Koha 23.11.08.001 - en to fi-FI translation catalogue (2850 entries)

en: Books
fi-FI: Kirjat

en: Form of material
fi-FI: Aineiston muoto

en: Language material
fi-FI: Tekstiaineisto

en: Manuscript language material
fi-FI: Tekstikäsikirjoitus

en: Illustrations
fi-FI: Kuvitus

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
fi-FI: Aakkosjärjestyksessä voidaan tallentaa neljä eri koodia, jotka ilmaisevat minkä tyyppistä kuvitusta kuvailun kohteeseen sisältyy. Jos tallennetaan vähemmän kuin neljä koodia, koodit tasataan vasemmalle ja käyttämättömissä merkkipaikoissa on tyhjä (#).

en: No illustrations
fi-FI: Ei kuvitusta

en: Maps
fi-FI: Kartat

en: Portraits
fi-FI: Muotokuva

en: Charts
fi-FI: Kaaviot

en: Plans
fi-FI: Asemakaava tai pohjapiirros

en: Plates
fi-FI: Kuvasivu (planssi)

en: Music
fi-FI: Musiikki

en: Facsimiles
fi-FI: Jäljennös

en: Coats of arms
fi-FI: Vaakuna

en: Genealogical tables
fi-FI: Sukutaulukko

en: Forms
fi-FI: Lomake tai kaavake

en: Samples
fi-FI: Mallikappale tai näyte

en: Phonodisc, phonowire, etc.
fi-FI: Äänite (phonodisc, phonowire ym.)

en: Photographs
fi-FI: Valokuvat

en: Illuminations
fi-FI: Piirroskuva

en: No attempt to code
fi-FI: Ei koodattu

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
fi-FI: Millaiselle kohderyhmälle kuvailun kohde on suunnattu.

en: Target audience
fi-FI: Kohderyhmä

en: Unknown or not specified
fi-FI: Tuntematon tai ei määritelty

en: Preschool
fi-FI: Esikouluikäiset

en: Primary
fi-FI: Ala-asteikäiset

en: Pre-adolescent
fi-FI: Yläasteikäiset

en: Adolescent
fi-FI: Lukioikäiset ja vastaavat

en: Adult
fi-FI: Aikuiset

en: Specialized
fi-FI: Erityisryhmä

en: General
fi-FI: Yleinen

en: Juvenile
fi-FI: Lapset ja nuoret

en: Form of item
fi-FI: Ilmiasu

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
fi-FI: Kohteen materiaalin muoto.

en: None of the following
fi-FI: Ei mikään seuraavista

en: Microfilm
fi-FI: Mikrofilmi

en: Microfiche
fi-FI: Mikrokortti

en: Microopaque
fi-FI: Mikrokortti (läpinäkymätön)

en: Large print
fi-FI: Isoteksti

en: Braille
fi-FI: Pistekirjoitus

en: Online
fi-FI: Verkkoaineisto

en: Direct electronic
fi-FI: Paikalliskäyttöinen elektroninen tallenne

en: Regular print reproduction
fi-FI: Tavanomainen painojäljenne

en: Electronic
fi-FI: Elektroninen

en: Nature of contents
fi-FI: Sisällön tyyppi

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
fi-FI: Aakkosjärjestyksessä voidaan tallentaa neljä eri koodia, jotka ilmaisevat aineiston sisältöä. Jos tallennetaan vähemmän kuin neljä koodia, koodit tasataan vasemmalle ja käyttämättömissä merkkipaikoissa on tyhjä (#).

en: No specified nature of contents
fi-FI: Sisältöä ei määritelty

en: Offprints
fi-FI: Eripainokset

en: Calendars
fi-FI: Kalenterit

en: Comics/graphic novels
fi-FI: Sarjakuva-albumit, sarjakuvaromaanit

en: Abstracts/summaries
fi-FI: Tiivistelmät, lyhennelmät

en: Bibliographies
fi-FI: Bibliografiat

en: Catalogs
fi-FI: Luettelot, kuvastot

en: Dictionaries
fi-FI: Sanakirjat, sanastot

en: Encyclopedias
fi-FI: Tietosanakirjat, hakuteokset

en: Handbooks
fi-FI: Käsikirjat

en: Legal articles
fi-FI: Artiklat, pykälät

en: Indexes
fi-FI: Hakemistot, indeksit

en: Patent document
fi-FI: Patentit

en: Discographies
fi-FI: Diskografiat

en: Legislation
fi-FI: Lait, säädökset

en: Theses
fi-FI: Väitöskirjat tai muut opinnäytteet

en: Surveys of literature in a subject area
fi-FI: Kirjallisuuskatsaukset

en: Reviews
fi-FI: Arvostelut

en: Programmed texts
fi-FI: Ohjelmoidut tekstit

en: Filmographies
fi-FI: Filmografiat

en: Directories
fi-FI: Henkilö- tai yhteisöhakemistot

en: Statistics
fi-FI: Tilastot

en: Technical reports
fi-FI: Tekniset raportit

en: Standards/specifications
fi-FI: Standardit, tekniset spesifikaatiot

en: Legal cases and case notes
fi-FI: Oikeustapauskeskustelut

en: Law reports and digests
fi-FI: Tuomioistuinpäätökset

en: Yearbooks
fi-FI: Vuosikirjat

en: Treaties
fi-FI: Sopimukset

en: Government publication
fi-FI: Virallisjulkaisu

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
fi-FI: Onko kohde virallisen tai julkishallinnollisen tahon tuottama tai sen käyttöön tarkoitettu ja mikä on kyseisen tahon toimivalta.

en: Not a government publication
fi-FI: Ei virallisjulkaisu

en: Autonomous or semi-autonomous component
fi-FI: Itsehallinnollinen tai puoli-itsehallinnollinen

en: Multilocal
fi-FI: Monta paikallista yksikköä

en: Federal/national
fi-FI: Kansallinen

en: International intergovernmental
fi-FI: Kansainvälinen, hallitusten välinen

en: Local
fi-FI: Paikallishallinto

en: Multistate
fi-FI: Monta aluetta

en: Government publication-level undetermined
fi-FI: Virallisjulkaisu--toimivalta määrittelemätön

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
fi-FI: Alueellinen

en: Unknown if item is government publication
fi-FI: Ei tiedetä onko kohde virallisjulkaisu

en: Other
fi-FI: Muu

en: Conference publication
fi-FI: Kokousjulkaisu

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
fi-FI: Sisältääkö kuvailun kohde kokouksen tai konferenssin pöytäkirjat, selonteot tai yhteenvedot.

en: Not a conference publication
fi-FI: Ei kokousjulkaisu

en: Festschrift
fi-FI: Juhlajulkaisu

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
fi-FI: Onko kuvailun kohde juhlajulkaisu.

en: Not a festschrift
fi-FI: Ei juhlakirja

en: Index
fi-FI: Hakemisto

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
fi-FI: Sisältääkö kuvailun kohde itseään koskevan hakemiston.

en: No index
fi-FI: Ei sisällysluetteloa

en: Index present
fi-FI: Hakemisto

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
fi-FI: Sisältää tyhjämerkin (#) tai täyttömerkin (|).

en: Undefined
fi-FI: Määrittelemätön

en: Literary form
fi-FI: Kirjallisuusmuoto

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
fi-FI: Numerokoodeilla 0 ja 1 voidaan määritellä onko kuvailun kohde kauno- vai tietokirjallisuutta. Kirjainkoodeja voidaan käyttää tarkempien kirjallisuuslajien määrittelyyn.

en: Not fiction (not further specified)
fi-FI: Tietokirjallisuus (ei tarkkaa määritelmää)

en: Fiction (not further specified)
fi-FI: Kaunokirjallisuus (ei tarkkaa määritelmää)

en: Dramas
fi-FI: Draama

en: Essays
fi-FI: Esseet

en: Novels
fi-FI: Romaanit

en: Humor, satires, etc.
fi-FI: Huumori, satiiri jne.

en: Letters
fi-FI: Kirjeet

en: Short stories
fi-FI: Novellit, kertomukset tai niiden kokoelmat

en: Mixed forms
fi-FI: Yhdistelmä

en: Poetry
fi-FI: Runot

en: Speeches
fi-FI: Puheet, esitelmät

en: Unknown
fi-FI: Tuntematon

en: Biography
fi-FI: Elämäkerta

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
fi-FI: Sisältääkö kuvailun kohde elämäkerrallista aineistoa ja minkä tyyppistä se on.

en: No biographical material
fi-FI: Ei elämäkerrallista aineistoa

en: Autobiography
fi-FI: Omaelämäkerta, muistelmat

en: Individual biography
fi-FI: Yhden henkilön elämäkerta

en: Collective biography
fi-FI: Useampien henkilöiden elämäkertoja

en: Contains biographical information
fi-FI: Sisältää elämäkerrallisia tietoja

en: Computer Files
fi-FI: Elektroninen aineisto

en: Computer file/Electronic resource
fi-FI: Elektroninen aineisto

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
fi-FI: Kukin sisältää tyhjämerkin (#) tai täyttömerkin (|)

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
fi-FI: Millaiselle kohderyhmälle kuvailun kohde on suunnattu.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
fi-FI: Kohteen materiaalin muoto.

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
fi-FI: Kaksi määrittelemätöntä merkkipaikkaa; kukin sisältää tyhjämerkin (#) tai täyttömerkin (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
fi-FI: Nimeketietueessa kuvaillun tietokonetiedoston tyyppi

en: Type of computer file
fi-FI: Elektronisen aineiston tyyppi

en: Numeric data
fi-FI: Numeerinen

en: Computer program
fi-FI: Tietokoneohjelma

en: Representational
fi-FI: Esittävä

en: Document
fi-FI: Asiakirja

en: Bibliographic data
fi-FI: Bibliografia

en: Font
fi-FI: Kirjasinlaji

en: Game
fi-FI: Peli

en: Sound
fi-FI: Ääni

en: Interactive multimedia
fi-FI: Interaktiivinen multimedia

en: Online system or service
fi-FI: Verkossa oleva järjestelmä tai palvelu

en: Combination
fi-FI: Yhdistelmä

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
fi-FI: Yksimerkkinen koodi joka sisältää tyhjämerkin (#) tai täyttömerkin (|).

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
fi-FI: Onko tietokonetiedosto virallisen tai julkishallinnollisen tahon tuottama tai sen käyttöön tarkoitettu ja mikä on kyseisen tahon toimivalta.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
fi-FI: Kuusi määrittelemätöntä merkkipaikkaa; kukin sisältää tyhjämerkin (#) tai täyttömerkin (|).

en: Cartographic material
fi-FI: Kartta-aineisto

en: Manuscript cartographic material
fi-FI: Karttakäsikirjoitus

en: Relief
fi-FI: Korkeustietojen esitystapa

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
fi-FI: Nelimerkkinen koodi ilmaisee miten korkeuserot on esitetty. Koodit luetteloidaan tärkeysjärjestyksessä. Jos tallennetaan vähemmän kuin neljä koodia, koodit tasataan vasemmalle ja käyttämättömissä merkkipaikoissa on tyhjä (#).

en: No relief shown
fi-FI: Korkeuseroja ei määritelty

en: Contours
fi-FI: Korkeuskäyrät

en: Shading
fi-FI: Varjostus

en: Gradient and bathymetric tints
fi-FI: Korkeuserot värisävyin

en: Hachures
fi-FI: Rinteen suuntaa osoittavat viivat

en: Bathymetry/soundings
fi-FI: Luotauspisteet

en: Form lines
fi-FI: Muotoa kuvaavat viivat

en: Spot heights
fi-FI: Korkeuspisteet

en: Pictorially
fi-FI: Korkeuserot kuvin

en: Land forms
fi-FI: Viivakuvat

en: Bathymetry/isolines
fi-FI: Syvyyskäyrät

en: Rock drawings
fi-FI: Maisemapiirrokset

en: Projection
fi-FI: Projektio

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
fi-FI: Kaksikirjaiminen koodi, joka ilmoittaa projektion.

en: Projection not specified
fi-FI: Projektiota ei määritelty

en: Gnomic
fi-FI: Gnomoninen

en: Lambert's azimuthal equal area
fi-FI: Lambertin oikeapintainen

en: Orthographic
fi-FI: Ortografinen

en: Azimuthal equidistant
fi-FI: Oikeapituinen

en: Stereographic
fi-FI: Stereografinen

en: General vertical near-sided
fi-FI: Oikeapintainen, muu

en: Modified stereographic for Alaska
fi-FI: Modifioitu stereografinen Alaskalle

en: Chamberlin trimetric
fi-FI: Chamberlinin trimetrinen

en: Polar stereographic
fi-FI: Polaarinen stereografinen

en: Azimuthal, specific type unknown
fi-FI: Tasoprojektio, erikoistyyppi tuntematon

en: Azimuthal, other
fi-FI: Tasoprojektio, muu

en: Goode's homolographic
fi-FI: Gooden oikeapintainen

en: Lambert's cylindrical equal area
fi-FI: Lambertin oikeapintainen

en: Sinusoidal
fi-FI: Sinusoidi

en: Transverse Mercator
fi-FI: Poikittainen (Transverse Mercator)

en: Gauss-Kruger
fi-FI: Gauss-Krügerin poikittaisasentoinen

en: Equirectangular
fi-FI: Pallopanoraama

en: Cylindrical, specific type unknown
fi-FI: Lieriöprojektio, erikoistyyppi tuntematon

en: Cylindrical, other
fi-FI: Lieriöprojektio, muu

en: Albers equal area
fi-FI: Albersin oikeapintainen

en: Lambert's conformal conic
fi-FI: Lambertin oikeakulmainen

en: Equidistant conic
fi-FI: Oikeapituinen

en: Polyconic
fi-FI: Monikartioinen

en: Conic, specific type unknown
fi-FI: Kartioprojektio, erikoistyyppi tuntematon

en: Conic, other
fi-FI: Kartioprojektio, muu

en: Butterfly
fi-FI: Monilohkoinen

en: Goode's homolosine
fi-FI: Gooden lohkottu

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
fi-FI: Millerin kaksinapainen vinoasentoinen oikeakulmainen kartioprojektio

en: Van Der Grinten
fi-FI: Van der Grinten

en: Dimaxion
fi-FI: Robinsonin oikeapintainen (Dimaxion)

en: Cordiform
fi-FI: Kaksoissydänprojektio

en: Lambert conformal
fi-FI: Trapetsoidi (Lambert conformal)

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
fi-FI: Määrittelemätön; sisältää tyhjämerkin (#) tai täyttömerkin (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
fi-FI: Kartografisen aineiston tyyppi.

en: Type of cartographic material
fi-FI: Kartta-aineiston tyyppi

en: Single map
fi-FI: Yksittäinen kartta

en: Map series
fi-FI: Karttasarja

en: Map serial
fi-FI: Jatkuva karttajulkaisu

en: Globe
fi-FI: Karttapallo

en: Atlas
fi-FI: Kartasto, Atlas

en: Separate supplement to another work
fi-FI: Toisen teoksen erillinen karttaliite

en: Bound as part of another work
fi-FI: Toiseen teokseen sidottu karttaosa

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
fi-FI: Määrittelemätön; kukin merkkipaikka sisältää tyhjämerkin (#) tai täyttömerkin (|)

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
fi-FI: Onko kohde virallisen tai julkishallinnollisen tahon tuottama tai sen käyttöön tarkoitettu ja mikä on kyseisen tahon toimivalta.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
fi-FI: Nimekkeen materiaali.

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
fi-FI: Yksinumeroinen koodi, joka ilmaisee sisältyykö kuvailun kohteeseen tai sen liitteisiin paikkahakemisto.

en: Special format characteristics
fi-FI: Ilmiasun erityispiirteet

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
fi-FI: Tärkeysjärjestyksessä voidaan tallentaa kaksi eri kirjainkoodia, jotka ilmaisevat kartan luonnetta. Jos tallennetaan vain yksi koodi, käyttämätön merkkipaikka sisältää tyhjän (#).

en: No specified special format characteristics
fi-FI: Ilmiasun erityispiirteitä ei ole määritelty

en: Manuscript
fi-FI: Käsikirjoitus

en: Picture card, post card
fi-FI: Kuvakortti, postikortti

en: Calendar
fi-FI: Kalenteri

en: Puzzle
fi-FI: Palapeli

en: Wall map
fi-FI: Seinäkartta

en: Playing cards
fi-FI: Pelikortit

en: Loose-leaf
fi-FI: Irtolehti

en: Notated music
fi-FI: Nuottijulkaisu

en: Manuscript notated music
fi-FI: Nuottikäsikirjoitus

en: Nonmusical sound recording
fi-FI: Puheäänite

en: Musical sound recording
fi-FI: Musiikkiäänite

en: Form of composition
fi-FI: Musiikin laji

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
fi-FI: Kaksikirjaiminen koodi, joka ilmoittaa musiikinlajin. Musiikinlajit perustuvat Library of Congressin asiasanoihin. Jos useampi kuin yksi koodi olisi sopiva, merkkipaikoissa 008/18-19 käytetään koodia mu (Useita lajeja) ja kaikki sopivat koodit annetaan kentässä 047 (Musiikinlajikoodi). Koodi mu voi myös osoittaa että kenttä 047 sisältää muita kuin MARC-musiikinlajikoodeja.

en: Anthems
fi-FI: Kansallishymnit

en: Ballads
fi-FI: Balladit

en: Bluegrass music
fi-FI: Bluegrass-musiikki

en: Ballets
fi-FI: Baletti

en: Chaconnes
fi-FI: Chaconnet

en: Chants, Other religions
fi-FI: Muiden uskontojen rituaalilaulu

en: Chant, Christian
fi-FI: Kristillinen kirkkolaulu

en: Concerti grossi
fi-FI: Concerto grossot

en: Chorales
fi-FI: Koraalit

en: Chorale preludes
fi-FI: Koraalialkusoitot

en: Canons and rounds
fi-FI: Kaanonit

en: Concertos
fi-FI: Konsertot

en: Chansons, polyphonic
fi-FI: Moniääniset chansonit

en: Carols
fi-FI: Carolit

en: Chance compositions
fi-FI: Sattumamusiikki

en: Cantatas
fi-FI: Kantaatit

en: Country music
fi-FI: Kantrimusiikki

en: Canzonas
fi-FI: Canzonat

en: Dance forms
fi-FI: Tanssimusiikki

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
fi-FI: Divertimentot, serenadit, kassaatiot, notturnot

en: Fugues
fi-FI: Fuugat

en: Folk music
fi-FI: Kansanmusiikki

en: Fantasias
fi-FI: Fantasiat

en: Gospel music
fi-FI: Hengellinen musiikki, Gospel

en: Hymns
fi-FI: Virret

en: Musical revues and comedies
fi-FI: Musiikkirevyyt

en: Madrigals
fi-FI: Madrigaalit

en: Minuets
fi-FI: Menuetit

en: Motets
fi-FI: Motetit

en: Motion picture music
fi-FI: Elokuvamusiikki

en: Marches
fi-FI: Marssit

en: Masses
fi-FI: Messut

en: Multiple forms
fi-FI: Useita lajeja

en: Mazurkas
fi-FI: Masurkat

en: Nocturnes
fi-FI: Nocturnet

en: Not applicable
fi-FI: Soveltumaton

en: Operas
fi-FI: Oopperat

en: Oratorios
fi-FI: Oratoriot

en: Overtures
fi-FI: Alkusoitot

en: Program music
fi-FI: Ohjelmamusiikki

en: Passion music
fi-FI: Passiomusiikki

en: Polonaises
fi-FI: Poloneesit

en: Popular music
fi-FI: Viihdemusiikki

en: Preludes
fi-FI: Preludit

en: Passacaglias
fi-FI: Passacagliat

en: Part-songs
fi-FI: Moniääniset laulut

en: Pavans
fi-FI: Pavanat

en: Rock music
fi-FI: Rock

en: Rondos
fi-FI: Rondot

en: Ragtime music
fi-FI: Ragtime

en: Ricercars
fi-FI: Ricercaret

en: Rhapsodies
fi-FI: Rapsodiat

en: Requiems
fi-FI: Requiemit

en: Square dance music
fi-FI: Kontratanssit ja country-dancet

en: Songs
fi-FI: Laulut

en: Sonatas
fi-FI: Sonaatit

en: Symphonic poems
fi-FI: Sinfoniset runoelmat

en: Studies and exercises
fi-FI: Etydit ja harjoitukset

en: Suites
fi-FI: Sarjat

en: Symphonies
fi-FI: Sinfoniat

en: Toccatas
fi-FI: Toccatat

en: Trio-sonatas
fi-FI: Triosonaatit

en: Villancicos
fi-FI: Villancicot

en: Variations
fi-FI: Muunnelmat

en: Waltzes
fi-FI: Valssit

en: Zarzuelas
fi-FI: Zarzuelat

en: Format of music
fi-FI: Nuottijulkaisun tyyppi

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
fi-FI: Yksikirjaiminen koodi, joka ilmaisee nuottijulkaisun tyypin (esim. pianisti-kapellimestari). Merkintätapa tässä elementissä tarkoittaa nuottien kirjoitustapaa. Nuotinnos voidaan merkitä nuottiviivoille tai graafisesti, symbolisesti tai sanallisesti.

en: Full score
fi-FI: Partituuri

en: Full score, miniature or study size
fi-FI: Pienoispartituuri

en: Accompaniment reduced for keyboard
fi-FI: Pianopartituuri

en: Voice score with accompaniment omitted
fi-FI: Partituuri, jossa vain lauluäänet ilman säestystä

en: Condensed score or piano-conductor score
fi-FI: Partituurin tiivistelmä tai johtoääni

en: Close score
fi-FI: Partiselli

en: Chorus score
fi-FI: Kuoropartituuri

en: Condensed score
fi-FI: Partituurin tiivistelmä

en: Performer-conductor part
fi-FI: Johtoääni

en: Vocal score
fi-FI: Laulupartituuri

en: Score
fi-FI: Nuotti

en: Multiple score formats
fi-FI: Useita tyyppejä

en: Music Parts
fi-FI: Äänet

en: No parts in hand or not specified
fi-FI: Ei ääniä tai ei määritelty

en: Instrumental and vocal parts
fi-FI: Soitin- ja lauluäänet

en: Instrumental parts
fi-FI: Soitinäänet

en: Vocal parts
fi-FI: Lauluäänet

en: Unknown or unspecified
fi-FI: Tuntematon tai määrittelemätön

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
fi-FI: Kohteen materiaalin muoto.

en: Accompanying matter
fi-FI: Liiteaineisto

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
fi-FI: Aakkosjärjestyksessä voidaan tallentaa kuusi eri koodia, jotka ilmaisevat aineiston sisältöä ja sen liitteitä. Jos tallennetaan vähemmän kuin kuusi koodia, koodit tasataan vasemmalle ja käyttämättömissä merkkipaikoissa on tyhjä (#).

en: No accompanying matter
fi-FI: Ei liiteaineistoa

en: Discography
fi-FI: Diskografia

en: Bibliography
fi-FI: Bibliografia

en: Thematic index
fi-FI: Teemahakemisto

en: Libretto or text
fi-FI: Libretto tai teksti

en: Biography of composer or author
fi-FI: Säveltäjän tai tekijän elämäkerta

en: Biography of performer or history of ensemble
fi-FI: Esittäjän tai yhtyeen elämäkerta

en: Technical and/or historical information on instruments
fi-FI: Teknistä ja/tai historiallista tietoa soittimista

en: Technical information on music
fi-FI: Teknistä tietoa musiikista

en: Historical information
fi-FI: Historiallista tietoa

en: Ethnological information
fi-FI: Etnologista tietoa

en: Instructional materials
fi-FI: Opetusaineistoa

en: Literary text for sound recordings
fi-FI: Äänitteen kirjallisuuslaji

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
fi-FI: Oheisen listan mukaisessa järjestyksessä voidaan tallentaa kaksi eri kirjainkoodia, jotka ilmaisevat äänitteen kirjallista tyyppiä. Jos tallennetaan vain yksi koodi, käyttämätön merkkipaikka sisältää tyhjän (#).

en: Item is a music sound recording
fi-FI: Kohde on musiikkiäänite

en: Conference proceedings
fi-FI: Tallenne kokouksesta

en: Drama
fi-FI: Draama

en: Fiction
fi-FI: Kaunokirjallisuus

en: Reporting
fi-FI: Esittely, reportaasi

en: History
fi-FI: Historia

en: Instruction
fi-FI: Ohjeet

en: Language instruction
fi-FI: Kielten opetus

en: Comedy
fi-FI: Hupailut

en: Lectures, speeches
fi-FI: Luennot, puheet

en: Memoirs
fi-FI: Muistelmat

en: Folktales
fi-FI: Kansantarinat

en: Rehearsals
fi-FI: Harjoitukset ilman musiikkia

en: Sounds
fi-FI: Äänet

en: Interviews
fi-FI: Haastattelut

en: Transposition and arrangement
fi-FI: Transponointi ja sovitus

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
fi-FI: Ovatko kaikki tai osa luetteloitavasta nimekkeestä transponoitu ja/tai sovitettu toisesta työstä.

en: Not arrangement or transposition or not specified
fi-FI: Ei transponointia tai sovitusta tai ei määritelty

en: Transposition
fi-FI: Transponointi

en: Arrangement
fi-FI: Sovitus

en: Both transposed and arranged
fi-FI: Sekä transponoitu että sovitettu

en: Continuing Resources
fi-FI: Jatkuvat julkaisut

en: Serial/Integrating resource
fi-FI: Kausijulkaisu/Päivittyvä julkaisu

en: Frequency
fi-FI: Ilmestymistiheys

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
fi-FI: Ilmaisee nimekkeen jaksotuksen; käytetään yhdessä 008/19 (Säännöllisyys) kanssa.

en: No determinable frequency
fi-FI: Ei määriteltävää ilmestymistiheyttä

en: Annual
fi-FI: Kerran vuodessa

en: Bimonthly
fi-FI: Joka toinen kuukausi

en: Semiweekly
fi-FI: Kaksi kertaa viikossa

en: Daily
fi-FI: Päivittäin

en: Biweekly
fi-FI: Kerran kahdessa viikossa

en: Semiannual
fi-FI: Puolivuosittain

en: Biennial
fi-FI: Kerran kahdessa vuodessa

en: Triennial
fi-FI: Kerran kolmessa vuodessa

en: Three times a week
fi-FI: Kolme kertaa viikossa

en: Three times a month
fi-FI: Kolme kertaa kuukaudessa

en: Continuously updated
fi-FI: Jatkuva päivitys

en: Monthly
fi-FI: Kerran kuukaudessa

en: Quarterly
fi-FI: Neljäsosavuosittain

en: Semimonthly
fi-FI: Kaksi kertaa kuukaudessa

en: Three times a year
fi-FI: Kolme kertaa vuodessa

en: Weekly
fi-FI: Kerran viikossa

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
fi-FI: Ilmaisee nimekkeen aiotun säännöllisyyden; käytetään yhdessä 008/18 (Jaksotus) kanssa.

en: Regularity
fi-FI: Säännöllisyys

en: Normalized irregular
fi-FI: Normaalin epäsäännöllinen

en: Regular
fi-FI: Säännöllinen

en: Completely irregular
fi-FI: Täysin epäsäännöllinen

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
fi-FI: Jatkuvan julkaisun tyyppi.

en: Type of continuing resource
fi-FI: Jatkuvan julkaisun tyyppi

en: Updating database
fi-FI: Päivittyvä tietokanta

en: Updating loose-leaf
fi-FI: Päivittyvä irtolehtijulkaisu

en: Monographic series
fi-FI: Monografiasarja

en: Newspaper
fi-FI: Sanomalehti

en: Periodical
fi-FI: Aikakauslehti

en: Updating Web site
fi-FI: Päivittyvä verkkosivu

en: Form of original item
fi-FI: Alkuperäisen julkaisun ilmiasu

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
fi-FI: Materiaali, missä nimeke on julkaistu alkuperäisesti.

en: Newspaper format
fi-FI: Sanomalehti

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
fi-FI: Kohteen materiaalin muoto.

en: Nature of entire work
fi-FI: Koko sisältö

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
fi-FI: Ilmoittaa nimekkeen laadun, koostuuko se kokonaan tietyn tyyppisestä materiaalista. Jos nimeke katsotaan olevan useampaa materiaalia, tyypit ilmoitetaan kentissä 008/25-27 (Sisällön laatu) ja 008/24 merkkipaikka koodataan tyhjäksi (#).

en: Not specified
fi-FI: Ei määritelty

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
fi-FI: Aakkosjärjestyksessä voidaan tallentaa kolme eri koodia, jotka ilmaisevat aineiston materiaalia. Jos tallennetaan vähemmän kuin kolme koodia, koodit tasataan vasemmalle ja käyttämättömissä merkkipaikoissa on tyhjä (#).

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
fi-FI: Onko kohde virallisen tai julkishallinnollisen tahon tuottama tai sen käyttöön tarkoitettu ja mikä on kyseisen tahon toimivalta.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
fi-FI: Sisältääkö kuvailun kohde kokouksen tai konferenssin pöytäkirjat, selonteot tai yhteenvedot.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
fi-FI: Määrittelemätön; kukin merkkipaikka sisältää tyhjämerkin (#) tai täyttömerkin (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
fi-FI: Yksikirjaiminen koodi, joka ilmaisee alkuperäisen aakkoston tai kirjaimiston nimekkeelle, johon avainnimeke (kenttä 222) perustuu.

en: Original alphabet or script of title
fi-FI: Nimekkeen alkuperäinen kirjoitusjärjestelmä

en: No alphabet or script given/No key title
fi-FI: Aakkostoa tai kirjaimistoa ei ole annettu / ei avainnimekettä

en: Basic Roman
fi-FI: Latinalainen

en: Extended Roman
fi-FI: Laajennettu latinalainen

en: Cyrillic
fi-FI: kyrillinen

en: Japanese
fi-FI: japani

en: Chinese
fi-FI: kiina

en: Arabic
fi-FI: arabia

en: Greek
fi-FI: kreikka

en: Hebrew
fi-FI: heprea

en: Thai
fi-FI: thai

en: Devanagari
fi-FI: devanagari

en: Korean
fi-FI: korea

en: Tamil
fi-FI: tamili

en: Entry convention
fi-FI: Kirjauskäytäntö

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
fi-FI: Yksinumeroinen koodi, joka ilmaisee onko kohde luetteloitu peräkkäisten, viimeisimpien vai yhdistettyjen kirjausten luettelointisääntöjen mukaan.

en: Successive entry
fi-FI: Peräkkäinen kirjaus

en: Latest entry
fi-FI: Viimeisin kirjaus

en: Integrated entry
fi-FI: Yhdistetty kirjaus

en: Visual Materials
fi-FI: Visuaalinen aineisto

en: Projected medium
fi-FI: Heijastettava kuva tai viestin

en: Two-dimensional nonprojected graphic
fi-FI: Kuva

en: Kit
fi-FI: Moniviestin

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
fi-FI: Esine

en: Running time for motion pictures and videorecordings
fi-FI: Kesto

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
fi-FI: Kolminumeroinen luku, joka ilmaisee elokuvan tai videotallenteen ajallisen pituuden. Numero tasataan oikealle ja jokaiseen käyttämättömään merkkipaikkaan merkitään nolla.

en: Running time exceeds three characters
fi-FI: Kesto enemmän kuin 3 merkkiä

en: Running time
fi-FI: Kesto

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
fi-FI: Millaiselle kohderyhmälle kuvailun kohde on suunnattu.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
fi-FI: Onko kohde virallisen tai julkishallinnollisen tahon tuottama tai sen käyttöön tarkoitettu ja mikä on kyseisen tahon toimivalta.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
fi-FI: Kohteen materiaalin muoto.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
fi-FI: Visuaalisen aineiston tyyppi.

en: Type of visual material
fi-FI: Visuaalisen aineiston tyyppi

en: Art original
fi-FI: Taideteos, alkuperäinen

en: Art reproduction
fi-FI: Taidejäljennös

en: Diorama
fi-FI: Dioraama

en: Filmstrip
fi-FI: Raina

en: Picture
fi-FI: Kuva

en: Graphic
fi-FI: Grafiikka

en: Technical drawing
fi-FI: Tekninen piirustus

en: Motion picture
fi-FI: Elokuva

en: Chart
fi-FI: Kaavio

en: Flash card
fi-FI: Sana- tai kuvakortti

en: Microscope slide
fi-FI: Mikroskoopin preparaatti

en: Model
fi-FI: Malli

en: Realia
fi-FI: Esine

en: Slide
fi-FI: Dia

en: Transparency
fi-FI: Kalvo

en: Videorecording
fi-FI: Videotallenne

en: Toy
fi-FI: Lelu

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
fi-FI: Elokuvan tai videotallenteen luonnissa käytetty tekniikka.

en: Technique
fi-FI: Menetelmä

en: Animation
fi-FI: Animaatio

en: Animation and live action
fi-FI: Animaatio ja elävät näyttelijät

en: Live action
fi-FI: Elävät näyttelijät

en: Mixed Materials
fi-FI: Sekalainen aineisto

en: Mixed material
fi-FI: Sekalainen aineisto

en: Category of material
fi-FI: Aineistoluokka

en: Map
fi-FI: Kartta

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
fi-FI: Kartografisen aineiston (lukuunottamatta karttapalloja) tyyppi. Yleensä aineiston fyysinen tyyppi, esim. diagrammi.

en: Specific material designation
fi-FI: Aineiston erityismääre

en: Diagram
fi-FI: Diagrammi

en: Profile
fi-FI: Profiili

en: Remote-sensing image
fi-FI: Kaukokartoituskuva

en: Section
fi-FI: Kappale

en: Unspecified
fi-FI: Määrittelemätön

en: View
fi-FI: Näytä

en: Color
fi-FI: Väri

en: Whether the item is in one color or multicolored
fi-FI: Onko kartta yksi- vai monivärinen

en: One color
fi-FI: Yksivärinen

en: Multicolored
fi-FI: Monivärinen

en: Material out of which the cartographic item is made.
fi-FI: Kartan valmistusmateriaali.

en: Physcial Description
fi-FI: Valmistusmateriaali

en: Paper
fi-FI: Paperi

en: Wood
fi-FI: Puu

en: Stone
fi-FI: Kivi

en: Metal
fi-FI: Metalli

en: Synthetic
fi-FI: Synteettinen

en: Skin
fi-FI: Vuota

en: Textiles
fi-FI: Tekstiili

en: Plastic
fi-FI: Muovi

en: Glass
fi-FI: Lasi

en: Vinyl
fi-FI: Vinyyli

en: Vellum
fi-FI: Veliini

en: Plaster
fi-FI: Kipsi

en: Flexible base photographic, positive
fi-FI: Joustava, pehmeäpohjainen valokuvapositiivi

en: Flexible base photographic, negative
fi-FI: Joustava, pehmeäpohjainen valokuvanegatiivi

en: Non-flexible base photographic, positive
fi-FI: Joustamaton, kovapohjainen valokuvapositiivi

en: Non-flexible base photographic, negative
fi-FI: Joustamaton, kovapohjainen valokuvanegatiivi

en: Leather
fi-FI: Nahka

en: Parchment
fi-FI: Pergamentti

en: Other photographic medium
fi-FI: Muu valokuvamainen materiaali

en: Type of reproduction
fi-FI: Jäljenteen tyyppi

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
fi-FI: Kartan jäljennetyyppi (näköispainos tms.)

en: Facsimile
fi-FI: Näköispainos

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
fi-FI: Kartan valmistusmenetelmä.

en: Production/reproduction details
fi-FI: Valmistusmenetelmä

en: Photocopy, blueline print
fi-FI: Sinikopio

en: Photocopy
fi-FI: Valokopio

en: Pre-production
fi-FI: Esituotanto

en: Film
fi-FI: Filmi

en: Positive/negative aspect
fi-FI: Polariteetti

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
fi-FI: Polariteetti, onko kyseessä kartan positiivi- vai negatiivifilmi.

en: Positive
fi-FI: Positiivifilmi

en: Negative
fi-FI: Negatiivifilmi

en: Mixed polarity
fi-FI: Sekalainen polariteetti

en: Electronic resources
fi-FI: Elektroninen aineisto

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
fi-FI: Yksikirjaiminen koodi, jolla ilmaistaan aineistotyypin olevan elektroninen aineisto (esim. ohjelmat, tiedostot, kuvat, digitoidut ääni- ja videokasetit, jne.).

en: Electronic resource
fi-FI: Elektroninen aineisto

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
fi-FI: Elektronisen aineiston materiaalin erityistyyppi (usein fyysisen objektin tyyppi), esim. magneettinauha.

en: Tape cartridge
fi-FI: Nauhakasetti

en: Chip cartridge
fi-FI: Piirikotelo ("Chip cartridge")

en: Computer optical disc cartridge
fi-FI: Optinen levykasetti ("Computer optical disc cartridge")

en: Computer disc, type unspecified
fi-FI: Levyke, tyyppi määrittelemätön

en: Computer disc cartridge
fi-FI: Levykekasetti ("Computer disc cartridge"), tyyppi määrittelemätön

en: Tape cassette
fi-FI: DAT-kasetti

en: Tape reel
fi-FI: Magneettinauha

en: Magnetic disk
fi-FI: Levyke

en: Computer card
fi-FI: Reikäkortti, magneettikortti

en: Magneto-optical disc
fi-FI: Magneetti-optinen levy

en: Optical disc
fi-FI: Optinen levy

en: Remote
fi-FI: Suorakäyttö, online

en: Standalone device
fi-FI: Itsenäinen laite

en: Whether the item is one color or multicolored.
fi-FI: Elektronisen aineiston väritys (yksi- vai monivärinen).

en: Black-and-white
fi-FI: Mustavalkoinen

en: Gray scale
fi-FI: Harmaasävy

en: Mixed
fi-FI: Sekalainen

en: Dimensions
fi-FI: Mitat

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
fi-FI: Elektronisen aineiston mitat. Vain yleisimmät mitat on ilmoitettu. Usein mitat sisältävät kotelon, jonka sisällä on magneettinen tai optinen media. Kentän 007/04 koodi ilmoittaa median muodon. Jos mikään koodi ei vastaa median (tai kotelon) mittoja, käytä koodia z.

en: 3 1/2 in.
fi-FI: 3½ tuumaa

en: 12 in.
fi-FI: 12 tuumaa

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
fi-FI: 4 3/4 tuumaa tai 12 cm.

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
fi-FI: 1 1/8 x 2 3/8 tuumaa (esim. nauhakasetti)

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
fi-FI: 3 7/8 x 2 1/2 tuumaa

en: 5 1/4 in.
fi-FI: 5 1/4 tuumaa.

en: 8 in.
fi-FI: 8 tuumaa

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
fi-FI: Tuottaako elektroninen aineisto ääntä.

en: No sound (silent)
fi-FI: Ei ääntä (hiljainen)

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
fi-FI: Skannatun kuvan/kuvien bittitarkkuus voidaan merkitä kolmella numerolla. Jos tarkkuutta ei tiedetä, käytetään kirjainkoodeja. Koska bittitarkkuus on merkittävä tieto, puuttuvia numeroita ei saa korvata tavuviivoilla (-).

en: Image bit depth
fi-FI: Kuvan bittitarkkuus

en: Exact bit depth
fi-FI: Bittitarkkuus 001-999

en: Multiple
fi-FI: Useita tarkkuuksia

en: File formats
fi-FI: Tiedostomuodot

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
fi-FI: Sisältääkö elektroninen aineisto yhden vai useampia tiedostomuotoja.

en: One file format
fi-FI: Yksi

en: Multiple file formats
fi-FI: Useita

en: Quality assurance target(s)
fi-FI: Laadunvarmistus

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
fi-FI: Onko elektronisen aineiston laadunvarmistus olemassa.

en: Absent
fi-FI: Puuttuu

en: Present
fi-FI: Tehty

en: Antecedent/Source
fi-FI: Aineiston alkuperä

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
fi-FI: Alkuperätiedolla on merkitystä, kun digitoituja aineistoja tuotetaan, käytetään ja hallinnoidaan.

en: File reproduced from original
fi-FI: Alkuperäisteos, originaali

en: File reproduced from microform
fi-FI: Mikrotallenne

en: File reproduced from an electronic resource
fi-FI: Elektroninen aineisto

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
fi-FI: Välimuoto (ei mikrotallenne)

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
fi-FI: Elektronisen aineiston pakkaustaso.

en: Level of compression
fi-FI: Pakkaustaso

en: Uncompressed
fi-FI: Pakkaamaton

en: Lossless
fi-FI: Pakattu, palautettavissa kokonaan

en: Lossy
fi-FI: Pakattu, ei kokonaan palautettavissa (esim. JPEG, MPEG)

en: Reformatting quality
fi-FI: Laatu ja käyttötarkoitus

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
fi-FI: Elektronisen aineiston laatu ja käyttötarkoitus. Onko aineiston laatu suhteessa käyttötarkoitukseen (onko esim. alkuperäisen veroinen, pitkäaikaissäilytykseen tai nykyiseen käyttöön sopiva).

en: Access
fi-FI: Riittävä nykyiseen käyttöön, mutta ei riittävä pitkäaikaissäilytykseen

en: Preservation
fi-FI: Käsittelyerät

en: Replacement
fi-FI: Korkeatasoinen, alkuperäisen veroinen

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
fi-FI: Yksikirjaiminen koodi, joka ilmaisee karttapallon tyypin. Karttapallo on taivaankappaleen kuvaus pallon pinnalla. Ks. merkkipaikkojen 01-05 tarkemmat kuvaukset jaksosta 007--KARTTA.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
fi-FI: Karttapallon erityispiirteet (usein fyysisen objektin tyyppi), esim. taivas-/tähtikarttapallo.

en: Celestial globe
fi-FI: Taivas-/tähtikarttapallo

en: Planetary or lunar globe
fi-FI: Planeetta- tai kuukarttapallo

en: Terrestrial globe
fi-FI: Maapallon karttapallo

en: Earth moon globe
fi-FI: Maapallon kuun karttapallo

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
fi-FI: Onko karttapallo yksi- vai monivärinen.

en: Material out of which the globe is made.
fi-FI: Karttapallon valmistusmateriaali.

en: Physicial medium
fi-FI: Valmistusmateriaali

en: Textile
fi-FI: Tekstiili

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
fi-FI: Onko karttapallo näköispainos vai muu jäljennetyyppi.

en: Tactile material
fi-FI: Tunnusteluaineisto

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
fi-FI: Yksikirjaiminen koodi, joka ilmaisee tunnusteluaineiston tyypin. Pistekirjoitus ja muut aineistot, jotka on tarkoitettu luettaviksi tunnustelemalla. Täyttömerkki | ei ole sallittu tässä merkkipaikassa.

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
fi-FI: Tunnusteluaineiston erityismääre.

en: Moon
fi-FI: Moonin kirjoitus

en: Tactile, with no writing system
fi-FI: Kohokirjoitus, ei kirjoitusjärjestelmää

en: Class of braille writing
fi-FI: Pistekirjoituksen laji

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
fi-FI: Kohokirjoituksen laji. Voidaan tallentaa ainoastaan hallitsevin koodi tai kaksi koodia tärkeysjärjestyksessä. Jos tallennetaan vain yksi koodi, se tasataan vasemmalle ja käyttämättömässä merkkipaikassa on tyhjä (#).

en: No specified class of braille writing
fi-FI: Pistekirjoituksen lajia ei ole määritelty

en: Literary braille
fi-FI: Kirjallinen

en: Format code braille
fi-FI: Salakirjoitus, koodit

en: Mathematics and scientific braille
fi-FI: Matematiikka ja tieteellinen

en: Computer braille
fi-FI: Tietojenkäsittely tai ohjelmointi

en: Music braille
fi-FI: Nuottijulkaisu

en: Multiple braille types
fi-FI: Monia eri tyyppejä

en: Level of contraction
fi-FI: Tiivistämisen taso

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
fi-FI: Onko tiivistämistä käytetty. Tiivistämisessä käytetään yhden tai useamman kohokirjoitusmerkin yhdistelmää edustamaan yleistä kirjainyhdistelmää.

en: Uncontracted
fi-FI: Tiivistämätön

en: Contracted
fi-FI: Tiivistetty

en: Braille music format 1
fi-FI: Pistenuottikirjoituksen muoto

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
fi-FI: Kolmimerkkinen koodi ilmaisee pistenuottikirjoituksen muodon. Miten tahdit, sektiot, äänet ja muut niihin liittyvä tieto kuten sanat esitetään suhteessa toisiinsa. Voidaan tallentaa kolme koodia tärkeysjärjestyksessä. Jos tallennetaan vähemmän kuin kolme koodia, koodit tasataan vasemmalle ja käyttämättömissä merkkipaikoissa on tyhjä (#). Jos koodausta ei tehdä, käytetään täyttömerkkejä (|||).

en: No specified braille music format
fi-FI: Ei määriteltyä Braillen musiikkiformaattia

en: Bar over bar
fi-FI: Tahdit päällekkäin

en: Bar by bar
fi-FI: Tahdit peräkkäin

en: Line over line
fi-FI: Nuottiviivat päällekkäin

en: Paragraph
fi-FI: Kappaleittain

en: Single line
fi-FI: Yksittäinen nuottiviiva

en: Section by section
fi-FI: Sektiot peräkkäin

en: Line by line
fi-FI: Nuottiviivat peräkkäin

en: Open score
fi-FI: Avoin partituuri

en: Spanner short form scoring
fi-FI: "Spanner short form scoring"

en: Short form scoring
fi-FI: "Short form scoring"

en: Outline
fi-FI: Luonnos

en: Vertical score
fi-FI: Vertikaalinen partituuri

en: Braille music format 2
fi-FI: Pistenuottikirjoituksen muoto

en: Braille music format 3
fi-FI: Pistenuottikirjoituksen muoto

en: Other special physical characteristics about the braille.
fi-FI: Ulkoasun erityispiirteet

en: Special physical characteristics
fi-FI: Ulkoasun erityispiirteet

en: Print/braille
fi-FI: Painettu teksti ja pistekirjoitus rinnakkain

en: Jumbo or enlarged braille
fi-FI: Suurikokoinen pistekirjoitus

en: Projected graphic
fi-FI: Heijastettava kuva

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
fi-FI: Yksikirjaiminen koodi, joka ilmaisee heijastettavan kuvan tyypin. Heijastettava kuva on kaksiulotteinen liikkeetön kuva/esitys, joka on tarkoitettu heijastettavaksi optisen laitteen avulla. Täyttömerkki | ei ole sallittu tässä merkkipaikassa.

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
fi-FI: Heijastettavan kuvan erityismääre, esim. dia.

en: Filmstrip cartridge
fi-FI: Rainakasetti

en: Filmslip
fi-FI: Filminauha

en: Filmstrip, type unspecified
fi-FI: Raina, tyyppi määrittelemätön

en: Filmstrip roll
fi-FI: Rainarulla

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
fi-FI: Kuvan väritys.

en: Hand colored
fi-FI: Käsin väritetty

en: Base of emulsion
fi-FI: Kuvan pohjan materiaali

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
fi-FI: Heijastettavan kuvan pohjan materiaali.

en: Safety film
fi-FI: Filmi (tavallinen, nitraatiton)

en: Film base, other than safety film
fi-FI: Filmi (muu kuin tavallinen, nitraatiton)

en: Mixed collection
fi-FI: Sekalainen kokoelma

en: Sound on medium or separate
fi-FI: Ääni mukana tai erikseen

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
fi-FI: Onko heijastettavassa kuvassa ääni mukana tai erikseen.

en: Sound on medium
fi-FI: Ääni mukana samalla viestimellä

en: Sound separate from medium
fi-FI: Ääni erikseen toisella viestimellä

en: Medium for sound
fi-FI: Äänilähde

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
fi-FI: Millaiselle viestimelle ääni on tallennettu (joko mukana heijastettavan kuvan viestimellä tai erikseen) ja millainen äänentoisto tarvitaan.

en: Optical sound track on motion picture film
fi-FI: Optinen ääniraita

en: Magnetic sound track on motion picture film
fi-FI: Magneettinen ääniraita

en: Magnetic audio tape in cartridge
fi-FI: Äänisilmukkakasetti

en: Sound disc
fi-FI: Äänilevy

en: Magnetic audio tape on reel
fi-FI: Magneettinen ääninauha

en: Magnetic audio tape in cassette
fi-FI: Magneettinen äänikasetti

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
fi-FI: Optinen ja magneettinen ääninauha

en: Videotape
fi-FI: Videonauha

en: Videodisc
fi-FI: Videlevy

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
fi-FI: Heijastettavan kuvan leveys tai mitat.

en: Standard 8 mm. film width
fi-FI: Standardi 8 mm

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
fi-FI: Super 8 mm, Single 8 mm

en: 9.5 mm. film width
fi-FI: 9,5 mm

en: 16 mm. film width
fi-FI: 16 mm. filmin leveys

en: 28 mm. film width
fi-FI: 28 mm filmin leveys

en: 35 mm. film width
fi-FI: 35 mm filmin leveys

en: 70 mm. film width
fi-FI: 70 mm filmin leveys

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
fi-FI: 2x2 tuumaa tai 5x5 cm dia

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
fi-FI: 2 1/4 x 2 1/4 tuumaa tai 6x6 cm. dia

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
fi-FI: 4x5 tuumaa tai 10x13 cm. läpinäkyvyys

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
fi-FI: 5x7 tuumaa tai 13x18 cm. läpinäkyvyys

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
fi-FI: 8x10 tuumaa tai 21x26 cm

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
fi-FI: 9x9 tuumaa tai 23x23 cm

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
fi-FI: 10x10 tuumaa tai 26x26 cm

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
fi-FI: 7x7 tuumaa tai 18x18 cm

en: Secondary support material
fi-FI: Kehys, tuki tai kokoonpano

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
fi-FI: Heijastettavan kuvan kehys, tuki tai kokoonpano.

en: No secondary support
fi-FI: Kehys tai tuki puuttuu

en: Cardboard
fi-FI: Kartonki

en: Metal and glass
fi-FI: Metalli ja lasi

en: Synthetic and glass
fi-FI: Synteettinen ja lasi

en: Microform
fi-FI: Mikrotallenne

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
fi-FI: Yksikirjaiminen koodi, joka ilmaisee mikrotallenteen muodon. Mikrotallenne on läpinäkyvä tai -näkymätön viestin, joka sisältää suurennuslaitteen avulla luettavia mikrokuvia. Mikrotallenne voi olla alkuperäisjulkaisu tai kopio olemassa olevasta teksti- tai graafisesta aineistosta. Täyttömerkki | ei ole sallittu tässä merkkipaikassa.

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
fi-FI: Mikrotallenteen erityistyyppi, esim. mikrokortti (läpinäkymätön).

en: Aperture card
fi-FI: Reikäkortti "Aperture card"

en: Microfilm cartridge
fi-FI: Mikrofilmisilmukkakasetti

en: Microfilm cassette
fi-FI: Mikrofilmikasetti

en: Microfilm reel
fi-FI: Mikrofilmikela

en: Microfiche cassette
fi-FI: Mikrokorttikasetti

en: Microfilm slip
fi-FI: Mikrofilmiliuska

en: Microfilm roll
fi-FI: Mikrofilmirulla

en: Positive/negative polarity of the microform.
fi-FI: Polariteetti, onko kyseessä positiivi- vai negatiivimikrotallenne.

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
fi-FI: Mikrotallenteen mitat, ei kuvan.

en: 8 mm.
fi-FI: 8 mm

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
fi-FI: 3x5 tuumaa tai 8x13 cm.

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
fi-FI: 4x6 tuumaa tai 11x15 cm.

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
fi-FI: 6x9 tuumaa tai 16x23 cm.

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
fi-FI: 3 1/4 x 7 3/8 tuumaa tai 9x19 cm

en: Reduction ratio range
fi-FI: Pienennyskerroinalue

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
fi-FI: Mikrotallenteen pienennyskerroinalue. Tarkka pienennyskerroin tallennetaan merkkipaikkoihin 007/06-08 (Pienennyskerroin).

en: Low reduction ratio
fi-FI: Alhainen pienennyskerroin

en: Normal reduction
fi-FI: Normaali pienennyskerroin

en: High reduction
fi-FI: Korkea pienennyskerroin

en: Very high reduction
fi-FI: Hyvin korkea pienennyskerroin

en: Ultra high reduction
fi-FI: Erittäin korkea pienennyskerroin

en: Reduction rate varies
fi-FI: Pienennyskerroin vaihtelee

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
fi-FI: Tarkka pienennyskerroin merkitään kolmella numerolla. Numero tasataan oikealle ja käyttämättömissä merkkipaikoissa on nolla. Tavuviivoja käytetään pienennyskertoimen niissä kohdissa joita ei tiedetä.

en: Reduction ratio
fi-FI: Pienennyskerroin

en: Ratio element is not applicable
fi-FI: Tuntematon pienennyskerroin

en: Ratio
fi-FI: Pienennyskerroin

en: Color of the image for microforms.
fi-FI: Mikrotallenteen väritys.

en: Emulsion on film
fi-FI: Filmin emulsio

en: Type of light-sensitive material on the film.
fi-FI: Filmin valoherkän materiaalin laatu.

en: Silver halide
fi-FI: Hopeagelatiini

en: Diazo
fi-FI: Diatso

en: Vesicular
fi-FI: Vesikulaari emulsio

en: Mixed emulsion
fi-FI: Sekalainen emulsio

en: Generation
fi-FI: Sukupolvi

en: Generation aspect of a microform.
fi-FI: Mikrotallenteen sukupolvi.

en: First generation (master)
fi-FI: Ensimmäinen sukupolvi, master

en: Printing master
fi-FI: Painomaster

en: Service copy
fi-FI: Käyttökopio

en: Mixed generation
fi-FI: Sekalainen sukupolvi

en: Base of film
fi-FI: Filmin pohjan materiaali

en: Base of the film.
fi-FI: Filmin pohjan materiaali.

en: Safety base, undetermined
fi-FI: Määrittelemätön

en: Safety base, acetate undetermined
fi-FI: Asetaattipohjainen

en: Safety base, diacetate
fi-FI: Diasetaattipohjainen

en: Nitrate base
fi-FI: Nitraattipohjainen

en: Mixed base (nitrate and safety)
fi-FI: Sekalainen (nitraatti ja nitraatiton)

en: Safety base, polyester
fi-FI: Polyesteripohjainen

en: Safety base, mixed
fi-FI: Sekalainen

en: Safety base, triacetate
fi-FI: Triasetaattipohjainen

en: Nonprojected graphic
fi-FI: Kuva

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
fi-FI: Kuvan erityismääre, esim. piirustus.

en: Activity card
fi-FI: Toimintakortti, tarinakortti

en: Collage
fi-FI: Kollaasi

en: Drawing
fi-FI: Piirustus

en: Painting
fi-FI: Maalaus

en: Photomechanical print
fi-FI: Fotomekaaninen painotuote

en: Photonegative
fi-FI: Valokuvanegatiivi

en: Photoprint
fi-FI: Valokuvatuloste

en: Print
fi-FI: Tulosta

en: Poster
fi-FI: Juliste

en: Postcard
fi-FI: Postikortti

en: Icon
fi-FI: Kuva

en: Radiograph
fi-FI: Röntgenkuva

en: Study print
fi-FI: "Study print"

en: Photograph, type unspecified
fi-FI: Valokuva, tyyppi määrittelemätön

en: Primary support material
fi-FI: Kuvan pohjan ensisijainen materiaali

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
fi-FI: Kuvan pohjan ensisijainen materiaali.

en: Canvas
fi-FI: Maalauskangas

en: Bristol board
fi-FI: Maalausalusta

en: Cardboard/illustration board
fi-FI: Pahvi

en: Hardboard
fi-FI: Kovalevy

en: Porcelain
fi-FI: Posliini

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
fi-FI: Kehys, tuki tai montaasi, johon kuva (materiaali ilmaistu 007/04 kohdassa) on liitetty.

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
fi-FI: Elokuvan erityismääre, mihin aineisto kuuluu, esim. filmikela.

en: Film cartridge
fi-FI: Filmisilmukkakasetti

en: Film cassette
fi-FI: Filmikasetti

en: Film roll
fi-FI: Filmirulla

en: Film reel
fi-FI: Filmikela

en: Color characteristics of a motion picture.
fi-FI: Elokuvan väritys.

en: Motion picture presentation format
fi-FI: Esitysmuoto

en: Presentation format for motion pictures.
fi-FI: Elokuvan esitysmuoto.

en: Standard sound aperture (reduced frame)
fi-FI: Normaali kuvakoko, äänielokuva

en: Nonanamorphic (wide-screen)
fi-FI: Laajakangas

en: Anamorphic (wide-screen)
fi-FI: Vaakatasossa levitetty laajakangas

en: Other wide-screen format
fi-FI: Muu esitysmuoto laajakankaalla

en: Standard silent aperture (full frame)
fi-FI: Mykkäelokuva, ei ääntä

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
fi-FI: Onko elokuvassa ääni mukana tai erikseen.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
fi-FI: Millaiselle viestimelle elokuvan ääni on tallennettu (joko mukana elokuvan viestimellä tai erikseen) ja millainen äänentoisto tarvitaan.

en: Width of a motion picture.
fi-FI: Filmin leveys.

en: Standard 8 mm.
fi-FI: Standardi 8 mm

en: Super 8 mm./single 8 mm.
fi-FI: Super 8 mm, Single 8 mm

en: 9.5 mm.
fi-FI: 9.5 mm

en: 28 mm.
fi-FI: 28 mm

en: Configuration of playback channels
fi-FI: Toistokanavien asemointi

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
fi-FI: Äänentoistokanavien konfiguraatio elokuvissa.

en: Monaural
fi-FI: Yksikanavainen (mono)

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
fi-FI: Nelikanavainen, monikanavainen tai surround

en: Stereophonic
fi-FI: Kaksikanavainen (stereo)

en: Production elements
fi-FI: Tuotantoon liittyviä tietoja

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
fi-FI: Tuotantoprosessiin liittyviä tietoja, mistä elokuvan vaiheesta on kyse.

en: Workprint
fi-FI: Työkopio

en: Trims
fi-FI: Leikkaukset

en: Outtakes
fi-FI: Poistot

en: Rushes
fi-FI: Katselukopiot

en: Mixing tracks
fi-FI: Miksausraidat

en: Title bands/inter-title rolls
fi-FI: Otsikko- ja alkutekstirullat

en: Production rolls
fi-FI: Tuotantorullat

en: Whether the film is positive or negative.
fi-FI: Onko kyseessä positiivi- vai negatiivifilmi.

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
fi-FI: Miten kaukana kuvailun kohde on alkuperäisestä aineistosta. Sukupolvitietoja käytetään hyväksi, kun arvioidaan saatavilla olevien kopioiden laatua, tehdään säilytystä koskevia päätöksiä tai identifioidaan katseluun ja tutkimukseen sopivia aineistoja.

en: Duplicate
fi-FI: Kopioi

en: Master
fi-FI: Ensikopio, master

en: Original
fi-FI: Alkuperäiskappale

en: Reference print/viewing copy
fi-FI: Referenssikappale/katselukopio

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
fi-FI: Tarkempi elokuvan määritys kuin kohdassa 007/03 (Väritys). Koodeilla b-m on ainoastaan historiallista merkitystä.

en: Refined categories of color
fi-FI: Tarkennettu värityksen määritys

en: 3 layer color
fi-FI: 3 kerroksinen väritys

en: 2 color, single strip
fi-FI: 2 värinen, samalla liuskalla

en: Undetermined 2 color
fi-FI: Muu 2-värinen

en: Undetermined 3 color
fi-FI: Muu 3-värinen kuin normaali

en: 3 strip color
fi-FI: 3 liuskaväritys

en: 2 strip color
fi-FI: 2-liuskaväritys

en: Red strip
fi-FI: Punainen

en: Blue or green strip
fi-FI: Sininen tai vihreä

en: Cyan strip
fi-FI: Syaani

en: Magenta strip
fi-FI: Magenta

en: Yellow strip
fi-FI: Keltainen

en: S E N 2
fi-FI: "S E N 2"

en: S E N 3
fi-FI: "S E N 3"

en: Sepia tone
fi-FI: Seepian värinen mustavalkofilmi

en: Other tone
fi-FI: Muu sävy kuin seepia

en: Tint
fi-FI: Värjätty upottamalla väriin

en: Tinted and toned
fi-FI: Värjätty upottamalla ja sävytetty

en: Stencil color
fi-FI: Sabloniväritys

en: Kind of color stock or print
fi-FI: Käyttökopion väritystekniikka

en: Type of color film stock or color print the item represents.
fi-FI: Elokuvan käyttökopion väritystekniikka.

en: Imbibition dye transfer prints
fi-FI: Peräkkäinen kopiointi

en: Three-layer stock
fi-FI: Yhtenäinen 3-kerroksinen väritys

en: Three layer stock, low fade
fi-FI: Hiottu 3-kerroksinen väritys, Low fade

en: Duplitized stock
fi-FI: Kaksipuolinen emulsio

en: Deterioration stage
fi-FI: Heikentymisaste

en: Level of deterioration of the motion picture film.
fi-FI: Elokuvan heikentymisaste. Jos useampi koodi on sopiva, annetaan sopivista huonoin.

en: None apparent
fi-FI: Ei näkyvää heikentymistä

en: Nitrate: suspicious odor
fi-FI: Nitraatti: epäilyttävä tuoksu

en: Nitrate: pungent odor
fi-FI: Nitraatti: pistävä tuoksu

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
fi-FI: Nitraatti: ruskehtava, haalistunut, himmeä

en: Nitrate: sticky
fi-FI: Nitraatti: tahmea

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
fi-FI: Nitraatti: kuplia, kohoumia

en: Nitrate: congealed
fi-FI: Nitraatti: jähmeä

en: Nitrate: powder
fi-FI: Nitraatti: jauhemainen

en: Non-nitrate: detectable deterioration
fi-FI: Nitraatiton: havaittavissa heikentymistä (diasetaatin tuoksu)

en: Non-nitrate: advanced deterioration
fi-FI: Nitraatiton: pitkälle edennyttä heikentymistä

en: Non-nitrate: disaster
fi-FI: Nitraatiton: käyttökelvoton

en: Completeness
fi-FI: Elokuvan täydellisyysaste

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
fi-FI: Onko luetteloitava elokuva katsottava täydelliseksi.

en: Complete
fi-FI: Täydellinen

en: Incomplete
fi-FI: Epätäydellinen

en: Film inspection date
fi-FI: Filmin tarkastuspäivä

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
fi-FI: Kuusimerkkinen koodi ilmaisee milloin filmi on viimeksi tarkastettu; päivämäärä tallennetaan muodossa vvvvkk (vuosi/kuukausi). Tavuviivoja käytetään päivämäärän kohdissa, joita ei tiedetä. Jos koodausta ei tehdä, käytetään täyttömerkkejä (||||||).

en: Special class of textual material to which an item belongs.
fi-FI: Aineiston erityismääre.

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
fi-FI: Kaukokartoituskuvan erityistyyppi, johon fyysinen objekti kuuluu.

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
fi-FI: Sisältää tyhjämerkin (#) tai täyttömerkin (|).

en: Altitude of sensor
fi-FI: Sensorin korkeus

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
fi-FI: Anturin asema kohteeseen nähden.

en: Surface
fi-FI: Pinnalla

en: Airborne
fi-FI: Ilmassa, ilmakehässä

en: Spaceborne
fi-FI: Avaruudessa

en: Attitude of sensor
fi-FI: Sensorin asento

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
fi-FI: Missä kulmassa laite on ollut kuvattaessa.

en: Low oblique
fi-FI: Matala viistokulma

en: High oblique
fi-FI: Korkea viistokulma

en: Vertical
fi-FI: Pystysuora

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
fi-FI: Pilvipeite kuvaushetkellä.

en: Cloud cover
fi-FI: Pilvipeite

en: Platform construction type
fi-FI: Alustan rakenne

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
fi-FI: Alustan rakenne, millaisella alustalla laite on ollut kuvattaessa. Alusta voi tässä viitata muihinkin kuin tasaisiin pintoihin.

en: Balloon
fi-FI: Kuumailmapallo

en: Aircraft--low altitude
fi-FI: Ilma-alus -- matala korkeus

en: Aircraft--medium altitude
fi-FI: Ilma-alus -- keskikorkeus

en: Aircraft--high altitude
fi-FI: Ilma-alus -- korkea korkeus

en: Manned spacecraft
fi-FI: Miehitetty avaruusalus

en: Unmanned spacecraft
fi-FI: Miehittämätön avaruusalus

en: Land-based remote-sensing device
fi-FI: Maa-alusta

en: Water surface-based remote-sensing device
fi-FI: Veden pinta

en: Submersible remote-sensing device
fi-FI: Vedenalainen

en: Platform use category
fi-FI: Alustan käyttötarkoitus

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
fi-FI: Kaukokartoitusalustan käyttötarkoitus. Merkkipaikkaan 007/06 (Alustan rakenne) merkityn alustan pääasiallinen käyttötarkoitus.

en: Meteorological
fi-FI: Meteorologinen

en: Surface observing
fi-FI: Pinnan tarkkailu

en: Space observing
fi-FI: Avaruuden tarkkailu

en: Mixed uses
fi-FI: Sekalaisia käyttötarkoituksia

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
fi-FI: Kaukokartoituslaitteen tallennustapa, onko sensori tekemisissä lähetyksen kanssa.

en: Sensor type
fi-FI: Sensorin tyyppi

en: Active
fi-FI: Aktiivinen

en: Passive
fi-FI: Passiivinen

en: Data type
fi-FI: Datan tyyppi

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
fi-FI: Onko kaukokartoituslaitteen vastaanottama data tyypiltään spektristä, akustista vai magneettista. Voidaan käyttää määrittämään sekä mitatun säteilyn aallon pituutta että mittauksessa käytetyn sensorin tyyppiä.

en: Visible light
fi-FI: Näkyvä valo

en: Near infrared
fi-FI: Lähi-infrapuna

en: Middle infrared
fi-FI: Keski-infrapuna

en: Far infrared
fi-FI: Kaukoinfrapuna

en: Thermal infrared
fi-FI: Lämpöinfrapuna

en: Shortwave infrared (SWIR)
fi-FI: Lyhytaaltoinfrapuna (SWIR)

en: Reflective infrared
fi-FI: Heijastusinfrapuna

en: Combinations
fi-FI: Yhdistelmät

en: Other infrared data
fi-FI: Muu infrapunadata

en: Sidelooking airborne radar (SLAR)
fi-FI: Sivukulmatutka (SLAR)

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
fi-FI: Synteettisen aukon tutka (SAR) - yksitaajuus

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
fi-FI: SAR-monitaajuus (monikanava)

en: SAR-like polarization
fi-FI: SAR-tutkan omainen polarisaatio

en: SAR-cross polarization
fi-FI: SAR-leikkauspolarisaatio

en: Infometric SAR
fi-FI: Infometrinen SAR

en: polarmetric SAR
fi-FI: Polarmetrinen SAR

en: Passive microwave mapping
fi-FI: Passiivinen mikroaaltokartoitus

en: Other microwave data
fi-FI: Muu mikroaaltodata

en: Far ultraviolet
fi-FI: Kaukoultravioletti

en: Middle ultraviolet
fi-FI: Keskiultravioletti

en: Near ultraviolet
fi-FI: Lähiultravioletti

en: Ultraviolet combinations
fi-FI: Ultraviolettiyhdistelmät

en: Other ultraviolet data
fi-FI: Muu ultraviolettidata

en: Multi-spectral, multidata
fi-FI: Monispektrinen

en: Multi-temporal
fi-FI: Moniajallinen

en: Combination of various data types
fi-FI: Eri datatyyppien yhdistelmä

en: Sonar--water depth
fi-FI: Kaikuluotaus -- veden syvyys

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
fi-FI: Kaikuluotaus -- pohjan pinnanmuodostus, sivukuvaus

en: Sonar--bottom topography, near-surface
fi-FI: Kaikuluotaus -- pohjan pinnanmuodostus, läheltä pintaa

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
fi-FI: Kaikuluotaus -- pohjan pinnanmuodostus, läheltä pohjaa

en: Seismic surveys
fi-FI: Seismiset tutkimukset

en: Other acoustical data
fi-FI: Muu akustinen data

en: Gravity anomalies (general)
fi-FI: Painovoimapoikkeama

en: Isostatic
fi-FI: Isostaattinen

en: Magnetic field
fi-FI: Magneettikenttä

en: radiometric surveys
fi-FI: Radiometriset tutkimukset

en: Sound recording
fi-FI: Äänite

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
fi-FI: Äänitteen erityismääre, esim. äänilieriö.

en: Belt
fi-FI: Hihna

en: Cylinder
fi-FI: Äänilieriö

en: Sound cartridge
fi-FI: Äänisilmukkakasetti

en: Sound-track film
fi-FI: Ääniraitafilmi

en: Roll
fi-FI: Rulla

en: Sound cassette
fi-FI: Äänikasetti

en: Sound-tape reel
fi-FI: Ääninauhakela

en: Wire recording
fi-FI: Lankaäänite

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
fi-FI: Sisältää tyhjämerkin (#) tai täyttömerkin (|)

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
fi-FI: Levyn soitto/pyörimisnopeus. Koodi on tarkoitettu ainoastaan mekaanisella laitteella käytettävien äänitteiden soittonopeutta varten.

en: Speed
fi-FI: Nopeus

en: 16 rpm (discs)
fi-FI: 16 kierrosta minuutissa (levyt)

en: 33 1/3 rpm (discs)
fi-FI: 33 1/3 kierrosta minuutissa (levyt)

en: 45 rpm (discs)
fi-FI: 45 kierrosta minuutissa (levyt)

en: 78 rpm (discs)
fi-FI: 78 kierrosta minuutissa

en: 8 rpm (discs)
fi-FI: 8 kierrosta minuutissa

en: 1.4 m. per second (discs)
fi-FI: 1,4 metriä sekunnissa (levyt)

en: 120 rpm (cylinders)
fi-FI: 120 kierrosta minuutissa

en: 160 rpm (cylinders)
fi-FI: 160 kierrosta minuutissa (sylinterit)

en: 15/16 ips (tapes)
fi-FI: k- 15/16 tuumaa sekunnissa

en: 1 7/8 ips (tapes)
fi-FI: 1 7/8 tuumaa sekunnissa (nauhat)

en: 3 3/4 ips (tapes)
fi-FI: 3 3/4 tuumaa sekunnissa (nauhat)

en: 7 1/2 ips (tapes)
fi-FI: 7 1/2 tuumaa sekunnissa (kasetit)

en: 15 ips (tapes)
fi-FI: 15 tuumaa sekunnissa

en: 30 ips (tape)
fi-FI: 30 tuumaa sekunnissa

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
fi-FI: Äänentoistokanavien konfiguraatio

en: Groove width/groove pitch
fi-FI: Uran leveys tai kaltevuus

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
fi-FI: Uran leveys äänilevyssä tai uran kaltevuus äänilieriössä.

en: Microgroove/fine
fi-FI: Mikroura, ohut

en: Coarse/standard
fi-FI: Karhea, standardi

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
fi-FI: Kelan tai levyn halkaisija, tai kasetin tai lieriön mitat.

en: 3 in. diameter
fi-FI: 3 tuuman halkaisija

en: 5 in. diameter
fi-FI: 5 tuuman halkaisija

en: 7 in. diameter
fi-FI: 7 tuuman halkaisija

en: 10 in. diameter
fi-FI: 10 tuumaa halkaisija

en: 12 in. diameter
fi-FI: 12 tuumaa halkaisija

en: 16 in. diameter
fi-FI: 16 tuuman halkaisija

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
fi-FI: 4 3/4 tuumaa tai 12 cm. halkaisija

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
fi-FI: 5 1/4 x 3 7/8 tuumaa.

en: 2 3/4 x 4 in.
fi-FI: 2 3/4 x 4 tuumaa

en: Tape width
fi-FI: Nauhan leveys

en: Width of the tape.
fi-FI: Nauhan leveys.

en: 1/8 in.
fi-FI: 1/8 tuumaa

en: 1/4 in.
fi-FI: 1/4 tuumaa

en: 1/2 in.
fi-FI: 1/2 tuumaa

en: 1 in.
fi-FI: 1 tuuma

en: Number of tracks on a tape.
fi-FI: Nauhan raitojen lukumäärä.

en: Tape configuration
fi-FI: Nauhan raitojen lukumäärä

en: Full (1) track
fi-FI: 1 raita

en: Half (2) track
fi-FI: 2 raitaa

en: Quarter (4) track
fi-FI: 4 raitaa

en: Eight track
fi-FI: 8 raitaa

en: Twelve track
fi-FI: 12 raitaa

en: Sixteen track
fi-FI: 16 raitaa

en: Kind of disc, cylinder or tape
fi-FI: Levyn, lieriön tai nauhan tyyppi tai sukupolvi

en: Master tape
fi-FI: Masternauha

en: Tape duplication master
fi-FI: Nauhojen monistusmaster

en: Disc master (negative)
fi-FI: Levymaster (negatiivi)

en: Instantaneous (recorded on the spot)
fi-FI: Tallennettu välittömästi tapahtumapaikalla

en: Mass-produced
fi-FI: Massatuotettu

en: Mother (positive)
fi-FI: Emomatriisi (positiivi)

en: Stamper (negative)
fi-FI: Matriisi (negatiivi)

en: Test pressing
fi-FI: Koepuriste

en: Kind of material
fi-FI: Valmistusmateriaali

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
fi-FI: Äänitteiden valmistamisessa käytetyn materiaalin tyyppi (sekä massatuotannossa että yksittäisissä äänityksissä). Koodi on tarkoitettu ainoastaan mekaanisella laitteella käytettäville äänitteille.

en: Lacquer coating
fi-FI: Lakkapinnoite

en: Cellulose nitrate
fi-FI: Selluloosanitraatti

en: Acetate tape with ferrous oxide
fi-FI: Rautaoksidilla käsitelty asetaattinauha

en: Glass with lacquer
fi-FI: Lakattu lasi

en: Aluminum with lacquer
fi-FI: Lakattu alumiini

en: Plastic with metal
fi-FI: Muovi ja metalli (esim. CD-levy)

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
fi-FI: Lakattu tai rautaoksidilla käsitelty paperi

en: Shellac
fi-FI: Luonnonhartsi (sellakka)

en: Wax
fi-FI: Vaha

en: Kind of cutting
fi-FI: Leikkaustapa

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
fi-FI: Miten levyn urat on tehty.

en: Hill-and-dale cutting
fi-FI: Pystysuora, kukkula-ja-laakso -leikkaus

en: Lateral or combined cutting
fi-FI: Vaakasuora tai yhdistetty leikkaus

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
fi-FI: Äänentoiston erityispiirteet, myös erikoislaitteet tai tasaus, joita tarvitaan kunnolliseen äänentoistoon. Koodilla ei ilmaista äänitteen valmistuksen aikana käytettyjä prosesseja, ellei niillä ole merkitystä äänentoiston kannalta.

en: Special playback characteristics
fi-FI: Äänentoiston erityisominaisuudet

en: NAB standard
fi-FI: NAB-standardi

en: CCIR standard
fi-FI: CCIR-standardi

en: Dolby-B encoded
fi-FI: Dolby-B

en: dbx encoded
fi-FI: DBX

en: Digital recording
fi-FI: Digitaalinen

en: Dolby-A encoded
fi-FI: Dolby-A

en: Dolby-C encoded
fi-FI: Dolby-C

en: CX encoded
fi-FI: CX

en: How the sound was originally captured and stored. Sound recordings should be coded for the original capture and storage techniques, regardless of the physical format of the manifestation being cataloged or whether the sound content of the manifestation being cataloged has been enhanced using other techniques.
fi-FI: Miten ääni alun perin tallennettiin ja varastoitiin. Äänitallenteet tulee koodata alkuperäisten talteenotto- ja tallennustekniikoiden mukaan riippumatta luetteloidun tallenteen fyysisestä muodosta tai sen äänisisällön tehostuksesta muilla tekniikoilla.

en: Original capture and storage technique
fi-FI: Alkuperäinen talteenotto- ja varastointitekniikka

en: Acoustical capture, analog direct storage
fi-FI: Akustinen tallennus, analoginen suora säilytys

en: Electrical capture, analog direct storage
fi-FI: Sähköinen tallennus, analoginen suora säilytys

en: Electrical capture, digital storage
fi-FI: Sähköinen tallennus, digitaalinen säilytys

en: Electrical capture, analog electrical storage
fi-FI: Sähköinen tallennus, analoginen sähköinen säilytys

en: Unknown capture and storage
fi-FI: Tuntematon tallennus ja säilytys

en: Text
fi-FI: Teksti

en: Regular print
fi-FI: Tekstiaineisto

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
fi-FI: Yksikirjaiminen koodi, joka ilmaisee videotallenteen tyypin. Videotallenne on (liikkuvista) visuaalisista kuvista koostuva, yleensä myös ääntä sisältävä tallenne, joka on suunniteltu toistettavaksi televisiovastaanottimen tai videomonitorin kautta.

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
fi-FI: Videotallenteen erityismääre.

en: Videocartridge
fi-FI: Videosilmukkakasetti

en: Videocassette
fi-FI: Videokasetti

en: Videoreel
fi-FI: Videokela

en: Color characteristics of a videorecording.
fi-FI: Videotallenteen väritys.

en: Videorecording format
fi-FI: Videojärjestelmä

en: Videotape or videodisc recording format.
fi-FI: Videojärjestelmä

en: Beta (1/2 in., videocassette)
fi-FI: Beta (1/2 tuuman videokasetti)

en: VHS (1/2 in., videocassette)
fi-FI: VHS (1/2 tuuman videokasetti)

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
fi-FI: U-matic (3/4 tuuman videokasetti)

en: EIAJ (1/2 in., reel)
fi-FI: EIAJ (1/2 tuuman kela)

en: Type C (1 in., reel)
fi-FI: C-tyyppi (1 tuuman kela)

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
fi-FI: Quadruplex (1 tai 2 tuuman kela)

en: Laserdisc
fi-FI: Optinen videolevy, Laserdisc

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
fi-FI: CED-videolevy (Capacitance Electronic Disc)

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
fi-FI: Betacam (1/2 tuuman videokasetti)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
fi-FI: Betacam SP (1/2 tuuman videokasetti)

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
fi-FI: Super-VHS (1/2 tuuman videokasetti)

en: M-II (1/2 in., videocassette)
fi-FI: M-II (1/2 tuuman videokasetti)

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
fi-FI: D-2 (3/4 tuuman videokasetti)

en: Hi-8 mm.
fi-FI: Hi-8

en: Blu-ray disc
fi-FI: Blu-ray-levy

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
fi-FI: Onko videotallenteessa ääni mukana tai erikseen.

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
fi-FI: Millaiselle viestimelle elokuvan ääni on tallennettu (joko mukana videotallenteen viestimellä tai erikseen) ja millainen äänentoisto tarvitaan.

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
fi-FI: Videotallenteen nauhan leveys. Jos tarkkaa mittaa ei ole valittavissa, käytä koodia z.

en: 2 in.
fi-FI: 2 tuumaa

en: 3/4 in.
fi-FI: 3/4 tuumaa

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
fi-FI: Äänentoistokanavien konfiguraatio videotallenteissa.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
fi-FI: Yksikirjaiminen koodi, joka ilmaisee materiaalin olevan tarkemmin määrittelemätön. Kohteen ulkoasu ei sovi mihinkään muuhun kentän 007 aineistoluokkaan. Tätä luokkaa käytetään myös kohteille joilla on useita ulkoasuja ja joita ei kuvailla erillisissä 007-kentissä. Täyttömerkki | ei ole sallittu tässä merkkipaikassa.

en: Special class of material to which the item belongs
fi-FI: Erityinen materiaalityyppi, johon aineisto kuuluu

en: Multiple physical forms
fi-FI: Useita ulkoasuja

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
fi-FI: Automaattisesti luotu kuusimerkkinen aikaleima, joka kertoo milloin MARC-tietue luotiin. Muotoa vvkkpp.

en: Date entered on file
fi-FI: Luontipäivä

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
fi-FI: Kentissä 008/07-10 (Date 1) ja 008/11-14 (Date 2) annettujen vuosien tyyppi. Jatkuvissa julkaisuissa koodi kentässä 008/06 ilmaisee julkaisun tilan.

en: Type of date/Publication status
fi-FI: Julkaisuajan tyyppi/Julkaisun tila

en: No dates given; B.C. date involved
fi-FI: Julkaisuvuotta ei annettu, vuosiluku eKr

en: Continuing resource currently published
fi-FI: Jatkuva julkaisu, ilmestyy edelleen

en: Continuing resource ceased publication
fi-FI: Jatkuva julkaisu, lakannut ilmestymästä

en: Detailed date
fi-FI: Tarkka päivämäärä

en: Inclusive dates of collection
fi-FI: Kokoelman kattama ajanjakso

en: Range of years of bulk of collection
fi-FI: Kokoelman merkittävimmän osan kattama ajanjakso

en: Multiple dates
fi-FI: Jakautuu usealle vuodelle

en: Dates unknown
fi-FI: Tuntematon

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
fi-FI: Julkaisuvuosi poikkeaa tuotanto- tai äänitysajankohdasta

en: Questionable date
fi-FI: Epävarma päivämäärä

en: Reprint/reissue date and original date
fi-FI: Näköispainos ja alkuperäinen julkaisuvuosi

en: Single known date/probable date
fi-FI: Yksi julkaisuvuosi

en: Publication date and copyright date
fi-FI: Julkaisuvuosi ja tekijänoikeusvuosi

en: Continuing resource status unknown
fi-FI: Jatkuva julkaisu, tila tuntematon

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
fi-FI: Päivämäärä määritelty kohdassa 008/06

en: Date 1
fi-FI: Julkaisuvuosi 1

en: Date element is not applicable
fi-FI: Soveltumaton

en: Date digit
fi-FI: Päivämäärämerkki

en: Date element is totally or partially unknown
fi-FI: Kokonaan tai osittain tuntematon

en: Date 2
fi-FI: Julkaisuvuosi 2

en: MARC Code List for Countries
fi-FI: Lista maakoodeista

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
fi-FI: Julkaisu,- tuotanto- tai toteuttamismaa

en: Various places
fi-FI: Useita maita

en: No place, unknown, or undetermined
fi-FI: Ei paikkaa, tuntematon tai määrittelemätön

en: Two-character alphabetic code
fi-FI: Kaksimerkkinen koodi

en: Three-character alphabetic code
fi-FI: Kolmimerkkinen koodi

en: Illustrations - code 1
fi-FI: Kuvitus, koodi 1

en: Phonodisc, phonowire, etc
fi-FI: Äänitys

en: Illustrations - code 2
fi-FI: Kuvitus, koodi 2

en: Illustrations - code 3
fi-FI: Kuvitus, koodi 3

en: Illustrations - code 4
fi-FI: Kuvitus, koodi 4

en: Nature of contents - code 1
fi-FI: Sisällön tyyppi - koodi 1

en: Nature of contents - code 2
fi-FI: Sisällön tyyppi - koodi 2

en: Nature of contents - code 3
fi-FI: Sisällön tyyppi - koodi 3

en: Nature of contents - code 4
fi-FI: Sisällön tyyppi - koodi 4

en: Language
fi-FI: Kieli

en: MARC Code List for Languages
fi-FI: Lista kielikoodeista

en: No information provided
fi-FI: Tietoa ei toimitettu

en: Multiple languages
fi-FI: Useita kieliä

en: Sign languages
fi-FI: Viittomakielet

en: Undetermined
fi-FI: Ei määritelty

en: No linguistic content
fi-FI: Ei kielellistä sisältöä, soveltumaton

en: Modified record
fi-FI: Muokattu tietue

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
fi-FI: Yksimerkkinen koodi, joka ilmaisee onko tietueessa muunneltua tietoa verrattuna kuvailun kohteeseen. Koodia ei käytetä jatkuvassa luetteloinnissa, vaan lähinnä takautuvissa konversioissa.

en: Not modified
fi-FI: Ei muutettu

en: Dashed-on information omitted
fi-FI: Välimerkit jätetty pois

en: Completely romanized/printed cards romanized
fi-FI: Kokonaan translitteroitu

en: Completely romanized/printed cards in script
fi-FI: Voi sisältää ei-latinalaisia merkkejä

en: Shortened
fi-FI: Lyhennetty

en: Missing characters
fi-FI: Puuttuvia merkkejä

en: Cataloging source
fi-FI: Luettelointilähde

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
fi-FI: Tietueen alkueräisen luetteloinnin lähde. Jos luetteloinnin lähde on tunnettu, se ilmoitetaan kentässä 040$a (Alkuperäinen luetteloiva organisaatio).

en: National bibliographic agency
fi-FI: Kansallisbibliografia

en: Cooperative cataloging program
fi-FI: Luettelointiyhteistyö

en: Miniature or study size
fi-FI: Pienoispartituuri

en: Piano score
fi-FI: Pianopartituuri

en: Magazine
fi-FI: Aikakauslehti

en: Blog
fi-FI: Blogi

en: Journal
fi-FI: Lehti

en: Repository
fi-FI: Säilytyspaikka

en: Newsletter
fi-FI: Uutiskirje

en: Directory
fi-FI: Hakemisto

en: Control field plugin type of materials schema
fi-FI: Kontrollikenttä-liitännäinen materiaalityyppi-skeema

en: Element indicating the control field
fi-FI: Kontrollikentän tunnus

en: Leader:&nbsp;
fi-FI: Nimiö:&nbsp;

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
fi-FI: Tietueen pituus (automaattisesti luotu)

note: SELECT name=f5
en: Record status
fi-FI: Tietueen tila

en: a - Increase in encoding level
fi-FI: a - Koodaustason korotus

en: c - Corrected or revised
fi-FI: c - Korjattu

en: d - Deleted
fi-FI: d - Poistettu

en: n - New
fi-FI: n - Uusi

en: p - Increase in encoding level from prepublication
fi-FI: p - Päivitetty ennakkotieto

note: SELECT name=f6
en: Type of record. Controls default type of 008 field.
fi-FI: Tietueen tyyppi. Hallitsee kentän 008 oletustyyppiä.

en: a - Language material
fi-FI: a - Tekstiaineisto

en: c - Notated music
fi-FI: c - Nuottijulkaisu

en: d - Manuscript notated music
fi-FI: d - Nuottikäsikirjoitus

en: e - Cartographic material
fi-FI: e - Kartografinen aineisto

en: f - Manuscript cartographic material
fi-FI: f- Karttakäsikirjoitus

en: g - Projected medium
fi-FI: g- Heijastettava kuva tai viestin

en: i - Nonmusical sound recording
fi-FI: i- Puheäänite

en: j - Musical sound recording
fi-FI: j - Musiikkiäänite

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
fi-FI: k- Kuva

en: m - Computer file
fi-FI: m - Elektroninen aineisto

en: o - Kit
fi-FI: o- Moniviestin

en: p - Mixed materials
fi-FI: p- Sekalainen aineisto

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
fi-FI: r- Esine

en: t - Manuscript language material
fi-FI: t - Tekstikäsikirjoitus

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
fi-FI: Bibliografinen taso

en: a - Monographic component part
fi-FI: a - Monografinen osakohde

en: b - Serial component part
fi-FI: b - Sarjamainen osakohde

en: c - Collection
fi-FI: c - Kokoelma

en: d - Subunit
fi-FI: d - Osakohde kokoelmassa

en: i - Integrating resource
fi-FI: i - Päivittyvä julkaisu

en: m - Monograph/item
fi-FI: m - Monografia

en: s - Serial
fi-FI: s - Kausijulkaisu

note: SELECT name=f8
en: Type of control
fi-FI: Kontrollityyppi

en: _ - No specific type
fi-FI: _ - Ei kontrolloida

en: a - Archival
fi-FI: a - Arkistointi

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
fi-FI: Koodaus (pakotettu Unicode)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
fi-FI: Indikaattori/osakenttien pituudet

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
fi-FI: Tietokantaosoite (automaattisesti luotu)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
fi-FI: Koodaustaso

en: _ - Full level
fi-FI: _ - Kattava taso

en: 1 - Full level, material not examined
fi-FI: 1 - Kattava taso, kuvailun kohde ei ole ollut käsillä

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
fi-FI: 2 - Kattavaa tasoa niukempi, kuvailun kohde ei ole ollut käsillä

en: 3 - Abbreviated level
fi-FI: 3 - Ydintasoa niukempi

en: 4 - Core level
fi-FI: 4 - Perustaso

en: 5 - Partial (preliminary) level
fi-FI: 5 - Osittainen (alustava) taso

en: 7 - Minimal level
fi-FI: 7 - Ydintaso

en: 8 - Prepublication level
fi-FI: 8 - Ennakkotieto

en: I- Full-level input by OCLC participants
fi-FI: I- OCLCn osallistujien täysitasoinen panos

en: J- Deleted record
fi-FI: J- Poistettu tietue

en: K- Less-than-full input by OCLC participants
fi-FI: K- OCLCn osallistujien täysitasoista panosta vähäisempi panos

en: M- Added from a batch process
fi-FI: M- Lisätty eräprosessista

en: u - Unknown
fi-FI: u- Tuntematon

en: z - Not applicable
fi-FI: z - Soveltumaton

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
fi-FI: Luettelointisäännöt

en: _ - Non-ISBD
fi-FI: _ - Ei-ISBD

en: a - AACR 2
fi-FI: a - AACR 2 / Suomalaiset luettelointisäännöt

en: c - ISBD punctuation omitted
fi-FI: c - Ei ISBD-välimerkitystä

en: i - ISBD punctuation included
fi-FI: i - ISBD-välimerkitys

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
fi-FI: n - Ei-ISBD, ei ISBD-välimerkitystä

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
fi-FI: Moniosaisen julkaisun tietueen taso

en: _ - Not specified or not applicable
fi-FI: _ - Ei eritelty tai soveltumaton

en: a - Set
fi-FI: a - Moniosainen julkaisu

en: b - Part with independent title
fi-FI: b - Osa, jolla itsenäinen nimeke

en: c - Part with dependent title
fi-FI: c - Osa, jolla on epäitsenäinen nimeke

note: SPAN
en: Length of directory elements
fi-FI: Hakemiston elementtien pituus

note: SCRIPT
en: Assign next
fi-FI: Anna seuraava

note: SCRIPT
en: Control number:
fi-FI: Kontrollinumero:

note: SCRIPT
en: Enter new control number
fi-FI: Syötä uusi kontrollinumero

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
fi-FI: Kiinteämittainen tieto:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
fi-FI: Ladataan...

note: SCRIPT
en: Override
fi-FI: Ohita

note: SCRIPT
en: Updated:
fi-FI: Päivitetty:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
fi-FI: peru asetus

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
fi-FI: 006 Kiinteämittaiset kentät--Aineiston lisämääreet--Yleistä

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
fi-FI: Valitse aineistotyyppi vaihtuvien arvojen määritystä varten

en: Type of material
fi-FI: Aineistotyyppi

en: Select a type of material
fi-FI: Valitse aineistotyyppi

note: INPUT type=submit
en: Save
fi-FI: Tallenna

en: Cancel
fi-FI: Peruuta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
fi-FI: Näytä arvot aineistotyypille '%s'?

en: 007 Physical description fixed field--General information
fi-FI: 007 Dokumentin fyysinen kuvailu, kiinteämittainen kenttä--Yleistä

en: Material type:
fi-FI: Aineistotyyppi:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
fi-FI: #- Ei koodausyrityksiä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
fi-FI: #- Kehys tai tuki puuttuu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
fi-FI: #- Ei ääntä (hiljainen)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
fi-FI: #- Ei määriteltyä Braillen musiikkiformaattia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
fi-FI: #- Pistekirjoituksen lajia ei ole määritelty

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
fi-FI: #- Ei määritelty

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
fi-FI: (vvvvkk; käytä väliviivoja tuntemattomasta <br /> tai |-merkkiä, jos ei koodata)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
fi-FI: (syötä, jos bittitarkkuus tiedetään; <br />muulloin valitse valikosta)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
fi-FI: (kolme numeroa, lisää etunollat tarvittaessa, <br />tai ||| jos ei koodata)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
fi-FI: --- - Tuntematon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
fi-FI: 00 Aineistolaji

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
fi-FI: 01 Aineiston erityismääre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
fi-FI: 02 Määrittelemätön

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
fi-FI: 03 Sensorin korkeus

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
fi-FI: 03 Pistekirjoituksen laji

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
fi-FI: 03 Väritys

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
fi-FI: 03 Polariteetti

note: SCRIPT
en: 03 Speed
fi-FI: 03 Nopeus

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
fi-FI: 04 Sensorin asento

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
fi-FI: 04 Kuvan pohjan materiaali

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
fi-FI: 04 Pistekirjoitus, Braillen kirjoitus (2. vaihtoehto)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
fi-FI: 04 Äänentoistokanavien konfiguraatio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
fi-FI: 04 Mitat

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
fi-FI: 04 Filmin leveys

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
fi-FI: 04 Valmistusmateriaali

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
fi-FI: 04 Valmistusmateriaali

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
fi-FI: 04 Kuvan pohjan ensisijainen materiaali

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
fi-FI: 04 Videojärjestelmä

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
fi-FI: 05 Pilvipeite kuvaushetkellä

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
fi-FI: 05 Uran leveys tai kaltevuus

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
fi-FI: 05 Tiivistämisen taso

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
fi-FI: 05 Pienennyskerroinalue

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
fi-FI: 05 Kehys, tuki tai montaasi

note: SCRIPT
en: 05 Sound
fi-FI: 05 Ääni

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
fi-FI: 05 Ääni mukana tai erikseen

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
fi-FI: 05 Jäljennetyyppi

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
fi-FI: 05 Jäljennetyyppi

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
fi-FI: 06 Pistenuottikirjoituksen muoto

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
fi-FI: 06 Mitat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
fi-FI: 06 Äänilähde

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
fi-FI: 06 Alustan rakenne

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
fi-FI: 06 Valmistusmenetelmä

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
fi-FI: 06-08 Kuvan bittitarkkuus

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
fi-FI: 06-08 Pienennyskerroin

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
fi-FI: 07 Pistenuottikirjoituksen muoto (toinen vaihtoehto)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
fi-FI: 07 Mitat

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
fi-FI: 07 Alustan käyttötarkoitus

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
fi-FI: 07 Polariteetti

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
fi-FI: 07 Nauhan leveys

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
fi-FI: 08 Pistenuottikirjoituksen muoto (kolmas vaihtoehto)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
fi-FI: 08 Äänentoistokanavien konfiguraatio

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
fi-FI: 08 Kehys, tuki tai kokoonpano

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
fi-FI: 08 Sensorin tyyppi

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
fi-FI: 08 Nauhan raitojen lukumäärä

note: SCRIPT
en: 09 Color
fi-FI: 09 Väritys

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
fi-FI: 09 Tiedostomuodot

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
fi-FI: 09 Levyn, lieriön tai nauhan tyyppi tai sukupolvi

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
fi-FI: 09 Tuotantoon liittyviä tietoja

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
fi-FI: 09 Ulkoasun erityispiirteet

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
fi-FI: 09-10 Datan tyyppi

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
fi-FI: 10 Filmin emulsio

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
fi-FI: 10 Valmistusmateriaali

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
fi-FI: 10 Polariteetti

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
fi-FI: 10 Laadunvarmistus

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
fi-FI: 11 Aineiston alkuperä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
fi-FI: 11 Sukupolvi

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
fi-FI: 11 Leikkaustapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
fi-FI: 12 Filmin pohjan materiaali

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
fi-FI: 12 Pakkaustaso

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
fi-FI: 12 Äänentoiston erityispiirteet

note: SCRIPT
en: 13 Original capture and storage technique
fi-FI: 13 Alkuperäinen tallennus- ja säilytystekniikka

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
fi-FI: 13 Tarkennettu värityksen määritys

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
fi-FI: 13 Laatu ja käyttötarkoitus

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
fi-FI: 14 Käyttökopion väritystekniikka

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
fi-FI: 15 Heikentymisaste

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
fi-FI: 16 Elokuvan täydellisyysaste

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
fi-FI: 17-22 Filmin tarkastuspäivä

note: SCRIPT
en: Date
fi-FI: Pvm

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
fi-FI: Bittitarkkuus 001-999

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
fi-FI: a- 16 kierrosta minuutissa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
fi-FI: a- 3½ tuumaa (esim. 'korppu')

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
fi-FI: a- 3 tuumaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
fi-FI: a- Yhtenäinen 3-kerroksinen väritys

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm.
fi-FI: a- 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
fi-FI: a- 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
fi-FI: a- Puuttuu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
fi-FI: a- Riittävä nykyiseen käyttöön, mutta ei riittävä pitkäaikaissäilytykseen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, analog direct storage
fi-FI: a- Akustinen tallennus, analoginen suora säilytys

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
fi-FI: a- Aktiivinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
fi-FI: a- Toimintakortti, tarinakortti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
fi-FI: a- Reikäkortti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
fi-FI: a- Kuumailmapallo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
fi-FI: a- Tahdit päällekkäin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
fi-FI: a- Beta (1/2 tuuman videokasetti)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
fi-FI: a- Maalauskangas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
fi-FI: a- Taivas-/tähtikarttapallo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
fi-FI: a- Alkuperäisteos, originaali

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
fi-FI: a- Ensimmäinen sukupolvi, master

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
fi-FI: a- 1 raita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
fi-FI: a- Peräkkäinen kopiointi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
fi-FI: a- Lakkapinnoite

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
fi-FI: a- Kirjallinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
fi-FI: a- Matala viistokulma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
fi-FI: a- Alhainen pienennyskerroin

note: SCRIPT
en: a- Map
fi-FI: a- Kartta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
fi-FI: a- Masternauha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
fi-FI: a- Meteorologinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
fi-FI: a- Moonin kirjoitus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
fi-FI: a- NAB-standardi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
fi-FI: a- Ei näkyvää heikentymistä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
fi-FI: a- Yksivärinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
fi-FI: a- Yksi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
fi-FI: a- Optinen ääniraita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
fi-FI: a- Paperi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
fi-FI: a- Sinikopio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
fi-FI: a- Positiivifilmi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
fi-FI: a- Painettu teksti ja pistekirjoitus rinnakkain

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
fi-FI: a- Tavanomainen painotuote

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
fi-FI: a- Määrittelemätön

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
fi-FI: a- Hopeagelatiini

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
fi-FI: a- Tuottaa ääntä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
fi-FI: a- Ääni mukana samalla viestimellä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
fi-FI: a- Standardi 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
fi-FI: a- Standardi 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
fi-FI: a- Normaali kuvakoko, äänielokuva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
fi-FI: a- Pinnalla

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
fi-FI: a- Nauhakasetti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
fi-FI: a- Pakkaamaton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
fi-FI: a- Tiivistämätön

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
fi-FI: a- Työkopio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
fi-FI: aa- Näkyvä valo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
fi-FI: b- 2-värinen, puna-vihreä Technicolor, samalla liuskalla

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
fi-FI: b- 33 1/3 kierrosta minuutissa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
fi-FI: b- 5 tuumaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
fi-FI: b- Ilmassa, ilmakehässä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
fi-FI: b- Ilma-alus -- matala korkeus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
fi-FI: b- Tahdit peräkkäin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
fi-FI: b- Mustavalkoinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
fi-FI: b- Pistekirjoitus, Braillen kirjoitus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
fi-FI: b- Maalausalusta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
fi-FI: b- CCIR-standardi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
fi-FI: b- Selluloosanitraatti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
fi-FI: b- Sirukasetti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
fi-FI: b- Tiivistetty

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Diazo
fi-FI: b- Diatso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Electrical capture, analog direct storage
fi-FI: b- Sähköinen tallennus, analoginen suora säilytys

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
fi-FI: b- Mikrotallenne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
fi-FI: b- Salakirjoitus, koodit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
fi-FI: b- 2 raitaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
fi-FI: b- Korkea viistokulma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
fi-FI: b- Suurikokoinen pistekirjoitus

note: SCRIPT
en: b- Large print
fi-FI: b- Isoteksti

note: SCRIPT
en: b- Large print
fi-FI: b- Isoteksti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
fi-FI: b- Pakattu, palautettavissa kokonaan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
fi-FI: b- Magneettinen ääniraita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
fi-FI: b- Mikrofilmisilmukkakasetti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
fi-FI: b- Negatiivifilmi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
fi-FI: b- Nitraatti: epäilyttävä tuoksu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
fi-FI: b- Laajakangas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
fi-FI: b- Normaali pienennyskerroin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
fi-FI: b- Passiivinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
fi-FI: b- Valokopio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
fi-FI: b- Planeetta- tai kuukarttapallo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
fi-FI: b- Painomaster

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
fi-FI: b- Ääni erikseen toisella viestimellä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
fi-FI: b- Super 8 mm, Single 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
fi-FI: b- Super 8 mm, Single 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
fi-FI: b- Pinnan tarkkailu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
fi-FI: b- Nauhojen monistusmaster

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
fi-FI: b- Yhtenäinen 3-kerroksinen väritys

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
fi-FI: b- Leikkaukset

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
fi-FI: b- VHS (1/2 tuuman videokasetti)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
fi-FI: b- Puu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 3D
fi-FI: c- Kolmiulotteinen, 3D

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
fi-FI: c- 45 kierrosta minuutissa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
fi-FI: c- 7 tuumaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm.
fi-FI: c- 9.5 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
fi-FI: c- 9.5 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
fi-FI: c- Rautaoksidilla käsitelty asetaattinauha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
fi-FI: c- Ilma-alus -- keskikorkeus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
fi-FI: c- Pistekirjoitus, Braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
fi-FI: c- Kartonki

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
fi-FI: c- Pahvi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
fi-FI: c- Kollaasi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
fi-FI: c- Yhdistelmä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
fi-FI: c- Täydellinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
fi-FI: c- Optinen levykasetti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
fi-FI: c- Dolby-B

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
fi-FI: c- Elektroninen aineisto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
fi-FI: c- Elektroninen aineisto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
fi-FI: c- Filmisilmukkakasetti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
fi-FI: c- Rainakasetti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
fi-FI: c- Korkea pienennyskerroin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
fi-FI: c- Nuottiviivat päällekkäin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
fi-FI: c- Äänisilmukkakasetti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
fi-FI: c- Matematiikka ja tieteellinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
fi-FI: c- Mikrofilmikasetti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
fi-FI: c- Monivärinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
fi-FI: c- Nitraatti: pistävä tuoksu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
fi-FI: c- Poistot

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
fi-FI: c- Valokuvauksen esituotanto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
fi-FI: c- 4 raitaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
fi-FI: c- Asetaattipohjainen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
fi-FI: c- Käyttökopio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
fi-FI: c- Avaruuden tarkkailu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
fi-FI: c- Avaruudessa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
fi-FI: c- Kivi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
fi-FI: c- Maapallon karttapallo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
fi-FI: c- Hiottu 3-kerroksinen väritys, Low fade

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
fi-FI: c- U-matic (3/4 tuuman videokasetti)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
fi-FI: c- Muu 2-värinen

note: SCRIPT
en: c- Vertical
fi-FI: c- Pystysuora

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
fi-FI: c- Vesikulaari emulsio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
fi-FI: c- Videosilmukkakasetti

note: SCRIPT
en: c- vertical
fi-FI: c- pystysuora (90 astetta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
fi-FI: d- 10 tuumaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
fi-FI: d- 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
fi-FI: d- 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
fi-FI: d- 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
fi-FI: d- 78 kierrosta minuutissa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
fi-FI: d- Ilma-alus -- korkea korkeus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
fi-FI: d- Vaakatasossa levitetty laajakangas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Atlas
fi-FI: d- Kartasto, atlas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
fi-FI: d- Tietojenkäsittely tai ohjelmointi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
fi-FI: d- Levyke, tyyppi määrittelemätön

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
fi-FI: d- Levymaster (negatiivi)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
fi-FI: d- Piirustus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
fi-FI: d- Kaksoisnegatiivi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
fi-FI: d- Kaksipuolinen emulsio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
fi-FI: d- EIAJ (1/2 tuuman kela)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
fi-FI: d- 8 raitaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Electrical capture, digital storage
fi-FI: d- Sähköinen tallennus, digitaalinen säilytys

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
fi-FI: d- Välimuoto (ei mikrotallenne)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Film
fi-FI: d- Filmi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
fi-FI: d- Filminauha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
fi-FI: d- Lasi

note: SCRIPT
en: d- Globe
fi-FI: d- Karttapallo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
fi-FI: d- Teksti irtolehtikansiossa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
fi-FI: d- Pakattu, ei kokonaan palautettavissa (esim. JPEG, MPEG)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
fi-FI: d- Metalli

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
fi-FI: d- Mikrofilmikela

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
fi-FI: d- Nitraatti: ruskehtava, haalistunut, himmeä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
fi-FI: d- Kappaleittain

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
fi-FI: d- Katselukopiot

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
fi-FI: d- Diasetaattipohjainen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
fi-FI: d- Äänilevy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
fi-FI: d- Kohokirjoitus, ei kirjoitusjärjestelmää

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
fi-FI: d- Muu 3-värinen kuin normaali

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
fi-FI: d- Hyvin korkea pienennyskerroin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
fi-FI: d- Videolevy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
fi-FI: d- DBX

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
fi-FI: da- Lähi-infrapuna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
fi-FI: db- Keski-infrapuna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
fi-FI: dc- Kaukoinfrapuna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
fi-FI: dd- Lämpöinfrapuna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
fi-FI: de- Lyhytaaltoinfrapuna (SWIR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
fi-FI: df- Heijastusinfrapuna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
fi-FI: dv- Yhdistelmät

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
fi-FI: dz- Muu infrapunadata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
fi-FI: e- 12 tuumaa tai 30 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
fi-FI: e- 12 tuumaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
fi-FI: e- 28 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
fi-FI: e- 28 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
fi-FI: e- Technicolor, jossa 3-liuskaväritys

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
fi-FI: e- 8 kierrosta minuutissa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
fi-FI: e- Levykekasetti, tyyppi määrittelemätön

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
fi-FI: e- Äänilieriö

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
fi-FI: e- Digitaalinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
fi-FI: e- Maapallon kuun karttapallo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Electrical capture, analog electrical storage
fi-FI: e- Sähköinen tallennus, analogoginen sähköinen säilytys

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
fi-FI: e- Magneettinen ääninauha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
fi-FI: e- Miehitetty avaruusalus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
fi-FI: e- Ensikopio, master

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
fi-FI: e- Mikrokortti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
fi-FI: e- Miksausraidat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
fi-FI: e- Nuottijulkaisu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
fi-FI: e- Nitraatti: tahmea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
fi-FI: e- Muu esitysmuoto laajakankaalla

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
fi-FI: e- Maalaus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
fi-FI: e- Yksittäinen nuottiviiva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
fi-FI: e- Synteettinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
fi-FI: e- 12 raitaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
fi-FI: e- C-tyyppi (1 tuuman kela)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
fi-FI: e- Erittäin korkea pienennyskerroin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
fi-FI: f- 1,4 metriä sekunnissa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
fi-FI: f- 16 tuumaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
fi-FI: f- 2-liuskaväritys

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm.
fi-FI: f- 35 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
fi-FI: f- 35 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
fi-FI: f- 35 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
fi-FI: f- Dolby-A

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
fi-FI: f- Näköispainos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
fi-FI: f- Filmikasetti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
fi-FI: f- Raina, tyyppi määrittelemätön

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
fi-FI: f- Magneettinen äänikasetti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
fi-FI: f- Mikrokorttikasetti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
fi-FI: f- Nitraatti: kuplia, kohoumia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
fi-FI: f- Fotomekaaninen painotuote

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
fi-FI: f- Quadruplex (1 tai 2 tuuman kela)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
fi-FI: f- Sektiot peräkkäin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
fi-FI: f- 16 raitaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
fi-FI: f- Vuota

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
fi-FI: f- Mykkäelokuva, ei ääntä

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
fi-FI: f- Tunnusteluaineisto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
fi-FI: f- DAT-kasetti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
fi-FI: f- Otsikko- ja alkutekstirullat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
fi-FI: f- Miehittämätön avaruusalus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
fi-FI: f- Videokasetti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
fi-FI: g- 4 3/4 tuumaa tai 12 cm (esim. CD-levy)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
fi-FI: g- 4 3/4 tuumaa tai 12 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm.
fi-FI: g- 70 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
fi-FI: g- 70 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
fi-FI: g- 70 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
fi-FI: g- Diagrammi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
fi-FI: g- Dolby-C

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
fi-FI: g- Lakattu lasi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
fi-FI: g- Harmaasävy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
fi-FI: g- Maa-alusta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Laserdisc
fi-FI: g- Optinen videolevy, Laserdisc

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
fi-FI: g- Nuottiviivat peräkkäin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
fi-FI: g- Mikrokortti (läpinäkymätön)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
fi-FI: g- Nitraatti: jähmeä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
fi-FI: g- Optinen ja magneettinen ääninauha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
fi-FI: g- Valokuvanegatiivi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
fi-FI: g- Tuotantorullat

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
fi-FI: g- Heijastettava kuva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
fi-FI: g- Punainen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
fi-FI: g- Äänisilmukkakasetti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
fi-FI: g- Tekstiili

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
fi-FI: g- Tekstiili

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
fi-FI: ga- Sivukulmatutka (SLAR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
fi-FI: gb- Synteettisen aukon tutka (SAR) - yksitaajuus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
fi-FI: gc- SAR-monitaajuus (monikanava)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
fi-FI: gd- SAR-tutkan omainen polarisaatio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
fi-FI: ge- SAR-leikkauspolarisaatio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
fi-FI: gf- Infometrinen SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
fi-FI: gg- Polarmetrinen SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
fi-FI: gu- Passiivinen mikroaaltokartoitus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
fi-FI: gz- Muu mikroaaltodata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
fi-FI: h- 105 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
fi-FI: h- 120 kierrosta minuutissa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
fi-FI: h- Sininen tai vihreä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
fi-FI: h- CED-videolevy (Capacitance Electronic Disc)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
fi-FI: h- CX-koodattu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
fi-FI: h- Käsin väritetty

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
fi-FI: h- Pystysuora, kukkula-ja-laakso -leikkaus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
fi-FI: h- Metalli

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
fi-FI: h- Mikrofilmiliuska

note: SCRIPT
en: h- Microform
fi-FI: h- Mikrotallenne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
fi-FI: h- Nitraatti: jauhemainen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
fi-FI: h- Avoin partituuri

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
fi-FI: h- Valokuvatuloste

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
fi-FI: h- Magneettinauha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
fi-FI: h- Videonauha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
fi-FI: h- Veden pinta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
fi-FI: i-1 1/8 x 2 3/8 tuumaa (esim. nauhakasetti)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
fi-FI: i- 160 kierrosta minuutissa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
fi-FI: i- Lakattu alumiini

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
fi-FI: i- Betacam (1/2 tuuman videokasetti)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
fi-FI: i- Syaani

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
fi-FI: i- Epätäydellinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
fi-FI: i- Tallennettu välittömästi tapahtumapaikalla

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
fi-FI: i- Nitraattipohjainen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
fi-FI: i- Kuva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
fi-FI: i- Muovi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
fi-FI: i- Ääniraitafilmi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
fi-FI: i- Vedenalainen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
fi-FI: i- Videolevy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
fi-FI: j- 2x2 tuumaa tai 5x5 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
fi-FI: j- 3 7/8 x 2 1/2 tuumaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
fi-FI: j- Betacam SP (1/2 tuuman videokasetti)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
fi-FI: j- Lasi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
fi-FI: j- Magenta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
fi-FI: j- Levyke

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
fi-FI: j- Kartta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
fi-FI: j- Metalli ja lasi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
fi-FI: j- Mikrofilmirulla

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
fi-FI: j- Painotuote

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
fi-FI: j- Filmi (tavallinen, nitraatiton)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
fi-FI: ja- Kaukoultravioletti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
fi-FI: jb- Keskiultravioletti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
fi-FI: jc- Lähiultravioletti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
fi-FI: jv- Ultraviolettiyhdistelmät

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
fi-FI: jz- Muu ultraviolettidata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
fi-FI: k- 15/16 tuumaa sekunnissa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
fi-FI: k- 2 1/4 x 2 1/4 tuumaa tai 6x6 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
fi-FI: k- Reikäkortti, magneettikortti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
fi-FI: k- Filmi (muu kuin tavallinen, nitraatiton)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
fi-FI: k- Sekalainen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
fi-FI: k- Nitraatiton: havaittavissa heikentymistä (diasetaatin tuoksu)

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
fi-FI: k- Kuva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
fi-FI: k- Luonnos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
fi-FI: k- Juliste

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
fi-FI: k- Profiili

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
fi-FI: k- Super-VHS (1/2 tuuman videokasetti)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
fi-FI: k- Synteettinen ja lasi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
fi-FI: k- Keltainen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
fi-FI: l- 1 7/8 tuumaa sekunnissa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
fi-FI: l- 1/8 tuumaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
fi-FI: l- 3x5 tuumaa tai 8x13 cm mikrokortti, mikrokortti (läpinäkymätön) jne.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
fi-FI: l- Vaakasuora tai yhdistetty leikkaus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
fi-FI: l- Metalli

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
fi-FI: l- Nitraatiton: pitkälle edennyttä heikentymistä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
fi-FI: l- Tekninen piirustus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
fi-FI: l- Vertikaalinen partituuri

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
fi-FI: l- Vinyyli

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
fi-FI: m- 1/4 tuumaa

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
fi-FI: m- 3 3/4 tuumaa sekunnissa

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
fi-FI: m- 3 3/4 tuumaa sekunnissa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
fi-FI: m- 4x6 tuumaa tai 11x15 cm mikrokortti, mikrokortti (läpinäkymätön) jne.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
fi-FI: m- Yhdistelmä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
fi-FI: m- M-II (1/2 tuuman videokasetti)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
fi-FI: m- Magneetti-optinen levy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
fi-FI: m- Massatuotettu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
fi-FI: m- Mikroura, ohut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
fi-FI: m- Sekalainen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
fi-FI: m- Sekalainen (nitraatti ja nitraatiton)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
fi-FI: m- Sekalainen kokoelma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
fi-FI: m- Sekalainen emulsio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
fi-FI: m- Sekalainen sukupolvi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
fi-FI: m- Sekalainen polariteetti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
fi-FI: m- Sekalaisia käyttötarkoituksia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
fi-FI: m- Yksikanavainen (mono)

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
fi-FI: m- Elokuva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
fi-FI: m- Monia eri tyyppejä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
fi-FI: m- Useita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
fi-FI: m- Useita ulkoasuja

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
fi-FI: m- Nitraatiton: käyttökelvoton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
fi-FI: m- Muovi ja metalli (esim. CD-levy)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
fi-FI: ma- Monispektrinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
fi-FI: mb- Moniajallinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
fi-FI: mm- Eri datatyyppien yhdistelmä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
fi-FI: mmm- Useita tarkkuuksia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
fi-FI: n- Kaavio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
fi-FI: n- Soveltumaton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
fi-FI: n- Veliini

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
fi-FI: nn- Soveltumaton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
fi-FI: nnn- Soveltumaton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
fi-FI: o- 1/2 tuumaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
fi-FI: o- 5 1/4 (esim. 'lerppu')

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
fi-FI: o- 5 1/4 x 3 7/8 tuumaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
fi-FI: o- 6x9 tuumaa tai 16x23 cm mikrokortti, mikrokortti (läpinäkymätön) jne.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
fi-FI: o- 7 1/2 tuumaa sekunnissa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
fi-FI: o- D-2 (3/4 tuuman videokasetti)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
fi-FI: o- Filmirulla

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
fi-FI: o- Rainarulla

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
fi-FI: o- Sana- tai kuvakortti

note: SCRIPT
en: o- Kit
fi-FI: o- Moniviestin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
fi-FI: o- Optinen levy (esim. CD-ROM)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
fi-FI: o- Alkuperäiskappale, originaali

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
fi-FI: o- Paperi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
fi-FI: p- 1 tuuma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
fi-FI: p- 15 tuumaa sekunnissa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
fi-FI: p- 3 1/4 x 7 3/8 tuumaa tai 9x19 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
fi-FI: p- 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
fi-FI: p- Kipsi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
fi-FI: p- Muovi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
fi-FI: p- Postikortti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
fi-FI: p- Tehty

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
fi-FI: p- Tuotettu korvaamaan säilytettävä alkuperäiskohde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
fi-FI: p- Polyesteripohjainen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
fi-FI: p- Seepian värinen mustavalkofilmi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
fi-FI: pa- Kaikuluotaus -- veden syvyys

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
fi-FI: pb- Kaikuluotaus -- pohjan pinnanmuodostus, sivukuvaus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
fi-FI: pc- Kaikuluotaus -- pohjan pinnanmuodostus, läheltä pintaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
fi-FI: pd- Kaikuluotaus -- pohjan pinnanmuodostus, läheltä pohjaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
fi-FI: pe- Seismiset tutkimukset

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
fi-FI: pz- Muu akustinen data

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
fi-FI: q- 2 tuumaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
fi-FI: q- Joustava, pehmeäpohjainen valokuvapositiivi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
fi-FI: q- Kovalevy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
fi-FI: q- Hi-8

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
fi-FI: q- Ikoni

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
fi-FI: q- Malli

note: SCRIPT
en: q- Notated music
fi-FI: q- Nuottijulkaisu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
fi-FI: q- Muu sävy kuin seepia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
fi-FI: q- Nelikanavainen, monikanavainen tai surround

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
fi-FI: q- Rulla

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
fi-FI: r- 3/4 tuumaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
fi-FI: r- 30 tuumaa sekunnissa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
fi-FI: r- Filmikela

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
fi-FI: r- Joustava, pehmeäpohjainen valokuvanegatiivi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
fi-FI: r- Emomatriisi (positiivi)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
fi-FI: r- Lakattu tai rautaoksidilla käsitelty paperi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
fi-FI: r- Posliini

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
fi-FI: r- Röntgenkuva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
fi-FI: r- Referenssikappale/katselukopio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
fi-FI: r- Suorakäyttö, online

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
fi-FI: r- Kaukokartoituskuva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
fi-FI: r- Korkeatasoinen, alkuperäisen veroinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
fi-FI: r- Sekalainen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
fi-FI: r- Värjätty upottamalla väriin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
fi-FI: r- Videokela

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
fi-FI: ra- Painovoimapoikkeama

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
fi-FI: rd- Isostaattinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
fi-FI: s- 2 3/4 x 4 tuumaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
fi-FI: s- 4x5 tuumaa tai 10x13cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
fi-FI: s- Blu-ray-levy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
fi-FI: s- Karhea, standardi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
fi-FI: s- Joustamaton, kovapohjainen valokuvapositiivi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
fi-FI: s- Leikkaus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
fi-FI: s- Luonnonhartsi (sellakka)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
fi-FI: s- Dia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
fi-FI: s- Äänikasetti

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
fi-FI: s- Äänite

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
fi-FI: s- Matriisi (negatiivi)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
fi-FI: s - Itsenäinen laite

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
fi-FI: s- Kaksikanavainen (stereo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
fi-FI: s- Kivi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
fi-FI: s- Värjätty upottamalla ja sävytetty

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
fi-FI: sa- Magneettikenttä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
fi-FI: t- 5x7 tuumaa tai 13x18 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
fi-FI: t- Joustamaton, kovapohjainen valokuvanegatiivi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
fi-FI: t- Triasetaattipohjainen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
fi-FI: t- Ääninauhakela

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
fi-FI: t- Sabloniväritys

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
fi-FI: t- Koepuriste

note: SCRIPT
en: t- Text
fi-FI: t- Teksti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
fi-FI: t- Kalvo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
fi-FI: t- Puu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
fi-FI: ta- Radiometriset tutkimukset

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
fi-FI: u- Tuntematon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown capture and storage
fi-FI: u- Tuntematon tallennus ja säilytys

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
fi-FI: u- Määrittelemätön

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
fi-FI: uu- Tuntematon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
fi-FI: v- 8 tuumaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
fi-FI: v- 8x10 tuumaa tai 21x26 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
fi-FI: v- Käsin väritetty

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
fi-FI: v- Nahka

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
fi-FI: v- Valokuva, tyyppi määrittelemätön

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
fi-FI: v- Pienennyskerroin vaihtelee

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
fi-FI: v- Videotallenne

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
fi-FI: w- 9x9 tuumaa tai 23x23 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
fi-FI: w- Pergamentti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
fi-FI: w- Vaha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
fi-FI: w- Lankaäänite

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
fi-FI: x- 10x10 tuumaa tai 26x26 cm

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
fi-FI: x- 9x9 tuumaa tai 23x23 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
fi-FI: x- Soveltumaton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
fi-FI: y- 7x7 tuumaa tai 18x18 cm

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
fi-FI: y- Muu valokuvamainen materiaali

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
fi-FI: y - Muu valokuvamainen materiaali

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
fi-FI: y- Näkymä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
fi-FI: z- Muu

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
fi-FI: z- Määrittelemätön

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
fi-FI: zz- Muu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
fi-FI: |- Ei koodattu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
fi-FI: ||- Ei koodattu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
fi-FI: ||| - Ei koodattu

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
fi-FI: 008 Kiinteämittaiset kentät--Aineiston lisämääreet--Yleistä

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values. Pre-populated based on Leader/06.
fi-FI: Valitse materiaalityyppi, joka määrittää muuttujan arvot. Esiasetus perustuu arvoon kentässä Nimiö/06.

en: Type of Material
fi-FI: Aineistotyyppi

note: SELECT name=material_type
en: Select a type of material to specify the variable values. Default selection is based on value in the Leader/06.
fi-FI: Valitse materiaalityyppi, joka määrittää muuttujan arvot. Oletusvalinta perustuu arvoon kentässä Nimiö/06.

en: 008 Fixed-length data elements
fi-FI: 008 Kiinteämittaiset kentät

en: 00-05- Date entered on file
fi-FI: 00-05- Luontipäivä

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
fi-FI: 06- Maantieteellisen lisämääreen käyttö

en: #- Not subdivided geographically
fi-FI: #- Ei jaettu maantieteellisesti

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
fi-FI: d - Lisämääre voidaan liittää suoraan

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
fi-FI: i - Lisämääre voidaan liittää epäsuorasti (hierarkkisesti)

en: 07- Romanization scheme
fi-FI: 07- Romanisointi

en: a- International standard
fi-FI: a - Kansainvälinen standardi

en: b- National standard
fi-FI: b- Kansallinen standardi

en: c- National library association standard
fi-FI: c- Kansallisen kirjasto-organisaation standardi

en: d- National library or bibliographic agency standard
fi-FI: d- Kansalliskirjaston tai bibliografisen instanssin standardi

en: e- Local standard
fi-FI: e - Paikallinen standardi

en: f- Standard of unknown origin
fi-FI: f- Standardin alkuperä tuntematon

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
fi-FI: g- Totuttu romanisointitapa tai totuttu nimen muoto luetteloivan organisaation kielellä

en: 08- Language of catalog
fi-FI: 08- Luettelon kieli

en: #- No information provided
fi-FI: #- Tietoa ei toimitettu

en: b- English and French
fi-FI: b- Englanti ja ranska

en: e- English only
fi-FI: e - Vain englanti

en: f- French only
fi-FI: f- Vain ranska

en: 09- Kind of record
fi-FI: 09- Tietueen laji

en: a- Established heading
fi-FI: a- Vahvistettu otsikkomuoto

en: b- Untraced reference
fi-FI: b- Ei käytetty viittauksena

en: c- Traced reference
fi-FI: c- Käytetty viittauksena

en: d- Subdivision
fi-FI: d - Lisämääre

en: e- Node label
fi-FI: e- Alanmukaisen ryhmän otsikko

en: f- Established heading and subdivision
fi-FI: f- Vahvistettu otsikkomuoto ja lisämääre

en: g- Reference and subdivision
fi-FI: g- Viittaus ja lisämääre

en: 10- Descriptive cataloging rules
fi-FI: 10- Luettelointisäännöt

en: a- Earlier rules
fi-FI: a- Aikaisemmat säännöt

en: d- AACR 2 compatible heading
fi-FI: d- AACR 2 yhteensopiva

en: 11- Subject heading system/thesaurus
fi-FI: 11- Sanasto

en: a- Library of Congress subject headings
fi-FI: a- Library of Congress Subject Headings (LCSH)

en: a- Library of Congress Subject Headings
fi-FI: a- Library of Congress Subject Headings (LCSH)

en: c- Medical subject headings
fi-FI: c - Medical Subject Headings (MeSH)

en: d- National Agricultural Library subject authority file
fi-FI: d- National Agricultural Library subject authority file (NAL)

en: k- Canadian subject headings
fi-FI: k- Canadian Subject Headings

en: r- Art and architecture thesaurus
fi-FI: r- Art and Architecture Thesaurus

en: s- Sears list of subject headings
fi-FI: s- Sears List of Subject Headings

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
fi-FI: v - Répertoire de vedettes-matière

en: 12- Type of series
fi-FI: 12- Sarjan tyyppi

en: a- Monographic series
fi-FI: a- Monografiasarja

en: b- Multipart item
fi-FI: b- Moniosainen teos

en: c- Series-like phrase
fi-FI: c- Sarjan kaltainen ilmaisu

en: 13- Numbered or unnumbered series
fi-FI: 13- Sarjan numerointi

en: a- Numbered
fi-FI: a - Numeroitu

en: b- Unnumbered
fi-FI: b- Numeroimaton

en: c- Numbering varies
fi-FI: c- Numerointi vaihtelee

en: 14- Heading use--main or added entry
fi-FI: 14- Otsikkomuodon käyttö pää- tai lisäkirjauksena

en: a- Appropriate
fi-FI: a- Soveltuu

en: b- Not appropriate
fi-FI: b- Ei sovellu

en: 15- Heading use--subject added entry
fi-FI: 15- Otsikkomuodon käyttö asiasanana

en: 16- Heading use--series added entry
fi-FI: 16- Otsikkomuodon käyttö sarjalisäkirjauksena

en: 17- Type of subject subdivision
fi-FI: 17- Asialisämääreen tyyppi

en: a- Topical
fi-FI: a - Aiheenmukainen

en: b- Form
fi-FI: b - Muotoa ilmaiseva

en: c- Chronological
fi-FI: c- Aikaa ilmaiseva

en: d- Geographic
fi-FI: d- Maantieteellinen

en: e- Language
fi-FI: e - Kieltä ilmaiseva

en: 18-27 Undefined character positions
fi-FI: 18-27 Määrittelemätön

en: 28- Type of government agency
fi-FI: 28- Virallisen tahon tyyppi

en: #- Not a government agency
fi-FI: #- Ei virallistaho

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
fi-FI: a- Itsehallinnollinen tai puoli-itsehallinnollinen

en: c- Multilocal
fi-FI: c- Monta paikallista yksikköä

en: f- Federal/national
fi-FI: f- Kansallinen

en: i- International intergovernmental
fi-FI: i- Kansainvälinen, hallitusten välinen

en: l- Local
fi-FI: l- Paikallishallinto

en: m- Multistate
fi-FI: m- Monta aluetta

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
fi-FI: o - Virallinen taho--tyyppi määrittelemätön

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
fi-FI: s- Alueellinen

en: u- Unknown if heading is government agency
fi-FI: u- Ei tiedetä onko otsikkomuoto virallinen taho

en: 29- Reference evaluation
fi-FI: 29- Viittausten arviointi

en: a- Tracings are consistent with the heading
fi-FI: a - Viittaukset on muodostettu samojen sääntöjen mukaan

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
fi-FI: b- Viittauksia ei ole muodostettu samojen sääntöjen mukaan

en: 30 Undefined character position
fi-FI: 30 Määrittelemätön

en: 31- Record update in process
fi-FI: 31- Tietueen päivitys meneillään

en: a- Record can be used
fi-FI: a - Tietueen tietoja voidaan käyttää

en: b- Record is being updated
fi-FI: b- Tietuetta päivitetään parhaillaan

en: 32- Undifferentiated personal name
fi-FI: 32- Samat henkilönnimet

en: a- Differentiated personal name
fi-FI: a- Erottuva henkilönnimi

en: b- Undifferentiated personal name
fi-FI: b- Nimi kuuluu usealle henkilölle

en: 33- Level of establishment
fi-FI: 33- Vahvistamisen taso

en: a- Fully established
fi-FI: a - Täysin vahvistettu

en: b- Memorandum
fi-FI: b - Muistiinpano

en: c- Provisional
fi-FI: c- Vahvistamaton

en: d- Preliminary
fi-FI: d- Alustava

en: 34-37 Undefined character positions
fi-FI: 34-37 Määrittelemätön

en: 38- Modified record
fi-FI: 38- Muokattu tietue

en: #- Not modified
fi-FI: #- Ei muutettu

en: s- Shortened
fi-FI: s - Lyhennetty

en: x- Missing characters
fi-FI: x- Merkkejä puuttuu

en: 39- Cataloging source
fi-FI: 39- Luetteloiva organisaatio

en: #- National bibliographic agency
fi-FI: #- Kansallisbibliografia

en: c- Cooperative cataloging program
fi-FI: c- Luettelointiyhteistyö

en: d- Other
fi-FI: d- Muu

en: 06- Kind of record
fi-FI: 06- Tietueen laji

en: a- Schedule record
fi-FI: a- Aikataulutietue

en: b- Table record
fi-FI: b- Taulukkotietue

en: c- Index term record
fi-FI: c- Hakutermitietue

en: 07- Type of number
fi-FI: 07- Numeron tyyppi

en: a- Single number
fi-FI: a- Yksi numero

en: b- Defined number span
fi-FI: b- Määritetty numeroväli

en: c- Summary number span
fi-FI: c- Yhteenvedon numeroväli

en: n - Not applicable
fi-FI: n- Soveltumaton

en: 08- Classification validity
fi-FI: 08- Luokituksen kelpoisuus

en: a- Valid
fi-FI: a- Kelvollinen

en: b- First number of span invalid
fi-FI: b- Numerovälin ensimmäinen numero virheellinen

en: c- Last number of span invalid
fi-FI: c- Numerovälin viimeinen numero virheellinen

en: d- Completely invalid
fi-FI: d- Täysin virheellinen

en: e- Obsolete
fi-FI: e- Vanhentunut

en: 09- Standard or optional designation
fi-FI: 09- Standardi vai valinnainen määrite

en: a- Standard
fi-FI: a- Standardi

en: b- Optional
fi-FI: b- Valinnainen

en: 10- Record update in process
fi-FI: 10- Tietueen päivitys meneillään

en: 11- Level of establishment
fi-FI: 11- Vahvistamisen taso

en: 12- Synthesized number indication
fi-FI: 12- Syntetisoitu numeron indikaatio

en: a- Not synthesized
fi-FI: a- Ei syntetisoitu

en: b- Synthesized
fi-FI: b- Synteettinen

en: 13- Display controller
fi-FI: 13- Näytön ohjain

en: a- Displayed in standard schedules or tables
fi-FI: a- Näytetään stadardeissa aikatauluissa tai taulukoissa

en: b- Extended display
fi-FI: b- Laajennettu näyttö

en: 000 - Leader
fi-FI: 000 - Nimiö

en: 0-4 Record size
fi-FI: 0-4 Tietueen pituus

en: (auto-filled)
fi-FI: (täytetty automaattisesti)

en: 5- Record status
fi-FI: 5- Tietueen tila

en: a- Increase in encoding level
fi-FI: a- Koodaustason korotus

en: c- Corrected or revised
fi-FI: c- Korjattu

en: d- Deleted
fi-FI: d- Poistettu

en: n- New
fi-FI: n- Uusi

en: p- Increase in encoding level from prepublication
fi-FI: p- Päivitetty ennakkotieto

en: 6- Type of record
fi-FI: 6- Tietueen tyyppi

note: LABEL
en: This controls the default configuration of the 008 field
fi-FI: Tämä hallitsee kentän 008 oletuskokoonpanoa

note: SELECT name=f6
en: The selection here affects the default configuration of the 008 field
fi-FI: Valinta vaikuttaa kentän 008 oletuskokoonpanoon

en: a- Language material
fi-FI: a- Tekstiaineisto

en: c- Notated music
fi-FI: c- Nuottijulkaisu

en: d- Manuscript notated music
fi-FI: d- Nuottikäsikirjoitus

en: e- Cartographic material
fi-FI: e- Kartografinen aineisto

en: 7- Bibliographic level
fi-FI: 7- Tietueen bibliografinen taso

en: a- Monographic component part
fi-FI: a- Monografinen osakohde

en: b- Serial component part
fi-FI: b- Sarjamainen osakohde

en: c- Collection
fi-FI: c- Kokoelma

en: d- Subunit
fi-FI: d- Osakohde kokoelmassa

en: i- Integrating resource
fi-FI: i- Päivittyvä julkaisu

en: m- Monograph/item
fi-FI: m- Monografia

en: s- Serial
fi-FI: s- Kausijulkaisu

en: 8- Type of control
fi-FI: 8- Arkistoaineiston kontrolli

en: No specific type
fi-FI: Ei kontrollia

en: a- Archival
fi-FI: a- Arkistointi

en: 9- Character coding scheme
fi-FI: 9- Tietueen merkistö

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
fi-FI: a- UCS/Unicode (täytetty automaattisesti)

en: 10-16 indicator/subfields/size
fi-FI: 10-16 indikaattorit/osakentät/tietueen pituus

en: 17- Encoding level
fi-FI: 17- Koodaustaso

en: full level
fi-FI: kattava taso

en: Full level
fi-FI: Kattava taso

en: 1- Full level, material not examined
fi-FI: 1- Kattava taso, kuvailun kohde ei ole ollut käsillä

en: 2- Less-than-full level, material not examined
fi-FI: 2- Kattavaa tasoa niukempi, kuvailun kohde ei ole ollut käsillä

en: 3- Abbreviated level
fi-FI: 3- Ydintasoa niukempi

en: 4- Core level
fi-FI: 4- Perustaso

en: 5- Partial (preliminary) level
fi-FI: 5- Osittainen (alustava) taso

en: 7- Minimal level
fi-FI: 7- Ydintaso

en: 8- Prepublication level
fi-FI: 8- Ennakkotieto

en: z- Not applicable
fi-FI: z- Soveltumaton

en: 18 - Descriptive cataloging form
fi-FI: 18- Luettelointisäännöt

en: Non-ISBD
fi-FI: Ei-ISBD

en: c- ISBD punctuation omitted
fi-FI: c- Ei ISBD-välimerkitystä

en: i- ISBD punctuation included
fi-FI: i- ISBD-välimerkitys

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
fi-FI: n - Ei-ISBD, ei ISBD-välimerkitystä

en: 19 - Multipart resource record level
fi-FI: 19- Moniosaisen julkaisun tietueen taso

en: Not specified or not applicable
fi-FI: Ei eritelty tai soveltumaton

en: Not specified or not applicable
fi-FI: Ei eritelty tai soveltumaton

en: a- Set
fi-FI: a- Moniosainen julkaisu

en: b- Part with independent title
fi-FI: b- Osa, jolla itsenäinen nimeke

en: c- Part with dependent title
fi-FI: c- Osa, jolla on epäitsenäinen nimeke

en: 20-24 entry map &amp; lengths
fi-FI: 20-24 kirjauskartta ja pituudet

en: 1-4 Record size
fi-FI: 1-4 Tietueen pituus

en: o- Obsolete
fi-FI: o- Vanhentunut

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
fi-FI: s- Poistettu; otsikkomuoto jaettu kahteen tai useampaan otsikkomuotoon

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
fi-FI: x- Poistettu; otsikkomuoto korvattu toisella otsikkomuodolla

en: z- Authority data
fi-FI: z- Auktoriteettitietue

en: 7-8 Undefined
fi-FI: 7-8 Määrittelemätön

en: 9- Encoding
fi-FI: 9- Koodaus

en: n- Complete authority record
fi-FI: n- Valmis/täydellinen auktoriteettitietue

en: o- Incomplete authority record
fi-FI: o - Keskeneräinen/epätäydellinen auktoriteettitietue

en: 18-19 Undefined
fi-FI: 18-19 Määrittelemätön

en: MARC21 Plugin to build links between records
fi-FI: MARC21-liitännäinen tietueiden linkittämiseen

en: Plugin to build links between records
fi-FI: Liitännäinen tietueiden linkittämiseen

en: Search for
fi-FI: Hakusanat

en: Any word
fi-FI: Mikä sana tahansa

en: Item type
fi-FI: Nidetyyppi

en: All item types
fi-FI: Kaikki nidetyypit

note: INPUT type=submit
en: Start search
fi-FI: Aloita haku

en: Search results
fi-FI: Hakutulokset

en: &lt;&lt; Previous
fi-FI: &lt;&lt; Edellinen

en: Next&gt;&gt;
fi-FI: Seuraava&gt;&gt;

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fi-FI: %s–%s yhteensä %s tuloksesta

en: No results found
fi-FI: Ei hakutuloksia

en: Concise description
fi-FI: Lyhyt kuvaus

en: Choose
fi-FI: Valitse

en: Clear field
fi-FI: Tyhjennä kenttä

en: &lt;&lt; Previous
fi-FI: &lt;&lt; Edellinen

en: Next&gt;&gt;
fi-FI: Seuraava&gt;&gt;

en: Abkhaz
fi-FI: abhaasi

en: Achinese
fi-FI: aceh

en: Acoli
fi-FI: atsoli

en: Adangme
fi-FI: adangme

en: Adygei
fi-FI: adyge

en: Afar
fi-FI: afar

en: Afrihili (Artificial language)
fi-FI: afrihili (keinotekoinen kieli)

en: Afrikaans
fi-FI: afrikaans

en: Afroasiatic (Other)
fi-FI: afroaasialaiset kielet

en: Ainu
fi-FI: ainu

en: Akan
fi-FI: akan

en: Akkadian
fi-FI: akkadi

en: Albanian
fi-FI: albania

en: Aleut
fi-FI: aleutti

en: Algonquian (Other)
fi-FI: algonkin-kielet

en: Altai
fi-FI: altai

en: Altaic (Other)
fi-FI: altailaiset kielet

en: Amharic
fi-FI: amhara

en: Angika
fi-FI: angika

en: Apache languages
fi-FI: apassikielet

en: Aragonese
fi-FI: aragonia

en: Aramaic
fi-FI: aramea

en: Arapaho
fi-FI: arapho

en: Arawak
fi-FI: arawak

en: Armenian
fi-FI: armenia

en: Aromanian
fi-FI: aromania

en: Artificial (Other)
fi-FI: keinotekoiset kielet

en: Assamese
fi-FI: assami

en: Athapascan (Other)
fi-FI: athapasca-kielet

en: Australian languages
fi-FI: australialaiset kielet

en: Austronesian (Other)
fi-FI: austronesialaiset kielet

en: Avaric
fi-FI: avaari

en: Avestan
fi-FI: avesta

en: Awadhi
fi-FI: awadhi

en: Aymara
fi-FI: aimara

en: Azerbaijani
fi-FI: azeri

en: Bable
fi-FI: asturia

en: Balinese
fi-FI: bali

en: Baltic (Other)
fi-FI: balttilaiset kielet

en: Baluchi
fi-FI: belutsi

en: Bambara
fi-FI: bambara

en: Bamileke languages
fi-FI: bamileke-kielet

en: Banda languages
fi-FI: banda

en: Bantu (Other)
fi-FI: bantukielet

en: Basa
fi-FI: basa (bantukielet)

en: Bashkir
fi-FI: baskiiri

en: Basque
fi-FI: baski

en: Batak
fi-FI: batak

en: Beja
fi-FI: bedza

en: Belarusian
fi-FI: valkovenäjä

en: Bemba
fi-FI: bemba

en: Bengali
fi-FI: bengali

en: Berber (Other)
fi-FI: berberikielet

en: Bhojpuri
fi-FI: bhodzpuri

en: Bihari (Other)
fi-FI: bihari

en: Bikol
fi-FI: bikol

en: Bilin
fi-FI: bilin

en: Bislama
fi-FI: bislama

en: Blissymbolics
fi-FI: Bliss-symbolit

en: Bosnian
fi-FI: bosnia

en: Braj
fi-FI: bradz

en: Breton
fi-FI: bretoni

en: Bugis
fi-FI: bugi

en: Bulgarian
fi-FI: bulgaria

en: Buriat
fi-FI: burjaatti

en: Burmese
fi-FI: burma

en: Caddo
fi-FI: caddo

en: Carib
fi-FI: karibi

en: Catalan
fi-FI: katalaani

en: Caucasian (Other)
fi-FI: kaukasialaiset kielet

en: Cebuano
fi-FI: cebuano

en: Celtic (Other)
fi-FI: kelttiläiset kielet

en: Central American Indian (Other)
fi-FI: Keski-Amerikan intiaanikielet

en: Chagatai
fi-FI: tsagatai

en: Chamic languages
fi-FI: tsam-kielet

en: Chamorro
fi-FI: tsamorro

en: Chechen
fi-FI: tsetseeni

en: Cherokee
fi-FI: cherokee

en: Cheyenne
fi-FI: cheyenne

en: Chibcha
fi-FI: tsibtsa

en: Chinook jargon
fi-FI: chinook-jargon

en: Chipewyan
fi-FI: chipewyan

en: Choctaw
fi-FI: chotaw

en: Church Slavic
fi-FI: kirkkoslaavi

en: Chuukese
fi-FI: chuuk

en: Chuvash
fi-FI: tsuvassi

en: Coptic
fi-FI: kopti

en: Cornish
fi-FI: korni

en: Corsican
fi-FI: korsika

en: Cree
fi-FI: cree

en: Creek
fi-FI: creek

en: Creoles and Pidgins (Other)
fi-FI: kreolit ja pidginit

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
fi-FI: englantiin perustuvat kreolit ja pidginit

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
fi-FI: ranskaan perustuvat kreolit ja pidginit

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
fi-FI: portugaliin perustuvat kreolit ja pidginit

en: Crimean Tatar
fi-FI: krimintataari, kriminturkki

en: Croatian
fi-FI: kroatia

en: Cushitic (Other)
fi-FI: kuusilaiset kielet

en: Czech
fi-FI: tsekki

en: Dakota
fi-FI: dakota

en: Danish
fi-FI: tanska

en: Dargwa
fi-FI: dargi

en: Dayak
fi-FI: dajakki

en: Delaware
fi-FI: delaware

en: Dinka
fi-FI: dinka

en: Divehi
fi-FI: divehi

en: Dogri
fi-FI: dogri

en: Dogrib
fi-FI: dogrip

en: Dravidian (Other)
fi-FI: dravidakielet

en: Duala
fi-FI: duala

en: Dutch
fi-FI: hollanti

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
fi-FI: keskihollanti (n. 1050-1350)

en: Dyula
fi-FI: djula

en: Dzongkha
fi-FI: dzongkha

en: East Frisian
fi-FI: itäfriisi

en: Edo
fi-FI: edo

en: Efik
fi-FI: efik

en: Egyptian
fi-FI: muinaisegypti

en: Ekajuk
fi-FI: ekajuk

en: Elamite
fi-FI: elami

en: English
fi-FI: englanti

en: English, Middle (1100-1500)
fi-FI: keskienglanti (n. 1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
fi-FI: muinaisenglanti (n. 450-1100)

en: Erzya
fi-FI: ersä

en: Esperanto
fi-FI: esperanto

en: Estonian
fi-FI: viro

en: Ethiopic
fi-FI: ge'ez

en: Ewe
fi-FI: ewe

en: Ewondo
fi-FI: ewondo

en: Fang
fi-FI: fang

en: Fanti
fi-FI: fanti

en: Faroese
fi-FI: fääri

en: Fijian
fi-FI: fidzi

en: Filipino
fi-FI: filipino

en: Finnish
fi-FI: suomi

en: Finno-Ugrian (Other)
fi-FI: suomalais-ugrilaiset kielet

en: Fon
fi-FI: fon

en: French
fi-FI: ranska

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
fi-FI: keskiranska (n. 1400-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
fi-FI: muinaisranska (n. 842-1400)

en: Frisian
fi-FI: friisi

en: Friulian
fi-FI: friuli

en: Fula
fi-FI: fulani

en: Gã
fi-FI: ga

en: Galician
fi-FI: galicia

en: Ganda
fi-FI: ganda

en: Gayo
fi-FI: gajo

en: Gbaya
fi-FI: gbaja

en: Georgian
fi-FI: georgia

en: German
fi-FI: saksa

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
fi-FI: keskiyläsaksa (n. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
fi-FI: muinaisyläsaksa (n. 750-1050)

en: Germanic (Other)
fi-FI: germaaniset kielet

en: Gilbertese
fi-FI: kiribati

en: Gondi
fi-FI: gondi

en: Gorontalo
fi-FI: gorontalo

en: Gothic
fi-FI: gootti

en: Grebo
fi-FI: grebo

en: Greek, Ancient (to 1453)
fi-FI: muinaiskreikka (-1453)

en: Greek, Modern (1453- )
fi-FI: kreikka (1453-)

en: Guarani
fi-FI: guarani

en: Gujarati
fi-FI: gudzarati

en: Gwich'in
fi-FI: gwitsin

en: Haida
fi-FI: haida

en: Haitian French Creole
fi-FI: haiti

en: Hausa
fi-FI: hausa

en: Hawaiian
fi-FI: havaji

en: Herero
fi-FI: herero

en: Hiligaynon
fi-FI: hiligaino

en: Hindi
fi-FI: hindi

en: Hiri Motu
fi-FI: hiri-motu

en: Hittite
fi-FI: heetti

en: Hmong
fi-FI: hmong

en: Hungarian
fi-FI: unkari

en: Hupa
fi-FI: hupa

en: Iban
fi-FI: iban

en: Icelandic
fi-FI: islanti

en: Ido
fi-FI: ido

en: Igbo
fi-FI: igbo

en: Ijo
fi-FI: idzo

en: Iloko
fi-FI: iloko

en: Inari Sami
fi-FI: saame, inarin-

en: Indic (Other)
fi-FI: indoarjalaiset kielet

en: Indo-European (Other)
fi-FI: indoeurooppalaiset kielet

en: Indonesian
fi-FI: indonesia

en: Ingush
fi-FI: inguusi

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
fi-FI: interlingua

en: Interlingue
fi-FI: interlingue

en: Inuktitut
fi-FI: inuktitut

en: Inupiaq
fi-FI: inupiatun

en: Iranian (Other)
fi-FI: iranilaiset kielet

en: Irish
fi-FI: iiri

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
fi-FI: keski-iiri (n. 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
fi-FI: muinaisiiri (-1100)

en: Iroquoian (Other)
fi-FI: irokeesikielet

en: Italian
fi-FI: italia

en: Javanese
fi-FI: jaava

en: Judeo-Arabic
fi-FI: juutalaisarabia

en: Judeo-Persian
fi-FI: juutalaispersia

en: Kabardian
fi-FI: kabardi

en: Kabyle
fi-FI: kabyyli

en: Kachin
fi-FI: kachin

en: Kalâtdlisut
fi-FI: kalaallisut, grönlanti

en: Kamba
fi-FI: kamba

en: Kannada
fi-FI: kannada

en: Kanuri
fi-FI: kanuri

en: Karachay-Balkar
fi-FI: karatsai-balkaari

en: Kara-Kalpak
fi-FI: karakalpakki

en: Karelian
fi-FI: karjala

en: Karen languages
fi-FI: karen

en: Kashmiri
fi-FI: kasmiri

en: Kashubian
fi-FI: kasubi

en: Kawi
fi-FI: kavi

en: Kazakh
fi-FI: kazakki

en: Khasi
fi-FI: khasi

en: Khmer
fi-FI: khmer

en: Khoisan (Other)
fi-FI: khoisan-kielet

en: Khotanese
fi-FI: khotani

en: Kikuyu
fi-FI: kikuju

en: Kimbundu
fi-FI: kimbundu

en: Kinyarwanda
fi-FI: ruanda

en: Klingon (Artificial language)
fi-FI: klingon (keinotekoinen kieli)

en: Komi
fi-FI: komi

en: Kongo
fi-FI: kongo

en: Konkani
fi-FI: konkani

en: Kootenai
fi-FI: kutenai

en: Kosraean
fi-FI: kosrae

en: Kpelle
fi-FI: kpelle

en: Kru (Other)
fi-FI: kru-kielet

en: Kuanyama
fi-FI: kuanjama

en: Kumyk
fi-FI: kumykki

en: Kurdish
fi-FI: kurdi

en: Kurukh
fi-FI: kurukh

en: Kyrgyz
fi-FI: kirgiisi

en: Ladino
fi-FI: ladino, juutalaisespanja

en: Lahndā
fi-FI: lahnda

en: Lamba (Zambia and Congo)
fi-FI: lamda

en: Lao
fi-FI: lao

en: Latin
fi-FI: latina

en: Latvian
fi-FI: latvia

en: Lezgian
fi-FI: lezgi

en: Limburgish
fi-FI: limburg

en: Lingala
fi-FI: lingala

en: Lithuanian
fi-FI: liettua

en: Lojban (Artificial language)
fi-FI: lojban (keinotekoinen kieli)

en: Low German
fi-FI: alasaksa

en: Lower Sorbian
fi-FI: alasorbi

en: Lozi
fi-FI: lozi

en: Luba-Katanga
fi-FI: luba (Katanga)

en: Luba-Lulua
fi-FI: luba (Lulua)

en: Luiseño
fi-FI: luiseno

en: Lule Sami
fi-FI: saame, luulajan-

en: Lunda
fi-FI: lunda

en: Luo (Kenya and Tanzania)
fi-FI: luo

en: Lushai
fi-FI: lusai

en: Luxembourgish
fi-FI: luxemburg

en: Macedonian
fi-FI: makedonia

en: Madurese
fi-FI: madura

en: Magahi
fi-FI: magahi

en: Maithili
fi-FI: maithili

en: Makasar
fi-FI: makassar

en: Malagasy
fi-FI: malagassi

en: Malay
fi-FI: malaiji

en: Malayalam
fi-FI: malajalam

en: Maltese
fi-FI: malta

en: Manchu
fi-FI: mantsu

en: Mandar
fi-FI: mandar

en: Mandingo
fi-FI: mandingo

en: Manipuri
fi-FI: manipuri

en: Manobo languages
fi-FI: manobo-kielet

en: Manx
fi-FI: manx

en: Maori
fi-FI: maori

en: Mapuche
fi-FI: mapuche

en: Marathi
fi-FI: marathi

en: Mari
fi-FI: mari

en: Marshallese
fi-FI: marshall

en: Marwari
fi-FI: marwari

en: Maasai
fi-FI: maasai

en: Mayan languages
fi-FI: maya-kielet

en: Mende
fi-FI: mende

en: Micmac
fi-FI: micmac

en: Minangkabau
fi-FI: minangkabau

en: Mirandese
fi-FI: mirandeesi

en: Miscellaneous languages
fi-FI: luokittelemattomat kielet

en: Mohawk
fi-FI: mohawk

en: Moksha
fi-FI: moksa

en: Mon-Khmer (Other)
fi-FI: mon-khmer-kielet

en: Mongo-Nkundu
fi-FI: mongo

en: Mongolian
fi-FI: mongoli

en: Montenegrin
fi-FI: montenegrin

en: Mooré
fi-FI: mossi

en: Munda (Other)
fi-FI: munda-kielet

en: Nahuatl
fi-FI: nahuatl

en: Navajo
fi-FI: navajo

en: Ndebele (South Africa)
fi-FI: etelä-ndebele

en: Ndebele (Zimbabwe)
fi-FI: pohjois-ndebele

en: Ndonga
fi-FI: ndonga

en: Neapolitan Italian
fi-FI: napoli

en: Nepali
fi-FI: nepali

en: Newari
fi-FI: newari

en: Newari, Old
fi-FI: klassinen newari

en: Nias
fi-FI: nias

en: Niger-Kordofanian (Other)
fi-FI: nigeriläis-kongolaiset kielet

en: Nilo-Saharan (Other)
fi-FI: niililäis-saharalaiset kielet

en: Niuean
fi-FI: niue

en: N'Ko
fi-FI: n'ko

en: Nogai
fi-FI: nogai

en: North American Indian (Other)
fi-FI: Pohjois-Amerikan intiaanikielet

en: North Frisian
fi-FI: pohjoisfriisi

en: Northern Sami
fi-FI: pohjoissaame

en: Northern Sotho
fi-FI: pohjoissotho

en: Norwegian
fi-FI: norja

en: Norwegian (Bokmål)
fi-FI: norja, bokmål

en: Norwegian (Nynorsk)
fi-FI: norja, nynorsk

en: Nubian languages
fi-FI: nubialaiset kielet

en: Nyamwezi
fi-FI: nyamwezi

en: Nyanja
fi-FI: njandza

en: Nyankole
fi-FI: nyankole

en: Nyoro
fi-FI: nyoro

en: Nzima
fi-FI: nzima

en: Occitan (post-1500)
fi-FI: oksitaani (1500-)

en: Oirat
fi-FI: oirat

en: Ojibwa
fi-FI: odzibwa

en: Old Norse
fi-FI: muinaisnorja

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
fi-FI: muinaispersia (n. 600-400 eKr.)

en: Oriya
fi-FI: orija

en: Oromo
fi-FI: oromo

en: Osage
fi-FI: osage

en: Ossetic
fi-FI: osseetti

en: Otomian languages
fi-FI: otomi-kielet

en: Pahlavi
fi-FI: pahlavi

en: Palauan
fi-FI: palau

en: Pali
fi-FI: paali

en: Pampanga
fi-FI: pampanga

en: Pangasinan
fi-FI: pangasinan

en: Panjabi
fi-FI: pandzabi

en: Papiamento
fi-FI: papiamentu

en: Papuan (Other)
fi-FI: papualaiset kielet

en: Persian
fi-FI: farsi, persia

en: Philippine (Other)
fi-FI: filippiiniläiset kielet

en: Phoenician
fi-FI: foinikia

en: Pohnpeian
fi-FI: pohnpei

en: Polish
fi-FI: puola

en: Portuguese
fi-FI: portugali

en: Prakrit languages
fi-FI: prakit-kielet

en: Provençal (to 1500)
fi-FI: muinaisprovensaali (-1500)

en: Pushto
fi-FI: pastu

en: Quechua
fi-FI: ketsua

en: Raeto-Romance
fi-FI: raeto-romance

en: Rajasthani
fi-FI: radzastani

en: Rapanui
fi-FI: rapanui

en: Rarotongan
fi-FI: rarotonga

en: Romance (Other)
fi-FI: romaaniset kielet

en: Romani
fi-FI: romani

en: Romanian
fi-FI: romania

en: Rundi
fi-FI: rundi

en: Russian
fi-FI: venäjä

en: Salishan languages
fi-FI: salisialaiset kielet

en: Samaritan Aramaic
fi-FI: samarianaramea

en: Sami
fi-FI: saamelaiskielet

en: Samoan
fi-FI: samoa

en: Sandawe
fi-FI: sandawe

en: Sango (Ubangi Creole)
fi-FI: sango

en: Sanskrit
fi-FI: sanskrit

en: Santali
fi-FI: santali

en: Sardinian
fi-FI: sardi

en: Sasak
fi-FI: sasak

en: Scots
fi-FI: skotti

en: Scottish Gaelic
fi-FI: gaeli

en: Selkup
fi-FI: selkuppi

en: Semitic (Other)
fi-FI: seemiläiset kielet

en: Serbian
fi-FI: serbia

en: Serer
fi-FI: serer

en: Shan
fi-FI: shan

en: Shona
fi-FI: sona

en: Sichuan Yi
fi-FI: sichuannin-yi

en: Sicilian Italian
fi-FI: sisilia

en: Sidamo
fi-FI: sidamo

en: Siksika
fi-FI: mustajalka

en: Sindhi
fi-FI: sindhi

en: Sinhalese
fi-FI: sinhali

en: Sino-Tibetan (Other)
fi-FI: sinotiibetiläiset kielet

en: Siouan (Other)
fi-FI: sioux-kielet

en: Skolt Sami
fi-FI: saame, koltan-

en: Slavey
fi-FI: slevi

en: Slavic (Other)
fi-FI: slaavilaiset kielet

en: Slovak
fi-FI: slovakki

en: Slovenian
fi-FI: sloveeni

en: Sogdian
fi-FI: sogdi

en: Somali
fi-FI: somali

en: Songhai
fi-FI: songhai

en: Soninke
fi-FI: soninke

en: Sorbian (Other)
fi-FI: sorbin kielet

en: Sotho
fi-FI: sotho

en: South American Indian (Other)
fi-FI: Etelä-Amerikan intiaanikielet

en: Southern Sami
fi-FI: eteläsaame

en: Spanish
fi-FI: espanja

en: Sranan
fi-FI: sranan

en: Sukuma
fi-FI: sukuma

en: Sumerian
fi-FI: sumeri

en: Sundanese
fi-FI: sunda

en: Susu
fi-FI: susu

en: Swahili
fi-FI: swahili

en: Swazi
fi-FI: Etiopia

en: Swedish
fi-FI: ruotsi

en: Swiss German
fi-FI: sveitsinsaksa

en: Syriac
fi-FI: muinaissyyria

en: Syriac, Modern
fi-FI: syyria

en: Tagalog
fi-FI: tagalog

en: Tahitian
fi-FI: tahiti

en: Tai (Other)
fi-FI: thaikielet

en: Tajik
fi-FI: tadzikki

en: Tamashek
fi-FI: tamasek

en: Tatar
fi-FI: tataari

en: Telugu
fi-FI: telugu

en: Temne
fi-FI: temne

en: Terena
fi-FI: tereno

en: Tetum
fi-FI: tetum

en: Tibetan
fi-FI: tiibet

en: Tigré
fi-FI: tigre

en: Tigrinya
fi-FI: tigrinja

en: Tiv
fi-FI: tiv

en: Tlingit
fi-FI: tlingit

en: Tok Pisin
fi-FI: tok-pisin

en: Tokelauan
fi-FI: tokelau

en: Tonga (Nyasa)
fi-FI: tonga (Malawi)

en: Tongan
fi-FI: tonga (Tonga)

en: Tsimshian
fi-FI: tsimsi

en: Tsonga
fi-FI: tsonga

en: Tswana
fi-FI: tswana

en: Tumbuka
fi-FI: tumbuka

en: Tupi languages
fi-FI: tupi-kielet

en: Turkish
fi-FI: turkki

en: Turkish, Ottoman
fi-FI: osmani (1500-1928)

en: Turkmen
fi-FI: turkmeeni

en: Tuvaluan
fi-FI: tuvalu

en: Tuvinian
fi-FI: tuva

en: Twi
fi-FI: twi

en: Udmurt
fi-FI: udmurtti

en: Ugaritic
fi-FI: ugarit

en: Uighur
fi-FI: uiguuri

en: Ukrainian
fi-FI: ukraina

en: Umbundu
fi-FI: umbundu

en: Upper Sorbian
fi-FI: yläsorbi

en: Urdu
fi-FI: urdu

en: Uzbek
fi-FI: uzbekki

en: Vai
fi-FI: vai

en: Venda
fi-FI: venda

en: Vietnamese
fi-FI: vietnam

en: Volapük
fi-FI: volapük

en: Votic
fi-FI: vatja

en: Wakashan languages
fi-FI: wakash-kielet

en: Walloon
fi-FI: valloni

en: Waray
fi-FI: waray

en: Washoe
fi-FI: washo

en: Welsh
fi-FI: kymri

en: Western Pahari languages
fi-FI: himatsali

en: Wolayta
fi-FI: walamo

en: Wolof
fi-FI: wolof

en: Xhosa
fi-FI: xhosa

en: Yakut
fi-FI: jakuutti

en: Yao (Africa)
fi-FI: jao

en: Yapese
fi-FI: japi

en: Yiddish
fi-FI: jiddis

en: Yoruba
fi-FI: joruba

en: Yupik languages
fi-FI: jupikkikielet

en: Zande languages
fi-FI: zande

en: Zapotec
fi-FI: sapoteekki

en: Zaza
fi-FI: zaza

en: Zenaga
fi-FI: zenaga

en: Zhuang
fi-FI: zhuang

en: Zulu
fi-FI: zulu

en: Zuni
fi-FI: zuni

en: used for/see from:
fi-FI: katso lähde:

en: see also:
fi-FI: katso myös:

en: yes
fi-FI: kyllä

en: text
fi-FI: teksti

en: cartographic
fi-FI: kartta-aineisto

en: notated music
fi-FI: Musiikkinotaatio

en: sound recording
fi-FI: äänitallenne

en: still image
fi-FI: valokuva

en: moving image
fi-FI: liikkuva kuva

en: three dimensional object
fi-FI: kolmiulotteinen esine

en: software, multimedia
fi-FI: tietokoneohjelma, multimedia

en: mixed material
fi-FI: sekalainen aineisto

en: direct
fi-FI: suoraan

en: indirect
fi-FI: välillinen

en: not applicable
fi-FI: ei sovellettavissa

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
fi-FI: Konvertoitu MARCXML:stä MADS-versioon 2.0 (Revision 2.10)

en: earlier rules
fi-FI: aikaisemmat säännöt

en: aacr2 compatible
fi-FI: aacr2-yhteensopiva

en: other rules
fi-FI: muut säännöt

en: nonpublic
fi-FI: ei-julkinen

en: source
fi-FI: lähde

en: history
fi-FI: historia

en: subject example
fi-FI: esimerkki

en: deleted heading information
fi-FI: poistettu nimeketieto

en: application history
fi-FI: sovellushistoria

en: earlier
fi-FI: aikaisempi

en: later
fi-FI: myöhemmin

en: broader
fi-FI: laajempi

en: narrower
fi-FI: kapeampi

en: other
fi-FI: muu

en: equivalent
fi-FI: vastaava

en: acronym
fi-FI: akronyymi

en: cash
fi-FI: käteinen

en: creator
fi-FI: tekijä

en: personal
fi-FI: henkilökohtainen

en: globe
fi-FI: karttapallo

en: remote sensing image
fi-FI: kaukokartoituskuva

en: map
fi-FI: kartta

en: atlas
fi-FI: kartasto, atlas

en: database
fi-FI: tietokanta

en: loose-leaf
fi-FI: irtolehtinen

en: series
fi-FI: sarja

en: newspaper
fi-FI: sanomalehti

en: periodical
fi-FI: aikakauslehti

en: web site
fi-FI: verkkosivusto

en: abstract or summary
fi-FI: tiivistelmä tai lyhennelmä

en: bibliography
fi-FI: bibliografia

en: catalog
fi-FI: luettelo, kuvasto

en: dictionary
fi-FI: sanakirja, sanasto

en: encyclopedia
fi-FI: tietosanakirja

en: handbook
fi-FI: käsikirja

en: legal article
fi-FI: artikla, pykälä

en: index
fi-FI: hakemisto

en: discography
fi-FI: diskografia

en: legislation
fi-FI: laki, säädös

en: theses
fi-FI: väitöskirjat, tai muut opinnäytteet

en: survey of literature
fi-FI: kirjallisuuskatsaus

en: review
fi-FI: arvostelu

en: programmed text
fi-FI: ohjelmoidut tekstit

en: filmography
fi-FI: filmografia

en: directory
fi-FI: hakemisto

en: statistics
fi-FI: tilastot

en: technical report
fi-FI: tekninen raportti

en: legal case and case notes
fi-FI: oikeustapauskeskustelu

en: law report or digest
fi-FI: tuomioistuinpäätös

en: treaty
fi-FI: sopimus

en: conference publication
fi-FI: kokousjulkaisu

en: numeric data
fi-FI: numeerinen tieto

en: font
fi-FI: kirjasinlaji

en: game
fi-FI: peli

en: patent
fi-FI: patentti

en: festschrift
fi-FI: juhlajulkaisu

en: biography
fi-FI: elämäkerta

en: essay
fi-FI: essee

en: drama
fi-FI: draama

en: comic strip
fi-FI: sarjakuva

en: fiction
fi-FI: kaunokirjallisuus

en: humor, satire
fi-FI: huumori, satiiri

en: letter
fi-FI: kirje

en: novel
fi-FI: romaani

en: short story
fi-FI: novelli

en: speech
fi-FI: puhe, esitelmä

en: folktale
fi-FI: kansantarina

en: memoir
fi-FI: muistelma

en: poetry
fi-FI: runo

en: rehearsal
fi-FI: harjoitus ilman musiikkia

en: reporting
fi-FI: esittely, reportaasi

en: sound
fi-FI: ääni

en: art original
fi-FI: taideteos, alkuperäinen

en: kit
fi-FI: moniviestin

en: art reproduction
fi-FI: taidejäljennös

en: diorama
fi-FI: dioraama

en: filmstrip
fi-FI: raina

en: picture
fi-FI: kuva

en: graphic
fi-FI: grafiikka

en: technical drawing
fi-FI: tekninen piirustus

en: motion picture
fi-FI: elokuva

en: chart
fi-FI: kaavio

en: flash card
fi-FI: sana- tai kuvakortti

en: microscope slide
fi-FI: mikroskoopin preparaatti

en: model
fi-FI: malli

en: realia
fi-FI: esine

en: slide
fi-FI: dia

en: transparency
fi-FI: kalvo

en: videorecording
fi-FI: videotallenne

en: toy
fi-FI: lelu

en: monographic
fi-FI: monografia

en: continuing
fi-FI: jatkuva

en: reformatted digital
fi-FI: digitoitu

en: braille
fi-FI: pistekirjoitus

en: electronic
fi-FI: elektroninen

en: microfiche
fi-FI: mikrokortti

en: microfilm
fi-FI: mikrofilmi

en: adolescent
fi-FI: lukioikäiset tai vastaavat

en: adult
fi-FI: aikuiset

en: general
fi-FI: yleinen

en: juvenile
fi-FI: nuoret

en: preschool
fi-FI: esikoulu

en: specialized
fi-FI: erikoistunut

en: issue number
fi-FI: julkaisun numero

en: music plate
fi-FI: musiikkilevy

en: music publisher
fi-FI: musiikkikustantaja

en: videorecording identifier
fi-FI: videotallenteen tunnus

en: related
fi-FI: liittyvä

en: sound recording-nonmusical
fi-FI: puheäänite

en: sound recording-musical
fi-FI: musiikkiäänite

en: code
fi-FI: koodi

en: print
fi-FI: painotuote

en: access
fi-FI: pääsy

en: preservation
fi-FI: säilytys

en: replacement
fi-FI: seuraaja

en: Chinese, Japanese, Korean
fi-FI: kiina, japani, korea

en: accompanying material
fi-FI: liiteaineiston kieli

en: summary or subtitle
fi-FI: yhteenveto tai alaotsikko

en: sung or spoken text
fi-FI: laulettu tai puhuttu teksti

en: table of contents
fi-FI: sisällysluettelo

en: translation
fi-FI: käännös

en: collection
fi-FI: kokoelma

en: manuscript
fi-FI: käsikirjoitus

en: Set
fi-FI: Moniosainen julkaisu

en: Continuing resource
fi-FI: Jatkuva julkaisu

en: Series
fi-FI: Sarjajulkaisu

en: Article
fi-FI: Artikkeli

en: Mixed materials
fi-FI: Sekalaiset aineistot

en: Computer file
fi-FI: Elektroninen aineisto

en: Object
fi-FI: ID-tunnus

en: av
fi-FI: /

en: Series:
fi-FI: Sarja:

en: Analytics:
fi-FI: Osakohteet:

en: Show analytics
fi-FI: Näytä osakohteet

en: Volumes:
fi-FI: Numerot:

en: Show volumes
fi-FI: Näytä niteet

en: Set:
fi-FI: Moniosainen julkaisu:

en: Publication details:
fi-FI: Julkaisutiedot:

en: Edition:
fi-FI: Painos:

en: Description:
fi-FI: Kuvaus:

en: Content type:
fi-FI: Sisältötyyppi:

en: Media type:
fi-FI: Mediatyyppi:

en: Carrier type:
fi-FI: Tallennetyyppi:

en: Audience:
fi-FI: Kohderyhmä

en: Patent information:
fi-FI: Patenttinumero:

en: Report number:
fi-FI: Raportin nro:

en: Other title:
fi-FI: Muut nimekkeet:

en: [Portion of title]
fi-FI: [Nimekkeen osa]

en: [Parallel title]
fi-FI: [Rinnakkaisnimeke]

en: [Distinctive title]
fi-FI: [Erottuva nimeke]

en: [Other title]
fi-FI: [Muu nimeke]

en: [Cover title]
fi-FI: [Kansinimeke]

en: [Added title page title]
fi-FI: [Nimeke lisätyllä nimiösivulla]

en: [Caption title]
fi-FI: [Otsikkonimeke]

en: [Running title]
fi-FI: [Juokseva nimeke]

en: [Spine title]
fi-FI: [Selkänimeke]

en: Title translated:
fi-FI: Nimekkeen käännös:

en: Uniform title:
fi-FI: Yhtenäistetty nimeke:

en: Uniform titles:
fi-FI: Yhtenäistetyt nimekkeet:

en: Related works:
fi-FI: Liittyvät työt:

en: Contained works:
fi-FI: Sisältyvät teokset:

en: Subject(s):
fi-FI: Asiasanat:

en: Genre/Form:
fi-FI: Genre/Muoto:

en: (index-term-genre
fi-FI: (hakutermi-lajityyppi

en: Additional physical formats:
fi-FI: Useita ulkoasuja:

en: No title
fi-FI: Ei otsikkoa

en: Issued with:
fi-FI: Kanssajulkaisu:

en: Publisher number:
fi-FI: Julkaisijan numero:

en: DDC classification:
fi-FI: DDC-luokitus:

en: LOC classification:
fi-FI: LOC-luokitus:

en: NLM classification:
fi-FI: NLM-luokitus:

en: Other classification:
fi-FI: Muu luokitus:

en: Online resources:
fi-FI: Linkit:

en: Contents:
fi-FI: Sisältö:

en: Incomplete contents:
fi-FI: Puutteellinen sisältö:

en: Partial contents:
fi-FI: Osittainen sisältö:

en: Awards:
fi-FI: Palkinnot:

en: Production credits:
fi-FI: Tuotantoon osallistujat:

en: Action note:
fi-FI: Huomautus toimenpiteistä:

en: Dissertation note:
fi-FI: Huomautus väitöskirjasta:

en: Available additional physical forms:
fi-FI: Muut ilmiasut:

en: Subject:
fi-FI: Aihe:

en: Review:
fi-FI: Arvio:

en: Scope and content:
fi-FI: Näkökulma ja sisältö:

en: Abstract:
fi-FI: Tiivistelmä:

en: Content advice:
fi-FI: Sisältöohje:

en: Summary:
fi-FI: Yhteenveto:

en: Content warning:
fi-FI: Sisältövaroitus:

en: Holdings:
fi-FI: Kokoelmat:

en: Supplements:
fi-FI: Suplementit:

en: Indexes:
fi-FI: Indeksit:

en: Translation of:
fi-FI: Käännös teoksesta:

en: tad
fi-FI: hieman

en: Supplement:
fi-FI: Suplementti:

en: Supplement to:
fi-FI: Liittyy julkaisuun:

en: Other editions:
fi-FI: Muu painos:

en: AND au:(
fi-FI: JA au:(

en: Continues:
fi-FI: Jatkaa julkaisua:

en: Continues in part:
fi-FI: Jatkaa osittain julkaisua:

en: Supersedes:
fi-FI: Korvaa julkaisun:

en: Supersedes in part:
fi-FI: Korvaa osittain julkaisun:

en: Formed by the union: ... and: ...
fi-FI: Yhdistynyt julkaisuista:

en: Absorbed:
fi-FI: Julkaisuun on sulautunut:

en: Absorbed in part:
fi-FI: Julkaisuun on osittain sulautunut:

en: Separated from:
fi-FI: Eronnut julkaisusta:

en: Continued by:
fi-FI: Jatkuu nimellä:

en: Continued in part by:
fi-FI: Jatkuu osittain nimellä:

en: Superseded by:
fi-FI: Korvattu nimellä:

en: Superseded in part by:
fi-FI: Korvattu osittain nimellä:

en: Absorbed by:
fi-FI: Sulautunut julkaisuun:

en: Absorbed in part by:
fi-FI: Sulautunut osittain julkaisuun:

en: Split into .. and ...:
fi-FI: Jakautunut julkaisuiksi:

en: Merged with ... to form ...
fi-FI: Yhdistynyt julkaisuun ... ja muodostanut julkaisun ...

en: Changed back to:
fi-FI: Jatkaa aikaisemmalla nimellä:

en: Other related works:
fi-FI: Muut vastaavat työt:

en: OPAC view:
fi-FI: Verkkokirjasto:

en: Suppressed in OPAC
fi-FI: Ei näytetä verkkokirjastossa

en: Open in new window
fi-FI: Avaa uudessa ikkunassa

en: By:
fi-FI: Tekijä(t):

en: Contributor(s):
fi-FI: Muu(t) tekijä(t):

en: fghjklmnoprstux
fi-FI: fghiklmnoprstux

en: View authority record
fi-FI: Näytä auktoriteettitietue

en: reformatted digital
fi-FI: digitoitu

en: digitized microfilm
fi-FI: digitoitu mikrotallenne

en: digitized other analog
fi-FI: digitoitu aineisto

en: braille
fi-FI: pistekirjoitus

en: print
fi-FI: painotuote

en: electronic
fi-FI: elektroninen

en: microfiche
fi-FI: mikrokortti

en: microfilm
fi-FI: mikrofilmi

en: large print
fi-FI: isotekstinen

en: chip cartridge
fi-FI: sirukasetti

en: magnetic disc
fi-FI: levyke

en: magneto-optical disc
fi-FI: magneetti-optinen levy

en: available online
fi-FI: saatavana verkossa

en: tape cartridge
fi-FI: nauhakasetti

en: tape cassette
fi-FI: nauhakasetti

en: tape reel
fi-FI: nauhakela

en: kit
fi-FI: moniviestin

en: atlas
fi-FI: kartasto, atlas

en: diagram
fi-FI: diagrammi

en: map
fi-FI: kartta

en: model
fi-FI: malli

en: profile
fi-FI: profiili

en: remote-sensing image
fi-FI: kaukokartoituskuva

en: section
fi-FI: leikkaus

en: view
fi-FI: näkymä

en: aperture card
fi-FI: reikäkortti

en: microfiche cassette
fi-FI: mikrokorttikasetti

en: microfilm cartridge
fi-FI: mikrofilmikasetti

en: microfilm cassette
fi-FI: mikrofilmikasetti

en: microfilm reel
fi-FI: mikrofilmikela

en: microopaque
fi-FI: mikrokortti (läpinäkymätön)

en: film cartridge
fi-FI: filmisilmukkakasetti

en: film cassette
fi-FI: filmikasetti

en: film reel
fi-FI: filmikela

en: collage
fi-FI: kollaasi

en: photomechanical print
fi-FI: fotomekaaninen painotuote

en: photonegative
fi-FI: valokuvanegatiivi

en: photoprint
fi-FI: valokuvatuloste

en: technical drawing
fi-FI: tekninen piirustus

en: filmslip
fi-FI: filminauha

en: filmstrip cartridge
fi-FI: rainakasetti

en: filmstrip roll
fi-FI: rainarulla

en: other filmstrip type
fi-FI: raina, määrittelemätön tyyppi

en: transparency
fi-FI: kalvo

en: cylinder
fi-FI: äänilieriö

en: roll
fi-FI: rulla

en: sound cartridge
fi-FI: äänikasetti

en: sound cassette
fi-FI: äänikasetti

en: sound-tape reel
fi-FI: ääninauhakela

en: sound-track film
fi-FI: ääninauhafilmi

en: wire recording
fi-FI: lankaäänite

en: combination
fi-FI: yhdistelmä

en: moon
fi-FI: kuu

en: tactile, with no writing system
fi-FI: kohokirjoitus, ei kirjoitusjärjestelmää

en: regular print
fi-FI: tavanomainen painotuote

en: text in looseleaf binder
fi-FI: teksti irtolehtikansiossa

en: videocartridge
fi-FI: videosilmukkakasetti

en: videocassette
fi-FI: videokasetti

en: videoreel
fi-FI: videokela

en: title
fi-FI: nimeke

en: by
fi-FI: tekijä(t)

note: IMG
en: book
fi-FI: kirja

note: IMG
en: serial
fi-FI: kausijulkaisu

note: IMG
en: article
fi-FI: artikkeli

note: IMG
en: mixed materials
fi-FI: sekalainen aineisto

note: IMG
en: computer file
fi-FI: elektroninen aineisto

note: IMG
en: score
fi-FI: nuotti

note: IMG
en: music
fi-FI: musiikki

en: ; Format:
fi-FI: ; Formaatti:

en: ; Type of continuing resource:
fi-FI: ; Jatkuvan julkaisun tyyppi:

en: loose-leaf
fi-FI: irtolehtinen

en: series
fi-FI: sarja

en: newspaper
fi-FI: sanomalehti

en: periodical
fi-FI: aikakauslehti

en: ; Nature of contents:
fi-FI: ; Sisältötyyppi:

en: abstract or summary
fi-FI: tiivistelmä tai lyhennelmä

en: bibliography
fi-FI: bibliografia

en: catalog
fi-FI: luettelo, kuvasto

en: dictionary
fi-FI: sanakirja, sanasto

en: encyclopedia
fi-FI: tietosanakirja

en: handbook
fi-FI: käsikirja

en: legal article
fi-FI: artikla, pykälä

en: index
fi-FI: hakemisto

en: discography
fi-FI: diskografia

en: legislation
fi-FI: laki, säädös

en: theses
fi-FI: väitöskirjat, tai muut opinnäytteet

en: survey of literature
fi-FI: kirjallisuuskatsaus

en: review
fi-FI: arvostelu

en: programmed text
fi-FI: ohjelmoidut tekstit

en: filmography
fi-FI: filmografia

en: directory
fi-FI: hakemisto

en: statistics
fi-FI: tilastot

en: legal case and case notes
fi-FI: oikeustapauskeskustelu

en: law report or digest
fi-FI: tuomioistuinpäätös

en: treaty
fi-FI: sopimus

en: conference publication
fi-FI: kokousjulkaisu

en: ; Type of computer file:
fi-FI: ; Elektronisen aineiston tyyppi:

en: numeric data
fi-FI: numeerinen tieto

en: patent
fi-FI: patentti

en: festschrift
fi-FI: juhlajulkaisu

en: ; Literary form:
fi-FI: ; Kirjallisuuslaji:

en: Not fiction
fi-FI: Tietokirjallisuus

en: Fiction
fi-FI: Kaunokirjallisuus

en: Dramas
fi-FI: Draamat

en: Essays
fi-FI: Esseet

en: Novels
fi-FI: Romaanit

en: Humor, satires, etc.
fi-FI: Huumori, satiirit jne.

en: Letters
fi-FI: Kirjeet

en: Short stories
fi-FI: Novellit, kertomukset tai niiden kokoelmat

en: Mixed forms
fi-FI: Yhdistelmä

en: Poetry
fi-FI: Runo

en: Speeches
fi-FI: Puheet, esitelmät

en: biography
fi-FI: elämäkerta

en: drama
fi-FI: draama

en: essay
fi-FI: essee

en: fiction
fi-FI: kaunokirjallisuus

en: folktale
fi-FI: kansantarina

en: history
fi-FI: historiallinen

en: humor, satire
fi-FI: huumori, satiiri

en: memoir
fi-FI: muistelma

en: poetry
fi-FI: runo

en: rehearsal
fi-FI: harjoitus ilman musiikkia

en: reporting
fi-FI: esittely, reportaasi

en: sound
fi-FI: ääni

en: speech
fi-FI: puhe, esitelmä

en: ; Type of visual material:
fi-FI: ; Visuaalisen aineiston tyyppi:

en: art original
fi-FI: taideteos, alkuperäinen

en: art reproduction
fi-FI: taidejäljennös

en: diorama
fi-FI: dioraama

en: filmstrip
fi-FI: raina

en: game
fi-FI: peli

en: picture
fi-FI: kuva

en: graphic
fi-FI: grafiikka

en: motion picture
fi-FI: elokuva

en: chart
fi-FI: kaavio

en: flash card
fi-FI: sana- tai kuvakortti

en: microscope slide
fi-FI: mikroskoopin preparaatti

en: realia
fi-FI: esine

en: slide
fi-FI: dia

en: videorecording
fi-FI: videotallenne

en: toy
fi-FI: lelu

en: ; Audience:
fi-FI: ; Kohderyhmä:

en: Preschool;
fi-FI: Esikouluikäiset;

en: Primary;
fi-FI: Ala-asteikäiset;

en: Pre-adolescent;
fi-FI: Yläasteikäiset;

en: Adolescent;
fi-FI: Lukioikäiset ja vastaavat;

en: Adult;
fi-FI: Aikuinen;

en: General;
fi-FI: Yleinen;

en: Juvenile;
fi-FI: Lapset ja nuoret;

en: Specialized;
fi-FI: Erityisryhmä;

en: Suppressed in OPAC
fi-FI: Ei näytetä verkkokirjastossa

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
fi-FI: Huomaa: Merkkijonossa on epäkelpo merkki. Sen tilalla käytetään kysymysmerkkiä.

en: newline
fi-FI: Uusi rivi

en: Producer:
fi-FI: Tuottaja:

en: Publisher:
fi-FI: Julkaisutiedot:

en: Distributor:
fi-FI: Jakaja:

en: Manufacturer:
fi-FI: Valmistaja:

en: Copyright date:
fi-FI: Tekijänoikeusvuosi:

en: Language:
fi-FI: Kieli:

en: Summary language:
fi-FI: Yhteenvedon kieli:

en: Spoken language:
fi-FI: Puhuttu kieli:

en: Original language:
fi-FI: Alkuperäinen kieli:

en: Subtitle language:
fi-FI: Tekstityksen kieli:

en: In:
fi-FI: Teoksessa:

en: tel:
fi-FI: puh:

en: Print Page
fi-FI: Tulosta sivu

en: Book
fi-FI: Kirja

en: MusicAlbum
fi-FI: Musiikkialbumi

en: Product
fi-FI: Tuote

en: #record
fi-FI: #tietue

en: subject
fi-FI: aihe

en: height:100px
fi-FI: korkeus:100px

en: Cast:
fi-FI: Esittäjät:

en: Audio file
fi-FI: Äänitiedosto

en: Play this sample
fi-FI: Soita näyte

en: contributors
fi-FI: muut tekijät

en: author
fi-FI: tekijä

en: contributor
fi-FI: muu tekijä

en: Person
fi-FI: Henkilö

en: Organization
fi-FI: Yhteisö

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
fi-FI: koneluettava optinen kasetti

note: IMG
en: optical disc
fi-FI: optinen levy

note: IMG
en: celestial globe
fi-FI: Tähtipallo

note: IMG
en: earth moon globe
fi-FI: kuupallo

note: IMG
en: planetary or lunar globe
fi-FI: planeetta- tai kuupallo

note: IMG
en: terrestrial globe
fi-FI: karttapallo

note: IMG
en: drawing
fi-FI: piirustus

note: IMG
en: painting
fi-FI: maalaus

note: IMG
en: sound disc
fi-FI: äänilevy

note: IMG
en: large print
fi-FI: isoteksti

note: IMG
en: videodisc
fi-FI: videlevy

en: by
fi-FI: tekijä(t)

en: height:100px;
fi-FI: korkeus:100px;

en: Checked out
fi-FI: Lainassa

en: Withdrawn
fi-FI: Pois kierrosta

en: Lost
fi-FI: Kadonnut

en: Damaged
fi-FI: Vahingoittunut

en: Pending hold
fi-FI: Odottava varaus

en: In transit
fi-FI: Kuljetettavana

en: On hold
fi-FI: Varattu

en: Waiting recall
fi-FI: Odottaa palautuspyyntöä

en: Not for loan
fi-FI: Ei lainattavissa

en: Availability:
fi-FI: Saatavuus:

en: No items available.
fi-FI: Ei niteitä saatavana.

en: Items available for loan:
fi-FI: Niteet lainattavissa:

en: Items available for reference:
fi-FI: Niteet käytettävissä:

en: Not available:
fi-FI: Ei saatavana:

en: Call number:
fi-FI: Luokka:

en: Collection, call number:
fi-FI: Kokoelma, luokka:

en: Location, call number:
fi-FI: Sijainti, luokka:
