Koha 23.11.08.001 - en to el-GR translation catalogue (1780 entries)

en: Show coded information filters
el-GR: Προβολή φίλτρων κωδικοποιημένων πληροφοριών

en: Hide coded information filters
el-GR: Απόκρυψη φίλτρων κωδικοποιημένων πληροφοριών

en: Coded fields
el-GR: Κωδικοποιημένα πεδία

en: Audience:
el-GR: Κοινό:

en: Any
el-GR: Οποιοδήποτε

en: juvenile, general
el-GR: νεανικό, γενικά

en: pre-primary (0-5)
el-GR: νήπια, ηλικίες 0-5)

en: primary (5-8)
el-GR: Στοιχειώδους εκπαίδευσης, ηλικίες 5-8

en: children (9-14)
el-GR: παιδιά, ηλικίες (9-14)

en: young adult
el-GR: νεαροί ενήλικες, ηλικίες 14-20

en: adult, serious
el-GR: Ενήλικες, σοβαρού περιεχομένου

en: adult, General
el-GR: Ενήλικες, γενικού περιεχομένου

en: unknown
el-GR: άγνωστο

en: Physical presentation:
el-GR: Φυσική παρουσίαση:

en: regular print
el-GR: κανονική εκτύπωση

en: large print
el-GR: μεγεθυμένο κείμενο

en: newspaper format
el-GR: μορφή εφημερίδας

en: Braille or Moon script
el-GR: Γραφή Μπράιγ ή Moon

en: microprint
el-GR: μικροέντυπο

en: hand-written
el-GR: χειρόγραφο

en: multimedia
el-GR: πολυμέσα

en: mini-print
el-GR: μίνι-έντυπο

en: electronic resource
el-GR: Ηλεκτρονική Πηγή

en: microform
el-GR: μικροφόρμα

en: other form of textual material
el-GR: άλλη μορφή υλικού κειμένου

en: Literary genre:
el-GR: Λογοτεχνικό είδος:

en: fiction
el-GR: λογοτεχνικό

en: drama
el-GR: θεατρικό έργο

en: essays
el-GR: δοκίμια

en: humour, satire
el-GR: χιούμορ, σάτυρα

en: letters
el-GR: γράμματα

en: short stories
el-GR: διηγήματα

en: poetry
el-GR: ποίηση

en: speeches, oratory
el-GR: ομιλίες, ρητορική

en: libretto
el-GR: λιμπρέτο

en: not a literary text
el-GR: δεν είναι λογοτεχνικό κείμενο

en: multiple/other literary forms
el-GR: πολλαπλά ή άλλα λογοτεχνικά είδη

en: Biography:
el-GR: Βιογραφία:

en: not a biography
el-GR: δεν είναι βιογραφικό

en: autobiography
el-GR: αυτοβιογραφία

en: individual biography
el-GR: μεμονωμένη βιογραφία

en: collective biography
el-GR: συλλογική βιογραφία

en: contains biographical data
el-GR: περιέχει βιογραφικές πληροφορίες

en: Illustration:
el-GR: Εικονογράφηση:

en: illustrations
el-GR: εικονογραφήσεις

en: maps
el-GR: χάρτες

en: portraits
el-GR: πορτραίτα

en: charts
el-GR: διαγράμματα

en: plans
el-GR: σχέδια

en: plates
el-GR: πίνακες

en: music
el-GR: μουσική

en: facsimiles
el-GR: πανομοιότυπα

en: coats of arms
el-GR: θυρεοί

en: genealogical tables
el-GR: γενεαλογικοί πίνακες

en: forms
el-GR: μορφές

en: samples
el-GR: δείγματα

en: sound recordings
el-GR: ηχογραφήσεις

en: transparencies
el-GR: διαφάνειες

en: illuminations
el-GR: φωτισμοί

en: no illustrations
el-GR: χωρίς εικονογράφηση

en: Content:
el-GR: Περιεχόμενο:

en: bibliography
el-GR: βιβλιογραφία

en: catalogue
el-GR: κατάλογος

en: index
el-GR: ευρετήριο

en: abstract
el-GR: περίληψη

en: dictionary
el-GR: λεξικό

en: encyclopaedia
el-GR: εγκυκλοπαίδεια

en: directory
el-GR: κατάλογος

en: project description
el-GR: περιγραφή προγράμματος

en: statistics
el-GR: στατιστικά

en: programmed text books
el-GR: εγχειρίδια αυτοδιδασκαλίας

en: patent
el-GR: δίπλωμα ευρεσιτεχνίας

en: standard
el-GR: πρότυπο

en: dissertation or thesis
el-GR: διπλωματική εργασία ή διατριβή

en: laws and legislation
el-GR: νόμοι και νομοθεσία

en: numeric table
el-GR: αριθμητικός πίνακας

en: technical report
el-GR: τεχνική έκθεση

en: examination paper
el-GR: έγγραφο εξέτασης

en: literature surveys/reviews
el-GR: βιβλιογραφικές έρευνες/μελέτες

en: treaties
el-GR: συνθήκες

en: cartoons or comic strips
el-GR: κινούμενα σχέδια ή ιστορίες σε σκίτσα

en: dissertation or thesis (revised)
el-GR: διατριβή ή διπλωματική εργασία (αναθεωρημένη)

en: religious text
el-GR: ιερά κείμενα

en: other
el-GR: άλλο

en: Video types:
el-GR: Τύποι Βίντεο:

en: motion picture
el-GR: κινηματογραφική ταινία

en: visual projection
el-GR: οπτική προβολή

en: video recording
el-GR: βιντεοεγγραφή βίντεο

en: Serials
el-GR: Περιοδικές Εκδόσεις

en: Serial type:
el-GR: Τύπος περιοδικής έκδοσης:

en: Any type
el-GR: Οποιοδήποτε τύπο

en: Periodical
el-GR: Περιοδικό

en: Monographic series
el-GR: Μονογραφικές σειρές

en: Newspaper
el-GR: Εφημερίδα

en: Updating loose-leaf
el-GR: Ενημέρωση προσθαφαιρούμενων φύλλων

en: Database
el-GR: Βάση δεδομένων

en: Updating website
el-GR: Ενημέρωση ιστοσελίδας

en: Other
el-GR: Άλλο

en: Periodicity:
el-GR: Περιοδικότητα:

en: Daily
el-GR: Καθημερινά

en: Semiweekly
el-GR: Δισεβδομαδιαία

en: Weekly
el-GR: Εβδομαδιαίο

en: Biweekly
el-GR: 2 φορές την εβδομάδα

en: Semimonthly
el-GR: Δεκαπενθήμερη

en: Monthly
el-GR: Μηνιαίο

en: Bimonthly
el-GR: Διμηνιαία

en: Quarterly
el-GR: Τριμηνιαίο

en: Three times a year
el-GR: Τρεις φορές το χρόνο

en: Semiannual
el-GR: Εξαμηνιαία

en: Annual
el-GR: Ετήσια

en: Biennial
el-GR: Διετές

en: Triennial
el-GR: Τριετές

en: Three times a week
el-GR: Τρεις φορές την εβδομάδα

en: Three times a month
el-GR: Τρεις φορές το μήνα

en: Without periodicity
el-GR: Χωρίς περιοδικότητα

en: Unknown
el-GR: Άγνωστο

en: Regularity:
el-GR: Κανονικότητα:

en: Any regularity
el-GR: Οποιαδήποτε συχνότητα

en: regular
el-GR: τακτικό

en: normalised irregular
el-GR: ομαλοποιημένο ακανόνιστο

en: irregular
el-GR: ακανόνιστη

en: Picture
el-GR: Εικόνα

en: collage
el-GR: κολάζ

en: drawing
el-GR: σχέδιο

en: painting
el-GR: ζωγραφική

en: photomechanical reproduction
el-GR: φωτομηχανική αναπαραγωγή

en: photonegative
el-GR: φωτοαρνητικό

en: photoprint
el-GR: φωτοεκτύπωση

en: picture
el-GR: εικόνα

en: print
el-GR: εκτύπωση

en: technical drawing
el-GR: τεχνικό σχέδιο

en: other non-projected graphic type
el-GR: άλλος μη-προβαλλόμενος τύπος γραφικών

en: canvas
el-GR: καμβάς

en: bristol board
el-GR: Χαρτί Bristol

en: cardboard/illustration board
el-GR: χαρτόνι/πίνακας εικονογράφησης

en: glass
el-GR: γυαλί

en: plaster
el-GR: κονίαμα

en: hardboard
el-GR: ινόπλακα

en: porcelaine
el-GR: πορσελάνη

en: stone
el-GR: πέτρα

en: wood
el-GR: ξύλο

en: mixed collection
el-GR: μικτή συλλογή

en: synthetics
el-GR: συνθετικό

en: skin
el-GR: δέρμα

en: textile
el-GR: ύφασμα

en: metal
el-GR: μέταλλο

en: paper
el-GR: χαρτί

en: others
el-GR: άλλα

en: UNIMARC field 100 builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 100 UNIMARC

en: Date entered on file
el-GR: Ημερομηνία που εισήχθη στο αρχείο

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
el-GR: Τύπος Χρονολογίας Δημοσίευσης: Χρονολογίες δημοσίευσης 1 και 2

en: Non required value
el-GR: Μη απαραίτητη τιμή

en: a - currently published continuing resource
el-GR: a - Περιοδικό δημοσίευμα το οποίο συνεχίζει τη δημοσίευση του

en: b - continuing resource no longer being published
el-GR: b - Περιοδικό δημοσίευμα το οποίο δεν συνεχίζει τη δημοσίευση του

en: c - continuing resource of unknown status
el-GR: c - Περιοδικό Δημοσίευμα άγνωστης κατάστασης

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
el-GR: d - Μονογραφία πλήρης όταν κυκλοφόρησε ή η οποία κυκλοφόρησε μέσα σε ένα ημερολογιακό έτος

en: e - reproduction of a document
el-GR: e - αναπαραγωγή ενός τεκμηρίου

en: f - monograph, date of publication uncertain
el-GR: f - μονογραφία με άγνωστη χρονολογία έκδοσης

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
el-GR: g - Μονογραφία της οποίας η δημοσίευση συνεχίζεται για περισσότερα από ένα έτη

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
el-GR: h - Μονογραφία με πραγματική και με χρονολογία κοπυράιτ/προνομίου

en: i - monograph with both release/issue date and production date
el-GR: i - Μονογραφία με χρονολογία κυκλοφορίας και χρονολογία παραγωγής

en: j - document with detailed date of publication
el-GR: Λεπτομερής χρονολογία δημοσίευσης της βιβλιογραφικής μονάδας

en: k - monograph with both publication date and print date
el-GR: f - μονογραφία με χρονολογία έκδοσης και χρονολογία εκτύπωσης

en: u - Unknown publication date
el-GR: u - Άγνωστη ημερομηνία δημοσίευσης

en: Publication date 1
el-GR: Χρονολογία Δημοσίευσης 1

en: Publication Date 2
el-GR: Χρονολογία Δημοσίευσης 2

en: Target audience code
el-GR: Κωδικός Επιδιωκόμενου Κοινού

en: |- Filling character
el-GR: |- Χαρακτήρας συμπλήρωσης

en: a- juvenile, general
el-GR: a- Νεολαία, γενικά

en: b- pre-primary, ages 0-5
el-GR: b- προ-νήπιο, 0-5

en: c- primary, ages 5-10
el-GR: c- Στοιχειώδους εκπαίδευσης, ηλικίες 5-10

en: d- children, ages 9-14
el-GR: d- παιδιά, ηλικίες 9-14

en: e- young adult, ages 14-20
el-GR: e- νεαροί ενήλικες, ηλικίες 14-20

en: k- adult, serious
el-GR: k - ενήλικες, σοβαρού περιεχομένου

en: m- adult, general
el-GR: m- ενήλικες, γενικού περιεχομένου

en: u- unknown
el-GR: u- άγνωστο

en: Target audience code 2
el-GR: Κωδικός Επιδιωκόμενου Κοινού 2

en: Target audience code 3
el-GR: Κωδικός Επιδιωκόμενου Κοινού 3

en: a- juvenile, general
el-GR: a- Νεολαία, γενικά

en: Government publication
el-GR: Κυβερνητικό δημοσίευμα

en: a- federal/national
el-GR: a- ομοσπονδιακός/εθνικός

en: b- state/province
el-GR: b- κράτος/επαρχία

en: c- county/department
el-GR: c- Επαρχία/Διαμέρισμα

en: d- local(municipal, etc.)
el-GR: d- τοπικό (δημοτικό, κτλ.)

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
el-GR: πολυ-τοπικό (διαπολιτειακά διαμερίσματα κλπ. κάτω από το εθνικό επίπεδο)

en: f- intergovernmental
el-GR: f- Διεθνής διακυβερνητικός

en: g- government in exile or clandestine
el-GR: g- Κυβέρνηση σε εξορία ή μυστική

en: h- level not determined
el-GR: h- απροσδιόριστο επίπεδο

en: y- not a government publication
el-GR: y - δεν είναι κυβερνητικό δημοσίευμα

en: z- Other
el-GR: z- Άλλο

en: Modified record code
el-GR: Κωδικός Τροποποιημένης Εγγραφής

en: 0- unmodified record
el-GR: 0- μη τροποποιημένη εγγραφή

en: 1- modified record
el-GR: 1- τροποποιημένη εγγραφή

en: Language of cataloguing (mandatory)
el-GR: Γλώσσα Καταλογογράφησης (Υποχρεωτικό)

en: Transliteration code
el-GR: Κωδικός Μεταγραμματισμού

en: a- ISO transliteration scheme
el-GR: a- Σχήμα μεταγραμματισμού ISO

en: b- other
el-GR: b- άλλο

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
el-GR: c- Πολλαπλοί μεταγραμματισμοί: ISO και άλλα σχήματα

en: g- ALA-LC Romanization Tables
el-GR: g- ALA-LC Πίνακες Μεταγραμματισμού

en: h- DIN transliteration scheme
el-GR: h- Σχήμα μεταγραμματισμού DIN

en: y- no transliteration scheme used
el-GR: y- δε χρησιμοποιείται σχήμα μεταγραμματισμού

en: Character sets (mandatory) 1
el-GR: Σύνολα χαρακτήρων (υποχρεωτικό) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
el-GR: 01- ISO 646, IRV έκδοση (βασικό Λατινικό σύνολο)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
el-GR: 02- ISO Registration # 37 (βασικό Κυριλλικό σύνολο)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
el-GR: 03- ISO 5426 (εκτεταμένο Λατινικό σύνολο)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
el-GR: 04- ISO 5427 (εκτεταμένο Κυριλλικό σύνολο)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
el-GR: 05- ISO 5428 (Ελληνικό σύνολο)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
el-GR: 06- ISO 6438 (Αφρικανικό κωδικοποιημένο σύνολο χαρακτήρων)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
el-GR: 07- ISO 10586 (Γεωργιανό σύνολο)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
el-GR: 08- ISO 8957 (Εβραϊκό σύνολο) Πίνακας 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
el-GR: 09- ISO 8957 (Εβραϊκό σύνολο) Πίνακας 2

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
el-GR: 11- ISO 5426-2 (λατινικοί χαρακτήρες χρησιμοποιούμενοι σε ελάχιστες ευρωπαϊκές γλώσσες και απαρχαιωμένη τυπογραφία)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
el-GR: 50- ISO 10646 Επίπεδο 3 (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
el-GR: 50- ISO 10646 Επίπεδο 3 (Unicode, UTF-8)

en: Character sets (mandatory) 2
el-GR: Σύνολα χαρακτήρων (υποχρεωτικό) 2

en: non required value
el-GR: μη απαιτούμενη τιμή

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
el-GR: 11- ISO 5426-2 (λατινικοί χαρακτήρες χρησιμοποιούμενοι σε ελάχιστες ευρωπαϊκές γλώσσες και απαρχαιωμένη τυπογραφία)

en: Additional character sets
el-GR: Πρόσθετα Σύνολα Χαρακτήρων

en: Script of title
el-GR: Γραφή του Τίτλου

en: ba- Latin
el-GR: ba- Λατινικά

en: ca- Cyrillic
el-GR: ca- Κυριλλική

en: da- Japanese - script unspecified
el-GR: da- Ιαπωνική, μη καθορισμένη γραφή

en: db- Japanese - Kanji
el-GR: db- Ιαπωνική - Kanji

en: dc- Japanese - Kana
el-GR: dc- Ιαπωνική - Kana

en: ea- Chinese
el-GR: ea- Κινεζική

en: fa- Arabic
el-GR: fa- Αραβική

en: ga- Greek
el-GR: ga- Ελληνική

en: ha- Hebrew
el-GR: ha- Εβραϊκή

en: ia- Thai
el-GR: ia- Ταϊλανδική

en: ja- Devanagari
el-GR: ja- Ινδική (αλφάβητο Devanagari)

en: ka- Korean
el-GR: ka- Κορεατική

en: la- Tamil
el-GR: la- Ταμίλ

en: ma- Georgian
el-GR: ma- Γεωργιανή

en: mb- Armenian
el-GR: mb- Αρμενική

en: zz- Other
el-GR: zz- Άλλο

note: INPUT type=button
en: Save
el-GR: Αποθήκευση

en: Cancel
el-GR: Ακύρωση

en: States of authority heading code
el-GR: Κωδικός κατάστασης της καθιερωμένης επικεφαλίδας

en: a - established
el-GR: a- καθιερωμένος

en: c - provisional
el-GR: c- Προσωρινή

en: x - not applicable
el-GR: χ- δεν έχει εφαρμογή

en: Direction of Script Cataloguing
el-GR: Κατεύθυνση της γραφής καταλογογράφησης

en: 0 - left to right
el-GR: 0 - Από αριστερά προς τα δεξιά

en: 1 - right to left
el-GR: 1 - Από δεξιά προς τα αριστερά

en: UNIMARC field 105 builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 105 UNIMARC

en: Illustration codes 1:
el-GR: Κωδικοί εικονογράφησης 1:

en: a - illustrations
el-GR: a - εικονογραφήσεις

en: b - maps
el-GR: b - χάρτες

en: c - portraits
el-GR: c - πορτραίτα

en: d - charts
el-GR: d - διαγράμματα

en: e - plans
el-GR: e - σχέδια

en: f - plates
el-GR: f - πίνακες

en: g - music
el-GR: g - μουσική

en: h - facsimiles
el-GR: h - πανομοιότυπα

en: i - coats of arms
el-GR: i - οικόσημα

en: j - genealogical tables
el-GR: j - γενεαλογικοί πίνακες

en: k - forms
el-GR: k - φόρμες

en: l - samples
el-GR: l- δείγματα

en: m - sound recordings
el-GR: m - ηχογραφήσεις

en: n - transparencies
el-GR: n - διαφάνειες

en: o - illuminations
el-GR: 0 - διακοσμήσεις

en: y - no illustrations
el-GR: y - χωρίς εικονογραφήσεις

en: Illustration codes 2:
el-GR: Κωδικοί εικονογράφησης 2:

en: i - coats of arm
el-GR: i - οικόσημα

en: Illustration codes 3:
el-GR: Κωδικοί εικονογράφησης 3:

en: y - no illustration
el-GR: y - χωρίς εικονογράφηση

en: Illustration codes 4:
el-GR: Κωδικοί εικονογράφησης 4:

en: Form of contents codes 1:
el-GR: Κωδικοί μορφής περιεχομένων 1:

en: a - bibliography
el-GR: a - βιβλιογραφία

en: b - catalogue
el-GR: b - κατάλογος

en: c - index
el-GR: c - ευρετήριο

en: d - abstract or summary
el-GR: d - επιτομή ή περίληψη

en: e - dictionary
el-GR: e - λεξικό

en: f - encyclopaedia
el-GR: f - εγκυκλοπαίδεια

en: g - directory
el-GR: g - οδηγός (διατεταγμένος κατάλογος προσώπων, οργανισμών ή τόπων, με πληροφορίες για τον καθένα)

en: h - project description
el-GR: h - περιγραφή προγράμματος

en: i - statistics
el-GR: i - στατιστική

en: j - programmed text book
el-GR: j - προγραμματισμένα εγχειρίδια

en: k - patent
el-GR: k - δίπλωμα ευρεσιτεχνίας

en: l - standard
el-GR: l- πρότυπο

en: m - dissertation or thesis (original)
el-GR: m- διπλωματική εργασία ή διατριβή (πρωτότυπη)

en: n - laws and legislation
el-GR: n - νόμοι και νομοθεσία

en: o - numeric table
el-GR: o - αριθμητικός πίνακας

en: p - technical report
el-GR: p - τεχνική έκθεση

en: q - examination paper
el-GR: q - φύλλο εξετάσεων

en: r - literature surveys/reviews
el-GR: r - έρευνες / επισκοπήσεις βιβλιογραφίας

en: s - treaties
el-GR: s - συνθήκες

en: t - cartoons or comic strips
el-GR: t - σκίτσα ή κόμικς

en: v - dissertation or thesis (revised)
el-GR: Διατριβή ή Διπλωματική Εργασία (Αναθεωρημένη)

en: w - religious text
el-GR: w - ιερά κείμενα

en: z - other
el-GR: z- άλλο

en: Form of contents codes 2:
el-GR: Κωδικοί μορφής περιεχομένων 2:

en: Form of contents codes 3:
el-GR: Κωδικοί μορφής περιεχομένων 3:

en: Form of contents codes 4:
el-GR: Κωδικοί μορφής περιεχομένων 4:

en: Conference or meeting code:
el-GR: Κωδικός συνεδρίου ή συνάντησης:

en: 0- not a conference publication
el-GR: 0- δεν αποτελεί έκδοση συνεδρίου

en: 1- conference publication
el-GR: 1- έκδοση συνεδρίου

en: Festschrift indicator:
el-GR: Δείκτης Τιμητικού Τόμου:

en: 0 - not a festschrift
el-GR: 0- όχι τιμητική έκδοση

en: 1 - festschrift
el-GR: 1 - τιμητικός τόμος

en: Index indicator
el-GR: Δείκτης ευρετηρίου

en: 0 - no index
el-GR: 0 - δεν υπάρχει ευρετήριο

en: 1 - index present
el-GR: 1 - υπάρχει ευρετήριο

en: Literature code
el-GR: Κωδικός Λογοτεχνικού Είδους

en: a - fiction
el-GR: a - μυθιστόρημα

en: b - drama
el-GR: b - θεατρικό έργο

en: c - essays
el-GR: c - δοκίμια

en: d - humour, satire
el-GR: d - χιούμορ, σάτυρα

en: e - letters
el-GR: e - γράμματα

en: f - short stories
el-GR: f - διηγήματα

en: g - poetry
el-GR: g - ποίηση (περιλαμβάνονται και μη λογοτεχνικά έργα σε στίχους)

en: h - speeches, oratory
el-GR: h- λόγοι, ρητορική

en: i - booklet
el-GR: i - φυλλάδιο

en: y - not a literary text
el-GR: y - δεν είναι λογοτεχνικό κείμενο

en: z - multiple or other literary forms
el-GR: z - πολλαπλάσιες ή άλλες μορφές λογοτεχνίας

en: Biography code
el-GR: Κωδικός Βιογραφίας

en: y - not biographical
el-GR: y - δεν είναι βιογραφικό

en: a - autobiography
el-GR: a- αυτοβιογραφία

en: b - individual biography
el-GR: b- μεμονωμένη βιογραφία

en: c - collective biography
el-GR: c- συλλογική βιογραφία

en: d - contains biographical information
el-GR: d- περιλαμβάνει βιογραφικές πληροφορίες

en: UNIMARC field 106 builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 106 UNIMARC

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
el-GR: Μορφή του τεκμηρίου: Κωδικοποιημένα δεδομένα: Χαρακτηρισμός φυσικού μέσου (μη επαναλαμβανόμενου)

en: handwritten
el-GR: χειρόγραφο

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
el-GR: πολυμέσα (π.χ. μια βιβλιογραφική μονάδα σε μορφή κανονικού εντύπου με μια μικροφίσσα ως συμπλήρωμα)

en: electronic
el-GR: ηλεκτρονικό

en: other form of material
el-GR: άλλη μορφή υλικού κειμένου

en: UNIMARC field 110 builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 110 UNIMARC

en: Type of continuing resource designator
el-GR: Χαρακτηρισμός Τύπου περιοδικού δημοσιεύματος

en: periodical
el-GR: περιοδικό

en: monographic series
el-GR: μονογραφικές σειρές

en: newspaper
el-GR: εφημερίδα

en: updating loose-leaf
el-GR: Ενημέρωση αφαιρούμενων φύλλων

en: updating database
el-GR: ενημέρωση βάσης δεδομένων

en: updating website
el-GR: ενημέρωση ιστοσελίδας

en: blog
el-GR: ιστολόγιο

en: repository
el-GR: αποθετήριο

en: journal
el-GR: περιοδικό

en: magazine
el-GR: περιοδικό

en: newsletter
el-GR: ενημερωτικό δελτίο

en: Frequency of issue
el-GR: Συχνότητα τεύχους

en: daily
el-GR: καθημερινό

en: semiweekly (twice a week)
el-GR: δισεβδομαδιαίο (δύο φορές την εβδομάδα)

en: weekly
el-GR: εβδομαδιαίο

en: biweekly (every two weeks)
el-GR: κάθε δύο εβδομάδες

en: semimonthly (twice a month)
el-GR: δεκαπενθήμερο (δύο φορές το μήνα)

en: monthly
el-GR: μηνιαίο

en: bimonthly (every two months)
el-GR: διμηνιαίο (κάθε δύο μήνες)

en: quarterly
el-GR: τριμηνιαίο

en: three times a year
el-GR: τρεις φορές το χρόνο

en: semiannual (twice a year)
el-GR: εξαμηνιαίο (δύο φορές το χρόνο)

en: annual
el-GR: ετήσιο

en: biennial (every two years)
el-GR: διετές (κάθε δύο χρόνια)

en: triennial (every three years)
el-GR: τριετές (κάθε τρία χρόνια)

en: three times a week
el-GR: τρεις φορές την εβδομάδα

en: three times a month
el-GR: τρεις φορές το μήνα

en: continuously updated
el-GR: συνεχώς ενημερούμενο

en: no frequency (i.e. irregular)
el-GR: δεν υπάρχει συχνότητα έκδοσης (δηλ. είναι ακανόνιστη)

en: Regularity
el-GR: Τακτικότητα

en: not known
el-GR: άγνωστη

en: Type of material code
el-GR: Κωδικός Τύπου Υλικού

en: abstract or summary
el-GR: επιτομή ή περίληψη

en: yearbook
el-GR: επετηρίδα

en: programmed texts
el-GR: εγχειρίδια αυτοδιδασκαλίας

en: reviews
el-GR: αξιολογήσεις

en: law reports and digests
el-GR: νομικές εκθέσεις και επιτομές

en: legal articles
el-GR: νομικά άρθρα

en: legal cases and case notes
el-GR: νομικές υποθέσεις και πρακτικά

en: biography
el-GR: βιογραφία

en: other kinds of contents
el-GR: άλλα είδη περιεχομένων

en: Nature of contents code
el-GR: Κωδικός Φύσεως Περιεχομένων

en: Conference publication indicator
el-GR: Δείκτης έκδοσης συνεδρίου

en: not a conference publication
el-GR: δεν είναι δημοσίευση συνεδρίου

en: conference publication
el-GR: δημοσίευση συνεδρίου

en: Title-page availability code
el-GR: Κωδικός Διαθεσιμότητας Σελίδας Τίτλου

en: in last issue of volume - loose
el-GR: στο τελευταίο τεύχος του τόμου - κινητή

en: in last issue of volume - attached
el-GR: στο τελευταίο τεύχος του τόμου - προσαρτημένο

en: in first issue of next volume - loose
el-GR: στο πρώτο τεύχος του επόμενου τόμου - κινητή

en: in first issue of next volume - attached
el-GR: στο πρώτο τεύχος του επόμενου τόμου - προσαρτημένη

en: published separately - free upon request
el-GR: δημοσιεύεται ξεχωριστά - διατίθεται δωρεάν όταν ζητηθεί

en: published separately-free - sent automatically
el-GR: δημοσιεύεται ξεχωριστά - δωρεάν - στέλνεται αυτόματα

en: published separately - purchase-request
el-GR: δημοσιεύεται ξεχωριστά - πωλείται - πρέπει να ζητηθεί

en: unknown at time of record creation
el-GR: άγνωστο κατά το χρόνο δημιουργίας της εγγραφής

en: not applicable
el-GR: μη εφαρμόσιμο

en: no title-page issued
el-GR: δεν δημοσιεύεται σελίδα τίτλου

en: Index availability code
el-GR: Κωδικός διαθεσιμότητας ευρετηρίου

en: each issue contains an index to its own contents - loose
el-GR: κάθε τεύχος περιέχει ένα ευρετήριο για τα περιεχόμενα του - κινητό

en: in last issue of volume-loose - separately paged
el-GR: στο τελευταίο τεύχος του τόμου - κινητό - με ξεχωριστή σελιδαρίθμηση

en: in last issue of volume - unpaged
el-GR: στο τελευταίο τεύχος του τόμου - χωρίς σελιδαρίθμηση

en: in first issue of next volume loose - separately paged
el-GR: στο πρώτο τεύχος του επόμενου τόμου - κινητό- με ξεχωριστή σελιδαρίθμηση

en: in first issue of next volume loose - unpaged
el-GR: στο πρώτο τεύχος του επόμενου τόμου - κινητό- χωρίς σελιδαρίθμηση

en: published separately free - sent automatically
el-GR: δημοσιεύεται ξεχωριστά - στέλνεται δωρεάν χωρίς να ζητηθεί

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
el-GR: δημοσιεύεται ξεχωριστά - δεμένο από τον εκδότη - δωρεάν - στέλνεται αυτόματα

en: published separately-bound from publisher - free upon request
el-GR: δημοσιεύεται ξεχωριστά - δεμένο από τον εκδότη - δωρεάν - πρέπει να ζητηθεί

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
el-GR: δημοσιεύεται ξεχωριστά - δεμένο από τον εκδότη - πωλείται - πρέπει να ζητηθεί

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
el-GR: αυτό το περιοδικό δημοσίευμα είναι συμπλήρωμα ή υποσειρά και ευρετηριάζεται στο πατρικό του περιοδικό δημοσίευμα

en: index is not available
el-GR: το ευρετήριο δεν είναι διαθέσιμο

en: Cumulative index availability code
el-GR: Κώδικας διαθεσιμότητας συσσωρευτικού ευρετηρίου

en: no cumulative index or table of contents
el-GR: δε δημοσιεύεται συσσωρευτικό ευρετήριο ή πίνακας περιεχομένων

en: cumulative index or table of contents available
el-GR: δημοσιεύεται συσσωρευτικό ευρετήριο ή πίνακας περιεχομένων

en: UNIMARC field 115a builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 115a UNIMARC

en: Type of material
el-GR: Μορφή υλικού

en: videorecording
el-GR: βιντεοεγγραφή

en: Length
el-GR: Μήκος

en: Colour indicator
el-GR: Δείκτης χρώματος

en: black and white
el-GR: ασπρόμαυρο

en: colour
el-GR: χρώμα

en: combination of black and white and colour
el-GR: συνδυασμός μαύρου και άσπρου και χρώματος

en: other (sepia, tinted, etc.)
el-GR: άλλο (σέπια, τίντα, κλπ)

en: Sound indicator
el-GR: Δείκτης Ήχου

en: sound on medium
el-GR: ήχος στο μέσο

en: soundtrack separate
el-GR: ξεχωριστή ηχητική ταινία

en: no sound
el-GR: χωρίς ήχο

en: Media for sound
el-GR: Μέσα για τον Ήχο

en: optical sound track on motion picture film
el-GR: οπτική ηχητική ταινία σε κινηματογραφική ταινία

en: magnetic sound track on motion picture film
el-GR: μαγνητική ηχητική ταινία σε κινηματογραφική ταινία

en: magnetic audio tape in cartridge
el-GR: ακουστική μαγνητική ταινία ήχου σε μεγάλη κασέτα

en: sound disc
el-GR: δίσκος ήχου

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
el-GR: οπτική και μαγνητική ηχητική ταινία σε κινηματογραφική ταινία

en: videotape
el-GR: βιντεοταινία

en: videodisc
el-GR: βιντεοδίσκος

en: magnetic audio tape on reel
el-GR: ακουστική μαγνητική ταινία σε μπομπίνα

en: magnetic audio tape in cassette
el-GR: ακουστική μαγνητική ταινία ήχου σε κασέτα

en: Width or dimensions
el-GR: Πλάτος ή διαστάσεις

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
el-GR: Κινηματογραφικές ταινίες και τεμάχια φιλμ => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
el-GR: Κινηματογραφικές ταινίες και τεμάχια φιλμ => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
el-GR: Κινηματογραφικές ταινίες και τεμάχια φιλμ => Super 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
el-GR: Κινηματογραφικές ταινίες και τεμάχια φιλμ => 9.5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
el-GR: Κινηματογραφικές ταινίες και τεμάχια φιλμ => 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
el-GR: Κινηματογραφικές ταινίες και τεμάχια φιλμ => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
el-GR: Κινηματογραφικές ταινίες και τεμάχια φιλμ => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
el-GR: Κινηματογραφικές ταινίες και τεμάχια φιλμ => 70 mm

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
el-GR: Διαφάνειες (Slides) 2 1⁄4 x 2 1⁄4 in. (5.5X5.5 cm)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
el-GR: Διαφάνειες (Slides) 2 x 2in. (5Χ5 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
el-GR: Βιντεοταινίες 3/4 in. (2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
el-GR: Βιντεοταινίες 1/4 in. (1/2 cm)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
el-GR: Βιντεοταινίες 1/2 in. (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
el-GR: Βιντεοταινίες 1/2 in. (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
el-GR: Βιντεοταινίες 1in. (2 1/2cm )

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
el-GR: Βιντεοταινίες 2 in. (5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
el-GR: Διαφάνειες Διασκοπίου (μεγάλες) 8X10in. (20X25cm)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
el-GR: Διαφάνειες Διασκοπίου (μεγάλες) 4X5in. (10X12.5 cm)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
el-GR: Διαφάνειες Διασκοπίου (μεγάλες) 5X7in. (12.5X17.5cm)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
el-GR: Διαφάνειες Διασκοπίου (μεγάλες) 7X7in. (17.5X17.5cm)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
el-GR: Διαφάνειες Διασκοπίου (μεγάλες) 8X8in. (20X20cm)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
el-GR: Διαφάνειες Διασκοπίου (μεγάλες) 9X9in. (22.5X22.5 cm)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
el-GR: Διαφάνειες Διασκοπίου (μεγάλες) 10Χ10in. (25Χ25cm)

en: Form of release - visual projection, motion picture
el-GR: Τύπος Έκδοσης - Οπτική προβολή, Κινηματογραφική ταινία

en: film reel
el-GR: τύμπανο φιλμ

en: film cartridge
el-GR: κασέτα φιλμ

en: film cassette
el-GR: κασέτα φιλμ

en: other film type
el-GR: άλλος τύπος κινηματογραφικής ταινίας

en: filmstrip cartridge
el-GR: κασέτα φίλμστριπ

en: filmslip
el-GR: ολίσθηση φιλμ

en: other filmstrip type
el-GR: άλλος τύπος φίλμστριπ

en: film strip roll
el-GR: κύλινδρος φιλμ ακίνητων εικόνων

en: slide, slide set, stereograph
el-GR: διαφάνεια, σύνολο διαφανειών, στερεογράφημα

en: transparency
el-GR: διαφάνεια

en: not a motion picture or visual projection
el-GR: δεν είναι κινηματογραφική ταινία ή οπτική προβολή

en: other forms of release
el-GR: άλλοι τύποι έκδοσης

en: Technique - videorecording, motion picture
el-GR: Τεχνική - Μαγνητοσκόπιση, κινηματογραφική ταινία

en: animation
el-GR: κινούμενα σχέδια

en: live action
el-GR: ζωντανή δράση (liveaction)

en: animation and live action
el-GR: κινούμενα σχέδια και ζωντανή δράση

en: unspecified/unknown
el-GR: απροσδιόριστη/άγνωστη

en: not a motion picture or video recording
el-GR: δεν είναι κινηματογραφική ταινία και μαγνητοσκόπηση

en: Presentation format - motion picture
el-GR: Μορφή παρουσίασης - Κινηματογραφική ταινία

en: standard sound aperture (reduced format)
el-GR: τυποποιημένο διάφραγμα ήχου (μειωμένη μορφή)

en: non-anamorphic (wide screen)
el-GR: μη αναμορφική (ευρεία οθόνη) (nonanamorphic)

en: 3D
el-GR: Τρισδιάστατο

en: anamorphic (wide screen)
el-GR: αναμορφική (ευρεία οθόνη) (anamorphic)

en: standard silent aperture
el-GR: τυποποιημένο σιωπηλό διάφραγμα

en: other wide screen format
el-GR: άλλη μορφή ευρείας οθόνης

en: not a motion picture
el-GR: δεν είναι κινηματογραφική ταινία

en: Accompanying material 1
el-GR: Συνοδευτικό υλικό 1

en: stills
el-GR: φωτογραφίες

en: script material
el-GR: σεναριογραφικό υλικό

en: posters
el-GR: αφίσσες

en: programmes and pressbooks
el-GR: προγράμματα

en: lobby cards
el-GR: Κάρτες εισόδου

en: instructional materials
el-GR: οδηγίες

en: score or other music format
el-GR: παρτιτούρα ή άλλη μουσική μορφή

en: set or costume designs
el-GR: σύνολο σχεδίων κουστουμιών

en: other accompanying material
el-GR: άλλο συνοδευτικό υλικό

en: Accompanying material 2
el-GR: Συνοδευτικό υλικό 2

en: Accompanying material 3
el-GR: Συνοδευτικό υλικό 3

en: Accompanying material 4
el-GR: Συνοδευτικό υλικό 4

en: Form of release - videorecording
el-GR: Μορφή Παρουσίασης - Μαγνητοσκόπηση

en: videocartridge
el-GR: βιντεοκασέτα

en: videocassette
el-GR: βιντεοκασέτα

en: videoreel
el-GR: βιντεοστροφείο

en: electronic videorecording (EVR)
el-GR: βιντεοεγγραφή

en: not a videorecording
el-GR: δεν είναι μαγνητοσκόπηση

en: other videotype
el-GR: άλλος τύπος βίντεο

en: Presentation format - videorecording
el-GR: Μορφή παρουσίασης - Μαγνητοσκόπηση

en: Beta
el-GR: Beta (βιντεοκασέτα)

en: VHS
el-GR: VHS (βιντεοκασέτα)

en: U-matic
el-GR: U-matic (βιντεοκασέτα)

en: EIAJ (reel)
el-GR: EIAJ (μπομπίνα)

en: Type C (reel)
el-GR: Τύπος C (μπομπίνα)

en: Quadruplex (reel)
el-GR: Τετραπλό (μπομπίνα)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
el-GR: Οπτικός (ανακλαστικός) βιντεοδίσκος laser

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
el-GR: Βιντεοδίσκος CED (capacitance electronic disk)

en: V2000 (videocassette)
el-GR: V2000 (βιντεοκασέτα)

en: Video8 (videocassette)
el-GR: Video8 (βιντεοκασέτα)

en: DVD-Video
el-GR: DVD-βίντεο

en: Base of emulsion material - visual projection
el-GR: Υλικό Βάσης του Γαλακτώματος - Οπτική Προβολή

en: safety film
el-GR: φιλμ ασφαλείας

en: film base other than safety film
el-GR: άλλη βάση φιλμ, εκτός από φιλμ ασφαλείας

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
el-GR: συνθετικό (πλαστικό, βινύλιο, κλπ)

en: mixed collection (containing more than one type of base)
el-GR: μείγμα (περιέχει περισσότερους από ένα τύπους βάσης)

en: not a visual projection
el-GR: δεν είναι οπτική προβολή

en: Secondary support material - visual projection
el-GR: Δευτευρεύον υποστηρικτικό υλικό - οπτική προβολή

en: cardboard
el-GR: χαρτόνι

en: metall
el-GR: μέταλλο

en: metal and glass
el-GR: μέταλλο και γυαλί

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
el-GR: συνθετικό (πλαστικό, βινύλιο, κλπ) και γυαλί

en: not present (no secondary support)
el-GR: δεν υπάρχει δευτερεύουσα υποστήριξη

en: Broadcast standard - videorecording
el-GR: Πρότυπο Εκπομπής - Μαγνητοσκόπηση

en: 525 (e.g. NTSC)
el-GR: 525 (π.χ. NSTC)

en: UNIMARC field 115b builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 115b UNIMARC

en: Generation
el-GR: Παραγωγή

en: original
el-GR: πρωτότυπο

en: master
el-GR: πρωτότυπο

en: duplicate
el-GR: αντίγραφο

en: reference print/viewing copy
el-GR: εκτύπωση αναφοράς / αντίτυπο εξέτασης

en: Production elements
el-GR: Στοιχεία παραγωγής

en: workprint
el-GR: εκτύπωση εργασίας

en: title bands/intertitle rolls
el-GR: ταινίες ή κύλινδροι τίτλων

en: production rolls
el-GR: κύλινδροι παραγωγής

en: Refined categories of colour for moving pictures
el-GR: Βελτιωμένες Κατηγορίες Χρώματος για Κινηματογραφικές Ταινίες

en: 3 layer colour
el-GR: χρώμα 3 στρωμάτων

en: 2 colour, single strip
el-GR: 2 χρώματα, μονή ταινία

en: undetermined 2 colour
el-GR: 2 χρώματα ακαθόριστα

en: undetermined 3 colour
el-GR: 3 χρώματα ακαθόριστα

en: 3 strip colour
el-GR: χρώμα 3 ταινιών

en: 2 strip colour
el-GR: χρώμα 2 ταινιών

en: red strip
el-GR: κόκκινη ταινία

en: blue or green strip
el-GR: μπλε ή πράσινη ταινία

en: cyan strip
el-GR: κυανή ταινία

en: magenta strip
el-GR: ταινία ματζέντα

en: yellow strip
el-GR: κίτρινη ταινία

en: sepia tone
el-GR: τόνος σέπιας

en: other tone
el-GR: άλλο τόνο

en: tint
el-GR: τίντα

en: tinted and toned
el-GR: τίντα και τόνος

en: stencil colour
el-GR: χρώμα μεμβράνης

en: handcoloured
el-GR: χρωματισμένο με το χέρι

en: not applicable (item not a colour film)
el-GR: δεν έχει εφαρμογή ( η βιβλιογραφική μονάδα δεν είναι έγχρωμο φιλμ)

en: Film emulsion (polarity)
el-GR: Γαλάκτωμα της Ταινίας (Πολικότητα)

en: positive
el-GR: θετική

en: negative
el-GR: αρνητική

en: Film base
el-GR: Βάση της Ταινίας

en: safety (triacetate)
el-GR: ασφαλείας (triacetate)

en: nitrate
el-GR: νιτρικού άλατος (nitrate)

en: safety (diacetate)
el-GR: ασφαλείας (diacetate)

en: polyester base (e.g. ester)
el-GR: βάση πολυεστέρα (π.χ. εστέρας)

en: mixed base (nitrate and safety)
el-GR: μεικτή βάση (νιτρικού άλατος και ασφαλείας)

en: Kind of sound for moving images
el-GR: Είδος Ήχου για Κινούμενες Εικόνες

en: monaural
el-GR: μονοφωνική

en: stereophonic
el-GR: στερεοφωνική

en: multichannel, surround or quadraphonic
el-GR: πολυκαναλική, περιβάλλοντος (surround) ή τετραφωνική

en: mixed
el-GR: μεικτό

en: not applicable (item is silent)
el-GR: δεν έχει εφαρμογή (η βιβλιογραφική μονάδα είναι βουβή)

en: Kind of film stock or print
el-GR: Είδος πρώτης ύλης ταινίας ή εκτύπωσης

en: imbibition dye transfer
el-GR: μεταφορά χρώματος με εμβάπτιση

en: three layer stock
el-GR: πρώτη ύλη τριών στρώσεων

en: three layer stock (low fade)
el-GR: πρώτη ύλη τριών στρώσεων (χαμηλού ξεθωριάσματος)

en: duplitised stock
el-GR: διπλασιασμένη πρώτη ύλη

en: not applicable (not a colour film)
el-GR: δεν έχει εφαρμογή (δεν είναι έγχρωμο φιλμ)

en: Deterioration stage
el-GR: Στάδιο αλλοίωσης

en: nitrate - suspicious odour
el-GR: νιτρικό άλας - ύποπτη οσμή

en: nitrate - pungent odour
el-GR: νιτρικό άλας - έντρονη οσμή

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
el-GR: νιτρικό άλας - καστανόχρουν, αποχρωματισμός, ξεθώριασμα, σκονισμένο

en: nitrate - sticky
el-GR: νιτρικό άλας - κολλώδες

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
el-GR: νιτρικό άλας - αφρώδες, με φυσαλλίδες

en: nitrate - congealed
el-GR: νιτρικό άλας - παγωμένο

en: nitrate - powder
el-GR: νιτρικό άλας - σκόνη

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
el-GR: όχι νιτρικό άλας - εντοπίσιμη αποσύνθεση (π.χ. οσμή diacetate)

en: nonnitrate - advanced deterioration
el-GR: όχι νιτρικό άλας - προχωρημένη αποσύνθεση

en: nonnitrate - disaster
el-GR: όχι νιτρικό άλας - καταστροφή

en: no deterioration
el-GR: δεν υπάρχει αποσύνθεση

en: Completeness
el-GR: Πληρότητα

en: incomplete
el-GR: ατελής

en: complete
el-GR: πλήρης

en: Film inspection date
el-GR: Ημερομηνία επιθεώρησης του φιλμ

en: Month
el-GR: Μήνας

en: Year
el-GR: Έτος

en: UNIMARC field 116 builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 116 UNIMARC

en: Specific material designation
el-GR: Ειδικός προσδιορισμός υλικού

en: a- collage
el-GR: a- κολάζ

en: b- drawing
el-GR: b- σχέδιο

en: c- painting
el-GR: c- ζωγραφική

en: d- photomechanical reproduction
el-GR: d- φωτομηχανική αναπαραγωγή

en: e- photonegative
el-GR: e - φωτοαρνητικά

en: f- photoprint
el-GR: f- φωτοεκτυπώσεις

en: h- picture
el-GR: h- εικόνα

en: k- technical drawing
el-GR: k - τεχνικό σχέδιο

en: m- mould
el-GR: m- μήτρα

en: z- other non-projected graphic type
el-GR: z- άλλος μη-προβαλλόμενος τύπος γραφικών

en: Primary support material
el-GR: Κύριο υλικό υποστήριξης

en: porcelain
el-GR: πορσελάνη

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
el-GR: δέρματα (δέρμα, περγαμηνή, κλπ)

en: textiles (including man-made fibres)
el-GR: υφάσματα (συμπεριλαμβάνονται και προερχόμενα από λινές ανθρώπινης κατασκευής)

en: Secondary support material
el-GR: Δευτευρεύον υλικό υποστήριξης

en: no secondary support
el-GR: δεν υπάρχει δευτερεύουσα υποστήριξη

en: Colour
el-GR: Χρώμα

en: one-colour, monochrome
el-GR: ένα χρώμα, μονόχρωμο

en: black-and-white
el-GR: μαύρο-και-άσπρο

en: multicoloured
el-GR: πολύχρωμο

en: hand coloured
el-GR: χρωματισμένο με το χέρι

en: Techniques (drawings, paintings) 1
el-GR: Τεχνική (σχέδια, έργα ζωγραφικής) 1

en: ||- Filling characters
el-GR: ||- Χαρακτήρας συμπλήρωσης

en: pencil
el-GR: μολύβι

en: graphite
el-GR: γραφίτης

en: colour pencil
el-GR: Έγχρωμο μολύβι

en: India ink
el-GR: Σινική μελάνη (India ink)

en: lavierung India ink
el-GR: σινική μελάνη (India ink)

en: coal
el-GR: Κάρβουνο

en: chalk
el-GR: Κιμωλία

en: black chalk
el-GR: μαύρο κιμωλίας

en: water colour
el-GR: νερομπογιά

en: tempera
el-GR: τέμπερα

en: gouache
el-GR: κομμιογραφία

en: pastel
el-GR: παστέλ

en: oil
el-GR: λάδι

en: felt-tip pen
el-GR: μαρκαδόρος

en: stain
el-GR: τεχνική χρώσης

en: charcoal
el-GR: κάρβουνο

en: sepia
el-GR: σέπια

en: writing ink
el-GR: μελάνι γραφής

en: casein
el-GR: καζεΐνη

en: encaustic
el-GR: εγκαυστική

en: acrylics
el-GR: ακρυλικά

en: silver point
el-GR: αλογονίδια αργύρου

en: air brush
el-GR: αερογράφος

en: Techniques (drawings, paintings) 2
el-GR: Τεχνική (σχέδια, έργα ζωγραφικής) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
el-GR: Τεχνική (σχέδια, έργα ζωγραφικής) 3

en: ||- Filling character
el-GR: ||- Χαρακτήρας συμπλήρωσης

en: woodcut
el-GR: ξυλογλυπτική

en: chiaroscuro woodcut
el-GR: τεχνική κιαροσκούρο

en: heliogravure
el-GR: φωτοχαρακτική

en: chromolithography
el-GR: χρωμολιθογραφία

en: lino-cut
el-GR: λινολαιογράφημα

en: etching
el-GR: χαλκογραφια

en: lithography
el-GR: λιθογραφία

en: photolithography
el-GR: φωτολιθογραφία

en: zincography
el-GR: τσιγκογραφία

en: algraphy
el-GR: Αλουμινογραφία

en: aquatint
el-GR: ακουατίντα

en: engraving
el-GR: Χαρακτική

en: engraving in the crayon manner
el-GR: χάραξη με τεχνική κηρομπογιάς

en: Burin
el-GR: Χαρακτική

en: drypoint
el-GR: ξηρή χάραξη

en: mezzotinta (mezzotint)
el-GR: τεχνική μεσοτονίας

en: Mezzoteinte
el-GR: Μετσοτίντα

en: silkscreen
el-GR: μεταξοτυπία

en: steel engraving
el-GR: χαρακτική

en: photocopying
el-GR: φωτοαντιγραφή

en: burin engraving
el-GR: Χαλκογραφία Burin

en: Functional designation
el-GR: Προσδιορισμός λειτουργικότητας

en: aa- architectural drawing
el-GR: aa- αρχιτεκτονικό σχέδιο

en: ab- resource cover
el-GR: ab- κάλυμα

en: ac- sticker
el-GR: ac- αυτοκόλητο

en: ad- poster
el-GR: ad- αφίσα

en: ae- postcard
el-GR: ae- καρτ ποστάλ

en: af- greetings card
el-GR: af- ευχετήρια κάρτα

en: ag- diagram
el-GR: ag- διάγραμμα

en: ah- playing cards
el-GR: ah- χαρτοπαίγνια

en: ai- flash card
el-GR: ai- Πληροφοριακή κάρτα

en: aj- ephemera
el-GR: aj- εφήμερα

en: an- calendar
el-GR: an- ημερολόγιο

en: as- place card
el-GR: as- πινακίδες θέσης προσκεκλημένων

en: au- santino
el-GR: au- κάρτες αγιογραφιών

en: uu- unknown
el-GR: uu- Άγνωστο

en: vv- mixed
el-GR: vv- μεικτό

en: xx- not applicable
el-GR: xx- δεν έχει εφαρμογή

en: zz- other
el-GR: zz- άλλο

en: UNIMARC field 117 builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 117 UNIMARC

en: study kit
el-GR: εκπαιδευτικά σετ

en: laboratory and construction kits
el-GR: σετ κατασκευών και πειραμάτων

en: specimens (biological etc.)
el-GR: δείγματα (βιολογικά, κλπ.)

en: fauna
el-GR: πανίδα

en: flora
el-GR: χλωρίδα

en: minerals
el-GR: ορυκτά

en: microscope slides
el-GR: αντικειμενοφόρος πλάκα μικροσκοπίου

en: jigsaws
el-GR: παζλ

en: tools and equipment
el-GR: εργαλεία και εξοπλισμός

en: arms
el-GR: όπλα

en: containers
el-GR: δοχεία

en: furniture
el-GR: έπιπλα

en: industrial production
el-GR: βιομηχανική παραγωγή

en: machines
el-GR: μηχανήματα

en: coins
el-GR: νομίσματα

en: medals
el-GR: μετάλλια

en: jewellery
el-GR: κοσμήματα

en: transport
el-GR: μεταφορές

en: textiles
el-GR: υφάσματα

en: clothes
el-GR: ρουχισμός

en: games and recreation
el-GR: παιχνίδια και ψυχαγωγία

en: toys
el-GR: παιχνίδια

en: dolls
el-GR: κούκλες

en: models
el-GR: μοντέλα

en: models for making
el-GR: μακέτα

en: dioramas
el-GR: διοράματα

en: replicas
el-GR: ομοίωμα

en: sculptures
el-GR: γλυπτά

en: design objects
el-GR: αντικείμενα διακόσμισης

en: artefacts
el-GR: τεχνουργήματα

en: Material 1
el-GR: Υλικό 1

en: terra-cotta
el-GR: τερρακότα

en: wax
el-GR: κέρινα

en: clay
el-GR: πηλός

en: majolica
el-GR: μαγιόλικα κεραμικα

en: ceramic
el-GR: κεραμικό

en: ivory
el-GR: φίλντισι

en: precious stones
el-GR: πολύτιμοι λίθοι

en: marble
el-GR: μάρμαρο

en: basalt
el-GR: Βασάλτης

en: porphyry
el-GR: πορφυρόλιθος

en: precious metals
el-GR: πολύτιμα μέταλλα

en: bronze
el-GR: μπρούντζος

en: copper
el-GR: χαλκός

en: plastic
el-GR: πλαστικό

en: Material 2
el-GR: Υλικό 2

en: Material 3
el-GR: Υλικό 3

en: Color
el-GR: Χρώμα

en: UNIMARC field 120 builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 120 UNIMARC

en: Color indicator
el-GR: Δείκτης Χρώματος

en: one color
el-GR: μονόχρωμη

en: multi-color
el-GR: πολύχρωμη

en: index or name list on cartographic item itself
el-GR: ευρετήριο ή κατάλογος ονομάτων στο ίδιο το χαρτογραφικό υλικό

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
el-GR: ευρετήριο ή κατάλογος ονομάτων συνοδεύει το χαρτογραφικό υλικό σε βιβλιάριο, φυλλάδιο, μη προσαρτημένο κάλυμμα κλπ.

en: index or name list present but location not specified
el-GR: υπάρχει ευρετήριο ή κατάλογος ονομάτων, αλλά η θέση δεν προσδιορίζεται

en: no index or name lis
el-GR: δεν υπάρχει ευρετήριο ή κατάλογος ονομάτων

en: Narrative text indicator
el-GR: Δείκτης Αφηγηματικού κειμένου

en: text on cartographic item itself
el-GR: κείμενο στο ίδιο το χαρτογραφικό υλικό

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
el-GR: κείμενο συνοδεύει το χαρτογραφικό υλικό σε βιβλιάριο, φυλλάδιο, μη προσαρτημένο κάλυμμα κλπ.

en: no narrative tex
el-GR: δεν υπάρχει αφηγηματικό κείμενο

en: Relief codes 1:
el-GR: Κωδικοί Αναγλύφου 1:

en: contours
el-GR: ισοϋψείς ή υψομετρικές καμπύλες

en: continuous tone shaded relief
el-GR: ανάγλυφα με συνεχή σκίαση τόνων

en: hypsometric tints - layer method
el-GR: μέθοδος με υψομετρικές στρώσεις διαφορετικών αποχρώσεων

en: hachures
el-GR: διαγραμμίσεις

en: bathymetry - soundings
el-GR: βαθυμετρία-βυθομετρήσεις

en: form lines
el-GR: γραμμές μορφής (form lines)

en: spot heights
el-GR: υψομετρικά σημεία

en: other methods in color
el-GR: άλλες έγχρωμες μέθοδοι

en: pictorially
el-GR: εικονιστικά

en: landforms
el-GR: μορφές επιφάνειας εδάφους

en: bathymetry - isolines
el-GR: βαθυμετρία-ισοβαθείς καμπύλες

en: other methods of relief representation
el-GR: άλλες μέθοδοι αναπαράστασης του αναγλύφου

en: Relief codes 2:
el-GR: Κωδικοί Αναγλύφου 2:

en: Relief codes 3:
el-GR: Κωδικοί Αναγλύφου 3:

en: Relief codes 4:
el-GR: Κωδικοί Αναγλύφου 4:

en: Map projection
el-GR: Προβολή χάρτη

en: gnomonic
el-GR: γνωμονική

en: Lambert's azimuthal equal area
el-GR: Αζιμουθιακή ισεμβαδική του Lambert

en: orthographic
el-GR: ορθογραφική

en: azimuthal equidistant
el-GR: αζιμουθιακή ισαπέχουσα

en: stereographic
el-GR: στερεογραφική

en: azimuthal equal area
el-GR: αζιμουθιακή ισοδύναμη

en: azimuthal, specific type unknown
el-GR: αζιμουθιακή, αγνώστου είδους

en: azimuthal, other known specific type
el-GR: αζιμουθιακή, άλλου γνωστού τύπου

en: Gall
el-GR: Γκαλλ

en: Goode's homolographic
el-GR: Ομολογραφική του Goode

en: Lambert's conformal conict
el-GR: κωνική σύμμορφη προβολή Lambert

en: Lambert's conformal conic
el-GR: Κωνική σύμμορφη του Lambert

en: conic (simple)
el-GR: κωνική (απλή)

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
el-GR: Διπολική πλάγια σύμμορφη κωνική κατά Miller

en: projection of the International Map of the World
el-GR: προβολή του διεθνούς χάρτη του κόσμου

en: Tissot's conformal conic
el-GR: Tissot

en: polyconic
el-GR: πολυκωνική

en: conic, specific type unknown
el-GR: κωνική, αγνώστου είδους

en: conic, other known specific type
el-GR: κωνική, άλλου γνωστού είδους

en: armadillo
el-GR: αρμαδίλλου

en: butterfly
el-GR: πεταλούδας

en: Lambert's cylindrical equal area
el-GR: Κυλινδρική ισοδύναμη του Lambert

en: sinusoidal
el-GR: ημιτονοειδής

en: transverse Mercator
el-GR: εγκάρσια μερκατορική

en: Cassini's
el-GR: Cassini

en: cylindrical, specific type unknown
el-GR: κυλινδρική, αγνώστου ειδικού τύπου

en: cylindrical, other known specific type
el-GR: κυλινδρική, άλλου γνωστού τύπου

en: Miller's bipolar
el-GR: διπολική του Miller

en: Van der Grinten
el-GR: Van der Griten

en: cordiform
el-GR: καρδιόσχημη

en: polyhedric
el-GR: πολυεδρική

en: type of projection unknown
el-GR: τύπος προβολής άγνωστος

en: other known type
el-GR: άλλος γνωστός τύπος

en: Prime meridian 1:
el-GR: Κύριος μεσημβρινός 1:

en: Greenwich, United Kingdom
el-GR: Γκρίνουιτς, Ηνωμένο Βασίλειο

en: Amsterdam, Netherlands
el-GR: Άμστερνταμ, Ολλανδία

en: Athens, Greece
el-GR: Αθήνα, Ελλάδα

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
el-GR: Μπατάβια (Τζακάρτα), Ινδονησία

en: Berne, Switzerland
el-GR: Βέρνη, Ελβετία

en: Bogota, Colombia
el-GR: Μποκοτά, Κολομβία

en: Bombay, India
el-GR: Μουμπάι (Βομβάη), Ινδία

en: Brussels, Belgium
el-GR: Βρυξέλλες, Βέλγιο

en: Cadiz, Spain
el-GR: Καντίζ (Σεβίλλη), Ισπανία

en: Capetown, South Africa
el-GR: Κέιπ Τάουν, Νότια Αφρική

en: Caracas, Venezuela
el-GR: Καράκας, Βενεζουέλα

en: Copenhagen, Denmark
el-GR: Κοπεγχάγη, Δανία

en: Cordoba, Argentina
el-GR: Κόρδοβα, Αργεντινή

en: Ferro, Canary Islands
el-GR: Ferro, Κανάριες Νήσοι

en: Helsinki, Finland
el-GR: Ελσίνκι, Φιλανδία

en: Istanbul, Turkey
el-GR: Κωνσταντινούπολη, Τουρκία

en: Julianehaab, Greenland
el-GR: Γιουλιανεχαάμπ, Γροιλανδία

en: Lisbon, Portugal
el-GR: Λισαβόνα, Πορτογαλία

en: London, United Kingdom
el-GR: Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο

en: Madras, India
el-GR: Τσενάι (Μαντράς), Ινδία

en: Madrid, Spain
el-GR: Μαδρίτη, Ισπανία

en: Mexico City, Mexico
el-GR: Πόλη του Μεξικού, Μεξικό

en: Moscow, Russia
el-GR: Μόσχα, Ρωσία

en: Munich, Germany
el-GR: Μόναχο, Γερμανία

en: Naples, Italy
el-GR: Νάπολη, Ιταλία

en: Oslo (Christiania), Norway
el-GR: Όσλο (Χριστιανία), Νορβηγία

en: Paris, France
el-GR: Παρίσι, Γαλλία

en: Peking, People's Republic of China
el-GR: Πεκίνο, Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας

en: Philadelphia, USA
el-GR: Φιλαδέλφεια, ΗΠΑ

en: Pulkova (Leningrad), Russia
el-GR: Πούλκοβο (Αγία Πετρούπολη), Ρωσία

en: Rio de Janeiro, Brazil
el-GR: Ρίο ντε Τζανέιρο, Βραζιλία

en: Rome, Italy
el-GR: Ρώμη, Ιταλία

en: Santiago, Chile
el-GR: Σαντιάγο, Χιλή

en: Stockholm, Sweden
el-GR: Στοκχόλμη, Σουηδία

en: Sydney, Australia
el-GR: Σίδνεϊ, Αυστραλία

en: Tirana, Albania
el-GR: Τίρανα, Αλβανία

en: Tokyo, Japan
el-GR: Τόκιο, Ιαπωνία

en: Washington, DC, USA
el-GR: Ουάσινγκτον, ΠΚ, ΗΠΑ

en: Prime meridian 2:
el-GR: Κύριος μεσημβρινός 2:

en: UNIMARC field 121a builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 121a UNIMARC

en: Physical dimension
el-GR: Φυσικές διαστάσεις

en: 2-dimensional
el-GR: 2-δισδιάστατη

en: 3-dimensional
el-GR: 3-δισδιάστατη

en: Primary cartographic image 1:
el-GR: Κύρια Χαρτογραφική Εικόνα 1:

en: manually and plotted
el-GR: με το χέρι ή με σχεδιαστικό μηχάνημα (plotter)

en: photographically
el-GR: φωτογραφικά

en: by computer
el-GR: από ηλεκτρονικό υπολογιστή

en: by active remote sensing technique
el-GR: με τεχνικές ενεργητικής τηλεπισκόπησης

en: by passive remote sensing techniques
el-GR: με τεχνικές παθητικής τηλεπισκόπησης

en: Primary cartographic image 2:
el-GR: Κύρια Χαρτογραφική Εικόνα 2:

en: by active remote sensing techniques
el-GR: με τεχνικές ενεργητικής τηλεπισκόπησης

en: Physical medium
el-GR: Φυσικό μέσο

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
el-GR: συνθετικό (π.χ. πλαστικό, βινύλιο)

en: skin (e.g. parchment, vellum)
el-GR: Δέρμα (π.χ. Περγαμηνή)

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
el-GR: ύφασμα, συμπεριλαμβανομένων υφασμάτων από τεχνητές ίνες (π.χ. μετάξι, νάιλον, πανί)

en: magnetic storage medium - computer compatible
el-GR: μαγνητικό μέσο αποθήκευσης - συμβατό με Η/Υ

en: magnetic storage medium - not computer compatible
el-GR: μαγνητικό μέσο αποθήκευσης - μη συμβατό με Η/Υ

en: tracing paper
el-GR: διαφανές χαρτί

en: other non photographic medium
el-GR: άλλο μη φωτογραφικό μέσο

en: transparent or opaque flexible base positive
el-GR: διαφανής ή αδιαφανής εύκαμπτη θετική βάση

en: transparent or opaque flexible base negative
el-GR: διαφανής ή αδιαφανής εύκαμπτη αρνητική βάση

en: transparent or opaque non-flexible base positive
el-GR: διαφανής ή αδιαφανής άκαμπτη θετική βάση

en: transparent or opaque non-flexible base negative
el-GR: διαφανής ή αδιαφανής άκαμπτη αρνητική βάση

en: other photographic medium
el-GR: άλλο φωτογραφικό μέσο

en: Creation technique
el-GR: Τεχνική δημιουργίας

en: manuscript
el-GR: χειρόγραφο

en: printing
el-GR: εκτύπωση

en: microphotography
el-GR: μικροφωτογραφία

en: the cartographic item is not a final product
el-GR: το χαρτογραφικό υλικό δεν είναι ένα τελικό προϊόν

en: Form of reproduction
el-GR: Μορφή Αναπαραγωγής

en: by hand
el-GR: με το χέρι

en: printed
el-GR: εκτυπωμένο

en: photography
el-GR: φωτογραφία

en: transfer line print
el-GR: μεταφορά γραμμικής εκτύπωσης (π.χ. xerox, προσχέδια)

en: not a reproduction
el-GR: δεν είναι αναπαραγωγή

en: Geodetic adjustment
el-GR: Γεωδαιτική Προσαρμογή

en: a- no adjustment
el-GR: a- καμμιά προσαρμογή

en: b- adjusted but without grid system
el-GR: b- προσαρμοσμένη, αλλά χωρίς σύστημα καννάβου

en: c- adjusted with grid system
el-GR: c- προσαρμοσμένη με σύστημα καννάβου

en: x- not applicable
el-GR: x- δεν έχει εφαρμογή

en: Physical form of publication
el-GR: Φυσική μορφή της δημοσίευσης

en: single
el-GR: μονή

en: in parts
el-GR: σε τμήματα

en: atlas including loose-leaf published atlas
el-GR: άτλας, συμπεριλαμβανομένου και άτλαντος σε κινητά φύλλα

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
el-GR: ως ξεχωριστό συμπληρωματικό σε ένα περιοδικό, μονογραφία κτλ.

en: bound into a journal, monograph, etc.
el-GR: δεμένο σε περιοδικό, μονογραφία κλπ.

en: UNIMARC field 121b builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 121b UNIMARC

en: Altitude of sensor
el-GR: Υψόμετρο του αισθητήρα

en: terrestrial
el-GR: επίγειος

en: aerial
el-GR: εναέριος

en: space
el-GR: στο διάστημα

en: Attitude of sensor
el-GR: Θέση του αισθητήρα

en: low oblique
el-GR: ελαφρώς πλάγια

en: high oblique
el-GR: εντόνως πλάγια

en: vertical
el-GR: κατακόρυφη

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
el-GR: Φασματικές περιοχές: 01 ώς 99 = αριθμός περιοχών, xx= δεν έχει εφαρμογή

en: Quality of image
el-GR: Ποιότητα της Εικόνας

en: poor
el-GR: κακή

en: fair
el-GR: μέτρια

en: good
el-GR: καλή

en: very good
el-GR: πολύ καλή

en: Cloud cover
el-GR: Νεφοκάλυψη

en: 1/8
el-GR: 1/8 κάλυψη

en: 2/8
el-GR: 2/8 κάλυψη

en: 6/8
el-GR: 6/8 κάλυψη

en: 7/8
el-GR: 7/8 κάλυψη

en: completely covered by clouds
el-GR: πλήρης κάλυψη με νέφη

en: Mean value of ground resolution
el-GR: Μέση τιμή της Ανάλυσης του Εδάφους

en: less than 1 centimetre
el-GR: μικρότερη του 1 εκατοστόμετρου

en: greater than 9 kilometres
el-GR: μεγαλύτερη των 9 χιλιομέτρων

en: Centimetres
el-GR: Εκατοστόμετρα

en: Decimetres
el-GR: Δεκατόμετρα

en: Metres
el-GR: Μέτρα

en: Decametres
el-GR: Δεκάμετρα

en: Hectametres
el-GR: εκατόμετρα

en: Kilometres
el-GR: Χιλιόμετρα

en: UNIMARC field 122 builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 122 UNIMARC

en: Era identifier
el-GR: Ταύτιση περιόδου

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
el-GR: η χρονολογία ευρίσκεται πριν από το έτος 1 του Γρηγοριανού ημερολογίου, δηλ. π.Χ.

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
el-GR: η χρονολογία ευρίσκεται μέτα το έτος 1 του Γρηγοριανού ημερολογίου, δηλ. μ.Χ.

en: Day
el-GR: Ημέρα

en: Time
el-GR: Ώρα

en: UNIMARC field 123a builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 123a UNIMARC

en: Type of scale:
el-GR: Τύπος Κλίμακας

en: linear scale
el-GR: γραμμική κλίμακα

en: angular scale
el-GR: γωνιακή κλίμακα

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
el-GR: άλλος τύπος κλίμακας (π.χ. χρονική, ποσοτική στατιστική κλίμακα)

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
el-GR: UNIMARC πεδίο 123d/e/f/g οδηγός

en: Hemisphere:
el-GR: Ημισφαίριο:

en: west
el-GR: δυτικό

en: east
el-GR: ανατολικό

en: north
el-GR: Βόρειο

en: south
el-GR: νότιο

en: Degree (complete with 0):
el-GR: Μοίρα (3 χαρακτήρες οι κενές θέσεις συμπληρώνονται με 0):

en: Minute (complete with 0):
el-GR: Πρώτο λεπτό (2 χαρακτήρες οι κενές θέσεις συμπληρώνονται με 0):

en: Second (complete with 0):
el-GR: Δεύτερο λεπτό (2 χαρακτήρες οι κενές θέσεις συμπληρώνονται με 0):

en: UNIMARC field 123i/j builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 123i/j UNIMARC

en: UNIMARC field 124a builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 124a UNIMARC

en: Character of image:
el-GR: Χαρακτήρας της εικόνας:

en: non-photographic image
el-GR: μη φωτογραφική εικόνα

en: photographic image
el-GR: φωτογραφική εικόνα

en: remote sensing image
el-GR: εικόνα απομακρυσμένης αίσθησης

en: UNIMARC field 124b builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 124b UNIMARC

en: Form of cartographic item:
el-GR: Τύπος του χαρτογραφικού υλικού:

en: atlas
el-GR: άτλας

en: diagram
el-GR: διάγραμμα

en: globe
el-GR: υδρόγειος σφαίρα

en: map
el-GR: χάρτης

en: model
el-GR: μοντέλο

en: profile
el-GR: προφίλ

en: section
el-GR: τομέας

en: view
el-GR: προβολή

en: plan
el-GR: σχέδιο

en: UNIMARC field 124c builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 124c UNIMARC

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
el-GR: Τεχνική Παρουσίασης για Φωτογραφικές και μη Φωτογραφικές εικόνες:

en: anaglyphic
el-GR: ανάγλυφο

en: polarized
el-GR: πολική

en: planimetric
el-GR: επίπεδη

en: diagram map
el-GR: διάγραμα

en: flowline map, flow map
el-GR: χάρτης ροής

en: dot map
el-GR: χάρτης κουκίδων

en: diagrammatric map
el-GR: χάρτης με διαγραμματικές στατιστικές πληροφορίες

en: choropleth
el-GR: χωροπληθής

en: chorochromatic
el-GR: χωροχρωματικός

en: dasymetric
el-GR: πυκνομετρικός

en: isopleth
el-GR: ισοπληθής

en: anamorphic
el-GR: αναμορφικός

en: pictorial map
el-GR: εικονογραφικός χάρτης

en: spatial model on two dimensional surface
el-GR: μοντέλου χώρου σε επιφάνεια δύο διαστάσεων

en: mental or cognitive map
el-GR: νοητικός ή γνωστικός χάρτης

en: views with horizon showing
el-GR: απόψεις με ένδειξη του ορίζοντα

en: views without horizon showing
el-GR: απόψεις χωρίς ένδειξη του ορίζοντα

en: map view
el-GR: προβολή χάρτη

en: picto map
el-GR: χάρτης με χρήση εικονογραφικών συμβόλων

en: random dot map
el-GR: χάρτης τυχαίας κουκκίδας

en: screened
el-GR: χάρτης με φίλτρα

en: not screened
el-GR: χάρτης χωρίς φίλτρα

en: UNIMARC field 124d builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 124d UNIMARC

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
el-GR: Θέση της Πλατφόρμας για Φωτογραφική ή Εικόνα Τηλεπισκόπησης:

en: UNIMARC field 124e builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 124f UNIMARC

en: Category of satellite for remote sensing image:
el-GR: Κατηγορία δορυφόρου για εικόνα τηλεπισκόπησης:

en: meteorological
el-GR: μετεωρολογικό

en: earth resources
el-GR: γήινων πηγών

en: space observing
el-GR: παρατήρησης του διαστήματος

en: UNIMARC field 124f builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 124f UNIMARC

en: Name of satellite for remote sensing image:
el-GR: Όνομα Δορυφόρου για Εικόνα Τηλεπισκόπησης:

en: Spot 1
el-GR: Σημείο 1

en: Spot 2
el-GR: Σημείο 2

en: Spot 3
el-GR: Σημείο 3

en: UNIMARC field 124g builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 124g UNIMARC

en: Recording technique for remote sensing image:
el-GR: Τεχνική Καταγραφής για Εικόνα Τηλεπισκόπησης:

en: false colour photography
el-GR: ψευδέγχρωμη φωτογραφία

en: multispectral photography
el-GR: πολυφασματική φωτογραφία

en: multispectral scanning
el-GR: πολυφασματική σάρωση

en: combination of various light emission techniques
el-GR: συνδυασμός ποικίλων τεχνικών εκπομπής φωτός

en: infrared line scanning
el-GR: υπέρυθρη γραμμική σάρωση

en: combination of various thermal infrared scanning
el-GR: συνδυασμός ποικίλων τεχνικών θερμικής υπέρυθρης σάρωσης

en: Sidelooking airbone radar
el-GR: Sidelooking Airbone Radar (SLAR)

en: Synthetic aperture radar
el-GR: Synthetic Aperture Radar (SAR)

en: passive microwave mapping
el-GR: παθητική χαρτογράφηση μικροκυμάτων

en: UNIMARC field 125a builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 125a UNIMARC

en: Type of score:
el-GR: Τύπος της Παρτιτούρας:

en: full score, graphic score
el-GR: πλήρης παρτιτούρα, γραφική παρτιτούρα

en: score (miniature or study size)
el-GR: παρτιτούρα (μέγεθος μινιατούρας ή σπουδής)

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
el-GR: Φωνητική παρτιτούρα με συνοδεία που περιορίζεται σε πληκτροφόρο όργανο (π.χ. πιάνο)

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
el-GR: Παρτιτούρα φωνής, παρτιτούρα χορωδίας, από την οποία έχει αφαιρεθεί η συνοδεία

en: condensed score, pianoconductor score
el-GR: παρτιτούρα συμπυκνωμένη, παρτιτούρα πιάνου - διευθυντή ορχήστρας

en: graphic score
el-GR: γραφική παρτιτούρα

en: close score (e.g. hymnals)
el-GR: παρτιτούρα με περισσότερα από ένα μέρη για το ίδιο όργανο (πχ. βιβλία με ύμνους)

en: choir-book
el-GR: Χορωδιακό βιβλίο

en: compressed score
el-GR: Συμπιεσμένη παρτιτούρα

en: pseudo-score
el-GR: ψευδο-παρτιτούρα

en: solo part
el-GR: μέρος για σόλο

en: multiple formats
el-GR: πολλαπλοί τύποι

en: not applicable, not a score
el-GR: δεν έχει εφαρμογή, δεν είναι παρτιτούρα

en: Parts indicator:
el-GR: Δείκτης Μερών

en: parts exist (vocal and instrumental)
el-GR: υπάρχουν μέρη (φωνή και οργανικό)

en: instrumental parts
el-GR: ορχηστρικά μέρη

en: vocal parts
el-GR: φωνητικά μέρη

en: parts not present
el-GR: δεν υπάρχουν μέρη

en: UNIMARC field 125b builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 125b UNIMARC

en: Literary text indicator:
el-GR: Δείκτης λογοτεχνικού κειμένου

en: history
el-GR: ιστορικό

en: lectures, speeches
el-GR: λόγοι, διαλέξεις

en: instructions
el-GR: οδηγίες

en: sounds
el-GR: ήχοι

en: reporting
el-GR: υποβολή έκθεσης

en: memoirs
el-GR: απομνημονεύματα

en: rehearsals
el-GR: πρόβες

en: interviews
el-GR: συνεντεύξεις

en: advertising texts
el-GR: διαφημιστικά κείμενα

en: instruction (language)
el-GR: διδασκαλία (γλώσσα)

en: conference proceedings
el-GR: πρακτικά συνεδρίου

en: comedy
el-GR: κωμωδία

en: folktales
el-GR: λαϊκοί μύθοι

en: sacred texts
el-GR: ιερά κείμενα

en: other types of literary text
el-GR: άλλοι τύποι λογοτεχνικού κειμένου

en: UNIMARC field 126a builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 126a UNIMARC

en: Form of release:
el-GR: Μορφή Κυκλοφορίας:

en: disc
el-GR: δίσκος

en: tape (open reel)
el-GR: ταινία (ανοικτή μπομπίνα)

en: tape (cassette)
el-GR: ταινία (σε κασέτα)

en: tape (cartridge)
el-GR: ταινία (μεγάλη κασέτα)

en: wire recording
el-GR: δισύρματη καταγραφή

en: cylinder
el-GR: κύλινδρος

en: roll
el-GR: ρολό

en: film (sound film)
el-GR: φιλμ (ηχητικό φιλμ)

en: Speed:
el-GR: Ταχύτητα:

en: 16 2/3 rpm
el-GR: 16 2/3 σ.α.λ.

en: 33 1/3 rpm
el-GR: 33 1/3 σ.α.λ.

en: 45 rpm
el-GR: 45 σ.α.λ

en: 78 rpm
el-GR: 78 σ.α.λ.

en: 8 rpm
el-GR: 8 σ.α.λ.

en: 1.4 m/sec(compact discs)
el-GR: 1.4 m/sec (δίσκοι κόμπακτ)

en: 120 rpm
el-GR: 120 σ.α.λ

en: 160 rpm
el-GR: 160 σ.α.λ.

en: 1 7/8 in. per second
el-GR: 1 7/8 in. ανά δευτερόλεπτο

en: 15/16 in. per second
el-GR: 15/16 ίν. ανά δευτερόλεπτο

en: 3 3/4 in. per second
el-GR: 3 3/4 ίν. ανά δευτερόλεπτο

en: 7 1/2 in. per second
el-GR: 7 1/2 ίν. ανά δευτερόλεπτο

en: 15 in. per second
el-GR: 15 ίν. ανά δευτερόλεπτο

en: 30 in. per second
el-GR: 30 ίν. ανά δευτερόλεπτο

en: 8/10 in. per second
el-GR: 8/10 ίν. ανά δευτερόλεπτο

en: 4/10 in. per second
el-GR: 4/10 ίν. ανά δευτερόλεπτο

en: Kind of sound:
el-GR: Είδος ήχου:

en: monoaural
el-GR: μονοφωνική

en: quadraphonic
el-GR: τετραφωνική

en: Groove width:
el-GR: Εύρος Αύλακος:

en: coarse/standard
el-GR: χονδρή/τυποποιημένη

en: microgroove/fine
el-GR: μικροαύλακα/λεπτή

en: Dimensions (sound recordings):
el-GR: Διαστάσεις (ηχογραφήσεις):

en: 7.62cm or 3 in.
el-GR: 7.62 εκ. ή 3 ίν.

en: 12.7 cm or 5 in.
el-GR: 12.7 εκ ή 5 ίν.

en: 17.78 cm or 7 in.
el-GR: 17.78 εκ ή 7 ίν.

en: 25.4 cm or 10 in.
el-GR: 25.4 εκ. ή 10 ίν.

en: 30,48 cm or 12 in.
el-GR: 30,48 εκ. ή 12 ίν.

en: 40.64 cm or 16 in.
el-GR: 40.64 εκ. ή 16 ίν.

en: 35.56 cm or 14 in.
el-GR: 35.56 εκ. ή 14 ίν.

en: 12 cm or 4 in. 3/4
el-GR: 12 εκ ή 4 ίν. 3/4

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
el-GR: 10 εκ x 6.3 εκ ή 3 ίν. 7/8 x 2 ίν. 1/2

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
el-GR: 13.2 εκ x 9.7 εκ ή 5 ίν. 1/4 x 3 ίν. 7/8

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
el-GR: 5.7 εκ. x 10 εκ. ή 2 ίν. 1/4 x 4 ίν., κύλινδρος

en: Tape width:
el-GR: Εύρος Ταινίας:

en: 1/4 in.
el-GR: 1/4 ίν.

en: 1/2 in.
el-GR: 1/2 ίν.

en: 1 in.
el-GR: 1 ίν.

en: 1/8 in.
el-GR: 1/8 ίν.

en: 2 in.
el-GR: 2 ίν.

en: 1/3 in. (8 mm)
el-GR: 1/3 ίν. (8 χιλ)

en: recording not a tape
el-GR: η ηχογράφηση δεν είναι ταινία

en: Tape configuration:
el-GR: Διαμόρφωση Ταινίας:

en: full track
el-GR: πλήρες (1) κανάλι εγγραφής

en: half track
el-GR: μισό (2) κανάλι

en: quarter track
el-GR: τέταρτο (4) καναλιού

en: eight track
el-GR: οκτώ κανάλια

en: twelve track
el-GR: δώδεκα κανάλια

en: sixteen track
el-GR: δεκαέξι κανάλια

en: twentyfour track
el-GR: εικοσιτέσσερα κανάλια

en: six track
el-GR: έξι κανάλια

en: Accompanying textual material 1:
el-GR: Συνοδευτικό κειμενικό υλικό 1:

en: discography
el-GR: δισκογραφία

en: thematic index
el-GR: θεματικό ευρετήριο

en: libretto or text
el-GR: λιμπρέτο ή κείμενο

en: biography of composer
el-GR: βιογραφία του συνθέτη

en: biography of performer or history of ensemble
el-GR: βιογραφία του διερμηνευτή ή ιστορία του μουσικού συνόλου

en: technical or historical information on instruments
el-GR: τεχνικές πληροφορίες για τα όργανα

en: technical information on music
el-GR: τεχνικές πληροφορίες για τη μουσική

en: historical information about music
el-GR: ιστορικές πληροφορίες για τη μουσική

en: other historical information
el-GR: άλλες ιστορικές πληροφορίες

en: ethnological information
el-GR: εθνολογικές πληροφορίες

en: biography of arranger or transcriber
el-GR: βιογραφία του διασκευαστή ή του μεταγραφέα

en: instructional material
el-GR: υλικό διδασκαλίας

en: score
el-GR: παρτιτούρα

en: other accompanying textual material
el-GR: άλλο συνοδευτικό υλικό σε μορφή κειμένου

en: Accompanying textual material 2:
el-GR: Συνοδευτικό υλικό σε μορφή κειμένου 2:

en: Accompanying textual material 3:
el-GR: Συνοδευτικό υλικό σε μορφή κειμένου 3:

en: Accompanying textual material 4:
el-GR: Συνοδευτικό υλικό σε μορφή κειμένου 4:

en: Accompanying textual material 5:
el-GR: Συνοδευτικό υλικό σε μορφή κειμένου 5:

en: Accompanying textual material 6:
el-GR: Συνοδευτικό υλικό σε μορφή κειμένου 6:

en: Recording technique:
el-GR: Τεχνική Ηχογράφησης:

en: acoustic
el-GR: ακουστική

en: electric
el-GR: ηλεκτρική

en: digital
el-GR: ψηφιακή

en: Special reproduction characteristics:
el-GR: Ειδικά Χαρακτηριστικά Αναπαραγωγής:

en: NAB standard
el-GR: πρότυπο NAB

en: CCIR/IEC standard
el-GR: πρότυπο CCIR/IEC

en: DBX processed
el-GR: επεξεργασία DBX

en: digital (compact disc)
el-GR: ψηφιακή (δίσκος κόμπακτ)

en: Dolby-A encoded
el-GR: Dolby-A κωδικοποιημένο

en: Dolby-B encoded
el-GR: Dolby-B κωδικοποίηση

en: Dolby-C encoded
el-GR: Dolby-C κωδικοποιημένο

en: CX encoded
el-GR: CX κωδικοποίηση

en: UNIMARC field 126b builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 126b UNIMARC

en: Kind of disc, cylinder or tape:
el-GR: Είδος δίσκου, κυλίνδρου ή ταινίας:

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
el-GR: στιγμιαίος (μοναδικός, αμέσου κοπής)

en: mass produced
el-GR: μαζικής παραγωγής

en: master tape
el-GR: ταινία - μήτρα

en: tape duplication master
el-GR: μήτρα αναπαραγωγής ταινίας

en: disc master (negative)
el-GR: μήτρα δίσκου (αρνητική)

en: mother (positive)
el-GR: μήτρα (θετική)

en: stamper (negative)
el-GR: τυπωτής (αρνητικός)

en: test pressing
el-GR: δοκιμαστική εκτύπωση

en: Kind of material:
el-GR: Μορφή υλικού:

en: wax (instantaneous)
el-GR: κερί (στιγμιαίο)

en: plastic (mass produced)
el-GR: πλαστικό (μαζική παραγωγή)

en: lacquered (e.g. acetate)
el-GR: με λάκκα (πχ. οξικό άλας)

en: metal (e.g. aluminium)
el-GR: μέταλλο (π.χ. αλουμίνιο)

en: shellac pressing
el-GR: εκτύπωση γομμαλάκκας (μαζική παραγωγή)

en: plastic pressing
el-GR: πλαστική εκτύπωση

en: metal and plastic (compact discs)
el-GR: μέταλλο και πλαστικό (δίσκοι κόμπακτ)

en: paper backed
el-GR: υπόστρωμα χαρτιού

en: acetate
el-GR: οξικό άλας

en: polyester
el-GR: πολυεστέρας

en: Kind of cutting:
el-GR: Είδος Κοπής:

en: lateral or combined cutting
el-GR: πλάγια ή συνδυασμένη κοπή

en: vertical (hill and dale) cutting
el-GR: κάθετη κοπή (hill and dale)

en: UNIMARC field 127 builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 127 UNIMARC

en: (Complete with 0 on the left)
el-GR: (Συμπληρώστε με 0 στα αριστερά)

en: Hours:
el-GR: Ώρες:

en: Minutes:
el-GR: Λεπτά:

en: Seconds:
el-GR: Δευτερόλεπτα:

en: UNIMARC field 128a builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 128a UNIMARC

en: Form of musical work:
el-GR: Μορφή της Σύνθεσης:

en: air
el-GR: μελωδίες

en: anthem
el-GR: ανθέμια

en: aria
el-GR: άριες

en: ballet
el-GR: μπαλλέτα

en: ballad
el-GR: μπαλάντες (εκτός από λαϊκές μπαλάντες)

en: blues
el-GR: 'blues'

en: chant, non christian
el-GR: μέλη, μη χριστιανικά

en: chant, christian
el-GR: μέλη, χριστιανικά

en: choral-prelude
el-GR: χορικά πρελούδια

en: concerto grosso
el-GR: κοντσέρτα "grossi"

en: choral
el-GR: χορωδιακά

en: canon
el-GR: κανόνες (συνθέσεις που χρησιμοποιούν πλήρως αυστηρή μίμηση, περιλαμβάνονται και τα 'rounds')

en: concerto
el-GR: κοντσέρτα

en: chanson, polyphonic
el-GR: τραγούδια, πολυφωνικά

en: carol
el-GR: λαϊκά θρησκευτικά τραγούδια, συνήθως χριστουγεννιάτικα (carols, κάλαντα)

en: chance composition / aleatoric music
el-GR: συνθέσεις 'τύχης', 'μουσική του τυχαίου', αλεατορική μουσική

en: cantata
el-GR: καντάτες

en: country music
el-GR: μουσική "country"

en: canzona
el-GR: canzonas (οργανική μουσική)

en: danse form
el-GR: μορφές χορού

en: divertimento
el-GR: ντιβερτιμέντα

en: fugue
el-GR: φούγκα

en: folk music
el-GR: δημώδης μουσική (λαϊκά - δημοτικά τραγούδια)

en: fantasia
el-GR: φαντασίες

en: gospel music
el-GR: μουσική "gospel"

en: hymn
el-GR: ύμνοι

en: intermezzo
el-GR: ιντερμέδια

en: jazz
el-GR: τζαζ

en: lied
el-GR: lieder

en: musical revue and comedy
el-GR: μουσικές επιθεωρήσεις και κωμωδίες

en: madrigal
el-GR: μαδριγάλια

en: minuet
el-GR: μινουέτα

en: march
el-GR: εμβατήρια

en: mass
el-GR: λειτουργίες

en: motet
el-GR: μοτέτα

en: moving picture music
el-GR: μουσική για τον κινηματογράφο

en: multiple forms
el-GR: πολλαπλές μορφές

en: mazurka
el-GR: μαζούρκες

en: nocturne
el-GR: νυκτερινά

en: opera
el-GR: όπερες, οπερέττες

en: oratorio
el-GR: ορατόρια

en: overture
el-GR: εισαγωγές (οβερτούρες)

en: prelude and fugue
el-GR: πρελούδιο και φούγκα

en: programme music
el-GR: προγραμματική μουσική

en: passion music
el-GR: πάθη

en: polonaise
el-GR: πολωνέζες

en: popular music
el-GR: μουσική 'pop'

en: passacaglia
el-GR: πασακάλιες

en: partsong
el-GR: τραγούδια για πολλές φωνές

en: pavan
el-GR: παβάνες

en: rock music
el-GR: μουσική ροκ

en: rondo
el-GR: ρόντο (περιλαμβάνει οργανικά ροντώ)

en: ragtime
el-GR: ραγκτάιμ

en: ricercare
el-GR: ricercars

en: rhapsody
el-GR: ραψωδίες

en: requiem mass
el-GR: requiems

en: song
el-GR: τραγούδια

en: sinfonia
el-GR: συμφωνίες

en: sonata
el-GR: σονάτες

en: symphonic poem
el-GR: συμφωνικά ποιήματα

en: square dance
el-GR: square dances

en: study, exercise
el-GR: σπουδές και ασκήσεις

en: suite
el-GR: σουίτες

en: symphony
el-GR: συμφωνίες

en: toccata
el-GR: τοκάτες

en: triosonata
el-GR: τρίο-σονάτες

en: variation
el-GR: παραλλαγές

en: waltz
el-GR: βαλς

en: other form
el-GR: άλλη μορφή

en: UNIMARC field 128b builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 128b UNIMARC

en: Instruments or voices for ensemble:
el-GR: Όργανα ή Φωνές για Σύνολα:

en: Horn
el-GR: Κόρνο

en: Trumpet
el-GR: Τρομπέτα

en: Cornet
el-GR: Κορνέτα

en: Trombone
el-GR: Τρομπόνι

en: Tuba
el-GR: Τούμπα

en: Baritone
el-GR: Βαρύτονος

en: Ethnic brass
el-GR: Παραδοσιακό, χάλκινα

en: Unspecified brass
el-GR: Απροσδιόριστο, Χάλκινα

en: Other brass
el-GR: Άλλο, Χάλκινα

en: Mixed chorus
el-GR: μεικτή χορωδία

en: Women's chorus
el-GR: Χορωδία γυναικών

en: Men's chorus
el-GR: Ανδρική χορωδία

en: Children's chorus
el-GR: Παιδική χορωδία

en: Ethnic chorus
el-GR: Παραδοσιακές, χορωδίες

en: Unspecified chorus
el-GR: Απροσδιόριστες, Χορωδίες

en: Full orchestra
el-GR: Πλήρης ορχήστρα

en: Chamber orchestra
el-GR: Ορχήστρα δωματίου

en: String orchestra
el-GR: Ορχήστρα εγχόρδων

en: Band
el-GR: Μπάντα

en: Dance orchestra
el-GR: Ορχήστρα χορού

en: Larger ensemble brass band
el-GR: Ευρύτερο σύνολο (μπάντα με χάλκινα)

en: Ethnic orchestra
el-GR: Παραδοσιακή, ορχήστρες

en: Unspecified orchestra
el-GR: Απροσδιόριστη, Ορχήστρες

en: Other orchestra
el-GR: Άλλη, Ορχήστρες

en: Timpani
el-GR: Τύμπανα (timpani)

en: Xylophone
el-GR: Ξυλόφωνα

en: Marimba
el-GR: Μεταλλόφωνο (Marimba)

en: Drum
el-GR: Τύμπανο

en: Ethnic percussion
el-GR: Παραδοσιακό, Κρουστά

en: Unspecified percussion
el-GR: Απροσδιόριστο, Κρουστά

en: Other percussion
el-GR: Άλλο, Κρουστά

en: Violon
el-GR: Βιολί

en: Viola
el-GR: Βιόλα

en: Cello
el-GR: Βιολοντσέλλο

en: Double bass
el-GR: Διπλό μπάσσο (Κόντρα-μπάσσο)

en: Viol
el-GR: Βιόλ (viol)

en: viola d'amore
el-GR: "viola d'amore"

en: Ethnic bowed strings
el-GR: Παραδοσιακά (Έγχορδα με δοξάρι)

en: Unspecified bowed strings
el-GR: Απροσδιόριστο, Έγχορδα (με δοξάρι)

en: Other bowed strings
el-GR: Άλλο, Έγχορδα (με δοξάρι)

en: Unspecified
el-GR: Απροσδιόριστο

en: Synthesizer
el-GR: Συνθεσάιζερ

en: Tape
el-GR: Ταινία

en: Computer
el-GR: Ηλεκτρονικός Υπολογιστής

en: Unspecified electronic
el-GR: Απροσδιόριστο, Ηλεκτρονικά

en: Other electronic
el-GR: Άλλο, Ηλεκτρονικά

en: Piano
el-GR: Πιάνο

en: Organ
el-GR: Όργανο

en: Harpsichord
el-GR: Κλειδοκύμβαλο

en: Clavicorde
el-GR: Κλειδοκύμβαλο

en: Continuo
el-GR: Κοντίνουο

en: Celesta
el-GR: Τσελέστα

en: Ethnic keyboard
el-GR: Παραδοσιακό, πληκτροφόρα

en: Unspecified keyboard
el-GR: Απροσδιόριστο, Πληκτροφόρα

en: Autre
el-GR: Άλλο

en: Soprano
el-GR: Υψίφωνος

en: Mezzosoprano
el-GR: μεσόφωνος

en: Alto
el-GR: Άλτο

en: Tenor
el-GR: Τενόρος

en: Bass
el-GR: Μπάσος

en: Counter tenor
el-GR: Κόντρα-τενόρος

en: Voices high voice
el-GR: Φωνές - υψηλή φωνή

en: Voices medium voice
el-GR: Φωνές - μέση φωνή

en: Voices low voice
el-GR: Φωνές - χαμηλή φωνή

en: Ethnic voices
el-GR: Παραδοσιακή, Φωνές

en: Unspecified voices
el-GR: Απροσδιόριστες, Φωνές

en: Harp
el-GR: Άρπα

en: Guitar family
el-GR: Οικογένεια Κιθάρας

en: Lute family
el-GR: Οικογένεια λαούτου

en: Mandolin
el-GR: μαντολίνο

en: Ethnic plucked string
el-GR: Παραδοσιακό, Έγχορδα (νυκτά)

en: Ethnic plucked strings
el-GR: Παραδοσιακό, Έγχορδα (νυκτά)

en: Unspecified plucked strings
el-GR: Απροσδιόριστο, Έγχορδα (νυκτά)

en: Other plucked strings
el-GR: Άλλο, Έγχορδα (νυκτά)

en: Flute
el-GR: Φλάουτο

en: Oboe
el-GR: όμποε

en: Clarinet
el-GR: Κλαρινέτο

en: Bassoon
el-GR: Φαγκότο

en: Piccolo
el-GR: Μικρό φλάουτο (πίκολο)

en: Cor anglais
el-GR: Αγγλικό κόρνο

en: Bass clarinet
el-GR: Μπάσσο Κλαρινέτο

en: Recorder
el-GR: Φλάουτο με ράμφος / Φλογέρα

en: Saxophone
el-GR: Σαξόφωνο

en: Ethnic woodwinds
el-GR: Παραδοσιακό, Ξύλινα πνευστά

en: Unspecified woodwinds
el-GR: Απροσδιόριστο, Ξύλινα πνευστά

en: Other woodwinds
el-GR: Άλλο, Ξύλινα πνευστά

en: UNIMARC field 128c builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 128c UNIMARC

en: Instruments or voices for soloists
el-GR: Όργανα ή φωνές για Σολίστες

en: UNIMARC field 130 builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 130 UNIMARC

en: Specific material designation:
el-GR: Ειδικός προσδιορισμός υλικού:

en: aperture card
el-GR: κάρτα ανοίγματος

en: microform cartridge
el-GR: μεγάλη κασέτα μικροφόρμας

en: microfilm cassette
el-GR: κασέτα μικροφίλμ

en: microfilm reel
el-GR: καρούλι μικροφίλμ

en: microfiche
el-GR: μικροαφίσα

en: microfiche cassette
el-GR: κασέτα μικροδιαφάνειας

en: micro opaque
el-GR: μικροαντίγραφο σε αδιαφανές υλικό

en: microfilm slip
el-GR: τεμάχιο μικροταινίας

en: Polarity:
el-GR: Πολικότητα:

en: mixed polarity
el-GR: μεικτή πολικότητα

en: Dimensions:
el-GR: Διαστάσεις:

en: 8 mm (microfilm)
el-GR: 8 mm (μικροταινία)

en: 16 mm (microfilm)
el-GR: 16 χιλ (μικροταινία)

en: 35 mm (microfilm)
el-GR: 35 χιλ. (μικροταινία)

en: 70 mm (microfilm)
el-GR: 70 mm (μικροταινία)

en: 105 mm (microfilm)
el-GR: 105 χιλ (μικροταινία)

en: 3 x 5 in.
el-GR: 3 x 5 in. (8X13 cm) (μικροφίσα ή μικροαντίγραφο σε αδιαφανές υλικό)

en: 4 x 6 in.
el-GR: 4 x 6 ίν.

en: 6 x 9 in.
el-GR: 6 x 9 in. (16X23 cm) (μικροφίσα ή μικροαντίγραφο σε αδιαφανές υλικό)

en: 9 x 19 cm
el-GR: 3 1/4X 7 3/4 in. (9X19 cm) (μικροφίσα ή μικροαντίγραφο σε αδιαφανές υλικό)

en: Reduction ratio:
el-GR: Λόγος Σμίκρυνσης:

en: low reduction
el-GR: χαμηλή σμίκρυνση

en: Normal (16x - 30x)
el-GR: Φυσιολογική (16x - 30x)

en: high (31x - 60x)
el-GR: υψηλή (31x - 60x)

en: very high (61x - 90x)
el-GR: πολύ υψηλή (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
el-GR: πάρα πολύ υψηλή (91x -)

en: varies
el-GR: ποικίλει

en: Specific reduction ratio
el-GR: Ειδικός Λόγος Σμίκρυνσης

en: Color:
el-GR: Χρώμα:

en: monochrome
el-GR: μονόχρωμη

en: color
el-GR: χρώμα

en: Emulsion on film:
el-GR: Γαλάκτωμα του Φιλμ:

en: silver halide
el-GR: αλογονίδια αργύρου

en: diazo
el-GR: διάζο ενώσεις

en: vesicular
el-GR: "vesicular"

en: mixed emulsion
el-GR: μεικτό γαλάκτωμα

en: Generation:
el-GR: Παραγωγή:

en: first generation (Master)
el-GR: πρώτη παραγωγή (μήτρα)

en: printing master
el-GR: μήτρα εκτύπωσης

en: service copy
el-GR: αντίγραφο εργασίας

en: mixed generations
el-GR:  μεικτές παραγωγές

en: Base of film:
el-GR: Βάση του φιλμ:

en: safety base
el-GR: βάση ασφαλείας

en: not a safety base
el-GR: όχι βάση ασφαλείας (π.χ. νιτρικό άλας)

en: UNIMARC field 135a builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 135a UNIMARC

en: Type of electronic resource:
el-GR: Τύπος Αρχείου Ηλεκτρονικού Υπολογιστή

en: numeric
el-GR: αριθμητικό

en: computer program(s)
el-GR: προγράμματα υπολογιστή

en: representational
el-GR: αντιπροσωπευτικό

en: text
el-GR: κείμενο

en: combination
el-GR: συνδυασμός

en: UNIMARC field 140 builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 140 UNIMARC

en: Illustration - Book 1:
el-GR: Εικονογράφηση - Βιβλίο 1:

en: ornamental letter
el-GR: διακοσμητικό γράμμα

en: miniature
el-GR: μινιατούρα

en: vignette
el-GR: βινιέτα

en: frontispiece
el-GR: προμετωπίδα

en: portrait
el-GR: πορτραίτο

en: Illustration - Book 2:
el-GR: Εικονογράφηση - Βιβλίο 2:

en: Illustration - Book 3:
el-GR: Εικονογράφηση - Βιβλίο 3:

en: Illustration - Book 4:
el-GR: Εικονογράφηση - Βιβλίο 4:

en: Portrait
el-GR: Πορτραίτο

en: Illustration - Full page plates 1:
el-GR: Εικονογράφηση - Ολοσέλιδο 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
el-GR: Εικονογράφηση - Ολοσέλιδο 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
el-GR: Εικονογράφηση - Ολοσέλιδο 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
el-GR: Εικονογράφηση - Ολοσέλιδο 4:

en: Illustration - Technique:
el-GR: Εικονογράφηση - Τεχνική:

en: Form of contents 1:
el-GR: Μορφή περιεχομένων 1:

en: religious work
el-GR: θρησκευτικά έργα

en: catechism
el-GR: κατήχηση

en: devotional literature
el-GR: λατρευτική λογοτεχνία

en: sermon
el-GR: κήρυγμα

en: service books
el-GR: λειτουργικά βιβλία

en: scientific work
el-GR: επιστημονικό έργο

en: discussion, dissertation, thesis
el-GR: συζήτηση, διπλωματική εργασία, διατριβή

en: social customs
el-GR: ήθη και έθιμα

en: legal work
el-GR: νομικό έργο

en: political work
el-GR: πολιτικά κείμενα

en: ephemera
el-GR: εφήμερα

en: reference work
el-GR: πληροφοριακό έργο

en: library catalogue
el-GR: κατάλογος βιβλιοθήκης

en: calendar
el-GR: ημερολόγιο

en: encyclopedia
el-GR: εγκυκλοπαίδεια

en: historical work
el-GR: ιστορικό έργο

en: polemical treatise
el-GR: πολεμική πραγματεία

en: commemorative work
el-GR: αναμνηστικό έργο

en: manual
el-GR: εγχειρίδιο

en: textbook
el-GR: εγχειρίδιο

en: version of a work
el-GR: εκδοχή μιας εργασίας

en: Form of contents 2:
el-GR: Μορφή περιεχομένων 2:

en: Form of contents 3:
el-GR: Μορφή περιεχομένων 3:

en: Form of contents 4:
el-GR: Μορφή περιεχομένων 4:

en: Literature:
el-GR: Λογοτεχνία:

en: novel
el-GR: μυθιστόρημα

en: novella
el-GR: νουβέλα

en: fable
el-GR: μύθος

en: fairy tale
el-GR: παραμύθι

en: allegory
el-GR: αλληγορία

en: legend
el-GR: θρύλος

en: parable
el-GR: παραβολές

en: short story
el-GR: διήγημα

en: essay, feuilleton
el-GR: δοκίμιο, ένθετο

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
el-GR: αξιώματα, αφορισμοί, παροιμίες, ανέκδοτα

en: juvenile literature
el-GR: νεανική λογοτεχνία

en: chronicle
el-GR: χρονικό

en: memoir
el-GR: χρονικό

en: diary
el-GR: ημερολόγιο

en: hagiography
el-GR: αγιογραφία

en: travelogue
el-GR: οδοιπορικό

en: erotica
el-GR: ερωτική λογοτεχνία

en: mystic literature
el-GR: λατρευτική λογοτεχνία

en: oratory, speeches
el-GR: ρητορική, λόγοι

en: multiple or other
el-GR: πολλαπλά ή άλλα

en: Biography:
el-GR: Βιογραφία:

en: contains biographical information
el-GR: περιλαμβάνει βιογραφικές πληροφορίες

en: not biographical
el-GR: δεν είναι βιογραφικό

en: multiple or other form
el-GR: πολλαπλά ή άλλοι τύποι

en: Support material - Book:
el-GR: Υλικό υποστήριξης - Βιβλίο:

en: paper, general
el-GR: χαρτί, γενικά

en: hand-made paper
el-GR: χειροποίητο χαρτί

en: rice paper
el-GR: ριζόχαρτο

en: wood-pulp paper
el-GR: χαρτί ξυλοπολτού

en: parchment, vellum
el-GR: περγαμηνή

en: Support material - Plates:
el-GR: Υλικό υποστήριξης - Πίνακες:

en: Watermark:
el-GR: Υδατογράφημα:

en: paper does not contain watermark
el-GR: Χαρτί χωρίς υδατογράφημα

en: paper contains watermark
el-GR: χαρτί με υδατογράφημα

en: Printer's device:
el-GR: Τυπογραφικό σήμα:

en: printer's device not present
el-GR: δεν υπάρχει τυπογραφικό σήμα

en: printer's device present
el-GR: υπάρχει τυπογραφικό σήμα

en: Publisher's device:
el-GR: Εκδοτικό σήμα:

en: publisher's device not present
el-GR: δεν υπάρχει εκδοτικό σήμα

en: publisher's device present
el-GR: υπάρχει εκδοτικό σήμα

en: Ornamental device:
el-GR: Διακοσμητική συσκευή:

en: ornamental device not present
el-GR: η διακοσμητική συσκευή δεν υπάρχει

en: ornamental device present
el-GR: η διακοσμητική συσκευή υπάρχει

en: UNIMARC field 141 builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 141 UNIMARC

en: Binding material 1:
el-GR: Υλικό βιβλιοδεσίας 1:

en: leather
el-GR: δέρμα

en: cloth
el-GR: ύφασμα βιβλιοδεσίας

en: unbound
el-GR: λυτά

en: Binding material 2:
el-GR: Υλικό βιβλιοδεσίας 2:

en: Binding material 3:
el-GR: Υλικό βιβλιοδεσίας 3:

en: Types of binding:
el-GR: Τύπος της βιβλιοδεσίας:

en: original, i.e. primary
el-GR: πρωτότυπο, π.χ. αρχική

en: rebound
el-GR: επανα-βιβλιοδεσία

en: modern
el-GR: σύγχρονη

en: restored, facsimile
el-GR: αποκαταστημένο, πανομοιότυπα

en: restored, imitation
el-GR: αποκαταστημένο, απομίμηση

en: work bound with another
el-GR: έργο δεμένο μαζί με άλλο

en: Bound with:
el-GR: Δεμένο με:

en: single item
el-GR: μοναδικό τεκμήριο

en: bound with one or more others
el-GR: δεμένο με ένα ή περισσότερα άλλα

en: State of preservation - Binding:
el-GR: Κατάσταση διατήρηση - Βιβλιοδεσία:

en: excellent
el-GR: άριστη

en: worn
el-GR: σκουλίκι

en: damaged
el-GR: φθαρμένη

en: broken back
el-GR: σπασμένη ράχη

en: missing
el-GR: λείπει

en: State of preservation - Body of the book 1 :
el-GR: Κατάσταση διατήρηση - Σώμα του βιβλίου 1:

en: restored
el-GR: αποκαταστημένο

en: State of preservation - Body of the book 2 :
el-GR: Κατάσταση διατήρηση - Σώμα του βιβλίου 2:

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
el-GR: Επέκταση πλαισίου UNIMARC 146$a

en: Framework plugin for UNIMARC 146$b
el-GR: Επέκταση πλαισίου UNIMARC 146$b

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
el-GR: ένας αριθμός μεταξύ 0 και 99 (συμπεριλαμβανόμενος)

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
el-GR: Αριθμός μεταξύ 0 και 99 (συμπεριλαμβανόμενος)

en: Category of instrument or voice
el-GR: Κατηγορία οργάνου ή φωνής

en: Other (position 7)
el-GR: Άλλο (θέση 7)

en: Other (position 8)
el-GR: Άλλο (θέση 8)

en: Framework plugin for UNIMARC 146$c
el-GR: Επέκταση πλαισίου UNIMARC 146$c

en: Framework plugin for UNIMARC 146$d
el-GR: Επέκταση πλαισίου UNIMARC 146$d

en: Framework plugin for UNIMARC 146$e
el-GR: Επέκταση πλαισίου UNIMARC 146$e

en: Framework plugin for UNIMARC 146$f
el-GR: Επέκταση πλαισίου UNIMARC 146$f

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
el-GR: Επέκταση πλαισίου UNIMARC 146$h

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
el-GR: ένας αριθμός μεταξύ 0 και 999 (συμπεριλαμβανόμενος)

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
el-GR: Αριθμός μεταξύ 0 και 999 (συμπεριλαμβανόμενος)

en: Category
el-GR: Κατηγορία

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
el-GR: Επέκταση πλαισίου UNIMARC 146$i

en: UNIMARC field 181-2 builder
el-GR: UNIMARC πεδίο 122 οδηγός

en: System code :
el-GR: Κωδικός συστήματος:

en: RDA Content
el-GR: RDA Περιεχόμενο

en: UNIMARC field 181a builder
el-GR: UNIMARC πεδίο 181a οδηγός

en: b - image
el-GR: b - εικόνα

en: d - music
el-GR: d - μουσική

en: e - object
el-GR: e - αντικείμενο

en: f - program
el-GR: f - πρόγραμμα

en: g - sounds
el-GR: g - ήχοι

en: i - text
el-GR: i - κείμενο

en: m - multiple contents forms
el-GR: m - πολλαπλές μορφές περιεχομένου

en: z - other content form
el-GR: z - άλλη μορφή περιεχομένου

en: 0 - none
el-GR: 0 - καμία

en: 1 - some
el-GR: 1 - μερικό

en: 2 - substantial
el-GR: 2 - σημαντικό

en: 4 - full
el-GR: 4 - ολόκληρο

en: # - position not used
el-GR: # - μη χρησιμοποιούμενη θέση

en: UNIMARC field 181b builder
el-GR: UNIMARC πεδίο 181b οδηγός

en: c - cartographic
el-GR: c - χαρτογραφικό

en: x - not applicable (resource is not an image)
el-GR: x - δεν έχει εφαρμογή ( η πηγή δεν είναι εικόνα)

en: a - two-dimensional
el-GR: a - δισδιάστατη

en: b - three-dimensional
el-GR: b - τρισδιάστατη

en: UNIMARC field 181c builder
el-GR: UNIMARC πεδίο 181c οδηγός

en: Content Type
el-GR: Τύπος περιεχομένου

en: cri - cartographic image
el-GR: cri - χαρτογραφική εικόνα

en: crm - cartographic moving image
el-GR: crm - χαρτογραφική κινούμενη εικόνα

en: tdi - two-dimensional moving image
el-GR: tdi - δυσδιάστατη κινούμενη εικόνα

en: tdm - three-dimensional moving image
el-GR: tdm - τρισδιάστατη κινούμενη εικόνα

en: tdf - three-dimensional form
el-GR: tdf - τρισδιάστατη μορφή

en: cop - computer program
el-GR: cop - πρόγραμμα υπολογιστή

en: snd - sounds
el-GR: snd - ήχοι

en: txt - text
el-GR: txt - κείμενο

en: xxx - other
el-GR: xxx - άλλο

en: zzz - unspecified
el-GR: zzz - απροσδιόριστο

en: UNIMARC field 182-2 builder
el-GR: UNIMARC πεδίο 182-2 οδηγός

en: UNIMARC field 182a builder
el-GR: UNIMARC πεδίο 182a οδηγός

en: b - electronic
el-GR: b - ηλεκτρονικό

en: c - microform
el-GR: c - μικροφόρμα

en: f - stereographic
el-GR: f - στερεογραφική

en: g - video
el-GR: g - βίντεο

en: m - multiple media
el-GR: m - πολυμέσα

en: z - other media
el-GR: z - άλλο μέσο

en: UNIMARC field 182c builder
el-GR: UNIMARC πεδίο 182c οδηγός

en: Media Type
el-GR: Τύπος μέσου

en: c - computer
el-GR: c - ηλεκτρονικός υπολογιστής

en: h - microform
el-GR: h - μικροφόρμα

en: e - stereographic
el-GR: e - στερεογραφική

en: v - video
el-GR: v - βίντεο

en: x - other
el-GR: x - άλλο

en: z - unspecified
el-GR: z - απροσδιόριστο

en: UNIMARC field 183-2 builder
el-GR: UNIMARC πεδίο 183-2 οδηγός

en: UNIMARC field 183a builder
el-GR: UNIMARC πεδίο 183a οδηγός

en: sg - audio cartridge
el-GR: sg - ακουστική μαγνητική ταινία ήχου σε μεγάλη κασέτα

en: se - audio cylinder
el-GR: se - ακουστικός κύλινδρος

en: sd - audio disc
el-GR: sd - δίσκος ήχου

en: sw - audio wire reel
el-GR: sw - ακουστική μαγνητική ταινία σε μπομπίνα

en: ss - audiocassette
el-GR: ss - κασέτα ήχου

en: UNIMARC field 210c builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 210c UNIMARC

en: Search for authority type: EDITORS
el-GR: Αναζήτηση για καθιερωμένο όρο: ΕΚΔΟΤΕΣ

en: None
el-GR: Κανένας

en: Heading A-Z
el-GR: Επικεφαλίδες Α-Ω

en: Heading Z-A
el-GR: Επικεφαλίδες Ω-Α

en: contains
el-GR: περιλαμβάνει

en: starts with
el-GR: ξεκινά από

en: is exactly
el-GR: είναι ακριβώς

note: INPUT type=submit
en: Search
el-GR: Αναζήτηση

en: Authority search results
el-GR: Αποτελέσματα αναζήτησης καθιερωμένων όρων

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
el-GR: Αποτελέσματα %s σε %s από %s

en: No results found
el-GR: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα

en: Summary
el-GR: Σύνοψη

en: Heading type
el-GR: Τύπος επικεφαλίδας

en: Used
el-GR: Χρησιμοποιήθηκε

en: Get it!
el-GR: Λήψη!

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
el-GR: %s φορές

en: Choose
el-GR: Επιλέξτε

en: Close
el-GR: Κλείσιμο

note: SCRIPT
en: Authority
el-GR: Καθιερωμένοι όροι

en: UNIMARC field 225a builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 225a UNIMARC

en: Collection
el-GR: Συλλογή

en: Select a collection
el-GR: Επιλογή συλλογής

en: OR new collection:
el-GR: Ή νέα συλλογή:

en: UNIMARC field 4XX builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 4XX UNIMARC

en: Search on
el-GR: Αναζήτηση σε

en: Any word
el-GR: Οποιαδήποτε λέξη

en: Item type:
el-GR: Τύπος τεκμηρίου:

en: All item types
el-GR: Όλους τους τύπους τεκμηρίων

note: INPUT type=submit
en: Start search
el-GR: Έναρξη αναζήτησης

en: Search results
el-GR: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: &lt;&lt; Previous
el-GR: &lt;&lt; Προηγούμενο

en: Next&gt;&gt;
el-GR: Επόμενο&gt;&gt;

en: Item count
el-GR: Πλήθος τεκμηρίων

en: Location
el-GR: Τοποθεσία

en: Clear field
el-GR: Καθαρισμός πεδίου

en: &lt;&lt; Previous
el-GR: &lt;&lt; Προηγούμενο

en: Next&gt;&gt;
el-GR: Επόμενο&gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
el-GR: Οδηγός πεδίου 686a UNIMARC

en: Classification
el-GR: Ταξινόμηση

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
el-GR: Παρακαλώ επιλέξτε μία τιμή στην ταξινόμηση. Αυτή θα αντιγραφεί από το πεδίου 686$a της καθιερωμένης εγγραφής στο πεδίο 686$a της βιβλιογραφικής εγγραφής.

en: Authority type
el-GR: Κατηγορία καθιερωμένων όρων

en: Main entry ($a only)
el-GR: Κύρια αναγραφή (μόνο το $a)

en: Main entry
el-GR: Κύρια αναγραφή

en: Anywhere
el-GR: Οπουδήποτε

en: Sort by
el-GR: Ταξινόμηση κατά

en: No order
el-GR: Χωρίς ταξινόμηση

en: Heading ascendant
el-GR: Επικεφαλίδα αύξουσα

en: Heading descendant
el-GR: Επικεφαλίδα φθίνουσα

en: UNIMARC leader builder
el-GR: Οδηγός Ετικέτας Εγγραφής UNIMARC

en: 1-4 Record length
el-GR: 1-4 Μήκος Εγγραφής

en: (auto-calculated)
el-GR: (αυτο-υπολογισμένο)

en: 5- Record status
el-GR: 5- Κατάσταση εγγραφής

en: c - Corrected or updated record
el-GR: c- Διορθωμένη ή ενημερωμένη εγγραφή

en: c - Corrected record
el-GR: c- Διορθωμένη εγγραφή

en: d - Deleted record
el-GR: d- Διαγραμμένη εγγραφή

en: n - New record
el-GR: n- νέα εγγραφή

en: o - Previously issued higher level record
el-GR: εγγραφή για την οποία έχει δημιουργηθεί εγγραφή υψηλότερου επιπέδου

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
el-GR: δημιουργηθείσα προηγουμένως ως ατελής εγγραφή προ-δημοσίευσης

en: 6- Type of record
el-GR: 6- Τύπος εγγραφής

en: a - Language materials, printed
el-GR: a - Γλωσσικό υλικό, έντυπο

en: b - Language materials, manuscript
el-GR: b- Γλωσσικό υλικό, χειρόγραφο

en: c - Music scores, printed
el-GR: c - Παρτιτούρες, έντυπες

en: d - Music scores, manuscript
el-GR: d - Παρτιτούρες, χειρόγραφες

en: e - Cartographic materials, printed
el-GR: e- Χαρτογραφικό υλικό, εκτυπωμένο

en: f - Cartographic materials, manuscript
el-GR: f- Χαρτογραφικό υλικό, χειρόγραφο

en: g - Projected and video material
el-GR: g - υλικό προβολής και μαγνητοσκοπήσεων

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
el-GR: i- ηχογραφήσεις, μη μουσικές παραστάσεις

en: j - Sound recordings, musical performance
el-GR: j- ηχογραφήσεις, μουσικές παραστάσεις

en: k - Two-dimensional graphics
el-GR: k- δυσδιάστατα γραφικά (εικόνες, σχέδια κτλ.)

en: l - Electronic resources
el-GR: l - Ηλεκτρονικές πηγές

en: m - Multimedia
el-GR: m- πολυμέσα

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
el-GR: r - Τρισδιάστατα τεχνουργήματα ή φυσικά αντικείμενα

en: 7- Bibliographic level
el-GR: 7- Βιβλιογραφικό επίπεδο

en: a - Analytic (component part)
el-GR: a - Αναλυτικό (συστατικό τμήμα)

en: i - Integrating resource
el-GR: i- Τεκμήριο που ενημερώνεται κατά διαστήματα

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
el-GR: Συλλογή - βιβλιογραφική μονάδα η αποία αποτελεί μια ειδικά διαμορφωμένη συλλογή

en: m - Monographic - Bibliographic item
el-GR: m- μονογραφία - βιβλιογραφική μονάδα

en: s - Serial - Bibliographic item
el-GR: s - Περιοδικές εκδόσεις - Βιβλιογραφικό τεκμήριο

en: 8- Hierarchical level code
el-GR: 8- Κωδικός ιεραρχικού επιπέδου

en: - Hierarchical relationship undefined
el-GR: - Δεν ορίζεται η ιεραρχική σχέση

en: 0 - No hierarchical relationship
el-GR: 0- Όχι ιεραρχική σχέση

en: 1 - Highest level record
el-GR: 1 - εγγραφή του πλέον υψηλού επιπέδου εγγραφή

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
el-GR: 2 - εγγραφή σε επίπεδο κάτω από το πλέον υψηλό (όλα τα επίπεδα παρακάτω)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
el-GR: 9-16 Δείκτης/Υποπεδίο/Μέγεθος

en: (auto-filled)
el-GR: (συμπληρώνεται αυτόματα)

en: 17- Encoding level
el-GR: 17- Επίπεδο κωδικοποίησης

en: Full level ("item in hand")
el-GR: Πλήρες επίπεδο ("διαθέσιμο τεκμήριο")

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
el-GR: 1 - Υποεπίπεδο 1 (χωρίς "την βιβλιογραφική μονάδα ανά χείρας")

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
el-GR: 2 - Υποπεδίο 2. Η εγγραφή είναι εγγραφή προδημοσίευσης (καταλογογράφηση κατά τη δημοσίευση)

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
el-GR: 3 - Υποεπίπεδο 3. Η εγγραφή δεν είναι πλήρης

en: 18- Descriptive cataloging form
el-GR: 18- Τύπος Περιγραφικής Καταλογογράφησης

en: - In full ISBD form
el-GR: - Σε πλήρη μορφή ISBD

en: i - In partial or incomplete ISBD form
el-GR: i- η εγγραφή είναι μερικώς ή ατελώς σε τύπο ISBD

en: n - In non-ISBD form
el-GR: n- η εγγραφή δεν είναι σε τύπο ISBD

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
el-GR: 19-24 Καταχώριση χάρτη &amp; μήκη

en: 000 - Leader
el-GR: 000 - Ετικέτα εγγραφής

en: c - Corrected or revised
el-GR: c- Διορθωμένο ή αναθεωρημένο

en: d - Deleted
el-GR: d - Διεγράφη

en: n - New
el-GR: n- Νέο

en: x - Authority entry record
el-GR: x - Εγγραφή καθιερωμένου όρου

en: y - Reference entry record
el-GR: y - Παραπεμπτική εγγραφή

en: z - General explanatory entry record
el-GR: z - Γενική επεξηγηματική εγγραφή

en: 7-8 Undefined
el-GR: 7-8 Απροσδιόριστο

en: 9- Type of entity
el-GR: 9- Τύπος της εγγραφής

en: a - Personal name entry
el-GR: a - Φυσικό πρόσωπο

en: b - Corporate name entry
el-GR: b - Συλλογικό όργανο

en: c - Territorial or geographical name
el-GR: c - Γεωγραφικό όνομα

en: d - Trademark
el-GR: d - Σήμα κατατεθέν

en: e - Family name
el-GR: e - Οικογενειακό όνομα

en: f - Uniform name
el-GR: f - Ομοιόμορφος Τίτλος

en: h - Name/title
el-GR: h - Όνομα/τίτλος

en: j - Topical subject
el-GR: j - Θεματική επικεφαλίδα

en: k - Place access
el-GR: k - Τόπος

en: l - Form, genre or physical characteristics
el-GR: l - Μορφή, είδος ή φυσικά χαρακτηριστικά

en: 10-16 indicator/subfields/size
el-GR: 10-16 δείκτης/υποπεδία/μέγεθος

en: - Full
el-GR: - Πλήρης

en: 3 - Partial
el-GR: 3 - Μερική

en: 18-19 Undefined
el-GR: 18-19 Απροσδιόριστο

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
el-GR: 20-24 Καταχώριση χάρτη &amp; μήκη

en: , adapter
el-GR: , διασκευαστής

en: , annotator
el-GR: , σχολιαστής

en: , author of afterword
el-GR: , συγγραφέας επιλόγου

en: , prefacer
el-GR: , προλογίζων

en: , bibliographic antecedent
el-GR: , βιβλιογραφικός πρόδρομος

en: , collaborator
el-GR: , συνεργάτης

en: , commentator
el-GR: , σχολιαστής

en: , compiler
el-GR: , ανθολόγος

en: , composer
el-GR: , συνθέτης

en: , editor
el-GR: , επιμελητής

en: , film editor
el-GR: , επιμελητής φιλμ

en: , founder
el-GR: , ιδρυτής

en: , illustrator
el-GR: , εικονογράφος

en: , lyricist
el-GR: , στιχουργός

en: , organiser of meeting
el-GR: , διοργανωτής συνάντησης

en: , other
el-GR: , άλλο

en: , photographer
el-GR: , φωτογράφος

en: , presenter
el-GR: , παρουσιαστής

en: , publisher
el-GR: , εκδότης

en: , publishing director
el-GR: , διευθυντής έκδοσης

en: , research team head
el-GR: , επικεφαλής ερευνητικής ομάδας

en: , reviewer
el-GR: , αξιολογητής

en: , redactor
el-GR: , συντάκτης

en: , sponsor
el-GR: , χορηγός

en: , thesis advisor
el-GR: , επιβλέπων διατριβής

en: , translator
el-GR: , μεταφραστής

en: Main Author
el-GR: Κύρια Υπευθυνότητα

en: main_author
el-GR: Κύρια υπευθυνότητα

en: Corporate Author (Main)
el-GR: Συλλογικό Όργανο (Κύρια Υπευθυνότητα))

en: corporate_main_author
el-GR: Συλλογικό όργανο (κύρια υπευθυνότητα)

en: Coauthor
el-GR: Συγγραφείς

en: coauthor
el-GR: Συγγραφείς

en: Secondary Author
el-GR: Δευτερεύουσα Υπευθυνότητα

en: secondary_author
el-GR: Δευτερεύουσα υπευθυνότητα

en: Corporate Author (Coauthor)
el-GR: Συλλογικό Όργανο (Συν- υπευθυνότητα)

en: corporate_coauthor
el-GR: Συλλογικό όργανο (συν-υπευθυνότητα)

en: Corporate Author (Secondary)
el-GR: Συλλογικό Όργανο (Δευτερεύουσα Υπευθυνότητα)

en: corporate_secondary_author
el-GR: Συλλογικό όργανο (δευτερεύουσα υπευθυνότητα)

en: Language:
el-GR: Γλώσσα:

en: of intermediate text,
el-GR: από ενδιάμεσο κείμενο,

en: of original work,
el-GR: του πρωτότυπου έργου,

en: of summary,
el-GR: της περίληψης,

en: of contents page,
el-GR: της σελίδας τίτλου,

en: of title page,
el-GR: της σελίδας τίτλου,

en: of title proper,
el-GR: του κυρίως τίτλου,

en: of libretto,
el-GR: από λιμπρέτο,

en: of accompanying material,
el-GR: του συνοδευτικού υλικού,

en: of subtitles,
el-GR: των υπότιτλων,

en: Country:
el-GR: Χώρα:

en: Tag 009:
el-GR: Πεδίο 009:

en: Series
el-GR: Σειρά

en: series
el-GR: σειρά

en: Classification:
el-GR: Ταξινόμηση:

en: Contents note:
el-GR: Σημείωση περιεχομένων:

en: Abstract:
el-GR: Περίληψη:

en: Provenance note:
el-GR: Σημείωση προέλευσης:

en: Bibliography:
el-GR: Βιβλιογραφία:

en: Thesis:
el-GR: Διατριβές:

en: SUDOC serial history:
el-GR: Ιστορικό περιοδικών SUDOC:

en: Subject - Personal Name
el-GR: Θέμα - Φυσικό Πρόσωπο

en: Subject - Corporate Author
el-GR: Θέμα - Συλλογικό Όργανο

en: Subject - Family
el-GR: Θέμα - Οικογενειακό όνομα

en: Subject - Author/Title
el-GR: Θέμα - Συγγραφέας/Τίτλος

en: Subject - Topical Name
el-GR: Θέμα - Θεματική επικεφαλίδα

en: Subject - Geographical Name
el-GR: Θέμα - Γεωγραφικό Όνομα

en: Subject - Form
el-GR: Θέμα - Μορφή

en: Subject
el-GR: Θέμα

en: Subject Category
el-GR: Θεματική Κατηγορία

en: Trademark
el-GR: Σήμα κατατεθέν

en: Online Resources:
el-GR: Ηλεκτρονικές Πηγές:

en: Click here to access online
el-GR: Επιλέξτε για online πρόσβαση

en: Publication:
el-GR: Δημοσίευση:

en: Description:
el-GR: Περιγραφή:

en: Linked with:
el-GR: Συνδεδεμένο με:

en: Audience
el-GR: Κοινό

en: Physical presentation
el-GR: Φυσική παρουσίαση

en: electronic ressource
el-GR: ηλεκτρονική πηγή

en: Literary genre
el-GR: Λογοτεχνικό είδος

en: Biography
el-GR: Βιογραφία

en: Illustration
el-GR: Εικονογράφηση

en: Content
el-GR: Περιεχόμενο

en: Video types
el-GR: Τύποι βίντεο

en: Serial type
el-GR: Τύπος περιοδικής έκδοσης

en: Periodicity
el-GR: Περιοδικότητα

en: Translation of
el-GR: Μετάφραση του

en: original_title
el-GR: Πρωτότυπος τίτλος

en: Set Level
el-GR: Επίπεδο συνόλου

en: set_level
el-GR: Επίπεδο Συνόλου

en: Piece-Analytic Level
el-GR: Επίπεδο τεμαχίου ανάλυσης

en: piece_analytic_level
el-GR: Επίπεδο τεμαχίου ανάλυσης

en: Uniform Title
el-GR: Ομοιόμορφος Τίτλος

en: uniform_title
el-GR: Ομοιόμορφος τίτλος

en: Uniform Conventional Heading
el-GR: Ομοιόμορφη συμβατική επικεφαλίδα

en: uniform_conventional_heading
el-GR: ομοιόμορφη συμβατική επικεφαλίδα

en: Edition Statement
el-GR: Δήλωση Έκδοσης

en: edition
el-GR: Έκδοση

en: Click here to access online
el-GR: Επιλέξτε για διαδικτυακή πρόσβαση

en: Audio file
el-GR: Αρχείο ήχου

en: Play this sample
el-GR: Αναπαραγωγή του δείγματος

en: Availability:
el-GR: Διαθεσιμότητα:

en: No items available
el-GR: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα τεκμήρια:

en: Items available for loan:
el-GR: Διαθέσιμα αντίτυπα για δανεισμό:

en: Call number:
el-GR: Ταξιθετικός αριθμός:

en: Items available for reference:
el-GR: Διαθέσιμα αντίτυπα στο αναγνωστήριο:

en: Checked out (
el-GR: Δανεισμένο (

en: Withdrawn (
el-GR: Αποσυρμένο (

en: Lost (
el-GR: Απολεσθέν (

en: Damaged (
el-GR: Φθαρμένο (

en: On order (
el-GR: Υπό παραγγελία (

en: In transit (
el-GR: Σε μεταφορά (

en: On hold (
el-GR: Σε κράτηση (
