Koha 23.11.08.001 - en to fa-Arab translation catalogue (1694 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
fa-Arab: خطا: نمی توان در دسترس بودن این شناسه را بازیابی کرد

en: unknown
fa-Arab: نامشخص

en: Not for loan
fa-Arab: برای امانت نیست

en: not available
fa-Arab: غير متاح

en: Checked out
fa-Arab: به امانت گرفته شده

en: Item lost
fa-Arab: مورد گم شد

en: Item withdrawn
fa-Arab: مورد پس گرفته شد

en: Item damaged
fa-Arab: آیتم آسیب دیده

en: In transit
fa-Arab: در حال انتقال

en: On hold
fa-Arab: در رزرو

en: available
fa-Arab: در دسترس

en: alto
fa-Arab: صدای موسیقی آلتو

en: baritone
fa-Arab: صدای باریتون (موسیقی)

en: bass
fa-Arab: صدای بم

en: child alto
fa-Arab: کودک آلتو

en: child soprano
fa-Arab: صدای زیر کودک

en: countertenor
fa-Arab: خواننده ی کنترتنور

en: child voice
fa-Arab: صدای کودک

en: man's voice
fa-Arab: صدای مرد

en: mezzo-soprano
fa-Arab: متزوسوپرانو(آواز)

en: reciting child's voice
fa-Arab: خواندن صدای کودک

en: reciting voice
fa-Arab: تلاوت صدا

en: reciting man's voice
fa-Arab: خواندن با صدای مرد

en: reciting woman's voice
fa-Arab: خواندن با صدای زن

en: soprano
fa-Arab: موسیقی سوپرانو

en: tenor
fa-Arab: تنور(موسیقی)

en: voice - unspecified
fa-Arab: صدا - نامشخص

en: woman's voice
fa-Arab: صدای زن

en: voice - other
fa-Arab: صدا - دیگر

en: bassoon
fa-Arab: قره نی

en: basset-horn
fa-Arab: قره نی دارای صدای تنور

en: bagpipe
fa-Arab: بگ پایپ (ابزار موسیقی بادی ویژه ی اسکاتلند)

en: clarinet
fa-Arab: قره نی (ابزار موسیقی)

en: cromorne
fa-Arab: کرمورن

en: double bassoon
fa-Arab: قره نی بم

en: didjeridu
fa-Arab: ساز بادی بومیان استرالیا

en: dulcian
fa-Arab: ساز کورتال

en: dvojnice
fa-Arab: نوعی ساز سنتی صربستان

en: english horn
fa-Arab: بوق انگلیسی

en: flageolet
fa-Arab: فلوت کوچک

en: fife
fa-Arab: فلوت

en: flute
fa-Arab: فلوت

en: tabor pipe
fa-Arab: لوله تنبور

en: gemshorn
fa-Arab: گمس هورن، موسیقی منسوخ شده

en: hornpipe
fa-Arab: سرنا(ساز موسیقی قدیمی)

en: mouth organ
fa-Arab: ساز دهنی

en: musette
fa-Arab: سازبادی

en: ney
fa-Arab: نی

en: oboe d'amore
fa-Arab: ساز ابوا دامور

en: oboe
fa-Arab: ابوا (ساز بادی)، شهنا

en: oboe da caccia
fa-Arab: ابوا دا کاچیا

en: piccolo
fa-Arab: ساز بادی شبیه فلوت

en: pommer
fa-Arab: پومر

en: panpipes
fa-Arab: پن فلوت (نوعی ساز بادی)

en: racket
fa-Arab: سر و صدا

en: recorder
fa-Arab: ثبت کننده

en: rothophone
fa-Arab: نوعی ساز

en: saxophone
fa-Arab: ساکسوفون(ساز بادی)

en: shakuhachi
fa-Arab: شاکوهاچی (فلوت ژاپنی)

en: zurna
fa-Arab: زورنا

en: sarrusophone
fa-Arab: ساروزُفون(از سازهای برنجی کلیددار دوزبانه ای)

en: sordun
fa-Arab: سوردون (آلت موسیقی)

en: woodwind - unspecified
fa-Arab: باد چوبی - ناشناخته

en: vox humana
fa-Arab: صدای شبیه انسان

en: woodwind - other
fa-Arab: باد چوبی - دیگر

en: alphorn
fa-Arab: بوق آلپی

en: bombardon
fa-Arab: ساز برنجی از نوع توبا

en: bersag horn
fa-Arab: بوق برساگ

en: bugle
fa-Arab: شیپور

en: carnyx
fa-Arab: نوعی ساز بادی

en: cow horn
fa-Arab: نوعی بوق از شاخ گاو

en: clarion
fa-Arab: شیپور

en: cornet
fa-Arab: کورنت (ساز بادی شبیه شیپور)

en: cornett
fa-Arab: نوعی شیپور

en: duplex
fa-Arab: دوتایی

en: euphonium
fa-Arab: موسیقی بادی

en: hunting horn
fa-Arab: شیپور شکار

en: horn
fa-Arab: بوق

en: herald's trumpet
fa-Arab: ترومپت منادی

en: keyed bugle
fa-Arab: بوق کلیددار

en: oliphant
fa-Arab: اولیفانت

en: ophicleide
fa-Arab: (آلت موسیقی بادی قدیمی) افی کلید

en: post horn
fa-Arab: شیپور

en: russian horn
fa-Arab: بوق روسی

en: serpent
fa-Arab: مار بزرگ

en: shofar
fa-Arab: شوفار(بوق ساخته شده از شاخ قوچ که در اعیاد در کنیسه ی یهودیان به صدا درمی آورند)

en: trombone
fa-Arab: شیپور قدیمی

en: trumpet
fa-Arab: شیپور

en: tuba
fa-Arab: شیپور بزرگ

en: brass - unspecified
fa-Arab: برنجی - نامشخص

en: valved bugle
fa-Arab: شیپور سوراخ دار

en: wagner tuba
fa-Arab: توبای واگنر(سازهای بادی برنجی)

en: brass - other
fa-Arab: برنجی - دیگر

en: arpeggione
fa-Arab: ارپجونه(ابزار موسیقی)

en: baryton
fa-Arab: باریتون

en: bassett
fa-Arab: باست

en: bumbass
fa-Arab: نوعی آلت موسیقی

en: crwth
fa-Arab: کروس (شبیه ویولن)

en: double bass
fa-Arab: صدای بسیار بم

en: five-string double bass
fa-Arab: کنترباس پنج سیم

en: fiddle, viol (family)
fa-Arab: کمانچه، ویول (خانواده)

en: lira da braccio
fa-Arab: چنگ بازو

en: lirone
fa-Arab: ساز باس لیرادابراچیو

en: keyed fiddle
fa-Arab: کمانچه کلیددار

en: octobass
fa-Arab: اکتوباس (ساز بزرگ)

en: kit
fa-Arab: اسباب کار

en: psalmodicon
fa-Arab: سرودخوانی

en: rebec
fa-Arab: کمانچه سه سیمه قدیمی

en: trumpet marine
fa-Arab: ترومپت مارین یک ساز مثلثی آرشه ای قرون وسطایی است

en: strings, bowed - unspecified
fa-Arab: زه کمان - نامعلوم

en: viola
fa-Arab: ویولن بزرگ

en: cello
fa-Arab: ویولونسل (موسیقی) ویولن بزرگ

en: violone
fa-Arab: ویولون

en: viol
fa-Arab: ویولن قدیمی

en: violin
fa-Arab: ویولن

en: strings, bowed - other
fa-Arab: زه کمان - دیگر

en: archlute
fa-Arab: آرک لوت(ابزار موسیقی)

en: harp-psaltery
fa-Arab: قانون یاسنتور انگشتی

en: barbitos
fa-Arab: باربیطوس(ابزار موسیقی و نوعی چنگ)

en: biwa
fa-Arab: بیوا

en: banjo
fa-Arab: بانجو (نوعی گیتار که شکم آن گرد است)

en: balalaika
fa-Arab: بالالایکا (گیتار روسی که سه تار دارد و بدنه ی آن مثلث شکل است)

en: bouzouki
fa-Arab: بوزوکی (ساز زهی که در یونان متداول است)

en: cittern
fa-Arab: سه تار(بربط)

en: citole
fa-Arab: سه تار

en: cobza
fa-Arab: یک ابزار لوت کوچک است

en: guitar
fa-Arab: گیتار

en: harp
fa-Arab: ساز چنگ

en: hawaiian guitar
fa-Arab: گیتار هاوایی

en: Irish harp
fa-Arab: چنگ ایرلندی

en: kithara
fa-Arab: گیتار

en: kora
fa-Arab: کورا ساز زهی آفریقایی

en: koto
fa-Arab: کوتو (موسیقی)

en: lute (family)
fa-Arab: عود (خانواده)

en: lyre-guitar
fa-Arab: لیر-گیتار

en: lute
fa-Arab: ساز عود

en: mandolin
fa-Arab: عود فرنگی

en: mandore
fa-Arab: عود چار سیمه

en: pipa
fa-Arab: عود و گیتار چینی

en: psaltery
fa-Arab: قانون یاسنتور انگشتی

en: phorminx
fa-Arab: فورمینکس( لیر چهارسیمه)

en: qānūn
fa-Arab: قانون یا سنتور انگشتی

en: shamisen
fa-Arab: نوعی آلت موسیقی ژاپنی شبیه به سه تار

en: sitār
fa-Arab: سه تار (ساز زهی زخمه‌ای موسیقی هندی است)

en: theorbo
fa-Arab: ساز تئوربو

en: tanbur
fa-Arab: تنبور

en: oud
fa-Arab: عود

en: ukulele
fa-Arab: یک نوع الت موسیقی شبیه گیتار

en: strings, plucked - unspecified
fa-Arab: رشته ها، کنده شده - نامعلوم

en: zither
fa-Arab: نوعی سنتور یا قانون

en: strings, plucked - other
fa-Arab: رشته ها، کنده شده - دیگر

en: accordion
fa-Arab: آکاردئون

en: celesta
fa-Arab: نوعی آلت موسیقی شبیه پیانو

en: clavichord
fa-Arab: کلاویکورد(نوعی ساز)

en: claviorgan
fa-Arab: کلاویورگان (نوعی ساز)

en: clavicytherium
fa-Arab: کلاویسیتریوم (نوعی ساز)

en: fortepiano
fa-Arab: فورته‌پیانو

en: glockenspiel
fa-Arab: سنتور فرنگی

en: harmonium
fa-Arab: ارغنون

en: harpsichord
fa-Arab: نوعی چنگ

en: melopiano
fa-Arab: پیانوی بزرگ

en: organ
fa-Arab: ارگ

en: piano
fa-Arab: پیانو

en: plucked string keyboard
fa-Arab: صفحه کلید رشته ای کنده شده

en: regals
fa-Arab: با شکوه ها

en: sirenion
fa-Arab: آژیر

en: sostenente piano
fa-Arab: وسیله نگهدارنده پیانو

en: spinet
fa-Arab: پیانوی کوچک

en: keyboard - unspecified
fa-Arab: صفحه کلید - نامشخص

en: virginal
fa-Arab: دست نخورده

en: keyboard - other
fa-Arab: صفحه کلید - دیگر

en: aeolian bells
fa-Arab: زنگ های بادی

en: arabian drum
fa-Arab: طبل عربی

en: agogo
fa-Arab: پدر بزرگ

en: anvil
fa-Arab: سندان

en: boobams
fa-Arab: نوعی ساز

en: bass drum
fa-Arab: طبل بزرگ

en: bells
fa-Arab: زنگ ها

en: bongos
fa-Arab: بانگو، طبل دوطرفه که بادست نواخته می شود

en: metal bells plate
fa-Arab: صفحه زنگ فلزی

en: castanets
fa-Arab: یک نوع آلت موسیقی

en: cabaca
fa-Arab: کاباکا

en: chinese cymbals
fa-Arab: سنج چینی

en: conga
fa-Arab: کانگا

en: chains
fa-Arab: زنجیر کردن

en: dulcimer
fa-Arab: سنتور

en: crash cymbal
fa-Arab: سنج غرشی

en: crotales
fa-Arab: کروتالز (ساز کوبه ای)

en: claves
fa-Arab: نوعی ابزار موسیقی

en: cowbell
fa-Arab: زنگوله گاوی

en: cymbal
fa-Arab: موسیقی سنج

en: drum
fa-Arab: طبل

en: drums
fa-Arab: طبل ها

en: finger cymbals
fa-Arab: سنج پولکی

en: friction drum
fa-Arab: طبل های سایشی

en: flexatone
fa-Arab: نوعی ساز

en: gun
fa-Arab: تفنگ

en: gong
fa-Arab: ناقوس نعلبکی شکل

en: güiro
fa-Arab: گیرو (آلت موسیقی آمریکای جنوبی)

en: hammer
fa-Arab: زخمه (پیانو)

en: handbell
fa-Arab: زنگ موسیقی

en: hi-hat
fa-Arab: سنج با ارتعاش بالا

en: jembe
fa-Arab: طبل کاسه ای

en: jingles
fa-Arab: صدای جرنگ جرنگ

en: lithophone
fa-Arab: سنگ صدا

en: lujon
fa-Arab: لوکس

en: marimba
fa-Arab: سنتور چوبی افریقای جنوبی ومرکزی

en: military drum
fa-Arab: طبل نظامی

en: metallophone
fa-Arab: متالوفون نوعی ساز کوبه ای

en: nail violin
fa-Arab: ویولن ناخن

en: ratchet
fa-Arab: چرخ ضامن دار

en: rain stick
fa-Arab: آلت موسیقی قدیمی(چوب باران)

en: roto-toms
fa-Arab: نوعی ساز از خانواده طبل

en: sizzle cymbals
fa-Arab: نوعی سنج پایه دار در موسیقی

en: sound-effect instrument
fa-Arab: آلت موسیقی جلوه های صوتی

en: slit-drum
fa-Arab: طبل واره ها

en: sistrum
fa-Arab: جغجغه ی سیمی

en: siren
fa-Arab: آژیر

en: sandpaper
fa-Arab: کاغذ سنباده

en: steel drum
fa-Arab: طبل فولادی

en: switch whip
fa-Arab: شلاق زدن

en: tabor
fa-Arab: تنبور

en: turkish crescent
fa-Arab: چغانۀ تُرکی(سازی به شکل چوب دستی بلندی که زنگ ها و زنگوله هایی به آن آویخته است)

en: temple block
fa-Arab: سازی به شکل جعبه چوبی و تو خالی

en: tuned gong
fa-Arab: گونگ کوک شده(نوعی آلت ضربی)

en: timpani
fa-Arab: نقاره

en: triangle
fa-Arab: ساز مثلثی

en: thunder machine
fa-Arab: ماشین تندر

en: tarol
fa-Arab: تارول

en: tambourine
fa-Arab: طبل بزرگ

en: tom-tom
fa-Arab: طبل سرخپوستان

en: percussion - unspecified
fa-Arab: ساز ضربی - نامشخص

en: vibraphone
fa-Arab: ویبرافون(سازی کوبه ای شبیه زیلوفون)

en: vibra-slap
fa-Arab: نوعی آلت موسیقی

en: whip
fa-Arab: شلاق

en: wind machine
fa-Arab: ماشین بادی

en: woodblocks
fa-Arab: طبلواره ای کوچک چوبی

en: xylorimba
fa-Arab: زایلوریمبا یک ساز کوبه ای با صدای بلند

en: xylophone
fa-Arab: سنتور چوبی

en: percussion - other
fa-Arab: ساز ضربی - دیگر

en: computer
fa-Arab: کامپیوتر

en: computerized musical station
fa-Arab: ایستگاه موسیقی کامپیوتری

en: computerized tape
fa-Arab: نوار کامپیوتری

en: digital space device
fa-Arab: دستگاه فضای دیجیتالی

en: electro-acoustic device
fa-Arab: دستگاه موسیقی الکتروآکوستیک

en: live electronic
fa-Arab: الکترونیکی زنده

en: lyricon
fa-Arab: لیریکن(ساز موسیقی بادی شبیه به کلارینت)

en: meta-instrument
fa-Arab: متا ابزار

en: multimedial device
fa-Arab: دستگاه چند رسانه ای

en: oscillator
fa-Arab: ارتعاش سنج

en: space device
fa-Arab: دستگاه فضایی

en: synthesizer
fa-Arab: تركيب کننده

en: tape
fa-Arab: نوار

en: theremin
fa-Arab: ترمین (ساز موسیقی الکترونیکی قدیمی)

en: electronic - non specified
fa-Arab: الکترونیکی - نامشخص

en: electronic - other
fa-Arab: الکترونیکی - دیگر

en: aeolian harp
fa-Arab: چنگ بادی

en: barrel organ
fa-Arab: نوعی ارغنون

en: bullroarer
fa-Arab: نوعی ساز موسیقی

en: musical bow
fa-Arab: آرشه موسیقی

en: musical box
fa-Arab: جعبه ساز کوک کردنی

en: chekker
fa-Arab: چکر (سازی که صدای آن‌ با چکش تولید می‌شود)

en: musical clock
fa-Arab: ساعت موزیکال

en: continuo
fa-Arab: همنوازی با ابزار موسیقی بم

en: glassharmonika
fa-Arab: هارمونیکای شیشه ای (ساز موسیقی)

en: glass trumpet
fa-Arab: شیپور شیشه ای

en: harmonica
fa-Arab: سازدهنی

en: hurdy-gurdy
fa-Arab: نوعی الت موسیقی که باگرداندن دسته ای کار میکند

en: jew's harp
fa-Arab: سازی که با دندان نگه میدارند

en: lamellaphone
fa-Arab: سازهای تیغه‏ ای

en: monochord
fa-Arab: تک تار

en: melodica
fa-Arab: ملودیکا

en: mirliton
fa-Arab: آواگردان

en: melodic instrument
fa-Arab: ساز ملودیک

en: musical saw
fa-Arab: اره ی موزیکال

en: ocarina
fa-Arab: (آلت موسیقی بادی) اوکارینا

en: polyphonic instrument
fa-Arab: ساز چندصدایی

en: player piano
fa-Arab: پیانوی خودکار

en: rabāb
fa-Arab: رباب

en: swanee whistle
fa-Arab: سوت چنگ

en: tuning-fork
fa-Arab: دو چنگ

en: instrument - non specified
fa-Arab: ساز - نامشخص

en: instrument or voice - non specified
fa-Arab: ساز یا صدا - نامشخص

en: wind instrument
fa-Arab: ساز بادی

en: whistle
fa-Arab: سوت زدن

en: other
fa-Arab: دیگر

en: children's choir
fa-Arab: گروه کر کودکان

en: men's choir
fa-Arab: گروه کر مردان

en: mixed choir
fa-Arab: گروه کر مختلط

en: reciting choir
fa-Arab: دسته جمعی سرود خواندن

en: choir - unspecified
fa-Arab: گروه کر - نامشخص

en: vocal ensemble
fa-Arab: گروه آواز

en: women's choir
fa-Arab: گروه کُر زنان

en: choir - other
fa-Arab: گروه کر - دیگر

en: band
fa-Arab: ارکستر

en: big band
fa-Arab: گروه بزرگ

en: brass band
fa-Arab: گروه نوازندگان آلات موسیقی بادی

en: chamber orchestra
fa-Arab: ارکستر مجلسی (دسته ی نوازندگان که از ارکستر سمفونیک کوچکتر است)

en: combo
fa-Arab: دسته کوچک موسیقی جاز

en: dance orchestra
fa-Arab: ارکستر رقص

en: full orchestra
fa-Arab: ارکستر کامل

en: gamelan
fa-Arab: گاملان، موسیقی سنتی گروه‌نوازی جاوه و بالی اندونزی

en: instrumental ensemble
fa-Arab: گروه ساز

en: vocal and instrumental ensemble
fa-Arab: گروه آواز و ساز

en: jazz band
fa-Arab: گروه جاز

en: percussion orchestra
fa-Arab: ارکستر ضربی

en: ragtime band
fa-Arab: گروه موسیقی رگتایم

en: steel band
fa-Arab: ارکستر موسیقی ضربی

en: string orchestra
fa-Arab: ارکستر زهی

en: orchestra - unspecified
fa-Arab: ارکستر - نامشخص

en: wind orchestra
fa-Arab: ارکستر بادی

en: orchestra - other
fa-Arab: ارکستر - دیگر

en: live electronic conductor
fa-Arab: رهبر ارکستر الکترونیکی زنده

en: choir conductor, chorus master
fa-Arab: رهبر گروه کر، استاد کر

en: conductor
fa-Arab: رهبر ارکستر

en: light conductor
fa-Arab: رسانای نور

en: conductor - other
fa-Arab: رهبر ارکستر - دیگر

en: acrobat
fa-Arab: آکروبات

en: child actor
fa-Arab: هنرپیشه خردسال

en: silent actor
fa-Arab: بازیگر بی صدا

en: actor
fa-Arab: بازیگر

en: actress
fa-Arab: بازیگر زن

en: dancer
fa-Arab: رقصنده

en: light engineer
fa-Arab: نورپرداز

en: sound engineer
fa-Arab: صدابردار

en: juggler
fa-Arab: شعبده باز

en: mime
fa-Arab: نمایش طنزآمیز

en: walk-on part
fa-Arab: قسمت پیاده روی

en: performer - other
fa-Arab: ایفا کننده - دیگر

[ctx: tessitura]
en: sopranino
fa-Arab: آلت موسیقی کوچکتر از سوپرانو

[ctx: tessitura]
en: soprano
fa-Arab: موسیقی سوپرانو

[ctx: tessitura]
en: alto
fa-Arab: صدای موسیقی آلتو

[ctx: tessitura]
en: tenor
fa-Arab: تنور(موسیقی)

[ctx: tessitura]
en: baritone
fa-Arab: صدای باریتون (موسیقی)

[ctx: tessitura]
en: bass
fa-Arab: صدای بم

[ctx: tessitura]
en: contrabass
fa-Arab: کنترباس، نوعی آلت موسیقی

[ctx: tessitura]
en: sub-contrabass
fa-Arab: ساب‌كنترباس، نوعی آلت موسیقی

[ctx: tessitura]
en: sopracute
fa-Arab: موسیقی سوپراکوت

[ctx: tessitura]
en: high
fa-Arab: صدای بلند

[ctx: tessitura]
en: medium
fa-Arab: رسانه

[ctx: tessitura]
en: low
fa-Arab: کم

[ctx: tessitura]
en: prepared
fa-Arab: آماده کردن

[ctx: music]
en: one hand
fa-Arab: یک دست

[ctx: music]
en: two players on one instrument
fa-Arab: دو نوازنده روی یک ساز

[ctx: music]
en: three hands
fa-Arab: سه دست

[ctx: music]
en: four hands
fa-Arab: نوعی آهنگ

[ctx: music]
en: six hands
fa-Arab: شش دست

[ctx: music]
en: eight hands
fa-Arab: هشت دست

[ctx: music]
en: A
fa-Arab: الف

[ctx: music]
en: B flat
fa-Arab: ب مسطح

[ctx: music]
en: C
fa-Arab: ث

[ctx: music]
en: D
fa-Arab: د

[ctx: music]
en: E
fa-Arab: ای

[ctx: music]
en: F
fa-Arab: اف

[ctx: music]
en: G
fa-Arab: جی

[ctx: music]
en: B
fa-Arab: ب

[ctx: music]
en: E flat
fa-Arab: ای سطح

[ctx: music]
en: A flat
fa-Arab: یک سطح

[ctx: music]
en: D flat
fa-Arab: د سطح

[ctx: music]
en: F sharp
fa-Arab: اف خبره

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
fa-Arab: ساز به صورت غیر استاندارد نواخته می شود

[ctx: music]
en: non standard string number
fa-Arab: شماره رشته غیر استاندارد

en: electric
fa-Arab: الکتریکی

en: electronic
fa-Arab: الکترونیک

en: midi
fa-Arab: رابط دیجیتالی سازهای موسیقی

en: amplified
fa-Arab: توسعه دادن

en: recorded
fa-Arab: ثبت شده

en: antiquity
fa-Arab: دوران باستان

en: ethnic, traditional
fa-Arab: قومی، سنتی

en: ad libitum
fa-Arab: دلبخواهی

en: may take place of the preceding code / alternative
fa-Arab: ممکن است کد دیگر / جایگزین قبلی شود

en: used by the same player as the preceding code
fa-Arab: توسط همان پخش کننده کد قبلی استفاده می شود

en: Basket ID (internal)
fa-Arab: شناسه سبدخرید(داخلی)

en: Biblio number (internal)
fa-Arab: شماره کتابشناسی (داخلی)

en: Fund ID (internal)
fa-Arab: شناسه صندوق (داخلی)

en: Not used (deprecated)
fa-Arab: استفاده نشده (منسوخ شده)

en: Cancellation reason
fa-Arab: دلیل انصراف

en: Borrower number of creator
fa-Arab: ایجاد شماره امانت گیرنده

en: Currency
fa-Arab: پول رایج

en: Cancellation date
fa-Arab: تاریخ انصراف

en: Date received
fa-Arab: تاریخ دریافت

en: Discount
fa-Arab: تخفیف

en: Budgeted cost, tax excl.
fa-Arab: بودجه بندی شده بدون مالیات برهزینه.

en: Budgeted cost, tax incl.
fa-Arab: بودجه بندی شده با مالیات بر هزینه.

en: Budgeted cost
fa-Arab: هزینه بودجه شده

en: Creation date
fa-Arab: تاریخ ایجاد

en: Estimated delivery date
fa-Arab: تاریخ تحویل تخمینی

en: Invoice ID (internal)
fa-Arab: شناسه فاکتور (داخلی)

en: Line item ID (EDIFACT)
fa-Arab: شناسه رده منبع (اثر)

en: Vendor price
fa-Arab: قیمت فروشنده

en: Internal note
fa-Arab: یادداشت داخلی

en: Vendor note
fa-Arab: یادداشت فروشنده

en: Order number
fa-Arab: شماره سفارش

en: Order status
fa-Arab: وضعیت سفارش

en: Parent order number (internal)
fa-Arab: شماره سفارش منبع (داخلی)

en: Quantity
fa-Arab: تعداد

en: Quantity received
fa-Arab: تعداد دریافت شده

en: Replacement price
fa-Arab: سعر الاستبدال

en: Retail price, tax excl.
fa-Arab: قیمت خرده فروشی بدون مالیات.

en: Retail price, tax incl.
fa-Arab: قیمت خرده فروشی با احتساب مالیات

en: Retail price
fa-Arab: قیمت خرده فروشی

en: Not used
fa-Arab: استفاده نشده

en: Statistic 1
fa-Arab: آمار 1

en: Statistic 2
fa-Arab: آمار 2

en: Subscription ID (internal)
fa-Arab: شناسه اشتراک (داخلی)

en: Vendor reference number (EDIFACT)
fa-Arab: شماره مرجع فروشنده (اثر)

en: Vendor reference qualifier (EDIFACT)
fa-Arab: انتخاب فروشنده مرجع (اثر)

en: Vendor report (EDIFACT)
fa-Arab: گزارش فروشنده (اثر)

en: Tax rate backup (deprecated)
fa-Arab: نسخه پشتیبان نرخ مالیات (منسوخ شده)

en: Tax rate on order
fa-Arab: نرخ مالیات بر سفارش

en: Tax rate on receive
fa-Arab: نرخ مالیات بر دریافت

en: Tax value backup (deprecated)
fa-Arab: نسخه پشتیبان از ارزش مالیاتی (منسوخ شده)

en: Tax amount on order
fa-Arab: مبلغ مالیات بر سفارش

en: Tax amount on receive
fa-Arab: مبلغ مالیات بر دریافت

en: Timestamp
fa-Arab: مهر زمان

en: Uncertain price
fa-Arab: قیمت نامشخص

en: Actual cost, tax excl.
fa-Arab: مالیات بر هزینه های واقعی.

en: Actual cost, tax incl.
fa-Arab: هزینه واقعی مالیات ارز.

en: Actual cost
fa-Arab: هزینه واقعی

en: Address
fa-Arab: عنوان

en: Address 2
fa-Arab: آدرس 2

en: Alternate contact: Address
fa-Arab: تماس جایگزین: آدرس

en: Alternate contact: Address 2
fa-Arab: تماس جایگزین: آدرس 2

en: Alternate contact: City
fa-Arab: تماس جایگزین: شهر

en: Alternate contact: Country
fa-Arab: تماس جایگزین: کشور

en: Alternate contact: First name
fa-Arab: تماس جایگزین: نام کوچک

en: Alternate contact: Phone
fa-Arab: تماس جایگزین: تلفن

en: Alternate contact: State
fa-Arab: تماس جایگزین: ایالت

en: Alternate contact: Surname
fa-Arab: تماس جایگزین: نام خانوادگی

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
fa-Arab: تماس جایگزین: ZIP/کدپستی

en: Data anonymization flag
fa-Arab: علامت ناشناس سازی داده ها

en: Authentication method
fa-Arab: روش احراز هویت

en: Allow auto-renewals
fa-Arab: اجازه تمدید خودکار

en: Alternate address: Address
fa-Arab: آدرس جایگزین: آدرس

en: Alternate address: Address 2
fa-Arab: آدرس جایگزین: آدرس 2

en: Alternate address: City
fa-Arab: آدرس جایگزین: شهر

en: Alternate address: Country
fa-Arab: آدرس جایگزین: کشور

en: Alternate address: Email
fa-Arab: آدرس جایگزین: رایانامه

en: Alternate address: Phone
fa-Arab: آدرس جایگزین: تلفن

en: Alternate address: State
fa-Arab: آدرس جایگزین: ایالت

en: Alternate address: Street number
fa-Arab: آدرس جایگزین: شماره خیابان

en: Alternate address: Street type
fa-Arab: آدرس جایگزین: نوع خیابان

en: Alternate address: ZIP/Postal code
fa-Arab: آدرس جایگزین: ZIP/کد پستی

en: Circulation note
fa-Arab: یادداشت گردش امانت

en: Borrower number
fa-Arab: رقم المستعير

en: Home library
fa-Arab: کتابخانه خانگی

en: Card number
fa-Arab: رقم البطاقة:

en: Patron category
fa-Arab: فئه مستخدم

en: Check for previous checkouts
fa-Arab: بررسی امانت های قبلی

en: City
fa-Arab: مدينة

en: Alternate contact: Note
fa-Arab: تماس جایگزین: یادداشت

en: Alternate contact: Title
fa-Arab: تماس جایگزین: عنوان

en: Country
fa-Arab: کشور

en: Account renewal date
fa-Arab: تاریخ تمدید حساب کاربری

en: Registration date
fa-Arab: تاريخ التسجيل

en: Expiry date
fa-Arab: تاريخ الإنتهاء

en: Date of birth
fa-Arab: تاريخ الميلاد

en: Restricted [until] flag
fa-Arab: محدود شده است [تا] علامت

en: Comment
fa-Arab: اظهار نظر

en: Primary email
fa-Arab: پست الکترونیکی اصلی

en: Secondary email
fa-Arab: پست الکترونیکی دوم

en: Fax
fa-Arab: نمابر

en: First name
fa-Arab: الاسم الاول

en: System permissions
fa-Arab: مجوزهای سیستم

en: Gone no address flag
fa-Arab: بدون علائم آدرس

en: Initials
fa-Arab: حروف اول

en: Preferred language for notices
fa-Arab: زبان ترجیحی برای آگهی ها

en: Last activity date
fa-Arab: تاریخ آخرین فعالیت

en: Number of failed login attempts
fa-Arab: تعداد تلاش‌های ناموفق برای ورود به سیستم

en: Lost card flag
fa-Arab: کارت گمشده را علامت بزنید

en: Middle name
fa-Arab: نام میانی

en: Other phone
fa-Arab: شماره تلفن دیگر

en: OPAC note
fa-Arab: ملاحظات الأوباك

en: Other name
fa-Arab: نام دیگر

en: Overdrive auth token
fa-Arab: توکن تایید اعتبار اوردرایو

en: Password expiration date
fa-Arab: تاریخ انقضای رمز عبور

en: Password
fa-Arab: کلمه عبور

en: Primary phone
fa-Arab: تلفن اصلی

en: Secondary phone
fa-Arab: تلفن دوم

en: Primary contact method
fa-Arab: روش تماس اولیه

en: Show checkouts to guarantor
fa-Arab: نمایش امانت ها به ضامن

en: Show fines to guarantor
fa-Arab: نمایش جریمه به ضامن

en: Privacy settings
fa-Arab: تنظیمات محرمانه

en: Pronouns
fa-Arab: ضمایر

en: Protected
fa-Arab: محفوظ

en: Relationship
fa-Arab: ارتباط

en: Secret (2FA)
fa-Arab: سری (2FA)

en: Gender
fa-Arab: جنسیت

en: SMS provider ID (internal)
fa-Arab: شناسه ارائه دهنده پیامک (داخلی)

en: Mobile phone number
fa-Arab: شماره تلفن موبایل

en: Sort 1
fa-Arab: مرتب‌سازی 1

en: Sort 2
fa-Arab: مرتب‌سازی 2

en: State
fa-Arab: حالة

en: Street number
fa-Arab: شماره خیابان

en: Street type
fa-Arab: نوع خیابان

en: Surname
fa-Arab: اللقب

en: Salutation
fa-Arab: درود

en: Last update date
fa-Arab: آخرین تاریخ به روز رسانی

en: Username
fa-Arab: نام کاربری

en: ZIP/Postal code
fa-Arab: کد پستی/ZIP

en: Barcode
fa-Arab: بارکد

en: Source of acquisition
fa-Arab: منبع فراهم آوری

en: Collection
fa-Arab: مجموعه

en: Koha normalized classification for sorting
fa-Arab: طبقه بندی عادی شده کوهابرای مرتب سازی

en: Coded location qualifier
fa-Arab: توصیف محل کدگذاری شده

en: Copy number
fa-Arab: شماره کپی

en: Damaged status
fa-Arab: وضعیت از بین رفته

en: Damaged on
fa-Arab: آسیب دیده در

en: Date acquired
fa-Arab: تاریخ دریافت

en: Date last checked out
fa-Arab: تاریخ آخرین امانت

en: Date last seen
fa-Arab: تاریخ آخرین مشاهده

en: Deleted on
fa-Arab: حذف شد

en: Serial enumeraton/chronology
fa-Arab: شمارش سریال/گاهشماری

en: Exclude from local holds priority
fa-Arab: حذف از اولویت های محلی

en: Current library
fa-Arab: کتابخانه فعلی

en: Permanent library
fa-Arab: کتابخانه همیشگی

en: Total checkouts
fa-Arab: مجموع امانت ها

en: Call number
fa-Arab: شماره بازیابی

en: Lost status
fa-Arab: وضعیت گم شده

en: Lost on
fa-Arab: گم شده در

en: Public note
fa-Arab: یادداشت همگانی

en: Koha item type
fa-Arab: نوع منبع كوها

en: Shelving location
fa-Arab: محل قفسه

en: Materials specified
fa-Arab: مواد مشخص شده

en: Additional subfields (XML)
fa-Arab: زیرشاخه های اضافی (XML)

en: New status
fa-Arab: وضعیت جدید

en: Due date
fa-Arab: سررسید

en: Permanent shelving location
fa-Arab: محل قفسه بندی همیشگی

en: Price
fa-Arab: بها

en: Total renewals
fa-Arab: مجموع تمدیدها

en: Price effective from
fa-Arab: جریمه قابل اجرا از

en: Total holds
fa-Arab: مجموع رزرو ها

en: Use restrictions
fa-Arab: از محدودیت ها استفاده کنید

en: Shelving control number
fa-Arab: شماره کنترل قفسه بندی

en: Inventory number
fa-Arab: تعداد موجودی

en: Modification date
fa-Arab: تاریخ تغییر

en: Uniform Resource Identifier
fa-Arab: تعیین کننده هویت منابع یکسان

en: Withdrawn status
fa-Arab: وضعیت پس گرفته شده

en: Withdrawn on
fa-Arab: پس گرفته شده

en: Abstract
fa-Arab: چکیده

en: Author
fa-Arab: پدیدآور

en: Copyright date
fa-Arab: تاريخ حق چاپ

en: Framework code
fa-Arab: رمز الاطار

en: Medium
fa-Arab: رسانه

en: Notes
fa-Arab: یادداشت ها

en: Name of part/section of a work
fa-Arab: نام قسمت/بخش یک اثر

en: Number of part/section of a work
fa-Arab: تعداد قسمت/بخش یک اثر

en: Is a serial?
fa-Arab: یک سریال است؟

en: Series title
fa-Arab: عنوان فروست

en: Remainder of title
fa-Arab: ترتیب براساس عنوان

en: Title
fa-Arab: عنوان

en: Uniform title
fa-Arab: عنوان قراردادی

en: Age restriction
fa-Arab: محدودیت سنی

en: ISBN
fa-Arab: شابک

en: ISSN
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا)

en: Biblio-level item type
fa-Arab: سطح کتابشناسی نوع آیتم

en: Number
fa-Arab: شماره

en: Number of pages
fa-Arab: تعداد صفحه ها

en: Place of publication
fa-Arab: محل انتشار

en: Publication date
fa-Arab: تاريخ انتشار

en: Publisher
fa-Arab: ناشر

en: Size
fa-Arab: اندازه

en: URL
fa-Arab: عنوان

en: Volume number
fa-Arab: شماره جلد

en: Volume date
fa-Arab: تاریخ جلد

en: Volume information
fa-Arab: اطلاعات جلد

en: Library
fa-Arab: کتابخانه

en: Statistics date and time
fa-Arab: تاریخ و ساعت آماری

en: Interface
fa-Arab: رابط

en: Item number
fa-Arab: شماره آیتم

en: SIP mode
fa-Arab: حالت SIP

en: Transaction type
fa-Arab: نوع تراکنش

en: Value
fa-Arab: قيمت

en: End date
fa-Arab: تاریخ اتمام

en: Location
fa-Arab: محل نگهداری

en: Periodicity
fa-Arab: دوره ای

en: Start date
fa-Arab: تاريخ شروع

en: Collection title
fa-Arab: عنوان مجموعه

en: Note
fa-Arab: یادداشت

en: Patron reason
fa-Arab: عنوان عضو

en: Search also for narrower subjects
fa-Arab: همچنین برای موضوعات جزئی جستجو کنید

en: Search also for broader subjects
fa-Arab: همچنین برای موضوعات گسترده تر جستجو کنید

en: Search also for related subjects
fa-Arab: همچنین موضوعات مرتبط را جستجو کنید

en: Default
fa-Arab: پیش فرض

en: vocal a cappella music
fa-Arab: موسیقی آواز کاپلا

en: instrumental music
fa-Arab: اجزای ساز

en: vocal and instrumental music
fa-Arab: موسیقی آواز و ساز

en: electroacoustic music
fa-Arab: موسیقی الکتروآکوستیک

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
fa-Arab: موسیقی ترکیبی (الکتروآکوستیک و سایر رسانه ها)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
fa-Arab: تعریف نشده، متغیر (مثلاً موسیقی آوازی یا دستگاهی رنسانس)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
fa-Arab: دیگر (مانند اشیاء معمولی یا صداهای طبیعی)

en: Voices
fa-Arab: صداها

en: Woodwinds
fa-Arab: سازهای بادی چوبی

en: Brass instruments
fa-Arab: سازهای برنجی

en: Strings, bowed
fa-Arab: تار، کمان

en: Strings, plucked
fa-Arab: رشته ها، کنده شده

en: Keyboard
fa-Arab: صفحه کلید

en: Percussion
fa-Arab: ساز ضربی

en: Electric / electronic instruments and devices
fa-Arab: ابزار و دستگاه های الکتریکی / الکترونیکی

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
fa-Arab: ابزارهای متفرقه، دیگر، نامشخص

en: Other performers
fa-Arab: سایر اجراکنندگان

en: Conductors
fa-Arab: رهبر ارکستر

en: Choruses
fa-Arab: گروه های کر

en: Orchestras, ensembles
fa-Arab: ارکسترها، گروه ها

en: performers total
fa-Arab: مجموع اجراکنندگان

en: brass instruments
fa-Arab: سازهای برنجی

en: choirs
fa-Arab: گروه های کر

en: wind instruments
fa-Arab: سازهای بادی

en: electro-acoustic instruments
fa-Arab: ابزارهای الکتروآکوستیک

en: instruments total
fa-Arab: مجموع سازها

en: solo instruments
fa-Arab: سازهای انفرادی

en: keyboard instruments
fa-Arab: سازهای کیبورد

en: solo voices
fa-Arab: تک خوانی

en: miscellaneous, other instruments
fa-Arab: متفرقه، ابزارهای دیگر

en: orchestras
fa-Arab: ارکسترها

en: percussion instruments
fa-Arab: سازهای کوبه ای

en: conductors
fa-Arab: رهبر ارکستر

en: bowed string instruments
fa-Arab: سازهای زهی کمانی

en: plucked string instruments
fa-Arab: سازهای زهی کمانی

en: voices total
fa-Arab: مجموع صداها

en: woodwind instruments
fa-Arab: سازهای بادی چوبی

en: choral voices
fa-Arab: صداهای کر

en: ensemble instruments
fa-Arab: سازهای گروهی

en: devices, other performers
fa-Arab: دستگاه ها، سایر اجراکنندگان

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by months
fa-Arab: برنامه ریزی برای «{بودجه}» بر اساس ماه

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by item types
fa-Arab: برنامه ریزی برای «{بودجه}» بر اساس انواع آیتم

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by library
fa-Arab: برنامه ریزی برای «{بودجه}» بر اساس کتابخانه

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by {type}
fa-Arab: برنامه ریزی برای "{بودجه}" بر اساس {نوع}

en: Afghanistan
fa-Arab: افغانستان

en: Albania
fa-Arab: آلبانی

en: Algeria
fa-Arab: الجزایر

en: Andorra
fa-Arab: آندورا

en: Angola
fa-Arab: آنگولا

en: Antigua & Deps
fa-Arab: آنتیگوا و دپس

en: Argentina
fa-Arab: آرژانتین

en: Armenia
fa-Arab: ارمنستان

en: Australia
fa-Arab: استرالیا

en: Austria
fa-Arab: اتریش

en: Azerbaijan
fa-Arab: آذربایجان

en: Bahamas
fa-Arab: باهاما

en: Bahrain
fa-Arab: بحرین

en: Bangladesh
fa-Arab: بنگلادش

en: Barbados
fa-Arab: باربادوس

en: Belarus
fa-Arab: بلاروس

en: Belgium
fa-Arab: بلژیک

en: Belize
fa-Arab: بلیز

en: Benin
fa-Arab: بنین

en: Bhutan
fa-Arab: بوتان

en: Bolivia
fa-Arab: بولیوی

en: Bosnia Herz.
fa-Arab: بوسنی هرزگوین.

en: Botswana
fa-Arab: بوتسوانا

en: Brazil
fa-Arab: برزیل

en: Brunei
fa-Arab: برونئی

en: Bulgaria
fa-Arab: بلغارستان

en: Burkina
fa-Arab: بورکینا

en: Burundi
fa-Arab: بوروندی

en: Cambodia
fa-Arab: کامبوج

en: Cameroon
fa-Arab: کامرون

en: Canada
fa-Arab: کانادا

en: Cape Verde
fa-Arab: کیپ ورد

en: Centr. Afr. Rep
fa-Arab: جمهوری آفریقای مرکزی

en: Chad
fa-Arab: چاد

en: Chile
fa-Arab: شیلی

en: China
fa-Arab: چین

en: Colombia
fa-Arab: کلمبیا

en: Comoros
fa-Arab: کومور

en: Congo
fa-Arab: کنگو

en: Costa Rica
fa-Arab: کاستاریکا

en: Croatia
fa-Arab: کرواسی

en: Cuba
fa-Arab: کوبا

en: Cyprus
fa-Arab: قبرس

en: Czech Republic
fa-Arab: جمهوری چک

en: Denmark
fa-Arab: دانمارک

en: Djibouti
fa-Arab: جیبوتی

en: Dominica
fa-Arab: دومینیکا

en: Dominican Rep.
fa-Arab: جمهوری دومینیکن

en: East Timor
fa-Arab: تیمور شرقی

en: Ecuador
fa-Arab: اکوادور

en: Egypt
fa-Arab: مصر

en: El Salvador
fa-Arab: السالوادور

en: Equator. Guinea
fa-Arab: استوایی. گینه

en: Eritrea
fa-Arab: اریتره

en: Estonia
fa-Arab: استونی

en: Ethiopia
fa-Arab: اتیوپی

en: Fiji
fa-Arab: فیجی

en: Finland
fa-Arab: فنلاند

en: France
fa-Arab: فرانسه

en: Gabon
fa-Arab: گابن

en: Gambia
fa-Arab: گامبیا

en: Georgia
fa-Arab: گرجستان

en: Germany
fa-Arab: آلمان

en: Ghana
fa-Arab: غنا

en: Greece
fa-Arab: یونان

en: Grenada
fa-Arab: گرانادا

en: Guatemala
fa-Arab: گواتمالا

en: Guinea
fa-Arab: گینه

en: Guinea-Bissau
fa-Arab: گینه بیسائو

en: Guyana
fa-Arab: گویان

en: Haiti
fa-Arab: هائیتی

en: Honduras
fa-Arab: هندوراس

en: Hungary
fa-Arab: مجارستان

en: Iceland
fa-Arab: ایسلند

en: India
fa-Arab: هند

en: Indonesia
fa-Arab: اندونزی

en: Iran
fa-Arab: ایران

en: Iraq
fa-Arab: عراق

en: Ireland
fa-Arab: ایرلند

en: Israel
fa-Arab: اسرائیل

en: Italy
fa-Arab: ایتالیا

en: Ivory Coast
fa-Arab: ساحل عاج

en: Jamaica
fa-Arab: جامائیکا

en: Japan
fa-Arab: ژاپن

en: Jordan
fa-Arab: اردن

en: Kazakhstan
fa-Arab: قزاقستان

en: Kenya
fa-Arab: کنیا

en: Kiribati
fa-Arab: کیریباتی

en: Korea North
fa-Arab: کره شمالی

en: Korea South
fa-Arab: کره جنوبی

en: Kosovo
fa-Arab: کوزوو

en: Kuwait
fa-Arab: کویت

en: Kyrgyzstan
fa-Arab: قرقیزستان

en: Laos
fa-Arab: لائوس

en: Latvia
fa-Arab: لتونی

en: Lebanon
fa-Arab: لبنان

en: Lesotho
fa-Arab: پادشاهی لسوتو

en: Liberia
fa-Arab: لیبریا

en: Libya
fa-Arab: لیبی

en: Liechtenstein
fa-Arab: لیختن اشتاین

en: Lithuania
fa-Arab: لیتوانی

en: Luxembourg
fa-Arab: لوکزامبورگ

en: Macedonia
fa-Arab: مقدونیه

en: Madagascar
fa-Arab: ماداگاسکار

en: Malawi
fa-Arab: مالاوی

en: Malaysia
fa-Arab: مالزی

en: Maldives
fa-Arab: مالدیو

en: Mali
fa-Arab: مالی

en: Malta
fa-Arab: جمهوری مالت

en: Marshall Isl.
fa-Arab: جزیره مارشال

en: Mauritania
fa-Arab: موریتانی

en: Mauritius
fa-Arab: جمهوری موریس

en: Mexico
fa-Arab: مکزیک

en: Micronesia
fa-Arab: ایالات فدرال میکرونزی

en: Moldova
fa-Arab: مولداوی

en: Monaco
fa-Arab: موناکو

en: Mongolia
fa-Arab: مغولستان

en: Montenegro
fa-Arab: مونته نگرو

en: Morocco
fa-Arab: مراکش

en: Mozambique
fa-Arab: موزامبیک

en: Myanmar
fa-Arab: میانمار

en: Namibia
fa-Arab: نامبیا

en: Nauru
fa-Arab: نائورو

en: Nepal
fa-Arab: نپال

en: Netherlands
fa-Arab: هلند

en: New Zealand
fa-Arab: نیوزلند

en: Nicaragua
fa-Arab: نیکاراگوئه

en: Niger
fa-Arab: نیجر

en: Nigeria
fa-Arab: نیجریه

en: Norway
fa-Arab: نروژ

en: Oman
fa-Arab: عمان

en: Pakistan
fa-Arab: پاکستان

en: Palau
fa-Arab: پالائو

en: Panama
fa-Arab: پاناما

en: Papua N. Guinea
fa-Arab: پاپوآ گینه نو

en: Paraguay
fa-Arab: پاراگوئه

en: Peru
fa-Arab: پرو

en: Philippines
fa-Arab: فیلیپین

en: Poland
fa-Arab: لهستان

en: Portugal
fa-Arab: پرتقال

en: Qatar
fa-Arab: قطر

en: Romania
fa-Arab: رومانی

en: Russian Fed.
fa-Arab: فدرال روسيه

en: Rwanda
fa-Arab: رواندا

en: St Kitts & Nev.
fa-Arab: سَنت کیتْس و نِویس(جزیره‌ای در دریای کارائیب)

en: St Lucia
fa-Arab: سَنت لوسیا

en: Saint Vincent
fa-Arab: سنت وینسنت(جزیره‌ای کوچک در دریای کارائیب)

en: Samoa
fa-Arab: ایالت ساموآ

en: San Marino
fa-Arab: سن مارینو

en: Sao Tome
fa-Arab: سائوتومه

en: Saudi Arabia
fa-Arab: عربستان سعودی

en: Senegal
fa-Arab: سنگال

en: Serbia
fa-Arab: صربستان

en: Seychelles
fa-Arab: جمهوری سیشل

en: Sierra Leone
fa-Arab: سیرالئون

en: Singapore
fa-Arab: سنگاپور

en: Slovakia
fa-Arab: اسلواکی

en: Slovenia
fa-Arab: اسلوونی

en: Solomon Islands
fa-Arab: جزایر سلیمان

en: Somalia
fa-Arab: سومالی

en: South Africa
fa-Arab: آفریقای جنوبی

en: Spain
fa-Arab: اسپانیا

en: Sri Lanka
fa-Arab: سری لانکا

en: Sudan
fa-Arab: سودان

en: Suriname
fa-Arab: جمهوری سورینام

en: Swaziland
fa-Arab: سوازیلند

en: Sweden
fa-Arab: سوئد

en: Switzerland
fa-Arab: سوئیس

en: Syria
fa-Arab: سوریه

en: Taiwan
fa-Arab: تایوان

en: Tajikistan
fa-Arab: تاجیکستان

en: Tanzania
fa-Arab: تانزانیا

en: Thailand
fa-Arab: تایلند

en: Togo
fa-Arab: توگو

en: Tonga
fa-Arab: تونگا (مشتمل بر چندین جزیره در جنوب غربی اقیانوس آرام)

en: Trinidad & Tob.
fa-Arab: ترینیداد و توباگو

en: Tunisia
fa-Arab: تونس

en: Turkey
fa-Arab: ترکیه

en: Turkmenistan
fa-Arab: ترکمنستان

en: Tuvalu
fa-Arab: تووالو

en: Uganda
fa-Arab: اوگاندا

en: Ukraine
fa-Arab: اوکراین

en: UAE
fa-Arab: امارات متحدهٔ عربی

en: United Kingdom
fa-Arab: انگلستان

en: USA
fa-Arab: ایالات متحده آمریکا

en: Uruguay
fa-Arab: اروگوئه

en: Uzbekistan
fa-Arab: جمهوری ازبکستان

en: Vanuatu
fa-Arab: کشور جزیره ای وانواتو

en: Vatican City
fa-Arab: شهر واتیکان

en: Venezuela
fa-Arab: ونزوئلا

en: Vietnam
fa-Arab: ویتنام

en: Yemen
fa-Arab: یمن

en: Zambia
fa-Arab: زامبیا

en: Zimbabwe
fa-Arab: زیمبابوه

en: Billing place
fa-Arab: محل صورت حساب

en: Contract name
fa-Arab: نام قرارداد

en: Delivery place
fa-Arab: محل تحویل

en: Entry date
fa-Arab: تاریخ ورود

en: Note for vendor
fa-Arab: یادداشت برای فروشنده

en: Publication year
fa-Arab: سال انتشار

en: Account number
fa-Arab: شماره حساب

en: Basket billing place
fa-Arab: محل صدور صورتحساب سبد

en: Basket delivery place
fa-Arab: محل تحویل سبد خرید

en: Basket group billing place
fa-Arab: محل صورتحساب سبدخرید گروهی

en: Basket group delivery place
fa-Arab: محل تحویل سبدخرید گروهی

en: Basket name
fa-Arab: نام سبدخرید

en: Contract number
fa-Arab: شماره قرارداد

en: Estimated cost tax excluded
fa-Arab: بودجه بندی شده بدون مالیات برهزینه

en: Estimated cost tax included
fa-Arab: بودجه بندی شده با مالیات بر هزینه

en: RRP tax excluded
fa-Arab: مالیات RRP مستثنی شده است

en: RRP tax included
fa-Arab: شامل مالیات RRP

en: Vendor name
fa-Arab: نام فروشنده

en: Vendor physical address
fa-Arab: آدرس فیزیکی فروشنده

en: Vendor postal address
fa-Arab: آدرس پستی فروشنده

en: BASKET
fa-Arab: سبدخرید

en: CLAIMED DATE
fa-Arab: تاریخ درخواست

en: CLAIMS COUNT
fa-Arab: تعداد درخواست ها

en: ESTIMATED DELIVERY DATE
fa-Arab: تاریخ تحویل تخمینی

en: INFORMATION
fa-Arab: اطلاعات

en: INTERNAL NOTE
fa-Arab: یادداشت داخلی

en: ORDER DATE
fa-Arab: تاریخ سفارش

en: TOTAL COST
fa-Arab: هزینه کل

en: VENDOR
fa-Arab: فروشنده

en: VENDOR NOTE
fa-Arab: یادداشت فروشنده

en: Checkouts
fa-Arab: امانت گرفته شده‌ها

en: Item type
fa-Arab: نوع آیتم

en: Not for loan status
fa-Arab: برای امانت نیست

en: Serial enumeration
fa-Arab: شمارش سریالی

en: Amount
fa-Arab: مبلغ

en: Manager name
fa-Arab: نام مدیر

en: Patron card number
fa-Arab: شماره کارت عضویت

en: Patron name
fa-Arab: نام کاربر

en: Transaction date
fa-Arab: تاریخ تراکنش

en: Transaction library
fa-Arab: تراکنش کتابخانه

en: Updated
fa-Arab: به روز شد

en: Authorised by
fa-Arab: موسس

en: Basket num
fa-Arab: شماره سبدخرید

en: Biblio number
fa-Arab: شماره کتابشناسی

en: Fund
fa-Arab: سرمایه

en: Total RRP
fa-Arab: مجموع RRP

en: Total cost
fa-Arab: هزینه کل

en: Item is checked out
fa-Arab: آیتم امانت گرفته شده

en: Item does not belong to your library
fa-Arab: منبع متعلق به کتابخانه شما نیست

en: Item has a waiting hold
fa-Arab: منبع رزرو شده است

en: Item has linked analytics
fa-Arab: آیتم دارای تجزیه و تحلیل مرتبط است

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
fa-Arab: آخرین مورد برای ثبت کتابشناختی با حفظ سطح کتابشناسی بر آن

en: Unknown reason
fa-Arab: دلیل نامعلوم

en: Mana Knowledge Base reports search
fa-Arab: گزارش جستجو در پایگاه دانش مانا

en: Reports
fa-Arab: گزارش ها

en: Koha
fa-Arab: كوها

en: ({age} year) | ({age} years)
fa-Arab[0]: ({سن} سال)
fa-Arab[1]: ({سن} سال ها)

en: Check out
fa-Arab: امانت گرفته شده‌ها

en: Standard
fa-Arab: معیار

en: Full address
fa-Arab: آدرس کامل

en: All emails
fa-Arab: همه پست الکترونیکی ها

en: All phones
fa-Arab: همه تلفن ها

en: Borrowernumber
fa-Arab: شماره امانت گیرنده

en: Mobile phone
fa-Arab: تلفن همراه

en: Alternate street number
fa-Arab: شماره خیابان جایگزین

en: Alternate street type
fa-Arab: نوع خیابان جایگزین

en: Alternate address
fa-Arab: آدرس جایگزین

en: Alternate address line 2
fa-Arab: آدرس جایگزین خط 2

en: Alternate city
fa-Arab: شهر جایگزین

en: Alternate state
fa-Arab: استان جایگزین

en: Alternate zip code
fa-Arab: کد پستی جایگزین

en: Alternate country
fa-Arab: کشور جایگزین

en: Alternate email
fa-Arab: ایمیل جایگزین

en: Alternate phone
fa-Arab: تلفن جایگزین

en: Library (code)
fa-Arab: کتابخانه(کد)

en: Category (code)
fa-Arab: دسته بندی (کد)

en: Gone no address
fa-Arab: بدون آدرس رفته

en: Lost card
fa-Arab: کارت گم شده

en: Restricted
fa-Arab: محدود

en: Restriction reason
fa-Arab: دلیل محدودیت

en: Guarantor surname
fa-Arab: نام خانوادگی ضامن

en: Guarantor firstname
fa-Arab: نام کوچک ضامن

en: Guarantor title
fa-Arab: عنوان متعهد

en: Guarantor ID
fa-Arab: شناسه متعهد

en: Guarantor relationship
fa-Arab: ارتباط متعهد

en: Permissions (code)
fa-Arab: مجوزها(کد)

en: Contact note
fa-Arab: یادداشت تماس

en: Alternate contact first name
fa-Arab: نام کوچک مخاطب جایگزین

en: Alternate contact surname
fa-Arab: نام خانوادگی مخاطب جایگزین

en: Alternate contact address
fa-Arab: آدرس تماس جایگزین

en: Alternate contact address 2
fa-Arab: آدرس تماس جایگزین 2

en: Alternate contact city
fa-Arab: شهر جایگزین مخاطب

en: Alternate contact state
fa-Arab: ایالت جایگزین مخاطب

en: Alternate contact ZIP/postal code
fa-Arab: ZIP/کدپستی جایگزین مخاطب

en: Alternate contact country
fa-Arab: کشور جایگزین مخاطب

en: Alternate contact phone
fa-Arab: تلفن تماس جایگزین

en: SMS alert number
fa-Arab: شماره هشدار پیامکی

en: SMS provider
fa-Arab: ارائه دهنده پیامک

en: Privacy (code)
fa-Arab: حریم خصوصی (کد)

en: Guarantor can view checkouts
fa-Arab: متعهد می تواند مجموع امانت ها را مشاهده کند

en: Last updated
fa-Arab: تاریخ آخرین به روز رسانی

en: Last seen
fa-Arab: آخرین مشاهده

en: Check previous checkout
fa-Arab: بررسی امانت های قبلی

en: Hide SQL code
fa-Arab: مخفی کردن کد ‏SQL

en: Manual
fa-Arab: کتابچه راهنما

en: Overdues
fa-Arab: تاخیردار

en: Suspension
fa-Arab: تعلیق

en: Discharge
fa-Arab: خالی کردن

en: Plugins
fa-Arab: افزونه ها

en: Tools
fa-Arab: ابزار

en: Administration
fa-Arab: مدیریت

en: About Koha
fa-Arab: درباره Koha

en: Acquisitions
fa-Arab: مجموعه سازی

en: Add order
fa-Arab: سفارش را اضافه کنید

en: Acquisition
fa-Arab: فراهم آوری

en: Batch {batch_id}
fa-Arab: دسته {دسته_شناسه}

en: Batch list
fa-Arab: فهرست گروه

en: Order staged MARC records
fa-Arab: سفارش رکوردهای مارک مرحله‌بندی شده

en: Basket {basketname} ({basketnumber}) for {vendor}
fa-Arab: سبدخرید {نام سبد خرید} ({شماره سبد خرید}) برای {فروشنده}

[ctx: basket created by]
en: Created by:
fa-Arab: ایجاد شده توسط:

[ctx: Acquisitions basket managed by user]
en: Managed by:
fa-Arab: مدیریت شده توسط:

[ctx: noun]
en: Order
fa-Arab: سفارش

en: Basket grouping for '{vendor}'
fa-Arab: گروه بندی سبد خرید برای '{فروشنده}'

en: Edit basket '{basketname}'
fa-Arab: ویرایش سبدخرید '{نام سبدخرید}'

en: Add basket to {vendor}
fa-Arab: افزودن سبدخرید به {فروشنده}

en: Search for vendor {vendor}
fa-Arab: جستجوی فروشنده {فروشنده}

en: basket | baskets
fa-Arab[0]: سبدخرید
fa-Arab[1]: سبدهای خرید

en: subscription | subscriptions
fa-Arab[0]: اشتراک
fa-Arab[1]: اشتراک ها

[ctx: basket created by]
en: Created by
fa-Arab: ایجاد شده توسط

en: Cancel order
fa-Arab: لغو سفارش

en: Basket {basketnumber}
fa-Arab: سبدخرید {شماره سبدخرید}

en: Duplicate existing orders
fa-Arab: سفارشات موجود را تکرار کنید

en: EDIFACT messages
fa-Arab: پیام های EDIFACT

en: EDIFACT message display
fa-Arab: نمایش پیام EDIFACT

en: Orders search
fa-Arab: جستجوی سفارشات

en: Search results
fa-Arab: نتایج جستجو

en: Order search
fa-Arab: جستجوی سفارش

en: Files
fa-Arab: فایل ها

en: Invoice
fa-Arab: صورتحساب

en: Invoices
fa-Arab: فاکتورها

en: Late orders
fa-Arab: سفارشات دیرهنگام

en: Change estimated delivery date
fa-Arab: تغییر تاریخ تحویل تخمینی

en: Change order vendor note
fa-Arab: تغییر یادداشت فروشنده سفارش

en: Change order internal note
fa-Arab: تغییر یادداشت داخلی سفارش

en: Modify order details (line #{ordernumber})
fa-Arab: اصلاح جزئیات سفارش (خط #{شماره سفارش})

en: New order
fa-Arab: سفارش جدید

en: Duplicate warning
fa-Arab: هشدار تکراری

en: Add order from a subscription
fa-Arab: افزودن سفارش از یک اشتراک

[ctx: verb]
en: Order
fa-Arab: سفارش

en: Add order from a suggestion
fa-Arab: یک پیشنهاد سفارش اضافه کنید

en: Ordered
fa-Arab: سفارش داده شده

en: Receipt summary for {vendor}, invoice {invoice_number}
fa-Arab: خلاصه رسید برای {فروشنده}, فاکتور {شماره_فاکتور}

en: Receipt summary for {vendor}
fa-Arab: خلاصه رسید برای {فروشنده}

en: Receive orders from {vendor}
fa-Arab: دریافت سفارش از {فروشنده}

en: Receive shipment from vendor {vendor}
fa-Arab: دریافت محموله از فروشنده {فروشنده}

[ctx: Bibliographic record]
en: Record count
fa-Arab: تعداد رکورد

en: Order details
fa-Arab: جزئیات سفارش

en: Spent
fa-Arab: خرج شده

en: Transfer order
fa-Arab: دستور انتقال

en: Orders with uncertain prices for vendor {vendor}
fa-Arab: سفارشات با قیمت نامشخص برای فروشنده {فروشنده}

en: Orders with uncertain prices
fa-Arab: سفارشات با قیمت های نامشخص

en: Modify vendor issue {issue_number}
fa-Arab: اصلاح شماره فروشنده {نشریه_شماره}

en: New vendor issue
fa-Arab: شماره فروشنده جدید

en: Confirm deletion of vendor issue
fa-Arab: حذف شماره فروشنده را تایید کنید

en: Vendor issues
fa-Arab: شماره های فروشنده

en: Order from external source
fa-Arab: سفارش از منبع خارجی

en: Modify field '{field_name}'
fa-Arab: اصلاح فیلد '{فیلد_نام}'

en: New field
fa-Arab: فیلد جدید

en: Table '{table_name}'
fa-Arab: جدول '{جدول_نام}'

en: Additional fields
fa-Arab: فیلدهای اضافی

en: Modify field '{field_name}' for table '{table_name}'
fa-Arab: اصلاح فیلد '{فیلد_نام}' برای جدول '{جدول_نام}'

en: New field for table '{table_name}'
fa-Arab: فیلد جدید برای جدول '{جدول_نام}'

en: Advanced editor shortcuts
fa-Arab: میانبرهای ویرایشگر پیشرفته

en: Modify budget '{budget_period_description}'
fa-Arab: اصلاح بودجه '{بودجه_مدت_شرح}'

en: New budget
fa-Arab: بودجه جدید

en: Duplicate budget
fa-Arab: بودجه تکراری

en: Cannot delete budget '{budget_period_description}'
fa-Arab: نمی توان بودجه را حذف کرد '{بودجه_مدت_شرح}'

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'
fa-Arab: تایید حذف بودجه '{بودجه_مدت_شرح}'

en: Close budget '{budget_period_description}'
fa-Arab: بستن بودجه '{بودجه_مدت_شرح}'

en: Budget '{budget_period_description}' closed
fa-Arab: بودجه '{بودجه_مدت_شرح}' بسته شد

en: Budgets
fa-Arab: بودجه ها

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'?
fa-Arab: تایید حذف بودجه '{بودجه_مدت_شرح}'؟

en: Modify fund '{fund_name}'
fa-Arab: اصلاح سرمایه '{سرمایه_نام}'

en: Modify fund
fa-Arab: اصلاح صندوق پول

en: Add fund to '{fund_parent}'
fa-Arab: افزودن صندوق پول به'{وجوه_منبع}'

en: New fund
fa-Arab: منابع مالی جدید

en: Funds for budget '{budget}'
fa-Arab: صندوق برای بودجه '{بودجه}'

en: Funds
fa-Arab: منابع مالی

en: Confirm deletion of fund '{fund}'
fa-Arab: تایید حذف منابع مالی '{صندوق پول}'

en: Funds for '{budget}'
fa-Arab: منابع مالی برای '{بودجه}'

en: Modify fund '{fund_name}' for budget '{budget}'
fa-Arab: اصلاح منابع مالی '{صندوق پول_نام}' برای بودجه '{بودجه}'

en: Confirm deletion of fund '{fund}'?
fa-Arab: حذف منابع مالی را تایید کنید'{صندوق}'؟

en: Modify contract {contractname}
fa-Arab: تغییر قرارداد {نام قرارداد}

en: New contract
fa-Arab: قرارداد جدید

en: Contracts of {vendor}
fa-Arab: قراردادهای {فروشنده}

en: Data recorded
fa-Arab: داده های ثبت شده

en: Confirm deletion of contract '{contractnumber}'
fa-Arab: تأیید حذف قرارداد '{شماره قرارداد}'

en: Contract deleted
fa-Arab: قرارداد حذف شد

en: Contracts
fa-Arab: قراردادها

[ctx: Budget planning]
en: by months
fa-Arab: براساس ماه ها

[ctx: Budget planning]
en: by item types
fa-Arab: براساس انواع آیتم

[ctx: Budget planning]
en: by libraries
fa-Arab: توسط کتابخانه ها

[ctx: Budget planning]
en: by {type}
fa-Arab: براساس{نوع}

en: Audio alerts
fa-Arab: هشدارهای صوتی

en: Edit subfields constraints
fa-Arab: محدودیت های زیر فیلدها را ویرایش کنید

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'
fa-Arab: تایید حذف زیرفیلد '{زیرشاخه}'

en: Tag {tag}
fa-Arab: علامت زدن {برچسب}

en: '{authtypecode}' framework
fa-Arab: '{authtypecode}' چارچوب

en: Default framework
fa-Arab: چارچوب پیش فرض

en: Authority types
fa-Arab: نوع مستند

en: Confirm deletion of subfield '{tagsubfield}'
fa-Arab: تایید حذف زیرفیلد '{برچسب زیرفیلد}'

en: Modify tag '{searchfield}'
fa-Arab: اصلاح برچسب '{جستجوی فیلد}'

en: New tag
fa-Arab: برچسب جدید

en: Confirm deletion of tag '{searchfield}'
fa-Arab: تایید حذف برچسب '{فیلد جستجو }'

en: Modify tag {searchfield}
fa-Arab: اصلاح علامت {فیلد جستجو}

en: {authtypecode} framework
fa-Arab: {authtypecode} چارچوب

en: Authority MARC framework for '{authtypecode}'
fa-Arab: چارچوب مستند مارک برای '{authtypecode}'

en: Default authority MARC framework
fa-Arab: چارچوب پیش فرض مستند مارک

en: Modify authorized value
fa-Arab: تغییر مقدار مجاز

en: New authorized value
fa-Arab: ارزش مجاز جدید

en: Authorized values for category {category_name}
fa-Arab: مقادیر مجاز برای گروه {نام_گروه}

en: New category
fa-Arab: رده جدید

en: Authorized values
fa-Arab: مقادیر مجاز

en: Modify authority type '{authority_type_code}'
fa-Arab: اصلاح نوع مستند '{مستند_نوع_کد}'

en: Modify default authority type
fa-Arab: اصلاح پیش فرض نوع مستند

en: New authority type
fa-Arab: نوع مستند جدید

en: Authority type cannot be deleted
fa-Arab: نوع مستند قابل حذف نیست

en: Confirm deletion of authority type '{authority_type_code}'
fa-Arab: تایید حذف نوع مستند '{مستند_نوع_کد}'

en: This authority type is used {count} time. | This authority type is used {count} times.
fa-Arab[0]: این نوع مستند {count} بار استفاده می‌شود.
fa-Arab[1]: این نوع مستند {count} بارها استفاده می‌شود.

en: Details of job #{job_id}
fa-Arab: جزئیات شغل #{job_id}

en: Jobs
fa-Arab: شغل ها

en: Modify framework '{framework}' ({frameworkcode})
fa-Arab: اصلاح چارچوب '{چارچوب}' ({کدچارچوب})

en: New framework
fa-Arab: چارچوب جدید

en: Framework cannot be deleted
fa-Arab: چارچوب قابل حذف نیست

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})
fa-Arab: تأیید حذف چارچوب '{چارچوب}' ({کدچارچوب})

en: MARC bibliographic frameworks
fa-Arab: چارچوب های کتابشناختی مارک

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})?
fa-Arab: حذف چارچوب را تایید می کنید'{چارچوب}' ({کدچارچوب})؟

en: Library transfer limits for {library_name} ({library_code})
fa-Arab: محدودیت‌های انتقال کتابخانه برای {نام_کتابخانه} ({کد_کتابخانه})

en: Modify library '{library}'
fa-Arab: اصلاح کتابخانه '{کتابخانه}'

en: New library
fa-Arab: کتابخانه جدید

en: Confirm deletion of library '{library}'
fa-Arab: تأیید حذف کتابخانه '{کتابخانه}'

en: Libraries
fa-Arab: کتابخانه ها

en: Modify cash register '{cash_register}'
fa-Arab: اصلاح صندوق پول '{ثبت_صندوق}'

en: New cash register
fa-Arab: صندوق پول جدید

en: Confirm deletion of cash register '{cash_register}'
fa-Arab: تأیید حذف صندوق پول '{ثبت_صندوق}'

en: Cash registers
fa-Arab: صندوق های پول

en: Modify category '{categorycode}'
fa-Arab: اصلاح رده '{کد طبقه}'

en: Cannot delete category '{categorycode}'
fa-Arab: رده قابل حذف نیست '{کد رده}'

en: Confirm deletion of category '{categorycode}'
fa-Arab: حذف رده را تایید کنید '{کد رده}'

en: Patron categories
fa-Arab: گروه های عضو

en: MARC bibliographic framework test
fa-Arab: آزمون چارچوب کتابشناختی مارک

en: Modify city '{city}'
fa-Arab: اصلاح شهر '{شهر}'

en: New city
fa-Arab: شهر جدید

en: Confirm deletion of city '{city}'
fa-Arab: حذف شهر را تایید کنید '{شهر}'

en: Cities
fa-Arab: شهرها

en: Modify classification source '{description}'
fa-Arab: اصلاح رده بندی منابع'{توصیف}'

en: New classification source
fa-Arab: رده بندی جدید منابع

en: Modify filing rule '{description}'
fa-Arab: اصلاح قانون بایگانی '{توصیف}'

en: New filing rule
fa-Arab: قانون جدید بایگانی کردن

en: Modify splitting rule '{description}'
fa-Arab: اصلاح قانون تقسیم'{توصیف}'

en: New splitting rule
fa-Arab: قانون جدید توزیع کردن

en: Classification configuration
fa-Arab: پیکربندی رده بندی

en: Clone circulation and fine rules
fa-Arab: گردش امانت نسخه بدل و قوانین جریمه

en: Circulation and fine rules
fa-Arab: گردش امانت و قوانین جریمه

en: Table settings
fa-Arab: تنظیمات جدول

en: Modify credit type '{credit_type}'
fa-Arab: تغییر نوع اعتبار '{نوع_اعتبار}'

en: New credit type
fa-Arab: نوع اعتبار جدید

en: Credit types
fa-Arab: انواع اعتبار

en: {count} library limitation | {count} library limitations
fa-Arab[0]: {count} محدودیت کتابخانه
fa-Arab[1]: {count} محدودیت های کتابخانه

en: Curbside pickup
fa-Arab: تحویل غیرحضوری

en: Friday
fa-Arab: جمعه

en: Monday
fa-Arab: دوشنبه

en: Saturday
fa-Arab: شنبه

en: Sunday
fa-Arab: یکشنبه

en: Thursday
fa-Arab: پنج شنبه

en: Tuesday
fa-Arab: سه شنبه

en: Wednesday
fa-Arab: چهارشنبه

en: Modify currency '{currency_name}'
fa-Arab: تغییر واحد پول '{نام_واحد پول}'

en: New currency
fa-Arab: پول رایج

en: Confirm deletion of currency '{currency_name}'
fa-Arab: حذف واحدپول را تایید کنید '{نام_واحدپول}'

en: Currencies and exchange rates
fa-Arab: ارز و نرخ ارز

en: Modify debit type '{debit_type}'
fa-Arab: اصلاح نوع بدهی '{نوع_بدهی}'

en: New debit type
fa-Arab: نوع بدهی جدید

en: Debit types
fa-Arab: انواع بدهی

en: Modify desk
fa-Arab: اصلاح بخش

en: New desk
fa-Arab: بخش جدید

en: Confirm deletion of desk
fa-Arab: حذف بخش را تایید کنید

en: Desks
fa-Arab: بخش ها

en: Did you mean?
fa-Arab: منظورت این بود؟

en: Modify account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
fa-Arab: اصلاح حساب '{تبادل الکترونیکی_حساب}' برای فروشنده '{فروشنده}'

en: New account
fa-Arab: حساب جدید

en: Confirm deletion of account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
fa-Arab: تایید حذف حساب '{تبادل الکترونیکی_حساب}' برای فروشنده '{فروشنده}'

en: EDI accounts
fa-Arab: تبادل الکترونیکی حساب ها

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
fa-Arab: نقل قول ها

en: Modify library EAN '{ean}'
fa-Arab: اصلاح کتابخانه '{بارکد کالا}'

en: New library EAN
fa-Arab: بارکد کتابخانه جدید

en: Confirm deletion of EAN '{ean}' for '{library}'?
fa-Arab: حذف بارکد را تایید کنید '{بارکد}' برای '{کتابخانه}'؟

en: Confirm deletion of EAN '{ean}'?
fa-Arab: حذف بارکد را تایید کنید '{بارکد}'

en: Library EANs
fa-Arab: بارکدهای کتابخانه

en: New identity provider domain
fa-Arab: دامنه ارائه دهنده هویت جدید

en: Modify identity provider domain '{domain}'
fa-Arab: تغییر دامنه ارائه دهنده هویت '{دامنه}'

en: Identity provider domains for '{identity_provider_code}'
fa-Arab: دامنه‌های ارائه‌دهنده هویت برای '{شناسه_ارائه دهنده_کد}'

en: Identity providers
fa-Arab: ارائه دهندگان شناسه

en: Domains for '{identity_provider_code}'
fa-Arab: دامنه های'{شناسایی_ارائه دهنده_کد}'

en: New identity provider domain for '{identity_provider_code}'
fa-Arab: دامنه ارائه‌دهنده هویت جدید برای '{شناسایی_ارائه دهنده_کد}'

en: New identity provider
fa-Arab: ارائه دهنده شناسه جدید

en: Modify identity provider '{id_provider}'
fa-Arab: اصلاح ارائه کننده شناسایی '{ارائه کننده_شناسه}'

en: Item circulation alerts
fa-Arab: هشدارهای گردش امانت

en: Modify search field '{field}'
fa-Arab: اصلاح فیلد جستجو '{فیلد}'

en: New search field
fa-Arab: فیلد جستجوی جدید

en: Item search fields
fa-Arab: فیلد جستجوی منبع

en: Modify search field  '{field}'
fa-Arab: اصلاح فیلد جستجو   '{فیلد}'

en: Modify item type '{item_type}'
fa-Arab: تغییر نوع آیتم '{نوع_آیتم}'

en: New item type
fa-Arab: نواع آیتم جدید

en: Cannot delete item type '{item_type}'
fa-Arab: نمی توان نوع آیتم را حذف کرد '{آیتم_نوع}'

en: Confirm deletion of item type '{item_type}'?
fa-Arab: تایید حذف نوع آیتم '{نوع_آیتم}'؟

en: Data deleted
fa-Arab: داده ها حذف شد

en: Item types
fa-Arab: انواع آیتم

en: Are you sure you want to delete item type '{item_type}'?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید نوع آیتم را حذف کنید '{نوع_آیتم}'؟

en: Koha to MARC mapping
fa-Arab: نگاشت کوها به مارک

en: Library groups
fa-Arab: گروه های کتابخانه

en: Localization
fa-Arab: بومی سازی

en: Record overlay rules
fa-Arab: قوانین همپوشانی را ثبت کنید

[ctx: noun]
en: Filter
fa-Arab: فیلتر کنید

en: Edit subfield constraints
fa-Arab: محدودیت های زیر فیلد را ویرایش کنید

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'?
fa-Arab: حذف زیرفیلد را تایید می کنید '{زیرفیلد}'؟

en: Tag {tag} subfield structure
fa-Arab: ساختارفرعی تگ{برچسب}

en: Tag {tag} subfield constraints
fa-Arab: محدودیت های زیرفیلد تگ{برچسب}

en: Tag {tag} subfield structure (framework {frameworkcode})
fa-Arab: ساختار فرعی تگ{برچسب}(چارچوب {کدچارچوب})

en: Tag {tag} subfield structure (default framework)
fa-Arab: ساختار فرعی تگ{برچسب}(چارچوب پیش فرض)

en: New tag {searchfield}
fa-Arab: تگ جدید{فیلدجستجو}

en: Confirm deletion of tag {searchfield}
fa-Arab: حذف تگ را تایید کنید '{فیلدجستجو}'

en: MARC bibliographic framework '{framework}' ({frameworkcode})
fa-Arab: چارچوب کتابشناختی مارک '{چارچوب}' ({چارچوب کد})

en: Confirm deletion of tag {searchfield}?
fa-Arab: حذف تگ را تایید کنید '{فیلدجستجو}'

en: Modify record matching rule '{code}'
fa-Arab: قانون تطبیق سند را اصلاح کنید '{کد}'

en: New record matching rule
fa-Arab: قانون جدید تطبیق سند

en: Confirm deletion of record matching rule '{code}'
fa-Arab: حذف قانون تطبیق سند را تأیید کنید '{کد}'

en: Record matching rules
fa-Arab: قوانین تطبیق را ثبت کنید

en: Mappings for set '{oai_set}'
fa-Arab: طراحی مجموعه '{پروتکل مبادله اطلاعات_مجموعه}'

en: OAI sets
fa-Arab: مجموعه پروتکل های اطلاعاتی

en: New OAI set
fa-Arab: مجموع پروتکل های اطلاعاتی جدید

en: Modify OAI set '{oai_set}'
fa-Arab: اصلاح مجموع پروتکل های اطلاعاتی'{مجموع_oai}'

en: OverDrive library authnames
fa-Arab: اسامی کتابخانه با فعالیت زیاد

en: Modify patron attribute type '{code}'
fa-Arab: تغییر نوع ویژگی کاربر '{کد}'

en: New patron attribute type
fa-Arab: نوع ویژگی کاربر جدید

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}'
fa-Arab: حذف نوع ویژگی کاربر را تایید کنید '{کد}'

en: Patron attribute types
fa-Arab: انواع ویژگی های کاربر

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}' ({description})?
fa-Arab: حذف نوع ویژگی های کاربر را تایید کنید '{کد}' ({توضیحات})؟

en: System preferences
fa-Arab: تنظیمات سیستم

en: Modify restriction type
fa-Arab: نوع محدودیت را تغییر دهید

en: New restriction type
fa-Arab: نوع جدید محدودیت

en: Confirm deletion of restriction type
fa-Arab: حذف نوع محدودیت را تأیید کنید

en: Patron restriction types
fa-Arab: انواع محدودیت کاربر

en: Search filters
fa-Arab: فیلترهای جستجو

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
fa-Arab: پیکربندی موتور جستجو (ایندکس‌ گذاری روی داده‌ها)

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
fa-Arab: هنگام بروزرسانی نقشه نگاری ها خطایی روی داد: {پیام}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
fa-Arab: هنگام حذف نقشه های موجود خطایی روی داد. هیچ چیز تغییر نکرده است!

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
fa-Arab: ‌(فیلد جستجو {نام_فیلد} با نقشه نگاری {مارک_مارک}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
fa-Arab: وزن فیلد نامعتبر است'{وزن}'، بایستی یک عدد اعشاری مثبت باشد.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
fa-Arab: شما سعی کردید همه نگاشتها را برای یک شاخص ضروری حذف کنید، باید حداقل یک نگاشت را باقی بگذارید

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
fa-Arab: هنگام بروز رسانی ایندکس نقشه های الستیک خطایی رخ داده است: { پیام }.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
fa-Arab: نمایه '{نمایه}' باید دوباره فهرست شود.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
fa-Arab: شاخص '{نمایه}' نیاز به ایجاد دوباره دارد.

en: Mappings updated successfully.
fa-Arab: نقشه برداری با موفقیت به روز شد.

en: Mappings have been reset successfully.
fa-Arab: نقشه نگاری ها به صورت موفقیت آمیزی بازنشانی شد.

en: Elasticsearch is currently disabled.
fa-Arab: الستیک سرچ در حال حاضر غیرفعال است.

en: Share content with Mana KB
fa-Arab: اشتراک گذاری محتوا با مانا KB

en: SMS cellular providers
fa-Arab: ارائه دهندگان پیامک تلفن همراه

en: New SMTP server
fa-Arab: سرور پروتکل انتقال نامه جدید

en: Modify SMTP server '{smtp_server}'
fa-Arab: اصلاح سرور پروتکل انتقال نامه '{سرور_پروتکل انتقال نامه}'

en: SMTP servers
fa-Arab: سرورهای پروتکل انتقال نامه ساده

en: SRU search field mapping for bibliographic records
fa-Arab: نگاشت فیلد جستجوی SRU برای رکوردهای کتابشناختی

en: Z39.50/SRU servers
fa-Arab: Z39.50/SRU سرورهای جستجو و بازیابی

en: SRU search field mapping for authorities
fa-Arab: نگاشت فیلد جستجوی SRU برای مستندات

en: Modify system preference '{system_preference}'
fa-Arab: تغییر تنظیمات برگزیده سیستم '{تنظیمات برگزیده_سیستم}'

en: New system preference
fa-Arab: اصلاح تنظیمات برگزیده سیستم

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'
fa-Arab: تایید حذف تنظیمات برگزیده سیستم'{ تنظیمات برگزیده_سیستم}'

en: System preference deleted
fa-Arab: حذف تنظیمات برگزیده سیستم

en: Local use system preferences
fa-Arab: تنظیمات سیستم استفاده محلی

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'?
fa-Arab: حذف تنظیمات برگزیده سیستم را تأیید کنید '{تنظیمات برگزیده_سیستم}'؟

en: Library transfer limits
fa-Arab: محدودیت های انتقال کتابخانه

en: Transport cost matrix
fa-Arab: هزینه انتقال نسخه اصلی

en: Koha usage statistics
fa-Arab: آمار استفاده از Koha

en: Modify {servertype} server '{servername}'
fa-Arab: تغییر {نوع سرور} سرور '{نام سرور}'

en: New {servertype} server
fa-Arab: سرور {نوع سرور} جدید

en: Search results for '{search_keyword}'
fa-Arab: نتایج جستجو برای '{کلیدواژه_جستجو}'

en: Searching by target starting with '{search_keyword}'
fa-Arab: جستجو با هدف شروع می شود با '{کلیدواژه_جستجو}'

en: Two-factor authentication
fa-Arab: احراز هویت دو مرحله ای

en: Two-factor authentication setup
fa-Arab: راه اندازی احراز هویت دو مرحله ای

en: This account has been locked.
fa-Arab: این حساب قفل شده است.

en: Invalid username or password
fa-Arab: نام کاربری یا رمز عبور نامعتبر است

en: IP address change
fa-Arab: تغییر آدرس IP

en: Session timed out
fa-Arab: وقت جلسه به پایان رسیده است

en: Access denied
fa-Arab: دسترسی امکانپذیر نیست

en: Error authenticating with external provider
fa-Arab: خطا در احراز هویت با ارائه دهنده خارجی

en: Log in to Koha
fa-Arab: وارد Koha شوید

en: Cataloging authority plugin
fa-Arab: پلاگین مستند فهرست نویسی

en: Authorities
fa-Arab: پدیدآور

en: Modify authority #{authority_id} ({authtypetext})
fa-Arab: تغییر نویسنده #{شناسه_مستند} ({متن معتبر})

en: Adding authority ({authtypetext})
fa-Arab: افزودن مستندات ({متن معتبر})

en: Authority details
fa-Arab: جزئیات نویسنده

en: Unknown authority record
fa-Arab: سابقه نویسنده نامعلوم

en: Details for authority #{authid} ({authtypetext})
fa-Arab: جزئیات نویسنده #{شناسه نویسنده} ({متن معتبر})

en: Merging records
fa-Arab: ادغام سوابق

en: Authority search results
fa-Arab: نتایج جستجوی نویسنده

en: Your cart
fa-Arab: سبد خرید شما

en: Catalog
fa-Arab: لیست

en: Download cart
fa-Arab: دانلود سبد خرید

en: Sending your cart
fa-Arab: ارسال سبد خرید شما

en: Print notices for {today}
fa-Arab: چاپ اعلامیه‌های {امروز}

en: Bookings
fa-Arab: رزروها

en: Unknown record
fa-Arab: رکورد ناشناخته

en: ISBD details for {title}
fa-Arab: جزئیات شابک برای {عنوان}

en: MARC details for {title}
fa-Arab: جزئیات مارک برای {عنوان}

en: Advanced search
fa-Arab: جستجوی پیشرفته

en: Details for {title}
fa-Arab: جزئیات برای {عنوان}

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
fa-Arab[0]: یک پیشنهاد آرشیو شده وجود دارد.
fa-Arab[1]: پیشنهاد آرشیو شده {محاسبه شده} وجود دارد.

en: Images
fa-Arab: تصاویر

en: Checkout history for {title}
fa-Arab: پیشینیه امانت برای {عنوان}

en: Item search
fa-Arab: جستجوی آیتم

en: Labeled MARC details for {title}
fa-Arab: جزئیات مارک برچسب‌گذاری شده برای {عنوان}

en: Item details for {title}
fa-Arab: جزئیات آیتم برای {عنوان}

en: Results of search for {query_desc} with limit(s): '{limit_desc}'
fa-Arab: نتایج جستجو برای {توضیح_سوال} با محدودیت(ها): '{سوال_محدودیت}'

en: Results of search for {query_desc}
fa-Arab: نتایج جستجو برای {توضیح_پرسش}

en: Results of search for {limit_desc}
fa-Arab: نتایج جستجو برای{محدودیت_پرسش}

en: Results of search
fa-Arab: نتایج جستجو

en: You did not specify any search criteria
fa-Arab: شما هیچ معیاری برای جستجو مشخص نکرده اید

en: {count} item | {count} items
fa-Arab[0]: {count} آیتم
fa-Arab[1]: {count} آیتم ها

en: Search history
fa-Arab: پیشینیه جستجو

en: MARC import
fa-Arab: وارد کردن مارک

en: Cataloging
fa-Arab: فهرست نویسی

en: Stock rotation details for {title}
fa-Arab: جزئیات انبارگردانی برای {عنوان}

en: Editing {title} (Record number {biblionumber})
fa-Arab: درحال ویرایش {عنوان} (شماره ثبت {شماره کتابشناختی})

en: Add MARC record
fa-Arab: افزودن رکورد مارک

[ctx: Editing MARC record titled:]
en: Editing
fa-Arab: ویرایش

en: No results found
fa-Arab: نتیجه ای یافت نشد

en: Items
fa-Arab: آیتم ها

en: {title} by {author}
fa-Arab: {عنوان} توسط {نویسنده}

en: (Record #{biblionumber})
fa-Arab: (ثبت #{شماره کتابشناختی})

en: Edit {title} by {author}
fa-Arab: ویرایش {عنوان} توسط {نویسنده}

[ctx: Bibliographic record number]
en: Record #
fa-Arab: پیشینه #

en: Edit {title}
fa-Arab: ویرایش {عنوان}

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
fa-Arab: آیتم ها

en: Catalog concerns
fa-Arab: مربوط به فهرست

en: Editor
fa-Arab: ویراستار

en: Link to host record
fa-Arab: پیوند به رکورد میزبان

en: Attach an item to
fa-Arab: یک آیتم را به آن ضمیمه کنید

en: Framework plugin example
fa-Arab: نمونه پلاگین چارچوب

en: Cataloguing
fa-Arab: فهرست نویسی

en: Call number browser
fa-Arab: مرورگر شماره بازیابی

en: 006 builder
fa-Arab: ساخت 006

en: 007 builder
fa-Arab: ساخت 007

en: 008 builder
fa-Arab: ساخت 008

en: Classifications
fa-Arab: رده بندی

en: 000 - Leader builder
fa-Arab: راهنمای ساخت 000

en: Leader builder
fa-Arab: راهنمای ساخت

en: Plugin for links
fa-Arab: پلاگین برای لینک

en: UNIMARC field 100 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 100 یونی مارک

en: UNIMARC field 105 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 105 فیلد یونی مارک

en: UNIMARC field 106 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 106 یونی مارک

en: UNIMARC field 110 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 110 یونی مارک

en: UNIMARC field 115a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 115a یونی مارک

en: UNIMARC field 115b builder
fa-Arab: ساخت فیلد 115b یونی مارک

en: UNIMARC field 116 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 116 یونی مارک

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: print
fa-Arab: چاپ

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 1
fa-Arab: تکنیک ها (چاپ) 1

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 2
fa-Arab: تکنیک ها (چاپ) 2

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 3
fa-Arab: تکنیک ها (چاپ) 3

en: UNIMARC field 117 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 117 یونی مارک

en: UNIMARC field 120 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 120 یونی مارک

en: UNIMARC field 121a builder
fa-Arab: ساخت فیلد121a یونی مارک

en: UNIMARC field 121b builder
fa-Arab: ساخت فیلد121b یونی مارک

en: UNIMARC field 122 builder
fa-Arab: ساخت فیلد122 یونی مارک

en: UNIMARC field 123a builder
fa-Arab: ساخت فیلد123a یونی مارک

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
fa-Arab: ساخت فیلد 123d/e/f/g یونی مارک

en: UNIMARC field 123i/j builder
fa-Arab: ساخت فیلد123i/j یونی مارک

en: UNIMARC field 124a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 124a یونی مارک

en: UNIMARC field 124b builder
fa-Arab: ساخت فیلد 124b یونی مارک

en: UNIMARC field 124c builder
fa-Arab: ساخت فیلد 124c یونی مارک

en: UNIMARC field 124d builder
fa-Arab: ساخت فیلد 124d یونی مارک

en: UNIMARC field 124e builder
fa-Arab: ساخت فیلد 124e یونی مارک

en: UNIMARC field 124f builder
fa-Arab: ساخت فیلد 124f یونی مارک

en: UNIMARC field 124g builder
fa-Arab: ساخت فیلد 124g یونی مارک

en: UNIMARC field 125a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 125a یونی مارک

en: UNIMARC field 125b builder
fa-Arab: ساخت فیلد 125b یونی مارک

en: UNIMARC field 126a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 126a یونی مارک

en: UNIMARC field 126b builder
fa-Arab: ساخت فیلد 126b یونی مارک

en: UNIMARC field 127 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 127 یونی مارک

en: UNIMARC field 128a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 128a یونی مارک

en: UNIMARC field 128b builder
fa-Arab: ساخت فیلد 128b یونی مارک

en: UNIMARC field 128c builder
fa-Arab: ساخت فیلد 128c یونی مارک

en: UNIMARC field 130 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 130 یونی مارک

en: UNIMARC field 135a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 135a یونی مارک

en: UNIMARC field 140 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 140 یونی مارک

en: UNIMARC field 141 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 141 یونی مارک

en: Framework plugin unimarc_field_146a
fa-Arab: چارچوب پلاگین یونی مارک_فیلد_146a

en: Framework plugin unimarc_field_146b
fa-Arab: چارچوب پلاگین یونی مارک_فیلد_146b

en: Framework plugin unimarc_field_146c
fa-Arab: چارچوب پلاگین یونی مارک_فیلد_146c

en: Framework plugin unimarc_field_146d
fa-Arab: چارچوب پلاگین یونی مارک_فیلد_146d

en: Framework plugin unimarc_field_146e
fa-Arab: چارچوب پلاگین یونی مارک_فیلد_146e

en: Framework plugin unimarc_field_146h
fa-Arab: چارچوب پلاگین یونی مارک_فیلد_146h

en: Framework plugin unimarc_field_146i
fa-Arab: چارچوب پلاگین یونی مارک_فیلد_146i

en: UNIMARC field 181-2 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 181-2 یونی مارک

en: UNIMARC field 181a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 181a یونی مارک

en: UNIMARC field 181b builder
fa-Arab: ساخت فیلد 181b یونی مارک

en: UNIMARC field 181c builder
fa-Arab: ساخت فیلد 181c یونی مارک

en: UNIMARC field 182-2 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 182-2 یونی مارک

en: UNIMARC field 182a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 182a یونی مارک

en: UNIMARC field 182c builder
fa-Arab: ساخت فیلد 182c یونی مارک

en: UNIMARC field 183-2 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 183-2 یونی مارک

en: UNIMARC field 183a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 183a یونی مارک

en: UNIMARC field 210c builder
fa-Arab: ساخت فیلد 210c یونی مارک

en: UNIMARC field 225a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 225a یونی مارک

en: UNIMARC field 283-2 builder
fa-Arab: ساخت فیلد 283-2 یونی مارک

en: UNIMARC field 283a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 283a یونی مارک

en: UNIMARC field 325h builder
fa-Arab: ساخت فیلد 325h یونی مارک

en: UNIMARC field 325j builder
fa-Arab: ساخت فیلد 325j یونی مارک

en: UNIMARC field 4XX builder
fa-Arab: ساخت فیلد 4XX یونی مارک

en: UNIMARC field 686a builder
fa-Arab: ساخت فیلد 686a یونی مارک

en: UNIMARC leader builder
fa-Arab: راهنمای ساخت یونی مارک

en: Z39.50 authority search points
fa-Arab: هدف جستجوی مستند Z39.50

en: Z39.50 authority search results
fa-Arab: نتایج جستجوی مستند Z39.50

en: Z39.50/SRU search results
fa-Arab: نتایج جستجوی Z39.50/SRU

en: Article requests
fa-Arab: درخواست های مقاله

en: Circulation
fa-Arab: چرخه امانت

en: Circulation statistics for {title}
fa-Arab: آمار گردش امانت{عنوان}

en: Overdues at {library}
fa-Arab: سررسید در {کتابخانه}

en: Transfers
fa-Arab: نقل و انتقالات

en: Checkout notes
fa-Arab: یادداشت امانت ها

en: Checking out to {patron}
fa-Arab: امانت {کاربر}

en: Bundle of {count} item | Bundle of {count} items
fa-Arab[0]: بسته‌ای از {count} آیتم
fa-Arab[1]: بسته‌ای از {count} آیتم ها

en: Batch check out to {patron}
fa-Arab: مقدار امانت {کاربر}

en: Curbside pickups
fa-Arab: تحویل غیرحضوری

en: Pending on-site checkouts
fa-Arab: طی مدت امانت در محل

en: Items overdue as of {date}
fa-Arab: منابع عقب افتاده از {تاریخ}

en: Holds to pull
fa-Arab: انجام رزرو

en: Hold transfer print receipt
fa-Arab: رسید چاپی تحویل را نگهدارید

en: Transfers print receipt
fa-Arab: رسید چاپی تحویل

en: Print receipt for {borrowernumber}
fa-Arab: رسید چاپی برای{شماره امانت}

en: Patrons
fa-Arab: کاربران

en: Recall print receipt
fa-Arab: یادآوری رسیدچاپی

en: Renew {title}
fa-Arab: تمدید{عنوان}

en: Request article
fa-Arab: درخواست مقاله

en: Hold ratios
fa-Arab: قسمت رزرو

en: Check in {title}
fa-Arab: برگشت دادن {عنوان}

en: Set library and desk
fa-Arab: تنظیم کتابخانه، میز

en: Set library
fa-Arab: تنظیم کتابخانه

en: Transfers to send
fa-Arab: انتقال جهت ارسال

en: Transfers to receive
fa-Arab: انتقال برای دریافت

en: Holds queue
fa-Arab: نوبت رزرو

en: Holds awaiting pickup
fa-Arab: منتظر تحویل رزرو

en: Club enrollments for {club_name}
fa-Arab: ثبت نام باشگاه برای{نام_باشگاه}

en: Patron clubs
fa-Arab: عضو باشگاه

en: Modify club {club_name}
fa-Arab: تغییر باشگاه {نام_باشگاه}

en: Create a new {club_template} club
fa-Arab: یک باشگاه جدید {الگوی_باشگاه} ایجاد کنید

en: Modify club template {club_template}
fa-Arab: تغییر قالب باشگاه {قالب_باشگاه}

en: New club template
fa-Arab: الگوی جدید باشگاه

en: Add reserves
fa-Arab: افزودن رزرو

en: Course reserves
fa-Arab: دوره رزرو

en: Edit reserve
fa-Arab: ویرایش رزرو

[ctx: Edit course reserve]
en: Edit
fa-Arab: ویرایش

[ctx: Place course reserve]
en: Reserve
fa-Arab: رزرو کردن

en: Remove reserves
fa-Arab: حذف رزرو

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
fa-Arab[0]: {عنوان} ({بارکد}) حذف شد از {count} دوره.
fa-Arab[1]: {عنوان} ({بارکد}) حذف شد از {count} دوره ها.

en: Course details for {course_name}
fa-Arab: جزئیات دوره برای {نام_دوره}

[ctx: Semester]
en: Term
fa-Arab: مدت

en: Edit {course_name}
fa-Arab: ویرایش {نام_دوره}

en: New course
fa-Arab: دوره جدید

[ctx: Semester]
en: Term:
fa-Arab: مدت:

en: Invalid course
fa-Arab: دوره نامعتبر

en: E-resource management
fa-Arab: مدیریت منابع الکترونیکی

en: Error {error_number}
fa-Arab: خطا {شماره_خطا}

en: ILL requests
fa-Arab: درخواست های ILL

en: Log in to the Koha web installer
fa-Arab: وارد برنامه نصب وب Koha شوید

en: Perl modules missing
fa-Arab: ماژول های پرل از دست رفته است

en: Perl version obsolete
fa-Arab: نسخه پرل منسوخ شده است

en: Check Perl dependencies
fa-Arab: وابستگی های پرل را بررسی کنید

en: Web installer
fa-Arab: نصب کننده وب

en: Database settings
fa-Arab: تنظیمات پایگاه داده

en: Set up database
fa-Arab: راه اندازی پایگاه داده

en: Error creating database tables
fa-Arab: خطا در ایجاد جداول پایگاه داده

en: Database tables created
fa-Arab: جداول پایگاه داده ایجاد شد

en: Update database
fa-Arab: پایگاه داده را به روز کنید

en: Install basic configuration settings
fa-Arab: تنظیمات اولیه پیکربندی را نصب کنید

en: Updating database structure
fa-Arab: به روز رسانی ساختار پایگاه داده

en: Select your MARC flavor
fa-Arab: ویژگی مارک خود را انتخاب کنید

en: Selecting default settings
fa-Arab: انتخاب تنظیمات پیش فرض

en: Default data loaded
fa-Arab: داده های پیش فرض بارگیری شد

en: Installation complete
fa-Arab: نصب کامل شد

en: Koha staff interface
fa-Arab: رابط کارکنان Koha

en: Barcode image generator
fa-Arab: تولید کننده تصویر بارکد

en: Edit label batch {batch_id}
fa-Arab: ویرایش دسته برچسب {شناسه_دسته}

en: New label batch
fa-Arab: دسته برچسب جدید

en: Batches
fa-Arab: مقادیر

en: Label creator
fa-Arab: ایجاد برچسب

en: Edit label layout {layout_id}
fa-Arab: ویرایش ترتیب برچسب {شناسه_برچسب}

en: New label layout
fa-Arab: طرح برچسب جدید

en: Layouts
fa-Arab: چیدمان ها

en: Edit printer profile {profile_id}
fa-Arab: ویرایش مشخصات چاپگر {شناسه_مشخصات}

en: New printer profile
fa-Arab: مشخصات چاپگر جدید

en: Profiles
fa-Arab: مشخصات

en: Print barcode range
fa-Arab: چاپ محدوده بارکد

en: Edit label template {template_id}
fa-Arab: ویرایش قالب برچسب {شناسه_الگو}

en: New label template
fa-Arab: الگوی برچسب جدید

en: Templates
fa-Arab: الگوها

en: layout
fa-Arab: چیدمان

en: Label layouts
fa-Arab: چیدمان های برچسب

en: template
fa-Arab: الگو

en: Label templates
fa-Arab: الگوهای برچسب

en: profile
fa-Arab: مشخصات

en: Printer profiles
fa-Arab: مشخصات پرینتر

en: batch
fa-Arab: دسته ای

en: Label batches
fa-Arab: مقادیر برچسب

en: Label printing/exporting
fa-Arab: چاپ برچسب/خروجی

en: Labels
fa-Arab: برچسب ها

en: Search
fa-Arab: جستجو

en: Quick spine label creator
fa-Arab: ایجاد برچسب سریع عطف کتاب

en: Spine labels
fa-Arab: برچسب عطف کتاب

en: Details of credit
fa-Arab: جزئیات اعتبار

en: Details of debit
fa-Arab: جزئیات بدهی

en: API Keys
fa-Arab: کلیدهای API

en: Account for
fa-Arab: حساب کاربری برای

en: Delete patron
fa-Arab: حذف کاربر

en: Discharge for
fa-Arab: خالی کردن برای

en: Pending discharge requests
fa-Arab: درخواست های تخلیه در مدت

en: Files for
fa-Arab: فایل ها برای

en: Holds history for
fa-Arab: پیشینیه رزرو برای

en: Details for
fa-Arab: جزئیات برای

en: Housebound
fa-Arab: محدود به خانه

en: ILL requests history for
fa-Arab: پیشینیه درخواست برای ILL

en: Create manual credit
fa-Arab: اعتبار دستی ایجاد کنید

en: Create manual invoice
fa-Arab: فاکتور دستی ایجاد کنید

en: Set permissions for
fa-Arab: تنظیم مجوز برای

en: Password updated
fa-Arab: رمزعبور به روزرسانی شد

en: Update password for
fa-Arab: به روز رسانی رمزعبور برای

en: Add patron
fa-Arab: افزودن کاربر

en: Modify patron
fa-Arab: تغییر کاربر

[ctx: gender]
en: Other
fa-Arab: دیگر

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
fa-Arab: ایجاد شده

en: Update patron records
fa-Arab: سوابق کاربران را به روزرسانی کنید

en: Merge patron records
fa-Arab: ادغام سوابق کاربر

en: Check duplicate patron
fa-Arab: کاربر تکراری را بررسی کنید

en: Summary for
fa-Arab: چکیده برای

en: Patron details for
fa-Arab: جزئیات کاربر برای

en: Sent notices for
fa-Arab: ارسال اعلانات برای

en: Make a payment for
fa-Arab: انجام پرداختی برای

en: Write off an amount for {patron}
fa-Arab: مبلغی را برای {کاربر} بنویسید

en: Collect payment for {patron}
fa-Arab: مجموع پرداختی برای{کاربر}

en: Print receipt for
fa-Arab: چاپ رسید برای

en: Purchase suggestions for
fa-Arab: پیشنهاد خرید برای

en: Circulation history for
fa-Arab: پیشینیه گردش امانت برای

en: Recalls history for
fa-Arab: پیشینیه یادآوری برای

en: Subscription routing lists for
fa-Arab: ارسال لیست های اشتراک برای

en: Statistics for
fa-Arab: آمار برای

en: Choose adult category
fa-Arab: دسته بزرگسالان را انتخاب کنید

en: Add offline circulations to queue
fa-Arab: امانت های گرفته شده آفلاین را به لیست اضافه کنید

en: Offline circulation
fa-Arab: امانت های آفلاین

en: Offline circulation file upload
fa-Arab: فایل امانت های آفلاین را آپلود کنید

en: Create a library
fa-Arab: ایجاد یک کتابخانه

en: Add a patron category
fa-Arab: یک فهرست کاربر را اضافه کنید

en: Create Koha administrator patron
fa-Arab: عضو مدیریت کوها را ایجاد کنید

en: Create a new item type
fa-Arab: نوع جدید منبع را ایجاد کنید

en: Onboarding complete
fa-Arab: تکمیل پذیرش سازمانی

en: Create circulation rule
fa-Arab: قانون گردش امانت را ایجاد کنید

en: Modify patron list '{list_name}'
fa-Arab: اصلاح لیست کاربر '{نام_لیست}'

en: New patron list
fa-Arab: لیست کاربر جدید

en: Patron lists
fa-Arab: لیست های اعضا

en: Edit patron card batch
fa-Arab: ویرایش دسته کارت عضویت

en: New patron card batch
fa-Arab: دسته کارت عضویت جدید

en: Patron card creator
fa-Arab: ایجاد کارت عضویت

en: Edit patron card layout
fa-Arab: ویرایش طرح کارت عضویت

en: New patron card layout
fa-Arab: طرح بندی کارت عضویت جدید

en: Layout
fa-Arab: چیدمان

en: Edit printer profile
fa-Arab: ویرایش مشخصات چاپگر

en: Edit patron card template
fa-Arab: ویرایش الگوی کارت عضویت

en: New patron card template
fa-Arab: الگوی جدید کارت عضویت

en: Image manager
fa-Arab: مدیریت تصویر

en: Patron card layouts
fa-Arab: طرح بندی کارت عضویت

en: Patron card templates
fa-Arab: الگوهای کارت عضویت

en: Patron card printer profiles
fa-Arab: مشخصات چاپگر کارت عضویت

en: Patron card batches
fa-Arab: دسته های کارت عضویت

en: Actions
fa-Arab: اقدامات

en: Patron card printing/exporting
fa-Arab: چاپ کارت عضویت/خروجی

en: Patron cards
fa-Arab: کارت های عضویت

en: Plugins disabled
fa-Arab: پلاگین ها غیرفعال شدند

en: Upload plugin
fa-Arab: آپلود پلاگین

en: Point of sale
fa-Arab: مرحله فروش

en: Print receipt
fa-Arab: چاپ رسید

en: Transaction history for {register}
fa-Arab: سابقه تراکنش برای {ثبت}

en: Cash summary for {library}
fa-Arab: خلاصه موجودی برای {کتابخانه}

en: Old recalls
fa-Arab: یادآوری های قدیمی

en: Overdue recalls
fa-Arab: یادآوری های عقب افتاده

en: Recalls queue
fa-Arab: نوبت یادآوری ها

en: Recalls to pull
fa-Arab: انجام فراخوان ها

en: Recalls awaiting pickup
fa-Arab: در انتظار تحویل فراخوانی شد

en: Existing recalls
fa-Arab: فراخوان های موجود

en: Recalls
fa-Arab: یادآوری

en: Results
fa-Arab: نتایج

en: Acquisitions statistics
fa-Arab: آمار تملک

en: Patrons with the most checkouts
fa-Arab: کاربرانی که بیشترین امانت را دارند

en: Patrons with no checkouts
fa-Arab: کاربرانی که هیچ امانتی ندارند

en: Patrons statistics
fa-Arab: آمار کاربران

en: Cash register statistics
fa-Arab: آمار ثبت نقدی

en: Most-circulated items
fa-Arab: اقلام با بیشترین امانت

en: Items with no checkouts
fa-Arab: اقلام بدون امانت

en: Catalog statistics
fa-Arab: آمار فهرست

en: Convert report
fa-Arab: تبدیل گزارش

en: Dictionary
fa-Arab: واژه نامه

en: Guided reports wizard
fa-Arab: راهنمای گزارش خبره

en: Saved reports
fa-Arab: ذخیره گزارشات

en: Create from SQL
fa-Arab: ایجاد کردن از SQL

en: SQL view
fa-Arab: نمای SQL

en: Report {reportname} ({id})
fa-Arab: گزارش {نام گزارش} ({شناسه})

en: Edit report {reportname} ({id})
fa-Arab: ویرایش گزارش {نام گزارش} ({شناسه})

en: Build a report, step 1 of 6: Choose a module
fa-Arab: یک گزارش بسازید، مرحله 1 از 6: یک ماژول را انتخاب کنید

en: Build a report, step 2 of 6: Pick a report type
fa-Arab: یک گزارش بسازید، مرحله 2 از 6: نوع گزارش را انتخاب کنید

en: Build a report, step 3 of 6: Select columns for display
fa-Arab: یک گزارش بسازید، مرحله 2 از 6: ستون ها را برای نمایش انتخاب کنید

en: Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on
fa-Arab: یک گزارش بسازید، مرحله 4 از 6: معیارهایی را برای محدود کردن انتخاب کنید

en: Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total
fa-Arab: یک گزارش بسازید، مرحله 5 از 6: انتخاب کنید کدام ستون ها در مجموع قرار گیرید

en: Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered
fa-Arab: یک گزارش بسازید، مرحله 6 از 6: نحوه سفارش گزارش را انتخاب کنید

en: Average loan time
fa-Arab: میانگین مدت امانت

en: Circulation statistics
fa-Arab: آمارگردش امانت

en: Lost items
fa-Arab: اقلام گم شده

en: Catalog by item types
fa-Arab: کاتالوگ بر اساس انواع آیتم ها

en: Orders by fund
fa-Arab: سفارشات بر اساس وجوه

en: Holds statistics
fa-Arab: آمار رزروها

en: Serials subscriptions stats
fa-Arab: آمار اشتراک نشریات

en: Place a hold on {title}
fa-Arab: محل رزرو {عنوان}

en: Confirm holds
fa-Arab: تایید رزروها

en: Holds
fa-Arab: رزروها

en: Hold | Holds
fa-Arab[0]: رزرو
fa-Arab[1]: رزروها

en: Approved comments
fa-Arab: نظرات تایید شده

en: Comments awaiting moderation
fa-Arab: محدود کردن انتظار نظرات

en: Comments
fa-Arab: اظهار نظر

en: Manage items
fa-Arab: مدیریت آیتم ها

en: Collection '{collection_title}'
fa-Arab: مجموعه '{عنوان_مجموعه}'

en: Rotating collections
fa-Arab: مجموعه های گردشی

en: Manage items for '{collection_title}'
fa-Arab: مدیریت آیتم ها برای '{عنوان_مجموعه}'

en: Add a new collection
fa-Arab: یک مجموعه جدید اضافه کنید

en: Collection deleted
fa-Arab: مجموعه حذف شد

en: Edit collection
fa-Arab: ویرایش مجموعه

en: Transfer collection
fa-Arab: انتقال مجموعه

en: Transfer collection '{collection_title}'
fa-Arab: انتقال مجموعه '{عنوان_مجموعه}'

en: Edit suggestion #{suggestion_number}
fa-Arab: ویرایش پیشنهاد #{شماره_پیشنهاد}

en: Add suggestion
fa-Arab: افزودن پیشنهاد

en: Show suggestion #{suggestion_number}
fa-Arab: نمایش پیشنهاد #{شماره_پیشنهاد}

en: Suggestions
fa-Arab: پیشنهادات

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
fa-Arab: ایجاد شده توسط:

en: Results for tag '{tag}'
fa-Arab: نتایج برای برچسب '{تگ}'

en: Tags
fa-Arab: برچسب ها

en: Approved
fa-Arab: تایید شده

en: Pending
fa-Arab: در مدت

en: Rejected
fa-Arab: رد شد

[ctx: Tags (single)]
en: Rejected
fa-Arab: رد شد

[ctx: Tags (single)]
en: Approved
fa-Arab: تایید شده

[ctx: Tags (single)]
en: Pending
fa-Arab: در مدت

[ctx: Tags (multiple)]
en: Approved
fa-Arab: تایید شده

[ctx: Tags (multiple)]
en: Rejected
fa-Arab: رد شد

[ctx: Tags (multiple)]
en: Pending
fa-Arab: تا زمانی که

en: Access files
fa-Arab: فایل های در دسترس

en: Modify news item
fa-Arab: خبر را اصلاح کنید

en: Modify page
fa-Arab: صفحه را اصلاح کنید

en: Modify HTML customization
fa-Arab: سفارشی سازی HTML را تغییر دهید

en: New news item
fa-Arab: قطعه خبری جدید

en: New page
fa-Arab: صفحه جدید

en: New HTML customization
fa-Arab: سفارشی سازی HTML جدید

en: News
fa-Arab: اخبار

en: Pages
fa-Arab: صفحات

en: HTML customizations
fa-Arab: سفارشی سازی HTML

en: Additional content
fa-Arab: مطالب اضافی

en: Rules
fa-Arab: قوانین

en: Automatic item modifications by age
fa-Arab: اصلاح اتوماتیک مورد براساس سن

en: Confirm selection
fa-Arab: انتخاب را تایید کنید

en: Job enqueued
fa-Arab: نوبت بندی کار

en: Batch item deletion
fa-Arab: حذف دسته ای آیتم

en: Modifications
fa-Arab: اصلاحات

en: Batch item modification
fa-Arab: اصلاح دسته ای اقلام

en: Batch record deletion
fa-Arab: حذف دسته ای رکورد

en: Batch extend due dates
fa-Arab: تاریخ های سررسید دسته ای تمدید شود

en: Batch record modification
fa-Arab: اصلاح دسته رکورد

en: Confirm
fa-Arab: تأئيد

en: Finished
fa-Arab: پایان

en: Batch patron deletion and anonymization
fa-Arab: حذف و ناشناس ماندن دسته اعضا

en: Modify CSV profile '{csv_profile_name}'
fa-Arab: اصلاح CSV نمایه '{csv_پروفایل_نام}'

en: New CSV profile
fa-Arab: نمایه CSV جدید

en: Confirm deletion of CSV profile '{csv_profile_name}'
fa-Arab: تایید حذف نمایه CSV '{csv_پروفایل_نام}'

en: CSV profiles
fa-Arab: پروفایل CSV

en: Delete CSV profile '{csv_profile_name}'?
fa-Arab: حذف نمایه CSV '{csv_پروفایل_نام}'؟

en: Export data
fa-Arab: تاريخ خروجی

en: {library} calendar
fa-Arab: {کتابخانه} تقویم

en: Import patrons
fa-Arab: وارد کردن اعضا

[ctx: Patron import]
en: {count_of_imported_records} imported records
fa-Arab: {count_of_imported_records} رکوردهای وارد شده

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_imported_record})
fa-Arab: (آخرین بود {آخرین_وارد شده_رکورد})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_overwritten_records} overwritten records
fa-Arab: {count_of_overwritten_records} سوابق بازنویسی شده

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_overwritten_record})
fa-Arab: (آخرین بود {last_overwritten_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_existing_records} not imported because they are already in borrowers table and overwrite is disabled
fa-Arab: {count_of_existing_records} وارد نشد زیرا از قبل در جدول امانت گیرندگان وجودداشت و بازنویسی غیرفعال است

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_existing_record})
fa-Arab: (گذشته بود {last_existing_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_invalid_records} not imported because they are not in the expected format
fa-Arab: {count_of_invalid_records} وارد نمی شوند زیرا در فرم مورد انتظار نیستند

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_invalid_record})
fa-Arab: (گذشته بود {last_invalid_record})

[ctx: Patron import]
en: {total} records parsed
fa-Arab: {جمع} رکورد تجزیه شد

[ctx: CSV file]
en: Values are comma-separated.
fa-Arab: مقادیر با کاما از هم جدا می شوند.

en: Inventory
fa-Arab: تعداد موجودی

en: Modify notice
fa-Arab: اطلاعیه را اصلاح کنید

en: New notice
fa-Arab: اطلاعیه جدید

en: Notice added
fa-Arab: افزودن اطلاعیه

en: Confirm deletion
fa-Arab: حذف را تایید کنید

en: Notices and slips
fa-Arab: اطلاعیه ها و خطاها

[ctx: Message transport type]
en: Print
fa-Arab: چاپ

en: {content_length} / 160 characters
fa-Arab: {طول_محتوا} / 160 کاراکتر

en: Batch {batch_import_number}
fa-Arab: دسته {batch_import_number}

en: Manage staged MARC records
fa-Arab: سوابق مارک مرحله‌بندی شده را مدیریت کنید

en: Actions for template '{template_name}'
fa-Arab: اقدامات برای الگوی '{template_name}'

en: MARC modification templates
fa-Arab: الگوهای اصلاح مارک

en: Batch patron modification
fa-Arab: اصلاح دسته ای کاربران

en: Overdue notice/status triggers
fa-Arab: اخطارهای معوقه/علت وضعیت

en: Page error
fa-Arab: خطای صفحه

en: Upload patron images
fa-Arab: بارگذاری تصویر کاربر

en: Preview notice template
fa-Arab: پیش نمایش الگوی اطلاعیه

en: Notices
fa-Arab: اطلاعیه ها

en: OPAC problem reports
fa-Arab: گزارش مشکلات اپک

en: Quote uploader
fa-Arab: نقل قول آپلود کننده

en: Quote editor
fa-Arab: ویراستار نقل قول

en: Modify quote
fa-Arab: نقل قول را اصلاح کنید

en: New quote
fa-Arab: نقل قول جدید

en: Task scheduler
fa-Arab: زمانبندی وظایف

en: Compare matched records
fa-Arab: مقایسه رکوردهای مشابه

en: Stage MARC records for import
fa-Arab: رکوردهای مارک را برای وارد کردن مرحله بندی کنید

en: Modify rota '{rota_title}'
fa-Arab: اصلاح روتا '{rota_title}'

en: New rota
fa-Arab: روتای جدید

en: Manage stages for '{rota_title}'
fa-Arab: مدیریت مراحل برای '{rota_title}'

en: Modify {library} stage
fa-Arab: اصلاح {کتابخانه} صحنه

en: New stage
fa-Arab: صحنه جدید

en: Manage items for '{rota_title}'
fa-Arab: مدیریت آیتم ها برای '{rota_title}'

en: Add items
fa-Arab: آیتم ها را اضافه کنید

en: Stock rotation
fa-Arab: انبارگردانی

en: Add items to rota '{rota_title}'
fa-Arab: افزودن آیتم ها به روتا '{rota_title}'

en: Upload local cover image for
fa-Arab: بارگذاری تصویر جلد محلی برای

en: Upload local cover image
fa-Arab: تصویر جلد محلی را بارگذاری کنید

en: Uploads
fa-Arab: بارگذاری ها

en: Log viewer
fa-Arab: نمایشگر لاگ

en: Add to list
fa-Arab: افزودن به لیست

en: Lists
fa-Arab: لیست ها

en: Download list
fa-Arab: لیست دانلود

en: Sending your list
fa-Arab: ارسال لیست شما

en: Contents of {list_name}
fa-Arab: محتویات {list_name}

en: Create new list
fa-Arab: لیست جدید ایجاد کنید

en: Edit list {list_name}
fa-Arab: ویرایش لیست {list_name}

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
fa-Arab: لغو کردن

[ctx: Request to cancel hold button]
en: Request to cancel
fa-Arab: درخواست لغو

en: Show fewer authors
fa-Arab: نمایش نویسندگان کمتر

en: Show more authors
fa-Arab: نمایش نویسندگان بیشتر

en: Show fewer titles
fa-Arab: نمایش عناوین کمتر

en: Show more titles
fa-Arab: نمایش عناوین بیشتر

en: Show fewer topics
fa-Arab: نمایش موضوعات کمتر

en: Show more topics
fa-Arab: نمایش موضوعات بیشتر

en: Show fewer places
fa-Arab: مکان های کمتری نشان داده شود

en: Show more places
fa-Arab: نمایش مکان های بیشتر

en: Show fewer series
fa-Arab: ردیف های کمتری نشان داده شود

en: Show more series
fa-Arab: نمایش ردیف های بیشتر

en: Show fewer item types
fa-Arab: انواع منابع کمتر نشان داده شود

en: Show more item types
fa-Arab: نمایش انواع آیتم بیشتر

en: Show fewer home libraries
fa-Arab: کتابخانه های اصلی کمتری نمایش داده شود

en: Show more home libraries
fa-Arab: نمایش کتابخانه های مبدا بیشتر

en: Show fewer holding libraries
fa-Arab: نمایش کمتر موجودی کتابخانه ها

en: Show more holding libraries
fa-Arab: نمایش موجودی کتابخانه‌های بیشتر

en: record | records
fa-Arab[0]: پیشینه
fa-Arab[1]: پیشینه ها

en: checkout | checkouts
fa-Arab[0]: امانت گرفتن
fa-Arab[1]: امانت گرفته شده ها

en: overdue | overdues
fa-Arab[0]: تاخیردار
fa-Arab[1]: تاخیردارها

en: hold pending | holds pending
fa-Arab[0]: تعلیق رزرو
fa-Arab[1]: تعلیق رزروها

en: hold waiting | holds waiting
fa-Arab[0]: منتظر رزرو
fa-Arab[1]: رزروهای در انتظار

en: message | messages
fa-Arab[0]: پیام
fa-Arab[1]: پیام ها

[ctx: gender]
en: Other:
fa-Arab: دیگر:
