Koha 23.11.08.001 - en to fi-FI translation catalogue (1847 entries)

en: Overpayment refund
fi-FI: Liikamaksun hyvitys

en: Payment
fi-FI: Maksu

en: Writeoff
fi-FI: Maksun poisto

en: Forgiven
fi-FI: Annettu anteeksi

en: Credit
fi-FI: Hyvitys

en: A discount applied to a patrons fine
fi-FI: Asiakkaan maksulle annettu alennus

en: Refund
fi-FI: Hyvitys

en: Lost item fee refund
fi-FI: Kadonneen niteen maksun palautus

en: Purchase
fi-FI: Osto

en: Cancellation
fi-FI: Peruutus

en: Lost item processing fee refund
fi-FI: Kadonneen niteen käsittelykulun hyvitys

en: Credit types used in Koha
fi-FI: Kohan hyvitystyypit

en: Account creation fee
fi-FI: Tilin luomismaksu

en: Account renewal fee
fi-FI: Tilin uusimismaksu

en: Article request fee
fi-FI: Artikkelipyynnön maksu

en: Lost item
fi-FI: Kadonnut nide

en: Manual fee
fi-FI: Käsin lisätty maksu

en: New card fee
fi-FI: Maksu uudesta kortista

en: Overdue fine
fi-FI: Myöhästymismaksu

en: Lost item processing fee
fi-FI: Kadonneen niteen käsittelykulut

en: Payment from library to patron
fi-FI: Maksusuoritus kirjastolta asiakkaalle

en: Rental fee
fi-FI: Lainausmaksu

en: Daily rental fee
fi-FI: Päivävuokra

en: Renewal of daily rental item
fi-FI: Päivävuokrattavan niteen uusinta

en: Renewal of rental item
fi-FI: Vuokrattavan niteen uusinta

en: Hold fee
fi-FI: Varausmaksu

en: Hold waiting too long
fi-FI: Noutamaton varaus

en: Credit has been voided
fi-FI: Hyvitys on mitätöity

en: Debit types used in Koha
fi-FI: Kohan maksutyypit

en: No
fi-FI: Ei

en: Yes
fi-FI: Kyllä

en: Cash
fi-FI: Käteinen

en: Cash via SIP2
fi-FI: Käteinen SIP2:n kautta

en: Visa via SIP2
fi-FI: Visa SIP2:n kautta

en: Creditcard
fi-FI: Luottokortti

en: Creditcard via SIP2
fi-FI: Luottokortti SIP2:n kautta

en: Every week
fi-FI: Joka viikko

en: Active
fi-FI: Aktiivinen

en: In negotiation
fi-FI: Neuvottelussa

en: Closed
fi-FI: Suljettu

en: Expired
fi-FI: Vanhentunut

en: Cancelled
fi-FI: Peruutettu

en: For review
fi-FI: Tarkastettavaksi

en: Renew
fi-FI: Uusinta

en: Cancel
fi-FI: Peruuta

en: ERM librarian
fi-FI: ERM virkailija

en: Subject specialist
fi-FI: Aiheasiantuntija

en: Local
fi-FI: Paikallinen

en: Consortial
fi-FI: Konsortiotasoinen

en: National
fi-FI: Kansallinen

en: Alliance
fi-FI: Allianssi

en: Not yet active
fi-FI: Ei vielä aktiivinen

en: Rejected
fi-FI: Hylätty

en: Controlling
fi-FI: Määräävä

en: Future
fi-FI: Tulevaisuus

en: Historic
fi-FI: Historiallinen

en: Filing cabinet
fi-FI: Arkistokaappi

en: Cupboard
fi-FI: Kaappi

en: Complete
fi-FI: Täydellinen

en: Aggregated full
fi-FI: Kokotekstikooste

en: Abstract and index
fi-FI: Tiivistelmä ja hakemisto

en: E-book
fi-FI: E-kirja

en: Mixed content
fi-FI: Sekalainen sisältö

en: E-journal
fi-FI: E-lehti

en: Online reference
fi-FI: Online-viittaus

en: Print
fi-FI: Painotuote

en: Streaming media
fi-FI: Median suoratoisto

en: Unknown
fi-FI: Tuntematon

en: Journal
fi-FI: Lehti

en: Newsletter
fi-FI: Uutiskirje

en: Report
fi-FI: Raportti

en: Website
fi-FI: Verkkosivu

en: Newspaper
fi-FI: Sanomalehti

en: Unspecified
fi-FI: Määrittelemätön

en: Book
fi-FI: Kirja

en: Bookseries
fi-FI: Kirjasarja

en: Database
fi-FI: Tietokanta

en: Thesis/Dissertation
fi-FI: Väitöskirja

en: Streaming audio
fi-FI: Äänen suoratoisto

en: Streaming video
fi-FI: Videon suoratoisto

en: Audiobook
fi-FI: Äänikirja

en: PR - Platform master report
fi-FI: PR - Alustan pääraportti

en: PR_P1 - Platform usage
fi-FI: PR_P1 Alustan käyttö

en: DR - Database master report
fi-FI: DR - Tietokannan pääraportti

en: DR_D1 - Database search and item usage
fi-FI: DR_D1 Tietokannan haun ja niteiden käyttö

en: DR_D2 - Database access denied
fi-FI: DR_D2 - Tietokantaan pääsy evätty

en: TR - Title master report
fi-FI: TR - Nimekkeiden pääraportti

en: TR_B1 - Book requests (excluding OA_Gold)
fi-FI: TR_B1 - Kirjapyynnöt (poislukien OA_Gold)

en: TR_B2 - Book access denied
fi-FI: TR_B2 - Kirjoihin pääsy evätty

en: TR_B3 - Book usage by access type
fi-FI: TR_B3 Kirjojen käyttö käyttötyypeittäin

en: TR_J1 - Journal requests (excluding OA_Gold)
fi-FI: TR_J1 - Lehtipyynnöt (pois lukien OA_Gold)

en: TR_J2 - Journal access denied
fi-FI: TR_J2 - Lehtiin pääsy evätty

en: TR_J3 - Journal usage by access type
fi-FI: TR_J3 - Lehtien käyttö käyttötyypeittäin

en: TR_J4 - Journal requests by YOP(excluding OA_Gold)
fi-FI: TR_J4 - Lehtipyynöt YOP:n mukaan (poislukien OA_Gold)

en: IR - Item master report
fi-FI: IR - Niteiden pääraportti

en: IR_A1 - Journal article requests
fi-FI: IR_A1 - Lehtien artikkelipyynnöt

en: IR_M1 - Multimedia item requests
fi-FI: IR_M1 - Multimediapyynnöt

en: Searches platform
fi-FI: Etsii alustalta

en: Total item investigations
fi-FI: Yhteensä teoksen kyselyjä

en: Total item requests
fi-FI: Kokonaisnidepyynnöt

en: Unique item investigations
fi-FI: Uniikkeja teoksen kyselyjä

en: Unique item requests
fi-FI: Uniikkeja teoksen pyyntöjä

en: Searches automated
fi-FI: Automatisoituja hakuja

en: Searches federated
fi-FI: Yhdistettyjä hakuja

en: Searches regular
fi-FI: Tavallisia hakuja

en: No license
fi-FI: Ei lisenssiä

en: Limit exceeded
fi-FI: Raja ylittyi

en: Admin
fi-FI: Ylläpitäjä

en: Orders
fi-FI: Tilaukset

en: Reports
fi-FI: Raportit

en: Maintenance
fi-FI: Huoltotoimenpide

en: Outage
fi-FI: Katkos

en: United Arab Emirates
fi-FI: Arabiemiirikunnat

en: Afghanistan
fi-FI: Afganistan

en: Antigua & Barbuda
fi-FI: Antigua ja Barbuda

en: Antarctica
fi-FI: Antarktis

en: Argentina
fi-FI: Argentiina

en: American Samoa
fi-FI: Amerikan Samoa

en: Austria
fi-FI: Itävalta

en: Åland Islands
fi-FI: Ahvenanmaa

en: Azerbaijan
fi-FI: Azerbaidžan

en: Bosnia & Herzegovina
fi-FI: Bosnia ja Hertsegovina

en: Belgium
fi-FI: Belgia

en: St. Barthélemy
fi-FI: Saint-Barthélemy

en: Caribbean Netherlands
fi-FI: Alankomaiden Karibia

en: Brazil
fi-FI: Brasilia

en: Bahamas
fi-FI: Bahama

en: Bouvet Island
fi-FI: Bouvet’nsaari

en: Belarus
fi-FI: Valko-Venäjä

en: Canada
fi-FI: Kanada

en: Cocos (Keeling) Islands
fi-FI: Kookossaaret (Keelinginsaaret)

en: Congo - Kinshasa
fi-FI: Kongon demokraattinen tasavalta - Kinshasan Kongo

en: Central African Republic
fi-FI: Keski-Afrikan tasavalta

en: Congo - Brazzaville
fi-FI: Kongo - Brazzavillen Kongo

en: Switzerland
fi-FI: Sveitsi

en: Côte d’Ivoire
fi-FI: Norsunluurannikko (Côte d'Ivoire)

en: Cook Islands
fi-FI: Cookinsaaret

en: Cameroon
fi-FI: Kamerun

en: China
fi-FI: Kiina

en: Colombia
fi-FI: Kolumbia

en: Cuba
fi-FI: Kuuba

en: Cape Verde
fi-FI: Kap Verde

en: Christmas Island
fi-FI: Joulusaari

en: Cyprus
fi-FI: Kypros

en: Czechia
fi-FI: Tšekki

en: Germany
fi-FI: Saksa

en: Denmark
fi-FI: Tanska

en: Dominican Republic
fi-FI: Dominikaaninen tasavalta

en: Estonia
fi-FI: Viro

en: Egypt
fi-FI: Egypti

en: Western Sahara
fi-FI: Länsi-Sahara

en: Spain
fi-FI: Espanja

en: Ethiopia
fi-FI: Etiopia

en: Finland
fi-FI: Suomi

en: Fiji
fi-FI: Fidži

en: Falkland Islands
fi-FI: Falklandinsaaret

en: Micronesia
fi-FI: Mikronesia

en: Faroe Islands
fi-FI: Färsaaret

en: France
fi-FI: Ranska

en: United Kingdom
fi-FI: Yhdistynyt kuningaskunta

en: French Guiana
fi-FI: Ranskan Guayana

en: Greenland
fi-FI: Grönlanti

en: Equatorial Guinea
fi-FI: Päiväntasaajan Guinea

en: Greece
fi-FI: Kreikka

en: South Georgia & South Sandwich Islands
fi-FI: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichinsaaret

en: Heard & McDonald Islands
fi-FI: Heard ja McDonaldinsaaret

en: Croatia
fi-FI: Kroatia

en: Hungary
fi-FI: Unkari

en: Ireland
fi-FI: Irlanti

en: Isle of Man
fi-FI: Mansaari

en: India
fi-FI: Intia

en: British Indian Ocean Territory
fi-FI: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: Iraq
fi-FI: Irak

en: Iceland
fi-FI: Islanti

en: Italy
fi-FI: Italia

en: Jamaica
fi-FI: Jamaika

en: Jordan
fi-FI: Jordania

en: Japan
fi-FI: Japani

en: Kenya
fi-FI: Kenia

en: Kyrgyzstan
fi-FI: Kirgisia

en: Cambodia
fi-FI: Kambodža

en: Comoros
fi-FI: Komorit

en: St. Kitts & Nevis
fi-FI: Saint Kitts ja Nevis

en: North Korea
fi-FI: Pohjois-Korea

en: South Korea
fi-FI: Etelä-Korea

en: Cayman Islands
fi-FI: Caymansaaret

en: Kazakhstan
fi-FI: Kazakstan

en: Lebanon
fi-FI: Libanon

en: St. Lucia
fi-FI: Saint Lucia

en: Lithuania
fi-FI: Liettua

en: Luxembourg
fi-FI: Luxemburg

en: Morocco
fi-FI: Marokko

en: St. Martin
fi-FI: Saint-Martin

en: Madagascar
fi-FI: Madagaskar

en: Marshall Islands
fi-FI: Marshallinsaaret

en: North Macedonia
fi-FI: Pohjois-Makedonia

en: Northern Mariana Islands
fi-FI: Pohjois-Mariaanit

en: Maldives
fi-FI: Malediivit

en: Mexico
fi-FI: Meksiko

en: Malaysia
fi-FI: Malesia

en: Mozambique
fi-FI: Mosambik

en: New Caledonia
fi-FI: Uusi-Kaledonia

en: Norfolk Island
fi-FI: Norfolkinsaari

en: Netherlands
fi-FI: Alankomaat

en: Norway
fi-FI: Norja

en: New Zealand
fi-FI: Uusi-Seelanti

en: French Polynesia
fi-FI: Ranskan Polynesia

en: Papua New Guinea
fi-FI: Papua-Uusi-Guinea

en: Philippines
fi-FI: Filippiinit

en: Poland
fi-FI: Puola

en: St. Pierre & Miquelon
fi-FI: Saint-Pierre ja Miquelon

en: Pitcairn Islands
fi-FI: Pitcairn (Pitcairninsaaret)

en: Palestinian Territories
fi-FI: Palestiinalaisalue

en: Portugal
fi-FI: Portugali

en: Russia
fi-FI: Venäjä

en: Rwanda
fi-FI: Ruanda

en: Saudi Arabia
fi-FI: Saudi-Arabia

en: Solomon Islands
fi-FI: Salomonsaaret

en: Seychelles
fi-FI: Seychellit

en: Sweden
fi-FI: Ruotsi

en: St. Helena
fi-FI: Saint Helena

en: Svalbard & Jan Mayen
fi-FI: Svalbard ja Jan Mayen

en: South Sudan
fi-FI: Etelä-Sudan

en: São Tomé & Príncipe
fi-FI: São Tomé ja Príncipe

en: Syria
fi-FI: Syyria

en: Eswatini
fi-FI: Swazimaa

en: Turks & Caicos Islands
fi-FI: Turks- ja Caicossaaret

en: Chad
fi-FI: Tšad

en: French Southern Territories
fi-FI: Ranskan eteläiset alueet

en: Thailand
fi-FI: Thaimaa

en: Tajikistan
fi-FI: Tadžikistan

en: Timor-Leste
fi-FI: Itä-Timor

en: Turkey
fi-FI: Turkki

en: Trinidad & Tobago
fi-FI: Trinidad ja Tobago

en: Tanzania
fi-FI: Tansania

en: Ukraine
fi-FI: Ukraina

en: U.S. Outlying Islands
fi-FI: Yhdysvaltain pienet erillissaaret

en: United States
fi-FI: Yhdysvallat

en: Vatican City
fi-FI: Vatikaanivaltio

en: St. Vincent & Grenadines
fi-FI: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: British Virgin Islands
fi-FI: Brittiläiset Neitsytsaaret

en: U.S. Virgin Islands
fi-FI: Yhdysvaltain Neitsytsaaret

en: Wallis & Futuna
fi-FI: Wallis ja Futuna

en: Yemen
fi-FI: Jemen

en: South Africa
fi-FI: Etelä-Afrikka

en: Zambia
fi-FI: Sambia

en: Afar
fi-FI: afar

en: Abkhazian
fi-FI: abhaasi

en: Achinese
fi-FI: atšeh

en: Acoli
fi-FI: atšoli

en: Adangme
fi-FI: adangme

en: Adyghe; Adygei
fi-FI: adyge

en: Afro-Asiatic languages
fi-FI: afroaasialaiset kielet

en: Afrihili
fi-FI: afrihili

en: Afrikaans
fi-FI: afrikaans

en: Ainu
fi-FI: ainu

en: Akan
fi-FI: akan

en: Akkadian
fi-FI: akkadi

en: Albanian
fi-FI: albania

en: Aleut
fi-FI: aleutti

en: Algonquian languages
fi-FI: algonkin-kielet

en: Southern Altai
fi-FI: altai

en: Amharic
fi-FI: amhara

en: English, Old (ca.450-1100)
fi-FI: muinaisenglanti (n. 450-1100)

en: Angika
fi-FI: angika

en: Apache languages
fi-FI: apassikielet

en: Arabic
fi-FI: arabia

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
fi-FI: aramea (700-300 eaa)

en: Aragonese
fi-FI: aragonia

en: Armenian
fi-FI: armenia

en: Mapudungun; Mapuche
fi-FI: mapudungun

en: Arapaho
fi-FI: arapho

en: Artificial languages
fi-FI: keinotekoiset kielet

en: Arawak
fi-FI: arawak

en: Assamese
fi-FI: assami

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
fi-FI: asturia

en: Athapascan languages
fi-FI: athabasca-kielet

en: Australian languages
fi-FI: australialaiset kielet

en: Avaric
fi-FI: avaari

en: Avestan
fi-FI: avesta

en: Awadhi
fi-FI: awadhi

en: Aymara
fi-FI: aimara

en: Azerbaijani
fi-FI: azeri

en: Banda languages
fi-FI: banda

en: Bamileke languages
fi-FI: bamileke-kielet

en: Bashkir
fi-FI: baškiiri

en: Baluchi
fi-FI: belutši

en: Bambara
fi-FI: bambara

en: Balinese
fi-FI: bali

en: Basque
fi-FI: baski

en: Basa
fi-FI: basa

en: Baltic languages
fi-FI: balttilaiset kielet

en: Beja; Bedawiyet
fi-FI: bedža

en: Belarusian
fi-FI: valkovenäjä

en: Bemba
fi-FI: bemba

en: Bengali
fi-FI: bengali

en: Berber languages
fi-FI: berberikielet

en: Bhojpuri
fi-FI: bhodžpuri

en: Bihari languages
fi-FI: bihari

en: Bikol
fi-FI: bikol

en: Bini; Edo
fi-FI: bini

en: Bislama
fi-FI: bislama

en: Siksika
fi-FI: siksika

en: Bantu languages
fi-FI: bantukielet

en: Bosnian
fi-FI: bosnia

en: Braj
fi-FI: bradž

en: Breton
fi-FI: bretoni

en: Batak languages
fi-FI: batak

en: Buriat
fi-FI: burjaatti

en: Buginese
fi-FI: bugi

en: Bulgarian
fi-FI: bulgaria

en: Burmese
fi-FI: burma

en: Blin; Bilin
fi-FI: bilin

en: Caddo
fi-FI: caddo

en: Central American Indian languages
fi-FI: Keski-Amerikan intiaanikielet

en: Galibi Carib
fi-FI: karibi

en: Catalan; Valencian
fi-FI: katalaani

en: Caucasian languages
fi-FI: kaukasialaiset kielet

en: Cebuano
fi-FI: cebuano

en: Celtic languages
fi-FI: kelttiläiset kielet

en: Chamorro
fi-FI: tšamorro

en: Chibcha
fi-FI: tšibtša

en: Chechen
fi-FI: tšetšeeni

en: Chagatai
fi-FI: tšagatai

en: Chinese
fi-FI: kiina

en: Chuukese
fi-FI: chuuk

en: Mari
fi-FI: mari

en: Chinook jargon
fi-FI: chinook-jargon

en: Choctaw
fi-FI: choctaw

en: Chipewyan; Dene Suline
fi-FI: chipewyan

en: Cherokee
fi-FI: cherokee

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
fi-FI: kirkkoslaavi

en: Chuvash
fi-FI: tšuvassi

en: Cheyenne
fi-FI: cheyenne

en: Chamic languages
fi-FI: tsam-kielet

en: Montenegrin
fi-FI: montenegro

en: Coptic
fi-FI: kopti

en: Cornish
fi-FI: korni

en: Corsican
fi-FI: korsika

en: Creoles and pidgins, English based
fi-FI: englantiin perustuvat kreolit ja pidginit

en: Creoles and pidgins, French-based
fi-FI: ranskaan perustuvat kreolit ja pidginit

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
fi-FI: portugaliin perustuvat kreolit ja pidginit

en: Cree
fi-FI: cree

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
fi-FI: krimintataari, kriminturkki

en: Creoles and pidgins
fi-FI: kreolit ja pidginit

en: Kashubian
fi-FI: kašubi

en: Cushitic languages
fi-FI: kuusilaiset kielet

en: Czech
fi-FI: tsekki

en: Dakota
fi-FI: dakota

en: Danish
fi-FI: tanska

en: Dargwa
fi-FI: dargi

en: Land Dayak languages
fi-FI: dajakki

en: Delaware
fi-FI: delaware

en: Slave (Athapascan)
fi-FI: slevi

en: Dogrib
fi-FI: dogrip

en: Dinka
fi-FI: dinka

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
fi-FI: divehi

en: Dogri
fi-FI: dogri

en: Dravidian languages
fi-FI: dravidakielet

en: Lower Sorbian
fi-FI: alasorbi

en: Duala
fi-FI: duala

en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
fi-FI: keskihollanti (n. 1050-1350)

en: Dutch; Flemish
fi-FI: hollanti

en: Dyula
fi-FI: djula

en: Dzongkha
fi-FI: dzongkha

en: Efik
fi-FI: efik

en: Egyptian (Ancient)
fi-FI: muinaisegypti

en: Ekajuk
fi-FI: ekajuk

en: Elamite
fi-FI: elami

en: English
fi-FI: englanti

en: English, Middle (1100-1500)
fi-FI: keskienglanti (n. 1100-1500)

en: Esperanto
fi-FI: esperanto

en: Estonian
fi-FI: viro

en: Ewe
fi-FI: ewe

en: Ewondo
fi-FI: ewondo

en: Fang
fi-FI: fang

en: Faroese
fi-FI: fääri

en: Fanti
fi-FI: fanti

en: Fijian
fi-FI: fidži

en: Filipino; Pilipino
fi-FI: filipino

en: Finnish
fi-FI: suomi

en: Finno-Ugrian languages
fi-FI: suomalais-ugrilaiset kielet

en: Fon
fi-FI: fon

en: French
fi-FI: ranska

en: French, Middle (ca.1400-1600)
fi-FI: keskiranska (n. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca.1400)
fi-FI: muinaisranska (n. 842-1400)

en: Northern Frisian
fi-FI: pohjoisfriisi

en: Eastern Frisian
fi-FI: itäfriisi

en: Western Frisian
fi-FI: länsifriisi

en: Fulah
fi-FI: fulani

en: Friulian
fi-FI: friuli

en: Ga
fi-FI: ga

en: Gayo
fi-FI: gajo

en: Gbaya
fi-FI: gbaja

en: Germanic languages
fi-FI: germaaniset kielet

en: Georgian
fi-FI: georgia

en: German
fi-FI: saksa

en: Geez
fi-FI: ge’ez

en: Gilbertese
fi-FI: kiribati

en: Gaelic; Scottish Gaelic
fi-FI: gaeli

en: Irish
fi-FI: iiri

en: Galician
fi-FI: galicia

en: Manx
fi-FI: manksi

en: German, Middle High (ca.1050-1500)
fi-FI: keskiyläsaksa (n. 1050-1500)

en: German, Old High (ca.750-1050)
fi-FI: muinaisyläsaksa (n. 750-1050)

en: Gondi
fi-FI: gondi

en: Gorontalo
fi-FI: gorontalo

en: Gothic
fi-FI: gootti

en: Grebo
fi-FI: grebo

en: Greek, Ancient (to 1453)
fi-FI: muinaiskreikka (-1453)

en: Greek, Modern (1453-)
fi-FI: kreikka (1453-)

en: Guarani
fi-FI: guarani

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
fi-FI: sveitsinsaksa

en: Gujarati
fi-FI: gudžarati

en: Gwich'in
fi-FI: gwitšin

en: Haida
fi-FI: haida

en: Haitian; Haitian Creole
fi-FI: haiti

en: Hausa
fi-FI: hausa

en: Hawaiian
fi-FI: havaji

en: Hebrew
fi-FI: heprea

en: Herero
fi-FI: herero

en: Hiligaynon
fi-FI: hiligaino

en: Himachali languages; Western Pahari languages
fi-FI: himatsali

en: Hindi
fi-FI: hindi

en: Hittite
fi-FI: heetti

en: Hmong; Mong
fi-FI: hmong

en: Hiri Motu
fi-FI: hiri-motu

en: Croatian
fi-FI: kroatia

en: Upper Sorbian
fi-FI: yläsorbi

en: Hungarian
fi-FI: unkari

en: Hupa
fi-FI: hupa

en: Iban
fi-FI: iban

en: Igbo
fi-FI: igbo

en: Icelandic
fi-FI: islanti

en: Ido
fi-FI: ido

en: Sichuan Yi; Nuosu
fi-FI: sichuanin-yi

en: Ijo languages
fi-FI: idzo

en: Inuktitut
fi-FI: inuktitut

en: Interlingue; Occidental
fi-FI: Interlingue

en: Iloko
fi-FI: iloko

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
fi-FI: interlingua

en: Indic languages
fi-FI: intialaiset kielet

en: Indonesian
fi-FI: indonesia

en: Indo-European languages
fi-FI: indoeurooppalaiset kielet

en: Ingush
fi-FI: inguuši

en: Inupiaq
fi-FI: inupiaq

en: Iranian languages
fi-FI: iranilaiset kielet

en: Iroquoian languages
fi-FI: irokeesikielet

en: Italian
fi-FI: italia

en: Javanese
fi-FI: jaava

en: Lojban
fi-FI: lojban

en: Japanese
fi-FI: japani

en: Judeo-Persian
fi-FI: juutalaispersia

en: Judeo-Arabic
fi-FI: juutalaisarabia

en: Kara-Kalpak
fi-FI: karakalpakki

en: Kabyle
fi-FI: kabyyli

en: Kachin; Jingpho
fi-FI: katšin

en: Kalaallisut; Greenlandic
fi-FI: kalaallisut

en: Kamba
fi-FI: kamba

en: Kannada
fi-FI: kannada

en: Karen languages
fi-FI: karen

en: Kashmiri
fi-FI: kašmiri

en: Kanuri
fi-FI: kanuri

en: Kawi
fi-FI: kavi

en: Kazakh
fi-FI: kazakki

en: Kabardian
fi-FI: kabardi

en: Khasi
fi-FI: khasi

en: Khoisan languages
fi-FI: khoisan-kielet

en: Central Khmer
fi-FI: khmer

en: Khotanese; Sakan
fi-FI: khotani

en: Kikuyu; Gikuyu
fi-FI: kikuju

en: Kinyarwanda
fi-FI: ruanda

en: Kirghiz; Kyrgyz
fi-FI: kirgiisi

en: Kimbundu
fi-FI: kimbundu

en: Konkani
fi-FI: konkani

en: Komi
fi-FI: komi

en: Kongo
fi-FI: kongo

en: Korean
fi-FI: korea

en: Kosraean
fi-FI: kosrae

en: Kpelle
fi-FI: kpelle

en: Karachay-Balkar
fi-FI: karatšai-balkaari

en: Karelian
fi-FI: karjala

en: Kru languages
fi-FI: kru-kielet

en: Kurukh
fi-FI: kurukh

en: Kuanyama; Kwanyama
fi-FI: kuanjama

en: Kumyk
fi-FI: kumykki

en: Kurdish
fi-FI: kurdi

en: Kutenai
fi-FI: kutenai

en: Ladino
fi-FI: ladino

en: Lahnda
fi-FI: lahnda

en: Lamba
fi-FI: lamba

en: Lao
fi-FI: lao

en: Latin
fi-FI: latina

en: Latvian
fi-FI: latvia

en: Lezghian
fi-FI: lezgi

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
fi-FI: limburg

en: Lingala
fi-FI: lingala

en: Lithuanian
fi-FI: liettua

en: Mongo
fi-FI: mongo

en: Lozi
fi-FI: lozi

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
fi-FI: luxemburg

en: Luba-Lulua
fi-FI: luluanluba

en: Luba-Katanga
fi-FI: katanganluba

en: Ganda
fi-FI: ganda

en: Luiseno
fi-FI: luiseno

en: Lunda
fi-FI: lunda

en: Luo (Kenya and Tanzania)
fi-FI: luo

en: Lushai
fi-FI: lusai

en: Macedonian
fi-FI: makedonia

en: Madurese
fi-FI: madura

en: Magahi
fi-FI: magahi

en: Marshallese
fi-FI: marshall

en: Maithili
fi-FI: maithili

en: Makasar
fi-FI: makassar

en: Malayalam
fi-FI: malajalam

en: Mandingo
fi-FI: mandingo

en: Maori
fi-FI: maori

en: Austronesian languages
fi-FI: austronesialaiset kielet

en: Marathi
fi-FI: marathi

en: Masai
fi-FI: maasai

en: Malay
fi-FI: malaiji

en: Moksha
fi-FI: mokša

en: Mandar
fi-FI: mandar

en: Mende
fi-FI: mende

en: Irish, Middle (900-1200)
fi-FI: keski-iiri (900-1200)

en: Mi'kmaq; Micmac
fi-FI: micmac

en: Minangkabau
fi-FI: minangkabau

en: Uncoded languages
fi-FI: koodaamattomat kielet

en: Mon-Khmer languages
fi-FI: mon-khmer-kielet

en: Malagasy
fi-FI: malagassi

en: Maltese
fi-FI: malta

en: Manchu
fi-FI: mantšu

en: Manipuri
fi-FI: manipuri

en: Manobo languages
fi-FI: manobo-kielet

en: Mohawk
fi-FI: mohawk

en: Mongolian
fi-FI: mongoli

en: Mossi
fi-FI: mossi

en: Multiple languages
fi-FI: useita kieliä

en: Munda languages
fi-FI: mundakielet

en: Creek
fi-FI: creek

en: Mirandese
fi-FI: mirandeesi

en: Marwari
fi-FI: marwari

en: Mayan languages
fi-FI: maya-kielet

en: Erzya
fi-FI: ersä

en: Nahuatl languages
fi-FI: nahuatl

en: North American Indian languages
fi-FI: Pohjois-Amerikan intiaanikielet

en: Neapolitan
fi-FI: napoli

en: Navajo; Navaho
fi-FI: navajo

en: Ndebele, South; South Ndebele
fi-FI: etelä-ndebele

en: Ndebele, North; North Ndebele
fi-FI: pohjois-ndebele

en: Ndonga
fi-FI: ndonga

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
fi-FI: alasaksa

en: Nepali
fi-FI: nepali

en: Nepal Bhasa; Newari
fi-FI: newari

en: Nias
fi-FI: nias

en: Niger-Kordofanian languages
fi-FI: nigeriläis-kongolaiset kielet

en: Niuean
fi-FI: niue

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
fi-FI: norjan nynorsk

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
fi-FI: norjan bokmål

en: Nogai
fi-FI: nogai

en: Norse, Old
fi-FI: muinaisnorja

en: Norwegian
fi-FI: norja

en: N'Ko
fi-FI: n'ko

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
fi-FI: pohjoissotho

en: Nubian languages
fi-FI: nubialaiset kielet

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
fi-FI: klassinen newari

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
fi-FI: chichewa

en: Nyamwezi
fi-FI: nyamwezi

en: Nyankole
fi-FI: nyankole

en: Nyoro
fi-FI: nyoro

en: Nzima
fi-FI: nzima

en: Occitan (post 1500)
fi-FI: oksitaani (1500-)

en: Ojibwa
fi-FI: odžibwa

en: Oriya
fi-FI: orija

en: Oromo
fi-FI: oromo

en: Osage
fi-FI: osage

en: Ossetian; Ossetic
fi-FI: osseetti

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
fi-FI: osmani (1500-1928)

en: Otomian languages
fi-FI: otomi-kielet

en: Papuan languages
fi-FI: papualaiset kielet

en: Pangasinan
fi-FI: pangasinan

en: Pahlavi
fi-FI: pahlavi

en: Pampanga; Kapampangan
fi-FI: pampanga

en: Panjabi; Punjabi
fi-FI: pandžabi

en: Papiamento
fi-FI: papiamentu

en: Palauan
fi-FI: palau

en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
fi-FI: muinaispersia (n. 600-400 eKr.)

en: Persian
fi-FI: farsi, persia

en: Philippine languages
fi-FI: filippiiniläiset kielet

en: Phoenician
fi-FI: foinikia

en: Pali
fi-FI: paali

en: Polish
fi-FI: puola

en: Pohnpeian
fi-FI: pohnpei

en: Portuguese
fi-FI: portugali

en: Prakrit languages
fi-FI: prakit-kielet

en: Provençal, Old (to 1500);Occitan, Old (to 1500)
fi-FI: muinaisprovensaali (-1500)

en: Pushto; Pashto
fi-FI: paštu

en: Reserved for local use
fi-FI: Suomalaiset kentät

en: Quechua
fi-FI: ketšua

en: Rajasthani
fi-FI: radšastani

en: Rapanui
fi-FI: rapanui

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
fi-FI: rarotonga

en: Romance languages
fi-FI: romaaniset kielet

en: Romansh
fi-FI: retoromaani

en: Romany
fi-FI: romani

en: Romanian; Moldavian; Moldovan
fi-FI: romania

en: Rundi
fi-FI: rundi

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
fi-FI: aromania

en: Russian
fi-FI: venäjä

en: Sandawe
fi-FI: sandawe

en: Sango
fi-FI: sango

en: Yakut
fi-FI: jakuutti

en: South American Indian languages
fi-FI: Etelä-Amerikan intiaanikielet

en: Salishan languages
fi-FI: salisialaiset kielet

en: Samaritan Aramaic
fi-FI: samarianaramea

en: Sanskrit
fi-FI: sanskrit

en: Sasak
fi-FI: sasak

en: Santali
fi-FI: santali

en: Sicilian
fi-FI: sisilia

en: Scots
fi-FI: skotti

en: Selkup
fi-FI: selkuppi

en: Semitic languages
fi-FI: seemiläiset kielet

en: Irish, Old (to 900)
fi-FI: muinaisiiri (-900)

en: Sign Languages
fi-FI: viittomakielet

en: Shan
fi-FI: shan

en: Sidamo
fi-FI: sidamo

en: Sinhala; Sinhalese
fi-FI: sinhala

en: Siouan languages
fi-FI: sioux-kielet

en: Sino-Tibetan languages
fi-FI: sinotiibetiläiset kielet

en: Slavic languages
fi-FI: slaavilaiset kielet

en: Slovak
fi-FI: slovakki

en: Slovenian
fi-FI: sloveeni

en: Southern Sami
fi-FI: eteläsaame

en: Northern Sami
fi-FI: pohjoissaame

en: Sami languages
fi-FI: saamelaiskielet

en: Lule Sami
fi-FI: luulajansaame

en: Inari Sami
fi-FI: inarinsaame

en: Samoan
fi-FI: samoa

en: Skolt Sami
fi-FI: koltansaame

en: Shona
fi-FI: šona

en: Sindhi
fi-FI: sindhi

en: Soninke
fi-FI: soninke

en: Sogdian
fi-FI: sogdi

en: Somali
fi-FI: somali

en: Songhai languages
fi-FI: songhai

en: Sotho, Southern
fi-FI: pohjoissotho

en: Spanish; Castilian
fi-FI: espanja

en: Sardinian
fi-FI: sardi

en: Sranan Tongo
fi-FI: sranan

en: Serbian
fi-FI: serbia

en: Serer
fi-FI: serer

en: Nilo-Saharan languages
fi-FI: niililäis-saharalaiset kielet

en: Swati
fi-FI: swazi

en: Sukuma
fi-FI: sukuma

en: Sundanese
fi-FI: sunda

en: Susu
fi-FI: susu

en: Sumerian
fi-FI: sumeri

en: Swahili
fi-FI: swahili

en: Swedish
fi-FI: ruotsi

en: Classical Syriac
fi-FI: klassinen syyria

en: Syriac
fi-FI: muinaissyyria

en: Tahitian
fi-FI: tahiti

en: Tai languages
fi-FI: thaikielet

en: Tamil
fi-FI: tamili

en: Tatar
fi-FI: tataari

en: Telugu
fi-FI: telugu

en: Timne
fi-FI: temne

en: Tereno
fi-FI: tereno

en: Tetum
fi-FI: tetum

en: Tajik
fi-FI: tadžikki

en: Tagalog
fi-FI: tagalog

en: Thai
fi-FI: thai

en: Tibetan
fi-FI: tiibet

en: Tigre
fi-FI: tigre

en: Tigrinya
fi-FI: tigrinja

en: Tiv
fi-FI: tiv

en: Klingon; tlhIngan-Hol
fi-FI: klingon

en: Tlingit
fi-FI: tlingit

en: Tamashek
fi-FI: tamašek

en: Tonga (Nyasa)
fi-FI: tonga (Malawi)

en: Tonga (Tonga Islands)
fi-FI: tonga (Tonga)

en: Tok Pisin
fi-FI: tok-pisin

en: Tsimshian
fi-FI: tsimši

en: Tswana
fi-FI: tswana

en: Tsonga
fi-FI: tsonga

en: Turkmen
fi-FI: turkmeeni

en: Tumbuka
fi-FI: tumbuka

en: Tupi languages
fi-FI: tupi-kielet

en: Turkish
fi-FI: turkki

en: Altaic languages
fi-FI: altailaiset kielet

en: Twi
fi-FI: twi

en: Tuvinian
fi-FI: tuva

en: Udmurt
fi-FI: udmurtti

en: Ugaritic
fi-FI: ugarit

en: Uighur; Uyghur
fi-FI: uiguuri

en: Ukrainian
fi-FI: ukraina

en: Umbundu
fi-FI: mbundu

en: Undetermined
fi-FI: ei määritelty

en: Urdu
fi-FI: urdu

en: Uzbek
fi-FI: uzbekki

en: Vai
fi-FI: vai

en: Venda
fi-FI: venda

en: Vietnamese
fi-FI: vietnam

en: Volapük
fi-FI: volapük

en: Votic
fi-FI: vatja

en: Wakashan languages
fi-FI: wakash-kielet

en: Wolaitta; Wolaytta
fi-FI: wolaitta

en: Waray
fi-FI: waray

en: Washo
fi-FI: washo

en: Welsh
fi-FI: kymri

en: Sorbian languages
fi-FI: sorbin kielet

en: Walloon
fi-FI: valloni

en: Wolof
fi-FI: wolof

en: Kalmyk; Oirat
fi-FI: kalmukki

en: Xhosa
fi-FI: xhosa

en: Yao
fi-FI: jao

en: Yapese
fi-FI: japi

en: Yiddish
fi-FI: jiddiš

en: Yoruba
fi-FI: joruba

en: Yupik languages
fi-FI: jupikkikielet

en: Zapotec
fi-FI: zapoteekki

en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
fi-FI: blisskieli

en: Zenaga
fi-FI: zenaga

en: Standard Moroccan Tamazight
fi-FI: vakioitu tamazight

en: Zhuang; Chuang
fi-FI: zhuang

en: Zande languages
fi-FI: zande

en: Zulu
fi-FI: zulu

en: Zuni
fi-FI: zuni

en: No linguistic content; Not applicable
fi-FI: ei kielellistä sisältöä

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
fi-FI: zaza

en: Undetermined function
fi-FI: Määrittelemätön suhde

en: Actor
fi-FI: Toimija

en: Adapter
fi-FI: Muokkaaja

en: Agency making a reproduction available
fi-FI: Jäljenteen julkaisija/kustantaja

en: Animator
fi-FI: Animaattori

en: Annotator
fi-FI: Muistiinpanojen tekijä

en: Arranger
fi-FI: Sovittaja

en: Artist
fi-FI: Kuvataiteilija, graafikko

en: Assignee
fi-FI: Käsittelijä

en: Associated name
fi-FI: Kohteeseen liittyvä tekijä

en: Author, attributed
fi-FI: Tekijä, oletettu/väitetty

en: Auctioneer
fi-FI: Huutokauppameklari

en: Author
fi-FI: Tekijä

en: Author in quotations or text extracts
fi-FI: Lainausten tai tekstiotteiden tekijä

en: Author of afterword, postface, colophon, etc.
fi-FI: Jäkisanojen, jälkikirjoituksen, kolofonin yms. tekijä

en: Author of introduction, etc.
fi-FI: Esipuheen yms tekijä

en: Author of dialogue
fi-FI: Dialogin tekijä

en: Bibliographic antecedent
fi-FI: Bibliografinen edeltäjä

en: Binder an agent who binds an item.
fi-FI: Sitoja on toimija, joka on tehnyt sidoksen.

en: Binding designer
fi-FI: Sidoksen suunnittelija

en: Book designer
fi-FI: Graafinen suunnittelija

en: Bookjacket designer
fi-FI: Kansipaperin suunnittelija

en: Bookplate designer
fi-FI: Exlibriksen suunnittelija

en: Bookseller
fi-FI: Kirjakauppias

en: Calligrapher
fi-FI: Kalligrafi

en: Cartographer
fi-FI: Kartoittaja

en: Censor
fi-FI: Sensori

en: Choral director
fi-FI: Kuoronjohtaja

en: Choreographer
fi-FI: Koreografi

en: Circus performer
fi-FI: Sirkustaiteilija

en: Collaborator
fi-FI: Yhteistyökumppani

en: Collector of field material
fi-FI: Kenttämateriaalin kerääjä

en: Comedian
fi-FI: Koomikko

en: Commentator
fi-FI: Selostaja

en: Commentator for written text
fi-FI: Tekstin kommentaattori

en: Compiler
fi-FI: Kokoaja

en: Composer
fi-FI: Säveltäjä

en: Composer of adapted work
fi-FI: Sovitetun teoksen säveltäjä

en: Composer of main musical work
fi-FI: Pääteoksen säveltäjä

en: Compositor
fi-FI: Latoja

en: Conceptor
fi-FI: Ideoija

en: Conductor
fi-FI: Johtaja

en: Consultant to a project
fi-FI: Projektikonsultti

en: Continuator
fi-FI: Jatkaja

en: Copyright holder
fi-FI: Oikeudenomistaja

en: Corrector
fi-FI: Korjauslukija

en: Curator of an exhibition
fi-FI: Näyttelyn kuraattori

en: Dancer
fi-FI: Tanssija

en: Dedicatee
fi-FI: Kappale omistettu

en: Dedicator
fi-FI: Teoksen omistuskirjoituksen tekijä

en: Degree-grantor
fi-FI: Arvosanan antaja

en: Director
fi-FI: Ohjaaja

en: Disc jockey
fi-FI: DJ

en: Dissertant
fi-FI: tutkielman tai lopputyön esittelijä

en: Distributor
fi-FI: Jakaja

en: Donor
fi-FI: Lahjoittaja

en: Dubious author
fi-FI: Kyseenalainen tekijä

en: Editor
fi-FI: Editori

en: Engraver
fi-FI: Kaivertaja

en: Epitomator
fi-FI: Epitomaattori

en: Etcher
fi-FI: Etsaaja

en: Expert
fi-FI: Asiantuntija

en: Film editor
fi-FI: Leikkaaja

en: Forger
fi-FI: Väärentäjä

en: Former Attributed author
fi-FI: Aikaisempi oletettu/väitetty tekijä

en: Former attributed author
fi-FI: Aikaisempi oletettu/väitetty tekijä

en: Former owner
fi-FI: Aikaisempi omistaja

en: Founder
fi-FI: Perustaja

en: Funder
fi-FI: Rahoittaja

en: Game designer
fi-FI: Pelisuunnittelija

en: Glossator
fi-FI: Glossaattori

en: Graphic technician
fi-FI: Graafinen teknikko

en: Honoree
fi-FI: Juhlajulkaisun kohde

en: Illuminator
fi-FI: Illuminoinnin tekijä

en: Illustrator
fi-FI: Kuvittaja

en: Impresario
fi-FI: Impressaari

en: Inscriber
fi-FI: Omistuskirjoituksen kirjoittaja

en: Interviewee
fi-FI: Haastateltava

en: Interviewer
fi-FI: Haastattelija

en: Issuing body
fi-FI: Julkaisija

en: Librettist
fi-FI: Libretisti

en: Licensee
fi-FI: Lisenssinhaltija

en: Licensor
fi-FI: Lisenssinantaja

en: Lithographer
fi-FI: Litografi

en: Lyricist
fi-FI: Sanoittaja

en: Metal-engraver
fi-FI: Metallikaivertaja

en: Mime artist
fi-FI: Miimikko

en: Monitor
fi-FI: Valvoja

en: Musician
fi-FI: Muusikko

en: Narrator
fi-FI: Kertoja

en: Notary
fi-FI: Notaari

en: Opponent
fi-FI: Vastaväittäjä

en: Organiser
fi-FI: Järjestäjä

en: Originator
fi-FI: Perustaja

en: Other
fi-FI: Muu

en: Papermaker
fi-FI: Paperinvalmistaja

en: Patent applicant
fi-FI: Patentinhakija

en: Patent inventor
fi-FI: Patentin keksijä

en: Patentee
fi-FI: Patentinsaaja

en: Performer
fi-FI: Esittäjä

en: Performer of research
fi-FI: Tutkimuksen esittäjä

en: Photographer
fi-FI: Valokuvaaja

en: Presenter
fi-FI: Juontaja

en: Printer
fi-FI: Painaja

en: Printer of plates
fi-FI: Laattojen painaja

en: Producer
fi-FI: Tuottaja

en: Proof-reader
fi-FI: Oikolukija

en: Publisher
fi-FI: Julkaisija

en: Publishing director
fi-FI: Päätoimittaja

en: Puppeteer
fi-FI: Nukettaja

en: Recipient of letters
fi-FI: Kirjeiden vastaanottaja

en: Record producer
fi-FI: Äänitetuottaja

en: Recording engineer
fi-FI: Äänittäjä

en: Remixer
fi-FI: Uudelleenmiksaaja

en: Research team head
fi-FI: Tutkimusryhmän johtaja

en: Research team member
fi-FI: Tutkimusryhmän jäsen

en: Reviewer
fi-FI: Kriitikko

en: Restorationist
fi-FI: Entisöijä

en: Rubricator
fi-FI: Rubrikoija

en: Scenarist
fi-FI: Elokuvakäsikirjoittaja

en: Scientific advisor
fi-FI: Tieteellinen neuvonantaja

en: Scribe
fi-FI: Kirjuri

en: Sculptor
fi-FI: Kuvanveistäjä

en: Secretary
fi-FI: Sihteeri

en: Signer
fi-FI: Allekirjoittaja

en: Singer
fi-FI: Laulaja

en: Sponsor
fi-FI: Tukija

en: Standards body
fi-FI: Standardisoimiselin

en: Stunt performer
fi-FI: Stunt-esiintyjä

en: Thesis advisor
fi-FI: Opinnäytetyön ohjaaja

en: Translator
fi-FI: Kääntäjä

en: Transliterator
fi-FI: Translitteroija

en: Type designer
fi-FI: Kirjasinlajin suunnittelija

en: Typographer
fi-FI: Latoja

en: Vendor
fi-FI: Toimittaja

en: Vocalist
fi-FI: Laulusolisti

en: Wood-engraver
fi-FI: Puupiirtäjä (ksylografia)

en: Writer of accompanying material
fi-FI: Liiteaineiston tekijä

en: Default Koha system authorised values
fi-FI: Kohan oletusauktorisoidut arvot

en: Default filing rules for DDC
fi-FI: Oletusluokitusopas DDC:lle

en: Default filing rules for LCC
fi-FI: Oletusluokitusopas LCC:lle

en: Generic call number filing rules
fi-FI: Yleisen signumin luokitussäännöt

en: Dewey Decimal Classification
fi-FI: Deweyn kymmenluokitusjärjestelmä

en: Library of Congress Classification
fi-FI: Library of Congress -luokitus

en: Universal Decimal Classification
fi-FI: UDK-luokitus

en: SuDoc Classification (U.S. GPO)
fi-FI: SuDoc luokitus (U.S. GPO)

en: ANSCR (Sound Recordings)
fi-FI: ANSCR (äänitteet)

en: Other/Generic Classification Scheme
fi-FI: Muu/Yleinen luokitusjärjestelmä

en: Default splitting rules for DDC
fi-FI: Oletuskatkaisusääntö DDC:lle

en: Default splitting rules for LCC
fi-FI: Oletuskatkaisusääntö LCC:lle

en: Generic call number splitting rules
fi-FI: Yleisen signumin katkaisusäännöt

en: Default classification sources and filing rules for Koha.
fi-FI: Kohan oletusluokitusjärjestelmä ja -luokitusopas.

en: ILL batch statuses used in Koha
fi-FI: Kaukolainaerien tilat Kohassa

en: Default Koha system patron restriction types
fi-FI: Kohan oletusarvot asiakkaan rajoitustyypeille

en: Sample frequencies for subscriptions
fi-FI: Esimerkki ilmestymistiheys kausijulkaisutilauksille

en: 2/day
fi-FI: 2/päivä

en: 1/day
fi-FI: 1/päivä

en: 3/week
fi-FI: 3/viikko

en: 1/week
fi-FI: 1/viikko

en: 1/2 weeks
fi-FI: 1/2 viikkoa

en: 1/3 weeks
fi-FI: 1/3 viikkoa

en: 1/month
fi-FI: 1/kuukausi

en: 1/2 months
fi-FI: 1/2 kuukautta

en: 1/3 months
fi-FI: 1/3 kuukautta

en: 2/year
fi-FI: 2/vuosi

en: 1/year
fi-FI: 1/vuosi

en: 1/2 year
fi-FI: 1/2 vuotta

en: Irregular
fi-FI: Epäsäännöllinen

en: Sample notices
fi-FI: Esimerkki-ilmoitukset

en: Notification on receiving
fi-FI: Tilaus vastaanotettu

en: Order received
fi-FI: Tilaus vastaanotettu

en: Catalog concern acknowledgment
fi-FI: Kuvailutietojen virheilmoitus vastaanotettu

en: Concern acknowledgement
fi-FI: Virheilmoitus vastaanotettu

en: Catalog concern resolved
fi-FI: Kuvailutietojen virhe ratkaistu

en: Concern resolved
fi-FI: Virheilmoitus ratkaistu

en: Catalog concern updated
fi-FI: Kuvailutietojen virheilmoitus päivitetty

en: Concern updated
fi-FI: Virheilmoitus päivitetty

en: Catalog concern reported
fi-FI: Kuvailutietojen virhe raportoitu

en: Concern notification
fi-FI: Virheilmoitus saapunut

en: Account payment
fi-FI: Maksu

en: Account fee
fi-FI: Käyttäjätilimaksu

en: Account writeoff
fi-FI: Käyttäjätilin poistaminen

en: Article request - canceled
fi-FI: Artikkelipyyntö - peruttu

en: Article request canceled
fi-FI: Artikkelipyyntö peruttu

en: Article request - completed
fi-FI: Artikkelipyyntö - valmis

en: Article request completed
fi-FI: Artikkelipyyntö on valmis

en: Article request - pending
fi-FI: Artikkelipyyntö - odottava

en: Pending article request
fi-FI: Artikkelipyyntö odottaa

en: Article request - new
fi-FI: Artikkelipyyntö - uusi

en: Article request received
fi-FI: Artikkelipyyntö saapunut

en: Article request - processing
fi-FI: Artikkelipyyntö - käsiteltävänä

en: Article request processing
fi-FI: Artikkelipyyntö käsiteltävänä

en: Article request
fi-FI: Artikkelipyyntö

en: Article request - print slip
fi-FI: Artikkelipyyntö - tulosta kuitti

en: Check-ins
fi-FI: Palautukset

en: Item check-in (digest)
fi-FI: Palautuskuitti (yhteenveto)

en: Checkouts
fi-FI: Lainat

en: Item check-out (digest)
fi-FI: Lainauskuitti (yhteenveto)

en: Checkout note
fi-FI: Lainahuomautus

en: Checkout note on item set by patron
fi-FI: Asiakkaan tekemä huomautus niteelle

en: Item due reminder
fi-FI: Eräpäivämuistutus

en: Item due reminder (digest)
fi-FI: Eräpäivämuistutus (yhteenveto)

en: Hold slip
fi-FI: Varauskuitti

en: Issue quick slip
fi-FI: Tänään lainatut

en: Issue slip
fi-FI: Lainauskuitti

en: Item overdue
fi-FI: Lainat myöhässä

en: Overdue notice
fi-FI: Myöhästymisilmoitus

en: Overdues slip
fi-FI: Erääntyneiden kuitti

en: Advance notice of item due
fi-FI: Ennakkoilmoitus erääntyvästä lainasta

en: Advance notice of item due (digest)
fi-FI: Ennakkoilmoitus erääntyvästä lainasta (yhteenveto)

en: Item renewals
fi-FI: Niteet uusittu

en: Stock rotation report
fi-FI: Kiertokokoelmaraportti

en: Stock rotation slip
fi-FI: Kiertokokoelmakuitti

en: Transfer slip
fi-FI: Kuljetuskuitti

en: Acquisition claim
fi-FI: Hankintavaatimus

en: Item not received
fi-FI: Nidettä ei vastaanotettu

en: ILL request ready for pickup
fi-FI: Kaukolaina noudettavissa

en: Interlibrary loan request ready for pickup
fi-FI: Kaukolainapyyntö noudettavissa

en: ILL request unavailable
fi-FI: Kaukolaina ei saatavilla

en: Interlibrary loan request unavailable
fi-FI: Kaukolainapyyntö ei saatavilla

en: ILL request cancelled
fi-FI: Kaukolainapyyntö peruttu

en: Interlibrary loan request cancelled
fi-FI: Kaukolainapyyntö peruutettu

en: ILL request modified
fi-FI: Kaukolainapyyntö muokattu

en: Interlibrary loan request modified
fi-FI: Kaukolainapyyntö muokattu

en: ILL request to partners
fi-FI: Kaukolainapyyntö yhteistyökumppaneille

en: Interlibrary loan request to partners
fi-FI: Kaukolainapyyntö yhteistyökumppaneille

en: ILL request update
fi-FI: Kaukolainapyynnön päivitys

en: Interlibrary loan request update
fi-FI: Kaukolainapyynnön päivitys

en: Discharge confirmation
fi-FI: Velattomuusilmoituksen vahvistus

en: Discharge for <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>
fi-FI: Velattomuusilmoitus asiakkaalle <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>

en: Account expiration
fi-FI: Käyttäjätilin vanhentuminen

en: Account renewal
fi-FI: Tilin uusinta

en: OPAC self-registration verification email
fi-FI: Verkkokirjaston itserekisteröitymisen vahvistussähköposti

en: Verify your account
fi-FI: Vahvista käyttäjätilisi

en: Library account password change notification
fi-FI: Ilmoitus kirjastokortin salasanan muutoksesta

en: Notification of password change
fi-FI: Ilmoitus salasanan vaihdosta

en: Koha password recovery
fi-FI: Kohan salasanan palautus

en: Online password reset
fi-FI: Salasanan palautus

en: Koha password reset
fi-FI: Kohan salasanan palautus

en: Notification about an accepted share
fi-FI: Ilmoitus jakamisen onnistumisesta

en: Share on list <<listname>> accepted
fi-FI: Jaetun listan <<listname>> jako hyväksytty

en: Invitation for sharing a list
fi-FI: Kutsu jakaa listaa

en: Share list <<listname>>
fi-FI: Jaetaan lista <<listname>>

en: Welcome notice
fi-FI: Tervetuloilmoitus

en: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Welcome to [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Welcome to the library[% END %]
fi-FI: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %] [% Koha.Preference('LibraryName') %] toivottaa sinut tervetulleeksi [% ELSE %]Tervetuloa kirjastoon[% END %]

en: Two-authentication token
fi-FI: Kaksivaiheinen tunnistus

en: two-authentication step token
fi-FI: Kaksivaiheisen tunnistuksen vaihe

en: Account balance slip
fi-FI: Tilin saldo -kuitti

en: Account summary for [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]
fi-FI: Tilin yhteenveto asiakkaalle [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]

en: Acquisition order
fi-FI: Hankintatilaus

en: Order
fi-FI: Tilaus

en: Point of sale receipt
fi-FI: Myyntipisteen kuitti

en: Receipt
fi-FI: Kuitti

en: Hold has been cancelled
fi-FI: Varaus on peruutettu

en: Hold available for pickup
fi-FI: Varaus noudettavissa

en: Hold available for pickup at <<branches.branchname>>
fi-FI: Varaus noudettavissa kirjastosta <<branches.branchname>>

en: Hold(s) available for pickup
fi-FI: Varaus noudettavissa

en: Hold available for pickup (print notice)
fi-FI: Varaus noudettavissa (tuloste)

en: Hold placed on item
fi-FI: Nide varattu

en: Canceled hold available for different patron
fi-FI: Peruutettu varaus vapautunut toiselle asiakkaalle

en: Waiting hold reminder
fi-FI: Muistutus odottavasta varauksesta

en: You have waiting holds.
fi-FI: Sinulla on odottavia varauksia.

en: New curbside pickup
fi-FI: Uusi nouto

en: You have scheduled a curbside pickup for [% branch.branchname %]
fi-FI: Sinulle on ajastettu nouto kirjastossa [% branch.branchname %]

en: New serial issue
fi-FI: Uusi kausijulkaisun numero

en: New serial issue is now available
fi-FI: Uusi kausijulkaisun numero on saatavana

en: Purchase suggestion accepted
fi-FI: Hankintaehdotus hyväksytty

en: Suggestion accepted
fi-FI: Ehdotus hyväksytty

en: Suggested purchase available
fi-FI: Hankintaehdotus saatavana

en: Suggestion available
fi-FI: Hankintaehdotus saatavana

en: New suggestion
fi-FI: Uusi ehdotus

en: Suggested item ordered
fi-FI: Ehdotettu nide tilattu

en: Suggestion ordered
fi-FI: Ehdotus tilattu

en: Purchase suggestion declined
fi-FI: Hankintaehdotus hylätty

en: Suggestion rejected
fi-FI: Ehdotus hylätty

en: A suggestion is ready to be processed
fi-FI: Hankintaehdotus on valmis käsiteltäväksi

en: Notify fund owner
fi-FI: Uusi hankintaehdotus (tilin hallinnoija)

en: A suggestion has been assigned to you
fi-FI: Sinulle on hankintaehdotus

en: Notify manager of a suggestion
fi-FI: Uusi hankintaehdotus (hankintavastaava)

en: OPAC problem report
fi-FI: Verkkokirjaston vikailmoitukset

en: Automatic renewal notice
fi-FI: Ilmoitus automaattisesta uusinnasta

en: Notification of automatic renewal
fi-FI: Ilmoitus automaattisesta uusinnasta

en: Checkin slip
fi-FI: Palautuskuitti

en: Overdue item fine description
fi-FI: Myöhästymismaksun kuvaus

en: Auto renewals (Digest)
fi-FI: Automaattinen uusinta (yhteenveto)

en: Notification on auto renewals
fi-FI: Ilmoitus automaattisesta uusinnasta

en: Notification to return a recalled item
fi-FI: Palautuspyyntö niteelle

en: Recalled item awaiting pickup
fi-FI: Noudettavissa olevat palautuspyynnöt

en: Details of patron who recalled item
fi-FI: Palautuspyynnön tehneen asiakkaan tiedot

en: Confirmation of disabling two factor authentication
fi-FI: Vahvistetaan kaksivaiheisen todennuksen käytöstäpoisto

en: Confirmation of enabling two factor authentication
fi-FI: Vahvistetaan kaksivaiheisen todennuksen käyttöönotto

en: New OPAC self-registration
fi-FI: Uusi verkkokirjaston itserekisteröityminen

en: New OPAC self-registration submitted
fi-FI: Uusi verkkokirjaston itserekisteröityminen tehty

en: Send list
fi-FI: Lähetä lista

en: Your list: [% listname | html %]
fi-FI: Listasi: [% listname | html %]

en: Send cart
fi-FI: Lähetä kori

en: Your cart
fi-FI: Korisi

en: Train item slip
fi-FI: Käsittelyeräkuitti

en: Hold is confirmed
fi-FI: Varaus on vahvistettu

en: Your hold on [% hold.biblio.title %] is confirmed
fi-FI: Varauksesi teokseen [% hold.biblio.title %] on vahvistettu

en: Dear %s %s (%s),
fi-FI: Hyvä %s %s (%s),

en: Your request for an article from %s (%s) has been canceled for the following reason:
fi-FI: Artikkelipyyntösi %s (%s) on peruutettu, koska:

en: Article requested:
fi-FI: Artikkelia pyydetty:

en: Title: %s
fi-FI: Otsikko: %s

en: Author: %s
fi-FI: Tekijä: %s

en: Volume: %s
fi-FI: Vuosikerta: %s

en: Issue: %s
fi-FI: Numero: %s

en: Date: %s
fi-FI: Pvm: %s

en: TOC: %sYes%sNo%s
fi-FI: Sisällysluettelo: %sKyllä%sEi%s

en: Pages: %s
fi-FI: Sivua: %s

en: Chapters: %s
fi-FI: Luvut: %s

en: Notes: %s
fi-FI: Huomautukset: %s

en: Format: %sCopy%sScan%s
fi-FI: Muoto: %sValokopio%sSkannaus%s

en: Your library
fi-FI: Kirjastosi

en: We have completed your request for an article from %s (%s).
fi-FI: Olemme käsitelleet pyyntösi artikkelista %s (%s).

en: %sYou may pick up your article at %s.%sYou can download the scanned materials via the following URL(s): %s.%s
fi-FI: %sVoit noutaa artikkelin kirjastosta: %s.%sVoit ladata skannatut materiaalit tämän linkin kautta: %s.%s

en: Thank you!
fi-FI: Kiitos!

en: Dear %s %s (%s)
fi-FI: Hyvä %s %s (%s)

en: Your request for an article from %s (%s) is now in pending state.
fi-FI: Toimittajalta %s (%s) tekemääsi artikkelipyyntöä käsitellään.

en: We have received your request for an article from %s (%s).
fi-FI: Olemme vastaanottaneet pyyntösi artikkelista %s (%s).

en: We are now processing your request for an article from %s (%s).
fi-FI: Käsittelemme pyyntöäsi artikkelista %s (%s).

en: Article request:
fi-FI: Artikkelipyyntö:

en: Barcode: %s
fi-FI: Viivakoodi: %s

en: The following items have been checked in:
fi-FI: Seuraavat niteet on palautettu:

en: Thank you.
fi-FI: Kiitos.

en: The following items have been checked out:
fi-FI: Seuraavat niteet on lainattu:

en: Thank you for visiting %s.
fi-FI: Kiitos kun kävit %s.

en: Dear %s %s,
fi-FI: Hyvä %s %s,

en:  The order %s (%s) has been received.
fi-FI:  Tilaus %s (%s) on vastaanotettu.

en: Your library.
fi-FI: Kirjastosi.

en: %s %s has added a note to the item %s - %s (%s).
fi-FI: %s %s on lisännyt nidehuomautuksen %s - %s (%s).

en: The following item is now due:
fi-FI: Seuraava nide erääntyy:

en: The following item(s) are now due:
fi-FI: Seuraavat niteet erääntyvät:

en: You have %s item(s) that are now due
fi-FI: Sinulla on %s tänään erääntyvä(ä) nide(ttä)

en: %sDate: %s%s
fi-FI: %sPvm: %s%s

en: %s Transfer to/Hold in %s%s
fi-FI: %s Kuljetus/Varaus %s%s

en: %sITEM ON HOLD%s
fi-FI: %sVARATTU NIDE%s

en: %sNotes:
fi-FI: %sHuomautukset:

en: Checked out to %s %s %s %s %s
fi-FI: Lainaukset asiakkaalle %s %s %s(%s)%s

en: %sChecked out today%s
fi-FI: %sTänään lainatut%s

en: Barcode: %s%s
fi-FI: Viivakoodi: %s%s

en: Date due: %s%s
fi-FI: Eräpäivä: %s%s

en: %sChecked out%s
fi-FI: %sLainassa%s

en: %sOverdues%s
fi-FI: %sMyöhässä%s

en: %sNews%s
fi-FI: %sUutiset%s

en: %sPosted on %s%s
fi-FI: %sLisätty %s%s

en: According to our current records, you have items that are overdue.Your library does not charge late fines, but please return or renew them at the branch below as soon as possible.
fi-FI: Tietojemme mukaan sinulla on niteitä, jotka ovat myöhässä. Kirjastosi ei peri niistä myöhästymismaksuja, mutta palauta ne alla näkyvään kirjastoon tai uusi ne mahdollisimman pian.

en: Phone: %s
fi-FI: Puhelin: %s

en: Fax: %s
fi-FI: Faksi: %s

en: Email: %s
fi-FI: Sähköposti: %s

en: If you have registered a password with the library, and you have a renewal available, you may renew online. If an item becomes more than 30 days overdue, you will be unable to use your library card until the item is returned.
fi-FI: Jos sinulla on kirjautumistunnukset ja uusiminen on mahdollista, voit uusia lainat verkkossa. Jos nide on myöhässä yli 30 päivää, olet lainakiellossa, kunnes nide palautetaan.

en: The following item(s) is/are currently overdue:
fi-FI: Seuraavat niteet ovat tällä hetkellä myöhässä:

en: %s"%s" by %s, %s, Barcode: %s Fine: %s%s
fi-FI: %s"%s" / %s, %s, Viivakoodi: %s Maksu: %s%s

en: Thank-you for your prompt attention to this matter.
fi-FI: Kiitos, että otitte asian huomioon.

en: %s Staff
fi-FI: %s Henkilökunta

en: Dear %s,%s
fi-FI: Hyvä %s,%s

en: Thank you for your report concerning %s.%s
fi-FI: Kiitos raportoimastasi virheestä %s.%s

en: You reported: %s
fi-FI: Ilmoitit: %s

en: Thank you
fi-FI: Kiitos

en: The following item will be due soon:
fi-FI: Seuraava nide erääntyy pian:

en: The following item(s) will be due soon:
fi-FI: Seuraavat niteet erääntyvät pian:

en: You have %s item(s) that will be due soon.
fi-FI: Sinulla on %s pian erääntyvä(ä) nide(ttä).

en: The following items have been renewed:
fi-FI: Seuraavat niteet on uusittu:

en: Stock rotation report for %s:
fi-FI: Kiertokokoelmaraportti kohteelle %s:

en: %s%s items to be processed for this branch.
fi-FI: %s%s tälle kirjastolle käsiteltävät niteet.

en: %sNo items to be processed for this branch
fi-FI: %sTälle kirjastolle ei ole käsiteltäviä niteitä

en: %s%s%sTitle: %s
fi-FI: %s%s%sNimeke: %s

en: Call number: %s
fi-FI: Luokka: %s

en: Location: %s
fi-FI: Hyllypaikka: %s

en: On loan?: %s
fi-FI: Lainassa?: %s

en: Status: %s
fi-FI: Tila: %s

en: Current library: %s %s
fi-FI: Nykyinen kirjasto: %s %s

en: %sTransfer to %s%s
fi-FI: %sKuljetetaan kirjastoon %s%s

en: %sITEM%s
fi-FI: %sNIDE%s

en: %sOrdernumber %s (%s) (%s ordered) ($%s each) has not been received.%s
fi-FI: %sTilausta numerolla %s (%s) (%s tilattu) ($%s €/kpl) ei ole vastaanotettu.%s

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for:
fi-FI: Kaukolainapyynnöt %s jotka olet tehnyt:

en: is ready for pick up from %s.
fi-FI: on noudettavissa kirjastosta: %s.

en: Kind regards
fi-FI: Ystävällisin terveisin

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for
fi-FI: Kaukolainapyynnöt %s jotka olet tehnyt

en: is unfortunately unavailable.
fi-FI: ei valitettavasti ole saatavana.

en: The library has now marked your concern with %s as resolved.%s
fi-FI: Kirjasto on nyt merkinnyt raportoimasi virheen %s ratkaistuksi.%s

en: The following comment was left: %s
fi-FI: Seuraava kommentti on tallennettu: %s

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has requested cancellation of this ILL request:
fi-FI: Kaukolainapyynnön %s tehnyt asiakas on pyytänyt kaukolainan peruutusta. Kaukolainapyynnön tiedot:

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has modified this ILL request:
fi-FI: Kaukolainapyynnön %s tehnyt asiakas on muokannut pyyntöä. Kaukolainapyynnön tiedot:

en: Dear Sir/Madam,
fi-FI: Hyvä herra/rouva,

en: We would like to request an interlibrary loan for a title matching the following description:
fi-FI: Haluaisimme pyytää kaukolainaan seuraavaa teosta:

en: Please let us know if you are able to supply this to us.
fi-FI: Ilmoitettahan meille, jos kaukolainapyyntö on saatavissa kauttanne.

en: has been updated.
fi-FI: on päivitetty.

en: Details of the update are below:
fi-FI: Päivityksen tarkemmat tiedot alla:

en: The library has added an update to the concern you reported against %s.%s
fi-FI: Kirjasto on päivittänyt ilmoitustasi, jonka teit virheestä %s.%s

en: %sDischarge confirmation%s
fi-FI: %sVelattomuusilmoituksen vahvistus%s

en: %s%s certifies that the following borrower:%s
fi-FI: %s%s vahvistaa, että asiakas:%s

en: %s %s (cardnumber: %s)%s
fi-FI: %s %s (kirjastokortin numero: %s)%s

en: has returned all items.%s
fi-FI: on palauttanut kaikki niteet.%s

en: Dear %s %s %s,
fi-FI: Hyvä %s %s %s,

en: Your library card will expire soon, on:
fi-FI: Kirjastokorttisi vanhenee pian:

en: Thank you,
fi-FI: Kiitos,

en: Librarian
fi-FI: Virkailija

en: Your library account has been renewed. The new expiry date is: %s.
fi-FI: Kirjastokorttisi voimassaoloaikaa on jatkettu. Uusi vanhentumispäivä on: %s.

en: %s
    An enrollment fee of %s has been applied.
    %s
fi-FI: %s
    Ilmoittautumismaksu %s on lisätty.
    %s

en: Your library,
fi-FI: Kirjastosi,

en: Hello!
fi-FI: Hei!

en: Your library account has been created. Please verify your email address by clicking this link to complete the signup process:
fi-FI: Olet rekisteröitynyt kirjaston asiakkaaksi. Viimeistele rekisteröinti vahvistamalla sähköpostiosoitteesi klikkaamalla tätä linkkiä:

en: If you did not initiate this request, you may safely ignore this one-time message. The request will expire shortly.
fi-FI: Jos et luonut tiliä, voit jättää tämän viestin huomioimatta. Vahvistus vanhenee pian.

en: We want to notify you that your password has been changed. If you did not change it yourself (or requested that change), please contact library staff.
fi-FI: Salasanasi on muuttunut, jos en muuttanut salasanaasi itse (tai pyytänyt kirjastosta sen muuttamista), ole yhteydessä kirjastoon.

en: %sThis email has been sent in response to your password recovery request for the account %s%s%s.
fi-FI: %sTämä sähköposti on lähetetty vastauksena tilin salasanan palautuspyyntöön %s%s%s.

en: You can now create your new password using the following link:
fi-FI: Voit luoda uuden salasanan tämän linkin kautta:

en: %sThis link will be valid for 2 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
fi-FI: %sTämä linkki on voimassa kaksi päivää viestin saapumisesta. Ellet vaihda salasanaa sinä aikana, sinun pitää hakea sitä uudelleen.%s

en: %sThank you.%s
fi-FI: %sKiitos.%s

en: %sA librarian has reset the password for the account %s%s%s.
fi-FI: %sTämä sähköposti on lähetetty vastauksena tilin salasanan palautuspyyntöön %s%s%s.

en: Please create your new password using the following link:
fi-FI: Luo uusi salasana tämän linkin kautta:

en: %sThis link will be valid for 5 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
fi-FI: %sTämä linkki on voimassa viisi päivää vistin saapumisesta. Ellet vaihda salasanaa sinä aikana, sinun pitää hakea sitä uudelleen.%s

en: Dear patron,
fi-FI: Hyvä asiakas,

en: We want to inform you that %s %s accepted your invitation to share your list %s in our library catalog.
fi-FI: %s %s on hyväksynyt kutsusi kirjaston kokoelman jaetulle listalle: %s.

en: One of our patrons, %s %s, invites you to share a list %s in our library catalog.
fi-FI: Asiakkaamme %s %s kutsuu sinut kirjaston kokoelman jaetulle listalle: %s.

en: To access this shared list, please click on the following URL or copy-and-paste it into your browser address bar.
fi-FI: Päästäksesi tälle jaetulle listalla, klikkaa URL:a tai kopio ja liitä se selaimen osoiteriville.

en: In case you are not a patron in our library or do not want to accept this invitation, please ignore this mail. Note also that this invitation expires within two weeks.
fi-FI: Jos et ole kirjastomme asiakas tai et halua hyväksyä tätä kutsua, voit jättää tämän viestin huomioimatta. Kutsu vanhenee kahden viikon sisällä.

en: Hello %s %s %s.%s
fi-FI: Hei %s %s %s. %s

en: Thank you for joining %s%s%sthe library%s%s
fi-FI: Tervetuloa asiakkaaksi %s%skirjasto%s%s

en: You can search for all our materials in our %scatalog%s.%s
fi-FI: Voit etsiä kaikkia aineistojamme %skirjaston haulla%s.%s

en: Your library card number is %s%s
fi-FI: Kirjastokorttisi numero on %s%s

en: If you have any problems or questions regarding your account, please contact the library.
fi-FI: Jos sinulla on ongelmia tai kysyttävää, ota yhteys kirjastoon.

en: Dear cataloger,%s
fi-FI: Hyvä kuvailija,%s

en: %s reported the following concern with %s%s%s%s
fi-FI: %s raportoi seuraavan kuvailutietojen virheen %s%s%s%s

en: You can mark this concern as resolved from the %sconcern management page%s.
fi-FI: Voit merkitä tämän virheilmoituksen käsitellyksi %svirheilmoitusten käsittelysivulla%s.

en: Your authentication token is %s.
fi-FI: Varmennuksesi on %s.

en: It is valid one minute.
fi-FI: On voimassa yhden minuutin.

en:       %sOutstanding accounts%s
fi-FI:       %sMaksettavaa%s

en:       %sDebts%s
fi-FI:       %sVelat%s

en:     %sDate%s
fi-FI:     %sPäivämäärä%s

en:     %sCharge%s
fi-FI:     %sMaksu%s

en:     %sAmount%s
fi-FI:     %sSumma%s

en:     %sOutstanding%s
fi-FI:     %sMaksettavaa%s

en:     %sThere are no outstanding debts on your account%s
fi-FI:     %sTililläsi ei ole maksuja%s

en:       %sCredits%s
fi-FI:       %sHyvitykset%s

en:     %sCredit%s
fi-FI:     %sHyvitys%s

en:     %sThere are no outstanding credits on your account%s
fi-FI:     %sTililläsi ei ole hyvityksiä%s

en:         Total credit as of %s:
fi-FI:         Hyvitystä yhteensä %s:

en:         Total outstanding dues as of %s:
fi-FI:         Yhteensä maksettavaa %s:

en: Please order for the library:
fi-FI: Tilataan kirjastoon:

en: %sOrdernumber %s (%s) (quantity: %s) ($%s each).%s
fi-FI: %sTilausnumero %s (%s) (määrä: %s) ($%s €/kpl).%s

en:   %sTransaction ID: %s
fi-FI:   %sTapahtuman ID: %s

en:   %sOperator ID: %s
fi-FI:   %sOperaattorin ID: %s

en:   %sPayment type: %s
fi-FI:   %sMaksun tyyppi: %s

en:         %s%sFee receipt%s%s
fi-FI:         %s%sMaksukuitti%s%s

en:     %sDescription of charges%s
fi-FI:     %sMaksun kuvaus%s

en:     %sTotal: %s
fi-FI:     %sYhteensä: %s

en:     %sTendered: %s
fi-FI:     %sTarjottu rahamäärä: %s

en:     %sChange: %s
fi-FI:     %sVaihtoraha: %s

en:         %s%sPayment receipt%s%s
fi-FI:         %s%sMaksukuitti%s%s

en:       %sTendered: %s
fi-FI:       %sTarjottu rahamäärä: %s

en:       %sChange given:%s
fi-FI:       %sVaihtorahaa annettu:%s

en: We regret to inform you, that the following item can not be provided due to it being missing. Your hold was cancelled.
fi-FI: Valitettavasti varaamasi nide on kadonnut. Olemme peruuttaneet varauksesi.

en: Copy: %s
fi-FI: Kopion numero: %s

en: You have a hold available for pickup as of %s:
fi-FI: Sinulla on varaus noudettavissa %s:

en: You have one or more holds available for pickup:
fi-FI: Sinulla on varaus noudettavissa:

en: Waiting since: %s
fi-FI: Odottaa alkaen: %s

en: Waiting at: %s
fi-FI: Odottaa kirjastossa: %s

en: Your hold for %s is available for pickup.
fi-FI: Varaamasi %s on noudettavissa.

en:       %sTransaction ID: %s
fi-FI:       %sTapahtuman ID: %s

en:       %sOperator ID: %s
fi-FI:       %sOperaattorin ID: %s

en:       %sPayment type: %s
fi-FI:       %sMaksun tyyppi: %s

en:         %s%s%s receipt%s%s
fi-FI:         %s%s%s kuitti%s%s

en:         Received with thanks from  %s %s %s
fi-FI:         Vastaanotettu asiakkaalta  %s %s %s

en:         Card number: %s%s
fi-FI:         Kirjastokortin numero: %s%s

en:         Credit added to account for %s %s %s
fi-FI:         Hyvitystä lisätty asiakkaalle %s %s %s

en:         Writeoff added to account for %s %s %s
fi-FI:         Maksu poistettu asiakkaalta %s %s %s

en:       %sDescription of credit%s
fi-FI:       %sHyvityksen kuvaus%s

en:       %sAmount%s
fi-FI:       %sSumma%s

en:       %sTotal available:%s
fi-FI:       %sYhteensä:%s

en:       %sDescription of charges%s
fi-FI:       %sMaksujen kuvaus%s

en:       %sTotal:%s
fi-FI:       %sYhteensä:%s

en:       %sChange given: %s
fi-FI:       %sVaihtorahaa annettu: %s

en:       %sAccount balance as on date:%s
fi-FI:       %sTilin saldo tällä hetkellä:%s

en: Change service requested
fi-FI: Palvelupyyntö

en: A hold has been placed on the following item : %s (%s) by the user %s %s (%s).
fi-FI: Seuraavaan niteeseen on tehty varaus : %s (%s) käyttäjän toimesta %s %s (%s).

en: The patron picking up %s (%s) has changed to %s %s (%s).
fi-FI: Aiempi varaaja: %s, niteelle (%s) on muuttunut: %s %s (%s).

en: Please update the hold information for this item.
fi-FI: Siirrä seuraava nide uudelle varaajalle.

en: Item: %s
fi-FI: Nide: %s

en: Pickup location: %s
fi-FI: Noutopaikka: %s

en: Dear %s %s,
    
    The following holds are waiting at %s:
    
    %s
        %s : waiting since %s
    %s
fi-FI: Hyvä asiakkaamme %s %s,
    
    Seuraavat varaukset odottavat kirjastossa: %s:
    
    %s
        %s : odottaa lähtien: %s
    %s

en: You have a curbside pickup scheduled for %s at %s.
fi-FI: Sinulla on noutopalvelu varattuna ajalle %s kirjastoon %s.

en: Any holds waiting for you at the pickup time will be included in this pickup. At this time, that list includes:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s
fi-FI: Kaikki odottavat varaukset on noudettavissa tällä ajalla. Tällä noutoajalla noudettavissa:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s

en: Once you have arrived, please call your library or log into your account and click the "Alert staff of your arrival" button to let them know you are there.
fi-FI: Kun olet paikalla, soita kirjastoon tai kirjaudu tilillesi ja klikkaa "Hälytä henkilökunta paikalle" -nappia.

en: The following issue is now available:
fi-FI: Seuraava numero on saatavana:

en: Please pick it up at your convenience.
fi-FI: Voit noutaa numeron, kun se sinulle sopii.

en: You have suggested that the library acquire %s by %s.
fi-FI: Olet tehnyt kirjastolle hankintaehdotuksen kirjasta %s / %s.

en: The library has reviewed your suggestion today. The item will be ordered as soon as possible. You will be notified by mail when the order is completed, and again when the item arrives at the library.
fi-FI: Kirjasto on tarkistanyt ehdotuksesi tänään ja ehdottamasi aineisto tilataan pian. Saat sähköpostia, kun tilaus on tehty ja uudelleen, kun aineisto saapuu kirjastolle.

en: If you have any questions, please email us at %s.
fi-FI: Jos sinulla on kysyttävää, ota yhteys kirjastoon: %s.

en: We are pleased to inform you that the item you requested is now part of the collection.
fi-FI: Ehdottamasi aineisto on nyt käsitelty ja lainattavissa.

en: %sSuggestion pending approval%s
fi-FI: %sHyväksymistä odottava hankintaehdotus%s

en:     %s%sSuggested by%s
fi-FI:     %s%sEhdottaja%s

en:     %s%sTitle suggested%s
fi-FI:     %s%sEhdotetun aineiston nimeke%s

en:     %s%sLibrary:%s %s%s
fi-FI:     %s%sKirjasto:%s %s%s

en:     %s%sTitle:%s %s%s
fi-FI:     %s%sNimi:%s %s%s

en:     %s%sAuthor:%s %s%s
fi-FI:     %s%sTekijä:%s %s%s

en:     %s%sCopyright date:%s %s%s
fi-FI:     %s%sTekijänoikeusvuosi:%s %s%s

en:     %s%sStandard number (ISBN, ISSN or other):%s %s%s
fi-FI:     %s%sStandardoitu numero (ISBN, ISSN tai muu):%s %s%s

en:     %s%sPublisher:%s %s%s
fi-FI:     %s%sJulkaisija:%s %s%s

en:     %s%sCollection title:%s %s%s
fi-FI:     %s%sKokoelman nimi:%s %s%s

en:     %s%sPublication place:%s %s%s
fi-FI:     %s%sJulkaisu-/kustannuspaikka:%s %s%s

en:     %s%sQuantity:%s %s%s
fi-FI:     %s%sMäärä:%s %s%s

en:     %s%sItem type:%s  %s%s
fi-FI:     %s%sNidetyyppi:%s  %s%s

en:     %s%sReason for suggestion:%s %s%s
fi-FI:     %s%sHankintaperusteet:%s %s%s

en:     %s%sNotes:%s %s%s
fi-FI:     %s%sHuomautukset:%s %s%s

en: We are pleased to inform you that the item you requested has now been ordered. It should arrive soon, at which time it will be processed for addition into the collection.
fi-FI: Ehdottamasi aineisto on nyt tilattu ja sen pitäisi saapua pian kirjastolle käsiteltäväksi.

en: You will be notified again when the book is available.
fi-FI: Saat sähköpostin, kun aineisto on saatavana.

en: If you have any questions, please email us at %s
fi-FI: Jos sinulla on kysyttävää, ota yhteys kirjastoon: %s

en:       %sFee ID: %s
fi-FI:       %sMaksun ID: %s

en:         %s%sInvoice%s%s
fi-FI:         %s%sLasku%s%s

en:         Bill to: %s %s %s
fi-FI:         Lasku asiakkaalle: %s %s %s

en:       %sDate%s
fi-FI:       %sPvm%s

en:       %sTotal owed:%s
fi-FI:       %sVelat yhteensä:%s

en:       %sDescription of payments%s
fi-FI:       %sMaksun kuvaus%s

en:       %sTotal paid:%s
fi-FI:       %sMaksettu yhteensä:%s

en:       %sTotal outstanding:%s
fi-FI:       %sMaksettava yhteensä:%s

en: The library has reviewed your request today, and has decided not to accept the suggestion at this time.
fi-FI: Kirjasto on tarkistanut ehdotuksesi tänään ja päättänyt olla hankkimatta ehdotuksesi mukaista aineistoa tällä kertaa.

en: The reason given is: %s
fi-FI: Syy: %s

en: A new suggestion is ready to be processed: %s by %s.
fi-FI: Uusi hankintaehdotus on valmis käsiteltäväksi: %s by %s.

en: A new suggestion has been assigned to you: %s.
fi-FI: Sinulle on uusi hankintaehdotus: %s.

en: Username: %s
fi-FI: Käyttäjätunnus: %s

en: Problem page: %s
fi-FI: Ongelmasivu: %s

en: Message: %s
fi-FI: Viesti: %s

en: The following item, %s, has correctly been renewed and is now due on %s
fi-FI: Seuraava nide, %s, on uusittu oikein ja erääntyy nyt %s

en: This item has reached the maximum number of automatic renewals and will no longer be renewed.
fi-FI: Lainan uusimiskerrat ovat tulleet täyteen eikä uusinta ole enää mahdollista.

en: This item has reached the maximum number of unseen renewals and will need to be renewed at the library.
fi-FI: Lainan verkkokirjastouusimiskerrat ovat tulleet täyteen ja laina on uusittava kirjastossa.

en: The following item, %s, has not been renewed because:
fi-FI: Seuraavaa nidettä, %s, ei ole uusittu koska:

en: You have reached the maximum number of renewals possible.
fi-FI: Lainan uusimiskerrat ovat tulleet täyteen.

en: This item is on hold for another patron.
fi-FI: Tämä nide varattu toiselle asiakkaalle.

en: You are currently restricted.
fi-FI: Sinulla on tällä hetkellä rajoitus.

en: You have overdue items.
fi-FI: Sinulla on myöhässä olevia lainoja.

en: It's too late to renew this item.
fi-FI: Nidettä ei voi enää uusia.

en: Your total unpaid fines are too high.
fi-FI: Maksamattomien maksujesi yhteissumma on liian korkea.

en: This item must be renewed at the library.
fi-FI: Tämä nide täytyy uusia kirjastossa.

en: Your account has expired.
fi-FI: Kirjastokortti on vanhentunut.

en: Checked in items for %s %s %s %s %s
fi-FI: Palautukset asiakkaalle %s %s %s(%s)%s

en: %sChecked in today%s
fi-FI: %sTänään palautetut%s

en: Barcode: %s %s
fi-FI: Viivakoodi: %s %s

en: There were %s items that were not renewed.
fi-FI: %s nidettä ei uusittu.

en: There were %s items that were renewed.
fi-FI: %s nidettä uusittiin.

en: was renewed until %s
fi-FI: on uusittu %s asti

en: A recall has been placed on the following item: %s / %s (%s). The due date has been updated, and is now %s. Please return the item before the due date.
fi-FI: Seuraavaan niteeseen on palautuspyyntö: %s / %s (%s). Eräpäivä on muuttunu. Uusi eräpäivä on: %s. Palauta nide muuttuneeseen eräpäivään mennessä.

en: A recall that you requested on the following item: %s / %s (%s) is now ready for you to pick up at %s. Please pick up your item by %s.
fi-FI: Tekemäsi palautuspyyntö niteeseen: %s / %s (%s) on noudettavissa kirjastosta: %s. Niteen nouto %s mennessä.

en: A payment of %s has been applied to your account.
fi-FI: Maksusuoritus %s on laitettu tilillesi.

en: This payment affected the following fees:
fi-FI: Tämä suorite kohdistuu seuraaviin maksuihin:

en: Description: %s
fi-FI: Kuvaus: %s

en: Amount paid: %s
fi-FI: Maksettu määrä: %s

en: Amount remaining: %s
fi-FI: Jäljelle jäänyt määrä: %s

en: Recall for pickup at %s
fi-FI: Palautuspyyntö odottaa noutoa kirjastossa: %s

en: ITEM RECALLED
fi-FI: PALAUTUSPYYNTÖ

en: %s by %s
fi-FI: %s / %s

en: Callnumber: %s
fi-FI: Luokka: %s

en: %sDear %s %s,%s
fi-FI: %sHyvä %s %s,%s

en: %sThis is to confirm that someone disabled two factor authentication on your account.%s
fi-FI: %sTililtäsi on poistettu käytöstä kaksivaiheinen tunnistautuminen.%s

en: %sIf you did not do this, someone else may be using your account. Please contact technical support.%s
fi-FI: %sJos et pyytänyt tätä muutosta, joku muu saattaa käyttää tiliäsi. Ota yhteys kirjastoon.%s

en: %sYour library%s
fi-FI: %sKirjastosi%s

en: %sThis is to confirm that someone enabled two factor authentication on your account.%s
fi-FI: %sOlet ottanut käyttöön kaksivaiheisen tunnistautumisen tilillesi.%s

en: %sNew OPAC self-registration%s
fi-FI: %sUusi verkkokirjaston itserekisteröityminen%s

en: %s%sSelf-registration made:%s
fi-FI: %s%sVerkkokirjaston itserekisteröityminen tehty:%s

en: %s%sCardnumber: %s%s%s
fi-FI: %s%sKirjastokortin numero: %s%s%s

en: %s%sEmail: %s%s%s
fi-FI: %s%sSähköposti: %s%s%s

en: %s%sPhone: %s%s%s
fi-FI: %s%sPuhelin: %s%s%s

en: %s%sMobile: %s%s%s
fi-FI: %s%sMatkapuhelin: %s%s%s

en: %s%sFax: %s%s%s
fi-FI: %s%sFaksi: %s%s%s

en: %s%sSecondary email: %s%s%s
fi-FI: %s%sToissijainen sähköpostiosoite: %s%s%s

en: %s%sSecondary phone: %s%s%s
fi-FI: %s%sToissijainen puh.nro: %s%s%s

en: %s%sHome library: %s%s%s
fi-FI: %s%sKotikirjasto: %s%s%s

en: %s%sTemporary patron category: %s%s%s
fi-FI: %s%sVäliaikainen asiakastyyppi: %s%s%s

en: Hi,%s%s
fi-FI: Hei,%s%s

en: %s %s sent you a list from our online catalog called: %s.%s
fi-FI: %s %s lähetti sinulle verkkokirjastostamme listan nimeltään %s.%s

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.%s
fi-FI: Huomaa, että liitetiedosto on MARC-formaatissa, jota käyttävät kirjastot ja useimmat viitteidenhallintaohjelmat kuten EndNote, Referece Manager tai ProCite.%s

en: %sAuthor(s): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s
fi-FI: %sTekijä(t): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s

en: %sPublished by: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s
fi-FI: %sJulkaisija: %s%s vuonna %s%s%s, %s%s%s%s

en: %sCollection: %s%s%s
fi-FI: %sKokoelma: %s%s%s

en: %sCopyright year: %s%s%s
fi-FI: %sTekijänoikeusvuosi: %s%s%s

en: %sNotes: %s%s%s
fi-FI: %sHuomautukset: %s%s%s

en: %sUnified title: %s%s%s
fi-FI: %sYhtenäistetty nimeke: %s%s%s

en: %sSerial: %s%s%s
fi-FI: %sKausijulkaisu: %s%s%s

en: %sIn: %s%s %s%s%s%s%s%s
fi-FI: %sTeoksessa: %s%s %s%s%s%s%s%s

en: [%sView in online catalog%s
fi-FI: [%sKatso verkkokirjastossa%s

en: %s%sItems: %s%s%s%s
fi-FI: %s%sNiteitä: %s%s%s%s

en: %s %s sent you a cart from our online catalog.%s
fi-FI: %s %s lähetti sinulle verkkokirjastostamme korinsa.%s

en: %sView in online catalog%s
fi-FI: %sKatso verkkokirjastossa%s

en: Train name: %s
fi-FI: Käsittelyerän nimi: %s

en: Sent on: %s
fi-FI: Lähetetty: %s

en: Item number #%s
fi-FI: Niteen numero käsittelyerässä #%s

en: Hello %s %s (%s),
fi-FI: Hei %s %s (%s),

en: Your hold on %s (%s) has been confirmed.
fi-FI: Varauksesi %s (%s) on vahvistettu.

en: You will be notified by the library when your item is available for pickup.
fi-FI: Saat ilmoituksen kun nide on noudettavissa.

en: An account writeoff of %s has been applied to your account.
fi-FI: Maksuistasi on poistettu summa %s.

en: This writeoff affected the following fees:
fi-FI: Poisto vaikuttaa seuraaviin maksuihin:

en: Sample numbering patterns for subscriptions
fi-FI: Esimerkkinumerointikaavat kausijulkaisutilauksille

en: No. {X}
fi-FI: Nro {X}

en: Number
fi-FI: Numero

en: Simple Numbering method
fi-FI: Yksinkertainen numerointikaava

en: Issue
fi-FI: Volyymi/numero

en: Vol. {X}, Number {Y}, Issue {Z}
fi-FI: Vsk. {X}, nro {Y} : {Z}

en: Volume
fi-FI: Vuosikerta

en: Volume Number Issue 1
fi-FI: Vuosikerta, numerointi 1

en: Volume, Number, Issue
fi-FI: Vuosikerta, Numero, Volyymi

en: Vol. {X}, No. {Y}
fi-FI: Vsk. {X}, Nro {Y}

en: Volume Number 1
fi-FI: Vuosikerta Numero 1

en: Volume, Number
fi-FI: Vuosikerta, numero

en: Season
fi-FI: Vuodenaika

en: Season Year
fi-FI: Vuodenaika

en: Seasonal
fi-FI: Kausiluonteinen

en: Year
fi-FI: Vuosi

en: Bestseller
fi-FI: Menestysteos

en: Shelf copy damaged
fi-FI: Hyllykappale vaurioitunut

en: Library copy lost
fi-FI: Kirjaston nide kadonnut

en: Available via ILL
fi-FI: Saatavissa kaukolainauksella

en: Insufficient budget
fi-FI: Riittämätön budjetti

en: Document too expensive
fi-FI: Liian kallis

en: Document not corresponding to our acquisition policy
fi-FI: Hankinta ei ole kokoelmapolitiikkamme mukainen

en: Large print
fi-FI: Isoteksti

en: Long overdue (lost)
fi-FI: Palauttamaton (Kadonnut)

en: Lost
fi-FI: Kadonnut

en: Lost and paid for
fi-FI: Kadonnut ja korvattu

en: Missing
fi-FI: Puuttuu

en: Missing from bundle
fi-FI: Puuttuu nidepaketista

en: Damaged
fi-FI: Vahingoittunut

en: Fiction
fi-FI: Kaunokirjallisuus

en: Children's area
fi-FI: Lastenosasto

en: On display
fi-FI: Esillä

en: New materials shelf
fi-FI: Uutuushylly

en: Staff office
fi-FI: Henkilökunnan työtila

en: General stacks
fi-FI: Yleiskokoelma

en: Audio visual
fi-FI: AV-aineisto

en: Reference
fi-FI: Viittaus

en: Book cart
fi-FI: Tänään palautetut

en: Processing center
fi-FI: Käsittelyssä

en: Non-fiction
fi-FI: Tietokirjallisuus

en: Withdrawn
fi-FI: Pois kierrosta

en: Ordered
fi-FI: Tilattu

en: Not for loan
fi-FI: Ei lainattavissa

en: Staff collection
fi-FI: Henkilökunnan kokoelma

en: Added to bundle
fi-FI: Lisätty nidepakettiin

en: Restricted access
fi-FI: Rajoitettu käyttö

en: Address notes
fi-FI: Osoitteen huomautukset

en: The copy on the shelf is damaged
fi-FI: Hyllyssä oleva nide on vahingoittunut

en: Upcoming title by popular author
fi-FI: Suositun kirjailijan tulossa oleva teos

en: Circulation
fi-FI: Lainaus ja palautus

en: Catalog
fi-FI: Luettelo

en: Patrons
fi-FI: Asiakkaat

en: Acquisitions
fi-FI: Hankinnat

en: Accounts
fi-FI: Käyttäjätilit

en: Serials
fi-FI: Kausijulkaisut

en: Magazine
fi-FI: Aikakauslehti

en: Bound journal
fi-FI: Yhteensidottu lehti

en: Audio tape
fi-FI: Ääninauha

en: Video tape
fi-FI: Videonauha

en: CD/CDROM
fi-FI: CD/CD-ROM-levy

en: Diskette
fi-FI: Levyke

en: Book with diskette
fi-FI: Kirjan liitteenä levyke

en: Book with CD
fi-FI: Kirjan liitteenä CD-levy

en: Book with audio tape
fi-FI: Kirjan liitteenä ääninauha

en: No reason provided
fi-FI: Ei syytä

en: Out of stock
fi-FI: Loppunut varastosta

en: Restocking
fi-FI: Varastoa täydennetään

en: Returned by patron
fi-FI: Asiakas palauttanut

en: Found in library
fi-FI: Löytyi kirjastosta

en: Item could not be located on shelves
fi-FI: Nide ei löydy hyllystä

en: Item was found to be too damaged to fill hold
fi-FI: Varattu nide vahingoittunut. Varausta ei voida täyttää.

en: Item was found to be too damaged to fill article request
fi-FI: Teos on vahingoittunut. Artikkelipyyntöä ei voida täyttää.

en: Cancelled from the OPAC user page
fi-FI: Peruutettu verkkokirjaston käyttäjäsivulla

en: Some basic default authorised values for library locations, item lost status, etc.
fi-FI: Tärkeimmät oletusarvot sijaintitiedoille, kadonnut-tilolle jne.

en: You can change these at any time after installation.
fi-FI: Voit muuttaa näitä missä vaiheessa vaan asennuksen jälkeen.

en: CSV profiles
fi-FI: CSV-profiilit

en: Default CSV export profiles; including one for exporting serial claims.
fi-FI: Oletus CSV-profiilit; sisältää yhden kausijulkaisjen reklamaatioiden viennille.

en: Default CSV export for serial issue claims
fi-FI: Kausijulkaisujen reklamaatioiden vienti oletus CSV-muodossa

en: issues to claim
fi-FI: Reklamoitavat numerot

en: Default CSV export for late orders
fi-FI: Myöhässä olevien tilausten vienti oletus CSV-muodossa

en: Late orders (CSV profile)
fi-FI: Myöhässä olevat (CSV-profiili)

en: Information not available; Not applicable
fi-FI: Tuntematon

en: Basic bibliographic unit
fi-FI: Bibliografinen perusyksikkö

en: Secondary bibliographic unit: supplements, special issues, accompanying material, other secondary bibliographic units
fi-FI: Toissijainen bibliografinen yksikkö: suplementti, erikoisnumerot, oheismateriaali, muut toissijaiset bibliografiset yksiköt

en: Indexes
fi-FI: Hakemistot, indeksit

en: Cartographic material
fi-FI: Kartografinen aineisto

en: Cartographic material, atlas
fi-FI: Kartografinen aineisto, kartasto, atlas

en: Cartographic material, diagram
fi-FI: Kartografinen aineisto, diagrammi

en: Cartographic material, map
fi-FI: Kartografinen aineisto, kartta

en: Cartographic material, profile
fi-FI: Kartografinen aineisto, profiili

en: Cartographic material, model
fi-FI: Kartografinen aineisto, malli

en: Cartographic material, remote sensing image
fi-FI: Kartografinen aineisto, kaukokartoituskuva

en: Cartographic material, section
fi-FI: Kartografinen aineisto, leikkaus

en: Cartographic material, view
fi-FI: Kartografinen aineisto, näkymä

en: Cartographic material, other
fi-FI: Kartografinen aineisto, muu

en: Computer file
fi-FI: Elektroninen aineisto

en: Computer file, tape cartridge
fi-FI: Elektroninen aineisto, nauhakasetti

en: Computer file, chip cartridge
fi-FI: Elektroninen aineisto, piirikotelo ("chip cartridge")

en: Computer file, computer optical disk cartridge
fi-FI: Elektroninen aineisto, optinen levykasetti ("computer optical disc cartridge")

en: Computer file, tape cassette
fi-FI: Elektroninen aineisto, DAT-kasetti

en: Computer file, tape reel
fi-FI: Elektroninen aineisto, magneettinauha

en: Computer file, magnetic disk
fi-FI: Elektroninen aineisto, levyke

en: Computer file, magneto-optical disk
fi-FI: Elektroninen aineisto, magneettis-optinen levy ("magneto-optical disk")

en: Computer file, optical disk
fi-FI: Elektroninen aineisto, optinen levy

en: Computer file, remote
fi-FI: Elektroninen aineisto, suorakäyttö, online

en: Computer file, other
fi-FI: Elektroninen aineisto, muu

en: Globe
fi-FI: Karttapallo

en: Globe, celestial
fi-FI: Taivas-/tähtikarttapallo

en: Globe, planetary or lunar
fi-FI: Planeetta- tai kuukarttapallo

en: Globe, terrestrial
fi-FI: Maapallon karttapallo

en: Globe, earth moon
fi-FI: Maapallon kuun karttapallo

en: Globe, other
fi-FI: Karttapallo, muu

en: Kit
fi-FI: Moniviestin

en: Microform
fi-FI: Mikromuoto

en: Microform, aperture card
fi-FI: Mikromuoto, reikäkortti "Aperture card"

en:  Microform, microfilm cartridge
fi-FI:  Mikromuoto, mikrofilmisilmukkakasetti

en:  Microform, microfilm cassette
fi-FI:  Mikromuoto, mikrofilmikasetti

en:  Microform, microfilm reel
fi-FI:  Mikromuoto, mikrofilmikela

en: Microform, microfiche
fi-FI: Mikromuoto, mikrokortti

en: Microform, microfiche cassette
fi-FI: Mikromuoto, mikrokorttikasetti

en: Microform, micro-opaque
fi-FI: Mikromuoto, mikrokortti (läpinäkymätön)

en: Microform, other
fi-FI: Mikromuoto, muu

en: Motion picture
fi-FI: Elokuva

en: Motion picture, film cartridge
fi-FI: Elokuva, filmisilmukkakasetti

en: Motion picture, film cassette
fi-FI: Elokuva, filmikasetti

en: Motion picture, film reel
fi-FI: Elokuva, filmikela

en: Motion picture, other
fi-FI: Elokuva, muu

en: Nonprojected graphic
fi-FI: Kuva

en: Nonprojected graphic, collage
fi-FI: Kuva, kollaasi

en: Nonprojected graphic, drawing
fi-FI: Kuva, piirustus

en: Nonprojected graphic, painting
fi-FI: Kuva, maalaus

en: Nonprojected graphic, photomechanical print
fi-FI: Kuva, fotomekaaninen painotuote

en: Nonprojected graphic, photonegative
fi-FI: Kuva, valokuvanegatiivi

en: Nonprojected graphic, photoprint
fi-FI: Kuva, valokuvatuloste

en: Nonprojected graphic, picture
fi-FI: Kuva

en: Nonprojected graphic, print
fi-FI: Kuva, painotuote

en: Nonprojected graphic, technical drawing
fi-FI: Kuva, tekninen piirustus

en: Nonprojected graphic, chart
fi-FI: Kuva, kaavio

en: Nonprojected graphic, flash card
fi-FI: Kuva, sana- tai kuvakortti

en: Nonprojected graphic, other
fi-FI: Kuva, muu

en: Notated music
fi-FI: Nuottijulkaisu

en: Projected graphic
fi-FI: Heijastettava kuva

en: Projected graphic, filmstrip cartridge
fi-FI: Heijastettava kuva, rainakasetti

en: Projected graphic, filmstrip
fi-FI: Heijastettava kuva, filminauha

en: Projected graphic, other type of filmstrip
fi-FI: Heijastettava kuva, raina, tyyppi määrittelemätön

en: Projected graphic, filmstrip roll
fi-FI: Heijastettava kuva, rainarulla

en: Projected graphic, slide
fi-FI: Heijastettava kuva, dia

en: Projected graphic, transparency
fi-FI: Heijastettava kuva, kalvo

en: Projected graphic, other
fi-FI: Heijastettava kuva, muu

en: Remote-sensing image
fi-FI: Kaukokartoituskuva

en: Sound recording
fi-FI: Äänite

en: Sound recording, sound disk
fi-FI: Äänite, äänilevy

en: Sound recording, cylinder
fi-FI: Äänite, äänitelieriö

en: Sound recording, sound cartridge
fi-FI: Äänite, äänisilmukkakasetti

en: Sound recording, sound-track film
fi-FI: Äänite, ääniraitafilmi

en: Sound recording, roll
fi-FI: Äänite, rulla

en: Sound recording, sound cassette
fi-FI: Äänite, äänikasetti

en: Sound recording, sound-tape reel
fi-FI: Äänite, ääninauhakela

en: Sound recording, wire recording
fi-FI: Äänite, lankaäänite

en: Sound recording, other
fi-FI: Äänite, muu

en: Text
fi-FI: Teksti

en: Text, regular print
fi-FI: Teksti, tavanomainen painojäljenne

en: Text, large print
fi-FI: Teksti, isoteksti

en: Text, Braille
fi-FI: Teksti, pistekirjoitus

en: Text, loose-leaf
fi-FI: Teksti, irtolehtinen

en: Text, other
fi-FI: Teksti, muu

en: Videorecording
fi-FI: Videotallenne

en: Videorecording, videocartridge
fi-FI: Videotallenne, videosilmukkakasetti

en: Videorecording, videodisc
fi-FI: Videotallenne, videolevy

en: Videorecording, videocassette
fi-FI: Videotallenne, videokasetti

en: Videorecording, videoreel
fi-FI: Videotallenne, videokela

en: Videorecording, other
fi-FI: Videotallenne, muu

en: Physical form is unspecified
fi-FI: Määrittelemätön

en: Multiple physical forms
fi-FI: Useita ulkoasuja

en: Other physical media
fi-FI: Muu

en: Information not available, or Retention is limited
fi-FI: Tieto ei saatavana tai säilytysaika on rajoitettu

en: Complete (95%-100% held)
fi-FI: Valmis (95%-100% hallussa)

en: Incomplete (50%-94% held)
fi-FI: Epätäydellinen (50%-94%)

en: Very incomplete or scattered (less than 50% held)
fi-FI: Hyvin epätäydellinen tai pirstaleinen (vähemmän kuin 50%)

en: Not applicable
fi-FI: Soveltumaton

en: Received and complete or Ceased
fi-FI: Saatu ja valmis tai päättynyt

en: On order
fi-FI: Tilattu

en: Currently received
fi-FI: Saadaan

en: Not currently received
fi-FI: Ei saada

en: Information not available
fi-FI: Tieto ei saatavana

en: Retained except as replaced by updates
fi-FI: Säilytetään, kunnes korvataan päivityksellä

en: Sample issue retained
fi-FI: Näytenumero(t) säilytetään

en: Retained until replaced by microform, or other preservation format
fi-FI: Säilytetään, kunnes korvataan mikrotallenteella

en: Retained until replaced by cumulation, replacement volume, or revision
fi-FI: Säilytetään, kunnes korvataan kumulaatiolla, korjatulla painoksella tai korvaavalla volyymilla

en: Limited retention (only some parts kept)
fi-FI: Säilytetään rajoitetun ajan tai säilytetään vain osia

en: No retention (no parts kept)
fi-FI: Ei säilytetä

en: Permanent retention (all parts kept permanently)
fi-FI: Säilytetään pysyvästi

en: Coded values conforming to the Z39.71-2006 holdings statements for bibliographic items.
fi-FI: Bibliografisten kohteiden kokoelmien Z39.71-2006:n mukaiset koodiarvot.

en: Refer to https://www.niso.org/publications/standards for details.
fi-FI: Yksityiskohdat täältä: https://www.niso.org/publications/standards.

en: Abridger
fi-FI: Lyhentäjä

en: Art copyist
fi-FI: Taidekopioija

en: Art director
fi-FI: Lavastaja

en: Author of afterword, colophon, etc.
fi-FI: Jälkisanojen, kolofonin yms. tekijä

en: Announcer
fi-FI: Kuuluttaja

en: Analyst
fi-FI: Analyytikko

en: Appellee
fi-FI: Muutoksenhakijan vastapuoli

en: Appellant
fi-FI: Muutoksenhakija

en: Applicant
fi-FI: Hakija

en: Author in quotations or text abstracts
fi-FI: Lainausten tai tiivistelmän tekijä

en: Architect
fi-FI: Arkkitehti

en: Artistic director
fi-FI: Taiteellinen johtaja

en: Autographer
fi-FI: Nimikirjoituksen kirjoittaja

en: Attributed name
fi-FI: Oletettu/väitetty tekijä

en: Author of dialog
fi-FI: Dialogin tekijä

en: Audio engineer
fi-FI: Ääniteknikko

en: Audio producer
fi-FI: Äänituottaja

en: Screenwriter
fi-FI: Käsikirjoittaja

en: Book artist
fi-FI: Kirjataitelija

en: Book producer
fi-FI: Kirjan tuottaja

en: Blurb writer
fi-FI: Lievetekstin kirjoittaja

en: Binder
fi-FI: Sitoja

en: Broadcaster
fi-FI: Lähetyksestä vastaava

en: Braille embosser
fi-FI: Pistekirjoituksen valmistaja

en: Casting director
fi-FI: Roolittaja

en: Caster
fi-FI: Valaja

en: Client
fi-FI: Asiakas

en: Colorist
fi-FI: Värittäjä

en: Collotyper
fi-FI: Kollotypian valmistaja

en: Cinematographer
fi-FI: Kuvaaja

en: Contestant-appellee
fi-FI: Kilpailija valituksen vastaajana

en: Collector
fi-FI: Keräilijä

en: Conservator
fi-FI: Konservaattori

en: Camera operator
fi-FI: Kameraoperaattori

en: Collection registrar
fi-FI: Kokoelman luetteloija

en: Contestant
fi-FI: Kilpailija

en: Contestant-appellant
fi-FI: Kilpailija valittajana

en: Court governed
fi-FI: Voimassaoleva tuomioistuin

en: Cover designer
fi-FI: Kansisuunnittelija

en: Copyright claimant
fi-FI: Tekijänoikeuden omistaja

en: Complainant-appellee
fi-FI: Asianomistaja valituksen vastaajana

en: Complainant
fi-FI: Asianomistaja

en: Complainant-appellant
fi-FI: Asianomistaja valittajana

en: Creator
fi-FI: Tekijä

en: Correspondent
fi-FI: Kirjeenvaihtaja

en: Court reporter
fi-FI: Tuomioistuimen kirjuri

en: Consultant
fi-FI: Konsultti

en: Costume designer
fi-FI: Pukusuunnittelija

en: Contributor
fi-FI: Muu tekijä

en: Contestee-appellee
fi-FI: Kiistäjä valituksen vastaajana

en: Contractor
fi-FI: Urakoitsija

en: Contestee
fi-FI: Vastaaja

en: Contestee-appellant
fi-FI: Kiistäjä valittajana

en: Curator
fi-FI: Kuraattori

en: Dubbing director
fi-FI: Dubbausohjaaja

en: Distribution place
fi-FI: Julkaisu-/kustannupaikka

en: Defendant
fi-FI: Vastaaja

en: Defendant-appellee
fi-FI: Vastaaja valituksen vastaajana

en: Defendant-appellant
fi-FI: Vastaaja valittajana

en: Degree committee member
fi-FI: Opinnäytteen tarkastaja

en: Degree granting institution
fi-FI: Oppiarvon myöntävä yhteisö

en: Degree supervisor
fi-FI: Opinnäytteen ohjaaja

en: Delineator
fi-FI: Tekninen piirtäjä

en: Depicted
fi-FI: Kuvattu

en: Depositor
fi-FI: Tallettaja

en: Draftsman
fi-FI: Piirtäjä

en: Designer
fi-FI: Suunnittelija

en: Data contributor
fi-FI: Tiedon tallentaja

en: Data manager
fi-FI: Tiedonhallinnoija

en: Editor of compilation
fi-FI: Kokoomateoksen toimittaja

en: Editorial director
fi-FI: Toimituspäällikkö

en: Editor of moving image work
fi-FI: Leikkaaja

en: Electrician
fi-FI: Sähköasentaja

en: Electrotyper
fi-FI: Metallityöntekijä (elektrotypia)

en: Engineer
fi-FI: Insinööri

en: Enacting jurisdiction
fi-FI: Säätävä lainkäyttöalue

en: Event place
fi-FI: Tapahtumapaikka

en: Facsimilist
fi-FI: Jäljenteen toteuttaja

en: Film distributor
fi-FI: Elokuvan jakelija

en: Field director
fi-FI: Kenttäjohtaja

en: Film director
fi-FI: Elokuvaohjaaja

en: Filmmaker
fi-FI: Elokuvantekijä

en: Film producer
fi-FI: Elokuvantuottaja

en: First party
fi-FI: Ensimmäinen osapuoli

en: Geographic information specialist
fi-FI: Paikkatietoasiantuntija

en: Host institution
fi-FI: Isäntäorganisaatio

en: Host
fi-FI: Palvelin

en: Inventor
fi-FI: Keksijä

en: Instrumentalist
fi-FI: Soittaja

en: Judge
fi-FI: Tuomari

en: Jurisdiction governed
fi-FI: Soveltava lainkäyttöalue

en: Laboratory
fi-FI: Laboratorio

en: Laboratory director
fi-FI: Laboratoriopäällikkö

en: Lead
fi-FI: Vetäjä

en: Libelee-appellee
fi-FI: Kunnianloukkaustuomiosta valituksen vastaaja

en: Libelee
fi-FI: Kunnianloukkausasian vastaaja

en: Lender
fi-FI: Lainaaja

en: Libelee-appellant
fi-FI: Kunnianloukkaustuomiosta valittaja

en: Lighting designer
fi-FI: Valosuunnittelija

en: Libelant-appellee
fi-FI: Kunnianaloukkautuomion haastaja vastaajana

en: Libelant
fi-FI: Kunnianaloukkausasian haastaja

en: Libelant-appellant
fi-FI: Kunnianaloukkaustuomion haastaja valittajana

en: Landscape architect
fi-FI: Maisema-arkkitehti

en: Music copyist
fi-FI: Musiikin kopioija

en: Medium
fi-FI: Meedio

en: Manufacture place
fi-FI: Valmistuspaikka

en: Manufacturer
fi-FI: Valmistaja

en: Metadata contact
fi-FI: Metadatakontakti

en: Makeup artist
fi-FI: Meikkitaiteilija

en: Moderator
fi-FI: Moderoija

en: Marbler
fi-FI: Marmoroija

en: Markup editor
fi-FI: Koodaaja

en: Musical director
fi-FI: Musiikkijohtaja

en: Minute taker
fi-FI: Pöytäkirjan laatija

en: Music programmer
fi-FI: Musiikkiohjelmoija

en: Mixing engineer
fi-FI: Miksaaja

en: News anchor
fi-FI: Uutisankkuri

en: Onscreen participant
fi-FI: Osallistuja

en: Organizer
fi-FI: Järjestäjä

en: Onscreen presenter
fi-FI: Esittelijä

en: Owner
fi-FI: Omistaja

en: Place of address
fi-FI: Osoite

en: Panelist
fi-FI: Panelisti

en: Patron
fi-FI: Asiakas

en: Project director
fi-FI: Projektipäällikkö

en: Proofreader
fi-FI: Oikolukija

en: Platemaker
fi-FI: Painolaatan valmistaja

en: Permitting agency
fi-FI: Luvanantaja

en: Production manager
fi-FI: Tuotantopäällikkö

en: Praeses
fi-FI: Preeses

en: Process contact
fi-FI: Prosessin yhteyshenkilö

en: Production personnel
fi-FI: Tuotantohenkilökunta

en: Programmer
fi-FI: Ohjelmoija

en: Printmaker
fi-FI: Kuvalaatan valmistaja

en: Production company
fi-FI: Tuotantoyhtiö

en: Production place
fi-FI: Tuotantopaikka

en: Production designer
fi-FI: Tuotantosuunnittelija

en: Provider
fi-FI: Tarjoaja

en: Plaintiff-appellee
fi-FI: Kantaja valituksen vastaajana

en: Plaintiff
fi-FI: Kantaja

en: Patent holder
fi-FI: Patentinhaltija

en: Plaintiff-appellant
fi-FI: Kantaja valittajana

en: Publication place
fi-FI: Julkaisu-/kustannuspaikka

en: Rapporteur
fi-FI: Kokouksen raportoija

en: Recordist
fi-FI: Taltioija

en: Addressee
fi-FI: Vastaanottaja

en: Radio director
fi-FI: Radio-ohjelman ohjaaja

en: Redaktor
fi-FI: Toimittaja

en: Renderer
fi-FI: Renderoija

en: Researcher
fi-FI: Tutkija

en: Radio producer
fi-FI: Radiotuottaja

en: Repository
fi-FI: Säilytyspaikka

en: Reporter
fi-FI: Toimittaja

en: Responsible party
fi-FI: Vastaava toimittaja

en: Respondent-appellee
fi-FI: Vastaaja valituksen vastaajana

en: Restager
fi-FI: Uudelleenesittäjä

en: Respondent
fi-FI: Respondentti

en: Respondent-appellant
fi-FI: Vastaaja valittajana

en: Remix artist
fi-FI: Uudelleenmiksaaja

en: Sound engineer
fi-FI: Ääniteknikko

en: Stage director
fi-FI: Näyttämöohjaaja

en: Sound designer
fi-FI: Äänisuunnittelija

en: Special effects provider
fi-FI: Erikoistehosteiden tekijä

en: Supporting host
fi-FI: Tukija

en: Seller
fi-FI: Myyjä

en: Speaker
fi-FI: Puhuja

en: Second party
fi-FI: Toinen osapuoli

en: Surveyor
fi-FI: Kartoittaja

en: Set designer
fi-FI: Lavastaja

en: Setting
fi-FI: Kehys

en: Storyteller
fi-FI: Tarinankertoja

en: Stage manager
fi-FI: Näyttämömestari

en: Stereotyper
fi-FI: Laakapainaja

en: Software developer
fi-FI: Ohjelmistokehittäjä

en: Television writer
fi-FI: Televisiokäsikirjoittaja

en: Technical director
fi-FI: Tekninen johtaja

en: Teacher
fi-FI: Opettaja

en: Television director
fi-FI: Televisio-ohjaaja

en: Television guest
fi-FI: Ohjelmavieras

en: Television host
fi-FI: Ohjelmaisäntä

en: Television producer
fi-FI: Televisiotuottaja

en: Transcriber
fi-FI: Transkriboija

en: University place
fi-FI: Yliopiston kotipaikka

en: Voice actor
fi-FI: Ääninäyttelijä

en: Videographer
fi-FI: Kuvaaja

en: Visual effects provider
fi-FI: Visuaalisten tehosteiden tekijä

en: Writer of added commentary
fi-FI: Kommentaarin kirjoittaja

en: Writer of added lyrics
fi-FI: Lisätyn sanoituksen kirjoittaja

en: Writer of added text
fi-FI: Lisätyn tekstin kirjoittaja

en: Woodcutter
fi-FI: Puupiirtäjä

en: Wood engraver
fi-FI: Puupiirtäjä (ksylografia)

en: Writer of introduction
fi-FI: Johdannon kirjoittaja

en: Witness
fi-FI: Todistaja

en: Writer of preface
fi-FI: Esipuheen kirjoittaja

en: Writer of supplementary textual content
fi-FI: Ohiestekstin kirjoittaja

en: MARC code list for relators, as of http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html
fi-FI: MARC funktiokoodien lista osoitteessa: http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html

en: Some basic currencies with USA dollar as default for ACQ module
fi-FI: Tärkeimmät valuutat, joista Yhdysvaltain dollari on hankintamoduulin oletusasetus

en: Show barcode on the summary screen items listings
fi-FI: Näytä viivakoodi asiakkaan lainojen yhteenvedossa

en: Useful patron attribute types:
fi-FI: Hyödyllisiä asiakasmääreitä:

en: * SHOW_BCODE - Show barcode on the patron summary screen items listings
fi-FI: * SHOW_BCODE - Näytä viivakoodi asiakkaan lainojen yhteenvedossa

en: Student
fi-FI: Opiskelija

en: Home Bound
fi-FI: Kotipalvelu

en: Kid
fi-FI: Lapsi

en: Juvenile
fi-FI: Lapset ja nuoret

en: Young Adult
fi-FI: Nuoret aikuiset

en: Board
fi-FI: Lautakunta

en: Inter-Library Loan
fi-FI: Kaukolaina

en: School
fi-FI: Koulu

en: Library
fi-FI: Kirjasto

en: Staff
fi-FI: Henkilökunta

en: Sample patron types and categories. Types are currently hardcoded but you can manage categories after installation from the administration module.
fi-FI: Esimerkkiasiakastyypit. Tyypit on tällä hetkellä kovakoodattu, mutta voit hallinnoida tyyppejä ylläpidossa asennuksen jälkeen.

en: Adult patron - default patron type
fi-FI: Aikuisasiakas - oletusasiakastyyppi

en:                 PT  - Patron
fi-FI:                 PT  - Asiakas

en:                 ST  - Student
fi-FI:                 ST  - Opiskelija

en:                 BH  - Homebound
fi-FI:                 BH  - Kotipalvelu

en: Child - patron with a guarantor
fi-FI: Lapsi - asiakas jolla takaaja

en:                 K   - Kid
fi-FI:                 K   - Lapsi

en:                 J   - Juvenile
fi-FI:                 J   - Nuori

en:                 YA  - Young Adult
fi-FI:                 YA  - Nuori aikuinen

en: Organization - patron is an institution, not a person
fi-FI: Organisaatio - asiakas on instituutio, ei henkilö

en:                 ILL - Inter-library Loan
fi-FI:                 ILL - Kaukolaina

en:                 SC  - School
fi-FI:                 SC  - Koulu

en:                 L   - Library
fi-FI:                 L   - Kirjasto

en: Professional - a member of an organization (organization is guarantor)
fi-FI: Ammattilainen - organisaation jäsen (organisaatio on takaaja)

en:                 T   - Teacher
fi-FI:                 T   - Opettaja

en:                 S   - Staff
fi-FI:                 S   - Henkilökunta

en:                 B   - Board
fi-FI:                 B   - Lautakunta

en: Label Test
fi-FI: Testaa tarraa

en: DEFAULT
fi-FI: OLETUS

en: Test Layout
fi-FI: Asettelun testinäkymä

en:   %sBranch: &lt;branchcode&gt;%s
fi-FI:   %sKirjasto: &lt;branchcode&gt;%s

en:   %sExpires: August 31, 2010%s
fi-FI:   %sVanhenee: August 31, 2010%s

en: 3 columns, 10 rows of labels
fi-FI: 3 saraketta, 10 tarrariviä

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for up to four lines of text
fi-FI: 1" X 1.5" Selkätarra | Asetukset enintään neljälle tekstiriville

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for five lines of text
fi-FI: 1" X 1.5" Selkätarra | Asetukset viidelle tekstiriville

en: Default description
fi-FI: Oletuskuvaus

en: A template for home brewed patron card forms
fi-FI: Kotitekoisten kirjastokorttimuotojen pohja

en: Sample label and patron card data
fi-FI: Mallitarran ja -kirjastokortin tiedot

en: Library Laser
fi-FI: Lasertulostin

en: Test Printer 01
fi-FI: Testiprintteri 01

en: A set of default item types.
fi-FI: Joukko oletusnidetyyppejä.

en: Books
fi-FI: Kirjat

en: Mixed Materials
fi-FI: Sekalainen aineisto

en: Computer Files
fi-FI: Elektroninen aineisto

en: Maps
fi-FI: Kartat

en: Visual Materials
fi-FI: Visuaalinen aineisto

en: Music
fi-FI: Musiikki

en: Continuing Resources
fi-FI: Jatkuvat julkaisut

en: Sample libraries.
fi-FI: Esimerkkikirjastot.

en: Sample holidays: Sunday, Christmas, New Year's
fi-FI: Esimerkki pyhät: sunnuntai, joulu, uusi vuosi

en: Sundays
fi-FI: Sunnuntai

en: New Year's Day
fi-FI: Uudenvuodenpäivä

en: Christmas
fi-FI: Joulu

en: Welcome to Koha
fi-FI: Tervetuloa Kohaan

en: What's Next?
fi-FI: Mitä seuraavaksi?

en: Catalog concern help text
fi-FI: Kuvailutietojen virheiden ohjeteksti

en: Catalog concern template text
fi-FI: Kuvailutietojen virheiden tekstipohja

en: Welcome to Koha. Koha is a full-featured open-source ILS. Developed initially in New Zealand by Katipo Communications Ltd and first deployed in January of 2000 for Horowhenua Library Trust, Koha is currently maintained by a team of software providers and library technology staff from around the globe.
fi-FI: Tervetuloa Kohaan. Koha on monipuolinen avoimen lähdekoodin kirjastojärjestelmä, jonka Katipo Communications Ltd on kehittänyt alun perin Uudessa-Seelannissa. Kohan otti ensimmäisen kerran käyttöön Horowhenua Library Trust tammikuussa 2000. Tällä hetkellä Kohaa ylläpitää tiimi ohjelmistojen tarjoajia ja kirjastojen tekniikkahenkilökuntaa ympäri maailmaa.

en: Now that you've installed Koha, what's next? Here are some suggestions:
fi-FI: Olet asentanut Koha, mitä seuraavaksi? Tässä muutama ehdotus:

en: %s%sRead Koha Documentation%s%s
fi-FI: %s%sLue Kohan dokumentaatio%s%s

en: %s%sRead/Write to the Koha Wiki%s%s
fi-FI: %s%sLue/Kirjoita Kohan Wikiin%s%s

en: %s%sRead and Contribute to Discussions%s%s
fi-FI: %s%sLue ja osallistu keskusteluun%s%s

en: %s%sReport Koha Bugs%s%s
fi-FI: %s%sRaportoi Kohan bugeja%s%s

en: %s%sSubmit Patches to Koha using Git (Version Control System)%s%s
fi-FI: %s%sLisää Kohaan korjauksia käyttäen Git:ä (Version Control System)%s%s

en: %s%sChat with Koha users and developers%s%s
fi-FI: %s%sChattaa Kohan käyttäjien ja kehittäjien kanssa%s%s

en: Please describe your concern clearly and the library will try to deal with it as quickly as possible
fi-FI: Kuvaile havaitsemasi ongelma selkeästi ja kirjasto pyrkii käsittelemään asian mahdollisimman nopeasti

en: **Describe the concern**
fi-FI: **Kuvaile virhe**

en: A clear and concise description of what the concern is.
fi-FI: Selkeä ja kompakti kuvaus kuvailutiedon virheestä.

en: **To reproduce**
fi-FI: **Kuinka toistaa virhe**

en: Steps to reproduce the behavior:
fi-FI: Näin toistat virheen:

en: 1. Go to '...'
fi-FI: 1. Mene '...'

en: 2. Click on '....'
fi-FI: 2. Klikkaa '....'

en: 3. Scroll down to '....'
fi-FI: 3. Vieritä kohtaan '....'

en: 4. See error
fi-FI: 4. Huomioi virhe

en: **Expected behavior**
fi-FI: **Odotettu toiminta**

en: A clear and concise description of what you expected to happen.
fi-FI: Selkeä ja kompakti kuvaus, mitä pitäisi tapahtua.

en: Sample news items
fi-FI: Esimerkkiuutiset

en: Sample patrons
fi-FI: Esimerkkiasiakkaat

en: Sample quotes
fi-FI: Esimerkkisitaatit

en: To be prepared for war is one of the most effectual means of preserving peace.
fi-FI: Valmistautuminen sotaan on yksi tehokkaimmista keinoista säilyttää rauha.

en: When angry, count ten, before you speak; if very angry, an hundred.
fi-FI: Kun olet vihainen, laske kymmeneen ennen kuin puhut. Kun olet todella vihainen, laske sataan.

en: Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent, a new nation, conceived in Liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal.
fi-FI: 87 vuotta sitten isämme tulivat tälle mantereelle: uusi kansakunta, vapaudessa syntynyt ja omistautunut aattelle, että kaikki ihmiset luodaan tasa-arvoisiksi.

en: I have always found that mercy bears richer fruits than strict justice.
fi-FI: Olen huomannut, että armeliaisuus kantaa pidemmälle kuin tiukka oikeudentunto.

en: I feel incompetent to perform duties...which have been so unexpectedly thrown upon me.
fi-FI: Kas, Apolloa, joka hymyilee / Ei voita Olympos jumalineen.

en: He serves his party best who serves his country best.
fi-FI: Hän joka palvelee parhaiten yhteisöään, palvelee parhaiten maataan.

en: No President has ever enjoyed himself as much as I?
fi-FI: Onko yksikään presidentti koskaan nauttinut olostaan yhtä paljon kuin minä?

en: Speak softly and carry a big stick.
fi-FI: Puhu pehmeästi ja kanna suurta keppiä.

en: I have come to the conclusion that the major part of the president is to increase the gate receipts of expositions and fairs and bring tourists to town.
fi-FI: Hänessä oli hiljainen tuntemus, että jos metsänuotiolla nokeutuu ja nuhrautuukin, niin samalla siellä kuin puhdistuu sisäisesti. - Pentti Haanpää

en: You cannot become thorough Americans if you think of yourselves in groups. America does not consist of groups. A man who thinks of himself as belonging to a particular national group in America has not yet become an American.
fi-FI: Olet maamme armahin, Suomenmaa / Ihanuuksien ihmemaa! / Joka niemeen, notkohon, saarelmaan / Kodin tahtoisin nostattaa.

en: If you don't say anything, you won't be called on to repeat it.
fi-FI: Jos et sano mitään, sinua ei pyydetä toistamaan sitä.

en: Four fifths of all our troubles in this life would disappear if we would only sit down and keep still.
fi-FI: Neljä viidestä ongelmasta elämässämme katoaisi, jos vain istuisimme alas ja pysyisimme paikallamme.

en: The slogan of progress is changing from the full dinner pail to the full garage.
fi-FI: Hullu paljon nauraa, viisas vähän virnauttaa. (Kangasniemi)

en: Let me assert my firm belief that the only thing we have to fear is fear itself.
fi-FI: Ainoa asia, jota meidän on syytä pelätä, on pelko itse.

en: If you can't stand the heat, get out of the kitchen.
fi-FI: Jos et kestä kuumuutta, pysy pois keittiöstä.

en: The atom bomb was no great decision. It was merely another powerful weapon in the arsenal of righteousness.
fi-FI: Realismi ei suinkaan kiellä tähtäämästä korkeammalle eikä pyrkimästä parempaan. - Urho Kekkonen

en: The buck stops here.
fi-FI: Vastuu on meidän.

en: History does not long entrust the care of freedom to the weak or the timid.
fi-FI: Tosiasioiden tunnustaminen on viisauden alku.

en: My fellow Americans, ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country.
fi-FI: Älkää kysykö mitä maa voi tehdä teille – kysykää, mitä te voitte tehdä maallenne

en: I do not think it altogether inappropriate to introduce myself to this audience. I am the man who accompanied Jacqueline Kennedy to Paris, and I have enjoyed it.
fi-FI: Mielestäni ei ole lainkaan sopimatonta esitellä itseäni tälle yleisölle. Olen se mies, joka oli Pariisissa Jacqueline Kennedyn seuralaisena, ja olen nauttinut siitä.

en: The Great Society is a place where every child can find knowledge to enrich his mind and to enlarge his talents. It is a place where the city of man serves not only the needs of the body and the demands of commerce but the desire for beauty and the hunger for community. It is a place where men are more concerned with the quality of their goals than the quantity of their goods.
fi-FI: Terve järki näyttää olevan ominaisuus, jota on vähiten siellä, missä sitä tiukan tullen eniten tarvittaisiin. - Urho Kekkonen

en: People have got to know whether or not their president is a crook. Well, I'm not a crook.
fi-FI: Fimm, sano Loimaan likka, ku kirkkoon astu, että suuhun ois jääny nätti formu.

en: When the President does it, that means that it is not illegal.
fi-FI: Kun presidentti tekee jotain, se tarkoittaa, että se ei ole laitonta.

en: Our Long national nightmare is over.
fi-FI: Aamun valkeus jo koittaa.

en: Our constitution works. Our great republic is a government of laws, not of men.
fi-FI: Sitä kuusta kuuleminen, jonka juurella asunto.

en: A strong nation, like a strong person, can afford to be gentle, firm, thoughtful, and restrained. It can afford to extend a helping hand to others. It's a weak nation, like a weak person, that must behave with bluster and boasting and rashness and other signs of insecurity.
fi-FI: Vahvalla kansakunnalla, kuten vahvalla ihmisellä, on varaa olla lempeä, luja, huomaavainen ja hillitty. Sillä on varaa ojentaa auttava käsi muille. Se on heikko kansakunta, kuten heikko ihminen, jonka täytyy käyttäytyä mahtailemalla, kehuskelemalla, hätiköimällä ja muilla turvattomuuden merkeillä.

en: It is not my intention to do away with government. It is rather to make it work -work with us, not over us; stand by our side, not ride on our back. Government can and must provide opportunity, not smother it; foster productivity, not stifle it. This Administration's objective will be a healthy, vigorous, growing economy.
fi-FI: Ja kuule noiden koivujen suhinaa, alakuloista... Mikään musiikki ei ole sen vertainen, tämän Suomen erämaiden musiikin. - Joel Lehtonen

en: Each generation goes further than the generation preceding it because it stands on the shoulders of that generation. You will have opportunities beyond anything we've ever known.
fi-FI: Jokainen uusi sukupolvi menee edeltäjäänsä pidemmälle, sillä he seisovat aiemman sukupolven harteilla. Sinulla voi olla mahdollisuuksia paljon suurempaa, kuin me edeltäjät olemme voineet edes kuvitella.

en: We have ...drawn a line in the sand.
fi-FI: Olemme ...piirtäneet viivan hiekkaan.

en: If America shows weakness and uncertainty, the world will drift toward tragedy. That will not happen on my watch.
fi-FI: Kesä on lyhyt. / Ja mitä jos ruohonkin / Huomaa vasta / Kun käytävillä on jo lunta. - Risto Rasa

en: Every nation in every region now has a decision to make. Either you are with us, or you are with the terrorists.
fi-FI: Jokaisen kansakunnan on nyt tehtävä päätös, olet joko meidän puolellamme tai terroristien puolella.

en: Girls are capable of doing everything men are capable of doing. Sometimes they have more imagination than men.
fi-FI: Naiset kykenevät samaan kuin miehetkin. Joskus heillä on enemmän mielikuvitusta kuin miehillä.

en: I really think a champion is defined not by their wins but by how they can recover when they fall.
fi-FI: Taivaan vahvuutta alkoi peittää se leppeä, viisaan näköinen hämärä, joka vallitsee Pohjolan loppukesän öitä. - Pentti Haanpää

en: Tremendous amounts of talent are being lost to our society just because that talent wears a skirt.
fi-FI: Valtavat määrä lahjakkuutta menee yhteiskunnalta hukkaan vain siksi, että lahjakkuus pukeutuu hameeseen.

en: At the end of the day, we can endure much more than we think we can.
fi-FI: Loppujen lopuksi kestämme paljon enemmän kuin luulemme.

en: Have no fear of perfection; you'll never reach it.
fi-FI: Älä pelkää täydellisyyttä. Et koskaan saavuta sitä.

en: You cannot shake hands with a clenched fist.
fi-FI: Et voi kätellä käsi nyrkissä.

en: If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.
fi-FI: Jos et pidä jostain, muuta se. Jos et voi muuttaa asiaa, muuta asenteesi.

en: I don't mind living in a man's world, as long as I get to be a woman in it.
fi-FI: Minua ei haittaa elää miesten maailmassa, kunhan saan olla siinä nainen.

en: My mission in life is not merely to survive but to thrive and to do so with some passion, some compassion, some humor, and some style.
fi-FI: Tehtäväni ei ole vain selviytyä, vaan kukoistaa ja tehdä se intohimolla, myötätunnolla, huumorilla ja tyylillä.

en: I am thankful for my struggle because, without it, I wouldn't have stumbled across my strength.
fi-FI: Olen kiitollinen vastoinkäymisistäni, sillä ilman niitä en olisi löytänyt vahvuuksiani.

en: It took me quite a long time to develop a voice, and now that I have it, I am not going to be silent.
fi-FI: Kesti kauan, ennen kuin löysin oman ääneni, ja nyt kun minulla on se, en aio olla hiljaa.

en: What you do makes a difference, and you have to decide what kind of difference you want to make.
fi-FI: Se mitä teetkin vaikuttaa, ja sinun on päätettävä, miten haluat vaikuttaa.

en: The way I see it, if you want the rainbow, you gotta put up with the rain!
fi-FI: Kaffi on kova veromies talos. (Askola)

en: Each and every one of us has the capacity to be an oppressor. I want to encourage each and every one of us to interrogate how we might be an oppressor and how we might be able to become liberators for ourselves and for each other.
fi-FI: Jokaisella meistä on kyky olla sortaja. Haluan rohkaista kaikkia tutkimaan itseään, kuinka saattaisimme toimia sortajina, ja kuinka meistä voisi tulla itsemme ja toistemme vapauttajia.

en: The future depends entirely on what each of us does every day; a movement is only people moving.
fi-FI: Opportunismi on taito purjehtia toisten nostamalla tuulella. - Urho Kekkonen

en: The land knows you, even when you are lost.
fi-FI: Huiman eväät ne ensiksi syödään. (Pielinen)

en: Allow access to the following servers to search and download record information:
fi-FI: Salli pääsy seuraaviin palvelimiin tietuetietojen etsimiseen ja lataamiseen:

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES (authority records)
fi-FI: LIBRARY OF CONGRESS -NIMET (auktoriteettitietueet)

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS (authority records)
fi-FI: LIBRARY OF CONGRESS -ASIASANAT (auktoriteettitietueet)

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES
fi-FI: LIBRARY OF CONGRESS -NIMET

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS
fi-FI: LIBRARY OF CONGRESS -ASIASANAT
