Koha 23.11.08.001 - en to es-ES translation catalogue (1549 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
es-ES: Error: no se pudo obtener la disponibilidad para este ID

en: unknown
es-ES: desconocido

en: Not for loan
es-ES: No para préstamo

en: not available
es-ES: no disponible

en: Checked out
es-ES: Prestado

en: Item lost
es-ES: Ítem perdido

en: Item withdrawn
es-ES: Ítem retirado

en: Item damaged
es-ES: Ítem dañado

en: In transit
es-ES: En tránsito

en: On hold
es-ES: A la espera

en: available
es-ES: disponible

en: alto
es-ES: contralto

en: baritone
es-ES: barítono

en: bass
es-ES: bajo

en: child alto
es-ES: niño contralto

en: child soprano
es-ES: niño soprano

en: countertenor
es-ES: contratenor

en: child voice
es-ES: voz infantil

en: man's voice
es-ES: voz masculina

en: mezzo-soprano
es-ES: mezzosoprano

en: reciting child's voice
es-ES: voz de niño recitando

en: reciting voice
es-ES: voz recitando

en: reciting man's voice
es-ES: voz de hombre recitando

en: reciting woman's voice
es-ES: voz de mujer recitando

en: voice - unspecified
es-ES: voz - no especificado

en: woman's voice
es-ES: voz femenina

en: voice - other
es-ES: voz - otra

en: bassoon
es-ES: fagot

en: basset-horn
es-ES: cuerno de basset

en: bagpipe
es-ES: cornamusa

en: clarinet
es-ES: clarinete

en: cromorne
es-ES: cromornero

en: double bassoon
es-ES: doble fagot

en: didjeridu
es-ES: didierido

en: dulcian
es-ES: dulcián

en: english horn
es-ES: corno inglés

en: fife
es-ES: pífano

en: flute
es-ES: flauta

en: tabor pipe
es-ES: pipa tabor

en: gemshorn
es-ES: gemscorno

en: hornpipe
es-ES: chirimía

en: mouth organ
es-ES: órgano bucal

en: oboe da caccia
es-ES: oboe da caza

en: piccolo
es-ES: Flautín

en: panpipes
es-ES: flautas de pan

en: racket
es-ES: raqueta

en: recorder
es-ES: grabador

en: saxophone
es-ES: saxofón

en: sarrusophone
es-ES: sarrusófono

en: woodwind - unspecified
es-ES: vientos de madera - no especificado

en: woodwind - other
es-ES: instrumentos de viento de madera - otros

en: alphorn
es-ES: cuerno alpino

en: bombardon
es-ES: bombardeo

en: bersag horn
es-ES: cuerno de bersasg

en: cow horn
es-ES: cuerno de vaca

en: clarion
es-ES: clarín

en: cornet
es-ES: corno

en: cornett
es-ES: corneta

en: duplex
es-ES: dúplex

en: hunting horn
es-ES: cuerno de caza

en: horn
es-ES: cuerno

en: keyed bugle
es-ES: corneta con llave

en: oliphant
es-ES: olifante

en: ophicleide
es-ES: ohicleido

en: russian horn
es-ES: cuerno ruso

en: serpent
es-ES: serpiente

en: trombone
es-ES: trombón

en: trumpet
es-ES: trompeta

en: valved bugle
es-ES: corneta con válvula

en: wagner tuba
es-ES: tuba de wagner

en: brass - other
es-ES: bronce - otro

en: arpeggione
es-ES: arpegiador

en: baryton
es-ES: baritón

en: bumbass
es-ES: bajo de bola

en: crwth
es-ES: lira de arco (crwth)

en: double bass
es-ES: doble bajo

en: five-string double bass
es-ES: bajo doble de cinco cuerdas

en: fiddle, viol (family)
es-ES: violín, viola (familia)

en: octobass
es-ES: octobajo

en: psalmodicon
es-ES: salmodicón

en: rebec
es-ES: rabel

en: trumpet marine
es-ES: trompeta marina

en: strings, bowed - unspecified
es-ES: cuerdas, con arco - no especificado

en: cello
es-ES: violoncelo

en: violone
es-ES: violón

en: viol
es-ES: viola

en: violin
es-ES: violín

en: strings, bowed - other
es-ES: cuerdas, con arco - otro

en: archlute
es-ES: archilaúd

en: harp-psaltery
es-ES: arpa-salterío

en: biwa
es-ES: golpeado

en: balalaika
es-ES: balalaica

en: bouzouki
es-ES: buzuki

en: cittern
es-ES: cistro

en: guitar
es-ES: guitarra

en: harp
es-ES: arpa

en: hawaiian guitar
es-ES: guitarra hawaiana

en: Irish harp
es-ES: Harpa irlandesa

en: lute (family)
es-ES: laúd (familia)

en: lyre-guitar
es-ES: guitarra-lira

en: lute
es-ES: laúd

en: mandolin
es-ES: mandolina

en: psaltery
es-ES: salterio

en: phorminx
es-ES: forminx

en: sitār
es-ES: sitar

en: theorbo
es-ES: teorba

en: ukulele
es-ES: ukelele

en: strings, plucked - unspecified
es-ES: cuerdas, pulsadas - no especificado

en: zither
es-ES: cítara

en: strings, plucked - other
es-ES: cuerdas, pulsadas - otro

en: accordion
es-ES: acordeón

en: clavichord
es-ES: clavicordio

en: claviorgan
es-ES: claviórgano

en: clavicytherium
es-ES: claviciterio

en: harmonium
es-ES: armonio

en: harpsichord
es-ES: clave

en: organ
es-ES: órgano

en: plucked string keyboard
es-ES: teclado de cuerda pulsada

en: regals
es-ES: regal

en: spinet
es-ES: espineta

en: keyboard - unspecified
es-ES: teclado - no especificado

en: keyboard - other
es-ES: teclado - otro

en: aeolian bells
es-ES: Campanas eólicas

en: arabian drum
es-ES: tambor árabe

en: agogo
es-ES: a go-go

en: anvil
es-ES: yunque

en: bass drum
es-ES: tambor de latón

en: bells
es-ES: campanas

en: bongos
es-ES: bongós

en: castanets
es-ES: castañuelas

en: chinese cymbals
es-ES: platillos chinos

en: chains
es-ES: cadenas

en: crash cymbal
es-ES: platillo roto

en: cowbell
es-ES: campana de vaca

en: cymbal
es-ES: platillo

en: drum
es-ES: tambor

en: drums
es-ES: tambores

en: finger cymbals
es-ES: platillos de dedos

en: friction drum
es-ES: tambor de fricción

en: flexatone
es-ES: flexatona

en: gun
es-ES: arma

en: hammer
es-ES: martillo

en: handbell
es-ES: campana de mano

en: jembe
es-ES: yembé

en: jingles
es-ES: anuncio publicitario

en: lithophone
es-ES: litófono

en: lujon
es-ES: lujón

en: military drum
es-ES: tambor militar

en: metallophone
es-ES: metalófono

en: nail violin
es-ES: violín de uña

en: ratchet
es-ES: trinquete

en: rain stick
es-ES: palo de lluvia

en: roto-toms
es-ES: rototoms

en: sizzle cymbals
es-ES: platillos chisporroteantes

en: sound-effect instrument
es-ES: instrumento de efectos de sonido

en: slit-drum
es-ES: tambor de hendidura

en: siren
es-ES: sirena

en: sandpaper
es-ES: papel de lija

en: sound sculpture
es-ES: escultura de sonido

en: steel drum
es-ES: tambor de acero

en: switch whip
es-ES: chasquido de látigo

en: tabor
es-ES: batallón

en: turkish crescent
es-ES: medialuna turca

en: tuned gong
es-ES: gong afinado

en: timpani
es-ES: tímpanos

en: triangle
es-ES: triángulo

en: thunder machine
es-ES: máquina de rayos

en: tarol
es-ES: tarola

en: tambourine
es-ES: tamborín

en: tom-tom
es-ES: tom tom

en: percussion - unspecified
es-ES: percusión - no especificado

en: vibraphone
es-ES: vibráfono

en: vibra-slap
es-ES: cachetada vibratoria

en: whip
es-ES: látigo

en: wind machine
es-ES: máquina de viento

en: woodblocks
es-ES: bloques de madera

en: xylorimba
es-ES: xilorimba

en: xylophone
es-ES: xilofón

en: percussion - other
es-ES: percusión - otro

en: computer
es-ES: computadora

en: computerized musical station
es-ES: estación musical computarizada

en: computerized tape
es-ES: cinta computarizada

en: digital space device
es-ES: dispositivo espacial digital

en: electro-acoustic device
es-ES: dispositivo electroacústico

en: live electronic
es-ES: electrónica en vivo

en: meta-instrument
es-ES: meta-instrumento

en: multimedial device
es-ES: dispositivo multimedia

en: oscillator
es-ES: oscilador

en: space device
es-ES: dispositivo espacial

en: synthesizer
es-ES: sintetizador

en: tape
es-ES: cinta

en: electronic - non specified
es-ES: electrónico - no especificado

en: electronic - other
es-ES: electrónico - otro

en: aeolian harp
es-ES: Harpa eólica

en: barrel organ
es-ES: organillo

en: bullroarer
es-ES: bramido

en: musical bow
es-ES: arco musical

en: musical box
es-ES: caja musical

en: musical clock
es-ES: reloj musical

en: continuo
es-ES: continuado

en: glassharmonika
es-ES: armónica de cristal

en: glass trumpet
es-ES: trompeta de cristal

en: harmonica
es-ES: armónica

en: hurdy-gurdy
es-ES: organillo

en: jew's harp
es-ES: arpa judía

en: monochord
es-ES: monocorde

en: melodica
es-ES: melódica

en: mirliton
es-ES: mirlitón

en: melodic instrument
es-ES: instrumento melódico

en: musical saw
es-ES: serrucho musical

en: polyphonic instrument
es-ES: instrumentos polifónico

en: player piano
es-ES: pianista

en: swanee whistle
es-ES: silbido de cisne

en: tuning-fork
es-ES: diapasón

en: instrument - non specified
es-ES: instrumento - no especificado

en: instrument or voice - non specified
es-ES: instrumento o voz - no especificado

en: wind instrument
es-ES: instrumento de viento

en: whistle
es-ES: silbido

en: other
es-ES: otro

en: children's choir
es-ES: coro de niños

en: men's choir
es-ES: coro de hombres

en: mixed choir
es-ES: coro mixto

en: reciting choir
es-ES: coro recitando

en: choir - unspecified
es-ES: coro - no especificado

en: vocal ensemble
es-ES: ensamble vocal

en: women's choir
es-ES: coro de mujeres

en: choir - other
es-ES: coro - otro

en: band
es-ES: banda

en: big band
es-ES: gran banda

en: brass band
es-ES: banda de bronces

en: chamber orchestra
es-ES: orquesta de cámara

en: dance orchestra
es-ES: orquesta de danza

en: full orchestra
es-ES: orquesta completa

en: instrumental ensemble
es-ES: ensamble instrumental

en: vocal and instrumental ensemble
es-ES: ensamble vocal e instrumental

en: jazz band
es-ES: banda de jazz

en: percussion orchestra
es-ES: orquesta de percusión

en: ragtime band
es-ES: banda de rag-time

en: steel band
es-ES: banda de acero

en: string orchestra
es-ES: orquesta de cuerdas

en: orchestra - unspecified
es-ES: orquesta - no especificado

en: wind orchestra
es-ES: orquesta de vientos

en: orchestra - other
es-ES: orquesta - otro

en: live electronic conductor
es-ES: conductor electrónico en vivo

en: choir conductor, chorus master
es-ES: conductor de coro, maestro de coro

en: light conductor
es-ES: condutor de luz

en: conductor - other
es-ES: conductor - otro

en: acrobat
es-ES: acróbata

en: child actor
es-ES: niño actor

en: silent actor
es-ES: actor silencioso

en: actress
es-ES: actriz

en: dancer
es-ES: bailarin

en: light engineer
es-ES: ingeniero de luces

en: sound engineer
es-ES: ingeniero de sonido

en: juggler
es-ES: juglar

en: mime
es-ES: mimo

en: walk-on part
es-ES: parte de pasos

en: performer - other
es-ES: intérprete - otro

[ctx: tessitura]
en: alto
es-ES: contralto

[ctx: tessitura]
en: baritone
es-ES: barítono

[ctx: tessitura]
en: bass
es-ES: bajo

[ctx: tessitura]
en: contrabass
es-ES: contrabajo

[ctx: tessitura]
en: sub-contrabass
es-ES: sub-contrabajo

[ctx: tessitura]
en: high
es-ES: alta

[ctx: tessitura]
en: medium
es-ES: medio

[ctx: tessitura]
en: low
es-ES: bajo

[ctx: tessitura]
en: prepared
es-ES: preparado

[ctx: music]
en: one hand
es-ES: una mano

[ctx: music]
en: two players on one instrument
es-ES: dos ejecutores en un instrumento

[ctx: music]
en: three hands
es-ES: tres manos

[ctx: music]
en: four hands
es-ES: cuatro manos

[ctx: music]
en: six hands
es-ES: seis manos

[ctx: music]
en: eight hands
es-ES: ocho manos

[ctx: music]
en: B flat
es-ES: B bemol

[ctx: music]
en: E flat
es-ES: E bemol

[ctx: music]
en: A flat
es-ES: A bemol

[ctx: music]
en: D flat
es-ES: D bemol

[ctx: music]
en: F sharp
es-ES: F sostenido

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
es-ES: Instrument ejecutado en un modo no usual

[ctx: music]
en: non standard string number
es-ES: número no estándar de cuerdas

en: electric
es-ES: eléctrico

en: electronic
es-ES: electrónico

en: amplified
es-ES: amplificado

en: recorded
es-ES: grabado

en: antiquity
es-ES: antigüedad

en: ethnic, traditional
es-ES: étnico, tradicional

en: may take place of the preceding code / alternative
es-ES: puede tomar el lugar del código precedente / alternativo

en: used by the same player as the preceding code
es-ES: utilizado por el mismo intérprete que el código anterior

en: Basket ID (internal)
es-ES: ID de la cesta (interno)

en: Biblio number (internal)
es-ES: Número de registro (interno)

en: Fund ID (internal)
es-ES: ID del fondo (interno)

en: Not used (deprecated)
es-ES: No utilizado (obsoleto)

en: Cancellation reason
es-ES: Motivo de la cancelación

en: Borrower number of creator
es-ES: Número de usuario creador

en: Currency
es-ES: Moneda

en: Cancellation date
es-ES: Fecha de cancelación

en: Date received
es-ES: Fecha de recepción

en: Discount
es-ES: Descuento

en: Budgeted cost, tax excl.
es-ES: Costo presupuestado sin impuestos

en: Budgeted cost, tax incl.
es-ES: Costo presupuestado con impuesto incluido

en: Budgeted cost
es-ES: Costo presupuestado

en: Creation date
es-ES: Fecha de creación

en: Estimated delivery date
es-ES: Fecha estimada de entrega

en: Invoice ID (internal)
es-ES: ID de la factura (interno)

en: Line item ID (EDIFACT)
es-ES: ID del ítem (EDIFACT)

en: Vendor price
es-ES: Precio provisto por el proveedor

en: Internal note
es-ES: Nota interna

en: Vendor note
es-ES: Nota del proveedor

en: Order number
es-ES: Número de pedido

en: Order status
es-ES: Estado del pedido

en: Parent order number (internal)
es-ES: Número de pedido principal (interno)

en: Quantity
es-ES: Cantidad

en: Quantity received
es-ES: Cantidad recibida

en: Replacement price
es-ES: Precio de reposición

en: Retail price, tax excl.
es-ES: Precio minorista, impuestos no incluidos

en: Retail price, tax incl.
es-ES: Precio minorista, impuestos incluidos

en: Retail price
es-ES: Precio minorista

en: Not used
es-ES: No utilizado

en: Statistic 1
es-ES: Estadística 1

en: Statistic 2
es-ES: Estadística 2

en: Subscription ID (internal)
es-ES: ID de suscripción (interna)

en: Vendor reference number (EDIFACT)
es-ES: Número de referencia del proveedor (EDIFACT)

en: Vendor reference qualifier (EDIFACT)
es-ES: Calificador de referencia del proveedor (EDIFACT)

en: Vendor report (EDIFACT)
es-ES: Informe del proveedor (EDIFACT)

en: Tax rate backup (deprecated)
es-ES: Copia de seguridad del valor fiscal (obsoleto)

en: Tax rate on order
es-ES: Impuestos al solicitar

en: Tax rate on receive
es-ES: Tasa de impuestos al recibir

en: Tax value backup (deprecated)
es-ES: Copia de seguridad del valor fiscal (obsoleto)

en: Tax amount on order
es-ES: Importe del impuesto sobre pedido

en: Tax amount on receive
es-ES: Importe del impuesto al recibir

en: Timestamp
es-ES: Fecha de registro

en: Uncertain price
es-ES: Precio incierto

en: Actual cost, tax excl.
es-ES: Costo actual, impuestos no incluidos

en: Actual cost, tax incl.
es-ES: Costo actual, impuestos incluidos

en: Actual cost
es-ES: Costo actual

en: Address
es-ES: Dirección

en: Address 2
es-ES: Dirección 2

en: Alternate contact: Address
es-ES: Contacto alternativo: Dirección

en: Alternate contact: Address 2
es-ES: Contacto alternativo: Dirección 2

en: Alternate contact: City
es-ES: Contacto alternativo: Ciudad

en: Alternate contact: Country
es-ES: Contacto alternativo: País

en: Alternate contact: First name
es-ES: Contacto alternativo: Nombre de pila

en: Alternate contact: Phone
es-ES: Contacto alternativo: Teléfono

en: Alternate contact: State
es-ES: Contacto alternativo: Estado

en: Alternate contact: Surname
es-ES: Contacto alternativo: Apellido

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
es-ES: Contacto alternativo: ZIP/código postal

en: Data anonymization flag
es-ES: Indicador de anonimización de datos

en: Authentication method
es-ES: Método de autenticación

en: Allow auto-renewals
es-ES: Permitir auto-renovaciones

en: Alternate address: Address
es-ES: Dirección alternativa: Dirección

en: Alternate address: Address 2
es-ES: Dirección alternativa: Dirección 2

en: Alternate address: City
es-ES: Dirección alternativa: Ciudad

en: Alternate address: Country
es-ES: Dirección alternativa: País

en: Alternate address: Email
es-ES: Dirección alternativa: Correo electrónico

en: Alternate address: Phone
es-ES: Dirección alternativa: Teléfono

en: Alternate address: State
es-ES: Dirección alternativa: Estado

en: Alternate address: Street number
es-ES: Dirección alternativa: Calle número

en: Alternate address: Street type
es-ES: Dirección alternativa: Tipo de calle

en: Alternate address: ZIP/Postal code
es-ES: Dirección alternativa: ZIP/Código postal

en: Circulation note
es-ES: Nota de circulación

en: Borrower number
es-ES: Número de usuario

en: Home library
es-ES: Biblioteca de origen

en: Card number
es-ES: Número de Carné

en: Patron category
es-ES: Categoría de usuario

en: Check for previous checkouts
es-ES: Comprobar los préstamos anteriores

en: City
es-ES: Ciudad

en: Alternate contact: Note
es-ES: Contacto alternativo: Nota

en: Alternate contact: Title
es-ES: Contacto alternativo: Título

en: Country
es-ES: País

en: Account renewal date
es-ES: Fecha de renovación de la cuenta

en: Registration date
es-ES: Fecha de registro

en: Expiry date
es-ES: Fecha de vencimiento

en: Date of birth
es-ES: Fecha de nacimiento

en: Restricted [until] flag
es-ES: Indicador de restricción [hasta]

en: Comment
es-ES: Comentario

en: Primary email
es-ES: Email principal

en: Secondary email
es-ES: Email secundario

en: First name
es-ES: Nombre

en: System permissions
es-ES: Permisos del sistema

en: Gone no address flag
es-ES: Indicador, Sin dirección

en: Initials
es-ES: Iniciales

en: Preferred language for notices
es-ES: Idioma preferido para los avisos

en: Last activity date
es-ES: Última fecha de actividad

en: Number of failed login attempts
es-ES: Número de intentos de inicio de sesión fallidos

en: Lost card flag
es-ES: Indicador de carné perdido

en: Middle name
es-ES: Nombre intermedio

en: Other phone
es-ES: Otro teléfono

en: OPAC note
es-ES: Nota de OPAC

en: Other name
es-ES: Otro nombre

en: Overdrive auth token
es-ES: Token de autenticación de Overdrive

en: Password expiration date
es-ES: Fecha de expiración de la contraseña

en: Password
es-ES: Contraseña

en: Primary phone
es-ES: Teléfono principal

en: Secondary phone
es-ES: Teléfono secundario

en: Primary contact method
es-ES: Método de contacto principal

en: Show checkouts to guarantor
es-ES: Mostrar préstamos al garante

en: Show fines to guarantor
es-ES: Mostrar multas al garante

en: Privacy settings
es-ES: Configuración de privacidad

en: Pronouns
es-ES: Pronombres

en: Protected
es-ES: Protegido

en: Relationship
es-ES: Relación

en: Secret (2FA)
es-ES: Secreto (2FA)

en: Gender
es-ES: Género

en: SMS provider ID (internal)
es-ES: ID del proveedor de SMS (interno)

en: Mobile phone number
es-ES: Número de teléfono móvil

en: Sort 1
es-ES: Ordenar 1

en: Sort 2
es-ES: Ordenar 2

en: State
es-ES: Estado

en: Street number
es-ES: Número de calle

en: Street type
es-ES: Tipo de calle

en: Surname
es-ES: Apellidos

en: Salutation
es-ES: Saludo

en: Last update date
es-ES: Fecha de la última actualización

en: Username
es-ES: Nombre de usuario

en: ZIP/Postal code
es-ES: ZIP/Código postal

en: Barcode
es-ES: Código de barras

en: Biblio item number (internal)
es-ES: Número de biblioitem (interno)

en: Bookable
es-ES: Reservable

en: Source of acquisition
es-ES: Fuente de adquisición

en: Collection
es-ES: Colección

en: Koha normalized classification for sorting
es-ES: Clasificación normalizada Koha para ordenación

en: Source of classification or shelving scheme
es-ES: Fuente de la clasificación o esquema de estantería

en: Coded location qualifier
es-ES: Calificador de ubicación codificada

en: Copy number
es-ES: Copia número

en: Damaged status
es-ES: Estado de daño

en: Damaged on
es-ES: Dañado en

en: Date acquired
es-ES: Fecha de adquisición

en: Date last checked out
es-ES: Fecha del último préstamo

en: Date last seen
es-ES: Visto por última vez

en: Deleted on
es-ES: Eliminado en

en: Serial enumeraton/chronology
es-ES: Enumeración/cronología de la publicación periódica

en: Exclude from local holds priority
es-ES: Excluir de las reservas locales con prioridad

en: Current library
es-ES: Biblioteca actual

en: Permanent library
es-ES: Biblioteca permanente

en: Total checkouts
es-ES: Total de préstamos

en: Call number
es-ES: Signatura topográfica

en: Lost status
es-ES: Estado de pérdida

en: Lost on
es-ES: Perdido en

en: Public note
es-ES: Nota pública

en: Koha item number (autogenerated)
es-ES: Número de ítem (interno)

en: Koha item type
es-ES: Tipo de ítem Koha

en: Total local uses
es-ES: Total de usos locales

en: Shelving location
es-ES: Ubicación en estantería

en: Materials specified
es-ES: Materiales especificados

en: Additional subfields (XML)
es-ES: Subcampos adicionales (XML)

en: New status
es-ES: Nuevo estado

en: Due date
es-ES: Fecha de vencimiento

en: Permanent shelving location
es-ES: Ubicación permanente en estantería

en: Price
es-ES: Precio

en: Total renewals
es-ES: Renovaciones totales

en: Price effective from
es-ES: Precio de reemplazo

en: Total holds
es-ES: Reservas totales

en: Use restrictions
es-ES: Restricciones de uso

en: Shelving control number
es-ES: Número de control de estantería

en: Inventory number
es-ES: Número de inventario

en: Modification date
es-ES: Fecha de modificación

en: Uniform Resource Identifier
es-ES: Identificador Uniforme de Recurso

en: Withdrawn status
es-ES: Estatus retirado

en: Withdrawn on
es-ES: Retirado en

en: Abstract
es-ES: Resumen

en: Author
es-ES: Autor

en: Copyright date
es-ES: Fecha de copyright

en: Framework code
es-ES: Código de hoja de trabajo

en: Medium
es-ES: Medio

en: Notes
es-ES: Notas

en: Name of part/section of a work
es-ES: Nombre de parte o sección de la obra

en: Number of part/section of a work
es-ES: Número de parte o sección de la obra

en: Is a serial?
es-ES: ¿Es una publicación periódica?

en: Series title
es-ES: Título de la serie

en: Remainder of title
es-ES: Resto del título

en: Title
es-ES: Título

en: Uniform title
es-ES: Título uniforme

en: Age restriction
es-ES: Restricción de edad

en: Classification part
es-ES: Parte de clasificación

en: Item part
es-ES: Parte de ítem

en: Call number suffix
es-ES: Sufijo de signatura topográfica

en: Series statement
es-ES: Mención de serie

en: Series ISSN
es-ES: ISSN de la serie

en: Series volume
es-ES: Volúmen de la serie

en: Edition responsibility
es-ES: Responsabilidad de la edición

en: Edition statement
es-ES: Mención de edición

en: Other physical details
es-ES: Otros detalles físicos

en: Biblio-level item type
es-ES: Nivel-bibliográfico tipo de ítem

en: Number
es-ES: Número

en: Number of pages
es-ES: Número de páginas

en: Place of publication
es-ES: Lugar de publicación

en: Publication date
es-ES: Fecha de publicación

en: Publisher
es-ES: Editor

en: Size
es-ES: Tamaño

en: Koha issues (borrowed), all copies
es-ES: Préstamos (prestados), todas las copias

en: Volume number
es-ES: Número de volumen

en: Volume date
es-ES: Fecha del volumen

en: Volume information
es-ES: Información del volumen

en: Library
es-ES: Biblioteca

en: Statistics date and time
es-ES: Estadísticas fecha y hora

en: Interface
es-ES: Interfaz

en: Item number
es-ES: Número de ítem

en: SIP mode
es-ES: Modo SIP

en: Transaction type
es-ES: Tipo de transacción

en: Value
es-ES: Valor

en: End date
es-ES: Fecha final

en: Location
es-ES: Ubicación

en: Periodicity
es-ES: Periodicidad

en: Start date
es-ES: Fecha de Inicio

en: Collection title
es-ES: Título de colección

en: Note
es-ES: Nota

en: Patron reason
es-ES: Motivo del usuario

en: Search also for narrower subjects
es-ES: Buscar también términos mas específicos

en: Search also for broader subjects
es-ES: Buscar también términos mas abarcativos

en: Search also for related subjects
es-ES: Buscar también términos relacionados

en: Default
es-ES: Predeterminado

en: vocal a cappella music
es-ES: música vocal a cappella

en: instrumental music
es-ES: música instrumental

en: vocal and instrumental music
es-ES: música vocal e instrumental

en: electroacoustic music
es-ES: música electroacústica

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
es-ES: música de mezcla de medios (electroacústicos y otros medios)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
es-ES: indefinido, variable (por ejemplo voces renacentistas o instrumentos musicales)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
es-ES: otros (por ejemplo objetos ordinarios o sonidos naturales)

en: Voices
es-ES: Voces

en: Woodwinds
es-ES: Vientos de madera

en: Brass instruments
es-ES: Instrumentos de viento

en: Strings, bowed
es-ES: Cuerdas, con arco

en: Strings, plucked
es-ES: Cuerdas, pulsadas

en: Keyboard
es-ES: Teclado

en: Percussion
es-ES: Percusión

en: Electric / electronic instruments and devices
es-ES: Instrumentos y dispositivos eléctricos/electrónicos

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
es-ES: Miscelaneos, otros, instrumentos no especificados

en: Other performers
es-ES: Otros intérpretes

en: Conductors
es-ES: Conductores

en: Choruses
es-ES: Coros

en: Orchestras, ensembles
es-ES: Orquestas, ensambles

en: performers total
es-ES: total de intérpretes

en: brass instruments
es-ES: instrumentos de viento

en: choirs
es-ES: coros

en: wind instruments
es-ES: instrumentos de viento

en: electro-acoustic instruments
es-ES: instrumentos electro-acústicos

en: instruments total
es-ES: total de instrumentos

en: solo instruments
es-ES: instrumentos de solo

en: keyboard instruments
es-ES: instrumentos de teclas

en: solo voices
es-ES: voces de solo

en: miscellaneous, other instruments
es-ES: miscelaneos, otros instrumentos

en: orchestras
es-ES: orquestas

en: percussion instruments
es-ES: instrumentos de percusión

en: conductors
es-ES: conductores

en: bowed string instruments
es-ES: instrumentos de cuerda y arco

en: plucked string instruments
es-ES: instrumentos de cuerda pulsada

en: voices total
es-ES: total de voces

en: woodwind instruments
es-ES: instrumentos de viento de madera

en: choral voices
es-ES: voces corales

en: ensemble instruments
es-ES: instrumentos ensamblados

en: devices, other performers
es-ES: dispositivos, otros interpretes

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by months
es-ES: Planificación para '{fund}' por mes

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by item types
es-ES: Planificación para '{fund}' por tipos de ítem

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by library
es-ES: Planificación para '{fund}' por biblioteca

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by {type}
es-ES: Planificación para '{fund}' por {type}

en: Afghanistan
es-ES: Afganistán

en: Algeria
es-ES: Argelia

en: Antigua & Deps
es-ES: Antigua y Barbuda

en: Azerbaijan
es-ES: Azerbaiyán

en: Bahrain
es-ES: Baréin

en: Belarus
es-ES: Bielorrusia

en: Belgium
es-ES: Bélgica

en: Belize
es-ES: Belice

en: Benin
es-ES: Benín

en: Bhutan
es-ES: Bután

en: Bosnia Herz.
es-ES: Bosnia y Herzegovina

en: Botswana
es-ES: Botsuana

en: Brazil
es-ES: Brasil

en: Burkina
es-ES: Burkina Faso

en: Cambodia
es-ES: Camboya

en: Cameroon
es-ES: Camerún

en: Canada
es-ES: Canadá

en: Cape Verde
es-ES: Cabo Verde

en: Centr. Afr. Rep
es-ES: República Centroafricana

en: Comoros
es-ES: Unión de las Comoras

en: Croatia
es-ES: Croacia

en: Cyprus
es-ES: Chipre

en: Czech Republic
es-ES: República Checa

en: Denmark
es-ES: Dinamarca

en: Djibouti
es-ES: República de Yibuti

en: Dominica
es-ES: Mancomunidad de Dominica

en: Dominican Rep.
es-ES: República Dominicana

en: East Timor
es-ES: TImor Oriental

en: Egypt
es-ES: Egipto

en: Equator. Guinea
es-ES: Guinea Ecuatorial

en: Ethiopia
es-ES: Etiopía

en: Finland
es-ES: Finlandia

en: France
es-ES: Francia

en: Gabon
es-ES: Gabón

en: Germany
es-ES: Alemania

en: Greece
es-ES: Grecia

en: Grenada
es-ES: Granada

en: Guinea-Bissau
es-ES: Guinea-Bisáu

en: Haiti
es-ES: Haití

en: Hungary
es-ES: Hungría

en: Iceland
es-ES: Islandia

en: Iran
es-ES: Irán

en: Iraq
es-ES: Irak

en: Ireland
es-ES: Irlanda

en: Italy
es-ES: Italia

en: Ivory Coast
es-ES: Costa de Marfil

en: Japan
es-ES: Japón

en: Jordan
es-ES: Jordania

en: Kazakhstan
es-ES: Kazajistán

en: Kenya
es-ES: Kenia

en: Korea North
es-ES: Corea del Norte

en: Korea South
es-ES: Corea del Sur

en: Kyrgyzstan
es-ES: Kirguistán

en: Latvia
es-ES: Letonia

en: Lebanon
es-ES: Líbano

en: Lesotho
es-ES: Lesoto

en: Libya
es-ES: Libia

en: Lithuania
es-ES: Lituania

en: Luxembourg
es-ES: Luxemburgo

en: Malawi
es-ES: Malaui

en: Malaysia
es-ES: Malasia

en: Maldives
es-ES: Maldivas

en: Mali
es-ES: Malí

en: Marshall Isl.
es-ES: Islas Marshall

en: Mauritius
es-ES: Mauricio

en: Mexico
es-ES: México

en: Moldova
es-ES: Moldavia

en: Monaco
es-ES: Mónaco

en: Morocco
es-ES: Marruecos

en: Myanmar
es-ES: Birmania

en: Netherlands
es-ES: Países Bajos

en: New Zealand
es-ES: Nueva Zelanda

en: Niger
es-ES: Níger

en: Norway
es-ES: Noruega

en: Oman
es-ES: Omán

en: Pakistan
es-ES: Pakistán

en: Palau
es-ES: Palaos

en: Panama
es-ES: Panamá

en: Papua N. Guinea
es-ES: Papúa Nueva Guinea

en: Peru
es-ES: Perú

en: Philippines
es-ES: Filipinas

en: Poland
es-ES: Polonia

en: Qatar
es-ES: Catar

en: Romania
es-ES: Rumania

en: Russian Fed.
es-ES: Federación Rusa

en: Rwanda
es-ES: Ruanda

en: St Kitts & Nev.
es-ES: San Cristóbal y Nieves

en: St Lucia
es-ES: Santa Lucía

en: Saint Vincent
es-ES: San Vicente y las Granadinas

en: Sao Tome
es-ES: Santo Tomé

en: Saudi Arabia
es-ES: Arabia Saudita

en: Sierra Leone
es-ES: Sierra Leona

en: Singapore
es-ES: Singapur

en: Slovakia
es-ES: Eslovaquia

en: Slovenia
es-ES: Eslovenia

en: Solomon Islands
es-ES: Islas Salomón

en: South Africa
es-ES: Sudáfrica

en: Spain
es-ES: España

en: Sudan
es-ES: Sudán

en: Suriname
es-ES: Surinam

en: Swaziland
es-ES: Suazilandia

en: Sweden
es-ES: Suecia

en: Switzerland
es-ES: Suiza

en: Syria
es-ES: Siria

en: Tajikistan
es-ES: Tayikistán

en: Thailand
es-ES: Tailandia

en: Trinidad & Tob.
es-ES: Trinidad y Tobago

en: Tunisia
es-ES: Túnez

en: Turkey
es-ES: Turquía

en: Turkmenistan
es-ES: Turkmenistán

en: Ukraine
es-ES: Ucrania

en: UAE
es-ES: EAU

en: United Kingdom
es-ES: Reino Unido

en: USA
es-ES: EE.UU.

en: Uzbekistan
es-ES: Uzbekistán

en: Vatican City
es-ES: Ciudad del vaticano

en: Zimbabwe
es-ES: Zimbawe

en: Billing place
es-ES: Lugar de facturación

en: Contract name
es-ES: Nombre de contrato

en: Delivery place
es-ES: Lugar de entrega

en: Entry date
es-ES: Fecha de entrada

en: Note for vendor
es-ES: Nota para proveedor

en: Publication year
es-ES: Año de publicación

en: RRP
es-ES: PVP

en: Account number
es-ES: Número de cuenta

en: Basket billing place
es-ES: Lugar de facturación de cesta

en: Basket delivery place
es-ES: Lugar de entrega de cesta

en: Basket group billing place
es-ES: Lugar de facturación de grupo de cestas

en: Basket group delivery place
es-ES: Lugar de entrega de grupo de cestas

en: Basket name
es-ES: Nombre de cesta

en: Contract number
es-ES: Número de contrato

en: Estimated cost tax excluded
es-ES: Costo estimado sin impuestos

en: Estimated cost tax included
es-ES: Costo estimado con impuestos

en: RRP tax excluded
es-ES: PVP sin impuestos

en: RRP tax included
es-ES: PVP con impuestos

en: Vendor name
es-ES: Nombre del proveedor

en: Vendor physical address
es-ES: Dirección física de proveedor

en: Vendor postal address
es-ES: Dirección postal de proveedor

en: BASKET
es-ES: CESTA

en: CLAIMED DATE
es-ES: FECHA RECLAMADA

en: CLAIMS COUNT
es-ES: RECUENTO DE RECLAMOS

en: ESTIMATED DELIVERY DATE
es-ES: FECHA ESTIMADA DE ENTREGA

en: INFORMATION
es-ES: INFORMACIÓN

en: INTERNAL NOTE
es-ES: NOTA INTERNA

en: ORDER DATE
es-ES: FECHA DE PEDIDO

en: TOTAL COST
es-ES: COSTO TOTAL

en: VENDOR
es-ES: PROVEEDOR

en: VENDOR NOTE
es-ES: NOTA DE PROVEEDOR

en: Checkouts
es-ES: Préstamos

en: Item type
es-ES: Tipo de ítem

en: Not for loan status
es-ES: Estado no para préstamo

en: Serial enumeration
es-ES: Enumeración de seriada

en: Amount
es-ES: Cantidad

en: Manager name
es-ES: Nombre del encargado

en: Patron card number
es-ES: Número de carné de usuario

en: Patron name
es-ES: Nombre de usuario

en: Transaction date
es-ES: Fecha de transacción

en: Transaction library
es-ES: Biblioteca de la transacción

en: Updated
es-ES: Actualizado

en: Authorised by
es-ES: Autorizado por

en: Basket num
es-ES: Número de cesta

en: Biblio number
es-ES: Número de registro

en: Fund
es-ES: Fondo

en: Total RRP
es-ES: PVP total

en: Total cost
es-ES: Costo total

en: Item is checked out
es-ES: El ejemplar está prestado

en: Item does not belong to your library
es-ES: El ítem no pertenece a su biblioteca

en: Item has a waiting hold
es-ES: El ítem tiene una reserva en espera

en: Item has linked analytics
es-ES: El ítem tiene una analítica enlazada

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
es-ES: Último ítem para un registro bibliográfico con una reserva a nivel registro en el

en: Unknown reason
es-ES: Razón desconocida

en: Mana Knowledge Base reports search
es-ES: Búsqueda de informes en Mana KB

en: Reports
es-ES: Informes

en: ({age} year) | ({age} years)
es-ES[0]: ({age} año)
es-ES[1]: ({age} años)

en: Check out
es-ES: Préstamo

en: Standard
es-ES: Estándar

en: Full address
es-ES: Dirección completa

en: All emails
es-ES: Todos los correos

en: All phones
es-ES: Todos los teléfonos

en: Mobile phone
es-ES: Teléfono móvil

en: Alternate street number
es-ES: Dirección alternativa: número

en: Alternate street type
es-ES: Dirección alternativa: Tipo de calle

en: Alternate address
es-ES: Dirección alternativa

en: Alternate address line 2
es-ES: Dirección alternativa: Dirección 2

en: Alternate city
es-ES: Contacto alternativo: Ciudad

en: Alternate state
es-ES: Dirección alternativa: Estado

en: Alternate zip code
es-ES: Contacto alternativo: Código postal

en: Alternate country
es-ES: Contacto alternativo: País

en: Alternate email
es-ES: Contacto alternativo: Correo electrónico

en: Alternate phone
es-ES: Contacto alternativo: Teléfono

en: Library (code)
es-ES: Biblioteca (código)

en: Category (code)
es-ES: Categoría (código)

en: Gone no address
es-ES: Sin dirección

en: Lost card
es-ES: Carné perdido

en: Restricted
es-ES: Restringido

en: Restriction reason
es-ES: Motivo de restricción

en: Guarantor surname
es-ES: Apellido del garante

en: Guarantor firstname
es-ES: Nombre del garante

en: Guarantor title
es-ES: Título del garante

en: Guarantor ID
es-ES: ID del garante

en: Guarantor relationship
es-ES: Relación del garante

en: Permissions (code)
es-ES: Permisos (código)

en: Contact note
es-ES: Nota de contacto

en: Alternate contact first name
es-ES: Contacto alternativo: Nombre de pila

en: Alternate contact surname
es-ES: Contacto alternativo: Apellido

en: Alternate contact address
es-ES: Contacto alternativo: Dirección

en: Alternate contact address 2
es-ES: Contacto alternativo: Dirección 2

en: Alternate contact city
es-ES: Contacto alternativo: Ciudad

en: Alternate contact state
es-ES: Contacto alternativo: Estado

en: Alternate contact ZIP/postal code
es-ES: Contacto alternativo: ZIP/código postal

en: Alternate contact country
es-ES: Contacto alternativo: País

en: Alternate contact phone
es-ES: Contacto alternativo: Teléfono

en: SMS alert number
es-ES: Número para alertas SMS

en: SMS provider
es-ES: Proveedor SMS

en: Privacy (code)
es-ES: Privacidad (código)

en: Guarantor can view checkouts
es-ES: El garante puede ver préstamos

en: Last updated
es-ES: Fecha de la última actualización

en: Last seen
es-ES: Visto por última vez

en: Check previous checkout
es-ES: Comprobar los préstamo anterior

en: Hide SQL code
es-ES: Ocultar código SQL

en: Overdues
es-ES: Retrasos

en: Suspension
es-ES: Suspensión

en: Discharge
es-ES: Generar libre de deuda

en: Plugins
es-ES: Complementos

en: Tools
es-ES: Herramientas

en: Administration
es-ES: Administración

en: About Koha
es-ES: Acerca de Koha

en: Acquisitions
es-ES: Adquisiciones

en: Add order
es-ES: Agregar pedido

en: Acquisition
es-ES: Adquisición

en: Batch {batch_id}
es-ES: Lote {batch_id}

en: Batch list
es-ES: Lista de lotes

en: Order staged MARC records
es-ES: Pedir registros MARC preparados

en: Basket {basketname} ({basketnumber}) for {vendor}
es-ES: Cesta {basketname} ({basketnumber}) para {vendor}

[ctx: basket created by]
en: Created by:
es-ES: Creado por:

[ctx: Acquisitions basket managed by user]
en: Managed by:
es-ES: Administrado por:

[ctx: noun]
en: Order
es-ES: Pedido

en: Basket grouping for '{vendor}'
es-ES: Grupo de cestas para '{vendor}'

en: Edit basket '{basketname}'
es-ES: Editar cesta '{basketname}'

en: Add basket to {vendor}
es-ES: Agregar cesta a {vendor}

en: Search for vendor {vendor}
es-ES: Buscar para proveedor {vendor}

en: basket | baskets
es-ES[0]: cesta
es-ES[1]: cestas

en: subscription | subscriptions
es-ES[0]: suscripción
es-ES[1]: suscripciones

[ctx: basket created by]
en: Created by
es-ES: Creado por

en: Cancel order
es-ES: Cancelar pedido

en: Basket {basketnumber}
es-ES: Cesta {basketnumber}

en: Duplicate existing orders
es-ES: Duplicar pedidos existentes

en: EDIFACT messages
es-ES: Mensajes EDIFACT

en: EDIFACT message display
es-ES: Vista de mensaje EDIFACT

en: Orders search
es-ES: Búsqueda de pedidos

en: Search results
es-ES: Resultados de la búsqueda

en: Order search
es-ES: Búsqueda de pedido

en: Files
es-ES: Archivos

en: Invoice
es-ES: Factura

en: Invoices
es-ES: Facturas

en: Late orders
es-ES: Pedidos retrasados

en: Change estimated delivery date
es-ES: Modificar fecha estimada de entrega

en: Change order vendor note
es-ES: Modificar nota de proveedor del pedido

en: Change order internal note
es-ES: Modificar nota interna del pedido

en: Modify order details (line #{ordernumber})
es-ES: Modificar detalles de pedido (línea #{ordernumber})

en: New order
es-ES: Nuevo pedido

en: Duplicate warning
es-ES: Advertencia duplicada

en: Add order from a subscription
es-ES: Agregar pedido desde una suscripción

[ctx: verb]
en: Order
es-ES: Pedido

en: Add order from a suggestion
es-ES: Agregar pedido desde una sugerencia

en: Ordered
es-ES: Pedido

en: Receipt summary for {vendor}, invoice {invoice_number}
es-ES: Detalles de recibo para {vendor}, factura {invoice_number}

en: Receipt summary for {vendor}
es-ES: Resumen de recibo para {vendor}

en: Receive orders from {vendor}
es-ES: Recibir pedidos de {vendor}

en: Receive shipment from vendor {vendor}
es-ES: Recibir envío del proveedor {vendor}

[ctx: Bibliographic record]
en: Record count
es-ES: Registros

en: Order details
es-ES: Detalles del pedido

en: Spent
es-ES: Gastado

en: Modify vendor '{vendor}'
es-ES: Modificar proveedor '{vendor}'

en: Add vendor
es-ES: Agregar proveedor

en: Vendor '{vendor}'
es-ES: Proveedor '{vendor}'

en: Transfer order
es-ES: Transferir pedido

en: Orders with uncertain prices for vendor {vendor}
es-ES: Pedidos con precio incierto para el proveedor {vendor}

en: Orders with uncertain prices
es-ES: Pedidos con precios inciertos

en: Modify vendor issue {issue_number}
es-ES: Modificar problema con el proveedor {issue_number}

en: New vendor issue
es-ES: Nuevo inconveniente con proveedor

en: Confirm deletion of vendor issue
es-ES: Confirmar eliminación de incidente con proveedor

en: Vendor issues
es-ES: Incidentes con proveedores

en: Order from external source
es-ES: Pedido desde fuente externa

en: Modify field '{field_name}'
es-ES: Modificar campo '{field_name}'

en: New field
es-ES: Nuevo campo

en: Table '{table_name}'
es-ES: Tabla '{table_name}'

en: Additional fields
es-ES: Campos adicionales

en: Modify field '{field_name}' for table '{table_name}'
es-ES: Modificar campo '{field_name}' para tabla '{table_name}'

en: New field for table '{table_name}'
es-ES: Nuevo campo para tabla '{table_name}'

en: Advanced editor shortcuts
es-ES: Atajos de teclado para editor avanzado

en: Modify budget '{budget_period_description}'
es-ES: Modificar presupuesto '{budget_period_description}'

en: New budget
es-ES: Nuevo presupuesto

en: Duplicate budget
es-ES: Duplicar presupuesto

en: Cannot delete budget '{budget_period_description}'
es-ES: No se puede elimiar presupuesto '{budget_period_description}'

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'
es-ES: Confirmar eliminación de presupuesto '{budget_period_description}'

en: Close budget '{budget_period_description}'
es-ES: Cerrar presupuesto '{budget_period_description}'

en: Budget '{budget_period_description}' closed
es-ES: Presupuesto '{budget_period_description}' cerrado

en: Budgets
es-ES: Presupuestos

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'?
es-ES: ¿Confirma eliminación del presupuesto '{budget_period_description}'?

en: Modify fund '{fund_name}'
es-ES: Modificar fondo '{fund_name}'

en: Modify fund
es-ES: Modificar fondo

en: Add fund to '{fund_parent}'
es-ES: Agregar fondo a '{fund_parent}'

en: New fund
es-ES: Nuevo fondo

en: Funds for budget '{budget}'
es-ES: Fondos para presupuesto '{budget}'

en: Funds
es-ES: Fondos

en: Confirm deletion of fund '{fund}'
es-ES: Confirmar eliminación de fondo '{fund}'

en: Funds for '{budget}'
es-ES: Fondos para '{budget}'

en: Modify fund '{fund_name}' for budget '{budget}'
es-ES: Modificar fondo '{fund_name}' para presupuesto '{budget}'

en: Confirm deletion of fund '{fund}'?
es-ES: ¿Confirma eliminación de fondo '{fund}'?

en: Modify contract {contractname}
es-ES: Modificar contrato {contractname}

en: New contract
es-ES: Nuevo contrato

en: Contracts of {vendor}
es-ES: Contratos de {vendor}

en: Data recorded
es-ES: Datos guardados

en: Confirm deletion of contract '{contractnumber}'
es-ES: Confirmar eliminación de contrato '{contractnumber}'

en: Contract deleted
es-ES: Contrato eliminado

en: Contracts
es-ES: Contratos

[ctx: Budget planning]
en: by months
es-ES: por meses

[ctx: Budget planning]
en: by item types
es-ES: por tipos de ítem

[ctx: Budget planning]
en: by libraries
es-ES: por bibliotecas

[ctx: Budget planning]
en: by {type}
es-ES: por {type}

en: Audio alerts
es-ES: Alertas audibles

en: Edit subfields constraints
es-ES: Editar restricciones de subcampos

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'
es-ES: Confirmar eliminación de subcampo '{subfield}'

en: Tag {tag}
es-ES: Campo {tag}

en: '{authtypecode}' framework
es-ES: hoja de trabajo '{authtypecode}'

en: Default framework
es-ES: Hoja de trabajo predeterminada

en: Authority types
es-ES: Tipos de autoridad

en: Confirm deletion of subfield '{tagsubfield}'
es-ES: Confirmar eliminación de subcampo '{tagsubfield}'

en: Modify tag '{searchfield}'
es-ES: Modificar campo '{searchfield}'

en: New tag
es-ES: Nuevo campo

en: Confirm deletion of tag '{searchfield}'
es-ES: Confirmar eliminación de campo '{searchfield}'

en: Modify tag {searchfield}
es-ES: Modificar campo {searchfield}

en: {authtypecode} framework
es-ES: hoja de trabajo {authtypecode}

en: Authority MARC framework for '{authtypecode}'
es-ES: Hoja de trabajo de autoridades MARC '{authtypecode}'

en: Default authority MARC framework
es-ES: Hoja de trabajo de autoridades MARC predeterminada

en: Modify authorized value
es-ES: Modificar valor autorizado

en: New authorized value
es-ES: Nuevo valor autorizado

en: Authorized values for category {category_name}
es-ES: Valores autorizados para la categoría {category_name}

en: New category
es-ES: Nueva categoría

en: Authorized values
es-ES: Valores autorizados

en: Modify authority type '{authority_type_code}'
es-ES: Modificar tipo de autoridad '{authority_type_code}'

en: Modify default authority type
es-ES: Modificar tipo de autoridad predeterminado

en: New authority type
es-ES: Nuevo tipo de autoridad

en: Authority type cannot be deleted
es-ES: El tipo de autoridad no puede ser eliminado

en: Confirm deletion of authority type '{authority_type_code}'
es-ES: Confirmar eliminación de tipo de autoridad '{authority_type_code}'

en: This authority type is used {count} time. | This authority type is used {count} times.
es-ES[0]: Este tipo de autoridad es utilizado {count} vez.
es-ES[1]: Este tipo de autoridad es utilizado {count} veces.

en: Details of job #{job_id}
es-ES: Detalles de la tarea #{job_id}

en: Jobs
es-ES: Tareas

en: Modify framework '{framework}' ({frameworkcode})
es-ES: Modificar hoja de trabajo '{framework}' ({frameworkcode})

en: New framework
es-ES: Nueva hoja de trabajo

en: Framework cannot be deleted
es-ES: La hoja de trabajo no puede ser eliminada

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})
es-ES: Confirmar eliminación de la hoja de trabajo '{framework}' ({frameworkcode})

en: MARC bibliographic frameworks
es-ES: Hojas de trabajo bibliográfico MARC

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})?
es-ES: ¿Confirma eliminación de la hoja de trabajo '{framework}' ({frameworkcode})?

en: Library transfer limits for {library_name} ({library_code})
es-ES: Límites de transferencia para {library_name} ({library_code})

en: Modify library '{library}'
es-ES: Modificar biblioteca '{library}'

en: New library
es-ES: Nueva biblioteca

en: Confirm deletion of library '{library}'
es-ES: Confirmar eliminación de biblioteca '{library}'

en: Libraries
es-ES: Bibliotecas

en: Modify cash register '{cash_register}'
es-ES: Modificar caja registradora '{cash_register}'

en: New cash register
es-ES: Nueva caja registradora

en: Confirm deletion of cash register '{cash_register}'
es-ES: Confirmar eliminación de la caja registradora '{cash_register}'

en: Cash registers
es-ES: Cajas registradoras

en: Modify category '{categorycode}'
es-ES: Modificar categoría '{categorycode}'

en: Cannot delete category '{categorycode}'
es-ES: No se puede eliminar la categoría '{categorycode}'

en: Confirm deletion of category '{categorycode}'
es-ES: Confirmar eliminación de categoría '{categorycode}'

en: Patron categories
es-ES: Categorías de usuario

en: MARC bibliographic framework test
es-ES: Prueba de las hojas de trabajo bibliográficas MARC

en: Modify city '{city}'
es-ES: Modificar ciudad '{city}'

en: New city
es-ES: Nueva ciudad

en: Confirm deletion of city '{city}'
es-ES: Confirmar eliminación de ciudad '{city}'

en: Cities
es-ES: Ciudades

en: Modify classification source '{description}'
es-ES: Modificar fuente de clasificación '{description}'

en: New classification source
es-ES: Nueva fuente de clasificación

en: Modify filing rule '{description}'
es-ES: Modificar regla de ordenación '{description}'

en: New filing rule
es-ES: Nueva regla de ordenación

en: Modify splitting rule '{description}'
es-ES: Modificar regla de división '{description}'

en: New splitting rule
es-ES: Nueva regla de división

en: Classification configuration
es-ES: Configuración de clasificación

en: Clone circulation and fine rules
es-ES: Clonar regla de circulación y multas

en: Circulation and fine rules
es-ES: Reglas de circulación y multas

en: Table settings
es-ES: Configuraciones de tablas

en: Modify credit type '{credit_type}'
es-ES: Modificar tipo de crédito '{credit_type}'

en: New credit type
es-ES: Nuevo tipo de crédito

en: Credit types
es-ES: Tipos de crédito

en: {count} library limitation | {count} library limitations
es-ES[0]: {count} límite de biblioteca
es-ES[1]: {count} límites de biblioteca

en: Curbside pickup
es-ES: Turno de retiro/devolución

en: Friday
es-ES: Viernes

en: Monday
es-ES: Lunes

en: Saturday
es-ES: Sábado

en: Sunday
es-ES: Domingo

en: Thursday
es-ES: Jueves

en: Tuesday
es-ES: Martes

en: Wednesday
es-ES: Miércoles

en: Modify currency '{currency_name}'
es-ES: Modificar moneda '{currency_name}'

en: New currency
es-ES: Nueva moneda

en: Confirm deletion of currency '{currency_name}'
es-ES: Confirmar eliminación de moneda '{currency_name}'

en: Currencies and exchange rates
es-ES: Monedas y tipo de cambio

en: Modify debit type '{debit_type}'
es-ES: Modificar tipo de débito '{debit_type}'

en: New debit type
es-ES: Nuevo tipo de débito

en: Debit types
es-ES: Tipos de débito

en: Modify desk
es-ES: Modificar puesto de atención

en: New desk
es-ES: Nuevo puesto de atención

en: Confirm deletion of desk
es-ES: Confirmar eliminación de puesto de atención

en: Desks
es-ES: Puestos de atención

en: Did you mean?
es-ES: ¿Quiso decir?

en: Modify account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
es-ES: Modificar cuenta '{edi_account}' para proveedor '{vendor}'

en: New account
es-ES: Nueva cuenta

en: Confirm deletion of account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
es-ES: Confirmar eliminación de cuenta '{edi_account}' para proveedor '{vendor}'

en: EDI accounts
es-ES: Cuentas EDI

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
es-ES: Cotizaciones

en: Modify library EAN '{ean}'
es-ES: Modificar EAN de biblioteca '{ean}'

en: New library EAN
es-ES: Nuevo EAN de biblioteca

en: Confirm deletion of EAN '{ean}' for '{library}'?
es-ES: ¿Confirma eliminación de EAN '{ean}' para '{library}'?

en: Confirm deletion of EAN '{ean}'?
es-ES: ¿Confirma eliminación de EAN '{ean}'?

en: Library EANs
es-ES: EAN de bibliotecas

en: New identity provider domain
es-ES: Nuevo dominio de proveedor de identidad

en: Modify identity provider domain '{domain}'
es-ES: Modificar dominio para proveedor de identidad '{domain}'

en: Identity provider domains for '{identity_provider_code}'
es-ES: Dominios para proveedor de identidad '{identity_provider_code}'

en: Identity providers
es-ES: Proveedores de identidad

en: Domains for '{identity_provider_code}'
es-ES: Dominios para '{identity_provider_code}'

en: New identity provider domain for '{identity_provider_code}'
es-ES: Nuevo dominio para proveedor de identidad '{identity_provider_code}'

en: New identity provider
es-ES: Nuevo proveedor de identidad

en: Modify identity provider '{id_provider}'
es-ES: Modificar proveedor de identidad '{id_provider}'

en: Item circulation alerts
es-ES: Alertas de circulación de ítem

en: Modify search field '{field}'
es-ES: Modificar campos de búsqueda '{field}'

en: New search field
es-ES: Nuevo campo de búsqueda

en: Item search fields
es-ES: Campos de búsqueda de ítem

en: Modify search field  '{field}'
es-ES: Modificar campo de búsqueda '{field}'

en: Modify item type '{item_type}'
es-ES: Modificar tipo de ítem '{item_type}'

en: New item type
es-ES: Nuevo tipo de ítem

en: Cannot delete item type '{item_type}'
es-ES: No se puede eliminar tipo de útem '{item_type}'

en: Confirm deletion of item type '{item_type}'?
es-ES: ¿Confirmar eliminación de tipo de ítem '{item_type}'?

en: Data deleted
es-ES: Datos eliminados

en: Item types
es-ES: Tipos de ítem

en: Are you sure you want to delete item type '{item_type}'?
es-ES: ¿Está seguro de querer eliminar el tipo de ítem '{item_type}'?

en: Koha to MARC mapping
es-ES: Correspondencia Koha a MARC

en: Library groups
es-ES: Grupos de bibliotecas

en: Localization
es-ES: Localización

en: Record overlay rules
es-ES: Regla de combinación de registro

[ctx: noun]
en: Filter
es-ES: Filtro

en: Edit subfield constraints
es-ES: Editar restricciones de subcampo

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'?
es-ES: ¿Confirma eliminación de subcampo '{subfield}'?

en: Tag {tag} subfield structure
es-ES: Estructura de subcampos de campo {tag}

en: Tag {tag} subfield constraints
es-ES: Restricciones de subcampo de campo {tag}

en: Tag {tag} subfield structure (framework {frameworkcode})
es-ES: Estructura de subcampos de campo {tag} (hoja de trabajo {frameworkcode})

en: Tag {tag} subfield structure (default framework)
es-ES: Estructura de subcampos de campo {tag} (hoja de trabajo predeterminada)

en: New tag {searchfield}
es-ES: Nuevo campo {searchfield}

en: Confirm deletion of tag {searchfield}
es-ES: Confirmar eliminación de campo '{searchfield}'

en: MARC bibliographic framework '{framework}' ({frameworkcode})
es-ES: Hoja de trabajo bibliográfico MARC '{framework}' ({frameworkcode})

en: Confirm deletion of tag {searchfield}?
es-ES: ¿Confirma eliminación de etiqueta {searchfield}?

en: Modify record matching rule '{code}'
es-ES: Modificar regla de coincidencia de registro '{code}'

en: New record matching rule
es-ES: Nueva regla de coincidencia de registro

en: Confirm deletion of record matching rule '{code}'
es-ES: Confirmar eliminación de regla de coincidencia de registro '{code}'

en: Record matching rules
es-ES: Regla de coincidencia de registro

en: Mappings for set '{oai_set}'
es-ES: Correspondencias para el conjunto '{oai_set}'

en: OAI sets
es-ES: Conjuntos OAI

en: New OAI set
es-ES: Nuevo conjunto OAI

en: Modify OAI set '{oai_set}'
es-ES: Modificar conjunto OAI '{oai_set}'

en: OverDrive library authnames
es-ES: Biblioteca OverDrive authnames

en: Modify patron attribute type '{code}'
es-ES: Modificar el tipo de atributo de usuario '{code}'

en: New patron attribute type
es-ES: Nuevo tipo de atributo de usuario

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}'
es-ES: Confirmar eliminación de tipo de atributo de usuario '{code}'

en: Patron attribute types
es-ES: Tipos de atributo de usuario

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}' ({description})?
es-ES: ¿Confirma eliminación de tipo de atributo de socio '{code}' ({description})?

en: System preferences
es-ES: Preferencias de sistema

en: Modify restriction type
es-ES: Modificar tipo de restricción

en: New restriction type
es-ES: Nuevo tipo de restricción

en: Confirm deletion of restriction type
es-ES: Confirmar eliminación de tipo de restricción

en: Patron restriction types
es-ES: Tipos de restricción de usuario

en: Search filters
es-ES: Filtros de búsqueda

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
es-ES: Configuración del motor de búsqueda (Elasticsearch)

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
es-ES: Se ha producido un error al actualizar las asignaciones: {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
es-ES: Se ha producido un error al eliminar las asignaciones existentes. ¡Nada ha sido cambiado!

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
es-ES: (campo de búsqueda {field_name} con asignación a {marc_field}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
es-ES: Relevancia de campo no válido '{weight}', debe ser un número decimal positivo.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
es-ES: Ha intentado eliminar todos los mapeos para un índice requerido, debe dejar al menos un mapeo

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
es-ES: Se ha producido un error al actualizar las asignaciones de índice de Elasticsearch: {message}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
es-ES: El índice '{index}' necesita ser reindizado.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
es-ES: El índice '{index}' necesita ser recreado.

en: Mappings updated successfully.
es-ES: Asignaciones actualizadas exitosamente.

en: Mappings have been reset successfully.
es-ES: Las asignaciones se han restablecido con éxito.

en: Elasticsearch is currently disabled.
es-ES: Elasticsearch está actualmente deshabilitado.

en: Share content with Mana KB
es-ES: Compartir contenido con Mana KB

en: SMS cellular providers
es-ES: Proveedores de telefonía móvil SMS

en: New SMTP server
es-ES: Nuevo servidor SMTP

en: Modify SMTP server '{smtp_server}'
es-ES: Modificar servidor SMTP '{smtp_server}'

en: SMTP servers
es-ES: Servidores SMTP

en: SRU search field mapping for bibliographic records
es-ES: Correspondencia de campos de búsqueda SRU para registros bibliográficos

en: Z39.50/SRU servers
es-ES: Servidores Z39.50/SRU

en: SRU search field mapping for authorities
es-ES: Correspondencia de campos de búsqueda SRU para autoridades

en: Modify system preference '{system_preference}'
es-ES: Modificar preferencia de sistema '{system_preference}'

en: New system preference
es-ES: Nueva preferencia de sistema

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'
es-ES: Confirmar eliminación de la preferencia de sistema '{system_preference}'

en: System preference deleted
es-ES: Preferencia de sistema eliminada

en: Local use system preferences
es-ES: Preferencias de sistema de uso local

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'?
es-ES: ¿Confirma la eliminación de la preferencia de sistema '{system_preference}'?

en: Library transfer limits
es-ES: Límites de transferencia entre bibliotecas

en: Transport cost matrix
es-ES: Matriz de costo de transporte

en: Koha usage statistics
es-ES: Estadísticas de uso de Koha

en: Modify {servertype} server '{servername}'
es-ES: Modificar el servidor {servertype} '{servername}'

en: New {servertype} server
es-ES: Nuevo servidor {servertype}

en: Search results for '{search_keyword}'
es-ES: Resultados de búsqueda para '{search_keyword}'

en: Searching by target starting with '{search_keyword}'
es-ES: Buscando servidores empezando con '{search_keyword}'

en: Two-factor authentication
es-ES: Autenticación de dos factores

en: Two-factor authentication setup
es-ES: Configuración de autenticación de dos factores

en: This account has been locked.
es-ES: Esta cuenta ha sido bloqueada.

en: Invalid username or password
es-ES: Nombre de usuario o contraseña inválidos

en: IP address change
es-ES: Cambio de dirección IP

en: Session timed out
es-ES: Tiempo de sesión agotado

en: Access denied
es-ES: Acceso denegado

en: Error authenticating with external provider
es-ES: Error al autenticar con el proveedor externo

en: Log in to Koha
es-ES: Iniciar sesión

en: Cataloging authority plugin
es-ES: Complemento de catalogación de autoridades

en: Authorities
es-ES: Autoridades

en: Modify authority #{authority_id} ({authtypetext})
es-ES: Modificar autoridad #{authority_id} ({authtypetext})

en: Adding authority ({authtypetext})
es-ES: Agregando autoridad ({authtypetext})

en: Authority details
es-ES: Detalles de autoridad

en: Unknown authority record
es-ES: Registro de autoridad desconocido

en: Details for authority #{authid} ({authtypetext})
es-ES: Detalles para autoridad #{authid} ({authtypetext})

en: Merging records
es-ES: Combinando registros

en: Authority search results
es-ES: Resultados de búsqueda de autoridad

en: Your cart
es-ES: Su carrito

en: Catalog
es-ES: Catálogo

en: Download cart
es-ES: Descargar carrito

en: Sending your cart
es-ES: Enviar su carrito

en: Print notices for {today}
es-ES: Imprimir avisos para {today}

en: Bookings
es-ES: Reservas anticipadas

en: Unknown record
es-ES: Registro desconocido

en: ISBD details for {title}
es-ES: Detalles ISBD para {title}

en: MARC details for {title}
es-ES: Detalles MARC para {title}

en: Advanced search
es-ES: Búsqueda avanzada

en: Details for {title}
es-ES: Detalles para {title}

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
es-ES[0]: Hay una sugerencia archivada.
es-ES[1]: Hay {count} sugerencias archivadas.

en: Images
es-ES: Imágenes

en: Checkout history for {title}
es-ES: Historial de préstamos para {title}

en: Item search
es-ES: Búsqueda de ítem

en: Labeled MARC details for {title}
es-ES: Detalles MARC etiquetado para {title}

en: Item details for {title}
es-ES: Detalles de ítems para {title}

en: Results of search for {query_desc} with limit(s): '{limit_desc}'
es-ES: Resultados de búsqueda para {query_desc} con límite(s): '{limit_desc}'

en: Results of search for {query_desc}
es-ES: Resultados de búsqueda para {query_desc}

en: Results of search for {limit_desc}
es-ES: Resultados de búsqueda para {limit_desc}

en: Results of search
es-ES: Resultados de búsqueda

en: You did not specify any search criteria
es-ES: No especificó ningún criterio de búsqueda

en: {count} item | {count} items
es-ES[0]: {count} ítem
es-ES[1]: {count} ítems

en: Search history
es-ES: Historial de búsqueda

en: MARC import
es-ES: Importación MARC

en: Cataloging
es-ES: Catalogación

en: Stock rotation details for {title}
es-ES: Destalles de rotación de stock para {title}

en: Editing {title} (Record number {biblionumber})
es-ES: Editando {title} (Número de registro {biblionumber})

en: Add MARC record
es-ES: Añadir registro MARC

[ctx: Editing MARC record titled:]
en: Editing
es-ES: Editando

en: No results found
es-ES: No se encontraron resultados

en: {title} by {author}
es-ES: {title} por {author}

en: (Record #{biblionumber})
es-ES: (Registro #{biblionumber})

en: Edit {title} by {author}
es-ES: Editar {title} de {author}

[ctx: Bibliographic record number]
en: Record #
es-ES: Registro #

en: Edit {title}
es-ES: Editar {title}

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
es-ES: Ítems

en: Catalog concerns
es-ES: Incidentes

en: Link to host record
es-ES: Enlazar a registro fuente

en: Attach an item to
es-ES: Adjuntar ítem a

en: Framework plugin example
es-ES: Ejemplo de complemento de hojas de trabajo

en: Cataloguing
es-ES: Catalogación

en: Call number browser
es-ES: Navegador de signaturas

en: 006 builder
es-ES: constructor de 006

en: 007 builder
es-ES: constructor de 007

en: 008 builder
es-ES: Constructor de 008

en: Classifications
es-ES: Clasificaciones

en: 000 - Leader builder
es-ES: 000 - Constructor de LEADER

en: Leader builder
es-ES: Constructor de LEADER

en: Plugin for links
es-ES: Complementos para enlaces

en: UNIMARC field 100 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 100

en: UNIMARC field 105 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 105

en: UNIMARC field 106 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 106

en: UNIMARC field 110 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 110

en: UNIMARC field 115a builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 115a

en: UNIMARC field 115b builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 115b

en: UNIMARC field 116 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 116

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: print
es-ES: impreso

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 1
es-ES: Técnicas (imprimir) 1

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 2
es-ES: Técnicas (imprimir) 2

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 3
es-ES: Técnicas (imprimir) 3

en: UNIMARC field 117 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 117

en: UNIMARC field 120 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 120

en: UNIMARC field 121a builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 121a

en: UNIMARC field 121b builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 121b

en: UNIMARC field 122 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 122

en: UNIMARC field 123a builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 123a

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 123d/e/f/g

en: UNIMARC field 123i/j builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 123i/j

en: UNIMARC field 124a builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 124a

en: UNIMARC field 124b builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 124b

en: UNIMARC field 124c builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 124c

en: UNIMARC field 124d builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 124d

en: UNIMARC field 124e builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 124e

en: UNIMARC field 124f builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 124f

en: UNIMARC field 124g builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 124g

en: UNIMARC field 125a builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 125a

en: UNIMARC field 125b builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 125b

en: UNIMARC field 126a builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 126a

en: UNIMARC field 126b builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 126b

en: UNIMARC field 127 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 127

en: UNIMARC field 128a builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 128a

en: UNIMARC field 128b builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 128b

en: UNIMARC field 128c builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 128c

en: UNIMARC field 130 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 130

en: UNIMARC field 135a builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 135a

en: UNIMARC field 140 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 140

en: UNIMARC field 141 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 141

en: Framework plugin unimarc_field_146a
es-ES: Complemento de catalogación unimarc_field_146a

en: Framework plugin unimarc_field_146b
es-ES: Complemento de catalogación unimarc_field_146b

en: Framework plugin unimarc_field_146c
es-ES: Complemento de catalogación unimarc_field_146c

en: Framework plugin unimarc_field_146d
es-ES: Complemento de catalogación unimarc_field_146d

en: Framework plugin unimarc_field_146e
es-ES: Complemento de catalogación unimarc_field_146e

en: Framework plugin unimarc_field_146h
es-ES: Complemento de catalogación unimarc_field_146h

en: Framework plugin unimarc_field_146i
es-ES: Complemento de catalogación unimarc_field_146i

en: UNIMARC field 181-2 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 181-2

en: UNIMARC field 181a builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 181a

en: UNIMARC field 181b builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 181b

en: UNIMARC field 181c builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 181c

en: UNIMARC field 182-2 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 182-2

en: UNIMARC field 182a builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 182a

en: UNIMARC field 182c builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 182c

en: UNIMARC field 183-2 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 183-2

en: UNIMARC field 183a builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 183a

en: UNIMARC field 210c builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 210c

en: UNIMARC field 225a builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 225a

en: UNIMARC field 283-2 builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 283-2

en: UNIMARC field 283a builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 283a

en: UNIMARC field 325h builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 325h

en: UNIMARC field 325j builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 325j

en: UNIMARC field 4XX builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 4XX

en: UNIMARC field 686a builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC 686a

en: UNIMARC leader builder
es-ES: Constructor campo UNIMARC LEADER

en: Z39.50 authority search points
es-ES: Puntos de búsqueda Z39.50 de autoridad

en: Z39.50 authority search results
es-ES: Resultados de búsqueda de autoridad Z39.50

en: Z39.50/SRU search results
es-ES: Resultados de búsqueda Z39.50/SRU

en: Article requests
es-ES: Solicitudes de artículo

en: Circulation
es-ES: Circulación

en: Circulation statistics for {title}
es-ES: Estadísticas de circulación para {title}

en: Overdues at {library}
es-ES: Retrasos en {library}

en: Transfers
es-ES: Transferencias

en: Checkout notes
es-ES: Notas de préstamo

en: Checking out to {patron}
es-ES: Prestando a {patron}

en: Bundle of {count} item | Bundle of {count} items
es-ES[0]: Paquete de {count} ítem
es-ES[1]: Paquete de {count} items

en: Batch check out to {patron}
es-ES: Prestar en lote a {patron}

en: Curbside pickups
es-ES: Turnos de retiro/devolución

en: Pending on-site checkouts
es-ES: Préstamos in-situ pendientes

en: Items overdue as of {date}
es-ES: Items retrasados al {date}

en: Holds to pull
es-ES: Reservas a retirar

en: Hold transfer print receipt
es-ES: Recibo impreso de transferencia de reserva

en: Transfers print receipt
es-ES: Recibo impreso de transferencias

en: Print receipt for {borrowernumber}
es-ES: Imprimir recibo para {borrowernumber}

en: Patrons
es-ES: Usuarios

en: Recall print receipt
es-ES: Recibo impreso de solicitud de devolución

en: Renew {title}
es-ES: Renovar {title}

en: Request article
es-ES: Solicitar artículo

en: Hold ratios
es-ES: Proporción de reservas

en: Check in {title}
es-ES: Devolver {title}

en: Set library and desk
es-ES: Establecer biblioteca y puesto

en: Set library
es-ES: Seleccionar biblioteca

en: Transfers to send
es-ES: Transferencias a enviar

en: Transfers to receive
es-ES: Transferencias a recibir

en: Holds queue
es-ES: Fila de reservas

en: Holds awaiting pickup
es-ES: Reservas en espera de retiro

en: Club enrollments for {club_name}
es-ES: Afiliaciones al club {club_name}

en: Patron clubs
es-ES: Clubes de usuarios

en: Modify club {club_name}
es-ES: Modificar club {club_name}

en: Create a new {club_template} club
es-ES: Crear un nuevo club {club_template}

en: Modify club template {club_template}
es-ES: Modificar plantilla de club {club_template}

en: New club template
es-ES: Nueva plantilla de club

en: Add reserves
es-ES: Agregar reservas

en: Course reserves
es-ES: Reservas para cursos

en: Edit reserve
es-ES: Editar reserva

[ctx: Edit course reserve]
en: Edit
es-ES: Editar

[ctx: Place course reserve]
en: Reserve
es-ES: Reservar

en: Remove reserves
es-ES: Eliminar reservas

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
es-ES[0]: {title} ({barcode}) fue eliminado de {count} curso.
es-ES[1]: {title} ({barcode}) fue eliminado de {count} cursos.

en: Course details for {course_name}
es-ES: Detalles de curso para {course_name}

[ctx: Semester]
en: Term
es-ES: Duración

en: Edit {course_name}
es-ES: Editar {course_name}

en: New course
es-ES: Nuevo curso

[ctx: Semester]
en: Term:
es-ES: Duración:

en: Invalid course
es-ES: Curso inválido

en: E-resource management
es-ES: Administración de recursos-e

en: ILL requests
es-ES: Solicitudes de PIB

en: Log in to the Koha web installer
es-ES: Iniciar sesión en el instalador web de Koha

en: Perl modules missing
es-ES: Módulos Perl faltantes

en: Perl version obsolete
es-ES: Versión de Perl obsoleta

en: Check Perl dependencies
es-ES: Verificar dependencias Perl

en: Web installer
es-ES: Instalador web

en: Database settings
es-ES: Configuración de la base de datos

en: Set up database
es-ES: Configurar base de datos

en: Error creating database tables
es-ES: Error al crear tablas en la base de datos

en: Database tables created
es-ES: Tablas de la base de datos creadas

en: Update database
es-ES: Actualizar base de datos

en: Install basic configuration settings
es-ES: Instalar y establecer las configuraciones básicas

en: Updating database structure
es-ES: Actualizando estructura de base de datos

en: Select your MARC flavor
es-ES: Seleccionar su tipo MARC

en: Selecting default settings
es-ES: Selección de configuración por defecto

en: Default data loaded
es-ES: Datos predeterminados cargados

en: Installation complete
es-ES: Instalación completa

en: Koha staff interface
es-ES: Interfaz administrativa de Koha

en: Barcode image generator
es-ES: Generador de códigos de barras

en: Edit label batch {batch_id}
es-ES: Editar lote de etiquetas {batch_id}

en: New label batch
es-ES: Nuevo lote de etiquetas

en: Batches
es-ES: Lotes

en: Label creator
es-ES: Creador de etiquetas

en: Edit label layout {layout_id}
es-ES: Editar diseño de etiqueta {layout_id}

en: New label layout
es-ES: Nuevo diseño de etiqueta

en: Layouts
es-ES: Diseños

en: Edit printer profile {profile_id}
es-ES: Editar perfil de impresora {profile_id}

en: New printer profile
es-ES: Nuevo perfil de la impresora

en: Profiles
es-ES: Perfiles

en: Print barcode range
es-ES: Imprima rango de código de barras

en: Edit label template {template_id}
es-ES: Editar plantilla de etiqueta {template_id}

en: New label template
es-ES: Nueva plantilla de etiqueta

en: Templates
es-ES: Plantillas

en: layout
es-ES: diseño

en: Label layouts
es-ES: Diseños de etiquetas

en: template
es-ES: plantilla

en: Label templates
es-ES: Plantillas de etiquetas

en: profile
es-ES: perfil

en: Printer profiles
es-ES: Perfiles de impresora

en: batch
es-ES: lote

en: Label batches
es-ES: Lotes de etiquetas

en: Label printing/exporting
es-ES: Impresión/exportación de etiqueta

en: Labels
es-ES: Etiquetas

en: Search
es-ES: Buscar

en: Quick spine label creator
es-ES: Creador rápido de marbete/tejuelo

en: Spine labels
es-ES: Marbetes/tejuelos

en: Details of credit
es-ES: Detalles del crédito

en: Details of debit
es-ES: Detalles del débito

en: API Keys
es-ES: Claves de API

en: Account for
es-ES: Cuenta para

en: Delete patron
es-ES: Eliminar usuario

en: Discharge for
es-ES: Generar libre de deuda para

en: Pending discharge requests
es-ES: Solicitudes de liberación de deuda pendientes

en: Files for
es-ES: Archivos para

en: Holds history for
es-ES: Historial de reservas para

en: Details for
es-ES: Detalles para

en: Housebound
es-ES: Préstamo domiciliar

en: ILL requests history for
es-ES: Historial de solicitudes de PIB para

en: Create manual credit
es-ES: Crear crédito manual

en: Create manual invoice
es-ES: Crear factura manual

en: Set permissions for
es-ES: Definir permisos para

en: Password updated
es-ES: Contraseña actualizada

en: Update password for
es-ES: Actualizar contraseña para

en: Add patron
es-ES: Agregar usuario

en: Modify patron
es-ES: Modificar usuario

[ctx: gender]
en: Other
es-ES: Otro

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
es-ES: Creado

en: Update patron records
es-ES: Actualizar registros de usuario

en: Merge patron records
es-ES: Fusionar registros de usuario

en: Check duplicate patron
es-ES: Verificar usuario duplicado

en: Summary for
es-ES: Detalles para

en: Patron details for
es-ES: Detalles de usuario para

en: Sent notices for
es-ES: Se enviaron avisos para

en: Make a payment for
es-ES: Realizar un pago para

en: Write off an amount for {patron}
es-ES: Anular un monto para {patron}

en: Collect payment for {patron}
es-ES: Registrar pago para {patron}

en: Print receipt for
es-ES: Imprimir recibo para

en: Purchase suggestions for
es-ES: Sugerencias de compra para

en: Circulation history for
es-ES: Historial de circulación de

en: Recalls history for
es-ES: Historial de solicitudes de devolución para

en: Subscription routing lists for
es-ES: Listas de ruteo de suscripción para

en: Patron search
es-ES: Búsqueda de usuarios

en: Statistics for
es-ES: Estadísticas para

en: Choose adult category
es-ES: Elija la categoría de adulto

en: Add offline circulations to queue
es-ES: Añadir circulaciones fuera de línea a la cola

en: Offline circulation
es-ES: Circulación fuera de línea

en: Offline circulation file upload
es-ES: Carga de archivos de circulación fuera de línea

en: Create a library
es-ES: Crear biblioteca

en: Add a patron category
es-ES: Agregar categoría de usuario

en: Create Koha administrator patron
es-ES: Crear usuario administrador de Koha

en: Create a new item type
es-ES: Crear un nuevo tipo de ítem

en: Onboarding complete
es-ES: Inducción completa

en: Create circulation rule
es-ES: Crear regla de circulación

en: Modify patron list '{list_name}'
es-ES: Modificar lista de usuarios '{list_name}'

en: New patron list
es-ES: Nueva lista de usuarios

en: Patron lists
es-ES: Listas de usuarios

en: Edit patron card batch
es-ES: Editar lote de carnés de usuario

en: New patron card batch
es-ES: Nuevo lote de carnés de usuario

en: Patron card creator
es-ES: Creador de carnés de usuario

en: Edit patron card layout
es-ES: Editar diseño de carné de usuario

en: New patron card layout
es-ES: Nuevo diseño de carné de usuario

en: Layout
es-ES: Diseño

en: Edit printer profile
es-ES: Editar perfil de impresora

en: Edit patron card template
es-ES: Editar plantilla de carné de usuario

en: New patron card template
es-ES: Nueva plantilla de carné de usuario

en: Image manager
es-ES: Administrador de imagen

en: Patron card layouts
es-ES: Diseños de carné de usuario

en: Patron card templates
es-ES: Plantillas de carné de usuario

en: Patron card printer profiles
es-ES: Perfiles de impresora de carné de usuario

en: Patron card batches
es-ES: Lotes de carné de usuario

en: Actions
es-ES: Acciones

en: Patron card printing/exporting
es-ES: Impresión/exportación de carné de usuario

en: Patron cards
es-ES: Carnés de usuario

en: Plugins disabled
es-ES: Complementos deshabilitados

en: Upload plugin
es-ES: Cargar complemento

en: Point of sale
es-ES: Punto de venta

en: Print receipt
es-ES: Imprimir recibo

en: Transaction history for {register}
es-ES: Historial de transacciones para {register}

en: Cash summary for {library}
es-ES: Detalles de efectivo para {library}

en: Old recalls
es-ES: Solicitudes de devolución pasadas

en: Overdue recalls
es-ES: Solicitudes de devolución retrasadas

en: Recalls queue
es-ES: Cola de solicitudes de devolución

en: Recalls to pull
es-ES: Solicitudes de devolución a retirar

en: Recalls awaiting pickup
es-ES: Solicitudes de devolución en espera de retiro

en: Existing recalls
es-ES: Reclamos de devolución existentes

en: Recalls
es-ES: Solicitudes de devolución

en: Results
es-ES: Resultados

en: Acquisitions statistics
es-ES: Estadísticas de adquisiciones

en: Patrons with the most checkouts
es-ES: Usuarios con más préstamos

en: Patrons with no checkouts
es-ES: Usuarios sin préstamos

en: Patrons statistics
es-ES: Estadísticas de usuarios

en: Cash register statistics
es-ES: Estadísticas de cajas registradoras

en: Most-circulated items
es-ES: Ítems mas circulados

en: Items with no checkouts
es-ES: Ítems sin préstamos

en: Catalog statistics
es-ES: Estadísticas del catálogo

en: Convert report
es-ES: Convertir informe

en: Dictionary
es-ES: Diccionario

en: Guided reports wizard
es-ES: Asistente de informes guiados

en: Saved reports
es-ES: Informes guardados

en: Create from SQL
es-ES: Crear a partir de SQL

en: SQL view
es-ES: Vista SQL

en: Report {reportname} ({id})
es-ES: Reporte {reportname} ({id})

en: Edit report {reportname} ({id})
es-ES: Editar reporte {reportname} ({id})

en: Build a report, step 1 of 6: Choose a module
es-ES: Crear un informe, paso 1 de 6: Seleccionar un módulo

en: Build a report, step 2 of 6: Pick a report type
es-ES: Crear un informe, paso 2 de 6: Seleccionar un tipo de informe

en: Build a report, step 3 of 6: Select columns for display
es-ES: Crear un informe, paso 3 de 6: Seleccionar columnas a incluir

en: Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on
es-ES: Crear un informe, paso 4 de 6: Seleccionar criterio para limitar

en: Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total
es-ES: Crear un informe, paso 5 de 6: Seleccionar las columnas totalizar

en: Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered
es-ES: Crear un informe, paso 6 de 6: Seleccionar cómo quiere ordenar el informe

en: Average loan time
es-ES: Tiempo promedio de préstamo

en: Circulation statistics
es-ES: Estadísticas de circulación

en: Lost items
es-ES: Ítems perdidos

en: Catalog by item types
es-ES: Catálogo por tipos de ítem

en: Orders by fund
es-ES: Pedidos por fondo

en: Holds statistics
es-ES: Estadísticas de reservas

en: Serials subscriptions stats
es-ES: Estadísticas de suscripciones a seriadas

en: Place a hold on {title}
es-ES: Registrar reserva de {title}

en: Confirm holds
es-ES: Confirmar reservas

en: Holds
es-ES: Reservas

en: Hold | Holds
es-ES[0]: Reserva
es-ES[1]: Reservas

en: Approved comments
es-ES: Comentarios aprobados

en: Comments awaiting moderation
es-ES: Comentarios esperando moderación

en: Comments
es-ES: Comentarios

en: Manage items
es-ES: Administrar ítems

en: Collection '{collection_title}'
es-ES: Colección '{collection_title}'

en: Rotating collections
es-ES: Colecciones rotativas

en: Manage items for '{collection_title}'
es-ES: Administrar ítems para '{collection_title}'

en: Add a new collection
es-ES: Nueva colección

en: Collection deleted
es-ES: Colección eliminada

en: Edit collection
es-ES: Editar colección

en: Transfer collection
es-ES: Transferir colección

en: Transfer collection '{collection_title}'
es-ES: Transferir colección '{collection_title}'

en: Edit suggestion #{suggestion_number}
es-ES: Editar sugerencia #{suggestion_number}

en: Add suggestion
es-ES: Agregar sugerencia

en: Show suggestion #{suggestion_number}
es-ES: Mostrar sugerencia #{suggestion_number}

en: Suggestions
es-ES: Sugerencias

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
es-ES: Creado por:

en: Results for tag '{tag}'
es-ES: Resultados para etiqueta '{tag}'

en: Tags
es-ES: Etiquetas

en: Approved
es-ES: Aprobado

en: Pending
es-ES: Pendiente

en: Rejected
es-ES: Rechazada

[ctx: Tags (single)]
en: Rejected
es-ES: Rechazado

[ctx: Tags (single)]
en: Approved
es-ES: Aprobado

[ctx: Tags (single)]
en: Pending
es-ES: Pendiente

[ctx: Tags (multiple)]
en: Approved
es-ES: Aprobado

[ctx: Tags (multiple)]
en: Rejected
es-ES: Rechazado

[ctx: Tags (multiple)]
en: Pending
es-ES: Pendiente

en: Access files
es-ES: Archivos de acceso

en: Modify news item
es-ES: Modificar noticia

en: Modify page
es-ES: Modificar página

en: Modify HTML customization
es-ES: Modificar personalización HTML

en: New news item
es-ES: Nueva noticia

en: New page
es-ES: Nueva página

en: New HTML customization
es-ES: Nueva personalización HTML

en: News
es-ES: Noticias

en: Pages
es-ES: Páginas

en: HTML customizations
es-ES: Personalizaciones HTML

en: Additional content
es-ES: Contenido adicional

en: Rules
es-ES: Reglas

en: Automatic item modifications by age
es-ES: Modificación automática de ítem por edad

en: Confirm selection
es-ES: Confirmar selección

en: Job enqueued
es-ES: Tarea encolada

en: Batch item deletion
es-ES: Eliminación de ítems en lote

en: Modifications
es-ES: Modificaciones

en: Batch item modification
es-ES: Modificación de ítems en lote

en: Batch record deletion
es-ES: Eliminación de registros en lote

en: Batch extend due dates
es-ES: Extended fechas de vencimiento en lote

en: Batch record modification
es-ES: Modificación de registros en lote

en: Confirm
es-ES: Confirmar

en: Finished
es-ES: Finalizada

en: Batch patron deletion and anonymization
es-ES: Eliminación y anonimizacion de usuarios en lote

en: Modify CSV profile '{csv_profile_name}'
es-ES: Modificar perfil CSV '{csv_profile_name}'

en: New CSV profile
es-ES: Nuevo perfil CSV

en: Confirm deletion of CSV profile '{csv_profile_name}'
es-ES: Confirmar eliminación de perfil CSV '{csv_profile_name}'

en: CSV profiles
es-ES: Perfiles CSV

en: Delete CSV profile '{csv_profile_name}'?
es-ES: ¿Eliminar perfil CSV '{csv_profile_name}'?

en: Export data
es-ES: Exportar datos

en: {library} calendar
es-ES: Calendario de {library}

en: Import patrons
es-ES: Importar usuarios

[ctx: Patron import]
en: {count_of_imported_records} imported records
es-ES: {count_of_imported_records} registros importados

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_imported_record})
es-ES: (el último fue {last_imported_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_overwritten_records} overwritten records
es-ES: {count_of_overwritten_records} registros sobreescritos

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_overwritten_record})
es-ES: (el último fue {last_overwritten_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_existing_records} not imported because they are already in borrowers table and overwrite is disabled
es-ES: {count_of_existing_records} no importados porque ya se encuentran en la tabla de usuarios y la sobreescritura se encuentra deshabilitada

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_existing_record})
es-ES: (el último fue {last_existing_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_invalid_records} not imported because they are not in the expected format
es-ES: {count_of_invalid_records} no importados porque no se encuentran en el formato esperado

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_invalid_record})
es-ES: (el último fue {last_invalid_record})

[ctx: Patron import]
en: {total} records parsed
es-ES: {total} registros procesados

[ctx: CSV file]
en: Values are comma-separated.
es-ES: Valores separados por comas.

en: Inventory
es-ES: Inventario

en: Modify notice
es-ES: Modificar aviso

en: New notice
es-ES: Nuevo aviso

en: Notice added
es-ES: Aviso agregado

en: Confirm deletion
es-ES: Confirmar eliminación

en: Notices and slips
es-ES: Avisos y recibos

[ctx: Message transport type]
en: Print
es-ES: Imprimir

en: {content_length} / 160 characters
es-ES: {content_length} / 160 caracteres

en: Batch {batch_import_number}
es-ES: Lote {batch_import_number}

en: Manage staged MARC records
es-ES: Gestión de registros MARC para importación

en: Actions for template '{template_name}'
es-ES: Acciones para la plantilla '{template_name}'

en: MARC modification templates
es-ES: Plantillas de modificación MARC

en: Batch patron modification
es-ES: Modificación de usuarios en lote

en: Overdue notice/status triggers
es-ES: Disparadores de avisos de retraso/estado

en: Page error
es-ES: Error en la página

en: Upload patron images
es-ES: Carga de imágenes de usuarios

en: Preview notice template
es-ES: Previsualizar plantilla de aviso

en: Notices
es-ES: Avisos

en: OPAC problem reports
es-ES: Informe de problemas del OPAC

en: Quote uploader
es-ES: Subir citas

en: Quote editor
es-ES: Editor de citas

en: Modify quote
es-ES: Modificar cita

en: New quote
es-ES: Nueva cita

en: Task scheduler
es-ES: Planificador de tareas

en: Compare matched records
es-ES: Comparar registros coincidentes

en: Stage MARC records for import
es-ES: Subir archivos MARC para importación

en: Modify rota '{rota_title}'
es-ES: Modificar rotación '{rota_title}'

en: New rota
es-ES: Nueva rotación

en: Manage stages for '{rota_title}'
es-ES: Administrar etapas para '{rota_title}'

en: Modify {library} stage
es-ES: Modificar etapa de {library}

en: New stage
es-ES: Nueva etapa

en: Manage items for '{rota_title}'
es-ES: Administrar ítems para '{rota_title}'

en: Add items
es-ES: Agregar ítems

en: Stock rotation
es-ES: Rotación de existencias

en: Add items to rota '{rota_title}'
es-ES: Agregar ítems a rotación '{rota_title}'

en: Upload local cover image for
es-ES: Subir imagen de cubierta local para

en: Upload local cover image
es-ES: Subir imagen de cubierta local

en: Uploads
es-ES: Subidas

en: Log viewer
es-ES: Visor del log

en: Add to list
es-ES: Agregar a la lista

en: Lists
es-ES: Listas

en: Download list
es-ES: Descargar lista

en: Sending your list
es-ES: Enviar su lista

en: Contents of {list_name}
es-ES: Contenidos de {list_name}

en: Create new list
es-ES: Crear nueva lista

en: Edit list {list_name}
es-ES: Editar lista {list_name}

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
es-ES: Cancelar

[ctx: Request to cancel hold button]
en: Request to cancel
es-ES: Solicitud de cancelación

en: Show fewer authors
es-ES: Mostrar menos autores

en: Show more authors
es-ES: Mostrar más autores

en: Show fewer titles
es-ES: Mostrar menos títulos

en: Show more titles
es-ES: Mostrar más títulos

en: Show fewer topics
es-ES: Mostrar menos temas

en: Show more topics
es-ES: Mostrar más temas

en: Show fewer places
es-ES: Mostrar menos lugares

en: Show more places
es-ES: Mostrar más lugares

en: Show fewer series
es-ES: Mostrar menos series

en: Show more series
es-ES: Mostrar más series

en: Show fewer item types
es-ES: Mostrar menos tipos de ítem

en: Show more item types
es-ES: Mostrar más tipos de ítem

en: Show fewer collections
es-ES: Mostrar menos colecciones

en: Show more collections
es-ES: Mostrar más colecciones

en: Show fewer languages
es-ES: Mostrar menos idiomas

en: Show more languages
es-ES: Mostrar más idiomas

en: Show fewer home libraries
es-ES: Mostrar menos bibliotecas de origen

en: Show more home libraries
es-ES: Mostrar más bibliotecas de origen

en: Show fewer holding libraries
es-ES: Mostrar menos bibliotecas depositarias

en: Show more holding libraries
es-ES: Mostrar más bibliotecas depositarias

en: Show fewer locations
es-ES: Mostrar menos ubicaciones

en: Show more locations
es-ES: Mostrar más ubicaciones

en: record | records
es-ES[0]: registro
es-ES[1]: registros

en: checkout | checkouts
es-ES[0]: préstamo
es-ES[1]: préstamos

en: overdue | overdues
es-ES[0]: retrasado
es-ES[1]: retrasados

en: hold pending | holds pending
es-ES[0]: reserva pendiente
es-ES[1]: reservas pendientes

en: hold waiting | holds waiting
es-ES[0]: reserva en espera
es-ES[1]: reservas en espera

en: message | messages
es-ES[0]: mensaje
es-ES[1]: mensajes

[ctx: gender]
en: Other:
es-ES: Otro:
