Koha 23.11.08.001 - en to ar-Arab translation catalogue (1701 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
ar-Arab: خطأ: تعذر استرداد الإتاحة لهذا المعرّف

en: unknown
ar-Arab: غير معروف

en: Not for loan
ar-Arab: لا تعار

en: not available
ar-Arab: غير متاحة

en: Checked out
ar-Arab: معارة

en: Item lost
ar-Arab: مادة ضائعة

en: Item withdrawn
ar-Arab: المادة مسحوبة

en: Item damaged
ar-Arab: المادة تالفة

en: In transit
ar-Arab: في النقل

en: On hold
ar-Arab: في الحجز

en: available
ar-Arab: متاحة

en: alto
ar-Arab: ألتو

en: baritone
ar-Arab: باريتون (صوت جهير)

en: bass
ar-Arab: صوت عميق

en: child alto
ar-Arab: ألتو طفولي

en: child soprano
ar-Arab: سوبرانو طفولي

en: countertenor
ar-Arab: كونترتينور

en: child voice
ar-Arab: صوت طفولي

en: man's voice
ar-Arab: صوت رجالي

en: mezzo-soprano
ar-Arab: ميزو سوبرانو

en: reciting child's voice
ar-Arab: قراءة بصوت طفل

en: reciting voice
ar-Arab: صوت القراءة

en: reciting man's voice
ar-Arab: قراءة بصوت رجل

en: reciting woman's voice
ar-Arab: قراءة بصوت امرأة

en: soprano
ar-Arab: سوبرانو

en: tenor
ar-Arab: تنور

en: voice - unspecified
ar-Arab: صوت - غير محدد

en: woman's voice
ar-Arab: صوت امرأة

en: voice - other
ar-Arab: صوت - أخرى

en: bassoon
ar-Arab: باسون

en: basset-horn
ar-Arab: كلارينيت باسيت

en: bagpipe
ar-Arab: مزمار القربة

en: clarinet
ar-Arab: كلارينيت

en: cromorne
ar-Arab: كرومورن

en: double bassoon
ar-Arab: الباسون المزدوج

en: didjeridu
ar-Arab: ديدجيريدو

en: dulcian
ar-Arab: دولسيان

en: dvojnice
ar-Arab: مزمار بوسني

en: english horn
ar-Arab: كلارينيت إنجليزي

en: flageolet
ar-Arab: صافرة

en: fife
ar-Arab: ناي

en: flute
ar-Arab: فلوت

en: tabor pipe
ar-Arab: طبل ومزمار

en: gemshorn
ar-Arab: قرن عزف

en: hornpipe
ar-Arab: مزمار قرني

en: mouth organ
ar-Arab: هرمونيكا

en: musette
ar-Arab: موزيت

en: ney
ar-Arab: ناي

en: oboe d'amore
ar-Arab: مزمار داموري

en: oboe
ar-Arab: مزمار

en: oboe da caccia
ar-Arab: مزمار دا كاتشيا

en: piccolo
ar-Arab: ناي صغير

en: pommer
ar-Arab: بومر

en: panpipes
ar-Arab: بان فلوت

en: racket
ar-Arab: راكيت

en: recorder
ar-Arab: ريكوردر

en: rothophone
ar-Arab: روثفون

en: saxophone
ar-Arab: ساكسفون

en: shakuhachi
ar-Arab: شاكوهاتشي

en: zurna
ar-Arab: زورنا

en: sarrusophone
ar-Arab: ساروسفون

en: sordun
ar-Arab: سوردون

en: woodwind - unspecified
ar-Arab: آلة نفخ خشبية - غير محددة

en: vox humana
ar-Arab: صوت بشري

en: woodwind - other
ar-Arab: آلة نفخ خشبية - أخرى

en: alphorn
ar-Arab: ألفهورن

en: bombardon
ar-Arab: بومباردون

en: bersag horn
ar-Arab: بوق بيرساج

en: bugle
ar-Arab: نفير

en: carnyx
ar-Arab: كارنيكس

en: cow horn
ar-Arab: قرن بقرة

en: clarion
ar-Arab: كلاريون

en: cornet
ar-Arab: كورنيت

en: cornett
ar-Arab: كورنيت

en: duplex
ar-Arab: دوبلكس

en: euphonium
ar-Arab: بوق

en: hunting horn
ar-Arab: بوق الصيد

en: horn
ar-Arab: قرن

en: herald's trumpet
ar-Arab: بوق هيرالد

en: keyed bugle
ar-Arab: بوق ذو مفاتيح

en: oliphant
ar-Arab: أوليفانت

en: ophicleide
ar-Arab: بوق نحاسي

en: post horn
ar-Arab: نفير

en: russian horn
ar-Arab: بوق روسي

en: serpent
ar-Arab: أفعوانية

en: shofar
ar-Arab: شوفار

en: trombone
ar-Arab: الترومبون

en: trumpet
ar-Arab: ترومبيت

en: tuba
ar-Arab: توبا

en: brass - unspecified
ar-Arab: آلة نحاسية - غير محددة

en: valved bugle
ar-Arab: بوق ذو صمام

en: wagner tuba
ar-Arab: فاغنر توبا

en: brass - other
ar-Arab: آلة نحاسية - أخرى

en: arpeggione
ar-Arab: صوت تتابعي

en: baryton
ar-Arab: باريتون

en: bassett
ar-Arab: باسيت

en: bumbass
ar-Arab: بامباس

en: crwth
ar-Arab: كروتا

en: double bass
ar-Arab: باس مزدوج

en: five-string double bass
ar-Arab: باس مزدوج بخمسة أوتار

en: fiddle, viol (family)
ar-Arab: كمان، فيول (عائلة)

en: lira da braccio
ar-Arab: قيثارة الذراع

en: lirone
ar-Arab: الليروني

en: keyed fiddle
ar-Arab: الكمان ذو المفاتيح

en: octobass
ar-Arab: أكتوباس

en: kit
ar-Arab: عدة

en: psalmodicon
ar-Arab: سالموديكون

en: rebec
ar-Arab: ريبيك

en: trumpet marine
ar-Arab: ترومبا مارين

en: strings, bowed - unspecified
ar-Arab: وتريات، ذات قوس - غير محددة

en: viola
ar-Arab: فيولا

en: cello
ar-Arab: تشيلو

en: violone
ar-Arab: كمان

en: viol
ar-Arab: كمان

en: violin
ar-Arab: كمان

en: strings, bowed - other
ar-Arab: وتريات، ذات قوس - أخرى

en: archlute
ar-Arab: أرشلوت

en: harp-psaltery
ar-Arab: قيثارة-مربعة

en: barbitos
ar-Arab: باربيتوس

en: biwa
ar-Arab: بيوا

en: banjo
ar-Arab: بانجو

en: balalaika
ar-Arab: بالاليكا

en: bouzouki
ar-Arab: بزوقي

en: cittern
ar-Arab: قيثار

en: citole
ar-Arab: سيتول

en: cobza
ar-Arab: كوبزا

en: guitar
ar-Arab: جيتار

en: harp
ar-Arab: قيثارة

en: hawaiian guitar
ar-Arab: جيتار هاواي

en: Irish harp
ar-Arab: قيثار أيرلندي

en: kithara
ar-Arab: كيتارا

en: kora
ar-Arab: كورا

en: koto
ar-Arab: كوتو

en: lute (family)
ar-Arab: عود (عائلة)

en: lyre-guitar
ar-Arab: جيتار-قيثارة

en: lute
ar-Arab: عود

en: mandolin
ar-Arab: مندولين

en: mandore
ar-Arab: ماندور

en: pipa
ar-Arab: بيبا

en: psaltery
ar-Arab: مزمور

en: phorminx
ar-Arab: فورمنكس

en: qānūn
ar-Arab: قانون

en: shamisen
ar-Arab: شاميسين

en: sitār
ar-Arab: سيتار

en: theorbo
ar-Arab: ثيوربو

en: tanbur
ar-Arab: طنبور

en: oud
ar-Arab: عود

en: ukulele
ar-Arab: يوكوليلي

en: strings, plucked - unspecified
ar-Arab: وتريات، ذات ريشة - غير محددة

en: zither
ar-Arab: آلة القانون

en: strings, plucked - other
ar-Arab: وتريات، ذات ريشة - أخرى

en: accordion
ar-Arab: أكورديون

en: celesta
ar-Arab: سيليستا

en: clavichord
ar-Arab: كلافيكورد

en: claviorgan
ar-Arab: كلافيورجان

en: clavicytherium
ar-Arab: كلافيسيثريوم

en: fortepiano
ar-Arab: فورتيبيانو

en: glockenspiel
ar-Arab: جلوكنسبيل

en: harmonium
ar-Arab: هارمنيوم

en: harpsichord
ar-Arab: بيان القيثاري

en: melopiano
ar-Arab: ميلوبيانو

en: organ
ar-Arab: أرغن

en: piano
ar-Arab: بيانو

en: plucked string keyboard
ar-Arab: لوحة مفاتيح وترية ذات ريشة

en: regals
ar-Arab: ريجال

en: sirenion
ar-Arab: سيرينيون

en: sostenente piano
ar-Arab: بيانو

en: spinet
ar-Arab: سبينيت

en: keyboard - unspecified
ar-Arab: لوحة مفاتيح - غير محددة

en: virginal
ar-Arab: فيرجينال

en: keyboard - other
ar-Arab: لوحة مفاتيح - أخرى

en: aeolian bells
ar-Arab: أجراس إيولايان

en: arabian drum
ar-Arab: طبل عربي

en: agogo
ar-Arab: أجوجو

en: anvil
ar-Arab: سندان موسيقي

en: boobams
ar-Arab: بوبامز

en: bass drum
ar-Arab: طبل أساسي

en: bells
ar-Arab: أجراس

en: bongos
ar-Arab: بونغو

en: metal bells plate
ar-Arab: لوحة أجراس معدنية

en: castanets
ar-Arab: صنجات

en: cabaca
ar-Arab: كاباكا

en: chinese cymbals
ar-Arab: صنج صيني

en: conga
ar-Arab: كونغا

en: chains
ar-Arab: سلاسل

en: dulcimer
ar-Arab: سنطور

en: crash cymbal
ar-Arab: صنج كراش

en: crotales
ar-Arab: كروتالي

en: claves
ar-Arab: عصا

en: cowbell
ar-Arab: جرس البقرة

en: cymbal
ar-Arab: صنج

en: drum
ar-Arab: طبل

en: drums
ar-Arab: طبول

en: finger cymbals
ar-Arab: صنج الأصابع

en: friction drum
ar-Arab: طبل الاحتكاك

en: flexatone
ar-Arab: فليكساتون

en: gun
ar-Arab: مسدس

en: gong
ar-Arab: ناقوس

en: güiro
ar-Arab: جيرو

en: hammer
ar-Arab: مطرقة

en: handbell
ar-Arab: جرس يدوي

en: hi-hat
ar-Arab: هاي-هات

en: jembe
ar-Arab: جيمبي

en: jingles
ar-Arab: أجراس الأناشيد

en: lithophone
ar-Arab: ليثوفون

en: lujon
ar-Arab: لوجون

en: marimba
ar-Arab: ماريمبا

en: military drum
ar-Arab: طبل عسكري

en: metallophone
ar-Arab: ميتالوفون

en: nail violin
ar-Arab: كمان الأظافر

en: ratchet
ar-Arab: راتشيت

en: rain stick
ar-Arab: عصا المطر

en: roto-toms
ar-Arab: روتو تومز

en: sizzle cymbals
ar-Arab: صنج الأزيز

en: sound-effect instrument
ar-Arab: أداة مؤثرات صوتية

en: slit-drum
ar-Arab: طبل-شق

en: sistrum
ar-Arab: سيستروم

en: siren
ar-Arab: صفارة إنذار

en: sandpaper
ar-Arab: ورق سنفرة

en: sound sculpture
ar-Arab: نحت صوتي

en: steel drum
ar-Arab: طبل فولاذي

en: switch whip
ar-Arab: سوط تبديل

en: tabor
ar-Arab: طابور

en: turkish crescent
ar-Arab: هلال تركي

en: temple block
ar-Arab: كتلة معبد

en: tuned gong
ar-Arab: ناقوس معدل

en: timpani
ar-Arab: دفية

en: triangle
ar-Arab: مثلث

en: thunder machine
ar-Arab: آلة الرعد

en: tarol
ar-Arab: تارول

en: tambourine
ar-Arab: رق

en: tom-tom
ar-Arab: توم توم

en: percussion - unspecified
ar-Arab: آلات إيقاع - غير محددة

en: vibraphone
ar-Arab: فيبرافون

en: vibra-slap
ar-Arab: فيبراسلاب

en: whip
ar-Arab: سوط

en: wind machine
ar-Arab: آلة نفخ

en: woodblocks
ar-Arab: مكعبات خشبية

en: xylorimba
ar-Arab: زيلوريمبا

en: xylophone
ar-Arab: إكسيليفون

en: percussion - other
ar-Arab: آلات إيقاع - أخرى

en: computer
ar-Arab: حاسوب

en: computerized musical station
ar-Arab: محطة موسيقية محوسبة

en: computerized tape
ar-Arab: شريط محوسب

en: digital space device
ar-Arab: جهاز فضاء رقمي

en: electro-acoustic device
ar-Arab: جهاز كهربائي صوتي

en: live electronic
ar-Arab: إلكتروني مباشر

en: lyricon
ar-Arab: غنائي

en: meta-instrument
ar-Arab: آلة-ميتا

en: multimedial device
ar-Arab: جهاز متعدد الوسائط

en: oscillator
ar-Arab: مذبذب

en: space device
ar-Arab: جهاز فضاء

en: synthesizer
ar-Arab: آلة مزج موسيقي

en: tape
ar-Arab: شريط

en: theremin
ar-Arab: ثيرمين

en: electronic - non specified
ar-Arab: إلكتروني - غير محدد

en: electronic - other
ar-Arab: إلكتروني - أخرى

en: aeolian harp
ar-Arab: قيثارة إيولية

en: barrel organ
ar-Arab: إرغن يدوي

en: bullroarer
ar-Arab: بولرور

en: musical bow
ar-Arab: قوس موسيقي

en: musical box
ar-Arab: صندوق موسيقي

en: chekker
ar-Arab: مدقق

en: musical clock
ar-Arab: ساعة موسيقية

en: continuo
ar-Arab: كونتينو

en: glassharmonika
ar-Arab: هارموينكا زجاجية

en: glass trumpet
ar-Arab: بوق زجاجي

en: harmonica
ar-Arab: هارمونيكا

en: hurdy-gurdy
ar-Arab: أرغن يدوي

en: jew's harp
ar-Arab: قيثارة يهودية

en: lamellaphone
ar-Arab: لاميلافون

en: monochord
ar-Arab: أحادي الكورد

en: melodica
ar-Arab: ميلوديكا

en: mirliton
ar-Arab: ميرليتون

en: melodic instrument
ar-Arab: آلة لحنية

en: musical saw
ar-Arab: منشار موسيقي

en: ocarina
ar-Arab: أوكارينا

en: polyphonic instrument
ar-Arab: أداة متعددة الألحان

en: player piano
ar-Arab: بيانو

en: rabāb
ar-Arab: ربابة

en: swanee whistle
ar-Arab: صافرة السواني

en: tuning-fork
ar-Arab: شوكة رنانة

en: instrument - non specified
ar-Arab: آلة - غير محددة

en: instrument or voice - non specified
ar-Arab: آلة أو صوت - غير محددة

en: wind instrument
ar-Arab: آلة نفخ

en: whistle
ar-Arab: صفارة

en: other
ar-Arab: آخر

en: children's choir
ar-Arab: جوقة أطفال

en: men's choir
ar-Arab: جوقة رجال

en: mixed choir
ar-Arab: جوقة مختلطة

en: reciting choir
ar-Arab: جوقة تلاوة

en: choir - unspecified
ar-Arab: جوقة - غير محددة

en: vocal ensemble
ar-Arab: فرقة موسيقية صوتية

en: women's choir
ar-Arab: جوقة نسائية

en: choir - other
ar-Arab: جوقة - أخرى

en: band
ar-Arab: فرقة

en: big band
ar-Arab: فرقة كبيرة

en: brass band
ar-Arab: فرقة آلات نحاسية

en: chamber orchestra
ar-Arab: أوركسترا الغرفة

en: combo
ar-Arab: كومبو

en: dance orchestra
ar-Arab: أوركسترا رقص

en: full orchestra
ar-Arab: أوركسترا كامل

en: gamelan
ar-Arab: غاميلان

en: instrumental ensemble
ar-Arab: فرقة موسيقية آلية

en: vocal and instrumental ensemble
ar-Arab: فرقة موسيقية آلية وصوتية

en: jazz band
ar-Arab: فرقة جاز

en: percussion orchestra
ar-Arab: أوركسترا آلات إيقاع

en: ragtime band
ar-Arab: فرقة راغتايم

en: steel band
ar-Arab: فرقة موسيقى فولاذية

en: string orchestra
ar-Arab: أوركسترا الوتريات

en: orchestra - unspecified
ar-Arab: أوركسترا - غير محددة

en: wind orchestra
ar-Arab: أوركسترا آلات النفخ

en: orchestra - other
ar-Arab: أوركسترا - أخرى

en: live electronic conductor
ar-Arab: قائد الأوركسترا الإلكترونية الحية

en: choir conductor, chorus master
ar-Arab: قائد الجوقة، مايسترو الكورال

en: conductor
ar-Arab: قائد الأوركسترا

en: light conductor
ar-Arab: قائد أوركسترا خفيفة

en: conductor - other
ar-Arab: قائد الأوركسترا - أخرى

en: acrobat
ar-Arab: ألعاب بهلوانية

en: child actor
ar-Arab: ممثل طفل

en: silent actor
ar-Arab: ممثل صامت

en: actor
ar-Arab: ممثل

en: actress
ar-Arab: ممثلة

en: dancer
ar-Arab: راقص

en: light engineer
ar-Arab: مهندس الإضاءة

en: sound engineer
ar-Arab: مهندس الصوت

en: juggler
ar-Arab: لاعب الكرات

en: mime
ar-Arab: ممثل إيمائي

en: walk-on part
ar-Arab: ممثل جزئي

en: performer - other
ar-Arab: مؤدي - أخرى

[ctx: tessitura]
en: sopranino
ar-Arab: سوبرانينو

[ctx: tessitura]
en: soprano
ar-Arab: سوبرانو

[ctx: tessitura]
en: alto
ar-Arab: ألتو

[ctx: tessitura]
en: tenor
ar-Arab: تينور

[ctx: tessitura]
en: baritone
ar-Arab: باريتون

[ctx: tessitura]
en: bass
ar-Arab: باس

[ctx: tessitura]
en: contrabass
ar-Arab: كونتراباس

[ctx: tessitura]
en: sub-contrabass
ar-Arab: كونتراباس فرعي

[ctx: tessitura]
en: sopracute
ar-Arab: سوبراكوت

[ctx: tessitura]
en: high
ar-Arab: مرتفع

[ctx: tessitura]
en: medium
ar-Arab: متوسط

[ctx: tessitura]
en: low
ar-Arab: منخفض

[ctx: tessitura]
en: prepared
ar-Arab: مستعد

[ctx: music]
en: one hand
ar-Arab: يد واحدة

[ctx: music]
en: two players on one instrument
ar-Arab: عازفين على آلة واحدة

[ctx: music]
en: three hands
ar-Arab: ثلاثة أيدي

[ctx: music]
en: four hands
ar-Arab: أربعة أيدي

[ctx: music]
en: six hands
ar-Arab: ستة أيدي

[ctx: music]
en: eight hands
ar-Arab: ثمانية أيدي

[ctx: music]
en: A
ar-Arab: لا

[ctx: music]
en: B flat
ar-Arab: سي مسطحة

[ctx: music]
en: C
ar-Arab: دو

[ctx: music]
en: D
ar-Arab: ري

[ctx: music]
en: E
ar-Arab: مي

[ctx: music]
en: F
ar-Arab: فا

[ctx: music]
en: G
ar-Arab: صول

[ctx: music]
en: B
ar-Arab: سي

[ctx: music]
en: E flat
ar-Arab: مي مسطحة

[ctx: music]
en: A flat
ar-Arab: لا مسطحة

[ctx: music]
en: D flat
ar-Arab: ري مسطحة

[ctx: music]
en: F sharp
ar-Arab: فا حادة

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
ar-Arab: آلة يتم عزفها بطريقة غير قياسية

[ctx: music]
en: non standard string number
ar-Arab: عزف وتري غير قياسي

en: electric
ar-Arab: كهربائي

en: electronic
ar-Arab: الكتروني

en: midi
ar-Arab: ميدي

en: amplified
ar-Arab: مضخم

en: recorded
ar-Arab: مسجل

en: antiquity
ar-Arab: العصور القديمة

en: ethnic, traditional
ar-Arab: عرقي، تقليدي

en: ad libitum
ar-Arab: عزف حر

en: may take place of the preceding code / alternative
ar-Arab: قد يحل محل الكود / البديل السابق

en: used by the same player as the preceding code
ar-Arab: يستخدمه نفس العازف مثل الكود السابق

en: Basket ID (internal)
ar-Arab: معرف السلة (داخلي)

en: Biblio number (internal)
ar-Arab: الرقم البيبلوغرافي (داخلي)

en: Fund ID (internal)
ar-Arab: معرف التمويل (داخلي)

en: Not used (deprecated)
ar-Arab: غير مستخدم (مهمل)

en: Cancellation reason
ar-Arab: سبب الإلغاء

en: Borrower number of creator
ar-Arab: رقم المستعير أو المنشئ

en: Currency
ar-Arab: العملة

en: Cancellation date
ar-Arab: تاريخ الإلغاء

en: Date received
ar-Arab: تاريخ الاستلام

en: Discount
ar-Arab: الخصم

en: Budgeted cost, tax excl.
ar-Arab: التكلفة المدرجة في الميزانية، غير شاملة الضريبة.

en: Budgeted cost, tax incl.
ar-Arab: التكلفة المدرجة في الميزانية، شاملة الضريبة.

en: Budgeted cost
ar-Arab: التكلفة المدرجة في الميزانية

en: Creation date
ar-Arab: تاريخ الإنشاء

en: Estimated delivery date
ar-Arab: تاريخ التسليم المقدر

en: Invoice ID (internal)
ar-Arab: معرف الفاتورة (داخلي)

en: Line item ID (EDIFACT)
ar-Arab: معرف مادة السطر (EDIFACT)

en: Vendor price
ar-Arab: سعر المزود

en: Internal note
ar-Arab: ملاحظة داخلية

en: Vendor note
ar-Arab: ملاحظة المزود

en: Order number
ar-Arab: رقم الطلبية

en: Order status
ar-Arab: حالة الطلبية

en: Parent order number (internal)
ar-Arab: رقم الطلبية الأصلية (داخلي)

en: Quantity
ar-Arab: الكمية

en: Quantity received
ar-Arab: الكمية المستلمة

en: Replacement price
ar-Arab: سعر الاستبدال

en: Retail price, tax excl.
ar-Arab: سعر التجزئة، غير شامل الضريبة.

en: Retail price, tax incl.
ar-Arab: سعر التجزئة، شامل الضريبة.

en: Retail price
ar-Arab: سعر التجزئة

en: Not used
ar-Arab: غير مستخدم

en: Statistic 1
ar-Arab: إحصائية 1

en: Statistic 2
ar-Arab: إحصائية 2

en: Subscription ID (internal)
ar-Arab: معرف الاشتراك (داخلي)

en: Vendor reference number (EDIFACT)
ar-Arab: رقم المزود المرجعي (EDIFACT)

en: Vendor reference qualifier (EDIFACT)
ar-Arab: مؤهل المزود المرجعي (EDIFACT)

en: Vendor report (EDIFACT)
ar-Arab: تقرير المزود (EDIFACT)

en: Tax rate backup (deprecated)
ar-Arab: احتياطي معدل الضريبة (مهملة)

en: Tax rate on order
ar-Arab: معدل الضريبة عند الطلب

en: Tax rate on receive
ar-Arab: معدل الضريبة عند الاستلام

en: Tax value backup (deprecated)
ar-Arab: احتياطي قيمة الضريبة (مهملة)

en: Tax amount on order
ar-Arab: مبلغ الضريبة عند الطلب

en: Tax amount on receive
ar-Arab: مبلغ الضريبة عند الاستلام

en: Timestamp
ar-Arab: طابع زمني

en: Uncertain price
ar-Arab: سعر غير أكيد

en: Actual cost, tax excl.
ar-Arab: التكلفة الفعلية، غير شاملة الضريبة.

en: Actual cost, tax incl.
ar-Arab: التكلفة الفعلية، شاملة الضريبة.

en: Actual cost
ar-Arab: التكلفة الفعلية

en: Address
ar-Arab: العنوان

en: Address 2
ar-Arab: العنوان 2

en: Alternate contact: Address
ar-Arab: جهة الاتصال البديلة: العنوان

en: Alternate contact: Address 2
ar-Arab: جهة الاتصال البديلة: العنوان 2

en: Alternate contact: City
ar-Arab: جهة الاتصال البديلة: المدينة

en: Alternate contact: Country
ar-Arab: جهة الاتصال البديلة: البلد

en: Alternate contact: First name
ar-Arab: جهة الاتصال البديلة: الاسم الأول

en: Alternate contact: Phone
ar-Arab: جهة الاتصال البديلة: الهاتف

en: Alternate contact: State
ar-Arab: جهة الاتصال البديل: المحافظة/ الإقليم

en: Alternate contact: Surname
ar-Arab: جهة الاتصال البديلة: اسم العائلة

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
ar-Arab: جهة الاتصال البديلة: الرمز البريدي

en: Data anonymization flag
ar-Arab: علامة إخفاء هوية البيانات

en: Authentication method
ar-Arab: طريقة الاستيثاق

en: Allow auto-renewals
ar-Arab: السماح بالتجديد التلقائي

en: Alternate address: Address
ar-Arab: العنوان البديل: العنوان

en: Alternate address: Address 2
ar-Arab: العنوان البديل: العنوان 2

en: Alternate address: City
ar-Arab: العنوان البديل: المدينة

en: Alternate address: Country
ar-Arab: العنوان البديل: البلد

en: Alternate address: Email
ar-Arab: العنوان البديل: البريد الإلكتروني

en: Alternate address: Phone
ar-Arab: العنوان البديل: الهاتف

en: Alternate address: State
ar-Arab: العنوان البديل: المحافظة/الإقليم

en: Alternate address: Street number
ar-Arab: العنوان البديل: رقم الشارع

en: Alternate address: Street type
ar-Arab: العنوان البديل : نوع الشارع

en: Alternate address: ZIP/Postal code
ar-Arab: العنوان البديل: الرمز البريدي

en: Circulation note
ar-Arab: ملاحظة الإعارة

en: Borrower number
ar-Arab: رقم المستعير

en: Home library
ar-Arab: المكتبة الرئيسية

en: Card number
ar-Arab: رقم البطاقة

en: Patron category
ar-Arab: فئة المستفيد

en: Check for previous checkouts
ar-Arab: التحقق من الإعارات السابقة

en: City
ar-Arab: المدينة

en: Alternate contact: Note
ar-Arab: جهة الاتصال البديلة: ملاحظة

en: Alternate contact: Title
ar-Arab: جهة الاتصال البديلة: اللقب

en: Country
ar-Arab: البلد

en: Account renewal date
ar-Arab: تاريخ تجديد الحساب

en: Registration date
ar-Arab: تاريخ التسجيل

en: Expiry date
ar-Arab: تاريخ الانتهاء

en: Date of birth
ar-Arab: تاريخ الميلاد

en: Restricted [until] flag
ar-Arab: علامة محظور [حتى]

en: Comment
ar-Arab: تعليق

en: Primary email
ar-Arab: البريد الالكتروني الرئيسي

en: Secondary email
ar-Arab: البريد الإلكتروني الثانوي

en: Fax
ar-Arab: الفاكس

en: First name
ar-Arab: الاسم الأول

en: System permissions
ar-Arab: صلاحيات النظام

en: Gone no address flag
ar-Arab: علامة ذهب بلا عنوان

en: Initials
ar-Arab: الحروف الأولى من الاسم

en: Preferred language for notices
ar-Arab: اللغة المفضلة للإخطارات

en: Last activity date
ar-Arab: تاريخ آخر نشاط

en: Number of failed login attempts
ar-Arab: عدد محاولات تسجيل الدخول الفاشلة

en: Lost card flag
ar-Arab: علامة بطاقة ضائعة

en: Middle name
ar-Arab: الاسم الأوسط

en: Other phone
ar-Arab: هاتف آخر

en: OPAC note
ar-Arab: ملاحظة الأوباك

en: Other name
ar-Arab: اسم آخر

en: Overdrive auth token
ar-Arab: رمز استيثاق أوفردرايف

en: Password expiration date
ar-Arab: تاريخ انتهاء كلمة المرور

en: Password
ar-Arab: كلمة المرور

en: Primary phone
ar-Arab: الهاتف الرئيسي

en: Secondary phone
ar-Arab: رقم الهاتف الثانوي

en: Primary contact method
ar-Arab: طريقة الاتصال الرئيسية

en: Show checkouts to guarantor
ar-Arab: عرض الإعارات للضامن

en: Show fines to guarantor
ar-Arab: عرض الغرامات للضامن

en: Privacy settings
ar-Arab: إعدادات الخصوصية

en: Pronouns
ar-Arab: الضمائر الشخصية

en: Protected
ar-Arab: محمي

en: Relationship
ar-Arab: العلاقة

en: Secret (2FA)
ar-Arab: سر (2FA)

en: Gender
ar-Arab: النوع

en: SMS provider ID (internal)
ar-Arab: معرف مقدم خدمة الرسائل القصيرة (داخلي)

en: Mobile phone number
ar-Arab: رقم الهاتف الجوال

en: Sort 1
ar-Arab: فرز 1

en: Sort 2
ar-Arab: فرز 2

en: State
ar-Arab: المحافظة أو الإقليم

en: Street number
ar-Arab: رقم الشارع

en: Street type
ar-Arab: نوع الشارع

en: Surname
ar-Arab: اسم العائلة

en: Salutation
ar-Arab: تحية

en: Last update date
ar-Arab: تاريخ آخر تحديث

en: Username
ar-Arab: اسم المستخدم

en: ZIP/Postal code
ar-Arab: الرمز البريدى

en: Barcode
ar-Arab: الباركود

en: Source of acquisition
ar-Arab: مصدر التزويد

en: Collection
ar-Arab: المجموعة

en: Koha normalized classification for sorting
ar-Arab: مصدر تصنيف كوها المتطبع للفرز

en: Coded location qualifier
ar-Arab: مؤهل الموقع المرمز

en: Copy number
ar-Arab: رقم النسخة

en: Damaged status
ar-Arab: حالة التلف

en: Damaged on
ar-Arab: تلف في

en: Date acquired
ar-Arab: تاريخ التزويد

en: Date last checked out
ar-Arab: تاريخ آخر إعارة

en: Date last seen
ar-Arab: تاريخ آخر رؤية

en: Deleted on
ar-Arab: تم الحذف في

en: Serial enumeraton/chronology
ar-Arab: ترقيم/ تسلسل الدورية

en: Exclude from local holds priority
ar-Arab: استبعاد من أولوية الحجوزات المحلية

en: Current library
ar-Arab: المكتبة الحالية

en: Permanent library
ar-Arab: المكتبة الدائمة

en: Total checkouts
ar-Arab: إجمالي الإعارات

en: Call number
ar-Arab: رقم الاستدعاء

en: Lost status
ar-Arab: حالة ضائعة

en: Lost on
ar-Arab: ضائعة في

en: Public note
ar-Arab: ملاحظة عامة

en: Koha item type
ar-Arab: نوع مادة كوها

en: Shelving location
ar-Arab: موقع الترفيف

en: Materials specified
ar-Arab: المواد المحددة

en: Additional subfields (XML)
ar-Arab: الحقول الفرعية الإضافية(XML)

en: New status
ar-Arab: حالة جديدة

en: Due date
ar-Arab: تاريخ الاستحقاق

en: Permanent shelving location
ar-Arab: موقع الترفيف الدائم

en: Price
ar-Arab: السعر

en: Total renewals
ar-Arab: إجمالي التجديدات

en: Price effective from
ar-Arab: السعر ساري من

en: Total holds
ar-Arab: إجمالي الحجوزات

en: Use restrictions
ar-Arab: استخدم القيود

en: Shelving control number
ar-Arab: رقم تحكم الترفيف

en: Inventory number
ar-Arab: رقم الجرد

en: Modification date
ar-Arab: تاريخ التعديل

en: Uniform Resource Identifier
ar-Arab: معرّف المورد الموحد

en: Withdrawn status
ar-Arab: حالة مسحوبة

en: Withdrawn on
ar-Arab: مسحوبة في

en: Abstract
ar-Arab: خلاصة

en: Author
ar-Arab: المؤلف

en: Copyright date
ar-Arab: تاريخ حقوق النشر

en: Framework code
ar-Arab: رمز الإطار

en: Medium
ar-Arab: وسيط

en: Notes
ar-Arab: ملاحظات

en: Name of part/section of a work
ar-Arab: اسم الجزء/القسم من العمل

en: Number of part/section of a work
ar-Arab: رقم الجزء/القسم من العمل

en: Is a serial?
ar-Arab: هل هي دورية؟

en: Series title
ar-Arab: عنوان السلسلة

en: Remainder of title
ar-Arab: باقي العنوان

en: Title
ar-Arab: عنوان

en: Uniform title
ar-Arab: عنوان موحد

en: Age restriction
ar-Arab: قيد عمري

en: ISBN
ar-Arab: ردمك

en: ISSN
ar-Arab: تدمد

en: Biblio-level item type
ar-Arab: نوع المادة على المستوى _الببليوغرافي

en: LCCN
ar-Arab: رقم تصنيف مكتبة الكونجرس

en: Number
ar-Arab: عدد

en: Number of pages
ar-Arab: عدد الصفحات

en: Place of publication
ar-Arab: مكان النشر

en: Publication date
ar-Arab: تاريخ النشر

en: Publisher
ar-Arab: الناشر

en: Size
ar-Arab: الحجم

en: URL
ar-Arab: رابط URL

en: Volume number
ar-Arab: رقم المجلد

en: Volume date
ar-Arab: تاريخ المجلد

en: Volume information
ar-Arab: معلومات المجلد

en: Library
ar-Arab: مكتبة

en: Statistics date and time
ar-Arab: وقت وتاريخ الإحصائيات

en: Item number
ar-Arab: رقم المادة

en: SIP mode
ar-Arab: وضع SIP

en: Transaction type
ar-Arab: نوع المعاملة المالية

en: Value
ar-Arab: قيمة

en: End date
ar-Arab: تاريخ الانتهاء

en: Location
ar-Arab: الموقع

en: Periodicity
ar-Arab: التواتر

en: Start date
ar-Arab: تاريخ البدء

en: Collection title
ar-Arab: عنوان المجموعة

en: Note
ar-Arab: ملاحظة

en: Patron reason
ar-Arab: سبب المستفيد

en: Search also for narrower subjects
ar-Arab: ابحث أيضًا عن موضوعات أضيق

en: Search also for broader subjects
ar-Arab: ابحث أيضًا عن موضوعات أوسع

en: Search also for related subjects
ar-Arab: ابحث أيضًا عن موضوعات ذات صلة

en: Default
ar-Arab: الافتراضي

en: vocal a cappella music
ar-Arab: موسيقى الأصوات بدون آلات موسيقية (أكابيلا)

en: instrumental music
ar-Arab: موسيقى آلية

en: vocal and instrumental music
ar-Arab: الموسيقى الصوتية والآلية

en: electroacoustic music
ar-Arab: الموسيقى الكهربائية الصوتية

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
ar-Arab: موسيقى الوسائط المختلطة (الكهروضوئية والوسائط الأخرى)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
ar-Arab: غير محدد، متغير (مثل موسيقى عصر النهضة الصوتية أو الآلات الموسيقية)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
ar-Arab: أخرى (مثل: الأدوات العادية أو الأصوات الطبيعية)

en: Voices
ar-Arab: أصوات

en: Woodwinds
ar-Arab: آلات نفخ خشبية

en: Brass instruments
ar-Arab: آلات نحاسية

en: Strings, bowed
ar-Arab: آلات وترية، ذات قوس

en: Strings, plucked
ar-Arab: آلات وترية، ذات ريشة

en: Keyboard
ar-Arab: لوح موسيقي

en: Percussion
ar-Arab: آلة إيقاع

en: Electric / electronic instruments and devices
ar-Arab: الأدوات والآلات الموسيقية الكهربائية / الإلكترونية

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
ar-Arab: آلات موسيقية متنوعة، أخرى، غير محددة

en: Other performers
ar-Arab: مؤديين آخرين

en: Conductors
ar-Arab: قائدي الأوركسترا

en: Choruses
ar-Arab: الجوقات

en: Orchestras, ensembles
ar-Arab: الأوركسترا، الفرق الموسيقية

en: performers total
ar-Arab: العدد الإجمالي للمؤديين

en: brass instruments
ar-Arab: آلات نحاسية

en: choirs
ar-Arab: جوقات

en: wind instruments
ar-Arab: آلات النفخ

en: electro-acoustic instruments
ar-Arab: الآلات الكهربائية الصوتية

en: instruments total
ar-Arab: العدد الإجمالي للآلات الموسيقية

en: solo instruments
ar-Arab: آلات فردية

en: keyboard instruments
ar-Arab: آلات المفاتيح

en: solo voices
ar-Arab: أصوات فردية

en: miscellaneous, other instruments
ar-Arab: متنوع، آلات أخرى

en: orchestras
ar-Arab: الأوركسترا

en: percussion instruments
ar-Arab: آلات قرع

en: conductors
ar-Arab: قائدي الأوركسترا

en: bowed string instruments
ar-Arab: آلات وترية

en: plucked string instruments
ar-Arab: آلات وترية بدون قوس

en: voices total
ar-Arab: العدد الإجمالي للأصوات

en: woodwind instruments
ar-Arab: آلات النفخ الخشبية

en: choral voices
ar-Arab: أصوات الكورال

en: ensemble instruments
ar-Arab: آلات الفرقة

en: devices, other performers
ar-Arab: الأجهزة، فناني الأداء الآخرين

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by months
ar-Arab: التخطيط لـ '{fund}' حسب الأشهر

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by item types
ar-Arab: التخطيط لـ '{fund}' حسب أنواع المادة

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by library
ar-Arab: التخطيط لـ '{fund}' حسب المكتبة

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by {type}
ar-Arab: التخطيط لـ '{fund}' حسب {type}

en: Afghanistan
ar-Arab: أفغانستان

en: Albania
ar-Arab: ألبانيا

en: Algeria
ar-Arab: الجزائر

en: Andorra
ar-Arab: أندورا

en: Angola
ar-Arab: أنجولا

en: Antigua & Deps
ar-Arab: أنتيغوا وباربودا

en: Argentina
ar-Arab: الأرجنتين

en: Armenia
ar-Arab: أرمينيا

en: Australia
ar-Arab: أستراليا

en: Austria
ar-Arab: النمسا

en: Azerbaijan
ar-Arab: أذربيجان

en: Bahamas
ar-Arab: جزر البهاما

en: Bahrain
ar-Arab: البحرين

en: Bangladesh
ar-Arab: بنجلاديش

en: Barbados
ar-Arab: بربادوس

en: Belarus
ar-Arab: بيلاروسيا

en: Belgium
ar-Arab: بلجيكا

en: Belize
ar-Arab: بليز

en: Benin
ar-Arab: بنين

en: Bhutan
ar-Arab: بوتان

en: Bolivia
ar-Arab: بوليفيا

en: Bosnia Herz.
ar-Arab: البوسنة والهرسك.

en: Botswana
ar-Arab: بوتسوانا

en: Brazil
ar-Arab: البرازيل

en: Brunei
ar-Arab: بروناي

en: Bulgaria
ar-Arab: بلغاريا

en: Burkina
ar-Arab: بوركينافاسو

en: Burundi
ar-Arab: بوروندي

en: Cambodia
ar-Arab: كمبوديا

en: Cameroon
ar-Arab: الكاميرون

en: Canada
ar-Arab: كندا

en: Cape Verde
ar-Arab: الرأس الأخضر

en: Centr. Afr. Rep
ar-Arab: جمهورية أفريقيا الوسطى

en: Chad
ar-Arab: تشاد

en: Chile
ar-Arab: تشيلي

en: China
ar-Arab: الصين

en: Colombia
ar-Arab: كولومبيا

en: Comoros
ar-Arab: جزر القمر

en: Congo
ar-Arab: الكونغو

en: Costa Rica
ar-Arab: كوستا ريكا

en: Croatia
ar-Arab: كرواتيا

en: Cuba
ar-Arab: كوبا

en: Cyprus
ar-Arab: قبرص

en: Czech Republic
ar-Arab: جمهورية التشيك

en: Denmark
ar-Arab: الدنمارك

en: Djibouti
ar-Arab: جيبوتي

en: Dominica
ar-Arab: دومينيكا

en: Dominican Rep.
ar-Arab: جمهورية الدومينيكان.

en: East Timor
ar-Arab: تيمور الشرقية

en: Ecuador
ar-Arab: الإكوادور

en: Egypt
ar-Arab: مصر

en: El Salvador
ar-Arab: السلفادور

en: Equator. Guinea
ar-Arab: غينيا الإستوائية

en: Eritrea
ar-Arab: إريتريا

en: Estonia
ar-Arab: إستونيا

en: Ethiopia
ar-Arab: أثيوبيا

en: Fiji
ar-Arab: فيجي

en: Finland
ar-Arab: فنلندا

en: France
ar-Arab: فرنسا

en: Gabon
ar-Arab: الجابون

en: Gambia
ar-Arab: جامبيا

en: Georgia
ar-Arab: جورجيا

en: Germany
ar-Arab: ألمانيا

en: Ghana
ar-Arab: غانا

en: Greece
ar-Arab: اليونان

en: Grenada
ar-Arab: غرينادا

en: Guatemala
ar-Arab: جواتيمالا

en: Guinea
ar-Arab: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar-Arab: غينيا بيساو

en: Guyana
ar-Arab: غيانا

en: Haiti
ar-Arab: هاييتي

en: Honduras
ar-Arab: هندوراس

en: Hungary
ar-Arab: المجر

en: Iceland
ar-Arab: آيسلندا

en: India
ar-Arab: الهند

en: Indonesia
ar-Arab: أندونيسيا

en: Iran
ar-Arab: إيران

en: Iraq
ar-Arab: العراق

en: Ireland
ar-Arab: أيرلندا

en: Israel
ar-Arab: الأراضي الفلسطينية المحتلة

en: Italy
ar-Arab: إيطاليا

en: Ivory Coast
ar-Arab: ساحل العاج

en: Jamaica
ar-Arab: جامايكا

en: Japan
ar-Arab: اليابان

en: Jordan
ar-Arab: الأردن

en: Kazakhstan
ar-Arab: كازاخستان

en: Kenya
ar-Arab: كينيا

en: Kiribati
ar-Arab: كيريباتي

en: Korea North
ar-Arab: كوريا الشمالية

en: Korea South
ar-Arab: كوريا الجنوبية

en: Kosovo
ar-Arab: كوسوفو

en: Kuwait
ar-Arab: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar-Arab: قيرغيزستان

en: Laos
ar-Arab: لاوس

en: Latvia
ar-Arab: لاتفيا

en: Lebanon
ar-Arab: لبنان

en: Lesotho
ar-Arab: ليسوتو

en: Liberia
ar-Arab: ليبيريا

en: Libya
ar-Arab: ليبيا

en: Liechtenstein
ar-Arab: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar-Arab: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar-Arab: لوكسمبورغ

en: Macedonia
ar-Arab: مقدونيا

en: Madagascar
ar-Arab: مدغشقر

en: Malawi
ar-Arab: ملاوي

en: Malaysia
ar-Arab: ماليزيا

en: Maldives
ar-Arab: جزر المالديف

en: Mali
ar-Arab: مالي

en: Malta
ar-Arab: مالطا

en: Marshall Isl.
ar-Arab: جزر مارشال.

en: Mauritania
ar-Arab: موريتانيا

en: Mauritius
ar-Arab: موريشيوس

en: Mexico
ar-Arab: المكسيك

en: Micronesia
ar-Arab: ميكرونيزيا

en: Moldova
ar-Arab: مولدوفا

en: Monaco
ar-Arab: موناكو

en: Mongolia
ar-Arab: منغوليا

en: Montenegro
ar-Arab: الجبل الأسود

en: Morocco
ar-Arab: المغرب

en: Mozambique
ar-Arab: موزمبيق

en: Myanmar
ar-Arab: ميانمار

en: Namibia
ar-Arab: ناميبيا

en: Nauru
ar-Arab: ناورو

en: Nepal
ar-Arab: نيبال

en: Netherlands
ar-Arab: هولندا

en: New Zealand
ar-Arab: نيوزيلندا

en: Nicaragua
ar-Arab: نيكاراغوا

en: Niger
ar-Arab: النيجر

en: Nigeria
ar-Arab: نيجيريا

en: Norway
ar-Arab: النرويج

en: Oman
ar-Arab: عمان

en: Pakistan
ar-Arab: باكستان

en: Palau
ar-Arab: بالاو

en: Panama
ar-Arab: بنما

en: Papua N. Guinea
ar-Arab: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar-Arab: باراجواي

en: Peru
ar-Arab: بيرو

en: Philippines
ar-Arab: الفلبين

en: Poland
ar-Arab: بولندا

en: Portugal
ar-Arab: البرتغال

en: Qatar
ar-Arab: قطر

en: Romania
ar-Arab: رومانيا

en: Russian Fed.
ar-Arab: روسيا الاتحادية.

en: Rwanda
ar-Arab: رواندا

en: St Kitts & Nev.
ar-Arab: سانت كيتس ونيفيس.

en: St Lucia
ar-Arab: سانت لوسيا

en: Saint Vincent
ar-Arab: سانت فنسنت

en: Samoa
ar-Arab: ساموا

en: San Marino
ar-Arab: سان مارينو

en: Sao Tome
ar-Arab: ساو تومي

en: Saudi Arabia
ar-Arab: المملكة العربية السعودية

en: Senegal
ar-Arab: السنغال

en: Serbia
ar-Arab: صربيا

en: Seychelles
ar-Arab: سيشيل

en: Sierra Leone
ar-Arab: سييراليون

en: Singapore
ar-Arab: سنغافورة

en: Slovakia
ar-Arab: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar-Arab: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar-Arab: جزر سليمان

en: Somalia
ar-Arab: الصومال

en: South Africa
ar-Arab: جنوب أفريقيا

en: Spain
ar-Arab: أسبانيا

en: Sri Lanka
ar-Arab: سريلانكا

en: Sudan
ar-Arab: السودان

en: Suriname
ar-Arab: سورينام

en: Swaziland
ar-Arab: سوازيلاند

en: Sweden
ar-Arab: السويد

en: Switzerland
ar-Arab: سويسرا

en: Syria
ar-Arab: سوريا

en: Taiwan
ar-Arab: تايوان

en: Tajikistan
ar-Arab: طاجيكستان

en: Tanzania
ar-Arab: تنزانيا

en: Thailand
ar-Arab: تايلاند

en: Togo
ar-Arab: توجو

en: Tonga
ar-Arab: تونجا

en: Trinidad & Tob.
ar-Arab: ترينيداد وتوباغو.

en: Tunisia
ar-Arab: تونس

en: Turkey
ar-Arab: تركيا

en: Turkmenistan
ar-Arab: تركمانستان

en: Tuvalu
ar-Arab: توفالو

en: Uganda
ar-Arab: أوغندا

en: Ukraine
ar-Arab: أوكرانيا

en: UAE
ar-Arab: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar-Arab: المملكة المتحدة

en: USA
ar-Arab: الولايات المتحدة الأمريكية

en: Uruguay
ar-Arab: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar-Arab: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar-Arab: فانواتو

en: Vatican City
ar-Arab: مدينة الفاتيكان

en: Venezuela
ar-Arab: فنزويلا

en: Vietnam
ar-Arab: فيتنام

en: Yemen
ar-Arab: اليمن

en: Zambia
ar-Arab: زامبيا

en: Zimbabwe
ar-Arab: زيمبابوي

en: Billing place
ar-Arab: مكان إصدار الفواتير

en: Contract name
ar-Arab: اسم العقد

en: Delivery place
ar-Arab: مكان التوصيل

en: Entry date
ar-Arab: تاريخ الإدخال

en: Note for vendor
ar-Arab: ملاحظة للمزود

en: Publication year
ar-Arab: سنة النشر

en: RRP
ar-Arab: سعر التجزئة الموصى به

en: Account number
ar-Arab: رقم الحساب

en: Basket billing place
ar-Arab: مكان فوترة السلة

en: Basket delivery place
ar-Arab: مكان توصيل السلة

en: Basket group billing place
ar-Arab: مكان فوترة مجموعة السلة

en: Basket group delivery place
ar-Arab: مكان تسليم مجموعة السلة

en: Basket name
ar-Arab: اسم السلة

en: Contract number
ar-Arab: رقم العقد

en: Estimated cost tax excluded
ar-Arab: التكلفة المقدرة غير شاملة الضريبة

en: Estimated cost tax included
ar-Arab: التكلفة المقدرة شاملة الضريبة

en: RRP tax excluded
ar-Arab: سعر التجزئة الموصى به غير شامل الضريبة

en: RRP tax included
ar-Arab: سعر التجزئة الموصى به شامل الضريبة

en: Vendor name
ar-Arab: اسم المزود

en: Vendor physical address
ar-Arab: عنوان المزود المادي

en: Vendor postal address
ar-Arab: عنوان المزود البريدي

en: BASKET
ar-Arab: السلة

en: CLAIMED DATE
ar-Arab: تاريخ إدعاء الإعادة

en: CLAIMS COUNT
ar-Arab: عدد الإدعاءات

en: ESTIMATED DELIVERY DATE
ar-Arab: التاريخ المتوقع للوصول

en: INFORMATION
ar-Arab: المعلومات

en: INTERNAL NOTE
ar-Arab: ملاحظة داخلية

en: ORDER DATE
ar-Arab: تاريخ الطلبية

en: TOTAL COST
ar-Arab: إجمالي التكلفة

en: VENDOR
ar-Arab: المزود

en: VENDOR NOTE
ar-Arab: ملاحظة المزود

en: Checkouts
ar-Arab: الإعارات

en: Item type
ar-Arab: نوع المادة

en: Not for loan status
ar-Arab: حالة لا تعار

en: Serial enumeration
ar-Arab: ترقيم الدورية

en: Amount
ar-Arab: المبلغ

en: Manager name
ar-Arab: اسم المدير

en: Patron card number
ar-Arab: رقم بطاقة المستفيد

en: Patron name
ar-Arab: اسم المستفيد

en: Transaction date
ar-Arab: تاريخ المعاملة

en: Transaction library
ar-Arab: مكتبة المعاملة

en: Updated
ar-Arab: محدّث

en: Authorised by
ar-Arab: بتصريح من

en: Basket num
ar-Arab: رقم السلة

en: Biblio number
ar-Arab: الرقم الببليوغرافي

en: Fund
ar-Arab: التمويل

en: Total RRP
ar-Arab: إجمالي سعر التجزئة الموصى به

en: Total cost
ar-Arab: إجمالي التكلفة

en: Item is checked out
ar-Arab: المادة معارة

en: Item does not belong to your library
ar-Arab: لا تنتمي المادة إلى مكتبتك

en: Item has a waiting hold
ar-Arab: للمادة حجز في الانتظار

en: Item has linked analytics
ar-Arab: للمادة تحليلات مرتبطة

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
ar-Arab: آخر مادة للتسجيلة الببليوغرافية ذات الحجز على المستوى الببليوغرافي

en: Unknown reason
ar-Arab: سبب غير معروف

en: Mana Knowledge Base reports search
ar-Arab: بحث تقارير قاعدة معرفة مانا

en: Reports
ar-Arab: التقارير

en: Koha
ar-Arab: كوها

en: ({age} year) | ({age} years)
ar-Arab[0]: ({age} عاماً)
ar-Arab[1]: ({age} عاماً)
ar-Arab[2]: ({age} عاماً)
ar-Arab[3]: ({age} عاماً)
ar-Arab[4]: ({age} عاماً)
ar-Arab[5]: ({age} عاماً)

en: Check out
ar-Arab: إعارة

en: Standard
ar-Arab: قياسي

en: Full address
ar-Arab: العنوان الكامل

en: All emails
ar-Arab: كل رسائل البريد الإلكتروني

en: All phones
ar-Arab: كل الهواتف

en: Borrowernumber
ar-Arab: رقم المستعير

en: Mobile phone
ar-Arab: الهاتف المحمول

en: Alternate street number
ar-Arab: رقم الشارع البديل

en: Alternate street type
ar-Arab: نوع الشارع البديل

en: Alternate address
ar-Arab: العنوان البديل

en: Alternate address line 2
ar-Arab: سطر العنوان البديل 2

en: Alternate city
ar-Arab: المدينة البديلة

en: Alternate state
ar-Arab: المحافظة البديلة

en: Alternate zip code
ar-Arab: الرمز البريدي البديل

en: Alternate country
ar-Arab: البلد البديل

en: Alternate email
ar-Arab: البريد الإلكتروني البديل

en: Alternate phone
ar-Arab: الهاتف البديل

en: Library (code)
ar-Arab: المكتبة (الرمز)

en: Category (code)
ar-Arab: الفئة (الرمز)

en: Gone no address
ar-Arab: ذهب بلا عنوان

en: Lost card
ar-Arab: بطاقة مفقودة

en: Restricted
ar-Arab: مقيد

en: Restriction reason
ar-Arab: سبب التقييد

en: Guarantor surname
ar-Arab: لقب الكفيل

en: Guarantor firstname
ar-Arab: الاسم الأول للكفيل

en: Guarantor title
ar-Arab: لقب الكفيل

en: Guarantor ID
ar-Arab: معرف الكفيل

en: Guarantor relationship
ar-Arab: علاقة الكفيل

en: Permissions (code)
ar-Arab: الصلاحيات (الرمز)

en: Contact note
ar-Arab: ملاحظة جهة الاتصال

en: Alternate contact first name
ar-Arab: الاسم الأول لجهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact surname
ar-Arab: لقب جهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact address
ar-Arab: عنوان جهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact address 2
ar-Arab: عنوان جهة الاتصال البديلة 2

en: Alternate contact city
ar-Arab: مدينة جهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact state
ar-Arab: محافظة/إقليم جهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact ZIP/postal code
ar-Arab: الرمز البريدي لجهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact country
ar-Arab: بلد جهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact phone
ar-Arab: هاتف جهة الاتصال البديلة

en: SMS alert number
ar-Arab: رقم التنبيه عبر الرسائل القصيرة

en: SMS provider
ar-Arab: مقدم خدمة الرسائل النصية القصيرة

en: Privacy (code)
ar-Arab: الخصوصية (الرمز)

en: Guarantor can view checkouts
ar-Arab: يمكن للكفيل عرض الإعارات

en: Last updated
ar-Arab: آخر تحديث

en: Last seen
ar-Arab: آخر ظهور

en: Check previous checkout
ar-Arab: التحقق من الإعارة السابقة

en: Hide SQL code
ar-Arab: إخفاء رمز SQL

en: Manual
ar-Arab: يدوي

en: Overdues
ar-Arab: متأخرات

en: Suspension
ar-Arab: تعليق

en: Discharge
ar-Arab: إخلاء الطرف

en: Plugins
ar-Arab: برامج مساعدة

en: Tools
ar-Arab: الأدوات

en: Administration
ar-Arab: الإدارة

en: About Koha
ar-Arab: حول كوها

en: Acquisitions
ar-Arab: التزويد

en: Add order
ar-Arab: إضافة طلبية

en: Acquisition
ar-Arab: التزويد

en: Batch {batch_id}
ar-Arab: الدفعة {batch_id}

en: Batch list
ar-Arab: قائمة الدفعات

en: Order staged MARC records
ar-Arab: طلب تسجيلات مارك منظمة

en: Basket {basketname} ({basketnumber}) for {vendor}
ar-Arab: السلة {basketname} ({basketnumber}) لـ {vendor}

[ctx: basket created by]
en: Created by:
ar-Arab: تم إنشاؤه بواسطة:

[ctx: Acquisitions basket managed by user]
en: Managed by:
ar-Arab: مدار بواسطة:

[ctx: noun]
en: Order
ar-Arab: طلبية

en: Basket grouping for '{vendor}'
ar-Arab: تجميع السلة لـ '{vendor}'

en: Edit basket '{basketname}'
ar-Arab: تحرير السلة '{basketname}'

en: Add basket to {vendor}
ar-Arab: إضافة سلة إلى {vendor}

en: Search for vendor {vendor}
ar-Arab: بحث المزود {vendor}

en: basket | baskets
ar-Arab[0]: سلة
ar-Arab[1]: سلة
ar-Arab[2]: سلة
ar-Arab[3]: سلات
ar-Arab[4]: سلة
ar-Arab[5]: سلة

en: subscription | subscriptions
ar-Arab[0]: اشتراك
ar-Arab[1]: اشتراك
ar-Arab[2]: اشتراك
ar-Arab[3]: اشتراكات
ar-Arab[4]: اشتراك
ar-Arab[5]: اشتراك

[ctx: basket created by]
en: Created by
ar-Arab: تم إنشاؤه بواسطة

en: Cancel order
ar-Arab: إلغاء الطلبية

en: Basket {basketnumber}
ar-Arab: السلة {basketnumber}

en: Duplicate existing orders
ar-Arab: نسخ طلبيات حالية

en: EDIFACT messages
ar-Arab: رسائل EDIFACT

en: EDIFACT message display
ar-Arab: عرض رسالة EDIFACT

en: Orders search
ar-Arab: بحث الطلبيات

en: Search results
ar-Arab: نتائج البحث

en: Order search
ar-Arab: بحث الطلبيات

en: Files
ar-Arab: ملفات

en: Invoice
ar-Arab: فاتورة

en: Invoices
ar-Arab: فواتير

en: Late orders
ar-Arab: طلبيات متأخرة

en: Change estimated delivery date
ar-Arab: تغيير تاريخ التسليم المقدر

en: Change order vendor note
ar-Arab: تغيير ملاحظة مزود الطلبية

en: Change order internal note
ar-Arab: تغيير ملاحظة الطلبية الداخلية

en: Modify order details (line #{ordernumber})
ar-Arab: تعديل تفاصيل الطلبية (السطر #{ordernumber})

en: New order
ar-Arab: طلبية جديدة

en: Duplicate warning
ar-Arab: تحذير تكرار

en: Add order from a subscription
ar-Arab: إضافة طلبية من اشتراك

[ctx: verb]
en: Order
ar-Arab: طلبية

en: Add order from a suggestion
ar-Arab: إضافة طلبية من مقترح

en: Ordered
ar-Arab: تم الطلب

en: Receipt summary for {vendor}, invoice {invoice_number}
ar-Arab: ملخص الاستلام لـ {vendor}، الفاتورة {invoice_number}

en: Receipt summary for {vendor}
ar-Arab: ملخص الاستلام لـ {vendor}

en: Receive orders from {vendor}
ar-Arab: استلام طلبيات من {vendor}

en: Receive shipment from vendor {vendor}
ar-Arab: استلام شحنة من المزود {vendor}

[ctx: Bibliographic record]
en: Record count
ar-Arab: عدد التسجيلات

en: Order details
ar-Arab: تفاصيل الطلبية

en: Spent
ar-Arab: المنفق

en: Transfer order
ar-Arab: نقل طلبية

en: Orders with uncertain prices for vendor {vendor}
ar-Arab: طلبيات بأسعار غير أكيدة للمزود {vendor}

en: Orders with uncertain prices
ar-Arab: طلبيات بأسعار غير أكيدة

en: Modify vendor issue {issue_number}
ar-Arab: تعديل مشكلة المزود {issue_number}

en: New vendor issue
ar-Arab: مشكلة مزود جديدة

en: Confirm deletion of vendor issue
ar-Arab: تأكيد حذف مشكلة المزود

en: Vendor issues
ar-Arab: مشكلات المزود

en: Order from external source
ar-Arab: طلبية من مصدر خارجي

en: Modify field '{field_name}'
ar-Arab: تعديل الحقل '{field_name}'

en: New field
ar-Arab: حقل جديد

en: Table '{table_name}'
ar-Arab: الجدول '{table_name}'

en: Additional fields
ar-Arab: حقول إضافية

en: Modify field '{field_name}' for table '{table_name}'
ar-Arab: تعديل الحقل '{field_name}' للجدول '{table_name}'

en: New field for table '{table_name}'
ar-Arab: حقل جديد للجدول '{table_name}'

en: Advanced editor shortcuts
ar-Arab: اختصارات المحرر المتقدمة

en: Modify budget '{budget_period_description}'
ar-Arab: تعديل الميزانية '{budget_period_description}'

en: New budget
ar-Arab: ميزانية جديدة

en: Duplicate budget
ar-Arab: نسخ ميزانية

en: Cannot delete budget '{budget_period_description}'
ar-Arab: لا يمكن حذف الميزانية '{budget_period_description}'

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'
ar-Arab: تأكيد حذف الميزانية '{budget_period_description}'

en: Close budget '{budget_period_description}'
ar-Arab: إغلاق الميزانية '{budget_period_description}'

en: Budget '{budget_period_description}' closed
ar-Arab: تم غلق الميزانية '{budget_period_description}'

en: Budgets
ar-Arab: الميزانيات

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'?
ar-Arab: تأكيد حذف الميزانية '{budget_period_description}'؟

en: Modify fund '{fund_name}'
ar-Arab: تعديل التمويل '{fund_name}'

en: Modify fund
ar-Arab: تعديل التمويل

en: Add fund to '{fund_parent}'
ar-Arab: إضافة تمويل إلى '{fund_parent}'

en: New fund
ar-Arab: تمويل جديد

en: Funds for budget '{budget}'
ar-Arab: تمويلات للميزانية '{budget}'

en: Funds
ar-Arab: التمويلات

en: Confirm deletion of fund '{fund}'
ar-Arab: تأكيد خذف التمويل '{fund}'

en: Funds for '{budget}'
ar-Arab: تمويلات لـ '{budget}'

en: Modify fund '{fund_name}' for budget '{budget}'
ar-Arab: تعديل التمويل '{fund_name}' للميزانية '{budget}'

en: Confirm deletion of fund '{fund}'?
ar-Arab: تأكيد حذف التمويل '{fund}'؟

en: Modify contract {contractname}
ar-Arab: تعديل العقد {contractname}

en: New contract
ar-Arab: عقد جديد

en: Contracts of {vendor}
ar-Arab: عقود {vendor}

en: Data recorded
ar-Arab: البيانات المسجلة

en: Confirm deletion of contract '{contractnumber}'
ar-Arab: تأكيد حذف العقد '{contractnumber}'

en: Contract deleted
ar-Arab: تم حذف العقد

en: Contracts
ar-Arab: العقود

[ctx: Budget planning]
en: by months
ar-Arab: حسب الشهور

[ctx: Budget planning]
en: by item types
ar-Arab: حسب أنواع المواد

[ctx: Budget planning]
en: by libraries
ar-Arab: حسب المكتبات

[ctx: Budget planning]
en: by {type}
ar-Arab: حسب {type}

en: Audio alerts
ar-Arab: تنبيهات سمعية

en: Edit subfields constraints
ar-Arab: تحرير قيود الحقول الفرعية

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'
ar-Arab: تأكيد حذف الحقل الفرعي '{subfield}'

en: Tag {tag}
ar-Arab: الوسم {tag}

en: '{authtypecode}' framework
ar-Arab: إطار '{authtypecode}'

en: Default framework
ar-Arab: الإطار الافتراضي

en: Authority types
ar-Arab: أنواع الاستناد

en: Confirm deletion of subfield '{tagsubfield}'
ar-Arab: تأكيد حذف الحقل الفرعي '{tagsubfield}'

en: Modify tag '{searchfield}'
ar-Arab: تعديل الوسم '{searchfield}'

en: New tag
ar-Arab: وسم جديد

en: Confirm deletion of tag '{searchfield}'
ar-Arab: تأكيد حذف الوسم '{searchfield}'

en: Modify tag {searchfield}
ar-Arab: تعديل الوسم {searchfield}

en: {authtypecode} framework
ar-Arab: إطار {authtypecode}

en: Authority MARC framework for '{authtypecode}'
ar-Arab: إطار مارك الاستنادي لـ '{authtypecode}'

en: Default authority MARC framework
ar-Arab: إطار مارك الاستنادي الافتراضي

en: Modify authorized value
ar-Arab: تعديل قيمة الاستناد

en: New authorized value
ar-Arab: قيمة استناد جديدة

en: Authorized values for category {category_name}
ar-Arab: قيم الاستناد للفئة {category_name}

en: New category
ar-Arab: فئة جديدة

en: Authorized values
ar-Arab: قيم الاستناد

en: Modify authority type '{authority_type_code}'
ar-Arab: تعديل نوع الاستناد '{authority_type_code}'

en: Modify default authority type
ar-Arab: تعديل نوع الاستناد الافتراضي

en: New authority type
ar-Arab: نوع استناد جديد

en: Authority type cannot be deleted
ar-Arab: لا يمكن حذف نوع الاستناد

en: Confirm deletion of authority type '{authority_type_code}'
ar-Arab: تأكيد حذف نوع الاستناد '{authority_type_code}'

en: This authority type is used {count} time. | This authority type is used {count} times.
ar-Arab[0]: لم يتم استخدام نوع الاستناد هذا أي مرة.
ar-Arab[1]: يتم استخدام نوع الاستناد هذا مرة واحدة
ar-Arab[2]: يتم استخدام نوع الاستناد هذا مرتين
ar-Arab[3]: يتم استخدام نوع الاستناد هذا {count} مرات.
ar-Arab[4]: يتم استخدام نوع الاستناد هذا {count} مرة.
ar-Arab[5]: يتم استخدام نوع الاستناد هذا {count} مرة.

en: Details of job #{job_id}
ar-Arab: تفاصيل المهمة #{job_id}

en: Jobs
ar-Arab: المهام

en: Modify framework '{framework}' ({frameworkcode})
ar-Arab: تعديل الإطار '{framework}' ({frameworkcode})

en: New framework
ar-Arab: إطار جديد

en: Framework cannot be deleted
ar-Arab: لا يمكن حذف الإطار

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})
ar-Arab: تأكيد حذف الإطار '{framework}' ({frameworkcode})

en: MARC bibliographic frameworks
ar-Arab: إطارات مارك الببليوغرافية

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})?
ar-Arab: تأكيد حذف الإطار '{framework}' ({frameworkcode})؟

en: Library transfer limits for {library_name} ({library_code})
ar-Arab: حدود نقل المكتبة لـ {library_name} ({library_code})

en: Modify library '{library}'
ar-Arab: تعديل المكتبة '{library}'

en: New library
ar-Arab: مكتبة جديدة

en: Confirm deletion of library '{library}'
ar-Arab: تأكيد حذف المكتبة '{library}'

en: Libraries
ar-Arab: المكتبات

en: Modify cash register '{cash_register}'
ar-Arab: تعديل السجل النقدي '{cash_register}'

en: New cash register
ar-Arab: سجل نقدي جديد

en: Confirm deletion of cash register '{cash_register}'
ar-Arab: تأكيد حذف السجل النقدي '{cash_register}'

en: Cash registers
ar-Arab: السجلات النقدية

en: Modify category '{categorycode}'
ar-Arab: تعديل الفئة '{categorycode}'

en: Cannot delete category '{categorycode}'
ar-Arab: لا يمكن حذف الفئة '{categorycode}'

en: Confirm deletion of category '{categorycode}'
ar-Arab: تأكيد حذف الفئة '{categorycode}'

en: Patron categories
ar-Arab: فئات المستفيد

en: MARC bibliographic framework test
ar-Arab: اختبار إطار مارك الببليوغرافي

en: Modify city '{city}'
ar-Arab: تعديل مدينة '{city}'

en: New city
ar-Arab: مدينة جديدة

en: Confirm deletion of city '{city}'
ar-Arab: تأكيد حذف مدينة '{city}'

en: Cities
ar-Arab: المدن

en: Modify classification source '{description}'
ar-Arab: تعديل مصدر التصنيف '{description}'

en: New classification source
ar-Arab: مصدر تصنيف جديد

en: Modify filing rule '{description}'
ar-Arab: تعديل قاعدة التسجيل '{description}'

en: New filing rule
ar-Arab: قاعدة تسجيل جديدة

en: Modify splitting rule '{description}'
ar-Arab: تعديل قاعدة التقسيم '{description}'

en: New splitting rule
ar-Arab: قاعدة تقسيم جديدة

en: Classification configuration
ar-Arab: تهيئة التصنيف

en: Clone circulation and fine rules
ar-Arab: نسخ قواعد الإعارة والغرامات

en: Circulation and fine rules
ar-Arab: قواعد الإعارة والغرامات

en: Table settings
ar-Arab: إعدادات الجدول

en: Modify credit type '{credit_type}'
ar-Arab: تعديل نوع الرصيد المدين '{credit_type}'

en: New credit type
ar-Arab: نوع رصيد مدين جديد

en: Credit types
ar-Arab: أنواع الرصيد المدين

en: {count} library limitation | {count} library limitations
ar-Arab[0]: {count} حداً للمكتبة
ar-Arab[1]: {count} حداً للمكتبة
ar-Arab[2]: {count} حداً للمكتبة
ar-Arab[3]: {count} حداً للمكتبة
ar-Arab[4]: {count} حداً للمكتبة
ar-Arab[5]: {count} حداً للمكتبة

en: Curbside pickup
ar-Arab: التقاط جانبي

en: Friday
ar-Arab: الجمعة

en: Monday
ar-Arab: الإثنين

en: Saturday
ar-Arab: السبت

en: Sunday
ar-Arab: الأحد

en: Thursday
ar-Arab: الخميس

en: Tuesday
ar-Arab: الثلاثاء

en: Wednesday
ar-Arab: الأربعاء

en: Modify currency '{currency_name}'
ar-Arab: تعديل العملة '{currency_name}'

en: New currency
ar-Arab: عملة جديدة

en: Confirm deletion of currency '{currency_name}'
ar-Arab: تأكيد حذف العملة '{currency_name}'

en: Currencies and exchange rates
ar-Arab: العملات وأسعار الصرف

en: Modify debit type '{debit_type}'
ar-Arab: تعديل نوع الرصيد الدائن '{debit_type}'

en: New debit type
ar-Arab: نوع رصيد دائن جديد

en: Debit types
ar-Arab: نوع الرصيد الدائن

en: Modify desk
ar-Arab: تعديل المكتب

en: New desk
ar-Arab: مكتب جديد

en: Confirm deletion of desk
ar-Arab: تأكيد حذف المكتب

en: Desks
ar-Arab: مكاتب

en: Did you mean?
ar-Arab: هل تعني؟

en: Modify account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
ar-Arab: تعديل حساب '{edi_account}' للمزود '{vendor}'

en: New account
ar-Arab: حساب جديد

en: Confirm deletion of account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
ar-Arab: تأكيد حذف حساب '{edi_account}' للمزود '{vendor}'

en: EDI accounts
ar-Arab: حسابات EDI

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
ar-Arab: اقتباسات

en: Modify library EAN '{ean}'
ar-Arab: تعديل رقم EAN المكتبة '{ean}'

en: New library EAN
ar-Arab: رقم EAN جديد للمكتبة

en: Confirm deletion of EAN '{ean}' for '{library}'?
ar-Arab: تأكيد خذف EAN '{ean}' لــ '{library}'؟

en: Confirm deletion of EAN '{ean}'?
ar-Arab: حذف رقم EAN '{ean}'؟

en: Library EANs
ar-Arab: المكتبة EANs

en: New identity provider domain
ar-Arab: نطاق موفر هوية جديد

en: Modify identity provider domain '{domain}'
ar-Arab: تعديل نطاق موفر الهوية '{domain}'

en: Identity provider domains for '{identity_provider_code}'
ar-Arab: نطاقات موفري الهوية لـ '{identity_provider_code}'

en: Identity providers
ar-Arab: موفري الهوية

en: Domains for '{identity_provider_code}'
ar-Arab: نطاقات لـ '{identity_provider_code}'

en: New identity provider domain for '{identity_provider_code}'
ar-Arab: نطاق موفر الهوية الجديد لـ '{identity_provider_code}'

en: New identity provider
ar-Arab: موفر الهوية الجديد

en: Modify identity provider '{id_provider}'
ar-Arab: تعديل موفر الهوية '{id_provider}'

en: Item circulation alerts
ar-Arab: تنبيهات إعارة المادة

en: Modify search field '{field}'
ar-Arab: تعديل حقل البحث '{field}'

en: New search field
ar-Arab: حقل بحث جديد

en: Item search fields
ar-Arab: حقول بحث المادة

en: Modify search field  '{field}'
ar-Arab: تعديل حقل البحث '{field}'

en: Modify item type '{item_type}'
ar-Arab: تعديل نوع المادة '{item_type}'

en: New item type
ar-Arab: نوع مادة جديد

en: Cannot delete item type '{item_type}'
ar-Arab: لا يمكن حذف نوع المادة '{item_type}'

en: Confirm deletion of item type '{item_type}'?
ar-Arab: تأكيد حذف نوع المادة '{item_type}'؟

en: Data deleted
ar-Arab: تم حذف البيانات

en: Item types
ar-Arab: أنواع المادة

en: Are you sure you want to delete item type '{item_type}'?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف نوع المادة  '{item_type}'؟

en: Koha to MARC mapping
ar-Arab: تخطيط كوها إلى مارك

en: Library groups
ar-Arab: مجموعات المكتبة

en: Localization
ar-Arab: التوطين

en: Record overlay rules
ar-Arab: قواعد تراكب التسجيلة

[ctx: noun]
en: Filter
ar-Arab: منقح

en: Edit subfield constraints
ar-Arab: تحرير قيود الحقل الفرعي

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'?
ar-Arab: تأكيد حذف الحقل الفرعي '{subfield}'؟

en: Tag {tag} subfield structure
ar-Arab: بنية الحقل الفرعي للوسم {tag}

en: Tag {tag} subfield constraints
ar-Arab: قيود الحقل الفرعي للوسم {tag}

en: Tag {tag} subfield structure (framework {frameworkcode})
ar-Arab: بنية الحقل الفرعي للوسم {tag} (الإطار {frameworkcode})

en: Tag {tag} subfield structure (default framework)
ar-Arab: بنية الحقل الفرعي للوسم {tag} (الإطار الافتراضي)

en: New tag {searchfield}
ar-Arab: وسم جديد {searchfield}

en: Confirm deletion of tag {searchfield}
ar-Arab: تأكيد حذف الوسم {searchfield}

en: MARC bibliographic framework '{framework}' ({frameworkcode})
ar-Arab: إطار مارك الببليوغرافي '{framework}' ({frameworkcode})

en: Confirm deletion of tag {searchfield}?
ar-Arab: تأكيد حذف الوسم {searchfield}؟

en: Modify record matching rule '{code}'
ar-Arab: تعديل قاعدة مطابقة التسجيلة '{code}'

en: New record matching rule
ar-Arab: قاعدة مطابقة تسجيلة جديدة

en: Confirm deletion of record matching rule '{code}'
ar-Arab: تأكيد حذف قاعدة مطابقة التسجيلة '{code}'

en: Record matching rules
ar-Arab: قواعد مطابقة التسجيلة

en: Mappings for set '{oai_set}'
ar-Arab: تخططيات لحزمة '{oai_set}'

en: OAI sets
ar-Arab: حزم OAI

en: New OAI set
ar-Arab: حزمة OAI جديدة

en: Modify OAI set '{oai_set}'
ar-Arab: تعديل حزمة OAI '{oai_set}'

en: OverDrive library authnames
ar-Arab: أسماء استناد مكتبة أوفردرايف

en: Modify patron attribute type '{code}'
ar-Arab: تعديل نوع سمة المستفيد '{code}'

en: New patron attribute type
ar-Arab: نوع سمة مستفيد جديدة

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}'
ar-Arab: تأكيد حذف نوع سمة المستفيد '{code}'

en: Patron attribute types
ar-Arab: أنواع سمات المستفيد

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}' ({description})?
ar-Arab: تأكيد حذف نوع سمة المستفيد {code}' ({description})؟

en: System preferences
ar-Arab: مفضلات النظام

en: Modify restriction type
ar-Arab: تعديل نوع القيد

en: New restriction type
ar-Arab: نوع قيد جديد

en: Confirm deletion of restriction type
ar-Arab: تأكيد حذف نوع القيد

en: Patron restriction types
ar-Arab: أنواع قيود المستفيد

en: Search filters
ar-Arab: منقحات البحث

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
ar-Arab: تهيئة محرك البحث (Elasticsearch)

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
ar-Arab: لقد حدث خطأ أثناء تحديث التخطيطات: {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
ar-Arab: لقد حدث خطأ أثناء حذف التخطيطات الحالية. لم يحدث أي تغيير!

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
ar-Arab: (قم ببحث الحقل {field_name} بالتخطيط {marc_field}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
ar-Arab: وزن حقل غير صالح '{weight}'، يجب أن يكون عددًا عشريًا موجبًا.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
ar-Arab: لقد حاولت حذف كل التخطيطات لفهرس مطلوب، يجب أن تترك تخطيط واحد على الأقل

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
ar-Arab: لقد حدث خطأ أثناء تحديث تخطيطات فهرس Elasticsearch : {message}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
ar-Arab: يحتاج الفهرس '{index}' إلى إعادة الفهرسة.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
ar-Arab: يحتاج الفهرس '{index}' إلى إعادة الإنشاء.

en: Mappings updated successfully.
ar-Arab: تم تحديث التخطيطات بنجاح.

en: Mappings have been reset successfully.
ar-Arab: تمت إعادة تعيين التخطيطات بنجاح.

en: Elasticsearch is currently disabled.
ar-Arab: Elasticsearch معطل حالياً.

en: Share content with Mana KB
ar-Arab: مشاركة المحتوى مع قاعدة معرفة مانا

en: SMS cellular providers
ar-Arab: مقدمي خدمة الرسائل القصيرة الخلوية

en: New SMTP server
ar-Arab: خادم SMTP جديد

en: Modify SMTP server '{smtp_server}'
ar-Arab: تعديل خادم SMTP '{smtp_server}'

en: SMTP servers
ar-Arab: خوادم SMTP

en: SRU search field mapping for bibliographic records
ar-Arab: تخطيط حقل بحث SRU للتسجيلات الببليوغرافية

en: Z39.50/SRU servers
ar-Arab: خوادم Z39.50/SRU

en: SRU search field mapping for authorities
ar-Arab: تخطيط حقل بحث SRU للاستنادات

en: Modify system preference '{system_preference}'
ar-Arab: تعديل تفضيل النظام '{system_preference}'

en: New system preference
ar-Arab: تفضيل نظام جديد

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'
ar-Arab: تأكيد حذف تفضيل النظام '{system_preference}'

en: System preference deleted
ar-Arab: تم حذف تفضيل النظام

en: Local use system preferences
ar-Arab: تفضيلات نظام الاستخدام المحلي

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'?
ar-Arab: تأكيد حذف تفضيل النظام '{system_preference}'؟

en: Library transfer limits
ar-Arab: حدود نقل المكتبة

en: Transport cost matrix
ar-Arab: مصفوفة تكاليف النقل

en: Koha usage statistics
ar-Arab: إحصائيات استخدام كوها

en: Modify {servertype} server '{servername}'
ar-Arab: تعديل {servertype} خادم '{servername}'

en: New {servertype} server
ar-Arab: خادم {servertype} جديد

en: Search results for '{search_keyword}'
ar-Arab: نتائج البحث عن '{search_keyword}'

en: Searching by target starting with '{search_keyword}'
ar-Arab: جاري البحث بواسطة هدف يبدأ بـ '{search_keyword}'

en: Two-factor authentication
ar-Arab: الاستيثاق الثنائي

en: Two-factor authentication setup
ar-Arab: إعداد الاستيثاق الثنائي

en: This account has been locked.
ar-Arab: تم قفل الحساب.

en: Invalid username or password
ar-Arab: اسم المستخدم أو كلمة المرور غير صحيحة

en: IP address change
ar-Arab: تغيير عنوان IP

en: Session timed out
ar-Arab: انتهت الجلسة

en: Access denied
ar-Arab: وصول مرفوض

en: Error authenticating with external provider
ar-Arab: حدث خطأ أثناء الاستيثاق مع مقدم الخدمة الخارجي

en: Log in to Koha
ar-Arab: تسجيل الدخول إلى كوها

en: Cataloging authority plugin
ar-Arab: برنامج فهرسة الاستناد المساعد

en: Authorities
ar-Arab: الاستنادات

en: Modify authority #{authority_id} ({authtypetext})
ar-Arab: تعديل الاستناد #{authority_id} ({authtypetext})

en: Adding authority ({authtypetext})
ar-Arab: جاري إضافة استناد ({authtypetext})

en: Authority details
ar-Arab: تفاصيل الاستناد

en: Unknown authority record
ar-Arab: تسجيلة استناد غير معروفة

en: Details for authority #{authid} ({authtypetext})
ar-Arab: تفاصيل الاستناد #{authid} ({authtypetext})

en: Merging records
ar-Arab: جاري دمج التسجيلات

en: Authority search results
ar-Arab: نتائج بحث الاستناد

en: Your cart
ar-Arab: سلتك

en: Catalog
ar-Arab: الفهرس

en: Download cart
ar-Arab: تنزيل السلة

en: Sending your cart
ar-Arab: جاري إرسال سلتك

en: Print notices for {today}
ar-Arab: طباعة الإخطارات لـ {today}

en: Bookings
ar-Arab: الحجوزات

en: Unknown record
ar-Arab: تسجيلة غير معروفة

en: ISBD details for {title}
ar-Arab: تفاصيل ISBD لـ {title}

en: MARC details for {title}
ar-Arab: تفاصيل مارك لـ {title}

en: Advanced search
ar-Arab: بحث متقدم

en: Details for {title}
ar-Arab: تفاصيل لـ {title}

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
ar-Arab[0]: يوجد اقتراح واحد مؤرشف.
ar-Arab[1]: يوجد {count} اقتراحاً مؤرشفاً.
ar-Arab[2]: يوجد {count} اقتراحاً مؤرشفاً.
ar-Arab[3]: يوجد {count} اقتراحاً مؤرشفاً.
ar-Arab[4]: يوجد {count} اقتراحاً مؤرشفاً.
ar-Arab[5]: يوجد {count} اقتراحاً مؤرشفاً.

en: Images
ar-Arab: صور

en: Checkout history for {title}
ar-Arab: سجل الإعارة لـ {title}

en: Item search
ar-Arab: بحث المادة

en: Labeled MARC details for {title}
ar-Arab: تفاصيل مارك المصنفة لـ {title}

en: Item details for {title}
ar-Arab: تفاصيل المادة لـ {title}

en: Results of search for {query_desc} with limit(s): '{limit_desc}'
ar-Arab: نتائج البحث عن {query_desc} بالمحددات: '{limit_desc}'

en: Results of search for {query_desc}
ar-Arab: نتائج البحث عن {query_desc}

en: Results of search for {limit_desc}
ar-Arab: نتائج البحث عن {limit_desc}

en: Results of search
ar-Arab: نتائج البحث

en: You did not specify any search criteria
ar-Arab: أنت لم تحدد أي معايير للبحث

en: {count} item | {count} items
ar-Arab[0]: {count} مادة
ar-Arab[1]: {count} مادة
ar-Arab[2]: {count} مادة
ar-Arab[3]: {count} مادة
ar-Arab[4]: {count} مادة
ar-Arab[5]: {count} مادة

en: Search history
ar-Arab: سِجل البحث

en: MARC import
ar-Arab: استيراد مارك

en: Cataloging
ar-Arab: الفهرسة

en: Stock rotation details for {title}
ar-Arab: تفاصيل تدوير المخزون لـ {title}

en: Editing {title} (Record number {biblionumber})
ar-Arab: تحرير {title} (رقم التسجيلة {biblionumber})

en: Add MARC record
ar-Arab: إضافة تسجيلة مارك

[ctx: Editing MARC record titled:]
en: Editing
ar-Arab: تحرير

en: No results found
ar-Arab: لم يتم العثور على نتائج

en: Items
ar-Arab: المواد

en: {title} by {author}
ar-Arab: {title} بواسطة {author}

en: (Record #{biblionumber})
ar-Arab: (رقم التسجيلة{biblionumber})

en: Edit {title} by {author}
ar-Arab: تحرير {title} بواسطة {author}

[ctx: Bibliographic record number]
en: Record #
ar-Arab: رقم التسجيلة

en: Edit {title}
ar-Arab: تحرير {title}

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
ar-Arab: المواد

en: Catalog concerns
ar-Arab: شكاوى الفهرس

en: Editor
ar-Arab: محرر

en: Link to host record
ar-Arab: ربط بتسجيلة مضيفة

en: Attach an item to
ar-Arab: إرفاق مادة بـ

en: Framework plugin example
ar-Arab: مثال برنامج الإطار المساعد

en: Cataloguing
ar-Arab: الفهرسة

en: Call number browser
ar-Arab: مستعرض رقم الاستدعاء

en: 006 builder
ar-Arab: باني حقل 006

en: 007 builder
ar-Arab: باني حقل 007

en: 008 builder
ar-Arab: باني حقل 008

en: Classifications
ar-Arab: التصنيفات

en: 000 - Leader builder
ar-Arab: 000 - باني الفاتح

en: Leader builder
ar-Arab: باني الفاتح

en: Plugin for links
ar-Arab: برنامج مساعد للروابط

en: UNIMARC field 100 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 100

en: UNIMARC field 105 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 105

en: UNIMARC field 106 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 106

en: UNIMARC field 110 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 110

en: UNIMARC field 115a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 115a

en: UNIMARC field 115b builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 115b

en: UNIMARC field 116 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 116

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: print
ar-Arab: طباعة

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 1
ar-Arab: تقنيات (طباعة) 1

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 2
ar-Arab: تقنيات (طباعة) 2

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 3
ar-Arab: تقنيات (طباعة) 3

en: UNIMARC field 117 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 117

en: UNIMARC field 120 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 120

en: UNIMARC field 121a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 121

en: UNIMARC field 121b builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 121b

en: UNIMARC field 122 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 122

en: UNIMARC field 123a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 123a

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 123d/e/f/g

en: UNIMARC field 123i/j builder
ar-Arab: يونيمارك 123i/jباني حقل

en: UNIMARC field 124a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 124a

en: UNIMARC field 124b builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 124b

en: UNIMARC field 124c builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 124c

en: UNIMARC field 124d builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 124d

en: UNIMARC field 124e builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 124e

en: UNIMARC field 124f builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 124f

en: UNIMARC field 124g builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 124g

en: UNIMARC field 125a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 125a

en: UNIMARC field 125b builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 125b

en: UNIMARC field 126a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 126a

en: UNIMARC field 126b builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 126b

en: UNIMARC field 127 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 127

en: UNIMARC field 128a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 128a

en: UNIMARC field 128b builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 128b

en: UNIMARC field 128c builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 128c

en: UNIMARC field 130 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 130

en: UNIMARC field 135a builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 135a

en: UNIMARC field 140 builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 140

en: UNIMARC field 141 builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 141

en: Framework plugin unimarc_field_146a
ar-Arab: برنامج الإطار المساعد unimarc_field_146a

en: Framework plugin unimarc_field_146b
ar-Arab: برنامج الإطار المساعد unimarc_field_146b

en: Framework plugin unimarc_field_146c
ar-Arab: برنامج الإطار المساعد unimarc_field_146c

en: Framework plugin unimarc_field_146d
ar-Arab: برنامج الإطار المساعد unimarc_field_146d

en: Framework plugin unimarc_field_146e
ar-Arab: برنامج الإطار المساعد unimarc_field_146e

en: Framework plugin unimarc_field_146h
ar-Arab: برنامج الإطار المساعد unimarc_field_146h

en: Framework plugin unimarc_field_146i
ar-Arab: برنامج الإطار المساعد unimarc_field_146i

en: UNIMARC field 181-2 builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 181-2

en: UNIMARC field 181a builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك  181a

en: UNIMARC field 181b builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 181b

en: UNIMARC field 181c builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 181c

en: UNIMARC field 182-2 builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 182-2

en: UNIMARC field 182a builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 182a

en: UNIMARC field 182c builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 182c

en: UNIMARC field 183-2 builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 183-2

en: UNIMARC field 183a builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 183a

en: UNIMARC field 210c builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 210c

en: UNIMARC field 225a builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 225a

en: UNIMARC field 283-2 builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 283-2

en: UNIMARC field 283a builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 123a

en: UNIMARC field 325h builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 125a

en: UNIMARC field 325j builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 125a

en: UNIMARC field 4XX builder
ar-Arab: باني حقل يونيمارك 4XX

en: UNIMARC field 686a builder
ar-Arab: يونيمارك باني الحقل 686a

en: UNIMARC leader builder
ar-Arab: يونيمارك باني حقل الفاتح

en: Z39.50 authority search points
ar-Arab: نقاط بحث استناد Z39.50

en: Z39.50 authority search results
ar-Arab: نتائج بحث استناد Z39.50

en: Z39.50/SRU search results
ar-Arab: نتائج بحث Z39.50/SRU

en: Article requests
ar-Arab: طلبات المقال

en: Circulation
ar-Arab: الإعارة

en: Circulation statistics for {title}
ar-Arab: إحصائيات الإعارة لـ {title}

en: Overdues at {library}
ar-Arab: المتأخرات في {library}

en: Transfers
ar-Arab: الانتقالات

en: Checkout notes
ar-Arab: ملاحظات الإعارة

en: Checking out to {patron}
ar-Arab: إعارة إلى {patron}

en: Bundle of {count} item | Bundle of {count} items
ar-Arab[0]: {count} مادة
ar-Arab[1]: {count} مادة
ar-Arab[2]: {count} مادة
ar-Arab[3]: {count} مواد
ar-Arab[4]: {count} مواد
ar-Arab[5]: {count} مواد

en: Batch check out to {patron}
ar-Arab: إعارة بالدفعة إلى {patron}

en: Curbside pickups
ar-Arab: عمليات الالتقاط الجانبية

en: Pending on-site checkouts
ar-Arab: إعارات في الموقع في الانتظار

en: Items overdue as of {date}
ar-Arab: المواد متأخرة اعتباراً من {date}

en: Holds to pull
ar-Arab: حجوزات للسحب

en: Hold transfer print receipt
ar-Arab: إيصال نقل الحجز المطبوع

en: Transfers print receipt
ar-Arab: إيصال الانتقالات المطبوع

en: Print receipt for {borrowernumber}
ar-Arab: طباعة الإيصال لـ {borrowernumber}

en: Patrons
ar-Arab: المستفيدين

en: Recall print receipt
ar-Arab: إيصال الاستدعاء المطبوع

en: Renew {title}
ar-Arab: تجديد {title}

en: Request article
ar-Arab: اطلب مقالة

en: Hold ratios
ar-Arab: معدلات الحجز

en: Check in {title}
ar-Arab: رد {title}

en: Set library and desk
ar-Arab: ضبط المكتبة والمكتب

en: Set library
ar-Arab: ضبط المكتبة

en: Transfers to send
ar-Arab: انتقالات للإرسال

en: Transfers to receive
ar-Arab: انتقالات للاستلام

en: Holds queue
ar-Arab: قائمة انتظار الحجوزات

en: Holds awaiting pickup
ar-Arab: حجوزات في انتظار الالتقاط

en: Club enrollments for {club_name}
ar-Arab: اشتراكات النادي لـ {club_name}

en: Patron clubs
ar-Arab: أندية المستفيدين

en: Modify club {club_name}
ar-Arab: تعديل نادي {club_name}

en: Create a new {club_template} club
ar-Arab: إنشاء نادي {club_template} جديد

en: Modify club template {club_template}
ar-Arab: تعديل قالب النادي {club_template}

en: New club template
ar-Arab: قالب نادي جديد

en: Add reserves
ar-Arab: إضافة حجوزات

en: Course reserves
ar-Arab: الحجز الأكاديمي

en: Edit reserve
ar-Arab: تحرير الحجز

[ctx: Edit course reserve]
en: Edit
ar-Arab: تحرير

[ctx: Place course reserve]
en: Reserve
ar-Arab: حجز

en: Remove reserves
ar-Arab: إزالة الحجوزات

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
ar-Arab[0]: تمت إزالة {title} ({barcode}) من {count} مقرراً.
ar-Arab[1]: تمت إزالة {title} ({barcode}) من {count} مقرراً.
ar-Arab[2]: تمت إزالة {title} ({barcode}) من {count} مقرراً.
ar-Arab[3]: تمت إزالة {title} ({barcode}) من {count} مقرراً.
ar-Arab[4]: تمت إزالة {title} ({barcode}) من {count} مقرراً.
ar-Arab[5]: تمت إزالة {title} ({barcode}) من {count} مقرراً.

en: Course details for {course_name}
ar-Arab: تفاصيل المقرر لـ {course_name}

[ctx: Semester]
en: Term
ar-Arab: الفصل الدراسي

en: Edit {course_name}
ar-Arab: تحرير {course_name}

en: New course
ar-Arab: مقرر جديد

[ctx: Semester]
en: Term:
ar-Arab: الفصل الدراسي:

en: Invalid course
ar-Arab: مقرر غير صالح

en: E-resource management
ar-Arab: إدارة الموارد الإلكترونية

en: Error {error_number}
ar-Arab: خطأ {error_number}

en: ILL requests
ar-Arab: طلبات الإعارة البينية

en: Log in to the Koha web installer
ar-Arab: قم بتسجيل الدخول إلى مثبت ويب كوها

en: Perl modules missing
ar-Arab: أنظمة بيرل الفرعية مفقودة

en: Perl version obsolete
ar-Arab: نسخة بيرل قديمة

en: Check Perl dependencies
ar-Arab: تحقق من تبعيات بيرل

en: Web installer
ar-Arab: مثبت الويب

en: Database settings
ar-Arab: إعدادات قاعدة البيانات

en: Set up database
ar-Arab: إعداد قاعدة البيانات

en: Error creating database tables
ar-Arab: حدث خطأ أثناء إنشاء جداول قاعدة البيانات

en: Database tables created
ar-Arab: تم إنشاء جداول قاعدة البيانات

en: Update database
ar-Arab: تحديث قاعدة البيانات

en: Install basic configuration settings
ar-Arab: تثبيت إعدادات التهيئة الأساسية

en: Updating database structure
ar-Arab: تحديث بنية قاعدة البيانات

en: Select your MARC flavor
ar-Arab: اختر نوع مارك الخاص بك

en: Selecting default settings
ar-Arab: تحديد الإعدادات الافتراضية

en: Default data loaded
ar-Arab: تم تحميل البيانات الافتراضية

en: Installation complete
ar-Arab: اكتمل التثبيت

en: Koha staff interface
ar-Arab: واجهة موظفي كوها

en: Barcode image generator
ar-Arab: مولد صور الباركود

en: Edit label batch {batch_id}
ar-Arab: تحرير دفعة ملصقات التسمية {batch_id}

en: New label batch
ar-Arab: دفعة ملصق تسمية جديدة

en: Batches
ar-Arab: دفعات

en: Label creator
ar-Arab: منشئ ملصق التسمية

en: Edit label layout {layout_id}
ar-Arab: تحرير تخطيط ملصق التسمية {layout_id}

en: New label layout
ar-Arab: تخطيط ملصق تسمية جديد

en: Layouts
ar-Arab: تخطيطات

en: Edit printer profile {profile_id}
ar-Arab: تحرير وضع الطابعة {profile_id}

en: New printer profile
ar-Arab: وضع طابعة جديد

en: Profiles
ar-Arab: أوضاع

en: Print barcode range
ar-Arab: طباعة نطاق باركود

en: Edit label template {template_id}
ar-Arab: تحرير قالب ملصق التسمية {template_id}

en: New label template
ar-Arab: قالب ملصق تسمية جديد

en: Templates
ar-Arab: قوالب

en: layout
ar-Arab: تخطيط

en: Label layouts
ar-Arab: تخطيطات ملصق التسمية

en: template
ar-Arab: قالب

en: Label templates
ar-Arab: قوالب ملصق التسمية

en: profile
ar-Arab: بروفايل

en: Printer profiles
ar-Arab: أوضاع الطابعة

en: batch
ar-Arab: دفعة

en: Label batches
ar-Arab: دفعات ملصقات التسمية

en: Label printing/exporting
ar-Arab: طباعة/تصدير ملصقات التسمية

en: Labels
ar-Arab: ملصقات تسمية

en: Search
ar-Arab: بحث

en: Quick spine label creator
ar-Arab: منشئ ملصق الكعب السريع

en: Spine labels
ar-Arab: ملصقات الكعب

en: Details of credit
ar-Arab: تفاصيل الحساب الدائن

en: Details of debit
ar-Arab: تفاصيل الحساب المدين

en: API Keys
ar-Arab: مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات

en: Account for
ar-Arab: حساب لـ

en: Delete patron
ar-Arab: حذف المستفيد

en: Discharge for
ar-Arab: إخلاء طرف لـ

en: Pending discharge requests
ar-Arab: طلبات إخلاء طرف في الانتظار

en: Files for
ar-Arab: ملفات لـ

en: Holds history for
ar-Arab: سجل الحجوزات لـ

en: Details for
ar-Arab: تفاصيل لـ

en: Housebound
ar-Arab: مرابط بالمنزل

en: ILL requests history for
ar-Arab: سجل طلبات الإعارة البينية لـ

en: Create manual credit
ar-Arab: إنشاء ائتمان يدوي

en: Create manual invoice
ar-Arab: إنشاء فاتورة يدوية

en: Set permissions for
ar-Arab: تعيين صلاحيات لـ

en: Password updated
ar-Arab: تم تحديث كلمة المرور

en: Update password for
ar-Arab: تحديث كلمة المرور لـ

en: Add patron
ar-Arab: إضافة مستفيد

en: Modify patron
ar-Arab: تعديل مستفيد

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
ar-Arab: تم إنشاؤه

en: Update patron records
ar-Arab: تحديث تسجيلات المستفيد

en: Merge patron records
ar-Arab: دمج تسجيلات المستفيد

en: Check duplicate patron
ar-Arab: التحقق من مستفيد مكرر

en: Summary for
ar-Arab: ملخص لـ

en: Patron details for
ar-Arab: تفاصيل المستفيد لـ

en: Sent notices for
ar-Arab: تم إرسال الإخطارات لـ

en: Make a payment for
ar-Arab: إجراء عملية دفع لـ

en: Write off an amount for {patron}
ar-Arab: شطب مبلغ لـ {patron}

en: Collect payment for {patron}
ar-Arab: تحصيل المدفوعات لـ {patron}

en: Print receipt for
ar-Arab: طباعة الإيصال لـ

en: Purchase suggestions for
ar-Arab: مقترحات الشراء لـ

en: Circulation history for
ar-Arab: سجل الإعارة لـ

en: Recalls history for
ar-Arab: سجل الاستدعاءات لـ

en: Subscription routing lists for
ar-Arab: قوائم تمرير الاشتراك لـ

en: Patron search
ar-Arab: بحث المستفيد

en: Statistics for
ar-Arab: إحصائيات لـ

en: Choose adult category
ar-Arab: اختر فئة بالغ

en: Add offline circulations to queue
ar-Arab: إضافة الإعارات دون اتصال إلى قائمة الانتظار

en: Offline circulation
ar-Arab: الإعارة دون اتصال

en: Offline circulation file upload
ar-Arab: تحميل ملف الإعارة دون اتصال

en: Create a library
ar-Arab: إنشاء مكتبة

en: Add a patron category
ar-Arab: إضافة فئة مستفيد

en: Create Koha administrator patron
ar-Arab: إنشاء مستفيد مسؤول كوها

en: Create a new item type
ar-Arab: إنشاء نوع مادة جديد

en: Onboarding complete
ar-Arab: اكتمل التأهيل

en: Create circulation rule
ar-Arab: إنشاء قاعدة إعارة

en: Modify patron list '{list_name}'
ar-Arab: تعديل قائمة المستفيدين '{list_name}'

en: New patron list
ar-Arab: قائمة مستفيدين جديدة

en: Patron lists
ar-Arab: قوائم المستفيدين

en: Edit patron card batch
ar-Arab: تحرير دفعة بطاقات المستفيدين

en: New patron card batch
ar-Arab: دفعة بطاقات مستفيدين جديدة

en: Patron card creator
ar-Arab: منشئ بطاقة المستفيد

en: Edit patron card layout
ar-Arab: تحرير تخطيط بطاقة مستفيد

en: New patron card layout
ar-Arab: تخطيط بطاقة مستفيد جديد

en: Layout
ar-Arab: تخطيط

en: Edit printer profile
ar-Arab: تحرير وضع الطابعة

en: Edit patron card template
ar-Arab: تحرير قالب بطاقة المستفيد

en: New patron card template
ar-Arab: قالب بطاقة مستفيد جديد

en: Image manager
ar-Arab: مدير الصور

en: Patron card layouts
ar-Arab: تخطيط بطاقة المستفيد

en: Patron card templates
ar-Arab: قوالب بطاقة المستفيد

en: Patron card printer profiles
ar-Arab: أوضاع طابعة بطاقة المستفيد

en: Patron card batches
ar-Arab: دفعات بطاقات المستفيدين

en: Actions
ar-Arab: إجراءات

en: Patron card printing/exporting
ar-Arab: طباعة/تصدير بطاقة المستفيد

en: Patron cards
ar-Arab: بطاقات المستفيدين

en: Plugins disabled
ar-Arab: تم تعطيل البرامج المساعدة

en: Upload plugin
ar-Arab: برنامج تحميل مساعد

en: Point of sale
ar-Arab: نقطة البيع

en: Print receipt
ar-Arab: طباعة الإيصال

en: Transaction history for {register}
ar-Arab: سجل المعاملات المالية لـ {register}

en: Cash summary for {library}
ar-Arab: الملخص النقدي لـ {library}

en: Old recalls
ar-Arab: استدعاءات قديمة

en: Overdue recalls
ar-Arab: استدعاءات متأخرة

en: Recalls queue
ar-Arab: قائمة انتظار الاستدعاءات

en: Recalls to pull
ar-Arab: استدعاءات للسحب

en: Recalls awaiting pickup
ar-Arab: استدعاءات في انتظار الالتقاط

en: Existing recalls
ar-Arab: استدعاءات حالية

en: Recalls
ar-Arab: الاستدعاءات

en: Results
ar-Arab: نتائج

en: Acquisitions statistics
ar-Arab: إحصائيات التزويد

en: Patrons with the most checkouts
ar-Arab: المستفيدون الأكثر إعارة

en: Patrons with no checkouts
ar-Arab: مستفيدون بلا إعارات

en: Patrons statistics
ar-Arab: إحصائيات المستفيدين

en: Cash register statistics
ar-Arab: إحصائيات سجلات الدفع النقدي

en: Most-circulated items
ar-Arab: المواد الأكثر إعارة

en: Items with no checkouts
ar-Arab: مواد بلا إعارات

en: Catalog statistics
ar-Arab: إحصائيات الفهرس

en: Convert report
ar-Arab: تحويل التقرير

en: Dictionary
ar-Arab: القاموس

en: Guided reports wizard
ar-Arab: معالج التقارير الموجهة

en: Saved reports
ar-Arab: التقارير المحفوظة

en: Create from SQL
ar-Arab: إنشاء من SQL

en: SQL view
ar-Arab: عرض SQL

en: Report {reportname} ({id})
ar-Arab: تقرير {reportname} ({id})

en: Edit report {reportname} ({id})
ar-Arab: تحرير تقرير {reportname} ({id})

en: Build a report, step 1 of 6: Choose a module
ar-Arab: إنشاء تقرير، الخطوة 1 من 6: اختر نظاماً فرعياً

en: Build a report, step 2 of 6: Pick a report type
ar-Arab: إنشاء تقرير، الخطوة 2 من 6: اختر نوع التقرير

en: Build a report, step 3 of 6: Select columns for display
ar-Arab: إنشاء تقرير، الخطوة 3 من 6: حدد الأعمدة للعرض

en: Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on
ar-Arab: إنشاء تقرير، الخطوة 4 من 6: حدد المعايير التي يجب القصر عليها

en: Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total
ar-Arab: إنشاء تقرير، الخطوة 5 من 6: اختر الأعمدة لحساب الإجمالي

en: Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered
ar-Arab: إنشاء تقرير، الخطوة 6 من 6: حدد الطريقة التي تريد بها ترتيب التقرير

en: Average loan time
ar-Arab: متوسط وقت الإعارة

en: Circulation statistics
ar-Arab: إحصائيات الإعارة

en: Lost items
ar-Arab: مواد ضائعة

en: Catalog by item types
ar-Arab: الفهرس حسب أنواع المواد

en: Orders by fund
ar-Arab: الطلبيات بواسطة التمويل

en: Holds statistics
ar-Arab: إحصائيات الحجوزات

en: Serials subscriptions stats
ar-Arab: إحصائيات اشتراكات الدوريات

en: Place a hold on {title}
ar-Arab: وضع حجز على {title}

en: Confirm holds
ar-Arab: تأكيد الحجوزات

en: Holds
ar-Arab: الحجوزات

en: Hold | Holds
ar-Arab[0]: حجزاً
ar-Arab[1]: حجزاً
ar-Arab[2]: حجزين
ar-Arab[3]: حجوزات
ar-Arab[4]: حجزاً
ar-Arab[5]: حجزاً

en: Approved comments
ar-Arab: تعليقات مقبولة

en: Comments awaiting moderation
ar-Arab: تعليقات في انتظار الموافقة

en: Comments
ar-Arab: التعليقات

en: Manage items
ar-Arab: أدر المواد

en: Collection '{collection_title}'
ar-Arab: المجموعة '{collection_title}'

en: Rotating collections
ar-Arab: المجموعات الدوارة

en: Manage items for '{collection_title}'
ar-Arab: أدر المواد لـ '{collection_title}'

en: Add a new collection
ar-Arab: إضافة مجموعة جديدة

en: Collection deleted
ar-Arab: تم حذف المجموعة

en: Edit collection
ar-Arab: تحرير المجموعة

en: Transfer collection
ar-Arab: نقل المجموعة

en: Transfer collection '{collection_title}'
ar-Arab: نقل المجموعة '{collection_title}'

en: Edit suggestion #{suggestion_number}
ar-Arab: تحرير المقترح #{suggestion_number}

en: Add suggestion
ar-Arab: إضافة اقتراح

en: Show suggestion #{suggestion_number}
ar-Arab: عرض المقترح #{suggestion_number}

en: Suggestions
ar-Arab: مقترحات

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
ar-Arab: تم إنشاؤه بواسطة:

en: Results for tag '{tag}'
ar-Arab: نتائج للوسم '{tag}'

en: Tags
ar-Arab: الوسوم

en: Approved
ar-Arab: مقبول

en: Pending
ar-Arab: في الانتظار

en: Rejected
ar-Arab: مرفوض

[ctx: Tags (single)]
en: Rejected
ar-Arab: مرفوض

[ctx: Tags (single)]
en: Approved
ar-Arab: مقبول

[ctx: Tags (single)]
en: Pending
ar-Arab: في الانتظار

[ctx: Tags (multiple)]
en: Approved
ar-Arab: مقبول

[ctx: Tags (multiple)]
en: Rejected
ar-Arab: مرفوض

[ctx: Tags (multiple)]
en: Pending
ar-Arab: في الانتظار

en: Access files
ar-Arab: الوصول إلى الملفات

en: Modify news item
ar-Arab: تعديل مادة أخبار

en: Modify page
ar-Arab: تعديل الصفحة

en: Modify HTML customization
ar-Arab: تعديل تخصيص HTML

en: New news item
ar-Arab: مادة أخبار جديدة

en: New page
ar-Arab: صفحة جديدة

en: New HTML customization
ar-Arab: تخصيص HTML جديد

en: News
ar-Arab: الأخبار

en: Pages
ar-Arab: صفحات

en: HTML customizations
ar-Arab: تخصيصات HTML

en: Additional content
ar-Arab: محتوى إضافي

en: Rules
ar-Arab: القواعد

en: Automatic item modifications by age
ar-Arab: تعديلات تلقائية على المواد حسب العمر

en: Confirm selection
ar-Arab: تأكيد التحديد

en: Job enqueued
ar-Arab: تم وضع المهمة في قائمة الانتظار

en: Batch item deletion
ar-Arab: حذف المواد بالدفعة

en: Modifications
ar-Arab: التعديلات

en: Batch item modification
ar-Arab: تعديل المواد بالدفعة

en: Batch record deletion
ar-Arab: حذف التسجيلات بالدفعة

en: Batch extend due dates
ar-Arab: تمديد تواريخ الاستحقاق بالدفعة

en: Batch record modification
ar-Arab: تعديل التسجيلات بالدفعة

en: Confirm
ar-Arab: تأكيد

en: Finished
ar-Arab: انتهى

en: Batch patron deletion and anonymization
ar-Arab: حذف وإخفاء الهوية المستفيد بالدفعة

en: Modify CSV profile '{csv_profile_name}'
ar-Arab: تعديل ملف تعريف CSV '{csv_profile_name}'

en: New CSV profile
ar-Arab: ملف تعريف CSV جديد

en: Confirm deletion of CSV profile '{csv_profile_name}'
ar-Arab: تأكيد حذف ملف تعريف CSV '{csv_profile_name}'

en: CSV profiles
ar-Arab: ملفات تعريف CSV

en: Delete CSV profile '{csv_profile_name}'?
ar-Arab: هل تريد حذف ملف تعريف CSV '{csv_profile_name}'؟

en: Export data
ar-Arab: تصدير البيانات

en: {library} calendar
ar-Arab: تقويم {library}

en: Import patrons
ar-Arab: استيراد المستفيدين

[ctx: Patron import]
en: {count_of_imported_records} imported records
ar-Arab: {count_of_imported_records} تسجيلة تم استيرادها

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_imported_record})
ar-Arab: (آخر مرة كانت {last_imported_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_overwritten_records} overwritten records
ar-Arab: {count_of_overwritten_records} تسجيلات تمت الكتابة فوقها

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_overwritten_record})
ar-Arab: (آخر مرة كانت {last_overwritten_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_existing_records} not imported because they are already in borrowers table and overwrite is disabled
ar-Arab: لم يتم استيراد {count_of_existing_records} لأنها موجودة بالفعل في جدول المستعيرين وتم تعطيل الكتابة الفوقية

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_existing_record})
ar-Arab: (آخر مرة كانت {last_existing_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_invalid_records} not imported because they are not in the expected format
ar-Arab: لم يتم استيراد {count_of_invalid_records} لأنها ليست بالتنسيق المتوقع

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_invalid_record})
ar-Arab: (آخر مرة كانت {last_invalid_record})

[ctx: Patron import]
en: {total} records parsed
ar-Arab: تم تحليل {total} تسجيلة

[ctx: CSV file]
en: Values are comma-separated.
ar-Arab: القيم مفصولة بفواصل.

en: Inventory
ar-Arab: المخزون

en: Modify notice
ar-Arab: تعديل إخطار

en: New notice
ar-Arab: إخطار جديد

en: Notice added
ar-Arab: تمت إضافة الإخطار

en: Confirm deletion
ar-Arab: تأكيد الحذف

en: Notices and slips
ar-Arab: الإخطارات والكعوب

[ctx: Message transport type]
en: Print
ar-Arab: طباعة

en: {content_length} / 160 characters
ar-Arab: {content_length} / 160 حرفاً

en: Batch {batch_import_number}
ar-Arab: الدفعة {batch_import_number}

en: Manage staged MARC records
ar-Arab: إدارة تسجيلات مارك المنظمة

en: Actions for template '{template_name}'
ar-Arab: إجراءات للقالب '{template_name}'

en: MARC modification templates
ar-Arab: قوالب تعديلات مارك

en: Batch patron modification
ar-Arab: تعديل المستفيدين بالدفعة

en: Overdue notice/status triggers
ar-Arab: محفزات الحالة/إخطار التأخير

en: Page error
ar-Arab: خطأ في الصفحة

en: Upload patron images
ar-Arab: تحميل صور المستفيد

en: Preview notice template
ar-Arab: معاينة قالب الإخطار

en: Notices
ar-Arab: إخطارات

en: OPAC problem reports
ar-Arab: تقارير مشاكل الأوباك

en: Quote uploader
ar-Arab: أداة تحميل الاقتباسات

en: Quote editor
ar-Arab: محرر الاقتباس

en: Modify quote
ar-Arab: تعديل الاقتباس

en: New quote
ar-Arab: اقتباس جديد

en: Task scheduler
ar-Arab: مجدول المهام

en: Compare matched records
ar-Arab: قارن التسجيلات المتطابقة

en: Stage MARC records for import
ar-Arab: تنظيم تسجيلات مارك للاستيراد

en: Modify rota '{rota_title}'
ar-Arab: تعديل مجموعة دوارة '{rota_title}'

en: New rota
ar-Arab: مجموعة دوارة جديدة

en: Manage stages for '{rota_title}'
ar-Arab: إدارة تنظيمات لـ '{rota_title}'

en: Modify {library} stage
ar-Arab: تعديل تنظيم {library}

en: New stage
ar-Arab: تنظيم جديد

en: Manage items for '{rota_title}'
ar-Arab: إدارة المواد لـ '{rota_title}'

en: Add items
ar-Arab: إضافة مواد

en: Stock rotation
ar-Arab: تدوير المخزون

en: Add items to rota '{rota_title}'
ar-Arab: إضافة مواد مجموعة دوارة '{rota_title}'

en: Upload local cover image for
ar-Arab: تحميل صورة غلاف محلية لـ

en: Upload local cover image
ar-Arab: تحميل صورة غلاف محلية

en: Uploads
ar-Arab: عمليات التحميل

en: Log viewer
ar-Arab: عارض السجل

en: Add to list
ar-Arab: إضافة إلى قائمة

en: Lists
ar-Arab: قوائم

en: Download list
ar-Arab: تنزيل القائمة

en: Sending your list
ar-Arab: جاري إرسال قائمتك

en: Contents of {list_name}
ar-Arab: محتويات {list_name}

en: Create new list
ar-Arab: إنشاء قائمة جديدة

en: Edit list {list_name}
ar-Arab: تحرير القائمة {list_name}

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
ar-Arab: إلغاء

[ctx: Request to cancel hold button]
en: Request to cancel
ar-Arab: طلب الإلغاء

en: Show fewer authors
ar-Arab: عرض مؤلفين أقل

en: Show more authors
ar-Arab: عرض المزيد من المؤلفين

en: Show fewer titles
ar-Arab: عرض عناوين أقل

en: Show more titles
ar-Arab: عرض المزيد من العناوين

en: Show fewer topics
ar-Arab: عرض موضوعات أقل

en: Show more topics
ar-Arab: عضر المزيد من الموضوعات

en: Show fewer places
ar-Arab: عرض أماكن أقل

en: Show more places
ar-Arab: عرض المزيد من الأماكن

en: Show fewer series
ar-Arab: عرض سلاسل أقل

en: Show more series
ar-Arab: عرض المزيد من السلاسل

en: Show fewer item types
ar-Arab: عرض أنواع مواد أقل

en: Show more item types
ar-Arab: عرض أنواع مواد أكثر

en: Show fewer collections
ar-Arab: عرض مجموعات أقل

en: Show more collections
ar-Arab: عرض مجموعات أكثر

en: Show fewer languages
ar-Arab: عرض لغات أقل

en: Show more languages
ar-Arab: عرض المزيد من اللغات

en: Show fewer home libraries
ar-Arab: عرض مكتبات رئيسية أقل

en: Show more home libraries
ar-Arab: عرض المزيد من المكتبات الرئيسية

en: Show fewer holding libraries
ar-Arab: عرض مكتبات مقتنية أقل

en: Show more holding libraries
ar-Arab: عرض المزيد من المكتبات المقتنية

en: Show fewer locations
ar-Arab: عرض مواقع أقل

en: Show more locations
ar-Arab: عرض المزيد من المواقع

en: record | records
ar-Arab[0]: تسجيلة
ar-Arab[1]: تسجيلة
ar-Arab[2]: تسجيلتين
ar-Arab[3]: تسجيلات
ar-Arab[4]: تسجيلات
ar-Arab[5]: تسجيلات

en: checkout | checkouts
ar-Arab[0]: إعارة
ar-Arab[1]: إعارة
ar-Arab[2]: إعارتين
ar-Arab[3]: إعارات
ar-Arab[4]: إعارات
ar-Arab[5]: إعارات

en: overdue | overdues
ar-Arab[0]: متأخرات
ar-Arab[1]: متأخرة
ar-Arab[2]: متأخرتين
ar-Arab[3]: متأخرات
ar-Arab[4]: متأخرات
ar-Arab[5]: متأخرات

en: hold pending | holds pending
ar-Arab[0]: حجزاً في الانتظار
ar-Arab[1]: حجزاً في الانتظار
ar-Arab[2]: حجزين في الانتظار
ar-Arab[3]: حجوزات في الانتظار
ar-Arab[4]: حجزاً في الانتظار
ar-Arab[5]: حجزاً في الانتظار

en: hold waiting | holds waiting
ar-Arab[0]: حجزاً في الانتظار
ar-Arab[1]: حجزاً في الانتظار
ar-Arab[2]: حجزين في الانتظار
ar-Arab[3]: حجوزات في الانتظار
ar-Arab[4]: حجزاً في الانتظار
ar-Arab[5]: حجزاً في الانتظار

en: message | messages
ar-Arab[0]: رسالة
ar-Arab[1]: رسالة
ar-Arab[2]: رسالتين
ar-Arab[3]: رسائل
ar-Arab[4]: رسالة
ar-Arab[5]: رسالة
