Koha 23.11.08.001 - en to el-GR translation catalogue (2001 entries)

en: Books
el-GR: Βιβλία

en: Form of material
el-GR: Τύπος υλικού με κειμένου

en: Language material
el-GR: Γλωσσικό υλικό

en: Manuscript language material
el-GR: Χειρόγραφο γλωσσικό υλικό

en: Illustrations
el-GR: Εικονογραφήσεις

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
el-GR: Μέχρι τέσσερις (4) αλφαβητικοί κωδικοί ενός χαρακτήρα (καταγεγραμμένοι σε αλφαβητική σειρά) που υποδεικνύουν την παρουσία τύπων εικονογράφησης στο τεκμήριο. Αν εκχωρηθούν λιγότεροι από τέσσερις αλφαβητικοί κωδικοί, οι κωδικοί στοιχίζονται αριστερά και οι θέσεις που δε χρησιμοποιούνται περιέχουν κενά (#)

en: No illustrations
el-GR: Xωρίς εικονογράφηση

en: Maps
el-GR: Χάρτες

en: Portraits
el-GR: Πορτραίτα

en: Charts
el-GR: Διαγράμματα

en: Plans
el-GR: Σχέδια

en: Plates
el-GR: Πίνακες

en: Music
el-GR: Μουσική

en: Facsimiles
el-GR: Πανομοιότυπα

en: Coats of arms
el-GR: Οικόσημα

en: Genealogical tables
el-GR: Γενεαλογικοί πίνακες

en: Forms
el-GR: Φόρμες

en: Samples
el-GR: Δείγματα

en: Phonodisc, phonowire, etc.
el-GR: Φωνόδισκος, phonowire, κ.α.

en: Photographs
el-GR: Φωτογραφίες

en: Illuminations
el-GR: Εικονογραφήσεις

en: No attempt to code
el-GR: Καμία απόπειρα κωδικοποίησης

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που περιγράφει το πνευματικό επίπεδο του κοινού για το οποίο προορίζεται το υλικό

en: Target audience
el-GR: Επιδιωκόμενο κοινό

en: Unknown or not specified
el-GR: Άγνωστο ή απροσδιόριστο

en: Preschool
el-GR: Προσχολικό

en: Primary
el-GR: Πρωταρχικό

en: Pre-adolescent
el-GR: Προ-εφηβικό

en: Adolescent
el-GR: Εφηβικό

en: Adult
el-GR: Ενήλικο

en: Specialized
el-GR: Εξειδικευμένο

en: General
el-GR: Γενικά

en: Juvenile
el-GR: Νεανικό

en: Form of item
el-GR: Υλικό με κείμενο - Φυσικά χαρακτηριστικά

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
el-GR: Αλφαβητικός ενός χαρακτήρα που προσδιορίζει τη μορφή του υλικού για το τεκμήριο

en: None of the following
el-GR: Κανένα από τα ακόλουθα

en: Microfilm
el-GR: Μικροφίλμ

en: Microfiche
el-GR: Μικροφίς

en: Microopaque
el-GR: Μικροαδιαφάνεια

en: Large print
el-GR: Μεγεθυμένο κείμενο

en: Braille
el-GR: Μπράιγ

en: Direct electronic
el-GR: Ηλεκτρονικό μέσο

en: Regular print reproduction
el-GR: Αναπαραγωγή κανονικού κειμένου

en: Electronic
el-GR: Ηλεκτρονικό

en: Nature of contents
el-GR: Είδος περιεχομένων

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
el-GR: Μέχρι τέσσερις (4) αλφαβητικοί κωδικοί ενός χαρακτήρα που υποδεικνύουν αν ένα σημαντικό μέρος του τεκμηρίου είναι ή περιέχει συγκεκριμένους τύπους υλικού. Αν εκχωρηθούν λιγότεροι από τέσσερις αλφαβητικοί κωδικοί, οι κωδικοί στοιχίζονται αριστερά και οι θέσεις που δε χρησιμοποιούνται περιέχουν κενά (#)

en: No specified nature of contents
el-GR: Κανένα συγκεκριμένο είδος περιεχομένων

en: Offprints
el-GR: Ανάτυπα

en: Calendars
el-GR: Ημερολόγια

en: Comics/graphic novels
el-GR: Κόμικς/γραφικά μυθιστορήματα

en: Abstracts/summaries
el-GR: Επιτομές/περιλήψεις

en: Bibliographies
el-GR: Βιβλιογραφίες

en: Catalogs
el-GR: Κατάλογοι

en: Dictionaries
el-GR: Λεξικά

en: Encyclopedias
el-GR: Εγκυκλοπαίδειες

en: Handbooks
el-GR: Εγχειρίδια

en: Legal articles
el-GR: Νομικά άρθρα

en: Indexes
el-GR: Ευρετήρια

en: Patent document
el-GR: Έγγραφο διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας

en: Discographies
el-GR: Δισκογραφίες

en: Legislation
el-GR: Νομοθεσία

en: Theses
el-GR: Διατριβές

en: Surveys of literature in a subject area
el-GR: Λογοτεχνικές έρευνες σε μια θεματική περιοχή

en: Reviews
el-GR: Αξιολογήσεις

en: Programmed texts
el-GR: Προγραμματισμένα κείμενα

en: Filmographies
el-GR: Φιλμογραφίες

en: Directories
el-GR: Κατάλογοι

en: Statistics
el-GR: Στατιστικά

en: Technical reports
el-GR: Τεχνικές αναφορές

en: Standards/specifications
el-GR: Πρότυπα/προδιαγραφές

en: Legal cases and case notes
el-GR: Νομικές υποθέσεις και πρακτικά

en: Law reports and digests
el-GR: Νομικές εκθέσεις και επιτομές

en: Yearbooks
el-GR: Επετηρίδες

en: Treaties
el-GR: Συνθήκες

en: Government publication
el-GR: Κυβερνητικό δημοσίευμα

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
el-GR: Κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει αν ή όχι το τεκμήριο έχει εκδοθεί ή έχει παραχθεί από ή για μια διεθνή, εθνική, πολιτειακή, περιφερειακή ή τοπική κυβερνητική υπηρεσία, ή από οποιαδήποτε υποδιαίρεση ενός τέτοιου φορέα

en: Not a government publication
el-GR: Μη κυβερνητικό δημοσίευμα

en: Autonomous or semi-autonomous component
el-GR: Αυτόνομο ή ημιαυτόνομο συστατικό

en: Multilocal
el-GR: Πολυτοπικό

en: Federal/national
el-GR: Ομοσπονδιακός/εθνικός

en: International intergovernmental
el-GR: Διεθνής διακυβερνητικός

en: Local
el-GR: Τοπικό

en: Multistate
el-GR: Πολυ-πολιτειακό

en: Government publication-level undetermined
el-GR: Κυβερνητικό δημοσίευμα-επίπεδο ακαθόριστο

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
el-GR: Πολιτειακό, περιφερειακό, εδαφικό, εξαρτώμενο, κτλ.

en: Unknown if item is government publication
el-GR: Άγνωστο αν το τεκμήριο είναι κυβερνητικό δημοσίευμα

en: Other
el-GR: Άλλο

en: Conference publication
el-GR: Έκδοση συνεδρίου

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
el-GR: Κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει αν το τεκμήριο αποτελείται από πρακτικά, αναφορές, ή περιλήψεις ενός συνεδρίου.

en: Not a conference publication
el-GR: Δεν αποτελεί έκδοση συνεδρίου

en: Festschrift
el-GR: Τιμητικός τόμος

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
el-GR: Κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει αν το τεκμήριο είναι αφιέρωμα

en: Not a festschrift
el-GR: Όχι αφιέρωμα

en: Index
el-GR: Ευρετήριο

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
el-GR: Αριθμητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει αν το τεκμήριο περιλαμβάνει ευρετήριο για τα περιεχόμενά του

en: No index
el-GR: Κανένα ευρετήριο

en: Index present
el-GR: Περιέχει ευρετήριο

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
el-GR: Περιλαμβάνει έναν κενό (#) ή έναν συμπληρωμένο χαρακτήρα (|).

en: Undefined
el-GR: Απροσδιόριστο

en: Literary form
el-GR: Λογοτεχνική μορφή

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
el-GR: Κωδικός ενός χαρακτήρα που χρησιμοποιείται για να υποδείξει τη λογοτεχνική μορφή ενός τεκμηρίου. Οι αριθμητικοί κωδικοί 0 και 1 παρέχουν μια γενική αναγνώριση για το αν ή όχι το τεκμήριο είναι λογοτεχνικό. Οι αλφαβητικοί κώδικες μπορεί να χρησιμοποιηθούν για την αναγνώριση συγκεκριμένων λογοτεχνικών μορφών.

en: Not fiction (not further specified)
el-GR: Μη λογοτεχνικό (χωρίς περαιτέρω αποσαφήνιση)

en: Fiction (not further specified)
el-GR: Λογοτεχνικό (χωρίς περαιτέρω αποσαφήνιση)

en: Dramas
el-GR: Θεατρικά έργα

en: Essays
el-GR: Δοκίμια

en: Novels
el-GR: Μυθιστορήματα

en: Humor, satires, etc.
el-GR: Χιούμορ, σάτιρα, κλπ.

en: Letters
el-GR: Γράμματα

en: Short stories
el-GR: Διηγήματα

en: Mixed forms
el-GR: Μεικτές μορφές

en: Poetry
el-GR: Ποίηση

en: Speeches
el-GR: Διαλέξεις

en: Unknown
el-GR: Άγνωστο

en: Biography
el-GR: Βιογραφία

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει αν ή όχι ένα τεκμήριο περιέχει βιογραφικό υλικό, και αν ναι, ποια είναι τα βιογραφικά χαρακτηριστικά.

en: No biographical material
el-GR: Μη βιογραφικό υλικό

en: Autobiography
el-GR: Αυτοβιογραφία

en: Individual biography
el-GR: Ατομική βιογραφία

en: Collective biography
el-GR: Συλλογική βιογραφία

en: Contains biographical information
el-GR: Περιλαμβάνει βιογραφικές πληροφορίες

en: Computer Files
el-GR: Αρχεία Υπολογιστή

en: Computer file/Electronic resource
el-GR: Αρχείο υπολογιστή/Ηλεκτρονική Πηγή

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
el-GR: Το κάθε ένα περιέχει έναν κενό (#) ή συμπληρωμένο χαρακτήρα (|)

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που περιγράφει το επιδιωκόμενο κοινό για το οποίο προορίζεται το υλικό

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που προσδιορίζει τη μορφή του υλικού για το τεκμήριο

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
el-GR: Δύο θέσεις μη καθορισμένων χαρακτήρων, καθένας περιέχει ένα κενό (#) ή ένα χαρακτήρα πλήρωσης (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει τον τύπο του ηλεκτρονικού αρχείου που περιγράφεται στη βιβλιογραφική εγγραφή

en: Type of computer file
el-GR: Τύπος αρχείου ηλεκτρονικού υπολογιστή

en: Numeric data
el-GR: Αριθμητικά δεδομένα

en: Computer program
el-GR: Πρόγραμμα υπολογιστή

en: Representational
el-GR: Αντιπροσωπευτικό

en: Document
el-GR: Έγγραφο

en: Bibliographic data
el-GR: Βιβλιογραφικά δεδομένα

en: Font
el-GR: Γραμματοσειρά

en: Game
el-GR: Επιτραπέζιο παιχνίδι

en: Sound
el-GR: Ήχος

en: Interactive multimedia
el-GR: Διαδραστικά πολυμέσα

en: Online system or service
el-GR: Ηλεκτρονικό σύστημα ή υπηρεσία

en: Combination
el-GR: Συνδυασμός

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
el-GR: Κωδικός ενός χαρακτήρα που περιέχει ένα κενό (#) ή ένα χαρακτήρα πλήρωσης (|).

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει αν το ηλεκτρονικό αρχείο έχει εκδοθεί ή έχει παραχθεί από ή για μια διεθνή, εθνική, περιφερειακή, πολιτειακή ή τοπική κυβερνητική υπηρεσία (συμπεριλαμβανομένου διακυβερνητικών φορέων όλων των τύπων) , οποιαδήποτε υποδιαίρεση ενός τέτοιου φορέα, και αν ναι, το επίπεδο δικαιοδοσίας της υπηρεσίας.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
el-GR: Έξι απροσδιόριστες θέσεις χαρακτήρα; καθεμία περιέχει ένα κενό (#) ή ένα χαρακτήρα πλήρωσης (|).

en: Cartographic material
el-GR: Χαρτογραφικό υλικό

en: Manuscript cartographic material
el-GR: Χειρόγραφο καρτογραφικό υλικό

en: Relief
el-GR: Ανάγλυφο

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
el-GR: Μέχρι τέσσερις (4) αλφαβητικοί κωδικοί ενός χαρακτήρα που υποδεικνύουν τον τύπο ανάγλυφου που προσδιορίζεται στο τεκμήριο. Οι κωδικοί έχουν καταγραφεί κατά σειρά σπουδαιότητας για το περιγραφόμενο τεκμήριο. Αν εκχωρηθούν λιγότεροι από τέσσερις αλφαβητικοί κωδικοί, οι κωδικοί στοιχίζονται αριστερά και κάθε θέση που δε χρησιμοποιείται περιέχει ένα κενό (#)

en: No relief shown
el-GR: Δεν εμφανίζεται ανάγλυφο

en: Contours
el-GR: Ισοϋψείς ή ισομετρικές καμπύλες

en: Shading
el-GR: Σκίαση

en: Gradient and bathymetric tints
el-GR: Διαβαθμισμένη και βαθυμετρική τίντα

en: Hachures
el-GR: Διαγραμμίσεις

en: Bathymetry/soundings
el-GR: Βαθυμετρικό/βυθομετρήσεις

en: Form lines
el-GR: Μορφή γραμμών

en: Spot heights
el-GR: Υψομετρικά σημεία

en: Pictorially
el-GR: Εικονογραφικά

en: Land forms
el-GR: Μορφές επιφάνειας εδάφους

en: Bathymetry/isolines
el-GR: Βαθυμετρικό/οριογραμμές

en: Rock drawings
el-GR: Βραχογραφίες

en: Projection
el-GR: Προβολή

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός δύο χαρακτήρων που υποδεικνύει την προβολή που χρησιμοποιήθηκε κατά την παραγωγή του τεκμηρίου.

en: Projection not specified
el-GR: Η προβολή δεν έχει προσδιοριστεί

en: Gnomic
el-GR: Γνωμικό

en: Lambert's azimuthal equal area
el-GR: Αζιμουθιακή ισεμβαδική του Lambert

en: Orthographic
el-GR: Ορθογραφικό

en: Azimuthal equidistant
el-GR: Αζιμουθιακή ισαπέχουσα

en: Stereographic
el-GR: Στερεογραφική

en: General vertical near-sided
el-GR: Γενικά κάθετο κοντινό

en: Modified stereographic for Alaska
el-GR: Τροποποιημένη στερεογραφική για Αλάσκα

en: Chamberlin trimetric
el-GR: Τριμετρική προβολή του Chamberlin

en: Polar stereographic
el-GR: Πολική στερεογραφική

en: Azimuthal, specific type unknown
el-GR: Αζιμουθιακή, αγνώστου είδους

en: Azimuthal, other
el-GR: Αζιμουθιακή, άλλου τύπου

en: Gall
el-GR: Γκαλλ

en: Goode's homolographic
el-GR: Ομολογραφική του Goode

en: Lambert's cylindrical equal area
el-GR: Κυλινδρική ισοδύναμη του Lambert

en: Sinusoidal
el-GR: Ημιτονοειδής

en: Equirectangular
el-GR: Κυλινδρική ισαπέχουσα

en: Space oblique Mercator
el-GR: Πλάγια μερκατορική στο διάστημα

en: Cylindrical, specific type unknown
el-GR: Κυλινδρική, αγνώσου ειδικού τύπου

en: Cylindrical, other
el-GR: Κυλινδρική, άλλη

en: Lambert's conformal conic
el-GR: Κωνική σύμμορφη του Lambert

en: Equidistant conic
el-GR: Κωνική ισαπέχουσα

en: Polyconic
el-GR: Πολυκωνική

en: Conic, specific type unknown
el-GR: Κωνική, αγνώστου είδους

en: Conic, other
el-GR: Κωνική, άλλου γνωστού είδους

en: Armadillo
el-GR: Φολιδωτό

en: Butterfly
el-GR: Πεταλούδα

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
el-GR: Διπολική πλάγια σύμμορφη κωνική κατά Miller

en: Cordiform
el-GR: Καρδιόσχημη

en: Lambert conformal
el-GR: Σύμμορφη με τον Lambert

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
el-GR: Απροσδιόριστο, καθένα περιέχει ένα κενό (#) ή ένα χαρακτήρα πλήρωσης (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει τον τύπο του χαρτογραφικού τεκμηρίου που περιγράφεται.

en: Type of cartographic material
el-GR: Τύπος χαρτογραφικού υλικού

en: Single map
el-GR: Μοναδικός χάρτης

en: Map series
el-GR: Σειρά χάρτη

en: Map serial
el-GR: Περιοδική έκδοση χάρτη

en: Globe
el-GR: Υδρόγειος σφαίρα

en: Separate supplement to another work
el-GR: Διαχωρείστε συμπλήρωμα από άλλο έργο

en: Bound as part of another work
el-GR: Δεμένο ως μέρος άλλου έργου

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
el-GR: Απροσδιόριστο. Καθένα περιέχει ένα κενό (#) ή ένα χαρακτήρα πλήρωσης (|)

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει αν ένα τεκμήριο έχει εκδοθεί ή έχει παραχθεί από ή για μια διεθνή, εθνική, περιφερειακή, πολιτειακή ή τοπική κυβερνητική υπηρεσία, ή από οποιαδήποτε υποδιαίρεση ενός τέτοιου φορέα, και αν ναι, το επίπεδο δικαιοδοσίας της υπηρεσίας.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει τη μορφή του υλικού για το τεκμήριο.

