Koha 23.11.08.001 - en to el-GR translation catalogue (1783 entries)

en: fixed length control field
el-GR: σταθερού μήκους πεδίο ελέγχου

en: control field
el-GR: πεδίο ελέγχου

en: Field link and sequence number
el-GR: Σύνδεσμος πεδίου και αριθμός ακολουθίας

en: LC control number
el-GR: Αριθμός ελέγχου

en: Canceled/invalid LC control number
el-GR: Ακυρωμένος/άκυρος αριθμός ελέγχου LC

en: Linkage
el-GR: Σύνδεση

en: Control number of related bibliographic record
el-GR: Αριθμός ελέγχου της σχετικής βιβλιογραφικής εγγραφής

en: Source
el-GR: Πηγή

en: Record control number
el-GR: Αριθμός ελέγχου εγγραφής

en: Canceled or invalid record control number
el-GR: Ακυρωμένος ή άκυρος αριθμός ελέγχου εγγραφής

en: International Standard Book Number
el-GR: Διεθνής τυποποιημένος αριθμός βιβλίου

en: Terms of availability
el-GR: Όροι διαθεσιμότητας

en: Qualifying information
el-GR: Πληροφορίες παραγγελίας

en: Canceled/invalid ISBN
el-GR: Ακυρωμένο/άκυρο ISBN

en: International Standard Serial Number
el-GR: a- Διεθνές πρότυπο

en: Canceled ISSN-L
el-GR: Ακυρωμένο ISSN-L

en: Incorrect ISSN
el-GR: Λανθασμένος ISSN

en: Canceled ISSN
el-GR: Ακυρώθηκε

en: Authority record control number or standard number
el-GR: Αριθμός ελέγχου αρχείου αρχής ή τυποποιημένος αριθμός

en: Real World Object URI
el-GR: URI αντικειμένου πραγματικού κόσμου

en: Standard number or code
el-GR: Πρότυπος αριθμός

en: Additional codes following the standard number or code
el-GR: Πρόσθετοι κωδικοί μετά τον τυποποιημένο αριθμό ή κωδικό

en: Canceled/invalid standard number or code
el-GR: Ακυρωμένος/άκυρος τυποποιημένος αριθμός ή κωδικός

en: System code
el-GR: Κωδικός συστήματος

en: Number of work
el-GR: Αριθμός έργου

en: Number of movement
el-GR: Αριθμός της κίνησης

en: Number of excerpt
el-GR: Αριθμός εβδομάδων:

en: Caption or heading
el-GR: σε κάθε επικεφαλίδα

en: Role
el-GR: Ρόλος

en: Clef
el-GR: Κλειδί

en: Voice/instrument
el-GR: Φωνή/όργανο

en: Key signature
el-GR: Βασική υπογραφή

en: Time signature
el-GR: Υπογραφή χρόνου

en: Musical notation
el-GR: Μουσική σημειογραφία

en: General note
el-GR: Εσωτερική σημείωση

en: Key or mode
el-GR: Πλήκτρο ή λειτουργία

en: Coded validity note
el-GR: Κωδικός διαθεσιμότητας ευρετηρίου

en: Text incipit
el-GR: Κείμενο incipit

en: Link text
el-GR: Κείμενο συνδέσμου

en: Public note
el-GR: Δημόσια σημείωση

en: Materials specified
el-GR: Προσδιοριμένα υλικά

en: Coordinates - westernmost longitude
el-GR: Συντεταγμένες - δυτικότερο γεωγραφικό μήκος

en: Coordinates - easternmost longitude
el-GR: Συντεταγμένες - ανατολικότερο γεωγραφικό μήκος

en: Coordinates - northernmost latitude
el-GR: Συντεταγμένες - βορειότερο γεωγραφικό πλάτος

en: Coordinates - southernmost latitude
el-GR: Συντεταγμένες - νοτιότερο γεωγραφικό πλάτος

en: Declination - northern limit
el-GR: Απόκλιση - βόρειο όριο

en: Declination - southern limit
el-GR: Απόκλιση - νότιο όριο

en: Right ascension - eastern limit
el-GR: Δεξιά ανάληψη - ανατολικό όριο

en: Right ascension - western limit
el-GR: Δεξιά ανάληψη - δυτικό όριο

en: Equinox
el-GR: Ισημερία

en: Distance from earth
el-GR: Προβολή από:

en: G-ring latitude
el-GR: Γεωγραφικό πλάτος δακτυλίου G

en: G-ring longitude
el-GR: Γεωγραφικό μήκος του δακτυλίου G

en: Beginning date
el-GR: Ημερομηνία έναρξης:

en: Ending date
el-GR: Ημ Λήξης

en: Name of extraterrestrial body
el-GR: Κωδικός Τύπου Υλικού

en: System control number
el-GR: Αριθμός ελέγχου συστήματος

en: Canceled/invalid system control number
el-GR: Αριθμός ελέγχου ραφιού

en: Original cataloging agency
el-GR: Αρχικός οργανισμός καταλογογράφησης

en: Language of cataloging
el-GR: 08- Γλώσσα καταλόγου

en: Transcribing agency
el-GR: Διαφάνεια διασκοπίου

en: Modifying agency
el-GR: Τροποποίηση μίας πόλης

en: Description conventions
el-GR: Περιγραφές

en: Subject heading/thesaurus conventions
el-GR: 11- Σύστημα θεματικών επικεφαλίδων/θησαυρός

en: Authentication code
el-GR: Κωδικός επαλήθευσης

en: Source of local code
el-GR: Πηγή πρόσκτησης

en: Geographic area code
el-GR: Κωδικός γεωγραφικής περιοχής

en: Local GAC code
el-GR: Καταγεγραμμένη τοπική χρήση

en: Time period code
el-GR: Κωδικός Τροποποιημένης Εγγραφής

en: Formatted 9999 B.C. through C.E. time period
el-GR: Μορφοποιημένη χρονική περίοδος 9999 π.Χ. έως μ.Χ

en: Formatted pre-9999 B.C. time period
el-GR: Μορφοποιημένη χρονική περίοδος πριν από το 9999 π.Χ

en: Source of date scheme
el-GR: Πηγή ταξινόμησης / σχήμα ταξιθέτησης

en: Birth date
el-GR: Ημερομηνία γέννησης

en: Death date
el-GR: Ημερομηνία λήξης

en: Beginning or single date created
el-GR: Μοναδική ημερομηνία ή έναρξη περιόδου δημιουργίας

en: Ending date created
el-GR: Λήξη περιόδου δημιουργίας

en: Single or starting date for aggregated content
el-GR: Ενιαία ημερομηνία ή ημερομηνία έναρξης για συγκεντρωτικό περιεχόμενο

en: Ending date for aggregated content
el-GR: Λήξη περιόδου δημιουργίας

en: Establishment date
el-GR: Ημερομηνία Δημοσίευσης

en: Termination date
el-GR: Χρονολογία δημιουργίας

en: Start period
el-GR: Έναρξη

en: End period
el-GR: Περίοδος δανεισμού

en: Source of information
el-GR: Πληροφορίες διακομιστή

en: Institution to which field applies
el-GR: Ίδρυμα στο οποίο εφαρμόζεται ο τομέας

en: Classification number
el-GR: Ταξινόμηση:

en: Item number
el-GR: Αριθμός τεκμηρίου

en: Volumes/dates to which call number applies
el-GR: Τόμοι/ημερομηνίες για τις οποίες ισχύει ο αριθμός κλήσης

en: Code source
el-GR: πηγή

en: Geographic classification area code
el-GR: Κωδικός πηγής ταξινόμησης:

en: Geographic classification subarea code
el-GR: Νέα πηγή ταξινόμησης

en: Populated place name
el-GR: Όνομα προτύπου:

en: Classification number element-single number or beginning number of span
el-GR: Στοιχείο αριθμού ταξινόμησης-μοναδικός αριθμός ή αρχικός αριθμός του διαστήματος

en: Classification number element-ending number of span
el-GR: Κανόνες ταξινόμησης

en: Explanatory term
el-GR: Εξήγηση:

en: Number source
el-GR: Αριθμός

en: Library to which class number applies
el-GR: Βιβλιοθήκη στην οποία εφαρμόζεται ο αριθμός τάξης

en: LC classification number--Single number or beginning number of a range
el-GR: Αριθμός ταξινόμησης LC-Μόνος αριθμός ή αρχικός αριθμός μιας σειράς

en: LC classification number--End number of a range
el-GR: Κανόνες ταξινόμησης

en: NLM classification number--Single number or beginning number of a range
el-GR: Αριθμός ταξινόμησης NLM-Μόνος αριθμός ή αριθμός αρχής μιας σειράς

en: NLM classification number--End number of a range
el-GR: Αριθμός ταξινόμησης NLM--Αριθμός τέλους μιας σειράς

en: Classification number element-single number or beginning of span
el-GR: Στοιχείο αριθμού ταξινόμησης-μοναδικός αριθμός ή αρχή της έκτασης

en: Primary G0 character set
el-GR: Πρόσθετα Σύνολα Χαρακτήρων

en: Primary G1 character set
el-GR: Πρόσθετα Σύνολα Χαρακτήρων

en: Alternate G0 or G1 character set
el-GR: Εναλλακτικά σετ χαρακτήρων G0 ή G1

en: Subject category code
el-GR: Θεματική Κατηγορία

en: Subject category code subdivision
el-GR: Θεματική υποδιαίρεση:

en: Subdivision usage
el-GR: d- Υποδιαίρεση

en: Type of entity term
el-GR: 9- Τύπος της εγγραφής

en: Type of entity code
el-GR: 9- Τύπος της εγγραφής

en: Edition identifier
el-GR: Ταύτιση περιόδου

en: Universal Decimal Classification number
el-GR: Παγκόσμιος δεκαδικός αριθμός ταξινόμησης

en: Common auxiliary subdivision
el-GR: Κοινή βοηθητική υποδιαίρεση

en: Edition number
el-GR: Αριθμός biblio:

en: Table sequence number for internal subarrangement or add table
el-GR: Αριθμός ακολουθίας πίνακα για εσωτερική υποδιαρρύθμιση ή πίνακα προσθήκης

en: Table identification-table number
el-GR: Αναγνώριση πίνακα - αριθμός πίνακα

en: Classification scheme code
el-GR: Κωδικός πηγής ταξινόμησης:

en: Edition title
el-GR: Δήλωση Έκδοσης

en: Source edition identifier
el-GR: αναγνωριστικό βιντεοεγγραφής

en: Language code
el-GR: Γλώσσα:

en: Authorization
el-GR: Καθιερωμένοι όροι

en: Variations
el-GR: Παραλλαγές

en: Call number
el-GR: Ταξιθετικός αριθμός

en: Canceled/invalid call number
el-GR: Διαθέσιμοι ταξιθετικοί αριθμοί

en: Classification number element-Single number of beginning number of span
el-GR: Στοιχείο αριθμού ταξινόμησης-Μοναδικός αριθμός του αριθμού έναρξης του διαστήματος

en: Explanatory information
el-GR: Πληροφορίες εγγυητή

en: Document shelving number (CODOC)
el-GR: Αριθμός ράφι εγγράφων (CODOC)

en: Call number ; Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
el-GR: Αριθμός κλήσης ; Αριθμός ταξινόμησης (OCLC) (R) ; Αριθμός ταξινόμησης, CALL (RLIN) (NR)

en: Item number ; Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
el-GR: Αριθμός στοιχείου ; Αριθμός τοπικού κόφτη (OCLC); Αριθμός βιβλίου/αδιαίρετος αριθμός κλήσης, CALL (RLIN)

en: Feature heading (OCLC)
el-GR: Επικεφαλίδα χαρακτηριστικών (OCLC)

en: Filing suffix (OCLC) ; Footnote, FNT (RLIN)
el-GR: Επίθημα αρχειοθέτησης (OCLC) ; Υποσημείωση, FNT (RLIN)

en: Output transaction history, HST (RLIN)
el-GR: Ιστορικό συναλλαγών εξόδου, HST (RLIN)

en: Output transaction instruction, INS (RLIN)
el-GR: Εντολή συναλλαγής εξόδου, INS (RLIN)

en: Extra card control statement, EXT (RLIN)
el-GR: Δήλωση ελέγχου πρόσθετης κάρτας, EXT (RLIN)

en: Additional local notes, ANT (RLIN)
el-GR: Επιπρόσθετες φυσικές μορφές:

en: Pathfinder code, PTH (RLIN)
el-GR: Κωδικός Pathfinder, PTH (RLIN)

en: Field suppresion, FSP (RLIN)
el-GR: Υποστήριξη πεδίου, FSP (RLIN)

en: Volumes, VOL (RLIN)
el-GR: Όγκοι, VOL (RLIN)

en: Date, VOL (RLIN)
el-GR: Ημερομηνία, VOL (RLIN)

en: Classification number element--single number or beginning number of span
el-GR: Στοιχείο αριθμού ταξινόμησης-ένας μόνο αριθμός ή αριθμός έναρξης του διαστήματος

en: Classification number element--ending number of span
el-GR: Κανόνες ταξινόμησης

en: Table identification--table number
el-GR: Αναγνώριση πίνακα--αριθμός πίνακα

en: Feature heading
el-GR: Χαρακτηριστική επικεφαλίδα

en: Filing suffix
el-GR: Διαδικασία ταξιθέτησης:

en: Call number based on other classification scheme
el-GR: Πηγή ταξινόμησης / σχήμα ταξιθέτησης

en: Personal name
el-GR: Όνομα μέλους

en: Numeration
el-GR: Αρίθμηση

en: Titles and other words associated with a name
el-GR: Υπάρχει άλλο προφίλ με αυτό το όνομα.

en: Dates associated with a name
el-GR: Σχετιζόμενο όνομα

en: Relator term
el-GR: Σχετικός όρος

en: Date of a work
el-GR: εκδοχή μιας εργασίας

en: Miscellaneous information
el-GR: Πληροφορίες σχέσης

en: Medium
el-GR: Μεσαίο

en: Attribution qualifier
el-GR: Χαρακτηριστικό απόδοσης

en: Form subheading
el-GR: Μορφοποίηση

en: Language of a work
el-GR: Γλώσσα πρωτότυπου:

en: Medium of performance for music
el-GR: Μέσο εκτέλεσης της μουσικής

en: Number of part/section of a work
el-GR: εκδοχή μιας εργασίας

en: Arranged statement for music
el-GR: Διατεταγμένη δήλωση για μουσική

en: Name of part/section of a work
el-GR: εκδοχή μιας εργασίας

en: Fuller form of name
el-GR: άλλη μορφή υλικού κειμένου

en: Key for music
el-GR: δημώδης μουσική (λαϊκά - δημοτικά τραγούδια)

en: Version
el-GR: Έκδοση

en: Title of a work
el-GR: εκδοχή μιας εργασίας

en: Form subdivision
el-GR: Μορφή υποδιαίρεσης

en: General subdivision
el-GR: g- Αναφορά και υποδιαίρεση

en: Chronological subdivision
el-GR: Χρονολογική υποδιαίρεση

en: Geographic subdivision
el-GR: Θεματική υποδιαίρεση:

en: Corporate name or jurisdiction name as entry element
el-GR: Εταιρική επωνυμία ή όνομα δικαιοδοσίας ως στοιχείο εισόδου

en: Subordinate unit
el-GR: Υποδεέστερη μονάδα

en: Location of meeting
el-GR: Τόπος συνάντησης

en: Date of meeting or treaty signing
el-GR: Ημερομηνία συνάντησης ή υπογραφής συνθήκης

en: Number of part/section/meeting
el-GR: Αριθμός διεγραμμένων εγγραφών

en: Meeting name or jurisdiction name as entry element
el-GR: Όνομα συνάντησης ή όνομα δικαιοδοσίας ως στοιχείο εισόδου

en: Number [OBSOLETE]
el-GR: Αριθμός [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Name of meeting following jurisdiction name entry element
el-GR: Όνομα της συνεδρίασης που ακολουθεί το στοιχείο καταχώρησης ονόματος δικαιοδοσίας

en: Uniform title
el-GR: Ομοιόμορφος τίτλος:

en: Date of treaty signing
el-GR: Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι έγκυρη.

en: Date of treaty
el-GR: Ημερομηνία γέννησης

en: General material designation
el-GR: Ειδικός προσδιορισμός υλικού

en: Language
el-GR: Γλώσσα

en: Number of part or section/serial, thematic, or opus number
el-GR: Αριθμός μέρους ή τμήματος/σειριακός, θεματικός ή αριθμός έργου

en: Arranged or arr. for music
el-GR: Διασκευασμένο ή διασκευασμένο για μουσική

en: Part or section
el-GR: Επιλογή μέλους

en: General subject subdivision
el-GR: Θεματική υποδιαίρεση:

en: Period subject subdivision
el-GR: 17- Τύπος θεματικής υποδιαίρεσης

en: Place subject subdivision
el-GR: Θεματική υποδιαίρεση:

en: Collective title
el-GR: Τίτλος συλλογής:

en: Named event
el-GR: Με το όνομα:

en: Location of named event
el-GR: Τοποθεσία της ονομαστικής εκδήλωσης

en: Date of named event
el-GR: Ημερομηνία τελευταίας εμφάνισης

en: Chronological term
el-GR: c- Χρονολογικό

en: Topical term or geographic name entry element
el-GR: Στοιχείο καταχώρησης θεματικού όρου ή γεωγραφικής ονομασίας

en: Topical term following geographic name entry element
el-GR: Θεματικός όρος μετά από στοιχείο καταχώρησης γεωγραφικού ονόματος

en: Geographic name
el-GR: d- Γεωγραφικό

en: Name following place as an entry element {OBSOLETE]
el-GR: Ονομασία του επόμενου τόπου ως στοιχείο εισόδου {ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Classification number--Single number or beginning number of span
el-GR: Αριθμός ταξινόμησης-Μόνος αριθμός ή αρχικός αριθμός του διαστήματος

en: Classification number--Ending number of span
el-GR: Κανόνες ταξινόμησης

en: Caption hierarchy
el-GR: Αναζήτηση καταλογογράφησης

en: Caption
el-GR: Λεζάντα

en: Summary number span caption hierarchy
el-GR: c- Σύνολο αριθμών

en: Table identification
el-GR: Ακύρωση ειδοποίησης

en: General explanatory index term
el-GR: z - Γενική επεξηγηματική εγγραφή

en: General explanatory index term--Succeeding level
el-GR: Γενικός επεξηγηματικός όρος δείκτη-Προηγούμενο επίπεδο

en: Schedule identification
el-GR: Αποστολή ειδοποίησης

en: Genre/form term
el-GR: Είδος/Μορφή:

en: Medium of performance term
el-GR: Μέσο όρο απόδοσης

en: Classification number referred to--Single number or beginning number of span
el-GR: Αναφερόμενος αριθμός ταξινόμησης-Μοναδικός αριθμός ή αρχικός αριθμός του διαστήματος

en: Classification number referred to--Ending number of span
el-GR: Κανόνες ταξινόμησης

en: Explanatory text
el-GR: Εξήγηση:

en: Table identification--Schedule [OBSOLETE]
el-GR: Αναγνώριση πίνακα-Προγραμματισμός [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Heading referred to
el-GR: Επικεφαλίδα φθίνουσα

en: Content type term
el-GR: Τύπος περιεχομένου:

en: Content type code
el-GR: Τύπος περιεχομένου:

en: Source of term
el-GR: Υλικό με κείμενο - Φυσικά χαρακτηριστικά

en: Format of notated music term
el-GR: Μορφή έντυπων μουσικών έργων

en: Format of notated music code
el-GR: Μορφή έντυπων μουσικών έργων

en: Type of corporate body
el-GR: Τύπος εγγραφής

en: Type of jurisdiction
el-GR: 05 Μορφή Αναπαραγωγής

en: Other designation
el-GR: Άλλες εκδόσεις

en: Title of person
el-GR: Σημειώσεις τίτλου

en: Relationship
el-GR: Σχέση

en: Place of birth
el-GR: Τόπος γέννησης

en: Place of death
el-GR: Κράτηση

en: Associated country
el-GR: Σχετιζόμενο όνομα

en: Place of residence/headquarters
el-GR: Τόπος κατοικίας/έδρας

en: Other associated place
el-GR: Σχετιζόμενο όνομα

en: Place of origin of work or expression
el-GR: Τόπος καταγωγής του έργου ή της έκφρασης

en: Relationship information
el-GR: Πληροφορίες σχέσης

en: Address
el-GR: Διεύθυνση

en: City
el-GR: Πόλη

en: Intermediate jurisdiction
el-GR: Άμεση διαγραφή

en: Country
el-GR: Χώρα

en: Postal code
el-GR: Ταχ. κώδικας

en: Electronic mail address
el-GR: επιβεβαίωση διεύθυνσης email

en: Field of activity
el-GR: έτη δραστηριότητας

en: Associated group
el-GR: Σχετιζόμενο όνομα

en: Occupation
el-GR: Επάγγελμα

en: Gender
el-GR: Γένος

en: Type of family
el-GR: Τύπος οικογένειας

en: Name of prominent member
el-GR: Όνομα ή αριθμός κάρτας:

en: Hereditary title
el-GR: Ταξινόμηση με βάση τον τίτλο

en: Source of code
el-GR: Εγγραφές πηγής

en: Language term
el-GR: Γλωσσικό υλικό

en: Fuller form of personal name
el-GR: άλλη μορφή υλικού κειμένου

en: Form of work
el-GR: Μορφή της Σύνθεσης:

en: Other distinguishing characteristic
el-GR: x- Χαρακτήρες που απουσιάζουν

en: Medium of performance
el-GR: Μέσο παράστασης

en: Soloist
el-GR: Σολίστ

en: Doubling instrument
el-GR: Δημόσια εγγραφή

en: Number of ensembles of the same type
el-GR: Αριθμός χρεώσεων ανά τύπο τεκμηρίου

en: Number of performers of the same medium
el-GR: Αριθμός ερμηνευτών του ίδιου μέσου

en: Alternative medium of performance
el-GR: Εναλλακτικό τηλέφωνο:

en: Total number of individuals performing alongside ensembles
el-GR: Συνολικός αριθμός ατόμων που παίζουν μαζί με τα σύνολα

en: Total number of performers
el-GR: Συνολικός αριθμός αποτελεσμάτων:

en: Total number of ensembles
el-GR: Συνολικός αριθμός αποτελεσμάτων:

en: Note
el-GR: Σημείωση

en: Serial number
el-GR: Αριθμός περιοδικής έκδοσης:

en: Opus number
el-GR: Αριθμός μαθήματος

en: Thematic index number
el-GR: Θεματικό ευρετήριο

en: Thematic index code
el-GR: Θεματικό ευρετήριο

en: Publisher associated with opus number
el-GR: Τόπος έκδοσης

en: Key
el-GR: Κλειδί

en: Audience term
el-GR: Κοινό:

en: Audience code
el-GR: Κοινό:

en: Demographic group term
el-GR: μονογραφικές σειρές

en: Demographic group code
el-GR: γραφική παρτιτούρα

en: Creator/contributor term
el-GR: συντελεστής

en: Creator/contributor code
el-GR: συντελεστής

en: Time period of creation term
el-GR: Χρονική περίοδος της περιόδου δημιουργίας

en: Control subfield
el-GR: Κλωνοποίηση αυτού του υποπεδίου

en: Number {OBSOLETE]
el-GR: Αριθμός {ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Classification element-Ending number of span
el-GR: Κανόνες ταξινόμησης

en: Topic
el-GR: Θέμα

en: Dates of publication and/or sequential designation
el-GR: Ημερομηνίες δημοσίευσης και/ή διαδοχική ονομασία

en: Numbering peculiarities note
el-GR: Υπολογισμός αρίθμησης

en: Institution/copy to which field applies
el-GR: Ίδρυμα/αντίγραφο στο οποίο εφαρμόζεται το πεδίο

en: Series numbering example
el-GR: Νέο μοτίβο αρίθμησης

en: Volumes/dates to which series numbering example applies
el-GR: Τόμοι/ημερομηνίες για τις οποίες ισχύει το παράδειγμα αρίθμησης της σειράς

en: Place
el-GR: Μέρος

en: Publisher/issuing body
el-GR: Δημοσιεύτηκε από:

en: Volumes/dates to which place and publisher/issuing body apply
el-GR: Τόμοι/ημερομηνίες για τις οποίες ισχύει ο τόπος και ο εκδότης/ο φορέας έκδοσης

en: Series analysis practice
el-GR: Πρακτική ανάλυσης σειρών

en: Exceptions to analysis practice
el-GR: Εξαιρέσεις από την πρακτική της ανάλυσης

en: Volumes/dates to which analysis practice applies
el-GR: Όγκοι/ημερομηνίες στις οποίες εφαρμόζεται η πρακτική ανάλυσης

en: Series tracing practice
el-GR: Τίτλος σειράς

en: Volumes/dates to which tracing practice applies
el-GR: Όγκοι/ημερομηνίες στις οποίες εφαρμόζεται η πρακτική ιχνηλάτησης

en: Series classification practice
el-GR: Νέα πηγή ταξινόμησης

en: Volumes/dates to which classification practice applies
el-GR: Όγκοι/ημερομηνίες στις οποίες εφαρμόζεται η πρακτική ταξινόμησης

en: Title referred to
el-GR: Προτιμώμενη μορφή:

en: History reference
el-GR: Ιστορική αναφορά

en: General explanatory reference
el-GR: z - Γενική επεξηγηματική εγγραφή

en: Nonpublic general note
el-GR: Μη δημόσια σημείωση

en: Characters in nonroman alphabet
el-GR: Χαρακτήρες σε μη ρομαντικό αλφάβητο

en: Source citation
el-GR: Πηγή πρόσκτησης

en: Information found
el-GR: Πληροφορίες

en: Bibliographic record control number
el-GR: Αριθμός ελέγχου βιβλιογραφικής εγγραφής

en: Citation
el-GR: Παραπομπή

en: Title
el-GR: Τίτλος

en: Remainder of title
el-GR: Υπενθύμιση:

en: Date
el-GR: Ημερομηνία

en: Rule number(s) and additional information
el-GR: Πρόσθετες πληροφορίες

en: Definition
el-GR: Ορισμός

en: Source of definition
el-GR: Πηγή πρόσκτησης

en: Biographical or historical data
el-GR: Βιογραφικά ή ιστορικά δεδομένα

en: Expansion
el-GR: Τέλος συνεδρίας

en: Heading or subdivision term
el-GR: Τίτλος ή όρος υποδιαίρεσης

en: Classification number--Ending number of span [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: Αριθμός ταξινόμησης--Αριθμός τέλους του διαστήματος [ΜΟΡΦΗ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗΣ]

en: Subject heading or subdivision term
el-GR: Θεματική υποδιαίρεση:

en: Replacement authority record control number
el-GR: Αριθμός ελέγχου βιβλιογραφικής εγγραφής

en: Replacement heading
el-GR: Τιμή αντικατάστασης

en: Corresponding classification field
el-GR: Τροποποίηση πηγής ταξινόμησης

en: Source consulted and information found
el-GR: Πληροφορίες συλλογής περιοδικών εκδόσεων για

en: Application history note
el-GR: ιστορικό εφαρμογής

en: Source of heading or term
el-GR: Βλέπετε μόνο ένα τεκμήριο.

en: Materials specified [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: Προσδιοριμένα υλικά

en: Location of event
el-GR: Τοποθεσία:

en: Active date
el-GR: Ημερομηνία παραλαβής

en: Index term
el-GR: Ευρετήρια

en: Index term--Succeeding level
el-GR: Όρος δείκτη-Προηγούμενο επίπεδο

en: Index term referred from
el-GR: c- Εγγραφή ευρετηρίου όρων

en: Example class number
el-GR: Ταξιθετικός αριθμός

en: See also reference term
el-GR: Βλέπε επίσης αναφορικός όρος

en: See also reference term--Succeeding level
el-GR: Βλέπε επίσης όρο αναφοράς-Υπερβαίνον επίπεδο

en: Use reference term
el-GR: Αναζήτηση προτίμησης συστήματος:

en: Use reference term--Succeeding level
el-GR: Χρήση του όρου αναφοράς-Υπερβολικό επίπεδο

en: Material specified
el-GR: Προσδιοριμένα υλικά

en: Focus term
el-GR: Όρος εστίασης

en: Non-focus term
el-GR: Μη εστιασμένος όρος

en: Facet/hierarchy designation
el-GR: Προσδιορισμός λειτουργικότητας

en: Genre/form term as entry element
el-GR: Όρος είδους/μορφής ως στοιχείο εισόδου

en: Number where instructions are found--Single number or beginnning number of span
el-GR: Αριθμός στον οποίο βρίσκονται οι οδηγίες-Μόνος αριθμός ή αρχικός αριθμός του διαστήματος

en: Base number
el-GR: Βασικός αριθμός

en: Divided like number
el-GR: Αριθμός biblio:

en: Facet designator
el-GR: Προσδιορισμός λειτουργικότητας

en: Negative example class number
el-GR: Αρνητικό παράδειγμα αριθμού τάξης

en: Root number
el-GR: Αριθμός αναφοράς:

en: Other classification number
el-GR: Άλλη ταξινόμηση:

en: Medium of performance term as entry element
el-GR: Μέσο του όρου απόδοσης ως στοιχείο εισόδου

en: Table number
el-GR: Αριθμός ετικέτας

en: Manual note
el-GR: Τιμολόγιο με το χέρι

en: Number where instructions are found
el-GR: Αριθμός όπου βρίσκονται οι οδηγίες

en: See reference
el-GR: Αναφορά συγχώνευσης

en: Rule number
el-GR: Αριθμός τεύχους

en: Number where instructions are found--Single number or beginning number of span
el-GR: Αριθμός στον οποίο βρίσκονται οι οδηγίες-Μόνος αριθμός ή αρχικός αριθμός του διαστήματος

en: Number where instructions are found--Ending number of span
el-GR: Αριθμός στον οποίο βρίσκονται οι οδηγίες--Αριθμός λήξης της περιόδου

en: Digits added from classification number in schedule or external table
el-GR: Προστιθέμενα ψηφία από τον αριθμό ταξινόμησης στο πρόγραμμα ή στον εξωτερικό πίνακα

en: Digits added from internal subarrangement or add table
el-GR: Προστιθέμενα ψηφία από εσωτερική υποδιαταγή ή πίνακα προσθήκης

en: Number being analyzed
el-GR: Σχέδιο αρίθμησης

en: Number in internal subarrangement or add table where instructions are found
el-GR: Αριθμός στην εσωτερική υποδιαρρύθμιση ή στον πίνακα προσθήκης όπου βρίσκονται οι οδηγίες

en: Table identification--Internal subarrangement or add table
el-GR: Αναγνώριση πίνακα--Εσωτερική υποδιαρρύθμιση ή προσθήκη πίνακα

en: Secondary table of applicability
el-GR: Δευτερεύων πίνακας εφαρμοσιμότητας

en: Type of division
el-GR: Τύπος επικεφαλίδας

en: Topic used as example of citation and preference order instruction
el-GR: Θέμα που χρησιμοποιείται ως παράδειγμα της οδηγίας παραπομπής και της σειράς προτίμησης

en: Exception to table of preference
el-GR: Εξαίρεση στον πίνακα προτίμησης

en: Table identification--Table number
el-GR: Αναγνώριση πίνακα-Αριθμός πίνακα

en: Access method
el-GR: Μέθοδος πρόσβασης

en: Access status
el-GR: Ρύθμιση κατάστασης

en: Host name
el-GR: Hostname:

en: Access number
el-GR: Αριθμός εισαγωγής

en: Compression information
el-GR: Πληροφορίες πρότασης

en: Path
el-GR: Διαδρομή

en: Electronic name
el-GR: Ηλεκτρονικό

en: Processor of request
el-GR: Αίτημα για

en: Instruction
el-GR: Οδηγία

en: Bits per second
el-GR: 15 ίν. ανά δευτερόλεπτο

en: Password
el-GR: Κωδικός πρόσβασης

en: Logon
el-GR: Σύνδεση

en: Contact for access assistance
el-GR: Επικοινωνία για βοήθεια πρόσβασης

en: Operating system
el-GR: μήτρα εκτύπωσης

en: Port
el-GR: Θύρα

en: Electronic format type
el-GR: Ηλεκτρονική πηγή

en: Settings
el-GR: Ρυθμίσεις

en: File size
el-GR: Μέγεθος αρχείου

en: Terminal emulation
el-GR: Αρίθμηση περιοδικής έκδοσης:

en: Hours access method available
el-GR: Η εικόνα εξωφύλλου δεν είναι διαθέσιμη

en: Nonpublic note
el-GR: Μη δημόσια σημείωση

en: Confidence value
el-GR: Συγκρίνετε προτιμώμενων τιμών

en: Generation date
el-GR: Παραγωγή

en: Validity end date
el-GR: Ημερομηνία λήξης ιστορικού:

en: Conversion process
el-GR: Πρακτικά συνεδρίου

en: Conversion date
el-GR: Ημερομηνία μετατροπής

en: Identifier of source metadata
el-GR: Αναγνωριστικό των μεταδεδομένων πηγής

en: Conversion agency
el-GR: Οργανισμός μετατροπής

en: Matching information
el-GR: Πληροφορίες παραγγελίας

en: Status of matching and its checking
el-GR: Κατάσταση της αντιστοίχισης και του ελέγχου της

en: Koha auth type
el-GR: Τύπος τεκμηρίου συστήματος

en: CONTROL NUMBER
el-GR: Αριθμός ελέγχου

en: CONTROL NUMBER IDENTIFIER
el-GR: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΙΚΌ ΑΡΙΘΜΟΎ ΕΛΈΓΧΟΥ

en: DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION
el-GR: ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ ΚΑΙ ΏΡΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΊΑΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΉΣ

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS
el-GR: ΣΤΟΙΧΕΊΑ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ ΣΤΑΘΕΡΟΎ ΜΉΚΟΥΣ

en: LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΕΛΈΓΧΟΥ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΉΚΗΣ ΤΟΥ ΚΟΓΚΡΈΣΟΥ

en: LINK TO BIBLIOGRAPHIC RECORD FOR SERIAL OR MULTIPART ITEM
el-GR: ΣΎΝΔΕΣΜΟΣ ΠΡΟΣ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΉ ΕΓΓΡΑΦΉ ΓΙΑ ΣΕΙΡΙΑΚΌ Ή ΠΟΛΥΜΕΡΈΣ ΤΕΚΜΉΡΙΟ

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHIC AGENCY CONTROL NUMBER
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΕΛΈΓΧΟΥ ΕΘΝΙΚΉΣ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΉΣ ΥΠΗΡΕΣΊΑΣ

en: INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER
el-GR: ΔΙΕΘΝΉΣ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΈΝΟΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΒΙΒΛΊΟΥ

en: INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER
el-GR: ΔΙΕΘΝΉΣ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΈΝΟΣ ΑΎΞΩΝ ΑΡΙΘΜΌΣ

en: OTHER STANDARD IDENTIFIER
el-GR: ΆΛΛΟ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΈΝΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΙΚΌ

en: MUSICAL INCIPITS INFORMATION
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑΣ

en: CODED CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
el-GR: ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ Ή ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

en: SYSTEM CONTROL NUMBER
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΕΛΈΓΧΟΥ ΣΥΣΤΉΜΑΤΟΣ

en: CATALOGING SOURCE
el-GR: ΠΗΓΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΓΡΑΦΗΣΗΣ

en: AUTHENTICATION CODE
el-GR: ΚΩΔΙΚΟΣ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗΣ

en: GEOGRAPHIC AREA CODE
el-GR: ΚΩΔΙΚΌΣ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΉΣ ΠΕΡΙΟΧΉΣ

en: TIME PERIOD OF HEADING
el-GR: ΧΡΟΝΙΚΉ ΠΕΡΊΟΔΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΚΕΦΑΛΊΔΑΣ

en: SPECIAL CODED DATES
el-GR: ΕΙΔΙΚΈΣ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΈΝΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΕΣ

en: LIBRARY OF CONGRESS CALL NUMBER
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΚΛΉΣΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΉΚΗΣ ΤΟΥ ΚΟΓΚΡΈΣΟΥ

en: GEOGRAPHIC CLASSIFICATION
el-GR: ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΉ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗ

en: LC CLASSIFICATION NUMBER
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ LC

en: LIBRARY AND ARCHIVES CANADA CALL NUMBER
el-GR: ΒΙΒΛΙΟΘΉΚΗ ΚΑΙ ΑΡΧΕΊΑ ΚΑΝΑΔΆ ΑΡΙΘΜΌΣ ΚΛΉΣΗΣ

en: LC CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ LC ΠΟΥ ΑΠΟΔΊΔΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΆ [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ, CAN/MARC]

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE CALL NUMBER
el-GR: ΕΘΝΙΚΉ ΒΙΒΛΙΟΘΉΚΗ ΙΑΤΡΙΚΉΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΚΛΉΣΗΣ

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED BY NLM [OBSOLETE, CAN/MARC]
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ NLM ΠΟΥ ΑΠΟΔΊΔΕΤΑΙ ΑΠΌ ΤΟ NLM [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ, CAN/MARC]

en: OTHER CLASSIFICATION NUMBER
el-GR: ΆΛΛΟΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ

en: CHARACTER SETS PRESENT
el-GR: ΣΎΝΟΛΑ ΧΑΡΑΚΤΉΡΩΝ ΠΟΥ ΥΠΆΡΧΟΥΝ

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ NLM ΠΟΥ ΑΠΟΔΊΔΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΆ [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ, CAN/MARC]

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY CALL NUMBER
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΚΛΉΣΗΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΉΣ ΓΕΩΡΓΙΚΉΣ ΒΙΒΛΙΟΘΉΚΗΣ

en: SUBJECT CATEGORY CODE
el-GR: ΚΩΔΙΚΌΣ ΘΕΜΑΤΙΚΉΣ ΚΑΤΗΓΟΡΊΑΣ

en: SUBDIVISION USAGE
el-GR: ΧΡΉΣΗ ΥΠΟΔΙΑΙΡΈΣΕΩΝ

en: TYPE OF ENTITY
el-GR: ΕΙΔΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ

en: UNIVERSAL DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
el-GR: ΚΑΘΟΛΙΚΌΣ ΔΕΚΑΔΙΚΌΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ

en: DEWEY DECIMAL CALL NUMBER
el-GR: ΔΕΚΑΔΙΚΌΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΚΛΉΣΗΣ DEWEY

en: DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
el-GR: ΔΕΚΑΔΙΚΌΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ DEWEY

en: CLASSIFICATION SCHEME AND EDITION [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: GOVERNMENT DOCUMENT CALL NUMBER
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΚΛΉΣΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΎ ΕΓΓΡΆΦΟΥ

en: GOVERNMENT DOCUMENT CLASSIFICATION NUMBER
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΎ ΕΓΓΡΆΦΟΥ

en: DOCUMENT SHELVING NUMBER (CODOC) [OBSOLETE, CAN/MARC]
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΡΑΦΙΏΝ ΕΓΓΡΆΦΩΝ (CODOC) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ, CAN/MARC]

en: LOCAL CALL NUMBER (SERIES) [OBSOLETE]; LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
el-GR: ΤΟΠΙΚΌΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΚΛΉΣΗΣ (ΣΕΙΡΆ) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ], ΤΟΠΙΚΆ ΕΚΧΩΡΗΜΈΝΟΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΚΛΉΣΗΣ ΤΎΠΟΥ LC (OCLC), ΤΟΠΙΚΌΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΚΛΉΣΗΣ (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC); LOCAL CLASSIFICATION NUMBER (RLIN)
el-GR: ΤΟΠΙΚΆ ΕΚΧΩΡΗΜΈΝΟΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ ΤΎΠΟΥ LC (OCLC)- ΤΟΠΙΚΌΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CALL NUMBER (OCLC)
el-GR: ΤΟΠΙΚΆ ΕΚΧΩΡΗΜΈΝΟΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΚΛΉΣΗΣ DEWEY (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
el-GR: ΤΟΠΙΚΌΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ ΚΑΤΆ DEWEY (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CALL NUMBER (OCLC)
el-GR: ΤΟΠΙΚΆ ΕΚΧΩΡΗΜΈΝΟΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΚΛΉΣΗΣ ΤΎΠΟΥ NLM (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
el-GR: ΤΟΠΙΚΆ ΑΠΟΔΙΔΌΜΕΝΟΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ ΤΎΠΟΥ NLM (OCLC)

en: OTHER CLASSIFICATION SCHEMES (OCLC)
el-GR: ΆΛΛΑ ΣΥΣΤΉΜΑΤΑ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ (OCLC)

en: LOCAL FREE-TEXT CALL NUMBER (OCLC)
el-GR: ΤΟΠΙΚΌΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΚΛΉΣΗΣ ΕΛΕΎΘΕΡΟΥ ΚΕΙΜΈΝΟΥ (OCLC)

en: HEADING--PERSONAL NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: HEADING--CORPORATE NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: HEADING--MEETING NAME
el-GR: ΕΠΙΚΕΦΑΛΊΔΑ--ΌΝΟΜΑ ΣΥΝΆΝΤΗΣΗΣ

en: HEADING--UNIFORM TITLE
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: UNIFORM TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
el-GR: ΟΜΟΙΌΜΟΡΦΟΣ ΤΊΤΛΟΣ [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟΣ, CAN/MARC]

en: COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
el-GR: ΣΥΛΛΟΓΙΚΌΣ ΤΊΤΛΟΣ [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟΣ, CAN/MARC]

en: HEADING--NAMED EVENT
el-GR: ΕΠΙΚΕΦΑΛΊΔΑ--ΟΝΟΜΑΖΌΜΕΝΟ ΓΕΓΟΝΌΣ

en: HEADING--CHRONOLOGICAL TERM
el-GR: ΕΠΙΚΕΦΑΛΊΔΑ--ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΌΣ ΌΡΟΣ

en: HEADING--TOPICAL TERM
el-GR: ΕΠΙΚΕΦΑΛΊΔΑ-ΤΟΠΙΚΌΣ ΌΡΟΣ

en: HEADING--GEOGRAPHIC NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ-ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΟΝΟΜΑ

en: CLASSIFICATION NUMBER [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: GENERAL EXPLANATORY INDEX TERM [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: HEADING--GENRE/FORM TERM
el-GR: ΕΠΙΚΕΦΑΛΊΔΑ--ΕΊΔΟΣ/ΜΟΡΦΉ ΌΡΟΥ

en: HEADING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
el-GR: ΕΠΙΚΕΦΑΛΊΔΑ-ΜΈΣΟ ΕΚΤΈΛΕΣΗΣ ΌΡΟΣ

en: HEADING--GENERAL SUBDIVISION
el-GR: ΕΠΙΚΕΦΑΛΊΔΑ--ΓΕΝΙΚΉ ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗ

en: HEADING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
el-GR: ΕΠΙΚΕΦΑΛΊΔΑ--ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΉ ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗ

en: HEADING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
el-GR: ΕΠΙΚΕΦΑΛΊΔΑ--ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΉ ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗ

en: HEADING--FORM SUBDIVISION
el-GR: ΕΠΙΚΕΦΑΛΊΔΑ-ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗ ΜΟΡΦΉΣ

en: COMPLEX SEE REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: COMPLEX SEE REFERENCE--SUBJECT
el-GR: ΣΎΝΘΕΤΟ ΒΛΈΠΕ ΑΝΑΦΟΡΆ-ΘΈΜΑ

en: CONTENT TYPE
el-GR: ΤΥΠΟΣ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

en: FORMAT OF NOTATED MUSIC
el-GR: ΜΟΡΦΉ ΣΗΜΕΙΩΜΈΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΉΣ

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--SUBJECT
el-GR: ΣΎΝΘΕΤΟ ΒΛΈΠΕ ΕΠΊΣΗΣ ΑΝΑΦΟΡΆ-ΘΈΜΑ

en: OTHER ATTRIBUTES OF PERSON OR CORPORATE BODY
el-GR: ΆΛΛΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ ΤΟΥ ΠΡΟΣΏΠΟΥ Ή ΤΟΥ ΝΟΜΙΚΟΎ ΠΡΟΣΏΠΟΥ

en: ASSOCIATED PLACE
el-GR: ΣΧΕΤΙΖΌΜΕΝΟΣ ΤΌΠΟΣ

en: ADDRESS
el-GR: ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

en: FIELD OF ACTIVITY
el-GR: ΤΟΜΈΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΌΤΗΤΑΣ

en: ASSOCIATED GROUP
el-GR: ΣΥΝΔΕΔΕΜΈΝΗ ΟΜΆΔΑ

en: OCCUPATION
el-GR: ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ

en: GENDER
el-GR: ΦΥΛΟ

en: FAMILY INFORMATION
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑΣ

en: ASSOCIATED LANGUAGE
el-GR: ΣΧΕΤΙΚΉ ΓΛΏΣΣΑ

en: FULLER FORM OF PERSONAL NAME
el-GR: ΠΛΗΡΈΣΤΕΡΗ ΜΟΡΦΉ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΎ ΟΝΌΜΑΤΟΣ

en: FORM OF WORK
el-GR: ΜΟΡΦΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

en: OTHER DISTINGUISHING CHARACTERISTICS OF WORK OR EXPRESSION
el-GR: ΆΛΛΑ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΆ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ ΤΟΥ ΈΡΓΟΥ Ή ΤΗΣ ΈΚΦΡΑΣΗΣ

en: MEDIUM OF PERFORMANCE
el-GR: ΜΈΣΟ ΑΠΌΔΟΣΗΣ

en: KEY
el-GR: ΚΛΕΙΔΙ

en: AUDIENCE CHARACTERISTICS
el-GR: ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΎ

en: CREATOR/CONTRIBUTOR CHARACTERISTICS
el-GR: ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΎ/ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΉ

en: TIME PERIOD OF CREATION
el-GR: ΧΡΟΝΙΚΉ ΠΕΡΊΟΔΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΊΑΣ

en: SEE FROM TRACING--PERSONAL NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: SEE FROM TRACING--CORPORATE NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: SEE FROM TRACING--MEETING NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: SEE FROM TRACING--UNIFORM TITLE
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: SEE FROM TRACING-NAMED EVENT
el-GR: ΔΕΊΤΕ ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΝΊΧΝΕΥΣΗ-ΟΝΟΜΑΖΌΜΕΝΟΥ ΣΥΜΒΆΝΤΟΣ

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
el-GR: ΒΛΈΠΕ ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΝΊΧΝΕΥΣΗ--ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΌΣ ΌΡΟΣ

en: SEE FROM TRACING--TOPICAL TERM
el-GR: ΒΛΈΠΕ ΑΠΌ ΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΜΌ-ΤΟΠΙΚΌΣ ΌΡΟΣ

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ-ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΟΝΟΜΑ

en: INVALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: SEE FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
el-GR: ΒΛ. ΑΠΌ ΤΟΝ ΌΡΟ TRACING--ΕΊΔΟΣ/ΜΟΡΦΉ

en: SEE FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
el-GR: ΒΛΈΠΕ ΑΠΌ ΤΟΝ ΌΡΟ TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE

en: SEE FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
el-GR: ΒΛΈΠΕ ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΝΊΧΝΕΥΣΗ--ΓΕΝΙΚΉ ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗ

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
el-GR: ΒΛΈΠΕ ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΝΊΧΝΕΥΣΗ--ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΉ ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗ

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
el-GR: ΒΛΈΠΕ ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΝΊΧΝΕΥΣΗ--ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΉ ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗ

en: SEE FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
el-GR: ΒΛΈΠΕ ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΝΊΧΝΕΥΣΗ--ΔΙΑΊΡΕΣΗ ΜΟΡΦΉΣ

en: SEE ALSO FROM TRACING--PERSONAL NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: SEE ALSO FROM TRACING--CORPORATE NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: SEE ALSO FROM TRACING--MEETING NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: SEE ALSO FROM TRACING--UNIFORM TITLE
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: SEE ALSO FROM TRACING-NAMED EVENT
el-GR: ΒΛΈΠΕ ΕΠΊΣΗΣ ΑΠΌ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΎΘΗΣΗ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟΎ ΣΥΜΒΆΝΤΟΣ

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
el-GR: ΒΛΈΠΕ ΕΠΊΣΗΣ ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΝΊΧΝΕΥΣΗ--ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΌΣ ΌΡΟΣ

en: SEE ALSO FROM TRACING--TOPICAL TERM
el-GR: ΒΛΈΠΕ ΕΠΊΣΗΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΜΌ-ΤΟΠΙΚΌΣ ΌΡΟΣ

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ-ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΟΝΟΜΑ

en: VALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: SEE ALSO FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
el-GR: ΒΛ. ΕΠΊΣΗΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΌΡΟ ΙΧΝΗΛΆΤΗΣΗ-ΜΈΣΟ ΑΠΌΔΟΣΗΣ

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
el-GR: ΒΛΈΠΕ ΕΠΊΣΗΣ ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΝΊΧΝΕΥΣΗ--ΓΕΝΙΚΉ ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗ

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ-ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΟΝΟΜΑ

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
el-GR: ΒΛΈΠΕ ΕΠΊΣΗΣ ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΝΊΧΝΕΥΣΗ--ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΉ ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗ

en: SEE ALSO FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
el-GR: ΒΛΈΠΕ ΕΠΊΣΗΣ ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΝΊΧΝΕΥΣΗ--ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗ ΜΟΡΦΉΣ

en: SERIES DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
el-GR: ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΕΣ ΈΚΔΟΣΗΣ ΤΗΣ ΣΕΙΡΆΣ ΚΑΙ/Ή ΔΙΑΔΟΧΙΚΉ ΟΝΟΜΑΣΊΑ

en: SERIES NUMBERING PECULIARITIES
el-GR: ΙΔΙΑΙΤΕΡΌΤΗΤΕΣ ΑΡΊΘΜΗΣΗΣ ΣΕΙΡΆΣ

en: SERIES NUMBERING EXAMPLE
el-GR: ΠΑΡΆΔΕΙΓΜΑ ΑΡΊΘΜΗΣΗΣ ΣΕΙΡΆΣ

en: SERIES PLACE AND PUBLISHER/ISSUING BODY
el-GR: ΤΌΠΟΣ ΣΕΙΡΆΣ ΚΑΙ ΕΚΔΌΤΗΣ/ΦΟΡΈΑΣ ΈΚΔΟΣΗΣ

en: SERIES ANALYSIS PRACTICE
el-GR: ΠΡΑΚΤΙΚΉ ΑΝΆΛΥΣΗΣ ΣΕΙΡΆΣ

en: SERIES TRACING PRACTICE
el-GR: ΠΡΑΚΤΙΚΉ ΑΝΊΧΝΕΥΣΗΣ ΣΕΙΡΆΣ

en: SERIES CLASSIFICATION PRACTICE
el-GR: ΠΡΑΚΤΙΚΉ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ ΣΕΙΡΆΣ

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--NAME
el-GR: ΣΎΝΘΕΤΟ ΒΛΈΠΕ ΕΠΊΣΗΣ ΑΝΑΦΟΡΆ--ΌΝΟΜΑ

en: COMPLEX SEE REFERENCE--NAME
el-GR: ΣΎΝΘΕΤΟ ΒΛ. ΑΝΑΦΟΡΆ--ΌΝΟΜΑ

en: HISTORY REFERENCE
el-GR: ΙΣΤΟΡΙΚΉ ΑΝΑΦΟΡΆ

en: GENERAL EXPLANATORY REFERENCE--NAME
el-GR: ΓΕΝΙΚΉ ΕΠΕΞΗΓΗΜΑΤΙΚΉ ΑΝΑΦΟΡΆ--ΌΝΟΜΑ

en: NONPUBLIC GENERAL NOTE
el-GR: ΜΗ ΔΗΜΌΣΙΑ ΓΕΝΙΚΉ ΣΗΜΕΊΩΣΗ

en: CHARACTERS IN NONROMAN ALPHABETS [OBSOLETE]
el-GR: ΧΑΡΑΚΤΉΡΕΣ ΣΕ ΜΗ ΡΟΜΑΝΤΙΚΆ ΑΛΦΆΒΗΤΑ [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: SOURCE DATA FOUND
el-GR: ΒΡΈΘΗΚΑΝ ΔΕΔΟΜΈΝΑ ΠΗΓΉΣ

en: NOTE--WORK CATALOGUED [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ--ΈΡΓΟ ΚΑΤΑΛΟΓΟΓΡΑΦΗΜΈΝΟ [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ, ΜΌΝΟ CAN/MARC]

en: TITLE RELATED TO THE ENTITY
el-GR: ΤΊΤΛΟΣ ΣΧΕΤΙΚΌΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΝΤΌΤΗΤΑ

en: TITLE NOT RELATED TO THE ENTITY
el-GR: ΤΊΤΛΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΧΕΤΊΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΝΤΌΤΗΤΑ

en: SOURCE DATA NOT FOUND
el-GR: ΔΕΝ ΒΡΈΘΗΚΑΝ ΤΑ ΔΕΔΟΜΈΝΑ ΤΗΣ ΠΗΓΉΣ

en: NOTE--CATALOGUING RULES (NAMES/TITLES) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ--ΚΑΝΌΝΕΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΓΡΆΦΗΣΗΣ (ΟΝΌΜΑΤΑ/ΤΊΤΛΟΙ) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ, ΜΌΝΟ CAN/MARC]

en: DEFINITION
el-GR: ΟΡΙΣΜΟΣ

en: BIOGRAPHICAL OR HISTORICAL DATA
el-GR: ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ Ή ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

en: PUBLIC GENERAL NOTE
el-GR: ΔΗΜΌΣΙΑ ΓΕΝΙΚΉ ΣΗΜΕΊΩΣΗ

en: SUBJECT EXAMPLE TRACING NOTE
el-GR: ΘΈΜΑ ΠΑΡΆΔΕΙΓΜΑ ΣΗΜΕΊΩΣΗΣ ΑΝΊΧΝΕΥΣΗΣ

en: DELETED HEADING INFORMATION
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑΣ

en: APPLICATION HISTORY NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ

en: AUXILIARY INSTRUCTION NOTE [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: NOTE--SOURCE DATA FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
el-GR: NOTE--SOURCE DATA FOUND (SUBJECTS) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ, ΜΌΝΟ CAN/MARC]

en: NOTE--SOURCE DATA NOT FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
el-GR: NOTE--SOURCE DATA NOT FOUND (SUBJECTS) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ, ΜΌΝΟ CAN/MARC]

en: NOTE--USAGE (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ-ΧΡΉΣΗ (ΘΈΜΑΤΑ) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ, ΜΌΝΟ CAN/MARC]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--PERSONAL NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CORPORATE NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--MEETING NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--UNIFORM TITLE
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-NAMED EVENT
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--TOPICAL TERM
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ-ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΟΝΟΜΑ

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: INDEX TERM--FACETED TOPICAL TERMS [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GENRE/FORM TERM
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: ADD OR DIVIDE LIKE INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
el-GR: ΚΑΘΙΕΡΩΜΈΝΗ ΕΠΙΚΕΦΑΛΊΔΑ ΠΟΥ ΣΥΝΔΈΕΙ ΤΟΝ ΌΡΟ ΕΊΣΟΔΟΣ-ΜΈΣΟ ΑΠΌΔΟΣΗΣ

en: INTERNAL SUBARRANGEMENT OR ADD TABLE ENTRY [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: RULE IDENTIFICATION [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: SYNTHESIZED NUMBER COMPONENTS [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: SECONDARY TABLE INFORMATION [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: CITATION AND PREFERENCE ORDER INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΣΘΕ Ή ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΘΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ [ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ]

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GENERAL SUBDIVISION
el-GR: ΕΊΣΟΔΟΣ ΣΎΝΔΕΣΗΣ ΥΠΟΔΙΑΙΡΈΣΕΩΝ--ΓΕΝΙΚΉ ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗ

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
el-GR: ΕΓΓΡΑΦΉ ΣΎΝΔΕΣΗΣ ΥΠΟΔΙΑΙΡΈΣΕΩΝ--ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΉ ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗ

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
el-GR: ΕΓΓΡΑΦΉ ΣΎΝΔΕΣΗΣ ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗΣ--ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΉ ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗ

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--FORM SUBDIVISION
el-GR: ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗ ΠΟΥ ΣΥΝΔΈΕΙ ΤΗΝ ΕΊΣΟΔΟ--ΜΟΡΦΉ ΥΠΟΔΙΑΊΡΕΣΗΣ

en: COMPLEX LINKING ENTRY DATA
el-GR: ΣΎΝΘΕΤΗ ΣΎΝΔΕΣΗ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ ΕΙΣΌΔΟΥ

en: ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS
el-GR: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΉ ΘΈΣΗ ΚΑΙ ΠΡΌΣΒΑΣΗ

en: ALTERNATE GRAPHIC REPRESENTATION
el-GR: ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΓΡΑΦΙΚΗ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

en: DESCRIPTION CONVERSION INFORMATION
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑΣ

en: MATCHING INFORMATION
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑΣ

en: KOHA INTERNAL USE
el-GR: KOHA ΕΣΩΤΕΡΙΚΉ ΧΡΉΣΗ

en: Default
el-GR: Προκαθορισμένο

en: Chronological Term
el-GR: c- Χρονολογικό

en: Corporate Name
el-GR: b - Συλλογικό όργανο

en: Corporate Names
el-GR: b - Συλλογικό όργανο

en: Genre/Form Term
el-GR: Είδος/Μορφή:

en: Geographic Name
el-GR: Θέμα - Γεωγραφικό Όνομα

en: Meeting Name
el-GR: setName

en: Personal Name
el-GR: Θέμα - Φυσικό Πρόσωπο

en: Personal Names
el-GR: Θέμα - Φυσικό Πρόσωπο

en: Topical Term
el-GR: a- Τοπικό

en: Uniform Title
el-GR: Ομοιόμορφος Τίτλος

en: Default MARC21 Standard Authority types:
el-GR: Προεπιλεγμένοι τύποι τυποποιημένων αρχών MARC21:

en: Acquisition framework
el-GR: Πλαίσιο προσκτήσεων

en: MARC21 Default and Acquisitions bibliographic frameworks.
el-GR: Βιβλιογραφικό πλαίσιο MARC

en: Item type [OBSOLETE]
el-GR: Τύπος τεκμηρίου:

en: Koha Dewey Subclass [OBSOLETE]
el-GR: Υποκατηγορία Koha Dewey [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Koha biblionumber
el-GR: έως αριθμό εγγραφής:

en: Koha biblioitemnumber
el-GR: Αριθμός εγγραφής τεκμηρίου

en: Koha issues (borrowed), all copies
el-GR: Εκδόσεις Koha (δανεισμός), όλα τα αντίτυπα

en: Source of classification or shelving scheme
el-GR: Πηγή ταξινόμησης / σχήμα ταξιθέτησης

en: Koha normalized classification for sorting
el-GR: Τροποποιημένη

en: Institution code [OBSOLETE]
el-GR: Κωδικός ιδρύματος [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Koha item type
el-GR: Τύπος τεκμηρίου συστήματος

en: Edition
el-GR: Έκδοση

en: Classification part
el-GR: Ταξινόμηση:

en: Item part
el-GR: Αντίτυπο

en: Call number prefix
el-GR: Εύρος ταξιθετικών αριθμών

en: Call number suffix
el-GR: Ταξιθετικοί Αριθμοί

en: Suppress in OPAC
el-GR: Suppressed in OPAC

en: Serial record flag
el-GR: Αποθήκευση εγγραφής

en: Withdrawn status
el-GR: Κατάσταση αποσυρμένου

en: Lost status
el-GR: Κατάσταση χαμένου

en: Materials specified (bound volume or other part)
el-GR: Προσδιοριζόμενα υλικά (δεμένος τόμος ή άλλο μέρος)

en: Damaged status
el-GR: Κατάσταση φθαρμένου

en: Use restrictions
el-GR: Χρήση περιορισμών

en: Not for loan
el-GR: Δε δανείζεται

en: Collection
el-GR: Συλλογή

en: Koha itemnumber (autogenerated)
el-GR: Μέγεθος εγγραφής (παράγεται από το σύστημα)

en: Home library
el-GR: Οικεία βιβλιοθήκη

en: Current library
el-GR: Τρέχουσα βιβλιοθήκη

en: Shelving location
el-GR: Τοποθεσία στο ράφι

en: Date acquired
el-GR: Χρονολογία απόκτησης

en: Source of acquisition
el-GR: Πηγή πρόσκτησης

en: Coded location qualifier
el-GR: Φίλτρα τοποθεσίας αντιτύπου

en: Cost, normal purchase price
el-GR: Κόστος, κανονική τιμή αγοράς

en: Serial enumeration / chronology
el-GR: Αρίθμηση / χρονολόγηση περιοδικής έκδοσης

en: Inventory number
el-GR: Αριθμός απογραφής

en: Shelving control number
el-GR: Αριθμός ελέγχου ραφιού

en: Total checkouts
el-GR: Συνολικοί δανεισμοί

en: Total renewals
el-GR: Συνολικές ανανεώσεις

en: Total holds
el-GR: Συνολικές κρατήσεις

en: Full call number
el-GR: Πλήρης ταξιθετικός αριθμός συστήματος

en: Date due
el-GR: Ημερομηνία λήξης

en: Date last seen
el-GR: Ημερομηνία τελευταίας εμφάνισης

en: Date last checked out
el-GR: Χρονολογία τελευταίου δανεισμού

en: Copy number
el-GR: Αριθμός αντιτύπου

en: Uniform resource identifier
el-GR: Uniform Resource Identifier

en: Cost, replacement price
el-GR: τιμή αντικατάστασης

en: Price effective from
el-GR: Η τιμή ισχύει από

en: Non-public note
el-GR: Μη δημόσια σημείωση

en: NUCMC control number
el-GR: Αριθμός ελέγχου:

en: Number
el-GR: Αριθμός

en: Type of number
el-GR: 07- Τύπος αριθμού

en: Status
el-GR: Κατάσταση

en: Party to document
el-GR: Έγγραφο διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας

en: National bibliography number
el-GR: Εθνική Βιβλιογραφική υπηρεσία

en: Canceled/invalid national bibliography number
el-GR: Ακυρωμένος/άκυρος αριθμός εθνικής βιβλιογραφίας

en: Canceled/invalid control number
el-GR: Αριθμός ελέγχου ραφιού

en: Copyright or legal deposit number
el-GR: Αριθμός πνευματικής ιδιοκτησίας ή νόμιμης κατάθεσης

en: Assigning agency
el-GR: Φορέας ανάθεσης

en: Display text
el-GR: Εμφάνιση κειμένου

en: Canceled/invalid copyright or legal deposit number
el-GR: Ακυρωμένος/άκυρος αριθμός πνευματικών δικαιωμάτων ή νόμιμης κατάθεσης

en: Copyright article-fee code
el-GR: Ημερομηνία κατοχύρωσης πνευματικής ιδιοκτησίας:

en: Source of number or code
el-GR: Κωδικός Φύσεως Περιεχομένων

en: Additional codes following the standard number [OBSOLETE]
el-GR: Πρόσθετοι κωδικοί μετά τον τυποποιημένο αριθμό [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Overseas acquisition number
el-GR: Αριθμός εισαγωγής

en: First and second groups of characters
el-GR: Πρώτη και δεύτερη ομάδα χαρακτήρων

en: Third and fourth groups of characters
el-GR: Τρίτη και τέταρτη ομάδα χαρακτήρων

en: Number of volume or part
el-GR: Αριθμός ενημερωμένων εγγραφών

en: Unparsed fingerprint
el-GR: μεταφορά γραμμικής εκτύπωσης (π.χ. xerox, προσχέδια)

en: Standard technical report number
el-GR: τεχνική έκθεση

en: Canceled/invalid number
el-GR: Ταξιθετικός αριθμός

en: Publisher or distributor number
el-GR: Τόπος έκδοσης

en: OCLC library identifier
el-GR: Ταύτιση περιόδου

en: OAI set name
el-GR: OAI σύνολα

en: Content type identifier
el-GR: αναγνωριστικό τεκμηρίου συστήματος

en: Canceled/invalid CODEN
el-GR: Ακυρωμένο/άκυρο CODEN

en: Postal registration number
el-GR: Ταχυδρομικός αριθμός μητρώου

en: Source agency assigning number
el-GR: Υπηρεσία προέλευσης που εκχωρεί τον αριθμό

en: Formatted date/time
el-GR: Προσαρμοσμένη ημερομηνία/ώρα

en: Place of event
el-GR: Τοποθετημένο σε

en: Category of scale
el-GR: Κατηγορία υλικού

en: Constant ratio linear horizontal scale
el-GR: Γραμμική οριζόντια κλίμακα σταθερού λόγου

en: Constant ratio linear vertical scale
el-GR: Γραμμική κατακόρυφη κλίμακα σταθερού λόγου

en: Coordinates--westernmost longitude
el-GR: Συντεταγμένες - δυτικότερο γεωγραφικό μήκος

en: Coordinates--easternmost longitude
el-GR: Συντεταγμένες - ανατολικότερο γεωγραφικό μήκος

en: Coordinates--northernmost latitude
el-GR: Συντεταγμένες - βορειότερο γεωγραφικό πλάτος

en: Coordinates--southernmost latitude
el-GR: Συντεταγμένες - νοτιότερο γεωγραφικό πλάτος

en: Angular scale
el-GR: γωνιακή κλίμακα

en: Declination--northern limit
el-GR: Απόκλιση - βόρειο όριο

en: Declination--southern limit
el-GR: Απόκλιση-νότιο όριο

en: Right ascension--eastern limit
el-GR: Δεξιά ανάληψη - ανατολικό όριο

en: Right ascension--western limit
el-GR: Δεξιά ανάληψη - δυτικό όριο

en: Original study number
el-GR: Πρωτότυπη γραμμή παραγγελίας

en: Stock number
el-GR: Κωδικός

en: Source of stock number/acquisition
el-GR: Πηγή πρόσκτησης

en: Form of issue
el-GR: Υλικό με κείμενο - Φυσικά χαρακτηριστικά

en: Additional format characteristics
el-GR: Χαρακτηριστικά ειδικού μορφότυπου

en: Record content licensor
el-GR: Τίτλος εγγραφής

en: Level of rules in bibliographic description
el-GR: Επεξεργασία βιβλιογραφικών εγγραφών

en: Level of effort used to assign nonsubject heading access points
el-GR: Επίπεδο προσπάθειας που χρησιμοποιείται για την ανάθεση σημείων πρόσβασης σε μη θεματικές επικεφαλίδες

en: Level of effort used to assign subject headings
el-GR: a- Θεματικές επικεφαλίδες της Βιβλιοθήκης του Κογκρέσου

en: Level of effort used to assign classification
el-GR: Επίπεδο προσπάθειας που χρησιμοποιείται για την ανάθεση ταξινόμησης

en: Number of fixed field character positions coded
el-GR: 30 Απροσδιόριστη θέση χαρακτήρα

en: Data provenance
el-GR: Σημείωση προέλευσης:

en: Language code of text/sound track or separate title
el-GR: Κωδικός γλώσσας κειμένου/ηχητικού κομματιού ή ξεχωριστού τίτλου

en: Language code of summary or abstract
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου λιμπρέτου

en: Languages of separate titles (VM) [OBSOLETE] ; Languages of available translation  (SE) [OBSOLETE]
el-GR: Γλώσσες ξεχωριστών τίτλων (VM) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ] ; Γλώσσες διαθέσιμης μετάφρασης (SE) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Language code of sung or spoken text
el-GR: τραγουδημένο ή προφορικό κείμενο

en: Language code of librettos
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου λιμπρέτου

en: Language code of table of contents
el-GR: δε δημοσιεύεται συσσωρευτικό ευρετήριο ή πίνακας περιεχομένων

en: Language code of accompanying material other than librettos and transcripts
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου συνοδευτικού υλικού διαφορετικό από λιμπρέτο

en: Language code of original
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου

en: Language code of intertitles
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου

en: Language code of subtitles
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου

en: Language code of intermediate translations
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου λιμπρέτου

en: Language code of original accompanying materials other than librettos
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου συνοδευτικού υλικού διαφορετικό από λιμπρέτο

en: Language code of original libretto
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου λιμπρέτου

en: Language code of captions
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου

en: Language code of accessible audio
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου λιμπρέτου

en: Language code of accessible visual language
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου λιμπρέτου

en: Language code of accompanying transcripts for audiovisual materials
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου συνοδευτικού υλικού διαφορετικό από λιμπρέτο

en: Source of local subentity code
el-GR: Κωδικός Φύσεως Περιεχομένων

en: MARC country code
el-GR: Κωδικός MARC οργανισμού

en: Local subentity code
el-GR: Καταγεγραμμένη τοπική χρήση

en: ISO country code
el-GR: ISO code

en: Source of date
el-GR: Πηγή πρόσκτησης

en: Type of date code
el-GR: Κωδικός Τύπου Υλικού

en: Date 1, B.C.E. date
el-GR: Ημερομηνία 1, ημερομηνία π.Χ.Ε

en: Date 1, C.E. date
el-GR: Ημερομηνία 1, ημερομηνία Κ.Ε

en: Date 2, B.C.E. date
el-GR: Ημερομηνία 2, ημερομηνία π.Χ.Ε

en: Date 2, C.E. date
el-GR: Ημερομηνία 2, ημερομηνία Κ.Ε

en: Date resource modified
el-GR: Ημερομηνία τελευταίας τροποποίησης

en: Beginning of date valid
el-GR: Έναρξη διαστήματος εγκυρότητας

en: End of date valid
el-GR: Τέλος διαστήματος εγκυρότητας

en: Form of musical composition code
el-GR: Τύπος σύνθεσης

en: Performer or ensemble
el-GR: Βιογραφία του ερμηνευτή ή ιστορία του μουσικού συνόλου

en: Holding library
el-GR: Κύρια Βιβλιοθήκη

en: Copy statement
el-GR: Δήλωση έκδοσης:

en: Definition of bibliographic subdivisions
el-GR: 06- Άμεση ή έμμεση γεωγραφική υποδιαίρεση

en: Local processing data
el-GR: Επεξεργασία

en: Missing elements
el-GR: Αγνοείται (χαμένο)

en: Notes about holdings
el-GR: Σημειώσεις σχετικά με τις κρατήσεις

en: Secondary bibliographic subdivision
el-GR: 06- Άμεση ή έμμεση γεωγραφική υποδιαίρεση

en: Third bibliographic subdivision
el-GR: 06- Άμεση ή έμμεση γεωγραφική υποδιαίρεση

en: Fourth bibliographic subdivision
el-GR: Εξαγωγή βιβλιογραφικής εγγραφής

en: Fifth bibliographic subdivision
el-GR: 06- Άμεση ή έμμεση γεωγραφική υποδιαίρεση

en: Sixth bibliographic subdivision
el-GR: 06- Άμεση ή έμμεση γεωγραφική υποδιαίρεση

en: Seventh bibliographic subdivision
el-GR: 06- Άμεση ή έμμεση γεωγραφική υποδιαίρεση

en: Primary bibliographic subdivision
el-GR: 06- Άμεση ή έμμεση γεωγραφική υποδιαίρεση

en: Inclusive dates of publication or coverage
el-GR: Περιεκτικές ημερομηνίες της συλλογής

en: Supplementary class number (MU) [OBSOLETE]
el-GR: Συμπληρωματικός αριθμός κλάσης (MU) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Copy information
el-GR: Πληροφορίες επικοινωνίας

en: Subject (MP) [OBSOLETE]
el-GR: Θέμα (MP) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Source of call/class number
el-GR: Από τον ταξινομικό αριθμό:

en: GPO item number
el-GR: Αριθμός τεκμηρίου

en: Canceled/invalid GPO item number
el-GR: Διαθέσιμοι ταξιθετικοί αριθμοί

en: Edition information
el-GR: Πρόσθετες πληροφορίες

en: Standard or optional designation
el-GR: 09- Κανονικός ή προαιρετικός προσδιορισμός

en: Number where instructions are found-single number or beginning number of span
el-GR: Αριθμός στον οποίο βρίσκονται οι οδηγίες - μεμονωμένος αριθμός ή αρχικός αριθμός του διαστήματος

en: Classification number-ending number of span
el-GR: Κανόνες ταξινόμησης

en: Table identification-Internal subarrangement or add table
el-GR: Αναγνώριση πίνακα-Εσωτερική υποδιαρρύθμιση ή προσθήκη πίνακα

en: Canceled/invalid classification number
el-GR: Προσθήκη πηγής ταξινόμησης

en: Report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
el-GR: Συνοδευτικό υλικό [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: Canceled/invalid report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
el-GR: Συνοδευτικό υλικό [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: Report number
el-GR: Αριθμός της αναφοράς

en: Canceled/invalid report number
el-GR: Αριθμός ελέγχου ραφιού

en: Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
el-GR: Αριθμός ταξινόμησης (OCLC) (R) ; Αριθμός ταξινόμησης, CALL (RLIN) (NR)

en: Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
el-GR: Τοπικός αριθμός κόφτη (OCLC) ; Αριθμός βιβλίου/αδιαίρετος αριθμός κλήσης, CALL (RLIN)

en: Filing suffix (OCLC); Footnote, FNT (RLIN)
el-GR: Επίθημα αρχειοθέτησης (OCLC)- Υποσημείωση, FNT (RLIN)

en: Retention, VOL (RLIN)
el-GR: Διατήρηση, VOL (RLIN)

en: Microfilm shelf location
el-GR: Όλες οι τοποθεσίες ραφιών

en: Titles and words associated with a name
el-GR: Υπάρχει άλλο προφίλ με αυτό το όνομα.

en: Affiliation
el-GR: Δεσμός

en: Abbreviated title
el-GR: Συντετμημένος τίτλος

en: Acronym or shortened title
el-GR: Ακρωνύμιο ή συντομευμένος τίτλος

en: Variant access title
el-GR: Τίτλος κηδεμόνα

en: Augmented title
el-GR: Συντετμημένος τίτλος

en: Key title
el-GR: title

en: Romanized title
el-GR: Ενιαίος τίτλος

en: Statement of responsibility, etc.
el-GR: Δήλωση ευθύνης κ.λπ.

en: Designation of section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
el-GR: Ονομασία τμήματος (BK AM MP MU VM SE) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Name of part/section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
el-GR: Όνομα τμήματος/τμήματος (BK AM MP MU VM SE) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Language code of translated title
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου

en: Designation of section/part/series (SE) [OBSOLETE]
el-GR: Ονομασία τμήματος/μέρους/σειράς (SE) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Name of part/section/series (SE) [OBSOLETE]
el-GR: Όνομα μέρους/τμήματος/σειράς (SE) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Inclusive dates
el-GR: Περιεκτικές ημερομηνίες της συλλογής

en: Bulk dates
el-GR: Εύρος ημερομηνιών

en: Form
el-GR: Φόρμα

en: Title proper/short title
el-GR: Τίτλος καθαρός/σύντομος τίτλος

en: Date or sequential designation
el-GR: Προσδιορισμός λειτουργικότητας

en: Designation of section (SE) [OBSOLETE]
el-GR: Ορισμός τμήματος (SE) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Name of part/section (SE) [OBSOLETE]
el-GR: Ονομασία τμήματος/τμήματος (SE) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Edition statement
el-GR: Δήλωση έκδοσης:

en: Remainder of edition statement
el-GR: Δήλωση έκδοσης:

en: Musical presentation statement
el-GR: Φυσική παρουσίαση:

en: Statement of scale
el-GR: Σημείο πώλησης

en: Statement of projection
el-GR: τύπος προβολής άγνωστος

en: Statement of coordinates
el-GR: πίνακας περιεχομένων

en: Statement of zone
el-GR: Όνομα μήνα

en: Statement of equinox
el-GR: Δήλωση της ισημερίας

en: Outer G-ring coordinate pairs
el-GR: Εξωτερικά ζεύγη συντεταγμένων του δακτυλίου G

en: Exclusion G-ring coordinate pairs
el-GR: Ζεύγη συντεταγμένων δακτυλίου G αποκλεισμού

en: Computer file characteristics
el-GR: Χαρακτηριστικά ειδικού μορφότυπου

en: Country of producing entity
el-GR: Χώρα της οντότητας παραγωγής

en: Issuing jurisdiction
el-GR: Δικαιοδοσία έκδοσης

en: Denomination
el-GR: Συνδυασμός

en: Place of publication, distribution, etc.
el-GR: Τόπος δημοσίευσης

en: Name of publisher, distributor, etc.
el-GR: Όνομα εκδότη, διανομέα κ.λπ.

en: Date of publication, distribution, etc.
el-GR: Η ημερομηνία λήξης δεν είναι έγκυρη.

en: Plate or publisher's number for music (Pre-AACR 2) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
el-GR: Αριθμός πινακίδας ή αριθμού εκδότη για μουσική (Pre-AACR 2) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]

en: Place of manufacture
el-GR: Τόπος δημοσίευσης

en: Manufacturer
el-GR: Κατασκευαστής

en: Date of manufacture
el-GR: Ημερομηνία μεταφοράς

en: Identification/manufacturer number [OBSOLETE, CAN/MARC]
el-GR: Συνοδευτικό υλικό [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: Matrix and/or take number [OBSOLETE, CAN/MARC]
el-GR: Συνοδευτικό υλικό [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: Producing company
el-GR: Στοιχεία παραγωγής

en: Releasing company (primary distributor)
el-GR: Εταιρεία απελευθέρωσης (κύριος διανομέας)

en: Date of production, release, etc.
el-GR: Στοιχεία παραγωγής

en: Contractual producer
el-GR: Αριθμός συμβολαίου:

en: Place of production, release, etc.
el-GR: Στοιχεία παραγωγής

en: Publisher or trade name
el-GR: Ημερομηνία Δημοσίευσης

en: Serial identification
el-GR: Αποστολή ειδοποίησης

en: Matrix and/or take number
el-GR: αριθμός πίνακα

en: Projected publication date
el-GR: Ημερομηνία δημοσίευσης

en: Place of production, publication, distribution, manufacture
el-GR: Τόπος παραγωγής, δημοσίευσης, διανομής, κατασκευής

en: Name of producer, publisher, distributor, manufacturer
el-GR: Όνομα παραγωγού, εκδότη, διανομέα, κατασκευαστή

en: Date of production, publication, distribution, manufacture, or copyright notice
el-GR: Ημερομηνία παραγωγής, δημοσίευσης, διανομής, κατασκευής ή ειδοποίησης περί πνευματικών δικαιωμάτων

en: Linkage [OBSOLETE]
el-GR: Σύνδεσμος [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Source for acquisition/subscription address [OBSOLETE]
el-GR: Πηγή για τη διεύθυνση απόκτησης/συνδρομής [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: State or province
el-GR: b- κράτος/επαρχία

en: Terms preceding attention name
el-GR: Δοκιμή μοτίβου πρόβλεψης

en: Attention name
el-GR: Προσοχή:

en: Attention position
el-GR: Εμφάνιση στη θέση:

en: Type of address
el-GR: Χωρίς διεύθυνση

en: Specialized telephone number
el-GR: Αριθμός κινητού τηλεφώνου

en: Telephone number
el-GR: Αριθμός τηλεφώνου

en: Fax number
el-GR: Αριθμός Φαξ

en: TDD or TTY number
el-GR: Ο αριθμός αναγνωριστικού εισαγωγής

en: Contact person
el-GR: Υπεύθυνος επικοινωνίας

en: Title of contact person
el-GR: Πίνακας περιεχομένων

en: Hours
el-GR: Ώρες

en: Extent
el-GR: Έκταση

en: Other physical details
el-GR: Φυσική περιγραφή:

en: Dimensions
el-GR: Διαστάσεις

en: Accompanying material [OBSOLETE, CAN/MARC]
el-GR: Συνοδευτικό υλικό [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: Accompanying material
el-GR: Συνοδευτικό υλικό

en: Type of unit
el-GR: 9- Τύπος της εγγραφής

en: Size of unit
el-GR: Όνομα μήνα

en: Speed [Videodiscs, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
el-GR: Ταχύτητα [Videodiscs, δίσκοι προ-AACR2 μόνο] [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: Identification/manufacturer number [pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
el-GR: Αριθμός αναγνώρισης/κατασκευαστή [μόνο αρχεία προ-AACR2] [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: Matrix and/or take number [Sound recordings, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
el-GR: Αριθμός μήτρας ή/και λήψης [Ηχογραφήσεις, μόνο δίσκοι προ-AACR2] [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: Extent of item
el-GR: Επιλογή τεκμηρίου

en: Sound characteristics
el-GR: Χαρακτηριστικά ειδικού μορφότυπου

en: Color characteristics
el-GR: Χαρακτηριστικά ειδικού μορφότυπου

en: Speed
el-GR: Ταχύτητα

en: Page count
el-GR: Πλήθος τεκμηρίων

en: Unit count
el-GR: Κόστος μονάδας

en: Linear footage
el-GR: γραμμική κλίμακα

en: Microgroove or standard
el-GR: χονδρή/τυποποιημένη

en: Stereophonic, monaural
el-GR: s- Στερεοφωνικό

en: Number of tracks
el-GR: Αριθμός καλαθιών

en: Playing time
el-GR: Διάρκεια

en: Additional information
el-GR: Πρόσθετες πληροφορίες

en: Number of reels
el-GR: Αριθμός ανανεώσεων

en: Footage
el-GR: Οργανωμένο

en: Width
el-GR: Πλάτος

en: Presentation format
el-GR: Μορφή παρουσίασης - Κινηματογραφική ταινία

en: Current publication frequency
el-GR: Τρέχουσα συχνότητα δημοσίευσης

en: Date of current publication frequency
el-GR: a - Περιοδικό δημοσίευμα το οποίο συνεχίζει τη δημοσίευση του

en: Frequency
el-GR: Συχνότητα

en: Dates of frequency
el-GR: Νέα συχνότητα

en: Former publication frequency
el-GR: Κυβερνητικό δημοσίευμα

en: Dates of former publication frequency
el-GR: a - Περιοδικό δημοσίευμα το οποίο συνεχίζει τη δημοσίευση του

en: Mode of issuance term
el-GR: Τρόπος έκδοσης όρος

en: Mode of issuance code
el-GR: Κωδικός Τύπου Υλικού

en: Extension plan term
el-GR: Εξήγηση:

en: Extension plan code
el-GR: Ημερομηνία λήξης

en: Media type term
el-GR: Τύπος υλικού:

en: Media type code
el-GR: Τύπος υλικού:

en: Carrier type term
el-GR: Τύπος φορέα:

en: Carrier type code
el-GR: Τύπος φορέα:

en: Material base and configuration
el-GR: Διαχείριση ρύθμισης μηχανής αναζήτησης

en: Materials applied to surface
el-GR: Υλικά που εφαρμόζονται στην επιφάνεια

en: Information recording technique
el-GR: Τεχνική Ηχογράφησης:

en: Support
el-GR: Υποστήριξη

en: Reduction ratio value
el-GR: Λόγος Σμίκρυνσης:

en: Color content
el-GR: Περιεχόμενο

en: Location within medium
el-GR: a- Ήχος σε μέσο

en: Technical specifications of medium
el-GR: Τεχνικές πληροφορίες για τη μουσική

en: Generation
el-GR: Παραγωγή

en: Layout
el-GR: Διάταξη

en: Binding
el-GR: Σημείωση βιβλιοδεσίας

en: Book format
el-GR: Μορφή βιβλίου

en: Font size
el-GR: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Polarity
el-GR: Πολικότητα:

en: Illustrative content
el-GR: Περιεχόμενο

en: Reduction ratio designator
el-GR: Λόγος Σμίκρυνσης:

en: Content access mode
el-GR: Συμβουλή για το περιεχόμενο:

en: Textual assistive features
el-GR: Κειμενικά βοηθητικά χαρακτηριστικά

en: Visual assistive features
el-GR: Οπτικά βοηθητικά χαρακτηριστικά

en: Auditory assistive features
el-GR: Ακουστικά βοηθητικά χαρακτηριστικά

en: Tactile assistive features
el-GR: Χαρακτηριστικά απτικής υποβοήθησης

en: Reference method used
el-GR: y - Παραπεμπτική εγγραφή

en: Name
el-GR: Όνομα

en: Coordinate units or distance units
el-GR: Μονάδες συντεταγμένων ή μονάδες απόστασης

en: Latitude resolution
el-GR: Ομαδική διαγραφή τεκμηρίων

en: Longitude resolution
el-GR: Οδηγίες γλώσσας

en: Standard parallel or oblique line latitude
el-GR: Τυποποιημένη παράλληλη ή λοξή γραμμή γεωγραφικού πλάτους

en: Oblique line longitude
el-GR: Γεωγραφικό μήκος λοξής γραμμής

en: Longitude of central meridian or projection center
el-GR: Γεωγραφικό μήκος του κεντρικού μεσημβρινού ή του κέντρου προβολής

en: Latitude of projection center or projection origin
el-GR: Γεωγραφικό πλάτος του κέντρου προβολής ή της αρχής προβολής

en: False easting
el-GR: Ρυθμίσεις πίνακα

en: False northing
el-GR: Ψευδής βόρεια κατεύθυνση

en: Scale factor
el-GR: ημερολόγιο

en: Height of perspective point above surface
el-GR: Ύψος του σημείου προοπτικής πάνω από την επιφάνεια

en: Azimuthal angle
el-GR: Αζιμουθιακή, άλλου τύπου

en: Azimuth measure point longitude or straight vertical longitude from pole
el-GR: Αζιμούθιο μέτρηση του γεωγραφικού μήκους του σημείου ή του ευθύγραμμου κατακόρυφου γεωγραφικού μήκους από τον πόλο

en: Landsat number and path number
el-GR: Διαχείριση προτύπων αρίθμησης

en: Zone identifier
el-GR: Μοναδικό προσδιοριστικό:

en: Ellipsoid name
el-GR: Σχετιζόμενο όνομα

en: Semi-major axis
el-GR: Ημι-μεγάλος άξονας

en: Denominator of flattening ratio
el-GR: Παρονομαστής του λόγου εξομάλυνσης

en: Vertical resolution
el-GR: Συλλογή περιοδικών εκδόσεων

en: Vertical encoding method
el-GR: Μέθοδος κάθετης κωδικοποίησης

en: Local planar, local, or other projection or grid description
el-GR: Τοπική επίπεδη, τοπική ή άλλη προβολή ή περιγραφή πλέγματος

en: Local planar or local georeference information
el-GR: Τοπικές πληροφορίες επίπεδης ή τοπικής γεωαναφοράς

en: Planar coordinate encoding method
el-GR: Μέθοδος κωδικοποίησης επίπεδων συντεταγμένων

en: Planar distance units
el-GR: Μονάδες επίπεδης απόστασης

en: Abscissa resolution
el-GR: Ανάλυση της άμβλυνσης

en: Ordinate resolution
el-GR: Άμεση διαγραφή

en: Distance resolution
el-GR: βιομηχανική παραγωγή

en: Bearing resolution
el-GR: Ρουτίνα κατάταξης

en: Bearing units
el-GR: Μονάδες έδρασης

en: Bearing reference direction
el-GR: Αναφορά συγχώνευσης

en: Bearing reference meridian
el-GR: Αναφορά συγχώνευσης

en: Type of recording
el-GR: Τύπος εγγραφής

en: Recording medium
el-GR: Τεχνική Ηχογράφησης:

en: Playing speed
el-GR: Τραπουλόχαρτα

en: Groove characteristic
el-GR: χαρακτήρες

en: Track configuration
el-GR: Διαμόρφωση Ταινίας:

en: Tape configuration
el-GR: Διαμόρφωση Ταινίας:

en: Configuration of playback channels
el-GR: Ρύθμιση των καναλιών αναπαραγωγής

en: Special playback characteristics
el-GR: 12 Ειδικά χαρακτηριστικά αναπαπραγωγής

en: Sound content
el-GR: Περιεχόμενο

en: Original capture and storage technique
el-GR: Πρωτότυπη τεχνική σύλληψης και αποθήκευσης

en: Projection speed
el-GR: Η προβολή δεν έχει προσδιοριστεί

en: Aspect ratio value
el-GR: Τιμή λόγου διαστάσεων

en: Aspect ratio designator
el-GR: Προσδιορισμός λειτουργικότητας

en: Video format
el-GR: Μορφή βίντεο

en: Broadcast standard
el-GR: e- Τοπικό πρότυπο

en: File type
el-GR: Τύπος αρχείου

en: Encoding format
el-GR: Κωδικοποίηση:

en: Resolution
el-GR: Ανάλυση

en: Regional encoding
el-GR: Ψηφιακή εγγραφή

en: Encoded bitrate
el-GR: νιτρικού άλατος (nitrate)

en: Form of musical notation term
el-GR: Τύπος σύνθεσης

en: Form of musical notation code
el-GR: Τύπος σύνθεσης

en: Price
el-GR: Τιμή

en: Organization
el-GR: Οργανισμός

en: Arrangement
el-GR: Διάταξη

en: Hierarchical level
el-GR: 8- Κωδικός ιεραρχικού επιπέδου

en: Direct reference method
el-GR: Αναφορά συγχώνευσης

en: Object type
el-GR: Αντικείμενο:

en: Object count
el-GR: Σύννεφο θεμάτων

en: Row count
el-GR: Αριθμός γραμμών

en: Column count
el-GR: Αριθμός στηλών

en: Vertical count
el-GR: Κατακόρυφος:

en: VPF topology level
el-GR: Επίπεδο τοπολογίας VPF

en: Indirect reference description
el-GR: Περιγραφή προϋπολογισμού περιόδου

en: Format of the digital image
el-GR: επαναμορφοποιημένος ψηφιακός

en: Supplementary content term
el-GR: Συμπληρώματα

en: Supplementary content code
el-GR: Συμπληρώματα

en: Security classification
el-GR: Υποταξινόμηση

en: Handling instructions
el-GR: Οδηγίες γλώσσας

en: External dissemination information
el-GR: Πληροφορίες πρόσκτησης

en: Downgrading or declassification event
el-GR: Τροποποίηση πηγής ταξινόμησης

en: Classification system
el-GR: Ταξινόμηση:

en: Country of origin code
el-GR: Τύπος πρωτότυπης βιβλιογραφικής μονάδας

en: Downgrading date
el-GR: Λήψη βάσης δεδομένων

en: Declassification date
el-GR: Ταξινόμηση DDC:

en: Originator control term
el-GR: Originalt kunstverk

en: Originating agency
el-GR: μήτρα εκτύπωσης

en: Authorized recipients of material
el-GR: Εγκεκριμένοι αποδέκτες του υλικού

en: Other restrictions
el-GR: Χρήση περιορισμών

en: Rental price
el-GR: Κόστος ενοικίασης

en: Ownership and custodial history evidence term
el-GR: Όρος αποδεικτικών στοιχείων ιδιοκτησίας και ιστορικού φύλαξης

en: Formatted date
el-GR: Προσαρμοσμένη ημερομηνία/ώρα

en: Type of ownership and custodial history information
el-GR: Τύπος ιδιοκτησίας και πληροφορίες σχετικά με το ιστορικό θεματοφυλακής

en: Shelf mark of copy described
el-GR: Σήμα στο ράφι του περιγραφόμενου αντιτύπου

en: Identifier of the copy described
el-GR: Αναγνωριστικό του περιγραφόμενου αντιγράφου

en: First level of enumeration
el-GR: 05 Επίπεδο σμύκρινσης

en: Second level of enumeration
el-GR: Αρίθμηση περιοδικής έκδοσης:

en: Third level of enumeration
el-GR: 05 Επίπεδο σμύκρινσης

en: Fourth level of enumeration
el-GR: Για τις επιλεγμένες λειτουργίες:

en: Fifth level of enumeration
el-GR: 05 Επίπεδο σμύκρινσης

en: Sixth level of enumeration
el-GR: Αρίθμηση περιοδικής έκδοσης:

en: Alternative numbering scheme, first level of enumeration
el-GR: Εναλλακτικό σύστημα αρίθμησης, πρώτο επίπεδο απαρίθμησης

en: Alternative numbering scheme, second level of enumeration
el-GR: Εναλλακτικό σύστημα αρίθμησης, δεύτερο επίπεδο απαρίθμησης

en: First level of chronology
el-GR: Πρώτο επίπεδο χρονολογίας

en: Second level of chronology
el-GR: Δεύτερο επίπεδο χρονολογίας

en: Third level of chronology
el-GR: Τρίτο επίπεδο χρονολογίας

en: Fourth level of chronology
el-GR: Τέταρτο επίπεδο χρονολογίας

en: Alternative numbering scheme, chronology
el-GR: Αρίθμηση / χρονολόγηση περιοδικής έκδοσης

en: First level textual designation
el-GR: Προσδιορισμός λειτουργικότητας

en: First level of chronology, issuance
el-GR: Πρώτο επίπεδο χρονολογίας, έκδοση

en: Source of price type code
el-GR: Κωδικός Φύσεως Περιεχομένων

en: Price type code
el-GR: Τύπος προφίλ:

en: Price amount
el-GR: Ποσό προστίμου

en: Currency code
el-GR: Κωδικός Νομίσματος

en: Unit of pricing
el-GR: Μονάδα τιμολόγησης

en: Price note
el-GR: Δημόσια σημείωση

en: Price effective until
el-GR: Η τιμή ισχύει από

en: Tax rate 1
el-GR: Ποσοστό φόρου:

en: Tax rate 2
el-GR: Ποσοστό φόρου:

en: Identification of pricing entity
el-GR: Προσδιορισμός της οντότητας τιμολόγησης

en: Source of availability status code
el-GR: Kωδικός διαθεσιμότητας

en: Publishers' compressed title identification
el-GR: Συμπιεσμένη ταυτοποίηση τίτλων των εκδοτών

en: Detailed date of publication
el-GR: Τόπος δημοσίευσης

en: Availability status code
el-GR: Kωδικός διαθεσιμότητας

en: Expected next availability date
el-GR: Κωδικός διαθεσιμότητας ευρετηρίου

en: Publishers's discount category
el-GR: Εκδοτικό σήμα:

en: Date made out of print
el-GR: Ημερομηνία πρόσκτησης (νεότερη προς παλαιότερη)

en: Identification of agency
el-GR: IM_notification.ogg

en: Aspect ratio of representative expression
el-GR: Λόγος διαστάσεων της αντιπροσωπευτικής έκφρασης

en: Color content of representative expression
el-GR: Χρωματικό περιεχόμενο αντιπροσωπευτικής έκφρασης

en: Content type of representative expression
el-GR: Τύπος περιεχομένου αντιπροσωπευτικής έκφρασης

en: Date of capture of representative expression
el-GR: Ημερομηνία σύλληψης της αντιπροσωπευτικής έκφρασης

en: Date of representative expression
el-GR: αντίγραφο έργου τέχνης

en: Duration of representative expression
el-GR: Διάρκεια της αντιπροσωπευτικής έκφρασης

en: Intended audience of representative expression
el-GR: Προβλεπόμενο κοινό της αντιπροσωπευτικής έκφρασης

en: Language of representative expression
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου λιμπρέτου

en: Place of capture of representative expression
el-GR: Τόπος σύλληψης της αντιπροσωπευτικής έκφρασης

en: Projection of cartographic content of representative expression
el-GR: Προβολή χαρτογραφικού περιεχομένου αντιπροσωπευτικής έκφρασης

en: Scale of representative expression
el-GR: Κλίμακα αντιπροσωπευτικής έκφρασης

en: Script of representative expression
el-GR: Σενάριο αντιπροσωπευτικής έκφρασης

en: Sound content of representative expression
el-GR: Ηχητικό περιεχόμενο της αντιπροσωπευτικής έκφρασης

en:  Materials specified
el-GR:  Προσδιορισμένα υλικά

en:  Linkage
el-GR:  Σύνδεση

en: Relator code
el-GR: Κωδικός λειτουργίας

en: Volume number/sequential designation
el-GR: Προσδιορισμός λειτουργικότητας

en: Date of meeting
el-GR: Χρονολογία συνάντησης

en: Authority record control number
el-GR: Αριθμός ελέγχου βιβλιογραφικής εγγραφής

en: Volume/sequential designation
el-GR: Προσδιορισμός λειτουργικότητας

en: Series statement
el-GR: Τίτλος σειράς

en: Library of Congress call number
el-GR: Library of Congress

en: Library of Congress call number (SE) [OBSOLETE]
el-GR: Αριθμός κλήσης της Βιβλιοθήκης του Κογκρέσου (SE) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: n (RLIN) [OBSOLETE]
el-GR: n (RLIN) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: International Standard Serial Number (SE) [OBSOLETE]
el-GR: Διεθνής τυποποιημένος σειριακός αριθμός (SE) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Source of note information (AM SE) [OBSOLETE]
el-GR: Πηγή πληροφοριών σημειώσεων (AM SE) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: With note
el-GR: Επεξεργασία σημείωσης

en: Dissertation note
el-GR: Σημείωση διατριβής:

en: Degree type
el-GR: Τύπος οδού

en: Name of granting institution
el-GR: Ονομασία του χορηγητικού ιδρύματος

en: Year degree granted
el-GR: , degree-grantor

en: Dissertation identifier
el-GR: Σημείωση διατριβής:

en: Bibliographic history note
el-GR: Σημείωση βιβλιογραφικής ιστορίας

en: Bibliography, etc. note
el-GR: Σημείωση βιβλιογραφίας, κλπ

en: Number of references
el-GR: Αριθμός ανανεώσεων

en: Formatted contents note
el-GR: Μορφή περιεχομένων 1:

en: Statement of responsibility
el-GR: Δήλωση ευθύνης

en: Terms governing access
el-GR: Η συγχώνευση ήταν επιτυχής.

en: Jurisdiction
el-GR: Πρόσκτηση

en: Physical access provisions
el-GR: Φυσική Περιγραφή

en: Authorized users
el-GR: Εξουσιοδοτημένοι χρήστες

en: Standardized terminology for access restriction
el-GR: Τυποποιημένη ορολογία για τον περιορισμό της πρόσβασης

en: Availability date
el-GR: Ημερομηνία διαθεσιμότητας

en: Supplying agency
el-GR: Προμηθεύων οργανισμός

en: Representative fraction of scale note
el-GR: Αντιπροσωπευτικό

en: Remainder of scale note
el-GR: Πίνακες σημείων πώλησης

en: Creation/production credits note
el-GR: Πληροφορίες παραγωγής:

en: Informal Notes
el-GR: Πληροφορίες

en: Name of source
el-GR: Όνομα εποχής

en: Coverage of source
el-GR: Εικόνα εξωφύλλου αγνώστου προέλευσης

en: Location within source
el-GR: Περιοδικό δημοσίευμα

en: Participant or performer note
el-GR: Σημείωμα συμμετέχοντος ή ερμηνευτή

en: Earlier or later volumes separately cataloged note
el-GR: στο τελευταίο τεύχος του τόμου - κινητό - με ξεχωριστή σελιδαρίθμηση

en: Type of report
el-GR: Τύπος εγγραφής

en: Period covered
el-GR: Νεφοκάλυψη

en: Attribute accuracy report
el-GR: Αναφορά ακρίβειας χαρακτηριστικών

en: Attribute accuracy value
el-GR: Τιμή ακρίβειας χαρακτηριστικού

en: Attribute accuracy explanation
el-GR: Επεξήγηση της ακρίβειας του χαρακτηριστικού

en: Logical consistency report
el-GR: Έκθεση λογικής συνέπειας

en: Completeness report
el-GR: Πληρότητα

en: Horizontal position accuracy report
el-GR: Αναφορά ακρίβειας οριζόντιας θέσης

en: Horizontal position accuracy value
el-GR: Τιμή ακρίβειας οριζόντιας θέσης

en: Horizontal position accuracy explanation
el-GR: Επεξήγηση ακρίβειας οριζόντιας θέσης

en: Vertical positional accuracy report
el-GR: Έκθεση κατακόρυφης ακρίβειας θέσης

en: Vertical positional accuracy value
el-GR: Τιμή κατακόρυφης ακρίβειας θέσης

en: Vertical positional accuracy explanation
el-GR: Επεξήγηση της κάθετης ακρίβειας θέσης

en: Cloud cover
el-GR: Νεφοκάλυψη

en: Display note
el-GR: Προβολή κατάταξης

en: Source of note information (SE) [OBSOLETE]
el-GR: Πηγή πληροφοριών για τις σημειώσεις (SE) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Type of computer file or data note
el-GR: Τύπος αρχείου ηλεκτρονικού υπολογιστή

en: Different formats
el-GR: Μορφότυπα αρχείου

en: Content descriptors
el-GR: Περιγραφή συμβολαίου:

en: Additional animation techniques
el-GR: Πρόσθετες πληροφορίες

en: Date/time and place of an event note
el-GR: Ημερομηνία/ώρα και τόπος μιας σημείωσης συμβάντος

en: Date of event
el-GR: Ημερομηνία γέννησης

en: Other event information
el-GR: Πληροφορίες διακομιστή

en: Summary, etc.
el-GR: Αναζήτηση περίληψης

en: Expansion of summary note
el-GR: Επέκταση της συνοπτικής σημείωσης

en: Assigning source
el-GR: Περιοδικό δημοσίευμα

en: Source of note information [OBSOLETE]
el-GR: Πηγή πληροφοριών σημειώσεων [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Target audience note
el-GR: Κωδικός Επιδιωκόμενου Κοινού

en: Geographic coverage note
el-GR: γραφική παρτιτούρα

en: Time period of content note
el-GR: Κωδικός Φύσεως Περιεχομένων

en: Source of schema used
el-GR: Πηγή σε χρήση;

en: Preferred citation of described materials note
el-GR: Προτιμώμενη παραπομπή των περιγραφόμενων υλικών σημείωση

en: Supplement note
el-GR: Συμπληρώματα

en: Program name
el-GR: Programvare

en: Interest level
el-GR: Επίπεδο Συνόλου

en: Reading level
el-GR: Επίπεδο κωδικοποίησης

en: Title point value
el-GR: Σημειώσεις τίτλου

en: Censorship note
el-GR: Σημείωση προμηθευτή

en: Additional physical form available note
el-GR: Επιπρόσθετες φυσικές μορφές:

en: Availability source
el-GR: Προμηθευτής

en: Availability conditions
el-GR: Προϋποθέσεις διαθεσιμότητας

en: Order number
el-GR: Αριθμός παραγγελίας

en: Source of note information (AM CF VM SE) [OBSOLETE]
el-GR: Πηγή πληροφοριών σημειώσεων (AM CF VM SE) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Summary of accessibility
el-GR: περίληψη ή υπότιτλος

en: Fixed-length data elements of reproduction
el-GR: 008 Στοιχεία δεδομένων σταθερού μήκους

en: Type of reproduction
el-GR: 05 Μορφή αναπαραγωγής

en: Place of reproduction
el-GR: Μορφή Αναπαραγωγής

en: Agency responsible for reproduction
el-GR: 05 Μορφή αναπαραγωγής

en: Date of reproduction
el-GR: αντίγραφο έργου τέχνης

en: Physical description of reproduction
el-GR: Φυσική μορφή της δημοσίευσης

en: Series statement of reproduction
el-GR: Μορφή Αναπαραγωγής

en: Dates and/or sequential designation of issues reproduced
el-GR: Ημερομηνίες ή/και διαδοχική ονομασία των αναπαραγόμενων τευχών

en: Note about reproduction
el-GR: δεν είναι αναπαραγωγή

en: Main entry of original
el-GR: Κύρια αναγραφή (μόνο το $a)

en: Edition statement of original
el-GR: Δήλωση έκδοσης:

en: Publication, distribution, etc. of original
el-GR: Δημοσίευση, διανομή κ.λπ. του πρωτοτύπου

en: Physical description, etc. of original
el-GR: Φυσική Περιγραφή

en: Series statement of original
el-GR: Αρχείο που έχει αναπαραχθεί από το πρωτότυπο

en: Key title of original
el-GR: Κωδικός γλώσσας πρωτότυπου

en: Location of original
el-GR: Γλώσσα πρωτότυπου:

en: Material specific details
el-GR: Προσδιοριμένα υλικά

en: Note about original
el-GR: πρωτότυπο έργο τέχνης

en: Other resource identifier
el-GR: Uniform Resource Identifier

en: Introductory phrase
el-GR: Εκπαιδευτές

en: Title statement of original
el-GR: Αρχείο που έχει αναπαραχθεί από το πρωτότυπο

en: Custodian
el-GR: Φύλακας

en: Postal address
el-GR: Ταχυδρομική διεύθυνση

en: Telecommunications address
el-GR: διεύθυνση email

en: Repository location code
el-GR: Σχόλιο περιορισμών

en: Text of note
el-GR: Σημείωμα προσωπικού

en: Contract number
el-GR: Αριθμός συμβολαίου:

en: Grant number
el-GR: Αριθμός οδού

en: Undifferentiated number
el-GR: b- Αδιαφοροποίητο προσωπικό όνομα

en: Program element number
el-GR: Αριθμός οδού

en: Project number
el-GR: Αριθμός τηλεφώνου

en: Task number
el-GR: Βασικός αριθμός

en: Work unit number
el-GR: Αριθμός λογαριασμού:

en: Source of data note
el-GR: Πηγή πρόσκτησης

en: System details note
el-GR: Στοιχεία τεκμηρίου

en: Terms governing use and reproduction
el-GR: Αναπαραγωγή κανονικού κειμένου

en: Use and reproduction rights
el-GR: αντίγραφο έργου τέχνης

en: Method of acquisition
el-GR: Πηγή πρόσκτησης

en: Date of acquisition
el-GR: Πηγή πρόσκτησης

en: Accession number
el-GR: Αριθμός εισαγωγής

en: Owner
el-GR: Κάτοχος

en: Purchase price
el-GR: Τιμή αγοράς

en: Personal creator
el-GR: Δημιουργός καρτών μελών

en: Personal creator death date
el-GR: Ημερομηνία θανάτου του προσωπικού δημιουργού

en: Corporate creator
el-GR: Συλλογικό όργανο (συν-υπευθυνότητα)

en: Copyright holder
el-GR: Κάτοχος πνευματικών δικαιωμάτων

en: Copyright holder contact information
el-GR: Πληροφορίες επικοινωνίας

en: Copyright statement
el-GR: Ημερομηνία κατοχύρωσης πνευματικής ιδιοκτησίας

en: Copyright date
el-GR: Ημερομηνία κατοχύρωσης πνευματικής ιδιοκτησίας

en: Copyright renewal date
el-GR: Ημερομηνία κατοχύρωσης πνευματικής ιδιοκτησίας

en: Publication date
el-GR: Ημερομηνία δημοσίευσης

en: Creation date
el-GR: Χρονολογία δημιουργίας

en: Publisher
el-GR: Εκδότης

en: Copyright status
el-GR: Ημερομηνία κατοχύρωσης πνευματικής ιδιοκτησίας

en: Publication status
el-GR: Ημερομηνία δημοσίευσης

en: Research date
el-GR: Καθάρισμα ημερομηνίας

en: Country of publication or creation
el-GR: Δείκτης έκδοσης συνεδρίου

en: Jurisdiction of copyright assessment
el-GR: Αρμοδιότητα εκτίμησης των δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας

en: Solicitation information note
el-GR: Ενημερωτικό σημείωμα για την πρόσκληση

en: Provenance
el-GR: Προέλευση

en: Language note
el-GR: Γλώσσα:

en: Information code or alphabet
el-GR: Κωδικός μορφότυπου μπράιγ

en: Former title complexity note
el-GR: Προηγούμενη σημείωση πολυπλοκότητας τίτλου

en: Issuing body note
el-GR: Αγνοείται (εξαντλημένο)

en: Entity type label
el-GR: Κατηγορία καθιερωμένων ορών:

en: Entity type definition and source
el-GR: Ορισμός τύπου οντότητας και πηγή

en: Attribute label
el-GR: Χαρακτηριστικό:

en: Attribute definition and source
el-GR: Ορισμός χαρακτηριστικών και πηγή

en: Enumerated domain value
el-GR: Απαριθμημένη τιμή τομέα

en: Enumerated domain value definition and source
el-GR: Ορισμός και πηγή τιμών απαριθμημένου τομέα

en: Range domain minimum and maximum
el-GR: Ελάχιστο και μέγιστο εύρος τομέα

en: Codeset name and source
el-GR: Όνομα και πηγή του συνόλου κωδικών

en: Unrepresentable domain
el-GR: αντιπροσωπευτικό

en: Attribute units of measurement and resolution
el-GR: Μονάδες μέτρησης και ανάλυση χαρακτηριστικών

en: Beginning and ending date of attribute values
el-GR: Μοναδική ημερομηνία ή έναρξη περιόδου δημιουργίας

en: Attribute value accuracy
el-GR: Κατηγορία καθιερωμένων τιμών

en: Attribute value accuracy explanation
el-GR: Επεξήγηση της ακρίβειας της τιμής του χαρακτηριστικού

en: Attribute measurement frequency
el-GR: Συχνότητα μέτρησης χαρακτηριστικών

en: Entity and attribute overview
el-GR: Επισκόπηση οντοτήτων και χαρακτηριστικών

en: Entity and attribute detail citation
el-GR: Αναφορά λεπτομερειών οντότητας και χαρακτηριστικών

en: Cumulative index/finding aids note
el-GR: Κώδικας διαθεσιμότητας συσσωρευτικού ευρετηρίου

en: Degree of control
el-GR: Τύπος ελέγχου

en: Bibliographic reference
el-GR: Βιβλιογραφική παραπομπή

en: Information about documentation note
el-GR: Πληροφορίες σχετικά με τη σημείωση τεκμηρίωσης

en: History
el-GR: Ιστορικό

en: Time of collation [OBSOLETE]
el-GR: Χρόνος ταξινόμησης [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Identifying markings
el-GR: Ορίστε αντιστοιχίσεις

en: Copy identification
el-GR: Σημερινές ειδοποιήσεις

en: Version identification
el-GR: Αποστολή ειδοποίησης

en: Number of copies
el-GR: Αριθμός αντιτύπων

en: Binding note
el-GR: Σημείωση βιβλιοδεσίας

en: Number of cases/variables
el-GR: Αριθμός περιπτώσεων/μεταβλητών

en: Name of variable
el-GR: Μη διαθέσιμο

en: Unit of analysis
el-GR: Ανάλυση σφάλματος:

en: Universe of data
el-GR: Numeriske data

en: Filing scheme or code
el-GR: Κωδικός κανόνα ταξιθέτησης:

en: Methodology note
el-GR: Σημείωμα μεθοδολογίας

en: Controlled term
el-GR: Αριθμός ελέγχου:

en: Editor note
el-GR: Επεξεργασία σημείωσης

en: Source of note information
el-GR: Πληροφορίες πρότασης

en: Linking entry complexity note
el-GR: Σημείωση πολυπλοκότητας καταχώρησης σύνδεσης

en: Publications about described materials note
el-GR: Εύρος ημερομηνίας έκδοσης

en: Related computer files note
el-GR: αρχείο υπολογιστή

en: Action
el-GR: Ενέργεια

en: Action identification
el-GR: Ειδοποίηση μέλους:

en: Time/date of action
el-GR: Ενημέρωση ενέργειας

en: Action interval
el-GR: Σημείωση ενεργειών:

en: Contingency for action
el-GR: Πληροφορίες επικοινωνίας

en: Method of action
el-GR: Επιλογή ενέργειας

en: Site of action
el-GR: Ζωντανή δράση

en: Action agent
el-GR: Σημείωση ενεργειών:

en: Accumulation
el-GR: Συσσώρευση

en: Frequency of use
el-GR: Συχνότητα τεύχους

en: Exhibitions note
el-GR: Σημειώσεις λογοτεχνίας:

en: Awards note
el-GR: Σημείωση βραβείων

en: Source of description note
el-GR: Περιγραφή προφίλ:

en: Linkage (RLIN)
el-GR: Σύνδεση

en: Field link and sequence number (RLIN)
el-GR: Σύνδεσμος πεδίου και αριθμός ακολουθίας (RLIN)

en: Local note
el-GR: Τοπική Χρήση

en: Provenance (VM) [OBSOLETE]
el-GR: Προέλευση (VM) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Condition of individual reels (VM) [OBSOLETE]
el-GR: Κατάσταση των μεμονωμένων μπομπίνες (VM) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Origin of safety copy (VM) [OBSOLETE]
el-GR: Προέλευση του αντιγράφου ασφαλείας (VM) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Number  (BK CF MP MU SE VM MX)  [OBSOLETE]
el-GR: Αριθμός (BK CF MP MU SE VM MX) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Active dates
el-GR: Ενεργοί προϋπολογισμοί

en: Geographic name following place entry element [OBSOLETE]
el-GR: Γεωγραφικό όνομα μετά το στοιχείο καταχώρησης τόπου [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Geographic name of place element
el-GR: Γεωγραφικό όνομα του στοιχείου τόπου

en: Uncontrolled term
el-GR: Εγγεγραμμένα μέλη

en: Genre/form data or focus term
el-GR: Δεδομένα είδους/μορφής ή όρος εστίασης

en: Function
el-GR: Συνάρτηση

en: Source of term or code
el-GR: Κωδικός Φύσεως Περιεχομένων

en: Main curriculum objective
el-GR: Κύριος στόχος του προγράμματος σπουδών

en: Subordinate curriculum objective
el-GR: Υποδεέστερος στόχος του προγράμματος σπουδών

en: Curriculum code
el-GR: Διδακτέα ύλη

en: Correlation factor
el-GR: Χρονολογία δημιουργίας

en: Country or larger entity
el-GR: Χώρα ή μεγαλύτερη οντότητα

en: First-order political jurisdiction
el-GR: Πολιτική δικαιοδοσία πρώτης τάξης

en: Intermediate political jurisdiction
el-GR: Ενδιάμεση πολιτική δικαιοδοσία

en: City subsection
el-GR: Επεξεργασία συνδρομής

en: Other nonjurisdictional geographic region and feature
el-GR: Άλλη μη δικαιοδοτική γεωγραφική περιοχή και χαρακτηριστικό γνώρισμα

en: Extraterrestrial area
el-GR: επίγειος

en: Source of name, title, or term
el-GR: Πηγή του ονόματος, του τίτλου ή του όρου

en: Name, title, or term
el-GR: πολλαπλά ή άλλα

en: Topical term or geographic name as entry element
el-GR: Θεματικός όρος ή γεωγραφικό όνομα ως στοιχείο εισόδου

en: Topical term following geographic name as entry element
el-GR: Θεματικός όρος μετά από γεωγραφικό όνομα ως στοιχείο εισόδου

en: Number (BK CF MP MU SE VM MX) [OBSOLETE]
el-GR: Αριθμός (BK CF MP MU SE VM MX) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Corporate name or jurisdiction name
el-GR: Εταιρική επωνυμία ή όνομα δικαιοδοσίας

en: Nonprinting information
el-GR: Πληροφορίες παραγγελίας

en: Uncontrolled related/analytical title
el-GR: Μη ελεγχόμενος σχετικός/αναλυτικός τίτλος

en: Make and model of machine
el-GR: Μάρκα και μοντέλο του μηχανήματος

en: Programming language
el-GR: Αυστραλέζικες γλώσσες

en: Source of taxonomic identification
el-GR: Πηγή πρόσκτησης

en: Taxonomic name
el-GR: Όνομα μέλους

en: Taxonomic category
el-GR: Κατηγορία μέλους

en: Common or alternative name
el-GR: Όνομα συμβολαίου:

en: Access term
el-GR: Πρόσβαση

en: Label
el-GR: Ετικέτα

en: Main entry heading
el-GR: σε κάθε επικεφαλίδα

en: Place, publisher, and date of publication
el-GR: Τόπος δημοσίευσης

en: Related parts
el-GR: Σχετικός όρος

en: Physical description
el-GR: Φυσική Περιγραφή

en: Material-specific details
el-GR: Προσδιοριμένα υλικά

en: Other item identifier
el-GR: αναγνωριστικό τεκμηρίου συστήματος

en: Parallel title (BK SE) [OBSOLETE]
el-GR: [Παράλληλος τίτλος]

en: CODEN designation
el-GR: Νέος ορισμός

en: Series data for related item
el-GR: Λαμβάνει αιτήσεις για καθυστερημένα τεύχη

en: Parallel title (BK SE)  [OBSOLETE]
el-GR: [Παράλληλος τίτλος]

en: Standard Technical Report Number
el-GR: Πρότυπος αριθμός

en: Host Biblionumber
el-GR: Biblionumber

en: Host Itemnumber
el-GR: Αριθμός τεκμηρίου

en: Enumeration and first page
el-GR: Μετάβαση στην πρώτη σελίδα

en: Country code
el-GR: Κωδικός χώρας

en: Period of content
el-GR: άλλα είδη περιεχομένων

en: Source Contribution
el-GR: συντελεστής

en: Type of record
el-GR: Τύπος εγγραφής

en: Fixed-length data elements
el-GR: 008 Στοιχεία δεδομένων σταθερού μήκους

en: Encoding level
el-GR: Επίπεδο κωδικοποίησης

en: Textual physical form designator
el-GR: Επιπρόσθετες φυσικές μορφές:

en: Dates of publication and/or sequential designation of issues reproduced
el-GR: Ημερομηνίες δημοσίευσης ή/και διαδοχικός προσδιορισμός των αναπαραγόμενων τευχών

en: Name of unit
el-GR: Όνομα μήνα

en: Holding institution
el-GR: Οδηγίες γλώσσας

en: Holdings (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
el-GR: Holdings (NR) (MU VM SE) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Inclusive dates (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
el-GR: Ημερομηνίες συμπεριλαμβανομένων (NR) (MU VM SE) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Retention statement (NR) (CF MU VM SE) [OBSOLETE]
el-GR: Δήλωση διατήρησης (NR) (CF MU VM SE) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Name (custodian or owner)
el-GR: Όνομα (θεματοφύλακας ή ιδιοκτήτης)

en: Institutional division
el-GR: Εκπαιδευτικό υλικό

en: Street address
el-GR: Διεύθυνση

en: Location of units
el-GR: Τοποθεσίες

en: Sequence number
el-GR: Αριθμός οδού

en: Location
el-GR: Τοποθεσία

en: Sublocation or collection
el-GR: Επιλογή συλλογής

en: Former shelving location
el-GR: Όλες οι τοποθεσίες ραφιών

en: Non-coded location qualifier
el-GR: Προβολή φίλτρων κωδικοποιημένων πληροφορίων

en: Shelving form of title
el-GR: άλλη μορφή υλικού κειμένου

en: Piece designation
el-GR: Προσδιορισμός λειτουργικότητας

en: Piece physical condition
el-GR: Φυσικές διαστάσεις

en: Pattern note
el-GR: Σημείωση μέλους

en: Number of pieces per issuance
el-GR: Αριθμός τεκμηρίων που έχουν αντικατασταθεί

en: Copy
el-GR: Αντίγραφο

en: Bibliographic units per next higher level
el-GR: Βιβλιογραφικό επίπεδο

en: Numbering continuity
el-GR: Υπολογισμός αρίθμησης

en: Calendar change
el-GR: Ημερολόγιο

en: Regularity pattern
el-GR: Κανονικότητα:

en: Numbering scheme
el-GR: Τύπος αρίθμησης

en: Access number [OBSOLETE]
el-GR: Αριθμός εισαγωγής

en: Persistent identifier
el-GR: αναγνωριστικό τεκμηρίου συστήματος

en: Non-functioning Uniform Resource Identifier
el-GR: Uniform Resource Identifier

en: Instruction [OBSOLETE]
el-GR: Οδηγία

en: Bits per second [OBSOLETE]
el-GR: 15 ίν. ανά δευτερόλεπτο

en: Password [OBSOLETE]
el-GR: Κωδικός πρόσβασης [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: Standardized information governing access
el-GR: Η συγχώνευση ήταν επιτυχής.

en: Standardized information governing use and reproduction
el-GR: Αναπαραγωγή κανονικού κειμένου

en: Name of archiving agency
el-GR: Μη διαθέσιμο

en: Name of Web archive or digital archive repository
el-GR: Όνομα του διαδικτυακού αρχείου ή του αποθετηρίου ψηφιακών αρχείων

en: Date range of archived material
el-GR: Τύπος οπτικού υλικού

en: Archive completeness
el-GR: Πληρότητα αρχείου

en: Operator's initials, OID (RLIN)
el-GR: Αρχικά του χειριστή, OID (RLIN)

en: Cataloger's initials, CIN (RLIN)
el-GR: Αρχικά του καταλογογράφου, CIN (RLIN)

en: TDC (RLIN)
el-GR: % (RLIN)

en: LIB (RLIN)
el-GR: % (RLIN)

en: PRI (RLIN)
el-GR: % (RLIN)

en: REG (RLIN)
el-GR: % (RLIN)

en: VER (RLIN)
el-GR: % (RLIN)

en: LDEL (RLIN)
el-GR: % (RLIN)

en: Converted Gregorian year
el-GR: Μετατρεπόμενο Γρηγοριανό έτος

en: Issuing date
el-GR: Χρονολογία χρέωσης

en: Break indicator
el-GR: Δείκτης Χρώματος

en: Textual string
el-GR: Γενικές ρυθμίσεις

en: Tag and sequence number
el-GR: Ετικέτα και αριθμός ακολουθίας

en: Internal item number
el-GR: Εισαγωγή κατά αριθμό αντιτύπου:

en: Invalid or canceled internal item number
el-GR: Άκυρος ή ακυρωμένος εσωτερικός αριθμός στοιχείου

en: Cost
el-GR: Κόστος

en: Item status
el-GR: Ρύθμιση κατάστασης

en: Temporary location
el-GR: Αναζήτηση θέσης

en: Invalid or canceled piece designation
el-GR: Άκυρη ή ακυρωμένη ονομασία τεμαχίου

en: Manifestation statement, high-level/general
el-GR: Δήλωση εκδήλωσης, υψηλού/γενικού επιπέδου

en: Manifestation identifier statement
el-GR: Σημείωση διατριβής:

en: Manifestation title and responsibility statement
el-GR: Τίτλος εκδήλωσης και δήλωση ευθύνης

en: Manifestation edition statement
el-GR: Δήλωση έκδοσης:

en: Manifestation production statement
el-GR: Δήλωση έκδοσης:

en: Manifestation publication statement
el-GR: Φυσική παρουσίαση:

en: Manifestation distribution statement
el-GR: Δήλωση έκδοσης:

en: Manifestation manufacture statement
el-GR: Φυσική παρουσίαση:

en: Manifestation copyright statement
el-GR: Ημερομηνία κατοχύρωσης πνευματικής ιδιοκτησίας

en: Manifestation frequency statement
el-GR: Φυσική παρουσίαση:

en: Manifestation designation of sequence statement
el-GR: Ορισμός της δήλωσης ακολουθίας της εκδήλωσης

en: Manifestation series statement
el-GR: Φυσική παρουσίαση:

en: Manifestation dissertation statement
el-GR: Φυσική παρουσίαση:

en: Manifestation regional encoding statement
el-GR: Δήλωση περιφερειακής κωδικοποίησης εκδήλωσης

en: Replacement title
el-GR: Τιμή αντικατάστασης

en: Replacement bibliographic record control number
el-GR: Αριθμός ελέγχου βιβλιογραφικής εγγραφής

en: Creation process
el-GR: Χρονολογία δημιουργίας

en: Assigning or generating agency
el-GR: Ανάθεση ή δημιουργία οργανισμού

en: Source of data
el-GR: Πηγή πρόσκτησης

en: Content of non-MARC field
el-GR: Περιεχόμενο του πεδίου μη-MARC

en: Put command parameter
el-GR: Παράμετροι προσκτήσεων

en: User-option data
el-GR: στοιχεία συνδρομής

en: OCLC control number(s) of parallel record(s) (OCLC); Piece used for cataloging, PUC (RLIN)
el-GR: Αριθμός(-οι) ελέγχου OCLC της(των) παράλληλης(-ων) εγγραφής(-ων) (OCLC)- τεμάχιο που χρησιμοποιείται για την καταλογογράφηση, PUC (RLIN)

en: Series part designator, SPT (RLIN)
el-GR: Αναγνωριστικό εξαρτήματος σειράς, SPT (RLIN)

en: b (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: c (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: d (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: e (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: f (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: g (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: h (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: i (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: j (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: k (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: l (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: m (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: n (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: o (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: p (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: q (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: r (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: s (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: t (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: u (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: v (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: w (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: x (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: y (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: z (OCLC)
el-GR: 0 (OCLC)

en: Classification number, LCAL (RLIN)
el-GR: Κωδικός πηγής ταξινόμησης:

en: Book number/undivided call number, LCAL (RLIN)
el-GR: Αριθμός βιβλίου/αδιαίρετος αριθμός κλήσης, LCAL (RLIN)

en: Additional free-text stamp above the call number, LCAL (RLIN)
el-GR: Πρόσθετη σφραγίδα ελεύθερου κειμένου πάνω από τον αριθμό κλήσης, LCAL (RLIN)

en: Additional free-text or profiled stamp below the call number, LCAL (RLIN)
el-GR: Πρόσθετη σφραγίδα ελεύθερου κειμένου ή προφίλ κάτω από τον αριθμό κλήσης, LCAL (RLIN)

en: Location-level footnote, LFNT (RLIN)
el-GR: Υποσημείωση σε επίπεδο τοποθεσίας, LFNT (RLIN)

en: Location-level output transaction history, LHST (RLIN)
el-GR: Ιστορικό συναλλαγών εξόδου σε επίπεδο τοποθεσίας, LHST (RLIN)

en: Location-level extra card request, LEXT (RLIN)
el-GR: Αίτημα πρόσθετης κάρτας σε επίπεδο θέσης, LEXT (RLIN)

en: Permanent shelving location, LOC (RLIN)
el-GR: Μόνιμη θέση ραφιών, LOC (RLIN)

en: Location-level additional note, LANT (RLIN)
el-GR: Πρόσθετη σημείωση σε επίπεδο τοποθεσίας, LANT (RLIN)

en: Location-level pathfinder, LPTH (RLIN)
el-GR: Μονοπάτι σε επίπεδο θέσης, LPTH (RLIN)

en: Location-level field suppression, LFSP (RLIN)
el-GR: Καταστολή πεδίου σε επίπεδο θέσης, LFSP (RLIN)

en: Non-printing notes, LANT (RLIN)
el-GR: Σημειώσεις που δεν εκτυπώνονται, LANT (RLIN)

en: Volumes, LVOL (RLIN)
el-GR: Όγκοι, LVOL (RLIN)

en: Subscription status code, LANT (RLIN)
el-GR: Ημερομηνία έναρξης συνδρομής

en: Date, LVOL (RLIN)
el-GR: Ημερομηνία, LVOL (RLIN)

en: Retention, LVOL (RLIN)
el-GR: Διατήρηση, LVOL (RLIN)

en: Classification number, CCAL (RLIN)
el-GR: Κωδικός πηγής ταξινόμησης:

en: Book number/undivided call number, CCAL (RLIN)
el-GR: Αριθμός βιβλίου/αδιαίρετος αριθμός κλήσης, CCAL (RLIN)

en: Copy information and material description, CCAL + MDES (RLIN)
el-GR: Πληροφορίες αντιγραφής και περιγραφή υλικού, CCAL + MDES (RLIN)

en: Copy status--for earlier dates, CST (RLIN)
el-GR: Κατάσταση αντιγραφής--για παλαιότερες ημερομηνίες, CST (RLIN)

en: Copy status, CST (RLIN)
el-GR: Κατάσταση αντιγραφής, CST (RLIN)

en: Aquisitions control number, HNT (RLIN)
el-GR: Αριθμός ελέγχου αποκτήσεων, HNT (RLIN)

en: Circulation control number, HNT (RLIN)
el-GR: Αριθμός ελέγχου κυκλοφορίας, HNT (RLIN)

en: Shelflist note, HNT (RLIN)
el-GR: Σημείωμα της λίστας ράφια, HNT (RLIN)

en: Non-printing notes, HNT (RLIN)
el-GR: Σημειώσεις που δεν εκτυπώνονται, HNT (RLIN)

en: Name of location of host in subfield
el-GR: Όνομα της τοποθεσίας του κεντρικού υπολογιστή στο υποπεδίο

en: Materials specified, MATL
el-GR: Προσδιοριμένα υλικά

en: Physical location, PLOC (RLIN)
el-GR: Φυσική τοποθεσία, PLOC (RLIN)

en: GNR (RLIN)
el-GR: % (RLIN)

en: PSI (RLIN)
el-GR: % (RLIN)

en: Holding library identification number
el-GR: Αριθμός αναγνώρισης βιβλιοθήκης εκμετάλλευσης

en: Physical description codes
el-GR: Φυσική Περιγραφή

en: Volume or other numbering
el-GR: Αριθμός τόμου

en: Dates
el-GR: Χρονολογίες

en: Completeness note
el-GR: Πληρότητα

en: Referral note
el-GR: Εσωτερική σημείωση

en: Retention note
el-GR: Σημείωση ενεργειών:

en: Romanization/conversion identifier
el-GR: αναγνωριστικό βιντεοεγγραφής

en: Agency that converted, created or reviewed
el-GR: c- Διορθωμένο ή αναθεωρημένο

en: Date of conversion or review
el-GR: Ημερομηνία μετατροπής ή αναθεώρησης

en: Status code
el-GR: Κατάσταση

en: Version of conversion program used
el-GR: Έκδοση του προγράμματος μετατροπής που χρησιμοποιήθηκε

en: Link information for 9XX fields
el-GR: Σύνδεση πληροφοριών από τα πεδία 9XX

en: Link information for field corresponding to 9XX field
el-GR: Πληροφορίες συνδέσμου για το πεδίο που αντιστοιχεί στο πεδίο 9XX

en: Withdrawn status [LOCAL, KOHA]
el-GR: Κατάσταση αποσυρμένου

en: Lost status [LOCAL, KOHA]
el-GR: Κατάσταση χαμένου:

en: System code (specific classification or other scheme and edition) [LOCAL, KOHA]
el-GR: Κωδικός συστήματος (ειδική ταξινόμηση ή άλλο σύστημα και έκδοση) [LOCAL, KOHA]

en: Use restrictions [LOCAL, KOHA]
el-GR: Χρήση περιορισμών

en: Koha normalized classification for sorting [LOCAL, KOHA]
el-GR: Τροποποιημένη

en: Coded location qualifier [LOCAL, KOHA]
el-GR: Κωδικοποιημένος προσδιορισμός θέσης [LOCAL, KOHA]

en: Copy number [LOCAL, KOHA]
el-GR: Αριθμός αντιτύπου

en: Uniform Resource Identifier [LOCAL, KOHA]
el-GR: Uniform Resource Identifier

en: Koha collection [LOCAL, KOHA]
el-GR: Συλλογή Koha [LOCAL, KOHA]

en: Internal item number (Koha itemnumber, autogenerated) [LOCAL, KOHA]
el-GR: Εσωτερικός αριθμός στοιχείου (Koha itemnumber, αυτοπαραγόμενος) [LOCAL, KOHA]

en: Origin of item (home branch) (free text)
el-GR: Προέλευση του στοιχείου (κλάδος προέλευσης) (ελεύθερο κείμενο)

en: Origin of item (home branch) (coded)
el-GR: Προέλευση του στοιχείου (υποκατάστημα προέλευσης) (κωδικοποιημένα)

en: Lending or holding organisation (holding branch) (free text)
el-GR: Οργανισμός δανειοδότησης ή εκμετάλλευσης (υποκατάστημα εκμετάλλευσης) (ελεύθερο κείμενο)

en: Lending or holding organisation (holding branch) code
el-GR: Κωδικός οργανισμού δανειοδότησης ή εκμετάλλευσης (υποκατάστημα εκμετάλλευσης)

en: Genre detail
el-GR: Στοιχεία προμηθευτή

en: Barcode prefix
el-GR: Πρόθεμα ραβδοκώδικα

en: Barcode incrementation
el-GR: Περιορισμός παραρτημάτων

en: Barcode suffix
el-GR: Επίθεμα ραβδοκώδικα

en: Section
el-GR: Τομέας

en: Call number (full call number)
el-GR: Πλήρης ταξιθετικός αριθμός συστήματος

en: Numbering (volume or other part)
el-GR: Αρίθμηση (τόμος ή άλλο μέρος)

en: Date of loan or deposit
el-GR: Ημερομηνία δανείου ή κατάθεσης

en: Expiration of loan date
el-GR: Ημερομηνία λήξης

en: Circulation type (not for loan)
el-GR: Τύπος κυκλοφορίας υλικού (δεν δανείζεται)

en: Serial
el-GR: Περιοδική έκδοση

en: Intended audience (age level)
el-GR: Προβλεπόμενο κοινό (ηλικιακό επίπεδο)

en: Type of item and material
el-GR: Τύπος οπτικού υλικού

en: Acquisition mode
el-GR: Ημερομηνία πρόσκτησης

en: Genre
el-GR: Είδος

en: Copy note
el-GR: Αντιγραφή ειδοποίησης

en: Periodical number
el-GR: Αριθμός περιοδικής έκδοσης:

en: Recipient organisation code
el-GR: Κωδικός MARC οργανισμού

en: Recipient organisation, free text
el-GR: Οργάνωση παραλήπτη, ελεύθερο κείμενο

en: Recipient parent organisation code
el-GR: Κωδικός MARC οργανισμού

en: Recipient parent organisation, free text
el-GR: Κωδικός MARC οργανισμού

en: First date, FD (RLIN)
el-GR: Πρώτη ημερομηνία, FD (RLIN)

en: RINS (RLIN)
el-GR: % (RLIN)

en: LI (RLIN)
el-GR: % (RLIN)

en: NUC (RLIN)
el-GR: % (RLIN)

en: PROC (RLIN)
el-GR: % (RLIN)

en: CC (RLIN)
el-GR: % (RLIN)

en: RTYP (RLIN)
el-GR: % (RLIN)

en: PLINK (RLIN)
el-GR: % (RLIN)

en: SYSTEM CONTROL NUMBERS (KOHA)
el-GR: ΑΡΙΘΜΟΊ ΕΛΈΓΧΟΥ ΣΥΣΤΉΜΑΤΟΣ (KOHA)

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
el-GR: ΠΡΟΣΤΙΘΈΜΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΊΑ ΕΙΣΌΔΟΥ (KOHA)

en: LOCATION AND ITEM INFORMATION (KOHA)
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΣΊΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΊΜΕΝΟ (KOHA)

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--ADDITIONAL MATERIAL CHARACTERISTICS
el-GR: ΣΤΟΙΧΕΊΑ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ ΣΤΑΘΕΡΟΎ ΜΉΚΟΥΣ--ΠΡΌΣΘΕΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ ΥΛΙΚΟΎ

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED FIELD--GENERAL INFORMATION
el-GR: ΦΥΣΙΚΉ ΠΕΡΙΓΡΑΦΉ ΣΤΑΘΕΡΟΎ ΠΕΔΊΟΥ--ΓΕΝΙΚΈΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION
el-GR: ΣΤΟΙΧΕΊΑ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ ΣΤΑΘΕΡΟΎ ΜΉΚΟΥΣ--ΓΕΝΙΚΈΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED-FIELD FOR ARCHIVAL COLLECTION (VM) [OBSOLETE]
el-GR: ΣΤΑΘΕΡΌ ΠΕΔΊΟ ΦΥΣΙΚΉΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΉΣ ΓΙΑ ΑΡΧΕΙΑΚΉ ΣΥΛΛΟΓΉ (VM) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: LINKING LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER [OBSOLETE]
el-GR: ΣΎΝΔΕΣΗ ΑΡΙΘΜΟΎ ΕΛΈΓΧΟΥ ΒΙΒΛΙΟΘΉΚΗΣ ΤΟΥ ΚΟΓΚΡΈΣΟΥ [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: PATENT CONTROL INFORMATION
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑΣ

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΕΘΝΙΚΉΣ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΊΑΣ

en: COPYRIGHT OR LEGAL DEPOSIT NUMBER
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΉΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΊΑΣ Ή ΝΌΜΙΜΗΣ ΚΑΤΆΘΕΣΗΣ

en: COPYRIGHT ARTICLE-FEE CODE
el-GR: ΚΩΔΙΚΌΣ ΑΜΟΙΒΉΣ ΆΡΘΡΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΏΝ ΔΙΚΑΙΩΜΆΤΩΝ

en: OVERSEAS ACQUISITION NUMBER
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΑΠΌΚΤΗΣΗΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΌ

en: FINGERPRINT IDENTIFIER
el-GR: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΙΚΌ ΔΑΚΤΥΛΙΚΏΝ ΑΠΟΤΥΠΩΜΆΤΩΝ

en: STANDARD TECHNICAL REPORT NUMBER
el-GR: ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΈΝΟΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΤΕΧΝΙΚΉΣ ΈΚΘΕΣΗΣ

en: PUBLISHER OR DISTRIBUTOR NUMBER
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΕΚΔΌΤΗ Ή ΔΙΑΝΟΜΈΑ

en: OTHER SYSTEM CONTROL NUMBER (OCLC)
el-GR: ΆΛΛΟΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΕΛΈΓΧΟΥ ΣΥΣΤΉΜΑΤΟΣ (OCLC)

en: CODEN DESIGNATION
el-GR: ΚΩΔΙΚΌΣ ΟΝΟΜΑΣΊΑΣ

en: POSTAL REGISTRATION NUMBER
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟΎ ΜΗΤΡΏΟΥ

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT
el-GR: ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ/ΏΡΑ ΚΑΙ ΤΌΠΟΣ ΜΙΑΣ ΕΚΔΉΛΩΣΗΣ

en: ORIGINAL STUDY NUMBER FOR COMPUTER DATA FILES
el-GR: ΑΡΧΙΚΌΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΜΕΛΈΤΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΡΧΕΊΑ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ

en: SOURCE OF ACQUISITION
el-GR: ΠΗΓΉ ΑΠΌΚΤΗΣΗΣ

en: RECORD CONTENT LICENSOR
el-GR: ΔΙΚΑΙΟΠΆΡΟΧΟΣ ΠΕΡΙΕΧΟΜΈΝΟΥ ΕΓΓΡΑΦΉΣ

en: LEVEL OF BIBLIOGRAPHIC CONTROL AND CODING DETAIL [OBSOLETE]
el-GR: ΕΠΊΠΕΔΟ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΟΎ ΕΛΈΓΧΟΥ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΈΡΕΙΑ ΚΩΔΙΚΟΠΟΊΗΣΗΣ [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: LANGUAGE CODE
el-GR: ΚΩΔΙΚΟΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

en: COUNTRY OF PUBLISHING/PRODUCING ENTITY CODE
el-GR: ΚΩΔΙΚΌΣ ΧΏΡΑΣ ΔΗΜΟΣΊΕΥΣΗΣ/ΠΑΡΑΓΩΓΉΣ

en: TIME PERIOD OF CONTENT
el-GR: ΧΡΟΝΙΚΉ ΠΕΡΊΟΔΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΈΝΟΥ

en: FORM OF MUSICAL COMPOSITION CODE
el-GR: ΜΟΡΦΉ ΚΏΔΙΚΑ ΜΟΥΣΙΚΉΣ ΣΎΝΘΕΣΗΣ

en: NUMBER OF MUSICAL INSTRUMENTS OR VOICES CODE
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΜΟΥΣΙΚΏΝ ΟΡΓΆΝΩΝ Ή ΦΩΝΏΝ ΚΩΔΙΚΌΣ

en: LOCAL HOLDINGS (OCLC)
el-GR: ΤΟΠΙΚΈΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΈΣ (OCLC)

en: LIBRARY OF CONGRESS COPY, ISSUE, OFFPRINT STATEMENT
el-GR: ΒΙΒΛΙΟΘΉΚΗ ΤΟΥ ΚΟΓΚΡΈΣΟΥ ΑΝΤΊΓΡΑΦΟ, ΈΚΔΟΣΗ, ΔΉΛΩΣΗ ΕΚΤΎΠΩΣΗΣ

en: CLASSIFICATION NUMBERS ASSIGNED IN CANADA
el-GR: ΑΡΙΘΜΟΊ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΊΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΆ

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE COPY STATEMENT
el-GR: ΕΘΝΙΚΉ ΒΙΒΛΙΟΘΉΚΗ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΉΣ ΔΉΛΩΣΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΉΣ

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY COPY STATEMENT
el-GR: ΔΉΛΩΣΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΉΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΉΣ ΓΕΩΡΓΙΚΉΣ ΒΙΒΛΙΟΘΉΚΗΣ

en: GPO ITEM NUMBER
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΈΝΟΥ GPO

en: ADDITIONAL DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
el-GR: ΠΡΌΣΘΕΤΟΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΔΕΚΑΔΙΚΉΣ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ DEWEY

en: SYNTHESIZED CLASSIFICATION NUMBER COMPONENTS
el-GR: ΣΥΝΘΕΤΙΚΆ ΣΤΟΙΧΕΊΑ ΑΡΙΘΜΟΎ ΤΑΞΙΝΌΜΗΣΗΣ

en: REPORT NUMBER [OBSOLETE, CAN/MARC]
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΈΚΘΕΣΗΣ [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ, CAN/MARC]

en: REPORT NUMBER
el-GR: ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
el-GR: ΤΟΠΙΚΆ ΕΚΧΩΡΗΜΈΝΟΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΚΛΉΣΗΣ ΤΎΠΟΥ LC (OCLC)- ΤΟΠΙΚΌΣ ΑΡΙΘΜΌΣ ΚΛΉΣΗΣ (RLIN)

en: MICROFILM SHELF LOCATION (AM) [OBSOLETE]
el-GR: ΘΈΣΗ ΣΤΟ ΡΆΦΙ ΜΙΚΡΟΦΊΛΜ (AM) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: MAIN ENTRY--PERSONAL NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: MAIN ENTRY--CORPORATE NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: MAIN ENTRY--MEETING NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: MAIN ENTRY--UNIFORM TITLE
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: ABBREVIATED TITLE
el-GR: ΣΥΝΤΟΜΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: ACRONYM OR SHORTENED TITLE [OBSOLETE]
el-GR: ΑΚΡΩΝΥΜΙΟ Ή ΣΥΝΤΟΜΕΥΜΕΝΟΣ ΤΙΤΛΟΣ [ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ]

en: VARIANT ACCESS TITLE [OBSOLETE]
el-GR: ΑΚΡΩΝΥΜΙΟ Ή ΣΥΝΤΟΜΕΥΜΕΝΟΣ ΤΙΤΛΟΣ [ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ]

en: AUGMENTED TITLE [OBSOLETE]
el-GR: ΑΚΡΩΝΥΜΙΟ Ή ΣΥΝΤΟΜΕΥΜΕΝΟΣ ΤΙΤΛΟΣ [ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ]

en: KEY TITLE
el-GR: ΤΙΤΛΟΣ ΚΛΕΙΔΙΟΥ

en: UNIFORM TITLE
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: ROMANIZED TITLE (BK AM CF MP MU VM) [OBSOLETE]
el-GR: ΛΑΤΙΝΟΠΟΙΗΜΈΝΟΣ ΤΊΤΛΟΣ (BK AM CF MP MU VM) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: TRANSLATION OF TITLE BY CATALOGING AGENCY
el-GR: ΜΕΤΆΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΤΊΤΛΟΥ ΑΠΌ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΌ ΚΑΤΑΛΟΓΟΓΡΆΦΗΣΗΣ

en: COLLECTIVE UNIFORM TITLE
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: TITLE STATEMENT
el-GR: ΔΉΛΩΣΗ ΤΊΤΛΟΥ

en: VARYING FORM OF TITLE
el-GR: ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΉ ΜΟΡΦΉ ΤΊΤΛΟΥ

en: FORMER TITLE
el-GR: ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: EDITION STATEMENT
el-GR: ΔΉΛΩΣΗ ΈΚΔΟΣΗΣ

en: VERSION INFORMATION
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑΣ

en: MUSICAL PRESENTATION STATEMENT
el-GR: ΔΉΛΩΣΗ ΜΟΥΣΙΚΉΣ ΠΑΡΟΥΣΊΑΣΗΣ

en: CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
el-GR: ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ Ή ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

en: COMPUTER FILE CHARACTERISTICS
el-GR: ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ ΑΡΧΕΊΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ

en: COUNTRY OF PRODUCING ENTITY
el-GR: ΧΏΡΑ ΤΗΣ ΟΝΤΌΤΗΤΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΉΣ

en: PHILATELIC ISSUE DATA
el-GR: ΦΙΛΟΤΕΛΙΚΆ ΔΕΔΟΜΈΝΑ ΈΚΔΟΣΗΣ

en: PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC.
el-GR: ΔΗΜΟΣΊΕΥΣΗ, ΔΙΑΝΟΜΉ Κ.ΛΠ.

en: IMPRINT STATEMENT FOR FILMS (Pre-AACR 1 Revised) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
el-GR: ΔΗΛΩΣΗ ΕΚΘΕΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ (Προ-AACR 1 Αναθεωρημένη) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ, ΚΑΝ/ΜΑΡΚΟΣ], [ΤΟΠΙΚΗ, ΗΠΑ]

en: IMPRINT STATEMENT FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) [LOCAL, USA]
el-GR: ΔΗΛΩΣΗ ΙΜΠΡΑΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΗΧΟΓΡΑΦΙΕΣ (Pre-AACR 2) [ΤΟΠΙΚΗ, ΗΠΑ]

en: PROJECTED PUBLICATION DATE
el-GR: ΠΡΟΒΛΕΠΌΜΕΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ ΔΗΜΟΣΊΕΥΣΗΣ

en: PRODUCTION, PUBLICATION, DISTRIBUTION, MANUFACTURE, AND COPYRIGHT NOTICE
el-GR: ΠΑΡΑΓΩΓΉ, ΔΗΜΟΣΊΕΥΣΗ, ΔΙΑΝΟΜΉ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΉ ΚΑΙ ΕΙΔΟΠΟΊΗΣΗ ΠΕΡΊ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΏΝ ΔΙΚΑΙΩΜΆΤΩΝ

en: SOURCE FOR ACQUISITION/SUBSCRIPTION ADDRESS [OBSOLETE]
el-GR: ΠΗΓΉ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΕΎΘΥΝΣΗ ΑΠΌΚΤΗΣΗΣ/ΣΥΝΔΡΟΜΉΣ [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: PHYSICAL DESCRIPTION
el-GR: ΦΥΣΙΚΉ ΠΕΡΙΓΡΑΦΉ

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (PRE-AACR 2) (VM) [OBSOLETE, USMARC]
el-GR: ΦΥΣΙΚΉ ΠΕΡΙΓΡΑΦΉ ΓΙΑ ΤΑΙΝΊΕΣ (ΠΡΟ-AACR 2) (VM) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ, USMARC]

en: PAGE OR ITEM COUNT (BK AM) [OBSOLETE]
el-GR: ΑΡΙΘΜΌΣ ΣΕΛΊΔΩΝ Ή ΣΤΟΙΧΕΊΩΝ (BK AM) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: UNIT COUNT (AM) [OBSOLETE, USMARC]
el-GR: UNIT COUNT (AM) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ, USMARC]

en: LINEAR FOOTAGE (AM) [OBSOLETE, USMARC]
el-GR: LINEAR FOOTAGE (AM) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ, USMARC]

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) (MU) [OBSOLETE]
el-GR: ΦΥΣΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΗΧΟΓΡΑΦΙΕΣ (προ-AACR 2) (MU) [ΔΙΑΓΡΑΦΗ]

en: PLAYING TIME
el-GR: ΧΡΟΝΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

en: HOURS, ETC.
el-GR: ΩΡΕΣ, Κ.ΛΠ.

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
el-GR: ΦΥΣΙΚΉ ΠΕΡΙΓΡΑΦΉ ΓΙΑ ΤΑΙΝΊΕΣ (ΑΡΧΕΙΑΚΈΣ) (VM) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: CURRENT PUBLICATION FREQUENCY
el-GR: ΤΡΈΧΟΥΣΑ ΣΥΧΝΌΤΗΤΑ ΔΗΜΟΣΊΕΥΣΗΣ

en: FREQUENCY (CF MP) [OBSOLETE]
el-GR: ΣΥΧΝΌΤΗΤΑ (CF MP) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: FORMER PUBLICATION FREQUENCY
el-GR: ΠΡΟΗΓΟΎΜΕΝΗ ΣΥΧΝΌΤΗΤΑ ΔΗΜΟΣΊΕΥΣΗΣ

en: MODE OF ISSUANCE
el-GR: ΤΡΌΠΟΣ ΈΚΔΟΣΗΣ

en: EXTENSION PLAN
el-GR: ΣΧΕΔΙΟ ΕΠΕΚΤΑΣΗΣ

en: MEDIA TYPE
el-GR: ΤΥΠΟΣ ΜΕΣΟΥ

en: CARRIER TYPE
el-GR: ΤΥΠΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΕΑ

en: PHYSICAL MEDIUM
el-GR: ΦΥΣΙΚΌ ΜΈΣΟ

en: ACCESSIBILITY CONTENT
el-GR: ΠΕΡΙΕΧΌΜΕΝΟ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΌΤΗΤΑΣ

en: GEOSPATIAL REFERENCE DATA
el-GR: ΓΕΩΧΩΡΙΚΆ ΔΕΔΟΜΈΝΑ ΑΝΑΦΟΡΆΣ

en: PLANAR COORDINATE DATA
el-GR: ΔΕΔΟΜΈΝΑ ΕΠΊΠΕΔΩΝ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΈΝΩΝ

en: SOUND CHARACTERISTICS
el-GR: ΗΧΗΤΙΚΆ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ

en: MOVING IMAGE CHARACTERISTICS
el-GR: ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ ΚΙΝΟΎΜΕΝΗΣ ΕΙΚΌΝΑΣ

en: VIDEO CHARACTERISTICS
el-GR: ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ ΒΊΝΤΕΟ

en: DIGITAL FILE CHARACTERISTICS
el-GR: ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ ΨΗΦΙΑΚΟΎ ΑΡΧΕΊΟΥ

en: NOTATED MUSIC CHARACTERISTICS
el-GR: ΣΗΜΕΙΩΜΈΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ ΜΟΥΣΙΚΉΣ

en: PRICE (NR) (BK AM CF MU VM SE) [OBSOLETE]
el-GR: PRICE (NR) (BK AM CF MU VM SE) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: ORGANIZATION AND ARRANGEMENT OF MATERIALS
el-GR: ΟΡΓΆΝΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΆΤΑΞΗ ΤΩΝ ΥΛΙΚΏΝ

en: DIGITAL GRAPHIC REPRESENTATION
el-GR: ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΓΡΑΦΙΚΗ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

en: SUPPLEMENTARY CONTENT CHARACTERISTICS
el-GR: ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΎ ΠΕΡΙΕΧΟΜΈΝΟΥ

en: SECURITY CLASSIFICATION CONTROL
el-GR: ΈΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΒΆΘΜΙΣΗΣ ΑΣΦΑΛΕΊΑΣ

en: ORIGINATOR DISSEMINATION CONTROL
el-GR: ΈΛΕΓΧΟΣ ΔΙΆΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΈΑ

en: RENTAL PRICE (VM) [OBSOLETE]
el-GR: ΤΙΜΉ ΕΝΟΙΚΊΑΣΗΣ (VM) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: STRUCTURED OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
el-GR: ΔΟΜΗΜΈΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΌ ΙΔΙΟΚΤΗΣΊΑΣ ΚΑΙ ΘΕΜΑΤΟΦΥΛΑΚΉΣ

en: DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
el-GR: ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΕΣ ΔΗΜΟΣΊΕΥΣΗΣ ΚΑΙ/Ή ΔΙΑΔΟΧΙΚΉ ΟΝΟΜΑΣΊΑ

en: NORMALIZED DATE AND SEQUENTIAL DESIGNATION
el-GR: ΚΑΝΟΝΙΚΟΠΟΙΗΜΈΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ ΚΑΙ ΔΙΑΔΟΧΙΚΉ ΟΝΟΜΑΣΊΑ

en: TRADE PRICE
el-GR: ΤΙΜΗ ΕΜΠΟΡΙΟΥ

en: TRADE AVAILABILITY INFORMATION
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑΣ

en: REPRESENTATIVE EXPRESSION CHARACTERISTICS
el-GR: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΆ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ ΈΚΦΡΑΣΗΣ

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--PERSONAL NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
el-GR: ΔΉΛΩΣΗ ΣΕΙΡΆΣ/ΠΡΟΣΘΉΚΗ ΕΓΓΡΑΦΉΣ--ΠΡΟΣΩΠΙΚΌ ΌΝΟΜΑ [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ, CAN/MARC], [ΤΟΠΙΚΌ, USA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--CORPORATE NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
el-GR: ΔΉΛΩΣΗ ΣΕΙΡΆΣ/ΠΡΟΣΘΉΚΗ ΕΓΓΡΑΦΉΣ--ΕΠΩΝΥΜΊΑ ΕΤΑΙΡΕΊΑΣ [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΗ, CAN/MARC], [ΤΟΠΙΚΉ, USA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--MEETING NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
el-GR: ΔΉΛΩΣΗ ΣΕΙΡΆΣ/ΠΡΟΣΘΉΚΗ ΕΓΓΡΑΦΉΣ--ΌΝΟΜΑ ΣΥΝΆΝΤΗΣΗΣ [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ, CAN/MARC], [ΤΟΠΙΚΌ, USA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--TITLE
el-GR: ΔΉΛΩΣΗ ΣΕΙΡΆΣ/ΠΡΟΣΤΙΘΈΜΕΝΗ ΕΓΓΡΑΦΉ-ΤΊΤΛΟΣ

en: SERIES STATEMENT
el-GR: ΔΉΛΩΣΗ ΣΕΙΡΆΣ

en: GENERAL NOTE
el-GR: ΓΕΝΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ

en: WITH NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ

en: DISSERTATION NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ

en: BIBLIOGRAPHIC HISTORY NOTE (BK CF MU) [OBSOLETE]
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΟΎ ΙΣΤΟΡΙΚΟΎ (BK CF MU) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: BIBLIOGRAPHY, ETC. NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑΣ κλπ

en: FORMATTED CONTENTS NOTE
el-GR: ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΜΈΝΗ ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΠΕΡΙΕΧΟΜΈΝΩΝ

en: RESTRICTIONS ON ACCESS NOTE
el-GR: ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΊ ΣΤΗ ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΠΡΌΣΒΑΣΗΣ

en: SCALE NOTE FOR VISUAL MATERIALS
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΚΛΊΜΑΚΑΣ ΓΙΑ ΟΠΤΙΚΌ ΥΛΙΚΌ

en: CREATION/PRODUCTION CREDITS NOTE
el-GR: ΔΗΜΙΟΥΡΓΊΑΣ/ΠΑΡΑΓΩΓΉΣ ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΠΙΣΤΏΣΕΩΝ

en: INFORMAL NOTES (RLIN)
el-GR: ΑΝΕΠΊΣΗΜΕΣ ΣΗΜΕΙΏΣΕΙΣ (RLIN)

en: CITATION/REFERENCES NOTE
el-GR: ΠΑΡΑΠΟΜΠΉ/ΑΝΑΦΟΡΈΣ

en: PARTICIPANT OR PERFORMER NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΈΧΟΝΤΟΣ Ή ΕΡΜΗΝΕΥΤΉ

en: EARLIER OR LATER VOLUMES SEPARATELY CATALOGED NOTE (SE) [OBSOLETE]
el-GR: ΠΡΟΓΕΝΈΣΤΕΡΟΙ Ή ΜΕΤΑΓΕΝΈΣΤΕΡΟΙ ΤΌΜΟΙ ΧΩΡΙΣΤΆ ΚΑΤΑΛΟΓΟΓΡΑΦΗΜΈΝΟΙ ΣΗΜΕΊΩΣΗ (SE) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: TYPE OF REPORT AND PERIOD COVERED NOTE
el-GR: ΤΎΠΟΣ ΈΚΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΊΟΔΟΣ ΠΟΥ ΚΑΛΎΠΤΕΤΑΙ ΣΗΜΕΊΩΣΗ

en: DATA QUALITY NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΌΤΗΤΑ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ

en: NUMBERING PECULIARITIES NOTE
el-GR: ΙΔΙΑΙΤΕΡΌΤΗΤΕΣ ΑΡΊΘΜΗΣΗΣ ΣΗΜΕΊΩΣΗ

en: TYPE OF COMPUTER FILE OR DATA NOTE
el-GR: ΤΎΠΟΣ ΑΡΧΕΊΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ Ή ΣΗΜΕΊΩΣΗΣ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ

en: CATEGORIES OF FILMS NOTE (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
el-GR: ΚΑΤΗΓΟΡΊΕΣ ΤΑΙΝΙΏΝ (ΑΡΧΕΙΑΚΌ) (VM) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT NOTE
el-GR: ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ/ΏΡΑ ΚΑΙ ΤΌΠΟΣ ΣΗΜΕΊΩΣΗΣ ΜΙΑΣ ΕΚΔΉΛΩΣΗΣ

en: SUMMARY, ETC.
el-GR: ΠΕΡΙΛΗΨΗ, Κ.ΛΠ.

en: TARGET AUDIENCE NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΚΟΙΝΟΎ-ΣΤΌΧΟΥ

en: GEOGRAPHIC COVERAGE NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΉΣ ΚΆΛΥΨΗΣ

en: TIME PERIOD OF CONTENT NOTE (CF) [OBSOLETE]
el-GR: ΧΡΟΝΙΚΉ ΠΕΡΊΟΔΟΣ ΤΗΣ ΣΗΜΕΊΩΣΗΣ ΠΕΡΙΕΧΟΜΈΝΟΥ (CF) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: PREFERRED CITATION OF DESCRIBED MATERIALS NOTE
el-GR: ΠΡΟΤΙΜΏΜΕΝΗ ΠΑΡΑΠΟΜΠΉ ΤΩΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΌΜΕΝΩΝ ΥΛΙΚΏΝ ΣΗΜΕΊΩΣΗ

en: SUPPLEMENT NOTE
el-GR: ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΉ ΣΗΜΕΊΩΣΗ

en: STUDY PROGRAM INFORMATION NOTE
el-GR: ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΌ ΣΗΜΕΊΩΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΏΝ

en: CENSORSHIP NOTE (VM) [OBSOLETE]
el-GR: ΑΚΡΩΝΥΜΙΟ Ή ΣΥΝΤΟΜΕΥΜΕΝΟΣ ΤΙΤΛΟΣ [ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ]

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM AVAILABLE NOTE
el-GR: ΠΡΌΣΘΕΤΗ ΦΥΣΙΚΉ ΜΟΡΦΉ ΔΙΑΘΈΣΙΜΗ ΣΗΜΕΊΩΣΗ

en: ACCESSIBILITY NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΌΤΗΤΑΣ

en: REPRODUCTION NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ

en: ORIGINAL VERSION NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΑΡΧΙΚΉΣ ΈΚΔΟΣΗΣ

en: LOCATION OF ORIGINALS/DUPLICATES NOTE
el-GR: ΘΈΣΗ ΤΩΝ ΠΡΩΤΟΤΎΠΩΝ/ΑΝΤΙΓΡΆΦΩΝ ΣΗΜΕΊΩΣΗ

en: FUNDING INFORMATION NOTE
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑΣ

en: SOURCE OF DATA NOTE (CF) [OBSOLETE]
el-GR: ΠΗΓΉ ΣΗΜΕΊΩΣΗΣ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ (CF) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: SYSTEM DETAILS NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΏΝ ΣΥΣΤΉΜΑΤΟΣ

en: TERMS GOVERNING USE AND REPRODUCTION NOTE
el-GR: ΌΡΟΙ ΠΟΥ ΔΙΈΠΟΥΝ ΤΗ ΧΡΉΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΉ ΣΗΜΕΊΩΣΗ

en: IMMEDIATE SOURCE OF ACQUISITION NOTE
el-GR: ΆΜΕΣΗ ΠΗΓΉ ΑΠΌΚΤΗΣΗΣ ΣΗΜΕΊΩΜΑ

en: INFORMATION RELATING TO COPYRIGHT STATUS
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ ΣΧΕΤΙΚΆ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΏΣ ΤΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΏΝ ΔΙΚΑΙΩΜΆΤΩΝ

en: SOLICITATION INFORMATION NOTE (AM) [OBSOLETE]
el-GR: ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΌ ΣΗΜΕΊΩΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΌΣΚΛΗΣΗ (AM) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: LOCATION OF OTHER ARCHIVAL MATERIALS NOTE
el-GR: ΤΟΠΟΘΕΣΊΑ ΆΛΛΩΝ ΑΡΧΕΙΑΚΏΝ ΥΛΙΚΏΝ ΣΗΜΕΊΩΣΗ

en: LANGUAGE NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΓΛΩΣΣΑΣ

en: FORMER TITLE COMPLEXITY NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΠΟΛΥΠΛΟΚΌΤΗΤΑΣ ΠΡΟΗΓΟΎΜΕΝΟΥ ΤΊΤΛΟΥ

en: ISSUING BODY NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΜΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΎ ΠΟΥ ΕΚΔΊΔΕΙ ΤΟ ΣΗΜΕΊΩΜΑ

en: ENTITY AND ATTRIBUTE INFORMATION NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΏΝ ΟΝΤΌΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΏΝ

en: CUMULATIVE INDEX/FINDING AIDS NOTE
el-GR: ΣΩΡΕΥΤΙΚΌ ΕΥΡΕΤΉΡΙΟ/ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΒΟΗΘΗΜΆΤΩΝ ΕΎΡΕΣΗΣ

en: INFORMATION ABOUT DOCUMENTATION NOTE
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ ΣΧΕΤΙΚΆ ΜΕ ΤΗ ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΤΕΚΜΗΡΊΩΣΗΣ

en: OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
el-GR: ΙΣΤΟΡΙΚΌ ΙΔΙΟΚΤΗΣΊΑΣ ΚΑΙ ΦΎΛΑΞΗΣ

en: COPY AND VERSION IDENTIFICATION NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΑΝΑΓΝΏΡΙΣΗΣ ΑΝΤΙΓΡΆΦΟΥ ΚΑΙ ΈΚΔΟΣΗΣ

en: BINDING INFORMATION
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑΣ

en: CASE FILE CHARACTERISTICS NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΏΝ ΤΟΥ ΦΑΚΈΛΟΥ ΤΗΣ ΥΠΌΘΕΣΗΣ

en: METHODOLOGY NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΊΑΣ

en: EDITOR NOTE (SE) [OBSOLETE]
el-GR: EDITOR NOTE (SE) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: LINKING ENTRY COMPLEXITY NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΠΟΛΥΠΛΟΚΌΤΗΤΑΣ ΕΙΣΌΔΟΥ ΣΎΝΔΕΣΗΣ

en: PUBLICATIONS ABOUT DESCRIBED MATERIALS NOTE
el-GR: ΔΗΜΟΣΙΕΎΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΆ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΌΜΕΝΑ ΥΛΙΚΆ ΣΗΜΕΊΩΣΗ

en: RELATED COMPUTER FILES NOTE (CF) [OBSOLETE]
el-GR: ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΏΝ ΑΡΧΕΊΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ (CF) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: ACTION NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ

en: ACCUMULATION AND FREQUENCY OF USE NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΡΥΘΜΟΥ ΣΥΣΣΩΡΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑΣ ΧΡΗΣΗΣ

en: EXHIBITIONS NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ

en: AWARDS NOTE
el-GR: ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΒΡΑΒΕΙΩΝ

en: SOURCE OF DESCRIPTION NOTE
el-GR: ΠΗΓΉ ΤΗΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΉΣ ΣΗΜΕΊΩΣΗ

en: LOCAL NOTE (RLIN)
el-GR: ΤΟΠΙΚΌ ΣΗΜΕΊΩΜΑ (RLIN)

en: SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--NAMED EVENT
el-GR: ΘΈΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΈΘΗΚΕ ΕΓΓΡΑΦΉ--ΟΝΟΜΑΣΊΑ ΕΚΔΉΛΩΣΗΣ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ-ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΟΝΟΜΑ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--REVERSE GEOGRAPHIC (BK MP SE) [OBSOLETE]
el-GR: ΘΈΜΑ ΠΡΟΣΤΙΘΈΜΕΝΗ ΕΓΓΡΑΦΉ--ΑΝΤΊΣΤΡΟΦΗ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΉ (BK MP SE) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED
el-GR: ΌΡΟΣ ΔΕΊΚΤΗ--ΜΗ ΕΛΕΓΧΌΜΕΝΟΣ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--FACETED TOPICAL TERMS
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: INDEX TERM--GENRE/FORM
el-GR: ΌΡΟΣ ΕΥΡΕΤΗΡΊΟΥ--ΕΊΔΟΣ/ΜΟΡΦΉ

en: INDEX TERM--OCCUPATION
el-GR: ΌΡΟΣ ΤΟΥ ΔΕΊΚΤΗ - ΑΠΑΣΧΌΛΗΣΗ

en: INDEX TERM--FUNCTION
el-GR: ΌΡΟΣ ΔΕΊΚΤΗ--ΛΕΙΤΟΥΡΓΊΑ

en: INDEX TERM--CURRICULUM OBJECTIVE
el-GR: ΌΡΟΣ ΤΟΥ ΔΕΊΚΤΗ - ΣΤΌΧΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΆΜΜΑΤΟΣ ΣΠΟΥΔΏΝ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ-ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΟΝΟΜΑ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TYPE OF ENTITY UNSPECIFIED
el-GR: ΘΈΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΈΘΗΚΕ ΕΓΓΡΑΦΉ-ΤΎΠΟΣ ΟΝΤΌΤΗΤΑΣ ΑΠΡΟΣΔΙΌΡΙΣΤΟΣ

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM (OCLC, RLIN)
el-GR: ΤΟΠΙΚΌ ΘΈΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΈΘΗΚΕ ΕΓΓΡΑΦΉ-ΤΟΠΙΚΌΣ ΌΡΟΣ (OCLC, RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME (RLIN)
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ-ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΟΝΟΜΑ

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: ADDED ENTRY--MEETING NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED RELATED/ANALYTICAL TITLE
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: ADDED ENTRY-GEOGRAPHIC NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ-ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΟΝΟΜΑ

en: ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ-ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΟΝΟΜΑ

en: SYSTEM DETAILS ACCESS TO COMPUTER FILES
el-GR: ΠΡΌΣΒΑΣΗ ΣΤΑ ΑΡΧΕΊΑ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ

en: ADDED ENTRY--TAXONOMIC IDENTIFICATION
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: ADDED ENTRY--PHYSICAL CHARACTERISTICS [OBSOLETE]
el-GR: ΠΡΟΣΤΙΘΈΜΕΝΗ ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗ--ΦΥΣΙΚΆ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: RESOURCE IDENTIFIER
el-GR: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΙΚΌ ΠΌΡΟΥ

en: MAIN SERIES ENTRY
el-GR: ΕΊΣΟΔΟΣ ΣΤΗΝ ΚΎΡΙΑ ΣΕΙΡΆ

en: SUBSERIES ENTRY
el-GR: ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗ ΥΠΟΣΕΙΡΆΣ

en: ORIGINAL LANGUAGE ENTRY
el-GR: ΕΓΓΡΑΦΉ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΉ ΓΛΏΣΣΑ

en: TRANSLATION ENTRY
el-GR: ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗ ΜΕΤΆΦΡΑΣΗΣ

en: SUPPLEMENT/SPECIAL ISSUE ENTRY
el-GR: ΣΥΜΠΛΉΡΩΜΑ/ΕΙΔΙΚΉ ΈΚΔΟΣΗ

en: SUPPLEMENT PARENT ENTRY
el-GR: ΣΥΜΠΛΉΡΩΜΑ ΓΟΝΙΚΉΣ ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗΣ

en: HOST ITEM ENTRY
el-GR: ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΊΟΥ ΥΠΟΔΟΧΉΣ

en: CONSTITUENT UNIT ENTRY
el-GR: ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗ ΣΥΣΤΑΤΙΚΉΣ ΜΟΝΆΔΑΣ

en: OTHER EDITION ENTRY
el-GR: ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗ ΆΛΛΗΣ ΈΚΔΟΣΗΣ

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM ENTRY
el-GR: ΠΡΌΣΘΕΤΗ ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗ ΦΥΣΙΚΉΣ ΜΟΡΦΉΣ

en: ISSUED WITH ENTRY
el-GR: ΕΚΔΊΔΕΤΑΙ ΜΕ ΕΊΣΟΔΟ

en: PRECEDING ENTRY
el-GR: ΠΡΟΗΓΟΎΜΕΝΗ ΕΓΓΡΑΦΉ

en: SUCCEEDING ENTRY
el-GR: ΕΠΌΜΕΝΗ ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗ

en: DATA SOURCE ENTRY
el-GR: ΕΙΣΑΓΩΓΉ ΠΗΓΉΣ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ

en: OTHER RELATIONSHIP ENTRY
el-GR: ΆΛΛΗ ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗ ΣΧΈΣΗΣ

en: PARALLEL DESCRIPTION IN ANOTHER LANGUAGE OF CATALOGING
el-GR: ΠΑΡΆΛΛΗΛΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΉ ΣΕ ΆΛΛΗ ΓΛΏΣΣΑ ΚΑΤΑΛΟΓΟΓΡΆΦΗΣΗΣ

en: COMPONENT ITEM ENTRY (RLIN)
el-GR: ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΊΟΥ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟΎ (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: LOCAL ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: LOCAL ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: LOCAL ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: SERIES ADDED ENTRY--TITLE [OBSOLETE]
el-GR: ΑΚΡΩΝΥΜΙΟ Ή ΣΥΝΤΟΜΕΥΜΕΝΟΣ ΤΙΤΛΟΣ [ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ]

en: HOLDINGS CODED DATA VALUES
el-GR: ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΎΣΕΙΣ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΈΝΕΣ ΤΙΜΈΣ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ

en: TEXTUAL PHYSICAL FORM DESIGNATOR
el-GR: ΚΕΙΜΕΝΙΚΌΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΌΣ ΦΥΣΙΚΉΣ ΜΟΡΦΉΣ

en: NAME OF UNIT
el-GR: ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΜΟΝΑΔΑΣ

en: HOLDING INSTITUTION
el-GR: ΊΔΡΥΜΑ ΧΑΡΤΟΦΥΛΑΚΊΟΥ

en: LOCATION [OBSOLETE]
el-GR: ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ

en: LOCATION
el-GR: ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ

en: CAPTIONS AND PATTERN--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
el-GR: ΛΕΖΆΝΤΕΣ ΚΑΙ ΣΧΈΔΙΑ--ΒΑΣΙΚΉ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΉ ΜΟΝΆΔΑ

en: CAPTIONS AND PATTERN--SUPPLEMENTARY MATERIAL
el-GR: ΛΕΖΆΝΤΕΣ ΚΑΙ ΣΧΈΔΙΑ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΌ ΥΛΙΚΌ

en: CAPTIONS AND PATTERN--INDEXES
el-GR: ΛΕΖΆΝΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΊΚΤΕΣ ΜΟΤΊΒΩΝ

en: ELECTRONIC ARCHIVE LOCATION AND ACCESS
el-GR: ΘΈΣΗ ΚΑΙ ΠΡΌΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΌ ΑΡΧΕΊΟ

en: LOCAL CONTROL INFORMATION (RLIN)
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ ΤΟΠΙΚΟΎ ΕΛΈΓΧΟΥ (RLIN)

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
el-GR: ΑΠΑΡΊΘΜΗΣΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΛΟΓΊΑ--ΒΑΣΙΚΉ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΉ ΜΟΝΆΔΑ

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--SUPPLEMENTARY MATERIAL
el-GR: ΑΠΑΡΊΘΜΗΣΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΛΌΓΗΣΗ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΌ ΥΛΙΚΌ

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--INDEXES
el-GR: ΑΠΑΡΊΘΜΗΣΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΛΟΓΊΑ--ΔΕΊΚΤΕΣ

en: TEXTUAL HOLDINGS--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
el-GR: ΚΕΙΜΕΝΙΚΆ ΑΠΟΘΈΜΑΤΑ - ΒΑΣΙΚΉ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΉ ΜΟΝΆΔΑ

en: TEXTUAL HOLDINGS--SUPPLEMENTARY MATERIAL
el-GR: ΚΕΙΜΕΝΙΚΆ ΑΠΟΘΈΜΑΤΑ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΌ ΥΛΙΚΌ

en: TEXTUAL HOLDINGS--INDEXES
el-GR: ΚΕΙΜΕΝΙΚΆ ΑΠΟΘΈΜΑΤΑ--ΔΕΊΚΤΕΣ

en: VARIANT PERSONAL NAME (SE) [OBSOLETE]
el-GR: ΑΚΡΩΝΥΜΙΟ Ή ΣΥΝΤΟΜΕΥΜΕΝΟΣ ΤΙΤΛΟΣ [ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ]

en: VARIANT CORPORATE NAME (SE)[OBSOLETE]
el-GR: ΑΚΡΩΝΥΜΙΟ Ή ΣΥΝΤΟΜΕΥΜΕΝΟΣ ΤΙΤΛΟΣ [ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ]

en: VARIANT CONFERENCE OR MEETING NAME (SE) [OBSOLETE]
el-GR: ΠΑΡΑΛΛΑΓΉ ΟΝΌΜΑΤΟΣ ΔΙΆΣΚΕΨΗΣ Ή ΣΥΝΆΝΤΗΣΗΣ (SE) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: VARIANT UNIFORM TITLE HEADING (SE) [OBSOLETE]
el-GR: ΠΑΡΑΛΛΑΓΉ ΕΝΙΑΊΟΥ ΤΊΤΛΟΥ (SE) [ΠΑΡΩΧΗΜΈΝΟ]

en: ITEM INFORMATION--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ ΣΤΟΙΧΕΊΟΥ--ΒΑΣΙΚΉ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΉ ΜΟΝΆΔΑ

en: ITEM INFORMATION--SUPPLEMENTARY MATERIAL
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΊΜΕΝΟ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΌ ΥΛΙΚΌ

en: ITEM INFORMATION--INDEXES
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ ΣΤΟΙΧΕΊΩΝ--ΔΕΊΚΤΕΣ

en: MANIFESTATION STATEMENTS
el-GR: ΔΗΛΏΣΕΙΣ ΕΚΔΉΛΩΣΗΣ

en: REPLACEMENT RECORD INFORMATION
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΧΕΊΟ ΑΝΤΙΚΑΤΆΣΤΑΣΗΣ

en: METADATA PROVENANCE
el-GR: ΠΡΟΈΛΕΥΣΗ ΜΕΤΑΔΕΔΟΜΈΝΩΝ

en: FOREIGN MARC INFORMATION FIELD
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑΣ

en: NON-MARC INFORMATION FIELD
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑΣ

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
el-GR: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ--ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΣ ΤΙΤΛΟΣ

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-PERSONAL NAME [LOCAL, CANADA]
el-GR: ΙΣΟΔΥΝΑΜΊΑ Ή ΔΙΑΣΤΑΎΡΩΣΗ-ΠΡΟΣΩΠΙΚΌ ΌΝΟΜΑ [ΤΟΠΙΚΌ, ΚΑΝΑΔΆΣ]

en: LOCAL DATA ELEMENT A, LDA (RLIN)
el-GR: ΤΟΠΙΚΌ ΣΤΟΙΧΕΊΟ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ Α, LDA (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT B, LDB (RLIN)
el-GR: ΤΟΠΙΚΌ ΣΤΟΙΧΕΊΟ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ Β, LDB (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT C, LDC (RLIN)
el-GR: ΤΟΠΙΚΌ ΣΤΟΙΧΕΊΟ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ Γ, LDC (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT D, LDD (RLIN)
el-GR: ΤΟΠΙΚΌ ΣΤΟΙΧΕΊΟ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ Δ, LDD (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT E, LDE (RLIN)
el-GR: ΤΟΠΙΚΌ ΣΤΟΙΧΕΊΟ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ E, LDE (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT F, LDF (RLIN)
el-GR: ΤΟΠΙΚΌ ΣΤΟΙΧΕΊΟ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ F, LDF (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT G, LDG (RLIN)
el-GR: ΤΟΠΙΚΌ ΣΤΟΙΧΕΊΟ ΔΕΔΟΜΈΝΩΝ G, LDG (RLIN)

en: PUT COMMAND PARAMETER (RLIN)
el-GR: ΤΟΠΟΘΈΤΗΣΗ ΠΑΡΑΜΈΤΡΟΥ ΕΝΤΟΛΉΣ (RLIN)

en: USER-OPTION DATA (OCLC)
el-GR: ΔΕΔΟΜΈΝΑ ΕΠΙΛΟΓΉΣ ΧΡΉΣΤΗ (OCLC)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-CONFERENCE OR MEETING NAME [LOCAL, CANADA]
el-GR: ΙΣΟΔΥΝΑΜΊΑ Ή ΔΙΑΣΤΑΎΡΩΣΗ-ΟΝΟΜΑΣΊΑ ΣΥΝΕΔΡΊΟΥ Ή ΣΥΝΆΝΤΗΣΗΣ [LOCAL, CANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-UNIFORM TITLE HEADING [LOCAL, CANADA]
el-GR: ΙΣΟΔΥΝΑΜΊΑ Ή ΔΙΑΣΤΑΎΡΩΣΗ-ΟΜΟΙΌΜΟΡΦΗ ΕΠΙΚΕΦΑΛΊΔΑ ΤΊΤΛΟΥ [ΤΟΠΙΚΉ, ΚΑΝΑΔΆΣ]

en: OCLC/CONSER MISCELLANEOUS DATA (OCLC); PIECE USED FOR CATALOGING (pre-AACR2) (RLIN)
el-GR: OCLC/CONSER MISCELLANEOUS DATA (OCLC)- ΤΜΗΜΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΜΟ (προ-AACR2) (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--UNIFORM TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
el-GR: ΙΣΟΤΙΜΙΑ Ή ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ--UNIFORM TITLE [ΔΙΑΓΡΑΦΗ] [μόνο CAN/MARC]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--ROMANIZED TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
el-GR: ΙΣΟΤΙΜΙΑ Ή ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ--ΑΝΑΛΛΑΓΜΕΝΟΣ ΤΙΤΛΟΣ [ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ] [Μόνο CAN/MARC]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
el-GR: ΙΣΟΤΙΜΙΑ Ή ΔΙΑΚΡΙΣΗ-ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ [ΔΙΑΓΡΑΦΗ] [μόνο ΚΑΝ/ΜΑΡΚΟ]

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC)
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ ΤΟΠΙΚΉΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΊΑΣ (OCLC)

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC); SERIES PART DESIGNATOR (RLIN)
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ ΤΟΠΙΚΉΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΊΑΣ (OCLC)- ΚΩΔΙΚΌΣ ΤΜΉΜΑΤΟΣ ΣΕΙΡΆΣ (RLIN)

en: LOCAL HOLDINGS (RLIN)
el-GR: ΤΟΠΙΚΈΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΈΣ (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--GEOGRAPHIC NAME/AREA NAME [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
el-GR: ΙΣΟΤΙΜΙΑ Ή ΔΙΑΚΡΙΣΗ-ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ/ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗΣ [ΔΙΑΓΡΑΦΗ] [μόνο ΚΑΝ/ΜΑΡΚΟ]

en: COPY-LEVEL INFORMATION (RLIN)
el-GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ ΣΕ ΕΠΊΠΕΔΟ ΑΝΤΙΓΡΆΦΟΥ (RLIN)

en: LOCAL ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS (OCLC)
el-GR: ΤΟΠΙΚΉ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΉ ΘΈΣΗ ΚΑΙ ΠΡΌΣΒΑΣΗ (OCLC)

en: PHYSICAL LOCATION (RLIN)
el-GR: ΦΥΣΙΚΉ ΤΟΠΟΘΕΣΊΑ (RLIN)

en: ADDITIONAL ESTC CODES (RLIN)
el-GR: ΠΡΌΣΘΕΤΟΙ ΚΩΔΙΚΟΊ ESTC (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--PERSONAL NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
el-GR: ΔΉΛΩΣΗ ΙΣΟΔΥΝΑΜΊΑΣ Ή ΔΙΑΣΤΑΎΡΩΣΗΣ-ΣΕΙΡΆΣ-ΠΡΟΣΩΠΙΚΌ ΌΝΟΜΑ/ΤΊΤΛΟΣ [ΤΟΠΙΚΉ, ΚΑΝΑΔΆΣ]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CORPORATE NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
el-GR: ΙΣΟΔΥΝΑΜΊΑ Ή ΔΙΑΣΤΑΎΡΩΣΗ-ΔΉΛΩΣΗ ΣΕΙΡΆΣ-ΕΤΑΙΡΙΚΉ ΕΠΩΝΥΜΊΑ/ΤΊΤΛΟΣ [ΤΟΠΙΚΉ, ΚΑΝΑΔΆΣ]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CONFERENCE OR MEETING NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
el-GR: ΙΣΟΔΥΝΑΜΊΑ Ή ΔΙΑΣΤΑΥΡΟΎΜΕΝΗ ΠΑΡΑΠΟΜΠΉ-ΔΉΛΩΣΗ ΣΕΙΡΆΣ--ΌΝΟΜΑ/ΤΊΤΛΟΣ ΣΥΝΕΔΡΊΟΥ Ή ΣΥΝΆΝΤΗΣΗΣ [ΤΟΠΙΚΌ, ΚΑΝΑΔΆΣ]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--TITLE/UNIFORM TITLE [LOCAL, CANADA]
el-GR: ΙΣΟΔΥΝΑΜΊΑ Ή ΔΙΑΣΤΑΎΡΩΣΗ-ΔΉΛΩΣΗ ΣΕΙΡΆΣ-ΤΊΤΛΟΣ/ΟΜΟΙΌΜΟΡΦΟΣ ΤΊΤΛΟΣ [ΤΟΠΙΚΉ, ΚΑΝΑΔΆΣ]

en: WLN AUTOMATIC HOLDINGS STATEMENT (OCLC)
el-GR: ΔΉΛΩΣΗ ΑΥΤΌΜΑΤΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΏΝ WLN (OCLC)

en: LOCAL ROMANIZATION/CONVERSION HISTORY (OCLC)
el-GR: ΤΟΠΙΚΉ ΛΑΤΙΝΟΠΟΊΗΣΗ/ΙΣΤΟΡΊΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΉΣ (OCLC)

en: EQUIVALENCES OR CROSS-REFERENCES [LOCAL, CANADA]
el-GR: ΙΣΟΔΥΝΑΜΊΕΣ Ή ΔΙΑΣΤΑΥΡΟΎΜΕΝΕΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΈΣ [ΤΟΠΙΚΆ, ΚΑΝΑΔΆΣ]

en: RECOMMENDATION 995 [LOCAL, UNIMARC FRANCE]
el-GR: ΣΎΣΤΑΣΗ 995 [ΤΟΠΙΚΉ, UNIMARC FRANCE]

en: Selected matching rules for MARC 21 bibliographic records, including:
el-GR: Επιλεγμένοι κανόνες αντιστοίχισης για βιβλιογραφικές εγγραφές MARC 21, συμπεριλαμβανομένων:

en: Fast Add Framework
el-GR: Προσθήκη πλαισίου

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal MARC21 framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
el-GR: 'FA', ένα 'Ταχείας Εισαγωγής' ελάχιστο MARC21 πλαίσιο κατάλληλο για διαδανεισμό ή πρόχειρη καταλογογράφηση.

en: Models
el-GR: Μοντέλα

en: Books, Booklets, Workbooks
el-GR: BKS Books, Booklets, Workbooks

en: CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
el-GR: CD-ROMs, DVD-ROMs, Γενικοί διαδικτυακοί πόροι

en: Binders
el-GR: Βιβλιοδέτης

en: Kits
el-GR: Κιτ

en: Serials
el-GR: Περιοδικές Εκδόσεις

en: Audio Cassettes, CDs
el-GR: κασέτα ήχου

en: DVDs, VHS
el-GR: DVD, VHS

en: Simple MARC 21 bibliographic frameworks for some common types of bibliographic material. Frameworks are used to define the structure of your MARC records and the behavior of the integrated MARC editor. You can change these at any time after installation. The frameworks in this optional default setting include:
el-GR: Απλά βιβλιογραφικά πλαίσια MARC 21 για ορισμένους κοινούς τύπους βιβλιογραφικού υλικού. Τα πλαίσια χρησιμοποιούνται για τον καθορισμό της δομής των εγγραφών MARC και της συμπεριφοράς του ολοκληρωμένου επεξεργαστή MARC. Μπορείτε να τα αλλάξετε ανά πάσα στιγμή μετά την εγκατάσταση. Τα πλαίσια σε αυτή την προαιρετική προεπιλεγμένη ρύθμιση περιλαμβάνουν:

en: CF  CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
el-GR: CF CD-ROMs, DVD-ROMs, Γενικοί διαδικτυακοί πόροι

en: SR  Audio Cassettes, CDs
el-GR: κασέτα ήχου

en: VR  DVDs, VHS
el-GR: VR DVD, VHS

en: AR  Models
el-GR: Μοντέλα AR

en: KT  Kits
el-GR: Κιτ KT

en: IR  Binders
el-GR: Βιβλιοδέτης

en: SER Serials
el-GR: Περιοδικές Εκδόσεις
