Koha 23.11.08.001 - en to eu translation catalogue (1684 entries)

en: Books
eu: Liburuak

en: Form of material
eu: Forma de la publicación

en: Language material
eu: Textu materiala

en: Manuscript language material
eu: Textu material eskuidatzia

en: Illustrations
eu: Ilustraciones

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
eu: Hasta cuatro códigos de un caracter (ordenados alfabéticamente) que indican la presencia de ilustraciones en el ítem. Si no se asignan todos los códigos, los caracteres se justificarán a la izquierda y las posiciones que no se utilizan contendrán un espacio en blanco (#)

en: No illustrations
eu: Ilustraziorik gabe

en: Maps
eu: Mapas

en: Portraits
eu: Erretratuak

en: Charts
eu: Saskiak

en: Plans
eu: Planoak

en: Plates
eu: Laminak

en: Music
eu: Musika

en: Facsimiles
eu: Facsímiles

en: Coats of arms
eu: Armarriak

en: Genealogical tables
eu: Tablas genealógicas

en: Forms
eu: Formatos

en: Samples
eu: Muestras

en: Phonodisc, phonowire, etc.
eu: Fonodiscos, fonocintas, etc.

en: Photographs
eu: Argazkiak

en: Illuminations
eu: Iluminaciones

en: No attempt to code
eu: Ezin da kodifikatu

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
eu: Un código de un caracter que indica la audiencia a la que se dirige el ítem.

en: Target audience
eu: Audiencia

en: Unknown or not specified
eu: Desconocido o no especificado

en: Preschool
eu: Eskolaurrea

en: Primary
eu: Lehen hezkuntza

en: Pre-adolescent
eu: Aurrenerabea

en: Adolescent
eu: Nerabea

en: Adult
eu: Heldua

en: Specialized
eu: Espezializatua

en: General
eu: Orokorra

en: Juvenile
eu: Haur eta gazteak

en: Form of item
eu: Forma de la publicación:

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
eu: Código alfabético de una sola letra que especifica la forma del material del ítem

en: None of the following
eu: Hauetako bat ere ez

en: Microfiche
eu: Microficha

en: Microopaque
eu: Microopaco

en: Large print
eu: Inprimaketa handia

en: Online
eu: Sarean

en: Direct electronic
eu: Electrónica de acceso directo

en: Regular print reproduction
eu: Inpresio normala

en: Electronic
eu: Electrónico

en: Nature of contents
eu: Edukien izaera

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
eu: Hasta cuatros códigos de un caracter que indica que una parte significativa del ítem contiene ciertos tipos de material. Si se asignan menos códigos que posiciones, se deben justificar a la izquierda y las posiciones sin utilizar deben contener un espacio en blanco (#)

en: No specified nature of contents
eu: Ez da edukiaren izaera zehazten

en: Offprints
eu: Separatak

en: Calendars
eu: Egutegiak

en: Comics/graphic novels
eu: Komikiak/Eleberri grafikoa

en: Abstracts/summaries
eu: Laburpenak

en: Bibliographies
eu: Bibliografiak

en: Catalogs
eu: Katalogoak

en: Dictionaries
eu: Hiztegiak

en: Encyclopedias
eu: Enciclopedias

en: Handbooks
eu: Eskuliburuak

en: Legal articles
eu: Artikulu juridikoak

en: Indexes
eu: Aurkibideak

en: Patent document
eu: Patente-dokumentua

en: Discographies
eu: Diskografiak

en: Legislation
eu: Legedia

en: Theses
eu: Tesiak

en: Surveys of literature in a subject area
eu: Estado de la literatura

en: Reviews
eu: Iruzkinak

en: Programmed texts
eu: Programatutako testuak

en: Filmographies
eu: Filmografiak

en: Directories
eu: Direktorioak

en: Statistics
eu: Estatistikak

en: Technical reports
eu: Txosten teknikoak

en: Standards/specifications
eu: Estándares / especificaciones

en: Legal cases and case notes
eu: Lege-kasuak eta oharrak

en: Law reports and digests
eu: Txosten eta arautegi juridikoak

en: Yearbooks
eu: Anuarios

en: Treaties
eu: Itunak

en: Government publication
eu: Gorbernuaren argitalpena

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
eu: Código alfabético de una sola letra que indica si el documento ha sido publicado o producido por o para una entidad oficial internacional, nacional, regional, provincial o por una agencia local del gobierno gobierno (incluyendo cuerpos intergubernamentales de todo tipo), cualquier subdivisión de dicho cuerpo y, si este es el caso, el nivel de jurisdicción de dicha agencia.

en: Not a government publication
eu: Ez da argitalpen ofiziala

en: Autonomous or semi-autonomous component
eu: Componente autónoma o semiautónomo

en: Federal/national
eu: Federal/Nacional

en: International intergovernmental
eu: Organismo intergubernamental internacional

en: Multistate
eu: Multiestatal

en: Government publication-level undetermined
eu: Publicación gubernamental-nivel indeterminado

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
eu: Estado, provincia, territorio, jurisdicción dependiente, etc.

en: Unknown if item is government publication
eu: Se desconoce si el ítem es una publicación oficial

en: Other
eu: Beste bat

en: Conference publication
eu: Hitzaldi-argitalpena

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
eu: Código numérico de una sola cifra que indica si la obra consiste en actas, informes o resúmenes de un congreso.

en: Not a conference publication
eu: Ez da kongresua

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
eu: Código numérico de una sola cifra que indica si la obra es o no un homenaje.

en: Not a festschrift
eu: Ez da omenaldia

en: Index
eu: Índice

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
eu: Código numérico de una sola cifra que indica si el documento contiene o no un índice de su contenido.

en: No index
eu: Ez dauka indizea

en: Index present
eu: Tiene índice

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
eu: Zuriunea dauka (#) edo karakterebetegarria bat (|).

en: Undefined
eu: Zehaztu gabe

en: Literary form
eu: Forma literaria

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
eu: Código de un solo carácter que indica la forma literaria de un documento. Los códigos numéricos 0 y 1 proporcionan una identificación general sobre si el documento es o no una obra de ficción. Se pueden utilizar códigos alfabéticos para identificar formas literarias específicas.

en: Not fiction (not further specified)
eu: Ez da fikzioa (espezifikapen gehigarririk gabe)

en: Fiction (not further specified)
eu: Ficción (sin especificación adicional)

en: Essays
eu: Saiakerak

en: Novels
eu: Eleberriak

en: Humor, satires, etc.
eu: Humor, sátira, etc.

en: Letters
eu: Cartas

en: Short stories
eu: Cuentos

en: Mixed forms
eu: Forma mixta

en: Poetry
eu: Olerkia

en: Speeches
eu: Discursos

en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Biography
eu: Biografia

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
eu: Código alfabético de una sola letra que indica si un documento contiene o no material biográfico y, en caso afirmativo, cuáles son sus características.

en: No biographical material
eu: Ez dauka material biografikorik

en: Autobiography
eu: Autobiografia

en: Individual biography
eu: Biografía individual

en: Collective biography
eu: Biografia kolektiboa

en: Contains biographical information
eu: Informazio biografikoa dauka

en: Computer Files
eu: Ordenagailuko fitxategiak

en: Computer file/Electronic resource
eu: Ordenagailuko fitxategi/Errekurtso elektronikoa

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
eu: Contiene un espacio en blanco (#) o un caracter de relleno (|)

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
eu: Un código de un caracter que indica la audiencia a la que se dirige el ítem

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
eu: Código alfabético de una sola letra que especifica la forma del material

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
eu: Dos posicios indefinidas; cada una contiene un espacio en blanco (#) o un caracter de relleno (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
eu: Un código de un caracter que indica el tipo de archivo de computador descrito en el registro bibliográfico.

en: Type of computer file
eu: Tipo de archivo de ordenador

en: Numeric data
eu: Zenbaki-datuak

en: Computer program
eu: Ordenagailu-programa

en: Representational
eu: Figurativo

en: Document
eu: Documento

en: Bibliographic data
eu: Datu bibliografikoak

en: Font
eu: Iturria

en: Game
eu: Juego

en: Sound
eu: Soinua

en: Interactive multimedia
eu: Multimedia interactivo

en: Online system or service
eu: Sareko zerbitzua edo sistema

en: Combination
eu: Konbinazioa

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
eu: Un carácter que contiene un espacio en blanco (#) o un carácter de relleno (|)

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
eu: Código alfabético de una sola letra que indica si el documento ha sido publicado o producido por o para una agencia oficial internacional, nacional, regional, provincial o por una agencia local del gobierno (incluyendo cuerpos intergubernamentales de todo tipo), cualquier subdivisión de dicho cuerpo y, si este es el caso, el nivel de jurisdicción de dicha agencia.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
eu: Seis caracteres indefinidos; cada un contiene un espacio en blanco (#) o un caracter de relleno (|).

en: Cartographic material
eu: Material cartográfico

en: Manuscript cartographic material
eu: Material cartográfico manuscrito

en: Relief
eu: Erliebea

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
eu: Hasta cuatro códigos de un carácter alfabéticos que indican el tipo de relieve específicado en el ítem. Los códigos se notan en orden de importancia en el ítem descrito. Si se asignan menos códigos que posiciones se deben justificar a la izquierda y cada posición que no se vaya a utilizar debe contener un espacio en blanco (#).

en: No relief shown
eu: Sin representación de relieve

en: Contours
eu: Ertzak

en: Shading
eu: Sombreado

en: Gradient and bathymetric tints
eu: Matices descendiente y batimétrico

en: Hachures
eu: Normales

en: Bathymetry/soundings
eu: Batimetria/galdeketak

en: Form lines
eu: Líneas de formulario

en: Spot heights
eu: Alturas de punto

en: Pictorially
eu: Grafikoekin

en: Land forms
eu: Mapa morfológico

en: Bathymetry/isolines
eu: Batimetria/isolineak

en: Rock drawings
eu: Dibujos de rocas

en: Projection
eu: Proiekzioa

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
eu: Un código con dos caracteres alfabéticos que indica la proyección usada en la producción del ítem.

en: Projection not specified
eu: Zehaztu gabeko proiekzioa

en: Gnomic
eu: Gnómica

en: Lambert's azimuthal equal area
eu: Lambert-en proiekzio azimutala

en: Orthographic
eu: Ortografikoa

en: Azimuthal equidistant
eu: Equidistancia acimutal

en: Stereographic
eu: Estereográfica

en: Modified stereographic for Alaska
eu: Estereográfica modificada para Alaska

en: Chamberlin trimetric
eu: Chamberlin-en trimetrika

en: Polar stereographic
eu: Estereográfica polar

en: Azimuthal, specific type unknown
eu: Azimutal, mota espezifiko ezezaguna

en: Azimuthal, other
eu: Azimutal, beste bat

en: Goode's homolographic
eu: Goode-ren homolografikoa

en: Lambert's cylindrical equal area
eu: Lambert-en proiekzio zilindirko baliokidea

en: Transverse Mercator
eu: Mercator transversal

en: Oblique Mercator
eu: Mercator zeiharra

en: Space oblique Mercator
eu: Mercator oblicuo espacial

en: Cylindrical, specific type unknown
eu: Cilíndrica sin especificar

en: Cylindrical, other
eu: Zilindriko (besteak)

en: Albers equal area
eu: Albers eremu berdina

en: Bonne
eu: Ona

en: Lambert's conformal conic
eu: Lambert-en proiekzio konforme konikoa

en: Equidistant conic
eu: Cónica equidistante

en: Polyconic
eu: Policónica

en: Conic, specific type unknown
eu: Koniko (zehaztu gabe)

en: Conic, other
eu: Koniko (besteak)

en: Butterfly
eu: Mariposa

en: Goode's homolosine
eu: Goode-ren proiekzioa

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
eu: Miller-en proiekzio koniko zeihar konformea

en: Dimaxion
eu: Dimaxión

en: Cordiform
eu: Kordiforme

en: Lambert conformal
eu: Conforme de Lambert

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
eu: Indefnido; contiene un espacio en blanco (#) o un caracter de relleno (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
eu: Un código de un caracter que indica el tipo de ítem cartográfico descrito en el registro bibliográfico.

en: Type of cartographic material
eu: Tipo de material cartográfico

en: Single map
eu: Mapa individual

en: Map series
eu: Serie de mapas

en: Map serial
eu: Serie o colección de mapas

en: Globe
eu: Globoa

en: Atlas
eu: Atlasak

en: Separate supplement to another work
eu: Mapa separado, suplemento de otra obra

en: Bound as part of another work
eu: Encuadernado como parte de otro trabajo

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
eu: Indefnido; cada uno contiene un espacio en blanco (#) o un caracter de relleno (|).

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
eu: Código alfabético de una sola letra que indica si el documento ha sido publicado o producido por o para una entidad oficial internacional, nacional, regional, provincial o por una agencia local del gobierno gobierno (incluyendo cuerpos intergubernamentales de todo tipo), cualquier subdivisión de dicho cuerpo y, si este es el caso, el nivel de jurisdicción de dicha agencia.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
eu: Un código de un caracter que indica el tipo de material del ítem que se describe

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
eu: Código numérico de una sola cifra que indica si el documento o el material que lo acompaña contiene un índice de localización o diccionario geográfico.

en: Special format characteristics
eu: Características especiales de formato:

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
eu: Hasta dos códigos de un caracter que indican las características del formato especial del mapa. Los códigos se registran en orden de su importancia para la descripción del mapa. Si se asigna únicamente un código, se justifica a la izquierda y la posición no utilizada contiene un espacio en blanco (#).

en: No specified special format characteristics
eu: Formatuaren ezaugarri bereziak

en: Manuscript
eu: Manuscrito

en: Picture card, post card
eu: Láminas, tarjetas postales

en: Calendar
eu: Egutegia

en: Wall map
eu: Mapa de pared

en: Playing cards
eu: Karta-jokoak

en: Loose-leaf
eu: Pliego suelto

en: Notated music
eu: Musika notazioa

en: Manuscript notated music
eu: Música notada manuscrita

en: Nonmusical sound recording
eu: Musika ez den soinu grabazioa

en: Musical sound recording
eu: Musikaren soinu grabaketa

en: Form of composition
eu: Forma de la composición

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
eu: Un código de dos caracteres que indican la forma de la composición. Los códigos están basados en los encabezamientos de materia de la Biblioteca del congreso de Estados Unidos (LC). Si es apropiado más de un código, se usa el código mu (Formas múltiples) en 008/18-19 y todos los códigos específicos se dan en el campo 047 (Forma de la composición). El código mu (Formas múltiples) también puede significar que el campo 047 (Forma de la composición) contiene códigos de composición que no son del Formato MARC.

en: Anthems
eu: Ereserkiak

en: Ballads
eu: Baladak

en: Bluegrass music
eu: Bluegrass

en: Ballets
eu: Balletak

en: Chants, Other religions
eu: Abestiak, beste erlijioak

en: Chant, Christian
eu: Kristau abestiak

en: Concerti grossi
eu: Concerto grosso

en: Chorales
eu: Koralak

en: Chorale preludes
eu: Preludio koralak

en: Canons and rounds
eu: Kanonak

en: Concertos
eu: Kontzertuak

en: Chansons, polyphonic
eu: Chanson, polifonikoa

en: Carols
eu: Gabon-kantak

en: Chance compositions
eu: Musika aleatoriok

en: Cantatas
eu: Cantatak

en: Country music
eu: Musika country

en: Dance forms
eu: Dantzak

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
eu: Divertimentos, serentaras, casaciones y nocturnos.

en: Fugues
eu: Fugas

en: Folk music
eu: Música folk

en: Fantasias
eu: Fantasías

en: Gospel music
eu: Música gospel

en: Hymns
eu: Himnos

en: Musical revues and comedies
eu: Musikako aldizkari eta komediak

en: Madrigals
eu: Madrigales

en: Minuets
eu: Minuetos

en: Motets
eu: Motetes

en: Motion picture music
eu: Música para cine

en: Marches
eu: Marchas

en: Masses
eu: Misas

en: Multiple forms
eu: Varias formas musicales

en: Mazurkas
eu: Mazurcas

en: Nocturnes
eu: Nocturnos

en: Not applicable
eu: Ez da erabilgarria

en: Operas
eu: Operak

en: Oratorios
eu: Oratorioak

en: Overtures
eu: Oberturak

en: Program music
eu: Programatutako musika

en: Passion music
eu: Pasioa (Musika)

en: Polonaises
eu: Polonesas

en: Popular music
eu: Herri-musika

en: Preludes
eu: Preludios

en: Passacaglias
eu: Pasacalle-ak

en: Part-songs
eu: Abesti polifonikoak

en: Pavans
eu: Pavanak

en: Rock music
eu: Rock musika

en: Rondos
eu: Rondó

en: Ragtime music
eu: Ragtime

en: Rhapsodies
eu: Rapsodiak

en: Requiems
eu: Requiem-ak

en: Square dance music
eu: Música de cuadrillas ('Square dance music')

en: Songs
eu: Canciones

en: Symphonic poems
eu: Poemas sinfónicos

en: Studies and exercises
eu: Estudios y ejercicios

en: Symphonies
eu: Sínfonias

en: Teatro lirico
eu: Teatro lírico

en: Trio-sonatas
eu: Sonatas para trío

en: Variations
eu: Variaciones

en: Waltzes
eu: Valses

en: Format of music
eu: Formato de música

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
eu: Un código de un caracter que indica el formato de una composición musical (e.j. piano-partitura director).

en: Full score
eu: Partitura

en: Full score, miniature or study size
eu: Partitura de estudio o miniatura

en: Accompaniment reduced for keyboard
eu: Acompañamiento reducido por el teclado

en: Voice score with accompaniment omitted
eu: Partitura vocal sin acompañamiento

en: Condensed score or piano-conductor score
eu: Guión o Partitura de piano director

en: Close score
eu: Pantaila itxi

en: Chorus score
eu: Partitura koralak

en: Condensed score
eu: Partitura condensada

en: Performer-conductor part
eu: Parte para intérprete director

en: Vocal score
eu: Partitura vocal

en: Score
eu: Partitura

en: Multiple score formats
eu: Múltiples formatos

en: Music Parts
eu: Partes musicales

en: No parts in hand or not specified
eu: No se tienen las partes o no se especifican

en: Instrumental and vocal parts
eu: Partes intrumentales y vocales

en: Instrumental parts
eu: Partes instrumentales

en: Vocal parts
eu: Partes vocales

en: Unknown or unspecified
eu: Desconocido o no especificado

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
eu: Un código de un caracter que indica la forma del material para el ítem

en: Accompanying matter
eu: Material adjunto

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
eu: Hasta seis códigos alfabéticos de un caracter (notados en orden alfabético) que indican que el contenido de las notas del programa y otros materiales anejos para las grabaciones sonoras, manuscritos musicales o música notada. Si se asignan menos códigos que posiciones, se deben justificar a la izquierda y las posiciones sin utilizar deben contener un espacio en blanco (#)

en: No accompanying matter
eu: Ez dago material gehigarria

en: Discography
eu: Diskografia

en: Bibliography
eu: Bibliografia

en: Thematic index
eu: Índice temático

en: Libretto or text
eu: Libreto o texto

en: Biography of composer or author
eu: Konpositore edo autorearen biografia

en: Biography of performer or history of ensemble
eu: Artista edo historia osoaren biografia

en: Technical and/or historical information on instruments
eu: Información histórica o técnica de instrumentos

en: Technical information on music
eu: Información técnica sobre la música

en: Historical information
eu: Información histórica

en: Ethnological information
eu: Información etnológica

en: Instructional materials
eu: Material didáctico

en: Literary text for sound recordings
eu: Textos hablados en grabaciones sonoras

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
eu: Hasta dos códigos de un caracter (notado en el orden de la lista siguiente) que indica que el tipo deltexto literal contiene una grabación no musical. Si sólo se asigna un código, se debe justificar a la izquierda y las posiciones que no se utilizan deben contener un espacio en blanco (#).

en: Item is a music sound recording
eu: El documento es una grabación sonora musical

en: Conference proceedings
eu: Hitzaldia

en: Fiction
eu: Fikzioa

en: Reporting
eu: Informeen aurkezpena

en: History
eu: Historia

en: Instruction
eu: Instrucción

en: Language instruction
eu: Enseñanza de lenguas

en: Comedy
eu: Komedia

en: Lectures, speeches
eu: Conferencias, discursos

en: Memoirs
eu: Memorias

en: Folktales
eu: Cuento populares

en: Rehearsals
eu: Saiakerak

en: Sounds
eu: Sonidos

en: Interviews
eu: Entrevistas

en: Transposition and arrangement
eu: Arreglo y transportación

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
eu: En el caso de que todo o parte del ítem se catalogue como  transposición o arreglo de otro trabajo.

en: Not arrangement or transposition or not specified
eu: Sin arreglos o transportaciones o no especificadas

en: Transposition
eu: Transportación

en: Arrangement
eu: Arreglo

en: Both transposed and arranged
eu: Biak egokituak eta moldatuak

en: Continuing Resources
eu: Baliabide jarraituak

en: Serial/Integrating resource
eu: Recurso seriado / integrado

en: Frequency
eu: Maiztasuna

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
eu: Un código de un caracter que indica la frecuencia de un ítem; se usa en conjunto con 008/19 (Regularidad).

en: No determinable frequency
eu: Sin frecuencia determinada

en: Annual
eu: Urtekoa

en: Bimonthly
eu: Bi hilekoa

en: Semiweekly
eu: Aste erdikakoa

en: Daily
eu: Egunkaria

en: Biweekly
eu: Astean bi aldiz

en: Semiannual
eu: Urte erdikakoa

en: Biennial
eu: Bienal

en: Triennial
eu: Hiru urtean behin

en: Three times a week
eu: Hiru aldiz astean

en: Three times a month
eu: Hiru aldez hilabetean

en: Continuously updated
eu: Modu jarraian eguneratua

en: Monthly
eu: Hilerokoa

en: Quarterly
eu: Hiruhilabetekari

en: Semimonthly
eu: Hil erdikakoa

en: Three times a year
eu: Hiru aldiz urtean

en: Weekly
eu: Astekaria

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
eu: Un código de un caracter que indica la regularidad de un ítem; se usa en conjunto con 008/18 (Frecuencia).

en: Regularity
eu: Erregulartasuna

en: Normalized irregular
eu: Irregular normalizatua

en: Regular
eu: Normala

en: Completely irregular
eu: Erabat irregularra

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
eu: Un código de un caracter que indica el tipo de recurso continuo.

en: Type of continuing resource
eu: Tipo de recurso continuo

en: Updating database
eu: Actualizando la base de datos

en: Updating loose-leaf
eu: Actualizando hojas sueltas

en: Monographic series
eu: Series monográficas

en: Newspaper
eu: Egunkaria

en: Periodical
eu: Aldizkakoa

en: Updating Web site
eu: Actualizando website

en: Form of original item
eu: Forma de la publicación original

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
eu: Un código de un caracter que indica la forma en que el material fue originalmente publicado.

en: Newspaper format
eu: Egunkariaren formatua

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
eu: Código alfabético de una sola letra que indica la forma del material del documento que se describe.

en: Nature of entire work
eu: Obra osoaren izaera

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
eu: Un código de un caracter que indica cuando la naturaleza de un ítem consiste completamente de un cierto tipo de material. Si aplica más de un código, 008/24 contiene un espacio en blanco (#) y pueden registrarse hasta tres códigos en 008/25-27 (Naturaleza del contenido)

en: Not specified
eu: Zehaztu gabea

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
eu: Hasta cuatro códigos de un caracter (ordenados alfabéticamente) que indican la presencia de ilustraciones en el ítem. Si no se asignan todos los códigos, los caracteres se justificarán a la izquierda y las posiciones que no se utilizan contendrán un espacio en blanco (#)

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
eu: Un código de un caracter que indica si el ítem es publicado o producido por o para una agencia gubernamental y, si es el caso, la jurisdicción de la agencia.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
eu: Código numérico de una sola cifra que indica si la obra consiste en actas, informes o resúmenes de un congreso.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
eu: Indefnido; cada uno contiene un espacio en blanco (#) o un caracter de relleno (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
eu: Un código de un caracter que indica el alfabeto o escritura original del título en el ítem utilizado como fuente para el título clave (campo 222).

en: Original alphabet or script of title
eu: Izenburuaren jatorrizko alfabetoa

en: No alphabet or script given/No key title
eu: Alfabeturik eta idazketa zehatzik gabe/izenburu klaberik gabe

en: Basic Roman
eu: Oinarrizko Erromanikoa

en: Extended Roman
eu: Románico extendido

en: Cyrillic
eu: Zirilikoa

en: Chinese
eu: Txinera

en: Arabic
eu: Arabiera

en: Greek
eu: Grekoa

en: Korean
eu: Coreano

en: Entry convention
eu: Entrada sucesiva/última entrada

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
eu: Código numérico de una sola cifra que indica si la publicación se ha catalogado según las convenciones catalográficas de entrada sucesiva, última entrada o entrada integrada.

en: Successive entry
eu: Entrada sucesiva

en: Latest entry
eu: Ultima entrada

en: Integrated entry
eu: Entrada integrada

en: Visual Materials
eu: Materiales visuales

en: Projected medium
eu: Medio proyectable

en: Two-dimensional nonprojected graphic
eu: Gráfico no proyectable bidimensional

en: Kit
eu: Kit-a

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
eu: Artefactos tridimensionales u objetos naturales

en: Running time for motion pictures and videorecordings
eu: Tiempo de duración de películas y videograbaciones

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
eu: Número de 3 dígitos que indica el tiempo total de ejecución de la fotografía o la grabación de vídeo. El número se justifica a la derecha y cada posición que no se utiliza contiene un cero.

en: Running time exceeds three characters
eu: El tiempo de ejecución excede tres caracteres

en: Running time
eu: Iraupen denbora

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
eu: Un código de un caracter que indica la audiencia a la que se dirige el item

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
eu: Código alfabético de una sola letra que indica si el documento ha sido publicado o producido por o para una entidad oficial internacional, nacional, regional, provincial o por una agencia local del gobierno gobierno (incluyendo cuerpos intergubernamentales de todo tipo), cualquier subdivisión de dicho cuerpo y, si este es el caso, el nivel de jurisdicción de dicha agencia.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
eu: Código alfabético de una sola letra que especifica la forma del material.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
eu: Un código de un caracter que indica el tipo de material visual.

en: Type of visual material
eu: Tipo de material visual

en: Art original
eu: Jatorrizko artea

en: Art reproduction
eu: Arte erreprodukzioa

en: Filmstrip
eu: Flimina

en: Picture
eu: Irudia

en: Graphic
eu: Gráfico

en: Technical drawing
eu: Dibujo técnico

en: Motion picture
eu: Filma

en: Chart
eu: Saskia

en: Flash card
eu: Tarjeta Flash

en: Microscope slide
eu: Microdiapositiva

en: Model
eu: Modelo

en: Slide
eu: diapositiva

en: Transparency
eu: Transparencia

en: Videorecording
eu: Bideo grabazioa

en: Toy
eu: A

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
eu: Un código de un caracter que indica la técnica usada en la creación del movimiento en una película o videograbación.

en: Technique
eu: Técnica

en: Animation
eu: Animazioa

en: Animation and live action
eu: Animazioa eta zuzeneko ekintza

en: Live action
eu: Animación y acción real

en: Mixed Materials
eu: Konbinatutako materialak

en: Mixed material
eu: Materiales mixtos

en: Map
eu: Mapa

en: Specific material designation
eu: Berariazko materiala izendatzea

en: Remote-sensing image
eu: Urruneko sentsore argazkia

en: Section
eu: Saila

en: Unspecified
eu: Zehaztu gabe

en: View
eu: Ikusi

en: Color
eu: Kolorea

en: Electronic resource
eu: Baliabide elektronikoa

en: Tactile material
eu: Ukimenezko materiala

en: Projected graphic
eu: Proiektatutako grafikoa

en: Secondary support material
eu: Bigarren mailako laguntza materiala

en: Microform
eu: Mikroforma

en: Generation
eu: Belaunaldia

en: Nonprojected graphic
eu: Grafiko ez proiektatuta

en: Collage
eu: Collagea

en: Print
eu: Inprimatu

en: Icon
eu: Ikonoa

en: Primary support material
eu: Laguntza material primarioa

en: Production elements
eu: Ekoizpen elementuak

en: Duplicate
eu: Bikoiztu

en: Deterioration stage
eu: Narriadura maila

en: Completeness
eu: Osotasun-maila

en: Film inspection date
eu: Film ikuskapenaren data

en: Altitude of sensor
eu: Sentsorearen altitudea

en: Attitude of sensor
eu: Sentsorearen joera

en: Cloud cover
eu: Hodei estalkia

en: Active
eu: Aktiboa

en: Sound recording
eu: Soinu grabazioa

en: 1/8 in.
eu: 1/8 hazbete

en: 1/4 in.
eu: 1/4 hazbete

en: 1/2 in.
eu: 1/2 hazbete

en: 1 in.
eu: 1 hazbete

en: NAB standard
eu: NAB estandarra

en: Dolby-B encoded
eu: Dolby-B kodetua

en: Dolby-A encoded
eu: Dolby-A kodetua

en: Dolby-C encoded
eu: Dolby-C kodetua

en: CX encoded
eu: CX kodetuta

en: Text
eu: Testua

en: Regular print
eu: Inprimaketa erregularra

en: 2 in.
eu: 04 Emultsio oinarria

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
eu: Cadena numérica de seis caracteres generada automáticamente por computador que indica la fecha en que fue creado el registro MARC. La fecha se registr siguiendo el patrón aammdd

en: Date entered on file
eu: Idatzitako data artxibatu da

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
eu: Un código de un caracter que indica a qué categoría pertenecen las fechas dadas en 008/07-10 (Fecha 1) y 008/11 (Fecha 2). Para recursos continuos, el código en 008/06 también indica el estado de la publicación

en: Type of date/Publication status
eu: Tipo de fecha / Estado de la publicación

en: No dates given; B.C. date involved
eu: Sin fechas o implica fechas a.C.

en: Continuing resource currently published
eu: Argitaratzen ari den baliabide jarraia

en: Continuing resource ceased publication
eu: Argitalpen itxia

en: Detailed date
eu: Fecha detallada

en: Inclusive dates of collection
eu: Fechas comprendidas en una colección

en: Range of years of bulk of collection
eu: Rango de años de la mayor parte de la colección

en: Multiple dates
eu: Fechas múltiples

en: Dates unknown
eu: Datos desconocidos

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
eu: Fecha de distribución, publicación, expedición y producción/grabación cuando es diferente

en: Questionable date
eu: Data eztabaidagarria

en: Reprint/reissue date and original date
eu: Berinpresio- eta berrargitalpen-datak eta jatorrizko data

en: Single known date/probable date
eu: Fecha única conocida/probable

en: Publication date and copyright date
eu: Argitalpen-data eta copyright-data

en: Continuing resource status unknown
eu: Baliabide jarraiarentzat egoera ezezaguna

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
eu: 008/06 posizioan zehaztutako data (Data)

en: Date 1
eu: Data 1

en: Date element is not applicable
eu: El elemento fecha no es aplicable

en: Date digit
eu: Fetxa

en: Date element is totally or partially unknown
eu: El elemento fecha es total o parcialmente desconocido

en: Date 2
eu: Data 2

en: MARC Code List for Countries
eu: Herrialdeentzako MARC kodeen zerrenda

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
eu: Un código de dos o tres caracteres alfabéticos que indican el lugar de publicación, producción o ejecución

en: Various places
eu: Varios lugares

en: No place, unknown, or undetermined
eu: Argitalpen lekurik gabe, ezezaguna edo ez zehatza

en: Two-character alphabetic code
eu: Código alfabético de dos caracteres

en: Three-character alphabetic code
eu: Código de 3 caracteres alfabéticos

en: Illustrations - code 1
eu: Ilustraciones - código 1

en: Phonodisc, phonowire, etc
eu: Fonodiscos, fonocintas, etc.

en: Illustrations - code 2
eu: Ilustraciones - código 2

en: Illustrations - code 3
eu: Ilustraciones - código 3

en: Illustrations - code 4
eu: Ilustraciones - código 4

en: Nature of contents - code 1
eu: Edukien izaera - 1 kodea

en: Nature of contents - code 2
eu: Edukien izaera - 2 kodea

en: Nature of contents - code 3
eu: Edukien izaera - 3 kodea

en: Nature of contents - code 4
eu: Edukien izaera - 4 kodea

en: Language
eu: Hizkuntza

en: MARC Code List for Languages
eu: Hizkuntzentzako MARC kodeen zerrenda

en: No information provided
eu: Ez du informaziorik ematen

en: Sign languages
eu: Lenguaje de signos

en: Undetermined
eu: Indefinido

en: No linguistic content
eu: Ez dauka eduki linguistikorik

en: Modified record
eu: Registro modificado

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
eu: Código de un solo carácter que indica si cualquier dato del registro bibliográfico supone una modificación de la información que aparecía en el documento que se está catalogando o que se pretendía incluir en el registro MARC.

en: Not modified
eu: Moldatu gabea

en: Dashed-on information omitted
eu: Beharrezko informazioa ez da aipatzen

en: Completely romanized/printed cards romanized
eu: Completamente en alfabeto latino/fichas impresas en manuscrito

en: Completely romanized/printed cards in script
eu: Tarjetas completamente r

en: Shortened
eu: s- Abreviado

en: Missing characters
eu: Caracteres omitidos

en: Cataloging source
eu: Katalogazio-iturria

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
eu: Un código de un caracter que indica al creador del registro catalográfico original. Si se conoce la fuente de catalogación, debe identificarse en el subcampo $a del campo 040 (Fuente de catalogación)

en: National bibliographic agency
eu: Agentzia bibliografiko nazionala

en: Cooperative cataloging program
eu: Katalogazio kooperatibo programa

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
eu: Erregistro luzeera (autogeneratua)

note: SELECT name=f5
en: Record status
eu: Erregistroen egoera

en: a - Increase in encoding level
eu: a - Kodeaketa maila areagotu

en: c - Corrected or revised
eu: c - Zuzendua edo errebisatua

en: d - Deleted
eu: d - Ezabatu

en: n - New
eu: n - Berria

en: p - Increase in encoding level from prepublication
eu: p - Kodeketa-maila gehitu aurreargitalpenetik

en: e - Cartographic material
eu: e - Material kartografiko

en: f - Manuscript cartographic material
eu: f- Eskuz egindako material kartografikoa

en: g - Projected medium
eu: g - Proiektatutako bitartekoa

en: i - Nonmusical sound recording
eu: i - Soinu ez musikalen grabazioa

en: j - Musical sound recording
eu: j - Soinu musikalen grabazioa

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
eu: k - Bi dimentsioko grafiko ez proiektagarria

en: m - Computer file
eu: m - Fitxategi elektronikoa

en: o - Kit
eu: o - Kita

en: p - Mixed materials
eu: p - Material konbinatua

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
eu: r - Hiru dimentsioko objektuak edo objektu naturalak

en: t - Manuscript language material
eu: t - Eskuz idatzitako textu materiala

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
eu: Bibliografiak

en: a - Monographic component part
eu: a - Monografia elementu zatia

en: b - Serial component part
eu: b - Argitalpen seriatu elementu zatia

en: c - Collection
eu: c - Bilduma

en: d - Subunit
eu: d - Azpiunitate

en: i - Integrating resource
eu: i- Integrazio baliabidea

en: m - Monograph/item
eu: m - Monografia/item

en: _ - No specific type
eu: _ - Mota zehaztugabea

en: a - Archival
eu: a - Artxibatzeko

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
eu: Kodeketa (derrigorrez Unicode)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
eu: Adierazle/azpisail luzeerak

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
eu: Datu-base helbidea (autogeneratua)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
eu: Kodeketa-maila

en: _ - Full level
eu: _ - Maila osoa

en: 1 - Full level, material not examined
eu: 1 - Maila osoa, aztertu gabeko materiala

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
eu: 02 Zehaztu gabe

en: 3 - Abbreviated level
eu: 3 - Maila murriztua

en: 4 - Core level
eu: 4 - Oinarrizko maila

en: 5 - Partial (preliminary) level
eu: 5 - Maila partziala (aurretikoa)

en: 7 - Minimal level
eu: 7 - Gutxieneko maila

en: 8 - Prepublication level
eu: 8 - Aurreargitalpen maila

en: u - Unknown
eu: u - Ezezaguna

en: z - Not applicable
eu: z - Ez aplikagarria

en: _ - Non-ISBD
eu: _ - ISBD ez

en: c - ISBD punctuation omitted
eu: c - ISBD puntuazioa alde batera utzi

en: i - ISBD punctuation included
eu: i - ISBD puntuazioa gehitua

en: _ - Not specified or not applicable
eu: _ - Ez espezifikatua edo ez aplikatua

en: b - Part with independent title
eu: b - Izenburu independentedun zatia

en: c - Part with dependent title
eu: c - Menpeko izenburudun zatia

note: SPAN
en: Length of directory elements
eu: Direktorio elementuen luzeera

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
eu: Kargatzen...

note: SCRIPT
en: Updated:
eu: Eguneraketa:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
eu: konfiguratu gabe

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
eu: 006 Luzera finkoko datu elementuak--Material gehigarriaren ezaugarriak--Informazio orokorra

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
eu: Aukeratu material mota bat aldagarriaren balioak zehazteko

en: Type of material
eu: Material mota:

en: Select a type of material
eu: Aukeratu material mota bat

note: INPUT type=submit
en: Save
eu: Gorde

en: Cancel
eu: Bertan behera utzi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
eu: Erakutsi baloreak '%s' material motarentzat?

en: 007 Physical description fixed field--General information
eu: 007 Deskribapen fisikoaren eremu finkoa--Informazio orokorra

en: Material type:
eu: Material mota:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
eu: #- Ez da kodifikatzen saiatzen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
eu: #- Ez dago bigarren mailako laguntzarik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
eu: #- Soinurik gabe (isila)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
eu: #- Braille musika formatua ez zehaztua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
eu: #- Braille idazkera mota ez zehaztua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
eu: #- Zehaztu gabe

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
eu: (UUUUHH; gehienez erabili 6 - ezezagunarentzat <br />edo | kodifikatzen ez saiatzean)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
eu: (hiru digitu, zoroarekin bete behar izanez gero, <br /> edo ||| kodifikatzen ez saiatzean)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
eu: --- - Ezezaguna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
eu: 00 Material mota

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
eu: 01 Berariazko materiala izendatzea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
eu: 02 Zehaztu gabe

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
eu: 03 Sentsorearen altitudea

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
eu: 03 Braille idazkera mota

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
eu: 03 Kolorea

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
eu: 03 Itxura positiboa/negatiboa

note: SCRIPT
en: 03 Speed
eu: 03 Abiadura

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
eu: 04 Sentsorearen joera

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
eu: 04 Emultsio oinarria

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
eu: 04 Braille idazkera mota (2. aukera)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
eu: 04 Erreprodukzio-kanalen konfigurazioa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
eu: 04 Dimentsioak

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
eu: 04 Filmak aurkezteko formatua

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
eu: 04 Ingurune fisikoa

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
eu: 05 Hodei estalkia

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
eu: 04 Laguntza material primarioa

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
eu: 04 Bideo grabaketaren formatua

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
eu: 05 Hodei estalkia

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
eu: 05 Zirrituaren zabalera/tonua

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
eu: 05 Kontrakzio maila

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
eu: 05 Murrizketa-ratio tartea

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
eu: 05 Bigarren mailako laguntza materiala

note: SCRIPT
en: 05 Sound
eu: 05 Soinua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
eu: 05 Soinua euskarrian edo bereiztua

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
eu: 05 Erreprodukzio mota

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
eu: 05 Erreprodukzio mota

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
eu: 06 Braille formatu musikala

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
eu: 06 Dimentsioak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
eu: 06 Soinurako euskarria

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
eu: 06 Eratze-plataforma mota

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
eu: 06 Produkzio/erreprodukzio xehetasunak

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
eu: 06-08 Irudiaren bit-sakontasuna

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
eu: 06-08 Murrizketa ratioa

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
eu: 07 Braille musika formatua (2. aukera)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
eu: 07 Dimentsioak

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
eu: 07 Plataformaren erabilera-kategoria

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
eu: 07 Itxura positiboa/negatiboa

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
eu: 07 Zinta zabalera

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
eu: 08 Braille musika formatua (3. aukera)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
eu: 08 Erreprodukzio-kanaleen konfigurazioa

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
eu: 08 Bigarren mailako laguntza materiala

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
eu: 08 Sentsore-mota

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
eu: 08 Zintaren ezarpena

note: SCRIPT
en: 09 Color
eu: 09 Kolorea

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
eu: 09 Artxibo Formatuak

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
eu: 09 Disko, zilindro edo zinta mota

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
eu: 09 Produkzio elementuak

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
eu: 09 Ezaugarri fisiko bereziak

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
eu: 09-10 Datu mota

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
eu: 10 Emultsioa filmean

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
eu: 10 Material mota

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
eu: 10 Itxura positiboa/negatiboa

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
eu: 10 Kalitatea bermatzeko helburu(ak)

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
eu: 11 Aurrekaria/Iturria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
eu: 11 Belaunaldia

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
eu: 11 Muntaketa mota

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
eu: 12 Film oinarria

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
eu: 12 Konpresio maila

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
eu: 12 Erreprodukzio ezaugarri bereziak

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
eu: 13 Kolore-kategoria finduak

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
eu: 13 Berformateatze kalitatea

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
eu: 14 Kolore mota izakinean edo inprimatzean

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
eu: 15 Narriadura maila

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
eu: 16 Osotasun-maila

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
eu: 17-22 Film ikuskapenaren data

note: SCRIPT
en: Date
eu: Data

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
eu: Bit sakonera zehatza 001-999

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
eu: a- 16 rpm (diskoak)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
eu: a- 3 1/2 hazbete

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
eu: a- 3 hazbeteko diametroa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
eu: a- 3 kapako kolorea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
eu: a- 8 mm (mikrofilma)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
eu: a- Ez dago

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
eu: a- Sarbidea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
eu: a- Aktiboa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
eu: a- Jarduera-txartela

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
eu: a- Irekitzeko txartela

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
eu: a- Globoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
eu: a- Barrak elkarren gainean

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
eu: a- Beta (1/2 hazbete, bideozinta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
eu: a- Mihisea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
eu: a- Zeruko globoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
eu: a- Jatorrizkotik erreproduzitutako artxiboa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
eu: a- Lehenengo belaunaldikoa (master)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
eu: a- (1) Pista betea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
eu: a- Inbizioaren bidez tindu transferentzia imprimatzea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
eu: a- Laka kapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
eu: a- Positiboa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
eu: a- Zeihar baxua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
eu: a- Murrizketa-ratio baxua

note: SCRIPT
en: a- Map
eu: a- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
eu: a- Grabatzeko masterra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
eu: a- Meteorologika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
eu: a- Ilargia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
eu: a- NAB estandar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
eu: a- Hauetako bat ere ez da agerikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
eu: a- Kolore bat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
eu: a- Artxibo bakarraren formatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
eu: a- Soinu-pista optikoa film zinematografikoan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
eu: a- Papera

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
eu: a- Fotocopia, blueline inprimatzea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
eu: a- Uzkurturik ez

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
eu: a- Inprimatze/Braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
eu: a- Inprimatze normala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
eu: a- Segurtasun oinarria, zehaztugabea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
eu: a- Zilarrezko haluroa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
eu: aa- Soinua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
eu: a- Soinua euskarrian

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
eu: a- 8mm estandarra.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
eu: a- Estandar 8 mm, film zabalera

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
eu: a- Soinu-zabalera estandarra (formatu murriztuta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
eu: a- Azalera

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
eu: a- Zinta kartutxoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
eu: a- Konprimiturik ez

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
eu: a- Uzkurturik ez

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
eu: a- Lan-kopia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
eu: aa- Argi ikusgaia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
eu: b- 2 kolore, tira bat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
eu: b- 33 1/3 rpm (diskoa)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
eu: b- Inprimatze handia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
eu: b- Airegarraiatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
eu: b- Aireontzia--altitude baxua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
eu: b- Barraz barra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
eu: b- Zuria eta beltza

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
eu: b- Negatiboa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
eu: b- Bristol kartoi mehea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
eu: b- Nitrato: usain susmagarria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
eu: b- Zelulosaren nitratoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
eu: b- Txip kartutxoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
eu: b- Uzkurtuta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
eu: b- Mikroforma batetik erreproduzitutako artxiboa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
eu: b- Formatuaren kodea braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
eu: b- (2) Pista erdia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
eu: b- Zeihar altua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
eu: b- Braille luzatua

note: SCRIPT
en: b- Large print
eu: b- Inprimatze handia

note: SCRIPT
en: b- Large print
eu: b- Inprimatze handia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
eu: b- Galerarik ez

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
eu: b- Soinu-pista magnetikoa film batean

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
eu: b- Mikrofilm kartutxoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
eu: b- Negatiboa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
eu: b- Nitrato: usain susmagarria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
eu: b- Ez anamorfikoa (pantaila zabala)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
eu: b- Murrizketa normala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
eu: b- Pasiboa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
eu: b- Fotocopia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
eu: b- Globo planetarioa edo ilargikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
eu: b- Inprimatzeko masterra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
eu: b- Euskarritik bereizitako soinua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
eu: b- Super 8 mm./banakoa 8 mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
eu: b- Super 8 mm./banakoa 8 mm. filmaren zabalera

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
eu: b- Azalaren behaketa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
eu: b- Bikoizteko masterra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
eu: b- Hiru mailako izakinak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
eu: b- Ebakinak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
eu: b- VHS (1/2 hazbete, bideozinta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
eu: b- Egurra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
eu: c- 45 rpm (diskoak)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
eu: c- 7 hazbeteko diametroa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
eu: c- 9.5 mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
eu: c- Azetato-zinta burdin oxidorekin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
eu: c- Aireontzia--altitude ertainekoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
eu: c- Kartoi mehea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
eu: c- Kartoi mehe/kartoi-irudiak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
eu: c- Konbinazioa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
eu: c- Osoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
eu: c- Ordenagailu-disko optikoen kartutxoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
eu: c- Dolby-B kodetua

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
eu: c- Baliabide elektronikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
eu: c- Baliabide elektroniko batetik erreproduzitutako artxiboa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
eu: c- Film-kartutxoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
eu: c- Diapositiba-kartutxoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
eu: c- Murrizketa handia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
eu: c- Marrak elkarren gainean

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
eu: c- Zinta magnetikoa kartutxoan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
eu: c- Braille matematikoa eta zientifikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
eu: c- Mikrofilma kasetean

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
eu: c- Koloreaniztuna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
eu: c- Nitrato: usain garratza

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
eu: c- Bazterkinak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
eu: c- (4) Pista-laurdena

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
eu: c- Segurtasun oinarria, azetato zehaztugabea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
eu: c- Zerbitzu-kopia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
eu: c- Espazio-behaketa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
eu: c- Espaziala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
eu: c- Harria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
eu: c- Lurraren globoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
eu: c- Hiru kapako errepertorioa, disolbaketa baxua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
eu: c- U-matic (3/4 hazb., bideocasete)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
eu: c- Zehaztugabea 2 kolore

note: SCRIPT
en: c- Vertical
eu: c- Bertikala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
eu: c- Besikular-formakoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
eu: c- Bideo-kartutxoa

note: SCRIPT
en: c- vertical
eu: c- Bertikala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
eu: d- 10 hazbeteko diametroa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
eu: d- Segurtasun oinarria, bi azetatokoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
eu: d- 16 mm. mikrofilma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
eu: d- 78 rpm (diskoak)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
eu: d- Aireontzia--altitude altua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
eu: d- Anamorfikoa (pantaila zabala)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
eu: d- Ordenagailuaren braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
eu: d- Disko konpaktua, mota zehaztugabea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
eu: d- Disko-masterra (negatiboa)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
eu: d- Marrazketa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
eu: d- Bikoiztua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
eu: d- Izakin bikoiztuak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
eu: d- EIAJ (1/2 hazbete, bobina)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
eu: d- Zortzi pista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
eu: d- Bitarteko baten bidez erreproduzitutako artxiboa (ez mikroforma)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Film
eu: d- Filma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
eu: d- Film-tira

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
eu: d- Beira

note: SCRIPT
en: d- Globe
eu: d- Globoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
eu: d- Karpetan sartutako orriak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
eu: d- Galerarekin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
eu: d- Mikrofilm-bobina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
eu: d- Nitrato: gaztaina-kolorekoa, koloregabetua, marguldua, hautsez betetakoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
eu: d- Paragrafoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
eu: d- Oldarrak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
eu: d- Segurtasun oinarria, bi azetatokoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
eu: d- Soinu diskoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
eu: d- Ukimen-sistema, idazteko sistemarik ez

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
eu: d- Zehaztugabea 3 kolore

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
eu: d- Murrizketa oso handia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
eu: d- Bideodisko

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
eu: d- dbx kodetua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
eu: da- Gertuko infragorria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
eu: db- Luzera ertaineko infragorria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
eu: dc- Urrutiko infragorria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
eu: dd- Infragorri termala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
eu: de- Uhin motzeko infragorria (SWIR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
eu: df- Infragorri reflektiboa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
eu: dv- Konbinazioak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
eu: dz- Beste infragorri datu batzuk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
eu: e- 12 hazbete

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
eu: e- 12 hazbeteko diametroa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
eu: e- 28 mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
eu: e- 3 tirako kolorea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
eu: e- 8 rpm (diskoak)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
eu: c- Ordenagailu-disko optikoen kartutxoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
eu: e- Zilindroa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
eu: e- Grabaketa digitala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
eu: e- Lurreko ilargiaren globoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
eu: e- Audiozinta magnetikoa filmean

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
eu: e- Ezpazio-ibilgailu gidatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
eu: e- Microfitxa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
eu: e- Pista nahastuak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
eu: e- Braille musikala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
eu: e- Nitrato: itsaskorra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
eu: e- Pantaila zabalaren beste formatu bat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
eu: e- Pintura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
eu: e- Lerro bakarra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
eu: e- Sintetikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
eu: e- Hamabi pista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
eu: e- C mota (1 hazbete, bobina)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
eu: e- Murrizketa ultra-handia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
eu: f- 1.4 m. segundoko (diskoak)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
eu: f- 16 hazbeteko diametroa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
eu: f- 2 tirako kolorea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
eu: f- 35 mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
eu: f- 35 mm. mikrofilma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
eu: f- Dolby-A kodetua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
eu: f- Faksimilea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
eu: f- Film kasetea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
eu: f- Film-tirarekin kartutxoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
eu: f- Audio-zinta magnetikoa kasetean

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
eu: f- Mikrofitxa kasetean

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
eu: f- Nitrato: aparra, burbuilak, anpoila

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
eu: f- Inprimatze fotomekanikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
eu: f- Laukoitzak (1 edo 2 hazbete, bobina)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
eu: f- Sekzioz zekzio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
eu: f- Hamasei pista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
eu: f- Larrua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
eu: f- Irekidura isila estandarra (marko osoa)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
eu: f- Ukimen-materiala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
eu: f- Zinta-kasete

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
eu: f- Titulu bandak/tituluen arteko biribilkiak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
eu: f- Espazio-ibilgailua ez gidatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
eu: f- Bideokasete

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
eu: g- 4 3/4 hazb. edo 12 zm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
eu: g- 4 3/4 hazb. edo 12 zentrimetroko diametroa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
eu: g- 70 mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
eu: g- 70 mm. mikrofilma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
eu: g- Diagrama

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
eu: g- Dolby-C kodetua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
eu: g- Beira lakarekin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
eu: g- Grisa-eskala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
eu: g- Lurrean oinarritutako urrutiko pertzepzio gailua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Laserdisc
eu: g- Laser-diskoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
eu: g- Marraz marra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
eu: g- Mikroopakua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
eu: g- Nitrato: koagulatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
eu: g- Soinu-banda optikoa eta magnetikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
eu: g- Fotonegatiboa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
eu: g- Produkzio biribilkiak

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
eu: g- Irudi proiektatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
eu: g- Tira gorria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
eu: g- Soinu kartutxoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
eu: g- Ehuna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
eu: h- Ehunak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
eu: ga- Alboko bistaren radarra (SLAR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
eu: gb- Irekidura sintetikoaren radarra (SAR)-Banako maiztasuna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
eu: h- Fotoimprimatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
eu: gd- SAR-Polarizazio baliokidea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
eu: ge- SAR-Polarizazio gurutzatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
eu: gf- SAR Infometrikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
eu: gg- SAR polarimetrikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
eu: gu- Mapeo pasiboa mikrouhinen bidez

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
eu: gz- Beste mikrouhinen datu batzuk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
eu: h- 105 mm. microfilma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
eu: h- 120 rpm (zilindroak)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
eu: h- Tira urdina edo berdea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
eu: h- CED (Kapazitantzia Elektronikoaren Diskoa) bideodiskoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
eu: h- CX kodetua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
eu: h- Eskuz koloreztatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
eu: h- Hill-and-dale mozketa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
eu: h- Metala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
eu: h- Mikrofilma zintan

note: SCRIPT
en: h- Microform
eu: h- Mikroforma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
eu: h- Nitrato: hautsa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
eu: h- Partitura irekia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
eu: h- Fotoinprimatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
eu: h- Zinta txirrika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
eu: h- Bideozinta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
eu: h- Uran oinarritutako urrutiko pertzepzio gailua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
eu: i- 1 1/8 x 2 3/8 hazb.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
eu: i- 160 rpm (zilindroak)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
eu: i- Aluminio lakarekin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
eu: i- Betacam (1/2 hazbete, bideokasetea)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
eu: i- Zian tira

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
eu: i- Osatugabea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
eu: i- Bat-batekoa (berehala grabatua)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
eu: i- Nitrato oinarria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
eu: i- Irudia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
eu: i- Plastikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
eu: i- Soinu-bandako filma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
eu: i- Melodia-akordeen sistema

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
eu: i- Urrutiko perzepzio gailu urperagarria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
eu: i- Bideodiskoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
eu: j- 2x2 hazb. or 5x5 zm. diapositiba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
eu: j- 3 7/8 x 2 1/2 hazb.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
eu: j- Betacam SP (1/2 plg., videocasete)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
eu: j- Beira

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
eu: j- Tira magenta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
eu: j- Disko magnetikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
eu: j- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
eu: j- Metala eta beira

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
eu: jk- Mikrofilm biribilkia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
eu: j- Inprimatzea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
eu: j- Segurtasun filma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
eu: j- Orkeztrazio laburtua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
eu: ja- Urrutiko ultramorea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
eu: jb- Erdi ultramorea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
eu: jc- Hurbileko ultramorea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
eu: jv- Ultramore konbinazioak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
eu: jz- Beste ultramore datu batzuk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
eu: k- 15/16 ips (zintak)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
eu: k- 2 1/4 x 2 1/4 hazb. o 6x6 zm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
eu: k- Ordenagailu-txartela

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
eu: k- Film oinarria, segurtasun filma ez bezalakoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
eu: k- Mistoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
eu: k- Ez-nitrato: narriadura detektagarria

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
eu: k- Irudi es proiektatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
eu: k- Zirriborroa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
eu: k- Posterra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
eu: k- Profila

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
eu: k- Super-VHS (1/2 hazb., bideokasetea)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
eu: k- Sintetikoa eta beira

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
eu: k- Tira horia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
eu: l- 1 7/8 ips (zintak)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
eu: l- 1/8 hazb.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
eu: l- 3x5 hazb. o 8x13 zm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
eu: l- Alboko mozketa edo konbinatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
eu: l- Metala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
eu: l- Ez-nitrato: narriadura aurreratua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
eu: l- Marrazketa teknikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
eu: l- Partitura bertikala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
eu: l- Biniloa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
eu: m- 1/4 hazb.

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
eu: m- 3 3/4 ips (zintak)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
eu: m- 3/34 ips (zintak)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
eu: m- 4x6 hazb. o 11x15 zm. mikrofitxa, mikroopakua eta abar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
eu: m- Konbinazioa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
eu: m- M-II (1/2 hazb., bideokasetea)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
eu: m- Disko magneto-optikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
eu: m- Denak batera produzitua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
eu: m- Microildo/fina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
eu: m- Mistoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
eu: m- Oinarri konbinatua (nitrato eta segurtasuna)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
eu: m- Bilduma konbinatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
eu: m- Emultsio konbinatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
eu: m- Sorrera konbinatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
eu: m- Polaritate konbinatua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
eu: m- Erabilera konbinatuak

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
eu: m- Film zinematografikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
eu: m- Braille mota anizkunak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
eu: m- Artxibo formatu anizkunak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
eu: m- Forma fisiko anizkunak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
eu: m- Ez-nitrato: hondamena

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
eu: m- Plastiko metalarekin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
eu: ma- Espektro anitzekoa, datu anitzekoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
eu: mb- Denbora askokoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
eu: a- Ez dago

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
eu: a- Sarbidea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
eu: n- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
eu: n- Ez aplikagarria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
eu: nn- Ez aplikagarria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
eu: nnn- Ez aplikagarria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
eu: o- 1/2 hazb.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
eu: o- 5 1/4 hazb.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
eu: o- 5 1/4 x 3 7/8 hazb.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
eu: o- 6x9 hazb. o 16x23 zm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
eu: o- 7 1/2 ips (zintak)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
eu: o- D-2 (3/4 hazb., bideokasetea)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
eu: o- Mikrofilm biribilkia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
eu: o- Film bobina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
eu: o- Flash txartela

note: SCRIPT
en: o- Kit
eu: o- Kit-a

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
eu: o- Disko optikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
eu: o- Originala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
eu: o- Papera

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
eu: p- 1 hazb.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
eu: p- 15 ips (zintak)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
eu: p- 3 1/4 x 7 3/8 hazb. edo 9x19 zm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
eu: p- Igeltsua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
eu: p- Plastikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
eu: p- Postala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
eu: p- Presente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
eu: p- Babesa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
eu: p- Segurtasun oinarria, poliester

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
eu: p- Tonu sepia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
eu: pa- Sonar--ur-sakontasuna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
eu: pb- Sonar--hondoaren irudi topografikoak, alboko erregistroa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
eu: pc- Sonar--hondoaren topografia, azaletik hurbil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
eu: pd- Sonar-- hondoaren topografia, hondotik hurbil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
eu: pe- Neurketa sismikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
eu: c- Beste datu akustiko batzuk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
eu: q- 2 hazb.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
eu: q- Oinarri fotografiko malgua, positiboa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
eu: q- Kartoia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
eu: a- 8 mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
eu: q- Ikonoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
eu: q-  Eredua

note: SCRIPT
en: q- Notated music
eu: q- Musika idatzita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
eu: q- Beste tonu bat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
eu: q- Kuadrafonikoa, kanalanitzekoa edo inguratzailea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
eu: q- Biribilkia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
eu: r- 3/4 hazbete.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
eu: r- 30 ips (zintak)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
eu: r- Film-bobina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
eu: r- Oinarri fotografiko malgua, negatiboa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
eu: r- Matrize (positiboa)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
eu: r- Papera lakarekin edo burdin oxidoarekin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
eu: r- Portzelana

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
eu: r- Erradiografia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
eu: r- Erreferentzia/Bistaratze kopia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
eu: c- Bideokartutxoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
eu: Urrutiko sentsorearen irudia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
eu: r- Ordezkapena

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
eu: r- Segurtasun oinarria, mistoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
eu: r- Tindagaia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
eu: r- Bideozinta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
eu: ra- Grabitazioaren anomaliak (orokorra)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
eu: rb- Aire librearen anomalia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
eu: rc- Bouger anomalia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
eu: rd- Isostatikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
eu: s- 2 3/4 x 4 hazb.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
eu: s- 4x5 hazb. edo 10x13 zm-ko gardentasuna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
eu: s- Blu-ray diskoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
eu: s- Ohikoa / estandarra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
eu: s- Oinarri fotografikoa ez malgua, positiboa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
eu: s- Sekzioa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
eu: s- Diapositiba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
eu: s- Soinu kartutxoa

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
eu: s- Soinu grabaketa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
eu: s- Estanpatzailea (negatiboa)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
eu: s- Estereofonikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
eu: s- Harria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
eu: s- Estudioa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
eu: s- Con tinte y tono

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
eu: sa- Disko magnetikoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
eu: t- 5x7 hazb. edo 13x18 zm.-ko gardentasuna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
eu: t- Oinarri fotografikoa ez malgua, negatiboa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
eu: t- Segurtasun oinarria, triazetatoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
eu: t- Soinu-zintaren txirrika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
eu: t- Txantiloi kolorea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
eu: t- Proba prentsaketa

note: SCRIPT
en: t- Text
eu: t- Testua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
eu: t- Gardentasuna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
eu: t- Egurra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
eu: ta- Neurketa radiometrikoak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
eu: u- Ezezaguna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
eu: u- Ez zehaztuta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
eu: uu- Ezezaguna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
eu: v- 8 hazbete

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
eu: v- 8x10 hazb. o 21x26 zm.gardentasuna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
eu: v- Eskuz margotua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
eu: v- Larrua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
eu: v- Fotografia, mota zehaztugabea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
eu: v- Erredukzio ratioa aldatu egiten da

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
eu: v- Bideograbaketa

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
eu: w- 9x9 hazb. edo 23x23 zm. diapositiba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
eu: w- Pergaminoa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
eu: w- Argizaria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
eu: w- Kable grabaketa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
eu: x- 10x 10 hazb. edo 26x26 zm. diapositiba

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
eu: x- 9x9 hazb. edo 23x23 zm. diapositiba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
eu: y- 7x7 hazb. edo 18x18 zm. diapositiba

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
eu: y- Beste material fotografiko bat

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
eu: y- Beste material fotografiko bat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
eu: y- Bista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
eu: z- Bestelakoak

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
eu: z- Ez zehaztuta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
eu: zz- Bestelakoak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
eu: |- Ez da kodifikatzen saiatuko

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
eu: ||- Ez da kodifikatzen saiatuko

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
eu: ||| - Ez da kodifikatzen saiatuko

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
eu: 008 Luzera finkoko datu elementuak--Material gehigarriaren ezaugarriak--Informazio orokorra

en: Type of Material
eu: Material mota

en: 008 Fixed-length data elements
eu: 008 Luzera finkoko elementuak

en: 00-05- Date entered on file
eu: 00-05 Data gorde da fitxategian

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
eu: 06- Azpidibisio geografiko zuzena edo zeharkakoa

en: #- Not subdivided geographically
eu: #- Ez dago geografikoki azpibanatuta

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
eu: d- Azpibanatuta geografikoko&mdash;zuzena

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
eu: i- Geografikoki azpibanatuta&mdash;zeharkakoa

en: 07- Romanization scheme
eu: 07- Erromanizazio sistema

en: a- International standard
eu: a- Nazioarte maila

en: b- National standard
eu: b- Maila nazionala

en: c- National library association standard
eu: c- Liburutegi nazionalaren elkarteko araua

en: d- National library or bibliographic agency standard
eu: d- Liburutegi nazionalaren edo bibliografia agentziaren maila

en: e- Local standard
eu: e- Toki maila

en: f- Standard of unknown origin
eu: f- Jatorri ezezaguneko maila

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
eu: g- Izenaren erromanizazio arrunta edo haren forma arrunta katalogazio agentziaren hizkuntzan

en: 08- Language of catalog
eu: 08- Katalogo izena

en: #- No information provided
eu: #- Ez da kodifikatzen saiatuko

en: b- English and French
eu: b- Ingelesa eta frantsesa

en: e- English only
eu: e- Ingelesez bakarrik

en: f- French only
eu: f- Frantsesez bakarrik

en: 09- Kind of record
eu: 09- Erregistro mota

en: a- Established heading
eu: a- Finkatutako izenburua

en: b- Untraced reference
eu: b- Aztarnarik gabeko erreferentzia

en: c- Traced reference
eu: c- Aztarna erreferentzia

en: d- Subdivision
eu: d-Azpidibisioa

en: e- Node label
eu: e- Nodo etiketa

en: f- Established heading and subdivision
eu: f- Izenburua eta azpidibisioa finkatutak

en: g- Reference and subdivision
eu: g- Erreferentzia eta azpidibisioa

en: 10- Descriptive cataloging rules
eu: 10- Katalogatze arau deskriptiboak

en: a- Earlier rules
eu: a- Aurreko arauak

en: d- AACR 2 compatible heading
eu: d- AACR 2 izenburu bateragarria

en: 11- Subject heading system/thesaurus
eu: 11- Gai izenburuen sistema/tesauroa

en: a- Library of Congress subject headings
eu: a- Cabeceras temáticas de Library of Congress

en: a- Library of Congress Subject Headings
eu: a- Pista de sonido óptica en una película

en: b- LC subject headings for children's literature
eu: b- Observación en la superficie

en: c- Medical subject headings
eu: c- Medikuntza gaien izenburuak

en: d- National Agricultural Library subject authority file
eu: d- Nekazaritzaren Liburutegi Nazionalaren (National Agricultural Library) autoritate fitxategia

en: k- Canadian subject headings
eu: k- Kanadako gai izenburuak

en: r- Art and architecture thesaurus
eu: r- Arte eta arkitektura tesauroa

en: s- Sears list of subject headings
eu: s- Lista Sears de cabeceras temáticas

en: s- Sears List of Subject Headings
eu: s- Gai izenburuen Sears zerrenda

en: 12- Type of series
eu: 12- Serie mota

en: a- Monographic series
eu: a- Series monográficas

en: b- Multipart item
eu: b- Alderdi anitzeko elementua

en: c- Series-like phrase
eu: c- Sailaren antzeko esaldia

en: 13- Numbered or unnumbered series
eu: 13- Zenbakidun edo zenbaki gabeko sailak

en: a- Numbered
eu: a- Zenbakitu

en: b- Unnumbered
eu: b- Zenbakitu gabe

en: c- Numbering varies
eu: c- Numerazioa aldatzen da

en: 14- Heading use--main or added entry
eu: 14- Izenburu erabilera-- sarrera nagusia edo gehitua

en: a- Appropriate
eu: a- Egokia

en: b- Not appropriate
eu: b- Ez egokia

en: 15- Heading use--subject added entry
eu: 15- Izenburu erabilera -- sarrera, gehitutako gaiaren arabera

en: 16- Heading use--series added entry
eu: 16- Izenburu erabilera -- sarrera, sailaren arabera

en: 17- Type of subject subdivision
eu: 17 - Gai azpidibisio mota

en: a- Topical
eu: a- Tokikoa

en: b- Form
eu: b- Inprimakia

en: c- Chronological
eu: c- Kronologikoa

en: d- Geographic
eu: d- Geografikoa

en: e- Language
eu: e- Hizkuntza

en: 18-27 Undefined character positions
eu: 18-27 Karaktere posizio zehaztugabeak

en: 28- Type of government agency
eu: 28- Gobernu agentzia mota

en: #- Not a government agency
eu: #- Ez da gorbenu agentzia bat

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
eu: a- Osagai autonomoa edo partzialki autonomoa

en: c- Multilocal
eu: c- Multilokala

en: f- Federal/national
eu: f- Federala/nazionala

en: i- International intergovernmental
eu: i- Nazioartekoa, gobernu artekoa

en: l- Local
eu: l- Lokala

en: m- Multistate
eu: m- Estatu anitz

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
eu: o- Gobernu agentzia&mdash;mota zehaztugabea

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
eu: s-Estatua, probintzia, eskualdea, mendekoa, etab.

en: u- Unknown if heading is government agency
eu: u- Izenburua gobernu agentzia bat den ezezaguna da

en: 29- Reference evaluation
eu: 29- Erreferentzia ebaluazioa

en: a- Tracings are consistent with the heading
eu: a-Aztarnak bat datoz tituluarekin

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
eu: b- Aztarnek ez dute zertan izenburuarekin bat etorri

en: 30 Undefined character position
eu: 30 Karaktere posizio zehaztugabea

en: 31- Record update in process
eu: 31 - Erregistroa eguneratzen ari da

en: a- Record can be used
eu: a- Copia de trabajo

en: b- Record is being updated
eu: b- Erregistroa eguneratzen ari da

en: 32- Undifferentiated personal name
eu: 32- Pertsona izena ez da bereizi

en: a- Differentiated personal name
eu: a- Pertsona-izena bereizi da

en: b- Undifferentiated personal name
eu: b- Pertsona-izena ez da bereizi

en: 33- Level of establishment
eu: 33 - Ezarpen maila

en: a- Fully established
eu: a- Meteorológica

en: b- Memorandum
eu: b- Memoranduma

en: c- Provisional
eu: c- Behin behinekoa

en: d- Preliminary
eu: d- Aurretiazkoa

en: 34-37 Undefined character positions
eu: 34-37 zehaztu gabeko karaktereen lekua

en: 38- Modified record
eu: 38- Aldatutako erregistroa

en: #- Not modified
eu: #- Ez da aldatu

en: s- Shortened
eu: s- Laburtuta

en: x- Missing characters
eu: g- Karaktere galduak

en: 39- Cataloging source
eu: 39- Katalogatze iturria

en: #- National bibliographic agency
eu: #- Agentzia bibliografiko nazionala

en: c- Cooperative cataloging program
eu: c- Programa de catalogación cooperativo

en: d- Other
eu: d- Beste batzuk

en: 000 - Leader
eu: 000 - Editoriala

en: 0-4 Record size
eu: 0-4 Erregistro tamaina

en: (auto-filled)
eu: (autobetetzea)

en: 5- Record status
eu: 5- Erregistro egoera

en: a- Increase in encoding level
eu: a- Kodetze maila areagotzea

en: c- Corrected or revised
eu: c- Zuzenduta edo berrikusita

en: d- Deleted
eu: d- Ezabatuta

en: n- New
eu: n- Berria

en: p- Increase in encoding level from prepublication
eu: p- Kodeketa maila handitzea aurreargitalpenetik hasita

en: 6- Type of record
eu: 6- Erregistro mota

en: a- Language material
eu: a- Textu materiala

en: c- Notated music
eu: c- Musika notazioa

en: d- Manuscript notated music
eu: d- Eskuz idatzitako musika notazioa

en: e- Cartographic material
eu: e- Material kartografikoa

en: 7- Bibliographic level
eu: 7- Maila bibliografikoa

en: a- Monographic component part
eu: a- Monografien osagaia

en: b- Serial component part
eu: b- Aldizkako argitalpenaren osagaia

en: c- Collection
eu: c- Bilduma

en: d- Subunit
eu: d- Azpiunitatea

en: i- Integrating resource
eu: i- Integrazio baliabidea

en: m- Monograph/item
eu: m- Monografia/elementua

en: s- Serial
eu: s- Aldizkako argitalpena

en: 8- Type of control
eu: 8- Kontrol maila

en: No specific type
eu: Ez dago berariazko motarik

en: a- Archival
eu: a- Artxiboa

en: 9- Character coding scheme
eu: 9- Karaktere kodetzearen eskema

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
eu: a - UCS/Unicode (osatze automatikoa)

en: 10-16 indicator/subfields/size
eu: 10-16 adierazlea/azpieremuak/tamaina

en: 17- Encoding level
eu: 17- Kodetze maila

en: full level
eu: maila osoa

en: Full level
eu: Maila osoa

en: 1- Full level, material not examined
eu: 1- Maila osoa, materiala ez da aztertu

en: 3- Abbreviated level
eu: 06 Soinurako euskarria

en: 4- Core level
eu: 4- Oinarri maila

en: 5- Partial (preliminary) level
eu: 5 - Maila partziala (aurretiazkoa)

en: 7- Minimal level
eu: 7- Gutxieneko maila

en: 8- Prepublication level
eu: 8- Aurreargitaratze maila

en: z- Not applicable
eu: z- Ez aplikagarria

en: 18 - Descriptive cataloging form
eu: 18 - Katalogatze modu deskriptiboa

en: Non-ISBD
eu: Ez da ISDB

en: a- AACR 2
eu: a- Mihisea

en: c- ISBD punctuation omitted
eu: c- ISBD puntuazioa ez sartuta

en: i- ISBD punctuation included
eu: i- ISBD puntuazioa sartuta

en: Not specified or not applicable
eu: Ez dago zehaztuta edo ezin da aplikatu

en: Not specified or not applicable
eu: Ez dago zehaztuta edo ezin da aplikatu

en: a- Set
eu: a- Multzoa

en: b- Part with independent title
eu: b- Izenburu independentea duen atala

en: c- Part with dependent title
eu: c- Menpeko izenburua duen atala

en: 20-24 entry map &amp; lengths
eu: 05 Hodei estalkia

en: 1-4 Record size
eu: 1-4 Erreigstroaren tamaina

en: o- Obsolete
eu: o- Zaharra

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
eu: s-Ezabatuta; goiburua bi izenburu edo gehiagotan banatzen da

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
eu: x- Ezabatuta; izenburua beste batekin ordeztu da

en: z- Authority data
eu: z- Autoritate datuak

en: 7-8 Undefined
eu: 7-8 Zehaztugabea

en: 9- Encoding
eu: 9- Kodetzea

en: n- Complete authority record
eu: n- Erregistro autoritatea, beteta

en: o- Incomplete authority record
eu: o- Autoritate erregistroa osatu gabe dago

en: 18-19 Undefined
eu: 18-19 Zehaztu gabe

en: MARC21 Plugin to build links between records
eu: MARC21 API para establecer vínculos entre los registros

en: Plugin to build links between records
eu: Plugin para construir enlaces entre registros

en: Search for
eu: Buscar por

en: Any word
eu: Edozein hitz

en: Item type
eu: Item mota

en: All item types
eu: Item mota guztiak

note: INPUT type=submit
en: Start search
eu: Hasi bilaketa

en: Search results
eu: Bilaketaren emaitzak

en: &lt;&lt; Previous
eu: &lt;&lt; Aurrekoa

en: Next&gt;&gt;
eu: Hurrengoa &gt;&gt;

en: Concise description
eu: Deskribapen laburra:

en: Choose
eu: Aukeratu

en: Clear field
eu: Garbitu eremua

en: &lt;&lt; Previous
eu: &lt;&lt; Aurrekoa

en: Next&gt;&gt;
eu: Hurrengoa &gt;&gt;

en: English
eu: Ingelesa

en: Latin
eu: Latina

en: yes
eu: bai

en: text
eu: testua

en: cartographic
eu: kartografikoa

en: notated music
eu: musika anotatua

en: sound recording
eu: soinu grabazioa

en: still image
eu: irudi geldia

en: moving image
eu: irudi mugikorra

en: three dimensional object
eu: hiru dimentsioko objektua

en: software, multimedia
eu: softwarea, multimedia

en: mixed material
eu: a- 3 kapako kolorea

en: ot
eu: best.

en: direct
eu: directo

en: indirect
eu: indirecto

en: not applicable
eu: ez aplikagarria

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
eu: MARCXMLtik MADSra bihurtua 2.0 bertsioa (2.10 berrikustea)

en: earlier rules
eu: nomas anteriores

en: other rules
eu: otras reglas

en: nonpublic
eu: Nota no pública

en: source
eu: iturria

en: notFound
eu: no encontrado

en: history
eu: historia

en: subject example
eu: materien adibidea

en: deleted heading information
eu: eliminada información encabezamiento

en: application history
eu: Historial de circulación

en: earlier
eu: anterior

en: later
eu: después

en: broader
eu: Más amplio

en: narrower
eu: más específico

en: other
eu: beste bat

en: equivalent
eu: equivalencia

en: acronym
eu: acrónimo

en: cash
eu: efectivo

en: lcshcl
eu: m- Microsurco/fino

en: mesh
eu: maila

en: creator
eu: sortzailea

en: personal
eu: pertsonala

en: globe
eu: globoa

en: remote sensing image
eu: urruneko sentsore irudia

en: map
eu: mapa

en: atlas
eu: atlasa

en: database
eu: datu-basea

en: loose-leaf
eu: solte

en: series
eu: sailak

en: newspaper
eu: aldizkaria

en: periodical
eu: aldizkako argitalpena

en: web site
eu: webgunea

en: abstract or summary
eu: laburpena

en: bibliography
eu: bibliografia

en: catalog
eu: katalogoa

en: dictionary
eu: hiztegia

en: encyclopedia
eu: entziklopedia

en: handbook
eu: eskuliburua

en: legal article
eu: lege artikulua

en: index
eu: aurkibidea

en: discography
eu: diskografia

en: legislation
eu: legeria

en: theses
eu: tesiak

en: survey of literature
eu: literatura ikerketa

en: review
eu: kritika

en: programmed text
eu: testu  programatua

en: filmography
eu: filmografia

en: directory
eu: direktorioa

en: statistics
eu: estatistikak

en: technical report
eu: txosten teknikoa

en: legal case and case notes
eu: auziak eta auzien oharrak

en: law report or digest
eu: txosten edo laburpen legalak

en: treaty
eu: ituna

en: conference publication
eu: hitzaldi argitalpena

en: numeric data
eu: zenbakizko datuak

en: font
eu: iturria

en: game
eu: jokoa

en: patent
eu: patentea

en: biography
eu: biografia

en: essay
eu: saiakera

en: comic strip
eu: komiki banda

en: fiction
eu: fikzioa

en: humor, satire
eu: umorea, satira

en: letter
eu: gutuna

en: novel
eu: eleberria

en: short story
eu: ipuina

en: speech
eu: diskurtsoa

en: folktale
eu: herri ipuina

en: memoir
eu: memoria

en: poetry
eu: poesia

en: rehearsal
eu: saioa

en: reporting
eu: txostena egitea

en: sound
eu: soinua

en: art original
eu: artelan originala

en: kit
eu: kit                  kita

en: art reproduction
eu: artelana

en: filmstrip
eu: diapositiba filma

en: picture
eu: irudia

en: graphic
eu: grafikoa

en: technical drawing
eu: marrazketa teknikoa

en: motion picture
eu: filma

en: chart
eu: mapa

en: flash card
eu: flash-txartela

en: microscope slide
eu: mikroskopio porta

en: model
eu: a- Atzemate akustikoa, zuzeneko biltegiratzea

en: slide
eu: diapositiba

en: transparency
eu: gardenkia

en: videorecording
eu: bideo grabazioa

en: toy
eu: jostailua

en: monographic
eu: monografikoa

en: continuing
eu: jarraitua

en: reformatted digital
eu: s- diapositiva

en: electronic
eu: elektronikoa

en: microfiche
eu: mikrofitxa

en: microfilm
eu: mikrofilma

en: adolescent
eu: nerabeak

en: adult
eu: helduak

en: general
eu: orokorra

en: juvenile
eu: gazteak

en: preschool
eu: aurreskola

en: specialized
eu: espezializatua

en: issue number
eu: ale zenbakia

en: matrix number
eu: matrize zenbakia

en: music plate
eu: musika plaka

en: music publisher
eu: musika editorea

en: videorecording identifier
eu: bideo grabazioen identifikatzailea

en: uri
eu: f- 35 mm.

en: constituent
eu: osagaia

en: related
eu: erlazionatuta

en: sound recording-nonmusical
eu: t- Base fotográfica no-flexible, negativo

en: sound recording-musical
eu: soinu grabazioa-musikala

en: code
eu: kodea

en: print
eu: inprimatua

en: access
eu: sarrera

en: preservation
eu: kontserbazioa

en: replacement
eu: ordeztu

en: Chinese, Japanese, Korean
eu: Txinera, japoniera, koreera

en: accompanying material
eu: material erantsia

en: libretto
eu: libretoa

en: summary or subtitle
eu: laburpena edo azpititulua

en: sung or spoken text
eu: kanta edo ahozko testua

en: table of contents
eu: eduki taula

en: translation
eu: itzulpena

en: collection
eu: bilduma

en: manuscript
eu: eskuizkribua

en: Set
eu: Taldea

en: Continuing resource
eu: Baliabide jarraitua

en: Series
eu: Seriea(k)

en: Article
eu: Artikulua

en: Mixed materials
eu: Materiales mixtos

en: Computer file
eu: Fitxategi elektronikoa

en: Object
eu: Objektua

en: results_summary series
eu:  results_summary serieak

en: Series:
eu: Serie(ak):

en: Analytics:
eu: Analitikoak:

en: Show analytics
eu: Erakutsi analitikak

en: Volumes:
eu: Bolumenak:

en: Show volumes
eu: Bolumenak erakutsi

en: Set:
eu: Taldea:

en: results_summary publisher
eu: emaitza-laburpena argitaratzailea

en: results_summary edition
eu: Edizioaren emaitza-laburpena

en: Edition:
eu: Edizioa:

en: results_summary description
eu: Emaitza-laburpenaren deskribapena

en: Description:
eu: Deskribapen fisikoa:

en: abcefg
eu: abceg

en: Content type:
eu:  Eduki motak:

en: Media type:
eu: Euskarri mota:

en: Carrier type:
eu: Eramaile mota:

en: Audience:
eu: Hartzaileak:

en: Patent information:
eu: Patentearen indormazioa:

en: Report number:
eu: Informe-zenbakia:

en: results_summary other_title
eu: emaitza-laburpena  beste izenburu bat

en: Other title:
eu: Beste izenburu bat:

en: [Portion of title]
eu: [Izenburuaren zatia]

en: [Parallel title]
eu: [Izenburu paraleloa]

en: [Distinctive title]
eu: [Izenburu bereizlea]

en: [Added title page title]
eu: [Gehitu titulura orrialdearen zenbakia]

en: [Caption title]
eu: [Goiburu izenburua]

en: [Running title]
eu: [Izenburu laburtua]

en: [Spine title]
eu: [Bizkarreko izenburua]

en: Title translated:
eu: Izenburuaren esaldia

en: results_summary uniform_title
eu: results_summary título uniforme                    results_summary izenburu uniformea

en: Uniform title:
eu: Izenburu uniformea

en: Uniform titles:
eu: Izenburu uniformeak

en: Related works:
eu: Erlazionatutako lanak:

en: Subject(s):
eu: Gaia(k):

en: AND
eu: ETA

en: Genre/Form:
eu: Generoa/Forma:

en: Online resources:
eu: Sareko errekurtsoak:

en: Click here to access online
eu:  Sakatu hemen linean sartzeko

en: Contents:
eu: Edukiak:

en: Incomplete contents:
eu: Eduki osotugabeak

en: Partial contents:
eu: Eduki partzialak

en: Awards:
eu: Sariak:

en: Production credits:
eu: Ekoizpen kredituak:

en: Dissertation note:
eu: Nota de tesis:

en: Subject:
eu: Gaia:

en: Review:
eu: Berrikustea:

en: Scope and content:
eu: Irismena eta edukia:

en: Abstract:
eu: Laburpena:

en: Content advice:
eu:  Edukiaren gomendioa:

en: Summary:
eu: Adina / Maila:

en: Other editions:
eu: Beste argitalpenak:

en: Continues:
eu: Jarraitzen du:

en: Continues in part:
eu: Parte batean jarraitzen du:

en: Supersedes:
eu: Ordezkatzen du:

en: Supersedes in part:
eu: Ordezkatzen du partzialki:

en: Formed by the union: ... and: ...
eu: ...-(r)en eta...-(r)en baturak osatua

en: Absorbed:
eu: Bereganatua:

en: Absorbed in part:
eu: Hein batean bereganatu du honek:

en: Separated from:
eu: -(e)tik bereizia:

en: Continued by:
eu: Jarraitu du:

en: Continued in part by:
eu: Parten batean jarraitu du:

en: Superseded by:
eu: Ordezkatzen du:

en: Superseded in part by:
eu: Ordezkatzen du partzialki:

en: Absorbed by:
eu: Honek bereganatua:

en: Absorbed in part by:
eu: Bereganatu du honek:

en: Split into .. and ...:
eu: Zatitu ... eta ...:

en: Merged with ... to form ...
eu: ... -(r)ekin konbinatua ... osatzeko

en: Changed back to:
eu: Berriro aldatu duzu:

en: OPAC view:
eu: OPAC bista:

en: Open in new window
eu: Ireki leiho berri batean

en: By:
eu: Nork:

en: Contributor(s):
eu: Kolaboratzailea(k):

en: reformatted digital
eu: digital birformateatua

en: digitized microfilm
eu: digitalizatutako mikrofilma

en: digitized other analog
eu: digitalizatutako beste datu analogikoak

en: print
eu: inprimatua

en: electronic
eu: elektronikoa

en: microfiche
eu: mikrofitxa

en: microfilm
eu: mikrofilma

en: chip cartridge
eu: chip del cartucho

en: magnetic disc
eu: disko magnetikoa

en: magneto-optical disc
eu: disko magneto-optikoa

en: available online
eu: online eskuragarria

en: tape cartridge
eu: zinta-kartutxoa

en: tape cassette
eu: zinta-kasetea

en: tape reel
eu: zinta-bobina

en: kit
eu: kit            kita

en: atlas
eu: atlasa

en: diagram
eu: diagrama

en: map
eu: mapa

en: model
eu: eredua

en: profile
eu: profila

en: remote-sensing image
eu: imagen de sensado remoto

en: section
eu: saila

en: view
eu: ikuspegia

en: aperture card
eu: irekiera-txartela

en: microfiche cassette
eu: mikrofitxa kasetea

en: microfilm cartridge
eu: mikrofilm-kartutxoa

en: microfilm cassette
eu: mikrofilm-kasetea

en: microfilm reel
eu: mikrofilm-bobina

en: microopaque
eu: mikroopakoa

en: film cartridge
eu: film-kartutxoa

en: film cassette
eu: film-kasetea

en: film reel
eu: film-bobina

en: collage
eu: collagea

en: photomechanical print
eu: inpresio fotomekanikoa

en: photonegative
eu: argazki-negatiboa

en: photoprint
eu: inprimaketa fotografikoa

en: technical drawing
eu: marrazketa teknikoa

en: filmslip
eu: diapositiba-zinta

en: filmstrip cartridge
eu: diapositiba-kartutxoa

en: filmstrip roll
eu: diapositiba-bobina

en: other filmstrip type
eu: beste diapositiba-film mota bat

en: transparency
eu: gardenkia

en: cylinder
eu: zilindroa

en: roll
eu: bobina

en: sound cartridge
eu: soinu-kartutxoa

en: sound cassette
eu: soinu-kartutxoa

en: sound-tape reel
eu: soinu-zintaren bobina

en: sound-track film
eu: filmeko soinu-banda

en: wire recording
eu: grabazioa alanbrean

en: combination
eu: konbinazioa

en: moon
eu: ilargia

en: tactile, with no writing system
eu: taktila, idazteko sistemarik gabe

en: regular print
eu: inprimaketa erregularra

en: text in looseleaf binder
eu: testua karpeta eraztundunean

en: videocartridge
eu: bideo-kartutxoa

en: videocassette
eu:  bideokasetea

en: videoreel
eu: bideo-bobina

en: by
eu: egilea(k):

note: IMG
en: book
eu: liburua

note: IMG
en: serial
eu: aldikazko argitalpen

note: IMG
en: article
eu: artikulua

note: IMG
en: mixed materials
eu: konbinatutako materiala

note: IMG
en: computer file
eu: ordenagailu-fitxategia

note: IMG
en: score
eu: puntuazioa

note: IMG
en: music
eu: musika

en: ; Format:
eu: ; Formatua:

en: ; Type of continuing resource:
eu: ; Baliabide-jarraitu mota:

en: loose-leaf
eu: orri solteak

en: series
eu: seriea(k)

en: newspaper
eu: egunkaria

en: periodical
eu: periodikoa

en: ; Nature of contents:
eu: ; Edukien izaera:

en: abstract or summary
eu: laburpena edo aurkibidea

en: bibliography
eu: bibliografia

en: catalog
eu: katalogoa

en: dictionary
eu: hiztegia

en: encyclopedia
eu: entziklopedia

en: handbook
eu: eskuliburua

en: legal article
eu: lege-artikulua

en: index
eu: aurkibidea

en: discography
eu: diskografia

en: legislation
eu: legedia

en: theses
eu: tesiak

en: survey of literature
eu: literatura-ikerketa

en: review
eu: berrikuspena

en: programmed text
eu: programatutako testuak

en: filmography
eu: filmografia

en: directory
eu: direktorioa

en: statistics
eu: estatistikak

en: legal case and case notes
eu: lege-kasuak eta lege-oharrak

en: law report or digest
eu: reporte legal o digesto

en: treaty
eu: tratatua

en: conference publication
eu: hitzaldi-argitalpena

en: ; Type of computer file:
eu: ; Ordenagailu-fitxategi mota:

en: numeric data
eu: zenbakizko datuak

en: patent
eu: patentea

en: festschrift
eu: oroigarrizko argitalpena

en: ; Literary form:
eu: ; Forma literarioa:

en: Not fiction
eu: Ez fikzioa

en: Novels
eu: Eleberria

en: Humor, satires, etc.
eu: Umorea, satira

en: Letters
eu: Gutunak

en: Mixed forms
eu: Forma nahastuak

en: Poetry
eu: Olerkia

en: biography
eu: biografia

en: essay
eu: saiakera

en: fiction
eu: fikzioa

en: folktale
eu: herri-ipuina

en: history
eu: historia

en: humor, satire
eu: umorea, satira

en: memoir
eu: memoria

en: poetry
eu: poesia

en: rehearsal
eu: saiakera

en: reporting
eu: txostena

en: sound
eu: soinua

en: speech
eu: diskurtsoa

en: ; Type of visual material:
eu: ; Ikus-material mota:

en: art original
eu: jatorrizko artea

en: art reproduction
eu: arte-erreprodukzioa

en: filmstrip
eu: diapositiba-zinta

en: picture
eu: irudia

en: graphic
eu: grafikoa

en: motion picture
eu: filma

en: chart
eu: mapa

en: flash card
eu: flash-txartela

en: microscope slide
eu: porta

en: slide
eu: diapositiba

en: videorecording
eu: bideo-grabazioa

en: toy
eu: jostailua

en: ; Audience:
eu: ; Norentzat:

en: Preschool;
eu: Haur Hezkuntza;

en: Primary;
eu: Lehen Hezkuntza;

en: Pre-adolescent;
eu: DBH;

en: Adolescent;
eu: Batxilergoa;

en: Adult;
eu: Helduak;

en: General;
eu: Orokorra;

en: Juvenile;
eu: Haur eta gazteak;

en: Specialized;
eu: Espezializatua;

en: Suppressed in OPAC
eu: OPAC-etik kendua

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
eu: Atención: la cadena contiene un caracter fuera de rango! Substituyendo "?"

en: Producer:
eu: Ekoizlea:

en: Publisher:
eu: Argitalpena:

en: Distributor:
eu: Banatzaile:

en: Manufacturer:
eu: Fabrikatzailea:

en: Copyright date:
eu: Copyright-data:

en: Language:
eu: Hizkuntza:

en: In:
eu: Hemen:

en: Print Page
eu: Orria inprimatu

en: Book
eu: Liburua

en: MusicAlbum
eu: Musika

en: CreativeWork
eu: Sorkuntza lanak

en: Product
eu: Produktu

en: #record
eu: #erregistroak

en: height:100px
eu: altuera:100px

en: byArtist
eu: Artista gatik

en: contributor
eu: Komunikaziogile

en: MusicGroup
eu: Musika taldea

en: Person
eu: Pertsona

en: Organization
eu: Erakundea

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
eu: ordenagailuko diska optikoen kartutxoa

note: IMG
en: optical disc
eu: disko optikoa

note: IMG
en: remote
eu: urruneko

note: IMG
en: celestial globe
eu: zeruko globoa

note: IMG
en: earth moon globe
eu: globo terráqueo lunar

note: IMG
en: planetary or lunar globe
eu: lurbira- edo ilargibira-globoa

note: IMG
en: terrestrial globe
eu: lurbira-globoa

note: IMG
en: drawing
eu: marrazkia

note: IMG
en: painting
eu: margoa

note: IMG
en: sound disc
eu: soinu-diska

note: IMG
en: large print
eu: inprimaketa handia

note: IMG
en: videodisc
eu: bideodiskoa

en: height:100px;
eu: altuera:100px;

en: Checked out
eu: Maileguan hartuta

en: Withdrawn
eu: Kenduta

en: Damaged
eu: Hondatuta

en: In transit
eu: Bidean

en: On hold
eu: Erreserbatuta

en: Availability:
eu: Erabilgarritasuna:

en: No items available.
eu: Ez dago item eskuragarririk.

en: Items available for loan:
eu:  Mailegatzeko kopiak:

en: Items available for reference:
eu: Erreferentziarako kopiak:

en: Call number:
eu: Signatura topografikoa:
