Koha 23.11.08.001 - en to fa-Arab translation catalogue (2082 entries)

en: Show coded information filters
fa-Arab: نمایش فیلترهای اطلاعات کدگذاری شده

en: Hide coded information filters
fa-Arab: فیلترهای اطلاعات کدگذاری شده را مخفی کنید

en: Coded fields
fa-Arab: فیلدهای کد شده

en: Audience:
fa-Arab: مخاطب:

en: Any
fa-Arab: هر

en: juvenile, general
fa-Arab: نوجوانان، عمومی

en: pre-primary (0-5)
fa-Arab: پیش-مقدماتی (0-5)

en: primary (5-8)
fa-Arab: مقدماتی (5-8)

en: children (9-14)
fa-Arab: کودکان(9-14)

en: young adult
fa-Arab: بزرگسال جوان

en: adult, serious
fa-Arab: بزرگسال، جدی

en: adult, General
fa-Arab: بزرگسال، عمومی

en: unknown
fa-Arab: نامشخص

en: Physical presentation:
fa-Arab: نمایش فیزیکی:

en: regular print
fa-Arab: چاپ منظم

en: large print
fa-Arab: نسخه قابل چاپ بزرگ

en: newspaper format
fa-Arab: شکل روزنامه

en: Braille or Moon script
fa-Arab: نوشتن خط بریل

en: microprint
fa-Arab: میکروچاپ

en: hand-written
fa-Arab: دستنویس

en: multimedia
fa-Arab: چند رسانه ای

en: mini-print
fa-Arab: نسخه قابل چاپ کوچک

en: electronic resource
fa-Arab: منبع الکترونیکی

en: microform
fa-Arab: میکرو فرم

en: other form of textual material
fa-Arab: شکل دیگر منبع متنی

en: Literary genre:
fa-Arab: ژانر ادبی:

en: fiction
fa-Arab: داستان

en: drama
fa-Arab: نمایشنامه

en: essays
fa-Arab: مقالات

en: humour, satire
fa-Arab: طنز، فکاهی

en: letters
fa-Arab: نامه ها

en: short stories
fa-Arab: داستان های کوتاه

en: poetry
fa-Arab: شعر

en: speeches, oratory
fa-Arab: سنخنرانی ها، سخنوری

en: libretto
fa-Arab: کتاب اشعار اپرا

en: not a literary text
fa-Arab: متن ادبی نیست

en: multiple/other literary forms
fa-Arab: متعدد/شکل های ادبی دیگر

en: Biography:
fa-Arab: زندگینامه:

en: not a biography
fa-Arab: سرگذشتنامه نیست

en: autobiography
fa-Arab: خودسرگذشت نامه

en: individual biography
fa-Arab: سرگذشتنامه انفرادی

en: collective biography
fa-Arab: سرگذشتنامه جمعی

en: contains biographical data
fa-Arab: شامل داده های زندگینامه ای

en: Illustration:
fa-Arab: تصویر:

en: illustrations
fa-Arab: تصاویر

en: maps
fa-Arab: نقشه ها

en: portraits
fa-Arab: تصویر صورت

en: charts
fa-Arab: نمودار

en: plans
fa-Arab: طرح ها

en: plates
fa-Arab: لوحه ها

en: music
fa-Arab: موسيقى

en: facsimiles
fa-Arab: چاپ های عکسی

en: coats of arms
fa-Arab: نشان های دولتی

en: genealogical tables
fa-Arab: جداول شجره نامه

en: forms
fa-Arab: شکل ها

en: samples
fa-Arab: نمونه ها

en: sound recordings
fa-Arab: ضبط صوتی

en: transparencies
fa-Arab: مواد شفاف

en: illuminations
fa-Arab: تذهیب

en: no illustrations
fa-Arab: بدون تصویر

en: Content:
fa-Arab: محتوا:

en: bibliography
fa-Arab: کتاب شناسی

en: catalogue
fa-Arab: فهرست

en: index
fa-Arab: نمایه

en: abstract
fa-Arab: چکیده

en: dictionary
fa-Arab: واژه نامه

en: encyclopaedia
fa-Arab: دائرة المعارف

en: directory
fa-Arab: فهرست راهنما

en: project description
fa-Arab: توصیف پروژه

en: statistics
fa-Arab: آمار

en: programmed text books
fa-Arab: کتب درسی برنامه ریزی شده

en: patent
fa-Arab: پروانه ثبت اختراع

en: standard
fa-Arab: استاندارد

en: dissertation or thesis
fa-Arab: رساله یا پایان نامه

en: laws and legislation
fa-Arab: قوانین و مقررات

en: numeric table
fa-Arab: جدول عددی

en: technical report
fa-Arab: گزارش فنی

en: examination paper
fa-Arab: برگه امتحان

en: literature surveys/reviews
fa-Arab: بررسی ادبیات/نقدها

en: treaties
fa-Arab: قراردادها

en: cartoons or comic strips
fa-Arab: کارتون یا نوار های کمیک

en: dissertation or thesis (revised)
fa-Arab: رساله یا پایان نامه (تجدید نظر شده)

en: religious text
fa-Arab: متن مذهبی

en: other
fa-Arab: دیگر

en: Video types:
fa-Arab: انواع ویدئو:

en: motion picture
fa-Arab: تصویر متحرک

en: visual projection
fa-Arab: نمایش دیداری

en: video recording
fa-Arab: ضبط ویدئو

en: Serials
fa-Arab: پیایندها

en: Serial type:
fa-Arab: نوع پیایند:

en: Any type
fa-Arab: هر نوع

en: Periodical
fa-Arab: نشریه ادواری

en: Monographic series
fa-Arab: فروست تک نگاشت

en: Newspaper
fa-Arab: روزنامه

en: Updating loose-leaf
fa-Arab: بازنگری اسناد کلاسوری

en: Database
fa-Arab: پایگاه اطلاعاتی

en: Updating website
fa-Arab: بروزرسانی وب سایت

en: Other
fa-Arab: دیگر

en: Periodicity:
fa-Arab: دوره ای:

en: Daily
fa-Arab: روزانه

en: Semiweekly
fa-Arab: نیمه هفتگی

en: Weekly
fa-Arab: هفتگی

en: Biweekly
fa-Arab: دوهفته نامه

en: Semimonthly
fa-Arab: دو هفته نامه

en: Monthly
fa-Arab: ماهانه

en: Bimonthly
fa-Arab: دو ماهنامه

en: Quarterly
fa-Arab: فصلنامه

en: Three times a year
fa-Arab: سه بار در سال

en: Semiannual
fa-Arab: شش ماه یکبار

en: Annual
fa-Arab: سالانه

en: Biennial
fa-Arab: دو سالانه

en: Triennial
fa-Arab: هر سه سال یکبار

en: Three times a week
fa-Arab: سه بار در هفته

en: Three times a month
fa-Arab: سه بار در ماه

en: Without periodicity
fa-Arab: بدون تناوب

en: Unknown
fa-Arab: نامشخص

en: Regularity:
fa-Arab: نظم و قاعده:

en: Any regularity
fa-Arab: هر نظم

en: regular
fa-Arab: منظم

en: normalised irregular
fa-Arab: نامنظم نرمال

en: irregular
fa-Arab: غیر منظم

en: Picture
fa-Arab: تصویر

en: collage
fa-Arab: هنر ساخت پوستر

en: drawing
fa-Arab: نقاشی

en: painting
fa-Arab: رسم

en: photomechanical reproduction
fa-Arab: بازتولید مکانیکی عکس

en: photonegative
fa-Arab: عکس منفی

en: photoprint
fa-Arab: چاپ عکس

en: picture
fa-Arab: تصویر

en: print
fa-Arab: چاپ

en: technical drawing
fa-Arab: رسم فنی

en: other non-projected graphic type
fa-Arab: نوع دیگر گرافیک های غیر پیش بینی شده

en: canvas
fa-Arab: وعاء

en: bristol board
fa-Arab: هیأت مدیره بریستول

en: cardboard/illustration board
fa-Arab: کاغذ مقوا/کاغذ تصویر

en: glass
fa-Arab: شیشه

en: plaster
fa-Arab: گچ

en: hardboard
fa-Arab: لوح سخت

en: porcelaine
fa-Arab: چینی

en: stone
fa-Arab: سنگ

en: wood
fa-Arab: چوب

en: mixed collection
fa-Arab: مجموعه چندگانه

en: synthetics
fa-Arab: مواد ترکیبی

en: skin
fa-Arab: پوشش

en: textile
fa-Arab: پارچه

en: metal
fa-Arab: فلز

en: paper
fa-Arab: کاغذ

en: others
fa-Arab: دیگران

en: UNIMARC field 100 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 100 یونی مارک

en: Date entered on file
fa-Arab: تاریخ درج شده در فایل

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
fa-Arab: نوع تاریخ انتشار: تاریخ انتشار 1 و 2

en: Non required value
fa-Arab: مقدار لازم نیست

en: a - currently published continuing resource
fa-Arab: a - منبع ادامه دار در حال حاضر منتشر شده است

en: b - continuing resource no longer being published
fa-Arab: b - منبع ادامه دار دیگر منتشر نمی شود

en: c - continuing resource of unknown status
fa-Arab: c- ادامه منبع با وضعیت نامعلوم

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
fa-Arab: d - تک نگاری زمانی که منتشر می شود کامل می شود، یا در یک سال تقویمی منتشر می شود

en: e - reproduction of a document
fa-Arab: e - تکثیر یک سند

en: f - monograph, date of publication uncertain
fa-Arab: f - تک نگاری، تاریخ انتشار نامعلوم

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
fa-Arab: g - تک نگاری که انتشار آن بیش از یک سال ادامه دارد

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
fa-Arab: h - تک نگاری با تاریخ واقعی و حق چاپ/امتیاز

en: i - monograph with both release/issue date and production date
fa-Arab: i - مونوگراف با تاریخ انتشار/نسخه و تاریخ تولید

en: j - document with detailed date of publication
fa-Arab: j - سند با تاریخ دقیق انتشار

en: k - monograph with both publication date and print date
fa-Arab: k - تک نگاری با تاریخ انتشار و تاریخ چاپ

en: u - Unknown publication date
fa-Arab: u - تاريخ نشر ناشناخته

en: Publication date 1
fa-Arab: تاریخ انتشار 1

en: Publication Date 2
fa-Arab: تاریخ انتشار2

en: Target audience code
fa-Arab: کد مخاطب هدف

en: |- Filling character
fa-Arab: |- پرکردن کاراکترها

en: a- juvenile, general
fa-Arab: a- نوجوان، عمومی

en: b- pre-primary, ages 0-5
fa-Arab: b- پیش دبستانی، سنین 0-5

en: c- primary, ages 5-10
fa-Arab: c-ابتدایی، سنین 5-10

en: d- children, ages 9-14
fa-Arab: d- کودکان، 9-14 ساله

en: e- young adult, ages 14-20
fa-Arab: e- بزرگسالان جوان، 14-20 ساله

en: k- adult, serious
fa-Arab: k- خیلی بزرگسال

en: m- adult, general
fa-Arab: m- بزرگسال، عام

en: u- unknown
fa-Arab: u- ناشناخته

en: Target audience code 2
fa-Arab: مخاطب هدف کد 2

en: Target audience code 3
fa-Arab: مخاطب هدف کد 3

en: a- juvenile, general
fa-Arab: a- نوجوان، عام

en: Government publication
fa-Arab: انتشارات دولتی

en: a- federal/national
fa-Arab: a-فدرال/ملی

en: b- state/province
fa-Arab: b- ایالت/استان

en: c- county/department
fa-Arab: c- شهرستان / بخش

en: d- local(municipal, etc.)
fa-Arab: d- محلی (شهرداری و غیره)

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
fa-Arab: e- چند محلی (ادارات بین ایالتی و غیره زیر سطح ملی)

en: f- intergovernmental
fa-Arab: f- بین دولتی

en: g- government in exile or clandestine
fa-Arab: g- دولت در تبعید یا مخفی

en: h- level not determined
fa-Arab: h-سطح تعیین نشده است

en: y- not a government publication
fa-Arab: y- انتشارات غیردولتی

en: z- Other
fa-Arab: z- دیگر

en: Modified record code
fa-Arab: کد رکورد اصلاح شده

en: 0- unmodified record
fa-Arab: 0- رکورد اصلاح نشده

en: 1- modified record
fa-Arab: 38- رکورد اصلاح شده

en: Language of cataloguing (mandatory)
fa-Arab: زبان فهرست نویسی (اجباری)

en: Transliteration code
fa-Arab: کد نویسه‌گردانی

en: a- ISO transliteration scheme
fa-Arab: a- طرح آوانویسی ISO

en: b- other
fa-Arab: b- دیگر

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
fa-Arab: c- آوانویسی چندگانه: ISO یا طرح‌های دیگر

en: g- ALA-LC Romanization Tables
fa-Arab: g- جداول رومی سازی ALA-LC

en: h- DIN transliteration scheme
fa-Arab: h- طرح آوانویسی DIN

en: y- no transliteration scheme used
fa-Arab: y- هیچ گونه طرح نویسه گردانی استفاده نشده

en: Character sets (mandatory) 1
fa-Arab: مجموعه کاراکتر (اجباری) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
fa-Arab: 01- ISO 646، نسخه IRV (مجموعه لاتین پایه)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
fa-Arab: 02- ثبت ISO شماره 37 (مجموعه الفبای سیریلیک پایه)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
fa-Arab: 03- ISO 5426 (مجموعه لاتین توسعه یافته)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
fa-Arab: 04- ISO 5427 (مجموعه الفبای سیریلیک توسعه یافته)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
fa-Arab: 05- ISO 5428 (مجموعه یونانی)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
fa-Arab: 06- ISO 6438 (مجموعه کاراکترهای کدگذاری شده آفریقایی)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
fa-Arab: 07- ISO 10586 (مجموعه گرجستان)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
fa-Arab: 08- ISO 8957 (مجموعه عبری) جدول 11

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
fa-Arab: 09- ISO 8957 (مجموعه عبری) جدول 2

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
fa-Arab: 11- ISO 5426-2 (حروف لاتین در زبان های اروپایی جزئی و تایپوگرافی منسوخ استفاده می شود)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
fa-Arab: 50 - ISO 10646 سطح 3 (یونی کد، UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
fa-Arab: 50 - ISO 10646 سطح 3 (یونیکد، UTF-8)

en: Character sets (mandatory) 2
fa-Arab: مجموعه کاراکتر (اجباری) 2

en: non required value
fa-Arab: مقدار الزامی نیست

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
fa-Arab: 11- ISO 5426-2 (حروف لاتین در زبان های اروپایی جزئی و تایپوگرافی منسوخ استفاده می شود)

en: Additional character sets
fa-Arab: مجموعه کاراکترهای اضافی

en: Script of title
fa-Arab: صفحه عنوان

en: ba- Latin
fa-Arab: ba- لاتين

en: ca- Cyrillic
fa-Arab: ca- الفبای سیریلیک

en: da- Japanese - script unspecified
fa-Arab: da- ژاپنی - صفحه نامشخص

en: db- Japanese - Kanji
fa-Arab: db- ژاپنی - کانجی

en: dc- Japanese - Kana
fa-Arab: dc- ژاپنی - کانا

en: ea- Chinese
fa-Arab: ea- چینی

en: eb- Chinese - Han ideograms (simplified version)
fa-Arab: eb- چینی - ایدئوگرام هان (نسخه ساده شده)

en: ec- Chinese - Han ideograms (traditional version)
fa-Arab: ec-چینی - ایدئوگرام هان (نسخه سنتی)

en: ed- Mongolian
fa-Arab: ed- مغولستانی

en: ee- Manchu
fa-Arab: ee-منچو

en: ef- Yi
fa-Arab: ef- یک

en: eg- Naxi Dongba (Nakhi Tomba)
fa-Arab: eg- ناکسی دونگبا (مردمان ناخی)

en: eh- Naxi Geba
fa-Arab: eh- داغستان

en: fa- Arabic
fa-Arab: fa- عربی

en: ga- Greek
fa-Arab: ga- یونانی

en: ha- Hebrew
fa-Arab: ha- عبری

en: ia- Thai
fa-Arab: ia- تایلندی

en: ib- Burmese
fa-Arab: ib- برمه ای

en: ic- Khmer (Cambodian)
fa-Arab: ic- خمر (کامبوج)

en: id- Lao
fa-Arab: id- لائو

en: ie- Cham
fa-Arab: ie- چام

en: ja- Devanagari
fa-Arab: ja- دواناگری(از ریشه ی سانسکریت)

en: jb- Bengalese
fa-Arab: jb- بنگالی

en: jc- Gujurati
fa-Arab: jc- گجراتی

en: jd- Gurmukhi
fa-Arab: jd- گورموخی

en: je- Odia (Oriya)
fa-Arab: je- اودیه (اوریه)

en: jf- Tibetan
fa-Arab: jf- تبتی

en: jg- Newars' writing
fa-Arab: jg- نوشته نیوارس

en: ka- Korean
fa-Arab: ka- کره

en: la- Tamil
fa-Arab: la- تاميل

en: lb- Kannada
fa-Arab: lb- کانادا

en: lc- Malayalam
fa-Arab: lc- مالایایی

en: ld- Sinhala (Singhalese)
fa-Arab: ld- سینهالی (سنگهالی)

en: le- Telugu
fa-Arab: le- تلوگو

en: lf- Grantha
fa-Arab: lf- گرانتا

en: ma- Georgian
fa-Arab: ma- گرجستانی

en: mb- Armenian
fa-Arab: mb- ارمنی

en: na- Ethiopic (Ge’ez)
fa-Arab: na- اتیوپی (Ge’ez)

en: nb- Tifinagh (Berber alphabet)
fa-Arab: nb- تیفیناغ (الفبای بربری)

en: oa- Syriac
fa-Arab: oa- سریانی

en: pa- Hieroglyphs (Egypt)
fa-Arab: pa- هیروگلیف (مصر)

en: zz- Other
fa-Arab: zz- دیگر

note: INPUT type=button
en: Save
fa-Arab: ذخیره

en: Cancel
fa-Arab: لغو کردن

en: States of authority heading code
fa-Arab: وضعیت اعتبار کد عنوان

en: a - established
fa-Arab: a - تأسیس شده

en: c - provisional
fa-Arab: c- موقت

en: x - not applicable
fa-Arab: x- غير قابل اجرا

en: Direction of Script Cataloguing
fa-Arab: مسیر فهرست نویسی سند

en: 0 - left to right
fa-Arab: 0 - چپ به راست

en: 1 - right to left
fa-Arab: 1 - راست به چپ

en: UNIMARC field 105 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 105 فیلد یونی مارک

en: Illustration codes 1:
fa-Arab: کدهای تصویری 1:

en: a - illustrations
fa-Arab: a - تصاویر

en: b - maps
fa-Arab: b - نقشه ها

en: c - portraits
fa-Arab: c- عکس ها

en: d - charts
fa-Arab: d - نمودارها

en: e - plans
fa-Arab: e - برنامه ها

en: f - plates
fa-Arab: f - صفحات

en: g - music
fa-Arab: g - موسیقی

en: h - facsimiles
fa-Arab: h - رونوشت

en: i - coats of arms
fa-Arab: i - نشان های ملی

en: j - genealogical tables
fa-Arab: j - جداول شجره نامه

en: k - forms
fa-Arab: k - اشکال

en: l - samples
fa-Arab: l - نمونه ها

en: m - sound recordings
fa-Arab: m - صداهای ضبط شده

en: n - transparencies
fa-Arab: n - شفافیت ها

en: o - illuminations
fa-Arab: o - روشنایی ها

en: y - no illustrations
fa-Arab: y - بدون تصویر

en: Illustration codes 2:
fa-Arab: کدهای تصویری 2:

en: i - coats of arm
fa-Arab: i - نشان های بازو

en: Illustration codes 3:
fa-Arab: کدهای تصویری 3:

en: y - no illustration
fa-Arab: y - بدون تصویر

en: Illustration codes 4:
fa-Arab: کدهای تصویری 4:

en: Form of contents codes 1:
fa-Arab: شکل محتوا کدهای1:

en: a - bibliography
fa-Arab: a - کتابشناختی

en: b - catalogue
fa-Arab: b - فهرست

en: c - index
fa-Arab: c- نمایه

en: d - abstract or summary
fa-Arab: d - چکیده یا خلاصه

en: e - dictionary
fa-Arab: e - واژه نامه

en: f - encyclopaedia
fa-Arab: f - دایره المعارف

en: g - directory
fa-Arab: g - فهرست راهنما

en: h - project description
fa-Arab: h -شرح پروژه

en: i - statistics
fa-Arab: i - آمار

en: j - programmed text book
fa-Arab: j - کتاب متن برنامه ریزی شده

en: k - patent
fa-Arab: k - ثبت اختراع

en: l - standard
fa-Arab: l - استاندارد

en: m - dissertation or thesis (original)
fa-Arab: m - رساله یا پایان نامه (اصل)

en: n - laws and legislation
fa-Arab: n - قوانین و قانون گذاری

en: o - numeric table
fa-Arab: o - جدول عددی

en: p - technical report
fa-Arab: p - گزارش فنی

en: q - examination paper
fa-Arab: q - برگه امتحانی

en: r - literature surveys/reviews
fa-Arab: r - نظرسنجی/بررسی ادبیات

en: s - treaties
fa-Arab: s - معاهدات

en: t - cartoons or comic strips
fa-Arab: t- کارتون ها یا کمیک استریپ ها

en: v - dissertation or thesis (revised)
fa-Arab: v - رساله یا پایان نامه (بازنگری شده)

en: w - religious text
fa-Arab: w - متن دينی

en: z - other
fa-Arab: z- دیگر

en: Form of contents codes 2:
fa-Arab: کدهای فرم مطالب 2:

en: Form of contents codes 3:
fa-Arab: کدهای فرم مطالب 3:

en: Form of contents codes 4:
fa-Arab: کدهای فرم مطالب 4:

en: Conference or meeting code:
fa-Arab: کد کنفرانس یا جلسه:

en: 0- not a conference publication
fa-Arab: 0- نشریه کنفرانس نیست

en: 1- conference publication
fa-Arab: 1- انتشار کنفرانس

en: Festschrift indicator:
fa-Arab: شاخص یادنامه:

en: 0 - not a festschrift
fa-Arab: 0 - یادنامه نیست

en: 1 - festschrift
fa-Arab: 1- كتاب یادنامه

en: Index indicator
fa-Arab: شاخص اندیکاتور

en: 0 - no index
fa-Arab: 0 - بدون شاخص

en: 1 - index present
fa-Arab: 1-شاخص موجود

en: Literature code
fa-Arab: کد ادبیات

en: a - fiction
fa-Arab: a - داستان

en: b - drama
fa-Arab: b - نمایش

en: c - essays
fa-Arab: c- مقالات

en: d - humour, satire
fa-Arab: d - شوخی، طنز

en: e - letters
fa-Arab: e - نامه ها

en: f - short stories
fa-Arab: f - داستان های کوتاه

en: g - poetry
fa-Arab: p- شعر

en: h - speeches, oratory
fa-Arab: h - سخنرانی، خطابه

en: i - booklet
fa-Arab: i - جزوه

en: y - not a literary text
fa-Arab: y - غیر یک متن ادبی

en: z - multiple or other literary forms
fa-Arab: z - چندگانه یا دیگر فرم های ادبی

en: Biography code
fa-Arab: کد سرگذشت نامه

en: y - not biographical
fa-Arab: y - غیرزندگینامه ای

en: a - autobiography
fa-Arab: a - خود سرگذشت نامه

en: b - individual biography
fa-Arab: b- زندگی نامه فردی

en: c - collective biography
fa-Arab: c- زندگی نامه جمعی

en: d - contains biographical information
fa-Arab: d - حاوی اطلاعات بیوگرافی

en: UNIMARC field 106 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 106 یونی مارک

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
fa-Arab: شکل منبع: داده های کدگذاری شده: نشانگر متوسط (غیر قابل تکرار)

en: handwritten
fa-Arab: دست نویس

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
fa-Arab: چند رسانه ای (مثلاً یک منبع در چاپ معمولی با مکمل میکروفیش)

en: electronic
fa-Arab: الکترونیکی

en: other form of material
fa-Arab: شکل دیگری از مواد

en: UNIMARC field 110 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 110 یونی مارک

en: Type of continuing resource designator
fa-Arab: نوع تعیین کننده منابع ادامه دار

en: periodical
fa-Arab: دوره ای

en: monographic series
fa-Arab: سریال تک نگاری

en: newspaper
fa-Arab: روزنامه

en: updating loose-leaf
fa-Arab: بازنگری اسناد کلاسوری

en: updating database
fa-Arab: به روزرسانی پایگاه داده

en: updating website
fa-Arab: روزآمدسازی وب سایت

en: blog
fa-Arab: وبلاک

en: repository
fa-Arab: مخزن

en: journal
fa-Arab: مجله

en: magazine
fa-Arab: مجله

en: newsletter
fa-Arab: خبرنامه

en: Frequency of issue
fa-Arab: شماره تکراری

en: daily
fa-Arab: روزانه

en: semiweekly (twice a week)
fa-Arab: به صورت نیمه هفتگی (دو بار در هفته)

en: weekly
fa-Arab: هفتگی

en: biweekly (every two weeks)
fa-Arab: دو هفته یکبار (هر دو هفته یکبار)

en: semimonthly (twice a month)
fa-Arab: دو هفته یکبار (دو بار در ماه)

en: monthly
fa-Arab: ماهیانه

en: bimonthly (every two months)
fa-Arab: دو ماه یکبار (هر دو ماه یکبار)

en: quarterly
fa-Arab: فصلنامه

en: three times a year
fa-Arab: سه بار در سال

en: semiannual (twice a year)
fa-Arab: شش ماهه (دو بار در سال)

en: annual
fa-Arab: سالانه

en: biennial (every two years)
fa-Arab: دوسالانه (هر دو سال یکبار)

en: triennial (every three years)
fa-Arab: هر سه سال یکبار (هر سه سال)

en: three times a week
fa-Arab: سه بار در هفته

en: three times a month
fa-Arab: سه بار در ماه

en: continuously updated
fa-Arab: به‌طور مداوم به‌روز شده

en: no frequency (i.e. irregular)
fa-Arab: بدون تکرار (یعنی نامنظم)

en: Regularity
fa-Arab: منظم بودن

en: not known
fa-Arab: ناشناس

en: Type of material code
fa-Arab: کدنوع مواد

en: abstract or summary
fa-Arab: چکیده یا خلاصه

en: yearbook
fa-Arab: سالنامه

en: programmed texts
fa-Arab: متون برنامه ریزی شده

en: reviews
fa-Arab: بررسی ها

en: law reports and digests
fa-Arab: خلاصه گزارش قانون

en: legal articles
fa-Arab: مقالات حقوقی

en: legal cases and case notes
fa-Arab: موارد قانونی و یادداشت های پرونده

en: biography
fa-Arab: زندگینامه

en: other kinds of contents
fa-Arab: انواع دیگر مطالب

en: Nature of contents code
fa-Arab: کد ماهیت مطالب

en: Conference publication indicator
fa-Arab: شاخص انتشار کنفرانس

en: not a conference publication
fa-Arab: کنفرانس منتشر نشده است

en: conference publication
fa-Arab: انتشار کنفرانس

en: Title-page availability code
fa-Arab: کد در دسترس بودن صفحه عنوان

en: in last issue of volume - loose
fa-Arab: در آخرین شماره جلد -بی قاعده

en: in last issue of volume - attached
fa-Arab: در آخرین شماره جلد - پیوست

en: in first issue of next volume - loose
fa-Arab: در شماره اول جلد بعدی- بی قاعده

en: in first issue of next volume - attached
fa-Arab: در شماره اول جلد بعدی - پیوست

en: published separately - free upon request
fa-Arab: به طور جداگانه منتشر شده است - در صورت درخواست رایگان

en: published separately-free - sent automatically
fa-Arab: به طور جداگانه منتشر شده است - به صورت خودکار ارسال می شود

en: published separately - purchase-request
fa-Arab: به طور جداگانه منتشر شد - درخواست خرید

en: unknown at time of record creation
fa-Arab: ناشناخته در زمان ایجاد رکورد

en: not applicable
fa-Arab: قابل اجرا نیست

en: no title-page issued
fa-Arab: صفحه عنوان شماره ندارد

en: Index availability code
fa-Arab: کد در دسترس بودن فهرست

en: each issue contains an index to its own contents - loose
fa-Arab: هر شماره شامل یک نمایه برای محتویات خود است - بدون تنظيم

en: in last issue of volume-loose - separately paged
fa-Arab: در آخرین شماره از جلد بدون تنظیم - صفحه جداگانه

en: in last issue of volume - unpaged
fa-Arab: در آخرین شماره جلد - بدون صفحه

en: in first issue of next volume loose - separately paged
fa-Arab: در شماره اول جلد بعدی بدون تنظیم - صفحه جداگانه

en: in first issue of next volume loose - unpaged
fa-Arab: در شماره اول جلد بعدی بدون تنظیم - بدون صفحه

en: published separately free - sent automatically
fa-Arab: بطور رایگان جداگانه منتشر شده است- ارسال به صورت خودکار

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
fa-Arab: منتشر شده به طور جداگانه - تعهد انتشار رایگان - ارسال به طور خودکار

en: published separately-bound from publisher - free upon request
fa-Arab: منتشر شده به صورت جدا از ناشر - در صورت درخواست رایگان

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
fa-Arab: منتشر شده به صورت جدا از ناشر - در صورت درخواست خرید

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
fa-Arab: این منبع دنباله دار یک مکمل یا فروست فرعی است که در منبع دنباله دار مادر نمایه شده است

en: index is not available
fa-Arab: فهرست در دسترس نیست

en: Cumulative index availability code
fa-Arab: کد در دسترس بودن فهرست تجمعی

en: no cumulative index or table of contents
fa-Arab: بدون فهرست یا فهرست مطالب تجمعی

en: cumulative index or table of contents available
fa-Arab: فهرست تجمعی یا فهرست مطالب موجود است

en: UNIMARC field 115a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 115a یونی مارک

en: Type of material
fa-Arab: نوع مواد

en: videorecording
fa-Arab: ضبط ویدئویی

en: Length
fa-Arab: طول

en: Colour indicator
fa-Arab: نشانگر رنگ

en: black and white
fa-Arab: سیاه و سفید

en: colour
fa-Arab: رنگ

en: combination of black and white and colour
fa-Arab: ترکیب سیاه و سفید و رنگی

en: other (sepia, tinted, etc.)
fa-Arab: دیگر (سپیا، رنگی و غیره)

en: Sound indicator
fa-Arab: نشانگر صدا

en: sound on medium
fa-Arab: صدا روی متوسط

en: soundtrack separate
fa-Arab: موسیقی متن جدا

en: no sound
fa-Arab: بی صدا

en: Media for sound
fa-Arab: رسانه برای صدا

en: optical sound track on motion picture film
fa-Arab: آهنگ صوتی نوری در فیلم سینمایی

en: magnetic sound track on motion picture film
fa-Arab: آهنگ صوتی مغناطیسی در فیلم سینمایی

en: magnetic audio tape in cartridge
fa-Arab: نوار صوتی مغناطیسی در کارتریج

en: sound disc
fa-Arab: صفحه صوتی

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
fa-Arab: آهنگ صوتی نوری و مغناطیسی در فیلم سینمایی

en: videotape
fa-Arab: نوار ویدئویی

en: videodisc
fa-Arab: دیسک ویدئویی

en: magnetic audio tape on reel
fa-Arab: نوار صوتی مغناطیسی روی قرقره

en: magnetic audio tape in cassette
fa-Arab: نوار صوتی مغناطیسی در نوار کاست

en: Width or dimensions
fa-Arab: عرض یا ابعاد

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
fa-Arab: تصاویر متحرک و نوار فیلم => 8 میلی متر

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
fa-Arab: تصاویر متحرک و نوار فیلم => 8 میلی متر

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
fa-Arab: تصاویر متحرک و نوار فیلم => سوپر 8 میلی متر

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
fa-Arab: تصاویر متحرک و نوار فیلم => 9.5 میلی متر

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
fa-Arab: تصاویر متحرک و نوار فیلم => 16 میلی متر

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
fa-Arab: تصاویر متحرک و نوار فیلم => 28 میلی متر

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
fa-Arab: تصاویر متحرک و نوار فیلم => 35 میلی متر

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
fa-Arab: تصاویر متحرک و نوار فیلم => 70 میلی متر

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
fa-Arab: اسلاید 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
fa-Arab: اسلاید 2 x 2اینچ. (5*5 سانتی متر)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
fa-Arab: نوارهای ویدیویی 1/4 اینچ. (2 سانتی متر)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
fa-Arab: نوارهای ویدیویی 1/4 اینچ. (1/2 سانتی متر)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
fa-Arab: نوارهای ویدیویی 1/2 اینچ. (1 سانتی متر 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
fa-Arab: نوارهای ویدیویی 1/2 اینچ. (1 سانتی متر 1/3)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
fa-Arab: نوارهای ویدیویی 1 اینچ. (2 سانتی متر 1/2)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
fa-Arab: نوارهای ویدیویی 2 اینچ. (5 سانتی متر)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
fa-Arab: شفافيت 8 * 10 اینچ. (20 * 25 سانتی متر)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
fa-Arab: شفافيت 4 * 5 اینچ. (10 * 12.5 سانتی متر)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
fa-Arab: شفافيت 5 * 7 اینچ. (12.5 * 17.5 سانتی متر)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
fa-Arab: شفافيت 7 * 7 اینچ. (17.5 * 17.5 سانتی متر)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
fa-Arab: شفافيت 8 * 8 اینچ. (20 * 20 سانتی متر)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
fa-Arab: شفافيت 9 * 9 اینچ. (22.5 * 22.5 سانتی متر)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
fa-Arab: شفافيت 10 * 10 اینچ. (25 * 25 سانتی متر)

en: Form of release - visual projection, motion picture
fa-Arab: فرم انتشار - طرح ریزی دیداری، تصویر متحرک

en: film reel
fa-Arab: حلقه فیلم

en: film cartridge
fa-Arab: کارتریج فیلم

en: film cassette
fa-Arab: کاست فیلم

en: other film type
fa-Arab: نوع فیلم دیگر

en: filmstrip cartridge
fa-Arab: کارتریج نوار فیلم

en: filmslip
fa-Arab: نوار فیلم

en: other filmstrip type
fa-Arab: نوع دیگر نوار فیلم

en: film strip roll
fa-Arab: رول نوار فیلم

en: slide, slide set, stereograph
fa-Arab: اسلاید، مجموعه اسلاید، استریوگراف

en: transparency
fa-Arab: شفافیت

en: not a motion picture or visual projection
fa-Arab: یک تصویر غیرمتحرک یا طرح دیداری

en: other forms of release
fa-Arab: سایر اشکال انتشار

en: Technique - videorecording, motion picture
fa-Arab: تکنیک - فیلمبرداری، تصویر متحرک

en: animation
fa-Arab: تصویر متحرک

en: live action
fa-Arab: بازی زنده

en: animation and live action
fa-Arab: انیمیشن و حرکت زنده

en: unspecified/unknown
fa-Arab: نامشخص / ناشناخته

en: not a motion picture or video recording
fa-Arab: یک تصویر غیرمتحرک یا فیلم ضبط شده

en: Presentation format - motion picture
fa-Arab: فرمت ارائه - تصویر متحرک

en: standard sound aperture (reduced format)
fa-Arab: دیافراگم استاندارد صدا (فرمت کاهش یافته)

en: non-anamorphic (wide screen)
fa-Arab: غیر آنامورفیک (صفحه نمایش عریض)

en: anamorphic (wide screen)
fa-Arab: آنامورفیک (صفحه نمایش عریض)

en: standard silent aperture
fa-Arab: دیافراگم استاندارد بی صدا

en: other wide screen format
fa-Arab: سایر فرمت های صفحه عریض

en: not a motion picture
fa-Arab: یک تصویر متحرک نیست

en: Accompanying material 1
fa-Arab: مواد پیوستی 1

en: stills
fa-Arab: ثابت ها

en: script material
fa-Arab: مطالب فیلمنامه

en: posters
fa-Arab: پوسترها

en: programmes and pressbooks
fa-Arab: برنامه ها و کتاب های مطبوعاتی

en: lobby cards
fa-Arab: کارت های لابی

en: instructional materials
fa-Arab: مواد آموزشی

en: score or other music format
fa-Arab: نت یا سایر فرمت های موسیقی

en: set or costume designs
fa-Arab: طراحی صحنه یا لباس

en: other accompanying material
fa-Arab: سایر مواد پیوست

en: Accompanying material 2
fa-Arab: مواد پیوستی 2

en: Accompanying material 3
fa-Arab: مواد پیوستی 3

en: Accompanying material 4
fa-Arab: مواد پیوستی 4

en: Form of release - videorecording
fa-Arab: فرم انتشار - فیلمبرداری

en: videocartridge
fa-Arab: کارتریج ویدئو

en: videocassette
fa-Arab: کاست ویدئو

en: videoreel
fa-Arab: حلقه ویدئویی

en: electronic videorecording (EVR)
fa-Arab: فیلمبرداری الکترونیکی (EVR)

en: not a videorecording
fa-Arab: فیلمبرداری نیست

en: other videotype
fa-Arab: نوع ویدیوی دیگر

en: Presentation format - videorecording
fa-Arab: فرمت ارائه - ضبط ویدئو

en: Beta
fa-Arab: آزمایشی

en: U-matic
fa-Arab: یو-ماتیک ( فرمت ضبط ویدیو کاست آنالوگ)

en: EIAJ (reel)
fa-Arab: EIAJ (قرقره)

en: Type C (reel)
fa-Arab: نوع C (قرقره)

en: Quadruplex (reel)
fa-Arab: چهارتایی (قرقره)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
fa-Arab: دیسک ویدئویی لیزری نوری (بازتابی)

