Koha 23.11.08.001 - en to fi-FI translation catalogue (1558 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
fi-FI: Virhe: ei voitu hakea tämän ID:n saatavuutta

en: unknown
fi-FI: tuntematon

en: Not for loan
fi-FI: Ei lainattavissa

en: not available
fi-FI: ei saatavana

en: Checked out
fi-FI: Lainassa

en: Item lost
fi-FI: Nide kadonnut

en: Item withdrawn
fi-FI: Poistettu nide

en: Item damaged
fi-FI: Nide vaurioitunut

en: In transit
fi-FI: Kuljetettavana

en: On hold
fi-FI: Varattu

en: available
fi-FI: saatavana

en: alto
fi-FI: altto

en: baritone
fi-FI: baritoni

en: bass
fi-FI: basso

en: child alto
fi-FI: lapsialtto

en: child soprano
fi-FI: lapsisopraano

en: countertenor
fi-FI: kontratenori

en: child voice
fi-FI: lapsiääni

en: man's voice
fi-FI: miehen ääni

en: mezzo-soprano
fi-FI: mezzosopraano

en: reciting child's voice
fi-FI: esittää lapsen ääntä

en: reciting voice
fi-FI: esittää ääntä

en: reciting man's voice
fi-FI: esittää miehen ääntä

en: reciting woman's voice
fi-FI: esittää naisen ääntä

en: soprano
fi-FI: sopraano

en: tenor
fi-FI: tenori

en: voice - unspecified
fi-FI: ääni - määrittelemätön

en: woman's voice
fi-FI: naisen ääni

en: voice - other
fi-FI: ääni - muu

en: bassoon
fi-FI: fagotti

en: basset-horn
fi-FI: basettitorvi

en: bagpipe
fi-FI: säkkipilli

en: clarinet
fi-FI: klarinetti

en: double bassoon
fi-FI: kontrafagotti

en: didjeridu
fi-FI: didgeridoo

en: dulcian
fi-FI: dulzian

en: english horn
fi-FI: englannintorvi

en: flageolet
fi-FI: flageoletti

en: fife
fi-FI: pilli

en: flute
fi-FI: huilu

en: tabor pipe
fi-FI: tabor-putki

en: gemshorn
fi-FI: vuohentorvi

en: mouth organ
fi-FI: suuharkko

en: oboe d'amore
fi-FI: lemmenoboe

en: piccolo
fi-FI: pikkolo

en: panpipes
fi-FI: panhuilu

en: racket
fi-FI: melske

en: recorder
fi-FI: nauhuri

en: rothophone
fi-FI: rothofoni

en: saxophone
fi-FI: saksofoni

en: sarrusophone
fi-FI: sarrusofoni

en: sordun
fi-FI: sorduuna

en: woodwind - unspecified
fi-FI: puupuhallin - määrittelemätön

en: woodwind - other
fi-FI: puupuhallin - muu

en: alphorn
fi-FI: alppitorvi

en: bombardon
fi-FI: bassotuuba

en: bersag horn
fi-FI: bersagtorvi

en: bugle
fi-FI: merkinantotorvi

en: cow horn
fi-FI: lehmäntorvi

en: clarion
fi-FI: clarino

en: cornet
fi-FI: kornetti

en: cornett
fi-FI: sinkki

en: duplex
fi-FI: kaksisuuntainen

en: euphonium
fi-FI: eufonium

en: hunting horn
fi-FI: metsästystorvi

en: horn
fi-FI: torvi

en: herald's trumpet
fi-FI: heraldtrumpetti

en: keyed bugle
fi-FI: avaintorvi

en: oliphant
fi-FI: olifantti

en: ophicleide
fi-FI: ofikleidi

en: post horn
fi-FI: postitorvi

en: russian horn
fi-FI: venäjäntorvi

en: serpent
fi-FI: sinkki

en: shofar
fi-FI: šofar

en: trombone
fi-FI: pasuuna

en: trumpet
fi-FI: trumpetti

en: tuba
fi-FI: tuuba

en: brass - unspecified
fi-FI: vasket - määrittelemätön

en: valved bugle
fi-FI: merkkitorvi

en: wagner tuba
fi-FI: wagner tuuba

en: brass - other
fi-FI: vasket - muu

en: bassett
fi-FI: basetti

en: bumbass
fi-FI: bumbassi

en: double bass
fi-FI: kontrabasso

en: five-string double bass
fi-FI: viisikielinen kontrabasso

en: fiddle, viol (family)
fi-FI: viulu, viulu (perhe)

en: keyed fiddle
fi-FI: avainviulu

en: octobass
fi-FI: oktobasso

en: kit
fi-FI: pakkaus

en: psalmodicon
fi-FI: virsikantele

en: trumpet marine
fi-FI: meritrumpetti

en: strings, bowed - unspecified
fi-FI: jouset - määrittelemätön

en: viola
fi-FI: viulu

en: cello
fi-FI: sello

en: violone
fi-FI: kontrabasso

en: viol
fi-FI: viulu

en: violin
fi-FI: viulu

en: strings, bowed - other
fi-FI: jouset - muu

en: archlute
fi-FI: arkkiluuttu

en: harp-psaltery
fi-FI: harppu-psalteri

en: balalaika
fi-FI: balalaikka

en: bouzouki
fi-FI: buzuki

en: cittern
fi-FI: sisteri

en: guitar
fi-FI: kitara

en: harp
fi-FI: harppu

en: hawaiian guitar
fi-FI: havaijinkitara

en: Irish harp
fi-FI: Irlantilainen harppu

en: lute (family)
fi-FI: luuttu (perhe)

en: lyre-guitar
fi-FI: lyyrakitara

en: lute
fi-FI: luuttu

en: mandolin
fi-FI: mandoliini

en: psaltery
fi-FI: psalttari

en: qānūn
fi-FI: qanun

en: sitār
fi-FI: sitar

en: theorbo
fi-FI: teorbi

en: tanbur
fi-FI: tunbūr

en: oud
fi-FI: ud

en: strings, plucked - unspecified
fi-FI: kielet - määrittelemätön

en: zither
fi-FI: sitra

en: strings, plucked - other
fi-FI: kielet - muu

en: accordion
fi-FI: harmonikka

en: clavichord
fi-FI: klavikordi

en: claviorgan
fi-FI: klaviorgan

en: clavicytherium
fi-FI: klavisytherium

en: glockenspiel
fi-FI: kellopeli

en: harmonium
fi-FI: harmoni

en: harpsichord
fi-FI: cembalo

en: organ
fi-FI: urut

en: plucked string keyboard
fi-FI: näppäilykosketinsoitin

en: regals
fi-FI: kuninkaalliset

en: sirenion
fi-FI: sireeni

en: sostenente piano
fi-FI: sostenente-piano

en: spinet
fi-FI: spinetti

en: keyboard - unspecified
fi-FI: kosketinsoitin - määrittelemätön

en: virginal
fi-FI: virginaali

en: keyboard - other
fi-FI: kosketinsoitin - muu

en: aeolian bells
fi-FI: tuulikellot

en: arabian drum
fi-FI: arabialainen rumpu

en: anvil
fi-FI: alasin

en: boobams
fi-FI: boobamit

en: bass drum
fi-FI: bassorumpu

en: bells
fi-FI: kellot

en: bongos
fi-FI: bongot

en: metal bells plate
fi-FI: metalliset kellolevyt

en: castanets
fi-FI: kastanjetit

en: chinese cymbals
fi-FI: kiinalaiset symbaalit

en: conga
fi-FI: konga

en: chains
fi-FI: ketjut

en: crash cymbal
fi-FI: aksenttisymbaali

en: claves
fi-FI: rytmikapulat

en: cowbell
fi-FI: lehmänkello

en: cymbal
fi-FI: symbaali

en: drum
fi-FI: rumpu

en: drums
fi-FI: rummut

en: finger cymbals
fi-FI: sormisymbaalit

en: friction drum
fi-FI: kitkarumpu

en: gun
fi-FI: ase

en: gong
fi-FI: kongi

en: güiro
fi-FI: guiro

en: hammer
fi-FI: vasara

en: handbell
fi-FI: käsikello

en: jingles
fi-FI: helistimet

en: lithophone
fi-FI: litofoni

en: military drum
fi-FI: sotilasrumpu

en: metallophone
fi-FI: metallofoni

en: nail violin
fi-FI: neulaviulu

en: ratchet
fi-FI: räikkä

en: rain stick
fi-FI: sadekeppi

en: roto-toms
fi-FI: roto-tomit

en: sizzle cymbals
fi-FI: sihisevät symbaalit

en: sound-effect instrument
fi-FI: äänitehostelaite

en: slit-drum
fi-FI: rakorumpu

en: siren
fi-FI: sireeni

en: sandpaper
fi-FI: hiekkapaperi

en: sound sculpture
fi-FI: ääniveistos

en: steel drum
fi-FI: peltitynnyri

en: switch whip
fi-FI: kytkinpiiska

en: turkish crescent
fi-FI: turkkilainen puolikuu

en: temple block
fi-FI: aasialainen lyömäsoitin

en: tuned gong
fi-FI: viritetty gongi

en: timpani
fi-FI: patarummut

en: triangle
fi-FI: triangeli

en: thunder machine
fi-FI: ukkoskone

en: tarol
fi-FI: pikkurumpu

en: tambourine
fi-FI: tamburiini

en: percussion - unspecified
fi-FI: lyömäsoittimet - määrittelemätön

en: vibraphone
fi-FI: vibrafoni

en: whip
fi-FI: piiska

en: wind machine
fi-FI: tuulikone

en: woodblocks
fi-FI: puupalikat

en: xylorimba
fi-FI: ksylorimba

en: xylophone
fi-FI: ksylofoni

en: percussion - other
fi-FI: lyömäsoittimet - muu

en: computer
fi-FI: tietokone

en: computerized musical station
fi-FI: tietokoneistettu musiikkiasema

en: computerized tape
fi-FI: tietokoneistettu nauha

en: digital space device
fi-FI: digitaalinen avaruuslaite

en: electro-acoustic device
fi-FI: elektro-akustinen laite

en: live electronic
fi-FI: elävä elektroninen

en: meta-instrument
fi-FI: meta-soitin

en: multimedial device
fi-FI: multimedialaite

en: oscillator
fi-FI: oskillaattori

en: space device
fi-FI: avaruuslaite

en: synthesizer
fi-FI: syntetisaattori

en: tape
fi-FI: nauha

en: electronic - non specified
fi-FI: elektroninen - määrittelemätön

en: electronic - other
fi-FI: elektroninen - muu

en: aeolian harp
fi-FI: tuulikannel

en: barrel organ
fi-FI: posetiivi

en: musical bow
fi-FI: soittokaari

en: musical box
fi-FI: soittorasia

en: musical clock
fi-FI: soittokello

en: continuo
fi-FI: jatkumo

en: glassharmonika
fi-FI: lasiharmonika

en: glass trumpet
fi-FI: lasinen trumpetti

en: harmonica
fi-FI: huuliharppu

en: hurdy-gurdy
fi-FI: kampiliira

en: jew's harp
fi-FI: munniharppu

en: lamellaphone
fi-FI: sormipiano

en: monochord
fi-FI: monokordi

en: melodica
fi-FI: melodika

en: mirliton
fi-FI: eunukkihuilu

en: melodic instrument
fi-FI: melodinen soitin

en: musical saw
fi-FI: saha

en: ocarina
fi-FI: okariina

en: polyphonic instrument
fi-FI: moniääninen soitin

en: player piano
fi-FI: pianola

en: rabāb
fi-FI: rubab

en: swanee whistle
fi-FI: liukuvihellys

en: tuning-fork
fi-FI: äänirauta

en: instrument - non specified
fi-FI: soitin - määrittelemätön

en: instrument or voice - non specified
fi-FI: soitin tai ääni - määrittelemätön

en: wind instrument
fi-FI: puhallinsoitin

en: whistle
fi-FI: vihellys

en: other
fi-FI: muu

en: children's choir
fi-FI: lapsikuoro

en: men's choir
fi-FI: mieskuoro

en: mixed choir
fi-FI: sekakuoro

en: reciting choir
fi-FI: esittää kuoroa

en: choir - unspecified
fi-FI: kuoro - määrittelemätön

en: vocal ensemble
fi-FI: lauluyhtye

en: women's choir
fi-FI: naiskuoro

en: choir - other
fi-FI: kuoro - muu

en: band
fi-FI: yhtye

en: big band
fi-FI: iso orkesteri

en: brass band
fi-FI: vaskiyhtye

en: chamber orchestra
fi-FI: kamariorkesteri

en: dance orchestra
fi-FI: tanssiorkesteri

en: full orchestra
fi-FI: täysi orkesteri

en: instrumental ensemble
fi-FI: instrumentaaliyhtye

en: vocal and instrumental ensemble
fi-FI: laulu- ja soitinyhtye

en: jazz band
fi-FI: jazzyhtye

en: percussion orchestra
fi-FI: lyömäsoitinorkesteri

en: ragtime band
fi-FI: ragtime-yhtye

en: steel band
fi-FI: teräsyhtye

en: string orchestra
fi-FI: jousiorkesteri

en: orchestra - unspecified
fi-FI: orkesteri - määrittelemätön

en: wind orchestra
fi-FI: puhallinorkesteri

en: orchestra - other
fi-FI: orkesteri - muu

en: live electronic conductor
fi-FI: jännitteinen elektroninen johdin

en: choir conductor, chorus master
fi-FI: kuorokapellimestari, kuoromestari

en: conductor
fi-FI: kapellimestari

en: light conductor
fi-FI: valovirtajohdin

en: conductor - other
fi-FI: kapellimestari - muu

en: acrobat
fi-FI: akrobaatti

en: child actor
fi-FI: lapsinäyttelijä

en: silent actor
fi-FI: hiljainen näyttelijä

en: actor
fi-FI: näyttelijä

en: actress
fi-FI: näyttelijätär

en: dancer
fi-FI: tanssija

en: light engineer
fi-FI: valoinsinööri

en: sound engineer
fi-FI: ääniteknikko

en: juggler
fi-FI: jonglööri

en: mime
fi-FI: mimiikka

en: walk-on part
fi-FI: sivuosan esittäjä

en: performer - other
fi-FI: esiintyjä - muu

[ctx: tessitura]
en: soprano
fi-FI: sopraano

[ctx: tessitura]
en: alto
fi-FI: altto

[ctx: tessitura]
en: tenor
fi-FI: tenori

[ctx: tessitura]
en: baritone
fi-FI: baritoni

[ctx: tessitura]
en: bass
fi-FI: basso

[ctx: tessitura]
en: contrabass
fi-FI: kontrabasso

[ctx: tessitura]
en: sub-contrabass
fi-FI: subkontrabasso

[ctx: tessitura]
en: sopracute
fi-FI: soprakuutti

[ctx: tessitura]
en: high
fi-FI: korkea

[ctx: tessitura]
en: medium
fi-FI: väline

[ctx: tessitura]
en: low
fi-FI: matala

[ctx: tessitura]
en: prepared
fi-FI: valmistautunut

[ctx: music]
en: one hand
fi-FI: yksi käsi

[ctx: music]
en: two players on one instrument
fi-FI: kaksi soittajaa samalla soittimella

[ctx: music]
en: three hands
fi-FI: kolme kättä

[ctx: music]
en: four hands
fi-FI: neljä kättä

[ctx: music]
en: six hands
fi-FI: kuusi kättä

[ctx: music]
en: eight hands
fi-FI: kahdeksan kättä

[ctx: music]
en: B flat
fi-FI: B alennettu

[ctx: music]
en: E flat
fi-FI: E alennettu

[ctx: music]
en: A flat
fi-FI: A alennettu

[ctx: music]
en: D flat
fi-FI: D alennettu

[ctx: music]
en: F sharp
fi-FI: F ylennetty

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
fi-FI: Soitinta soitettu epätavalliseen tapaan

[ctx: music]
en: non standard string number
fi-FI: epätyypillinen kielen numero

en: electric
fi-FI: elektroninen

en: electronic
fi-FI: elektroninen

en: amplified
fi-FI: vahvistettu

en: recorded
fi-FI: nauhoitettu

en: antiquity
fi-FI: antiikki

en: ethnic, traditional
fi-FI: etninen, perinteinen

en: ad libitum
fi-FI: mielin määrin

en: may take place of the preceding code / alternative
fi-FI: voi tapahtua edeltävällä koodilla / vaihtoehdolla

en: used by the same player as the preceding code
fi-FI: käyttää samaa pelaajaa kuin edellinen koodi

en: Basket ID (internal)
fi-FI: Tilauskorin ID (sisäinen)

en: Biblio number (internal)
fi-FI: Tietuenumero (sisäinen)

en: Fund ID (internal)
fi-FI: Tilin ID (sisäinen)

en: Not used (deprecated)
fi-FI: Ei käytössä (vanhentunut)

en: Cancellation reason
fi-FI: Peruutuksen syy

en: Borrower number of creator
fi-FI: Tekijän asiakastunnus

en: Currency
fi-FI: Rahayksikkö

en: Cancellation date
fi-FI: Peruutuspvm

en: Date received
fi-FI: Vastaanottopvm

en: Discount
fi-FI: Alennus

en: Budgeted cost, tax excl.
fi-FI: Budjetoitu, veroton hinta

en: Budgeted cost, tax incl.
fi-FI: Budjetoitu, verollinen hinta

en: Budgeted cost
fi-FI: Budjetoitu hinta

en: Creation date
fi-FI: Luontipvm

en: Estimated delivery date
fi-FI: Arvioitu saapumispvm

en: Invoice ID (internal)
fi-FI: Laskun ID (sisäinen)

en: Line item ID (EDIFACT)
fi-FI: Rivi ID (EDIFACT)

en: Vendor price
fi-FI: Toimittajan hinta

en: Internal note
fi-FI: Sisäinen huomautus

en: Vendor note
fi-FI: Huomautus toimittajalle

en: Order number
fi-FI: Tilausnumero

en: Order status
fi-FI: Tilauksen tila

en: Parent order number (internal)
fi-FI: Emotilauksen numero (sisäinen)

en: Quantity
fi-FI: Määrä

en: Quantity received
fi-FI: Vastaanotettu määrä

en: Replacement price
fi-FI: Korvaushinta

en: Retail price, tax excl.
fi-FI: Vähittäishinta, veroton

en: Retail price, tax incl.
fi-FI: Vähittäishinta, verollinen

en: Retail price
fi-FI: Vähittäishinta

en: Not used
fi-FI: Ei käytössä

en: Statistic 1
fi-FI: Tilasto 1

en: Statistic 2
fi-FI: Tilasto 2

en: Subscription ID (internal)
fi-FI: Kausijulkaisutilauksen ID (sisäinen)

en: Vendor reference number (EDIFACT)
fi-FI: Toimittajan viitenumero (EDIFACT)

en: Vendor reference qualifier (EDIFACT)
fi-FI: Toimittajan viitemääre (EDIFACT)

en: Vendor report (EDIFACT)
fi-FI: Toimittajan raportti (EDIFACT)

en: Tax rate backup (deprecated)
fi-FI: Veroprosentti, vara (vanhentunut)

en: Tax rate on order
fi-FI: Tilauksen veroprosentti

en: Tax rate on receive
fi-FI: Vastaanoton veroprosentti

en: Tax value backup (deprecated)
fi-FI: Verojen määrä, vara (vanhentunut)

en: Tax amount on order
fi-FI: Verojen määrä tilauksessa

en: Tax amount on receive
fi-FI: Verojen määrä vastaanotossa

en: Timestamp
fi-FI: Aikaleima

en: Uncertain price
fi-FI: Vahvistamaton hinta

en: Actual cost, tax excl.
fi-FI: Todellinen, veroton hinta

en: Actual cost, tax incl.
fi-FI: Todellinen, verollinen hinta

en: Actual cost
fi-FI: Todellinen hinta

en: Address
fi-FI: Osoite

en: Address 2
fi-FI: Osoite 2

en: Alternate contact: Address
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Osoite

en: Alternate contact: Address 2
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Osoite 2

en: Alternate contact: City
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Kaupunki

en: Alternate contact: Country
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Maa

en: Alternate contact: First name
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Etunimi

en: Alternate contact: Phone
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Puhelin

en: Alternate contact: State
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Osavaltio

en: Alternate contact: Surname
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Sukunimi

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Postinro

en: Data anonymization flag
fi-FI: Tietojen anonymisointi

en: Authentication method
fi-FI: Autentikointitapa

en: Allow auto-renewals
fi-FI: Salli automaattiset uusinnat

en: Alternate address: Address
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite: Osoite

en: Alternate address: Address 2
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite: Osoite 2

en: Alternate address: City
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite: Kaupunki

en: Alternate address: Country
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite: Maa

en: Alternate address: Email
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite: Sähköposti

en: Alternate address: Phone
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite: Puhelin

en: Alternate address: State
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite: Osavaltio

en: Alternate address: Street number
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite: Katunro

en: Alternate address: Street type
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite: Katutyyppi

en: Alternate address: ZIP/Postal code
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite: Postinro

en: Circulation note
fi-FI: Huomautus

en: Borrower number
fi-FI: Asiakkaan ID tai määre

en: Home library
fi-FI: Kotikirjasto

en: Card number
fi-FI: Kortin numero

en: Patron category
fi-FI: Asiakastyyppi

en: Check for previous checkouts
fi-FI: Tarkasta edelliset lainat

en: City
fi-FI: Kaupunki/Kunta

en: Alternate contact: Note
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Huomautus

en: Alternate contact: Title
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Titteli

en: Country
fi-FI: Maa

en: Account renewal date
fi-FI: Tilin uusintapäivä

en: Registration date
fi-FI: Rekisteröintipvm

en: Expiry date
fi-FI: Vanhenee

en: Date of birth
fi-FI: Syntymäaika

en: Restricted [until] flag
fi-FI: Rajoitettu tähän asti

en: Comment
fi-FI: Selitys

en: Primary email
fi-FI: Sähköposti

en: Secondary email
fi-FI: Toissijainen sähköpostiosoite

en: Fax
fi-FI: Faksi

en: First name
fi-FI: Etunimi

en: System permissions
fi-FI: Järjestelmäoikeudet

en: Gone no address flag
fi-FI: Tarkista osoite

en: Initials
fi-FI: Nimikirjaimet

en: Preferred language for notices
fi-FI: Ilmoitusten kieli

en: Last activity date
fi-FI: Viimeksi nähty

en: Number of failed login attempts
fi-FI: Epäonnistuneiden kirjautumisten määrä

en: Lost card flag
fi-FI: Kortti kadonnut

en: Middle name
fi-FI: Toinen nimi

en: Other phone
fi-FI: Muu puhelin

en: OPAC note
fi-FI: Huomautus verkkokirjastossa

en: Other name
fi-FI: Muu nimi (Varaustunnus)

en: Overdrive auth token
fi-FI: Overdriven autentikointitoken

en: Password expiration date
fi-FI: Salasana vanhenee

en: Password
fi-FI: Salasana

en: Primary phone
fi-FI: Puhelinnumero

en: Secondary phone
fi-FI: Toissijainen puh.nro

en: Primary contact method
fi-FI: Ensisijainen yhteydenottotapa

en: Show checkouts to guarantor
fi-FI: Näytä lainat takaajalle

en: Show fines to guarantor
fi-FI: Näytä maksut takaajalle

en: Privacy settings
fi-FI: Yksityisyysasetukset

en: Pronouns
fi-FI: Pronominit

en: Protected
fi-FI: Suojattu

en: Relationship
fi-FI: Suhde

en: Secret (2FA)
fi-FI: Avain (2FA)

en: Gender
fi-FI: Sukupuoli

en: SMS provider ID (internal)
fi-FI: SMS-operaattorin ID (sisäinen)

en: Mobile phone number
fi-FI: Matkapuhelin nro

en: Sort 1
fi-FI: Lajittelu 1

en: Sort 2
fi-FI: Lajittelu 2

en: State
fi-FI: Osavaltio

en: Street number
fi-FI: Katunumero

en: Street type
fi-FI: Katutyyppi

en: Surname
fi-FI: Sukunimi

en: Salutation
fi-FI: Titteli

en: Last update date
fi-FI: Viimeksi päivitetty

en: Username
fi-FI: Käyttäjätunnus

en: ZIP/Postal code
fi-FI: Postinumero

en: Barcode
fi-FI: Viivakoodi

en: Biblio item number (internal)
fi-FI: Tietuenumero (sisäinen)

en: Bookable
fi-FI: Ennakkovarattavissa

en: Source of acquisition
fi-FI: Hankintapaikka

en: Collection
fi-FI: Kokoelma

en: Koha normalized classification for sorting
fi-FI: Kohan normalisoitu luokitus järjestämistä varten

en: Source of classification or shelving scheme
fi-FI: Luokitusjärjestelmä

en: Coded location qualifier
fi-FI: Koodattu paikkamääre

en: Copy number
fi-FI: Nidenumero

en: Damaged status
fi-FI: Vahingoittunut-tila

en: Damaged on
fi-FI: Vahingoittunut

en: Date acquired
fi-FI: Hankintapvm

en: Date last checked out
fi-FI: Viimeisin lainauspvm

en: Date last seen
fi-FI: Viimeisin havaintopvm

en: Deleted on
fi-FI: Poistopvm

en: Serial enumeraton/chronology
fi-FI: Kausijulkaisun numerointi

en: Exclude from local holds priority
fi-FI: Jätä pois paikallisten varausten jonosta

en: Current library
fi-FI: Nykyinen kirjasto

en: Permanent library
fi-FI: Pysyvä kirjasto

en: Total checkouts
fi-FI: Yhteensä lainassa

en: Call number
fi-FI: Luokka

en: Lost status
fi-FI: Kadonnut-tila

en: Lost on
fi-FI: Kadonnut

en: Public note
fi-FI: Yleinen huomautus

en: Koha item number (autogenerated)
fi-FI: Nidenumero (automaattisesti luotu)

en: Koha item type
fi-FI: Kohan nidetyyppi

en: Total local uses
fi-FI: Paikalliskäyttöä yhteensä

en: Shelving location
fi-FI: Hyllypaikka

en: Materials specified
fi-FI: Eritellyt materiaalit

en: Additional subfields (XML)
fi-FI: ylimääräiset osakentät (XML)

en: New status
fi-FI: Uusi tila

en: Due date
fi-FI: Eräpäivä

en: Permanent shelving location
fi-FI: Pysyvä hyllypaikka

en: Price
fi-FI: Hinta

en: Total renewals
fi-FI: Uusintoja yhteensä

en: Price effective from
fi-FI: Hinta voimassa alkaen

en: Total holds
fi-FI: Varauksia yhteensä

en: Use restrictions
fi-FI: Käyttörajoitukset

en: Shelving control number
fi-FI: Hyllytyksen kontrollinumero

en: Inventory number
fi-FI: Inventaarionumero

en: Modification date
fi-FI: Muokkauspvm

en: Uniform Resource Identifier
fi-FI: URI

en: Withdrawn status
fi-FI: Pois kierrosta

en: Withdrawn on
fi-FI: Pois kierrosta

en: Abstract
fi-FI: Tiivistelmä

en: Author
fi-FI: Tekijä

en: Copyright date
fi-FI: Tekijänoikeusvuosi

en: Framework code
fi-FI: Kuvailupohjan tunnus

en: Medium
fi-FI: Meedio

en: Notes
fi-FI: Huomautukset

en: Name of part/section of a work
fi-FI: Teoksen osan nimeke

en: Number of part/section of a work
fi-FI: Teoksen osan numero

en: Is a serial?
fi-FI: On kausijulkaisu?

en: Series title
fi-FI: Sarjan nimeke

en: Remainder of title
fi-FI: Muut nimeketiedot

en: Title
fi-FI: Nimeke

en: Uniform title
fi-FI: Yhtenäistetty nimeke

en: Age restriction
fi-FI: Ikärajoitus

en: Classification part
fi-FI: Luokitus-osio

en: Item part
fi-FI: Teos-osio

en: Call number suffix
fi-FI: Signumin jälkiliite

en: Series statement
fi-FI: Sarjamerkintö

en: Series ISSN
fi-FI: Sarjan ISSN

en: Series volume
fi-FI: Sarjan numerointi

en: Edition responsibility
fi-FI: Julkaisija

en: Edition statement
fi-FI: Painosmerkintö

en: Other physical details
fi-FI: Muut fyysiset ominaisuudet

en: Biblio-level item type
fi-FI: Tietuetason nidetyypit

en: Number
fi-FI: Numero

en: Number of pages
fi-FI: Sivujen määrä

en: Place of publication
fi-FI: Julkaisupaikka

en: Publication date
fi-FI: Julkaisuvuosi

en: Publisher
fi-FI: Julkaisija

en: Size
fi-FI: Koko

en: Koha issues (borrowed), all copies
fi-FI: Koha-lainat, kaikki niteet

en: Volume number
fi-FI: Osan numero

en: Volume date
fi-FI: Osan pvm

en: Volume information
fi-FI: Osan tiedot

en: Library
fi-FI: Kirjasto

en: Statistics date and time
fi-FI: Tilaston pvm ja aika

en: Interface
fi-FI: Käyttöliittymä

en: Item number
fi-FI: Nidenumero

en: SIP mode
fi-FI: SIP-tila

en: Transaction type
fi-FI: Tapahtumatyyppi

en: Value
fi-FI: Arvo

en: End date
fi-FI: Loppumispvm

en: Location
fi-FI: Paikka

en: Periodicity
fi-FI: Ilmestymistiheys

en: Start date
fi-FI: Alkupvm

en: Collection title
fi-FI: Kokoelman nimi

en: Note
fi-FI: Huomautus

en: Patron reason
fi-FI: Asiakkaan perustelut

en: Search also for narrower subjects
fi-FI: Hae myös suppeampia termejä

en: Search also for broader subjects
fi-FI: Hae myös laajempia termejä

en: Search also for related subjects
fi-FI: Hae myös liittyviä termejä

en: Default
fi-FI: Oletus

en: vocal a cappella music
fi-FI: a cappella -laulumusiikki

en: instrumental music
fi-FI: soitinmusiikki

en: vocal and instrumental music
fi-FI: laulu- ja soitinmusiikki

en: electroacoustic music
fi-FI: elektroakustinen musiikki

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
fi-FI: sekalainen media (elektroakustinen musiikki ja muu media)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
fi-FI: määrittelemätön, vaihteleva (esim. renesanssin laulu- tai soitinmusiikki)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
fi-FI: muut (esim. tavalliset esineet tai luonnolliset äänet)

en: Voices
fi-FI: Äänet

en: Woodwinds
fi-FI: Puupuhaltimet

en: Brass instruments
fi-FI: Vaskipuhaltimet

en: Strings, bowed
fi-FI: Jousisoittimet

en: Strings, plucked
fi-FI: Näppäilysoittimet

en: Keyboard
fi-FI: Kosketinsoitin

en: Percussion
fi-FI: Lyömäsoittimet

en: Electric / electronic instruments and devices
fi-FI: Sähköiset / elektroniset soittimet ja laitteet

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
fi-FI: Sekalaiset, muut, määrittelemättömät soittimet

en: Other performers
fi-FI: Muut esiintyjät

en: Conductors
fi-FI: Johtajat

en: Choruses
fi-FI: Kuorot

en: Orchestras, ensembles
fi-FI: Orkesterit, yhtyeet

en: performers total
fi-FI: esiintyjät yhteensä

en: brass instruments
fi-FI: vaskipuhaltimet

en: choirs
fi-FI: kuorot

en: wind instruments
fi-FI: puhallinsoittimet

en: electro-acoustic instruments
fi-FI: elektroakustiset soittimet

en: instruments total
fi-FI: soittimet yhteensä

en: solo instruments
fi-FI: soolosoittimet

en: keyboard instruments
fi-FI: kosketinsoittimet

en: solo voices
fi-FI: sooloäänet

en: miscellaneous, other instruments
fi-FI: sekalaiset, muut soittimet

en: orchestras
fi-FI: orkesterit

en: percussion instruments
fi-FI: lyömäsoittimet

en: conductors
fi-FI: johtajat

en: bowed string instruments
fi-FI: jousisoittimet

en: plucked string instruments
fi-FI: näppäilysoittimet

en: voices total
fi-FI: äänet yhteensä

en: woodwind instruments
fi-FI: puupuhaltimet

en: choral voices
fi-FI: kuoroäänet

en: ensemble instruments
fi-FI: yhtyesoittimet

en: devices, other performers
fi-FI: laitteet, muut esiintyjät

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by months
fi-FI: Suunnitelma tilille '{fund}' kuukausittain

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by item types
fi-FI: Suunnitelma tilille '{fund}' nidetyypeittäin

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by library
fi-FI: Suunnitelma tilille '{fund}' kirjastoittain

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by {type}
fi-FI: Suunnitelma tilille '{fund}' {type} mukaan

en: Afghanistan
fi-FI: Afganistan

en: Antigua & Deps
fi-FI: Antigua ja Barbuda

en: Argentina
fi-FI: Argentiina

en: Austria
fi-FI: Itävalta

en: Azerbaijan
fi-FI: Azerbaidžan

en: Bahamas
fi-FI: Bahama

en: Belarus
fi-FI: Valko-Venäjä

en: Belgium
fi-FI: Belgia

en: Bosnia Herz.
fi-FI: Bosnia ja Hertsegovina

en: Brazil
fi-FI: Brasilia

en: Burkina
fi-FI: Burkina Faso

en: Cambodia
fi-FI: Kambodža

en: Cameroon
fi-FI: Kamerun

en: Canada
fi-FI: Kanada

en: Cape Verde
fi-FI: Kap Verde

en: Centr. Afr. Rep
fi-FI: Keski-Afrikan tasavalta

en: Chad
fi-FI: Tšad

en: China
fi-FI: Kiina

en: Colombia
fi-FI: Kolumbia

en: Comoros
fi-FI: Komorit

en: Congo
fi-FI: Kongon tasavalta

en: Croatia
fi-FI: Kroatia

en: Cuba
fi-FI: Kuuba

en: Cyprus
fi-FI: Kypros

en: Czech Republic
fi-FI: Tšekki

en: Denmark
fi-FI: Tanska

en: Dominican Rep.
fi-FI: Dominikaaninen tasavalta

en: East Timor
fi-FI: Itä-Timor

en: Egypt
fi-FI: Egypti

en: Equator. Guinea
fi-FI: Päiväntasaajan Guinea

en: Estonia
fi-FI: Viro

en: Ethiopia
fi-FI: Etiopia

en: Fiji
fi-FI: Fidži

en: Finland
fi-FI: Suomi

en: France
fi-FI: Ranska

en: Germany
fi-FI: Saksa

en: Greece
fi-FI: Kreikka

en: Hungary
fi-FI: Unkari

en: Iceland
fi-FI: Islanti

en: India
fi-FI: Intia

en: Iraq
fi-FI: Irak

en: Ireland
fi-FI: Irlanti

en: Italy
fi-FI: Italia

en: Ivory Coast
fi-FI: Norsunluurannikko

en: Jamaica
fi-FI: Jamaika

en: Japan
fi-FI: Japani

en: Jordan
fi-FI: Jordania

en: Kazakhstan
fi-FI: Kazakstan

en: Kenya
fi-FI: Kenia

en: Korea North
fi-FI: Pohjois-Korea

en: Korea South
fi-FI: Etelä-Korea

en: Kyrgyzstan
fi-FI: Kirgisia

en: Lebanon
fi-FI: Libanon

en: Lithuania
fi-FI: Liettua

en: Luxembourg
fi-FI: Luxemburg

en: Macedonia
fi-FI: Pohjois-Makedonia

en: Madagascar
fi-FI: Madagaskar

en: Malaysia
fi-FI: Malesia

en: Maldives
fi-FI: Malediivit

en: Marshall Isl.
fi-FI: Marshallinsaaret

en: Mexico
fi-FI: Meksiko

en: Micronesia
fi-FI: Mikronesia

en: Morocco
fi-FI: Marokko

en: Mozambique
fi-FI: Mosambik

en: Netherlands
fi-FI: Alankomaat

en: New Zealand
fi-FI: Uusi-Seelanti

en: Norway
fi-FI: Norja

en: Papua N. Guinea
fi-FI: Papua-Uusi-Guinea

en: Philippines
fi-FI: Filippiinit

en: Poland
fi-FI: Puola

en: Portugal
fi-FI: Portugali

en: Russian Fed.
fi-FI: Venäjä

en: Rwanda
fi-FI: Ruanda

en: St Kitts & Nev.
fi-FI: Saint Kitts ja Nevis

en: St Lucia
fi-FI: Saint Lucia

en: Saint Vincent
fi-FI: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: Sao Tome
fi-FI: São Tomé ja Príncipe

en: Saudi Arabia
fi-FI: Saudi-Arabia

en: Seychelles
fi-FI: Seychellit

en: Solomon Islands
fi-FI: Salomonsaaret

en: South Africa
fi-FI: Etelä-Afrikka

en: Spain
fi-FI: Espanja

en: Swaziland
fi-FI: Swazimaa

en: Sweden
fi-FI: Ruotsi

en: Switzerland
fi-FI: Sveitsi

en: Syria
fi-FI: Syyria

en: Tajikistan
fi-FI: Tadžikistan

en: Tanzania
fi-FI: Tansania

en: Thailand
fi-FI: Thaimaa

en: Trinidad & Tob.
fi-FI: Trinidad ja Tobago

en: Turkey
fi-FI: Turkki

en: Ukraine
fi-FI: Ukraina

en: UAE
fi-FI: Yhdistyneet arabiemiirikunnat

en: United Kingdom
fi-FI: Yhdistynyt kuningaskunta

en: USA
fi-FI: Yhdysvallat

en: Vatican City
fi-FI: Vatikaanivaltio

en: Yemen
fi-FI: Jemen

en: Zambia
fi-FI: Sambia

en: Billing place
fi-FI: Laskutuspaikka

en: Contract name
fi-FI: Sopimuksen nimi

en: Delivery place
fi-FI: Toimituspaikka

en: Entry date
fi-FI: Lisäyspvm

en: Note for vendor
fi-FI: Huomautus toimittajalle

en: Publication year
fi-FI: Julkaisuvuosi

en: RRP
fi-FI: OVH

en: Account number
fi-FI: Tilinumero

en: Basket billing place
fi-FI: Tilauskorin laskutuspaikka

en: Basket delivery place
fi-FI: Tilauskorin toimituspaikka

en: Basket group billing place
fi-FI: Tilausryhmän laskutuspaikka

en: Basket group delivery place
fi-FI: Tilausryhmän toimituspaikka

en: Basket name
fi-FI: Tilauskorin nimi

en: Contract number
fi-FI: Sopimuksen numero

en: Estimated cost tax excluded
fi-FI: Arvioitu, veroton hinta

en: Estimated cost tax included
fi-FI: Arvioitu, verollinen hinta

en: RRP tax excluded
fi-FI: Veroton OVH

en: RRP tax included
fi-FI: Verollinen OVH

en: Vendor name
fi-FI: Toimittajan nimi

en: Vendor physical address
fi-FI: Toimittajan fyysinen osoite

en: Vendor postal address
fi-FI: Toimittajan postiosoite

en: BASKET
fi-FI: Tilauskori

en: CLAIMED DATE
fi-FI: Reklamointipvm

en: CLAIMS COUNT
fi-FI: Reklamaatioita

en: ESTIMATED DELIVERY DATE
fi-FI: Arvioitu toimituspäivä

en: INFORMATION
fi-FI: Tiedot

en: INTERNAL NOTE
fi-FI: Sisäinen huomautus

en: ORDER DATE
fi-FI: Tilauspäivä

en: TOTAL COST
fi-FI: Yhteensä

en: VENDOR
fi-FI: Toimittaja

en: VENDOR NOTE
fi-FI: Toimittajahuomautus

en: Checkouts
fi-FI: Lainat

en: Item type
fi-FI: Nidetyyppi

en: Not for loan status
fi-FI: Ei lainattavissa -tila

en: Serial enumeration
fi-FI: Kausijulkaisun numerointi

en: Amount
fi-FI: Summa

en: Manager name
fi-FI: Käsittelijän nimi

en: Patron card number
fi-FI: Kirjastokortin numero

en: Patron name
fi-FI: Asiakkaan nimi

en: Transaction date
fi-FI: Maksutapahtuman pvm

en: Transaction library
fi-FI: Maksutapahtuman kirjasto

en: Updated
fi-FI: Päivitetty

en: Authorised by
fi-FI: Tekijä

en: Basket num
fi-FI: Tilauskorin numero

en: Biblio number
fi-FI: Tietuenumero

en: Fund
fi-FI: Tili

en: Total RRP
fi-FI: Yhteensä OVH

en: Total cost
fi-FI: Yhteensä

en: Item is checked out
fi-FI: Nide on lainassa

en: Item does not belong to your library
fi-FI: Nide ei kuulu kirjastoosi

en: Item has a waiting hold
fi-FI: Niteeseen on odottava varaus

en: Item has linked analytics
fi-FI: Niteestä on analyyttisia tietoja

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
fi-FI: Viimeinen nide nimeketietueelle, jossa on nimeketason varaus

en: Unknown reason
fi-FI: Tuntematon syy

en: Mana Knowledge Base reports search
fi-FI: Mana-tietämyskantaraporttihaku

en: Reports
fi-FI: Raportit

en: ({age} year) | ({age} years)
fi-FI[0]: ({age} vuosi)
fi-FI[1]: ({age} vuotta)

en: Check out
fi-FI: Lainaus

en: Standard
fi-FI: Perushaku

en: Full address
fi-FI: Koko osoite

en: All emails
fi-FI: Kaikki sähköpostiosoitteet

en: All phones
fi-FI: Kaikki puhelinnumerot

en: Borrowernumber
fi-FI: Asiakkaan ID

en: Mobile phone
fi-FI: Matkapuhelin

en: Alternate street number
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite: Katunro

en: Alternate street type
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite: Katutyyppi

en: Alternate address
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite

en: Alternate address line 2
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite: rivi 2

en: Alternate city
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Kaupunki

en: Alternate state
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite: Osavaltio

en: Alternate zip code
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Postinumero

en: Alternate country
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Maa

en: Alternate email
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite: Sähköposti

en: Alternate phone
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Puhelin

en: Library (code)
fi-FI: Kirjasto (tunnus)

en: Category (code)
fi-FI: Asiakastyyppi (tunnus)

en: Gone no address
fi-FI: Tarkista osoite

en: Lost card
fi-FI: Kortti kadonnut

en: Restricted
fi-FI: Rajoitettu

en: Restriction reason
fi-FI: Rajoituksen syy

en: Guarantor surname
fi-FI: Takaajan sukunimi

en: Guarantor firstname
fi-FI: Takaajan etunimi

en: Guarantor title
fi-FI: Takaajan titteli

en: Guarantor ID
fi-FI: Takaajan ID

en: Guarantor relationship
fi-FI: Takaajan suhde taattavaan

en: Permissions (code)
fi-FI: Käyttöoikeudet (tunnus)

en: Contact note
fi-FI: Huomautus

en: Alternate contact first name
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Etunimi

en: Alternate contact surname
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Sukunimi

en: Alternate contact address
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Osoite

en: Alternate contact address 2
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Osoite 2

en: Alternate contact city
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Kaupunki

en: Alternate contact state
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Osavaltio

en: Alternate contact ZIP/postal code
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Postinro

en: Alternate contact country
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Maa

en: Alternate contact phone
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteys: Puhelin

en: SMS alert number
fi-FI: Tekstiviesti numeroon

en: SMS provider
fi-FI: SMS-puhelinoperaattori

en: Privacy (code)
fi-FI: Yksityisyysasetukset (tunnus)

en: Guarantor can view checkouts
fi-FI: Takaaja voi nähdä lainat

en: Last updated
fi-FI: Viimeksi päivitetty

en: Last seen
fi-FI: Viimeisin havainto

en: Check previous checkout
fi-FI: Tarkasta edelliset lainat

en: Hide SQL code
fi-FI: Piilota SQL-koodi

en: Manual
fi-FI: Käsin lisätty

en: Overdues
fi-FI: Myöhässä olevia lainoja

en: Suspension
fi-FI: Keskeytys

en: Discharge
fi-FI: Velattomuusilmoitus

en: Plugins
fi-FI: Liitännäiset

en: Tools
fi-FI: Työkalut

en: Administration
fi-FI: Ylläpito

en: About Koha
fi-FI: Tietoja Kohasta

en: Acquisitions
fi-FI: Hankinnat

en: Add order
fi-FI: Lisää tilaus

en: Acquisition
fi-FI: Hankinta

en: Batch {batch_id}
fi-FI: Erä {batch_id}

en: Batch list
fi-FI: Erälista

en: Order staged MARC records
fi-FI: Tilaa välivarastoituja MARC-tietueita

en: Basket {basketname} ({basketnumber}) for {vendor}
fi-FI: Tilauskori {basketname} ({basketnumber}) toimittajalle {vendor}

[ctx: basket created by]
en: Created by:
fi-FI: Luonut:

[ctx: Acquisitions basket managed by user]
en: Managed by:
fi-FI: Käsittelijä:

[ctx: noun]
en: Order
fi-FI: Tilaus

en: Basket grouping for '{vendor}'
fi-FI: Tilausryhmä toimittajalle '{vendor}'

en: Edit basket '{basketname}'
fi-FI: Muokkaa tilauskoria '{basketname}'

en: Add basket to {vendor}
fi-FI: Lisää tilauskori toimittajalle {vendor}

en: Search for vendor {vendor}
fi-FI: Etsitään toimittajaa {vendor}

en: basket | baskets
fi-FI[0]: tilauskori
fi-FI[1]: tilauskorit

en: subscription | subscriptions
fi-FI[0]: kausijulkaisutilaus
fi-FI[1]: kausijulkaisutilaukset

[ctx: basket created by]
en: Created by
fi-FI: Luoja

en: Cancel order
fi-FI: Peruuta tilaus

en: Basket {basketnumber}
fi-FI: Tilauskori {basketnumber}

en: Duplicate existing orders
fi-FI: Kopioi olemassa olevat tilaukset

en: EDIFACT messages
fi-FI: EDIFACT-sanomat

en: EDIFACT message display
fi-FI: EDIFACT-viestien näyttö

en: Orders search
fi-FI: Hankintahaku

en: Search results
fi-FI: Hakutulokset

en: Order search
fi-FI: Hankintahaku

en: Files
fi-FI: Tiedostot

en: Invoice
fi-FI: Lasku

en: Invoices
fi-FI: Laskut

en: Late orders
fi-FI: Myöhässä olevat tilaukset

en: Change estimated delivery date
fi-FI: Muuta arvioitu saapumispvm

en: Change order vendor note
fi-FI: Muuta tilauksen toimittajan huomautusta

en: Change order internal note
fi-FI: Muuta sisäistä huomautusta

en: Modify order details (line #{ordernumber})
fi-FI: Muuta tilauksen tietoja (rivi #{ordernumber})

en: New order
fi-FI: Uusi tilaus

en: Duplicate warning
fi-FI: Kopiovaroitus

en: Add order from a subscription
fi-FI: Tee tilaus kausijulkaisutilauksesta

[ctx: verb]
en: Order
fi-FI: Tilaus

en: Add order from a suggestion
fi-FI: Tee tilaus hankintaehdotuksesta

en: Ordered
fi-FI: Tilattu

en: Receipt summary for {vendor}, invoice {invoice_number}
fi-FI: Vastaanoton yhteenveto toimittajalle {vendor}, lasku {invoice_number}

en: Receipt summary for {vendor}
fi-FI: Vastaanoton yhteenveto toimittajalle {vendor}

en: Receive orders from {vendor}
fi-FI: Vastaanota tilauksia toimittajalta {vendor}

en: Receive shipment from vendor {vendor}
fi-FI: Vastaanota toimitus toimittajalta {vendor}

[ctx: Bibliographic record]
en: Record count
fi-FI: Tietueiden määrä

en: Order details
fi-FI: Tilauksen tiedot

en: Spent
fi-FI: Käytetty

en: Modify vendor '{vendor}'
fi-FI: Muokkaa toimittajaa '{vendor}'

en: Add vendor
fi-FI: Lisää toimittaja

en: Vendor '{vendor}'
fi-FI: Toimittaja '{vendor}'

en: Transfer order
fi-FI: Siirrä tilaus

en: Orders with uncertain prices for vendor {vendor}
fi-FI: Tilaukset, joissa vahvistamattomia hintoja toimittajalta {vendor}

en: Orders with uncertain prices
fi-FI: Tilaukset, joissa vahvistamattomia hintoja

en: Modify vendor issue {issue_number}
fi-FI: Muokkaa toimittajan ongelmaa {issue_number}

en: New vendor issue
fi-FI: Uusi toimittajan ongelma

en: Confirm deletion of vendor issue
fi-FI: Vahvista toimittajan ongelman poisto

en: Vendor issues
fi-FI: Toimittajan ongelmat

en: Order from external source
fi-FI: Tilaus ulkoisesta lähteestä

en: Modify field '{field_name}'
fi-FI: Muokkaa kenttää '{field_name}'

en: New field
fi-FI: Uusi kenttä

en: Table '{table_name}'
fi-FI: Taulu'{table_name}'

en: Additional fields
fi-FI: Lisäkentät

en: Modify field '{field_name}' for table '{table_name}'
fi-FI: Muokkaa kenttää '{field_name}' taulusta '{table_name}'

en: New field for table '{table_name}'
fi-FI: Uusi kenttä taululle '{table_name}'

en: Advanced editor shortcuts
fi-FI: Kehittyneen editorin pikanäppäimet

en: Modify budget '{budget_period_description}'
fi-FI: Muokkaa budjettia '{budget_period_description}'

en: New budget
fi-FI: Uusi budjetti

en: Duplicate budget
fi-FI: Kopioi budjetti

en: Cannot delete budget '{budget_period_description}'
fi-FI: Ei voi poistaa budjettia '{budget_period_description}'

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'
fi-FI: Vahvista budjetin '{budget_period_description}' poisto

en: Close budget '{budget_period_description}'
fi-FI: Sulje budjetti '{budget_period_description}'

en: Budget '{budget_period_description}' closed
fi-FI: Budjetti '{budget_period_description}' suljettu

en: Budgets
fi-FI: Budjetit

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'?
fi-FI: Vahvista budjetin '{budget_period_description}' poisto?

en: Modify fund '{fund_name}'
fi-FI: Muokkaa tiliä '{fund_name}'

en: Modify fund
fi-FI: Muokkaa tiliä

en: Add fund to '{fund_parent}'
fi-FI: Lisää tili emotiliin '{fund_parent}'

en: New fund
fi-FI: Uusi tili

en: Funds for budget '{budget}'
fi-FI: Budjetin '{budget}' tilit

en: Funds
fi-FI: Tilit

en: Confirm deletion of fund '{fund}'
fi-FI: Vahvista tilin '{fund}' poisto

en: Funds for '{budget}'
fi-FI: Tilit budjetille '{budget}'

en: Modify fund '{fund_name}' for budget '{budget}'
fi-FI: Muokkaa budjetin '{budget}' tiliä '{fund_name}'

en: Confirm deletion of fund '{fund}'?
fi-FI: Vahvista tilin '{fund}' poisto?

en: Modify contract {contractname}
fi-FI: Muokkaa sopimusta {contractname}

en: New contract
fi-FI: Uusi sopimus

en: Contracts of {vendor}
fi-FI: Sopimukset toimittajalle {vendor}

en: Data recorded
fi-FI: Tieto tallennettu

en: Confirm deletion of contract '{contractnumber}'
fi-FI: Vahvista sopimuksen '{contractnumber}' poisto

en: Contract deleted
fi-FI: Sopimus poistettu

en: Contracts
fi-FI: Sopimukset

[ctx: Budget planning]
en: by months
fi-FI: kuukausittain

[ctx: Budget planning]
en: by item types
fi-FI: nidetyypeittäin

[ctx: Budget planning]
en: by libraries
fi-FI: kirjastoittain

[ctx: Budget planning]
en: by {type}
fi-FI: tyypeittäin {type}

en: Audio alerts
fi-FI: Äänihälytykset

en: Edit subfields constraints
fi-FI: Muuta osakenttärajoituksia

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'
fi-FI: Vahvista osakentän '{subfield}' poisto

en: Tag {tag}
fi-FI: Tagi {tag}

en: '{authtypecode}' framework
fi-FI: '{authtypecode}' kuvailupohja

en: Default framework
fi-FI: Oletuskuvailupohja

en: Authority types
fi-FI: Auktoriteettityypit

en: Confirm deletion of subfield '{tagsubfield}'
fi-FI: Vahvista osakentän '{tagsubfield}' poisto

en: Modify tag '{searchfield}'
fi-FI: Muokkaa kenttää '{searchfield}'

en: New tag
fi-FI: Uusi kenttä

en: Confirm deletion of tag '{searchfield}'
fi-FI: Vahvista kentän '{searchfield}' poisto

en: Modify tag {searchfield}
fi-FI: Muokkaa kenttää {searchfield}

en: {authtypecode} framework
fi-FI: {authtypecode} kuvailupohja

en: Authority MARC framework for '{authtypecode}'
fi-FI: MARC-kuvailupohja auktoriteettityypille '{authtypecode}'

en: Default authority MARC framework
fi-FI: Auktoriteettien oletuskuvailupohja

en: Modify authorized value
fi-FI: Muokkaa auktorisoitua arvoa

en: New authorized value
fi-FI: Uusi auktorisoitu arvo

en: Authorized values for category {category_name}
fi-FI: Auktorisoidun arvot luokalle {category_name}

en: New category
fi-FI: Uusi luokka

en: Authorized values
fi-FI: Auktorisoidut arvot

en: Modify authority type '{authority_type_code}'
fi-FI: Muokkaa auktoriteettityyppiä '{authority_type_code}'

en: Modify default authority type
fi-FI: Muokkaa oletusauktoriteettityyppiä

en: New authority type
fi-FI: Uusi auktoritettityyppi

en: Authority type cannot be deleted
fi-FI: Auktoriteettityyppiä ei voi poistaa

en: Confirm deletion of authority type '{authority_type_code}'
fi-FI: Vahvista auktoriteettityypin '{authority_type_code}' poisto

en: This authority type is used {count} time. | This authority type is used {count} times.
fi-FI[0]: Tätä auktoriteettityyppiä on käytetty {count} kerran.
fi-FI[1]: Tätä auktoriteettityyppiä on käytetty {count} kertaa.

en: Details of job #{job_id}
fi-FI: Työn #{job_id} tiedot

en: Jobs
fi-FI: Taustatyöt

en: Modify framework '{framework}' ({frameworkcode})
fi-FI: Muokkaa kuvailupohjaa '{framework}' ({frameworkcode})

en: New framework
fi-FI: Uusi kuvailupohja

en: Framework cannot be deleted
fi-FI: Kuvailupohjaa ei voi poistaa

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})
fi-FI: Vahvista kuvailupohjan '{framework}' ({frameworkcode}) poisto

en: MARC bibliographic frameworks
fi-FI: MARC-kuvailupohjat

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})?
fi-FI: Vahvista kuvailupohjan '{framework}' ({frameworkcode}) poisto?

en: Library transfer limits for {library_name} ({library_code})
fi-FI: Aineistokuljetusten rajoitukset kirjastolle {library_name} ({library_code})

en: Modify library '{library}'
fi-FI: Muokkaa kirjastoa '{library}'

en: New library
fi-FI: Uusi kirjasto

en: Confirm deletion of library '{library}'
fi-FI: Vahvista kirjaston '{library}' poisto

en: Libraries
fi-FI: Kirjastot

en: Modify cash register '{cash_register}'
fi-FI: Muokkaa kassaa '{cash_register}'

en: New cash register
fi-FI: Uusi kassa

en: Confirm deletion of cash register '{cash_register}'
fi-FI: Vahvista kassan ''{cash_register}'' poisto

en: Cash registers
fi-FI: Kassat

en: Modify category '{categorycode}'
fi-FI: Muokkaa asiakastyyppiä '{categorycode}'

en: Cannot delete category '{categorycode}'
fi-FI: Ei voi poistaa asiakastyyppiä '{categorycode}'

en: Confirm deletion of category '{categorycode}'
fi-FI: Vahvista asiakastyypin '{categorycode}' poisto

en: Patron categories
fi-FI: Asiakastyypit

en: MARC bibliographic framework test
fi-FI: MARC-kuvailupohjan testaus

en: Modify city '{city}'
fi-FI: Muokkaa kaupunkia '{city}'

en: New city
fi-FI: Uusi kaupunki/kunta

en: Confirm deletion of city '{city}'
fi-FI: Vahvista kaupungin '{city}' poisto

en: Cities
fi-FI: Kaupungit ja kunnat

en: Modify classification source '{description}'
fi-FI: Muokkaa luokitusjärjestelmää '{description}'

en: New classification source
fi-FI: Uusi luokitusjärjestelmä

en: Modify filing rule '{description}'
fi-FI: Muokkaa luokitusopasta '{description}'

en: New filing rule
fi-FI: Uusi luokitusopas

en: Modify splitting rule '{description}'
fi-FI: Muokkaa katkaisusääntöä '{description}'

en: New splitting rule
fi-FI: Uusi katkaisusääntö

en: Classification configuration
fi-FI: Luokitusjärjestelmät

en: Clone circulation and fine rules
fi-FI: Kopioi laina- ja maksusäännöt

en: Circulation and fine rules
fi-FI: Laina- ja maksusäännöt

en: Table settings
fi-FI: Taulujen asetukset

en: Modify credit type '{credit_type}'
fi-FI: Muokkaa credit-tyyppiä '{credit_type}'

en: New credit type
fi-FI: Uusi credit-tyyppi

en: Credit types
fi-FI: Credit-tyypit

en: {count} library limitation | {count} library limitations
fi-FI[0]: {count} kirjastorajoitus
fi-FI[1]: {count} kirjastorajoitusta

en: Curbside pickup
fi-FI: Noutopalvelu

en: Friday
fi-FI: Perjantai

en: Monday
fi-FI: Maanantai

en: Saturday
fi-FI: Lauantai

en: Sunday
fi-FI: Sunnuntai

en: Thursday
fi-FI: Torstai

en: Tuesday
fi-FI: Tiistai

en: Wednesday
fi-FI: Keskiviikko

en: Modify currency '{currency_name}'
fi-FI: Muokkaa valuuttaa '{currency_name}'

en: New currency
fi-FI: Uusi rahayksikkö

en: Confirm deletion of currency '{currency_name}'
fi-FI: Vahvista valuutan '{currency_name}' poisto

en: Currencies and exchange rates
fi-FI: Rahayksiköt ja vaihtokurssit

en: Modify debit type '{debit_type}'
fi-FI: Muokkaa maksutyyppiä {debit_type}'

en: New debit type
fi-FI: Uusi maksutyyppi

en: Debit types
fi-FI: Maksutyypit

en: Modify desk
fi-FI: Muokkaa tiskiä

en: New desk
fi-FI: Uusi tiski

en: Confirm deletion of desk
fi-FI: Vahvista tiskin poisto

en: Desks
fi-FI: Tiskit

en: Did you mean?
fi-FI: Tarkoititko?

en: Modify account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
fi-FI: Muokkaa EDI-tiliä '{edi_account}' toimittajalle '{vendor}'

en: New account
fi-FI: Uusi tili

en: Confirm deletion of account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
fi-FI: Vahvista toimittajan '{vendor}' EDI-tilin '{edi_account}' poisto

en: EDI accounts
fi-FI: EDI-tilit

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
fi-FI: Huomautukset

en: Modify library EAN '{ean}'
fi-FI: Muokkaa kirjasto-EANia '{ean}'

en: New library EAN
fi-FI: Uusi kirjasto-EAN

en: Confirm deletion of EAN '{ean}' for '{library}'?
fi-FI: Vahvista kirjaston '{library}' EANin '{ean}' poisto?

en: Confirm deletion of EAN '{ean}'?
fi-FI: Vahvista EANin '{ean}' poisto?

en: Library EANs
fi-FI: Kirjasto-EANit

en: New identity provider domain
fi-FI: Uusi tunnistustietojen tarjoajan domain

en: Modify identity provider domain '{domain}'
fi-FI: Muokkaa tunnistustietojen tarjoajan verkkotunnusta '{domain}'

en: Identity provider domains for '{identity_provider_code}'
fi-FI: Verkkotunnukset tunnistustietojen tarjoajalle '{identity_provider_code}'

en: Identity providers
fi-FI: Tunnistustietojen tarjoajat

en: Domains for '{identity_provider_code}'
fi-FI: Verkkotunnukset tunnistustietojen tarjoajalle '{identity_provider_code}'

en: New identity provider domain for '{identity_provider_code}'
fi-FI: Uusi verkkotunnus tunnistustietojen tarjoajalle '{identity_provider_code}'

en: New identity provider
fi-FI: Uusi tunnistustietojen tarjoaja

en: Modify identity provider '{id_provider}'
fi-FI: Muokkaa tunnistustietojen tarjoajaa '{id_provider}'

en: Item circulation alerts
fi-FI: Nidekierron huomautukset

en: Modify search field '{field}'
fi-FI: Muokkaa hakukenttää '{field}'

en: New search field
fi-FI: Uusi hakukenttä

en: Item search fields
fi-FI: Nidehakukentät

en: Modify search field  '{field}'
fi-FI: Muokkaa hakukenttää '{field}'

en: Modify item type '{item_type}'
fi-FI: Muokkaa nidetyyppiä '{item_type}'

en: New item type
fi-FI: Uusi nidetyyppi

en: Cannot delete item type '{item_type}'
fi-FI: Ei voi poistaa nidetyyppiä '{item_type}'

en: Confirm deletion of item type '{item_type}'?
fi-FI: Vahvista nidetyypin '{item_type}' poisto?

en: Data deleted
fi-FI: Tieto poistettu

en: Item types
fi-FI: Nidetyypit

en: Are you sure you want to delete item type '{item_type}'?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa nidetyypin '{item_type}'?

en: Koha to MARC mapping
fi-FI: Kohan MARC-määritykset

en: Library groups
fi-FI: Kirjastoryhmät

en: Localization
fi-FI: Lokalisointi

en: Record overlay rules
fi-FI: Tietueiden yhdistämissäännöt

[ctx: noun]
en: Filter
fi-FI: Suodata

en: Edit subfield constraints
fi-FI: Muuta osakenttärajoituksia

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'?
fi-FI: Vahvista osakentän '{subfield}' poisto?

en: Tag {tag} subfield structure
fi-FI: Kentän {tag} osakenttien rakenne

en: Tag {tag} subfield constraints
fi-FI: Kentän {tag} osakenttärajoitukset

en: Tag {tag} subfield structure (framework {frameworkcode})
fi-FI: Kentän {tag} osakenttärakenne (kuvailupohjalle {frameworkcode})

en: Tag {tag} subfield structure (default framework)
fi-FI: Kentän {tag} osakenttärakenne (oletuskuvailupohja)

en: New tag {searchfield}
fi-FI: Uusi kenttä {searchfield}

en: Confirm deletion of tag {searchfield}
fi-FI: Vahvista kentän {searchfield} poisto

en: MARC bibliographic framework '{framework}' ({frameworkcode})
fi-FI: MARC-kuvailupohja '{framework}' ({frameworkcode})

en: Confirm deletion of tag {searchfield}?
fi-FI: Vahvista kentän {searchfield} poisto?

en: Modify record matching rule '{code}'
fi-FI: Muokkaa tietueiden täsmäytyssääntöä '{code}'

en: New record matching rule
fi-FI: Uusi täsmäytyssääntö

en: Confirm deletion of record matching rule '{code}'
fi-FI: Vahvista tietueiden täsmäytyssäännön '{code}' poisto

en: Record matching rules
fi-FI: Tietueiden täsmäytyssäännöt

en: Mappings for set '{oai_set}'
fi-FI: Vastaavuudet OAI-joukolle '{oai_set}'

en: OAI sets
fi-FI: OAI-joukot

en: New OAI set
fi-FI: Uusi OAI-joukko

en: Modify OAI set '{oai_set}'
fi-FI: Muokkaa OAI-joukkoa '{oai_set}'

en: OverDrive library authnames
fi-FI: OverDrive-kirjaston tunnukset

en: Modify patron attribute type '{code}'
fi-FI: Muokkaa asiakasmäärettä '{code}'

en: New patron attribute type
fi-FI: Uusi asiakasmääre

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}'
fi-FI: Vahvista asiakasmääreen '{code}' poisto

en: Patron attribute types
fi-FI: Asiakasmääreet

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}' ({description})?
fi-FI: Vahvista asiakasmääreen '{code}' ({description}) poisto?

en: System preferences
fi-FI: Järjestelmäasetukset

en: Modify restriction type
fi-FI: Muokkaa rajoitustyyppiä

en: New restriction type
fi-FI: Uusi rajoitustyyppi

en: Confirm deletion of restriction type
fi-FI: Vahvista rajoitustyypin poisto

en: Patron restriction types
fi-FI: Asiakkaan rajoitustyypit

en: Search filters
fi-FI: Haun rajaukset

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
fi-FI: Hakukoneen asetukset (Elasticsearch)

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
fi-FI: Tapahtui virhe päivitettäessä nimikarttoja: {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
fi-FI: Tapahtui virhe poistettaessa olemassa olevia nimikarttoja. Mitään ei muutettu!

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
fi-FI: (haku kenttä {field_name} kartoituksella {marc_field}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
fi-FI: Viallinen kentän painoarvo '{weight}', täytyy olla positiivinen desimaali numero.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
fi-FI: Yritit poistaa kaikki kytkökset vaadittuun indeksiin, siihen täytyy jättää ainakin yksi kytkös

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
fi-FI: Tapahtui virhe päivitettäessä Elasticsearch indeksin kartoitusta: {message}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
fi-FI: Indeksi '{index}' täytyy uudelleen indeksoida.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
fi-FI: Indeksi '{index}' täytyy uudelleen luoda.

en: Mappings updated successfully.
fi-FI: Määritykset on päivitetty.

en: Mappings have been reset successfully.
fi-FI: Määritykset on nollattu.

en: Elasticsearch is currently disabled.
fi-FI: Elasticsearch on tällä hetkellä epäkunnossa.

en: Share content with Mana KB
fi-FI: Jaa sisältö Mana-tietämyskannassa

en: SMS cellular providers
fi-FI: SMS-puhelinoperaattorit

en: New SMTP server
fi-FI: Uusi SMTP-palvelin

en: Modify SMTP server '{smtp_server}'
fi-FI: Muokkaa SMTP-palvelinta '{smtp_server}'

en: SMTP servers
fi-FI: SMTP-palvelimet

en: SRU search field mapping for bibliographic records
fi-FI: Muokkaa SRU-hakukenttien kytköksiä nimeketietueisiin

en: Z39.50/SRU servers
fi-FI: Z39.50/SRU-palvelimet

en: SRU search field mapping for authorities
fi-FI: SRU-hakukenttien kytkökset auktoriteeteille

en: Modify system preference '{system_preference}'
fi-FI: Muokkaa järjestelmäasetusta '{system_preference}'

en: New system preference
fi-FI: Uusi järjestelmäasetus

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'
fi-FI: Vahvista järjestelmäasetuksen '{system_preference}' poisto

en: System preference deleted
fi-FI: Järjestelmäasetus poistettu

en: Local use system preferences
fi-FI: Paikalliset järjestelmäasetukset

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'?
fi-FI: Vahvista järjestelmäasetuksen '{system_preference}' poisto?

en: Library transfer limits
fi-FI: Aineistokuljetusten rajoitukset

en: Transport cost matrix
fi-FI: Kuljetusten painomatriisi

en: Koha usage statistics
fi-FI: Kohan käyttötilastot

en: Modify {servertype} server '{servername}'
fi-FI: Muokkaa {servertype}-palvelinta '{servername}'

en: New {servertype} server
fi-FI: Uusi {servertype}-palvelin

en: Search results for '{search_keyword}'
fi-FI: Hakutulokset haulle '{search_keyword}'

en: Searching by target starting with '{search_keyword}'
fi-FI: Haetaan hakutermin alkaen '{search_keyword}'

en: Two-factor authentication
fi-FI: Kaksivaiheinen tunnistautuminen

en: Two-factor authentication setup
fi-FI: Kaksivaiheisen tunnistautumisen asetus

en: This account has been locked.
fi-FI: Tili on lukittu.

en: Invalid username or password
fi-FI: Väärä käyttäjätunnus tai salasana

en: IP address change
fi-FI: IP-osoitteen muutos

en: Session timed out
fi-FI: Istunto aikakatkaistiin

en: Access denied
fi-FI: Ei käyttöoikeutta

en: Error authenticating with external provider
fi-FI: Virhe tunnistautumisessa ulkoisella palvelulla

en: Log in to Koha
fi-FI: Kirjaudu sisään Kohaan

en: Cataloging authority plugin
fi-FI: Kuvailun auktoriteetti-liitännäinen

en: Authorities
fi-FI: Auktoriteetit

en: Modify authority #{authority_id} ({authtypetext})
fi-FI: Muokkaa auktoriteettiä #{authority_id} ({authtypetext})

en: Adding authority ({authtypetext})
fi-FI: Lisätään auktoriteetti ({authtypetext})

en: Authority details
fi-FI: Auktoriteetin tiedot

en: Unknown authority record
fi-FI: Tuntematon auktoriteettitietue

en: Details for authority #{authid} ({authtypetext})
fi-FI: Auktoriteetin #{authid} ({authtypetext}) tiedot

en: Merging records
fi-FI: Yhdistetään tietueita

en: Authority search results
fi-FI: Auktoriteettihaun tulokset

en: Your cart
fi-FI: Korisi

en: Catalog
fi-FI: Luettelo

en: Download cart
fi-FI: Lataa kori

en: Sending your cart
fi-FI: Lähetetään koriasi

en: Print notices for {today}
fi-FI: Tulosta päivän {today} ilmoitukset

en: Bookings
fi-FI: Ennakkovaraukset

en: Unknown record
fi-FI: Tuntematon tietue

en: ISBD details for {title}
fi-FI: ISBD-tiedot nimekkeelle {title}

en: MARC details for {title}
fi-FI: MARC-tiedot nimekkeelle {title}

en: Advanced search
fi-FI: Tarkka haku

en: Details for {title}
fi-FI: Tiedot nimekkeelle {title}

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
fi-FI[0]: Yksi arkistoitu ehdotus.
fi-FI[1]: Arkistoituja ehdotuksia on {count} kpl.

en: Images
fi-FI: Kuvat

en: Checkout history for {title}
fi-FI: Lainahistoria nimekkeelle {title}

en: Item search
fi-FI: Nidehaku

en: Labeled MARC details for {title}
fi-FI: Otsikoidut MARC-tiedot nimekkeelle {title}

en: Item details for {title}
fi-FI: Nidetiedot nimekkeelle {title}

en: Results of search for {query_desc} with limit(s): '{limit_desc}'
fi-FI: Hakutulokset haulle {query_desc} rajauksella: '{limit_desc}'

en: Results of search for {query_desc}
fi-FI: Hakutulokset haulle {query_desc}

en: Results of search for {limit_desc}
fi-FI: Hakutulokset haulle {limit_desc}

en: Results of search
fi-FI: Hakutulokset

en: You did not specify any search criteria
fi-FI: Anna hakuehto

en: {count} item | {count} items
fi-FI[0]: {count} nide
fi-FI[1]: {count} nidettä

en: Search history
fi-FI: Hakuhistoria

en: MARC import
fi-FI: MARC-tuonti

en: Cataloging
fi-FI: Kuvailu

en: Stock rotation details for {title}
fi-FI: Tiedot kiertokokoelmalle {title}

en: Editing {title} (Record number {biblionumber})
fi-FI: Muokataan nimekettä {title} (Record number {biblionumber})

en: Add MARC record
fi-FI: Lisää MARC-tietue

[ctx: Editing MARC record titled:]
en: Editing
fi-FI: Muokataan

en: No results found
fi-FI: Ei hakutuloksia

en: Items
fi-FI: Niteet

en: {title} by {author}
fi-FI: {title} / {author}

en: (Record #{biblionumber})
fi-FI: (Tietue #{biblionumber})

en: Edit {title} by {author}
fi-FI: Muokkaa {title} / {author}

[ctx: Bibliographic record number]
en: Record #
fi-FI: Tietue #

en: Edit {title}
fi-FI: Muokkaa {title}

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
fi-FI: Niteet

en: Catalog concerns
fi-FI: Kuvailutietojen virheet

en: Editor
fi-FI: Editori

en: Link to host record
fi-FI: Linkitä emotietueeseen

en: Attach an item to
fi-FI: Liitä nide nimekkeeseen

en: Framework plugin example
fi-FI: Kuvailupohja-esimerkkiliitännäinen

en: Cataloguing
fi-FI: Kuvailu

en: Call number browser
fi-FI: Luokkanumeroselaus

en: 006 builder
fi-FI: 006-muodostaja

en: 007 builder
fi-FI: 007-muodostaja

en: 008 builder
fi-FI: 008-muodostaja

en: Classifications
fi-FI: Luokitukset

en: 000 - Leader builder
fi-FI: 000 - nimiön muodostaja

en: Leader builder
fi-FI: Nimiön muodostaja

en: Plugin for links
fi-FI: Liitännäinen linkeille

en: UNIMARC field 100 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 100 muodostaja

en: UNIMARC field 105 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 105 muodostaja

en: UNIMARC field 106 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 106 muodostaja

en: UNIMARC field 110 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 110 muodostaja

en: UNIMARC field 115a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 115a muodostaja

en: UNIMARC field 115b builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 115b muodostaja

en: UNIMARC field 116 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 116 muodostaja

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: print
fi-FI: painotuote

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 1
fi-FI: Tekniikat (painotuote) 1

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 2
fi-FI: Tekniikat (painotuote) 2

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 3
fi-FI: Tekniikat (painotuote) 3

en: UNIMARC field 117 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 117 muodostaja

en: UNIMARC field 120 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 120 muodostaja

en: UNIMARC field 121a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 121a muodostaja

en: UNIMARC field 121b builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 121b muodostaja

en: UNIMARC field 122 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 122 muodostaja

en: UNIMARC field 123a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 123a muodostaja

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 123d/e/f/g muodostaja

en: UNIMARC field 123i/j builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 123i/j muodostaja

en: UNIMARC field 124a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 124a muodostaja

en: UNIMARC field 124b builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 124b muodostaja

en: UNIMARC field 124c builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 124c muodostaja

en: UNIMARC field 124d builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 124d muodostaja

en: UNIMARC field 124e builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 124e muodostaja

en: UNIMARC field 124f builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 124f muodostaja

en: UNIMARC field 124g builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 124g muodostaja

en: UNIMARC field 125a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 125a muodostaja

en: UNIMARC field 125b builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 125b muodostaja

en: UNIMARC field 126a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 126a muodostaja

en: UNIMARC field 126b builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 126b muodostaja

en: UNIMARC field 127 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 127 muodostaja

en: UNIMARC field 128a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 128a muodostaja

en: UNIMARC field 128b builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 128b muodostaja

en: UNIMARC field 128c builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 128c muodostaja

en: UNIMARC field 130 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 130 muodostaja

en: UNIMARC field 135a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 135a muodostaja

en: UNIMARC field 140 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 140 muodostaja

en: UNIMARC field 141 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 141 muodostaja

en: Framework plugin unimarc_field_146a
fi-FI: Kuvailupohja-liitännäinen unimarc_field_146a

en: Framework plugin unimarc_field_146b
fi-FI: Kuvailupohja-liitännäinen unimarc_field_146b

en: Framework plugin unimarc_field_146c
fi-FI: Kuvailupohja-liitännäinen unimarc_field_146c

en: Framework plugin unimarc_field_146d
fi-FI: Kuvailupohja-liitännäinen unimarc_field_146d

en: Framework plugin unimarc_field_146e
fi-FI: Kuvailupohja-liitännäinen unimarc_field_146e

en: Framework plugin unimarc_field_146h
fi-FI: Kuvailupohja-liitännäinen unimarc_field_146h

en: Framework plugin unimarc_field_146i
fi-FI: Kuvailupohja-liitännäinen unimarc_field_146i

en: UNIMARC field 181-2 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 181-2 muodostaja

en: UNIMARC field 181a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 181a muodostaja

en: UNIMARC field 181b builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 181b muodostaja

en: UNIMARC field 181c builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 181c muodostaja

en: UNIMARC field 182-2 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 182-2 muodostaja

en: UNIMARC field 182a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 182a muodostaja

en: UNIMARC field 182c builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 182c muodostaja

en: UNIMARC field 183-2 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 183-2 muodostaja

en: UNIMARC field 183a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 183a muodostaja

en: UNIMARC field 210c builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 210c muodostaja

en: UNIMARC field 225a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 225a muodostaja

en: UNIMARC field 283-2 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 283-2 muodostaja

en: UNIMARC field 283a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 283a muodostaja

en: UNIMARC field 325h builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 325h muodostaja

en: UNIMARC field 325j builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 325j muodostaja

en: UNIMARC field 4XX builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 4XX muodostaja

en: UNIMARC field 686a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 686a muodostaja

en: UNIMARC leader builder
fi-FI: UNIMARC-nimiön muodostaja

en: Z39.50 authority search points
fi-FI: Z39.50-auktoriteettihaku

en: Z39.50 authority search results
fi-FI: Z39.50-auktoriteettihaun tulokset

en: Z39.50/SRU search results
fi-FI: Z39.50/SRU-haun tulokset

en: Article requests
fi-FI: Artikkelipyynnöt

en: Circulation
fi-FI: Lainaus ja palautus

en: Circulation statistics for {title}
fi-FI: Lainaustilastot nimekkeelle {title}

en: Overdues at {library}
fi-FI: Myöhässä olevat lainat {library}ssa

en: Transfers
fi-FI: Kuljetukset ja siirrot

en: Checkout notes
fi-FI: Lainahuomautukset

en: Checking out to {patron}
fi-FI: Lainataan asiakkaalle {patron}

en: Bundle of {count} item | Bundle of {count} items
fi-FI[0]: {count} niteen paketti
fi-FI[1]: {count} niteen pakettia

en: Batch check out to {patron}
fi-FI: Erälainaus asiakkaalle {patron}

en: Curbside pickups
fi-FI: Noutopalvelu

en: Pending on-site checkouts
fi-FI: Odottavat on-site -lainat

en: Items overdue as of {date}
fi-FI: Nidettä myöhässä päivämäärällä {date}

en: Holds to pull
fi-FI: Hyllyvaraukset

en: Hold transfer print receipt
fi-FI: Varauksen kuljetuskuitti

en: Transfers print receipt
fi-FI: Kuljetuskuitti

en: Print receipt for {borrowernumber}
fi-FI: Tulosta kuitti asiakkaalle {borrowernumber}

en: Patrons
fi-FI: Asiakkaat

en: Recall print receipt
fi-FI: Palautuspyyntökuitti

en: Renew {title}
fi-FI: Uusi {title}

en: Request article
fi-FI: Pyydä artikkelia

en: Hold ratios
fi-FI: Varauksia per nide

en: Check in {title}
fi-FI: Palauta {title}

en: Set library and desk
fi-FI: Aseta kirjasto ja tiski

en: Set library
fi-FI: Aseta kirjasto

en: Transfers to send
fi-FI: Lähetettävät kuljetukset

en: Transfers to receive
fi-FI: Vastaanotettavat kuljetukset

en: Holds queue
fi-FI: Varausjono

en: Holds awaiting pickup
fi-FI: Noudettavissa olevat varaukset

en: Club enrollments for {club_name}
fi-FI: Ilmoittautumiset kerhoon {club_name}

en: Patron clubs
fi-FI: Asiakaskerhot

en: Modify club {club_name}
fi-FI: Muokkaa kerhoa {club_name}

en: Create a new {club_template} club
fi-FI: Luo uusi {club_template}-kerho

en: Modify club template {club_template}
fi-FI: Muokkaa kerhopohjaa {club_template}

en: New club template
fi-FI: Uusi kerhopohja

en: Add reserves
fi-FI: Lisää varantoja

en: Course reserves
fi-FI: Kurssivarannot

en: Edit reserve
fi-FI: Muokkaa varantoa

[ctx: Edit course reserve]
en: Edit
fi-FI: Muokkaa

[ctx: Place course reserve]
en: Reserve
fi-FI: Varanto

en: Remove reserves
fi-FI: Poista varantoja

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
fi-FI[0]: {title} ({barcode}) poistetiin {count} kurssista.
fi-FI[1]: {title} ({barcode}) poistettiin {count} kursseista.

en: Course details for {course_name}
fi-FI: Tiedot kurssille {course_name}

[ctx: Semester]
en: Term
fi-FI: Lukukausi

en: Edit {course_name}
fi-FI: Muokkaa kurssia {course_name}

en: New course
fi-FI: Uusi kurssi

[ctx: Semester]
en: Term:
fi-FI: Lukukausi:

en: Invalid course
fi-FI: Virheellinen kurssi

en: E-resource management
fi-FI: Elektronisten aineistojen hallinta

en: Error {error_number}
fi-FI: Virhe {error_number}

en: ILL requests
fi-FI: Kaukolainapyynnöt

en: Log in to the Koha web installer
fi-FI: Kirjaudu Kohan asennusohjelmaan

en: Perl modules missing
fi-FI: Perl-moduuleja puuttuu

en: Perl version obsolete
fi-FI: Perl-versio vanhentunut

en: Check Perl dependencies
fi-FI: Tarkista Perl-riippuvuudet

en: Web installer
fi-FI: Asennusohjelma

en: Database settings
fi-FI: Tietokanta-asetukset

en: Set up database
fi-FI: Luo tietokanta

en: Error creating database tables
fi-FI: Virhe tietokannan taulujen luonnissa

en: Database tables created
fi-FI: Tietokantataulut on luotu

en: Update database
fi-FI: Päivitä tietokanta

en: Install basic configuration settings
fi-FI: Asenna perusasetukset

en: Updating database structure
fi-FI: Päivitetään tietokantarakennetta

en: Select your MARC flavor
fi-FI: Valitse MARC-formaatti

en: Selecting default settings
fi-FI: Valitaan oletusasetukset

en: Default data loaded
fi-FI: Oletustiedot ladattu

en: Installation complete
fi-FI: Asennus valmis

en: Koha staff interface
fi-FI: Kohan virkailijaliittymä

en: Barcode image generator
fi-FI: Viivakoodikuvan luonti

en: Edit label batch {batch_id}
fi-FI: Muokkaa tarraerää {batch_id}

en: New label batch
fi-FI: Uusi tarraerä

en: Batches
fi-FI: Eräajot

en: Label creator
fi-FI: Tarrojen luonti

en: Edit label layout {layout_id}
fi-FI: Muokkaa tarra-asettelua {layout_id}

en: New label layout
fi-FI: Uusi tarra-asettelu

en: Layouts
fi-FI: Asettelut

en: Edit printer profile {profile_id}
fi-FI: Muokkaa tulostinprofiilia {profile_id}

en: New printer profile
fi-FI: Uusi tulostinprofiili

en: Profiles
fi-FI: Profiilit

en: Print barcode range
fi-FI: Tulosta viivakoodiväli

en: Edit label template {template_id}
fi-FI: Muokkaa tarrapohjaa {template_id}

en: New label template
fi-FI: Uusi tarrapohja

en: Templates
fi-FI: Mallipohjat

en: layout
fi-FI: asettelu

en: Label layouts
fi-FI: Tarrojen asettelut

en: template
fi-FI: mallipohja

en: Label templates
fi-FI: Tarrapohjat

en: profile
fi-FI: profiili

en: Printer profiles
fi-FI: Tulostinprofiilit

en: batch
fi-FI: erä

en: Label batches
fi-FI: Tarraerät

en: Label printing/exporting
fi-FI: Tarrojen tulostus/vienti

en: Labels
fi-FI: Tarrat

en: Search
fi-FI: Haku

en: Quick spine label creator
fi-FI: Selkätarrojen pikaluonti

en: Spine labels
fi-FI: Selkätarrat

en: Details of credit
fi-FI: Credit-maksun tiedot

en: Details of debit
fi-FI: Maksun tiedot

en: API Keys
fi-FI: API-avaimet

en: Account for
fi-FI: Maksutapahtumat asiakkaalle

en: Delete patron
fi-FI: Poista asiakas

en: Discharge for
fi-FI: Velattomuusilmoitus asiakkaalle

en: Pending discharge requests
fi-FI: Odottavat velattomuusilmoituspyynnöt

en: Files for
fi-FI: Tiedostot asiakkaalle

en: Holds history for
fi-FI: Varaushistoria asiakkaalle

en: Details for
fi-FI: Tiedot asiakkaalle

en: Housebound
fi-FI: Kotipalvelu

en: ILL requests history for
fi-FI: Kaukolainapyyntöjen historia asiakkaalle

en: Create manual credit
fi-FI: Luo credit-maksu

en: Create manual invoice
fi-FI: Luo maksu

en: Set permissions for
fi-FI: Aseta käyttöoikeuksia käyttäjälle

en: Password updated
fi-FI: Salasana päivitetty

en: Update password for
fi-FI: Päivitä salasana asiakkaalle

en: Add patron
fi-FI: Lisää asiakas

en: Modify patron
fi-FI: Muokkaa asiakasta

[ctx: gender]
en: Other
fi-FI: Muu

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
fi-FI: Luotu

en: Update patron records
fi-FI: Päivitä asiakastietoja

en: Merge patron records
fi-FI: Yhdistä asiakastietueita

en: Check duplicate patron
fi-FI: Tarkista tupla-asiakas

en: Summary for
fi-FI: Yhteenveto

en: Patron details for
fi-FI: Asiakkaan tiedot

en: Sent notices for
fi-FI: Lähetetyt ilmoitukset

en: Make a payment for
fi-FI: Suorita maksu

en: Write off an amount for {patron}
fi-FI: Poista summa {asiakkaalta}

en: Collect payment for {patron}
fi-FI: Kerää maksu {asiakkaalta}

en: Print receipt for
fi-FI: Tulosta kuitti

en: Purchase suggestions for
fi-FI: Ostoehdotukset

en: Circulation history for
fi-FI: Lainaus- ja palautushistoria

en: Recalls history for
fi-FI: Peruutushistoria

en: Subscription routing lists for
fi-FI: Lehtitilauksen kiertolistat

en: Patron search
fi-FI: Asiakashaku

en: Statistics for
fi-FI: Tilastot

en: Choose adult category
fi-FI: Valitse aikuisryhmä

en: Add offline circulations to queue
fi-FI: Lisää yhteydettömän tilan lainauksia ja palautuksia jonoon

en: Offline circulation
fi-FI: Yhteydettömän tilan lainaus ja palautus

en: Offline circulation file upload
fi-FI: Yhteydettömän tilan tiedosto ladattu

en: Create a library
fi-FI: Luo kirjasto

en: Add a patron category
fi-FI: Lisää asiakastyyppi

en: Create Koha administrator patron
fi-FI: Luo Kohan ylläpitäjätunnus

en: Create a new item type
fi-FI: Luo uusi nidetyyppi

en: Onboarding complete
fi-FI: Käyttöönotto valmis

en: Create circulation rule
fi-FI: Luo lainasääntö

en: Modify patron list '{list_name}'
fi-FI: Muokkaa asiakaslistaa '{list_name}'

en: New patron list
fi-FI: Uusi asiakaslista

en: Patron lists
fi-FI: Asiakaslistat

en: Edit patron card batch
fi-FI: Muokka kirjastokorttierää

en: New patron card batch
fi-FI: Uusi kirjastokorttierä

en: Patron card creator
fi-FI: Kirjastokorttien luonti

en: Edit patron card layout
fi-FI: Muokkaa kirjastokortin asettelua

en: New patron card layout
fi-FI: Uusi kirjastokorttiasettelu

en: Layout
fi-FI: Asettelu

en: Edit printer profile
fi-FI: Muokkaa tulostinprofiilia

en: Edit patron card template
fi-FI: Muokkaa kirjastokorttipohjaa

en: New patron card template
fi-FI: Uusi kirjastokorttipohja

en: Image manager
fi-FI: Kuvien hallinta

en: Patron card layouts
fi-FI: Kirjastokorttien asettelut

en: Patron card templates
fi-FI: Kirjastokorttipohjat

en: Patron card printer profiles
fi-FI: Kirjastokorttien tulostinprofiilit

en: Patron card batches
fi-FI: Kirjastokorttierät

en: Actions
fi-FI: Toiminnot

en: Patron card printing/exporting
fi-FI: Kirjastokortin tulostus/vienti

en: Patron cards
fi-FI: Kirjastokortit

en: Plugins disabled
fi-FI: Liitännäiset poistettu käytöstä

en: Upload plugin
fi-FI: Lataa liitännäinen

en: Point of sale
fi-FI: Myyntipiste

en: Print receipt
fi-FI: Tulosta kuitti

en: Transaction history for {register}
fi-FI: Maksutapahtumat kassalle {register}

en: Cash summary for {library}
fi-FI: Käteisyhteenveto kirjastolle {library}

en: Old recalls
fi-FI: Vanhat palautuspyynnöt

en: Overdue recalls
fi-FI: Myöhässä olevat palautuspyynnöt

en: Recalls queue
fi-FI: Palautuspyyntöjono

en: Recalls to pull
fi-FI: Palautuspyynnöt

en: Recalls awaiting pickup
fi-FI: Noudettavissa olevat palautuspyynnöt

en: Existing recalls
fi-FI: Olemassa olevat palautuspyynnöt

en: Recalls
fi-FI: Palautuspyynnöt

en: Results
fi-FI: Tulokset

en: Acquisitions statistics
fi-FI: Hankintatilastot

en: Patrons with the most checkouts
fi-FI: Asiakkaat, joilla on eniten lainoja

en: Patrons with no checkouts
fi-FI: Asiakkaat, joilla ei ole lainoja

en: Patrons statistics
fi-FI: Asiakastilastot

en: Cash register statistics
fi-FI: Kassajärjestelmän tilastot

en: Most-circulated items
fi-FI: Eniten lainattu aineisto

en: Items with no checkouts
fi-FI: Niteet, joita ei ole lainattu

en: Catalog statistics
fi-FI: Luettelon tilastot

en: Convert report
fi-FI: Muunna raportti

en: Dictionary
fi-FI: Sanasto

en: Guided reports wizard
fi-FI: Ohjattu raporttien luonti

en: Saved reports
fi-FI: Tallennetut raportit

en: Create from SQL
fi-FI: Luo SQL-lausekkeesta

en: SQL view
fi-FI: SQL-näkymä

en: Report {reportname} ({id})
fi-FI: Raportti {reportname} ({id})

en: Edit report {reportname} ({id})
fi-FI: Muokkaa raporttia {reportname} ({id})

en: Build a report, step 1 of 6: Choose a module
fi-FI: Rakenna raportti, vaihe 1/6: Valitse moduuli

en: Build a report, step 2 of 6: Pick a report type
fi-FI: Rakenna raportti, vaihe 2/6: Valitse raporttityyppi

en: Build a report, step 3 of 6: Select columns for display
fi-FI: Rakenna raportti, vaihe 3/6: Valitse näytettävät sarakkeet

en: Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on
fi-FI: Raportti, vaihe 4/6: Valitse rajoituskriteerit

en: Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total
fi-FI: Rakenna raportti, vaihe 5/6: Valitse, mitkä sarakkeet lasketaan yhteen

en: Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered
fi-FI: Rakenna raportti, vaihe 6/6: Valitse, miten haluat raportin järjestettävän

en: Average loan time
fi-FI: Keskimääräinen laina-aika

en: Circulation statistics
fi-FI: Lainaustilastot

en: Lost items
fi-FI: Kadonnut aineisto

en: Catalog by item types
fi-FI: Luettelo nidetyypeittäin

en: Orders by fund
fi-FI: Tilauksia tilin mukaan

en: Holds statistics
fi-FI: Varaustilastot

en: Serials subscriptions stats
fi-FI: Kausijulkaisutilausten tilastot

en: Place a hold on {title}
fi-FI: Tee varaus nimekkeeseen {title}

en: Confirm holds
fi-FI: Vahvista varaukset

en: Holds
fi-FI: Varaukset

en: Hold | Holds
fi-FI[0]: Varaus
fi-FI[1]: Varaukset

en: Approved comments
fi-FI: Hyväksytyt kommentit

en: Comments awaiting moderation
fi-FI: Käsittelyä odottavat kommentit

en: Comments
fi-FI: Kommentit

en: Manage items
fi-FI: Hallinnoi niteitä

en: Collection '{collection_title}'
fi-FI: Kokoelma '{collection_title}'

en: Rotating collections
fi-FI: Siirtokokoelmat

en: Manage items for '{collection_title}'
fi-FI: Hallinnoi kokoelman '{collection_title}' niteitä

en: Add a new collection
fi-FI: Lisää uusi kokoelma

en: Collection deleted
fi-FI: Kokoelma poistettu

en: Edit collection
fi-FI: Muokkaa kokoelmaa

en: Transfer collection
fi-FI: Siirrä kokoelma

en: Transfer collection '{collection_title}'
fi-FI: Siirrä kokoelma '{collection_title}'

en: Edit suggestion #{suggestion_number}
fi-FI: Muokkaa ehdotusta #{suggestion_number}

en: Add suggestion
fi-FI: Lisää hankintaehdotus

en: Show suggestion #{suggestion_number}
fi-FI: Näytä ehdotus #{suggestion_number}

en: Suggestions
fi-FI: Hankintaehdotukset

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
fi-FI: Luoja:

en: Results for tag '{tag}'
fi-FI: Tulokset tagille '{tag}'

en: Tags
fi-FI: Tagit

en: Approved
fi-FI: Hyväksytty

en: Pending
fi-FI: Odottava

en: Rejected
fi-FI: Hylätty

[ctx: Tags (single)]
en: Rejected
fi-FI: Hylätty

[ctx: Tags (single)]
en: Approved
fi-FI: Hyväksytty

[ctx: Tags (single)]
en: Pending
fi-FI: Odottava

[ctx: Tags (multiple)]
en: Approved
fi-FI: Hyväksytty

[ctx: Tags (multiple)]
en: Rejected
fi-FI: Hylätty

[ctx: Tags (multiple)]
en: Pending
fi-FI: Odottava

en: Access files
fi-FI: Tiedostojen käyttö

en: Modify news item
fi-FI: Muokkaa uutista

en: Modify page
fi-FI: Muokkaa sivua

en: Modify HTML customization
fi-FI: Muokkaa HTML-muokkauksia

en: New news item
fi-FI: Uusi uutinen

en: New page
fi-FI: Uusi sivu

en: New HTML customization
fi-FI: Uusi HTML-muokkaus

en: News
fi-FI: Uutiset

en: Pages
fi-FI: Sivut

en: HTML customizations
fi-FI: HTML-muokkaukset

en: Additional content
fi-FI: Lisäsisältö

en: Rules
fi-FI: Säännöt

en: Automatic item modifications by age
fi-FI: Automaattinen niteen muokkaus iän mukaan

en: Confirm selection
fi-FI: Vahvista valinta

en: Job enqueued
fi-FI: Työ jonossa

en: Batch item deletion
fi-FI: Niteiden poisto eräajona

en: Modifications
fi-FI: Muutokset

en: Batch item modification
fi-FI: Niteiden muokkaus eräajona

en: Batch record deletion
fi-FI: Tietueiden poisto eräajona

en: Batch extend due dates
fi-FI: Eräpäivien siirto eräajona

en: Batch record modification
fi-FI: Tietueiden muokkaus eräajona

en: Confirm
fi-FI: Hyväksy

en: Finished
fi-FI: Valmis

en: Batch patron deletion and anonymization
fi-FI: Asiakkaiden poisto ja anonymisointi eräajona

en: Modify CSV profile '{csv_profile_name}'
fi-FI: Muokkaa CSV-profiilia '{csv_profile_name}'

en: New CSV profile
fi-FI: Uusi CSV-profiili

en: Confirm deletion of CSV profile '{csv_profile_name}'
fi-FI: Vahvista CSV-profiilin '{csv_profile_name}' poisto

en: CSV profiles
fi-FI: CSV-profiilit

en: Delete CSV profile '{csv_profile_name}'?
fi-FI: Poista CSV-profiili '{csv_profile_name}'?

en: Export data
fi-FI: Tietojen vienti

en: {library} calendar
fi-FI: kirjaston {library} kalenteri

en: Import patrons
fi-FI: Asiakkaiden tuonti

[ctx: Patron import]
en: {count_of_imported_records} imported records
fi-FI: {count_of_imported_records} tuotua asiakasta

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_imported_record})
fi-FI: (viimeinen oli {last_imported_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_overwritten_records} overwritten records
fi-FI: {count_of_overwritten_records} ylikirjoitettua asiakasta

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_overwritten_record})
fi-FI: (viimeinen oli {last_overwritten_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_existing_records} not imported because they are already in borrowers table and overwrite is disabled
fi-FI: {count_of_existing_records} ei tuotu, koska ne ovat jo borrowers-taulussa ja ylikirjoitus on poistettu käytöstä

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_existing_record})
fi-FI: (viimeinen oli {last_existing_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_invalid_records} not imported because they are not in the expected format
fi-FI: {count_of_invalid_records} ei tuotu, koska ne eivät ole odotetussa muodossa

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_invalid_record})
fi-FI: (viimeisin oli {last_invalid_record})

[ctx: Patron import]
en: {total} records parsed
fi-FI: {total} asiakastietoa jäsennelty

[ctx: CSV file]
en: Values are comma-separated.
fi-FI: Erotusmerkkinä toimii pilkku.

en: Inventory
fi-FI: Inventaario

en: Modify notice
fi-FI: Muokkaa ilmoitusta

en: New notice
fi-FI: Uusi ilmoitus

en: Notice added
fi-FI: Ilmoitus lisätty

en: Confirm deletion
fi-FI: Vahvista poisto

en: Notices and slips
fi-FI: Ilmoitukset ja kuitit

[ctx: Message transport type]
en: Print
fi-FI: Tulosta

en: {content_length} / 160 characters
fi-FI: {content_length} / 160 merkkiä

en: Batch {batch_import_number}
fi-FI: Erä {batch_import_number}

en: Manage staged MARC records
fi-FI: Hallinnoi välivarastoituja MARC-tietueita

en: Actions for template '{template_name}'
fi-FI: Toiminnot pohjalle '{template_name}'

en: MARC modification templates
fi-FI: MARC-muokkauksen pohjat

en: Batch patron modification
fi-FI: Asiakkaiden muokkaus eräajona

en: Overdue notice/status triggers
fi-FI: Myöhästymisilmoitusten määrittely

en: Page error
fi-FI: Virhe

en: Upload patron images
fi-FI: Asiakaskuvien lataus

en: Preview notice template
fi-FI: Esikatsele viestipohjaa

en: Notices
fi-FI: Ilmoitukset

en: OPAC problem reports
fi-FI: Verkkokirjaston vikailmoitukset

en: Quote uploader
fi-FI: Tuo sitaatteja

en: Quote editor
fi-FI: Sitaattien muokkaus

en: Modify quote
fi-FI: Muokkaa sitaattia

en: New quote
fi-FI: Uusi sitaatti

en: Task scheduler
fi-FI: Tehtävien ajastus

en: Compare matched records
fi-FI: Vertaa yhdistettäviä tietueita

en: Stage MARC records for import
fi-FI: Välivarastoi MARC-tietueita

en: Modify rota '{rota_title}'
fi-FI: Muokkaa kiertoa '{rota_title}'

en: New rota
fi-FI: Uusi kierto

en: Manage stages for '{rota_title}'
fi-FI: Hallinnoi kierron '{rota_title}' vaiheita

en: Modify {library} stage
fi-FI: Muokkaa kirjaston {library} vaihetta

en: New stage
fi-FI: Uusi vaihe

en: Manage items for '{rota_title}'
fi-FI: Hallinnoi kierron '{rota_title}' niteitä

en: Add items
fi-FI: Lisää niteitä

en: Stock rotation
fi-FI: Kiertokokoelma

en: Add items to rota '{rota_title}'
fi-FI: Lisää niteitä kiertoon '{rota_title}'

en: Upload local cover image for
fi-FI: Lataa paikallinen kansikuva tietueelle

en: Upload local cover image
fi-FI: Lataa paikallinen kansikuva

en: Uploads
fi-FI: Lataukset

en: Log viewer
fi-FI: Lokien katselu

en: Add to list
fi-FI: Lisää listalle

en: Lists
fi-FI: Listat

en: Download list
fi-FI: Lataa lista

en: Sending your list
fi-FI: Lähetetään listaasi

en: Contents of {list_name}
fi-FI: Listan {list_name} sisältö

en: Create new list
fi-FI: Luo uusi lista

en: Edit list {list_name}
fi-FI: Muokkaa listaa {list_name}

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
fi-FI: Peruuta

[ctx: Request to cancel hold button]
en: Request to cancel
fi-FI: Pyydä perumaan

en: Show fewer authors
fi-FI: Näytä vähemmän tekijöitä

en: Show more authors
fi-FI: Näytä enemmän tekijöitä

en: Show fewer titles
fi-FI: Näytä vähemmän nimekkeitä

en: Show more titles
fi-FI: Näytä enemmän nimekkeitä

en: Show fewer topics
fi-FI: Näytä vähemmän aiheita

en: Show more topics
fi-FI: Näytä lisää aiheita

en: Show fewer places
fi-FI: Näytä vähemmän paikkoja

en: Show more places
fi-FI: Näytä lisää paikkoja

en: Show fewer series
fi-FI: Näytä vähemmän sarjoja

en: Show more series
fi-FI: Näytä lisää sarjoja

en: Show fewer item types
fi-FI: Näytä vähemmän nidetyyppejä

en: Show more item types
fi-FI: Näytä lisää nidetyyppejä

en: Show fewer collections
fi-FI: Näytä vähemmän kokoelmia

en: Show more collections
fi-FI: Näytä lisää kokoelmia

en: Show fewer languages
fi-FI: Näytä vähemmän kieliä

en: Show more languages
fi-FI: Näytä lisää kieliä

en: Show fewer home libraries
fi-FI: Näytä vähemmän kotikirjastoja

en: Show more home libraries
fi-FI: Näytä lisää kotikirjastoja

en: Show fewer holding libraries
fi-FI: Näytä vähemmän sijaintikirjastoja

en: Show more holding libraries
fi-FI: Näytä lisää sijaintikirjastoja

en: Show fewer locations
fi-FI: Näytä vähemmän hyllypaikkoja

en: Show more locations
fi-FI: Näytä lisää hyllypaikkoja

en: record | records
fi-FI[0]: tietue
fi-FI[1]: tietueet

en: checkout | checkouts
fi-FI[0]: laina
fi-FI[1]: lainaa

en: overdue | overdues
fi-FI[0]: myöhässä
fi-FI[1]: myöhässä

en: hold pending | holds pending
fi-FI[0]: varaus voimassa
fi-FI[1]: varausta voimassa

en: hold waiting | holds waiting
fi-FI[0]: varaus noudettavissa
fi-FI[1]: varausta noudettavissa

en: message | messages
fi-FI[0]: viesti
fi-FI[1]: viestiä

[ctx: gender]
en: Other:
fi-FI: Muu:
