Koha 23.11.08.001 - en to da translation catalogue (177 entries)

en: ERROR: Price is not a valid number, please check the price and try again!
da: FEJL: prisen er ikke et gyldigt tal. Gå tilbage og prøv igen!

en: Fund amount exceeds parent allocation
da: Kontobeløb overstiger overordnet tildeling

en: Fund amount exceeds period allocation
da: Kontobeløb overstiger periodetildeling

en: New budget-parent is beneath budget
da: Nyt overordnet budget er under budget

en: Update item
da: Opdaterer eksemplar

en: You can't receive any more items
da: Du kan ikke modtage flere eksemplarer

en: Edit
da: Rediger

en: Delete
da: Slette

en: Add item
da: Tilføj eksemplar

en: Clear
da: Slette

en: Add
da: Tilføj

en: is duplicated
da: er kopieret

en: already exists in database
da: findes allerede i databasen

en: Loading
da: Indlæser

en: Internal Server Error, please reload the page
da: Intern serverfejl, genindlæs siden

en: You need to log in again, your session has timed out
da: Du skal logge ind igen, din session er udløbet

en: Error; your data might not have been saved
da: Fejl; dine data er muligvis ikke gemt

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Please select or enter a sound.
da: Vælg eller indlæg en lyd.

en: Authority
da: Normdata:

en: Error importing the authority type %s
da: Fejl ved import af autoritetstype %s

en: Importing to authority type: %s. Importing from file: %s
da: Importer til autoritetstype: %s. Importer fra fil: %s

en: Your cart is currently empty
da: Kurven er tom i øjeblikket

en: This item is already in your cart
da: Dette eksemplar er allerede i kurven

en: This item has been added to your cart
da: Dette eksemplar er tilføjet til kurven

en: %s item(s) added to your cart
da: %s eksemplar(er) er tilføjet til din kurv

en: %s already in your cart
da: %s er allerede i din kurv

en: No item was selected
da: Intet eksemplar valgt

en: Are you sure you want to empty your cart?
da: Er du sikker på, at du vil tømme din kurv?

en: Are you sure you want to remove the selected items?
da: Er du sikker på, at du vil slette de markerede eksemplarer?

en: Items in your cart: %s
da: Eksemplarer i din kurv: %s

en: Add to cart
da: Tilføj til en kurv

en: In your cart
da: I din indkøbskurv

en: Error importing the framework
da: Fejl ved import af strukturen

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Results
da: Resultater

en: Please enter a valid date (should match %s).
da: Indtast en gyldig dato (bør ligne %s).

en: Mon
da: Man

en: Sat
da: Lør

en: Sun
da: Søn

en: Thu
da: Tor

en: Tue
da: Tir

en: Wed
da: Ons

en: Friday
da: Fredag

en: Monday
da: Mandag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Sunday
da: Søndag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: May
da: Maj

en: Oct
da: Okt

en: February
da: Februar

en: January
da: Januar

en: July
da: Juli

en: June
da: Juni

en: March
da: Marts

en: October
da: Oktober

en: Place hold
da: Reserver

en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
da: %s eksemplar(er) er vedhæftet til denne post. Du skal slette alle eksemplarer, før posten slettes.

en: Warning: This record is used in %s order(s). Deleting it could cause serious issues on acquisition module. Are you sure you want to delete this record?
da: Advarsel: Denne post benyttes i %s ordre(r). Sletning vil forårsage alvorlige problemer i indkøbsmodulet. Er du sikker på, at du vil slette denne post?

en: %s order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
da: %s ordre(r) benytter denne post. Du skal have tilladelse til at slette denne post.

en: %s deleted order(s) are using this record. Are you sure you want to delete this record?
da: %s slettede ordre(r) benytter denne post. Er du sikker på, at du vil slette denne post?

en: %s deleted order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
da: %s slettede ordre(r) benytter denne post. Er du sikker på, at du vil slette posten?

en: %s holds(s) for this record. Are you sure you want to delete this record?
da: %s reservering(er) på denne post. Er du sikker på, at du vil slette posten?

en: Are you sure you want to delete this record?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne post?

en: %s hold(s) on this record. You must delete all holds before deleting all items.
da: %s reservering(er) på denne post. Du skal slette alle reserveringer, før alle eksemplarer slettes.

en: Are you sure you want to delete the %s attached items?
da: Er du sikker på, at du vil slette de %s vedhæftede eksemplarer?

en: Confirm
da: Bekræft

en: not checked out
da: ikke udlånt.

en: too many renewals
da: for mange fornyelser

en: on hold
da: reserveret

en: Not allowed: overdue
da: Ikke tilladt: forfalden

en: Loading... you may continue scanning.
da: Indlæser... du kan fortsætte scanning.

en: Today's checkouts
da: Dagens udlån

en: Previous checkouts
da: Tidligere udlån

en: On hold
da: Reserveret

en: No renewal before %s
da: Ikke flere forlængelser mulig %s

en: Automatic renewal failed, patron has unpaid fines
da: Den automatisk fornyelse fejlede, låner har ubetalte bøder

en: Automatic renewal failed, account expired
da: Den automatisk fornyelse fejlede, din konto er udløbet.

en: %s of %s renewals remaining
da: %s af %s fornyelser udestår

en: Scheduled for automatic renewal
da: Planlagt til automatisk fornyelse.

en: Actions
da: Aktioner

en: Edit notes
da: Rediger notater

en: Update
da: Opdatere

en: Cancel
da: Afbryde

en: First
da: Første

en: Last
da: Sidste

en: No data available in table
da: Ingen data tilgængelige i tabellen

en: No entries to show
da: Ingen felter til visning

en: (filtered from _MAX_ total entries)
da: (filtreret fra _MAX_ totale indtastninger)

en: Processing...
da: Behandler...

en: Search:
da: Søg:

en: No matching records found
da: Ingen passende post fundet

en: All
da: Alle

en: a an the
da: a og den

en: Copy
da: Eksemplarnr.

en: Print
da: Udskriv

en: Columns
da: Spalter

en: Export
da: Eksport

en: %s search
da: %s søg

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: Suspend
da: Afslut

en: Hold is <strong>suspended</strong>
da: Reservation <strong>suspenderet</strong>

en: until %s
da: indtil %s

en: Next available %s item
da: Næste tilgængelige %s materiale

en: Next available item group <strong>%s</strong> item
da: Næste tilgængelige materialegruppe <strong>%s</strong> materiale

en: Item is <strong>waiting</strong>
da: Materialet er <strong>i vente</strong>

en: Item is <strong>in transit</strong> from %s since %s
da: Eksemplaret er <strong>i transit</strong> fra %s siden %s

en: Item hasn't been transferred yet from %s
da: Eksemplar er endnu ikke leveret fra %s

en: Suspend until:
da: Suspender indtil:

en: Please enter letters or numbers
da: Indtast bogstaver eller tal

en: A default letter with the code '%s' already exists.
da: Et standard brev med koden '%s' eksisterer allerede.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'.
da: A brev med koden '%s' eksisterer allerede for '%s'.

en: Please specify title and content for %s
da: Vælg titel og indhold for %s

en: Both subfield values should be filled or empty.
da: Begge underfeltværdier skal udfyldes eller være tomme.

en: Edit action %s
da: Redigér handling %s

en: Please confirm whether this is a duplicate patron
da: Bekræft om dette er en dublet-låner

en: Minimum password length: %s
da: Mindste passwordlængde: %s

en: %s years
da: %s år

en: %s month
da: %s måneder

en: %s months
da: %s måneder

en: Nothing to save
da: Intet at gemme

en: Saving...
da: Gemmer...

en: Saved preference %s
da: Gemt præference %s

en: modified
da: ændret

en: You have made changes to system preferences.
da: Der er lavet ændringer til systemparametrene

en: No cover image available
da: Ingen titelbilleder tilgængelige

en: AJAX failed to approve tag: %s
da: AJAX kunne ikke godkende mærke: %s

en: AJAX failed to reject tag: %s
da: AJAX: kunne ikke afvise mærke: %s

en: %s is permitted!
da: %s er tilladt!

en: %s is prohibited!
da: %s er forbudt!

en: %s is neither permitted nor prohibited!
da: %s er hverken tilladt eller forbudt!

en: Clear all
da: Slet alle

en: Select all
da: Vælg alle

en: Reject
da: Afvise

en: Approved
da: Godkendt

en: Approve
da: Godkend

en: Rejected
da: Afvist

en: Testing...
da: Tester...

en: AJAX error (%s alert)
da: AJAX fejl (%s advarsel)

en: years
da: år

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Marked overdue
da: Markeret forfalden

en: Please make a selection.
da: Vælg et valg.

en: %s (current status)
da: %s (nuværende status)

en: Please delete %s character(s)
da: Slet %s tegn.

en: Please enter %s or more characters
da: Indtast %s eller flere tegn

en: No results found
da: Ingen resultater fundet

en: Are you sure you want to close this subscription?
da: Er du sikker på, at du vil lukke dette abonnement?

en: Are you sure you want to reopen this subscription?
da: Er du sikker på, at du vil genåbne dette abonnement?

en: Are you sure you want to delete this subscription?
da: Er du sikker på, at du vil slette dette abonnement?

en: Are you sure you want to delete %s? %s patron(s) are using it!
da: Er du sikker på, at du vil slette %s? %s lånere bruger det!

en: Are you sure you want to delete %s?
da: Er du sikker på, at du vil slette %s?

en: If you wish to claim late or missing issues you must link this subscription to a vendor. Click OK to ignore or Cancel to return and enter a vendor
da: Hvis du vil reklamere forsinkede eller manglende hæfter, skal abonnementet forbindes med en leverandør. Klik på OK for at ignorere det, eller på Afbryd for at gå tilbage og indtaste en leverandør.

en: Bibliographic record does not exist!
da: Bibliografisk post eksisterer ikke!

en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s): %s
da: Kan ikke teste forudsigelse af følgende årsag(er): %s

en: Error:
da: Fejl:

en: File name:
da: Filnavn:

en: An error occurred on deleting this image
da: En fejl opstod ved sletning af dette billede

en: Showing results for %s
da: Viser resultater for %s

en: Agreement license %s
da: Aftalelicens %s

en: Agreement %s deleted
da: Aftale %s slettet

en: License %s deleted
da: Licens %s slettet

en: License #%s
da: Licens #%s

en: The page entered is not a number.
da: Den indtastede side er ikke et tal.

en: The page should be a number between 1 and %s.
da: Siden skal være et tal mellem 1 og %s.

en: already in your cart
da: allerede i indkøbskurven

en: Checkouts
da: Udlån

en: Holds
da: Reserveringer

en: Checked out until:
da: Lånt ud indtil:

en: Check in
da: Aflevere

en: Check out
da: Udlån

en: Cancel hold
da: Slette reservering

en: Are you sure you want to cancel this hold?
da: Er du sikker på, at du vil annullere reserveringen?
