Koha 23.11.08.001 - en to eu translation catalogue (1546 entries)

en: Coded fields
eu: Kodifikatutako eremuak

en: Audience:
eu: Hartzaileak:

en: Any
eu: Edozein

en: juvenile, general
eu: gazteentzat, orokorra

en: pre-primary (0-5)
eu: haur hezkuntza (0-5)

en: primary (5-8)
eu: primaria (5-8)

en: children (9-14)
eu: haurrak (9-14)

en: young adult
eu: Gaztea Heldua

en: adult, serious
eu: Heldua, serioa

en: adult, General
eu: Heldua, Orokorra

en: unknown
eu: ezezaguna

en: regular print
eu: inprimaketa erregularra

en: large print
eu: inprimaketa handia

en: newspaper format
eu: egunkari-formatua

en: Braille or Moon script
eu: Braille edo Moon idazketa

en: microprint
eu: mikro inprimatua

en: hand-written
eu: eskuz idatzia

en: mini-print
eu: mini-inprimatua

en: microform
eu: mikrofilma

en: other form of textual material
eu: beste testu-material mota bat

en: fiction
eu: fikzioa

en: essays
eu: saiakerak

en: humour, satire
eu: umorea, satira

en: letters
eu: gutunak

en: short stories
eu: ipuinak

en: poetry
eu: poesia

en: speeches, oratory
eu: diskurtsoak, oratoria

en: libretto
eu: libretoa

en: not a literary text
eu: ez da testu literarioa

en: multiple/other literary forms
eu: anizkoitza/beste forma literarioak

en: not a biography
eu: Ez da biografia

en: autobiography
eu: autobiografia

en: individual biography
eu: biografia indibiduala

en: collective biography
eu: talde-biografia

en: contains biographical data
eu: datu biografikoak dauzka

en: illustrations
eu: ilustrazioak

en: maps
eu: mapak

en: portraits
eu: erretratuak

en: charts
eu: mapak

en: plans
eu: planak

en: plates
eu: plakak

en: music
eu: musika

en: facsimiles
eu: faksimileak

en: coats of arms
eu: armarriak

en: genealogical tables
eu: genealogia-taulak

en: forms
eu: formak

en: samples
eu: adibideak

en: sound recordings
eu: soinu-grabazioak

en: transparencies
eu: gardenkiak

en: illuminations
eu: argiketak

en: no illustrations
eu: ilustraziorik gabe

en: bibliography
eu: bibliografia

en: catalogue
eu: katalogoa

en: index
eu: aurkibidea

en: abstract
eu: laburpena

en: dictionary
eu: hiztegia

en: encyclopaedia
eu: entziklopedia

en: directory
eu: direktorioa

en: project description
eu: proiektuaren deskribapena

en: statistics
eu: estatistikak

en: programmed text books
eu: programatutako testu-liburuak

en: patent
eu: patentea

en: standard
eu: estandarra

en: dissertation or thesis
eu: disertazioa edo tesia

en: laws and legislation
eu: legeak eta legedia

en: numeric table
eu: zenbaki-taula

en: technical report
eu: txosten teknikoa

en: examination paper
eu: azterketa-lana

en: literature surveys/reviews
eu: berrikuspenak/literatur-kritikak

en: treaties
eu: tratatuak

en: cartoons or comic strips
eu: istoriotxoak edo komikiak

en: dissertation or thesis (revised)
eu: disertación o tesis (revisada)

en: religious text
eu: erlijio testua

en: other
eu: beste bat

en: motion picture
eu: filma

en: visual projection
eu: ikus-proiekzioa

en: video recording
eu: bideo-grabazioa

en: Serials
eu: Aldizkako argitalpenak

en: Any type
eu: Mota

en: Periodical
eu: Aldizkakoa

en: Monographic series
eu: Series monográficas

en: Newspaper
eu: Egunkaria

en: Updating loose-leaf
eu: Actualizando hojas sueltas

en: Database
eu: Datu basea

en: Updating website
eu: Webgunea eguneratzen

en: Other
eu: Beste bat

en: Daily
eu: Egunkaria

en: Semiweekly
eu: Aste erdikakoa

en: Weekly
eu: Astekaria

en: Biweekly
eu: Astean bi aldiz

en: Semimonthly
eu: Hil erdikakoa

en: Monthly
eu: Hilerokoa

en: Bimonthly
eu: Bi hilekoa

en: Quarterly
eu: Hiruhilabetekari

en: Three times a year
eu: Hiru aldiz urtean

en: Semiannual
eu: Urte erdikakoa

en: Annual
eu: Urtekoa

en: Biennial
eu: Bienal

en: Triennial
eu: Hiru urtean behin

en: Three times a week
eu: Hiru aldiz astean

en: Three times a month
eu: Hiru aldez hilabetean

en: Without periodicity
eu: Aldikotasunik gabea

en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Any regularity
eu: Edozein erregulartasun

en: regular
eu: erregularra

en: normalised irregular
eu: Normalizatutako irregularra

en: irregular
eu: irregularra

en: Picture
eu: Irudia

en: collage
eu: collagea

en: drawing
eu: marrazkia

en: painting
eu: margoa

en: photomechanical reproduction
eu: erreprodukzio fotomekanikoa

en: photonegative
eu: argazki-negatiboa

en: photoprint
eu: inprimaketa fotografikoa

en: picture
eu: irudia

en: print
eu: inprimatua

en: technical drawing
eu: marrazketa teknikoa

en: other non-projected graphic type
eu: beste  ez-proiektatutako grafiko mota bat

en: canvas
eu: mihisea

en: bristol board
eu: bristol-papera

en: cardboard/illustration board
eu: kartoia/ilustrazioa

en: glass
eu: beira

en: plaster
eu: igeltsua

en: hardboard
eu: oinarri-taula

en: porcelaine
eu: portzelana

en: stone
eu: harria

en: wood
eu: egurra

en: mixed collection
eu: bilduma mistoa

en: synthetics
eu: sintetikoak

en: skin
eu: azala

en: textile
eu: ehun-gaiak

en: metal
eu: metala

en: paper
eu: papera

en: others
eu: besteak

en: UNIMARC field 100 builder
eu: UNIMARC 100 eremuaren sortzailea

en: Date entered on file
eu: Idatzitako data artxibatu da

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
eu: Tipo de fecha de publicación: fechas de publicación 1 y 2

en: Non required value
eu: Balioa ez da nahitaezkoa

en: a - currently published continuing resource
eu: a- une honetan argitaratutako baliabide jarraitua

en: b - continuing resource no longer being published
eu: b- jada argitaratzen ez den baliabide jarraitua

en: c - continuing resource of unknown status
eu: c- egoera ezezaguneko baliabide jarraitua

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
eu: d- monografia osoa argitaratzean, edo urteko egutegian argitaratuta

en: e - reproduction of a document
eu: e - dokumentu baten erreprodukzioa

en: f - monograph, date of publication uncertain
eu: f - monografia, argitaratze data ezezaguna

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
eu: g - urtebete baino argitaratze aldi luzeagoa duen monografia

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
eu: h - data erreala eta copyright/eskubide data dituen monografia

en: i - monograph with both release/issue date and production date
eu: i - argitaratze data eta sortze data dituen monografia

en: j - document with detailed date of publication
eu: j - argitaratze data xehatua duen dokumentua

en: k - monograph with both publication date and print date
eu: k- monografía con ambas fechas de edición y producción

en: u - Unknown publication date
eu: u - Argitaratze data ezezaguna da

en: Publication date 1
eu: Argitaratze data 1

en: Publication Date 2
eu: Argitaratze data 2

en: Target audience code
eu: Helburu-publikoaren kodea

en: |- Filling character
eu: |- Karaktere betegarria

en: a- juvenile, general
eu: a- gazteak, orokorra

en: b- pre-primary, ages 0-5
eu: b- aurreskola, 0-5 urte

en: c- primary, ages 5-10
eu: c- lehen hezkuntza, 5-10 urte

en: d- children, ages 9-14
eu: d- haurrak, 9-14 urte

en: e- young adult, ages 14-20
eu: e- heldu gaztea, 14-20 urte

en: k- adult, serious
eu: k- helduak, serioa

en: m- adult, general
eu: m- heldua, orokorra

en: u- unknown
eu: u- ezezaguna

en: Target audience code 2
eu: Helburu-publikoaren kodea 2

en: Target audience code 3
eu: Helburu-publikoaren kodea 3

en: a- juvenile, general
eu: a- gazteak, orokorra

en: Government publication
eu: Gorbernuaren argitalpena

en: a- federal/national
eu: a- federala/nazionala

en: b- state/province
eu: b- probintzia

en: c- county/department
eu: c- eskualdea/probintzia

en: d- local(municipal, etc.)
eu: d- lokala (udalerrikoa, etab.)

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
eu: e- multilokaka (probintzia arteko sailak, eta abar, herrialde barruan)

en: f- intergovernmental
eu: f- gobernuen artekoa

en: g- government in exile or clandestine
eu: g- gobierno en el exilio o clandestino

en: h- level not determined
eu: h- maila zehaztugabea

en: y- not a government publication
eu: y- ez da gobernu argitalpena

en: z- Other
eu: z- Bestelakoak

en: Modified record code
eu: Código de registro modificado

en: 0- unmodified record
eu: 0- aldatu gabeko erregistroa

en: 1- modified record
eu: 1- aldatutako erregistroa

en: Language of cataloguing (mandatory)
eu: Katalogatze hizkuntza (nahitaezkoa)

en: Transliteration code
eu: Transliterazio kodea

en: a- ISO transliteration scheme
eu: a- ISO transliterazio eskema

en: b- other
eu: b- bestelakoak

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
eu: c- transliterazio anitzak: ISO edo bestelako eskemak

en: y- no transliteration scheme used
eu: y- ez da transliterazio eskemarik erabiltzen

en: Character sets (mandatory) 1
eu: Conjunto de caracteres (obligatorio) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
eu: 01- ISO 646, IRV bertsioa (latindar karaktereen oinarrizko multzoa)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
eu: 02- ISO erregistroa # 37 (karaktere zirilikoen oinarrizko multzoa)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
eu: 03- ISO 5426 (latindar karaktereen multzo hedatua)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
eu: 04- ISO 5427 (karaktere zirilikoen multzo hedatua)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
eu: 05- ISO 5428 (karaktere grekoen multzoa)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
eu: 06- ISO 6438 (karakete afrikar kodifikatuen multzoa)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
eu: 07- ISO 10586 (kartveliera karaktere multzoa)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
eu: 08- ISO 8957 (hebreera karaktere multzoa) 1. taula

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
eu: 09- ISO 8957 (hebreera karaktere multzoa) 2. taula

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
eu: 11- ISO 5426-2 (Europako hizkuntza gutxituetan edo tipografia arkaikoan erabilitako latindar karaktereak)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
eu: 50- ISO 10646 3. maila (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
eu: 50- ISO 10646 3. maila (Unicode, UTF-8)

en: Character sets (mandatory) 2
eu: Conjunto de caracteres (obligatorio) 2

en: non required value
eu: nahitaezkoa ez den balioa

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
eu: 13 Atzemate eta biltegiratze teknika

en: Additional character sets
eu: Conjuntos de caracteres adicionales

en: Script of title
eu: Izenburuaren gidoia

en: ba- Latin
eu: ba- Latina

en: ca- Cyrillic
eu: ca- Zirilikoa

en: da- Japanese - script unspecified
eu: da- Japoniera - idazkera ez da zehaztu

en: db- Japanese - Kanji
eu: db- Japoniera- Kanji

en: dc- Japanese - Kana
eu: dc- Japoniera - Kana

en: ea- Chinese
eu: ea- Txinera

en: fa- Arabic
eu: fa- Arabiera

en: ga- Greek
eu: ga- Griego

en: ha- Hebrew
eu: ha- Hebreera

en: ia- Thai
eu: ia- Thailandiera

en: ka- Korean
eu: ka- Koreera

en: la- Tamil
eu: la-Tamilera

en: ma- Georgian
eu: ma- Kartveliera

en: mb- Armenian
eu: mb- Armeniera

en: zz- Other
eu: zz- Bestelakoak

en: Cancel
eu: Bertan behera utzi

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
eu: ISO 10646 3. maila (Unicode, UTF-8)

en: UNIMARC field 105 builder
eu: UNIMARC 105 eremuaren sortzailea

en: Illustration codes 1:
eu: Ilustrazio kodeak 1:

en: a - illustrations
eu: a- ilustrazioak

en: b - maps
eu: b- mapak

en: c - portraits
eu: c- Archivo reproducido desde un recurso electrónico

en: d - charts
eu: d - mapak

en: e - plans
eu: e - planoak

en: f - plates
eu: f - plakak

en: g - music
eu: g - musika

en: h - facsimiles
eu: h - facsimileak

en: i - coats of arms
eu: i - armarriak

en: j - genealogical tables
eu: j - taula genealogikoak

en: k - forms
eu: k - inprimakiak

en: l - samples
eu: l - laginak

en: m - sound recordings
eu: m - soinu grabazioak

en: n - transparencies
eu: n - gardenkiak

en: o - illuminations
eu: o - eskuizkribu irudiztatuak

en: y - no illustrations
eu: y- irudirik gabe

en: Illustration codes 2:
eu: Ilustrazio kodeak 2:

en: i - coats of arm
eu: i - armarriak

en: Illustration codes 3:
eu: Ilustrazio kodeak 3:

en: y - no illustration
eu: y- irudirik gabe

en: Illustration codes 4:
eu: Ilustrazio kodeak 4:

en: Form of contents codes 1:
eu: Eduki kodeen formatua 1:

en: a - bibliography
eu: a- bibliografia

en: b - catalogue
eu: b- katalogoa

en: c - index
eu: c - indizea

en: d - abstract or summary
eu: d - laburpena

en: e - dictionary
eu: e - hiztegia

en: f - encyclopaedia
eu: f - entziklopedia

en: g - directory
eu: g - direktorioa

en: h - project description
eu: h - proiektuaren deskribapena

en: i - statistics
eu: i - estatistikak

en: j - programmed text book
eu: j - testu liburu programatua

en: k - patent
eu: k - patentea

en: l - standard
eu: l - estandarra

en: m - dissertation or thesis (original)
eu: m - tesina edo tesia (orijinala)

en: n - laws and legislation
eu: n - legeak eta legeria

en: o - numeric table
eu: o - zenbakizko taula

en: p - technical report
eu: p - txosten teknikoa

en: q - examination paper
eu: c- Baliabide elektronikoa

en: r - literature surveys/reviews
eu: r - literatura ikerketak/kritikak

en: s - treaties
eu: s - itunak

en: t - cartoons or comic strips
eu: t - komikiak edo komiki bandak

en: v - dissertation or thesis (revised)
eu: v - tesina edotestia (berrikusia)

en: z - other
eu: z - bestelakoak

en: Form of contents codes 2:
eu: Eduki kodeen formatua 2:

en: Form of contents codes 3:
eu: Eduki kodeen formatua 3:

en: Form of contents codes 4:
eu: Eduki kodeen formatua 4:

en: Conference or meeting code:
eu: Hitzaldi edo bilera kodea:

en: 0- not a conference publication
eu: 0- Ez da konferentzia argitalpena

en: 1- conference publication
eu: 1- konferentzia argitalpena

en: Festschrift indicator:
eu: Festschrift adierazlea:

en: 0 - not a festschrift
eu: 0 - ez da Festschrift bat

en: 1 - festschrift
eu: 1 - Festschrift

en: Index indicator
eu: Indize adierazlea

en: 0 - no index
eu: 0 - indizerik gabe

en: 1 - index present
eu: 1 - indizea badago

en: Literature code
eu: Literatura kodea

en: a - fiction
eu: a- fikzioa

en: b - drama
eu: b- drama

en: c - essays
eu: c - saiakerak

en: d - humour, satire
eu: d - umorezkoa, satira

en: e - letters
eu: e - gutunak

en: f - short stories
eu: f - ipuinak

en: g - poetry
eu: g - olerkigintza

en: h - speeches, oratory
eu: h - diskurtsoak, oratoria

en: i - booklet
eu: i - liburuxka

en: y - not a literary text
eu: g- Escala de grises

en: z - multiple or other literary forms
eu: z- anitza edo bestelako literatura formak

en: Biography code
eu: Biografia kodea

en: y - not biographical
eu: y- ez da biografikoa

en: a - autobiography
eu: a- autobiografia

en: b - individual biography
eu: b- biografia indibiduala

en: c - collective biography
eu: c- Talde biografia

en: d - contains biographical information
eu: d- bibliografia informazioa du

en: UNIMARC field 106 builder
eu: UNIMARC 106 eremuaren sortzailea

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
eu: Elementu formatua: datu kodetuak: euskarri adierazlea (errepikaezina)

en: handwritten
eu: eskuz idatzia

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
eu: multimedia (adibidez, mikrofitxa gehigarria duen inprimaketa erregularreko elementua)

en: electronic
eu: elektronikoa

en: other form of material
eu: b- Inprimatze handia

en: UNIMARC field 110 builder
eu: UNIMARC 110 eremuaren sortzailea

en: Type of continuing resource designator
eu: Baliabide jarraituaren izendatzaile mota

en: periodical
eu: aldizkako argitalpena

en: monographic series
eu: sail monografikoak

en: newspaper
eu: aldizkaria

en: Frequency of issue
eu: Alearen maiztasuna

en: daily
eu: egunero

en: semiweekly (twice a week)
eu: astean bitan

en: weekly
eu: astero

en: biweekly (every two weeks)
eu: hamabost egunez behin

en: semimonthly (twice a month)
eu: hilabetean bitan

en: monthly
eu: hilabetero

en: bimonthly (every two months)
eu: bi hilabetean behin

en: quarterly
eu: hiruhilabetero

en: three times a year
eu: e- Nitrato: pegajoso

en: semiannual (twice a year)
eu: urtean bitan

en: annual
eu: urtean behin

en: biennial (every two years)
eu: bi urtean behin

en: triennial (every three years)
eu: hiru urtean behin

en: three times a week
eu: astean hiru aldiz

en: three times a month
eu: hilabetean hiru aldiz

en: no frequency (i.e. irregular)
eu: maiztasunik gabe (hau da, irregularra)

en: Regularity
eu: Erregulartasuna

en: not known
eu: ezezaguna

en: Type of material code
eu: Material kodearen mota:

en: abstract or summary
eu: laburpena

en: yearbook
eu: urtekaria

en: programmed texts
eu: testu programatuak

en: reviews
eu: kritikak

en: law reports and digests
eu: txosten eta laburpen legalak

en: legal articles
eu: lege artikuluak

en: legal cases and case notes
eu: auziak eta auzien oharrak

en: biography
eu: biografia

en: other kinds of contents
eu: bestelako eduki motak

en: Nature of contents code
eu: Edukien kodearen izaera

en: Conference publication indicator
eu: Hitzaldi argitalpenaren adierazlea

en: not a conference publication
eu: ez da hitzaldi argitalpen bat

en: conference publication
eu: hitzaldi argitalpena

en: Title-page availability code
eu: Izenburu orriaren erabilgarritasun kodea

en: in last issue of volume - loose
eu: bolumen azken alean - solte

en: in last issue of volume - attached
eu: bolumen azken alean - erantsita

en: in first issue of next volume - loose
eu: hurrengo bolumenaren lehenengo alean - solte

en: in first issue of next volume - attached
eu: hurrengo bolumenaren lehenengo alean - erantsita

en: published separately - free upon request
eu: bananduta argitaratuta - doan, eskatu behar da

en: published separately-free - sent automatically
eu: bananduta argitaratuta - doan - automatikoki bidalita

en: published separately - purchase-request
eu: bananduta argitaratuta - erosketa proposamena

en: unknown at time of record creation
eu: ezezaguna erregistroa sortu zen unean

en: not applicable
eu: ez aplikagarria

en: no title-page issued
eu: ez da izenburu orririk jaulki

en: Index availability code
eu: Índice de código de disponibilidad

en: each issue contains an index to its own contents - loose
eu: ale bakoitzak bere indize bat du bere edukiekin - askea

en: in last issue of volume-loose - separately paged
eu: bolumen azken alean - solte - bananduta orrikatuta

en: in last issue of volume - unpaged
eu: bolumen azken alean - orrikatu gabe

en: in first issue of next volume loose - separately paged
eu: hurrengo bolumenaren lehenengo alean solte - bananduta orrikatuta

en: in first issue of next volume loose - unpaged
eu: hurrengo bolumenaren lehenengo alean solte - orrikatu gabe

en: published separately free - sent automatically
eu: bananduta argitaratua, doan - automatikoki bidalita

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
eu: c- Collage

en: published separately-bound from publisher - free upon request
eu: bananduta argitaratuta - argitaratzaileak koadernatuta - doan, eskatu behar da

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
eu: bananduta argitaratuta - argitaratzaileak koadernatuta - erosi daiteke, eskatu behar da

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
eu: baliabide jarraitu hau bere baliabide jarraitu nagusian indexatutako gehigarri edo azpisail bat da

en: index is not available
eu: indizea ez dago eskuragarri

en: Cumulative index availability code
eu: Indize metatuaren erabilgarritasun kodea

en: no cumulative index or table of contents
eu: indize ez metatua edo eduki taula

en: cumulative index or table of contents available
eu: indize metatua edo eskuragarri dagoen eduki taula

en: UNIMARC field 115a builder
eu: UNIMARC 115a eremuaren sortzailea

en: Type of material
eu: Material mota:

en: videorecording
eu: bideo grabazioa

en: Length
eu: Luzera

en: Colour indicator
eu: Kolore adierazlea

en: black and white
eu: zuri-beltzean

en: colour
eu: kolorea

en: combination of black and white and colour
eu: zuri-beltza eta koloreen konbinazioa

en: other (sepia, tinted, etc.)
eu: bestelakoa (sepia, tindatua, etab.)

en: Sound indicator
eu: Soinu adierazlea

en: sound on medium
eu: euskarrian gordetako soinua

en: soundtrack separate
eu: soinu banda bananduta dago

en: no sound
eu: ez dago soinurik

en: Media for sound
eu: Soinuarentzako euskarria

en: optical sound track on motion picture film
eu: film bateko soinu banda optikoa

en: magnetic sound track on motion picture film
eu: film bateko soinu banda magnetikoa

en: magnetic audio tape in cartridge
eu: audio zinta magnetikoa, kartutxoan

en: sound disc
eu: soinu-diska

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
eu: film bateko soinu banda optiko eta magnetikoa

en: videotape
eu: bideo zinta

en: videodisc
eu: bideodiskoa

en: magnetic audio tape on reel
eu: audio zinta magnetikoa, bobinan

en: magnetic audio tape in cassette
eu: audio zinta magnetikoa, kasetean

en: Width or dimensions
eu: Zabalera edo neurriak

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
eu: Filmak eta diapositiba filmak => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
eu: Filmak eta diapositiba filmak => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
eu: Filmak eta diapositiba filmak => Super 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
eu: Filmak eta diapositiba filmak => 9.5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
eu: Filmak eta diapositiba filmak => 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
eu: Filmak eta diapositiba filmak => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
eu: Filmak eta diapositiba filmak => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
eu: Filmak eta diapositiba filmak => 70 mm

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
eu: Egiaztagiriak 21⁄4 x 21⁄4 hazbete (5.5*5.5 cm)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
eu: Diapositibak 2 x 2 hazbete (5*5 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
eu: Bideozintak 1/4 hazbete (1/2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
eu: Bideozintak 1/4 hazbete (1/2 cm)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
eu: Bideozintak 1/2 hazbete (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
eu: Bideozintak 1/2 hazbete (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
eu: Bideo zintak 1 hazbete (2 cm 1/2)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
eu: Bideozintak 2 hazbete (5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
eu: Gardenkiak 8 * 10 hazbete (20 * 25 cm)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
eu: Gardenkiak 4 * 5 hazbete (10 * 12,5 cm)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
eu: Gardenkiak 5 * 7 hazbete (12,5 * 17,5 cm)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
eu: Gardenkiak 7 * 7 hazbete (17,5 * 17,5 cm)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
eu: Gardenkiak 8 * 8 hazbete (20 * 20 cm)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
eu: Gardenkiak 9 * 9 hazbete (22,5 * 22,5 cm)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
eu: Gardenkiak 10 * 10 hazbete (25 * 25 cm)

en: Form of release - visual projection, motion picture
eu: Argitaratze formatua: ikus-proiekzioa, filma

en: film reel
eu: film bobina

en: film cartridge
eu: film kartutxoa

en: film cassette
eu: film kasetea

en: other film type
eu: bestelako film mota

en: filmstrip cartridge
eu: diapositiba filmaren kartutxoa

en: filmslip
eu: diapositiba

en: other filmstrip type
eu: bestelako film mota

en: film strip roll
eu: argazki-filma

en: slide, slide set, stereograph
eu: diapositiba, diapositiba multzoa, estereografia

en: transparency
eu: gardenkia

en: not a motion picture or visual projection
eu: ez da film edo ikus-proiekzio bat

en: other forms of release
eu: bestelako argitaratze formatua

en: Technique - videorecording, motion picture
eu: Teknika - bideo grabazioa, filma

en: animation
eu: animazioa

en: live action
eu: irudi erreala

en: animation and live action
eu: animazioa eta irudi errealak

en: unspecified/unknown
eu: zehaztugabea/ezezaguna

en: not a motion picture or video recording
eu: ez da film ez bideo grabazio bat

en: Presentation format - motion picture
eu: Aurkezpen formatua - filma

en: standard sound aperture (reduced format)
eu: soinu irekidura estandarra (formatu txikiagoa)

en: non-anamorphic (wide screen)
eu: o- Tarjeta flash

en: anamorphic (wide screen)
eu: anamorfikoa (pantaila zabala)

en: standard silent aperture
eu: d- Codificado dbx

en: other wide screen format
eu: bestelako panataila zabalaren formatua

en: not a motion picture
eu: ez da film bat

en: Accompanying material 1
eu: Material erantsia 1

en: stills
eu: argazki finkoa

en: script material
eu: gidoi materiala

en: posters
eu: posterrak

en: programmes and pressbooks
eu: programak eta pressbook-ak

en: lobby cards
eu: filmen kartelak

en: instructional materials
eu: material didaktikoa

en: score or other music format
eu: partitura edo beste musika formatu bat

en: set or costume designs
eu: eszenatokien edo arropen diseinuak

en: other accompanying material
eu: bestelako material gehigarria

en: Accompanying material 2
eu: Material erantsia 2

en: Accompanying material 3
eu: Material erantsia 3

en: Accompanying material 4
eu: Material erantsia 4

en: Form of release - videorecording
eu: Argitaratze formatua: bideo grabazioa

en: videocartridge
eu: bideo kartutxoa

en: videoreel
eu: argazki-filma

en: electronic videorecording (EVR)
eu: bideo grabazio elektronikoa (ingelesez, EVR)

en: not a videorecording
eu: ez da bideo grabazio bat

en: other videotype
eu: bestelako bideo mota

en: Presentation format - videorecording
eu: Formato de presentación - Videograbación

en: EIAJ (reel)
eu: EIAJ (bobina)

en: Type C (reel)
eu: C mota (bobina)

en: Quadruplex (reel)
eu: Quadruplex (bobina)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
eu: Bideodisko laser optikoa (islatzailea)

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
eu: CED bideodiskoa (kapazitantzia elektronikoko diskoa)

en: V2000 (videocassette)
eu: V2000 (bideo kasetea)

en: Video8 (videocassette)
eu: Bideo8 (bideko kasetea)

en: DVD-Video
eu: DVD-bideoa

en: Base of emulsion material - visual projection
eu: Emultsio materialaren oinarria - ikus-proiekzioa

en: safety film
eu: segurtasun filma

en: film base other than safety film
eu: film oinarria segurtasun filma ez beste bat

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
eu: sintetikoak (plastikoak, biniloa, etab.)

en: mixed collection (containing more than one type of base)
eu: bilduma konbinatua (oinarri mota bat baino gehiago du)

en: not a visual projection
eu: ez da ikus-grabazio bat?

en: Secondary support material - visual projection
eu: Bigarren mailako laguntza materiala - ikus-proiekzioa

en: cardboard
eu: kartoi mehea

en: metall
eu: metala

en: metal and glass
eu: metala eta beira

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
eu: sintetikoak (plastikoak, biniloa, etab.) eta beira

en: not present (no secondary support)
eu: ez dago (ez dago bigarren mailako laguntzarik)

en: Broadcast standard - videorecording
eu: Difusio arauak - bideograbazioa

en: UNIMARC field 115b builder
eu: UNIMARC 115b eremuaren sortzailea

en: Generation
eu: Belaunaldia

en: original
eu: jatorrizkoa

en: master
eu: jabea

en: duplicate
eu: kopia

en: reference print/viewing copy
eu: kontsultatzeko inprimaketa /ikusteko kopia

en: Production elements
eu: Ekoizpen elementuak

en: workprint
eu: lanaren kopia

en: trims
eu: apaindurak

en: outtakes
eu: hartze akastunak

en: mixing tracks
eu: pistak konbinatzen

en: title bands/intertitle rolls
eu: e- Sintético

en: production rolls
eu: ekoizpen bobinak

en: Refined categories of colour for moving pictures
eu: Filmen kolore kategoria hobetuak

en: 3 layer colour
eu: 3 geruzako kolorea

en: 2 colour, single strip
eu: 04 Sentsorearen joera

en: undetermined 2 colour
eu: zehaztugabeko 2 kolore

en: undetermined 3 colour
eu: zehaztugabeko 3 kolore

en: 3 strip colour
eu: 06 Braille formatu musikala

en: 2 strip colour
eu: 04 Braille idazkera mota (2. aukera)

en: red strip
eu: zerrenda gorria

en: blue or green strip
eu: zerrenda urdina edo berdea

en: cyan strip
eu: zian zerrenda

en: magenta strip
eu: magenta zerrenda

en: yellow strip
eu: zerrenda horia

en: sepia tone
eu: sepia tonua

en: other tone
eu: bestelako tonua

en: tint
eu: tindua

en: tinted and toned
eu: tintatua eta tonua emanda

en: stencil colour
eu: kolorezko txantiloiz pintatzea

en: handcoloured
eu: eskuz koloreztatua

en: not applicable (item not a colour film)
eu: ez aplikagarria (elementua ez da koloredun film bat)

en: Film emulsion (polarity)
eu: Film emultsioa (polaritatea)

en: positive
eu: positiboa

en: negative
eu: negatiboa

en: Film base
eu: Film oinarria

en: safety (triacetate)
eu: segurtasuna (triazetatoa)

en: nitrate
eu: nitratoa

en: safety (diacetate)
eu: segurtasuna (diazetatoa)

en: polyester base (e.g. ester)
eu: poliester oinarria (adibidez, esterra)

en: mixed base (nitrate and safety)
eu: n- Mapa

en: Kind of sound for moving images
eu: Irudi mugikorrentzako soinu mota

en: monaural
eu: mono sistema

en: stereophonic
eu: estereofonikoa

en: multichannel, surround or quadraphonic
eu: mutikanal, surround edo kuadrafonikoa

en: mixed
eu: konbinatua

en: not applicable (item is silent)
eu: ez aplikagarria (elementua mutua da)

en: Kind of film stock or print
eu: Film edo erabili gabeko film mota

en: imbibition dye transfer
eu: inbibizio bidezko tindu transferentzia

en: three layer stock
eu: hiru mailako stocka

en: three layer stock (low fade)
eu: hiru mailako stocka (urtze maila txikia)

en: duplitised stock
eu: bikoiztutako aleak

en: not applicable (not a colour film)
eu: ez aplikagarria (ez da koloredun film bat)

en: Deterioration stage
eu: Narriadura maila

en: nitrate - suspicious odour
eu: nitratoa - usain susmagarria

en: nitrate - pungent odour
eu: nitratoa - usain sarkorra

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
eu: nitratoa - arrexka, dekolorazioa, margulduta, hautsez beteta

en: nitrate - sticky
eu: nitratoa - itsaskorra

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
eu: nitratoa - aparduna, burbuilak, haize-zuloak

en: nitrate - congealed
eu: nitratoa - izoztuta

en: nitrate - powder
eu: nitratoa - hautsa

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
eu: o- Conjunto

en: nonnitrate - advanced deterioration
eu: ez-nitratoa - narriadura handia

en: nonnitrate - disaster
eu: ez-nitratoa - hondamena

en: no deterioration
eu: narriadurarik gabe

en: Completeness
eu: Osotasun-maila

en: incomplete
eu: osatugabea

en: complete
eu: eginda

en: Film inspection date
eu: Film ikuskapenaren data

en: Month
eu: Hilabete

en: Year
eu: Urtea

en: UNIMARC field 116 builder
eu: UNIMARC 116 eremuaren sortzailea

en: Specific material designation
eu: Berariazko materiala izendatzea

en: b- drawing
eu: b- marrazketa

en: c- painting
eu: c- pintura

en: d- photomechanical reproduction
eu: d- erreprodukzio fotomekanikoa

en: e- photonegative
eu: e - argazki negatiboa

en: f- photoprint
eu: f- argazki inprimaketa

en: h- picture
eu: h- irudia

en: k- technical drawing
eu: k - marrazketa teknikoa

en: z- other non-projected graphic type
eu: z- bestelako grafiko mota ez proiektatua

en: Primary support material
eu: Laguntza material primarioa

en: porcelain
eu: portzelana

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
eu: larruak (larrua, pergaminoa, bitela, etab.)

en: textiles (including man-made fibres)
eu: ehunak (barne hartuta eskuz egindako zuntzak)

en: Secondary support material
eu: Bigarren mailako laguntza materiala

en: no secondary support
eu: ez dago bigarren mailako laguntzarik

en: Colour
eu: Kolorea

en: one-colour, monochrome
eu: kolore bat, monokromoa

en: black-and-white
eu: zuri-beltzean

en: multicoloured
eu: kolore anitzekoa

en: hand coloured
eu: eskuz koloreztatua

en: Techniques (drawings, paintings) 1
eu: Teknika (marrazketa, pintura) 1

en: ||- Filling characters
eu: ||- Caracteres de relleno

en: pencil
eu: arkatza

en: graphite
eu: grafitoa

en: colour pencil
eu: kolore-arkatza

en: India ink
eu: Txinako tinta

en: lavierung India ink
eu: urkolorea Indiako tinta

en: coal
eu: ikatza

en: chalk
eu: klariona

en: black chalk
eu: klarion beltza

en: sanguine
eu: sangina

en: water colour
eu: akuarela

en: tempera
eu: tenpera

en: gouache
eu: aguada

en: pastel
eu: pastela

en: oil
eu: olioa

en: felt-tip pen
eu: errotuladoreak

en: stain
eu: orbana

en: writing ink
eu: idazteko tinta

en: casein
eu: kaseina

en: encaustic
eu: f- 35 mm.

en: acrylics
eu: pintura akrilikoak

en: silver point
eu: zilar puntua

en: air brush
eu: aerografoa

en: Techniques (drawings, paintings) 2
eu: Teknika (marrazketa, pintura) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
eu: Teknika (marrazketa, pintura) 3

en: ||- Filling character
eu: ||- Carácter de relleno

en: woodcut
eu: xilografia

en: chiaroscuro woodcut
eu: argi-ilun zurgrabaketa

en: white-line woodcut
eu: lerro zuriko xilografia

en: heliogravure
eu: sakongrabatua

en: chromolithography
eu: kromolitografia

en: lino-cut
eu: linolio grabaketa

en: etching
eu: grabaketa

en: lithography
eu: litrografia

en: photolithography
eu: fotolitografia

en: zincography
eu: zinkografia

en: algraphy
eu: aluminio bidezko litrografia

en: aquatint
eu: urtinta

en: reservage (sugar aquatint)
eu: reservage (urtinta grabaketa)

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
eu: vernis-mou (berniz biguneko grabaketa marrazketa)

en: engraving
eu: grabaketa

en: engraving in the crayon manner
eu: arkatzaren estiloan egindako grabaketa

en: Burin
eu: Buril

en: drypoint
eu: punta lehorra

en: Mezzoteinte
eu: Kedar-grabatua

en: monotype
eu: monotipoa

en: silkscreen
eu: serigrafia

en: steel engraving
eu: altzairu grabaketa

en: photocopying
eu: fotokopiatzea

en: burin engraving
eu: buril grabaketa

en: Functional designation
eu: Izendapen funtzionala

en: aa- architectural drawing
eu: aa- marrazki artitektonikoa

en: ac- sticker
eu: ac- itsagarria

en: ae- postcard
eu: ae- postala

en: af- greetings card
eu: af- zorion txartela

en: ah- playing cards
eu: ah- jolas kartak

en: ai- flash card
eu: ai- flash txartela

en: aj- ephemera
eu: aj- efimeroa

en: an- calendar
eu: an- egutegia

en: as- place card
eu: as- kokaleku txartela

en: uu- unknown
eu: uu- ezezaguna

en: vv- mixed
eu: vv- konbinatuta

en: xx- not applicable
eu: xx- ez aplikagarria

en: zz- other
eu: zz- bestelakoak

en: UNIMARC field 117 builder
eu: UNIMARC 117 eremuaren sortzailea

en: study kit
eu: ikerketa kita

en: laboratory and construction kits
eu: laborategi eta eraikuntza ekipamenduak

en: specimens (biological etc.)
eu: banakoak (biologikoak, etab.)

en: minerals
eu: mineralak

en: microscope slides
eu: mikroskopio portak

en: jigsaws
eu: buru-hausgarriak

en: tools and equipment
eu: tresnak eta ekipamendua

en: arms
eu: armak

en: containers
eu: edukiontziak

en: furniture
eu: gg- SAR polarimétrico

en: industrial production
eu: industria ekoizpena

en: machines
eu: makinak

en: coins
eu: monetak

en: medals
eu: dominak

en: jewellery
eu: bitxigintza

en: transport
eu: garraioa

en: textiles
eu: ehunak

en: clothes
eu: arropa

en: games and recreation
eu: jokoak eta aisialdia

en: toys
eu: jostailuak

en: dolls
eu: muñecas

en: models
eu: ereduak

en: models for making
eu: eraikitzeko ereduak

en: dioramas
eu: dioramak

en: replicas
eu: erreplika

en: sculptures
eu: eskulturak

en: design objects
eu: diseinuko objektuak

en: artefacts
eu: tresnak

en: Material 1
eu: Materiala 1

en: terra-cotta
eu: terrakota

en: wax
eu: argizaria

en: clay
eu: buztina

en: majolica
eu: maiolika

en: ceramic
eu: zeramika

en: ivory
eu: k- Perfilado

en: precious stones
eu: harri preziatuak

en: marble
eu: marmola

en: basalt
eu: basaltoa

en: porphyry
eu: porfidoa

en: precious metals
eu: metal preziatuak

en: bronze
eu: brontzea

en: copper
eu: kobrea

en: plastic
eu: plastikoa

en: Material 2
eu: Materiala 2

en: Material 3
eu: Materiala 3

en: Color
eu: Kolorea

en: UNIMARC field 120 builder
eu: UNIMARC 120 eremuaren sortzailea

en: Color indicator
eu: Kolore adierazlea

en: one color
eu: kolore bat

en: multi-color
eu: kolore anitzekoa

en: index or name list on cartographic item itself
eu: elementu kartografiko baten indizea edo izenen zerrenda

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
eu: liburuxkako elementu kartografikoaren indizea edo izenen zerrenda...

en: index or name list present but location not specified
eu: indizea edo izenen zerrenda badago, baina ez da lokalekua zehaztu

en: no index or name lis
eu: ez dago indizerik ez izenen zerrendarik

en: Narrative text indicator
eu: Narratiba testuaren adierazlea

en: text on cartographic item itself
eu: elementu kartografikoko testua

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
eu: liburuxka, esku orri eta abarreko elementu kartografikoarekin batera datorren testua

en: no narrative tex
eu: ez da testu narratiboa

en: Relief codes 1:
eu: Laguntza kodeak 1:

en: contours
eu: inguruak

en: continuous tone shaded relief
eu: tonu jarraituko itzaleztadura erliebea

en: hypsometric tints - layer method
eu: tindu hipsometrikoak

en: hachures
eu: lerroen bidez erliebea margotzea

en: bathymetry - soundings
eu: batimetria - zundaketak

en: form lines
eu: g- Cartucho de sonido

en: spot heights
eu: altitude puntuak

en: other methods in color
eu: bestelako metodoak koloretan

en: pictorially
eu: irudiekin

en: landforms
eu: elementu geografikoak

en: bathymetry - isolines
eu: batimetria - isolerroak

en: other methods of relief representation
eu: erliebea irudikatzeko bestelako metodoak

en: Relief codes 2:
eu: Laguntza kodeak 2:

en: Relief codes 3:
eu: Laguntza kodeak 3:

en: Relief codes 4:
eu: Laguntza kodeak 4:

en: Map projection
eu: Mapa proiekzioa

en: gnomonic
eu: gnomonikoa

en: Lambert's azimuthal equal area
eu: Lambert-en proiekzio azimutala

en: orthographic
eu: ortografikoa

en: azimuthal equidistant
eu: azimutal distantziakidea

en: stereographic
eu: estereografikoa

en: azimuthal equal area
eu: azimutal baliokidea

en: azimuthal, specific type unknown
eu: azimutala, mota zehatza ezezaguna

en: azimuthal, other known specific type
eu: azimutala, bestelako mota zehatz ezaguna

en: Goode's homolographic
eu: Goode-ren homolografikoa

en: Albers equal area
eu: Albers eremu berdina

en: Bonne
eu: Ona

en: Lambert's conformal conict
eu: Lambert-en proiekzio konforme konikoa

en: Lambert's conformal conic
eu: Lambert-en proiekzio konforme konikoa

en: conic (simple)
eu: konikoa (sinplea)

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
eu: Miller-en proiekzio koniko zeihar konformea

en: projection of the International Map of the World
eu: nazioarteko munduko maparen proiekzioa

en: Tissot's conformal conic
eu: Tissot-en konforme konikoa

en: polyconic
eu: polikonikoa

en: conic, specific type unknown
eu: konikoa, ezezaguna den mota jakina

en: conic, other known specific type
eu: konikoa, ezaguna den beste mota jakin bat

en: armadillo
eu: armadilloa

en: butterfly
eu: tximeleta

en: Lambert's cylindrical equal area
eu: Lambert-en proiekzio zilindirko baliokidea

en: sinusoidal
eu: sinusoidala

en: transverse Mercator
eu: Mercator zeharkakoa

en: Plate Carree
eu: Proiekzio zilindriko baliokidea

en: Cassini's
eu: de Cassini

en: Oblique Mercator
eu: Mercator zeiharra

en: cylindrical, specific type unknown
eu: zilindro formakoa, mota jakina ezezaguna

en: cylindrical, other known specific type
eu: zilindro formakoa, ezaguna den beste mota jakin bat

en: Goode's homolosine
eu: Goode-ren proiekzioa

en: Miller's bipolar
eu: Miller-en bipolarra

en: dimaxion
eu: dymaxion

en: cordiform
eu: bihotz-formakoa

en: polyhedric
eu: poliedro formakoa

en: type of projection unknown
eu: proiekzio mota ezezaguna da

en: other known type
eu: bestelako mota ezaguna

en: Prime meridian 1:
eu: Meridiano nagusia 1:

en: Greenwich, United Kingdom
eu: Greenwich, Erresuma Batua

en: Amsterdam, Netherlands
eu: Amsterdam, Herbehereak

en: Athens, Greece
eu: Atenas, Grezia

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
eu: Batavia (Jakarta), Indonesia

en: Berne, Switzerland
eu: Berna, Suitza

en: Bogota, Colombia
eu: Bogota, Kolonbia

en: Brussels, Belgium
eu: Brusela, Belgika

en: Cadiz, Spain
eu: Cadiz, Espainia

en: Capetown, South Africa
eu: Lurmutur Hiria, Hegoafrika

en: Copenhagen, Denmark
eu: Kopenhage, Danimarka

en: Ferro, Canary Islands
eu: Hierro, Kanariak

en: Helsinki, Finland
eu: Helsinki, Finlandia

en: Istanbul, Turkey
eu: Istanbul, Turkia

en: Julianehaab, Greenland
eu: Qaqortoq, Groenlandia

en: Lisbon, Portugal
eu: Lisboa, Portugal

en: London, United Kingdom
eu: Londres, Erresuma Batua

en: Madrid, Spain
eu: Madril, Espainia

en: Mexico City, Mexico
eu: Mexiko Hiria, Mexiko

en: Moscow, Russia
eu: Mosku, Errusia

en: Munich, Germany
eu: Munich, Alemania

en: Naples, Italy
eu: Napoli, Italia

en: Oslo (Christiania), Norway
eu: Oslo (Christiania), Norvegia

en: Paris, France
eu: Paris, Frantzia

en: Peking, People's Republic of China
eu: Beijing, Txinako Herri Errepublika

en: Philadelphia, USA
eu: Filadelfia, AEB

en: Pulkova (Leningrad), Russia
eu: Pulkova (Leningrad), Errusia

en: Rio de Janeiro, Brazil
eu: Rio de Janeiro, Brasil

en: Rome, Italy
eu: Erroma, Italia

en: Santiago, Chile
eu: Santiago, Txile

en: Stockholm, Sweden
eu: Stockholm, Suedia

en: Tokyo, Japan
eu: Tokio, Japonia

en: Washington, DC, USA
eu: Washington, DC, AEB

en: Prime meridian 2:
eu: Meridiano nagusia 2:

en: UNIMARC field 121a builder
eu: UNIMARC 121a eremuaren sortzailea

en: Physical dimension
eu: Dimentsio fisikoa

en: 2-dimensional
eu: bidimentsiokoa

en: Primary cartographic image 1:
eu: Irudi kartografiko primarioa 1:

en: manually and plotted
eu: eskuzkoa eta marraztuta

en: photographically
eu: argazkigintzakoa

en: by computer
eu: por computadora

en: by passive remote sensing techniques
eu: urruneko sentsore teknika pasiboen bidez

en: Primary cartographic image 2:
eu: Irudi kartografiko primarioa 2:

en: by active remote sensing techniques
eu: por técnicas de teledetección activas

en: Physical medium
eu: Ingurune fisikoa

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
eu: sintetikoak (adibidez, plastikoak, biniloa)

en: skin (e.g. parchment, vellum)
eu: d- 16 mm.

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
eu: dz- Otros datos infrarrojos

en: magnetic storage medium - computer compatible
eu: biltegiratze euskarri magnetikoa - ordenagailuekin bateragarria

en: magnetic storage medium - not computer compatible
eu: biltegiratze euskarri magnetikoa - ordenagailuekin ez bateragarria

en: tracing paper
eu: kalko papera

en: other non photographic medium
eu: b- Txip kartutxoa

en: transparent or opaque flexible base positive
eu: oinarri positibo gardena edo opakoa eta malgua

en: transparent or opaque flexible base negative
eu: oinarri negatibo gardena edo opakoa eta malgua

en: transparent or opaque non-flexible base positive
eu: oinarri positibo gardena edo opakoa eta ez malgua

en: transparent or opaque non-flexible base negative
eu: oinarri negatibo gardena edo opakoa eta ez malgua

en: other photographic medium
eu: bestelako euskarri fotografikoa

en: Creation technique
eu: Sortze teknika

en: manuscript
eu: eskuizkribua

en: printing
eu: rd- Isostático

en: microphotography
eu: mikroargazkilaritza

en: Form of reproduction
eu: Erreprodukzio formatua

en: by hand
eu: eskuz

en: printed
eu: inprimatuta

en: photography
eu: argazkigintza

en: transfer line print
eu: transferentzia lerroa inprimatzea

en: not a reproduction
eu: ez da erreprodukzio bat

en: Geodetic adjustment
eu: Doikuntza geodesikoa

en: a- no adjustment
eu: a- doikuntzarik gabe

en: b- adjusted but without grid system
eu: b- doituta, baina sareta sistemarik gabe

en: c- adjusted with grid system
eu: c- sareta sistemarekin doituta

en: x- not applicable
eu: x- ez aplikagarria

en: Physical form of publication
eu: Argitalpenaren formatu fisikoa

en: single
eu: indibiduala

en: in parts
eu: ataletan

en: atlas including loose-leaf published atlas
eu: atlasa, argitaratutako orri solteko atlasa barne

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
eu: aldizkari espezializatu, monografia, eta abarren eranskin soltea.

en: bound into a journal, monograph, etc.
eu: aldizkari espezializatu, monografia, eta abarrei lotuta

en: UNIMARC field 121b builder
eu: UNIMARC 121b eremuaren sortzailea

en: Altitude of sensor
eu: Sentsorearen altitudea

en: terrestrial
eu: lurrekoa

en: aerial
eu: airetikoa

en: space
eu: espazioa

en: Attitude of sensor
eu: Sentsorearen joera

en: low oblique
eu: behe zeiharra

en: high oblique
eu: zeihar altua

en: vertical
eu: bertikala

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
eu: Espektro bandak: 01etik 99ra = banda kopurua, xx= ez aplikagarria

en: Quality of image
eu: Irudiaren kalitatea

en: poor
eu: eskasa

en: fair
eu: bidezkoa

en: good
eu: ona

en: very good
eu: oso ona

en: Cloud cover
eu: Hodei estalkia

en: completely covered by clouds
eu: hodeiez estalita erabat

en: Mean value of ground resolution
eu: Lur eremuaren batez besteko balioa

en: less than 1 centimetre
eu: menos de 1 centímetro

en: greater than 9 kilometres
eu: bederatzi kilometrotik gorakoa

en: Centimetres
eu: Zentimetroak

en: Decimetres
eu: Dezimetro

en: Metres
eu: Metroak

en: Decametres
eu: Dekametro

en: Hectametres
eu: Hektometro

en: Kilometres
eu: Kilometro

en: UNIMARC field 122 builder
eu: UNIMARC 122 eremuaren sortzailea

en: Era identifier
eu: Garai identifikatzailea

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
eu: data egutegi gregoriotarraren 1. urtearen ostekoa da, hau da, Kristo aurrekoa

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
eu: data egutegi gregoriotarraren 1. urtearen ostekoa da, hau da, Kristo ondorengoa

en: Day
eu: Eguna

en: Time
eu: Ordua

en: UNIMARC field 123a builder
eu: UNIMARC 123a eremuaren sortzailea

en: Type of scale:
eu: Tipo de escala:

en: linear scale
eu: eskala lineala

en: angular scale
eu: eskala angeluarra

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
eu: bestelako eskala mota (adibidez, denbora eskala, eskala estatistiko kuantitatiboa)

en: Hemisphere:
eu: Hemisferioa:

en: west
eu: mendebaldea

en: east
eu: ekialde

en: north
eu: iparraldea

en: south
eu: hegoaldea

en: Degree (complete with 0):
eu: Graduak (gehitu 0 bat).

en: Minute (complete with 0):
eu: Minutuak (gehitu 0 bat):

en: Second (complete with 0):
eu: Bigarrena (gehitu 0 bat):

en: UNIMARC field 124a builder
eu: UNIMARC 124a eremuaren sortzailea

en: Character of image:
eu: Irudi karakterea:

en: non-photographic image
eu: irudi ez fotografikoa

en: photographic image
eu: argazki irudia

en: remote sensing image
eu: urruneko sentsore irudia

en: UNIMARC field 124b builder
eu: UNIMARC 124b eremuaren sortzailea

en: Form of cartographic item:
eu: Dokumentu kartografikoaren formatua:

en: atlas
eu: atlasa

en: diagram
eu: diagrama

en: globe
eu: globoa

en: map
eu: mapa

en: model
eu: a- Atzemate akustikoa, zuzeneko biltegiratzea

en: profile
eu: profila

en: section
eu: atala

en: view
eu: bista

en: plan
eu: planoa

en: UNIMARC field 124c builder
eu: UNIMARC 124c eremuaren sortzailea

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
eu: Técnica de presentación para imágenes fotográficas o no fotográficas:

en: anaglyphic
eu: anaglifoa

en: polarized
eu: polarizatua

en: planimetric
eu: planimetrikoa

en: diagram map
eu: diagrama mapa

en: flowline map, flow map
eu: fluxu lerroen mapa, fluxu mapa

en: dot map
eu: puntu mapa

en: diagrammatric map
eu: mapa eskematikoa

en: choropleth
eu: koropleta

en: chorochromatic
eu: korokromatikoa

en: dasymetric
eu: diasimetrikoa

en: isopleth
eu: isopleta

en: anamorphic
eu: anamorfikoa

en: pictorial map
eu: irudidun mapa

en: spatial model on two dimensional surface
eu: modelo espaziala bi dimentsioko gainazalean

en: mental or cognitive map
eu: mapa mentala edo kognitiboa

en: views with horizon showing
eu: zeruertza duten paisaiak

en: views without horizon showing
eu: zeruertzik gabeko paisaiak

en: map view
eu: mapa bista

en: picto map
eu: irudidun mapa

en: random dot map
eu: ausazko puntu mapa

en: screened
eu: monitorizatua

en: not screened
eu: ez monitorizatuak

en: UNIMARC field 124d builder
eu: UNIMARC 124d eremuaren sortzailea

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
eu: Urruneko sentsore argazki edo irudientzako plataformaren posizioa:

en: UNIMARC field 124e builder
eu: UNIMARC 124e eremuaren sortzailea

en: Category of satellite for remote sensing image:
eu: Urruneko sentsore irudientzako satelitearen kategoria:

en: meteorological
eu: meteorologikoa

en: earth resources
eu: Lurreko baliabideak

en: space observing
eu: espazio behaketa

en: UNIMARC field 124f builder
eu: UNIMARC 124f eremuaren sortzailea

en: Name of satellite for remote sensing image:
eu: Urruneko sentsore irudientzako satelitearen izena:

en: Nimbus
eu: Ninbo

en: Explorer I
eu: Esploradorea I

en: Explorer II
eu: Esploradorea II

en: Spot 1
eu: Puntua 1

en: Spot 2
eu: Puntua 2

en: Spot 3
eu: Puntua 3

en: UNIMARC field 124g builder
eu: UNIMARC 124g eremuaren sortzailea

en: Recording technique for remote sensing image:
eu: Urruneko sentsore irudientzako grabazio teknika:

en: false colour photography
eu: kolore faltsuko argazkia

en: multispectral photography
eu: argazkigintza multiespektrala

en: multispectral scanning
eu: eskaneatze multiespektrala

en: combination of various light emission techniques
eu: hainbat argi igorpen tekniken konbinazioa

en: infrared line scanning
eu: infragorri bidezko lerro eskaneatzea

en: combination of various thermal infrared scanning
eu: hainbat infragorri eskaneatze termikoen konbinazioa

en: Sidelooking airbone radar
eu: Alboko bistako aire radarra

en: Synthetic aperture radar
eu: Irekidura sintetikoa duen radarra

en: passive microwave mapping
eu: mikrouhin mapaketa pasiboa

en: UNIMARC field 125a builder
eu: UNIMARC 125a eremuaren sortzailea

en: Type of score:
eu: Tipo de música:

en: full score, graphic score
eu: partitura osorik, partitura grafikoa

en: score (miniature or study size)
eu: partitura (miniatura edo ikerketa tamaina)

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
eu: ahots eta pianorako partitura, teklatuarentzat laburtutako akonpainamendua

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
eu: z- Ez zehaztuta

en: condensed score, pianoconductor score
eu: partitura trinkotua, pianorako partitura

en: graphic score
eu: partitura grafikoa

en: close score (e.g. hymnals)
eu: partitura (adibidez, kantu liburua)

en: tablature
eu: tablatura

en: choir-book
eu: abesbatza liburua

en: compressed score
eu: partitura laburtua

en: pseudo-score
eu: sasipartitura

en: solo part
eu: bakarkako zatia

en: multiple formats
eu: hainbat formatu

en: not applicable, not a score
eu: ez aplikagarria, ez da partitura bat

en: Parts indicator:
eu: Aldeen adierazlea:

en: parts exist (vocal and instrumental)
eu: atalak existitzen dira (bokala eta instrumentala)

en: instrumental parts
eu: atal instrumentalak

en: vocal parts
eu: ahotserako atalak

en: parts not present
eu: ez dago atalik

en: UNIMARC field 125b builder
eu: UNIMARC 125b eremuaren sortzailea

en: Literary text indicator:
eu: Literatura testuaren adierazlea:

en: history
eu: historia

en: lectures, speeches
eu: diskurtsoak, hitzaldiak

en: instructions
eu: argibideak

en: sounds
eu: soinuak

en: reporting
eu: txostena egitea

en: memoirs
eu: memoriak

en: rehearsals
eu: saioak

en: interviews
eu: elkarrizketak

en: advertising texts
eu: publizitate testuak

en: instruction (language)
eu: agindua (hizkuntza)

en: conference proceedings
eu: kongresuen aktak

en: comedy
eu: komedia

en: folktales
eu: herri ipuinak

en: sacred texts
eu: testu sakratuak

en: other types of literary text
eu: b- Mikroforma batetik erreproduzitutako artxiboa

en: UNIMARC field 126a builder
eu: UNIMARC 126a eremuaren sortzailea

en: Form of release:
eu: Argitaratze formatua:

en: disc
eu: diskoa

en: tape (open reel)
eu: zinta (bobina irekia)

en: tape (cassette)
eu: zinta (kasetea)

en: tape (cartridge)
eu: zinta (kartutxoa)

en: wire recording
eu: alanbre-grabagailua

en: cylinder
eu: zilindroa

en: roll
eu: bobina

en: film (sound film)
eu: filma (film soinuduna)

en: Speed:
eu: Abiadura:

en: 16 2/3 rpm
eu: 00 Material mota

en: 45 rpm
eu: 09 Ezaugarri fisiko bereziak

en: 1.4 m/sec(compact discs)
eu: 1,4 m/s (disko trinkoak)

en: 1 7/8 in. per second
eu: 1 7/8 hazbete segundoko

en: 15/16 in. per second
eu: 15/16 hazbete segundoko

en: 3 3/4 in. per second
eu: 05 Soinua

en: 7 1/2 in. per second
eu: 7 1/2 hazbete/s

en: 15 in. per second
eu: 15 hazbete segundoko

en: 30 in. per second
eu: 30 hazbete segundoko

en: 8/10 in. per second
eu: 8/10 hazbete/s

en: 4/10 in. per second
eu: 4/10 hazbete segundoko

en: Kind of sound:
eu: Soinu mota:

en: monoaural
eu: mono sistema

en: quadraphonic
eu: kuadrafonikoa

en: Groove width:
eu: Artekaren zabalera:

en: coarse/standard
eu: lodia/estandarra

en: microgroove/fine
eu: mikroildoa/fina

en: Dimensions (sound recordings):
eu: Dimentsioak (soinu grabazioak):

en: 7.62cm or 3 in.
eu: 7,62 cm edo 3 hazbete

en: 12.7 cm or 5 in.
eu: 12,7 cm edo 5 hazbete

en: 17.78 cm or 7 in.
eu: 17,78 cm edo 7 hazbete

en: 25.4 cm or 10 in.
eu: 25,4 cm edo 10 hazbete

en: 30,48 cm or 12 in.
eu: 06-08 Irudiaren bit-sakontasuna

en: 40.64 cm or 16 in.
eu: 40,64 cm edo 16 hazbete

en: 35.56 cm or 14 in.
eu: 35,56 cm edo 14 hazbete

en: 12 cm or 4 in. 3/4
eu: 15 Narriadura maila

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
eu: 10 cm x 6,3 cm edo 3" 7/8 x 2" 1/2

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
eu: 13,2 cm x 9,7 cm edo 5" 1/4 x 3" 7/8

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
eu: 5,7 cm x 10 cm edo 2 1/4 hazbete x 4 hazbete, zilindroa

en: Tape width:
eu: Zinta zabalera:

en: 1/4 in.
eu: 1/4 hazbete

en: 1/2 in.
eu: 1/2 hazbete

en: 1 in.
eu: 1 hazbete

en: 1/8 in.
eu: 1/8 hazbete

en: 2 in.
eu: 04 Emultsio oinarria

en: 1/3 in. (8 mm)
eu: 1/3 hazbete (8 mm)

en: recording not a tape
eu: grabazioa ez da zinta bat

en: Tape configuration:
eu: Zintaren ezarpena:

en: full track
eu: pista osorik

en: half track
eu: pista erdia

en: quarter track
eu: pista laurdena

en: eight track
eu: 8. pista

en: twelve track
eu: 12. pista

en: sixteen track
eu: 16. pista

en: twentyfour track
eu: 24. pista

en: six track
eu: 6. pista

en: Accompanying textual material 1:
eu: Testu material erantsia 1:

en: discography
eu: diskografia

en: thematic index
eu: gaikako indizea

en: libretto or text
eu: libretoa edo testua

en: biography of composer
eu: musikagilearen biografia

en: biography of performer or history of ensemble
eu: interpretearen biografia edo taldearen historia

en: technical or historical information on instruments
eu: musika tresnei buruzko informazio teknikoa edo historikoa

en: technical information on music
eu: musikari buruzko informazio teknikoa

en: historical information about music
eu: musikari buruzko informazio historikoa

en: other historical information
eu: bestelako informazio historikoa

en: ethnological information
eu: informazio etnologikoa

en: biography of arranger or transcriber
eu: moldatzailearen edo transkribatzailearen biografia

en: instructional material
eu: material didaktikoa

en: score
eu: puntuazioa

en: other accompanying textual material
eu: bestelako testu material gehigarria

en: Accompanying textual material 2:
eu: Testu material erantsia 2:

en: Accompanying textual material 3:
eu: Testu material erantsia 3:

en: Accompanying textual material 4:
eu: Testu material erantsia 4:

en: Accompanying textual material 5:
eu: Testu material erantsia 5:

en: Accompanying textual material 6:
eu: Testu material erantsia 6:

en: Recording technique:
eu: Grabazio teknika:

en: acoustic
eu: akustikoa

en: electric
eu: elektrikoa

en: digital
eu: digitala

en: Special reproduction characteristics:
eu: Erreprodukzio bereziaren ezaugarriak:

en: NAB standard
eu: NAB estandarra

en: CCIR/IEC standard
eu: CCIR/IEC estandarra

en: DBX processed
eu: DBX prozesatuta

en: digital (compact disc)
eu: digitala (disko trinkoa)

en: Dolby-A encoded
eu: Dolby-A kodetua

en: Dolby-B encoded
eu: Dolby-B kodetua

en: Dolby-C encoded
eu: Dolby-C kodetua

en: CX encoded
eu: CX kodetuta

en: UNIMARC field 126b builder
eu: UNIMARC 126b eremuaren sortzailea

en: Kind of disc, cylinder or tape:
eu: Disko, zilindro edo zinta mota:

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
eu: aldiunekoa (esklusiboa, une horretan moztuta)

en: mass produced
eu: masa produkzioa

en: master tape
eu: zinta nagusia

en: tape duplication master
eu: kopiatze zinta nagusia

en: disc master (negative)
eu: disko nagusia (negatiboa)

en: mother (positive)
eu: ama (positiboa)

en: stamper (negative)
eu: estanpatzailea (negatiboa)

en: test pressing
eu: estanpazio proba

en: Kind of material:
eu: Material mota:

en: wax (instantaneous)
eu: argizaria (aldiunekoa)

en: plastic (mass produced)
eu: plastikoa (masa produzkioa)

en: lacquered (e.g. acetate)
eu: lakatua (adb. azetatoa)

en: metal (e.g. aluminium)
eu: metala (adibidez, aluminioa)

en: shellac pressing
eu: goma laka estanpazioa

en: plastic pressing
eu: estanpazio plastikoa

en: metal and plastic (compact discs)
eu: metara eta plastikoa (disko trinkoak)

en: paper backed
eu: babes-kopia egindako papera

en: acetate
eu: azetatua

en: polyester
eu: poliester

en: Kind of cutting:
eu: Muntaketa mota:

en: lateral or combined cutting
eu: alboko ebakidura edo ebakidura konbinatua

en: vertical (hill and dale) cutting
eu: ebakidura bertikala (hill and dale)

en: UNIMARC field 127 builder
eu: UNIMARC 127 eremuaren sortzailea

en: (Complete with 0 on the left)
eu: (Gehitu 0 bat ezkerrera)

en: Hours:
eu: Orduak:

en: Minutes:
eu: Minutuak:

en: Seconds:
eu: Segundoak:

en: UNIMARC field 128a builder
eu: UNIMARC 128a eremuaren sortzailea

en: Form of musical work:
eu: Formulario de trabajo musical:

en: air
eu: airea

en: anthem
eu: himnoa

en: ballet
eu: balleta

en: ballad
eu: balada

en: chant, non christian
eu: kantua, ez-kristaua

en: chant, christian
eu: kantua, kristaua

en: choral-prelude
eu: preludio korala

en: choral
eu: korala

en: canon
eu: kanona

en: chanson, polyphonic
eu: abestia, polifonikoa

en: carol
eu: kanta

en: chance composition / aleatoric music
eu: halabeharrezko konposizioa / ausazko musika

en: cantata
eu: kantata

en: country music
eu: country musika

en: danse form
eu: dantza mota

en: fugue
eu: fuga

en: folk music
eu: herri musika

en: gospel music
eu: gospel musika

en: hymn
eu: himnoa

en: jazz
eu: jazza

en: lied
eu: gezurra esan du

en: musical revue and comedy
eu: errebista eta komedia musikala

en: madrigal
eu: madrigala

en: march
eu: martxa

en: mass
eu: meza

en: motet
eu: a- (1) Pista betea

en: moving picture music
eu: irudi mugikorren musika

en: multiple forms
eu: hainbat forma

en: mazurka
eu: Mazurcas

en: nocturne
eu: gautarra

en: oratorio
eu: oratorioa

en: overture
eu: obertura

en: prelude and fugue
eu: preludioa eta fuga

en: programme music
eu: musika programa

en: passion music
eu: pasioarekin lotutako musika

en: polonaise
eu: polonesa

en: popular music
eu: herri musika

en: passacaglia
eu: kalejira

en: pavan
eu: pabana

en: rock music
eu: rock musika

en: rondo
eu: rondó

en: rhapsody
eu: rapsodia

en: song
eu: abestia

en: symphonic poem
eu: olerki sinfonikoa

en: square dance
eu: koadrilen dantza

en: study, exercise
eu: ikerketa, ariketa

en: symphony
eu: sinfonia

en: triosonata
eu: triosonatak

en: variation
eu: bariazioa

en: waltz
eu: bals

en: other form
eu: pb- Sonar--imágenes topográficas del fondo, registro lateral

en: UNIMARC field 128b builder
eu: UNIMARC 128b eremuaren sortzailea

en: Trombone
eu: Tronboia

en: Xylophone
eu: Xilofonoa

en: Marimba
eu: Marinba

en: Violon
eu: Biolina

en: Unspecified
eu: Zehaztu gabe

en: Ondes Martenot
eu: Martenot uhinak

en: Piano
eu: Pianoa

en: Clavicorde
eu: Klabikordioa

en: Continuo
eu: Jarraitua

en: Autre
eu: Beste batzuk

en: Soprano
eu: Sopranoa

en: Alto
eu: Altua

en: Tenor
eu: Tenorra

en: Cor anglais
eu: Adar ingelesa

en: Saxophone
eu: Saxofoia

en: UNIMARC field 128c builder
eu: UNIMARC 128c eremuaren sortzailea

en: UNIMARC field 130 builder
eu: UNIMARC 130 eremuaren sortzailea

en: Specific material designation:
eu: Berariazko materiala izendatzea:

en: aperture card
eu: irekitze txartela

en: microform cartridge
eu: mikrofilm kartutxoa

en: microfilm cassette
eu: mikrofilm kasetea

en: microfilm reel
eu: mikrofilm bobina

en: microfiche
eu: mikrofitxa

en: microfiche cassette
eu: mikrofilm kasetea

en: micro opaque
eu: mikroopakoa

en: microfilm slip
eu: mikrofilm zinta

en: Polarity:
eu: Polaritatea:

en: mixed polarity
eu: polaritate konbinatua

en: Dimensions:
eu: Dimentsioak:

en: 8 mm (microfilm)
eu: 8 mm (mikrofilma)

en: 16 mm (microfilm)
eu: 16 mm (mikrofilma)

en: 35 mm (microfilm)
eu: 35 mm (mikrofilma)

en: 70 mm (microfilm)
eu: 70 mm (mikrofilma)

en: 105 mm (microfilm)
eu: 105 mm (mikrofilma)

en: 3 x 5 in.
eu: 3 x 5 hazbete

en: 4 x 6 in.
eu: 4 x 6 hazbete

en: 6 x 9 in.
eu: 6 x 9 hazbete

en: 9 x 19 cm
eu: 10 Kalitatea bermatzeko helburu(ak)

en: Reduction ratio:
eu: Murrizketa eralzioa

en: low reduction
eu: murrizketa txikia

en: Normal (16x - 30x)
eu: Normala (16x - 30x)

en: high (31x - 60x)
eu: altua (31x - 60x)

en: very high (61x - 90x)
eu: oso altua (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
eu: ultraaltua (91x -)

en: varies
eu: aldatzen da

en: Specific reduction ratio
eu: Berariazko murrizte erlazioa

en: Color:
eu: Kolorea:

en: monochrome
eu: monokromoa

en: color
eu: kolorea

en: Emulsion on film:
eu: Emultsioa filman:

en: silver halide
eu: zilar haluroa

en: diazo
eu: diazokonposatua

en: vesicular
eu: y- Vista

en: mixed emulsion
eu: emultsio konbinatua

en: Generation:
eu: Belaunaldia:

en: first generation (Master)
eu: lehenengo belaunaldia (jabea)

en: printing master
eu: inprimatze nagusia

en: service copy
eu: kopia zerbitzua

en: mixed generations
eu: belaunaldi konbinatuak

en: Base of film:
eu: Film oinarria:

en: safety base
eu: segurtasun oinarria

en: not a safety base
eu: ez da segurtasun oinarri bat

en: UNIMARC field 135a builder
eu: UNIMARC 135a eremuaren sortzailea

en: Type of electronic resource:
eu: Baliabide elektroniko mota:

en: numeric
eu: zenbakizkoa

en: computer program(s)
eu: ordenagailu programa(k)

en: representational
eu: figuratiboa

en: text
eu: testua

en: combination
eu: konbinazioa

en: UNIMARC field 140 builder
eu: UNIMARC 140 eremuaren sortzailea

en: Illustration - Book 1:
eu: Ilustrazioa - Liburua 1:

en: ornamental letter
eu: apaingarri gutuna

en: miniature
eu: miniatura

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
eu: epigrafea (hau da, letra bereziak dituen izenburua)

en: vignette
eu: bineta

en: frontispiece
eu: frontispizioa

en: portrait
eu: erretratua

en: vedute
eu: veduta

en: Illustration - Book 2:
eu: Ilustrazioa - Liburua 2:

en: Illustration - Book 3:
eu: Ilustrazioa - Liburua 3:

en: Illustration - Book 4:
eu: Ilustrazioa - Liburua 4:

en: Portrait
eu: Erretratua

en: Illustration - Full page plates 1:
eu: Ilustrazioa - orri osoko irudiak 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
eu: Ilustrazioa - orri osoko irudiak 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
eu: Ilustrazioa - orri osoko irudiak 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
eu: Ilustrazioa - orri osoko irudiak 4:

en: Illustration - Technique:
eu: Ilustrazioa - teknika:

en: Form of contents 1:
eu: Edukien formatua 1:

en: religious work
eu: lan erlijiosoa

en: catechism
eu: kristau ikasbidea

en: devotional literature
eu: literatura erlijiosoa

en: sermon
eu: predikua

en: service books
eu: zerbitzu liburuak

en: scientific work
eu: lan zientifikoa

en: discussion, dissertation, thesis
eu: e- Cilindro

en: social customs
eu: gizarte ohiturak

en: legal work
eu: idazki legala

en: political work
eu: idazki politikoa

en: ephemera
eu: efimeroa

en: reference work
eu: s- Shellac

en: library catalogue
eu: liburutegiko katalogoa

en: calendar
eu: egutegia

en: encyclopedia
eu: entziklopedia

en: historical work
eu: lan historikoa

en: polemical treatise
eu: tratatu polemikoa

en: discursive work
eu: diskurtsozko lana

en: commemorative work
eu: oroigarrizko lana

en: instructional work
eu: lan didaktikoa

en: manual
eu: eskuzkoa

en: textbook
eu: testu liburua

en: record-keeping work
eu: erregistroak gordetzea

en: recreations
eu: aisialdia

en: version of a work
eu: lan baten bertsioa

en: Form of contents 2:
eu: Edukien formatua 2:

en: Form of contents 3:
eu: Edukien formatua 3:

en: Form of contents 4:
eu: Edukien formatua 4:

en: Literature:
eu: Literatura:

en: romance
eu: erromantzea

en: novel
eu: eleberria

en: novella
eu: eleberria

en: fable
eu: alegia

en: fairy tale
eu: maitagarri ipuina

en: allegory
eu: alegoria

en: legend
eu: kondaira

en: parable
eu: parabola

en: short story
eu: ipuina

en: essay, feuilleton
eu: saiakera, folletoia

en: miscellane
eu: hainbat

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
eu: mm- Combinación de varios tipos de datos

en: juvenile literature
eu: gazte literatura

en: chronicle
eu: kronika

en: memoir
eu: memoria

en: diary
eu: egunero

en: hagiography
eu: hagiografia

en: travelogue
eu: bidaia egunerokoa

en: erotica
eu: f- Otro tipo de tira de película

en: oratory, speeches
eu: oratoria, diskurtsoak

en: multiple or other
eu: hainbat edo beste batzuk

en: Biography:
eu: Biografia:

en: contains biographical information
eu: informazio biografikoa du

en: not biographical
eu: ez biografikoa

en: multiple or other form
eu: hainbat edo beste batzuk

en: Support material - Book:
eu: Laguntza materiala - liburua:

en: paper, general
eu: b- Ebakinak

en: hand-made paper
eu: eskuz egindako papera

en: rice paper
eu: arroz papera

en: wood-pulp paper
eu: zur-ore papera

en: parchment, vellum
eu: pergaminoa, bitela

en: Support material - Plates:
eu: Laguntza materiala - plakak:

en: Watermark:
eu: Ur marka:

en: paper does not contain watermark
eu: paperak ez du ur-markarik

en: paper contains watermark
eu: paperak ur-marka du

en: Printer's device:
eu: Inprimagailuaren gailua:

en: printer's device not present
eu: rb- Free-air

en: printer's device present
eu: rc- Bouger

en: Publisher's device:
eu: Argitaratzailearen gailua

en: publisher's device not present
eu: ez dago editore gailurik

en: publisher's device present
eu: editore gailua badago

en: Ornamental device:
eu: Objeto decorativo:

en: ornamental device not present
eu: ez dago apaingarri gailurik

en: ornamental device present
eu: apaingarri gailua badago

en: UNIMARC field 141 builder
eu: UNIMARC 141 eremuaren sortzailea

en: Binding material 1:
eu: Koadernatze materiala 1:

en: leather
eu: m- Mixto

en: cloth
eu: ehuna

en: unbound
eu: koadernatu gabe

en: Binding material 2:
eu: Koadernatze materiala 2:

en: Binding material 3:
eu: Koadernatze materiala 3:

en: Types of binding:
eu: Koadernatze motak:

en: original, i.e. primary
eu: jatorrizkoa, hau da, primarioa

en: rebound
eu: berriro koadernatuta

en: modern
eu: modernoa

en: restored, facsimile
eu: zaharberrituta, facsimilea

en: restored, imitation
eu: zaharberrituta, kopia

en: work bound with another
eu: beste batekin lotutako lana

en: Bound with:
eu: Honela mugatuta:

en: single item
eu: elementu indibiduala

en: bound with one or more others
eu: beste bati/batzuei lotuta

en: State of preservation - Binding:
eu: Estado de conservación - Encuadernación:

en: excellent
eu: bikain

en: worn
eu: erabilita

en: damaged
eu: hondatuta

en: broken back
eu: atzealdea hondatuta dago

en: missing
eu: falta da

en: State of preservation - Body of the book 1 :
eu: Estado de conservación - Cuerpo del Libro 1:

en: restored
eu: zaharberrituta

en: State of preservation - Body of the book 2 :
eu: Estado de conservación - Cuerpo del Libro 2:

en: UNIMARC field 210c builder
eu: UNIMARC 210c eremuaren sortzailea

en: Search for authority type: EDITORS
eu: Bilatu autoritate mota: EDITOREAK

en: None
eu: Antolatu gabe

en: Heading A-Z
eu: A-Z izenburua

en: Heading Z-A
eu: Z-A izenburua

en: contains
eu: dauka

en: starts with
eu: hasten da

en: is exactly
eu: zehazki da

note: INPUT type=submit
en: Search
eu: Bilatu

en: Authority search results
eu:  Autoritatearen araberako bilaketaren emaitzak

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
eu: Emaitzak %s-(e)tik %s -(e)ra %s guztira

en: Summary
eu: Laburpena

en: Used
eu: Erabilita

en: Get it!
eu: Lortu!

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
eu: %s aldiz

en: Choose
eu: Aukeratu

en: Close
eu: Itxi

note: SCRIPT
en: Authority
eu: Autoritatea

en: UNIMARC field 225a builder
eu: UNIMARC 225a eremuaren sortzailea

en: Collection
eu: Material mota

en: Select a collection
eu: Aukeratu bilduma bat

en: OR new collection:
eu: O nueva colección:

en: UNIMARC field 4XX builder
eu: UNIMARC 4XX eremuaren sortzailea

en: Search on
eu: Bilatu hemen

en: Any word
eu: Edozein hitz

en: Item type:
eu: Elementu mota:

en: All item types
eu: Item mota guztiak

note: INPUT type=submit
en: Start search
eu: Hasi bilaketa

en: Search results
eu: Bilaketaren emaitzak

en: &lt;&lt; Previous
eu: &lt;&lt; Aurrekoa

en: Next&gt;&gt;
eu: Hurrengoa &gt;&gt;

en: Item count
eu: Item kopurua

en: Location
eu: Kokapena

en: Clear field
eu: Garbitu eremua

en: &lt;&lt; Previous
eu: &lt;&lt; Aurrekoa

en: Next&gt;&gt;
eu: Hurrengoa &gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
eu: UNIMARC 686a eremuaren sortzailea

en: Classification
eu: Sailkapena

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
eu: Mesedez, aukeratu sailkapeneko balio bat. Horrek autoritate erregistroko 686$a eremuaren balioa kopiatuko du bibliografia erregistroko 686$a eremuan.

en: Authority type
eu: Autoritate mota

en: Main entry ($a only)
eu: Sarrera nagusia ($a bakarrik)

en: Main entry
eu: Sarrera nagusia

en: Anywhere
eu: Edonon

en: Sort by
eu: Antolatu honela

en: No order
eu: Ez dago eskaerarik

en: Heading ascendant
eu: goiburuaren arabera, goranzkoa

en: Heading descendant
eu: goiburuaren arabera, beheranzkoa

en: UNIMARC leader builder
eu: UNIMARC Leader sortzailea

en: 1-4 Record length
eu: 1-4 Erregistroaren luzera

en: (auto-calculated)
eu: (autokalkulatuta)

en: 5- Record status
eu: 5- Erregistro egoera

en: c - Corrected or updated record
eu: c- Zuzendutako edo eguneratutako erregistroa

en: c - Corrected record
eu: c- Completo

en: d - Deleted record
eu: d - Ezabatutako erregistroa

en: n - New record
eu: n- Erregistro berria

en: o - Previously issued higher level record
eu: o - Aurrezk mailegatutako maila handiagoko erregistroa

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
eu: p- Aldez aurretik argitaratze aurreko erregistro osatu gabe gisa jaulkita

en: 6- Type of record
eu: 6- Erregistro mota

en: a - Language materials, printed
eu: a- Textu materialak, inprimatuta

en: b - Language materials, manuscript
eu: b- Textu materialak, eskuz idatzita

en: c - Music scores, printed
eu: c - Musika partitura, inprimatuta

en: d - Music scores, manuscript
eu: d- Musika partiturak, eskuz idatzita

en: e - Cartographic materials, printed
eu: e - Material kartografikoa, inprimatuta

en: f - Cartographic materials, manuscript
eu: f - Material kartografikoa, eskuz egindakoa

en: g - Projected and video material
eu: g - Material proiektatua eta bideo materiala

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
eu: i - Soinu grabazioak, interpretazio ez musikala

en: j - Sound recordings, musical performance
eu: j- Soinu grabazioak, interpretazio musikala

en: k - Two-dimensional graphics
eu: k - Bi dimentsioko grafikoak

en: l - Electronic resources
eu: l - Baliabide elektronikoak

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
eu: r - Hiru dimentsioko tresnak eta realia

en: 7- Bibliographic level
eu: 7- Maila bibliografikoa

en: a - Analytic (component part)
eu: a - Analitika (osagaia)

en: i - Integrating resource
eu: i- Integrazio baliabidea

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
eu: c - Bilduma - bibliografia elementuen bilduma

en: m - Monographic - Bibliographic item
eu: m - Monografikoa - Bibliografia elementua

en: s - Serial - Bibliographic item
eu: s - Aldizkako argitalpena - Bibliografia elementua

en: 8- Hierarchical level code
eu: 8 - Hierarkia mailaren kodea

en: - Hierarchical relationship undefined
eu: - Harreman hierarkikoa ez da definitu

en: 0 - No hierarchical relationship
eu: 0 - Hierarkia erlaziorik gabe

en: 1 - Highest level record
eu: 1 - Maila goreneko erregistroa

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
eu: 2 - Erregistroa, goi-maila baino txikiagoa (beheragoko maila guztiak)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
eu: 9-16 adierazlea/azpieremua/tamaina

en: (auto-filled)
eu: (autobetetzea)

en: 17- Encoding level
eu: 17- Kodetze maila

en: Full level ("item in hand")
eu: Maila osoa ("elementua eskuetan")

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
eu: 1 - 1 azpimaila (ez "elementua eskura")

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
eu: 03 Braille idazkera mota

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
eu: 05 Bigarren mailako laguntza materiala

en: 18- Descriptive cataloging form
eu: 18 - Katalogatze modu deskriptiboa

en: - In full ISBD form
eu: - ISBD formatu osoan

en: i - In partial or incomplete ISBD form
eu: i - ISBD formatu partziala edo osatugabea

en: n - In non-ISBD form
eu: n - ISBD ez beste formatu batean

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
eu: 19-24 Mapa eta luzera sarrera

en: 000 - Leader
eu: 000 - Editoriala

en: c - Corrected or revised
eu: c - Zuzendua edo errebisatua

en: d - Deleted
eu: d - Ezabatu

en: n - New
eu: n - Berria

en: 7-8 Undefined
eu: 7-8 Zehaztugabea

en: 10-16 indicator/subfields/size
eu: 10-16 adierazlea/azpieremuak/tamaina

en: 18-19 Undefined
eu: 18-19 Zehaztu gabe

en: , adapter
eu: , modagailua

en: , annotator
eu: , ohar-hartzailea

en: , author of afterword
eu: , epilogoaren egilea

en: , prefacer
eu: , hitzaurrearen egilea

en: , bibliographic antecedent
eu: , bibliografia aurrekaria

en: , collaborator
eu: , kolaboratzailea

en: , commentator
eu: , iruzkingilea

en: , compiler
eu: , konpiladorea

en: , composer
eu: , musikagilea

en: , conceptor
eu: , diseinatzailea

en: , degree-grantor
eu: , maila aitortu duen erakundea

en: , editor
eu: , editorea

en: , film editor
eu: , filmaren editorea

en: , founder
eu: , sortzailea

en: , illustrator
eu: , ilustratzailea

en: , lyricist
eu: , kanta-idazlea

en: , organiser of meeting
eu: , batzar antolatzailea

en: , other
eu: , bestelakoa

en: , photographer
eu: , argazkilaria

en: , presenter
eu: , aurkezlea

en: , publisher
eu: , argitaratzailea

en: , publishing director
eu: , argitaratze zuzendaria

en: , research team head
eu: , ikerketa taldeko burua

en: , reviewer
eu: , kritikaria

en: , redactor
eu: , erredaktorea

en: , sponsor
eu: , babeslea

en: , thesis advisor
eu: , tesi zuzendaria

en: , translator
eu: , itzultzailea

en: Main Author
eu: Egile nagusia

en: main_author
eu: Egile nagusia

en: Corporate Author (Main)
eu: Egile instituzionala (Nagusia)

en: Coauthor
eu: Egilekidea

en: coauthor
eu: egilekidea

en: Secondary Author
eu: Bigarren egilea

en: secondary_author
eu: Bigarren mailako egilea

en: Corporate Author (Coauthor)
eu: Egile instituzionala (egilekide)

en: corporate_coauthor
eu: Egile instituzionala (egilekide)

en: Corporate Author (Secondary)
eu: Egile instituzionala (Sekundarioa)

en: corporate_secondary_author
eu: Bigarren egilea

en: Language:
eu: Hizkuntza:

en: of intermediate text,
eu: bitarteko testuarena,

en: of original work,
eu: jatorrizko lanarena,

en: of summary,
eu: laburpenarena,

en: of contents page,
eu: edukien orriarena,

en: of title page,
eu: orriaren izenburuarena,

en: of title proper,
eu:  izenburu propioarena,

en: of libretto,
eu: libretoarena,

en: of accompanying material,
eu: material osagarriarena,

en: of subtitles,
eu: azpitituluena,

en: Country:
eu: Herrialdea:

en: Tag 009:
eu: 009 etiketa:

en: Series
eu: Seriea(k)

en: series
eu: sailak

en: Classification:
eu: Sailkapena:

en: Contents note:
eu: Edukien inguruko oharra:

en: Abstract:
eu: Laburpena:

en: Provenance note:
eu: Jatorriari buruzko oharra:

en: Bibliography:
eu: Bibliografia:

en: Thesis:
eu: Tesiak:

en: SUDOC serial history:
eu: SUDOC: serialen historiala

en: Subject - Personal Name
eu: Gaia - Izena

en: Subject - Corporate Author
eu: Gaia - Egile korporatiboa

en: Subject - Family
eu: Gaia - Familia

en: Subject - Author/Title
eu: Gaia - Egilea/Izenburua

en: Subject - Topical Name
eu: Gaia - Izengoitia

en: Subject - Geographical Name
eu: Gaia - Izen geografikoa

en: Subject - Form
eu: Gaia - Formularioa

en: Subject
eu: Gaia

en: Subject Category
eu: Gaiaren kategoria

en: Trademark
eu: Erregistratutako marka

en: Online Resources:
eu: Loturak:

en: Click here to access online
eu: Sakatu hemen linean sartzeko

en: Publication:
eu: Argitalpena:

en: Description:
eu: Deskribapen fisikoa:

en: Linked with:
eu: Honekin lotuta:

en: Audience
eu: Hartzaileak

en: electronic ressource
eu: Baliabide elektronikoak

en: Literary genre
eu: Género literario

en: Biography
eu: Biografia

en: Illustration
eu: Ilustrazioa

en: Content
eu: Edukia

en: Video types
eu: Bideo motak

en: Serial type
eu: Aldizkako argitalpen mota

en: Periodicity
eu: Aldizkakotasuna

en: Translation of
eu: Itzulpena

en: original_title
eu: Jatorrizko izenburua

en: Set Level
eu: Ezarri maila

en: set_level
eu: Ezarri maila

en: Piece-Analytic Level
eu: Fragmento-Analitikoaren maila

en: piece_analytic_level
eu: Fragmento-Analitikoaren maila

en: Uniform Title
eu: Izenburu bateratua:

en: uniform_title
eu: Izenburu uniformeak:

en: Uniform Conventional Heading
eu: Ohiko goiburu uniformea

en: uniform_conventional_heading
eu: Ohiko goiburu uniformea

en: Edition Statement
eu: Edizio-aitorpena:

en: edition
eu: edizioa

en: Click here to access online
eu:  Sakatu hemen linean sartzeko

en: Availability:
eu: Erabilgarritasuna:

en: No items available
eu: Ez dago item eskuragarririk:

en: Items available for loan:
eu:  Mailegatzeko kopiak:

en: Call number:
eu: Signatura topografikoa:

en: Items available for reference:
eu: Erreferentziarako kopiak:

en: Checked out (
eu: Mailegatua (

en: Withdrawn (
eu: Erretiratua (

en: Lost (
eu: Galdutakoa (

en: Damaged (
eu: Hondatua (

en: On order (
eu: Antolatuta (

en: In transit (
eu: Zirkulazioan (

en: On hold (
eu: Erreserbatua (
