Koha 23.11.08.001 - en to cs-CZ translation catalogue (2150 entries)

en: Books
cs-CZ: Knihy

en: Form of material
cs-CZ: Formulář materiálu

en: Language material
cs-CZ: Textový materiál

en: Manuscript language material
cs-CZ: Rukopisný jazykový materiál

en: Illustrations
cs-CZ: Ilustrace

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
cs-CZ: Až čtyři (4) jednoznakové abecední kódy (zaznamenáno v abecedním pořadí), které indikují přítomnost typů ilustrací ve výtiscích. Jsou-li přiřazeny méně než čtyři abecední kódy, jsou kódy zarovnány vlevo a nepoužité pozice obsahují mezery (#)

en: No illustrations
cs-CZ: Bez ilustrací

en: Maps
cs-CZ: Mapy

en: Portraits
cs-CZ: Portréty

en: Charts
cs-CZ: Grafy

en: Plans
cs-CZ: Plány

en: Plates
cs-CZ: Desky

en: Music
cs-CZ: Hudba

en: Facsimiles
cs-CZ: Faksimile

en: Coats of arms
cs-CZ: Erby

en: Genealogical tables
cs-CZ: Genealogické tabulky

en: Forms
cs-CZ: Formuláře

en: Samples
cs-CZ: Vzory

en: Phonodisc, phonowire, etc.
cs-CZ: Fonodisk, fonodrát, atd.

en: Photographs
cs-CZ: Fotografie

en: Illuminations
cs-CZ: Iluminace

en: No attempt to code
cs-CZ: Kód neuveden

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
cs-CZ: Jednopísmenový kód popisuje intelektuální úroveň příjemců, pro které je materiál určen

en: Target audience
cs-CZ: Cílová skupina

en: Unknown or not specified
cs-CZ: Neznámý nebo nespecifikovaný

en: Preschool
cs-CZ: Předškoláci (0-5 let)

en: Primary
cs-CZ: Děti 6-8 let

en: Pre-adolescent
cs-CZ: Děti 9-13 let

en: Adolescent
cs-CZ: Dospívající (14-17 let)

en: Adult
cs-CZ: Dospělí

en: Specialized
cs-CZ: Speciální

en: General
cs-CZ: Blíže neurčeno

en: Juvenile
cs-CZ: Děti a mládež do 15 let

en: Form of item
cs-CZ: Forma jednotky

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který udává pro popisovaný výtisk formu materiálu

en: None of the following
cs-CZ: Žádné z následujících

en: Microfilm
cs-CZ: Mikrofilm

en: Microfiche
cs-CZ: Mikrofiš

en: Microopaque
cs-CZ: Mikrokarta

en: Large print
cs-CZ: Velkoformátový tisk

en: Braille
cs-CZ: Braillovo písmo

en: Direct electronic
cs-CZ: Elektronické

en: Regular print reproduction
cs-CZ: Běžná tisková reprodukce

en: Electronic
cs-CZ: Elektronický

en: Nature of contents
cs-CZ: Povaha obsahu

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
cs-CZ: Až čtyři jednoznakové abecední kódy, které indikují zda výtisk obshuje určitý typ materiálu. Jsou-li přiřazeny méně než čtyři abecední kódy, jsou kódy zarovnány vlevo a nepoužité pozice obsahují mezery (#)

en: No specified nature of contents
cs-CZ: Nespecifická povaha obsahu

en: Offprints
cs-CZ: Tisky

en: Calendars
cs-CZ: Kalendář

en: Comics/graphic novels
cs-CZ: Komiksy/grafické novely

en: Abstracts/summaries
cs-CZ: Abstrakty/Shrnutí

en: Bibliographies
cs-CZ: Bibliografie

en: Catalogs
cs-CZ: Katalogy

en: Dictionaries
cs-CZ: Slovníky

en: Encyclopedias
cs-CZ: Encyklopedie

en: Handbooks
cs-CZ: Příručky

en: Legal articles
cs-CZ: Právnické články

en: Indexes
cs-CZ: Indexy

en: Patent document
cs-CZ: Patentové dokumenty

en: Discographies
cs-CZ: Diskografie

en: Legislation
cs-CZ: Legislativa

en: Theses
cs-CZ: Závěrečné práce

en: Surveys of literature in a subject area
cs-CZ: Průzkum literatury v oblasti předmětu

en: Reviews
cs-CZ: Recenze

en: Programmed texts
cs-CZ: Učební texty

en: Filmographies
cs-CZ: Filmografie

en: Directories
cs-CZ: Adresáře

en: Statistics
cs-CZ: Statistiky

en: Technical reports
cs-CZ: Technické zprávy

en: Standards/specifications
cs-CZ: Standardy/specifikace

en: Legal cases and case notes
cs-CZ: Právní případy a poznámky k procesu

en: Law reports and digests
cs-CZ: Právní předpisy a souhrny

en: Yearbooks
cs-CZ: Ročenky

en: Treaties
cs-CZ: Smlouvy

en: Government publication
cs-CZ: Dokumenty státní správy

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
cs-CZ: Jednopísmenný kód, který označuje, zda je dokument, publikován nebo vyráběn od mezinárodní, národní, státní, regionální nebo místní vládní agentury nebo od jakékoliv pobočky takového subjektu

en: Not a government publication
cs-CZ: Není vládní publikace

en: Autonomous or semi-autonomous component
cs-CZ: Autonomní nebo poloautonomní komponenta

en: Multilocal
cs-CZ: Více míst

en: Federal/national
cs-CZ: Federální/národní

en: International intergovernmental
cs-CZ: Mezinárodní mezivládní

en: Local
cs-CZ: Místní

en: Multistate
cs-CZ: Vícestátní

en: Government publication-level undetermined
cs-CZ: Vládní publikační úroveň je neurčena

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
cs-CZ: Státní, regionální, územní, závislý, atd.

en: Unknown if item is government publication
cs-CZ: Neznámé - pokud je jednotka úřední tisk

en: Other
cs-CZ: Jiný

en: Conference publication
cs-CZ: Konferenční publikace

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
cs-CZ: Jednoznakový kód, který indikuje, zda je daná jednotka sborník, zpráva nebo shrnutí z konference

en: Not a conference publication
cs-CZ: Není konferenční publikace

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
cs-CZ: Jednoznakový kód, který indikuje, zda výtisk je jubilejní dokument

en: Not a festschrift
cs-CZ: Není festschrift

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
cs-CZ: Jednoznakový kód indikující, zda výtisk má řejstřík ze svého obsahu

en: No index
cs-CZ: Bez rejstříku

en: Index present
cs-CZ: Index je

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
cs-CZ: Obsahuje prázdný znak (#) nebo vyplňovací znak (|).

en: Undefined
cs-CZ: Nedefinovaný

en: Literary form
cs-CZ: Literární forma

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
cs-CZ: Jednoznakový kód k označení literární formy výtisku. Číselné kódy 0 a 1 poskytují obecnou identifikaci, zda je či není položka je fikcí. Abecední kódy mohou být použity k identifikaci konkrétní literární formy.

en: Not fiction (not further specified)
cs-CZ: Není fikce (blíže neurčeno)

en: Fiction (not further specified)
cs-CZ: Fikce (více neupřesněno)

en: Dramas
cs-CZ: Dramata

en: Novels
cs-CZ: Romány

en: Humor, satires, etc.
cs-CZ: Humor, satira atd.

en: Letters
cs-CZ: Dopisy

en: Short stories
cs-CZ: Krátké příběhy

en: Mixed forms
cs-CZ: Smíšené formuláře

en: Poetry
cs-CZ: Poezie

en: Speeches
cs-CZ: Proslovy

en: Unknown
cs-CZ: Neznámý

en: Biography
cs-CZ: Biografie

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který udává, zda není položka obsahuje životopisný materiál, a pokud ano, jaké jsou to jsou životopisné charakteristiky.

en: No biographical material
cs-CZ: Nebiografický materiál

en: Autobiography
cs-CZ: Vlastní životopis

en: Individual biography
cs-CZ: Individuální životopis

en: Collective biography
cs-CZ: Společný životopis

en: Contains biographical information
cs-CZ: Obsahuje životopisné informace

en: Computer Files
cs-CZ: Počítačové soubory

en: Computer file/Electronic resource
cs-CZ: Počítačový soubor/Elektronický zdroj

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
cs-CZ: Každý obsahuje prázdný (#) nebo vyplňovací znak (|)

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
cs-CZ: Jednopísmenový kód identifikuje zamýšlené uživatelské určení materiálu

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který označuje formu materiálu pro výtisk

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
cs-CZ: Dvě nedefinované znakové pozice, z nichž každá obsahuje mezeru (#) nebo výplňovací znak (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který udává typ počítačového souboru popisovaného v bibliografickém souboru

en: Type of computer file
cs-CZ: Typ počítačového souboru

en: Numeric data
cs-CZ: Číselné údaje

en: Computer program
cs-CZ: Počítačový program

en: Representational
cs-CZ: Reprezentační

en: Document
cs-CZ: Dokument

en: Bibliographic data
cs-CZ: Bibliografické údaje

en: Game
cs-CZ: Hra

en: Sound
cs-CZ: Zvuk

en: Interactive multimedia
cs-CZ: Interaktivní multimédia

en: Online system or service
cs-CZ: Online systém nebo služba

en: Combination
cs-CZ: Kombinace

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
cs-CZ: Jednoznakový kód, který obsahuje mezery (#) nebo výplňovací znak (|).

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
cs-CZ: Jednopísmenný kód, který označuje, zda počítačový soubor je zveřejněn nebo vyroben od nebo pro mezinárodní, národní, krajskou, státní, nebo místní vládní instituci (včetně mezivládních orgánů všech typů), jakoukoliv část takového orgánu, a pokud ano, jurisdikční úroveň agentury.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
cs-CZ: Šest nedefinovaných znakových pozic, každá obsahuje mezeru (#) nebo výplňový znak (|).

en: Cartographic material
cs-CZ: Kartografický materiál

en: Manuscript cartographic material
cs-CZ: Rukopisný kartografický materiál

en: Relief
cs-CZ: Reliéf

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
cs-CZ: Až čtyři jednoznakové abecední kódy, které indikují typ reliéfu ve výtiscích. Kódy jsou zaznamenány v pořadí podle jejich důležitosti pro popisovaný výtisk. Jsou-li přiřazeny méně než čtyři abecední kódy, jsou kódy zarovnány vlevo a nepoužité pozice obsahují mezery (#)

en: No relief shown
cs-CZ: Žádné úlevy nejsou zobrazeny

en: Contours
cs-CZ: Obrysy

en: Shading
cs-CZ: Stínování

en: Gradient and bathymetric tints
cs-CZ: Gradient a hloubkoměrné odstíny

en: Hachures
cs-CZ: Šrafování

en: Bathymetry/soundings
cs-CZ: Batymetrie/sondy

en: Form lines
cs-CZ: Řádky formuláře

en: Spot heights
cs-CZ: Výškové kóty

en: Pictorially
cs-CZ: Obrazově

en: Land forms
cs-CZ: Terénní druhy

en: Bathymetry/isolines
cs-CZ: Batymetrie/vrstevnice

en: Rock drawings
cs-CZ: Skalní kresby

en: Projection
cs-CZ: Projekce

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
cs-CZ: Dvoumístný abecední kód, který označuje projekci používanou při výrobě výtisku.

en: Projection not specified
cs-CZ: Projekce neuvedena

en: Gnomic
cs-CZ: Nadčasový

en: Lambert's azimuthal equal area
cs-CZ: Lambertovo azimutální stejnoploché

en: Orthographic
cs-CZ: Ortografický

en: Azimuthal equidistant
cs-CZ: Azimutálně ekvidistanční

en: Stereographic
cs-CZ: Stereografický

en: General vertical near-sided
cs-CZ: Svislá blízká projekce

en: Modified stereographic for Alaska
cs-CZ: Modifikovaná stereografie pro Aljašku

en: Chamberlin trimetric
cs-CZ: Trimetrický Chamberlin

en: Polar stereographic
cs-CZ: Polární stereografický

en: Azimuthal, specific type unknown
cs-CZ: Azimut nebo neznámého typu

en: Azimuthal, other
cs-CZ: Azimut, jiné

en: Lambert's cylindrical equal area
cs-CZ: Lambertovo válcové stejnoploché

en: Mercator
cs-CZ: Mercatorovo zobrazení

en: Sinusoidal
cs-CZ: Sinusoidní

en: Transverse Mercator
cs-CZ: Příčné Mercatorovo zobrazení

en: Equirectangular
cs-CZ: Pravoúhlý

en: Space oblique Mercator
cs-CZ: Projekce křivého prostoru Mercator

en: Cylindrical, specific type unknown
cs-CZ: Válcový, neznámého typu

en: Cylindrical, other
cs-CZ: Válcový, jíný

en: Bonne
cs-CZ: Bonn

en: Lambert's conformal conic
cs-CZ: Lambertovo konformní kónické

en: Equidistant conic
cs-CZ: Equidistantní konická projekce

en: Polyconic
cs-CZ: Polykónický

en: Conic, specific type unknown
cs-CZ: Kónický, neznámého typu

en: Conic, other
cs-CZ: Kónický, jiný

en: Butterfly
cs-CZ: Motýlek

en: Dimaxion
cs-CZ: Dimaxión

en: Cordiform
cs-CZ: Ve tvaru srdce

en: Lambert conformal
cs-CZ: Lambertovo konformní

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
cs-CZ: Nedefinováno, obsahuje mezeru (#) nebo výplňový znak (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který udává typ popisovaného kartografického dokumentu.

en: Type of cartographic material
cs-CZ: Typ kartografického dokumentu

en: Single map
cs-CZ: Jednoduchá mapa

en: Map series
cs-CZ: Mapová edice

en: Map serial
cs-CZ: Mapové periodikum

en: Globe
cs-CZ: Globus

en: Separate supplement to another work
cs-CZ: Samostatná příloha k jiné práci

en: Bound as part of another work
cs-CZ: Označit jako část jiného díla

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
cs-CZ: Nedefinováno; Každý obsahuje prázdný (#) nebo vyplňovací znak (|)

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
cs-CZ: Jednopísmenný kód, který označuje, zda výtisk je zveřejněn nebo vyroben od nebo pro mezinárodní, národní, krajskou, státní, nebo místní vládní instituci (včetně mezivládních orgánů všech typů), jakoukoliv část takového orgánu, a pokud ano, jurisdikční úroveň agentury.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
cs-CZ: Jednopísmenový kód indikující formu materiálu výtisku

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
cs-CZ: Jednočíslicový kód, který označuje, zda výtisk nebo doprovodný materiál zahrnuje místní rejstřík nebo zeměpisné ukazatele.

en: Special format characteristics
cs-CZ: Speciální formátování

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
cs-CZ: Až dva jednoznakové abecední kódy, které indikují speciální charakteristiky map. Kódy jsou zaznamenány v pořadí podle jejich důležitosti pro popisovaný výtisk. Je-li přiřazen pouze jeden kód, je zarovnán vlevo a nepoužité pozice obsahují mezery (#).

en: No specified special format characteristics
cs-CZ: Nejsou specifikovány charakteristiky speciálního formátu

en: Manuscript
cs-CZ: Rukopis

en: Picture card, post card
cs-CZ: Obrázková karta, pohlednice

en: Calendar
cs-CZ: Kalendář

en: Puzzle
cs-CZ: Hlavolam

en: Wall map
cs-CZ: Nástěnná mapa

en: Playing cards
cs-CZ: Hrací karty

en: Loose-leaf
cs-CZ: Volná vazba

en: Notated music
cs-CZ: Notový materiál

en: Manuscript notated music
cs-CZ: Rukopisně zaznamenaná hudba

en: Nonmusical sound recording
cs-CZ: Nehudební zvukový záznam

en: Musical sound recording
cs-CZ: Hudební zvuková nahrávka

en: Form of composition
cs-CZ: Forma skladby

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
cs-CZ: Dvoumístný abecední kód, který označuje formu kompozice. Kódy jsou založeny na klasifikaci LCSH (Library of Congress Subject Headings). Je-li více než jeden kód, je kód "mu" (Více forem) používaný v 008/18-19 a všechny příslušné specifické kódy jsou uvedeny v poli 047 (Forma skladby). Kód "mu" (Více forem) může také znamenat, že pole 047 (Forma skladby) obsahuje ne-MARC kódy skladeb.

en: Anthems
cs-CZ: Hymny

en: Ballads
cs-CZ: Balady

en: Bluegrass music
cs-CZ: Bluegrass

en: Ballets
cs-CZ: Balet

en: Chaconnes
cs-CZ: Čakony

en: Chants, Other religions
cs-CZ: Chorály, jiná náboženství

en: Chant, Christian
cs-CZ: Chorál, křesťanský

en: Concerti grossi
cs-CZ: Concerto grosso

en: Chorales
cs-CZ: Chorály

en: Chorale preludes
cs-CZ: Sborové předehry

en: Canons and rounds
cs-CZ: Kanóny a kola

en: Concertos
cs-CZ: Koncert

en: Chansons, polyphonic
cs-CZ: Šanson, vícehlasý

en: Carols
cs-CZ: Koledy

en: Chance compositions
cs-CZ: Náhodná kompozice

en: Cantatas
cs-CZ: Kantáta

en: Country music
cs-CZ: Country hudba

en: Canzonas
cs-CZ: Píseň

en: Dance forms
cs-CZ: Taneční formy

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
cs-CZ: Divertimenta, serenády, kasace, divertissementa a nokturna

en: Fugues
cs-CZ: Fůgy

en: Folk music
cs-CZ: Folková hudba

en: Fantasias
cs-CZ: Fantazie

en: Gospel music
cs-CZ: Gospel

en: Hymns
cs-CZ: Hymny

en: Musical revues and comedies
cs-CZ: Hudební revue a komedie

en: Madrigals
cs-CZ: Madrigaly

en: Minuets
cs-CZ: Menuety

en: Motets
cs-CZ: Moteta

en: Motion picture music
cs-CZ: Filmová hudba

en: Marches
cs-CZ: Pochody

en: Masses
cs-CZ: Masy

en: Multiple forms
cs-CZ: Vícenásobné formuláře

en: Mazurkas
cs-CZ: Mazurky

en: Nocturnes
cs-CZ: Nokturna

en: Not applicable
cs-CZ: Nepoužito

en: Operas
cs-CZ: Opery

en: Oratorios
cs-CZ: Oratoria

en: Overtures
cs-CZ: Předehry

en: Program music
cs-CZ: Programová hudba

en: Passion music
cs-CZ: Vášnivá hudba

en: Polonaises
cs-CZ: Polonézy

en: Popular music
cs-CZ: Populární hudba

en: Preludes
cs-CZ: Preludia

en: Passacaglias
cs-CZ: Passacaglie

en: Part-songs
cs-CZ: Části písní

en: Pavans
cs-CZ: Pavany

en: Rock music
cs-CZ: Rocková hudba

en: Rondos
cs-CZ: Ronda

en: Ragtime music
cs-CZ: Ragtime hudba

en: Ricercars
cs-CZ: Ricercary

en: Rhapsodies
cs-CZ: Rapsodie

en: Requiems
cs-CZ: Requiem

en: Square dance music
cs-CZ: Taneční hudba na náměstí

en: Songs
cs-CZ: Písně

en: Sonatas
cs-CZ: Sonáty

en: Symphonic poems
cs-CZ: Symfonické básně

en: Studies and exercises
cs-CZ: Studie a cvičení

en: Suites
cs-CZ: Suity

en: Symphonies
cs-CZ: Symfonie

en: Toccatas
cs-CZ: Tokáty

en: Trio-sonatas
cs-CZ: Trio-sonáty

en: Variations
cs-CZ: Varianty

en: Waltzes
cs-CZ: Valčíky

en: Zarzuelas
cs-CZ: Zarzuelové

en: Format of music
cs-CZ: Typ hudebního díla

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který udává formu hudební sklady (např. klavírní výtah pro dirigenta). "Notová osnova" v tomto elementu odkazuje na hudbu psanou pomocí linkové osnovy. "Hudební notace" se odkazuje na hudbu psanou pomocí linek nebo grafiky, symbolicky nebo slovně orientovaný zápis not.

en: Full score
cs-CZ: Plná partitura

en: Full score, miniature or study size
cs-CZ: Plná partitura, miniaturní nebo studijní velikost

en: Accompaniment reduced for keyboard
cs-CZ: Doprovod redukovaný na klávesnici

en: Voice score with accompaniment omitted
cs-CZ: Hlasová partitura s vynechaným doprovodem

en: Condensed score or piano-conductor score
cs-CZ: Zhuštěná partitura nebo klavírní partitura

en: Close score
cs-CZ: Zavřít notový zápis

en: Chorus score
cs-CZ: Notový zápis pro sbor

en: Condensed score
cs-CZ: Zhuštěný zápis

en: Performer-conductor part
cs-CZ: Dirigentský part

en: Vocal score
cs-CZ: Notový zápis hlasu

en: Score
cs-CZ: Hodnocení

en: Multiple score formats
cs-CZ: Formáty vícenásobných partitur

en: Music Parts
cs-CZ: Hudební party

en: No parts in hand or not specified
cs-CZ: Žádná část v ruce nebo není uvedeno

en: Instrumental and vocal parts
cs-CZ: Instrumentální a vokální party

en: Instrumental parts
cs-CZ: Instrumentální party

en: Vocal parts
cs-CZ: Hlasová složka

en: Unknown or unspecified
cs-CZ: Neznámý nebo nespecifikovaný

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který udává pro popisovaný výtisk formu materiálu.

en: Accompanying matter
cs-CZ: Doprovodný materiál

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
cs-CZ: Až šest jednoznakových abecedních kódů (nahraných v abecedním pořadí), které indikují obsah programových poznámek, a jiných doprovodných materiálů pro nahrávky zvuku, hudební rukopisy, nebo noty. Je-li přiřazeno méně než šest abecedních kódů, jsou kódy zarovnány vlevo a nepoužité pozice obsahují mezery (#).

en: No accompanying matter
cs-CZ: Není doprovodný materiál

en: Discography
cs-CZ: Diskografie

en: Bibliography
cs-CZ: Bibliografie:

en: Thematic index
cs-CZ: Tématický index

en: Libretto or text
cs-CZ: Libretto nebo text

en: Biography of composer or author
cs-CZ: Bibliografie skladatele nebo autora

en: Biography of performer or history of ensemble
cs-CZ: Životopis umělce nebo historie souboru

en: Technical and/or historical information on instruments
cs-CZ: Technické a/nebo historické informace o nástrojích

en: Technical information on music
cs-CZ: Technická informace o hudbě

en: Historical information
cs-CZ: Historické informace

en: Ethnological information
cs-CZ: Etnologické informace

en: Instructional materials
cs-CZ: Učební materiál

en: Literary text for sound recordings
cs-CZ: Text ke zvukové nahrávce

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
cs-CZ: Až dva jednoznakové kódy (zaznamenaných dle následujícího seznamu), které určují typ literárního textu obsaženého v nehudebních zvukových nahrávkách. Je-li zadán jen jeden kód, je zarovnán vlevo a nepoužité pozice obsahují mezery (#).

en: Item is a music sound recording
cs-CZ: Jednotka je zvukovou nahrávkou

en: Conference proceedings
cs-CZ: Sborník z konference

en: Fiction
cs-CZ: Beletrie

en: Reporting
cs-CZ: Tiskové sestavy

en: History
cs-CZ: Historie

en: Instruction
cs-CZ: Návod

en: Language instruction
cs-CZ: Jazykový návod

en: Comedy
cs-CZ: Komedie

en: Lectures, speeches
cs-CZ: Přednášky, proslovy

en: Memoirs
cs-CZ: Paměti

en: Folktales
cs-CZ: Lidové vyprávění

en: Rehearsals
cs-CZ: Cvičení

en: Sounds
cs-CZ: Zvuky

en: Interviews
cs-CZ: Rozhovor

en: Transposition and arrangement
cs-CZ: Transpozice a uspořádání

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
cs-CZ: Ať už všechny nebo část jednotky, která je katalogizována je transpozicí a/nebo upravou jiného díla.

en: Not arrangement or transposition or not specified
cs-CZ: Není uspořádání ani transpozice nebo je neuvedené

en: Transposition
cs-CZ: Transpozice

en: Arrangement
cs-CZ: Uspořádání

en: Both transposed and arranged
cs-CZ: Obě transponované a upravené

en: Continuing Resources
cs-CZ: Pokračující zdroje

en: Serial/Integrating resource
cs-CZ: Serríálový/Integrační zdroj

en: Frequency
cs-CZ: Frekvence

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který udává periodicitu výtisků; používá se ve spojení s 008/19 (Pravidelnost).

en: No determinable frequency
cs-CZ: Neurčitená frekvence

en: Annual
cs-CZ: Roční

en: Bimonthly
cs-CZ: Jednou za dva měsíce

en: Semiweekly
cs-CZ: Dvakrát týdně

en: Daily
cs-CZ: Denně

en: Biweekly
cs-CZ: Jednou za dva týdny

en: Semiannual
cs-CZ: Dvakrát ročně

en: Biennial
cs-CZ: Jednou za dva roky

en: Triennial
cs-CZ: Jednou za tři roky

en: Three times a week
cs-CZ: Třikrát týdně

en: Three times a month
cs-CZ: Třikrát měsíčně

en: Continuously updated
cs-CZ: Pruběžně aktualizovaný:

en: Monthly
cs-CZ: Měsíčně

en: Quarterly
cs-CZ: Čtvrtletně

en: Semimonthly
cs-CZ: Dvakrát měsíčně

en: Three times a year
cs-CZ: Třikrát ročně

en: Weekly
cs-CZ: Jednou týdně

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který udává předpokládanou pravidelnost výtisků; používá se ve spojení s 008/18 (Četnost).

en: Regularity
cs-CZ: Pravidelnost

en: Normalized irregular
cs-CZ: Normalizované nepravidelné

en: Regular
cs-CZ: Pravidelný

en: Completely irregular
cs-CZ: Nepravidelně

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který udává typ pokračujícího zdroje.

en: Type of continuing resource
cs-CZ: Typ pokračujícího zdroje

en: Updating database
cs-CZ: Aktualizovaná databáze

en: Updating loose-leaf
cs-CZ: Volné listy

en: Monographic series
cs-CZ: Knižní edice

en: Newspaper
cs-CZ: Noviny

en: Periodical
cs-CZ: Periodický

en: Updating Web site
cs-CZ: Aktualizované webové stránky

en: Form of original item
cs-CZ: Forma původní jednotky

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
cs-CZ: Jednopísmenový kód indikující formu materiálu, ve které byl výtisk původně publikován.

en: Newspaper format
cs-CZ: Formát novin

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který udává pro popisovaný výtisk formu materiálu

en: Nature of entire work
cs-CZ: Povaha celého díla

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
cs-CZ: Abecední kód, který označuje charakter výtisku, je jednoznakový, pokud se výtisk skládá výhradně z určitého typu materiálu. V případě, že výtisk může být považován za více než z jednoho druhu materiálu, druhy jsou zaznamenány na pozicích 008/25-27 (druh obsahu) a na 008/24 je prázdná pozice (#).

en: Not specified
cs-CZ: Nespecifikováno

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
cs-CZ: Až tři jednoznakové písmenné kódy (zaznamenány v abecedním pořadí), které označují, že dílo obsahuje určité typy materiálů. Pokuď jsou uvedený méně než tři kódy, jsou zarovnány doleva a neobsazené pozice obsahují prázdný znak (#).

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
cs-CZ: Jednopísmenný kód, který označuje, zda je dokument byl publikován nebo vyroben od nebo pro mezinárodní, národní, krajskou, státní, nebo místní vládní agenturu nebo jakoukoliv část takového orgánu, a pokud ano, jurisdikční úroveň agentury.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
cs-CZ: Jednoznakový číselný kód, který indikuje, zda je daná jednotka sborník, zpráva nebo shrnutí z konference.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
cs-CZ: Nedefinováno, každý obsahuje mezeru (#) nebo výplňový znak (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který udává abecedu nebo písmo původního jazyka názvu zdrojového dokumentu, z kterého je odvozen klíčový název (pole 222).

en: Original alphabet or script of title
cs-CZ: Originální abeceda nebo písmo titulu

en: No alphabet or script given/No key title
cs-CZ: Není udána abeceda ani písmo/Není klíčový název

en: Basic Roman
cs-CZ: Základní latinka

en: Japanese
cs-CZ: Japonský

en: Chinese
cs-CZ: Ćínský

en: Arabic
cs-CZ: Arabština

en: Greek
cs-CZ: Řecký

en: Hebrew
cs-CZ: Hebrejština

en: Thai
cs-CZ: Thajské

en: Devanagari
cs-CZ: Devanagari - druh indického písma

en: Korean
cs-CZ: Korejština

en: Tamil
cs-CZ: tamilský

en: Entry convention
cs-CZ: Zadejte pravidlo

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
cs-CZ: Jednoznakový kód, který indikuje, zda výtisk byl katalogizován podle katalogizačních konvencí následného záznamu, posledního záznamu, nebo integrovaného záznamu.

en: Successive entry
cs-CZ: Postupné vkladání

en: Latest entry
cs-CZ: Poslední záznam

en: Integrated entry
cs-CZ: Integrovaný záznam

en: Visual Materials
cs-CZ: Vizuální materiály

en: Projected medium
cs-CZ: Plánované medium

en: Two-dimensional nonprojected graphic
cs-CZ: Dvourozměrná grafika jiná než projekce

en: Kit
cs-CZ: Sada

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
cs-CZ: 3-D artefakt nebo v přírodě se vyskytující objekt

en: Running time for motion pictures and videorecordings
cs-CZ: Celkový čas filmů a videonahrávek

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
cs-CZ: Třímístné číslo, které udává celkový čas běhu filmu nebo videozáznamu. Číslo je zarovnáno doprava a každá nepoužitá mezera je vyplněna nulou.

en: Running time exceeds three characters
cs-CZ: Celkový čas překračuje tři znaky

en: Running time
cs-CZ: Celkový čas

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
cs-CZ: Jednopísmenový kód indikující uživatelské určení jednotky

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
cs-CZ: Jednopísmenný kód, který označuje, zda je dokument zveřejněn nebo vyroben od nebo pro mezinárodní, národní, krajskou, státní, nebo místní vládní instituci (včetně mezivládních orgánů všech typů), jakoukoliv část takového orgánu, a pokud ano, jurisdikční úroveň agentury.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který udává formu materiálu.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který udává typ popisovaného vizuálního materiálu.

en: Type of visual material
cs-CZ: Typ vizuálního materiálu

en: Art original
cs-CZ: Originál uměleckého díla

en: Art reproduction
cs-CZ: Reprodukce uměleckého díla

en: Filmstrip
cs-CZ: Filmový pás

en: Picture
cs-CZ: Obrázek

en: Graphic
cs-CZ: Grafika

en: Technical drawing
cs-CZ: Technický nákres

en: Motion picture
cs-CZ: Film

en: Chart
cs-CZ: Graf

en: Flash card
cs-CZ: Paměťová karta

en: Microscope slide
cs-CZ: Mikroskopový snímek

en: Slide
cs-CZ: Snímek

en: Transparency
cs-CZ: Fólie

en: Videorecording
cs-CZ: Videozáznam

en: Toy
cs-CZ: Hračka

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který udává techniku použitého pohybu filmu nebo videonahrávky.

en: Technique
cs-CZ: Technika

en: Animation
cs-CZ: Animace

en: Animation and live action
cs-CZ: Animace a živá vystoupení

en: Live action
cs-CZ: Probíhající akce

en: Mixed Materials
cs-CZ: Smíšené materiály

en: Mixed material
cs-CZ: Smíšený materiál

en: Category of material
cs-CZ: Kategorie materiálu

en: Map
cs-CZ: Mapa

en: Specific material designation
cs-CZ: Specifické označení materiálu

en: Profile
cs-CZ: Profil

en: Remote-sensing image
cs-CZ: Vzdáleně snímaný obrázek

en: Section
cs-CZ: Část

en: Unspecified
cs-CZ: Neurčeno

en: View
cs-CZ: Zobrazit

en: Color
cs-CZ: Barva

en: One color
cs-CZ: Jednobarevný

en: Multicolored
cs-CZ: Vícebarevné

en: Material out of which the cartographic item is made.
cs-CZ: Materál, ze kterého je vyrobena kartografická jednotka.

en: Physcial Description
cs-CZ: Fyzický popis

en: Metal
cs-CZ: Kov

en: Glass
cs-CZ: Sklo

en: Flexible base photographic, positive
cs-CZ: Flexibilní fotografický podklad, pozitiv

en: Flexible base photographic, negative
cs-CZ: Flexibilní fotografický podklad, negativ

en: Non-flexible base photographic, positive
cs-CZ: Neflexibilní fotografický podklad, pozitiv

en: Non-flexible base photographic, negative
cs-CZ: Neflexibilní fotografický podklad, negativ

en: Leather
cs-CZ: Kůže

en: Other photographic medium
cs-CZ: Jiné fotografické medium

en: Type of reproduction
cs-CZ: Typ reprodukce

en: Facsimile
cs-CZ: Faksimile

en: Photocopy
cs-CZ: Fotokopie

en: Negative
cs-CZ: Negativní

en: Mixed polarity
cs-CZ: Smíšená polarita

en: Electronic resources
cs-CZ: Elektronické zdroje

en: Electronic resource
cs-CZ: Elektronický zdroj

en: Chip cartridge
cs-CZ: Čipová kazeta

en: Computer optical disc cartridge
cs-CZ: Kazeta s počítačovým optickým diskem

en: Computer disc, type unspecified
cs-CZ: Počítačový disk, nespecifikovaný typ

en: Computer disc cartridge
cs-CZ: Kazeta s optickým diskem

en: Magnetic disk
cs-CZ: Magnetický disk

en: Computer card
cs-CZ: Počítačová karta

en: Magneto-optical disc
cs-CZ: Magneticko-optický disk

en: Optical disc
cs-CZ: Optický disk

en: Black-and-white
cs-CZ: Černobílé

en: Gray scale
cs-CZ: Stupně šedi

en: Mixed
cs-CZ: Smíšený

en: Dimensions
cs-CZ: Rozměry

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
cs-CZ: Rozměry média, které se používá pro zakódování elektronického zdroje. Uvedeny jsou pouze ty nejběžnější rozměry médií. V mnoha případech rozměry platí pro obaly, ve kterých jsou uzavřeny magnetická nebo optická média. Pro pole 007/04 kód odpovídá rozměrům uvedeným v popisu používané položky. Pokud kód neodpovídá ani rozměru média ani rozměru obalu, použijte kód z.

en: 3 1/2 in.
cs-CZ: 3 1/2 palce

en: 12 in.
cs-CZ: 12 palců

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
cs-CZ: 4 3/4 palce nebo 12 cm

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
cs-CZ: 1 1/8 x 2 3/8 palce

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
cs-CZ: 3 7/8 x 2 1/2 palce

en: 5 1/4 in.
cs-CZ: 5 1/4 palce

en: 8 in.
cs-CZ: 8 palců

en: No sound (silent)
cs-CZ: Bez zvuku (tichý)

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
cs-CZ: Přesná bitová hloubka skenovaného obrázku(-ů), zahrnuje elektronický zdroj či tří-písmenný kód označující nemožnost zaznamenat přesnou bitovou hloubku. Jelikož jen přesná bitová hloubka je užitečná, kódování by nemělo zahrnovat chybějící číslice označované pomlčkou (-).

en: Image bit depth
cs-CZ: Bitová hloubka obrazu

en: Exact bit depth
cs-CZ: Přesná bitová hloubka

en: Multiple
cs-CZ: Násobný

en: File formats
cs-CZ: Formáty souborů

en: One file format
cs-CZ: Jednosouborový formát

en: Multiple file formats
cs-CZ: Více formátů souboru

en: Absent
cs-CZ: Neuvedeno

en: Antecedent/Source
cs-CZ: Předchůdce/Zdroj

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
cs-CZ: Inormace o původu digitálního souboru, které jsou důležité pro tvorbu, použití a správu digitálně upravených materiálů.

en: File reproduced from original
cs-CZ: Soubor reprodukovaný z originálu

en: File reproduced from microform
cs-CZ: Soubor reprodukován z mikroformy

en: File reproduced from an electronic resource
cs-CZ: Soubor reprodukovaný z elektronického zdroje

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
cs-CZ: Soubor reprodukován přes mezičlánek (nikoliv mikroforma)

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
cs-CZ: Druh komprese, které byl použit na elektronický zdroj. Využíváno pro posouzení věrnosti originálu.

en: Level of compression
cs-CZ: Úrověň komprimace

en: Lossless
cs-CZ: Bezztrátové

en: Lossy
cs-CZ: Ztrátové

en: Access
cs-CZ: Přístup

en: Preservation
cs-CZ: Péče o fond

en: Celestial globe
cs-CZ: Hvězdný glóbus

en: Planetary or lunar globe
cs-CZ: Planetární nebo měsíční glóbus

en: Earth moon globe
cs-CZ: Globus Měsíce

en: Material out of which the globe is made.
cs-CZ: Materiál, ze kterého je vyroben globus.

en: Physicial medium
cs-CZ: Fyzický nosič

en: Tactile material
cs-CZ: Dotykový materiál

en: Moon
cs-CZ: Měsíc

en: Class of braille writing
cs-CZ: Typ zápisu braille

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
cs-CZ: Typ (rodina) braillova písma, ke které položka náleží. Toto není přesný braillův kód, ale použitý druh braillova kódu, který označuje různé (jiné) druhy psaných symbolů. Až dva typy braillu mohou být označeny či katalogizátor vybere převládající druh. Pokud je uvedeno více řůzných kódů, pak jsou řazeny dle četnosti. Pokud je použito méně než dva, je zarovnán doleva a nevyužité pozice zanechány prázdné.

en: No specified class of braille writing
cs-CZ: Nespecifikovaný druh braillova písma

en: Literary braille
cs-CZ: Literární Braille

en: Format code braille
cs-CZ: Braillovo písmo

en: Mathematics and scientific braille
cs-CZ: Matematika a věda v braillu

en: Computer braille
cs-CZ: Počítačový braille

en: Music braille
cs-CZ: Hudební Braille

en: Multiple braille types
cs-CZ: Braillovo písmo - více druhů

en: Level of contraction
cs-CZ: Úroveň redukce

en: Contracted
cs-CZ: Smluvní

en: Braille music format 1
cs-CZ: Hudební formát braille 1

en: No specified braille music format
cs-CZ: #- Nespecifikovaný hudební formát v brailově písmu

en: Bar over bar
cs-CZ: Čára nad čárou

en: Bar by bar
cs-CZ: Pruh vedle pruhu

en: Line over line
cs-CZ: Řádek přes řádek

en: Paragraph
cs-CZ: Odstavec

en: Line by line
cs-CZ: Řádek po řádku

en: Open score
cs-CZ: Otevřené hodnocení

en: Braille music format 2
cs-CZ: Hudební formát braille 2

en: Braille music format 3
cs-CZ: Hudební formát braille 3

en: Print/braille
cs-CZ: Tisk/Braille

en: Jumbo or enlarged braille
cs-CZ: Obří nebo zvětšený Braille

en: Projected graphic
cs-CZ: Plánovaný grafický

en: Filmstrip cartridge
cs-CZ: Zásobník s filmovým pásem

en: Filmslip
cs-CZ: Ústřižek filmu

en: Filmstrip, type unspecified
cs-CZ: Filmový proužek, typ nespecifikován

en: Filmstrip roll
cs-CZ: Cívka s filmovým proužkem

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
cs-CZ: Barevné schéma nepromítané grafiky.

en: Hand colored
cs-CZ: Ručně kolorované

en: Base of emulsion
cs-CZ: Nosič emulzní vrstvy

en: Film base, other than safety film
cs-CZ: Podložka filmu, jiná než bezpečnostní fólie

en: Mixed collection
cs-CZ: Smíšená sbírka

en: Medium for sound
cs-CZ: Zvukové medium

en: Optical sound track on motion picture film
cs-CZ: Optická zvuková stopa k filmu

en: Magnetic sound track on motion picture film
cs-CZ: Magnetická zvuková stopa na filmovém páse

en: Magnetic audio tape in cartridge
cs-CZ: Magnetická audio páska v kazetě

en: Magnetic audio tape on reel
cs-CZ: Magnetická audio páska na cívce

en: Magnetic audio tape in cassette
cs-CZ: Magnetická audiopáska v kazetě

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
cs-CZ: Optické a magnetické zvukové stopy na filmu

en: 9.5 mm. film width
cs-CZ: šíře filmu 9,5 mm

en: 16 mm. film width
cs-CZ: šíře filmu 16 mm

en: 28 mm. film width
cs-CZ: 28 mm šíře filmu

en: 35 mm. film width
cs-CZ: šíře filmu 35 mm

en: 70 mm. film width
cs-CZ: šíře filmu 70 mm

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
cs-CZ: 2x2 palce nebo 5x5 cm diapozitiv

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
cs-CZ: 2 1/4 x 2 1/4 palce nebo 6x6 cm diapozitiv

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
cs-CZ: 4x5 palců nebo 10x13 cm. transparentní

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
cs-CZ: 5x7 palců nebo 13x18 cm. transparentní

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
cs-CZ: 8x10 palců nebo 21x26 cm. transparentní

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
cs-CZ: 9x9 palců nebo 23x23 cm. transparentní

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
cs-CZ: 10x10 palců nebo 26x26 cm transparentní

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
cs-CZ: 7x7 palců nebo 18x18 cm. transparentní

en: Secondary support material
cs-CZ: Sekundární podpůrný materiál

en: No secondary support
cs-CZ: Žádná druhotná podpora

en: Cardboard
cs-CZ: Kartón

en: Metal and glass
cs-CZ: Kov a sklo

en: Microform
cs-CZ: Mikrofilm

en: Aperture card
cs-CZ: Clonová karta

en: Microfilm cartridge
cs-CZ: Cartridge s mikrofilmem

en: Microfilm cassette
cs-CZ: Kazeta s mikrofilmem

en: Microfilm reel
cs-CZ: Cívka mikrofilmu

en: Microfiche cassette
cs-CZ: Kazeta mikrofiše

en: Microfilm slip
cs-CZ: Mikrofilmový snímek

en: Microfilm roll
cs-CZ: Mikrofilmová cívka

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
cs-CZ: Rozměry mikrofilmu; nevypovídají o rozměrech obrazu.

en: 8 mm.
cs-CZ: 8 mm

en: 16 mm.
cs-CZ: 16 mm

en: 35 mm.
cs-CZ: 35 mm

en: 70 mm.
cs-CZ: 70 mm

en: 105 mm.
cs-CZ: 105 mm

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
cs-CZ: 3x5 palců nebo 8x13 cm

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
cs-CZ: 4x6 palců nebo 11x15 cm

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
cs-CZ: 6x9 palců nebo 16x23 cm

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
cs-CZ: 3 1/4 x 7 3/8 palce nebo 9x19 cm

en: Low reduction ratio
cs-CZ: Nízký redukční poměr

en: Normal reduction
cs-CZ: Normalní zmenšení

en: High reduction
cs-CZ: Velké omezení

en: Ultra high reduction
cs-CZ: Velmi vysoká redukce

en: Color of the image for microforms.
cs-CZ: Barva obrazu mikroformy.

en: Emulsion on film
cs-CZ: Emulze na filmu

en: Mixed emulsion
cs-CZ: Smíšená emulze

en: Generation
cs-CZ: Generace

en: First generation (master)
cs-CZ: První generace (master)

en: Base of film
cs-CZ: Nosič filmu

en: Base of the film.
cs-CZ: Nosič filmu.

en: Nitrate base
cs-CZ: Dusičnanový základ

en: Mixed base (nitrate and safety)
cs-CZ: Smíšený podklad (dusičnan a bezpečný)

en: Activity card
cs-CZ: Karta aktivit

en: Collage
cs-CZ: Koláž

en: Drawing
cs-CZ: Kresba

en: Painting
cs-CZ: Malba

en: Photomechanical print
cs-CZ: Fotomechanický tisk

en: Photonegative
cs-CZ: Fotonegativ

en: Photoprint
cs-CZ: Fototisk

en: Print
cs-CZ: Tisk

en: Poster
cs-CZ: Plakát

en: Postcard
cs-CZ: Pohlednice

en: Icon
cs-CZ: Ikona

en: Photograph, type unspecified
cs-CZ: Fotografie, nespecifikovaný typ

en: Primary support material
cs-CZ: Prvotní podpůrný matariál

en: Canvas
cs-CZ: Plátno

en: Bristol board
cs-CZ: Bristolský papír

en: Cardboard/illustration board
cs-CZ: Kartón/ilustrační tabule

en: Hardboard
cs-CZ: Dřevotříska

en: Porcelain
cs-CZ: Porcelán

en: Film cartridge
cs-CZ: Filmový zásobník

en: Film cassette
cs-CZ: Filmová kazeta

en: Film roll
cs-CZ: Filmový svitek

en: Film reel
cs-CZ: Filmová cívka

en: Color characteristics of a motion picture.
cs-CZ: Barevné charakteristiky pohyblivého obrazu.

en: Motion picture presentation format
cs-CZ: Formát videozáznamu

en: Anamorphic (wide-screen)
cs-CZ: Anamorphické (širokoúhlé)

en: 9.5 mm.
cs-CZ: 9,5 mm

en: 28 mm.
cs-CZ: 28 mm

en: Configuration of playback channels
cs-CZ: Konfigurace přehrávacích kanálů

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
cs-CZ: Nastavení přehrávacích kanálů zvukové stopy filmu.

en: Monaural
cs-CZ: Monofonní

en: Production elements
cs-CZ: Výrobní prvky

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
cs-CZ: Jak daleko se nachází původní materiál (například vzdálenost mezi objektem a vlastním filmovým negativem či senzorem kamery). Data o tvorbě se využívají pro vyhodnocení kvality dostupných kopií, k rozhodování o archivaci či k označení podkladů k náhledu i výzkumu.

en: Duplicate
cs-CZ: Duplikovat

en: Master
cs-CZ: Master (předloha)

en: Original
cs-CZ: Původní

en: 3 layer color
cs-CZ: 3vrstvá barva

en: 2 color, single strip
cs-CZ: 2 barvy, jeden pás

en: 3 strip color
cs-CZ: barva ve 3 pruzích

en: 2 strip color
cs-CZ: barva ve 2 pruzích

en: Blue or green strip
cs-CZ: Modrý nebo zelený pruh

en: Cyan strip
cs-CZ: Azurový proužek

en: Magenta strip
cs-CZ: Magentový proužek

en: Duplitized stock
cs-CZ: Zdvojené zásoby

en: Deterioration stage
cs-CZ: Zhoršený stupeň

en: Level of deterioration of the motion picture film.
cs-CZ: Optícká zvuková stopa k filmu

en: None apparent
cs-CZ: Není zřejmé

en: Nitrate: suspicious odor
cs-CZ: Dusičnan: podezřelý zápach

en: Nitrate: pungent odor
cs-CZ: Dusičnan: dráždivý zápach

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
cs-CZ: Dusičnan: hnědavý, změny barev, vyblednutý, zaprášený

en: Nitrate: sticky
cs-CZ: Dusičnany: otravné

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
cs-CZ: Dusičnany: nafouklé, bubliny, puchýře

en: Nitrate: congealed
cs-CZ: Dusičnany: pevné

en: Nitrate: powder
cs-CZ: Dusičnan: prášek

en: Completeness
cs-CZ: Úplnost

en: Complete
cs-CZ: Dokončeno

en: Incomplete
cs-CZ: Nekompletní

en: Film inspection date
cs-CZ: Datum prohlídky filmu

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
cs-CZ: Obsahuje prázdný znak (#) nebo vyplňovací znak (|).

en: Altitude of sensor
cs-CZ: Výška senzoru

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
cs-CZ: Obecná poloha senzoru relativně ke studovanému předmětu.

en: Airborne
cs-CZ: Přepraveno letecky

en: Attitude of sensor
cs-CZ: Přístup k senzoru

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
cs-CZ: Obecný úhel zařízení, které provádí dálkové měření.

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
cs-CZ: Množství mračen při pořízení snímku

en: Cloud cover
cs-CZ: Obal mraku

en: Balloon
cs-CZ: Balon

en: Aircraft--low altitude
cs-CZ: Letadlo--nízká výšce

en: Aircraft--medium altitude
cs-CZ: Letadlo--střední výška

en: Aircraft--high altitude
cs-CZ: Letadlo--velká výška

en: Manned spacecraft
cs-CZ: Kosmická loď s posádkou

en: Land-based remote-sensing device
cs-CZ: Pozemní dálkové snímací zařízení

en: Meteorological
cs-CZ: Meteorologický

en: Mixed uses
cs-CZ: Smíšené užití

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
cs-CZ: Pro režim záznamu zařízení dálkového průzkumu, konkrétně kdykoliv se čidlo účastní tvorby přenosu, které následně měří.

en: Active
cs-CZ: Aktivní

en: Data type
cs-CZ: Datový typ

en: Far infrared
cs-CZ: Vzdáleně infračervené

en: Combinations
cs-CZ: Kombinace

en: Infometric SAR
cs-CZ: Infometrický SAR

en: Ultraviolet combinations
cs-CZ: Ultrafialové kombinace

en: Multi-spectral, multidata
cs-CZ: Multispektrální, multidata

en: Multi-temporal
cs-CZ: Multi-temporální

en: Combination of various data types
cs-CZ: Kombinace různých typů dat

en: Other acoustical data
cs-CZ: Jiná akustická data

en: Gravity anomalies (general)
cs-CZ: Gravitační anomalie (obecné)

en: Free-air
cs-CZ: Volně ve vzduchu

en: Isostatic
cs-CZ: Izostatický

en: Magnetic field
cs-CZ: Magnetické pole

en: Sound recording
cs-CZ: Nahrávání zvuku

en: Cylinder
cs-CZ: Válec

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
cs-CZ: Obsahuje prázdný znak (#) nebo vyplňovací znak (|)

en: 16 rpm (discs)
cs-CZ: 16 otáček/min (disky)

en: 33 1/3 rpm (discs)
cs-CZ: 33 1/3 otáček/min (disky)

en: 45 rpm (discs)
cs-CZ: 45 otáček/min (disky)

en: 78 rpm (discs)
cs-CZ: 78 otáček/min (disky)

en: 8 rpm (discs)
cs-CZ: 8 otáček/min (disky)

en: 1.4 m. per second (discs)
cs-CZ: 1,4 m/s (disky)

en: 120 rpm (cylinders)
cs-CZ: 120 otáček/min (válečky)

en: 160 rpm (cylinders)
cs-CZ: 160 otáček/min (válečky)

en: 15/16 ips (tapes)
cs-CZ: 15/16 palců/s (pásky)

en: 1 7/8 ips (tapes)
cs-CZ: 1 7/8 ips (pásky)

en: 3 3/4 ips (tapes)
cs-CZ: 3 3/4 palců/s (pásky)

en: 7 1/2 ips (tapes)
cs-CZ: 7 1/2 palců/s (pásky)

en: 15 ips (tapes)
cs-CZ: 15 palců/s (páska)

en: 30 ips (tape)
cs-CZ: 30 palců/s (pásky)

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
cs-CZ: Nastavení přehrávacích kanálů zvukového záznamu.

en: Groove width/groove pitch
cs-CZ: Šířka a rozteč drážkování

en: Microgroove/fine
cs-CZ: Mikrodrážkování/jemné

en: Coarse/standard
cs-CZ: Hrubý/standardní

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
cs-CZ: Průměr cívky či disku nebo rozměry kazety, náplně nebo válce.

en: 3 in. diameter
cs-CZ: průměr 3 palce

en: 5 in. diameter
cs-CZ: průměr 5 palců

en: 7 in. diameter
cs-CZ: průměr 7 palců

en: 10 in. diameter
cs-CZ: 10 palců průměr

en: 12 in. diameter
cs-CZ: 12 palců průměr

en: 16 in. diameter
cs-CZ: 16 palců průměr

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
cs-CZ: průměr 4 3/4 palce nebo 12 cm

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
cs-CZ: 5 1/4 x 3 7/8 palce

en: 2 3/4 x 4 in.
cs-CZ: 2 3/4 x 4 palce

en: Number of tracks on a tape.
cs-CZ: Počet skladeb na nahrávce.

en: Full (1) track
cs-CZ: Plná (1) stopa

en: Eight track
cs-CZ: Osmistopý pás

en: Kind of disc, cylinder or tape
cs-CZ: Druh disku, válce nebo pásky

en: Master tape
cs-CZ: Master páska

en: Disc master (negative)
cs-CZ: Master disku (negativní)

en: Instantaneous (recorded on the spot)
cs-CZ: Okamžitý (nahraný na místě)

en: Mass-produced
cs-CZ: Hromadně vyráběný

en: Kind of material
cs-CZ: Druh materiálu

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
cs-CZ: Druh látky použité k vytvoření zvukového záznamu (jak původní, tak i průmyslově vyráběný). Tento kód se vztahuje jen k záznamům uloženým na (analogových) mechanických zařízeních.

en: Lacquer coating
cs-CZ: Lakováno

en: Cellulose nitrate
cs-CZ: Nitrocelulóza

en: Acetate tape with ferrous oxide
cs-CZ: Acetátová páska s oxidem železitým

en: Glass with lacquer
cs-CZ: Sklo s lakem

en: Aluminum with lacquer
cs-CZ: Hliník ošetřený nátěrem

en: Shellac
cs-CZ: Šelak

en: Kind of cutting
cs-CZ: Způsob drážkování

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
cs-CZ: Druh drážkování použitého na disku.

en: Hill-and-dale cutting
cs-CZ: Drážkování (závit) hory-a-doly

en: Lateral or combined cutting
cs-CZ: Příčné nebo kombinované drážkování

en: Dolby-B encoded
cs-CZ: Kódované Dolby-B

en: Digital recording
cs-CZ: Digitální záznam

en: Dolby-A encoded
cs-CZ: Kódované Dolby-A

en: Dolby-C encoded
cs-CZ: Kódované Dolby-C

en: CX encoded
cs-CZ: Odšuměno metodou CX

en: Regular print
cs-CZ: Běžný tisk

en: Color characteristics of a videorecording.
cs-CZ: Barevné charakteristiky záznamu.

en: Beta (1/2 in., videocassette)
cs-CZ: Beta (1/2 palce, videokazeta)

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
cs-CZ: U-matic (3/4 palce, videokazeta)

en: EIAJ (1/2 in., reel)
cs-CZ: EIAJ (1/2 pal., kotouč)

en: Type C (1 in., reel)
cs-CZ: Typ C (1 palec, cívka)

en: Laserdisc
cs-CZ: Laserdisk

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
cs-CZ: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisk

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
cs-CZ: Betacam (1/2 palce, videokazeta)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
cs-CZ: Betacam SP (1/2 palce, videokazeta)

en: M-II (1/2 in., videocassette)
cs-CZ: M-II (1/2 in., videokazeta)

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
cs-CZ: D-2 (3/4 in., videokazety)

en: Blu-ray disc
cs-CZ: Blu-ray disk

en: 3/4 in.
cs-CZ: 3/4 palce

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
cs-CZ: Nastavení zamýšlených přehrávacích kanálů zvukové stopy filmu.

en: Multiple physical forms
cs-CZ: Více fyzických forem

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
cs-CZ: Počítačově generovaný 6-ti znakový numerický řetězec, který udává kdy byl MARC záznam vytvořen. Uloženo podle vzoru yymmdd.

en: Date entered on file
cs-CZ: Datum vložení do souboru

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který udává typ dat daných v 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). Pro pokračující zdroje, kód v 008/06 také udává publikační status.

en: Type of date/Publication status
cs-CZ: Typ data / status vydání

en: No dates given; B.C. date involved
cs-CZ: Není udáno datum; včetně př. n. l.

en: Continuing resource currently published
cs-CZ: Pokračující zdroj současně vycházející

en: Continuing resource ceased publication
cs-CZ: Pokračující zdroj přestal vycházet

en: Detailed date
cs-CZ: Podrobné datum

en: Inclusive dates of collection
cs-CZ: Včetně dat fondu

en: Range of years of bulk of collection
cs-CZ: Rozsah (v letech) hlavní části sbírek

en: Multiple dates
cs-CZ: Vícenásobná data

en: Dates unknown
cs-CZ: Neznámé datum

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
cs-CZ: Datum distribuce/uvolnění/vydání/ a produkce/zaznamenání pokud se liší

en: Questionable date
cs-CZ: Sporné datum

en: Reprint/reissue date and original date
cs-CZ: Datum reprintu/znovuvydání a původní datum

en: Single known date/probable date
cs-CZ: Jedno známé datum/pravděpodobné datum

en: Publication date and copyright date
cs-CZ: Datum vydání a autorské ochrany

en: Continuing resource status unknown
cs-CZ: Pokračující zdroj s neurčeným stavem

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
cs-CZ: Datum specifikované kódem v poli 008 pozice 06 (Typ data/Publikační status)

en: Date 1
cs-CZ: Datum 1

en: Date element is not applicable
cs-CZ: Nevkládat datum

en: Date digit
cs-CZ: Datumová číslovka

en: Date element is totally or partially unknown
cs-CZ: Datum je částečně nebo kompletně neznámé

en: Date 2
cs-CZ: Datum 2

en: MARC Code List for Countries
cs-CZ: Kódy MARC zemí

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
cs-CZ: Dvou nebo tři znakový abecední kód, který označuje místo vydání, produkce nebo realizace.

en: Various places
cs-CZ: Různá místa

en: No place, unknown, or undetermined
cs-CZ: Bez místa, neznámé, nebo blíže neurčené

en: Two-character alphabetic code
cs-CZ: Dvouznakový abecední kód

en: Three-character alphabetic code
cs-CZ: Tříznakový abecední kód

en: Illustrations - code 1
cs-CZ: Ilustrace - kód 1

en: Phonodisc, phonowire, etc
cs-CZ: Fonodisk, fonodrát, atd.

en: Illustrations - code 2
cs-CZ: Ilustrace - kód 2

en: Illustrations - code 3
cs-CZ: Ilustrace - kód 3

en: Illustrations - code 4
cs-CZ: Ilustrace - kód 4

en: Nature of contents - code 1
cs-CZ: Kód povahy obsahu - kód 1

en: Nature of contents - code 2
cs-CZ: Kód povahy obsahu - kód 2

en: Nature of contents - code 3
cs-CZ: Kód povahy obsahu - kód 3

en: Nature of contents - code 4
cs-CZ: Kód povahy obsahu - kód 4

en: Language
cs-CZ: Jazyk

en: MARC Code List for Languages
cs-CZ: Kódy MARC jazyků

en: No information provided
cs-CZ: Nebyly poskytnuty žádné informace

en: Multiple languages
cs-CZ: Více jazyků

en: Sign languages
cs-CZ: Znakové jazyky

en: Undetermined
cs-CZ: Neurčeno

en: No linguistic content
cs-CZ: Žádný lingvistický obsah

en: Modified record
cs-CZ: Upravený záznam

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
cs-CZ: Jednoznakový kód indikující, zda nějaká data v bibliografické záznamu je modifikace informací, které se objevily při katalogizaci výtisku nebo těch, které měla být zahrnuty do záznamu MARC.

en: Not modified
cs-CZ: Nezměněno

en: Dashed-on information omitted
cs-CZ: Neúplné informace byly vynechány

en: Completely romanized/printed cards romanized
cs-CZ: Kompletně transcribované/tištěné karty transkribované

en: Completely romanized/printed cards in script
cs-CZ: Kompletně transcribované/tištěné karty ve skriptu

en: Shortened
cs-CZ: Zkrácené

en: Missing characters
cs-CZ: Chybějící znaky

en: Cataloging source
cs-CZ: Zdroj katalogizace

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
cs-CZ: Jednopísmenový kód, který označuje původní katalogizační zdroj záznamu. Je-li katalogizační zdroj znám, je identifikován v podpoli $a pole 040 (Zdroj katalogizace).

en: National bibliographic agency
cs-CZ: Národní bibliografická agentura

en: Cooperative cataloging program
cs-CZ: Kooperatívní katalogizační program

en: Leader:&nbsp;
cs-CZ: Návěští:&nbsp;

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
cs-CZ: Délka záznamu (generováno automaticky)

note: SELECT name=f5
en: Record status
cs-CZ: Status záznamu

en: a - Increase in encoding level
cs-CZ: a - Zvýšení úrovně kódování

en: c - Corrected or revised
cs-CZ: c - Opravený

en: d - Deleted
cs-CZ: d- Smazáno

en: n - New
cs-CZ: n - Nový

en: p - Increase in encoding level from prepublication
cs-CZ: p - Zvýšení úrovňe kódování z prepublikace

en: a - Language material
cs-CZ: a - Jazykový materiál

en: c - Notated music
cs-CZ: c - Hudebnina

en: d - Manuscript notated music
cs-CZ: d - Rukopisně zaznamenaná hudba

en: e - Cartographic material
cs-CZ: e - Kartografický materiál

en: f - Manuscript cartographic material
cs-CZ: f - Rukopisný kartografický materiál

en: g - Projected medium
cs-CZ: g - Projekční medium

en: i - Nonmusical sound recording
cs-CZ: i - Nehudební zvuková nahrávka

en: j - Musical sound recording
cs-CZ: j- Hudební zvuková nahrávka

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
cs-CZ: k - Dvourozměrná neprojektová grafika

en: m - Computer file
cs-CZ: m - Počítačový soubor

en: o - Kit
cs-CZ: o - Souprava

en: p - Mixed materials
cs-CZ: p - Smíšené materiály

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
cs-CZ: r- Tří-dimenzionální artefakt nebo přírodní útvar

en: t - Manuscript language material
cs-CZ: t- rukopisný jazykový materiál

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
cs-CZ: Bibliografická úroveň

en: a - Monographic component part
cs-CZ: a - Dílčí část monografie

en: b - Serial component part
cs-CZ: b - Část periodika

en: c - Collection
cs-CZ: c - Sbírka

en: d - Subunit
cs-CZ: d - Podjednotka

en: i - Integrating resource
cs-CZ: i- Integrační zdroje

en: m - Monograph/item
cs-CZ: m - Monografie/jednotka

en: s - Serial
cs-CZ: s - Periodikum

note: SELECT name=f8
en: Type of control
cs-CZ: Typ kontroly

en: _ - No specific type
cs-CZ: _ - Není specifikován

en: a - Archival
cs-CZ: a - Archivní

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
cs-CZ: Kódování (vynucen Unicode)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
cs-CZ: Délka indikátorů/označení podpolí

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
cs-CZ: Začátek záznamu (generováno automaticky)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
cs-CZ: Úroveň kódování

en: _ - Full level
cs-CZ: _ - Plná úroveň

en: 1 - Full level, material not examined
cs-CZ: 1- Plná úroveň, druh dokumentu nezmiňován

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
cs-CZ: 2 - Méně než plná úroveň, materiál nevyzkoušen

en: 3 - Abbreviated level
cs-CZ: 3- Zkrácená úroveň

en: 4 - Core level
cs-CZ: 4- Základní úroveň

en: 5 - Partial (preliminary) level
cs-CZ: 5- Částečná (předběžná) úroveň

en: 7 - Minimal level
cs-CZ: 7- Minimální úroveň

en: 8 - Prepublication level
cs-CZ: 8- Předpublikační úroveň

en: u - Unknown
cs-CZ: u - Neznámý

en: z - Not applicable
cs-CZ: z - Nelze použít

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
cs-CZ: Pravidla a interpunkce

en: _ - Non-ISBD
cs-CZ: _ - Jiná než ISBD

en: c - ISBD punctuation omitted
cs-CZ: c - vynechána interpunkce ISBD

en: i - ISBD punctuation included
cs-CZ: i - včetně ISBD interpunkce

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
cs-CZ:  Propojení s jiným záznamem

en: _ - Not specified or not applicable
cs-CZ: _ - Není specifikováno nebo nelze použít

en: a - Set
cs-CZ: a - Sada, množina

en: b - Part with independent title
cs-CZ: b - Část se samostatným názvem

en: c - Part with dependent title
cs-CZ: c - Část/svazek se závislým názvem

note: SPAN
en: Length of directory elements
cs-CZ: Délka prvků označujících strukturu záznamu

note: SCRIPT
en: Assign next
cs-CZ: Přiřadit další

note: SCRIPT
en: Control number:
cs-CZ: Kontrolní číslo:

note: SCRIPT
en: Enter new control number
cs-CZ: Zadejte nové kontrolní číslo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
cs-CZ: Údaje pevné délky:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
cs-CZ: Načítá se...

note: SCRIPT
en: Updated:
cs-CZ: Aktualizováno:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
cs-CZ: nenastaveno

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
cs-CZ: 006 Údaje pevné délky --Další charakteristiky dokumentu--Všeobecné informace

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
cs-CZ: Vyberte typ materiálu pro specifikování proměnných hodnot

en: Type of material
cs-CZ: Typ materiálu

en: Select a type of material
cs-CZ: Vyberte typ materiálu

note: INPUT type=submit
en: Save
cs-CZ: Uložit

en: Cancel
cs-CZ: Zrušit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
cs-CZ: Zobrazit hodnoty pro typ materiálu '%s'?

en: 007 Physical description fixed field--General information
cs-CZ: 007 Pole pevné délky pro fyzický popis--Všeobecné informace

en: Material type:
cs-CZ: Typ materiálu:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
cs-CZ: #- Kód neuveden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
cs-CZ: #- Žádná druhotná podpora

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
cs-CZ: #- Bez zvuku (tichý)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
cs-CZ: #- Nespecifikovaný hudební formát v brailově písmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
cs-CZ: #- Nespecifikovaný druh braillova písma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
cs-CZ: #- Nedefinováno

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
cs-CZ: (RRRRMM; použijte nejvýše 6 - pro neznámé <br /> nebo | pro vynechání pozice)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
cs-CZ: (pokud je přesná bitová hloubka známá, zadejte; <br /> jinak použijte rozbalovací menu)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
cs-CZ: (tři cifry, zarovnat pomocí nul podle potřeby, <br /> nebo ||| pro žádný pokus o kódování)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
cs-CZ: --- - Neznámé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
cs-CZ: 00 Kategorie materiálu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
cs-CZ: 01 - Specifické určení dokumentu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
cs-CZ: 02 Neurčeno

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
cs-CZ: 03 Výška snimače

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
cs-CZ: 03 Typ zápisu braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
cs-CZ: 03 Barva

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
cs-CZ: 03 Pozitivní/negativní rys

note: SCRIPT
en: 03 Speed
cs-CZ: 03 Rychlost

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
cs-CZ: 04 Poloha senzoru

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
cs-CZ: 04 Nosič emulzní vrstvy

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
cs-CZ: 04 Typ písma braillovo písmo (2. volba)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
cs-CZ: 04 Konfigurace přehrávacích kanálů

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
cs-CZ: 04 Rozměry

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
cs-CZ: 04 Formát videozáznamu

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
cs-CZ: 04 Fyzický nosič

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
cs-CZ: 04 Fyzický nosič

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
cs-CZ: 04 Primární nosič

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
cs-CZ: 04 Formát videozáznamu

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
cs-CZ: 05 Oblačnost

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
cs-CZ: 05 Šířka a rozteč drážkování

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
cs-CZ: 05 Úroveň redukce

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
cs-CZ: 05 Rozsah redukce

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
cs-CZ: 05 Sekundární nosič

note: SCRIPT
en: 05 Sound
cs-CZ: 05 Zvuk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
cs-CZ: 05 Zvuk na mediu nebo zvlášť

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
cs-CZ: 05 Typ reprodukce

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
cs-CZ: 05 Typ reprodukce

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
cs-CZ: 06 Hudební formát braille

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
cs-CZ: 06 Rozměry

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
cs-CZ: 06 Zvukové meduim

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
cs-CZ: 06 Typ konstrukční platformy

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
cs-CZ: 06 Detaily výroby/reprodukce

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
cs-CZ: 06-08 Bitová hloubka obrazu

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
cs-CZ: 06-08 Faktor zmenšení

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
cs-CZ: 07 Hudební formát Braille (2. volba)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
cs-CZ: 07 Rozměry

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
cs-CZ: 07 Kategorie použití platformy

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
cs-CZ: 07 Pozitivní/negativní vzhled

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
cs-CZ: 07 Šíře pásky

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
cs-CZ: 08 Braillova hudební forma (3. volba)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
cs-CZ: 08 Konfigurace přehrávacích kanálů

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
cs-CZ: 08 Sekundární nosič

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
cs-CZ: 08 Typ senzoru

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
cs-CZ: 08 Konfigurace pásky

note: SCRIPT
en: 09 Color
cs-CZ: 09 Barva

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
cs-CZ: 09 Formáty souborů

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
cs-CZ: 09 Druh disku, válce nebo pásky

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
cs-CZ: 09 Výrobní prvky

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
cs-CZ: 09 Speciální fyzické vlastnosti

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
cs-CZ: 09-10 Datový typ

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
cs-CZ: 10 Emulze filmu

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
cs-CZ: 10 Druh materiálu

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
cs-CZ: 10 Pozitivní/negativní rys

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
cs-CZ: 10 Ukazatelé záruky kvality

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
cs-CZ: 11 Předchůdce/Původ souboru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
cs-CZ: 11 Generace

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
cs-CZ: 11 Způsob drážkování

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
cs-CZ: 12 Nosič filmu

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
cs-CZ: 12 Úrověň komprimace

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
cs-CZ: 12 Speciální přehrávací vlastnosti

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
cs-CZ: 13 Detailní údaje o barvě

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
cs-CZ: 13 Kvalita reformátování

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
cs-CZ: 14 Typ barevného filmu nebo tisku

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
cs-CZ: 15 Stav poškození

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
cs-CZ: 16 Úplnost

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
cs-CZ: 17-22 Datum prohlídky filmu

note: SCRIPT
en: Date
cs-CZ: Datum

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
cs-CZ: Přesná bitová hloubka 001-999

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
cs-CZ: a- 16 rpm (disky)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
cs-CZ: a- 3 1/2 palce

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
cs-CZ: a- 3 in. průměr

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
cs-CZ: a- 3 vrstvá barva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
cs-CZ: a- 8 mm. mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
cs-CZ: a- Nepřítomný

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
cs-CZ: a- Přístup

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
cs-CZ: a- Aktivní

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
cs-CZ: a- karta aktivit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
cs-CZ: a- clonící karta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
cs-CZ: a- Balon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
cs-CZ: a- čára nad čárou

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
cs-CZ: a- Beta (1/2 palce, videokazeta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
cs-CZ: a- Plátno

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
cs-CZ: a- Nebeský globus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
cs-CZ: a- Soubor reprodukovaný z originálu (kopie)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
cs-CZ: a- První generace (master)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
cs-CZ: a-Plná (1) stopa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
cs-CZ: a- Imbibition barviva přenosové tisky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
cs-CZ: a- lakování

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
cs-CZ: a- Literární Braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
cs-CZ: a- Nízko šikmý

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
cs-CZ: a- Nízký redukční poměr

note: SCRIPT
en: a- Map
cs-CZ: a- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
cs-CZ: a- Etalonová páska

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
cs-CZ: a- Meteorologický

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
cs-CZ: a- Měsíc

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
cs-CZ: a- Není zřejmé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
cs-CZ: a- Jednobarevný

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
cs-CZ: a- Jednosouborový formát

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
cs-CZ: a- Optícká zvuková stopa k filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
cs-CZ: a- Papír

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
cs-CZ: a- Fotokopie, modrotisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
cs-CZ: a- Positiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
cs-CZ: a- Tisk/Braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
cs-CZ: a- Běžný tisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
cs-CZ: a- Bezpečnostní základ, neurčen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
cs-CZ: a- Halogenid stříbra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
cs-CZ: a- Zvuk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
cs-CZ: a- Zvuk na médiu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
cs-CZ: a- Standardní 8mm filmová šířka

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
cs-CZ: a- Standardní zvuková clona (snížený rámec)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
cs-CZ: a- Povrch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
cs-CZ: a- Pásková kazeta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
cs-CZ: a- Nekompiromovaný

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
cs-CZ: a- Nepokrytý

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
cs-CZ: a- pracovní tisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
cs-CZ: aa- Viditelné světlo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
cs-CZ: b- 2 barvy, jeden pruh

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
cs-CZ: b- 33 1/3 otáček/minuta (disky)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
cs-CZ: b- průměr 5 palců

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
cs-CZ: b- Přepraveno letecky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
cs-CZ: b- Letadlo--v nízké výšce

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
cs-CZ: b- Pruh vedle pruhu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
cs-CZ: b- Černobílé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
cs-CZ: b- Braillovo písmo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
cs-CZ: b- Bristolský papír

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
cs-CZ: b- Nitrocelulóza

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
cs-CZ: b- Smluvní

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
cs-CZ: b- Soubor reprodukován přes mikrofón

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
cs-CZ: b- Braillovo písmo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
cs-CZ: b- Velký nebo zvětšený Braille

note: SCRIPT
en: b- Large print
cs-CZ: b- Velký tisk

note: SCRIPT
en: b- Large print
cs-CZ: b- Velký tisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
cs-CZ: b- Bezztrátové

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
cs-CZ: b- Magnetická zvuková stopa pro film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
cs-CZ: b- Zásobník na mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
cs-CZ: b- Negativní

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
cs-CZ: b- Dusičnan: podezřelý zápach

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
cs-CZ: b- Nonanamorphický (širokoúhlý)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
cs-CZ: b- Normalní zmenšení

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
cs-CZ: b- Pasivní

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
cs-CZ: b- Fotokopie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
cs-CZ: b- Glóbus Země nebo Měsíce

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
cs-CZ: b- Vzor k tisku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
cs-CZ: b- Zvuk oddělený od média

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
cs-CZ: b- Super 8mm./single 8mm. šířka filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
cs-CZ: b- Zkoumání povrchu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
cs-CZ: b- Vzor pro kopírování pásky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
cs-CZ: b- Třívstvá zásoba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
cs-CZ: b- Ořezání

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
cs-CZ: b- VHS (1/2 palce, videokazeta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
cs-CZ: b- Dřevo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
cs-CZ: c- 45 otáček/minuta (disky)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
cs-CZ: c- 7 palcový průměr

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
cs-CZ: c- 9.5 mm. šířka filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
cs-CZ: c- Acetátová páska s oxidem železitým

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
cs-CZ: c- Letadlo--střední výška

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
cs-CZ: c- Braillovo písmo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
cs-CZ: c- Kartón

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
cs-CZ: c- kartón/ilustrační tabule

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
cs-CZ: c- koláž

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
cs-CZ: c- kombinace

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
cs-CZ: c- dokončený

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
cs-CZ: c- Počítačový optický disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
cs-CZ: c- Kódováno Dolby-B

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
cs-CZ: c- Elektronický zdroj

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
cs-CZ: c- Soubor reprodukován z elektronického média

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
cs-CZ: c- Filmová kazeta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
cs-CZ: c- Kazeta s filmovým pásem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
cs-CZ: c- Velké snížení

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
cs-CZ: c- Řádek přes řádek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
cs-CZ: c- Magnetická audio páska v kazetě

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
cs-CZ: c- Matematika a věda v braillu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
cs-CZ: c- Mikrofilmová kazeta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
cs-CZ: c- Vícebarevné

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
cs-CZ: c- Dusičnan: dráždivý zápach

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
cs-CZ: c- Výstřižky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
cs-CZ: c- Bezpečná báze, acetát nezjištěný

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
cs-CZ: c- servisní kopie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
cs-CZ: c- pozorování vesmíru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
cs-CZ: c- Vesmírné

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
cs-CZ: c- Kámen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
cs-CZ: c- Zeměkoule

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
cs-CZ: c- Třívstvá zásoba, vybledlé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
cs-CZ: c- U-matic (3/4 palce, videokazeta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
cs-CZ: c- Neurčené 2 barvy

note: SCRIPT
en: c- Vertical
cs-CZ: c- Vertikální

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
cs-CZ: c- Vezikulární

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
cs-CZ: c- Videokazety

note: SCRIPT
en: c- vertical
cs-CZ: c- svislý

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
cs-CZ: d- 10 palců průměr

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
cs-CZ: d- 16 mm. šířka filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
cs-CZ: d- 16 mm. mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
cs-CZ: d- 78 otáček/minuta (disky)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
cs-CZ: d- Letadlo--velká výška

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
cs-CZ: d- Anamorphické (širokoúhlé)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
cs-CZ: d- Počítačový braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
cs-CZ: d- Počítačový disk, nespecifikovaný typ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
cs-CZ: d- Vzor disku (negativní)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
cs-CZ: d- Kresba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
cs-CZ: d- Duplikát

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
cs-CZ: d- Zdvojené zásoby

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
cs-CZ: d- EIAJ (1/2 pal., kotouč)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
cs-CZ: d- Osmistopá kazeta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
cs-CZ: d- Soubor reprodukován přes mezičlánek (nikoliv mikrofon)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
cs-CZ: d- Sklo

note: SCRIPT
en: d- Globe
cs-CZ: d- Glóbus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
cs-CZ: d- Volná vazba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
cs-CZ: d- Ztrátové

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
cs-CZ: d- Kov

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
cs-CZ: d- Kotouč s mikrofilmem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
cs-CZ: d- Dusičnan: hnědavý, změny barev, vyblednutý, zaprášený

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
cs-CZ: d- Odstavec

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
cs-CZ: d- Spěchá

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
cs-CZ: d- Bezpečný podklad, diacetát

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
cs-CZ: d- Zvukový disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
cs-CZ: d- Dotekové, bez písma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
cs-CZ: d- Neurčené tříbarevné

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
cs-CZ: d- Velmi vysoká redukce

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
cs-CZ: d- Videodisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
cs-CZ: d- dbx kódování

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
cs-CZ: da - Téměř infračervený

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
cs-CZ: db - Středně infračervený

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
cs-CZ: dc - Vzdáleně infračervené

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
cs-CZ: dd- Tepelně infračervené

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
cs-CZ: de- Krátkovlnné infračervené (SWIR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
cs-CZ: df- Odrazový infračervený

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
cs-CZ: dv- Kombinace

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
cs-CZ: dz- Ostatní infračervená data

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
cs-CZ: e- 12 palců

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
cs-CZ: e- průměr 12 palců

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
cs-CZ: e- 28 mm. šíře filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
cs-CZ: e- 3 proužková barva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
cs-CZ: e- 8 ot./min (disky)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
cs-CZ: e- Kazeta s diskem pro použití v počítači

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
cs-CZ: e- Válec

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
cs-CZ: e- Digitální záznam

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
cs-CZ: e- Globus Země Měsíc

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
cs-CZ: e- Magnetická audio páska na cívce

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
cs-CZ: e- kosmická loď s posádkou

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
cs-CZ: e- Master (předloha)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
cs-CZ: e- Mikrofiš

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
cs-CZ: e- Míchat stopy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
cs-CZ: e- hudební Braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
cs-CZ: e- Dusičnany: otravné

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
cs-CZ: e- Jiný širokoúhlý formát

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
cs-CZ: e- Kresba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
cs-CZ: e- Jednořádkový

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
cs-CZ: e- Syntetický

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
cs-CZ: e- Dvanáctistopý

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
cs-CZ: e- Type C (1 in., cívka)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
cs-CZ: e- Velmi vysoká redukce

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
cs-CZ: f- 1,4m/sec. (disky)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
cs-CZ: f. 16 in. průměr

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
cs-CZ: f- 2 proužková barva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
cs-CZ: f- 35 mm. široký film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
cs-CZ: f- 35 mm. mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
cs-CZ: f- Dolby-A kódování

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
cs-CZ: f- Faksimile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
cs-CZ: f- Filmová kazeta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
cs-CZ: f- filmový proužek, typ nespecifikován

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
cs-CZ: f- Magnetická audiopáska v kazetě

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
cs-CZ: f- Mikrofišová kazeta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
cs-CZ: f- Dusičnany: nafouklé, bubliny, puchýře

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
cs-CZ: f- Fotomechanický tisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
cs-CZ: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., cívka)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
cs-CZ: f- Po částech

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
cs-CZ: f- šestnáctistopý

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
cs-CZ: f- Kůže

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
cs-CZ: f- Standardní tiché zaclonění (plný rámeček)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
cs-CZ: f- Dotykový materiál

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
cs-CZ: f- Pásková kazeta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
cs-CZ: f- Titulní kapely/mezititulní role

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
cs-CZ: f- Kosmická loď bez posádky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
cs-CZ: f- Videokazeta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
cs-CZ: g- 4 3/4 in. nebo 12 cm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
cs-CZ: g- 4 3/4 in. or 12 cm. průměr

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
cs-CZ: g- 70 mm. široký film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
cs-CZ: g- 70 mm. mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
cs-CZ: g- Dolby-C kódování

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
cs-CZ: g- Sklo s lakem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
cs-CZ: g- Stupnice šedi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
cs-CZ: g- Pozemské dálkové snímací zařízení

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Laserdisc
cs-CZ: g- laserový disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
cs-CZ: g- Řádek po řádku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
cs-CZ: g- Mikromatný

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
cs-CZ: g- Dusičnany: pevné

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
cs-CZ: g - Optické a magnetické zvukové stopy na filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
cs-CZ: g- Fotonegativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
cs-CZ: g- Produkční kotouče

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
cs-CZ: g- Projekční garfika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
cs-CZ: g- Červený proužek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
cs-CZ: g- Zvuková kartridž

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
cs-CZ: g- Textil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
cs-CZ: g- Textilie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
cs-CZ: ga - Boční letecký radar (SLAR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
cs-CZ: gb- Letecký radar se syntetickou clonkou (SAR) - Jednofrekvenční

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
cs-CZ: gc - SAR - multifrekvenční (vícekanálový)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
cs-CZ: gd- SAR- podobná polarizace

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
cs-CZ: ge - SAR-křížová polarizace

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
cs-CZ: gf- Infometrický SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
cs-CZ: gg-Polarometrický SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
cs-CZ: gu- Pasivní mikrovlnné mapování

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
cs-CZ: gz - Jiná mikrovlnná data

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
cs-CZ: h- 105 mm. mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
cs-CZ: h- 120 ot/min (válečky)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
cs-CZ: h- Modrý nebo zelený proužek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
cs-CZ: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
cs-CZ: h- CX kódování

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
cs-CZ: h- Ručně kolorované

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
cs-CZ: h- Drážkování hory-a-doly

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
cs-CZ: h- Kov

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
cs-CZ: h- Mikrofilmový snímek

note: SCRIPT
en: h- Microform
cs-CZ: h- Mikroforma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
cs-CZ: h- Dusičnan: prášek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
cs-CZ: h- Otevřené hodnocení

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
cs-CZ: h- Fototisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
cs-CZ: h- Pásková cívka

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
cs-CZ: h- Videokazeta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
cs-CZ: h- Zařízení dálkového průzkumu na základě vodní plochy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
cs-CZ: i- 160 ot/min (válečky)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
cs-CZ: i- Aluminum s nátěrem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
cs-CZ: i- Betacam (1/2 in., videokazeta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
cs-CZ: i- Kyanový proužek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
cs-CZ: i - Nekompletní

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
cs-CZ: i- Okamžitý (nahraný na místě)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
cs-CZ: i- Dusičnanový základ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
cs-CZ: i- Obrázek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
cs-CZ: i- Plastika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
cs-CZ: i- akordové značení

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
cs-CZ: i- Ponorné přístroje dálkového snímání

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
cs-CZ: i- Videodisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
cs-CZ: j- 3 7/8 x 2 1/2 palce

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
cs-CZ: j- Betacam SP (1/2 palce, videokazeta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
cs-CZ: j- Sklo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
cs-CZ: j- Magentový proužek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
cs-CZ: j- Magnetický disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
cs-CZ: j- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
cs-CZ: j- Kov a sklo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
cs-CZ: j- Mikrofilmová cívka

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
cs-CZ: j- Tisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
cs-CZ: j- Bezpečný (nehořlavý) film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
cs-CZ: j- akordové značky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
cs-CZ: ja- Daleko ultrafialové

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
cs-CZ: jb - Středně ultafialové

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
cs-CZ: jc- Blízce ultrafialové

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
cs-CZ: jv- Ultrafialové kombinace

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
cs-CZ: jz- Jiná ultrafialová data

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
cs-CZ: k- 15/16 ips (pásky)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
cs-CZ: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. nebo 6x6 cm. slide

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
cs-CZ: k- Počítačová karta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
cs-CZ: k-Podložka filmu, jiná než bezpečnostní fólie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
cs-CZ: k- Smíšený

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
cs-CZ: k- Ne-dusičnany: zjevné zhoršení

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
cs-CZ: k- Neprojekční grafika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
cs-CZ: k- Obrys

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
cs-CZ: k- Plakát

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
cs-CZ: k- Profil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
cs-CZ: k- Super-VHS (1/2 in., videokazeta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
cs-CZ: k- Syntetický materiál a sklo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
cs-CZ: k- Žlutý proužek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
cs-CZ: l- 1 7/8 ips (pásky)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
cs-CZ: l- 3x5 in. or 8x13 cm. mikrofiše, mikrosnímky atd.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
cs-CZ: I- Příčné nebo kombinované drážkování

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
cs-CZ: I- Kov

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
cs-CZ: I - Ne nitrátový: pokročilé zhoršení

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
cs-CZ: I- Technická kresba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
cs-CZ: I- Vertikální partitura

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
cs-CZ: m- 3 3/4 ips (pásky)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
cs-CZ: m- 3/34 ips (pásky)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
cs-CZ: m- 4x6 in. or 11x15 cm. mikrofiše, mikrosnímky etc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
cs-CZ: m- Kombinace

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
cs-CZ: m- M-II (1/2 in., videokazeta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
cs-CZ: m- Magneto-optický disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
cs-CZ: m- Hromadně vyráběný

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
cs-CZ: m- Mikrodrážkování/jemné

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
cs-CZ: m- Smíšený

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
cs-CZ: m- Smíšený podklad (dusičnan a bezpečný)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
cs-CZ: m- Smíšené sbírky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
cs-CZ: m- Smíšená emulze

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
cs-CZ: m- Smíšená generace

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
cs-CZ: m- Smíšená polarita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
cs-CZ: m- Smíšené užití

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
cs-CZ: m- Monofonní

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
cs-CZ: m- Film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
cs-CZ: m- Braillovo písmo - více druhů

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
cs-CZ: m- Více formátů souboru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
cs-CZ: m- Více fyzických forem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
cs-CZ: m- Nenitrátový: pohroma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
cs-CZ: m- Plast s kovem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
cs-CZ: ma- multispektrální, multidata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
cs-CZ: mb- Multi-temporální

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
cs-CZ: mm- Kombinace různých typů dat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
cs-CZ: mmm- Násobný

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
cs-CZ: n - Graf

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
cs-CZ: n- Nepoužívá se

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
cs-CZ: n- pergamen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
cs-CZ: nn- Nepoužívá se

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
cs-CZ: nnn - Nepoužívá se

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
cs-CZ: o- 6x9 in. nebo 16x23 mikrofiš, mikrosnímek atd.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
cs-CZ: o- 7 1/2 ips (pásky)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
cs-CZ: o- D-2 (3/4 in., videokazety)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
cs-CZ: o- Filmový svitek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
cs-CZ: o- Role filmového pásku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
cs-CZ: o- Flesh karta

note: SCRIPT
en: o- Kit
cs-CZ: o- Souprava

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
cs-CZ: o- Optický disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
cs-CZ: o- Originál

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
cs-CZ: o- Papír

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
cs-CZ: p- 1 palec

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
cs-CZ: p - 15 ips (páska)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
cs-CZ: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. clonková karta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
cs-CZ: p - Sádra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
cs-CZ: p- Plast

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
cs-CZ: p- Pohlednice

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
cs-CZ: p- Současné

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
cs-CZ: p - Ochrana

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
cs-CZ: p - Bezpečnostní základ, polyester

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
cs-CZ: p- Sépiový tón

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
cs-CZ: pa- Sonar--hloubka vody

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
cs-CZ: pb- Sonar--topografické snímky dna, postranní snímání

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
cs-CZ: pb- Sonar--topografie dna, téměř povrchové

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
cs-CZ: pb- Sonar--topografie dna, téměř dolní

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
cs-CZ: pe- Seismické přehledy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
cs-CZ: pz- Jiná akustická data

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
cs-CZ: q- Flexibilní fotografický podklad, pozitiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
cs-CZ: q- Dřevotříska

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
cs-CZ: q- Hi-8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
cs-CZ: q- Ikona

note: SCRIPT
en: q- Notated music
cs-CZ: q- Notová hudba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
cs-CZ: q- Jiné tóny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
cs-CZ: q- Quadrofonický, vícekanálový, nebo prostorový

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
cs-CZ: q- Role (kotouč)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
cs-CZ: r- 30 ips (pásky)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
cs-CZ: r- Filmová cívka

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
cs-CZ: r- Flexibilní fotografický podklad, negativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
cs-CZ: r- Matka (positivní)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
cs-CZ: r- Papír s lakem nebo oxidem železnatým

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
cs-CZ: r- Porcelán

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
cs-CZ: r- Rentgenový snímek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
cs-CZ: r- Referenční tisk/prohlížení kopií

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
cs-CZ: r- Dálkový

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
cs-CZ: r- Dálkově snímané obrázky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
cs-CZ: r- Náhrada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
cs-CZ: r- Bezpečný podklad, smíšený

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
cs-CZ: r- Nádech

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
cs-CZ: r- Videocívka

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
cs-CZ: ra- Gravitační anomalie (obecné)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
cs-CZ: rb- Volně ve vzduchu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
cs-CZ: rc- Bougerova anomalie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
cs-CZ: rd- Isostatický

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
cs-CZ: s- 4x5 in. nebo 10x13 cm. transparentní

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
cs-CZ: s- Blu-ray disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
cs-CZ: s- Hrubý/standardní

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
cs-CZ: s- Neflexibilní fotografický podklad, pozitiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
cs-CZ: s- Sekce

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
cs-CZ: s- Šelak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
cs-CZ: s- Snímek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
cs-CZ: s- Zvuková kazeta

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
cs-CZ: s- Zvuková nahrávka

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
cs-CZ: s- Stereofonický

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
cs-CZ: s- Kámen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
cs-CZ: s- Studijní tisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
cs-CZ: s- Zbarvený a tónovaný

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
cs-CZ: sa- Magnetické pole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
cs-CZ: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparentní

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
cs-CZ: t- neflexibilní fotografický podklad, negativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
cs-CZ: t- Bezpečný podklad, triacetát

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
cs-CZ: t -Cívka zvukové pásky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
cs-CZ: t- Barva šablony

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
cs-CZ: t- testovací tisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
cs-CZ: t- Průhlednost

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
cs-CZ: t- Dřevo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
cs-CZ: ta- radiometrické průzkumy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
cs-CZ: u- Neznámý

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
cs-CZ: u- Nespecifikováno

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
cs-CZ: uu- Neznámý

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
cs-CZ: v- 8x10 in. or 21x26 cm. průhledný

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
cs-CZ: v- Ručně kolorované

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
cs-CZ: v- Kůže

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
cs-CZ: v- Fotografie, nespecifikovaný typ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
cs-CZ: v- Snížení sazby se mění

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
cs-CZ: v- Videozáznam

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
cs-CZ: w- 9x9 in. nebo 23x23 cm. transparentní

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
cs-CZ: w - Pergamen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
cs-CZ: w- Vosk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
cs-CZ: w- Drátové nahrávání

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
cs-CZ: x- 10x10 in. nebo 26x26 cm. transparentní

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
cs-CZ: x- 9x9 in. nebo 23x23 cm. transparentní

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
cs-CZ: y- 7x7 in. nebo 18x18 cm. transparentní

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
cs-CZ: y- Jiné fotografické medium

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
cs-CZ: y- Jiné fotografické medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
cs-CZ: y- Pohled

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
cs-CZ: z - Jiné

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
cs-CZ: z- Neurčeno

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
cs-CZ: zz- Jiné

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
cs-CZ: |- Kód neuveden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
cs-CZ: ||- Kód neuveden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
cs-CZ: ||| - Kód neuveden

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
cs-CZ: 008 Údaje pevné délky--Další charakteristiky dokumentu- Všeobecné informace

en: Type of Material
cs-CZ: Typ materiálu

en: 008 Fixed-length data elements
cs-CZ: 008 Údaje pevné délky

en: 00-05- Date entered on file
cs-CZ: 00_05 - Datum založení souboru

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
cs-CZ: 06- Přímé nebo nepřímé geografické dělení

en: #- Not subdivided geographically
cs-CZ: #- Není geograficky členěno

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
cs-CZ: d- Rozděleno geograficky&mdash;přímo

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
cs-CZ: i- Rozdělené geograficky&mdash;nepřímo

en: 07- Romanization scheme
cs-CZ: 07 Schéma transkripce do latinky

en: a- International standard
cs-CZ: a- Mezinárodní standard

en: b- National standard
cs-CZ: b- Národní standard

en: d- National library or bibliographic agency standard
cs-CZ: d- Národní knihovní nebo bibliografický standard

en: e- Local standard
cs-CZ: e- Místní standard

en: f- Standard of unknown origin
cs-CZ: f- Standard neznámého původu

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
cs-CZ: g- Konvenční romanizace nebo konvenční forma jména v jazyce katalogizační agentury

en: 08- Language of catalog
cs-CZ: 08- Jazyk katalogu

en: #- No information provided
cs-CZ: #- Žádné informace k dispozici

en: b- English and French
cs-CZ: b- Anglicky a francouzsky

en: e- English only
cs-CZ: e- pouze anglicky

en: f- French only
cs-CZ: f- Jen francouzsky

en: 09- Kind of record
cs-CZ: 09- Druh záznamu

en: a- Established heading
cs-CZ: a- Založené záhlaví

en: b- Untraced reference
cs-CZ: b- Nesledovaný odkaz

en: c- Traced reference
cs-CZ: c- Stopovaný odkaz

en: d- Subdivision
cs-CZ: d- Další členění:

en: e- Node label
cs-CZ: e- Popiska uzlu

en: f- Established heading and subdivision
cs-CZ: f- Ustanovená záhlaví a další dělení

en: g- Reference and subdivision
cs-CZ: g- Odkazy a další dělení

en: 10- Descriptive cataloging rules
cs-CZ: 10- Pravidla popisné katalogizace

en: a- Earlier rules
cs-CZ: a- Dřívější pravidla

en: d- AACR 2 compatible heading
cs-CZ: d- AACR 2 kompatibilní hlavička

en: 11- Subject heading system/thesaurus
cs-CZ: 11- Systém předmětových hesel/thesaurus

en: a- Library of Congress subject headings
cs-CZ: a- předmětová hesla Kongresové knihovny

en: a- Library of Congress Subject Headings
cs-CZ: a- Předmětová hesla Kongresové knihovny

en: b- LC subject headings for children's literature
cs-CZ: b- Předmětová hesla kongresové knihovny - pro dětskou literaturu

en: c- Medical subject headings
cs-CZ: c- Předmětová hesla medicínských oborů

en: d- National Agricultural Library subject authority file
cs-CZ: d- Soubor předmětových hesel Národní zemědělské knihovny USA

en: k- Canadian subject headings
cs-CZ: k - Kanadská předmětová hesla

en: r- Art and architecture thesaurus
cs-CZ: r- Thesaury architektury a umění

en: s- Sears list of subject headings
cs-CZ: s- Searsův seznam předmětových hesel

en: s- Sears List of Subject Headings
cs-CZ: s- Searsův seznam předmětových hesel

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
cs-CZ: v- Repertoár de vedettes-matiere

en: 12- Type of series
cs-CZ: 12- Typ serie

en: a- Monographic series
cs-CZ: a- Série monografií, edice

en: b- Multipart item
cs-CZ: b- Vícedílná položka

en: c- Series-like phrase
cs-CZ: c- Kvazi řadová fráze

en: 13- Numbered or unnumbered series
cs-CZ: 13- Číslované nebo nečíslované edice

en: a- Numbered
cs-CZ: a- Číslovaný

en: b- Unnumbered
cs-CZ: b- Nečíslované

en: c- Numbering varies
cs-CZ: c- Číslování se liší

en: 14- Heading use--main or added entry
cs-CZ: 14 Hlavní užití--hlavní nebo přidaný záznam

en: a- Appropriate
cs-CZ: a- Odpovídající

en: b- Not appropriate
cs-CZ: b- Nevhodné

en: 15- Heading use--subject added entry
cs-CZ: 15- Použití jako vedlejší věcné záhlaví

en: 16- Heading use--series added entry
cs-CZ: 16- Použití jako vedlejší záhlaví pro edici

en: 17- Type of subject subdivision
cs-CZ: 17- Typ věcného zpresnění

en: a- Topical
cs-CZ: a- Tematický

en: b- Form
cs-CZ: b- Formulář

en: c- Chronological
cs-CZ: c- Chronologický

en: d- Geographic
cs-CZ: d- Zeměpisný

en: e- Language
cs-CZ: e- Jazyk

en: 18-27 Undefined character positions
cs-CZ: 18-27 Nedefinované znakové pozice

en: 28- Type of government agency
cs-CZ: 28- Typ vládní agentury

en: #- Not a government agency
cs-CZ: #- Není vládní agentura

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
cs-CZ: a- Autonomní nebo polo-autonomní komponenta

en: c- Multilocal
cs-CZ: c- Vícelokalitní

en: f- Federal/national
cs-CZ: f - Federální/národní

en: i- International intergovernmental
cs-CZ: i- Mezinárodně mezivládní

en: l- Local
cs-CZ: l- Lokální

en: m- Multistate
cs-CZ: m- Mnohostavový

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
cs-CZ: o- Vládní agentura&mdash;typ neurčen

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
cs-CZ: s- Státní, provinciální, teritoriální, podřízený, atd.

en: u- Unknown if heading is government agency
cs-CZ: u- Neznámý, jestli záhlaví je vládní agentura

en: 29- Reference evaluation
cs-CZ: 29- Referenční hodnocení

en: a- Tracings are consistent with the heading
cs-CZ: a- Kopie jsou shodné se záhlavím

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
cs-CZ: b- Kopie nejsou nezbytně shodné s hlavičkou

en: 30 Undefined character position
cs-CZ: 30 Nedefinovaná znaková pozice

en: 31- Record update in process
cs-CZ: 31- Aktualizace záznamu se zpracovává

en: a- Record can be used
cs-CZ: a- Záznam může být použit

en: b- Record is being updated
cs-CZ: b- Záznam se aktualizuje

en: 32- Undifferentiated personal name
cs-CZ: 32- Nerozlišitelné osobní jméno

en: a- Differentiated personal name
cs-CZ: a- Diferencované osobní jméno

en: b- Undifferentiated personal name
cs-CZ: b- Nerozlišitelné jméno osoby

en: 33- Level of establishment
cs-CZ: 33 - Úroveň zřízení

en: a- Fully established
cs-CZ: a- Plně založené

en: c- Provisional
cs-CZ: c- Dočasný

en: d- Preliminary
cs-CZ: d- Předběžný

en: 34-37 Undefined character positions
cs-CZ: 34-37 Nedefinované znakové pozice

en: 38- Modified record
cs-CZ: 38- Změněný záznam

en: #- Not modified
cs-CZ: #- Nezměněno

en: s- Shortened
cs-CZ: s- Zkrácené

en: x- Missing characters
cs-CZ: x- Chybějící znaky

en: 39- Cataloging source
cs-CZ: 39- Zdroj katalogizace

en: #- National bibliographic agency
cs-CZ: #- Národní bibliografická agentura

en: c- Cooperative cataloging program
cs-CZ: c- Kooperatívní katalogizační program

en: d- Other
cs-CZ: d- Jiný

en: 06- Kind of record
cs-CZ: 06- Druh záznamu

en: b- Table record
cs-CZ: b- Tabulkový záznam

en: 07- Type of number
cs-CZ: 07-Typ identifikátoru

en: n - Not applicable
cs-CZ: n- Nepoužívá se

en: 08- Classification validity
cs-CZ: 08- Platnost klasifikace

en: a- Valid
cs-CZ: a- Platné

en: e- Obsolete
cs-CZ: e- Zastaralý

en: 09- Standard or optional designation
cs-CZ: 09-Standardní nebo volitelné označení

en: b- Optional
cs-CZ: b- Volitelné

en: 10- Record update in process
cs-CZ: 10- Záznam je upravován

en: 11- Level of establishment
cs-CZ: 11- Úroveň řízení

en: 12- Synthesized number indication
cs-CZ: 12- Syntetizováno?

en: 13- Display controller
cs-CZ: 13- Zobrazení

en: 000 - Leader
cs-CZ: 000 - Návěští

en: 0-4 Record size
cs-CZ: 0-4 Délka záznamu

en: (auto-filled)
cs-CZ: (automaticky vyplněno)

en: 5- Record status
cs-CZ: 5- Stav záznamu

en: a- Increase in encoding level
cs-CZ: a- Zvýšení úrovně kódování

en: c- Corrected or revised
cs-CZ: c- Opravený anebo revidovaný

en: d- Deleted
cs-CZ: d- Smazáno

en: n- New
cs-CZ: n - Nový

en: p- Increase in encoding level from prepublication
cs-CZ: p - Zvýšit úroveň kódování z prepublikace

en: 6- Type of record
cs-CZ: 6- Typ záznamu

en: a- Language material
cs-CZ: a- Jazykový materiál

en: c- Notated music
cs-CZ: c- Notový materiál

en: d- Manuscript notated music
cs-CZ: d- Rukopisně zaznamenaná hudba

en: e- Cartographic material
cs-CZ: e- kartografický materiál

en: 7- Bibliographic level
cs-CZ: 7- Bibliografická úroveň

en: a- Monographic component part
cs-CZ: a- Analytická část

en: b- Serial component part
cs-CZ: b- Část periodika

en: c- Collection
cs-CZ: c- Sbírka

en: d- Subunit
cs-CZ: d- Podjednotka

en: i- Integrating resource
cs-CZ: i- Integrující zdroj

en: m- Monograph/item
cs-CZ: m- Monografie/jednotka

en: s- Serial
cs-CZ: s- Periodikum

en: 8- Type of control
cs-CZ: 8- Typ kontroly

en: No specific type
cs-CZ: Nespecifikovaný typ

en: a- Archival
cs-CZ: a- Archivní

en: 9- Character coding scheme
cs-CZ: 9- Schéma kódovaní znaků

en: 10-16 indicator/subfields/size
cs-CZ: 10-16 indikátor/podpole/velikost

en: 17- Encoding level
cs-CZ: 17- Úroveň kódování

en: full level
cs-CZ: plná úroveň

en: Full level
cs-CZ: Plná úroveň

en: 1- Full level, material not examined
cs-CZ: 1- Plná úroveň, materiál nevyzkoušen

en: 3- Abbreviated level
cs-CZ: 3- Zkrácená úroveň

en: 4- Core level
cs-CZ: 4- Úroveň jádra

en: 5- Partial (preliminary) level
cs-CZ: 5- Částečná (předběžná) úroveň

en: 7- Minimal level
cs-CZ: 7- Minimální úroveň

en: 8- Prepublication level
cs-CZ: 8- Předpublikační úroveň

en: z- Not applicable
cs-CZ: z- Nepoužitelný

en: 18 - Descriptive cataloging form
cs-CZ: 18 - Popisný katalogizační formulář

en: Non-ISBD
cs-CZ: Ne-ISBD

en: c- ISBD punctuation omitted
cs-CZ: c- ISBD interpunkce vynechána

en: i- ISBD punctuation included
cs-CZ: i- včetně ISBD interpunkce

en: 19 - Multipart resource record level
cs-CZ: 19 - Úroveň záznamu pro vícesvazkový zdroj

en: Not specified or not applicable
cs-CZ: Není specifikováno nebo nepoužitelné

en: Not specified or not applicable
cs-CZ: Není specifikováno nebo nepoužitelné

en: a- Set
cs-CZ: a- Sada, množina

en: b- Part with independent title
cs-CZ: b- Část se samostatným názvem

en: c- Part with dependent title
cs-CZ: c- Část se závislým jménem

en: 20-24 entry map &amp; lengths
cs-CZ: 20-24 mapa adresáře &amp; délky

en: 1-4 Record size
cs-CZ: 0-4 Velikost záznamu

en: o- Obsolete
cs-CZ: o- Zastaralý

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
cs-CZ: s- Zrušeno; záhlaví rozděleno do dvou nebo více záhlaví

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
cs-CZ: x- Vymazáno; nadpis nahrazen jiným nadpisem

en: z- Authority data
cs-CZ: z- Údaje autorit

en: 7-8 Undefined
cs-CZ: 7-8 Nedefinované

en: 9- Encoding
cs-CZ: 9- Kódování

en: n- Complete authority record
cs-CZ: n - Dokončit záznam autority

en: o- Incomplete authority record
cs-CZ: o- Nekompletní záznam autority

en: 18-19 Undefined
cs-CZ: 18-19 Nedefinovaný

en: MARC21 Plugin to build links between records
cs-CZ: Zásuvný modul MARC21 pro vytvoření odkazů mezi záznamy

en: Plugin to build links between records
cs-CZ: Zásuvný modul vytváří odkazy mezi záznamy.

en: Search for
cs-CZ: Hledat

en: Any word
cs-CZ: Jakékoliv slovo

en: Item type
cs-CZ: Typ jednotky

en: All item types
cs-CZ: Všechny typy jednotek

note: INPUT type=submit
en: Start search
cs-CZ: Vyhledat

en: Search results
cs-CZ: Výsledky hledání

en: &lt;&lt; Previous
cs-CZ: &lt;&lt; Předchozí

en: Next&gt;&gt;
cs-CZ: Dále&gt;&gt;

en: No results found
cs-CZ: Nenalezen žádný výsledek

en: Concise description
cs-CZ: Stručný popis

en: Choose
cs-CZ: Vybrat

en: Clear field
cs-CZ: Vymazat pole

en: &lt;&lt; Previous
cs-CZ: &lt;&lt; Předchozí

en: Next&gt;&gt;
cs-CZ: Dále&gt;&gt;

en: Abkhaz
cs-CZ: Abchazština

en: Achinese
cs-CZ: Ačinézština

en: Acoli
cs-CZ: Ačoli (luoština)

en: Adangme
cs-CZ: Adangmeština

en: Afar
cs-CZ: Afarština

en: Afrihili (Artificial language)
cs-CZ: Afrihili (umělý jazyk)

en: Afrikaans
cs-CZ: Afrikánština

en: Afroasiatic (Other)
cs-CZ: Afroasijské jazyky (ostatní)

en: Ainu
cs-CZ: Ajnština

en: Akan
cs-CZ: Akanština

en: Akkadian
cs-CZ: Akkadština

en: Albanian
cs-CZ: Albánština

en: Aleut
cs-CZ: Aleutština

en: Algonquian (Other)
cs-CZ: Algonkinské jazyky (ostatní)

en: Altai
cs-CZ: Altais

en: Altaic (Other)
cs-CZ: Altajské (jiné)

en: Amharic
cs-CZ: Amharština

en: Apache languages
cs-CZ: Apačské jazyky

en: Aragonese
cs-CZ: Aragonská španělština

en: Aramaic
cs-CZ: Aramejština

en: Arawak
cs-CZ: Arawacké jazyky

en: Armenian
cs-CZ: Arménsky

en: Artificial (Other)
cs-CZ: Umělé jazyky (ostatní)

en: Assamese
cs-CZ: Ásámština

en: Athapascan (Other)
cs-CZ: Athapaskánské jazyky (ostatní)

en: Australian languages
cs-CZ: Australské jazky

en: Austronesian (Other)
cs-CZ: Austronéské (jiné)

en: Avaric
cs-CZ: Avarština

en: Avestan
cs-CZ: Avestština

en: Awadhi
cs-CZ: Avadhština (avadhí)

en: Aymara
cs-CZ: Ajmarština

en: Azerbaijani
cs-CZ: Ázerbájdžánština

en: Balinese
cs-CZ: Balijština

en: Baltic (Other)
cs-CZ: Baltské (jiné)

en: Baluchi
cs-CZ: Balúčština

en: Bambara
cs-CZ: Bambarština

en: Bamileke languages
cs-CZ: Bamilecké jazyky

en: Banda languages
cs-CZ: Bandské jazyky

en: Bantu (Other)
cs-CZ: Bantuské (jiné)

en: Bashkir
cs-CZ: Baškirština

en: Basque
cs-CZ: Baskičtina

en: Batak
cs-CZ: Batakské

en: Belarusian
cs-CZ: Běloruský

en: Bemba
cs-CZ: Bembština

en: Bengali
cs-CZ: Bengálština

en: Berber (Other)
cs-CZ: Berberské jazyky (ostatní)

en: Bhojpuri
cs-CZ: Bhódžpurština

en: Bihari (Other)
cs-CZ: Biharština (ostatní)

en: Bikol
cs-CZ: Bikolština

en: Bislama
cs-CZ: Bislamština

en: Bosnian
cs-CZ: Bosenština

en: Braj
cs-CZ: Bradžština

en: Breton
cs-CZ: Bretonština

en: Bugis
cs-CZ: Bugiština

en: Bulgarian
cs-CZ: Bulharština

en: Buriat
cs-CZ: Burjatština

en: Burmese
cs-CZ: Barmština

en: Caddo
cs-CZ: Kaddo

en: Carib
cs-CZ: Karibské jazyky

en: Catalan
cs-CZ: Katalánština

en: Caucasian (Other)
cs-CZ: Kavkazské jazyky (ostatní)

en: Cebuano
cs-CZ: Cebuánština

en: Celtic (Other)
cs-CZ: Keltské jazyky (ostatní)

en: Central American Indian (Other)
cs-CZ: Středoamerické indiánské (jiné)

en: Chagatai
cs-CZ: Čagatajština

en: Chamic languages
cs-CZ: Čamské jazyky

en: Chamorro
cs-CZ: Chamorština

en: Chechen
cs-CZ: Čečenština

en: Cherokee
cs-CZ: Čerokí

en: Cheyenne
cs-CZ: Čejenština

en: Chibcha
cs-CZ: Čibča

en: Chinook jargon
cs-CZ: Činúcký žargon

en: Chipewyan
cs-CZ: Čipeva

en: Choctaw
cs-CZ: Choctawština

en: Church Slavic
cs-CZ: Církevní slovanština

en: Chuukese
cs-CZ: Čukština

en: Chuvash
cs-CZ: Čuvaština

en: Coptic
cs-CZ: Koptština

en: Cornish
cs-CZ: Kornština

en: Corsican
cs-CZ: Korsičtina

en: Cree
cs-CZ: Krí

en: Creek
cs-CZ: Řečtina

en: Creoles and Pidgins (Other)
cs-CZ: Kreolské jazyky a pidžiny (ostatní)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
cs-CZ: Kreolština a jiné pidginy na základě angličtiny

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
cs-CZ: Kreolština a jiné pigdiny na základě francouzštiny

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
cs-CZ: Kreolština a jiné pidginy na základě portugalštiny

en: Crimean Tatar
cs-CZ: Krymská tatarština

en: Croatian
cs-CZ: Chorvatština

en: Cushitic (Other)
cs-CZ: Kušitské jazyky (ostatní)

en: Czech
cs-CZ: Čeština

en: Dakota
cs-CZ: Dakotština

en: Danish
cs-CZ: Dánština

en: Dayak
cs-CZ: Dajáčtina

en: Delaware
cs-CZ: Delawarština

en: Dinka
cs-CZ: Dinkština

en: Dogri
cs-CZ: Dógrí

en: Dravidian (Other)
cs-CZ: Drávidské jazyky (ostatní)

en: Duala
cs-CZ: Dualština

en: Dutch
cs-CZ: Holandština

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
cs-CZ: Nizozemština, střední doba (cca 1050-1350)

en: Dzongkha
cs-CZ: Bhútánština

en: East Frisian
cs-CZ: Východofríština

en: Egyptian
cs-CZ: Egyptština

en: Elamite
cs-CZ: Elamština

en: English
cs-CZ: English (Angličtina)

en: English, Middle (1100-1500)
cs-CZ: Angličtina, středověká (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
cs-CZ: Angličtina; stará (asi 450 - 1100)

en: Estonian
cs-CZ: Estonština

en: Ethiopic
cs-CZ: Etiopština

en: Ewe
cs-CZ: Eweština

en: Fanti
cs-CZ: Fantiština

en: Faroese
cs-CZ: Faerština

en: Fijian
cs-CZ: Fidžijština

en: Filipino
cs-CZ: Filipínština

en: Finnish
cs-CZ: Finština

en: Fon
cs-CZ: Fonština

en: French
cs-CZ: Francouzština

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
cs-CZ: Francouzština, středověká (cca 1400-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
cs-CZ: Francouzština, stará (cca 842-1300)

en: Frisian
cs-CZ: Fríština

en: Galician
cs-CZ: Galština

en: German
cs-CZ: Němčina

en: Germanic (Other)
cs-CZ: Germánské (jiné)

en: Gilbertese
cs-CZ: Gilbertština

en: Greek, Ancient (to 1453)
cs-CZ: Starořečtina (do 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
cs-CZ: Řečtina, moderní (po 1453)

en: Haitian French Creole
cs-CZ: Haitsko-francouzská kreolština

en: Hawaiian
cs-CZ: Havajština

en: Herero
cs-CZ: Hererština

en: Hindi
cs-CZ: Hindština

en: Hungarian
cs-CZ: Maďarština

en: Icelandic
cs-CZ: Islandština

en: Indo-European (Other)
cs-CZ: Indoevropské (jiné)

en: Indonesian
cs-CZ: Indonéština

en: Ingush
cs-CZ: Inguština

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
cs-CZ: Interlingua (Mezinárodní pomocná jazyková asociace)

en: Iranian (Other)
cs-CZ: Íránské jazyky (ostatní)

en: Irish
cs-CZ: Irština

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
cs-CZ: Irština, středověk (cca 1100-1550)

en: Iroquoian (Other)
cs-CZ: Irokézské jazyky (ostatní)

en: Italian
cs-CZ: Italština

en: Javanese
cs-CZ: Jávština

en: Kazakh
cs-CZ: Kazachština

en: Khmer
cs-CZ: Khmerština

en: Khoisan (Other)
cs-CZ: Khoisanské jazyky (ostatní)

en: Kimbundu
cs-CZ: Kimbundština

en: Kongo
cs-CZ: Konžština

en: Kuanyama
cs-CZ: Kuaňamský

en: Kyrgyz
cs-CZ: Kyrgyzština

en: Ladino
cs-CZ: Ladinština

en: Latin
cs-CZ: Latina

en: Latvian
cs-CZ: Lotyština

en: Lezgian
cs-CZ: Lezgiština

en: Limburgish
cs-CZ: Limburština

en: Lingala
cs-CZ: Lingalština

en: Lithuanian
cs-CZ: Litevština

en: Low German
cs-CZ: Dolnoněmčina

en: Lozi
cs-CZ: Lozština

en: Lunda
cs-CZ: Lundština

en: Luxembourgish
cs-CZ: Lucemburština

en: Macedonian
cs-CZ: Makedonština

en: Madurese
cs-CZ: Madurština

en: Makasar
cs-CZ: Makasarština

en: Malagasy
cs-CZ: Malgaština

en: Malay
cs-CZ: Malajština

en: Malayalam
cs-CZ: Malajálamština

en: Spanish
cs-CZ: Španělština

en: Uighur
cs-CZ: Uighurština

en: Ukrainian
cs-CZ: Ukrajinština

en: yes
cs-CZ: ano

en: cartographic
cs-CZ: kartografický

en: notated music
cs-CZ: notový materiál

en: sound recording
cs-CZ: zvuková nahrávka

en: still image
cs-CZ: statický obraz

en: moving image
cs-CZ: pohyblivý obraz

en: three dimensional object
cs-CZ: trojrozměrný objekt

en: software, multimedia
cs-CZ: software, multimédia

en: mixed material
cs-CZ: smíšený materiál

en: direct
cs-CZ: přímý

en: indirect
cs-CZ: nepřímo

en: not applicable
cs-CZ: nepoužívá se

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
cs-CZ: Převedeno z MARCXML do MADS verze 2.0 (Revize 2.10)

en: earlier rules
cs-CZ: dřívější pravidla

en: aacr2 compatible
cs-CZ: kompatibliní s aacr2

en: other rules
cs-CZ: jiná pravidla

en: nonpublic
cs-CZ: neveřejný

en: source
cs-CZ: zdroj

en: notFound
cs-CZ: nenalezen

en: history
cs-CZ: historie

en: subject example
cs-CZ: příklad předmětu

en: deleted heading information
cs-CZ: vymazané záhlaví

en: application history
cs-CZ: historie žádostí

en: earlier
cs-CZ: dřívější

en: later
cs-CZ: později

en: parentOrg
cs-CZ: rodičovská organizace

en: broader
cs-CZ: širší

en: narrower
cs-CZ: užší

en: other
cs-CZ: ostatní

en: equivalent
cs-CZ: ekvivalent

en: acronym
cs-CZ: zkratka

en: cash
cs-CZ: hotovost

en: sears
cs-CZ: spáleniny

en: mesh
cs-CZ: Mesh

en: creator
cs-CZ: tvůrce

en: personal
cs-CZ: osobní

en: globe
cs-CZ: globus

en: remote sensing image
cs-CZ: obraz dálkového průzkumu

en: map
cs-CZ: mapa

en: database
cs-CZ: databáze

en: loose-leaf
cs-CZ: volné listy

en: series
cs-CZ: řady

en: newspaper
cs-CZ: noviny

en: periodical
cs-CZ: periodický

en: web site
cs-CZ: webová stránka

en: abstract or summary
cs-CZ: abstrakt nebo shrnutí

en: bibliography
cs-CZ: bibliografie

en: catalog
cs-CZ: katalog

en: dictionary
cs-CZ: slovník

en: encyclopedia
cs-CZ: encyklopedie

en: handbook
cs-CZ: příručka

en: legal article
cs-CZ: právní článek

en: discography
cs-CZ: diskografie ("bibliografie" pro desky)

en: legislation
cs-CZ: legislativa

en: theses
cs-CZ: téze

en: survey of literature
cs-CZ: přehled literatury

en: review
cs-CZ: recenze

en: programmed text
cs-CZ: učební text

en: filmography
cs-CZ: filmografie

en: directory
cs-CZ: adresář

en: statistics
cs-CZ: statistika

en: technical report
cs-CZ: technická zpráva

en: legal case and case notes
cs-CZ: právní případ a případové poznámky

en: law report or digest
cs-CZ: právní zpráva nebo souhrn

en: treaty
cs-CZ: smlouva

en: conference publication
cs-CZ: konferenční publikace

en: numeric data
cs-CZ: číselná data

en: font
cs-CZ: písmo

en: game
cs-CZ: hra

en: festschrift
cs-CZ: sborník

en: biography
cs-CZ: životopis

en: essay
cs-CZ: esej

en: comic strip
cs-CZ: komiks

en: fiction
cs-CZ: beletrie

en: humor, satire
cs-CZ: humor, satira

en: letter
cs-CZ: dopis

en: novel
cs-CZ: román

en: short story
cs-CZ: krátký příběh

en: speech
cs-CZ: mluvené slovo

en: folktale
cs-CZ: lidové pohádky

en: memoir
cs-CZ: vzpomínka

en: poetry
cs-CZ: poezie

en: rehearsal
cs-CZ: zkouška (repetice)

en: reporting
cs-CZ: hlášení

en: sound
cs-CZ: zvuk

en: art original
cs-CZ: umělecký originál

en: kit
cs-CZ: sada

en: art reproduction
cs-CZ: umělecká reprodukce

en: diorama
cs-CZ: série obrazů

en: filmstrip
cs-CZ: filmový pás

en: picture
cs-CZ: obrázek

en: graphic
cs-CZ: grafický

en: technical drawing
cs-CZ: technický nákres

en: motion picture
cs-CZ: film

en: chart
cs-CZ: graf

en: flash card
cs-CZ: paměťová karta

en: microscope slide
cs-CZ: mikroskopový snímek

en: realia
cs-CZ: reálie

en: slide
cs-CZ: snímek

en: transparency
cs-CZ: průhlednost

en: videorecording
cs-CZ: videozáznam

en: toy
cs-CZ: hračka

en: monographic
cs-CZ: monografický

en: continuing
cs-CZ: pokračující

en: iso639-2b
cs-CZ: ISO639-2b

en: reformatted digital
cs-CZ: digitálně reformátováno

en: braille
cs-CZ: braillovým písmem

en: electronic
cs-CZ: elektronický

en: microfiche
cs-CZ: mikrofiš

en: microfilm
cs-CZ: mikrofilm

en: adolescent
cs-CZ: Dospívající (14-17 let)

en: adult
cs-CZ: dospělý

en: general
cs-CZ: obecný

en: juvenile
cs-CZ: děti a mládež do 15 let

en: specialized
cs-CZ: speciální

en: issue number
cs-CZ: číslo sešítu

en: matrix number
cs-CZ: maticové číslo

en: music plate
cs-CZ: hudební deska

en: music publisher
cs-CZ: hudební vydavatel

en: videorecording identifier
cs-CZ: identifikátor videozáznamu

en: constituent
cs-CZ: volič

en: related
cs-CZ: podobné

en: sound recording-nonmusical
cs-CZ: zvuková nahrávka-nehudební

en: sound recording-musical
cs-CZ: zvuková nahrávka-hudební

en: code
cs-CZ: kód

en: marccountry
cs-CZ: MARC země

en: iso3166
cs-CZ: ISO3166

en: print
cs-CZ: tisk

en: access
cs-CZ: přístup

en: preservation
cs-CZ: ochrana

en: replacement
cs-CZ: náhrada

en: accompanying material
cs-CZ: doprovodný materiál

en: libretto
cs-CZ: libreta

en: summary or subtitle
cs-CZ: souhrn nebo titulek

en: sung or spoken text
cs-CZ: zpívaný nebo mluvený text

en: table of contents
cs-CZ: obsah

en: translation
cs-CZ: překlad

en: collection
cs-CZ: sbírka

en: manuscript
cs-CZ: rukopis

en: Set
cs-CZ: Sada

en: Continuing resource
cs-CZ: Pokračující zdroj

en: Series
cs-CZ: Edice

en: Article
cs-CZ: Článek

en: Mixed materials
cs-CZ: Smíšené materiály

en: Computer file
cs-CZ: Počítačový soubor

en: Object
cs-CZ: Objekt

en: Series:
cs-CZ: Edice:

en: Analytics:
cs-CZ: Analytický popis:

en: Show analytics
cs-CZ: Zobrazit analytický popis

en: Volumes:
cs-CZ: Svazky:

en: Show volumes
cs-CZ: Zobrazit svazky

en: Set:
cs-CZ: Sada:

en: Edition:
cs-CZ: Vydání:

en: Description:
cs-CZ: Popis:

en: Content type:
cs-CZ: Typ obsahu:

en: Media type:
cs-CZ: Typ média:

en: Carrier type:
cs-CZ: Typ nosiče:

en: Audience:
cs-CZ: Uživatelské určení:

en: Patent information:
cs-CZ: Patentová informace:

en: Report number:
cs-CZ: Číslo tiskové sestavy:

en: Other title:
cs-CZ: Další název:

en: [Portion of title]
cs-CZ: Část názvu/název části

en: [Parallel title]
cs-CZ: Souběžný název

en: [Distinctive title]
cs-CZ: Rozlišovací název

en: [Other title]
cs-CZ: Další variantní název

en: [Cover title]
cs-CZ: Obálkový název

en: [Added title page title]
cs-CZ: Název na doplňkové titulní stránce

en: [Caption title]
cs-CZ: Hlavičkový název

en: [Running title]
cs-CZ: Živé záhlaví

en: [Spine title]
cs-CZ: Hřbetní název

en: Title translated:
cs-CZ: Překlad názvu:

en: Uniform title:
cs-CZ: Unifikovaný název:

en: Uniform titles:
cs-CZ: Unifikované názvy:

en: Related works:
cs-CZ: Související díla:

en: Contained works:
cs-CZ: Obsahuje díla:

en: Subject(s):
cs-CZ: Předmětová hesla:

en: Genre/Form:
cs-CZ: Žánr/Forma:

en: Additional physical formats:
cs-CZ: Další fyzické formáty:

en: No title
cs-CZ: Bez názvu

en: DDC classification:
cs-CZ: Znak MDT:

en: LOC classification:
cs-CZ: Znak MDT:

en: Other classification:
cs-CZ: Jiná klasifikace:

en: Online resources:
cs-CZ: On-line zdroje:

en: Click here to access online
cs-CZ: Klikněte sem pro on-line přístup

en: Contents:
cs-CZ: Obsahuje:

en: Incomplete contents:
cs-CZ: Neúplný obsah:

en: Partial contents:
cs-CZ: Obsahuje částečně:

en: Awards:
cs-CZ: Ocenění:

en: Production credits:
cs-CZ: Výroba:

en: Action note:
cs-CZ: Poznámka k akci:

en: Dissertation note:
cs-CZ: Poznámka k dizertaci:

en: Subject:
cs-CZ: Téma:

en: Review:
cs-CZ: Recenze:

en: Scope and content:
cs-CZ: Rozsah a obsah:

en: Abstract:
cs-CZ: Abstrakt:

en: Content advice:
cs-CZ: Doporučení k obsahu:

en: Summary:
cs-CZ: Souhrn:

en: Indexes:
cs-CZ: Indexy:

en: Other editions:
cs-CZ: Další vydání:

en: Continues:
cs-CZ: Pokračuje:

en: Continues in part:
cs-CZ: Pokračuje částečně:

en: Supersedes:
cs-CZ: Nahrazuje:

en: Supersedes in part:
cs-CZ: Částečně nahrazuje:

en: Formed by the union: ... and: ...
cs-CZ: Vytvořené spojením: ... a: ...

en: Absorbed:
cs-CZ: Absorbováno:

en: Absorbed in part:
cs-CZ: Absorbováno částečně:

en: Separated from:
cs-CZ: Oddělený od:

en: Continued by:
cs-CZ: Pokračuje jako:

en: Continued in part by:
cs-CZ: Pokračuje částečně jako:

en: Superseded by:
cs-CZ: Nahrazený:

en: Superseded in part by:
cs-CZ: Částečně nahrazený:

en: Absorbed by:
cs-CZ: Absorbováno:

en: Absorbed in part by:
cs-CZ: Absorbováno částečně:

en: Split into .. and ...:
cs-CZ: Rozdělený do .. a ...:

en: Merged with ... to form ...
cs-CZ: Sloučené s ... do ...

en: Changed back to:
cs-CZ: Změněno zpět na:

en: OPAC view:
cs-CZ: Zobrazení v on-line katalogu:

en: Open in new window
cs-CZ: Otevřít v novém okně

en: By:
cs-CZ: Podle:

en: Contributor(s):
cs-CZ: Přispěvatel(é):

en: reformatted digital
cs-CZ: přeformátovaný digitální materiál

en: digitized microfilm
cs-CZ: digitalizovaný mikrofilm

en: digitized other analog
cs-CZ: digitalizovaný analogový záznam

en: braille
cs-CZ: braillovo písmo

en: print
cs-CZ: tisk

en: electronic
cs-CZ: elektronický

en: microfiche
cs-CZ: mikrofiš

en: microfilm
cs-CZ: mikrofilm

en: chip cartridge
cs-CZ: čipová kazeta

en: magnetic disc
cs-CZ: magnetický disk

en: magneto-optical disc
cs-CZ: magneto-optický disk

en: available online
cs-CZ: dostupné on-line

en: tape cartridge
cs-CZ: pásková kartridž

en: tape cassette
cs-CZ: pásková kazeta

en: tape reel
cs-CZ: pásková cívka

en: kit
cs-CZ: sada

en: map
cs-CZ: mapa

en: profile
cs-CZ: profil

en: remote-sensing image
cs-CZ: obraz získaný dálkovým průzkumem

en: section
cs-CZ: oddíl

en: view
cs-CZ: náhled

en: aperture card
cs-CZ: děrný štítek

en: microfiche cassette
cs-CZ: kazeta s mikrofišem

en: microfilm cartridge
cs-CZ: kartridž s mikrofilmem

en: microfilm cassette
cs-CZ: kazeta s mikrofilmem

en: microfilm reel
cs-CZ: cívka s mikrofilmem

en: microopaque
cs-CZ: mikrokarta

en: film cartridge
cs-CZ: filmová kartridž

en: film cassette
cs-CZ: filmová kazeta

en: film reel
cs-CZ: filmová páska

en: collage
cs-CZ: koláž

en: photomechanical print
cs-CZ: fotomechanický tisk

en: photonegative
cs-CZ: fotonegativ

en: photoprint
cs-CZ: fototisk

en: technical drawing
cs-CZ: technický nákres

en: filmslip
cs-CZ: krátký diafilm

en: filmstrip cartridge
cs-CZ: kartridž s filmovým pásem

en: filmstrip roll
cs-CZ: cívka s filmovým pásem

en: other filmstrip type
cs-CZ: jiný druh filmového pásu

en: transparency
cs-CZ: fólie

en: cylinder
cs-CZ: fonografický váleček

en: sound cartridge
cs-CZ: zvuková kartridž

en: sound cassette
cs-CZ: zvuková kazeta

en: sound-tape reel
cs-CZ: zvuková cívka

en: sound-track film
cs-CZ: zvuková vrstva

en: wire recording
cs-CZ: magnetofonová páska

en: combination
cs-CZ: kombinace

en: moon
cs-CZ: Měsíc

en: tactile, with no writing system
cs-CZ: hmatové, bez zápisového systému

en: regular print
cs-CZ: běžný tisk

en: text in looseleaf binder
cs-CZ: text na volných listech v pořadači

en: videocartridge
cs-CZ: videokatridž

en: videocassette
cs-CZ: videokazeta

en: videoreel
cs-CZ: video páska

en: by
cs-CZ: od

note: IMG
en: book
cs-CZ: kniha

note: IMG
en: serial
cs-CZ: periodikum

note: IMG
en: article
cs-CZ: článek

note: IMG
en: mixed materials
cs-CZ: smíšený materiál

note: IMG
en: computer file
cs-CZ: počítačový soubor

note: IMG
en: score
cs-CZ: skóre

note: IMG
en: music
cs-CZ: hudba

en: ; Format:
cs-CZ: ; Formát:

en: ; Type of continuing resource:
cs-CZ: ; Typ pokračujícího zdroje:

en: loose-leaf
cs-CZ: volné listy

en: series
cs-CZ: edice

en: newspaper
cs-CZ: noviny

en: periodical
cs-CZ: periodický

en: ; Nature of contents:
cs-CZ: ; Povaha obsahu:

en: abstract or summary
cs-CZ: abstrakt nebo shrnutí

en: bibliography
cs-CZ: bibliografie

en: catalog
cs-CZ: katalog

en: dictionary
cs-CZ: slovník

en: encyclopedia
cs-CZ: encyklopedie

en: handbook
cs-CZ: příručka

en: legal article
cs-CZ: právní článek

en: discography
cs-CZ: diskografie

en: legislation
cs-CZ: legislativa

en: theses
cs-CZ: závěrečné práce

en: survey of literature
cs-CZ: průzkum literatury

en: review
cs-CZ: recenze

en: programmed text
cs-CZ: učební text

en: filmography
cs-CZ: filmografie

en: directory
cs-CZ: adresář

en: statistics
cs-CZ: statistika

en: legal case and case notes
cs-CZ: právní případ a poznámky k procesu

en: law report or digest
cs-CZ: právní předpisy nebo přehledy

en: treaty
cs-CZ: smlouva

en: conference publication
cs-CZ: konferenční publikace

en: ; Type of computer file:
cs-CZ: ; Typ počítačového souboru:

en: numeric data
cs-CZ: číselné údaje

en: ; Literary form:
cs-CZ: ; Literární forma:

en: Not fiction
cs-CZ: Literatura faktu

en: Fiction
cs-CZ: Beletrie

en: Dramas
cs-CZ: Dramata

en: Essays
cs-CZ: Eseje

en: Novels
cs-CZ: Romány

en: Humor, satires, etc.
cs-CZ: Humor, satira atd.

en: Letters
cs-CZ: Dopisy

en: Short stories
cs-CZ: Povídky

en: Mixed forms
cs-CZ: Smíšené formy

en: Poetry
cs-CZ: Poezie

en: Speeches
cs-CZ: Proslovy

en: biography
cs-CZ: životopis

en: essay
cs-CZ: esej

en: fiction
cs-CZ: beletrie

en: folktale
cs-CZ: lidové vyprávění

en: history
cs-CZ: dějiny

en: humor, satire
cs-CZ: humor, satira

en: memoir
cs-CZ: memoár

en: poetry
cs-CZ: poezie

en: rehearsal
cs-CZ: cvičení

en: reporting
cs-CZ: výstupy

en: sound
cs-CZ: zvuk

en: speech
cs-CZ: řeč

en: ; Type of visual material:
cs-CZ: ; Typ vizuálního materiálu:

en: art original
cs-CZ: původní umělecké dílo

en: art reproduction
cs-CZ: umělecká reprodukce

en: diorama
cs-CZ: dioráma

en: filmstrip
cs-CZ: diafilm, diapás

en: picture
cs-CZ: obrázek

en: graphic
cs-CZ: grafický

en: motion picture
cs-CZ: film

en: chart
cs-CZ: graf

en: flash card
cs-CZ: paměťová karta

en: microscope slide
cs-CZ: mikroskopový snímek

en: realia
cs-CZ: reálie

en: slide
cs-CZ: snímek

en: videorecording
cs-CZ: videozáznam

en: toy
cs-CZ: hračka

en: ; Audience:
cs-CZ: ; Uživatelské určení:

en: General;
cs-CZ: Blíže neurčeno;

en: Suppressed in OPAC
cs-CZ: Skryto v on-line katalogu

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
cs-CZ: Varování: řetězec obsahuje znak, který je mimo rozsah. Nahradit "?".

en: Producer:
cs-CZ: Producent:

en: Publisher:
cs-CZ: Vydavatel:

en: Distributor:
cs-CZ: Dodavatel:

en: Manufacturer:
cs-CZ: Výrobce:

en: Copyright date:
cs-CZ: Datum copyrightu:

en: Language:
cs-CZ: Jazyk:

en: In:
cs-CZ: V:

en: Print Page
cs-CZ: Vytisknout stránku

en: LDR
cs-CZ: LDR (návěští)

en: Book
cs-CZ: Kniha

en: MusicAlbum
cs-CZ: Hudba

en: Product
cs-CZ: Produkt

en: #record
cs-CZ: #záznam

en: Cast:
cs-CZ: Hrají:

en: Audio file
cs-CZ: Zvukový soubor

en: Play this sample
cs-CZ: Přehrát tento vzorek

en: contributors
cs-CZ: přispěvatelé

en: author
cs-CZ: autor

en: contributor
cs-CZ: přispěvatel

en: MusicGroup
cs-CZ: Hudba

en: Person
cs-CZ: Osoba

en: Organization
cs-CZ: Organizace

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
cs-CZ: kazeta s optickým diskem

note: IMG
en: optical disc
cs-CZ: optický disk

note: IMG
en: remote
cs-CZ: vzdálený

note: IMG
en: celestial globe
cs-CZ: hvězdný glóbus

note: IMG
en: earth moon globe
cs-CZ: globus Měsíce

note: IMG
en: planetary or lunar globe
cs-CZ: planetární nebo měsíční glóbus

note: IMG
en: terrestrial globe
cs-CZ: zemský glóbus

note: IMG
en: drawing
cs-CZ: kresba

note: IMG
en: painting
cs-CZ: malba

note: IMG
en: sound disc
cs-CZ: zvukový disk

note: IMG
en: large print
cs-CZ: velkoplošný tisk

note: IMG
en: videodisc
cs-CZ: videodisk

en: Checked out
cs-CZ: Vypůjčeno

en: Withdrawn
cs-CZ: Staženo z oběhu

en: Lost
cs-CZ: Ztraceno

en: Damaged
cs-CZ: Poškozený

en: Pending hold
cs-CZ: Nevyřízená rezervace

en: In transit
cs-CZ: V přesunu

en: On hold
cs-CZ: Rezervováno

en: Availability:
cs-CZ: Dostupnost:

en: No items available.
cs-CZ: Žádné dostupné jednotky.

en: Items available for loan:
cs-CZ: Dostupné k výpůjčce:

en: Items available for reference:
cs-CZ: Dostupné prezenčně:

en: Call number:
cs-CZ: Signatura:
