Koha 23.11.08.001 - en to es-ES translation catalogue (1748 entries)

en: fixed length control field
es-ES: campo de control de longitud fija

en: control field
es-ES: campo de control

en: Field link and sequence number
es-ES: Enlace entre campo y número de secuencia

en: LC control number
es-ES: Número de control de LC

en: Canceled/invalid LC control number
es-ES: Número de control de LC cancelado o no válido

en: Linkage
es-ES: Enlace

en: Control number of related bibliographic record
es-ES: Número de control del registro bibliográfico relacionado

en: Source
es-ES: Fuente

en: Record control number
es-ES: Número de control del registro

en: Canceled or invalid record control number
es-ES: Número de control cancelado o inválido

en: International Standard Book Number
es-ES: Número Internacional Estándar del Libro

en: Terms of availability
es-ES: Condiciones de disponibilidad

en: Qualifying information
es-ES: Información calificativa

en: Canceled/invalid ISBN
es-ES: ISBN cancelado o inválido

en: International Standard Serial Number
es-ES: Número Internacional Normalizado para Publicaciones Seriadas

en: Canceled ISSN-L
es-ES: ISSN-L Cancelado

en: Incorrect ISSN
es-ES: ISSN Incorrecto

en: Canceled ISSN
es-ES: ISSN Cancelado

en: Authority record control number or standard number
es-ES: Número de control del registro de autoridad o número normalizado

en: Real World Object URI
es-ES: URI de un objeto del mundo real

en: Standard number or code
es-ES: Número estándar o código

en: Additional codes following the standard number or code
es-ES: Códigos adicionales siguiendo el número estándar o código

en: Canceled/invalid standard number or code
es-ES: Número estándar o código cancelado o inválido

en: System code
es-ES: Código de sistema

en: Number of work
es-ES: Número de obra

en: Number of movement
es-ES: Número del movimiento

en: Number of excerpt
es-ES: Número del pasaje

en: Caption or heading
es-ES: Título o cabecera

en: Role
es-ES: Personaje/Rol

en: Clef
es-ES: Clave musical

en: Voice/instrument
es-ES: Voz/instrumento

en: Key signature
es-ES: Armadura de clave

en: Time signature
es-ES: Signatura de compás/Marca de tiempo

en: Musical notation
es-ES: Notación musical

en: General note
es-ES: Nota general

en: Key or mode
es-ES: Tonalidad o modo

en: Coded validity note
es-ES: Nota de validez codificada

en: Text incipit
es-ES: Texto del íncipit

en: Uniform Resource Identifier
es-ES: Identificador Uniforme de Recurso

en: Link text
es-ES: Texto de enlace

en: Public note
es-ES: Nota pública

en: Materials specified
es-ES: Materiales especificados

en: Coordinates - westernmost longitude
es-ES: Coordenadas - longitud más occidental

en: Coordinates - easternmost longitude
es-ES: Coordenadas - longitud más oriental

en: Coordinates - northernmost latitude
es-ES: Coordenadas - latitud más septentrional

en: Coordinates - southernmost latitude
es-ES: Coordenadas - latitud más meridional

en: Declination - northern limit
es-ES: Declinación-límite septentrional

en: Declination - southern limit
es-ES: Declinación-límite meridional

en: Right ascension - eastern limit
es-ES: Ascensión recta-límite oriental

en: Right ascension - western limit
es-ES: Ascensión recta-límite occidental

en: Equinox
es-ES: Equinoccio

en: Distance from earth
es-ES: Distancia desde la tierra

en: G-ring latitude
es-ES: Latitud del anillo-G

en: G-ring longitude
es-ES: Longitud del anillo-G

en: Beginning date
es-ES: Fecha de inicio

en: Ending date
es-ES: Fecha de finalización

en: Name of extraterrestrial body
es-ES: Nombre del cuerpo extraterrestre

en: System control number
es-ES: Número de control de sistema

en: Canceled/invalid system control number
es-ES: Número de control cancelado/no válido

en: Original cataloging agency
es-ES: Centro catalogador/agencia de origen

en: Language of cataloging
es-ES: Lengua de catalogación

en: Transcribing agency
es-ES: Centro/agencia transcriptor

en: Modifying agency
es-ES: Centro/agencia modificador

en: Description conventions
es-ES: Normas de descripción

en: Subject heading/thesaurus conventions
es-ES: Convención/Normas de encabezamiento de materia/tesauro

en: Authentication code
es-ES: Código de autenticación

en: Source of local code
es-ES: Fuente del código local

en: Geographic area code
es-ES: Código de área geográfica

en: Local GAC code
es-ES: Código local GAC

en: ISO code
es-ES: Código ISO

en: Time period code
es-ES: Código de periodo de tiempo

en: Formatted 9999 B.C. through C.E. time period
es-ES: Periodo de tiempo normalizado, posterior a 9999 A.C.

en: Formatted pre-9999 B.C. time period
es-ES: Periodo de tiempo normalizado, anterior a 9999 A.C.

en: Source of date scheme
es-ES: Fuente del esquema de fecha

en: Birth date
es-ES: Fecha de nacimiento

en: Death date
es-ES: Fecha de la muerte

en: Beginning or single date created
es-ES: Fecha única o de inicio de la creación

en: Ending date created
es-ES: Fecha de finalización de la creación

en: Single or starting date for aggregated content
es-ES: Fecha única o fecha inicial para contenidos agregados

en: Ending date for aggregated content
es-ES: Fecha final para contenidos agregados

en: Establishment date
es-ES: Fecha de constitución

en: Termination date
es-ES: Fecha de finalización

en: Start period
es-ES: Período de inicio

en: End period
es-ES: Fin de período

en: Source of information
es-ES: Fuente de información

en: Institution to which field applies
es-ES: Institución que aplica el campo

en: Classification number
es-ES: Número de clasificación

en: Item number
es-ES: Número de ítem

en: Volumes/dates to which call number applies
es-ES: Volúmenes/fechas a la cual la signatura topográfica aplica

en: Code source
es-ES: Fuente del código

en: Geographic classification area code
es-ES: Código de clasificación de área geográfica

en: Geographic classification subarea code
es-ES: Código de clasificación de subárea geográfica

en: Populated place name
es-ES: Nombre de la población

en: Classification number element-single number or beginning number of span
es-ES: Número de clasificación–único número o número inicial del rango

en: Classification number element-ending number of span
es-ES: Número de clasificación–último número del rango

en: Explanatory term
es-ES: Término explicativo

en: Number source
es-ES: Fuente del número

en: Library to which class number applies
es-ES: Biblioteca a la cual aplica el número de clasificación

en: LC classification number--Single number or beginning number of a range
es-ES: Numero de clasificación LC--Único número o número inicial de un rango

en: LC classification number--End number of a range
es-ES: Número de clasificación LC--Numero de finalización de un rango

en: NLM classification number--Single number or beginning number of a range
es-ES: Número de clasificación NLM--Único número o número inicial de un rango

en: NLM classification number--End number of a range
es-ES: Número de clasificación NLM--Número de finalización de un rango

en: Classification number element-single number or beginning of span
es-ES: Número de clasificación–único número o número inicial del rango

en: Primary G0 character set
es-ES: Juego/conjunto de caracteres básicos G0

en: Primary G1 character set
es-ES: Juego/conjunto de caracteres básico G1

en: Alternate G0 or G1 character set
es-ES: Juego/conjunto de caracteres alternativo G0 o G1

en: Subject category code
es-ES: Código de categoría de materia

en: Subject category code subdivision
es-ES: Subdivisión del código de categoría de materia

en: Subdivision usage
es-ES: Uso de subdivisión

en: Type of entity term
es-ES: Término tipo de entidad

en: Type of entity code
es-ES: Código del tipo de entidad

en: Edition identifier
es-ES: Identificador de la edición

en: Universal Decimal Classification number
es-ES: Número de la Clasificación Decimal Universal

en: Common auxiliary subdivision
es-ES: Subdivisión auxiliar común

en: Edition number
es-ES: Número de edición

en: Table sequence number for internal subarrangement or add table
es-ES: Número secuencial de tabla para subordenación interna o tabla añadida

en: Table identification-table number
es-ES: Identificación de tabla-número de tabla

en: Classification scheme code
es-ES: Código de esquema de clasificación

en: Edition title
es-ES: Título de edición

en: Source edition identifier
es-ES: Identificador de fuente de edición

en: Language code
es-ES: Código del idioma

en: Authorization
es-ES: Autorización

en: Variations
es-ES: Variaciones

en: Call number
es-ES: Signatura topográfica

en: Canceled/invalid call number
es-ES: Signatura topográfica cancelada/no válida

en: Classification number element-Single number of beginning number of span
es-ES: Elemento número de clasificación-número individual o inicio de un rango

en: Explanatory information
es-ES: Información explicativa

en: Document shelving number (CODOC)
es-ES: Número de estantería del documento (CODOC)

en: Call number ; Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
es-ES: Signatura topográfica ; Número de clasificación (OCLC) (R) ; Número de clasificación, CALL (RLIN) (NR)

en: Item number ; Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
es-ES: Número de ítem ; Número cutter local (OCLC) ; Número de libro/Signatura topográfica íntegra, CALL (RLIN)

en: Feature heading (OCLC)
es-ES: Característica del encabezamiento (OCLC)

en: Filing suffix (OCLC) ; Footnote, FNT (RLIN)
es-ES: Sufijo de archivo (OCLC) ; Nota a pie de página, FNT (RLIN)

en: Output transaction history, HST (RLIN)
es-ES: Notas adicionales locales, ANT (RLIN)

en: Output transaction instruction, INS (RLIN)
es-ES: Instrucción de transacción de salida, INS (RLIN)

en: Extra card control statement, EXT (RLIN)
es-ES: Mención de ficha de control extra, EXT (RLIN)

en: Additional local notes, ANT (RLIN)
es-ES: Notas locales adicionales, ANT (RLIN)

en: Pathfinder code, PTH (RLIN)
es-ES: Código pathfinder, PTH (RLIN)

en: Field suppresion, FSP (RLIN)
es-ES: Campo de supresión, FSP (RLIN)

en: Volumes, VOL (RLIN)
es-ES: Volúmenes, VOL (RLIN)

en: Date, VOL (RLIN)
es-ES: Fecha, VOL (RLIN)

en: Classification number element--single number or beginning number of span
es-ES: Elemento número de clasificación--único número o número inicial del rango

en: Classification number element--ending number of span
es-ES: Elemento número de clasificación-último número del rango

en: Table identification--table number
es-ES: Identificación de tabla-número de tabla

en: Feature heading
es-ES: Característica del encabezamiento

en: Filing suffix
es-ES: Sufijo de archivo

en: Call number based on other classification scheme
es-ES: Signatura topográfica basada en otros esquemas de clasificación

en: Personal name
es-ES: Nombre de persona

en: Numeration
es-ES: Numeración

en: Titles and other words associated with a name
es-ES: Títulos y otros términos asociados al nombre

en: Dates associated with a name
es-ES: Fechas asociadas al nombre

en: Relator term
es-ES: Término indicativo de función/relación

en: Date of a work
es-ES: Fecha de publicación/de la obra

en: Miscellaneous information
es-ES: Información miscelánea

en: Medium
es-ES: Medio

en: Attribution qualifier
es-ES: Calificador de atribución

en: Form subheading
es-ES: Subencabezamiento de forma

en: Language of a work
es-ES: Lenguaje de la obra

en: Medium of performance for music
es-ES: Medio de interpretación para música

en: Number of part/section of a work
es-ES: Número de parte o sección de la obra

en: Arranged statement for music
es-ES: Mención de arreglo para música

en: Name of part/section of a work
es-ES: Nombre de parte o sección de la obra

en: Fuller form of name
es-ES: Forma completa/desarrollada del nombre

en: Key for music
es-ES: Clave para música

en: Version
es-ES: Versión

en: Title of a work
es-ES: Título de la obra

en: Form subdivision
es-ES: Subdivisión de forma

en: General subdivision
es-ES: Subdivisión general

en: Chronological subdivision
es-ES: Subdivisión cronológica

en: Geographic subdivision
es-ES: Subdivisión geográfica

en: Corporate name or jurisdiction name as entry element
es-ES: Nombre de entidad corporativa o nombre de jurisdicción como elemento de entrada

en: Subordinate unit
es-ES: Unidad subordinada

en: Location of meeting
es-ES: Sede del congreso/Lugar de la reunión

en: Date of meeting or treaty signing
es-ES: Fecha del congreso o de la firma del tratado

en: Number of part/section/meeting
es-ES: Número del congreso/reunión o número de parte o sección

en: Meeting name or jurisdiction name as entry element
es-ES: Nombre de congreso/reunión o jurisdicción como elemento de entrada

en: Number [OBSOLETE]
es-ES: Número [OBSOLETO]

en: Name of meeting following jurisdiction name entry element
es-ES: Nombre de congreso/reunión que sigue a un nombre de jurisdicción como elemento de entrada

en: Uniform title
es-ES: Título uniforme

en: Date of treaty signing
es-ES: Fecha de la firma de un tratado

en: Date of treaty
es-ES: Fecha de tratado

en: General material designation
es-ES: Designación general del material

en: Language
es-ES: Idioma

en: Number of part or section/serial, thematic, or opus number
es-ES: Número de parte o sección/publicación seriada, temática, o número de opus

en: Arranged or arr. for music
es-ES: Arreglo o arr. para música

en: Part or section
es-ES: Parte o sección

en: General subject subdivision
es-ES: Subdivisión general de materia

en: Period subject subdivision
es-ES: Subdivisión de materia para período

en: Place subject subdivision
es-ES: Subdivisión de materia de lugar

en: Collective title
es-ES: Título colectivo

en: Named event
es-ES: Nombre del acontecimiento

en: Location of named event
es-ES: Lugar del acontecimiento

en: Date of named event
es-ES: Fecha del acontecimiento

en: Chronological term
es-ES: Término cronológico

en: Topical term or geographic name entry element
es-ES: Término de materia o nombre geográfico como elemento de entrada

en: Topical term following geographic name entry element
es-ES: Término de materia que sigue a un nombre geográfico como elemento de entrada

en: Geographic name
es-ES: Nombre geográfico

en: Name following place as an entry element {OBSOLETE]
es-ES: Nombre que sigue a un elemento de entrada {OBSOLETO]

en: Classification number--Single number or beginning number of span
es-ES: Número de clasificación--Único número o número inicial del rango

en: Classification number--Ending number of span
es-ES: Número de clasificación--Último número del rango

en: Caption hierarchy
es-ES: Jerarquía de epígrafe

en: Caption
es-ES: Epígrafe

en: Summary number span caption hierarchy
es-ES: Número sumario rango de jerarquía de epígrafe

en: Table identification
es-ES: Identificador de tabla

en: General explanatory index term
es-ES: Término explicativo general de índice

en: General explanatory index term--Succeeding level
es-ES: Término explicativo general de índice--Nivel subsiguiente

en: Schedule identification
es-ES: Identificación del esquema

en: Genre/form term
es-ES: Término de género/forma

en: Medium of performance term
es-ES: Término de medio de interpretación

en: Classification number referred to--Single number or beginning number of span
es-ES: Número de clasificación de la referencia--único número o número inicial del rango

en: Classification number referred to--Ending number of span
es-ES: Número de clasificación de la referencia--Último número del rango

en: Explanatory text
es-ES: Texto explicativo

en: Table identification--Schedule [OBSOLETE]
es-ES: Tabla de identificación--Esquema [OBSOLETO]

en: Heading referred to
es-ES: Encabezamiento referido a

en: Content type term
es-ES: Término de tipo de contenido

en: Content type code
es-ES: Código de tipo de contenido

en: Source of term
es-ES: Fuente del término

en: Format of notated music term
es-ES: Término del formato de la música notada

en: Format of notated music code
es-ES: Código del formato de la música notada

en: Type of corporate body
es-ES: Tipo de entidad corporativa

en: Type of jurisdiction
es-ES: Tipo de jurisdicción

en: Other designation
es-ES: Otra designación

en: Title of person
es-ES: Título de persona

en: Relationship
es-ES: Relación

en: Place of birth
es-ES: Lugar de nacimiento

en: Place of death
es-ES: Lugar de fallecimiento

en: Associated country
es-ES: País asociado

en: Place of residence/headquarters
es-ES: Lugar de residencia/sede

en: Other associated place
es-ES: Otro lugar asociado

en: Place of origin of work or expression
es-ES: Lugar de origen de la obra o la expresión

en: Relationship information
es-ES: Información de relación

en: Address
es-ES: Dirección

en: City
es-ES: Ciudad

en: Intermediate jurisdiction
es-ES: Jurisdicción secundaria/intermedia

en: Country
es-ES: País

en: Postal code
es-ES: Código postal

en: Electronic mail address
es-ES: Dirección de correo electrónico

en: Field of activity
es-ES: Campo de actividad

en: Associated group
es-ES: Grupo asociado

en: Occupation
es-ES: Ocupación

en: Gender
es-ES: Género

en: Type of family
es-ES: Tipo de familia

en: Name of prominent member
es-ES: Nombre de miembro prominente

en: Hereditary title
es-ES: Título hereditario

en: Source of code
es-ES: Fuente del código

en: Language term
es-ES: Término de lengua/lenguaje

en: Fuller form of personal name
es-ES: Forma completa/desarrollada del nombre

en: Form of work
es-ES: Forma de la obra

en: Other distinguishing characteristic
es-ES: Otras características distintivas

en: Medium of performance
es-ES: Medio de interpretación

en: Soloist
es-ES: Solista

en: Doubling instrument
es-ES: Instrumento auxiliar

en: Number of ensembles of the same type
es-ES: Número de conjuntos de un mismo medio

en: Number of performers of the same medium
es-ES: Número de intérpretes de un mismo medio

en: Alternative medium of performance
es-ES: Medio de interpretación alternativo

en: Total number of individuals performing alongside ensembles
es-ES: Número total de individuos que interpretan junto a los conjuntos

en: Total number of performers
es-ES: Número total de intérpretes

en: Total number of ensembles
es-ES: Número total de conjuntos

en: Note
es-ES: Nota

en: Serial number
es-ES: Número de serie

en: Opus number
es-ES: Número de opus

en: Thematic index number
es-ES: Número de catálogo temático

en: Thematic index code
es-ES: Código de catálogo temático

en: Publisher associated with opus number
es-ES: Editor asociado al número de serie o de opus

en: Key
es-ES: Clave

en: Audience term
es-ES: Término para el público

en: Audience code
es-ES: Código para el público

en: Demographic group term
es-ES: Término para el grupo demográfico

en: Demographic group code
es-ES: Código para el grupo demográfico

en: Creator/contributor term
es-ES: Término para el creador/colaborador

en: Creator/contributor code
es-ES: Código para el creador/colaborador

en: Time period of creation term
es-ES: Término para el periodo temporal de creación

en: Control subfield
es-ES: Subcampo de control

en: Number {OBSOLETE]
es-ES: Número {OBOSLETO]

en: Classification element-Ending number of span
es-ES: Elemento de clasificación-Último número del rango

en: Topic
es-ES: Tema

en: Dates of publication and/or sequential designation
es-ES: Fecha de publicación y/o designación secuencial

en: Numbering peculiarities note
es-ES: Nota de peculiaridades de la numeración

en: Institution/copy to which field applies
es-ES: Institución/copia que aplica el campo

en: Series numbering example
es-ES: Ejemplo de numeración de serie

en: Volumes/dates to which series numbering example applies
es-ES: Volúmenes/fechas a los que aplica los ejemplos de numeración de serie

en: Place
es-ES: Poner

en: Publisher/issuing body
es-ES: Entidad editora/emisora

en: Volumes/dates to which place and publisher/issuing body apply
es-ES: Volúmenes/fechas a los que aplica el lugar y entidad editora/emisora

en: Series analysis practice
es-ES: Práctica de análisis de serie

en: Exceptions to analysis practice
es-ES: Excepción en la práctica de análisis

en: Volumes/dates to which analysis practice applies
es-ES: Volúmenes/fechas a los que aplica la práctica del análisis

en: Series tracing practice
es-ES: Práctica en el trazado de serie

en: Volumes/dates to which tracing practice applies
es-ES: Volúmenes/fechas a los que aplica la práctica del trazado

en: Series classification practice
es-ES: Práctica de clasificación de la serie

en: Volumes/dates to which classification practice applies
es-ES: Volúmenes/fechas a los que aplica la práctica de clasificación

en: Title referred to
es-ES: Título referido a

en: History reference
es-ES: Referencia histórica

en: General explanatory reference
es-ES: Referencia explicativa general

en: Nonpublic general note
es-ES: Nota general no pública

en: Characters in nonroman alphabet
es-ES: Caracteres en alfabeto no latino

en: Source citation
es-ES: Cita de la fuente

en: Information found
es-ES: Información encontrada

en: Bibliographic record control number
es-ES: Número de control del registro bibliográfico

en: Citation
es-ES: Citación

en: Title
es-ES: Título

en: Remainder of title
es-ES: Resto del título

en: Date
es-ES: Fecha

en: Rule number(s) and additional information
es-ES: Número de regla(s) e información adicional

en: Definition
es-ES: Definición

en: Source of definition
es-ES: Fuente de la definición

en: Biographical or historical data
es-ES: Datos biográficos o históricos

en: Expansion
es-ES: Ampliación de la nota

en: Heading or subdivision term
es-ES: Encabezamiento o término de subdivisión

en: Classification number--Ending number of span [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: Número de clasificación--Último número del rango [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: Subject heading or subdivision term
es-ES: Encabezamiento de materia o término de subdivisión

en: Replacement authority record control number
es-ES: Número de control de registro de autoridad de reemplazo

en: Replacement heading
es-ES: Encabezamiento de reemplazo

en: Corresponding classification field
es-ES: Campo de clasificación correspondiente

en: Source consulted and information found
es-ES: Fuente consultada e información encontrada

en: Application history note
es-ES: Nota de historia de la aplicación

en: Source of heading or term
es-ES: Fuente del encabezamiento o término

en: Materials specified [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: Especificación de materiales [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: Location of event
es-ES: Localización del acontecimiento

en: Active date
es-ES: Fecha vigente/activa

en: Index term
es-ES: Término del índice

en: Index term--Succeeding level
es-ES: Término de índice--Nivel subsiguiente

en: Index term referred from
es-ES: Término del índice referido de

en: Example class number
es-ES: Ejemplo de número de clasificación

en: See also reference term
es-ES: Término de referencia de véase además

en: See also reference term--Succeeding level
es-ES: Término de referencia de véase además--Nivel subsiguiente

en: Use reference term
es-ES: Uso de término de referencia

en: Use reference term--Succeeding level
es-ES: Uso de término de referencia--Nivel subsiguiente

en: Material specified
es-ES: Especificación de materiales

en: Focus term
es-ES: Término principal

en: Non-focus term
es-ES: Término no-principal

en: Facet/hierarchy designation
es-ES: Designación de faceta/jerarquía

en: Genre/form term as entry element
es-ES: Término género/forma como elemento de entrada

en: Number where instructions are found--Single number or beginnning number of span
es-ES: Número donde se han tomado las instrucciones--Único número o número inicial del rango

en: Base number
es-ES: Número base

en: Divided like number
es-ES: Número de dividido como

en: Facet designator
es-ES: Indicador de faceta

en: Negative example class number
es-ES: Ejemplo negativo de número de clasificación

en: Root number
es-ES: Número raíz

en: Other classification number
es-ES: Otro número de clasificación

en: Medium of performance term as entry element
es-ES: Término de medio de interpretación como elemento de entrada

en: Table number
es-ES: Número de tabla

en: Manual note
es-ES: Nota del manual

en: Number where instructions are found
es-ES: Número donde se han encontrado las instrucciones

en: See reference
es-ES: Referencia de véase

en: Rule number
es-ES: Número donde se encuentran las instrucciones--Último número del rango

en: Number where instructions are found--Single number or beginning number of span
es-ES: Número donde las instrucciones se encontraron--Único número o número inicial del rango

en: Number where instructions are found--Ending number of span
es-ES: Número donde se encuentran las instrucciones--Último número del rango

en: Digits added from classification number in schedule or external table
es-ES: Dígitos añadidos a partir de un número de clasificación de un esquema o tabla externa

en: Digits added from internal subarrangement or add table
es-ES: Dígitos añadidos a partir de una subordenación interna o una tabla adicional

en: Number being analyzed
es-ES: Número que se analiza

en: Number in internal subarrangement or add table where instructions are found
es-ES: Número de una subordenación interna o tabla adicional en el que se dan las pautas [de agregación]

en: Table identification--Internal subarrangement or add table
es-ES: Identificador de tabla--subarreglo interno o tabla adherida

en: Secondary table of applicability
es-ES: Aplicabilidad de la tabla secundaria

en: Type of division
es-ES: Tipo de división

en: Topic used as example of citation and preference order instruction
es-ES: Tópico usado como ejemplo de la citación e instrucción en orden de preferencia

en: Exception to table of preference
es-ES: Excepción a la tabla de preferencia

en: Table identification--Table number
es-ES: Identificación de tabla--Número de tabla

en: Access method
es-ES: Método de acceso

en: Access status
es-ES: Estado de acceso

en: Host name
es-ES: Nombre del host

en: Access number
es-ES: Número de acceso

en: Compression information
es-ES: Información sobre la compresión

en: Path
es-ES: Ruta

en: Electronic name
es-ES: Nombre electrónico

en: Processor of request
es-ES: Procesador de la petición

en: Instruction
es-ES: Instrucciones

en: Bits per second
es-ES: Bits por segundo

en: Password
es-ES: Contraseña

en: Logon
es-ES: Proceso de conexión (Logon)

en: Contact for access assistance
es-ES: Contacto para facilitar el acceso

en: Name of location of host
es-ES: Nombre de la localización del host

en: Operating system
es-ES: Sistema operativo

en: Port
es-ES: Puerto

en: Electronic format type
es-ES: Tipo de formato electrónico

en: Settings
es-ES: Configuración

en: File size
es-ES: Tamaño de archivo

en: Terminal emulation
es-ES: Emulación del terminal

en: Hours access method available
es-ES: Horario en que el acceso está disponible

en: Nonpublic note
es-ES: Nota no pública

en: Generation process
es-ES: Proceso de generación

en: Confidence value
es-ES: Valor de confidencia

en: Generation date
es-ES: Fecha de generación

en: Generation agency
es-ES: Agencia que genera los datos

en: Validity end date
es-ES: Fecha final de validez

en: Conversion process
es-ES: Proceso de conversión

en: Conversion date
es-ES: Fecha de conversión

en: Identifier of source metadata
es-ES: Identificador de los metadatos originales

en: Conversion agency
es-ES: Agencia que convierte los datos

en: Matching information
es-ES: Información de registros coincidentes

en: Status of matching and its checking
es-ES: Estado del proceso de búsqueda de registros coincidentes y comprobación

en: Koha auth type
es-ES: Tipo auth Koha

en: CONTROL NUMBER
es-ES: NÚMERO DE CONTROL

en: CONTROL NUMBER IDENTIFIER
es-ES: IDENTIFICADOR DE NÚMERO DE CONTROL

en: DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION
es-ES: FECHA Y HORA DE LA ÚLTIMA TRANSACCIÓN

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS
es-ES: ELEMENTOS DE DATO DE LONGITUD-FIJA

en: LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER
es-ES: NÚMERO DE CONTROL DE LA BIBLIOTECA DEL CONGRESO

en: LINK TO BIBLIOGRAPHIC RECORD FOR SERIAL OR MULTIPART ITEM
es-ES: ENLACE AL REGISTRO BIBLIOGRÁFICO PARA PUBLICACIÓN SERIADA O ÍTEM EN VARIAS PARTES

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHIC AGENCY CONTROL NUMBER
es-ES: NÚMERO DE CONTROL DE UNA AGENCIA BIBLIOGRÁFICA NACIONAL

en: INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER
es-ES: NÚMERO INTERNACIONAL ESTÁNDAR DEL LIBRO

en: INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER
es-ES: NÚMERO INTERNACIONAL NORMALIZADO PARA PUBLICACIONES SERIADAS

en: OTHER STANDARD IDENTIFIER
es-ES: IDENTIFICADOR DE OTROS ESTÁNDARES

en: MUSICAL INCIPITS INFORMATION
es-ES: INFORMACIÓN DE LOS ÍNCIPITS MUSICALES

en: CODED CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
es-ES: DATOS MATEMÁTICOS CARTOGRÁFICOS CODIFICADOS

en: SYSTEM CONTROL NUMBER
es-ES: NÚMERO DE CONTROL DEL SISTEMA

en: CATALOGING SOURCE
es-ES: FUENTE DE CATALOGACIÓN

en: AUTHENTICATION CODE
es-ES: CÓDIGO DE AUTENTICACIÓN

en: GEOGRAPHIC AREA CODE
es-ES: CÓDIGO DE ÁREA GEOGRÁFICA

en: TIME PERIOD OF HEADING
es-ES: PERIODO DE TIEMPO DEL ENCABEZAMIENTO

en: SPECIAL CODED DATES
es-ES: FECHAS CON CODIFICACIÓN ESPECIAL

en: LIBRARY OF CONGRESS CALL NUMBER
es-ES: SIGNATURA TOPOGRÁFICA DE LA BIBLIOTECA DEL CONGRESO

en: GEOGRAPHIC CLASSIFICATION
es-ES: CLASIFICACIÓN GEOGRÁFICA

en: LC CLASSIFICATION NUMBER
es-ES: NÚMERO DE CLASIFICACIÓN LC

en: LIBRARY AND ARCHIVES CANADA CALL NUMBER
es-ES: SIGNATURA TOPOGRÁFICA DE BIBLIOTECAS Y ARCHIVOS DE CANADÁ

en: LC CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
es-ES: NÚMERO DE CLASIFICACIÓN LC ASIGNADOS EN CANADÁ [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE CALL NUMBER
es-ES: SIGNATURA TOPOGRÁFICA DE LA NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED BY NLM [OBSOLETE, CAN/MARC]
es-ES: NÚMERO DE CLASIFICACIÓN NLM ASIGNADO POR NLM [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: OTHER CLASSIFICATION NUMBER
es-ES: OTRO NÚMERO DE CLASIFICACIÓN

en: CHARACTER SETS PRESENT
es-ES: JUEGOS/CONJUNTO DE CARACTERES UTILIZADOS/PRESENTES

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
es-ES: NÚMERO DE CLASIFICACIÓN NLM ASIGNADO EN CANADÁ [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY CALL NUMBER
es-ES: SIGNATURA TOPOGRÁFICA DE LA NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY

en: SUBJECT CATEGORY CODE
es-ES: CÓDIGO DE CATEGORÍA DE MATERIA

en: SUBDIVISION USAGE
es-ES: USO DE SUBDIVISIÓN

en: TYPE OF ENTITY
es-ES: TIPO DE ENTIDAD

en: UNIVERSAL DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
es-ES: NÚMERO DE LA CLASIFICACIÓN DECIMAL UNIVERSAL

en: DEWEY DECIMAL CALL NUMBER
es-ES: SIGNATURA TOPOGRÁFICA DECIMAL DEWEY

en: DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
es-ES: NÚMERO DE LA CLASIFICACIÓN DECIMAL DEWEY

en: CLASSIFICATION SCHEME AND EDITION [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: ESQUEMA DE CLASIFICACIÓN Y EDICIÓN [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: GOVERNMENT DOCUMENT CALL NUMBER
es-ES: SIGNATURA TOPOGRÁFICA PARA DOCUMENTOS GUBERNAMENTALES

en: GOVERNMENT DOCUMENT CLASSIFICATION NUMBER
es-ES: NÚMERO DE CLASIFICACIÓN PARA DOCUMENTOS GUBERNAMENTALES

en: DOCUMENT SHELVING NUMBER (CODOC) [OBSOLETE, CAN/MARC]
es-ES: NÚMERO DE ESTANTERÍA DEL DOCUMENTO (CODOC) [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: LOCAL CALL NUMBER (SERIES) [OBSOLETE]; LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
es-ES: SIGNATURA TOPOGRÁFICA LOCAL (SERIE) [OBSOLETO]; LOCALMENTE ASIGNADO TIPO-LC SIGNATURA TOPOGRÁFICA (OCLC); SIGNATURA TOPOGRÁFICA LOCAL (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC); LOCAL CLASSIFICATION NUMBER (RLIN)
es-ES: LOCALMENTE ASIGNADO TIPO-LC NÚMERO DE CLASIFICACIÓN (OCLC); NÚMERO DE CLASIFICACIÓN LOCAL (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CALL NUMBER (OCLC)
es-ES: ASIGNACIÓN LOCAL DE SIGNATURA TOPOGRÁFICA DEWEY (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
es-ES: ASIGNACIÓN LOCAL DEL NÚMERO DE CLASIFICACIÓN DEWEY (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CALL NUMBER (OCLC)
es-ES: ASIGNACIÓN LOCAL TIPO-NLM SIGNATURA TOPOGRÁFICA (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
es-ES: ASIGNACIÓN LOCAL TIPO-NLM NÚMERO DE CLASIFICACIÓN (OCLC)

en: OTHER CLASSIFICATION SCHEMES (OCLC)
es-ES: OTROS ESQUEMAS DE CLASIFICACIÓN (OCLC)

en: LOCAL FREE-TEXT CALL NUMBER (OCLC)
es-ES: TEXTO-LIBRO SIGNATURA TOPOGRÁFICA LOCAL (OCLC)

en: HEADING--PERSONAL NAME
es-ES: ENCABEZAMIENTO-NOMBRE DE PERSONA

en: HEADING--CORPORATE NAME
es-ES: ENCABEZAMIENTO-NOMBRE DE ENTIDAD CORPORATIVA

en: HEADING--MEETING NAME
es-ES: ENCABEZAMIENTO--NOMBRE DE CONGRESO/REUNIÓN

en: HEADING--UNIFORM TITLE
es-ES: ENCABEZAMIENTO--TÍTULO UNIFORME

en: UNIFORM TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
es-ES: TÍTULO UNIFORME [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
es-ES: TÍTULO COLECTIVO [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: HEADING--NAMED EVENT
es-ES: ENCABEZAMIENTO--NOMBRE DEL ACONTECIMIENTO

en: HEADING--CHRONOLOGICAL TERM
es-ES: ENCABEZAMIENTO--TÉRMINO CRONOLÓGICO

en: HEADING--TOPICAL TERM
es-ES: ENCABEZAMIENTO--TÉRMINO DE MATERIA

en: HEADING--GEOGRAPHIC NAME
es-ES: ENCABEZAMIENTO--NOMBRE GEOGRÁFICO

en: CLASSIFICATION NUMBER [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: NÚMERO DE CLASIFICACIÓN [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: GENERAL EXPLANATORY INDEX TERM [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: TÉRMINO EXPLICATIVO GENERAL DE ÍNDICE [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: HEADING--GENRE/FORM TERM
es-ES: ENCABEZAMIENTO--TÉRMINO DE GÉNERO/FORMA

en: HEADING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
es-ES: ENCABEZAMIENTO-TÉRMINO DE MEDIO DE INTERPRETACIÓN

en: HEADING--GENERAL SUBDIVISION
es-ES: ENCABEZAMIENTO--SUBDIVISIÓN GENERAL

en: HEADING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
es-ES: ENCABEZAMIENTO--SUBDIVISIÓN GEOGRÁFICA

en: HEADING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
es-ES: ENCABEZAMIENTO--SUBDIVISIÓN CRONOLÓGICA

en: HEADING--FORM SUBDIVISION
es-ES: ENCABEZAMIENTO--SUBDIVISIÓN DE FORMA

en: COMPLEX SEE REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: REFERENCIA COMPLEJA VÉASE ADEMÁS [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: COMPLEX SEE REFERENCE--SUBJECT
es-ES: REFERENCIA COMPLEJA DE VÉASE--MATERIA

en: CONTENT TYPE
es-ES: TIPO DE CONTENIDO

en: FORMAT OF NOTATED MUSIC
es-ES: Formato de la música notada

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: REFERENCIA COMPLEJA DE VÉASE ADEMÁS [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--SUBJECT
es-ES: REFERENCIA COMPLEJA DE VÉASE ADEMÁS-MATERIA

en: OTHER ATTRIBUTES OF PERSON OR CORPORATE BODY
es-ES: OTROS ATRIBUTOS DE PERSONA O ENTIDAD CORPORATIVA

en: ASSOCIATED PLACE
es-ES: LUGAR ASOCIADO

en: ADDRESS
es-ES: DIRECCIÓN

en: FIELD OF ACTIVITY
es-ES: CAMPO DE ACTIVIDAD

en: ASSOCIATED GROUP
es-ES: GRUPO ASOCIADO

en: OCCUPATION
es-ES: OCUPACIÓN

en: GENDER
es-ES: GÉNERO/SEXO

en: FAMILY INFORMATION
es-ES: INFORMACIÓN DE FAMILIA

en: ASSOCIATED LANGUAGE
es-ES: IDIOMA ASOCIADO

en: FULLER FORM OF PERSONAL NAME
es-ES: FORMA COMPLETA/DESARROLLADA DEL NOMBRE

en: FORM OF WORK
es-ES: FORMA DE LA OBRA

en: OTHER DISTINGUISHING CHARACTERISTICS OF WORK OR EXPRESSION
es-ES: OTRAS CARACTERÍSTICAS DISTINTIVAS DE OBRA O EXPRESIÓN

en: MEDIUM OF PERFORMANCE
es-ES: MEDIO DE INTERPRETACIÓN

en: NUMERIC DESIGNATION OF MUSICAL WORK
es-ES: DESIGNACIÓN NUMÉRICA DE OBRA MUSICAL

en: KEY
es-ES: TONALIDAD/CLAVE

en: AUDIENCE CHARACTERISTICS
es-ES: CARACTERÍSTICAS DE LA AUDIENCIA

en: CREATOR/CONTRIBUTOR CHARACTERISTICS
es-ES: CARACTERÍSTICAS DEL CREADOR/COLABORADOR

en: TIME PERIOD OF CREATION
es-ES: PERIODO TEMPORAL DE CREACIÓN

en: SEE FROM TRACING--PERSONAL NAME
es-ES: TRAZADO DE VÉASE--NOMBRE DE PERSONA

en: SEE FROM TRACING--CORPORATE NAME
es-ES: TRAZADO DE VÉASE--NOMBRE DE ENTIDAD CORPORATIVA

en: SEE FROM TRACING--MEETING NAME
es-ES: TRAZADO DE VÉASE--NOMBRE DE CONGRESO/REUNIÓN

en: SEE FROM TRACING--UNIFORM TITLE
es-ES: TRAZADO DE VÉASE--TÍTULO UNIFORME

en: SEE FROM TRACING-NAMED EVENT
es-ES: TRAZADO DE VÉASE--NOMBRE DEL ACONTECIMIENTO

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
es-ES: TRAZADO DE VÉASE--TÉRMINO CRONOLÓGICO

en: SEE FROM TRACING--TOPICAL TERM
es-ES: TRAZADO DE VÉASE--TÉRMINO DE MATERIA

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
es-ES: TRAZADO DE VÉASE--NOMBRE GEOGRÁFICO

en: INVALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: NÚMERO DE TRAZADO INVÁLIDO [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: SEE FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
es-ES: TRAZADO DE VÉASE--TÉRMINO GÉNERO/FORMA

en: SEE FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
es-ES: TRAZADO DE VÉASE-TÉRMINO DE MEDIO DE INTERPRETACIÓN

en: SEE FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
es-ES: TRAZADO DE VÉASE--SUBDIVISIÓN GENERAL

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
es-ES: TRAZADO DE VÉASE--SUBDIVISIÓN GEOGRÁFICA

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
es-ES: TRAZADO DE VÉASE--SUBDIVISIÓN CRONOLÓGICA

en: SEE FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
es-ES: TRAZADO DE VÉASE ADEMÁS--SUBDIVISIÓN DE FORMA

en: SEE ALSO FROM TRACING--PERSONAL NAME
es-ES: TRAZADO DE VÉASE ADEMÁS--NOMBRE DE PERSONA

en: SEE ALSO FROM TRACING--CORPORATE NAME
es-ES: TRAZADO DE VÉASE ADEMÁS--NOMBRE DE ENTIDAD CORPORATIVA

en: SEE ALSO FROM TRACING--MEETING NAME
es-ES: TRAZADO DE VÉASE ADEMÁS--NOMBRE DE REUNIÓN/CONGRESO

en: SEE ALSO FROM TRACING--UNIFORM TITLE
es-ES: TRAZADO DE VÉASE ADEMÁS--TÍTULO UNIFORME

en: SEE ALSO FROM TRACING-NAMED EVENT
es-ES: TRAZADO DE VÉASE ADEMÁS--NOMBRE DEL ACONTECIMIENTO

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
es-ES: TRAZADO DE VÉASE ADEMÁS--TÉRMINO CRONOLÓGICO

en: SEE ALSO FROM TRACING--TOPICAL TERM
es-ES: TRAZADO VÉASE ADEMÁS--TÉRMINO DE MATERIA

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
es-ES: TRAZADO DE VÉASE ADEMÁS--NOMBRE GEOGRÁFICO

en: VALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: TRAZADO DE NÚMERO VÁLIDO [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
es-ES: TRAZADO DE VÉASE ADEMÁS--TÉRMINO GÉNERO/FORMA

en: SEE ALSO FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
es-ES: TRAZADO DE VÉASE ADEMÁS-TÉRMINO DE MEDIO DE INTERPRETACIÓN

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
es-ES: TRAZADO DE VÉASE ADEMÁS--SUBDIVISIÓN GENERAL

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
es-ES: TRAZADO DE VÉASE ADEMÁS--SUBDIVISIÓN GEOGRÁFICA

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
es-ES: TRAZADO DE VÉASE ADEMÁS--SUBDIVISIÓN CRONOLÓGICA

en: SEE ALSO FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
es-ES: TRAZADO DE VÉASE ADEMÁS--SUBDIVISIÓN DE FORMA

en: SERIES DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
es-ES: FECHAS DE PUBLICACIÓN DE SERIE Y/O DESIGNACIÓN SECUENCIAL

en: SERIES NUMBERING PECULIARITIES
es-ES: PECULIARIDADES DE LA NUMERACIÓN EN SERIE

en: SERIES NUMBERING EXAMPLE
es-ES: EJEMPLO DE NUMERACIÓN DE SERIE

en: SERIES PLACE AND PUBLISHER/ISSUING BODY
es-ES: LUGAR Y ENTIDAD EDITORA/EMISORA DE LA SERIE

en: SERIES ANALYSIS PRACTICE
es-ES: PRÁCTICA DE ANÁLISIS DE SERIE

en: SERIES TRACING PRACTICE
es-ES: PRÁCTICA EN EL TRAZADO DE SERIE

en: SERIES CLASSIFICATION PRACTICE
es-ES: PRÁCTICA DE CLASIFICACIÓN DE LA SERIE

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--NAME
es-ES: REFERENCIA COMPLEJA DE VÉASE ADEMÁS--NOMBRE

en: COMPLEX SEE REFERENCE--NAME
es-ES: REFERENCIA COMPLEJA DE VÉASE--NOMBRE

en: HISTORY REFERENCE
es-ES: REFERENCIA HISTÓRICA

en: GENERAL EXPLANATORY REFERENCE--NAME
es-ES: REFERENCIA EXPLICATIVA GENERAL--NOMBRE

en: NONPUBLIC GENERAL NOTE
es-ES: NOTA GENERAL NO PÚBLICA

en: CHARACTERS IN NONROMAN ALPHABETS [OBSOLETE]
es-ES: CARACTERES EN ALFABETO NO LATINO [OBSOLETO]

en: SOURCE DATA FOUND
es-ES: FUENTE DE DATOS ENCONTRADOS

en: NOTE--WORK CATALOGUED [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
es-ES: NOTA--OBRA CATALOGADA [OBSOLETO, SOLAMENTE CAN/MARC]

en: TITLE RELATED TO THE ENTITY
es-ES: TÍTULO RELACIONADO CON LA ENTIDAD

en: TITLE NOT RELATED TO THE ENTITY
es-ES: TÍTULO NO RELACIONADO CON LA ENTIDAD

en: SOURCE DATA NOT FOUND
es-ES: FUENTE DE DATOS NO ENCONTRADOS

en: NOTE--CATALOGUING RULES (NAMES/TITLES) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
es-ES: NOTA--REGLAS DE CATALOGACIÓN (NOMBRES/TÍTULOS) [OBSOLETO, SOLAMENTE CAN/MARC]

en: DEFINITION
es-ES: DEFINICIÓN

en: BIOGRAPHICAL OR HISTORICAL DATA
es-ES: DATOS BIOGRÁFICOS O HISTÓRICOS

en: PUBLIC GENERAL NOTE
es-ES: NOTA GENERAL PÚBLICA

en: SUBJECT EXAMPLE TRACING NOTE
es-ES: NOTA DE EJEMPLO DE TRAZADO DE MATERIA

en: DELETED HEADING INFORMATION
es-ES: INFORMACIÓN DE ENCABEZAMIENTO ELIMINADO

en: APPLICATION HISTORY NOTE
es-ES: NOTA DE HISTORIAL DE SOLICITUD

en: AUXILIARY INSTRUCTION NOTE [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: NOTA DE INSTRUCCIÓN AUXILIAR [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: NOTE--SOURCE DATA FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
es-ES: NOTA--FUENTE DE LOS DATOS ENCONTRADOS (MATERIA) [OBSOLETO, SOLAMENTE CAN/MARC]

en: NOTE--SOURCE DATA NOT FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
es-ES: NOTA--FUENTE DE DATOS NO ENCONTRADOS (MATERIA) [OBSOLETO, SOLAMENTE CAN/MARC]

en: NOTE--USAGE (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
es-ES: NOTA--USO (MATERIA) [OBSOLETO, SOLAMENTE CAN/MARC]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--PERSONAL NAME
es-ES: ENTRADA DE ENLACE DE ENCABEZAMIENTO ESTABLECIDO--NOMBRE DE PERSONA

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CORPORATE NAME
es-ES: ENTRADA DE ENLACE DE ENCABEZAMIENTO ESTABLECIDO--NOMBRE DE ENTIDAD CORPORATIVA

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--MEETING NAME
es-ES: ENTRADA DE ENLACE DE ENCABEZAMIENTO ESTABLECIDO--NOMBRE DE REUNIÓN/CONGRESO

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--UNIFORM TITLE
es-ES: ENTRADA DE ENLACE DE ENCABEZAMIENTO ESTABLECIDO--TÍTULO UNIFORME

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-NAMED EVENT
es-ES: ENTRADA DE ENLACE DE ENCABEZAMIENTO ESTABLECIDO--NOMBRE DEL ACONTECIMIENTO

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
es-ES: ENTRADA DE ENLACE DE ENCABEZAMIENTO ESTABLECIDO--TÉRMINO CRONOLÓGICO

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--TOPICAL TERM
es-ES: ENTRADA DE ENLACE DE ENCABEZAMIENTO ESTABLECIDO--TÉRMINO DE MATERIA

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
es-ES: ENTRADA DE ENLACE DE ENCABEZAMIENTO ESTABLECIDO--NOMBRE GEOGRÁFICO

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: TÉRMINO DE ÍNDICE--NO CONTROLADO [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: INDEX TERM--FACETED TOPICAL TERMS [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: TÉRMINO DEL ÍNDICE--TÉRMINOS DE MATERIA POR FACETAS [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GENRE/FORM TERM
es-ES: ENTRADA DE ENLACE DE ENCABEZAMIENTO ESTABLECIDO-–TÉRMINO DE GÉNERO/FORMA

en: ADD OR DIVIDE LIKE INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: INSTRUCCIONES SIMILARES DE AGREGAR O DIVIDIR [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
es-ES: ENCABEZAMIENTO ESTABLECIDO ENTRADA DE ENLACE-TÉRMINO DE MEDIO DE INTERPRETACIÓN

en: INTERNAL SUBARRANGEMENT OR ADD TABLE ENTRY [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: SUBARREGLO INTERNO O ENTRADA DE TABLA ADHERIDA [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: RULE IDENTIFICATION [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: IDENTIFICACIÓN DE REGLA [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: SYNTHESIZED NUMBER COMPONENTS [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: COMPONENTES DE NÚMERO SINTETIZADO [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: SECONDARY TABLE INFORMATION [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: INFORMACIÓN DE TABLA SECUNDARIA [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: CITATION AND PREFERENCE ORDER INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
es-ES: CITACIÓN E INSTRUCCIONES EN ORDEN DE PREFERENCIA [FORMATO DE CLASIFICACIÓN]

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GENERAL SUBDIVISION
es-ES: ENTRADA DE ENLACE DE SUBDIVISIÓN--SUBDIVISIÓN GENERAL

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
es-ES: ENTRADA DE ENLACE DE SUBDIVISIÓN--SUBDIVISIÓN GEOGRÁFICA

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
es-ES: ENTRADA DE ENLACE DE SUBDIVISIÓN--SUBDIVISIÓN CRONOLÓGICA

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--FORM SUBDIVISION
es-ES: ENTRADA DE ENLACE DE SUBDIVISIÓN--SUBDIVISIÓN DE FORMA

en: COMPLEX LINKING ENTRY DATA
es-ES: DATOS DE ENTRADA DE ENLACE COMPLEJO

en: ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS
es-ES: LOCALIZACIÓN Y ACCESO ELECTRÓNICOS

en: ALTERNATE GRAPHIC REPRESENTATION
es-ES: REPRESENTACIÓN GRÁFICA ALTERNATIVA

en: MACHINE-GENERATED METADATA PROVENANCE
es-ES: PROCEDENCIA DE LOS METADATOS GENERADOS POR ORDENADOR

en: DESCRIPTION CONVERSION INFORMATION
es-ES: Información sobre la conversión de la descripción

en: MATCHING INFORMATION
es-ES: INFORMACIÓN DE REGISTROS COINCIDENTES

en: KOHA INTERNAL USE
es-ES: USO INTERNO DE KOHA

en: Default
es-ES: Predeterminado

en: Chronological Term
es-ES: Término cronológico

en: Corporate Name
es-ES: Nombre corporativo

en: Corporate Names
es-ES: Nombre corporativo

en: Genre/Form Term
es-ES: Términos de género/forma

en: Geographic Name
es-ES: Nombre geográfico

en: Meeting Name
es-ES: Nombre de reunión

en: Personal Name
es-ES: Nombre personal

en: Personal Names
es-ES: Nombres personales

en: Topical Term
es-ES: Término temático

en: Uniform Title
es-ES: Título uniforme

en: Default MARC21 Standard Authority types:
es-ES: Tipos de autoridad estándar MARC21 por defecto:

en: Acquisition framework
es-ES: Hoja de trabajo de adquisición

en: MARC21 Default and Acquisitions bibliographic frameworks.
es-ES: Hoja de trabajo MARC21 para adquisiciones predeterminada.

en: Item type [OBSOLETE]
es-ES: Tipo de ítem/unidad física [OBSOLETO]

en: Koha Dewey Subclass [OBSOLETE]
es-ES: Koha Subclase de Dewey [OBSOLETO]

en: Koha issues (borrowed), all copies
es-ES: Préstamos (prestados), todas las copias

en: Source of classification or shelving scheme
es-ES: Fuente de la clasificación o esquema de estantería

en: Koha normalized classification for sorting
es-ES: Clasificación normalizada Koha para ordenación

en: Institution code [OBSOLETE]
es-ES: Código de la institución [OBSOLETO]

en: Koha item type
es-ES: Tipo de ítem Koha

en: Edition
es-ES: Edición

en: Classification part
es-ES: Parte de clasificación

en: Item part
es-ES: Parte de ítem

en: Call number prefix
es-ES: Prefijo de la signatura

en: Call number suffix
es-ES: Sufijo de signatura topográfica

en: Suppress in OPAC
es-ES: Suprimir en OPAC

en: Serial record flag
es-ES: Indicador de registro de publicación seriada

en: Withdrawn status
es-ES: Estatus retirado

en: Lost status
es-ES: Estado de pérdida

en: Materials specified (bound volume or other part)
es-ES: Especificación de materiales (volumen encuadernado u otra parte)

en: Damaged status
es-ES: Estado de daño

en: Use restrictions
es-ES: Restricciones de uso

en: Not for loan
es-ES: No para préstamo

en: Collection
es-ES: Colección

en: Koha itemnumber (autogenerated)
es-ES: Koha itemnumber (autogenerado)

en: Home library
es-ES: Biblioteca de origen

en: Current library
es-ES: Biblioteca actual

en: Shelving location
es-ES: Ubicación en estantería

en: Date acquired
es-ES: Fecha de adquisición

en: Source of acquisition
es-ES: Fuente de adquisición

en: Coded location qualifier
es-ES: Información codificada de la localización en otra ubicación

en: Cost, normal purchase price
es-ES: Coste, precio normal de compra

en: Serial enumeration / chronology
es-ES: Enumeración/cronología de publicación seriada

en: Inventory number
es-ES: Número de inventario

en: Shelving control number
es-ES: Número de control de estantería

en: Total checkouts
es-ES: Total de préstamos

en: Total renewals
es-ES: Total de renovaciones

en: Total holds
es-ES: Total de reservas

en: Full call number
es-ES: Signatura topográfica completa

en: Barcode
es-ES: Código de barras

en: Date due
es-ES: Fecha de vencimiento

en: Date last seen
es-ES: Visto por última vez

en: Date last checked out
es-ES: Fecha del último préstamo

en: Copy number
es-ES: Copia número

en: Uniform resource identifier
es-ES: Identificador uniforme de recursos

en: Cost, replacement price
es-ES: Coste, precio de reemplazo

en: Price effective from
es-ES: Precio de reemplazo

en: Non-public note
es-ES: Nota no pública

en: NUCMC control number
es-ES: Número de control de NUCMC

en: Number
es-ES: Número

en: Type of number
es-ES: Tipo de número

en: Status
es-ES: Estado

en: Party to document
es-ES: Parte del documento

en: National bibliography number
es-ES: Número de bibliografía nacional

en: Canceled/invalid national bibliography number
es-ES: Número de bibliografía nacional cancelado o inválido

en: Canceled/invalid control number
es-ES: Número de control cancelado/no válido

en: Copyright or legal deposit number
es-ES: Número de copyright o de depósito legal

en: Assigning agency
es-ES: Agencia que asigna

en: Display text
es-ES: Texto de visualización

en: Canceled/invalid copyright or legal deposit number
es-ES: Número de copyright o de depósito legal cancelado/o inválido

en: Copyright article-fee code
es-ES: Derechos de autor del artículo-código de cargo

en: Standard film number
es-ES: Número estándar de películas

en: Source of number or code
es-ES: Fuente del número o código

en: Additional codes following the standard number [OBSOLETE]
es-ES: Códigos adicionales siguiendo el número estándar [OBSOLETO]

en: Overseas acquisition number
es-ES: Número de adquisición extranjero

en: First and second groups of characters
es-ES: Primer y segundo grupo de caracteres

en: Third and fourth groups of characters
es-ES: Tercer y cuarto grupos de caracteres

en: Number of volume or part
es-ES: Número de volumen o parte

en: Unparsed fingerprint
es-ES: Huella digital no analizada

en: Standard technical report number
es-ES: Número estándar del informe técnico

en: Canceled/invalid number
es-ES: Número cancelado o inválido

en: Publisher or distributor number
es-ES: Número de editor o de distribuidor

en: OCLC library identifier
es-ES: Identificador de la biblioteca OCLC

en: OAI set name
es-ES: Nombre de conjunto OAI

en: Content type identifier
es-ES: Identificador del tipo de contenido

en: Canceled/invalid CODEN
es-ES: CODEN cancelado o inválido

en: Postal registration number
es-ES: Número de registro postal

en: Source agency assigning number
es-ES: Fuente de la agencia que asigna el número

en: Formatted date/time
es-ES: Fecha/hora formateada

en: Place of event
es-ES: Lugar del acontecimiento

en: Category of scale
es-ES: Tipo de escala

en: Constant ratio linear horizontal scale
es-ES: Escala horizontal lineal razón constante

en: Constant ratio linear vertical scale
es-ES: Escala vertical lineal razón constante

en: Coordinates--westernmost longitude
es-ES: Coordenadas - longitud más occidental

en: Coordinates--easternmost longitude
es-ES: Coordenadas--longitud más oriental

en: Coordinates--northernmost latitude
es-ES: Coordenadas - latitud más septentrional

en: Coordinates--southernmost latitude
es-ES: Coordenadas--latitud más meridional

en: Angular scale
es-ES: Escala angular

en: Declination--northern limit
es-ES: Declinación--límite septentrional

en: Declination--southern limit
es-ES: Declinación-límite meridional

en: Right ascension--eastern limit
es-ES: Ascensión recta-límite oriental

en: Right ascension--western limit
es-ES: Ascensión recta--límite occidental

en: Original study number
es-ES: Número de estudio original

en: Stock number
es-ES: Número de adquisición

en: Source of stock number/acquisition
es-ES: Fuente del número de adquisición

en: Form of issue
es-ES: Formato de la publicación

en: Additional format characteristics
es-ES: Características adicionales del formato

en: Record content licensor
es-ES: Licenciador del contenido del registro

en: Level of rules in bibliographic description
es-ES: Nivel de reglas en descripción bibliográfica

en: Level of effort used to assign nonsubject heading access points
es-ES: Nivel de esfuerzo utilizado para asignar no-encabezamientos de materia en puntos de acceso

en: Level of effort used to assign subject headings
es-ES: Nivel de esfuerzo utilizado en la asignación de encabezamientos de materia

en: Level of effort used to assign classification
es-ES: Nivel de esfuerzo utilizado para asignar clasificación

en: Number of fixed field character positions coded
es-ES: Número de codificación de posiciones de caracteres en campo fijo

en: Data provenance
es-ES: Procedencia de los datos

en: Language code of text/sound track or separate title
es-ES: Código de lengua del texto/banda sonora o título independiente

en: Language code of summary or abstract
es-ES: Código de lengua del sumario o resumen

en: Languages of separate titles (VM) [OBSOLETE] ; Languages of available translation  (SE) [OBSOLETE]
es-ES: Lenguajes de los títulos separados (VM) [OBSOLETO]; Lenguajes de las traducciones disponibles (SE) [OBSOLETO]

en: Language code of sung or spoken text
es-ES: Código de lengua del texto cantado o hablado

en: Language code of librettos
es-ES: Código de lengua de los libretos

en: Language code of table of contents
es-ES: Código de lengua de la tabla de contenido

en: Language code of accompanying material other than librettos and transcripts
es-ES: Código de idioma del material acompañante/anexo si no son libretos y transcripciones

en: Language code of original
es-ES: Código de lengua original

en: Language code of intertitles
es-ES: Código de idioma de los intertítulos

en: Language code of subtitles
es-ES: Código de lengua de los subtítulos

en: Language code of intermediate translations
es-ES: Código de lengua de las traducciones intermedias

en: Language code of original accompanying materials other than librettos
es-ES: Código de lengua del material anejo original si no son libretos

en: Language code of original libretto
es-ES: Código de lengua del libreto original

en: Language code of captions
es-ES: Código de lengua de los subtítulos accesibles abiertos o cerrados

en: Language code of accessible audio
es-ES: Código de lengua de audio accesible

en: Language code of accessible visual language
es-ES: Código de idioma de lenguaje visual accesible (no textual)

en: Language code of accompanying transcripts for audiovisual materials
es-ES: Código de idioma de la transcripción acompañante de materiales audiovisuales

en: Source of local subentity code
es-ES: Fuente del código de subentidad local

en: MARC country code
es-ES: Código MARC del país

en: Local subentity code
es-ES: Código de subentidad local

en: ISO country code
es-ES: Código ISO del país

en: Source of date
es-ES: Fuente de la fecha

en: Type of date code
es-ES: Código de tipo de fecha

en: Date 1, B.C.E. date
es-ES: Primera fecha (fecha A.E.C.)

en: Date 1, C.E. date
es-ES: Primera fecha (Fecha 1, fecha d.C.)

en: Date 2, B.C.E. date
es-ES: Segunda fecha (fecha A.E.C.)

en: Date 2, C.E. date
es-ES: Segunda fecha (Fecha 2, fecha d.C.)

en: Date resource modified
es-ES: Fecha de modificación del recurso

en: Beginning of date valid
es-ES: Fecha de inicio de validez

en: End of date valid
es-ES: Fecha de fin de validez

en: Form of musical composition code
es-ES: Código de forma de la composición musical

en: Performer or ensemble
es-ES: Intérprete o conjunto

en: Holding library
es-ES: Biblioteca depositaria

en: Copy statement
es-ES: Mención de copia

en: Definition of bibliographic subdivisions
es-ES: Definición de subdivisiones bibliográficas

en: Local processing data
es-ES: Procesamiento de datos local

en: Missing elements
es-ES: Elementos ausentes

en: Notes about holdings
es-ES: Notas acerca de los fondos

en: Secondary bibliographic subdivision
es-ES: Segunda subdivisión bibliográfica

en: Third bibliographic subdivision
es-ES: Tercera subdivisión bibliográfica

en: Fourth bibliographic subdivision
es-ES: Cuarta subdivisión bibliográfica

en: Fifth bibliographic subdivision
es-ES: Quinta subdivisión bibliográfica

en: Sixth bibliographic subdivision
es-ES: Sexta subdivisión bibliográfica

en: Seventh bibliographic subdivision
es-ES: Séptima subdivisión bibliográfica

en: Primary bibliographic subdivision
es-ES: Subdivisisión bibliográfica primaria

en: Inclusive dates of publication or coverage
es-ES: Fechas inclusivas de publicación o cobertura

en: Supplementary class number (MU) [OBSOLETE]
es-ES: Número de clasificación suplementario (MU) [OBSOLETO]

en: Copy information
es-ES: Información sobre otras copias

en: Subject (MP) [OBSOLETE]
es-ES: Materia (MP) [OBSOLETO]

en: Source of call/class number
es-ES: Fuente del número de signatura/clasificación

en: GPO item number
es-ES: Número de documento/ítem de la GPO

en: Canceled/invalid GPO item number
es-ES: Número de documento/ítem de la GPO cancelado/no válido

en: Edition information
es-ES: Información de edición

en: Standard or optional designation
es-ES: Designación estándar u opcional

en: Number where instructions are found-single number or beginning number of span
es-ES: Número de donde se han tomado las instrucciones-único número o número inicial del rango

en: Classification number-ending number of span
es-ES: Número de clasificación-último número del rango

en: Table identification-Internal subarrangement or add table
es-ES: Identificador de tabla-Subordenación interna o tabla adicional

en: Canceled/invalid classification number
es-ES: Número de clasificación cancelado/no válido

en: Report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
es-ES: Número de informe [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: Canceled/invalid report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
es-ES: Número de informe cancelado/no válido [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: Report number
es-ES: Número de informe

en: Canceled/invalid report number
es-ES: Número de informe cancelado/no válido

en: Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
es-ES: Número de clasificación (OCLC) (R) ; Numero de clasificación, CALL (RLIN) (NR)

en: Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
es-ES: Número cutter local (OCLC) ; Número de libro/Signatura topográfica íntegra, CALL (RLIN)

en: Filing suffix (OCLC); Footnote, FNT (RLIN)
es-ES: Sufijo de archivo (OCLC) ; Nota a pie de página, FNT (RLIN)

en: Retention, VOL (RLIN)
es-ES: Retención, VOL (RLIN)

en: Microfilm shelf location
es-ES: Localización de microfilm en estantería

en: Titles and words associated with a name
es-ES: Títulos y otros términos asociados al nombre

en: Affiliation
es-ES: Filiación

en: Abbreviated title
es-ES: Título abreviado

en: Acronym or shortened title
es-ES: Acrónimo o título breve

en: Variant access title
es-ES: Acceso variante de título

en: Augmented title
es-ES: Título aumentado

en: Key title
es-ES: Título clave

en: Romanized title
es-ES: Título latinizado/romanizado

en: Statement of responsibility, etc.
es-ES: Mención de responsabilidad, etc.

en: Designation of section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
es-ES: Designación de sección (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETO]

en: Name of part/section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
es-ES: Nombre de parte/sección (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETO]

en: Language code of translated title
es-ES: Código de idioma del título traducido

en: Designation of section/part/series (SE) [OBSOLETE]
es-ES: Designación de sección/parte/serie (SE) [OBSOLETO]

en: Name of part/section/series (SE) [OBSOLETE]
es-ES: Nombre de parte/sección/serie

en: Inclusive dates
es-ES: Fechas extremas/inclusivas

en: Bulk dates
es-ES: Fechas predominantes

en: Form
es-ES: Forma

en: Title proper/short title
es-ES: Título propio/Titulo breve

en: Date or sequential designation
es-ES: Fecha o designación secuencial

en: Designation of section (SE) [OBSOLETE]
es-ES: Designación de sección (SE) [OBSOLETO]

en: Name of part/section (SE) [OBSOLETE]
es-ES: Nombre de la parte/sección (SE) [OBSOLETO]

en: Edition statement
es-ES: Mención de edición

en: Remainder of edition statement
es-ES: Resto de la mención de edición

en: Musical presentation statement
es-ES: Mención de presentación musical

en: Statement of scale
es-ES: Mención de escala

en: Statement of projection
es-ES: Mención de proyección

en: Statement of coordinates
es-ES: Mención de coordenadas

en: Statement of zone
es-ES: Mención de zona

en: Statement of equinox
es-ES: Mención de equinoccio

en: Outer G-ring coordinate pairs
es-ES: Coordenadas del anillo-G exterior

en: Exclusion G-ring coordinate pairs
es-ES: Coordenadas del anillo-G de exclusión

en: Computer file characteristics
es-ES: Características del archivo de ordenador

en: Country of producing entity
es-ES: País de la entidad productora

en: Issuing jurisdiction
es-ES: Jurisdicción emisora

en: Denomination
es-ES: Valor facial/Denominación

en: Place of publication, distribution, etc.
es-ES: Lugar de publicación, distribución, etc.

en: Name of publisher, distributor, etc.
es-ES: Nombre del editor, distribuidor, etc.

en: Date of publication, distribution, etc.
es-ES: Fecha de publicación, distribución, etc.

en: Plate or publisher's number for music (Pre-AACR 2) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
es-ES: Lamina o número del editor para música (Pre-RCAA 2) [OBSOLETO, CAN/MARC], [LOCAL, USA]

en: Place of manufacture
es-ES: Lugar de fabricación/manufactura

en: Manufacturer
es-ES: Fabricante

en: Date of manufacture
es-ES: Fecha de fabricación/manufactura

en: Identification/manufacturer number [OBSOLETE, CAN/MARC]
es-ES: Identificación/número de fabricación/manufactura [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: Matrix and/or take number [OBSOLETE, CAN/MARC]
es-ES: Matriz y/o número tomado [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: Producing company
es-ES: Compañía productora

en: Releasing company (primary distributor)
es-ES: Compañía editora (distribuidor primario)

en: Date of production, release, etc.
es-ES: Fecha de producción, publicación, etc.

en: Contractual producer
es-ES: Productor contractual

en: Place of production, release, etc.
es-ES: Lugar de producción, publicación, etc.

en: Publisher or trade name
es-ES: Nombre de editor o tratado

en: Serial identification
es-ES: Indentificador de publicación seriada

en: Matrix and/or take number
es-ES: Matriz y/o número tomado

en: Projected publication date
es-ES: Fecha proyectada de publicación

en: Place of production, publication, distribution, manufacture
es-ES: Producción, publicación, distribución, fabricación y copyright

en: Name of producer, publisher, distributor, manufacturer
es-ES: Nombre del de productor, editor, distribuidor, fabricante

en: Date of production, publication, distribution, manufacture, or copyright notice
es-ES: Fecha de producción, publicación, distribución, fabricación o copyright

en: Linkage [OBSOLETE]
es-ES: Enlace [OBSOLETO]

en: Source for acquisition/subscription address [OBSOLETE]
es-ES: Fuente de adquisición/dirección de suscripción [OBSOLETO]

en: State or province
es-ES: Estado o provincia

en: Terms preceding attention name
es-ES: Términos que preceden al nombre

en: Attention name
es-ES: Nombre

en: Attention position
es-ES: Términos que siguen al nombre

en: Type of address
es-ES: Tipo de dirección

en: Specialized telephone number
es-ES: Número de teléfono especial

en: Telephone number
es-ES: Número de teléfono

en: Fax number
es-ES: Número de fax

en: TDD or TTY number
es-ES: Número TDD o TTY

en: Contact person
es-ES: Persona de contacto

en: Title of contact person
es-ES: Cargo de la persona de contacto

en: Hours
es-ES: Horas

en: Extent
es-ES: Extensión

en: Other physical details
es-ES: Otros detalles físicos

en: Dimensions
es-ES: Dimensiones

en: Accompanying material [OBSOLETE, CAN/MARC]
es-ES: Material acompañante/anejo [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: Accompanying material
es-ES: Material acompañante/anejo

en: Type of unit
es-ES: Tipo de unidad

en: Size of unit
es-ES: Tamaño de la unidad

en: Speed [Videodiscs, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
es-ES: Velocidad [Videodiscos, pre-RCAA2 registro solamente] [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: Identification/manufacturer number [pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
es-ES: Identificador/número de fabricador [pre-RCAA2 solo registros] [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: Matrix and/or take number [Sound recordings, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
es-ES: Matriz y/o número tomado [Grabaciones sonoras, pre-RCAA2 solo registros] [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: Extent of item
es-ES: Extensión del ítem

en: Sound characteristics
es-ES: Características de sonido

en: Color characteristics
es-ES: Características de color

en: Speed
es-ES: Velocidad

en: Page count
es-ES: Número de páginas

en: Unit count
es-ES: Número de unidad

en: Linear footage
es-ES: Película/secuencia linear

en: Microgroove or standard
es-ES: Microsurco o estándar

en: Stereophonic, monaural
es-ES: Estereofónico, monoaural

en: Number of tracks
es-ES: Número de pistas

en: Playing time
es-ES: Tiempo de reproducción/duración

en: Additional information
es-ES: Información adicional

en: Number of reels
es-ES: Número de carretes

en: Footage
es-ES: Película/Secuencia

en: Width
es-ES: Ancho

en: Presentation format
es-ES: Formato de presentación

en: Current publication frequency
es-ES: Periodicidad actual

en: Date of current publication frequency
es-ES: Fecha de comienzo de la periodicidad actual

en: Frequency
es-ES: Frecuencia

en: Dates of frequency
es-ES: Fechas de periodicidad

en: Former publication frequency
es-ES: Periodicidad anterior

en: Dates of former publication frequency
es-ES: Fechas de la periodicidad anterior

en: Mode of issuance term
es-ES: Modo de plazo de emisión

en: Mode of issuance code
es-ES: Modo de código de emisión

en: Extension plan term
es-ES: Término de plan de extensión

en: Extension plan code
es-ES: Código de plan de extensión

en: Media type term
es-ES: Nombre/término del tipo de medio

en: Media type code
es-ES: Código del tipo de medio

en: Carrier type term
es-ES: Nombre/término del tipo de soporte

en: Carrier type code
es-ES: Código del tipo de soporte

en: Material base and configuration
es-ES: Base y configuración del material

en: Materials applied to surface
es-ES: Materiales aplicados a la superficie

en: Information recording technique
es-ES: Técnica en que se registra la información

en: Support
es-ES: Soporte

en: Reduction ratio value
es-ES: Valor del coeficiente de reducción

en: Color content
es-ES: Contenido de color

en: Location within medium
es-ES: Localización interna

en: Technical specifications of medium
es-ES: Especificaciones técnicas del medio

en: Generation
es-ES: Generación

en: Layout
es-ES: Diseño

en: Binding
es-ES: Encuadernación

en: Book format
es-ES: Formato del libro

en: Font size
es-ES: Tamaño de fuente

en: Polarity
es-ES: Polaridad

en: Illustrative content
es-ES: Contenido ilustrativo

en: Reduction ratio designator
es-ES: Designador de coeficiente de reducción

en: Content access mode
es-ES: Forma de acceso al contenido

en: Textual assistive features
es-ES: Características de ayuda textual

en: Visual assistive features
es-ES: Características de ayuda visual

en: Auditory assistive features
es-ES: Características de ayuda auditiva

en: Tactile assistive features
es-ES: Características de ayuda táctil

en: Reference method used
es-ES: Método de referencia utilizado

en: Name
es-ES: Nombre

en: Coordinate units or distance units
es-ES: Unidades de coordenadas o unidades de distancia

en: Latitude resolution
es-ES: Resolución en latitud

en: Longitude resolution
es-ES: Resolución en longitud

en: Standard parallel or oblique line latitude
es-ES: Paralelo estándar o latitud de línea oblicua

en: Oblique line longitude
es-ES: Longitud de línea oblicua

en: Longitude of central meridian or projection center
es-ES: Longitud del meridiano central o centro de la proyección

en: Latitude of projection center or projection origin
es-ES: Latitud del centro de la proyección u origen de la proyección

en: False easting
es-ES: Falsa abscisa

en: False northing
es-ES: Falsa ordenada

en: Scale factor
es-ES: Factor de escala

en: Height of perspective point above surface
es-ES: Altura del punto de vista sobre la superficie

en: Azimuthal angle
es-ES: Ángulo acimutal

en: Azimuth measure point longitude or straight vertical longitude from pole
es-ES: Longitud del acimut del punto de medida o longitud vertical recta desde el polo

en: Landsat number and path number
es-ES: Número de Landsat y de trayectoria

en: Zone identifier
es-ES: Identificador de zona

en: Ellipsoid name
es-ES: Nombre del elipsoide

en: Semi-major axis
es-ES: Semieje mayor

en: Denominator of flattening ratio
es-ES: Denominador de proporción plana

en: Vertical resolution
es-ES: Resolución vertical

en: Vertical encoding method
es-ES: Método de codificación vertical

en: Local planar, local, or other projection or grid description
es-ES: Proyección plana local, local u otra, o descripción de la cuadrícula

en: Local planar or local georeference information
es-ES: Información de georeferencia plana local o local

en: Planar coordinate encoding method
es-ES: Método de codificación de coordenadas planas

en: Planar distance units
es-ES: Unidades de distancia plana

en: Abscissa resolution
es-ES: Resolución abscisa

en: Ordinate resolution
es-ES: Resolución de la ordenada

en: Distance resolution
es-ES: Resolución de distancia

en: Bearing resolution
es-ES: Resolución de orientación

en: Bearing units
es-ES: Unidades de orientación

en: Bearing reference direction
es-ES: Dirección de referencia de la orientación

en: Bearing reference meridian
es-ES: Meridiano de referencia de la orientación

en: Type of recording
es-ES: Tipo de grabación

en: Recording medium
es-ES: Medio de grabación

en: Playing speed
es-ES: Velocidad de reproducción

en: Groove characteristic
es-ES: Características del surco

en: Track configuration
es-ES: Configuración de la pista

en: Tape configuration
es-ES: Configuración de la cinta

en: Configuration of playback channels
es-ES: Configuración de los canales de reproducción

en: Special playback characteristics
es-ES: Características especiales de reproducción del sonido

en: Sound content
es-ES: Contenido sonoro

en: Original capture and storage technique
es-ES: Técnica de captura y almacenamiento original

en: Projection speed
es-ES: Velocidad de proyección

en: Aspect ratio value
es-ES: Valor de relación de aspecto

en: Aspect ratio designator
es-ES: Designador de relación de aspecto

en: Video format
es-ES: Formato de vídeo

en: Broadcast standard
es-ES: Estándar de emisión

en: File type
es-ES: Tipo de archivo

en: Encoding format
es-ES: Formato de codificación

en: Resolution
es-ES: Resolución

en: Regional encoding
es-ES: Codificación regional

en: Encoded bitrate
es-ES: Tasa de bits de codificada

en: Form of musical notation term
es-ES: Término de forma de notación musical

en: Form of musical notation code
es-ES: Código de forma de composición musical

en: Price
es-ES: Precio

en: Organization
es-ES: Institución

en: Arrangement
es-ES: Arreglo

en: Hierarchical level
es-ES: Nivel jerárquico

en: Direct reference method
es-ES: Método de referencia directo

en: Object type
es-ES: Tipo de objeto

en: Object count
es-ES: Contador de objetos

en: Row count
es-ES: Contador de filas

en: Column count
es-ES: Contador de columnas

en: Vertical count
es-ES: Contador vertical

en: VPF topology level
es-ES: Nivel de topología VPF

en: Indirect reference description
es-ES: Descripción de una referencia indirecta

en: Format of the digital image
es-ES: Formato de la imagen digital

en: Supplementary content term
es-ES: Término de contenido suplementario

en: Supplementary content code
es-ES: Código de contenido suplementario

en: Security classification
es-ES: Clasificación de seguridad

en: Handling instructions
es-ES: Instrucciones de utilización

en: External dissemination information
es-ES: Información para la difusión externa

en: Downgrading or declassification event
es-ES: Información sobre reducción de nivel de seguridad o desclasificación

en: Classification system
es-ES: Sistema de clasificación

en: Country of origin code
es-ES: Código del país de origen

en: Downgrading date
es-ES: Fecha de reducción del nivel de seguridad

en: Declassification date
es-ES: Fecha de desclasificación

en: Originator control term
es-ES: Término de control del emisor

en: Originating agency
es-ES: Agencia emisora

en: Authorized recipients of material
es-ES: Destinatarios autorizados de los documentos

en: Other restrictions
es-ES: Otras restricciones

en: Rental price
es-ES: Precio de alquiler

en: Ownership and custodial history evidence term
es-ES: Plazo de prueba del historial de propiedad y tenencia

en: Formatted date
es-ES: Fecha formateada

en: Type of ownership and custodial history information
es-ES: Tipo de propiedad e información sobre el historial de tenencia

en: Shelf mark of copy described
es-ES: Marca de estantería del ejemplar descrito

en: Identifier of the copy described
es-ES: Identificador de la copia descrita

en: First level of enumeration
es-ES: Primer nivel de enumeración

en: Second level of enumeration
es-ES: Segundo nivel de enumeración

en: Third level of enumeration
es-ES: Tercer nivel de enumeración

en: Fourth level of enumeration
es-ES: Cuarto nivel de enumeración

en: Fifth level of enumeration
es-ES: Quinto nivel de enumeración

en: Sixth level of enumeration
es-ES: Sexto nivel de enumeración

en: Alternative numbering scheme, first level of enumeration
es-ES: Esquema de numeración alternativo, primer nivel de enumeración

en: Alternative numbering scheme, second level of enumeration
es-ES: Esquema de numeración alternativo, segundo nivel de enumeración

en: First level of chronology
es-ES: Primer nivel de cronología

en: Second level of chronology
es-ES: Segundo nivel de cronología

en: Third level of chronology
es-ES: Tercer nivel de cronología

en: Fourth level of chronology
es-ES: Cuarto nivel de cronología

en: Alternative numbering scheme, chronology
es-ES: Esquema de numeración alternativo, cronología

en: First level textual designation
es-ES: Primer nivel de designación textual

en: First level of chronology, issuance
es-ES: Primer nivel de cronología, publicación

en: Source of price type code
es-ES: Fuente del código de tipo de precio

en: Price type code
es-ES: Código de tipo de precio

en: Price amount
es-ES: Cantidad

en: Currency code
es-ES: Código de moneda

en: Unit of pricing
es-ES: Unidad de precio

en: Price note
es-ES: Nota sobre el precio

en: Price effective until
es-ES: Precio válido hasta

en: Tax rate 1
es-ES: Impuesto 1

en: Tax rate 2
es-ES: Impuesto 2

en: Identification of pricing entity
es-ES: Identificación de la entidad que asigna el precio

en: Source of availability status code
es-ES: Fuente del código de disponibilidad

en: Publishers' compressed title identification
es-ES: Identificación abreviada del título por parte del editor

en: Detailed date of publication
es-ES: Fecha detallada de publicación

en: Availability status code
es-ES: Código del estado de la disponibilidad

en: Expected next availability date
es-ES: Próxima fecha prevista de disponibilidad

en: Publishers's discount category
es-ES: Categoría de descuento del editor

en: Date made out of print
es-ES: Fecha en la que se agotó

en: Identification of agency
es-ES: Identificación de la agencia

en: Aspect ratio of representative expression
es-ES: Proporción de la expresión representativa

en: Color content of representative expression
es-ES: Contenido de color de la expresión representativa

en: Content type of representative expression
es-ES: Tipo de contenido de la expresión representativa

en: Date of capture of representative expression
es-ES: Fecha de captura de la expresión representativa

en: Date of representative expression
es-ES: Fecha de expresión representativa

en: Duration of representative expression
es-ES: Duración de la expresión representativa

en: Intended audience of representative expression
es-ES: Audiencia a la que va dirigida la expresión representativa

en: Language of representative expression
es-ES: Lenguaje de expresión representativo

en: Place of capture of representative expression
es-ES: Lugar de captura de la expresión representativa

en: Projection of cartographic content of representative expression
es-ES: Proyección del contenido cartográfico de la expresión representativa

en: Scale of representative expression
es-ES: Escala de la expresión representativa

en: Script of representative expression
es-ES: Script de expresión representativa

en: Sound content of representative expression
es-ES: Contenido sonoro de expresión representativa

en:  Materials specified
es-ES:  Materiales especificados

en:  Linkage
es-ES:  Enlace

en: Relator code
es-ES: Código de función/relación

en: Volume number/sequential designation
es-ES: Designación de número de volumen o secuencia

en: Date of meeting
es-ES: Fecha del congreso/reunión

en: Authority record control number
es-ES: Número de control de registro de autoridad

en: Volume/sequential designation
es-ES: Designación de volumen o secuencia

en: Series statement
es-ES: Mención de serie

en: Library of Congress call number
es-ES: Signatura topográfica de la Biblioteca del Congreso

en: Library of Congress call number (SE) [OBSOLETE]
es-ES: Signatura topográfica de la Biblioteca del Congreso (SE) [OBSOLETO]

en: n (RLIN) [OBSOLETE]
es-ES: n (RLIN) [OBSOLETO]

en: International Standard Serial Number (SE) [OBSOLETE]
es-ES: Número Internacional Normalizado para Publicaciones Seriadas (SE) [OBSOLETO]

en: Source of note information (AM SE) [OBSOLETE]
es-ES: Fuente de nota de información (AM SE) [OBSOLETO]

en: With note
es-ES: Nota de "Con"

en: Dissertation note
es-ES: Nota de tesis

en: Degree type
es-ES: Tipo de título

en: Name of granting institution
es-ES: Nombre de la institución que otorga el título

en: Year degree granted
es-ES: Año de obtención del título

en: Dissertation identifier
es-ES: Identificador de la tesis

en: Bibliographic history note
es-ES: Nota de historia bibliográfica

en: Bibliography, etc. note
es-ES: Nota de bibliografía, etc. Nota

en: Number of references
es-ES: Número de referencias

en: Formatted contents note
es-ES: Nota de contenido con formato

en: Statement of responsibility
es-ES: Mención de responsabilidad

en: Terms governing access
es-ES: Limitaciones de acceso

en: Jurisdiction
es-ES: Autoridad competente/Jurisdicción

en: Physical access provisions
es-ES: Condiciones para el acceso físico

en: Authorized users
es-ES: Usuarios autorizados

en: Standardized terminology for access restriction
es-ES: Terminología normalizada para las restricciones de acceso

en: Availability date
es-ES: Fecha de disponibilidad

en: Supplying agency
es-ES: Agencia que proporciona la información

en: Representative fraction of scale note
es-ES: Nota de escala o de fracción representativa

en: Remainder of scale note
es-ES: Nota de resto de la escala

en: Creation/production credits note
es-ES: Nota de créditos de creación o producción

en: Informal Notes
es-ES: Notas informales

en: Name of source
es-ES: Nombre de la fuente

en: Coverage of source
es-ES: Cobertura de la fuente

en: Location within source
es-ES: Localización dentro de la fuente

en: Participant or performer note
es-ES: Nota de participantes o intérpretes

en: Earlier or later volumes separately cataloged note
es-ES: Nota de volúmenes anteriores o posteriores catalogados separadamente

en: Type of report
es-ES: Tipo de informe

en: Period covered
es-ES: Periodo cubierto

en: Attribute accuracy report
es-ES: Informe de exactitud del atributo

en: Attribute accuracy value
es-ES: Valor de exactitud del atributo

en: Attribute accuracy explanation
es-ES: Explicación de exactitud del atributo

en: Logical consistency report
es-ES: Informe de consistencia lógica

en: Completeness report
es-ES: Informe de exhaustividad

en: Horizontal position accuracy report
es-ES: Informe de la exactitud de la posición horizontal

en: Horizontal position accuracy value
es-ES: Valor de la exactitud de la posición horizontal

en: Horizontal position accuracy explanation
es-ES: Explicación de la exactitud de la posición horizontal

en: Vertical positional accuracy report
es-ES: Informe de la exactitud de la posición vertical

en: Vertical positional accuracy value
es-ES: Valor de la exactitud de la posición vertical

en: Vertical positional accuracy explanation
es-ES: Explicación de la exactitud de la posición vertical

en: Cloud cover
es-ES: Cubierta de nubes

en: Display note
es-ES: Nota de visualización

en: Source of note information (SE) [OBSOLETE]
es-ES: Fuente de la nota de información (SE) [OBSOLETO]

en: Type of computer file or data note
es-ES: Nota de tipo de archivo de ordenador o de datos

en: Different formats
es-ES: Formatos diferentes

en: Content descriptors
es-ES: Descriptores de contenido

en: Additional animation techniques
es-ES: Técnicas adicionales de animación

en: Date/time and place of an event note
es-ES: Nota de fecha/hora y lugar de un acontecimiento

en: Date of event
es-ES: Fecha del acontecimiento

en: Other event information
es-ES: Otra información sobre el acontecimiento

en: Summary, etc.
es-ES: Sumario, etc.

en: Expansion of summary note
es-ES: Ampliación de la nota de sumario

en: Assigning source
es-ES: Fuente proveedora

en: Source of note information [OBSOLETE]
es-ES: Fuente de la nota de información [OBSOLETO]

en: Target audience note
es-ES: Nota de público destinatario

en: Geographic coverage note
es-ES: Nota de ámbito geográfico

en: Time period of content note
es-ES: Periodo de tiempo de nota de contenido

en: Source of schema used
es-ES: Fuente de esquema utilizado

en: Preferred citation of described materials note
es-ES: Nota de forma usual de cita de los materiales descritos

en: Supplement note
es-ES: Nota de suplemento

en: Program name
es-ES: Nombre del programa

en: Interest level
es-ES: Nivel de interés

en: Reading level
es-ES: Nivel de lectura

en: Title point value
es-ES: Puntuación del título

en: Censorship note
es-ES: Nota de censura

en: Additional physical form available note
es-ES: Nota de formato físico adicional disponible

en: Availability source
es-ES: Fuente para la adquisición/disponibilidad

en: Availability conditions
es-ES: Condiciones de adquisición/disponibilidad

en: Order number
es-ES: Número de pedido

en: Source of note information (AM CF VM SE) [OBSOLETE]
es-ES: Fuente de la nota de información (AM CF VM SE) [OBSOLETO]

en: Summary of accessibility
es-ES: Resumen de accesibilidad

en: Fixed-length data elements of reproduction
es-ES: Datos de longitud fija sobre la reproducción

en: Type of reproduction
es-ES: Tipo de reproducción

en: Place of reproduction
es-ES: Lugar de la reproducción

en: Agency responsible for reproduction
es-ES: Institución responsable de la reproducción

en: Date of reproduction
es-ES: Fecha de la reproducción

en: Physical description of reproduction
es-ES: Descripción física de la reproducción

en: Series statement of reproduction
es-ES: Mención de serie de la reproducción

en: Dates and/or sequential designation of issues reproduced
es-ES: Fecha y/o designación secuencial de los originales reproducidos

en: Note about reproduction
es-ES: Nota sobre la reproducción

en: Main entry of original
es-ES: Encabezamiento principal del original

en: Edition statement of original
es-ES: Mención de edición del original

en: Publication, distribution, etc. of original
es-ES: Publicación, distribución, etc. del original

en: Physical description, etc. of original
es-ES: Descripción física, etc. del original

en: Series statement of original
es-ES: Mención de serie del original

en: Key title of original
es-ES: Título clave del original

en: Location of original
es-ES: Localización del original

en: Material specific details
es-ES: Datos específicos del material

en: Note about original
es-ES: Nota sobre el original

en: Other resource identifier
es-ES: Otros identificadores del recurso

en: Introductory phrase
es-ES: Frase introductoria

en: Title statement of original
es-ES: Mención de título del original

en: Custodian
es-ES: Depositario(custodio)

en: Postal address
es-ES: Dirección postal

en: Telecommunications address
es-ES: Dirección de telecomunicaciones

en: Repository location code
es-ES: Código de localización del depósito/repositorio

en: Text of note
es-ES: Texto de la nota

en: Contract number
es-ES: Número de contrato

en: Grant number
es-ES: Número de subvención

en: Undifferentiated number
es-ES: Número indiferenciado

en: Program element number
es-ES: Número de elemento de programa

en: Project number
es-ES: Número de proyecto

en: Task number
es-ES: Número de tarea

en: Work unit number
es-ES: Número de tarea

en: Source of data note
es-ES: Fuente de la nota de datos

en: System details note
es-ES: Nota de detalles del sistema

en: Terms governing use and reproduction
es-ES: Condiciones de uso y reproducción

en: Use and reproduction rights
es-ES: Derechos de uso y reproducción

en: Method of acquisition
es-ES: Forma de adquisición

en: Date of acquisition
es-ES: Fecha de adquisición

en: Accession number
es-ES: Número de registro

en: Owner
es-ES: Propietario

en: Purchase price
es-ES: Precio de compra

en: Personal creator
es-ES: Creador personal

en: Personal creator death date
es-ES: Fecha de fallecimiento del creador personal

en: Corporate creator
es-ES: Entidad creadora

en: Copyright holder
es-ES: Titular del copyright

en: Copyright holder contact information
es-ES: Información de contacto del titular del copyright

en: Copyright statement
es-ES: Mención de copyright

en: Copyright date
es-ES: Fecha de copyright

en: Copyright renewal date
es-ES: Fecha de renovación del copyright

en: Publication date
es-ES: Fecha de publicación

en: Creation date
es-ES: Fecha de creación

en: Publisher
es-ES: Editor

en: Copyright status
es-ES: Estado del copyright

en: Publication status
es-ES: Estado de la publicación

en: Research date
es-ES: Fecha de la búsqueda

en: Country of publication or creation
es-ES: País de publicación o creación

en: Jurisdiction of copyright assessment
es-ES: Jurisdicción de la mención de copyright

en: Solicitation information note
es-ES: Nota de solicitud de información

en: Provenance
es-ES: Procedencia

en: Language note
es-ES: Nota de lengua/lenguaje

en: Information code or alphabet
es-ES: Información sobre el código o alfabeto

en: Former title complexity note
es-ES: Nota de relación compleja con los títulos anteriores

en: Issuing body note
es-ES: Nota de entidad responsable

en: Entity type label
es-ES: Identificación del tipo de objeto

en: Entity type definition and source
es-ES: Definición y fuente del tipo de objeto

en: Attribute label
es-ES: Identificación del atributo

en: Attribute definition and source
es-ES: Definición y fuente del atributo

en: Enumerated domain value
es-ES: Valor del ámbito

en: Enumerated domain value definition and source
es-ES: Definición y fuente del valor del ámbito

en: Range domain minimum and maximum
es-ES: Rango mínimo y máximo del ámbito

en: Codeset name and source
es-ES: Nombre y fuente del conjunto de códigos

en: Unrepresentable domain
es-ES: Ámbito no representable

en: Attribute units of measurement and resolution
es-ES: Unidades de medida y resolución del atributo

en: Beginning and ending date of attribute values
es-ES: Fechas de inicio y finalización de los valores del atributo

en: Attribute value accuracy
es-ES: Exactitud del valor del atributo

en: Attribute value accuracy explanation
es-ES: Explicación de la exactitud del valor del atributo

en: Attribute measurement frequency
es-ES: Explicación de la exactitud del valor del atributo

en: Entity and attribute overview
es-ES: Resumen del objeto y su atributo

en: Entity and attribute detail citation
es-ES: Referencia detallada del objeto y su atributo

en: Cumulative index/finding aids note
es-ES: Nota de índice acumulativo u otros instrumentos bibliográficos

en: Degree of control
es-ES: Grado de control

en: Bibliographic reference
es-ES: Referencia bibliográfica

en: Information about documentation note
es-ES: Nota de información sobre la documentación

en: History
es-ES: Historial

en: Time of collation [OBSOLETE]
es-ES: Tiempo de colación [OBSOLETO]

en: Identifying markings
es-ES: Marcas de identificación

en: Copy identification
es-ES: Identificación de la copia

en: Version identification
es-ES: Identificación de la versión

en: Number of copies
es-ES: Número de copias

en: Binding note
es-ES: Nota de encuadernación

en: Number of cases/variables
es-ES: Número de casos/variables

en: Name of variable
es-ES: Nombre de la variable

en: Unit of analysis
es-ES: Unidad de análisis

en: Universe of data
es-ES: Muestra

en: Filing scheme or code
es-ES: Esquema o código de ordenación

en: Methodology note
es-ES: Nota sobre la metodología

en: Controlled term
es-ES: Término controlado

en: Editor note
es-ES: Nota del editor

en: Source of note information
es-ES: Fuente de la nota de información

en: Linking entry complexity note
es-ES: Nota de relación compleja

en: Publications about described materials note
es-ES: Nota de publicaciones sobre los materiales descritos

en: Related computer files note
es-ES: Nota de archivos de computador relacionados

en: Action
es-ES: Acción

en: Action identification
es-ES: Código de identificación de la acción

en: Time/date of action
es-ES: Fecha/hora de la acción

en: Action interval
es-ES: Intervalo de la acción

en: Contingency for action
es-ES: Contingencia de la acción

en: Method of action
es-ES: Método de la acción

en: Site of action
es-ES: Lugar de la acción

en: Action agent
es-ES: Agente de la acción

en: Accumulation
es-ES: Crecimiento

en: Frequency of use
es-ES: Frecuencia de uso

en: Exhibitions note
es-ES: Nota de exposiciones

en: Awards note
es-ES: Nota de premios

en: Source of description note
es-ES: Nota de fuente de la descripción

en: Linkage (RLIN)
es-ES: Enlace (RLIN)

en: Field link and sequence number (RLIN)
es-ES: Campo de enlace y número de secuencia (RLIN)

en: Local note
es-ES: Nota local

en: Provenance (VM) [OBSOLETE]
es-ES: Procedencia (VM) [OBSOLETO]

en: Condition of individual reels (VM) [OBSOLETE]
es-ES: Condición del los carretes individuales (VM) [OBSOLETO]

en: Origin of safety copy (VM) [OBSOLETE]
es-ES: Origen de la copia de seguridad (VM) [OBSOLETO]

en: Number  (BK CF MP MU SE VM MX)  [OBSOLETE]
es-ES: Número (BK CF MP MU SE VM MX) [OBSOLETE]

en: Active dates
es-ES: Fechas vigentes

en: Geographic name following place entry element [OBSOLETE]
es-ES: Nombre geográfico que sigue al elemento de entrada de lugar [OBSOLETO]

en: Geographic name of place element
es-ES: Nombre geográfico o elemento de lugar

en: Uncontrolled term
es-ES: Término no controlado

en: Genre/form data or focus term
es-ES: Datos o término principal de género/forma

en: Function
es-ES: Función

en: Source of term or code
es-ES: Fuente del término o código

en: Main curriculum objective
es-ES: Objetivo curricular principal

en: Subordinate curriculum objective
es-ES: Objetivo curricular subordinado

en: Curriculum code
es-ES: Código del currículo

en: Correlation factor
es-ES: Factor de correlación

en: Country or larger entity
es-ES: País o entidad superior

en: First-order political jurisdiction
es-ES: Jurisdicción política de primer nivel

en: Intermediate political jurisdiction
es-ES: Jurisdicción política intermedia

en: City subsection
es-ES: Subdivisión de ciudad

en: Other nonjurisdictional geographic region and feature
es-ES: Otras regiones o rasgos geográficos no jurisdiccionales

en: Extraterrestrial area
es-ES: Área extraterrestre

en: Source of name, title, or term
es-ES: Fuente del nombre, título o término

en: Name, title, or term
es-ES: Nombre, título o término

en: Topical term or geographic name as entry element
es-ES: Término de materia o nombre geográfico como elemento inicial

en: Topical term following geographic name as entry element
es-ES: Término de materia que sigue a un nombre geográfico como elemento inicial

en: Number (BK CF MP MU SE VM MX) [OBSOLETE]
es-ES: Número (BK CF MP MU SE VM MX) [OBSOLETO]

en: Corporate name or jurisdiction name
es-ES: Nombre de entidad corporativa o nombre de jurisdicción

en: Nonprinting information
es-ES: Información no impresos

en: Uncontrolled related/analytical title
es-ES: Título relacionado o analítico no controlado

en: Make and model of machine
es-ES: Marca y modelo de la máquina

en: Programming language
es-ES: Lenguaje de programación

en: Source of taxonomic identification
es-ES: Fuente de la identificación taxonómica

en: Taxonomic name
es-ES: Nombre taxonómico

en: Taxonomic category
es-ES: Categoría taxonómica

en: Common or alternative name
es-ES: Nombre común o alternativo

en: Access term
es-ES: Término de acceso

en: Label
es-ES: Etiqueta

en: Main entry heading
es-ES: Encabezamiento principal

en: Place, publisher, and date of publication
es-ES: Lugar, editor y fecha de publicación

en: Related parts
es-ES: Parte(s) relacionada(s)

en: Physical description
es-ES: Descripción física

en: Material-specific details
es-ES: Detalles específicos del material

en: Other item identifier
es-ES: Otro identificador del documento

en: Parallel title (BK SE) [OBSOLETE]
es-ES: Título paralelo (BK SE) [OBSOLETO]

en: CODEN designation
es-ES: Designación de CODEN

en: Series data for related item
es-ES: Datos de la serie del documento relacionado

en: Parallel title (BK SE)  [OBSOLETE]
es-ES: Título paralelo (BK SE) [OBSOLETO]

en: Standard Technical Report Number
es-ES: Número Normalizado de Informe Técnico

en: Host Biblionumber
es-ES: Número bibliográfico anfitrión

en: Host Itemnumber
es-ES: Número de ítem anfitrión

en: Enumeration and first page
es-ES: Numeración y primera página

en: Country code
es-ES: Código de país

en: Period of content
es-ES: Periodo de duración del contenido

en: Source Contribution
es-ES: Contribución de la fuente

en: Type of record
es-ES: Tipo de registro

en: Fixed-length data elements
es-ES: Datos de longitud fija

en: Encoding level
es-ES: Nivel de codificación

en: Textual physical form designator
es-ES: Designador textual de la forma física

en: Dates of publication and/or sequential designation of issues reproduced
es-ES: Fechas de publicación y/o designación secuencial de los originales reproducidos

en: Name of unit
es-ES: Nombre de unidad

en: Holding institution
es-ES: Institución que posee los fondos

en: Holdings (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
es-ES: Fondos (NR) (MU VM SE) [OBSOLETO]

en: Inclusive dates (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
es-ES: Fechas inclusivas (NR) (MU VM SE) [OBSOLETO]

en: Retention statement (NR) (CF MU VM SE) [OBSOLETE]
es-ES: Mención de retención (NR) (CF MU VM SE) [OBSOLETO]

en: Name (custodian or owner)
es-ES: Nombre (custodio o propietario)

en: Institutional division
es-ES: División institucional

en: Street address
es-ES: Dirección postal

en: Location of units
es-ES: Ubicación de las unidades

en: Sequence number
es-ES: Número de secuencia

en: Location
es-ES: Ubicación

en: Sublocation or collection
es-ES: Sublocalización o colección

en: Former shelving location
es-ES: Anterior ubicación en estantería

en: Non-coded location qualifier
es-ES: Información no codificada de la localización en otra ubicación

en: Shelving form of title
es-ES: Forma del título por la que se ordena

en: Piece designation
es-ES: Designación de la unidad física

en: Piece physical condition
es-ES: Condición de la unidad física

en: Pattern note
es-ES: Nota del patrón

en: Number of pieces per issuance
es-ES: Número de unidades físicas (piezas) por entrega

en: Copy
es-ES: Copiar

en: Bibliographic units per next higher level
es-ES: Unidades bibliográficas para el nivel superior siguiente

en: Numbering continuity
es-ES: Continuidad de numeración

en: Calendar change
es-ES: Cambio de calendario

en: Regularity pattern
es-ES: Patrón de regularidad

en: Numbering scheme
es-ES: Esquema de numeración

en: Access number [OBSOLETE]
es-ES: Número de acceso [OBSOLETO]

en: Persistent identifier
es-ES: Identificador persistente

en: Non-functioning Uniform Resource Identifier
es-ES: Identificador Uniforme de Recursos no funcional

en: Instruction [OBSOLETE]
es-ES: Instrucciones [OBSOLETO]

en: Bits per second [OBSOLETE]
es-ES: Bits por segundo [OBSOLETE]

en: Password [OBSOLETE]
es-ES: Contraseña [OBSOLETO]

en: Standardized information governing access
es-ES: Información normalizada sobre el acceso

en: Standardized information governing use and reproduction
es-ES: Información normalizada que regula el uso y la reproducción

en: Name of archiving agency
es-ES: Nombre del organismo que archiva

en: Name of Web archive or digital archive repository
es-ES: Nombre del archivo web o repositorio de archivos digitales

en: Date range of archived material
es-ES: Rango de fechas del material archivado

en: Archive completeness
es-ES: Archivo completo

en: Operator's initials, OID (RLIN)
es-ES: Iniciales del operador, OID (RLIN)

en: Cataloger's initials, CIN (RLIN)
es-ES: Iniciales del catalogador, CIN (RLIN)

en: Converted Gregorian year
es-ES: Año gregoriano convertido

en: Issuing date
es-ES: Fecha de emisión

en: Break indicator
es-ES: Indicador de ruptura

en: Textual string
es-ES: Cadena textual

en: Tag and sequence number
es-ES: Etiqueta y número de secuencia

en: Internal item number
es-ES: Número de ítem interno

en: Invalid or canceled internal item number
es-ES: Número interno de ítem inválido o cancelado

en: Cost
es-ES: Coste

en: Item status
es-ES: Estado del ítem/unidad física

en: Temporary location
es-ES: Localización temporal

en: Invalid or canceled piece designation
es-ES: Designación de pieza inválida o cancelada

en: Manifestation statement, high-level/general
es-ES: Mención de manifestación, alto nivel/general

en: Manifestation identifier statement
es-ES: Mención del identificador de la manifestación

en: Manifestation title and responsibility statement
es-ES: Título de la manifestación y mención de responsabilidad

en: Manifestation edition statement
es-ES: Mención de edición de la manifestación

en: Manifestation production statement
es-ES: Mención de producción de la manifestación

en: Manifestation publication statement
es-ES: Mención de publicación de la manifestación

en: Manifestation distribution statement
es-ES: Mención de distribución de la manifestación

en: Manifestation manufacture statement
es-ES: Mención de fabricación de la manifestación

en: Manifestation copyright statement
es-ES: Mención de derechos de autor de la manifestación

en: Manifestation frequency statement
es-ES: Mención de frecuencia de la manifestación

en: Manifestation designation of sequence statement
es-ES: Mención de manifestación de la declaración de secuencia

en: Manifestation series statement
es-ES: Mención de serie de la manifestación

en: Manifestation dissertation statement
es-ES: Mención de la declaración de la manifestación

en: Manifestation regional encoding statement
es-ES: Mención de codificación regional de la manifestación

en: Replacement title
es-ES: Título que sustituye al registro eliminado

en: Replacement bibliographic record control number
es-ES: Número de control del registro bibliográfico que sustituye al eliminado

en: Creation process
es-ES: Proceso de creación

en: Assigning or generating agency
es-ES: Asignar o generar agencia

en: Source of data
es-ES: Fuente de los datos

en: Content of non-MARC field
es-ES: Contenido de campo no-MARC

en: Put command parameter
es-ES: Colocar parámetro de comando

en: User-option data
es-ES: Datos de opción del usuario

en: OCLC control number(s) of parallel record(s) (OCLC); Piece used for cataloging, PUC (RLIN)
es-ES: Numero(s) de control OCLC de registros paralelo(s) (OCLC); Pieza utilizada para catalogación, PUC (RLIN)

en: Series part designator, SPT (RLIN)
es-ES: Designador de la parte de la serie, SPT (RLIN)

en: Classification number, LCAL (RLIN)
es-ES: Número de clasificación, LCAL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, LCAL (RLIN)
es-ES: Número del libro/signatura topográfica indivisible, LCAL (RLIN)

en: Additional free-text stamp above the call number, LCAL (RLIN)
es-ES: Texto-libre adicional sellado por debajo de la signatura topográfica, LCAL (RLIN)

en: Additional free-text or profiled stamp below the call number, LCAL (RLIN)
es-ES: Texto-libre adicional o sello perfilado por debajo de la signatura topográfica, LCAL (RLIN)

en: Location-level footnote, LFNT (RLIN)
es-ES: Localización-Nivel de nota de pie, LFNT (RLIN)

en: Location-level output transaction history, LHST (RLIN)
es-ES: Nivel-localización historia de la transacción de salida, LHST (RLIN)

en: Location-level extra card request, LEXT (RLIN)
es-ES: Nivel-localización solicitud de ficha adicional, LEXT (RLIN)

en: Permanent shelving location, LOC (RLIN)
es-ES: Ubicación en estantería permanente, LOC (RLIN)

en: Location-level additional note, LANT (RLIN)
es-ES: Localización-Nivel de nota complementaria, LANT (RLIN)

en: Location-level pathfinder, LPTH (RLIN)
es-ES: Localización-Nivel de exploración, LPTH (RLIN)

en: Location-level field suppression, LFSP (RLIN)
es-ES: Nivel-localización supresión de campo, LFSP (RLIN)

en: Non-printing notes, LANT (RLIN)
es-ES: Notas de material no impreso, LANT (RLIN)

en: Volumes, LVOL (RLIN)
es-ES: Volúmenes, LVOL (RLIN)

en: Subscription status code, LANT (RLIN)
es-ES: Estado del código de la suscripción, LANT (RLIN)

en: Date, LVOL (RLIN)
es-ES: Fecha, LVOL (RLIN)

en: Retention, LVOL (RLIN)
es-ES: Retención, LVOL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, CCAL (RLIN)
es-ES: Número de libro/signatura topográfica indivisible, CCAL (RLIN)

en: Copy information and material description, CCAL + MDES (RLIN)
es-ES: Información de la copia y descripción del material, CCAL + MDES (RLIN)

en: Copy status, CST (RLIN)
es-ES: Estado de la copia, CST (RLIN)

en: Aquisitions control number, HNT (RLIN)
es-ES: Número de control de adquisición, HNT (RLIN)

en: Circulation control number, HNT (RLIN)
es-ES: Número de control de circulación, HNT (RLIN)

en: Shelflist note, HNT (RLIN)
es-ES: Nota de catálogo topográfico, HNT (RLIN)

en: Non-printing notes, HNT (RLIN)
es-ES: Notas de materiales no impresos, HNT (RLIN)

en: Name of location of host in subfield
es-ES: Nombre de ubicación del registro anfitrión en subcampo

en: Materials specified, MATL
es-ES: Especificación de materiales, MATL

en: Physical location, PLOC (RLIN)
es-ES: Localización física, PLOC (RLIN)

en: Holding library identification number
es-ES: Número de identificación del fondo de la biblioteca

en: Physical description codes
es-ES: Códigos de descripción física

en: Volume or other numbering
es-ES: Volumen u otra numeración

en: Dates
es-ES: Fechas

en: Completeness note
es-ES: Nota de nivel de detalle

en: Referral note
es-ES: Nota de referencia

en: Retention note
es-ES: Nota de retención

en: Romanization/conversion identifier
es-ES: Identificador de latinización/conversión

en: Agency that converted, created or reviewed
es-ES: Agencia que convirtió, creó o revisó

en: Date of conversion or review
es-ES: Fecha de conversión o revisión

en: Status code
es-ES: Código de estado

en: Version of conversion program used
es-ES: Versión del programa de conversión utilizado

en: Link information for 9XX fields
es-ES: Enlace de información para campos 9XX

en: Link information for field corresponding to 9XX field
es-ES: Enlace de información para campo correspondiente con campo 9XX

en: Withdrawn status [LOCAL, KOHA]
es-ES: Estatus de retiro [LOCAL, KOHA]

en: Lost status [LOCAL, KOHA]
es-ES: Estatus de pérdida [LOCAL, KOHA]

en: System code (specific classification or other scheme and edition) [LOCAL, KOHA]
es-ES: Código de sistema (Clasificación específica u otro esquema y edición) [LOCAL, KOHA]

en: Use restrictions [LOCAL, KOHA]
es-ES: Restricciones de uso [LOCAL, KOHA]

en: Koha normalized classification for sorting [LOCAL, KOHA]
es-ES: Koha clasificación normalizada para ordenar [LOCAL, KOHA]

en: Coded location qualifier [LOCAL, KOHA]
es-ES: Calificador codificado de ubicación [LOCAL, KOHA]

en: Copy number [LOCAL, KOHA]
es-ES: Número de copia [LOCAL, KOHA]

en: Uniform Resource Identifier [LOCAL, KOHA]
es-ES: Identificador Uniforme del Recurso [LOCAL, KOHA]

en: Koha collection [LOCAL, KOHA]
es-ES: Colección Koha [LOCAL, KOHA]

en: Internal item number (Koha itemnumber, autogenerated) [LOCAL, KOHA]
es-ES: Número interno de ítem (Koha itemnumber, autogenerado) [LOCAL, KOHA]

en: Origin of item (home branch) (free text)
es-ES: Origen del ítem (sede de origen)(texto libre)

en: Origin of item (home branch) (coded)
es-ES: Origen del ítem/unidad física (sede de origen) (codificado)

en: Lending or holding organisation (holding branch) (free text)
es-ES: Organización de préstamo o tenencia (sede de tenencia)(texto libre)

en: Lending or holding organisation (holding branch) code
es-ES: Código de la institución que presta o almacena (fondo de la sucursal)

en: Genre detail
es-ES: Detalles de género

en: Barcode prefix
es-ES: Prefijo de código de barra

en: Barcode incrementation
es-ES: Incrementación del Código de barras

en: Barcode suffix
es-ES: Sufijo de Código de barras

en: Section
es-ES: Sección

en: Call number (full call number)
es-ES: Signatura topográfica (signatura topográfica completa)

en: Numbering (volume or other part)
es-ES: Numeración (volumen u otra parte)

en: Date of loan or deposit
es-ES: Fecha de préstamo o depósito

en: Expiration of loan date
es-ES: Expiración de fecha de préstamo

en: Circulation type (not for loan)
es-ES: Tipo de circulación (no para préstamo)

en: Serial
es-ES: Publicación periódica

en: Intended audience (age level)
es-ES: Público/audiencia destinatario (nivel de edad)

en: Type of item and material
es-ES: Tipo de ítem/unidad física y material

en: Acquisition mode
es-ES: Modo de adquisición

en: Genre
es-ES: Género

en: Copy note
es-ES: Nota de la copia

en: Periodical number
es-ES: Número de publicación periódica

en: Recipient organisation code
es-ES: Código de organización del receptor

en: Recipient organisation, free text
es-ES: Organización receptora, texto libre

en: Recipient parent organisation code
es-ES: Código de organización padre beneficiaria

en: Recipient parent organisation, free text
es-ES: Organización padre beneficiaria, texto libre

en: First date, FD (RLIN)
es-ES: Primera fecha, FD (RLIN)

en: SYSTEM CONTROL NUMBERS (KOHA)
es-ES: NÚMEROS DE CONTROL DE SISTEMA (KOHA)

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
es-ES: ELEMENTOS DE ENTRADA SECUNDARIOS (KOHA)

en: LOCATION AND ITEM INFORMATION (KOHA)
es-ES: LOCALIZACIÓN E INFORMACIÓN DEL ÍTEM/UNIDAD FÍSICA (KOHA)

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--ADDITIONAL MATERIAL CHARACTERISTICS
es-ES: CÓDIGOS DE INFORMACIÓN DE LONGITUD FIJA--CARACTERÍSTICAS DEL MATERIAL ADICIONAL

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED FIELD--GENERAL INFORMATION
es-ES: CAMPO FIJO DE DESCRIPCIÓN FÍSICA--INFORMACIÓN GENERAL

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION
es-ES: DATOS DE LONGITUD FIJA--INFORMACIÓN GENERAL

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED-FIELD FOR ARCHIVAL COLLECTION (VM) [OBSOLETE]
es-ES: DESCRIPCIÓN FÍSICA CAMPO FIJO PARA COLECCIÓN DE ARCHIVOS (VM) [OBSOLETO]

en: LINKING LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER [OBSOLETE]
es-ES: ENLACE DEL NUMERO DE CONTROL DE LA BIBLIOTECA DEL CONGRESO [OBSOLETO]

en: PATENT CONTROL INFORMATION
es-ES: INFORMACIÓN DE CONTROL DE PATENTES

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER
es-ES: NÚMERO DE BIBLIOGRAFÍA NACIONAL

en: COPYRIGHT OR LEGAL DEPOSIT NUMBER
es-ES: NÚMERO DE COPYRIGHT O DE DEPÓSITO LEGAL

en: COPYRIGHT ARTICLE-FEE CODE
es-ES: DERECHOS DE AUTOR DEL ARTÍCULO-CÓDIGO DE CARGO

en: STANDARD FILM NUMBER (VM) [DELETED]
es-ES: NÚMERO ESTÁNDAR DE PELÍCULAS (VM) [BORRADO]

en: OVERSEAS ACQUISITION NUMBER
es-ES: NÚMERO DE ADQUISICIÓN EXTRANJERO

en: FINGERPRINT IDENTIFIER
es-ES: IDENTIFICADOR DE HUELLA DIGITAL

en: STANDARD TECHNICAL REPORT NUMBER
es-ES: NÚMERO ESTÁNDAR DEL INFORME TÉCNICO

en: PUBLISHER OR DISTRIBUTOR NUMBER
es-ES: NÚMERO DE EDITOR O DISTRIBUIDOR

en: OTHER SYSTEM CONTROL NUMBER (OCLC)
es-ES: OTRO NÚMERO DE CONTROL DE SISTEMA (OCLC)

en: CODEN DESIGNATION
es-ES: DESIGNACIÓN CODEN

en: POSTAL REGISTRATION NUMBER
es-ES: NÚMERO DE REGISTRO POSTAL

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT
es-ES: FECHA/HORA Y LUGAR DE UN ACONTECIMIENTO

en: ORIGINAL STUDY NUMBER FOR COMPUTER DATA FILES
es-ES: NÚMERO DE ESTUDIO ORIGINAL PARA ARCHIVOS DE ORDENADOR

en: SOURCE OF ACQUISITION
es-ES: FUENTE DE ADQUISICIÓN

en: RECORD CONTENT LICENSOR
es-ES: LICENCIADOR DEL CONTENIDO DEL REGISTRO

en: LEVEL OF BIBLIOGRAPHIC CONTROL AND CODING DETAIL [OBSOLETE]
es-ES: NIVEL DE CONTROL BIBLIOGRÁFICO Y DETALLES DE CODIFICACIÓN [OBSOLETO]

en: LANGUAGE CODE
es-ES: CÓDIGO DE IDIOMA

en: COUNTRY OF PUBLISHING/PRODUCING ENTITY CODE
es-ES: CÓDIGO DEL PAÍS DE LA ENTIDAD EDITORA/PRODUCTORA

en: TIME PERIOD OF CONTENT
es-ES: PERIODO DE TIEMPO DEL CONTENIDO

en: FORM OF MUSICAL COMPOSITION CODE
es-ES: CÓDIGO DE FORMA DE LA COMPOSICIÓN MUSICAL

en: NUMBER OF MUSICAL INSTRUMENTS OR VOICES CODE
es-ES: CÓDIGO DEL NÚMERO DE INSTRUMENTOS MUSICALES O VOCES

en: LOCAL HOLDINGS (OCLC)
es-ES: FONDOS LOCALES (OCLC)

en: LIBRARY OF CONGRESS COPY, ISSUE, OFFPRINT STATEMENT
es-ES: MENCIÓN DE LA BIBLIOTECA DEL CONGRESO SOBRE EJEMPLARES, EDICIÓN O SEPARATA

en: CLASSIFICATION NUMBERS ASSIGNED IN CANADA
es-ES: NÚMEROS DE CLASIFICACIÓN ASIGNADOS EN CANADÁ

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE COPY STATEMENT
es-ES: MENCIÓN DE LA NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE SOBRE EJEMPLARES

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY COPY STATEMENT
es-ES: MENCIÓN DE LA NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY SOBRE EJEMPLARES

en: GPO ITEM NUMBER
es-ES: NÚMERO DE DOCUMENTO/ÍTEM DE LA GPO

en: ADDITIONAL DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
es-ES: NÚMERO ADICIONAL DE LA CLASIFICACIÓN DECIMAL DEWEY

en: SYNTHESIZED CLASSIFICATION NUMBER COMPONENTS
es-ES: COMPONENTES DE UN NÚMERO DE CLASIFICACIÓN SINTÉTICO

en: REPORT NUMBER [OBSOLETE, CAN/MARC]
es-ES: NÚMERO DE INFORME [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: REPORT NUMBER
es-ES: NÚMERO DE INFORME

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
es-ES: LOCALMENTE ASIGNADO TIPO-LC NÚMERO DE CLASIFICACIÓN (OCLC); NÚMERO DE CLASIFICACIÓN LOCAL (RLIN)

en: MICROFILM SHELF LOCATION (AM) [OBSOLETE]
es-ES: LOCALIZACIÓN DE MICROFILM EN ESTANTERÍA (AM) [OBSOLETO]

en: MAIN ENTRY--PERSONAL NAME
es-ES: ENTRADA PRINCIPAL--NOMBRE DE PERSONA

en: MAIN ENTRY--CORPORATE NAME
es-ES: ENTRADA PRINCIPAL--NOMBRE DE ENTIDAD CORPORATIVA

en: MAIN ENTRY--MEETING NAME
es-ES: ENTRADA PRINCIPAL--NOMBRE DE CONGRESO/REUNIÓN

en: MAIN ENTRY--UNIFORM TITLE
es-ES: ENTRADA PRINCIPAL--TÍTULO UNIFORME

en: ABBREVIATED TITLE
es-ES: TÍTULO ABREVIADO

en: ACRONYM OR SHORTENED TITLE [OBSOLETE]
es-ES: ACRÓNIMOS O TÍTULO BREVE [OBSOLETO]

en: VARIANT ACCESS TITLE [OBSOLETE]
es-ES: ACCESO VARIANTE DE TÍTULO [OBSOLETO]

en: AUGMENTED TITLE [OBSOLETE]
es-ES: TÍTULO AUMENTADO [OBSOLETO]

en: KEY TITLE
es-ES: TÍTULO CLAVE

en: UNIFORM TITLE
es-ES: TÍTULO UNIFORME

en: ROMANIZED TITLE (BK AM CF MP MU VM) [OBSOLETE]
es-ES: TÍTULO LATINIZADO/ROMANIZADO (BK AM CF MP MU VM) [OBSOLETO]

en: TRANSLATION OF TITLE BY CATALOGING AGENCY
es-ES: TÍTULO TRADUCIDO POR EL CENTRO/AGENCIA CATALOGADOR

en: COLLECTIVE UNIFORM TITLE
es-ES: TÍTULO UNIFORME COLECTIVO

en: TITLE STATEMENT
es-ES: MENCIÓN DEL TÍTULO

en: VARYING FORM OF TITLE
es-ES: FORMA VARIANTE DEL TITULO

en: FORMER TITLE
es-ES: TÍTULO ANTERIOR

en: EDITION STATEMENT
es-ES: MENCION DE EDICION

en: VERSION INFORMATION
es-ES: INFORMACIÓN SOBRE LA VERSIÓN

en: MUSICAL PRESENTATION STATEMENT
es-ES: MENCIÓN DE PRESENTACIÓN MUSICAL

en: CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
es-ES: DATOS MATEMÁTICOS CARTOGRÁFICOS

en: COMPUTER FILE CHARACTERISTICS
es-ES: CARACTERÍSTICAS DEL ARCHIVO DE ORDENADOR

en: COUNTRY OF PRODUCING ENTITY
es-ES: PAÍS DE LA ENTIDAD PRODUCTORA

en: PHILATELIC ISSUE DATA
es-ES: DATOS DE EMISIÓN FILATÉLICA

en: PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC.
es-ES: PUBLICACIÓN, DISTRIBUCIÓN, ETC.

en: IMPRINT STATEMENT FOR FILMS (Pre-AACR 1 Revised) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
es-ES: MENCIÓN DE PIE DE IMPRENTA PARA PELÍCULAS (Pre-RCAA 1 revisado) [OBSOLETO, CAN/MARC], [LOCAL, USA]

en: IMPRINT STATEMENT FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) [LOCAL, USA]
es-ES: MENCIÓN DE PIE DE IMPRENTA PARA GRABACIONES SONORAS (Pre-RCAA 2) [LOCAL, USA]

en: PROJECTED PUBLICATION DATE
es-ES: FECHA PROYECTADA DE PUBLICACIÓN

en: PRODUCTION, PUBLICATION, DISTRIBUTION, MANUFACTURE, AND COPYRIGHT NOTICE
es-ES: PRODUCCIÓN, PUBLICACIÓN, DISTRIBUCIÓN, FABRICACIÓN Y COPYRIGHT

en: SOURCE FOR ACQUISITION/SUBSCRIPTION ADDRESS [OBSOLETE]
es-ES: FUENTE DE ADQUISICIÓN/DIRECCIÓN DE SUSCRIPCIÓN [OBSOLETO]

en: PHYSICAL DESCRIPTION
es-ES: DESCRIPCIÓN FÍSICA

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (PRE-AACR 2) (VM) [OBSOLETE, USMARC]
es-ES: DESCRIPCIÓN FÍSICA PARA PELÍCULAS (PRE-RCAA 2) (VM) [OBSOLETO, USMARC]

en: PAGE OR ITEM COUNT (BK AM) [OBSOLETE]
es-ES: Número de páginas o ítem (BK AM) [OBSOLETO]

en: UNIT COUNT (AM) [OBSOLETE, USMARC]
es-ES: Número de unidad (AM) [OBSOLETO, USMARC]

en: LINEAR FOOTAGE (AM) [OBSOLETE, USMARC]
es-ES: PELÍCULA/SECUENCIA LINEAR (AM) [OBSOLETO, USMARC]

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) (MU) [OBSOLETE]
es-ES: DESCRIPCIÓN FÍSICA PARA GRABACIONES SONORAS (Pre-RCAA 2) (MU) [OBSOLETO]

en: PLAYING TIME
es-ES: TIEMPO DE REPRODUCCIÓN/DURACIÓN

en: HOURS, ETC.
es-ES: HORARIO, ETC.

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
es-ES: DESCRIPCIÓN FÍSICA PARA PELÍCULAS (ARCHIVO) (VM) [OBSOLETO]

en: CURRENT PUBLICATION FREQUENCY
es-ES: PERIODICIDAD ACTUAL

en: FREQUENCY (CF MP) [OBSOLETE]
es-ES: PERIODICIDAD (CF MP) [OBSOLETO]

en: FORMER PUBLICATION FREQUENCY
es-ES: PERIODICIDAD ANTERIOR

en: MODE OF ISSUANCE
es-ES: MODO DE EDICIÓN

en: EXTENSION PLAN
es-ES: PLAN DE EXTENSIÓN

en: MEDIA TYPE
es-ES: TIPO DE MEDIO

en: CARRIER TYPE
es-ES: TIPO DE SOPORTE

en: PHYSICAL MEDIUM
es-ES: MEDIO FÍSICO

en: ACCESSIBILITY CONTENT
es-ES: CONTENIDO DE ACCESIBILIDAD

en: GEOSPATIAL REFERENCE DATA
es-ES: INFORMACIÓN DE REFERENCIA GEOESPACIAL

en: PLANAR COORDINATE DATA
es-ES: INFORMACIÓN DE COORDENADAS PLANAS

en: SOUND CHARACTERISTICS
es-ES: CARACTERÍSTICAS DE SONIDO

en: MOVING IMAGE CHARACTERISTICS
es-ES: CARACTERÍSTICAS DE LA IMAGEN EN MOVIMIENTO

en: VIDEO CHARACTERISTICS
es-ES: CARACTERÍSTICAS DE VÍDEO

en: DIGITAL FILE CHARACTERISTICS
es-ES: CARACTERÍSTICAS DEL ARCHIVO DIGITAL

en: NOTATED MUSIC CHARACTERISTICS
es-ES: CARACTERÍSTICAS DE LA MÚSICA NOTADA

en: PRICE (NR) (BK AM CF MU VM SE) [OBSOLETE]
es-ES: PRECIO (NR) (BK AM CF MU VM SE) [OBSOLETO]

en: ORGANIZATION AND ARRANGEMENT OF MATERIALS
es-ES: ORGANIZACIÓN Y ORDENACIÓN DE LOS MATERIALES

en: DIGITAL GRAPHIC REPRESENTATION
es-ES: REPRESENTACIÓN GRÁFICA DIGITAL

en: SUPPLEMENTARY CONTENT CHARACTERISTICS
es-ES: CARACTERÍSTICAS DEL CONTENIDO COMPLEMENTARIO

en: SECURITY CLASSIFICATION CONTROL
es-ES: CLASIFICACIÓN DE SEGURIDAD

en: ORIGINATOR DISSEMINATION CONTROL
es-ES: CONTROL DE LA DIFUSIÓN

en: RENTAL PRICE (VM) [OBSOLETE]
es-ES: PRECIO DE ALQUILER (VM) [OBSOLETO]

en: STRUCTURED OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
es-ES: HISTORIA DE LA PROPIEDAD Y CUSTODIA EN FORMA ESTRUCTURADA

en: DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
es-ES: FECHAS DE PUBLICACIÓN Y/O DESIGNACIÓN SECUENCIAL

en: NORMALIZED DATE AND SEQUENTIAL DESIGNATION
es-ES: FECHA NORMALIZADA Y DESIGNACIÓN SECUENCIAL

en: TRADE PRICE
es-ES: PRECIO COMERCIAL

en: TRADE AVAILABILITY INFORMATION
es-ES: INFORMACIÓN SOBRE DISPONIBILIDAD COMERCIAL

en: REPRESENTATIVE EXPRESSION CHARACTERISTICS
es-ES: CARACTERÍSTICAS DE LA EXPRESIÓN REPRESENTATIVA

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--PERSONAL NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
es-ES: MENCIÓN DE SERIE/PUNTO DE ACCESO ADICIONAL--NOMBRE DE PERSONA [OBSOLETO, CAN/MARC], [LOCAL, USA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--CORPORATE NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
es-ES: MENCIÓN DE SERIE/PUNTO DE ACCESO ADICIONAL--ENTIDAD CORPORATIVA [OBSOLETO, CAN/MARC], [LOCAL, USA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--MEETING NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
es-ES: MENCIÓN DE SERIE/PUNTO DE ACCESO ADICIONAL--NOMBRE DE CONGRESO/REUNIÓN [OBSOLETO, CAN/MARC], [LOCAL, USA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--TITLE
es-ES: MENCIÓN DE SERIE/PUNTO DE ACCESO ADICIONAL--TÍTULO

en: SERIES STATEMENT
es-ES: MENCIÓN DE SERIE

en: GENERAL NOTE
es-ES: NOTA GENERAL

en: WITH NOTE
es-ES: NOTA DE CON

en: DISSERTATION NOTE
es-ES: NOTA DE TESIS

en: BIBLIOGRAPHIC HISTORY NOTE (BK CF MU) [OBSOLETE]
es-ES: NOTA DE HISTORIA BIBLIOGRÁFICA (BK CF MU) [OBSOLETO]

en: BIBLIOGRAPHY, ETC. NOTE
es-ES: NOTA DE BIBLIOGRAFÍA, ETC.

en: FORMATTED CONTENTS NOTE
es-ES: NOTA DE CONTENIDO CON FORMATO

en: RESTRICTIONS ON ACCESS NOTE
es-ES: NOTA DE RESTRICCIONES AL ACCESO

en: SCALE NOTE FOR VISUAL MATERIALS
es-ES: NOTA DE ESCALA PARA MATERIALES VISUALES

en: CREATION/PRODUCTION CREDITS NOTE
es-ES: NOTA DE CRÉDITOS DE CREACIÓN O PRODUCCIÓN

en: INFORMAL NOTES (RLIN)
es-ES: NOTAS INFORMALES (RLIN)

en: CITATION/REFERENCES NOTE
es-ES: NOTA DE CITAS O REFERENCIAS BIBLIOGRÁFICAS

en: PARTICIPANT OR PERFORMER NOTE
es-ES: NOTA DE PARTICIPANTES O INTÉRPRETES

en: EARLIER OR LATER VOLUMES SEPARATELY CATALOGED NOTE (SE) [OBSOLETE]
es-ES: NOTA DE VOLÚMENES ANTERIORES O POSTERIORES CATALOGADOS SEPARADAMENTE [OBSOLETO]

en: TYPE OF REPORT AND PERIOD COVERED NOTE
es-ES: NOTA DE TIPO DE INFORME Y PERÍODO CUBIERTO

en: DATA QUALITY NOTE
es-ES: NOTA DE CALIDAD DE LOS DATOS

en: NUMBERING PECULIARITIES NOTE
es-ES: NOTA DE PECULIARIDADES DE LA NUMERACIÓN

en: TYPE OF COMPUTER FILE OR DATA NOTE
es-ES: NOTA DE TIPO DE ARCHIVO DE ORDENADOR O DE DATOS

en: CATEGORIES OF FILMS NOTE (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
es-ES: CATEGORÍAS DE NOTA DE PELÍCULA (ARCHIVO) (VM) [OBSOLETO]

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT NOTE
es-ES: NOTA DE FECHA/HORA Y LUGAR DE UN ACONTECIMIENTO

en: SUMMARY, ETC.
es-ES: RESUMEN, ETC.

en: TARGET AUDIENCE NOTE
es-ES: NOTA DE PÚBLICO DESTINATARIO

en: GEOGRAPHIC COVERAGE NOTE
es-ES: NOTA DE ÁMBITO GEOGRÁFICO

en: TIME PERIOD OF CONTENT NOTE (CF) [OBSOLETE]
es-ES: PERIODO DE TIEMPO DE NOTA DE CONTENIDO (CF) [OBSOLETO]

en: PREFERRED CITATION OF DESCRIBED MATERIALS NOTE
es-ES: NOTA DE FORMA USUAL DE CITA DE LOS MATERIALES DESCRITOS

en: SUPPLEMENT NOTE
es-ES: NOTA DE SUPLEMENTO

en: STUDY PROGRAM INFORMATION NOTE
es-ES: NOTA DE INFORMACIÓN SOBRE EL PROGRAMA DE ESTUDIO

en: CENSORSHIP NOTE (VM) [OBSOLETE]
es-ES: NOTA DE CENSURA (VM) [OBSOLETO]

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM AVAILABLE NOTE
es-ES: NOTA DISPONIBLE DE FORMULARIO FÍSICO ADICIONAL

en: ACCESSIBILITY NOTE
es-ES: NOTA DE ACCESIBILIDAD

en: REPRODUCTION NOTE
es-ES: NOTA DE REPRODUCCIÓN

en: ORIGINAL VERSION NOTE
es-ES: NOTA SOBRE LA VERSIÓN ORIGINAL

en: LOCATION OF ORIGINALS/DUPLICATES NOTE
es-ES: NOTA DE LOCALIZACIÓN DE ORIGINALES/DUPLICADOS

en: FUNDING INFORMATION NOTE
es-ES: NOTA DE INFORMACIÓN SOBRE LA FINANCIACIÓN

en: SOURCE OF DATA NOTE (CF) [OBSOLETE]
es-ES: FUENTE DE LA NOTA DE DATOS (CF) [OBSOLETO]

en: SYSTEM DETAILS NOTE
es-ES: NOTA DE DETALLES DEL SISTEMA

en: TERMS GOVERNING USE AND REPRODUCTION NOTE
es-ES: NOTA DE CONDICIONES DE USO Y REPRODUCCIÓN

en: IMMEDIATE SOURCE OF ACQUISITION NOTE
es-ES: NOTA DE FUENTE DE ADQUISICIÓN DIRECTA

en: INFORMATION RELATING TO COPYRIGHT STATUS
es-ES: NOTA DE INFORMACIÓN RELACIONADA CON EL ESTADO DEL COPYRIGHT

en: SOLICITATION INFORMATION NOTE (AM) [OBSOLETE]
es-ES: NOTA DE SOLICITUD DE INFORMACIÓN [OBSOLETO]

en: LOCATION OF OTHER ARCHIVAL MATERIALS NOTE
es-ES: NOTA DE LOCALIZACIÓN DE MATERIALES DE ARCHIVO RELACIONADOS

en: LANGUAGE NOTE
es-ES: NOTA DE IDIOMA

en: FORMER TITLE COMPLEXITY NOTE
es-ES: NOTA DE RELACIÓN COMPLEJA CON LOS TÍTULOS ANTERIORES

en: ISSUING BODY NOTE
es-ES: NOTA DE ENTIDAD RESPONSABLE

en: ENTITY AND ATTRIBUTE INFORMATION NOTE
es-ES: NOTA DE INFORMACIÓN SOBRE EL OBJETO Y SU ATRIBUTO

en: CUMULATIVE INDEX/FINDING AIDS NOTE
es-ES: NOTA DE ÍNDICE ACUMULATIVO U OTROS INSTRUMENTOS BIBLIOGRÁFICOS

en: INFORMATION ABOUT DOCUMENTATION NOTE
es-ES: NOTA DE INFORMACIÓN SOBRE LA DOCUMENTACIÓN

en: OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
es-ES: PROPIEDAD E HISTORIA DE CUSTODIA/NOTA DE PROCEDENCIA

en: COPY AND VERSION IDENTIFICATION NOTE
es-ES: NOTA DE IDENTIFICACIÓN DE LA COPIA Y VERSIÓN

en: BINDING INFORMATION
es-ES: INFORMACIÓN DE ENCUADERNACIÓN

en: CASE FILE CHARACTERISTICS NOTE
es-ES: NOTA DE CARACTERÍSTICAS DEL EXPEDIENTE

en: METHODOLOGY NOTE
es-ES: NOTA SOBRE LA METODOLOGÍA

en: EDITOR NOTE (SE) [OBSOLETE]
es-ES: NOTA DEL EDITOR (SE) [OBSOLETO]

en: LINKING ENTRY COMPLEXITY NOTE
es-ES: NOTA DE RELACIÓN COMPLEJA

en: PUBLICATIONS ABOUT DESCRIBED MATERIALS NOTE
es-ES: NOTA DE PUBLICACIONES SOBRE LOS MATERIALES DESCRITOS

en: RELATED COMPUTER FILES NOTE (CF) [OBSOLETE]
es-ES: NOTA DE ARCHIVOS DE COMPUTADOR RELACIONADOS (CF) [OBSOLETO]

en: ACTION NOTE
es-ES: NOTA DE ACCIÓN

en: ACCUMULATION AND FREQUENCY OF USE NOTE
es-ES: ACUMULACIÓN Y FRECUENCIA DE USO DE NOTA

en: EXHIBITIONS NOTE
es-ES: NOTA DE EXPOSICIONES

en: AWARDS NOTE
es-ES: NOTA DE PREMIOS

en: SOURCE OF DESCRIPTION NOTE
es-ES: NOTA DE FUENTE DE LA DESCRIPCIÓN

en: LOCAL NOTE (RLIN)
es-ES: NOTA LOCAL (RLIN)

en: SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA--NOMBRE DE PERSONA

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA--NOMBRE DE ENTIDAD CORPORATIVA

en: SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA--NOMBRE DE REUNIÓN/CONGRESO

en: SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA--TÍTULO UNIFORME

en: SUBJECT ADDED ENTRY--NAMED EVENT
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA--NOMBRE DEL ACONTECIMIENTO

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA--TÉRMINO CRONOLÓGICO

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA--TÉRMINO DE MATERIA

en: SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA--NOMBRE GEOGRÁFICO

en: SUBJECT ADDED ENTRY--REVERSE GEOGRAPHIC (BK MP SE) [OBSOLETE]
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA--GEOGRÁFICO REVERTIDO (BK MP SE) [OBSOLETO]

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED
es-ES: TÉRMINO DE INDIZACIÓN--NO CONTROLADO

en: SUBJECT ADDED ENTRY--FACETED TOPICAL TERMS
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA--TÉRMINOS DE MATERIA FACETADOS

en: INDEX TERM--GENRE/FORM
es-ES: TERMINO DE INDIZACIÓN--GENERO/FORMA

en: INDEX TERM--OCCUPATION
es-ES: TÉRMINO DE INDIZACIÓN--PROFESIÓN/OCUPACIÓN

en: INDEX TERM--FUNCTION
es-ES: TÉRMINO DE INDIZACIÓN--FUNCIÓN

en: INDEX TERM--CURRICULUM OBJECTIVE
es-ES: TÉRMINO DE INDIZACIÓN--OBJETIVO CURRICULAR

en: SUBJECT ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA--NOMBRE JERÁRQUICO DE LUGAR

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TYPE OF ENTITY UNSPECIFIED
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA--TIPO DE ENTIDAD NO ESPECIFICADO

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM (OCLC, RLIN)
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA LOCAL--TÉRMINO DE MATERIA (OCLC, RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME (RLIN)
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA LOCAL--NOMBRE GEOGRÁFICO (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA LOCAL--NOMBRE DE PERSONA

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA LOCAL--NOMBRE DE ENTIDAD CORPORATIVA (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA LOCAL--NOMBRE DE REUNIÓN/CONGRESO (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE MATERIA LOCAL--TÍTULO UNIFORME (RLIN)

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
es-ES: ENTRADA AGREGADA--NOMBRE PERSONAL

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
es-ES: ENTRADA AGREGADA--NOMBRE PERSONAL (EJECUTANTE) (MU) [OBSOLETO]

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
es-ES: ENTRADA AGREGADA--NOMBRE DE ENTIDAD CORPORATIVA

en: ADDED ENTRY--MEETING NAME
es-ES: ENTRADA AGREGADA--NOMBRE DE REUNIÓN

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
es-ES: ENTRADA AGREGADA--NOMBRE DE ENTIDAD CORPORATIVA (EJECUTANTE) (MU) [OBSOLETO]

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED NAME
es-ES: ENTRADA AGREGADA--NOMBRE NO CONTROLADO

en: ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
es-ES: ASIENTO SECUNDARIO--TITULO UNIFORME

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED RELATED/ANALYTICAL TITLE
es-ES: ENTRADA AGREGADA--TÍTULO RELACIONADO/ANALÍTICO NO CONTROLADO

en: ADDED ENTRY-GEOGRAPHIC NAME
es-ES: ENTRADA AGREGADA--NOMBRE GEOGRÁFICO

en: ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
es-ES: ENTRADA AGREGADA--NOMBRE JERÁRQUICO DEL LUGAR

en: SYSTEM DETAILS ACCESS TO COMPUTER FILES
es-ES: INFORMACIÓN TÉCNICA SOBRE ACCESO A ARCHIVOS DE ORDENADOR

en: ADDED ENTRY--TAXONOMIC IDENTIFICATION
es-ES: ENTRADA AGREGADA--IDENTIFICACIÓN TAXONÓMICA

en: ADDED ENTRY--PHYSICAL CHARACTERISTICS [OBSOLETE]
es-ES: ENTRADA AGREGADA--CARACTERÍSTICAS FÍSICAS [OBSOLETO]

en: RESOURCE IDENTIFIER
es-ES: IDENTIFICADOR DEL RECURSO

en: MAIN SERIES ENTRY
es-ES: ENLACE A UNA SERIE PRINCIPAL

en: SUBSERIES ENTRY
es-ES: ENLACE A UNA SUBSERIE

en: ORIGINAL LANGUAGE ENTRY
es-ES: ENLACE A LA LENGUA/LENGUAJE ORIGINAL

en: TRANSLATION ENTRY
es-ES: ENLACE A UNA TRADUCCIÓN

en: SUPPLEMENT/SPECIAL ISSUE ENTRY
es-ES: ENLACE A UN SUPLEMENTO/NÚMERO ESPECIAL

en: SUPPLEMENT PARENT ENTRY
es-ES: ENLACE A LA PUBLICACIÓN PRINCIPAL

en: HOST ITEM ENTRY
es-ES: ASIENTO DE ITEM FUENTE

en: CONSTITUENT UNIT ENTRY
es-ES: ENLACE A UNIDAD CONSTITUYENTE

en: OTHER EDITION ENTRY
es-ES: ENTRADA/ENLACE A OTRA EDICIÓN

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM ENTRY
es-ES: ENTRADA DE FORMULARIO FÍSICO ADICIONAL

en: ISSUED WITH ENTRY
es-ES: ENTRADA/ENLACE A "PUBLICADO CON"

en: PRECEDING ENTRY
es-ES: ENLACE A UN TÍTULO/ENTRADA ANTERIOR

en: SUCCEEDING ENTRY
es-ES: ENTRADA/ENLACE A UN TÍTULO POSTERIOR

en: DATA SOURCE ENTRY
es-ES: ENTRADA/ENLACE A UNA FUENTE DE INFORMACIÓN

en: OTHER RELATIONSHIP ENTRY
es-ES: ENTRA/ENLACE A OTRAS RELACIONES

en: PARALLEL DESCRIPTION IN ANOTHER LANGUAGE OF CATALOGING
es-ES: DESCRIPCIÓN PARALELA EN OTRA LENGUA DE CATALOGACIÓN

en: COMPONENT ITEM ENTRY (RLIN)
es-ES: ENTRADA DE ÍTEM COMPONENTE (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL LOCAL--NOMBRE DE PERSONA (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL LOCAL--NOMBRE DE ENTIDAD CORPORATIVA (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL LOCAL--NOMBRE DE REUNIÓN/CONGRESO (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL LOCAL--TÍTULO UNIFORME (RLIN)

en: SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE SERIE--NOMBRE DE PERSONA

en: SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE SERIE--NOMBRE DE ENTIDAD CORPORATIVA

en: SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE SERIE--NOMBRE DE REUNIÓN/CONGRESO

en: SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE SERIE-TÍTULO UNIFORME

en: SERIES ADDED ENTRY--TITLE [OBSOLETE]
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE SERIE-TÍTULO [OBSOLETO]

en: HOLDINGS CODED DATA VALUES
es-ES: VALORES CODIFICADOS DE LOS FONDOS

en: TEXTUAL PHYSICAL FORM DESIGNATOR
es-ES: DESIGNADOR TEXTUAL DE LA FORMA FÍSICA

en: NAME OF UNIT
es-ES: NOMBRE DE UNIDAD

en: HOLDING INSTITUTION
es-ES: INSTITUCIÓN QUE POSEE LOS FONDOS

en: LOCATION [OBSOLETE]
es-ES: LOCALIZACIÓN [OBSOLETO]

en: LOCATION
es-ES: LOCALIZACIÓN

en: CAPTIONS AND PATTERN--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
es-ES: LEYENDAS Y PATRONES--UNIDAD BIBLIOGRÁFICA BÁSICA

en: CAPTIONS AND PATTERN--SUPPLEMENTARY MATERIAL
es-ES: LEYENDAS Y PATRONES--MATERIAL SUPLEMENTARIO

en: CAPTIONS AND PATTERN--INDEXES
es-ES: LEYENDAS Y PATRONES--ÍNDICES

en: ELECTRONIC ARCHIVE LOCATION AND ACCESS
es-ES: LOCALIZACIÓN Y ACCESO AL ARCHIVO ELECTRÓNICO

en: LOCAL CONTROL INFORMATION (RLIN)
es-ES: INFORMACIÓN DE CONTROL LOCAL (RLIN)

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
es-ES: ENUMERACIÓN Y CRONOLOGÍA--UNIDAD BIBLIOGRÁFICA BÁSICA

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--SUPPLEMENTARY MATERIAL
es-ES: ENUMERACIÓN Y CRONOLOGÍA--MATERIAL SUPLEMENTARIO

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--INDEXES
es-ES: ENUMERACIÓN Y CRONOLOGÍA--ÍNDICES

en: TEXTUAL HOLDINGS--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
es-ES: MENCIÓN TEXTUAL DE FONDOS--UNIDAD BIBLIOGRÁFICA BÁSICA

en: TEXTUAL HOLDINGS--SUPPLEMENTARY MATERIAL
es-ES: MENCIÓN TEXTUAL DE FONDOS--ÍNDICES

en: TEXTUAL HOLDINGS--INDEXES
es-ES: MENCIÓN TEXTUAL DE FONDOS--ÍNDICES

en: VARIANT PERSONAL NAME (SE) [OBSOLETE]
es-ES: NOMBRE VARIANTE DE PERSONA (SE) [OBSOLETO]

en: VARIANT CORPORATE NAME (SE)[OBSOLETE]
es-ES: NOMBRE VARIANTE DE ENTIDAD CORPORATIVA (SE) [OBSOLETO]

en: VARIANT CONFERENCE OR MEETING NAME (SE) [OBSOLETE]
es-ES: NOMBRE VARIANTE DE CONFERENCIA O REUNIÓN/CONGRESO (SE) [OBSOLETO]

en: VARIANT UNIFORM TITLE HEADING (SE) [OBSOLETE]
es-ES: ENCABEZAMIENTO VARIANTE DE TÍTULO UNIFORME (SE) [OBSOLETO]

en: ITEM INFORMATION--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
es-ES: INFORMACIÓN DEL ÍTEM/UNIDAD FÍSICA--UNIDAD BIBLIOGRÁFICA BÁSICA

en: ITEM INFORMATION--SUPPLEMENTARY MATERIAL
es-ES: INFORMACIÓN DEL ÍTEM/UNIDAD FÍSICA--MATERIAL SUPLEMENTARIO/ADICIONAL

en: ITEM INFORMATION--INDEXES
es-ES: INFORMACIÓN DE ÍTEM/UNIDAD FÍSICA--ÍNDICES

en: MANIFESTATION STATEMENTS
es-ES: MENCIONES DE MANIFESTACIÓN

en: REPLACEMENT RECORD INFORMATION
es-ES: INFORMACIÓN SOBRE EL REGISTRO QUE SUSTITUYE A UN REGISTRO ELIMINADO

en: METADATA PROVENANCE
es-ES: PROCEDENCIA DE METADATOS

en: FOREIGN MARC INFORMATION FIELD
es-ES: INFORMACIÓN DE CAMPO MARC FORÁNEO

en: NON-MARC INFORMATION FIELD
es-ES: NO-MARC CAMPO DE INFORMACIÓN

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE SERIE LOCAL--NOMBRE DE PERSONA (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE SERIE LOCAL--NOMBRE DE ENTIDAD CORPORATIVA (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE SERIE LOCAL--NOMBRE DE REUNIÓN/CONGRESO (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
es-ES: PUNTO DE ACCESO ADICIONAL DE SERIE LOCAL--TÍTULO UNIFORME (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-PERSONAL NAME [LOCAL, CANADA]
es-ES: ELEMENTOS DE DATOS A LOCAL, LDA (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT A, LDA (RLIN)
es-ES: ELEMENTOS DE DATOS A LOCAL LDA (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT B, LDB (RLIN)
es-ES: ELEMENTOS DE DATOS B LOCAL, LDB (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT C, LDC (RLIN)
es-ES: ELEMENTOS DE DATOS C LOCAL, LDC (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT D, LDD (RLIN)
es-ES: ELEMENTOS DE DATOS D LOCAL, LDD (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT E, LDE (RLIN)
es-ES: ELEMENTOS DE DATOS E LOCAL, LDE (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT F, LDF (RLIN)
es-ES: ELEMENTOS DE DATOS F LOCAL, LDF (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT G, LDG (RLIN)
es-ES: ELEMENTOS DE DATOS G LOCAL, LDG (RLIN)

en: PUT COMMAND PARAMETER (RLIN)
es-ES: COLOCAR PARÁMETRO DE COMANDO (RLIN)

en: USER-OPTION DATA (OCLC)
es-ES: DATOS DE OPCIÓN DEL USUARIO (OCLC)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-CONFERENCE OR MEETING NAME [LOCAL, CANADA]
es-ES: EQUIVALENCIA O REFERENCIA-CRUZADA-NOMBRE DE CONFERENCIA O REUNIÓN/CONGRESO [LOCAL, CANADÁ]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-UNIFORM TITLE HEADING [LOCAL, CANADA]
es-ES: EQUIVALENCIA O REFERENCIA CRUZADA-ENCABEZAMIENTO DE TÍTULO UNIFORME [LOCAL, CANADÁ]

en: OCLC/CONSER MISCELLANEOUS DATA (OCLC); PIECE USED FOR CATALOGING (pre-AACR2) (RLIN)
es-ES: OCLC/CONSER DATOS MISCELÁNEOS (OCLC); PIEZA UTILIZADA PARA CATALOGACIÓN (pre-RCAA2) (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--UNIFORM TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
es-ES: EQUIVALENCIA O REFERENCIA-CRUZADA--TÍTULO UNIFORME [OBSOLETO] [solamente CAN/MARC]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--ROMANIZED TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
es-ES: EQUIVALENCIA O REFERENCIA-CRUZADA--TÍTULO LATINIZADO [OBSOLETO] [solamente CAN/MARC]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
es-ES: EQUIVALENCIA O REFERENCIA-CRUZADA--TÍTULO COLECTIVO [OBSOLETO] [solamente CAN/MARC]

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC)
es-ES: PROCESAMIENTO DE INFORMACIÓN LOCAL (OCLC)

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC); SERIES PART DESIGNATOR (RLIN)
es-ES: PROCESAMIENTO DE INFORMACIÓN LOCAL (OCLC); DESIGNADOR DE PARTE DE LA SERIE (RLIN)

en: LOCAL HOLDINGS (RLIN)
es-ES: FONDOS LOCALES (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--GEOGRAPHIC NAME/AREA NAME [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
es-ES: EQUIVALENCIA O REFERENCIA-CRUZADA--NOMBRE GEOGRÁFICO/NOMBRE DE ÁREA [OBSOLETO] [solamente CAN/MARC]

en: COPY-LEVEL INFORMATION (RLIN)
es-ES: INFORMACIÓN NIVEL-COPIA (RLIN)

en: LOCAL ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS (OCLC)
es-ES: LOCALIZACIÓN Y ACCESO ELECTRÓNICOS LOCAL (OCLC)

en: PHYSICAL LOCATION (RLIN)
es-ES: LOCALIZACIÓN FÍSICA (RLIN)

en: ADDITIONAL ESTC CODES (RLIN)
es-ES: CÓDIGOS ESTC ADICIONALES (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--PERSONAL NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
es-ES: EQUIVALENCIA O REFERENCIA-CRUZADA-MENCIÓN DE SERIE--NOMBRE DE PERSONA/TÍTULO [LOCAL, CANADÁ]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CORPORATE NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
es-ES: EQUIVALENCIA O REFERENCIA-CRUZADA-MENCIÓN DE SERIE--NOMBRE DE ENTIDAD CORPORATIVA/TÍTULO [LOCAL, CANADÁ]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CONFERENCE OR MEETING NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
es-ES: EQUIVALENCIA O REFERENCIA-CRUZADA-MENCIÓN DE SERIE--NOMBRE DE CONFERENCIA O REUNIÓN/CONGRESO/TÍTULO [LOCAL, CANADÁ]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--TITLE/UNIFORM TITLE [LOCAL, CANADA]
es-ES: EQUIVALENCIA O REFERENCIA-CRUZADA-MENCIÓN DE SERIE--TÍTULO/TÍTULO UNIFORME [LOCAL, CANADÁ]

en: LOCAL ROMANIZATION/CONVERSION HISTORY (OCLC)
es-ES: HISTORIA LOCAL DE LATINIZACIÓN/CONVERSIÓN (OCLC)

en: EQUIVALENCES OR CROSS-REFERENCES [LOCAL, CANADA]
es-ES: EQUIVALENCIA O REFERENCIA-CRUZADA [LOCAL, CANADÁ]

en: RECOMMENDATION 995 [LOCAL, UNIMARC FRANCE]
es-ES: RECOMENDACIÓN 995 [LOCAL, UNIMARC FRANCIA]

en: Selected matching rules for MARC 21 bibliographic records, including:
es-ES: Reglas de coincidencia MARC21 seleccionadas para registro bibliográficos, incluyendo:

en: Fast Add Framework
es-ES: Plantilla de carga rápida

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal MARC21 framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
es-ES: 'FA', una 'Carga rápida' mínima MARC21 entorno de trabajo adecuado para ILL o catalogación a vuelo.

en: Models
es-ES: Modelos

en: Books, Booklets, Workbooks
es-ES: Libros

en: CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
es-ES: CD-ROMs, DVD-ROMs, Recursos en línea

en: Binders
es-ES: Carpetas

en: Kits
es-ES: Conjuntos

en: Serials
es-ES: Publicaciones periódicas

en: Audio Cassettes, CDs
es-ES: Audio Casetes, CD

en: Simple MARC 21 bibliographic frameworks for some common types of bibliographic material. Frameworks are used to define the structure of your MARC records and the behavior of the integrated MARC editor. You can change these at any time after installation. The frameworks in this optional default setting include:
es-ES: Hojas de trabajo MARC21 simples para algunos tipos de material bibliográfico. Las hojas de trabajo se utilizan para definir la estructura de sus registros MARC y el comportamiento del editor MARC integrado. Puede cambiarlas en cualquier momento luego de la instalación. Las hojas de trabajo de este conjunto predeterminado opcional incluyen:

en: BKS Books, Booklets, Workbooks
es-ES: BKS Libros, folletos, libros de ejercicios

en: CF  CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
es-ES: CF  CD-ROMs, DVD-ROMs, Recursos en línea

en: SR  Audio Cassettes, CDs
es-ES: SR  Audiocasetes, CDs

en: VR  DVDs, VHS
es-ES: VR DVDs, VHS

en: AR  Models
es-ES: AR  Modelos

en: KT  Kits
es-ES: KT  Conjuntos

en: IR  Binders
es-ES: IR  Carpetas

en: SER Serials
es-ES: SER Seriadas