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
el-GR: Αριθμητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει αν το τεκμήριο ή το συνοδευτικό υλικό περιλαμβάνει τοπογραφικό ευρετήριο ή γεωγραφικό λεξικό.

en: Special format characteristics
el-GR: Χαρακτηριστικά ειδικού μορφότυπου

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
el-GR: Μέχρι δύο (2) αλφαβητικοί κωδικοί ενός χαρακτήρα που υποδεικνύουν τον ειδικό μορφότυπο χαρακτηριστικών του χάρτη. Οι κωδικοί έχουν καταγραφεί κατά σειρά σπουδαιότητας για το περιγραφόμενο τεκμήριο. Αν μόνο ένας κωδικός έχει εκχωρηθεί, στοιχίζεται αριστερά και η θέση που δε χρησιμοποιείται περιέχει ένα κενό (#).

en: No specified special format characteristics
el-GR: Κανένας συγκεκριμένος ειδικός μορφότυπος χαρακτηριστικών

en: Manuscript
el-GR: Χειρόγραφο

en: Picture card, post card
el-GR: Κάρτα εικόνας, κάρτα

en: Calendar
el-GR: Ημερολόγιο

en: Puzzle
el-GR: Παζλ

en: Wall map
el-GR: Επιτοίχιος χάρτης

en: Playing cards
el-GR: Τραπουλόχαρτα

en: Loose-leaf
el-GR: Προσθαφαιρούμενα φύλλα

en: Notated music
el-GR: Μουσική σημειογραφία

en: Manuscript notated music
el-GR: Χειρόγραφη μουσική σημειογραφία

en: Nonmusical sound recording
el-GR: Μη μουσική ηχογράφηση

en: Musical sound recording
el-GR: Μουσική ηχογράφηση

en: Form of composition
el-GR: Τύπος σύνθεσης

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός δύο χαρακτήρων που υποδεικνύει τη μορφή της σύνθεσης. Οι κωδικοί βασίζονται στις θεματικές επικεφαλίδες της Βιβλιοθήκης του Κογκρέσου. Αν περισσότεροι από έναν κωδικοί είναι κατάλληλοι, ο κωδικός mu (Πολλαπλές μορφές) χρησιμοποιείται στο 008/18-19 και όλοι οι κατάλληλοι ειδικοί κωδικοί υπάρχουν στο πεδίο 047 (Μορφή της σύνθεσης). Ο κωδικός mu (Πολλαπλές μορφές) μπορεί επίσης να σημαίνει ότι το πεδίο 047 (Μορφή της σύνθεσης) περιέχει μη MARC κωδικούς σύνθεσης.

en: Anthems
el-GR: Ύμνοι

en: Ballads
el-GR: Μπαλλάντες

en: Bluegrass music
el-GR: Μπλούγκρας μουσική

en: Blues
el-GR: Μπλουζ

en: Ballets
el-GR: Μπαλλέτα

en: Chaconnes
el-GR: Σακόν

en: Chants, Other religions
el-GR: Μέλη, μη Χριστιανικά

en: Chant, Christian
el-GR: Μέλη, Χριστιανικά

en: Concerti grossi
el-GR: Κοντσέρτα grossi

en: Chorales
el-GR: Χορικά

en: Chorale preludes
el-GR: Χορικά πρελούδια

en: Canons and rounds
el-GR: Κανόνες και ροντώ

en: Concertos
el-GR: Κοντσέρτα

en: Chansons, polyphonic
el-GR: Τραγούδια, πολυφωνικά

en: Carols
el-GR: Κάλαντα

en: Chance compositions
el-GR: Αλεατορική μουσική

en: Cantatas
el-GR: Καντάτες

en: Country music
el-GR: Μουσική κάντρι

en: Dance forms
el-GR: Μορφές χορού

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
el-GR: Ντιβερτιμέντα, σερενάτες, cassations, ντιβερτιμέντα 18ου αιώνα και νυκτερινά

en: Fugues
el-GR: Φούγκες

en: Flamenco
el-GR: Φλαμένκο

en: Folk music
el-GR: Δημώδης μουσική

en: Fantasias
el-GR: Φαντασίες

en: Gospel music
el-GR: Μουσική γκόσπελ

en: Hymns
el-GR: Ύμνοι

en: Musical revues and comedies
el-GR: Μουσικές επιθεωρήσεις και κωμωδίες

en: Madrigals
el-GR: Μαδριγάλια

en: Minuets
el-GR: Μινουέτα

en: Motets
el-GR: Μοτέτο

en: Motion picture music
el-GR: Μουσική κινηματογραφικής ταινίας

en: Marches
el-GR: Εμβατήρια

en: Masses
el-GR: Λειτουργίες

en: Multiple forms
el-GR: Πολλαπλές μορφές

en: Mazurkas
el-GR: Μαζούρκα

en: Nocturnes
el-GR: Νυκτωδία

en: Not applicable
el-GR: Μη εφαρμόσιμο

en: Operas
el-GR: Όπερες

en: Oratorios
el-GR: Ορατόρια

en: Overtures
el-GR: Οβερτούρες

en: Program music
el-GR: Προγραμματική μουσική

en: Passion music
el-GR: Μουσική για τα Θεία Πάθη

en: Popular music
el-GR: Δημοφιλής μουσική

en: Preludes
el-GR: Πρελούδια

en: Passacaglias
el-GR: Πασσακάλια

en: Part-songs
el-GR: Πολυφωνικά τραγούδια

en: Rock music
el-GR: Ροκ μουσική

en: Rondos
el-GR: Ρόντο

en: Ragtime music
el-GR: Ράγκτάϊμ μουσική

en: Ricercars
el-GR: Ριτσερκάρε

en: Rhapsodies
el-GR: Ραψωδίες

en: Requiems
el-GR: Ρέκβιεμ

en: Square dance music
el-GR: Μουσική "square dance"

en: Songs
el-GR: Τραγούδια

en: Sonatas
el-GR: Σονάτες

en: Symphonic poems
el-GR: Συμφωνικά ποιήματα

en: Studies and exercises
el-GR: Μελέτες και ασκήσεις

en: Suites
el-GR: Σουίτες

en: Symphonies
el-GR: Συμφωνίες

en: Toccatas
el-GR: Τοκάτες

en: Teatro lirico
el-GR: Όπερα

en: Trio-sonatas
el-GR: Τρίο-σονάτες

en: Villancicos
el-GR: Βιγιανθίκος

en: Variations
el-GR: Παραλλαγές

en: Waltzes
el-GR: Βαλς

en: Zarzuelas
el-GR: Θαρθουέλα

en: Format of music
el-GR: Μορφή έντυπων μουσικών έργων

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
el-GR: Κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει το μορφότυπο μιας μουσικής σύνθεσης (π.χ., παρτιτούρα του μαέστρου για πιάνο). "Σημειογραφία σε πεντάγραμμο" σε αυτό το στοιχείο αναφέρεται μουσική γραμμένη σε πεντάγραμμα. "Μουσική σημειογραφία" αναφέρεται σε μουσική γραμμένη χρησιμοποιώντας πεντάγραμμα ή γραφική, συμβολική, ή σημειογραφία βασιζόμενη σε λέξεις.

en: Full score
el-GR: Πλήρης παρτιτούρα

en: Full score, miniature or study size
el-GR: Πλήρης παρτιτούρα, μέγεθος μινιατούρας ή σπουδής

en: Accompaniment reduced for keyboard
el-GR: Συνοδεία που περιορίζεται σε πληκτροφόρο όργανο

en: Voice score with accompaniment omitted
el-GR: Φωνητική παρτιτούρα χωρίς συνοδεία

en: Condensed score or piano-conductor score
el-GR: Παρτιτούρα συντομευμένη ή παρτιτούρα διευθυντή-πιάνου ορχήστρας

en: Close score
el-GR: Συντομευμένη παρτιτούρα

en: Chorus score
el-GR: Παρτιτούρα χορωδίας

en: Condensed score
el-GR: Συνεπτυγμένη παρτιτούρα

en: Performer-conductor part
el-GR: Μέρος για εκτελεστή-διευθυντή ορχήστρας

en: Vocal score
el-GR: Φωνητική παρτιτούρα

en: Score
el-GR: Σκορ

en: Multiple score formats
el-GR: Πολλαπλοί μορφότυποι βαθμολογίας

en: Music Parts
el-GR: Μουσικά μέρη

en: No parts in hand or not specified
el-GR: Δεν υπάρχουν μέρη ή απροσδιόριστο

en: Instrumental and vocal parts
el-GR: Οργανικά και φωνητικά μέρη

en: Instrumental parts
el-GR: Οργανικά μέρη

en: Vocal parts
el-GR: Φωνητικά μέρη

en: Unknown or unspecified
el-GR: Άγνωστο ή απροσδιόριστο

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που προσδιορζει τη μορφή του υλικού για το τεκμήριο που περιγράφεται.

en: Accompanying matter
el-GR: Συνοδευτικό υλικό

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
el-GR: Μέχρι έξι (6) αλφαβητικοί κωδικοί ενός χαρακτήρα (καταγεγραμμένοι σε αλφαβητική σειρά) που υποδεικνύουν τα περιεχόμενα των σημειώσεων του προγράμματος και άλλο συνοδευτικό υλικό για ηχογράφηση, μουσικά χειρόγραφα, ή μουσική σημειογραφία. Αν εκχωρηθούν λιγότεροι από έξι αλφαβητικοί κωδικοί, οι κωδικοί στοιχίζονται αριστερά και κάθε θέση που δε χρησιμοποιείται περιέχει ένα κενό (#).

en: No accompanying matter
el-GR: Κανένα συνοδευτικό υλικό

en: Discography
el-GR: Δισκογραφία

en: Bibliography
el-GR: Βιβλιογραφία

en: Thematic index
el-GR: Θεματικό ευρετήριο

en: Libretto or text
el-GR: Λιμπρέτο ή κείμενο

en: Biography of composer or author
el-GR: Βιογραφία του συνθέτη ή του συγγραφέα

en: Biography of performer or history of ensemble
el-GR: Βιογραφία του ερμηνευτή ή ιστορία του μουσικού συνόλου

en: Technical and/or historical information on instruments
el-GR: Τεχνικές και/ή ιστορικές πληροφορίες για τα όργανα

en: Technical information on music
el-GR: Τεχνικές πληροφορίες για τη μουσική

en: Historical information
el-GR: Ιστορικές πληροφορίες

en: Ethnological information
el-GR: Εθνολογικές πληροφορίες

en: Instructional materials
el-GR: Εκπαιδευτικό υλικό

en: Literary text for sound recordings
el-GR: Λογοτεχνικό κείμενο γαι ηχογραφήσεις

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
el-GR: Μέχρι δύο (2) αλφαβητικοί κωδικοί ενός χαρακτήρα (καταγεγραμμένοι κατά τη σειρά της ακόλουθης λίστας) που υποδεικνύουν τον τύπο του λογοτεχνικού κειμένου που περιέχεται σε μια μη μουσική ηχογράφηση. Αν μόνο ένας κωδικός έχει εκχωρηθεί, στοιχίζεται αριστερά και η θέση που δε χρησιμοποιείται περιέχει ένα κενό (#).

en: Item is a music sound recording
el-GR: Το τεκμήριο είναι μουσική ηχογράφηση

en: Conference proceedings
el-GR: Πρακτικά συνεδρίου

en: Fiction
el-GR: Λογοτεχνικό

en: Reporting
el-GR: Αναφορές

en: History
el-GR: Ιστορικό

en: Instruction
el-GR: Οδηγία

en: Language instruction
el-GR: Οδηγίες γλώσσας

en: Comedy
el-GR: Κωμωδία

en: Lectures, speeches
el-GR: Διαλέξεις, ομιλίες

en: Memoirs
el-GR: Απομνημονεύματα

en: Folktales
el-GR: Παραμύθια

en: Rehearsals
el-GR: Πρόβες

en: Sounds
el-GR: Ήχοι

en: Interviews
el-GR: Συνεντεύξεις

en: Transposition and arrangement
el-GR: Τονική μεταφορά και διασκευή

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
el-GR: Είτε όλο ή μέρος του τεκμηρίου που καταλογογραφείται είναι τονική μεταφορά και/ή διασκευή άλλου έργου.

en: Not arrangement or transposition or not specified
el-GR: Μη διασκεύη ή τονική μεταφορά ή απροσδιόριστο

en: Transposition
el-GR: Μετατόπιση

en: Arrangement
el-GR: Διάταξη

en: Both transposed and arranged
el-GR: Τονική μεταφορά και διασκευή

en: Continuing Resources
el-GR: Περιοδικά Δημοσιεύματα

en: Serial/Integrating resource
el-GR: Περιοδικό/Ενσωματωμένη πηγή

en: Frequency
el-GR: Συχνότητα

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει τη συχνότητα ενός τεκμηρίου; χρησιμοποιήθηκε σε συνδυασμό με 008/19 (Κανονικότητα).

en: No determinable frequency
el-GR: Μη προσδιορίσιμη συχνότητα

en: Annual
el-GR: Ετήσια

en: Bimonthly
el-GR: Διμηνιαία

en: Semiweekly
el-GR: Δισεβδομαδιαία

en: Daily
el-GR: Καθημερινά

en: Biweekly
el-GR: 2 φορές την εβδομάδα

en: Semiannual
el-GR: Εξαμηνιαία

en: Biennial
el-GR: Διετές

en: Triennial
el-GR: Τριετές

en: Three times a week
el-GR: Τρεις φορές την εβδομάδα

en: Three times a month
el-GR: Τρεις φορές το μήνα

en: Continuously updated
el-GR: Συνεχώς ενημερωμένο

en: Monthly
el-GR: Μηνιαίο

en: Quarterly
el-GR: Τριμηνιαίο

en: Semimonthly
el-GR: Δεκαπενθήμερη

en: Three times a year
el-GR: Τρεις φορές το χρόνο

en: Weekly
el-GR: Εβδομαδιαίο

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει την προβλεπόμενη κανονικότητα ενός τεκμηρίου; χρησιμοποιήθηκε σε συνδυασμό με 008/18 (Κανονικότητα).

en: Regularity
el-GR: Τακτικότητα

en: Normalized irregular
el-GR: Ομαλοποιημένο ακανόνιστο

en: Regular
el-GR: Κανονικό

en: Completely irregular
el-GR: Εντελώς ακανόνιστο

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει τον τύπο της πηγής σε συνέχειες.

en: Type of continuing resource
el-GR: Τύπος της πηγής σε συνέχειες

en: Updating database
el-GR: Ενημέρωση βάσης δεδομένων

en: Updating loose-leaf
el-GR: Ενημέρωση προσθαφαιρούμενων φύλλων

en: Monographic series
el-GR: Μονογραφικές σειρές

en: Newspaper
el-GR: Εφημερίδα

en: Periodical
el-GR: Περιοδικό

en: Updating Web site
el-GR: Ενημέρωση ιστότοπου

en: Form of original item
el-GR: Τύπος πρωτότυπης βιβλιογραφικής μονάδας

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει τη μορφή του υλικού στην οποία ένα τεκμήριο εκδόθηκε αρχικά.

en: Newspaper format
el-GR: Μορφότυπος εφημερίδας

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που προσδιορίζει τη μορφή του υλικού για το τεκμήριο που περιγράφεται

en: Nature of entire work
el-GR: Φύση ολόκληρου έργου

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει τη φύση ενός τεκμηρίου αν αυτό αποτελείται εξ ολοκλήρου από ένα ορισμένο τύπο υλικού. Αν το τεκμήριο μπορεί να θεωρηθεί ότι αποτελείται από περισσότερους του ενός τύπους υλικού, οι τύποι καταγράφονται στο 008/25-27 (Φύση περιεχομένων) και η 008/24 θέση κωδικοποιείται ως κενό (#).

en: Not specified
el-GR: Απροσδιόριστο

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
el-GR: Μέχρι τρεις (3) αλφαβητικοί κωδικο ενός χαρακτήρα (καταγεγραμμένοι σε αλφαβητική σειρά) που υποδεικνύουν ότι ένα έργο περιέχει συγκεκριμένους τύπους υλικών. Αν εκχωρηθούν λιγότεροι από τρεις αλφαβητικοί κωδικοί, οι κωδικοί στοιχίζονται αριστερά και κάθε θέση που δε χρησιμοποιείται περιέχει ένα κενό (#).

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει αν ένα τεκμήριο έχει εκδοθεί ή έχει παραχθεί από ή για μια διεθνή, εθνική, περιφερειακή, πολιτειακή ή τοπική κυβερνητική υπηρεσία, ή από οποιαδήποτε υποδιαίρεση ενός τέτοιου φορέα, και αν ναι, το επίπεδο δικαιοδοσίας της υπηρεσίας.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
el-GR: Αριθμητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει εν ένα τεκμήριο αποτελείται από πρακτικά, αναφορές, ή περιλήψεις συνεδρίου.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
el-GR: Απροσδιόριστο, καθένα περιέχει ένα κενό (#) ή ένα χαρακτήρα πλήρωσης (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει το πρωτότυπο αλφάβητο ή αρχείο εντολών της γλώσσας του τίτλου στο τεκμήριο-πηγή, πάνω στο οποίο βασίζεται ο βασικός τίτλος (πεδίο 222).

en: Original alphabet or script of title
el-GR: Πρωτότυπο αλφάβητο ή αρχείο εντολών τίτλου

en: No alphabet or script given/No key title
el-GR: Δεν έχει καθοριστεί αλφάβητο ή γραφή/Δεν υπάρχει βασικός τίτλος

en: Basic Roman
el-GR: Βασικό Ρωμαϊκό

en: Extended Roman
el-GR: Εκτεταμένο Ρωμαϊκό

en: Cyrillic
el-GR: Κυριλλικό

en: Japanese
el-GR: Ιαπωνική

en: Chinese
el-GR: Κινεζική

en: Arabic
el-GR: Αραβικά

en: Greek
el-GR: Ελληνικά

en: Hebrew
el-GR: Εβραϊκά

en: Thai
el-GR: Ταϊλανδική

en: Devanagari
el-GR: Ινδική (αλφάβητο devanagari)

en: Korean
el-GR: Κορεάτικα

en: Tamil
el-GR: Ταμίλ

en: Entry convention
el-GR: Σύμβαση καταχώρησης

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
el-GR: Αριθμητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει αν το τεκμήριο καταλογογραφήθηκε σύμφωνα με τη διαδοχική καταχώρηση, την τελευταία καταχώρηση ή ενσωματωμένη καταχώρηση.

en: Successive entry
el-GR: Διαδοχική καταχώρηση

en: Latest entry
el-GR: Τελευταία καταχώρηση

en: Integrated entry
el-GR: Ολοκληρωμένη εγγραφή

en: Visual Materials
el-GR: Οπτικά υλικά

en: Projected medium
el-GR: Προβαλλόμενο μέσο

en: Two-dimensional nonprojected graphic
el-GR: Δισδιάστατο μη προβαλλόμενο γραφικό

en: Kit
el-GR: Κιτ

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
el-GR: Τριών διαστάσεων τεχνούργημα ή φυσικό αντικέιμενο

en: Running time for motion pictures and videorecordings
el-GR: Διάρκεια για κινηματογραφικές ταινίες και μαγνητοσκοπήσεις

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
el-GR: Αριθμός τριών ψηφίων που υποδεικνύει τη συνολική διάρκεια της κινηματογραφικής ταινείας ή της μαγνητοσκόπησης. Ο αριθμός είανι δικαιολογημένος και κάθε αχρησιμοποίητη θέση περιέχει ένα μηδέν.

en: Running time exceeds three characters
el-GR: Η διάρκεια ξεπερνά τους τρεις χαρακτήρες

en: Running time
el-GR: Διάρκεια

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει το κοινό για το οποίο προορίζεται το τεκμήριο.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει αν ένα τεκμήριο έχει εκδοθεί ή έχει παραχθεί από ή για μια διεθνή, περιφερειακή, εθνική, πολιτειακή ή τοπική κυβερνητική υπηρεσία, ή από οποιαδήποτε υποδιαίρεση ενός τέτοιου φορέα, και αν ναι, το επίπεδο δικαιοδοσίας της υπηρεσίας.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που προσδιορίζει τη μορφή του υλικού.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει τον τύπο του οπτικού υλικού που περιγράφεται.

en: Type of visual material
el-GR: Τύπος οπτικού υλικού

en: Art original
el-GR: Πρωτότυπο έργο τέχνης

en: Art reproduction
el-GR: Αντίγραφο έργου τέχνης

en: Filmstrip
el-GR: Φίλμστριπ

en: Picture
el-GR: Εικόνα

en: Graphic
el-GR: Γραφική

en: Technical drawing
el-GR: Τεχνικό σχέδιο

en: Motion picture
el-GR: Κινηματογραφική ταινία

en: Chart
el-GR: Διάγραμμα

en: Flash card
el-GR: Κάρτα επίδειξης

en: Microscope slide
el-GR: Διαφάνεια μικροσκοπίου

en: Model
el-GR: Μοντέλο

en: Slide
el-GR: Διαφάνεια

en: Transparency
el-GR: Διαφάνεια διασκοπίου

en: Videorecording
el-GR: Βιντεοεγγραφή

en: Toy
el-GR: Παιχνίδι

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει την τεχνική που χρησιμοποιήθηκε για τη δημιουργία κίνησης σε κινηματογαρφικές ταινίες ή βιντεοσκόπησεις.

en: Technique
el-GR: Τεχνική

en: Animation
el-GR: Κινούμενα σχέδια

en: Animation and live action
el-GR: Kινουμένα σχέδια και ζωντανή δράση

en: Live action
el-GR: Ζωντανή δράση

en: Mixed Materials
el-GR: Ανάμεικτα Υλικά

en: Mixed material
el-GR: Σύνθετο υλικό

en: Category of material
el-GR: Κατηγορία υλικού

en: Map
el-GR: Χάρτης

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
el-GR: Ειδική κατηγορία χαρτογραφικού υλικού στην οποία ανήκει το στοιχείο. Συνήθως η κατηγορία του φυσικού αντικειμένου, π.χ. ένα διάγραμμα.

en: Specific material designation
el-GR: Ειδικός προσδιορισμός υλικού

en: Diagram
el-GR: Διάγραμμα

en: Profile
el-GR: Προφίλ

en: Remote-sensing image
el-GR: Τηλεπισκοπική εικόνα

en: Section
el-GR: Τομέας

en: Unspecified
el-GR: Απροσδιόριστο

en: View
el-GR: Προβολή

en: Color
el-GR: Χρώμα

en: Whether the item is in one color or multicolored
el-GR: Εάν το αντικείμενο είναι μονόχρωμο ή πολύχρωμο

en: One color
el-GR: Μονόχρωμη

en: Material out of which the cartographic item is made.
el-GR: Είδος υλικού από το οποίο είναι φτιαγμένο το χαρτογραφικό τεκμήριο.

en: Physcial Description
el-GR: Φυσική Περιγραφή

en: Wood
el-GR: Ξύλο

en: Synthetic
el-GR: Συνθετικό

en: Plastic
el-GR: Πλαστικό

en: Glass
el-GR: Γυαλί

en: Vinyl
el-GR: Βινύλιο

en: Plaster
el-GR: Γύψος

en: Type of reproduction
el-GR: 05 Μορφή αναπαραγωγής

en: Facsimile
el-GR: Πανομοιότυπο

en: Production/reproduction details
el-GR: Λεπτομέρειες παραγωγής/αναπαραγωγής

en: Photocopy
el-GR: Φωτοαντίγραφο

en: Film
el-GR: Ταινία

en: Electronic resources
el-GR: Ηλεκτρονικές πηγές

en: Electronic resource
el-GR: Ηλεκτρονική πηγή

en: Chip cartridge
el-GR: Κασέτα μικροκυκλώματος

en: Computer optical disc cartridge
el-GR: Κασέτα οπτικού δίσκου υπολογιστή

en: Computer disc, type unspecified
el-GR: Δίσκος ηλεκτρονικού υπολογιστή, απροσδιόριστου τύπου

en: Computer disc cartridge
el-GR: Κασέτα δίσκου υπολογιστή

en: Computer card
el-GR: Κάρτα ηλεκτρονικού υπολογιστή

en: Optical disc
el-GR: Οπτικός δίσκος

en: Black-and-white
el-GR: Μαύρο-και-άσπρο

en: Dimensions
el-GR: Διαστάσεις

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
el-GR: Διαστάσεις του μέσου το οποίο χρησιμοποιείται για την κωδικοποίηση του ηλεκτρονικού πόρου. Υποδεικνύονται μόνο οι πιο κοινές διαστάσεις. Σε πολλές περιπτώσεις, οι διαστάσεις ισχύουν για τη θήκη στην οποία περικλείεται ένα μαγνητικό ή οπτικό μέσο. Ο κωδικός πεδίου 007/04 αντιστοιχεί στις ενδεδειγμένες διαστάσεις που χρησιμοποιούνται στην περιγραφή του αντικειμένου. Εάν κανένας κωδικός δεν ταιριάζει ακριβώς με τις διαστάσεις του μέσου (ή του περιέκτη), χρησιμοποιείται ο κωδικός z.

en: 3 1/2 in.
el-GR: 3 1/2 ίν.

en: 12 in.
el-GR: 12 ίν.

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
el-GR: 4 3/4 ίν. ή 12 εκ.

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
el-GR: 1 1/8 x 2 3/8 ίν.

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
el-GR: 3 7/8 x 2 1/2 ίν.

en: 5 1/4 in.
el-GR: 5 1/4 ίν.

en: 8 in.
el-GR: 8 ίν.

en: No sound (silent)
el-GR: Χωρίς ήχο (σιωπηλό)

en: Image bit depth
el-GR: Ανάλυση ψηφιοποιημένου δείγματος εικόνας

en: Exact bit depth
el-GR: Ακριβές βάθος ψηφίου

en: File formats
el-GR: Μορφότυπα αρχείου

en: Multiple file formats
el-GR: Πολλαπλά μορφότυπα αρχείων

en: Absent
el-GR: Δεν υπάρχει

en: Antecedent/Source
el-GR: Προγενέστερη μορφή/Πηγή

en: File reproduced from original
el-GR: Αρχείο που έχει αναπαραχθεί από το πρωτότυπο

en: File reproduced from microform
el-GR: Αρχείο που έχει αναπαραχθεί από μικροφόρμα

en: File reproduced from an electronic resource
el-GR: Αρχείο που έχει αναπαραχθεί από ηλεκτρονική πηγή

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
el-GR: Αρχείο αναπαραγόμενο από ενδιάμεσο (όχι μικροφόρμα)

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
el-GR: Είδος συμπίεσης στην οποία έχει υποβληθεί η ηλεκτρονική πηγή.Χρησιμοποιείται για να κριθεί η πιστότητα του αρχείου σε σχέση με το πρωτότυπο.

en: Access
el-GR: Πρόσβαση

en: Celestial globe
el-GR: Ουράνια σφαίρα

en: Tactile material
el-GR: Απτικό υλικό

en: Tactile, with no writing system
el-GR: ανάγλυφο, χωρίς σύστημα γραφής

en: Class of braille writing
el-GR: Κατηγορία γραφής μπράιγ

en: No specified class of braille writing
el-GR: Χωρίς καθορισμένη κατηγορία γραφής μπράιγ

en: Format code braille
el-GR: Κωδικός μορφότυπου μπράιγ

en: Computer braille
el-GR: Μπράιγ για ηλεκτρονικό υπολογιστή

en: Braille music format 1
el-GR: Μουσική σε μορφότυπο μπράιγ 1

en: Bar over bar
el-GR: Παράλληλα (Bar over bar)

en: Bar by bar
el-GR: Διαδοχικά (Bar by bar)

en: Braille music format 2
el-GR: Μουσική σε μορφότυπο μπράιγ 2

en: Braille music format 3
el-GR: Μουσική σε μορφότυπο μπράιγ 3

en: Other special physical characteristics about the braille.
el-GR: Άλλα ειδικά φυσικά χαρακτηριστικά σχετικά με το μπράιγ.

en: Projected graphic
el-GR: Γραφικό προβαλλόμενο

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
el-GR: Χαρακτηριστικά χρώματος ενός μη προβαλλόμενου γραφικού.

en: Base of emulsion
el-GR: Βάση του γαλακτώματος

en: Film base, other than safety film
el-GR: Βάση φιλμ, διαφορετικό από φιλμ ασφαλείας

en: Standard 8 mm. film width
el-GR: Τυπικό 8 χλστ. εύρος ταινίας

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
el-GR: Σούπερ 8 χλστ./μονό 8 χλστ. εύρος ταινίας

en: 9.5 mm. film width
el-GR: 9.5 χλστ. εύρος ταινίας

en: 16 mm. film width
el-GR: 16 χλστ. εύρος ταινίας

en: 28 mm. film width
el-GR: 28 χλστ. εύρος ταινίας

en: 35 mm. film width
el-GR: 35 χλστ. εύρος ταινίας

en: 70 mm. film width
el-GR: 70 χλστ. εύρος ταινίας

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
el-GR: 2x2 εκ. ή 5x5 εκ. διαφάνεια

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
el-GR: 2 1/4 x 2 1/4 ίν. ή 6x6 εκ. διαφάνεια

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
el-GR: 4x5 ίν. ή 10x13 εκ. διαφάνεια

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
el-GR: 5x7 ίν. ή 13x18 εκ. διαφάνεια

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
el-GR: 8x10 ίν. ή 21x26 εκ. διαφάνεια

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
el-GR: 9x9 ίν. ή 23x23 εκ. διαφάνεια

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
el-GR: 10x10 ίν. ή 26x26 εκ. διαφάνεια

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
el-GR: 7x7 ίν. ή 18x18 εκ. διαφάνεια

en: Secondary support material
el-GR: Δευτευρεύον υλικό υποστήριξης

en: No secondary support
el-GR: Χωρίς δευτερεύουσα υποστήριξη

en: Cardboard
el-GR: Χαρτόνι

en: Microform
el-GR: Μικροφόρμα

en: Aperture card
el-GR: Κάρτα διαφράγματος

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
el-GR: Διαστάσεις μικροφόρμας; δεν δεικνύουν τις διαστάσεις της εικόνας.

en: 8 mm.
el-GR: 8 χλστ.

en: 16 mm.
el-GR: 16 χλστ.

en: 35 mm.
el-GR: 35 χλστ.

en: 70 mm.
el-GR: 70 χλστ.

en: 105 mm.
el-GR: 105 χλστ.

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
el-GR: 3x5 ίν. ή 8x13 εκ.

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
el-GR: 4x6 ίν. ή 11x15 εκ.

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
el-GR: 6x9 ίν. or 16x23 εκ.

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
el-GR: 3 1/4 x 7 3/8 ίν. ή 9x19 εκ.

en: Color of the image for microforms.
el-GR: Χρώμα της εικόνας για μικροταινίες.

en: Emulsion on film
el-GR: Φωτοευαίσθητο γαλάκτωμα στο φιλμ

en: Generation
el-GR: Παραγωγή

en: First generation (master)
el-GR: Πρώτη παραγωγή (μήτρα)

en: Base of film
el-GR: Βάση της ταινίας

en: Base of the film.
el-GR: Βάση της ταινίας.

en: Nonprojected graphic
el-GR: Γραφικό που δεν προβάλλεται

en: Activity card
el-GR: Κάρτα δραστηριοτήτων

en: Collage
el-GR: Κολάζ

en: Drawing
el-GR: Σχέδιο

en: Print
el-GR: Εκτύπωση

en: Icon
el-GR: Εικονίδιο

en: Primary support material
el-GR: Κύριο υλικό υποστήριξης

en: Canvas
el-GR: Καμβάς

en: Bristol board
el-GR: Πίνακας μπρίστολ

en: Cardboard/illustration board
el-GR: c- Χαρτόνι

en: Film cartridge
el-GR: Κασέτα φιλμ

en: Color characteristics of a motion picture.
el-GR: Χαρακτηριστικά χρώματος μιας κινούμενης εικόνας.

en: 3D
el-GR: Τρισδιάστατο

en: Anamorphic (wide-screen)
el-GR: Αναμορφική (ευρυγώνια οθόνη)

en: Standard 8 mm.
el-GR: Τυπικό 8 χλστ.

en: Super 8 mm./single 8 mm.
el-GR: Σούπερ 8 χλστ./μονό 8 χλστ.

en: 9.5 mm.
el-GR: 9.5 χλστ.

en: 28 mm.
el-GR: 28 χλστ.

en: Configuration of playback channels
el-GR: Ρύθμιση των καναλιών αναπαραγωγής

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
el-GR: Ρύθμιση των επιθυμητών καναλιών αναπραγωγής για το ηχητικό τμήμα μιας κινηματογραφικής ταινίας

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
el-GR: Τετραφωνικό, πολυκαναλικό, ή πολυκάναλο

en: Production elements
el-GR: Στοιχεία παραγωγής

en: Duplicate
el-GR: Αντιγραφή

en: Original
el-GR: Πρωτότυπο

en: Refined categories of color
el-GR: Ειδικές κατηγορίες χρώματος

en: 3 layer color
el-GR: χρώμα 3 στρωμάτων

en: 2 color, single strip
el-GR: 2 χρώματα, μονή ταινία

en: 3 strip color
el-GR: χρώμα 3 ταινιών

en: 2 strip color
el-GR: χρώμα 2 ταινιών

en: Blue or green strip
el-GR: Μπλε ή πράσινη ταινία

en: Yellow strip
el-GR: Κίτρινη ταινία

en: Deterioration stage
el-GR: Στάδιο αλλοίωσης

en: Level of deterioration of the motion picture film.
el-GR: Βαθμός αλλοίωσης φιλμ κινηματογραφικής ταινίας.

en: Completeness
el-GR: Πληρότητα

en: Complete
el-GR: Ολοκληρωμένο

en: Film inspection date
el-GR: Ημερομηνία επιθεώρησης του φιλμ

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
el-GR: Περιλαμβάνει έναν κενό (#) ή έναν συμπληρωμένο χαρακτήρα (|).

en: Altitude of sensor
el-GR: Υψόμετρο του αισθητήρα

en: Airborne
el-GR: Αερομεταφερόμενο

en: Attitude of sensor
el-GR: Θέση του αισθητήρα

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
el-GR: Ποσότητα νεφικής κάλυψης όταν δημιουργήθηκε η απομακρυσμένη εικόνα.

en: Cloud cover
el-GR: Νεφοκάλυψη

en: Balloon
el-GR: Μπαλόνι

en: Aircraft--low altitude
el-GR: Αεροσκάφος--χαμηλό υψόμετρο

en: Aircraft--medium altitude
el-GR: Αεροσκάφος--μέτριο υψόμετρο

en: Aircraft--high altitude
el-GR: Αεροσκάφος--υψηλό υψόμετρο

en: Active
el-GR: Ενεργό

en: Data type
el-GR: Τύπος δεδομένων

en: Visible light
el-GR: Ορατό φως

en: Combinations
el-GR: Συνδυασμοί

en: Passive microwave mapping
el-GR: Παθητική χαρτογράφηση μικροκυμάτων

en: Combination of various data types
el-GR: Συνδυασμός διαφόρων τύπων δεδομένων

en: Sound recording
el-GR: Ηχογράφηση

en: Cylinder
el-GR: Κύλινδρος

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
el-GR: Περιλαμβάνει έναν κενό (#) ή έναν συμπληρωμένο χαρακτήρα (|)

en: Speed
el-GR: Ταχύτητα

en: 16 rpm (discs)
el-GR: 16 σαλ. (δίσκοι)

en: 33 1/3 rpm (discs)
el-GR: 33 1/3 σαλ. (δίσκοι)

en: 45 rpm (discs)
el-GR: 45 σαλ. (δίσκοι)

en: 78 rpm (discs)
el-GR: 78 σαλ. (δίσκοι)

en: 8 rpm (discs)
el-GR: 8 σαλ. (δίσκοι)

en: 1.4 m. per second (discs)
el-GR: 1.4 m. ανά δευτερόλεπτο (δίσκοι)

en: 120 rpm (cylinders)
el-GR: 120 σαλ. (κύλινδροι)

en: 160 rpm (cylinders)
el-GR: 160 σαλ. (κύλινδροι)

en: 15/16 ips (tapes)
el-GR: 15/16 ips (κασέτες)

en: 1 7/8 ips (tapes)
el-GR: 1 7/8 ips (ταινίες)

en: 3 3/4 ips (tapes)
el-GR: 3 3/4 ips (κασέτες)

en: 7 1/2 ips (tapes)
el-GR: 7 1/2 ips (κασέτες)

en: 15 ips (tapes)
el-GR: 15 ips (κασέτες)

en: 30 ips (tape)
el-GR: 30 ips (κασέτες)

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
el-GR: Ρύθμιση των καναλιών αναπαραγωγής για ηχητική καταγραφή

en: Coarse/standard
el-GR: Χονδρή/τυποποιημένη

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
el-GR: Διάμετρος μπομπίνας ή δίσκου, ή οι διαστάσεις κασέτας, ταινίας ή κυλίνδρου.

en: 3 in. diameter
el-GR: 3 ίν. διάμετρος

en: 5 in. diameter
el-GR: 5 ίν. διάμετρος

en: 7 in. diameter
el-GR: 7 ίν. διάμετρος

en: 10 in. diameter
el-GR: 10 ίν. διάμετρος

en: 12 in. diameter
el-GR: 12 ίν. διάμετρος

en: 16 in. diameter
el-GR: 16 ίν. διάμετρος

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
el-GR: 4 3/4 ίν. ή 12 εκ. διάμετρος

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
el-GR: 5 1/4 x 3 7/8 ίν.

en: 2 3/4 x 4 in.
el-GR: 2 3/4 x 4 ίν.

en: 1/8 in.
el-GR: 1/8 ίν.

en: 1/4 in.
el-GR: 1/4 ίν.

en: 1/2 in.
el-GR: 1/2 ίν.

en: 1 in.
el-GR: 1 ίν.

en: Tape configuration
el-GR: Διαμόρφωση Ταινίας:

en: Cellulose nitrate
el-GR: Νιτρική κυτταρίνη

en: Acetate tape with ferrous oxide
el-GR: Ταινία οξικού άλατος με οξείδιο του σιδήρου

en: Glass with lacquer
el-GR: Γυαλί με βερνίκι

en: Aluminum with lacquer
el-GR: Αλουμίνιο με βερνίκι

en: Plastic with metal
el-GR: Πλαστικό με μέταλλο

en: Special playback characteristics
el-GR: 12 Ειδικά χαρακτηριστικά αναπαπραγωγής

en: NAB standard
el-GR: πρότυπο NAB

en: CCIR standard
el-GR: CCIR πρότυπο

en: Dolby-B encoded
el-GR: Dolby-B κωδικοποίηση

en: dbx encoded
el-GR: dbx κωδικοποιημένο

en: Digital recording
el-GR: Ψηφιακή εγγραφή

en: Dolby-A encoded
el-GR: Dolby-A κωδικοποιημένο

en: Dolby-C encoded
el-GR: Dolby-C κωδικοποιημένο

en: CX encoded
el-GR: CX κωδικοποίηση

en: Original capture and storage technique
el-GR: Πρωτότυπη τεχνική σύλληψης και αποθήκευσης

en: Text
el-GR: Κείμενο

en: Regular print
el-GR: Κανονικό κείμενο

en: Color characteristics of a videorecording.
el-GR: Χαρακτηριστικά χρώματος μιας καταγραφής βίντεο.

en: Beta (1/2 in., videocassette)
el-GR: Μπέτα (1/2 ίν., βιντεοκασέτα)

en: VHS (1/2 in., videocassette)
el-GR: VHS (1/2 ίν., βιντεοκασέτα)

en: EIAJ (1/2 in., reel)
el-GR: EIAJ (1/2 ίν., μπομπίνα)

en: Type C (1 in., reel)
el-GR: Τύπος C (1 ίν., μπομπίνα)

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
el-GR: CED (Capacitance Electronic Disc) βιντεοδίσκος

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
el-GR: Betacam (1/2 ίν., βιντεοκασέτα)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
el-GR: Betacam SP (1/2 ίν., βιντεοκασέτα)

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
el-GR: D-2 (3/4 ίν., βιντεοκασέτα)

en: Hi-8 mm.
el-GR: Hi-8 χλστ.

en: Blu-ray disc
el-GR: Blu-ray δίσκος

en: 2 in.
el-GR: 2 ίν.

en: 3/4 in.
el-GR: 3/4 ίν.

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
el-GR: Ρύθμιση των επιθυμητών καναλιών αναπαραγωγής για το ηχητικό τμήμα μιας βιντεοεγγραφής.

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
el-GR: Παραγόμενο από υπολογιστή, μία αριθμητική ακολουθία έξι χαρακτήρων που δηλώνει την χρονολογία δημιουργίας της εγγραφής MARC. Καταχωρισμένο με το μοτίβο χχμμηη.

en: Date entered on file
el-GR: Ημερομηνία που εισήχθη στο αρχείο

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει τον τύπο των ημερομηνιών που αναφέρονται στο 008/07-10 (Ημερομηνία 1) και 008/11-14 (Ημερομηνία 2). Για τις πηγές σε συνέχειες, ο κωδικός στο 008/06 υποδεικνύει επίσης την κατάσταση δημοσίευσης.

en: Type of date/Publication status
el-GR: Τύπος χρονολογίας/κατάστασης δημοσίευσης

en: No dates given; B.C. date involved
el-GR: Καμία ημερομηνία; συμπεριλαμβανομένων ημερομηνιών π.Χ.

en: Continuing resource currently published
el-GR: Περιοδικό δημοσίευμα, το οποίο συνεχίζει τη δημοσίευσή του

en: Continuing resource ceased publication
el-GR: Περιοδικό δημοσίευμα, το οποίο δε συνεχίζει τη δημοσίευσή του

en: Detailed date
el-GR: Λεπτομερής χρονολογία

en: Inclusive dates of collection
el-GR: Περιεκτικές ημερομηνίες της συλλογής

en: Range of years of bulk of collection
el-GR: Εύρος χρονολογιών για το μεγαλύτερο μέρος της συλλογής

en: Multiple dates
el-GR: Πολλαπλές ημερομηνίες

en: Dates unknown
el-GR: Άγνωστες χρονολογίες

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
el-GR: Χρονολογία διανομής/κυκλοφορίας/έκδοσης και συνεδρίας παραγωγής/ηχογράφησης αν διαφέρουν

en: Questionable date
el-GR: Αμφισβητήσιμη ημερομηνία

en: Reprint/reissue date and original date
el-GR: Ανατύπωση/επανέκδοση ημερομηνίας και αρχικής ημερομηνίας

en: Single known date/probable date
el-GR: Μοναδική γνωστή ημερομηνία/πιθανή ημερομηνία

en: Publication date and copyright date
el-GR: Ημερομηνία δημοσίευσης και ημερομηνία κατοχύρωσης πνευματικής ιδιοκτησίας

en: Continuing resource status unknown
el-GR: Περιοδικό δημοσίευμα άγνωστης κατάστασης

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
el-GR: Ημερομηνία καθορισμένη με τον κωδικό στο 008/06 (Τύπος ημερομηνίας/Κατάσταση έκδοσης)

en: Date 1
el-GR: Χρονολογία 1

en: Date element is not applicable
el-GR: Το στοιχείο χρονολογίας δεν εφαρμόζεται

en: Date digit
el-GR: Ψηφίο χρονολογίας

en: Date element is totally or partially unknown
el-GR: Το στοιχείο χρονολογίας είναι πλήρως ή μερικώς άγνωστο

en: Date 2
el-GR: Χρονολογία 2

en: MARC Code List for Countries
el-GR: Λίστα Κωδικών MARC για τις Χώρες

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός δύο ή τριών χαρακτήρων που υποδεικνύει τον τόπο δημοσίευσης, παραγωγής ή εκτέλεσης.

en: Various places
el-GR: Διάφοροι τόποι

en: No place, unknown, or undetermined
el-GR: Χωρίς τόπο, άγνωστο, ή απροσδιόριστο

en: Two-character alphabetic code
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός δύο χαρακτήρων

en: Three-character alphabetic code
el-GR: Αλφαβητικός κωδικός τριών χαρακτήρων

en: Illustrations - code 1
el-GR: Εικονογραφήσεις - κωδικός 1

en: Phonodisc, phonowire, etc
el-GR: Φωνόδισκος, phonowire, κ.α.

en: Illustrations - code 2
el-GR: Εικονογραφήσεις - κωδικός 2

en: Illustrations - code 3
el-GR: Εικονογραφήσεις - κωδικός 3

en: Illustrations - code 4
el-GR: Εικονογραφήσεις - κωδικός 4

en: Nature of contents - code 1
el-GR: Φύση περιεχομένων - κώδικός 1

en: Nature of contents - code 2
el-GR: Φύση περιεχομένων - κωδικός 2

en: Nature of contents - code 3
el-GR: Φύση περιεχομένων - κωδικός 3

en: Nature of contents - code 4
el-GR: Φύση περιεχομένων - κωδικός 4

en: Language
el-GR: Γλώσσα

en: MARC Code List for Languages
el-GR: Λίστα Κωδικών MARC για τις Γλώσσες

en: No information provided
el-GR: Δεν παρέχονται πληροφορίες

en: Multiple languages
el-GR: Πολλαπλές γλώσσες

en: Sign languages
el-GR: Νοηματικές γλώσσες

en: Undetermined
el-GR: Ακαθόριστο

en: No linguistic content
el-GR: Κανένα γλωσσικό περιεχόμενο

en: Modified record
el-GR: Τροποποιημένη εγγραφή

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
el-GR: Κωδικός ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει αν κάποια δεδομένα σε μια βιβλιογραφική εγγραφή είναι τροποποίηση πληροφοριών που εμφανίζονται στο τεκμήριο που έχει καταλογογραφηθεί ή σε εκείνο που πρόκειται να συμπεριληφθεί στην εγγραφή MARC.

en: Not modified
el-GR: Δεν έχει τροποποιηθεί

en: Dashed-on information omitted
el-GR: Παραλείπεται πληροφορία ελάσσονος σημασίας

en: Completely romanized/printed cards romanized
el-GR: Πλήρως εκλατινισμένο/τυπωμένες κάρτες εκλατινισμένες

en: Completely romanized/printed cards in script
el-GR: Πλήρως εκλατινισμένο/τυπωμένες κάρτες σε script

en: Shortened
el-GR: Συντομευμένο

en: Missing characters
el-GR: Χαρακτήρες που λείπουν

en: Cataloging source
el-GR: Πηγή καταλογογράφησης

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
el-GR: Κώδικας ενός χαρακτήρα που υποδεικνύει την αρχική πηγή καταλογογράφησης της πηγής. Αν η πηγή καταλογογράφησης είναι γνωστή, αναγνωρίζεται στο υποπεδίο $a του πεδίου 040 (Πηγή Καταλογογράφησης).

en: National bibliographic agency
el-GR: Εθνική Βιβλιογραφική υπηρεσία

en: Cooperative cataloging program
el-GR: Συνεργατικό πρόγραμμα καταλογογράφησης

en: Journal
el-GR: Περιοδικό

en: Newsletter
el-GR: Ενημερωτικό δελτίο

en: Leader:&nbsp;
el-GR: Ετικέτα εγγραφής:&nbsp;

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
el-GR: Μέγεθος εγγραφής (παράγεται από το σύστημα)

note: SELECT name=f5
en: Record status
el-GR: Κατάσταση εγγραφής

en: a - Increase in encoding level
el-GR: a- Αύξηση σε επίπεδο κωδικοποίησης

en: c - Corrected or revised
el-GR: c- Διορθωμένο ή αναθεωρημένο

en: d - Deleted
el-GR: d - Διεγράφη

en: n - New
el-GR: n- Νέο

en: p - Increase in encoding level from prepublication
el-GR: p- Αύξηση επιπέδου κωδικοποίησης από προδημοσίευση

en: a - Language material
el-GR: a - Γλωσσικό υλικό

en: c - Notated music
el-GR: c - Παρτιτούρες

en: d - Manuscript notated music
el-GR: d - Παρτιτούρες χειρόγραφες

en: e - Cartographic material
el-GR: e - Χαρτογραφικό υλικό

en: f - Manuscript cartographic material
el-GR: f- Χαρτογραφικό υλικό χειρογράφων

en: g - Projected medium
el-GR: g - Προβαλλόμενο μέσο

en: i - Nonmusical sound recording
el-GR: i- Όχι μουσική ηχογράφηση

en: j - Musical sound recording
el-GR: j- Μουσική ηχογράφηση

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
el-GR: k- Δισδιάστατο μη προβαλλόμενο γραφικό

en: m - Computer file
el-GR: m - Αρχείο υπολογιστή

en: p - Mixed materials
el-GR: p - Μικτά υλικά

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
el-GR: r- Τρισδιάστατο χειροποίητο ή φυσικό αντικείμενο

en: t - Manuscript language material
el-GR: t- Γλωσσικό υλικό χειρογράφων

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
el-GR: Βιβλιογραφικό επίπεδο

en: a - Monographic component part
el-GR: a- Μονογραφικό συστατικό μέρος

en: b - Serial component part
el-GR: b- Συστατικό μέρος περιοδικής έκδοσης

en: c - Collection
el-GR: c- Συλλογή

en: d - Subunit
el-GR: d- Υπομονάδα

en: i - Integrating resource
el-GR: i- Τεκμήριο που ενημερώνεται κατά διαστήματα

en: m - Monograph/item
el-GR: m- Μονογραφία/τεκμήριο

en: s - Serial
el-GR: s - Περιοδικό δημοσίευμα

note: SELECT name=f8
en: Type of control
el-GR: Τύπος ελέγχου

en: _ - No specific type
el-GR: _ - Κανένας συγκεκριμένος τύπος

en: a - Archival
el-GR: a- Αρχειακό

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
el-GR: Κωδικοποίηση (προσπάθεια για Unicode)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
el-GR: Δείκτης/μήκος υποπεδίου

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
el-GR: Διεύθυνση βάσης δεδομένων (παράγεται από το σύστημα)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
el-GR: Επίπεδο κωδικοποίησης

en: _ - Full level
el-GR: _ - Πλήρες επίπεδο

en: 1 - Full level, material not examined
el-GR: 1- Πλήρες επίπεδο, η βιβλιογραφική μονάδα δεν εξετάστηκε

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
el-GR: 2 - Επίπεδο μη πλήρης καταλογογράφησης, η βιβλιογραφική μονάδα δεν εξετάστηκε

en: 3 - Abbreviated level
el-GR: 3- Συντομευμένο επίπεδο

en: 4 - Core level
el-GR: 4- Βασικό επίπεδο

en: 5 - Partial (preliminary) level
el-GR: 5 - Επίπεδο μερικής (βασικής) καταλογογράφησης

en: 7 - Minimal level
el-GR: 7- Ελάχιστο επίπεδο

en: 8 - Prepublication level
el-GR: 8- Επίπεδο προ-δημοσίευσης

en: u - Unknown
el-GR: u - Άγνωστο

en: z - Not applicable
el-GR: z- Μη εφαρμόσιμο

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
el-GR: 18 - Μορφή περιγραφικής καταλογογράφησης

en: _ - Non-ISBD
el-GR: _ - Μη-ISBD

en: a - AACR 2
el-GR: a- ΑΑΚΚ 2

en: c - ISBD punctuation omitted
el-GR: c- η ISBD στίξη έχει παραληφθεί

en: i - ISBD punctuation included
el-GR: i - η ISBD στίξη έχει συμπεριληφθεί

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
el-GR: Επίπεδο εγγραφής με πολλαπλές πηγές

en: _ - Not specified or not applicable
el-GR: _ - Μη διευκρινισμένο ή μη εφαρμόσιμο

en: a - Set
el-GR: a- Σύνολο

en: b - Part with independent title
el-GR: b- Μέρος με ανεξάρτητο τίτλο

en: c - Part with dependent title
el-GR: c - Μέρος με εξαρτώμενο τίτλο

note: SPAN
en: Length of directory elements
el-GR: Μήκος των στοιχείων του καταλόγου

note: SCRIPT
en: Assign next
el-GR: Ανάθεση επόμενου

note: SCRIPT
en: Control number:
el-GR: Αριθμός ελέγχου:

note: SCRIPT
en: Enter new control number
el-GR: Εισαγωγή νέου αριθμού ελέγχου

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
el-GR: Σταθερά δεδομένα:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
el-GR: Γίνεται φόρτωση...

note: SCRIPT
en: Override
el-GR: Παράκαμψη

note: SCRIPT
en: Updated:
el-GR: Ενημερώθηκε:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
el-GR: μη ορισμένο

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
el-GR: 006 Στοιχεία δεδομένων σταθερού μήκους--Επιπρόσθετα χαρακτηριστικά υλικού--Γενικές πληροφορίες

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
el-GR: Επιλέξτε έναν τύπο υλικό που να καθορίζει τις τιμές των μεταβλητών

en: Type of material
el-GR: Μορφή υλικού

en: Select a type of material
el-GR: Επιλογή τύπου υλικού

note: INPUT type=submit
en: Save
el-GR: Αποθήκευση

en: Cancel
el-GR: Ακύρωση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
el-GR: Εμφάνιση τιμών για τον τύπο υλικού '%s';

en: 007 Physical description fixed field--General information
el-GR: 007 Σταθερό πεδίο φυσικής περιγραφής--Γενικές πληροφορίες

en: Material type:
el-GR: Τύπος υλικού:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
el-GR: #- Καμία προσπάθεια κωδικοποίησης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
el-GR: #- Καμία δευτερεύουσα υποστήριξη

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
el-GR: #- Χωρίς ήχο (σιωπηλό)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
el-GR: #- Καμία καθορισμένη μορφή μπράιγ μουσικής

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
el-GR: #- Καμία καθορισμένη τάξη γραφής μπράιγ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
el-GR: #- Απροσδιόριστο

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
el-GR: (ΕΕΕΕΜΜ; χρησιμοποιήστε μέχρι 6 - για άγνωστο <br />ή | για καμία προσπάθεια κωδικοποίησης)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
el-GR: (τρία ψηφία, συμπληρώστε με το μηδέν αν χρειάζεται, <br />ή ||| για καμία προσπάθεια κωδικοποίησης)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
el-GR: --- - Άγνωστο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
el-GR: 00 Κατηγορία υλικού

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
el-GR: 01 Ειδικός προσδιορισμός υλικού

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
el-GR: 02 Απροσδιόριστο

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
el-GR: 03 Υψόμετρο του αισθητήρα

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
el-GR: 03 Κατηγορία γραφής μπράιγ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
el-GR: 03 Χρώμα

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
el-GR: 03 Θετική/αρνητική διάσταση

note: SCRIPT
en: 03 Speed
el-GR: 03 Ταχύτητα

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
el-GR: 04 Θέση του αισθητήρα

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
el-GR: 04 Βάση του γαλακτώματος

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
el-GR: 04 Κατηγορία γραφής μπράιγ (2η επιλογή)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
el-GR: 04 Ρύθμιση των καναλιών αναπαραγωγής

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
el-GR: 04 Διαστάσεις

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
el-GR: 04 Μορφή παρουσίασης κινηματογραφικής ταινίας

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
el-GR: 04 Φυσικό Μέσο

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
el-GR: 04 Φυσικό μέσο

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
el-GR: 04 Κύριο υλικό υποστήριξης

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
el-GR: 04 Μορφότυπο μαγνητοσκόπησης

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
el-GR: 05 Νεφοκάλυψη

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
el-GR: 05 Εύρος αύλακος/πλάτος αύλακος

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
el-GR: 05 Επίπεδο σμύκρινσης

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
el-GR: 05 Εύρος αναλογίας μείωσης

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
el-GR: 05 Δευτερεύον υλικό υποστήριξης

note: SCRIPT
en: 05 Sound
el-GR: 05 Ήχος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
el-GR: 05 Ήχος στο μέσο ή ξεχωριστά

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
el-GR: 05 Μορφή Αναπαραγωγής

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
el-GR: 05 Μορφή αναπαραγωγής

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
el-GR: 06 Μουσική σε μορφότυπο μπράιγ

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
el-GR: 06 Διαστάσεις

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
el-GR: 06 Μέσο αποθήκευσης ήχου

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
el-GR: 06 Τύπος κατασκευής πλατφόρμας

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
el-GR: 06 Λεπτομέρειες παραγωγής/αναπαραγωγής

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
el-GR: 06-08 Ανάλυση ψηφιοποιημένου δείγματος εικόνας

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
el-GR: 06-08 Λόγος σμίκρυνσης

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
el-GR: 07 Μουσικό μορφότυπο μπράιγ (2η επιλογή)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
el-GR: 07 Διαστάσεις

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
el-GR: 07 Κατηγορία πλατφόρμας χρήσης

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
el-GR: 07 Θετικό/αρνητικό

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
el-GR: 07 Πλάτος ταινίας

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
el-GR: 08 Μουσικό μορφότυπο μπράιγ (3η επιλογή)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
el-GR: 08 Ρύθμιση των καναλιών αναπαραγωγής

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
el-GR: 08 Υλικό δευτερεύουσας υποστήριξης

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
el-GR: 08 Τύπος αισθητήρα

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
el-GR: 08 Ρύθμιση ταινίας

note: SCRIPT
en: 09 Color
el-GR: 09 Χρώμα

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
el-GR: 09 Μορφότυπα αρχείου

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
el-GR: 09 Είδος δίσκου, κυλίνδρου ή ταινίας

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
el-GR: 09 Στοιχεία παραγωγής

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
el-GR: 09 Ειδικά φυσικά χαρακτηριστικά

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
el-GR: 09-10 Τύπος δεδομένων

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
el-GR: 10 Φωτοευαίσθητο γαλάκτωμα στο φιλμ

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
el-GR: 10 Είδος υλικού

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
el-GR: 10 Θετικό/αρνητικό

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
el-GR: 10 Στόχος(οι) διασφάλισης ποιότητας

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
el-GR: 11 Προγενέστερη μορφή/Πηγή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
el-GR: 11 Γενιά

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
el-GR: 11 Είδος κοπής

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
el-GR: 12 Βάση του φιλμ

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
el-GR: 12 Επίπεδο συμπίεσης

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
el-GR: 12 Ειδικά χαρακτηριστικά αναπαπραγωγής

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
el-GR: 13 Ειδικές κατηγορίες χρώματος

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
el-GR: 13 Ποιότητα αναδιαμόρφωσης

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
el-GR: 14 Είδος χρώματος πρώτης ύλης ή εκτύπωσης

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
el-GR: 15 Στάδιο αλλοίωσης

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
el-GR: 16 Πληρότητα

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
el-GR: 17-22 Ημερομηνία επιθεώρησης του φιλμ

note: SCRIPT
en: Date
el-GR: Ημερομηνία

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
el-GR: Ακριβές βάθος ψηφίου 001-999

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
el-GR: a- 16 σαλ. (δίσκοι)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
el-GR: a- 3 in. διάμετρο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
el-GR: a- χρώμα 3 στρωμάτων

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm.
el-GR: a- 8 χλστ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
el-GR: a- 8 χλστ. μικροταινία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
el-GR: a- Απουσιάζει

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
el-GR: a- Πρόσβαση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
el-GR: a- Ενεργό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
el-GR: a- Κάρτα δραστηριοτήτων

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
el-GR: a- Κάρτα με ανοίγματα για καρέ μικροταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
el-GR: a- Μπαλόνι

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
el-GR: a- Μπέτα (1/2 in., βιντεοκασέτα)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
el-GR: a- Λινάτσα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
el-GR: a- Ουράνια σφαίρα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
el-GR: a- Αρχείο που έχει αναπαραχθεί από το πρωτότυπο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
el-GR: a- Πρώτη παραγωγή (μήτρα)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
el-GR: a- Πλήρες (1) κανάλι εγγραφής

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
el-GR: a- Επίστρωση με βερνίκι

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
el-GR: a- Κειμενικό μπράιγ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
el-GR: a- Ελαφρώς πλάγια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
el-GR: a- Λόγος χαμηλής σμίκρυνσης

note: SCRIPT
en: a- Map
el-GR: a- Χάρτης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
el-GR: a- Ταινία - μήτρα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
el-GR: a- Μετεωρολογικός

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
el-GR: a- NAB πρότυπο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
el-GR: a- Κανένα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
el-GR: a- Ένα χρώμα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
el-GR: a- Μία μορφή αρχείου

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
el-GR: a- Οπτική ηχητική ταινία σε κινηματογραφική ταινία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
el-GR: a- Χαρτί

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
el-GR: a- Φωτοαντιγραφή, blueline print

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
el-GR: a- Θετικό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
el-GR: a- Εκτύπωση/μπράιγ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
el-GR: a- Κανονικό κείμενο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
el-GR: a- Βάση ασφαλείας, ακαθόριστη

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
el-GR: a- Αλογονίδια αργύρου

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
el-GR: a- Ήχος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
el-GR: a- Ήχος σε μέσο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
el-GR: a- Τυπικό 8 χλστ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
el-GR: a- Τυπικό 8 χλστ. εύρος ταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
el-GR: a- Τυποποιημένο διάφραγμα ήχου (μειωμένο καρέ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
el-GR: a- Επιφάνεια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
el-GR: a- Ταινία μεγάλη κασέτα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
el-GR: a- Ασυμπίεστο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
el-GR: a- Μη συντετμημένο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
el-GR: a- Εκτύπωση εργασίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
el-GR: aa- Ορατό φως

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
el-GR: b- 2 χρώματα, μονή ταινία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
el-GR: b- 33 1/3 σαλ. (δίσκοι)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
el-GR: b- 5 in. διάμετρος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
el-GR: b- Αερομεταφερόμενο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
el-GR: b- Αεροσκάφος--χαμηλό υψόμετρο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
el-GR: b- Μαύρο-και-άσπρο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
el-GR: b- Μπράιγ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
el-GR: b- Πίνακας μπρίστολ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
el-GR: b- CCIR πρότυπο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
el-GR: b- Νιτρική κυτταρίνη

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
el-GR: b- Τσιπ μελανιού

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
el-GR: b- Συντετμημένο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Diazo
el-GR: b- Διάζο ενώσεις

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
el-GR: b- Αρχείο που έχει αναπαραχθεί από μικροφόρμα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
el-GR: b- Κωδικός μορφότυπου μπράιγ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
el-GR: b- Μισό (2) κανάλι

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
el-GR: b- Εντόνως πλάγια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
el-GR: b- Τεράστια ή μεγεθυμένη μπράιγ

note: SCRIPT
en: b- Large print
el-GR: b- Μεγεθυμένο κείμενο

note: SCRIPT
en: b- Large print
el-GR: b- Μεγεθυμένο κείμενο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
el-GR: b- Χωρίς απώλειες

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
el-GR: b- Μαγνητική ηχητική ταινία σε κινηματογραφική ταινία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
el-GR: b- Μεγάλη κασέτα μικροταινία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
el-GR: b- Αρνητικό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
el-GR: b- Νιτρικό άλας: ύποπτη οσμή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
el-GR: b- Μη αναμορφική (ευρεία οθόνη)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
el-GR: b- Φυσιολογική σμίκρυνση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
el-GR: b- Παθητικό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
el-GR: b- Φωτοαντίγραφο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
el-GR: b- Πλανητική ή σεληνιακή σφαίρα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
el-GR: b- Μήτρα εκτύπωσης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
el-GR: b- Ήχος ξεχωριστά από το μέσο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
el-GR: b- Σούπερ 8 χλστ./μονό 8 χλστ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
el-GR: b- Σούπερ 8 χλστ./μονό 8 χλστ. εύρος ταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
el-GR: b- Παρατήρηση επιφάνειας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
el-GR: b- Μήτρα αναπαραγωγής ταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
el-GR: b- Πρώτη ύλη τριών στρώσεων

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
el-GR: b- VHS (1/2 in., βιντεοκασέτα)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
el-GR: b- Ξύλο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
el-GR: c- 45 σαλ. (δίσκοι)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
el-GR: c- 7 in. διάμετρο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm.
el-GR: c- 9.5 χλστ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
el-GR: c- 9.5 χλστ. εύρος ταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
el-GR: c- Ταινία οξικού άλατος με οξείδιο του σιδήρου

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
el-GR: c- Αεροσκάφος--μέτριο υψόμετρο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
el-GR: c- Μπράιγ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
el-GR: c- Χαρτόνι

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
el-GR: c- Χαρτόνι

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
el-GR: c- Κολάζ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
el-GR: c- Συνδυασμός

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
el-GR: c- Ολοκληρωμένο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
el-GR: c- Μεγάλη κασέτα οπτικού δίσκου ηλεκτρονικού υπολογιστή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
el-GR: c- Dolby-B κωδικοποίηση

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
el-GR: c- Ηλεκτρονική πηγή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
el-GR: c- Αρχείο που έχει αναπαραχθεί από ηλεκτρονική πηγή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
el-GR: c- Μεγάλη κασέτα κινηματογραφικής ταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
el-GR: c- Κασέτα φίλμστριπ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
el-GR: c- Υψηλή σμίκρυνση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
el-GR: c- Μαγνητική ταινία ήχου σε μεγάλη κασέτα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
el-GR: c- Μπράιγ για μαθηματικά και επιστήμες

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
el-GR: c- Κασέτα μικροταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
el-GR: c- Πολύχρωμο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
el-GR: c- Νιτρικό άλας: έντονη οσμή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
el-GR: c- Τέταρτο (4) καναλιού

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
el-GR: c- Βάση ασφαλείας, ακαθόριστο οξικό άλας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
el-GR: c- Αντίγραφο εργασίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
el-GR: c- Παρατήρηση του διαστήματος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
el-GR: c- Διαστημικό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
el-GR: c- Πέτρα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
el-GR: c- Επίγεια σφαίρα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
el-GR: c- Πρώτη ύλη τριών στρώσεων, χαμηλού ξεθωριάσματος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
el-GR: c- U-matic (3/4 in., βιντεοκασέτα)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
el-GR: c- 2 χρώματα ακαθόριστα

note: SCRIPT
en: c- Vertical
el-GR: c- Κατακόρυφη

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
el-GR: c- Μεγάλη κασέτα βίντεο

note: SCRIPT
en: c- vertical
el-GR: c- κατακόρυφη

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
el-GR: d- 10 in. διάμετρο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
el-GR: d- 16 χλστ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
el-GR: d- 16 χλστ. εύρος ταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
el-GR: d- 16 χλστ. μικροφίλμ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
el-GR: d- 78 σαλ. (δίσκοι)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
el-GR: d- Αεροσκάφος--υψηλό υψόμετρο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
el-GR: d- Αναμορφική (ευρεία οθόνη)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Atlas
el-GR: d- Άτλας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
el-GR: d- Μπράιγ για ηλεκτρονικό υπολογιστή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
el-GR: d- Δίσκος ηλεκτρονικού υπολογιστή, απροσδιόριστου τύπου

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
el-GR: d- Μήτρα δίσκου (αρνητική)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
el-GR: d- Σχέδιο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
el-GR: d- Αντίγραφο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
el-GR: d- Διπλασιασμένη πρώτη ύλη

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
el-GR: d- EIAJ (1/2 in., μπομπίνα)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
el-GR: d- Οκτώ κανάλια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
el-GR: d- Αρχείο αναπαραγόμενο από ενδιάμεσο (όχι μικροφόρμα)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Film
el-GR: d- Φιλμ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
el-GR: d- Τεμάχιο φιλμ (filmslip)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
el-GR: d- Γυαλί

note: SCRIPT
en: d- Globe
el-GR: d- Υδρόγειος σφαίρα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
el-GR: d- Προσθαφαιρούμενα φύλλα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
el-GR: d- Απωλεστικό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
el-GR: d- Μέταλλο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
el-GR: d- Μπομπίνα μικροταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
el-GR: d- Νιτρικό άλας: καστανόχρουν, αποχρωματισμός, ξεθώριασμα, σκονισμένο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
el-GR: d- Παράγραφος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
el-GR: d- Βάση ασφαλείας, διοξική

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
el-GR: d- Ηχητικός δίσκος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
el-GR: d- Απτικός, χωρίς σύστημα γραφής

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
el-GR: d- Ακαθόριστο 3 χρωμάτων

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
el-GR: d- Πολύ υψηλή μείωση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
el-GR: d- Βιντεοδίσκος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
el-GR: d- dbx κωδικοποιημένο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
el-GR: da- Σχεδόν υπέρυθρος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
el-GR: db- Μετρίως υπέρυθρος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
el-GR: dc- Πολύ υπέρυθρος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
el-GR: dd- Θερμική υπέρυθρη

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
el-GR: de- Υπέρυθρος βραχέων κυμάτων (SWIR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
el-GR: df- Αντανακλαστική υπέρυθρη ακτινοβολία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
el-GR: dv- Συνδυασμοί

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
el-GR: dz- Άλλα υπέρυθρα δεδομένα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
el-GR: e- 12 in. διάμετρος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
el-GR: e- 28 χλστ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
el-GR: e- 28 χλστ. εύρος ταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
el-GR: e- χρώμα 3 ταινιών

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
el-GR: e- 8 σαλ. (δίσκοι)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
el-GR: e- Θήκη δίσκου υπολογιστή, μη καθορισμένος τύπος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
el-GR: e- Κύλινδρος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
el-GR: e- Ψηφιακή εγγραφή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
el-GR: e- Σφαίρα γης σελήνης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
el-GR: e- Μαγνητική κασέτα ήχου σε μπομπίνα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
el-GR: e- Επανδρωμένο διαστημικό σκάφος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
el-GR: e- Μήτρα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
el-GR: e- Μικροφίσα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
el-GR: e- Ηχητικές ταινίες πολλαπλών τύπων

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
el-GR: e- Μουσική μπράιγ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
el-GR: e- Νιτρικό άλας: κολλώδες

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
el-GR: e- Άλλος μορφότυπος ευρείας οθόνης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
el-GR: e- Ζωγραφική

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
el-GR: e- Μονή γραμμή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
el-GR: e- Συνθετικό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
el-GR: e- Δώδεκα κανάλια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
el-GR: e- Τύπος C (1 in., μπομπίνα)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
el-GR: e- Υπερυψηλή σμίκρυνση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
el-GR: f- 1.4 m. το δευτερόλεπτο (δίσκοι)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
el-GR: f- 16 in. διάμετρος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
el-GR: f- χρώμα 2 ταινιών

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm.
el-GR: f- 35 χλστ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
el-GR: f- 35 χλστ. εύρος ταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
el-GR: f- 35 χλστ. μικροταινία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
el-GR: f- Dolby-A κωδικοποιημένο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
el-GR: f- Πανομοιότυπο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
el-GR: f- Κασέτα κινηματογραφικής ταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
el-GR: f- Φίλμστριπ, μη καθορισμένος τύπος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
el-GR: f- Μαγνητική ταινία ήχου σε κασέτα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
el-GR: f- Κασέτα μικροφίσας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
el-GR: f- Νιτρικό άλας: αφρώδες, με φυσαλίδες

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
el-GR: f- Φωτομηχανική εκτύπωση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
el-GR: f- Τετραπλό (1 in. or 2 in., μπομπίνα)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
el-GR: f- Τομέα ανά τομέα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
el-GR: f- Δεκαέξι κανάλια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
el-GR: f- Δέρμα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
el-GR: f- Τυποποιημένο σιωπηλό διάφραγμα (πλήρες κάδρο)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
el-GR: f- Απτικό υλικό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
el-GR: f- Κασέτα ταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
el-GR: f- Λωρίδες τίτλων/κύλινδροι εσώτιτλων

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
el-GR: f- Μη επανδρωμένο διαστημικό σκάφος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
el-GR: f- Βιντεοκασέτα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
el-GR: g- 4 3/4 in. ή 12 cm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
el-GR: g- 4 3/4 in. ή 12 cm. διάμετρος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm.
el-GR: g- 70 χλστ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
el-GR: g- 70 χλστ. εύρος ταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
el-GR: g- 70χλστ. μικροταινία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
el-GR: g- Διάγραμμα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
el-GR: g- Dolby-C κωδικοποιημένο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
el-GR: g- Γυαλί με βερνίκι

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
el-GR: g- Κλίμακα του γκρι

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
el-GR: g- Χερσαία συσκευή τηλεπισκόπισης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Laserdisc
el-GR: g- Δίσκος laser

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
el-GR: g- Γραμμή προς γραμμή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
el-GR: g- Μικροαντίγραφο σε αδιαφανές υλικό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
el-GR: g- Νιτρικό άλας: πηκτό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
el-GR: g- Οπτική και μαγνητική ηχητική ταινία σε κινηματογραφική ταινία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
el-GR: g- Φωτοαρνητικό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
el-GR: g- Κύλινδροι παραγωγής

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
el-GR: g- Προβαλλόμενο γραφικό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
el-GR: g- Κόκκινη ταινία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
el-GR: g- Θήκη ήχου

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
el-GR: g- Ύφασμα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
el-GR: g- Υφάσματα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
el-GR: gu- Παθητική χαρτογράφηση μικροκυμάτων

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
el-GR: gz- Άλλα δεδομένα μικροκυμάτων

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
el-GR: h- 105 χλστ. μικροταινία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
el-GR: h- 120 σαλ. (κύλινδροι)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
el-GR: h- Μπλε ή πράσινη ταινία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
el-GR: h- CED (Capacitance Electronic Disc) βιντεοδίσκος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
el-GR: h- CX κωδικοποίηση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
el-GR: h- Χρωματισμένο στο χέρι

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
el-GR: h- κάθετη κοπή (Hill-and-dale)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
el-GR: h- Μέταλλο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
el-GR: h- Τεμάχιο μικροταινίας

note: SCRIPT
en: h- Microform
el-GR: h- Μικροφόρμα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
el-GR: h- Νιτρικό άλας: σκόνη

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
el-GR: h- Ανοικτή παρτιτούρα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
el-GR: h- Φωτοεκτύπωση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
el-GR: h- Μπομπίνα ταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
el-GR: h- Βιντεοταινία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
el-GR: h- Συσκευή τηλεπισκόπησης της επιφάνειας της θάλασσας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
el-GR: i- 160 σαλ. (κύλινδροι)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
el-GR: i- Αλουμίνιο με βερνίκι

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
el-GR: i- Betacam (1/2 in., βιντεοκασέτα)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
el-GR: i- Κυανή ταινία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
el-GR: i- Ημιτελές

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
el-GR: i- Στιγμιαίος (επιτόπια εγγραφή)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
el-GR: i- Νιτρική βάση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
el-GR: i- Εικόνα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
el-GR: i- Πλαστικό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
el-GR: i- Ηχητική ταινία φιλμ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
el-GR: i- Υποβρύχια συσκευή τηλεπισκόπησης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
el-GR: i- Βιντεοδίσκος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
el-GR: j- 2x2 in. ή 5x5 cm. διαφάνεια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
el-GR: j- Betacam SP (1/2 in., βιντεοκασέτα)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
el-GR: j- Γυαλί

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
el-GR: j- Ταινία ματζέντα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
el-GR: j- Μαγνητικός δίσκος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
el-GR: j- Χάρτης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
el-GR: j- Μέταλλο και γυαλί

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
el-GR: j- Μικροταινία σε κύλινδρο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
el-GR: j- Έντυπο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
el-GR: j- Φιλμ ασφαλείας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
el-GR: ja- Μακρινή υπεριώδης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
el-GR: jb- Μέση υπεριώδης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
el-GR: jc- Κοντινή υπεριώδης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
el-GR: jv- Υπεριώδης (συνδυασμοί)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
el-GR: jz- Άλλα υπεριώδη δεδομένα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
el-GR: k- 15/16 ips (κασέτες)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
el-GR: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. ή 6x6 cm. διαφάνεια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
el-GR: m - Κάρτα ηλεκτρονικού υπολογιστή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
el-GR: k- Βάση φιλμ, άλλο από φιλμ ασφαλείας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
el-GR: k- Μεικτά

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
el-GR: k- Όχι νιτρικό άλας: εντοπίσιμη αποσύνθεση

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
el-GR: k- Μη προβαλλόμενο γραφικό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
el-GR: k- Αφίσα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
el-GR: k- Προφίλ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
el-GR: k- Super-VHS (1/2 in., βιντεοκασέτα)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
el-GR: k- Συνθετικό και γυαλί

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
el-GR: k- Κίτρινη ταινία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
el-GR: l- 1 7/8 ips (ταινίες)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
el-GR: l- 3x5 in. ή 8x13 cm. μικροφίσα, μικροαντίγραφο σε αδιαφανές υλικό κλπ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
el-GR: l- Πλάγια ή συνδυασμένη κοπή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
el-GR: l- Μέταλλο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
el-GR: l- Όχι νιτρικό άλας: προχωρημένη αποσύνθεση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
el-GR: l- Τεχνικό σχέδιο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
el-GR: l- Βινύλιο

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
el-GR: m- 3 3/4 ips (κασέτες)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
el-GR: m- 3/34 ips (κασέτες)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
el-GR: m- 4x6 in. ή 11x15 cm. μικροφίσα, μικροαντίγραφο σε αδιαφανές υλικό κλπ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
el-GR: m- Συνδυασμός

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
el-GR: m- M-II (1/2 in., βιντεοκασέτα)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
el-GR: m- Μαγνητο-οπτικός δίσκος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
el-GR: m- Μαζικής παραγωγής

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
el-GR: m- Μικροαύλακα/λεπτή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
el-GR: m- Μεικτά

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
el-GR: m- Μεικτή βάση (νιτρικού άλατος και ασφαλείας)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
el-GR: m- Μεικτή συλλογή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
el-GR: m- Μεικτό γαλάκτωμα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
el-GR: m- Μεικτή παραγωγή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
el-GR: m- Μεικτή πόλωση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
el-GR: m- Μεικτές χρήσεις

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
el-GR: m- Μονοωτικό

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
el-GR: m- Κινηματογραφική ταινία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
el-GR: m- Πολλαπλές μορφές μπράιγ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
el-GR: m- Πολλαπλά μορφότυπα αρχείων

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
el-GR: m- Πολλαπλές φυσικές μορφές

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
el-GR: m- Όχι νιτρικό άλας: καταστροφή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
el-GR: m- Πλαστικό με μέταλλο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
el-GR: ma- Πολυ-φασματικά, πολυδεδομένα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
el-GR: mb- Πολυ-χρονικός

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
el-GR: mm- Συνδυασμός διαφόρων τύπων δεδομένων

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
el-GR: mmm- Πολλαπλό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
el-GR: n- Σχεδιάγραμμα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
el-GR: n- Μη εφαρμόσιμο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
el-GR: n- Περγαμηνή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
el-GR: nn- Μη εφαρμόσιμο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
el-GR: nnn- Μη εφαρμόσιμο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
el-GR: o- 6x9 in. ή 16x23 μικροφίσα, μικροαντίγραφο σε αδιαφανές υλικό κλπ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
el-GR: o- 7 1/2 ips (κασέτες)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
el-GR: o- D-2 (3/4 in., βιντεοκασέτα)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
el-GR: o- Κύλινδρος ταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
el-GR: o- Κύλινδρος φίλμστριπ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
el-GR: o- Kάρτα επίδειξης

note: SCRIPT
en: o- Kit
el-GR: o- Σετ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
el-GR: o- Οπτικός δίσκος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
el-GR: o- Πρωτότυπο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
el-GR: o- Χαρτί

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
el-GR: p- 15 ips (κασέτες)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
el-GR: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. ή 9x19 cm. κάρτα με ανοίγματα για καρέ μικροταινίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
el-GR: p- 8 χλστ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
el-GR: p- Γύψος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
el-GR: p- Πλαστικό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
el-GR: ae- Καρτ ποστάλ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
el-GR: p- Υπάρχει

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
el-GR: p- Διατήρηση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
el-GR: p- Βάση ασφαλείας, πολυεστέρας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
el-GR: p- Τόνος σέπια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
el-GR: pa- Σόναρ--βάθος νερού

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
el-GR: pb- Σόναρ--τοπογραφικές εικόνες πυθμένα, πλευρικής σάρωσης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
el-GR: pc- Σόναρ--τοπογραφία πυθμένα, κοντά στην επιφάνεια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
el-GR: pd- Σόναρ--τοπογραφία πυθμένα, κοντά στον πυθμένα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
el-GR: pe- Σεισμικές έρευνες

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
el-GR: pz- Άλλα ακουστικά δεδομένα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
el-GR: q- Εύκαμπτη βάση φωτογραφικού, θετική

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
el-GR: q- Σανίδα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
el-GR: q- Hi-8 χλστ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
el-GR: q- Εικονίδιο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
el-GR: q- Πρότυπο

note: SCRIPT
en: q- Notated music
el-GR: q- Σημειωμένη μουσική

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
el-GR: q- Άλλος τόνος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
el-GR: q- Τετραφωνικό, πολυκαναλικό, ή πολυκάναλο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
el-GR: q- Κύλινδρος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
el-GR: r- 30 ips (κασέτες)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
el-GR: r- Μπομπίνα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
el-GR: r- Εύκαμπτη βάση φωτογραφικού, αρνητική

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
el-GR: r- Μητρικό (θετικό)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
el-GR: r- Χαρτί με βερνίκι ή οξείδιο του σιδήρου

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
el-GR: r- Πορσελάνη

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
el-GR: a- Ραδιογραφία

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
el-GR: r- Εκτύπωση αναφοράς/αντίτυπο εξέτασης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
el-GR: r- Απομακρυσμένο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
el-GR: r- Τηλεπισκοπική εικόνα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
el-GR: r- Αντικατάσταση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
el-GR: r- Βάση ασφαλείας, μεικτή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
el-GR: r- Απόχρωση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
el-GR: r- Μπομπίνα βίντεο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
el-GR: ra- Βαρυτικές ανωμαλίες (γενικά)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
el-GR: rb- Ελεύθερου αέρα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
el-GR: rd- Ισοστατικές

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
el-GR: s- 4x5 in. ή 10x13 cm. διαφάνεια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
el-GR: s- Blu-ray δίσκος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
el-GR: s- Χονδρή/τυποποιημένη

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
el-GR: s- Μη εύκαμπτη βάση φωτογραφικού, θετική

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
el-GR: s- Τομή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
el-GR: s- Γομαλάκα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
el-GR: s- Διαφάνεια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
el-GR: s- Κασέτα ήχου

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
el-GR: s- Ηχογράφηση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
el-GR: s- Τυπωτής (αρνητικός)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
el-GR: s- Μεμονωμένη συσκευή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
el-GR: s- Στερεοφωνικό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
el-GR: s- Πέτρα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
el-GR: s- Εκτύπωση μελέτης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
el-GR: s- Τίντα και τόνος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
el-GR: sa- Μαγνητικό πεδίο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
el-GR: t- 5x7 in. ή 13x18 cm. διαφάνεια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
el-GR: t- Άκαμπτη βάση φωτογραφικού, αρνητική

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
el-GR: t- Βάση ασφαλείας, τριοξική

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
el-GR: t- Μπομπίνα ταινίας ήχου

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
el-GR: t- Στένσιλ χρώμα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
el-GR: t- Δοκιμαστική εκτύπωση

note: SCRIPT
en: t- Text
el-GR: t- Κείμενο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
el-GR: t- Διαφάνεια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
el-GR: t- Ξύλο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
el-GR: ta- ραδιομετρικές έρευνες

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
el-GR: u- Άγνωστο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
el-GR: u- Απροσδιόριστο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
el-GR: uu- Άγνωστο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
el-GR: v- 8x10 in. ή 21x26 cm. διαφάνεια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
el-GR: v- Χρωματισμένο με το χέρι

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
el-GR: v- Δέρμα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
el-GR: v- Φωτογραφία, μη καθορισμένος τύπος

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
el-GR: v- Λόγος σμίκρυνσης ποικίλει

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
el-GR: v- Μαγνητοσκόπηση

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
el-GR: w- 9x9 in. ή 23x23 cm. διαφάνεια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
el-GR: w- Περγαμηνή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
el-GR: w- Κερί

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
el-GR: w- Δισύρματη εγγραφή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
el-GR: x- 10x10 in. ή 26x26 cm. διαφάνεια

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
el-GR: x- 9x9 in. ή 23x23 cm. διαφάνεια

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
el-GR: x- Μη εφαρμόσιμο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
el-GR: y- 7x7 in. ή 18x18 cm. διαφάνεια

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
el-GR: y- Άλλο Φωτογραφικό μέσο

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
el-GR: y- Άλλο φωτογραφικό μέσο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
el-GR: y- Προβολή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
el-GR: z- Άλλο

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
el-GR: z- Απροσδιόριστο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
el-GR: zz- Άλλο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
el-GR: |- Καμία προσπάθεια κωδικοποίησης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
el-GR: ||- Θέση τιμής η οποία δεν χρειάζεται

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
el-GR: ||| - Θέση τιμής η οποία δεν χρειάζεται

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
el-GR: 008 Στοιχεία δεδομένων σταθερού μήκους--Επιπρόσθετα χαρακτηριστικά υλικού--Γενικές πληροφορίες

en: Type of Material
el-GR: Τύπος Υλικού

en: 008 Fixed-length data elements
el-GR: 008 Στοιχεία δεδομένων σταθερού μήκους

en: 00-05- Date entered on file
el-GR: 00-05- Ημερομηνία εισαγωγής στο αρχείο

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
el-GR: 06- Άμεση ή έμμεση γεωγραφική υποδιαίρεση

en: #- Not subdivided geographically
el-GR: #- Δεν υποδιαιρείται γεωγραφικά

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
el-GR: d- Άμεσα υποδιαιρεμένος γεωγραφικά&mdash;

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
el-GR: i- Έμμεσα υποδιαιρεμένος γεωγραφικά&mdash;

en: 07- Romanization scheme
el-GR: 07- Σχήμα λατινοποίησης

en: a- International standard
el-GR: a- Διεθνές πρότυπο

en: b- National standard
el-GR: b- Εθνικό πρότυπο

en: c- National library association standard
el-GR: c- Πρότυπο ένωσης εθνικής βιβλιοθήκης

en: d- National library or bibliographic agency standard
el-GR: d- Πρότυπο της εθνικής βιβλιοθήκης ή βιβλιογραφικής υπηρεσίας

en: e- Local standard
el-GR: e- Τοπικό πρότυπο

en: f- Standard of unknown origin
el-GR: f- Πρότυπο άγνωστης προέλευσης

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
el-GR: g- Συμβατική ρωμανοποίση ή συμβατική μορφή ονόματος στη γλώσσα της υπηρεσίας καταλογογράφησης

en: 08- Language of catalog
el-GR: 08- Γλώσσα καταλόγου

en: #- No information provided
el-GR: #- Δεν παρέχονται πληροφορίες

en: b- English and French
el-GR: b- Αγγλικά και Γαλλικά

en: e- English only
el-GR: e- Μόνο αγγλικά

en: f- French only
el-GR: f- Μόνο Γαλλικά

en: 09- Kind of record
el-GR: 09- Είδος εγγραφής

en: a- Established heading
el-GR: a- Καθιερωμένη επικεφαλίδα

en: b- Untraced reference
el-GR: b- Μη ανιχνεύσιμη αναφορά

en: c- Traced reference
el-GR: c- Ανιχνεύσιμη αναφορά

en: d- Subdivision
el-GR: d- Υποδιαίρεση

en: e- Node label
el-GR: e- Ετικέτα δεσμού

en: f- Established heading and subdivision
el-GR: f- Καθιερωμένη επικεφαλίδα και υποδιαίρεση

en: g- Reference and subdivision
el-GR: g- Αναφορά και υποδιαίρεση

en: 10- Descriptive cataloging rules
el-GR: 10- Περιγραφικοί κανόνες καταλογογράφησης

en: a- Earlier rules
el-GR: a- Προηγούμενοι κανόνες

en: c- AACR 2
el-GR: c- ΑΑΚΚ 2

en: d- AACR 2 compatible heading
el-GR: d- AACR 2 συμβατή επικεφαλίδα

en: 11- Subject heading system/thesaurus
el-GR: 11- Σύστημα θεματικών επικεφαλίδων/θησαυρός

en: a- Library of Congress subject headings
el-GR: a- Θεματικές επικεφαλίδες της Βιβλιοθήκης του Κογκρέσου

en: a- Library of Congress Subject Headings
el-GR: a- Θεματικές Επικεφαλίδες της Library of Congress

en: b- LC subject headings for children's literature
el-GR: b- Θεματικές επικεφαλίδες LC για παιδική λογοτεχνία

en: c- Medical subject headings
el-GR: c- Ιατρικές θεματικές επικεφαλίδες

en: d- National Agricultural Library subject authority file
el-GR: d- Αρχείο καθιερωμένων θεματικών όρων της National Agricultural Library

en: k- Canadian subject headings
el-GR: k- Καναδικές θεματικές επικεφαλίδες

en: r- Art and architecture thesaurus
el-GR: r- Θησαυρός τέχνης και αρχιτεκτονικής

en: s- Sears list of subject headings
el-GR: s- Λίστα θεματικών επικεφαλίδων Sears

en: s- Sears List of Subject Headings
el-GR: s- Λίστα Θεματικών Επικεφαλίδων Sears

en: 12- Type of series
el-GR: 12- Τύπος σειράς

en: a- Monographic series
el-GR: a- Μονογραφικές σειρές

en: b- Multipart item
el-GR: b- Πολυτμηματικό τεκμήριο

en: c- Series-like phrase
el-GR: c- Φράση σαν περιοδική έκδοση

en: 13- Numbered or unnumbered series
el-GR: 13- Αριθμημένη ή μη αριθμημένη σειρά

en: a- Numbered
el-GR: a- Αριθμημένο

en: b- Unnumbered
el-GR: b- Μη αριθμημένο

en: c- Numbering varies
el-GR: c- Η αρίθμηση ποικίλλει

en: 14- Heading use--main or added entry
el-GR: 14- Χρήση επικεφαλίδας--κύρια ή πρόσθετη εγγραφή

en: a- Appropriate
el-GR: a- Κατάλληλο

en: b- Not appropriate
el-GR: b- Μη κατάλληλο

en: 15- Heading use--subject added entry
el-GR: 15- Χρήση επικεφαλίδας--πρόσθετη εγγραφή θέματος

en: 16- Heading use--series added entry
el-GR: 16- Χρήση επικεφαλίδας--πρόσθετη εγγραφή σειράς

en: 17- Type of subject subdivision
el-GR: 17- Τύπος θεματικής υποδιαίρεσης

en: a- Topical
el-GR: a- Τοπικό

en: b- Form
el-GR: b- Φόρμα

en: c- Chronological
el-GR: c- Χρονολογικό

en: d- Geographic
el-GR: d- Γεωγραφικό

en: e- Language
el-GR: e- Γλώσσα

en: 18-27 Undefined character positions
el-GR: 18-27 Απροσδιόριστες θέσεις χαρακτήρα

en: 28- Type of government agency
el-GR: 28- Τύπος κυβερνητικού οργάνου

en: #- Not a government agency
el-GR: #- Δεν είναι κυβερνητική υπηρεσία

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
el-GR: a- Αυτόνομο ή ημιαυτόνομο συστατικό

en: c- Multilocal
el-GR: c- Πολυτοπικό

en: f- Federal/national
el-GR: f- Ομοσπονδιακός/εθνικός

en: i- International intergovernmental
el-GR: i- Διεθνής διακυβερνητικός

en: l- Local
el-GR: l- Τοπικό

en: m- Multistate
el-GR: m- Πολυκρατικό

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
el-GR: o- Κυβερνητικό όργανο&mdash;τύπος ακαθόριστος

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
el-GR: s- Κράτος, επαρχιακός, εδαφικός, εξαρτώμενος, κτλ.

en: u- Unknown if heading is government agency
el-GR: u- Άγνωστο αν η επικεφαλίδα είναι κυβερνητική υπηρεσία

en: 29- Reference evaluation
el-GR: 29- Αξιολόγηση αναφοράς

en: a- Tracings are consistent with the heading
el-GR: a- Οι επισημάνσεις είναι σύμφωνες με την επικεφαλίδα

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
el-GR: b- Οι επισημάνσεις δεν είναι απαραίτητα σύμφωνες με την επικεφαλίδα

en: 30 Undefined character position
el-GR: 30 Απροσδιόριστη θέση χαρακτήρα

en: 31- Record update in process
el-GR: 31- Η ενημέρωση της εγγραφής είναι σε εξέλιξη

en: a- Record can be used
el-GR: a- Η εγγραφή μπορεί να χρησιμοποιηθεί

en: b- Record is being updated
el-GR: b- Η εγγραφή ενημερώνεται

en: 32- Undifferentiated personal name
el-GR: 32- Μη διαφοροποιημένο όνομα προσώπου

en: a- Differentiated personal name
el-GR: a- Διαφοροποιημένο προσωπικό όνομα

en: b- Undifferentiated personal name
el-GR: b- Αδιαφοροποίητο προσωπικό όνομα

en: 33- Level of establishment
el-GR: 33- Επίπεδο καθιέρωσης

en: a- Fully established
el-GR: a- Πλήρως καθιερωμένος

en: b- Memorandum
el-GR: b- Υπόμνημα

en: c- Provisional
el-GR: c- Προσωρινός

en: d- Preliminary
el-GR: d- Πρωταρχικό

en: 34-37 Undefined character positions
el-GR: 34-37 Απροσδιόριστες θέσεις χαρακτήρα

en: 38- Modified record
el-GR: 38- Τροποποιημένη εγγραφή

en: #- Not modified
el-GR: #- Δεν είναι τροποποιημένο

en: s- Shortened
el-GR: s- Συντομευμένο

en: x- Missing characters
el-GR: x- Χαρακτήρες που απουσιάζουν

en: 39- Cataloging source
el-GR: 39- Πηγή καταλογογράφησης

en: #- National bibliographic agency
el-GR: #- Εθνική βιβλιογραφική υπηρεσία

en: c- Cooperative cataloging program
el-GR: c- Συνεργατικό πρόγραμμα καταλογογράφησης

en: d- Other
el-GR: d- Άλλο

en: 06- Kind of record
el-GR: 06- Είδος εγγραφής

en: a- Schedule record
el-GR: a- Εγγραφή πλάνου

en: b- Table record
el-GR: b- Εγγραφή πίνακα

en: c- Index term record
el-GR: c- Εγγραφή ευρετηρίου όρων

en: 07- Type of number
el-GR: 07- Τύπος αριθμού

en: a- Single number
el-GR: a- Αριθμός

en: b- Defined number span
el-GR: b- Ορισμένος αριθμός

en: c- Summary number span
el-GR: c- Σύνολο αριθμών

en: n - Not applicable
el-GR: n- Μη εφαρμόσιμο

en: 08- Classification validity
el-GR: 08- Εγκυρότητα ταξινόμησης

en: a- Valid
el-GR: a- Έγκυρο

en: b- First number of span invalid
el-GR: b- Ο πρώτος αριθμός είναι λανθασμένος

en: c- Last number of span invalid
el-GR: c- Ο τελευταίος αριθμός είναι λανθασμένος

en: d- Completely invalid
el-GR: d- Παντελώς λανθασμένος

en: e- Obsolete
el-GR: o- Παρωχημένος

en: 09- Standard or optional designation
el-GR: 09- Κανονικός ή προαιρετικός προσδιορισμός

en: a- Standard
el-GR: a- Τυπικό

en: b- Optional
el-GR: b- Προαιρετικό

en: 10- Record update in process
el-GR: 10- Ενημέρωση εγγραφής σε εξέλιξη

en: 11- Level of establishment
el-GR: 11- Επίπεδο καθιέρωσης

en: 12- Synthesized number indication
el-GR: 12- Ένδειξη παραγόμενου αριθμού

en: a- Not synthesized
el-GR: a- Μη παραγώμενο

en: b- Synthesized
el-GR: b- Έχει παραχθεί

en: 13- Display controller
el-GR: 13- Έλεγχος προβολής

en: a- Displayed in standard schedules or tables
el-GR: a- Προβάλλεται σε κανονικούς πίνακας

en: b- Extended display
el-GR: b- Εκτεταμένη προβολή

en: 000 - Leader
el-GR: 000 - Ετικέτα εγγραφής

en: 0-4 Record size
el-GR: 0-4 Μέγεθος εγγραφής

en: (auto-filled)
el-GR: (συμπληρώνεται αυτόματα)

en: 5- Record status
el-GR: 5- Κατάσταση εγγραφής

en: a- Increase in encoding level
el-GR: a- Αύξηση στο επίπεδο κωδικοποίησης

en: c- Corrected or revised
el-GR: c- Διορθωμένο ή αναθεωρημένο

en: d- Deleted
el-GR: d- Διεγράφη

en: n- New
el-GR: n- Νέο

en: p- Increase in encoding level from prepublication
el-GR: p- Αύξηση επιπέδου κωδικοποίησης από προδημοσίευση

en: 6- Type of record
el-GR: 6- Τύπος εγγραφής

en: a- Language material
el-GR: a- Γλωσσικό υλικό

en: c- Notated music
el-GR: c- Σημειωμένη μουσική

en: d- Manuscript notated music
el-GR: d- Χειρόγραφο σημειωμένης μουσικής

en: e- Cartographic material
el-GR: e- Χαρτογραφικό υλικό

en: 7- Bibliographic level
el-GR: 7- Βιβλιογραφικό επίπεδο

en: a- Monographic component part
el-GR: a- Μονογραφικό συστατικό μέρος

en: b- Serial component part
el-GR: b- Συστατικό μέρος περιοδικής έκδοσης

en: c- Collection
el-GR: c- Συλλογή

en: d- Subunit
el-GR: d- Υπομονάδα

en: i- Integrating resource
el-GR: i- Ενσωματωμένη πηγή

en: m- Monograph/item
el-GR: m- Μονογραφία/τεκμήριο

en: s- Serial
el-GR: s- Περιοδική έκδοση

en: 8- Type of control
el-GR: 8- Τύπος ελέγχου

en: No specific type
el-GR: Κανένας συγκεκριμένος τύπος

en: a- Archival
el-GR: a- Αρχειακό

en: 9- Character coding scheme
el-GR: 9- Σχήμα κωδικοποίησης χαρακτήρων

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
el-GR: a - UCS/Unicode (συμπληρώνεται αυτόματα)

en: 10-16 indicator/subfields/size
el-GR: 10-16 δείκτης/υποπεδία/μέγεθος

en: 17- Encoding level
el-GR: 17- Επίπεδο κωδικοποίησης

en: full level
el-GR: πλήρες επίπεδο

en: Full level
el-GR: Πλήρες επίπεδο

en: 1- Full level, material not examined
el-GR: 1- Πλήρες επίπεδο, η βιβλιογραφική μονάδα δεν εξετάστηκε

en: 3- Abbreviated level
el-GR: 3- Συντομευμένο επίπεδο

en: 4- Core level
el-GR: 4- Βασικό επίπεδο

en: 5- Partial (preliminary) level
el-GR: 5- Επίπεδο μερικής (βασικής) καταλογογράφησης

en: 7- Minimal level
el-GR: 7- Ελάχιστο επίπεδο

en: 8- Prepublication level
el-GR: 8- Επίπεδο προ-δημοσίευσης

en: z- Not applicable
el-GR: z- Μη εφαρμόσιμο

en: 18 - Descriptive cataloging form
el-GR: 18 - Μορφή περιγραφικής καταλογογράφησης

en: Non-ISBD
el-GR: Μη-ISBD

en: c- ISBD punctuation omitted
el-GR: c- η ISBD στίξη έχει παραληφθεί

en: i- ISBD punctuation included
el-GR: i - η ISBD στίξη έχει συμπεριληφθεί

en: 19 - Multipart resource record level
el-GR: 19 - Επίπεδο εγγραφής πηγής με πολλά μέρη

en: Not specified or not applicable
el-GR: Μη διευκρινισμένο ή μη εφαρμόσιμο

en: Not specified or not applicable
el-GR: Μη διευκρινισμένο ή μη εφαρμόσιμο

en: a- Set
el-GR: a- Σύνολο

en: b- Part with independent title
el-GR: b- Μέρος με ανεξάρτητο τίτλο

en: c- Part with dependent title
el-GR: c - Μέρος με εξαρτώμενο τίτλο

en: 20-24 entry map &amp; lengths
el-GR: 20-24 χάρτης καταχωρήσεων &amp; μήκη

en: 1-4 Record size
el-GR: 1-4 Μέγεθος εγγραφής

en: o- Obsolete
el-GR: o- Ξεπερασμένο

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
el-GR: s- Διαγραμμένη. Επικεφαλίδα χωρισμένη σε δύο ή περισσότερες επικεφαλίδες

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
el-GR: x- Διεγράφη. Επικεφαλίδα αντικατεστημένη από μία άλλη επικεφαλίδα

en: z- Authority data
el-GR: z- Δεδομένα καθιερωμένων όρων

en: 7-8 Undefined
el-GR: 7-8 Απροσδιόριστο

en: 9- Encoding
el-GR: 9- Κωδικοποίηση

en: n- Complete authority record
el-GR: n- Ολοκληρωμένη εγγραφή καθιερωμένου όρου

en: o- Incomplete authority record
el-GR: o- Μη ολοκληρωμένη εγγραφή καθιερωμένων όρων

en: 18-19 Undefined
el-GR: 18-19 Απροσδιόριστο

en: MARC21 Plugin to build links between records
el-GR: MARC21 Πρόσθετο για τη δημιουργία συνδέσμων μεταξύ εγγραφών

en: Plugin to build links between records
el-GR: Πρόσθετο για τη δημιουργία συνδέσμων μεταξύ εγγραφών

en: Search for
el-GR: Αναζήτηση για

en: Any word
el-GR: Οποιαδήποτε λέξη

en: Item type
el-GR: Τύπος τεκμηρίου

en: All item types
el-GR: Όλους τους τύπους τεκμηρίων

note: INPUT type=submit
en: Start search
el-GR: Έναρξη αναζήτησης

en: Search results
el-GR: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: &lt;&lt; Previous
el-GR: &lt;&lt; Προηγούμενο

en: Next&gt;&gt;
el-GR: Επόμενο&gt;&gt;

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
el-GR: Αποτελέσματα %s σε %s από %s

en: Concise description
el-GR: Συνοπτική περιγραφή

en: Choose
el-GR: Επιλέξτε

en: Clear field
el-GR: Καθαρισμός πεδίου

en: &lt;&lt; Previous
el-GR: &lt;&lt; Προηγούμενο

en: Next&gt;&gt;
el-GR: Επόμενο&gt;&gt;

en: Abkhaz
el-GR: Αμπχαζιανά

en: Achinese
el-GR: Ατσεχνέζικα

en: Afar
el-GR: Αφάρ

en: Afrikaans
el-GR: Αφρικάανς

en: Ainu
el-GR: Αϊνού

en: Akan
el-GR: Ακάν

en: Albanian
el-GR: Αλβανικά

en: Amharic
el-GR: Αμχαρικά

en: Apache languages
el-GR: Γλώσσες Απάτσι

en: Aragonese
el-GR: Αραγονέζικα

en: Aramaic
el-GR: Αραμαϊκά

en: Arapaho
el-GR: Αραπάχο

en: Armenian
el-GR: Αρμένικα

en: Aromanian
el-GR: Βλάχικα

en: Artificial (Other)
el-GR: Τεχνητή (Άλλο)

en: Assamese
el-GR: Ασσαμέζικα

en: Australian languages
el-GR: Αυστραλέζικες γλώσσες

en: Avaric
el-GR: Αβαρικά

en: Azerbaijani
el-GR: Αζερμπαϊτζανικά

en: Basque
el-GR: Βασκική

en: Belarusian
el-GR: Λευκορωσικά

en: Bengali
el-GR: Βεγγαλική

en: Bosnian
el-GR: Βοσνιακά

en: Bulgarian
el-GR: Βουλγάρικα

en: Catalan
el-GR: Καταλανικά

en: Caucasian (Other)
el-GR: Καυκάσια (Άλλο)

en: Chechen
el-GR: Τσετσενικά

en: Coptic
el-GR: Κοπτική

en: Cornish
el-GR: Κορνουαλικά

en: Czech
el-GR: Τσεχικά

en: Danish
el-GR: Δανικά

en: English
el-GR: Αγγλικά

en: Esperanto
el-GR: Εσπεράντο

en: Estonian
el-GR: Εσθονικά

en: Finnish
el-GR: Φινλανδικά

en: French
el-GR: Γαλλικά

en: Georgian
el-GR: Γεωργιανά

en: German
el-GR: Γερμανικά

en: Gothic
el-GR: Γοτθικά

en: Greek, Ancient (to 1453)
el-GR: Ελληνικά, Αρχαία (ως 1453)

en: Hindi
el-GR: Χίντι

en: Hungarian
el-GR: Ουγγρικά

en: Icelandic
el-GR: Ισλανδικά

en: Indonesian
el-GR: Ινδονησιακά

en: Italian
el-GR: Ιταλικά

en: Javanese
el-GR: Ιαπωνικά

en: Judeo-Arabic
el-GR: Ιουδο-Αραβικά

en: Judeo-Persian
el-GR: Ιουδαιοπερσικά

en: Latin
el-GR: Λατινικά

en: Montenegrin
el-GR: Μαυροβουνιακή

en: Nauru
el-GR: Ναουρού

en: Persian
el-GR: Περσικά

en: Polish
el-GR: Πολωνικά

en: Portuguese
el-GR: Πορτογαλικά

en: Russian
el-GR: Ρωσικά

en: Slovak
el-GR: Σλοβάκικα

en: Slovenian
el-GR: Σλοβένικα

en: Sumerian
el-GR: Σουμεριακά

en: Swahili
el-GR: Σουαχίλι

en: Swedish
el-GR: Σουηδικά

en: Syriac
el-GR: Συριακά

en: Turkish
el-GR: Τουρκικά

en: Ukrainian
el-GR: Ουκρανικά

en: Vietnamese
el-GR: Βιετναμέζικα

en: Zulu
el-GR: Ζουλού

en: yes
el-GR: ναι

en: text
el-GR: κείμενο

en: cartographic
el-GR: χαρτογραφικό

en: notated music
el-GR: παρτιτούρες

en: sound recording
el-GR: ηχογράφηση

en: still image
el-GR: ακίνητη εικόνα

en: moving image
el-GR: κινούμενη εικόνα

en: three dimensional object
el-GR: τρισδιάστατο αντικείμενο

en: software, multimedia
el-GR: λογισμικό, πολυμέσα

en: mixed material
el-GR: μικτό υλικό

en: direct
el-GR: άμεσος

en: indirect
el-GR: έμμεσος

en: not applicable
el-GR: μη εφαρμόσιμο

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
el-GR: Τροποποιήθηκε από MARCXML σε MADS έκδοση 2.0 (Revision 2.10)

en: earlier rules
el-GR: παλιότεροι κανόνες

en: aacr2 compatible
el-GR: aacr2 συμβατό

en: other rules
el-GR: άλλοι κανόνες

en: nonpublic
el-GR: μη δημόσιο

en: source
el-GR: πηγή

en: history
el-GR: ιστορικό

en: subject example
el-GR: θέμα παράδειγμα

en: deleted heading information
el-GR: πληροφορίες διεγραμμένης επικεφαλίδας

en: application history
el-GR: ιστορικό εφαρμογής

en: earlier
el-GR: προηγούμενο

en: later
el-GR: επόμενο

en: broader
el-GR: ευρύτερο

en: narrower
el-GR: ειδικότερο

en: other
el-GR: άλλο

en: equivalent
el-GR: ανάλογο

en: acronym
el-GR: ακρωνύμιο

en: cash
el-GR: μετρητά

en: SE
el-GR: ΣΕ

en: VM
el-GR: ΟΥ

en: creator
el-GR: δημιουργός

en: personal
el-GR: προσωπικό

en: globe
el-GR: υδρόγειος σφαίρα

en: remote sensing image
el-GR: εικόνα απομακρυσμένης αίσθησης

en: map
el-GR: χάρτης

en: atlas
el-GR: άτλας

en: database
el-GR: βάση δεδομένων

en: loose-leaf
el-GR: λυτά-φύλλα

en: series
el-GR: σειρά

en: newspaper
el-GR: εφημερίδα

en: periodical
el-GR: περιοδικό

en: web site
el-GR: δικτυακός τόπος

en: abstract or summary
el-GR: επιτομή ή περίληψη

en: bibliography
el-GR: βιβλιογραφία

en: catalog
el-GR: κατάλογος

en: dictionary
el-GR: λεξικό

en: encyclopedia
el-GR: εγκυκλοπαίδεια

en: handbook
el-GR: εγχειρίδιο

en: legal article
el-GR: νομικό άρθρο

en: index
el-GR: ευρετήριο

en: discography
el-GR: δισκογραφία

en: legislation
el-GR: νομοθεσία

en: theses
el-GR: διατριβές

en: survey of literature
el-GR: λογοτεχνική έρευνα

en: review
el-GR: αξιολόγηση

en: programmed text
el-GR: εγχειρίδιο αυτοδιδασκαλίας

en: filmography
el-GR: φιλμογραφία

en: directory
el-GR: κατάλογος

en: statistics
el-GR: στατιστικά

en: technical report
el-GR: τεχνική έκθεση

en: legal case and case notes
el-GR: νομικές υποθέσεις και πρακτικά

en: law report or digest
el-GR: νομικές εκθέσεις και επιτομές

en: treaty
el-GR: συνθήκη

en: conference publication
el-GR: δημοσίευση συνεδρίου

en: numeric data
el-GR: αριθμητικά δεδομένα

en: font
el-GR: γραμματοσειρά

en: game
el-GR: επιτραπέζιο παιχνίδι

en: patent
el-GR: δίπλωμα ευρεσιτεχνίας

en: festschrift
el-GR: τιμητική έκδοση

en: biography
el-GR: βιογραφία

en: essay
el-GR: δοκίμιο

en: drama
el-GR: θεατρικό έργο

en: comic strip
el-GR: ιστορίες σε σκίτσα

en: fiction
el-GR: λογοτεχνικό

en: humor, satire
el-GR: χιούμορ, σάτυρα

en: letter
el-GR: γράμμα

en: novel
el-GR: μυθιστόρημα

en: short story
el-GR: διήγημα

en: speech
el-GR: ομιλία

en: folktale
el-GR: λαϊκός μύθος

en: memoir
el-GR: χρονικό

en: poetry
el-GR: ποίηση

en: rehearsal
el-GR: πρόβα

en: reporting
el-GR: υποβολή έκθεσης

en: sound
el-GR: ήχος

en: art original
el-GR: πρωτότυπο έργο τέχνης

en: kit
el-GR: σετ

en: art reproduction
el-GR: αντίγραφο έργου τέχνης

en: diorama
el-GR: διόραμα

en: filmstrip
el-GR: φίλμστριπ

en: picture
el-GR: εικόνα

en: graphic
el-GR: γραφικό

en: technical drawing
el-GR: τεχνικό σχέδιο

en: motion picture
el-GR: κινηματογραφική ταινία

en: chart
el-GR: διάγραμμα

en: flash card
el-GR: κάρτα επίδειξης

en: microscope slide
el-GR: διαφάνεια μικροσκοπίου

en: model
el-GR: μοντέλο

en: realia
el-GR: ρεάλια

en: slide
el-GR: διαφάνεια

en: transparency
el-GR: διαφάνεια

en: videorecording
el-GR: βιντεοεγγραφή

en: toy
el-GR: παιχνίδι

en: monographic
el-GR: μονογραφικό

en: continuing
el-GR: συνεχιζόμενο

en: reformatted digital
el-GR: ψηφιακά επαναμορφοτυπωμένο

en: braille
el-GR: μπράιγ

en: electronic
el-GR: ηλεκτρονικό

en: microfiche
el-GR: μικροαφίσα

en: microfilm
el-GR: μικροφίλμ

en: adolescent
el-GR: έφηβος

en: adult
el-GR: ενήλικος

en: general
el-GR: γενικά

en: juvenile
el-GR: έφηβος

en: preschool
el-GR: προσχολικό

en: specialized
el-GR: εξειδικευμένο

en: issue number
el-GR: αριθμός τεύχους

en: matrix number
el-GR: αριθμός πίνακα

en: music plate
el-GR: μουσικός δίσκος

en: music publisher
el-GR: μουσικός εκδότης

en: videorecording identifier
el-GR: αναγνωριστικό βιντεοεγγραφής

en: constituent
el-GR: συστατικό

en: related
el-GR: σχετικό

en: sound recording-nonmusical
el-GR: ηχογράφηση-όχι μουσική

en: sound recording-musical
el-GR: ηχογράφιση-μουσική

en: code
el-GR: κωδικός

en: print
el-GR: εκτύπωση

en: access
el-GR: πρόσβαση

en: preservation
el-GR: συντήρηση

en: replacement
el-GR: αντικατάσταση

en: Chinese, Japanese, Korean
el-GR: Κινέζικα, Ιαπωνέζικα, Κορεάτικα

en: accompanying material
el-GR: συνοδευτικό υλικό

en: libretto
el-GR: λιμπρέτο

en: summary or subtitle
el-GR: περίληψη ή υπότιτλος

en: sung or spoken text
el-GR: τραγουδημένο ή προφορικό κείμενο

en: table of contents
el-GR: πίνακας περιεχομένων

en: translation
el-GR: μετάφραση

en: collection
el-GR: συλλογή

en: manuscript
el-GR: χειρόγραφο

en: ,complete-subfield
el-GR: ,συμπλήρωση-υποπεδίο

en: ST
el-GR: ΣΥ

en: Set
el-GR: Συλλογή

en: Continuing resource
el-GR: Περιοδικό δημοσίευμα

en: Series
el-GR: Σειρά

en: Article
el-GR: Άρθρο

en: Mixed materials
el-GR: Σύνθετα υλικά

en: Computer file
el-GR: Αρχείο υπολογιστή

en: Object
el-GR: Αντικείμενο

en: results_summary series
el-GR: results_summary σειρές

en: Series:
el-GR: Σειρά:

en: Show analytics
el-GR: Εμφάνιση analytics

en: Volumes:
el-GR: Τόμοι:

en: Show volumes
el-GR: Εμφάνιση τόμων

en: Set:
el-GR: Συλλογή:

en: results_summary publisher
el-GR: results_summary εκδότης

en: Publication details:
el-GR: Λεπτομέρειες δημοσίευσης:

en: results_summary edition
el-GR: results_summary έκδοση

en: Edition:
el-GR: Έκδοση:

en: results_summary description
el-GR: results_summary περιγραφή

en: Description:
el-GR: Περιγραφή:

en: Content type:
el-GR: Τύπος περιεχομένου:

en: Media type:
el-GR: Τύπος υλικού:

en: Carrier type:
el-GR: Τύπος φορέα:

en: Audience:
el-GR: Κοινό:

en: Patent information:
el-GR: Πληροφορίες ευρεσιτεχνίας:

en: Report number:
el-GR: Αριθμός αναφοράς:

en: Other title:
el-GR: Άλλος τίτλος:

en: [Portion of title]
el-GR: [Μέρος τίτλου]

en: [Parallel title]
el-GR: [Παράλληλος τίτλος]

en: [Distinctive title]
el-GR: [Διακριτικός τίτλος]

en: [Other title]
el-GR: [Άλλος τίτλος]

en: [Cover title]
el-GR: [Τίτλος εξωφύλλου]

en: [Added title page title]
el-GR: [Πρόσθετη σελίδα τίτλου]

en: [Caption title]
el-GR: [Τίτλος επικεφαλίδας]

en: [Running title]
el-GR: [Τρέχων τίτλος]

en: [Spine title]
el-GR: [Τίτλος ράχης]

en: Title translated:
el-GR: Μεταφρασμένος τίτλος:

en: Uniform title:
el-GR: Ομοιόμορφος τίτλος:

en: Uniform titles:
el-GR: Ομοιόμορφοι τίτλοι:

en: Related works:
el-GR: Σχετικά έργα:

en: Contained works:
el-GR: Περιλαμβανόμενα έργα:

en: Subject(s):
el-GR: Θέμα(τα):

en: Genre/Form:
el-GR: Είδος/Μορφή:

en: Additional physical formats:
el-GR: Επιπρόσθετες φυσικές μορφές:

en: DDC classification:
el-GR: Ταξινόμηση DDC:

en: Other classification:
el-GR: Άλλη ταξινόμηση:

en: Online resources:
el-GR: Πηγές στο διαδίκτυο:

en: Click here to access online
el-GR: Επιλέξτε για διαδικτυακή πρόσβαση

en: Contents:
el-GR: Περιεχόμενα:

en: Incomplete contents:
el-GR: Ελλιπή περιεχόμενα:

en: Partial contents:
el-GR: Μερικά περιεχόμενα:

en: Awards:
el-GR: Βραβεία:

en: Production credits:
el-GR: Πληροφορίες παραγωγής:

en: Action note:
el-GR: Σημείωση ενεργειών:

en: Dissertation note:
el-GR: Σημείωση διατριβής:

en: Subject:
el-GR: Θέμα:

en: Review:
el-GR: Κριτική:

en: Scope and content:
el-GR: Σκοπός και περιεχόμενο:

en: Abstract:
el-GR: Περίληψη:

en: Content advice:
el-GR: Συμβουλή για το περιεχόμενο:

en: Summary:
el-GR: Περίληψη:

en: Supplements:
el-GR: Συμπληρώματα

en: Other editions:
el-GR: Άλλες εκδόσεις:

en: Continues:
el-GR: Συνεχίζεται:

en: Continues in part:
el-GR: Συνεχίζει εν μέρει:

en: Supersedes:
el-GR: Αντικαθιστά:

en: Supersedes in part:
el-GR: Αντικατεστημένο εν μέρει:

en: Formed by the union: ... and: ...
el-GR: Σχηματίστηκε από την ένωση: ... και: ...

en: Absorbed:
el-GR: Απορροφημένο:

en: Absorbed in part:
el-GR: Απορροφημένο εν μέρει:

en: Separated from:
el-GR: Διαχωρισμένο από:

en: Continued by:
el-GR: Συνεχίζεται από το:

en: Continued in part by:
el-GR: Συνεχίζεται εν μέρει από το:

en: Superseded by:
el-GR: Αντικαθίσταται από το:

en: Superseded in part by:
el-GR: Αντικαθίσταται εν μέρει από το:

en: Absorbed by:
el-GR: Απορροφήθηκε από το:

en: Absorbed in part by:
el-GR: Απορροφήθηκε εν μέρει από το:

en: Split into .. and ...:
el-GR: Χωρίστηκε σε ... και σε ...:

en: Merged with ... to form ...
el-GR: Ενώθηκε με ... για να σχηματίσει το ...

en: Changed back to:
el-GR: Άλλαξε πάλι σε:

en: OPAC view:
el-GR: Προβολή OPAC:

en: Suppressed in OPAC
el-GR: Απόκρυψη από τον OPAC

en: Open in new window
el-GR: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

en: By:
el-GR: Κατά:

en: Contributor(s):
el-GR: Συντελεστής(ές):

en: CR
el-GR: ΣΠ

en: reformatted digital
el-GR: επαναμορφοποιημένος ψηφιακός

en: digitized microfilm
el-GR: ψηφιοποιημένο μικροφίλμ

en: digitized other analog
el-GR: ψηφιοποιημένο άλλο αναλογικό

en: braille
el-GR: μπράιγ

en: print
el-GR: έντυπο

en: electronic
el-GR: ηλεκτρονικό

en: microfiche
el-GR: μικροφις

en: microfilm
el-GR: μικροφιλμ

en: chip cartridge
el-GR: κασέτα μικροκυκλώματος

en: magnetic disc
el-GR: μαγνητικός δίσκος

en: magneto-optical disc
el-GR: μαγνητικός-οπτικός δίσκος

en: available online
el-GR: διαθέσιμο ηλεκτρονικά

en: tape cartridge
el-GR: καρούλι ταινίας

en: tape cassette
el-GR: κασέτα ταινίας

en: tape reel
el-GR: κυλινδρίσκος ταινίας

en: kit
el-GR: κιτ

en: atlas
el-GR: άτλας

en: diagram
el-GR: διάγραμμα

en: map
el-GR: χάρτης

en: model
el-GR: μοντέλο

en: profile
el-GR: προφίλ

en: remote-sensing image
el-GR: εικόνα ανίχνευσης από απόσταση

en: section
el-GR: τομέας

en: view
el-GR: προβολή

en: aperture card
el-GR: κάρτα ανοίγματος

en: microfiche cassette
el-GR: κασέτα μικροφις

en: microfilm cartridge
el-GR: καρούλι μικροφιλμ

en: microfilm cassette
el-GR: κασέτα μικροφίλμ

en: microfilm reel
el-GR: κυλινδρίσκος μικροφιλμ

en: film cartridge
el-GR: καρούλι φιλ

en: film cassette
el-GR: καλέτα φιλμ

en: film reel
el-GR: κυλινδρίσκος φιλμ

en: collage
el-GR: κολάζ

en: photomechanical print
el-GR: φωτομηχανική αναπαραγωγή

en: photonegative
el-GR: φωτοαρνητικό

en: photoprint
el-GR: φωτοαντίτυπο

en: technical drawing
el-GR: τεχνικό σχέδιο

en: filmslip
el-GR: ολίσθησηφιλμ

en: filmstrip cartridge
el-GR: κασέτα φίλμστριπ

en: filmstrip roll
el-GR: κύλινδρος φίλμστριπ

en: other filmstrip type
el-GR: άλλος φίλμστριπ

en: transparency
el-GR: διαφάνεια

en: cylinder
el-GR: κύλινδρος

en: roll
el-GR: ρολό

en: sound cartridge
el-GR: καρούλι ήχου

en: sound cassette
el-GR: κασέτα ήχου

en: sound-tape reel
el-GR: κυλινδρίσκος κασέτας-ήχου

en: sound-track film
el-GR: φιλμ κομματιού-ήχου

en: wire recording
el-GR: ενσύρματη εγγραφή

en: combination
el-GR: συνδυασμός

en: tactile, with no writing system
el-GR: αφής, χωρίς σύστημα γραφής

en: regular print
el-GR: κανονικό κείμενο

en: text in looseleaf binder
el-GR: κείμενο σε ντοσιέ

en: videocartridge
el-GR: καρούλιβίντεο

en: videocassette
el-GR: βιντεοκασέτα

en: videoreel
el-GR: κυλινδρίσκοςβίντεο

en: by
el-GR: από

note: IMG
en: book
el-GR: βιβλίο

note: IMG
en: serial
el-GR: περιοδική έκδοση

note: IMG
en: article
el-GR: άρθρο

note: IMG
en: mixed materials
el-GR: μεικτά υλικά

note: IMG
en: computer file
el-GR: αρχείο υπολογιστή

note: IMG
en: score
el-GR: παρτιτούρα

note: IMG
en: music
el-GR: μουσική

en: ; Format:
el-GR: ; Διάταξη:

en: ; Type of continuing resource:
el-GR: ; Τύπος συνεχόμενης πηγής:

en: loose-leaf
el-GR: προσθαφαιρούμενων φύλλων

en: series
el-GR: σειρά

en: newspaper
el-GR: εφημερίδα

en: periodical
el-GR: περιοδικό

en: ; Nature of contents:
el-GR: ; Φύση περιεχομένων:

en: abstract or summary
el-GR: επιτομή ή περίληψη

en: bibliography
el-GR: βιβλιογραφία

en: catalog
el-GR: κατάλογος

en: dictionary
el-GR: λεξικό

en: encyclopedia
el-GR: εγκυκλοπαίδεια

en: handbook
el-GR: εγχειρίδιο

en: legal article
el-GR: νομικό άρθρο

en: index
el-GR: ευρετήριο

en: discography
el-GR: δισκογραφία

en: legislation
el-GR: νομοθεσία

en: theses
el-GR: διατριβές

en: survey of literature
el-GR: έρευνα για τη λογοτεχνία

en: review
el-GR: κριτική

en: programmed text
el-GR: εγχειρίδια αυτοδιδασκαλίας

en: filmography
el-GR: φιλμογραφία

en: directory
el-GR: κατάλογος

en: statistics
el-GR: στατιστικά

en: legal case and case notes
el-GR: νομική υπόθεση και πρακτικά

en: law report or digest
el-GR: νομική έκθεση ή επιτομή

en: treaty
el-GR: συμφωνία

en: conference publication
el-GR: δημοσίευση συνεδρίου

en: ; Type of computer file:
el-GR: ; Τύπος αρχείου υπολογιστή:

en: numeric data
el-GR: αριθμητικά δεδομένα

en: patent
el-GR: ευρεσιτεχνία

en: festschrift
el-GR: τιμητική έκδοση

en: ; Literary form:
el-GR: ; Λογοτεχνικό είδος:

en: Not fiction
el-GR: Μη λογοτεχνικό

en: Fiction
el-GR: Λογοτεχνικό

en: Dramas
el-GR: Θεατρικά έργα

en: Essays
el-GR: Δοκίμια

en: Novels
el-GR: Μυθιστορήματα

en: Humor, satires, etc.
el-GR: Χιούμορ, σάτιρα, κλπ.

en: Letters
el-GR: Γράμματα

en: Short stories
el-GR: Διηγήματα

en: Mixed forms
el-GR: Μεικτές μορφές

en: Poetry
el-GR: Ποίηση

en: Speeches
el-GR: Διαλέξεις

en: biography
el-GR: βιογραφία

en: drama
el-GR: θεατρικό έργο

en: essay
el-GR: δοκίμιο

en: fiction
el-GR: λογοτεχνικό

en: folktale
el-GR: θρύλος

en: history
el-GR: ιστορικό

en: humor, satire
el-GR: χιούμορ, σάτιρα

en: memoir
el-GR: απομνημονεύματα

en: poetry
el-GR: ποίηση

en: rehearsal
el-GR: πρόβα

en: reporting
el-GR: έκθεση

en: sound
el-GR: ήχος

en: speech
el-GR: ομιλία

en: ; Type of visual material:
el-GR: ; Τύπος οπτικού υλικού:

en: art original
el-GR: πρωτότυπο έργο τέχνης

en: art reproduction
el-GR: αντίγραφο έργου τέχνης

en: diorama
el-GR: διόραμα

en: filmstrip
el-GR: φίλμστριπ

en: picture
el-GR: εικόνα

en: graphic
el-GR: γραφικό

en: motion picture
el-GR: κινηματογραφική ταινία

en: chart
el-GR: διάγραμμα

en: flash card
el-GR: κάρτα επίδειξης

en: microscope slide
el-GR: διαφάνεια μικροσκοπίου

en: realia
el-GR: ρεάλια

en: slide
el-GR: διαφάνεια

en: videorecording
el-GR: εγγραφήβίντεο

en: toy
el-GR: παιχνίδι

en: ; Audience:
el-GR: ; Κοινό:

en: Preschool;
el-GR: Προσχολικό;

en: Primary;
el-GR: Πρωτοβάθμια;

en: Pre-adolescent;
el-GR: Προεφηβικό;

en: Adolescent;
el-GR: Έφηβοι;

en: Adult;
el-GR: Ενήλικοι;

en: General;
el-GR: Γενικό;

en: Juvenile;
el-GR: Νεανικό;

en: Specialized;
el-GR: Ειδικευμένο;

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
el-GR: Προειδοποίηση: η συμβολοσειρά περιέχει ένα χαρακτήρα ο οποίος είναι εκτός σειράς! Αντικατάσταση ";".

en: Producer:
el-GR: Παραγωγός:

en: Publisher:
el-GR: Εκδότης:

en: Distributor:
el-GR: Διαθέτης:

en: Manufacturer:
el-GR: Κατασκευαστής:

en: Copyright date:
el-GR: Ημερομηνία κατοχύρωσης πνευματικής ιδιοκτησίας:

en: Language:
el-GR: Γλώσσα:

en: In:
el-GR: Σε:

en: Print Page
el-GR: Εκτύπωση σελίδας

en: Book
el-GR: Βιβλίο

en: MusicAlbum
el-GR: Μουσικό Άλμπουμ

en: CreativeWork
el-GR: Πνευματική Δημιουργία

en: Product
el-GR: Προϊόν

en: #record
el-GR: #εγγραφή

en: Cast:
el-GR: Θίασος:

en: Audio file
el-GR: Αρχείο ήχου

en: Play this sample
el-GR: Αναπαραγωγή του δείγματος

en: byArtist
el-GR: απόΚαλλιτέχνη

en: author
el-GR: συγγραφέας

en: contributor
el-GR: συντελεστής

en: MusicGroup
el-GR: Μουσικό Συγκρότημα

en: Person
el-GR: Φυσικό πρόσωπο

en: Organization
el-GR: Οργανισμός

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
el-GR: κασέτα οπτικού δίσκου υπολογιστή

note: IMG
en: optical disc
el-GR: οπτικός δίσκος

note: IMG
en: remote
el-GR: απομακρυσμένο

note: IMG
en: celestial globe
el-GR: ουράνια σφαίρα

note: IMG
en: earth moon globe
el-GR: σφαίρα γήινη σελήνης

note: IMG
en: planetary or lunar globe
el-GR: πλανητική ή σεληνιακή σφαίρα

note: IMG
en: terrestrial globe
el-GR: επίγεια σφαίρα

note: IMG
en: drawing
el-GR: σχέδιο

note: IMG
en: painting
el-GR: ζωγραφική

note: IMG
en: sound disc
el-GR: δίσκος ήχου

note: IMG
en: large print
el-GR: μεγεθυμένο κείμενο

note: IMG
en: videodisc
el-GR: βιντεοδίσκος

en: Checked out
el-GR: Δανεισμένο

en: Withdrawn
el-GR: Αποσύρεται

en: Lost
el-GR: Χαμένο

en: Damaged
el-GR: Φθαρμένο

en: Pending hold
el-GR: Κράτηση σε εκκρεμότητα

en: In transit
el-GR: Σε μεταφορά

en: On hold
el-GR: Σε κράτηση

en: Availability:
el-GR: Διαθεσιμότητα:

en: No items available.
el-GR: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα τεκμήρια.

en: Items available for loan:
el-GR: Διαθέσιμα αντίτυπα για δανεισμό:

en: Items available for reference:
el-GR: Διαθέσιμα αντίτυπα στο αναγνωστήριο:

en: Not available:
el-GR: Μη διαθέσιμο:

en: Call number:
el-GR: Ταξιθετικός αριθμός:
