Koha 23.11.08.001 - en to de-DE translation catalogue (1607 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
de-DE: Fehler: für diese ID konnte die Verfügbarkeit nicht ermittelt werden

en: unknown
de-DE: unbekannt

en: Not for loan
de-DE: Nicht ausleihbar

en: not available
de-DE: nicht verfügbar

en: Checked out
de-DE: Ausgeliehen

en: Item lost
de-DE: Exemplar vermisst

en: Item withdrawn
de-DE: Ausgesondert

en: Item damaged
de-DE: Beschädigt

en: In transit
de-DE: Unterwegs

en: On hold
de-DE: Vorgemerkt

en: available
de-DE: verfügbar

en: alto
de-DE: Alt

en: baritone
de-DE: Bariton

en: bass
de-DE: Bass

en: child alto
de-DE: Kindersopran

en: child soprano
de-DE: Kindersopran

en: countertenor
de-DE: Kontratenor

en: child voice
de-DE: Kinderstimme

en: man's voice
de-DE: Männerstimme

en: mezzo-soprano
de-DE: Mezzosopran

en: reciting child's voice
de-DE: rezitierende Kinderstimme

en: reciting voice
de-DE: rezitierende Stimme

en: reciting man's voice
de-DE: rezitierende Männerstimme

en: reciting woman's voice
de-DE: rezitierende Frauenstimme

en: soprano
de-DE: Soprano

en: tenor
de-DE: Tenor

en: voice - unspecified
de-DE: Stimme - nicht spezifiziert

en: woman's voice
de-DE: Frauenstimme

en: voice - other
de-DE: Stimme - weitere

en: bassoon
de-DE: Fagott

en: basset-horn
de-DE: Bassetthorn

en: bagpipe
de-DE: Dudelsack

en: clarinet
de-DE: Klarinette

en: cromorne
de-DE: Cromorne

en: double bassoon
de-DE: Kontrafagott

en: didjeridu
de-DE: Didgeridoo

en: dulcian
de-DE: Dulzian

en: dvojnice
de-DE: Diple

en: english horn
de-DE: Englischhorn

en: flageolet
de-DE: Flageolett

en: fife
de-DE: Fife

en: flute
de-DE: Flöte

en: tabor pipe
de-DE: Einhandflöte

en: gemshorn
de-DE: Gemshorn

en: hornpipe
de-DE: Hornpipe

en: mouth organ
de-DE: Mundorgel

en: musette
de-DE: Musette

en: ney
de-DE: Nay

en: oboe d'amore
de-DE: Oboe d'amore

en: oboe
de-DE: Oboe

en: oboe da caccia
de-DE: Oboe da caccia

en: piccolo
de-DE: Piccolo

en: pommer
de-DE: Pommer

en: panpipes
de-DE: Panflöten

en: racket
de-DE: Racket

en: recorder
de-DE: Aufnahmegerät

en: rothophone
de-DE: Rothphon

en: saxophone
de-DE: Saxophon

en: shakuhachi
de-DE: Shakuhachi

en: zurna
de-DE: Zurna

en: sarrusophone
de-DE: Sarrusophon

en: sordun
de-DE: Sordun

en: woodwind - unspecified
de-DE: Holzblasinstrument - nicht spezifiziert

en: vox humana
de-DE: Vox Humana

en: woodwind - other
de-DE: Holzblasinstrument - weitere

en: alphorn
de-DE: Alphorn

en: bombardon
de-DE: Bombardon

en: bersag horn
de-DE: Bersag-Horn

en: bugle
de-DE: Bugle

en: carnyx
de-DE: Carnyx

en: cow horn
de-DE: Kuhhorn

en: clarion
de-DE: Clarion

en: cornet
de-DE: Kornett

en: cornett
de-DE: Kornett

en: duplex
de-DE: Duplex

en: euphonium
de-DE: Euphonium

en: hunting horn
de-DE: Jagdhorn

en: horn
de-DE: Horn

en: herald's trumpet
de-DE: Fanfarentrompete

en: keyed bugle
de-DE: Klappenhorn

en: oliphant
de-DE: Olifant

en: ophicleide
de-DE: Ophikleide

en: post horn
de-DE: Posthorn

en: russian horn
de-DE: Russisches Horn

en: serpent
de-DE: Serpent

en: shofar
de-DE: Schofar

en: trombone
de-DE: Posaune

en: trumpet
de-DE: Trompete

en: tuba
de-DE: Tuba

en: brass - unspecified
de-DE: Blechblasinstrumente - nicht spezifiziert

en: valved bugle
de-DE: Flügelhorn

en: wagner tuba
de-DE: Wagnertuba

en: brass - other
de-DE: Blechblasinstrumente - weitere

en: arpeggione
de-DE: Arpeggione

en: baryton
de-DE: Baryton

en: bassett
de-DE: Bassett

en: bumbass
de-DE: Teufelsgeige

en: crwth
de-DE: Crwth

en: double bass
de-DE: Doublebass

en: five-string double bass
de-DE: fünfsaitiger Doublebass

en: fiddle, viol (family)
de-DE: Fiedel, Viola (Familie)

en: lira da braccio
de-DE: Lira da Braccio

en: lirone
de-DE: Lira da Gamba

en: keyed fiddle
de-DE: Nyckelharpa

en: octobass
de-DE: Oktobass

en: kit
de-DE: Kit

en: psalmodicon
de-DE: Psalmodikon

en: rebec
de-DE: Rebec

en: trumpet marine
de-DE: Trumscheit

en: strings, bowed - unspecified
de-DE: Saiteninstrument, mit Bogen - nicht spezifiziert

en: viola
de-DE: Bratsche

en: cello
de-DE: Cello

en: violone
de-DE: Violone

en: viol
de-DE: Viole

en: violin
de-DE: Violine

en: strings, bowed - other
de-DE: Saiteninstrument, mit Bogen - weitere

en: archlute
de-DE: Erzlaute

en: harp-psaltery
de-DE: Harfen-Psaltery

en: barbitos
de-DE: Barbitos

en: biwa
de-DE: Biwa

en: banjo
de-DE: Banjo

en: balalaika
de-DE: Balalaika

en: bouzouki
de-DE: Bouzouki

en: cittern
de-DE: Zittern

en: citole
de-DE: Citole

en: cobza
de-DE: Koboz

en: guitar
de-DE: Gitarre

en: harp
de-DE: Harfe

en: hawaiian guitar
de-DE: Hawaiianische Gitarre

en: Irish harp
de-DE: Irische Harfe

en: kithara
de-DE: Kithara

en: kora
de-DE: Kora

en: koto
de-DE: Koto

en: lute (family)
de-DE: Laute (Familie)

en: lyre-guitar
de-DE: Harfengitarre

en: lute
de-DE: Laute

en: mandolin
de-DE: Mandoline

en: mandore
de-DE: Mandore

en: pipa
de-DE: Pipa

en: psaltery
de-DE: Psalterspiel

en: phorminx
de-DE: Phorminx

en: qānūn
de-DE: Kanun

en: shamisen
de-DE: Shamisen

en: sitār
de-DE: Sitar

en: theorbo
de-DE: Theorbe

en: tanbur
de-DE: Tanbur

en: oud
de-DE: Oud

en: ukulele
de-DE: Ukulele

en: strings, plucked - unspecified
de-DE: Saiteninsrument, gezupft - nicht spezifiziert

en: zither
de-DE: Zitter

en: strings, plucked - other
de-DE: Saiteninstrument, gezupft - weitere

en: accordion
de-DE: Akkordeon

en: celesta
de-DE: Celesta

en: clavichord
de-DE: Clavichord

en: claviorgan
de-DE: Claviorganum

en: clavicytherium
de-DE: Klaviziterium

en: fortepiano
de-DE: Fortepiano

en: glockenspiel
de-DE: Glockenspiel

en: harmonium
de-DE: Harmonium

en: harpsichord
de-DE: Cembalo

en: melopiano
de-DE: Melopiano

en: organ
de-DE: Orgel

en: piano
de-DE: Klavier

en: plucked string keyboard
de-DE: gezupftes Saitentasteninstrument

en: regals
de-DE: Regal

en: sirenion
de-DE: Sirenion

en: sostenente piano
de-DE: Sostenente-Piano

en: spinet
de-DE: Spinett

en: keyboard - unspecified
de-DE: Tasteninstrument - nicht spezifiziert

en: virginal
de-DE: Virginal

en: keyboard - other
de-DE: Tasteninstrument - weitere

en: aeolian bells
de-DE: äolische Glocken

en: arabian drum
de-DE: Arabische Trommel

en: agogo
de-DE: Agogo

en: anvil
de-DE: Amboss

en: boobams
de-DE: Boobams

en: bass drum
de-DE: Basstrommel

en: bells
de-DE: Glocken

en: bongos
de-DE: Bongos

en: metal bells plate
de-DE: Metal Bells Plate

en: castanets
de-DE: Kastagnetten

en: cabaca
de-DE: Cabasa

en: chinese cymbals
de-DE: Chinesische Zimbeln

en: conga
de-DE: Conga

en: chains
de-DE: Ketten

en: dulcimer
de-DE: Dulcimer

en: crash cymbal
de-DE: Becken

en: crotales
de-DE: Crotales

en: claves
de-DE: Claves

en: cowbell
de-DE: Kuhglocke

en: cymbal
de-DE: Zimbel

en: drum
de-DE: Trommel

en: drums
de-DE: Trommeln

en: finger cymbals
de-DE: Fingerzimbeln

en: friction drum
de-DE: Reibtrommel

en: flexatone
de-DE: Flexaton

en: gun
de-DE: Waffe

en: gong
de-DE: Gong

en: güiro
de-DE: Güiro

en: hammer
de-DE: Hammer

en: handbell
de-DE: Handglocke

en: hi-hat
de-DE: Hi-Hat

en: jembe
de-DE: Djembé

en: jingles
de-DE: Jingles

en: lithophone
de-DE: Litophon

en: lujon
de-DE: Lujon

en: marimba
de-DE: Marimba

en: military drum
de-DE: militärische Trommel

en: metallophone
de-DE: Metallophon

en: nail violin
de-DE: Nagelgeige

en: ratchet
de-DE: Ratsche

en: rain stick
de-DE: Regenmacher

en: roto-toms
de-DE: Rototom

en: sizzle cymbals
de-DE: Sizzle-Becken

en: sound-effect instrument
de-DE: Toneffekt-Instrument

en: slit-drum
de-DE: Schlitztrommel

en: sistrum
de-DE: Sistrum

en: siren
de-DE: Sirene

en: sandpaper
de-DE: Sandpapier

en: sound sculpture
de-DE: Tonskulptur

en: steel drum
de-DE: Steel Drum

en: switch whip
de-DE: Peitsche

en: tabor
de-DE: Tabor

en: turkish crescent
de-DE: Schellenbaum

en: temple block
de-DE: Tempelblock

en: tuned gong
de-DE: gestimmter Gong

en: timpani
de-DE: Pauke

en: triangle
de-DE: Triangel

en: thunder machine
de-DE: Donnermaschine

en: tarol
de-DE: Tarol

en: tambourine
de-DE: Tamburin

en: tom-tom
de-DE: Tomtom

en: percussion - unspecified
de-DE: Schlaginstrument - nicht spezifiziert

en: vibraphone
de-DE: Vibraphon

en: vibra-slap
de-DE: Vibraslap

en: whip
de-DE: Peitsche

en: wind machine
de-DE: Windmaschine

en: woodblocks
de-DE: Woodblock

en: xylorimba
de-DE: Xylorimba

en: xylophone
de-DE: Xylophon

en: percussion - other
de-DE: Schlaginstrument - weitere

en: computer
de-DE: Computer

en: computerized musical station
de-DE: computergesteuerte Musikstation

en: computerized tape
de-DE: Computerized Tape

en: digital space device
de-DE: Digitales Raumgerät

en: electro-acoustic device
de-DE: elektro-akustisches Gerät

en: live electronic
de-DE: live-elektronisch

en: lyricon
de-DE: Lyrikon

en: meta-instrument
de-DE: Meta-Instrument

en: multimedial device
de-DE: multimediales Gerät

en: oscillator
de-DE: Oszillator

en: space device
de-DE: Space Device

en: synthesizer
de-DE: Synthesizer

en: tape
de-DE: Band

en: theremin
de-DE: Theremin

en: electronic - non specified
de-DE: elektronisch - nicht spezifiziert

en: electronic - other
de-DE: elektronisch - weitere

en: aeolian harp
de-DE: äolische Harfe

en: barrel organ
de-DE: Drehorgel

en: bullroarer
de-DE: Schwirrgerät

en: musical bow
de-DE: musikalischer Bogen

en: musical box
de-DE: Musik-Box

en: chekker
de-DE: Checkker

en: musical clock
de-DE: Musik-Uhr

en: continuo
de-DE: Generalbass

en: glassharmonika
de-DE: Glasharmonika

en: glass trumpet
de-DE: Glastrompete

en: harmonica
de-DE: Harmonika

en: hurdy-gurdy
de-DE: Hurdy-Gurdy

en: jew's harp
de-DE: Maultrommel

en: lamellaphone
de-DE: Zupfidiophon

en: monochord
de-DE: Monochord

en: melodica
de-DE: Melodica

en: mirliton
de-DE: Mirliton

en: melodic instrument
de-DE: Harmonikainstrument

en: musical saw
de-DE: Musik-Säge

en: ocarina
de-DE: Okarina

en: polyphonic instrument
de-DE: Polyphones Instrument

en: player piano
de-DE: Player Piano

en: rabāb
de-DE: Rabāb

en: swanee whistle
de-DE: Kolbenflöte

en: tuning-fork
de-DE: Stimmgabel

en: instrument - non specified
de-DE: Instrument - nicht spezifiziert

en: instrument or voice - non specified
de-DE: Instrument oder Stimme - nicht spezifiziert

en: wind instrument
de-DE: Blasinstrument

en: whistle
de-DE: Pfeife

en: other
de-DE: weitere

en: children's choir
de-DE: Kinderchor

en: men's choir
de-DE: Männerchor

en: mixed choir
de-DE: geschmischter Chor

en: reciting choir
de-DE: rezitierender Chor

en: choir - unspecified
de-DE: Chor - nicht spezifiziert

en: vocal ensemble
de-DE: Vokal-Ensemble

en: women's choir
de-DE: Frauenchor

en: choir - other
de-DE: Chor - weitere

en: band
de-DE: Band

en: big band
de-DE: Big Band

en: brass band
de-DE: Brass-Band

en: chamber orchestra
de-DE: Kammerorchester

en: combo
de-DE: Combo

en: dance orchestra
de-DE: Tanzorchester

en: full orchestra
de-DE: Vollorchester

en: gamelan
de-DE: Gamelan

en: instrumental ensemble
de-DE: instrumentales Ensemble

en: vocal and instrumental ensemble
de-DE: Vokales und instrumentales Ensemble

en: jazz band
de-DE: Jass-Band

en: percussion orchestra
de-DE: Schlagorchester

en: ragtime band
de-DE: Ragtime-Band

en: steel band
de-DE: Steelband

en: string orchestra
de-DE: Streichorchester

en: orchestra - unspecified
de-DE: Orchester - nicht spezifiziert

en: wind orchestra
de-DE: Blasorchester

en: orchestra - other
de-DE: Orchester - weitere

en: live electronic conductor
de-DE: live-elektronischeR DirigentIn

en: choir conductor, chorus master
de-DE: Chordirigent, Chorleiter

en: conductor
de-DE: DirigentIn

en: light conductor
de-DE: LichtdirigentIn

en: conductor - other
de-DE: DirigentIn - weitere

en: acrobat
de-DE: AkrobatIn

en: child actor
de-DE: Kinderdarsteller

en: silent actor
de-DE: stimmeR DarstellerIn

en: actor
de-DE: Schauspieler

en: actress
de-DE: Schauspielerin

en: dancer
de-DE: TänzerIn

en: light engineer
de-DE: LichtingenieurIn

en: sound engineer
de-DE: ToningenieurIn

en: juggler
de-DE: Juggler

en: mime
de-DE: Mime

en: walk-on part
de-DE: hinzukommende Rolle

en: performer - other
de-DE: Darsteller - weitere

[ctx: tessitura]
en: sopranino
de-DE: Sopraninosaxophon

[ctx: tessitura]
en: soprano
de-DE: Soprano

[ctx: tessitura]
en: alto
de-DE: Alt

[ctx: tessitura]
en: tenor
de-DE: Tenor

[ctx: tessitura]
en: baritone
de-DE: Bariton

[ctx: tessitura]
en: bass
de-DE: Bass

[ctx: tessitura]
en: contrabass
de-DE: Kontrabass

[ctx: tessitura]
en: sub-contrabass
de-DE: Subkontrapassasaxophon

[ctx: tessitura]
en: sopracute
de-DE: Garklein

[ctx: tessitura]
en: high
de-DE: hoch

[ctx: tessitura]
en: medium
de-DE: mittel

[ctx: tessitura]
en: low
de-DE: tief

[ctx: tessitura]
en: prepared
de-DE: vorbereitet

[ctx: music]
en: one hand
de-DE: einhändig

[ctx: music]
en: two players on one instrument
de-DE: zwei Spielende an einem Instrument

[ctx: music]
en: three hands
de-DE: dreihändig

[ctx: music]
en: four hands
de-DE: vierhändig

[ctx: music]
en: six hands
de-DE: sechshändig

[ctx: music]
en: eight hands
de-DE: achthändig

[ctx: music]
en: B flat
de-DE: B

[ctx: music]
en: B
de-DE: H

[ctx: music]
en: E flat
de-DE: Eb

[ctx: music]
en: A flat
de-DE: Ab

[ctx: music]
en: D flat
de-DE: Db

[ctx: music]
en: F sharp
de-DE: F#

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
de-DE: Instrument, welches auf ungewöhnliche Weise gespielt wird

[ctx: music]
en: non standard string number
de-DE: ungewöhnliche Saitenzahl

en: electric
de-DE: elektrisch

en: electronic
de-DE: elektronisch

en: midi
de-DE: Midi

en: amplified
de-DE: verstärkt

en: recorded
de-DE: aufgenommen

en: antiquity
de-DE: Altertum

en: ethnic, traditional
de-DE: ethnisch, traditionell

en: ad libitum
de-DE: aus dem Stegreif

en: may take place of the preceding code / alternative
de-DE: kann Platz des vorherigen Codes einnehmen / Alternative

en: used by the same player as the preceding code
de-DE: verwendet vom gleichen Spieler wie der vorherige Code

en: Basket ID (internal)
de-DE: Bestellnummer (intern)

en: Biblio number (internal)
de-DE: Titelsatznummer (intern)

en: Fund ID (internal)
de-DE: Konto-ID (intern)

en: Not used (deprecated)
de-DE: Nicht verwendet (abgekündigt)

en: Cancellation reason
de-DE: Stornierungsgrund

en: Borrower number of creator
de-DE: Benutzernummer des Erstellers

en: Currency
de-DE: Währung

en: Cancellation date
de-DE: Stornierungsdatum

en: Date received
de-DE: Zugangsdatum

en: Discount
de-DE: Rabatt

en: Budgeted cost, tax excl.
de-DE: Ermittelte Kosten, exkl. Steuer

en: Budgeted cost, tax incl.
de-DE: Ermittelte Kosten, inkl. Steuer

en: Budgeted cost
de-DE: Ermittelte Kosten

en: Creation date
de-DE: Erstellungsdatum

en: Estimated delivery date
de-DE: Voraussichtliches Lieferdatum

en: Invoice ID (internal)
de-DE: Rechnungs-ID (intern)

en: Line item ID (EDIFACT)
de-DE: Bestellposten-ID (EDIFACT)

en: Vendor price
de-DE: Lieferantenpreis

en: Internal note
de-DE: Interne Notiz

en: Vendor note
de-DE: Lieferantennotiz

en: Order number
de-DE: Bestellnummer

en: Order status
de-DE: Bestellstatus

en: Parent order number (internal)
de-DE: Übergeordnete Bestellnummer (intern)

en: Quantity
de-DE: Anzahl

en: Quantity received
de-DE: Gelieferte Anzahl

en: Replacement price
de-DE: Ersatzpreis

en: Retail price, tax excl.
de-DE: Verkaufspreis, exkl. Steuer

en: Retail price, tax incl.
de-DE: Verkaufspreis, inkl. Steuer

en: Retail price
de-DE: Verkaufspreis

en: Not used
de-DE: Nicht verwendet

en: Statistic 1
de-DE: Statistik 1

en: Statistic 2
de-DE: Statistik 2

en: Subscription ID (internal)
de-DE: Abo-ID (intern)

en: Vendor reference number (EDIFACT)
de-DE: Referenznummer des Lieferanten (EDIFACT)

en: Vendor reference qualifier (EDIFACT)
de-DE: Referenzqualifier des Lieferanten (EDIFACT)

en: Vendor report (EDIFACT)
de-DE: Lieferantenbericht (EDIFACT)

en: Tax rate backup (deprecated)
de-DE: Backup der Steuerrate (abgekündigt)

en: Tax rate on order
de-DE: Steuerrate bei Bestellung

en: Tax rate on receive
de-DE: Steuerrate bei Zugang

en: Tax value backup (deprecated)
de-DE: Backup der Steuersumme (abgekündigt)

en: Tax amount on order
de-DE: Steuersumme bei Bestellung

en: Tax amount on receive
de-DE: Steuersumme bei Zugang

en: Timestamp
de-DE: Zeitstempel

en: Uncertain price
de-DE: Ungewisser Preis

en: Actual cost, tax excl.
de-DE: Istkosten, exkl. Steuer

en: Actual cost, tax incl.
de-DE: Istkosten, inkl. Steuer

en: Actual cost
de-DE: Istkosten

en: Address
de-DE: Adresse

en: Address 2
de-DE: Adresse 2

en: Alternate contact: Address
de-DE: Alternativer Kontakt: Adresse

en: Alternate contact: Address 2
de-DE: Alternativer Kontakt: Adresse 2

en: Alternate contact: City
de-DE: Alternativer Kontakt: Stadt

en: Alternate contact: Country
de-DE: Alternativer Kontakt: Land

en: Alternate contact: First name
de-DE: Alternativer Kontakt: Vorname

en: Alternate contact: Phone
de-DE: Alternativer Kontakt: Telefon

en: Alternate contact: State
de-DE: Alternativer Kontakt: Bundesland

en: Alternate contact: Surname
de-DE: Alternativer Kontakt: Nachname

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
de-DE: Alternativer Kontakt: Postleitzahl

en: Data anonymization flag
de-DE: Anonymisierungskennzeichen

en: Authentication method
de-DE: Authentifizierungsmethode

en: Allow auto-renewals
de-DE: Automatische Verlängerungen erlauben

en: Alternate address: Address
de-DE: Alternative Adresse: Adresse

en: Alternate address: Address 2
de-DE: Alternative Adresse: Adresse 2

en: Alternate address: City
de-DE: Alternative Adresse: Stadt

en: Alternate address: Country
de-DE: Alternative Adresse: Staat

en: Alternate address: Email
de-DE: Alternative Adresse: E-Mail

en: Alternate address: Phone
de-DE: Alternative Adresse: Telefon

en: Alternate address: State
de-DE: Alternative Adresse: Bundesland

en: Alternate address: Street number
de-DE: Alternative Adresse: Hausnummer

en: Alternate address: Street type
de-DE: Alternative Adresse: Straßentyp

en: Alternate address: ZIP/Postal code
de-DE: Alternative Adresse: Postleitzahl

en: Circulation note
de-DE: Ausleihnotiz

en: Borrower number
de-DE: Benutzernummer

en: Home library
de-DE: Heimatbibliothek

en: Card number
de-DE: Ausweisnummer

en: Patron category
de-DE: Benutzertyp

en: Check for previous checkouts
de-DE: Auf vorherige Ausleihen überprüfen

en: City
de-DE: Stadt

en: Alternate contact: Note
de-DE: Alternativer Kontakt: Notiz

en: Alternate contact: Title
de-DE: Alternativer Kontakt: Titel

en: Country
de-DE: Staat

en: Account renewal date
de-DE: Datum der Kontoverlängerung

en: Registration date
de-DE: Anmeldedatum

en: Expiry date
de-DE: Ablaufdatum

en: Date of birth
de-DE: Geburtsdatum

en: Restricted [until] flag
de-DE: Gesperrt [bis] Flag

en: Comment
de-DE: Kommentar

en: Primary email
de-DE: 1. E-Mail-Adresse

en: Secondary email
de-DE: 2. E-Mail-Adresse

en: First name
de-DE: Vorname

en: System permissions
de-DE: Systemberechtigungen

en: Gone no address flag
de-DE: Adresse falsch/fehlt

en: Initials
de-DE: Initialen

en: Preferred language for notices
de-DE: Bevorzugte Sprache für Benachrichtigungen

en: Last activity date
de-DE: Letzte Aktivität

en: Number of failed login attempts
de-DE: Anzahl fehlgeschlagener Anmeldeversuche

en: Lost card flag
de-DE: Ausweis verloren

en: Middle name
de-DE: Zweiter Vorname

en: Other phone
de-DE: Weitere Telefonnummer

en: OPAC note
de-DE: OPAC-Notiz

en: Other name
de-DE: Sonstiger Name

en: Overdrive auth token
de-DE: Overdrive-Auth-Token

en: Password expiration date
de-DE: Ablaufdatum des Passworts

en: Password
de-DE: Passwort

en: Primary phone
de-DE: 1. Telefonnummer

en: Secondary phone
de-DE: 2. Telefonnummer

en: Primary contact method
de-DE: Primäre Kontaktmethode

en: Show checkouts to guarantor
de-DE: Zeige Bürgenden die Ausleihen

en: Show fines to guarantor
de-DE: Zeige den Bürgenden die Gebühren

en: Privacy settings
de-DE: Einstellungen zur Privatsphäre

en: Pronouns
de-DE: Pronomen

en: Protected
de-DE: Geschützt

en: Relationship
de-DE: Beziehung

en: Secret (2FA)
de-DE: Geheimnis (2FA)

en: Gender
de-DE: Geschlecht

en: SMS provider ID (internal)
de-DE: SMS-Provider-ID (intern)

en: Mobile phone number
de-DE: Mobilnummer

en: Sort 1
de-DE: Statistik 1

en: Sort 2
de-DE: Statistik 2

en: State
de-DE: Bundesland

en: Street number
de-DE: Hausnummer

en: Street type
de-DE: Straßentyp

en: Surname
de-DE: Nachname

en: Salutation
de-DE: Anrede

en: Last update date
de-DE: Letzte Aktualisierung

en: Username
de-DE: Benutzername

en: ZIP/Postal code
de-DE: Postleitzahl

en: Biblio item number (internal)
de-DE: Biblioitem-Nummer (intern)

en: Bookable
de-DE: Buchbar

en: Source of acquisition
de-DE: Lieferant

en: Collection
de-DE: Sammlung

en: Koha normalized classification for sorting
de-DE: Sortierform der Signatur

en: Source of classification or shelving scheme
de-DE: Klassifikation oder Aufstellungssystematik

en: Coded location qualifier
de-DE: Kodierter Standort-Qualifier

en: Copy number
de-DE: Exemplarnummer

en: Damaged status
de-DE: Beschädigt-Status

en: Damaged on
de-DE: Beschädigt am

en: Date acquired
de-DE: Zugangsdatum

en: Date last checked out
de-DE: Zuletzt ausgeliehen am

en: Date last seen
de-DE: Letzte Aktivität

en: Deleted on
de-DE: Gelöscht am

en: Serial enumeraton/chronology
de-DE: Band/Heft

en: Exclude from local holds priority
de-DE: Keine Priorisierung von lokalen Vormerkungen

en: Current library
de-DE: Aktuelle Bibliothek

en: Permanent library
de-DE: Permanente Bibliothek

en: Total checkouts
de-DE: Anzahl Ausleihen

en: Call number
de-DE: Signatur

en: Lost status
de-DE: Verloren-Status

en: Lost on
de-DE: Vermisst seit

en: Public note
de-DE: OPAC-Notiz

en: Koha item number (autogenerated)
de-DE: Exemplarnummer (automatisch generiert)

en: Koha item type
de-DE: Koha-Medientyp

en: Total local uses
de-DE: Anzahl lokaler Nutzungen

en: Shelving location
de-DE: Standort

en: Materials specified
de-DE: Beilagen

en: Additional subfields (XML)
de-DE: Zusätzliche Unterfelder (XML)

en: New status
de-DE: Neu-Status

en: Due date
de-DE: Fälligkeitsdatum

en: Permanent shelving location
de-DE: Permanenter Aufstellungsort

en: Price
de-DE: Preis

en: Total renewals
de-DE: Anzahl Verlängerungen

en: Price effective from
de-DE: Preis gültig ab

en: Total holds
de-DE: Anzahl Vormerkungen

en: Use restrictions
de-DE: Benutzungsbeschränkungen

en: Shelving control number
de-DE: Magazinnummer

en: Inventory number
de-DE: Inventarnummer

en: Modification date
de-DE: Änderungsdatum

en: Uniform Resource Identifier
de-DE: URL

en: Withdrawn status
de-DE: Ausgeschieden-Status

en: Withdrawn on
de-DE: Ausgeschieden am

en: Author
de-DE: Verfasser

en: Copyright date
de-DE: Erscheinungsjahr

en: Framework code
de-DE: Framework-Code

en: Notes
de-DE: Hinweise

en: Name of part/section of a work
de-DE: Titel eines Teils/einer Abteilung eines Werkes

en: Number of part/section of a work
de-DE: Zählung des Teils/der Abteilung eines Werkes

en: Is a serial?
de-DE: Ist es eine Zeitschrift?

en: Series title
de-DE: Reihentitel

en: Remainder of title
de-DE: Zusatz zum Titel

en: Title
de-DE: Titel

en: Uniform title
de-DE: Einheitstitel

en: Age restriction
de-DE: Altersbeschränkung

en: Classification part
de-DE: Klassifikationsteil

en: Item part
de-DE: Exemplarteil

en: Call number suffix
de-DE: Signatursuffix

en: Series statement
de-DE: Reihenangabe

en: Series ISSN
de-DE: ISSN der Reihe

en: Series volume
de-DE: Band der Reihe

en: Edition responsibility
de-DE: Herausgeber

en: Edition statement
de-DE: Ausgabenvermerk

en: Other physical details
de-DE: Weitere phsische Details

en: Biblio-level item type
de-DE: Medientyp auf Titelebene

en: Number
de-DE: Nummer

en: Number of pages
de-DE: Anzahl Seiten

en: Place of publication
de-DE: Ort der Veröffentlichung

en: Publication date
de-DE: Erscheinungsjahr

en: Publisher
de-DE: Verlag

en: Size
de-DE: Größe

en: Koha issues (borrowed), all copies
de-DE: Koha-Ausleihen, alle Exemplare

en: Volume number
de-DE: Bandnummer

en: Volume date
de-DE: Band-Datum

en: Volume information
de-DE: Information zum Band

en: Library
de-DE: Bibliothek

en: Statistics date and time
de-DE: Zeitstempel Statistik

en: Interface
de-DE: Oberfläche

en: Item number
de-DE: Exemplarnummer

en: SIP mode
de-DE: SIP-Modus

en: Transaction type
de-DE: Transaktionstyp

en: Value
de-DE: Wert

en: End date
de-DE: Enddatum

en: Location
de-DE: Standort

en: Periodicity
de-DE: Periodizität

en: Start date
de-DE: Beginn

en: Collection title
de-DE: Reihe

en: Note
de-DE: Hinweis

en: Patron reason
de-DE: Begründung für Vorschlag

en: Search also for narrower subjects
de-DE: Suche auch nach engeren Schlagworten

en: Search also for broader subjects
de-DE: Suche auch nach übergeordneten Schlagworten

en: Search also for related subjects
de-DE: Suche auch nach verwandten Schlagworten

en: Default
de-DE: Voreinstellung

en: vocal a cappella music
de-DE: A Cappella Musik

en: instrumental music
de-DE: Instrumentale Musik

en: vocal and instrumental music
de-DE: Gesang und instrumentale Musik

en: electroacoustic music
de-DE: elektro-akustische Musik

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
de-DE: Mixed Media Musik (elektro-akustisch und andere Medien)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
de-DE: Undefiniert, variabel (z.B. Renaissance Gesang oder Instrumentalmusik)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
de-DE: Andere (z.B. ordinäre Objekte oder Naturgeräusche)

en: Voices
de-DE: Stimmen

en: Woodwinds
de-DE: Holzblasinstrumente

en: Brass instruments
de-DE: Blechblasinstrumente

en: Strings, bowed
de-DE: Streichinstrumente, Bogen

en: Strings, plucked
de-DE: Streichinstrumente, gezupft

en: Percussion
de-DE: Schlaginstrumente

en: Electric / electronic instruments and devices
de-DE: Elektrische / Elektronische Instrumente und Geräte

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
de-DE: Verschiedene, andere und unspezifizierte Instrumente

en: Other performers
de-DE: Weitere Performer

en: Conductors
de-DE: DirigentInnen

en: Choruses
de-DE: Chöre

en: Orchestras, ensembles
de-DE: Orchester, Ensembles

en: performers total
de-DE: Performer gesamt

en: brass instruments
de-DE: Blechinstrumente

en: choirs
de-DE: Chöre

en: wind instruments
de-DE: Blasinstrumente

en: electro-acoustic instruments
de-DE: elektro-akustische Instrumente

en: instruments total
de-DE: Instrumente gesamt

en: solo instruments
de-DE: Soloinstrumente

en: keyboard instruments
de-DE: Tasteninstrumente

en: solo voices
de-DE: Solostimmen

en: miscellaneous, other instruments
de-DE: Verschiedene, andere Instrumente

en: orchestras
de-DE: Orchester

en: percussion instruments
de-DE: Schlaginstrumente

en: conductors
de-DE: DirigentInnen

en: bowed string instruments
de-DE: Streichinstrumente

en: plucked string instruments
de-DE: Zupfinstrumente

en: voices total
de-DE: Stimmen gesamt

en: woodwind instruments
de-DE: Holzblasinstrumente

en: choral voices
de-DE: Chorstimmen

en: ensemble instruments
de-DE: Ensemble-Instrumente

en: devices, other performers
de-DE: Geräte, andere Performer

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by months
de-DE: Planung für '{fund}' nach Monaten

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by item types
de-DE: Planung für '{fund}' nach Medientypen

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by library
de-DE: Planung für '{fund}' nach Bibliotheken

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by {type}
de-DE: Planung für '{fund}' nach {type}

en: Albania
de-DE: Albanien

en: Algeria
de-DE: Algerien

en: Antigua & Deps
de-DE: Antigua & Barbuda

en: Argentina
de-DE: Argentinien

en: Armenia
de-DE: Armenien

en: Australia
de-DE: Australien

en: Austria
de-DE: Österreich

en: Bangladesh
de-DE: Bangladesch

en: Belgium
de-DE: Belgien

en: Bolivia
de-DE: Bolivien

en: Bosnia Herz.
de-DE: Bosnien-Herzegowina

en: Brazil
de-DE: Brasilien

en: Bulgaria
de-DE: Bulgarien

en: Cambodia
de-DE: Kambodscha

en: Cameroon
de-DE: Kamerun

en: Canada
de-DE: Kanada

en: Cape Verde
de-DE: Cap Verde

en: Centr. Afr. Rep
de-DE: Zentralafrikanische Republik

en: Chad
de-DE: Tschad

en: Colombia
de-DE: Kolumbien

en: Comoros
de-DE: Komoren

en: Congo
de-DE: Kongo

en: Croatia
de-DE: Kroatien

en: Cuba
de-DE: Kuba

en: Cyprus
de-DE: Zypern

en: Czech Republic
de-DE: Tschechische Republik

en: Denmark
de-DE: Dänemark

en: Djibouti
de-DE: Dschibuti

en: Dominican Rep.
de-DE: Dominikanische Republik

en: East Timor
de-DE: Osttimor

en: Egypt
de-DE: Ägypten

en: Equator. Guinea
de-DE: Äquatorialguinea

en: Estonia
de-DE: Estland

en: Ethiopia
de-DE: Äthiopien

en: Finland
de-DE: Finnland

en: France
de-DE: Frankreich

en: Gabon
de-DE: Gabun

en: Georgia
de-DE: Georgien

en: Germany
de-DE: Deutschland

en: Greece
de-DE: Griechenland

en: Hungary
de-DE: Ungarn

en: Iceland
de-DE: Island

en: India
de-DE: Indien

en: Indonesia
de-DE: Indonesien

en: Iraq
de-DE: Irak

en: Ireland
de-DE: Irland

en: Italy
de-DE: Italien

en: Ivory Coast
de-DE: Elfenbeinküste

en: Jamaica
de-DE: Jamaika

en: Jordan
de-DE: Jordanien

en: Kazakhstan
de-DE: Kasachstan

en: Kenya
de-DE: Kenia

en: Korea North
de-DE: Nordkorea

en: Korea South
de-DE: Südkorea

en: Kyrgyzstan
de-DE: Kirgisistan

en: Latvia
de-DE: Lettland

en: Lebanon
de-DE: Libanon

en: Libya
de-DE: Libyen

en: Lithuania
de-DE: Litauen

en: Luxembourg
de-DE: Luxemburg

en: Macedonia
de-DE: Mazedonien

en: Madagascar
de-DE: Madagaskar

en: Maldives
de-DE: Malediven

en: Marshall Isl.
de-DE: Marshall-Inseln

en: Mauritania
de-DE: Mauretanien

en: Mexico
de-DE: Mexiko

en: Micronesia
de-DE: Mikronesien

en: Moldova
de-DE: Moldawien

en: Mongolia
de-DE: Mongolei

en: Morocco
de-DE: Marokko

en: Mozambique
de-DE: Mosambik

en: Netherlands
de-DE: Niederlande

en: New Zealand
de-DE: Neuseeland

en: Norway
de-DE: Norwegen

en: Papua N. Guinea
de-DE: Papua-Neuguinea

en: Philippines
de-DE: Philippinen

en: Poland
de-DE: Polen

en: Romania
de-DE: Rumänien

en: Russian Fed.
de-DE: Russische Föderation

en: Rwanda
de-DE: Ruanda

en: St Kitts & Nev.
de-DE: Sankt Kitts und Nevis

en: St Lucia
de-DE: Sankt Lucia

en: Saint Vincent
de-DE: St. Vincent

en: Sao Tome
de-DE: São Tomé und Príncipe

en: Saudi Arabia
de-DE: Saudiarabien

en: Serbia
de-DE: Serbien

en: Seychelles
de-DE: Seychellen

en: Singapore
de-DE: Singapur

en: Slovakia
de-DE: Slowakei

en: Slovenia
de-DE: Slowenien

en: Solomon Islands
de-DE: Salomoninseln

en: South Africa
de-DE: Südafrika

en: Spain
de-DE: Spanien

en: Suriname
de-DE: Surinam

en: Swaziland
de-DE: Swasiland

en: Sweden
de-DE: Schweden

en: Switzerland
de-DE: Schweiz

en: Syria
de-DE: Syrien

en: Tajikistan
de-DE: Tadschikistan

en: Tanzania
de-DE: Tansania

en: Trinidad & Tob.
de-DE: Trinidad & Tobago

en: Tunisia
de-DE: Tunesien

en: Turkey
de-DE: Türkei

en: UAE
de-DE: Vereinigte Arabische Emirate

en: United Kingdom
de-DE: Vereinigtes Königreich

en: Uzbekistan
de-DE: Usbekistan

en: Vatican City
de-DE: Vatikanstadt

en: Yemen
de-DE: Jemen

en: Zambia
de-DE: Sambia

en: Zimbabwe
de-DE: Simbabwe

en: Billing place
de-DE: Rechnungsstelle

en: Contract name
de-DE: Vereinbarungsname

en: Delivery place
de-DE: Lieferadresse

en: Entry date
de-DE: Eingabedatum

en: Note for vendor
de-DE: Lieferantennotiz

en: Publication year
de-DE: Erscheinungsjahr

en: RRP
de-DE: Verkaufspreis

en: Account number
de-DE: Kontonummer

en: Basket billing place
de-DE: Rechnungsstelle der Bestellung

en: Basket delivery place
de-DE: Lieferadresse der Bestellung

en: Basket group billing place
de-DE: Rechnungsstelle der Bestellgruppe

en: Basket group delivery place
de-DE: Lieferadresse der Bestellgruppe

en: Basket name
de-DE: Name der Bestellung

en: Contract number
de-DE: Vereinbarungsnummer

en: Estimated cost tax excluded
de-DE: Ermittelter Preis, exkl. Steuer

en: Estimated cost tax included
de-DE: Ermittelter Preis, inkl. Steuer

en: RRP tax excluded
de-DE: Verkaufspreis, exkl. Steuer

en: RRP tax included
de-DE: Verkaufspreis, inkl. Steuer

en: Vendor name
de-DE: Lieferantenname

en: Vendor physical address
de-DE: Physische Adresse des Lieferanten

en: Vendor postal address
de-DE: Postadresse des Lieferanten

en: BASKET
de-DE: BESTELLUNG

en: CLAIMED DATE
de-DE: REKLAMATIONSDATUM

en: CLAIMS COUNT
de-DE: ANZAHL REKLAMATIONEN

en: ESTIMATED DELIVERY DATE
de-DE: VORAUSS. LIEFERDATUM

en: INTERNAL NOTE
de-DE: INTERNE NOTIZ

en: ORDER DATE
de-DE: BESTELLDATUM

en: TOTAL COST
de-DE: GESAMTPREIS

en: VENDOR
de-DE: LIEFERANT

en: VENDOR NOTE
de-DE: LIEFERANTENNOTIZ

en: Checkouts
de-DE: Ausleihen

en: Item type
de-DE: Medientyp

en: Not for loan status
de-DE: Nicht-ausleihbar-Status

en: Serial enumeration
de-DE: Band/Heft

en: Amount
de-DE: Betrag

en: Manager name
de-DE: Bearbeiter*in

en: Patron card number
de-DE: Ausweisnummer

en: Patron name
de-DE: Benutzername

en: Transaction date
de-DE: Transaktionsdatum

en: Transaction library
de-DE: Transaktionsbibliothek

en: Updated
de-DE: Aktualisiert

en: Authorised by
de-DE: Autorisiert von

en: Basket num
de-DE: Bestellnummer

en: Biblio number
de-DE: Titelsatznummer

en: Fund
de-DE: Konto

en: Total RRP
de-DE: Verkaufspreis gesamt

en: Total cost
de-DE: Gesamtpreis

en: Item is checked out
de-DE: Exemplar ist ausgeliehen

en: Item does not belong to your library
de-DE: Exemplar gehört nicht in Ihre Bibliothek

en: Item has a waiting hold
de-DE: Exemplar ist bereitgestellt

en: Item has linked analytics
de-DE: Exemplar ist mit weiteren Datensätzen verknüpft

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
de-DE: Letztes Exemplar eines Titels mit einer titelbezogenen Vormerkung

en: Unknown reason
de-DE: Unbekannter Grund

en: Mana Knowledge Base reports search
de-DE: Reportsuche in der Mana Knowledge Base

en: ({age} year) | ({age} years)
de-DE[0]: ({age} Jahr)
de-DE[1]: ({age} Jahre)

en: Check out
de-DE: Ausleihe

en: Full address
de-DE: Adresse

en: All emails
de-DE: Alle E-Mails

en: All phones
de-DE: Alle Telefone

en: Borrowernumber
de-DE: Benutzernummer

en: Mobile phone
de-DE: Handynummer

en: Alternate street number
de-DE: Alternative Adresse: Hausnummer

en: Alternate street type
de-DE: Alternative Adresse: Straßentyp

en: Alternate address
de-DE: Alternative Adresse

en: Alternate address line 2
de-DE: Alternative Adresse: Zeile 2

en: Alternate city
de-DE: Alternativer Kontakt: Stadt

en: Alternate state
de-DE: Alternative Kontakt: Bundesland

en: Alternate zip code
de-DE: Alternativer Kontakt: Postleitzahl

en: Alternate country
de-DE: Alternativer Kontakt: Land

en: Alternate email
de-DE: Alternativer Kontakt: E-Mail

en: Alternate phone
de-DE: Alternativer Kontakt: Telefon

en: Library (code)
de-DE: Bibliothek (Code)

en: Category (code)
de-DE: Benutzertyp (Code)

en: Gone no address
de-DE: Adresse falsch/fehlt

en: Lost card
de-DE: Ausweis verloren

en: Restricted
de-DE: Gesperrt

en: Restriction reason
de-DE: Sperrgrund

en: Guarantor surname
de-DE: Nachname des/r Bürgenden

en: Guarantor firstname
de-DE: Vorname des/r Bürgenden

en: Guarantor title
de-DE: Titel des Bürgenden

en: Guarantor ID
de-DE: Bürgenden-ID

en: Guarantor relationship
de-DE: Beziehung zum Bürgenden

en: Permissions (code)
de-DE: Berechtigungen (Code)

en: Contact note
de-DE: Kontaktnotiz

en: Alternate contact first name
de-DE: Alternativer Kontakt: Vorname

en: Alternate contact surname
de-DE: Alternativer Kontakt: Nachname

en: Alternate contact address
de-DE: Alternativer Kontakt: Adresse

en: Alternate contact address 2
de-DE: Alternativer Kontakt: Adresse 2

en: Alternate contact city
de-DE: Alternativer Kontakt: Stadt

en: Alternate contact state
de-DE: Alternativer Kontakt: Bundesland

en: Alternate contact ZIP/postal code
de-DE: Alternativer Kontakt: Postleitzahl

en: Alternate contact country
de-DE: Alternativer Kontakt: Land

en: Alternate contact phone
de-DE: Alternativer Kontakt: Telefon

en: SMS alert number
de-DE: SMS-Nummer

en: SMS provider
de-DE: SMS-Telefonanbieter

en: Privacy (code)
de-DE: Datenschutz (Code)

en: Guarantor can view checkouts
de-DE: Bürgende/r kann Ausleihen sehen

en: Last updated
de-DE: Letzte Aktualisierung

en: Last seen
de-DE: Letzte Aktivität

en: Check previous checkout
de-DE: Auf vorherige Ausleihe prüfen

en: Hide SQL code
de-DE: SQL-Code verbergen

en: Manual
de-DE: Manuell

en: Overdues
de-DE: Überfälligkeiten

en: Suspension
de-DE: Suspendierung

en: Discharge
de-DE: Entlastung

en: Tools
de-DE: Werkzeuge

en: About Koha
de-DE: Über Koha

en: Acquisitions
de-DE: Erwerbung

en: Add order
de-DE: Bestellen

en: Acquisition
de-DE: Erwerbung

en: Batch {batch_id}
de-DE: Stapel {batch_id}

en: Batch list
de-DE: Stapel

en: Order staged MARC records
de-DE: Zwischengespeicherte MARC-Titel bestellen

en: Basket {basketname} ({basketnumber}) for {vendor}
de-DE: Bestellung {basketname} ({basketnumber}) bei {vendor}

[ctx: basket created by]
en: Created by:
de-DE: Angelegt von:

[ctx: Acquisitions basket managed by user]
en: Managed by:
de-DE: Verwaltet von:

[ctx: noun]
en: Order
de-DE: Bestellung

en: Basket grouping for '{vendor}'
de-DE: Bestellgruppen bei '{vendor}'

en: Edit basket '{basketname}'
de-DE: Bestellung '{basketname}' bearbeiten

en: Add basket to {vendor}
de-DE: Bestellung für {vendor} anlegen

en: Search for vendor {vendor}
de-DE: Suche nach Lieferanten {vendor}

en: basket | baskets
de-DE[0]: Bestellung
de-DE[1]: Bestellungen

en: subscription | subscriptions
de-DE[0]: Abonnement
de-DE[1]: Abonnements

[ctx: basket created by]
en: Created by
de-DE: Angelegt von

en: Cancel order
de-DE: Bestellposten stornieren

en: Basket {basketnumber}
de-DE: Bestellung {basketnumber}

en: Duplicate existing orders
de-DE: Vorhandene Bestellposten kopieren

en: EDIFACT messages
de-DE: EDIFACT-Nachrichten

en: EDIFACT message display
de-DE: Anzeige der EDIFACT-Nachrichten

en: Orders search
de-DE: Bestellpostensuche

en: Search results
de-DE: Suchergebnisse

en: Order search
de-DE: Bestellpostensuche

en: Files
de-DE: Dateien

en: Invoice
de-DE: Rechnung

en: Invoices
de-DE: Rechnungen

en: Late orders
de-DE: Verspätete Bestellungen

en: Change estimated delivery date
de-DE: Voraussichtliches Lieferdatum ändern

en: Change order vendor note
de-DE: Lieferantennotiz bearbeiten

en: Change order internal note
de-DE: Interne Notiz bearbeiten

en: Modify order details (line #{ordernumber})
de-DE: Bestelldetails bearbeiten (Posten {ordernumber})

en: New order
de-DE: Neuer Bestellposten

en: Duplicate warning
de-DE: Dublettenwarnung

en: Add order from a subscription
de-DE: Bestellposten für ein Abonnement anlegen

[ctx: verb]
en: Order
de-DE: Bestellen

en: Add order from a suggestion
de-DE: Bestellposten für einem Anschaffungsvorschlag anlegen

en: Ordered
de-DE: Bestellt

en: Receipt summary for {vendor}, invoice {invoice_number}
de-DE: Lieferung für {vendor}, Rechnung {invoice_number}

en: Receipt summary for {vendor}
de-DE: Lieferung für {vendor}

en: Receive orders from {vendor}
de-DE: Bestellungen von {vendor} bearbeiten

en: Receive shipment from vendor {vendor}
de-DE: Lieferung von {vendor} erhalten

[ctx: Bibliographic record]
en: Record count
de-DE: Anzahl Datensätze

en: Order details
de-DE: Bestelldetails

en: Spent
de-DE: Ausgegeben

en: Modify vendor '{vendor}'
de-DE: Lieferant '{vendor}' bearbeiten

en: Add vendor
de-DE: Neuer Lieferant

en: Vendor '{vendor}'
de-DE: Lieferant '{vendor}'

en: Transfer order
de-DE: Bestellposten transferieren

en: Orders with uncertain prices for vendor {vendor}
de-DE: Bestellposten mit ungewissen Preisen für Lieferant {vendor}

en: Orders with uncertain prices
de-DE: Bestellposten mit ungewissen Preisen

en: Modify vendor issue {issue_number}
de-DE: Lieferantenproblem {issue_number} bearbeiten

en: New vendor issue
de-DE: Neues Lieferantenproblem

en: Confirm deletion of vendor issue
de-DE: Löschen des Lieferantenproblems bestätigen

en: Vendor issues
de-DE: Lieferantenprobleme

en: Order from external source
de-DE: Bestellposten aus externer Quelle

en: Modify field '{field_name}'
de-DE: Feld '{field_name}' bearbeiten

en: New field
de-DE: Neues Feld

en: Table '{table_name}'
de-DE: Tabelle '{table_name}'

en: Additional fields
de-DE: Zusätzliche Felder

en: Modify field '{field_name}' for table '{table_name}'
de-DE: Feld '{field_name}' für Tabelle '{table_name}' bearbeiten

en: New field for table '{table_name}'
de-DE: Neues Feld für Tabelle '{table_name}'

en: Advanced editor shortcuts
de-DE: Tastenkürzel im erweiterten Editor

en: Modify budget '{budget_period_description}'
de-DE: Etat '{budget_period_description}' bearbeiten

en: New budget
de-DE: Neuer Etat

en: Duplicate budget
de-DE: Etat kopieren

en: Cannot delete budget '{budget_period_description}'
de-DE: Etat '{budget_period_description}' kann nicht gelöscht werden

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'
de-DE: Löschen des Etats '{budget_period_description}' bestätigen

en: Close budget '{budget_period_description}'
de-DE: Etat '{budget_period_description}' schließen

en: Budget '{budget_period_description}' closed
de-DE: Etat '{budget_period_description}' wurde geschlossen

en: Budgets
de-DE: Etats

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'?
de-DE: Löschen des Etats '{budget_period_description}' bestätigen?

en: Modify fund '{fund_name}'
de-DE: Konto '{fund_name}' bearbeiten

en: Modify fund
de-DE: Konto bearbeiten

en: Add fund to '{fund_parent}'
de-DE: Konto unterhalb von '{fund_parent}' anlegen

en: New fund
de-DE: Neues Konto

en: Funds for budget '{budget}'
de-DE: Konten für Etat '{budget}'

en: Funds
de-DE: Konten

en: Confirm deletion of fund '{fund}'
de-DE: Löschen des Kontos '{fund}' bestätigen

en: Funds for '{budget}'
de-DE: Konten für '{budget}'

en: Modify fund '{fund_name}' for budget '{budget}'
de-DE: Konto '{fund_name}' von Etat '{budget}' bearbeiten

en: Confirm deletion of fund '{fund}'?
de-DE: Löschen des Kontos '{fund}' bestätigen?

en: Modify contract {contractname}
de-DE: Vereinbarung {contractname} bearbeiten

en: New contract
de-DE: Neue Vereinbarung

en: Contracts of {vendor}
de-DE: Vereinbarungen für {vendor}

en: Data recorded
de-DE: Daten gespeichert

en: Confirm deletion of contract '{contractnumber}'
de-DE: Löschen der Vereinbarung '{contractnumber}' bestätigen

en: Contract deleted
de-DE: Vereinbarung gelöscht

en: Contracts
de-DE: Vereinbarungen

[ctx: Budget planning]
en: by months
de-DE: nach Monaten

[ctx: Budget planning]
en: by item types
de-DE: nach Medientypen

[ctx: Budget planning]
en: by libraries
de-DE: nach Bibliotheken

[ctx: Budget planning]
en: by {type}
de-DE: nach {type}

en: Audio alerts
de-DE: Akustische Signale

en: Edit subfields constraints
de-DE: Unterfeldkonfiguration bearbeiten

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'
de-DE: Löschen des Unterfelds '{subfield}' bestätigen

en: Tag {tag}
de-DE: Feld {tag}

en: '{authtypecode}' framework
de-DE: Framework '{authtypecode}'

en: Default framework
de-DE: Standard-Framework

en: Authority types
de-DE: Normdatenarten

en: Confirm deletion of subfield '{tagsubfield}'
de-DE: Löschen der des Unterfelds '{tagsubfield}' bestätigen

en: Modify tag '{searchfield}'
de-DE: Feld '{searchfield}' bearbeiten

en: New tag
de-DE: Neues Feld

en: Confirm deletion of tag '{searchfield}'
de-DE: Löschen des Felds '{searchfield}' bestätigen

en: Modify tag {searchfield}
de-DE: Feld {searchfield} bearbeiten

en: {authtypecode} framework
de-DE: Framework {authtypecode}

en: Authority MARC framework for '{authtypecode}'
de-DE: MARC-Framework für Normdatenart '{authtypecode}'

en: Default authority MARC framework
de-DE: Standard-MARC-Frameowork für Normdaten

en: Modify authorized value
de-DE: Normierten Wert bearbeiten

en: New authorized value
de-DE: Neuer normierter Wert

en: Authorized values for category {category_name}
de-DE: Normierte Werte für Kategorie {category_name}

en: New category
de-DE: Neue Kategorie

en: Authorized values
de-DE: Normierte Werte

en: Modify authority type '{authority_type_code}'
de-DE: Normdatentyp '{authority_type_code}' bearbeiten

en: Modify default authority type
de-DE: Standard-Normdatentyp bearbeiten

en: New authority type
de-DE: Neuer Normdatentyp

en: Authority type cannot be deleted
de-DE: Normdatentyp kann nicht gelöscht werden

en: Confirm deletion of authority type '{authority_type_code}'
de-DE: Löschen des Normdatentypes '{authority_type_code}' bestätigen

en: This authority type is used {count} time. | This authority type is used {count} times.
de-DE[0]: Dieser Normdatentyp wird in {count} Datensatz verwendet.
de-DE[1]: Dieser Normdatentyp wird in {count} Datensätzen verwendet.

en: Details of job #{job_id}
de-DE: Details zu Job {job_id}

en: Modify framework '{framework}' ({frameworkcode})
de-DE: Framework '{framework}' ({frameworkcode}) bearbeiten

en: New framework
de-DE: Neues Framework

en: Framework cannot be deleted
de-DE: Framework kann nicht gelöscht werden

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})
de-DE: Löschen des Frameworks '{framework}' ({frameworkcode}) bestätigen

en: MARC bibliographic frameworks
de-DE: Bibliographische MARC-Frameworks

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})?
de-DE: Löschen des Frameworks '{framework}' ({frameworkcode}) bestätigen?

en: Library transfer limits for {library_name} ({library_code})
de-DE: Transportregeln für {library_name} ({library_code})

en: Modify library '{library}'
de-DE: Bibliothek '{library}' bearbeiten

en: New library
de-DE: Neue Bibliothek

en: Confirm deletion of library '{library}'
de-DE: Löschen der Bibliothek '{library}' bestätigen

en: Libraries
de-DE: Bibliotheken

en: Modify cash register '{cash_register}'
de-DE: Kasse '{cash_register}' bearbeiten

en: New cash register
de-DE: Neue Kasse

en: Confirm deletion of cash register '{cash_register}'
de-DE: Löschen der Kasse '{cash_register}' bestätigen

en: Cash registers
de-DE: Kassen

en: Modify category '{categorycode}'
de-DE: Benutzertyp '{categorycode}' bearbeiten

en: Cannot delete category '{categorycode}'
de-DE: Benutzertyp '{categorycode}' kann nicht gelöscht werden

en: Confirm deletion of category '{categorycode}'
de-DE: Löschen des Benutzertyps '{categorycode}' bestätigen

en: Patron categories
de-DE: Benutzertypen

en: MARC bibliographic framework test
de-DE: Test der bibliographischen MARC-Frameworks

en: Modify city '{city}'
de-DE: Stadt '{city}' bearbeiten

en: New city
de-DE: Neue Stadt

en: Confirm deletion of city '{city}'
de-DE: Löschen der Stadt '{city}' bestätigen

en: Cities
de-DE: Städte

en: Modify classification source '{description}'
de-DE: Klassifikation '{description}' bearbeiten

en: New classification source
de-DE: Neue Klassifikation

en: Modify filing rule '{description}'
de-DE: Sortierregel '{description}' bearbeiten

en: New filing rule
de-DE: Neue Sortierregel

en: Modify splitting rule '{description}'
de-DE: Umbruchregel '{description}' bearbeiten

en: New splitting rule
de-DE: Neue Umbruchregel

en: Classification configuration
de-DE: Klassifikationskonfiguration

en: Clone circulation and fine rules
de-DE: Ausleihkonditionen kopieren

en: Circulation and fine rules
de-DE: Ausleihkonditionen

en: Table settings
de-DE: Tabellenkonfiguration

en: Modify credit type '{credit_type}'
de-DE: Gutschriftenart '{credit_type}' bearbeiten

en: New credit type
de-DE: Neue Gutschriftenart

en: Credit types
de-DE: Gutschriftenarten

en: {count} library limitation | {count} library limitations
de-DE[0]: {count} Bibliotheksbeschränkung
de-DE[1]: {count} Bibliotheksbeschränkungen

en: Curbside pickup
de-DE: Abholungen

en: Friday
de-DE: Freitag

en: Monday
de-DE: Montag

en: Saturday
de-DE: Samstag

en: Sunday
de-DE: Sonntag

en: Thursday
de-DE: Donnerstag

en: Tuesday
de-DE: Dienstag

en: Wednesday
de-DE: Mittwoch

en: Modify currency '{currency_name}'
de-DE: Währung '{currency_name}' bearbeiten

en: New currency
de-DE: Neue Währung

en: Confirm deletion of currency '{currency_name}'
de-DE: Löschen der Währung '{currency_name}' bestätigen

en: Currencies and exchange rates
de-DE: Währungen und Wechselkurse

en: Modify debit type '{debit_type}'
de-DE: Gebührenart '{debit_type}' bearbeiten

en: New debit type
de-DE: Neue Gebührenart

en: Debit types
de-DE: Gebührenarten

en: Modify desk
de-DE: Theke bearbeiten

en: New desk
de-DE: Neue Theke

en: Confirm deletion of desk
de-DE: Löschen der Theke bestätigen

en: Desks
de-DE: Theken

en: Did you mean?
de-DE: Meinten Sie?

en: Modify account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
de-DE: Konto '{edi_account}' für Lieferant '{vendor}' bearbeiten

en: New account
de-DE: Neues Konto

en: Confirm deletion of account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
de-DE: Löschen des Kontos '{edi_account}' für Lieferant '{vendor}' bestätigen

en: EDI accounts
de-DE: EDI-Konten

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
de-DE: Angebote

en: Modify library EAN '{ean}'
de-DE: Bibliotheks-EAN '{ean}' bearbeiten

en: New library EAN
de-DE: Neue Bibliotheks-EAN

en: Confirm deletion of EAN '{ean}' for '{library}'?
de-DE: Löschen der EAN '{ean}' für '{library}' bestätigen?

en: Confirm deletion of EAN '{ean}'?
de-DE: Löschen der EAN '{ean}' bestätigen?

en: Library EANs
de-DE: Bibliotheks-EANs

en: New identity provider domain
de-DE: Neue Identity Provider Domain

en: Modify identity provider domain '{domain}'
de-DE: Identity Provider Domain '{domain}' bearbeiten

en: Identity provider domains for '{identity_provider_code}'
de-DE: Identity Provider Domains für '{identity_provider_code}'

en: Identity providers
de-DE: Identity Provider

en: Domains for '{identity_provider_code}'
de-DE: Domains für '{identity_provider_code}'

en: New identity provider domain for '{identity_provider_code}'
de-DE: Neue Identity Provider Domain für '{identity_provider_code}'

en: New identity provider
de-DE: Neuer Identity Provider

en: Modify identity provider '{id_provider}'
de-DE: Identity Provider '{id_provider}' bearbeiten

en: Item circulation alerts
de-DE: Ausleihmeldungen

en: Modify search field '{field}'
de-DE: Suchfeld '{field}' bearbeiten

en: New search field
de-DE: Neues Suchfeld

en: Item search fields
de-DE: Exemplarsuchfelder

en: Modify search field  '{field}'
de-DE: Suchfeld '{field}' bearbeiten

en: Modify item type '{item_type}'
de-DE: Medientyp '{item_type}' bearbeiten

en: New item type
de-DE: Neuer Medientyp

en: Cannot delete item type '{item_type}'
de-DE: Medientyp '{item_type}' kann nicht gelöscht werden

en: Confirm deletion of item type '{item_type}'?
de-DE: Löschen des Medientyps '{item_type}' bestätigen?

en: Data deleted
de-DE: Daten gelöscht

en: Item types
de-DE: Medientypen

en: Are you sure you want to delete item type '{item_type}'?
de-DE: Sind Sie sicher, dass Sie den Medientyp '{item_type}' löschen möchten?

en: Koha to MARC mapping
de-DE: Koha-zu-MARC-Mapping

en: Library groups
de-DE: Bibliotheksgruppen

en: Localization
de-DE: Lokalisierung

en: Record overlay rules
de-DE: Datensatzüberlagerungsregeln

en: Edit subfield constraints
de-DE: Unterfeldkonfiguration bearbeiten

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'?
de-DE: Löschen des Unterfelds '{subfield}' bestätigen?

en: Tag {tag} subfield structure
de-DE: Unterfeldstruktur von Feld {tag}

en: Tag {tag} subfield constraints
de-DE: Unterfeldkonfiguration für Feld {tag}

en: Tag {tag} subfield structure (framework {frameworkcode})
de-DE: Unterfeldstruktur von Feld {tag} (Framework {frameworkcode})

en: Tag {tag} subfield structure (default framework)
de-DE: Unterfeldstruktur von Feld {tag} (Standard-Framework)

en: New tag {searchfield}
de-DE: Neues Feld {searchfield}

en: Confirm deletion of tag {searchfield}
de-DE: Löschen von Feld {searchfield} bestätigen

en: MARC bibliographic framework '{framework}' ({frameworkcode})
de-DE: Bibliographisches MARC-Framework '{framework}' ({frameworkcode})

en: Confirm deletion of tag {searchfield}?
de-DE: Löschen von Feld {searchfield} bestätigen?

en: Modify record matching rule '{code}'
de-DE: Abgleichregel '{code}'  bearbeiten

en: New record matching rule
de-DE: Neue Abgleichregel

en: Confirm deletion of record matching rule '{code}'
de-DE: Löschen der Datensatzabgleichregel '{code}' bestätigen

en: Record matching rules
de-DE: Datensatzabgleichregeln

en: Mappings for set '{oai_set}'
de-DE: Mappings für Set '{oai_set}'

en: OAI sets
de-DE: OAI Sets

en: New OAI set
de-DE: Neues OAI Set

en: Modify OAI set '{oai_set}'
de-DE: OAI Set '{oai_set}' bearbeiten

en: OverDrive library authnames
de-DE: OverDrive-Bibliothek Authnames

en: Modify patron attribute type '{code}'
de-DE: Benutzerattribut '{code}' bearbeiten

en: New patron attribute type
de-DE: Neues Benutzerattribut

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}'
de-DE: Löschen des Benutzerattributs '{code}' bestätigen

en: Patron attribute types
de-DE: Benutzerattribute

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}' ({description})?
de-DE: Löschen des Benutzerattributs '{code}' ({description}) bestätigen?

en: System preferences
de-DE: Systemparameter

en: Modify restriction type
de-DE: Sperrenart bearbeiten

en: New restriction type
de-DE: Neue Sperrenart

en: Confirm deletion of restriction type
de-DE: Löschen der Sperrenart bestätigen

en: Patron restriction types
de-DE: Benutzersperrenarten

en: Search filters
de-DE: Suchfilter

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
de-DE: Suchmaschinenkonfiguration (Elasticsearch)

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
de-DE: Beim der Aktualisierung der Mappings ist ein Fehler aufgetreten: {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
de-DE: Beim Löschen der vorhandenen Mappings ist ein Fehler aufgetreten. Es wurde nichts geändert!

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
de-DE: (Suchfeld {field_name} gemappt auf {marc_field}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
de-DE: Ungültige Gewichtung '{weight}', es muss eine positive Dezimalzahl angegeben werden.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
de-DE: Sie haben versucht alle Mappings für einen erforderlichen Index zu löschen, es muss mindestens ein Mapping verbleiben

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
de-DE: Beim Aktualisieren der Elasticsearch Indexierungsmappings ist ein Fehler aufgetreten: {message}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
de-DE: Index '{index}' muss reindexiert werden.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
de-DE: Index '{index}' muss neu erstellt werden.

en: Mappings updated successfully.
de-DE: Mappings wurden aktualisiert.

en: Mappings have been reset successfully.
de-DE: Mappings wurden zurückgesetzt.

en: Elasticsearch is currently disabled.
de-DE: Elasticsearch ist aktuell nicht aktiviert.

en: Share content with Mana KB
de-DE: Inhalte teilen mit Mana KB

en: SMS cellular providers
de-DE: SMS-Telefondienstleister

en: New SMTP server
de-DE: Neuer SMTP-Server

en: Modify SMTP server '{smtp_server}'
de-DE: SMTP-Server '{smtp_server}' bearbeiten

en: SMTP servers
de-DE: SMTP-Server

en: SRU search field mapping for bibliographic records
de-DE: Mapping für SRU-Suchoptionen für Titeldaten

en: Z39.50/SRU servers
de-DE: Z39.50-/SRU-Server

en: SRU search field mapping for authorities
de-DE: Mapping für SRU-Suchoptionen für Normdaten

en: Modify system preference '{system_preference}'
de-DE: Systemparameter '{system_preference}' bearbeiten

en: New system preference
de-DE: Neuer Systemparameter

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'
de-DE: Löschen des Systemparameters '{system_preference}' bestätigen

en: System preference deleted
de-DE: Systemparameter wurde gelöscht

en: Local use system preferences
de-DE: Systemparameter zur lokalen Verwendung

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'?
de-DE: Löschen des Systemparameters '{system_preference}' bestätigen?

en: Library transfer limits
de-DE: Transportregeln zwischen Bibliotheken

en: Transport cost matrix
de-DE: Transportkostenmatrix

en: Koha usage statistics
de-DE: Koha-Nutzungsstatistiken

en: Modify {servertype} server '{servername}'
de-DE: {servertype}-Server '{servername}' bearbeiten

en: New {servertype} server
de-DE: Neuer {servertype}-Server

en: Search results for '{search_keyword}'
de-DE: Suchergebnisse für '{search_keyword}'

en: Searching by target starting with '{search_keyword}'
de-DE: Suche nach einem Server beginnend mit '{search_keyword}'

en: Two-factor authentication
de-DE: Zwei-Faktor-Authentifizierung

en: Two-factor authentication setup
de-DE: Konfiguration der Zwei-Faktor-Authentifizierung

en: This account has been locked.
de-DE: Dieses Konto wurde gesperrt.

en: Invalid username or password
de-DE: Ungültiges Login oder Passwort

en: IP address change
de-DE: IP-Adressänderung

en: Session timed out
de-DE: Sitzung ist abgelaufen

en: Access denied
de-DE: Zugriff verweigert

en: Error authenticating with external provider
de-DE: Fehler bei Authentifizierung mit externem Provider

en: Log in to Koha
de-DE: In Koha anmelden

en: Cataloging authority plugin
de-DE: Normdaten-Plugin

en: Authorities
de-DE: Normdaten

en: Modify authority #{authority_id} ({authtypetext})
de-DE: Normdatensatz {authority_id} ({authtypetext}) bearbeiten

en: Adding authority ({authtypetext})
de-DE: Neuer Normdatensatz ({authtypetext})

en: Authority details
de-DE: Normdatendetails

en: Unknown authority record
de-DE: Unbekannter Normdatensatz

en: Details for authority #{authid} ({authtypetext})
de-DE: Details zu Normsatensatz {authid} ({authtypetext})

en: Merging records
de-DE: Datensätze verschmelzen

en: Authority search results
de-DE: Suchergebnisse in Normdaten

en: Your cart
de-DE: Ihr Korb

en: Catalog
de-DE: Katalog

en: Download cart
de-DE: Korb herunterladen

en: Sending your cart
de-DE: Korb versenden

en: Print notices for {today}
de-DE: Benachrichtigungen für {today} drucken

en: Bookings
de-DE: Buchungen

en: Unknown record
de-DE: Unbekannter Datensatz

en: ISBD details for {title}
de-DE: ISBD für {title}

en: MARC details for {title}
de-DE: MARC-Details zu {title}

en: Advanced search
de-DE: Erweiterte Suche

en: Details for {title}
de-DE: Details zu {title}

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
de-DE[0]: Es gibt einen archivierten Anschaffungsvorschlag.
de-DE[1]: Es gibt {count} archivierte Anschaffungsvorschläge.

en: Images
de-DE: Bilder

en: Checkout history for {title}
de-DE: Ausleihhistorie für {title}

en: Item search
de-DE: Exemplarsuche

en: Labeled MARC details for {title}
de-DE: Beschriftetes MARC für {title}

en: Item details for {title}
de-DE: Exemplardetails zu {title}

en: Results of search for {query_desc} with limit(s): '{limit_desc}'
de-DE: Suchergebnisse für {query_desc} mit Einschränkungen auf '{limit_desc}'

en: Results of search for {query_desc}
de-DE: Suchergebnisse für {query_desc}

en: Results of search for {limit_desc}
de-DE: Suchergebnisse für {limit_desc}

en: Results of search
de-DE: Suchergebnisse

en: You did not specify any search criteria
de-DE: Sie haben keine Suchkriterien angegeben

en: {count} item | {count} items
de-DE[0]: {count} Exemplar
de-DE[1]: {count} Exemplare

en: Search history
de-DE: Suchhistorie

en: MARC import
de-DE: MARC-Import

en: Cataloging
de-DE: Katalogisierung

en: Stock rotation details for {title}
de-DE: Bestandsrotationsdetails zu {title}

en: Editing {title} (Record number {biblionumber})
de-DE: {title} (Titelsatznr. {biblionumber}) bearbeiten

en: Add MARC record
de-DE: Neuer MARC-Datensatz

[ctx: Editing MARC record titled:]
en: Editing
de-DE: Bearbeiten

en: No results found
de-DE: Keine Ergebnisse gefunden

en: Items
de-DE: Exemplare

en: {title} by {author}
de-DE: {title} von {author}

en: (Record #{biblionumber})
de-DE: (Titelsatz {biblionumber})

en: Edit {title} by {author}
de-DE: Bearbeite {title} von {author}

[ctx: Bibliographic record number]
en: Record #
de-DE: Titel #

en: Edit {title}
de-DE: Bearbeite {title}

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
de-DE: Exemplare

en: Catalog concerns
de-DE: Katalogprobleme

en: Link to host record
de-DE: Link zum übergeordneten Datensatz

en: Attach an item to
de-DE: Exemplar anhängen an

en: Framework plugin example
de-DE: Beispiel für ein Framework-Plugin

en: Cataloguing
de-DE: Katalogisierung

en: Call number browser
de-DE: Signaturenbrowser

en: 006 builder
de-DE: 006-Plugin

en: 007 builder
de-DE: 007-Plugin

en: 008 builder
de-DE: 008-Plugin

en: Classifications
de-DE: Klassifikationen

en: 000 - Leader builder
de-DE: 000-Leader-Plugin

en: Leader builder
de-DE: Leader-Plugin

en: Plugin for links
de-DE: Plugin für Links

en: UNIMARC field 100 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 100

en: UNIMARC field 105 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 105

en: UNIMARC field 106 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 106

en: UNIMARC field 110 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 110

en: UNIMARC field 115a builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 115a

en: UNIMARC field 115b builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 115b

en: UNIMARC field 116 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 116

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: print
de-DE: Druck

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 1
de-DE: Techniken (Druck) 1

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 2
de-DE: Techniken (Druck) 2

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 3
de-DE: Techniken (Druck) 3

en: UNIMARC field 117 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 117

en: UNIMARC field 120 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 120

en: UNIMARC field 121a builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 121a

en: UNIMARC field 121b builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 121b

en: UNIMARC field 122 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 122

en: UNIMARC field 123a builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 123a

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 123d/e/f/g

en: UNIMARC field 123i/j builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 123i/j

en: UNIMARC field 124a builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 124a

en: UNIMARC field 124b builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 124b

en: UNIMARC field 124c builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 124c

en: UNIMARC field 124d builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 124d

en: UNIMARC field 124e builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 124e

en: UNIMARC field 124f builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 124f

en: UNIMARC field 124g builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 124g

en: UNIMARC field 125a builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 125a

en: UNIMARC field 125b builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 125b

en: UNIMARC field 126a builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 126a

en: UNIMARC field 126b builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 126b

en: UNIMARC field 127 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 127

en: UNIMARC field 128a builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 128a

en: UNIMARC field 128b builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 128b

en: UNIMARC field 128c builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 128c

en: UNIMARC field 130 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 130

en: UNIMARC field 135a builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 135a

en: UNIMARC field 140 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 140

en: UNIMARC field 141 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 141

en: Framework plugin unimarc_field_146a
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 146a

en: Framework plugin unimarc_field_146b
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 146b

en: Framework plugin unimarc_field_146c
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 146c

en: Framework plugin unimarc_field_146d
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 146d

en: Framework plugin unimarc_field_146e
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 146e

en: Framework plugin unimarc_field_146h
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 146h

en: Framework plugin unimarc_field_146i
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 146i

en: UNIMARC field 181-2 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 181-2

en: UNIMARC field 181a builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 181a

en: UNIMARC field 181b builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 181b

en: UNIMARC field 181c builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 181c

en: UNIMARC field 182-2 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 182-2

en: UNIMARC field 182a builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 182a

en: UNIMARC field 182c builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 182c

en: UNIMARC field 183-2 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 183-2

en: UNIMARC field 183a builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 183a

en: UNIMARC field 210c builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 210c

en: UNIMARC field 225a builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 225a

en: UNIMARC field 283-2 builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 283-2

en: UNIMARC field 283a builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 283a

en: UNIMARC field 325h builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 325h

en: UNIMARC field 325j builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 325j

en: UNIMARC field 4XX builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Felder 4xx

en: UNIMARC field 686a builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für Feld 686a

en: UNIMARC leader builder
de-DE: UNIMARC-Plugin für den Leader

en: Z39.50 authority search points
de-DE: Z39.50-Suche für Normdaten

en: Z39.50 authority search results
de-DE: Ergebnisse der Z39.50-Suche für Normdaten

en: Z39.50/SRU search results
de-DE: Z39.50/SRU-Suchergebnisse

en: Article requests
de-DE: Artikelbestellungen

en: Circulation
de-DE: Ausleihe

en: Circulation statistics for {title}
de-DE: Ausleihstatistiken für {title}

en: Overdues at {library}
de-DE: Überfälligkeiten bei {library}

en: Transfers
de-DE: Transporte

en: Checkout notes
de-DE: Ausleihnotizen

en: Checking out to {patron}
de-DE: Ausleihe an {patron}

en: Bundle of {count} item | Bundle of {count} items
de-DE[0]: Paket mit {count} Exemplar
de-DE[1]: Paket mit {count} Exemplaren

en: Batch check out to {patron}
de-DE: Stapelausleihe an {patron}

en: Curbside pickups
de-DE: Abholungen

en: Pending on-site checkouts
de-DE: Offene Vor-Ort-Ausleihen

en: Items overdue as of {date}
de-DE: Überfällige Exemplare am {date}

en: Holds to pull
de-DE: Zu bearbeitende Vormerkungen

en: Hold transfer print receipt
de-DE: Transportquittung für Vormerkungen

en: Transfers print receipt
de-DE: Transportquittung

en: Print receipt for {borrowernumber}
de-DE: Quittung für {borrowernumber} drucken

en: Patrons
de-DE: Benutzer

en: Recall print receipt
de-DE: Rückrufquittung

en: Renew {title}
de-DE: {title} verlängern

en: Request article
de-DE: Artikel bestellen

en: Hold ratios
de-DE: Vormerkratio

en: Check in {title}
de-DE: {title} zurückgeben

en: Set library and desk
de-DE: Bibliothek und Theke wählen

en: Set library
de-DE: Bibliothek wählen

en: Transfers to send
de-DE: Zu versendende Transporte

en: Transfers to receive
de-DE: Eingehende Transporte

en: Holds queue
de-DE: Vormerkliste

en: Holds awaiting pickup
de-DE: Abholbereite Vormerkungen

en: Club enrollments for {club_name}
de-DE: Anmeldungen für {club_name}

en: Patron clubs
de-DE: Clubs

en: Modify club {club_name}
de-DE: Club {club_name} bearbeiten

en: Create a new {club_template} club
de-DE: Neuer {club_template}-Club

en: Modify club template {club_template}
de-DE: Club-Template {club_template} bearbeiten

en: New club template
de-DE: Neues Club-Template

en: Add reserves
de-DE: Exemplare hinzufügen

en: Course reserves
de-DE: Semesterapparate

en: Edit reserve
de-DE: Exemplar bearbeiten

[ctx: Edit course reserve]
en: Edit
de-DE: Bearbeiten

[ctx: Place course reserve]
en: Reserve
de-DE: Exemplar/Titel

en: Remove reserves
de-DE: Exemplar entfernen

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
de-DE[0]: {title} ({barcode}) wurde aus {count} Kurs entfernt.
de-DE[1]: {title} ({barcode}) wurde aus {count} Kursen entfernt.

en: Course details for {course_name}
de-DE: Kursdetails für {course_name}

[ctx: Semester]
en: Term
de-DE: Semester

en: Edit {course_name}
de-DE: {course_name} bearbeiten

en: New course
de-DE: Neuer Kurs

[ctx: Semester]
en: Term:
de-DE: Semester:

en: Invalid course
de-DE: Ungültiger Kurs

en: E-resource management
de-DE: ERM

en: Error {error_number}
de-DE: Fehler {error_number}

en: ILL requests
de-DE: Fernleihbestellungen

en: Log in to the Koha web installer
de-DE: Im Koha Web Installer anmelden

en: Perl modules missing
de-DE: Fehlende Perl-Module

en: Perl version obsolete
de-DE: Veraltete Perl-Version

en: Check Perl dependencies
de-DE: Perl-Abhängigkeiten prüfen

en: Web installer
de-DE: Web Installer

en: Database settings
de-DE: Datenbankeinstellungen

en: Set up database
de-DE: Datenbank konfigurieren

en: Error creating database tables
de-DE: Fehler beim Anlegen der Datenbanktabellen

en: Database tables created
de-DE: Datenbanktabellen wurden angelegt

en: Update database
de-DE: Datenbankupdate

en: Install basic configuration settings
de-DE: Grundkonfiguration installieren

en: Updating database structure
de-DE: Update der Datenbankstruktur

en: Select your MARC flavor
de-DE: MARC-Format auswählen

en: Selecting default settings
de-DE: Standardeinstellungen auswählen

en: Default data loaded
de-DE: Standarddaten wurden geladen

en: Installation complete
de-DE: Installation ist vollständig

en: Koha staff interface
de-DE: Koha-Dienstoberfläche

en: Barcode image generator
de-DE: Barcodebild-Generator

en: Edit label batch {batch_id}
de-DE: Stapel {batch_id} bearbeiten

en: New label batch
de-DE: Neuer Stapel

en: Batches
de-DE: Stapel

en: Label creator
de-DE: Etikettendruck

en: Edit label layout {layout_id}
de-DE: Layout {layout_id} bearbeiten

en: New label layout
de-DE: Neues Layout

en: Edit printer profile {profile_id}
de-DE: Druckerprofil {profile_id} bearbeiten

en: New printer profile
de-DE: Neues Druckerprofil

en: Profiles
de-DE: Profile

en: Print barcode range
de-DE: Barcodebereich drucken

en: Edit label template {template_id}
de-DE: Template {template_id} bearbeiten

en: New label template
de-DE: Neues Template

en: layout
de-DE: Layout

en: Label layouts
de-DE: Layouts

en: template
de-DE: Template

en: Label templates
de-DE: Templates

en: profile
de-DE: Profil

en: Printer profiles
de-DE: Druckerprofile

en: batch
de-DE: Stapel

en: Label batches
de-DE: Stapel

en: Label printing/exporting
de-DE: Etikettendruck/-export

en: Labels
de-DE: Etiketten

en: Search
de-DE: Suche

en: Quick spine label creator
de-DE: Schneller Signaturschilddruck

en: Spine labels
de-DE: Signaturschilder

en: Details of credit
de-DE: Details zur Gutschrift

en: Details of debit
de-DE: Details zur Gebühr

en: Account for
de-DE: Konto für

en: Delete patron
de-DE: Benutzer löschen

en: Discharge for
de-DE: Entlastung für

en: Pending discharge requests
de-DE: Offene Entlastungsanträge

en: Files for
de-DE: Dateien für

en: Holds history for
de-DE: Vormerkhistorie für

en: Details for
de-DE: Details zu

en: Housebound
de-DE: Hausgebunden

en: ILL requests history for
de-DE: Fernleihhistorie für

en: Create manual credit
de-DE: Neue manuelle Gutschrift

en: Create manual invoice
de-DE: Neue manuelle Gebühr

en: Set permissions for
de-DE: Berechtigungen eintragen für

en: Password updated
de-DE: Passwort wurde aktualisiert

en: Update password for
de-DE: Passwortaktualisierung für

en: Add patron
de-DE: Neuer Benutzer

en: Modify patron
de-DE: Benutzer bearbeiten

[ctx: gender]
en: Other
de-DE: Divers

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
de-DE: Angelegt

en: Update patron records
de-DE: Benutzerdatensätze aktualisieren

en: Merge patron records
de-DE: Benutzerdatensätze verschmelzen

en: Check duplicate patron
de-DE: Dublettenprüfung für Benutzer

en: Summary for
de-DE: Zusammenfassung von

en: Patron details for
de-DE: Benutzerdetails für

en: Sent notices for
de-DE: Verschickte Benachrichtigungen an

en: Make a payment for
de-DE: Zahlung für

en: Write off an amount for {patron}
de-DE: Betrag für {patron} erlassen

en: Collect payment for {patron}
de-DE: Zahlung von {patron} einnehmen

en: Print receipt for
de-DE: Quittungsdruck für

en: Purchase suggestions for
de-DE: Anschaffungsvorschläge von

en: Circulation history for
de-DE: Ausleihhistorie von

en: Recalls history for
de-DE: Rückrufhistorie von

en: Subscription routing lists for
de-DE: Umlauflisten von

en: Patron search
de-DE: Benutzersuche

en: Statistics for
de-DE: Statistiken für

en: Choose adult category
de-DE: Erwachsenen Benutzertyp auswählen

en: Add offline circulations to queue
de-DE: Offline-Verbuchungen zur Warteliste hinzufügen

en: Offline circulation
de-DE: Offline-Verbuchung

en: Offline circulation file upload
de-DE: Datei-Upload für die Offline-Verbuchung

en: Create a library
de-DE: Bibliothek anlegen

en: Add a patron category
de-DE: Benutzertyp anlegen

en: Create Koha administrator patron
de-DE: Koha-Administrator anlegen

en: Create a new item type
de-DE: Medientyp anlegen

en: Onboarding complete
de-DE: Onboarding abgeschlossen

en: Create circulation rule
de-DE: Ausleihkondition anlegen

en: Modify patron list '{list_name}'
de-DE: Benutzerliste '{list_name}' bearbeiten

en: New patron list
de-DE: Neue Benutzerliste

en: Patron lists
de-DE: Benutzerlisten

en: Edit patron card batch
de-DE: Stapel bearbeiten

en: New patron card batch
de-DE: Neuer Stapel

en: Patron card creator
de-DE: Benutzerausweisdruck

en: Edit patron card layout
de-DE: Layout bearbeiten

en: New patron card layout
de-DE: Neues Layout

en: Edit printer profile
de-DE: Druckprofil bearbeiten

en: Edit patron card template
de-DE: Template bearbeiten

en: New patron card template
de-DE: Neues Template

en: Image manager
de-DE: Bildermanager

en: Patron card layouts
de-DE: Layouts

en: Patron card templates
de-DE: Templates

en: Patron card printer profiles
de-DE: Druckprofile

en: Patron card batches
de-DE: Stapel

en: Actions
de-DE: Aktionen

en: Patron card printing/exporting
de-DE: Benutzerausweisdruck/-export

en: Patron cards
de-DE: Benutzerausweise

en: Plugins disabled
de-DE: Plugins sind deaktiviert

en: Upload plugin
de-DE: Plugin hochladen

en: Point of sale
de-DE: Verkauf

en: Print receipt
de-DE: Quittung drucken

en: Transaction history for {register}
de-DE: Transaktionshistorie für {register}

en: Cash summary for {library}
de-DE: Abrechnung für {library}

en: Old recalls
de-DE: Erledigte Rückrufe

en: Overdue recalls
de-DE: Überfällige Rückrufe

en: Recalls queue
de-DE: Rückrufliste

en: Recalls to pull
de-DE: Zu bearbeitende Rückrufe

en: Recalls awaiting pickup
de-DE: Abholbereite Rückrufe

en: Existing recalls
de-DE: Vorhandene Rückrufe

en: Recalls
de-DE: Rückrufe

en: Results
de-DE: Ergebnisse

en: Acquisitions statistics
de-DE: Erwerbungsstatistik

en: Patrons with the most checkouts
de-DE: Benutzer mit den meisten Ausleihen

en: Patrons with no checkouts
de-DE: Benutzer ohne Ausleihen

en: Patrons statistics
de-DE: Benutzerstatistik

en: Cash register statistics
de-DE: Kassenstatistik

en: Most-circulated items
de-DE: Meist-entliehene Exemplare

en: Items with no checkouts
de-DE: Exemplare ohne Ausleihen

en: Catalog statistics
de-DE: Katalogstatistik

en: Convert report
de-DE: Report konvertieren

en: Dictionary
de-DE: Wörterbuch

en: Guided reports wizard
de-DE: Geführter Report-Assistent

en: Saved reports
de-DE: Gespeicherte Reports

en: Create from SQL
de-DE: Neuer SQL-Report

en: SQL view
de-DE: SQL-Ansicht

en: Edit report {reportname} ({id})
de-DE: Report {reportname} ({id}) bearbeiten

en: Build a report, step 1 of 6: Choose a module
de-DE: Report aufbauen, Schritt 1 von 6: Modul auswählen

en: Build a report, step 2 of 6: Pick a report type
de-DE: Report aufbauen, Schritt 2 von 6: Reportart auswählen

en: Build a report, step 3 of 6: Select columns for display
de-DE: Report aufbauen, Schritt 3 von 6: Spalten für die Anzeige auswählen

en: Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on
de-DE: Report aufbauen, Schritt 4 von 6: Sucheinschränkungen auswählen

en: Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total
de-DE: Report aufbauen, Schritt 5 von 6: Summenspalten auswählen

en: Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered
de-DE: Report aufbauen, Schritt 6 von 6: Sortierung auswählen

en: Average loan time
de-DE: Durchschnittliche Leihdauer

en: Circulation statistics
de-DE: Ausleihstatistik

en: Lost items
de-DE: Vermisste Exemplare

en: Catalog by item types
de-DE: Bestand nach Medientypen

en: Orders by fund
de-DE: Bestellungen nach Konto

en: Holds statistics
de-DE: Vormerkstatistik

en: Serials subscriptions stats
de-DE: Abonnementstatistik

en: Place a hold on {title}
de-DE: {title} vormerken

en: Confirm holds
de-DE: Vormerkungen bestätigen

en: Holds
de-DE: Vormerkungen

en: Hold | Holds
de-DE[0]: Vormerkung
de-DE[1]: Vormerkungen

en: Approved comments
de-DE: Genehmigte Kommentare

en: Comments awaiting moderation
de-DE: Zu moderierende Kommentare

en: Comments
de-DE: Kommentare

en: Manage items
de-DE: Exemplare verwalten

en: Collection '{collection_title}'
de-DE: Sammlung '{collection_title}'

en: Rotating collections
de-DE: Rotationsbestände

en: Manage items for '{collection_title}'
de-DE: Exemplare für '{collection_title}' verwalten

en: Add a new collection
de-DE: Neue Sammlung

en: Collection deleted
de-DE: Sammlung wurde gelöscht

en: Edit collection
de-DE: Sammlung bearbeiten

en: Transfer collection
de-DE: Sammlung transferieren

en: Transfer collection '{collection_title}'
de-DE: Sammlung '{collection_title}' transferieren

en: Edit suggestion #{suggestion_number}
de-DE: Anschaffungsvorschlag {suggestion_number} bearbeiten

en: Add suggestion
de-DE: Anschaffungsvorschlag anlegen

en: Show suggestion #{suggestion_number}
de-DE: Anschaffungsvorschlag {suggestion_number} anzeigen

en: Suggestions
de-DE: Anschaffungsvorschläge

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
de-DE: Angelegt von:

en: Results for tag '{tag}'
de-DE: Ergebnisse für Tag '{tag}'

en: Approved
de-DE: Genehmigt

en: Pending
de-DE: Offen

en: Rejected
de-DE: Abgelehnt

[ctx: Tags (single)]
en: Rejected
de-DE: Abgelehnt

[ctx: Tags (single)]
en: Approved
de-DE: Genehmigt

[ctx: Tags (single)]
en: Pending
de-DE: Zu bearbeiten

[ctx: Tags (multiple)]
en: Approved
de-DE: Genehmigt

[ctx: Tags (multiple)]
en: Rejected
de-DE: Abgelehnt

[ctx: Tags (multiple)]
en: Pending
de-DE: Zu bearbeiten

en: Access files
de-DE: Dateizugriff

en: Modify news item
de-DE: Nachrichteneintrag bearbeiten

en: Modify page
de-DE: Seite bearbeiten

en: Modify HTML customization
de-DE: HTML-Anpassung bearbeiten

en: New news item
de-DE: Neuer Nachrichteneintrag

en: New page
de-DE: Neue Seite

en: New HTML customization
de-DE: Neue HTML-Anpassung

en: News
de-DE: Nachrichten

en: Pages
de-DE: Seiten

en: HTML customizations
de-DE: HTML-Anpassungen

en: Additional content
de-DE: Zusätzlicher Inhalt

en: Rules
de-DE: Regeln

en: Automatic item modifications by age
de-DE: Automatische Exemplarbearbeitung nach Alter

en: Confirm selection
de-DE: Auswahl bestätigen

en: Job enqueued
de-DE: Job in Warteliste

en: Batch item deletion
de-DE: Stapellöschung von Exemplaren

en: Modifications
de-DE: Änderungen

en: Batch item modification
de-DE: Stapelbearbeitung von Exemplaren

en: Batch record deletion
de-DE: Stapellöschung von Datensätzen

en: Batch extend due dates
de-DE: Stapelbearbeitung von Fälligkeiten

en: Batch record modification
de-DE: Stapelbearbeitung von Datensätzen

en: Confirm
de-DE: Bestätigen

en: Finished
de-DE: Abgeschlossen

en: Batch patron deletion and anonymization
de-DE: Benutzerstapellöschung und -anonymisierung

en: Modify CSV profile '{csv_profile_name}'
de-DE: CSV-Profil '{csv_profile_name}' bearbeiten

en: New CSV profile
de-DE: Neues CSV-Profil

en: Confirm deletion of CSV profile '{csv_profile_name}'
de-DE: Löschen des CSV-Profils '{csv_profile_name}' bestätigen

en: CSV profiles
de-DE: CSV-Profile

en: Delete CSV profile '{csv_profile_name}'?
de-DE: CSV-Profil '{csv_profile_name}' löschen?

en: Export data
de-DE: Datenexport

en: {library} calendar
de-DE: Kalender für {library}

en: Import patrons
de-DE: Benutzerimport

[ctx: Patron import]
en: {count_of_imported_records} imported records
de-DE: {count_of_imported_records} importierte Datensätze

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_imported_record})
de-DE: (Letzter war {last_imported_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_overwritten_records} overwritten records
de-DE: {count_of_overwritten_records} überschriebene Datensätze

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_overwritten_record})
de-DE: (Letzter war {last_overwritten_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_existing_records} not imported because they are already in borrowers table and overwrite is disabled
de-DE: {count_of_existing_records} wurden nicht importiert, da diese Benutzerinnen bereits vorhanden sind und kein Überschreiben gewünscht war.

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_existing_record})
de-DE: (Letzter war {last_existing_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_invalid_records} not imported because they are not in the expected format
de-DE: {count_of_invalid_records} wurden nicht importiert, weil diese nicht im erwarteten Format vorlagen

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_invalid_record})
de-DE: {Letzter war {last_invalid_record})

[ctx: Patron import]
en: {total} records parsed
de-DE: {total} geparste Datensätze

[ctx: CSV file]
en: Values are comma-separated.
de-DE: Werte sind komma-separiert.

en: Inventory
de-DE: Inventur

en: Modify notice
de-DE: Benachrichtigung bearbeiten

en: New notice
de-DE: Neue Benachrichtigung

en: Notice added
de-DE: Benachrichtigung hinzugefügt

en: Confirm deletion
de-DE: Löschung bestätigen

en: Notices and slips
de-DE: Benachrichtigungen und Quittungen

[ctx: Message transport type]
en: Print
de-DE: Post

en: {content_length} / 160 characters
de-DE: {content_length} / 160 Zeichen

en: Batch {batch_import_number}
de-DE: Stapel {batch_import_number}

en: Manage staged MARC records
de-DE: Zwischengespeicherte Datensätze verwalten

en: Actions for template '{template_name}'
de-DE: Aktionen für Template '{template_name}'

en: MARC modification templates
de-DE: Templates für MARC-Modifikationen

en: Batch patron modification
de-DE: Benutzerstapelbearbeitung

en: Overdue notice/status triggers
de-DE: Mahntrigger

en: Page error
de-DE: Seitenfehler

en: Upload patron images
de-DE: Benutzerfotos hochladen

en: Preview notice template
de-DE: Benachrichtigungsvorschau

en: Notices
de-DE: Benachrichtigungen

en: OPAC problem reports
de-DE: OPAC-Problemberichte

en: Quote uploader
de-DE: Uploader für Zitate

en: Quote editor
de-DE: Zitat-Editor

en: Modify quote
de-DE: Zitat bearbeiten

en: New quote
de-DE: Neues Zitat

en: Task scheduler
de-DE: Aufgabenplaner

en: Compare matched records
de-DE: Gematchte Datensätze vergleichen

en: Stage MARC records for import
de-DE: MARC-Datensätze für Import zwischenspeichern

en: Modify rota '{rota_title}'
de-DE: Plan '{rota_title}' bearbeiten

en: New rota
de-DE: Neuer Plan

en: Manage stages for '{rota_title}'
de-DE: Stationen des Plans '{rota_title}' bearbeiten

en: Modify {library} stage
de-DE: Station in {library} bearbeiten

en: New stage
de-DE: Neue Station

en: Manage items for '{rota_title}'
de-DE: Exemplare für Plan '{rota_title}' bearbeiten

en: Add items
de-DE: Exemplare hinzufügen

en: Stock rotation
de-DE: Bestandsrotation

en: Add items to rota '{rota_title}'
de-DE: Exemplare zu Plan '{rota_title}' hinzufügen

en: Upload local cover image for
de-DE: Lokales Cover hochladen für

en: Upload local cover image
de-DE: Lokales Cover hochladen

en: Log viewer
de-DE: Loganzeige

en: Add to list
de-DE: Zur Liste hinzufügen

en: Lists
de-DE: Listen

en: Download list
de-DE: Liste herunterladen

en: Sending your list
de-DE: Ihre Liste versenden

en: Contents of {list_name}
de-DE: Einträge in {list_name}

en: Create new list
de-DE: Neue Liste

en: Edit list {list_name}
de-DE: Liste {list_name} bearbeiten

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
de-DE: Stornieren

[ctx: Request to cancel hold button]
en: Request to cancel
de-DE: Stornierung anfragen

en: Show fewer authors
de-DE: Weniger Verfasser anzeigen

en: Show more authors
de-DE: Weitere Verfasser anzeigen

en: Show fewer titles
de-DE: Weniger Titel anzeigen

en: Show more titles
de-DE: Weitere Titel anzeigen

en: Show fewer topics
de-DE: Weniger Themen anzeigen

en: Show more topics
de-DE: Weitere Themen anzeigen

en: Show fewer places
de-DE: Weniger Orte anzeigen

en: Show more places
de-DE: Weitere Orte anzeigen

en: Show fewer series
de-DE: Weniger Reihen anzeigen

en: Show more series
de-DE: Weitere Reihen anzeigen

en: Show fewer item types
de-DE: Weniger Medientypen anzeigen

en: Show more item types
de-DE: Weitere Medientypen anzeigen

en: Show fewer collections
de-DE: Weniger Sammlungen anzeigen

en: Show more collections
de-DE: Weitere Sammlungen anzeigen

en: Show fewer languages
de-DE: Weniger Sprachen anzeigen

en: Show more languages
de-DE: Weitere Sprachen anzeigen

en: Show fewer home libraries
de-DE: Weniger Heimatbibliotheken anzeigen

en: Show more home libraries
de-DE: Weitere Heimatbibliotheken anzeigen

en: Show fewer holding libraries
de-DE: Weniger aktuelle Bibliotheken anzeigen

en: Show more holding libraries
de-DE: Weitere aktuelle Bibliotheken anzeigen

en: Show fewer locations
de-DE: Weniger Standorte anzeigen

en: Show more locations
de-DE: Weitere Standorte anzeigen

en: record | records
de-DE[0]: Titel
de-DE[1]: Titel

en: checkout | checkouts
de-DE[0]: Ausleihe
de-DE[1]: Ausleihen

en: overdue | overdues
de-DE[0]: überfällig
de-DE[1]: überfällig

en: hold pending | holds pending
de-DE[0]: offene Vormerkung
de-DE[1]: offene Vormerkungen

en: hold waiting | holds waiting
de-DE[0]: abholbereite Vormerkung
de-DE[1]: abholbereite Vormerkungen

en: message | messages
de-DE[0]: Mitteilung
de-DE[1]: Mitteilungen

[ctx: gender]
en: Other:
de-DE: Divers:
