Koha 23.11.08.001 - en to fi-FI translation catalogue (874 entries)

en: ERROR: Price is not a valid number, please check the price and try again!
fi-FI: VIRHE: Hinta ei ole numeromuodossa, tarkista hinta ja yritä uudelleen.

en: Fund amount exceeds parent allocation
fi-FI: Tilin käyttösumma ylittää emotilin budjetoinnin

en: Fund amount exceeds period allocation
fi-FI: Tilin käyttösumma ylittää jakson budjetoinnin

en: New budget-parent is beneath budget
fi-FI: Uusi emobudjetti on alle budjetin

en: Are you sure you want to delete this vendor?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän toimittajan?

en: Update item
fi-FI: Päivitä nide

en: You can't receive any more items
fi-FI: Et voi vastaanottaa enempää niteitä

en: Edit
fi-FI: Muokkaa

en: Delete
fi-FI: Poista

en: Add item
fi-FI: Lisää nide

en: Clear
fi-FI: Tyhjennä

en: Add multiple items
fi-FI: Lisää useita niteitä

en: Number of items to add
fi-FI: Lisättävien niteiden määrä

en: Add
fi-FI: Lisää

en: NOTE: Fields listed in the 'UniqueItemFields' system preference will not be copied
fi-FI: HUOMAA: 'UniqueItemsFields' -järjestelmäasetukseen listattuja kenttiä ei kopioida

en: is duplicated
fi-FI: on kopioitu

en: already exists in database
fi-FI: on jo tietokannassa

en: There is no record selected
fi-FI: Ei valittua tietuetta

en: quantity values are not filled in or are not numbers
fi-FI: määriä ei täytetty tai määrät eivät ole numeroita

en: Some funds are not defined in item records
fi-FI: Joitain tilejä ei ole määritetty nidetietueissa

en: Some required item subfields are not set
fi-FI: Joitain pakollisia osakenttiä ei ole määritetty

en: Loading
fi-FI: Ladataan

en: Internal Server Error, please reload the page
fi-FI: Palvelinvirhe, lataa sivu uudestaan

en: You need to log in again, your session has timed out
fi-FI: Yhteytesi on aikakatkaistu, kirjaudu uudelleen

en: Error; your data might not have been saved
fi-FI: Virhe; tietojasi ei ehkä tallennettu

en: Loading...
fi-FI: Ladataan...

en: Please select or enter a sound.
fi-FI: Valitse tai lisää ääni.

en: Are you sure you want to delete the selected audio alerts?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa valitut äänihälytykset?

en: Check the box next to the alert you want to delete.
fi-FI: Laita rasti niiden hälytysten viereen, jotka haluat poistaa.

en: Authority
fi-FI: Auktoriteetti

en: Error importing the authority type %s
fi-FI: Virhe tuotaessa auktoriteettityyppiä %s

en: Please select a CSV (.csv) or ODS (.ods) spreadsheet file.
fi-FI: Valitse CSV (.csv) tai ODS (.ods) -taulukkotiedosto.

en: Do you really want to import the authority type fields and subfields? This will overwrite the current configuration. For safety reasons please use the export option to make a backup
fi-FI: Haluatko varmasti tuoda auktoriteettityppisen kuvailupohjan kentät ja osakentät? Olemassa oleva rakenne ylikirjoitetaan. Turvallisuuden vuoksi kannattaa käyttää ensin vienti-ominaisuutta ja luoda pohjasta varmuuskopio.

en: Importing to authority type: %s. Importing from file: %s
fi-FI: Tuodaan auktoriteettityyppiin: %s. Tuodaan tiedostosta: %s

en: Your cart is currently empty
fi-FI: Korisi on tyhjä

en: This item is already in your cart
fi-FI: Tämä nide on jo korissasi

en: This item has been added to your cart
fi-FI: Tämä nide on lisätty koriisi

en: %s item(s) added to your cart
fi-FI: %s teosta lisätty koriin

en: %s already in your cart
fi-FI: %s on jo korissasi

en: No item was selected
fi-FI: Nimekettä ei valittu

en: No item was added to your cart (already in your cart)!
fi-FI: Nimekettä ei lisätty koriisi (on jo korissasi)!

en: The item has been removed from your cart
fi-FI: Nimeke poistettiin koristasi

en: Are you sure you want to empty your cart?
fi-FI: Haluatko varmasti tyhjentää korisi?

en: Are you sure you want to remove the selected items?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa valitut nimekkeet?

en: Items in your cart: %s
fi-FI: Niteitä korissasi: %s

en: Add to cart
fi-FI: Lisää koriin

en: In your cart
fi-FI: Korissa

en: Error importing the framework
fi-FI: Virhe tuotaessa kuvailupohjaa

en: Are you sure you want to replace the fields and subfields for the %s framework structure? The existing structure will be overwritten! For safety reasons, it is recommended to use the export option to make a backup first.
fi-FI: Haluatko varmasti korvata %s kuvailupohjan kentät ja osakentät? Olemassa oleva rakenne ylikirjoitetaan. Turvallisuuden vuoksi kannattaa käyttää ensin vienti-ominaisuutta ja luoda pohjasta varmuuskopio.

en: Importing to framework: %s. Importing from file: %s.
fi-FI: Tuodaan kuvailupohjaan: %s. Tuodaan tiedostosta: %s.

en: Previous
fi-FI: Edellinen

en: Next
fi-FI: Seuraava

en: Results
fi-FI: Tulokset

en: Go back to the results
fi-FI: Palaa hakutuloksiin

en: Please enter a valid date (should match %s).
fi-FI: Syötä kelvollinen päivämäärä (pitää olla muodossa %s).

en: Fri
fi-FI: Pe

en: Mon
fi-FI: Ma

en: Sat
fi-FI: La

en: Sun
fi-FI: Su

en: Thu
fi-FI: To

en: Tue
fi-FI: Ti

en: Wed
fi-FI: Ke

en: Friday
fi-FI: Perjantai

en: Monday
fi-FI: Maanantai

en: Saturday
fi-FI: Lauantai

en: Sunday
fi-FI: Sunnuntai

en: Thursday
fi-FI: Torstai

en: Tuesday
fi-FI: Tiistai

en: Wednesday
fi-FI: Keskiviikko

en: Apr
fi-FI: Huhti

en: Aug
fi-FI: Elo

en: Dec
fi-FI: Joulu

en: Feb
fi-FI: Helmi

en: Jan
fi-FI: Tammi

en: Jul
fi-FI: Heinä

en: Jun
fi-FI: Kesä

en: Mar
fi-FI: Maalis

en: May
fi-FI: Touko

en: Nov
fi-FI: Marras

en: Oct
fi-FI: Loka

en: Sep
fi-FI: Syys

en: April
fi-FI: Huhtikuu

en: August
fi-FI: Elokuu

en: December
fi-FI: Joulukuu

en: February
fi-FI: Helmikuu

en: January
fi-FI: Tammikuu

en: July
fi-FI: Heinäkuu

en: June
fi-FI: Kesäkuu

en: March
fi-FI: Maaliskuu

en: November
fi-FI: Marraskuu

en: October
fi-FI: Lokakuu

en: September
fi-FI: Syyskuu

en: Failure
fi-FI: Epäonnistui

en: Place hold
fi-FI: Varaa

en: {credit_type_description} against {debit_type_description}
fi-FI: {credit_type_description} vastaan {debit_type_description}

en: Please note that this external search could replace the current record.
fi-FI: Huomio: Tämä ulkoinen haku voi korvata nykyisen tietueen.

en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
fi-FI: Tietueella on %s nidettä. Poista niteet ennen kuin poistat tietueen.

en: Warning: This record is used in %s order(s). Deleting it could cause serious issues on acquisition module. Are you sure you want to delete this record?
fi-FI: Varoitus: Tätä tietuetta käyttää %s tilausta. Poistaminen saattaa aiheuttaa ongelmia hankinnan puolella. Haluatko varmasti poistaa tämän tietueen?

en: %s order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
fi-FI: %s tilausta käyttää tätä tietuetta. Tarvitset tilauksenhallinnan oikeuksia poistaaksesi tämän tietueen.

en: %s deleted order(s) are using this record. Are you sure you want to delete this record?
fi-FI: %s poistettua tilausta käyttää tätä tietuetta. Haluatko varmasti poistaa tämän tietueen?

en: %s deleted order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
fi-FI: %s tilausta käyttää tätä tietuetta. Tarvitset tilauksenhallinnan oikeuksia poistaaksesi tämän tietueen.

en: %s holds(s) for this record. Are you sure you want to delete this record?
fi-FI: %s varausta tähän tietueeseen. Haluatko varmasti poistaa tämän tietueen?

en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscription before deleting this record.
fi-FI: Tietueella on %s kausijulkaisutilausta. Poista kausijulkaisutilaukset ennen kuin poistat tietueen.

en: Are you sure you want to delete this record?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän tietueen?

en: %s hold(s) on this record. You must delete all holds before deleting all items.
fi-FI: %s varausta tähän tietueeseen. Peruuta varaukset ennen kuin poistat kaikki niteet.

en: Are you sure you want to delete the %s attached items?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa %s liitettyä nidettä?

en: (select to create)
fi-FI: (valitse luodaksesi)

en: Something went wrong. Maybe the value already exists?
fi-FI: Jokin meni pieleen. Ehkä arvo on jo olemassa?

en: Template name is required.
fi-FI: Pohja on nimettävä.

en: Category code can only contain the following characters: letters, numbers, - and _.
fi-FI: Luokkatunnus voi sisältää ainoastaan seuraavia merkkejä: kirjaimia, numeroita, - ja _.

en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
fi-FI: Valitse ilmoittautuminen kuukausissa tai päivämäärän mukaan.

en: Note: %s out of %s renewals have been logged
fi-FI: Huom: %s / %s uusinnoista on lokitettu

en: Renewed by
fi-FI: Uusija

en: manually
fi-FI: käsin

en: Automatic
fi-FI: Automaattinen

en: Renewal type:
fi-FI: Uusinnan tyyppi:

en: Checked in
fi-FI: Palautettu

en: Patron note
fi-FI: Asiakkaan huomautus

en: Unable to check in
fi-FI: Ei voi palauttaa

en: Confirm
fi-FI: Hyväksy

en: Renewed, due:
fi-FI: Uusittu, erääntyy:

en: Renew failed:
fi-FI: Uusinta epäonnistui:

en: not checked out
fi-FI: ei lainattu

en: too many renewals
fi-FI: liian monta uusintaa

en: too many consecutive renewals without being seen by the library
fi-FI: liian monta uusintaa ilman kirjastokäyntiä

en: on hold
fi-FI: varattu

en: Not allowed: patron restricted
fi-FI: Ei sallittu: asiakkaalla on lainauskielto

en: Not allowed: overdue
fi-FI: Ei sallittu: erääntynyt

en: Unable to find an open day
fi-FI: Avoimia päiviä ei löydy

en: reason unknown
fi-FI: tuntematon syy

en: Loading... you may continue scanning.
fi-FI: Ladataan... voit jatkaa skannausta.

en: Today's checkouts
fi-FI: Tänään lainatut

en: Previous checkouts
fi-FI: Edelliset lainat

en: by _AUTHOR_
fi-FI: / _AUTHOR_

en: On-site checkout
fi-FI: On-site -lainat

en: This item has been recalled and the due date updated
fi-FI: Tästä niteestä on palautuspyyntö ja sen eräpäivä on päivitetty

en: Recalled
fi-FI: Palautuspyyntö

en: Booked
fi-FI: Ennakkovarattu

en: On hold
fi-FI: Varattu

en: Not renewable
fi-FI: Ei uusittavissa

en: Must be renewed at the library
fi-FI: Täytyy uusia kirjastossa

en: No renewal before %s
fi-FI: Ei uusintaa ennen %s

en: Can no longer be auto-renewed - number of checkout days exceeded
fi-FI: Ei voi enää uusia automaattisesti - lainapäivien määrä ylitetty

en: Automatic renewal failed, patron has unpaid fines
fi-FI: Automaattinen uusinta epäonnistui, asiakkaalla on maksamattomia maksuja

en: Automatic renewal failed, account expired
fi-FI: Automaattinen uusinta epäonnistui, kirjastokortti on vanhentunut

en: Renewal denied by syspref
fi-FI: Uusinta on estetty

en: %s of %s renewals remaining
fi-FI: %s / %s uusintakertaa jäljellä

en:  and %s of %s unseen renewals remaining
fi-FI:  ja %s / %s verkkokirjastouusinnasta jäljellä

en: Scheduled for automatic renewal
fi-FI: Ajastettu automaattista uusintaa varten

en: Claim returned
fi-FI: Ilmoitettu palautetuksi

en: No itemtype
fi-FI: Ei nidetyyppiä

en: Number of checkouts by item type
fi-FI: Lainojen määrä nidetyypeittäin

en: Double click to edit
fi-FI: Kaksoisnapsauta muokataksesi

en: Resolve
fi-FI: Ratkaise

en: Actions
fi-FI: Toiminnot

en: Edit notes
fi-FI: Muokkaa huomautuksia

en: Show 1 claim | Show all {count} claims
fi-FI[0]: Näytä 1 palautusilmoitus
fi-FI[1]: Näytä kaikki {count} palautusilmoitusta

en: Show 1 unresolved claim | Show {count} unresolved claims
fi-FI[0]: Näytä 1 ratkaisematon palautusilmoitus
fi-FI[1]: Näytä {count} ratkaisematonta palautusilmoitusta

en: Update
fi-FI: Päivitä

en: Cancel
fi-FI: Peruuta

en: Are you sure you want to delete this return claim?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa palautusilmoituksen?

en: First
fi-FI: Ensimmäinen

en: Last
fi-FI: Viimeinen

en: No data available in table
fi-FI: Taulukossa ei ole tietoja

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
fi-FI: Näytetään _START_ - _END_ / _TOTAL_ rivistä

en: No entries to show
fi-FI: Ei näytettäviä kohteita

en: (filtered from _MAX_ total entries)
fi-FI: (suodatettu _MAX_ tuloksesta)

en: Show _MENU_ entries
fi-FI: Näytä _MENU_ riviä

en: Processing...
fi-FI: Käsitellään...

en: Search:
fi-FI: Haku:

en: No matching records found
fi-FI: Vastaavia tietueita ei löytynyt

en: Copy to clipboard
fi-FI: Kopioi leikepöydälle

en: Press <i>ctrl</i> or <i>⌘</i> + <i>C</i> to copy the table data<br>to your system clipboard.<br><br>To cancel, click this message or press escape.
fi-FI: Paina <i>ctrl</i> tai <i>⌘</i> + <i>C</i> kopioidaksesi taulukon tiedot<br>järjestelmäsi leikepöydälle.<br><br>Peruuttaaksesi, klikkaa tätä ilmoitusta tai paina Esc (escape).

en: Copied %d rows to clipboard
fi-FI: Kopioitu %d riviä leikepöydälle

en: Copied one row to clipboard
fi-FI: Yksi rivi kopioitu leikepöydälle

en: Clear filter
fi-FI: Tyhjennä suodatin

en: All
fi-FI: Kaikki

en: Something went wrong when loading the table.
    %s: %s. 
    %s
fi-FI: Jotain meni pieleen taulua ladattaessa.
    %s: %s. 
    %s

en: Something went wrong when loading the table.
fi-FI: Jotain meni pieleen taulua ladattaessa.

en: Copy
fi-FI: Kopioi

en: Print
fi-FI: Tulosta

en: Columns settings
fi-FI: Sarakeasetukset

en: Columns
fi-FI: Sarakkeet

en: Export or print
fi-FI: Vie tai tulosta

en: Export
fi-FI: Vie

en: Configure table
fi-FI: Määrittele

en: Configure
fi-FI: Määrittele

en: %s search
fi-FI: %s haku

en: This field is mandatory and must have at least one mapping
fi-FI: Tämä kenttä on pakollinen ja siinä on oltava vähintään yksi kartoitus

en: This pickup location is not allowed according to circulation rules
fi-FI: Tämä noutopaikka ei ole sallittu laina- ja maksusääntöjen mukaan

en:  (current)
fi-FI:  (nykyinen)

en: No
fi-FI: Ei

en: Yes
fi-FI: Kyllä

en: Resume
fi-FI: Aktivoi

en: Suspend
fi-FI: Keskeytä varaus

en: Hold is <strong>suspended</strong>
fi-FI: Varaus on <strong>keskeytetty</strong>

en: until %s
fi-FI: ja varaus aktivoituu %s

en: Next available %s item
fi-FI: Seuraava vapaa %s nide

en: Next available item group <strong>%s</strong> item
fi-FI: Seuraava vapaa nideryhmän <strong>%s</strong> nide

en: Item is <strong>waiting here</strong>
fi-FI: Nide <strong>odottaa kirjastossa</strong>

en: at %s
fi-FI: %s

en: Item is <strong>waiting</strong>
fi-FI: Nide <strong>odottaa</strong>

en: Item is <strong>in transit</strong> from %s since %s
fi-FI: Nide on <strong>kuljetettavana</strong> yksiköstä %s %s lähtien

en: Item hasn't been transferred yet from %s
fi-FI: Nidettä ei vielä ole siirretty kohteesta %s

en: Unable to resume, hold not found
fi-FI: Ei voida aktivoida, varausta ei löytynyt

en: Your request could not be processed. Check the logs for details.
fi-FI: Pyyntöäsi ei voitu käsitellä. Tarkista lokitiedot.

en: Suspend hold on
fi-FI: Keskeytä varaus

en: Suspend until:
fi-FI: Keskeytä varaus ja aktivoi se:

en: Clear date to suspend indefinitely
fi-FI: Jos kentässä ei ole päivämäärää, keskeytyvät varaukset toistaiseksi

en: Unable to suspend, hold not found.
fi-FI: Varausta ei voitu keskeyttää, koska sitä ei löytynyt.

en: Please enter letters or numbers
fi-FI: Syötä kirjaimia tai numeroita

en: Are you sure you want to delete this field?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän kentän?

en: A default letter with the code '%s' already exists.
fi-FI: Oletuskirje, jonka tunnus on '%s', on jo olemassa.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'.
fi-FI: Kirje, jonka tunnus on '%s', on jo olemassa kohteelle '%s'.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'. Overwrite this letter?
fi-FI: Viestipohja, jonka tunnus on '%s', on jo olemassa kohteelle '%s'. Korvaa tämä viestipohja?

en: Please specify title and content for %s
fi-FI: Määrittele otsikko ja sisältö kohteelle %s

en: Please fill at least one template.
fi-FI: Täytä vähintään yksi pohja.

en:  characters
fi-FI:  merkkiä

en: Both subfield values should be filled or empty.
fi-FI: Kummankin osakentän arvon tulee olla täytetty tai tyhjä.

en: The destination should be filled.
fi-FI: Kohde täytyy olla täytetty.

en: If the field is a control field, the subfield should be empty
fi-FI: Jos kenttä on kontrollikenttä, osakentän tulee olla tyhjä

en: A control field cannot be used with a regular field.
fi-FI: Kontrollikenttää ei voi käyttää peruskentän kanssa.

en: The source subfield should be filled for update.
fi-FI: Lähdeosakentän tulisi olla täytetty päivitystä varten.

en: The source field should be filled.
fi-FI: Lähdekentän pitäisi olla täytetty.

en: The conditional field should be filled.
fi-FI: Ehdollinen kenttä on täytettävä.

en: The conditional comparison operator should be filled.
fi-FI: Ehdollinen vertailuoperaattori on täytettävä.

en: The conditional regular expression should be filled.
fi-FI: Ehdollinen säännöllinen lauseke on täytettävä.

en: The conditional value should be filled.
fi-FI: Ehdollinen arvo on täytettävä.

en: Every
fi-FI: ...näin montaa lehteä kohden

en: Are you sure you wish to delete this template action?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän pohjan?

en: Are you sure you wish to delete this template?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän pohjan?

en: Edit action %s
fi-FI: Muokkaa toimintoa %s

en: Update action
fi-FI: Päivitä toiminto

en: Are you sure you want to delete this message? This cannot be undone.
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän viestin? Tätä toimintoa ei voi peruuttaa.

en: Dates of birth should be entered in the format 'MM/DD/YYYY'
fi-FI: Syntymäpäivä syötetään muodossa 'kk/pp/vvvv'

en: Dates of birth should be entered in the format 'YYYY-MM-DD'
fi-FI: Syntymäpäivä syötetään muodossa 'vvvv-kk-pp'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD/MM/YYYY'
fi-FI: Syntymäpäivä syötetään muodossa 'pp/kk/vvvv'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD.MM.YYYY'
fi-FI: Syntymäpäivä syötetään muodossa 'pp.kk.vvvv'

en: Are you sure you want to update this child to an Adult category? This cannot be undone.
fi-FI: Haluatko varmasti päivittää tämän lapsiasiakkaan aikuiseksi? Tätä toimintoa ei voi peruuttaa.

en: Are you sure you want to renew this patron's registration?
fi-FI: Haluatko varmasti jatkaa asiakkaan tilin voimassaoloaikaa?

en: Patrons selected: %s
fi-FI: Asiakkaita valittu: %s

en: Please confirm whether this is a duplicate patron
fi-FI: Vahvista, onko tämä olemassa olevan asiakkaan kopio

en: Minimum password length: %s
fi-FI: Salasanan minimipituus: %s

en: Age
fi-FI: Ikä

en: %s year
fi-FI: %s vuosi

en: %s years
fi-FI: %s vuotta

en: %s month
fi-FI: %s kuukausi

en: %s months
fi-FI: %s kuukautta

[ctx: Bibliographic record]
en: The field is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
fi-FI: Kenttä ei ole toistettavissa ja on jo olemassa kohdetietueessa. Et voi lisätä sitä.

[ctx: Bibliographic record]
en: The subfield is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
fi-FI: Osakenttä ei ole toistettavissa ja on jo olemassa kohdetietueessa. Et voi lisätä sitä.

en: Change messaging preferences to default for this category?
fi-FI: Vaihda viestiasetukset oletusasetukseksi tälle ryhmälle?

en: Your concern was successfully submitted.
fi-FI: Virheilmoituksesi on lähetetty.

en: There was an error when submitting your concern, please contact a librarian.
fi-FI: Virheilmoituksen lähetyksessä tuli virhe.

en: Loading updates . . .
fi-FI: Ladataan päivityksiä...

en: Public
fi-FI: Julkinen

en: Private
fi-FI: Yksityinen

en: Concern #%s updated successfully.
fi-FI: Virheilmoitus #%s päivitetty.

en: Error resolving concern #%s. Check the logs for details.
fi-FI: Virhe ratkaistaessa virheilmoitusta #%s. Tarkista lokit.

en: Remove restriction?
fi-FI: Poista rajoitus?

en: You must select checkout(s) to export
fi-FI: Valitse vietävät lainaustapahtumat

en: Error: presence of invalid data prevent saving. Please make the corrections and try again.
fi-FI: Virhe: virheellinen tieto estää tallentamisen. Tee korjaukset ja yritä uudelleen.

en: Nothing to save
fi-FI: Ei tallennettavaa

en: Saving...
fi-FI: Tallennetaan...

en: Saved preference %s
fi-FI: Tallennetut asetukset %s

en: modified
fi-FI: muokattu

en: You have made changes to system preferences.
fi-FI: Olet tehnyt muutoksia järjestelmäasetuksiin.

en: Are you sure you want to delete this consent item?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän evästeasetuksen?

en: Collapse this section
fi-FI: Valitse sulkeaksesi tämä osio

en: Expand this section
fi-FI: Valitse aukaistaksesi tämä osio

en: Note: _ALL_ value will override all other values
fi-FI: Huomaa: _ALL_ arvo kumoaa kaikki muut arvot

en: The following values are not formatted correctly:
fi-FI: Seuraavia arvoja ei ole alustettu oikein:

en: Name
fi-FI: Nimi

en: Required
fi-FI: Pakollinen tieto

en: Description
fi-FI: Kuvaus

en: Requires consent in OPAC
fi-FI: Vaatii evästeasetusten hyväksynnän verkkokirjastossa

en: Requires consent in staff interface
fi-FI: Vaatii evästeastusten hyväksynnän virkailijaliittymässä

en: String used to identify cookie name
fi-FI: Evästeen tunnistamiseen käytettävä merkkijono

en: Cookie domain
fi-FI: Evästeen verkkotunnus

en: Cookie path
fi-FI: Evästeen polku

en: Expand
fi-FI: Aukaise

en: Collapse
fi-FI: Supista

en: You must complete all fields
fi-FI: Täytä kaikki kentät

en: Unable to Base64 decode value stored in CookieConsentedJS syspref:
fi-FI: Ei voida purkaa CookieConsentedJS-järjestelmäasetukseen tallennettua Base64-arvoa:

en: Unable to JSON parse decoded value stored in CookieConsentedJS syspref:
fi-FI: Ei voida purkaa CookieConsentedJS -järjestelmäasetukseen tallennettua JSON-jäsennettyä arvoa:

en: Add new code
fi-FI: Lisää uusi tunnus

en: Coce image from Amazon.com
fi-FI: Coce-kuva Amazon.comilta

en: Coce image from Google Books
fi-FI: Coce-kuva Google Booksilta

en: Coce image from Open Library
fi-FI: Coce-kuva Open Librarysta

en: No cover image available
fi-FI: Ei kansikuvaa saatavana

en: Nothing is selected
fi-FI: Ei valittuja kohteita

en: You must select at least one record
fi-FI: Valitse vähintään yksi tietue

en: At least two records must be selected for merging
fi-FI: Valitse vähintään kaksi tietuetta yhdistettäväksi

en: AJAX failed to approve tag: %s
fi-FI: AJAX: Tagin %s hyväksyminen epäonnistui

en: AJAX failed to reject tag: %s
fi-FI: AJAX: Tagin %s hylkääminen ei onnistunut

en: %s is permitted!
fi-FI: %s on sallittu.

en: %s is prohibited!
fi-FI: %s on kielletty.

en: %s is neither permitted nor prohibited!
fi-FI: %s ei ole sallittu eikä kielletty.

en:  Test
fi-FI:  Testaa

en: Clear all
fi-FI: Tyhjennä kaikki

en: Select all
fi-FI: Valitse kaikki

en: Select all pending
fi-FI: Valitse kaikki odottavat

en: Reject
fi-FI: Hylkää

en: Approved
fi-FI: Hyväksytty

en: Approve
fi-FI: Hyväksy

en: Rejected
fi-FI: Hylätty

en: Testing...
fi-FI: Tarkistetaan...

en: AJAX error (%s alert)
fi-FI: AJAX-virhe (%s)

en: No camera detected.
fi-FI: Kameraa ei havaittu.

en: Could not access camera.
fi-FI: Kameraa ei voitu käyttää.

en: Access to camera denied.
fi-FI: Pääsy kameraan kielletty.

en: This feature is available only in secure contexts (HTTPS).
fi-FI: Tämä ominaisuus on käytettävissä vain suojatun yhteyden kautta (HTTPS).

en: An unknown error occurred:
fi-FI: Tuntematon virhe:

en: Edit booking
fi-FI: Muokkaa ennakkovarausta

en: Place booking
fi-FI: Tee ennakkovaraus

en: years
fi-FI: vuotta

en: Search for a patron
fi-FI: Etsi asiakasta

en: Select item
fi-FI: Valitse nide

en: Are you sure you want to remove this recall?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän palautuspyynnön?

en: The recall may have already been cancelled. Please refresh the page.
fi-FI: Palautuspyyntö on ehkä jo peruttu. Ole hyvä ja päivitä sivu.

en: Cancelled
fi-FI: Peruutettu

en: Are you sure you want to expire this recall?
fi-FI: Haluatko varmasti antaa tämän palautuspyynnön vanhentua?

en: The recall may have already been expired. Please refresh the page.
fi-FI: Palautuspyynto on ehkä jo vanhentunut. Ole hyvä ja päivitä sivu.

en: Expired
fi-FI: Vanhentunut

en: Are you sure you want to revert the waiting status of this recall?
fi-FI: Haluatko varmasti palauttaa odotustilan tälle palautuspyynnölle?

en: The recall waiting status may have already been reverted. Please refresh the page.
fi-FI: Palautuspyynnön odotustila on ehkä jo palautettu. Ole hyvä ja päivitä sivu.

en: Waiting status reverted
fi-FI: Odotustila palautettu

en: Are you sure you want to mark this recall as overdue?
fi-FI: Haluatko varmasti merkitä tämän palautuspyynnön erääntyneeksi?

en: The recall may have already been marked as overdue. Please refresh the page.
fi-FI: Palautuspyyntö on ehkä jo merkitty erääntyneeksi. Ole hyvä ja päivitä sivu.

en: Marked overdue
fi-FI: Erääntynyt

en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän palautuspyynnön ja palauttaa niteen kotikirjastoon?

en: The recall may have already been removed. Please refresh the page.
fi-FI: Palautuspyyntö on ehkä jo poistettu. Ole hyvä ja päivitä sivu.

en: Are you sure you want to remove the selected recall(s)?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa valitut palautuspyynnöt?

en: Please make a selection.
fi-FI: Ole hyvä ja tee valinta.

en: %s (current status)
fi-FI: %s (nykyinen tila)

en: Are you sure you want to delete this rotating collection?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän siirtokokoelman?

en: The results could not be loaded
fi-FI: Tuloksia ei voitu ladata

en: Please delete %s character(s)
fi-FI: Poista %s merkki(ä)

en: Please enter %s or more characters
fi-FI: Syötä vähintään %s merkkiä

en: Loading more results…
fi-FI: Ladataan lisää tuloksia…

en: You can only select %s item(s)
fi-FI: Voit valita vain %s nidettä

en: No results found
fi-FI: Ei hakutuloksia

en: Searching…
fi-FI: Haetaan…

en: Remove all items
fi-FI: Poista kaikki niteet

en: Remove item
fi-FI: Poista nide

en: Are you sure you want to close this subscription?
fi-FI: Haluatko varmasti sulkea tämän kausijulkaisutilauksen?

en: Are you sure you want to reopen this subscription?
fi-FI: Haluatko varmasti avata tämän kausijulkaisutilauksen uudestaan?

en: Are you sure you want to delete this subscription?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän kausijulkaisutilauksen?

en: Add an SMS cellular provider
fi-FI: Lisää SMS-puhelinoperaattori

en: Edit provider %s
fi-FI: Muokkaa palveluntarjoajaa %s

en: Are you sure you want to delete %s? %s patron(s) are using it!
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa %s? %s asiakas(ta) käyttää sitä.

en: Are you sure you want to delete %s?
fi-FI: Oletko varma, että haluat poistaa %s?

en: Back to top
fi-FI: Takaisin alkuun

en: An error occurred. Check the logs for details.
fi-FI: Tapahtui virhe. Tarkista lokit.

en: Frequency and subscription length provided doesn't combine well. Please consider entering an issue count rather than a time period.
fi-FI: Ilmestymistiheys ja tilauksen pituus eivät sovi yhteen. Syötä mieluummin numeroiden määrä kuin aikaväli.

en: If you wish to claim late or missing issues you must link this subscription to a vendor. Click OK to ignore or Cancel to return and enter a vendor
fi-FI: Jos haluat reklamoida myöhässä olevia tai puuttuvia numeroita, täytyy tilaus linkittää toimittajaan. Paina Peruuta palataksesi takaisin, tai OK jatkaaksesi

en: The vendor does not exist
fi-FI: Toimittajaa ei ole olemassa

en: You must choose or create a bibliographic record
fi-FI: Valitse tai luo nimeketietue

en: Bibliographic record does not exist!
fi-FI: Nimeketietuetta ei ole olemassa!

en: Number of issues to display to staff must be a number
fi-FI: Virkailijalle näytettävien julkaisujen määrä numeroina

en: Number of issues to display to the public must be a number
fi-FI: Verkkokirjastossa näytettävien julkaisujen määrä numeroina

en: You must choose a first publication date
fi-FI: Valitse julkaisupäivä

en: You must choose a subscription length or an end date.
fi-FI: Sinun täytyy valita kausijulkaisutilauksen kesto tai loppumispäivä.

en: You have modified the advanced prediction pattern. Please save your work or cancel modifications.
fi-FI: Olet muokannut edistynyttä ilmestymisajan ennakointia. Ole hyvä ja tallenna työsi tai peruuta muokkaukset.

en: Warning! Present pattern has planned irregularities. Click on 'Test prediction pattern' to check if it's still valid
fi-FI: Varoitus: Oheinen kaava sisältää epäsäännöllisyyksiä. Klikkaa 'Testaa ennustekaava' tarkistaaksesi, meneekö laskelma oikein

en: Please click on 'Test prediction pattern' before saving subscription.
fi-FI: Valitse 'Testaa numeroinnin ennustuskaavaa' ennen tallennusta.

en: Frequency is not defined
fi-FI: Ilmestymistiheyttä ei ole määritelty

en: First publication date is not defined
fi-FI: Ensimmäistä julkaisupäivää ei määritetty

en: Next issue publication date is not defined
fi-FI: Seuraavan numeron julkaisupäivää ei määritetty

en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s): %s
fi-FI: Ennustuskaavaa ei voida kokeilla, koska: %s

en: Please enter a name for this pattern
fi-FI: Aseta tämän ilmestymiskaavan nimi

en: This pattern name already exists. Do you want to modify it?
fi-FI: Tällä nimellä on jo kaava. Haluatko muokata sitä?

en: Warning: This will modify the pattern for all subscriptions that are using it.
fi-FI: Varoitus: Tämä muokkaa kaikkia mallia käyttäviä kausijulkaisutilauksia.

en: Something went wrong. Unable to create a new numbering pattern.
fi-FI: Uuden numerointikaavan luonti epäonnistui.

en: Searching for subscription in Mana Knowledge Base
fi-FI: Etsitään tilausta Mana tietämyskannasta

en: Results from Mana Knowledge Base
fi-FI: Tulokset Mana-tietämyskannasta

en: Show Mana results
fi-FI: Näytä Mana-tulokset

en: Subscription found on Mana Knowledge Base:
fi-FI: Tilaus löytyi Mana-tietämyskannasta:

en: No subscription found on Mana Knowledge Base
fi-FI: Tilausta ei löydy Mana Knowledge Base -tietokannasta

en: Please feel free to share your pattern with all others librarians once you are done
fi-FI: Jaa tekemäsi ilmestymiskaava muiden käyttäjien kanssa

en: This bibliographic record does not exist
fi-FI: Nimeketietuetta ei ole olemassa

en: Deactivate filters
fi-FI: Piilota suodatus

en: Activate filters
fi-FI: Suodata

en: Are you sure you want to delete this cover image?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän kansikuvan?

en: Directory is not writeable
fi-FI: Kansioon ei voi kirjoittaa

en: Error code 0 not used
fi-FI: Virhekoodi 0 ei käytössä

en: File already exists
fi-FI: Tiedosto on jo olemassa

en: Root directory for uploads not defined
fi-FI: Juurihakemistoa latauksille ei ole määritelty

en: Temporary directory for uploads not defined
fi-FI: Väliaikaista hakemistoa latauksille ei ole määritetty

en: Upload status:
fi-FI: Latauksen tila:

en: Failed
fi-FI: Epäonnistui

en: Denied
fi-FI: Estetty

en: An error occurred while uploading.
fi-FI: Latauksen aikana tapahtui virhe.

en: Error:
fi-FI: Virhe:

en: This tool only accepts ZIP files or GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
fi-FI: Tämä työkalu hyväksyy vain ZIP-tiedostot tai GIF-, JPEG-, PNG-, tai XPM-kuvat.

en: File name:
fi-FI: Tiedostonimi:

en: File type:
fi-FI: Tiedostotyyppi:

en: File size:
fi-FI: Tiedoston koko:

en: An error occurred on deleting this image
fi-FI: Kuvaa poistettaessa tapahtui virhe

en: View comparison
fi-FI: Näytä vertailu

en: Showing results for %s
fi-FI: Näytetään tulokset %s

en: You can select maximum of two checkboxes
fi-FI: Voit tehdä enintään kaksi valintaa

en: You must select two entries to compare
fi-FI: Sinun on valittava kaksi kohdetta vertailuun

en: Submit
fi-FI: OK

en: Close
fi-FI: Sulje

en: Submitting...
fi-FI: Tallennetaan...

en: Licenses
fi-FI: Lisenssit

en: Agreement license %s
fi-FI: Sopimuslisenssi %s

en: Remove this license
fi-FI: Poista tämä lisenssi

en: License
fi-FI: Lisenssi

en: Status
fi-FI: Tila

en: Physical location
fi-FI: Fyysinen sijainti

en: Notes
fi-FI: Huomautukset

en: Add new license
fi-FI: Lisää uusi lisenssi

en: There are no licenses created yet
fi-FI: Lisenssejä ei ole vielä luotu

en: Periods
fi-FI: Jaksot

en: Agreement period %s
fi-FI: Sopimusaika %s

en: Remove this period
fi-FI: Poista tämä jakso

en: Start date
fi-FI: Alkupvm

en: End date
fi-FI: Loppumispvm

en: Cancellation deadline
fi-FI: Peruutuksen takaraja

en: Add new period
fi-FI: Lisää uusi jakso

en: Related agreements
fi-FI: Liittyvät sopimukset

en: Related agreement %s
fi-FI: Liittyvä sopimus %s

en: Remove this relationship
fi-FI: Poista suhde

en: Related agreement
fi-FI: Liittyvä sopimus

en: Relationship
fi-FI: Suhde

en: Add new related agreement
fi-FI: Lisää uusi liittyvä sopimus

en: There are no other agreements created yet
fi-FI: Muita sopimuksia ei ole vielä luotu

en: Edit agreement #%s
fi-FI: Muokkaa sopimusta #%s

en: New agreement
fi-FI: Uusi sopimus

en: Agreement name
fi-FI: Sopimuksen nimi

en: Vendor
fi-FI: Toimittaja

en: Closure reason
fi-FI: Sulkemisen syy

en: Is perpetual
fi-FI: On jatkuva

en: Renewal priority
fi-FI: Uusinnan prioriteetti

en: License info
fi-FI: Lisenssin tiedot

en: A license is used several times
fi-FI: Lisenssiä on käytetty useaan kertaan

en: An agreement is used as relationship several times
fi-FI: Sopimusta käytetään suhteena useaan kertaan

en: Only one controlling license is allowed
fi-FI: Vain yksi kontrolloitu lisenssi on sallittu

en: File size exceeds maximum allowed: %s MB
fi-FI: Tiedoston koko ylittää sallitun: %s MB

en: Agreement user %s is missing a user
fi-FI: Sopimuskäyttäjältä %s puuttuu käyttäjä

en: Agreement updated
fi-FI: Sopimus päivitetty

en: Agreement created
fi-FI: Sopimus luotu

en: Filter by expired
fi-FI: Suodata vanhentuneet

en: on
fi-FI: Pvm

en: Show mine only
fi-FI: Näytä vain minun

en: There are no agreements defined
fi-FI: Sopimuksia ei ole määritelty

en: Select
fi-FI: Valitse

en: Are you sure you want to remove this agreement?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän sopimuksen?

en: Yes, delete
fi-FI: Kyllä, poista

en: No, do not delete
fi-FI: Ei, älä poista

en: Agreement %s deleted
fi-FI: Sopimus %s poistettu

en: Agreement #%s
fi-FI: Sopimus #%s

en: Period start
fi-FI: Jakson alku

en: Period end
fi-FI: Jakson loppu

en: Period note
fi-FI: Huomautus jaksolle

en: Users
fi-FI: Käyttäjät

en: Role
fi-FI: Rooli

en: Packages
fi-FI: Paketit

en: Documents
fi-FI: Dokumentit

en: Document %s
fi-FI: Asiakirja %s

en: Remove this document
fi-FI: Poista tämä dokumentti

en: File
fi-FI: Tiedosto

en: Select a file
fi-FI: Valitse tiedosto

en: Update file
fi-FI: Lataa tiedosto

en: File name
fi-FI: Tiedoston nimi

en: File type
fi-FI: Tiedoston tyyppi

en: File description
fi-FI: Tiedoston kuvaus

en: Uploaded on
fi-FI: Viety

en: Add new document
fi-FI: Lisää uusi dokumentti

en: Add new agreement
fi-FI: Lisää uusi sopimus

en: This agreement is already linked with this package
fi-FI: Tämä sopimus on jo linkitetty tähän pakettiin

en: Hide filters
fi-FI: Piilota rajaukset

en: Show filters
fi-FI: Näytä rajaukset

en: Title
fi-FI: Nimeke

en: Publication type
fi-FI: Julkaisutyyppi

en: Selection status
fi-FI: Valinnan tila

en: Selected
fi-FI: Valittu

en: Not selected
fi-FI: Ei valittu

en: Is selected
fi-FI: Valittu

en: Package name
fi-FI: Paketin nimi

en: Content type
fi-FI: Sisältötyyppi

en: %s packages found locally
fi-FI: %s paikallista pakettia löydetty

en: Type
fi-FI: Tyyppi

en: Package #%s
fi-FI: Paketti #%s

en: Add package to holdings
fi-FI: Lisää paketti kokoelmaan

en: Remove package from holdings
fi-FI: Poista paketti kokoelmasta

en: External ID
fi-FI: Ulkoinen tunnus

en: Package type
fi-FI: Paketin tyyppi

en: Created on
fi-FI: Luotu

en: Resource #%s
fi-FI: Resurssi #%s

en: Add title to holdings
fi-FI: Lisää nimeke kokoelmaan

en: Remove title from holdings
fi-FI: Poista nimeke kokoelmasta

en: Resource information
fi-FI: Aineiston tiedot

en: Resource identifier
fi-FI: Aineiston tunniste

en: Publication title
fi-FI: Julkaisun nimeke

en: Publisher name
fi-FI: Julkaisijanimi

en: Print-format identifier
fi-FI: Painetun muodon tunniste

en: Online-format identifier
fi-FI: Verkkomuodon tunniste

en: Package
fi-FI: Paketti

en: Package content type
fi-FI: Paketin sisältötyyppi

en: Coverage dates
fi-FI: Kattavuuspäivät

en: Please enter a search term
fi-FI: Syötä hakuehto

en: %s titles found locally
fi-FI: %s paikallista nimettä löydetty

en: Identifier
fi-FI: Tunniste

en: ISBN (Print): %s
fi-FI: ISBN (Painotuote): %s

en: ISBN (Online): %s
fi-FI: ISBN (Verkko): %s

en: Title #%s
fi-FI: Nimeke #%s

en: Title identifier
fi-FI: Nimekkeen tunniste

en: Local bibliographic record
fi-FI: Paikallinen nimeketietue

en: Date of first serial issue available online
fi-FI: Ensimmäinen verkossa saatavilla oleva volyymi/numero

en: Number of first volume available online
fi-FI: Ensimmäinen verkossa saatavilla oleva vuosikerta

en: Number of first issue available online
fi-FI: Ensimmäinen verkossa saatavilla oleva numero

en: Date of last issue available online
fi-FI: Viimeinen verkossa saatavilla oleva volyymi/numero

en: Number of last volume available online
fi-FI: Viimeinen verkossa saatavilla oleva vuosikerta

en: Number of last issue available online
fi-FI: Viimeinen verkossa saatavilla oleva numero

en: Title-level URL
fi-FI: Nimeketason URL

en: First author
fi-FI: Ensimmäinen kirjoittaja

en: Embargo information
fi-FI: Embargo tiedot

en: Coverage depth
fi-FI: Kattavuus

en: Date the monograph is first published in print
fi-FI: Painetun monografian ensimmäinen julkaisuaika

en: Date the monograph is first published online
fi-FI: Monografian ensimmäinen julkaisuaika verkossa

en: Number of volume for monograph
fi-FI: Monografian volyymin tai osan numero

en: Edition of the monograph
fi-FI: Monografian painos

en: First editor
fi-FI: Ensimmäinen toimittaja

en: Title identifier of the parent publication
fi-FI: Minkä tahansa emojulkaisun nimekkeen otsikkotunniste

en: Title identifier of any preceding publication title
fi-FI: Minkä tahansa edeltävän julkaisun nimekkeen otsikkotunniste

en: Access type
fi-FI: Käyttötapa

en: Agreements
fi-FI: Sopimukset

en: Agreement %s
fi-FI: Sopimus %s

en: Remove this agreement
fi-FI: Poista tämä sopimus

en: Agreement
fi-FI: Sopimus

en: There are no agreements created yet
fi-FI: Sopimuksia ei ole vielä tehty

en: Edit package #%s
fi-FI: Muokkaa pakettia #%s

en: New package
fi-FI: Uusi paketti

en: Content type:
fi-FI: Sisältötyyppi:

en: An agreement is used several times
fi-FI: Sopimusta on käytetty useaan kertaan

en: Package updated
fi-FI: Paketti päivitetty

en: Package created
fi-FI: Paketti luotu

en: There are no packages defined
fi-FI: Paketteja ei ole määritelty

en: Are you sure you want to remove this package?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän paketin?

en: Local package %s deleted
fi-FI: Paketti %s poistettu

en: Titles (%s)
fi-FI: Nimekkeet (%s)

en: Edit title #%s
fi-FI: Muokkaa nimekettä #%s

en: New title
fi-FI: Uusi nimeke

en: A package is used several times
fi-FI: Pakettia on käytetty useaan kertaan

en: Title updated
fi-FI: Nimeke päivitetty

en: Title created
fi-FI: Nimeke luotu

en: Package %s
fi-FI: Paketti %s

en: Remove from this package
fi-FI: Poista tästä paketista

en: Add to another package
fi-FI: Lisää toinen paketti

en: There are no packages created yet
fi-FI: Paketteja ei ole vielä luotu

en: Import from a list
fi-FI: Tuo listalta

en: Import in progress,
fi-FI: Tuonti käynnissä,

en: see job #%s
fi-FI: katso työ #%s

en: To the following local package
fi-FI: Seuraava paikallinen paketti

en: Cannot import, no package selected
fi-FI: Ei voida tuoda, ei valittua pakettia

en: Import
fi-FI: Tuo

en: There are no titles defined
fi-FI: Nimekkeitä ei ole määritelty

en: Are you sure you want to remove this title?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän nimekkeen?

en: Local title %s deleted
fi-FI: Paikallinen nimeke %s poistettu

en: Contributors
fi-FI: Tekijät

en: Edit license %s
fi-FI: Muokkaa lisenssiä %s

en: New license
fi-FI: Uusi lisenssi

en: License name
fi-FI: Lisenssin nimi

en: License user %s is missing a user
fi-FI: Lisenssikäyttäjältä %s puuttuu käyttäjä

en: License updated
fi-FI: Lisenssi päivitetty

en: License created
fi-FI: Lisenssi luotu

en: There are no licenses defined
fi-FI: Lisenssejä ei ole määritelty

en: Are you sure you want to remove this license?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän lisenssin?

en: License %s deleted
fi-FI: Lisenssi %s poistettu

en: Started on
fi-FI: Alkoi

en: Ended on
fi-FI: Päättyi

en: License #%s
fi-FI: Lisenssi #%s

en: The e-resource management module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a> to use it
fi-FI: Elektronisten aineistojen hallintamoduuli ei ole käytössä, ota käyttöön <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a>-järjestelmäasetus käyttääksesi sitä

en: Data provider
fi-FI: Tiedontarjoaja

en: Data provider name
fi-FI: Tiedontarjoajan nimi

en: Service type
fi-FI: Palvelun tyyppi

en: Report types
fi-FI: Raporttityypit

en: SUSHI credentials
fi-FI: SUSHI-pääsytiedot

en: Service URL
fi-FI: Palvelun URL

en: Report release
fi-FI: Raportin julkaisu

en: Customer ID
fi-FI: Asiakastunnus

en: Requestor ID
fi-FI: Pyytäjän tunnus

en: API key
fi-FI: API-avain

en: Requestor name
fi-FI: Pyytäjän nimi

en: Requestor email
fi-FI: Pyytäjän sähköposti

en: There are no import logs defined
fi-FI: Tuontilokeja ei ole määritetty

en: Download
fi-FI: Lataa

en: Are you sure you want to remove this file?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän tiedoston?

en: File %s deleted
fi-FI: Tiedosto %s poistettu

en: Filename
fi-FI: Tiedoston nimi

en: Import date
fi-FI: Tuontipäivä

en: Imported by
fi-FI: Tuoja

en: Cronjob
fi-FI: Ajastettu ajo

en: Manual upload:
fi-FI: Manuaalinen lataus:

en: Clear form
fi-FI: Tyhjennä lomake

en: Job for uploaded file has been queued
fi-FI: Ladatun tiedoston työ on laitettu jonoon

en: Check job progress
fi-FI: Tarkista työn eteneminen

en: Edit usage data provider #%s
fi-FI: Muokkaa käyttötiedon tarjoajaa #%s

en: New usage data provider
fi-FI: Uusi käyttötiedon tarjoaja

en: Type at least two characters to search
fi-FI: Kirjoita vähintään kaksi merkkiä hakeaksesi

en: Searching...
fi-FI: Haetaan...

en: Create manually
fi-FI: Luo käsin

en: Create from registry
fi-FI: Luo rekisteristä

en: Harvester status
fi-FI: Haravoijan tila

en: Unselect all
fi-FI: Poista kaikista valinta

en: Sushi credentials
fi-FI: Sushi-pääsytiedot

en: Credentials information
fi-FI: Pääsytietojen tiedot

en: Customer ID info
fi-FI: Asiakastunnuksen tiedot

en: Requestor ID info
fi-FI: Pyytäjätunnuksen tiedot

en: API key info
fi-FI: API-avaimen tiedot

en: Please refer to the
fi-FI: Käy osoitteessa

en: COUNTER registry
fi-FI: COUNTER-rekisteri

en: for more information.
fi-FI: saadaksesi lisätietoja.

en: This provider does not currently support any COUNTER 5 reports via SUSHI.
fi-FI: Tämä palveluntarjoaja ei tue tällä hetkellä mitään COUNTER 5 -raportteja SUSHIn kautta.

en: Data provider updated
fi-FI: Tiedontarjoaja päivitetty

en: Data provider created
fi-FI: Tiedontarjoaja luotu

en: Data providers summary
fi-FI: Yhteenveto tiedontarjoajasta

en: There are no usage data providers defined
fi-FI: Käyttötietojen tarjoajia ei ole määritelty

en: Run now
fi-FI: Aja nyt

en: Test
fi-FI: Testaa

en: Are you sure you want to remove this data provider?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän tietojen tarjoajan?

en: Data provider %s deleted
fi-FI: Tietojen tarjoaja %s poistettu

en: This data provider is set to 'Inactive', do you wish to update the status to 'Active'?
fi-FI: Tämä tietojen tarjoaja on määritetty epäaktiiviseksi, haluatko muuttaa tilan aktiiviseksi?

en: Yes, update status
fi-FI: Kyllä, muuta tila

en: No, do not update status
fi-FI: Ei, älä muuta tilaa

en: Updated status for usage data provider %s
fi-FI: Tietojen tarjoajan %s tila päivitetty

en: Are you sure you want to run the harvester for this data provider?
fi-FI: Haluatko varmasti haravoida tämän tiedon tarjoajan tiedot?

en: Yes, run
fi-FI: Kyllä, haravoi

en: No, do not run
fi-FI: Ei, älä haravoi

en: Begin date
fi-FI: Aloituspvm

en: Job for report type <strong>%s</strong> has been queued
fi-FI: Työ raporttityypille <strong>%s</strong> on lisätty jonoon

en: Harvester connection was successful for usage data provider %s
fi-FI: Haravointiyhteys käyttötiedon tarjoajalle %s onnistui

en: No connection for usage data provider %s, please check your credentials and try again.
fi-FI: Ei yhteyttä käyttötiedon tarjoajaan %s, tarkista kirjautumistiedot ja yritä uudelleen.

en: This data provider is inactive - connection testing is not possible
fi-FI: Tämä tiedon tarjoaja on epäaktiivinen - yhteyden testaaminen ei ole mahdollista

en: Last run
fi-FI: Viimeinen ajo

en: Data provider #%s
fi-FI: Tiedon tarjoaja #%s

en: Detail
fi-FI: Tieto

en: Manual upload
fi-FI: Manuaalinen lataus

en: Import logs
fi-FI: Tuo lokit

en: Usage data provider %s deleted
fi-FI: Käyttötiedon tarjoaja %s poistettu

en: Data providers list
fi-FI: Lista tietojen tarjoajista

en: Provider
fi-FI: Tarjoaja

en: Start
fi-FI: Alkupvm

en: End
fi-FI: Loppupvm

en: New data provider
fi-FI: Uusi tietojen tarjoaja

en: Build a custom report
fi-FI: Tee raportti

en: Select report data
fi-FI: Valitse raportin tiedot

en: Data display
fi-FI: Tiedon näyttötapa

en: Choose data provider
fi-FI: Valitse tiedontarjoaja

en: Choose report
fi-FI: Valitse raportti

en: Choose metric type
fi-FI: Valitse mittarityyppi

en: Choose access type
fi-FI: Valitse pääsytapa

en: Start year
fi-FI: Aloitusvuosi

en: Please enter year in format YYYY
fi-FI: Syötä vuosi VVVV-muodossa

en: Start month
fi-FI: Aloituskuukausi

en: End year
fi-FI: Lopetusvuosi

en: End month
fi-FI: Lopetuskuukausi

en: Keyword
fi-FI: Hakusana

en: Select report columns
fi-FI: Valitse raportin sarakkeet

en: Select date display method
fi-FI: Valitse päivämäärän näyttötapa

en: Display data filtered by year
fi-FI: Näytä tiedot vuodella suodatettuna

en: Yes - Table will be limited to 12 columns (Jan-Dec) with the option to switch between years
fi-FI: Kyllä - Taulukko rajoitetaan 12 sarakkeeseen (tammi-joulu) mahdollisuudella vaihtaa vuosien välillä

en: No - Table will include one column for every month of data selected
fi-FI: Ei - Taulukko sisältää yhden sarakkeen jokaista valittua kuukautta kohden

en: Select which months to display
fi-FI: Valitse näytettävät kuukaudet

en: Save report
fi-FI: Tallenna raportti

en: Usage statistics reports
fi-FI: Käyttötilastoraportit

en: Saved reports
fi-FI: Tallennetut raportit

en: Create report
fi-FI: Luo raportti

en: No data providers have been created -  no report data will be available
fi-FI: Ei tietojen tarjoajia - raporttitietoja ei ole tarjolla

en: Display by year
fi-FI: Näytä vuoden mukaan

en: Metric
fi-FI: Mittari

en: Period total
fi-FI: Jakso yhteensä

en: You have not saved any reports yet, please create a report.
fi-FI: Ei vielä raportteja, luo raportti.

en: Select saved report
fi-FI: Valitse tallennettu raportti

en: Delete report
fi-FI: Poista raportti

en: Report deleted successfully
fi-FI: Raportti poistettu

en: No report was selected - could not delete
fi-FI: Raporttia ei ole valittu - ei voi poistaa

en: Remove this user
fi-FI: Poista tämä käyttäjä

en: User
fi-FI: Käyttäjä

en: Select user
fi-FI: Valitse käyttäjä

en: Add new user
fi-FI: Lisää uusi käyttäjä

en: Remove
fi-FI: Poista

en: The preservation module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">PreservationModule</a> to use it
fi-FI: Käsittelyerien moduuli on pois päältä, laita se päälle <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">PreservationModule</a> -järjestlmäasetuksessa käyttääksesi sitä

en: Edit preservation settings
fi-FI: Muokkaa käsittelyerien asetuksia

en: General settings
fi-FI: Yleiset asetukset

en: Status for item added to waiting list
fi-FI: Odotuslistalle lisättävän niteen tila

en: Default status for item added to train
fi-FI: Oletustila käsittelyerään lisätyille niteille

en: Settings updated
fi-FI: Asetukset päivitetty

en: Processings
fi-FI: Käsittelypohjat

en: Remove this processing
fi-FI: Poista tämä käsittelypohja

en: Edit this processing
fi-FI: Muokkaa käsittelypohjaa

en: Add new processing
fi-FI: Lisää uusi käsittelypohja

en: Are you sure you want to remove this processing?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän käsittelypohjan?

en: Processing %s deleted
fi-FI: Käsittelypohja %s poistettu

en: This processing cannot be deleted, it is already in used.
fi-FI: Käsittelypohjaa ei voi poistaa, koska se on käytössä.

en: Edit processing #%s
fi-FI: Muokkaa käsittelypohjaa #%s

en: New processing
fi-FI: Uusi käsittelypohja

en: Processing name
fi-FI: Käsittelypohjan nimi

en: Letter template for printing slip
fi-FI: Viestipohja kuitille

en: Attributes
fi-FI: Ominaisuudet

en: Be careful when removing attributes from this processing: the items using it will be impacted as well!
fi-FI: Käsittelypohjan ominaisuuksia ei kannata poistaa, koska muutos vaikuttaa niteisiin, joihin käsittelypohjaa on käytetty.

en: Attribute %s
fi-FI: Ominaisuus %s

en: Remove this attribute
fi-FI: Poista tämä ominaisuus

en: Options
fi-FI: Valinnat

en: DOES NOT EXIST!
fi-FI: EI OLE OLEMASSA

en: Add new attribute
fi-FI: Lisää uusi määre

en: Authorized value
fi-FI: Auktorisoitu arvo

en: Free text
fi-FI: Vapaateksti

en: Database column
fi-FI: Tietokannan sarake

en: Processing updated
fi-FI: Käsittelypohja päivitetty

en: Processing created
fi-FI: Käsittelypohja luotu

en: Processing #%s
fi-FI: Käsittelypohja #%s

en: Edit this template
fi-FI: Muokkaa pohjaa

en: Unknown
fi-FI: Tuntematon

en: There are no attributes defined for this processing.
fi-FI: Käsittelypohjalla ei ole määritettyjä ominaisuuksia.

en: Edit train #%s
fi-FI: Muokkaa käsittelyerää #%s

en: New train
fi-FI: Uusi käsittelyerä

en: Status for item added to this train
fi-FI: Käsittelyerään lisätyn niteen tila

en: Default processing
fi-FI: Oletuskäsittelypohja

en: Train updated
fi-FI: Käsittelyerä päivitetty

en: Train created
fi-FI: Käsittelyerä luotu

en: Edit item #%s
fi-FI: Muokkaa nidettä #%s

en: Add new item to %s
fi-FI: Lisää nide käsittelyerään %s

en: Itemnumber
fi-FI: Nidenumero

en: Processing
fi-FI: Käsittelypohja

en: Barcode
fi-FI: Viivakoodi

en: Cannot find item with this barcode. It must be in the waiting list.
fi-FI: Viivakoodilla ei löytynyt nidettä. Nide pitää lisätä ensin odotuslistalle.

en: Item updated
fi-FI: Nide päivitetty

en: Item added to train
fi-FI: Nide lisätty käsittelyerään

en: Add new items to %s
fi-FI: Lisää uusia niteitä käsittelyerään %s

en: Itemnumbers
fi-FI: Nidenumerot

en: Cannot be edited now, the value will be retrieved from %s
fi-FI: Ei voida muokata, koska arvo haetaan ominaisuudesta %s

en: %s items have been added to train %s.
fi-FI: %s nidettä lisätty käsittelyerään %s.

en: No items have been added to the train.
fi-FI: Niteitä ei lisätty käsittelyerään.

en: Filter by
fi-FI: Suodata

en: Closed
fi-FI: Suljettu

en: Sent
fi-FI: Lähetetty

en: Received
fi-FI: Vastaanotettu

en: There are no trains defined
fi-FI: Käsittelyeriä ei ole määritetty

en: Add items
fi-FI: Lisää niteitä

en: Are you sure you want to remove this train?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän käsittelyerän?

en: Train %s deleted
fi-FI: Käsittelyerä %s poistettu

en: Cannot add items to a closed train
fi-FI: Niteitä ei voi lisätä suljettuun käsittelyerään

en: Closed on
fi-FI: Suljettu

en: Sent on
fi-FI: Lähetetty

en: Received on
fi-FI: Vastaanotettu

en: Copy item to the following train
fi-FI: Kopioi nide käsittelyerään

en: Select a train
fi-FI: Valitse käsittelyerä

en: Send
fi-FI: Lähetä

en: Receive
fi-FI: Vastaanota

en: Train #%s
fi-FI: Käsittelyerä #%s

en: Items
fi-FI: Niteet

en: Actions:
fi-FI: Toiminnot:

en: Print slips
fi-FI: Tulosta kuitteja

en: Cannot print slip, this item does not have a processing with a letter template defined.
fi-FI: Ei voida tulostaa kuittia, koska tämän niteen käsittelyerälle ei ole määritetty viestipohjaa.

en: Are you sure you want to remove this item?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän niteen?

en: Yes, remove
fi-FI: Kyllä, poista

en: No, do not remove
fi-FI: Ei, älä poista

en: Item removed
fi-FI: Nide poistettu

en: Item copied successfully.
fi-FI: Nide kopioitu.

en: Item cannot be copied to a train, it is already in a non-received train.
fi-FI: Nidettä ei voida kopioida käsittelyerään, koska se on vastaanottamattomassa käsittelyerässä.

en: Print slip
fi-FI: Tulosta kuitti

en: Add items to waiting list
fi-FI: Lisää niteitä odotuslistalle

en: Barcode list
fi-FI: Viivakoodilista

en: Add items to a train
fi-FI: Lisää niteitä käsittelyerään

en: You need to configure this module first.
fi-FI: Moduuli pitää määritellä ensin.

en: Add to waiting list
fi-FI: Lisää odotuslistalle

en: Add last %s items to a train
fi-FI: Lisää viimeiset %s nidettä käsittelyerään

en: There are no items in the waiting list
fi-FI: Odotuslistalla ei ole niteitä

en: %s new items added. %s items not found.
fi-FI: %s uutta nidettä lisätty. %s nidettä ei löytynyt.

en: %s new items added.
fi-FI: %s uutta nidettä lisätty.

en: No items added
fi-FI: Niteitä ei lisätty

en: Are you sure you want to remove this item from the waiting list?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän niteen odotuslistalta?

en: Item removed from the waiting list
fi-FI: Nide poistettu odotuslistalta

en: Author
fi-FI: Tekijä

en: Call number
fi-FI: Luokka

en: E-resource management
fi-FI: Elektronisten aineistojen hallinta

en: Show agreement
fi-FI: Näytä sopimus

en: Add agreement
fi-FI: Lisää sopimus

en: Edit agreement
fi-FI: Muokkaa sopimusta

en: Show license
fi-FI: Näytä lisenssi

en: Add license
fi-FI: Lisää lisenssi

en: Edit license
fi-FI: Muokkaa lisenssiä

en: eHoldings
fi-FI: eKokoelmat

en: Local
fi-FI: Paikallinen

en: Show package
fi-FI: Näytä paketti

en: Add package
fi-FI: Lisää paketti

en: Edit package
fi-FI: Muokkaa pakettia

en: Titles
fi-FI: Nimekkeet

en: Show title
fi-FI: Näytä nimeke

en: Add title
fi-FI: Lisää nimeke

en: Edit title
fi-FI: Muokkaa nimekettä

en: Resource
fi-FI: Resurssi

en: eUsage
fi-FI: eKäyttö

en: Data providers
fi-FI: Tiedontarjoajat

en: Show provider
fi-FI: Näytä tarjoajat

en: Add data provider
fi-FI: Lisää tiedontarjoaja

en: Edit data provider
fi-FI: Muokkaa tiedontarjoajaa

en: View report
fi-FI: Katso raporttia

en: Preservation
fi-FI: Käsittelyerät

en: Home
fi-FI: Etusivu

en: Trains
fi-FI: Käsittelyerät

en: Show train
fi-FI: Näytä käsittelyerä

en: Add item to train
fi-FI: Lisää nide käsittelyerään

en: Add items to train
fi-FI: Lisää niteitä käsittelyerään

en: Edit item in train
fi-FI: Muokkaa käsittelyerän nidettä

en: Add train
fi-FI: Lisää käsittelyerä

en: Edit train
fi-FI: Muokkaa käsittelyerää

en: Waiting list
fi-FI: Odotuslista

en: Settings
fi-FI: Asetukset

en: Show processing
fi-FI: Näytä käsittelypohja

en: Add processing
fi-FI: Lisää käsittelypohja

en: Edit processing
fi-FI: Muokkaa käsittelypohjaa

en: supersedes
fi-FI: korvaa

en: is superseded by
fi-FI: on korvattu

en: provides post-cancellation access for
fi-FI: tarjoaa pääsyn tilauksen päättymisen jälkeen

en: has post-cancellation access in
fi-FI: on pääsy tilauksen päättymisen jälkeen

en: tracks demand-driven acquisitions for
fi-FI: seuraa tarveperustaista hankintaa

en: has demand-driven acquisitions in
fi-FI: on tarveperustainen hankinta

en: has backfile in
fi-FI: on arkistossa

en: has frontfile in
fi-FI: on uusimpana

en: related to
fi-FI: liittyvä

en: Publisher
fi-FI: Julkaisija

en: Platform
fi-FI: Alusta

en: Publisher ID
fi-FI: Julkaisijan tunnus

en: Online ISSN
fi-FI: Verkkojulkaisun ISSN

en: Print ISSN
fi-FI: Painettu ISSN

en: DOI
fi-FI: DOI-tunnus

en: AJAX error: receiving data from %s
fi-FI: AJAX-virhe: vastaanotetaan tietoa kohteesta %s

en: The page entered is not a number.
fi-FI: Syötetty sivu ei ole numero.

en: The page should be a number between 1 and %s.
fi-FI: Sivunumeron pitää olla numero välillä 1-%s.

en: Please choose at least one external target
fi-FI: Valitse vähintään yksi ulkoinen kohde

en: Search Google Books
fi-FI: Hae Google Books -palvelusta

en: Sorry, nothing found.
fi-FI: Pahoittelut, mitään ei löytynyt.

[ctx: Bibliographic record]
en: The item is already in your cart
fi-FI: Teos on jo korissasi

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been added to your cart
fi-FI: Teos on lisätty koriisi

[ctx: Bibliographic record]
en:  item(s) added to your cart
fi-FI:  teos(ta) lisätty koriisi

en: already in your cart
fi-FI: jo korissasi

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was selected
fi-FI: Ei valittua teosta

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was added to your cart
fi-FI: Koriin ei lisätty teoksia

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been removed from your cart
fi-FI: Teos on poistettu koristasi

en: Scroll to the top of the page
fi-FI: Vieritä sivun alkuun

en: Log in to your OverDrive account
fi-FI: Kirjaudu OverDrive-tilillesi

en: OverDrive account page
fi-FI: OverDrive-tilisivu

en: Log out of your OverDrive account
fi-FI: Kirjaudu ulos OverDrive-tililtäsi

en: Checkouts
fi-FI: Lainat

en: Holds
fi-FI: Varaukset

en: Checked out until:
fi-FI: Eräpäivä:

en: Get item
fi-FI: Hae nide

en: Check in
fi-FI: Palautus

en: Are you sure you want to return this item?
fi-FI: Haluatko varmasti palauttaa tämän niteen?

en: Check out
fi-FI: Lainaus

en: Are you sure you want to check out this item?
fi-FI: Haluatko varmasti lainata tämän niteen?

en: Cancel hold
fi-FI: Peruuta varaus

en: Are you sure you want to cancel this hold?
fi-FI: Haluatko varmasti peruuttaa tämän varauksen?

en: Item cannot be checked out. There are no available formats
fi-FI: Nidettä ei voi lainata. Käytettävissä olevia tallennusmuotoja ei ole

en: Warning: Cannot be undone. Please confirm once again
fi-FI: Varoitus: Ei voida peruuttaa. Vahvista vielä kerran

en: Your rating: %s.
fi-FI: Arviosi: %s.

en: Average rating: %s (%s votes)
fi-FI: Keskiarvo: %s (%s ääntä)

en: Tags added:
fi-FI: Tageja lisätty:

en: Tags deleted:
fi-FI: Tageja poistettu:

en: Errors:
fi-FI: Virheitä:

en: Sorry, tags are not enabled on this system.
fi-FI: Tagit eivät ole käytössä.

en: Error! Your tag was entirely markup code.  It was NOT added.  Please try again with plain text.
fi-FI: Virhe! Tagisi oli täysin merkintäkielen koodia.  Sitä ei lisätty.  Kokeile uudelleen pelkkänä tekstinä.

en: Error! Illegal parameter
fi-FI: Virhe! Laiton muuttuja

en: Note: your tag contained markup code that was removed. The tag was added as
fi-FI: Huomioi: tagisi sisälsi merkintäkielen koodin, joka poistettiin. Tagi lisättiin muodossa

en: Error! Adding tags failed at
fi-FI: Virhe! Tagien lisäys epäonnistui

en: Note: you can only tag an item with a given term once.  Check 'Tags' to see your current tags.
fi-FI: Huomioi: voit lisätä niteelle tagin vain kerran.  Tarkista Tagit-osiosta nykyiset tagisi.

en: Error! You cannot delete the tag
fi-FI: Virhe! Et voi poistaa tagia

en: Note: you can only delete your own tags.
fi-FI: Huomioi: voit poistaa vain omia tagejasi.

en: You must be logged in to add tags.
fi-FI: Sinun pitää olla kirjautuneena sisään lisätäksesi tageja.

en: Unable to add one or more tags.
fi-FI: Yhtä tai useampaa tagia ei voida lisätä.
