Koha 23.11.08.001 - en to da translation catalogue (1560 entries)

en: Coded fields
da: Kodede felter

en: Audience:
da: Målgruppe:

en: Any
da: Enhver

en: juvenile, general
da: ungdommelig, generelt

en: pre-primary (0-5)
da: før-skole (0-5)

en: primary (5-8)
da: Indskoling (5-8)

en: children (9-14)
da: børn (9-14)

en: young adult
da: unge voksne

en: adult, serious
da: voksen, alvorlig

en: adult, General
da: voksen. Generelt

en: unknown
da: ukendt

en: regular print
da: regulært tryk

en: large print
da: stor skrift

en: newspaper format
da: avisens format

en: Braille or Moon script
da: Braille eller Moons skript

en: microprint
da: mikrotryk

en: hand-written
da: håndskrift

en: mini-print
da: minitryk

en: electronic resource
da: elektronisk ressource

en: microform
da: mikrobillede

en: other form of textual material
da: andre former for tekstmaterialer

en: fiction
da: fiktion

en: essays
da: essays / afhandlinger

en: letters
da: breve

en: short stories
da: korte fortællinger

en: poetry
da: poesi

en: speeches, oratory
da: taler, retorik

en: not a literary text
da: ikke en litterarisk tekst

en: multiple/other literary forms
da: blandings-/andre litteraturformer

en: not a biography
da: Ikke en biografi

en: autobiography
da: autobiografi

en: individual biography
da: individuel biografi

en: collective biography
da: samlet biografi

en: contains biographical data
da: indeholder biografiske data

en: illustrations
da: illustrationer

en: maps
da: kort

en: portraits
da: portrætter

en: charts
da: kort

en: plans
da: planer

en: plates
da: tavler

en: music
da: musik

en: facsimiles
da: faksimile

en: coats of arms
da: våben

en: genealogical tables
da: stamtavle

en: forms
da: former

en: samples
da: eksempler

en: sound recordings
da: lydoptagelser

en: transparencies
da: Folier

en: illuminations
da: illuminieringer

en: no illustrations
da: ingen illustrationer

en: bibliography
da: bibliografi

en: catalogue
da: katalog

en: index
da: indeks

en: abstract
da: uddrag

en: dictionary
da: ordbog

en: encyclopaedia
da: encyklopædi

en: directory
da: fortegnelse

en: project description
da: projektbeskrivelse

en: statistics
da: statistikker

en: programmed text books
da: programmeret tekstbog

en: dissertation or thesis
da: dissertation eller theser

en: laws and legislation
da: love og lovgivning

en: numeric table
da: numerisk tabel

en: technical report
da: teknisk rapport

en: examination paper
da: eksamenspapir

en: literature surveys/reviews
da: litteraturoversigter/-anmeldelser

en: treaties
da: kontrakter

en: cartoons or comic strips
da: tegneserie

en: dissertation or thesis (revised)
da: doktor- eller diplomarbejde (revideret)

en: religious text
da: religiøs tekst

en: other
da: andre

en: motion picture
da: film

en: visual projection
da: visuel projektion

en: video recording
da: videooptagelse

en: Serials
da: Tidsskrifter

en: Any type
da: Enhver type

en: Periodical
da: Periodika

en: Monographic series
da: Monografiske serier

en: Newspaper
da: Avis

en: Updating loose-leaf
da: Opdater løsblade

en: Updating website
da: Opdater webside

en: Other
da: Andre

en: Daily
da: Dagligt

en: Semiweekly
da: Halvugelig

en: Weekly
da: Ugentlig

en: Biweekly
da: Hver fjortende dag

en: Semimonthly
da: Halvmånedlig

en: Monthly
da: Månedlig

en: Bimonthly
da: Hver anden måned

en: Quarterly
da: Kvartalsvis

en: Three times a year
da: Tre gange om året

en: Semiannual
da: Halvårlig

en: Annual
da: Årligt

en: Biennial
da: Toårlig

en: Triennial
da: Treårlig

en: Three times a week
da: Tre gange om ugen

en: Three times a month
da: Tre gange om måneden

en: Without periodicity
da: Uden regelmæssig periode

en: Unknown
da: Ukendt

en: Any regularity
da: Enhver unormalitet

en: regular
da: regulær

en: normalised irregular
da: uregelmæssigt normeret

en: irregular
da: irregulær

en: Picture
da: Billede

en: collage
da: kollage

en: drawing
da: tegning

en: painting
da: maleri

en: photomechanical reproduction
da: fotomekanisk reproduktion

en: photonegative
da: fotonegativ

en: photoprint
da: fototryk

en: picture
da: billede

en: print
da: tryk

en: technical drawing
da: teknisk tegning

en: other non-projected graphic type
da: anden ikke-projicerbar grafisk type

en: canvas
da: lærred

en: bristol board
da: tegnekarton

en: cardboard/illustration board
da: karton/illustrationskarton

en: glass
da: glas

en: plaster
da: puds

en: hardboard
da: hårdfiberplade

en: porcelaine
da: porcellæn

en: stone
da: sten

en: wood
da: træ

en: mixed collection
da: blandet samling

en: synthetics
da: kunststoffer

en: skin
da: hud

en: textile
da: tekstil

en: paper
da: papir

en: others
da: andre

en: UNIMARC field 100 builder
da: UNIMARC_Felt 100 Fremstiller

en: Date entered on file
da: Dato indtastet i fil

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
da: Type for publikationsdato: publikationsdato 1 og 2

en: Non required value
da: fakultativ værdi

en: a - currently published continuing resource
da: a - fortløbende ressource, som publiseres aktuelt

en: b - continuing resource no longer being published
da: b - fortløbende ressource, som ikke længere publiseres

en: c - continuing resource of unknown status
da: c - fortløbende ressource med ukendt status

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
da: d - monografi komplet ved udgivelsen eller udgivet indenfor et kalenderår

en: e - reproduction of a document
da: e - Reproduktion af et dokument

en: f - monograph, date of publication uncertain
da: f - monografi, usikker publikationsdato

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
da: g - monografi, hvis publikation varer mere end et år

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
da: h - monografi, både med aktuel dato og udgivelsesdato

en: i - monograph with both release/issue date and production date
da: i - monografi, med både udgivelses-/publiseringsdato og produktions-dato

en: j - document with detailed date of publication
da: j - dokument med detaljeret åublikationsdato

en: k - monograph with both publication date and print date
da: k - monografi, med både publiseringsdato og tryk-dato

en: u - Unknown publication date
da: u - Ukendt publikationsdato

en: Publication date 1
da: Udgivelsesdato 1

en: Publication Date 2
da: Udgivelsesdato 2

en: Target audience code
da: Kode for målgruppe

en: |- Filling character
da: |- fyldtegn

en: a- juvenile, general
da: a- ungdom, generel

en: b- pre-primary, ages 0-5
da: b- før-skole (alder 0-5)

en: c- primary, ages 5-10
da: c- primær, alder 5-10

en: d- children, ages 9-14
da: d- Børn (9-14)

en: e- young adult, ages 14-20
da: e- unge voksne, alder 14-20

en: k- adult, serious
da: k- voksen, alvorlig

en: m- adult, general
da: m - voksen, generelt

en: u- unknown
da: u- ukendt

en: Target audience code 2
da: Kode for målgruppe 2

en: Target audience code 3
da: Kode for målgruppe 3

en: a- juvenile, general
da: a- ungdom, generel

en: Government publication
da: Officiel tryksag

en: a- federal/national
da: a- føderal-/national

en: b- state/province
da: b- Stat/provins

en: c- county/department
da: c- grevskab/departement

en: d- local(municipal, etc.)
da: d- lokal (kommune osv.)

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
da: e- mange steder (mellem-amtslig, osv. under national niveau)

en: f- intergovernmental
da: f - mellemstatslig

en: g- government in exile or clandestine
da: g - regering i eksil eller undergrund

en: h- level not determined
da: h - ubestemt niveau

en: y- not a government publication
da: y- ingen officiel publikation

en: z- Other
da: z- Andre

en: Modified record code
da: Ændret postkode

en: 0- unmodified record
da: 0- uændret post

en: 1- modified record
da: 1- Ændret post

en: Language of cataloguing (mandatory)
da: Katalogiseringssprog (obligatorisk)

en: Transliteration code
da: Oversættelses-kode

en: a- ISO transliteration scheme
da: a- ISO-norm for transliteration

en: b- other
da: b- andre

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
da: c- forskellige transliterationer: ISO eller andre regler

en: y- no transliteration scheme used
da: y- intet translitertationsskema anvendt

en: Character sets (mandatory) 1
da: Karaktersæt (obligatorisk) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
da: 01- ISO 646, version IRV (latinske grundbogstaver)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
da: 02- ISO-registrering # 37 (kyrilliske grundbogstaver)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
da: 03- ISO 5426 (udvidet latinsk tegnsæt)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
da: 04- ISO 5427 (udvidet kyrillisk tegnsæt)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
da: 05- ISO 5428 (Græske bogstaver)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
da: 06- ISO 6438 (Afrikansk tegnsæt)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
da: 07- ISO 10586 (Georgiske bogstaver)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
da: 08- ISO 8957 (Hebræiske bogstaver) Tabel 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
da: 09- ISO 8957 (Hebræiske bogstaver) tabel 2

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
da: 11- ISO 5426-2 (Latinske tegn til mindre europæiske sprog og til forældet typografi)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
da: 50- ISO 10646 niveau 3 (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
da: 50- ISO 10646 niveau 3 (Unicode, UTF-8)

en: Character sets (mandatory) 2
da: Karaktersæt (obligatorisk) 2

en: non required value
da: ingen krævet værdi

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
da: 11- ISO 5426-2 (Latinske tegn til mindre europæiske sprog og til forældet typografi)

en: Additional character sets
da: Ekstra karaktersæt

en: Script of title
da: Titelskript

en: ca- Cyrillic
da: ca- Kyrillisk

en: da- Japanese - script unspecified
da: da - Japansk - skrift ikke præciseret

en: db- Japanese - Kanji
da: db- Japansk - Kanji

en: dc- Japanese - Kana
da: dc- Japansk - Kana

en: ea- Chinese
da: ea- Kinesisk

en: fa- Arabic
da: fa - arabisk

en: ga- Greek
da: ga - græsk

en: ha- Hebrew
da: ha - Hebræisk

en: ja- Devanagari
da: ja- Devangari

en: ka- Korean
da: ka- koreansk

en: la- Tamil
da: la- Tamilisk

en: ma- Georgian
da: ma- georgisk

en: mb- Armenian
da: mb- Armensk

en: zz- Other
da: zz- andre

en: Cancel
da: Afbryde

en: States of authority heading code
da: Tilstande for kode til autoritetsoverskrift:

en: a - established
da: a - oprettet

en: c - provisional
da: c - provisorisk

en: x - not applicable
da: x - ikke anvendelig

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
da: ISO 10646 niveau 3 (Unicode, UTF-8)

en: 0 - left to right
da: 0 - venstre til højre

en: 1 - right to left
da: 1 - højre til venstre

en: UNIMARC field 105 builder
da: UNIMARC_Felt 105 Fremstiller

en: Illustration codes 1:
da: Illustration koder 1:

en: a - illustrations
da: a - Illustrationer

en: b - maps
da: b - kort

en: c - portraits
da: c - portrætter

en: d - charts
da: d - tabeller

en: e - plans
da: e - Planer

en: f - plates
da: f - tavler

en: g - music
da: g - musik

en: h - facsimiles
da: h - faksimile

en: i - coats of arms
da: i - våben

en: j - genealogical tables
da: j - genealogisk tabel

en: k - forms
da: k - Former

en: l - samples
da: l - eksempler

en: m - sound recordings
da: m - lydoptagelser

en: n - transparencies
da: n - folier

en: o - illuminations
da: o - illuminationer

en: y - no illustrations
da: y - ingen illustrationer

en: Illustration codes 2:
da: Illustration koder 2:

en: i - coats of arm
da: i - våben

en: Illustration codes 3:
da: Illustration koder 3:

en: y - no illustration
da: y - ingen illustrationer

en: Illustration codes 4:
da: Illustration koder 4:

en: Form of contents codes 1:
da: Form af indholdskode 1:

en: a - bibliography
da: a - Bibliografi

en: b - catalogue
da: b - katalog

en: c - index
da: c - indeks

en: d - abstract or summary
da: d - uddrag eller sammenfatning

en: e - dictionary
da: e - ordbog

en: f - encyclopaedia
da: f - encyklopædi

en: g - directory
da: g - fortegnelse

en: h - project description
da: h - projektbeskrivelse

en: i - statistics
da: i - statistikker

en: j - programmed text book
da: j - programmeret tekstbog

en: k - patent
da: k - Patent

en: l - standard
da: l - Standard

en: m - dissertation or thesis (original)
da: m - dissertation eller these (original)

en: n - laws and legislation
da: n - love og lovgivning

en: o - numeric table
da: o - numerisk tabel

en: p - technical report
da: p - teknisk rapport

en: q - examination paper
da: q - eksamenspapir

en: r - literature surveys/reviews
da: r - litteraturundersøgelser/-anmeldelser

en: s - treaties
da: s - kontrakter

en: t - cartoons or comic strips
da: t - tegneserier

en: v - dissertation or thesis (revised)
da: v - doktor- eller diplomarbejde (revideret)

en: z - other
da: z - andre

en: Form of contents codes 2:
da: Form af indholdskode 2:

en: Form of contents codes 3:
da: Form af indholdskode 3:

en: Form of contents codes 4:
da: Form af indholdskode 4:

en: Conference or meeting code:
da: Konference- eller kongreskode:

en: 0- not a conference publication
da: 0- ingen konferencepublikation

en: 1- conference publication
da: 1- Konferenceskrift

en: Festschrift indicator:
da: Festskrift indikator:

en: 0 - not a festschrift
da: 0 - intet festskrift

en: 1 - festschrift
da: 1 - Festskrift

en: Index indicator
da: Indeks-indikator

en: 0 - no index
da: 0 - intet indeks

en: 1 - index present
da: 1 - Indeks findes

en: Literature code
da: Litteraturkode

en: a - fiction
da: a - Fiktion

en: d - humour, satire
da: d - humor, satire

en: e - letters
da: e - Breve

en: f - short stories
da: f - korte historier

en: g - poetry
da: g - poesi

en: h - speeches, oratory
da: h - taler, retorik

en: i - booklet
da: i - brochure

en: y - not a literary text
da: y - ikke en litterær tekst

en: z - multiple or other literary forms
da: z - blandet eller andre litteraturformer

en: Biography code
da: Biografi-kode

en: y - not biographical
da: y - ikke bibliografisk

en: a - autobiography
da: a - Autobiografi

en: b - individual biography
da: b - enkeltbiografi

en: c - collective biography
da: c - samlet biografi

en: d - contains biographical information
da: d - indeholder biografisk information

en: UNIMARC field 106 builder
da: UNIMARC_Felt 106 Fremstiller

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
da: Eksemplarets form: Kodede data: Mediebetegner (kan ikke gentages)

en: handwritten
da: håndskrevet

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
da: multimedia (f.eks. et eksemplar i almindeligt tryk med et microfiche-bilag)

en: electronic
da: elektronisk

en: other form of material
da: andre materialeformer

en: UNIMARC field 110 builder
da: UNIMARC_Felt 110 Fremstiller

en: Type of continuing resource designator
da: Betegnelse for typen af fortløbende publikation

en: periodical
da: periodika

en: monographic series
da: monografisk serie

en: newspaper
da: avis

en: Frequency of issue
da: Udgivelsesfrekvens

en: daily
da: daglig

en: semiweekly (twice a week)
da: halvugentlig (to gange om ugen)

en: weekly
da: ugentligt

en: biweekly (every two weeks)
da: tougentligt (hver anden uge)

en: semimonthly (twice a month)
da: halvmånedlig (to gange om måneden)

en: monthly
da: måndelig

en: bimonthly (every two months)
da: tomånedlig (hver anden måned)

en: quarterly
da: kvartalsvis

en: three times a year
da: tre gange om året

en: semiannual (twice a year)
da: halvårlig (to gange om året)

en: annual
da: årlig

en: biennial (every two years)
da: toårig (hvert andet år)

en: triennial (every three years)
da: treårig (hvert tredje år)

en: three times a week
da: tre gange om ugen

en: three times a month
da: tre gange om måneden

en: no frequency (i.e. irregular)
da: ingen frekvens (dvs. uregelmæssig)

en: Regularity
da: Regelmæssighed

en: not known
da: ukendt

en: Type of material code
da: Type af materialekode

en: abstract or summary
da: uddrag eller sammenfatning

en: yearbook
da: årbog

en: programmed texts
da: programmeret tekst

en: reviews
da: anmeldelser

en: law reports and digests
da: lovprotokoller og udtog

en: legal articles
da: juridisk artikel

en: legal cases and case notes
da: juridiske sager og noter

en: biography
da: biografi

en: other kinds of contents
da: andre indholdstyper

en: Nature of contents code
da: Indholdstypekode

en: Conference publication indicator
da: Indikator for konferenceskrift

en: not a conference publication
da: ingen kongrespublikation

en: conference publication
da: konferenceskrift

en: Title-page availability code
da: Kode for tilgængelighed af titelside

en: in last issue of volume - loose
da: i sidste hæfte af bindet - løst

en: in last issue of volume - attached
da: i sidste hæfte af bindet - vedhæftet

en: in first issue of next volume - loose
da: i første hæfte af næste bind - løse

en: in first issue of next volume - attached
da: i første hæfte af næste bind - vedhæftet

en: published separately - free upon request
da: særskilt publiseret - gratis på ønske

en: published separately-free - sent automatically
da: særskilt publiseret frit - sendt automatisk

en: published separately - purchase-request
da: særskilt publiseret - køb på ønske

en: unknown at time of record creation
da: på optagelsestidspunktet ukendt

en: not applicable
da: ikke anvendelig

en: no title-page issued
da: intet titelblad udgivet

en: Index availability code
da: Indeks tilgængelighedskode

en: each issue contains an index to its own contents - loose
da: hvert hæfte indeholder en egen indholdsfortegnelse - løs

en: in last issue of volume-loose - separately paged
da: i sidste hæfte af bindet - særskilt pagineret

en: in last issue of volume - unpaged
da: i sidste hæfte af bindet - upagineret

en: in first issue of next volume loose - separately paged
da: i første hæfte af næste bind - særskilt pagineret

en: in first issue of next volume loose - unpaged
da: i første hæfte af næste bind - upagineret

en: published separately free - sent automatically
da: særskilt publiseret gratis - sendes automatisk

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
da: særskilt publiseret - indbundet hos forlægger - sendt automatisk

en: published separately-bound from publisher - free upon request
da: særskilt publiseret - indbundet hos forlægger - gratis på ønske

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
da: særskilt publiseret - indbundet hos forlægger - erhverves på ønske

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
da: denne fortløbende ressource er et supplement eller en underrække, som indekseres i hovedressourcen

en: index is not available
da: indeks findes ikke

en: Cumulative index availability code
da: Tilgængelighedskode for kumulativindeks

en: no cumulative index or table of contents
da: intet kumulativt indeks eller indholsfortegnelse

en: cumulative index or table of contents available
da: kumulativt indeks eller indholdsfortegnelse findes

en: UNIMARC field 115a builder
da: UNIMARC_Felt 115a Fremstiller

en: Type of material
da: Type af materiale

en: videorecording
da: videooptagelse

en: Length
da: Længde

en: Colour indicator
da: Farveindikator

en: black and white
da: sorthvid

en: colour
da: farve

en: combination of black and white and colour
da: kombination af sort, hvid og farver

en: other (sepia, tinted, etc.)
da: andre (sepia, tonet etc.)

en: Sound indicator
da: Lydindikator

en: sound on medium
da: medie med lyd

en: soundtrack separate
da: lydspor separat

en: no sound
da: ingen lyd

en: Media for sound
da: Lydmedie

en: optical sound track on motion picture film
da: optiske lydspor på kinofilm

en: magnetic sound track on motion picture film
da: magnetisk lydspor på kinofilm

en: magnetic audio tape in cartridge
da: magnetisk lydbånd i kartusch

en: sound disc
da: grammofonplade

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
da: optiske og magnetiske lydspor på kinofilm

en: videotape
da: Videobånd

en: videodisc
da: videodisk

en: magnetic audio tape on reel
da: magnetisk lydbånd på spole

en: magnetic audio tape in cassette
da: magnetisk lydbånd i kassette

en: Width or dimensions
da: Bredde eller mål

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
da: Film og filmstriber => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
da: Film og filmstriber => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
da: Film og filmstriber => Super 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
da: Film og filmstriber => 9.5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
da: Film og filmstriber => 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
da: Film og filmstriber => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
da: Film og filmstriber => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
da: Film og filmstriber => 70 mm

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
da: Dias 2 1/4 x 2 1/4 in. (5.5*5.5 cm)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
da: Dias 2 x 2in. (5*5 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
da: Videobånd 1/4 tomme (2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
da: Videobånd 1/4 tomme (1/2 cm)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
da: Videobånd 1/2 tomme (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
da: Videobånd 1/2 tomme (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
da: Videobånd 1 tomme (2 1/2 cm)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
da: Videobånd 2 tomme (5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
da: Folier 8 * 10 Inch (20 * 25 cm)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
da: Folier 4 * 5 Inch (10 * 12.5 cm)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
da: Folier 5 * 7 Inch (12.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
da: Folier 7 * 7 Inch (17.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
da: Folier 8 * 8 Inch (20 * 20 cm)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
da: Folier 9 * 9 Inch (22.5 * 22.5 cm)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
da: Folier 10 * 10 Inch (25 * 25 cm)

en: Form of release - visual projection, motion picture
da: Publiseringsform - billedprojektion, spillefilm

en: film reel
da: filmrulle

en: film cartridge
da: filmkartusch

en: film cassette
da: filmkassette

en: other film type
da: anden filmtype

en: filmstrip cartridge
da: filmstribe-kartusch

en: filmslip
da: filmstribe

en: other filmstrip type
da: anden type filmstribe

en: film strip roll
da: filmstriberulle

en: slide, slide set, stereograph
da: dia, diasæt, stereografi

en: transparency
da: gennemsigtighed

en: not a motion picture or visual projection
da: ingen kinofilm eller optisk projektion

en: other forms of release
da: andre offentliggørelsesmetoder

en: Technique - videorecording, motion picture
da: Teknik - videooptagelse, film

en: live action
da: live film

en: animation and live action
da: animation og live aktion

en: unspecified/unknown
da: ikke angivet/ukendt

en: not a motion picture or video recording
da: ingen kinofilm eller videooptegnelse

en: Presentation format - motion picture
da: Præsentationsformat - spillefilm

en: standard sound aperture (reduced format)
da: standardbredde tonefilm (reduceret format)

en: non-anamorphic (wide screen)
da: ikke-anamorf (wide screen)

en: anamorphic (wide screen)
da: anamorf (wide screen)

en: standard silent aperture
da: standardbredde stumfilm

en: other wide screen format
da: andet bredskærmsformat

en: not a motion picture
da: ingen kinofilm

en: Accompanying material 1
da: Ledsagemateriale 1

en: stills
da: faste

en: script material
da: drejebogsmateriale

en: posters
da: poster

en: programmes and pressbooks
da: programmer og pressemateriale

en: lobby cards
da: udhængebilleder

en: instructional materials
da: undervisningsmateriale

en: score or other music format
da: partitur eller andet musikalsk format

en: set or costume designs
da: sæt af udkast

en: other accompanying material
da: andet ledsagemateriale

en: Accompanying material 2
da: Ledsagemateriale 2

en: Accompanying material 3
da: Ledsagemateriale 3

en: Accompanying material 4
da: Ledsagemateriale 4

en: Form of release - videorecording
da: Publiseringsform - videooptagelse

en: videocartridge
da: videokartusch

en: videocassette
da: videokassette

en: videoreel
da: videospole

en: electronic videorecording (EVR)
da: elektronisk videooptagelse (EVR)

en: not a videorecording
da: ingen videooptagelse

en: other videotype
da: anden videotype

en: Presentation format - videorecording
da: Præsentationsformat - videooptagelse

en: EIAJ (reel)
da: EIAJ (bånd)

en: Type C (reel)
da: Type C (Spole)

en: Quadruplex (reel)
da: Quadruplex (spole)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
da: Optisk laserdisk (reflekterende)

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
da: CED (capacitance electronic disk) Videodisk

en: V2000 (videocassette)
da: V2000 (Videokassette)

en: Video8 (videocassette)
da: Video8 (videokassette)

en: DVD-Video
da: DVD-video

en: Base of emulsion material - visual projection
da: Basis for emulsionsmaterialet - visuel projektion

en: safety film
da: sikkerhedsfilm

en: film base other than safety film
da: filmbasis andet end sikkerhedsfilm

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
da: syntetisk (plastik, vinyl, etc.)

en: mixed collection (containing more than one type of base)
da: blandet samling (indeholder mere end en basistype)

en: not a visual projection
da: ingen optisk projektion

en: Secondary support material - visual projection
da: Andet bæremiddel - optisk projektion

en: cardboard
da: pap

en: metall
da: metal

en: metal and glass
da: metal og glas

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
da: syntetisk (plastik, vinyl, etc.) og glas

en: not present (no secondary support)
da: findes ikke (intet sekundært bæremateriale)

en: Broadcast standard - videorecording
da: Sendestandard - Videooptagelse

en: 525 (e.g. NTSC)
da: 525 (dvs. NTSC)

en: UNIMARC field 115b builder
da: UNIMARC_Felt 115b Fremstiller

en: Generation
da: Oprettelse

en: duplicate
da: duplikat

en: reference print/viewing copy
da: referencetryk/prøveeksemplar

en: Production elements
da: Produktionselementer

en: workprint
da: arbejdsudgave

en: trims
da: Snitstykke

en: rushes
da: filmmateriale fra dagen før

en: mixing tracks
da: blandede spor

en: title bands/intertitle rolls
da: titelbind/mellemtitler

en: production rolls
da: produktionsruller

en: Refined categories of colour for moving pictures
da: Mere præcise kategorier for farvegivning ved film

en: 3 layer colour
da: 3 farvelag

en: 2 colour, single strip
da: 2 farve, Enkeltstribe

en: undetermined 2 colour
da: ubestemt, 2 farver

en: undetermined 3 colour
da: ubestemt, 3 farver

en: 3 strip colour
da: 3 farvestriber

en: 2 strip colour
da: 2 stribefarve

en: red strip
da: rødt bind

en: blue or green strip
da: blåt eller grønt bind

en: cyan strip
da: cyan bind

en: magenta strip
da: magenta-bind

en: yellow strip
da: gul stribe

en: sepia tone
da: sepiatoning

en: other tone
da: andre toner

en: tint
da: farvetone

en: tinted and toned
da: farvet og tonet

en: stencil colour
da: skabelonfarve

en: handcoloured
da: håndkoloreret

en: not applicable (item not a colour film)
da: ikke anvendelig (medie er ikke farvefilm)

en: Film emulsion (polarity)
da: Filmemulsion (polaritet)

en: positive
da: positiv

en: negative
da: negativ

en: Film base
da: Filmbasis

en: safety (triacetate)
da: sikkerhed (triacetat)

en: nitrate
da: nitrat

en: safety (diacetate)
da: sikkerhed (diacetat)

en: polyester base (e.g. ester)
da: polyesterbasis (f.eks. ester)

en: mixed base (nitrate and safety)
da: blandet basis (nitrat og sikkerhed)

en: Kind of sound for moving images
da: Type af filmlyd

en: monaural
da: monofon

en: stereophonic
da: stereofonisk

en: multichannel, surround or quadraphonic
da: flerkanal, surround eller kvadrofonisk

en: mixed
da: blandet

en: not applicable (item is silent)
da: ikke anvendelig (medie er stumt)

en: Kind of film stock or print
da: Type af filmmateriale eller tryk

en: imbibition dye transfer
da: imbibition farveoverførsel

en: three layer stock
da: trelagsmateriale

en: three layer stock (low fade)
da: trelagsmateriale (farveægte)

en: duplitised stock
da: dublet-eksemplar

en: not applicable (not a colour film)
da: ikke anvendelig (ingen farvefilm)

en: Deterioration stage
da: Slid-tilstand

en: nitrate - suspicious odour
da: nitrat - mistænkelig lugt

en: nitrate - pungent odour
da: nitrat - bidende lugt

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
da: nitrat - politur, affarvning, bleg, støvet

en: nitrate - sticky
da: nitrat - klæbrig

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
da: nitrat - skum, luftbobler, vandbobler

en: nitrate - congealed
da: nitrat - størknet

en: nitrate - powder
da: nitrat - pulver

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
da: ikke-nitrat - sporbart forfald (f.eks. diacetat-lugt)

en: nonnitrate - advanced deterioration
da: ikke-nitrat, fremskredet forfald

en: nonnitrate - disaster
da: ikke-nitrat - katastrofe

en: no deterioration
da: intet forfald

en: Completeness
da: Fuldstændighed

en: incomplete
da: ufuldstændig

en: complete
da: komplet

en: Film inspection date
da: Film inspektionsdato

en: Month
da: Måned

en: Year
da: År

en: UNIMARC field 116 builder
da: UNIMARC_Felt 116 Fremstiller

en: Specific material designation
da: Specific materialebeskrivelse

en: a- collage
da: a- Kollage

en: b- drawing
da: b- tegning

en: c- painting
da: c- maleri

en: d- photomechanical reproduction
da: d - fotomekanisk reproduktion

en: e- photonegative
da: e- Fotonegativ

en: f- photoprint
da: f - fototryk

en: h- picture
da: h - billede

en: k- technical drawing
da: k- teknisk tegning

en: z- other non-projected graphic type
da: z- anden ikke-projicerbar grafisk type

en: Primary support material
da: Primært bæremateriale

en: porcelain
da: porcellæn

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
da: huder (læder, pergament, osv.)

en: textiles (including man-made fibres)
da: tekstiler (herunder kunstfibre)

en: Secondary support material
da: Sekundært bæremiddel

en: no secondary support
da: ingen sekundær support

en: Colour
da: Farve

en: one-colour, monochrome
da: enfarvet, monokrom

en: black-and-white
da: sorthvid

en: multicoloured
da: flerfarvet

en: hand coloured
da: håndkoloreret

en: Techniques (drawings, paintings) 1
da: Teknik (tegninger, maleri) 1

en: ||- Filling characters
da: ||- Fyldtegn

en: pencil
da: blyant

en: graphite
da: grafit

en: colour pencil
da: farvestift

en: India ink
da: Tusch

en: lavierung India ink
da: laviering indisk tusch

en: coal
da: kul

en: chalk
da: kalk

en: black chalk
da: sortkridt

en: sanguine
da: rødtegning

en: water colour
da: vandfarve

en: oil
da: olie

en: felt-tip pen
da: filtstift

en: stain
da: pletter

en: writing ink
da: skriveblæk

en: casein
da: kasein

en: golding
da: forgyldning

en: encaustic
da: enkaustisk

en: acrylics
da: akryl

en: silver point
da: sølvstift

en: Techniques (drawings, paintings) 2
da: Teknik (tegninger, maleri) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
da: Teknik (tegninger, maleri) 3

en: ||- Filling character
da: ||- Fyldtegn

en: woodcut
da: træsnit

en: chiaroscuro woodcut
da: chiaroscuro-træsnit

en: white-line woodcut
da: træsnit med hvide linjer

en: heliogravure
da: heliogravering

en: chromolithography
da: kromolitografi

en: lino-cut
da: Linoliumssnit

en: etching
da: ætsning

en: lithography
da: lithografier

en: photolithography
da: fotolitografi

en: zincography
da: zinkografi

en: algraphy
da: aluminiumstryk

en: aquatint
da: tuschætsning

en: reservage (sugar aquatint)
da: reservage (sukker-aquatinta)

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
da: Vernis-mou (ætsning eller radering på blød grund)

en: engraving
da: stik

en: engraving in the crayon manner
da: stik på krayonmaner

en: Burin
da: Gravstik

en: drypoint
da: koldnål

en: Mezzoteinte
da: Halvtone

en: monotype
da: monotypi

en: silkscreen
da: silketryk

en: steel engraving
da: stålstik

en: photocopying
da: fotokopi

en: burin engraving
da: gravskriftgravering

en: Functional designation
da: Funktionel betegnelse

en: aa- architectural drawing
da: aa- arkitekturtegning

en: ac- sticker
da: ac - etiket

en: ae- postcard
da: ae- postkort

en: af- greetings card
da: af - hilsen

en: ah- playing cards
da: ah - spillekort

en: ai- flash card
da: ai- kartotekskort

en: an- calendar
da: an- kalender

en: as- place card
da: as- pladskort

en: uu- unknown
da: uu- ukendt

en: vv- mixed
da: vv- blandet

en: xx- not applicable
da: xx- ikke anvendelig

en: zz- other
da: zz- andre

en: UNIMARC field 117 builder
da: UNIMARC_Felt 117 Fremstiller

en: study kit
da: studiemateriale

en: laboratory and construction kits
da: laboratorie- og konstruktionssæt

en: specimens (biological etc.)
da: arter (biologisk)

en: minerals
da: mineralier

en: microscope slides
da: mikroskop-dias

en: jigsaws
da: puslespil

en: tools and equipment
da: værktøj og udstyr

en: arms
da: våben

en: containers
da: container

en: furniture
da: møbler

en: industrial production
da: industriel produktion

en: machines
da: maskiner

en: coins
da: mønter

en: medals
da: medaljer

en: jewellery
da: smykker

en: textiles
da: tekstiler

en: clothes
da: tøj

en: games and recreation
da: spil og rekreation

en: toys
da: legetøj

en: dolls
da: dukker

en: models
da: modeller

en: models for making
da: produktionsmodeller

en: dioramas
da: dioramaer

en: replicas
da: replikker

en: sculptures
da: skulpturer

en: design objects
da: design-objekter

en: artefacts
da: artefakter

en: Material 1
da: Materiale 1

en: terra-cotta
da: terracotta

en: wax
da: vaks

en: clay
da: ler

en: majolica
da: majolika

en: ceramic
da: keramik

en: ivory
da: elfenben

en: precious stones
da: kostbare sten

en: marble
da: marmor

en: porphyry
da: porfyr

en: precious metals
da: kostbart metal

en: copper
da: kobber

en: plastic
da: plastik

en: Material 2
da: Materiale 2

en: Material 3
da: Materiale 3

en: Color
da: Farve

en: UNIMARC field 120 builder
da: UNIMARC_Felt 120 Fremstiller

en: Color indicator
da: Farveindikator

en: one color
da: ensfarvet

en: multi-color
da: flerfarvet

en: index or name list on cartographic item itself
da: indeks eller navneliste, der findes på selve det kartografiske materiale

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
da: indeks eller navneliste, der er vedlagt det kartografiske materiale i form af et hæfte...

en: index or name list present but location not specified
da: indeks eller navneliste findes uden lokalisering

en: no index or name lis
da: intet indeks eller navneliste

en: Narrative text indicator
da: Indikator for forklarende tekst

en: text on cartographic item itself
da: tekst på det kartografiske eksemplar

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
da: tekst der ledsager kartografisk eksemplar i hæfte, folder...

en: no narrative tex
da: ingen narrativ tekst

en: Relief codes 1:
da: Relief koder 1:

en: contours
da: omrids

en: continuous tone shaded relief
da: relief med kontinuerligt forløbende shattering

en: hypsometric tints - layer method
da: hypsometrisk shattering - lagmetode

en: hachures
da: skravering

en: bathymetry - soundings
da: batymetri - sonare

en: form lines
da: omridslinjer

en: spot heights
da: kote

en: other methods in color
da: andre metoder med farver

en: pictorially
da: billedlig

en: landforms
da: landformer

en: bathymetry - isolines
da: batymetri - isolinier

en: other methods of relief representation
da: andre præsentationsformer til frigørelse

en: Relief codes 2:
da: Relief koder 2:

en: Relief codes 3:
da: Relief koder 3:

en: Relief codes 4:
da: Relief koder 4:

en: Map projection
da: Kortprojektion

en: gnomonic
da: gnomonisk

en: Lambert's azimuthal equal area
da: Lambert asimut-projektion

en: orthographic
da: ortografisk

en: azimuthal equidistant
da: asimutal, afstandsfast

en: stereographic
da: stereografi

en: azimuthal equal area
da: asimutal, jævn flade

en: azimuthal, specific type unknown
da: asimutal, ukendt type

en: azimuthal, other known specific type
da: asimutal, anden kendt specifik type

en: Goode's homolographic
da: Goode homolografiske projektion

en: Albers equal area
da: Albers-kegleprojektion

en: Bonne
da: God

en: Lambert's conformal conict
da: Lambert konformal projektion

en: Lambert's conformal conic
da: Lambert konformal projektion

en: conic (simple)
da: konisk (enkelt)

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
da: Millers bipolare skævaksede keglekonforme projektion

en: projection of the International Map of the World
da: projektion af det internationale verdensekort

en: Tissot's conformal conic
da: Tissot's vinkeltro projektion

en: polyconic
da: polykonisk

en: conic, specific type unknown
da: konisk, specifik type ukendt

en: conic, other known specific type
da: konisk, andre kendte specifikke typer

en: butterfly
da: sommerfugl

en: Lambert's cylindrical equal area
da: Lambert asimut-projektion

en: sinusoidal
da: sinusoid

en: transverse Mercator
da: Transverse Mercator

en: Plate Carree
da: Kvadratisk plade

en: Cassini's
da: Cassinis

en: Oblique Mercator
da: Tværakset mercatorprojektion

en: cylindrical, specific type unknown
da: cylindrisk, ukendt specidik type

en: cylindrical, other known specific type
da: cylindrisk, anden kendt specidik type

en: Goode's homolosine
da: Goode homolosin projektion

en: Miller's bipolar
da: Millers bipolare projektion

en: cordiform
da: hjerteformet

en: polyhedric
da: polyhedrisk

en: type of projection unknown
da: typen af projektion er ukendt

en: other known type
da: anden kendt type

en: Prime meridian 1:
da: Primær meridian 1:

en: Greenwich, United Kingdom
da: Greenwich, Storbritannien

en: Amsterdam, Netherlands
da: Amsterdam, Holland

en: Athens, Greece
da: Athen, Grækenland

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
da: Batavia (Djakarta), Indonesien

en: Berne, Switzerland
da: Bern, Schweiz

en: Bombay, India
da: Bombay, Indien

en: Brussels, Belgium
da: Bruxelles, Belgien

en: Cadiz, Spain
da: Cadiz, Spanien

en: Capetown, South Africa
da: Kapstadt, Sydafrika

en: Copenhagen, Denmark
da: København, Danmark

en: Ferro, Canary Islands
da: Ferro, Kanariske øer

en: Istanbul, Turkey
da: Istanbul, Tyrkiet

en: Julianehaab, Greenland
da: Julianehåb, Grønland

en: Lisbon, Portugal
da: Lissabon, Portugal

en: Madras, India
da: Madras (Indien)

en: Madrid, Spain
da: Madrid, Spanien

en: Moscow, Russia
da: Moskva, Rusland

en: Munich, Germany
da: München, Tyskland

en: Naples, Italy
da: Neapel, Italien

en: Oslo (Christiania), Norway
da: Oslo (Christiana) (Norge)

en: Paris, France
da: Paris (Frankrig)

en: Peking, People's Republic of China
da: Peking, Folkerepublikken Kina

en: Philadelphia, USA
da: Philadelphia (USA)

en: Pulkova (Leningrad), Russia
da: Pulkova (St. Petersburg), Rusland

en: Rio de Janeiro, Brazil
da: Rio de Janeiro, Brasilien

en: Rome, Italy
da: Rom (Italien)

en: Santiago, Chile
da: Santiago (Chile)

en: Stockholm, Sweden
da: Stockholm (Sverige)

en: Sydney, Australia
da: Sydney (Australien)

en: Tirana, Albania
da: Tirana (Albanien)

en: Tokyo, Japan
da: Tokyo (Japan)

en: Washington, DC, USA
da: Washington (USA)

en: Prime meridian 2:
da: Primær meridian 2:

en: UNIMARC field 121a builder
da: UNIMARC_Felt 121a Fremstiller

en: Physical dimension
da: Fysiske dimensioner

en: 2-dimensional
da: 2-todimentional

en: Primary cartographic image 1:
da: Primært kartografisk billede 1:

en: manually and plotted
da: manuel og plottet

en: photographically
da: fotografisk

en: by computer
da: med computer

en: by active remote sensing technique
da: med aktiv fjernregistreringsteknik

en: by passive remote sensing techniques
da: med passiv fjernregistreringsteknik

en: Primary cartographic image 2:
da: Primært kartografisk billede 2:

en: by active remote sensing techniques
da: med aktiv fjernregistreringsteknik

en: Physical medium
da: Fysisk medie

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
da: syntetisk (f.eks. plastik, vinyl,...)

en: skin (e.g. parchment, vellum)
da: hud (f.eks. pergament)

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
da: tekstiler, herunder kunstfibre (f.eks. silke, beklædning, nylon)

en: magnetic storage medium - computer compatible
da: magnetisk lagermedie - computer-kompatibel

en: magnetic storage medium - not computer compatible
da: magnetisk lagermedie - ikke computer-kompatibel

en: tracing paper
da: transparentpapir

en: other non photographic medium
da: andet ikke-fotografisk medie

en: transparent or opaque flexible base positive
da: transparent eller uigennemsigtigt posetiv på fleksibel basis

en: transparent or opaque flexible base negative
da: transparent eller uigennemsigtigt negativ på fleksibel basis

en: transparent or opaque non-flexible base positive
da: transparent eller uigennemsigtigt posetiv på ufleksibel basis

en: transparent or opaque non-flexible base negative
da: transparent eller uigennemsigtigt negativ på ufleksibel basis

en: other photographic medium
da: andet fotografisk medie

en: Creation technique
da: Teknisk produkt

en: manuscript
da: manuskript

en: printing
da: tryk

en: microphotography
da: mikrofotografi

en: the cartographic item is not a final product
da: det kartografiske materiale er ikke et færdigt produkt

en: Form of reproduction
da: Reproduktionsform

en: by hand
da: med hånden

en: printed
da: trykt

en: photography
da: fotografi

en: transfer line print
da: kopi

en: not a reproduction
da: ingen reproduktion

en: Geodetic adjustment
da: Geodætisk justering

en: a- no adjustment
da: a - ingen adaptering

en: b- adjusted but without grid system
da: b- justeret, men uden gittersystem

en: c- adjusted with grid system
da: c- justeret med koordinatsystem

en: x- not applicable
da: x- ikke anvendelig

en: Physical form of publication
da: Fysisk publikationsform

en: single
da: enkelt

en: in parts
da: delvist

en: atlas including loose-leaf published atlas
da: atlas herunder atlas i løsbladsformat

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
da: som separat suplement til et tidsskrift, monografi etc.

en: bound into a journal, monograph, etc.
da: indbundet i en journal, en monografi etc.

en: UNIMARC field 121b builder
da: UNIMARC_Felt 121b Fremstiller

en: Altitude of sensor
da: Sensorens højde

en: terrestrial
da: terrestrisk

en: aerial
da: overfladisk

en: space
da: verdensrummet

en: Attitude of sensor
da: Sensorens retning

en: low oblique
da: stumpvinklet

en: high oblique
da: stærkt skrå

en: vertical
da: vertikal

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
da: Spektralbånd: 01 til 99 = antal bånd, xx=ikke anvendelig

en: Quality of image
da: Billedkvalitet

en: poor
da: dårligt

en: fair
da: ordentlig

en: good
da: god

en: very good
da: meget god

en: Cloud cover
da: Skydække

en: completely covered by clouds
da: helt dækket af skyer

en: Mean value of ground resolution
da: Gennemsnit for opløsning på overfladen

en: less than 1 centimetre
da: mindre end 1 centimeter

en: greater than 9 kilometres
da: større end 9 kilometer

en: Centimetres
da: Centimeter

en: Decimetres
da: Decimeter

en: Metres
da: Meter

en: Decametres
da: Dekameter

en: Hectametres
da: Hektometer

en: Kilometres
da: Kilometer

en: UNIMARC field 122 builder
da: UNIMARC_Felt 122 Fremstiller

en: Era identifier
da: Tidsrums-identifikator

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
da: datoen falder før året 1 i den Gregorianske kalendar, dvs. f.Kr.

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
da: datoen falder efter året 1 i den Gregorianske kalendar, dvs. e.Kr.

en: Day
da: Dag

en: Time
da: Tid

en: UNIMARC field 123a builder
da: UNIMARC_Felt 123a Fremstiller

en: Type of scale:
da: Type af skala:

en: linear scale
da: linear skala

en: angular scale
da: vinkelskala

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
da: andre skalatyper (f.eks. tidsskala, kvantitativ statistisk skala)

en: Hemisphere:
da: Hemisfære:

en: west
da: vest

en: east
da: østen

en: north
da: nord

en: south
da: syden

en: Degree (complete with 0):
da: Grad (komplet med 0):

en: Minute (complete with 0):
da: Minutter (fyld op med 0):

en: Second (complete with 0):
da: Sekunder (suppler med 0):

en: UNIMARC field 123i/j builder
da: UNIMARC_Felt 123i/j fremstiller

en: UNIMARC field 124a builder
da: UNIMARC_Felt 124a Fremstiller

en: Character of image:
da: Type af billede:

en: non-photographic image
da: ikke-fotografisk billede

en: photographic image
da: fotografisk billede

en: remote sensing image
da: fjernopklaringsbillede

en: UNIMARC field 124b builder
da: UNIMARC_Felt 124b Fremstiller

en: Form of cartographic item:
da: Form af kartografisk eksemplar:

en: globe
da: globus

en: map
da: kort

en: profile
da: profil

en: section
da: udsnit

en: view
da: vis

en: UNIMARC field 124c builder
da: UNIMARC_Felt 124c Fremstiller

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
da: Præsentationsteknik for fotografisk eller ikke-fotografisk billede:

en: anaglyphic
da: anaglyfisk

en: polarized
da: polariseret

en: planimetric
da: planimetrisk

en: diagram map
da: diagram-kort

en: flowline map, flow map
da: organisationsdiagram

en: dot map
da: punktkort

en: diagrammatric map
da: diagrammatisk kort

en: chorochromatic
da: korokromatisk

en: dasymetric
da: dasymetrisk

en: isopleth
da: isoplethe

en: anamorphic
da: anamorf

en: pictorial map
da: billedkort

en: spatial model on two dimensional surface
da: rumlig model på todimentional overflade

en: mental or cognitive map
da: mentalt eller kognitivt kort

en: views with horizon showing
da: visning med synlig horisont

en: views without horizon showing
da: visning uden synlig horisont

en: map view
da: kortvisning

en: picto map
da: billedkort

en: random dot map
da: kort med tilfældige punkter

en: not screened
da: ikke scannet

en: UNIMARC field 124d builder
da: UNIMARC_Felt 124d Fremstiller

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
da: Platformens position for fotografisk eller fjernoptagelsesbillede:

en: UNIMARC field 124e builder
da: UNIMARC_Felt 124e Fremstiller

en: Category of satellite for remote sensing image:
da: Kategori for satellit til fjernføler billede:

en: meteorological
da: meteorologisk

en: earth resources
da: jordressourcer

en: space observing
da: observation fra rummet

en: UNIMARC field 124f builder
da: UNIMARC_Felt 124f Fremstiller

en: Name of satellite for remote sensing image:
da: Navn på satellitten for fjernkendingsbillede:

en: Tiros
da: TIROS

en: UNIMARC field 124g builder
da: UNIMARC_Felt 124g Fremstiller

en: Recording technique for remote sensing image:
da: Optageteknik for fjernoptagebillede:

en: false colour photography
da: forkert farve fotografi

en: multispectral photography
da: multispektralt fotografi

en: multispectral scanning
da: multispektral aftastning

en: combination of various light emission techniques
da: kombination af forskellige teknikker til fremstilling af lys

en: infrared line scanning
da: infrarød linjescanning

en: combination of various thermal infrared scanning
da: kombination af forskellige teknikker til termisk infrarød aftastning

en: Sidelooking airbone radar
da: Luftbaseret sideseende radar

en: passive microwave mapping
da: passiv mikrobølgekortlægning

en: UNIMARC field 125a builder
da: UNIMARC_Felt 125a Builder

en: Type of score:
da: Type af skore:

en: full score, graphic score
da: samlet partitur, grafisk partitur

en: score (miniature or study size)
da: partitur (miniature- eller studiestørrelse)

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
da: vokalpartitur, ledsagelse som klaverudtog

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
da: vokalpartitur, korpartitur, ledsagelse udeladt

en: condensed score, pianoconductor score
da: partiturudtog, klaverudtog

en: graphic score
da: grafisk partitur

en: close score (e.g. hymnals)
da: partiturudtog (f.eks. sangbøger)

en: tablature
da: tablatur

en: choir-book
da: korbog

en: compressed score
da: partiturudtog

en: pseudo-score
da: pseudo-partitur

en: solo part
da: solostemme

en: multiple formats
da: flere formater

en: not applicable, not a score
da: ikke anvendelig (intet partitur)

en: Parts indicator:
da: Dele indikator:

en: parts exist (vocal and instrumental)
da: stemmer findes (vokal og instrumental)

en: instrumental parts
da: instrumentale dele

en: vocal parts
da: vokalstimmer

en: parts not present
da: stemmer findes ikke

en: UNIMARC field 125b builder
da: UNIMARC_Felt 125b Fremstiller

en: Literary text indicator:
da: Literarisk tekstindikator:

en: history
da: historie

en: lectures, speeches
da: forelæsninger, taler

en: instructions
da: instruktioner

en: sounds
da: støj

en: reporting
da: reportager

en: memoirs
da: erindringer

en: rehearsals
da: prøver

en: advertising texts
da: reklametekster

en: instruction (language)
da: instruktion (sprog)

en: conference proceedings
da: dagsberetning

en: comedy
da: komedie

en: folktales
da: folkeeventyr

en: sacred texts
da: sakral tekst

en: other types of literary text
da: andre typer litterær tekst

en: UNIMARC field 126a builder
da: UNIMARC_Felt 126a Fremstiller

en: Form of release:
da: Publiseringsform:

en: tape (open reel)
da: båns (åben spole)

en: tape (cassette)
da: bånd (i kassette)

en: tape (cartridge)
da: bånd (kartusch)

en: wire recording
da: magnettonetråd

en: roll
da: rulle

en: film (sound film)
da: film (tonefilm)

en: Speed:
da: Hastighed:

en: 16 2/3 rpm
da: 16 2/3 O./Min.

en: 33 1/3 rpm
da: 33 1/3 O/min.

en: 45 rpm
da: 45 O/min

en: 78 rpm
da: 78 O/min

en: 8 rpm
da: 8 O/min

en: 1.4 m/sec(compact discs)
da: 1.4 m/sek (compact disc)

en: 120 rpm
da: 120 O./min.

en: 160 rpm
da: 160 O./Min.

en: 1 7/8 in. per second
da: 1 7/8 tommer/sekund

en: 15/16 in. per second
da: 15/16 Tomme/sek.

en: 3 3/4 in. per second
da: 3 3/4 tomme/sek.

en: 7 1/2 in. per second
da: 7 1/2 tomme/sek.

en: 15 in. per second
da: 15 Tommer/sek.

en: 30 in. per second
da: 30 tommer/sek.

en: 8/10 in. per second
da: 8/10 tommer/sek.

en: 4/10 in. per second
da: 4/10 tomme/sek.

en: Kind of sound:
da: Type af lyd:

en: monoaural
da: monofon

en: quadraphonic
da: kvadrofonisk

en: Groove width:
da: Sporbredde:

en: coarse/standard
da: grov/standard

en: microgroove/fine
da: mikrogroove/fin

en: Dimensions (sound recordings):
da: Omfang (lydoptagelser):

en: 7.62cm or 3 in.
da: 7.62 cm eller 3 tommer

en: 12.7 cm or 5 in.
da: 12.7 cm eller 5 tomme

en: 17.78 cm or 7 in.
da: 17.78 cm eller 7 tommer

en: 25.4 cm or 10 in.
da: 25.4 cm eller 10 tommer

en: 30,48 cm or 12 in.
da: 30,48 cm eller 12 tommer

en: 40.64 cm or 16 in.
da: 40.64 cm eller 16 tommer

en: 35.56 cm or 14 in.
da: 35.56 cm eller 14 tomme

en: 12 cm or 4 in. 3/4
da: 12 cm eller 4 3/4 tomme

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
da: 10 cm x 6.3 cm eller 3 7/8 tomme x 2 1/2 tomme

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
da: 13.2 cm x 9.7 cm eller 5 1/4 tomme x 3 7/8 tomme

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
da: 5.7 cm x 10 cm oder 2 1/4 tomme x 4 tomme, cylinder

en: Tape width:
da: Båndbredde:

en: 1/4 in.
da: 1/4 tomme.

en: 1/2 in.
da: 1/2 tomme.

en: 1 in.
da: 1 tomme

en: 1/8 in.
da: 1/8 tomme.

en: 2 in.
da: 2 tommer

en: 1/3 in. (8 mm)
da: 1/3 tomme (8 mm)

en: recording not a tape
da: optagelse ikke et bånd

en: Tape configuration:
da: Båndkonfiguration:

en: full track
da: helspor

en: half track
da: halvspor

en: quarter track
da: firsporet

en: eight track
da: ottesporet

en: twelve track
da: tolv spor

en: sixteen track
da: seksten spor

en: twentyfour track
da: fireogtyve spor

en: six track
da: seks spor

en: Accompanying textual material 1:
da: Ledsagende tekstmateriale 1:

en: discography
da: diskografi

en: thematic index
da: tematisk indeks

en: libretto or text
da: libretto eller tekst

en: biography of composer
da: biografi for komponist

en: biography of performer or history of ensemble
da: biografi for interpret eller ensemblets historie

en: technical or historical information on instruments
da: teknisk eller historisk information om instrumenter

en: technical information on music
da: teknisk information om musik

en: historical information about music
da: historiske informationen om musikkern

en: other historical information
da: anden historisk information

en: ethnological information
da: etnologisk information

en: biography of arranger or transcriber
da: biografi for arrangør eller transkribent

en: instructional material
da: undervisningsmateriale

en: score
da: partitur

en: other accompanying textual material
da: andet tekst-ledsagemateriale

en: Accompanying textual material 2:
da: Ledsagende tekstmateriale 2:

en: Accompanying textual material 3:
da: Ledsagende tekstmateriale 3:

en: Accompanying textual material 4:
da: Ledsagende tekstmateriale 4:

en: Accompanying textual material 5:
da: Ledsagende tekstmateriale 5:

en: Accompanying textual material 6:
da: Ledsagende tekstmateriale 6:

en: Recording technique:
da: Optageteknik:

en: acoustic
da: akustisk

en: electric
da: elektrisk

en: Special reproduction characteristics:
da: Særlige reproduktionskarakteristika:

en: CCIR/IEC standard
da: CCIR/IEC Standard

en: DBX processed
da: DBX behandlet

en: digital (compact disc)
da: digital (Compact-Disc)

en: Dolby-A encoded
da: Dolby-A kodet

en: Dolby-B encoded
da: Dolby-B kodet

en: Dolby-C encoded
da: Dolby-C kodet

en: CX encoded
da: CX kodet

en: UNIMARC field 126b builder
da: UNIMARC_Felt 126b Fremstiller

en: Kind of disc, cylinder or tape:
da: Type af disk, cylinder eller bånd:

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
da: umiddelbar (unik, lavet på stedet)

en: mass produced
da: masseproduktion

en: master tape
da: masterbånd

en: tape duplication master
da: masterbånd til duplikering

en: disc master (negative)
da: master-plade (negativ)

en: mother (positive)
da: moder-plade (positiv)

en: stamper (negative)
da: stamper (negativ)

en: test pressing
da: forsøgspresning

en: Kind of material:
da: Type af materiale:

en: wax (instantaneous)
da: vaks (umiddelbar)

en: plastic (mass produced)
da: plastik (masseproduceret)

en: lacquered (e.g. acetate)
da: lakeret (f.eks. acetat)

en: metal (e.g. aluminium)
da: metal (f.eks. aluminium)

en: shellac pressing
da: shellak-tryk

en: plastic pressing
da: plastiktryk

en: metal and plastic (compact discs)
da: metal og plastik (kompakt-disk)

en: paper backed
da: papirsubstrat

en: acetate
da: acetat

en: P.V.C.
da: P.V.C

en: Kind of cutting:
da: Snittype

en: lateral or combined cutting
da: lateral eller kombineret skæring

en: vertical (hill and dale) cutting
da: vertikalt snit (bjerg og dal)

en: UNIMARC field 127 builder
da: UNIMARC_Felt 127 Fremstiller

en: (Complete with 0 on the left)
da: (Afslut links med 0 til venstre)

en: Hours:
da: Timer:

en: Minutes:
da: Minutter:

en: Seconds:
da: Sekunder:

en: UNIMARC field 128a builder
da: UNIMARC_Felt 128a Fremstiller

en: Form of musical work:
da: Form af musikalske værker:

en: air
da: luft

en: anthem
da: hymne

en: aria
da: arie

en: ballad
da: ballade

en: chant, non christian
da: koral, ikke-kristen

en: chant, christian
da: koral, kristen

en: choral-prelude
da: koral-præludie

en: choral
da: koral

en: canon
da: kanon

en: concerto
da: koncert

en: chanson, polyphonic
da: chanson, polyfon

en: carol
da: julesang

en: chance composition / aleatoric music
da: tilfældig komposition / aleatorisk musik

en: cantata
da: kantate

en: country music
da: county-musik

en: danse form
da: danseform

en: fugue
da: fuga

en: folk music
da: folkemusik

en: gospel music
da: gospel-musik

en: hymn
da: hymne

en: musical revue and comedy
da: musical og komedie

en: mass
da: messe

en: moving picture music
da: filmmusik

en: multiple forms
da: flere former

en: oratorio
da: oratorium

en: prelude and fugue
da: præludium og fuga

en: programme music
da: programmusik

en: passion music
da: passionsmusik

en: popular music
da: populær musik

en: partsong
da: verdslig korsang

en: pavan
da: pavane

en: rock music
da: rockmusik

en: ricercare
da: ricecar

en: rhapsody
da: rapsodi

en: requiem mass
da: requiem

en: song
da: sang

en: sinfonia
da: symfoni

en: sonata
da: sonate

en: symphonic poem
da: symfonisk digt

en: square dance
da: squaredance

en: study, exercise
da: lære, øvelse

en: symphony
da: symfoni

en: triosonata
da: triosonate

en: waltz
da: vals

en: other form
da: andre former

en: UNIMARC field 128b builder
da: UNIMARC_Felt 128b fremstiller

en: Instruments or voices for ensemble:
da: Instrumenter eller stemmer for et ensemble:

en: Trumpet
da: Trompet

en: Cornet
da: Kornet

en: Baritone
da: Baryton

en: Ethnic brass
da: Etnisk messing

en: Unspecified brass
da: Ikke specificeret messing

en: Other brass
da: Andre messing

en: Mixed chorus
da: Blandet kor

en: Women's chorus
da: Kvindekor

en: Men's chorus
da: Mandskor

en: Children's chorus
da: Børnekor

en: Ethnic chorus
da: Etnisk kor

en: Unspecified chorus
da: Ikke specificeret kor

en: Full orchestra
da: Helt orkester

en: Chamber orchestra
da: Kammerorkester

en: String orchestra
da: Strengeorkester

en: Dance orchestra
da: Danseorkester

en: Larger ensemble brass band
da: Større ensemble messingorkester

en: Ethnic orchestra
da: Etnisk orkester

en: Unspecified orchestra
da: Ikke specificeret orkester

en: Other orchestra
da: Andre orkester

en: Timpani
da: Hakkebrædt

en: Xylophone
da: Xylophon

en: Drum
da: Trumme

en: Ethnic percussion
da: Etnisk slagtøj

en: Unspecified percussion
da: Ikke angivet slagtøj

en: Other percussion
da: Andre slagtøj

en: Violon
da: Violin

en: Double bass
da: Dobbeltbas

en: Ethnic bowed strings
da: Etniske strygere

en: Unspecified bowed strings
da: Ikke specificerede buestrenge

en: Other bowed strings
da: Andre buestrenge

en: Unspecified
da: Ikke specificeret

en: Tape
da: Bånd

en: Unspecified electronic
da: Ikke specificeret elektronisk

en: Other electronic
da: Andre elektronisk

en: Piano
da: Klaver

en: Organ
da: Orgel

en: Harpsichord
da: Cembalo

en: Clavicorde
da: Klavikord

en: Ethnic keyboard
da: Etnisk keyboard

en: Unspecified keyboard
da: Ikke specificeret keyboard

en: Autre
da: Andre

en: Soprano
da: Sopran

en: Mezzosoprano
da: Messosopran

en: Alto
da: Alt

en: Bass
da: Bas

en: Counter tenor
da: Kontratenor

en: Voices high voice
da: Stemmer høj stemme

en: Voices medium voice
da: Stemmer medium stemme

en: Voices low voice
da: Stemmer lav stemme

en: Ethnic voices
da: Etnisk vokal

en: Unspecified voices
da: Ikke specificeret vokal

en: Harp
da: Harpe

en: Guitar family
da: Guitar-familie

en: Lute family
da: Fløjtefamilie

en: Ethnic plucked string
da: Etnisk knipse strenge

en: Ethnic plucked strings
da: Etnisk knipse strenge

en: Unspecified plucked strings
da: Ikke specificeret knipsestrenge

en: Other plucked strings
da: Andre knipsestrenge

en: Flute
da: Fløjte

en: Oboe
da: Obo

en: Clarinet
da: Klarinet

en: Bassoon
da: Fagot

en: Cor anglais
da: Engelskhorn

en: Bass clarinet
da: Basklarinet

en: Recorder
da: Optager

en: Saxophone
da: Saxofon

en: Ethnic woodwinds
da: Etnisk træblæser

en: Unspecified woodwinds
da: Ikke specificeret træblæser

en: Other woodwinds
da: Andre træblæsere

en: UNIMARC field 128c builder
da: UNIMARC_Felt 128c Fremstiller

en: Instruments or voices for soloists
da: Instrumenter eller stemmer for solister

en: UNIMARC field 130 builder
da: UNIMARC_Felt 130 Fremstiller

en: Specific material designation:
da: Specific materialebeskrivelse:

en: aperture card
da: mikrofilmhulkort

en: microform cartridge
da: mikroform kartusch

en: microfilm cassette
da: mikrofilm i kassette

en: microfilm reel
da: mikrofilm på spole

en: microfiche
da: mikrofiche

en: microfiche cassette
da: mikrofiche i kasette

en: micro opaque
da: opak mikrofiche

en: microfilm slip
da: mikrofilm-stribe

en: Polarity:
da: Polaritet:

en: mixed polarity
da: blandet polaritet

en: Dimensions:
da: Ydre mål:

en: 8 mm (microfilm)
da: 8 mm (mikrofilm)

en: 16 mm (microfilm)
da: 16 mm (mikrofilm)

en: 35 mm (microfilm)
da: 35 mm (mikrofilm)

en: 70 mm (microfilm)
da: 70 mm (mikrofilm)

en: 105 mm (microfilm)
da: 105 mm (mikrofilm)

en: 3 x 5 in.
da: 3 x 5 tommer

en: 4 x 6 in.
da: 4 x 6 tommer

en: 6 x 9 in.
da: 6 x 9 tomme

en: Reduction ratio:
da: Reduktionsmålestok:

en: low reduction
da: lav reduktion

en: high (31x - 60x)
da: høg (31x - 60x)

en: very high (61x - 90x)
da: meget høj (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
da: ultrahøj (91x - )

en: varies
da: skifter

en: Specific reduction ratio
da: Specific reduktionsrate

en: Color:
da: Farve:

en: monochrome
da: monokrom

en: color
da: farve

en: Emulsion on film:
da: Filmemulsion:

en: silver halide
da: sølvhalogen

en: vesicular
da: bobleformet

en: mixed emulsion
da: blandet emulsion

en: Generation:
da: Oprettelse:

en: first generation (Master)
da: første generation (master)

en: printing master
da: tryk-master

en: service copy
da: tjenestekopi

en: mixed generations
da: blandede generationer

en: Base of film:
da: Filmbasis:

en: safety base
da: sikkerhedsbase

en: not a safety base
da: ingen sikkerhedsbasis

en: UNIMARC field 135a builder
da: UNIMARC_Felt 135a Fremstiller

en: Type of electronic resource:
da: Type af elektronisk ressource:

en: numeric
da: numerisk

en: computer program(s)
da: computer-program(mer)

en: representational
da: repræsentation

en: text
da: tekst

en: combination
da: kombination

en: UNIMARC field 140 builder
da: UNIMARC_Felt 140 Fremstiller

en: Illustration - Book 1:
da: Illustration - bog 1:

en: ornamental letter
da: dekorative bogstaver

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
da: rubrik (dvs. titel etc. med særlig skrift)

en: vignette
da: vignet

en: frontispiece
da: titelbillede

en: portrait
da: portræt

en: vedute
da: Vedute

en: Illustration - Book 2:
da: Illustration - bog 2:

en: Illustration - Book 3:
da: Illustration - bog 3:

en: Illustration - Book 4:
da: Illustration - bog 4:

en: Portrait
da: Portræt

en: Illustration - Full page plates 1:
da: Illustration - helsidet planche 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
da: Illustration - helsidet planche 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
da: Illustration - helsidet planche 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
da: Illustration - helsidet planche 4:

en: Illustration - Technique:
da: Illustration - teknik

en: Form of contents 1:
da: Form af indholdet 1:

en: religious work
da: religiøst værk

en: catechism
da: katekismus

en: devotional literature
da: opbyggelseslitteratur

en: sermon
da: tale

en: service books
da: bedebøger

en: scientific work
da: videnskabeligt værk

en: discussion, dissertation, thesis
da: diskussioner, sissertationer, teser

en: social customs
da: sociale regler

en: legal work
da: juridisk arbejde

en: political work
da: politisk værk

en: reference work
da: referenceværk

en: library catalogue
da: bibliotekskatalog

en: calendar
da: kalender

en: encyclopedia
da: encyklopædi

en: historical work
da: historisk værk

en: polemical treatise
da: polemisk afhandling

en: discursive work
da: diskursivt værk

en: commemorative work
da: mindeskrift

en: instructional work
da: undervisningsværk

en: manual
da: håndbog

en: textbook
da: tekstbog

en: record-keeping work
da: dokumentations-værk

en: recreations
da: tidsfordriv

en: version of a work
da: version af et værk

en: Form of contents 2:
da: Form af indholdet 2:

en: Form of contents 3:
da: Form af indholdet 3:

en: Form of contents 4:
da: Form af indholdet 4:

en: Literature:
da: Litteratur:

en: novel
da: roman

en: novella
da: novelle

en: fable
da: fabel

en: fairy tale
da: eventyr

en: allegory
da: allegori

en: legend
da: legende

en: parable
da: parabel

en: short story
da: kort fortælling

en: essay, feuilleton
da: essay, føljeton

en: miscellane
da: forskelligt

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
da: maksimer, aforismer, ordsprog, anekdoter

en: juvenile literature
da: ungdomslitteratur

en: chronicle
da: kronik

en: memoir
da: erindring

en: diary
da: dagbog

en: hagiography
da: hagiografi

en: travelogue
da: rejseberetning

en: erotica
da: erotika

en: oratory, speeches
da: talekunst, taler

en: multiple or other
da: flere eller andre

en: Biography:
da: Biografi:

en: contains biographical information
da: indeholder biografiske informationer

en: not biographical
da: ikke biografisk

en: multiple or other form
da: blandings-/andre former

en: Support material - Book:
da: Bæremateriale - bog:

en: paper, general
da: papir, generelt

en: hand-made paper
da: håndlavet papir

en: rice paper
da: rispapir

en: wood-pulp paper
da: celstofpapir

en: parchment, vellum
da: pergament, Vellum

en: Support material - Plates:
da: Bæremateriale - plader:

en: Watermark:
da: Vandmærke:

en: paper does not contain watermark
da: papir uden vandmærke

en: paper contains watermark
da: papir med vandmærke

en: Printer's device:
da: Printer's enhed:

en: printer's device not present
da: printer ikke klar

en: printer's device present
da: printer parat

en: Publisher's device:
da: Publikationsmiddel:

en: publisher's device not present
da: publikationsoplysninger findes ikke

en: publisher's device present
da: publikationsoplysninger findes

en: Ornamental device:
da: Ornamentalt apparat:

en: ornamental device not present
da: dekorativt element ikke tilstede

en: ornamental device present
da: dekorativt element tilstede

en: UNIMARC field 141 builder
da: UNIMARC_Felt 141 Fremstiller

en: Binding material 1:
da: Indbindingsmateriale 1:

en: leather
da: læder

en: cloth
da: kjole

en: unbound
da: ikke indbundet

en: Binding material 2:
da: Indbindingsmateriale 2:

en: Binding material 3:
da: Indbindingsmateriale 3:

en: Types of binding:
da: Type af indbinding:

en: original, i.e. primary
da: original, dvs. primær

en: rebound
da: nyt indbundet

en: modern
da: moderne

en: restored, facsimile
da: restaureret, faksimile

en: restored, imitation
da: restaureret, immitation

en: work bound with another
da: bundet sammen med andet værk

en: Bound with:
da: Bundet sammen med:

en: single item
da: enkelt eksemplar

en: bound with one or more others
da: indbundet sammen med en eller flere andre mehrerer anderen

en: State of preservation - Binding:
da: Tilstand - indbinding:

en: excellent
da: fremragende

en: worn
da: slidt

en: damaged
da: beskadiget

en: broken back
da: brudt ryg

en: missing
da: blandet

en: State of preservation - Body of the book 1 :
da: Tilstand - bogblok 1:

en: restored
da: restaureret

en: State of preservation - Body of the book 2 :
da: Tilstand - bogblok 2:

en: UNIMARC field 210c builder
da: UNIMARC_Felt 210c Fremstiller

en: Search for authority type: EDITORS
da: Søg efter normpost: EDITORS

en: None
da: Ingen

en: Heading A-Z
da: Overskrift A-Z

en: Heading Z-A
da: Overskrift Z-A

en: contains
da: indeholder

en: starts with
da: begynder med

en: is exactly
da: er præcis

note: INPUT type=submit
en: Search
da: Søg

en: Authority search results
da: Resultater af normdatasøgning

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
da: Resultater %s til %s af %s

en: No results found
da: Ingen resultater fundet

en: Summary
da: Sammenfatning

en: Used
da: I brug

en: Get it!
da: Brug det!

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
da: %s gange

en: Choose
da: Vælge

en: Close
da: Lukke

note: SCRIPT
en: Authority
da: Normdata:

en: UNIMARC field 225a builder
da: UNIMARC_Felt 225a Fremstiller

en: Collection
da: Samling

en: Select a collection
da: Vælg en samling

en: OR new collection:
da: OR ny samling:

en: UNIMARC field 4XX builder
da: UNIMARC_Felt 4XX Fremstiller

en: Search on
da: Søg efter

en: Any word
da: Ethvert ord

en: Item type:
da: Medietype:

en: All item types
da: Alle medietyper

note: INPUT type=submit
en: Start search
da: Start søgning

en: Search results
da: Søgeresultater

en: &lt;&lt; Previous
da: &lt;&lt; Forrige

en: Next&gt;&gt;
da: Næste&gt;&gt;

en: Item count
da: Eksemplar tæller

en: Location
da: Sted

en: Clear field
da: Slet felt

en: &lt;&lt; Previous
da: &lt;&lt; Forrige

en: Next&gt;&gt;
da: Næste&gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
da: UNIMARC_Felt 686a Fremstiller

en: Classification
da: Klassifikation

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
da: Vælg en værdi i klassifikationen. Det vil kopiere 686$a feltets værdi fra normposten til 686$a feltet i den bibliografiske post.

en: Authority type
da: Normdatatype

en: Main entry ($a only)
da: Hovedindførsel (kun $a)

en: Main entry
da: Hovedindførsel

en: Anywhere
da: Hvor som helst

en: Sort by
da: Sorter efter

en: No order
da: Ingen bestillinger

en: Heading ascendant
da: Overskrift stigende

en: Heading descendant
da: Overskrift faldende

en: UNIMARC leader builder
da: UNIMARC overskrift Fremstiller

en: 1-4 Record length
da: 1-4 Postlængde

en: (auto-calculated)
da: (beregnet automatisk)

en: 5- Record status
da: 5- Poststatus

en: c - Corrected or updated record
da: c - Korrigeret eller opdateret post

en: c - Corrected record
da: c - Korrigeret post

en: d - Deleted record
da: d - Slettet post

en: n - New record
da: n - ny post

en: o - Previously issued higher level record
da: o - tidligere offentliggjort post på højere niveau

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
da: p - Tidligere udgivet som ufuldstændig forpublikationspost

en: 6- Type of record
da: 6- Type af post

en: a - Language materials, printed
da: a - Sprogmateriale, trykt

en: b - Language materials, manuscript
da: b - Sprogmaterialer, håndskriftlig

en: c - Music scores, printed
da: c - Musiknoden, trykt

en: d - Music scores, manuscript
da: d - Musiknoder, håndskrevne

en: e - Cartographic materials, printed
da: e - Kartografisk materiale, trykt

en: f - Cartographic materials, manuscript
da: f - kartografisk materiale, håndskriftligt

en: g - Projected and video material
da: g - projiceret og videomateriale

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
da: i - lydoptagelse, ikke-musikalsk optagelse

en: j - Sound recordings, musical performance
da: j - lydoptagelser, musikalsk opførelse

en: k - Two-dimensional graphics
da: k - Todimentional grafik

en: l - Electronic resources
da: l - elektroniske ressourcer

en: m - Multimedia
da: m - multimedia

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
da: r - tredimentionalt artefakt eller objekt

en: 7- Bibliographic level
da: 7- Bibliografiniveau

en: a - Analytic (component part)
da: a - Analytisk (delkomponent)

en: i - Integrating resource
da: i - Integrerende ressource

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
da: c - Samling - bibliografisk eksemplar, som er en samling.

en: m - Monographic - Bibliographic item
da: m - monografisk-bibliografisk eksemplar

en: s - Serial - Bibliographic item
da: s - tidsskrift - bibliografisk eksemplar

en: 8- Hierarchical level code
da: 8- Hierarkisk niveaukode

en: - Hierarchical relationship undefined
da: - Hierarkisk betegnelse udefineret

en: 0 - No hierarchical relationship
da: 0 - Ingen hierarkisk forbindelse

en: 1 - Highest level record
da: 1 - Post på højeste niveau

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
da: 2 - Datapost under det højeste niveau (alle niveauer derunder)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
da: 9-16 Indikator/Underfelt/Længde

en: (auto-filled)
da: (udfyldt automatisk)

en: 17- Encoding level
da: 17- Koderingsniveau

en: Full level ("item in hand")
da: Fuldt niveau ("Eksemplar i hånden")

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
da: 1 - Underniveau 1 (ikke "Eksemplar i hånden")

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
da: 2 - Unterniveau 2. Datapost er en forpublikation (Katalogisering under publikation)

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
da: 3 - Underniveau 3. Ufuldstændig datapost

en: 18- Descriptive cataloging form
da: 18 - Beskrivende katalogiseringsform

en: - In full ISBD form
da: - I helt ISBD-format

en: i - In partial or incomplete ISBD form
da: i - delvis eller ukomplet ISBD-format

en: n - In non-ISBD form
da: n - ikke ISBD-format

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
da: 19-24 Indtastningsmaske &amp; længder

en: c - Corrected or revised
da: c - Korrigeret eller revideret

en: d - Deleted
da: d - Slettet

en: n - New
da: n - Ny

en: 7-8 Undefined
da: 7-8 Ikke defineret

en: 10-16 indicator/subfields/size
da: 10-16 Indikator/underfelt/længde

en: 18-19 Undefined
da: 18-19 Ikke defineret

en: , annotator
da: , anmærker

en: , author of afterword
da: , forfatter af slutordet

en: , prefacer
da: , forfatter af forordet

en: , bibliographic antecedent
da: , bibliografisk antecedent

en: , collaborator
da: , medarbejder

en: , commentator
da: , kommentator

en: , compiler
da: , sammenstiller

en: , composer
da: , komponist

en: , conceptor
da: , konceptionist

en: , degree-grantor
da: , giver af grad

en: , editor
da: , forlægger

en: , film editor
da: , filminstruktør

en: , founder
da: , stifter

en: , lyricist
da: , lyriker

en: , organiser of meeting
da: , kongresorganisator

en: , other
da: , andet

en: , photographer
da: , fotograf

en: , presenter
da: , moderator

en: , publisher
da: , forlægger

en: , publishing director
da: , forlagsdirektør

en: , research team head
da: , leder af researchteam

en: , reviewer
da: , bedømmer

en: , redactor
da: , redaktør

en: , thesis advisor
da: , tese-rådgiver

en: , translator
da: , oversætter

en: Main Author
da: Hovedforfatter

en: Corporate Author (Main)
da: Medforfatter (hoved)

en: Coauthor
da: Medforfatter

en: coauthor
da: medforfatter

en: Secondary Author
da: Sekundær forfatter

en: Corporate Author (Coauthor)
da: Medforfatter

en: Corporate Author (Secondary)
da: Medforfatter (sekundær)

en: Language:
da: Sprog:

en: of intermediate text,
da: af midlertidig tekst,

en: of original work,
da: af originalt værk,

en: of summary,
da: af sammenfatning,

en: of contents page,
da: af indholdsside.

en: of title page,
da: af titelblad,

en: of title proper,
da: af korrekt titel,

en: of libretto,
da: af libretto,

en: of accompanying material,
da: af ledsagemateriale,

en: of subtitles,
da: af undertitler,

en: Country:
da: Land:

en: Tag 009:
da: Mærke 009:

en: Series
da: Serier

en: series
da: rækker

en: Classification:
da: Klassifikation:

en: Contents note:
da: Indholdsnotits:

en: Abstract:
da: Uddrag:

en: Provenance note:
da: Oprindelsesnotits:

en: Bibliography:
da: Bibliografi:

en: Thesis:
da: Teser:

en: SUDOC serial history:
da: SUDOC-tidsskrifthistorie:

en: Subject - Personal Name
da: Emne - personnavn

en: Subject - Corporate Author
da: Emne - fælles forfatter

en: Subject - Family
da: Emne - familie

en: Subject - Author/Title
da: Emne - person/titel

en: Subject - Topical Name
da: Emne - emnenavn

en: Subject - Geographical Name
da: Emne - geografisk betegnelse

en: Subject - Form
da: Emne - form

en: Subject
da: Emne

en: Subject Category
da: Emne kategori

en: Trademark
da: Varemærke

en: Online Resources:
da: Online ressourcer:

en: Click here to access online
da: Klik her for online-adgang

en: Publication:
da: Udgivelse:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Linked with:
da: Linket til:

en: Audience
da: Målgruppe

en: Physical presentation
da: Fysisk præsentation

en: electronic ressource
da: elektroniske ressourser

en: Literary genre
da: Litterær genre

en: Biography
da: Biografi

en: Content
da: Indhold

en: Video types
da: Videotyper

en: Serial type
da: Periodikatype

en: Periodicity
da: Periodicitet

en: Translation of
da: Oversættelse af

en: Set Level
da: Sæt niveau

en: Piece-Analytic Level
da: Styk-analyse-niveau

en: Uniform Title
da: Standardtitel

en: Uniform Conventional Heading
da: Entydig konventionel overskrift

en: Edition Statement
da: Udgaveangivelse:

en: edition
da: udgave

en: Click here to access online
da: Klik her for online-adgang

en: Availability:
da: Tilgængelighed:

en: No items available
da: Ingen eksemplarer tilgængelige:

en: Items available for loan:
da: Eksemplarer tilgængelige til udlån:

en: Call number:
da: Pladsnummer:

en: Items available for reference:
da: Eksemplarer tilgængelige til opslag:

en: Checked out (
da: Lånt ud (

en: Withdrawn (
da: Trukket tilbage (

en: Lost (
da: Mistet (

en: Damaged (
da: Skadet (,

en: On order (
da: Bestilt (

en: In transit (
da: Undervejs (

en: On hold (
da: Reserveret (
