Khmer (Cambodian)
ar-Arab: ic- الخمير (الكمبودي)

en: id- Lao
ar-Arab: id- لاو

en: ie- Cham
ar-Arab: ie- تشام

en: ja- Devanagari
ar-Arab: ja- الديفاناغارية

en: jb- Bengalese
ar-Arab: jb- البنغالية

en: jc- Gujurati
ar-Arab: jc- الغوجاراتية

en: jd- Gurmukhi
ar-Arab: jd- جورموخي

en: je- Odia (Oriya)
ar-Arab: je- أوديا (الأوريا)

en: jf- Tibetan
ar-Arab: jf- التبتية

en: jg- Newars' writing
ar-Arab: jg- كتابة نيوارس

en: ka- Korean
ar-Arab: ka- الكورية

en: la- Tamil
ar-Arab: la- التاميل

en: lb- Kannada
ar-Arab: lb- الكانادا

en: lc- Malayalam
ar-Arab: lc- المالايالامية

en: ld- Sinhala (Singhalese)
ar-Arab: ld- السنهالية

en: le- Telugu
ar-Arab: le- التيلجو

en: lf- Grantha
ar-Arab: lf- جرانثا

en: ma- Georgian
ar-Arab: ma- الجورجية

en: mb- Armenian
ar-Arab: mb- الأرمينية

en: na- Ethiopic (Ge’ez)
ar-Arab: na- الإثيوبية (الجعيزية)

en: nb- Tifinagh (Berber alphabet)
ar-Arab: nb- تيفيناغ (الأبجدية البربرية)

en: nc- N’ko
ar-Arab: nc-  نكو

en: oa- Syriac
ar-Arab: oa- السريانية

en: pa- Hieroglyphs (Egypt)
ar-Arab: pa- الهيروغليفية (مصر)

en: zz- Other
ar-Arab: zz- أخرى

note: INPUT type=button
en: Save
ar-Arab: حفظ

en: Cancel
ar-Arab: إلغاء

en: States of authority heading code
ar-Arab: حالات رمز رأس الاستناد

en: a - established
ar-Arab: a - منشأة

en: c - provisional
ar-Arab: c- مؤقت

en: x - not applicable
ar-Arab: x - غير قابل للتطبيق

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
ar-Arab: أيزو 10646 المرحلة 3 (اليونيكود, UTF-8)

en: Direction of Script Cataloguing
ar-Arab: فهرسة اتجاه النص

en: 0 - left to right
ar-Arab: 0 - من اليسار إلى اليمين

en: 1 - right to left
ar-Arab: 1- من اليمين إلى اليسار

en: UNIMARC field 105 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 105

en: Illustration codes 1:
ar-Arab: رموز الإيضاح 1:

en: a - illustrations
ar-Arab: a - إيضاحات

en: b - maps
ar-Arab: b - خرائط

en: c - portraits
ar-Arab: c- صور

en: d - charts
ar-Arab: d - رسوم بيانية

en: e - plans
ar-Arab: e - خطط

en: f - plates
ar-Arab: لوحات

en: g - music
ar-Arab: g - الموسيقى

en: h - facsimiles
ar-Arab: h - طبق الأصل

en: i - coats of arms
ar-Arab: i - شعارات

en: j - genealogical tables
ar-Arab: j - جدول الأنساب

en: k - forms
ar-Arab: k - أشكال

en: l - samples
ar-Arab: l - عيّنات

en: m - sound recordings
ar-Arab: m - تسجيلات صوتية

en: n - transparencies
ar-Arab: n - شفافيات

en: o - illuminations
ar-Arab: o - زخارف

en: y - no illustrations
ar-Arab: y - لا توجد رسوم توضيحية

en: Illustration codes 2:
ar-Arab: رموز الإيضاح 2:

en: i - coats of arm
ar-Arab: i - شعارات

en: Illustration codes 3:
ar-Arab: رموز الإيضاح 3:

en: y - no illustration
ar-Arab: y - لا يوجد رسم توضيحي

en: Illustration codes 4:
ar-Arab: رموز الإيضاح 4:

en: Form of contents codes 1:
ar-Arab: شكل رموز الحتويات1:

en: a - bibliography
ar-Arab: a - بيبلوغرافيا

en: b - catalogue
ar-Arab: b - الفهرس

en: c - index
ar-Arab: c- فهرس

en: d - abstract or summary
ar-Arab: d - ملخص أو تلخيص

en: e - dictionary
ar-Arab: e - قاموس

en: f - encyclopaedia
ar-Arab: f - موسوعة

en: g - directory
ar-Arab: g - مسار

en: h - project description
ar-Arab: h -وصف المشروع

en: i - statistics
ar-Arab: i - إحصائيات

en: j - programmed text book
ar-Arab: j - كتاب نصي مُبرمج

en: k - patent
ar-Arab: k - براءة اختراع

en: l - standard
ar-Arab: l - قياسي

en: m - dissertation or thesis (original)
ar-Arab: m - أطروحة أو دراسة (أصلية)

en: n - laws and legislation
ar-Arab: n - قوانين وتشريع

en: o - numeric table
ar-Arab: o - جدول رقمي

en: p - technical report
ar-Arab: p - تقرير تقني

en: q - examination paper
ar-Arab: q - ورقة الامتحان

en: r - literature surveys/reviews
ar-Arab: r - استطلاعات / مراجعات الأدب

en: s - treaties
ar-Arab: s - اتفاقيات

en: t - cartoons or comic strips
ar-Arab: t- الرسوم المتحركة أو الشرائط المصورة

en: v - dissertation or thesis (revised)
ar-Arab: v - رسالة أو أطروحة (منقحة)

en: w - religious text
ar-Arab: w - نص ديني

en: z - other
ar-Arab: z- آخر

en: Form of contents codes 2:
ar-Arab: شكل رموز الحتويات2:

en: Form of contents codes 3:
ar-Arab: شكل رموز الحتويات 3:

en: Form of contents codes 4:
ar-Arab: شكل رموز الحتويات 4:

en: Conference or meeting code:
ar-Arab: رمز مقابلة أو مؤتمر:

en: 0- not a conference publication
ar-Arab: 0- ليس منشور مؤتمر

en: 1- conference publication
ar-Arab: 1- مطبوع مؤتمر

en: Festschrift indicator:
ar-Arab: مؤشر كتاب تذكاري:

en: 0 - not a festschrift
ar-Arab: 0 - ليس كتاب تذكاري

en: 1 - festschrift
ar-Arab: 1- كتاب تذكاري

en: Index indicator
ar-Arab: مؤشر الكشاف

en: 0 - no index
ar-Arab: 0 - لا يوجد فهرس

en: 1 - index present
ar-Arab: 1- تقديم الفهرس

en: Literature code
ar-Arab: رمز الأدب

en: a - fiction
ar-Arab: a - أدب

en: b - drama
ar-Arab: b - الدراما

en: c - essays
ar-Arab: c- مقالات

en: d - humour, satire
ar-Arab: d -الفكاهة، السخرية

en: e - letters
ar-Arab: e - رسائل

en: f - short stories
ar-Arab: f - قصص قصيرة

en: g - poetry
ar-Arab: p- شعر

en: h - speeches, oratory
ar-Arab: h - خطب ، خطابة

en: i - booklet
ar-Arab: i - كتيب

en: y - not a literary text
ar-Arab: y - ليس نص أدبي

en: z - multiple or other literary forms
ar-Arab: z - أشكال متعددة أو أخرى من الأشكال الأدبية

en: Biography code
ar-Arab: رمز السيرة الذاتية

en: y - not biographical
ar-Arab: y - ليست سيرة ذاتية

en: a - autobiography
ar-Arab: a - سيرة ذاتية

en: b - individual biography
ar-Arab: b- تراجم فردية

en: c - collective biography
ar-Arab: c- سيرة جماعية

en: d - contains biographical information
ar-Arab: d - يحتوي على معلومات السيرة الذاتية

en: UNIMARC field 106 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 106

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
ar-Arab: شكل المادة: بيانات الأكواد: الدلالية المتوسطة (غير قابلة للتكرار)

en: handwritten
ar-Arab: مكتوب باليد

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
ar-Arab: وسائط متعددة (على سبيل المثال مادة بطبعة عادية مع ملحق الميكروفيش)

en: electronic
ar-Arab: الكتروني

en: other form of material
ar-Arab: شكل آخر من مادة

en: UNIMARC field 110 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 110

en: Type of continuing resource designator
ar-Arab: نوع الدلالة للمصدر المستمر

en: periodical
ar-Arab: دورية

en: monographic series
ar-Arab: سلسلة تخصصية

en: newspaper
ar-Arab: جريدة

en: updating loose-leaf
ar-Arab: تحديث ورقة سائبة

en: updating database
ar-Arab: تحديث قاعدة البيانات

en: updating website
ar-Arab: تحديث صفحة الويب

en: blog
ar-Arab: مدونة

en: repository
ar-Arab: مستودع

en: journal
ar-Arab: دورية

en: magazine
ar-Arab: مجلة

en: newsletter
ar-Arab: نشرة الأخبار

en: Frequency of issue
ar-Arab: تواتر العدد

en: daily
ar-Arab: يومياً

en: semiweekly (twice a week)
ar-Arab: نصف اسبوعية (مرتين في الأسبوع)

en: weekly
ar-Arab: أسبوعي

en: biweekly (every two weeks)
ar-Arab: كل اسبوعين

en: semimonthly (twice a month)
ar-Arab: نصف شهرية (مرتين في الشهر)

en: monthly
ar-Arab: شهرياً

en: bimonthly (every two months)
ar-Arab: كل شهرين

en: quarterly
ar-Arab: فصلي

en: three times a year
ar-Arab: ثلاث مرات بالسنة

en: semiannual (twice a year)
ar-Arab: نصف سنوية (مرتين في السنة)

en: annual
ar-Arab: سنوي

en: biennial (every two years)
ar-Arab: كل سنتين

en: triennial (every three years)
ar-Arab: ثلاثي السنوات (كل ثلاث سنوات)

en: three times a week
ar-Arab: ثلاث مرات بالأسبوع

en: three times a month
ar-Arab: ثلاث مرات بالشهر

en: continuously updated
ar-Arab: يتم التحديث باستمرار

en: no frequency (i.e. irregular)
ar-Arab: لا يوجد تواتر (أي غير منتظم)

en: Regularity
ar-Arab: الانتظام

en: not known
ar-Arab: غير معروف

en: Type of material code
ar-Arab: شكل رمز المادة

en: abstract or summary
ar-Arab: نبذة أو ملخص

en: yearbook
ar-Arab: حولية

en: programmed texts
ar-Arab: نصوص مبرمجة

en: reviews
ar-Arab: مراجعات

en: law reports and digests
ar-Arab: تقارير قانونية أو ملخصات

en: legal articles
ar-Arab: مقالات قانونية

en: legal cases and case notes
ar-Arab: قضايا قانوينة وملاحظات القضية

en: biography
ar-Arab: السيرة الذاتية

en: other kinds of contents
ar-Arab: أنواع أخرى من المحتويات

en: Nature of contents code
ar-Arab: رمز طبيعة المحتوى

en: Conference publication indicator
ar-Arab: مؤشر نشر المؤتمر

en: not a conference publication
ar-Arab: ليس مطبوع مؤتمر

en: conference publication
ar-Arab: مطبوع مؤتمر

en: Title-page availability code
ar-Arab: توفر رمز صفحة العنوان

en: in last issue of volume - loose
ar-Arab: في آخر إصدار من المجلد- سائب

en: in last issue of volume - attached
ar-Arab: في آخر إصدار من المجلد- مرتبط

en: in first issue of next volume - loose
ar-Arab: في أول اصدار من المجلد التالي - سائب

en: in first issue of next volume - attached
ar-Arab: في أول إصدار من المجلد التالي - مرتبط

en: published separately - free upon request
ar-Arab: منشور بشكل منفصل - مجانًا عند الطلب

en: published separately-free - sent automatically
ar-Arab: منشور بشكل منفصل مجانًا - يتم إرساله تلقائيًا

en: published separately - purchase-request
ar-Arab: منشور بشكل منفصل - طلب شراء

en: unknown at time of record creation
ar-Arab: وقت انشاء السجل غير معروف

en: not applicable
ar-Arab: غير قابل للتطبيق

en: no title-page issued
ar-Arab: لم يتم اصدار صفحة عنوان

en: Index availability code
ar-Arab: رمز الكشاف المتاح

en: each issue contains an index to its own contents - loose
ar-Arab: كل عدد يحتوي على كشاف للمحتويات الخاصة - بدون تنظيم

en: in last issue of volume-loose - separately paged
ar-Arab: في آخر إصدار من المجلد-سائب - مصفح على حدة

en: in last issue of volume - unpaged
ar-Arab: في آخر إصدار من المجلد-غير مصفح

en: in first issue of next volume loose - separately paged
ar-Arab: في أول إصدار من المجلد التالي سائب - مصفح على حدة

en: in first issue of next volume loose - unpaged
ar-Arab: في أول إصدار من المجلد التالي سائب - غير مصفح

en: published separately free - sent automatically
ar-Arab: منشور بشكل منفصل مجانًا - يتم إرساله تلقائيًا

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
ar-Arab: منشور بشكل منفصل - ملزم من الناشر مجانًا - يتم إرساله تلقائيًا

en: published separately-bound from publisher - free upon request
ar-Arab: منشور بشكل منفصل عن الناشر - مجانًا عند الطلب

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
ar-Arab: منشور بشكل منفصل وملزم من الناشر - الشراء عند الطلب

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
ar-Arab: هذا المورد المستمر هو تكميلي أو سلسلة فرعية مفهرسة في موردها الأصلي المستمر

en: index is not available
ar-Arab: الفهرس غير متاح

en: Cumulative index availability code
ar-Arab: رمز إتاحة الفهرس التراكمي

en: no cumulative index or table of contents
ar-Arab: لا يوجد كشاف تراكمي أو جدول محتويات

en: cumulative index or table of contents available
ar-Arab: فهرس تراكمي أو جدول للمحتويات المتاحة

en: UNIMARC field 115a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 115a

en: Type of material
ar-Arab: نوع المادة

en: videorecording
ar-Arab: تسجيل فيديو

en: Length
ar-Arab: الطول

en: Colour indicator
ar-Arab: مؤشر لون

en: black and white
ar-Arab: أبيض وأسود

en: colour
ar-Arab: لون

en: combination of black and white and colour
ar-Arab: مزيج من الأبيض والأسود والألوان

en: other (sepia, tinted, etc.)
ar-Arab: أخرى (بني داكن، ملون، إلخ.)

en: Sound indicator
ar-Arab: المؤشرات الصوتية

en: sound on medium
ar-Arab: الصوت متوسط

en: soundtrack separate
ar-Arab: فصل مسار الصوت

en: no sound
ar-Arab: لا صوت

en: Media for sound
ar-Arab: الوسائط للصوت

en: optical sound track on motion picture film
ar-Arab: مسار صوت بصري على فيلم صورة متحركة

en: magnetic sound track on motion picture film
ar-Arab: مسار صوتي مغناطيسي على فيلم صورة متحركة

en: magnetic audio tape in cartridge
ar-Arab: شريط صوتي ممغنط في الخرطوشة

en: sound disc
ar-Arab: قرص صوتي

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
ar-Arab: مسار صوت مغناطيسي وبصري على فيلم صورة متحركة

en: videotape
ar-Arab: شريط فيديو

en: videodisc
ar-Arab: قرص مرئي

en: magnetic audio tape on reel
ar-Arab: شريط صوتي ممغنط على بكرة

en: magnetic audio tape in cassette
ar-Arab: شريط صوتي ممغنط في كاسيت

en: Width or dimensions
ar-Arab: العرض أو الأبعاد

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
ar-Arab: صور متحركة وشرائط أفلام => 8مم

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
ar-Arab: صور متحركة وشرائط أفلام => 8مم

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
ar-Arab: صور متحركة وشرائط أفلام =>سوبر 8مم

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
ar-Arab: صور متحركة وشرائط أفلام => 9.5مم

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
ar-Arab: صور متحركة وشرائط أفلام => 16مم

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
ar-Arab: صور متحركة وشرائط أفلام => 28مم

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
ar-Arab: صور متحركة وشرائط أفلام =>35مم

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
ar-Arab: صور متحركة وشرائط أفلام => 70مم

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
ar-Arab: الشرائح  21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
ar-Arab: الشرائح 2 x 2in. (5*5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
ar-Arab: شفافيات 8 * 10 بو. (20 * 25 سم)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
ar-Arab: شفافيات 4 * 5 بو. (10 * 12.5 سم.)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
ar-Arab: شفافيات 5 * 7 بو. (12.5 * 17.5 سم)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
ar-Arab: شفافيات 7 * 7 بو. (17.5 * 17.5 سم)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
ar-Arab: شفافيات 8 * 8 بو. (20 * 20 سم)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
ar-Arab: شفافيات 9 * 9 بو. (22.5 * 22.5 سم)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
ar-Arab: شفافيات 10 * 10 بو. (25 * 25 سم.)

en: Form of release - visual projection, motion picture
ar-Arab: شكل الإصدار - إنتاج بصري، صور متحركة

en: film reel
ar-Arab: بكرة فيلم

en: film cartridge
ar-Arab: خرطوشة فيلم

en: film cassette
ar-Arab: فيلم كاسيت

en: other film type
ar-Arab: نوع فيلم آخر

en: filmstrip cartridge
ar-Arab: خرطوشة فيلم ثابت

en: filmslip
ar-Arab: منزلقة فيلمية

en: other filmstrip type
ar-Arab: نوع آخر للمقاطع السينمائية

en: film strip roll
ar-Arab: لفافة شريط الفيلم

en: slide, slide set, stereograph
ar-Arab: شريحة، تعيين شريحة، صورة مجسمة

en: transparency
ar-Arab: شفاف

en: not a motion picture or visual projection
ar-Arab: ليست صورة متحركة أو اسقاط بصري

en: other forms of release
ar-Arab: أشكال أخرى من الاصدار

en: Technique - videorecording, motion picture
ar-Arab: تقنية - تسجيلة فيديو، صور متحركة

en: animation
ar-Arab: صور متحركة

en: live action
ar-Arab: حركة حية

en: animation and live action
ar-Arab: تحريك وحركة حية

en: unspecified/unknown
ar-Arab: غير محدد/غيرمعروف

en: not a motion picture or video recording
ar-Arab: ليست صورة متحركة أو تسجيل فيديو

en: Presentation format - motion picture
ar-Arab: شكل العرض - فيلم سينمائي

en: standard sound aperture (reduced format)
ar-Arab: منفذ قياسي صوتي (خفض التهيئة)

en: non-anamorphic (wide screen)
ar-Arab: صورة غير مشوشة (شاشة واسعة)

en: 3D
ar-Arab: ثلاثي الأبعاد

en: anamorphic (wide screen)
ar-Arab: صورة بصرية مشوهة ( شاشة عريضة)

en: standard silent aperture
ar-Arab: منفذ قياسي صامت

en: other wide screen format
ar-Arab: تنسيق آخر لشاشة واسعة

en: not a motion picture
ar-Arab: ليست صورة متحركة

en: Accompanying material 1
ar-Arab: مادة مرافقة 1

en: stills
ar-Arab: لقطات

en: script material
ar-Arab: مادة مخطوطة

en: posters
ar-Arab: ملاحظات

en: programmes and pressbooks
ar-Arab: البرامج والكتب الصحفية

en: lobby cards
ar-Arab: بطاقات اللوبي

en: instructional materials
ar-Arab: مواد تعليمية

en: score or other music format
ar-Arab: نوتة موسيقية أو شكل موسيقي آخر

en: set or costume designs
ar-Arab: مجموعة أو تصاميم زي

en: other accompanying material
ar-Arab: المواد الأخرى المصاحبة

en: Accompanying material 2
ar-Arab: مادة مرافقة 2

en: Accompanying material 3
ar-Arab: مادة مرافقة 3

en: Accompanying material 4
ar-Arab: مادة مرافقة 4

en: Form of release - videorecording
ar-Arab: شكل الإصدار - تسجيل فيديو

en: videocartridge
ar-Arab: خرطوشة فيديو

en: videocassette
ar-Arab: كاسيت فيديو

en: videoreel
ar-Arab: بكرة فيديو

en: electronic videorecording (EVR)
ar-Arab: تسجيل فيديو الكتروني (EVR)

en: not a videorecording
ar-Arab: ليس تسجيل فيديو

en: other videotype
ar-Arab: نوع فيديو آخر

en: Presentation format - videorecording
ar-Arab: شكل العرض - تسجيل فيديو

en: Beta
ar-Arab: بيتا

en: EIAJ (reel)
ar-Arab: EIAJ (بكرة)

en: Type C (reel)
ar-Arab: نوع C (بكرة)

en: Quadruplex (reel)
ar-Arab: رباعي (بكرة)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
ar-Arab: قرص ضوئي

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
ar-Arab: CED (سعة القرص الالكتروني) قرص الفيديو

en: V2000 (videocassette)
ar-Arab: V2000 (فيديو كاسيت)

en: DVD-Video
ar-Arab: DVD - فيديو

en: Base of emulsion material - visual projection
ar-Arab: أساس مادة المستحلب - إسقاط مرئي

en: safety film
ar-Arab: فيلم الأمان

en: film base other than safety film
ar-Arab: قاعدة فيلم آخر من الفيلم الآمن

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
ar-Arab: مواد تركيبية (البلاستيك، الفينيل، إلخ)

en: mixed collection (containing more than one type of base)
ar-Arab: مجموعة مختلطة ( تحتوي على أكثر من نوع اساس)

en: not a visual projection
ar-Arab: ليس اسقاط بصري

en: Secondary support material - visual projection
ar-Arab: مادة دعم ثانوية - عرض مرئي

en: cardboard
ar-Arab: لوح كارتوني

en: metall
ar-Arab: معدن

en: metal and glass
ar-Arab: معدن وزجاج

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
ar-Arab: مواد تركيبية (البلاستيك، الفينيل، إلخ) والزجاج

en: not present (no secondary support)
ar-Arab: غير موجود ( لا يوجد دعم ثانوي)

en: Broadcast standard - videorecording
ar-Arab: البث المعياري - تسجيل الفيديو

en: 525 (e.g. NTSC)
ar-Arab: 525 (مثال: NTSC)

en: UNIMARC field 115b builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 115b

en: Generation
ar-Arab: توليد

en: original
ar-Arab: أصلى

en: master
ar-Arab: رئيسى

en: duplicate
ar-Arab: مكررة

en: reference print/viewing copy
ar-Arab: طباعة المرجع/نسخة العرض

en: Production elements
ar-Arab: عناصر الإنتاج

en: workprint
ar-Arab: طباعة

en: trims
ar-Arab: قصاصات

en: outtakes
ar-Arab: مقتطفات مختارة

en: rushes
ar-Arab: يندفع

en: mixing tracks
ar-Arab: مسارات مختلطة

en: title bands/intertitle rolls
ar-Arab: نطاقات العنوان / لفات العنوان الداخلي

en: production rolls
ar-Arab: لفائف الانتاج

en: Refined categories of colour for moving pictures
ar-Arab: فئات منقحة من الألوان للصورالمتحركة

en: 3 layer colour
ar-Arab: 3 لون الطبقة

en: 2 colour, single strip
ar-Arab: 2 لون، شريط مفرد

en: undetermined 2 colour
ar-Arab: 2 لون غير محدد

en: undetermined 3 colour
ar-Arab: اللون 3 غير معرّف

en: 3 strip colour
ar-Arab: 3 لون الشريط

en: 2 strip colour
ar-Arab: 2 لون الشريط

en: red strip
ar-Arab: شريط أحمر

en: blue or green strip
ar-Arab: قطاع أزرق أو أخضر

en: cyan strip
ar-Arab: شريط سماوي

en: magenta strip
ar-Arab: شريط أرجواني

en: yellow strip
ar-Arab: قطاع أصفر

en: sepia tone
ar-Arab: التأثير البني على الصور

en: other tone
ar-Arab: نبرة أخرى

en: tint
ar-Arab: صبغة

en: tinted and toned
ar-Arab: مظلل ومتجانس‬

en: stencil colour
ar-Arab: لون الاستنسل

en: handcoloured
ar-Arab: ملون يدويا

en: not applicable (item not a colour film)
ar-Arab: غير قابل لتطبيق ( المادة ليست فيلما ملونا)

en: Film emulsion (polarity)
ar-Arab: مستحلب الفيلم (القطبية)

en: positive
ar-Arab: ايجابي

en: negative
ar-Arab: نيجاتيف

en: Film base
ar-Arab: الفيلم الأساسي

en: safety (triacetate)
ar-Arab: علامة أمان (ثلاثي الاسيتات)

en: nitrate
ar-Arab: نترات

en: safety (diacetate)
ar-Arab: علامة امان (ثنائي الاسيتات)

en: polyester base (e.g. ester)
ar-Arab: قاعدة بوليستر (مثل: استر)

en: mixed base (nitrate and safety)
ar-Arab: أساس مختلط (نيترات وأمان)

en: Kind of sound for moving images
ar-Arab: نوع الصوت للصور المتحركة

en: monaural
ar-Arab: بإحدى الأذنين

en: stereophonic
ar-Arab: مجسَّم الصوت

en: multichannel, surround or quadraphonic
ar-Arab: متعدد القنوات ، تطويق

en: mixed
ar-Arab: مزيج

en: not applicable (item is silent)
ar-Arab: ليس قابل للتطبيق (مادة صامتة)

en: Kind of film stock or print
ar-Arab: نوع مخزون الفيلم أو الطباعة

en: imbibition dye transfer
ar-Arab: نقل صبغة الامتصاص

en: three layer stock
ar-Arab: مخزون من ثلاث طبقات

en: three layer stock (low fade)
ar-Arab: مخزون من ثلاث طبقات، تلاشي منخفض‬

en: duplitised stock
ar-Arab: مطلي على كلا الجانبين

en: not applicable (not a colour film)
ar-Arab: غير قابل للتطبيق ( ليس فيلم ملون)

en: Deterioration stage
ar-Arab: تدهور المرحلة

en: nitrate - suspicious odour
ar-Arab: نترات - رائحة مريبة

en: nitrate - pungent odour
ar-Arab: نترات - رائحة نفاذة

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
ar-Arab: نترات - مائل للون البني، تغير اللون، يتلاشى، مغبر

en: nitrate - sticky
ar-Arab: نيترات - لزجة

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
ar-Arab: نيترات: رغوية،فقاعات، بثور

en: nitrate - congealed
ar-Arab: نيترات - مخثر

en: nitrate - powder
ar-Arab: نترات - مسحوق

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
ar-Arab: ليست منترات - تلف مكشوف (مثال رائحة ثنائي الأسيتات)

en: nonnitrate - advanced deterioration
ar-Arab: ليست نترات - تلف متقدم

en: nonnitrate - disaster
ar-Arab: ليست نترات - كارثة

en: no deterioration
ar-Arab: لا تدهور

en: Completeness
ar-Arab: مكتمل

en: incomplete
ar-Arab: غير مكتمل

en: complete
ar-Arab: تام

en: Film inspection date
ar-Arab: تاريخ فحص الفيلم

en: Month
ar-Arab: شهر

en: Year
ar-Arab: عام

en: UNIMARC field 116 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 116

en: Specific material designation
ar-Arab: التحديد المخصص للمادة

en: a- collage
ar-Arab: a-ملصقة

en: b- drawing
ar-Arab: b- الرسم

en: c- painting
ar-Arab: c- اللوحة

en: d- photomechanical reproduction
ar-Arab: d- الاستنساخ الضوئي

en: e- photonegative
ar-Arab: e- صورة سلبية

en: f- photoprint
ar-Arab: f- طباعة صور

en: h- picture
ar-Arab: h- صورة

en: k- technical drawing
ar-Arab: k- رسم تقني

en: m- mould
ar-Arab: m- قالب

en: z- other non-projected graphic type
ar-Arab: z- نوع رسم آخر غير متوقع

en: Primary support material
ar-Arab: المواد المساندة الأساسية

en: porcelain
ar-Arab: بورسلين

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
ar-Arab: جلود (جلد، مخطوطة رقية، رق, إلخ.)

en: textiles (including man-made fibres)
ar-Arab: منسوجات (تتضمن ألياف صناعية)

en: Secondary support material
ar-Arab: دعم مادي ثانوي

en: no secondary support
ar-Arab: لا دعم ثانوي

en: Colour
ar-Arab: لون

en: one-colour, monochrome
ar-Arab: لون واحد ، أحادية اللون

en: black-and-white
ar-Arab: الأبيض-والأسود

en: multicoloured
ar-Arab: متعدد الألوان

en: hand coloured
ar-Arab: ملون باليد

en: Techniques (drawings, paintings) 1
ar-Arab: تقنيات (رسومات, لوحات) 1

en: ||- Filling characters
ar-Arab: ||- ملء الأحرف

en: pencil
ar-Arab: قلم رصاص

en: graphite
ar-Arab: جرافيتي

en: colour pencil
ar-Arab: قلم تلوين

en: India ink
ar-Arab: حبر هندي

en: coal
ar-Arab: فحم

en: chalk
ar-Arab: طباشير

en: black chalk
ar-Arab: طباشير أسود

en: sanguine
ar-Arab: متفائل

en: water colour
ar-Arab: ألوان مائية

en: tempera
ar-Arab: درجة الحرارة

en: gouache
ar-Arab: العقد القوطي

en: pastel
ar-Arab: فاتح اللون

en: oil
ar-Arab: بترول

en: felt-tip pen
ar-Arab: القلم ذو الرأس اللبادي

en: stain
ar-Arab: وصمة

en: charcoal
ar-Arab: فحم

en: sepia
ar-Arab: صورة مصفرة

en: writing ink
ar-Arab: الكتابة بالحبر

en: casein
ar-Arab: كازين

en: golding
ar-Arab: تذهيب

en: encaustic
ar-Arab: لوحة فنية

en: acrylics
ar-Arab: الأكريليك

en: silver point
ar-Arab: درجة الفضة

en: air brush
ar-Arab: المرذاذ الهوائي

en: Techniques (drawings, paintings) 2
ar-Arab: تقنيات (رسومات, لوحات) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
ar-Arab: تقنيات (رسومات, لوحات) 3

en: ||- Filling character
ar-Arab: ||- ملء الحرف

en: woodcut
ar-Arab: نقش خشبي

en: chiaroscuro woodcut
ar-Arab: الجلاء والقتمة (طريقة لتوزيع الضوء والصورة)

en: white-line woodcut
ar-Arab: قطع خشب بخط أبيض

en: cameo
ar-Arab: حجر ذو نقش بارز

en: heliogravure
ar-Arab: الحفر الفوتوغرافي

en: chromolithography
ar-Arab: التصوير الحجري الملون

en: lino-cut
ar-Arab: قطع لينو

en: etching
ar-Arab: رسم

en: lithography
ar-Arab: الليثوغرافيا

en: photolithography
ar-Arab: الليثوغرافيا الضوئية

en: zincography
ar-Arab: الحفر الزنكي

en: algraphy
ar-Arab: الطباعة بالألومنيوم

en: aquatint
ar-Arab: صبغة مائية

en: reservage (sugar aquatint)
ar-Arab: احتياطي (أكواتينت السكر)

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
ar-Arab: vernis-mou (حفر أو اقتفاء أثر الأرض الناعمة)

en: engraving
ar-Arab: نقش

en: engraving in the crayon manner
ar-Arab: النقش بطريقة القلم

en: drypoint
ar-Arab: نقطة جافة

en: monotype
ar-Arab: مادة منضدة

en: silkscreen
ar-Arab: السلك سكرين

en: steel engraving
ar-Arab: حفر الفولاذ

en: infography
ar-Arab: رسم بياني

en: photocopying
ar-Arab: التصوير

en: burin engraving
ar-Arab: أداة النقش

en: Functional designation
ar-Arab: التعيين الوظيفي

en: aa- architectural drawing
ar-Arab: aa- رسم معماري

en: ab- resource cover
ar-Arab: ab- غلاف المورد

en: ac- sticker
ar-Arab: ac- ملصق

en: ad- poster
ar-Arab: ملصق إعلاني

en: ae- postcard
ar-Arab: ae- بطاقة بريدية

en: af- greetings card
ar-Arab: af- بطاقات تهنئة

en: ag- diagram
ar-Arab: ag- رسم بياني

en: ah- playing cards
ar-Arab: ah- ورق اللعب

en: ai- flash card
ar-Arab: ai- بطاقات تعليمية

en: aj- ephemera
ar-Arab: aj- ذبابة مايو

en: an- calendar
ar-Arab: an- التقويم

en: as- place card
ar-Arab: as - بطاقة مكان

en: au- santino
ar-Arab: au- صورة مقدسة

en: uu- unknown
ar-Arab: uu- غير معروف

en: vv- mixed
ar-Arab: vv- مركّب

en: xx- not applicable
ar-Arab: xx- غير قابل للتطبيق

en: zz- other
ar-Arab: zz- أخرى

en: UNIMARC field 117 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 117

en: study kit
ar-Arab: عدة الدراسة

en: laboratory and construction kits
ar-Arab: معدات المختبر والبناء

en: specimens (biological etc.)
ar-Arab: العينات (البيولوجية وما إلى ذلك)

en: fauna
ar-Arab: حيوانات

en: flora
ar-Arab: النبات

en: minerals
ar-Arab: معادن

en: microscope slides
ar-Arab: شرائح مجهر

en: jigsaws
ar-Arab: ألغاز

en: tools and equipment
ar-Arab: أدوات ومعدات

en: arms
ar-Arab: أذرع - أسلحة

en: containers
ar-Arab: حاويات

en: furniture
ar-Arab: أثاث

en: industrial production
ar-Arab: انتاج صناعي

en: machines
ar-Arab: آلات

en: coins
ar-Arab: عملات

en: medals
ar-Arab: ميداليات

en: jewellery
ar-Arab: مجوهرات

en: transport
ar-Arab: النقل

en: textiles
ar-Arab: منسوجات

en: clothes
ar-Arab: ملابس

en: games and recreation
ar-Arab: ألعاب وترفيه

en: toys
ar-Arab: ألعاب

en: dolls
ar-Arab: دمى

en: models
ar-Arab: وحدات

en: models for making
ar-Arab: وحدات للتصنيع

en: dioramas
ar-Arab: ديوراما

en: replicas
ar-Arab: نسخ ممائلة

en: sculptures
ar-Arab: منحوتات

en: design objects
ar-Arab: تصميم الكائنات

en: artefacts
ar-Arab: قطع أثرية

en: Material 1
ar-Arab: المادة 1

en: terra-cotta
ar-Arab: التيراكوتا

en: wax
ar-Arab: شمع

en: clay
ar-Arab: صلصال

en: majolica
ar-Arab: الميوليك (خزف ايطالي)

en: ceramic
ar-Arab: سيراميك

en: ivory
ar-Arab: عاج

en: precious stones
ar-Arab: أحجار كريمة

en: marble
ar-Arab: رخام

en: basalt
ar-Arab: بازلت

en: porphyry
ar-Arab: الرخام السماقي

en: precious metals
ar-Arab: معادن نفيسة

en: bronze
ar-Arab: برونز

en: copper
ar-Arab: نحاس

en: plastic
ar-Arab: البلاستيك

en: Material 2
ar-Arab: المادة 2

en: Material 3
ar-Arab: المادة 3

en: Color
ar-Arab: لون

en: UNIMARC field 120 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 120

en: Color indicator
ar-Arab: مؤشر لون

en: one color
ar-Arab: لون واحد

en: multi-color
ar-Arab: متعدد الالوان

en: index or name list on cartographic item itself
ar-Arab: الفهرس أو اسم القائمة على مادة خرائطية نفسها

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
ar-Arab: الفهرس أو اسم القائمة يصحب مادة خرائطية في كتيب...

en: index or name list present but location not specified
ar-Arab: الفهرس أو اسم القائمة موجود ولكن الموقع غير محدد

en: no index or name lis
ar-Arab: لا كشاف أو قائمة أسماء

en: Narrative text indicator
ar-Arab: مؤشر سرد نص

en: text on cartographic item itself
ar-Arab: نص على مادة خرائطية نفسها

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
ar-Arab: نص مصاحب لمادة الرسم الخرائطي في كتيب, نشرة...

en: no narrative tex
ar-Arab: لا يوجد نص روائي

en: Relief codes 1:
ar-Arab: رموز الإعفاء 1:

en: contours
ar-Arab: منحنيات

en: continuous tone shaded relief
ar-Arab: تخفيف درجة اللون المستمر

en: hypsometric tints - layer method
ar-Arab: صبغات قياس ضغط الدم - طريقة الطبقة

en: hachures
ar-Arab: فقس

en: bathymetry - soundings
ar-Arab: قياس الأعماق - السبر

en: form lines
ar-Arab: أشكال خطوط

en: spot heights
ar-Arab: نقطة الارتفاعات

en: other methods in color
ar-Arab: طرق أخرى في اللون

en: pictorially
ar-Arab: بالصور

en: landforms
ar-Arab: أشكال أرض

en: bathymetry - isolines
ar-Arab: قياس الأعماق - خطوط التساوي

en: other methods of relief representation
ar-Arab: طريقة أخرى لعرض الإعفاء

en: Relief codes 2:
ar-Arab: رموز الإعفاء 2:

en: Relief codes 3:
ar-Arab: رموز الإعفاء 3:

en: Relief codes 4:
ar-Arab: رموز الإعفاء 4:

en: Map projection
ar-Arab: تخطيط الإسقاط

en: gnomonic
ar-Arab: ميلي

en: Lambert's azimuthal equal area
ar-Arab: المساحة المساوية لزاوية لمبرت سميث

en: orthographic
ar-Arab: إملائي

en: azimuthal equidistant
ar-Arab: متساوي البعد السمتي

en: stereographic
ar-Arab: مجسم

en: azimuthal equal area
ar-Arab: المنطقة السمتية المتساوية

en: azimuthal, specific type unknown
ar-Arab: السمتي، النوع المحدد غير معروف

en: azimuthal, other known specific type
ar-Arab: السمتي, نوع محدد آخر معروف

en: Goode's homolographic
ar-Arab: تجانس جود

en: Albers equal area
ar-Arab: مساحة ألبيرس المتساوية

en: Bonne
ar-Arab: جيد

en: Lambert's conformal conict
ar-Arab: المخروط المماثل للامبرت

en: Lambert's conformal conic
ar-Arab: المخروط المماثل للامبرت

en: conic (simple)
ar-Arab: مخروطي (بسيط)

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
ar-Arab: المخروطي المائل ثنائي القطب لميلر

en: De Lisle
ar-Arab: دي ليزل

en: projection of the International Map of the World
ar-Arab: إسقاط للخريطة الدولية للعالم

en: Tissot's conformal conic
ar-Arab: مخروطي تيسو التوافقي

en: polyconic
ar-Arab: متعدد المخاريط

en: conic, specific type unknown
ar-Arab: مخروطي، نوع محدد غير معروف

en: conic, other known specific type
ar-Arab: مخروطي، نوع محدد آخر معروف

en: armadillo
ar-Arab: حيوان المدرع

en: butterfly
ar-Arab: فراشة

en: Lambert's cylindrical equal area
ar-Arab: منطقة لامبرت متساوية الاسطوانية

en: Mercator
ar-Arab: مركاتور

en: Miller
ar-Arab: ميلر

en: Mollweide
ar-Arab: مولويد

en: sinusoidal
ar-Arab: جيبي

en: transverse Mercator
ar-Arab: مستعرض ميركاتور

en: Plate Carree
ar-Arab: لوحة كاري

en: Laborde
ar-Arab: لابورد

en: Oblique Mercator
ar-Arab: منحرف مركاتور

en: cylindrical, specific type unknown
ar-Arab: أسطواني، نوع محدد غير معروف

en: cylindrical, other known specific type
ar-Arab: أسطواني، نوع محدد آخر معروف

en: Eckert
ar-Arab: إيكرت

en: Miller's bipolar
ar-Arab: ثنائية القطب لميلر

en: dimaxion
ar-Arab: ديماكسيون

en: cordiform
ar-Arab: شكل قلبي

en: polyhedric
ar-Arab: متعدد السطوح

en: type of projection unknown
ar-Arab: نوع العرض غير معروف

en: other known type
ar-Arab: نوع آخر معروف

en: Prime meridian 1:
ar-Arab: خط الطول الرئيسي 1:

en: Greenwich, United Kingdom
ar-Arab: غرينتش، المملكة المتحدة

en: Amsterdam, Netherlands
ar-Arab: أمستردام، هولندا

en: Athens, Greece
ar-Arab: أثينا، اليونان

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
ar-Arab: باتافيا (جاكرتا)، اندونيسيا

en: Berne, Switzerland
ar-Arab: بيرن، سويسرا

en: Bogota, Colombia
ar-Arab: بوغوتا، كولومبيا

en: Bombay, India
ar-Arab: بومباي، الهند

en: Brussels, Belgium
ar-Arab: بروكسل، بلجيكا

en: Cadiz, Spain
ar-Arab: كاديز، اسبانيا

en: Capetown, South Africa
ar-Arab: كيبتاون، جنوب أفريقيا

en: Caracas, Venezuela
ar-Arab: كاراكاس، فنزويلا

en: Copenhagen, Denmark
ar-Arab: كوبنهاغن، الدنمارك

en: Cordoba, Argentina
ar-Arab: قرطبة، الأرجنتين

en: Ferro, Canary Islands
ar-Arab: فيرو، جزر الكناري

en: Helsinki, Finland
ar-Arab: هلسنكى، فنلندا

en: Istanbul, Turkey
ar-Arab: أسطنبول، تركيا

en: Julianehaab, Greenland
ar-Arab: جوليانهاب، جرينلاند

en: Lisbon, Portugal
ar-Arab: لشبونة، البرتغال

en: London, United Kingdom
ar-Arab: لندن، المملكة المتحدة

en: Madras, India
ar-Arab: مادراس، الهند

en: Madrid, Spain
ar-Arab: مدريد، أسبانيا

en: Mexico City, Mexico
ar-Arab: مكسيكو سيتي، المكسيك

en: Moscow, Russia
ar-Arab: موسكو، روسيا

en: Munich, Germany
ar-Arab: ميونيخ، ألمانيا

en: Naples, Italy
ar-Arab: روما، إيطاليا

en: Oslo (Christiania), Norway
ar-Arab: أوسلو (كريستيانيا)، النرويج

en: Paris, France
ar-Arab: باريس، فرنسا

en: Peking, People's Republic of China
ar-Arab: بكين، جمهورية الصين الشعبية

en: Philadelphia, USA
ar-Arab: فيلادلفيا، الولايات المتحدة الأمريكية

en: Pulkova (Leningrad), Russia
ar-Arab: بولكوفو (لينينغراد)، روسيا

en: Rio de Janeiro, Brazil
ar-Arab: ريو دي جانيرو, البرازيل

en: Rome, Italy
ar-Arab: روما، إيطاليا

en: Santiago, Chile
ar-Arab: سانتياغو، تشيلي

en: Stockholm, Sweden
ar-Arab: ستوكهولم, السويد

en: Sydney, Australia
ar-Arab: سيدني, استراليا

en: Tirana, Albania
ar-Arab: تيرانا، ألبانيا

en: Tokyo, Japan
ar-Arab: طوكيو، اليابان

en: Washington, DC, USA
ar-Arab: واشنطن العاصمة، الولايات المتحدة الأمريكية

en: Prime meridian 2:
ar-Arab: خط الطول الرئيسي 2:

en: UNIMARC field 121a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 121

en: Physical dimension
ar-Arab: البعد المادي

en: 2-dimensional
ar-Arab: 2- الأبعاد

en: 3-dimensional
ar-Arab: ثلاثي الأبعاد

en: Primary cartographic image 1:
ar-Arab: صورة خرائطية رئيسية 1:

en: manually and plotted
ar-Arab: يدوياً ومحبوكاً

en: photographically
ar-Arab: فوتوغرافيا

en: by computer
ar-Arab: بواسطة الكمبيوتر

en: by active remote sensing technique
ar-Arab: بواسطة تقنيات استشعار عن بعد نشطة

en: by passive remote sensing techniques
ar-Arab: باستخدام تقنيات استشعار عن بعد سلبية

en: Primary cartographic image 2:
ar-Arab: صورة خرائطية رئيسية 2:

en: by active remote sensing techniques
ar-Arab: بواسطة تقنيات استشعار عن بعد نشطة

en: Physical medium
ar-Arab: الوسيط المادي

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
ar-Arab: مواد تركيبية (مثال: البلاستيك، الفينيل)

en: skin (e.g. parchment, vellum)
ar-Arab: جلد (مثال مخطوطة رقية، رق)

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
ar-Arab: النسيج يتضمن منسوجات الألياف الصناعية (مثال: الحرير, القماش, النايلون)

en: magnetic storage medium - computer compatible
ar-Arab: وسيط تخزين مغناطيسي - متوافق مع الحاسب

en: magnetic storage medium - not computer compatible
ar-Arab: وسيط تخزين مغناطيسي - غير متوافق مع الحاسب

en: tracing paper
ar-Arab: ورق الإستشفاف

en: other non photographic medium
ar-Arab: وسيط غير فوتوغرافي آخر

en: transparent or opaque flexible base positive
ar-Arab: قاعدة مرنة شفافة أو معتمة موجبة

en: transparent or opaque flexible base negative
ar-Arab: قاعدة مرنة شفافة أو معتمة سالبة

en: transparent or opaque non-flexible base positive
ar-Arab: قاعدة غير مرنة شفافة أو معتمة موجبة

en: transparent or opaque non-flexible base negative
ar-Arab: قاعدة غير مرنة شفافة أو معتمة سالبة

en: other photographic medium
ar-Arab: وسيط فوتوغرافي آخر

en: Creation technique
ar-Arab: تقنية الإنشاء

en: manuscript
ar-Arab: مخطوط

en: printing
ar-Arab: طباعة

en: microphotography
ar-Arab: تصوير فوتوغرافي مصغر

en: the cartographic item is not a final product
ar-Arab: المادة الخرائطية ليست الانتاج النهائي

en: Form of reproduction
ar-Arab: شكل إعادة الإنتاج

en: by hand
ar-Arab: باليد

en: printed
ar-Arab: مطبوع

en: photography
ar-Arab: تصوير

en: transfer line print
ar-Arab: نقل خط الطباعة

en: not a reproduction
ar-Arab: ليس إعادة إنتاج

en: Geodetic adjustment
ar-Arab: التكيف الجيوديسي

en: a- no adjustment
ar-Arab: a- لا تعديل

en: b- adjusted but without grid system
ar-Arab: b- تعديل ولكن بدون النظام الشبكي

en: c- adjusted with grid system
ar-Arab: c- معدّل بنظام شبكي

en: x- not applicable
ar-Arab: x- غير قابل للتطبيق

en: Physical form of publication
ar-Arab: الشكل المادي للنشر

en: single
ar-Arab: مفرد

en: in parts
ar-Arab: في أجزاء

en: atlas including loose-leaf published atlas
ar-Arab: أطلس يحتوي على أطلس مرن منشور

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
ar-Arab: كملحق منفصل لمجلة، لدراسة ...الخ.

en: bound into a journal, monograph, etc.
ar-Arab: منضمة إلى مجلة ، دراسة ...الخ.

en: UNIMARC field 121b builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 121b

en: Altitude of sensor
ar-Arab: إرتفاع جهاز الإستشعار

en: terrestrial
ar-Arab: أرضي

en: aerial
ar-Arab: هوائي

en: space
ar-Arab: مساحة

en: Attitude of sensor
ar-Arab: موضع جهاز الاستشعار

en: low oblique
ar-Arab: انحراف منخفض

en: high oblique
ar-Arab: انحراف مرتفع

en: vertical
ar-Arab: عمودي

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
ar-Arab: الحزمة الطيفية :01 إلى 99 = عدد الحزم, xx = غير قابل للتطبيق

en: Quality of image
ar-Arab: نوعية الصورة

en: poor
ar-Arab: فقير

en: fair
ar-Arab: مُنصف

en: good
ar-Arab: جيد

en: very good
ar-Arab: جيد جداً

en: Cloud cover
ar-Arab: غطاء السحابة

en: completely covered by clouds
ar-Arab: مغطى تماما بالسحب

en: Mean value of ground resolution
ar-Arab: يعني قيمة دقة الأرض

en: less than 1 centimetre
ar-Arab: أقل من 1 سنتيمتر

en: greater than 9 kilometres
ar-Arab: أكثر من 9 كيلومتر

en: Centimetres
ar-Arab: سنتيميترات

en: Decimetres
ar-Arab: ديسيميتر

en: Metres
ar-Arab: خطابات

en: Decametres
ar-Arab: ديكاميتريس

en: Hectametres
ar-Arab: هيكتامترات

en: Kilometres
ar-Arab: كيلومترات

en: UNIMARC field 122 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 122

en: Era identifier
ar-Arab: المعرف الخاص بك

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
ar-Arab: تاريخ يقع قبل عام من التاريخ الغريغوري، أي قبل الميلاد.

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
ar-Arab: تاريخ يقع بعد سنة واحدة من التاريخ الغريغوري، أي بعد الميلاد.

en: Day
ar-Arab: يوم

en: Time
ar-Arab: وقت

en: UNIMARC field 123a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 123a

en: Type of scale:
ar-Arab: نوع النطاق:

en: linear scale
ar-Arab: مقياس خطي

en: angular scale
ar-Arab: مقياس زاوي (بزاوية)

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
ar-Arab: نوع نطاق آخر ( مثال ، نطاق زمني نطاق إحصائي كمي)

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 123d/e/f/g

en: Hemisphere:
ar-Arab: نصف الكرة:

en: west
ar-Arab: شرق

en: east
ar-Arab: شرق

en: north
ar-Arab: شمال

en: south
ar-Arab: جنوب

en: Degree (complete with 0):
ar-Arab: درجة (مع استكمال 0):

en: Minute (complete with 0):
ar-Arab: دقيقة (مع استكمال 0):

en: Second (complete with 0):
ar-Arab: ثان ٍ (الاستكمال مع 0):

en: UNIMARC field 123i/j builder
ar-Arab: يونيمارك 123i/jباني حقل

en: UNIMARC field 124a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 124a

en: Character of image:
ar-Arab: صفات الصورة:

en: non-photographic image
ar-Arab: صورة غير فوتوغرافية

en: photographic image
ar-Arab: صورة فوتوغرافية

en: remote sensing image
ar-Arab: صورة إستشعار عن بعد

en: UNIMARC field 124b builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 124b

en: Form of cartographic item:
ar-Arab: شكل المادة الخرائطية:

en: atlas
ar-Arab: أطلس

en: diagram
ar-Arab: رسم بياني

en: globe
ar-Arab: كرة أرضية

en: map
ar-Arab: خريطة

en: model
ar-Arab: وحدة

en: profile
ar-Arab: بروفايل

en: section
ar-Arab: قسم

en: view
ar-Arab: عرض

en: plan
ar-Arab: خطة

en: UNIMARC field 124c builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 124c

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
ar-Arab: تقنية عرض الصورة الفوتوغرافية أو الغير فوتوغرافية:

en: anaglyphic
ar-Arab: نقشي

en: polarized
ar-Arab: مستقطب

en: planimetric
ar-Arab: قياس الكواكب

en: diagram map
ar-Arab: خريطة رسم بياني

en: flowline map, flow map
ar-Arab: خريطة خط التدفق ، خريطة تدفق

en: dot map
ar-Arab: خريطة نقطية

en: diagrammatric map
ar-Arab: خريطة بيانية

en: choropleth
ar-Arab: خريطة التظليل النسبي

en: chorochromatic
ar-Arab: خريطة التوزيع المساحي

en: dasymetric
ar-Arab: داسيميتريك

en: anamorphic
ar-Arab: صورة بصرية مشوهة

en: pictorial map
ar-Arab: خريطة مصورة

en: spatial model on two dimensional surface
ar-Arab: نموذج مكاني على سطح ثنائي الأبعاد

en: mental or cognitive map
ar-Arab: خريطة عقلية او معرفية

en: views with horizon showing
ar-Arab: عروض مع عرض الأفق

en: views without horizon showing
ar-Arab: عروض بدون عرض الأفق

en: map view
ar-Arab: عرض خريطة

en: picto map
ar-Arab: خريطة مصورة

en: random dot map
ar-Arab: خريطة نقطية عشوائية

en: screened
ar-Arab: مفحوص

en: not screened
ar-Arab: غير معروض

en: UNIMARC field 124d builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 124d

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
ar-Arab: وضع وظيفة التصوير الفوتوغرافي أو صورة الإستشعارعن بعد:

en: UNIMARC field 124e builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 124e

en: Category of satellite for remote sensing image:
ar-Arab: فئة القمر الصناعي لصورة الاستشعار عن بعد:

en: meteorological
ar-Arab: الأرصاد الجوية

en: earth resources
ar-Arab: موارد الأرض

en: space observing
ar-Arab: مراقبة المساحة

en: UNIMARC field 124f builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 124f

en: Name of satellite for remote sensing image:
ar-Arab: فئة من القمر الصناعي لصورة الاستشعار عن بعد:

en: Explorer I
ar-Arab: مستكشف I

en: Explorer II
ar-Arab: مستكشف II

en: Seasat
ar-Arab: بحار

en: Spacelab
ar-Arab: مختبر فضائي

en: Spot 1
ar-Arab: مركز 1

en: Spot 2
ar-Arab: مركز 2

en: Spot 3
ar-Arab: مركز 3

en: UNIMARC field 124g builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 124g

en: Recording technique for remote sensing image:
ar-Arab: تقنية لتسجيل صورة الاستشعار عن بعد:

en: false colour photography
ar-Arab: التصوير الفوتوغرافي بالألوان الزائفة

en: multispectral photography
ar-Arab: تصوير متعدد الأطياف

en: multispectral scanning
ar-Arab: مسح متعدد الأطياف

en: combination of various light emission techniques
ar-Arab: مزيج من أضواء مختلفة بتقنية الإنبعاث

en: infrared line scanning
ar-Arab: خط المسح بالأشعة تحت الحمراء

en: combination of various thermal infrared scanning
ar-Arab: مزيج من الاشعة تحت الحمراء الحرارية للمسح الضوئي

en: Sidelooking airbone radar
ar-Arab: رادار جوي جانبي

en: Synthetic aperture radar
ar-Arab: رادار منفذ التراكيب(SAR)

en: passive microwave mapping
ar-Arab: تخطيط ميكروويف سلبي

en: UNIMARC field 125a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 125a

en: Type of score:
ar-Arab: نوع الدرجة:

en: full score, graphic score
ar-Arab: النتيجة الكاملة، النتيجة الرسومية

en: score (miniature or study size)
ar-Arab: نوتة موسيقية (مصغرة أو قياس الدراسة )

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
ar-Arab: النتيجة الصوتية, انخفاض المرافقات للوحة المفاتيح

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
ar-Arab: نتيجة الصوت, نتيجة الجوقة, تم إسقاط المرافقات

en: graphic score
ar-Arab: نتيجة الجرافيك

en: close score (e.g. hymnals)
ar-Arab: وثيقة تسجيل (مثل التراتيل الدينية)

en: tablature
ar-Arab: منظّم الجداول

en: choir-book
ar-Arab: كتاب-الجوقة

en: compressed score
ar-Arab: نتيجة مضغوطة

en: pseudo-score
ar-Arab: النتيجة الزائفة

en: solo part
ar-Arab: جزء منفرد

en: multiple formats
ar-Arab: تنسيقات متعددة

en: not applicable, not a score
ar-Arab: غير قابل للتطبيق، ليس هدف

en: Parts indicator:
ar-Arab: مؤشر الأجزاء:

en: parts exist (vocal and instrumental)
ar-Arab: الأجزاء الموجودة (صوتية وآلية)

en: instrumental parts
ar-Arab: أجزاء آلية

en: vocal parts
ar-Arab: أجزاء صوتية

en: parts not present
ar-Arab: الأجزاء غير مقدمة

en: UNIMARC field 125b builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 125b

en: Literary text indicator:
ar-Arab: مؤشر نص أدبي:

en: history
ar-Arab: تاريخ

en: lectures, speeches
ar-Arab: محاضرات ، خطب

en: instructions
ar-Arab: تعليمات

en: sounds
ar-Arab: أصوات

en: reporting
ar-Arab: التقرير

en: memoirs
ar-Arab: مذكرات

en: rehearsals
ar-Arab: بروفات

en: interviews
ar-Arab: مقابلات

en: advertising texts
ar-Arab: نصوص إعلانية

en: instruction (language)
ar-Arab: تعليمات (لغة)

en: conference proceedings
ar-Arab: إجراءات مؤتمر

en: comedy
ar-Arab: كوميديا

en: folktales
ar-Arab: قصص شعبية

en: sacred texts
ar-Arab: النصوص المقدسة

en: other types of literary text
ar-Arab: أنواع أخرى من النص الأدبي

en: UNIMARC field 126a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 126a

en: Form of release:
ar-Arab: شكل الإصدار:

en: disc
ar-Arab: قرص

en: tape (open reel)
ar-Arab: شريط (بكرة مفتوحة)

en: tape (cassette)
ar-Arab: شريط (كاسيت)

en: tape (cartridge)
ar-Arab: شريط (خرطوشة)

en: wire recording
ar-Arab: تسجيل سلكي

en: cylinder
ar-Arab: أسطوانة

en: roll
ar-Arab: لفافة

en: film (sound film)
ar-Arab: فيلم (فيلم صوتي)

en: Speed:
ar-Arab: السرعة:

en: 16 2/3 rpm
ar-Arab: 16 2/3 دورة في الدقيقة

en: 33 1/3 rpm
ar-Arab: 33 1/3 دورة في الدقيقة

en: 45 rpm
ar-Arab: 45 دورة في الدقيقة

en: 78 rpm
ar-Arab: 78 دورة في الدقيقة

en: 8 rpm
ar-Arab: 8 دورات في الدقيقة

en: 1.4 m/sec(compact discs)
ar-Arab: 1.4 m/sec (أقراص مضغوطة)

en: 120 rpm
ar-Arab: 120 دورة في الدقيقة

en: 160 rpm
ar-Arab: 160 دورة في الدقيقة

en: 1 7/8 in. per second
ar-Arab: 1 7/8 بوصة في الثانية

en: 15/16 in. per second
ar-Arab: 15/16بوصة في الثانية

en: 3 3/4 in. per second
ar-Arab: 3 3/4 بوصة في الثانية

en: 7 1/2 in. per second
ar-Arab: 7 1/2 بوصة بالثانية

en: 15 in. per second
ar-Arab: 15 بوصة في الثانية

en: 30 in. per second
ar-Arab: 30 بوصة في الثانية

en: 8/10 in. per second
ar-Arab: 8/10 بوصة في الثانية

en: 4/10 in. per second
ar-Arab: 4/10 بوصة بالثانية

en: Kind of sound:
ar-Arab: نوع الصوت:

en: monoaural
ar-Arab: بإحدى الأذنين

en: quadraphonic
ar-Arab: رباعي الصوت

en: Groove width:
ar-Arab: عرض الثلم:

en: coarse/standard
ar-Arab: خشن / قياسي

en: microgroove/fine
ar-Arab: ثلم دقيق

en: Dimensions (sound recordings):
ar-Arab: أبعاد (التسجيلات الصوتية):

en: 7.62cm or 3 in.
ar-Arab: 7.62 سم أو 3 بوصة.

en: 12.7 cm or 5 in.
ar-Arab: 12.7 سم أو 5 بوصة.

en: 17.78 cm or 7 in.
ar-Arab: 17.78 سم أو 7 بوصة.

en: 25.4 cm or 10 in.
ar-Arab: 25.4 سم أو 10 بوصة.

en: 30,48 cm or 12 in.
ar-Arab: 30.48 سم أو 12 بوصة.

en: 40.64 cm or 16 in.
ar-Arab: 40.64 سم أو 16 بوصة.

en: 35.56 cm or 14 in.
ar-Arab: 5.56 سم أو 14 بوصة.

en: 12 cm or 4 in. 3/4
ar-Arab: 12 سم أو 4 بوصات 3/4

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
ar-Arab: 10 سم × 6.3 سم أو 3 بوصة 7/8 × 2 بوصة 1/2

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
ar-Arab: 13.2 سم x 9.7 سم أو 5 بوصة 1/4 x 3 بوصة 7/8

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
ar-Arab: 5.7 سم x 10 سم أو 2 بوصة 1/4 × 4 بوصات، اسطوانة

en: Tape width:
ar-Arab: عرض الشريط:

en: 1/4 in.
ar-Arab: 1/4 بوصة.

en: 1/2 in.
ar-Arab: 1/2 بوصة.

en: 1 in.
ar-Arab: 1 بوصة.

en: 1/8 in.
ar-Arab: 1/8 بوصة.

en: 2 in.
ar-Arab: 2 بوصة.

en: 1/3 in. (8 mm)
ar-Arab: 1/3بوصة (8 ملم)

en: recording not a tape
ar-Arab: التسجيل ليس شريط

en: Tape configuration:
ar-Arab: شريط التهيئة:

en: full track
ar-Arab: مسار كامل

en: half track
ar-Arab: نصف مسار

en: quarter track
ar-Arab: ربع المسار

en: eight track
ar-Arab: المسار الثامن

en: twelve track
ar-Arab: المسار الثاني عشر

en: sixteen track
ar-Arab: مسار ستة عشر

en: twentyfour track
ar-Arab: المسار الرابع والعشرون

en: six track
ar-Arab: مسار ستة

en: Accompanying textual material 1:
ar-Arab: مادة نصية مرافقة 1:

en: discography
ar-Arab: ديسكوغرافيا

en: thematic index
ar-Arab: فهرس موضوعي

en: libretto or text
ar-Arab: اوبرا أو نص

en: biography of composer
ar-Arab: السيرة الذاتية للملحن

en: biography of performer or history of ensemble
ar-Arab: السيرة الذاتية للمؤدي أو سِجل الفرقة

en: technical or historical information on instruments
ar-Arab: معلومات تقنية أو تاريخية عن الآلات

en: technical information on music
ar-Arab: معلومات تقنية عن الموسيقى

en: historical information about music
ar-Arab: معلومات تاريخية حول الموسيقى

en: other historical information
ar-Arab: معلومات تاريخية أخرى

en: ethnological information
ar-Arab: معلومات أثنولوجية

en: biography of arranger or transcriber
ar-Arab: السيرة الذاتية للمنظم أو الناسخ

en: instructional material
ar-Arab: مادة تعليمية

en: score
ar-Arab: نوتة موسيقية

en: other accompanying textual material
ar-Arab: غيرها من المواد النصية المصاحبة

en: Accompanying textual material 2:
ar-Arab: مادة نصية مرافقة 2:

en: Accompanying textual material 3:
ar-Arab: مادة نصية مرافقة 3:

en: Accompanying textual material 4:
ar-Arab: مادة نصية مرافقة 4:

en: Accompanying textual material 5:
ar-Arab: مادة نصية مرافقة 5:

en: Accompanying textual material 6:
ar-Arab: مادة نصية مرافقة 6:

en: Recording technique:
ar-Arab: تقنية التسجيل:

en: acoustic
ar-Arab: صوتي

en: electric
ar-Arab: كهربائي

en: digital
ar-Arab: رقمي

en: Special reproduction characteristics:
ar-Arab: خصائص إعادة الإنتاج الخاصة:

en: NAB standard
ar-Arab: NAB معيار

en: CCIR/IEC standard
ar-Arab: CCIR/IEC معيار

en: DBX processed
ar-Arab: DBX المعالجة

en: digital (compact disc)
ar-Arab: رقمي (قرص مضغوط)

en: Dolby-A encoded
ar-Arab: ‫ترميز دولبي-A

en: Dolby-B encoded
ar-Arab: ترميز دولبي-B

en: Dolby-C encoded
ar-Arab: ترميز دولبي-C

en: CX encoded
ar-Arab: CX مرمز

en: UNIMARC field 126b builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 126b

en: Kind of disc, cylinder or tape:
ar-Arab: نوع القرص، الأسطوانة أو الشريط:

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
ar-Arab: لحظي ( قطع، فريد في التو)

en: mass produced
ar-Arab: الكتلة المنتجة

en: master tape
ar-Arab: شريط رئيسي

en: tape duplication master
ar-Arab: شريط التكرار الرئيسي

en: disc master (negative)
ar-Arab: القرص الرئيسي (نيجاتيف)

en: mother (positive)
ar-Arab: أم (ايجابي)

en: stamper (negative)
ar-Arab: ختام (سلبي)

en: test pressing
ar-Arab: اختبار ضغط

en: Kind of material:
ar-Arab: نوع المادة:

en: wax (instantaneous)
ar-Arab: شمع (فوري)

en: plastic (mass produced)
ar-Arab: البلاستيك (إنتاج شامل)

en: lacquered (e.g. acetate)
ar-Arab: طلي (مثال الاسيتات)

en: metal (e.g. aluminium)
ar-Arab: معدن (مثال ألمنيوم)

en: plastic pressing
ar-Arab: بلاستيك الضغط

en: metal and plastic (compact discs)
ar-Arab: معدن وبلاستيك (قرص مضغوط)

en: paper backed
ar-Arab: بدعم الورقة

en: acetate
ar-Arab: أسيتات (خلات)

en: polyester
ar-Arab: بوليستر

en: Kind of cutting:
ar-Arab: نوع من القص:

en: lateral or combined cutting
ar-Arab: قطع جانبي أو تزاوج قطع

en: vertical (hill and dale) cutting
ar-Arab: قطع عمودي (تل ودايل)

en: UNIMARC field 127 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 127

en: (Complete with 0 on the left)
ar-Arab: (كاملة مع 0 على اليسار )

en: Hours:
ar-Arab: ساعات:

en: Minutes:
ar-Arab: دقائق:

en: Seconds:
ar-Arab: ثانية:

en: UNIMARC field 128a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 128a

en: Form of musical work:
ar-Arab: شكل العمل الموسيقي:

en: air
ar-Arab: هواء

en: anthem
ar-Arab: النشيد الوطني

en: aria
ar-Arab: نغم

en: ballet
ar-Arab: رقص الباليه

en: ballad
ar-Arab: أغنية راقصة

en: bluegrass
ar-Arab: موسيقى البلوجراس

en: blues
ar-Arab: موسيقى البلوز

en: chant, non christian
ar-Arab: أنشودة، غير مسيحية

en: chant, christian
ar-Arab: انشودة، مسيحية

en: choral-prelude
ar-Arab: تمهيد- الكورال

en: concerto grosso
ar-Arab: حفلة موسيقية كبيرة

en: choral
ar-Arab: كورالي

en: canon
ar-Arab: شريعة

en: concerto
ar-Arab: كونشرتو

en: chanson, polyphonic
ar-Arab: أغنية، مجسمة

en: carol
ar-Arab: ترنيمة

en: chance composition / aleatoric music
ar-Arab: تلحين بالصدفة / موسيقى بالصدفة

en: cantata
ar-Arab: الكانتاتة (قصة)

en: country music
ar-Arab: موسيقى الكانتري

en: canzona
ar-Arab: قصيدة غنائية

en: danse form
ar-Arab: نموذج الرقص

en: divertimento
ar-Arab: مقطوعة موسيقية خفيفة

en: fugue
ar-Arab: موسيقى فوغا

en: folk music
ar-Arab: موسيقى شعبية

en: fantasia
ar-Arab: فنتازيا لحن موسيقي

en: gospel music
ar-Arab: الموسيقى الإنجيلية

en: hymn
ar-Arab: نشيد

en: intermezzo
ar-Arab: اللحن الفاصل

en: jazz
ar-Arab: جاز

en: lied
ar-Arab: كذب

en: musical revue and comedy
ar-Arab: موسيقى ساخرة وكوميدية

en: madrigal
ar-Arab: قصيدة قصيرة

en: minuet
ar-Arab: المينيويت رقصة بطيئة

en: march
ar-Arab: مارس

en: mass
ar-Arab: كتلة

en: motet
ar-Arab: ترنيمة

en: moving picture music
ar-Arab: موسيقى صورة متحركة

en: multiple forms
ar-Arab: أشكال متعددة

en: mazurka
ar-Arab: مازوركا (رقصة بولندية)

en: nocturne
ar-Arab: مقطوعة حالمة

en: opera
ar-Arab: أوبرا

en: oratorio
ar-Arab: خطابة

en: overture
ar-Arab: استهلال

en: prelude and fugue
ar-Arab: مقدمة وفوجة

en: programme music
ar-Arab: موسيقى مبرمجة

en: passion music
ar-Arab: شغف الموسيقى

en: polonaise
ar-Arab: البولونيز

en: popular music
ar-Arab: موسيقى شعبية

en: passacaglia
ar-Arab: باساكاليا

en: partsong
ar-Arab: أغنية مجزأة

en: pavan
ar-Arab: بافان

en: rock music
ar-Arab: موسيقى الروك

en: rondo
ar-Arab: الرندة مقطوعة موسيقية

en: ragtime
ar-Arab: موسيقى الزنوج

en: ricercare
ar-Arab: للبحث

en: rhapsody
ar-Arab: قصيدة ملحمية

en: requiem mass
ar-Arab: قداس جنائزي

en: song
ar-Arab: أغنية

en: sinfonia
ar-Arab: سمفونية

en: sonata
ar-Arab: سوناتا لحن موسيقي

en: symphonic poem
ar-Arab: قصيدة سيمفونية

en: square dance
ar-Arab: ساحة الرقص

en: study, exercise
ar-Arab: دراسة, تمرين

en: suite
ar-Arab: ملائم

en: symphony
ar-Arab: سيمفونية

en: toccata
ar-Arab: توكاتا

en: triosonata
ar-Arab: سوناتة ثلاثية

en: variation
ar-Arab: التباين

en: waltz
ar-Arab: الفالس

en: other form
ar-Arab: شكل آخر

en: UNIMARC field 128b builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 128b

en: Instruments or voices for ensemble:
ar-Arab: آلات موسيقية وأصوات للفرقة:

en: Horn
ar-Arab: بوق

en: Trumpet
ar-Arab: بوق

en: Cornet
ar-Arab: بوق

en: Trombone
ar-Arab: المترددة آلة موسيقية

en: Tuba
ar-Arab: آلة توبا

en: Baritone
ar-Arab: صوت جهير

en: Ethnic brass
ar-Arab: نحاس عرقي

en: Unspecified brass
ar-Arab: آلات نحاسية غير محددة

en: Other brass
ar-Arab: آلات نحاسية أخرى

en: Mixed chorus
ar-Arab: كورال مختلط

en: Women's chorus
ar-Arab: كورال نسائي

en: Men's chorus
ar-Arab: كورال رجال

en: Children's chorus
ar-Arab: كورال أطفال

en: Ethnic chorus
ar-Arab: كورال عرقي

en: Unspecified chorus
ar-Arab: كورال غير محدد

en: Full orchestra
ar-Arab: أوركسترا كاملة

en: Chamber orchestra
ar-Arab: أوركسترا الحجرة

en: String orchestra
ar-Arab: أوركسترا وترية

en: Band
ar-Arab: فرقة

en: Dance orchestra
ar-Arab: أوركسترا راقصة

en: Larger ensemble brass band
ar-Arab: فرقة نحاسية أكبر

en: Ethnic orchestra
ar-Arab: أوركسترا عرقية

en: Unspecified orchestra
ar-Arab: أوركسترا غير محددة

en: Other orchestra
ar-Arab: أوركسترا أخرى

en: Timpani
ar-Arab: دف

en: Xylophone
ar-Arab: إكسليفون

en: Marimba
ar-Arab: آلة الماريمبا

en: Drum
ar-Arab: طبلة

en: Ethnic percussion
ar-Arab: إيقاع عرقي

en: Unspecified percussion
ar-Arab: إيقاع غير محدد

en: Other percussion
ar-Arab: إيقاع آخر

en: Violon
ar-Arab: كمان

en: Viola
ar-Arab: كمان

en: Cello
ar-Arab: التشيللو

en: Double bass
ar-Arab: كمان كبير

en: Viol
ar-Arab: كمان

en: viola d'amore
ar-Arab: الفيولينة (الكمان)

en: Viola da gamba
ar-Arab: فيولا دا جامبا

en: Ethnic bowed strings
ar-Arab: مقاطع عرقية منحنية

en: Unspecified bowed strings
ar-Arab: أوتار ذات قوس غير محددة

en: Other bowed strings
ar-Arab: أوتار ذات قوس أخرى

en: Unspecified
ar-Arab: غير محدد

en: Synthesizer
ar-Arab: دامج الأصوات

en: Tape
ar-Arab: شريط

en: Computer
ar-Arab: حاسب آلي

en: Ondes Martenot
ar-Arab: أوندس مارتينوت

en: Unspecified electronic
ar-Arab: الكترونيات غير محددة

en: Other electronic
ar-Arab: الكترونيات أخرى

en: Piano
ar-Arab: بيانو

en: Organ
ar-Arab: الأورغ

en: Harpsichord
ar-Arab: آلة وترية

en: Clavicorde
ar-Arab: بيان القيثاري

en: Continuo
ar-Arab: المتابعة

en: Ethnic keyboard
ar-Arab: لوحة مفاتيح عرقية

en: Unspecified keyboard
ar-Arab: لوحة مفاتيح غير محددة

en: Autre
ar-Arab: آخر

en: Soprano
ar-Arab: سوبرانو

en: Mezzosoprano
ar-Arab: ميزو سوبرانو

en: Alto
ar-Arab: الصوت المنخفض (ألتو)

en: Tenor
ar-Arab: تينور

en: Bass
ar-Arab: صوت عميق

en: Counter tenor
ar-Arab: مدة سريان العداد

en: Voices high voice
ar-Arab: أصوات صوت عالٍ

en: Voices medium voice
ar-Arab: أصوات صوت متوسط

en: Voices low voice
ar-Arab: أصوات صوت منخفض

en: Ethnic voices
ar-Arab: أصوات عرقية

en: Unspecified voices
ar-Arab: أصوات غير محددة

en: Harp
ar-Arab: القيثار

en: Guitar family
ar-Arab: عائلة الجيتار

en: Lute family
ar-Arab: عائلة العود

en: Mandolin
ar-Arab: مندولين

en: Ethnic plucked string
ar-Arab: مقطع عرقي ملتقط

en: Ethnic plucked strings
ar-Arab: مقطع عرقي ملتقط

en: Unspecified plucked strings
ar-Arab: مقاطع ملتقطة غير محددة

en: Other plucked strings
ar-Arab: مقاطع ملتقطة أخرى

en: Flute
ar-Arab: الناي

en: Oboe
ar-Arab: مزمار

en: Clarinet
ar-Arab: الكلارينيت

en: Bassoon
ar-Arab: مزمار

en: Piccolo
ar-Arab: صغير

en: Cor anglais
ar-Arab: القرن الإنجليزي

en: Bass clarinet
ar-Arab: الكلارينيت

en: Recorder
ar-Arab: ناي

en: Saxophone
ar-Arab: ساكسفون

en: Ethnic woodwinds
ar-Arab: آلات نفخ عرقية

en: Unspecified woodwinds
ar-Arab: آلات نفخ غير محددة

en: Other woodwinds
ar-Arab: آلات نفخ أخرى

en: UNIMARC field 128c builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 128c

en: Instruments or voices for soloists
ar-Arab: آلات أو أصوات للعازفين المنفردين

en: UNIMARC field 130 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 130

en: Specific material designation:
ar-Arab: التحديد المخصص للمادة:

en: aperture card
ar-Arab: فتحه بطاقة

en: microform cartridge
ar-Arab: خرطوشة ميكروفورم

en: microfilm cassette
ar-Arab: كاسيت ميكروفيلم

en: microfilm reel
ar-Arab: بكرة ميكروفيلم

en: microfiche
ar-Arab: ميكروفيش

en: microfiche cassette
ar-Arab: كاسيت ميكروفيش

en: micro opaque
ar-Arab: ميكرو أوباك

en: microfilm slip
ar-Arab: شريط ميكروفيلم

en: Polarity:
ar-Arab: القطبية:

en: mixed polarity
ar-Arab: قطبية مختلطة

en: Dimensions:
ar-Arab: أبعاد:

en: 8 mm (microfilm)
ar-Arab: 8 ملم (ميكروفيلم)

en: 16 mm (microfilm)
ar-Arab: 16 ملم (ميكروفيلم)

en: 35 mm (microfilm)
ar-Arab: 35 ملم (ميكروفيلم)

en: 70 mm (microfilm)
ar-Arab: 70 ملم (ميكروفيلم)

en: 105 mm (microfilm)
ar-Arab: 105 ملم (ميكروفيلم)

en: 3 x 5 in.
ar-Arab: 3x5 بوصة.

en: 4 x 6 in.
ar-Arab: 4x6 بوصة.

en: 6 x 9 in.
ar-Arab: 6X 9 بوصة.

en: 9 x 19 cm
ar-Arab: 9 x 19 سم

en: Reduction ratio:
ar-Arab: تخفيض النسبة:

en: low reduction
ar-Arab: انخفاض قليل

en: Normal (16x - 30x)
ar-Arab: عادى (16x - 30x)

en: high (31x - 60x)
ar-Arab: مرتفع (31x - 60x)

en: very high (61x - 90x)
ar-Arab: مرتفع جداً (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
ar-Arab: عالية جدا (91x -)

en: varies
ar-Arab: تتباين

en: Specific reduction ratio
ar-Arab: نسبة تخفيض محددة

en: Color:
ar-Arab: لون:

en: monochrome
ar-Arab: أحادية اللون

en: color
ar-Arab: لون

en: Emulsion on film:
ar-Arab: الطبقة الحساسة على الفيلم:

en: silver halide
ar-Arab: هاليد الفضة

en: diazo
ar-Arab: الديازين (صبغ ثنائي النيتروجين)‬

en: vesicular
ar-Arab: حويصلي

en: mixed emulsion
ar-Arab: طبقة حساسة مختلطة

en: Generation:
ar-Arab: توليد:

en: first generation (Master)
ar-Arab: الجيل الأول (الأساسي)

en: printing master
ar-Arab: طباعة رئيسية

en: service copy
ar-Arab: خدمة النسخ

en: mixed generations
ar-Arab: أجيال مختلطة

en: Base of film:
ar-Arab: قاعدة الفيلم:

en: safety base
ar-Arab: قاعدة أمان

en: not a safety base
ar-Arab: ليس أساس سلامة

en: UNIMARC field 135a builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 135a

en: Type of electronic resource:
ar-Arab: نوع المورد الإلكتروني:

en: numeric
ar-Arab: عددي

en: computer program(s)
ar-Arab: برامج الحاسوب

en: representational
ar-Arab: تمثيلي

en: text
ar-Arab: نص

en: combination
ar-Arab: تركيبة

en: UNIMARC field 140 builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 140

en: Illustration - Book 1:
ar-Arab: إيضاح - كتاب 1:

en: ornamental letter
ar-Arab: حرف مزخرف

en: miniature
ar-Arab: مصغر

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
ar-Arab: باب (أي العنوان وما إلى ذلك بحروف خاصة)

en: vignette
ar-Arab: مقالة قصيرة

en: frontispiece
ar-Arab: الواجهة

en: portrait
ar-Arab: صور

en: vedute
ar-Arab: الآراء

en: Illustration - Book 2:
ar-Arab: إيضاح - كتاب 2:

en: Illustration - Book 3:
ar-Arab: إيضاح - كتاب 3:

en: Illustration - Book 4:
ar-Arab: إيضاح - كتاب4:

en: Portrait
ar-Arab: صورة

en: Illustration - Full page plates 1:
ar-Arab: إيضاح - لوحات صفحة كاملة 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
ar-Arab: إيضاح - لوحات صفحة كاملة 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
ar-Arab: إيضاح - لوحات صفحة كاملة 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
ar-Arab: إيضاح - لوحات صفحة كاملة 4:

en: Illustration - Technique:
ar-Arab: تقنية - الإيضاح:

en: Form of contents 1:
ar-Arab: شكل المحتويات 1:

en: religious work
ar-Arab: عمل ديني

en: catechism
ar-Arab: التعليم الشفهي

en: devotional literature
ar-Arab: الأدب التعبدي

en: sermon
ar-Arab: عظة

en: service books
ar-Arab: خدمة الكتب

en: scientific work
ar-Arab: العمل العلمي

en: discussion, dissertation, thesis
ar-Arab: مناقشة، أطروحة، رسالة جامعية

en: social customs
ar-Arab: العادات الاجتماعية

en: legal work
ar-Arab: عمل قانوني

en: political work
ar-Arab: عمل سياسي

en: ephemera
ar-Arab: ذبابة مايو

en: reference work
ar-Arab: مرجع

en: library catalogue
ar-Arab: فهرس المكتبة

en: calendar
ar-Arab: التقويم

en: encyclopedia
ar-Arab: موسوعة

en: historical work
ar-Arab: عمل تاريخي

en: polemical treatise
ar-Arab: أطروحة جدلية

en: discursive work
ar-Arab: عمل استطرادي

en: commemorative work
ar-Arab: عمل تذكاري

en: instructional work
ar-Arab: عمل تعليمي

en: manual
ar-Arab: يدوي

en: textbook
ar-Arab: كتاب نصي

en: record-keeping work
ar-Arab: عمل الاحتفاظ بالتسجيلة

en: recreations
ar-Arab: استراحات

en: version of a work
ar-Arab: نسخة من العمل

en: Form of contents 2:
ar-Arab: شكل المحتويات 2:

en: Form of contents 3:
ar-Arab: شكل المحتويات 3:

en: Form of contents 4:
ar-Arab: شكل المحتويات 4:

en: Literature:
ar-Arab: أدب:

en: romance
ar-Arab: رومانسية

en: novel
ar-Arab: رواية

en: novella
ar-Arab: رواية

en: fable
ar-Arab: خرافة

en: fairy tale
ar-Arab: خرافة

en: allegory
ar-Arab: قصة رمزية

en: legend
ar-Arab: أسطورة

en: parable
ar-Arab: المثل

en: short story
ar-Arab: قصة قصيرة

en: essay, feuilleton
ar-Arab: مقال, تسلية

en: miscellane
ar-Arab: متفرقات

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
ar-Arab: الحد الأقصى، قول مأثور ، المثل ، الحكاية

en: juvenile literature
ar-Arab: أدب الناشئة

en: chronicle
ar-Arab: تسجيل الأحداث

en: memoir
ar-Arab: مذكرة

en: diary
ar-Arab: مذكرات شخصية

en: hagiography
ar-Arab: سير القديسين

en: travelogue
ar-Arab: محاضرة مصورة عن رحلة

en: erotica
ar-Arab: أدب الإثارة

en: mystic literature
ar-Arab: الأدب الصوفي

en: oratory, speeches
ar-Arab: خطابة ، خطب

en: multiple or other
ar-Arab: متعدد أو آخر

en: Biography:
ar-Arab: السيرة الذاتية:

en: contains biographical information
ar-Arab: يحتوى على معلومات السيرة الذاتية

en: not biographical
ar-Arab: ليس سيرة ذاتية

en: multiple or other form
ar-Arab: شكل متعدد أو شكل آخر

en: Support material - Book:
ar-Arab: مواد مساندة - كتاب:

en: paper, general
ar-Arab: الورقة، عام

en: hand-made paper
ar-Arab: ورق مصنوع يدويا

en: rice paper
ar-Arab: ورقة أرز

en: wood-pulp paper
ar-Arab: ورقة لب الخشب

en: parchment, vellum
ar-Arab: المخطوطات، الرق

en: Support material - Plates:
ar-Arab: مواد مساندة - لوحات:

en: Watermark:
ar-Arab: علامة مائية:

en: paper does not contain watermark
ar-Arab: الورقة لا تحتوي على علامة مائية

en: paper contains watermark
ar-Arab: الورقة تحتوي على علامة مائية

en: Printer's device:
ar-Arab: آلة الطابعة:

en: printer's device not present
ar-Arab: جهاز الطابعة غير موجود

en: printer's device present
ar-Arab: جهاز الطابعة موجود

en: Publisher's device:
ar-Arab: أداة الناشر:

en: publisher's device not present
ar-Arab: جهاز الناشر غير موجود

en: publisher's device present
ar-Arab: جهاز الناشر موجود

en: Ornamental device:
ar-Arab: جهاز زخرفي:

en: ornamental device not present
ar-Arab: أداة زينة غير موجودة

en: ornamental device present
ar-Arab: أداة زينة موجودة

en: UNIMARC field 141 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 141

en: Binding material 1:
ar-Arab: المادة الملزمة 1:

en: leather
ar-Arab: جلد

en: cloth
ar-Arab: قماش

en: unbound
ar-Arab: غير مجلد

en: Binding material 2:
ar-Arab: المادة الملزمة 2:

en: Binding material 3:
ar-Arab: المادة الملزمة 3:

en: Types of binding:
ar-Arab: أنواع الربط:

en: original, i.e. primary
ar-Arab: أصلي ، أي أولي

en: rebound
ar-Arab: ارتداد

en: modern
ar-Arab: حديث

en: restored, facsimile
ar-Arab: استعادة، فاكسيميليا

en: restored, imitation
ar-Arab: استعادة، تقليد

en: work bound with another
ar-Arab: عمل مُلزم مع الآخر

en: Bound with:
ar-Arab: ملزم مع:

en: single item
ar-Arab: مادة مفردة

en: bound with one or more others
ar-Arab: منضم مع واحد أو أكثر من الآخرين

en: State of preservation - Binding:
ar-Arab: حالة الحفظ - تجليد:

en: excellent
ar-Arab: ممتاز

en: worn
ar-Arab: مهترئ

en: damaged
ar-Arab: تالفة

en: broken back
ar-Arab: ظهر مكسور

en: missing
ar-Arab: مفقود

en: State of preservation - Body of the book 1 :
ar-Arab: حالة الحفظ - متن الكتاب 1 :

en: restored
ar-Arab: استعادة

en: State of preservation - Body of the book 2 :
ar-Arab: حالة الحفظ - متن الكتاب 2 :

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
ar-Arab: برنامج إطار مساعد لحقل يونيمارك 146$a

en: Type of Performance Medium
ar-Arab: نوع وسيط الأداء

en: Framework plugin for UNIMARC 146$b
ar-Arab: برنامج إطار مساعد لحقل يونيمارك 146$b

en: Number of instruments or voices
ar-Arab: عدد الآلات أو الأصوات

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
ar-Arab: رقم بين 0 و 99 (ضمناً)

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
ar-Arab: رقم بين 0 و 99 (ضمناً)

en: Category of instrument or voice
ar-Arab: فئة الآلة أو الصوت

en: Tessitura
ar-Arab: تيسيتورا

en: Number of hands / players; keys of pitched instruments
ar-Arab: عدد الأيدي / العازفين؛ مفاتيح الآلات الموسيقية

en: Other (position 7)
ar-Arab: أخرى (الموضع 7)

en: Other (position 8)
ar-Arab: أخرى (الموضع 8)

en: Framework plugin for UNIMARC 146$c
ar-Arab: برنامج إطار مساعد لحقل يونيمارك 146$c

en: Framework plugin for UNIMARC 146$d
ar-Arab: برنامج إطار مساعد لحقل يونيمارك 146$d

en: Number of ensembles
ar-Arab: عدد الفرق

en: Category of ensemble
ar-Arab: فئة الفرقة

en: Number of real parts
ar-Arab: عدد الأجزاء الحقيقية

en: Framework plugin for UNIMARC 146$e
ar-Arab: برنامج إطار مساعد لحقل يونيمارك 146$e

en: Framework plugin for UNIMARC 146$f
ar-Arab: برنامج إطار مساعد لحقل يونيمارك 146$f

en: Number of instruments
ar-Arab: عدد الآلات

en: Category of instrument
ar-Arab: فئة الآلة

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
ar-Arab: برنامج إطار مساعد لحقل يونيمارك 146$h

en: Number of parts
ar-Arab: عدد الأجزاء

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
ar-Arab: رقم بين 0 و 999 (ضمناً)

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
ar-Arab: رقم بين 0 و 999 (ضمناً)

en: Category
ar-Arab: فئة

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
ar-Arab: برنامج إطار مساعد لحقل يونيمارك 146$i

en: Number of players
ar-Arab: عدد المشغلات

en: UNIMARC field 181-2 builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 181-2

en: System code :
ar-Arab: رمز النظام:

en: RDA Carrier
ar-Arab: ناقل RDA

en: RDA Content
ar-Arab: محتوى RDA

en: RDA Media
ar-Arab: وسائط RDA

en: RDA fr Carrier
ar-Arab: ناقل RDA الفرنسية

en: UNIMARC field 181a builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك  181a

en: Content Form
ar-Arab: شكل المحتوى

en: a - dataset
ar-Arab: a - حزمة البيانات

en: b - image
ar-Arab: b - صورة

en: c - movement
ar-Arab: c - حركة

en: d - music
ar-Arab: d - الموسيقى

en: e - object
ar-Arab: e - كائن

en: f - program
ar-Arab: f - برنامج

en: g - sounds
ar-Arab: g - أصوات

en: h - spoken word
ar-Arab: h - كلمة منطوقة

en: i - text
ar-Arab: i - نص

en: m - multiple contents forms
ar-Arab: m - أشكال محتويات متعددة

en: z - other content form
ar-Arab: z - شكل محتوى آخر

en: Extent of applicability
ar-Arab: مدى قابلية التطبيق

en: 0 - none
ar-Arab: 0 - لا شيء

en: 1 - some
ar-Arab: l - بعض

en: 2 - substantial
ar-Arab: 2 - جوهري

en: 3 - predominate
ar-Arab: 3 - غالب

en: 4 - full
ar-Arab: 4 - كامل

en: # - position not used
ar-Arab: # - الموضع غير مستخدم

en: UNIMARC field 181b builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 181b

en: Specification of Type
ar-Arab: مواصفات النوع

en: a - notated
ar-Arab: a - منوّتة

en: b - performed
ar-Arab: b - مؤداة

en: c - cartographic
ar-Arab: c - خرائطي

en: Specification of Motion
ar-Arab: مواصفات الحركة

en: a - moving
ar-Arab: a - متحرك

en: b - still
ar-Arab: b - ثابت

en: x - not applicable (resource is not an image)
ar-Arab: x - غير قابل للتطبيق (المورد ليس صورة)

en: Specification of Dimensionality
ar-Arab: مواصفات الأبعاد

en: a - two-dimensional
ar-Arab: a - ثنائي الأبعاد

en: b - three-dimensional
ar-Arab: b - ثلاثي الأبعاد

en: Sensory Specification 1
ar-Arab: المواصفات الحسية 1

en: a - aural
ar-Arab: a - سمعي

en: b - gustatory
ar-Arab: b - تذوقي

en: c - olfactory
ar-Arab: c - متعلق بالشم

en: d - tactile
ar-Arab: d - لمسي

en: e - visual
ar-Arab: e - مرئي

en: Sensory Specification 2
ar-Arab: المواصفات الحسية 2

en: Sensory Specification 3
ar-Arab: المواصفات الحسية 3

en: UNIMARC field 181c builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 181c

en: Content Type
ar-Arab: نوع المحتوى

en: cri - cartographic image
ar-Arab: cri - صورة خرائطية

en: crm - cartographic moving image
ar-Arab: crm - صورة خرائطية متحركة

en: crt - cartographic tactile image
ar-Arab: crt - صورة خرائطية لمسية

en: crn - cartographic tactile three-dimensional form
ar-Arab: crn - شكل خرائطي لمسي ثلاثي الأبعاد

en: cod - computer dataset
ar-Arab: cod - حزمة بيانات حوسبية

en: crd - cartographic dataset
ar-Arab: crd - حزمة بيانات خرائطية

en: crf - cartographic three-dimensional form
ar-Arab: crf  - شكل خرائطي ثلاثي الأبعاد

en: tdi - two-dimensional moving image
ar-Arab: tdi - صورة متحركة ثنائية الأبعاد

en: tdm - three-dimensional moving image
ar-Arab: tdm - صورة متحركة ثلاثية الأبعاد

en: sti - still image
ar-Arab: sti - صورة ثابتة

en: tci - tactile image
ar-Arab: tci - صورة لمسية

en: prm - performed music
ar-Arab: prm - موسيقى مؤداة

en: ntv - notated movement
ar-Arab: ntv - حركة منوّتة

en: tcn - tactile notated movement
ar-Arab: tcn - حركة منوّتة لمسية

en: tdf - three-dimensional form
ar-Arab: tdf - شكل ثلاثي الأبعاد

en: tcf - tactile three-dimensional form
ar-Arab: tcf - شكل لمسي ثلاثي الأبعاد

en: ntm - notated music
ar-Arab: ntm - موسيقى منوّتة

en: tcm - tactical notated music
ar-Arab: tcm - موسيقى منوّتة لمسية

en: cop - computer program
ar-Arab: cop - برنامج حاسوب

en: snd - sounds
ar-Arab: snd - أصوات

en: txt - text
ar-Arab: txt - نص

en: tct - tactile text
ar-Arab: tct - نص لمسي

en: spw - spoken word
ar-Arab: spw - كلمة منطوقة

en: xxx - other
ar-Arab: xxx - أخرى

en: zzz - unspecified
ar-Arab: zzz - غير محدد

en: UNIMARC field 182-2 builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 182-2

en: UNIMARC field 182a builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 182a

en: Media Type Code
ar-Arab: رمز نوع الوسائط

en: a - audio
ar-Arab: a - سمعي

en: b - electronic
ar-Arab: b - إلكتروني

en: c - microform
ar-Arab: c - ميكروفورم

en: d - microscopic
ar-Arab: d - مجهري

en: e - projected
ar-Arab: e - مسقط

en: f - stereographic
ar-Arab: f - مجسم

en: g - video
ar-Arab: g - فيديو

en: m - multiple media
ar-Arab: m - وسائط متعددة

en: n - unmediated
ar-Arab: n - بدون وسائط

en: z - other media
ar-Arab: z- وسائط أخرى

en: UNIMARC field 182c builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 182c

en: Media Type
ar-Arab: نوع الوسائط

en: s - audio
ar-Arab: s - سمعي

en: c - computer
ar-Arab: c - حاسوب

en: h - microform
ar-Arab: h - ميكروفورم

en: p - microscopic
ar-Arab: p - مجهري

en: g - projected
ar-Arab: g - مسقط

en: e - stereographic
ar-Arab: e - مجسم

en: v - video
ar-Arab: v - فيديو

en: x - other
ar-Arab: x - آخر

en: z - unspecified
ar-Arab: z - غير محدد

en: UNIMARC field 183-2 builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 183-2

en: UNIMARC field 183a builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 183a

note: OPTGROUP
en: Audio Carriers
ar-Arab: نواقل سمعية

en: sg - audio cartridge
ar-Arab: sg - خرطوشة سمعية

en: sb - audio belt
ar-Arab: sb - شريط سمعي

en: se - audio cylinder
ar-Arab: se - إسطوانة سمعية

en: si - sound track reel
ar-Arab: si - بكرة مسار صوت

en: sq - audio roll
ar-Arab: sq - لفافة سمعية

en: sw - audio wire reel
ar-Arab: sw - بكرة سلك سمعي

en: ss - audiocassette
ar-Arab: ss - كاسيت سمعي

en: st - audiotape reel
ar-Arab: st - بكرة شريط سمعي

en: sz - other audio carrier
ar-Arab: sz - ناقل سمعي آخر

note: OPTGROUP
en: Computer Carriers
ar-Arab: نواقل الحاسوب

en: ck - computer card
ar-Arab: ck - بطاقة حاسوب

en: cb - computer chip cartridge
ar-Arab: cb -خرطوشة شريحة حاسوب

en: cd - computer disc
ar-Arab: cd - قرص حاسوب

en: ce - computer disc cartridge
ar-Arab: ce - خرطوشة قرص حاسوب

en: ca - computer tape cartridge
ar-Arab: ca - خرطوشة شريط حاسوب

en: cf - computer tape cassette
ar-Arab: cf - شريط كاسيت حاسوب

en: ch - computer tape reel
ar-Arab: ch - بكرة شريط حاسوب

en: cr - online resource
ar-Arab: cr - مورد على الإنترنت

en: cz - other computer carrier
ar-Arab: cz - نواقل حاسوب أخرى

note: OPTGROUP
en: Microform Carriers
ar-Arab: نواقل ميكروفورم

en: ha - aperture card
ar-Arab: ha - فتحة بطاقة

en: he - microfiche
ar-Arab: he - ميكروفيش

en: hf - microfiche cassette
ar-Arab: hf - ميكروفيش كاسيت

en: hb - microfilm cartridge
ar-Arab: hb - خرطوشة ميكروفيلم

en: hc - microfilm cassette
ar-Arab: hc - ميكروفيلم كاسيت

en: hd - microfilm reel
ar-Arab: hd - بكرة ميكروفيلم

en: hj - microfilm roll
ar-Arab: hj - لفافة ميكروفيلم

en: hh - microfilm slip
ar-Arab: hh - شريط ميكروفيلم

en: hg - microopaque
ar-Arab: hg - ميكروأوباك

en: hz - other microform carrier
ar-Arab: hz - نواقل ميكروفورم أخرى

note: OPTGROUP
en: Microscopic Carriers
ar-Arab: نواقل مجهرية

en: pp - microscope slide
ar-Arab: pp - شريحة مجهرية

en: pz - other microscopic carrier
ar-Arab: pz - ناقل مجهري آخر

note: OPTGROUP
en: Projected image carriers
ar-Arab: نواقل صور مسقطة

en: mc - film cartridge
ar-Arab: mc - خرطوشة فيلم

en: mf - film cassette
ar-Arab: mf -فيلم كاسيت

en: mr - film reel
ar-Arab: mr - بكرة فيلم

en: mo - film roll
ar-Arab: mo - لفافة فيلم

en: gd - filmslip
ar-Arab: gd - قسيمة فيلم

en: gf - filmstrip
ar-Arab: gf - شريط سينمائي

en: gc - filmstrip cartridge
ar-Arab: gc - خرطوشة شريط سينمائي

en: gt - overhead transparency
ar-Arab: gt - شفافية علوية

en: gs - slide
ar-Arab: gs - شريحة

en: mz - other projected image carrier
ar-Arab: mz - ناقل صور مسقطة آخر

note: OPTGROUP
en: Stereographic Carriers
ar-Arab: نواقل مجسمة

en: eh - stereograph card
ar-Arab: eh - بطاقة مجسمة

en: es - stereograph disc
ar-Arab: es - قرص مجسم

en: ez - other stereographic carrier
ar-Arab: ez - ناقل مجسم آخر

note: OPTGROUP
en: Unmediated carriers
ar-Arab: نواقل بدون وسيط

en: no - card
ar-Arab: no - بطاقة

en: nn - flipchart
ar-Arab: nn - مخطط قلاب

en: na - roll
ar-Arab: na - لفافة

en: nb - sheet
ar-Arab: nb - ورقة

en: nc - volume
ar-Arab: nc - مجلد

en: nr - object
ar-Arab: nr - كائن

en: nz - other unmediated carrier
ar-Arab: nz - ناقل غير وسيط آخر

note: OPTGROUP
en: Video carriers
ar-Arab: نواقل فيديو

en: vc - video cartridge
ar-Arab: vc - خرطوشة فيديو

en: vf - videocassette
ar-Arab: vf - فيديوكاسيت

en: vd - videodisc
ar-Arab: vd - قرص فيديو

en: vr - videotape reel
ar-Arab: vr - بكرة شريط فيديو

en: vz - other video carrier
ar-Arab: vz - ناقل فيديو آخر

note: OPTGROUP
en: Unspecified carriers
ar-Arab: نواقل غير محددة

en: zu - unspecified
ar-Arab: zu - غير محدد

en: UNIMARC field 210c builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 210c

en: Search for authority type: EDITORS
ar-Arab: البحث عن نوع الاستناد : EDITORS

en: None
ar-Arab: لا شيء

en: Heading A-Z
ar-Arab: العنوان أ-ي

en: Heading Z-A
ar-Arab: العنوان ي-أ

en: contains
ar-Arab: يحتوى على

en: starts with
ar-Arab: يبدأ بـ

en: is exactly
ar-Arab: بالضبط

note: INPUT type=submit
en: Search
ar-Arab: بحث

en: Authority search results
ar-Arab: نتائج بحث الاستناد

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
ar-Arab: النتائج %s إلى %s من %s

en: No results found
ar-Arab: لم يتم العثور على نتائج

en: Summary
ar-Arab: ملخص

en: Heading type
ar-Arab: نوع العنوان

en: Used
ar-Arab: مستخدم

en: Get it!
ar-Arab: احصل عليه!

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
ar-Arab: %s مرة

en: Choose
ar-Arab: اختر

en: Close
ar-Arab: إغلاق

note: SCRIPT
en: Authority
ar-Arab: الاستناد

en: UNIMARC field 225a builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 225a

en: Collection
ar-Arab: المجموعة

en: Select a collection
ar-Arab: حدد مجموعة

en: OR new collection:
ar-Arab: أو مجموعة جديدة:

en: UNIMARC field 283-2 builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 283-2

en: RDA carrier
ar-Arab: ناقل RDA

en: RDA content
ar-Arab: محتوى RDA

en: RDA media
ar-Arab: وسائط RDA

en: RDA fr carrier
ar-Arab: ناقل RDA فرنسي

en: UNIMARC field 283a builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 123a

note: OPTGROUP
en: Audio carriers
ar-Arab: نواقل سمعية

en: audio cartridge
ar-Arab: خرطوشة سمعية

en: audio belt
ar-Arab: حزام صوتي

en: audio cylinder
ar-Arab: أسطوانة سمعية

en: audio disc
ar-Arab: قرص سمعي

en: sound track reel
ar-Arab: بكرة مسار صوتي

en: audio roll
ar-Arab: لفافة سمعية

en: audio wire reel
ar-Arab: بكرة سلك الصوت

en: audiocassette
ar-Arab: كاسيت سمعي

en: audiotape reel
ar-Arab: بكرة شريط سمعي

en: other audio carrier
ar-Arab: نواقل سمعية أخرى

note: OPTGROUP
en: Computer carriers
ar-Arab: نواقل الحاسوب

en: computer card
ar-Arab: بطاقة حاسوب

en: computer chip cartridge
ar-Arab: خرطوشة شريحة حاسوب

en: computer disc
ar-Arab: قرص حاسوب

en: computer disc cartridge
ar-Arab: خرطوشة قرص حاسوب

en: computer tape cartridge
ar-Arab: خرطوشة شريط حاسوب

en: computer tape cassette
ar-Arab: شريط كاسيت حاسوب

en: computer tape reel
ar-Arab: بكرة شريط حاسوب

en: online resource
ar-Arab: مورد على الإنترنت

en: other computer carrier
ar-Arab: ناقل حاسوب آخر

note: OPTGROUP
en: Microform carriers
ar-Arab: نواقل ميكروفورم

en: microfilm cartridge
ar-Arab: خرطوشة ميكروفيلم

en: microfilm roll
ar-Arab: لفافة ميكروفيلم

en: microopaque
ar-Arab: ميكرو أوباك

en: other microform carrier
ar-Arab: ناقل ميكروفورم آخر

note: OPTGROUP
en: Microscopic carriers
ar-Arab: نواقل مجهرية

en: microscope slide
ar-Arab: شريحة مجهر

en: other microscopic carrier
ar-Arab: ناقل مجهري آخر

en: film roll
ar-Arab: بكرة فيلم

en: filmstrip
ar-Arab: شريط سينمائي

en: overhead transparency
ar-Arab: شفافية علوية

en: slide
ar-Arab: شريحة

en: other projected image carrier
ar-Arab: ناقل صور مسقطة آخر

note: OPTGROUP
en: Stereographic carriers
ar-Arab: نواقل مجسمة

en: stereograph card
ar-Arab: بطاقة مجسمة

en: stereograph disc
ar-Arab: قرص مجسم

en: other stereographic carrier
ar-Arab: ناقل مجسم آخر

en: card
ar-Arab: بطاقة

en: flipchart
ar-Arab: مخطط قلاب

en: sheet
ar-Arab: ورقة

en: volume
ar-Arab: مجلد

en: object
ar-Arab: كائن

en: other unmediated carrier
ar-Arab: ناقل غير وسيط آخر

en: video cartridge
ar-Arab: خرطوشة فيديو

en: videotape reel
ar-Arab: بكرة فيديو

en: other video carrier
ar-Arab: ناقل فيديو آخر

en: unspecified
ar-Arab: غير محدد

en: UNIMARC field 325h builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 125a

en: Completeness of the reproduction code :
ar-Arab: اكتمال رمز الاستنساخ:

en: # - undetermined
ar-Arab: # - غير محدد

en: 0 - reproduction is not complete
ar-Arab: 0 - لم يكتمل الاستنساخ

en: 1 - reproduction is complete
ar-Arab: 1 - اكتمل الاستنساخ

en: UNIMARC field 325j builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 125a

en: Terms of access to the reproduction :
ar-Arab: شروط الوصول إلى النسخة:

en: 1 - free-to-read
ar-Arab: 1 - قراة مجانية

en: 2 - free-to-read, partly
ar-Arab: 2- قراءة مجانية،  جزئياً

en: 3 - free-to-read, after embargo
ar-Arab: 3- قراءة مجانية،  بعد الحظر

en: 4 - fully
ar-Arab: 4 - بالكامل

en: 5 - free-to-read upon subscription (requires signing up)
ar-Arab: 5 - قراءة مجانية عند الاشتراك (يتطلب التسجيل)

en: Qualifier type :
ar-Arab: نوع المؤهل :

en: l - latest
ar-Arab: l - الأحدث

en: p - previous
ar-Arab: p - السابق

en: # - no attempt to code
ar-Arab: # - لا توجد محاولة للترميز

en: Unit under embargo :
ar-Arab: الوحدة أدنى الحظر :

en: m - month(s) time
ar-Arab: m - شهر

en: w - week(s) time
ar-Arab: w - أسبوع

en: y - year(s) time
ar-Arab: y - سنة

en: i - issue(s) part
ar-Arab: i - جزء العدد

en: Number of units under embargo :
ar-Arab: عدد الوحدات الخاضعة للحظر :

en: UNIMARC field 4XX builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 4XX

en: Search on
ar-Arab: البحث عن

en: Any word
ar-Arab: أى كلمة

en: Item type:
ar-Arab: نوع المادة:

en: All item types
ar-Arab: كل أنواع المواد

note: INPUT type=submit
en: Start search
ar-Arab: إبدأ البحث

en: Search results
ar-Arab: نتائج البحث

en: &lt;&lt; Previous
ar-Arab: &lt;&lt;السابق

en: Next&gt;&gt;
ar-Arab: التالي&gt;&gt;

en: Item count
ar-Arab: مجموع عدد المواد

en: Location
ar-Arab: الموقع

en: Clear field
ar-Arab: مسح الحقل

en: &lt;&lt; Previous
ar-Arab: &lt;&lt; السابق

en: Next&gt;&gt;
ar-Arab: التالي&gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 686a

en: Classification
ar-Arab: تصنيف

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
ar-Arab: يرجى تحديد قيمة في التصنيف. سيقوم ذلك بنسخ القيمة من الحقل 686$a في تسجيلة الاستناد إلى الحقل 686$a في التسجيلة الببليوغرافية.

en: Authority type
ar-Arab: نوع الاستناد

en: Main entry ($a only)
ar-Arab: المدخل الرئيسى ($a فقط)

en: Main entry
ar-Arab: المدخل الرئيسى

en: Anywhere
ar-Arab: أى مكان

en: Sort by
ar-Arab: الفرز حسب

en: No order
ar-Arab: لا توجد طلبية

en: Heading ascendant
ar-Arab: العنوان تصاعدي

en: Heading descendant
ar-Arab: العنوان تنازلي

en: UNIMARC leader builder
ar-Arab: يونيمارك باني حقل الفاتح

en: 1-4 Record length
ar-Arab: 1-4 طول التسجيلة

en: (auto-calculated)
ar-Arab: (حساب آلى)

en: 5- Record status
ar-Arab: 5- حالة التسجيلة

en: c - Corrected or updated record
ar-Arab: c- تسجيلة مصححة أو محدثة

en: c - Corrected record
ar-Arab: c- تسجيلة مصححة

en: d - Deleted record
ar-Arab: d - تسجيلة محذوفة

en: n - New record
ar-Arab: n - تسجيلة جديدة

en: o - Previously issued higher level record
ar-Arab: o - تسجيلة عالية المستوى تم اصدارها مسبقا

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
ar-Arab: p - تم إصداره مسبقا كتيجيلة غير مكتملة، ما قبل النشر

en: 6- Type of record
ar-Arab: 6- نوع التسجيلة

en: a - Language materials, printed
ar-Arab: a - مواد اللغة، مطبوع

en: b - Language materials, manuscript
ar-Arab: b - مواد لغة, مخطوطة

en: c - Music scores, printed
ar-Arab: c- النتائج الموسيقية - مطبوعة

en: d - Music scores, manuscript
ar-Arab: d - مقطوعات موسيقية، مخطوطة

en: e - Cartographic materials, printed
ar-Arab: e - مواد خرائطية, مطبوعى

en: f - Cartographic materials, manuscript
ar-Arab: f - مواد خرائطية، مخطوطة

en: g - Projected and video material
ar-Arab: g - المواد المسقطة والفيديو

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
ar-Arab: i - تسجيلات صوتية, اداء غير موسيقي

en: j - Sound recordings, musical performance
ar-Arab: j - تسجيلات صوتية ، أداء موسيقي

en: k - Two-dimensional graphics
ar-Arab: k - رسوم ثنائية الأبعاد

en: l - Electronic resources
ar-Arab: l - موارد الكترونية

en: m - Multimedia
ar-Arab: m - وسائط متعددة

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
ar-Arab: r - المصنوعات اليدوية ثلاثية الأبعاد والواقعية

en: 7- Bibliographic level
ar-Arab: 7- المستوى الببليوغرافي

en: a - Analytic (component part)
ar-Arab: a - تحليلي (جزء مكوِّن)

en: i - Integrating resource
ar-Arab: i - مورد متكامل

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
ar-Arab: c- مجموعة - مادة ببليوغرافية تمثل مجموعة مختلقة

en: m - Monographic - Bibliographic item
ar-Arab: m -دراسية - مادة ببليوغرافية

en: s - Serial - Bibliographic item
ar-Arab: s - دورية - مادة ببليوغرافية

en: 8- Hierarchical level code
ar-Arab: 8- رمز المستوى الهرمي

en: - Hierarchical relationship undefined
ar-Arab: - العلاقة الهرمية غير محددة

en: 0 - No hierarchical relationship
ar-Arab: 0 - لا توجد علاقة هرمية

en: 1 - Highest level record
ar-Arab: 1- تسجيلة على أعلى مستوى

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
ar-Arab: 2 - التسجيلة أدنى المستوى الأعلى (كل المستويات أدناه)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
ar-Arab: 16-9مؤشر/الحقول الفرعية/الحجم

en: (auto-filled)
ar-Arab: (ملء تلقائي)

en: 17- Encoding level
ar-Arab: 17- مستوى الترميز

en: Full level ("item in hand")
ar-Arab: المستوى الكامل ("item in hand")

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
ar-Arab: 1- المستوى الفرعي 1 (ليس"المادة في اليد")

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
ar-Arab: 2 - المستوى الفرعي 2. التسجيلة هي تسجيلة ما قبل النشر (الفهرسة في النشر)

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
ar-Arab: 3- المستوى الفرعي 3. تسجيلة غير مكتملة

en: 18- Descriptive cataloging form
ar-Arab: 18 -نموذج الفهرسة الوصفية

en: - In full ISBD form
ar-Arab: - باستخدام نموذج تدوب الكامل

en: i - In partial or incomplete ISBD form
ar-Arab: i - في شكل تدمك جزئي أو غير مكتمل

en: n - In non-ISBD form
ar-Arab: n - بشكل غير تدمك

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
ar-Arab: 19-24 خريطة وأطوال المدخل

en: 000 - Leader
ar-Arab: 000 - الفاتح

en: c - Corrected or revised
ar-Arab: c- مصحح أو مراجع

en: d - Deleted
ar-Arab: d-محذوف

en: n - New
ar-Arab: n - جديد

en: x - Authority entry record
ar-Arab: x- نسجيلة مدخل الاستناد

en: y - Reference entry record
ar-Arab: y- تسجيلة مدخل المرجع

en: z - General explanatory entry record
ar-Arab: z - سجل إدخال توضيحي عام

en: 7-8 Undefined
ar-Arab: 7-8غير معرف

en: 9- Type of entity
ar-Arab: 9- نوع الكينونة

en: a - Personal name entry
ar-Arab: a- مدخل الاسم الشخصي

en: b - Corporate name entry
ar-Arab: b- مدخل الاسم المؤسسي

en: c - Territorial or geographical name
ar-Arab: c - الاسم الإقليمي أو الجغرافي

en: d - Trademark
ar-Arab: d - علامة تجارية

en: e - Family name
ar-Arab: e- اسم العائلة

en: f - Uniform name
ar-Arab: f - الاسم الموحد

en: g - Collective uniform name
ar-Arab: g- اسم موحد جماعي

en: h - Name/title
ar-Arab: h - الاسم/ العنوان

en: i - Name/collective uniform title
ar-Arab: i - الاسم/ العنوان الموحد الجماعي

en: j - Topical subject
ar-Arab: j- الموضوع

en: k - Place access
ar-Arab: k - وصول المكان

en: l - Form, genre or physical characteristics
ar-Arab: l  - الشكل أو النوع أو الخصائص المادية

en: 10-16 indicator/subfields/size
ar-Arab: 10-16 مؤشر/الحقول الفرعية/حجم

en: - Full
ar-Arab: - كامل

en: 3 - Partial
ar-Arab: 3 - جزئي

en: 18-19 Undefined
ar-Arab: 18-19 غير معرّف

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
ar-Arab: 20-24 خريطة إدخال  &amp; أطوال

en: LCCN:
ar-Arab: رقم تصنيف مكتبة الكونجرس:

en: GT :
ar-Arab: مصطلح عام:

en: ST :
ar-Arab: مصطلح محدد:

en: RT :
ar-Arab: مصطلح ذو صلة:

en: , adapter
ar-Arab: ، محول

en: , annotator
ar-Arab: ، مفسر الشروح

en: , author of afterword
ar-Arab: ، مؤلف الكلمة الختامية

en: , prefacer
ar-Arab: ، مؤلف الافتتاحية

en: , bibliographic antecedent
ar-Arab: ، سابقة ببليوغرافية

en: , collaborator
ar-Arab: ، مشارك

en: , commentator
ar-Arab: ، معلق

en: , compiler
ar-Arab: ، مصرف

en: , composer
ar-Arab: ، ملحن

en: , conceptor
ar-Arab: ، كاتب المفهوم

en: , degree-grantor
ar-Arab: ، مانح الدرجة

en: , editor
ar-Arab: ، محرر

en: , film editor
ar-Arab: ، مونتاج الفيلم

en: , founder
ar-Arab: ، مؤسس

en: , illustrator
ar-Arab: ، رسام توضيحي

en: , lyricist
ar-Arab: ، شاعر غنائي

en: , organiser of meeting
ar-Arab: ، منظم الاجتماعات

en: , other
ar-Arab: ،أخرى

en: , photographer
ar-Arab: ، مصور فوتوغرافي

en: , presenter
ar-Arab: ، مقدم

en: , publisher
ar-Arab: ، الناشر

en: , publishing director
ar-Arab: ، مدير النشر

en: , research team head
ar-Arab: ، رئيس فريق البحث

en: , reviewer
ar-Arab: ، مراجع

en: , redactor
ar-Arab: ، المحرر

en: , sponsor
ar-Arab: ، راعي

en: , thesis advisor
ar-Arab: ، مستشار الأطروحة

en: , translator
ar-Arab: ، مترجم

en: Main Author
ar-Arab: المؤلف الرئيسي

en: main_author
ar-Arab: المؤلف_الرئيسي

en: Corporate Author (Main)
ar-Arab: المؤلف المشارك (الرئيسي)

en: Coauthor
ar-Arab: المؤلف المشارك

en: coauthor
ar-Arab: المؤلف المشارك

en: Secondary Author
ar-Arab: مؤلف ثانوي

en: secondary_author
ar-Arab: المؤلف_الثانوي

en: Corporate Author (Coauthor)
ar-Arab: المؤلف المشارك

en: corporate_coauthor
ar-Arab: المؤلف المساعد_المشارك

en: Corporate Author (Secondary)
ar-Arab: المؤلف المشارك (الثانوي)

en: corporate_secondary_author
ar-Arab: المؤلف_الثانوي_المشارك

en: Language:
ar-Arab: اللغة:

en: of intermediate text,
ar-Arab: من نص متوسط،

en: of original work,
ar-Arab: من عمل أصلي،

en: of summary,
ar-Arab: من ملخص،

en: of contents page,
ar-Arab: من صفحة المحتويات،

en: of title page,
ar-Arab: من صفحة عنوان،

en: of title proper,
ar-Arab: من عنوان سليم،

en: of libretto,
ar-Arab: نص كلام الأوبرا،

en: of accompanying material,
ar-Arab: من المادة المرفقة به،

en: of subtitles,
ar-Arab: من عنوان فرعي،

en: Country:
ar-Arab: البلد:

en: Tag 009:
ar-Arab: الوسم 009:

en: ISBN:
ar-Arab: تدمك:

en: ISSN:
ar-Arab: تدمد:

en: Series
ar-Arab: السلاسل

en: series
ar-Arab: سلاسل

en: Dewey:
ar-Arab: ديوى:

en: Classification:
ar-Arab: تصنيف:

en: Contents note:
ar-Arab: ملاحظة المحتويات:

en: Abstract:
ar-Arab: مستخلص:

en: Provenance note:
ar-Arab: ملاحظة المنشأ:

en: Bibliography:
ar-Arab: بيبلوغرافيا:

en: Thesis:
ar-Arab: أطروحة:

en: SUDOC serial history:
ar-Arab: سجل دورية SUDOC:

en: Subject - Personal Name
ar-Arab: الموضوع - الاسم الشخصي

en: Subject - Corporate Author
ar-Arab: الموضوع - مؤلف مشارك

en: Subject - Family
ar-Arab: الموضوع - العائلة

en: Subject - Author/Title
ar-Arab: الموضوع - مؤلف/عنوان

en: Subject - Topical Name
ar-Arab: الموضوع - اسم الموضوع

en: Subject - Geographical Name
ar-Arab: الموضوع - الاسم الجغرافي

en: Subject - Form
ar-Arab: الموضوع - الشكل

en: Subject
ar-Arab: الموضوع

en: Subject Category
ar-Arab: فئة الموضوع

en: Trademark
ar-Arab: علامة تجارية

en: Online Resources:
ar-Arab: موارد على الإنترنت:

en: Click here to access online
ar-Arab: اضغط هنا للوصول بشكل مباشر

en: title
ar-Arab: عنوان

en: Publication:
ar-Arab: النشر:

en: Search for publisher
ar-Arab: بحث عن الناشر

en: Production:
ar-Arab: الإنتاج:

en: Distribution:
ar-Arab: التوزيع:

en: Manufacture:
ar-Arab: صناعة:

en: Copyright date:
ar-Arab: تاريخ حقوق النشر:

en: Protection date:
ar-Arab: تاريخ الحماية:

en: Copyright date / protection date:
ar-Arab: بيانات حقوق الطبع والنشر / تاريخ الحماية:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon:
ar-Arab: معلومات الطباعة و/أو النشر المكتوبة كما هي موجودة في بيانات النسخ:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information:
ar-Arab: طباعة و/أو نشر المعلومات المكتوبة كما هي موجودة في المصدر الرئيسي للمعلومات:

en: Description:
ar-Arab: الوصف:

en: Linked with:
ar-Arab: مرتبط مع:

en: Audience
ar-Arab: الجمهور

en: Physical presentation
ar-Arab: العرض المادي

en: electronic ressource
ar-Arab: مصادر إلكتروني

en: Literary genre
ar-Arab: نوع أدبي

en: Biography
ar-Arab: سيرة ذاتية

en: Illustration
ar-Arab: الإيضاح

en: Content
ar-Arab: المحتوى

en: Video types
ar-Arab: أنواع الفيديو

en: Serial type
ar-Arab: نوع الدورية

en: Periodicity
ar-Arab: التواتر

en: Translation of
ar-Arab: ترجمة لـ

en: original_title
ar-Arab: العنوان_الأصلي

en: Set Level
ar-Arab: ضبط المستوى

en: Piece-Analytic Level
ar-Arab: مستوى تحليلي- جزئي

en: Uniform Title
ar-Arab: عنوان موحد

en: Uniform Conventional Heading
ar-Arab: الرؤوس الموحدة التقليدية

en: Edition Statement
ar-Arab: بيان الطبعة

en: edition
ar-Arab: الطبعة

en: _blank
ar-Arab: _فارغ

en: Click here to access online
ar-Arab: اضغط هنا للوصول بشكل مباشر

en: Audio file
ar-Arab: ملف صوتي

en: Play this sample
ar-Arab: تشغيل هذه العينة

en: Availability:
ar-Arab: الإتاحة:

en: No items available
ar-Arab: لا توجد مواد متاحة

en: Items available for loan:
ar-Arab: المواد المتاحة للإعارة:

en: Call number:
ar-Arab: رقم الاستدعاء:

en: Items available for reference:
ar-Arab: المواد المتاحة للمرجعية:

en: ItemSummary
ar-Arab: ملخص المادة

en: Checked out (
ar-Arab: معار (

en: Withdrawn (
ar-Arab: مسحوب (

en: Lost (
ar-Arab: ضائع (

en: Damaged (
ar-Arab: تالف (

en: On order (
ar-Arab: قيد الطلب (

en: In transit (
ar-Arab: في النقل (

en: On hold (
ar-Arab: في الحجز (