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
fa-Arab: دیسک ویدئویی CED (ظرفیت دیسک الکترونیکی)

en: V2000 (videocassette)
fa-Arab: V2000 (ويديو كاست)

en: Video8 (videocassette)
fa-Arab: ویدیو8 (ویدیو کاست)

en: DVD-Video
fa-Arab: DVD - ویدیو

en: Base of emulsion material - visual projection
fa-Arab: پایه مواد امولسیونی - پروژه دیداری

en: safety film
fa-Arab: فیلم ایمنی

en: film base other than safety film
fa-Arab: پایه فیلم غیر از فیلم ایمنی

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
fa-Arab: مواد مصنوعی (پلاستیک، وینیل و غیره)

en: mixed collection (containing more than one type of base)
fa-Arab: مجموعه مخلوط (شامل بیش از یک نوع پایه)

en: not a visual projection
fa-Arab: نه یک پروژه دیداری

en: Secondary support material - visual projection
fa-Arab: مواد پشتیبانی ثانویه - طرح ریزی دیداری

en: cardboard
fa-Arab: کارتن

en: metall
fa-Arab: فلزی

en: metal and glass
fa-Arab: فلز و شیشه

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
fa-Arab: مصنوعی (پلاستیک، وینیل و غیره) و شیشه

en: not present (no secondary support)
fa-Arab: ناموجود (بدون پشتیبانی ثانویه)

en: Broadcast standard - videorecording
fa-Arab: استاندارد پخش - ضبط ویدیو

en: 525 (e.g. NTSC)
fa-Arab: 525 (مثلا NTSC)

en: UNIMARC field 115b builder
fa-Arab: ساخت فیلد 115b یونی مارک

en: Generation
fa-Arab: توليد

en: original
fa-Arab: اصلى

en: master
fa-Arab: رئيس

en: duplicate
fa-Arab: تکراری

en: reference print/viewing copy
fa-Arab: چاپ مرجع / مشاهده کپی

en: Production elements
fa-Arab: عناصر تولید

en: workprint
fa-Arab: چاپکار

en: trims
fa-Arab: تزئینات

en: outtakes
fa-Arab: خروجی ها

en: rushes
fa-Arab: عجله می کند

en: mixing tracks
fa-Arab: میکس آهنگ ها

en: title bands/intertitle rolls
fa-Arab: عنوان موسیقی/عنوان میانی نقش ها

en: production rolls
fa-Arab: رول های تولیدی

en: Refined categories of colour for moving pictures
fa-Arab: دسته بندی رنگ های اصلاح شده برای تصاویر متحرک

en: 3 layer colour
fa-Arab: رنگ 3 لایه

en: 2 colour, single strip
fa-Arab: 2 رنگ، تک نوار

en: undetermined 2 colour
fa-Arab: 2 رنگ نامشخص

en: undetermined 3 colour
fa-Arab: 3 رنگ نامشخص

en: 3 strip colour
fa-Arab: نوار سه رنگ

en: 2 strip colour
fa-Arab: نوار 2 رنگ

en: red strip
fa-Arab: نوار قرمز

en: blue or green strip
fa-Arab: نوار آبی یا سبز

en: cyan strip
fa-Arab: نوار فیروزه ای

en: magenta strip
fa-Arab: نوار سرخابی

en: yellow strip
fa-Arab: نوار زرد

en: sepia tone
fa-Arab: تن قهوه ای

en: other tone
fa-Arab: تن دیگر

en: tint
fa-Arab: رنگ مختصر

en: tinted and toned
fa-Arab: رنگی و پررنگ

en: stencil colour
fa-Arab: رنگ شابلون

en: handcoloured
fa-Arab: رنگ دستی

en: not applicable (item not a colour film)
fa-Arab: قابل اجرا نیست (آیتم فیلم رنگی نیست)

en: Film emulsion (polarity)
fa-Arab: امولسیون فیلم (قطبی)

en: positive
fa-Arab: مثبت

en: negative
fa-Arab: منفی

en: Film base
fa-Arab: پایه فیلم

en: safety (triacetate)
fa-Arab: ایمنی (تری استات)

en: nitrate
fa-Arab: نیترات

en: safety (diacetate)
fa-Arab: ایمنی (دی استات)

en: polyester base (e.g. ester)
fa-Arab: پایه پلی استر (به عنوان مثال استر)

en: mixed base (nitrate and safety)
fa-Arab: پایه مخلوط (نیترات و ایمنی)

en: Kind of sound for moving images
fa-Arab: نوعی صدا برای تصاویر متحرک

en: monaural
fa-Arab: تک صدایی

en: stereophonic
fa-Arab: استریوفونیک

en: multichannel, surround or quadraphonic
fa-Arab: چند کاناله، فراگیر یا چهارصدایی

en: mixed
fa-Arab: مختلط

en: not applicable (item is silent)
fa-Arab: قابل اجرا نیست (مورد بی صدا است)

en: Kind of film stock or print
fa-Arab: نوع استوک یا چاپ فیلم

en: imbibition dye transfer
fa-Arab: انتقال رنگ آمیزی

en: three layer stock
fa-Arab: موجودی سه لایه

en: three layer stock (low fade)
fa-Arab: موجودی سه لایه (کمرنگ شدن)

en: duplitised stock
fa-Arab: سهام دوگانه شده

en: not applicable (not a colour film)
fa-Arab: قابل اجرا نیست (فیلم رنگی نیست)

en: Deterioration stage
fa-Arab: مرحله تخریب

en: nitrate - suspicious odour
fa-Arab: نیترات - بوی مشکوک

en: nitrate - pungent odour
fa-Arab: نیترات - بوی تند

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
fa-Arab: نیترات - قهوه ای، تغییر رنگ، محو شدن، گرد و غبار

en: nitrate - sticky
fa-Arab: نیترات - چسبناک

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
fa-Arab: نیترات - کف آلود، حباب، تاول

en: nitrate - congealed
fa-Arab: نیترات - منجمد

en: nitrate - powder
fa-Arab: نیترات - پودر

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
fa-Arab: غیر نیترات - زوال قابل تشخیص (به عنوان مثال بوی دی استات)

en: nonnitrate - advanced deterioration
fa-Arab: غیر نیترات - تخریب پیشرفته

en: nonnitrate - disaster
fa-Arab: غیر نیترات - فاجعه

en: no deterioration
fa-Arab: بدون تخریب

en: Completeness
fa-Arab: کامل بودن

en: incomplete
fa-Arab: ناقص

en: complete
fa-Arab: کامل

en: Film inspection date
fa-Arab: تاریخ بازرسی فیلم

en: Month
fa-Arab: ماه

en: Year
fa-Arab: سال

en: UNIMARC field 116 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 116 یونی مارک

en: Specific material designation
fa-Arab: تعیین مواد خاص

en: a- collage
fa-Arab: a- کلاژ

en: b- drawing
fa-Arab: b- طراحی

en: c- painting
fa-Arab: c- رنگ آمیزی

en: d- photomechanical reproduction
fa-Arab: d- تولید مثل فوتومکانیکی

en: e- photonegative
fa-Arab: e- نور منفی

en: f- photoprint
fa-Arab: f- چاپ عکس

en: h- picture
fa-Arab: h- تصویر

en: k- technical drawing
fa-Arab: k- رسم فنی

en: m- mould
fa-Arab: m- قالب

en: z- other non-projected graphic type
fa-Arab: z- نوع دیگر گرافیک های غیر پیش بینی شده

en: Primary support material
fa-Arab: مواد پشتیبانی اولیه

en: porcelain
fa-Arab: ظروف چینی

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
fa-Arab: پوست (چرم، کاغذ پوستی، پوست گوساله و غیره)

en: textiles (including man-made fibres)
fa-Arab: منسوجات (از جمله الیاف مصنوعی)

en: Secondary support material
fa-Arab: مواد پشتیبانی ثانویه

en: no secondary support
fa-Arab: بدون پشتیبانی ثانویه

en: Colour
fa-Arab: رنگ

en: one-colour, monochrome
fa-Arab: یک رنگ ، تک رنگ

en: black-and-white
fa-Arab: سیاه و سفید

en: multicoloured
fa-Arab: رنگارنگ

en: hand coloured
fa-Arab: رنگ دستی

en: Techniques (drawings, paintings) 1
fa-Arab: تکنیک ها (طراحی، نقاشی) 1

en: ||- Filling characters
fa-Arab: ||- پرکردن کاراکترها

en: pencil
fa-Arab: مداد

en: graphite
fa-Arab: گرافیت

en: colour pencil
fa-Arab: مداد رنگی

en: India ink
fa-Arab: جوهر هندی

en: lavierung India ink
fa-Arab: شستن جوهر هندی

en: coal
fa-Arab: زغال سنگ

en: chalk
fa-Arab: گچ

en: black chalk
fa-Arab: گچ سیاه

en: sanguine
fa-Arab: سرخ رنگ

en: water colour
fa-Arab: آبرنگ

en: tempera
fa-Arab: درجه حرارت

en: gouache
fa-Arab: رنگ گواش

en: pastel
fa-Arab: مداد شمعی

en: oil
fa-Arab: نفت

en: felt-tip pen
fa-Arab: ماژیک

en: stain
fa-Arab: زنگ زدگی

en: charcoal
fa-Arab: ذغال چوب

en: sepia
fa-Arab: رنگ قهوه ای مایل به سرخ تیره

en: writing ink
fa-Arab: جوهر نوشتن

en: casein
fa-Arab: چسب چوب

en: golding
fa-Arab: تذهيب

en: encaustic
fa-Arab: نقاشی بارنگی که باموم اب کرده بسازند

en: acrylics
fa-Arab: اکریلیک

en: silver point
fa-Arab: نقطه نقره ای

en: air brush
fa-Arab: رنگ پاش

en: Techniques (drawings, paintings) 2
fa-Arab: تکنیک ها (طراحی، نقاشی) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
fa-Arab: تکنیک ها (طراحی، نقاشی) 3

en: ||- Filling character
fa-Arab: ||- پرکردن کاراکترها

en: woodcut
fa-Arab: حکاکی روی چوب

en: chiaroscuro woodcut
fa-Arab: حکاکی روی چوب کیاروسکورو

en: white-line woodcut
fa-Arab: چوب خط سفید

en: cameo
fa-Arab: کوتاه

en: heliogravure
fa-Arab: هلیوگراور

en: chromolithography
fa-Arab: کرومولیتوگرافی

en: lino-cut
fa-Arab: طرح حک شده بر لینولئوم

en: etching
fa-Arab: حکاکی کردن

en: lithography
fa-Arab: لیتوگرافی(چاپ سنگی)

en: photolithography
fa-Arab: فتولیتوگرافی

en: zincography
fa-Arab: زینکوگرافی(قلمزنی)

en: algraphy
fa-Arab: الگونویسی

en: aquatint
fa-Arab: آکواتین(نقاشی روی فلز)

en: reservage (sugar aquatint)
fa-Arab: رزرو (آکواتینت شکری)

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
fa-Arab: یادداشت تفاهم ورنیس (قلم زنی زمین نرم یا ردیابی)

en: engraving
fa-Arab: حکاکی

en: engraving in the crayon manner
fa-Arab: نقش کردن به روش مداد رنگی

en: Burin
fa-Arab: قلم حکاکی

en: drypoint
fa-Arab: قلم سوزنی

en: mezzotinta (mezzotint)
fa-Arab: بطور سایه روشن (نقاشی سایه روشن)

en: Mezzoteinte
fa-Arab: حکاکی مهرزنی

en: monotype
fa-Arab: منو تایپ

en: silkscreen
fa-Arab: چاپ سیلک

en: steel engraving
fa-Arab: حکاکی استیل

en: infography
fa-Arab: اینفوگرافی

en: photocopying
fa-Arab: فتوکپی

en: burin engraving
fa-Arab: قلم حکاکی کتیبه

en: Functional designation
fa-Arab: تعیین عملکرد

en: aa- architectural drawing
fa-Arab: aa- نقشه کشی معماری

en: ab- resource cover
fa-Arab: ab- پوشش منابع

en: ac- sticker
fa-Arab: ac- استیکر

en: ad- poster
fa-Arab: ad- پوستر

en: ae- postcard
fa-Arab: ae- کارت پستال

en: af- greetings card
fa-Arab: af- کارت تبریک

en: ag- diagram
fa-Arab: ag- نمودار

en: ah- playing cards
fa-Arab: ah- ورق بازی کردن

en: ai- flash card
fa-Arab: ai- فلش کارت

en: aj- ephemera
fa-Arab: aj- زودگذر

en: an- calendar
fa-Arab: an- تقويم

en: as- place card
fa-Arab: as - کارت ورودیه

en: au- santino
fa-Arab: au- سانتینو

en: uu- unknown
fa-Arab: uu- ناشناخته

en: vv- mixed
fa-Arab: vv- مختلط

en: xx- not applicable
fa-Arab: xx- غير قابل اجرا

en: zz- other
fa-Arab: zz- دیگر

en: UNIMARC field 117 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 117 یونی مارک

en: study kit
fa-Arab: کیت مطالعه

en: laboratory and construction kits
fa-Arab: کیت های آزمایشگاهی و ساختمانی

en: specimens (biological etc.)
fa-Arab: نمونه آزمایش (بیولوژیکی و غیره)

en: fauna
fa-Arab: حيوانات

en: flora
fa-Arab: گیاهان

en: minerals
fa-Arab: معادن

en: microscope slides
fa-Arab: اسلایدهای میکروسکوپ

en: jigsaws
fa-Arab: اره منبت کاری

en: tools and equipment
fa-Arab: ابزار و تجهیزات

en: arms
fa-Arab: ساز

en: containers
fa-Arab: ظروف

en: furniture
fa-Arab: مبلمان

en: industrial production
fa-Arab: تولید صنعتی

en: machines
fa-Arab: ماشین آلات

en: coins
fa-Arab: سکه ها

en: medals
fa-Arab: مدال ها

en: jewellery
fa-Arab: جواهرات

en: transport
fa-Arab: حمل و نقل

en: textiles
fa-Arab: منسوجات

en: clothes
fa-Arab: لباس ها

en: games and recreation
fa-Arab: بازی و تفریح

en: toys
fa-Arab: اسباب بازی ها

en: dolls
fa-Arab: عروسک ها

en: models
fa-Arab: مدل ها

en: models for making
fa-Arab: مدل هایی برای ساخت

en: dioramas
fa-Arab: دیورما(تصاویر متغیر)

en: replicas
fa-Arab: ماکت ها

en: sculptures
fa-Arab: مجسمه ها

en: design objects
fa-Arab: طراحی اشیاء

en: artefacts
fa-Arab: مصنوعات

en: Material 1
fa-Arab: مواد 1

en: terra-cotta
fa-Arab: سفال

en: wax
fa-Arab: شمع مومی

en: clay
fa-Arab: خاک رس

en: majolica
fa-Arab: سفال مزین

en: ceramic
fa-Arab: سرامیک

en: ivory
fa-Arab: عاج

en: precious stones
fa-Arab: سنگ های قیمتی

en: marble
fa-Arab: سنگ مرمر

en: basalt
fa-Arab: مرمر سیاه

en: porphyry
fa-Arab: سنگ اذرین

en: precious metals
fa-Arab: فلزات گرانبها

en: bronze
fa-Arab: برنز

en: copper
fa-Arab: مسی

en: plastic
fa-Arab: پلاستیک

en: Material 2
fa-Arab: مواد 2

en: Material 3
fa-Arab: مواد 3

en: Color
fa-Arab: رنگ

en: UNIMARC field 120 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 120 یونی مارک

en: Color indicator
fa-Arab: نشانگر رنگ

en: one color
fa-Arab: یک رنگ

en: multi-color
fa-Arab: رنگارنگ

en: index or name list on cartographic item itself
fa-Arab: شاخص یا فهرست نام بر روی خود آیتم کارتوگرافی

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
fa-Arab: شاخص یا فهرست نام همراه مورد نقشه برداری در دفترچه ...

en: index or name list present but location not specified
fa-Arab: شاخص یا فهرست نام موجود است اما مکان مشخص نشده است

en: no index or name lis
fa-Arab: بدون نمایه یا فهرست نام

en: Narrative text indicator
fa-Arab: نشانگر متن روایی

en: text on cartographic item itself
fa-Arab: متن درباره نقشه کشی

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
fa-Arab: متن همراه با منبع نقشه در دفترچه، جزوه...

en: no narrative tex
fa-Arab: بدون متن روایی

en: Relief codes 1:
fa-Arab: کدهای امداد 1:

en: contours
fa-Arab: خطوط کناره نما

en: continuous tone shaded relief
fa-Arab: برجستگی سایه دار پیوسته

en: hypsometric tints - layer method
fa-Arab: رنگ های هیپسومتری - مدل لایه

en: hachures
fa-Arab: هاشور

en: bathymetry - soundings
fa-Arab: عمق سنجی- صداگذاری

en: form lines
fa-Arab: اشکال خطوط

en: spot heights
fa-Arab: مكان ارتفاعات

en: other methods in color
fa-Arab: روش های دیگر در رنگ

en: pictorially
fa-Arab: تصویری

en: landforms
fa-Arab: شکل اراضی

en: bathymetry - isolines
fa-Arab: عمق سنجی - خطوط همبار

en: other methods of relief representation
fa-Arab: سایر روش های بازنمایی امدادی

en: Relief codes 2:
fa-Arab: کدهای امدادی 2:

en: Relief codes 3:
fa-Arab: کدهای امدادی 3:

en: Relief codes 4:
fa-Arab: کدهای امدادی 4:

en: Map projection
fa-Arab: طرح ریزی نقشه

en: Aitoff
fa-Arab: آیتوف

en: gnomonic
fa-Arab: وابسته به سنجش وقت

en: Lambert's azimuthal equal area
fa-Arab: مساحت مساوی ازیموتال لامبرت

en: orthographic
fa-Arab: املایی

en: azimuthal equidistant
fa-Arab: فاصله مساوی ازیموتال

en: stereographic
fa-Arab: استریوگرافی

en: azimuthal equal area
fa-Arab: مساحت مساوی ازیموتال

en: azimuthal, specific type unknown
fa-Arab: ازیموتال، نوع خاص ناشناخته

en: azimuthal, other known specific type
fa-Arab: آزیموتال، نوع خاص شناخته شده دیگر

en: Gall
fa-Arab: گال

en: Goode's homolographic
fa-Arab: متقارن عرضی

en: Albers equal area
fa-Arab: مساحت البرز برابر است

en: Bonne
fa-Arab: بن

en: Lambert's conformal conict
fa-Arab: نقشه برداری متقارن لامبرت

en: Lambert's conformal conic
fa-Arab: نقشه برداری متقارن لامبرت

en: conic (simple)
fa-Arab: مخروطی (ساده)

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
fa-Arab: مخروطی مورب دوقطبی منسجم میلر

en: De Lisle
fa-Arab: دلسرد کردن

en: projection of the International Map of the World
fa-Arab: طرح نقشه بین المللی جهان

en: Tissot's conformal conic
fa-Arab: مخروطی منسجم تیسوت

en: polyconic
fa-Arab: چند مخروطی

en: conic, specific type unknown
fa-Arab: مخروطی، نوع خاص ناشناخته

en: conic, other known specific type
fa-Arab: مخروطی، نوع خاص شناخته شده دیگر

en: armadillo
fa-Arab: نوعی حیوان گورکن

en: butterfly
fa-Arab: پروانه

en: Lambert's cylindrical equal area
fa-Arab: مساحت مساوی استوانه ای لامبرت

en: Mercator
fa-Arab: مركاتور

en: Miller
fa-Arab: میلر(یکجور پروانه)

en: Mollweide
fa-Arab: مولواید

en: sinusoidal
fa-Arab: سینوسی

en: transverse Mercator
fa-Arab: مرکاتور عرضی

en: Gauss
fa-Arab: گاوس(واحد شدت میدان مغناطیسی)

en: Plate Carree
fa-Arab: مسیرشغلی

en: Cassini's
fa-Arab: کاسینی

en: Laborde
fa-Arab: مرزها

en: Oblique Mercator
fa-Arab: مرکاتور مورب

en: cylindrical, specific type unknown
fa-Arab: استوانه ای، نوع خاص ناشناخته

en: cylindrical, other known specific type
fa-Arab: استوانه ای، نوع خاص شناخته شده دیگر

en: Eckert
fa-Arab: اکرت

en: Goode's homolosine
fa-Arab: سیستم تصویری

en: Miller's bipolar
fa-Arab: دوقطبی میلر

en: Van der Grinten
fa-Arab: ون در گرینتن

en: dimaxion
fa-Arab: ديماكسيون

en: cordiform
fa-Arab: صمیمانه

en: polyhedric
fa-Arab: چندوجهی

en: type of projection unknown
fa-Arab: نوع طرح ناشناخته

en: other known type
fa-Arab: نوع شناخته شده دیگر

en: Prime meridian 1:
fa-Arab: نصف النهار مبدا 1:

en: Greenwich, United Kingdom
fa-Arab: گرینویچ، بریتانیا

en: Amsterdam, Netherlands
fa-Arab: آمستردام، هلند

en: Athens, Greece
fa-Arab: آتن، یونان

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
fa-Arab: باتاویا (جاکارتا)، اندونزی

en: Berne, Switzerland
fa-Arab: برن، سوئیس

en: Bogota, Colombia
fa-Arab: بوگوتا، کلمبیا

en: Bombay, India
fa-Arab: بمبئی، هند

en: Brussels, Belgium
fa-Arab: بروکسل، بلژیک

en: Cadiz, Spain
fa-Arab: کادیز، اسپانیا

en: Capetown, South Africa
fa-Arab: کیپ تاون، آفریقای جنوبی

en: Caracas, Venezuela
fa-Arab: کاراکاس، ونزوئلا

en: Copenhagen, Denmark
fa-Arab: کپنهاگ، دانمارک

en: Cordoba, Argentina
fa-Arab: کوردوبا، آرژانتین

en: Ferro, Canary Islands
fa-Arab: فرو، جزایر قناری

en: Helsinki, Finland
fa-Arab: هلسینکی، فنلاند

en: Istanbul, Turkey
fa-Arab: استانبول، ترکیه

en: Julianehaab, Greenland
fa-Arab: جولینهاب، گرینلند

en: Lisbon, Portugal
fa-Arab: لیسبون، پرتغال

en: London, United Kingdom
fa-Arab: لندن، انگلستان

en: Madras, India
fa-Arab: مدرس، هند

en: Madrid, Spain
fa-Arab: مادرید، اسپانیا

en: Mexico City, Mexico
fa-Arab: مکزیکو سیتی، مکزیک

en: Moscow, Russia
fa-Arab: مسکو، روسیه

en: Munich, Germany
fa-Arab: مونیخ، آلمان

en: Naples, Italy
fa-Arab: ناپل، ایتالیا

en: Oslo (Christiania), Norway
fa-Arab: اسلو (کریستیانیا)، نروژ

en: Paris, France
fa-Arab: پاریس، فرانسه

en: Peking, People's Republic of China
fa-Arab: پکن، جمهوری خلق چین

en: Philadelphia, USA
fa-Arab: فیلادلفیا، ایالات متحده آمریکا

en: Pulkova (Leningrad), Russia
fa-Arab: پولکووا (لنینگراد)، روسیه

en: Rio de Janeiro, Brazil
fa-Arab: ریودوژانیرو، برزیل

en: Rome, Italy
fa-Arab: رم، ایتالیا

en: Santiago, Chile
fa-Arab: سانتیاگو، شیلی

en: Stockholm, Sweden
fa-Arab: استکهلم سوئد

en: Sydney, Australia
fa-Arab: سیدنی، استرالیا

en: Tirana, Albania
fa-Arab: تیرانا، آلبانی

en: Tokyo, Japan
fa-Arab: توکیو، ژاپن

en: Washington, DC, USA
fa-Arab: واشنگتن، دی سی، ایالات متحده آمریکا

en: Prime meridian 2:
fa-Arab: نصف النهار مبدا 2:

en: UNIMARC field 121a builder
fa-Arab: ساخت فیلد121a یونی مارک

en: Physical dimension
fa-Arab: بعد فیزیکی

en: 2-dimensional
fa-Arab: 2 بعدی

en: 3-dimensional
fa-Arab: 3-بعدی

en: Primary cartographic image 1:
fa-Arab: تصویر کارتوگرافی اولیه 1:

en: manually and plotted
fa-Arab: به صورت دستی و رسم شده است

en: photographically
fa-Arab: عکاسی

en: by computer
fa-Arab: بوسیله کامپیوتر

en: by active remote sensing technique
fa-Arab: با استفاده از تکنیک سنجش از راه دور فعال

en: by passive remote sensing techniques
fa-Arab: با استفاده از تکنیک سنجش از راه دور غیرفعال

en: Primary cartographic image 2:
fa-Arab: تصویر کارتوگرافی اولیه 2:

en: by active remote sensing techniques
fa-Arab: با استفاده از تکنیک های سنجش از راه دور فعال

en: Physical medium
fa-Arab: وسیله فیزیکی

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
fa-Arab: مواد مصنوعی (به عنوان مثال پلاستیک، وینیل)

en: skin (e.g. parchment, vellum)
fa-Arab: جلد (مثال. پارشمن، پوست)

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
fa-Arab: منسوجات شامل الیاف مصنوعی (برای مثال ابریشم، کتان، نایلون)

en: magnetic storage medium - computer compatible
fa-Arab: ذخیره سازی مغناطیسی - سازگار با کامپیوتر

en: magnetic storage medium - not computer compatible
fa-Arab: رسانه ذخیره سازی مغناطیسی - سازگار با کامپیوتر نیست

en: tracing paper
fa-Arab: ردیابی مقاله

en: other non photographic medium
fa-Arab: سایر رسانه های غیر عکاسی

en: transparent or opaque flexible base positive
fa-Arab: شفاف یا کدر انعطاف پذیر پایه مثبت

en: transparent or opaque flexible base negative
fa-Arab: شفاف یا کدر انعطاف پذیر پایه منفی

en: transparent or opaque non-flexible base positive
fa-Arab: شفاف یا کدر غیرقابل انعطاف پایه مثبت

en: transparent or opaque non-flexible base negative
fa-Arab: شفاف یا کدر غیرقابل انعطاف پایه منفی

en: other photographic medium
fa-Arab: سایر رسانه های عکاسی

en: Creation technique
fa-Arab: تکنیک ایجاد

en: manuscript
fa-Arab: نسخه خطی

en: printing
fa-Arab: چاپ

en: microphotography
fa-Arab: میکروفوتوگرافی

en: the cartographic item is not a final product
fa-Arab: منابع مرتبط با نقشه کشی که تولید نهایی نیست

en: Form of reproduction
fa-Arab: شکل تولید مثل

en: by hand
fa-Arab: توسط دست

en: printed
fa-Arab: چاپ شده

en: photography
fa-Arab: عکاسی

en: transfer line print
fa-Arab: نقل و انتقال خط چاپ

en: not a reproduction
fa-Arab: تولید مثل نیست

en: Geodetic adjustment
fa-Arab: تنظيم خط اقصر

en: a- no adjustment
fa-Arab: a- بدون تعدیل

en: b- adjusted but without grid system
fa-Arab: b- تنظیم شده اما بدون سیستم شبکه

en: c- adjusted with grid system
fa-Arab: c- تنظیم شده با سیستم شبکه

en: x- not applicable
fa-Arab: x- غير قابل اجرا

en: Physical form of publication
fa-Arab: شکل فیزیکی انتشار

en: single
fa-Arab: مفرد

en: in parts
fa-Arab: در بخش ها

en: atlas including loose-leaf published atlas
fa-Arab: اطلس از جمله اطلس منتشر شده با برگ

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
fa-Arab: به عنوان یک مکمل جداگانه برای یک مجله، تک نگاری و غیره.

en: bound into a journal, monograph, etc.
fa-Arab: به یک مجله، مونوگراف و غیره متصل می شود.

en: UNIMARC field 121b builder
fa-Arab: ساخت فیلد121b یونی مارک

en: Altitude of sensor
fa-Arab: ارتفاع حسگر

en: terrestrial
fa-Arab: زمینی

en: aerial
fa-Arab: هوایی

en: space
fa-Arab: فاصله

en: Attitude of sensor
fa-Arab: حالت سنسور

en: low oblique
fa-Arab: مورب کم

en: high oblique
fa-Arab: انحراف مرتفع

en: vertical
fa-Arab: عمودی

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
fa-Arab: باندهای طیفی: 01 تا 99 = تعداد باندها، xx = غیر قابل اجرا

en: Quality of image
fa-Arab: کیفیت تصویر

en: poor
fa-Arab: ناچیز

en: fair
fa-Arab: نمایشگاه

en: good
fa-Arab: خوب

en: very good
fa-Arab: بسیار خوب

en: Cloud cover
fa-Arab: پوشش ابر

en: completely covered by clouds
fa-Arab: کاملا پوشیده از ابرها

en: Mean value of ground resolution
fa-Arab: مقدار میانگین تفکیک زمین

en: less than 1 centimetre
fa-Arab: کمتر از 1 سانتی متر

en: greater than 9 kilometres
fa-Arab: بیش از 9 کیلومتر

en: Centimetres
fa-Arab: سانتی متر

en: Decimetres
fa-Arab: دسی متر

en: Metres
fa-Arab: متر

en: Decametres
fa-Arab: دکامتر

en: Hectametres
fa-Arab: هکتامتر

en: Kilometres
fa-Arab: كيلومتر

en: UNIMARC field 122 builder
fa-Arab: ساخت فیلد122 یونی مارک

en: Era identifier
fa-Arab: شناسه دوره

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
fa-Arab: تاریخ قبل از سال 1 در تقویم میلادی است، یعنی قبل از میلاد مسیح.

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
fa-Arab: تاریخ پس از سال 1 در تقویم میلادی، یعنی بعد از میلاد می باشد.

en: Day
fa-Arab: روز

en: Time
fa-Arab: زمان

en: UNIMARC field 123a builder
fa-Arab: ساخت فیلد123a یونی مارک

en: Type of scale:
fa-Arab: نوع مقیاس:

en: linear scale
fa-Arab: مقياس خطی

en: angular scale
fa-Arab: مقیاس زاویه ای

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
fa-Arab: نوع دیگری از مقیاس (به عنوان مثال، مقیاس زمانی، مقیاس آماری کمی)

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
fa-Arab: ساخت فیلد 123d/e/f/g یونی مارک

en: Hemisphere:
fa-Arab: نیمکره:

en: west
fa-Arab: غرب

en: east
fa-Arab: شرق

en: north
fa-Arab: شمال

en: south
fa-Arab: جنوب

en: Degree (complete with 0):
fa-Arab: درجه (کامل با 0):

en: Minute (complete with 0):
fa-Arab: دقیقه (کامل با 0):

en: Second (complete with 0):
fa-Arab: ثانیه (کامل با 0):

en: UNIMARC field 123i/j builder
fa-Arab: ساخت فیلد123i/j یونی مارک

en: UNIMARC field 124a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 124a یونی مارک

en: Character of image:
fa-Arab: شخصیت تصویر:

en: non-photographic image
fa-Arab: تصویر غیر عکاسی

en: photographic image
fa-Arab: تصویر عکاسی

en: remote sensing image
fa-Arab: تصویر سنجش از دور

en: UNIMARC field 124b builder
fa-Arab: ساخت فیلد 124b یونی مارک

en: Form of cartographic item:
fa-Arab: فرم آیتم کارتوگرافی:

en: atlas
fa-Arab: أطلس

en: diagram
fa-Arab: نمودار

en: globe
fa-Arab: کره زمین

en: map
fa-Arab: نقشه

en: model
fa-Arab: مدل

en: profile
fa-Arab: مشخصات

en: section
fa-Arab: بخش

en: view
fa-Arab: نمایش

en: plan
fa-Arab: طرح

en: UNIMARC field 124c builder
fa-Arab: ساخت فیلد 124c یونی مارک

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
fa-Arab: تکنیک ارائه برای تصویر عکاسی یا غیرعکاسی:

en: anaglyphic
fa-Arab: آناگلیف، تصویر برجسته

en: polarized
fa-Arab: قطبی شده

en: planimetric
fa-Arab: پلان سنجی

en: diagram map
fa-Arab: نقشه نمودار

en: flowline map, flow map
fa-Arab: نقشه گردش، نقشه جریان

en: dot map
fa-Arab: نقشه نقطه ای

en: diagrammatric map
fa-Arab: نقشه نموداری

en: choropleth
fa-Arab: مقادیر داده‌ها را در مناطق جغرافیایی

en: chorochromatic
fa-Arab: کروکروماتیک

en: dasymetric
fa-Arab: داسیمتریک

en: isopleth
fa-Arab: خط هم چند

en: anamorphic
fa-Arab: تغییر شکل دهنده

en: pictorial map
fa-Arab: نقشه تصویری

en: spatial model on two dimensional surface
fa-Arab: مدل فضایی در سطح دو بعدی

en: mental or cognitive map
fa-Arab: نقشه ذهنی یا شناختی

en: views with horizon showing
fa-Arab: نمایش با نشان دادن افق

en: views without horizon showing
fa-Arab: نمایش بدون نشان دادن افق

en: map view
fa-Arab: نمای نقشه

en: picto map
fa-Arab: نقشه تصویری

en: random dot map
fa-Arab: نقشه نقطه تصادفی

en: screened
fa-Arab: غربال شده است

en: not screened
fa-Arab: غربال نشده است

en: UNIMARC field 124d builder
fa-Arab: ساخت فیلد 124d یونی مارک

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
fa-Arab: موقعیت سکو برای تصویر عکاسی یا سنجش از دور:

en: UNIMARC field 124e builder
fa-Arab: ساخت فیلد 124e یونی مارک

en: Category of satellite for remote sensing image:
fa-Arab: دسته بندی ماهواره برای تصویر سنجش از دور:

en: meteorological
fa-Arab: هواشناسی

en: earth resources
fa-Arab: منابع زمین

en: space observing
fa-Arab: رصد فضا

en: UNIMARC field 124f builder
fa-Arab: ساخت فیلد 124f یونی مارک

en: Name of satellite for remote sensing image:
fa-Arab: نام ماهواره برای تصویر سنجش از دور:

en: Tiros
fa-Arab: ماهواره ی هواشناسی

en: ATS
fa-Arab: سیستم ردیابی متقاضی

en: NOAA
fa-Arab: ادارهٔ ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده آمریکا

en: Nimbus
fa-Arab: ابرباران زا

en: METEOSAT
fa-Arab: آب و هوا

en: Explorer I
fa-Arab: جستجوگر I

en: Explorer II
fa-Arab: جستجوگر II

en: ERTS
fa-Arab: زمین منابع فناوری ماهواره ای

en: Landsat I
fa-Arab: ماهواره ی زمین سنج I

en: Landsat II
fa-Arab: ماهواره ی زمین سنج II

en: Landsat III
fa-Arab: ماهواره ی زمین سنج III

en: Seasat
fa-Arab: دریاها

en: Skylab
fa-Arab: ایستگاه فضایی امریکا(اسکای لب)

en: Spacelab
fa-Arab: آزمایشگاه فضایی

en: Spot 1
fa-Arab: موقعیت 1

en: Spot 2
fa-Arab: موقعیت 2

en: Spot 3
fa-Arab: موقعیت 3

en: UNIMARC field 124g builder
fa-Arab: ساخت فیلد 124g یونی مارک

en: Recording technique for remote sensing image:
fa-Arab: تکنیک ضبط تصویر سنجش از دور:

en: false colour photography
fa-Arab: عکاسی با رنگ کاذب

en: multispectral photography
fa-Arab: عکاسی چند طیفی

en: multispectral scanning
fa-Arab: اسکن چند طیفی

en: combination of various light emission techniques
fa-Arab: ترکیبی از تکنیک های مختلف انتشار نور

en: infrared line scanning
fa-Arab: اسکن خط مادون قرمز

en: combination of various thermal infrared scanning
fa-Arab: ترکیبی از انواع مختلف اسکن مادون قرمز حرارتی

en: Sidelooking airbone radar
fa-Arab: رادار یک طرفه هوایی

en: Synthetic aperture radar
fa-Arab: رادار دیافراگم مصنوعی

en: passive microwave mapping
fa-Arab: نقشه برداری مایکروویو غیرفعال

en: UNIMARC field 125a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 125a یونی مارک

en: Type of score:
fa-Arab: نوع امتیاز:

en: full score, graphic score
fa-Arab: نمره کامل، نمره گرافیکی

en: score (miniature or study size)
fa-Arab: نمره (اندازه مینیاتوری یا مطالعه)

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
fa-Arab: نمره صوتی، همراهی برای صفحه کلید کاهش می یابد

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
fa-Arab: نمره صدا, نمره گروه کر, همراهی کاهش یافته است

en: condensed score, pianoconductor score
fa-Arab: موسیقی متراکم، موسیقی رهبر پیانو

en: graphic score
fa-Arab: نمره گرافیکی

en: close score (e.g. hymnals)
fa-Arab: توقف موسیقی (به عنوان مثال سرودها)

en: tablature
fa-Arab: راهنمای نواختن

en: choir-book
fa-Arab: کتاب- کر

en: compressed score
fa-Arab: آهنگ کوتاه

en: pseudo-score
fa-Arab: موسیقی- مجازی

en: solo part
fa-Arab: بخش تک نوازی

en: multiple formats
fa-Arab: فرمت های متعدد

en: not applicable, not a score
fa-Arab: قابل اجرا نیست، آهنگ نیست

en: Parts indicator:
fa-Arab: نشانگر قطعات:

en: parts exist (vocal and instrumental)
fa-Arab: قطعات موجود (ساز و آواز)

en: instrumental parts
fa-Arab: قطعات سازی

en: vocal parts
fa-Arab: قطعات آوازی

en: parts not present
fa-Arab: قطعات موجود نیست

en: UNIMARC field 125b builder
fa-Arab: ساخت فیلد 125b یونی مارک

en: Literary text indicator:
fa-Arab: شاخص متن ادبی:

en: history
fa-Arab: پیشینه

en: lectures, speeches
fa-Arab: سخنرانی ها، نطق ها

en: instructions
fa-Arab: دستورالعمل ها

en: sounds
fa-Arab: صداها

en: reporting
fa-Arab: گزارش نویسی

en: memoirs
fa-Arab: مذكرات

en: rehearsals
fa-Arab: تمرینات

en: interviews
fa-Arab: مصاحبه ها

en: advertising texts
fa-Arab: متون تبلیغاتی

en: instruction (language)
fa-Arab: آموزش (زبان)

en: conference proceedings
fa-Arab: مجموعه مقالات کنفرانس

en: comedy
fa-Arab: کمدی

en: folktales
fa-Arab: قصه های عامیانه

en: sacred texts
fa-Arab: متون مقدس

en: other types of literary text
fa-Arab: انواع دیگر متن ادبی

en: UNIMARC field 126a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 126a یونی مارک

en: Form of release:
fa-Arab: فرم انتشار:

en: disc
fa-Arab: دیسک

en: tape (open reel)
fa-Arab: نوار (حلقه باز)

en: tape (cassette)
fa-Arab: نوار (کاست)

en: tape (cartridge)
fa-Arab: نوار (کارتریج)

en: wire recording
fa-Arab: ضبط کردن سیمی

en: cylinder
fa-Arab: سیلندر

en: roll
fa-Arab: گردش

en: film (sound film)
fa-Arab: فيلم (فيلم صوتی)

en: Speed:
fa-Arab: سرعت

en: 16 2/3 rpm
fa-Arab: 16 2/3 دور در دقیقه

en: 33 1/3 rpm
fa-Arab: 33 1/3 دور در دقیقه

en: 45 rpm
fa-Arab: 45 دور در دقیقه

en: 78 rpm
fa-Arab: 78 دور در دقیقه

en: 8 rpm
fa-Arab: 8 دور در دقیقه

en: 1.4 m/sec(compact discs)
fa-Arab: 1.4 متر بر ثانیه (دیسک های فشرده)

en: 120 rpm
fa-Arab: 120 دور در دقیقه

en: 160 rpm
fa-Arab: 160 دور در دقیقه

en: 1 7/8 in. per second
fa-Arab: 1 7/8 اینج. در ثانیه

en: 15/16 in. per second
fa-Arab: 15/16 اینچ در ثانیه

en: 3 3/4 in. per second
fa-Arab: 3 3/4 اینچ در ثانیه

en: 7 1/2 in. per second
fa-Arab: 7 1/2 اینچ. در ثانیه

en: 15 in. per second
fa-Arab: 15 اینچ. در ثانیه

en: 30 in. per second
fa-Arab: 30اینچ. در ثانیه

en: 8/10 in. per second
fa-Arab: 8/10 اینچ. در ثانیه

en: 4/10 in. per second
fa-Arab: 4/10 اینچ. در ثانیه

en: Kind of sound:
fa-Arab: نوع صدا:

en: monoaural
fa-Arab: تک شنوایی

en: quadraphonic
fa-Arab: چهارصدایی

en: Groove width:
fa-Arab: عرض شیار:

en: coarse/standard
fa-Arab: ناهنجار/ استاندارد

en: microgroove/fine
fa-Arab: ریز شیار/ ظریف

en: Dimensions (sound recordings):
fa-Arab: ابعاد (ضبط صدا):

en: 7.62cm or 3 in.
fa-Arab: 7.62 سانتی متر یا 3 اینچ

en: 12.7 cm or 5 in.
fa-Arab: 12.7 سانتی متر یا 5 اینچ.

en: 17.78 cm or 7 in.
fa-Arab: 17.78 سانتی متر یا 7 اینچ.

en: 25.4 cm or 10 in.
fa-Arab: 25.4 سانتی متر یا 10 اینچ.

en: 30,48 cm or 12 in.
fa-Arab: 30.48 سانتی متر یا 12 اینچ.

en: 40.64 cm or 16 in.
fa-Arab: 40.64 سانتی متر یا 16 اینچ.

en: 35.56 cm or 14 in.
fa-Arab: 35.56 سانتی متر یا 14 اینچ.

en: 12 cm or 4 in. 3/4
fa-Arab: 12 سانتی متر یا 4 اینچ 3/4

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
fa-Arab: 10 سانتی‌متر × 6.3 سانتی‌متر یا 3 اینچ. 7/8×2 اینچ. 1/2

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
fa-Arab: 13.2 سانتی متر × 9.7 سانتی متر یا 5 اینچ. 1/4 × 3 اینچ. 7/8

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
fa-Arab: 5.7 سانتی متر × 10 سانتی متر یا 2 اینچ. 1/4 × 4 اینچ، سیلندر

en: Tape width:
fa-Arab: عرض نوار:

en: 1/4 in.
fa-Arab: 1/4 اینچ.

en: 1/2 in.
fa-Arab: 1/2 اینچ.

en: 1 in.
fa-Arab: 1 اینچ.

en: 1/8 in.
fa-Arab: 1/8 اینچ.

en: 2 in.
fa-Arab: 2 اینچ.

en: 1/3 in. (8 mm)
fa-Arab: 1/3 اینچ (8 میلی متر)

en: recording not a tape
fa-Arab: ضبط کردن نه یک نوار

en: Tape configuration:
fa-Arab: پیکربندی نوار:

en: full track
fa-Arab: آهنگ کامل

en: half track
fa-Arab: نیم شیار

en: quarter track
fa-Arab: ربع شیار

en: eight track
fa-Arab: هشت شیار

en: twelve track
fa-Arab: شیار دوازدهم

en: sixteen track
fa-Arab: شیار شانزدهم

en: twentyfour track
fa-Arab: بیست و چهار آهنگ(شیار)

en: six track
fa-Arab: شش آهنگ

en: Accompanying textual material 1:
fa-Arab: مطالب متنی همراه 1:

en: discography
fa-Arab: دیسکوگرافی

en: thematic index
fa-Arab: فهرست موضوعی

en: libretto or text
fa-Arab: اشعار اپرا یا متن

en: biography of composer
fa-Arab: بیوگرافی آهنگساز

en: biography of performer or history of ensemble
fa-Arab: بیوگرافی مجری یا تاریخچه گروه

en: technical or historical information on instruments
fa-Arab: اطلاعات تاریخی یا فنی درباره سازها

en: technical information on music
fa-Arab: اطلاعات فنی درباره موسیقی

en: historical information about music
fa-Arab: اطلاعات تاریخی درباره موسیقی

en: other historical information
fa-Arab: سایر اطلاعات تاریخی

en: ethnological information
fa-Arab: اطلاعات قوم شناسی

en: biography of arranger or transcriber
fa-Arab: بیوگرافی تنظیم کننده یا رونویس کننده

en: instructional material
fa-Arab: مواد آموزشی

en: score
fa-Arab: امتیاز

en: other accompanying textual material
fa-Arab: سایر مطالب متنی همراه

en: Accompanying textual material 2:
fa-Arab: مطالب متنی همراه 2:

en: Accompanying textual material 3:
fa-Arab: مطالب متنی همراه 3:

en: Accompanying textual material 4:
fa-Arab: مطالب متنی همراه 4:

en: Accompanying textual material 5:
fa-Arab: مطالب متنی همراه 5:

en: Accompanying textual material 6:
fa-Arab: مطالب متنی همراه 6:

en: Recording technique:
fa-Arab: تکنیک ضبط:

en: acoustic
fa-Arab: آکوستیک

en: electric
fa-Arab: الکتریکی

en: digital
fa-Arab: دیجیتالی

en: Special reproduction characteristics:
fa-Arab: ویژگی های خاص تکثیر:

en: NAB standard
fa-Arab: استاندارد NAB

en: CCIR/IEC standard
fa-Arab: CCIR/IEC استاندارد

en: DBX processed
fa-Arab: DBX پردازش شده است

en: digital (compact disc)
fa-Arab: دیجیتال (دیسک فشرده)

en: Dolby-A encoded
fa-Arab: Dolby-A رمزگذاری شده است

en: Dolby-B encoded
fa-Arab: Dolby-B رمزگذاری شده است

en: Dolby-C encoded
fa-Arab: Dolby-C رمزگذاری شده است

en: CX encoded
fa-Arab: CX رمزگذاری شده است

en: UNIMARC field 126b builder
fa-Arab: ساخت فیلد 126b یونی مارک

en: Kind of disc, cylinder or tape:
fa-Arab: نوع دیسک، سیلندر یا نوار:

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
fa-Arab: آنی (بی نظیر، برش در محل)

en: mass produced
fa-Arab: تولید انبوه

en: master tape
fa-Arab: نوار مادر

en: tape duplication master
fa-Arab: استاد تکثیر نوار

en: disc master (negative)
fa-Arab: دیسک اصلی (منفی)

en: mother (positive)
fa-Arab: مادر (مثبت)

en: stamper (negative)
fa-Arab: مهرکننده (منفی)

en: test pressing
fa-Arab: تست پرس

en: Kind of material:
fa-Arab: نوع مواد:

en: wax (instantaneous)
fa-Arab: شمع (فوری)

en: plastic (mass produced)
fa-Arab: پلاستیک (تولید انبوه)

en: lacquered (e.g. acetate)
fa-Arab: لاکی (به عنوان مثال استات)

en: metal (e.g. aluminium)
fa-Arab: فلز (به عنوان مثال آلومینیوم)

en: shellac pressing
fa-Arab: پرس لاک

en: plastic pressing
fa-Arab: پرس پلاستیک

en: metal and plastic (compact discs)
fa-Arab: فلز و پلاستیک (دیسک های فشرده)

en: paper backed
fa-Arab: پشت کاغذ

en: acetate
fa-Arab: استات

en: polyester
fa-Arab: پلی استر

en: Kind of cutting:
fa-Arab: نوع برش:

en: lateral or combined cutting
fa-Arab: برش جانبی یا ترکیبی

en: vertical (hill and dale) cutting
fa-Arab: برش عمودی (توده و ماهور)

en: UNIMARC field 127 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 127 یونی مارک

en: (Complete with 0 on the left)
fa-Arab: (با 0 در سمت چپ کامل کنید)

en: Hours:
fa-Arab: ساعات:

en: Minutes:
fa-Arab: دقایق:

en: Seconds:
fa-Arab: ثانيه ها:

en: UNIMARC field 128a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 128a یونی مارک

en: Form of musical work:
fa-Arab: شکل کار موسیقیایی:

en: air
fa-Arab: هوا

en: anthem
fa-Arab: سرود

en: aria
fa-Arab: آواز تک نفره

en: ballet
fa-Arab: رقص باله

en: ballad
fa-Arab: تصنیف

en: bluegrass
fa-Arab: موسیقی بلوگراس

en: blues
fa-Arab: نوعی موسیقی جاز

en: chant, non christian
fa-Arab: شعار، غیر مسیحی

en: chant, christian
fa-Arab: شعار، مسیحی

en: choral-prelude
fa-Arab: قطعه کوتاه- گروه خوانندگان

en: concerto grosso
fa-Arab: کنسرت بزرگ

en: choral
fa-Arab: دسته سرایندگان

en: canon
fa-Arab: آثار اصیل

en: concerto
fa-Arab: قطعه موسیقی

en: chanson, polyphonic
fa-Arab: ترانه، چند آوایی

en: carol
fa-Arab: نغمه سرایی

en: chance composition / aleatoric music
fa-Arab: آهنگسازی اتفاقی / موزیک فی البداهه

en: cantata
fa-Arab: کانتاتا(موسیقی)

en: country music
fa-Arab: موسیقی روستایی

en: canzona
fa-Arab: آهنگ کانزونا

en: danse form
fa-Arab: فرم رقص

en: divertimento
fa-Arab: موسیقی کلاسیک

en: fugue
fa-Arab: نوعی الت بادی موسیقی

en: folk music
fa-Arab: موسیقی محلی

en: fantasia
fa-Arab: آهنگ خیالی

en: gospel music
fa-Arab: موسیقی دینی

en: hymn
fa-Arab: سرود

en: intermezzo
fa-Arab: قطعه موسیقی کوتاه

en: jazz
fa-Arab: جاز

en: lied
fa-Arab: سرود آلمانی

en: musical revue and comedy
fa-Arab: نقد و بررسی موزیکال و کمدی

en: madrigal
fa-Arab: سرود عاشقانه چند نفری

en: minuet
fa-Arab: دقیقه

en: march
fa-Arab: مارس

en: mass
fa-Arab: انبوه

en: motet
fa-Arab: سرود چند صدایی

en: moving picture music
fa-Arab: موسیقی تصویر متحرک

en: multiple forms
fa-Arab: اشکال متعدد

en: mazurka
fa-Arab: رقص نشاط انگیز سه ضربی لهستانی

en: nocturne
fa-Arab: قطعه موسیقی دل انگیز و رویایی

en: opera
fa-Arab: اپرا

en: oratorio
fa-Arab: (موسیقی) اراتوریو

en: overture
fa-Arab: (موسیقی) پیش درآمد

en: prelude and fugue
fa-Arab: پیش درآمد و فوگ

en: programme music
fa-Arab: موسیقی برنامه

en: passion music
fa-Arab: موسیقی شور

en: polonaise
fa-Arab: نوعی رقص موزون لهستانی

en: popular music
fa-Arab: موسیقی پاپ

en: passacaglia
fa-Arab: (نوعی رقص آهسته و وقار آمیز ایتالیایی) پاساکالیا

en: partsong
fa-Arab: آواز دسته جمعی بدون ساز

en: pavan
fa-Arab: یکجور رقص سنگین

en: rock music
fa-Arab: موسيقى راک

en: rondo
fa-Arab: روندو(قطعه موسیقی)

en: ragtime
fa-Arab: موسیقی ضربی

en: ricercare
fa-Arab: ریچرکاره(موسیقایی برای سازها که در آن یک یا چند تم با تکرار ملودیک گسترش می‌یابند)

en: rhapsody
fa-Arab: راپسودی(قطعه موسیقی ممزوج و احساساتی)

en: requiem mass
fa-Arab: مراسم مرثیه

en: song
fa-Arab: ترانه

en: sinfonia
fa-Arab: پیش درآمد اپرا

en: sonata
fa-Arab: سوناتا (موسیقی - قطعه برای یک یا دوساز)

en: symphonic poem
fa-Arab: شعر سمفونیک

en: square dance
fa-Arab: رقص چوبی

en: study, exercise
fa-Arab: مطالعه، تمرین

en: suite
fa-Arab: موسیقی سازی

en: symphony
fa-Arab: (موسیقی) سمفونی

en: toccata
fa-Arab: توكاتا (قطعه ی موسیقی به سبک آزاد برای پیانو و ارگ)

en: triosonata
fa-Arab: سونات سه گانه

en: variation
fa-Arab: فن تغییر یک ایدۀ موسیقایی

en: waltz
fa-Arab: والس(موزیک و رقص)

en: other form
fa-Arab: شكل دیگر

en: UNIMARC field 128b builder
fa-Arab: ساخت فیلد 128b یونی مارک

en: Instruments or voices for ensemble:
fa-Arab: سازها یا آوازها برای گروه:

en: Horn
fa-Arab: شیپور

en: Trumpet
fa-Arab: شیپور

en: Cornet
fa-Arab: کورنت (ساز بادی شبیه شیپور)

en: Trombone
fa-Arab: (ساز بادی) ترامبون

en: Tuba
fa-Arab: شیپور بزرگ

en: Baritone
fa-Arab: صدای باریتون (موسیقی)

en: Ethnic brass
fa-Arab: سازبادی قومی

en: Unspecified brass
fa-Arab: ساز بادی نامشخص

en: Other brass
fa-Arab: ساز بادی برنجی دیگر

en: Mixed chorus
fa-Arab: گروه کُر ترکیبی

en: Women's chorus
fa-Arab: گروه کُر زنان

en: Men's chorus
fa-Arab: گروه کُر مردان

en: Children's chorus
fa-Arab: گروه کُر کودکان

en: Ethnic chorus
fa-Arab: گروه کُر قومی

en: Unspecified chorus
fa-Arab: گروه کر نامشخص

en: Full orchestra
fa-Arab: ارکستر کامل

en: Chamber orchestra
fa-Arab: ارکستر مجلسی (دسته ی نوازندگان که از ارکستر سمفونیک کوچکتر است)

en: String orchestra
fa-Arab: ارکستر زهی

en: Band
fa-Arab: گروه

en: Dance orchestra
fa-Arab: ارکستر رقص

en: Larger ensemble brass band
fa-Arab: گروه ارکستر بزرگ آلات موسیقی بادی

en: Ethnic orchestra
fa-Arab: ارکستر قومی

en: Unspecified orchestra
fa-Arab: ارکستر نامشخص

en: Other orchestra
fa-Arab: ارکستر دیگر

en: Timpani
fa-Arab: تیمپانی

en: Xylophone
fa-Arab: سنتور چوبی

en: Marimba
fa-Arab: ساز موسیقی شبیه به پیانو

en: Drum
fa-Arab: طبل

en: Ethnic percussion
fa-Arab: سازهای کوبه ای قومی

en: Unspecified percussion
fa-Arab: کوبه ای نامشخص

en: Other percussion
fa-Arab: ساز کوبه ای دیگر

en: Violon
fa-Arab: ویولون

en: Viola
fa-Arab: ویولن بزرگ

en: Cello
fa-Arab: ویولونسل (موسیقی)

en: Double bass
fa-Arab: (موسیقی - بزرگترین و بم ترین نوع ویولن) کنترباس

en: Viol
fa-Arab: ویولن 5 یا 6 سیمهء قدیمی

en: viola d'amore
fa-Arab: تار سیمی

en: Viola da gamba
fa-Arab: ویولا دا گامبا

en: Ethnic bowed strings
fa-Arab: تارهای کمانی قومی

en: Unspecified bowed strings
fa-Arab: رشته های خمیده نامشخص

en: Other bowed strings
fa-Arab: سایر رشته های کمانی

en: Unspecified
fa-Arab: غير محدد

en: Synthesizer
fa-Arab: سینت سایزر( ابزار موسیقی)

en: Tape
fa-Arab: نوار

en: Computer
fa-Arab: رایانه

en: Ondes Martenot
fa-Arab: اوندس مارتنوت

en: Unspecified electronic
fa-Arab: الكترونيکی نامشخص

en: Other electronic
fa-Arab: الكترونيکی دیگر

en: Piano
fa-Arab: پيانو

en: Organ
fa-Arab: عضو

en: Harpsichord
fa-Arab: هارپسی کورد، نوعی چنگ که مانند پیانو به شکل میز است

en: Clavicorde
fa-Arab: کلاویکورد(نوعی ساز که پیشرو پیانو بوده است)

en: Continuo
fa-Arab: همنوازی با ابزار موسیقی بم

en: Celesta
fa-Arab: نوعی الت موسیقی شبیه پیانو

en: Ethnic keyboard
fa-Arab: ردیف مضراب قومی

en: Unspecified keyboard
fa-Arab: صفحه کلید نامشخص

en: Autre
fa-Arab: خارج از حدود معمولی

en: Soprano
fa-Arab: (موسیقی) صدای زیر

en: Mezzosoprano
fa-Arab: متزوسوپرانو (زنی که آوازش میان سوپرانو و کنترآلتو باشد)

en: Alto
fa-Arab: موسیقی آلتو

en: Tenor
fa-Arab: صدای زیر مردانه

en: Bass
fa-Arab: (آواز) بم ترین صدای مردانه

en: Counter tenor
fa-Arab: (موسیقی - آواز) کنترآلتو (صدای مردانه)، خواننده ی کنترتنور

en: Voices high voice
fa-Arab: صداهای صوت بالا

en: Voices medium voice
fa-Arab: صداهای صوت متوسط

en: Voices low voice
fa-Arab: صداهای صوت پایین

en: Ethnic voices
fa-Arab: آواهای قومی

en: Unspecified voices
fa-Arab: صداهای نامشخص

en: Harp
fa-Arab: ساز چنگ

en: Guitar family
fa-Arab: گروه گیتار

en: Lute family
fa-Arab: گروه عود

en: Mandolin
fa-Arab: عود فرنگی

en: Ethnic plucked string
fa-Arab: رشته ای زخمه ای قومی

en: Ethnic plucked strings
fa-Arab: رشته های زخمه ای قومی

en: Unspecified plucked strings
fa-Arab: رشته های کنده شده نامشخص

en: Other plucked strings
fa-Arab: سایر سازهای زهی مضرابی

en: Flute
fa-Arab: فلوت

en: Oboe
fa-Arab: ابوا (ساز بادی)، شهنا

en: Clarinet
fa-Arab: (موسیقی) قره نی

en: Bassoon
fa-Arab: (موسیقی) باسون

en: Piccolo
fa-Arab: پیکولو(فلوت دارای صدای زیر)

en: Cor anglais
fa-Arab: بوق انگلیسی

en: Bass clarinet
fa-Arab: کلارینت باس

en: Recorder
fa-Arab: ضبط کننده

en: Saxophone
fa-Arab: ساكسفون

en: Ethnic woodwinds
fa-Arab: سازهای بادی چوبی قومی

en: Unspecified woodwinds
fa-Arab: بادهای چوبی نامشخص

en: Other woodwinds
fa-Arab: سازهای بادی چوبی دیگر

en: UNIMARC field 128c builder
fa-Arab: ساخت فیلد 128c یونی مارک

en: Instruments or voices for soloists
fa-Arab: سازها یا آوازها برای تک نوازها

en: UNIMARC field 130 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 130 یونی مارک

en: Specific material designation:
fa-Arab: تعیین مواد خاص:

en: aperture card
fa-Arab: کارت دیافراگم

en: microform cartridge
fa-Arab: کارتریج میکروفرم

en: microfilm cassette
fa-Arab: كاست ميكروفيلم

en: microfilm reel
fa-Arab: حلقه میکروفیلم

en: microfiche
fa-Arab: ميكروفيش

en: microfiche cassette
fa-Arab: كاست ميكروفيش

en: micro opaque
fa-Arab: میکرو مات

en: microfilm slip
fa-Arab: نوار میکروفیلم

en: Polarity:
fa-Arab: قطبیت:

en: mixed polarity
fa-Arab: قطبیت مختلط

en: Dimensions:
fa-Arab: ابعاد:

en: 8 mm (microfilm)
fa-Arab: 8 میلی متر(ميكروفيلم)

en: 16 mm (microfilm)
fa-Arab: 16 میلی متر(ميكروفيلم)

en: 35 mm (microfilm)
fa-Arab: 35 میلی متر(ميكروفيلم)

en: 70 mm (microfilm)
fa-Arab: 70 میلی متر(ميكروفيلم)

en: 105 mm (microfilm)
fa-Arab: 105 میلی متر (میکروفیلم)

en: 3 x 5 in.
fa-Arab: 3x5 اینچ .

en: 4 x 6 in.
fa-Arab: 4x6 اینچ.

en: 6 x 9 in.
fa-Arab: x 69 اینچ.

en: 9 x 19 cm
fa-Arab: 9 x 19 سانتی متر

en: Reduction ratio:
fa-Arab: میزان کاهش:

en: low reduction
fa-Arab: کاهش کم

en: Normal (16x - 30x)
fa-Arab: عادى (16x - 30x)

en: high (31x - 60x)
fa-Arab: بالا (31x - 60x)

en: very high (61x - 90x)
fa-Arab: بسیار بالا (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
fa-Arab: خیلی زیاد (91x -)

en: varies
fa-Arab: متنوع ساختن

en: Specific reduction ratio
fa-Arab: نسبت کاهش خاص

en: Color:
fa-Arab: رنگ:

en: monochrome
fa-Arab: تک رنگ

en: color
fa-Arab: رنگ

en: Emulsion on film:
fa-Arab: امولسیون روی فیلم:

en: silver halide
fa-Arab: هالید نقره

en: diazo
fa-Arab: دیازو

en: vesicular
fa-Arab: منفذ دار

en: mixed emulsion
fa-Arab: امولسیون مخلوط

en: Generation:
fa-Arab: توليد:

en: first generation (Master)
fa-Arab: تولید اول(اصلی)

en: printing master
fa-Arab: چاپ اصلی

en: service copy
fa-Arab: خدمات کپی

en: mixed generations
fa-Arab: تکثیر مختلف

en: Base of film:
fa-Arab: فیلم پایه

en: safety base
fa-Arab: مبنای ایمنی

en: not a safety base
fa-Arab: فاقد مبنای ایمنی

en: UNIMARC field 135a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 135a یونی مارک

en: Type of electronic resource:
fa-Arab: نوع منبع الکترونیکی:

en: numeric
fa-Arab: عددی

en: computer program(s)
fa-Arab: برنامه(های) کامپیوتر

en: representational
fa-Arab: نمایندگی

en: text
fa-Arab: متن

en: combination
fa-Arab: ترکیبی

en: UNIMARC field 140 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 140 یونی مارک

en: Illustration - Book 1:
fa-Arab: تصویر - کتاب 1:

en: ornamental letter
fa-Arab: نامه زینتی

en: miniature
fa-Arab: کوتاه شده

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
fa-Arab: سرفصل (یعنی عنوان و غیره با حروف خاص)

en: vignette
fa-Arab: عکس نوشته

en: frontispiece
fa-Arab: سرلوحه

en: portrait
fa-Arab: تصویر

en: Illustration - Book 2:
fa-Arab: تصویرسازی - کتاب 2:

en: Illustration - Book 3:
fa-Arab: تصویرسازی - کتاب 3:

en: Illustration - Book 4:
fa-Arab: تصویرسازی - کتاب 4:

en: Portrait
fa-Arab: تصویر

en: Illustration - Full page plates 1:
fa-Arab: تصویر - صفحات تمام صفحه 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
fa-Arab: تصویر - صفحات تمام صفحه 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
fa-Arab: تصویر - صفحات تمام صفحه 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
fa-Arab: تصویر - صفحات تمام صفحه 4:

en: Illustration - Technique:
fa-Arab: تصویرسازی - تکنیک:

en: Form of contents 1:
fa-Arab: فرم مطالب 1:

en: religious work
fa-Arab: کار مذهبی

en: catechism
fa-Arab: تعلیم و تربیت

en: devotional literature
fa-Arab: ادبیات عبادی

en: sermon
fa-Arab: خطبه

en: service books
fa-Arab: کتاب های خدماتی

en: scientific work
fa-Arab: کار علمی

en: discussion, dissertation, thesis
fa-Arab: بحث، پایان نامه، رساله

en: social customs
fa-Arab: آداب و رسوم اجتماعی

en: legal work
fa-Arab: کار حقوقی

en: political work
fa-Arab: کار سیاسی

en: ephemera
fa-Arab: زودگذر

en: reference work
fa-Arab: کار مرجع

en: library catalogue
fa-Arab: فهرست کتابخانه

en: calendar
fa-Arab: تقويم

en: encyclopedia
fa-Arab: دائرةالمعارف

en: historical work
fa-Arab: کار تاريخی

en: polemical treatise
fa-Arab: توضیح بحث برانگیز

en: discursive work
fa-Arab: کار گفتمانی

en: commemorative work
fa-Arab: کار بزرگذاشت

en: instructional work
fa-Arab: کار آموزشی

en: manual
fa-Arab: کتابچه راهنمای

en: textbook
fa-Arab: کتاب درسی

en: record-keeping work
fa-Arab: کار ثبت و ضبط

en: recreations
fa-Arab: تفریحات

en: version of a work
fa-Arab: نسخه یک اثر

en: Form of contents 2:
fa-Arab: فرم مطالب 2:

en: Form of contents 3:
fa-Arab: فرم مطالب 3:

en: Form of contents 4:
fa-Arab: فرم مطالب 4:

en: Literature:
fa-Arab: ادبیات:

en: romance
fa-Arab: رمان

en: novel
fa-Arab: داستان بلند

en: novella
fa-Arab: رمان کوتاه

en: fable
fa-Arab: افسانه

en: fairy tale
fa-Arab: داستان جن و پری

en: allegory
fa-Arab: تمثیل

en: legend
fa-Arab: اسطوره

en: parable
fa-Arab: داستان اخلاقی

en: short story
fa-Arab: داستان کوتاه

en: essay, feuilleton
fa-Arab: تالیف، پاورقی

en: miscellane
fa-Arab: متفرقه

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
fa-Arab: پند، کلمات قصار، ضرب المثل، حکایت

en: juvenile literature
fa-Arab: ادبیات نوجوانان

en: chronicle
fa-Arab: رویداد نامه

en: memoir
fa-Arab: خاطرات

en: diary
fa-Arab: مذكرات

en: hagiography
fa-Arab: تاریخ انبیاء

en: travelogue
fa-Arab: سفرنامه

en: erotica
fa-Arab: ادبیات عاشقانه

en: mystic literature
fa-Arab: ادبیات عرفانی

en: oratory, speeches
fa-Arab: خطابه، سخنرانی

en: multiple or other
fa-Arab: متعدد یا دیگر

en: Biography:
fa-Arab: زندگینامه:

en: contains biographical information
fa-Arab: حاوی اطلاعات بیوگرافی

en: not biographical
fa-Arab: بیوگرافی نیست

en: multiple or other form
fa-Arab: چندگانه یا شکل دیگر

en: Support material - Book:
fa-Arab: مواد تقویتی - کتاب:

en: paper, general
fa-Arab: کاغذ، عمومی

en: hand-made paper
fa-Arab: کاغذ دست ساز

en: rice paper
fa-Arab: کاغذ نازک

en: wood-pulp paper
fa-Arab: خمیر کاغذ چوب

en: parchment, vellum
fa-Arab: پارشمن، کاغذ پوست

en: Support material - Plates:
fa-Arab: مواد نگهدارنده لوح:

en: Watermark:
fa-Arab: نقش زمینه کمرنگ:

en: paper does not contain watermark
fa-Arab: کاغذ فاقد نقش زمینه

en: paper contains watermark
fa-Arab: کاغذ دارای نقش زمینه

en: Printer's device:
fa-Arab: دستگاه چاپگر:

en: printer's device not present
fa-Arab: علامت چاپگر موجود نیست

en: printer's device present
fa-Arab: علامت چاپگر موجود است

en: Publisher's device:
fa-Arab: علامت ناشر:

en: publisher's device not present
fa-Arab: علامت ناشر موجود نیست

en: publisher's device present
fa-Arab: علامت ناشر موجود است

en: Ornamental device:
fa-Arab: لوازم جانبی

en: ornamental device not present
fa-Arab: بدون لوازم جانبی

en: ornamental device present
fa-Arab: با لوازم جانبی

en: UNIMARC field 141 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 141 یونی مارک

en: Binding material 1:
fa-Arab: مواد صحافی 1:

en: leather
fa-Arab: چرم

en: cloth
fa-Arab: پارچه

en: unbound
fa-Arab: غیر محدود

en: Binding material 2:
fa-Arab: مواد صحافی 2:

en: Binding material 3:
fa-Arab: مواد صحافی 3:

en: Types of binding:
fa-Arab: انواع صحافی:

en: original, i.e. primary
fa-Arab: اصلی، یعنی اولیه

en: rebound
fa-Arab: برگشت

en: modern
fa-Arab: نوین

en: restored, facsimile
fa-Arab: بازسازی شده، رونوشت

en: restored, imitation
fa-Arab: بازسازی شده، شبیه سازی

en: work bound with another
fa-Arab: موظف به کار با دیگری

en: Bound with:
fa-Arab: مقید با:

en: single item
fa-Arab: یک آیتم

en: bound with one or more others
fa-Arab: به یک یا چند نفر دیگر محدود شده است

en: State of preservation - Binding:
fa-Arab: وضعیت نگهداری - صحافی:

en: excellent
fa-Arab: ممتاز

en: worn
fa-Arab: فرسوده

en: damaged
fa-Arab: آسیب دیده

en: broken back
fa-Arab: زاویه دو سطح شکسته

en: missing
fa-Arab: مفقود

en: State of preservation - Body of the book 1 :
fa-Arab: وضعیت نگهداری - بخش اصلی کتاب 1 :

en: restored
fa-Arab: تعمیر کردن

en: State of preservation - Body of the book 2 :
fa-Arab: وضعیت نگهداری - بخش اصلی کتاب 2 :

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
fa-Arab: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$a

en: Type of Performance Medium
fa-Arab: نوع وسیله ارزیابی عملکرد

en: Framework plugin for UNIMARC 146$b
fa-Arab: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$b

en: Number of instruments or voices
fa-Arab: تعداد سازها یا آوازها

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
fa-Arab: عددی بین 0 و 99 (شامل)

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
fa-Arab: عددی بین 0 و 99 (شامل)

en: Category of instrument or voice
fa-Arab: دسته بندی ساز یا آواز

en: Tessitura
fa-Arab: تسی تورا (موسیقی)

en: Number of hands / players; keys of pitched instruments
fa-Arab: تعداد دسته ها / بازیکنان؛ کلیدهای سازهای با صدای بلند

en: Other (position 7)
fa-Arab: سایر (موقعیت 7)

en: Other (position 8)
fa-Arab: سایر (موقعیت 8)

en: Framework plugin for UNIMARC 146$c
fa-Arab: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$c

en: Framework plugin for UNIMARC 146$d
fa-Arab: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$d

en: Number of ensembles
fa-Arab: تعداد مجموعه

en: Category of ensemble
fa-Arab: دسته بندی گروه

en: Number of real parts
fa-Arab: تعداد قطعات واقعی

en: Framework plugin for UNIMARC 146$e
fa-Arab: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$e

en: Framework plugin for UNIMARC 146$f
fa-Arab: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$f

en: Number of instruments
fa-Arab: تعداد ابزار

en: Category of instrument
fa-Arab: دسته بندی ادوات موسیقی

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
fa-Arab: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$h

en: Number of parts
fa-Arab: تعداد قطعه ها

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
fa-Arab: عددی بین 0 و 999 (شامل)

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
fa-Arab: عددی بین 0 و 999 (شامل)

en: Category
fa-Arab: رده بندی

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
fa-Arab: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$i

en: Number of players
fa-Arab: تعداد نوازندگان

en: UNIMARC field 181-2 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 181-2 یونی مارک

en: System code :
fa-Arab: کد سیستم :

en: RDA Carrier
fa-Arab: حامل RDA

en: RDA Content
fa-Arab: محتوای RDA

en: RDA Media
fa-Arab: رسانه RDA

en: RDA fr Carrier
fa-Arab: حامل RDA fr

en: UNIMARC field 181a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 181a یونی مارک

en: Content Form
fa-Arab: فرم محتوا

en: a - dataset
fa-Arab: a - مجموع داده

en: b - image
fa-Arab: b - تصویر

en: c - movement
fa-Arab: c - حرکت

en: d - music
fa-Arab: d - موسیقی

en: e - object
fa-Arab: e - موضوع

en: f - program
fa-Arab: f - برنامه

en: g - sounds
fa-Arab: g - صداها

en: h - spoken word
fa-Arab: h - کلمه گفتاری

en: i - text
fa-Arab: i - متن

en: m - multiple contents forms
fa-Arab: m - فرم های محتوای چندگانه

en: z - other content form
fa-Arab: z - شکل محتوای دیگر

en: Extent of applicability
fa-Arab: میزان کاربرد

en: 0 - none
fa-Arab: 0 - هیچ

en: 1 - some
fa-Arab: 1 - برخی

en: 2 - substantial
fa-Arab: 2 - قابل توجه

en: 3 - predominate
fa-Arab: 3- مسلط شدن

en: 4 - full
fa-Arab: 4 - کامل

en: # - position not used
fa-Arab: # - وضعیت استفاده نشده است

en: UNIMARC field 181b builder
fa-Arab: ساخت فیلد 181b یونی مارک

en: Specification of Type
fa-Arab: ‏مشخصات الگو

en: a - notated
fa-Arab: a - یادداشت شده

en: b - performed
fa-Arab: b - اجرا شد

en: c - cartographic
fa-Arab: c - کارتوگرافی

en: Specification of Motion
fa-Arab: مشخصات طرح

en: a - moving
fa-Arab: a - متحرک

en: b - still
fa-Arab: b - هنوز

en: x - not applicable (resource is not an image)
fa-Arab: x - قابل اجرا نیست (منبع تصویر نیست)

en: Specification of Dimensionality
fa-Arab: مشخصات ابعاد

en: a - two-dimensional
fa-Arab: a- دو بعدی

en: b - three-dimensional
fa-Arab: b - سه بعدی

en: Sensory Specification 1
fa-Arab: مشخصات حسگر 1

en: a - aural
fa-Arab: a - گوشی

en: b - gustatory
fa-Arab: b - ذائقه ای

en: c - olfactory
fa-Arab: c - حس بویایی

en: d - tactile
fa-Arab: d - لمسی

en: e - visual
fa-Arab: e - دیداری

en: Sensory Specification 2
fa-Arab: مشخصات حسگر 2

en: Sensory Specification 3
fa-Arab: مشخصات حسگر 3

en: UNIMARC field 181c builder
fa-Arab: ساخت فیلد 181c یونی مارک

en: Content Type
fa-Arab: نوع محتوا

en: cri - cartographic image
fa-Arab: cri - تصویر کارتوگرافی

en: crm - cartographic moving image
fa-Arab: crm - تصویر متحرک کارتوگرافی

en: crt - cartographic tactile image
fa-Arab: crt - تصویر لمسی کارتوگرافی

en: crn - cartographic tactile three-dimensional form
fa-Arab: crn - فرم سه بعدی کارتوگرافی لمسی

en: cod - computer dataset
fa-Arab: کد - مجموعه داده های کامپیوتری

en: crd - cartographic dataset
fa-Arab: crd - مجموع داده های کارتوگرافی

en: crf - cartographic three-dimensional form
fa-Arab: crf - فرم سه بعدی کارتوگرافی

en: tdi - two-dimensional moving image
fa-Arab: tdi - تصویر متحرک دو بعدی

en: tdm - three-dimensional moving image
fa-Arab: tdm - تصویر متحرک سه بعدی

en: sti - still image
fa-Arab: sti - تصویر ثابت

en: tci - tactile image
fa-Arab: tci - تصویر لمسی

en: prm - performed music
fa-Arab: prm - اجرای موسیقی

en: ntv - notated movement
fa-Arab: ntv - حرکت یادداشت شده

en: tcn - tactile notated movement
fa-Arab: tcn - حرکت نشانه دار لمسی

en: tdf - three-dimensional form
fa-Arab: tdf - شکل سه بعدی

en: tcf - tactile three-dimensional form
fa-Arab: tcf - شکل سه بعدی لمسی

en: ntm - notated music
fa-Arab: ntm - موسیقی نت دار

en: tcm - tactical notated music
fa-Arab: tcm - موسیقی نت‌دار تاکتیکی

en: cop - computer program
fa-Arab: cop - برنامه کامپیوتری

en: snd - sounds
fa-Arab: snd - صداها

en: txt - text
fa-Arab: txt - متن

en: tct - tactile text
fa-Arab: tct - متن لمسی

en: spw - spoken word
fa-Arab: spw - کلمه گفتاری

en: xxx - other
fa-Arab: xxx - دیگر

en: zzz - unspecified
fa-Arab: zzz - نامشخص

en: UNIMARC field 182-2 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 182-2 یونی مارک

en: UNIMARC field 182a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 182a یونی مارک

en: Media Type Code
fa-Arab: کد نوع رسانه

en: a - audio
fa-Arab: a - شنیداری

en: b - electronic
fa-Arab: b - الکترونیکی

en: c - microform
fa-Arab: c - میکروفرم

en: d - microscopic
fa-Arab: d - میکروسکوپی

en: e - projected
fa-Arab: e - پیش بینی شده

en: f - stereographic
fa-Arab: f - استریوگرافی

en: g - video
fa-Arab: g - ویدئو

en: m - multiple media
fa-Arab: m - چند رسانه ای

en: n - unmediated
fa-Arab: n - بدون واسطه

en: z - other media
fa-Arab: z - رسانه های دیگر

en: UNIMARC field 182c builder
fa-Arab: ساخت فیلد 182c یونی مارک

en: Media Type
fa-Arab: نوع رسانه

en: s - audio
fa-Arab: s - صوتی

en: c - computer
fa-Arab: c - کامپیوتر

en: h - microform
fa-Arab: h - میکروفرم

en: p - microscopic
fa-Arab: p - میکروسکوپی

en: g - projected
fa-Arab: g - پیش بینی شده

en: e - stereographic
fa-Arab: e - کلیشه ای

en: v - video
fa-Arab: v - ویدئو

en: x - other
fa-Arab: x- دیگر

en: z - unspecified
fa-Arab: z - نامشخص

en: UNIMARC field 183-2 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 183-2 یونی مارک

en: UNIMARC field 183a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 183a یونی مارک

note: OPTGROUP
en: Audio Carriers
fa-Arab: حامل های صوتی

en: sg - audio cartridge
fa-Arab: sg - کارتریج صوتی

en: sb - audio belt
fa-Arab: sb - نوار صوتی

en: se - audio cylinder
fa-Arab: se - سیلندر صوتی

en: sd - audio disc
fa-Arab: sd - دیسک صوتی

en: si - sound track reel
fa-Arab: si - حلقه آهنگ صدا

en: sq - audio roll
fa-Arab: sq - رول صوتی

en: sw - audio wire reel
fa-Arab: sw - حلقه سیم صوتی

en: ss - audiocassette
fa-Arab: ss - کاست صوتی

en: st - audiotape reel
fa-Arab: st - حلقه نوار صوتی

en: sz - other audio carrier
fa-Arab: sz - دیگر حامل های صوتی

note: OPTGROUP
en: Computer Carriers
fa-Arab: حامل های کامپیوتر

en: ck - computer card
fa-Arab: ck - کارت کامپیوتر

en: cb - computer chip cartridge
fa-Arab: cb - کارتریج تراشه کامپیوتر

en: cd - computer disc
fa-Arab: cd - دیسک کامپیوتر

en: ce - computer disc cartridge
fa-Arab: ce - کارتریج دیسک کامپیوتر

en: ca - computer tape cartridge
fa-Arab: ca - کارتریج نوار کامپیوتری

en: cf - computer tape cassette
fa-Arab: cf - نوار کاست کامپیوتر

en: ch - computer tape reel
fa-Arab: ch - حلقه نوار کامپیوتر

en: cr - online resource
fa-Arab: cr - منبع آنلاین

en: cz - other computer carrier
fa-Arab: cz - دیگر حامل کامپیوتر

note: OPTGROUP
en: Microform Carriers
fa-Arab: حامل های میکروفرم

en: ha - aperture card
fa-Arab: ha - کارت دیافراگم

en: he - microfiche
fa-Arab: he - ميكروفيش

en: hf - microfiche cassette
fa-Arab: hf - كاسيت ميكروفيش

en: hb - microfilm cartridge
fa-Arab: hb - کارتریج میکروفیلم

en: hc - microfilm cassette
fa-Arab: hc - کاست میکروفیلم

en: hd - microfilm reel
fa-Arab: hd - حلقه میکروفیلم

en: hj - microfilm roll
fa-Arab: hj - رول میکروفیلم

en: hh - microfilm slip
fa-Arab: hh - لغزش میکروفیلم

en: hg - microopaque
fa-Arab: hg - میکرواپک

en: hz - other microform carrier
fa-Arab: hz - سایر حامل های میکروفرم

note: OPTGROUP
en: Microscopic Carriers
fa-Arab: حامل های میکروسکوپی

en: pp - microscope slide
fa-Arab: pp - اسلاید میکروسکوپ

en: pz - other microscopic carrier
fa-Arab: pz - سایر حامل های میکروسکوپی

note: OPTGROUP
en: Projected image carriers
fa-Arab: حامل های پیش بینی شده تصویر

en: mc - film cartridge
fa-Arab: mc - کارتریج فیلم

en: mf - film cassette
fa-Arab: mf - کاست فیلم

en: mr - film reel
fa-Arab: mr - حلقه فیلم

en: mo - film roll
fa-Arab: mo - رول فیلم

en: gd - filmslip
fa-Arab: gd - لغزش فیلم

en: gf - filmstrip
fa-Arab: gf - نوار فیلم

en: gc - filmstrip cartridge
fa-Arab: gc - کارتریج نوار فیلم

en: gt - overhead transparency
fa-Arab: gt - شفافیت پروژکتور اورهد

en: gs - slide
fa-Arab: gs - اسلاید

en: mz - other projected image carrier
fa-Arab: mz - سایر حامل های تصویر پیش بینی شده

note: OPTGROUP
en: Stereographic Carriers
fa-Arab: حامل های استریوگرافی

en: eh - stereograph card
fa-Arab: eh - کارت استریوگراف

en: es - stereograph disc
fa-Arab: es - دیسک استریوگراف

en: ez - other stereographic carrier
fa-Arab: ez - دیگر حامل استریوگرافی

note: OPTGROUP
en: Unmediated carriers
fa-Arab: حامل های بدون واسطه

en: no - card
fa-Arab: no - کارت

en: nn - flipchart
fa-Arab: nn - فیلیپ چارت(ابزار ارائه)

en: na - roll
fa-Arab: na - رول

en: nb - sheet
fa-Arab: nb - ورق

en: nc - volume
fa-Arab: nc - جلد

en: nr - object
fa-Arab: nr - موضوع

en: nz - other unmediated carrier
fa-Arab: nz - سایر حامل های بدون واسطه

note: OPTGROUP
en: Video carriers
fa-Arab: حامل های ویدئویی

en: vc - video cartridge
fa-Arab: vc - کارتریج ویدئو

en: vf - videocassette
fa-Arab: vf - ویدئو کاست

en: vd - videodisc
fa-Arab: vd - دیسک ویدئویی

en: vr - videotape reel
fa-Arab: vr - حلقه نوار ویدئویی

en: vz - other video carrier
fa-Arab: vz - سایر حامل ویدئو

note: OPTGROUP
en: Unspecified carriers
fa-Arab: حامل های نامشخص

en: zu - unspecified
fa-Arab: zu - نامشخص

en: UNIMARC field 210c builder
fa-Arab: ساخت فیلد 210c یونی مارک

en: Search for authority type: EDITORS
fa-Arab: جستجوی برای نوع فیلد مولفین: ویراستارها

en: None
fa-Arab: هیچ

en: Heading A-Z
fa-Arab: سرفصل A-Z

en: Heading Z-A
fa-Arab: سرفصل Z-A

en: contains
fa-Arab: شامل

en: starts with
fa-Arab: شروع می شود با

en: is exactly
fa-Arab: دقیقا هست

note: INPUT type=submit
en: Search
fa-Arab: جستجو

en: Authority search results
fa-Arab: نتایج جستجوی نویسنده

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fa-Arab: نتایج %s به %s از %s

en: No results found
fa-Arab: نتیجه ای یافت نشد

en: Summary
fa-Arab: خلاصه

en: Heading type
fa-Arab: نوع سرفصل

en: Used
fa-Arab: مستخدم

en: Get it!
fa-Arab: آن را دریافت کنید!

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
fa-Arab: %s مدت

en: Choose
fa-Arab: انتخاب کنید

en: Close
fa-Arab: بستن

note: SCRIPT
en: Authority
fa-Arab: مستند

en: UNIMARC field 225a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 225a یونی مارک

en: Collection
fa-Arab: مجموعه

en: Select a collection
fa-Arab: یک مجموعه را انتخاب کنید

en: OR new collection:
fa-Arab: یا مجموعه جدید:

en: UNIMARC field 283-2 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 283-2 یونی مارک

en: RDA carrier
fa-Arab: حامل RDA

en: RDA content
fa-Arab: محتوای RDA

en: RDA media
fa-Arab: رسانه RDA

en: RDA fr carrier
fa-Arab: حامل RDA fr

en: UNIMARC field 283a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 283a یونی مارک

note: OPTGROUP
en: Audio carriers
fa-Arab: حامل های صوتی

en: audio cartridge
fa-Arab: کارتریج صوتی

en: audio belt
fa-Arab: نوار صوتی

en: audio cylinder
fa-Arab: سیلندر صوتی

en: audio disc
fa-Arab: دیسک صوتی

en: sound track reel
fa-Arab: حلقه آهنگ صدا

en: audio roll
fa-Arab: رول صوتی

en: audio wire reel
fa-Arab: حلقه سیم صوتی

en: audiocassette
fa-Arab: کاست صوتی

en: audiotape reel
fa-Arab: حلقه نوار صوتی

en: other audio carrier
fa-Arab: دیگر حامل های صوتی

note: OPTGROUP
en: Computer carriers
fa-Arab: حامل های کامپیوتر

en: computer card
fa-Arab: کارت کامپیوتری

en: computer chip cartridge
fa-Arab: کارتریج تراشه کامپیوتر

en: computer disc
fa-Arab: دیسک کامپیوتر

en: computer disc cartridge
fa-Arab: کارتریج دیسک کامپیوتر

en: computer tape cartridge
fa-Arab: کارتریج نوار کامپیوتری

en: computer tape cassette
fa-Arab: نوار کاست کامپیوتر

en: computer tape reel
fa-Arab: حلقه نوار کامپیوتر

en: online resource
fa-Arab: منبع آنلاین

en: other computer carrier
fa-Arab: سایر حامل کامپیوتر

note: OPTGROUP
en: Microform carriers
fa-Arab: حامل های میکروفرم

en: microfilm cartridge
fa-Arab: کارتریج میکروفیلم

en: microfilm roll
fa-Arab: رول میکروفیلم

en: microopaque
fa-Arab: ميكرواپک

en: other microform carrier
fa-Arab: سایر حامل های میکروفرم

note: OPTGROUP
en: Microscopic carriers
fa-Arab: حامل های میکروسکوپی

en: microscope slide
fa-Arab: اسلاید میکروسکوپ

en: other microscopic carrier
fa-Arab: سایر حامل های میکروسکوپی

en: film roll
fa-Arab: رول فیلم

en: filmstrip
fa-Arab: نوار فیلم

en: overhead transparency
fa-Arab: شفافیت پروژکتور اورهد

en: slide
fa-Arab: اسلاید

en: other projected image carrier
fa-Arab: سایر حامل های پیش بینی شده تصویر

note: OPTGROUP
en: Stereographic carriers
fa-Arab: حامل های استریوگرافی

en: stereograph card
fa-Arab: کارت استریوگراف

en: stereograph disc
fa-Arab: دیسک استریوگراف

en: other stereographic carrier
fa-Arab: دیگر حامل استریوگرافی

en: card
fa-Arab: کارت

en: flipchart
fa-Arab: فیلیپ چارت(ابزار ارائه)

en: sheet
fa-Arab: ورق

en: volume
fa-Arab: جلد

en: object
fa-Arab: موضوع

en: other unmediated carrier
fa-Arab: سایر حامل های بدون واسطه

en: video cartridge
fa-Arab: کارتریج ویدئو

en: videotape reel
fa-Arab: حلقه نوار ویدئویی

en: other video carrier
fa-Arab: سایر حامل ویدئو

en: unspecified
fa-Arab: نامشخص

en: UNIMARC field 325h builder
fa-Arab: ساخت فیلد 325h یونی مارک

en: Completeness of the reproduction code :
fa-Arab: کامل بودن کد تکثیر:

en: # - undetermined
fa-Arab: # - نامشخص

en: 0 - reproduction is not complete
fa-Arab: 0 - تکثیر کامل نیست

en: 1 - reproduction is complete
fa-Arab: 1 - تکثیر کامل است

en: UNIMARC field 325j builder
fa-Arab: ساخت فیلد 325j یونی مارک

en: Terms of access to the reproduction :
fa-Arab: شرایط دسترسی به تکثیر :

en: 1 - free-to-read
fa-Arab: 1 - آزاد برای خواندن

en: 2 - free-to-read, partly
fa-Arab: 2 - تا حدی آزاد برای خواندن

en: 3 - free-to-read, after embargo
fa-Arab: 3- رایگان خواندن، پس از تحریم

en: 4 - fully
fa-Arab: 4 - کاملاً

en: 5 - free-to-read upon subscription (requires signing up)
fa-Arab: 5 - خواندن رایگان پس از اشتراک (نیاز به ثبت نام)

en: Qualifier type :
fa-Arab: نوع توصیف کننده:

en: l - latest
fa-Arab: l - بعدی

en: p - previous
fa-Arab: p - قبلی

en: # - no attempt to code
fa-Arab: # - بدون تلاش برای کدنویسی

en: Unit under embargo :
fa-Arab: واحد تحت تحریم :

en: m - month(s) time
fa-Arab: m - ماه(ها) زمان

en: w - week(s) time
fa-Arab: w - هفته(ها) زمان

en: y - year(s) time
fa-Arab: y - سال(ها) زمان

en: i - issue(s) part
fa-Arab: i - شماره(ها) بخش

en: Number of units under embargo :
fa-Arab: تعداد واحدهای تحت تحریم :

en: UNIMARC field 4XX builder
fa-Arab: ساخت فیلد 4XX یونی مارک

en: Search on
fa-Arab: جستجوی

en: Any word
fa-Arab: هر کلمه

en: Item type:
fa-Arab: نوع منبع:

en: All item types
fa-Arab: همه انواع منابع

note: INPUT type=submit
en: Start search
fa-Arab: شروع جستجو

en: Search results
fa-Arab: نتایج جستجو

en: &lt;&lt; Previous
fa-Arab: &lt;&lt; پیشین

en: Next&gt;&gt;
fa-Arab: بعدی&gt;&gt؛

en: Item count
fa-Arab: تعداد آیتم ها

en: Location
fa-Arab: محل نگهداری

en: Clear field
fa-Arab: خالی کردن فیلد

en: &lt;&lt; Previous
fa-Arab: &lt;&lt; پیشین

en: Next&gt;&gt;
fa-Arab: بعدی&gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 686a یونی مارک

en: Classification
fa-Arab: رده بندی

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
fa-Arab: لطفاً یک مقدار را در رده بندی انتخاب کنید. با این کار، مقدار فیلد 686 $ از مستندات رکورد را به فیلد 686 $ یک رکورد کتابشناختی کپی خواهد شد.

en: Authority type
fa-Arab: نوع مستند

en: Main entry ($a only)
fa-Arab: مدخل اصلی ($a تنها)

en: Main entry
fa-Arab: مدخل اصلی

en: Anywhere
fa-Arab: هر جا

en: Sort by
fa-Arab: مرتب سازی بر اساس

en: No order
fa-Arab: بدون سفارش

en: Heading ascendant
fa-Arab: سرعنوان صعودی

en: Heading descendant
fa-Arab: سرعنوان نزولی

en: UNIMARC leader builder
fa-Arab: راهنمای ساخت یونی مارک

en: 1-4 Record length
fa-Arab: 1-4 طول رکورد

en: (auto-calculated)
fa-Arab: (محاسبه خودکار)

en: 5- Record status
fa-Arab: 5- ثبت وضعیت

en: c - Corrected or updated record
fa-Arab: c- سابقه تصحیح یا به روز شده

en: c - Corrected record
fa-Arab: c- سابقه تصحیح شده

en: d - Deleted record
fa-Arab: d - رکورد حذف شده

en: n - New record
fa-Arab: n - رکورد جدید

en: o - Previously issued higher level record
fa-Arab: o - قبلاً رکورد سطح بالاتر صادر شده است

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
fa-Arab: p - قبلاً به عنوان سابقه ناقص و پیش از انتشار صادر شده است

en: 6- Type of record
fa-Arab: 6-نوع سند

en: a - Language materials, printed
fa-Arab: a - مواد زبان، چاپ شده

en: b - Language materials, manuscript
fa-Arab: b - مواد زبان، نسخه خطی

en: c - Music scores, printed
fa-Arab: c- موسیقی متن، چاپ شده

en: d - Music scores, manuscript
fa-Arab: d - موسیقی متن، نسخه خطی

en: e - Cartographic materials, printed
fa-Arab: e - مواد کارتوگرافی، چاپ شده

en: f - Cartographic materials, manuscript
fa-Arab: f - مطالب نقشه کشی، نسخه خطی

en: g - Projected and video material
fa-Arab: g - مطالب پیش بینی شده و ویدئویی

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
fa-Arab: i - ضبط صدا، اجرای غیرموسیقی

en: j - Sound recordings, musical performance
fa-Arab: j - ضبط صدا، اجرای موسیقی

en: k - Two-dimensional graphics
fa-Arab: k - گرافیک دو بعدی

en: l - Electronic resources
fa-Arab: l - منابع الکترونیکی

en: m - Multimedia
fa-Arab: m - چند رسانه ای

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
fa-Arab: r - مصنوعات سه بعدی و واقعیات

en: 7- Bibliographic level
fa-Arab: 7- سطح کتابشناختی

en: a - Analytic (component part)
fa-Arab: a - تحلیلی (بخش جزء)

en: i - Integrating resource
fa-Arab: i - یکپارچه سازی منبع

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
fa-Arab: c- مجموعه - آیتم کتابشناختی که مجموعه ای ساخته شده است

en: m - Monographic - Bibliographic item
fa-Arab: m -تک نگاری - آیتم کتابشناختی

en: s - Serial - Bibliographic item
fa-Arab: s - سریال - آیتم کتابشناختی

en: 8- Hierarchical level code
fa-Arab: 8- کد سطح سلسله مراتبی

en: - Hierarchical relationship undefined
fa-Arab: - رابطه سلسله مراتبی تعریف نشده است

en: 0 - No hierarchical relationship
fa-Arab: 0 - رابطه سلسله مراتبی وجود ندارد

en: 1 - Highest level record
fa-Arab: 1 - رکورد بالاترین سطح

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
fa-Arab: 2 - رکورد زیر بالاترین سطح (همه سطوح زیر)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
fa-Arab: 16-9نشانگر / زیر فیلدها / اندازه

en: (auto-filled)
fa-Arab: (پر کردن خودکار)

en: 17- Encoding level
fa-Arab: 17- سطح رمزگذاری

en: Full level ("item in hand")
fa-Arab: سطح کامل ("آیتم در دست")

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
fa-Arab: 1 - سطح فرعی 1 (نه "مورد در دست")

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
fa-Arab: 2 - سطح فرعی 2. رکورد یک رکورد پیش از انتشار (فهرست نویسی پیش از انتشار) است

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
fa-Arab: 3 - زیرسطح 3. رکورد ناقص

en: 18- Descriptive cataloging form
fa-Arab: 18 -فرم فهرست نویسی توصیفی

en: - In full ISBD form
fa-Arab: - شکل کامل ISBD

en: i - In partial or incomplete ISBD form
fa-Arab: i - شکل جزئی یا ناقص ISBD

en: n - In non-ISBD form
fa-Arab: n - به صورت غیر ISBD

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
fa-Arab: 19-24 نقشه ورودی &amp; طول ها

en: 000 - Leader
fa-Arab: 000 - سردسته

en: c - Corrected or revised
fa-Arab: c- تصحیح یا تجدید نظر شده است

en: d - Deleted
fa-Arab: d- حذف شده

en: n - New
fa-Arab: n- جديد

en: x - Authority entry record
fa-Arab: x - پیشینه ورود مستندات

en: y - Reference entry record
fa-Arab: y - پیشینه ورود ارجاع

en: z - General explanatory entry record
fa-Arab: z - پیشینیه ثبت توضيح کلی

en: 7-8 Undefined
fa-Arab: 7-8تعریف نشده

en: 9- Type of entity
fa-Arab: 9- نوع موجودیت

en: a - Personal name entry
fa-Arab: a - درج نام شخصی

en: b - Corporate name entry
fa-Arab: b - درج نام تنالگان

en: c - Territorial or geographical name
fa-Arab: c - نام سرزمینی یا جغرافیایی

en: d - Trademark
fa-Arab: d - نشان تجاری

en: e - Family name
fa-Arab: e- نام خانوادگی

en: f - Uniform name
fa-Arab: f - نام یکنواخت

en: g - Collective uniform name
fa-Arab: g - نام یکنواخت جمعی

en: h - Name/title
fa-Arab: h - نام/عنوان

en: i - Name/collective uniform title
fa-Arab: i - نام/عنوان قراردادی جمعی

en: j - Topical subject
fa-Arab: j - موضوع متداول

en: k - Place access
fa-Arab: k - دسترسی به مکان

en: l - Form, genre or physical characteristics
fa-Arab: l - فرم یا ژانر یا مشخصات فیزیکی

en: 10-16 indicator/subfields/size
fa-Arab: 10-16 نشانگر/فیلدهای فرعی/اندازه

en: - Full
fa-Arab: - کامل

en: 3 - Partial
fa-Arab: 3 - جزئی

en: 18-19 Undefined
fa-Arab: 18-19 تعریف نشده

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
fa-Arab: 20-24 نقشه ورودی &amp; طول ها

en: /cgi-bin/koha/authorities/authorities-home.pl?op=do_search&amp;type=intranet&amp;value=identifier-standard%%3A
fa-Arab: /cgi-bin/کوها/مستندات/مستندات-اصلی.pl?op=do_جستجو&amp;نوع=اینترانت&amp;مقدار=شناسه-استاندارد%%3A

en: , adapter
fa-Arab: ، تطبیق دهنده

en: , annotator
fa-Arab: ، حاشیه نویس

en: , author of afterword
fa-Arab: ، نویسنده پسگفتار

en: , prefacer
fa-Arab: ، پیشگفتار

en: , bibliographic antecedent
fa-Arab: ، پیشینه کتابشناختی

en: , collaborator
fa-Arab: ، همکار

en: , commentator
fa-Arab: ، مفسر

en: , compiler
fa-Arab: ، گردآوری

en: , composer
fa-Arab: ، آهنگساز

en: , conceptor
fa-Arab: ، مفهوم ساز

en: , degree-grantor
fa-Arab: ، اعطا کننده مدرک

en: , editor
fa-Arab: ، ویرایشگر

en: , film editor
fa-Arab: ، ویرایشگر فیلم

en: , founder
fa-Arab: ، موسس

en: , illustrator
fa-Arab: ، تصویرگر

en: , lyricist
fa-Arab: ، ترانه سرا

en: , organiser of meeting
fa-Arab: ، برگزار کننده جلسه

en: , other
fa-Arab: ، دیگر

en: , photographer
fa-Arab: ، عکاس

en: , presenter
fa-Arab: ، ارائه کننده

en: , publisher
fa-Arab: ، ناشر

en: , publishing director
fa-Arab: ، مدیر انتشارات

en: , research team head
fa-Arab: ، سرپرست تیم تحقیقاتی

en: , reviewer
fa-Arab: ، بازبین

en: , redactor
fa-Arab: ، سردبیر

en: , sponsor
fa-Arab: ، حمایت کننده

en: , thesis advisor
fa-Arab: ، مشاور پایان نامه

en: , translator
fa-Arab: ، مترجم

en: URN:ISSN:
fa-Arab: URN:شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا):

en: Main Author
fa-Arab: پدیدآور اصلی

en: main_author
fa-Arab: اصلی_ پدیدآور

en: Corporate Author (Main)
fa-Arab: پدیدآور تنالگانی (اصلی)

en: corporate_main_author
fa-Arab: پدیدآور تنالگانی -اصلی-پدیدآور

en: Coauthor
fa-Arab: پدیدآور همکار

en: coauthor
fa-Arab: پدیدآور همکار

en: Secondary Author
fa-Arab: پدیدآور دوم

en: secondary_author
fa-Arab: پدیدآور دوم

en: Corporate Author (Coauthor)
fa-Arab: پدیدآور تنالگانی (پدیدآور همکار)

en: corporate_coauthor
fa-Arab: پدیدآور تنالگانی-پدیدآور همکار

en: Corporate Author (Secondary)
fa-Arab: پدیدآور تنالگانی (دوم)

en: corporate_secondary_author
fa-Arab: پدیدآور تنالگانی -دومی-پدیدآور

en: Language:
fa-Arab: زبان:

en: of intermediate text,
fa-Arab: از متن سطح متوسط،

en: of original work,
fa-Arab: از اثر اصلی،

en: of summary,
fa-Arab: از خلاصه،

en: of contents page,
fa-Arab: از صفحه مندرجات،

en: of title page,
fa-Arab: از صفحه عنوان،

en: of title proper,
fa-Arab: از عنوان کامل،

en: of libretto,
fa-Arab: از کتاب اشعار اپرا،

en: of accompanying material,
fa-Arab: از مواد همراه،

en: of subtitles,
fa-Arab: از عناوین فرعی،

en: Country:
fa-Arab: کشور:

en: Tag 009:
fa-Arab: تگ 009:

en: ISBN:
fa-Arab: شابک:

en: ISSN:
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا):

en: Series
fa-Arab: فروست

en: series
fa-Arab: سلسله

en: Dewey:
fa-Arab: رده بندی دیویی:

en: Classification:
fa-Arab: رده بندی:

en: Contents note:
fa-Arab: یادداشت مندرجات:

en: Abstract:
fa-Arab: چکیده:

en: Provenance note:
fa-Arab: یادداشت منبع:

en: Bibliography:
fa-Arab: کتابشناسی:

en: Thesis:
fa-Arab: پایان نامه:

en: SUDOC serial history:
fa-Arab: پیشینه پیایند SUDOC:

en: Subject - Personal Name
fa-Arab: موضوع - نام شخصی

en: Subject - Corporate Author
fa-Arab: موضوع - پدیداور تنالگانی

en: Subject - Family
fa-Arab: موضوع - خانواده

en: Subject - Author/Title
fa-Arab: موضوع - پدیدآور/عنوان

en: Subject - Topical Name
fa-Arab: موضوع - نام موضوعي

en: Subject - Geographical Name
fa-Arab: موضوع - نام جغرافیایی

en: Subject - Form
fa-Arab: موضوع - شکل

en: Subject
fa-Arab: موضوع

en: Subject Category
fa-Arab: مقوله موضوع

en: Trademark
fa-Arab: نشان تجاری

en: Online Resources:
fa-Arab: منابع آنلاین:

en: Click here to access online
fa-Arab: برای دسترسی آنلاین اینجا کلیک کنید

en: title
fa-Arab: عنوان

en: Publication:
fa-Arab: انتشار:

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=pb:
fa-Arab: /cgi-bin/کوها/فهرست/جستجو.pl?q=pb:

en: Search for publisher
fa-Arab: جستجو برای ناشر

en: Production:
fa-Arab: نشر:

en: Distribution:
fa-Arab: توزیع:

en: Manufacture:
fa-Arab: تولید کننده:

en: Copyright date:
fa-Arab: تاریخ حق نشر:

en: Protection date:
fa-Arab: مدت نگهداری:

en: Copyright date / protection date:
fa-Arab: تاریخ حق چاپ / مدت نگهداری:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon:
fa-Arab: چاپ و/یا انتشار اطلاعات رونویسی شده در صفحه آخر کتاب

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information:
fa-Arab: چاپ و/یا انتشار اطلاعات رونویسی شده در منبع اصلی اطلاعات:

en: Description:
fa-Arab: شرح:

en: Linked with:
fa-Arab: مرتبط با:

en: Content warning:
fa-Arab: هشدار محتوا:

en: bcdefghijklmnopqrstvwxyz
fa-Arab: ب پ ت ث ج چ ح خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

en: Audience
fa-Arab: مخاطب

en: Physical presentation
fa-Arab: نمایش فیزیکی

en: electronic ressource
fa-Arab: منبع الکترونیکی

en: Literary genre
fa-Arab: ژانر ادبی

en: Biography
fa-Arab: زندگینامه

en: Illustration
fa-Arab: تصویر

en: Content
fa-Arab: محتوا

en: Video types
fa-Arab: انواع ویدئو

en: Serial type
fa-Arab: نوع پیایند

en: Periodicity
fa-Arab: دوره ای

en: Translation of
fa-Arab: ترجمه از

en: original_title
fa-Arab: اصلى-عنوان

en: Set Level
fa-Arab: سطح مجموعه

en: set_level
fa-Arab: تنظیم-مرحله

en: Piece-Analytic Level
fa-Arab: سطح تحلیلی - جزئی

en: piece_analytic_level
fa-Arab: بخش_ تحلیل_ سطح

en: Uniform Title
fa-Arab: عنوان قراردادی

en: uniform_title
fa-Arab: عنوان_ قراردادی

en: Uniform Conventional Heading
fa-Arab: سرعنوان های متعارف قراردادی

en: uniform_conventional_heading
fa-Arab: سرعنوان های _متعارف _قراردادی

en: Edition Statement
fa-Arab: یادداشت ویرایش

en: edition
fa-Arab: ویرایش

en: _blank
fa-Arab: _فاصله

en: Click here to access online
fa-Arab: برای دسترسی آنلاین اینجا کلیک کنید

en: OpenURL
fa-Arab: آدرس اینترنتی باز

en: Audio file
fa-Arab: فایل صوتی

en: Play this sample
fa-Arab: این نمونه را پخش کنید

en: Availability:
fa-Arab: دسترسی:

en: No items available
fa-Arab: منبعی در دسترس نیست

en: Items available for loan:
fa-Arab: نسخه‌های در دسترس برای امانت:

en: Call number:
fa-Arab: شماره بازیابی:

en: Items available for reference:
fa-Arab: منابع مرجع در دسترس:

en: ItemSummary
fa-Arab: خلاصه مورد

en: Checked out (
fa-Arab: به امانت گرفته شده (

en: Withdrawn (
fa-Arab: منبع خارج شده (

en: Lost (
fa-Arab: مفقود شده (

en: Damaged (
fa-Arab: آسب دیده (

en: On order (
fa-Arab: سفارش داده شده (

en: In transit (
fa-Arab: در انتقال (

en: On hold (
fa-Arab: رزرو شده (

en: /cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=
fa-Arab: /cgi-bin/koha/اپک-جزئیات.pl؟شماره کتابشناختی=

en: /cgi-bin/koha/opac-ISBDdetail.pl?biblionumber=
fa-Arab: /cgi-bin/koha/جزئیات ISBD-اپک.pl؟شماره کتابشناختی=

en: /cgi-bin/koha/opac-MARCdetail.pl?biblionumber=
fa-Arab: /cgi-bin/koha/جزئیات مارک-اپک.pl؟شماره کتابشناختی=

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=pb:
fa-Arab: /cgi-bin/کوها/اپک-جستجو.pl؟q=pb:

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=an:
fa-Arab: /cgi-bin/koha/اپک-جستجو.pl?q=an:

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=su:
fa-Arab: /cgi-bin/koha/اپک-جستجو.pl؟q=su:

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=au:
fa-Arab: /cgi-bin/koha/اپک-جستجو.pl?q=au:

en: /cgi-bin/koha/opac-idref.pl?unimarc3=
fa-Arab: /cgi-bin/koha/اپک-شناسه مرجع.pl?unimarc3=

en: IdRef
fa-Arab: شناسه مرجع

en: gb_page_center[600,500]
fa-Arab: gb_صفحه_مرکز[600,500]

en: Idref
fa-Arab: شناسه مرجع
