Koha 23.11.08.001 - en to ar-Arab translation catalogue (2239 entries)

en: Your charges
ar-Arab: رسومك

en: Created
ar-Arab: تم إنشاؤه

en: Updated
ar-Arab: محدّث

en: Type
ar-Arab: النوع

en: Description
ar-Arab: الوصف

en: Amount
ar-Arab: المبلغ

en: Amount outstanding
ar-Arab: المبلغ غير المسدد

en: Total due
ar-Arab: إجمالي المستحقات

en: Total due if credit(s) applied:
ar-Arab: إجمالي المستحق إذا تم تطبيق الاعتماد:

en: You have no fines or charges
ar-Arab: ليس عليك غرامات ولا رسوم

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
ar-Arab: الرسوم الخاصة بـ%s %s

en: Fine amount
ar-Arab: مبلغ الغرامة

en: Pay selected fines and charges
ar-Arab: قم بدفع الغرامات والرسوم المحددة

en: Payment method
ar-Arab: طريقة الدفع

en: Make payment
ar-Arab: سداد

en: Amount to pay:
ar-Arab: قيمة الدفع:

en: Account creation fee
ar-Arab: رسم إنشاء الحساب

en: Account renewal fee
ar-Arab: رسم تجديد الحساب

en: Article request fee
ar-Arab: رسم طلب المقال

en: Lost item
ar-Arab: مادة ضائعة

en: Manual fee
ar-Arab: رسم يدوي

en: New card
ar-Arab: بطاقة جديدة

en: Fine
ar-Arab: غرامة

en: Lost item processing fee
ar-Arab: رسم معالجة مادة ضائعة

en: Rental fee
ar-Arab: رسم الإيجار

en: Daily rental fee
ar-Arab: رسم التأجير اليومي

en: Renewal of rental item
ar-Arab: تجديد مادة الإيجار

en: Renewal of daily rental item
ar-Arab: تجديد مادة الإيجار اليومي

en: Hold fee
ar-Arab: رسم الحجز

en: Hold waiting too long
ar-Arab: الحجز في الانتظار لمدة طويلة

en: Payment from library to patron
ar-Arab: الدفع من المكتبة إلى المستفيد

en: Credit has been voided
ar-Arab: لقد تم إبطال الائتمان

en: Cancelled charge
ar-Arab: رسم ملغي

en: Credit
ar-Arab: رصيد دائن

en: Discount
ar-Arab: الخصم

en: Forgiven
ar-Arab: معفو عنه

en: Lost item fee refund
ar-Arab: رد رسم المادة الضائعة

en: Overpayment refund
ar-Arab: استرداد المدفوعات الزائدة

en: Payment
ar-Arab: المدفوعات

en: Lost item processing fee refund
ar-Arab: استرداد رسوم معالجة مادة ضائعة

en: Purchase
ar-Arab: شراء

en: Refund
ar-Arab: استرداد الأموال

en: Writeoff
ar-Arab: شطب

en: (Accruing)
ar-Arab: (متراكم)

en: (Returned)
ar-Arab: (تمت إعادته)

en: (Replaced)
ar-Arab: (تم استبداله)

en: (Refunded)
ar-Arab: (تم رد المبلغ)

en: (Forgiven)
ar-Arab: (معفو عنه)

en: (Voided)
ar-Arab: (لاغ)

en: (Lost)
ar-Arab: (ضائعة)

en: (Cancelled)
ar-Arab: (ملغي)

en: BT
ar-Arab: مصطلح أشمل

note: ABBR
en: Broader Term
ar-Arab: مصطلح أشمل

en: NT
ar-Arab: مصطلح أضيق

note: ABBR
en: Narrower Term
ar-Arab: مصطلح أضيق

note: ABBR
en: Used For
ar-Arab: مستخدم لـ

en: RT
ar-Arab: مصطلح ذو صلة

note: ABBR
en: Related Term
ar-Arab: مصطلح ذو صلة

en: (Earlier heading)
ar-Arab: (عنوان سابق)

en: (Later heading)
ar-Arab: (رأس لاحق)

en: (Acronym)
ar-Arab: (الحروف الأولى من الكلمات)

en: (Musical composition)
ar-Arab: (قطعة موسيقية)

en: (Broader heading)
ar-Arab: (عنوان أوسع)

en: (Narrower heading)
ar-Arab: (عنوان أضيق)

en: (Immediate parent body)
ar-Arab: (المتن الأصلي المباشر)

en: used for/see from:
ar-Arab: مستخدم لـ/انظر من:

en: see also:
ar-Arab: انظر أيضا:

en: ORCID:
ar-Arab: أوركيد:

en: ScopusID:
ar-Arab: معرف سكوبس

en: loop:
ar-Arab: الحلقة:

en: Publons:
ar-Arab: بوبلونز:

en: None
ar-Arab: لا شيء

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
ar-Arab: %s %s %s بدون عنوان %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

en: No bibliographic record
ar-Arab: لا توجد تسجيلات ببليوغرافية

en: No title
ar-Arab: لا توجد عناوين

note: SCRIPT
en: Clear date
ar-Arab: مسح التاريخ

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (should match %s).
ar-Arab: يرجى إدخال تاريخ صالح (يجب أن يتطابق مع %s).

note: SCRIPT
en: CSV
ar-Arab: ملف CSV

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
ar-Arab: مسح المنقح

note: SCRIPT
en: Columns
ar-Arab: الأعمدة

note: SCRIPT
en: Columns settings
ar-Arab: إعدادات الأعمدة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Copy
ar-Arab: نسخ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print
ar-Arab: طباعة

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
ar-Arab: %s(شهر/يوم/سنة)%s(يوم/شهر/سنة)%s(سنة-شهر-يوم)%s

note: LINK
en: Search %s
ar-Arab: بحث %s

note: For the first occurrence, %1$s:  HOLDS.count | html
en: (%s total)
ar-Arab: (%s الإجمالي)

en: Holds
ar-Arab: حجوزات

en: Title
ar-Arab: عنوان

en: Placed on
ar-Arab: موضوع على

en: Expires on
ar-Arab: تنتهي في

en: Pickup location
ar-Arab: موقع الالتقاط

en: Priority
ar-Arab: الأولوية

en: Notes
ar-Arab: ملاحظات

en: Status
ar-Arab: حالة

en: Suspend
ar-Arab: تعليق

en: Modify
ar-Arab: تعديل

en: Next available item from item group:
ar-Arab: المادة التالية المتاحة من مجموعة المواد:

note: %1$s:  HOLD.item.barcode | html
en: Item on hold: %s
ar-Arab: مادة في الحجز: %s

note: %1$s:  IF ( HOLD.expirationdate ) %2$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE
en: %s %s %s Never expires %s %s
ar-Arab: ‫%s %s %s لا ينتهي مطلقاً %s %s

en: Change
ar-Arab: تغيير

en: Change pickup location for
ar-Arab: تغيير موقع الالتقاط لـ

note: BUTTON
en: Close
ar-Arab: إغلاق

en: New pickup location:
ar-Arab: موقع التقاط جديد:

en: Save
ar-Arab: حفظ

en: Cancel
ar-Arab: إلغاء

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
ar-Arab: %s المادة في الانتظار في

note: %1$s:  IF ( HOLD.desk_id ) %2$s:  HOLD.desk.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  IF ( HOLD.waitingdate ) %5$s:  HOLD.waitingdate | $KohaDates %6$s:  IF HOLD.expirationdate %7$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  END
en: %s, %s,%s %s since %s %s until %s %s %s
ar-Arab: %s, %s,%s %s منذ %s %s حتى %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
ar-Arab: %s المادة في النقل إلى

note: %1$s:  branch_name| $raw
en: Item in transit from %s since
ar-Arab: المادة في النقل من %s منذ

en: Item in processing
ar-Arab: المادة قيد المعالجة

en: Suspended
ar-Arab: معلق

en: until
ar-Arab: حتى

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( HOLD.itemtype ) | html
en: Pending for next available item of item type '%s'
ar-Arab: في انتظار المادة المتاحة التالية من نوع المادة '%s'

en: Pending
ar-Arab: في الانتظار

en: Resume
ar-Arab: متابعة

en: Suspend all holds
ar-Arab: تعليق كل الحجوزات

en: until
ar-Arab: حتى

en: Clear date to suspend indefinitely
ar-Arab: قم بمسح التاريخ للتعليق إلى أجل غير مسمى

en: Resume all suspended holds
ar-Arab: متابعة جميع الحجوزات المعلقة

en: Tab text 1
ar-Arab: نص التبويب

en: Tab text 2
ar-Arab: تبويبة نص 2

en: Module
ar-Arab: النظام الفرعي

en: Module page
ar-Arab: صفحة النظام الفرعي

en: Add form
ar-Arab: أى شكل

en: Confirm deletion
ar-Arab: تأكيد الحذف

en: Module page
ar-Arab: صفحة النظام الفرعي

note: NAV
en: Breadcrumb
ar-Arab: أثر التنقل التفصيلي (فتات الخبز)

en: Home
ar-Arab: الصفحة الرئيسية

en: Source
ar-Arab: مصدر

en: Author
ar-Arab: المؤلف

en: ISBN
ar-Arab: ردمك

en: ISSN
ar-Arab: تدمد

en: Date
ar-Arab: التاريخ

en: Programming error, item-status.inc must be called with a Koha::Item object.
ar-Arab: خطأ برمجي، يجب استدعاء item-status.inc باستخدام كائن Koha::Item.

en: Item lost
ar-Arab: مادة ضائعة

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Currently in local use by %s %s %s(%s)%s
ar-Arab: حاليا قيد الاستخدام المحلي بواسطة %s %s %s(%s)%s

en: Currently in local use
ar-Arab: قيد الاستخدام المحلي حاليا

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Checked out to %s %s %s(%s)%s
ar-Arab: معارة إلى %s %s %s(%s)%s

en: Checked out
ar-Arab: معارة

en: Recall
ar-Arab: استدعاء

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfertto ) | html %3$s:  transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
ar-Arab: في النقل من %s إلى %s منذ %s

en: On hold
ar-Arab: في الحجز

en: Item withdrawn
ar-Arab: المادة مسحوبة

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restricted_lib
en: Not for loan %s
ar-Arab: لا تعار %s

en: In bundle:
ar-Arab: في الحزمة:

en: Item damaged
ar-Arab: المادة تالفة

en: On order
ar-Arab: قيد الطلب

en: Pending hold
ar-Arab: حجز في الانتظار

en: Pending recall
ar-Arab: استدعاء في الانتظار

note: %1$s:  IF restricted_lib
en: Available %s
ar-Arab: المتاح%s

en: Languages
ar-Arab: اللغات

note: A
en: Switch languages
ar-Arab: تغيير اللغة

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Koha online %s
ar-Arab: %s %s %s كوها أونلاين %s

en: Help
ar-Arab: المساعدة

en: Log out
ar-Arab: خروج

en: Skip to main content
ar-Arab: تخطى إلى المحتوى الرئيسي

en: Your cart is empty.
ar-Arab: سلتك فارغة.

note: A
en: Collect items you are interested in
ar-Arab: تجميع المواد التي تهمك

en: Cart
ar-Arab: السلة

note: A
en: Show dropdown with detailed list information
ar-Arab: عرض القائمة المنسدلة مع معلومات القائمة التفصيلية

note: A
en: Show lists
ar-Arab: عرض القوائم

en: Lists
ar-Arab: قوائم

en: Public lists
ar-Arab: قوائم عامة

en: View all
ar-Arab: عرض الكل

en: Your lists
ar-Arab: قوائمك

en: No private lists
ar-Arab: لا توجد قوائم خاصة

en: New list
ar-Arab: قائمة جديدة

en: Log in to create your own lists
ar-Arab: قم بتسجيل الدخول لإنشاء قوائمك الخاصة

note: A
en: Self check out
ar-Arab: إعارة ذاتية

en: Self checkout
ar-Arab: إعارة ذاتية

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user no_html = 1
en: Welcome, %s
ar-Arab: مرحـبـاً %s

en: Log out
ar-Arab: خروج

en: Log in to your account
ar-Arab: تسجيل الدخول إلى حسابك

en: Your account
ar-Arab: حسابك

en: Search history
ar-Arab: سِجل البحث

note: A
en: View your search history
ar-Arab: عرض سجل بحثك

en: Clear
ar-Arab: مسح

note: A
en: Delete your search history
ar-Arab: حذف سِجل بحثك

note: A name=Your cookies
en: View and amend cookies you have consented to
ar-Arab: عرض وتعديل ملفات تعريف الارتباط التي وافقت عليها

en: Your cookies
ar-Arab: ملفات تعريف الارتباط الخاصة بك

en: Library catalog
ar-Arab: فهرس المكتبة

en: Subject
ar-Arab: الموضوع

en: Series
ar-Arab: السلاسل

en: Call number
ar-Arab: رقم الاستدعاء

note: INPUT type=text name=q
en: Searching in %s only
ar-Arab: جاري البحث في  %s فقط

en: All libraries
ar-Arab: كل المكتبات

note: OPTGROUP
en: Libraries
ar-Arab: المكتبات

note: OPTGROUP
en: Groups
ar-Arab: مجموعات

note: BUTTON
en: Search
ar-Arab: بحث

en: Advanced search
ar-Arab: بحث متقدم

en: Course reserves
ar-Arab: الحجز الأكاديمي

en: Browse by hierarchy
ar-Arab: تصفح هرمي

en: Authority search
ar-Arab: بحث الاستناد

en: Recent comments
ar-Arab: أحدث التعليقات

en: Tag cloud
ar-Arab: سحابة الوسوم

en: Subject cloud
ar-Arab: سحابة الموضوع

en: Most popular
ar-Arab: الأكثر شعبية

en: Browse search
ar-Arab: استعراض البحث

en: Purchase suggestions
ar-Arab: مقترحات الشراء

en: Library
ar-Arab: مكتبة

en: Log in with Google
ar-Arab: تسجيل الدخول باستخدام جوجل

en: If you do not have a Google account, but do have a local account, you can still log in:
ar-Arab: إذا لم يكن لديك حساب جوجل، لكن يوجد لديك حساب محلي، لا يزال بإمكأنك تسجيل الدخول:

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity. If you have a local login, you may use that below.
ar-Arab: عذرا، هوية Shibboleth الخاصة بك لا تطابق هوية مكتبة صحيحة. إذا كان لديك تسجيل دخول محلي، يمكنك استخدامه أدناه.

en: Shibboleth login
ar-Arab: تسجيل دخول Shibboleth

en: Log in using a Shibboleth account
ar-Arab: تسجيل الدخول باستخدام حساب Shibboleth

en: Local login
ar-Arab: تسجيل دخول محلي

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
ar-Arab: ‫%s تسجيل الدخول باستخدام %s

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
ar-Arab: إذا لم يكن لديك حساب خارجي، ولكن لديك حساب محلي، فلا يزال بإمكانك تسجيل الدخول:

en: Login:
ar-Arab: تسجيل الدخول:

en: Password:
ar-Arab: كلمة المرور:

note: INPUT type=submit
en: Log in
ar-Arab: تسجيل الدخول

en: Forgot your password?
ar-Arab: نسيت كلمة مرورك؟

en: Create an account
ar-Arab: إنشاء حساب

en: Accept all cookies
ar-Arab: قبول جميع ملفات تعريف الارتباط

en: Accept only essential cookies
ar-Arab: قبول ملفات تعريف الارتباط الأساسية فقط

note: BUTTON
en: Click to view more information about your cookie consents
ar-Arab: انقر لعرض المزيد من المعلومات حول موافقات ملفات تعريف الارتباط الخاصة بك

en: More information
ar-Arab: المزيد من المعلومات

en: Cookie consent
ar-Arab: موافقة ملفات تعريف الارتباط

note: INPUT type=checkbox name=consentCheckbox
en: Consent to cookie
ar-Arab: الموافقة على ملف تعريف الارتباط

en: Accept selected non-essential cookies
ar-Arab: قبول ملفات تعريف الارتباط غير الأساسية المحددة

en: Report a concern
ar-Arab: الإبلاغ عن شكوى

en: Title:
ar-Arab: العنوان:

en: Please describe your concerns:
ar-Arab: يرجى وصف الشكوى الخاصة بك:

en: Submit
ar-Arab: تقديم

en: Enter item barcode:
ar-Arab: قم بإدخال باركود المادة:

en: Barcode
ar-Arab: الباركود

en: Due date
ar-Arab: تاريخ الاستحقاق

en: items checked out
ar-Arab: تمت إعارة المادة

en: Submit
ar-Arab: تقديم

note: A
en: Term
ar-Arab: مصطلح

en: Earlier heading
ar-Arab: رأس سابق

en: Later heading
ar-Arab: رأس لاحق

en: Acronym
ar-Arab: الحروف الأولى من الكلمات

en: Musical composition
ar-Arab: قطعة موسيقية

en: Broader heading
ar-Arab: عنوان أشمل

en: Narrower heading
ar-Arab: عنوان أضيق

en: English
ar-Arab: الإنجليزية

en: French
ar-Arab: الفرنسية

en: Italian
ar-Arab: الإيطالية

en: German
ar-Arab: الألمانية

en: Spanish
ar-Arab: الأسبانية

en: Report a problem
ar-Arab: الإبلاغ عن مشكلة

note: %1$s:  IF template.name.match('opac-main.tt')
en: Powered by %s
ar-Arab: مدعوم بواسطة %s

en: Koha
ar-Arab: كوها

en: Languages:
ar-Arab: اللغات:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف سجل بحثك؟

en: Place hold
ar-Arab: احجز

en: Place recall
ar-Arab: وضع استدعاء

en: Request article
ar-Arab: اطلب مقالة

en: Save to your lists
ar-Arab: حفظ في قوائمك

en: (remove)
ar-Arab: (إزالة)

en: In your cart
ar-Arab: في سلتك

en: Add to your cart
ar-Arab: إضافة إلى سلتك

en: Suggest for purchase
ar-Arab: اقترح للشراء

en: Unhighlight
ar-Arab: إلغاء تمييز

en: Highlight
ar-Arab: تمييز

en: Send to device
ar-Arab: إرسال إلى جهاز

en: Save record
ar-Arab: حفظ التسجيلة

en: Dublin Core
ar-Arab: دبلن كور

en: MARC (non-Unicode/MARC-8)
ar-Arab: مارك (ليس يونيكود/MARC-8)

en: MARC (Unicode/UTF-8)
ar-Arab: مارك (يونيكود/UTF-8)

en: MARC (Unicode/UTF-8, Standard)
ar-Arab: مارك (Unicode/UTF-8، قياسي)

en: ISBD
ar-Arab: تدوب

en: More searches
ar-Arab: المزيد من البحث

en: Search for this title in:
ar-Arab: البحث عن هذا العنوان في:

en: Exporting to Dublin Core...
ar-Arab: تصدير الى دبلن كور...

en: Simple DC-RDF
ar-Arab: DC-RDF بسيط

en: Export
ar-Arab: تصدير

en: Refine your search
ar-Arab: تنقيح بحثك

en: Custom search filters
ar-Arab: منقحات بحث مخصصة

en: Availability
ar-Arab: الإتاحة

en: Show all records
ar-Arab: عرض كل التسجيلات

en: Showing only records with available items
ar-Arab: عرض التسجيلات ذات المواد المتاحة فقط

en: Limit to records with available items
ar-Arab: قصر على التسجيلات ذات المواد المتاحة

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
ar-Arab: (عمليات بحث ذات صلة: %s%s%s)

en: Authors
ar-Arab: المؤلفين

en: Titles
ar-Arab: العناوين

en: Topics
ar-Arab: مواضيع

en: Places
ar-Arab: الأماكن

en: Item types
ar-Arab: أنواع المادة

en: Collections
ar-Arab: المجموعات

en: Home libraries
ar-Arab: المكتبات الرئيسية

en: Holding libraries
ar-Arab: المكتبات المقتنية

en: Locations
ar-Arab: مواقع

note: A
en: Remove facet %s
ar-Arab: إزالة الفاسيت %s

en: Show more
ar-Arab: عرض المزيد

en: Show less
ar-Arab: عرض أقل

en: Messages for you
ar-Arab: رسائل من أجلك

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
ar-Arab: مكتوب في %s بواسطة %s

en: Dismiss
ar-Arab: تجاهل

en: Show the top
ar-Arab: عرض أعلى

en: 10 titles
ar-Arab: 10 عناوين

en: 15 titles
ar-Arab: 15عنوان

en: 20 titles
ar-Arab: 20 عنوان

en: 30 titles
ar-Arab: 30 عنوان

en: 40 titles
ar-Arab: 40 عنوان

en: 50 titles
ar-Arab: 50 عنوان

en: 100 titles
ar-Arab: 100 عنوان

en: From:
ar-Arab: من:

en: Limit to:
ar-Arab: قصر على:

en: All item types
ar-Arab: كل أنواع المواد

en: Limit to:
ar-Arab: قصر على:

en: All collections
ar-Arab: كل المجموعات

en: Acquired in the last:
ar-Arab: تم تزويده في آخر:

en: 3 months
ar-Arab: 3 أشهر

en: 6 months
ar-Arab: 6 أشهر

en: 12 months
ar-Arab: 12 شهراً

en: No limit
ar-Arab: لا يوجد حدود

en: Found in Open Library:
ar-Arab: تم العثور عليه في المكتبة المفتوحة:

en: Select a download format
ar-Arab: يرجى اختيار تنسيق تنزيل

en: Save changes
ar-Arab: حفظ التغييرات

note: INPUT type=submit
en: Login
ar-Arab: تسجيل دخول

note: NAV
en: Search results pagination
ar-Arab: ترقيم صفحات نتائج البحث

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
ar-Arab: %s من %s النتائج التي تم تحميلها، قم بتنقيح بحثك لعرض تسجيلات أخرى

en: First
ar-Arab: أولا

note: A
en: Go to the first page
ar-Arab: اذهب إلى الصفحة الأولى

note: A
en: Go to the previous page
ar-Arab: اذهب إلى الصفحة السابقة

en: Previous
ar-Arab: السابق

note: A
en: Current page: Page %s
ar-Arab: الصفحة الحالية: صفحة %s

note: A
en: Go to page %s
ar-Arab: اذهب إلى صفحة %s

note: A
en: Go to the next page
ar-Arab: اذهب إلى الصفحة الرئيسية

en: Next
ar-Arab: التالي

note: A
en: Go to the last page
ar-Arab: اذهب إلى الصفحة الأخيرة

en: Last
ar-Arab: آخر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
ar-Arab: تحتوي كلمة المرور على مسافات سابقة أو لاحقة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
ar-Arab: يجب أن تحتوي كلمة المرور على %s حرفاً على الأقل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
ar-Arab: يجب أن تحتوي كلمة المرور على %s حرفاً على الأقل، وأن تحتوي على حروف كبرى، وصغرى، وأرقام

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter the same password as above
ar-Arab: يرجى إدخال نفس كلمة المرور الموجودة أعلاه

en: Relevance
ar-Arab: الصلة

note: OPTGROUP
en: Popularity
ar-Arab: الشعبية

en: Popularity (most to least)
ar-Arab: الشعبية (أكثر إلى أقلّ)

en: Popularity (least to most)
ar-Arab: الشعبية (أقلّ إلى أكثر)

en: Author (A-Z)
ar-Arab: المؤلف (تصاعدياً)

en: Author (Z-A)
ar-Arab: المؤلف (تنازلياً)

en: Call number (0-9 to A-Z)
ar-Arab: رقم الاستدعاء(Z-A إلى 9-0)

en: Call number (Z-A to 9-0)
ar-Arab: رقم الاستدعاء (Z-A إلى 9-0)

note: OPTGROUP
en: Dates
ar-Arab: تواريخ

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
ar-Arab: تاريخ النشر/حقوق الطبع والنشر:الأحدث الى الأقدم

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
ar-Arab: تاريخ النشر / حقوق الطبع والنشر  : الأقدم إلى الأحدث

en: Acquisition date: Newest to oldest
ar-Arab: تاريخ التزويد: من الأحدث الى الأقدم

en: Acquisition date: Oldest to newest
ar-Arab: تاريخ التزويد: من الأقدم الى الأحدث

en: Title (A-Z)
ar-Arab: عنوان (تصاعدي)

en: Title (Z-A)
ar-Arab: عنوان (تنازلي)

en: Expected
ar-Arab: متوقع

en: Arrived
ar-Arab: وصل

en: Circulating
ar-Arab: الإعارة

en: Out for binding
ar-Arab: خارج للتجليد

en: Bound
ar-Arab: مرابط

en: Late
ar-Arab: متأخر

en: Missing
ar-Arab: مفقود

en: Missing (never received)
ar-Arab: مفقود (لم يتم استلامه)

en: Missing (sold out)
ar-Arab: مفقود (مباع)

en: Missing (damaged)
ar-Arab: مفقود (تالف)

en: Missing (lost)
ar-Arab: مفقود (ضائع)

en: Not available
ar-Arab: غير متاح

en: Delete
ar-Arab: حذف

en: Claimed
ar-Arab: مطالب

en: Stopped
ar-Arab: متوقف

note: %1$s:  starting_homebranch | html
en: Browsing %s shelves
ar-Arab: استعرض %s رفاً

en: Shelving location:
ar-Arab: موقع الترفيف:

note: %1$s: - starting_ccode | html -
en: Collection: %s
ar-Arab: المجموعة: %s

en: (Hides shelf browser)
ar-Arab: (يخفي مستعرض الرف)

en: Close shelf browser
ar-Arab: إغلاق مستعرض الرف

en: No cover image available
ar-Arab: لا توجد صورة غلاف متاحة

note: IMG
en: See Baker & Taylor
ar-Arab: انظر بيكر و تايلور

note: IMG
en: Cover image
ar-Arab: صورة الغلاف

note: A
en: Place a hold on %s
ar-Arab: وضع حجز على %s

en: Add tag
ar-Arab: إضافة وسم

en: New tag(s), separated by a comma:
ar-Arab: وسم أو أكثر جديد، مفصولة بفاصلة:

note: INPUT type=submit name=tagbutton
en: Add
ar-Arab: إضافة

en: (done)
ar-Arab: (تمّ)

en: Tag status here.
ar-Arab: حالة الوسم هنا.

en: Log in to add tags
ar-Arab: قم بتسجيل الدخول لإضافة الوسوم

en: Save to another list
ar-Arab: حفظ في قائمة أخرى

en: Remove from this list
ar-Arab: إزالة من هذه القائمة

en: Save to lists
ar-Arab: حفظ في القوائم

note: A
en: Add %s to the cart
ar-Arab: إضافة %s إلى السلة

en: Add to cart
ar-Arab: إضافة إلى السلة

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
ar-Arab: قم بتقييمي

note: For the first occurrence, %1$s:  item.my_rating.rating_value | html
en: Your rating: %s.
ar-Arab: تقييمك: %s .

en: Cancel rating
ar-Arab: إلغاء التقييم

note: For the first occurrence, %1$s:  rating_avg | html %2$s:  item.ratings.count | html
en: Average rating: %s (%s votes)
ar-Arab: متوسط التقييم: %s (%s صوتًا)

en: Summary
ar-Arab: ملخص

en: Charges
ar-Arab: الرسوم

en: Personal details
ar-Arab: تفاصيل شخصية

en: Consents
ar-Arab: الموافقات

en: Tags
ar-Arab: الوسوم

en: Change password
ar-Arab: تغيير كلمة المرور

en: Checkout history
ar-Arab: سِجل الإعارة

en: Privacy
ar-Arab: الخصوصية

en: Holds history
ar-Arab: سجل الحجوزات

en: Recalls history
ar-Arab: سجل الاستدعاءات

en: Messaging
ar-Arab: المراسلات

en: Routing lists
ar-Arab: قوائم التمرير

en: Ask for discharge
ar-Arab: قم بطلب إخلاء الطرف

en: Interlibrary loan requests
ar-Arab: طلبات الإعارة البينية

en: Curbside pickups
ar-Arab: عمليات الالتقاط الجانبية

note: %1$s:  logged_in_user.alert_subscriptions.count | html
en: Alert subscriptions (%s)
ar-Arab: تنبيه الاشتراكات ( %s )

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
ar-Arab: يرجى إدخال عنوان URL صحيح.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
ar-Arab: يرجى إدخال تاريخ صحيح (آيزو)

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
ar-Arab: يرجي إدخال تاريخ صحيح.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
ar-Arab: يرجى إدخال عنوان بريد إلكتروني صحيح.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid number.
ar-Arab: يرجى إدخال رقم صحيح.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
ar-Arab: يرجى إدخال رقم هاتف صحيح.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
ar-Arab: يرجى إدخال قيمة بين {0} و {1} في طول الأحرف.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
ar-Arab: يرجى إدخال قيمة ما بين {0} و {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
ar-Arab: يرجى إدخال قيمة أكبر من أو تساوي {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
ar-Arab: يرجى إدخال قيمة أقل من أو تساوي {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
ar-Arab: يرجى إدخال {0} حرفا على الأقل.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
ar-Arab: يرجى عدم إدخال أكثر من {0} حرفا.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
ar-Arab: يرجى إدخال أرقام فقط.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
ar-Arab: يرجى إدخال نفس القيمة مرة أخرى.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
ar-Arab: يرجى إصلاح هذا الحقل.

note: SCRIPT
en: This field is required.
ar-Arab: هذا الحقل مطلوب.

en: No XSLT file passed.
ar-Arab: لم يتم تمرير ملف XSLT.

en: XSLT file not found.
ar-Arab: لم يتم العثور على ملف XSLT.

en: Error while loading stylesheet.
ar-Arab: خطأ أثناء تحميل ورقة الأنماط.

en: Error while parsing stylesheet.
ar-Arab: خطأ أثناء تحليل ورقة الأنماط.

en: Error while parsing input.
ar-Arab: خطأ أثناء تحليل الإدخال.

en: Error while transforming input.
ar-Arab: خطأ أثناء تحويل الإدخال.

en: No string to transform.
ar-Arab: لا يوجد مقطع للتحويل.

en: Clubs currently enrolled in
ar-Arab: الأندية المشترك بها حاليا

en: Clubs
ar-Arab: الأندية

en: Name
ar-Arab: الاسم

en: Date enrolled
ar-Arab: تاريخ التسجيل

en: Cancel enrollment
ar-Arab: الغاء الاشتراك

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Contact your library to be disenrolled from this club. %s
ar-Arab: %s اتصال بمكتبتك لالغاء الاشتراك في هذا النادي. %s

en: Clubs you can enroll in
ar-Arab: الأندية التي يمكنك الاشتراك بها

en: Enroll
ar-Arab: تسجيل

en: You must have an email address to enroll
ar-Arab: يجب أن يكون لديك عنوان بريد الكتروني للاشتراك

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
ar-Arab: تعذر الغاء الاشتراك!

en: Enroll in
ar-Arab: تسجيل في

en: Enrollment
ar-Arab: تسجيل

en: Finish enrollment
ar-Arab: إنهاء التسجيل

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
ar-Arab: تعذر إنشاء الاشتراك!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: An error has occurred &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: لقد حدث خطأ &rsaquo; %s%s%sكوها على الخط المباشر%s الفهرس

en: An error has occurred
ar-Arab: لقد حدث خطأ

en: Sorry, the requested page is not available
ar-Arab: عذرا،الصفحة المطلوبة غير متاحة

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
ar-Arab: خطأ %s

en: This message can have the following reason(s):
ar-Arab: يمكن أن يكون لهذه الرسالة الأسباب التالية:

en: The link is broken and the page does not exist.
ar-Arab: الرابط مكسور والصفحة غير موجودة.

en: You are not authorized to view this page.
ar-Arab: ليس لديك الصلاحية لمشاهدة هذه الصفحة.

en: The link is invalid.
ar-Arab: الرابط غير صحيح.

en: You are forbidden to view this page.
ar-Arab: ليس مسموح لك مشاهدة هذه الصفحة.

en: You made use of an external link to a catalog item that is no longer available.
ar-Arab: لقد استخدمت رابطاً خارجياً لمادة في الفهرس لم تعد متاحة.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark.
ar-Arab: لقد قمت بتتبع رابط مهمل مثال: من محرك بحث أو إشارة مرجعية.

en: You tried to access a page that needs authentication.
ar-Arab: لقد حاولت الوصول إلى صفحة تحتاج الاستيثاق.

en: An internal link in our catalog home page is broken and the page does not exist.
ar-Arab: يوجد رابط داخلي مكسور في صفحة فهرسنا الرئيسية والصفحة غير موجودة.

en: An error occurred while processing your request.
ar-Arab: حدث خطأ اثناء محاولة معالجة طلبك.

en: What's next?
ar-Arab: ما التالي؟

en: Login page
ar-Arab: صفحة الدخول

en: Please log in to the catalog and try again.
ar-Arab: يرجى تسجيل الدخول إلى الفهرس ثم المحاولة مرة أحرى.

en: You can use the menu and links at the top of the page
ar-Arab: يمكنك استخدام القائمة والروابط في أعلى هذه الصفحة

en: You can search our catalog using the search form at the top of this page.
ar-Arab: يمكنك بحث فهرسنا باستخدام نموذج البحث أعلى هذه الصفحة.

en: Return to the catalog home page.
ar-Arab: العودة الى صفحة الفهرس الرئيسية.

en: Report issues and broken links
ar-Arab: التبليغ عن الروابط المكسورة والمشاكل

en: To report this error, please contact the Koha Administrator.
ar-Arab: للتبليغ عن هذا الخطأ، يرجى الاتصال بمدير كوها.

en: Send email
ar-Arab: إرسال بريد الكتروني

en: LookupPatron
ar-Arab: البحث عن المستفيد

en: AuthenticatePatron
ar-Arab: استيثاق المستفيد

en: RenewLoan
ar-Arab: تجديد الإعارة

en: HoldTitle
ar-Arab: حجز العنوان

en: HoldItem
ar-Arab: مادة الحجز

en: CancelHold
ar-Arab: الغاء الحجز

en: Given a set of bibliographic or item identifiers, returns a list with availability and call number of the items associated with the identifiers.
ar-Arab: بالنظر إلى مجموعة من المعرفات الببليوغرافية أو معرفات المواد، يتم إرجاع قائمة بتوافر المواد المرتبطة بالمعرفات ورقم استدعائها.

en: Parameters
ar-Arab: الضوابط

en: (Required)
ar-Arab: (مطلوب)

en: id
ar-Arab: معرف

en: list of either bibliographic or item identifiers
ar-Arab: قائمة بمعرفات ببليوغرافية أو معرفات المادة

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
ar-Arab: يحدد نوع التسجيلة والمعرف المستخدم في الطلب، والقيم المحتملة:

en: bib
ar-Arab: تسجيلة ببليوغرافية

en: item
ar-Arab: مادة

en: (Optional)
ar-Arab: (اختياري)

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
ar-Arab: يتطلب مستوى محدد من التفصيل في إتاحة التقرير، القيم المحتملة:

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
ar-Arab: يتطلب تنسيق محدد أو مجموعة من التنسيقات لإتاحة التقرير

en: language (Optional)
ar-Arab: اللغة (اختياري)

en: requests a particular language for the output, default is the OPAC cookie language if set, the first language in OPAC language list or English
ar-Arab: يطلب لغة معينة للإخراج، الافتراضي هو لغة ملف تعريف الارتباط للأوباك إذا تم تعيينها، اللغة الأولى في قائمة لغات الأوباك أو الإنجليزية

en: Example call
ar-Arab: مثال استدعاء

en: Example response
ar-Arab: مثال استجابة

en: Given a list of record identifiers, returns a list of record objects that contain bibliographic information, as well as associated holdings and item information. The caller may request a specific metadata schema for the record objects to be returned. This function behaves similarly to HarvestBibliographicRecords and HarvestExpandedRecords in Data Aggregation, but allows quick, real time lookup by bibliographic identifier.
ar-Arab: بالنظر إلى قائمة معرفات التسجيلة، يتم إرجاع قائمة بكائنات التسجيلة التي تحتوي على معلومات ببليوغرافية، بالإضافة إلى المقتنيات المرتبطة ومعلومات المادة. يجوز للمستدعي طلب مخطط ميتاداتا محدد لإرجاع كائنات التسجيلة. تعمل هذه الوظيفة بشكل مشابه لـ HarvestBibliographicRecords و HarvestExpandedRecords في تجميع البيانات، ولكنها تسمح بالبحث السريع في الوقت الفعلي عن طريق المعرف الببليوغرافي.

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
ar-Arab: يمكنك استخدام قائمة تسجيلات OAI-PMH بدلا من هذه الخدمة.

en: list of system record identifiers
ar-Arab: قائمة بمعرفات تسجيلة النظام

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
ar-Arab: يعرّف مخطط البيانات الخلفية التي يتم إعادة التسجيلة بها، القيم المحتملة:

en: Example Call
ar-Arab: مثال استدعاء

en: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;GetRecords&gt; &lt;record&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;1&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;isbn&gt;9782862749198&lt;/isbn&gt; &lt;marcxml&gt; &lt;?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?&gt; &lt;record xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.loc.gov/MARC21/slim http://www.loc.gov/ standards/marcxml/schema/MARC21slim.xsd" xmlns="http://www.loc.gov/MARC21/slim"&gt; &lt;leader&gt;00397nac a22001451u 4500&lt;/leader&gt; &lt;datafield tag="010" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;9782862749198&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="090" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;1&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="101" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;fre&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="100" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;20080725 frey50 &lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="200" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;Jardins d'enfance&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="b"&gt;LITT&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="f"&gt;Abécassis, Eliette&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="210" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="c"&gt;cherche midi éditeur&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="d"&gt;11/2001&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="215" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;180&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="225" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;nouvelles&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="995" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="9"&gt;1&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="c"&gt;BIB&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="2"&gt;0&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="k"&gt;R ABE&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="o"&gt;0&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="e"&gt;Secteur Adulte&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="b"&gt;BIB&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="j"&gt;7786000200&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="q"&gt;a&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="r"&gt;2&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="s"&gt;Achats&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;controlfield tag="001"&gt;1&lt;/controlfield&gt; &lt;/record&gt; &lt;/marcxml&gt; &lt;publicationyear&gt;2001&lt;/publicationyear&gt; &lt;collectiontitle&gt;nouvelles&lt;/collectiontitle&gt; &lt;pages&gt;180&lt;/pages&gt; &lt;issues&gt; &lt;/issues&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;biblionumber&gt;1&lt;/biblionumber&gt; &lt;timestamp&gt;2008-09-03 18:43:19&lt;/timestamp&gt; &lt;cn_sort&gt;_&lt;/cn_sort&gt; &lt;publishercode&gt;cherche midi éditeur&lt;/publishercode&gt; &lt;reserves&gt; &lt;/reserves&gt; &lt;items&gt; &lt;item&gt; &lt;onloan&gt;2019-10-01&lt;/onloan&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;location&gt;Secteur Adulte&lt;/location&gt; &lt;datelastborrowed&gt;2019-07-18&lt;/datelastborrowed&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;526315&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;permanent_location&gt;Secteur Adulte&lt;/permanent_location&gt; &lt;datelastseen&gt;2019-07-18&lt;/datelastseen&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;itype&gt;LONG&lt;/itype&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;biblionumber&gt;526315&lt;/biblionumber&gt; &lt;itemnumber&gt;847332&lt;/itemnumber&gt; &lt;price&gt;22.17&lt;/price&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2016-09-13&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;issues&gt;10&lt;/issues&gt; &lt;homebranchname&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/homebranchname&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;timestamp&gt;2019-07-18 17:03:03&lt;/timestamp&gt; &lt;cn_sort&gt;R_ABE&lt;/cn_sort&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;renewals&gt;28&lt;/renewals&gt; &lt;barcode&gt;040444587X&lt;/barcode&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2018-02-01&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemcallnumber&gt;005.55 SPS/BRA&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;holdingbranchname&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/holdingbranchname&gt; &lt;/item&gt; &lt;/items&gt; &lt;/record&gt; &lt;record&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;2&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;isbn&gt;9782265078031&lt;/isbn&gt; &lt;marcxml&gt; &lt;?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?&gt; &lt;record xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.loc.gov/MARC21/slim http://www.loc.gov/ standards/marcxml/schema/MARC21slim.xsd" xmlns="http://www.loc.gov/MARC21/slim"&gt; &lt;leader&gt;00407nac a22001451u 4500&lt;/leader&gt; &lt;datafield tag="010" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;9782265078031&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="090" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;2&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="101" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;fre&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="100" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;20080725 frey50 &lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="200" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;(Les) tribulations d'une jeune divorcée&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="b"&gt;LITT&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="f"&gt;Abécassis, Eliette&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="210" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="c"&gt;bussière&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="d"&gt;01/2005&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="215" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;306&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="225" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;fleuve noir&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="995" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="9"&gt;2&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="c"&gt;BIB&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="2"&gt;0&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="k"&gt;R ABE&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="o"&gt;0&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="e"&gt;Secteur Adulte&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="b"&gt;BIB&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="j"&gt;7786004672&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="q"&gt;a&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="s"&gt;Achats&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;controlfield tag="001"&gt;2&lt;/controlfield&gt; &lt;/record&gt; &lt;/marcxml&gt; &lt;publicationyear&gt;2005&lt;/publicationyear&gt; &lt;collectiontitle&gt;fleuve noir&lt;/collectiontitle&gt; &lt;pages&gt;306&lt;/pages&gt; &lt;issues&gt; &lt;/issues&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;biblionumber&gt;2&lt;/biblionumber&gt; &lt;timestamp&gt;2008-09-03 18:43:19&lt;/timestamp&gt; &lt;cn_sort&gt;_&lt;/cn_sort&gt; &lt;publishercode&gt;bussière&lt;/publishercode&gt; &lt;reserves&gt; &lt;/reserves&gt; &lt;items&gt; &lt;item&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;2&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;holdingbranchname&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/holdingbranchname&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2008-08-20&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemnumber&gt;2&lt;/itemnumber&gt; &lt;location&gt;Secteur Adulte&lt;/location&gt; &lt;itemcallnumber&gt;R ABE&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;date_due&gt;&lt;/date_due&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;datelastseen&gt;2008-08-20&lt;/datelastseen&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;homebranchname&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/homebranchname&gt; &lt;biblionumber&gt;2&lt;/biblionumber&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;timestamp&gt;2008-08-20 17:15:51&lt;/timestamp&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;cn_sort&gt;R_ABE&lt;/cn_sort&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2008-08-20&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;/item&gt; &lt;/items&gt; &lt;/record&gt; &lt;record&gt;RecordNotFound&lt;/record&gt; &lt;/GetRecords&gt;
ar-Arab: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;GetRecords&gt; &lt;record&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;1&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;isbn&gt;9782862749198&lt;/isbn&gt; &lt;marcxml&gt; &lt;?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?&gt; &lt;record xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.loc.gov/MARC21/slim http://www.loc.gov/ standards/marcxml/schema/MARC21slim.xsd" xmlns="http://www.loc.gov/MARC21/slim"&gt; &lt;leader&gt;00397nac a22001451u 4500&lt;/leader&gt; &lt;datafield tag="010" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;9782862749198&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="090" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;1&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="101" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;fre&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="100" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;20080725 frey50 &lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="200" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;Jardins d'enfance&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="b"&gt;LITT&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="f"&gt;Abécassis, Eliette&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="210" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="c"&gt;cherche midi éditeur&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="d"&gt;11/2001&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="215" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;180&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="225" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;nouvelles&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="995" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="9"&gt;1&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="c"&gt;BIB&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="2"&gt;0&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="k"&gt;R ABE&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="o"&gt;0&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="e"&gt;Secteur Adulte&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="b"&gt;BIB&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="j"&gt;7786000200&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="q"&gt;a&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="r"&gt;2&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="s"&gt;Achats&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;controlfield tag="001"&gt;1&lt;/controlfield&gt; &lt;/record&gt; &lt;/marcxml&gt; &lt;publicationyear&gt;2001&lt;/publicationyear&gt; &lt;collectiontitle&gt;nouvelles&lt;/collectiontitle&gt; &lt;pages&gt;180&lt;/pages&gt; &lt;issues&gt; &lt;/issues&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;biblionumber&gt;1&lt;/biblionumber&gt; &lt;timestamp&gt;2008-09-03 18:43:19&lt;/timestamp&gt; &lt;cn_sort&gt;_&lt;/cn_sort&gt; &lt;publishercode&gt;cherche midi éditeur&lt;/publishercode&gt; &lt;reserves&gt; &lt;/reserves&gt; &lt;items&gt; &lt;item&gt; &lt;onloan&gt;2019-10-01&lt;/onloan&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;location&gt;Secteur Adulte&lt;/location&gt; &lt;datelastborrowed&gt;2019-07-18&lt;/datelastborrowed&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;526315&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;permanent_location&gt;Secteur Adulte&lt;/permanent_location&gt; &lt;datelastseen&gt;2019-07-18&lt;/datelastseen&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;itype&gt;LONG&lt;/itype&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;biblionumber&gt;526315&lt;/biblionumber&gt; &lt;itemnumber&gt;847332&lt;/itemnumber&gt; &lt;price&gt;22.17&lt;/price&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2016-09-13&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;issues&gt;10&lt;/issues&gt; &lt;homebranchname&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/homebranchname&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;timestamp&gt;2019-07-18 17:03:03&lt;/timestamp&gt; &lt;cn_sort&gt;R_ABE&lt;/cn_sort&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;renewals&gt;28&lt;/renewals&gt; &lt;barcode&gt;040444587X&lt;/barcode&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2018-02-01&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemcallnumber&gt;005.55 SPS/BRA&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;holdingbranchname&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/holdingbranchname&gt; &lt;/item&gt; &lt;/items&gt; &lt;/record&gt; &lt;record&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;2&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;isbn&gt;9782265078031&lt;/isbn&gt; &lt;marcxml&gt; &lt;?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?&gt; &lt;record xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.loc.gov/MARC21/slim http://www.loc.gov/ standards/marcxml/schema/MARC21slim.xsd" xmlns="http://www.loc.gov/MARC21/slim"&gt; &lt;leader&gt;00407nac a22001451u 4500&lt;/leader&gt; &lt;datafield tag="010" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;9782265078031&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="090" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;2&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="101" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;fre&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="100" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;20080725 frey50 &lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="200" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;(Les) tribulations d'une jeune divorcée&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="b"&gt;LITT&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="f"&gt;Abécassis, Eliette&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="210" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="c"&gt;bussière&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="d"&gt;01/2005&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="215" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;306&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="225" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;fleuve noir&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="995" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="9"&gt;2&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="c"&gt;BIB&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="2"&gt;0&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="k"&gt;R ABE&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="o"&gt;0&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="e"&gt;Secteur Adulte&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="b"&gt;BIB&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="j"&gt;7786004672&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="q"&gt;a&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="s"&gt;Achats&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;controlfield tag="001"&gt;2&lt;/controlfield&gt; &lt;/record&gt; &lt;/marcxml&gt; &lt;publicationyear&gt;2005&lt;/publicationyear&gt; &lt;collectiontitle&gt;fleuve noir&lt;/collectiontitle&gt; &lt;pages&gt;306&lt;/pages&gt; &lt;issues&gt; &lt;/issues&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;biblionumber&gt;2&lt;/biblionumber&gt; &lt;timestamp&gt;2008-09-03 18:43:19&lt;/timestamp&gt; &lt;cn_sort&gt;_&lt;/cn_sort&gt; &lt;publishercode&gt;bussière&lt;/publishercode&gt; &lt;reserves&gt; &lt;/reserves&gt; &lt;items&gt; &lt;item&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;2&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;holdingbranchname&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/holdingbranchname&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2008-08-20&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemnumber&gt;2&lt;/itemnumber&gt; &lt;location&gt;Secteur Adulte&lt;/location&gt; &lt;itemcallnumber&gt;R ABE&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;date_due&gt;&lt;/date_due&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;datelastseen&gt;2008-08-20&lt;/datelastseen&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;homebranchname&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/homebranchname&gt; &lt;biblionumber&gt;2&lt;/biblionumber&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;timestamp&gt;2008-08-20 17:15:51&lt;/timestamp&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;cn_sort&gt;R_ABE&lt;/cn_sort&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2008-08-20&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;/item&gt; &lt;/items&gt; &lt;/record&gt; &lt;record&gt;RecordNotFound&lt;/record&gt;

en: Given a list of authority record identifiers, returns a list of record objects that contain the authority records. The function user may request a specific metadata schema for the record objects.
ar-Arab: بالنظر إلى قائمة معرفات التسجيلة الاستنادية، يتم إرجاع قائمة بكائنات التسجيلة التي تحتوي على تسجيلات الاستناد. قد يطلب مستخدم الوظيفة مخطط ميتاداتا محدد لكائنات التسجيلة.

en: list of authority record identifiers
ar-Arab: قائمة بمعرفات تسجيلة الاستناد

en: schema
ar-Arab: مخطط

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
ar-Arab: يحدد مخطط الميتاداتا للتسجيلات التي سيتم إرجاعها، القيم المحتملة:

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
ar-Arab: يبحث عن مستفيد في ال ILS بواسطة معرّف الهوية ، ويعيد معرف الهوية  ال ILS للمستفيد، المعروف باسم معرف هوية المستفيد.

en: an identifier used to look up the patron in Koha
ar-Arab: معرّف يستخدم للبحث عن المستفيد في كوها

en: the type of the identifier, possible values:
ar-Arab: نوع المعرف، القيم المحتملة:

en: cardnumber
ar-Arab: رقم البطاقة

en: userid
ar-Arab: معرّف المستخدم

en: email
ar-Arab: البريد الإلكتروني

en: borrowernumber
ar-Arab: رقم المستعير

en: surname
ar-Arab: اسم العائلة

en: firstname
ar-Arab: الاسم الأول

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
ar-Arab: يقوم باستيثاق بيانات دخول المستخدم وإعادة المعرف إلى المستفيد.

en: username
ar-Arab: اسم المستخدم

en: user's login identifier
ar-Arab: معرف تسجيل دخول المستخدم

en: password
ar-Arab: كلمة المرور

en: user's password
ar-Arab: كلمة مرور المستخدم

en: Example Response
ar-Arab: مثال استجابة

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
ar-Arab: يعيد معلومات محددة حول المستفيد، بناء على خيارات الطلب. يمكن لهذه الوظيفة إعادة معلومات اتصال المستفيد يشكل اختياري، معلومات الغرامة، معلومات طلب الحجز، معلومات الإعارة والرسائل.

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
ar-Arab: معرف المستفيد الفريد في نظام إدارة المكتبة، نفس المعرف المعاد بواسطة LookupPatron أو AuthenticatePatron

en: (Optional, default 1)
ar-Arab: (اختياري، الافتراضي 1)

en: whether or not to return patron's contact information in the response
ar-Arab: إعادة معلومات اتصال المستفيد في الرد أم لا

en: (Optional, default 0)
ar-Arab: (اختياري، الافتراضي0)

en: whether or not to return fine information in the response
ar-Arab: إعادة معلومات الغرامة في الرد أو لا

en: whether or not to return hold request information in the response
ar-Arab: إعادة معلومات طلب الحجز في الرد أم لا

en: whether or not to return loan information in the response
ar-Arab: إعادة المعلومات الإعارة من عدمه في الرد

en: whether or not to return extended patron attributes information in the response
ar-Arab: إعادة معلومات اتصال المستفيد في الرد أم لا

en: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;GetPatronInfo&gt; &lt;category_type&gt;A&lt;/category_type&gt; &lt;categorycode&gt;ADUEXT&lt;/categorycode&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;lost&gt;0&lt;/lost&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;amountoutstanding&gt;6&lt;/amountoutstanding&gt; &lt;description&gt;Adulte extérieur&lt;/description&gt; &lt;title&gt;M&lt;/title&gt; &lt;enrolmentperiod&gt;12&lt;/enrolmentperiod&gt; &lt;charges&gt;6.00&lt;/charges&gt; &lt;dateenrolled&gt;2009-03-04&lt;/dateenrolled&gt; &lt;borrowernotes&gt;&lt;/borrowernotes&gt; &lt;dateexpiry&gt;2010-03-04&lt;/dateexpiry&gt; &lt;is_expired&gt;0&lt;/is_expired&gt; &lt;firstname&gt;Jean-André&lt;/firstname&gt; &lt;gonenoaddress&gt;0&lt;/gonenoaddress&gt; &lt;dateofbirth&gt;1984-06-08&lt;/dateofbirth&gt; &lt;debarred&gt;0&lt;/debarred&gt; &lt;branchname&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/branchname&gt; &lt;surname&gt;SANTONI&lt;/surname&gt; &lt;cardnumber&gt;815&lt;/cardnumber&gt; &lt;initials&gt;JAS&lt;/initials&gt; &lt;sort1&gt;CSP5&lt;/sort1&gt; &lt;sex&gt;M&lt;/sex&gt; &lt;loans&gt; &lt;loan&gt; &lt;lastreneweddate&gt;2009-04-03&lt;/lastreneweddate&gt; &lt;isbn&gt;2253003689&lt;/isbn&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;itemnumber&gt;4454&lt;/itemnumber&gt; &lt;date_due&gt;2009-05-06&lt;/date_due&gt; &lt;barcode&gt;4765476&lt;/barcode&gt; &lt;datelastseen&gt;2008-08-23&lt;/datelastseen&gt; &lt;issuedate&gt;2008-08-23&lt;/issuedate&gt; &lt;title&gt;L'Île au trésor&lt;/title&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;author&gt;Robert Louis Stevenson&lt;/author&gt; &lt;timestamp&gt;2009-04-03 14:46:10&lt;/timestamp&gt; &lt;publishercode&gt;Librairie générale française&lt;/publishercode&gt; &lt;datecreated&gt;2008-08-23&lt;/datecreated&gt; &lt;totalrenewals&gt;11&lt;/totalrenewals&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2008-08-23&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;onloan&gt;2008-09-17&lt;/onloan&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;4483&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2008-08-23&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemcallnumber&gt;RO STE&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;location&gt;Salle de lecture&lt;/location&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;publicationyear&gt;1985&lt;/publicationyear&gt; &lt;holds_on_record&gt;0&lt;/holds_on_record&gt; &lt;holds_on_item&gt;0&lt;/holds_on_item&gt; &lt;issues&gt;1&lt;/issues&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;biblionumber&gt;4483&lt;/biblionumber&gt; &lt;renewals&gt;3&lt;/renewals&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;cn_sort&gt;RO_STE&lt;/cn_sort&gt; &lt;frameworkcode&gt;&lt;/frameworkcode&gt; &lt;datelastborrowed&gt;2008-08-23&lt;/datelastborrowed&gt; &lt;/loan&gt; &lt;loan&gt; &lt;lastreneweddate&gt;2009-03-17&lt;/lastreneweddate&gt; &lt;isbn&gt;9782700017823&lt;/isbn&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;itemnumber&gt;4456&lt;/itemnumber&gt; &lt;date_due&gt;2009-04-18&lt;/date_due&gt; &lt;barcode&gt;2700017UUU&lt;/barcode&gt; &lt;datelastseen&gt;2008-08-23&lt;/datelastseen&gt; &lt;issuedate&gt;2008-08-23&lt;/issuedate&gt; &lt;title&gt;La guitare en 10 leçons&lt;/title&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;author&gt;Jon Buck&lt;/author&gt; &lt;timestamp&gt;2009-03-17 16:48:14&lt;/timestamp&gt; &lt;publishercode&gt;Gründ&lt;/publishercode&gt; &lt;datecreated&gt;2008-08-23&lt;/datecreated&gt; &lt;totalrenewals&gt;6&lt;/totalrenewals&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2008-08-23&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;notes&gt;La couv. porte en plus : "un guide simple et facile pour apprendre la guitare" | Glossaire. Index&lt;/notes&gt; &lt;onloan&gt;2008-09-25&lt;/onloan&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;4486&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2008-08-23&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemcallnumber&gt;787.87 BUC&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;location&gt;Salle de lecture&lt;/location&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;publicationyear&gt;2007&lt;/publicationyear&gt; &lt;holds_on_record&gt;1&lt;/holds_on_record&gt; &lt;holds_on_item&gt;1&lt;/holds_on_item&gt; &lt;issues&gt;1&lt;/issues&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;biblionumber&gt;4486&lt;/biblionumber&gt; &lt;renewals&gt;3&lt;/renewals&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;cn_sort&gt;78787_BUC&lt;/cn_sort&gt; &lt;volume&gt;une méthode simple et facile pour apprendre la guitare&lt;/volume&gt; &lt;frameworkcode&gt;&lt;/frameworkcode&gt; &lt;datelastborrowed&gt;2008-08-23&lt;/datelastborrowed&gt; &lt;/loan&gt; &lt;/loans&gt; &lt;/GetPatronInfo&gt;
ar-Arab: ‫&lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;GetPatronInfo&gt; &lt;category_type&gt;A&lt;/category_type&gt; &lt;categorycode&gt;ADUEXT&lt;/categorycode&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;lost&gt;0&lt;/lost&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;amountoutstanding&gt;6&lt;/amountoutstanding&gt; &lt;description&gt;Adulte extérieur&lt;/description&gt; &lt;title&gt;M&lt;/title&gt; &lt;enrolmentperiod&gt;12&lt;/enrolmentperiod&gt; &lt;charges&gt;6.00&lt;/charges&gt; &lt;dateenrolled&gt;2009-03-04&lt;/dateenrolled&gt; &lt;borrowernotes&gt;&lt;/borrowernotes&gt; &lt;dateexpiry&gt;2010-03-04&lt;/dateexpiry&gt; &lt;is_expired&gt;0&lt;/is_expired&gt; &lt;firstname&gt;Jean-André&lt;/firstname&gt; &lt;gonenoaddress&gt;0&lt;/gonenoaddress&gt; &lt;dateofbirth&gt;1984-06-08&lt;/dateofbirth&gt; &lt;debarred&gt;0&lt;/debarred&gt; &lt;branchname&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/branchname&gt; &lt;surname&gt;SANTONI&lt;/surname&gt; &lt;cardnumber&gt;815&lt;/cardnumber&gt; &lt;initials&gt;JAS&lt;/initials&gt; &lt;sort1&gt;CSP5&lt;/sort1&gt; &lt;sex&gt;M&lt;/sex&gt; &lt;loans&gt; &lt;loan&gt; &lt;lastreneweddate&gt;2009-04-03&lt;/lastreneweddate&gt; &lt;isbn&gt;2253003689&lt;/isbn&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;itemnumber&gt;4454&lt;/itemnumber&gt; &lt;date_due&gt;2009-05-06&lt;/date_due&gt; &lt;barcode&gt;4765476&lt;/barcode&gt; &lt;datelastseen&gt;2008-08-23&lt;/datelastseen&gt; &lt;issuedate&gt;2008-08-23&lt;/issuedate&gt; &lt;title&gt;L'Île au trésor&lt;/title&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;author&gt;Robert Louis Stevenson&lt;/author&gt; &lt;timestamp&gt;2009-04-03 14:46:10&lt;/timestamp&gt; &lt;publishercode&gt;Librairie générale française&lt;/publishercode&gt; &lt;datecreated&gt;2008-08-23&lt;/datecreated&gt; &lt;totalrenewals&gt;11&lt;/totalrenewals&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2008-08-23&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;onloan&gt;2008-09-17&lt;/onloan&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;4483&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2008-08-23&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemcallnumber&gt;RO STE&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;location&gt;Salle de lecture&lt;/location&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;publicationyear&gt;1985&lt;/publicationyear&gt; &lt;holds_on_record&gt;0&lt;/holds_on_record&gt; &lt;holds_on_item&gt;0&lt;/holds_on_item&gt; &lt;issues&gt;1&lt;/issues&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;biblionumber&gt;4483&lt;/biblionumber&gt; &lt;renewals&gt;3&lt;/renewals&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;cn_sort&gt;RO_STE&lt;/cn_sort&gt; &lt;frameworkcode&gt;&lt;/frameworkcode&gt; &lt;datelastborrowed&gt;2008-08-23&lt;/datelastborrowed&gt; &lt;/loan&gt; &lt;loan&gt; &lt;lastreneweddate&gt;2009-03-17&lt;/lastreneweddate&gt; &lt;isbn&gt;9782700017823&lt;/isbn&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;itemnumber&gt;4456&lt;/itemnumber&gt; &lt;date_due&gt;2009-04-18&lt;/date_due&gt; &lt;barcode&gt;2700017UUU&lt;/barcode&gt; &lt;datelastseen&gt;2008-08-23&lt;/datelastseen&gt; &lt;issuedate&gt;2008-08-23&lt;/issuedate&gt; &lt;title&gt;La guitare en 10 leçons&lt;/title&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;author&gt;Jon Buck&lt;/author&gt; &lt;timestamp&gt;2009-03-17 16:48:14&lt;/timestamp&gt; &lt;publishercode&gt;Gründ&lt;/publishercode&gt; &lt;datecreated&gt;2008-08-23&lt;/datecreated&gt; &lt;totalrenewals&gt;6&lt;/totalrenewals&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2008-08-23&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;notes&gt;La couv. porte en plus : "un guide simple et facile pour apprendre la guitare" | Glossaire. Index&lt;/notes&gt; &lt;onloan&gt;2008-09-25&lt;/onloan&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;4486&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2008-08-23&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemcallnumber&gt;787.87 BUC&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;location&gt;Salle de lecture&lt;/location&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;publicationyear&gt;2007&lt;/publicationyear&gt; &lt;holds_on_record&gt;1&lt;/holds_on_record&gt; &lt;holds_on_item&gt;1&lt;/holds_on_item&gt; &lt;issues&gt;1&lt;/issues&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;biblionumber&gt;4486&lt;/biblionumber&gt; &lt;renewals&gt;3&lt;/renewals&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;cn_sort&gt;78787_BUC&lt;/cn_sort&gt; &lt;volume&gt;une méthode simple et facile pour apprendre la guitare&lt;/volume&gt; &lt;frameworkcode&gt;&lt;/frameworkcode&gt; &lt;datelastborrowed&gt;2008-08-23&lt;/datelastborrowed&gt; &lt;/loan&gt; &lt;/loans&gt; &lt;/GetPatronInfo&gt;

en: Returns a patron's status information from Koha.
ar-Arab: يعيد معلومات حالة المستفيد من كوها.

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
ar-Arab: يعيد معلومات حول الخدمات المتوفرة على مادة محددة لمستفيد محدد.

en: system item identifier
ar-Arab: معرف مادة النظام

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
ar-Arab: تمديد تاريخ الاستحقاق لإعارة مستفيد حالية.

en: the date the patron would like the item returned by
ar-Arab: التاريخ الذي يرغب المستفيد في إعادة المادة فيه

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
ar-Arab: ينشئ للمستفيد طلب حجز على مستوى العنوان في تسجيلة ببليوغرافية معينة في كوها.

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
ar-Arab: معرّف نظام إدارة المكتبة للمستفيد الذي تم وضع الطلب له

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
ar-Arab: معرّف نظام إدارة المكتبة للتسجيلة الببليوغرافية التي تم وضع الطلب عليها

en: IP address where the end user request is being placed
ar-Arab: عنوان بروتوكول الانترنت الذي تم وضع حجز المستخدم الأخير به

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
ar-Arab: معرّف يشير إلى مكان تسليم المادة

en: date after which hold request is no longer needed
ar-Arab: التاريخ الذي لم يعد طلب الحجز بعده مطلوبا

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
ar-Arab: التاريخ الذي يتم إعادة المادة بعده إلى الرف في حالة عدم التقاط المادة

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
ar-Arab: ينشئ للمستفيد طلب حجز على مستوى المادة على مادة معينة من التسجيلة الببليوغرافية في كوها.

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
ar-Arab: معرّف نظام إدارة المكتبة للمادة المحددة التي تم وضع الطلب عليها

en: Cancels an active hold request for the patron.
ar-Arab: إلغاء طلب حجز نشط للمستفيد.

en: system hold identifier (returned by GetRecords and GetPatronInfo into element 'reserve_id')
ar-Arab: معرف حجز النظام (معاد بواسطة GetRecords وGetPatronInfo إلى العنصر 'reserve_id')

en: Level 1: Basic discovery interfaces
ar-Arab: المستوى1: واجهات الاكتشاف الاساسية

en: (Use OAI-PMH instead)
ar-Arab: (استخدم OAI-PMH بدلا من ذلك)

en: HarvestBibliographicRecords
ar-Arab: حصاد التسجيلات الببليوغرافية

en: HarvestExpandedRecords
ar-Arab: حصاد التسجيلات الموسعة

en: (Use OPAC instead)
ar-Arab: (استخدم الأوباك بدلا من ذلك)

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
ar-Arab: المستوى 2: تكملة الأوباك الابتدائية

en: HarvestAuthorityRecords
ar-Arab: حصاد سلطة التسجيلات

en: HarvestHoldingsRecords
ar-Arab: حصاد تسجيلات المقتنيات

en: (Use SRU instead)
ar-Arab: (استخدم SRUبدلا من ذلك )

en: Search
ar-Arab: بحث

en: Scan
ar-Arab: مسح ضوئي

en: (Not supported yet)
ar-Arab: (لم يتم دعمه بعد)

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
ar-Arab: المستوى 3: بديل الأوباك الأوّلي

en: (Not supported by Koha)
ar-Arab: (غير مدعوم من كوها)

en: CancelRecall
ar-Arab: إلغاء استدعاء

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
ar-Arab: المستوى 4: نظم ستكشاف محددة النطاق /متينة

en: Explain
ar-Arab: شرح

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: %s%s%sكوها على الخط المباشر%s الفهرس

en: System maintenance
ar-Arab: صيانة النظام

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'ReplytoDefault' ) )
en: %s If you have any questions, please contact the
ar-Arab: %s إذا كان لديك أي أسئلة، يرجى الاتصال بـ

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: The %s%s%sKoha online%s catalog is offline for system maintenance. We'll be back soon!
ar-Arab: فهرس %s%s%sكوها أونلاين%s غير متصل نظراً لأعمال صيانة النظام. سنعود قريباً!

en: site administrator
ar-Arab: مسؤول الموقع

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: ISBD view &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: عرض تدمك &rsaquo; %s%s%sوها أونلاين%s الفهرس

note: %1$s:  biblio.title | html
en: ISBD view for: %s
ar-Arab: عرض تدوب لـ: %s

en: Normal view
ar-Arab: عرض عادي

en: MARC view
ar-Arab: عرض مارك

en: ISBD view
ar-Arab: عرض تدوب

note: %1$s:  biblio.biblionumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: MARC details for record no. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: تفاصيل مارك للتسجيلة رقم %s &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: MARC view: %s
ar-Arab: عرض مارك: %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
ar-Arab: %s (رقم التسجيلة. %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: view plain
ar-Arab: عرض عادي

en: MARC details
ar-Arab: تفاصيل مارك

en: Holdings
ar-Arab: المقتنيات

en: No items available.
ar-Arab: لا توجد مواد متاحة.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
ar-Arab: جاري التحميل

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
ar-Arab: معذرة، العرض العادي غير متاح مؤقتاً

note: SCRIPT
en: view labeled
ar-Arab: عرض المسمى

note: %1$s:  LibraryNameTitle | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: %s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Your payment
ar-Arab: عملية الدفع الخاصة بك

en: Account payment
ar-Arab: مدفوعات الحساب

en: Error:
ar-Arab: خطأ:

en: there was a problem processing your payment
ar-Arab: هناك مشكلة في معالجة الدفع الخاص بك

en: Return to fine details
ar-Arab: العودة إلى تفاصيل الغرامة

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your charges &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: رسومك &rsaquo; %s %s %s كوها أونلاين %s الفهرس

note: %1$s:  message_value | html
en: Your payment of $%s has been processed successfully!
ar-Arab: تمت معالجة عملية دفع بقيمة $%s بنجاح!

note: %1$s:  message_value | html
en: A payment with the transaction ID '%s' has already been posted to an account.
ar-Arab: لقد تم بالفعل ترحيل عملية دفع بمعرف المعاملة '%s' إلى الحساب.

en: Please contact a librarian for details.
ar-Arab: للمزيد من المعلومات يرجى الاتصال بأحد موظفي المكتبة.

note: %1$s:  message_value | html
en: The transaction ID '%s' for this payment is invalid.
ar-Arab: معرف المعاملة '%s' لعملية الدفع هذه غير صالح.

en: Payment applied:
ar-Arab: عملية الدفع المطبقة:

note: %1$s:  payment | html
en: your payment of %s has been applied to your account
ar-Arab: تم تطبيق مبلغ %s  الذي قمت بدفعه في حسابك

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
ar-Arab: تنقيح معاملات الدفع

note: SCRIPT
en: Minimum amount needed by this service is %s
ar-Arab: الحد الأدنى للمبلغ المطلوب لهذه الخدمة هو %s

note: SCRIPT
en: Show all transactions
ar-Arab: عرض كل المعاملات

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Add to your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: أضف إلى قائمتك &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
ar-Arab: إضافة %s مواد إلى %s

en: a list:
ar-Arab: قائمة:

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
ar-Arab: إضافة إلى %s

en: Select a list
ar-Arab: اختر قائمة

en: Add to list:
ar-Arab: إضافة إلى قائمة:

note: OPTGROUP
en: Private lists
ar-Arab: قوائم خاصة

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
ar-Arab: قوائم خاصة مشاركة معي

en: ...or...
ar-Arab: ...أو...

en: Add to a new list:
ar-Arab: إضافة إلى قائمة جديدة:

en: List name:
ar-Arab: اسم القائمة:

en: Category:
ar-Arab: الفئة:

en: Private
ar-Arab: خاص

en: Public
ar-Arab: عام

en: Could not create new list. Please check if the name is unique.
ar-Arab: تعذر إنشاء قائمة جديدة. يرجى التحقق مما إذا كان الاسم فريدًا.

en: Sorry, you cannot add items to this list.
ar-Arab: معذرة، لا يمكنك إضافة مواد إلى هذه القائمة.

en: Close this window.
ar-Arab: أغلق هذه النافذة.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Advanced search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: البحث المتقدم &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Search for:
ar-Arab: بحث عن:

en: and
ar-Arab: و

en: or
ar-Arab: أو

en: not
ar-Arab: ليس

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
ar-Arab: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s و %s

note: SELECT name=idx
en: Choose search type for field %s
ar-Arab: اختر نوع البحث للحقل %s

en: Keyword
ar-Arab: الكلمة المفتاحية

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword phrase
ar-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; عبارة كلمة مفتاحية

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
ar-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; عبارة الموضوع

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
ar-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; موضوع ومصطلحات أشمل

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
ar-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; موضوع ومصطلحات أضيق

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
ar-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; موضوع ومصطلحات ذات صلة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
ar-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; عبارة العنوان

en: Series title
ar-Arab: عنوان السلسلة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
ar-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; عبارة المؤلف

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
ar-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; الاسم المؤسسي

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
ar-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; اسم المؤتمر

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
ar-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; عبارة اسم المؤتمر

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
ar-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; اسم شخصى

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
ar-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; عبارة الاسم الشخصي

en: Notes/Comments
ar-Arab: ملاحظات/تعليقات

en: Curriculum
ar-Arab: المناهج الدراسية

en: Publisher
ar-Arab: الناشر

en: Publisher location
ar-Arab: موقع الناشر

en: Standard number
ar-Arab: الرقم المعياري

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ISBN
ar-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; تدمك

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ISSN
ar-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; تدمد

note: INPUT type=text name=q
en: Enter field %s search terms
ar-Arab: إدخال مصطلحات بحث الحقل %s

note: A
en: Add another field
ar-Arab: إضافة حقل آخر

note: A
en: Remove field
ar-Arab: إزالة الحقل

en: Apply field weights to search
ar-Arab: تطبيق وزن الحقل على البحث

en: See from (non-preferred form) headings are included
ar-Arab: انظر من (الشكل غير المفضل) تم إدراج العناوين

en: Item type
ar-Arab: نوع المادة

en: Collection
ar-Arab: المجموعة

en: Shelving location
ar-Arab: موقع الترفيف

en: Something else
ar-Arab: شيء آخر

en: Limit to any of the following:
ar-Arab: قصر على أي مما يلي:

en: Availability:
ar-Arab: الإتاحة:

en: Only items currently available for loan or reference
ar-Arab: فقط المواد المتوفرة حاليا من أجل الإعارة أو المراجع

en: Location and availability:
ar-Arab: الموقع والإتاحة:

en: OR
ar-Arab: أو

en: Groups of libraries
ar-Arab: مجموعات المكتبات

en: -- none --
ar-Arab: --لا شيء --

en: Sort by:
ar-Arab: فرز حسب:

en: Publication date range
ar-Arab: نطاق تاريخ النشر

note: INPUT type=text name=limit-yr
en: Enter search terms
ar-Arab: قم بإدخال مصطلحات البحث

en: For example: 1999-2001. You could also use "-1987" for everything published in and before 1987 or "2008-" for everything published in 2008 and after.
ar-Arab: على سبيل المثال: 1999-2001. يمكنك أيضا استخدام "-1987" لكل شيء تم نشره في وقبل 1987 او "2008-" لكل شيء تم نشره بعد 2008.

en: Language
ar-Arab: اللغة

en: Audience
ar-Arab: الجمهور

en: Any audience
ar-Arab: أى جمهور

en: Preschool
ar-Arab: مرحلة ما قبل المدرسة

en: Primary
ar-Arab: رئيسي

en: Pre-adolescent
ar-Arab: مرحلة ما قبل المراهقة

en: Adolescent
ar-Arab: يافع

en: Adult
ar-Arab: بالغ

en: Specialized
ar-Arab: متخصص

en: General
ar-Arab: عام

en: Juvenile
ar-Arab: ناشئة

en: Content
ar-Arab: المحتوى

en: Any content
ar-Arab: أى محتوى

en: Fiction
ar-Arab: خيال

en: Non-fiction
ar-Arab: غير أدبي

en: Biography
ar-Arab: سيرة ذاتية

en: Musical recording
ar-Arab: تسجيل موسيقي

en: Non-musical recording
ar-Arab: تسجيل غير موسيقي

en: Format
ar-Arab: التنسيق

en: Any format
ar-Arab: أى تنسيق

en: Regular print
ar-Arab: طبعة منتظمة

en: Large print
ar-Arab: طبعة ضخمة

en: Braille
ar-Arab: طريقة برايل

en: CD audio
ar-Arab: قرص الصوت

en: Cassette recording
ar-Arab: تسجيل كاسيت

en: VHS tape / Videocassette
ar-Arab: VHS شريط / فيديو كاسيت

en: DVD video / Videodisc
ar-Arab: DVD فيديو /ديسك فيديو

en: CD software
ar-Arab: برنامج لقرص مضغوط

en: Website
ar-Arab: موقع إلكتروني

en: Additional content types for books/printed materials
ar-Arab: أنواع المحتوى الاضافية للكتب/والمواد المطبوعة

en: Any
ar-Arab: أي

en: Abstracts/summaries
ar-Arab: خلاصات/ملخصات

en: Bibliographies
ar-Arab: ببليوغرافيات

en: Catalogs
ar-Arab: فهارس

en: Dictionaries
ar-Arab: قواميس

en: Encyclopedias
ar-Arab: موسوعات

en: Handbooks
ar-Arab: كتيبات

en: Legal articles
ar-Arab: مقالات قانونية

en: Indexes
ar-Arab: فهارس

en: Patent document
ar-Arab: وثيقة براءة الاختراع

en: Discographies
ar-Arab: ديسكوغرافيا

en: Legislation
ar-Arab: تشريع

en: Theses
ar-Arab: أطروحات

en: Surveys
ar-Arab: مسوحات

en: Reviews
ar-Arab: مراجعات

en: Programmed texts
ar-Arab: نصوص مبرمجة

en: Filmographies
ar-Arab: فيلموغرافيا

en: Directories
ar-Arab: الأدلة

en: Statistics
ar-Arab: إحصائيات

en: Technical reports
ar-Arab: تقارير فنية

en: Legal cases and case notes
ar-Arab: قضايا قانونية وملاحظات القضايا

en: Law reports and digests
ar-Arab: تقارير وموجزات قانونية

en: Treaties
ar-Arab: معاهدات

en: Fewer options
ar-Arab: خيارات أقل

en: More options
ar-Arab: المزيد من الخيارات

en: New search
ar-Arab: بحث جديد

note: %1$s:  IF ( typeissue ) %2$s:  ELSIF ( typeissuecancel ) %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sSubscribe to a subscription alert %s Unsubscribe from a subscription alert %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: %sاشترك في تنبيه الاشتراكات %s قم بإلغاء اشتراكك في تنبيه الاشتراكات %s &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Details for %s
ar-Arab: تفاصيل لـ %s

en: Subscribe to a subscription alert
ar-Arab: الاشتراك في تنبيهات الاشتراك

en: Unsubscribe from a subscription alert
ar-Arab: إلغاء الاشتراك من تنبيه الاشتراك

en: Subscription alerts
ar-Arab: تنبيهات الاشتراكات

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
ar-Arab: هل ترغب في تلقي بريد إلكتروني عند وصول عدد جديد لهذا الاشتراك؟

note: INPUT type=submit
en: Yes
ar-Arab: نعم

en: No
ar-Arab: لا

en: Please confirm that you do not want to receive email when a new issue arrives for this subscription.
ar-Arab: يرجى تأكيد عدم رغبتك في عدم استلام رسائل عبر البريد الإلكتروني عند وصول عدد جديد لهذا الاشتراك.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your alert subscriptions &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: اشتراكات التنبيه الخاصة بك &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Your alert subscriptions
ar-Arab: اشتراكات التنبيه الخاصة بك

en: Alert subscriptions
ar-Arab: اشتراكات التنبيه

en: Location
ar-Arab: الموقع

en: Actions
ar-Arab: إجراءات

en: Unsubscribe from email alerts
ar-Arab: إلغاء الاشتراك من تنبيهات البريد الإلكتروني

en: You have not subscribed to email alerts for any subscriptions.
ar-Arab: أنت لم تشترك في تنبيهات البريد الإلكتروني لأية اشتراكات.

note: %1$s:  authtypetext | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Entry %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: مدخل %s &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
ar-Arab: مدخل %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: Number of records used in: %s
ar-Arab: عدد التسجيلات المستخدمة في: %s

note: %1$s:  summary.mainentry | html %2$s:  IF authtypetext %3$s:  authtypetext | html %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s (%s)%s &rsaquo; Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: %s%s (%s)%s &rsaquo; بحث الاستناد &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis authority is not used in any records.%s
ar-Arab: %sهذا الاستناد غير مستخدم في أي تسجيلة.%s

en: Preferred form:
ar-Arab: الشكل المفضل:

en: Used for/see from:
ar-Arab: مستخدم ل/انظر من:

en: See also:
ar-Arab: انظر أيضاً :

en: Other forms:
ar-Arab: أشكال أُخرى:

en: Online resources:
ar-Arab: مصادر عبر الإنترنت:

en: Identifiers
ar-Arab: المعرفات

note: %1$s:  IF Koha.Preference( 'opacuserlogin' ) == 1 %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s Log in to your account %s Catalog login disabled %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: %s قم بتسجيل الدخول إلى حسابك %s تسجيل الدخول إلى الفهرس معطل %s &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Access denied
ar-Arab: وصول مرفوض

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
ar-Arab: معذرة، لا يرى النظام أن لديك صلاحية الوصول إلى هذه الصفحة.

en: Log out and try again with a different user.
ar-Arab: الخروج والمحاولة مرة أخرى بمستخدم آخر.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
ar-Arab: .عذراً، انتهت مدة جلستك، يرجى تسجيل الدخول مرة أخرى.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
ar-Arab: لقد استعملت عنوان IP مختلف، يرجى تسجيل الدخول مرة أخرى.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF Koha.Preference('FailedLoginAttempts') %2$s:  END
en: You entered an incorrect username or password. Please try again! But note that passwords are case sensitive%s and that your account will be locked out after a fixed number of failed login attempts%s. Please contact a library staff member if you continue to have problems.
ar-Arab: لقد قمت بإدخال اسم مستخدم أو كلمة مرور غير صحيحة. يرجى إعادة المحاولة! لكن لاحظ أن كلمة المرور حساسة لحالة الأحرف%s وأن حسابك سيتم تجميده بعد عدد محدد من محاولات تسجيل الدخول غير الناجحة%s. يرجى الاتصال بأحد موظفي مكتبتك إذا استمرت المشكلة.

en: There was an error authenticating to external identity provider
ar-Arab: حدث خطأ أثناء الاستيثاق مع موفر الهوية الخارجي

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity.
ar-Arab: عذرا، هوية Shibboleth الخاصة بك لا تطابق هوية مكتبة صحيحة.

en: Sorry, the CAS login also failed. If you have a local login you may use that below.
ar-Arab: عذراً، تسجيل دخول CAS فشل أيضا، إذا كان لديك تسجيل دخول محلي يمكنك استخدامه أدناه.

en: If you have a CAS account, you may use that below.
ar-Arab: إذا كان لديك حساب CAS، يمكنك استخدام ذلك أدناه.

en: If you have a local account, you may use that below.
ar-Arab: إذا كان لديك تسجيل دخول محلي يمكنك استخدامه أدناه.

en: Log in using a Shibboleth account.
ar-Arab: تسجيل الدخول باستخدام حساب Shibboleth.

en: CAS login
ar-Arab: تسجيل دخول CAS

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a CAS account, you can use CAS.
ar-Arab: إذا لم يكن لديك حساب Shibboleth ، لكن لديك حساب CAS ، يمكنك استخدام CAS.

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a local login, then you may login below.
ar-Arab: إذا لم يكن لديك حساب Shibboleth، لكن لديك حساب محلي، يمكنك تسجيل الدخول أدناه.

en: Log in.
ar-Arab: تسجيل الدخول.

en: Please choose against which one you would like to authenticate:
ar-Arab: يرجى اختيار مقابل أي منها تريد الاستيثاق:

en: Sorry, the CAS login failed.
ar-Arab: عذرا، لقد فشل تسجيل دخول CAS.

en: Log in using a CAS account.
ar-Arab: تسجيل الدخول باستخدام حساب CAS.

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
ar-Arab: إذا كان لديك حساب CAS، يرجى اختيار مقابل أي حساب تريد الاستيثاق:

en: Nothing
ar-Arab: لا شيء

en: If you do not have a CAS account, but do have a local account, you can still log in:
ar-Arab: إذا لم يكن لديك حساب CAS، لكن يوجد لديك حساب محلي، لا يزال بإمكأنك تسجيل الدخول:

en: Google login
ar-Arab: تسجيل الدخول باستخدام جوجل

en: Sorry, your Google login failed.
ar-Arab: عذرا، لقد فشل تسجيل دخولك باستخدام جوجل.

en: Please note that the Google login will only work if you are using the e-mail address registered with this library.
ar-Arab: يرجى ملاحظة أن الدخول باستخدام جوجل سيعمل فقط في حالة استخدام عنوان البريد الإلكتروني المسجل بهذه المكتبة.

en: If you want to, you can try to
ar-Arab: إذا كنت تريد، يمكنك محاولة

en: log in using a different account
ar-Arab: قم بالدخول باستخدام حساب مختلف

en: Error:
ar-Arab: خطأ:

en: Your password has expired!
ar-Arab: لقد انتهت صلاحية كلمة المرور الخاصة بك!

en: Reset your password
ar-Arab: إعادة تعيين كلمة المرور

en: You must contact the library to reset your password
ar-Arab: يجب عليك الاتصال بالمكتبة لإعادة تعيين كلمة المرور الخاصة بك

en: Don't have a password yet?
ar-Arab: ليس لديك كلمة مرور؟

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
ar-Arab: إذا لم يكن لديك كلمة مرور بعد ، اطلبها من مكتب الإعارة أثناء زيارتك القادمة إلى المكتبة. سنقوم بكل سرور بإعداد واحدة لك.

en: Don't have a library card?
ar-Arab: هل تملك بطاقة المكتبة؟

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
ar-Arab: إذا لم يكن لديك بطاقة مكتبية، قم بالذهاب إلى مكتبتك المحلية للتسجيل.

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
ar-Arab: لم تقم المكتبة بتفعيل تسجيل الدخول إلى الفهرس.

en: Email
ar-Arab: البريد الإلكتروني

en: To report this error, you can email the Koha Administrator.
ar-Arab: للتبليغ عن هذا الخطأ، يمكنك إرسال بريد الكتروني إلى إدارة كوها.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
ar-Arab: استخدم شريط القائمة العلوى للتنقل إلى الجزء الآخر لكوها.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: بحث الاستناد &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Authority type:
ar-Arab: نوع الاستناد:

en: Search options:
ar-Arab: خيارات البحث:

en: contains
ar-Arab: يحتوى على

en: starts with
ar-Arab: يبدأ بـ

en: is exactly
ar-Arab: بالضبط

en: Term(s):
ar-Arab: مصطلحات:

en: Where:
ar-Arab: حيث:

en: in the complete record
ar-Arab: في التسجيلة الكاملة

en: in any heading
ar-Arab: في أي عنوان

en: in main entry
ar-Arab: في المدخل الرئيسي

en: Order by:
ar-Arab: ترتيب حسب:

en: Heading ascendant
ar-Arab: العنوان تصاعدي

en: Heading descendant
ar-Arab: العنوان تنازلي

en: Previous
ar-Arab: السابق

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sAuthority search result%sNo results found%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: %sنتائج بحث الاستناد%sلم يتم العثور على نتائج%s &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين %s الفهرس

en: Results
ar-Arab: نتائج

en: Authority search results
ar-Arab: نتائج بحث الاستناد

note: %1$s:  resultcount | html %2$s:  total | html
en: Showing %s of about %s results
ar-Arab: عرض %s حول %s نتائج

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
ar-Arab: %s %s لم يتم العثور على نتائج. %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
ar-Arab: النتائج %s إلى %s من %s

en: Authorized headings
ar-Arab: رؤوس الاستناد

en: Type of heading
ar-Arab: نوع الرأس

en: Records
ar-Arab: التسجيلات

en: Details
ar-Arab: التفاصيل

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
ar-Arab: %s 0 تسجيلة %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: سلتك &rsaquo; %s %s %s كوها أونلاين %s الفهرس

en: Your cart
ar-Arab: سلتك

en: Brief display
ar-Arab: العرض الموجز

en: More details
ar-Arab: تفاصيل أكثر

en: Send
ar-Arab: إرسال

en: Download
ar-Arab: تنزيل

note: A
en: Select format and download cart
ar-Arab: حدد التنسيق وقم بتنزيل السلة

en: MARC
ar-Arab: مارك

en: RIS (Zotero, EndNote, others)
ar-Arab: RIS (Zotero, EndNote, أخرى)

en: Empty and close
ar-Arab: تفريغ وإغلاق

en: Hide window
ar-Arab: إخفاء النافذة

en: Select all
ar-Arab: تحديد الكل

en: Clear all
ar-Arab: مسح الكل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Select titles to:
ar-Arab: تحديد عناوين لـ:

en: Remove
ar-Arab: إزالة

en: Add to a list
ar-Arab: إضافة إلى قائمة

en: Tag
ar-Arab: وسم

en: New tag:
ar-Arab: وسم جديد:

en: Author(s)
ar-Arab: المؤلف:

en: Subject(s)
ar-Arab: المواضيع

en: Copyright
ar-Arab: حقوق النشر

en: Unified title
ar-Arab: عنوان موحد

en: Serial
ar-Arab: دورية

en: Dewey
ar-Arab: ديوى

en: Classification
ar-Arab: تصنيف

en: LCCN
ar-Arab: رقم تصنيف مكتبة الكونجرس

en: URL(s)
ar-Arab: عناوين URL

en: In
ar-Arab: في

en: Location(s) (Status)
ar-Arab: المواقع (الحالة)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This record has no items. %s
ar-Arab: %s لا توجد أي مواد في هذه التسجيلة. %s

en: Items in your cart
ar-Arab: المواد الموجودة في سلتك

en: Year
ar-Arab: عام

en: Location (Status)
ar-Arab: المواقع (الحالة)

en: Tag status here.
ar-Arab: وسم الحالة هنا.

note: %1$s:  IF BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES
en: In: %s
ar-Arab: في: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
ar-Arab: %sهذه التسجيلة لا ترتبط بأي مادة.%s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No item was selected
ar-Arab: لم يتم تحديد أي مادة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No tag was specified.
ar-Arab: لم يتم تحديد أي وسم.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
ar-Arab: بالعناوين المحددة:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Record blocked &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
ar-Arab: التسجيلة محظورة &rsaquo; %s %s %s كوها أونلاين %s الفهرس

en: Blocked record
ar-Arab: تسجيلة محظورة

en: Blocked
ar-Arab: محظور

en: You are not authorized to view this record.
ar-Arab: ليس لديك صلاحية لعرض هذه التسجيلة.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Browse our catalog &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: استعرض فهرسنا &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Search type:
ar-Arab: نوع البحث:

en: Exact
ar-Arab: بالضبط

en: Fuzzy
ar-Arab: ضبابي

en: Really fuzzy
ar-Arab: ضبابي للغاية

en: An error occurred, please try again.
ar-Arab: لقد حدث خطأ، يرجى إعادة المحاولة مرة أخرى.

en: Sorry, there are no results. Try a different search term.
ar-Arab: عذراً، لا توجد نتائج. حاول مرة أخرى بمصطلح بحث مختلف.

en: This feature is not enabled
ar-Arab: هذه الخاصية غير مفعلة

en: Browse our catalog
ar-Arab: استعرض فهرسنا

en: Top level
ar-Arab: المستوى الاعلى

en: Items in catalog
ar-Arab: المواد الموجودة في الفهرس

note: %1$s:  LEVEL_LOO.number | html
en: (%s biblios)
ar-Arab: (%s تسجيلات ببليوغرافية )

en: Koha Wiki
ar-Arab: كوها ويكي

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
ar-Arab: جدول المتصفح فارغ. هذه الخاصية غير مثبتة بشكل كامل. راجع الـ

en: for more information on what it does and how to configure it.
ar-Arab: لمزيد من المعلومات حول ما يقوم به وكيفية تهيئته.

note: %1$s:  course.course_name | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Course reserves for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: الحجز الأكاديمي لـ %s &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Course reserves for &nbsp;
ar-Arab: الحجز الأكاديمي لـ &nbsp;

en: Course reserves for
ar-Arab: الحجز الأكاديمي لـ

en: Department:
ar-Arab: إدارة/قسم:

en: Course number:
ar-Arab: رقم المقرر:

en: Section:
ar-Arab: قسم:

en: Instructors:
ar-Arab: المحاضرين:

en: Notes:
ar-Arab: ملاحظات:

en: Courses
ar-Arab: مقررات

en: Copy number
ar-Arab: رقم النسخة

en: Date due
ar-Arab: تاريخ الاستحقاق

en: Link
ar-Arab: رابط

en: Item URI
ar-Arab: URI المادة

en: Record URL
ar-Arab: عنوان URL التسجيلة

en: No reserves have been selected for this course.
ar-Arab: لم يتم تحديد أي حجوزات لهذه الدورة.

note: SCRIPT
en: Search course reserves
ar-Arab: بحث الحجز الأكاديمي

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Courses &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: المقررات &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Dept.
ar-Arab: إدارة.

en: Course #
ar-Arab: رقم المقرر

en: Section
ar-Arab: قسم

en: Instructors
ar-Arab: محاضرين

note: SCRIPT
en: Search courses
ar-Arab: بحث المقررات

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your curbside pickups &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: عمليات الالتقاط الجانبية الخاصة بك &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
ar-Arab: لم يتم تفعيل ميزة الالتقاط الجانبي لهذه المكتبة.

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
ar-Arab: لا يمكن إنشاء التقاط جانبي لهذا اليوم، فهو يوم عطلة.

en: This patron does not have waiting holds.
ar-Arab: لا توجد حجوزات في الانتظار لهذا المستفيد.

en: You already have a scheduled pickup for this library.
ar-Arab: لديك بالفعل التقاط مجدول لهذه المكتبة.

en: Wrong slot selected.
ar-Arab: تم تحديد وقت غير صحيح.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
ar-Arab: لا توجد مزيد من الالتقاطات متاحة لهذا الوقت. يرجى اختيار وقتاً آخر.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
ar-Arab: تعذرت إعارة المواد إلى %s

en: The library has been notified of your arrival.
ar-Arab: لقد تم إخطار المكتبة بوصولك.

en: Your pickups
ar-Arab: عمليات الالتقاط الخاصة بك

en: Schedule a pickup
ar-Arab: جدولة التقاط

en: Pickup library
ar-Arab: مكتبة الالتقاط

en: Schedule
ar-Arab: جدولة

en: Alert staff of your arrival
ar-Arab: تنبيه الموظفين بوصولك

en: Cancel this pickup
ar-Arab: إلغاء هذا الالتقاط

en: No curbside pickups.
ar-Arab: لا توجد التقاطات جانبية.

en: Pickup library:
ar-Arab: مكتبة الالتقاط:

en: Select a library
ar-Arab: اختر مكتبة

en: You already have a pickup scheduled for this library.
ar-Arab: لديك بالفعل عملية التقاط مجدولة لهذه المكتبة.

en: Required
ar-Arab: مطلوب

en: Pickup date:
ar-Arab: تاريخ الالتقاط:

note: INPUT type=submit
en: Schedule pickup
ar-Arab: جدولة التقاط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
ar-Arab: لم يتم تحديد وقت التقاط لهذا اليوم.

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
ar-Arab: يرجى تحديد تاريخ ووقت للالتقاط

note: SCRIPT
en: Select a time
ar-Arab: اختر وقت

note: SCRIPT
en: You don't have waiting holds at this library
ar-Arab: ليس لديك حجوزات في الانتظار في هذه المكتبة

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Details for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: تفاصيل لـ: %s &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Details for:
ar-Arab: تفاصيل لـ:

note: A
en: Local cover image
ar-Arab: صورة الغلاف المحلية

note: A
en: Amazon cover image
ar-Arab: صورة غلاف أمازون

en: Image from Amazon.com
ar-Arab: صورة من Amazon.com

note: A
en: Syndetics cover image
ar-Arab: صورة غلاف Syndetics

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Image from Syndetics
ar-Arab: صور من Syndetics

en: Image from Google Jackets
ar-Arab: صورة من Google Jackets

note: A
en: Image from Coce
ar-Arab: صورة من Coce

en: Image from OpenLibrary
ar-Arab: صور من OpenLibrary

en: Image from Baker &amp; Taylor
ar-Arab: صور من بيكر &amp; تايلور

note: A
en: Custom cover image
ar-Arab: صور غلاف مخصصة

note: ABBR
en: koha:biblionumber:%s
ar-Arab: كوها:الرقم الببليوغرافي:%s

en: Item type:
ar-Arab: نوع المادة:

en: Reviews from LibraryThing.com:
ar-Arab: مراجعات من LibraryThing.com:

en: List(s) this item appears in:
ar-Arab: تظهر قوائم هذه المادة في:

en: Tags from this library:
ar-Arab: وسوم من هذه المكتبة:

en: No tags from this library for this title.
ar-Arab: لا توجد وسوم  لهذا العنوان في هذه المكتبة.

en: Add tag(s)
ar-Arab: إضافة الوسوم

en: Log in to add tags.
ar-Arab: قم بتسجيل الدخول لإضافة الوسوم.

en: Series information:
ar-Arab: معلومات السلسلة:

en: Click to open in new window
ar-Arab: انقر لفتح نافذة جديدة

en: Audiovisual profile:
ar-Arab: البروفايل السمعي البصري :

en: Fiction notes:
ar-Arab: ملاحظات الخيال:

en: Awards:
ar-Arab: الجوائز :

en: Star ratings
ar-Arab: التقييم باستخدام النجوم

en: Cancel rating.
ar-Arab: إلغاء التقييم.

en: Enhanced content:
ar-Arab: المحتوى المحسن:

en: Content Cafe
ar-Arab: مقهى المحتوى

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
ar-Arab: %s المقتنيات

en: Item details
ar-Arab: تفاصيل المادة

note: %1$s:  ' ( ' _ (otheritemloop.size || 0) _ ' )' | html
en: Other holdings %s
ar-Arab: مقتنيات أخرى %s

note: %1$s:  title_notes_count | html
en: Title notes ( %s )
ar-Arab: ملاحظات العنوان ( %s )

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
ar-Arab: المكونات (%s)

en: TOC
ar-Arab: جدول المحتويات

en: Excerpt
ar-Arab: مقتطفات

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
ar-Arab: هذه الصفحة تحتوي على محتوى ثري مرئي عندما يتم تمكين جافا سكريبت أو بالضغط

en: here
ar-Arab: هنا

en: About the author
ar-Arab: عن المؤلف

en: Similar items
ar-Arab: مواد مشــابهة

en: Tag browser
ar-Arab: متصفح الوسوم

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions ( %s )
ar-Arab: اشتراكات ( %s )

note: %1$s:  ' ( ' _ (reviews.size || 0) _ ' )' | html
en: Comments%s
ar-Arab: التعليقات%s

en: Editions
ar-Arab: الطبعات

en: Serial collection
ar-Arab: مجموعة دورية

en: Images
ar-Arab: صور

en: Play media
ar-Arab: تشغيل الوسائط

en: Author identifiers
ar-Arab: معرفات المؤلف

en: Serial collections
ar-Arab: مجموعات الدورية

en: Item call number
ar-Arab: رقم استدعاء مادة

note: %1$s:  items_count | html
en: This record has many physical items (%s).
ar-Arab: تحتوي هذه التسجيلة على العديد من المواد المادية (%s).

en: View all the physical items.
ar-Arab: عرض كل المواد المادية.

en: Show all items
ar-Arab: عرض كل المواد

en: 1 item is on order.
ar-Arab: مادة واحدة في الطلبية.

note: For the first occurrence, %1$s:  acquisition_details.total_quantity | html
en: %s items are on order.
ar-Arab: %s مادة موجودة في الطلبية.

note: %1$s:  holds_count | html
en: Total holds: %s
ar-Arab: إجمالي الحجوزات: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ITEM_RESULT.priority | html
en: (priority %s)
ar-Arab: (الأولوية %s)

note: %1$s:  priority | html
en: Overall queue priority: %s
ar-Arab: أولوية قائمة الانتظار الإجمالية:%s

en: Holdings:
ar-Arab: المقتنيات:

en: No physical items for this record
ar-Arab: لا يوجد مواد فعلية لهذه التسجيلة

en: No other items.
ar-Arab: لا توجد مواد أخرى.

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
ar-Arab: أوصاف محسنة من Syndetics:

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
ar-Arab: يتم عرض%s نتيجة فقط:

en: show all component parts
ar-Arab: عرض كل الأجزاء المكونة

en: Table of contents provided by Syndetics
ar-Arab: جدول المحتويات مقدم من قبل موقع Syndetics

en: Excerpt provided by Syndetics
ar-Arab: مقتطفات مقدمة من Syndetics

en: Reviews provided by Syndetics
ar-Arab: مراجعات مزودة بواسطة Syndetics

en: Author notes provided by Syndetics
ar-Arab: ملاحظات المؤلف المزودة من موقع Syndetics

en: This is a serial
ar-Arab: هذه دورية

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
ar-Arab: هناك %s اشتراك مقترن مع هذا العنوان.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
ar-Arab: في المكتبة: %s

en: This subscription is closed.
ar-Arab: هذا الاشتراك مغلق.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', subscription.location, 1 ) | html %2$s:  END %3$s:  IF ( subscription.callnumber )
en: Location: %s %s %s
ar-Arab: الموقع: %s %s %s

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Call number: %s
ar-Arab: رقم الاستدعاء: %s

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
ar-Arab: الإشتراك من: %s إلى:%s %s %s الآن (حالياً)%s

note: A
en: Cancel email notification
ar-Arab: إلغاء الإشعار عن طريق البريد الالكتروني

en: You have subscribed to email notification on new issues.
ar-Arab: لقد قمت بالاشتراك في إشعارات البريد الالكتروني حول الإصدارات الجديدة.

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
ar-Arab: اشترك في خدمة البريد الإلكتروني للتنبيه بالأعداد الجديدة

en: You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues
ar-Arab: يجب عليك تسجيل الدخول إذا كنت تريد الاشتراك في إشعارات البريد الالكتروني حول الإصدارات الجديدة

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
ar-Arab: الأعداد المفقودة: %s

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
ar-Arab: %s الأعداد الأخيرة لهذا الاشتراك:

en: Latest serials
ar-Arab: أحدث الدوريات

en: Issue #
ar-Arab: عدد #

en: Publication date
ar-Arab: تاريخ النشر

en: Received date
ar-Arab: تاريخ الاستلام

en: Note
ar-Arab: ملاحظة

en: Your comment
ar-Arab: تعليقك

en: Your comment (preview, pending approval)
ar-Arab: تعليقك (المعاينة، في انتظار الموافقة)

en: Edit
ar-Arab: تحرير

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
ar-Arab: تعليق بواسطة %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
ar-Arab: تعليق بواسطة %s

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
ar-Arab: تعليق بواسطة %s %s

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
ar-Arab: تعليق المستفيد على %s

en: There are no comments on this title.
ar-Arab: لا توجد تعليقات على هذا العنوان.

en: Post your comments on this title.
ar-Arab: قم بنشر تعليقاتك على هذا العنوان.

en: to post a comment.
ar-Arab: لنشر تعليق.

en: Other editions of this work
ar-Arab: طبعات أخرى لهذا العمل

en: Other editions
ar-Arab: طبعات أخرى

en: by
ar-Arab: بواسطة

note: %1$s:  HTML5MediaParent | html
en: [%s tag not supported by your browser.]
ar-Arab: [%s متصفحك لا يدعم الوسم.]

en: Click on an image to view it in the image viewer
ar-Arab: اضغط على الصورة لمشاهدتها في عارض الصور

en: Browse results
ar-Arab: تصفح نتائج البحث

note: A
en: See: %s%s%sprevious biblio%s
ar-Arab: انظر: %s%s%sالتسجيلة الببليوغرافية السابقة%s

en: Back to results
ar-Arab: العودة إلى النتائج

note: A
en: Back to the results search list
ar-Arab: العودة إلى قائمة نتائج البحث

note: A
en: See: %s%s%snext biblio%s
ar-Arab: انظر: %s%s%sالتسجيلة الببليوغرافية التالية%s

en: Next
ar-Arab: التالى

note: A
en: View record "%s %s %s"
ar-Arab: عرض التسجيلة "%s %s %s"

note: LI
en: Go to detail
ar-Arab: اذهب إلى التفاصيل

en: by
ar-Arab: بواسطة

en: Share
ar-Arab: شارك

note: A
en: Share on Facebook
ar-Arab: شارك على Facebook

note: A
en: Share on LinkedIn
ar-Arab: شارك على LinkedIn

note: A
en: Share by email
ar-Arab: شارك عبر البريد الإلكتروني

en: Select the item(s) to search
ar-Arab: تحديد المواد للبحث

en: Select none
ar-Arab: عدم تحديد شيء

en: Visit web site
ar-Arab: عرض الموقع الإلكتروني

en: Current library
ar-Arab: المكتبة الحالية

en: Home library
ar-Arab: المكتبة الرئيسية

en: Materials specified
ar-Arab: المواد المحددة

en: Vol info
ar-Arab: معلومات المجلد

en: URL
ar-Arab: رابط URL

en: Item holds
ar-Arab: حجوزات مادة

en: Item hold queue priority
ar-Arab: صف أولوية حجز المواد

en: (Opens below)
ar-Arab: (يفتح أدناه)

en: Browse shelf
ar-Arab: استعراض الرف

note: %1$s:  END %2$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %3$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s %s%s%sLink to resource%s
ar-Arab: %s %s%s%sرابط إلى المورد%s

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
ar-Arab: صورة غلاف أمازون (<a href='%s'>انظر الصورة الأصلية</a>)

note: SCRIPT
en: Coce image from Amazon.com
ar-Arab: صورة Coce من Amazon.com

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
ar-Arab: صورة Coce من كتب جوجل

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
ar-Arab: صورة Coce من المكتبة المفتوحة

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
ar-Arab: مصدر صورة الغلاف غير معروف

note: SCRIPT
en: Image from Google Books (<a href='%s'>see the original image</a>)
ar-Arab: صورة من كتب جوجل (<a href='%s'>انظر الصورة الأصلية</a>)

note: SCRIPT
en: Image from OpenLibrary (<a href='%s'>see the original image</a>)
ar-Arab: صور من OpenLibrary (<a href='%s'>انظر الصورة الأصلية</a>)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Discharge &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: إخلاء الطرف &rsaquo; %s%s%sكوها على الخط المباشر%s الفهرس

en: Discharge
ar-Arab: إخلاء الطرف

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
ar-Arab: %s لقد حدث خطأ أثناء توليد ملف ال pdf . يرجى الاتصال بالموظفين لحل هذه المشكلة . %s

en: Your discharge request has been sent. Your discharge will be available on this page within a few days.
ar-Arab: تم إرسال طلب إخلاء الطرف الخاص بك. سيكون إخلاء الطرف الخاص بك متاحاً في هذه الصفحة خلال عدة أيام.

en: Get your discharge
ar-Arab: الحصول على إخلاء الطرف الخاص بك

en: Your discharge will be available on this page within a few days.
ar-Arab: سيكون إخلاء الطرف الخاص بك متاحاً خلال عدة أيام.

en: You cannot be discharged, you have checked out items. Please return items before asking for a discharge.
ar-Arab: لا يمكن إخلاء طرفك، لا يزال لديك مواد معارة. يرجى إعادة المواد قبل طلب إخلاء الطرف.

en: What is a discharge?
ar-Arab: ما هو إخلاء الطرف؟

en: This document certifies that you have returned all borrowed items. It is sometimes asked during a file transfer from a school to another. The discharge is sent by us to your school. You will also find it available on your reader account.
ar-Arab: تشهد هذه الوثيقة بأنك قمت بإعادة كل المواد المعارة. يتم السؤال أحيانا أثناء نقل ملف من مدرسة إلى أخرى. يتم إرسال الإخلاء من طرفنا إلى مدرستك. كما ستجده متاحاً في حساب قارئك.

en: : This request is only valid if you are in good standing with the library. Once the application is made, you can not borrow library materials.
ar-Arab: :يصح هذا الطلب فقط إذا كان موقفك جيدا مع المكتبة. بمجرد القيام بالطلب، لا يمكنك استعارة مواد المكتبة.

en: Warning
ar-Arab: تحذير

en: Ask for a discharge
ar-Arab: قم بطلب إخلاء الطرف

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Download cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: تنزيل السلة &rsaquo; %s%s%sكوها على الخط المباشر%s الفهرس

en: Download cart
ar-Arab: تنزيل السلة

en: -- Choose format --
ar-Arab: -- اختر تنسيقاً--

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
ar-Arab: اذهب

en: Close this window
ar-Arab: أغلق هذه النافذة

note: %1$s:  shelf.shelfname | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Download list %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: تنزيل القائمة %s &rsaquo; %s%s%sكوها على الخط المباشر%s الفهرس

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Download list '%s'
ar-Arab: تنزيل القائمة '%s'

en: Download list
ar-Arab: تنزيل القائمة

en: Your download should begin automatically.
ar-Arab: يجب أن يبدأ التحميل تلقائياً.

en: Choose format
ar-Arab: اختر تنسيق

en: Choose action
ar-Arab: اختر إجراء

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please choose a download format
ar-Arab: يرجى اختيار تنسيق التنزيل

en: Download list unsuccessful
ar-Arab: فشل تنزيل القائمة

en: You do not have permission to download this list.
ar-Arab: أنت لا تملك الصلاحيات لتحميل هذه القائمة.

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Full subscription history for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: سجل الاشتراكات الكامل لـ %s &rsaquo; %s%s%sكوها على الخط المباشر%s الفهرس

en: Full subscription history
ar-Arab: سِجل الاشتراك الكامل

en: Library:
ar-Arab: المكتبة :

en: Subscription:
ar-Arab: الاشتراك:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Full subscription history for %s
ar-Arab: سِجل الاشتراك الكامل لـ %s

en: Brief history
ar-Arab: سجل مختصر

en: Full history
ar-Arab: السجل الكامل

en: Show year:
ar-Arab: عرض السنة :

en: Subscriptions
ar-Arab: الاشتراكات

en: Date received
ar-Arab: تاريخ الاستلام

en: Number
ar-Arab: عدد

en: Subscription
ar-Arab: الاشتراكات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (All)
ar-Arab: (الكل)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your holds history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: سجل حجوزاتك &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Your holds history
ar-Arab: سجل حجوزاتك

note: %1$s:  IF !holds %2$s:  ELSE %3$s:  SET show_itemtype_column = Koha.Preference('AllowHoldItemTypeSelection')
en: %s No data available %s %s
ar-Arab: %s لا توجد بيانات متاحة %s %s

en: Order by date
ar-Arab: ترتيب حسب التاريخ

en: Order by title
ar-Arab: ترتيب حسب العنوان

en: Order by author
ar-Arab: ترتيب حسب المؤلف

en: Showing 50 items.
ar-Arab: جاري عرض 50 مادة.

en: Showing all items.
ar-Arab: عرض كل المواد.

en: Show 50 items
ar-Arab: عرض 50 مادة

en: Hold date
ar-Arab: تاريخ الحجز

en: Expiration date
ar-Arab: تاريخ الانتهاء

en: Waiting date
ar-Arab: تاريخ الانتظار

en: Cancellation date
ar-Arab: تاريخ الإلغاء

en: Requested item type
ar-Arab: نوع المادة المطلوبة

en: Any item type
ar-Arab: كل أنواع المادة

en: Fulfilled
ar-Arab: مستوفاة

en: Cancelled
ar-Arab: ملغاة

en: Waiting
ar-Arab: في الانتظار

en: In transit
ar-Arab: في النقل

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
ar-Arab: %s %s %s %s نسخة مستحقة %s نسختك %s (باركود %s) متأخرة %s %s مستحقة %s نسختك من %s (باركود %s) مستحقة الإعادة إلى المكتبة اليوم %s

note: %1$s:  unimarc3 | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Your search IDREF for ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: IDREF بحثك لـ ppn %s &rsaquo; %s%s%sكوها على الخط المباشر%s الفهرس

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
ar-Arab: %s لم يتم العثور على هذا ال ppn في خدمة idref . %s %s

note: H1
en: Click to expand this role
ar-Arab: انقر لتوسيع هذا الدور

en: Citation
ar-Arab: الاقتباس

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your interlibrary loan requests &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: طلبات الإعارة بين المكتبات الخاصة بك &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Request updated
ar-Arab: تم تحديث الطلب

en: Request placed
ar-Arab: تم وضع الطلب

en: New interlibrary loan request
ar-Arab: طلب جديد للإعارة بين المكتبات

en: View interlibrary loan request
ar-Arab: عرض طلب الإعارة البيني

en: Ill request disclaimer
ar-Arab: إخلاء طرف طلب الإعارة البينية

en: ILL module configuration problem. Contact your administrator.
ar-Arab: مشكلة في تهيئة نظام الإعارة بين المكتبات الفرعي. قم بالاتصال بمدير نظامك.

en: Backends
ar-Arab: النهايات الخلفية

en: Provider:
ar-Arab: مقدم الخدمة:

en: Create a new request
ar-Arab: إنشاء طلب جديد

en: Requests
ar-Arab: طلبات

en: Request ID
ar-Arab: معرّف الطلب

en: Requested from
ar-Arab: مطلوب من

en: Request type
ar-Arab: نوع الطلب

en: Last updated
ar-Arab: آخر تحديث

en: N/A
ar-Arab: غير قابل للتطبيق

en: View
ar-Arab: عرض

en: Details from library
ar-Arab: تفاصيل من المكتبة

en: Request ID:
ar-Arab: معرّف الطلب:

en: Requested from:
ar-Arab: مطلوب من:

en: Requested item:
ar-Arab: المادة المطلوبة:

en: View the requested item
ar-Arab: عرض المادة المطلوبة

en: Collection library:
ar-Arab: مكتبة المجموعة:

en: Status:
ar-Arab: حالة:

en: Request type:
ar-Arab: نوع الطلب:

en: Request placed:
ar-Arab: تم وضع الطلب:

en: Last updated:
ar-Arab: آخر تحديث:

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from %s
ar-Arab: تفاصيل من %s

note: %1$s:  IF meta.value %2$s:  meta.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sN/A%s
ar-Arab: %s%s%sغير قابل للتطبيق%s

en: Request cancellation
ar-Arab: إلغاء الطلب

note: INPUT type=submit
en: Submit modifications
ar-Arab: تقديم التعديلات

en: Interlibrary loan item availability
ar-Arab: توافر مادة إعارة بينية

en: Displaying availability results
ar-Arab: جاري عرض نتائج الإتاحة

en: If you can't find what you are looking for, you can
ar-Arab: إذا لم تجد ما تبحث عنه، يمكنك

en: continue creating your request
ar-Arab: الاستمرار في إنشاء طلبك

en: or
ar-Arab: أو

en: cancel your request
ar-Arab: إلغاء طلبك

en: ILL request disclaimer
ar-Arab: إخلاء طرف طلب إعارة بينية

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Images for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: صور لـ: %s &rsaquo; %s%s%sكوها على الخط المباشر%s الفهرس

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link=> 1 %2$s:  biblio.author | html
en: Images for %s %s
ar-Arab: صور لـ %s %s

note: IMG
en: Thumbnail
ar-Arab: صورة مصغرة

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Editing checkout note for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: تحرير ملاحظة الإعارة لـ %s &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for '%s' %s
ar-Arab: تحرير ملاحظة الإعارة لـ '%s' %s

note: %1$s:  IF not(Koha.Preference("AllowCheckoutNotes")) %2$s:  ELSE
en: %s Checkout notes have not been enabled. Please contact the library. %s
ar-Arab: ‫%s لم يتم تفعيل ملاحظات الإعارة. يرجى الاتصال بالمكتبة. %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for %s %s
ar-Arab: تحرير ملاحظة الإعارة لـ %s %s

en: Edit checkout note
ar-Arab: تحرير ملاحظة الإعارة

en: Note:
ar-Arab: ملاحظة:

note: INPUT type=submit
en: Submit note
ar-Arab: تقديم الملاحظة

note: %1$s:  IF ( library ) %2$s:  library.branchname | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
ar-Arab: %s %s &rsaquo; %s المكتبات &rsaquo; %s %s %s كوها أونلاين %s الفهرس

en: Phone:
ar-Arab: الهاتف:

en: Fax:
ar-Arab: الفاكس:

en: Koha home
ar-Arab: الصفحة الرئيسية

en: News
ar-Arab: الأخبار

en: Display news for:
ar-Arab: عرض الأخبار لـ :

en: System-wide only
ar-Arab: على نطاق النظام فقط

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF ( show_author && koha_new.author )
en: Published on %s %s by
ar-Arab: نشر في %s %s بواسطة

en: Show all news
ar-Arab: عرض كل الأخبار

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s library news
ar-Arab: تلقيمة RSS لـ %s أخبار المكتبة

en: RSS feed for library news
ar-Arab: تلقيمة RSS لأخبار المكتبة

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s and system-wide library news
ar-Arab: تلقيمة RSS لـ %s وأخبار المكتبة على مستوى النظام

en: RSS feed for system-wide library news
ar-Arab: تلقيمة RSS لأخبار المكتبة على مستوى النظام

en: This news item does not exist.
ar-Arab: هذا الخبر غير موجود.

en: No news to display.
ar-Arab: لا يوجد أخبار للعرض.

en: Quote of the day
ar-Arab: اقتباس اليوم

en: Log in to your account:
ar-Arab: تسجيل الدخول إلى حسابك:

en: User summary
ar-Arab: ملخص المستخدم

en: Welcome,
ar-Arab: مرحـــبــا

en: due in fines and charges
ar-Arab: المستحق في الغرامات والرسوم

en: total savings
ar-Arab: إجمالي عمليات الحفظ

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Updates submitted &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: تم تقديم التحديثات &rsaquo; %s %s %sكوها أونلاين %s الفهرس

en: Your personal details
ar-Arab: تفاصيلك الشخصية

en: Updates submitted
ar-Arab: تم إرسال التحديثات

en: Thank you
ar-Arab: مع جزيل الشكر

en: Your updates have been submitted and your patron account has been modified.
ar-Arab: تم تقديم التحديثات الخاصة بك وتم تعديل حساب المستفيد الخاص بك.

en: Your updates have been submitted. A librarian will review your updates before applying them.
ar-Arab: تم تقديم التحديثات الخاصة بك. سيقوم أحد موظفي المكتبة بمراجعة التحديثات قبل تطبيقها.

en: Street number:
ar-Arab: رقم الشارع:

note: %1$s:  IF action == 'edit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sUpdate your personal details%sRegister a new account%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: %sتحديث تفاصيلك الشخصية%sتسجيل حساب جديد%s &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Register a new account
ar-Arab: تسجيل حساب جديد

en: To make changes to your record please contact the library.
ar-Arab: لإجراء تغييرات على تسجيلتك يرجى الاتصال بالمكتبة.

en: No changes were made.
ar-Arab: لم يتم إجراء أي تغييرات.

en: You have not filled out all required fields. Please fill in all missing fields and resubmit.
ar-Arab: أنت لم تقم بملء جميع الحقول المطلوبة. يرجى ملء جميع الحقول الناقصة وإعادة تقديمها.

en: The following fields contain invalid information:
ar-Arab: تحتوي الحقول التالية على معلومات غير صحيحة:

en: Contact information:
ar-Arab: معلومات الاتصال:

en: primary email address
ar-Arab: عنوان البريد الإلكتروني الرئيسي

en: secondary email address
ar-Arab: البريد الإلكتروني الثانوي

en: Alternate address information:
ar-Arab: معلومات العنوان البديل:

en: email address
ar-Arab: عنوان البريد الإلكتروني

en: Passwords do not match!
ar-Arab: كلمتي المرور غير متطابقتين!

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
ar-Arab: يجب أن تتكون كلمة المرور من %s حرفاً على الأقل.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
ar-Arab: يجب أن تحتوي كلمة المرور على الأقل على رقم واحد، وحرف صغير، وحرف كبير.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
ar-Arab: لا يجب أن تحتوي كلمة المرور على مسافات سابقة أو لاحقة.

en: This email address already exists in our database.
ar-Arab: البريد الإلكتروني موجود بالفعل في قواعد معلوماتنا.

en: Emails do not match!
ar-Arab: عناوين البريد الإلكتروني غير متطابقة!

en: confirm email address
ar-Arab: تأكيد عنوان البريد الإلكتروني

en: Please correct and resubmit.
ar-Arab: يرجى التصحيح وإعادة التقديم.

en: The entered card number is the wrong length.
ar-Arab: طول رقم البطاقة الذي تم إدخاله خطأ.

en: The entered card number is already in use.
ar-Arab: رقم البطاقة الذي تم إدخاله قيد الاستخدام بالفعل.

en: There were problems processing your registration. Please contact your library for help.
ar-Arab: هناك مشاكل معالجة في تسجيلك. يرجى الاتصال بالمكتبة للحصول على مساعدة.

en: Error: Userid is not valid
ar-Arab: خطأ: معرف المستخدم غير صالح

note: For the first occurrence, %1$s:  error_type | html %2$s:  error_info | html
en: Error %s: %s
ar-Arab: خطأ %s: %s

en: You typed in the wrong characters in the box before submitting. Please try again.
ar-Arab: لقد قمت بكتابة أحرف غير صحيحة في المربع قبل التقديم. يرجى إعادة المحاولة.

en: Allow your guarantor to view your current checkouts?
ar-Arab: السماح لضامنك بعرض استعاراتك الحالية؟

en: Update
ar-Arab: تحديث

en: Allow your guarantor to view your current fines?
ar-Arab: السماح لضامنك بعرض غراماتك الحالية؟

note: %1$s:  FOREACH gr IN patron.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.middle_name | html %5$s:  g.surname | html %6$s: - IF ! loop.last %7$s:  END %8$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s %s, %s %s
ar-Arab: مضمون بواسطة %s %s %s %s %s %s, %s %s

note: %1$s:  extended_unique_id_failed_value | html
en: Value is already in use (%s)
ar-Arab: القيمة قيد الاستخدام بالفعل (%s)

en: Library card number:
ar-Arab: رقم بطاقه المكتبة:

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html
en: Card number must be exactly %s characters.
ar-Arab: يجب أن يكون رقم البطاقة %s حرفًا بالضبط.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must be between %s and %s characters.
ar-Arab: يجب أن يتراوح رقم البطاقة بين %s و %s حرفاً.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number can be up to %s characters.
ar-Arab: يمكن أن يصل رقم البطاقة إلى %s حرفاً.

en: There is no minimum or maximum character length.
ar-Arab: لا يوجد حد أقصى أو أدنى لطول الحرف.

en: Username:
ar-Arab: اسم المستخدم:

en: Expiration date:
ar-Arab: تاريخ الانتهاء:

en: Home library:
ar-Arab: المكتبة الرئيسية:

en: Identity
ar-Arab: الهوية

en: Salutation:
ar-Arab: التحية:

en: Surname:
ar-Arab: اسم العائلة:

en: First name:
ar-Arab: الاسم الأول:

en: Middle name:
ar-Arab: الاسم الأوسط:

en: Date of birth:
ar-Arab: تاريخ الميلاد:

en: Initials:
ar-Arab: الحروف الأولى:

en: Pronouns:
ar-Arab: الضمائر الشحصية:

en: Other names:
ar-Arab: أسماء أخرى:

en: Female:
ar-Arab: أنثى:

en: Male:
ar-Arab: ذكر:

en: None specified:
ar-Arab: لم يتم تحديد شيء:

en: Main address
ar-Arab: العنوان الرئيسي

en: Street type:
ar-Arab: نوع الشارع:

en: Address:
ar-Arab: العنوان:

en: Address 2:
ar-Arab: عنوان 2 :

en: City:
ar-Arab: المدينة:

en: State:
ar-Arab: المحافظة:

en: ZIP/Postal code:
ar-Arab: الرمز البريدي:

en: Country:
ar-Arab: البلد:

en: Contact information
ar-Arab: معلومات الإتصال

en: Primary phone:
ar-Arab: رقم الهاتف الرئيسي:

en: Secondary phone:
ar-Arab: رقم الهاتف الثانوي:

en: Other phone:
ar-Arab: هاتف آخر:

en: Primary email:
ar-Arab: البريد الإلكتروني الرئيسي:

en: Confirm primary email:
ar-Arab: تأكيد البريد الإلكتروني الرئيسي:

en: Secondary email:
ar-Arab: البريد الإلكتروني الثانوي:

en: Fax:
ar-Arab: فاكس:

en: Main contact method:
ar-Arab: طريقة الاتصال الرئيسية:

en: Primary phone
ar-Arab: الهاتف الرئيسي

en: Secondary phone
ar-Arab: رقم الهاتف الثانوي

en: Other phone
ar-Arab: هاتف آخر

en: Primary email
ar-Arab: البريد الالكتروني الرئيسي

en: Secondary email
ar-Arab: البريد الإلكتروني الثانوي

en: Fax
ar-Arab: الفاكس

en: Preferred language for notices:
ar-Arab: اللغة المفضلة للإخطارات:

en: Default
ar-Arab: الافتراضي

en: Alternate address
ar-Arab: العنوان البديل

en: Phone:
ar-Arab: الهاتف:

en: Email:
ar-Arab: البريد الإلكترونى:

en: Contact note:
ar-Arab: ملاحظة الاتصال:

en: Alternate contact
ar-Arab: جهة اتصال أخرى

en: Password
ar-Arab: كلمة المرور

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers.
ar-Arab: يجب أن تحتوي كلمة المرور على الأقل على %s حرفًا، بما في ذلك حروف كبيرة وصغيرة وأرقام.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
ar-Arab: يجب أن يكون طول كلمة المرور %s حرفاً على الأقل.

en: If you do not enter a password a system generated password will be created.
ar-Arab: إذا لم تقم بإدخال كلمة مرور سيقوم النظام بإنشاء كلمة مرور لك.

en: Confirm password:
ar-Arab: تأكيد كلمة المرور:

en: Additional information
ar-Arab: معلومات إضافية

en: New
ar-Arab: جديد

en: Data privacy policy consent
ar-Arab: الموافقة على سياسة خصوصية البيانات

en: I agree with your processing of my personal data as outlined in the
ar-Arab: أوافق على معالجة بياناتي الشخصية كما هو مبيّن في

en: privacy policy
ar-Arab: سياسة الخصوصية

en: Verification
ar-Arab: التحقّق

en: Verification:
ar-Arab: التحقّق:

en: Please type the following characters into the preceding box:
ar-Arab: يرجى كتابة الأحرف التالية في المربع السابق:

note: INPUT type=submit
en: Submit update request
ar-Arab: تقديم طلب التحديث

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to update your setting!
ar-Arab: تعذر تحديث بيانات اعداداتك!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Your setting has been updated!
ar-Arab: تم تحديث إعداداتك!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your messaging settings &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: إعدادات مراسلاتك &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Your messaging settings
ar-Arab: إعدادات الرسائل الخاصة بك

en: Settings updated
ar-Arab: تم تحديث الإعدادات

en: Days in advance
ar-Arab: أيام مسبقاً

en: SMS
ar-Arab: رسالة قصيرة

en: Phone
ar-Arab: هاتف

en: Digests only
ar-Arab: الملخصات فقط

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
ar-Arab: يمكنك طلب خلاصة لتقليل عدد الرسائل. سيتم حفظ الرسائل وإرسالها كرسالة مفردة.

en: Item due
ar-Arab: المادة مستحقة

en: Advance notice
ar-Arab: إخطار متقدم

en: Hold filled
ar-Arab: ملء الحجز

en: Hold reminder
ar-Arab: تذكير الحجز

en: Item check-in
ar-Arab: رد المادة

en: Item checkout and renewal
ar-Arab: إعارة وتجديد المادة

en: Item checkout
ar-Arab: إعارة المادة

en: Interlibrary loan ready
ar-Arab: طلب إعارة بينية

en: Interlibrary loan unavailable
ar-Arab: الإعارة البينية غير متاحة

en: Interlibrary loan updated
ar-Arab: تم تحديث الإعارة البينية

en: Auto renewal
ar-Arab: تجديد تلقائي

en: Unknown
ar-Arab: غير معروف

note: SELECT name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]-DAYS
en: Choose how many days in advance you wish to receive the message
ar-Arab: اختر عدد الأيام التي ترغب في تلقي الرسالة فيها مسبقًا

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect SMS messaging
ar-Arab: قم بإلغاء تحديد الرسائل النصية القصيرة

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select SMS messaging
ar-Arab: حدد الرسائل القصيرة

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect notification by phone
ar-Arab: إلغاء تحديد الإشعارات عبر الهاتف

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select notification by phone
ar-Arab: تحديد الإشعارات عبر الهاتف

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect itiva messaging
ar-Arab: إلغاء تحديد رسائل itiva

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select itiva messaging
ar-Arab: حدد رسائل itiva

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect email messaging
ar-Arab: إلغاء تحديد رسائل البريد الإلكتروني

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select email messaging
ar-Arab: حدد رسائل البريد الإلكتروني

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Unselect digests
ar-Arab: إلغاء تحديد الملخصات

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
ar-Arab: يجب تحديد وسيلة قابلة للتلخيص لتحديد الملخصات

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Select digests
ar-Arab: قم بتحديد ملخصات

en: Notice:
ar-Arab: الإخطار:

en: Some charges for text messages may be incurred when using this service. Please check with your mobile service provider if you have questions.
ar-Arab: قد يتم فرض بعض الرسوم على الرسائل النصية عند استخدام هذه الخدمة. يرجى مراجعة مقدم خدمة الهاتف المحمول الخاص بك إذا كأنت لديك أسئلة.

en: SMS number:
ar-Arab: رقم الرسالة القصيرة:

en: SMS provider:
ar-Arab: مقدم خدمة الرسائل النصية القصيرة SMS:

en: Please contact a library staff member if you are unsure of your mobile service provider, or you do not see your provider in this list.
ar-Arab: يرجى الاتصال بأحد موظفي المكتبة إذا لم تكن متأكدا من مقدم خدمة الجوال الخاص بك، أو إذا لم يكن موجودا في هذه القائمة.

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
ar-Arab: تقديم التغييرات

en: You are not allowed to call this page directly
ar-Arab: غير مسموح لك أن تطلب هذه الصفحة مباشرة

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: News from %s%s%sthe library%s
ar-Arab: أخبار من %s%s%sالمكتبة%s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OpacFavicon') ) %2$s:  Koha.Preference('OpacFavicon') | url %3$s:  ELSE %4$s:  Koha.Preference('OPACBaseURL') | url %5$s:  interface | url %6$s:  theme | url %7$s:  END
en: %s %s %s %s%s/%s/images/favicon.ico %s
ar-Arab: %s %s %s %s%s/%s/صور/favicon.ico %s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.isbn | html
en: ISBN:%s
ar-Arab: ردمك: %s

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
ar-Arab: %s بحث %sعن '%s'%s%s&nbsp;بالمحددات:&nbsp;'%s'%s

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: OverDrive search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: عمليات بحث OverDrive لـ'%s' &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

note: %1$s:  q | html
en: Catalog search for '%s'
ar-Arab: بحث الفهرس لـ '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: OverDrive search for '%s'
ar-Arab: بحث OverDrive  لـ  '%s'

note: SCRIPT
en: Always available
ar-Arab: متاحة دائماً

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
ar-Arab: الإتاحة:

note: SCRIPT
en: Currently available
ar-Arab: متاح حالياً

note: SCRIPT
en: Currently unavailable
ar-Arab: غير متاح حالياً

note: SCRIPT
en: Error searching OverDrive collection.
ar-Arab: خطأ أثناء بحث مجموعة OverDrive.

note: SCRIPT
en: Found
ar-Arab: تم العثور عليه

note: SCRIPT
en: Items available:
ar-Arab: المواد متاحة:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
ar-Arab: جاري التحميل...

note: SCRIPT
en: No results found in the library's OverDrive collection.
ar-Arab: لم يتم العثور على نتائج في مجموعة OverDrive الخاصة بالمكتبة.

note: SCRIPT
en: Searching OverDrive...
ar-Arab: جاري بحث OverDrive...

note: SCRIPT
en: Type:
ar-Arab: نوع:

note: SCRIPT
en: out of
ar-Arab: من

note: SCRIPT
en: results in the library's OverDrive collection.
ar-Arab: النتائج في مجموعة OverDrive الخاصة بالمكتبة.

note: SCRIPT
en: waiting holds:
ar-Arab: الحجوزات قيد الانتظار:

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: ‫%s%s%sخطأ في الصفحة%s &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Page error
ar-Arab: خطأ في الصفحة

en: This page does not exist.
ar-Arab: هذه الصفحة غير موجودة.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Change your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: تغيير كلمة المرور الخاصة بك &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Change your password
ar-Arab: تغيير كلمة المرور الخاصة بك

en: Password updated
ar-Arab: تم تحديث كلمة المرور

en: Change your password
ar-Arab: تغيير كلمة المرور الخاصة بك

en: There was a problem with your submission
ar-Arab: هــناك مشكلة مع تسجيلك

en: Passwords do not match. Please re-type your new password.
ar-Arab: كلمة المرور غير مطابقة. يرجى إعادة كتابة كلمة المرور الجديدة.

en: Your current password was entered incorrectly. If this problem persists, please ask a librarian to reset your password for you.
ar-Arab: تم إدخال كلمة المرور الحالية بشكل غير صحيح. إذا استمرت هذه المشكلة، فيرجى مطالبة موظف المكتبة بإعادة تعيين كلمة المرور الخاصة بك نيابةً عنك.

en: Current password:
ar-Arab: كلمة المرور الحالية:

en: New password:
ar-Arab: كلمة مرور جديدة:

en: Re-type new password:
ar-Arab: أعد كتابة كلمة المرور الجديدة:

en: You can't change your password.
ar-Arab: لا تستطيع تغيير كلمة مرورك.

en: Your password has been changed
ar-Arab: لقد تمّ تغيير كلمة المرور الخاصة بك

note: INPUT type=submit
en: Return to my account
ar-Arab: العودة إلى حسابي

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Forgotten password recovery &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: استعادة كلمة المرور المنسية &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Forgotten password recovery
ar-Arab: استعادة كلمة المرور المنسية

en: Error
ar-Arab: خطأ

en: An error has occurred while sending you the password recovery link.
ar-Arab: حدث خطأ أثناء إرسال رابط استعادة كلمة المرور إليك.

en: Please try again later.
ar-Arab: يرجى المحاولة مرة أخرى في وقت لاحق.

en: No account was found with the provided information.
ar-Arab: لم يتم العثور على حساب بالمعلومات المقدمة.

en: Sorry, your password cannot be changed online.
ar-Arab: عذرًا، لا يمكن تغيير كلمة مرورك عبر الإنترنت.

en: Account identification with this email address only is ambiguous.
ar-Arab: تعريف الحساب بعنوان هذا البريد الالكتروني فقط غامض.

en: Please use the field 'Login' as well.
ar-Arab: يرجى استخدام حقل 'تسجيل الدخول' كذلك.

en: This account has no email address we can send the email to.
ar-Arab: لا يحتوي هذا الحساب على عنوان بريد إلكتروني يمكننا إرسال البريد الإلكتروني إليه.

en: The process of password recovery has already been started for this account
ar-Arab: لقد بدأت بالفعل عملية استعادة كلمة المرور لهذا الحساب

en: You should have received an email with a link to reset your password.
ar-Arab: من المفترض أن تتلقى بريداً إلكترونياً به رابط لإعادة تعيين كلمة مرورك.

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
ar-Arab: %s كلمتي المرور غير متطابقتين %s

en: Get new password recovery link
ar-Arab: الحصول على رابط جديد لاستعادة كلمة المرور

en: If you did not receive this email, you can request a new one:
ar-Arab: اذا لم تتلقى هذا البريد الإلكتروني، يمكنك طلب واحد جديد:

note: %1$s:  ELSIF (errLinkNotValid)
en: %s The link you clicked is either invalid, or expired.
ar-Arab: %s الرابط الذي قمت بالنقر عليه إما غير صالح، أو منتهي.

note: %1$s:  END
en: Be sure you used the link from the email, or contact library staff for assistance. %s
ar-Arab: تأكد من أنك قد قمت باستخدام الرابط الموجود في البريد الإلكتروني، أو قم بالاتصال بأحد موظفي المكتبة للحصول على المساعدة. %s

en: Please contact the library if you need further assistance.
ar-Arab: يرجى الاتصال بالمكتبة إذا كنت بحاجة إلى المساعدة.

en: You can't reset your password.
ar-Arab: لا تستطيع تغيير كلمة مرورك.

en: Password recovery
ar-Arab: استعادة كلمة المرور

en: To reset your password, enter your login or your email address.
ar-Arab: لإعادة تعيين كلمة المرور الخاصة بك، قم بإدخال اسم الدخول أو عنوان البريد الإلكتروني الخاص بك.

en: Password not valid
ar-Arab: كلمة المرور غير صحيحة

en: Confirm new password:
ar-Arab: تأكيد كلمة المرور الجديدة:

en: You will receive an email shortly.
ar-Arab: سوف تتلقى بريدا الكترونيا بعد قليل.

en: Please click the link in this email to finish the process of resetting your password.
ar-Arab: يرجى النقر على الرابط الموجود في رسالة البريد الإلكترونية لاستكمال عملية إعادة تعيين كلمة مرورك.

en: This link is valid for 2 days starting now.
ar-Arab: هذا الرابط صالح لمدة يومين بدءا من الآن.

en: Return to the main page
ar-Arab: العودة إلى الصفحة الرئيسية

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
ar-Arab: لقد تمّ تغيير كلمة المرور الخاصة بالمستخدم "%s".

en: Log in to your account.
ar-Arab: تسجيل الدخول إلى حسابك.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your consents &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: موافقاتك &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Your consents
ar-Arab: موافقاتك

en: Privacy policy consent
ar-Arab: الموافقة على سياسة الخصوصية

en: In order to keep you logged in, we need your consent to process personal data as specified in the privacy policy linked below.
ar-Arab: من أجل الإبقاء على تسجيل دخولك، نحتاج إلى موافقتك على معالجة البيانات الشخصيةكما هو محدد في سياسة الخصوصية في الرابط أدناه.

en: If you choose to withdraw your consent we will
ar-Arab: إذا اخترت سحب موافقتك، فسنقوم

en: remove your account
ar-Arab: بإزالة حسابك

en: within a reasonable time and you should log out now.
ar-Arab: خلال فترة زمنية معقولة ويجب عليك تسجيل الخروج الآن.

en: I have read the
ar-Arab: لقد قمت بقراءة

en: and agree with your processing of my personal data as outlined therein.
ar-Arab: وأوافق على معالجتك لبياناتي الشخصية كما هو موضح هنا.

en: Do you agree?
ar-Arab: هل توافق؟

note: %1$s:  consent_type | html
en: Consent for %s
ar-Arab: موافقة لـ %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF consent.refused_on
en: No %s
ar-Arab: لا %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF consent.given_on
en: No %s %s
ar-Arab: لا %s %s

note: %1$s:  consent.given_on | html
en: Your consent was registered on %s.
ar-Arab: تم تسجيل موافقتك في %s.

note: %1$s:  consent.refused_on | html
en: We registered that you did not consent on %s.
ar-Arab: لقد سجلنا أنك لم توافق على %s.

en: Cookie consents
ar-Arab: موافقات ملفات تعريف الارتباط

en: View your cookie consents
ar-Arab: عرض موافقات ملفات تعريف الارتباط الخاصة بك

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your privacy management &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: إدارة خصوصيك &rsaquo; %s%s%sكوها على الخط المباشر%s الفهرس

en: Your privacy management
ar-Arab: إدارة خصوصيتك

en: Your checkout history has been deleted.
ar-Arab: تم حذف سجل إعاراتك.

en: The deletion of your checkout history failed, because there is a problem with the configuration of this feature. Please help to fix the system by informing your library of this error
ar-Arab: لقد فشل حذف سجل إعاراتك بسبب وجود مشكلة في تهيئة هذه الخاصية. يرجى تقديم المساعدة في إصلاح النظام عن طريق إعلام مكتبتك بهذا الخطأ

en: No checkout history to delete
ar-Arab: لا يوجد سجل إعارة لحذفه

en: Your hold history has been deleted.
ar-Arab: تم حذف سجل حجوزاتك.

en: The deletion of your hold history failed. Please help to fix the system by informing your library of this error
ar-Arab: لقد فشل حذف سجل حجوزاتك. يرجى تقديم المساعدة في إصلاح النظام عن طريق إعلام مكتبتك بهذا الخطأ

en: No hold history to delete
ar-Arab: لا يوجد سجل حجوزات للحذف

en: Your privacy rules have been updated.
ar-Arab: تم تحديث قواعد خصوصيتك.

en: We take great care in protecting your privacy. On this screen, you can define how long we keep your checkout and hold history.
ar-Arab: نحرص كل الحرص على حماية خصوصيتك. من هذه الشاشة، يمكنك تحديد المدة التي نحتفظ فيها بسجل حجوزاتك.

en: Your options are:
ar-Arab: الخيارات المتاحة أمامك

en: Forever: keep my history without limit. This is the option for users who want to keep track of what they are reading or placed a hold on.
ar-Arab: للأبد: الاحتفاظ بسجلي بدون حدود. هذا هو الخيار للمستخدمين الذين يرغبون في تتبع ما يقومون بقراءته أو بوضعه في الحجز.

en: Default: keep my history according to library policy. This is the default option : the library will keep your history for the duration set by library policy.
ar-Arab: الافتراضي: احتفظ بسجلاتي وفقًا لسياسة المكتبة. هذا هو الخيار الافتراضي: ستحتفظ المكتبة بسجلك طوال المدة التي تحددها سياسة المكتبة.

en: Never: Delete my history immediately. This will delete all record of the item that was checked-out upon check-in, and hold history upon fulfillment or cancellation.
ar-Arab: مطلقاً: قم فوراً بحذف سجلي. سيؤدي ذلك إلى حذف كل تسجيلات المواد التي تمت إعارتها لك فور ردها، وسجل الحجز فور الاستيفاء أو الإلغاء.

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
ar-Arab: يرجى ملاحظة أن المعلومات عن أي كتاب لا يزال معار على النظام  يجب أن تحتفظ بها مكتبة بغض النظر عن الخيار الذي تختاره الخصوصية.

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
ar-Arab: كما يرجى ملاحظة أن موظفي المكتبة لا يمكنهم تحديث هذه القيم لك: فهي خصوصيتك!

en: Privacy rule
ar-Arab: قاعدة الخصوصية

en: Please choose your privacy rule:
ar-Arab: يرجى اختيار قاعدة خصوصيتك:

en: Forever
ar-Arab: دائما

en: Never
ar-Arab: مطلقاً

en: Allow your guarantor to view your current charges?
ar-Arab: السماح للضامن الخاص بك بعرض الرسوم الحالية الخاصة بك؟

note: %1$s:  FOREACH gr IN borrower.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.surname | html %5$s: - IF ! loop.last %6$s:  END %7$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s, %s %s
ar-Arab: مضمون بواسطة %s %s %s %s %s, %s %s

en: Immediate deletion
ar-Arab: حذف فوري

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
ar-Arab: . وبمجرد تأكيد الحذف، لا يمكن لأحد استرجاع القائمة!

en: BE CAREFUL
ar-Arab: احذر

en: You can delete all your checkout and hold history immediately by clicking here.
ar-Arab: يمكنك حذف سجل الإعارة والحجز الخاص بك بأكمله على الفور بالنقر هنا.

en: Immediately delete my checkout history. This action cannot be undone.
ar-Arab: قم بحذف سجل الإعارة الخاص بي على الفور. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout history
ar-Arab: حذف سجل الإعارة

en: Immediately delete my hold history. This action cannot be undone.
ar-Arab: قم بحذف سجل الحجز الخاص بي على الفور. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

note: INPUT type=submit
en: Delete hold history
ar-Arab: حذف سجل الحجز

en: Immediately delete my checkout history & my hold history. This action cannot be undone.
ar-Arab: قم بحذف سجل الإعارة وسجل الحجز الخاص بي على الفور. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout and hold history
ar-Arab: حذف سجل الإعارة والحجز

en: Please note, the last person to return an item is tracked for the management of items returned damaged.
ar-Arab: يرجى ملاحظة أن آخر شخص قام بإعادة مادة ما سوف تتم متابعته لإدارة المواد التي تم ردها في حالة تلف.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your checkout history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: سجل إعاراتك &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Your checkout history
ar-Arab: سِجل إعاراتك

note: %1$s:  UNLESS checkouts %2$s:  checkouts = [] %3$s:  END %4$s:  UNLESS old_checkouts %5$s:  old_checkouts = [] %6$s:  END %7$s:  SET all_checkouts = checkouts.merge(old_checkouts) %8$s:  IF all_checkouts.size == 0 %9$s:  ELSE
en: %s%s%s %s%s%s %s %s You have never borrowed anything from this library. %s
ar-Arab: ‫%s%s%s %s%s%s %s %s أنت لم تقم باستعارة أي شيء من هذه المكتبة من قبل. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  savings | $Price with_symbol => 1
en: Congratulations, you have saved a total of %s by using the library.
ar-Arab: تهانينا، لقد قمت بحفظ إجمالي %s باستخدام المكتبة.

en: Showing last 50 items.
ar-Arab: عرض آخر 50 مادة.

en: Show last 50 items
ar-Arab: عرض آخر 50 مادة

en: All
ar-Arab: الكل

en: Checkouts
ar-Arab: الإعارات

en: On-site checkouts
ar-Arab: الإعارات في الموقع

en: Links
ar-Arab: روابط

en: Item type:
ar-Arab: نوع المادة:

en: Call number:
ar-Arab: رقم الاستدعاء:

en: Check-in date:
ar-Arab: تاريخ الرد:

en: (Checked out)
ar-Arab: (معارة)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recall &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: استدعاء &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.title | html
en: Details for: %s
ar-Arab: تفاصيل لـ: %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm recalls for: %s (%s)
ar-Arab: تأكيد الاستدعاءات لـ %s (%s)

en: Recalls have not been enabled. Please contact your library.
ar-Arab: لم يتم تفعيل الاستدعاءات. يرجى الاتصال بمكتبتك.

en: There are no items available for recall.
ar-Arab: لا توجد مواد متاحة للاستدعاء.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Return to %s
ar-Arab: عودة إلى %s

en: You have reached the maximum number of recalls on this record.
ar-Arab: لقد بلغت الحد الأقصى لعدد الاستدعاءات على هذه التسجيلة.

en: You cannot place a recall on this item.
ar-Arab: لا يمكنك إجراء استدعاء لهذه المادة.

en: An error has occurred while attempting to place a recall. Please contact your library.
ar-Arab: حدث خطأ أثناء محاولة إجراء الاستدعاء. يرجى الاتصال بمكتبتك.

note: %1$s:  due_interval | html %2$s:  due_date | $KohaDates
en: Your recall has been placed. The patron the item is currently checked out to has been asked to return the item within %s days, by %s.
ar-Arab: تم وضع الاستدعاء الخاص بك. المستفيد الذي تم إعارة المادة له حاليًا قد طلب منه إعادة المادة خلال %s يوماً، بحلول %s.

en: You will be notified when your item is waiting to be picked up at the library.
ar-Arab: سيتم إخطارك عندما تكون المادة الخاصة بك في انتظار الالتقاط في المكتبة.

en: All borrowable material is subject to recall if checked out and needed by someone else. We will ask the person who has checked out this item to return it so you may use it.
ar-Arab: تخضع جميع المواد القابلة للاستعارة لطلب الاسترجاع إذا تمت إعارتها واحتاجها شخص آخر. سنطلب من الشخص الذي قام باستعارة هذه المادة إعادتها حتى تتمكن من استخدامه.

en: Place a recall on
ar-Arab: وضع استدعاء على

en: Pick up location:
ar-Arab: موقع الالتقاط:

en: Recall not needed after:
ar-Arab: لا توجد حاجة للاستدعاء بعد:

en: Recall next available item
ar-Arab: استدعاء المادة التالية المتاحة

en: Recall a specific item
ar-Arab: استدعاء مادة معينة

en: Select a specific item:
ar-Arab: تحديد مادة معينة:

en: Last location
ar-Arab: آخر موقع

en: Information
ar-Arab: معلومات

note: IMG
en: Cannot be recalled
ar-Arab: لا يمكن استدعائها

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
ar-Arab: مستحقة %s

en: Unavailable (lost or missing)
ar-Arab: غير متاحة (مفقودة أو ضائعة)

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
ar-Arab: لا تعار (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Waiting for patron at %s
ar-Arab: في انتظار المستفيد في %s

en: since
ar-Arab: منذ

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Recalled by patron expected at %s
ar-Arab: تم الاستدعاء بواسطة مستفيد متوقع في %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s.
ar-Arab: في انتظار المستفيد في %s منذ %s.

en: You have already placed a
ar-Arab: لقد قمت بالفعل بوضع

en: on this item.
ar-Arab: على هذه المادة

en: reserve
ar-Arab: حجز

note: INPUT type=submit
en: Confirm
ar-Arab: تأكيد

en: You must be logged in to place a recall.
ar-Arab: يجب عليك تسجيل الدخول لوضع استدعاء.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your recalls history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: سجل استدعاءاتك &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Your recalls history
ar-Arab: سجل استدعاءاتك

en: Recall date:
ar-Arab: تاريخ الاستدعاء:

en: Expiration:
ar-Arab: انتهاء:

en: Never expires
ar-Arab: لا ينتهي مطلقا

note: For the first occurrence, %1$s:  RECALL.library.branchname | html
en: In transit to %s
ar-Arab: في النقل إلى %s

en: Ready for pickup
ar-Arab: جاهزة للالتقاط

en: Overdue to be returned
ar-Arab: متأخرة عن الإعادة

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
ar-Arab: تنتهي في %s

note: %1$s:  RECALL.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
ar-Arab: ملغي في %s

en: Requested
ar-Arab: طلبات

note: %1$s:  RECALL.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due to be returned by %s
ar-Arab: مستحقة الإعادة بحلول %s

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
ar-Arab: التقاط بواسطة %s

en: No recalls have been made.
ar-Arab: لم يتم إجراء أي استدعاءات.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة هذا الاستدعاء؟

en: Registration pending
ar-Arab: التسجيل قيد الانتظار

en: Registration complete
ar-Arab: اكتمل التسجيل

en: Click the button below to confirm registration.
ar-Arab: قم بالنقر على الزر أدناه لتأكيد التسجيل.

en: Registration complete!
ar-Arab: اكتمل التسجيل!

en: You have successfully registered your new account.
ar-Arab: لقد قمت بتسجيل حسابك الجديد بنجاح.

en: To log in, use the following credentials:
ar-Arab: لتسجيل الدخول عليك استخدام بيانات الدخول التالية:

en: Card number:
ar-Arab: رقم البطاقة:

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in and change your password.
ar-Arab: لراحتك، تم ملء مربع تسجيل الدخول في هذه الصفحة مسبقا بهذه البيانات. يرجى تسجيل الدخول وتغيير كلمة المرور الخاصة بك.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in.
ar-Arab: لراحتك، تم ملء مربع تسجيل الدخول في هذه الصفحة مسبقا بهذه البيانات. يرجى تسجيل الدخول.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Please confirm your registration &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: يرجى تأكيد تسجيلك &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Confirm your registration
ar-Arab: يرجى تأكيد تسجيلك

en: Please confirm your registration
ar-Arab: يرجى تأكيد تسجيلك

en: A confirmation email will be sent shortly to the email address
ar-Arab: سيتم إرسال رسالة تأكيد عبر البريد الإلكتروني بعد قليل إلى عنوان البريد الإلكتروني

en: Your account will not be activated until you follow the link provided in the confirmation email.
ar-Arab: لن يتم تفعيل حسابك حتى تتبع الرابط الموجود في بريد التأكيد الالكتروني.

en: Registration invalid
ar-Arab: التسجيل غير صالح

en: Registration invalid!
ar-Arab: التسجيل غير صالح!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Report a problem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: الإبلاغ عن مشكلة &rsaquo; %s %s %sكوها أونلاين %s الفهرس

en: Report submitted
ar-Arab: تم تقديم التقرير

en: Error submitting report
ar-Arab: حدث خطأ أثناء إرسال التقرير

en: Your problem report has been sent to the Koha administrator.
ar-Arab: لقد تم إرسال بلاغ المشكلة الخاصة بك إلى مدير كوها.

en: Your problem report has been sent to the library.
ar-Arab: تم إرسال بلاغك عن المشكلة إلى المكتبة.

en: Something wrong happened when sending the report. Please contact your library.
ar-Arab: حدث خطأ ما عند إرسال التقرير. يرجى الاتصال بمكتبتك.

en: Send problem report to:
ar-Arab: إرسال تقرير المشكلة إلى:

en: A librarian
ar-Arab: موظف المكتبة

en: Koha administrator
ar-Arab: مسؤول كوها

en: Problem found on page:
ar-Arab: تم العثور على مشكلة في الصفحة:

en: Username:
ar-Arab: اسم المستخدم:

en: Subject:
ar-Arab: الموضوع:

en: Message:
ar-Arab: الرسالة:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Request article &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: طلب مقال &rsaquo; %s %s %s كوها على الخط المباشر %s الفهرس

en: You reached your open article requests limit.
ar-Arab: لقد بلغت حد طلبات المقال المفتوحة.

en: An error has occurred.
ar-Arab: لقد حدث خطأ.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Place article request for %s
ar-Arab: ضع طلب مقال لـ %s

en: Accept
ar-Arab: قبول

en: You will be charged with
ar-Arab: ستتم محاسبتك بـ

en: for every request
ar-Arab: لكل طلب

en: Place article request
ar-Arab: ضع طلب مقال

en: Title:
ar-Arab: العنوان:

en: Author:
ar-Arab: المؤلف:

en: Volume:
ar-Arab: مجلد:

en: Issue:
ar-Arab: عدد:

en: Date:
ar-Arab: التاريخ:

en: Table of contents:
ar-Arab: جدول المحتويات:

en: Pages:
ar-Arab: صفحات:

en: Chapters:
ar-Arab: فصول:

en: Format:
ar-Arab: التنسيق:

en: Photocopy
ar-Arab: نسخة ضوئية

en: Digital scan
ar-Arab: مسح رقمي

en: Enumeration
ar-Arab: الترقيم

en: Any item
ar-Arab: أي مادة

note: INPUT type=submit
en: Place request
ar-Arab: ضع طلب

en: No article requests can be made for this record.
ar-Arab: لا يمكن تقيدم طلبات مقال لهذه التسجيلة.

note: SCRIPT
en: Please fill in at least one field.
ar-Arab: يرجى ملء حقل واحد على الأقل.

note: SCRIPT
en: Please select a specific item for this article request.
ar-Arab: يرجى اختيار مادة محددة لطلب هذه المقالة.

note: SCRIPT
en: The following fields are required and not filled in:
ar-Arab: الحقول التالية مطلوبة ولم يتم ملئها بعد:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Placing a hold &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: وضع حجز&rsaquo; %s%s%sكوها على الخط المباشر%s الفهرس

en: Placing a hold
ar-Arab: وضع حجز

en: Sorry, you cannot place holds.
ar-Arab: عذرًا، لا يمكنك وضع حجوزات.

en: According to our records, we don't have up-to-date contact information. Please contact the library.
ar-Arab: وفقا لتسجيلاتنا، ليس لدينا معلومات جهة اتصال حديثة. يرجى الاتصال بالمكتبة.

en: Go to your contact information
ar-Arab: اذهب إلى معلومات الاتصال الخاصة بك

en: Update your contact information
ar-Arab: قم بتحديث معلومات الاتصال الخاصة بك

en: (Please note: there may be a delay in restoring your account if you submit online.)
ar-Arab: (يرجى ملاحظة أنه قد يحدث تأخير في استعادة حسابك إذا قمت بالتقديم على الأنترنت)

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
ar-Arab: بطاقة المكتبة الخاصة بك محددة بأنها مفقودة أو مسروقة.

en: If this is an error, please take your library card to the circulation desk at your local library and the error will be corrected.
ar-Arab: إذا كانت هذا خطأً، يرجى أخذ بطاقتك من مكتب الإعارة في مكتبتك المحلية وسيتم تصحيح الخطأ.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment
en: Your account has been frozen. %s Comment:
ar-Arab: تم تجميد حسابك %s تعليق:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarred_comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarred_comment | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
ar-Arab: %s القيد المضاف بواسطة عملية المتأخرات %s %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
ar-Arab: %s %s تاريخ الانتهاء:

en: Go to your account page
ar-Arab: اذهب إلى صفحة حسابك

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If shows your account to be clear, please contact the library.
ar-Arab: عادة ما يكون السبب في تجميد حساب هو المستحقات القديمة أو رسوم التلف. إذا ظهر أن حسابك خالي، يرجى الاتصال بالمكتبة.

note: %1$s:  too_much_oweing | $Price
en: You have unpaid fines. Amount: %s.
ar-Arab: لديك غرامات غير مدفوعة. المبلغ: %s

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
ar-Arab: عذراً ، لا يمكنك أن تنفذ أكثر من %s من عمليات الحجز.

note: %1$s:  bad_biblionumber | html
en: ERROR: No record found for record ID %s.
ar-Arab: خطأ: لم يتم العثور على التسجيلة البيلوغرافية لمعرف التسجيلة %s.

en: You must select at least one item.
ar-Arab: عليك تحديد مادة واحدة على الأقل.

en: You must select a library for pickup.
ar-Arab: عليك أن تحدد مكتبة للاختيار مكان الالتقاط.

en: ERROR: No record ID specified.
ar-Arab: خطأ: لم يتم تحديد معرف للتسجيلة.

en: ERROR: Internal error: incomplete hold request.
ar-Arab: خطأ: خطأ داخلي: طلب حجز غير مكتمل.

en: Your library card has expired. Please contact your librarian if you wish to renew your card.
ar-Arab: لقد انتهت بطاقة مكتبتك. يرجى الاتصال بأحد موظفي المكتبة إذا كنت ترغب في تجديد بطاقتك.

en: None of the libraries are available for pickup location.
ar-Arab: لا توجد أي مكتبة متاحة لموقع الالتقاط.

en: Sorry, none of these titles can be placed on hold.
ar-Arab: عذرًا، لا يمكن وضع أي من هذه العناوين في الحجز.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm holds for:%s (%s)
ar-Arab: تأكيد الحجوزات لـ:%s (%s)

en: Sorry,
ar-Arab: عذراً،

note: %1$s:  new_reserves_allowed | html
en: you can only place %s more holds. Please uncheck the checkboxes for the items you wish to not place holds on.
ar-Arab: لا يزال بإمكانك وضع %s حجزاً فقط. يرجى الغاء تحديد مربعات التحديد للمواد التي لا ترغب في وضع حجز عليها.

en: Hold requests
ar-Arab: طلبات الحجز

en: You already have at least one item level hold on this title. All further holds must be item level.
ar-Arab: لديك بالفعل حجز واحد على الأقل على مستوى المادة لهذا العنوان. يجب أن تكون أي حجوزات أخرى على مستوى المادة.

en: You already have at least one record level hold on this title. All further holds must be record level.
ar-Arab: لديك بالفعل حجز واحد على الأقل على مستوى التسجيلة لهذا العنوان. يجب أن تكون أي حجوزات أخرى على مستوى التسجيلة.

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s when you collect this item
ar-Arab: سيتم فرض رسوم حجز عليك قدرها %s عند التقاط هذه المادة

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s for placing this hold
ar-Arab: سيتم فرض رسوم حجز عليك قدرها %s مقابل وضع هذا الحجز

en: Place a hold on
ar-Arab: وضع حجز على

note: %1$s:  END # / bibitemloo.holdable %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=bibitemloo link=> 1 %3$s:  IF ( bibitemloo.author ) %4$s:  bibitemloo.author | html %5$s:  END
en: %s %s %s, by %s%s
ar-Arab: ‫%s %s %s, بواسطة %s%s

en: Sorry, you are too young to place a hold for this item.
ar-Arab: عذرا، أنت صغير السن لحجز هذه المادة.

en: You have already requested this title.
ar-Arab: أنت طلبت هذا العنوان بالفعل.

en: You have already placed a recall on this title.
ar-Arab: لقد قمت بالفعل بوضع استدعاء على هذا العنوان.

en: This title cannot be requested because it's already in your possession.
ar-Arab: لا يمكن طلب هذا العنوان لأنه بالفعل في حوزتك.

en: This title cannot be requested because you reached the maximum number of holds.
ar-Arab: لا يمكن طلب هذا العنوان لأنك وصلت إلى الحد الأقصى لعدد الحجوزات.

en: This title cannot be requested because you exceeded max holds per record.
ar-Arab: لا يمكن طلب هذا العنوان لأنك تجاوزت الحد الأقصى لعدد الحجوزات لكل تسجيلة.

en: This title cannot be requested because you reached the daily hold limit.
ar-Arab: لا يمكن طلب هذا العنوان لأنك بلغت حد الحجز اليومي.

en: This title cannot be requested because you already have hold for this item.
ar-Arab: لا يمكن طلب هذا العنوان لأن لديك حجز لهذه المادة بالفعل.

en: There are no items that can be placed on hold.
ar-Arab: لا توجد مواد يمكن وضعها بالحجز.

en: This title cannot be requested.
ar-Arab: لا يمكن طلب هذا العنوان.

en: Your priority:
ar-Arab: أولويتك:

en: Number of holds:
ar-Arab: عدد الحجوزات:

note: OPTION
en: At least one item is available at this library
ar-Arab: مادة واحدة على الأقل متاحة في هذه المكتبة

en: Note: Library policy does not allow hold/pickup of an item available locally. Please come to the library to retrieve these items
ar-Arab: ملاحظة: لا تسمح سياسة المكتبة بحجز/التقاط مادة متاحة محليا. يرجى الحضور إلى المكتبة لاسترجاع هذه المواد

en: Show more options
ar-Arab: عرض المزيد من الخيارات

en: Hold starts on date:
ar-Arab: الحجز يبدأ في تاريخ:

en: Hold not needed after:
ar-Arab: لا توجد حاجة للحجز بعد:

en: Request specific item type:
ar-Arab: طلب نوع مادة معين:

en: Request specific item group:
ar-Arab: طلب نوع مجموعة مادة معين:

en: Any item group
ar-Arab: أي مجموعة مادة

en: Hold notes:
ar-Arab: ملاحظات الحجز:

en: Next available item
ar-Arab: المادة التالية المتاحة

en: A specific item
ar-Arab: مادة محددة

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
ar-Arab: لا يمكن حجزها

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s
ar-Arab: في انتظار المستفيد في %s منذ %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.reservedate | $KohaDates
en: On hold for patron expected at %s since %s
ar-Arab: في الحجز لمستفيد متوقع في %s منذ %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for patron expected at %s
ar-Arab: في الحجز لمستفيد متوقع في %s

en: Not on hold
ar-Arab: ليست في الحجز

en: Show unholdable items
ar-Arab: عرض المواد غير القابلة للحجز

en: Hide unholdable items
ar-Arab: إخفاء المواد غير القابلة للحجز

note: INPUT type=submit
en: Confirm hold
ar-Arab: تأكيد الحجز

note: SCRIPT
en: Expecting a specific item selection.
ar-Arab: توقع مجموعة مواد محددة.

note: SCRIPT
en: Hide options
ar-Arab: إخفاء الخيارات

note: SCRIPT
en: Hold expiration date should be filled.
ar-Arab: يجب ملء تاريخ بدء الحجز.

note: SCRIPT
en: Hold start date should be filled.
ar-Arab: يجب ملء تاريخ بدء الحجز.

note: SCRIPT
en: Place a hold on
ar-Arab: ضع حجز على

note: SCRIPT
en: Place a hold on:
ar-Arab: وضع حجز على:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Reset your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: إعادة تعيين كلمة مرورك &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: New password must not be the same as old password.
ar-Arab: يجب ألا تكون كلمة المرور الجديدة هي نفس كلمة المرور القديمة.

en: Please log-in to account to update your password.
ar-Arab: يرجى تسجيل الدخول إلى الحساب لتحديث كلمة المرور الخاصة بك.

note: %1$s:  CASE 'account_locked' %2$s:  IF Categories.can_any_reset_password && Koha.Preference('OpacBaseURL')
en: . %s This account has been locked! %s
ar-Arab: . %s تم تجميد هذا الحساب! %s

en: You must reset your password via e-mail
ar-Arab: يجب عليك إعادة تعيين كلمة المرور الخاصة بك عبر البريد الإلكتروني

en: You must contact the library for assistance.
ar-Arab: يجب عليك الاتصال بالمكتبة للحصول على المساعدة.

en: An unknown error occurred. Please try again or contact the library for assistance.
ar-Arab: حدث خطأ غير معروف. يرجى المحاولة مرة أخرى أو الاتصال بالمكتبة للحصول على المساعدة.

en: Your password has successfully been updated
ar-Arab: تم تحديث كلمة المرور الخاصة بك بنجاح

en: Go to OPAC
ar-Arab: اذهب إلى الأوباك

en: Go to staff interface
ar-Arab: اذهب إلى واجهة الموظفين

note: INPUT type=submit
en: Update password
ar-Arab: تحديث كلمة المرور

en: Resetting your password has not been enabled by the library.
ar-Arab: لم يتم تفعيل إعادة تعيين كلمة المرور الخاصة بك من قبل المكتبة.

note: %1$s:  IF RestrictedPageTitle %2$s:  RestrictedPageTitle | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catalog
ar-Arab: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s كوها أونلاين%s الفهرس

en: Restricted page
ar-Arab: صفحة مقيدة

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( ms_value ) %3$s:  ms_value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %9$s:  LibraryNameTitle | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: %s %s Results of search for '%s' %s Search results %s %s You did not specify any search criteria. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: %s %s نتائج البحث عن '%s' %s نتائج البحث %s %s لم تقم بتحديد أي معايير للبحث. %s &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

note: LINK
en: %s Search RSS feed
ar-Arab: %s بحث تلقيمة RSS

note: %1$s:  ms_value | html %2$s:  IF ( pages > 1) %3$s:  current_page_number | html %4$s:  pages | html %5$s:  END
en: Results of search for '%s'%s, page %s of %s%s
ar-Arab: نتائج البحث عن '%s'%s, صفحة %s من %s%s

note: SPAN
en: You searched %sfor '%s'%s%s with limit(s): '%s'%s
ar-Arab: لقد قمت بالبحث %s عن'%s'%s%s بحدود: '%s'%s

en: Search results
ar-Arab: نتائج البحث

en: You did not specify any search criteria
ar-Arab: أنت لم تحدد أي معايير للبحث

en: No results found!
ar-Arab: لم يتم العثور على اي نتيجة!

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
ar-Arab: %s لم يتم العثور على نتائج لذلك في %s الفهرس.

note: A
en: Subscribe to this search
ar-Arab: الإشتراك في خدمة البحث

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
ar-Arab: %s لم تحدد أي معايير بحث. %s

en: Return to the last advanced search
ar-Arab: العودة إلى آخر بحث متقدم

note: %1$s:  total | html
en: Your search returned %s results.
ar-Arab: أعاد بحثك %s نتيجة.

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches:%s %s%s).
ar-Arab: (عمليات بحث ذات صلة:%s %s%s).

en: Not what you expected? Check for
ar-Arab: ليس ما توقعته؟ تأكد من

en: suggestions
ar-Arab: مقترحات

en: Sort
ar-Arab: فرز

en: Results per page:
ar-Arab: النتائج لكل صفحة:

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('OPACnumSearchResults') | html
en: %s (default)
ar-Arab: ‫%s (الافتراضي)

en: Select titles to:
ar-Arab: حدد العناوين لـِ:

en: Add to...
ar-Arab: إضافة إلى ...

note: OPTGROUP
en: Your lists:
ar-Arab: قوائمك:

note: OPTGROUP
en: Public lists:
ar-Arab: قوائم عامة:

en: [ More lists ]
ar-Arab: [ المزيد من القوائم]

en: [ New list ]
ar-Arab: [ قائمة جديدة ]

en: Place hold
ar-Arab: وضع حجز

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Select search result: %s
ar-Arab: تحديد نتيجة البحث: %s

note: IMG
en: bonus
ar-Arab: علاوة

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.score_avg | html %2$s:  SEARCH_RESULT.num_scores | html
en: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (on %s rates)
ar-Arab: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (في %s التقييمات)

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
ar-Arab: %sنقاد مستخدمي الانترنت

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
ar-Arab: %sالنقاد المحترفين

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
ar-Arab: %s مقتطفات فيديو

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
ar-Arab: %s الاقتباسات

en: Tags:
ar-Arab: الوسوم:

en: Lists:
ar-Arab: القوائم:

en: Match:
ar-Arab: مطابقة:

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.ratings.count | html
en: &nbsp;&nbsp;(%s votes)
ar-Arab: &nbsp;&nbsp;(%s صوتاً)

en: Pages
ar-Arab: صفحات

en: Not finding what you're looking for?
ar-Arab: لم تجد ما تبحث عنه؟

en: Make a
ar-Arab: تقدم بـِ

en: purchase suggestion
ar-Arab: مقترح شراء

en: Interlibrary loan request
ar-Arab: طلب إعارة بينية

en: Make an
ar-Arab: قم بعمل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error searching %s collection
ar-Arab: خطأ أثناء بحث مجموعة %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Found %s results in the library's %s collection
ar-Arab: تم العثور على %s نتيجة في مجموعة %s بالمكتبة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Searching %s...
ar-Arab: جاري البحث %s...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
ar-Arab: يجب عليك تسجيل الدخول لإنشاء المواد أو الإضافة إليها

en: Search unsuccessful
ar-Arab: فشل البحث

note: %1$s:  IF hash %2$s:  hash | html %3$s:  END
en: Your search %sfor %s%s was not successful.
ar-Arab: بحثك %s عن %s%s لم يكن ناجحاً.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Comments on %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: تعليقات على %s &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Error: we cannot find this bibliographic record.
ar-Arab: خطأ: لا يمكننا العثور على هذه التسجيلة الببليوغرافية.

en: Sorry, only the creator of this comment is allowed to change it.
ar-Arab: معذرة، يمكن فقط لصاحب هذا التعليق تعديله.

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
ar-Arab: ملاحظة: يحتوي تعليقك على رمز محظور. وتم حفظه وحذف العلامة المحظورة، كما هو موضح أدناه. يمكنك تحرير التعليق، أو إلغائه لاستعادة التعليق كما هو.

en: Error! Your comment was entirely illegal markup code. It has NOT been added.
ar-Arab: خطأ! تعليقك بالكامل محظور. لم تتم إضافته.

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
ar-Arab: %s %s %s ملاحظة: هذه النافذة ستغلق تلقائيا في غضون 5 ثوان%s

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
ar-Arab: خطأ! لا يمكن إضافة أي تعليق فارغ. يرجى إضافة محتوى أو الإلغاء.

en: Comments on
ar-Arab: التعليق على

en: Comments
ar-Arab: التعليقات

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
ar-Arab: ملاحظة: يجب أن يقوم موظف المكتبة بالموافقة على تعليقك.

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
ar-Arab: تقديم و وإغلاق هذه النافذة

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your routing lists &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: قوائم التمرير الخاصة بك &rsaquo; %s%s%sكوها على الخط المباشر%s الفهرس

en: Your routing lists
ar-Arab: قوائم التمرير الخاصة بك

en: You are subscribed to the routing lists for following serial titles. If you wish to make changes, please contact the library.
ar-Arab: أنت مشترك في قوائم التمرير لعناوين الدوريات التالية. إذا كنت ترغب في إجراء أي تغييرات، يرجى الاتصال بالمكتبة.

en: Subscription title
ar-Arab: عنوان الاشتراك

en: You are currently not listed on any routing lists.
ar-Arab: أنت غير مدرج حاليا في أي قوائم تمرير.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your search history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: سجل بحثك &rsaquo; %s%s%sكوها على الخط المباشر%s الفهرس

en: Your search history
ar-Arab: سِجل بحثك

en: Catalog
ar-Arab: الفهرس

en: Authority
ar-Arab: الاستناد

en: Current session
ar-Arab: الجلسة الحالية

en: Toolbar control
ar-Arab: التحكم في شريط الأدوات

note: INPUT type=submit
en: Remove selected searches
ar-Arab: إزالة عمليات البحث المحددة

en: Previous sessions
ar-Arab: الجلسات السابقة

en: Your catalog search history is empty.
ar-Arab: سِجل بحث فهرسك فارغ.

en: Your authority search history is empty.
ar-Arab: سِجل بحث استنادك فارغ.

en: Select searches to:
ar-Arab: تحديد البحوث لـ:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete selected search history entries?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف مدخلات سجل البحث المحددة؟

note: SCRIPT
en: With selected searches:
ar-Arab: بأعمال البحث المحددة:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: إرسال سلتك &rsaquo; %s %s %sكوها أونلاين %s الفهرس

en: Message sent
ar-Arab: تم إرسال الرسالة

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
ar-Arab: تم إرسال السلة إلى: %s

en: Close window
ar-Arab: أغلق النافذة

en: There was an error sending the cart.
ar-Arab: لقد حدث خطأ أثناء إرسال السلة.

en: Sending your cart
ar-Arab: جاري إرسال سلتك

en: Email address:
ar-Arab: عنوان البريد الإلكتروني:

en: Comment:
ar-Arab: تعليق:

en: Please do not use this mail to request or renew books.
ar-Arab: يرجى عدم استخدام هذا البريد الالكتروني لطلب الكتب أو تجديدها.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: إرسال قائمتك &rsaquo; %s %s %sكوها أونلاين %s الفهرس

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
ar-Arab: تم إرسال القائمة إلى : %s

en: Back to lists
ar-Arab: العودة إلى القوائم

en: There was an error sending the list.
ar-Arab: لقد حدث خطأ أثناء إرسال هذه القائمة.

en: You do not have permission to send this list.
ar-Arab: ليس لديك صلاحية إرسال هذه القائمة.

en: Sending your list
ar-Arab: جاري إرسال قائمتك

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Issues for a subscription &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: أعداد للاشتراك &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Issues for a subscription
ar-Arab: أعداد اشتراك

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
ar-Arab: معلومات الإشتراك لـِ %s

note: %1$s:  subscription_LOO.startdate | html
en: The current subscription began on %s and is issued
ar-Arab: بدأ الاشتراك الحالي في %s وتم إصداره

en: twice per day
ar-Arab: مرتين باليوم

en: every day
ar-Arab: كل يوم

en: three times per week
ar-Arab: ثلاث مرات بالأسبوع

en: every week
ar-Arab: كل أسبوع

en: every 2 weeks
ar-Arab: كل أسبوعين

en: every 3 weeks
ar-Arab: كل 3 أسابيع

en: every month
ar-Arab: كل شهر

en: every 2 months
ar-Arab: كل شهرين

en: every quarter
ar-Arab: كل ثلاثة أشهر

en: twice per year
ar-Arab: مرتين كل عام

en: every year
ar-Arab: كل عام

en: every 2 years
ar-Arab: كل عامين

en: irregularly
ar-Arab: بشكل غير منتظم

en: on Monday
ar-Arab: يوم الإثنين

en: on Tuesday
ar-Arab: يوم الثلاثاء

en: on Wednesday
ar-Arab: يوم الأربعاء

en: on Thursday
ar-Arab: يوم الخميس

en: on Friday
ar-Arab: يوم الجمعة

en: on Saturday
ar-Arab: يوم السبت

en: on Sunday
ar-Arab: يوم الأحد

note: %1$s:  subscription_LOO.numberlength | html
en: for %s issues
ar-Arab: لـ %s عدداً

note: %1$s:  subscription_LOO.weeklength | html
en: for %s weeks
ar-Arab: لمدة %s أسبوعاً

note: %1$s:  subscription_LOO.monthlength | html
en: for %s months
ar-Arab: لمدة %s شهراً

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
ar-Arab: بدأ الاشتراك الأول في %s

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
ar-Arab: انتهى الاشتراك في %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription_LOO.location, opac => 1 ) | html
en: Location: %s
ar-Arab: الموقع: %s

en: Available issues
ar-Arab: الأعداد المتاحة

en: Unavailable issues
ar-Arab: أعداد غير متوفرة

en: Issues summary
ar-Arab: ملخص الأعداد

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
ar-Arab: %s %s %s %s لقد قمت بالاشتراك في إشعارات البريد الالكتروني حول الإصدارات الجديدة

en: Cancel email notification
ar-Arab: إلغاء إشعار البريد الإلكتروني

en: Subscribe to email notification on new issues
ar-Arab: اشترك في  خدمة البريد الالكتروني للتنبيه بتوفر الأعداد الجديدة

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
ar-Arab: %s %s يجب عليك تسجيل الدخول إذا كنت تريد الاشتراك في إشعارات البريد الالكتروني حول الإصدارات الجديدة%s %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Share a list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: مشاركة قائمة &rsaquo; %s%s%sكوها على الخط المباشر%s الفهرس

en: Share a list
ar-Arab: مشاركة قائمة

en: Share a list with another patron
ar-Arab: مشاركة قائمة مع مستفيد آخر

note: %1$s:  op | html
en: The operation %s is not supported.
ar-Arab: العملية %s غير مدعومة.

en: No operation parameter has been passed.
ar-Arab: لم يتم مرور أي ضوابط للعملية.

en: Invalid shelf number.
ar-Arab: رقم ترفيف غير صحيح.

en: The feature of sharing lists is not in use in this library.
ar-Arab: خاصية مشاركة القوائم غير مستخدمة في هذه المكتبة.

en: You can only share a list if you are the owner.
ar-Arab: يمكنك مشاركة القائمة فقط إذا كنت المالك.

en: You cannot share a public list.
ar-Arab: لا يمكنك مشاركة قائمة عامة.

en: Sorry, but you did not enter a valid email address.
ar-Arab: عذراً، لقد قمت بإدخال بريد الكتروني غير صحيح.

en: Sorry, but we could not accept this key. The invitation may have expired. Contact the patron who sent you the invitation.
ar-Arab: عذراً، لم نتمكن من قبول هذا المفتاح. قد تكون صلاحية الدعوة قد انتهت. قم بالاتصال بالمستفيد الذي أرسل لك هذه الدعوة.

en: As owner of a list you cannot accept an invitation for sharing it.
ar-Arab: بصفتك مالك للقائمة لا يمكنك قبول دعوة لمشاركتها.

en: Return to your lists
ar-Arab: العودة إلى قوائمك

en: Share list
ar-Arab: مشاركة القائمة

en: An invitation to share list
ar-Arab: دعوة لمشاركة القائمة

note: %1$s:  approvedaddress | html
en: will be sent shortly to %s.
ar-Arab: سيتم إرسالها بعد قليل إلى  %s.

note: %1$s:  failaddress | html
en: Something went wrong while processing the following addresses. Please check them. These are: %s
ar-Arab: لقد حدث خطأ ما أثناء معالجة العناوين التالية. يرجى مراجعتها. وهي: %s

en: You will receive an email notification if someone accepts your share before it expires.
ar-Arab: ستتلقى إشعاراً عبر البريد الإلكتروني إذا قام شخص ما بقبول مشاركتك قبل انتهائها.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: RSS feed for public list %s
ar-Arab: تلقيمة RSS للقائمة العامة %s

note: %1$s:  i.title | html %2$s:  IF i.author %3$s:  i.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s %s
ar-Arab: %s %s بواسطة %s %s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
ar-Arab: %s حذف %s حذف القائمة %s

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sContents of %s%sYour lists%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: %sمحتويات %s%sقوائمك%s &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: Allow changes to contents from:
ar-Arab: السماح بالتغييرات على المحتويات من:

en: Nobody
ar-Arab: لا أحد

en: Owner only
ar-Arab: المالك فقط

en: Permitted staff only
ar-Arab: الموظفين المصرح لهم فقط

en: Staff only
ar-Arab: الموظفين فقط

en: Anyone seeing this list
ar-Arab: أي شخص برؤية هذه القائمة

en: The "Permitted staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
ar-Arab: لا يوجد لصلاحية "الموظفين المصرح لهم فقط" أي تأثير فعلي حين تكون هذه القائمة خاصة.

en: The "Staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
ar-Arab: لا يوجد لصلاحية "الموظفين فقط" أي تأثير فعلي حين تكون هذه القائمة خاصة.

en: The "Anyone" permission has no actual effect while this list is strictly private.
ar-Arab: لا يوجد لصلاحية "أي شخص" أي تأثير فعلي حين تكون هذه القائمة خاصة.

en: Contents of
ar-Arab: محتويات

en: Create new list
ar-Arab: إنشاء قائمة جديدة

en: Edit list
ar-Arab: تحرير القائمة

en: An error occurred when updating this list.
ar-Arab: لقد حدث خطأ أثناء تحديث هذه القائمة.

en: An error occurred when creating this list.
ar-Arab: لقد حدث خطأ أثناء إنشاء هذه القائمة.

en: An error occurred when deleting this list.
ar-Arab: لقد حدث خطأ أثناء حذف هذه القائمة.

en: The item has not been added to the list. Please check it's not already in the list.
ar-Arab: لم تتم إضافة هذه المادة إلى القائمة. يرجى التأكد من عدم وجودها في هذه القائمة بعد.

en: The share has not been removed.
ar-Arab: تمت إزالة المشاركة.

en: No email found for the patrons that accepted the share
ar-Arab: لم يتم العثور على بريد إلكتروني للمستفيدين الذين قبلوا المشاركة

en: List updated.
ar-Arab: تم تحديث القائمة بنجاح.

en: List created.
ar-Arab: تم إنشاء القائمة.

en: List deleted.
ar-Arab: تم حذف القائمة.

en: The item has been added to the list.
ar-Arab: تمت إضافة المادة إلى القائمة.

en: The item has been removed from the list.
ar-Arab: تمت إزالة المادة من القائمة.

en: The share has been removed.
ar-Arab: تمت إزالة المشاركة.

en: This list does not exist.
ar-Arab: هذه القائمة غير موجودة.

en: This item does not exist.
ar-Arab: هذه المادة غير موجودة.

en: You do not have permission to view this list.
ar-Arab: ليس لديك صلاحية عرض هذه القائمة.

en: You do not have permission to create a new list.
ar-Arab: لا يوجد لديك صلاحية إنشاء قائمة جديدة.

en: You do not have permission to update this list.
ar-Arab: ليس لديك صلاحية تحديث هذه القائمة.

en: You do not have permission to delete this list.
ar-Arab: ليس لديك صلاحية حذف هذه القائمة.

en: You do not have permission to add a record to this list.
ar-Arab: ليس لديك صلاحية إضافة تسجيلة ببليوغرافية إلى هذه القائمة.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
ar-Arab: ليس لديك صلاحية نقل ملكية هذه القائمة.

en: No record was removed.
ar-Arab: لم يتم حذف أي تسجيلة ببليوغرافية.

en: The new owner could not be found anymore.
ar-Arab: تعذر العثور على المالك الجديد.

en: The new owner has no share for this list.
ar-Arab: المالك الجديد ليس لديه مشاركة في هذه القائمة.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating the list. The name %s already exists.
ar-Arab: لقد حدث خطأ أثناء إنشاء القائمة. الاسم %s موجود بالفعل.

note: A
en: Subscribe to this list
ar-Arab: الاشتراك في هذه القائمة

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
ar-Arab: هذه القائمة تحتوي %s عنوان

note: A
en: Select format and download list
ar-Arab: حدد التنسيق وقائمة التنزيل

en: Send list
ar-Arab: إرسال القائمة

en: Print list
ar-Arab: طباعة القائمة

en: Edit list
ar-Arab: تحرير القائمة

en: Remove share
ar-Arab: إزالة المشاركة

en: Sort by:
ar-Arab: فرز حسب:

en: Default sorting
ar-Arab: الفرز الافتراضي

en: Call number (A-Z)
ar-Arab: رقم الاستدعاء (تصاعدي)

en: Call number (Z-A)
ar-Arab: رقم الاستدعاء (تنازلي)

note: OPTGROUP
en: Copyright date
ar-Arab: تاريخ حقوق النشر

en: Copyright date (newest to oldest)
ar-Arab: تاريخ حقوق النشر (من الأحدث للأقدم)

en: Copyright date (oldest to newest)
ar-Arab: تاريخ حقوق النشر (من الأقدم للأحدث)

note: OPTGROUP
en: Date added
ar-Arab: تاريخ الإضافة

en: Date added (newest to oldest)
ar-Arab: تاريخ الإضافة (من الأحدث للأقدم)

en: Date added (oldest to newest)
ar-Arab: تاريخ الإضافة (من الأقدم للأحدث)

note: INPUT type=submit
en: Resort list
ar-Arab: إعادة ترتيب القائمة

en: Add to list
ar-Arab: إضافة إلى قائمة

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
ar-Arab: إزالة المواد المحددة

en: This list is empty.
ar-Arab: هذه القائمة فارغة.

en: You can add to your lists from the results of any
ar-Arab: يمكنك الإضافة إلى قوائمك من نتائج أي

en: search
ar-Arab: بحث

en: Create a new list
ar-Arab: إنشاء قائمة جديدة

en: Editing
ar-Arab: تحرير

en: List name:
ar-Arab: اسم القائمة:

en: Sort this list by:
ar-Arab: فرز هذه القائمة حسب:

en: The library has disabled the ability for patrons to create new public lists. If you make your list private, you will not be able to make it public again.
ar-Arab: لقد قامت المكتبة بتعطيل قدرة المستفيدين على إنشاء قوائم عامة. إذا قمت بجعل قائمتك خاصة فلن تتمكن من إعادتها عامة مرة أخرى.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of shared list '%s'
ar-Arab: نقل ملكية القائمة المشتركة '%s'

en: New owner:
ar-Arab: المالك الجديد:

note: INPUT type=submit
en: Transfer
ar-Arab: نقل

en: Log in to create a new list
ar-Arab: قم بتسجيل الدخول لإنشاء قائمة جديدة

en: List name
ar-Arab: اسم القائمة

en: Contents
ar-Arab: المحتويات

en: Modification date
ar-Arab: تاريخ التعديل

en: Empty
ar-Arab: فارغ

en: items
ar-Arab: مواد

en: Shared
ar-Arab: تمت المشاركة

en: Remove share
ar-Arab: إزالة المشاركة

en: No public lists.
ar-Arab: لا توجد قوائم عامة.

en: No private lists.
ar-Arab: لا توجد قوائم خاصة.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه القائمة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove sharing? You will no longer have access to the list.
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة المشاركة؟ لن تتمكن من الوصول إلى القائمة بعد ذلك.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه المواد من القائمة؟

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the list?
ar-Arab: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه المادة من القائمة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this share?
ar-Arab: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه المشاركة؟

note: SCRIPT
en: Items on this list:
ar-Arab: مواد في هذه القائمة:

note: SCRIPT
en: No, do not delete
ar-Arab: لا، لا تقم بالحذف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No, do not delete from list
ar-Arab: لا، لا تحذف من القائمة

note: SCRIPT
en: No, do not remove sharing
ar-Arab: لا، لا تقم بإزالة المشاركة

note: SCRIPT
en: Remove from list
ar-Arab: إزالة من القائمة

note: SCRIPT
en: This list is shared. Other users will lose access to it.
ar-Arab: هذه القائمة مشاركة. سيفقد المستخدمون الآخرون الوصول لها.

note: SCRIPT
en: Yes, delete
ar-Arab: نعم، إحذف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Yes, delete from list
ar-Arab: نعم، احذف من القائمة

note: SCRIPT
en: Yes, remove sharing
ar-Arab: نعم، قم بإزالة المشاركة

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' biblio=review
en: New comment on %s
ar-Arab: تعليق جديد على %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recent comments &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: أحدث التعليقات &rsaquo; %s %s %s كوها أونلاين %s الفهرس

note: LINK
en: %s%s%sKoha online%s catalog recent comments
ar-Arab: %s%s%sكوها أونلاين%s أحدث تعليقات الفهرس

en: Recent comments
ar-Arab: أحدث التعليقات

note: A
en: Subscribe to recent comments
ar-Arab: اشترك في أحدث التعليقات

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=review link=> 1 %2$s:  IF ( review.author )
en: %s %s by
ar-Arab: %s %s بواسطة

note: A
en: Search for works by this author
ar-Arab: البحث عن  أعمال هذا المؤلف في

en: Publication:
ar-Arab: النشر:

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by you
ar-Arab: مضاف %s بواسطتك

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by
ar-Arab: مضاف %s بواسطة

note: A
en: View details for this title
ar-Arab: عرض تفاصيل لهذا العنوان

en: &lt;&lt; Previous
ar-Arab: &lt;&lt;السابق

en: Next &gt;&gt;
ar-Arab: التالى&gt;&gt;

note: %1$s:  IF ( op_add ) %2$s:  END %3$s:  IF ( op_else ) %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sEnter a new purchase suggestion%s %sPurchase suggestions%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: %sقم بإدخال مقترح شراء جديد%s %sمقترحات الشراء%s &rsaquo; %s%s%sكوها أونلاين%s الفهرس

en: New purchase suggestion
ar-Arab: مقترحات للشراء جديدة

en: Your purchase suggestions
ar-Arab: مقترحات الشراء الخاصة بك

en: You cannot place any more suggestions
ar-Arab: لا يمكك تقديم مزيد من المقترحات

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: You may only add up to %s suggestions in %s days.
ar-Arab: يمكنك إضافة حتى %s مقترحاً في %s يوماً.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
ar-Arab: لقد بلغت الحد الأقصى للمقترحات التي يمكنك تقديمها في الوقت الحالي (%s). بمجرد قيام المكتبة بمعالجة تلك المقترحات ستتمكن من تقديم المزيد.

en: Enter a new purchase suggestion
ar-Arab: قم بإدخال مقترح شراء جديد

en: Please fill out this form to make a purchase suggestion. You will receive an email when the library processes your suggestion.
ar-Arab: يرجى ملء هذا النموذج لتقديم مقترح شراء. سوف تتلقى بريداً إلكترونياً حين تقوم المكتبة بمعالجة مقترحك.

en: Only certain fields (marked in red) are required, but the more information you enter the easier it will be for the librarians to find the title you're requesting. The "Notes" field can be used to provide any additional information.
ar-Arab: هناك حقول معينة فقط مطلوبة (المعلمة بالأحمر)، ولكن إدخالك لمزيد من المعلومات سيسهل لموظفي المكتبة العثور على العنوان الذي تطلبه. بإمكانك استخدام حقل "ملاحظات" لتوفير أي معلومات إضافية.

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
ar-Arab: . قم بالنقر على "تأكيد مقترحك" لتجاهل هذه الرسالة.

en: A similar document already exists:
ar-Arab: توجد وثيقة مشابهة بالفعل:

en: Standard number (ISBN, ISSN or other):
ar-Arab: الرقم المعياري (ردمك، ردمد أو آخر) :

note: DIV
en: Copyright or publication year, for example: 2022
ar-Arab: سنة النشر أو حقوق النشر، على سبيل المثال: 2022

en: Publication year:
ar-Arab: سنه النشر:

en: Publisher:
ar-Arab: الناشر:

en: Collection title:
ar-Arab: عنوان المجموعة:

en: Publication place:
ar-Arab: مكان النشر:

en: Quantity:
ar-Arab: الكمية:

en: Library:
ar-Arab: المكتبة:

en: Reason for suggestion:
ar-Arab: سبب الاقتراح:

en: -- Choose --
ar-Arab: -- اختر --

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
ar-Arab: تأكيد مقترحك

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
ar-Arab: تقديم مقترحك

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s in %s days).
ar-Arab: لم تتم إضافة الاقتراح. لقد بلغت الحد الأقصى للمقترحات التي يمكنك وضعها في الوقت الحالي (%s في %s يوماً).

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
ar-Arab: لم تتم إضافة الاقتراح. لقد بلغت الحد الأقصى للمقترحات التي يمكنك وضعها في الوقت الحالي (%s). بمجرد قيام المكتبة بمعالجة هذه المقترحات، ستتمكن من إضافة المزيد.

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists.
ar-Arab: لم تتم إضافة هذا الاقتراح. يوجد اقتراح بهذا العنوان بالفعل.

en: Your suggestion has been submitted.
ar-Arab: تم تقديم اقتراحك.

en: The selected suggestions have been deleted.
ar-Arab: تم حذف المقترحات المحددة.

en: Suggested by:
ar-Arab: مقترح بواسطة:

en: Suggested by me
ar-Arab: مقترح بواسطتي

en: Suggested by anyone
ar-Arab: مقترح بواسطة أي شخص

en: Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
ar-Arab: حال أن تعالج المكتبة تلك المتقرحات يمكنك عندها تقديم المزيد.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s).
ar-Arab: لقد وصلت إلى الحد الأقصى للمقترحات التي يمكنك تقديمها في الوقت الحالي (%s).

en: Select suggestions to:
ar-Arab: تحديد الاقتراحات لـ:

en: Suggested on
ar-Arab: مقترح في

en: Suggested for
ar-Arab: مقترح لـِ

en: Managed by
ar-Arab: مدار بواسطة

en: Note:
ar-Arab: ملاحظة:

en: Suggested for:
ar-Arab: مقترح لـِ:

en: Managed by:
ar-Arab: مدار بواسطة:

en: Checked by the library
ar-Arab: محدد بواسطة المكتبة

en: Accepted by the library
ar-Arab: مقبول بواسطة المكتبة

en: Ordered by the library
ar-Arab: مطلوب بواسطة المكتبة

en: Suggestion declined
ar-Arab: تم رفض المقترح

en: Available in the library
ar-Arab: الإتاحة في المكتبة

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
ar-Arab: حذف المحدد

en: There are no pending purchase suggestions matching your search.
ar-Arab: لا توجد مقترحات شراء في الانتظار تطابق بحثك.

en: View all suggestions
ar-Arab: عرض كل المقترحات

en: You have no pending purchase suggestions.
ar-Arab: لا توجد لديك مقترحات شراء في الانتظار.

en: There are no pending purchase suggestions.
ar-Arab: لا توجد مقترحات شراء في الانتظار.

en: You have no pending purchase suggestions.
ar-Arab: لا توجد لديك مقترحات شراء في الانتظار.

en: You are not authorized to see pending purchase suggestions.
ar-Arab: لا يوجد لديك صلاحية لرؤية مقترحات الشراء في الانتظار.

en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time.
ar-Arab: لقد بلغت الحد الأقصى للمقترحات التي يمكنك تقديمها في الوقت الحالي.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه المقترحات؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا المقترح؟

note: SCRIPT
en: No suggestion was selected
ar-Arab: لم يتم تحديد أي مقترح

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestion
ar-Arab: لا، لا تقم بحذف المقترح

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestions
ar-Arab: لا، لا تقم بحذف المقترحات

note: SCRIPT
en: With selected suggestions:
ar-Arab: مع المقترحات المحددة:

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestion
ar-Arab: نعم، احذف المقترح

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestions
ar-Arab: نعم، احذف المقترحات

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Tags &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: الوسوم &rsaquo; %s %s %s كوها أونلاين %s الفهرس

en: All tags
ar-Arab: كل الوسوم

en: There was a problem with this operation:
ar-Arab: هناك مشكلة في هذه العملية:

note: %1$s:  ERROR.badparam | html
en: ERROR: illegal parameter %s
ar-Arab: خطأ :معامل غير مشروع %s

en: ERROR: You must log in to complete that action.
ar-Arab: خطأ: يجب عليك تسجيل الدخول لإكمال هذا الإجراء.

note: %1$s:  ERROR.failed_delete | html
en: ERROR: You cannot delete the tag %s.
ar-Arab: خطأ : لا يمكنك حذف الوسم %s.

en: Note: you can only delete your own tags.
ar-Arab: ملاحظة: يمكنك حذف فقط الوسوم الخاصة بك.

en: Note: your tag contained markup code that was removed.
ar-Arab: ملاحظة: يحتوي وسمك على رمز ترميزي تمت إزالته.

note: %1$s:  ERROR.scrubbed | html
en: The tag was added as &quot;%s&quot;.
ar-Arab: تمت إضافة الوسم كـ &quot;%s&quot;.

en: Note: your tag was entirely markup code. It was NOT added.
ar-Arab: ملاحظة: كان وسمك عبارة عن رمز ترميزي بالكامل. لم تتم إضافته.

en: Please try again with plain text.
ar-Arab: يرجى المحاولة مرة أخرى بنص عادي.

en: Unrecognized error.
ar-Arab: خطأ غير معروف.

en: Tags to show from other users:
ar-Arab: وسوم للإظهار من مستخدمين آخرين:

en: Tags to show:
ar-Arab: وسوم للإظهار:

note: INPUT type=submit
en: OK
ar-Arab: موافق

en: Log in to see your own saved tags.
ar-Arab: قم بتسجيل الدخول لترى وسومك المحفوظة.

note: %1$s:  added_count | html %2$s:  IF ( added_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully added.
ar-Arab: تمت إضافة %s %sالوسم%sالوسوم%s بنجاح.

note: %1$s:  deleted_count | html %2$s:  IF ( deleted_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully deleted.
ar-Arab: تم حذف %s %sالوسم%sالوسوم%s بنجاح.

en: Your tags
ar-Arab: وسومك

en: Tag:
ar-Arab: الوسم:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
ar-Arab: %s %s (غير مقبول) %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=MY_TAG link=> 1 %2$s:  IF ( MY_TAG.author ) %3$s:  MY_TAG.author | html %4$s:  END %5$s:  END # /IF MY_TAG.XSLTBloc %6$s:  INCLUDE 'title-actions-menu.inc' items=MY_TAG
en: %s %s by %s %s %s %s
ar-Arab: %s %s بواسطة %s %s %s %s

en: Date added:
ar-Arab: تاريخ الإضافة:

note: INPUT type=submit
en: Delete selected tags
ar-Arab: حذف الوسوم المحددة

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected tag(s)?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد حف الوسوم المحددة؟

note: SCRIPT
en: Please select a tag to delete.
ar-Arab: يرجى تحديد وسم لحذفه.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Subject cloud &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: سحابة الموضوع &rsaquo; %s %s %s كوها أونلاين %s الفهرس

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
ar-Arab: تقوم هذه &quot;السحابة&quot; بعرض الموضوعات الأكثر استخدامًا في فهرسنا. قم بالنقر على أي موضوع أدناه لرؤية المواد الموجودة في مجموعتنا.

en: Show
ar-Arab: إظهار

en: subjects
ar-Arab: مواضيع

en: up to
ar-Arab: يصل الى

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
ar-Arab: ملاحظة: هذه الميزة متوفرة فقط للفهارس الفرنسية المملوءة بمواضيع تدمك، و بناها الفهرس بنصوص مستقلة.

en: The ISBD cloud is not enabled.
ar-Arab: سحابة تدوب (ISBD) غير ممكَّنة.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Most popular titles &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: العناوين الأكثر شعبية &rsaquo; %s%s%sكوها على الخط المباشر%s الفهرس

en: Most popular titles
ar-Arab: العناوين الأكثر شعبية

note: %1$s:  limit | html %2$s:  IF selected_itemtype %3$s:  ItemTypes.GetDescription(selected_itemtype) | html %4$s:  END %5$s:  IF ( branch ) %6$s:  Branches.GetName( branch ) | html %7$s:  END %8$s:  IF ( timeLimit != 999 ) %9$s:  timeLimitFinite | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: The %s most checked-out %s %s %s %s at %s %s %s in the past %s months %s of all time %s
ar-Arab: الـ %s الأكثر إعارة %s %s %s %s في %s %s %s في آخر %s شهراً %s في كل الأوقات%s

en: Checkouts:
ar-Arab: الإعارات:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END # / IF results
en: %s No results, try to change filters. %s
ar-Arab: %s لا توجد نتائج، حاول تغيير المنقحات %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your library home &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ar-Arab: رئيسية مكتبتك &rsaquo; %s%s%sكوها على الخط المباشر%s الفهرس

en: Your summary
ar-Arab: ملخصك

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Hello, %s
ar-Arab: مرحبا، %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Click here if you're not %s
ar-Arab: قم بالنقر هنا إذا لم تكن %s

en: Thank you!
ar-Arab: مع جزيل الشكر!

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
ar-Arab: لقد تم إرسال تصحيحاتك إلى المكتبة، وسيقوم أحد الموظفينبتحديث تسجيلتك في أقرب ةقت.

en: One or more holds were not placed due to following errors:
ar-Arab: لم يتم وضع حجز أو أكثر نظراً للأخطاء التالية:

en: Item is damaged
ar-Arab: المادة تالفة

en: The record and its items are age restricted
ar-Arab: التسجيلة وموادها مقيدة بالعمر

en: You have exceeded the number of concurrent holds for this record
ar-Arab: لقد تجاوزت عدد الحجوزات المتزامنة لهذه التسجيلة

en: You've reached your daily holds limit
ar-Arab: لقد بلغت حد الحجوزات اليومية

en: You have too many holds already
ar-Arab: لديك حجوزات أكثر من اللازم بالفعل

en: Not holdable
ar-Arab: غير قابلة للحجز

en: You are from a different library
ar-Arab: أنت من مكتبة مختلفة

en: Holds are not allowed from your library
ar-Arab: لا يسمح بالحجز من مكتبتك

en: You already have a hold for this item
ar-Arab: لديك بالفعل حجز على هذه المادة

en: Cannot be transferred to pickup library
ar-Arab: لا يمكن نقلها إلى مكتبة الالتقاط

en: The chosen pickup location is not allowed
ar-Arab: موقع الالتقاط المختار غير مسموح به

en: No holds are allowed on this item
ar-Arab: غير مسموح بالحجوزات على هذه المادة

en: Library is not a valid pickup location
ar-Arab: المكتبة ليست موقع التقاط صالح

en: No valid pickup location
ar-Arab: لا يوجد موقع التقاط صالح

en: Not for loan
ar-Arab: لا تعار

en: There are items available in the library, please visit to check them out
ar-Arab: هناك مواد متاحة في المكتبة، يرجى الزيارة لإعارتها

en: Error when placing hold, please report this to the library
ar-Arab: حدث خطأ أثناء الحجز، يرجى إبلاغ المكتبة بذلك

note: %1$s:  fail | html
en: Error: %s
ar-Arab: خطأ: %s

en: Please note:
ar-Arab: يرجى ملاحظة ما يلي:

note: %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Your account has outstanding fees & charges of %s. Holds are blocked because your fine balance is over the limit.
ar-Arab: يوجد على حسابك رسوم مستحقة بمبلغ %s. تم حظر الحجوزات بسبب تجاوز رصيد غراماتك الحد الأقصى.

en: . Please contact the library for more information.
ar-Arab: . يرجى الاتصال بمكتبتك للمزيد من المعلومات.

en: Your library card will expire on
ar-Arab: ستنتهي بطاقتك في

en: Also note that you must return all checked out items before your library card expires.
ar-Arab: لاحظ أيضا أنه يجب إعادة كل المواد المستعارة قبل انتهاء البطاقة.

en: Please note:
ar-Arab: يرجى ملاحظة ما يلي:

note: %1$s:  borrower.warnexpired | $KohaDates
en: Your account has expired as of %s. Please contact the library if you wish to renew your account.
ar-Arab: لقد انتهى حسابك بدءاً من %s. يرجى الاتصال بالمكتبة إذا كنت ترغب في تجديد حسابك.

en: Your loan renewal failed because of the following reason(s):
ar-Arab: فشل تجديد استعارتك للأسباب التالية:

en: Your account has expired. Please contact the library for more information.
ar-Arab: لقد انتهى حسابك. يرجى الاتصال بالمكتبة للمزيد من المعلومات.

en: You have renewed this item the maximum number of times allowed.
ar-Arab: لقد قمت بتجديد هذه المادة للحد الأقصى من عدد مرات التجديد المسموح بها.

en: You have renewed this item the maximum number of consecutive times without it being seen by the library.
ar-Arab: لقد قمت بتجديد هذه المادة للحد الأقصى من عدد مرات التجديد المسموح بها بدون أن تراها المكتبة.

en: It is too soon after the checkout date for this item to be renewed.
ar-Arab: لا يزال الوقت مبكرا جدا لتجديد هذه المادة بعد تاريخ الإعارة.

en: This item is on hold for another patron.
ar-Arab: هذه المادة في الحجز لمستفيد آخر.

en: Item renewal is not allowed.
ar-Arab: غير مسموح بتجديد المادة.

en: This item is already checked out to another patron.
ar-Arab: هذه المادة معارة بالفعل لمستفيد آخر.

en: This item is scheduled for auto renewal.
ar-Arab: تمت جدولة هذه المادة للتجديد التلقائي.

en: Your account is frozen because it has been discharged.
ar-Arab: هذا الحساب مجمّد لكون تم تصفية الالتزامات عليه.

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If your account shows to be clear, please contact the library.
ar-Arab: عادة ما يكون السبب في تجميد حساب هو المستحقات القديمة أو رسوم تلف. إذا ظهر أن حسابك خالي، يرجى الاتصال بالمكتبة.

en: If this is an error, please contact the library.
ar-Arab: في حالة وجود خطأ، يرجى الاتصال بالمكتبة.

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
ar-Arab: بطاقة المكتبة الخاصة بك محددة بأنها مفقودة أو مسروقة.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: .%sYou have fines.%s %s
ar-Arab: .%sلديك غرامات.%s %s

note: %1$s:  IF ( renewal_blocked_fines ) > 0
en: You cannot renew your books online. Reason: %sYour fines exceed
ar-Arab: لا يمكن تجديد كتبك على الانترنت. السبب:  %s لقد تجاوزت غراماتك

en: Auto-renewal
ar-Arab: تجديد تلقائي

en: Allow auto-renewal:
ar-Arab: السماح بالتجديد التلقائي:

en: Yes
ar-Arab: نعم

en: No
ar-Arab: لا

note: INPUT type=submit
en: Update auto-renewal preference
ar-Arab: تحديث التفضيل auto-renewal

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checked out (%s)
ar-Arab: معار (%s)

en: Relatives' checkouts
ar-Arab: إعارات الأقارب

note: %1$s:  overdues_count | html
en: Overdue (%s)
ar-Arab: المتأخرات (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Charges (%s)
ar-Arab: الرسوم (%s)

note: %1$s:  amountoutstanding * -1 | $Price
en: Credits (%s)
ar-Arab: الاعتمادات (%s)

en: Relatives' charges
ar-Arab: رسوم الأقارب

note: %1$s:  borrower_club_enrollments.count || 0 | html %2$s:  borrower_enrollable_clubs.count || 0 | html
en: Clubs (%s/%s)
ar-Arab: أندية (%s/%s)

note: %1$s:  RESERVES.count | html
en: Holds (%s)
ar-Arab: الحجوزات (%s)

note: %1$s:  RECALLS.count | html
en: Recalls (%s)
ar-Arab: الاستدعاءات (%s)

note: %1$s:  current_article_requests.size || 0 | html
en: Article requests (%s)
ar-Arab: طلبات المقالة (%s)

en: OverDrive account
ar-Arab: حساب OverDrive

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew selected
ar-Arab: تجديد المادة المختارة

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
ar-Arab: %sتمت إعارة المواد

en: Due
ar-Arab: استحقاق

en: Renew
ar-Arab: تجديد

en: Fines
ar-Arab: غرامات

en: Checkout note
ar-Arab: ملاحظة الإعارة

note: TH
en: Use this to report any problems with your currently checked out items
ar-Arab: استخدم هذا للتبليغ عن أي مشكلة بخصوص موادك المعارة حالياً

note: A
en: View on Amazon.com
ar-Arab: عرض في Amazon.com

note: DIV
en: Click to view in Google Books
ar-Arab: قم بالنقر للعرض في كتب جوجل

en: (On-site checkout)
ar-Arab: (الإعارات في الموقع)

en: This item has been recalled. Please return by the new due date.
ar-Arab: تم استدعاء هذه المادة. يرجى إعادتها بحلول تاريخ الاستحقاق الجديد.

en: Date due:
ar-Arab: تاريخ الاستحقاق:

en: Barcode:
ar-Arab: الباركود:

en: Renewed!
ar-Arab: تم تجديدها!

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( ISSUE.renewalitemtype) | html %2$s:  ISSUE.renewalfee | $Price
en: Fee for item type '%s': %s
ar-Arab: رسم نوع المادة '%s': %s

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_daily | $Price
en: %s per day
ar-Arab: %s باليوم

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_hourly | $Price
en: %s per hour
ar-Arab: %s بالساعة

note: For the first occurrence, %1$s:  ISSUE.renewsleft | html %2$s:  ISSUE.renewsallowed | html %3$s:  IF Koha.Preference('UnseenRenewals') && ISSUE.unseenallowed %4$s:  ISSUE.unseenleft | html %5$s:  ISSUE.unseenallowed | html %6$s:  END
en: ( %s of %s renewals remaining %s / %s of %s renewals left before the item must be seen by the library %s )
ar-Arab: ( %s من %s تجديداً متبقياً %s / %s من %s تجديداً متبقياً قبل أن تتم رؤية المادة بواسطة المكتبة %s )

en: (on hold)
ar-Arab: (في الحجز)

en: Not renewable
ar-Arab: غير قابل للتجديد

en: Not renewable
ar-Arab: غير قابل للتجديد

note: %1$s:  ISSUE.renewsleft | html
en: Item must be renewed at the library. %s renewals remaining
ar-Arab: يجب تجديد المادة في المكتبة. %s تجديداً متبقياً

en: (overdue)
ar-Arab: (متأخر)

en: Not allowed
ar-Arab: غير مسموح

en: No longer renewable
ar-Arab: لم يعد قابل للتجديد

en: Automatic renewal failed, you have unpaid fines.
ar-Arab: فشل التجديد التلقائي، لديك غرامات غير مدفوعة.

en: Automatic renewal failed, your account is expired.
ar-Arab: فشل التجديد التلقائي، لقد انتهى حسابك.

note: %1$s:  ISSUE.soonestrenewdate | $KohaDates  as_due_date => 1
en: No renewal before %s
ar-Arab: لا يوجد تجديد قبل %s

note: %1$s:  ELSIF ( ISSUE.item_denied_renewal ) %2$s:  END %3$s:  IF ( ISSUE.auto_renew || ISSUE.auto_too_soon )
en: %s Renewal not allowed %s %s
ar-Arab: ‫%s غير مسموح بالتجديد %s %s

en: Fines:
ar-Arab: الغرامات:

en: Yes (Item overdue or lost)
ar-Arab: نعم (المادة متأخرة أو ضائعة)

en: Yes (Rental fees)
ar-Arab: نعم (رسم الإيجار)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit note
ar-Arab: تحرير الملاحظة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add note
ar-Arab: إضافة ملاحظة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew all
ar-Arab: تجديد الكل

en: You have nothing checked out
ar-Arab: ليس لديك أيّ شيء معار

en: Your note will be shown to the librarian when the item is checked in.
ar-Arab: سيتم عرض ملاحظتك على موظف المكتبة عند رد المادة.

en: You currently owe fines and charges amounting to:
ar-Arab: أنت حالياً مدين بغرامات ورسوم تبلغ:

en: Credits
ar-Arab: الاعتمادات المالية

en: You have a credit of:
ar-Arab: لديك رصيد من:

en: Fines and charges
ar-Arab: الغرامات والرسوم

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
ar-Arab: %s %s مدين حاليًا برسوم قدرها:

en: Relative
ar-Arab: نسبي

en: Overdues
ar-Arab: المتأخرات

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
ar-Arab: %sالحساب مجمَّد %s %s

note: %1$s:  ELSIF ( OVERDUE.norenew_overdue )
en: %s Not allowed
ar-Arab: %s غير مسموح

en: No renewals left
ar-Arab: لم تتبقى أي تجديدات

en: Recalls
ar-Arab: الاستدعاءات

note: %1$s:  RECALL.item.barcode | html
en: Item recalled: %s
ar-Arab: تم استدعاء المادة: %s

en: Article requests
ar-Arab: طلبات المقال

en: Record title
ar-Arab: عنوان التسجيلة

en: Volume
ar-Arab: مجلد

en: Issue
ar-Arab: العدد

note: TH
en: Table of contents
ar-Arab: جدول المحتويات

en: Chapters
ar-Arab: فصول

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
ar-Arab: (فقط %s)

note: %1$s:  IF ar.toc_request %2$s:  END
en: %sYes%s
ar-Arab: %sنعم%s

en: Scan
ar-Arab: مسح ضوئي

en: Processing
ar-Arab: جاري المعالجة

en: Completed
ar-Arab: مكتمل

en: Canceled
ar-Arab: ملغاة

en: Article requests
ar-Arab: طلبات المقال

en: You have no article requests currently.
ar-Arab: لا توجد لديك طلبات مقال في الوقت الحالي.

en: Resume hold
ar-Arab: متابعة حجزك

en: Suspend hold
ar-Arab: تعليق الحجز

en: Suspend until:
ar-Arab: تعليق حتى:

en: Do not suspend
ar-Arab: عدم تعليق

note: SCRIPT
en: All holds will be suspended.
ar-Arab: سيتم تعليق جميع الحجوزات.

note: SCRIPT
en: All holds will resume.
ar-Arab: سيتم استئناف جميع الحجوزات.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this article request?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء طلب هذا المقال؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء هذا الحجز؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to dismiss this message?
ar-Arab: هل أنت متأكد أنك تريد تجاهل هذه الرسالة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to request cancelling this hold?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد طلب إلغاء هذا الحجز؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to resume all suspended holds?
ar-Arab: هل أنت متأكد أنك تريد إلغاء هذه المقتنيات ؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to suspend all holds?
ar-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء هذه المقتنيات ؟

note: SCRIPT
en: No, do not cancel article request
ar-Arab: لا، لا أريد إلغاء طلب المقال

note: SCRIPT
en: No, do not cancel hold
ar-Arab: لا، لا أريد إلغاء الحجز

note: SCRIPT
en: No, do not resume holds
ar-Arab: لا، لا تقم باستئناف الحجوزات

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
ar-Arab: لم يتم تحديد شيء. يرجى تحديد المربع الموجود بجانب كل مادة إذا كنت ترغب في التجديد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Something went wrong. The note has not been saved
ar-Arab: لقد حدث خطأ ما. لم يتم حفظ الملاحظة

note: SCRIPT
en: Yes, cancel article request
ar-Arab: نعم، قم بإلغاء طلب المقال

note: SCRIPT
en: Yes, cancel hold
ar-Arab: نعم، قم بإلغاء الحجز

note: SCRIPT
en: Yes, resume all holds
ar-Arab: نعم، قم باستئناف كل الحجوزات

note: SCRIPT
en: Yes, suspend all holds
ar-Arab: نعم، قم بتعليق كل الحجوزات

note: SCRIPT
en: Your note about %s could not be saved.
ar-Arab: لا يمكن حفظ ملاحظتك بخصوص %s.

note: SCRIPT
en: Your note about %s has been saved and sent to the library.
ar-Arab: تم حفظ ملاحظتك حول %s وإرسالها إلى المكتبة.

note: SCRIPT
en: Your note about %s was removed.
ar-Arab: تمت إزالة ملاحظتك حول %s .

en: (Barcode not found on the database, please see library staff for assistance)
ar-Arab: (لم يتم العثور على الباركود في قاعدة البيانات، يرجى طلب المساعدة من أحد موظفي المكتبة)

en: (The item cannot be checked in at this library, please see library staff for assistance)
ar-Arab: (لا يمكن رد المادة إلى هذه المكتبة، يرجى طلب المساعدة من أحد موظفي المكتبة)

en: (Item is withdrawn and check-in blocked by policy, please see library staff for assistance)
ar-Arab: (المادة مسحوبة والسياسة تحظر الرد، يرجى طلب المساعدة من أحد موظفي المكتبة)

en: (The book is not currently on loan, please see library staff for assistance)
ar-Arab: (الكتاب ليس قيد الإعارة حاليًا، يرجى طلب المساعدة من أحد موظفي المكتبة)

en: (The item cannot be checked in at a self service terminal, please see library staff for assistance)
ar-Arab: (لا يمكن رد المادة إلى محطة الخدمة الذاتية، يرجى طلب المساعدة من أحد موظفي المكتبة)

en: (There was a problem checking in this item, please see library staff for assistance)
ar-Arab: (لقد حدثت مشكلة أثناء رد هذه المادة، يرجى طلب المساعدة من أحد موظفي المكتبة)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self check-in &rsaquo; %s%s%sKoha %s
ar-Arab: الرد الذاتي &rsaquo; %s%s%sكوها %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self check-in
ar-Arab: %s الرد الذاتي

en: Sorry, this self check-in station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
ar-Arab: عذرًا، لقد فقدت محطة الإعارة الذاتية الاستيثاق. يرجى الاتصال بمدير النظام لحل هذه المشكلة.

en: Session lost
ar-Arab: فُقدت الجلسة

en: You are accessing self check-in from a different IP address! Please log in again.
ar-Arab: أنت تحاول الوصول للرد الذاتي من عنوان IP مختلف! يرجى إعادة تسجيل الدخول.

en: Checked in
ar-Arab: تم رده

note: %1$s:  PROCESS error_message messages=error.messages
en: Not checked in %s
ar-Arab: لم يتم رده %s

en: Finish
ar-Arab: إنهاء

en: Your request included no check-ins.
ar-Arab: لم يحتوي طلبك على أي إعادات.

en: Scan the item or enter its barcode:
ar-Arab: قم بمسح المادة ضوئياً أو إدخال الباركود الخاص بها:

en: Barcodes
ar-Arab: أرقام الباركود

en: Check in
ar-Arab: رد

en: Self check-in help
ar-Arab: مساعدة الإعادة الذاتية

en: Scan each item or enter its barcode. A list with the entered barcodes will be displayed.
ar-Arab: قم بمسح كل مادة ضوئيًا أو إدخال الباركود الخاص بها. سيتم عرض قائمة بأرقام الباركود التي تم إدخالها.

en: Click the 'Check in' button to confirm.
ar-Arab: انقر على زر 'رد' للتأكيد.

en: The operation results will be displayed for each entered barcode.
ar-Arab: سيتم عرض نتائج العملية لكل باركود تم إدخاله.

en: The 'Finish' button is presented to start over.
ar-Arab: يتم عرض زر 'إنهاء' للبدء من جديد.

en: At any step, clicking the 'Cancel' button will erase the scanned barcodes and start over.
ar-Arab: في أي خطوة، سيؤدي النقر على زر 'إلغاء ' إلى حذف أرقام الباركود الممسوحة ضوئيًا والبدء من جديد.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout help &rsaquo; %s%s%sKoha %s
ar-Arab: مساعدة الإعارة الذاتية &rsaquo; %s%s%sكوها  %s

en: Self checkout help
ar-Arab: مساعدة الإعارة الذاتية

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
ar-Arab: إذا كأنت هذه هي المرة الأولى لك لاستخدام نظام الإعارة الذاتية، أو إذا كان النظام لا يتصرف كما كان متوقعاً، بإمكانك العودة إلى هذا الدليل لتتمكن من البدء.

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Step one: Enter your user ID%s and password%s
ar-Arab: الخطوة الأولى: قم بإدخال معرف المستخدم الخاص بك %s وكلمة المرور%s

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Enter your user ID%s and password%s, and click the submit button (or press the enter key).
ar-Arab: قم بإدخال معرف المستخدم الخاص بك%s وكلمة المرور%s،ثم قم بالنقر على زر إرسال (او اضغط على مفتاح إدخال).

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
ar-Arab: الخطوة الثانية : قم بمسح الباركود لكل مادة، مادة واحدة في كل مرة

en: Scan each item and wait for the page to reload before scanning the next item. The checked-out item should appear in your checkouts list. The submit button only needs to be clicked if you enter the barcode manually.
ar-Arab: قم بمسح كل مادة ضوئيًا وانتظر حتى تتم إعادة تحميل الصفحة قبل مسح المادة التالية ضوئيًا. يجب أن تظهر المادة المعارة في قائمة الإعارة الخاصة بك. لا يلزم النقر على زر التقديم إلا إذا قمت بإدخال الباركود يدويًا.

en: Step three: Click the 'Finish' button
ar-Arab: الخطوة الثالثة: قم بالنقر على زر 'إنهاء'

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
ar-Arab: إذا لم تنقر فوق زر 'إنهاء' سوف تنتهي جلسة العمل الخاصة بك بشكل تلقائي في غضون %s ثواني.

en: Return to the self-checkout
ar-Arab: العودة إلى الإعارة الذاتية

note: %1$s:  borrowernumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Print receipt for %s &rsaquo; Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
ar-Arab: طباعة الإيصال لـ %s &rsaquo; الإعارة الذاتية &rsaquo; %s%s%sكوها %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
ar-Arab: الإعارة الذاتية &rsaquo; %s%s%sكوها %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
ar-Arab: %s نظام الإعارة الذاتية

en: Item cannot be checked out.
ar-Arab: لا يمكن إعارة المادة.

en: Sorry, this item cannot be checked out at this station.
ar-Arab: عذرا،  لا يمكن  إعارة هذه المادة  من هذه المحطّة.

en: The system does not recognize this barcode.
ar-Arab: لم يتعرف النظام على هذا الباركود.

en: You have reached the maximum limit of items checked out.
ar-Arab: لقد بلغت الحد الأقصى لعدد المواد المعارة.

en: This item is checked out to someone else.
ar-Arab: هذه المادة معارة لشخص آخر.

en: You cannot renew this item again.
ar-Arab: لا يمكنك تجديد هذه المادة مرة أخرى.

en: This item is not for loan.
ar-Arab: هذه المادة لا تعار.

note: %1$s:  DEBT | $Price with_symbol => 1
en: You owe the library %s and cannot check out.
ar-Arab: أنت مدين للمكتبة %s ولا يمكنك الإعارة.

en: This item has been withdrawn from the collection.
ar-Arab: تم سحب هذه المادة من المجموعة.

en: This item is restricted.
ar-Arab: هذه المادة مقيدة.

en: This item belongs to another library.
ar-Arab: تنتمي هذه المادة إلى مكتبة أخرى.

en: Your account has expired.
ar-Arab: لقد انتهى حسابك.

en: Your account has been suspended.
ar-Arab: تم تعليق حسابك.

en: This library card has been declared lost.
ar-Arab: تم الإعلان عن ضياع بطاقة المكتبة الخاصة بك.

en: Your contact information seems to be incomplete.
ar-Arab: يبدو أن بيانات حسابك غير مكتملة.

en: Due date is not valid.
ar-Arab: تاريخ الاستحقاق غير صالح.

en: Item must be checked out at a circulation desk.
ar-Arab: يجب إعارة المادة من مكتب الإعارة.

en: Please see a member of the library staff.
ar-Arab: يرجى التحدث مع أحد موظفي المكتبة.

en: Return
ar-Arab: إعادة

en: Return this item
ar-Arab: إعادة هذه المادة

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to account summary
ar-Arab: العودة إلى ملخص الحساب

en: Please confirm the checkout:
ar-Arab: يرجى تأكيد المواد المعارة:

en: This item is already checked out to you.
ar-Arab: هذه المادة معارة بالفعل لك.

en: Renew item
ar-Arab: تجديد المادة

en: Sorry, this self-checkout station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
ar-Arab: معذرة، لقد فقدت محطة الإعارة الذاتية هذه الاستيثاق. يرجى الاتصال بمسؤولالنظام لحل هذه المشكلة.

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
ar-Arab: أنت تحاول الوصول للإعارة الذاتية من عنوان IP مختلف ! يرجى تسجيل دخولك مرة أخرى.

en: Record not found
ar-Arab: لم يتم العثور على التسجيلة

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
ar-Arab: معرف المستخدم الخاص بك لا وجود له في قاعدة البيانات. يرجى إعادة المحاولة مرة أخرى.

en: Item checked out
ar-Arab: تمت إعارة المادة

en: Item renewed
ar-Arab: تم تجديد المادة

en: Item not renewed
ar-Arab: لم يتم تجديد المادة

en: Item not checked in: please see circulation staff for assistance
ar-Arab: لم يتم رد المادة: يرجى طلب المساعدة من موظفي الإعارة

en: Item checked in
ar-Arab: تم رد المادة

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
ar-Arab: لقد سجلت دخولك كـ %s.

en: A hold fee was charged to your account for collecting this item.
ar-Arab: تمت إضافة رسم حجز إلى حسابك لالتقاط هذه المادة.

en: Sorry
ar-Arab: عذراً

en: The userid
ar-Arab: رقم المستخدم

en: was not found in the database. Please try again.
ar-Arab: لم يتم العثور عليه في قاعدة البيانات. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Check out, return, or renew an item:
ar-Arab: إعارة، أو إعادة أو تجديد مادة:

en: Check out or renew an item:
ar-Arab: إعارة أو تجديد مادة:

en: Scan a new item or enter its barcode:
ar-Arab: قم بمسح مادة جديدة ضوئياً أو إدخال رقم الباركود الخاص بها:

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checkouts (%s)
ar-Arab: الإعارات (%s)

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
ar-Arab: %s الحجوزات (%s)

note: %1$s:  new_issue.item.biblio.title | html %2$s:  new_issue.item.barcode | html %3$s:  IF new_issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = new_issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | ht
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
ar-Arab: %s (%s). %s %s %s. %s مستحق في  %s

en: Checked out:
ar-Arab: معارة:

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
ar-Arab: إعارات لـ %s

en: Checked out on
ar-Arab: تمت إعارته في

en: NEW
ar-Arab: جديد

en: Issue renews
ar-Arab: تجديد العدد

en: This is a on-site checkout, it cannot be renewed.
ar-Arab: هذه إعارة في الموقع، لا يمكن تجديدها.

en: This item cannot yet be renewed.
ar-Arab: لا يمكن تجديد هذه المادة بعد.

en: No renewals allowed
ar-Arab: غير مسموح بالتجديدات

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Check in item
ar-Arab: رد المادة

en: This item is scheduled for automatic renewal
ar-Arab: تمت جدولة هذه المادة للتجديد التلقائي

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
ar-Arab: %sنعم%sلا%s

en: Show your checkouts
ar-Arab: عرض إعاراتك

en: You currently have nothing checked out.
ar-Arab: ليس لديك شيء معار حالياً.

en: You currently have no pending holds.
ar-Arab: ليس لديك أي حجوزات في الانتظار حاليًا.

en: Please enter your card number:
ar-Arab: يرجى إدخال رقم بطاقتك:

note: SCRIPT
en: End session
ar-Arab: إنهاء الجلسة

note: SCRIPT
en: Print receipt and end session
ar-Arab: قم بطباعة الإيصال وإنهاء الجلسة

note: SCRIPT
en: Would you like to print a receipt?
ar-Arab: هل ترغب في طباعة إيصال؟

en: Search suggestions
ar-Arab: مقترحات البحث

en: Suggestions
ar-Arab: مقترحات

en: Did you mean:
ar-Arab: هل تقصد:

en: Sorry, no suggestions.
ar-Arab: عذراً، لا توجد مقترحات.

en: MARC Card View
ar-Arab: عرض بطاقة مارك

en: LCCN:
ar-Arab: رقم تصنيف مكتبة الكونجرس:

en: MARC View
ar-Arab: عرض مارك
