Koha 23.11.08.001 - en to es-ES translation catalogue (1133 entries)

en: fixed length control field
es-ES: campo de control de longitud fija

en: control field
es-ES: campo de control

en: Interfield linking data
es-ES: Datos de enlace entre campos

en: Number (ISNI)
es-ES: Número (ISNI)

en: Cancelled ISNI
es-ES: ISNI Cancelado

en: Erroneous ISNI
es-ES: ISNI erróneo

en: tag 015
es-ES: etiqueta 015

en: System Code
es-ES: Código del sistema

en: Identifier
es-ES: Identificador

en: Qualification
es-ES: Calificacion

en: Erroneous Identifier
es-ES: Identificador erróneo

en: Cancelled or Invalid Persistent Record Identifier
es-ES: Número de control persistente cancelado o inválido

en: System control number
es-ES: Número de control de sistema

en: Cancelled or invalid control number
es-ES: Número de control cancelado o inválido

en: System code
es-ES: Código de sistema

en: Number of work
es-ES: Número de obra

en: Number of movement
es-ES: Número del movimiento

en: Number of incipit
es-ES: Número de incipt

en: Voice/instrument
es-ES: Voz/instrumento

en: Role
es-ES: Personaje/Rol

en: Movement caption/heading
es-ES: Cita o encabezado de movimiento

en: Key or mode
es-ES: Tonalidad o modo

en: Clef
es-ES: Clave musical

en: Key signature
es-ES: Armadura de clave

en: Time signature
es-ES: Signatura de compás/Marca de tiempo

en: Musical notation
es-ES: Notación musical

en: Comments (free text)
es-ES: Comentarios (texto libre)

en: Codified note
es-ES: Nota codificada

en: Text incipit
es-ES: Texto del íncipit

en: Uniform Resource Identifier
es-ES: Identificador Uniforme de Recurso

en: Language of text
es-ES: Idioma del texto

en: Number
es-ES: Número

en: Erroneous ISTC
es-ES: ISTC erróneo

en: Erroneous ISWC
es-ES: ISWC erróneo

en: Erroneous ISAN
es-ES: ISAN erróneo

en: Erroneous ISRC
es-ES: ISRC erróneo

en: General processing data
es-ES: Datos de procesamiento general

en: Language of or language used by the entity
es-ES: Idioma de o usado por la entidad

en: Language of an intermediate expression
es-ES: Idioma de una traducción intermedia

en: Language of the original expression
es-ES: Idioma de la expresión original

en: Language of summary
es-ES: Idioma del resumen

en: Language of subtitles
es-ES: Idioma de los subtítulos

en: Language from which the entity translates
es-ES: Idioma desde el que traduce la entidad

en: Country of nationality
es-ES: País de la nacionalidad

en: Locality
es-ES: Localidad

en: Coded data – use in subject access point
es-ES: Datos codificados - uso en punto de acceso temático

en: Coded data – use in subject access point as base access point or as subdivision
es-ES: Datos codificados - uso en punto de acceso temático como punto de acceso base o como subdivisión

en: Coded data – use in topical subject access point with a geographical subdivision
es-ES: Datos codificados - uso en punto de acceso temático con una subdivisión geográfica

en: Coded data: personal names
es-ES: Datos codificados: nombres personales

en: Time period, 9999 B.C. to present
es-ES: Período de tiempo, 9999 a.C. a la actualidad

en: Source
es-ES: Fuente

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Westernmost Longitude
es-ES: Coordenadas en forma sexagesimal (grados, minutos, segundos) - longitud más occidental

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Easternmost Longitude
es-ES: Coordenadas en forma sexagesimal (grados, minutos, segundos) - longitud más oriental

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Northernmost Latitude
es-ES: Coordenadas en forma sexagesimal (grados, minutos, segundos) - Latitud más septentrional

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Southernmost Latitude
es-ES: Coordenadas en forma sexagesimal (grados, minutos, segundos) - Latitud más meridional

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Westernmost Longitude
es-ES: Coordenadas en grados decimales - longitud más occidental

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Easternmost Longitude
es-ES: Coordenadas en grados decimales - longitud más oriental

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Northernmost Latitude
es-ES: Coordenadas en grados decimales - latitud más septentrional

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Southernmost Latitude
es-ES: Coordenadas en grados decimales - latitud más meridional

en: Duration
es-ES: Duración

en: Form of Musical Work
es-ES: Forma de obra musical

en: Key or Mode of Musical Work
es-ES: Clave o modo de trabajo musical

en: Type of government agency
es-ES: Tipo de agencia gubernamental

en: Conference or meeting code
es-ES: Código de conferencia o reunión

en: Cataloguing rules
es-ES: Reglas de catalogación

en: Subject system
es-ES: Sistema temático

en: Title processing data
es-ES: Datos de procesamiento de títulos

en: Instruction Phrase
es-ES: Frase de instrucción

en: Linking Data
es-ES: Datos de enlace

en: Authority Record Identifier
es-ES: Identificador de registro de autoridad

en: Relationship Control
es-ES: Control de relaciones

en: Interfield Linking Data
es-ES: Datos de enlace entre campos

en: Script of Cataloguing and Script of the Base Access Point
es-ES: Guion de catalogación y guion del punto de acceso base

en: Script
es-ES: Libreto

en: Geographic area code
es-ES: Código de área geográfica

en: Form or Genre or Physical Characteristics Code
es-ES: Código de forma o género o características físicas

en: Relator code
es-ES: Código de función/relación

en: Script of cataloguing and script of the base access point
es-ES: Guion de catalogación y guion del punto de acceso base

en: Language of cataloguing and language of the base access point
es-ES: Idioma de catalogación y del punto de acceso base

en: Entry element
es-ES: Elemento de entrada

en: Part of name other than entry element
es-ES: Parte del nombre que no es el elemento de entrada

en: Additions to names other than dates
es-ES: Adiciones a los nombres que no sean fechas

en: Roman numerals
es-ES: Números romanos

en: Dates
es-ES: Fechas

en: Expansion of initials of forename
es-ES: Expansión de iniciales de nombre

en: Form subdivision
es-ES: Subdivisión de forma

en: Attribution qualifier
es-ES: Calificador de atribución

en: Topical subdivision
es-ES: Subdivisión temática

en: Geographical subdivision
es-ES: Subdivisión geográfica

en: Chronological subdivision
es-ES: Subdivisión cronológica

en: Subdivision
es-ES: Subdivisión

en: Addition to name or qualifier
es-ES: Adición al nombre o calificador

en: Number of meeting and/or number of part of meeting
es-ES: Número de reunión y/o número de parte de la reunión

en: Location of meeting
es-ES: Sede del congreso/Lugar de la reunión

en: Date of meeting
es-ES: Fecha del congreso/reunión

en: Inverted element
es-ES: Elemento invertido

en: Part of name other than entry element and inverted element
es-ES: Parte del nombre distinta del elemento de entrada y del elemento invertido

en: Data element
es-ES: Elemento de dato

en: Printer/publisher device description
es-ES: Descripción del dispositivo de impresión/editorial

en: Standard citation
es-ES: Cita normalizada

en: Size
es-ES: Tamaño

en: Date
es-ES: Fecha

en: Iconographic term
es-ES: Término iconográfico

en: Type of family
es-ES: Tipo de familia

en: Places associated with the family
es-ES: Fechas asociadas a la familia

en: Language of Cataloguing and Language of the Base Access Point
es-ES: Idioma de catalogación e idioma del punto de acceso base

en: Entry Element
es-ES: Elemento de entrada

en: Additions to Name of the Character
es-ES: Adiciones al nombre del personaje

en: General material designation
es-ES: Designación general del material

en: Number of section or part
es-ES: Número de la sección o parte

en: Name of section or part
es-ES: Nombre de parte o sección

en: Date of publication
es-ES: Fecha de publicación

en: Language
es-ES: Idioma

en: Miscellaneous information
es-ES: Información miscelánea

en: Version (or date of version)
es-ES: Versión (o fecha de la versión)

en: Medium of performance (for music)
es-ES: Medio de interpretación (para música)

en: Numeric designation (for music)
es-ES: Designación numérica (para la música)

en: Key (for music)
es-ES: Clave (para música)

en: Arranged statement (for music)
es-ES: Mención de arreglo (para música)

en: Script of cataloguing and script of the base access point.
es-ES: Guion de catalogación y guion del punto de acceso base.

en: Form of work
es-ES: Forma de la obra

en: Date of work
es-ES: Fecha de la obra

en: Place of origin of work
es-ES: Lugar de origen de la obra

en: Original language of the work
es-ES: Idioma original de la obra

en: Other distinguishing characteristics of a work
es-ES: Otras características distintivas de una obra

en: Authority record identifier for the related work.
es-ES: Identificador de registro de autoridad para la obra relacionada.

en: Title [Work]
es-ES: Título [Obra]

en: Form of work [Work]
es-ES: Forma de la obra [obra]

en: Date of work [Work]
es-ES: Fecha de la obra [obra]

en: Place of origin of work [Work]
es-ES: Lugar de origen de la obra [Obra]

en: Original language of the work [Work]
es-ES: Idioma original de la obra [Obra]

en: Number of section or part [Work]
es-ES: Número de parte o sección [Obra]

en: Name of section or part [Work]
es-ES: Nombre de parte o sección [Obra]

en: Other distinguishing characteristics of a work [Work]
es-ES: Otras características distintivas de una obra

en: Form of the expression [Expression]
es-ES: Forma de expresión [expresión]

en: Language of the expression [Expression]
es-ES: Idioma de de la expresión [Expresión]

en: Content type [Expression]
es-ES: Tipo de contenido [expresión]

en: Date of expression [Expression]
es-ES: Fecha de la expresión (expresión)

en: Medium of performance (for music) [Work]
es-ES: Medio de interpretación (para música) [Obra]

en: Numeric designation (for music) [Work]
es-ES: Designación numérica (para la música) [Obra]

en: Key (for music) [Work]
es-ES: Clave (para música) [obra]

en: Medium of performance (for music) [Expression]
es-ES: Medio de interpretación para (música) [Expresión]

en: Other characteristics of expression [Expression]
es-ES: Otras características de la expresión

en: Collective title
es-ES: Título colectivo

en: Collective subtitle
es-ES: Subtítulo colectivo

en: Name
es-ES: Nombre

en: Authority record identifier for the name associated with the work
es-ES: Identificador de registro de autoridad para el nombre asociado con la obra

en: Relator Code
es-ES: Código de Relator

en: Authority record identifier for the related work
es-ES: Identificador de registro de autoridad para la obra relacionada

en: Name [Work]
es-ES: Nombre [Obra]

en: Addition to Name or Qualifier
es-ES: Adición al nombre o calificador

en: Name of the other party
es-ES: Nombre de la contraparte

en: Date of legal issue or version, or date of signing
es-ES: Fecha de expedición o versión legal, o fecha de firma

en: Form subheading
es-ES: Subencabezamiento de forma

en: Conventional title
es-ES: Título convencional

en: Topical subject or subject category
es-ES: Término temático o categoría temática

en: Subject category subdivision code
es-ES: Código de subdivisión de la categoría temática

en: Subject category code
es-ES: Código de categoría de materia

en: Topical subdivision or subject category subdivision text
es-ES: Texto de subdivisión temática o de categoría temática

en: Country (nation state)
es-ES: País (estado nacional)

en: State or province, etc.
es-ES: Estado o provincia, etc.

en: Intermediate political jurisdiction
es-ES: Jurisdicción política intermedia

en: City, etc.
es-ES: Ciudad, etc.

en: Venue
es-ES: Sede

en: Season
es-ES: Estación

en: Occasion
es-ES: Ocasión

en: Final date
es-ES: Fecha final

en: Subsection of city, etc.
es-ES: Subsección de la ciudad, etc.

en: Other geographical regions or features
es-ES: Otras regiones o características geográficas

en: Extraterrestrial areas
es-ES: Áreas extraterrestres

en: Geographical area
es-ES: Área geográfica

en: Chronological Subdivision
es-ES: Subdivisión cronológica

en: Script of cataloguing and base access point
es-ES: Guión de catalogación y punto de acceso base

en: Information note
es-ES: Nota informativa

en: Instruction phrase
es-ES: Frase de instrucción

en: Access point referred to
es-ES: Punto de acceso referido a

en: General explanatory reference note
es-ES: Nota de referencia explicativa general

en: General scope note
es-ES: Nota de alcance general

en: Text of Note
es-ES: Texto de la nota

en: Biographical note
es-ES: Nota biográfica

en: Activity note
es-ES: Nota de actividad

en: Occupation/Profession
es-ES: Ocupación/Profesión

en: Function/Field of activity
es-ES: Función/Campo de actividad

en: Affiliation/Address
es-ES: Afiliación/dirección

en: Place of activity
es-ES: Lugar de la actividad

en: Dates of activity
es-ES: Fechas de actividad

en: Address
es-ES: Dirección

en: Sign
es-ES: Firma

en: Geographical note
es-ES: Nota geográfica

en: Nature of Content
es-ES: Naturaleza de los contenidos

en: Coverage of Content
es-ES: Cobertura del contenido

en: Historical Information
es-ES: Información histórica

en: Authority record identifier
es-ES: Identificador de registro de autoridad

en: Relationship control
es-ES: Control de relaciones

en: Part of Name Other than Entry Element
es-ES: Parte del nombre distinta del elemento de entrada

en: Date of legal issue or version, or date of the signing
es-ES: Fecha de expedición o versión legal, o fecha de firma

en: Form Subheading
es-ES: Subencabezamiento de forma

en: Topical subject
es-ES: Término temático

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent
es-ES: Áreas geográficas tales como mundo, hemisferio, continente

en: Form Subdivision
es-ES: Subdivisión de forma

en: Topical Subdivision
es-ES: Subdivisión temática

en: Geographical Subdivision
es-ES: Subdivisión geográfica

en: Entry element Mandatory
es-ES: Elemento de entrada obligatorio

en: Part or role played (operas, theatrical performances, etc.)
es-ES: Parte o rol interpretado (óperas, representaciones teatrales, etc.)

en: Authority Record Number
es-ES: Número de registro de autoridad

en: Additions to Name Other than Dates
es-ES: Adiciones al nombre que no sean fechas

en: Roman Numerals
es-ES: Números romanos

en: Expansion of Initials of Forename
es-ES: Expansión de iniciales de nombre

en: Affiliation/address
es-ES: Afiliación/dirección

en: Subdivision (or name if entered under place)
es-ES: Subdivisión (o nombre si se introduce en el lugar)

en: Number of Meeting and/or Number of Part of a Meeting
es-ES: Número de reunión y/o número de parte de una reunión

en: Location of Meeting
es-ES: Lugar de la reunión

en: Date of Meeting
es-ES: Fecha de la reunión

en: Inverted Element
es-ES: Elemento invertido

en: Part of Name other than Entry Element and Inverted Element
es-ES: Parte del nombre que no sea el elemento de entrada y el elemento invertido

en: International Standard Identifier for the Name
es-ES: Identificador estándar internacional para el nombre

en: Subject Term
es-ES: Término de la materia

en: Country (Nation State)
es-ES: País (estado nacional)

en: State or Province, etc.
es-ES: Estado o provincia, etc.

en: Intermediate Political Jurisdiction.
es-ES: Jurisdicción política intermedia

en: Subsection of City, etc.
es-ES: Subsección de la ciudad, etc.

en: Other Geographical Regions or Features
es-ES: Otras regiones o características geográficas

en: Extraterrestrial Areas
es-ES: Áreas extraterrestres

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent: larger area than country
es-ES: Áreas geográficas como mundo, hemisferio, continente: área más grande que un país

en: Number of Section or Part
es-ES: Número de la sección o parte

en: Name of Section or Part
es-ES: Nombre de parte o sección

en: Authority record number
es-ES: Número de registro de autoridad

en: Country
es-ES: País

en: State, region, etc.
es-ES: Estado, región, etc.

en: County
es-ES: Condado

en: City
es-ES: Ciudad

en: Date of beginning or unique date
es-ES: Fecha de inicio o fecha única

en: UDC number, single or beginning of a range
es-ES: Número CDU, único o comienzo de un rango

en: UDC number, end of a range
es-ES: Número CDU, fin del rango

en: Explanatory terms
es-ES: Términos explicativos

en: UDC edition
es-ES: Edición CDU

en: Language of edition
es-ES: Idioma de edición

en: DDC number, single or beginning of a range
es-ES: Número DDC, único o comienzo de un rango

en: DDC number, end of a range
es-ES: Número DDC, fin del rango

en: DDC edition
es-ES: Edición DDC

en: LC number, single or beginning of a range
es-ES: Número LC, único o inicial de un rango

en: LC number, end of a range
es-ES: Número LC, fin de un rango

en: Class number, single or beginning of a range
es-ES: Número de clase, único o comienzo de un rango

en: Class number, end of a range
es-ES: Número de clase, final de un rango

en: Language of cataloguing and the base access point
es-ES: Idioma de catalogación y del punto de acceso base

en: Agency
es-ES: Agencia

en: Date of latest transaction
es-ES: Fecha de la última transacción

en: Citation
es-ES: Citación

en: Information found
es-ES: Información encontrada

en: Citations
es-ES: Citaciones

en: Note text
es-ES: Nota de texto

en: Corresponding Term
es-ES: Término correspondiente

en: Date of Access
es-ES: Fecha de acceso

en: Class Number
es-ES: Número de clase

en: Explanatory Term
es-ES: Término explicativo

en: Date of deprecation of URI
es-ES: Fecha de depreciación de la URL

en: Replacement access point
es-ES: Punto de acceso de reemplazo

en: Date of the transaction
es-ES: Fecha de la transacción

en: Replaced access point
es-ES: Punto de acceso reemplazado

en: Host name
es-ES: Nombre del host

en: Access number
es-ES: Número de acceso

en: Compression information
es-ES: Información sobre la compresión

en: Path
es-ES: Ruta

en: Date and hour of consultation and access
es-ES: Fecha y hora de consulta y acceso

en: Electronic name
es-ES: Nombre electrónico

en: Uniform Resource Name
es-ES: Nombre de recurso uniforme

en: Processor of request
es-ES: Procesador de la petición

en: Instruction
es-ES: Instrucciones

en: Bits per second
es-ES: Bits por segundo

en: Password
es-ES: Contraseña

en: Logon/login
es-ES: Inicio de sesión

en: Contact for access assistance
es-ES: Contacto para facilitar el acceso

en: Name of location of host in subfield $a
es-ES: Nombre de ubicación del host en subcampo $a

en: Operating system
es-ES: Sistema operativo

en: Port
es-ES: Puerto

en: Electronic format type
es-ES: Tipo de formato electrónico

en: Settings
es-ES: Configuración

en: File size
es-ES: Tamaño de archivo

en: Terminal emulation
es-ES: Emulación del terminal

en: Uniform Resource Locator
es-ES: Localizador uniforme de recursos

en: Hours access method available
es-ES: Horario en que el acceso está disponible

en: Record control number
es-ES: Número de control del registro

en: Nonpublic note
es-ES: Nota no pública

en: Access method
es-ES: Método de acceso

en: Public note
es-ES: Nota pública

en: Tag of the source format field
es-ES: Etiqueta del campo de formato de origen

en: Indicators and subfields of the source format field
es-ES: Indicadores y subcampos del campo Formato de origen

en: Header
es-ES: Encabezado

en: Record Identifier
es-ES: Identificador de registro

en: Persistent Record Identifier
es-ES: Identificador de registro persistente

en: Version Identifier
es-ES: Identificación de versión

en: International Standard Name Identifier (ISNI)
es-ES: Identificador internacional estándar para el nombre (ISNI)

en: International Standard Authority Data Number (Obsolete)
es-ES: Número estándar internacional de datos de autoridad (obsoleto)

en: Other Identifier
es-ES: Otro identificador

en: Other System Persistent Record Identifier
es-ES: Otro identificador de registro persistente del sistema

en: Other System Control Numbers
es-ES: Otros números de control del sistema

en: Music Incipit
es-ES: Comienzo de música

en: International Standard Text Code (ISTC)
es-ES: Código internacional estándar de texto (ISTC)

en: International Standard Musical Work Code (ISWC)
es-ES: Código estándar internacional de la obra musical (ISWC)

en: International Standard Audiovisual Number (ISAN)
es-ES: Número audiovisual estándar internacional (ISAN)

en: International Standard Recording Code (ISRC)
es-ES: Código internacional estándar para grabaciones (ISRC)

en: General Processing Data
es-ES: Datos de procesamiento general

en: Language of the Entity
es-ES: Idioma de la entidad

en: Nationality of the Entity
es-ES: Nacionalidad de la entidad

en: Coded Data Field: Entity Name as Subject Access Point
es-ES: Campo de datos codificados: Nombre de la entidad como punto de acceso temático

en: Coded Data Field: Personal Name
es-ES: Campo de datos codificados: Nombre personal

en: Coded Data Field: Time Period of Work Content
es-ES: Campo de datos codificados: Período temporal del contenido de la obra

en: Coded Data Field: Territorial or Geographical Name
es-ES: Campo de datos codificados: Nombre territorial o geográfico

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings, Visual Projections, Musical Compositions and Performances
es-ES: Campo de datos codificados: Duración de la grabación sonora, proyecciones visuales, composiciones e interpretaciones musicales

en: Coded Data Field: Form of Musical Work and Key or Mode
es-ES: Campo de datos codificados: Forma de obra musical y clave o modo

en: Coded Data Field: Corporate Name
es-ES: Campo de datos codificados: Nombre corporativo

en: RULES
es-ES: REGLAS

en: Coded Data Field: Title
es-ES: Campo de datos codificados: Título

en: Geographic Area Code
es-ES: Código de área geográfica

en: Coded Data Field: Form, Genre or Physical Characteristics
es-ES: Campo de datos codificados: Forma, género o características físicas

en: Authorized Access Point - Personal Name
es-ES: Punto de acceso autorizado - Nombre personal

en: Authorized Access Point - Corporate Body Name
es-ES: Punto de acceso autorizado - Nombre de entidad corporativa

en: Authorized Access Point - Territorial or Geographical Name
es-ES: Punto de acceso autorizado - Nombre territorial o geográfico

en: Authorized Access Point - Trademark
es-ES: Punto de acceso autorizado - Marca registrada

en: Authorized Access Point - Printer/Publisher Device
es-ES: Punto de acceso autorizado - Dispositivo de impresión/editor

en: Authorized Access Point - Family Name
es-ES: Punto de acceso autorizado - Nombre de familia

en: Authorized Access Point - Character
es-ES: Punto de acceso autorizado - Personaje

en: Authorized Access Point - Title
es-ES: Punto de acceso autorizado - Título

en: Authorized Access Point - Title (Work)
es-ES: Punto de acceso autorizado - Título (obra)

en: Authorized Access Point - Title (Expression) (Provisional)
es-ES: Punto de acceso autorizado - Título (expresión) (provisional)

en: Authorized Access Point - Collective Title
es-ES: Punto de acceso autorizado - Título colectivo

en: Authorized Access Point - Name/Title
es-ES: Punto de acceso autorizado - Nombre/Título

en: Authorized Access Point - Name/Title (Work)
es-ES: Punto de acceso autorizado - Nombre/Título (obra)

en: Authorized Access Point - Name/Title (Expression)
es-ES: Punto de acceso autorizado - Nombre/Título (expresión)

en: Authorized Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
es-ES: Punto de acceso autorizado - Nombre convencional/título para textos legales y religiosos

en: Authorized Access Point - Name/Collective Title
es-ES: Punto de acceso autorizado - Nombre/Título colectivo

en: Authorized Access Point - Topical Subject
es-ES: Punto de acceso autorizado - Tema de actualidad

en: Authorized Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
es-ES: Punto de acceso autorizado - Lugar y fecha de publicación, ejecución, procedencia, etc.

en: Authorized Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
es-ES: Punto de acceso autorizado - Forma, género o características físicas

en: Information Note
es-ES: Nota informativa

en: Textual See Also Reference Note
es-ES: Véase además nota de referencia

en: Textual See Reference Note
es-ES: Textual véase la nota de referencia

en: General Explanatory Reference Note
es-ES: Nota de referencia explicativa general

en: General Scope Note
es-ES: Nota de alcance general

en: Users/Intended Audience Note
es-ES: Nota usuarios/público al que va dirigido

en: Biography and Activity Note
es-ES: Nota de biografía y actividad

en: Activity Note Pertaining to Printer/Publisher
es-ES: Nota de actividad relativa al impresor/editor

en: Geographical Note
es-ES: Nota geográfica

en: Note on Work
es-ES: No sobre la Obra

en: Variant Access Point - Personal Name
es-ES: Variante de punto de acceso - Nombre personal

en: Variant Access Point - Corporate Body Name
es-ES: Variante de punto de acceso - Nombre de entidad corporativa

en: Variant Access Point - Territorial or Geographical Name
es-ES: Variante de punto de acceso - Nombre territorial o geográfico

en: Variant Access Point - Trademark
es-ES: Variante de punto de acceso - Marca

en: Variant Access Point - Printer/Publisher Device
es-ES: Variante de punto de acceso - Dispositivo de impresión/edición

en: Variant Access Point - Family Name
es-ES: Variante de punto de acceso - Nombre de familia

en: Variant Access Point - Character
es-ES: Variante Punto de Acceso - Carácter

en: Variant Access Point - Title
es-ES: Variante de punto de acceso - Título

en: Variant Access Point - Title (Work)
es-ES: Variante de punto de acceso - Título (Obra)

en: Variant Access Point - Title (Expression) (Provisional)
es-ES: Variante de punto de acceso - Título (expresión) (provisional)

en: Variant Access Point - Name/Title
es-ES: Variante de punto de acceso - Nombre/Título

en: Variant Access Point - Name/Title (Work)
es-ES: Variante de punto de acceso - Nombre/Título (Obra)

en: Variant Access Point - Name/Title (Expression)
es-ES: Variante de punto de acceso - Nombre/título (expresión)

en: Variant Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
es-ES: Punto de acceso a la variante - Nombre/título convencional para textos legales y religiosos

en: Variant Access Point - Name/Collective Title
es-ES: Variante de punto de acceso - Nombre/Título colectivo

en: Variant Access Point - Topical Subject
es-ES: Variante de punto de acceso - Término temático

en: Variant access point - Place and date of publication, performance, provenance etc.
es-ES: Variante de punto de acceso - Lugar y fecha de publicación, actuación, procedencia, etc.

en: Variant Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
es-ES: Variante de punto de acceso - Forma, género o características físicas

en: Related Access Point - Personal Name
es-ES: Punto de acceso relacionado - Nombre personal

en: Related Access Point - Personal Name with Responsibility for the Work
es-ES: Punto de acceso relacionado - Nombre personal de un colaborador asociado a la obra

en: Related Access Point - Personal Name for a Contributor Associated with the Expression
es-ES: Punto de acceso relacionado - Nombre personal de un colaborador asociado a la expresión

en: Related Access Point - Corporate Body Name
es-ES: Punto de acceso relacionado - Nombre de entidad corporativa

en: Related Access Point - Corporate Body Name with Responsibility for the Work
es-ES: Punto de acceso relacionado - Nombre de la entidad corporativa con responsabilidad en la obra

en: Related Access Point - Corporate Body Name for a Contributor Associated with the Expression
es-ES: Punto de acceso relacionado - Nombre de la entidad corporativa para un contribuyente asociado a la expresión

en: Related Access Point - Territorial or Geographical Name
es-ES: Punto de acceso relacionado - Nombre territorial o geográfico

en: Related Access Point - Trademark
es-ES: Punto de acceso relacionado - Marca

en: Related Access Point - Printer/Publisher Device
es-ES: Punto de acceso relacionado - Dispositivo de impresión/edición

en: Related Access Point - Family Name
es-ES: Punto de acceso relacionado - Nombre de familia

en: Related Access Point - Family Name with Responsibility for the Work
es-ES: Punto de acceso relacionado - Nombre de la familia con responsabilidad en la obra

en: Related Access Point - Family Name for a Associated with the Expression
es-ES: Punto de acceso relacionado - Nombre de la familia asociado con la expresión

en: Related Access Point - Character
es-ES: Punto de acceso relacionado - Carácter

en: Related Access Point - Title
es-ES: Punto de acceso relacionado - Título

en: Related Access Point - Title (Work)
es-ES: Punto de acceso relacionado - Título (Obra)

en: Related Access Point - Title (Expression) (Provisional)
es-ES: Punto de acceso relacionado - Título (expresión) (provisional)

en: Related Access Point - Name/Title
es-ES: Punto de acceso relacionado - Nombre/Título

en: Related Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
es-ES: Punto de acceso relacionado - Nombre/título convencional para textos jurídicos y religiosos

en: Related Access Point - Name/Collective Title
es-ES: Punto de acceso relacionado - Nombre/título colectivo

en: Related Access Point - Topical Subject
es-ES: Punto de acceso relacionado - Tema de actualidad

en: Related Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
es-ES: Punto de acceso relacionado - Lugar y fecha de publicación, ejecución, procedencia, etc.

en: Related Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
es-ES: Punto de acceso relacionado - Forma, género o características físicas

en: Subject Access Point - Personal Name
es-ES: Punto de acceso temático - Nombre personal

en: Subject Access Point - Corporate Body Name
es-ES: Punto de acceso temático - Nombre de entidad corporativa

en: Subject Access Point - Family Name
es-ES: Punto de acceso temático - Nombre de la familia

en: Subject Access Point - Topical Name
es-ES: Punto de acceso temático - Nombre de temático

en: Subject Access Point - Geographical Name
es-ES: Punto de acceso temático - Nombre geográfico

en: Subject Access Point - Uncontrolled Subject Terms
es-ES: Punto de acceso temático - Términos temáticos no controlados

en: Subject Access Point - Trademark
es-ES: Punto de acceso temático - Marca

en: Subject Access Point - Hierarchical Geographical Name
es-ES: Punto de acceso temático - Nombre geográfico jerárquico

en: Subject Access Point - Title (Work)
es-ES: Punto de acceso temático - Título (Obra)

en: Subject Access Point - Title (Expression)
es-ES: Punto de acceso temático - Título (expresión)

en: Place(s) and Date(s) Associated with the Entity
es-ES: Lugar(es) y fecha(s) asociados a la entidad

en: Subject Access Point - Name/Title (Work)
es-ES: Punto de acceso temático - Nombre/Título (Obra)

en: Subject Access Point - Name/Title (Expression)
es-ES: Punto de acceso temático - Nombre/título (expresión)

en: Universal Decimal Classification (UDC)
es-ES: Clasificación decimal universal (CDU)

en: Dewey Decimal Classification (DDC)
es-ES: Clasificación Decimal Dewey (DDC)

en: Library of Congress Classification (LCC)
es-ES: Clasificación de Library of Congress (LCC)

en: Other Classification Numbers
es-ES: Otro número de clasificación

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Personal Name
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Nombre personal

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Corporate Body Name
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Nombre de entidad corporativa

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Territorial or Geographical Name
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Nombre territorial o geográfico

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Trademark
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Marca registrada

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Printer/Publisher Device
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Dispositivo de impresión/Publicación

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Family Name
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Nombre de familia

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Character
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Personaje

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Título

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Work)
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Título (obra)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Expression) (Provisional)
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Título (expresión) (provisional)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Nombre/Título

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Work)
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Nombre/Título (obra)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Expression)
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Nombre/Título (expresaión)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Nombre convencional/título para textos legales y religiosos

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Collective Title
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Nombre/Título colectivo

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Topical Subject
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Tema de actualidad

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Lugar y fecha de publicación, ejecución, procedencia, etc.

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Form, Genre or Physical Characteristics
es-ES: Punto de acceso autorizado en otro idioma y/o escritura - Forma, género o características físicas

en: Originating Source
es-ES: Fuente de origen

en: Source Data Found
es-ES: Fuente de datos encontrada

en: Source Data Not Found
es-ES: Datos de la fuente no encontrados

en: Usage or Scope Information
es-ES: Información de uso o alcance

en: Corresponding Data in Other Systems
es-ES: Datos correspondientes en otros sistemas

en: Example Under Note
es-ES: Ejemplo bajo nota

en: General Cataloguer's Note
es-ES: Nota del catalogador general

en: Deleted Access Point Information
es-ES: Información de punto de acceso eliminada

en: Replaced Access Point Information
es-ES: Información de punto de acceso reemplazada

en: Electronic Location and Access
es-ES: Localización electrónica y acceso

en: Data Not Converted From Source Format
es-ES: Datos no convertidos del formato de origen

en: Default
es-ES: Predeterminado

en: Personal Name
es-ES: Nombre personal

en: Corporate Body Name
es-ES: Nombre de entidad corporativa

en: Territorial or Geographical Name
es-ES: Nombre territorial o geográfico

en: Trademark
es-ES: Marca comercial

en: Printer/Publisher Device
es-ES: Dispositivo de impresión y publicación

en: Family Name
es-ES: Nombre de familia

en: Character
es-ES: Personaje

en: Title
es-ES: Título

en: Title (Work)
es-ES: Título (Obra)

en: Title (Expression)
es-ES: Título (expresión)

en: Collective Title
es-ES: Título colectivo

en: Name/Title
es-ES: Nombre/Título

en: Name/Title (Work)
es-ES: Nombre/Título (Obra)

en: Name/Title (Expression)
es-ES: Nombre/Título (Expresión)

en: Name/Collective Title
es-ES: Nombre/Título colectivo

en: Topical Subject
es-ES: Término temático

en: Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
es-ES: Lugar y fecha de publicación, ejecución, procedencia, etc.

en: Form, Genre or Physical Characteristics
es-ES: Forma, género o características físicas

en: Default UNIMARC Standard Authority types:
es-ES: Tipos de autoridad UNIMARC estándar predeterminadas:

en: vocal a cappella music
es-ES: música vocal a cappella

en: instrumental music
es-ES: música instrumental

en: vocal and instrumental music
es-ES: música vocal e instrumental

en: electroacoustic music
es-ES: música electroacústica

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
es-ES: música de mezcla de medios (electroacústicos y otros medios)

en: undefined,variable
es-ES: indefinido, variable

en: other
es-ES: otro

en: cartographic tactile image
es-ES: imagen táctil cartográfica

en: computer dataset
es-ES: set de datos de computadora

en: computer program
es-ES: programa de computadora

en: cartographic dataset
es-ES: conjunto de datos cartográficos

en: cartographic three-dimensional form
es-ES: forma tridimensional cartográfica

en: cartographic image
es-ES: imagen cartográfica

en: cartographic moving image
es-ES: imagen cartográfica en movimiento

en: cartographic tactile three-dimensional form
es-ES: forma tridimensional táctil cartográfica

en: notated music
es-ES: música notada

en: notated movement
es-ES: movimiento anotado

en: performed music
es-ES: música ejecutada

en: sounds
es-ES: sonidos

en: spoken word
es-ES: palabras pronunciadas

en: still image
es-ES: imagen fija

en: tactile three-dimensional form
es-ES: forma táctil tridimensional

en: tactile image
es-ES: imagen táctil

en: tactile notated music
es-ES: música notada tactilmente

en: tactile notated movement
es-ES: movimiento táctil anotado

en: tactile text
es-ES: texto táctil

en: three-dimensional form
es-ES: forma tridimensional

en: two-dimensional moving image
es-ES: imágen móvil en dos dimensiones

en: three-dimensional moving image
es-ES: imágen móvil en tres dimensiones

en: text
es-ES: texto

en: electronic
es-ES: electrónico

en: microform
es-ES: microforma

en: microscopic
es-ES: microscópico

en: projected
es-ES: proyectado

en: stereographic
es-ES: estereográfico

en: video
es-ES: vídeo

en: multiple media
es-ES: múltiples medios

en: unmediated
es-ES: no mediado

en: other media
es-ES: otro medio

en: computer
es-ES: computadora

en: unspecified
es-ES: no especificado

en: Reproduction is not complete
es-ES: La reproducción no está completa

en: Reproduction is complete
es-ES: La reproducción está completada

en: undetermined
es-ES: indeterminado

en: Acquisition framework
es-ES: Hoja de trabajo de adquisición

en: Default UNIMARC bibligraphic framework in English.
es-ES: Hojas de trabajo bibliográfico UNIMARC predeterminadas en Español.

en: Withdrawn status
es-ES: Estatus retirado

en: Damaged status
es-ES: Estado de daño

en: Lost status
es-ES: Estado de pérdida

en: Use restrictions
es-ES: Restricciones de uso

en: Date acquired
es-ES: Fecha de adquisición

en: Copy number
es-ES: Copia número

en: Uniform resource identifier
es-ES: Identificador uniforme de recursos

en: Coded location qualifier
es-ES: Información codificada de la localización en otra ubicación

en: Koha itemnumber (autogenerated)
es-ES: Koha itemnumber (autogenerado)

en: Source of acquisition
es-ES: Fuente de adquisición

en: Home library
es-ES: Biblioteca de origen

en: Current library
es-ES: Biblioteca actual

en: Shelving location
es-ES: Ubicación en estantería

en: Barcode
es-ES: Código de barras

en: Cost, replacement price
es-ES: Coste, precio de reemplazo

en: Collection
es-ES: Colección

en: Price effective from
es-ES: Precio de reemplazo

en: Inventory number
es-ES: Número de inventario

en: Full call number
es-ES: Signatura topográfica completa

en: Materials specified (bound volume or other part)
es-ES: Especificación de materiales (volumen encuadernado u otra parte)

en: Date last checked out
es-ES: Fecha del último préstamo

en: Checked out
es-ES: Prestado

en: Not for loan
es-ES: No para préstamo

en: Cost, normal purchase price
es-ES: Coste, precio normal de compra

en: Shelving control number
es-ES: Número de control de estantería

en: Total holds
es-ES: Total de reservas

en: Serial enumeration / chronology
es-ES: Enumeración / cronología de la publicación periódica

en: Total checkouts
es-ES: Total de préstamos

en: Total renewals
es-ES: Total de renovaciones

en: Date last seen
es-ES: Visto por última vez

en: Non-public note
es-ES: Nota no pública

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Ensembles
es-ES: [Obsoleto] Instrumentos o voces para ensambles

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Soloists
es-ES: [Obsoleto] Instrumentos o voces para solistas

en: Institution to which the Field Applies
es-ES: Institución a la que aplica el campo

en: Number (ISBN)
es-ES: Número (ISBN)

en: Terms of Availability and/or Price
es-ES: Condiciones de disponibilidad y/o precio

en: Erroneous ISBN
es-ES: ISBN erróneo

en: Number (ISSN)
es-ES: Número (ISSN)

en: ISSN-L or linking ISSN
es-ES: ISSN-L o enlazando a ISSN

en: Cancelled ISSN-L
es-ES: ISSN-L Cancelado

en: Cancelled ISSN
es-ES: ISSN Cancelado

en: Erroneous ISSN or ISSN-L
es-ES: ISSN o ISSN-L erróneo

en: Fingerprint System Code
es-ES: Código de sistema de huella digital

en: Fingerprint
es-ES: Huella digital

en: Number (ISMN)
es-ES: Número (ISMN)

en: Erroneous ISMN
es-ES: ISMN erróneo

en: Erroneous Article Identifier
es-ES: Identificador de artículo erróneo

en: Number (ISRN)
es-ES: Número (ISRN)

en: Cancelled/Invalid/Erroneous ISRN
es-ES: ISRN cancelado/inválido/erróneo

en: Number (ISRC)
es-ES: Número (ISRC)

en: Terms of Availability and/or Price [Obsolete]
es-ES: Condiciones de disponibilidad y/o precio [Obsoleto]

en: Country Code
es-ES: Código de país

en: Erroneous number
es-ES: Número erróneo

en: Erroneous Number
es-ES: Número erróneo

en: System Control Number
es-ES: Número de control del sistema

en: Cancelled or Invalid Control Number
es-ES: Número de control cancelado o inválido

en: System code for musical notation
es-ES: Código de sistema para la notación musical

en: Erroneous CODEN
es-ES: CODEN erróneo

en: Terms of availability and/or price
es-ES: Condiciones de disponibilidad y/o precio

en: Erroneous publisher's number
es-ES: Número de editor erróneo

en: Standard Number
es-ES: Número estándar

en: Additional codes following standard number or code
es-ES: Códigos adicionales siguiendo un número estándar o código

en: Erroneous Number or Code
es-ES: Número o código erróneo

en: Language of Text, Soundtrack etc.
es-ES: Idioma del texto, banda sonora, etc.

en: Language of Intermediate Text when Item is Not Translated from Original
es-ES: Idioma del texto intermedio cuando el ítem no se traduce del original

en: Language of Original Work
es-ES: Idioma de la obra original

en: Language of Summary
es-ES: Idioma del resumen

en: Language of Contents Page
es-ES: Idioma de la página de contenido

en: Language of Title Page if Different from Text
es-ES: Idioma de la página de título, si difiere del texto

en: Language of Title Proper if Not First Language of Text, Soundtrack, etc.
es-ES: Idioma del título propio si no es el idioma principal del texto, banda sonora, etc.

en: Language of Libretto, etc.
es-ES: Idioma del libreto, etc.

en: Language of Accompanying Material
es-ES: Idioma del material adjunto

en: Language of Subtitles
es-ES: Idioma de los subtítulos

en: Source of non-ISO code
es-ES: Fuente de código no ISO

en: Country of publication
es-ES: País de publicación

en: Locality (non-ISO)
es-ES: Localidad (no-ISO)

en: Locality (ISO)
es-ES: Localidad (ISO)

en: Monograph Coded Data
es-ES: Datos codificados de monografía

en: Form of resource: Coded Data: Medium Designator
es-ES: Forma del recurso: Datos codificados: Denominador de medio

en: Continuing resource Coded Data
es-ES: Datos codificados de recursos continuos

en: Coded Data - General
es-ES: Datos codificados - General

en: Motion Picture Coded Data - Archival
es-ES: Datos codificados de película - Archivo

en: Coded Data for Graphics
es-ES: Datos codificados para gráficos

en: Coded Data for Three-Dimensional Artefacts and Realia
es-ES: Datos codificados para artefactos tridimensionales y objetos físicos

en: Cartographic Material Coded Data (General)
es-ES: Datos codificados de material cartográfico (general)

en: Cartographic Material Coded Data: Physical attributes (General)
es-ES: Datos codificados de material cartográfico: Atributos físicos (general)

en: Aerial Photography and Remote Sensing Coded Data: Physical Attributes
es-ES: Fotografía aérea y datos codificados de teledetección: Atributos físicos

en: Type of Scale
es-ES: Tipo de escala

en: Constant Ratio Linear Horizontal Scale
es-ES: Escala horizontal lineal de razón constante

en: Constant Ratio Linear Vertical Scale
es-ES: Escala vertical lineal de razón constante

en: Co-ordinates - Westernmost Longitude
es-ES: Coordenadas - longitud más occidental

en: Co-ordinates - Easternmost Longitude
es-ES: Coordenadas - longitud más oriental

en: Co-ordinates - Northernmost Latitude
es-ES: Coordenadas - latitud más septentrional

en: Co-ordinates - Southernmost Latitude
es-ES: Coordenadas - latitud más meridional

en: Angular Scale
es-ES: Escala angular

en: Declination - Northern Limit
es-ES: Declinación - límite septentrional

en: Declination - Southern Limit
es-ES: Declinación - límite meridional

en: Right ascension - Eastern Limits
es-ES: Ascensión recta - Límites orientales

en: Right ascension - Western Limits
es-ES: Ascensión recta-límites occidentales

en: Equinox
es-ES: Equinoccio

en: Epoch
es-ES: Época

en: Planet
es-ES: Planeta

en: Character of Image
es-ES: Carácter de la imagen

en: Form of Cartographic Item
es-ES: Forma de ítem cartográfico

en: Presentation Technique for Photographic or Non-Photographic Image
es-ES: Técnica de presentación de la imagen fotográfica o no fotográfica

en: Position of Platform for Photographic or Remote Sensing Image
es-ES: Posición de la plataforma para imagen fotográfica o de sensado remoto

en: Category of Satellite for Remote Sensing Image
es-ES: Categoría de satélite para imagen de teledetección

en: Name of Satellite for Remote Sensing Image
es-ES: Nombre del satélite para sensado remoto de imágenes

en: Recording Technique for Remote Sensing Image
es-ES: Técnica de grabación de imágenes de teledetección

en: Format of Notated Music
es-ES: Formato de la música notada

en: Literary Text Indicator (Non-Music Performance)
es-ES: Indicador literario textual (ejecución no-musical)

en: Multiple Musical Format
es-ES: Múltiples formatos musicales

en: Sound Recording Coded Data (General)
es-ES: Datos codificados de la grabación sonora (general)

en: Sound Recording Coded Data (Detail)
es-ES: Datos codificados de la grabación sonora (detalle)

en: Key or mode of Musical Work
es-ES: Clave o modo de trabajo musical

en: Microform Coded Data Physical Attributes
es-ES: Datos de atributos físicos codificados en microforma

en: Spheroid
es-ES: Esferoide

en: Horizontal Datum
es-ES: Datum horizontal

en: Grid and Referencing System
es-ES: Grilla y sistema de referencia

en: Overlapping and Referencing System
es-ES: Sistema de solapamiento y referencia

en: Secondary Grid and Referencing System
es-ES: Grilla secundaria y sistema de referencia

en: Vertical Datum
es-ES: Dato vertical

en: Unit of Measurement of Heighting
es-ES: Unidad de medida de la altura

en: Contour Interval
es-ES: Intervalo de contorno

en: Supplementary Contour Interval
es-ES: Intervalo de contorno complementario

en: Unit of Measurement of Bathymetry
es-ES: Unidad de medida de batimetría

en: Bathymetric Interval
es-ES: Intervalo batimétrico

en: Supplementary Bathymetric Interval
es-ES: Intervalo batimétrico complementario

en: Coded Data for Electronic Resources
es-ES: Datos codificados para recursos electrónicos

en: Antiquarian Coded Data - General
es-ES: Datos codificados de antigüedades - General

en: Institution and Copy to Which the Field Applies
es-ES: Institución y copia a la que se aplica el campo

en: Coded data - Copy specific attributes
es-ES: Datos codificados - Atributos específicos de la copia

en: Binding specific characteristics
es-ES: Características específicas de la encuadernación

en: Age
es-ES: Edad

en: Binding State of Preservation code - specific
es-ES: Código del estado de conservación de la encuadernación - específico

en: Body of the Book Specific Characteristics
es-ES: Características específicas del cuerpo del libro

en: Body of the Book State of Preservation Code - specific
es-ES: Estado de preservación del cuerpo del libro - específico

en: Type of Performance Medium
es-ES: Tipo de medio de ejecución

en: Instrument/Voice, Conductor, Other Performer or Device
es-ES: Instrumento/voz, conductor, otro intérprete o dispositivo

en: Type of Ensemble
es-ES: Tipo de ensamble

en: Group within Larger Ensemble
es-ES: Grupo dentro de un conjunto más grande

en: Number of Parts
es-ES: Número de partes

en: Number of Players
es-ES: Número de jugadores

en: Type of performance medium
es-ES: Tipo de medio de ejecución

en: Instrument or Voice Soloist
es-ES: Instrumento o voz solista

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Not Included in an Ensemble
es-ES: Instrumento o voz no solista, director, otro intérprete o dispositivo, no incluido en un conjunto

en: Vocal or Instrumental Ensemble
es-ES: Ensamble vocal o instrumental

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Included in an Ensemble
es-ES: Instrumento o voz no solista, director, otro intérprete o dispositivo, incluido en un conjunto

en: Specific Instrument
es-ES: Instrumento específico

en: ISBD Content form Code
es-ES: Código del formulario de contenido ISBD

en: ISBD Content Qualification Code
es-ES: Código de calificación de contenido ISBD

en: Other Coding for Content Form
es-ES: Otra codificación para la forma de contenido

en: ISBD Media Type Code
es-ES: Código del tipo de medio ISBD

en: Other Coding for Media Type
es-ES: Otra codificación para el tipo de medio

en: Materials specified
es-ES: Materiales especificados

en: Type of Carrier Code
es-ES: Tipo de código de soporte

en: Title Proper
es-ES: Título propio

en: General Material Designation
es-ES: Designación general del material

en: Title Proper by Another Author
es-ES: Título propio de otro autor

en: Other Title Information
es-ES: Otra información del título

en: First Statement of Responsibility
es-ES: Primer mención de responsabilidad

en: Subsequent Statement of Responsibility
es-ES: Declaración de responsabilidad subsiguiente

en: Number of a Part
es-ES: Número de una pieza

en: Name of a Part
es-ES: Nombre de una parte

en: Inclusive dates
es-ES: Fechas extremas/inclusivas

en: Bulk dates
es-ES: Fechas predominantes

en: Title page information following the title proper (for older monographic publications)
es-ES: Información de la página del título que sigue al título propiamente dicho (para las publicaciones monográficas más antiguas)

en: Volume Designation
es-ES: Designación del volumen

en: Language of Parallel Title Proper
es-ES: Idioma del título paralelo propiamente dicho

en: Content form
es-ES: Contenido de

en: Content qualification
es-ES: Cualificación del contenido

en: Media type
es-ES: Tipo de medio

en: Issue Statement
es-ES: Mención de ejemplar

en: Parallel Edition Statement
es-ES: Declaración de edición paralela

en: Statement of Responsibility Relating to Edition
es-ES: Mención de responsabilidad relativa a la edición

en: Mathematical Data Statement
es-ES: Aserción matemática

en: Statement of scale
es-ES: Mención de escala

en: Statement of projection
es-ES: Mención de proyección

en: Statement of coordinates
es-ES: Mención de coordenadas

en: Right ascension and declination
es-ES: Ascensión recta y declinación

en: Statement of equinox
es-ES: Mención de equinoccio

en: Numbering: Dates and Volume Designations
es-ES: Numeración: Fechas y denominaciones de los volúmenes

en: Source of Numbering Information
es-ES: Fuente de información sobre la numeración

en: Printed Music Specific Statement
es-ES: Declaración específica de música impresa

en: Parallel Printed Music Specific Statement(s)
es-ES: Declaración específica de edición paralela de música impresa

en: Place of Publication, Distribution, etc.
es-ES: Lugar de publicación, distribución, etc.

en: Address of Publisher, Distributor, etc.
es-ES: Dirección del editor, distribuidor, etc.

en: Name of Publisher, Distributor, etc.
es-ES: Nombre del editor, distribuidor, etc.

en: Date of Publication, Distribution, etc.
es-ES: Fecha de publicación, distribución, etc.

en: Place of Manufacture
es-ES: Lugar de fabricación/manufactura

en: Address of Manufacturer
es-ES: Dirección del fabricante

en: Name of Manufacturer
es-ES: Nombre del fabricante

en: Date of Manufacture
es-ES: Fecha de manufactura

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the main source of information
es-ES: Impresión y/o publicación de la información transcrita tal y como se encuentra en la fuente principal de información

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the colophon
es-ES: Información de impresión y/o publicación transcrita tal como se encuentra en el colofón

en: Place of Publication, Production, Distribution or Manufacture
es-ES: Lugar de publicación, producción, distribución o fabricación

en: Address of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
es-ES: Dirección del editor, productor, distribuidor o fabricante

en: Name of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
es-ES: Nombre del de productor, editor, distribuidor o fabricante

en: Date of Publication, Production, Distribution or Manufacture or Copyright Notice
es-ES: Fecha de publicación, producción, distribución o manufactura o aviso de copyright

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information
es-ES: Impresión y/o publicación de la información transcrita tal y como se encuentra en la fuente principal de información

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon
es-ES: Información sobre la impresión y/o la publicación transcrita tal y como se encuentra en el colofón

en: Specific Material Designation and Extent of Item
es-ES: Designación de material específico y extensión del ítem

en: Materials and Technique display
es-ES: Representación de materiales y técnica

en: Other Physical Details
es-ES: Otras características físicas

en: Dimensions
es-ES: Dimensiones

en: Accompanying Material
es-ES: Material acompañante

en: Series Title
es-ES: Título de la serie

en: Parallel Series Title
es-ES: Título paralelo de la serie

en: Statement of Responsibility
es-ES: Mención de responsabilidad

en: ISSN of Series
es-ES: ISSN de series

en: Language of Parallel Title
es-ES: Idioma del titulo paralelo

en: Designation and extent of file
es-ES: Designación y tamaño del archivo

en: File type
es-ES: Tipo de archivo

en: Encoding standard
es-ES: Estándar de codificación

en: Version of encoding standard
es-ES: Versión del estándar de codificación

en: Details of encoding standard
es-ES: Detalles del estándar de codificación

en: Resolution
es-ES: Resolución

en: Regional encoding
es-ES: Codificación regional

en: Encoded bitrate
es-ES: Tasa de bits de codificada

en: Organization
es-ES: Institución

en: Arrangement
es-ES: Arreglo

en: Level
es-ES: Nivel

en: Carrier Type Designation
es-ES: Designación del tipo de soporte

en: Institution and Copy to Which Field Applies
es-ES: Institución y copia a la que se aplica el campo

en: Uniform Resource Identifier.
es-ES: Identificador Uniforme de Recursos.

en: Action
es-ES: Acción

en: Action Identification
es-ES: Identificación de la acción

en: Time of Action
es-ES: Tiempo de acción

en: Action Interval
es-ES: Intervalo de la acción

en: Contingency for Action
es-ES: Contingencia para la acción

en: Authorisation
es-ES: Autorización

en: Jurisdiction
es-ES: Autoridad competente/Jurisdicción

en: Method of Action.
es-ES: Método de acción.

en: Site of Action
es-ES: Lugar de la acción

en: Action Agent
es-ES: Agente de la acción

en: Status
es-ES: Estado

en: Extent
es-ES: Extensión

en: Type of Unit
es-ES: Tipo de unidad

en: Non-public Note
es-ES: Nota no-pública

en: Public Note
es-ES: Nota pública

en: Name of source
es-ES: Nombre de la fuente

en: Dates of Coverage
es-ES: Fechas de cobertura

en: Location within source
es-ES: Localización dentro de la fuente

en: Uniform Resource Identifier (URI)
es-ES: Identificador uniforme de recursos (URI)

en: International Standard Number
es-ES: Número estándar internacional

en: Text of Unstructured Note
es-ES: Texto de la nota sin estructurar

en: Type of reproduction
es-ES: Tipo de reproducción

en: Place of reproduction
es-ES: Lugar de la reproducción

en: Agency Responsible for the Reproduction
es-ES: Agencia responsable de la reproducción

en: Date of publication for the reproduction
es-ES: Fecha de publicación de la reproducción

en: Physical description of the reproduction
es-ES: Descripción física de la reproducción

en: Series statement for the reproduction
es-ES: Mención de serie para la reproducción

en: Completeness of the reproduction code
es-ES: Exhaustividad del código de reproducción

en: Coverage of the reproduction
es-ES: Cobertura de la reproducción

en: Terms of access to the reproduction
es-ES: Condiciones de acceso a la reproducción

en: Note About Reproduction
es-ES: Nota Sobre la Reproducción

en: URL of the reproduction
es-ES: URL de la reproducción

en: Date of consultation
es-ES: Fecha de consulta

en: ISSN of the reproduction
es-ES: ISSN de la reproducción

en: ISBN of the reproduction
es-ES: ISBN de la reproducción

en: Date when the URL in $u was found to be invalid
es-ES: Fecha cuando se encontró que era inválida la URL en $u

en: Frequency
es-ES: Frecuencia

en: Dates of Frequency
es-ES: Fechas de frecuencia

en: Title of level 1 subdivision
es-ES: Título de la subdivisión de nivel 1

en: Title of level 2 subdivision
es-ES: Título de la subdivisión de nivel 2

en: Title of level 3 subdivision
es-ES: Título de la subdivisión de nivel 3

en: Title of level 4 subdivision
es-ES: Título de la subdivisión de nivel 4

en: Title of level 5 subdivision
es-ES: Título de la subdivisión de nivel 5

en: Title of level 6 subdivision
es-ES: Título de la subdivisión de nivel 6

en: Title of level 7 subdivision
es-ES: Título de la subdivisión de nivel 7

en: Title of level 8 subdivision
es-ES: Título de la subdivisión de nivel 8

en: Sequence of pages or first page of a subdivision
es-ES: Secuencia de páginas o primera página de una subdivisión

en: Other information concerning a subdivision
es-ES: Otra información relativa a una subdivisión

en: Dissertation or thesis details and type of degree
es-ES: Detalles de la disertación o tesis y tipo del grado

en: Discipline of degree
es-ES: Disciplina del grado

en: Date of degree
es-ES: Fecha del grado

en: Body granting the degree
es-ES: Entidad otorgante del grado

en: Title of other edition of dissertation or thesis
es-ES: Título de la edición de la tesis o disertación

en: Text preceding or following the note
es-ES: Texto que precede o sigue a la nota

en: Preferred Citation
es-ES: Cita preferida

en: Text of awards note
es-ES: Texto de la nota de premios

en: Name of award
es-ES: Nombre del premio

en: Year of award
es-ES: Año del premio

en: Country of award
es-ES: País de la distinción

en: Identification of the Holder
es-ES: Identificación de la agencia

en: Control number
es-ES: Número de control

en: Funding Organization
es-ES: Organización de financiación

en: Program
es-ES: Programa

en: Project Number
es-ES: Número del proyecto

en: Project Name
es-ES: Nombre del proyecto

en: Project Acronym
es-ES: Acrónimo del proyecto

en: Source for Acquisition/Subscription Address
es-ES: Fuente de adquisición/dirección de la suscripción [OBSOLETO]

en: Stock Number
es-ES: Número de inventario

en: Medium
es-ES: Medio

en: Terms of Availability
es-ES: Condiciones de disponibilidad

en: Terms governing access, use and reproduction
es-ES: Condiciones de acceso, uso y reproducción

en: Authorization
es-ES: Autorización

en: Authorized users
es-ES: Usuarios autorizados

en: Bibliographic Record Identifier
es-ES: Identificador del registro bibliográfico

en: Koha number
es-ES: Número Koha

en: Author
es-ES: Autor

en: Place of Publication
es-ES: Lugar de publicación

en: Date of Publication
es-ES: Fecha de publicación

en: Parallel title
es-ES: Título paralelo

en: International Standard Music Number
es-ES: Número estándar internacional de música

en: Other title information.
es-ES: Otra información del título.

en: Physical description
es-ES: Descripción física

en: International standard identifier for a work
es-ES: Identificador internacional estándar para una obra

en: International standard identifier for an expression
es-ES: Identificador internacional estándar para una expresión

en: Series statement
es-ES: Mención de serie

en: Volume Number
es-ES: Número de volumen

en: International Standard Serial Number
es-ES: Número Internacional Normalizado para Publicaciones Seriadas

en: International Standard Book Number
es-ES: Número Internacional Estándar del Libro

en: Preferred access point
es-ES: Punto de acceso preferido

en: Language (when part of a heading)
es-ES: Idioma (cuando forma parte de un encabezado)

en: Miscellaneous Information
es-ES: Información miscelánea

en: Version (or Date of Version)
es-ES: Versión (o fecha de la versión)

en: Medium of Performance (for Music)
es-ES: Medio de interpretación (para música)

en: Numeric Designation (for Music)
es-ES: Designación numérica (para la música)

en: Key (for Music)
es-ES: Clave (para música)

en: Additional Elements (for Music)
es-ES: Campos adicionales (para música)

en: Collective Uniform Title
es-ES: Título uniforme colectivo

en: Collective Uniform Subtitle
es-ES: Subtítulo uniforme colectivo

en: Date of Publication, etc.
es-ES: Fecha de publicación, etc.

en: Language (when part of heading)
es-ES: Idioma (cuando forma parte de un encabezado)

en: Form Heading Proper
es-ES: Encabezamiento de forma adecuado

en: Month and Day
es-ES: Mes y día

en: Personal Name - Entry Element of Person
es-ES: Nombre personal - Elemento de entrada de la persona

en: Personal Name - Part of Name Other than Entry Element Forename
es-ES: Nombre personal - Parte del nombre distinta del elemento de entrada Nombre

en: Personal Name - Dates
es-ES: Nombre personal - Fechas

en: Personal Name Qualifier
es-ES: Calificador del nombre personal

en: Title of Part
es-ES: Título de parte

en: Year
es-ES: Año

en: Numeration (Arabic)
es-ES: Numeración (Arabiga)

en: Numeration (Roman)
es-ES: Numeración (Romana)

en: Institution in Locality
es-ES: Institución en la localidad

en: Place in Locality
es-ES: Lugar de localidad

en: Authority Entry Record Number
es-ES: Número de registro de entrada de autoridad

en: Parallel Title
es-ES: Título paralelo

en: Number of Part
es-ES: Número de pieza

en: Name of Part
es-ES: Nombre de parte

en: Volume or Dates associated with Title
es-ES: Volumen o fechas asociadas al título

en: Language of Title
es-ES: Idioma del título

en: Half title
es-ES: Medio titulo

en: Added Title-page Title
es-ES: Título agregado - titulo de página

en: Variant Title
es-ES: Variante del título

en: Title proper, variant title or uniform title in standard modern spelling
es-ES: Título propio, variante de título o título uniforme con ortografía moderna estándar

en: Former Title Proper
es-ES: Ex título apropiado

en: Volumes or Dates of Former Title
es-ES: Volúmenes o fechas del antiguo título

en: ISSN of Former Title
es-ES: ISBN del título anterior

en: Key Title
es-ES: Título clave

en: Qualifier
es-ES: Modificador

en: Volume or Dates Associated with Key Title
es-ES: Volumen o fechas asociadas al título clave

en: Abbreviated Title
es-ES: Título abreviado

en: Additional Title
es-ES: Título adicional

en: Other title information
es-ES: Otra información del título

en: Number of part
es-ES: Número de pieza

en: Name of part
es-ES: Nombre de parte

en: Translated Title
es-ES: Título traducido

en: Language of Translated Title
es-ES: Idioma del título traducido

en: Artificial title
es-ES: Título artificial

en: Institution and Copy to which the Field Applies
es-ES: Institución y copia a la que se aplica el campo

en: Entry Element Name
es-ES: Nombre del elemento de entrada

en: Arranged Statement (for Music)
es-ES: Mención de arreglo (para música)

en: Subject Category Entry Element Text
es-ES: Texto del elemento de entrada de la categoría temática

en: Subject Category Subdivision Code
es-ES: Categoría de materia código de subdivisión

en: Subject Category Code
es-ES: Código de categoría de la materia

en: Subject Category Subdivision Text
es-ES: Categoría de materia texto de subdivisión

en: Intermediate Political Jurisdiction
es-ES: Jurisdicción política intermedia

en: State or Province etc.
es-ES: Estado o provincia, etc.

en: Institution and Copy to which the field applies
es-ES: Institución y copia a la que se aplica el campo

en: Country (Nation State) or Larger Entity Country
es-ES: País (estado nacional) o país de entidad más grande

en: Building, vehicle, etc.
es-ES: Edificio, vehículo, etc.

en: Date 1
es-ES: Fecha 1

en: Date 2
es-ES: Fecha 2

en: Other geographic regions or features
es-ES: Otras regiones o características geográficas

en: Extraterrestrial area
es-ES: Área extraterrestre

en: Make and Model of Machines
es-ES: Marca y modelo de la máquina

en: Programming Languages
es-ES: Lenguajes de programación

en: Operating System
es-ES: Sistema operativo

en: Form
es-ES: Forma

en: Code
es-ES: Código

en: Subject Indicator Number
es-ES: Número de indicador de la materia

en: String
es-ES: Cadena

en: Reference Indicator Number
es-ES: Número del indicador de referencia

en: Language of Terms
es-ES: Idioma de los términos

en: Classification Record Number
es-ES: Número de clasificación de registro

en: Edition
es-ES: Edición

en: Class number
es-ES: Número de clase

en: Book number
es-ES: Número del libro

en: Book Number
es-ES: Número del libro

en: Classification Subdivision
es-ES: Subdivisión de clasificación

en: Additions to Names Other than Dates
es-ES: Adiciones a los nombres que no sean fechas

en: International standard identifier for the name
es-ES: Identificador estándar internacional para el nombre

en: Part or Role played
es-ES: Parte o rol desempeñado

en: Number of Meeting and/or Number of Part of Meeting
es-ES: Número de reunión y/o número de parte de la reunión

en: Part of Name Other than Entry Element and Inverted Element
es-ES: Parte del nombre que no sea el elemento de entrada y el elemento invertido

en: Data Element
es-ES: Elemento de dato

en: Qualifications
es-ES: Calificaciones

en: Uniform title
es-ES: Título uniforme

en: Date of Transaction
es-ES: Fecha de la transacción

en: Cataloguing Rules (Descriptive Conventions)
es-ES: Reglas de catalogación (convenciones descriptivas)

en: Original Control Number
es-ES: Número de control original

en: ISSN Centre Code
es-ES: Código del centro ISSN

en: Text of note
es-ES: Texto de la nota

en: Code of Institution
es-ES: Código de la institución

en: Institution Identifier
es-ES: Identificador de la institución

en: Sub-Location Identifier
es-ES: Identificador de sublocalización

en: Coded Location Qualifier (2 or 3 characters)
es-ES: Calificador de ubicación codificada (2 o 3 caracteres)

en: Non-coded Location Qualifier
es-ES: Calificador no codificado de localización

en: Call Number Prefix
es-ES: Prefijo de la signatura

en: Call Number
es-ES: Signatura

en: Shelving Form of Title, Author, Author/Title
es-ES: Forma de archivar el título, el autor, el autor/título

en: Call Number Suffix
es-ES: Sufijo de la signatura

en: Item Identifier
es-ES: Identificador de ítem

en: Copy Identifier
es-ES: Identificador de la copia

en: Copy Number
es-ES: Número de copia

en: Non-public Note.
es-ES: Nota no-pública.

en: Link text
es-ES: Texto de enlace

en: Date and Hour of Consultation and Access
es-ES: Fecha y hora de consulta y acceso

en: Electronic Format Type
es-ES: Tipo de formato electrónico

en: Tag of the Source Format Field
es-ES: Etiqueta del campo de formato de origen

en: Indicators and Subfields of the Source Format Field
es-ES: Indicadores y subcampos del campo Formato de origen

en: Koha biblio number
es-ES: Número biblio de Koha

en: Koha biblioitem number
es-ES: Número bibliotem de Koha

en: Koha biblio creation date
es-ES: Fecha de creación de registro Koha

en: Koha biblio modification date
es-ES: Fecha de modificación de registro Koha

en: Serial
es-ES: Publicación periódica

en: Koha item type
es-ES: Tipo de ítem Koha

en: Number of issues
es-ES: Número de fascículos

en: Koha issues (borrowed), all copies
es-ES: Préstamos (prestados), todas las copias

en: Source of classification or shelving scheme
es-ES: Fuente de la clasificación o esquema de estantería

en: Koha normalized classification for sorting
es-ES: Clasificación normalizada Koha para ordenación

en: Serial record
es-ES: Registro de serie

en: Record Label
es-ES: Sello discográfico

en: International Standard Book Number (ISBN)
es-ES: Número Estándar Internacional de Libros (ISBN)

en: International Standard Serial Number (ISSN)
es-ES: Número internacional estándar para seriadas (ISSN)

en: Fingerprint Identifier
es-ES: Identificador de huella digital

en: International Standard Music Number (ISMN)
es-ES: Número estándar internacional de música (ISMN)

en: Article Identifier
es-ES: Identificador de artículo

en: International Standard Technical Report Number (ISRN)
es-ES: Número internacional estándar de reportes técnicos (ISRN)

en: Other Standard Identifier
es-ES: Otro identificador estándar

en: National Bibliography Number
es-ES: Número Nacional de Bibliografía

en: Legal Deposit Number
es-ES: Número de depósito legal

en: Government Publication Number
es-ES: Número de publicación gubernamental

en: Other system persistent record identifier
es-ES: Otro identificador de registro persistente del sistema

en: CODEN (Serials)
es-ES: CODEN (seriadas)

en: Publisher's Number
es-ES: Número de la editorial

en: Universal Product Code (UPC)
es-ES: Código Universal de Producto (CUP)

en: International Article Number (EAN)
es-ES: Número de artículo internacional (EAN)

en: Language of the Resource
es-ES: Idioma del recurso

en: Country of Publication or Production
es-ES: País de publicación o producción

en: Coded Data Field: Textual Material, Monographic
es-ES: Campo de datos codificados: Material textual, monográfico

en: Coded Data Field: Textual Material - Physical Attributes
es-ES: Campo de datos codificados: Material textual - atributos físicos

en: Coded Data Field: Continuing Resources
es-ES: Campo de datos codificados: Recursos continuados

en: Coded Data Field: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
es-ES: Campo de datos codificados: Proyecciones visuales, videograbaciones y películas

en: Coded Data Fields: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
es-ES: Campos de datos codificados: Proyecciones visuales, videograbaciones y películas

en: Coded Data Field: Graphics
es-ES: Campo de datos codificados: Gráficos

en: Coded Data Field: Three-Dimensional Artefacts and Realia
es-ES: Campo de datos codificados: Artefactos tridimensionales y objetos físicos

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - General
es-ES: Campo de datos codificados: Materiales cartográficos - general

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Physical Attributes
es-ES: Campo de datos codificados: Materiales cartográficos: Atributos físicos

en: Coded Data Field: Time Period of Item Content
es-ES: Campo de datos codificados: Período temporal del contenido del ítem

en: Coded Data Field: Cartographic Resources - Scale and Co-Ordinates
es-ES: Campo de datos codificados: Recursos cartográficos - Escala y coordenadas

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - Specific Material Designation Analysis
es-ES: Campo de datos codificados: Materiales cartográficos - Análisis de designación de materiales específicos

en: Coded Data Field: Sound Recordings and Music
es-ES: Campo de datos codificados: Grabación sonora y música

en: Coded Data Field: Sound Recordings - Physical Attributes
es-ES: Campo de datos codificados: Grabación sonora - atributos físicos

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings and Printed Music
es-ES: Campo de datos codificados: Duración de la grabación sonora y música impresa

en: Coded Data Field: Microforms - Physical Attributes
es-ES: Campo de datos codificados: Microformas - Atributos físicos

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Geodetic, Grid and Vertical Measurement
es-ES: Campo de datos codificados: Materiales cartográficos: Medición geodésica, de cuadrícula y vertical

en: Coded Data Field: Electronic Resources
es-ES: Campo de datos codificados: Recursos electrónicos

en: Coded Data Field: Antiquarian - General
es-ES: Campo de datos codificados: Anticuario - general

en: Coded Data Field: Copy Specific Attributes
es-ES: Campo de datos codificados: Atributos específicos de la copia

en: Coded Data Field: Medium of Performance [Obsolete]
es-ES: Campo de datos codificados: Medio de interpretación [obsoleto]

en: Coded Data Field: Medium of Performance
es-ES: Campo de datos codificados: Medio de interpretación

en: Coded Data Field: content form
es-ES: Campo de datos codificados: Forma del contenido

en: Coded Data Field: media type
es-ES: Campo de datos codificados: Tipo de medio

en: Coded Data Field: Type of Carrier
es-ES: Campo de datos codificados: Tipo de soporte

en: Title and Statement of Responsibility
es-ES: Título y mención de responsabilidad

en: Coded Data Field: Content Form
es-ES: Campo de datos codificados: Forma de contenido

en: Edition Statement
es-ES: Declaración de edición

en: Material Specific Area: Cartographic Resources - Mathematical Data
es-ES: Material de área específica: Recursos cartográficos - Datos matemáticos

en: Material Specific Area: Numbering of Continuing Resources
es-ES: Material de área específica: Numeración de recursos continuos

en: Material Specific Area: Printed Music Specific Statement
es-ES: Material de área específica: Declaración específica de música impresa

en: Publication, Distribution, etc.
es-ES: Publicación, distribución, etc.

en: Projected Publication Date
es-ES: Fecha de publicación prevista

en: Production, Publication, Distribution, Manufacture statements
es-ES: Declaraciones de producción, publicación, distribución y fabricación

en: Physical Description
es-ES: Descripción física

en: Material Specific Area: Electronic Resource Characteristics
es-ES: Material de área específica: Características de recurso electrónico

en: Digital File Characteristics
es-ES: Características del archivo digital

en: Organization and Arrangement of Materials
es-ES: Organización y disposición de los materiales

en: Carrier Type
es-ES: Tipo de soporte

en: General Notes
es-ES: Notas generales

en: Notes Pertaining to Identification Numbers
es-ES: Notas Relativas a Números de identificación

en: Notes Pertaining to Coded Information
es-ES: Notas relativas a Información Codificada

en: General Notes Pertaining to Descriptive Information
es-ES: Notas generales concernientes a información descriptiva

en: Notes Pertaining to Title and Statement of Responsibility
es-ES: Notas Relativas al Título y Mención de responsabilidad

en: Notes Pertaining to Edition and Bibliographic History
es-ES: Notas relativas a la edición y a la historia bibliográfica

en: Notes Pertaining to Publication, Distribution, etc.
es-ES: Notas Relativas a Publicación, Distribución, etc.

en: Notes Pertaining to Physical Description
es-ES: Notas Relativas a Descripción física

en: Notes Pertaining to Series
es-ES: Notas relativas a la serie

en: Notes Pertaining to Binding and Availability
es-ES: Notas acerca de ubicación y disponibilidad

en: Notes Pertaining to Linking Fields
es-ES: Notas relacionadas con los campos de enlace

en: Notes Pertaining to Related Titles
es-ES: Notas relativas a los títulos relacionados

en: Notes Pertaining to Subject Access
es-ES: Notas relacionadas con el acceso a la materia

en: Notes Pertaining to Responsibility
es-ES: Notas Relativas a Responsabilidad

en: Notes Pertaining to Material (Or Type of Publication) Specific Information
es-ES: Notas relativas al material (o tipo de publicación) Información específica

en: Note Relating to the Copy in Hand
es-ES: Nota relacionada con el ejemplar en mano

en: Provenance Note
es-ES: Nota de procedencia

en: Action Note
es-ES: Nota de acción

en: Internal Bibliographies/Indexes Note
es-ES: Nota de índices/bibliografías internas

en: External Indexes/Abstracts/References Note
es-ES: Índices externos/Resúmenes/Nota de referencias

en: Credits Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
es-ES: Nota de créditos (material proyectado y de vídeo y grabaciones sonoras)

en: Cast Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
es-ES: Nota de reparto (material proyectado y de vídeo y grabaciones sonoras)

en: Original Version Note
es-ES: Nota de la versión original

en: Reproduction Note
es-ES: Nota de reproducción

en: Frequency Statement Note (Continuing Resources)
es-ES: Nota de declaración de frecuencia (recursos continuos)

en: Contents Note
es-ES: Nota de contenidos

en: Dissertation (Thesis) Note
es-ES: Nota de disertación (tesis)

en: Summary or Abstract
es-ES: Resumen o abstract

en: Preferred Citation of Described Materials
es-ES: Cita preferida de los materiales descritos

en: Awards Note
es-ES: Nota de premios

en: Location of Originals/ Reproductions
es-ES: Localización del original/ Reproducciones

en: Type of Electronic Resource Note
es-ES: Tipo de nota de recurso electrónico

en: System Requirements Note (Electronic Resources)
es-ES: Nota sobre los requisitos del sistema (recursos electrónicos)

en: Funding Information Note
es-ES: Nota de información de financiación

en: Acquisition Information Note
es-ES: Nota de información de adquisición

en: Notes on Information Service Policy
es-ES: Notas de Política de Servicio dee Información

en: Subseries
es-ES: Subserie

en: Source of Excerpt or Offprint
es-ES: Fuente del extracto o la separata

en: Excerpt or Offprint
es-ES: Extracto o separata

en: Supplement
es-ES: Suplemento

en: Parent of Supplement
es-ES: Padre del suplemento

en: Issued with
es-ES: Publicado con

en: is Updated by
es-ES: fue actualizado por

en: Updates
es-ES: Actualizaciones

en: Continues
es-ES: Continua

en: Continues in Part
es-ES: Continua en parte

en: Supersedes
es-ES: Reemplaza

en: Supersedes in Part
es-ES: Reemplaza en parte

en: Absorbed
es-ES: Absorbido

en: Absorbed in Part
es-ES: Absorbido en parte

en: Formed by Merger of
es-ES: Formado por la fusión de

en: Separated from
es-ES: Separado de

en: Continued by
es-ES: Continuado por

en: Continued in Part by
es-ES: Continuado en parte por

en: Superseded by
es-ES: Reemplazado por

en: Superseded in Part by
es-ES: Reemplazado en parte por

en: Absorbed by
es-ES: Absorbido por

en: Absorbed in Part by
es-ES: Absorbido en parte por

en: Split into
es-ES: Dividido en

en: Merged with XXX to Form
es-ES: Combinado con XXX para formar

en: Changed Back to
es-ES: Cambiado de nuevo a

en: Other Edition in the Same Medium
es-ES: Otra edición en el mismo medio

en: Other Edition in Another Medium
es-ES: Otra edición en otro medio

en: Translated as
es-ES: Traducido como

en: Translation of
es-ES: Traducción de

en: Other Edition, State or Impression in the Same Medium
es-ES: Otra edición, estado o impresión en el mismo medio

en: Reproduced as
es-ES: Reproducido como

en: Set Level
es-ES: Establecer nivel

en: Subset Level
es-ES: Nivel de subgrupo

en: Piece Level
es-ES: Nivel de la pieza

en: Piece-Analytic Level
es-ES: Nivel Fragmento-Analítico

en: Item Reviewed
es-ES: Ítem revisado

en: Also Bound with This Volume
es-ES: También encuadernado con este volumen

en: Bound with
es-ES: Delimitado con

en: Other Related Works
es-ES: Otras obras relacionadas

en: Preferred Access Point
es-ES: Punto de acceso preferido

en: Collective Preferred Title
es-ES: Título preferido colectivo

en: Preferred Conventional Heading
es-ES: Encabezado convencional preferido

en: Preferred Access Point - Identification of a Work
es-ES: Punto de acceso preferido - Identificación de una obra

en: Preferred Access Point - Identification of an Expression
es-ES: Punto de acceso preferido - Identificación de una expresión

en: Parallel Title Proper
es-ES: Título propio paralelo

en: Half Title
es-ES: Medio titulo

en: Cover Title
es-ES: Título de cubierta

en: Added Title-Page Title
es-ES: Título agregado-Título de página

en: Caption Title
es-ES: Título de leyenda

en: Running Title
es-ES: Título abreviado

en: Spine Title
es-ES: Título del lomo

en: Other Variant Titles
es-ES: Otras variantes del título

en: Title in Standard Modern Spelling
es-ES: Título con ortografía moderna estándar

en: Former Title (Continuing Resources)
es-ES: Ex título (recursos continuos)

en: Key Title (Continuing Resources)
es-ES: Título clave (recursos continuos)

en: Abbreviated Title (Continuing Resources)
es-ES: Título abreviado (recursos continuos)

en: Expanded Title
es-ES: Título expandido

en: Additional Title Supplied by Cataloguer
es-ES: Título adicional proporcionado por el catalogador

en: Translated Title Supplied by Cataloguer
es-ES: Título traducido suministrado por el catalogador

en: Section Title
es-ES: Título de la sección

en: Artifical Title
es-ES: Título artificial

en: Name / Preferred Access Point - Identification of a Work
es-ES: Nombre / Punto de acceso preferido - Identificación de una obra

en: Name / Preferred Access Point - Identification of an Expression
es-ES: Nombre / Punto de acceso preferido - Identificación de una expresión

en: Personal Name Used as Subject
es-ES: Nombre personal usado como materia

en: Corporate Body Name Used as Subject
es-ES: Nombre de entidad corporativa utilizado como temática

en: Family Name Used as Subject
es-ES: Nombre de familia utilizado como tema

en: Name and Title Used as Subject
es-ES: Nombre y título usado como término

en: Title Used as Subject
es-ES: Título usado como materia

en: Topical Name Used as Subject
es-ES: Término temático usado como materia

en: Geographical Name Used as Subject
es-ES: Nombre geográfico utilizado como tema

en: Form, Genre or Physical Characteristics Heading
es-ES: Encabezamiento de forma, género o características físicas

en: Uncontrolled Subject Terms
es-ES: Términos temáticos no controlados

en: Subject Category (Provisional)
es-ES: Categoría temática (provisional)

en: Trademark Used as Subject
es-ES: Marca usada como materia

en: Hierarchical Geographical Name Used as Subject
es-ES: Nombre geográfico jerárquico utilizado como tema

en: Place and Date of Publication, Performance, etc.
es-ES: Lugar y fecha de publicación, ejecución, etc.

en: Place and Date of Provenance
es-ES: Lugar y fecha de procedencia

en: Technical Details Access (Electronic Resources) [Obsolete]
es-ES: Acceso a detalles técnicos (Recursos electrónicos) [Obsoleto]

en: Occupation
es-ES: Ocupación

en: Function
es-ES: Función

en: Time Period Code
es-ES: Código de periodo de tiempo

en: Dewey Decimal Classification
es-ES: Clasificación Decimal Dewey

en: Library of Congress Classification
es-ES: Clasificación de Library of Congress

en: Other Class Numbers
es-ES: Otros números de clasificación

en: Personal Name - Primary Responsibility
es-ES: Nombre personal - Responsabilidad primaria

en: Personal Name - Alternative Responsibility
es-ES: Nombre personal - Responsabilidad alternativa

en: Personal Name - Secondary Responsibility
es-ES: Nombre personal - Responsabilidad secundaria

en: Personal Name - Provenance or Ownership
es-ES: Nombre personal - Procedencia o propiedad

en: Corporate Body Name - Primary Responsibility
es-ES: Nombre de entidad corporativa - Responsabilidad primaria

en: Corporate Body Name - Alternative Responsibility
es-ES: Nombre de entidad corporativa - Responsabilidad alternativa

en: Corporate Body Name - Secondary Responsibility
es-ES: Nombre de entidad corporativa - Responsabilidad secundaria

en: Corporate Body Name - Provenance or Ownership
es-ES: Nombre de entidad corporativa - Procedencia o propiedad

en: Family Name - Primary Responsibility
es-ES: Nombre de familia - Responsabilidad primaria

en: Family Name - Alternative Responsibility
es-ES: Nombre de familia - Responsabilidad alternativa

en: Family Name - Secondary Responsibility
es-ES: Nombre de familia - Responsabilidad secundaria

en: Family Name - Provenance or Ownership
es-ES: Nombre de familia - Procedencia o propiedad

en: Name - Entity Responsible
es-ES: Nombre - Entidad responsable

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Primary Responsibility
es-ES: Título convencional uniforme para textos jurídicos y religiosos - Responsabilidad principal

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Alternative Responsibility
es-ES: Título convencional uniforme para textos jurídicos y religiosos - Responsabilidad alternativa

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Secondary Responsibility
es-ES: Encabezamiento convencional uniforme para textos jurídicos y religiosos - Responsabilidad secundaria

en: National ISSN Centre
es-ES: Centro Nacional ISSN

en: Holding Institution
es-ES: Institución depositaria

en: Location and Call Number
es-ES: Ubicación y signatura topográfica

en: Data Not Converted from Source Format
es-ES: Datos no convertidos del formato de origen

en: System Control Numbers (Koha)
es-ES: Número de control de sistema (Koha)

en: local dates
es-ES: fechas locales

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
es-ES: ELEMENTOS DE ENTRADA SECUNDARIOS (KOHA)

en: Location and item information (Koha)
es-ES: Información de ubicación e ítem (Koha)

en: Fast Add Framework
es-ES: Plantilla de carga rápida

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal UNIMARC framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
es-ES: 'FA', una 'Carga rápida' mínima UNIMARC entorno de trabajo adecuado para ILL o catalogación a vuelo.
