Koha 23.11.08.001 - en to ar-Arab translation catalogue (874 entries)

en: ERROR: Price is not a valid number, please check the price and try again!
ar-Arab: خطأ: السعر ليس رقماً صالحاً، يرجى التحقق من السعر وإعادة المحاولة مرة أخرى!

en: Fund amount exceeds parent allocation
ar-Arab: يتجاوز مبلغ التمويل الحصة الأصلية

en: Fund amount exceeds period allocation
ar-Arab: يتجاوز مبلغ التمويل حصة الفترة

en: New budget-parent is beneath budget
ar-Arab: أصل ميزانية جديدة أدنى الميزانية

en: Are you sure you want to delete this vendor?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا المزود؟

en: Update item
ar-Arab: تحديث المادة

en: You can't receive any more items
ar-Arab: لا يمكنك استلام المزيد من المواد

en: Edit
ar-Arab: تحرير

en: Delete
ar-Arab: حذف

en: Add item
ar-Arab: إضافة مادة

en: Clear
ar-Arab: مسح

en: Add multiple items
ar-Arab: إضافة عدة مواد

en: Number of items to add
ar-Arab: عدد المواد للإضافة

en: Add
ar-Arab: إضافة

en: NOTE: Fields listed in the 'UniqueItemFields' system preference will not be copied
ar-Arab: ملاحظة: لن يتم نسخ الحقول المدرجة في تفضيل النظام 'UniqueItemsFields'

en: is duplicated
ar-Arab: مكرر

en: already exists in database
ar-Arab: موجودة بالفعل في قاعدة البيانات

en: There is no record selected
ar-Arab: لم يتم تحديد تسجيلة

en: quantity values are not filled in or are not numbers
ar-Arab: لم يتم ملء قيم الكمية أو لم يتم إدخالها بالأرقام

en: Some funds are not defined in item records
ar-Arab: لم يتم تعريف بعض التمويلات في تسجيلات المادة

en: Some required item subfields are not set
ar-Arab: لم يتم تعيين بعض الحقول الفرعية المطلوبة للمواد

en: Loading
ar-Arab: جاري التحميل

en: Internal Server Error, please reload the page
ar-Arab: خطأ داخلي للخادم، يرجى إعادة تحميل الصفحة

en: You need to log in again, your session has timed out
ar-Arab: يجب عليك إعادة تسجيل الدخول، لقد انتهت جلستك

en: Error; your data might not have been saved
ar-Arab: خطأ؛ لم يتم حفظ بياناتك

en: Loading...
ar-Arab: جاري التحميل...

en: Please select or enter a sound.
ar-Arab: يرجى تحديد أو إدخال صوت.

en: Are you sure you want to delete the selected audio alerts?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف التنبيهات الصوتية المحددة؟

en: Check the box next to the alert you want to delete.
ar-Arab: قم بتحديد المربع الموجود بجانب التنبيه الذي ترغب في حذفه.

en: Authority
ar-Arab: الاستناد

en: Error importing the authority type %s
ar-Arab: لقد حدث خطأ أثناء استيراد نوع الاستناد %s

en: Please select a CSV (.csv) or ODS (.ods) spreadsheet file.
ar-Arab: يرجى تحديد ملف CSV (.csv) أو ODS (.ods).

en: Do you really want to import the authority type fields and subfields? This will overwrite the current configuration. For safety reasons please use the export option to make a backup
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد استيراد الحقول والحقول الفرعية لنوع الاستناد؟ ستتم الكتابة فوق التهيئة الحالية. لأسباب تتعلق بالأمان والحماية، يرجى استخدام خيار التصدير لعمل نسخة احتياطية

en: Importing to authority type: %s. Importing from file: %s
ar-Arab: استيراد إلى نوع الاستناد: %s. استيراد من ملف: %s

en: Your cart is currently empty
ar-Arab: سلتك فارغة حالياً

en: This item is already in your cart
ar-Arab: هذه المادة موجودة بالفعل في سلتك

en: This item has been added to your cart
ar-Arab: تمت إضافة هذه المادة إلى سلتك

en: %s item(s) added to your cart
ar-Arab: %s مادة تمت إضافتها إلى سلتك

en: %s already in your cart
ar-Arab: %s موجود بالفعل في سلتك

en: No item was selected
ar-Arab: لم يتم تحديد أي مادة

en: No item was added to your cart (already in your cart)!
ar-Arab: لم تتم إضافة أي مادة إلى سلتك (موجودة في سلتك بالفعل)!

en: The item has been removed from your cart
ar-Arab: تمت إزالة المادة من سلتك

en: Are you sure you want to empty your cart?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد تفريغ سلتك؟

en: Are you sure you want to remove the selected items?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة المواد المحددة؟

en: Items in your cart: %s
ar-Arab: المواد الموجودة في سلتك: %s

en: Add to cart
ar-Arab: إضافة إلى السلة

en: In your cart
ar-Arab: في سلتك

en: Error importing the framework
ar-Arab: لقد حدث خطأ أثناء استيراد الإطار

en: Are you sure you want to replace the fields and subfields for the %s framework structure? The existing structure will be overwritten! For safety reasons, it is recommended to use the export option to make a backup first.
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد استبدال الحقول والحقول الفرعية لبنية إطار %s؟ ستتم الكتابة فوق البنية الحالية! لأسباب تتعلق بالأمان والحماية، ينصح باستخدام خيار التصدير لعمل نسخة احتياطية أولاً.

en: Importing to framework: %s. Importing from file: %s.
ar-Arab: استيراد إلى إطار: %s. استيراد من ملف: %s.

en: Previous
ar-Arab: السابق

en: Next
ar-Arab: التالى

en: Results
ar-Arab: نتائج

en: Go back to the results
ar-Arab: العودة إلى النتائج

en: Please enter a valid date (should match %s).
ar-Arab: يرجى إدخال تاريخ صالح (يجب أن يتطابق مع %s).

en: Fri
ar-Arab: الجمعة

en: Mon
ar-Arab: الإثنين

en: Sat
ar-Arab: السبت

en: Sun
ar-Arab: اﻷحد

en: Thu
ar-Arab: الخميس

en: Tue
ar-Arab: الثلاثاء

en: Wed
ar-Arab: الأربعاء

en: Friday
ar-Arab: الجمعة

en: Monday
ar-Arab: الإثنين

en: Saturday
ar-Arab: السبت

en: Sunday
ar-Arab: الأحد

en: Thursday
ar-Arab: الخميس

en: Tuesday
ar-Arab: الثلاثاء

en: Wednesday
ar-Arab: الأربعاء

en: Apr
ar-Arab: أبريل

en: Aug
ar-Arab: أغسطس

en: Dec
ar-Arab: ديسمبر

en: Feb
ar-Arab: فبراير

en: Jan
ar-Arab: يناير

en: Jul
ar-Arab: يوليو

en: Jun
ar-Arab: يونيو

en: Mar
ar-Arab: مارس

en: May
ar-Arab: مايو

en: Nov
ar-Arab: نوفمبر

en: Oct
ar-Arab: أكتوبر

en: Sep
ar-Arab: سبتمبر

en: April
ar-Arab: أبريل

en: August
ar-Arab: أغسطس

en: December
ar-Arab: ديسمبر

en: February
ar-Arab: فبراير

en: January
ar-Arab: يناير

en: July
ar-Arab: يوليو

en: June
ar-Arab: يونيو

en: March
ar-Arab: مارس

en: November
ar-Arab: نوفمبر

en: October
ar-Arab: أكتوبر

en: September
ar-Arab: سبتمبر

en: Failure
ar-Arab: فشل

en: Place hold
ar-Arab: احجز

en: {credit_type_description} against {debit_type_description}
ar-Arab: {credit_type_description} مقابل {debit_type_description}

en: Please note that this external search could replace the current record.
ar-Arab: يرجى ملاحظة أن هذا البحث الخارجي يمكنه استبدال التسجيلة الحالية.

en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
ar-Arab: %s مادة مرفقة بهذه التسجيلة. يجب عليك حذف كل المواد قبل حذف هذا التسجيلة.

en: Warning: This record is used in %s order(s). Deleting it could cause serious issues on acquisition module. Are you sure you want to delete this record?
ar-Arab: تحذير: هذه التسجيلة مستخدمة في %s طلبية. قد يسبب حذفها مشكلات خطيرة في نظام التزويد الفرعي. هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه التسجيلة؟

en: %s order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
ar-Arab: %s طلبية تستخدم هذه التسجيلة. أنت بحاجة إلى صلاحيات إدارة لحذف هذه التسجيلة.

en: %s deleted order(s) are using this record. Are you sure you want to delete this record?
ar-Arab: %s طلبية محذوفة تستخدم هذه التسجيلة. هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه التسجيلة؟

en: %s deleted order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
ar-Arab: %s طلبية محذوفة تستخدم هذه التسجيلة. أنت بحاجة إلى صلاحية إدارة الطلبيات لحذف هذه التسجيلة.

en: %s holds(s) for this record. Are you sure you want to delete this record?
ar-Arab: %s حجزاً على هذه التسجيلة. هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه التسجيلة؟

en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscription before deleting this record.
ar-Arab: %s اشتراكاً مرفقاً بهذه التسجيلة. يجب عليك حذف كل الاشتراكات قبل حذف هذه التسجيلة.

en: Are you sure you want to delete this record?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه التسجيلة؟

en: %s hold(s) on this record. You must delete all holds before deleting all items.
ar-Arab: %s حجزاً على هذه التسجيلة. يجب عليك حذف كل الحجوزات قبل حذف كل المواد.

en: Are you sure you want to delete the %s attached items?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف ال %s مادة المرفقة؟

en: (select to create)
ar-Arab: (تحديد لإنشاء)

en: Something went wrong. Maybe the value already exists?
ar-Arab: هناك خطأ ما. ربما كانت القيمة موجودة بالفعل؟

en: Template name is required.
ar-Arab: اسم القالب مطلوب.

en: Category code can only contain the following characters: letters, numbers, - and _.
ar-Arab: يمكن أن يحتوي رمز الفئة على الأحرف التالية فقط: الحروف الأبجدية، الأرقام، علامتي - و _.

en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
ar-Arab: يرجى اختيار فترة التسجيل بالشهور أو بواسطة التاريخ.

en: Note: %s out of %s renewals have been logged
ar-Arab: ملاحظة: تم تسجيل %s من %s تجديداً

en: Renewed by
ar-Arab: تم التجديد بواسطة

en: manually
ar-Arab: يدوياً

en: Automatic
ar-Arab: تلقائياً

en: Renewal type:
ar-Arab: نوع التجديد:

en: Checked in
ar-Arab: تم رده

en: Patron note
ar-Arab: ملاحظة المستفيد

en: Unable to check in
ar-Arab: تعذر الرد

en: Confirm
ar-Arab: تأكيد

en: Renewed, due:
ar-Arab: تم التجديد، مستحق:

en: Renew failed:
ar-Arab: فشل التجديد:

en: not checked out
ar-Arab: غير معار

en: too many renewals
ar-Arab: عدد كبير جداً من التجديدات

en: too many consecutive renewals without being seen by the library
ar-Arab: عدد كبير جدًا من التجديدات المتتالية دون أن تراها المكتبة

en: on hold
ar-Arab: في الحجز

en: Not allowed: patron restricted
ar-Arab: غير مسموح: مستفيد مقيد

en: Not allowed: overdue
ar-Arab: غير مسموح: متأخر

en: Unable to find an open day
ar-Arab: تعذر العثور على يوم مفتوح

en: reason unknown
ar-Arab: السبب غير معروف

en: Loading... you may continue scanning.
ar-Arab: جاري التحميل...يمكنك متابعة المسح الضوئي.

en: Today's checkouts
ar-Arab: إعارات اليوم

en: Previous checkouts
ar-Arab: الإعارات السابقة

en: by _AUTHOR_
ar-Arab: حسب _AUTHOR_

en: On-site checkout
ar-Arab: إعارة في الموقع

en: This item has been recalled and the due date updated
ar-Arab: تم استدعاء هذه المادة وتحديث تاريخ الاستحقاق

en: Recalled
ar-Arab: مستدعى

en: Booked
ar-Arab: محجوز

en: On hold
ar-Arab: في الحجز

en: Not renewable
ar-Arab: غير قابل للتجديد

en: Must be renewed at the library
ar-Arab: يجب تجديدها في المكتبة

en: No renewal before %s
ar-Arab: لا يوجد تجديد قبل %s

en: Can no longer be auto-renewed - number of checkout days exceeded
ar-Arab: لا يمكن تجديدها تلقائياً - تم تجاوز عدد أيام الإعارة

en: Automatic renewal failed, patron has unpaid fines
ar-Arab: لقد فشل التجديد التلقائي، لدى المستفيد غرامات غير مدفوعة

en: Automatic renewal failed, account expired
ar-Arab: لقد فشل التجديد التلقائي، انتهت صلاحية الحساب

en: Renewal denied by syspref
ar-Arab: تم رفض التجديد بواسطة التفضيل

en: %s of %s renewals remaining
ar-Arab: %s من %s التجديدات متبقية

en:  and %s of %s unseen renewals remaining
ar-Arab:  و %s من %s التجديدات غير المرئية متبقية

en: Scheduled for automatic renewal
ar-Arab: مجدول للتجديد التلقائي

en: Claim returned
ar-Arab: تم إدعاء إعادته

en: No itemtype
ar-Arab: لا يوجد نوع مادة

en: Number of checkouts by item type
ar-Arab: عدد الإعارات بواسطة نوع المادة

en: Double click to edit
ar-Arab: قم بالنقر مرتين للتحرير

en: Resolve
ar-Arab: حل

en: Actions
ar-Arab: إجراءات

en: Edit notes
ar-Arab: تحرير الملاحظات

en: Show 1 claim | Show all {count} claims
ar-Arab[0]: عرض 0 مطالبة
ar-Arab[1]: Show all {count} claims
ar-Arab[2]: Show all {count} claims
ar-Arab[3]: Show all {count} claims
ar-Arab[4]: Show all {count} claims
ar-Arab[5]: Show all {count} claims

en: Show 1 unresolved claim | Show {count} unresolved claims
ar-Arab[0]: عرض 0 مطالبة غير محلولة
ar-Arab[1]: عرض مطالبة واحدة غير محلولة
ar-Arab[2]: عرض مطالبتين غير محلولتين
ar-Arab[3]: عرض {count} مطالبات غير محلولة
ar-Arab[4]: عرض {count} مطالبة غير محلولة
ar-Arab[5]: عرض {count} مطالبة غير محلولة

en: Update
ar-Arab: تحديث

en: Cancel
ar-Arab: إلغاء

en: Are you sure you want to delete this return claim?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف إدعاء الإعادة هذا؟

en: First
ar-Arab: أولا

en: Last
ar-Arab: آخر

en: No data available in table
ar-Arab: لا تتوافر أي بيانات في الجدول

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ar-Arab: عرض مدخلات _START_ to _END_ of _TOTAL_

en: No entries to show
ar-Arab: لا توجد مدخلات للعرض

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ar-Arab: (منقحة من _MAX_ إجمالي المدخلات)

en: Show _MENU_ entries
ar-Arab: عرض مدخلات _MENU_

en: Processing...
ar-Arab: جاري المعالجة...

en: Search:
ar-Arab: بحث:

en: No matching records found
ar-Arab: لم يتم العثور على تسجيلات مطابقة

en: Copy to clipboard
ar-Arab: نسخ إلى الحافظة

en: Press <i>ctrl</i> or <i>⌘</i> + <i>C</i> to copy the table data<br>to your system clipboard.<br><br>To cancel, click this message or press escape.
ar-Arab: قم بالضغط على <i>ctrl</i> or <i>⌘</i> + <i>C</i> لنسخ بيانات الجدول<br>إلى حافظة نظامك.<br><br>للإلغاء، قم بالنقر على هذه الرسالة أو الضغط على مفتاح escape.

en: Copied %d rows to clipboard
ar-Arab: تم نسخ %d صفاً إلى الحافظة

en: Copied one row to clipboard
ar-Arab: تم نسخ صف واحد إلى الحافظة

en: Clear filter
ar-Arab: مسح المنقح

en: All
ar-Arab: الكل

en: Something went wrong when loading the table.
    %s: %s. 
    %s
ar-Arab: حدث خطأ ما أثناء تحميل الجدول.
    %s: %s. 
    %s

en: Something went wrong when loading the table.
ar-Arab: حدث خطأ ما أثناء تحميل الجدول.

en: Excel
ar-Arab: إكسل

en: CSV
ar-Arab: ملف CSV

en: Copy
ar-Arab: نسخ

en: Print
ar-Arab: طباعة

en: Columns settings
ar-Arab: إعدادات الأعمدة

en: Columns
ar-Arab: الأعمدة

en: Export or print
ar-Arab: تصدير أو طباعة

en: Export
ar-Arab: تصدير

en: Configure table
ar-Arab: تهيئة الجدول

en: Configure
ar-Arab: تهيئة

en: %s search
ar-Arab: %s بحث

en: This field is mandatory and must have at least one mapping
ar-Arab: هذا الحقل إلزامي ويجب أن يحتوي على تخطيط واحد على الأقل

en: This pickup location is not allowed according to circulation rules
ar-Arab: موقع الالتقاط هذا غير مسموح به وفقاً لقواعد الإعارة

en:  (current)
ar-Arab:  (الحالي)

en: No
ar-Arab: لا

en: Yes
ar-Arab: نعم

en: Resume
ar-Arab: متابعة

en: Suspend
ar-Arab: تعليق

en: Hold is <strong>suspended</strong>
ar-Arab: الحجز <strong>معلق</strong>

en: until %s
ar-Arab: حتى %s

en: Next available %s item
ar-Arab: المتاح التالي %s مادة

en: Next available item group <strong>%s</strong> item
ar-Arab: مجموعة المواد المتاحة التالية <strong>%s</strong> مادة

en: Item is <strong>waiting here</strong>
ar-Arab: المادة <strong>في الانتظار هنا</strong>

en: at %s
ar-Arab: في %s

en: Item is <strong>waiting</strong>
ar-Arab: المادة في <strong>الانتظار</strong>

en: Item is <strong>in transit</strong> from %s since %s
ar-Arab: المادة <strong>في النقل</strong> من %s منذ %s

en: Item hasn't been transferred yet from %s
ar-Arab: لم يتم نقل المادة بعد من %s

en: Unable to resume, hold not found
ar-Arab: لا يمكن المتابعة، لم يتم العثور على الحجز

en: Your request could not be processed. Check the logs for details.
ar-Arab: تعذر معالجة طلبك. يرجى التحقق من السجلات للتفاصيل.

en: Suspend hold on
ar-Arab: تعليق الحجز في

en: Suspend until:
ar-Arab: تعليق حتى:

en: Clear date to suspend indefinitely
ar-Arab: قم بمسح التاريخ للتعليق إلى أجل غير مسمى

en: Unable to suspend, hold not found.
ar-Arab: غير قادر على التعليق، لم يتم العثور على الحجز

en: Please enter letters or numbers
ar-Arab: يرجى إدخال حروف أو أرقام

en: Are you sure you want to delete this field?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا الحقل؟

en: A default letter with the code '%s' already exists.
ar-Arab: رسالة افتراضية بالرمز '%s' موجودة بالفعل.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'.
ar-Arab: رسالة بالرمز '%s' موجودة بالفعل لـ '%s'.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'. Overwrite this letter?
ar-Arab: رسالة بالرمز '%s' موجودة بالفعل لـ '%s'. الكتابة فوق هذه الرسالة؟

en: Please specify title and content for %s
ar-Arab: يرجى تحديد عنوان ومحتوى لـ %s

en: Please fill at least one template.
ar-Arab: يرجى ملء قالب واحد على الأقل.

en:  characters
ar-Arab:  أحرف

en: Both subfield values should be filled or empty.
ar-Arab: يجب أن تكون كلتا قيمتي الحقلين الفرعيين مملوئتين أو فارغتين.

en: The destination should be filled.
ar-Arab: يجب ملء الجهة.

en: If the field is a control field, the subfield should be empty
ar-Arab: إذا كان الحقل حقل تحكم، يجب أن يكون الحقل الفرعي فارغاً

en: A control field cannot be used with a regular field.
ar-Arab: لا يمكن استخدام حقل التحكم بحقل عادي.

en: The source subfield should be filled for update.
ar-Arab: يجب ملء الحقل الفرعي للمصدر للتحديث.

en: The source field should be filled.
ar-Arab: يجب ملء حقل المصدر.

en: The conditional field should be filled.
ar-Arab: يجب ملء الحقل الشرطي.

en: The conditional comparison operator should be filled.
ar-Arab: يجب ملء معامل المقارنة الشرطي.

en: The conditional regular expression should be filled.
ar-Arab: يجب ملء التعبير الاعتيادي الشرطي.

en: The conditional value should be filled.
ar-Arab: يجب ملء القيمة الشرطية.

en: Every
ar-Arab: كل

en: Are you sure you wish to delete this template action?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف إجراء القالب هذا؟

en: Are you sure you wish to delete this template?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا القالب؟

en: Edit action %s
ar-Arab: تحرير الإجراء %s

en: Update action
ar-Arab: تحديث الإجراء

en: Are you sure you want to delete this message? This cannot be undone.
ar-Arab: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه الرسالة؟ هذا الإجراء لا يمكن التراجع عنه.

en: Dates of birth should be entered in the format 'MM/DD/YYYY'
ar-Arab: يجب إدخال تواريخ الميلاد بالتنسيق 'MM/DD/YYYY'

en: Dates of birth should be entered in the format 'YYYY-MM-DD'
ar-Arab: يجب إدخال تواريخ الميلاد بالتنسيق 'YYYY-MM-DD'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD/MM/YYYY'
ar-Arab: يجب إدخال تواريخ الميلاد بالتنسيق 'DD/MM/YYYY'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD.MM.YYYY'
ar-Arab: يجب إدخال تواريخ الميلاد بالتنسيق 'DD.MM.YYYY'

en: Are you sure you want to update this child to an Adult category? This cannot be undone.
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد ترقية هذا الطفل إلى فئة بالغ؟ هذا الإجراء لا يمكن التراجع عنه.

en: Are you sure you want to renew this patron's registration?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد تجديد تسجيل هذا المستفيد؟

en: Patrons selected: %s
ar-Arab: المستفيدين المحددين: %s

en: Please confirm whether this is a duplicate patron
ar-Arab: يرجي تأكيد ما إذا كان هذا مستفيداً مكرراً

en: Minimum password length: %s
ar-Arab: الحد الأدنى لطول كلمة المرور: %s

en: Age
ar-Arab: السن

en: %s year
ar-Arab: %s عاماً

en: %s years
ar-Arab: %sعاماً

en: %s month
ar-Arab: %s شهراً

en: %s months
ar-Arab: %s شهراً

[ctx: Bibliographic record]
en: The field is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
ar-Arab: الحقل غير قابل للتكرار وموجود بالفعل في التسجيلة المستهدفة. ولذلك، لا يمكنك إضافته.

[ctx: Bibliographic record]
en: The subfield is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
ar-Arab: الحقل الفرعي غير قابل للتكرار وموجود بالفعل في التسجيلة المستهدفة. ولذلك، لا يمكن إضافته.

en: Change messaging preferences to default for this category?
ar-Arab: تغيير تفضيلات المراسلة إلى الافتراضي لهذه الفئة؟

en: Your concern was successfully submitted.
ar-Arab: تم إرسال شكواك بنجاح.

en: There was an error when submitting your concern, please contact a librarian.
ar-Arab: لقد حدث خطأ أثناء تقديم شكواك، يرجى الاتصال بموظف المكتبة.

en: Loading updates . . .
ar-Arab: جاري تحميل التحديثات ...

en: Public
ar-Arab: عام

en: Private
ar-Arab: خاص

en: Concern #%s updated successfully.
ar-Arab: تم تحديث الشكوى #%s بنجاح.

en: Error resolving concern #%s. Check the logs for details.
ar-Arab: خطأ في حل الشكوى رقم %s. يرجى التحقق من السجلات للتفاصيل.

en: Remove restriction?
ar-Arab: إزالة القيد؟

en: You must select checkout(s) to export
ar-Arab: يجب عليك تحديد إعارات للتصدير

en: Error: presence of invalid data prevent saving. Please make the corrections and try again.
ar-Arab: خطأ: توجد بيانات غير صالحة تمنع الحفظ. يرجى التصحيح وإعادة المحاولة مرة أخرى.

en: Nothing to save
ar-Arab: لا يوجد شيء للحفظ

en: Saving...
ar-Arab: جاري الحفظ...

en: Saved preference %s
ar-Arab: تفضيل محفوظ %s

en: modified
ar-Arab: معدّل

en: You have made changes to system preferences.
ar-Arab: لقد قمت بإجراء تغييرات على مفضلات النظام.

en: Are you sure you want to delete this consent item?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف عنصر الموافقة هذا؟

en: Collapse this section
ar-Arab: طي هذا القسم

en: Expand this section
ar-Arab: توسيع هذا القسم

en: Note: _ALL_ value will override all other values
ar-Arab: ملاحظة: سوف تتخطى قيمة _ALL_ كل القيم الأخرى

en: The following values are not formatted correctly:
ar-Arab: القيم التالية غير منسقة بشكل صحيح:

en: Name
ar-Arab: الاسم

en: Required
ar-Arab: مطلوب

en: Description
ar-Arab: الوصف

en: Requires consent in OPAC
ar-Arab: يتطلب موافقة في الأوباك

en: Requires consent in staff interface
ar-Arab: يتطلب موافقة في واجهة الموظف

en: String used to identify cookie name
ar-Arab: المقطع المستخدم لتحديد اسم ملف تعريف الارتباط

en: Cookie domain
ar-Arab: نطاق ملفات تعريف الارتباط

en: Cookie path
ar-Arab: مسار ملفات تعريف الارتباط

en: Expand
ar-Arab: توسيع

en: Collapse
ar-Arab: طي

en: You must complete all fields
ar-Arab: يجب عليك إكمال كافة الحقول

en: Unable to Base64 decode value stored in CookieConsentedJS syspref:
ar-Arab: غير قادر على فك تشفير قيمة Base64 المخزنة في CookieConsentedJS syspref:

en: Unable to JSON parse decoded value stored in CookieConsentedJS syspref:
ar-Arab: غير قادر على تحليل القيمة المشفرة لـ JSON والمخزنة في CookieConsentedJS syspref:

en: Add new code
ar-Arab: إضافة كود جديد

en: Coce image from Amazon.com
ar-Arab: صورة Coce من Amazon.com

en: Coce image from Google Books
ar-Arab: صورة Coce من كتب جوجل

en: Coce image from Open Library
ar-Arab: صورة Coce من المكتبة المفتوحة

en: No cover image available
ar-Arab: لا توجد صورة غلاف متاحة

en: Nothing is selected
ar-Arab: لم يتم تحديد أي شيء

en: You must select at least one record
ar-Arab: يجب تحديد تسجيلة واحدة على الأقل

en: At least two records must be selected for merging
ar-Arab: يجب تحديد تسجيلتين على الأقل للدمج

en: AJAX failed to approve tag: %s
ar-Arab: فشل أجاكس في قبول الوسم: %s

en: AJAX failed to reject tag: %s
ar-Arab: فشل أجاكس في رفض الوسم: %s

en: %s is permitted!
ar-Arab: %s مسموح به!

en: %s is prohibited!
ar-Arab: %s ممنوع!

en: %s is neither permitted nor prohibited!
ar-Arab: %s ليس مسموحاً ولا ممنوعاً!

en:  Test
ar-Arab:  اختبار

en: Clear all
ar-Arab: مسح الكل

en: Select all
ar-Arab: تحديد الكل

en: Select all pending
ar-Arab: تحديد كل الموجود في الانتظار

en: Reject
ar-Arab: رفض

en: Approved
ar-Arab: مقبول

en: Approve
ar-Arab: قبول

en: Rejected
ar-Arab: مرفوض

en: Testing...
ar-Arab: جاري الاختبار...

en: AJAX error (%s alert)
ar-Arab: خطأ أجاكس (%s تنبيه)

en: No camera detected.
ar-Arab: لم يتم الكشف عن أي كاميرا.

en: Could not access camera.
ar-Arab: تعذر الوصول إلى الكاميرا.

en: Access to camera denied.
ar-Arab: تم رفض الوصول إلى الكاميرا.

en: This feature is available only in secure contexts (HTTPS).
ar-Arab: هذه الميزة متاحة فقط في السياقات الآمنة (HTTPS).

en: An unknown error occurred:
ar-Arab: حدث خطأ غير معروف:

en: Edit booking
ar-Arab: تحرير الحجز

en: Place booking
ar-Arab: وضع حجز

en: years
ar-Arab: عاماً

en: Search for a patron
ar-Arab: بحث عن مستفيد

en: Select item
ar-Arab: تحديد مادة

en: Are you sure you want to remove this recall?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة هذا الاستدعاء؟

en: The recall may have already been cancelled. Please refresh the page.
ar-Arab: ربما تم بالفعل إلغاء الاستدعاء. يرجى تحديث الصفحة.

en: Cancelled
ar-Arab: ملغاة

en: Are you sure you want to expire this recall?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إنهاء هذا الاستدعاء؟

en: The recall may have already been expired. Please refresh the page.
ar-Arab: قد يكون الاستدعاء قد انتهى بالفعل. يرجى تحديث الصفحة.

en: Expired
ar-Arab: منتهى

en: Are you sure you want to revert the waiting status of this recall?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد عكس حالة الانتظار لهذا الاستدعاء؟

en: The recall waiting status may have already been reverted. Please refresh the page.
ar-Arab: ربما تم بالفعل عكس حالة انتظار الاسترجاع. يرجى تحديث الصفحة.

en: Waiting status reverted
ar-Arab: تم عكس حالة الانتظار

en: Are you sure you want to mark this recall as overdue?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد جعل هذا الاستدعاء متأخر؟

en: The recall may have already been marked as overdue. Please refresh the page.
ar-Arab: ربما تم بالفعل وضع علامة على الاستدعاء على أنه متأخر. يرجى تحديث الصفحة.

en: Marked overdue
ar-Arab: تم الإشارة إليه كمتأخر

en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة هذا الاستدعاء وإعادة المادة إلى المكتبة الرئيسية؟

en: The recall may have already been removed. Please refresh the page.
ar-Arab: ربما تمت إزالة الاستدعاء بالفعل. يرجى تحديث الصفحة.

en: Are you sure you want to remove the selected recall(s)?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة الاستدعاءات المحددة؟

en: Please make a selection.
ar-Arab: يرجى التحديد.

en: %s (current status)
ar-Arab: %s (الحالة الحالية)

en: Are you sure you want to delete this rotating collection?
ar-Arab: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه المجموعة الدوارة؟

en: The results could not be loaded
ar-Arab: تعذر تحميل النتائج

en: Please delete %s character(s)
ar-Arab: يرجى حذف %s حرفاً

en: Please enter %s or more characters
ar-Arab: يرجى إدخال %s حرفاً أو أكثر

en: Loading more results…
ar-Arab: جاري تحميل المزيد من النتائج…

en: You can only select %s item(s)
ar-Arab: يمكنك تحديد %s مادة فقط

en: No results found
ar-Arab: لم يتم العثور على نتائج

en: Searching…
ar-Arab: جاري البحث...

en: Remove all items
ar-Arab: إزالة كل المواد

en: Remove item
ar-Arab: إزالة المادة

en: Are you sure you want to close this subscription?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد غلق هذا الاشتراك؟

en: Are you sure you want to reopen this subscription?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إعادة فتح هذا الاشتراك؟

en: Are you sure you want to delete this subscription?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا الاشتراك؟

en: Add an SMS cellular provider
ar-Arab: إضافة مقدم خدمة الرسائل النصية القصيرة

en: Edit provider %s
ar-Arab: تحرير مقدم الخدمة %s

en: Are you sure you want to delete %s? %s patron(s) are using it!
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف %s? %s مستفيداً يقومون باستخدامه!

en: Are you sure you want to delete %s?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف %s؟

en: Back to top
ar-Arab: عودة إلى الأعلى

en: An error occurred. Check the logs for details.
ar-Arab: لقد حدث خطأ. يرجى التحقق من السجلات للتفاصيل.

en: Frequency and subscription length provided doesn't combine well. Please consider entering an issue count rather than a time period.
ar-Arab: لا يتوافق التواتر ومدة الاشتراك المقدمة جيدًا. يرجى إدخال عدد الأعداد بدلاً من إدخال فترة زمنية.

en: If you wish to claim late or missing issues you must link this subscription to a vendor. Click OK to ignore or Cancel to return and enter a vendor
ar-Arab: إذا كنت ترغب في ادعاء تأخير أو ضياع أعداد، يجب عليك ربط هذا الاشتراك إلى مزود. قم بالنقر على موافق للتجاهل أو إلغاء للعودة وإدخال مزود

en: The vendor does not exist
ar-Arab: المزود غير موجود

en: You must choose or create a bibliographic record
ar-Arab: يجب عليك اختيار أو إنشاء تسجيلة ببليوغرافية

en: Bibliographic record does not exist!
ar-Arab: التسجيلة الببليوغرافية غير موجودة!

en: Number of issues to display to staff must be a number
ar-Arab: يجب أن يكون عدد الأعداد التي سيتم عرضها للموظفين رقماً

en: Number of issues to display to the public must be a number
ar-Arab: يجب أن يكون عدد الأعداد التي سيتم عرضها للجمهور رقماً

en: You must choose a first publication date
ar-Arab: يجب عليك اختيار تاريخ نشر أول

en: You must choose a subscription length or an end date.
ar-Arab: يجب عليك اختيار طول الاشتراك أو تاريخ الانتهاء.

en: You have modified the advanced prediction pattern. Please save your work or cancel modifications.
ar-Arab: لقد قمت بتعديل نمط التنبؤ المتقدم. يرجى حفظ عملك أو إلغاء التعديلات.

en: Warning! Present pattern has planned irregularities. Click on 'Test prediction pattern' to check if it's still valid
ar-Arab: تحذير! النمط التالي به شذوذات مخططة. قم بالنقر على 'اختبار نمط التنبؤ' للتحقق من صلاحيته

en: Please click on 'Test prediction pattern' before saving subscription.
ar-Arab: يرجى النقر على 'اختبار نمط التنبؤ' قبل حفظ الاشتراك.

en: Frequency is not defined
ar-Arab: لم يتم تعريف التواتر

en: First publication date is not defined
ar-Arab: لم يتم تعريف أول تاريخ للنشر

en: Next issue publication date is not defined
ar-Arab: لم يتم تعريف تاريخ نشر العدد التالي

en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s): %s
ar-Arab: لا يمكن اختبار نمط التنبؤ للأسباب التالية: %s

en: Please enter a name for this pattern
ar-Arab: يرجى إدخال اسم لهذا النمط

en: This pattern name already exists. Do you want to modify it?
ar-Arab: اسم النمط موجود بالفعل. هل ترغب في تعديله؟

en: Warning: This will modify the pattern for all subscriptions that are using it.
ar-Arab: تحذير: سيقوم ذلك بتغيير النمط لكل الاشتراكات التي تستخدمه.

en: Something went wrong. Unable to create a new numbering pattern.
ar-Arab: لقد حدث خطأ ما. غير قادر على إنشاء نمط ترقيم جديد.

en: Searching for subscription in Mana Knowledge Base
ar-Arab: البحث عن الاشتراك في قاعدة معرفة مانا

en: Results from Mana Knowledge Base
ar-Arab: النتائج من قاعدة معرفة مانا

en: Show Mana results
ar-Arab: عرض نتائج مانا

en: Subscription found on Mana Knowledge Base:
ar-Arab: الاشتراك الذي تم العثور عليه في قاعدة معرفة مانا:

en: No subscription found on Mana Knowledge Base
ar-Arab: لم يتم العثور على اشتراكات في قاعدة معرفة مانا

en: Please feel free to share your pattern with all others librarians once you are done
ar-Arab: لا تتردد في مشاركة النمط الخاص بك مع كل موظفي المكتبات الآخرين بمجرد الانتهاء

en: This bibliographic record does not exist
ar-Arab: التسجيلة الببليوغرافية غير موجودة

en: Deactivate filters
ar-Arab: إيقاف المنقحات

en: Activate filters
ar-Arab: تنشيط المنقحات

en: Are you sure you want to delete this cover image?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف صورة هذا الغلاف؟

en: Directory is not writeable
ar-Arab: الدليل غير قابل للكتابة

en: Error code 0 not used
ar-Arab: خطأ الكود 0 غير مستخدم

en: File already exists
ar-Arab: الملف موجود بالفعل

en: Root directory for uploads not defined
ar-Arab: لم يتم تعريف الدليل الأصلي للملفات المرفوعة

en: Temporary directory for uploads not defined
ar-Arab: لم يتم تعريف الدليل المؤقت للمواد المرفوعة

en: Upload status:
ar-Arab: حالة التحميل:

en: Failed
ar-Arab: فشل

en: Denied
ar-Arab: مرفوض

en: An error occurred while uploading.
ar-Arab: حدث خطأ أثناء التحميل.

en: Error:
ar-Arab: خطأ:

en: This tool only accepts ZIP files or GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
ar-Arab: تقبل هذه الأداة فقط ملفات مضغوطة (ZIP) أو صور GIF أو JPEG أو PNG أو XPM.

en: File name:
ar-Arab: اسم الملف:

en: File type:
ar-Arab: نوع الملف:

en: File size:
ar-Arab: حجم الملف:

en: An error occurred on deleting this image
ar-Arab: لقد حدث خطأ أثناء حذف هذه الصورة

en: View comparison
ar-Arab: عرض المقارنة

en: Showing results for %s
ar-Arab: عرض النتائج لـ %s

en: You can select maximum of two checkboxes
ar-Arab: يمكنك تحديد مربعي تحديد بحد أقصى

en: You must select two entries to compare
ar-Arab: يجب عليك تحديد مدخلين للمقارنة

en: Submit
ar-Arab: تقديم

en: Close
ar-Arab: إغلاق

en: Submitting...
ar-Arab: جاري التقديم...

en: Licenses
ar-Arab: التراخيص

en: Agreement license %s
ar-Arab: ترخيص الاتفاقية %s

en: Remove this license
ar-Arab: إزالة هذا الترخيص

en: License
ar-Arab: ترخيص

en: Status
ar-Arab: حالة

en: Physical location
ar-Arab: الموقع المادي

en: Notes
ar-Arab: ملاحظات

en: Add new license
ar-Arab: إضافة ترخيص جديد

en: There are no licenses created yet
ar-Arab: لم يتم إنشاء أي تراخيص بعد

en: Periods
ar-Arab: فترات

en: Agreement period %s
ar-Arab: فترة الاتفاقية %s

en: Remove this period
ar-Arab: إزالة هذه الفترة

en: Start date
ar-Arab: تاريخ البدء

en: End date
ar-Arab: تاريخ الانتهاء

en: Cancellation deadline
ar-Arab: الموعد النهائي للإلغاء

en: Add new period
ar-Arab: إضافة فترة جديدة

en: Related agreements
ar-Arab: اتفاقيات ذات صلة

en: Related agreement %s
ar-Arab: اتفاقيات ذات صلة %s

en: Remove this relationship
ar-Arab: إزالة هذه العلاقة

en: Related agreement
ar-Arab: اتفاقية ذات صلة

en: Relationship
ar-Arab: العلاقة

en: Add new related agreement
ar-Arab: إضافة اتفاقية جديدة ذات صلة

en: There are no other agreements created yet
ar-Arab: لا توجد اتفاقيات أخرى تم إنشاؤها بعد

en: Edit agreement #%s
ar-Arab: تحرير الاتفاقية #%s

en: New agreement
ar-Arab: اتفاقية جديدة

en: Agreement name
ar-Arab: اسم الاتفاقية

en: Vendor
ar-Arab: المزود

en: Closure reason
ar-Arab: سبب الإغلاق

en: Is perpetual
ar-Arab: دائم

en: Renewal priority
ar-Arab: أولوية التجديد

en: License info
ar-Arab: معلومات الترخيص

en: A license is used several times
ar-Arab: يتم استخدام الترخيص عدة مرات

en: An agreement is used as relationship several times
ar-Arab: يتم استخدام الاتفاقية كعلاقة عدة مرات

en: Only one controlling license is allowed
ar-Arab: يُسمح بترخيص تحكم واحد فقط

en: File size exceeds maximum allowed: %s MB
ar-Arab: يتجاوز حجم الملف الحد الأقصى المسموح به: %s ميجابايت

en: Agreement user %s is missing a user
ar-Arab: مستخدم الاتفاقية %s يفتقد مستخدماً

en: Agreement updated
ar-Arab: تم تحديث الاتفاقية

en: Agreement created
ar-Arab: تم إنشاء الاتفاقية

en: Filter by expired
ar-Arab: تنقيح حسب المنتهي

en: on
ar-Arab: في

en: Show mine only
ar-Arab: عرض الخاص بي فقط

en: There are no agreements defined
ar-Arab: لم يتم تحديد أي اتفاقيات

en: Select
ar-Arab: تحديد

en: Are you sure you want to remove this agreement?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة هذه الاتفاقية؟

en: Yes, delete
ar-Arab: نعم، إحذف

en: No, do not delete
ar-Arab: لا، لا تقم بالحذف

en: Agreement %s deleted
ar-Arab: تم حذف الاتفاقية %s

en: Agreement #%s
ar-Arab: الاتفاقية #%s

en: Period start
ar-Arab: بداية الفترة

en: Period end
ar-Arab: نهاية الفترة

en: Period note
ar-Arab: ملاحظة الفترة

en: Users
ar-Arab: المستخدمين

en: Role
ar-Arab: الدور

en: Packages
ar-Arab: الحزم

en: Documents
ar-Arab: المستندات

en: Document %s
ar-Arab: مستند %s

en: Remove this document
ar-Arab: إزالة هذا المستند

en: File
ar-Arab: الملف

en: Select a file
ar-Arab: تحديد ملف

en: Update file
ar-Arab: تحديث ملف

en: File name
ar-Arab: اسم الملف

en: File type
ar-Arab: نوع الملف

en: File description
ar-Arab: وصف الملف

en: Uploaded on
ar-Arab: تم التحميل في

en: Add new document
ar-Arab: إضافة مستند جديد

en: Add new agreement
ar-Arab: إضافة اتفاقية جديدة

en: This agreement is already linked with this package
ar-Arab: هذه الاتفاقية مرتبطة بالفعل بهذه الحزمة

en: Hide filters
ar-Arab: إخفاء المنقحات

en: Show filters
ar-Arab: إظهار المنقحات

en: Title
ar-Arab: عنوان

en: Publication type
ar-Arab: نوع المنشور

en: Selection status
ar-Arab: حالة التحديد

en: Selected
ar-Arab: محدد

en: Not selected
ar-Arab: غير محدد

en: Is selected
ar-Arab: محدد

en: Package name
ar-Arab: اسم الحزمة

en: Content type
ar-Arab: نوع المحتوى

en: %s packages found locally
ar-Arab: تم العثور على %s حزمة محلياً

en: Type
ar-Arab: النوع

en: Package #%s
ar-Arab: الحزمة #%s

en: Add package to holdings
ar-Arab: إضافة حزمة إلى المقتنيات

en: Remove package from holdings
ar-Arab: إزالة حزمة من المقتنيات

en: External ID
ar-Arab: معرف خارجي

en: Package type
ar-Arab: نوع الحزمة

en: Created on
ar-Arab: تم الإنشاء في

en: Resource #%s
ar-Arab: المورد #%s

en: Add title to holdings
ar-Arab: إضافة عنوان إلى المقتنيات

en: Remove title from holdings
ar-Arab: إزالة عنوان من المقتنيات

en: Resource information
ar-Arab: معلومات المورد

en: Resource identifier
ar-Arab: معرف المورد

en: Publication title
ar-Arab: عنوان المنشور

en: Publisher name
ar-Arab: اسم الناشر

en: Print-format identifier
ar-Arab: معرف التنسيق الورقي

en: Online-format identifier
ar-Arab: معرف التنسيق عبر الإنترنت

en: Package
ar-Arab: حزمة

en: Package content type
ar-Arab: نوع محتوى الحزمة

en: Coverage dates
ar-Arab: تواريخ التغطية

en: Please enter a search term
ar-Arab: يرجى إدخال مصطلح البحث

en: %s titles found locally
ar-Arab: تم العثور على %s عنواناً محلياً

en: Identifier
ar-Arab: معرف

en: ISBN (Print): %s
ar-Arab: رقم ISBN (ورقي): %s

en: ISBN (Online): %s
ar-Arab: رقم ISBN (أونلاين): %s

en: Title #%s
ar-Arab: العنوان #%s

en: Title identifier
ar-Arab: معرف العنوان

en: Local bibliographic record
ar-Arab: تسجيلة ببليوغرافية محلية

en: Date of first serial issue available online
ar-Arab: تاريخ أول عدد من الدورية متاح على الإنترنت

en: Number of first volume available online
ar-Arab: رقم أول مجلد متاح على الإنترنت

en: Number of first issue available online
ar-Arab: رقم أول عدد متاح على الإنترنت

en: Date of last issue available online
ar-Arab: تاريخ آخر عدد متاح على الإنترنت

en: Number of last volume available online
ar-Arab: رقم آخر مجلد متاح على الإنترنت

en: Number of last issue available online
ar-Arab: رقم آخر عدد متاح على الإنترنت

en: Title-level URL
ar-Arab: عنوان URL على مستوى العنوان

en: First author
ar-Arab: المؤلف الأول

en: Embargo information
ar-Arab: معلومات الحظر

en: Coverage depth
ar-Arab: عمق التغطية

en: Date the monograph is first published in print
ar-Arab: تاريخ نشر الدراسة لأول مرة مطبوعة

en: Date the monograph is first published online
ar-Arab: تاريخ نشر الدراسة لأول مرة عبر الإنترنت

en: Number of volume for monograph
ar-Arab: رقم المجلد للدراسة

en: Edition of the monograph
ar-Arab: طبعة الدراسة

en: First editor
ar-Arab: المحرر الأول

en: Title identifier of the parent publication
ar-Arab: معرف عنوان المنشور الأصلي

en: Title identifier of any preceding publication title
ar-Arab: معرف العنوان لأي عنوان منشور سابق

en: Access type
ar-Arab: نوع الوصول

en: Agreements
ar-Arab: الاتفاقيات

en: Agreement %s
ar-Arab: الاتفاقية %s

en: Remove this agreement
ar-Arab: إزالة هذه الاتفاقية

en: Agreement
ar-Arab: اتفاقية

en: There are no agreements created yet
ar-Arab: لم يتم إنشاء أي اتفاقيات حتى الآن

en: Edit package #%s
ar-Arab: تحرير الحزمة #%s

en: New package
ar-Arab: حزمة جديدة

en: Content type:
ar-Arab: نوع المحتوى:

en: An agreement is used several times
ar-Arab: يتم استخدام الاتفاقية عدة مرات

en: Package updated
ar-Arab: تم تحديث الحزمة

en: Package created
ar-Arab: تم إنشاء الحزمة

en: There are no packages defined
ar-Arab: لا توجد حزم محددة

en: Are you sure you want to remove this package?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة هذه الحزمة؟

en: Local package %s deleted
ar-Arab: تم حذف الحزمة المحلية %s

en: Titles (%s)
ar-Arab: العناوين (%s)

en: Edit title #%s
ar-Arab: تحرير العنوان #%s

en: New title
ar-Arab: عنوان جديد

en: A package is used several times
ar-Arab: يتم استخدام الحزمة عدة مرات

en: Title updated
ar-Arab: تم تحديث العنوان

en: Title created
ar-Arab: تم إنشاء العنوان

en: Package %s
ar-Arab: الحزمة %s

en: Remove from this package
ar-Arab: إزالة من هذه الحزمة

en: Proxy
ar-Arab: بروكسي

en: Add to another package
ar-Arab: إضافة إلى حزمة أخرى

en: There are no packages created yet
ar-Arab: لم يتم إنشاء أي حزم بعد

en: Import from a list
ar-Arab: استيراد من قائمة

en: Import in progress,
ar-Arab: الاستيراد قيد التقدم،

en: see job #%s
ar-Arab: انظر المهمة #%s

en: To the following local package
ar-Arab: إلى الحزمة المحلية التالية

en: Cannot import, no package selected
ar-Arab: لا يمكن الاستيراد، لم يتم تحديد أي حزمة

en: Import
ar-Arab: استيراد

en: There are no titles defined
ar-Arab: لا توجد عناوين محددة

en: Are you sure you want to remove this title?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة هذا العنوان؟

en: Local title %s deleted
ar-Arab: تم حذف العنوان المحلي %s

en: Contributors
ar-Arab: المساهمين

en: Edit license %s
ar-Arab: تحرير الترخيص %s

en: New license
ar-Arab: ترخيص جديد

en: License name
ar-Arab: اسم الترخيص

en: License user %s is missing a user
ar-Arab: هناك مستخدم ناقص في مستخدم الترخيص %s

en: License updated
ar-Arab: تم تحديث الترخيص

en: License created
ar-Arab: تم إنشاء الترخيص

en: There are no licenses defined
ar-Arab: لا توجد تراخيص محددة

en: Are you sure you want to remove this license?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة هذا الترخيص؟

en: License %s deleted
ar-Arab: تم حذف الترخيص %s

en: Started on
ar-Arab: بدأ في

en: Ended on
ar-Arab: انتهى في

en: License #%s
ar-Arab: الترخيص #%s

en: The e-resource management module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a> to use it
ar-Arab: تم تعطيل نظام إدارة الموارد الإلكترونية الفرعي، قم بتشغيل <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a> لاستخدامه

en: Data provider
ar-Arab: مزود البيانات

en: Data provider name
ar-Arab: اسم مزود البيانات

en: Service type
ar-Arab: نوع الخدمة

en: Report types
ar-Arab: أنواع التقارير

en: SUSHI credentials
ar-Arab: بيانات دخول سوشي

en: Service URL
ar-Arab: عنوان URL للخدمة

en: Report release
ar-Arab: إصدار التقرير

en: Customer ID
ar-Arab: معرف العميل

en: Requestor ID
ar-Arab: معرف مقدم الطلب

en: API key
ar-Arab: مفتاح واجهة برمجة التطبيقات

en: Requestor name
ar-Arab: اسم مقدم الطلب

en: Requestor email
ar-Arab: البريد الإلكتروني لمقدم الطلب

en: There are no import logs defined
ar-Arab: لا توجد سجلات استيراد محددة

en: Download
ar-Arab: تنزيل

en: Are you sure you want to remove this file?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة هذا الملف؟

en: File %s deleted
ar-Arab: تم حذف الملف %s

en: Filename
ar-Arab: اسم الملف

en: Import date
ar-Arab: تاريخ الاستيراد

en: Imported by
ar-Arab: استيراد بواسطة

en: Manual upload:
ar-Arab: تحميل يدوي:

en: Clear form
ar-Arab: مسح النموذج

en: Edit usage data provider #%s
ar-Arab: تحرير مزود بيانات الاستخدام #%s

en: New usage data provider
ar-Arab: موفر بيانات استخدام جديد

en: Type at least two characters to search
ar-Arab: اكتب حرفين على الأقل للبحث

en: Searching...
ar-Arab: جاري البحث...

en: Create manually
ar-Arab: إنشاء يدوي

en: Create from registry
ar-Arab: إنشاء من سجل

en: Harvester status
ar-Arab: حالة أداة الحصاد

en: Unselect all
ar-Arab: إلغاء تحديد الكل

en: Sushi credentials
ar-Arab: بيانات استخدام سوشي

en: Credentials information
ar-Arab: معلومات بيانات الدخول

en: Customer ID info
ar-Arab: معلومات معرف العميل

en: Requestor ID info
ar-Arab: معلومات معرف مقدم االطلب

en: API key info
ar-Arab: معلومات مفتاح واجهة برمجة التطبيقات

en: Please refer to the
ar-Arab: يرجى الرجوع إلى

en: COUNTER registry
ar-Arab: سجل COUNTER

en: for more information.
ar-Arab: للمزيد من المعلومات.

en: This provider does not currently support any COUNTER 5 reports via SUSHI.
ar-Arab: لا يدعم مقدم هذه الخدمة حالياً أي تقارير COUNTER 5 عبر SUSHI.

en: Data provider updated
ar-Arab: تم تحديث مزود البيانات

en: Data provider created
ar-Arab: تم إنشاء مزود البيانات

en: Data providers summary
ar-Arab: ملخص مزودي البيانات

en: There are no usage data providers defined
ar-Arab: لم يتم تحديد أي موفر بيانات استخدام

en: Run now
ar-Arab: تشغيل الآن

en: Test
ar-Arab: اختبار

en: Are you sure you want to remove this data provider?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة مزود البيانات هذا؟

en: Data provider %s deleted
ar-Arab: تم حذف مزود البيانات %s

en: This data provider is set to 'Inactive', do you wish to update the status to 'Active'?
ar-Arab: تم تعيين مزود البيانات هذا إلى'غير نشط'، هل ترغب في تحديث الحالة إلى 'نشط'؟

en: Yes, update status
ar-Arab: نعم، قم بتحديث الحالة

en: No, do not update status
ar-Arab: لا، لا تقم بتحديث الحالة

en: Updated status for usage data provider %s
ar-Arab: تم تحديث حالة موفر بيانات الاستخدام %s

en: Are you sure you want to run the harvester for this data provider?
ar-Arab: هل أنت متأكد أنك تريد تشغيل أداة الحصاد لمزود البيانات هذا؟

en: Yes, run
ar-Arab: نعم، قم بالتشغيل

en: No, do not run
ar-Arab: لا، لا تقم بالتشغيل

en: Begin date
ar-Arab: تاريخ البدء

en: Harvester connection was successful for usage data provider %s
ar-Arab: كان اتصال أداة الحصاد ناجحاً لموفر بيانات الاستخدام %s

en: No connection for usage data provider %s, please check your credentials and try again.
ar-Arab: لا يوجد اتصال بموفر بيانات الاستخدام %s، يرجى التحقق من البيانات الخاصة بك وإعادة المحاولة مرة أخرى.

en: This data provider is inactive - connection testing is not possible
ar-Arab: مزود البيانات هذا غير نشط - اختبار الاتصال غير ممكن

en: Last run
ar-Arab: آخر تشغيل

en: Data provider #%s
ar-Arab: تحرير مزود الخدمة %s

en: Detail
ar-Arab: التفاصيل

en: Manual upload
ar-Arab: تحميل يدوي

en: Import logs
ar-Arab: استيراد السجلات

en: Usage data provider %s deleted
ar-Arab: تم حذف مزود بيانات الاستخدام %s

en: Data providers list
ar-Arab: قائمة مزودي البيانات

en: Provider
ar-Arab: موفر الخدمة

en: Start
ar-Arab: بدء

en: End
ar-Arab: انتهاء

en: New data provider
ar-Arab: مزود بيانات جديد

en: Build a custom report
ar-Arab: إنشاء تقرير مخصص

en: Select report data
ar-Arab: حدد بيانات التقرير

en: Data display
ar-Arab: عرض البيانات

en: Choose data provider
ar-Arab: اختر مزود البيانات

en: Choose report
ar-Arab: اختر التقرير

en: Choose metric type
ar-Arab: اختر نوع المقياس

en: Choose access type
ar-Arab: اختر نوع الوصول

en: Start year
ar-Arab: سنة البدء

en: Please enter year in format YYYY
ar-Arab: يرجى إدخال السنة بالتنسيق YYYY

en: Start month
ar-Arab: شهر البدء

en: End year
ar-Arab: سنة الانتهاء

en: End month
ar-Arab: شهر الانتهاء

en: Keyword
ar-Arab: الكلمة المفتاحية

en: Select report columns
ar-Arab: حدد أعمدة التقرير

en: Select date display method
ar-Arab: اختر طريقة عرض التاريخ

en: Display data filtered by year
ar-Arab: عرض البيانات التي تم تنقيحها حسب السنة

en: Yes - Table will be limited to 12 columns (Jan-Dec) with the option to switch between years
ar-Arab: نعم - سيقتصر الجدول على 12 عمودًا (من يناير إلى ديسمبر) مع خيار التبديل بين السنوات

en: No - Table will include one column for every month of data selected
ar-Arab: لا - سيتضمن الجدول عموداً واحداً لكل شهر من البيانات المحددة

en: Select which months to display
ar-Arab: حدد الأشهر التي سيتم عرضها

en: Save report
ar-Arab: حفظ التقرير

en: Usage statistics reports
ar-Arab: تقارير إحصائيات الاستخدام

en: Saved reports
ar-Arab: التقارير المحفوظة

en: Create report
ar-Arab: إنشاء تقرير

en: No data providers have been created -  no report data will be available
ar-Arab: لم يتم إنشاء أي موفري بيانات - لن تتوفر أي بيانات تقرير

en: Display by year
ar-Arab: عرض حسب السنة

en: Metric
ar-Arab: مقياس

en: Period total
ar-Arab: إجمالي الفترة

en: You have not saved any reports yet, please create a report.
ar-Arab: لم تقم بحفظ أي تقارير بعد، يرجى إنشاء تقرير.

en: Select saved report
ar-Arab: اختر تقريراً محفوظاً

en: Delete report
ar-Arab: حذف التقرير

en: Report deleted successfully
ar-Arab: تم حذف التقرير بنجاح

en: No report was selected - could not delete
ar-Arab: لم يتم تحديد أي تقرير - تعذر الحذف

en: Remove this user
ar-Arab: إزالة هذا المستخدم

en: User
ar-Arab: مستخدم

en: Select user
ar-Arab: اختر مستخدماً

en: Add new user
ar-Arab: إضافة مستخدم جديد

en: Remove
ar-Arab: إزالة

en: The preservation module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">PreservationModule</a> to use it
ar-Arab: نظام الحفظ الفرعي معطل، قم بتشغيل <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">PreservationModule</a> لاستخدامه

en: Edit preservation settings
ar-Arab: تحرير إعدادات الحفظ

en: General settings
ar-Arab: إعدادات عامة

en: Status for item added to waiting list
ar-Arab: حالة المادة المضافة إلى قائمة الانتظار

en: Default status for item added to train
ar-Arab: الحالة الافتراضية للمادة المضافة إلى الصف

en: Settings updated
ar-Arab: تم تحديث الإعدادات

en: Processings
ar-Arab: عمليات المعالجة

en: Remove this processing
ar-Arab: إزالة هذه المعالجة

en: Edit this processing
ar-Arab: تحرير هذه المعالجة

en: Add new processing
ar-Arab: إضافة معالجة جديدة

en: Are you sure you want to remove this processing?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة هذه المعالجة؟

en: Processing %s deleted
ar-Arab: تم حذف المعالجة %s

en: This processing cannot be deleted, it is already in used.
ar-Arab: لا يمكن حذف هذه المعالجة، فهي قيد الاستخدام بالفعل.

en: Edit processing #%s
ar-Arab: تحرير المعالجة #%s

en: New processing
ar-Arab: معالجة جديدة

en: Processing name
ar-Arab: اسم المعالجة

en: Letter template for printing slip
ar-Arab: قالب الحروف لطباعة الكعب

en: Attributes
ar-Arab: السمات

en: Be careful when removing attributes from this processing: the items using it will be impacted as well!
ar-Arab: يرجى توخي الحذر عند إزالة السمات من هذه المعالجة: المواد التي تستخدمها ستتأثر أيضًا!

en: Attribute %s
ar-Arab: السمة %s

en: Remove this attribute
ar-Arab: إزالة هذه السمة

en: Options
ar-Arab: خيارات

en: DOES NOT EXIST!
ar-Arab: غير موجود!

en: Add new attribute
ar-Arab: إضافة سمة جديدة

en: Authorized value
ar-Arab: قيمة استناد

en: Free text
ar-Arab: نص حر

en: Database column
ar-Arab: عمود قاعدة البيانات

en: Processing updated
ar-Arab: تم تحديث المعالجة

en: Processing created
ar-Arab: تم إنشاء المعالجة

en: Processing #%s
ar-Arab: جاري معالجة #%s

en: Edit this template
ar-Arab: تحرير هذا القالب

en: Unknown
ar-Arab: غير معروف

en: There are no attributes defined for this processing.
ar-Arab: لا توجد سمات محددة لهذه المعالجة.

en: Edit train #%s
ar-Arab: تحرير الصف #%s

en: New train
ar-Arab: صف جديد

en: Status for item added to this train
ar-Arab: حالة المادة المضافة إلى هذا الصف

en: Default processing
ar-Arab: المعالجة الافتراضية

en: Train updated
ar-Arab: تم تحرير الصف

en: Train created
ar-Arab: تم إنشاء الصف

en: Edit item #%s
ar-Arab: تحرير المادة #%s

en: Add new item to %s
ar-Arab: إضافة مادة جديدة إلى %s

en: Itemnumber
ar-Arab: رقم المادة

en: Processing
ar-Arab: جاري المعالجة

en: Barcode
ar-Arab: الباركود

en: Cannot find item with this barcode. It must be in the waiting list.
ar-Arab: لا يمكن العثور على مادة بهذا الباركود. من المحتمل أن تكون في قائمة الانتظار.

en: Item updated
ar-Arab: تم تحديث المواد

en: Item added to train
ar-Arab: تمت إضافة المواد إلى الصف

en: Add new items to %s
ar-Arab: إضافة مواد جديدة إلى %s

en: Itemnumbers
ar-Arab: أرقام المواد

en: Cannot be edited now, the value will be retrieved from %s
ar-Arab: لا يمكن التحرير الآن، سيتم استرداد القيمة من %s

en: %s items have been added to train %s.
ar-Arab: تمت إضافة %s مادة إلى الصف %s.

en: No items have been added to the train.
ar-Arab: لم تتم إضافة أي مواد إلى الصف.

en: Filter by
ar-Arab: تنقيح حسب

en: Closed
ar-Arab: مغلق

en: Sent
ar-Arab: مرسل

en: Received
ar-Arab: مستلم

en: There are no trains defined
ar-Arab: لا توجد صفوف معرّفة

en: Add items
ar-Arab: إضافة مواد

en: Are you sure you want to remove this train?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة هذا الصف؟

en: Train %s deleted
ar-Arab: تم حذف الصف %s

en: Cannot add items to a closed train
ar-Arab: لا يمكن إضافة مواد إلى صف مغلق

en: Closed on
ar-Arab: تم الإغلاق في

en: Sent on
ar-Arab: تم الإرسال في

en: Received on
ar-Arab: تم الاستلام في

en: Copy item to the following train
ar-Arab: نسخ المادة إلى الصف التالي

en: Select a train
ar-Arab: اختر صفاً

en: Send
ar-Arab: إرسال

en: Receive
ar-Arab: استلام

en: Train #%s
ar-Arab: صف #%s

en: Items
ar-Arab: المواد

en: Actions:
ar-Arab: إجراءات:

en: Print slips
ar-Arab: طباعة الكعوب

en: ID
ar-Arab: معرف

en: Are you sure you want to remove this item?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة هذه المادة؟

en: Yes, remove
ar-Arab: نعم، قم بالإلزالة

en: No, do not remove
ar-Arab: لا، لا تقم بالإزالة

en: Item removed
ar-Arab: تمت إزالة المادة

en: Item copied successfully.
ar-Arab: تم نسخ المادة بنجاح.

en: Item cannot be copied to a train, it is already in a non-received train.
ar-Arab: لا يمكن نسخ المادة إلى الصف، فهي موجودة بالفعل في صف مواد غير مستلمة.

en: Print slip
ar-Arab: طباعة الكعب

en: Add items to waiting list
ar-Arab: أضف مواد إلى قائمة الانتظار

en: Barcode list
ar-Arab: قائمة الباركود

en: Add items to a train
ar-Arab: أضف مواد إلى الصف

en: You need to configure this module first.
ar-Arab: يجب عليك تهيئة هذا النظام الفرعي أولاً.

en: Add to waiting list
ar-Arab: أضف إلى قائمة الانتظار

en: Add last %s items to a train
ar-Arab: إضافة آخر %s مادة إلى الصف

en: There are no items in the waiting list
ar-Arab: لا توجد مواد في قائمة الانتظار

en: %s new items added. %s items not found.
ar-Arab: تمت إضافة %s مادة جديدة. لم يتم العثور على %s مادة.

en: %s new items added.
ar-Arab: تمت إضافة %s مادة جديدة.

en: No items added
ar-Arab: لم تتم إضافة أي مواد

en: Are you sure you want to remove this item from the waiting list?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة هذه المادة من قائمة الانتظار؟

en: Item removed from the waiting list
ar-Arab: تمت إزالة المادة من قائمة الانتظار

en: Author
ar-Arab: المؤلف

en: Call number
ar-Arab: رقم الاستدعاء

en: E-resource management
ar-Arab: إدارة الموارد الإلكترونية

en: Show agreement
ar-Arab: إظهار الاتفاقية

en: Add agreement
ar-Arab: إضافة اتفاقية

en: Edit agreement
ar-Arab: تحرير الاتفاقية

en: Show license
ar-Arab: إظهار الترخيص

en: Add license
ar-Arab: إضافة ترخيص

en: Edit license
ar-Arab: تحرير الترخيص

en: eHoldings
ar-Arab: المقتنيات الإلكترونية

en: Local
ar-Arab: محلي

en: Show package
ar-Arab: إظهار الحزمة

en: Add package
ar-Arab: إضافة حزمة

en: Edit package
ar-Arab: تحرير الحزمة

en: Titles
ar-Arab: العناوين

en: Show title
ar-Arab: إظهار العنوان

en: Add title
ar-Arab: إضافة عنوان

en: Edit title
ar-Arab: تحرير العنوان

en: Resource
ar-Arab: مورد

en: EBSCO
ar-Arab: إبسكو

en: eUsage
ar-Arab: الاستخدام الإلكتروني

en: Data providers
ar-Arab: تحرير المزودين

en: Show provider
ar-Arab: إظهار المزود

en: Add data provider
ar-Arab: إضافة مزود بيانات

en: Edit data provider
ar-Arab: تحرير مزود البيانات

en: View report
ar-Arab: عرض التقرير

en: Preservation
ar-Arab: حفظ

en: Home
ar-Arab: الصفحة الرئيسية

en: Trains
ar-Arab: صفوف

en: Show train
ar-Arab: إظهار صف

en: Add item to train
ar-Arab: إضافة مادة إلى صف

en: Add items to train
ar-Arab: إضافة مواد إلى صف

en: Edit item in train
ar-Arab: تحرير مادة في صف

en: Add train
ar-Arab: إضافة صف

en: Edit train
ar-Arab: تحرير صف

en: Waiting list
ar-Arab: قائمة الانتظار

en: Settings
ar-Arab: الإعدادات

en: Show processing
ar-Arab: إظهار المعالجة

en: Add processing
ar-Arab: إضافة معالجة

en: Edit processing
ar-Arab: تحرير معالجة

en: supersedes
ar-Arab: يحل محل

en: is superseded by
ar-Arab: تم حل محله بـ

en: provides post-cancellation access for
ar-Arab: يوفر الوصول بعد الإلغاء لـ

en: has post-cancellation access in
ar-Arab: له حق الوصول بعد الإلغاء في

en: tracks demand-driven acquisitions for
ar-Arab: يتتبع عمليات التزويد المدفوعة بالطلب لـ

en: has demand-driven acquisitions in
ar-Arab: له عمليات تزويد مدفوعة بالطلب في

en: has backfile in
ar-Arab: له ملف خلفي في

en: has frontfile in
ar-Arab: له ملف أمامي في

en: related to
ar-Arab: ذو صلة بـ

en: Publisher
ar-Arab: الناشر

en: Platform
ar-Arab: المنصة

en: Publisher ID
ar-Arab: معرف الناشر

en: Online ISSN
ar-Arab: ردمد أونلاين

en: Print ISSN
ar-Arab: ردمد ورقي

en: DOI
ar-Arab: معرف الكائن الرقمي

en: AJAX error: receiving data from %s
ar-Arab: خطأ أجاكس: تلقي البيانات من %s

en: The page entered is not a number.
ar-Arab: الصفحة التي تم إدخالها ليست رقماً.

en: The page should be a number between 1 and %s.
ar-Arab: يجب أن تكون الصفحة رقماً بين 1 و %s.

en: Please choose at least one external target
ar-Arab: يرجى اختيار هدف خارجي واحد على الأقل

en: Search Google Books
ar-Arab: بحث كتب جوجل

en: Sorry, nothing found.
ar-Arab: عذراً، لم يتم العثور على شيء.

[ctx: Bibliographic record]
en: The item is already in your cart
ar-Arab: المادة موجودة بالفعل في سلتك

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been added to your cart
ar-Arab: تمت إضافة المادة إلى سلتك

[ctx: Bibliographic record]
en:  item(s) added to your cart
ar-Arab:  تمت إضافة المواد إلى سلتك

en: already in your cart
ar-Arab: موجودة في سلتك بالفعل

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was selected
ar-Arab: لم يتم تحديد مواد

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was added to your cart
ar-Arab: لم تتم إضافة أي مادة إلى سلتك

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been removed from your cart
ar-Arab: تمت إزالة المادة من سلتك

en: Scroll to the top of the page
ar-Arab: انتقل إلى أعلى الصفحة

en: Log in to your OverDrive account
ar-Arab: قم بتسجيل الدخول إلى حساب OverDrive الخاص بك

en: OverDrive account page
ar-Arab: صفحة حساب OverDrive

en: Log out of your OverDrive account
ar-Arab: قم بالخروج من حساب OverDrive الخاص بك

en: Checkouts
ar-Arab: الإعارات

en: Holds
ar-Arab: الحجوزات

en: Checked out until:
ar-Arab: معار حتى:

en: Get item
ar-Arab: الحصول على المادة

en: Check in
ar-Arab: رد

en: Are you sure you want to return this item?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إعادة هذه المادة؟

en: Check out
ar-Arab: إعارة

en: Are you sure you want to check out this item?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إعارة هذه المادة؟

en: Cancel hold
ar-Arab: إلغاء الحجز

en: Are you sure you want to cancel this hold?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء هذا الحجز؟

en: Item cannot be checked out. There are no available formats
ar-Arab: المادة لا يمكن اعارتها: لا توجد تنسيقات متاحة

en: Warning: Cannot be undone. Please confirm once again
ar-Arab: تحذير: لا يمكن التراجع. يرجى التأكيد مرة أخرى

en: Your rating: %s.
ar-Arab: تقييمك: %s .

en: Average rating: %s (%s votes)
ar-Arab: متوسط التقييم: %s (%s صوتًا)

en: Tags added:
ar-Arab: الوسوم التي تمت إضافتها:

en: Tags deleted:
ar-Arab: الوسوم المحذوفة:

en: Errors:
ar-Arab: الأخطاء:

en: Sorry, tags are not enabled on this system.
ar-Arab: معذرة، الوسوم غير مفعلة على هذا النظام.

en: Error! Your tag was entirely markup code.  It was NOT added.  Please try again with plain text.
ar-Arab: خطأ! كان وسمك عبارة عن رمز ترميزي بالكامل، ولم تتم إضافته. يرجى إعادة المحاولة مرة أخرى بنص عادي.

en: Error! Illegal parameter
ar-Arab: خطأ! معلمة غير مشروعة

en: Note: your tag contained markup code that was removed. The tag was added as
ar-Arab: ملاحظة: يحتوي وسمك على رمز ترميز تمت إزالته. تمت إضافة الوسم باسم

en: Error! Adding tags failed at
ar-Arab: خطأ! فشلت إضافة الوسوم في

en: Note: you can only tag an item with a given term once.  Check 'Tags' to see your current tags.
ar-Arab: ملاحظة: يمكنك وضع وسم على مادة بمصطلح معين مرة واحدة فقط. انظر 'الوسوم' لرؤية وسومك الحالية.

en: Error! You cannot delete the tag
ar-Arab: خطأ! لا يمكنك حذف الوسم

en: Note: you can only delete your own tags.
ar-Arab: ملاحظة: يمكنك حذف فقط الوسوم الخاصة بك.

en: You must be logged in to add tags.
ar-Arab: يجب عليك تسجيل الدخول لإضافة الوسوم.

en: Unable to add one or more tags.
ar-Arab: غير قادر على إضافة وسم واحد أو أكثر.
