Koha 23.11.08.001 - en to es-ES translation catalogue (2595 entries)

en: Books
es-ES: Libros

en: Form of material
es-ES: Forma de material

en: Language material
es-ES: Material textual

en: Manuscript language material
es-ES: Material textual manuscrito

en: Illustrations
es-ES: Ilustraciones

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
es-ES: Hasta cuatro (4) códigos alfabéticos de un carácter (guardados en orden alfabético) que indican la presencia de tipos de ilustraciones en el ítem. Si se asignasen menos de cuatro códigos alfabéticos, los códigos serán alineados a la izquierda y las posiciones no utilizadas contendrán caracteres vacíos (#)

en: No illustrations
es-ES: Sin ilustraciones

en: Maps
es-ES: Mapas

en: Portraits
es-ES: Retratos

en: Charts
es-ES: Gráficas

en: Plans
es-ES: Planos

en: Plates
es-ES: Placas

en: Music
es-ES: Música

en: Facsimiles
es-ES: Facsímil

en: Coats of arms
es-ES: Escudo de armas

en: Genealogical tables
es-ES: Tablas genealógicas

en: Forms
es-ES: Formularios

en: Samples
es-ES: Muestras

en: Phonodisc, phonowire, etc.
es-ES: Disco fonográfico, etc.

en: Photographs
es-ES: Fotografías

en: Illuminations
es-ES: Iluminaciones

en: No attempt to code
es-ES: No se utiliza

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
es-ES: Código alfabético de un caracter que describe el nivel intelectual de la audiencia para la cual se destina el material

en: Target audience
es-ES: Audiencia objeto

en: Unknown or not specified
es-ES: Desconocido o no especificado

en: Preschool
es-ES: Preescolar

en: Primary
es-ES: Primaria

en: Pre-adolescent
es-ES: Pre-adolescente

en: Adolescent
es-ES: Adolescente

en: Adult
es-ES: Adulto

en: Specialized
es-ES: Especializado

en: Juvenile
es-ES: Juvenil

en: Form of item
es-ES: Forma de ítem

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
es-ES: Código alfabético de un caracter que especifica la forma del material para el ítem

en: None of the following
es-ES: Ninguno de los siguientes

en: Microfiche
es-ES: Microficha

en: Microopaque
es-ES: Microopaco

en: Large print
es-ES: Impresión grande

en: Online
es-ES: En línea

en: Direct electronic
es-ES: Electrónico directo

en: Regular print reproduction
es-ES: Reproducción impresa normal

en: Electronic
es-ES: Electrónico

en: Nature of contents
es-ES: Naturaleza de los contenidos

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
es-ES: Hasta cuatro códigos de un caracter que indican si una parte significante del ítem es o contiene ciertos tipos de material. Si se asignan menos de cuatro códigos. serán alineados a la izquierda y las posiciones no utilizadas contendrán caracteres vacíos (#)

en: No specified nature of contents
es-ES: Naturaleza de los contenidos no especificada

en: Offprints
es-ES: Separatas

en: Calendars
es-ES: Calendarios

en: Comics/graphic novels
es-ES: Cómics/novela gráfica

en: Abstracts/summaries
es-ES: Resúmenes/sumarios

en: Bibliographies
es-ES: Bibliografías

en: Catalogs
es-ES: Catálogos

en: Dictionaries
es-ES: Diccionarios

en: Encyclopedias
es-ES: Enciclopedias

en: Handbooks
es-ES: Manuales

en: Legal articles
es-ES: Artículos jurídicos

en: Indexes
es-ES: Índices

en: Patent document
es-ES: Documento de patente

en: Discographies
es-ES: Discografías

en: Legislation
es-ES: Legislación

en: Theses
es-ES: Tesis

en: Surveys of literature in a subject area
es-ES: Revisión de literatura en un área temática

en: Reviews
es-ES: Revisiones

en: Programmed texts
es-ES: Textos programados

en: Filmographies
es-ES: Filmografías

en: Directories
es-ES: Directorios

en: Statistics
es-ES: Estadísticas

en: Technical reports
es-ES: Informes técnicos

en: Standards/specifications
es-ES: Estándares/especificaciones

en: Legal cases and case notes
es-ES: Casos jurídicos y notas del caso

en: Law reports and digests
es-ES: Compendios e informes legales

en: Yearbooks
es-ES: Anuario

en: Treaties
es-ES: Tratados

en: Government publication
es-ES: Publicación gubernamental

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
es-ES: Código de un caracter que indica si el ítem es publicado o producido por o para una agencia internacional, nacional, estatal, provincial o de gobierno local, o por alguna subdivisión de ese tipo de organismo

en: Not a government publication
es-ES: No es una publicación gubernamental

en: Autonomous or semi-autonomous component
es-ES: Componente autónomo o semi-autónomo

en: Federal/national
es-ES: Federal/nacional

en: International intergovernmental
es-ES: Intergubernamental internacional

en: Multistate
es-ES: Multiestado

en: Government publication-level undetermined
es-ES: Publicación gubernamental-nivel indeterminado

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
es-ES: Estatal, provincial, territorial, dependiente, etc.

en: Unknown if item is government publication
es-ES: Desconocido si el ítem es una publicación gubernamental

en: Other
es-ES: Otro

en: Conference publication
es-ES: Publicación de conferencia

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
es-ES: Código de un caracter que indica si el ítem consiste en ponencias, reportes o resúmenes de una conferencia.

en: Not a conference publication
es-ES: No es una publicación de conferencia

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
es-ES: Código de un caracter que indica si el ítem es un homenaje (festschrift)

en: Not a festschrift
es-ES: No es un homenaje (Festschrift)

en: Index
es-ES: Índice

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
es-ES: Código de un caracter numérico que indica si el ejemplar incluye o no un índice a sus contenidos

en: No index
es-ES: Sin índice

en: Index present
es-ES: Índice presente

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
es-ES: Contiene un caracter vacío (#) o uno de relleno (|).

en: Undefined
es-ES: Indefinido

en: Literary form
es-ES: Forma literaria

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
es-ES: Código de un caracter utilizado para indicar la forma literaria de un ejemplar. Códigos numéricos 0 y 1 proveen identificación genérica o si el ejemplar es una obra de ficción o no. Códigos alfabéticos pueden ser utilizados para identificar formas literarias específicas.

en: Not fiction (not further specified)
es-ES: No es ficción (sin especificar)

en: Fiction (not further specified)
es-ES: Ficción (sin más especificación)

en: Essays
es-ES: Ensayos

en: Novels
es-ES: Novela

en: Humor, satires, etc.
es-ES: Humor, sátiras, etc.

en: Letters
es-ES: Cartas

en: Short stories
es-ES: Historias breves

en: Mixed forms
es-ES: Formas múltiples

en: Poetry
es-ES: Poesía

en: Speeches
es-ES: Discursos

en: Unknown
es-ES: Desconocido

en: Biography
es-ES: Biografía

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
es-ES: Código alfabético de una sola letra que indica si un documento contiene o no material biográfico y, en caso afirmativo, cuáles son sus características.

en: No biographical material
es-ES: No contiene material biográfico

en: Autobiography
es-ES: Autobiografía

en: Individual biography
es-ES: Biografía individual

en: Collective biography
es-ES: Biografía colectiva

en: Contains biographical information
es-ES: Contiene información biográfica

en: Computer Files
es-ES: Archivo de computadora

en: Computer file/Electronic resource
es-ES: Archivo de computadora/Recurso electrónico

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
es-ES: Cada uno contiene un espacio (#) o caracter de relleno (|)

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
es-ES: Código alfabético de un carácter que indica la audiencia para la cual se destina el material

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
es-ES: Código alfabético de un caracter que especifica la forma de material para el ítem

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
es-ES: Dos posiciones de caracteres indefinidos, cada uno contiene un blanco (#) o un caracter de relleno (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
es-ES: Código alfabético de un caracter que indica el tipo de archivo de computadora descrito en el registro bibliográfico

en: Type of computer file
es-ES: Tipo de archivo de computadora

en: Numeric data
es-ES: Datos numéricos

en: Computer program
es-ES: Programa de computadora

en: Representational
es-ES: Figurativo

en: Document
es-ES: Documento

en: Bibliographic data
es-ES: Datos bibliográficos

en: Font
es-ES: Fuente

en: Game
es-ES: Juego

en: Sound
es-ES: Sonido

en: Interactive multimedia
es-ES: Multimedia interactiva

en: Online system or service
es-ES: Sistema o servicio en línea

en: Combination
es-ES: Combinación

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
es-ES: Código de un caracter que contiene un espacio en blanco (#) o un caracter de relleno (|).

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
es-ES: Código alfabético de un caracter que indica si el archivo de computadora es publicado o producido por o para una agencia internacional, nacional, provincial, estatal, o agencia gubernamental local (incluyendo cuerpos intergubernamentales de todos los tipos), cualquier subdivisión de tal cuerpo, y, en ese caso, el nivel jurisdiccional de la agencia.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
es-ES: Seis posiciones de caracteres indefinidos; cada uno puede contener blanco (#) o caracter de relleno (|).

en: Cartographic material
es-ES: Material cartográfico

en: Manuscript cartographic material
es-ES: Material cartográfico manuscrito

en: Relief
es-ES: Relieve

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
es-ES: Hasta cuatro códigos alfabéticos de un carácter que indican el tipo de relieve especificado en el ítem. Los códigos son registrados en orden de importancia para el ítem descrito. Si se asignasen menos de cuatro códigos alfabéticos, los códigos serán alineados a la izquierda y las posiciones no utilizadas contendrán caracteres vacíos (#)

en: No relief shown
es-ES: No se muestra relieve

en: Contours
es-ES: Contornos

en: Shading
es-ES: Sombreado

en: Gradient and bathymetric tints
es-ES: Gradientes y tintas batimétricas

en: Hachures
es-ES: Plumeado

en: Bathymetry/soundings
es-ES: Batimetría/sondeos

en: Form lines
es-ES: Líneas de formulario

en: Spot heights
es-ES: Alturas puntuales

en: Pictorially
es-ES: Ilustradamente

en: Land forms
es-ES: Formas terrestres

en: Bathymetry/isolines
es-ES: Batimetría/isolineas

en: Rock drawings
es-ES: Dibujos en roca

en: Projection
es-ES: Proyección

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
es-ES: Código alfabético de dos caracteres que indica la proyección utilizada al producir el ítem.

en: Projection not specified
es-ES: Proyección no especificada

en: Gnomic
es-ES: Gnómico

en: Lambert's azimuthal equal area
es-ES: Proyección azimutal de Lambert

en: Orthographic
es-ES: Ortográfico

en: Azimuthal equidistant
es-ES: Azimutal equidistante

en: Stereographic
es-ES: Estereográfico

en: General vertical near-sided
es-ES: Vertical general cercana

en: Modified stereographic for Alaska
es-ES: Estereografía modificado de Alaska

en: Chamberlin trimetric
es-ES: Chamberlin trimétrica

en: Polar stereographic
es-ES: Estereográfico polar

en: Azimuthal, specific type unknown
es-ES: Azimutal, de tipo especifico desconocido

en: Azimuthal, other
es-ES: Azimutal, otro

en: Gall
es-ES: Cálculo

en: Goode's homolographic
es-ES: Homolosena de Goode

en: Lambert's cylindrical equal area
es-ES: Proyección azimutal de Lambert

en: Miller
es-ES: Molinero

en: Transverse Mercator
es-ES: Mercator transversa

en: Oblique Mercator
es-ES: Mercator oblicua

en: Space oblique Mercator
es-ES: Mercator oblicua espacial

en: Cylindrical, specific type unknown
es-ES: Cilíndrico, tipo específico desconocido

en: Cylindrical, other
es-ES: Cilíndrico, otro tipo específico conocido

en: Albers equal area
es-ES: Albers área igual

en: Bonne
es-ES: Buena

en: Lambert's conformal conic
es-ES: Proyección Conforme Cónica de Lambert

en: Equidistant conic
es-ES: Cónica equidistante

en: Polyconic
es-ES: Policónica

en: Conic, specific type unknown
es-ES: Cónica, tipo específico desconocido

en: Conic, other
es-ES: Cónica, otra

en: Butterfly
es-ES: Mariposa

en: Goode's homolosine
es-ES: Homolosena de Goode

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
es-ES: Cónica conforme oblicua bipolar de Miller

en: Dimaxion
es-ES: Dymaxion

en: Cordiform
es-ES: Cordiforme

en: Lambert conformal
es-ES: Lambert conforme

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
es-ES: Indefinido; contiene un blanco (#) o caracter de relleno (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
es-ES: Código alfabético de un caracter que indica el tipo de ejemplar cartográfico descrito.

en: Type of cartographic material
es-ES: Tipo de material cartográfico

en: Single map
es-ES: Mapa individual

en: Map series
es-ES: Series de mapas

en: Map serial
es-ES: Mapa serial

en: Globe
es-ES: Globo

en: Separate supplement to another work
es-ES: Suplemento separado de otro trabajo

en: Bound as part of another work
es-ES: Unido como parte de otro trabajo

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
es-ES: Indefinido; cada uno contiene un caracter vacío (#) o un caracter de relleno (|)

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
es-ES: Código alfabético de un caracter que indica si el ítem es publicado o producido por o para una agencia internacional, nacional, provincial, estatal, o agencia gubernamental local, o por cualquier subdivisión de tal cuerpo, y, en ese caso, el nivel jurisdiccional de la agencia.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
es-ES: Código alfabético de un carácter que indica la forma material del ejemplar.

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
es-ES: Código de un caracter numérico que indica si el material adjunto al ejemplar incluye o no un índice de ubicación o diccionario.

en: Special format characteristics
es-ES: Características de formato especial

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
es-ES: Hasta dos códigos alfabéticos de un caracter que indican las características especiales del formato del mapa. Los códigos son registrados en orden de importancia para el ítem descrito, Si se asigna solo un código, será alineado a la izquierda y la posición no utilizada contendrá un caracter vacío (#).

en: No specified special format characteristics
es-ES: Características físicas especiales no especificadas

en: Manuscript
es-ES: Manuscrito

en: Picture card, post card
es-ES: Trajeta postal

en: Calendar
es-ES: Calendario

en: Puzzle
es-ES: Rompecabezas

en: Wall map
es-ES: Mapa de pared

en: Playing cards
es-ES: Naipes

en: Loose-leaf
es-ES: Hojas sueltas

en: Notated music
es-ES: Música notada

en: Manuscript notated music
es-ES: Música manuscrita

en: Nonmusical sound recording
es-ES: Grabación sonora no musical

en: Musical sound recording
es-ES: Grabación sonora musical

en: Form of composition
es-ES: Forma de composición

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
es-ES: Código alfabético de dos caracteres que indica la forma de la composición. Los códigos se basan en encabezados temáticos de la Library of Congress. Si resulta apropiado más de un código, el código mu (Formas múltiples) se utiliza en 008/18-19 y todos los códigos apropiados específicos se dan en el campo 047 (Forma de composición). El código mu (Formas múltiples) puede también indicar que el campo 047 (Forma de composición) contiene códigos de composición No-MARC.

en: Anthems
es-ES: Himnos

en: Ballads
es-ES: Baladas

en: Bluegrass music
es-ES: Música bluegrass

en: Chants, Other religions
es-ES: Cantos, otras religiones

en: Chant, Christian
es-ES: Cantos, Cristiano

en: Chorales
es-ES: Corales

en: Chorale preludes
es-ES: Preludios corales

en: Canons and rounds
es-ES: Cánones y rondós

en: Concertos
es-ES: Concierto

en: Chansons, polyphonic
es-ES: Chanson, polifónicas

en: Chance compositions
es-ES: Composiciones al azar

en: Country music
es-ES: Música country

en: Dance forms
es-ES: Formas de danza

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
es-ES: Divertimentos, serenatas, casaciones y nocturnos

en: Fugues
es-ES: Fugas

en: Folk music
es-ES: Música folclórica

en: Fantasias
es-ES: Fantasías

en: Gospel music
es-ES: Música gospel

en: Hymns
es-ES: Himnos

en: Musical revues and comedies
es-ES: Revistas musicales y comedias

en: Madrigals
es-ES: Madrigal

en: Minuets
es-ES: Minuetos

en: Motets
es-ES: Motetes

en: Motion picture music
es-ES: Música de películas

en: Marches
es-ES: Marchas

en: Masses
es-ES: Misa

en: Multiple forms
es-ES: Formas múltiples

en: Mazurkas
es-ES: Mazurca

en: Nocturnes
es-ES: Nocturno

en: Not applicable
es-ES: No aplicable

en: Operas
es-ES: Opera

en: Oratorios
es-ES: Oratorio

en: Overtures
es-ES: Obertura

en: Program music
es-ES: Música de programa

en: Passion music
es-ES: Música pasional

en: Polonaises
es-ES: Polonesas

en: Popular music
es-ES: Música popular

en: Preludes
es-ES: Preludios

en: Passacaglias
es-ES: Pasacalle

en: Part-songs
es-ES: Voces

en: Pavans
es-ES: Pavana

en: Rock music
es-ES: Música rock

en: Rondos
es-ES: Rondós

en: Ragtime music
es-ES: Música sincopada

en: Rhapsodies
es-ES: Rapsodias

en: Square dance music
es-ES: Baile de figuras

en: Songs
es-ES: Canciones

en: Symphonic poems
es-ES: Poemas sinfónicos

en: Studies and exercises
es-ES: Estudios y ejercicios

en: Symphonies
es-ES: Sinfonías

en: Toccatas
es-ES: Tocatas

en: Trio-sonatas
es-ES: Sonata trio

en: Variations
es-ES: Variaciones

en: Waltzes
es-ES: Valses

en: Format of music
es-ES: Formato de música

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
es-ES: Código de un caracter que indica el formato de la composición musical (ej. partitura de piano conductor). "Notación pentagrama" en este elemento se refiere a música escrita utilizando pentagramas. "Notación musical" refiere a música escrita utilizando pentagramas o una notación gráfica, simbólica o basada en palabras.

en: Full score
es-ES: Partitura completa

en: Full score, miniature or study size
es-ES: Partitura completa, tamaño de miniatura o estudio

en: Accompaniment reduced for keyboard
es-ES: Acompañamiento reducido para teclado

en: Voice score with accompaniment omitted
es-ES: Partitura de voz, sin acompañamiento

en: Condensed score or piano-conductor score
es-ES: Partitura condensada o partitura piano-conductor

en: Close score
es-ES: Partitura cerrada

en: Chorus score
es-ES: Partitura de coro

en: Condensed score
es-ES: Partitura condensada

en: Performer-conductor part
es-ES: Parte del ejecutante-conductor

en: Vocal score
es-ES: Partitura vocal

en: Score
es-ES: Partitura

en: Multiple score formats
es-ES: Formatos múltiples

en: Music Parts
es-ES: Partes de Música

en: No parts in hand or not specified
es-ES: Ninguna parte o no especificado

en: Instrumental and vocal parts
es-ES: Partes instrumentales y vocales

en: Instrumental parts
es-ES: Partes instrumentales

en: Vocal parts
es-ES: Partes vocales

en: Unknown or unspecified
es-ES: Desconocido o no especificado

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
es-ES: Código alfabético de un caracter que especifica la forma del material para el ejemplar descrito.

en: Accompanying matter
es-ES: Materia adjunta

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
es-ES: Hasta seis códigos alfabéticos de un caracter (registrados en orden alfabético) que indican los contenidos del programa y otro material que acompaña grabación sonora, manuscritos musicales, o música anotada, Si se asignan menos de seis códigos, serán alineados a la izquierda y cada posición no utilizada contendrá un caracter vacío (#).

en: No accompanying matter
es-ES: Sin material adjunto

en: Discography
es-ES: Discografía

en: Bibliography
es-ES: Bibliografía

en: Thematic index
es-ES: Índice temático

en: Libretto or text
es-ES: Libreto o texto

en: Biography of composer or author
es-ES: Biografía del compositor o autor

en: Biography of performer or history of ensemble
es-ES: Biografía del interprete o historia del conjunto

en: Technical and/or historical information on instruments
es-ES: Información técnica y/o histórica en instrumentos

en: Technical information on music
es-ES: Información técnica en música

en: Historical information
es-ES: Información histórica

en: Ethnological information
es-ES: Información etnológica

en: Instructional materials
es-ES: Materiales de instrucción

en: Literary text for sound recordings
es-ES: Texto literario para grabaciones sonoras

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
es-ES: Hasta dos códigos de un caracter (registrados en el orden de la siguiente lista) que indican el tipo de texto literario contenido en una grabación sonora no musical. Si se asigna solo un código, será alineado a la izquierda y la posición no utilizada contendrá un caracter vacío (#).

en: Item is a music sound recording
es-ES: Ítem es una grabación de sonidos musicales

en: Conference proceedings
es-ES: Actas de conferencia

en: Fiction
es-ES: Ficción

en: Reporting
es-ES: Informando

en: History
es-ES: Historial

en: Instruction
es-ES: Instrucciones

en: Language instruction
es-ES: Instrucciones de idioma

en: Comedy
es-ES: Comedia

en: Lectures, speeches
es-ES: Discursos, conferencias

en: Memoirs
es-ES: Memorias

en: Folktales
es-ES: Cuentos populares

en: Rehearsals
es-ES: Ensayos

en: Sounds
es-ES: Sonidos

en: Interviews
es-ES: Entrevistas

en: Transposition and arrangement
es-ES: Transposición y arreglo

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
es-ES: Si todo o parte del ítem catalogado es una transposición y/o arreglo de otra obra.

en: Not arrangement or transposition or not specified
es-ES: No es un arreglo o transposición, o no especificado

en: Transposition
es-ES: Trasposición

en: Arrangement
es-ES: Arreglo

en: Both transposed and arranged
es-ES: Ambos transpuestos y arreglados

en: Continuing Resources
es-ES: Recursos continuados

en: Serial/Integrating resource
es-ES: Seriada/Recurso integrador

en: Frequency
es-ES: Frecuencia

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
es-ES: Código alfabético de un carácter que indica la frecuencia de un ejemplar; utilizada en conjunto con 008/19 (Regularidad).

en: No determinable frequency
es-ES: Sin frecuencia determinable

en: Annual
es-ES: Anual

en: Bimonthly
es-ES: Bimestral

en: Semiweekly
es-ES: Dos veces por semana

en: Daily
es-ES: Diario

en: Biweekly
es-ES: Bisemanal

en: Semiannual
es-ES: Semestral

en: Biennial
es-ES: Bianual

en: Triennial
es-ES: Trienio

en: Three times a week
es-ES: Tres veces a la semana

en: Three times a month
es-ES: Tres veces al mes

en: Continuously updated
es-ES: Actualizado continuamente

en: Monthly
es-ES: Mensual

en: Quarterly
es-ES: Trimestral

en: Semimonthly
es-ES: Quincenal

en: Three times a year
es-ES: Tres veces al año

en: Weekly
es-ES: Semanal

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
es-ES: Código alfabético de un carácter que indica la regularidad prevista para un ejemplar; utilizada en conjunto con 008/18 (Frecuencia).

en: Regularity
es-ES: Regularidad

en: Normalized irregular
es-ES: Irregular normalizado

en: Regular
es-ES: Normal

en: Completely irregular
es-ES: Completamente irregular

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
es-ES: Código alfabético de un caracter que indica el tipo de recurso continuo.

en: Type of continuing resource
es-ES: Tipo de recurso continuo

en: Updating database
es-ES: Actualizando la base de datos

en: Updating loose-leaf
es-ES: Acualizando hojas sueltas

en: Monographic series
es-ES: Series monográficas

en: Newspaper
es-ES: Periódico

en: Periodical
es-ES: Periódica

en: Updating Web site
es-ES: Actualizando el sitio web

en: Form of original item
es-ES: Forma de ítem original

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
es-ES: Código alfabético de un carácter que indica la forma del material en el cual el ítem fue publicado originalmente.

en: Newspaper format
es-ES: Formato de periódico

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
es-ES: Código alfabético de un caracter que especifica la forma del material para el ejemplar descrito

en: Nature of entire work
es-ES: Naturaleza de la obra completa

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
es-ES: Código alfabético de un carácter que indica la naturaleza de un ejemplar si el consiste completamente de un tipo de material. Si el ejemplar puede considerarse de más de un tipo de material, los tipos se indican en 008/25-27 (Naturaleza de contenidos) y la posición 008/24 se codifica en blanco (#).

en: Not specified
es-ES: No especificado

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
es-ES: Hasta cuatro códigos alfabéticos de un caracter (guardados en orden alfabético) que indican la presencia de tipos de ilustraciones en el ítem. Si se asignasen menos de cuatro códigos alfabéticos, los códigos serán alineados a la izquierda y las posiciones no utilizadas contendrán caracteres vacíos (#).

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
es-ES: Código alfabético de un caracter que indica si el ítem es publicado o producido por o para una agencia internacional, nacional, provincial, estatal, o agencia gubernamental local, o por alguna subdivisión de tal cuerpo, y, en ese caso, el nivel jurisdiccional de la agencia.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
es-ES: Código de un caracter numérico que indica si el ejemplar consiste o no de las actas, informes, o resúmenes de una conferencia.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
es-ES: Indefinido; cada uno contiene un blanco (#) o caracter de relleno (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
es-ES: Código alfabético de una sola letra que indica el alfabeto original del título de un documento fuente en el que se basa el título clave (campo 222).

en: Original alphabet or script of title
es-ES: Alfabeto original o escritura del título

en: No alphabet or script given/No key title
es-ES: No se indica el alfabeto/ningún título clave

en: Basic Roman
es-ES: Romano básico

en: Extended Roman
es-ES: Latinizado extendido

en: Cyrillic
es-ES: Cirílico

en: Japanese
es-ES: Japonés

en: Chinese
es-ES: Chino

en: Arabic
es-ES: Árabe

en: Greek
es-ES: Griego

en: Hebrew
es-ES: Hebreo

en: Korean
es-ES: Coreano

en: Entry convention
es-ES: Convención de entrada

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
es-ES: Código de un caracter numérico que indica si el ejemplar fue catalogado o no de acuerdo a entradas sucesivas, última entrada, o convenciones de catalogación de entrada integrada.

en: Successive entry
es-ES: Entrada sucesiva

en: Latest entry
es-ES: Última entrada

en: Integrated entry
es-ES: Entrada integrada

en: Visual Materials
es-ES: Materiales visuales

en: Projected medium
es-ES: Material gráfico proyectable

en: Two-dimensional nonprojected graphic
es-ES: Gráfico no proyectable de dos dimensiones

en: Kit
es-ES: Equipo

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
es-ES: Objeto tridimensional artificial o natural

en: Running time for motion pictures and videorecordings
es-ES: Duración para películas y grabaciones de vídeo

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
es-ES: Número de tres dígitos que indica la duración total de una película o grabación de vídeo. El número se justifica a la derecha y cada posición no utilizada contiene un cero.

en: Running time exceeds three characters
es-ES: El tiempo de ejecución excede tres caracteres

en: Running time
es-ES: Tiempo de ejecución

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
es-ES: Código alfabético de un carácter que indica la audiencia para la cual se destina el ejemplar.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
es-ES: Código alfabético de un caracter que indica si el ítem es publicado o producido por o para una agencia internacional, nacional, provincial, estatal, o agencia gubernamental local, o por cualquier subdivisión de tal cuerpo, y, en ese caso, el nivel jurisdiccional de la agencia.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
es-ES: Código alfabético de un caracter que especifica la forma de material.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
es-ES: Código alfabético de un caracter que indica el tipo de material visual descrito.

en: Type of visual material
es-ES: Tipo de material visual

en: Art original
es-ES: Arte original

en: Art reproduction
es-ES: Reproducción de arte

en: Filmstrip
es-ES: Película de diapositivas

en: Picture
es-ES: Imagen

en: Graphic
es-ES: Gráfico

en: Technical drawing
es-ES: Dibujo técnico

en: Motion picture
es-ES: Película cinematográfica

en: Chart
es-ES: Gráfico

en: Flash card
es-ES: Ficha didáctica

en: Microscope slide
es-ES: Platina de microscopio

en: Model
es-ES: Modelo

en: Slide
es-ES: Diapositiva

en: Transparency
es-ES: Transparencia

en: Videorecording
es-ES: Videograbación

en: Toy
es-ES: Juguete

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
es-ES: Código alfabético de un caracter que indica la técnica utilizada al crear movimiento en una película o grabación de vídeo.

en: Technique
es-ES: Técnica

en: Animation
es-ES: Animación

en: Animation and live action
es-ES: Animación y acción en vivo

en: Live action
es-ES: Acción en vivo

en: Mixed Materials
es-ES: Materiales mixtos

en: Mixed material
es-ES: Material mixto

en: Category of material
es-ES: Categoría de material

en: Map
es-ES: Mapa

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
es-ES: Clase específica del material cartográfico a la que pertenece el documento. Normalmente la clase de objeto físico, p. ej., un diagrama.

en: Specific material designation
es-ES: Designación de material específico

en: Diagram
es-ES: Diagrama

en: Profile
es-ES: Perfil

en: Remote-sensing image
es-ES: Imagen de teledetección

en: Section
es-ES: Sección

en: Unspecified
es-ES: No especificado

en: View
es-ES: Ver

en: Whether the item is in one color or multicolored
es-ES: Indica si el documento cartográfico es monocromo o polícromo

en: One color
es-ES: Monocromo

en: Multicolored
es-ES: Polícromo

en: Material out of which the cartographic item is made.
es-ES: Material de que está hecho el documento cartográfico.

en: Physcial Description
es-ES: Descripción física

en: Paper
es-ES: Papel

en: Wood
es-ES: Madera

en: Stone
es-ES: Piedra

en: Synthetic
es-ES: Sintético

en: Skin
es-ES: Piel

en: Textiles
es-ES: Textil

en: Plastic
es-ES: Plástico

en: Glass
es-ES: Vidrio

en: Vinyl
es-ES: Vinilo

en: Vellum
es-ES: Vitela

en: Plaster
es-ES: Yeso

en: Flexible base photographic, positive
es-ES: Medio fotográfico de base flexible, positivo

en: Flexible base photographic, negative
es-ES: Medio fotográfico de base flexible, negativo

en: Non-flexible base photographic, positive
es-ES: Medio fotográfico de base rígida, positivo

en: Non-flexible base photographic, negative
es-ES: Medio fotográfico de base rígida, negativo

en: Leather
es-ES: Cuero

en: Parchment
es-ES: Pergamino

en: Other photographic medium
es-ES: Otro medio fotográfico

en: Type of reproduction
es-ES: Tipo de reproducción

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
es-ES: Indica si el documento cartográfico es un facsímil u otro tipo de reproducción.

en: Facsimile
es-ES: Facsímil

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
es-ES: Técnica fotográfica empleada para crear el documento cartográfico.

en: Production/reproduction details
es-ES: Detalles de producción/reproducción

en: Photocopy, blueline print
es-ES: Fotocopia, azográfica

en: Photocopy
es-ES: Fotocopia

en: Pre-production
es-ES: Pre-producción

en: Film
es-ES: Película

en: Positive/negative aspect
es-ES: Polaridad

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
es-ES: Indica si la fotocopia o película de un mapa es positiva o negativa.

en: Positive
es-ES: Positiva

en: Negative
es-ES: Negativa

en: Mixed polarity
es-ES: Mixta

en: Electronic resources
es-ES: Recurso electrónico

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
es-ES: Código alfabético de una sola letra que indica que la clase de material a la que pertenece el documento es un recurso electrónico (p. ej., programas, archivos de datos, archivos de imágenes, cintas de audio y de vídeo digitalizadas, etc).

en: Electronic resource
es-ES: Recurso electrónico

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
es-ES: Clase específica de material a la que pertenece un documento. Normalmente la clase de objeto físico, p. ej., un disco magnético.

en: Tape cartridge
es-ES: Cartucho de cinta

en: Chip cartridge
es-ES: Cartucho de chip

en: Computer optical disc cartridge
es-ES: Cartucho de disco óptico de ordenador

en: Computer disc, type unspecified
es-ES: Disco de ordenador (no se especifica tipo)

en: Computer disc cartridge
es-ES: Cartucho de ordenador

en: Tape cassette
es-ES: Casete

en: Tape reel
es-ES: Bobina de cinta

en: Magnetic disk
es-ES: Disco magnético

en: Computer card
es-ES: Tarjeta de ordenador

en: Magneto-optical disc
es-ES: Disco magnético-óptico

en: Optical disc
es-ES: Disco óptico

en: Remote
es-ES: Remoto

en: Standalone device
es-ES: Dispositivo independiente

en: Whether the item is one color or multicolored.
es-ES: Indica si el documento es monocromo o polícromo.

en: Black-and-white
es-ES: Blanco y negro

en: Gray scale
es-ES: Escala de grises

en: Mixed
es-ES: Mixto

en: Dimensions
es-ES: Dimensiones

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
es-ES: Dimensiones del soporte utilizado para codificar el recurso electrónico. Sólo se indican las dimensiones más usuales. En muchos casos las dimensiones se aplican al envase que contiene un soporte magnético u óptico. Sólo se deben emplear en el 007/04 aquellos códigos que coinciden exactamente con las medidas del documento según se han dado en la descripción física. Si no coinciden exactamente se emplea el código z.

en: 3 1/2 in.
es-ES: 3 ½ pulg.

en: 12 in.
es-ES: 12 pulg.

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
es-ES: 4 ¾ pulg. o 12 cm.

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
es-ES: 1 1/8 x 2 3/8 pulg.

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
es-ES: 3 ⅞ x 2 ½ pulg. (10,2 cm x 6,4 cm)

en: 5 1/4 in.
es-ES: 5 ¼ pulg.

en: 8 in.
es-ES: 8 pulg.

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
es-ES: Indica si la producción de sonido es parte integrante del archivo de ordenador.

en: No sound (silent)
es-ES: Sin sonido (mudo)

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
es-ES: Profundidad de color exacta de la imagen o imágenes escaneadas contenidas en el recurso electrónico, o un código alfabético de tres caracteres que indique que la profundidad exacta no puede registrarse. Dado que solo tiene utilidad la profundidad de color exacta, la codificación no debe incluir dígitos omitidos representados mediante guiones (-).

en: Image bit depth
es-ES: Profundidad de color de la imagen

en: Exact bit depth
es-ES: Profundidad de color exacta

en: Multiple
es-ES: Múltiple

en: File formats
es-ES: Formatos de archivo

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
es-ES: Indica si el archivo o archivos que incluye el recurso electrónico son del mismo formato o tipo para materiales reformateados digitalmente.

en: One file format
es-ES: Un formato de archivo

en: Multiple file formats
es-ES: Múltiples formatos de archivo

en: Quality assurance target(s)
es-ES: Indicador(es) de control de calidad

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
es-ES: Indica si los indicadores de control de calidad se han incluido adecuadamente en el momento de la creación o reformateado del recurso electrónico.

en: Absent
es-ES: Ausente

en: Present
es-ES: Presente

en: Antecedent/Source
es-ES: Antecedente/fuente

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
es-ES: Información sobre la fuente de un archivo digital que es importante para la creación, uso y gestión de materiales reformateados digitalmente.

en: File reproduced from original
es-ES: Archivo reproducido a partir del original

en: File reproduced from microform
es-ES: Archivo reproducido a partir de una microforma

en: File reproduced from an electronic resource
es-ES: Archivo reproducido a partir de un recurso electrónico

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
es-ES: Archivo reproducido a partir de un soporte intermedio (no microforma)

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
es-ES: Tipo de compresión a la que se ha sometido el archivo de ordenador. Se utiliza para juzgar la fidelidad del archivo respecto al original.

en: Level of compression
es-ES: Nivel de compresión

en: Uncompressed
es-ES: No comprimido

en: Lossless
es-ES: Sin pérdida

en: Lossy
es-ES: Con pérdida

en: Reformatting quality
es-ES: Calidad de reformateo

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
es-ES: Calidad del reformateo del recurso electrónico; valoración general de la calidad física del recurso electrónico en relación con el uso al que se destina. Puede servir para juzgar el nivel de calidad de un archivo y el compromiso de una institución para mantenerlo disponible a lo largo del tiempo.

en: Access
es-ES: Acceso

en: Preservation
es-ES: Preservación

en: Replacement
es-ES: Sustitución

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
es-ES: Código alfabético de una sola letra que indica que la clase de material a la que pertenece el documento es un globo, que se define como el modelo de un cuerpo celeste, normalmente la Tierra o la esfera celeste, representado en la superficie de una esfera. El código dse utiliza cuando 008/25 (Tipo de material cartográfico) contiene el código d. El carácter de relleno (|) no está permitido en esta posición.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
es-ES: Clase específica del material (generalmente la clase de objeto físico) a la que pertenece un documento. Normalmente la clase de objeto físico, p. ej., un globo celeste.

en: Celestial globe
es-ES: Globo celeste

en: Planetary or lunar globe
es-ES: Globo planetario o lunar

en: Terrestrial globe
es-ES: Globo terráqueo

en: Earth moon globe
es-ES: Globo de la Luna

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
es-ES: Indica si el documento cartográfico es monocromo o polícromo.

en: Material out of which the globe is made.
es-ES: Material de que está hecho el mapa.

en: Physicial medium
es-ES: Medio físico

en: Textile
es-ES: Textil

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
es-ES: Indica si el documento cartográfico es un facsímil u otro tipo de reproducción.

en: Tactile material
es-ES: Material táctil

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
es-ES: Código alfabético de una sola letra que indica que la clase de material a la que pertenece el documento es material táctil. Se utiliza para materiales destinados a ser leídos mediante el tacto. El carácter de relleno (|) no está permitido en esta posición.

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
es-ES: Clase específica del material táctil a la que pertenece un documento.

en: Tactile, with no writing system
es-ES: Táctil, sin sistema de escritura

en: Class of braille writing
es-ES: Clase de escritura braille

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
es-ES: Familia de braille a la que pertenece el documento. No se refiere al código braille particular, sino a la tipología de código braille utilizado para representar los distintos tipos de símbolos escritos. Pueden indicarse hasta dos tipos de braille o bien el centro catalogador puede decidir codificar únicamente el tipo predominante. En caso de haber múltiples códigos, se codifican por orden de importancia. Si se asignan menos de dos códigos, se justifica a la izquierda y las posiciones no utilizadas se completan con blancos (#).

en: No specified class of braille writing
es-ES: No se especifica clase de escritura braille

en: Literary braille
es-ES: Escritura literaria en braille

en: Format code braille
es-ES: Código de formato en braille

en: Mathematics and scientific braille
es-ES: Escritura matemática y científica en braille

en: Computer braille
es-ES: Escritura informática en braille

en: Music braille
es-ES: Música en braille

en: Multiple braille types
es-ES: Múltiples tipos de braille

en: Level of contraction
es-ES: Nivel de contracción

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
es-ES: Indica si se utilizan contracciones. Las contracciones son abreviaturas consistentes en uno o más caracteres braille o Moon para representar combinaciones comunes de letras.

en: Uncontracted
es-ES: No contraído

en: Contracted
es-ES: Contraído

en: Braille music format 1
es-ES: Formato de música en braille 1

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
es-ES: Código alfabético de tres letras que indica el formato de música en braille del documento. Los formatos de música consisten en la manera en que compases, secciones, partes e información relacionada -principalmente palabras-, son presentados unos en relación con otros. Pueden indicarse hasta tres formatos, justificados a la izquierda por orden de importancia. Si se asignan menos de tres códigos se justifica a la izquierda y las posiciones no utilizadas se completan con blancos (#).

en: No specified braille music format
es-ES: No se especifica el formato de música en braille

en: Bar over bar
es-ES: Compás sobre compás

en: Bar by bar
es-ES: Compás por compás

en: Line over line
es-ES: Línea sobre línea

en: Paragraph
es-ES: Párrafo

en: Single line
es-ES: Línea individual

en: Section by section
es-ES: Sección por sección

en: Line by line
es-ES: Línea por línea

en: Open score
es-ES: Partitura abierta

en: Spanner short form scoring
es-ES: Sistema de acordes de melodías

en: Short form scoring
es-ES: Orquestación abreviada

en: Outline
es-ES: Sinopsis

en: Vertical score
es-ES: Partitura vertical

en: Braille music format 2
es-ES: Formato de música en braille 2

en: Braille music format 3
es-ES: Formato de música en braille 3

en: Other special physical characteristics about the braille.
es-ES: Otras características físicas especiales del braille.

en: Special physical characteristics
es-ES: Características físicas especiales

en: Print/braille
es-ES: Impreso/braille

en: Jumbo or enlarged braille
es-ES: Braille aumentado o gigante

en: Projected graphic
es-ES: Material gráfico proyectable

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
es-ES: Código alfabético de una sola letra que indica que la clase de material a la que pertenece el documento es material gráfico proyectable, que se define como una representación bidimensional diseñada para ser proyectada sin movimiento mediante un dispositivo óptico, p. ej., una filmina, una diapositiva o una transparencia. El carácter de relleno (|) no está permitido en esta posición.

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
es-ES: Clase específica de material gráfico proyectable a la que pertenece un documento, p. ej., una diapositiva.

en: Filmstrip cartridge
es-ES: Cartucho de película

en: Filmslip
es-ES: Filmina

en: Filmstrip, type unspecified
es-ES: Película (no se especifica tipo)

en: Filmstrip roll
es-ES: Rollo de película

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
es-ES: Características del color de un material gráfico proyectable.

en: Hand colored
es-ES: Coloreado a mano

en: Base of emulsion
es-ES: Base de la emulsión

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
es-ES: Tipo de material de la base de la emulsión de un negativo fotográfico, de una filmina, de una diapositiva o de una transparencia.

en: Safety film
es-ES: Película de seguridad

en: Film base, other than safety film
es-ES: Película no de seguridad

en: Mixed collection
es-ES: Colección mixta

en: Sound on medium or separate
es-ES: Sonido incorporado o separado

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
es-ES: Indica si el sonido del material gráfico proyectable está o no incorporado al documento (es decir, en el material anejo).

en: Sound on medium
es-ES: Sonido incorporado

en: Sound separate from medium
es-ES: Sonido separado

en: Medium for sound
es-ES: Medio sonoro

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
es-ES: Medio específico que soporta el sonido del documento -ya sea en el propio documento o en el material anejo- y tipo de reproducción que el sonido del documento requiere.

en: Optical sound track on motion picture film
es-ES: Banda sonora óptica en película cinematográfica

en: Magnetic sound track on motion picture film
es-ES: Banda sonora magnética en película cinematográfica

en: Magnetic audio tape in cartridge
es-ES: Cinta de audio magnética en cartucho

en: Sound disc
es-ES: Disco de sonido

en: Magnetic audio tape on reel
es-ES: Cinta de audio magnética en bobina

en: Magnetic audio tape in cassette
es-ES: Cinta de audio magnética en casete

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
es-ES: Banda sonora óptica y magnética en película cinematográfica

en: Videotape
es-ES: Cinta de vídeo

en: Videodisc
es-ES: Disco de vídeo

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
es-ES: Ancho o dimensiones del documento gráfico proyectable.

en: Standard 8 mm. film width
es-ES: Película de 8 mm estándar

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
es-ES: Película de Super 8 mm/single 8 mm

en: 9.5 mm. film width
es-ES: Película de 9,5 mm

en: 16 mm. film width
es-ES: Película de 16 mm

en: 28 mm. film width
es-ES: Película de 28 mm

en: 35 mm. film width
es-ES: Película de 35 mm

en: 70 mm. film width
es-ES: Película de 70 mm

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
es-ES: Diapositiva de 2x2 pulg. o 5x5 cm

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
es-ES: Diapositiva de 2 ¼ pulg. x 2 ¼ pulg. ó 6x6 cm

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
es-ES: Transparencia de 4x5 pulg. ó 10x13 cm

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
es-ES: Transparencia de 5x7 pulg. o 13x18 cm

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
es-ES: Transparencia de 8x10 pulg. ó 21x26 cm

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
es-ES: Transparencia de 9x9 pulg. ó 23x23 cm

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
es-ES: transparencia de 10x10 pulg. o 26x26 cm

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
es-ES: Transparencia de 7x7 pulg. ó 18x18 cm

en: Secondary support material
es-ES: Material de soporte secundario

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
es-ES: Tipo de material del marco de una diapositiva o transparencia en un documento gráfico proyectable.

en: No secondary support
es-ES: Carece de soporte secundario

en: Cardboard
es-ES: Cartón

en: Metal and glass
es-ES: Metal y vidrio

en: Synthetic and glass
es-ES: Sintético y vidrio

en: Microform
es-ES: Microforma

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
es-ES: Código alfabético de una sola letra que indica que la clase de material a la que pertenece el documento es una microforma. Microforma es un término genérico para cualquier medio, transparente u opaco, que contenga microimágenes. Una microimagen es una unidad (p.ej., una página) de material textual, gráfico o producido por ordenador, que está contenida en tarjetas de apertura, microfichas, microfilmes, microopacos u otros microformatos y que no se puede leer sin ampliar. Las microformas pueden ser reproducciones de materiales textuales o gráficos ya existentes o pueden ser publicaciones originales. El carácter de relleno (|) no está permitido en esta posición.

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
es-ES: Clase específica de material gráfico proyectable a la que pertenece un documento, p. ej., un microopaco.

en: Aperture card
es-ES: Tarjeta de apertura

en: Microfilm cartridge
es-ES: Cartucho de microfilme

en: Microfilm cassette
es-ES: Casete de microfilme

en: Microfilm reel
es-ES: Bobina de microfilme

en: Microfiche cassette
es-ES: Casete de microficha

en: Microfilm slip
es-ES: Tira de microfilme

en: Microfilm roll
es-ES: Rollo de microfilme

en: Positive/negative polarity of the microform.
es-ES: Polaridad positiva/negativa de la microforma.

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
es-ES: Indica las dimensiones de la microforma. No indica las dimensiones de la imagen.

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
es-ES: 3x5 pulg. ó 8 x 13 cm.

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
es-ES: 4 x 6 pulg. ó 11 x 15 cm.

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
es-ES: 6x9 pulg. ó 16x23 cm.

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
es-ES: 3 ¼ x 7 3/8 pulg. ó 9 x 19 cm.

en: Reduction ratio range
es-ES: Nivel de reducción

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
es-ES: Nivel de reducción de una microforma. El índice específico de reducción se codifica en 007/06-08 (Índice de reducción).

en: Low reduction ratio
es-ES: Reducción baja

en: Normal reduction
es-ES: Reducción normal

en: High reduction
es-ES: Reducción alta

en: Very high reduction
es-ES: Reducción muy alta

en: Ultra high reduction
es-ES: Reducción ultra alta

en: Reduction rate varies
es-ES: Distintos índices de reducción

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
es-ES: Número de tres dígitos que especifica el índice de reducción de una microforma. El número se justifica a la derecha y las posiciones no utilizadas contienen un cero (p. ej., 015, 048). Si se desconoce alguna cifra del índice de reducción, se usa un guion (p. ej., 03-, 1--, o ---).

en: Reduction ratio
es-ES: Índice de reducción

en: Ratio element is not applicable
es-ES: El elemento índice no es aplicable

en: Ratio
es-ES: Índice

en: Color of the image for microforms.
es-ES: Color de la imagen en las microformas.

en: Emulsion on film
es-ES: Emulsión de la película

en: Type of light-sensitive material on the film.
es-ES: Tipo de material fotosensible de la película.

en: Silver halide
es-ES: Sales de plata

en: Mixed emulsion
es-ES: Emulsión mixta

en: Generation
es-ES: Generación

en: Generation aspect of a microform.
es-ES: Grado de generación de una microforma.

en: First generation (master)
es-ES: Primera generación (máster)

en: Printing master
es-ES: Máster para duplicar

en: Service copy
es-ES: Copia de uso

en: Mixed generation
es-ES: Generación mixta

en: Base of film
es-ES: Base de la película

en: Base of the film.
es-ES: La base de la película.

en: Safety base, undetermined
es-ES: Base de seguridad sin determinar

en: Safety base, acetate undetermined
es-ES: Base de seguridad de acetato sin determinar

en: Safety base, diacetate
es-ES: Base de seguridad de diacetato

en: Nitrate base
es-ES: Base de nitrato

en: Mixed base (nitrate and safety)
es-ES: Base mixta (nitrato y de seguridad)

en: Safety base, polyester
es-ES: Base de seguridad de poliéster

en: Safety base, mixed
es-ES: Base de seguridad mixta

en: Safety base, triacetate
es-ES: Base de seguridad de triacetato

en: Nonprojected graphic
es-ES: Material gráfico no proyectable

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
es-ES: Clase específica del material gráfico no proyectable a la que pertenece un documento, p. ej., una pintura.

en: Activity card
es-ES: Ficha de actividad

en: Collage
es-ES: Colage

en: Drawing
es-ES: Dibujo

en: Painting
es-ES: Pintura

en: Photomechanical print
es-ES: Reproducción fotomecánica

en: Photonegative
es-ES: Negativo fotográfico

en: Photoprint
es-ES: Positivo fotográfico

en: Print
es-ES: Imprimir

en: Poster
es-ES: Cartel

en: Postcard
es-ES: Postal

en: Icon
es-ES: Icono

en: Radiograph
es-ES: Radiografía

en: Study print
es-ES: Lámina didáctica

en: Photograph, type unspecified
es-ES: Fotografía (no se especifica tipo)

en: Primary support material
es-ES: Material de soporte primario

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
es-ES: Tipo de material empleado para el soporte o base sobre la que se imprime o realizada.

en: Canvas
es-ES: Lienzo

en: Bristol board
es-ES: Cartulina

en: Cardboard/illustration board
es-ES: Cartulina/cartón para ilustrar

en: Hardboard
es-ES: Cartón duro

en: Porcelain
es-ES: Porcelana

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
es-ES: Tipo de material (siempre que sea distinto del montaje normal de los museos) al que va unido el soporte primario (007/04).

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
es-ES: Clase específica de película cinematográfica a la que pertenece un documento, p. ej., una bobina de película.

en: Film cartridge
es-ES: Cartucho de película

en: Film cassette
es-ES: Casete de película

en: Film roll
es-ES: Rollo de película

en: Film reel
es-ES: Bobina de película

en: Color characteristics of a motion picture.
es-ES: Características del color de una película cinematográfica.

en: Motion picture presentation format
es-ES: Formato de presentación de las películas cinematográficas

en: Presentation format for motion pictures.
es-ES: Formato en el que se presentan las películas cinematográficas.

en: Standard sound aperture (reduced frame)
es-ES: Banda de sonido normalizada (fotograma reducido)

en: Nonanamorphic (wide-screen)
es-ES: No anamórfico (pantalla ancha)

en: Anamorphic (wide-screen)
es-ES: Anamórfico (pantalla ancha)

en: Other wide-screen format
es-ES: Otros formatos de pantalla ancha

en: Standard silent aperture (full frame)
es-ES: Banda muda normalizada (fotograma completo)

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
es-ES: Indica si el sonido de la película cinematográfica está incorporado al documento o separado del mismo.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
es-ES: Medio específico que soporta el sonido del documento -ya sea en el propio documento o en el material anejo- y tipo de reproducción que el sonido del documento requiere.

en: Width of a motion picture.
es-ES: Ancho de una película cinematográfica.

en: Standard 8 mm.
es-ES: 8 mm estándar.

en: Super 8 mm./single 8 mm.
es-ES: Super 8 mm/single 8 mm.

en: 9.5 mm.
es-ES: 9,5 mm.

en: Configuration of playback channels
es-ES: Configuración de los canales de reproducción

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
es-ES: Configuración de los canales de reproducción de la parte sonora de la película cinematográfica.

en: Monaural
es-ES: Monoaural

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
es-ES: Cuadrafónico, multicanal o envolvente

en: Stereophonic
es-ES: Estereofónico

en: Production elements
es-ES: Elementos de producción

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
es-ES: Indica si la película es una parte de una producción completa, un elemento de producción preliminar o un elemento de postproducción.

en: Workprint
es-ES: Copia de trabajo

en: Trims
es-ES: Descartes

en: Outtakes
es-ES: Tomas defectuosas

en: Rushes
es-ES: Copión

en: Mixing tracks
es-ES: Bandas de mezclas

en: Title bands/inter-title rolls
es-ES: Bandas de títulos/rollos de intertítulos

en: Production rolls
es-ES: Rollos de producción

en: Whether the film is positive or negative.
es-ES: Indica si el documento es una película positiva o negativa.

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
es-ES: Indica lo alejado que está un documento del original (p. ej., el negativo de la película o la cinta de vídeo original que está en la cámara). Los datos relativos a la generación se utilizan para evaluar la calidad de las copias de que se dispone, para tomar decisiones respecto a la conservación y para identificar el material disponible para visionado e investigación.

en: Duplicate
es-ES: Duplicar

en: Master
es-ES: Máster

en: Reference print/viewing copy
es-ES: Copia de visionado

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
es-ES: Características del color de imagen en movimiento más específicas que las contenidas en 007/03 (Color).

en: Refined categories of color
es-ES: Clases específicas de color

en: 3 layer color
es-ES: Tres capas de color

en: 2 color, single strip
es-ES: 2 colores, banda sencilla

en: Undetermined 2 color
es-ES: Dos colores sin determinar

en: Undetermined 3 color
es-ES: Tres colores sin determinar

en: 3 strip color
es-ES: Tres bandas de color

en: 2 strip color
es-ES: 2 bandas de color

en: Red strip
es-ES: Banda roja

en: Blue or green strip
es-ES: Banda azul o verde

en: Cyan strip
es-ES: Banda de cian

en: Magenta strip
es-ES: Banda magenta

en: Yellow strip
es-ES: Banda amarilla

en: S E N 2
es-ES: SEN 2

en: S E N 3
es-ES: SEN 3

en: Sepia tone
es-ES: Virado en sepia

en: Other tone
es-ES: Otros virados

en: Tint
es-ES: Tintes

en: Tinted and toned
es-ES: Teñido y virado

en: Stencil color
es-ES: Color estarcido

en: Kind of color stock or print
es-ES: Tipo de color de la base o copia

en: Type of color film stock or color print the item represents.
es-ES: Tipo de color de la base o copia que representa el documento.

en: Imbibition dye transfer prints
es-ES: Copias por transferencia del colorante embebido

en: Three-layer stock
es-ES: Base con tres capas

en: Three layer stock, low fade
es-ES: Base con tres capas con decoloración baja

en: Duplitized stock
es-ES: Base doble

en: Deterioration stage
es-ES: Estado de deterioro

en: Level of deterioration of the motion picture film.
es-ES: Nivel de deterioro de la película cinematográfica.

en: None apparent
es-ES: Aparentemente ninguno

en: Nitrate: suspicious odor
es-ES: Nitrato - olor sospechoso

en: Nitrate: pungent odor
es-ES: Nitrato - olor acre

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
es-ES: Nitrato - parduzco, decolorado, polvoriento

en: Nitrate: sticky
es-ES: Nitrato - pegajoso

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
es-ES: Nitrato - espumoso, con burbujas

en: Nitrate: congealed
es-ES: Nitrato - coagulado

en: Nitrate: powder
es-ES: Nitrato - polvo

en: Non-nitrate: detectable deterioration
es-ES: No nitrato - deterioro detectable (olor a diacetato)

en: Non-nitrate: advanced deterioration
es-ES: No nitrato - deterioro avanzado

en: Non-nitrate: disaster
es-ES: No nitrato – deterioro total

en: Completeness
es-ES: Completitud

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
es-ES: Indica si se considera que el documento catalogado está completo o incompleto.

en: Complete
es-ES: Completa

en: Incomplete
es-ES: Incompleta

en: Film inspection date
es-ES: Fecha de inspección de la película

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
es-ES: Seis caracteres que indican la fecha más reciente de inspección de la película. La fecha se da según el modelo de seis dígitos ssaamm (siglo/año/mes). Se utilizan guiones para cualquier parte de la fecha que se desconozca. Se utilizan seis caracteres de relleno (||||||) cuando no se pretende codificar estas posiciones.

en: Special class of textual material to which an item belongs.
es-ES: Clase específica del material a la que pertenece un documento.

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
es-ES: Clase específica del material - normalmente el tipo de objeto físico- a la que pertenece un documento.

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
es-ES: Contiene un blanco (#) o un carácter de relleno (|).

en: Altitude of sensor
es-ES: Altitud del sensor

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
es-ES: Posición general del sensor con respecto al objeto que estudia.

en: Surface
es-ES: Superficie

en: Airborne
es-ES: Aerotransportado

en: Spaceborne
es-ES: Transportado en nave espacial o satélite

en: Attitude of sensor
es-ES: Actitud del sensor

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
es-ES: Ángulo general del dispositivo desde el que se ha tomado la imagen de teledetección.

en: Low oblique
es-ES: Oblicuo bajo

en: High oblique
es-ES: Oblicuo alto

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
es-ES: Cantidad de nubes existente en el momento en que se toma la imagen de teledetección.

en: Cloud cover
es-ES: Cubierta de nubes

en: Platform construction type
es-ES: Tipo de construcción de la plataforma

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
es-ES: Tipo de construcción de la plataforma que sirve de base al dispositivo de teledetección. En este caso, "plataforma" es cualquier estructura que sirve de base, no sólo las superficies planas.

en: Balloon
es-ES: Globo

en: Aircraft--low altitude
es-ES: Avión - Baja altitud

en: Aircraft--medium altitude
es-ES: Avión - Altitud media

en: Aircraft--high altitude
es-ES: Avión - Altitud alta

en: Manned spacecraft
es-ES: Astronave tripulada

en: Unmanned spacecraft
es-ES: Astronave no tripulada

en: Land-based remote-sensing device
es-ES: Dispositivo de teledetección terrestre

en: Water surface-based remote-sensing device
es-ES: Dispositivo de teledetección en superficie acuática

en: Submersible remote-sensing device
es-ES: Dispositivo de teledetección sumergible

en: Platform use category
es-ES: Categoría de uso de la plataforma

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
es-ES: Uso primario para el que está diseñada la plataforma precisada en la posición 007/06 (Tipo de construcción de la plataforma).

en: Meteorological
es-ES: Meteorológica

en: Surface observing
es-ES: Observación de superficie

en: Space observing
es-ES: Observación del espacio

en: Mixed uses
es-ES: Uso combinado

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
es-ES: Respecto al tipo de grabación del dispositivo de teledetección, especifica si el sensor interviene en la creación de las señales transmitidas que mide.

en: Sensor type
es-ES: Tipo de sensor

en: Active
es-ES: Activo

en: Passive
es-ES: Pasivo

en: Data type
es-ES: Tipo de datos

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
es-ES: Características espectrales, acústicas o magnéticas de los datos recibidos por medio de las imágenes de teledetección. Pueden ser utilizadas para indicar tanto la longitud de onda de radiación medida como el tipo de sensores utilizados para medirla.

en: Visible light
es-ES: Luz visible

en: Near infrared
es-ES: Infrarrojo próximo

en: Middle infrared
es-ES: Infrarrojo medio

en: Far infrared
es-ES: Infrarrojo lejano

en: Thermal infrared
es-ES: Infrarrojo térmico

en: Shortwave infrared (SWIR)
es-ES: Infrarrojo de onda corta (SWIR)

en: Reflective infrared
es-ES: Infrarrojo reflectante

en: Combinations
es-ES: Combinaciones

en: Other infrared data
es-ES: Otros datos de infrarrojo

en: Sidelooking airborne radar (SLAR)
es-ES: Radar lateral aerotransportado (SLAR)

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
es-ES: Radar de apertura sintética (SAR) - Monofrecuencia

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
es-ES: SAR - Mutifrecuencia (multicanal)

en: SAR-like polarization
es-ES: SAR - Polarización similar

en: SAR-cross polarization
es-ES: SAR - Polarización cruzada

en: Infometric SAR
es-ES: SAR interferométrico

en: polarmetric SAR
es-ES: gg- SAR polarimétrico

en: Passive microwave mapping
es-ES: Representación de microonda pasiva

en: Other microwave data
es-ES: Otros datos de microondas

en: Far ultraviolet
es-ES: Ultravioleta lejano

en: Middle ultraviolet
es-ES: Ultravioleta medio

en: Near ultraviolet
es-ES: Ultravioleta próximo

en: Ultraviolet combinations
es-ES: Combinaciones del ultravioleta

en: Other ultraviolet data
es-ES: Otros datos de ultravioleta

en: Multi-spectral, multidata
es-ES: Multiespectral multidatos

en: Multi-temporal
es-ES: Multitemporal

en: Combination of various data types
es-ES: Combinación de varios tipos de datos

en: Sonar--water depth
es-ES: Sonar - profundidad del agua

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
es-ES: Sonar - imagen de topografía del fondo, barrido lateral

en: Sonar--bottom topography, near-surface
es-ES: Sonar - topografía del fondo, próximo a la superficie

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
es-ES: Sonar -- topografía del fondo, próximo al fondo

en: Seismic surveys
es-ES: Mediciones sísmicas

en: Other acoustical data
es-ES: Otros datos acústicos

en: Gravity anomalies (general)
es-ES: Anomalías de la gravedad (general)

en: Free-air
es-ES: Anomalía de aire libre

en: Bouger
es-ES: Anomalía de Bouguer

en: Isostatic
es-ES: Anomalía isostática

en: Magnetic field
es-ES: Campo magnético

en: radiometric surveys
es-ES: mediciones radiométricas

en: Sound recording
es-ES: Grabación sonora

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
es-ES: Clase específica de grabación sonora a la que pertenece un documento, p. ej., un cilindro.

en: Belt
es-ES: Cinturón

en: Cylinder
es-ES: Cilindro

en: Sound cartridge
es-ES: Cartucho de sonido

en: Sound-track film
es-ES: Banda sonora de película

en: Roll
es-ES: Rollo

en: Sound cassette
es-ES: Casete de sonido

en: Sound-tape reel
es-ES: Bobina de cinta de sonido

en: Wire recording
es-ES: Hilo magnético

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
es-ES: Contiene un blanco (#) o un carácter de relleno (|).

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
es-ES: Velocidad de reproducción de la grabación sonora. Este código sólo se utiliza para referirse a la velocidad de reproducción de una grabación sonora reproducida en un dispositivo mecánico.

en: Speed
es-ES: Velocidad

en: 16 rpm (discs)
es-ES: 16 rpm (discos)

en: 33 1/3 rpm (discs)
es-ES: 33 1/3 rpm (discos)

en: 45 rpm (discs)
es-ES: 45 rpm (discos)

en: 78 rpm (discs)
es-ES: 78 rpm (discos)

en: 8 rpm (discs)
es-ES: 8 rpm (discos)

en: 1.4 m. per second (discs)
es-ES: 1,4 m/s (discos)

en: 120 rpm (cylinders)
es-ES: 120 rpm (cilindros)

en: 160 rpm (cylinders)
es-ES: 160 rpm (cilindros)

en: 15/16 ips (tapes)
es-ES: 2,38 cm/s (cintas)

en: 1 7/8 ips (tapes)
es-ES: 4,75 cm/s (cintas)

en: 3 3/4 ips (tapes)
es-ES: 9,5 cm/s (cintas)

en: 7 1/2 ips (tapes)
es-ES: 19 cm/s (cintas)

en: 15 ips (tapes)
es-ES: 38 cm/s (cintas)

en: 30 ips (tape)
es-ES: 76 cm/s (cintas)

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
es-ES: Configuración de los canales de reproducción del sonido para una grabación sonora.

en: Groove width/groove pitch
es-ES: Ancho del surco/Dimensión del surco

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
es-ES: Ancho del surco grabado en los discos o separación de surcos en los cilindros.

en: Microgroove/fine
es-ES: Microsurco/Surco fino

en: Coarse/standard
es-ES: Surco ancho/Surco estándar

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
es-ES: Diámetro de un disco o de una bobina abierta, o dimensiones de una casete, cartucho o cilindro.

en: 3 in. diameter
es-ES: 3 pulg. (7,5 cm) diámetro

en: 5 in. diameter
es-ES: 5 pulg. (12,5 cm) diámetro

en: 7 in. diameter
es-ES: 7 pulg. (17,5 cm) diámetro

en: 10 in. diameter
es-ES: 10 pulg. (25 cm) diámetro

en: 12 in. diameter
es-ES: 12 pulg. (30 cm) diámetro

en: 16 in. diameter
es-ES: 16 pulg. (40 cm) diámetro

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
es-ES: 4 ¾ pulg. (12 cm) diámetro

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
es-ES: 5 ¼ x 3 ⅞ pulg. (13,5 cm x 10 cm)

en: 2 3/4 x 4 in.
es-ES: 2 ¾ x 4 pulg. (7 cm x 10 cm)

en: Tape width
es-ES: Ancho de la cinta

en: Width of the tape.
es-ES: Ancho de la cinta.

en: 1/8 in.
es-ES: 1/8 de pulgada.

en: 1/4 in.
es-ES: 1/4 pulgada.

en: 1/2 in.
es-ES: 1/2 pulgada.

en: 1 in.
es-ES: 1 pulgada.

en: Number of tracks on a tape.
es-ES: Número de pistas de una cinta.

en: Tape configuration
es-ES: Configuración de la cinta

en: Full (1) track
es-ES: 1 pista

en: Half (2) track
es-ES: 2 pistas

en: Quarter (4) track
es-ES: 4 pistas

en: Eight track
es-ES: 8 pistas

en: Twelve track
es-ES: 12 pistas

en: Sixteen track
es-ES: 16 pistas

en: Kind of disc, cylinder or tape
es-ES: Tipo de disco, cilindro o cinta

en: Master tape
es-ES: Cinta maestra

en: Tape duplication master
es-ES: Duplicado de la cinta maestra

en: Disc master (negative)
es-ES: Disco maestro (negativo)

en: Instantaneous (recorded on the spot)
es-ES: Grabación en directo

en: Mass-produced
es-ES: Producción en serie

en: Mother (positive)
es-ES: Matriz (positivo)

en: Stamper (negative)
es-ES: Molde (negativo)

en: Test pressing
es-ES: Copia de prueba

en: Kind of material
es-ES: Tipo de material

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
es-ES: Tipo de material utilizado en la fabricación de grabaciones sonoras (tanto los producidos en directo como en serie). Este código sólo se utiliza para referirse una grabación sonora reproducida en un dispositivo mecánico.

en: Lacquer coating
es-ES: Revestimiento de laca

en: Cellulose nitrate
es-ES: Nitrato de celulosa

en: Acetate tape with ferrous oxide
es-ES: Cinta de acetato con oxido de hierro

en: Glass with lacquer
es-ES: Vidrio con laca

en: Aluminum with lacquer
es-ES: Aluminio con laca

en: Plastic with metal
es-ES: Metal y plástico

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
es-ES: Papel con laca o con oxido ferroso

en: Shellac
es-ES: Goma laca

en: Wax
es-ES: Cera

en: Kind of cutting
es-ES: Tipo de corte

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
es-ES: Indica el tipo de corte utilizado para hacer los surcos en un disco.

en: Hill-and-dale cutting
es-ES: Corte vertical

en: Lateral or combined cutting
es-ES: Corte lateral o combinado

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
es-ES: Características de reproducción de las grabaciones sonoras, incluyendo el equipo especial o la ecualización necesaria para una reproducción correcta. Este código no se usa para indicar procedimientos especiales utilizados durante la grabación a no ser que estos procedimientos se deban aplicar durante la reproducción.

en: Special playback characteristics
es-ES: Características especiales de reproducción del sonido

en: NAB standard
es-ES: Estándar NAB

en: CCIR standard
es-ES: CCIR

en: Dolby-B encoded
es-ES: Codificado Dolby-B

en: dbx encoded
es-ES: d- Dbx

en: Digital recording
es-ES: Grabación digital

en: Dolby-A encoded
es-ES: Codificado Dolby-A

en: Dolby-C encoded
es-ES: Codificado Dolby-C

en: CX encoded
es-ES: Codificado CX

en: How the sound was originally captured and stored. Sound recordings should be coded for the original capture and storage techniques, regardless of the physical format of the manifestation being cataloged or whether the sound content of the manifestation being cataloged has been enhanced using other techniques.
es-ES: De qué forma fue captado y almacenado el sonido originalmente, mas allá de las formas físicas de la manifestación que se está catalogando o si el contenido sonoro de la manifestación siendo catalogada ha sido mejorado utilizando otras técnicas.

en: Original capture and storage technique
es-ES: Técnica de captura y almacenamiento original

en: Acoustical capture, analog direct storage
es-ES: Captación acústica, almacenamiento analógico directo

en: Electrical capture, analog direct storage
es-ES: Captación eléctrica, almacenamiento analógico directo

en: Electrical capture, digital storage
es-ES: Captación eléctrica, almacenamiento digital

en: Electrical capture, analog electrical storage
es-ES: Captación eléctrica, almacenamiento analógico eléctrico

en: Unknown capture and storage
es-ES: Técnica de captura y almacenamiento desconocida

en: Text
es-ES: Texto

en: Regular print
es-ES: Impresión normal

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
es-ES: Código alfabético de una sola letra que indica que la clase de material a la que pertenece el documento es una videograbación,que se define como una grabación en la que se registran imágenes visuales, normalmente en movimiento y acompañadas de sonido. Está concebido para su reproducción en un aparato de televisión o en un monitor de vídeo. El carácter de relleno (|) no está permitido en esta posición.

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
es-ES: Clase específica de videograbación a la que pertenece un documento.

en: Videocartridge
es-ES: Cartucho de vídeo

en: Videocassette
es-ES: Videocasete

en: Videoreel
es-ES: Bobina de vídeo

en: Color characteristics of a videorecording.
es-ES: Características del color de una videograbación.

en: Videorecording format
es-ES: Formato de la videograbación

en: Videotape or videodisc recording format.
es-ES: Formato de la grabación para las cintas o discos de vídeo.

en: Beta (1/2 in., videocassette)
es-ES: Beta (videocasete, ½ pulg. (12,5 mm))

en: VHS (1/2 in., videocassette)
es-ES: VHS (videocasete, ½ pulg. (12,5 mm))

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
es-ES: U-matic (videocasete, ¾ pulg. (18,7 mm))

en: EIAJ (1/2 in., reel)
es-ES: EIAJ (bobina, ½ pulg. (12,5 mm))

en: Type C (1 in., reel)
es-ES: Tipo C (bobina, 1 pulg. ( 25 mm)

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
es-ES: Cuádruple (rollo, 1 ó 2 pulg. (25 ó 50 mm))

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
es-ES: Videodisco CED (disco electrónico de capacidad)

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
es-ES: Betacam (videocasete, ½ pulg. ( 12,5 mm))

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
es-ES: Betacam SP (videocasete, ½ pulg. (12,5 mm))

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
es-ES: Super-VHS (videocasete, ½ pulg. (12,5 mm))

en: M-II (1/2 in., videocassette)
es-ES: M-II (videocasete, ½ pulg. (12,5 mm))

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
es-ES: D-2 (videocasete, ¾ pulg. (18,7 mm))

en: Blu-ray disc
es-ES: Disco Blu-ray

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
es-ES: Indica si el sonido está incorporado al documento o por el contrario se encuentra en el material anejo.

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
es-ES: Medio específico que soporta el sonido del documento - incorporado o no en la propia videograbación- y tipo de reproducción que el sonido del documento requiere.

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
es-ES: Ancho de la videograbación. Para las videograbaciones, sólo se utilizan los códigos que coinciden exactamente con las medidas del documento que se dan en la descripción física del mismo. Si no coincide ningún código exactamente, se usa el código z.

en: 2 in.
es-ES: 2 pulgadas.

en: 3/4 in.
es-ES: ¾ de pulg. (18,7 mm)

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
es-ES: Configuración de los canales de reproducción de la parte sonora de la videograbación.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
es-ES: Código alfabético de una sola letra que indica que la clase de material a la que pertenece el documento no está especificada, lo que significa que el documento no está identificado por ninguno de los restantes valores del 007 o bien que sus múltiples formatos físicos no se hacen constar (por ejemplo, cuando el documento en cuestión es una colección que contiene diferentes clases de materiales y el centro catalogador decide no rellenar diferentes campos 007 para los respectivos componentes). El carácter de relleno (|) no está permitido en esta posición.

en: Special class of material to which the item belongs
es-ES: Clase específica del material a la que pertenece un documento

en: Multiple physical forms
es-ES: Múltiples formatos físicos

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
es-ES: Cadena de seis caracteres generados por computadora, que indican la fecha de creación del registro MARC. Guardado con el patrón aammdd.

en: Date entered on file
es-ES: Fecha ingresada en el archivo

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
es-ES: Código alfabético de un caracter que indica el tipo de fechas dadas en 008/07-10 (Fecha 1) y 008/11-14 (Fecha 2). Para recursos continuos, el código en 008/06 también indica estado de publicación.

en: Type of date/Publication status
es-ES: Tipo de fecha/Estado de publicación

en: No dates given; B.C. date involved
es-ES: Fecha no provista; fecha A.C. involucrada

en: Continuing resource currently published
es-ES: Recurso continuo actualmente publicado

en: Continuing resource ceased publication
es-ES: Recurso continuo que no se publica más

en: Detailed date
es-ES: Fecha detallada

en: Inclusive dates of collection
es-ES: Fechas inclusivas de la colección

en: Range of years of bulk of collection
es-ES: Rango de años general de la colección

en: Multiple dates
es-ES: Fechas múltiples

en: Dates unknown
es-ES: Fechas desconocidas

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
es-ES: Fecha de distribución/estreno/edición y de sesión de producción/grabación cuando difiere

en: Questionable date
es-ES: Fecha cuestionable

en: Reprint/reissue date and original date
es-ES: Fecha de reimpresión/reemisión y fecha original

en: Single known date/probable date
es-ES: Fecha conocida/probable sencilla

en: Publication date and copyright date
es-ES: Fecha de publicación y fecha de copyright

en: Continuing resource status unknown
es-ES: Recurso continuo de estado desconocido

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
es-ES: Una fecha especificada por el código en 008/06 (Tipo de fecha/Estado de publicación)

en: Date 1
es-ES: Fecha 1

en: Date element is not applicable
es-ES: El elemento fecha no es aplicable

en: Date digit
es-ES: Dígito de fecha

en: Date element is totally or partially unknown
es-ES: Fecha total o parcialmente desconocida

en: Date 2
es-ES: Fecha 2

en: MARC Code List for Countries
es-ES: Lista de códigos MARC de países

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
es-ES: Código alfabético de dos o tres caracteres que indica el lugar de publicación, producción, o ejecución.

en: Various places
es-ES: Varios sitios

en: No place, unknown, or undetermined
es-ES: Sin lugar, desconocido, o indeterminado

en: Two-character alphabetic code
es-ES: Código alfabético de dos caracteres

en: Three-character alphabetic code
es-ES: Código alfabético de tres cacarteres

en: Illustrations - code 1
es-ES: Ilustraciones - código 1

en: Phonodisc, phonowire, etc
es-ES: Disco fonográfico, etc

en: Illustrations - code 2
es-ES: Ilustraciones - código 2

en: Illustrations - code 3
es-ES: Ilustraciones - código 3

en: Illustrations - code 4
es-ES: Ilustraciones - código 4

en: Nature of contents - code 1
es-ES: Naturaleza de los contenidos - código 1

en: Nature of contents - code 2
es-ES: Naturaleza de los contenidos - código 2

en: Nature of contents - code 3
es-ES: Naturaleza de los contenidos - código 3

en: Nature of contents - code 4
es-ES: Naturaleza de los contenidos - código 4

en: Language
es-ES: Idioma

en: MARC Code List for Languages
es-ES: Lista de códigos MARC de Idiomas

en: No information provided
es-ES: No se proporcionó información

en: Multiple languages
es-ES: Idiomas múltiples

en: Sign languages
es-ES: Lenguajes de signos

en: Undetermined
es-ES: Indeterminado

en: No linguistic content
es-ES: Sin contenido ligüístico

en: Modified record
es-ES: Registro modificado

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
es-ES: Código de un caracter que indica si alguna información en un registro bibliográfico es un modificación de información que aparecía en el ítem catalogado, o que se pretendía que sea incluida en el registro MARC.

en: Not modified
es-ES: No modificado

en: Dashed-on information omitted
es-ES: Se omite información pertinente

en: Completely romanized/printed cards romanized
es-ES: Completamente romanizado/tarjetas impresas romanizadas

en: Completely romanized/printed cards in script
es-ES: Completamente romanizado/tarjetas impresas en escritura

en: Shortened
es-ES: Abreviado

en: Missing characters
es-ES: Caracteres ausentes

en: Cataloging source
es-ES: Fuente de catalogación

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
es-ES: Código alfabético de un caracter que indica la fuente de catalogación original del registro. Si la fuente de catalogación es conocida, se identifica en el subcampo $a del campo 040 (Fuente de catalogación).

en: National bibliographic agency
es-ES: Agencia bibliográfica nacional

en: Cooperative cataloging program
es-ES: Programa de catalogación cooperativa

en: Miniature or study size
es-ES: Partitura de estudio o miniatura

en: Piano score
es-ES: Partitura de piano

en: Magazine
es-ES: Revista

en: Journal
es-ES: Revista

en: Repository
es-ES: Repositorio

en: Newsletter
es-ES: Boletín informativo

en: Directory
es-ES: Directorio

en: Control field plugin type of materials schema
es-ES: Schema para el plugin para campos de control 'tipos de material'

en: Element indicating the control field
es-ES: Elemento indicando el campo de control

en: Leader:&nbsp;
es-ES: Cabecera:&nbsp;

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
es-ES: Longitud de registro (autogenerado)

note: SELECT name=f5
en: Record status
es-ES: Estado del registro

en: a - Increase in encoding level
es-ES: a - Aumentado en nivel de codificación

en: c - Corrected or revised
es-ES: c - Corregido o revisado

en: d - Deleted
es-ES: d - Eliminado

en: n - New
es-ES: n - Nuevo

en: p - Increase in encoding level from prepublication
es-ES: p - Aumentado el nivel de codificación utilizado antes de la publicación

note: SELECT name=f6
en: Type of record. Controls default type of 008 field.
es-ES: Tipo de registro. Controla el tipo predeterminado del campo 008.

en: a - Language material
es-ES: a - Material textual

en: c - Notated music
es-ES: c - Música notada

en: d - Manuscript notated music
es-ES: d - Música notada manuscrita

en: e - Cartographic material
es-ES: e - Material cartográfico

en: f - Manuscript cartographic material
es-ES: f- Material cartográfico manuscrito

en: g - Projected medium
es-ES: g - Material gráfico proyectable

en: i - Nonmusical sound recording
es-ES: i- Grabación de sonidos no musicales

en: j - Musical sound recording
es-ES: j- Grabación de sonidos musicales

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
es-ES: k- Gráfico no proyectable de dos dimensiones

en: m - Computer file
es-ES: m- Archivo de computadora

en: o - Kit
es-ES: o- Kit

en: p - Mixed materials
es-ES: p- Material mixto

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
es-ES: r- Artefacto tridimensional u objeto natural

en: t - Manuscript language material
es-ES: t- Material de idioma manuscrito

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
es-ES: Nivel bibliográfico

en: a - Monographic component part
es-ES: a - Parte componente monográfica

en: b - Serial component part
es-ES: b - Parte componente seriada

en: c - Collection
es-ES: c - Colección

en: d - Subunit
es-ES: d - Subunidad

en: i - Integrating resource
es-ES: i - Recurso integrable

en: m - Monograph/item
es-ES: m - Monografía/ítem

en: s - Serial
es-ES: s - Publicación seriada

note: SELECT name=f8
en: Type of control
es-ES: Tipo de control

en: _ - No specific type
es-ES: _ - Sin tipo específico

en: a - Archival
es-ES: a - De archivo

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
es-ES: Codificación (Unicode forzado)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
es-ES: Longitud de indicador/subcampo

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
es-ES: Dirección de base de datos (autogenerada)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
es-ES: Nivel de codificación

en: _ - Full level
es-ES: _ - Nivel completo

en: 1 - Full level, material not examined
es-ES: 1 - Nivel completo, material no examinado

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
es-ES: 2- Nivel menor a nivel completo, material no examinado

en: 3 - Abbreviated level
es-ES: 3 - Nivel abreviado

en: 4 - Core level
es-ES: 4 - Nivel básico

en: 5 - Partial (preliminary) level
es-ES: 5 - Nivel (preliminar) parcial

en: 7 - Minimal level
es-ES: 7 - Nivel mínimo

en: 8 - Prepublication level
es-ES: 8 - Nivel de pre-publicación

en: I- Full-level input by OCLC participants
es-ES: I- Ingreso de nivel completo por participantes de OCLC

en: J- Deleted record
es-ES: J- Registro eliminado

en: K- Less-than-full input by OCLC participants
es-ES: K- Ingreso de nivel menos que completo por participantes de OCLC

en: M- Added from a batch process
es-ES: M- Agregado en un proceso por lotes

en: u - Unknown
es-ES: u- Desconocido

en: z - Not applicable
es-ES: z - No aplicable

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
es-ES: Forma de catalogación descriptiva

en: _ - Non-ISBD
es-ES: _ - No ISBD

en: c - ISBD punctuation omitted
es-ES: c - ISBD sin puntuación

en: i - ISBD punctuation included
es-ES: i - ISBD con puntuación

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
es-ES: n - No es ISBD; sin puntuación

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
es-ES: Nivel de registro de un recurso multiparte

en: _ - Not specified or not applicable
es-ES: _ - No especificado o no aplicable

en: a - Set
es-ES: a - Colección

en: b - Part with independent title
es-ES: b - Parte con título independiente

en: c - Part with dependent title
es-ES: c - Parte con título dependiente

note: SPAN
en: Length of directory elements
es-ES: Longitud de elementos de directorio

note: SCRIPT
en: Assign next
es-ES: Asignar siguiente

note: SCRIPT
en: Control number:
es-ES: Número de control:

note: SCRIPT
en: Enter new control number
es-ES: Ingresa nuevo número de control

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
es-ES: Datos fijos:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
es-ES: Cargando...

note: SCRIPT
en: Override
es-ES: Invalidar

note: SCRIPT
en: Updated:
es-ES: Actualizado:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
es-ES: no configurado

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
es-ES: 006 Elementos de longitud fija--Características de material adicional--Información General

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
es-ES: Seleccionar un tipo de material para especificar el valor de las variables

en: Type of material
es-ES: Tipo de material

en: Select a type of material
es-ES: Seleccionar un tipo de material

note: INPUT type=submit
en: Save
es-ES: Guardar

en: Cancel
es-ES: Cancelar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
es-ES: ¿Mostrar valores para '%s' tipo de material?

en: 007 Physical description fixed field--General information
es-ES: 007 Campo fijo de descripción física--Información general

en: Material type:
es-ES: Tipo de material:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
es-ES: #- No se utiliza

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
es-ES: #- Carece de soporte secundario

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
es-ES: #- Sin sonido (mudo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
es-ES: #- No se especifica el formato de música en braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
es-ES: #- No se especifica clase de escritura braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
es-ES: #- Indefinido

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
es-ES: (AAAAMM; utilizar un máximo de 6 - para desconocida <br />o | cuando no se intenta codificar)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
es-ES: (si conoce la profundidad de color exacta, introduzca; <br />de lo contrario utilice el menú desplegable)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
es-ES: (tres dígitos, rellenar con cero cuando sea necesario, <br /> o ||| cuando no se intenta codificar)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
es-ES: --- - Desconocido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
es-ES: 00 Categoría de material

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
es-ES: 01 Designación específica del material

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
es-ES: 02 Indefinido

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
es-ES: 03 Altitud del sensor

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
es-ES: 03 Clase de escritura braille

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
es-ES: 03 Polaridad

note: SCRIPT
en: 03 Speed
es-ES: 03 Velocidad

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
es-ES: 04 Posición del sensor

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
es-ES: 04 Base de la emulsión

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
es-ES: 04 Clase de escritura braille (2da opción)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
es-ES: 04 Configuración de canales de reproducción

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
es-ES: 04 Dimensiones

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
es-ES: 04 Formato de presentación de películas

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
es-ES: 04 Medio físico

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
es-ES: 04 Medio físico

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
es-ES: 04 Material del soporte primario

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
es-ES: 04 Formato de la videograbación

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
es-ES: 05 Grado de nubosidad

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
es-ES: 05 Ancho del surco/Dimensión del surco

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
es-ES: 05 Nivel de contracción

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
es-ES: 05 Nivel de reducción

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
es-ES: 05 Material de soporte secundario

note: SCRIPT
en: 05 Sound
es-ES: 05 Sonido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
es-ES: 05 Sonido incorporado o separado

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
es-ES: 05 Tipo de reproducción

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
es-ES: 05 Tipo de reproducción

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
es-ES: 06 Formato de música en braille

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
es-ES: 06 Dimensiones

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
es-ES: 06 Medio sonoro

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
es-ES: 06 Tipo de construcción de la plataforma

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
es-ES: 06 Detalles de producción/reproducción

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
es-ES: 06-08 Profundidad de color de la imagen

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
es-ES: 06-08 Índice de reducción

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
es-ES: 07 Formato de música en braille (2da opción)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
es-ES: 07 Dimensiones

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
es-ES: 07 Categoría de uso de la plataforma

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
es-ES: 07 Polaridad

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
es-ES: 07 Ancho de la cinta

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
es-ES: 08 Formato de música en braille (3ra opción)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
es-ES: 08 Configuración de los canales de reproducción

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
es-ES: 08 Material de soporte secundario

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
es-ES: 08 Tipo de sensor

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
es-ES: 08 Configuración de la cinta

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
es-ES: 09 Formatos de archivo

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
es-ES: 09 Tipo de disco, cilindro o cinta

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
es-ES: 09 Elementos de producción

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
es-ES: 09 Características físicas especiales

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
es-ES: 09-10 Tipo de datos

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
es-ES: 10 Emulsión de la película

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
es-ES: 10 Tipo de material

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
es-ES: 10 Polaridad

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
es-ES: 10 Indicador(es) de control de calidad

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
es-ES: 11 Antecedente/Fuente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
es-ES: 11 Generación

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
es-ES: 11 Tipo de corte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
es-ES: 12 Base de película

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
es-ES: 12 Nivel de compresión

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
es-ES: 12 Características especiales de reproducción del sonido

note: SCRIPT
en: 13 Original capture and storage technique
es-ES: 13 Técnica original de captura y almacenamiento

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
es-ES: 13 Clases específicas de color

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
es-ES: 13 Calidad de reformateo

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
es-ES: 14 Tipo de color de la base o copia

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
es-ES: 15 Grado de deterioro

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
es-ES: 16 Integridad

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
es-ES: 17-22 Fecha de inspección de la película

note: SCRIPT
en: Date
es-ES: Fecha

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
es-ES: Profundidad de color exacta 001-999

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
es-ES: a- 16 rpm (discos)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
es-ES: a- 3 1/2 pulgadas.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
es-ES: a- 3 pulg. (7,5 cm) diámetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
es-ES: a- Tres capas de color

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
es-ES: a- 8 mm (microfilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
es-ES: a- Ausente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
es-ES: a- Acceso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, analog direct storage
es-ES: a- Captación acústica, almacenamiento analógico directo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
es-ES: a- Activo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
es-ES: a- Ficha de actividad

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
es-ES: a- Tarjeta de apertura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
es-ES: a- Globo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
es-ES: a- Compás sobre compás

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
es-ES: a- Beta (videocasete, ½ pulg. (12,5 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
es-ES: a- Lienzo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
es-ES: a- Globo celeste

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
es-ES: a- Archivo reproducido a partir del original

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
es-ES: a- Primera generación (máster)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
es-ES: a- 1 pista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
es-ES: a- Copias por transferencia del colorante embebido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
es-ES: a- Revestimiento de laca

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
es-ES: a- Escritura literaria en braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
es-ES: a- Oblicuo bajo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
es-ES: a- Reducción baja

note: SCRIPT
en: a- Map
es-ES: a- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
es-ES: a- Cinta maestra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
es-ES: a- Meteorológica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
es-ES: a- NAB

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
es-ES: a- Aparentemente ninguno

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
es-ES: a- Monocromo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
es-ES: a- Un formato de archivo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
es-ES: a- Banda sonora óptica en película cinematográfica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
es-ES: a- Papel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
es-ES: a- Fotocopia, azográfica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
es-ES: a- Positiva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
es-ES: a- Impreso/braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
es-ES: a- Caracteres normales

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
es-ES: a- Base de seguridad sin determinar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
es-ES: a- Sales de plata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
es-ES: a- Sonido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
es-ES: a- Sonido incorporado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
es-ES: a- 8mm estándar.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
es-ES: a- Estándar 8 mm, ancho de película

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
es-ES: a- Banda de sonido normalizada (fotograma reducido)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
es-ES: a- Superficie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
es-ES: a- Cartucho de cinta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
es-ES: a- No comprimido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
es-ES: a- No contraído

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
es-ES: a- Copia de trabajo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
es-ES: aa- Luz visible

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
es-ES: b- Dos colores, banda sencilla

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
es-ES: b- 33 1/3 rpm (discos)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
es-ES: b- 5 pulg. (12,5 cm) diámetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
es-ES: b- Aerotransportado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
es-ES: b- Avión - Baja altitud

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
es-ES: b- Compás por compás

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
es-ES: b- Blanco y negro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
es-ES: b- Cartulina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
es-ES: b- CCIR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
es-ES: b- Nitrato de celulosa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
es-ES: b- Cartucho de chip

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
es-ES: b- Contraído

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Electrical capture, analog direct storage
es-ES: b- Captación eléctrica, almacenamiento analógico directo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
es-ES: b- Archivo reproducido a partir de una microforma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
es-ES: b- Código de formato en braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
es-ES: b- 2 pistas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
es-ES: b- Oblicuo alto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
es-ES: b- Braille aumentado o gigante

note: SCRIPT
en: b- Large print
es-ES: b- Caracteres grandes

note: SCRIPT
en: b- Large print
es-ES: b- Caracteres grandes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
es-ES: b- Sin pérdida

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
es-ES: b- Banda sonora magnética en película cinematográfica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
es-ES: b- Cartucho de microfilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
es-ES: b- Negativo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
es-ES: b- Nitrato - olor sospechoso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
es-ES: b- No anamórfico (pantalla ancha)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
es-ES: b- Reducción normal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
es-ES: b- Pasivo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
es-ES: b- Fotocopia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
es-ES: b- Globo planetario o lunar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
es-ES: b- Máster para duplicar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
es-ES: b- Sonido separado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
es-ES: b- Super 8 mm./individual 8 mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
es-ES: b- Super 8 mm./individual 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
es-ES: b- Observación de superficie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
es-ES: b- Duplicado de la cinta maestra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
es-ES: b- Base con tres capas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
es-ES: b- Descartes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
es-ES: b- VHS (videocasete, ½ pulg. (12,5 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
es-ES: b- Madera

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
es-ES: c- 45 rpm (discos)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
es-ES: c- 7 pulg. (17,5 cm) diámetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
es-ES: c- Película de 9,5 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
es-ES: c- Cinta de acetato con oxido de hierro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
es-ES: c- Avión - Altitud media

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
es-ES: c- Cartón

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
es-ES: c- Cartulina/cartón para ilustrar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
es-ES: c- Combinación

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
es-ES: c- Completa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
es-ES: c- Cartucho de disco óptico de ordenador

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
es-ES: c- Dolby-B

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
es-ES: c- Recurso electrónico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
es-ES: c- Archivo reproducido a partir de un recurso electrónico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
es-ES: c- Cartucho de película

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
es-ES: c- Cartucho de película

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
es-ES: c- Reducción alta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
es-ES: c- Línea sobre línea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
es-ES: c- Cinta de audio magnética en cartucho

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
es-ES: c- Escritura matemática y científica en braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
es-ES: c- Casete de microfilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
es-ES: c- Polícromo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
es-ES: c- Nitrato - olor acre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
es-ES: c- Tomas defectuosas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
es-ES: c- Pre-producción fotográfica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
es-ES: c- 4 pistas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
es-ES: c- Base de seguridad de acetato sin determinar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
es-ES: c- Copia de uso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
es-ES: c- Observación del espacio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
es-ES: c- Transportado en nave espacial o satélite

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
es-ES: c- Piedra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
es-ES: c- Globo terráqueo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
es-ES: c- Base con tres capas con decoloración baja

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
es-ES: c- U-matic (3/4 plg., videocasete)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
es-ES: c- Dos colores sin determinar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
es-ES: c- Cartucho de vídeo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
es-ES: d- 10 pulg. (25 cm) diámetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
es-ES: d- Película de 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
es-ES: d- 78 rpm (discos)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
es-ES: d- Avión - Altitud alta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
es-ES: d- Anamórfico (pantalla ancha)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
es-ES: d- Escritura informática en braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
es-ES: d- Disco de ordenador (no se especifica tipo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
es-ES: d- Disco maestro (negativo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
es-ES: d- Dibujo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
es-ES: d- Duplicado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
es-ES: d- Base doble

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
es-ES: d- EIAJ (bobina, ½ pulg. (12,5 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
es-ES: d- 8 pistas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Electrical capture, digital storage
es-ES: d- Captación eléctrica, almacenamiento digital

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
es-ES: d- Archivo reproducido a partir de un soporte intermedio (no microforma)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Film
es-ES: d- Película

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
es-ES: d- Filmina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
es-ES: d- Vidrio

note: SCRIPT
en: d- Globe
es-ES: d- Globo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
es-ES: d- Hojas sueltas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
es-ES: d- Con pérdida

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
es-ES: d- Bobina de microfilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
es-ES: d- Nitrato - parduzco, decolorado, polvoriento

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
es-ES: d- Párrafo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
es-ES: d- Copión

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
es-ES: d- Base de seguridad de diacetato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
es-ES: d- Disco de sonido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
es-ES: d- Táctil, sin sistema de escritura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
es-ES: d- Tres colores sin determinar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
es-ES: d- Reducción muy alta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
es-ES: d- Disco de vídeo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
es-ES: d- Codificado dbx

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
es-ES: da- IInfrarrojo próximo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
es-ES: db- Infrarrojo medio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
es-ES: dc- Infrarrojo lejano

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
es-ES: dd- Infrarrojo térmico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
es-ES: de- Infrarrojo de onda corta (SWIR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
es-ES: df- Infrarrojo reflectante

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
es-ES: dv- Combinaciones

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
es-ES: dz- Otros datos de infrarrojo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
es-ES: e- 12 pulg.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
es-ES: e- 12 pulg. (30 cm) diámetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
es-ES: e- Película de 28 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
es-ES: e- Tres bandas de color

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
es-ES: e- 8 rpm (discos)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
es-ES: e- Cartucho de ordenador (no se especifica tipo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
es-ES: e- Cilindro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
es-ES: e- Grabación digital

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
es-ES: e- Globo de la Luna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Electrical capture, analog electrical storage
es-ES: e- Captación eléctrica, almacenamiento analógico eléctrico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
es-ES: e- Cinta de audio magnética en bobina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
es-ES: e- Astronave tripulada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
es-ES: e- Máster

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
es-ES: e- Microficha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
es-ES: e- Bandas de mezclas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
es-ES: e- Música en braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
es-ES: e- Nitrato - pegajoso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
es-ES: e- Otros formatos de pantalla ancha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
es-ES: e- Pintura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
es-ES: e- Línea individual

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
es-ES: e- Sintético

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
es-ES: e- 12 pistas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
es-ES: e- Tipo C (bobina, 1 pulg. ( 25 mm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
es-ES: e- Reducción ultra alta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
es-ES: f- 1,4 m/s (discos)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
es-ES: f- 16 pulg. (40 cm) diámetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
es-ES: f- Dos bandas de color

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
es-ES: f- Película de 35 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
es-ES: f- Dolby-A

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
es-ES: f- Facsímil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
es-ES: f- Casete de película

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
es-ES: f- Película (no se especifica tipo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
es-ES: f- Cinta de audio magnética en casete

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
es-ES: f- Casete de microficha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
es-ES: f- Nitrato - espumoso, con burbujas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
es-ES: f- Reproducción fotomecánica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
es-ES: f- Cuádruple (rollo, 1 ó 2 pulg. (25 ó 50 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
es-ES: f- Sección por sección

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
es-ES: f- 16 pistas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
es-ES: f- Piel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
es-ES: f- Banda muda normalizada (fotograma completo)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
es-ES: f- Material táctil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
es-ES: f- Casete

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
es-ES: f- Bandas de títulos/rollos de intertítulos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
es-ES: f- Astronave no tripulada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
es-ES: f- Videocasete

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
es-ES: g- 4 ¾ pulg. ó 12 cm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
es-ES: g- 4 ¾ pulg. (12 cm) diámetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
es-ES: g- Película de 70 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
es-ES: g- Diagrama

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
es-ES: g- Dolby-C

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
es-ES: g- Vidrio con laca

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
es-ES: g- Escala de grises

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
es-ES: g- Dispositivo de teledetección terrestre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Laserdisc
es-ES: g- Disco láser

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
es-ES: g- Línea por línea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
es-ES: g- Microopaco

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
es-ES: g- Nitrato - coagulado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
es-ES: g- Banda sonora óptica y magnética en película cinematográfica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
es-ES: g- Negativo fotográfico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
es-ES: g- Rollos de producción

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
es-ES: g- Material gráfico proyectable

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
es-ES: g- Banda roja

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
es-ES: g- Cartucho de sonido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
es-ES: g- Textil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
es-ES: g- Textil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
es-ES: ga- Radar lateral aerotransportado (SLAR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
es-ES: gb- Radar de apertura sintética (SAR)-Frecuencia individual

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
es-ES: gc- SAR - Mutifrecuencia (multicanal)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
es-ES: gd- SAR - Polarización similar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
es-ES: ge- SAR - Polarización cruzada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
es-ES: gf- SAR interferométrico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
es-ES: gg- SAR polarimétrico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
es-ES: gu- Representación de microonda pasiva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
es-ES: gz- Otros datos de microonda

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
es-ES: h- 120 rpm (cilindros)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
es-ES: h- Banda azul o verde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
es-ES: h- Videodisco CED (disco electrónico de capacidad)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
es-ES: h- CX

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
es-ES: h- Coloreado a mano

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
es-ES: h- Corte vertical

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
es-ES: h- Tira de microfilme

note: SCRIPT
en: h- Microform
es-ES: h- Microforma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
es-ES: h- Nitrato - polvo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
es-ES: h- Partitura abierta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
es-ES: h- Positivo fotográfico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
es-ES: h- Bobina de cinta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
es-ES: h- Cinta de vídeo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
es-ES: h- Dispositivo de teledetección en superficie acuática

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
es-ES: i- 1 1/8 x 2 3/8 pulg.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
es-ES: i- 160 rpm (cilindros)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
es-ES: i- Aluminio con laca

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
es-ES: i- Betacam (videocasete, ½ pulg. ( 12,5 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
es-ES: i- Banda de cian

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
es-ES: i- Incompleta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
es-ES: i- Grabación en directo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
es-ES: i- Base de nitrato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
es-ES: i- Ilustración

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
es-ES: i- Plástico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
es-ES: i- Banda sonora de película

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
es-ES: i- Sistema de acordes de melodías

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
es-ES: i- Dispositivo de teledetección sumergible

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
es-ES: i- Disco de vídeo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
es-ES: j- Diapositiva de 2x2 pulg. ó 5x5 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
es-ES: j- 3 ⅞ x 2 ½ pulg. (10,2 cm x 6,4 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
es-ES: j- Betacam SP (videocasete, ½ pulg. (12,5 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
es-ES: j- Vidrio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
es-ES: j- Banda magenta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
es-ES: j- Disco magnético

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
es-ES: j- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
es-ES: j- Metal y vidrio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
es-ES: j- Rollo de microfilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
es-ES: j- Estampa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
es-ES: j- Película de seguridad

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
es-ES: j- Orquestación abreviada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
es-ES: ja- Ultravioleta lejano

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
es-ES: jb- Ultravioleta medio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
es-ES: jc- Ultravioleta próximo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
es-ES: jv- Combinaciones del ultravioleta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
es-ES: jz- Otros datos de ultravioleta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
es-ES: k- 2,38 cm/s (cintas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
es-ES: k- Diapositiva de 2 ¼ pulg. x 2 ¼ pulg. ó 6x6 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
es-ES: k- Tarjeta de ordenador

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
es-ES: k- Película no de seguridad

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
es-ES: k- Mixto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
es-ES: k- No nitrato - deterioro detectable (olor a diacetato)

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
es-ES: k- Material gráfico no proyectable

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
es-ES: k- Sinopsis

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
es-ES: k- Cartel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
es-ES: k- Perfil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
es-ES: k- Super-VHS (videocasete, ½ pulg. (12,5 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
es-ES: k- Sintético y vidrio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
es-ES: k- Banda amarilla

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
es-ES: l- 4,75 cm/s (cintas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
es-ES: l- ⅛ pulg. (3,1 mm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
es-ES: 3x5 pulg. ó 8 x 13 cm microficha, microopaco etc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
es-ES: l- Corte lateral o combinado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
es-ES: l- No nitrato - deterioro avanzado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- S E N 2
es-ES: l- SEN 2

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
es-ES: l- Dibujo técnico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
es-ES: l- Partitura vertical

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
es-ES: l- Vinilo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
es-ES: m- ¼ pulg. (6,3 mm)

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
es-ES: m- 9,5 cm/s (cintas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
es-ES: m- 4 x 6 pulg. ó 11 x 15 cm microficha, microopaco etc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
es-ES: m- Combinación

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
es-ES: m- M-II (videocasete, ½ pulg. (12,5 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
es-ES: m- Disco magnético-óptico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
es-ES: m- Producción en serie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
es-ES: m- Microsurco/Surco fino

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
es-ES: m- Mixto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
es-ES: m- Base mixta (nitrato y de seguridad)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
es-ES: m- Colección mixta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
es-ES: m- Emulsión mixta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
es-ES: m- Generación mixta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
es-ES: m- Mixta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
es-ES: m- Uso combinado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
es-ES: m- Monoaural

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
es-ES: m- Película cinematográfica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
es-ES: m- Múltiples tipos de braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
es-ES: m- Múltiples formatos de archivo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
es-ES: m- Múltiples formatos físicos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
es-ES: m- No nitrato – deterioro total

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
es-ES: m- Metal y plástico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- S E N 3
es-ES: m- SEN 3

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
es-ES: ma- Multiespectral multidatos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
es-ES: mb- Multitemporal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
es-ES: mm- Combinación de varios tipos de datos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
es-ES: mmm- Múltiple

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
es-ES: n- Gráfico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
es-ES: n- No aplicable

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
es-ES: n- Vitela

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
es-ES: nn- No aplicable

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
es-ES: nnn- No aplicable

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
es-ES: o- ½ pulg. (12 mm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
es-ES: o- 5 ¼ pulg.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
es-ES: o- 5 ¼ x 3 ⅞ pulg. (13,5 cm x 10 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
es-ES: o- 6x9 pulg. o 16x23 cm microficha, microopaco etc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
es-ES: o- 19 cm/s (cintas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
es-ES: o- D-2 (videocasete, ¾ pulg. (18,7 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
es-ES: o- Rollo de película

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
es-ES: o- Rollo de película

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
es-ES: o- Ficha didáctica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
es-ES: o- Disco óptico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
es-ES: o- Papel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
es-ES: p- 1 pulg. (25 mm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
es-ES: p- 38 cm/s (cintas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
es-ES: p- 3 ¼ x 7 3/8 pulg. ó 9 x 19 cm tarjeta de apertura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
es-ES: p- Yeso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
es-ES: p- Plástico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
es-ES: p- Postal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
es-ES: p- Presente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
es-ES: p- Preservación

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
es-ES: p- Base de seguridad de poliéster

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
es-ES: p- Virado en sepia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
es-ES: pa- Sonar - profundidad del agua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
es-ES: pb- Sonar--imágenes topográficas del fondo, registro lateral

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
es-ES: pc- Sonar - topografía del fondo, próximo a la superficie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
es-ES: pd- Sonar -- topografía del fondo, próximo al fondo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
es-ES: pe- Mediciones sísmicas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
es-ES: pz- Otros datos acústicos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
es-ES: q- 2 plg.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
es-ES: q- Medio fotográfico de base flexible, positivo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
es-ES: q- Cartón duro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
es-ES: q- Icono

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
es-ES: q- Modelo

note: SCRIPT
en: q- Notated music
es-ES: q- Música con notación

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
es-ES: q- Otros virados

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
es-ES: q- Cuadrafónico, multicanal o envolvente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
es-ES: q- Rollo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
es-ES: r- 3/4 pulgada.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
es-ES: r- 30 ips (cintas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
es-ES: r- Bobina de película

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
es-ES: r- Medio fotográfico de base flexible, negativo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
es-ES: r- Matriz (positivo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
es-ES: r- Papel con laca o con oxido ferroso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
es-ES: r- Porcelana

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
es-ES: r- Radiografía

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
es-ES: r- Copia de visionado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
es-ES: r- Remoto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
es-ES: r- Imagen de teledetección

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
es-ES: r- Sustitución

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
es-ES: r- Base de seguridad mixta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
es-ES: r- Tintes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
es-ES: r- Bobina de vídeo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
es-ES: ra- Anomalías de la gravedad (general)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
es-ES: rb- Anomalía de aire libre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
es-ES: rc- Anomalía de Bouguer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
es-ES: rd- Anomalía isostática

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
es-ES: s- 2 ¾ x 4 pulg. (7 cm x 10 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
es-ES: s- Transparencia de 4x5 pulg. ó 10x13 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
es-ES: s- Disco Blu-ray

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
es-ES: s- Surco ancho/Surco estándar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
es-ES: s- Medio fotográfico de base rígida, positivo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
es-ES: s- Sección

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
es-ES: s- Goma laca

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
es-ES: s- Diapositiva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
es-ES: s- Casete de sonido

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
es-ES: s- Grabación sonora

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
es-ES: s- Molde (negativo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
es-ES: s- Dispositivo independiente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
es-ES: s- Estereofónico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
es-ES: s- Piedra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
es-ES: s- Lámina didáctica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
es-ES: s- Teñido y virado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
es-ES: sa- Campo magnético

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
es-ES: t- Transparencia de 5x7 pulg. ó 13x18 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
es-ES: t- Medio fotográfico de base rígida, negativo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
es-ES: t- Base de seguridad de triacetato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
es-ES: t- Bobina de cinta de sonido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
es-ES: t- Color estarcido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
es-ES: t- Copia de prueba

note: SCRIPT
en: t- Text
es-ES: t- Texto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
es-ES: t- Transparencia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
es-ES: t- Madera

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
es-ES: ta- Mediciones radiométricas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
es-ES: u- Desconocido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown capture and storage
es-ES: u- Captura y almacenamiento desconocidos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
es-ES: u- No especificado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
es-ES: uu- Desconocido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
es-ES: v- 8 pulg.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
es-ES: v- Transparencia de 8x10 pulg. ó 21x26 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
es-ES: v- Coloreado a mano

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
es-ES: v- Cuero

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
es-ES: v- Fotografía (no se especifica tipo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
es-ES: v- Distintos índices de reducción

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
es-ES: v- Videograbación

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
es-ES: w- Transparencia de 9x9 pulg. ó 23x23 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
es-ES: w- Pergamino

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
es-ES: w- Cera

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
es-ES: w- Hilo magnético

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
es-ES: x- Transparencia de 10x10 pulg. ó 26x26 cm

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
es-ES: x- Transparencia de 9x9 pulg. ó 23x23 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
es-ES: x- No aplicable

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
es-ES: y- Transparencia de 7x7 pulg. ó 18x18 cm

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
es-ES: y- Otro medio fotográfico

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
es-ES: y- Otro medio fotográfico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
es-ES: y- Vista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
es-ES: z- Otro

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
es-ES: z- No especificado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
es-ES: zz- Otro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
es-ES: |- No se utiliza

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
es-ES: ||- No se utiliza

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
es-ES: |||- No se utiliza

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
es-ES: 008 Elementos de longitud fija--Características de material adicional--Información General

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values. Pre-populated based on Leader/06.
es-ES: Seleccionar un tipo de material para especificar el valor de las variables. Pre-llenado en base al Leader/06.

en: Type of Material
es-ES: Tipo de material

note: SELECT name=material_type
en: Select a type of material to specify the variable values. Default selection is based on value in the Leader/06.
es-ES: Seleccionar un tipo de material para especificar el valor de las variables. La selección predeterminada está basada en el valor del Leader/06.

en: 008 Fixed-length data elements
es-ES: 008 Elementos de longitud fija

en: 00-05- Date entered on file
es-ES: 00-05 Fecha de ingreso en el archivo

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
es-ES: 06- Subdivisión geográfica directa o indirecta

en: #- Not subdivided geographically
es-ES: #- No se subdivide geográficamente

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
es-ES: d- Subdividido geográficamente&mdash;directo

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
es-ES: i- Subdivisión geográfica indirecta

en: 07- Romanization scheme
es-ES: 07- Sistema de romanización

en: a- International standard
es-ES: a- Estándar internacional

en: b- National standard
es-ES: b- Estándar nacional

en: c- National library association standard
es-ES: c- Estándar de asociación de bibliotecas nacionales

en: d- National library or bibliographic agency standard
es-ES: d- Estándar de biblioteca nacional o agencia bibliográfica

en: e- Local standard
es-ES: e- Estándar local

en: f- Standard of unknown origin
es-ES: f- Estándar de origen desconocido

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
es-ES: g- Romanización convencional o forma convencional del nombre en el lenguaje de la agencia que cataloga

en: 08- Language of catalog
es-ES: 08- Idioma del catálogo

en: #- No information provided
es-ES: #- No hay información proporcionada

en: b- English and French
es-ES: b- Inglés y francés

en: e- English only
es-ES: e- Solo inglés

en: f- French only
es-ES: f- Solo Francés

en: 09- Kind of record
es-ES: 09- Tipo de registro

en: a- Established heading
es-ES: a- Cabecera establecida

en: b- Untraced reference
es-ES: b- Referencia sin rastros

en: c- Traced reference
es-ES: c- Referencia rastreada

en: d- Subdivision
es-ES: d- Subdivisión

en: e- Node label
es-ES: e- Etiqueta de nodo

en: f- Established heading and subdivision
es-ES: f- Cabecera y subdivisión establecida

en: g- Reference and subdivision
es-ES: g- Referencia y subdivisión

en: 10- Descriptive cataloging rules
es-ES: 10- Reglas de catalogación descriptiva

en: a- Earlier rules
es-ES: a- Reglas iniciales

en: d- AACR 2 compatible heading
es-ES: d- cabecera compatible AACR 2

en: 11- Subject heading system/thesaurus
es-ES: 11- Sistema de cabeceras de temas/tesauro

en: a- Library of Congress subject headings
es-ES: a- Encabezamientos de Materia de la Biblioteca del Congreso

en: a- Library of Congress Subject Headings
es-ES: a- Cabeceras temáticas de Library of Congress

en: b- LC subject headings for children's literature
es-ES: b- LC temas de literatura infantil

en: c- Medical subject headings
es-ES: c- Encabezamientos de materia médicos

en: d- National Agricultural Library subject authority file
es-ES: d- Archivo de autoridades de biblioteca nacional de agricultura

en: k- Canadian subject headings
es-ES: k- Encabezamiento de materia canadiense

en: r- Art and architecture thesaurus
es-ES: r- Tesauro de arte y arquitectura

en: s- Sears list of subject headings
es-ES: s- Lista Encabezamientos de Materia Sears

en: s- Sears List of Subject Headings
es-ES: s- Lista Sears de cabeceras temáticas

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
es-ES: v- Directorio de estrellas-materia

en: 12- Type of series
es-ES: 12- Tipo de serie

en: a- Monographic series
es-ES: a- Series monográficas

en: b- Multipart item
es-ES: b- ítem multiparte

en: c- Series-like phrase
es-ES: c- Frase tipo periódica

en: 13- Numbered or unnumbered series
es-ES: 13- Series numeradas o no numeradas

en: a- Numbered
es-ES: a- Numerado

en: b- Unnumbered
es-ES: b- No numerado

en: c- Numbering varies
es-ES: c- Numeraciones varias

en: 14- Heading use--main or added entry
es-ES: 14- Uso de encabezamiento--entrada principal

en: a- Appropriate
es-ES: a- Apropiado

en: b- Not appropriate
es-ES: b- No apropiado

en: 15- Heading use--subject added entry
es-ES: 15- Uso de encabezamiento -- Entrada por materia

en: 16- Heading use--series added entry
es-ES: 16- Uso de encabezamiento -- Entrada por serie

en: 17- Type of subject subdivision
es-ES: 17 - Tipo de subdivisión de materia

en: a- Topical
es-ES: a- Tópico

en: b- Form
es-ES: b- Formulario

en: c- Chronological
es-ES: c- Cronológico

en: d- Geographic
es-ES: d- Geográfico

en: e- Language
es-ES: e- Idioma

en: 18-27 Undefined character positions
es-ES: 18-27 Posiciones de carácter indefinidas

en: 28- Type of government agency
es-ES: 28- Tipo de agencia gubernamental

en: #- Not a government agency
es-ES: #- No es una agencia gubernamental

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
es-ES: a- Componente autónomo o semi-autónomo

en: f- Federal/national
es-ES: f- Federal/nacional

en: i- International intergovernmental
es-ES: i- Intergubernamental e internacional

en: m- Multistate
es-ES: m- Multiestado

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
es-ES: o- Agencia gubernamental - tipo indeterminado

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
es-ES: s- Estado, provincial, territorial, dependiente, etc.

en: u- Unknown if heading is government agency
es-ES: u- Desconocido si el encabezamiento es una agencia del gobierno

en: 29- Reference evaluation
es-ES: 29- Evaluación de referencia

en: a- Tracings are consistent with the heading
es-ES: a- Los trazados son coherentes con el título

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
es-ES: b- Trazados no necesariamente consistentes con la cabecera

en: 30 Undefined character position
es-ES: 30 Posición de carácter indefinida

en: 31- Record update in process
es-ES: 31 - Actualización de registro en proceso

en: a- Record can be used
es-ES: a- El registro puede ser usado

en: b- Record is being updated
es-ES: b- El registro está siendo actualizado

en: 32- Undifferentiated personal name
es-ES: 32- Nombre personal no diferenciado

en: a- Differentiated personal name
es-ES: a- Nombre personal diferenciado

en: b- Undifferentiated personal name
es-ES: b- Nombre personal indiferenciado

en: 33- Level of establishment
es-ES: 33 - Nivel de establecimiento

en: a- Fully established
es-ES: a- Plenamente establecida

en: b- Memorandum
es-ES: b- Memorándum

en: d- Preliminary
es-ES: d- Preliminar

en: 34-37 Undefined character positions
es-ES: 34-37 Posiciones de carácter indefinidas

en: 38- Modified record
es-ES: 38- Registro modificado

en: #- Not modified
es-ES: #- No modificado

en: s- Shortened
es-ES: s- Abreviado

en: x- Missing characters
es-ES: x- Caracteres ausentes

en: 39- Cataloging source
es-ES: 39- Fuente de catalogación

en: #- National bibliographic agency
es-ES: #- Agencia bibliográfica nacional

en: c- Cooperative cataloging program
es-ES: c- Programa de catalogación cooperativo

en: d- Other
es-ES: d- Otro

en: 06- Kind of record
es-ES: 06- Tipo de registro

en: a- Schedule record
es-ES: a- Registro de esquema

en: b- Table record
es-ES: b- Registro de tabla

en: c- Index term record
es-ES: c- Registro de término de índice

en: 07- Type of number
es-ES: 07- Tipo de número

en: a- Single number
es-ES: a- Número único

en: b- Defined number span
es-ES: b- Rango de número definido

en: c- Summary number span
es-ES: c- Rango de número en sumario

en: n - Not applicable
es-ES: n- No aplicable

en: 08- Classification validity
es-ES: 08- Validez de clasificación

en: a- Valid
es-ES: a- Válido

en: b- First number of span invalid
es-ES: b- Primer número del rango no válido

en: c- Last number of span invalid
es-ES: c- Último número del rango no válido

en: d- Completely invalid
es-ES: d- Completamente no válido

en: e- Obsolete
es-ES: e- Obsoleto

en: 09- Standard or optional designation
es-ES: 09- Estándar o designación opcional

en: a- Standard
es-ES: a- Estándar

en: b- Optional
es-ES: b- Opcional

en: 10- Record update in process
es-ES: 10- Actualización de registro en proceso

en: 11- Level of establishment
es-ES: 11- Nivel de establecimiento

en: 12- Synthesized number indication
es-ES: 12- Indicación de número sintetizado

en: a- Not synthesized
es-ES: a- Sin sintetizar

en: b- Synthesized
es-ES: b- Sintetizado

en: 13- Display controller
es-ES: 13- Controlador de visualización

en: a- Displayed in standard schedules or tables
es-ES: a- Visualizar en los esquemas o tablas estándares

en: b- Extended display
es-ES: b- Visualización extendida

en: 000 - Leader
es-ES: 000 - Cabecera

en: 0-4 Record size
es-ES: 0-4 Longitud del registro

en: (auto-filled)
es-ES: (autorellenado)

en: 5- Record status
es-ES: 5- Estado del registro

en: a- Increase in encoding level
es-ES: a- Aumento en nivel de codificación

en: c- Corrected or revised
es-ES: c- Corregido o revisado

en: d- Deleted
es-ES: d- Eliminado

en: n- New
es-ES: n- Nuevo

en: p- Increase in encoding level from prepublication
es-ES: p- Aumento en el nivel de codificación desde la prepublicación

en: 6- Type of record
es-ES: 6- Tipo de registro

note: LABEL
en: This controls the default configuration of the 008 field
es-ES: Controla la configuración predeterminada del campo 008

note: SELECT name=f6
en: The selection here affects the default configuration of the 008 field
es-ES: La selección aquí afecta la configuración predeterminada del campo 008

en: a- Language material
es-ES: a- Material textual

en: c- Notated music
es-ES: c- Música notada

en: d- Manuscript notated music
es-ES: d- Manuscrito de música anotada

en: e- Cartographic material
es-ES: e- Material cartográfico

en: 7- Bibliographic level
es-ES: 7- Nivel bibliográfico

en: a- Monographic component part
es-ES: a- Parte de serie monográfica

en: b- Serial component part
es-ES: b- Parte componente seriada

en: c- Collection
es-ES: c- Colección

en: d- Subunit
es-ES: d- Subunidad

en: i- Integrating resource
es-ES: i - Recurso integrable

en: m- Monograph/item
es-ES: m- Monografía/ítem

en: s- Serial
es-ES: s- Publicación periódica

en: 8- Type of control
es-ES: 8- Tipo de control

en: No specific type
es-ES: Sin tipo específico

en: a- Archival
es-ES: a- De archivo

en: 9- Character coding scheme
es-ES: 9- Esquema de codificación de caracteres

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
es-ES: a- UCS/Unicode (auto-llenado)

en: 10-16 indicator/subfields/size
es-ES: 10-16 indicador/subcampos/tamaño

en: 17- Encoding level
es-ES: 17- Nivel de codificación

en: full level
es-ES: nivel completo

en: Full level
es-ES: Nivel completo

en: 1- Full level, material not examined
es-ES: 1- Nivel completo, material no examinado

en: 2- Less-than-full level, material not examined
es-ES: 2- Nivel menor a nivel completo, material no examinado

en: 3- Abbreviated level
es-ES: 3- Nivel abreviado

en: 4- Core level
es-ES: 4- Nivel de base

en: 5- Partial (preliminary) level
es-ES: 5 - Nivel (preliminar) parcial

en: 7- Minimal level
es-ES: 7- Nivel mínimo

en: 8- Prepublication level
es-ES: 8- Nivel de pre-publicación

en: z- Not applicable
es-ES: z- No aplicable

en: 18 - Descriptive cataloging form
es-ES: 18 - Forma de catalogación descriptiva

en: Non-ISBD
es-ES: No-ISDB

en: c- ISBD punctuation omitted
es-ES: c- ISBD sin puntuación

en: i- ISBD punctuation included
es-ES: i- ISBD con puntuación

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
es-ES: n- No es ISBD; sin puntuación

en: 19 - Multipart resource record level
es-ES: 19 - Nivel de registro de recursos múltiples

en: Not specified or not applicable
es-ES: No especificado o no aplicable

en: Not specified or not applicable
es-ES: No especificado o no aplicable

en: a- Set
es-ES: a- Conjunto

en: b- Part with independent title
es-ES: b- parte con título independiente

en: c- Part with dependent title
es-ES: c- Parte con título dependiente

en: 20-24 entry map &amp; lengths
es-ES: 20-24 entrada de mapa y longitudes

en: 1-4 Record size
es-ES: 1-4 Tamaño del registro

en: o- Obsolete
es-ES: o- Obsoleto

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
es-ES: s- Suprimido; cabecera dividida en dos o más cabeceras

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
es-ES: x- Suprimido; encabezamiento reemplazado por otro encabezamiento

en: z- Authority data
es-ES: z- Información de autoridad

en: 7-8 Undefined
es-ES: 7-8 Indefinido

en: 9- Encoding
es-ES: 9- Codificación

en: n- Complete authority record
es-ES: n- Registro de autoridad completo

en: o- Incomplete authority record
es-ES: o- Registro de autoridad incompleto

en: 18-19 Undefined
es-ES: 18-19 Indefinido

en: MARC21 Plugin to build links between records
es-ES: Complemento MARC21 para construir enlaces entre registros

en: Plugin to build links between records
es-ES: Complemento para construir enlaces entre registros

en: Search for
es-ES: Búscar para

en: Any word
es-ES: Cualquier palabra

en: Item type
es-ES: Tipo de ítem

en: All item types
es-ES: Todos los tipos de ítem

note: INPUT type=submit
en: Start search
es-ES: Comenzar búsqueda

en: Search results
es-ES: Resultados de la búsqueda

en: &lt;&lt; Previous
es-ES: &lt;&lt; Anterior

en: Next&gt;&gt;
es-ES: Siguiente &gt;&gt;

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
es-ES: Resultados %s a %s de %s

en: No results found
es-ES: No se encontraron resultados

en: Concise description
es-ES: Descripción concisa

en: Choose
es-ES: Elegir

en: Clear field
es-ES: Limpiar campo

en: &lt;&lt; Previous
es-ES: &lt;&lt; Anterior

en: Next&gt;&gt;
es-ES: Siguiente &gt;&gt;

en: Achinese
es-ES: Achinés

en: Afrihili (Artificial language)
es-ES: Afrihili (Idioma artificial)

en: Afrikaans
es-ES: Afrikáans

en: Afroasiatic (Other)
es-ES: Afroasiática (Otra)

en: Akkadian
es-ES: Acadio

en: Albanian
es-ES: Albanés

en: Aleut
es-ES: Aleutiano

en: Algonquian (Other)
es-ES: Algonquino (Otro)

en: Altai
es-ES: Altái

en: Altaic (Other)
es-ES: Altaico (otros)

en: Amharic
es-ES: Amhárico

en: Apache languages
es-ES: Lenguas apacheanas

en: Aragonese
es-ES: Aragonés

en: Aramaic
es-ES: Arameo

en: Arapaho
es-ES: Arapajó

en: Arawak
es-ES: Arahuaco

en: Armenian
es-ES: Armenio

en: Aromanian
es-ES: Arrumano

en: Artificial (Other)
es-ES: Artificial (otro)

en: Assamese
es-ES: Asamés

en: Athapascan (Other)
es-ES: Atabasco

en: Australian languages
es-ES: Lenguas australianas

en: Austronesian (Other)
es-ES: Austronesio (otros)

en: Avaric
es-ES: Avarico

en: Avestan
es-ES: Avéstico

en: Azerbaijani
es-ES: Azerí

en: Bable
es-ES: Asturiano

en: Balinese
es-ES: Balinés

en: Baltic (Other)
es-ES: Báltico (otros)

en: Bamileke languages
es-ES: Lenguas bamileké

en: Banda languages
es-ES: Lenguajes banda

en: Bantu (Other)
es-ES: Bantú (otros)

en: Basque
es-ES: Vasco

en: Belarusian
es-ES: Bielorruso

en: Bengali
es-ES: Bengalí

en: Berber (Other)
es-ES: Bereber (otro)

en: Bhojpuri
es-ES: Bhoshpuri

en: Bihari (Other)
es-ES: Bihari (otro)

en: Blissymbolics
es-ES: Símbolos Bliss

en: Bosnian
es-ES: Bosnio

en: Breton
es-ES: Bretón

en: Bulgarian
es-ES: Búlgaro

en: Buriat
es-ES: Buriato

en: Burmese
es-ES: Burmés

en: Carib
es-ES: Caribe

en: Catalan
es-ES: Catalán

en: Caucasian (Other)
es-ES: Caucásico (otro)

en: Celtic (Other)
es-ES: Lengua Céltica (otra)

en: Central American Indian (Other)
es-ES: Lenguas amerindias de Centroamérica (otros)

en: Chamic languages
es-ES: Lenguas chámicas

en: Chechen
es-ES: Checheno

en: Cherokee
es-ES: Cheroqui

en: Cheyenne
es-ES: Cheyene

en: Chinook jargon
es-ES: Jerga chinook

en: Church Slavic
es-ES: Eslavo eclesiástico

en: Chuukese
es-ES: Chuukés

en: Chuvash
es-ES: Chuvasio

en: Coptic
es-ES: Copto

en: Cornish
es-ES: Córnico

en: Corsican
es-ES: Corso

en: Cree
es-ES: Cri

en: Creoles and Pidgins (Other)
es-ES: Criollos y pidgins (otros)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
es-ES: Criollos y pidgins, basados en el inglés (otros)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
es-ES: Criollos y pidgins, basados en francés (otros)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
es-ES: Criollos y pidgins, basados en portugués (otros)

en: Crimean Tatar
es-ES: Tártaro de Crimea

en: Croatian
es-ES: Croata

en: Cushitic (Other)
es-ES: Cusita (otros)

en: Czech
es-ES: Checo

en: Danish
es-ES: Danés

en: Dravidian (Other)
es-ES: Drávidas (otros)

en: Dutch
es-ES: Neerlandés

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
es-ES: Neerlandés, medieval (ca. 1050-1350)

en: Dyula
es-ES: Yulá

en: East Frisian
es-ES: Frisón oriental

en: Egyptian
es-ES: Egipcio

en: Elamite
es-ES: Elamita

en: English
es-ES: Inglés

en: English, Middle (1100-1500)
es-ES: Inglés medio (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
es-ES: Inglés antiguo (450-1100)

en: Estonian
es-ES: Estonio

en: Ethiopic
es-ES: Etíope

en: Faroese
es-ES: Faroés

en: Fijian
es-ES: Fiyiano

en: Finnish
es-ES: Finés

en: Finno-Ugrian (Other)
es-ES: Fino-ungrio (otros)

en: French
es-ES: Francés

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
es-ES: Francés medio (ca. 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
es-ES: Francés, antiguo (ca. 842-1300)

en: Frisian
es-ES: Frisón

en: Friulian
es-ES: Friulano

en: Galician
es-ES: Gallego

en: Georgian
es-ES: Georgiano

en: German
es-ES: Alemán

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
es-ES: Alemán, Alta Edad Media (ca. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
es-ES: Alemán, Baja Edad Media (ca. 750-1050)

en: Germanic (Other)
es-ES: Germánico (otros)

en: Gilbertese
es-ES: Gilbertés

en: Gothic
es-ES: Gótico

en: Greek, Ancient (to 1453)
es-ES: Griego antiguo (hasta 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
es-ES: Griego moderno (desde 1453)

en: Guarani
es-ES: Guaraní

en: Haitian French Creole
es-ES: Creolé Francés Hitiano

en: Hawaiian
es-ES: Hawaiano

en: Hittite
es-ES: Hitita

en: Hungarian
es-ES: Húngaro

en: Icelandic
es-ES: Islandés

en: Inari Sami
es-ES: Sami Inari

en: Indic (Other)
es-ES: Índico (Otro)

en: Indo-European (Other)
es-ES: Indoeuropeo (Otros)

en: Indonesian
es-ES: Indonesio

en: Ingush
es-ES: Igusetio

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
es-ES: Interlingua (Asociación de la Lengua Auxiliar Internacional)

en: Interlingue
es-ES: Interlingua

en: Inupiaq
es-ES: Iñupiaq

en: Iranian (Other)
es-ES: Iraní (Otro)

en: Irish
es-ES: Irlandés

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
es-ES: Irlandés, Medio (ca. 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
es-ES: Irlandés, Antiguo (hasta 1100)

en: Iroquoian (Other)
es-ES: Iroqués (Otro)

en: Italian
es-ES: Italiano

en: Javanese
es-ES: Javanés

en: Judeo-Arabic
es-ES: Judeo-Árabe

en: Judeo-Persian
es-ES: Judeo-Persa

en: Kabardian
es-ES: Kabardiano

en: Karelian
es-ES: Carelio

en: Karen languages
es-ES: Lenguajes Karen

en: Kashmiri
es-ES: Cachemir

en: Kashubian
es-ES: Caxubio

en: Kazakh
es-ES: Kazajo

en: Khmer
es-ES: Camboyano

en: Khoisan (Other)
es-ES: Joisano (Otro)

en: Kinyarwanda
es-ES: Kiñaruanda

en: Klingon (Artificial language)
es-ES: Klingon (Idioma artificial)

en: Kru (Other)
es-ES: Kru (Otro)

en: Kurdish
es-ES: Kurdo

en: Kyrgyz
es-ES: Kirgís

en: Lahndā
es-ES: Lahnda

en: Lamba (Zambia and Congo)
es-ES: Lamba (Zambia y Congo)

en: Latin
es-ES: Latín

en: Latvian
es-ES: Letón

en: Limburgish
es-ES: Limburgués

en: Lithuanian
es-ES: Lituano

en: Lojban (Artificial language)
es-ES: Lojban (Lenguage artificial)

en: Low German
es-ES: Bajo alemán

en: Lower Sorbian
es-ES: Bajo sorabo

en: Lule Sami
es-ES: Sami de Lule

en: Luo (Kenya and Tanzania)
es-ES: Luo (Kenya y Tanzania)

en: Lushai
es-ES: Mizo

en: Luxembourgish
es-ES: Luxemburgués

en: Macedonian
es-ES: Macedonio

en: Madurese
es-ES: Madurés

en: Malagasy
es-ES: Malagasio

en: Malay
es-ES: Malayo

en: Maltese
es-ES: Maltés

en: Manchu
es-ES: Manchú

en: Mandingo
es-ES: Mandingá

en: Manipuri
es-ES: Meitei

en: Manobo languages
es-ES: Lenguajes manobo

en: Manx
es-ES: Manés

en: Maori
es-ES: Maorí

en: Marathi
es-ES: Maratí

en: Marshallese
es-ES: Marshalés

en: Maasai
es-ES: Masái

en: Mayan languages
es-ES: Lenguajes Maya

en: Mende
es-ES: Mendé

en: Mirandese
es-ES: Mirandés

en: Miscellaneous languages
es-ES: Lenguajes diversos

en: Mohawk
es-ES: Mohicano

en: Mon-Khmer (Other)
es-ES: Mon-jemer (Otro)

en: Mongolian
es-ES: Mongol

en: Montenegrin
es-ES: Montenegrino

en: Mooré
es-ES: Mossi

en: Munda (Other)
es-ES: Munda (Otro)

en: Nahuatl
es-ES: Náhuatl

en: Ndebele (South Africa)
es-ES: Ndebele (Sudafrica)

en: Ndebele (Zimbabwe)
es-ES: Ndebele (Zimbabue)

en: Neapolitan Italian
es-ES: Italiano napolitano

en: Nepali
es-ES: Nepalés

en: Newari, Old
es-ES: Newari, antiguo

en: Nias
es-ES: Nías

en: Niger-Kordofanian (Other)
es-ES: Níger-Cordofanas (Otro)

en: Nilo-Saharan (Other)
es-ES: Nilo-saharianas (Otro)

en: Niuean
es-ES: Niuano

en: Nogai
es-ES: Nogayo

en: North American Indian (Other)
es-ES: Lenguas amerindias de Norteamérica (Otro)

en: North Frisian
es-ES: Frisón del norte

en: Northern Sami
es-ES: Sami del norte

en: Northern Sotho
es-ES: Sesoto del norte

en: Norwegian
es-ES: Noruego

en: Norwegian (Bokmål)
es-ES: Noruego (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
es-ES: Noruego (Nynorsk)

en: Nubian languages
es-ES: Lenguas nubias

en: Nzima
es-ES: Nzema

en: Occitan (post-1500)
es-ES: Occitano (post-1500)

en: Oirat
es-ES: Calmuco

en: Old Norse
es-ES: Nórdico antiguo

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
es-ES: Persa antiguo (ca. 600-400 A. C.)

en: Ossetic
es-ES: Osetio

en: Otomian languages
es-ES: Lenguajes otomi

en: Palauan
es-ES: Palauano

en: Pampanga
es-ES: Pampango

en: Pangasinan
es-ES: Pangasinense

en: Panjabi
es-ES: Panyabí

en: Papuan (Other)
es-ES: Papúes (Otro)

en: Persian
es-ES: Persa

en: Philippine (Other)
es-ES: Filipino (Otro)

en: Phoenician
es-ES: Fenicio

en: Pohnpeian
es-ES: Ponapeño

en: Polish
es-ES: Polaco

en: Portuguese
es-ES: Portugués

en: Prakrit languages
es-ES: Lenguas prácritas

en: Provençal (to 1500)
es-ES: Provenzal (a 1500)

en: Pushto
es-ES: Pastún

en: Raeto-Romance
es-ES: Retoromance

en: Rajasthani
es-ES: Rayastani

en: Rarotongan
es-ES: Rarotongano

en: Romance (Other)
es-ES: Romance (Otro)

en: Romani
es-ES: Romaní

en: Romanian
es-ES: Rumano

en: Russian
es-ES: Ruso

en: Salishan languages
es-ES: Lenguas salishanas

en: Samaritan Aramaic
es-ES: Arameo samaritano

en: Samoan
es-ES: Samoano

en: Sango (Ubangi Creole)
es-ES: Sango (Ubango criollo)

en: Sanskrit
es-ES: Sánscrito

en: Sardinian
es-ES: Sardo

en: Scots
es-ES: Escocés

en: Scottish Gaelic
es-ES: Gaélico escocés

en: Semitic (Other)
es-ES: Semítico (Otro)

en: Serbian
es-ES: Serbio

en: Sicilian Italian
es-ES: Italiano Siciliano

en: Siksika
es-ES: Siksiká

en: Sindhi
es-ES: Sindi

en: Sinhalese
es-ES: Cingalés

en: Sino-Tibetan (Other)
es-ES: Sino-tibetano (Otro)

en: Siouan (Other)
es-ES: Siouan (Otro)

en: Skolt Sami
es-ES: Sami skolt

en: Slavey
es-ES: Slave

en: Slavic (Other)
es-ES: Eslavo (Otro)

en: Slovak
es-ES: Eslovaco

en: Slovenian
es-ES: Esloveno

en: Sogdian
es-ES: Sogdiano

en: Somali
es-ES: Somalí

en: Soninke
es-ES: Soninké

en: Sorbian (Other)
es-ES: Sorbio (Otro)

en: South American Indian (Other)
es-ES: Lenguas amerindias de Sudamérica (Otro)

en: Southern Sami
es-ES: Sami sureño

en: Spanish
es-ES: Español

en: Sranan
es-ES: Surinamés

en: Sumerian
es-ES: Sumerio

en: Sundanese
es-ES: Sondanés

en: Swazi
es-ES: Suazi

en: Swedish
es-ES: Sueco

en: Swiss German
es-ES: Alemán de Suiza

en: Syriac
es-ES: Siríaco

en: Syriac, Modern
es-ES: Siríaco, moderno

en: Tagalog
es-ES: Tagalo

en: Tahitian
es-ES: Tahitiano

en: Tai (Other)
es-ES: Tai (Otro)

en: Tajik
es-ES: Tayico

en: Tatar
es-ES: Tártaro

en: Temne
es-ES: Temné

en: Terena
es-ES: Terêna

en: Tibetan
es-ES: Tibetano

en: Tokelauan
es-ES: Tokelauano

en: Tongan
es-ES: Tongano

en: Tsimshian
es-ES: Tsimshiano

en: Tswana
es-ES: Setsuana

en: Tupi languages
es-ES: Lenguas tupíes

en: Turkish
es-ES: Turco

en: Turkish, Ottoman
es-ES: Turco, Otomano

en: Turkmen
es-ES: Turcomano

en: Tuvaluan
es-ES: Tuvaluanu

en: Tuvinian
es-ES: Tuvano

en: Udmurt
es-ES: Udmurtu

en: Ugaritic
es-ES: Ugaritico

en: Uighur
es-ES: Uigur

en: Ukrainian
es-ES: Ucraniano

en: Upper Sorbian
es-ES: Alto sorabo

en: Uzbek
es-ES: Uzbeko

en: Vietnamese
es-ES: Vietnamita

en: Wakashan languages
es-ES: Lenguas wakash

en: Walloon
es-ES: Valón

en: Waray
es-ES: Samareño

en: Washoe
es-ES: Washo

en: Welsh
es-ES: Galés

en: Western Pahari languages
es-ES: Lenguas pahari occidentales

en: Wolof
es-ES: Wólof

en: Yakut
es-ES: Yakuto

en: Yapese
es-ES: Yapeses

en: Yiddish
es-ES: Yidis

en: Yupik languages
es-ES: Lenguas yupik

en: Zande languages
es-ES: Lenguas zándicas

en: Zapotec
es-ES: Zapoteca

en: Zaza
es-ES: Zazaki

en: Zhuang
es-ES: Chuang

en: Zulu
es-ES: Zulú

en: Zuni
es-ES: Zuñi

en: used for/see from:
es-ES: utilizado para/véase de:

en: see also:
es-ES: véase además:

en: yes
es-ES: si

en: text
es-ES: texto

en: cartographic
es-ES: cartográfico

en: notated music
es-ES: música notada

en: sound recording
es-ES: grabación sonora

en: still image
es-ES: imagen fija

en: moving image
es-ES: imagen móvil

en: three dimensional object
es-ES: objeto tridimensional

en: mixed material
es-ES: material combinado

en: direct
es-ES: directo

en: indirect
es-ES: indirecto

en: not applicable
es-ES: no aplicable

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
es-ES: Convertido de MARCXML a MADS versión 2.0 (Revisión 2.10)

en: earlier rules
es-ES: reglas previas

en: other rules
es-ES: otras reglas

en: nonpublic
es-ES: no público

en: source
es-ES: fuente

en: notFound
es-ES: no encontrado

en: history
es-ES: historia

en: subject example
es-ES: ejemplo de tema

en: deleted heading information
es-ES: información de encabezamiento eliminada

en: application history
es-ES: historia de la aplicación

en: earlier
es-ES: previa

en: later
es-ES: posterior

en: broader
es-ES: amplio

en: narrower
es-ES: específico

en: other
es-ES: otro

en: equivalent
es-ES: equivalente

en: acronym
es-ES: acrónimo

en: cash
es-ES: efectivo

en: mesh
es-ES: malla

en: creator
es-ES: creador

en: globe
es-ES: globo

en: remote sensing image
es-ES: imagen de sensado remoto

en: map
es-ES: mapa

en: database
es-ES: base de datos

en: loose-leaf
es-ES: hojas sueltas

en: newspaper
es-ES: periódico

en: periodical
es-ES: periódico

en: web site
es-ES: sitio Web

en: abstract or summary
es-ES: extracto o resumen

en: bibliography
es-ES: bibliografía

en: catalog
es-ES: catálogo

en: dictionary
es-ES: diccionario

en: encyclopedia
es-ES: enciclopedia

en: handbook
es-ES: manual

en: legal article
es-ES: artículo jurídico

en: index
es-ES: índice

en: discography
es-ES: discografía

en: legislation
es-ES: legislación

en: theses
es-ES: tesis

en: survey of literature
es-ES: revisión de literatura

en: review
es-ES: revisión

en: programmed text
es-ES: texto programado

en: filmography
es-ES: filmografía

en: directory
es-ES: directorio

en: statistics
es-ES: estadísticas

en: technical report
es-ES: informe técnico

en: legal case and case notes
es-ES: caso jurídicos y notas del caso

en: law report or digest
es-ES: informe legal o digesto

en: treaty
es-ES: tratado

en: conference publication
es-ES: publicación de conferencia

en: numeric data
es-ES: datos numéricos

en: font
es-ES: fuente

en: game
es-ES: juego

en: patent
es-ES: patente

en: biography
es-ES: biografía

en: essay
es-ES: ensayo

en: comic strip
es-ES: tira cómica

en: fiction
es-ES: ficción

en: humor, satire
es-ES: humor, sátira

en: letter
es-ES: carta

en: novel
es-ES: novela

en: short story
es-ES: relatos

en: speech
es-ES: discurso

en: folktale
es-ES: cuento popular

en: memoir
es-ES: memoria

en: poetry
es-ES: poesía

en: rehearsal
es-ES: ensayo

en: reporting
es-ES: presentación de informes

en: sound
es-ES: sonido

en: art original
es-ES: arte original

en: art reproduction
es-ES: reproducción de arte

en: filmstrip
es-ES: película

en: picture
es-ES: imagen

en: graphic
es-ES: gráfico

en: technical drawing
es-ES: dibujo técnico

en: motion picture
es-ES: película de cine

en: chart
es-ES: gráfico

en: flash card
es-ES: ficha didáctica

en: microscope slide
es-ES: platina de microscopio

en: model
es-ES: modelo

en: slide
es-ES: diapositiva

en: transparency
es-ES: transparencia

en: videorecording
es-ES: grabación de vídeo

en: toy
es-ES: juguete

en: monographic
es-ES: monográfico

en: continuing
es-ES: continuado

en: reformatted digital
es-ES: reformateado digital

en: electronic
es-ES: electrónico

en: microfiche
es-ES: microficha

en: adolescent
es-ES: adolescente

en: adult
es-ES: adulto

en: juvenile
es-ES: juvenil

en: preschool
es-ES: preescolar

en: specialized
es-ES: especializado

en: issue number
es-ES: número de ejemplar

en: matrix number
es-ES: número de matriz

en: music plate
es-ES: placa de música

en: music publisher
es-ES: editor de música

en: videorecording identifier
es-ES: identificador de grabación de vídeo

en: constituent
es-ES: constituyente

en: related
es-ES: relacionado

en: sound recording-nonmusical
es-ES: grabación sonora-no musical

en: sound recording-musical
es-ES: grabación sonora-musical

en: code
es-ES: código

en: print
es-ES: impreso

en: access
es-ES: acceso

en: preservation
es-ES: preservación

en: replacement
es-ES: sustitución

en: Chinese, Japanese, Korean
es-ES: Chino, Japonés, Coreano

en: accompanying material
es-ES: material adjunto

en: libretto
es-ES: libreto

en: summary or subtitle
es-ES: resumen o subtítulo

en: sung or spoken text
es-ES: texto cantado o hablado

en: table of contents
es-ES: índice

en: translation
es-ES: traducción

en: collection
es-ES: colección

en: manuscript
es-ES: manuscrito

en: Set
es-ES: Conjunto

en: Continuing resource
es-ES: Recurso continuo

en: Article
es-ES: Artículo

en: Mixed materials
es-ES: Materiales mixtos

en: Computer file
es-ES: Archivo de ordenador

en: Object
es-ES: Objeto

en: Series:
es-ES: Series

en: se
es-ES: sí

en: Analytics:
es-ES: Analíticas:

en: Show analytics
es-ES: Mostrar analíticas

en: Volumes:
es-ES: Volumen:

en: Show volumes
es-ES: Mostrar volúmenes

en: Set:
es-ES: Conjunto:

en: Publication details:
es-ES: Detalles de publicación:

en: results_summary edition
es-ES: results_summary edición

en: Edition:
es-ES: Edición:

en: results_summary description
es-ES: results_summary descripción

en: Description:
es-ES: Descripción:

en: abcefg
es-ES: abceg

en: Content type:
es-ES: Tipo de contenido:

en: Media type:
es-ES: Tipo de medio:

en: Carrier type:
es-ES: Tipo de soporte:

en: Audience:
es-ES: Audiencia:

en: Patent information:
es-ES: Información de patente:

en: Report number:
es-ES: Número de informe:

en: Other title:
es-ES: Otro título:

en: [Portion of title]
es-ES: [Parte del título]

en: [Parallel title]
es-ES: [Título paralelo]

en: [Distinctive title]
es-ES: [Titulo distintivo]

en: [Other title]
es-ES: [Otro título]

en: [Cover title]
es-ES: [Título de cubierta]

en: [Added title page title]
es-ES: [Título agregado]

en: [Caption title]
es-ES: [Título de leyenda]

en: [Running title]
es-ES: [Título abreviado]

en: [Spine title]
es-ES: [Titulo de lomo]

en: Title translated:
es-ES: Título traducido:

en: Uniform title:
es-ES: Título uniforme:

en: Uniform titles:
es-ES: Títulos uniformes:

en: Related works:
es-ES: Obras relacionadas:

en: Contained works:
es-ES: Trabajos contenidos:

en: Subject(s):
es-ES: Tema(s):

en: Genre/Form:
es-ES: Género/Forma:

en: (index-term-genre
es-ES: (índice-término-género

en: Additional physical formats:
es-ES: Formatos físicos adicionales:

en: No title
es-ES: Sin título

en: Issued with:
es-ES: Publicado con:

en: Publisher number:
es-ES: Número de editor:

en: DDC classification:
es-ES: Clasificación CDD:

en: LOC classification:
es-ES: Clasificación LoC:

en: NLM classification:
es-ES: Clasificación NLM:

en: Other classification:
es-ES: Otra clasificación:

en: Online resources:
es-ES: Recursos en línea:

en: Click here to access online
es-ES: Haga clic para acceso en línea

en: Contents:
es-ES: Contenidos:

en: Incomplete contents:
es-ES: Contenidos incompletos:

en: Partial contents:
es-ES: Contenidos parciales:

en: Awards:
es-ES: Premios:

en: Production credits:
es-ES: Créditos de producción:

en: Action note:
es-ES: Nota de acción:

en: Dissertation note:
es-ES: Nota de disertación:

en: Available additional physical forms:
es-ES: Formatos físicos adicionales disponibles:

en: Subject:
es-ES: Tema:

en: Review:
es-ES: Revisión:

en: Scope and content:
es-ES: Alcance y contenido:

en: Abstract:
es-ES: Resumen:

en: Content advice:
es-ES: Recomendación de contenido:

en: Summary:
es-ES: Resumen:

en: Content warning:
es-ES: Alerta de contenido:

en: Holdings:
es-ES: Existencias:

en: Supplements:
es-ES: Suplementos:

en: Indexes:
es-ES: Índices:

en: Translation of:
es-ES: Traducción de:

en: Supplement:
es-ES: Suplementos:

en: Supplement to:
es-ES: Suplemento de:

en: Other editions:
es-ES: Otras ediciones:

en: Continues:
es-ES: Es continuación de:

en: Continues in part:
es-ES: En parte es continuación de:

en: Supersedes:
es-ES: Reemplaza:

en: Supersedes in part:
es-ES: Reemplaza en parte:

en: Formed by the union: ... and: ...
es-ES: Formado por la unión: ... y: ...

en: Absorbed:
es-ES: Absorbido:

en: Absorbed in part:
es-ES: Absorbido en parte:

en: Separated from:
es-ES: Separado desde:

en: Continued by:
es-ES: Continuado por:

en: Continued in part by:
es-ES: Continúa en parte por:

en: Superseded by:
es-ES: Reemplazado por:

en: Superseded in part by:
es-ES: Reemplazado en parte por:

en: Absorbed by:
es-ES: Absorbido por:

en: Absorbed in part by:
es-ES: Absorbida en parte por:

en: Split into .. and ...:
es-ES: Dividido en .. y ...:

en: Merged with ... to form ...
es-ES: Combinar con ... para formar ...

en: Changed back to:
es-ES: Cambiado de nuevo a:

en: Other related works:
es-ES: Otras obras relacionadas:

en: OPAC view:
es-ES: Vista OPAC:

en: Suppressed in OPAC
es-ES: Suprimido en OPAC

en: Open in new window
es-ES: Abrir en una ventana nueva

en: By:
es-ES: Por:

en: Contributor(s):
es-ES: Colaborador(es):

en: View authority record
es-ES: Ver registro de autoridad

en: reformatted digital
es-ES: reformateado digital

en: digitized microfilm
es-ES: microfilm digitalizado

en: digitized other analog
es-ES: otro análogo digitalizado

en: print
es-ES: impreso

en: electronic
es-ES: electrónico

en: microfiche
es-ES: microficha

en: large print
es-ES: impresión grande

en: chip cartridge
es-ES: cartucho de chip

en: magnetic disc
es-ES: disco magnético

en: magneto-optical disc
es-ES: disco magnético-óptico

en: available online
es-ES: disponible en línea

en: tape cartridge
es-ES: cartucho de cinta

en: tape cassette
es-ES: casete

en: tape reel
es-ES: bobina de cinta

en: diagram
es-ES: diagrama

en: map
es-ES: mapa

en: model
es-ES: modelo

en: profile
es-ES: perfil

en: remote-sensing image
es-ES: imagen de teledetección

en: section
es-ES: sección

en: view
es-ES: ver

en: aperture card
es-ES: tarjeta de apertura

en: microfiche cassette
es-ES: casete de microficha

en: microfilm cartridge
es-ES: cartucho de microfilme

en: microfilm cassette
es-ES: casete de microfilme

en: microfilm reel
es-ES: bobina de microfilme

en: microopaque
es-ES: microopaco

en: film cartridge
es-ES: cartucho de película

en: film cassette
es-ES: casete de película

en: film reel
es-ES: bobina de película

en: photomechanical print
es-ES: reproducción fotomecánica

en: photonegative
es-ES: negativo fotográfico

en: photoprint
es-ES: positivo fotográfico

en: technical drawing
es-ES: dibujo técnico

en: filmslip
es-ES: filmina

en: filmstrip cartridge
es-ES: cartucho de película

en: filmstrip roll
es-ES: rollo de película

en: other filmstrip type
es-ES: otro tipo de película

en: transparency
es-ES: transparencia

en: cylinder
es-ES: cilindro

en: roll
es-ES: rollo

en: sound cartridge
es-ES: cartucho de sonido

en: sound cassette
es-ES: casete de sonido

en: sound-tape reel
es-ES: bobina de cinta de sonido

en: sound-track film
es-ES: banda sonora de película

en: wire recording
es-ES: hilo magnético

en: combination
es-ES: combinación

en: moon
es-ES: luna

en: tactile, with no writing system
es-ES: táctil, sin sistema de escritura

en: regular print
es-ES: caracteres normales

en: text in looseleaf binder
es-ES: texto en hojas encarpetadas

en: videocartridge
es-ES: cartucho de vídeo

en: videocassette
es-ES: casete de vídeo

en: videoreel
es-ES: bobina de vídeo

en: title
es-ES: Título

en: by
es-ES: por

note: IMG
en: book
es-ES: libro

note: IMG
en: serial
es-ES: publicación periódica

note: IMG
en: article
es-ES: artículo

note: IMG
en: mixed materials
es-ES: materiales combinados

note: IMG
en: computer file
es-ES: archivo de computadora

note: IMG
en: score
es-ES: partitura

note: IMG
en: music
es-ES: música

en: ; Format:
es-ES: ; Formato:

en: ; Type of continuing resource:
es-ES: ; Tipo de descriptor de recurso continuo:

en: loose-leaf
es-ES: hojas sueltas

en: newspaper
es-ES: periódico

en: periodical
es-ES: periódico

en: ; Nature of contents:
es-ES: ; Naturaleza de los contenidos:

en: abstract or summary
es-ES: extracto o resumen

en: bibliography
es-ES: bibliografía

en: catalog
es-ES: catálogo

en: dictionary
es-ES: diccionario

en: encyclopedia
es-ES: enciclopedia

en: handbook
es-ES: manual

en: legal article
es-ES: artículo jurídico

en: index
es-ES: índice

en: discography
es-ES: discografía

en: legislation
es-ES: legislación

en: theses
es-ES: tesis

en: survey of literature
es-ES: revisión de literatura

en: review
es-ES: revisión

en: programmed text
es-ES: texto programado

en: filmography
es-ES: filmografía

en: directory
es-ES: directorio

en: statistics
es-ES: estadísticas

en: legal case and case notes
es-ES: caso jurídicos y notas del caso

en: law report or digest
es-ES: informe legal o digesto

en: treaty
es-ES: tratado

en: conference publication
es-ES: publicación de conferencia

en: ; Type of computer file:
es-ES: ; Tipo de archivo de computadora:

en: numeric data
es-ES: datos numéricos

en: patent
es-ES: patente

en: ; Literary form:
es-ES: ; Forma literaria:

en: Not fiction
es-ES: No es ficción

en: Fiction
es-ES: Ficción

en: Essays
es-ES: Ensayos

en: Novels
es-ES: Novela

en: Humor, satires, etc.
es-ES: Humor, sátiras, etc.

en: Letters
es-ES: Cartas

en: Short stories
es-ES: Relatos

en: Mixed forms
es-ES: Formas mixtas

en: Poetry
es-ES: Poesía

en: Speeches
es-ES: Discursos

en: biography
es-ES: biografía

en: essay
es-ES: ensayo

en: fiction
es-ES: ficción

en: folktale
es-ES: cuento popular

en: history
es-ES: historia

en: humor, satire
es-ES: humor, sátira

en: memoir
es-ES: memoria

en: poetry
es-ES: poesía

en: rehearsal
es-ES: ensayo

en: reporting
es-ES: informando

en: sound
es-ES: sonido

en: speech
es-ES: discurso

en: ; Type of visual material:
es-ES: ; Tipo de material visual:

en: art original
es-ES: arte original

en: art reproduction
es-ES: reproducción de arte

en: filmstrip
es-ES: película

en: game
es-ES: juego

en: picture
es-ES: pintura

en: graphic
es-ES: gráfico

en: motion picture
es-ES: película cinematográfica

en: chart
es-ES: gráfico

en: flash card
es-ES: ficha didáctica

en: microscope slide
es-ES: platina de microscopio

en: slide
es-ES: diapositiva

en: videorecording
es-ES: videograbación

en: toy
es-ES: juguete

en: ; Audience:
es-ES: ; Audiencia:

en: Preschool;
es-ES: Pre-escolar;

en: Pre-adolescent;
es-ES: Pre-adolescente;

en: Adolescent;
es-ES: Adolescente;

en: Adult;
es-ES: Adulto;

en: Juvenile;
es-ES: Juvenil;

en: Specialized;
es-ES: Especializado;

en: Suppressed in OPAC
es-ES: Suprimido en OPAC

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
es-ES: Atención: la cadena contiene un caracter fuera de rango! Substituyendo "?".

en: Producer:
es-ES: Productor:

en: Publisher:
es-ES: Editor:

en: Distributor:
es-ES: Distribuidor:

en: Manufacturer:
es-ES: Fabricante:

en: Copyright date:
es-ES: Fecha de copyright:

en: isbn
es-ES: ISBN

en: Language:
es-ES: Idioma:

en: Summary language:
es-ES: Idioma del resumen:

en: Spoken language:
es-ES: Idioma hablado:

en: Original language:
es-ES: Lenguaje original:

en: Subtitle language:
es-ES: Idioma de los subtítulos:

en: In:
es-ES: En:

en: Print Page
es-ES: Imprimir página

en: Book
es-ES: Libro

en: MusicAlbum
es-ES: Album de Música

en: Product
es-ES: Producto

en: #record
es-ES: #registro

en: subject
es-ES: asunto

en: Cast:
es-ES: Reparto:

en: Audio file
es-ES: Archivo de sonido

en: Play this sample
es-ES: Reproducir esta muestra

en: contributors
es-ES: colaboradores

en: byArtist
es-ES: por Artista

en: author
es-ES: Autor

en: contributor
es-ES: contribuidor

en: MusicGroup
es-ES: GrupoMusical

en: Person
es-ES: Persona

en: Organization
es-ES: Institución

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
es-ES: cartucho de disco óptico de ordenador

note: IMG
en: optical disc
es-ES: disco óptico

note: IMG
en: remote
es-ES: remoto

note: IMG
en: celestial globe
es-ES: globo celeste

note: IMG
en: earth moon globe
es-ES: globo de la Luna

note: IMG
en: planetary or lunar globe
es-ES: globo planetario o lunar

note: IMG
en: terrestrial globe
es-ES: globo terráqueo

note: IMG
en: drawing
es-ES: dibujo

note: IMG
en: painting
es-ES: pintura

note: IMG
en: sound disc
es-ES: disco de sonido

note: IMG
en: large print
es-ES: impresión grande

note: IMG
en: videodisc
es-ES: videodisco

en: by
es-ES: por

en: Checked out
es-ES: Prestado

en: Withdrawn
es-ES: Retirado

en: Lost
es-ES: Perdido

en: Damaged
es-ES: Dañado

en: Pending hold
es-ES: Reserva pendiente

en: In transit
es-ES: En tránsito

en: On hold
es-ES: A la espera

en: Waiting recall
es-ES: Esperando el reclamo

en: Not for loan
es-ES: No se presta

en: Availability:
es-ES: Disponibilidad:

en: No items available.
es-ES: No hay ítems disponibles.

en: Items available for loan:
es-ES: Ítems disponibles para préstamo:

en: Items available for reference:
es-ES: Ítems disponibles para referencia:

en: Not available:
es-ES: No disponible:

en: Call number:
es-ES: Signatura topográfica:

en: Collection, call number:
es-ES: Colección, signatura topográfica:

en: Location, call number:
es-ES: Ubicación, signatura topográfica:
