Koha 23.11.08.001 - en to cs-CZ translation catalogue (1027 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
cs-CZ: Chyba: nepodařilo se načíst dostupnost tohoto ID

en: unknown
cs-CZ: neznámý

en: Not for loan
cs-CZ: Nelze vypůjčit

en: not available
cs-CZ: nedostupný

en: Checked out
cs-CZ: Vypůjčeno

en: Item lost
cs-CZ: Ztraceno

en: Item withdrawn
cs-CZ: Odepsáno

en: Item damaged
cs-CZ: Poškozeno

en: In transit
cs-CZ: V přesunu

en: On hold
cs-CZ: Rezervováno

en: available
cs-CZ: dostupné

en: alto
cs-CZ: alt

en: baritone
cs-CZ: baryton

en: child alto
cs-CZ: dětský alt

en: child soprano
cs-CZ: dětský soprán

en: countertenor
cs-CZ: kontratenor

en: child voice
cs-CZ: dětský hlas

en: man's voice
cs-CZ: mužský hlas

en: mezzo-soprano
cs-CZ: mezzosoprán

en: reciting child's voice
cs-CZ: recitace dětským hlasem

en: reciting voice
cs-CZ: recitace hlasem

en: reciting man's voice
cs-CZ: recitující mužský hlas

en: reciting woman's voice
cs-CZ: recitující ženský hlas

en: soprano
cs-CZ: soprán

en: voice - unspecified
cs-CZ: hlas - blíže neurčený

en: woman's voice
cs-CZ: ženský hlas

en: voice - other
cs-CZ: hlas - ostatní

en: bassoon
cs-CZ: baskřídlovka

en: bagpipe
cs-CZ: dudy

en: clarinet
cs-CZ: klarinet

en: double bassoon
cs-CZ: dvojitý fagot

en: english horn
cs-CZ: anglický roh

en: flute
cs-CZ: flétna

en: oboe d'amore
cs-CZ: hoboj lásky

en: oboe
cs-CZ: hoboj

en: oboe da caccia
cs-CZ: lovecký hoboj

en: saxophone
cs-CZ: saxofon

en: woodwind - unspecified
cs-CZ: dechové nástroje - blíže neurčené

en: woodwind - other
cs-CZ: dechové nástroje - ostatní

en: bugle
cs-CZ: trubka

en: cow horn
cs-CZ: kravský roh

en: horn
cs-CZ: roh

en: serpent
cs-CZ: hadí

en: lira da braccio
cs-CZ: ramenní lyra

en: Irish harp
cs-CZ: Irská harfa

en: multimedial device
cs-CZ: multimediální zařízení

en: oscillator
cs-CZ: oscillátor

en: synthesizer
cs-CZ: syntezátor

en: tape
cs-CZ: páska

en: electronic - non specified
cs-CZ: elektronický - nespecifikovaný

en: electronic - other
cs-CZ: elektronický - ostatní

en: barrel organ
cs-CZ: soudkové varhany

en: musical bow
cs-CZ: hudební smyčec

en: musical box
cs-CZ: hudební box

en: glass trumpet
cs-CZ: skleněná trumpeta

en: harmonica
cs-CZ: harmonika

en: jew's harp
cs-CZ: židovská harfa

en: tuning-fork
cs-CZ: vidlice pro ladění

en: instrument - non specified
cs-CZ: nástroj - nespecifikovaný

en: instrument or voice - non specified
cs-CZ: nástroj nebo hlas - nespecifikováno

en: wind instrument
cs-CZ: dechový nástroj

en: whistle
cs-CZ: píšťalka

en: other
cs-CZ: ostatní

en: children's choir
cs-CZ: dětský sbor

en: men's choir
cs-CZ: mužský sbor

en: mixed choir
cs-CZ: smíšený sbor

en: reciting choir
cs-CZ: recitační sbor

en: choir - unspecified
cs-CZ: sbor - nespecifikovaný

en: vocal ensemble
cs-CZ: vokální soubor

en: women's choir
cs-CZ: ženský sbor

en: choir - other
cs-CZ: sbor - ostatní

en: band
cs-CZ: skupina

en: brass band
cs-CZ: dechový orchestr

en: chamber orchestra
cs-CZ: komorní orchestr

en: dance orchestra
cs-CZ: taneční orchestr

en: full orchestra
cs-CZ: kompletní orchestr

en: instrumental ensemble
cs-CZ: instrumentální soubor

en: vocal and instrumental ensemble
cs-CZ: vokální a instrumentální soubor

en: jazz band
cs-CZ: jazzová skupina

en: percussion orchestra
cs-CZ: orchestr bicích nástrojů

en: ragtime band
cs-CZ: ragtimová skupina

en: string orchestra
cs-CZ: smyčcový orchestr

en: wind orchestra
cs-CZ: dechový orchestr

en: live electronic conductor
cs-CZ: živý elektronický dirigent

en: choir conductor, chorus master
cs-CZ: dirigent sboru, sbormistr

en: conductor
cs-CZ: dirigent

en: light conductor
cs-CZ: světelný vodič

en: acrobat
cs-CZ: akrobat

en: child actor
cs-CZ: dětský herec

en: silent actor
cs-CZ: tichý herec

en: actor
cs-CZ: herec

en: actress
cs-CZ: herečka

en: dancer
cs-CZ: tanečník

en: light engineer
cs-CZ: světelný inženýr

en: sound engineer
cs-CZ: zvukový inženýr

en: juggler
cs-CZ: žonglér

en: mime
cs-CZ: mim

en: performer - other
cs-CZ: výkonný umělec - ostatní

[ctx: tessitura]
en: baritone
cs-CZ: baryton

[ctx: tessitura]
en: contrabass
cs-CZ: kontrabas

[ctx: tessitura]
en: prepared
cs-CZ: připraveno

[ctx: music]
en: one hand
cs-CZ: jednou rukou

[ctx: music]
en: two players on one instrument
cs-CZ: dva hráči na jeden nástroj

[ctx: music]
en: three hands
cs-CZ: tři ruce

[ctx: music]
en: four hands
cs-CZ: čtyři ruce

[ctx: music]
en: six hands
cs-CZ: šest rukou

[ctx: music]
en: eight hands
cs-CZ: osm rukou

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
cs-CZ: Nástroj, na který se hraje nestandardně

[ctx: music]
en: non standard string number
cs-CZ: nestandardní číslo řetězce

en: electric
cs-CZ: elektrický

en: electronic
cs-CZ: elektronický

en: amplified
cs-CZ: zesílený

en: recorded
cs-CZ: zaznamenáno

en: antiquity
cs-CZ: starověk

en: ethnic, traditional
cs-CZ: etnický, tradiční

en: ad libitum
cs-CZ: ad libitum (libovolně)

en: may take place of the preceding code / alternative
cs-CZ: může nahradit předchozí kód / alternativní

en: used by the same player as the preceding code
cs-CZ: používá stejný hráč jako předchozí kód

en: Basket ID (internal)
cs-CZ: ID košíku (interní)

en: Biblio number (internal)
cs-CZ: Číslo katalogizačního záznamu (interní)

en: Fund ID (internal)
cs-CZ: ID fondu (interní)

en: Not used (deprecated)
cs-CZ: Nepoužívá se (zastaralé)

en: Cancellation reason
cs-CZ: Důvod zrušení

en: Currency
cs-CZ: Měna

en: Discount
cs-CZ: Sleva

en: Budgeted cost, tax excl.
cs-CZ: Rozpočtové náklady bez daně

en: Budgeted cost, tax incl.
cs-CZ: Rozpočtové náklady včetně daně

en: Budgeted cost
cs-CZ: Rozpočtové náklady

en: Creation date
cs-CZ: Datum vytvoření

en: Estimated delivery date
cs-CZ: Předpokládané datum dodání

en: Line item ID (EDIFACT)
cs-CZ: ID položky (EDIFACT)

en: Vendor price
cs-CZ: Cena dodavatele

en: Internal note
cs-CZ: Interní poznámka

en: Vendor note
cs-CZ: Poznámka dodavatele

en: Quantity received
cs-CZ: Přijaté množství

en: Replacement price
cs-CZ: Cena náhrady

en: Retail price, tax excl.
cs-CZ: Prodejní cena bez daně

en: Retail price, tax incl.
cs-CZ: Prodejní cena včetně daně

en: Not used
cs-CZ: Nepoužívá se

en: Statistic 1
cs-CZ: Statistika 1

en: Statistic 2
cs-CZ: Statistika 2

en: Vendor reference number (EDIFACT)
cs-CZ: Referenční číslo prodejce (EDIFACT)

en: Vendor reference qualifier (EDIFACT)
cs-CZ: Referenční znak dodavatele (EDIFACT)

en: Vendor report (EDIFACT)
cs-CZ: Výstup dodavatele (EDIFACT)

en: Tax rate backup (deprecated)
cs-CZ: Záloha daňové sazby (zastaralé)

en: Tax rate on order
cs-CZ: Sazba daně objednávky

en: Tax rate on receive
cs-CZ: Sazba daně při příjmu

en: Tax amount on order
cs-CZ: Výše daně objednávky

en: Tax amount on receive
cs-CZ: Výše daně při příjmu

en: Timestamp
cs-CZ: Časová značka

en: Uncertain price
cs-CZ: Nejistá cena

en: Actual cost, tax excl.
cs-CZ: Skutečné náklady bez daně

en: Actual cost, tax incl.
cs-CZ: Skutečné náklady včetně daně

en: Actual cost
cs-CZ: Skutečná cena

en: Address
cs-CZ: Adresa

en: Address 2
cs-CZ: Adresa 2

en: Alternate contact: Address
cs-CZ: Alternativní kontakt: Adresa

en: Alternate contact: Address 2
cs-CZ: Alternativní kontakt: Adresa 2

en: Alternate contact: City
cs-CZ: Alternativní kontakt: Město

en: Alternate contact: Country
cs-CZ: Alternativní kontakt: Země

en: Alternate contact: First name
cs-CZ: Alternativní kontakt: Křestní jméno

en: Alternate contact: Phone
cs-CZ: Alternativní kontakt: Telefon

en: Alternate contact: State
cs-CZ: Alternativní kontakt: Stát

en: Alternate contact: Surname
cs-CZ: Alternativní kontakt: Příjmení

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
cs-CZ: Alternativní kontakt: PSČ

en: Data anonymization flag
cs-CZ: Označení anonymizace dat

en: Authentication method
cs-CZ: Způsob ověření

en: Allow auto-renewals
cs-CZ: Povolit automatické prodlužování

en: Alternate address: Address
cs-CZ: Alternativní adresa: Adresa

en: Alternate address: Address 2
cs-CZ: Alternativní adresa: Adresa 2

en: Alternate address: City
cs-CZ: Alternativní adresa: Město

en: Alternate address: Country
cs-CZ: Alternativní adresa: Země

en: Alternate address: Email
cs-CZ: Alternativní adresa: Email

en: Alternate address: Phone
cs-CZ: Alternativní adresa: Telefon

en: Alternate address: State
cs-CZ: Alternativní adresa: Stát

en: Alternate address: Street number
cs-CZ: Alternativní adresa: Číslo ulice

en: Alternate address: Street type
cs-CZ: Alternativní adresa: Typ ulice

en: Alternate address: ZIP/Postal code
cs-CZ: Alternativní adresa: PSČ

en: Circulation note
cs-CZ: Poznámka pro oběh

en: Borrower number
cs-CZ: Číslo čtenáře

en: Home library
cs-CZ: Domovská knihovna

en: Card number
cs-CZ: Číslo průkazky

en: Patron category
cs-CZ: Kategorie uživatelů

en: Check for previous checkouts
cs-CZ: Zkontrolovat předchozí výpůjčky

en: City
cs-CZ: Město

en: Alternate contact: Note
cs-CZ: Alternativní kontakt: Poznámka

en: Alternate contact: Title
cs-CZ: Alternativní kontakt: Titul

en: Country
cs-CZ: Země

en: Account renewal date
cs-CZ: Datum prodloužení registrace

en: Registration date
cs-CZ: Datum registrace

en: Expiry date
cs-CZ: Konec platnosti registrace

en: Date of birth
cs-CZ: Datum narození

en: Restricted [until] flag
cs-CZ: Omezeno [do]

en: Comment
cs-CZ: Text komentáře

en: Primary email
cs-CZ: Primární email

en: Secondary email
cs-CZ: Sekundární e-mail:

en: First name
cs-CZ: Jméno

en: System permissions
cs-CZ: Systémová oprávnění

en: Gone no address flag
cs-CZ: Zkontrolovat adresu

en: Initials
cs-CZ: Iniciály

en: Preferred language for notices
cs-CZ: Preferovaný jazyk pro oznámení

en: Last activity date
cs-CZ: Datum poslední aktivity

en: Lost card flag
cs-CZ: Příznak ztraceného průkazu

en: Middle name
cs-CZ: Prostřední jméno

en: Other phone
cs-CZ: Další telefon

en: OPAC note
cs-CZ: Poznámka pro on-line katalog

en: Other name
cs-CZ: Jiné jméno

en: Overdrive auth token
cs-CZ: Autorizační token Overdrive

en: Password expiration date
cs-CZ: Datum konce platnosti hesla

en: Password
cs-CZ: Heslo

en: Primary phone
cs-CZ: Primární telefonní číslo

en: Secondary phone
cs-CZ: Sekundární telefon

en: Show checkouts to guarantor
cs-CZ: Zobrazit výpůjčky ručiteli

en: Show fines to guarantor
cs-CZ: Zobrazit poplatky ručiteli

en: Privacy settings
cs-CZ: Natavení soukromí

en: Pronouns
cs-CZ: Zájmena

en: Protected
cs-CZ: Chráněné

en: Relationship
cs-CZ: Vztah

en: Secret (2FA)
cs-CZ: Tajemství (2FA)

en: Gender
cs-CZ: Pohlaví

en: Mobile phone number
cs-CZ: Telefonní číslo

en: Sort 1
cs-CZ: Řazení 1

en: Sort 2
cs-CZ: Řazení 2

en: State
cs-CZ: Stav

en: Street number
cs-CZ: Číslo ulice

en: Street type
cs-CZ: Typ ulice

en: Surname
cs-CZ: Příjmení

en: Salutation
cs-CZ: Oslovení

en: Username
cs-CZ: Uživatelské jméno

en: ZIP/Postal code
cs-CZ: PSČ

en: Barcode
cs-CZ: Čárový kód

en: Source of acquisition
cs-CZ: Zdroj získání

en: Collection
cs-CZ: Sbírka

en: Koha normalized classification for sorting
cs-CZ: Normalizovaná klasifikace pro řazení Koha

en: Copy number
cs-CZ: Číslo kopie

en: Damaged status
cs-CZ: Stav poškození

en: Damaged on
cs-CZ: Poškozeno

en: Date acquired
cs-CZ: Datum zapsání

en: Date last checked out
cs-CZ: Datum posledního vypůjčení

en: Date last seen
cs-CZ: Datum poslední evidence

en: Serial enumeraton/chronology
cs-CZ: Sériové číslování/chronologie

en: Exclude from local holds priority
cs-CZ: Neuplatňovat místní prioritu rezervací

en: Current library
cs-CZ: Aktuální knihovna

en: Permanent library
cs-CZ: Permanentní knihovna

en: Total checkouts
cs-CZ: Celkem výpůjček

en: Call number
cs-CZ: Signatura

en: Lost status
cs-CZ: Stav ztráty

en: Lost on
cs-CZ: Ztraceno dne

en: Public note
cs-CZ: Veřejná poznámka

en: Shelving location
cs-CZ: Část fondu

en: Materials specified
cs-CZ: Přílohy

en: Additional subfields (XML)
cs-CZ: Další podpole (XML)

en: Due date
cs-CZ: Půjčeno do

en: Permanent shelving location
cs-CZ: Trvalé umístění na regále

en: Price
cs-CZ: Cena

en: Total renewals
cs-CZ: Prodloužení celkem

en: Price effective from
cs-CZ: Cena effektivně od

en: Total holds
cs-CZ: Celkem rezervací

en: Use restrictions
cs-CZ: použít omezení

en: Shelving control number
cs-CZ: Kontrolní číslo řazení

en: Inventory number
cs-CZ: Přírůstkové číslo

en: Modification date
cs-CZ: Datum změny

en: Withdrawn status
cs-CZ: Stav zrušení

en: Withdrawn on
cs-CZ: Zrušeno dne

en: Abstract
cs-CZ: Abstrakt

en: Author
cs-CZ: Autor

en: Framework code
cs-CZ: Kód šablony

en: Medium
cs-CZ: Médium

en: Notes
cs-CZ: Poznámky

en: Is a serial?
cs-CZ: Jde o periodikum?

en: Series title
cs-CZ: Název periodika

en: Remainder of title
cs-CZ: Zbývající část názvu

en: Title
cs-CZ: Název

en: Uniform title
cs-CZ: Unifikovaný název

en: Age restriction
cs-CZ: Věkové omezení

en: Biblio-level item type
cs-CZ: Výchozí typ jednotky pro bibliografický záznam

en: Number
cs-CZ: Číslo

en: Number of pages
cs-CZ: Počet stránek

en: Place of publication
cs-CZ: Místo vydání

en: Publication date
cs-CZ: Datum zveřejnění

en: Publisher
cs-CZ: Vydavatel

en: Size
cs-CZ: Velikost

en: Volume number
cs-CZ: Číslo svazku

en: Volume date
cs-CZ: Datum svazku

en: Volume information
cs-CZ: Informace o svazku

en: Library
cs-CZ: Knihovna

en: Statistics date and time
cs-CZ: Statistika data a času

en: Item number
cs-CZ: Číslo dokumentu

en: SIP mode
cs-CZ: SIP mód

en: Value
cs-CZ: Hodnota

en: End date
cs-CZ: Do dne

en: Location
cs-CZ: Umístění

en: Periodicity
cs-CZ: Periodicita

en: Start date
cs-CZ: Počáteční datum

en: Default
cs-CZ: Výchozí

en: vocal a cappella music
cs-CZ: vokální hudba a capella

en: instrumental music
cs-CZ: instrumentální hudba

en: vocal and instrumental music
cs-CZ: vokální a instrumentální hudba

en: electroacoustic music
cs-CZ: elektroakustická hudba

en: Voices
cs-CZ: Hlasy

en: Woodwinds
cs-CZ: Dechové nástroje

en: Brass instruments
cs-CZ: Dechové nástroje

en: Strings, bowed
cs-CZ: Smyčce, smyčcové nástroje

en: Strings, plucked
cs-CZ: Struny, drnkané

en: Keyboard
cs-CZ: Klávesy

en: Percussion
cs-CZ: Bicí nástroje

en: Conductors
cs-CZ: Dirigenti

en: Choruses
cs-CZ: Chorály

en: performers total
cs-CZ: účinkujících celkem

en: Afghanistan
cs-CZ: Afghánistán

en: Albania
cs-CZ: Albánie

en: Algeria
cs-CZ: Alžírsko

en: Andorra
cs-CZ: Andora

en: Antigua & Deps
cs-CZ: Antigua a Barbuda

en: Armenia
cs-CZ: Arménie

en: Australia
cs-CZ: Austrálie

en: Austria
cs-CZ: Rakousko

en: Azerbaijan
cs-CZ: Ázerbájdžán

en: Bahamas
cs-CZ: Bahamy

en: Bangladesh
cs-CZ: Bangladéš

en: Belarus
cs-CZ: Bělorusko

en: Belgium
cs-CZ: Belgie

en: Bhutan
cs-CZ: Bhútán

en: Bolivia
cs-CZ: Bolívie

en: Bosnia Herz.
cs-CZ: Bosna a Hercegovina

en: Brazil
cs-CZ: Brazílie

en: Brunei
cs-CZ: Brunej

en: Bulgaria
cs-CZ: Bulharsko

en: Cambodia
cs-CZ: Kambodža

en: Cameroon
cs-CZ: Kamerun

en: Canada
cs-CZ: Kanada

en: Cape Verde
cs-CZ: Kapverdské ostrovy

en: Centr. Afr. Rep
cs-CZ: Středoafrická republika

en: Chad
cs-CZ: Čad

en: China
cs-CZ: Čína

en: Colombia
cs-CZ: Kolumbie

en: Comoros
cs-CZ: Komorské ostrovy

en: Congo
cs-CZ: Kongo

en: Costa Rica
cs-CZ: Kostarika

en: Croatia
cs-CZ: Chorvatsko

en: Cuba
cs-CZ: Kuba

en: Cyprus
cs-CZ: Kypr

en: Czech Republic
cs-CZ: Česká republika

en: Denmark
cs-CZ: Dánsko

en: Djibouti
cs-CZ: Džibutsko

en: Dominica
cs-CZ: Dominika

en: Dominican Rep.
cs-CZ: Dominikánská republika

en: East Timor
cs-CZ: Východní Timor

en: Ecuador
cs-CZ: Ekvádor

en: El Salvador
cs-CZ: Salvador

en: Equator. Guinea
cs-CZ: Rovníková Guinea

en: Estonia
cs-CZ: Estonsko

en: Ethiopia
cs-CZ: Etiopie

en: Fiji
cs-CZ: Fidži

en: Finland
cs-CZ: Finsko

en: Gambia
cs-CZ: Gambie

en: Georgia
cs-CZ: Gruzie

en: Germany
cs-CZ: Německo

en: Greece
cs-CZ: Řecko

en: Hungary
cs-CZ: Maďarsko

en: Iceland
cs-CZ: Island

en: India
cs-CZ: Indie

en: Indonesia
cs-CZ: Indonésie

en: Iran
cs-CZ: Írán

en: Iraq
cs-CZ: Irák

en: Ireland
cs-CZ: Irsko

en: Israel
cs-CZ: Izrael

en: Italy
cs-CZ: Itálie

en: Ivory Coast
cs-CZ: Pobřeží slonoviny

en: Jamaica
cs-CZ: Jamajka

en: Japan
cs-CZ: Japonsko

en: Jordan
cs-CZ: Jordánsko

en: Kazakhstan
cs-CZ: Kazachstán

en: Kenya
cs-CZ: Keňa

en: Korea North
cs-CZ: Severní Korea

en: Korea South
cs-CZ: Jižní Korea

en: Kuwait
cs-CZ: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
cs-CZ: Kyrgyzstán

en: Latvia
cs-CZ: Lotyšsko

en: Lebanon
cs-CZ: Libanon

en: Liberia
cs-CZ: Libérie

en: Libya
cs-CZ: Libye

en: Liechtenstein
cs-CZ: Lichtenštejnsko

en: Lithuania
cs-CZ: Litva

en: Luxembourg
cs-CZ: Lucembursko

en: Macedonia
cs-CZ: Makedonie

en: Madagascar
cs-CZ: Madagaskar

en: Malaysia
cs-CZ: Malajsie

en: Maldives
cs-CZ: Maledivy

en: Marshall Isl.
cs-CZ: Marshallovy ostrovy

en: Mauritania
cs-CZ: Mauritánie

en: Mauritius
cs-CZ: Mauricius

en: Mexico
cs-CZ: Mexiko

en: Micronesia
cs-CZ: Mikronésie

en: Moldova
cs-CZ: Moldavsko

en: Monaco
cs-CZ: Monako

en: Mongolia
cs-CZ: Mongolsko

en: Montenegro
cs-CZ: Černá Hora

en: Morocco
cs-CZ: Maroko

en: Mozambique
cs-CZ: Mosambik

en: Namibia
cs-CZ: Namibie

en: Nepal
cs-CZ: Nepál

en: Netherlands
cs-CZ: Nizozemsko

en: New Zealand
cs-CZ: Nový Zéland

en: Nicaragua
cs-CZ: Nikaragua

en: Nigeria
cs-CZ: Nigérie

en: Norway
cs-CZ: Norsko

en: Oman
cs-CZ: Omán

en: Pakistan
cs-CZ: Pákistán

en: Palau
cs-CZ: Republika Palau

en: Papua N. Guinea
cs-CZ: Papua Nová Guinea

en: Philippines
cs-CZ: Filipíny

en: Poland
cs-CZ: Polsko

en: Portugal
cs-CZ: Portugalsko

en: Qatar
cs-CZ: Katar

en: Romania
cs-CZ: Rumunsko

en: Russian Fed.
cs-CZ: Ruská federace

en: St Kitts & Nev.
cs-CZ: Svatý Kryštof a Nevis

en: St Lucia
cs-CZ: Svatá Lucie

en: Saint Vincent
cs-CZ: Svatý Vincent

en: Sao Tome
cs-CZ: Svatý Tomáš

en: Saudi Arabia
cs-CZ: Saúdská Arábie

en: Serbia
cs-CZ: Srbsko

en: Seychelles
cs-CZ: Seychely

en: Singapore
cs-CZ: Singapur

en: Slovakia
cs-CZ: Slovensko

en: Slovenia
cs-CZ: Slovinsko

en: Solomon Islands
cs-CZ: Šalamounovy ostrovy

en: Somalia
cs-CZ: Somálsko

en: South Africa
cs-CZ: Jihoafrická republika

en: Spain
cs-CZ: Španělsko

en: Sri Lanka
cs-CZ: Srí Lanka

en: Sudan
cs-CZ: Súdán

en: Swaziland
cs-CZ: Svazijsko

en: Sweden
cs-CZ: Švédsko

en: Switzerland
cs-CZ: Švýcarsko

en: Syria
cs-CZ: Sýrie

en: Taiwan
cs-CZ: Tchaj-wan

en: Tajikistan
cs-CZ: Tádžikistán

en: Tanzania
cs-CZ: Tanzanie

en: Thailand
cs-CZ: Thajsko

en: Trinidad & Tob.
cs-CZ: Trinidad a Tobiáš

en: Tunisia
cs-CZ: Tunisko

en: Turkey
cs-CZ: Turecko

en: Turkmenistan
cs-CZ: Turkmenistán

en: Ukraine
cs-CZ: Ukrajina

en: UAE
cs-CZ: Spojené Arabské Emiráty

en: United Kingdom
cs-CZ: Spojené království

en: Uzbekistan
cs-CZ: Uzbekistán

en: Vatican City
cs-CZ: Vatikán

en: Yemen
cs-CZ: Jemen

en: Zambia
cs-CZ: Zambie

en: Billing place
cs-CZ: Účtovací místo

en: Delivery place
cs-CZ: Místo dodání

en: Basket billing place
cs-CZ: Místo vyúčtování košíku

en: Basket delivery place
cs-CZ: Místo doručení košíku

en: Basket group billing place
cs-CZ: Místo vyúčtování skupiny košů

en: Basket group delivery place
cs-CZ: Místo dodání skupiny košů

en: Estimated cost tax excluded
cs-CZ: Odhadované náklady bez daně

en: Estimated cost tax included
cs-CZ: Odhadované náklady včetně daně

en: Vendor physical address
cs-CZ: Adresa prodejce

en: BASKET
cs-CZ: KOŠÍK

en: CLAIMED DATE
cs-CZ: REKLAMOVÁNO DNE

en: CLAIMS COUNT
cs-CZ: POČET REKLAMCÍ

en: ESTIMATED DELIVERY DATE
cs-CZ: ODHADOVANÉ DATUM DODÁNÍ

en: INFORMATION
cs-CZ: INFORMACE

en: INTERNAL NOTE
cs-CZ: VNITŘNÍ POZNÁMKA

en: ORDER DATE
cs-CZ: DATUM OBJEDNÁVKY

en: TOTAL COST
cs-CZ: CELKOVÁ CENA

en: VENDOR
cs-CZ: DODAVATEL

en: VENDOR NOTE
cs-CZ: POZNÁMKA DODAVATELE

en: Checkouts
cs-CZ: Výpůjčky

en: Updated
cs-CZ: Aktualizovaný

en: Basket num
cs-CZ: Číslo košíku

en: Biblio number
cs-CZ: Číslo katalogizačního záznamu

en: Fund
cs-CZ: Fond

en: Item is checked out
cs-CZ: Jednotka je vypůjčená

en: Item does not belong to your library
cs-CZ: Jednotka nepatří do vaší knihovny

en: Item has a waiting hold
cs-CZ: Na jednotku je vytvořena čekající rezervace

en: Item has linked analytics
cs-CZ: K jednotce je připojený analytický popis

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
cs-CZ: Poslední jednotka bibliografického záznamu s rezervací na titul

en: Unknown reason
cs-CZ: Neznámý důvod

en: Mana Knowledge Base reports search
cs-CZ: Vyhledávání výstupů ve znalostní bázi Mana

en: Reports
cs-CZ: Výstupy

en: ({age} year) | ({age} years)
cs-CZ[0]: ({age} rok)
cs-CZ[1]: ({age} roky)
cs-CZ[2]: ({age} roků)

en: Check out
cs-CZ: Půjčování

en: Standard
cs-CZ: Standardní

en: All emails
cs-CZ: Všechny e-maily

en: Gone no address
cs-CZ: Nezanechal adresu

en: Guarantor surname
cs-CZ: Příjmení ručitele

en: Guarantor firstname
cs-CZ: Jméno ručitele

en: Guarantor title
cs-CZ: Titul ručitele

en: Guarantor ID
cs-CZ: ID ručitele

en: SMS alert number
cs-CZ: SMS číslo

en: Check previous checkout
cs-CZ: Kontrola předchozích výpůjček

en: Hide SQL code
cs-CZ: Skrýt SQL kód

en: Manual
cs-CZ: Ruční

en: Suspension
cs-CZ: Pozastavení

en: Discharge
cs-CZ: Uzavření konta

en: Plugins
cs-CZ: Zásuvné moduly

en: Tools
cs-CZ: Nástroje

en: Administration
cs-CZ: Administrace

en: About Koha
cs-CZ: O systému Koha

en: Add order
cs-CZ: Přidat objednávku

en: Batch {batch_id}
cs-CZ: Dávka {batch_id}

en: Basket {basketname} ({basketnumber}) for {vendor}
cs-CZ: Košík {basketname} ({basketnumber}) pro {vendor}

[ctx: basket created by]
en: Created by:
cs-CZ: Vytvořil:

[ctx: noun]
en: Order
cs-CZ: Objednávka

en: Edit basket '{basketname}'
cs-CZ: Upravit košík '{basketname}'

en: Add basket to {vendor}
cs-CZ: Přiřadit košík k {vendor}

en: basket | baskets
cs-CZ[0]: košík
cs-CZ[1]: košíky
cs-CZ[2]: košíků

en: subscription | subscriptions
cs-CZ[0]: předplatné
cs-CZ[1]: předplatná
cs-CZ[2]: předplatných

[ctx: basket created by]
en: Created by
cs-CZ: Vytvořil

en: Basket {basketnumber}
cs-CZ: Košík {basketnumber}

en: Duplicate existing orders
cs-CZ: Duplikování stávajících objednávek

en: EDIFACT message display
cs-CZ: Zobrazení zprávy EDIFACT

en: Search results
cs-CZ: Výsledky hledání

en: Files
cs-CZ: Soubory

en: Invoice
cs-CZ: Faktura

en: Invoices
cs-CZ: Faktury

en: Change estimated delivery date
cs-CZ: Změna odhadovaného data dodání

en: Change order vendor note
cs-CZ: Změna poznámky u dodavatele

en: New order
cs-CZ: Nová objednávka

en: Duplicate warning
cs-CZ: Upozornění na duplicitu

en: Add order from a subscription
cs-CZ: Přidat objednávku z předplatného

[ctx: verb]
en: Order
cs-CZ: Objednávka

en: Add order from a suggestion
cs-CZ: Přidat objednávku z návrhu

en: Order details
cs-CZ: Podrobnosti o objednávce

en: Spent
cs-CZ: Vyčerpáno

en: Orders with uncertain prices
cs-CZ: Objednávky s nejistou cenou

en: Order from external source
cs-CZ: Objednávka z externího zdroje

en: Modify field '{field_name}'
cs-CZ: Upravit pole '{field_name}'

en: New field
cs-CZ: Nové pole

en: Table '{table_name}'
cs-CZ: Tabulka '{table_name}'

en: New field for table '{table_name}'
cs-CZ: Nové pole pro tabulku '{table_name}'

en: Advanced editor shortcuts
cs-CZ: Klávesové zkratky pokročilého editoru

en: New budget
cs-CZ: Nový rozpočet

en: Duplicate budget
cs-CZ: Duplikovat rozpočet

en: Cannot delete budget '{budget_period_description}'
cs-CZ: Nelze odstranit rozpočet '{budget_period_description}'

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'
cs-CZ: Potvrzení zrušení rozpočtu '{budget_period_description}'

en: Close budget '{budget_period_description}'
cs-CZ: Uzavření rozpočtu '{budget_period_description}'

en: Budget '{budget_period_description}' closed
cs-CZ: Rozpočet '{budget_period_description}' uzavřen

en: Budgets
cs-CZ: Rozpočty

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'?
cs-CZ: Potvrzení zrušení rozpočtu '{budget_period_description}'?

en: Modify fund '{fund_name}'
cs-CZ: Upravit fond '{fund_name}'

en: Modify fund
cs-CZ: Upravit fond

en: Add fund to '{fund_parent}'
cs-CZ: Přidat fond do '{fund_parent}'

en: New fund
cs-CZ: Nový fond

en: Funds for budget '{budget}'
cs-CZ: Fondy pro rozpočet '{budget}'

en: Funds
cs-CZ: Fondy

en: Confirm deletion of fund '{fund}'
cs-CZ: Potvrzení vymazání fondu '{fund}'

en: Funds for '{budget}'
cs-CZ: Fondy pro '{budget}'

en: Modify fund '{fund_name}' for budget '{budget}'
cs-CZ: Upravit fond '{fund_name}' for budget '{budget}'

en: Confirm deletion of fund '{fund}'?
cs-CZ: Potvrdit vymazání fondu '{fund}'?

en: Modify contract {contractname}
cs-CZ: Úprava smlouvy {contractname}

en: New contract
cs-CZ: Nová smlouva

en: Contracts of {vendor}
cs-CZ: Smlouvy s {vendor}

en: Data recorded
cs-CZ: Údaje zaznamenány

en: Confirm deletion of contract '{contractnumber}'
cs-CZ: Potvrzení výmazu smlouvy '{contractnumber}'

en: Contract deleted
cs-CZ: Smlouva odstraněna

en: Contracts
cs-CZ: Smlouvy

[ctx: Budget planning]
en: by months
cs-CZ: podle měsíce

[ctx: Budget planning]
en: by item types
cs-CZ: podle typu jednotky

[ctx: Budget planning]
en: by libraries
cs-CZ: podle knihoven

[ctx: Budget planning]
en: by {type}
cs-CZ: podle  {type}

en: Audio alerts
cs-CZ: Zvuková upozornění

en: Edit subfields constraints
cs-CZ: Upravit omezení podpolí

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'
cs-CZ: Potvrzení vymazání podpole '{subfield}'

en: Tag {tag}
cs-CZ: Podpole {tag}

en: '{authtypecode}' framework
cs-CZ: '{authtypecode}' šablona

en: Default framework
cs-CZ: Výchozí šablona

en: Authority types
cs-CZ: Typy autorit

en: Confirm deletion of subfield '{tagsubfield}'
cs-CZ: Potvrzení vymazání podpole '{tagsubfield}'

en: Modify tag '{searchfield}'
cs-CZ: Úprava podpole '{searchfield}'

en: New tag
cs-CZ: Nové pole

en: Confirm deletion of tag '{searchfield}'
cs-CZ: Potvrzení odstranění podpole '{searchfield}'

en: {authtypecode} framework
cs-CZ: {authtypecode} šablona

en: Authority MARC framework for '{authtypecode}'
cs-CZ: MARC šablona autority pro '{authtypecode}'

en: Default authority MARC framework
cs-CZ: Výchozí MARC šablona autority

en: Modify authorized value
cs-CZ: Upravit ověřenou hodnotu

en: New authorized value
cs-CZ: Nově ověřená hodnota

en: Authorized values for category {category_name}
cs-CZ: Autorizované hodnoty pro kategorii {category_name}

en: New category
cs-CZ: Nová kategorie

en: Authorized values
cs-CZ: Ověřené hodnoty

en: Modify authority type '{authority_type_code}'
cs-CZ: Upravit autoritu '{authority_type_code}'

en: Modify default authority type
cs-CZ: Úprava výchozího typu autorit

en: New authority type
cs-CZ: Nový typ autority

en: Authority type cannot be deleted
cs-CZ: Typ autority nelze odstranit

en: Confirm deletion of authority type '{authority_type_code}'
cs-CZ: Potvrzení odstranění typu autority '{authority_type_code}'

en: This authority type is used {count} time. | This authority type is used {count} times.
cs-CZ[0]: Tato autorita je použita {count} krát.
cs-CZ[1]: Tato autorita je použita {count} krát.
cs-CZ[2]: Tato autorita je použita {count} krát.

en: Details of job #{job_id}
cs-CZ: Podrobnosti úlohy #{job_id}

en: Jobs
cs-CZ: Úlohy

en: Modify framework '{framework}' ({frameworkcode})
cs-CZ: Úprava šablony '{framework}' ({frameworkcode})

en: New framework
cs-CZ: Nová šablona

en: Framework cannot be deleted
cs-CZ: Šablona nemůže bát odtraněna

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})
cs-CZ: Potvrdit smazání šablony '{framework}' ({frameworkcode})

en: MARC bibliographic frameworks
cs-CZ: Katalogizační šablony MARC

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})?
cs-CZ: Potvrdit odstranění šablony '{framework}' ({frameworkcode})?

en: Library transfer limits for {library_name} ({library_code})
cs-CZ: Omezení přesunů mezi knihovnami pro {library_name} ({library_code})

en: Modify library '{library}'
cs-CZ: Úprava knihovny '{library}'

en: New library
cs-CZ: Nová knihovna

en: Confirm deletion of library '{library}'
cs-CZ: Potvrzení odstranění knihovny '{library}'

en: Libraries
cs-CZ: Knihovny

en: Modify cash register '{cash_register}'
cs-CZ: Upravit pokladnu '{cash_register}'

en: New cash register
cs-CZ: Nová hotovostní pokladna

en: Confirm deletion of cash register '{cash_register}'
cs-CZ: Potvrzení odstranění pokladny '{cash_register}'

en: Cash registers
cs-CZ: Pokladny

en: Modify category '{categorycode}'
cs-CZ: Úprava kategorie '{categorycode}'

en: Cannot delete category '{categorycode}'
cs-CZ: Nelze odstranit kategorii '{categorycode}'

en: Confirm deletion of category '{categorycode}'
cs-CZ: Potvrzení odstranění kategorie '{categorycode}'

en: Patron categories
cs-CZ: Kategorie uživatelů

en: MARC bibliographic framework test
cs-CZ: Ověření katalogizačních šablon MARC

en: Modify city '{city}'
cs-CZ: Úprava města '{city}'

en: New city
cs-CZ: Nové město

en: Confirm deletion of city '{city}'
cs-CZ: Potvrzení vymazání města '{city}'

en: Cities
cs-CZ: Města

en: Modify classification source '{description}'
cs-CZ: Upravit zdroj klasifikace '{description}'

en: New classification source
cs-CZ: Nový zdroj klasifikace

en: New filing rule
cs-CZ: Nové pravidlo zápisu

en: Modify splitting rule '{description}'
cs-CZ: Úprava pravidla dělení '{description}'

en: New splitting rule
cs-CZ: Nové rozdělovací pravidlo

en: Classification configuration
cs-CZ: Nastavení klasifikačních zdrojů

en: Clone circulation and fine rules
cs-CZ: Klonovat pravidla výpůjček a upomínek

en: Circulation and fine rules
cs-CZ: Pravidla výpůjček a upomínek

en: Table settings
cs-CZ: Nastavení tabulky

en: New credit type
cs-CZ: Nový způsob úhrady

en: {count} library limitation | {count} library limitations
cs-CZ[0]: {count} omezení podle knihovny
cs-CZ[1]: {count} omezení podle knihovny
cs-CZ[2]: {count} omezení podle knihovny

en: Curbside pickup
cs-CZ: Výdejní okénko

en: Friday
cs-CZ: Pátek

en: Monday
cs-CZ: Pondělí

en: Saturday
cs-CZ: Sobota

en: Sunday
cs-CZ: Neděle

en: Thursday
cs-CZ: Čtvrtek

en: Tuesday
cs-CZ: Úterý

en: Wednesday
cs-CZ: Středa

en: Modify currency '{currency_name}'
cs-CZ: Úprava měny '{currency_name}'

en: New currency
cs-CZ: Nová měna

en: Confirm deletion of currency '{currency_name}'
cs-CZ: Potvrzení vymazání měny '{currency_name}'

en: Currencies and exchange rates
cs-CZ: Měny a směnné kurzy

en: New debit type
cs-CZ: Nový poplatek

en: Debit types
cs-CZ: Typy poplatku

en: Modify desk
cs-CZ: Upravit pult

en: New desk
cs-CZ: Nový pult

en: Confirm deletion of desk
cs-CZ: Potvrdit odstranění pultu

en: Desks
cs-CZ: Výpůjční pulty

en: Did you mean?
cs-CZ: Měli jste na mysli?

en: New account
cs-CZ: Nový účet

en: EDI accounts
cs-CZ: Účty EDI

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
cs-CZ: Poznámky

en: Modify library EAN '{ean}'
cs-CZ: Upravit kódy EAN knihovny '{ean}'

en: New library EAN
cs-CZ: Nový EAN kód knihovny

en: Confirm deletion of EAN '{ean}'?
cs-CZ: Potvrzení vymazání EAN '{ean}'?

en: Library EANs
cs-CZ: Kódy EAN knihovny

en: New identity provider domain
cs-CZ: Nová doména poskytovatele identit

en: Modify identity provider domain '{domain}'
cs-CZ: Úprava domény poskytovatele identit '{domain}'

en: Identity provider domains for '{identity_provider_code}'
cs-CZ: Domény poskytovatele identit pro '{identity_provider_code}'

en: Identity providers
cs-CZ: Poskytovatelé identit

en: Domains for '{identity_provider_code}'
cs-CZ: Domény pro '{identity_provider_code}'

en: New identity provider domain for '{identity_provider_code}'
cs-CZ: Nová doména poskytovatele identit pro '{identity_provider_code}'

en: New identity provider
cs-CZ: Nový poskytovatel identit

en: Modify identity provider '{id_provider}'
cs-CZ: Úprava poskytovatele identit '{id_provider}'

en: Item circulation alerts
cs-CZ: Upozornění při výpůjčce jednotky

en: New search field
cs-CZ: Nové pole pro vyhledávání

en: Item search fields
cs-CZ: Pole pro vyhledávání jednotek

en: Modify item type '{item_type}'
cs-CZ: Úprava typu jednotky '{item_type}'

en: New item type
cs-CZ: Nový typ jednotek

en: Cannot delete item type '{item_type}'
cs-CZ: Nelze odstranit typ jednotky '{item_type}'

en: Confirm deletion of item type '{item_type}'?
cs-CZ: Potvrzení vymazání jednotky typu '{item_type}'?

en: Data deleted
cs-CZ: Údaje odstraněny

en: Item types
cs-CZ: Typy jednotek

en: Are you sure you want to delete item type '{item_type}'?
cs-CZ: Jste si jisti, že chcete odstranit typ jednotky '{item_type}'?

en: Koha to MARC mapping
cs-CZ: Mapování polí Koha na MARC

en: Library groups
cs-CZ: Skupiny knihoven

en: Localization
cs-CZ: Umístění

en: Record overlay rules
cs-CZ: Pravidla pro přepis záznamů

[ctx: noun]
en: Filter
cs-CZ: Filtrovat

en: Edit subfield constraints
cs-CZ: Upravit omezení podpolí

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'?
cs-CZ: Potvrzení odstranění podpole '{subfield}'?

en: MARC bibliographic framework '{framework}' ({frameworkcode})
cs-CZ: Katalogizační šablona MARC '{framework}' ({frameworkcode})

en: New record matching rule
cs-CZ: Nové pravidlo shody záznamů

en: Confirm deletion of record matching rule '{code}'
cs-CZ: Potvrzení vymazání pravidla shody záznamu'{code}'

en: Record matching rules
cs-CZ: Pravidla shody záznamů

en: Mappings for set '{oai_set}'
cs-CZ: Mapování setu {oai_set}'

en: OAI sets
cs-CZ: Sady OAI

en: New OAI set
cs-CZ: Nový OAI set

en: Modify OAI set '{oai_set}'
cs-CZ: Upravit OAI set '{oai_set}'

en: OverDrive library authnames
cs-CZ: Přihlašovací jméno knihovny ke službě OverDrive

en: New patron attribute type
cs-CZ: Nový typ vlastností uživatele

en: Patron attribute types
cs-CZ: Další vlastnosti čtenářů

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}' ({description})?
cs-CZ: Potvrdit odstranění typu vlastnosti čtenáře '{code}' ({description})?

en: System preferences
cs-CZ: Systémové předvolby

en: Modify restriction type
cs-CZ: Úprava typu omezení

en: New restriction type
cs-CZ: Nový typ omezení

en: Confirm deletion of restriction type
cs-CZ: Potvrzení odstranění typu omezení

en: Patron restriction types
cs-CZ: Druhy omezení čtenáře

en: Search filters
cs-CZ: Hledat filtry

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
cs-CZ: Nastavení vyhledávače (Elasticsearch)

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
cs-CZ: Při aktualizaci mapování se vyskytla chyba: {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
cs-CZ: Při odstraňování mapování se vyskytla chyba. Změny nebyly provedeny!

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
cs-CZ: (vyhledávací pole {field_name} namapováno na {marc_field}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
cs-CZ: Chybná váha pole: '{weight}', váha musí být cele kladné číslo.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
cs-CZ: Pokusili jste se odstranit všechna mapování vyžadovaná pro indexaci, musíte ponechat alespoň jedno

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
cs-CZ: Při aktualizaci mapování indexu vyhledávacího stroje Elasticsearch se vyskytla chyba: {message}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
cs-CZ: Je třeba přeindexovat '{index}'.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
cs-CZ: Je třeba znovu vytvořit index '{index}'.

en: Mappings updated successfully.
cs-CZ: Mapování bylo úspěšně aktualizováno.

en: Mappings have been reset successfully.
cs-CZ: Mapování bylo úspěšně resetováno.

en: Elasticsearch is currently disabled.
cs-CZ: Elasticsearch je nyní vypnutý.

en: Share content with Mana KB
cs-CZ: Sdílet obsah se znalostní bází Mana

en: SMS cellular providers
cs-CZ: Poskytovatelé mobilních SMS

en: New SMTP server
cs-CZ: Nový SMTP server

en: Modify SMTP server '{smtp_server}'
cs-CZ: Úprava serveru SMTP '{smtp_server}'

en: SMTP servers
cs-CZ: SMTP Servery

en: SRU search field mapping for bibliographic records
cs-CZ: Upravit mapování SRU polí pro vyhledávání v bibliografických záznamech

en: Z39.50/SRU servers
cs-CZ: Z39.50/SRU servery

en: SRU search field mapping for authorities
cs-CZ: Upravit mapování SRU polí pro vyhledávání v autoritách

en: Modify system preference '{system_preference}'
cs-CZ: Úprava systémového nastavení '{system_preference}'

en: New system preference
cs-CZ: Nové systémové nastavení

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'
cs-CZ: Povtvrzení odstranění systémového nastavení '{system_preference}'

en: System preference deleted
cs-CZ: Systémové nastavení odstraněné

en: Local use system preferences
cs-CZ: Místní systémové nastavení

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'?
cs-CZ: Potvrdit odstranění systémového nastavení '{system_preference}'?

en: Library transfer limits
cs-CZ: Limity přesunů knihovny

en: Transport cost matrix
cs-CZ: Náklady na přesuny

en: Koha usage statistics
cs-CZ: Statistiky používání systému Koha

en: Modify {servertype} server '{servername}'
cs-CZ: Upravit {servertype} server '{servername}'

en: New {servertype} server
cs-CZ: Nový {servertype} server

en: Search results for '{search_keyword}'
cs-CZ: Výsledky hledání pro '{search_keyword}'

en: Two-factor authentication
cs-CZ: Dvoufaktorové ověřování

en: Two-factor authentication setup
cs-CZ: Nastavení dvoufaktorového ověřování

en: This account has been locked.
cs-CZ: Tento účet je uzamčen.

en: Invalid username or password
cs-CZ: Neplatné přihlašovací jméno nebo heslo

en: IP address change
cs-CZ: Změna IP adresy

en: Session timed out
cs-CZ: Relace vypršela

en: Access denied
cs-CZ: Přístup odepřen

en: Error authenticating with external provider
cs-CZ: Chyba při ověřování u externího poskytovatele

en: Log in to Koha
cs-CZ: Přihlášení do systému Koha

en: Cataloging authority plugin
cs-CZ: Zásuvný modul pro tvorbu autoritních záznamů

en: Authorities
cs-CZ: Autority

en: Modify authority #{authority_id} ({authtypetext})
cs-CZ: Upravit autoritu #{authority_id} ({authtypetext})

en: Adding authority ({authtypetext})
cs-CZ: Přidání autority ({authtypetext})

en: Authority details
cs-CZ: Podrobnosti autority

en: Unknown authority record
cs-CZ: Neznámý záznam autority

en: Merging records
cs-CZ: Slučování záznamů

en: Authority search results
cs-CZ: Výsledky vyhledávání autorit

en: Your cart
cs-CZ: Váš nákupní košík

en: Catalog
cs-CZ: Katalog

en: Download cart
cs-CZ: Stáhnout košík

en: Sending your cart
cs-CZ: Váš košík se odesílá

en: Print notices for {today}
cs-CZ: Tisk oznámení pro {today}

en: Bookings
cs-CZ: Rezervace

en: Unknown record
cs-CZ: Neznámý záznam

en: ISBD details for {title}
cs-CZ: ISBD podrobnosti pro {title}

en: MARC details for {title}
cs-CZ: MARC podrobnosti pro {title}

en: Advanced search
cs-CZ: Pokročilé vyhledávání

en: Details for {title}
cs-CZ: Podrobnosti pro {title}

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
cs-CZ[0]: K dispozici je jeden archivovaný návrh.
cs-CZ[1]: K dispozici jsou {count} archivované návrhy.
cs-CZ[2]: K dispozici je {count} archivovaných návrhů.

en: Images
cs-CZ: Obrázky

en: Checkout history for {title}
cs-CZ: Historie výpůjček pro {title}

en: Item search
cs-CZ: Hledání jednotek

en: Item details for {title}
cs-CZ: Podrobnosti jednotky pro {title}

en: Results of search
cs-CZ: Výsledky hledání

en: You did not specify any search criteria
cs-CZ: Nezadali jste žádné podmínky vyhledávání.

en: {count} item | {count} items
cs-CZ[0]: {count} jednotka
cs-CZ[1]: {count} jednotky
cs-CZ[2]: {count} jednotek

en: Search history
cs-CZ: Historie hledání

en: MARC import
cs-CZ: Import MARC

en: Cataloging
cs-CZ: Katalogizace

en: Add MARC record
cs-CZ: Přidat MARC záznam

[ctx: Editing MARC record titled:]
en: Editing
cs-CZ: Úpravy

en: No results found
cs-CZ: Nenalezen žádný výsledek

en: Items
cs-CZ: Jednotky

en: {title} by {author}
cs-CZ: {title} od {author}

en: (Record #{biblionumber})
cs-CZ: (Záznam #{biblionumber})

en: Edit {title} by {author}
cs-CZ: Upravit {title} od {author}

[ctx: Bibliographic record number]
en: Record #
cs-CZ: Záznam #

en: Edit {title}
cs-CZ: Upravit {title}

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
cs-CZ: Jednotky

en: Catalog concerns
cs-CZ: Potíže s katalogem

en: Link to host record
cs-CZ: Připojit k nadřízenému záznamu

en: Attach an item to
cs-CZ: Připojení jednotky k

en: Cataloguing
cs-CZ: Katalogizace

en: Call number browser
cs-CZ: Procházení signatur

en: 006 builder
cs-CZ: 006 tvůrce

en: 007 builder
cs-CZ: 007 tvůrce

en: 008 builder
cs-CZ: 008 tvůrce

en: Classifications
cs-CZ: Klasifikace

en: 000 - Leader builder
cs-CZ: 000 - Tvůrce návěští

en: Leader builder
cs-CZ: Tvůrce návěští

en: Plugin for links
cs-CZ: Zásuvný modul pro odkazy

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: print
cs-CZ: tisk

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 1
cs-CZ: Technika (tisk) 1

en: Curbside pickups
cs-CZ: Objednávky pro výdejní okénko

en: Holds to pull
cs-CZ: Rezervace ke stažení z regálu

en: Set library and desk
cs-CZ: Nastavit knihovnu a pult

en: Transfers to send
cs-CZ: Přesuny k odeslání

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
cs-CZ[0]: Dokument {title} ({barcode}) byl odstraněn z {count} kurzu.
cs-CZ[1]: Dokument {title} ({barcode}) byl odstraněn z {count} kurzů.
cs-CZ[2]: Dokument {title} ({barcode}) byl odstraněn z {count} kurzů.

[ctx: Semester]
en: Term
cs-CZ: Termín

[ctx: Semester]
en: Term:
cs-CZ: Termín:

en: Invalid course
cs-CZ: Neplatný kurz

en: E-resource management
cs-CZ: Správa e-zdrojů

en: Check Perl dependencies
cs-CZ: Kontrola závislostí Perlu

en: Web installer
cs-CZ: Webový instalátor

en: Set up database
cs-CZ: Vytvoření databáze

en: Error creating database tables
cs-CZ: Chyba při vytváření databázových tabulek

en: Database tables created
cs-CZ: Databázové tabulky byly vytvořeny

en: Install basic configuration settings
cs-CZ: Proveďte základní nastavení

en: Select your MARC flavor
cs-CZ: Vyberte variantu formátu MARC

en: Selecting default settings
cs-CZ: Výběr výchozího nastavení

en: Default data loaded
cs-CZ: Načtení výchozích dat

en: Installation complete
cs-CZ: Instalace dokončena

en: Koha staff interface
cs-CZ: Rozhraní Koha pro knihovníky

en: Barcode image generator
cs-CZ: Generátor čárových kódů

en: Edit label batch {batch_id}
cs-CZ: Upravit dávku štítků {batch_id}

en: New label batch
cs-CZ: Nová dávka štítků

en: Batches
cs-CZ: Dávky

en: Label creator
cs-CZ: Tvůrce štítků

en: Edit label layout {layout_id}
cs-CZ: Upravit uspořádání štítku {layout_id}

en: New label layout
cs-CZ: Nové uspořádání štítku

en: Layouts
cs-CZ: Rozložení

en: Edit printer profile {profile_id}
cs-CZ: Upravit profil tiskárny {profile_id}

en: New printer profile
cs-CZ: Nový profil tiskárny

en: Profiles
cs-CZ: Profily

en: Print barcode range
cs-CZ: Tisk rozmezí čárových kódů

en: Edit label template {template_id}
cs-CZ: Upravit šablonu štítku {template_id}

en: New label template
cs-CZ: Nová šablona štítku

en: Templates
cs-CZ: Šablony

en: layout
cs-CZ: uspořádání

en: template
cs-CZ: šablona

en: Label templates
cs-CZ: Šablony štítků

en: profile
cs-CZ: profil

en: Printer profiles
cs-CZ: Profily tiskáren

en: batch
cs-CZ: dávka

en: Label printing/exporting
cs-CZ: Tisk/export štítků

en: Labels
cs-CZ: Štítky

en: Search
cs-CZ: Hledat

en: Quick spine label creator
cs-CZ: Rychlý tvůrce hřbetních štítků

en: Spine labels
cs-CZ: Hřbetní štítky

en: Details of credit
cs-CZ: Podrobné informace o úhradě

en: API Keys
cs-CZ: Klíče k API

en: Account for
cs-CZ: Účet pro

en: Delete patron
cs-CZ: Smazat čtenáře

en: Pending discharge requests
cs-CZ: Nevyřízené požadavky na uzavření konta

en: Files for
cs-CZ: Soubory pro

en: Holds history for
cs-CZ: Historie rezervací pro

en: Housebound
cs-CZ: Donášková služba

en: ILL requests history for
cs-CZ: Historie MVS požadavků pro

en: Create manual invoice
cs-CZ: Vytvořit poplatek

en: Set permissions for
cs-CZ: Nastavit oprávnění pro

en: Update password for
cs-CZ: Aktualizace hesla

en: Add patron
cs-CZ: Přidat čtenáře

en: Modify patron
cs-CZ: Upravit čtenáře

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
cs-CZ: Vytvořeno

en: Update patron records
cs-CZ: Aktualizovat záznam o čtenáři

en: Merge patron records
cs-CZ: Spojení čtenářských záznamů

en: Check duplicate patron
cs-CZ: Kontrola duplicit čtenářů

en: Summary for
cs-CZ: Shrnutí pro

en: Sent notices for
cs-CZ: Odeslaná oznámení pro

en: Make a payment for
cs-CZ: Zaplatit za

en: Write off an amount for {patron}
cs-CZ: Prominout částku pro {patron}

en: Print receipt for
cs-CZ: Tisk účtenky pro

en: Purchase suggestions for
cs-CZ: Návrhy na nákup pro

en: Statistics for
cs-CZ: Statistiky pro

en: Add offline circulations to queue
cs-CZ: Přidat offline výpůjčky do fronty

en: Offline circulation
cs-CZ: Offline výpůjčky

en: Offline circulation file upload
cs-CZ: Nahrání souboru Offline výpůjček

en: Create Koha administrator patron
cs-CZ: Vytvoření účtu správce systému

en: Onboarding complete
cs-CZ: Onboarding je dokončen

en: New patron list
cs-CZ: Nový seznam čtenářů

en: Patron lists
cs-CZ: Seznamy čtenářů

en: Edit patron card batch
cs-CZ: Upravit dávku čtenářských průkazů

en: New patron card batch
cs-CZ: Dávka průkazů nových čtenářů

en: Edit patron card layout
cs-CZ: Upravit šablonu čtenářského průkazu

en: New patron card layout
cs-CZ: Nová šablona čtenářského průkazu

en: Edit printer profile
cs-CZ: Upravit profil tiskárny

en: Edit patron card template
cs-CZ: Upravit šablonu čtenářského průkazu

en: New patron card template
cs-CZ: Nová šablona čtenářského průkazu

en: Image manager
cs-CZ: Správce obrázků

en: Patron card printer profiles
cs-CZ: Profily pro tisk průkazů

en: Actions
cs-CZ: Akce

en: Patron card printing/exporting
cs-CZ: Tisk/export čtenářských průkazů

en: Plugins disabled
cs-CZ: Zásuvné moduly jsou zakázány

en: Upload plugin
cs-CZ: Nahrát zásuvný modul

en: Point of sale
cs-CZ: Prodejní místo

en: Print receipt
cs-CZ: Tisk účtenky

en: Transaction history for {register}
cs-CZ: Historie transakcí {register}

en: Results
cs-CZ: Výsledky

en: Acquisitions statistics
cs-CZ: Statistika akvizice

en: Patrons with the most checkouts
cs-CZ: Čtenáři s nejvíce výpůjčkami

en: Patrons statistics
cs-CZ: Statistiky čtenářů

en: Cash register statistics
cs-CZ: Statistika pokladny

en: Most-circulated items
cs-CZ: Nejčastěji půjčované jednotky

en: Catalog statistics
cs-CZ: Statistiky katalogu

en: Convert report
cs-CZ: Konverze výstupu

en: Saved reports
cs-CZ: Uložené výstupy

en: Create from SQL
cs-CZ: Vytvořit z SQL

en: SQL view
cs-CZ: Zobrazit SQL

en: Report {reportname} ({id})
cs-CZ: Výstup {reportname} ({id})

en: Edit report {reportname} ({id})
cs-CZ: Upravit výstup {reportname} ({id})

en: Build a report, step 1 of 6: Choose a module
cs-CZ: Tvorba výstupu, krok 1: Zvolte modul

en: Build a report, step 2 of 6: Pick a report type
cs-CZ: Tvůrce výstupu, krok 2 z 6: Zvolte typ výstupu

en: Build a report, step 3 of 6: Select columns for display
cs-CZ: Tvůrce výstupu, krok 3 z 6: Vyberte sloupce k zobrazení

en: Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on
cs-CZ: Tvůrce výstupů, krok 4 z 6: Zvolte omezující kriteria

en: Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total
cs-CZ: Tvůrce výstupů, krok 5 z 6: Vyberte sloupce, které chcete sečíst

en: Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered
cs-CZ: Tvůrce výstupů, krok poslední: Zvolte, jak chcete sestavu seřadit

en: Average loan time
cs-CZ: Průměrná délka výpůjček

en: Orders by fund
cs-CZ: Objednávky podle fondu

en: Holds statistics
cs-CZ: Statistiky rezervací

en: Serials subscriptions stats
cs-CZ: Statistika předplatných periodik

en: Place a hold on {title}
cs-CZ: Rezervace na {title}

en: Confirm holds
cs-CZ: Potvrdit rezervace

en: Approved comments
cs-CZ: Schválené komentáře

en: Comments awaiting moderation
cs-CZ: Komentáře čekající na schválení

en: Manage items
cs-CZ: Spravovat jednotky

en: Manage items for '{collection_title}'
cs-CZ: Správa jednotek '{collection_title}'

en: Add a new collection
cs-CZ: Vytvořit nový soubor

en: Collection deleted
cs-CZ: Sbírka smazána

en: Transfer collection '{collection_title}'
cs-CZ: Přesun výměného souboru '{collection_title}'

en: Edit suggestion #{suggestion_number}
cs-CZ: Upravit návrh {suggestion_number}

en: Add suggestion
cs-CZ: Přidat návrh

en: Show suggestion #{suggestion_number}
cs-CZ: Zobrazit návrh #{suggestion_number}

en: Suggestions
cs-CZ: Návrhy

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
cs-CZ: Vytvořil:

en: Results for tag '{tag}'
cs-CZ: Výsledky pro štítek '{tag}'

en: Tags
cs-CZ: Štítky

en: Approved
cs-CZ: Schválené

en: Rejected
cs-CZ: Zamítnuto

[ctx: Tags (single)]
en: Rejected
cs-CZ: Zamítnuto

[ctx: Tags (single)]
en: Approved
cs-CZ: Schválené

[ctx: Tags (multiple)]
en: Approved
cs-CZ: Schválené

[ctx: Tags (multiple)]
en: Rejected
cs-CZ: Zamítnuto

en: Access files
cs-CZ: Přístup k souborům

en: Modify news item
cs-CZ: Upravit položku novinek

en: Modify page
cs-CZ: Upravit stránku

en: Modify HTML customization
cs-CZ: Úprava přizpůsobení HTML

en: New news item
cs-CZ: Nová položka novninek

en: New HTML customization
cs-CZ: Nová úprava HTML

en: News
cs-CZ: Novinky

en: Pages
cs-CZ: Stránky

en: HTML customizations
cs-CZ: Přizpůsobení HTML

en: Additional content
cs-CZ: Další typy obsahu

en: Rules
cs-CZ: Pravidla

en: Automatic item modifications by age
cs-CZ: Automatické úpravy jednotek podle stáří

en: Job enqueued
cs-CZ: Úloha zařazená do fronty

en: Batch extend due dates
cs-CZ: Hromadné prodloužení termínu vrácení

en: Batch record modification
cs-CZ: Dávková úprava záznamů

en: Confirm
cs-CZ: Potvrdit

en: Finished
cs-CZ: Dokončeno

en: Batch patron deletion and anonymization
cs-CZ: Dávkové mazání a anonymizace čtenářů

en: Modify CSV profile '{csv_profile_name}'
cs-CZ: Úprava CSV profilu '{csv_profile_name}'

en: New CSV profile
cs-CZ: Nový CSV profil

en: Confirm deletion of CSV profile '{csv_profile_name}'
cs-CZ: Potvrďte smazání CSV profilu '{csv_profile_name}'

en: CSV profiles
cs-CZ: Profily CSV

en: Delete CSV profile '{csv_profile_name}'?
cs-CZ: Smazat CSV profil '{csv_profile_name}'?

en: {library} calendar
cs-CZ: {library} kalendář

en: Import patrons
cs-CZ: Import čtenářů

[ctx: Patron import]
en: {count_of_imported_records} imported records
cs-CZ: {count_of_imported_records} importovaných záznamů

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_imported_record})
cs-CZ: (poslední byl {last_imported_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_overwritten_records} overwritten records
cs-CZ: {count_of_overwritten_records} přepsaných záznamů

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_overwritten_record})
cs-CZ: (poslední byl {last_overwritten_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_existing_records} not imported because they are already in borrowers table and overwrite is disabled
cs-CZ: {count_of_existing_records} nebylo importováno, protože jsou již v tabulce čtenářů a přepisování je zakázáno.

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_existing_record})
cs-CZ: (poslední byl {last_existing_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_invalid_records} not imported because they are not in the expected format
cs-CZ: {count_of_invalid_records} nejsou importovány, protože nejsou v očekávaném formátu

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_invalid_record})
cs-CZ: (poslední byl {last_invalid_record})

[ctx: Patron import]
en: {total} records parsed
cs-CZ: {total} zpracovaných záznamů

[ctx: CSV file]
en: Values are comma-separated.
cs-CZ: Hodnoty jsou oddělené čárkou.

en: Modify notice
cs-CZ: Upravit oznámení

en: New notice
cs-CZ: Nové oznámení

en: Notice added
cs-CZ: Oznámení přidáno

en: Notices and slips
cs-CZ: Oznámení a potvrzení

[ctx: Message transport type]
en: Print
cs-CZ: Tisk

en: {content_length} / 160 characters
cs-CZ: {content_length} / 160 znaků

en: Batch {batch_import_number}
cs-CZ: Dávka {batch_import_number}

en: Manage staged MARC records
cs-CZ: Správa připravených MARC záznamů

en: Actions for template '{template_name}'
cs-CZ: Akce se šablonou '{template_name}'

en: Batch patron modification
cs-CZ: Dávková úprava čtenářů

en: Overdue notice/status triggers
cs-CZ: Upomínka/Spouštěče stavu

en: Page error
cs-CZ: Chyba stránky

en: Upload patron images
cs-CZ: Nahrání fotografií čtenářů

en: Preview notice template
cs-CZ: Náhled šablony upozornění

en: Notices
cs-CZ: Upozornění

en: OPAC problem reports
cs-CZ: Správa hlášení o problémech s OPAC

en: Quote uploader
cs-CZ: Načtení citátů

en: Quote editor
cs-CZ: Editor citátů

en: Modify quote
cs-CZ: Upravit citát

en: New quote
cs-CZ: Nový citát

en: Task scheduler
cs-CZ: Plánovač úloh

en: Compare matched records
cs-CZ: Porovnání shodných záznamů

en: Stage MARC records for import
cs-CZ: Příprava MARC záznamů k importu

en: Manage stages for '{rota_title}'
cs-CZ: Správa dávky '{rota_title}'

en: Modify {library} stage
cs-CZ: Upravit {library} dávku

en: Manage items for '{rota_title}'
cs-CZ: Správa jednotek '{rota_title}'

en: Add items
cs-CZ: Přidat jednotky

en: Add items to rota '{rota_title}'
cs-CZ: Přidat jednotky do '{rota_title}'

en: Upload local cover image for
cs-CZ: Nahrát místní obrázek obálky pro

en: Upload local cover image
cs-CZ: Nahrát obrázek obálky

en: Uploads
cs-CZ: Nahrávání souborů

en: Log viewer
cs-CZ: Prohlížeč systémových záznamů

en: Add to list
cs-CZ: Přidat na seznam

en: Lists
cs-CZ: Seznamy

en: Download list
cs-CZ: Stáhnout seznam

en: Sending your list
cs-CZ: Váš seznam se odesílá

en: Contents of {list_name}
cs-CZ: Obsah seznamu {list_name}

en: Create new list
cs-CZ: Vytvořit nový seznam

en: Edit list {list_name}
cs-CZ: Upravit seznam {list_name}

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
cs-CZ: Zrušit

[ctx: Request to cancel hold button]
en: Request to cancel
cs-CZ: Žádost o zrušení

en: Show fewer authors
cs-CZ: Zobrazit méně autorů

en: Show more authors
cs-CZ: Zobrazit více autorů

en: Show fewer titles
cs-CZ: Zobrazit méně titulů

en: Show more titles
cs-CZ: Zobrazit další tituly

en: Show fewer topics
cs-CZ: Zobrazit méně témat

en: Show more topics
cs-CZ: Zobrazit další témata

en: Show fewer places
cs-CZ: Zobrazit méně míst

en: Show more places
cs-CZ: Zobrazit další místa

en: Show fewer series
cs-CZ: Zobrazení menšího počtu sérií

en: Show more series
cs-CZ: Zobrazit další série

en: Show fewer languages
cs-CZ: Zobrazit méně jazyků

en: Show more languages
cs-CZ: Zobrazit další jazyky

en: Show fewer home libraries
cs-CZ: Zobrazit méně domovských knihoven

en: Show more home libraries
cs-CZ: Zobrazit více domácích knihoven

en: Show fewer holding libraries
cs-CZ: Zobrazit méně knihoven vlastnících jednotku

en: Show more holding libraries
cs-CZ: Zobrazit více knihoven vlastnících jednotku

en: checkout | checkouts
cs-CZ[0]: výpůjčka
cs-CZ[1]: výpůjčky
cs-CZ[2]: výpůjček

en: overdue | overdues
cs-CZ[0]: výpůjčka po termínu
cs-CZ[1]: výpůjčky po termínu
cs-CZ[2]: výpůjček po termínu

en: hold pending | holds pending
cs-CZ[0]: nevyřízená rezervace
cs-CZ[1]: nevyřízené rezervace
cs-CZ[2]: nevyřízených rezervací

en: hold waiting | holds waiting
cs-CZ[0]: čekající rezervace
cs-CZ[1]: čekající rezervace
cs-CZ[2]: čekajících rezervací

en: message | messages
cs-CZ[0]: zpráva
cs-CZ[1]: zprávy
cs-CZ[2]: zpráv
