Koha 23.11.08.001 - en to fa-Arab translation catalogue (1138 entries)

en: fixed length control field
fa-Arab: فیلد کنترل طول ثابت

en: control field
fa-Arab: فیلد کنترل

en: Interfield linking data
fa-Arab: لینک داده میان فیلد

en: Number (ISNI)
fa-Arab: شماره (استاندارد بین‌المللی شناسهٔ نام)

en: Cancelled ISNI
fa-Arab: ISNI (سامانه تشخیص هویت) لغو شد

en: Erroneous ISNI
fa-Arab: ISNI (شماره استاندارد بین المللی شناسه نام) اشتباه

en: tag 015
fa-Arab: برچسب 015

en: System Code
fa-Arab: کد سیستم

en: Identifier
fa-Arab: شناسه

en: Qualification
fa-Arab: وضعیت

en: Erroneous Identifier
fa-Arab: شناسه اشتباه است

en: Cancelled or Invalid Persistent Record Identifier
fa-Arab: شناسه رکورد دائمی لغو شده یا نامعتبر است

en: System control number
fa-Arab: شماره کنترل سیستم

en: Cancelled or invalid control number
fa-Arab: شماره کنترل لغو شده یا نامعتبر است

en: System code
fa-Arab: کد سیستم

en: Number of work
fa-Arab: تعداد اثر

en: Number of movement
fa-Arab: تعداد گردش

en: Number of incipit
fa-Arab: شماره آغازین

en: Voice/instrument
fa-Arab: صدا/ساز

en: Role
fa-Arab: نقش

en: Movement caption/heading
fa-Arab: منشور حکومتی/سرعنوان

en: Key or mode
fa-Arab: کلید یا شیوه

en: Clef
fa-Arab: کلید

en: Key signature
fa-Arab: نشانه نوع کلیدموسیقی

en: Time signature
fa-Arab: کسر میزان در موسیقی

en: Musical notation
fa-Arab: نت نویسی موسیقی

en: Comments (free text)
fa-Arab: نظرات (متن آزاد)

en: Codified note
fa-Arab: یادداشت مدون

en: Text incipit
fa-Arab: مقدمه متن

en: Uniform Resource Identifier
fa-Arab: تعیین کننده هویت منابع یکسان

en: Language of text
fa-Arab: زبان متن

en: Number
fa-Arab: شماره

en: Erroneous ISTC
fa-Arab: ISTC (کد متن استاندارد بین المللی) اشتباه

en: Erroneous ISWC
fa-Arab: ISWC (کد استاندارد بین المللی کار موسیقی) اشتباه

en: Erroneous ISAN
fa-Arab: ISAN اشتباه

en: Erroneous ISRC
fa-Arab: ISRC (کد ضبط استاندارد بین المللی) اشتباه

en: General processing data
fa-Arab: پردازش داده های عمومی

en: Language of or language used by the entity
fa-Arab: زبان یا زبان مورد استفاده توسط نهاد

en: Language of an intermediate expression
fa-Arab: زبان عبارت میانی

en: Language of the original expression
fa-Arab: زبان نمایش اصلی

en: Language of summary
fa-Arab: زبان خلاصه

en: Language of subtitles
fa-Arab: زبان عنوان فرعی

en: Language from which the entity translates
fa-Arab: ترجمه موجود از آن زبان

en: Country of nationality
fa-Arab: تابعیت از کشور

en: Locality
fa-Arab: محل

en: Coded data – use in subject access point
fa-Arab: داده های کدگذاری شده - استفاده در نقطه دسترسی موضوع

en: Coded data – use in subject access point as base access point or as subdivision
fa-Arab: داده های کدگذاری شده – استفاده در نقطه دسترسی موضوعی به عنوان نقطه دسترسی پایه یا بخش فرعی

en: Coded data – use in topical subject access point with a geographical subdivision
fa-Arab: داده های کدگذاری شده - استفاده در نقطه دسترسی موضوعی با یک تقسیم جغرافیایی

en: Coded data: personal names
fa-Arab: داده های کد شده: نام های شخصی

en: Time period, 9999 B.C. to present
fa-Arab: دوره زمانی, 9999 B.C. برای ارائه

en: Source
fa-Arab: منبع

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Westernmost Longitude
fa-Arab: مختصات به شکل کوچک (درجه، دقیقه، ثانیه) ‒ غربی ترین طول جغرافیایی

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Easternmost Longitude
fa-Arab: مختصات به شکل کوچک (درجه، دقیقه، ثانیه) ‒ شرقی ترین طول جغرافیایی

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Northernmost Latitude
fa-Arab: مختصات به شکل کوچک (درجه، دقیقه، ثانیه) ‒ شمالی ترین عرض جغرافیایی

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Southernmost Latitude
fa-Arab: مختصات به شکل کوچک (درجه، دقیقه، ثانیه) ‒ جنوبی ترین عرض جغرافیایی

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Westernmost Longitude
fa-Arab: مختصات در درجه اعشار ‒ غربی ترین عرض جغرافیایی

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Easternmost Longitude
fa-Arab: مختصات در درجه اعشار ‒ شرقی ترین طول جغرافیایی

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Northernmost Latitude
fa-Arab: مختصات در درجه اعشار ‒ شمالی ترین عرض جغرافیایی

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Southernmost Latitude
fa-Arab: مختصات در درجه اعشار ‒ جنوبی ترین عرض جغرافیایی

en: Duration
fa-Arab: مدت زمان

en: Form of Musical Work
fa-Arab: فرم اثر موسیقی

en: Key or Mode of Musical Work
fa-Arab: کلید یا حالت کار موسیقی

en: Type of government agency
fa-Arab: نوع سازمان دولتی

en: Conference or meeting code
fa-Arab: کد همایش یا کنفرانس

en: Cataloguing rules
fa-Arab: قوانین فهرست نویسی

en: Subject system
fa-Arab: سیستم موضوعی

en: Title processing data
fa-Arab: داده های پردازش عنوان

en: Instruction Phrase
fa-Arab: عبارت دستوری

en: Linking Data
fa-Arab: پیوند داده ها

en: Authority Record Identifier
fa-Arab: شناسه پیشینه های مستند

en: Relationship Control
fa-Arab: کنترل رابطه

en: Interfield Linking Data
fa-Arab: لینک داده میان فیلد

en: Script of Cataloguing and Script of the Base Access Point
fa-Arab: سند فهرست نویسی و سند نقطه دسترسی پایه

en: Script
fa-Arab: سند

en: Geographic area code
fa-Arab: کد منطقه جغرافیایی

en: Form or Genre or Physical Characteristics Code
fa-Arab: فرم یا ژانر یا کد مشخصات فیزیکی

en: Relator code
fa-Arab: کد مربوطه

en: Script of cataloguing and script of the base access point
fa-Arab: سند فهرست نویسی و سند نقطه دسترسی پایه

en: Language of cataloguing and language of the base access point
fa-Arab: زبان فهرست نویسی و زبان مسیر دسترسی پایگاه

en: Entry element
fa-Arab: عنصر ورودی

en: Part of name other than entry element
fa-Arab: بخشی از نام غیر از عنصر ورودی

en: Additions to names other than dates
fa-Arab: اضافات به اسامی غیر از تاریخ ها

en: Roman numerals
fa-Arab: اعداد رومی

en: Dates
fa-Arab: تاریخ ها

en: Expansion of initials of forename
fa-Arab: گسترش اصلی نام شخص

en: Form subdivision
fa-Arab: شکل تقسیم بندی

en: Attribution qualifier
fa-Arab: ویژگی واجد شرایط

en: Topical subdivision
fa-Arab: تقسیم فرعی موضوعی

en: Geographical subdivision
fa-Arab: تقسیمات جغرافیایی

en: Chronological subdivision
fa-Arab: تقسیم بندی زمانی

en: Subdivision
fa-Arab: تقسیم فرعی

en: Addition to name or qualifier
fa-Arab: توصیف کننده یا نام افزوده شد

en: Number of meeting and/or number of part of meeting
fa-Arab: تعداد همایش و/یا تعداد قسمتی از همایش

en: Location of meeting
fa-Arab: محل برگزاری همایش

en: Date of meeting
fa-Arab: تاریخ همایش

en: Inverted element
fa-Arab: عنصر وارونه

en: Part of name other than entry element and inverted element
fa-Arab: بخشی از نام غیر از عنصر ورودی و عنصر معکوس

en: Data element
fa-Arab: اصل داده

en: Printer/publisher device description
fa-Arab: توضیحات دستگاه چاپگر/ناشر

en: Motto
fa-Arab: پند

en: Standard citation
fa-Arab: استناد استاندارد

en: Size
fa-Arab: اندازه

en: Date
fa-Arab: تاریخ

en: Iconographic term
fa-Arab: اصطلاح تصویری

en: Type of family
fa-Arab: نوع خانواده

en: Places associated with the family
fa-Arab: مکان های مرتبط با گروه

en: Language of Cataloguing and Language of the Base Access Point
fa-Arab: زبان فهرست نویسی و زبان مسیر دسترسی پایگاه

en: Entry Element
fa-Arab: عنصر ورودی

en: Additions to Name of the Character
fa-Arab: اضافات به نام شخصیت

en: General material designation
fa-Arab: تعیین مواد عمومی

en: Number of section or part
fa-Arab: تعداد فصل یا بخش

en: Name of section or part
fa-Arab: نام بخش یا قطعه

en: Date of publication
fa-Arab: تاریخ انتشار

en: Language
fa-Arab: زبان

en: Miscellaneous information
fa-Arab: اطلاعات متفرقه

en: Version (or date of version)
fa-Arab: نسخه (یا تاریخ نسخه)

en: Medium of performance (for music)
fa-Arab: رسانه اجرا (برای موسیقی)

en: Numeric designation (for music)
fa-Arab: تخصیص عددی (برای موسیقی)

en: Key (for music)
fa-Arab: راهنما (برای موسیقی)

en: Arranged statement (for music)
fa-Arab: بیانیه تنظیم شده (برای موسیقی)

en: Script of cataloguing and script of the base access point.
fa-Arab: سند فهرست نویسی و سند نقطه دسترسی پایه.

en: Form of work
fa-Arab: شكل اثر

en: Date of work
fa-Arab: تاریخ اثر

en: Place of origin of work
fa-Arab: محل اصلی اثر

en: Original language of the work
fa-Arab: زبان اصلی اثر

en: Other distinguishing characteristics of a work
fa-Arab: سایر ویژگی های متمایز یک اثر

en: Authority record identifier for the related work.
fa-Arab: شناسه پیشینه مستند برای اثر مرتبط

en: Title [Work]
fa-Arab: عنوان [اثر]

en: Form of work [Work]
fa-Arab: شکل انجام کار [اثر]

en: Date of work [Work]
fa-Arab: تاریخ انجام کار [اثر]

en: Place of origin of work [Work]
fa-Arab: محل اصلی اثر [آثار]

en: Original language of the work [Work]
fa-Arab: زبان اصلی اثر [آثار]

en: Number of section or part [Work]
fa-Arab: تعداد فصل یا بخش [اثر]

en: Name of section or part [Work]
fa-Arab: نام بخش یا قطعه [اثر]

en: Other distinguishing characteristics of a work [Work]
fa-Arab: سایر ویژگی های متمایز یک اثر [آثار]

en: Form of the expression [Expression]
fa-Arab: شکل نمایش [تصویر]

en: Language of the expression [Expression]
fa-Arab: زبان نمایش [تصویر]

en: Content type [Expression]
fa-Arab: نوع محتوا [عبارت]

en: Date of expression [Expression]
fa-Arab: تاریخ نمایش [نمایش]

en: Medium of performance (for music) [Work]
fa-Arab: رسانه اجرا (برای موسیقی) [اثر]

en: Numeric designation (for music) [Work]
fa-Arab: تخصیص عددی (برای موسیقی) [اثر]

en: Key (for music) [Work]
fa-Arab: راهنما (برای موسیقی) [اثر]

en: Medium of performance (for music) [Expression]
fa-Arab: رسانه اجرا (برای موسیقی) [نمایش]

en: Other characteristics of expression [Expression]
fa-Arab: سایر خصوصیات تصویر [نمایش]

en: Collective title
fa-Arab: عنوان مشترک

en: Collective subtitle
fa-Arab: عنوان فرعی گردآوری شده

en: Name
fa-Arab: نام

en: Authority record identifier for the name associated with the work
fa-Arab: شناسه پیشینه مستند برای نام مرتبط با اثر

en: Relator Code
fa-Arab: کد مربوطه

en: Authority record identifier for the related work
fa-Arab: شناسه پیشینه مستند برای اثر مرتبط

en: Name [Work]
fa-Arab: نام [اثر]

en: Addition to Name or Qualifier
fa-Arab: توصیف کننده یا نام افزوده شد

en: Name of the other party
fa-Arab: نام طرف مقابل

en: Date of legal issue or version, or date of signing
fa-Arab: تاریخ صدور قانونی یا نسخه یا تاریخ اثر

en: Form subheading
fa-Arab: عنوان فرعی فرم

en: Conventional title
fa-Arab: عنوان قراردادی

en: Topical subject or subject category
fa-Arab: موضوع متداول یا رده موضوع

en: Subject category subdivision code
fa-Arab: کد زیربخش رده موضوعی

en: Subject category code
fa-Arab: کد رده موضوعی

en: Topical subdivision or subject category subdivision text
fa-Arab: متن تقسیم فرعی رده موضوعی یا تقسیم فرعی موضوع

en: Country (nation state)
fa-Arab: کشور (دولت ملی)

en: State or province, etc.
fa-Arab: ایالت یا استان، و غیره.

en: Intermediate political jurisdiction
fa-Arab: میانگین اختیارات سیاسی

en: City, etc.
fa-Arab: شهر و غیره.

en: Venue
fa-Arab: محل اجرا

en: Season
fa-Arab: فصل

en: Occasion
fa-Arab: مناسبت

en: Final date
fa-Arab: تاریخ نهایی

en: Subsection of city, etc.
fa-Arab: شهرستان و غیره

en: Other geographical regions or features
fa-Arab: سایر مناطق یا ویژگی های جغرافیایی

en: Extraterrestrial areas
fa-Arab: نواحی فرازمینی

en: Geographical area
fa-Arab: ناحیه جغرافیایی

en: Chronological Subdivision
fa-Arab: تقسیم بندی زمانی

en: Script of cataloguing and base access point
fa-Arab: سند فهرست نویسی و نقطه دسترسی پایه

en: Information note
fa-Arab: یادداشت اطلاعات

en: Instruction phrase
fa-Arab: عبارت دستوری

en: Access point referred to
fa-Arab: نقطه دسترسی اشاره شده است

en: General explanatory reference note
fa-Arab: یادداشت ارجاع توضیحی عمومی

en: General scope note
fa-Arab: یادداشت دامنه عمومی

en: Text of Note
fa-Arab: متن یادداشت

en: Biographical note
fa-Arab: یادداشت بیوگرافی

en: Activity note
fa-Arab: یادداشت گزارش

en: Occupation/Profession
fa-Arab: شغل/حرفه

en: Function/Field of activity
fa-Arab: عملکرد/زمینه فعالیت

en: Affiliation/Address
fa-Arab: وابستگی /آدرس

en: Place of activity
fa-Arab: محل فعالیت

en: Dates of activity
fa-Arab: تاریخ های فعالیت

en: Address
fa-Arab: عنوان

en: Sign
fa-Arab: علامت

en: Geographical note
fa-Arab: یادداشت جغرافیایی

en: Nature of Content
fa-Arab: ماهیت مطالب

en: Coverage of Content
fa-Arab: فهرست مندرجات

en: Historical Information
fa-Arab: اطلاعات تاریخی

en: Authority record identifier
fa-Arab: شناسه پیشینه های مستند

en: Relationship control
fa-Arab: کنترل رابطه

en: Part of Name Other than Entry Element
fa-Arab: بخشی از نام غیر از عنصر ورودی

en: Date of legal issue or version, or date of the signing
fa-Arab: تاریخ صدور قانونی یا نسخه یا تاریخ اثر

en: Form Subheading
fa-Arab: عنوان فرعی فرم

en: Topical subject
fa-Arab: موضوع متداول

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent
fa-Arab: مناطق جغرافیایی مانند جهان، نیمکره، قاره

en: Form Subdivision
fa-Arab: شکل تقسیم بندی

en: Topical Subdivision
fa-Arab: تقسیم فرعی موضوعی

en: Geographical Subdivision
fa-Arab: تقسیمات جغرافیایی

en: Entry element Mandatory
fa-Arab: عنصر ورودی الزامی است

en: Part or role played (operas, theatrical performances, etc.)
fa-Arab: قطعه یا نقش ایفا شده (اپرا، نمایش های تئاتر و غیره)

en: Authority Record Number
fa-Arab: شماره پیشینه های مستند

en: Additions to Name Other than Dates
fa-Arab: اضافات به نام غیر از تاریخ

en: Roman Numerals
fa-Arab: اعداد رومی

en: Expansion of Initials of Forename
fa-Arab: گسترش اصلی نام شخص

en: Affiliation/address
fa-Arab: وابستگی/آدرس

en: Subdivision (or name if entered under place)
fa-Arab: بخش فرعی (یا نام اگر در زیر مکان وارد شده باشد)

en: Number of Meeting and/or Number of Part of a Meeting
fa-Arab: تعداد همایش و/یا تعداد قسمتی از یک همایش

en: Location of Meeting
fa-Arab: محل برگزاری همایش

en: Date of Meeting
fa-Arab: تاریخ همایش

en: Inverted Element
fa-Arab: عنصر وارونه

en: Part of Name other than Entry Element and Inverted Element
fa-Arab: بخشی از نام غیر از عنصر ورودی و عنصر معکوس

en: International Standard Identifier for the Name
fa-Arab: شناسه استاندارد بین المللی برای نام

en: Subject Term
fa-Arab: اصطلاح موضوع

en: Country (Nation State)
fa-Arab: کشور (دولت ملی)

en: State or Province, etc.
fa-Arab: ایالت یا استان، و غیره.

en: Intermediate Political Jurisdiction.
fa-Arab: میانگین اختیارات سیاسی

en: Subsection of City, etc.
fa-Arab: شهرستان و غیره

en: Other Geographical Regions or Features
fa-Arab: سایر مناطق یا ویژگی های جغرافیایی

en: Extraterrestrial Areas
fa-Arab: ناحیه فرازمینی

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent: larger area than country
fa-Arab: مناطق جغرافیایی مانند جهان، نیمکره، قاره: مساحت بزرگتر از کشور

en: Number of Section or Part
fa-Arab: تعداد فصل یا بخش

en: Name of Section or Part
fa-Arab: نام بخش یا قطعه

en: Authority record number
fa-Arab: شماره پیشینه های مستند

en: Country
fa-Arab: کشور

en: State, region, etc.
fa-Arab: ایالت، منطقه، و غیره.

en: County
fa-Arab: شهرستان

en: City
fa-Arab: مدينة

en: Date of beginning or unique date
fa-Arab: تاریخ شروع یا تاریخ منحصر به فرد

en: UDC number, single or beginning of a range
fa-Arab: شماره UDC، تک یا ابتدای یک محدوده

en: UDC number, end of a range
fa-Arab: شماره UDC، انتهای یک محدوده

en: Explanatory terms
fa-Arab: اصطلاحات توضیحی

en: UDC edition
fa-Arab: UDC ویرایش

en: Language of edition
fa-Arab: زبان ویرایش

en: DDC number, single or beginning of a range
fa-Arab: شماره DDC (رده بندی دهدهی دیویی)، تک یا ابتدای یک محدوده

en: DDC number, end of a range
fa-Arab: شماره DDC (رده بندی دهدهی دیویی)، انتهای یک محدوده

en: DDC edition
fa-Arab: ویرایش DDC (رده بندی دهدهی دیویی)

en: LC number, single or beginning of a range
fa-Arab: شماره LC، تک یا ابتدای یک محدوده

en: LC number, end of a range
fa-Arab: شماره LC، انتهای یک محدوده

en: Class number, single or beginning of a range
fa-Arab: شماره رده، تک یا ابتدای یک محدوده

en: Class number, end of a range
fa-Arab: شماره رده، انتهای یک محدوده

en: Language of cataloguing and the base access point
fa-Arab: زبان فهرست نویسی و زبان مسیر دسترسی پایگاه

en: Agency
fa-Arab: نمایندگی

en: Date of latest transaction
fa-Arab: تاریخ آخرین تراکنش

en: Citation
fa-Arab: استناد

en: Information found
fa-Arab: اطلاعات پیدا شد

en: Citations
fa-Arab: استنادات

en: Note text
fa-Arab: یادداشت متن

en: Corresponding Term
fa-Arab: اصطلاح مربوطه

en: Date of Access
fa-Arab: تاریخ دسترسی

en: Class Number
fa-Arab: شماره رده

en: Explanatory Term
fa-Arab: اصطلاح توضیحی

en: Date of deprecation of URI
fa-Arab: تاریخ منسوخ شدن URI

en: Replacement access point
fa-Arab: نقطه دسترسی جایگزین

en: Date of the transaction
fa-Arab: تاريخ معامله

en: Replaced access point
fa-Arab: نقطه دسترسی جایگزین شد

en: Host name
fa-Arab: نام گروه

en: Access number
fa-Arab: شماره دسترسی

en: Compression information
fa-Arab: اطلاعات تکمیلی

en: Path
fa-Arab: مسیر

en: Date and hour of consultation and access
fa-Arab: تاریخ و ساعت مشاوره و دسترسی

en: Electronic name
fa-Arab: نام الکترونیکی

en: Uniform Resource Name
fa-Arab: نام منابع یکسان

en: Processor of request
fa-Arab: پردازشگر درخواست

en: Instruction
fa-Arab: دستورالعمل

en: Bits per second
fa-Arab: بیت در ثانیه

en: Password
fa-Arab: کلمه عبور

en: Logon/login
fa-Arab: ورود/ورود به سیستم

en: Contact for access assistance
fa-Arab: برای کمک دسترسی تماس بگیرید

en: Name of location of host in subfield $a
fa-Arab: نام مکان دسته در زیررشته $a

en: Operating system
fa-Arab: سیستم عامل

en: Port
fa-Arab: بندر

en: Electronic format type
fa-Arab: نوع فرمت الکترونیکی

en: Settings
fa-Arab: تنظیمات

en: File size
fa-Arab: اندازه فایل

en: Terminal emulation
fa-Arab: شبیه سازی نهایی

en: Uniform Resource Locator
fa-Arab: جایگزینی منابع یکسان

en: Hours access method available
fa-Arab: روش دسترسی ساعت در دسترس است

en: Record control number
fa-Arab: شماره کنترل رکورد

en: Nonpublic note
fa-Arab: یادداشت غیرعمومی

en: Access method
fa-Arab: روش دسترسی

en: Public note
fa-Arab: یادداشت عمومی

en: Tag of the source format field
fa-Arab: برچسب فرمت فیلد منبع

en: Indicators and subfields of the source format field
fa-Arab: اندیکاتورها و زیر فیلدهای فیلد فرمت منبع

en: Header
fa-Arab: سربرگ

en: Record Identifier
fa-Arab: شناسه رکورد

en: Persistent Record Identifier
fa-Arab: شناسه رکورد دائمی

en: Version Identifier
fa-Arab: شناسه نسخه

en: International Standard Name Identifier (ISNI)
fa-Arab: شناسه استاندارد بین المللی نام (ISNI)

en: International Standard Authority Data Number (Obsolete)
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی اسناد (منسوخ)

en: Other Identifier
fa-Arab: شناسه دیگر

en: Other System Persistent Record Identifier
fa-Arab: سایر شناسه‌های ثبت پایدار سیستم

en: Other System Control Numbers
fa-Arab: سایر شماره های کنترل سیستم

en: Music Incipit
fa-Arab: پیش درآمد موسیقی

en: International Standard Text Code (ISTC)
fa-Arab: کد استاندارد بین المللی متن (ISTC)

en: International Standard Musical Work Code (ISWC)
fa-Arab: کد استاندارد بین المللی آثار موسیقی (ISWC)

en: International Standard Audiovisual Number (ISAN)
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی مواد دیداری و شنیداری (ISAN)

en: International Standard Recording Code (ISRC)
fa-Arab: کد استاندارد بین المللی ضبط (ISRC)

en: General Processing Data
fa-Arab: پردازش داده های عمومی

en: Language of the Entity
fa-Arab: ماهیت زبان

en: Nationality of the Entity
fa-Arab: وجود ملت

en: Coded Data Field: Entity Name as Subject Access Point
fa-Arab: فیلدداده های کدگذاری شده: نام موسسه به عنوان نقطه دسترسی مبحث

en: Coded Data Field: Personal Name
fa-Arab: فیلدداده کدگذاری شده: نام شخص

en: Coded Data Field: Time Period of Work Content
fa-Arab: فیلد داده کدگذاری شده: دوره زمانی محتوای کاری

en: Coded Data Field: Territorial or Geographical Name
fa-Arab: فیلدداده کدگذاری شده: نام سرزمینی یا جغرافیایی

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings, Visual Projections, Musical Compositions and Performances
fa-Arab: داده های کدگذاری شده: مدت زمان ضبط صدا، پیش بینی های بصری، آهنگسازی ها و اجراها

en: Coded Data Field: Form of Musical Work and Key or Mode
fa-Arab: فیلد داده کد شده: فرم اثر موسیقی و کلید یا حالت

en: Coded Data Field: Corporate Name
fa-Arab: فیلد داده کد شده: نام تنالگان

en: RULES
fa-Arab: قوانین

en: Coded Data Field: Title
fa-Arab: فیلد داده کد شده: عنوان

en: Geographic Area Code
fa-Arab: کد منطقه جغرافیایی

en: Coded Data Field: Form, Genre or Physical Characteristics
fa-Arab: فیلد داده کد شده: فرم، ژانر یا ویژگی های فیزیکی

en: Authorized Access Point - Personal Name
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - نام شخصی

en: Authorized Access Point - Corporate Body Name
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - نام پدیدآور تنالگانی

en: Authorized Access Point - Territorial or Geographical Name
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - نام سرزمینی یا جغرافیایی

en: Authorized Access Point - Trademark
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - علامت تجاری

en: Authorized Access Point - Printer/Publisher Device
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - دستگاه چاپگر/ناشر

en: Authorized Access Point - Family Name
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - نام خانوادگی

en: Authorized Access Point - Character
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - کاراکتر

en: Authorized Access Point - Title
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - عنوان

en: Authorized Access Point - Title (Work)
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - عنوان (اثر)

en: Authorized Access Point - Title (Expression) (Provisional)
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - عنوان (عبارت) (موقت)

en: Authorized Access Point - Collective Title
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - عنوان مشترک

en: Authorized Access Point - Name/Title
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - نام/عنوان

en: Authorized Access Point - Name/Title (Work)
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - نام/عنوان (اثر)

en: Authorized Access Point - Name/Title (Expression)
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - نام/عنوان (عبارت)

en: Authorized Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - نام/عنوان متعارف متون قانونی و مذهبی

en: Authorized Access Point - Name/Collective Title
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - نام/عنوان مشترک

en: Authorized Access Point - Topical Subject
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - موضوع متداول

en: Authorized Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - مکان و تاریخ انتشار، عملکرد، منشأ و غیره.

en: Authorized Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز - فرم، ژانر یا ویژگی های فیزیکی

en: Information Note
fa-Arab: یادداشت اطلاعات

en: Textual See Also Reference Note
fa-Arab: همچنین به یادداشت متنی مراجعه کنید

en: Textual See Reference Note
fa-Arab: به یادداشت متنی مراجعه کنید

en: General Explanatory Reference Note
fa-Arab: یادداشت ارجاع توضیحی عمومی

en: General Scope Note
fa-Arab: یادداشت دامنه عمومی

en: Users/Intended Audience Note
fa-Arab: یادداشت کاربران/مخاطب مورد نظر

en: Biography and Activity Note
fa-Arab: بیوگرافی و یادداشت فعالیت

en: Activity Note Pertaining to Printer/Publisher
fa-Arab: یادداشت عملکرد مربوط به چاپگر/ناشر

en: Geographical Note
fa-Arab: یادداشت جغرافیایی

en: Note on Work
fa-Arab: یادداشت اثر

en: Variant Access Point - Personal Name
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - نام شخصی

en: Variant Access Point - Corporate Body Name
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - نام پدیدآور تنالگانی

en: Variant Access Point - Territorial or Geographical Name
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - نام سرزمینی یا جغرافیایی

en: Variant Access Point - Trademark
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - علامت تجاری

en: Variant Access Point - Printer/Publisher Device
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - دستگاه چاپگر/ناشر

en: Variant Access Point - Family Name
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - نام خانوادگی

en: Variant Access Point - Character
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - کاراکتر

en: Variant Access Point - Title
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - عنوان

en: Variant Access Point - Title (Work)
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - عنوان (اثر)

en: Variant Access Point - Title (Expression) (Provisional)
fa-Arab: نقطه دسترسی قابل تغییر - عنوان (عبارت) (موقت)

en: Variant Access Point - Name/Title
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - نام/عنوان

en: Variant Access Point - Name/Title (Work)
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - نام/عنوان (اثر)

en: Variant Access Point - Name/Title (Expression)
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - نام/عنوان (نمایش)

en: Variant Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - نام/عنوان متعارف متون قانونی و مذهبی

en: Variant Access Point - Name/Collective Title
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - نام/عنوان مشترک

en: Variant Access Point - Topical Subject
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - موضوع متداول

en: Variant access point - Place and date of publication, performance, provenance etc.
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - محل و تاریخ انتشار، اجرا، منشأ و غیره.

en: Variant Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
fa-Arab: نقطه دسترسی متفاوت - فرم، ژانر یا ویژگی های فیزیکی

en: Related Access Point - Personal Name
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - نام شخصی

en: Related Access Point - Personal Name with Responsibility for the Work
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - نام شخصی مسئول اثر

en: Related Access Point - Personal Name for a Contributor Associated with the Expression
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - نام شخص برای یک مشارکت کننده مرتبط با عبارت

en: Related Access Point - Corporate Body Name
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - نام پدیدآور تنالگانی

en: Related Access Point - Corporate Body Name with Responsibility for the Work
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - نام پدیدآور تنالگانی مسئول اثر

en: Related Access Point - Corporate Body Name for a Contributor Associated with the Expression
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - نام پدیدآور تنالگانی برای یک مشارکت کننده مرتبط با عبارت

en: Related Access Point - Territorial or Geographical Name
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - نام سرزمینی یا جغرافیایی

en: Related Access Point - Trademark
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - علامت تجاری

en: Related Access Point - Printer/Publisher Device
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - دستگاه چاپگر/ناشر

en: Related Access Point - Family Name
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - نام خانوادگی

en: Related Access Point - Family Name with Responsibility for the Work
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - نام خانوادگی مسئول اثر

en: Related Access Point - Family Name for a Associated with the Expression
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - نام خانوادگی مرتبط با عبارت

en: Related Access Point - Character
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - کاراکتر

en: Related Access Point - Title
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - عنوان

en: Related Access Point - Title (Work)
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - عنوان (اثر)

en: Related Access Point - Title (Expression) (Provisional)
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - عنوان (عبارت) (موقت)

en: Related Access Point - Name/Title
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - نام/عنوان

en: Related Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - نام/عنوان متعارف متون قانونی و مذهبی

en: Related Access Point - Name/Collective Title
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - نام/عنوان مشترک

en: Related Access Point - Topical Subject
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - موضوع متداول

en: Related Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - مکان و تاریخ انتشار، عملکرد، منشأ و غیره.

en: Related Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
fa-Arab: نقطه دسترسی مرتبط - فرم، ژانر یا ویژگی های فیزیکی

en: Subject Access Point - Personal Name
fa-Arab: نقطه دسترسی موضوع - نام شخصی

en: Subject Access Point - Corporate Body Name
fa-Arab: نقطه دسترسی موضوع - نام پدیدآور تنالگانی

en: Subject Access Point - Family Name
fa-Arab: نقطه دسترسی موضوع - نام خانوادگی

en: Subject Access Point - Topical Name
fa-Arab: نقطه دسترسی موضوع - نام موضوعی

en: Subject Access Point - Geographical Name
fa-Arab: نقطه دسترسی موضوع - نام جغرافیایی

en: Subject Access Point - Uncontrolled Subject Terms
fa-Arab: نقطه دسترسی موضوع - اصطلاحات موضوعی کنترل نشده

en: Subject Access Point - Trademark
fa-Arab: نقطه دسترسی موضوع - علامت تجاری

en: Subject Access Point - Hierarchical Geographical Name
fa-Arab: نقطه دسترسی موضوع - نام جغرافیایی سلسله مراتبی

en: Subject Access Point - Title (Work)
fa-Arab: نقطه دسترسی موضوع - عنوان (اثر)

en: Subject Access Point - Title (Expression)
fa-Arab: نقطه دسترسی موضوع - عنوان (عبارت)

en: Place(s) and Date(s) Associated with the Entity
fa-Arab: مکان(ها) و تاریخ(های) مرتبط با واحد

en: Subject Access Point - Name/Title (Work)
fa-Arab: نقطه دسترسی موضوع - نام/عنوان (اثر)

en: Subject Access Point - Name/Title (Expression)
fa-Arab: نقطه دسترسی موضوع - نام/عنوان (عبارت)

en: Universal Decimal Classification (UDC)
fa-Arab: طبقه بندی اعشاری جهانی (UDC)

en: Dewey Decimal Classification (DDC)
fa-Arab: رده بندی دهدهی دیویی (DDC)

en: Library of Congress Classification (LCC)
fa-Arab: رده بندی کتابخانه کنگره (LCC)

en: Other Classification Numbers
fa-Arab: سایر شماره های رده بندی

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Personal Name
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا خط دیگر - نام شخص

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Corporate Body Name
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز در زبان دیگر و/یا اسکریپت- نام پدیدآور تنالگانی

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Territorial or Geographical Name
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا خط دیگر - نام سرزمینی یا جغرافیایی

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Trademark
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا خط دیگر - علامت تجاری

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Printer/Publisher Device
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا اسکریپت دیگر - دستگاه چاپگر/ناشر

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Family Name
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا خط دیگر - نام خانوادگی

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Character
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا خط دیگر - کاراکتر

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا خط دیگر - عنوان

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Work)
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا خط دیگر - عنوان (اثر)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Expression) (Provisional)
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا خط دیگر - عنوان (عبارت) (موقت)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا خط دیگر - نام/عنوان

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Work)
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا خط دیگر - نام/عنوان (اثر)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Expression)
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا خط دیگر -نام/عنوان (عبارت)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/ یا خط دیگر - نام/عنوان متعارف متون قانونی و مذهبی

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Collective Title
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا خط دیگر - نام/عنوان مشترک

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Topical Subject
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا خط دیگر - موضوع خاص

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا خط دیگر - مکان و تاریخ انتشار، عملکرد، منشأ و غیره.

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Form, Genre or Physical Characteristics
fa-Arab: نقطه دسترسی مجاز به زبان و/یا خط دیگر - فرم، ژانر یا ویژگی های فیزیکی

en: Originating Source
fa-Arab: منبع اصلی

en: Source Data Found
fa-Arab: داده منبع یافت شد

en: Source Data Not Found
fa-Arab: داده منبع یافت نشد

en: Usage or Scope Information
fa-Arab: اطلاعات استفاده یا دامنه

en: Corresponding Data in Other Systems
fa-Arab: داده های متناظر در سایر سیستم ها

en: Example Under Note
fa-Arab: مثال زیر یادداشت

en: General Cataloguer's Note
fa-Arab: یادداشت فهرست نویسی عمومی

en: Deleted Access Point Information
fa-Arab: اطلاعات نقطه دسترسی حذف شد

en: Replaced Access Point Information
fa-Arab: اطلاعات نقطه دسترسی جایگزین شد

en: Electronic Location and Access
fa-Arab: موقعیت مکانی و دسترسی الکترونیکی

en: Data Not Converted From Source Format
fa-Arab: داده ها از فرمت منبع تبدیل نشده اند

en: Default
fa-Arab: پیش فرض

en: Personal Name
fa-Arab: نام شخصی

en: [200a][, 200b][ 200d][ ; 200c][ (200f)]
fa-Arab: 200a][, 200b][ 200d][ ; 200c][ (200f)]

en: Corporate Body Name
fa-Arab: نام پدیدآور تنالگانی

en: Territorial or Geographical Name
fa-Arab: نام سرزمینی یا جغرافیایی

en: Trademark
fa-Arab: نشان تجاری

en: Printer/Publisher Device
fa-Arab: دستگاه چاپگر/ناشر

en: Family Name
fa-Arab: نام خانوادگی

en: Character
fa-Arab: کاراکتر

en: Title
fa-Arab: عنوان

en: Title (Work)
fa-Arab: عنوان (اثر)

en: Title (Expression)
fa-Arab: عنوان (نمایش)

en: Collective Title
fa-Arab: عنوان مشترک

en: Name/Title
fa-Arab: نام/عنوان

en: Name/Title (Work)
fa-Arab: نام/عنوان (اثر)

en: Name/Title (Expression)
fa-Arab: نام/عنوان (نمایش)

en: Name/Collective Title
fa-Arab: نام / عنوان مشترک

en: Topical Subject
fa-Arab: موضوع متداول

en: Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
fa-Arab: مکان و تاریخ انتشار، عملکرد، منشأ و غیره.

en: Form, Genre or Physical Characteristics
fa-Arab: فرم یا ژانر یا مشخصات فیزیکی

en: Default UNIMARC Standard Authority types:
fa-Arab: انواع مستندات استاندارد یونی مارک پیش فرض:

en: vocal a cappella music
fa-Arab: موسیقی آواز کاپلا

en: instrumental music
fa-Arab: اجزای ساز

en: vocal and instrumental music
fa-Arab: موسیقی آوازی و ساز

en: electroacoustic music
fa-Arab: موسیقی الکتروآکوستیک

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
fa-Arab: موسیقی ترکیبی (الکتروآکوستیک و سایر رسانه ها)

en: undefined,variable
fa-Arab: متغیر تعریف نشده

en: other
fa-Arab: دیگر

en: cartographic tactile image
fa-Arab: تصویر لمسی کارتوگرافی

en: computer dataset
fa-Arab: مجموعه داده های کامپیوتری

en: computer program
fa-Arab: برنامه کامپیوتری

en: cartographic dataset
fa-Arab: مجموع داده های کارتوگرافی

en: cartographic three-dimensional form
fa-Arab: فرم سه بعدی کارتوگرافی

en: cartographic image
fa-Arab: تصویر کارتوگرافی

en: cartographic moving image
fa-Arab: تصویر متحرک کارتوگرافی

en: cartographic tactile three-dimensional form
fa-Arab: فرم سه بعدی کارتوگرافی لمسی

en: notated music
fa-Arab: موسیقی نت دار

en: notated movement
fa-Arab: جنبش تعیین شده

en: performed music
fa-Arab: اجرای موسیقی

en: sounds
fa-Arab: صداها

en: spoken word
fa-Arab: کلمه گفتاری

en: still image
fa-Arab: تصویر ثابت

en: tactile three-dimensional form
fa-Arab: شکل سه بعدی لمسی

en: tactile image
fa-Arab: تصویر لمسی

en: tactile notated music
fa-Arab: موسیقی نت دار لمسی

en: tactile notated movement
fa-Arab: حرکت نشانه دار لمسی

en: tactile text
fa-Arab: متن لمسی

en: three-dimensional form
fa-Arab: شکل سه بعدی

en: two-dimensional moving image
fa-Arab: تصویر متحرک دو بعدی

en: three-dimensional moving image
fa-Arab: تصویر متحرک سه بعدی

en: text
fa-Arab: متن

en: audio
fa-Arab: شنیداری

en: electronic
fa-Arab: الكترونیک

en: microform
fa-Arab: میکرو فرم

en: microscopic
fa-Arab: میکروسکوپی

en: projected
fa-Arab: طرح

en: stereographic
fa-Arab: استریوگرافی

en: video
fa-Arab: ویدئو

en: multiple media
fa-Arab: چند رسانه ای

en: unmediated
fa-Arab: بدون واسطه

en: other media
fa-Arab: رسانه های دیگر

en: computer
fa-Arab: رایانه

en: unspecified
fa-Arab: نامشخص

en: Reproduction is not complete
fa-Arab: تکثیر کامل نیست

en: Reproduction is complete
fa-Arab: تکثیر کامل شد

en: undetermined
fa-Arab: تعیین نشده

en: Acquisition framework
fa-Arab: چارچوب فراهم آوری

en: Default UNIMARC bibligraphic framework in English.
fa-Arab: چارچوب کتابشناختی پیش فرض یونی مارک به انگلیسی.

en: Withdrawn status
fa-Arab: وضعیت پس گرفته شده

en: Damaged status
fa-Arab: وضعیت از بین رفته

en: Lost status
fa-Arab: وضعیت از دست رفته

en: Use restrictions
fa-Arab: از محدودیت ها استفاده کنید

en: Date acquired
fa-Arab: تاريخ دریافت

en: Copy number
fa-Arab: شماره کپی

en: Uniform resource identifier
fa-Arab: تعیین کننده منابع یکسان

en: Coded location qualifier
fa-Arab: توصیف محل کدگذاری شده

en: Koha itemnumber (autogenerated)
fa-Arab: شماره آیتم Koha (تولید خودکار)

en: Source of acquisition
fa-Arab: منبع فراهم آوری

en: Home library
fa-Arab: کتابخانه خانگی

en: Current library
fa-Arab: کتابخانه فعلی

en: Shelving location
fa-Arab: محل قفسه

en: Barcode
fa-Arab: بارکد

en: Cost, replacement price
fa-Arab: هزینه، قیمت جایگزین

en: Collection
fa-Arab: مجموعه

en: Price effective from
fa-Arab: جریمه قابل اجرا از

en: Inventory number
fa-Arab: تعداد موجودی

en: Full call number
fa-Arab: شماره بازیابی کامل

en: Materials specified (bound volume or other part)
fa-Arab: مواد مشخص شده (حجم صحافی یا قسمت دیگر)

en: Date last checked out
fa-Arab: تاریخ آخرین امانت

en: Checked out
fa-Arab: به امانت گرفته شده

en: Not for loan
fa-Arab: برای امانت نیست

en: Cost, normal purchase price
fa-Arab: هزینه، قیمت خرید معمولی

en: Shelving control number
fa-Arab: شماره کنترل قفسه بندی

en: Total holds
fa-Arab: مجموع رزروها

en: Serial enumeration / chronology
fa-Arab: شمارش سریال / گاهشماری

en: Total checkouts
fa-Arab: مجموع امانت ها

en: Total renewals
fa-Arab: کل تمدیدها

en: Date last seen
fa-Arab: تاریخ آخرین مشاهده

en: Non-public note
fa-Arab: یادداشت غیرعمومی

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Ensembles
fa-Arab: [منسوخ] سازها یا آوازها برای گروه:

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Soloists
fa-Arab: [منسوخ] سازها یا صداهایی برای تک نوازان

en: Institution to which the Field Applies
fa-Arab: سازمان با فیلد اعمال شده

en: Number (ISBN)
fa-Arab: شماره (شابک)

en: Terms of Availability and/or Price
fa-Arab: شرایط دسترسی و/یا قیمت

en: Erroneous ISBN
fa-Arab: شابک اشتباه

en: Number (ISSN)
fa-Arab: شماره (شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا))

en: ISSN-L or linking ISSN
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا)-L یا اتصال شاپا

en: Cancelled ISSN-L
fa-Arab: لغو شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا)-L

en: Cancelled ISSN
fa-Arab: لغو شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا)

en: Erroneous ISSN or ISSN-L
fa-Arab: ISSN یا ISSN-L اشتباه

en: Fingerprint System Code
fa-Arab: کد سیستم انگشت نگاری

en: Fingerprint
fa-Arab: اثر انگشت

en: Number (ISMN)
fa-Arab: شماره (شماره استاندارد بین المللی موسیقی)

en: Erroneous ISMN
fa-Arab: ISMN (شماره استاندارد بین المللی موسیقی) اشتباه

en: Erroneous Article Identifier
fa-Arab: شناسه مقاله اشتباه است

en: Number (ISRN)
fa-Arab: شماره (ISRN)

en: Cancelled/Invalid/Erroneous ISRN
fa-Arab: ISRN (استاندارد گزارش فنی) لغو شده/نامعتبر/اشتباه

en: Number (ISRC)
fa-Arab: شماره (استاندارد بین المللی برای کد گذاری آثار صوتی)

en: Terms of Availability and/or Price [Obsolete]
fa-Arab: شرایط دسترسی و/یا قیمت [منسوخ]

en: Country Code
fa-Arab: کد کشور

en: Erroneous number
fa-Arab: شماره اشتباه است

en: Erroneous Number
fa-Arab: شماره اشتباه است

en: System Control Number
fa-Arab: شماره کنترل سیستم

en: Cancelled or Invalid Control Number
fa-Arab: شماره کنترل لغو شده/نامعتبر است

en: System code for musical notation
fa-Arab: کد سیستم برای نت موسیقی

en: CODEN
fa-Arab: کدها

en: Erroneous CODEN
fa-Arab: کدهای اشتباه

en: Terms of availability and/or price
fa-Arab: شرایط دسترسی و/یا قیمت

en: Erroneous publisher's number
fa-Arab: شماره ناشر اشتباه است

en: Standard Number
fa-Arab: شماره استاندارد

en: Additional codes following standard number or code
fa-Arab: کدهای اضافی پیرو شماره یا کد استاندارد

en: Erroneous Number or Code
fa-Arab: کد یا شماره اشتباه است

en: Language of Text, Soundtrack etc.
fa-Arab: زبان متن، موسیقی متن و غیره

en: Language of Intermediate Text when Item is Not Translated from Original
fa-Arab: زبان متن متوسط وقتی از منبع اصلی ترجمه نشده باشد

en: Language of Original Work
fa-Arab: زبان اثر اصلی

en: Language of Summary
fa-Arab: زبان خلاصه

en: Language of Contents Page
fa-Arab: صفحه زبان محتوا

en: Language of Title Page if Different from Text
fa-Arab: زبان صفحه عنوان اگر با متن متفاوت باشد

en: Language of Title Proper if Not First Language of Text, Soundtrack, etc.
fa-Arab: زبان عنوان اگر زبان اول متن، موسیقی متن و غیره نباشد، مناسب است.

en: Language of Libretto, etc.
fa-Arab: زبان اشعار اپرا، و غیره

en: Language of Accompanying Material
fa-Arab: زبان مطالب پیوستی

en: Language of Subtitles
fa-Arab: زبان عنوان فرعی

en: Source of non-ISO code
fa-Arab: منبع کد غیر ISO

en: Country of publication
fa-Arab: انتشار کشور

en: Locality (non-ISO)
fa-Arab: محل (غیر ISO)

en: Locality (ISO)
fa-Arab: محل (ISO)

en: Monograph Coded Data
fa-Arab: داده های کدگذاری شده مونوگراف

en: Form of resource: Coded Data: Medium Designator
fa-Arab: شکل منبع: داده کدگذاری شده: شناسه رسانه

en: Continuing resource Coded Data
fa-Arab: ادامه داده های کدگذاری شده منبع

en: Coded Data - General
fa-Arab: داده های کد شده - عمومی

en: Motion Picture Coded Data - Archival
fa-Arab: داده های کدگذاری شده تصاویر متحرک - آرشیو

en: Coded Data for Graphics
fa-Arab: داده های کد شده برای گرافیک

en: Coded Data for Three-Dimensional Artefacts and Realia
fa-Arab: داده های کدگذاری شده برای مصنوعات سه بعدی و کمک آموزشی

en: Cartographic Material Coded Data (General)
fa-Arab: داده های کدگذاری شده مواد کارتوگرافی (عمومی)

en: Cartographic Material Coded Data: Physical attributes (General)
fa-Arab: داده های کد شده مواد کارتوگرافی: ویژگی های فیزیکی (عمومی)

en: Aerial Photography and Remote Sensing Coded Data: Physical Attributes
fa-Arab: داده های کدگذاری شده عکاسی هوایی و سنجش از دور: ویژگی های فیزیکی

en: Type of Scale
fa-Arab: نوع مقیاس

en: Constant Ratio Linear Horizontal Scale
fa-Arab: مقیاس افقی خطی نسبت ثابت

en: Constant Ratio Linear Vertical Scale
fa-Arab: مقیاس عمودی خطی نسبت ثابت

en: Co-ordinates - Westernmost Longitude
fa-Arab: مختصات - غربی ترین طول جغرافیایی

en: Co-ordinates - Easternmost Longitude
fa-Arab: مختصات - شرقی ترین طول جغرافیایی

en: Co-ordinates - Northernmost Latitude
fa-Arab: مختصات - شمالی ترین عرض جغرافیایی

en: Co-ordinates - Southernmost Latitude
fa-Arab: مختصات - جنوبی ترین عرض جغرافیایی

en: Angular Scale
fa-Arab: مقياس زاویه ای

en: Declination - Northern Limit
fa-Arab: انحراف - حد شمالی

en: Declination - Southern Limit
fa-Arab: انحراف - حد جنوبی

en: Right ascension - Eastern Limits
fa-Arab: بعد - حد شرقی

en: Right ascension - Western Limits
fa-Arab: بعد - حد غربی

en: Equinox
fa-Arab: اعتدال

en: Epoch
fa-Arab: دوره

en: Planet
fa-Arab: سیاره

en: Character of Image
fa-Arab: تصویر شخصیت

en: Form of Cartographic Item
fa-Arab: فرم آیتم کارتوگرافی

en: Presentation Technique for Photographic or Non-Photographic Image
fa-Arab: تکنیک ارائه برای تصویر عکاسی یا غیرعکاسی

en: Position of Platform for Photographic or Remote Sensing Image
fa-Arab: موقعیت زیرساخت برای تصویربرداری یا سنجش از راه دور

en: Category of Satellite for Remote Sensing Image
fa-Arab: دسته بندی ماهواره برای تصویر سنجش از دور

en: Name of Satellite for Remote Sensing Image
fa-Arab: نام ماهواره برای تصویر سنجش از دور

en: Recording Technique for Remote Sensing Image
fa-Arab: تکنیک ضبط برای تصویر سنجش از راه دور

en: Format of Notated Music
fa-Arab: فرمت موسیقی نت دار

en: Literary Text Indicator (Non-Music Performance)
fa-Arab: شاخص متن ادبی (اجرای غیر موسیقی)

en: Multiple Musical Format
fa-Arab: فرمت های موسیقی چندگانه

en: Sound Recording Coded Data (General)
fa-Arab: داده های کدگذاری شده ضبط صدا (عمومی)

en: Sound Recording Coded Data (Detail)
fa-Arab: داده های کدگذاری شده ضبط صدا (جزئیات)

en: Key or mode of Musical Work
fa-Arab: کلید یا حالت کار موسیقی

en: Microform Coded Data Physical Attributes
fa-Arab: ویژگی های فیزیکی داده های کدگذاری شده میکروفرم

en: Spheroid
fa-Arab: کروی

en: Horizontal Datum
fa-Arab: مأخذ افقی

en: Grid and Referencing System
fa-Arab: شبکه و سیستم مرجع

en: Overlapping and Referencing System
fa-Arab: سیستم ارجاع و همپوشانی

en: Secondary Grid and Referencing System
fa-Arab: شبکه ثانویه و سیستم مرجع

en: Vertical Datum
fa-Arab: مأخذ عمودی

en: Unit of Measurement of Heighting
fa-Arab: واحد اندازه گیری ارتفاع

en: Contour Interval
fa-Arab: فاصله هم تراز

en: Supplementary Contour Interval
fa-Arab: فاصله کانتور تکمیلی

en: Unit of Measurement of Bathymetry
fa-Arab: واحد اندازه گیری عمق سنجی

en: Bathymetric Interval
fa-Arab: فاصله عمق

en: Supplementary Bathymetric Interval
fa-Arab: بازه عمق نمای تکمیلی

en: Coded Data for Electronic Resources
fa-Arab: داده های کدگذاری شده برای منابع الکترونیکی

en: Antiquarian Coded Data - General
fa-Arab: داده های رمزگذاری شده باستانی - عمومی

en: Institution and Copy to Which the Field Applies
fa-Arab: مؤسسه و کپی که در آن فیلد اعمال می شود

en: Coded data - Copy specific attributes
fa-Arab: داده های کدگذاری شده - ویژگی های خاص را کپی کنید

en: Binding specific characteristics
fa-Arab: مشخصات فیزیکی خاص

en: Age
fa-Arab: سن

en: Binding State of Preservation code - specific
fa-Arab: کد وضعیت الزام آور نگهداری - خاص

en: Body of the Book Specific Characteristics
fa-Arab: ویژگی های خاص متن اصلی کتاب

en: Body of the Book State of Preservation Code - specific
fa-Arab: کد وضعیت نگهداری کتاب مرجع - خاص

en: Type of Performance Medium
fa-Arab: نوع وسیله ارزیابی عملکرد

en: Instrument/Voice, Conductor, Other Performer or Device
fa-Arab: ساز/صدا، رهبر ارکستر، نوازنده یا دستگاه دیگر

en: Type of Ensemble
fa-Arab: نوع دسته نوازندگان

en: Group within Larger Ensemble
fa-Arab: گروه درون گروه بزرگتر

en: Number of Parts
fa-Arab: تعداد بخش ها

en: Number of Players
fa-Arab: تعداد بازیکنان

en: Type of performance medium
fa-Arab: نوع وسیله ارزیابی عملکرد

en: Instrument or Voice Soloist
fa-Arab: نوازنده ساز یا آواز

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Not Included in an Ensemble
fa-Arab: ساز یا صدا غیر تکنواز، رهبر ارکستر، نوازنده یا دستگاه دیگر، در یک گروه گنجانده نشده است

en: Vocal or Instrumental Ensemble
fa-Arab: گروه آواز یا ساز

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Included in an Ensemble
fa-Arab: ساز یا صدا غیر تکنواز، رهبر ارکستر، نوازنده یا دستگاه دیگر، شامل یک گروه

en: Specific Instrument
fa-Arab: ساز مخصوص

en: ISBD Content form Code
fa-Arab: شابک کد فرم محتوا

en: ISBD Content Qualification Code
fa-Arab: شابک کد توصیف محتوا

en: Other Coding for Content Form
fa-Arab: کدنویسی دیگر برای محتوای فرم

en: ISBD Media Type Code
fa-Arab: کد نوع رسانه استاندارد بين‌المللي توصيف كتابشناختي

en: Other Coding for Media Type
fa-Arab: کدنویسی دیگر برای نوع رسانه

en: Materials specified
fa-Arab: مواد مشخص شده

en: Type of Carrier Code
fa-Arab: شكل کد حامل

en: Title Proper
fa-Arab: عنوان مناسب

en: General Material Designation
fa-Arab: تعیین مواد عمومی

en: Title Proper by Another Author
fa-Arab: عنوان مناسب توسط نویسنده دیگری

en: Other Title Information
fa-Arab: سایر اطلاعات عنوان

en: First Statement of Responsibility
fa-Arab: اولین بیانیه مسئولیت

en: Subsequent Statement of Responsibility
fa-Arab: تصدی مسئولیت بعدی

en: Number of a Part
fa-Arab: تعداد یک قطعه

en: Name of a Part
fa-Arab: نام یک قطعه

en: Inclusive dates
fa-Arab: شامل تاریخ های

en: Bulk dates
fa-Arab: تاریخ های کلی

en: Title page information following the title proper (for older monographic publications)
fa-Arab: اطلاعات صفحه عنوان به دنبال عنوان مناسب (برای انتشارات تک نگاری قدیمی)

en: Volume Designation
fa-Arab: انتخاب جلد

en: Language of Parallel Title Proper
fa-Arab: زبان عنوان موازی مناسب

en: Content form
fa-Arab: فرم محتوا

en: Content qualification
fa-Arab: وضعیت محتوا

en: Media type
fa-Arab: نوع رسانه

en: Issue Statement
fa-Arab: بیانیه شماره

en: Parallel Edition Statement
fa-Arab: توضیح نسخه مشابه

en: Statement of Responsibility Relating to Edition
fa-Arab: بیانیه مسئولیت مربوط به ویرایش

en: Mathematical Data Statement
fa-Arab: توضیح داده های ریاضی

en: Statement of scale
fa-Arab: میزان صورتحساب

en: Statement of projection
fa-Arab: طرح ریزی گزارش

en: Statement of coordinates
fa-Arab: گزارش مختصات

en: Right ascension and declination
fa-Arab: شیب و انحراف راست

en: Statement of equinox
fa-Arab: گزارش اعتدالین

en: Numbering: Dates and Volume Designations
fa-Arab: شماره گذاری: تاریخ و تعیین جلد

en: Source of Numbering Information
fa-Arab: منبع اطلاعات شماره گذاری

en: Printed Music Specific Statement
fa-Arab: بیانیه ویژه موسیقی چاپ شده

en: Parallel Printed Music Specific Statement(s)
fa-Arab: بیانیه(های) خاص موسیقی چاپ موازی

en: Place of Publication, Distribution, etc.
fa-Arab: محل انتشار، توزیع و غیره.

en: Address of Publisher, Distributor, etc.
fa-Arab: آدرس ناشر، توزیع کننده و غیره

en: Name of Publisher, Distributor, etc.
fa-Arab: نام ناشر، توزیع کننده و غیره.

en: Date of Publication, Distribution, etc.
fa-Arab: تاریخ انتشار، توزیع و غیره

en: Place of Manufacture
fa-Arab: محل تولید

en: Address of Manufacturer
fa-Arab: آدرس تولید کننده

en: Name of Manufacturer
fa-Arab: نام تولید کننده

en: Date of Manufacture
fa-Arab: تاریخ تولید

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the main source of information
fa-Arab: چاپ و/یا انتشار اطلاعات رونویسی شده در منبع اصلی اطلاعات

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the colophon
fa-Arab: چاپ و/یا انتشار اطلاعات رونویسی شده در صفحه آخر کتاب

en: Place of Publication, Production, Distribution or Manufacture
fa-Arab: محل انتشار، تولید، توزیع، ساخت

en: Address of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
fa-Arab: آدرس ناشر، تهیه کننده، توزیع کننده یا تولید کننده

en: Name of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
fa-Arab: نام ناشر، تهیه کننده، توزیع کننده یا تولید کننده

en: Date of Publication, Production, Distribution or Manufacture or Copyright Notice
fa-Arab: تاریخ انتشار، تولید، توزیع، ساخت یا اعلامیه حق چاپ

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information
fa-Arab: چاپ و/یا انتشار اطلاعات رونویسی شده در منبع اصلی اطلاعات

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon
fa-Arab: چاپ و/یا انتشار اطلاعات رونویسی شده در صفحه آخر کتاب

en: Specific Material Designation and Extent of Item
fa-Arab: تعیین مواد خاص و وسعت آیتم

en: Materials and Technique display
fa-Arab: صفحه نمایش مواد و تکنیک

en: Other Physical Details
fa-Arab: سایر جزئیات فیزیکی

en: Dimensions
fa-Arab: ابعاد

en: Accompanying Material
fa-Arab: اطلاعات پیوستی

en: Series Title
fa-Arab: عنوان فروست

en: Parallel Series Title
fa-Arab: عنوان فروست موازی

en: Statement of Responsibility
fa-Arab: تکرار نام پدیدآور

en: ISSN of Series
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا)ی سری

en: Language of Parallel Title
fa-Arab: زبان عنوان موازی

en: Designation and extent of file
fa-Arab: تعیین و محدوده فایل

en: File type
fa-Arab: نوع فایل

en: Encoding standard
fa-Arab: استاندارد رمزگذاری

en: Version of encoding standard
fa-Arab: استاندارد کدگذاری نسخه

en: Details of encoding standard
fa-Arab: جزئیات استاندارد کدگذاری

en: Resolution
fa-Arab: وضوح

en: Regional encoding
fa-Arab: رمزگذاری منطقه ای

en: Encoded bitrate
fa-Arab: میزان بیت رمزگذاری شده

en: Organization
fa-Arab: سازمان

en: Arrangement
fa-Arab: چینش

en: Level
fa-Arab: سطح

en: Carrier Type Designation
fa-Arab: تعیین نوع کاربر

en: Institution and Copy to Which Field Applies
fa-Arab: مؤسسه و کپی که در آن فیلد اعمال می شود

en: Uniform Resource Identifier.
fa-Arab: تعیین کننده هویت منابع یکسان.

en: Action
fa-Arab: اقدام

en: Action Identification
fa-Arab: شناسایی وقایع

en: Time of Action
fa-Arab: زمان اقدام

en: Action Interval
fa-Arab: فاصله رویداد

en: Contingency for Action
fa-Arab: احتمالی برای اقدام

en: Authorisation
fa-Arab: مجوز

en: Jurisdiction
fa-Arab: حوزه قضایی

en: Method of Action.
fa-Arab: روش عمل.

en: Site of Action
fa-Arab: عملکرد پایگاه

en: Action Agent
fa-Arab: کارگزار

en: Status
fa-Arab: وضعیت

en: Extent
fa-Arab: وسعت

en: Type of Unit
fa-Arab: نوع واحد

en: Non-public Note
fa-Arab: یادداشت غیرعمومی

en: Public Note
fa-Arab: یادداشت عمومی

en: Name of source
fa-Arab: نام منبع

en: Dates of Coverage
fa-Arab: پوشش تاریخی

en: Location within source
fa-Arab: موقعیت مکانی منبع

en: Uniform Resource Identifier (URI)
fa-Arab: تعیین کننده هویت منابع یکسان (URI)

en: International Standard Number
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی

en: Text of Unstructured Note
fa-Arab: متن یادداشت بدون ساختار

en: Type of reproduction
fa-Arab: نوع بازتولید

en: Place of reproduction
fa-Arab: محل تکثیر

en: Agency Responsible for the Reproduction
fa-Arab: آژانس مسئول بازساخت

en: Date of publication for the reproduction
fa-Arab: تاریخ انتشار برای تکثیر

en: Physical description of the reproduction
fa-Arab: توصیف فیزیکی تکثیر

en: Series statement for the reproduction
fa-Arab: وضعیت فروست برای بازتولید

en: Completeness of the reproduction code
fa-Arab: کامل بودن کد تکثیر

en: Coverage of the reproduction
fa-Arab: شامل چاپ مجدد

en: Terms of access to the reproduction
fa-Arab: شرایط دسترسی به تکثیر

en: Note About Reproduction
fa-Arab: یادداشت درباره تکثیر

en: URL of the reproduction
fa-Arab: آدرس اینترنتی تکثیر

en: Date of consultation
fa-Arab: تاریخ مشاوره

en: ISSN of the reproduction
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا)ی بازتولید

en: ISBN of the reproduction
fa-Arab: شابک بازتولید

en: Date when the URL in $u was found to be invalid
fa-Arab: تاریخی که نشانی وب در $u یافت شده نامعتبر است

en: Frequency
fa-Arab: تکراری

en: Dates of Frequency
fa-Arab: تاریخ های تکراری

en: Title of level 1 subdivision
fa-Arab: عنوان زیربخش سطح 1

en: Title of level 2 subdivision
fa-Arab: عنوان زیربخش سطح 2

en: Title of level 3 subdivision
fa-Arab: عنوان زیربخش سطح 3

en: Title of level 4 subdivision
fa-Arab: عنوان زیربخش سطح 4

en: Title of level 5 subdivision
fa-Arab: عنوان زیربخش سطح 5

en: Title of level 6 subdivision
fa-Arab: عنوان زیربخش سطح 6

en: Title of level 7 subdivision
fa-Arab: عنوان زیربخش سطح 7

en: Title of level 8 subdivision
fa-Arab: عنوان زیربخش سطح 8

en: Sequence of pages or first page of a subdivision
fa-Arab: توالی صفحات یا صفحه اول یک زیربخش

en: Other information concerning a subdivision
fa-Arab: سایر اطلاعات مربوط به یک تقسیم بندی

en: Dissertation or thesis details and type of degree
fa-Arab: جزئیات پایان نامه یا رساله و نوع مدرک

en: Discipline of degree
fa-Arab: رشته تحصیلی

en: Date of degree
fa-Arab: تاریخ مدرک تحصیلی

en: Body granting the degree
fa-Arab: ارگان اعطا کننده مدرک

en: Title of other edition of dissertation or thesis
fa-Arab:  عنوان ویرایش دیگر رساله یا پایان نامه

en: Text preceding or following the note
fa-Arab: یادداشت قبل یا پس از متن

en: Preferred Citation
fa-Arab: استناد مرجح

en: Text of awards note
fa-Arab: متن یادداشت جوایز

en: Name of award
fa-Arab: نام جایزه

en: Year of award
fa-Arab: سال امانت دهی

en: Country of award
fa-Arab: جایزه از سوی کشور

en: Identification of the Holder
fa-Arab: شناسایی گیرنده

en: Control number
fa-Arab: شماره کنترل

en: Funding Organization
fa-Arab: سازمان تامین مالی

en: Program
fa-Arab: برنامه

en: Project Number
fa-Arab: شماره پروژه

en: Project Name
fa-Arab: نام پروژه

en: Project Acronym
fa-Arab: مخفف پروژه

en: Source for Acquisition/Subscription Address
fa-Arab: منبع فراهم آوری/آدرس اشتراک

en: Stock Number
fa-Arab: تعداد موجودی

en: Medium
fa-Arab: رسانه

en: Terms of Availability
fa-Arab: شرایط در دسترس

en: Terms governing access, use and reproduction
fa-Arab: شرایط حاکم بر دسترسی، استفاده و تکثیر

en: Authorization
fa-Arab: مجوز

en: Authorized users
fa-Arab: کاربران مجاز

en: Bibliographic Record Identifier
fa-Arab: شناسه رکورد کتابشناختی

en: Koha number
fa-Arab: شماره Koha

en: Author
fa-Arab: پدیدآور

en: Place of Publication
fa-Arab: محل انتشار

en: Date of Publication
fa-Arab: تاریخ انتشار

en: Parallel title
fa-Arab: عنوان موازی

en: International Standard Music Number
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی موسیقی

en: Other title information.
fa-Arab: سایر اطلاعات عنوان.

en: Physical description
fa-Arab: توصیف فیزیکی

en: International standard identifier for a work
fa-Arab: شناسه استاندارد بین المللی برای یک اثر

en: International standard identifier for an expression
fa-Arab: شناسه استاندارد بین المللی برای یک حالت نمایشی

en: Series statement
fa-Arab: وضعیت فروست

en: Volume Number
fa-Arab: شماره جلد

en: International Standard Serial Number
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی پیایند

en: International Standard Book Number
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی کتاب

en: Preferred access point
fa-Arab: نقطه دسترسی ترجیحی

en: Language (when part of a heading)
fa-Arab: زبان (زمانی که بخشی از یک سرعنوان است)

en: Miscellaneous Information
fa-Arab: اطلاعات متفرقه

en: Version (or Date of Version)
fa-Arab: نسخه (یا تاریخ نسخه)

en: Medium of Performance (for Music)
fa-Arab: رسانه اجرا (برای موسیقی)

en: Numeric Designation (for Music)
fa-Arab: تخصیص عددی (برای موسیقی)

en: Key (for Music)
fa-Arab: راهنما (برای موسیقی)

en: Additional Elements (for Music)
fa-Arab: عناصر اضافی (برای موسیقی)

en: Collective Uniform Title
fa-Arab: عنوان قراردادی گردآوری شده

en: Collective Uniform Subtitle
fa-Arab: عنوان فرعی قراردادی گردآوری شده

en: Date of Publication, etc.
fa-Arab: تاریخ انتشار و غیره

en: Language (when part of heading)
fa-Arab: زبان (زمانی که بخشی از سرعنوان است)

en: Form Heading Proper
fa-Arab: عنوان مناسب فرم

en: Month and Day
fa-Arab: ماه و روز

en: Personal Name - Entry Element of Person
fa-Arab: نام شخصی - جزء اصلی شناسه شخص

en: Personal Name - Part of Name Other than Entry Element Forename
fa-Arab: نام شخصی - بخشی از نام غیر از نام اصلی شناسه

en: Personal Name - Dates
fa-Arab: نام شخصی - تاریخ ها

en: Personal Name Qualifier
fa-Arab: توصیف کننده نام شخصی

en: Title of Part
fa-Arab: عنوان یا بخش

en: Year
fa-Arab: سال

en: Numeration (Arabic)
fa-Arab: شماره گذاری (عربی)

en: Numeration (Roman)
fa-Arab: شماره گذاری (لاتین)

en: Institution in Locality
fa-Arab: محل سازمان

en: Place in Locality
fa-Arab: موقعیت در محل

en: Authority Entry Record Number
fa-Arab: شماره ثبت ورودی مستند

en: Parallel Title
fa-Arab: عنوان موازی

en: Number of Part
fa-Arab: تعداد بخش

en: Name of Part
fa-Arab: نام بخش

en: Volume or Dates associated with Title
fa-Arab: دوره یا تاریخ های مرتبط با عنوان

en: Language of Title
fa-Arab: زبان تیتر

en: Half title
fa-Arab: نیم عنوان

en: Added Title-page Title
fa-Arab: صفحه عنوان-عنوان اضافه شد

en: Variant Title
fa-Arab: نوع دیگر عنوان

en: Title proper, variant title or uniform title in standard modern spelling
fa-Arab: عنوان مناسب، عنوان متغیر یا عنوان یکنواخت در املای استاندارد مدرن

en: Former Title Proper
fa-Arab: عنوان صحیح پیشین

en: Volumes or Dates of Former Title
fa-Arab: جلدها یا تاریخ عنوان قبلی

en: ISSN of Former Title
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا) عنوان سابق

en: Key Title
fa-Arab: عنوان کلیدی

en: Qualifier
fa-Arab: توصیف گر

en: Volume or Dates Associated with Key Title
fa-Arab: دوره یا تاریخ های مرتبط با عنوان کلیدی

en: Abbreviated Title
fa-Arab: عنوان کوتاه شده

en: Additional Title
fa-Arab: عنوان اضافی

en: Other title information
fa-Arab: سایر اطلاعات عنوان

en: Number of part
fa-Arab: تعداد بخش

en: Name of part
fa-Arab: نام بخش

en: Translated Title
fa-Arab: عنوان ترجمه شده

en: Language of Translated Title
fa-Arab: زبان عنوان ترجمه شده

en: Artificial title
fa-Arab: عنوان فرضی

en: Institution and Copy to which the Field Applies
fa-Arab: مؤسسه و کپی که در آن فیلد اعمال می شود

en: Entry Element Name
fa-Arab: نام عنصر ورودی

en: Arranged Statement (for Music)
fa-Arab: بیانیه تنظیم شده (برای موسیقی)

en: Subject Category Entry Element Text
fa-Arab: متن عنصر ورودی رده موضوعی

en: Subject Category Subdivision Code
fa-Arab: کد زیرمجموعه رده موضوعی

en: Subject Category Code
fa-Arab: کد دسته موضوعی

en: Subject Category Subdivision Text
fa-Arab: متن زیربخش رده موضوعی

en: Intermediate Political Jurisdiction
fa-Arab: میانگین اختیارات سیاسی

en: State or Province etc.
fa-Arab: ایالت یا استان و غیره.

en: Institution and Copy to which the field applies
fa-Arab: مؤسسه و کپی که در آن فیلد اعمال می شود

en: Country (Nation State) or Larger Entity Country
fa-Arab: کشور (دولت ملی) یا کشور بزرگتر

en: Building, vehicle, etc.
fa-Arab: ساختمان، وسیله نقلیه و غیره

en: Date 1
fa-Arab: تاریخ 1

en: Date 2
fa-Arab: تاریخ 2

en: Other geographic regions or features
fa-Arab: سایر مناطق یا ویژگی های جغرافیایی

en: Extraterrestrial area
fa-Arab: ناحیه فرازمینی

en: Make and Model of Machines
fa-Arab: ساخت و مدل دستگاه

en: Programming Languages
fa-Arab: زبان های برنامه نویسی

en: Operating System
fa-Arab: سیستم عامل

en: Form
fa-Arab: فرم

en: Code
fa-Arab: رمز

en: Subject Indicator Number
fa-Arab: شماره شاخص موضوع

en: String
fa-Arab: رشته

en: Reference Indicator Number
fa-Arab: شماره شناسه مرجع

en: Language of Terms
fa-Arab: زبان اصطلاحات

en: Classification Record Number
fa-Arab: شماره رکورد رده بندی

en: Edition
fa-Arab: ویرایش

en: Class number
fa-Arab: شماره رده

en: Book number
fa-Arab: تعداد کتاب

en: Book Number
fa-Arab: تعداد کتاب

en: Classification Subdivision
fa-Arab: تقسیمات رده بندی

en: Additions to Names Other than Dates
fa-Arab: اضافات به اسامی غیر از تاریخ ها

en: International standard identifier for the name
fa-Arab: شناسه استاندارد بین المللی برای نام

en: Part or Role played
fa-Arab: قطعه یا نقش ایفا شده

en: Number of Meeting and/or Number of Part of Meeting
fa-Arab: تعداد همایش و/یا تعداد قسمتی از همایش

en: Part of Name Other than Entry Element and Inverted Element
fa-Arab: بخشی از نام غیر از عنصر ورودی و عنصر معکوس

en: Data Element
fa-Arab: اصل داده

en: Qualifications
fa-Arab: وضعیت

en: Uniform title
fa-Arab: عنوان قراردادی

en: Date of Transaction
fa-Arab: تاریخ مبادله

en: Cataloguing Rules (Descriptive Conventions)
fa-Arab: قوانین فهرست نویسی (قراردادهای توصیفی)

en: Original Control Number
fa-Arab: شماره کنترل اصلی

en: ISSN Centre Code
fa-Arab: کد مرکز شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا)

en: Text of note
fa-Arab: متن یادداشت

en: Code of Institution
fa-Arab: کد سازمان

en: Institution Identifier
fa-Arab: شناسه موسسه

en: Sub-Location Identifier
fa-Arab: شناسه مکان فرعی

en: Coded Location Qualifier (2 or 3 characters)
fa-Arab: واجد شرایط مکان کدگذاری شده (2 یا 3 کاراکتر)

en: Non-coded Location Qualifier
fa-Arab: توصیف کننده مکان غیر کدگذاری شده

en: Call Number Prefix
fa-Arab: حرف قبل از شماره بازیابی

en: Call Number
fa-Arab: شماره بازیابی

en: Shelving Form of Title, Author, Author/Title
fa-Arab: قفسه بندی فرم عنوان، نویسنده، نویسنده/عنوان

en: Call Number Suffix
fa-Arab: حرف بعد از شماره بازیابی

en: Item Identifier
fa-Arab: شناسه آیتم

en: Copy Identifier
fa-Arab: کپی شناسه

en: Copy Number
fa-Arab: شماره کپی

en: Non-public Note.
fa-Arab: یادداشت غیرعمومی.

en: Link text
fa-Arab: متن پیوند

en: Date and Hour of Consultation and Access
fa-Arab: تاریخ و ساعت مشاوره و دسترسی

en: Electronic Format Type
fa-Arab: نوع فرمت الکترونیکی

en: Tag of the Source Format Field
fa-Arab: برچسب فرمت فیلد منبع

en: Indicators and Subfields of the Source Format Field
fa-Arab: اندیکاتورها و زیر فیلدهای فیلد فرمت منبع

en: Koha biblio number
fa-Arab: شماره کتابشناسی Koha

en: Koha biblioitem number
fa-Arab: شماره کتابشناسی Koha

en: Koha biblio creation date
fa-Arab: تاریخ ایجاد کتاب Koha

en: Koha biblio modification date
fa-Arab: تاریخ اصلاح کتاب Koha

en: Serial
fa-Arab: پیایند

en: Koha item type
fa-Arab: نوع منبع كوها

en: Number of issues
fa-Arab: تعداد نشریات

en: Koha issues (borrowed), all copies
fa-Arab: شماره های Koha (امانت گرفته شده)، همه نسخه ها

en: Source of classification or shelving scheme
fa-Arab: منبع رده بندی یا طرح قفسه بندی

en: Koha normalized classification for sorting
fa-Arab: طبقه بندی عادی شده کوهابرای مرتب سازی

en: Serial record
fa-Arab: ثبت سریال

en: Record Label
fa-Arab: برچسب رکورد

en: International Standard Book Number (ISBN)
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی کتاب (ISBN)

en: International Standard Serial Number (ISSN)
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی پیایند (شاپا)

en: Fingerprint Identifier
fa-Arab: شناسه اثر انگشت

en: International Standard Music Number (ISMN)
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی موسیقی (ISMN)

en: Article Identifier
fa-Arab: شناسه مقاله

en: International Standard Technical Report Number (ISRN)
fa-Arab: شماره استاندارد بین‌المللی گزارش فنی (ISRN)

en: Other Standard Identifier
fa-Arab: شناسه استاندارد دیگر

en: National Bibliography Number
fa-Arab: شماره کتابشناسی ملی

en: Legal Deposit Number
fa-Arab: شماره سپرده قانونی

en: Government Publication Number
fa-Arab: شماره انتشارات دولتی

en: Other system persistent record identifier
fa-Arab: سایر شناسه‌های ثبت پایدار سیستم

en: CODEN (Serials)
fa-Arab: کدها(پیایندها)

en: Publisher's Number
fa-Arab: شماره ناشر

en: Universal Product Code (UPC)
fa-Arab: کد جهانی محصول (UPC)

en: International Article Number (EAN)
fa-Arab: شماره بین المللی مقاله (EAN)

en: Language of the Resource
fa-Arab: زبان منبع

en: Country of Publication or Production
fa-Arab: کشور منتشر کننده یا ایجاد کننده

en: Coded Data Field: Textual Material, Monographic
fa-Arab: فیلدداده کدگذاری شده: مطالب متنی، تک نگاشت

en: Coded Data Field: Textual Material - Physical Attributes
fa-Arab: فیلدداده کدگذاری شده: مطالب متنی - ویژگی های فیزیکی

en: Coded Data Field: Continuing Resources
fa-Arab: فیلد داده کدگذاری شده: منابع پیوسته

en: Coded Data Field: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
fa-Arab: زمینه داده کدگذاری شده: پیش بینی های بصری، فیلم های ضبط شده و تصاویر متحرک

en: Coded Data Fields: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
fa-Arab: زمینه های داده کدگذاری شده: پیش بینی های بصری، فیلم های ضبط شده و تصاویر متحرک

en: Coded Data Field: Graphics
fa-Arab: فیلدداده کدگذاری شده: گرافیک

en: Coded Data Field: Three-Dimensional Artefacts and Realia
fa-Arab: داده های کدگذاری شده: مصنوعات سه بعدی و کمک آموزشی

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - General
fa-Arab: فیلد داده های کد شده: مواد کارتوگرافی - عمومی

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Physical Attributes
fa-Arab: فیلد داده های کدگذاری شده: مواد کارتوگرافی: ویژگی های فیزیکی

en: Coded Data Field: Time Period of Item Content
fa-Arab: داده های کدگذاری شده: دوره زمانی محتوای آیتم

en: Coded Data Field: Cartographic Resources - Scale and Co-Ordinates
fa-Arab: فیلد داده های کدگذاری شده: منابع نقشه برداری - مقیاس و مختصات

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - Specific Material Designation Analysis
fa-Arab: فیلد داده کدگذاری شده: مواد کارتوگرافی - تجزیه و تحلیل تعیین مواد خاص

en: Coded Data Field: Sound Recordings and Music
fa-Arab: فیلدداده کدگذاری شده: ضبط صدا و موسیقی

en: Coded Data Field: Sound Recordings - Physical Attributes
fa-Arab: فیلدداده کدگذاری شده: ضبط صدا - ویژگی های فیزیکی

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings and Printed Music
fa-Arab: داده های کدگذاری شده: مدت زمان ضبط صدا و موسیقی چاپ شده

en: Coded Data Field: Microforms - Physical Attributes
fa-Arab: فیلدداده کدگذاری شده: میکروفرم ها - ویژگی های فیزیکی

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Geodetic, Grid and Vertical Measurement
fa-Arab: فیلد داده های کدگذاری شده: مواد کارتوگرافی: اندازه گیری ژئودتیک، شبکه ای و عمودی

en: Coded Data Field: Electronic Resources
fa-Arab: فیلدداده های کدگذاری شده: منابع الکترونیکی

en: Coded Data Field: Antiquarian - General
fa-Arab: فیلد داده کد شده: قدیمی - عمومی

en: Coded Data Field: Copy Specific Attributes
fa-Arab: داده های کدگذاری شده: ویژگی های خاص را کپی کنید

en: Coded Data Field: Medium of Performance [Obsolete]
fa-Arab: فیلدداده کدگذاری شده: عملکرد رسانه [منسوخ]

en: Coded Data Field: Medium of Performance
fa-Arab: فیلدداده کدگذاری شده: عملکرد رسانه

en: Coded Data Field: content form
fa-Arab: فیلد داده کد شده: فرم محتوا

en: Coded Data Field: media type
fa-Arab: فیلد داده کد شده: نوع رسانه

en: Coded Data Field: Type of Carrier
fa-Arab: فیلد داده کد شده: نوع حرفه

en: Title and Statement of Responsibility
fa-Arab: عنوان و تکرار نام پدیدآور

en: Coded Data Field: Content Form
fa-Arab: فیلد داده کدگذاری شده: فرم محتوا

en: Edition Statement
fa-Arab: یادداشت ویرایش

en: Material Specific Area: Cartographic Resources - Mathematical Data
fa-Arab: حوزه خاص اطلاعات: منابع نقشه برداری - داده های ریاضی

en: Material Specific Area: Numbering of Continuing Resources
fa-Arab: حوزه خاص اطلاعات: شماره گذاری منابع پیوسته

en: Material Specific Area: Printed Music Specific Statement
fa-Arab: حوزه خاص اطلاعات: بیانیه خاص موسیقی چاپ شده

en: Publication, Distribution, etc.
fa-Arab: انتشار، توزیع و غیره.

en: Projected Publication Date
fa-Arab: تاریخ انتشار پروژه

en: Production, Publication, Distribution, Manufacture statements
fa-Arab: بیانیه های تولید، انتشار، توزیع، ساخت

en: Physical Description
fa-Arab: توصیف فیزیکی

en: Series
fa-Arab: فروست

en: Material Specific Area: Electronic Resource Characteristics
fa-Arab: حوزه خاص اطلاعات: ویژگی های منابع الکترونیکی

en: Digital File Characteristics
fa-Arab: ویژگی های فایل دیجیتال

en: Organization and Arrangement of Materials
fa-Arab: سازماندهی و طبقه بندی منابع

en: Carrier Type
fa-Arab: نوع کاربر

en: General Notes
fa-Arab: یادداشت کلی

en: Notes Pertaining to Identification Numbers
fa-Arab: یادداشت های مربوط به شماره شناسایی

en: Notes Pertaining to Coded Information
fa-Arab: یادداشت های مربوط به اطلاعات کدگذاری شده

en: General Notes Pertaining to Descriptive Information
fa-Arab: یادداشت های کلی مربوط به اطلاعات توصیفی

en: Notes Pertaining to Title and Statement of Responsibility
fa-Arab: یادداشت های مربوط به عنوان و شرح مسئولیت

en: Notes Pertaining to Edition and Bibliographic History
fa-Arab: یادداشت های مربوط به ویرایش و تاریخچه کتابشناختی

en: Notes Pertaining to Publication, Distribution, etc.
fa-Arab: یادداشت های مربوط به انتشار، توزیع، و غیره.

en: Notes Pertaining to Physical Description
fa-Arab: یادداشت های مربوط به توصیف فیزیکی

en: Notes Pertaining to Series
fa-Arab: یادداشت های مربوط به فروست ‏ها

en: Notes Pertaining to Binding and Availability
fa-Arab: یادداشت های مربوط به صحافی و در دسترس بودن

en: Notes Pertaining to Linking Fields
fa-Arab: یادداشت های مربوط به پیوند فیلدها

en: Notes Pertaining to Related Titles
fa-Arab: یادداشت های مربوط به عناوین مرتبط

en: Notes Pertaining to Subject Access
fa-Arab: یادداشت های مربوط به دسترسی به موضوع

en: Notes Pertaining to Responsibility
fa-Arab: نکات مربوط به مسئولیت

en: Notes Pertaining to Material (Or Type of Publication) Specific Information
fa-Arab: یادداشت های مربوط به اطلاعات خاص منبع (یا نوع انتشار)

en: Note Relating to the Copy in Hand
fa-Arab: یادداشت مربوط به نسخه در دسترس

en: Provenance Note
fa-Arab: یادداشت منبع

en: Action Note
fa-Arab: یادداشت گزارش

en: Internal Bibliographies/Indexes Note
fa-Arab: کتابشناختی های داخلی/یادداشت های نمایه

en: External Indexes/Abstracts/References Note
fa-Arab: نمایه های خارجی/چکیده ها/ یادداشت ارجاعات

en: Credits Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
fa-Arab: یادداشت تیتراژ (پروژه‌گذاری شده و ویدئویی و ضبط صدا)

en: Cast Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
fa-Arab: یادداشت بازیگران (پروژه‌گذاری شده و ویدئویی و ضبط صدا)

en: Original Version Note
fa-Arab: یادداشت نسخه اصلی

en: Reproduction Note
fa-Arab: یادداشت تکثیر

en: Frequency Statement Note (Continuing Resources)
fa-Arab: یادداشت توضیح تکراری (منابع پیوسته)

en: Contents Note
fa-Arab: یادداشت مطالب

en: Dissertation (Thesis) Note
fa-Arab: یادداشت پایان نامه(رساله)

en: Summary or Abstract
fa-Arab: خلاصه یا چکیده

en: Preferred Citation of Described Materials
fa-Arab: استناد مرجح از مواد توصیف شده

en: Awards Note
fa-Arab: یادداشت جوایز

en: Location of Originals/ Reproductions
fa-Arab: محل نسخه های اصلی/تکثیر

en: Type of Electronic Resource Note
fa-Arab: نوع یادداشت منابع الکترونیکی

en: System Requirements Note (Electronic Resources)
fa-Arab: نکته مورد نیاز سیستم (منابع الکترونیکی)

en: Funding Information Note
fa-Arab: یادداشت اطلاعات بودجه

en: Acquisition Information Note
fa-Arab: یادداشت اطلاعات بدست آمده

en: Notes on Information Service Policy
fa-Arab: نکاتی در مورد خط مشی خدمات اطلاعاتی

en: Subseries
fa-Arab: زیر مجموعه ها

en: Source of Excerpt or Offprint
fa-Arab: منبع انتخابی و چاپ مجدد

en: Excerpt or Offprint
fa-Arab: نقل قول یا چاپ دوم

en: Supplement
fa-Arab: ضمیمه

en: Parent of Supplement
fa-Arab: پیوست منبع

en: Issued with
fa-Arab: صادر شده با

en: is Updated by
fa-Arab: به روزرسانی شده توسط

en: Updates
fa-Arab: به روز رسانی ها

en: Continues
fa-Arab: ادامه دارد

en: Continues in Part
fa-Arab: ادامه دارد در بخشی از

en: Supersedes
fa-Arab: جایگزین

en: Supersedes in Part
fa-Arab: جایگزین در بخشی

en: Absorbed
fa-Arab: تحلیل شده

en: Absorbed in Part
fa-Arab: تحلیل شده بخشی از

en: Formed by Merger of
fa-Arab: تشکیل شده از پیوند

en: Separated from
fa-Arab: تفکیک شده از

en: Continued by
fa-Arab: ادامه می یابد توسط

en: Continued in Part by
fa-Arab: ادامه می یابد در بخشی از توسط

en: Superseded by
fa-Arab: جایگزین شده توسط

en: Superseded in Part by
fa-Arab: جایگزین در بخشی توسط

en: Absorbed by
fa-Arab: تحلیل شده توسط

en: Absorbed in Part by
fa-Arab: تحلیل شده بخشی از توسط

en: Split into
fa-Arab: تقسیم به

en: Merged with XXX to Form
fa-Arab: ادغام شده با XXX برای شکل

en: Changed Back to
fa-Arab: تغییر برگشت به

en: Other Edition in the Same Medium
fa-Arab: نسخه دیگر در همان رسانه

en: Other Edition in Another Medium
fa-Arab: نسخه دیگر در رسانه ای دیگر

en: Translated as
fa-Arab: ترجمه شده است

en: Translation of
fa-Arab: ترجمه از

en: Other Edition, State or Impression in the Same Medium
fa-Arab: نسخه، حالت یا برداشت دیگر در همان رسانه

en: Reproduced as
fa-Arab: تولید انبوه

en: Set Level
fa-Arab: سطح مجموعه

en: Subset Level
fa-Arab: سطح زیر مجموعه

en: Piece Level
fa-Arab: سطح جزئی

en: Piece-Analytic Level
fa-Arab: سطح تحلیلی - جزئی

en: Item Reviewed
fa-Arab: بررسی آیتم

en: Also Bound with This Volume
fa-Arab: همچنین با این جلد صحافی شده است

en: Bound with
fa-Arab: محدود شده با

en: Other Related Works
fa-Arab: سایر آثار مرتبط

en: Preferred Access Point
fa-Arab: نقطه دسترسی ترجیحی

en: Collective Preferred Title
fa-Arab: عنوان برگزیده مشترک

en: Preferred Conventional Heading
fa-Arab: سر عنوان های مرسوم قراردادی

en: Preferred Access Point - Identification of a Work
fa-Arab: نقطه دسترسی ترجیحی - شناسایی یک اثر

en: Preferred Access Point - Identification of an Expression
fa-Arab: نقطه دسترسی ترجیحی - شناسایی یک عبارت

en: Parallel Title Proper
fa-Arab: عنوان موازی مناسب

en: Half Title
fa-Arab: نیم عنوان

en: Cover Title
fa-Arab: عنوان جلد

en: Added Title-Page Title
fa-Arab: صفحه عنوان-عنوان اضافه شد

en: Caption Title
fa-Arab: توضیح عنوان

en: Running Title
fa-Arab: عنوان کوتاه

en: Spine Title
fa-Arab: عنوان عطف

en: Other Variant Titles
fa-Arab: عناوین دیگر

en: Title in Standard Modern Spelling
fa-Arab: عنوان در املای استاندارد مدرن

en: Former Title (Continuing Resources)
fa-Arab: عنوان قبلی (منابع پیوسته)

en: Key Title (Continuing Resources)
fa-Arab: عنوان کلیدی (منابع پیوسته)

en: Abbreviated Title (Continuing Resources)
fa-Arab: عنوان مختصر (منابع پیوسته)

en: Expanded Title
fa-Arab: عنوان گسترش یافته

en: Additional Title Supplied by Cataloguer
fa-Arab: عنوان اضافی ارائه شده توسط فهرست نویس

en: Translated Title Supplied by Cataloguer
fa-Arab: ترجمه عنوان ارائه شده توسط فهرست نویس

en: Section Title
fa-Arab: عنوان بخش

en: Artifical Title
fa-Arab: عنوان فرضی

en: Name / Preferred Access Point - Identification of a Work
fa-Arab: نام/نقطه دسترسی ترجیحی - شناسایی یک اثر

en: Name / Preferred Access Point - Identification of an Expression
fa-Arab: نام/نقطه دسترسی ترجیحی - شناسایی یک نمایش

en: Personal Name Used as Subject
fa-Arab: نام شخصی به عنوان موضوع استفاده می شود

en: Corporate Body Name Used as Subject
fa-Arab: نام پدیدآور تنالگانی به عنوان موضوع استفاده می شود

en: Family Name Used as Subject
fa-Arab: نام خانوادگی به عنوان موضوع استفاده می شود

en: Name and Title Used as Subject
fa-Arab: نام و عنوان مورد استفاده به عنوان موضوع

en: Title Used as Subject
fa-Arab: عنوان مورد استفاده به عنوان موضوع

en: Topical Name Used as Subject
fa-Arab: نام محلی به عنوان موضوع استفاده می شود

en: Geographical Name Used as Subject
fa-Arab: نام جغرافیایی مورد استفاده به عنوان موضوع

en: Form, Genre or Physical Characteristics Heading
fa-Arab: فرم یا ژانر یا مشخصات فیزیکی سرفصل

en: Uncontrolled Subject Terms
fa-Arab: اصطلاحات موضوعی کنترل نشده

en: Subject Category (Provisional)
fa-Arab: دسته موضوعی (موقت)

en: Trademark Used as Subject
fa-Arab: علامت تجاری استفاده شده به عنوان موضوع

en: Hierarchical Geographical Name Used as Subject
fa-Arab: نام جغرافیایی سلسله مراتبی که به عنوان موضوع استفاده می شود

en: Place and Date of Publication, Performance, etc.
fa-Arab: محل و تاریخ انتشار، منشاء و غیره

en: Place and Date of Provenance
fa-Arab: محل و تاریخ نشر

en: Technical Details Access (Electronic Resources) [Obsolete]
fa-Arab: دسترسی به جزئیات فنی (منابع الکترونیکی) [منسوخ]

en: Occupation
fa-Arab: اشتغال

en: Function
fa-Arab: عملکرد

en: Time Period Code
fa-Arab: کد دوره زمانی

en: Dewey Decimal Classification
fa-Arab: رده بندی دهدهی دیویی

en: Library of Congress Classification
fa-Arab: رده بندی کتابخانه کنگره

en: Other Class Numbers
fa-Arab: سایر شماره های رده

en: Personal Name - Primary Responsibility
fa-Arab: نام شخصی - مسئولیت اصلی

en: Personal Name - Alternative Responsibility
fa-Arab: نام شخصی - مسئولیت جایگزین

en: Personal Name - Secondary Responsibility
fa-Arab: نام شخصی - مسئولیت ثانویه

en: Personal Name - Provenance or Ownership
fa-Arab: نام شحصی - منشا یا مالکیت

en: Corporate Body Name - Primary Responsibility
fa-Arab: نام پدیدآور تنالگانی - مسئولیت اولیه

en: Corporate Body Name - Alternative Responsibility
fa-Arab: نام پدیدآور تنالگانی - مسئولیت جایگزین

en: Corporate Body Name - Secondary Responsibility
fa-Arab: نام پدیدآور تنالگانی - مسئولیت ثانویه

en: Corporate Body Name - Provenance or Ownership
fa-Arab: نام پدیدآور تنالگانی - منشا یا مالکیت

en: Family Name - Primary Responsibility
fa-Arab: نام خانوادگی - مسئولیت اصلی

en: Family Name - Alternative Responsibility
fa-Arab: نام خانوادگی - مسئولیت جایگزین

en: Family Name - Secondary Responsibility
fa-Arab: نام خانوادگی - مسئولیت ثانویه

en: Family Name - Provenance or Ownership
fa-Arab: نام خانوادگی - منشا یا مالکیت

en: Name - Entity Responsible
fa-Arab: نام - نهاد مسئول

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Primary Responsibility
fa-Arab: سرفصل متعارف یکسان برای متون حقوقی و دینی - مسئولیت اولیه

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Alternative Responsibility
fa-Arab: سرفصل متعارف یکسان برای متون حقوقی و دینی - مسئولیت جایگزین

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Secondary Responsibility
fa-Arab: سرفصل متعارف یکسان برای متون حقوقی و دینی - مسئولیت ثانویه

en: National ISSN Centre
fa-Arab: مرکز شاپای ملی

en: Holding Institution
fa-Arab: موجودی موسسه

en: Location and Call Number
fa-Arab: محل و شماره بازیابی

en: Data Not Converted from Source Format
fa-Arab: داده ها از فرمت منبع تبدیل نشده اند

en: System Control Numbers (Koha)
fa-Arab: شماره های کنترل سیستم (Koha)

en: local dates
fa-Arab: تاریخ های محلی

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
fa-Arab: عناصر ورودی اضافه شده (KOHA)

en: Location and item information (Koha)
fa-Arab: اطلاعات مکان و اقلام (Koha)

en: Fast Add Framework
fa-Arab: افزودن سریع چارچوب

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal UNIMARC framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
fa-Arab: 'FA', a 'افزودن سریع' حداقل یونی مارک که برای چارچوب فهرست نویسی ILL یا سریع مناسب است.
