Koha 23.11.08.001 - en to fi-FI translation catalogue (1742 entries)

en: fixed length control field
fi-FI: kiinteämittainen kontrollikenttä

en: control field
fi-FI: kontrollikenttä

en: Field link and sequence number
fi-FI: Linkki- ja järjestysnumero

en: LC control number
fi-FI: LC kontrollinumero

en: Canceled/invalid LC control number
fi-FI: Peruttu tai virheellinen LC kontrollinumero

en: Linkage
fi-FI: Linkitys

en: Control number of related bibliographic record
fi-FI: Liittyvän nimeketietueen kontrollinumero

en: Source
fi-FI: Lähde

en: Record control number
fi-FI: Tietueen kontrollinumero

en: Canceled or invalid record control number
fi-FI: Peruttu tai virheellinen tietueen kontrollinumero

en: International Standard Book Number
fi-FI: ISBN-tunnus, International Standard Book Number

en: Terms of availability
fi-FI: Hinta- ja saatavuustiedot

en: Qualifying information
fi-FI: Tarkentava tieto

en: Canceled/invalid ISBN
fi-FI: Peruttu tai virheellinen ISBN-tunnus

en: International Standard Serial Number
fi-FI: ISSN-tunnus, International Standard Serial Number

en: Canceled ISSN-L
fi-FI: Peruttu ISSN-L

en: Incorrect ISSN
fi-FI: Virheellinen ISSN-tunnus

en: Canceled ISSN
fi-FI: Peruttu ISSN-tunnus

en: Authority record control number or standard number
fi-FI: Auktoriteettitietueen kontrollinumero tai standardinumero

en: Real World Object URI
fi-FI: Reaalimaailman kohteen tunniste

en: Standard number or code
fi-FI: Standarditunnus tai -koodi

en: Additional codes following the standard number or code
fi-FI: Standarditunnuksen lisäkoodi

en: Canceled/invalid standard number or code
fi-FI: Peruttu tai virheellinen standarditunnus tai -koodi

en: System code
fi-FI: Järjestelmäkoodi

en: Number of work
fi-FI: Teoksen numero

en: Number of movement
fi-FI: Osan numero

en: Number of excerpt
fi-FI: Katkelman numero

en: Caption or heading
fi-FI: Seloste tai otsikko

en: Role
fi-FI: Roolinimi

en: Clef
fi-FI: Nuottiavain

en: Voice/instrument
fi-FI: Ääniala/soitin

en: Key signature
fi-FI: Sävellajimerkintä

en: Time signature
fi-FI: Tahtilajimerkintä

en: Musical notation
fi-FI: Nuotinnos

en: General note
fi-FI: Yleinen huomautus

en: Key or mode
fi-FI: Sävellaji

en: Coded validity note
fi-FI: Koodattu validiteetti-huomautus

en: Text incipit
fi-FI: Alkusanat

en: Uniform Resource Identifier
fi-FI: URI

en: Link text
fi-FI: Linkin teksti

en: Public note
fi-FI: Yleinen huomautus

en: Materials specified
fi-FI: Eritellyt materiaalit

en: Coordinates - westernmost longitude
fi-FI: Koordinaatti--läntisin pituusaste

en: Coordinates - easternmost longitude
fi-FI: Koordinaatti--itäisin pituusaste

en: Coordinates - northernmost latitude
fi-FI: Koordinaatti--pohjoisin leveysaste

en: Coordinates - southernmost latitude
fi-FI: Koordinaatti--eteläisin leveysaste

en: Declination - northern limit
fi-FI: Deklinaatio--pohjoinen rajaus

en: Declination - southern limit
fi-FI: Deklinaatio--eteläinen rajaus

en: Right ascension - eastern limit
fi-FI: Rektaskensio--itäinen rajaus

en: Right ascension - western limit
fi-FI: Rektaskensio--läntinen rajaus

en: Equinox
fi-FI: Ekvinokti

en: Distance from earth
fi-FI: Etäisyys maapallolta

en: G-ring latitude
fi-FI: G-kehän leveysaste

en: G-ring longitude
fi-FI: G-kehän pituusaste

en: Beginning date
fi-FI: Aloituspäivämäärä

en: Ending date
fi-FI: Lopetuspäivämäärä

en: Name of extraterrestrial body
fi-FI: Maapallon ulkopuolisen kappaleen nimi

en: System control number
fi-FI: Järjestelmän tuottama kontrollinumero

en: Canceled/invalid system control number
fi-FI: Peruttu tai virheellinen kontrollinumero

en: Original cataloging agency
fi-FI: Alkuperäinen luetteloiva organisaatio

en: Language of cataloging
fi-FI: Luettelointikieli

en: Transcribing agency
fi-FI: MARCiin muuntava organisaatio

en: Modifying agency
fi-FI: Tietuetta muokkaava organisaatio

en: Description conventions
fi-FI: Kuvailukäytäntö

en: Subject heading/thesaurus conventions
fi-FI: Sanasto

en: Authentication code
fi-FI: Autentikointikoodi

en: Source of local code
fi-FI: Paikallisen koodin lähde

en: Geographic area code
fi-FI: Maantieteellisen alueen koodi

en: Local GAC code
fi-FI: Paikallinen GAC-koodi

en: ISO code
fi-FI: ISO-koodi

en: Time period code
fi-FI: Aikakauden koodi

en: Formatted 9999 B.C. through C.E. time period
fi-FI: Ajankohta tai aikaväli vuodesta 9999 eKr. nykypäivään

en: Formatted pre-9999 B.C. time period
fi-FI: Ajankohta tai aikaväli ennen vuotta 9999 eKr.

en: Source of date scheme
fi-FI: Päiväyksen muodon lähde

en: Birth date
fi-FI: Henkilön syntymäaika

en: Death date
fi-FI: Henkilön kuolinaika

en: Beginning or single date created
fi-FI: Tietueen aloitus- tai luontipäivämäärä

en: Ending date created
fi-FI: Tietueen luomisen lopetuspäivämäärä

en: Single or starting date for aggregated content
fi-FI: Kokoomateoksen sisällön yksi julkaisuvuosi tai alkupäivämäärä

en: Ending date for aggregated content
fi-FI: Kokoomateoksen sisällön loppupäivämäärä

en: Establishment date
fi-FI: Perustamisaika

en: Termination date
fi-FI: Lopettamisaika

en: Start period
fi-FI: Ajanjakson alku

en: End period
fi-FI: Ajanjakson loppu

en: Source of information
fi-FI: Tiedonlähde

en: Institution to which field applies
fi-FI: Organisaatio, johon kentän tiedot pätevät

en: Classification number
fi-FI: LC-luokka

en: Item number
fi-FI: Nidenumero

en: Volumes/dates to which call number applies
fi-FI: Volyymit/vuosiluvut joita luokka koskee

en: Code source
fi-FI: Luokituksen lähde

en: Geographic classification area code
fi-FI: Maantieteellisen alueen luokkakoodi

en: Geographic classification subarea code
fi-FI: Maantieteellisen osa-alueen luokkakoodi

en: Populated place name
fi-FI: Asutun alueen nimi

en: Classification number element-single number or beginning number of span
fi-FI: Luokkanumero tai numerovälin ensimmäinen luokka

en: Classification number element-ending number of span
fi-FI: Numerovälin viimeinen luokka

en: Explanatory term
fi-FI: Selittävä ilmaisu

en: Number source
fi-FI: Luokituksen lähde

en: Library to which class number applies
fi-FI: Kirjasto, jota luokitus koskee

en: LC classification number--Single number or beginning number of a range
fi-FI: LC-luokka--Yksittäinen numero tai numerovälin ensimmäinen numero

en: LC classification number--End number of a range
fi-FI: LC-luokitus--Numerovälin viimeinen numero

en: NLM classification number--Single number or beginning number of a range
fi-FI: NLM-luokitus--Yksittäinen numero tai numerovälin ensimmäinen numero

en: NLM classification number--End number of a range
fi-FI: NLM-luokitus--Numerovälin viimeinen numero

en: Classification number element-single number or beginning of span
fi-FI: Luokkanumero tai numerovälin ensimmäinen luokka

en: Primary G0 character set
fi-FI: Vaihto tapahtuu G0-alueen oletusmerkistöön, jos se ei ole ASCII

en: Primary G1 character set
fi-FI: Vaihto tapahtuu G1-alueen oletusmerkistöön, jos se ei ole ANSEL

en: Alternate G0 or G1 character set
fi-FI: Vaihto tapahtuu muihin merkistöihin

en: Subject category code
fi-FI: Aihealuekoodi

en: Subject category code subdivision
fi-FI: Aihealuekoodin alaryhmä

en: Subdivision usage
fi-FI: Lisämääreiden käyttö

en: Type of entity term
fi-FI: Entiteettitermin tyyppi

en: Type of entity code
fi-FI: Entiteettikoodin tyyppi

en: Edition identifier
fi-FI: Painoksen tunnistetiedot

en: Universal Decimal Classification number
fi-FI: UDK-luokka

en: Common auxiliary subdivision
fi-FI: Lisäluku

en: Edition number
fi-FI: Painoksen numero

en: Table sequence number for internal subarrangement or add table
fi-FI: "Table identification-Internal subarrangement or add table"

en: Table identification-table number
fi-FI: Taulukon tunnistetiedot tai numero

en: Classification scheme code
fi-FI: Luokitusjärjestelmän tunnus

en: Edition title
fi-FI: Painoksen nimeke

en: Source edition identifier
fi-FI: Lähdepainoksen tunniste

en: Language code
fi-FI: Kielikoodi

en: Authorization
fi-FI: Peruste

en: Variations
fi-FI: Muunnelmat

en: Call number
fi-FI: Luokka

en: Canceled/invalid call number
fi-FI: Virheellinen tai peruttu luokkanumero

en: Classification number element-Single number of beginning number of span
fi-FI: Luokkanumero tai numerovälin ensimmäinen luokka

en: Explanatory information
fi-FI: Selittävä ilmaisu

en: Document shelving number (CODOC)
fi-FI: Dokumenttien luokitus (CODOC)

en: Call number ; Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
fi-FI: Luokka ; Luokitus (OCLC) (R) ; Luokitus, CALL (RLIN) (NR)

en: Item number ; Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
fi-FI: Nidenumero ; Paikallinen Cutter-luokka (OCLC) ; Kirjan numero/jakamaton luokka, CALL (RLIN)

en: Filing suffix (OCLC) ; Footnote, FNT (RLIN)
fi-FI: Luokituksen pääte (OCLC), Alaviite, FNT (RLIN)

en: Output transaction history, HST (RLIN)
fi-FI: Tuotoksen tapahtumahistoria, HST (RLIN)

en: Output transaction instruction, INS (RLIN)
fi-FI: Tuotoksen tapahtumahistoria, INS (RLIN)

en: Additional local notes, ANT (RLIN)
fi-FI: Paikalliset lisähuomautukset , ANT (RLIN)

en: Pathfinder code, PTH (RLIN)
fi-FI: Tunnustelijan koodi, PTH (RLIN)

en: Volumes, VOL (RLIN)
fi-FI: Osat, VOL (RLIN)

en: Date, VOL (RLIN)
fi-FI: Päivämäärä, VOL (RLIN)

en: Classification number element--single number or beginning number of span
fi-FI: Luokkanumero tai numerovälin ensimmäinen luokka

en: Classification number element--ending number of span
fi-FI: Numerovälin viimeinen luokka

en: Table identification--table number
fi-FI: Taulun numero

en: Filing suffix
fi-FI: Luokituksen pääte

en: Call number based on other classification scheme
fi-FI: Luokitus perustuu muuhun luokitusjärjestelmään

en: Personal name
fi-FI: Henkilönnimi

en: Numeration
fi-FI: Numerointi

en: Titles and other words associated with a name
fi-FI: Muut nimeen tehtävät lisäykset

en: Dates associated with a name
fi-FI: Nimeen liittyvät aikamääreet

en: Relator term
fi-FI: Funktiotermi

en: Date of a work
fi-FI: Teoksen julkaisuaika

en: Miscellaneous information
fi-FI: Muut tiedot

en: Medium
fi-FI: Meedio

en: Attribution qualifier
fi-FI: Nimen määrite

en: Form subheading
fi-FI: Muotoa kuvaava kokoava nimeke

en: Language of a work
fi-FI: Teoksen kieli

en: Medium of performance for music
fi-FI: Musiikin esityskokoonpano

en: Number of part/section of a work
fi-FI: Numerointitieto

en: Arranged statement for music
fi-FI: Musiikin sovitusmerkintö

en: Name of part/section of a work
fi-FI: Teoksen osan nimeke

en: Fuller form of name
fi-FI: Henkilönnimen täydellisempi muoto

en: Key for music
fi-FI: Sävellaji

en: Version
fi-FI: Versio

en: Title of a work
fi-FI: Nimeke

en: Form subdivision
fi-FI: Muotoa ilmaiseva lisämääre

en: General subdivision
fi-FI: Yleinen lisämääre

en: Chronological subdivision
fi-FI: Aikaa ilmaiseva lisämääre

en: Geographic subdivision
fi-FI: Maantieteellinen lisämääre

en: Corporate name or jurisdiction name as entry element
fi-FI: Yhteisönnimielementti

en: Subordinate unit
fi-FI: Alayksikkö

en: Location of meeting
fi-FI: Kokouksen paikka

en: Date of meeting or treaty signing
fi-FI: Kokouksen tai sopimuksen allekirjoittamisen aika

en: Number of part/section/meeting
fi-FI: Kokouksen numero tai muu numerointitieto

en: Meeting name or jurisdiction name as entry element
fi-FI: Kokouksen tai hallintoalueen nimi

en: Number [OBSOLETE]
fi-FI: Numero [POISTETTU]

en: Name of meeting following jurisdiction name entry element
fi-FI: Hallintoalueen nimeä seuraava kokouksen nimi

en: Uniform title
fi-FI: Yhtenäistetty nimeke

en: Date of treaty signing
fi-FI: Sopimuksen allekirjoittamisen aika

en: Date of treaty
fi-FI: Sopimuksen allekirjoittamisen aika

en: General material designation
fi-FI: Yleinen materiaalitunnus

en: Language
fi-FI: Kieli

en: Number of part or section/serial, thematic, or opus number
fi-FI: Numerointitieto

en: Arranged or arr. for music
fi-FI: Musiikin sovitusmerkintö

en: Part or section
fi-FI: Teoksen osa tai osio

en: General subject subdivision
fi-FI: Yleinen lisämääre

en: Period subject subdivision
fi-FI: Ajanjaksoa ilmaiseva termi

en: Place subject subdivision
fi-FI: Maantieteellinen lisämääre

en: Collective title
fi-FI: Kollektiivinen nimeke

en: Named event
fi-FI: Tapahtuma

en: Location of named event
fi-FI: Tapahtumapaikka

en: Date of named event
fi-FI: Tapahtuman aika

en: Chronological term
fi-FI: Aikaa ilmaiseva termi

en: Topical term or geographic name entry element
fi-FI: Aihetta ilmaiseva termi tai maantieteellinen nimi

en: Topical term following geographic name entry element
fi-FI: Maantieteellistä nimeä seuraava aihetta ilmaiseva termi

en: Geographic name
fi-FI: Maantieteellinen nimi

en: Name following place as an entry element {OBSOLETE]
fi-FI: Maantieteellistä nimeä seuraava aihetta ilmaiseva termi [POISTETTU]

en: Classification number--Single number or beginning number of span
fi-FI: Luokkanumero tai numerovälin ensimmäinen luokka

en: Classification number--Ending number of span
fi-FI: Luokkanumero--Numerovälin viimeinen numero

en: Caption hierarchy
fi-FI: Otsikon hierarkia

en: Caption
fi-FI: Otsikko

en: Summary number span caption hierarchy
fi-FI: Tiivistetty numerojakson otsikkohierarkia

en: Table identification
fi-FI: "Table identification"

en: General explanatory index term
fi-FI: Yleinen selittävä hakemistotermi

en: General explanatory index term--Succeeding level
fi-FI: Yleinen selittävä hakemistotermi--Seuraava taso

en: Schedule identification
fi-FI: Aikataulutunnus

en: Genre/form term
fi-FI: Lajityyppiä/muotoa kuvaava termi

en: Medium of performance term
fi-FI: Esityskokoonpanoa ilmaiseva termi

en: Classification number referred to--Single number or beginning number of span
fi-FI: Viittauksen kohteena oleva luokkanumero--Yksi numero tai numerovälin ensimmäinen numero

en: Classification number referred to--Ending number of span
fi-FI: Viittauksen kohteena olvea luokkanumero--Numerojakson viimeinen numero

en: Explanatory text
fi-FI: Selitysteksti

en: Table identification--Schedule [OBSOLETE]
fi-FI: Taulun tunniste--Aikataulu [POISTETTU]

en: Heading referred to
fi-FI: Viittauksen kohteena oleva otsikkomuoto

en: Content type term
fi-FI: Sisältötyyppi

en: Content type code
fi-FI: Sisältötyypin koodi

en: Source of term
fi-FI: Asiasanan tai termin lähde

en: Format of notated music term
fi-FI: Termi nuottiaineiston muodolle

en: Format of notated music code
fi-FI: Koodi nuottiaineiston muodolle

en: Type of corporate body
fi-FI: Yhteisön tyyppi

en: Type of jurisdiction
fi-FI: Hallintoalueen tyyppi

en: Other designation
fi-FI: Muu tarkenne

en: Title of person
fi-FI: Arvonimi

en: Relationship
fi-FI: Suhde

en: Place of birth
fi-FI: Syntymäpaikka

en: Place of death
fi-FI: Kuolinpaikka

en: Associated country
fi-FI: Maa

en: Place of residence/headquarters
fi-FI: Asuinpaikka tai pääkonttorin paikka

en: Other associated place
fi-FI: Muu paikkamerkintö

en: Place of origin of work or expression
fi-FI: Teoksen alkuperä

en: Relationship information
fi-FI: Suhdetiedot

en: Address
fi-FI: Osoite

en: City
fi-FI: Kunta

en: Intermediate jurisdiction
fi-FI: Maakunnan- tai läänintason hallintoalue

en: Country
fi-FI: Maa

en: Postal code
fi-FI: Postinumero

en: Electronic mail address
fi-FI: Sähköpostiosoite

en: Field of activity
fi-FI: Toiminta-ala

en: Associated group
fi-FI: Ryhmän tai yhteisön nimi

en: Occupation
fi-FI: Ammatti

en: Gender
fi-FI: Sukupuoli

en: Type of family
fi-FI: Suvun tyyppi

en: Name of prominent member
fi-FI: Merkittävän jäsenen nimi

en: Hereditary title
fi-FI: Periytyvä arvonimi

en: Source of code
fi-FI: Koodin lähde

en: Language term
fi-FI: Kielen nimi

en: Fuller form of personal name
fi-FI: Henkilönnimen täydellisempi muoto

en: Form of work
fi-FI: Teoksen muoto

en: Other distinguishing characteristic
fi-FI: Muu erityispiirre

en: Medium of performance
fi-FI: Esityskokoonpano

en: Soloist
fi-FI: Solisti

en: Doubling instrument
fi-FI: Kaksintava soitin/lauluääni

en: Number of ensembles of the same type
fi-FI: Samantyyppisten yhtyeiden lukumäärä

en: Number of performers of the same medium
fi-FI: Yksittäisten soitinten/lauluäänten lukumäärä

en: Alternative medium of performance
fi-FI: Vaihtoehtoinen esityskokoonpano

en: Total number of individuals performing alongside ensembles
fi-FI: Yhtyeiden kanssa esiintyvien solistien kokonaismäärä

en: Total number of performers
fi-FI: Soitinten/lauluäänten kokonaismäärä

en: Total number of ensembles
fi-FI: Yhtyeiden kokonaismäärä

en: Note
fi-FI: Huomautus

en: Serial number
fi-FI: Järjestysnumero

en: Opus number
fi-FI: Opusnumero

en: Thematic index number
fi-FI: Teosluettelonumero

en: Thematic index code
fi-FI: Teosluettelon tunnus

en: Publisher associated with opus number
fi-FI: Järjestys- tai opusnumeroon liittyvä kustantaja

en: Key
fi-FI: Selitteet

en: Audience term
fi-FI: Kohderyhmä

en: Audience code
fi-FI: Kohderyhmän koodi

en: Demographic group term
fi-FI: Väestöryhmä

en: Demographic group code
fi-FI: Väestöryhmän koodi

en: Creator/contributor term
fi-FI: Tekijä

en: Creator/contributor code
fi-FI: Tekijän koodi

en: Time period of creation term
fi-FI: Luomisaika

en: Control subfield
fi-FI: Kontrolliosakenttä

en: Number {OBSOLETE]
fi-FI: Numero [POISTETTU]

en: Classification element-Ending number of span
fi-FI: Numerosarjan viimeinen numero

en: Topic
fi-FI: Aihe

en: Dates of publication and/or sequential designation
fi-FI: Vuodet/vuosikerrat ja/tai juokseva numerointi

en: Numbering peculiarities note
fi-FI: Huomautus numeroinnista

en: Institution/copy to which field applies
fi-FI: Organisaatio/kappale, johon kentän tiedot pätevät

en: Series numbering example
fi-FI: Esimerkki sarjan numeroinnista

en: Volumes/dates to which series numbering example applies
fi-FI: Volyymit/vuosiluvut joita numerointiesimerkki koskee

en: Place
fi-FI: Julkaisupaikka

en: Publisher/issuing body
fi-FI: Julkaisija

en: Volumes/dates to which place and publisher/issuing body apply
fi-FI: Volyymit/vuosiluvut joita julkaisutiedot koskevat

en: Series analysis practice
fi-FI: Sarjan erittelykäytäntö

en: Exceptions to analysis practice
fi-FI: Poikkeukset erittelykäytäntöön

en: Volumes/dates to which analysis practice applies
fi-FI: Volyymit/vuosiluvut joita erittelykäytäntö koskee

en: Series tracing practice
fi-FI: Sarjan viittauskäytäntö

en: Volumes/dates to which tracing practice applies
fi-FI: Volyymit/vuosiluvut joita viittauskäytäntö koskee

en: Series classification practice
fi-FI: Sarjan luokituskäytäntö

en: Volumes/dates to which classification practice applies
fi-FI: Volyymit/vuosiluvut joita luokituskäytäntö koskee

en: Title referred to
fi-FI: Nimeke, johon viitataan

en: History reference
fi-FI: Historiaviittaus

en: General explanatory reference
fi-FI: Yleinen selittävä viittaus

en: Nonpublic general note
fi-FI: Sisäinen yleinen huomautus

en: Characters in nonroman alphabet
fi-FI: Ei-romanisten aakkosten merkit

en: Source citation
fi-FI: Tiedonlähde

en: Information found
fi-FI: Saatu tieto

en: Bibliographic record control number
fi-FI: Nimeketietueen kontrollinumero

en: Citation
fi-FI: Nimeke

en: Title
fi-FI: Nimeke

en: Remainder of title
fi-FI: Muut nimeketiedot

en: Date
fi-FI: Pvm

en: Rule number(s) and additional information
fi-FI: Sääntönumero(t) ja lisätiedot

en: Definition
fi-FI: Määritelmä

en: Source of definition
fi-FI: Termin lähde

en: Biographical or historical data
fi-FI: Elämäkerrallinen tai historiallinen huomautus

en: Expansion
fi-FI: Huomautuksen laajennus

en: Heading or subdivision term
fi-FI: Otsikkomuoto tai lisämääre

en: Classification number--Ending number of span [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: Luokitus--Numerosarjan viimeinen numero [LUETTELOINTIFORMAATTI]

en: Subject heading or subdivision term
fi-FI: Asiasana tai lisämääretermi

en: Replacement authority record control number
fi-FI: Korvaavan auktoriteettitietueen kontrollinumero

en: Replacement heading
fi-FI: Korvaava otsikkomuoto

en: Corresponding classification field
fi-FI: Vastaava luettelointikenttä

en: Source consulted and information found
fi-FI: Tiedonlähde

en: Application history note
fi-FI: Huomautus käytön historiasta

en: Source of heading or term
fi-FI: Asiasanan tai termin lähde

en: Materials specified [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: Eritellyt materiaalit [LUOKITUSFORMAATTI]

en: Location of event
fi-FI: Tapahtumapaikka

en: Active date
fi-FI: Aktiivinen päivämäärä

en: Index term
fi-FI: Termi

en: Index term--Succeeding level
fi-FI: Termi - seuraava taso

en: Index term referred from
fi-FI: Viitattu termi

en: Example class number
fi-FI: Esimerkkiluokka

en: See also reference term
fi-FI: Katso myös -termi

en: See also reference term--Succeeding level
fi-FI: Katso myös -termi - seuraava taso

en: Use reference term
fi-FI: Käytä-viittauksen termi

en: Use reference term--Succeeding level
fi-FI: Käytä-viittauksen termi, seuraava taso

en: Material specified
fi-FI: Eritellyt materiaalit

en: Focus term
fi-FI: Fokustermi

en: Non-focus term
fi-FI: Ei-fokustermi

en: Facet/hierarchy designation
fi-FI: Fasettien/hierarkian muodostus

en: Genre/form term as entry element
fi-FI: Lajityyppiä/muotoa kuvaava termi

en: Number where instructions are found--Single number or beginnning number of span
fi-FI: Numero, josta ohjeet löytyvät--Yksi numero tai numerosarjan ensimmäinen numero

en: Base number
fi-FI: "Base number"

en: Divided like number
fi-FI: Jaettu numero

en: Facet designator
fi-FI: "Facet designator"

en: Negative example class number
fi-FI: Negatiivinen luokkanumeroesimerkki

en: Root number
fi-FI: "Root number"

en: Other classification number
fi-FI: Muu luokka

en: Medium of performance term as entry element
fi-FI: Esityskokoonpanoa ilmaiseva termi

en: Table number
fi-FI: Taulun numero

en: Manual note
fi-FI: Manuaalinen huomautus

en: Number where instructions are found
fi-FI: Numero, josta ohjeet löytyvät

en: See reference
fi-FI: Katso-viittaus

en: Rule number
fi-FI: Säännön numero

en: Number where instructions are found--Single number or beginning number of span
fi-FI: Numero, josta ohjeet löytyvät--Yksittäinen numero tai numerojakson ensimmäinen numero

en: Number where instructions are found--Ending number of span
fi-FI: Numero, josta ohjeet löytyvät--Numerojakson viimeinen numero

en: Digits added from classification number in schedule or external table
fi-FI: "Digits added from classification number in schedule or external table"

en: Digits added from internal subarrangement or add table
fi-FI: "Digits added from internal subarrangement or add table"

en: Number being analyzed
fi-FI: "Number being analyzed"

en: Number in internal subarrangement or add table where instructions are found
fi-FI: "Number in internal subarrangement or add table where instructions are found"

en: Table identification--Internal subarrangement or add table
fi-FI: Taulun tunniste--Sisäinen alajärjestys tai lisää taulu

en: Secondary table of applicability
fi-FI: Toissijainen soveltuva taulu

en: Type of division
fi-FI: Lajityyppi

en: Topic used as example of citation and preference order instruction
fi-FI: Esimerkkisitaatin aihe ja oletusjärjestyksen ohje

en: Exception to table of preference
fi-FI: Oletustaulun poikkeus

en: Table identification--Table number
fi-FI: Taulun tunniste--Taulun numero

en: Access method
fi-FI: Yhteys- tai käyttötapa

en: Access status
fi-FI: Pääsy

en: Host name
fi-FI: Palvelimen nimi

en: Access number
fi-FI: Palvelimen numeerinen osoite

en: Compression information
fi-FI: Tiedoston pakkausmenetelmä

en: Path
fi-FI: Tiedoston hakemistopolku

en: Electronic name
fi-FI: Tiedoston nimi

en: Processor of request
fi-FI: Käsittelijä

en: Instruction
fi-FI: Ohjeet

en: Bits per second
fi-FI: Bittiä sekunnissa

en: Password
fi-FI: Salasana

en: Logon
fi-FI: Käyttäjätunnus

en: Contact for access assistance
fi-FI: Käyttäjätuen yhteystiedot

en: Name of location of host
fi-FI: Palvelimen sijaintipaikka

en: Operating system
fi-FI: Palvelimen käyttöjärjestelmä

en: Port
fi-FI: Portti

en: Electronic format type
fi-FI: Tiedoston muoto

en: Settings
fi-FI: Asetukset

en: File size
fi-FI: Tiedoston koko

en: Terminal emulation
fi-FI: Pääte-emulointi

en: Hours access method available
fi-FI: Aineisto tavoitettavissa, aukioloaika

en: Nonpublic note
fi-FI: Viesti virkailijalle

en: Generation process
fi-FI: Luontimenetelmä

en: Confidence value
fi-FI: Luotettavuusarvo

en: Generation date
fi-FI: Luontipäivä

en: Generation agency
fi-FI: Metatiedon luonut organisaatio

en: Validity end date
fi-FI: Voimassaolon päättymispäivä

en: Conversion process
fi-FI: Konversiomenetelmä

en: Conversion date
fi-FI: Konversion päivämäärä

en: Identifier of source metadata
fi-FI: Alkuperäisen/lähtömetadatan tunniste

en: Conversion agency
fi-FI: Konversion tehnyt organisaatio

en: Matching information
fi-FI: Vastaavat tiedot

en: Status of matching and its checking
fi-FI: Täsmäytyksen tila ja sen tarkastaminen

en: Koha auth type
fi-FI: Kohan auktoriteettityyppi

en: LEADER
fi-FI: NIMIÖ

en: CONTROL NUMBER
fi-FI: TIETUEEN KONTROLLINUMERO

en: CONTROL NUMBER IDENTIFIER
fi-FI: TIETUEEN KONTROLLINUMERON TUNNISTE

en: DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION
fi-FI: VIIMEISIMMÄN PÄIVITYKSEN AJANKOHTA

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS
fi-FI: KIINTEÄMITTAISET TIETOELEMENTIT

en: LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER
fi-FI: LIBRARY OF CONGRESS KONTROLLINUMERO

en: LINK TO BIBLIOGRAPHIC RECORD FOR SERIAL OR MULTIPART ITEM
fi-FI: LINKITYS LIITTYVÄÄN JATKUVAN JULKAISUN TAI MONIOSAISEN TEOKSEN NIMEKETIETUEESEEN

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHIC AGENCY CONTROL NUMBER
fi-FI: KANSALLISBIBLIOGRAFIAN KONTROLLINUMERO

en: INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER
fi-FI: ISBN-TUNNUS, INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER

en: INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER
fi-FI: ISSN-TUNNUS, INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER

en: OTHER STANDARD IDENTIFIER
fi-FI: MUUT STANDARDITUNNUKSET

en: MUSICAL INCIPITS INFORMATION
fi-FI: MUSIIKKIAINEISTON INCIPIT-TIEDOT

en: CODED CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
fi-FI: KARTOGRAFISET MATEMAATTISET TIEDOT KOODEINA

en: SYSTEM CONTROL NUMBER
fi-FI: JÄRJESTELMÄN TUOTTAMA KONTROLLINUMERO

en: CATALOGING SOURCE
fi-FI: LUETTELOIVA ORGANISAATIO

en: AUTHENTICATION CODE
fi-FI: AUTENTIKOINTIKOODI

en: GEOGRAPHIC AREA CODE
fi-FI: MAANTIETEELLISEN ALUEEN KOODI

en: TIME PERIOD OF HEADING
fi-FI: AJANKOHTA TAI AJANJAKSO

en: SPECIAL CODED DATES
fi-FI: ERIKOISKOODATTU JULKAISUAIKA

en: LIBRARY OF CONGRESS CALL NUMBER
fi-FI: LIBRARY OF CONGRESS -LUOKITUS

en: GEOGRAPHIC CLASSIFICATION
fi-FI: MAANTIETEELLINEN LUOKITUS

en: LC CLASSIFICATION NUMBER
fi-FI: LIBRARY OF CONGRESS -LUOKITUS

en: LIBRARY AND ARCHIVES CANADA CALL NUMBER
fi-FI: LIBRARY AND ARCHIVES CANADA -LUOKITUS SARJOILLE

en: LC CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
fi-FI: KANADALAINEN LC-LUOKITUS [POISTETTU, CAN/MARC]

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE CALL NUMBER
fi-FI: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE -LUOKITUS

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED BY NLM [OBSOLETE, CAN/MARC]
fi-FI: NML:N ANTAMA NLM-LUOKKA [POISTETTU, CAN/MARC]

en: OTHER CLASSIFICATION NUMBER
fi-FI: MUU LUOKITUS

en: CHARACTER SETS PRESENT
fi-FI: MERKISTÖT

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
fi-FI: KANADALAINEN NLM-LUOKKA [POISTETTU, CAN/MARC]

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY CALL NUMBER
fi-FI: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY -LUOKITUS

en: SUBJECT CATEGORY CODE
fi-FI: AIHEALUEKOODI

en: SUBDIVISION USAGE
fi-FI: LISÄMÄÄREIDEN KÄYTTÖÄ KUVAAVA KOODI

en: TYPE OF ENTITY
fi-FI: ENTITEETIN TYYPPI

en: UNIVERSAL DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
fi-FI: YLEINEN KYMMENLUOKITUS, UDK

en: DEWEY DECIMAL CALL NUMBER
fi-FI: DEWEYN LUOKITUS SARJOILLE, DDC

en: DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
fi-FI: DEWEYN LUOKITUS, DDC

en: CLASSIFICATION SCHEME AND EDITION [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: LUOKITUSJÄRJESTELMÄ JA PAINOS [LUOKITUSFORMAATTI]

en: GOVERNMENT DOCUMENT CALL NUMBER
fi-FI: VIRALLISJULKAISUJEN LUOKITUS SARJOILLE

en: GOVERNMENT DOCUMENT CLASSIFICATION NUMBER
fi-FI: VIRALLISJULKAISUJEN LUOKITUS

en: DOCUMENT SHELVING NUMBER (CODOC) [OBSOLETE, CAN/MARC]
fi-FI: DOKUMENTTIEN LUOKITUS (CODOC) [POISTETTU, CAN/MARC]

en: LOCAL CALL NUMBER (SERIES) [OBSOLETE]; LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
fi-FI: LUOKITUS (SARJAT) [POISTETTU]; PAIKALLINEN LC-TYYPPINEN LUOKITUS (OCLC); PAIKALLINEN LUOKITUS (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC); LOCAL CLASSIFICATION NUMBER (RLIN)
fi-FI: PAIKALLISET LC-TYYPPISET LUOKITUKSET SARJOILLE (OCLC); PAIKALLISET LUOKITUKSET (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CALL NUMBER (OCLC)
fi-FI: PAIKALLINEN DEWEY-LUOKITUS (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
fi-FI: PAIKALLINEN DEWEY-LUOKITUS SARJOILLE (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CALL NUMBER (OCLC)
fi-FI: PAIKALLINEN NLM-TYYPPINEN LUOKITUS (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
fi-FI: PAIKALLISET NLM-TYYPPISET LUOKITUKSET SARJOILLE (OCLC)

en: LOCAL FREE-TEXT CALL NUMBER (OCLC)
fi-FI: PAIKALLINEN VAPAATEKSTI LUOKITUS (OCLC)

en: HEADING--PERSONAL NAME
fi-FI: OTSIKKOMUOTO - HENKILÖNNIMI

en: HEADING--CORPORATE NAME
fi-FI: OTSIKKOMUOTO - YHTEISÖNNIMI

en: HEADING--MEETING NAME
fi-FI: OTSIKKOMUOTO - KOKOUKSEN NIMI

en: HEADING--UNIFORM TITLE
fi-FI: OTSIKKOMUOTO - YHTENÄISTETTY NIMEKE

en: UNIFORM TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
fi-FI: YHTENÄISTETTY NIMEKE [POISTETTU, CAN/MARC]

en: COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
fi-FI: KOLLEKTIIVINEN NIMEKE [POISTETTU, CAN/MARC]

en: HEADING--NAMED EVENT
fi-FI: OTSIKKOMUOTO - TAPAHTUMAN NIMI

en: HEADING--CHRONOLOGICAL TERM
fi-FI: OTSIKKOMUOTO - AIKAA ILMAISEVA TERMI

en: HEADING--TOPICAL TERM
fi-FI: OTSIKKOMUOTO - AIHETTA ILMAISEVA TERMI

en: HEADING--GEOGRAPHIC NAME
fi-FI: OTSIKKOMUOTO - MAANTIETEELLINEN NIMI

en: CLASSIFICATION NUMBER [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: LUOKKA [LUOKITUSFORMAATTI]

en: GENERAL EXPLANATORY INDEX TERM [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: YLEINEN SELITTÄVÄ HAKEMISTOTERMI [LUOKITUSFORMAATTI]

en: HEADING--GENRE/FORM TERM
fi-FI: OTSIKKOMUOTO - LAJITYYPPIÄ/MUOTOA ILMAISEVA TERMI

en: HEADING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
fi-FI: OTSIKKOMUOTO - ESITYSKOKOONPANOA ILMAISEVA TERMI

en: HEADING--GENERAL SUBDIVISION
fi-FI: OTSIKKOMUOTO - YLEINEN LISÄMÄÄRE

en: HEADING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
fi-FI: OTSIKKOMUOTO - MAANTIETEELLINEN LISÄMÄÄRE

en: HEADING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
fi-FI: OTSIKKOMUOTO - AIKAA ILMAISEVA LISÄMÄÄRE

en: HEADING--FORM SUBDIVISION
fi-FI: OTSIKKOMUOTO - MUOTOA ILMAISEVA LISÄMÄÄRE

en: COMPLEX SEE REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: MONITAHOISET VIITTAUKSET

en: COMPLEX SEE REFERENCE--SUBJECT
fi-FI: MONITAHOINEN KATSO-VIITTAUS, ASIASANA

en: CONTENT TYPE
fi-FI: SISÄLTÖTYYPPI

en: FORMAT OF NOTATED MUSIC
fi-FI: NUOTTIAINEISTON MUOTO

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: MONITAHOINEN KATSO MYÖS -VIITTAUS [LUOKITUSFORMAATTI]

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--SUBJECT
fi-FI: MONITAHOINEN KATSO MYÖS -VIITTAUS, ASIASANA

en: OTHER ATTRIBUTES OF PERSON OR CORPORATE BODY
fi-FI: HENKILÖN TAI YHTEISÖN OMINAISUUKSIA

en: ASSOCIATED PLACE
fi-FI: PAIKKAMERKINTÖ

en: ADDRESS
fi-FI: OSOITE

en: FIELD OF ACTIVITY
fi-FI: TOIMINTA-ALA

en: ASSOCIATED GROUP
fi-FI: YHTEYS RYHMÄÄN

en: OCCUPATION
fi-FI: AMMATTI

en: GENDER
fi-FI: SUKUPUOLI

en: FAMILY INFORMATION
fi-FI: TIETOA SUVUSTA

en: ASSOCIATED LANGUAGE
fi-FI: KIELIMERKINTÖ

en: FULLER FORM OF PERSONAL NAME
fi-FI: HENKILÖNNIMEN TÄYDELLISEMPI MUOTO

en: FORM OF WORK
fi-FI: TEOKSEN MUOTO

en: OTHER DISTINGUISHING CHARACTERISTICS OF WORK OR EXPRESSION
fi-FI: TEOKSEN TAI EKSPRESSION MUUT ERITYISPIIRTEET

en: MEDIUM OF PERFORMANCE
fi-FI: ESITYSKOKOONPANO

en: NUMERIC DESIGNATION OF MUSICAL WORK
fi-FI: MUSIIKKITEOKSEN NUMEROINTIMERKINTÖ

en: KEY
fi-FI: SÄVELLAJI

en: AUDIENCE CHARACTERISTICS
fi-FI: KOHDERYHMÄN OMINAISUUDET

en: CREATOR/CONTRIBUTOR CHARACTERISTICS
fi-FI: TEKIJÄN OMINAISUUDET

en: TIME PERIOD OF CREATION
fi-FI: LUOMISAIKA

en: SEE FROM TRACING--PERSONAL NAME
fi-FI: KATSO-VIITTAUS - HENKILÖNNIMI

en: SEE FROM TRACING--CORPORATE NAME
fi-FI: KATSO-VIITTAUS - YHTEISÖNNIMI

en: SEE FROM TRACING--MEETING NAME
fi-FI: KATSO-VIITTAUS - KOKOUKSEN NIMI

en: SEE FROM TRACING--UNIFORM TITLE
fi-FI: KATSO-VIITTAUS - YHTENÄISTETTY NIMEKE

en: SEE FROM TRACING-NAMED EVENT
fi-FI: KATSO-VIITTAUS - TAPAHTUMAN NIMI

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
fi-FI: KATSO-VIITTAUS - AIKAA ILMAISEVA TERMI

en: SEE FROM TRACING--TOPICAL TERM
fi-FI: KATSO-VIITTAUS - AIHETTA ILMAISEVA TERMI

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
fi-FI: KATSO-VIITTAUS - MAANTIETEELLINEN NIMI

en: INVALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: VIRHEELLINEN NUMEROSEURANTA [LUOKITUSFORMAATTI]

en: SEE FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
fi-FI: KATSO-VIITTAUS - LAJITYYPPIÄ/MUOTOA ILMAISEVA TERMI

en: SEE FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
fi-FI: KATSO-VIITTAUS - ESITYSKOKOONPANOA ILMAISEVA TERMI

en: SEE FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
fi-FI: KATSO-VIITTAUS - YLEINEN LISÄMÄÄRE

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
fi-FI: KATSO-VIITTAUS - MAANTIETEELLINEN LISÄMÄÄRE

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
fi-FI: KATSO-VIITTAUS - AIKAA ILMAISEVA LISÄMÄÄRE

en: SEE FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
fi-FI: KATSO-VIITTAUS - MUOTOA ILMAISEVA LISÄMÄÄRE

en: SEE ALSO FROM TRACING--PERSONAL NAME
fi-FI: KATSO MYÖS -VIITTAUS - HENKILÖNNIMI

en: SEE ALSO FROM TRACING--CORPORATE NAME
fi-FI: KATSO MYÖS -VIITTAUS - YHTEISÖNNIMI

en: SEE ALSO FROM TRACING--MEETING NAME
fi-FI: KATSO MYÖS -VIITTAUS - KOKOUKSEN NIMI

en: SEE ALSO FROM TRACING--UNIFORM TITLE
fi-FI: KATSO MYÖS -VIITTAUS - YHTENÄISTETTY NIMEKE

en: SEE ALSO FROM TRACING-NAMED EVENT
fi-FI: KATSO MYÖS -VIITTAUS - TAPAHTUMAN NIMI

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
fi-FI: KATSO MYÖS -VIITTAUS - AIKAA ILMAISEVA TERMI

en: SEE ALSO FROM TRACING--TOPICAL TERM
fi-FI: KATSO MYÖS -VIITTAUS - AIHETTA ILMAISEVA TERMI

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
fi-FI: KATSO MYÖS -VIITTAUS - MAANTIETEELLINEN NIMI

en: VALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: VALIDI NUMEROSEURANTA [LUOKITUSFORMAATTI]

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
fi-FI: KATSO MYÖS -VIITTAUS - LAJITYYPPIÄ/MUOTOA ILMAISEVA TERMI

en: SEE ALSO FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
fi-FI: KATSO MYÖS -VIITTAUS - ESIINTYMISKOKOONPANOA ILMAISEVA TERMI

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
fi-FI: KATSO MYÖS -VIITTAUS - YLEINEN LISÄMÄÄRE

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
fi-FI: KATSO MYÖS -VIITTAUS - MAANTIETEELLINEN LISÄMÄÄRE

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
fi-FI: KATSO MYÖS -VIITTAUS - AIKAA ILMAISEVA LISÄMÄÄRE

en: SEE ALSO FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
fi-FI: KATSO MYÖS -VIITTAUS - MUOTOA ILMAISEVA LISÄMÄÄRE

en: SERIES DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
fi-FI: SARJAN JULKAISUAIKA JA/TAI JÄRJESTYS

en: SERIES NUMBERING PECULIARITIES
fi-FI: SARJAN NUMEROINNIN EPÄSÄÄNNÖLLISYYS

en: SERIES NUMBERING EXAMPLE
fi-FI: SARJAN NUMEROINTIESIMERKKI

en: SERIES PLACE AND PUBLISHER/ISSUING BODY
fi-FI: SARJAN JULKAISUPAIKKA JA JULKAISIJA

en: SERIES ANALYSIS PRACTICE
fi-FI: SARJAN ERITTELYKÄYTÄNTÖ

en: SERIES TRACING PRACTICE
fi-FI: SARJAN VIITTAUSKÄYTÄNTÖ

en: SERIES CLASSIFICATION PRACTICE
fi-FI: SARJAN LUOKITUSKÄYTÄNTÖ

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--NAME
fi-FI: MONITAHOINEN KATSO MYÖS -VIITTAUS, NIMI

en: COMPLEX SEE REFERENCE--NAME
fi-FI: MONITAHOINEN KATSO-VIITTAUS, NIMI

en: HISTORY REFERENCE
fi-FI: HISTORIAVIITTAUS

en: GENERAL EXPLANATORY REFERENCE--NAME
fi-FI: YLEINEN SELITTÄVÄ VIITTAUS, NIMI

en: NONPUBLIC GENERAL NOTE
fi-FI: YLEINEN HUOMAUTUS, SISÄINEN

en: CHARACTERS IN NONROMAN ALPHABETS [OBSOLETE]
fi-FI: EI-ROMANISTEN AAKKOSTEN MERKIT [POISTETTU]

en: SOURCE DATA FOUND
fi-FI: HUOMAUTUS TIEDONLÄHTEESTÄ, JOSTA OTSIKKOMUOTOA KOSKEVAA TIETOA LÖYTYY

en: NOTE--WORK CATALOGUED [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
fi-FI: HUOMAUTUS LUETTELOIDUSTA TEOKSESTA [POISTETTU, CAN/VAIN MARC]

en: TITLE RELATED TO THE ENTITY
fi-FI: HUOMAUTUS ENTITEETTIIN LIITTYVÄSTÄ NIMEKKEESTÄ

en: TITLE NOT RELATED TO THE ENTITY
fi-FI: HUOMAUTUS NIMEKKEESTÄ, JOKA EI LIITY ENTITEETTIIN

en: SOURCE DATA NOT FOUND
fi-FI: HUOMAUTUS TIEDONLÄHTEESTÄ, JOSTA OTSIKKOMUOTOA KOSKEVAA TIETOA EI LÖYDY

en: NOTE--CATALOGUING RULES (NAMES/TITLES) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
fi-FI: HUOMAUTUS LUETTELOINTISÄÄNNÖISTÄ (NIMET/NIMEKKEET) [POISTETTU, CAN/VAIN MARC]

en: DEFINITION
fi-FI: MÄÄRITELMÄ

en: BIOGRAPHICAL OR HISTORICAL DATA
fi-FI: HUOMAUTUS ELÄMÄKERRASTA TAI HISTORIASTA

en: PUBLIC GENERAL NOTE
fi-FI: YLEINEN HUOMAUTUS, JULKINEN

en: SUBJECT EXAMPLE TRACING NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS ASIASANAVIITTAUKSEN ESIMERKISTÄ

en: DELETED HEADING INFORMATION
fi-FI: HUOMAUTUS POISTETUSTA OTSIKKOMUODOSTA

en: APPLICATION HISTORY NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS KÄYTÖN HISTORIASTA

en: AUXILIARY INSTRUCTION NOTE [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: HUOMAUTUS LISÄOHJEISTA [LUOKITUSFORMAATTI]

en: NOTE--SOURCE DATA FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
fi-FI: HUOMAUTUS TIEDONLÄHTEESTÄ, JOSTA AIHETTA EI LÖYDY [POISTETTU, CAN/VAIN MARC]

en: NOTE--SOURCE DATA NOT FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
fi-FI: HUOMAUTUS TIEDONLÄHTEESTÄ, JOSTA AIHETTA EI LÖYDY [POISTETTU, CAN/VAIN MARC]

en: NOTE--USAGE (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
fi-FI: HUOMAUTUS AIHEEN KÄYTÖSTÄ [POISTETTU, CAN/VAIN MARC]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--PERSONAL NAME
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - HENKILÖNNIMI

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CORPORATE NAME
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - YHTEISÖNNIMI

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--MEETING NAME
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - KOKOUKSEN NIMI

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--UNIFORM TITLE
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - YHTENÄISTETTY NIMEKE

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-NAMED EVENT
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - TAPAHTUMAN NIMI

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - AIKAA ILMAISEVA TERMI

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--TOPICAL TERM
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - AIHETTA ILMAISEVA TERMI

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - MAANTIETEELLINEN NIMI

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - KONTROLLOIMATON [LUOKITUSFORMAATTI]

en: INDEX TERM--FACETED TOPICAL TERMS [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: HAKEMISTOTERMI--FASETOITU OTSIKKOTERMI [LUOKITUSFORMAATTI]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GENRE/FORM TERM
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - LAJITYYPPIÄ/MUOTOA ILMAISEVA TERMI

en: ADD OR DIVIDE LIKE INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: OHJEITA LUOKKIEN LISÄÄMISEEN TAI JAKAMISEEN [LUOKITUSFORMAATTI]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - ESITYSKOKOONPANOA ILMAISEVA TERMI

en: INTERNAL SUBARRANGEMENT OR ADD TABLE ENTRY [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: SISÄINEN ALAJÄRJESTEYS TAI LISÄTTY TAULUMERKINTÖ [LUOKITUSFORMAATTI]

en: RULE IDENTIFICATION [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: SÄÄNNÖN TUNNISTE [LUETTELOINTIFORMAATTI]

en: SYNTHESIZED NUMBER COMPONENTS [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: SYNTEETTISEN LUOKITUKSEN RAKENNE

en: SECONDARY TABLE INFORMATION [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: TOISSIJAINEN TAULUTIETO [LUOKITUSFORMAATTI]

en: CITATION AND PREFERENCE ORDER INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
fi-FI: OHJEITA SITAATTEIHIN JA OLETUSJÄRJESTYKSEEN [LUOKITUSFORMAATTI]

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GENERAL SUBDIVISION
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - YLEINEN LISÄMÄÄRE

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - MAANTIETEELLINEN LISÄMÄÄRE

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - AIKAA ILMAISEVA LISÄMÄÄRE

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--FORM SUBDIVISION
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - MUOTOA ILMAISEVA LISÄMÄÄRE

en: COMPLEX LINKING ENTRY DATA
fi-FI: MONITAHOINEN LINKKIKENTTÄ

en: ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS
fi-FI: ELEKTRONISEN AINEISTON SIJAINTI JA KÄYTTÖ

en: ALTERNATE GRAPHIC REPRESENTATION
fi-FI: TIEDOT VAIHTOEHTOISELLA KIRJAIMISTOLLA

en: MACHINE-GENERATED METADATA PROVENANCE
fi-FI: KONEELLISESTI LUODUN METATIEDON ALKUPERÄ (PROVENANSSI)

en: DESCRIPTION CONVERSION INFORMATION
fi-FI: KONVERSION TIEDOT

en: MATCHING INFORMATION
fi-FI: TÄSMÄYTYSTIEDOT

en: KOHA INTERNAL USE
fi-FI: KOHAN SISÄINEN KÄYTTÖ

en: Default
fi-FI: Oletus

en: Chronological Term
fi-FI: Aikaa ilmaiseva termi

en: Corporate Name
fi-FI: Yhteisön nimi

en: Corporate Names
fi-FI: Yhteisöjen nimet

en: Genre/Form Term
fi-FI: Aineiston lajityyppi/muoto

en: Geographic Name
fi-FI: Maantieteellinen nimi

en: Meeting Name
fi-FI: Kokouksen nimi

en: Personal Name
fi-FI: Henkilön nimi

en: Personal Names
fi-FI: Henkilön nimi

en: Topical Term
fi-FI: Kontrolloidun asiasanaston asiasana

en: Uniform Title
fi-FI: Yhtenäistetty nimeke

en: Default MARC21 Standard Authority types:
fi-FI: MARC21 standardoidut auktoriteettien oletustyypit:

en: Acquisition framework
fi-FI: Hankinta-kuvailupohja

en: MARC21 Default and Acquisitions bibliographic frameworks.
fi-FI: MARC21-oletus- ja hankinnan kuvailupohjat.

en: Item type [OBSOLETE]
fi-FI: NIDETYYPPI [POISTETTU]

en: Koha Dewey Subclass [OBSOLETE]
fi-FI: Koha Dewey-alaluokka [POISTETTU]

en: Koha biblionumber
fi-FI: Kohan tietuenumero

en: Koha biblioitemnumber
fi-FI: Kohan biblioitemnumber

en: Koha issues (borrowed), all copies
fi-FI: Koha-lainat, kaikki niteet

en: Source of classification or shelving scheme
fi-FI: Luokitusjärjestelmä

en: Koha normalized classification for sorting
fi-FI: Kohan normalisoitu luokitus järjestämistä varten

en: Institution code [OBSOLETE]
fi-FI: Instituutiokoodi [POISTETTU]

en: Koha item type
fi-FI: Kohan nidetyyppi

en: Edition
fi-FI: Painos

en: Classification part
fi-FI: Luokitus-osio

en: Item part
fi-FI: Teos-osio

en: Call number prefix
fi-FI: Luokituksen etuliite

en: Call number suffix
fi-FI: Signumin jälkiliite

en: Suppress in OPAC
fi-FI: Piilota verkkokirjastossa

en: Serial record flag
fi-FI: Sarjajulkaisumerkintä

en: Withdrawn status
fi-FI: Pois kierrosta

en: Lost status
fi-FI: Kadonnut-tila

en: Materials specified (bound volume or other part)
fi-FI: Osien määrä

en: Damaged status
fi-FI: Vahingoittunut-tila

en: Use restrictions
fi-FI: Käyttörajoitukset

en: Not for loan
fi-FI: Ei lainattavissa

en: Collection
fi-FI: Kokoelma

en: Koha itemnumber (autogenerated)
fi-FI: Kohan nidenumero (luodaan automaattisesti)

en: Home library
fi-FI: Kotikirjasto

en: Current library
fi-FI: Nykyinen kirjasto

en: Shelving location
fi-FI: Hyllypaikka

en: Date acquired
fi-FI: Hankintapvm

en: Source of acquisition
fi-FI: Hankintapaikka

en: Coded location qualifier
fi-FI: Koodattu paikkamääre

en: Cost, normal purchase price
fi-FI: Ostohinta

en: Serial enumeration / chronology
fi-FI: Kausijulkaisun numero

en: Inventory number
fi-FI: Inventaarionumero

en: Shelving control number
fi-FI: Hyllytyksen kontrollinumero

en: Total checkouts
fi-FI: Lainoja yhteensä

en: Total renewals
fi-FI: Uusintoja yhteensä

en: Total holds
fi-FI: Varauksia yhteensä

en: Full call number
fi-FI: Signum

en: Barcode
fi-FI: Viivakoodi

en: Date due
fi-FI: Eräpäivä

en: Date last seen
fi-FI: Viimeisin havaintopvm

en: Date last checked out
fi-FI: Viimeisin lainauspvm

en: Copy number
fi-FI: Nidenumero

en: Uniform resource identifier
fi-FI: URI

en: Cost, replacement price
fi-FI: Korvaushinta

en: Price effective from
fi-FI: Hinta voimassa alkaen

en: Non-public note
fi-FI: Sisäinen huomautus

en: NUCMC control number
fi-FI: NUCMC-kontrollinumero

en: Number
fi-FI: Numero

en: Type of number
fi-FI: Numeron tyyppi

en: Status
fi-FI: Tila

en: Party to document
fi-FI: Asiakirjan laatija

en: National bibliography number
fi-FI: NBN-tunnus, National bibliography number

en: Canceled/invalid national bibliography number
fi-FI: Peruttu tai virheellinen NBN-tunnus

en: Canceled/invalid control number
fi-FI: Peruttu tai virheellinen kontrollinumero

en: Copyright or legal deposit number
fi-FI: Tekijänoikeus- tai vapaakappaletunnus

en: Assigning agency
fi-FI: Tunnuksen antanut organisaatio

en: Display text
fi-FI: Näyttöteksti

en: Canceled/invalid copyright or legal deposit number
fi-FI: Peruttu tai virheellinen tekijänoikeus- tai vapaakappaletunnus

en: Copyright article-fee code
fi-FI: Artikkelin tekijänoikeusmaksun koodi

en: Standard film number
fi-FI: Filmin standardinumero

en: Source of number or code
fi-FI: Tunnuksen antajan koodi

en: Additional codes following the standard number [OBSOLETE]
fi-FI: Standarditunnuksen lisäkoodi [POISTETTU]

en: Overseas acquisition number
fi-FI: Ulkomainen hankintanumero

en: First and second groups of characters
fi-FI: Ensimmäinen ja toinen merkkijono

en: Third and fourth groups of characters
fi-FI: Kolmas ja neljäs merkkijono

en: Number of volume or part
fi-FI: Volyymin tai osan numero

en: Unparsed fingerprint
fi-FI: Analysoimaton sormenjälkitunniste

en: Standard technical report number
fi-FI: ISRN-tunnus tai muu standardoitu raporttinumero

en: Canceled/invalid number
fi-FI: Peruttu tai virheellinen tunnus

en: Publisher or distributor number
fi-FI: Julkaisijan tai jakajan numero

en: OCLC library identifier
fi-FI: OCLC kirjaston tunniste

en: OAI set name
fi-FI: OAI-ryhmän nimi

en: Content type identifier
fi-FI: Sisältötyypin tunniste

en: CODEN
fi-FI: CODEN-tunnus

en: Canceled/invalid CODEN
fi-FI: Peruttu tai virheellinen CODEN-tunnus

en: Postal registration number
fi-FI: Postirekisterinumero

en: Source agency assigning number
fi-FI: Numeron antaja

en: Formatted date/time
fi-FI: Päivämäärä/aika

en: Place of event
fi-FI: Tapahtuman paikka

en: Category of scale
fi-FI: Mittakaavan laji

en: Constant ratio linear horizontal scale
fi-FI: Horisontaalisen pituusmittakaavan vakiosuhdeluku

en: Constant ratio linear vertical scale
fi-FI: Vertikaalisen pituusmittakaavan vakiosuhdeluku

en: Coordinates--westernmost longitude
fi-FI: Koordinaatti--läntisin pituusaste

en: Coordinates--easternmost longitude
fi-FI: Koordinaatti--itäisin pituusaste

en: Coordinates--northernmost latitude
fi-FI: Koordinaatti--pohjoisin leveysaste

en: Coordinates--southernmost latitude
fi-FI: Koordinaatti--eteläisin leveysaste

en: Angular scale
fi-FI: Astemittakaava

en: Declination--northern limit
fi-FI: Deklinaatio--pohjoinen rajaus

en: Declination--southern limit
fi-FI: Deklinaatio--eteläinen rajaus

en: Right ascension--eastern limit
fi-FI: Rektaskensio--itäinen rajaus

en: Right ascension--western limit
fi-FI: Rektaskensio--läntinen rajaus

en: Original study number
fi-FI: Alkuperäinen rekisterinumero

en: Stock number
fi-FI: Varastonumero

en: Source of stock number/acquisition
fi-FI: Varastonumeron antaja, hankintapaikka

en: Form of issue
fi-FI: Julkaisun ilmiasu

en: Additional format characteristics
fi-FI: Aineistokohtaiset ominaisuudet

en: Record content licensor
fi-FI: Tietueen sisällön tekijänoikeuden omistava organisaatio

en: Level of rules in bibliographic description
fi-FI: Karttalehden numero

en: Level of effort used to assign nonsubject heading access points
fi-FI: Koordinaattijärjestelmä (kkj)

en: Level of effort used to assign subject headings
fi-FI: Koordinaattijärjestelmä (kkj)

en: Level of effort used to assign classification
fi-FI: Läntisin koordinaatti

en: Number of fixed field character positions coded
fi-FI: Itäisin koordinaatti

en: Data provenance
fi-FI: Tiedon alkuperä

en: Language code of text/sound track or separate title
fi-FI: Tekstin tai ääniraidan kieli tai näiden puuttuessa nimekkeen kieli

en: Language code of summary or abstract
fi-FI: Tiivistelmän tai abstraktin kieli

en: Languages of separate titles (VM) [OBSOLETE] ; Languages of available translation  (SE) [OBSOLETE]
fi-FI: Erillisten kielten otsikot (VM) [POISTETTU] ; Saatavilla olevien kielten käännökset  (SE) [POISTETTU]

en: Language code of sung or spoken text
fi-FI: Lauletun tai puhutun aineiston kieli

en: Language code of librettos
fi-FI: Libreton kieli

en: Language code of table of contents
fi-FI: Sisällysluettelon kieli

en: Language code of accompanying material other than librettos and transcripts
fi-FI: Oheismateriaalin kieli

en: Language code of original
fi-FI: Alkuperäinen kieli

en: Language code of intertitles
fi-FI: Välitekstien kieli

en: Language code of subtitles
fi-FI: Tekstityksen kieli

en: Language code of intermediate translations
fi-FI: Välikäännösten kieli

en: Language code of original accompanying materials other than librettos
fi-FI: Liiteaineiston alkuperäinen kieli

en: Language code of original libretto
fi-FI: Libreton alkuperäinen kieli

en: Language code of captions
fi-FI: Kuulovammaisille tarkoitetun tekstityksen kieli

en: Language code of accessible audio
fi-FI: Äänivastineen kieli

en: Language code of accessible visual language
fi-FI: Visuaalinen kieli (ei-teksti)

en: Language code of accompanying transcripts for audiovisual materials
fi-FI: Tekstivastineen kieli

en: Source of local subentity code
fi-FI: Paikallisen osakokonaisuuskoodin lähde

en: MARC country code
fi-FI: MARC-maakoodi

en: Local subentity code
fi-FI: Paikallinen koodi osakokonaisuudelle

en: ISO country code
fi-FI: ISO-maakoodi

en: Source of date
fi-FI: Tietojen lähde

en: Type of date code
fi-FI: Julkaisuajan tyyppi

en: Date 1, B.C.E. date
fi-FI: Julkaisuvuosi 1 (008/07-10), vuosi eKr.

en: Date 1, C.E. date
fi-FI: Julkaisuvuosi 1 (008/07-10), vuosi jKr.

en: Date 2, B.C.E. date
fi-FI: Julkaisuvuosi 2 (008/11-14), vuosi eKr.

en: Date 2, C.E. date
fi-FI: Julkaisuvuosi 2 (008/11-14), vuosi jKr.

en: Date resource modified
fi-FI: Muokkauspäivämäärä

en: Beginning of date valid
fi-FI: Voimassaoloajan alkupäivämäärä

en: End of date valid
fi-FI: Voimassaolon viimeinen päivämäärä

en: Form of musical composition code
fi-FI: Musiikinlajikoodi

en: Performer or ensemble
fi-FI: Esittäjä tai kokoonpano

en: Holding library
fi-FI: Nykyinen paikka

en: Copy statement
fi-FI: Muita tarkastukseen tai inventointiin liittyviä tietoja

en: Definition of bibliographic subdivisions
fi-FI: Tarkastusnumero

en: Local processing data
fi-FI: Paikallisesti käsiteltävä tieto

en: Missing elements
fi-FI: Puuttuvat elementit

en: Notes about holdings
fi-FI: Tiedot kokoelmista

en: Secondary bibliographic subdivision
fi-FI: Toinen bibliografinen alaosasto

en: Third bibliographic subdivision
fi-FI: Kolmas bibliografinen alaosasto

en: Fourth bibliographic subdivision
fi-FI: Neljäs bibliografinen alaosasto

en: Fifth bibliographic subdivision
fi-FI: Viides bibliografinen alaosasto

en: Sixth bibliographic subdivision
fi-FI: Kuudes bibliografinen alaosasto

en: Seventh bibliographic subdivision
fi-FI: Seitsemäs bibliografinen alaosasto

en: Primary bibliographic subdivision
fi-FI: Ensimmäinen bibliografinen alaosasto

en: Inclusive dates of publication or coverage
fi-FI: Julkaisun ajallinen kattavuus

en: Supplementary class number (MU) [OBSOLETE]
fi-FI: Lisäluokka (MU) [POISTETTU]

en: Copy information
fi-FI: Kappaleen tiedot

en: Subject (MP) [OBSOLETE]
fi-FI: Aihe (MP) [POISTETTU]

en: Source of call/class number
fi-FI: Luokituksen tai signumin lähde

en: GPO item number
fi-FI: GPO kappalenumero

en: Canceled/invalid GPO item number
fi-FI: Peruttu tai virheellinen GPO kappalenumero

en: Edition information
fi-FI: Painostiedot

en: Standard or optional designation
fi-FI: Standardi- tai valinnainen muoto

en: Number where instructions are found-single number or beginning number of span
fi-FI: "Number where instructions are found-single number or beginning number of span"

en: Classification number-ending number of span
fi-FI: "Classification number-ending number of span"

en: Table identification-Internal subarrangement or add table
fi-FI: "Table identification-Internal subarrangement or add table"

en: Canceled/invalid classification number
fi-FI: Virheellinen tai peruttu luokka

en: Report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
fi-FI: Raporttinumero [POISTETTU, KANADA/MARC]

en: Canceled/invalid report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
fi-FI: Virheellinen tai peruttu raporttinumero [POISTETTU, KANADA/MARC]

en: Report number
fi-FI: Raporttinumero

en: Canceled/invalid report number
fi-FI: Virheellinen tai peruttu raporttinumero

en: Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
fi-FI: Luokka (OCLC) ; Luokka, CALL (RLIN) (NR)

en: Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
fi-FI: Paikallinen Cutter-luokka (OCLC) ; Kirjanumero/jakamaton luokkanumero; CALL (RLIN)

en: Filing suffix (OCLC); Footnote, FNT (RLIN)
fi-FI: Luokituksne pääte (OCLC); Alaviite, FNT (RLIN)

en: Retention, VOL (RLIN)
fi-FI: Varastointi, VOL (RLIN)

en: Microfilm shelf location
fi-FI: Mikrofilmin hyllypaikka

en: Titles and words associated with a name
fi-FI: Arvonimet ja muut nimeen liittyvät sanat

en: Affiliation
fi-FI: Organisatorinen kytkös

en: Abbreviated title
fi-FI: Lyhennetty nimeke

en: Acronym or shortened title
fi-FI: Akronyymi tai lyhennetty nimeke [POISTETTU]

en: Variant access title
fi-FI: Varianttinimeke

en: Augmented title
fi-FI: Augmentointu nimeke

en: Key title
fi-FI: Avainnimeke

en: Romanized title
fi-FI: Romanisoitu nimeke

en: Statement of responsibility, etc.
fi-FI: Vastuullisuusmerkinnöt jne.

en: Designation of section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
fi-FI: Osan nimike (BK AM MP MU VM SE) [POISTETTU]

en: Name of part/section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
fi-FI: Osan nimeke (BK AM MP MU VM SE) [POISTETTU]

en: Language code of translated title
fi-FI: Käännetyn nimekkeen kieli

en: Designation of section/part/series (SE) [OBSOLETE]
fi-FI: osan/sarjan nimike (SE) [POISTETTU]

en: Name of part/section/series (SE) [OBSOLETE]
fi-FI: Osan/sarjan nimeke (SE) [POISTETTU]

en: Inclusive dates
fi-FI: Sisällön kattama ajankohta tai ajanjakso

en: Bulk dates
fi-FI: Sisällön merkittävimmän osan kattama ajankohta tai ajanjakso

en: Form
fi-FI: Muoto

en: Title proper/short title
fi-FI: Päänimeke/lyhyt nimeke

en: Date or sequential designation
fi-FI: Julkaisuaika tai numerointi

en: Designation of section (SE) [OBSOLETE]
fi-FI: Osan nimike (SE) [POISTETTU]

en: Name of part/section (SE) [OBSOLETE]
fi-FI: Osan nimeke (SE) [POISTETTU]

en: Edition statement
fi-FI: Painosmerkintö

en: Remainder of edition statement
fi-FI: Muut painoskohtaiset tiedot

en: Musical presentation statement
fi-FI: Nuottijulkaisun julkaisumuoto

en: Statement of scale
fi-FI: Mittakaavamerkintö

en: Statement of projection
fi-FI: Projektiomerkintö

en: Statement of coordinates
fi-FI: Koordinaattimerkintö

en: Statement of zone
fi-FI: Vyöhykemerkintö

en: Statement of equinox
fi-FI: Ekvinoktimerkintö

en: Outer G-ring coordinate pairs
fi-FI: Koordinaattiparit ulommalle G-kehälle

en: Exclusion G-ring coordinate pairs
fi-FI: Koordinaattiparit poissulkevalle G-kehälle

en: Computer file characteristics
fi-FI: Elektronisen aineiston ominaisuudet

en: Country of producing entity
fi-FI: Tuottajan maa

en: Issuing jurisdiction
fi-FI: Myöntävä hallintoalue

en: Denomination
fi-FI: Nimellisarvo

en: Place of publication, distribution, etc.
fi-FI: Julkaisu-/kustannus-, jakelu- jne. paikka

en: Name of publisher, distributor, etc.
fi-FI: Julkaisijan/kustantajan, jakajan jne. nimi

en: Date of publication, distribution, etc.
fi-FI: Julkaisu-, jakelu- jne. aika

en: Plate or publisher's number for music (Pre-AACR 2) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
fi-FI: Julkaisijan tai jakajan numero musiikille (Pre-AACR 2) [POISTETTU, CAN/MARC], [LOCAL, USA]

en: Place of manufacture
fi-FI: Valmistuspaikka

en: Manufacturer
fi-FI: Valmistaja

en: Date of manufacture
fi-FI: Valmistusaika

en: Identification/manufacturer number [OBSOLETE, CAN/MARC]
fi-FI: Tunniste/valmistajan numero [POISTETTU, CAN/MARC]

en: Matrix and/or take number [OBSOLETE, CAN/MARC]
fi-FI: Matriisi ja/tai otosnumero [POISTETTU, CAN/MARC]

en: Date of production, release, etc.
fi-FI: Tuontanto-, julkaisu jne. aika

en: Contractual producer
fi-FI: Sopimuksen tuottaja

en: Place of production, release, etc.
fi-FI: Tuotanto-, julkaisu jne. paikka

en: Publisher or trade name
fi-FI: Julkaisijan tai kaupan nimi

en: Matrix and/or take number
fi-FI: Matriisi ja/tai otosnumero

en: Projected publication date
fi-FI: Arvioitu julkaisuaika

en: Place of production, publication, distribution, manufacture
fi-FI: Tuotanto-, julkaisu-/kustannus-, jakelu- tai valmistuspaikka

en: Name of producer, publisher, distributor, manufacturer
fi-FI: Tuottajan, julkaisijan/kustantajan, jakajan tai valmistajan nimi

en: Date of production, publication, distribution, manufacture, or copyright notice
fi-FI: Tuotanto-, julkaisu-/kustannus-, jakelu- tai valmistusaika tai tekijänoikeusvuosi

en: Linkage [OBSOLETE]
fi-FI: Linkitys [POISTETTU]

en: Source for acquisition/subscription address [OBSOLETE]
fi-FI: Hankinnan/tilauksen osoitteen lähde [POISTETTU]

en: State or province
fi-FI: Osavaltio tai maakunta

en: Terms preceding attention name
fi-FI: Vastaanottajan nimeä edeltävät termit

en: Attention name
fi-FI: Vastaanottajan nimi

en: Attention position
fi-FI: Vastaanottajan nimen jäljessä seuraava toimi tai asema

en: Type of address
fi-FI: Osoitteen tyyppi

en: Specialized telephone number
fi-FI: Erityinen puhelinnumero

en: Telephone number
fi-FI: Puhelinnumero

en: Fax number
fi-FI: Faksinumero

en: TDD or TTY number
fi-FI: Tekstipuhelinnumero TDD tai TTY

en: Contact person
fi-FI: Yhteyshenkilö

en: Title of contact person
fi-FI: Yhteyshenkilön arvo tai ammatti

en: Hours
fi-FI: Tunteja

en: Extent
fi-FI: Laajuus

en: Other physical details
fi-FI: Muut fyysiset ominaisuudet

en: Dimensions
fi-FI: Mitat

en: Accompanying material [OBSOLETE, CAN/MARC]
fi-FI: Liiteaineisto [POISTETTU, CAN/MARC]

en: Accompanying material
fi-FI: Liiteaineisto

en: Type of unit
fi-FI: Yksikkötyyppi

en: Size of unit
fi-FI: Yksikön koko

en: Speed [Videodiscs, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
fi-FI: Nopeus [Videolevyt, vain pre-AACR2-levyt] [POISTETTU, CAN/MARC]

en: Identification/manufacturer number [pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
fi-FI: Tunniste/valmistajan numero [vain pre-AACR2 levyt] [POISTETTU, CAN/MARC]

en: Matrix and/or take number [Sound recordings, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
fi-FI: Matrix tai/ja otosnumero [Äänitteet, vain pre-AACR2 levyt] [POISTETTU, CAN/MARC]

en: Extent of item
fi-FI: Teoksen laajuus

en: Sound characteristics
fi-FI: Ääniominaisuudet

en: Color characteristics
fi-FI: Väriominaisuudet

en: Speed
fi-FI: Nopeus

en: Page count
fi-FI: Sivumäärä

en: Unit count
fi-FI: Yksikkömäärä

en: Linear footage
fi-FI: Lineaarinen kuvamateriaali

en: Microgroove or standard
fi-FI: Mikroura tai standardi

en: Stereophonic, monaural
fi-FI: Kaksikanavainen, monauraalinen

en: Number of tracks
fi-FI: Raitojen määrä

en: Playing time
fi-FI: Kesto

en: Additional information
fi-FI: Lisätiedot

en: Number of reels
fi-FI: Kelojen määrä

en: Footage
fi-FI: Kuvamateriaali

en: Width
fi-FI: Leveys

en: Presentation format
fi-FI: Esitysmuoto

en: Current publication frequency
fi-FI: Nykyinen ilmestymistiheys

en: Date of current publication frequency
fi-FI: Nykyisen ilmestymistiheyden alkamisaika

en: Frequency
fi-FI: Ilmestymistiheys

en: Dates of frequency
fi-FI: Ilmestymistiheyksien päivämäärät

en: Former publication frequency
fi-FI: Aikaisempi ilmestymistiheys

en: Dates of former publication frequency
fi-FI: Aikaisemman ilmestymistiheyden aikaväli

en: Mode of issuance term
fi-FI: Julkaisutapaa kuvaava termi

en: Mode of issuance code
fi-FI: Julkaisutavan koodi

en: Extension plan term
fi-FI: Laajennussuunnitelmaa kuvaava termi

en: Extension plan code
fi-FI: Laajennussuunnitelmaa kuvaava koodi

en: Media type term
fi-FI: Mediatyyppi

en: Media type code
fi-FI: Mediatyypin koodi

en: Carrier type term
fi-FI: Tallennetyyppi

en: Carrier type code
fi-FI: Tallennetyypin koodi

en: Material base and configuration
fi-FI: Pohjamateriaali ja kokoonpano

en: Materials applied to surface
fi-FI: Pintamateriaali

en: Information recording technique
fi-FI: Tallennustekniikka

en: Support
fi-FI: Tukimateriaali

en: Reduction ratio value
fi-FI: Pienennyssuhde

en: Color content
fi-FI: Värillisyys

en: Location within medium
fi-FI: Sijainti välineessä

en: Technical specifications of medium
fi-FI: Välineen tekniset tiedot

en: Generation
fi-FI: Sukupolvi

en: Layout
fi-FI: Asettelu

en: Binding
fi-FI: Sidos

en: Book format
fi-FI: Kirjan koko

en: Font size
fi-FI: Kirjasinkoko

en: Polarity
fi-FI: Polariteetti

en: Illustrative content
fi-FI: Kuvaava sisältö

en: Reduction ratio designator
fi-FI: Pienennyssuhdemerkintö

en: Content access mode
fi-FI: Sisällön saavutettavuustapa

en: Textual assistive features
fi-FI: Avustavat tekstuaaliset ominaisuudet

en: Visual assistive features
fi-FI: Avustavat visuaaliset ominaisuudet

en: Auditory assistive features
fi-FI: Avustavat auditiiviset ominaisuudet

en: Tactile assistive features
fi-FI: Avustavat taktiiliset ominaisuudet

en: Reference method used
fi-FI: Referenssimenetelmä

en: Name
fi-FI: Nimi

en: Coordinate units or distance units
fi-FI: Koordinaatti- tai etäisyysyksiköt

en: Latitude resolution
fi-FI: Leveysasteen ratkaisu

en: Longitude resolution
fi-FI: Pituusasteen ratkaisu

en: Standard parallel or oblique line latitude
fi-FI: Standardi paralleeli- tai viistoviivan leveysaste

en: Oblique line longitude
fi-FI: Viistoviivan pituusaste

en: Longitude of central meridian or projection center
fi-FI: Meridiaanin tai projektiokeskuksen pituusaste

en: Latitude of projection center or projection origin
fi-FI: Origon tai projektiokeskuksen leveysaste

en: False easting
fi-FI: Itäinen eroavaisuus

en: False northing
fi-FI: Pohjoinen eroavaisuus

en: Scale factor
fi-FI: Mittakaavakerroin

en: Height of perspective point above surface
fi-FI: Perspektiivipisteen korkeus pinnasta

en: Azimuthal angle
fi-FI: Atsimuuttikulma

en: Azimuth measure point longitude or straight vertical longitude from pole
fi-FI: Atsimuutin mittauspisteen pituusaste tai pystysuora pituusaste navasta

en: Landsat number and path number
fi-FI: Landsat-numero ja polun numero

en: Zone identifier
fi-FI: Aikavyöhyketunniste

en: Ellipsoid name
fi-FI: Ellipsoidin nimi

en: Semi-major axis
fi-FI: Ellipsin isoakselin puolikas

en: Denominator of flattening ratio
fi-FI: Litistyneisyysarvon nimittäjä

en: Vertical resolution
fi-FI: Pystysuora ratkaisu

en: Vertical encoding method
fi-FI: Pystysuora koodausmenetelmä

en: Local planar, local, or other projection or grid description
fi-FI: Projektion tai ruudukon kuvaus

en: Local planar or local georeference information
fi-FI: Tietoja paikallisesta taso- tai georeferenssijärjestelmästä

en: Planar coordinate encoding method
fi-FI: Tasokoordinaattien koodausmenetelmä

en: Planar distance units
fi-FI: Tason etäisyysyksiköt

en: Abscissa resolution
fi-FI: Abskissaratkaisu

en: Ordinate resolution
fi-FI: Ordinaattaratkaisu

en: Distance resolution
fi-FI: Etäisyysratkaisu

en: Bearing resolution
fi-FI: Suuntaratkaisu

en: Bearing units
fi-FI: Suuntayksiköt

en: Bearing reference direction
fi-FI: Suunnan referenssisuunta

en: Bearing reference meridian
fi-FI: Suunnan referenssimeridiaani

en: Type of recording
fi-FI: Äänen tallentamisen tapa

en: Recording medium
fi-FI: Äänen tallennusmedian tyyppi

en: Playing speed
fi-FI: Soittonopeus

en: Groove characteristic
fi-FI: Uran ominaisuudet

en: Track configuration
fi-FI: Ääniraidan asemointi

en: Tape configuration
fi-FI: Nauhan raitojen lukumäärä

en: Configuration of playback channels
fi-FI: Toistokanavien asemointi

en: Special playback characteristics
fi-FI: Äänentoiston erityisominaisuudet

en: Sound content
fi-FI: Äänisisältö

en: Original capture and storage technique
fi-FI: Alkuperäinen talteenotto- ja varastointitekniikka

en: Projection speed
fi-FI: Heijastamisnopeus

en: Aspect ratio value
fi-FI: Kuvasuhteen arvo

en: Aspect ratio designator
fi-FI: Kuvasuhteen osoittaja

en: Video format
fi-FI: Videojärjestelmä

en: Broadcast standard
fi-FI: Lähetysstandardi

en: File type
fi-FI: Tiedostotyyppi

en: Encoding format
fi-FI: Koodausformaatti

en: Resolution
fi-FI: Resoluutio

en: Regional encoding
fi-FI: Alueellinen koodaus

en: Encoded bitrate
fi-FI: Koodattu bittinopeus

en: Form of musical notation term
fi-FI: Nuottikirjoituksen tyypin osoittava termi

en: Form of musical notation code
fi-FI: Nuottikirjoituksen tyypin osoittava koodi

en: Price
fi-FI: Hinta

en: Organization
fi-FI: Yhteisö

en: Arrangement
fi-FI: Sovitus

en: Hierarchical level
fi-FI: Hierarkkinen taso

en: Direct reference method
fi-FI: Suora referenssimenetelmä

en: Object type
fi-FI: Objektityyppi

en: Object count
fi-FI: Objektien lukumäärä

en: Row count
fi-FI: Rivien määrä

en: Column count
fi-FI: Sarakkeiden määrä

en: Vertical count
fi-FI: Pystyviivojen määrä

en: VPF topology level
fi-FI: VPF topologiataso

en: Indirect reference description
fi-FI: Epäsuora referenssikuvaus

en: Format of the digital image
fi-FI: Digitaalisen kuvan formaatti

en: Supplementary content term
fi-FI: Täydentävä sisältötermi

en: Supplementary content code
fi-FI: Täydentävä sisältökoodi

en: Security classification
fi-FI: Salassapitoaste

en: Handling instructions
fi-FI: Käsittelyohjeet

en: External dissemination information
fi-FI: Tietoja ulkoisesta jakelusta

en: Downgrading or declassification event
fi-FI: Tapahtuma, jossa alennettu tai kumottu salassapito

en: Classification system
fi-FI: Luokitusjärjestelmä

en: Country of origin code
fi-FI: Maakoodi

en: Downgrading date
fi-FI: Turvaluokituksen alentamisen päivämäärä

en: Declassification date
fi-FI: Salassapidon päättymispäivämäärä

en: Originator control term
fi-FI: Tekijän tai tuottajan hallinnointia kuvaava termi

en: Originating agency
fi-FI: Tekijä- tai tuottaja

en: Authorized recipients of material
fi-FI: Aineiston auktorisoidut vastaanottajat

en: Other restrictions
fi-FI: Muut rajoitukset

en: Rental price
fi-FI: Vuokrahinta

en: Ownership and custodial history evidence term
fi-FI: Omistus- ja vapaushistorian todistusaineistotermi

en: Formatted date
fi-FI: Päivämäärä

en: Type of ownership and custodial history information
fi-FI: Omistus- ja säilytyshistorian tiedot

en: Shelf mark of copy described
fi-FI: Jäljennöksen hyllymerkin kuvaus

en: Identifier of the copy described
fi-FI: Kuvailtavan kopion tunniste

en: First level of enumeration
fi-FI: Ensimmäinen numerointitaso

en: Second level of enumeration
fi-FI: Toinen numerointitaso

en: Third level of enumeration
fi-FI: Kolmas numerointitaso

en: Fourth level of enumeration
fi-FI: Neljäs numerointitaso

en: Fifth level of enumeration
fi-FI: Viides numerointitaso

en: Sixth level of enumeration
fi-FI: Kuudes numerointitaso

en: Alternative numbering scheme, first level of enumeration
fi-FI: Vaihtoehtoinen numerointitapa, ensimmäinen taso

en: Alternative numbering scheme, second level of enumeration
fi-FI: Vaihtoehtoinen numerointitapa, toinen taso

en: First level of chronology
fi-FI: Ensimmäinen kronologian taso

en: Second level of chronology
fi-FI: Toinen kronologian taso

en: Third level of chronology
fi-FI: Kolmas kronologian taso

en: Fourth level of chronology
fi-FI: Neljäs kronologian taso

en: Alternative numbering scheme, chronology
fi-FI: Vaihtoehtoinen numerointitapa, kronologia

en: First level textual designation
fi-FI: Ensimmäisen tason tekstimuotoinen tieto

en: First level of chronology, issuance
fi-FI: Ensimmäinen kronologian taso, julkaiseminen

en: Source of price type code
fi-FI: Hintatyyppikoodin lähde

en: Price type code
fi-FI: Hintatyypin koodi

en: Price amount
fi-FI: Hinta

en: Currency code
fi-FI: Rahayksikkökoodi

en: Unit of pricing
fi-FI: Hintayksikkö

en: Price note
fi-FI: Hintahuomautus

en: Price effective until
fi-FI: Hinta voimassa saakka

en: Tax rate 1
fi-FI: Veroprosentti 1

en: Tax rate 2
fi-FI: Veroprosentti 2

en: Identification of pricing entity
fi-FI: Hinnoittelija

en: Source of availability status code
fi-FI: Saatavuuden tilakoodin lähde

en: Publishers' compressed title identification
fi-FI: Julkaisijan/kustantajan tiivistetty nimeketieto

en: Detailed date of publication
fi-FI: Julkaisuaika

en: Availability status code
fi-FI: Saatavuuden tila koodina

en: Expected next availability date
fi-FI: Odotettavissa oleva seuraava saatavuuspäivä

en: Publishers's discount category
fi-FI: Julkaisijan alennusryhmä

en: Date made out of print
fi-FI: Päivä, josta lähtien kuvailun kohde on ollut loppuunmyyty

en: Identification of agency
fi-FI: Organisaation tunnistus

en: Aspect ratio of representative expression
fi-FI: Edustavan ekspression kuvasuhde

en: Color content of representative expression
fi-FI: Edustavan ekspression värisisältö

en: Content type of representative expression
fi-FI: Edustavan ekspression sisältötyyppi

en: Date of capture of representative expression
fi-FI: Edustavan ekspression tallennusajankohta

en: Date of representative expression
fi-FI: Edustavan ekspression ajankohta

en: Duration of representative expression
fi-FI: Edustavan ekspression kesto

en: Intended audience of representative expression
fi-FI: Edustavan ekspression kohderyhmä

en: Language of representative expression
fi-FI: Edustavan ekspression kieli

en: Place of capture of representative expression
fi-FI: Edustavan ekspression tallennuspaikka

en: Projection of cartographic content of representative expression
fi-FI: Edustavan ekspression kartografisen sisällön projektio

en: Scale of representative expression
fi-FI: Edustavan ilmaisun asteikko

en: Script of representative expression
fi-FI: Edustavan ilmaisun käsikirjoitus

en: Sound content of representative expression
fi-FI: Edustavan ilmaisun äänisisältö

en:  Materials specified
fi-FI:  Aineiston osa, jota tiedot koskevat

en:  Linkage
fi-FI:  Linkitys

en: Relator code
fi-FI: Funktiokoodi

en: Volume number/sequential designation
fi-FI: Sarjan sisäinen numerointi

en: Date of meeting
fi-FI: Kokouksen aika

en: Authority record control number
fi-FI: Auktoriteettitietueen kontrollinumero

en: Volume/sequential designation
fi-FI: Sarjan sisäinen numerointi

en: Series statement
fi-FI: Sarjamerkintö

en: Library of Congress call number
fi-FI: Library of Congress -luokitus

en: Library of Congress call number (SE) [OBSOLETE]
fi-FI: Library of Congress -luokitus (SE) [POISTETTU]

en: n (RLIN) [OBSOLETE]
fi-FI: n (RLIN) [POISTETTU]

en: International Standard Serial Number (SE) [OBSOLETE]
fi-FI: ISSN, International Standard Serial Number (SE) [POISTETTU]

en: Source of note information (AM SE) [OBSOLETE]
fi-FI: Huomautustiedon lähde (AM SE) [POISTETTU]

en: With note
fi-FI: Huomautus julkaisemisesta jonkin kanssa

en: Dissertation note
fi-FI: Huomautus väitöskirjasta

en: Degree type
fi-FI: Opinnäytteen määre - ei käytetä Suomessa

en: Name of granting institution
fi-FI: Väittelypaikkakunta ja korkeakoulu

en: Year degree granted
fi-FI: Väittelyvuosi

en: Dissertation identifier
fi-FI: Väitöskirjan tunnus

en: Bibliographic history note
fi-FI: Huomautus bibliografisesta historiasta

en: Bibliography, etc. note
fi-FI: Huomautus bibliografiasta ym.

en: Number of references
fi-FI: Lähdeviitteiden määrä

en: Formatted contents note
fi-FI: Huomautus sisällöstä

en: Statement of responsibility
fi-FI: Vastuullisuusmerkintö

en: Terms governing access
fi-FI: Käyttörajoituksen ehdot

en: Jurisdiction
fi-FI: Vastuullinen taho

en: Physical access provisions
fi-FI: Fyysisen pääsyn vaatimat järjestelyt

en: Authorized users
fi-FI: Oikeutetut käyttäjät

en: Standardized terminology for access restriction
fi-FI: Käyttörajoitus standarditerminologialla

en: Availability date
fi-FI: Saatavuuspäivämäärä

en: Supplying agency
fi-FI: Tekijänoikeustiedon tuottaja

en: Representative fraction of scale note
fi-FI: Mittakaavahuomautuksen kuvaava osa

en: Remainder of scale note
fi-FI: Mittakaavahuomautuksen loppuosa

en: Creation/production credits note
fi-FI: Huomautus tuotantoon osallistujista

en: Informal Notes
fi-FI: Huomautus muusta opinnäytteestä

en: Name of source
fi-FI: Lähteen nimi

en: Coverage of source
fi-FI: Lähteen kattavuus

en: Location within source
fi-FI: Viittauksen sijainti lähteessä

en: Participant or performer note
fi-FI: Huomautus osallistujista tai esittäjistä

en: Earlier or later volumes separately cataloged note
fi-FI: Huomautus aiemmista tai myöhemmistä erikseen luetteloiduista osista

en: Type of report
fi-FI: Raportin tyyppi

en: Period covered
fi-FI: Raportin kattama ajanjakso

en: Attribute accuracy report
fi-FI: Tunnusmerkkien tarkkuus, raportti

en: Attribute accuracy value
fi-FI: Tunnusmerkkien tarkkuus, arvo

en: Attribute accuracy explanation
fi-FI: Tunnusmerkkien tarkkuus, selitys

en: Logical consistency report
fi-FI: Looginen johdonmukaisuus, raportti

en: Completeness report
fi-FI: Täydellisyys, raportti

en: Horizontal position accuracy report
fi-FI: Horisontaalinen sijaintitarkkuus, raportti

en: Horizontal position accuracy value
fi-FI: Horisontaalinen sijaintitarkkuus, arvo

en: Horizontal position accuracy explanation
fi-FI: Horisontaalinen sijaintitarkkuus, selitys

en: Vertical positional accuracy report
fi-FI: Vertikaalinen sijaintitarkkuus, raportti

en: Vertical positional accuracy value
fi-FI: Vertikaalinen sijaintitarkkuus, arvo

en: Vertical positional accuracy explanation
fi-FI: Vertikaalinen sijaintitarkkuus, selitys

en: Cloud cover
fi-FI: Pilvipeite

en: Display note
fi-FI: Näyttöteksti

en: Source of note information (SE) [OBSOLETE]
fi-FI: Huomautuksen lähde (SE) [POISTETTU]

en: Type of computer file or data note
fi-FI: Huomautus elektronisen aineiston tyypistä

en: Different formats
fi-FI: Muut muodot

en: Content descriptors
fi-FI: Sisällön kuvaaja

en: Additional animation techniques
fi-FI: Lisäanimaatiotekniikat

en: Date/time and place of an event note
fi-FI: Huomautus tapahtuman ajasta ja paikasta

en: Date of event
fi-FI: Tapahtuman aika

en: Other event information
fi-FI: Lisätieto

en: Summary, etc.
fi-FI: Tiivistelmä, yhteenveto tms.

en: Expansion of summary note
fi-FI: Tiivistelmän laajennus

en: Assigning source
fi-FI: Tiivistelmän lähde

en: Source of note information [OBSOLETE]
fi-FI: Huomautustiedon lähde [POISTETTU]

en: Target audience note
fi-FI: Huomautus kohderyhmästä

en: Geographic coverage note
fi-FI: Huomautus maantieteellisestä kattavuudesta

en: Time period of content note
fi-FI: Huomautus ajanjakson sisällöstä

en: Source of schema used
fi-FI: Ohje, jota lähdeviitteen muoto noudattaa

en: Preferred citation of described materials note
fi-FI: Huomautus lähdeviitteen muodosta

en: Supplement note
fi-FI: Huomautus suplementista

en: Program name
fi-FI: Ohjelman nimi

en: Interest level
fi-FI: Kiinnostusaste

en: Reading level
fi-FI: Lukutaidon aste

en: Title point value
fi-FI: Nimekkeen pistearvo

en: Censorship note
fi-FI: Huomautus sensuurista

en: Additional physical form available note
fi-FI: Huomautus saatavuudesta toisessa ilmiasussa

en: Availability source
fi-FI: Saatavuus

en: Availability conditions
fi-FI: Saatavuusehdot

en: Order number
fi-FI: Tilausnumero

en: Source of note information (AM CF VM SE) [OBSOLETE]
fi-FI: Saatavuuslähde

en: Summary of accessibility
fi-FI: Yhteenveto saavutettavuudesta

en: Fixed-length data elements of reproduction
fi-FI: Jäljennettä koskevat kiinteämittaiset tiedot

en: Type of reproduction
fi-FI: Jäljenteen tyyppi

en: Place of reproduction
fi-FI: Jäljenteen julkaisu-/kustannuspaikka

en: Agency responsible for reproduction
fi-FI: Jäljenteen julkaisija/kustantaja

en: Date of reproduction
fi-FI: Jäljenteen julkaisuaika

en: Physical description of reproduction
fi-FI: Jäljenteen ulkoasu

en: Series statement of reproduction
fi-FI: Jäljenteen sarjamerkintö

en: Dates and/or sequential designation of issues reproduced
fi-FI: Jäljennettyjen numeroiden julkaisuaika ja/tai järjestys

en: Note about reproduction
fi-FI: Huomautus jäljenteestä

en: Main entry of original
fi-FI: Alkuperäisen pääkirjaus

en: Edition statement of original
fi-FI: Alkuperäisen painosmerkintö

en: Publication, distribution, etc. of original
fi-FI: Alkuperäisen julkaisu-, jakelu jne. tiedot

en: Physical description, etc. of original
fi-FI: Alkuperäisen ulkoasutiedot jne.

en: Series statement of original
fi-FI: Alkuperäisen sarjamerkintö

en: Key title of original
fi-FI: Alkuperäisen avainnimeke

en: Location of original
fi-FI: Alkuperäisen sijainti

en: Material specific details
fi-FI: Aineistokohtaiset yksityiskohdat

en: Note about original
fi-FI: Huomautus alkuperäisversiosta

en: Other resource identifier
fi-FI: Muu tunnus

en: Introductory phrase
fi-FI: Esittelevä lause

en: Title statement of original
fi-FI: Alkuperäisen nimekemerkintö

en: Custodian
fi-FI: Hallussapitäjä

en: Postal address
fi-FI: Postiosoite

en: Telecommunications address
fi-FI: Tietoliikenneosoite

en: Repository location code
fi-FI: Säilytyspaikan maakoodi

en: Text of note
fi-FI: Huomautusteksti

en: Contract number
fi-FI: Sopimuksen numero

en: Grant number
fi-FI: Apurahan numero

en: Undifferentiated number
fi-FI: Muuttumaton numero

en: Program element number
fi-FI: Ohjelmaelementin numero

en: Project number
fi-FI: Projektin numero

en: Task number
fi-FI: Tehtävän numero

en: Work unit number
fi-FI: Työyksikön numero

en: Source of data note
fi-FI: Huomautus tiedon lähteestä

en: System details note
fi-FI: Huomautus järjestelmävaatimuksista

en: Terms governing use and reproduction
fi-FI: Käytön ja kopioinnin ehdot

en: Use and reproduction rights
fi-FI: Käyttö- ja kopiointioikeudet

en: Method of acquisition
fi-FI: Hankintatapa

en: Date of acquisition
fi-FI: Hankinta-aika

en: Accession number
fi-FI: Hankintanumero

en: Owner
fi-FI: Omistaja

en: Purchase price
fi-FI: Ostohinta

en: Personal creator
fi-FI: Henkilötekijä

en: Personal creator death date
fi-FI: Henkilötekijän kuolinaika

en: Corporate creator
fi-FI: Yhteisötekijä

en: Copyright holder
fi-FI: Oikeudenomistaja

en: Copyright holder contact information
fi-FI: Oikeudenomistajan yhteystiedot

en: Copyright statement
fi-FI: Tekijänoikeusmerkintö

en: Copyright date
fi-FI: Julkaisuvuosi

en: Copyright renewal date
fi-FI: Tekijänoikeuden uudistamispäivämäärä

en: Publication date
fi-FI: Julkaisuvuosi

en: Creation date
fi-FI: Luontipvm

en: Publisher
fi-FI: Julkaisija

en: Copyright status
fi-FI: Tekijänoikeuden tila

en: Publication status
fi-FI: Julkaistu/ei julkaistu

en: Research date
fi-FI: Tekijänoikeushuomautuksen tekopäivä

en: Country of publication or creation
fi-FI: Julkaisu- tai valmistumismaa

en: Jurisdiction of copyright assessment
fi-FI: Tekijänoikeuslain toimivalta-alue

en: Solicitation information note
fi-FI: Huomautus anomuksesta

en: Provenance
fi-FI: Alkuperä

en: Language note
fi-FI: Huomautus kielistä

en: Information code or alphabet
fi-FI: Tietoja aakkostosta, kirjoitusjärjestelmästä jne.

en: Former title complexity note
fi-FI: Huomautus aikaisemmista nimekkeistä

en: Issuing body note
fi-FI: Huomautus julkaisijasta

en: Entity type label
fi-FI: Yksikkötyyppi: nimiö

en: Entity type definition and source
fi-FI: Yksikkötyyppi: määritelmä ja lähde

en: Attribute label
fi-FI: Ominaisuus: nimiö

en: Attribute definition and source
fi-FI: Ominaisuus: määritelmä ja lähde

en: Enumerated domain value
fi-FI: Numeroitu aluearvo

en: Enumerated domain value definition and source
fi-FI: Numeroitu aluearvo: määritelmä ja lähde

en: Range domain minimum and maximum
fi-FI: Aluearvot: pienin ja suurin

en: Codeset name and source
fi-FI: Koodisto: nimi ja lähde

en: Unrepresentable domain
fi-FI: Edustamaton alue

en: Attribute units of measurement and resolution
fi-FI: Mittauksen ominaisuusyksiköt ja ratkaisu

en: Beginning and ending date of attribute values
fi-FI: Ominaisuusarvot: alku- ja loppuaika

en: Attribute value accuracy
fi-FI: Ominaisuusarvot: tarkkuus

en: Attribute value accuracy explanation
fi-FI: Ominaisuusarvot: tarkkuuden selitys

en: Attribute measurement frequency
fi-FI: Ominaisuuksien mittaamisen tiheys

en: Entity and attribute overview
fi-FI: Yksikkö ja ominaisuus: yleiskuva

en: Entity and attribute detail citation
fi-FI: Yksikkö ja ominaisuus: yksityiskohdat ja viittaukset

en: Cumulative index/finding aids note
fi-FI: Huomautus kumuloituvasta hakemistosta

en: Degree of control
fi-FI: Valvonnan aste

en: Bibliographic reference
fi-FI: Bibliografinen viite

en: Information about documentation note
fi-FI: Huomautus dokumentaatiotiedoista

en: History
fi-FI: Historia

en: Time of collation [OBSOLETE]
fi-FI: Koontiaika [POISTETTU]

en: Identifying markings
fi-FI: Tunnusmerkit

en: Copy identification
fi-FI: Kopion tunnistaminen

en: Version identification
fi-FI: Version tunnistaminen

en: Number of copies
fi-FI: Kopioiden lukumäärä

en: Binding note
fi-FI: Huomautus sidoksesta

en: Number of cases/variables
fi-FI: Tapausten/muuttujien lukumäärä

en: Name of variable
fi-FI: Muuttujan nimi

en: Unit of analysis
fi-FI: Analyysin yksikkö

en: Universe of data
fi-FI: Tiedoston keruun päämäärä ja kattavuus

en: Filing scheme or code
fi-FI: Arkistointiperiaatteet

en: Methodology note
fi-FI: Huomautus metodologiasta

en: Controlled term
fi-FI: Kontrolloitu termi

en: Editor note
fi-FI: Huomautus toimittajasta

en: Source of note information
fi-FI: Tiedonlähde

en: Linking entry complexity note
fi-FI: Huomautus linkitysten monitahoisuudesta

en: Publications about described materials note
fi-FI: Huomautus julkaisusta joka koskee kuvailtavaa aineistoa

en: Related computer files note
fi-FI: Huomautus liittyvistä tiedostoista

en: Action
fi-FI: Toiminto

en: Action identification
fi-FI: Toimenpiteen tunnistus

en: Time/date of action
fi-FI: Toimenpiteen aika

en: Action interval
fi-FI: Toimenpiteiden ajanjakso

en: Contingency for action
fi-FI: Toimenpiteen odottamaton ajankohta

en: Method of action
fi-FI: Toimenpiteen menetelmä

en: Site of action
fi-FI: Toimenpiteen tapahtumapaikka

en: Action agent
fi-FI: Toimenpiteen tekijä

en: Accumulation
fi-FI: Kasvu

en: Frequency of use
fi-FI: Käytön määrä

en: Exhibitions note
fi-FI: Huomautus näyttelystä

en: Awards note
fi-FI: Huomautus palkinnosta

en: Source of description note
fi-FI: Huomautus kuvailun perustasta

en: Linkage (RLIN)
fi-FI: Linkitys (RLIN)

en: Field link and sequence number (RLIN)
fi-FI: Linkki- ja järjestysnumero (RLIN)

en: Local note
fi-FI: Paikallinen huomautus

en: Provenance (VM) [OBSOLETE]
fi-FI: Alkuperä (VM) [POISTETTU]

en: Condition of individual reels (VM) [OBSOLETE]
fi-FI: Yksittäisten kelojen kunto (VM) [POISTETTU]

en: Origin of safety copy (VM) [OBSOLETE]
fi-FI: Varmuuskopion alkuperä (VM) [POISTETTU]

en: Number  (BK CF MP MU SE VM MX)  [OBSOLETE]
fi-FI: Numero  (BK CF MP MU SE VM MX)  [POISTETTU]

en: Active dates
fi-FI: Tapahtuman aika

en: Geographic name following place entry element [OBSOLETE]
fi-FI: Maantieteellistä nimeä seuraava aihetta ilmaiseva termi [POISTETTU]

en: Geographic name of place element
fi-FI: Maantieteellinen nimi

en: Uncontrolled term
fi-FI: Kontrolloimaton termi

en: Genre/form data or focus term
fi-FI: Lajityyppiä/muotoa kuvaava termi tai fokustermi

en: Function
fi-FI: Tehtävä

en: Source of term or code
fi-FI: Termin tai koodin lähde

en: Main curriculum objective
fi-FI: Opinto-ohjelman tai kurssin ensisijaiset tavoitteet

en: Subordinate curriculum objective
fi-FI: Opinto-ohjelman tai kurssin toissijaiset tavoitteet

en: Curriculum code
fi-FI: Opinto-ohjelman tai kurssin koodi

en: Correlation factor
fi-FI: Vastaavuuskerroin

en: Country or larger entity
fi-FI: Maa/valtio tai laajempi kokonaisuus

en: First-order political jurisdiction
fi-FI: Ensisijainen poliittinen hallintoalue

en: Intermediate political jurisdiction
fi-FI: Keskitason poliittinen hallintoalue

en: City subsection
fi-FI: Kaupunginosa, kylä

en: Other nonjurisdictional geographic region and feature
fi-FI: Muu epähallinnollinen maantieteellinen alue

en: Extraterrestrial area
fi-FI: Maapallon ulkopuolinen alue

en: Source of name, title, or term
fi-FI: Nimen, nimekkeen tai termin lähde

en: Name, title, or term
fi-FI: Nimi, nimeke tai termi

en: Topical term or geographic name as entry element
fi-FI: Aihetta ilmaiseva termi tai maantieteellinen nimi

en: Topical term following geographic name as entry element
fi-FI: Maantieteellistä nimeä seuraava aihetta ilmaiseva termi

en: Number (BK CF MP MU SE VM MX) [OBSOLETE]
fi-FI: Numero (BK CF MP MU SE VM MX) [POISTETTU]

en: Corporate name or jurisdiction name
fi-FI: Yhteisönnimi

en: Nonprinting information
fi-FI: Painamattoman teoksen tiedot

en: Uncontrolled related/analytical title
fi-FI: Nimeke, kontrolloimaton ja kohteeseen liittyvä tai analyyttinen

en: Make and model of machine
fi-FI: Tietokoneen merkki ja malli

en: Programming language
fi-FI: Ohjelmointikieli

en: Source of taxonomic identification
fi-FI: Lähde

en: Taxonomic name
fi-FI: Taksonominen nimi

en: Taxonomic category
fi-FI: Taksonominen kategoria

en: Common or alternative name
fi-FI: Yleisnimi tai vaihtoehtoinen nimi

en: Access term
fi-FI: Salasana

en: Label
fi-FI: Otsikko

en: Main entry heading
fi-FI: Pääkirjaus

en: Place, publisher, and date of publication
fi-FI: Paikka, kustantaja ja julkaisuaika

en: Related parts
fi-FI: Yhteys, sijainti

en: Physical description
fi-FI: Ulkoasun tiedot

en: Material-specific details
fi-FI: Aineistokohtaiset yksityiskohdat

en: Other item identifier
fi-FI: Muu kohteen tunniste

en: Parallel title (BK SE) [OBSOLETE]
fi-FI: Rinnakkaisnimeke (BK SE) [POISTETTU]

en: CODEN designation
fi-FI: CODEN-tunnus

en: Series data for related item
fi-FI: Sarjatiedot

en: Parallel title (BK SE)  [OBSOLETE]
fi-FI: Rinnakkaisnimeke (BK SE)  [POISTETTU]

en: Standard Technical Report Number
fi-FI: ISRN-tunnus, International Standard Technical Report Number

en: Host Biblionumber
fi-FI: Emon tietuenumero

en: Host Itemnumber
fi-FI: Emon nidenumero

en: Enumeration and first page
fi-FI: Osakohteen sijainti

en: Country code
fi-FI: Maakoodi

en: Period of content
fi-FI: Sisällön kattama ajankohta tai ajanjakso

en: Source Contribution
fi-FI: Lähteen osuus

en: Type of record
fi-FI: Tietueen tyyppi

en: Fixed-length data elements
fi-FI: Informaatiokoodit

en: Encoding level
fi-FI: Koodaustaso

en: Textual physical form designator
fi-FI: Ulkoasu tekstinä

en: Dates of publication and/or sequential designation of issues reproduced
fi-FI: Jäljennettyjen numeroiden julkaisuaika ja/tai järjestys

en: Name of unit
fi-FI: Yksikön nimi

en: Holding institution
fi-FI: Omistava organisaatio

en: Holdings (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
fi-FI: Kokoelma (NR) (MU VM SE) [POISTETTU]

en: Inclusive dates (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
fi-FI: Kattavat päivämäärät (NR) (MU VM SE) [POISTETTU]

en: Retention statement (NR) (CF MU VM SE) [OBSOLETE]
fi-FI: Varastointimerkintö (NR) (CF MU VM SE) [POISTETTU]

en: Name (custodian or owner)
fi-FI: Nimi (huoltaja tai omistaja)

en: Institutional division
fi-FI: Instituutin jaosto

en: Street address
fi-FI: Katuosoite

en: Location of units
fi-FI: Yksiköiden sijainti

en: Sequence number
fi-FI: Järjestysnumero

en: Location
fi-FI: Paikka

en: Sublocation or collection
fi-FI: Alayksikkö tai kokoelma

en: Former shelving location
fi-FI: Aiempi hyllypaikka

en: Non-coded location qualifier
fi-FI: Poikkeava sijainti tekstinä

en: Shelving form of title
fi-FI: Hyllytysnimeke

en: Piece designation
fi-FI: Kappaleen tunnistus

en: Piece physical condition
fi-FI: Kappaleen fyysinen kunto

en: Pattern note
fi-FI: Huomautus julkaisukaavasta

en: Number of pieces per issuance
fi-FI: Kappaleiden määrä per painos

en: Copy
fi-FI: Kappaletiedon määre

en: Bibliographic units per next higher level
fi-FI: Kuvailtavan numerointitason sisältämien bibliografisten yksiköiden määrä

en: Numbering continuity
fi-FI: Numeroinnin jatkuvuus

en: Calendar change
fi-FI: Kalenterin vaihto

en: Regularity pattern
fi-FI: Säännöllisyyskaava

en: Numbering scheme
fi-FI: Numerointikaava

en: Access number [OBSOLETE]
fi-FI: Pääsynumero [VANHENTUNUT]

en: Persistent identifier
fi-FI: Pysyvä tunniste

en: Non-functioning Uniform Resource Identifier
fi-FI: Toimimaton URI

en: Instruction [OBSOLETE]
fi-FI: Ohje [VANHENTUNUT]

en: Bits per second [OBSOLETE]
fi-FI: Bittiä sekunnissa [VANHENTUNUT]

en: Password [OBSOLETE]
fi-FI: Salasana [VANHENTUNUT]

en: Standardized information governing access
fi-FI: Rakenteistettu pääsyrajoitustieto

en: Standardized information governing use and reproduction
fi-FI: Rakenteistettu käyttörajoitustieto

en: Name of archiving agency
fi-FI: Arkistoivan organisaation nimi

en: Name of Web archive or digital archive repository
fi-FI: Verkkoarkiston tai digitaalisen arkiston nimi

en: Date range of archived material
fi-FI: Arkistoidun materiaalin aikaväli

en: Archive completeness
fi-FI: Arkiston kattavuus

en: Operator's initials, OID (RLIN)
fi-FI: Toimijan lyhenne, OID (RLIN)

en: Cataloger's initials, CIN (RLIN)
fi-FI: Luetteloijan nimikirjaimet, CIN (RLIN)

en: Converted Gregorian year
fi-FI: Muunnettu gregoriaaninen vuosiluku

en: Issuing date
fi-FI: Lainauspäivä

en: Break indicator
fi-FI: Katkaisumerkki

en: Textual string
fi-FI: Tiedot tekstinä

en: Tag and sequence number
fi-FI: Linkki- ja järjestysnumero

en: Internal item number
fi-FI: Kohteen sisäinen numero

en: Invalid or canceled internal item number
fi-FI: Virheellinen tai peruttu kohteen sisäinen numero

en: Cost
fi-FI: Kustannus

en: Item status
fi-FI: Niteen tila

en: Temporary location
fi-FI: Väliaikainen sijainti

en: Invalid or canceled piece designation
fi-FI: Virheellinen tai peruttu kohteen sisäinen numero

en: Manifestation statement, high-level/general
fi-FI: Yleinen manifestaatiomerkintö

en: Manifestation identifier statement
fi-FI: Manifestaation tunnistemerkintö

en: Manifestation title and responsibility statement
fi-FI: Manifestaation nimeke- ja vastuullisuusmerkintö

en: Manifestation edition statement
fi-FI: Manifestaation painosmerkintö

en: Manifestation production statement
fi-FI: Manifestaation tuotantomerkintö

en: Manifestation publication statement
fi-FI: Manifestaation julkaisumerkintö

en: Manifestation distribution statement
fi-FI: Manifestaation jakelumerkintö

en: Manifestation manufacture statement
fi-FI: Manifestaation valmistusmerkintö

en: Manifestation copyright statement
fi-FI: Manifestaation copyright-merkintö

en: Manifestation frequency statement
fi-FI: Manifestaation ilmestymistiheysmerkintö

en: Manifestation designation of sequence statement
fi-FI: Manifestaation tai teoksen numerointimerkintö

en: Manifestation series statement
fi-FI: Manifestaation sarjamerkintö

en: Manifestation dissertation statement
fi-FI: Manifestaation väitöskirjamerkintö

en: Manifestation regional encoding statement
fi-FI: Manifestaation aluekoodimerkintö

en: Replacement title
fi-FI: Korvaava nimeke

en: Replacement bibliographic record control number
fi-FI: Korvaavan nimeketietueen kontrollinumero

en: Creation process
fi-FI: Luontimenetelmä

en: Assigning or generating agency
fi-FI: Tallentajaorganisaatio

en: Source of data
fi-FI: Vieraan formaatin koodi

en: Content of non-MARC field
fi-FI: Vieraan formaatin kentän sisältö

en: Put command parameter
fi-FI: Laita komentoparametri

en: User-option data
fi-FI: Pääyhteisö

en: OCLC control number(s) of parallel record(s) (OCLC); Piece used for cataloging, PUC (RLIN)
fi-FI: Rikkakkaisten tietueiden OCLC-kontrollinumero(t) (OCLC); Luetteloinnissa käytetty kappale, PUC (RLIN)

en: Series part designator, SPT (RLIN)
fi-FI: Sarjan osan tunnus, SPT (RLIN)

en: Classification number, LCAL (RLIN)
fi-FI: Luokka, LCAL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, LCAL (RLIN)
fi-FI: Kirjan numero/jakamaton luokka, LCAL (RLIN)

en: Additional free-text stamp above the call number, LCAL (RLIN)
fi-FI: Lisävapaateksti luokan yläpuolella, LCAL (RLIN)

en: Additional free-text or profiled stamp below the call number, LCAL (RLIN)
fi-FI: Lisävapaateksti tai profiloitu leima luokan alapuolella, LCAL (RLIN)

en: Location-level footnote, LFNT (RLIN)
fi-FI: Paikkatasoinen alahuomautus, LFNT (RLIN)

en: Location-level output transaction history, LHST (RLIN)
fi-FI: Paikkatason tuotoksen tapahtumahistoria, LHST (RLIN)

en: Location-level extra card request, LEXT (RLIN)
fi-FI: Sijaintitasoinen ylimääräinen korttipyyntö, LEXT (RLIN)

en: Permanent shelving location, LOC (RLIN)
fi-FI: Pysyvä hyllypaikka, LOC (RLIN)

en: Location-level additional note, LANT (RLIN)
fi-FI: Sijaintitasoinen lisähuomautus, LANT (RLIN)

en: Location-level pathfinder, LPTH (RLIN)
fi-FI: Paikkatason tunnustelija, LPTH (RLIN)

en: Location-level field suppression, LFSP (RLIN)
fi-FI: Sijaintitasoinen kentän piilotus, LFSP (RLIN)

en: Non-printing notes, LANT (RLIN)
fi-FI: Huomautukset painamattomasta teoksesta, LANT (RLIN)

en: Volumes, LVOL (RLIN)
fi-FI: Osat, LVOL (RLIN)

en: Subscription status code, LANT (RLIN)
fi-FI: Tilauksen tilakoodi, LANT (RLIN)

en: Date, LVOL (RLIN)
fi-FI: Päivämäärä, LVOL (RLIN)

en: Retention, LVOL (RLIN)
fi-FI: Varastointi, LVOL (RLIN)

en: Classification number, CCAL (RLIN)
fi-FI: Luokka, CCAL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, CCAL (RLIN)
fi-FI: Kirjan numero/jakamaton luokka, CCAL (RLIN)

en: Copy information and material description, CCAL + MDES (RLIN)
fi-FI: Teostiedot ja kuvailu, CCAL + MDES (RLIN)

en: Copy status--for earlier dates, CST (RLIN)
fi-FI: Kopion tila--aikaisemmille päivämäärille, CST (RLIN)

en: Copy status, CST (RLIN)
fi-FI: Kopion tila, CST (RLIN)

en: Aquisitions control number, HNT (RLIN)
fi-FI: Hankinnan kontrollinumero, HNT (RLIN)

en: Circulation control number, HNT (RLIN)
fi-FI: Lainauksen ja palautuksen kontrollinumero, HNT (RLIN)

en: Shelflist note, HNT (RLIN)
fi-FI: Hyllylistahuomautus, HNT (RLIN)

en: Non-printing notes, HNT (RLIN)
fi-FI: Huomautus painamattomasta teoksesta, HNT (RLIN)

en: Name of location of host in subfield
fi-FI: Palvelimen sijaintipaikka

en: Materials specified, MATL
fi-FI: Eritellyt materiaalit, MATL

en: Physical location, PLOC (RLIN)
fi-FI: Fyysinen sijainti, PLOC (RLIN)

en: Holding library identification number
fi-FI: Sijaintikirjaston tunnistenumero

en: Physical description codes
fi-FI: Ulkoasun koodit

en: Volume or other numbering
fi-FI: Osan numero tai muu numerointi

en: Dates
fi-FI: Päivämäärät

en: Completeness note
fi-FI: Täydellisyyshuomautus

en: Referral note
fi-FI: Lähetehuomautus

en: Retention note
fi-FI: Varastointihuomautus

en: Romanization/conversion identifier
fi-FI: Romanisoinnin/konversion tunniste

en: Agency that converted, created or reviewed
fi-FI: Konvertoiva, luova tai tarkastava taho

en: Date of conversion or review
fi-FI: Konversion tai tarkastuksen päivämäärä

en: Status code
fi-FI: Tilakoodi

en: Version of conversion program used
fi-FI: Käytetyn konversiotyökalun versio

en: Link information for 9XX fields
fi-FI: Linkkitieto 9XX-kentille

en: Link information for field corresponding to 9XX field
fi-FI: Linkkitieto kentälle, joka vastaa 9XX-kenttää

en: Withdrawn status [LOCAL, KOHA]
fi-FI: Pois kierrosta

en: Lost status [LOCAL, KOHA]
fi-FI: Kadonnut

en: System code (specific classification or other scheme and edition) [LOCAL, KOHA]
fi-FI: Järjestelmäkoodi (tietty luokitus tai jokin muu luokitus ja painos) [LOCAL, KOHA]

en: Use restrictions [LOCAL, KOHA]
fi-FI: Käyttörajoitukset [LOCAL, KOHA]

en: Koha normalized classification for sorting [LOCAL, KOHA]
fi-FI: Kohan normalisoitu luokitus järjestämistä varten

en: Coded location qualifier [LOCAL, KOHA]
fi-FI: Koodattu paikkamääre [LOCAL, KOHA]

en: Copy number [LOCAL, KOHA]
fi-FI: Nidenumero [LOCAL, KOHA]

en: Uniform Resource Identifier [LOCAL, KOHA]
fi-FI: URI [LOCAL, KOHA]

en: Koha collection [LOCAL, KOHA]
fi-FI: Kohan kokoelma [LOCAL, KOHA]

en: Internal item number (Koha itemnumber, autogenerated) [LOCAL, KOHA]
fi-FI: Sisäinen nidenumero (Kohan nidenumero, luotu automaattisesti)

en: Origin of item (home branch) (free text)
fi-FI: Niteen alkuperä (kotikirjasto) (vapaateksti)

en: Origin of item (home branch) (coded)
fi-FI: Niteen alkuperä (kotikirjasto) (koodattu)

en: Lending or holding organisation (holding branch) (free text)
fi-FI: Lainaava tai sijaintiorganisaatio (sijaintikirjasto) (vapaateksti)

en: Lending or holding organisation (holding branch) code
fi-FI: Lainaavan tai sijaintiorganisaation (sijaintikirjasto) tunnus

en: Genre detail
fi-FI: Genretieto

en: Barcode prefix
fi-FI: Viivakoodin etuliite

en: Barcode incrementation
fi-FI: Viivakoodin kasvattaminen

en: Barcode suffix
fi-FI: Viivakoodin pääte

en: Section
fi-FI: Kappale

en: Call number (full call number)
fi-FI: Luokka

en: Numbering (volume or other part)
fi-FI: Numerointi (volyymin tai osan numero)

en: Date of loan or deposit
fi-FI: Lainan tai talletuksen päivämäärä

en: Expiration of loan date
fi-FI: Lainan eräpäivä

en: Circulation type (not for loan)
fi-FI: Lainatyyppi (ei lainattavissa)

en: Serial
fi-FI: Kausijulkaisu

en: Intended audience (age level)
fi-FI: Kohdeyleisö (ikätaso)

en: Type of item and material
fi-FI: Niteen ja materiaalin tyyppi

en: Acquisition mode
fi-FI: Hankintatila

en: Copy note
fi-FI: Kappalehuomautus

en: Periodical number
fi-FI: Aikakauslehden numero

en: Recipient organisation code
fi-FI: Vastaanottavan organisaation tunnus

en: Recipient organisation, free text
fi-FI: Vastaanottava organisaatio, vapaateksti

en: Recipient parent organisation code
fi-FI: Vastaanottavan emo-organisaation tunnus

en: Recipient parent organisation, free text
fi-FI: Vastaanottava emo-organisaatio, vapaateksti

en: First date, FD (RLIN)
fi-FI: Ensimmäinen päivämäärä, FD (RLIN)

en: SYSTEM CONTROL NUMBERS (KOHA)
fi-FI: JÄRJESTELMÄN TUOTTAMAT KONTROLLINUMEROT

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
fi-FI: LISÄTIETOELEMENTIT (KOHA)

en: LOCATION AND ITEM INFORMATION (KOHA)
fi-FI: SIJAINTI- JA NIDETIEDOT (KOHA)

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--ADDITIONAL MATERIAL CHARACTERISTICS
fi-FI: LISÄINFORMAATIOKOODIT - YLEISTÄ TIETOA

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED FIELD--GENERAL INFORMATION
fi-FI: ULKOASUA KOSKEVAT INFORMAATIOKOODIT--YLEISTÄ TIETOA

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION
fi-FI: LISÄINFORMAATIOKOODIT - YLEISTÄ TIETOA

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED-FIELD FOR ARCHIVAL COLLECTION (VM) [OBSOLETE]
fi-FI: FYYSISEN KUVAUKSEN KIINTEÄ KENTTÄ ARKISTOKOKOELMAAN (VM) [POISTETTU]

en: LINKING LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER [OBSOLETE]
fi-FI: YHDISTÄVÄ LC-KONTROLLINUMERO [POISTETTU]

en: PATENT CONTROL INFORMATION
fi-FI: PATENTTINUMERO

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER
fi-FI: NBN-TUNNUS, NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER

en: COPYRIGHT OR LEGAL DEPOSIT NUMBER
fi-FI: TEKIJÄNOIKEUS- TAI VAPAAKAPPALETUNNUS

en: COPYRIGHT ARTICLE-FEE CODE
fi-FI: ARTIKKELIN TEKIJÄNOIKEUSMAKSUN KOODI

en: STANDARD FILM NUMBER (VM) [DELETED]
fi-FI: STANDARD FILM NUMBER (VM) [POISTETTU]

en: OVERSEAS ACQUISITION NUMBER
fi-FI: ULKOMAINEN HANKINTANUMERO

en: FINGERPRINT IDENTIFIER
fi-FI: SORMENJÄLKITUNNISTE

en: STANDARD TECHNICAL REPORT NUMBER
fi-FI: ISRN-TUNNUS TAI MUU STANDARDOITU RAPORTTINUMERO

en: PUBLISHER OR DISTRIBUTOR NUMBER
fi-FI: JULKAISIJAN TAI JAKAJAN TUNNUS

en: OTHER SYSTEM CONTROL NUMBER (OCLC)
fi-FI: JÄRJESTELMÄN TUOTTAMA KONTROLLINUMERO (OCLC)

en: CODEN DESIGNATION
fi-FI: CODEN-TUNNUS

en: POSTAL REGISTRATION NUMBER
fi-FI: POSTIREKISTERINUMERO

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT
fi-FI: TAPAHTUMAN AIKA JA PAIKKA

en: ORIGINAL STUDY NUMBER FOR COMPUTER DATA FILES
fi-FI: TIEDOSTOJEN REKISTERINUMERO

en: SOURCE OF ACQUISITION
fi-FI: HANKINTAPAIKKA

en: RECORD CONTENT LICENSOR
fi-FI: TIETUEEN SISÄLLÖN TEKIJÄNOIKEUS

en: LEVEL OF BIBLIOGRAPHIC CONTROL AND CODING DETAIL [OBSOLETE]
fi-FI: SUOMALAINEN KARTASTOKOORDINAATTIJÄRJESTELMÄ -- SUOMALAINEN KENTTÄ

en: LANGUAGE CODE
fi-FI: KIELIKOODI

en: COUNTRY OF PUBLISHING/PRODUCING ENTITY CODE
fi-FI: JULKAISIJAN/TUOTTAJAN MAAKOODI

en: TIME PERIOD OF CONTENT
fi-FI: AJANKOHTA TAI AJANJAKSO

en: FORM OF MUSICAL COMPOSITION CODE
fi-FI: MUSIIKINLAJIKOODI

en: NUMBER OF MUSICAL INSTRUMENTS OR VOICES CODE
fi-FI: SOITINTEN JA LAULUÄÄNTEN KOODI JA MÄÄRÄ

en: LOCAL HOLDINGS (OCLC)
fi-FI: TARKASTUS TAI INVENTOINTI -- SUOMALAINEN KENTTÄ

en: LIBRARY OF CONGRESS COPY, ISSUE, OFFPRINT STATEMENT
fi-FI: LIBRARY OF CONGRESS, TIEDOT KAPPALEESTA, NUMEROSTA, ERIPAINOKSESTA

en: CLASSIFICATION NUMBERS ASSIGNED IN CANADA
fi-FI: KANADALAISTEN KIRJASTOJEN LUOKITUKSET

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE COPY STATEMENT
fi-FI: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE, TIEDOT KAPPALEESTA

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY COPY STATEMENT
fi-FI: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY, TIEDOT KAPPALEESTA

en: GPO ITEM NUMBER
fi-FI: U.S. GOVERNMENT PRINTING OFFICE KAPPALENUMERO

en: ADDITIONAL DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
fi-FI: DEWEYN LUOKITUS, LISÄLUOKKA

en: SYNTHESIZED CLASSIFICATION NUMBER COMPONENTS
fi-FI: SYNTEETTISEN LUOKITUKSEN RAKENNE

en: REPORT NUMBER [OBSOLETE, CAN/MARC]
fi-FI: RAPORTTINUMERO [POISTETTU, KANADA/MARC]

en: REPORT NUMBER
fi-FI: RAPORTTINUMERO

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN LUOKITUS (OCLC) ; PAIKALLINEN LUOKITUS (RLIN)

en: MAIN ENTRY--PERSONAL NAME
fi-FI: PÄÄKIRJAUS - HENKILÖNNIMI

en: MAIN ENTRY--CORPORATE NAME
fi-FI: PÄÄKIRJAUS - YHTEISÖNNIMI

en: MAIN ENTRY--MEETING NAME
fi-FI: PÄÄKIRJAUS - KOKOUKSEN NIMI

en: MAIN ENTRY--UNIFORM TITLE
fi-FI: PÄÄKIRJAUS - YHTENÄISTETTY NIMEKE

en: ABBREVIATED TITLE
fi-FI: LYHENNETTY NIMEKE

en: ACRONYM OR SHORTENED TITLE [OBSOLETE]
fi-FI: AKRONYYMI TAI LYHENNETTY NIMEKE [POISTETTU]

en: AUGMENTED TITLE [OBSOLETE]
fi-FI: AUGMENTOITU NIMEKE [POISTETTU]

en: KEY TITLE
fi-FI: AVAINNIMEKE

en: UNIFORM TITLE
fi-FI: YHTENÄISTETTY NIMEKE

en: ROMANIZED TITLE (BK AM CF MP MU VM) [OBSOLETE]
fi-FI: ROMANISOITU NIMEKE (BK AM CF MP MU VM) [POISTETTU]

en: TRANSLATION OF TITLE BY CATALOGING AGENCY
fi-FI: LUETTELOIVAN ORGANISAATION TEKEMÄ NIMEKKEEN KÄÄNNÖS

en: COLLECTIVE UNIFORM TITLE
fi-FI: KOKOAVA YHTENÄISTETTY NIMEKE

en: TITLE STATEMENT
fi-FI: NIMEKE- JA VASTUULLISUUSMERKINTÖ

en: VARYING FORM OF TITLE
fi-FI: MUUT NIMEKKEET

en: FORMER TITLE
fi-FI: AIKAISEMPI NIMEKE

en: EDITION STATEMENT
fi-FI: PAINOSMERKINTÖ

en: VERSION INFORMATION
fi-FI: VERSIO

en: MUSICAL PRESENTATION STATEMENT
fi-FI: NUOTTIJULKAISUN JULKAISUMUOTO

en: CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
fi-FI: KARTOGRAFISET MATEMAATTISET TIEDOT

en: COMPUTER FILE CHARACTERISTICS
fi-FI: ELEKTRONISEN AINEISTON OMINAISUUDET

en: COUNTRY OF PRODUCING ENTITY
fi-FI: TUOTTAJAN MAA

en: PHILATELIC ISSUE DATA
fi-FI: FILATELISTISEN JULKAISUN TIEDOT

en: PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC.
fi-FI: JULKAISUTIEDOT

en: PROJECTED PUBLICATION DATE
fi-FI: ARVIOITU JULKAISUAIKA

en: PRODUCTION, PUBLICATION, DISTRIBUTION, MANUFACTURE, AND COPYRIGHT NOTICE
fi-FI: HUOMAUTUS TUOTANTO-, KUSTANNUS-, JAKELU-, VALMISTUS- JA TEKIJÄNOIKEUSTIEDOISTA

en: SOURCE FOR ACQUISITION/SUBSCRIPTION ADDRESS [OBSOLETE]
fi-FI: HANKINNAN/TILAUKSEN OSOITTEEN LÄHDE [POISTETTU]

en: PHYSICAL DESCRIPTION
fi-FI: ULKOASUTIEDOT

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (PRE-AACR 2) (VM) [OBSOLETE, USMARC]
fi-FI: FILMIEN FYYSINEN KUVAILU (PRE-AACR 2) (VM) [POISTETTU, USMARC]

en: PAGE OR ITEM COUNT (BK AM) [OBSOLETE]
fi-FI: SIVU- TAI KAPPALEMÄÄRÄ (BK AM) [POISTETTU]

en: UNIT COUNT (AM) [OBSOLETE, USMARC]
fi-FI: YKSIKKÖMÄÄRÄ (AM) [POISTETTU, USMARC]

en: LINEAR FOOTAGE (AM) [OBSOLETE, USMARC]
fi-FI: LINEAARINEN KUVAMATERIAALI (AM) [POISTETTU, USMARC]

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) (MU) [OBSOLETE]
fi-FI: MUSIIKKIÄÄNITTEIDEN FYYSINEN KUVAILU (pre-AACR 2) (MU) [POISTETTU]

en: PLAYING TIME
fi-FI: KESTO

en: HOURS, ETC.
fi-FI: KÄYTTÖAJAT JNE.

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
fi-FI: FILMIEN FYYSINEN KUVAILU (ARKISTO) (VM) [POISTETTU]

en: CURRENT PUBLICATION FREQUENCY
fi-FI: NYKYINEN ILMESTYMISTIHEYS

en: FREQUENCY (CF MP) [OBSOLETE]
fi-FI: ILMESTYMISTIHEYS (CF MP) [POISTETTU]

en: FORMER PUBLICATION FREQUENCY
fi-FI: AIKAISEMPI ILMESTYMISTIHEYS

en: MODE OF ISSUANCE
fi-FI: JULKAISUTAPA

en: EXTENSION PLAN
fi-FI: LAAJENNUSSUUNNITELMA

en: MEDIA TYPE
fi-FI: MEDIATYYPPI

en: CARRIER TYPE
fi-FI: TALLENNETYYPPI

en: PHYSICAL MEDIUM
fi-FI: FYYSINEN VÄLINE

en: ACCESSIBILITY CONTENT
fi-FI: SAAVUTETTAVUUSSISÄLTÖ

en: GEOSPATIAL REFERENCE DATA
fi-FI: Maantieteellistä tilaa koskeva referenssi

en: PLANAR COORDINATE DATA
fi-FI: TASOKOORDINAATIT

en: SOUND CHARACTERISTICS
fi-FI: ÄÄNEN OMINAISUUDET

en: MOVING IMAGE CHARACTERISTICS
fi-FI: LIIKKUVAN KUVAN OMINAISUUDET

en: VIDEO CHARACTERISTICS
fi-FI: Videotallenteen ominaisuudet

en: DIGITAL FILE CHARACTERISTICS
fi-FI: DIGITAALISEN TIEDOSTON OMINAISUUDET

en: NOTATED MUSIC CHARACTERISTICS
fi-FI: NUOTTIAINEISTON OMINAISUUDET

en: PRICE (NR) (BK AM CF MU VM SE) [OBSOLETE]
fi-FI: HINTA (NR) (BK AM CF MU VM SE) [POISTETTU]

en: ORGANIZATION AND ARRANGEMENT OF MATERIALS
fi-FI: AINEISTON JÄRJESTYSPERIAATTEET

en: DIGITAL GRAPHIC REPRESENTATION
fi-FI: DIGITAALINEN GRAAFINEN ESITYS

en: SUPPLEMENTARY CONTENT CHARACTERISTICS
fi-FI: TÄYDENTÄVÄN TIETOSISÄLLÖN KUVAUS

en: SECURITY CLASSIFICATION CONTROL
fi-FI: SALASSAPITOASTE

en: ORIGINATOR DISSEMINATION CONTROL
fi-FI: TEKIJÄN/TUOTTAJAN MÄÄRÄYKSET JAKELUSTA

en: RENTAL PRICE (VM) [OBSOLETE]
fi-FI: VUOKRAHINTA (VM) [POISTETTU]

en: STRUCTURED OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
fi-FI: JÄSENNETTY OMISTUSHISTORIA

en: DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
fi-FI: NUMEROINTITIEDOT

en: NORMALIZED DATE AND SEQUENTIAL DESIGNATION
fi-FI: NORMALISOITU PÄIVÄYSMERKINTÖ

en: TRADE PRICE
fi-FI: KAUPPAHINTA

en: TRADE AVAILABILITY INFORMATION
fi-FI: KAUPALLINEN SAATAVUUS

en: REPRESENTATIVE EXPRESSION CHARACTERISTICS
fi-FI: EDUSTAVAN EKSPRESSION OMINAISUUDET

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--PERSONAL NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
fi-FI: SARJAMERKINTÖ/LISÄKIRJAUS--HENKILÖNIMI [POISTETTU, CAN/MARC], [PAIKALLINEN, USA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--CORPORATE NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
fi-FI: SARJAMERKINTÖ/LISÄKIRJAUS--YHTEISÖNNIMI [POISTETTU, CAN/MARC], [PAIKALLINEN, USA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--MEETING NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
fi-FI: SARJAMERKINTÖ/LISÄKIRJAUS--KOKOUKSEN NIMI [POISTETTU, CAN/MARC], [PAIKALLINEN, USA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--TITLE
fi-FI: SARJAMERKINTÖ/LISÄKIRJAUS--NIMEKE

en: SERIES STATEMENT
fi-FI: SARJAMERKINTÖ EI LISÄKIRJAUSMUODOSSA

en: GENERAL NOTE
fi-FI: YLEINEN HUOMAUTUS

en: WITH NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS JULKAISEMISESTA JONKIN KANSSA

en: DISSERTATION NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS VÄITÖSKIRJASTA

en: BIBLIOGRAPHIC HISTORY NOTE (BK CF MU) [OBSOLETE]
fi-FI: HUOMAUTUS BIBLIOGRAFISESTA HISTORIASTA (BK CF MU) [POISTETTU]

en: BIBLIOGRAPHY, ETC. NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS BIBLIOGRAFIASTA YM.

en: FORMATTED CONTENTS NOTE
fi-FI: MÄÄRÄMUOTOINEN HUOMAUTUS SISÄLLÖSTÄ

en: RESTRICTIONS ON ACCESS NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS PÄÄSYRAJOITUKSISTA

en: SCALE NOTE FOR VISUAL MATERIALS
fi-FI: HUOMAUTUS VISUAALISTEN AINEISTOJEN MITTAKAAVASTA

en: CREATION/PRODUCTION CREDITS NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS TUOTANTOON OSALLISTUJISTA

en: INFORMAL NOTES (RLIN)
fi-FI: HUOMAUTUS MUUSTA OPINNÄYTTEESTÄ -- SUOMALAINEN KENTTÄ

en: CITATION/REFERENCES NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS TIETOLÄHTEESTÄ

en: PARTICIPANT OR PERFORMER NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS OSALLISTUJISTA TAI ESITTÄJISTÄ

en: EARLIER OR LATER VOLUMES SEPARATELY CATALOGED NOTE (SE) [OBSOLETE]
fi-FI: HUOMAUTUS AIEMMISTA TAI MYÖHEMMISTÄ ERIKSEEN LUETTELOIDUISTA OSISTA (SE) [POISTETTU]

en: TYPE OF REPORT AND PERIOD COVERED NOTE
fi-FI: Huomautus raportin tyypistä ja ajanjaksosta

en: DATA QUALITY NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS DATAN LAADUSTA

en: NUMBERING PECULIARITIES NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS NUMEROINNISTA

en: TYPE OF COMPUTER FILE OR DATA NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS ELEKTRONISEN AINEISTON TYYPISTÄ

en: CATEGORIES OF FILMS NOTE (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
fi-FI: HUOMAUTUS FILMIKATEGORIOISTA (VM) [POISTETTU]

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS TAPAHTUMAN AJASTA JA PAIKASTA

en: SUMMARY, ETC.
fi-FI: HUOMAUTUS SISÄLLÖSTÄ, TIIVISTELMÄ TMS.

en: TARGET AUDIENCE NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS KOHDERYHMÄSTÄ

en: GEOGRAPHIC COVERAGE NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS MAANTIETEELLISESTÄ KATTAVUUDESTA

en: TIME PERIOD OF CONTENT NOTE (CF) [OBSOLETE]
fi-FI: HUOMAUTUS AJANJAKSON SISÄLLÖSTÄ (CF) [POISTETTU]

en: PREFERRED CITATION OF DESCRIBED MATERIALS NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS LÄHDEVIITTEEN MUODOSTA

en: SUPPLEMENT NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS SUPLEMENTISTA

en: STUDY PROGRAM INFORMATION NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS OPINTO-OHJELMASTA

en: CENSORSHIP NOTE (VM) [OBSOLETE]
fi-FI: HUOMAUTUS SENSUURISTA (VM) [POISTETTU]

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM AVAILABLE NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS SAATAVUUDESTA TOISESSA ILMIASUSSA

en: ACCESSIBILITY NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS SAAVUTETTAVUUDESTA

en: REPRODUCTION NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS JÄLJENTEESTÄ

en: ORIGINAL VERSION NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS ALKUPERÄISVERSIOSTA

en: LOCATION OF ORIGINALS/DUPLICATES NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS ALKUPERÄISTEN JA KOPIOIDEN SIJAINNISTA

en: FUNDING INFORMATION NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS RAHOITUKSESTA

en: SOURCE OF DATA NOTE (CF) [OBSOLETE]
fi-FI: HUOMAUTUS TIEDON LÄHTEESTÄ (CF) [POISTETTU]

en: SYSTEM DETAILS NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS JÄRJESTELMÄVAATIMUKSISTA

en: TERMS GOVERNING USE AND REPRODUCTION NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS KÄYTÖN JA KOPIOINNIN EHDOISTA

en: IMMEDIATE SOURCE OF ACQUISITION NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS HANKINTALÄHTEESTÄ

en: INFORMATION RELATING TO COPYRIGHT STATUS
fi-FI: HUOMAUTUS TEKIJÄNOIKEUDESTA

en: SOLICITATION INFORMATION NOTE (AM) [OBSOLETE]
fi-FI: HUOMAUTUS ANOMUKSESTA (AM) [POISTETTU]

en: LOCATION OF OTHER ARCHIVAL MATERIALS NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS MUUN ARKISTOAINEISTON SIJAINNISTA

en: LANGUAGE NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS KIELISTÄ

en: FORMER TITLE COMPLEXITY NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS AIKAISEMMISTA NIMEKKEISTÄ

en: ISSUING BODY NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS JULKAISIJASTA

en: ENTITY AND ATTRIBUTE INFORMATION NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS YKSIKÖISTÄ JA OMINAISUUKSISTA

en: CUMULATIVE INDEX/FINDING AIDS NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS KUMULOITUVASTA HAKEMISTOSTA TAI HAUN APUVÄLINEISTÄ

en: INFORMATION ABOUT DOCUMENTATION NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS DOKUMENTAATIOTIEDOISTA

en: OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
fi-FI: HUOMAUTUS OMISTUSHISTORIASTA

en: COPY AND VERSION IDENTIFICATION NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS KOPIOIDEN JA VERSIOIDEN TUNNISTAMISESTA

en: BINDING INFORMATION
fi-FI: HUOMAUTUS SIDOKSESTA

en: CASE FILE CHARACTERISTICS NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS TAPAUSTIEDOSTON OMINAISUUKSISTA

en: METHODOLOGY NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS METODOLOGIASTA

en: EDITOR NOTE (SE) [OBSOLETE]
fi-FI: HUOMAUTUS TOIMITTAJASTA (SE) [POISTETTU]

en: LINKING ENTRY COMPLEXITY NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS LINKITYSTEN MONITAHOISUUDESTA

en: PUBLICATIONS ABOUT DESCRIBED MATERIALS NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS JULKAISUSTA, JOKA KOSKEE KUVAILTAVAA AINEISTOA

en: RELATED COMPUTER FILES NOTE (CF) [OBSOLETE]
fi-FI: HUOMAUTUS LIITTYVISTÄ TIEDOSTOISTA (CF) [POISTETTU]

en: ACTION NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS TOIMENPITEISTÄ

en: ACCUMULATION AND FREQUENCY OF USE NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS KASVUSTA JA KÄYTÖN MÄÄRÄSTÄ

en: EXHIBITIONS NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS NÄYTTELYSTÄ

en: AWARDS NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS PALKINNOSTA

en: SOURCE OF DESCRIPTION NOTE
fi-FI: HUOMAUTUS KUVAILUN PERUSTASTA

en: LOCAL NOTE (RLIN)
fi-FI: PAIKALLISET HUOMAUTUKSET

en: SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
fi-FI: HENKILÖNNIMI ASIASANANA

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
fi-FI: YHTEISÖNNIMI ASIASANANA

en: SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME
fi-FI: KOKOUKSEN NIMI ASIASANANA

en: SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
fi-FI: YHTENÄISTETTY NIMEKE ASIASANANA

en: SUBJECT ADDED ENTRY--NAMED EVENT
fi-FI: TAPAHTUMAN NIMI ASIASANANA

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
fi-FI: AIKAA ILMAISEVA TERMI ASIASANANA

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM
fi-FI: KONTROLLOIDUN ASIASANASTON ASIASANA

en: SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
fi-FI: MAANTIETEELLINEN NIMI ASIASANANA

en: SUBJECT ADDED ENTRY--REVERSE GEOGRAPHIC (BK MP SE) [OBSOLETE]
fi-FI: KÄÄNTEINEN MAANTIETEELLINEN NIMI (BK MP SE) [POISTETTU]

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED
fi-FI: KONTROLLOIMATON HAKUTERMI

en: SUBJECT ADDED ENTRY--FACETED TOPICAL TERMS
fi-FI: FASETTIANALYSOITU ASIASANA

en: INDEX TERM--GENRE/FORM
fi-FI: AINEISTON LAJITYYPPI/MUOTO HAKUTERMINÄ

en: INDEX TERM--OCCUPATION
fi-FI: AMMATTI HAKUTERMINÄ

en: INDEX TERM--FUNCTION
fi-FI: TAPAHTUMA TAI TOIMINTO HAKUTERMINÄ

en: INDEX TERM--CURRICULUM OBJECTIVE
fi-FI: OPINTO-OHJELMAN TAI KURSSIN TAVOITTEET HAKUTERMINÄ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
fi-FI: HIERARKKINEN MAANTIETEELLINEN NIMI ASIASANANA

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TYPE OF ENTITY UNSPECIFIED
fi-FI: MÄÄRITTELEMÄTÖN KONTROLLOITU ASIASANA

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM (OCLC, RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN ASIASANA--ASIASANASTON SANA (OCLC, RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN ASIASANA--MAANTIETEELLINEN NIMI (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN ASIASANA--HENKILÖNNIMI (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN ASIASANA--YHTEISÖNNIMI (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN ASIASANA--KOKOUKSEN NIMI (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN ASIASANA--YHTENÄISTETTY NIMEKE (RLIN)

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
fi-FI: LISÄKIRJAUS - HENKILÖNNIMI

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
fi-FI: LISÄKIRJAUS - HENKILÖNNIMI (ESIINTYJÄ) (MU) [POISTETTU]

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
fi-FI: LISÄKIRJAUS - YHTEISÖNNIMI

en: ADDED ENTRY--MEETING NAME
fi-FI: LISÄKIRJAUS - KOKOUKSEN NIMI

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
fi-FI: LISÄKIRJAUS - YHTEISÖNNIMI (ESITTÄJÄ) (MU) [POISTETTU]

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED NAME
fi-FI: LISÄKIRJAUS - KONTROLLOIMATON NIMI

en: ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
fi-FI: LISÄKIRJAUS - YHTENÄISTETTY NIMEKE

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED RELATED/ANALYTICAL TITLE
fi-FI: LISÄKIRJAUS - KONTROLLOIMATON LIITTYVÄ/ANALYYTTINEN NIMEKE

en: ADDED ENTRY-GEOGRAPHIC NAME
fi-FI: LISÄKIRJAUS - MAANTIETEELLINEN NIMI

en: ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
fi-FI: LISÄKIRJAUS - HIERARKKINEN PAIKAN NIMI

en: SYSTEM DETAILS ACCESS TO COMPUTER FILES
fi-FI: JÄRJESTELMÄKOHTAISET YKSITYISKOHDAT

en: ADDED ENTRY--TAXONOMIC IDENTIFICATION
fi-FI: LISÄKIRJAUS - TAKSONOMINEN TUNNISTUS

en: ADDED ENTRY--PHYSICAL CHARACTERISTICS [OBSOLETE]
fi-FI: LISÄKIRJAUS - FYYSINEN KUVAILU [POISTETTU]

en: RESOURCE IDENTIFIER
fi-FI: AINEISTON TUNNISTE

en: MAIN SERIES ENTRY
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - PÄÄSARJA

en: SUBSERIES ENTRY
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - ALASARJA

en: ORIGINAL LANGUAGE ENTRY
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - ALKUKIELINEN JULKAISU

en: TRANSLATION ENTRY
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - KÄÄNNÖS

en: SUPPLEMENT/SPECIAL ISSUE ENTRY
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - SUPLEMENTTI/ERIKOISNUMERO

en: SUPPLEMENT PARENT ENTRY
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - SUPLEMENTIN PÄÄJULKAISU

en: HOST ITEM ENTRY
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - EMOKOHDE

en: CONSTITUENT UNIT ENTRY
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - OSAKOHDE

en: OTHER EDITION ENTRY
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - MUU PAINOS

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM ENTRY
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - TOINEN ILMIASU

en: ISSUED WITH ENTRY
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - KANSSAJULKAISU

en: PRECEDING ENTRY
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - EDELTÄJÄ

en: SUCCEEDING ENTRY
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - SEURAAJA

en: DATA SOURCE ENTRY
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - TIETOLÄHDE

en: OTHER RELATIONSHIP ENTRY
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - MUU SUHDE

en: PARALLEL DESCRIPTION IN ANOTHER LANGUAGE OF CATALOGING
fi-FI: RINNAKKAINEN KUVAILU TOISELLA KUVAILUKIELELLÄ

en: COMPONENT ITEM ENTRY (RLIN)
fi-FI: LINKKIKENTTÄ - NIDE (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN LISÄKIRJAUS--HENKILÖNNIMI (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN LISÄKIRJAUS--YHTEISÖN NIMI (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN LISKÄIRJAUS--KOKOUKSEN NIMI (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN LISÄKIRJAUS--YHTENÄISTETTY NIMEKE (RLIN)

en: SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
fi-FI: SARJALISÄKIRJAUS - HENKILÖNNIMI

en: SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
fi-FI: SARJALISÄKIRJAUS - YHTEISÖNNIMI

en: SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME
fi-FI: SARJALISÄKIRJAUS - KOKOUKSEN NIMI

en: SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
fi-FI: SARJALISÄKIRJAUS - YHTENÄISTETTY NIMEKE

en: SERIES ADDED ENTRY--TITLE [OBSOLETE]
fi-FI: SARJALISÄKIRJAUS--NIMEKE [POISTETTU]

en: HOLDINGS CODED DATA VALUES
fi-FI: VARASTOTIEDOT KOODEINA

en: TEXTUAL PHYSICAL FORM DESIGNATOR
fi-FI: ULKOASU TEKSTINÄ

en: NAME OF UNIT
fi-FI: YKSIKÖN NIMI

en: HOLDING INSTITUTION
fi-FI: OMISTAVA ORGANISAATIO

en: LOCATION [OBSOLETE]
fi-FI: SIJAINTI [POISTETTU]

en: LOCATION
fi-FI: SIJAINTI

en: CAPTIONS AND PATTERN--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
fi-FI: ILMESTYMISTIEDOT--BIBLIOGRAFINEN PERUSYKSIKKÖ

en: CAPTIONS AND PATTERN--SUPPLEMENTARY MATERIAL
fi-FI: ILMESTYMISTIEDOT - LISÄMATERIAALIT

en: CAPTIONS AND PATTERN--INDEXES
fi-FI: ILMESTYMISTIEDOT - INDEKSIT

en: ELECTRONIC ARCHIVE LOCATION AND ACCESS
fi-FI: ELEKTRONISEN ARKISTON SIJAINTI JA KÄYTTÖ

en: LOCAL CONTROL INFORMATION (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN KONTROLLITIETO (RLIN)

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
fi-FI: MÄÄRÄMUOTOISET VARASTOTIEDOT--BIBLIOGRAFINEN PERUSYKSIKKÖ

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--SUPPLEMENTARY MATERIAL
fi-FI: MÄÄRÄMUOTOISET VARASTOTIEDOT--OHEISAINEISTO YMS.

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--INDEXES
fi-FI: MÄÄRÄMUOTOISET VARASTOTIEDOT--HAKEMISTO YMS.

en: TEXTUAL HOLDINGS--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
fi-FI: VAPAAMUOTOISET VARASTOTIEDOT--BIBLIOGRAFINEN PERUSYKSIKKÖ

en: TEXTUAL HOLDINGS--SUPPLEMENTARY MATERIAL
fi-FI: VAPAAMUOTOISET VARASTOTIEDOT--OHEISAINEISTO YMS.

en: TEXTUAL HOLDINGS--INDEXES
fi-FI: VAPAAMUOTOISET VARASTOTIEDOT--HAKEMISTO YMS.

en: VARIANT PERSONAL NAME (SE) [OBSOLETE]
fi-FI: VAIHTOEHTOINEN HENKILÖNIMI (SE) [POISTETTU]

en: VARIANT CORPORATE NAME (SE)[OBSOLETE]
fi-FI: VAIHTOEHTOINEN YHTEISÖN NIMI (SE)[POISTETTU]

en: VARIANT CONFERENCE OR MEETING NAME (SE) [OBSOLETE]
fi-FI: VAIHTOEHTOINEN KOKOUKSEN NIMI (SE) [POISTETTU]

en: VARIANT UNIFORM TITLE HEADING (SE) [OBSOLETE]
fi-FI: VARIANTTI YHTENÄISTETTY NIMEKE (SE) [POISTETTU]

en: ITEM INFORMATION--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
fi-FI: KAPPALETIEDOT--BIBLIOGRAFINEN PERUSYKSIKKÖ

en: ITEM INFORMATION--SUPPLEMENTARY MATERIAL
fi-FI: KAPPALETIEDOT--OHEISAINEISTO YMS.

en: ITEM INFORMATION--INDEXES
fi-FI: KAPPALETIEDOT--HAKEMISTO YMS.

en: MANIFESTATION STATEMENTS
fi-FI: MANIFESTAATIOMERKINNÖT

en: REPLACEMENT RECORD INFORMATION
fi-FI: TIEDOT KORVAAVASTA TIETUEESTA

en: METADATA PROVENANCE
fi-FI: METATIEDON ALKUPERÄ

en: FOREIGN MARC INFORMATION FIELD
fi-FI: TIEDOT VIERAIDEN MARC-FORMAATTIEN KENTISTÄ

en: NON-MARC INFORMATION FIELD
fi-FI: TIEDOT MUISTA FORMAATEISTA, EI MARC

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN SARJALISÄKIRJAUS - HENKILÖNIMI (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN SARJALISÄKIRJAUS- YHTEISÖNNIMI (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN SARJALISÄKIRJAUS--KOKOUKSEN NIMI (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN SARJALISÄKIRJAUS--YHTENÄISTETTY NIMEKE (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-PERSONAL NAME [LOCAL, CANADA]
fi-FI: VIITTAUS - HENKILÖNNIMI -- SUOMALAINEN KENTTÄ

en: LOCAL DATA ELEMENT A, LDA (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN TIETOKENTTÄ A, LDA (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT B, LDB (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN TIETOKENTTÄ B, LDB (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT C, LDC (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN TIETOKENTTÄ C, LDC (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT D, LDD (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN TIETOKENTTÄ D, LDD (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT E, LDE (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN TIETOKENTTÄ E, LDE (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT F, LDF (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN TIETOKENTTÄ F, LDF (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT G, LDG (RLIN)
fi-FI: PAIKALLINEN TIETOKENTTÄ G, LDG (RLIN)

en: USER-OPTION DATA (OCLC)
fi-FI: KÄYTTÄJÄVALINTAINEN TIETO (OCLC)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-CONFERENCE OR MEETING NAME [LOCAL, CANADA]
fi-FI: VIITTAUS - KOKOUKSEN NIMI -- SUOMALAINEN KENTTÄ

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-UNIFORM TITLE HEADING [LOCAL, CANADA]
fi-FI: VASTAAVUUS TAI RISTIVIITTAUS-YHTENÄISTETTY NIMEKE [PAIKALLINEN, KANADA]

en: OCLC/CONSER MISCELLANEOUS DATA (OCLC); PIECE USED FOR CATALOGING (pre-AACR2) (RLIN)
fi-FI: OCLC/CONSER SEKALAINEN TIETO (OCLC); LUETTELOINNISSA KÄYTETTY KAPPALE (pre-AACR2) (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--UNIFORM TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
fi-FI: VIITTAUS - NIMEKE -- SUOMALAINEN KENTTÄ

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--ROMANIZED TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
fi-FI: VASTAAVUUS TAI RISTIVIITTAUS-ROMANISOITU NIMEKE [POISTETTU] [CAN/vain MARC]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
fi-FI: VASTAAVUUS TAI RISTIVIITTAUS--KOLLEKTIIVINEN NIMEKE [POISTETTU] [CAN/vain MARC]

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC)
fi-FI: PAIKALLISET KÄSITTELYTIEDOT (OCLC)

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC); SERIES PART DESIGNATOR (RLIN)
fi-FI: PAIKALLISET KÄSITTELYTIEDOT (OCLC); SARJAN OSAN TUNNUS (RLIN)

en: LOCAL HOLDINGS (RLIN)
fi-FI: PAIKALLISET KOKOELMAT (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--GEOGRAPHIC NAME/AREA NAME [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
fi-FI: VASTAAVUUS TAI RISTIVIITTAUS--MAANTIETEELLINEN NIMI [POISTETTU] [CAN/vain MARC]

en: COPY-LEVEL INFORMATION (RLIN)
fi-FI: KAPPALETASOINEN TIETO (RLIN)

en: LOCAL ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS (OCLC)
fi-FI: PAIKALLINEN ELEKTRONISEN AINEISTO SIJAINTI JA KÄYTTÖ (OCLC)

en: PHYSICAL LOCATION (RLIN)
fi-FI: FYYSINEN SIJAINTI (RLIN)

en: ADDITIONAL ESTC CODES (RLIN)
fi-FI: ESTC-LISÄKOODIT (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--PERSONAL NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
fi-FI: VASTAAVUUS TAI RISTIVIITTAUS-SARJAJULKAISU--HENKILÖNNIMI/NIMEKE [PAIKALLINEN, KANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CORPORATE NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
fi-FI: VASTAAVUUS TAI RISTIVIITTAUS-SARJAJULKAISU-YHTEISÖN NIMI/NIMEKE [PAIKALLINEN, KANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CONFERENCE OR MEETING NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
fi-FI: VASTAAVUUS TAI RISTIVIITTAUS-SARJAJULKAISU--KOKOUKSEN NIMI/NIMEKE [PAIKALLINEN, KANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--TITLE/UNIFORM TITLE [LOCAL, CANADA]
fi-FI: VASTAAVUUS TAI RISTIVIITTAUS-SARJAJULKAISU--NIMEKE/YHTENÄISTETTY NIMEKE [PAIKALLINEN, KANADA]

en: WLN AUTOMATIC HOLDINGS STATEMENT (OCLC)
fi-FI: WLN AUTOMAATTINEN KOKOELMATIETO (OCLC)

en: LOCAL ROMANIZATION/CONVERSION HISTORY (OCLC)
fi-FI: PAIKALLINEN ROMANISOINTI/KONVERSIOHISTORIA (OCLC)

en: EQUIVALENCES OR CROSS-REFERENCES [LOCAL, CANADA]
fi-FI: VASTAAVUUDET TAI RISTIVIITTAUKSET [PAIKALLINEN, KANADA]

en: RECOMMENDATION 995 [LOCAL, UNIMARC FRANCE]
fi-FI: SUOSITUS 995 [PAIKALLINEN, UNIMARC RANSKA]

en: Selected matching rules for MARC 21 bibliographic records, including:
fi-FI: Valikoidut täsmäytyssäännöt MARC 21 -nimeketietueisiin, sisältäen:

en: Fast Add Framework
fi-FI: Pikakuvailun pohja

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal MARC21 framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
fi-FI: 'FA', 'Pikakuvailu', minikuvailupohja MARC21-kuvailuun esim. kaukolainojen kuvailua tai "lennossa" kuvailua varten.

en: Models
fi-FI: Mallit

en: Books, Booklets, Workbooks
fi-FI: Kirjat, lehtiset, työkirjat

en: CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
fi-FI: CD-ROM, DVD-ROM, yleinen verkkoresurssi

en: Binders
fi-FI: Kansiot

en: Kits
fi-FI: Moniviestimet

en: Serials
fi-FI: Kausijulkaisut

en: Audio Cassettes, CDs
fi-FI: Äänikasetit, CDt

en: DVDs, VHS
fi-FI: DVDt, VHS

en: Simple MARC 21 bibliographic frameworks for some common types of bibliographic material. Frameworks are used to define the structure of your MARC records and the behavior of the integrated MARC editor. You can change these at any time after installation. The frameworks in this optional default setting include:
fi-FI: Yksinkertaiset MARC 21 -kuvailupohjat eräille yleisille bibliografisille materiaaleille. Pohjia käytetään MARC-tietueiden rakenteen määrittämiseen ja integroidun MARC-editorin toimintaan. Voit muuttaa niitä milloin tahansa asennuksen jälkeen. Tämän valinnaisen oletusasetuksen pohjat sisältävät:

en: BKS Books, Booklets, Workbooks
fi-FI: BKS Kirjat, lehtiset, työkirjat

en: CF  CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
fi-FI: CF  CD-ROM, DVD-ROM, yleinen verkkoresurssi

en: SR  Audio Cassettes, CDs
fi-FI: SR  Äänikasetit, CD:t

en: VR  DVDs, VHS
fi-FI: VR  DVD:t, VHS

en: AR  Models
fi-FI: AR  Mallit

en: KT  Kits
fi-FI: KT  Moniviestimet

en: IR  Binders
fi-FI: IR  Kansiot

en: SER Serials
fi-FI: SER Kausijulkaisut
