Koha 23.11.08.001 - en to fi-FI translation catalogue (2202 entries)

en: Your charges
fi-FI: Maksut

en: Created
fi-FI: Luotu

en: Updated
fi-FI: Päivitetty

en: Type
fi-FI: Tyyppi

en: Description
fi-FI: Kuvaus

en: Amount
fi-FI: Summa

en: Amount outstanding
fi-FI: Maksettava

en: Total due
fi-FI: Yhteensä

en: Total due if credit(s) applied:
fi-FI: Yhteensä, jos hyvitystä käytetään:

en: You have no fines or charges
fi-FI: Ei maksamattomia maksuja

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
fi-FI: %s %s maksut

en: Fine amount
fi-FI: Myöhästymismaksun määrä

en: Pay selected fines and charges
fi-FI: Maksa valitut maksut

en: Payment method
fi-FI: Maksutapa

en: Make payment
fi-FI: Maksa

en: Amount to pay:
fi-FI: Maksettava summa:

en: Account creation fee
fi-FI: Tilin luomismaksu

en: Account renewal fee
fi-FI: Tilin uusimismaksu

en: Article request fee
fi-FI: Artikkelipyynnön maksu

en: Lost item
fi-FI: Kadonnut aineisto

en: Manual fee
fi-FI: Käsin lisätty maksu

en: New card
fi-FI: Uusi kortti

en: Fine
fi-FI: Myöhästymismaksu

en: Lost item processing fee
fi-FI: Kadonneen niteen käsittelykulut

en: Rental fee
fi-FI: Lainausmaksu

en: Daily rental fee
fi-FI: Päivävuokra

en: Renewal of rental item
fi-FI: Vuokrattavan niteen uusinta

en: Renewal of daily rental item
fi-FI: Päivävuokrattavan niteen uusinta

en: Hold fee
fi-FI: Varausmaksu

en: Hold waiting too long
fi-FI: Noutamaton varaus

en: Payment from library to patron
fi-FI: Maksusuoritus kirjastolta asiakkaalle

en: Credit has been voided
fi-FI: Hyvitys on mitätöity

en: Cancelled charge
fi-FI: Peruutettu veloitus

en: Credit
fi-FI: Hyvitys

en: Discount
fi-FI: Alennus

en: Forgiven
fi-FI: Maksun mitätöinti

en: Lost item fee refund
fi-FI: Kadonneen niteen korvaushinnan hyvitys

en: Overpayment refund
fi-FI: Liikamaksun hyvitys

en: Payment
fi-FI: Maksu

en: Lost item processing fee refund
fi-FI: Kadonneen niteen käsittelykulun hyvitys

en: Purchase
fi-FI: Osto

en: Refund
fi-FI: Hyvitys

en: Writeoff
fi-FI: Poista

en: (Accruing)
fi-FI: (Kertyvä maksu)

en: (Returned)
fi-FI: (Palautettu)

en: (Replaced)
fi-FI: (Korvattu)

en: (Refunded)
fi-FI: (Hyvitetty)

en: (Forgiven)
fi-FI: (Maksun mitätöinti)

en: (Voided)
fi-FI: (Mitätöity)

en: (Lost)
fi-FI: (Kadonnut)

en: (Cancelled)
fi-FI: (Peruutettu)

note: ABBR
en: Broader Term
fi-FI: Laajempi termi

en: NT
fi-FI: ST

note: ABBR
en: Narrower Term
fi-FI: Suppeampi termi

note: ABBR
en: Used For
fi-FI: Käytetään

note: ABBR
en: Related Term
fi-FI: Liittyvä termi

en: (Earlier heading)
fi-FI: (Aiempi otsikko)

en: (Later heading)
fi-FI: (Myöhempi otsikko)

en: (Acronym)
fi-FI: (Akronyymi)

en: (Musical composition)
fi-FI: (Sävellys)

en: (Broader heading)
fi-FI: (Laajempi otsikko)

en: (Narrower heading)
fi-FI: (Suppeampi otsikko)

en: (Immediate parent body)
fi-FI: (Isäntäyhteisö)

en: used for/see from:
fi-FI: katso lähde:

en: see also:
fi-FI: katso myös:

en: None
fi-FI: Ei mitään

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
fi-FI: %s %s %s Ei nimekettä %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

en: No bibliographic record
fi-FI: Ei nimeketietuetta

en: No title
fi-FI: Ei otsikkoa

note: SCRIPT
en: Clear date
fi-FI: Tyhjennä päiväys

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (should match %s).
fi-FI: Syötä kelvollinen päivämäärä (pitää olla muodossa %s).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
fi-FI: Tyhjennä suodatin

note: SCRIPT
en: Columns
fi-FI: Sarakkeet

note: SCRIPT
en: Columns settings
fi-FI: Sarakeasetukset

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Copy
fi-FI: Kopioi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print
fi-FI: Tulosta

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
fi-FI: %s(kk/pp/vvvv)%s(pp/kk/vvvv)%s(vvvv-kk-pp)%s

note: LINK
en: Search %s
fi-FI: Haku %s

note: For the first occurrence, %1$s:  HOLDS.count | html
en: (%s total)
fi-FI: (Yhteensä %s)

en: Holds
fi-FI: Varaukset

en: Title
fi-FI: Nimeke

en: Placed on
fi-FI: Varauspvm

en: Expires on
fi-FI: Vanhenee

en: Pickup location
fi-FI: Noutopiste

en: Priority
fi-FI: Sija jonossa

en: Notes
fi-FI: Huomautukset

en: Status
fi-FI: Tila

en: Suspend
fi-FI: Keskeytä varaus

en: Modify
fi-FI: Muokkaa

en: Next available item from item group:
fi-FI: Seuraava vapaa nide ryhmästä:

note: %1$s:  HOLD.item.barcode | html
en: Item on hold: %s
fi-FI: Nide varauksessa: %s

note: %1$s:  IF ( HOLD.expirationdate ) %2$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE
en: %s %s %s Never expires %s %s
fi-FI: %s %s %s Ei vanhene koskaan %s %s

en: Change
fi-FI: Muuta

en: Change pickup location for
fi-FI: Vaihda noutopaikka niteelle

note: BUTTON
en: Close
fi-FI: Sulje

en: New pickup location:
fi-FI: Uusi noutopaikka:

en: Save
fi-FI: Tallenna

en: Cancel
fi-FI: Peruuta

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
fi-FI: %s Nide odottaa

note: %1$s:  IF ( HOLD.desk_id ) %2$s:  HOLD.desk.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  IF ( HOLD.waitingdate ) %5$s:  HOLD.waitingdate | $KohaDates %6$s:  IF HOLD.expirationdate %7$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  END
en: %s, %s,%s %s since %s %s until %s %s %s
fi-FI: %s, %s,%s %s lähtien %s %s saakka %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
fi-FI: %s Aineisto kuljetettavana kirjastoon

note: %1$s:  branch_name| $raw
en: Item in transit from %s since
fi-FI: Kuljetettavana kirjastosta %s lähtien

en: Item in processing
fi-FI: Nide käsiteltävänä

en: Suspended
fi-FI: Keskeytetty

en: until
fi-FI: ja aktivoi varaukset

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( HOLD.itemtype ) | html
en: Pending for next available item of item type '%s'
fi-FI: Odottaa seuraavaa vapaa olevaa nidettä nidetyypillä '%s'

en: Pending
fi-FI: Odottava

en: Resume
fi-FI: Aktivoi

en: Suspend all holds
fi-FI: Keskeytä kaikki varaukset

en: until
fi-FI: tähän saakka

en: Clear date to suspend indefinitely
fi-FI: Jos kentässä ei ole päivämäärää, keskeytyvät varaukset toistaiseksi

en: Resume all suspended holds
fi-FI: Aktivoi kaikki keskeytetyt varaukset

en: Tab text 1
fi-FI: Välilehtiteksti 1

en: Tab text 2
fi-FI: Välilehtiteksti 2

en: Module
fi-FI: Osio

en: Module page
fi-FI: Osion sivu

en: Add form
fi-FI: Lisää lomake

en: Confirm deletion
fi-FI: Vahvista poisto

en: Module page
fi-FI: Osion sivu

note: NAV
en: Breadcrumb
fi-FI: Murupolku

en: Home
fi-FI: Etusivu

en: Source
fi-FI: Lähde

en: Author
fi-FI: Tekijä

en: Date
fi-FI: Pvm

en: Programming error, item-status.inc must be called with a Koha::Item object.
fi-FI: Ohjelmointivirhe, ole hyvä ja ota yhteys kirjastoon ja anna henkilökunnalle seuraava virheilmoitus, "Programming error, item-status.inc must be called with a Koha::Item object."

en: Item lost
fi-FI: Nide kadonnut

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Currently in local use by %s %s %s(%s)%s
fi-FI: Tällä hetkellä paikallisessa käytössä käyttäjällä %s %s %s(%s)%s

en: Currently in local use
fi-FI: Tällä hetkellä paikallisessa käytössä

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Checked out to %s %s %s(%s)%s
fi-FI: Lainassa %s %s %s(%s)%s

en: Checked out
fi-FI: Lainassa

en: Recall
fi-FI: Palautuspyyntö

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfertto ) | html %3$s:  transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
fi-FI: Kuljetettavana kirjastosta %s kirjastoon %s %s

en: On hold
fi-FI: Varattu

en: Item withdrawn
fi-FI: Poistettu nide

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restricted_lib
en: Not for loan %s
fi-FI: Ei lainata %s

en: In bundle:
fi-FI: Nidepaketissa:

en: Item damaged
fi-FI: Nide vaurioitunut

en: On order
fi-FI: Tilauksessa

en: Pending hold
fi-FI: Odottava varaus

en: Pending recall
fi-FI: Odottava palautuspyyntö

note: %1$s:  IF restricted_lib
en: Available %s
fi-FI: Saatavana %s

en: Languages
fi-FI: Kielet

note: A
en: Switch languages
fi-FI: Vaihda kieltä

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Koha online %s
fi-FI: %s %s %s Koha %s

en: Help
fi-FI: Ohje

en: Log out
fi-FI: Kirjaudu ulos

en: Skip to main content
fi-FI: Siirry pääsisältöön

en: Your cart is empty.
fi-FI: Korisi on tyhjä.

note: A
en: Collect items you are interested in
fi-FI: Valitse nimekkeet, jotka haluat

en: Cart
fi-FI: Kori

note: A
en: Show dropdown with detailed list information
fi-FI: Näytä pudotusvalikko, jossa on yksityiskohtaiset luettelotiedot

note: A
en: Show lists
fi-FI: Näytä listat

en: Lists
fi-FI: Listat

en: Public lists
fi-FI: Julkiset listat

en: View all
fi-FI: Näytä kaikki

en: Your lists
fi-FI: Listasi

en: No private lists
fi-FI: Ei yksityisiä listoja

en: New list
fi-FI: Uusi lista

en: Log in to create your own lists
fi-FI: Kirjaudu ja tee omia listoja

note: A
en: Self check out
fi-FI: Itsepalvelulainaus

en: Self checkout
fi-FI: Itsepalvelulainaus

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user no_html = 1
en: Welcome, %s
fi-FI: Tervetuloa, %s

en: Log out
fi-FI: Kirjaudu ulos

en: Log in to your account
fi-FI: Kirjaudu sisään

en: Your account
fi-FI: Käyttäjätilisi

en: Search history
fi-FI: Hakuhistoria

note: A
en: View your search history
fi-FI: Hakuhistoria

en: Clear
fi-FI: Tyhjennä

note: A
en: Delete your search history
fi-FI: Poista hakuhistoria

note: A name=Your cookies
en: View and amend cookies you have consented to
fi-FI: Tarkastele ja muokkaa evästeasetuksiasi

en: Your cookies
fi-FI: Evästeet

en: Library catalog
fi-FI: Kokoelma

en: Subject
fi-FI: Asiasana

en: Series
fi-FI: Sarjajulkaisu

en: Call number
fi-FI: Luokka

note: INPUT type=text name=q
en: Searching in %s only
fi-FI: Etsimässä %s vain

en: All libraries
fi-FI: Kaikki kirjastot

note: OPTGROUP
en: Libraries
fi-FI: Kirjastot

note: OPTGROUP
en: Groups
fi-FI: Ryhmät

note: BUTTON
en: Search
fi-FI: Haku

en: Advanced search
fi-FI: Tarkka haku

en: Course reserves
fi-FI: Kurssivarannot

en: Browse by hierarchy
fi-FI: Selaa tasoittain

en: Authority search
fi-FI: Auktoriteettihaku

en: Recent comments
fi-FI: Uusimmat kommentit

en: Tag cloud
fi-FI: Tagipilvi

en: Subject cloud
fi-FI: Asiasanapilvi

en: Most popular
fi-FI: Suosituimmat

en: Browse search
fi-FI: Selaushaku

en: Purchase suggestions
fi-FI: Hankintaehdotukset

en: Library
fi-FI: Kirjasto

en: Log in with Google
fi-FI: Kirjaudu Google-tunnuksella

en: If you do not have a Google account, but do have a local account, you can still log in:
fi-FI: Jos sinulla ei ole Google-tiliä, voit kirjautua kirjastokortillasi:

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity. If you have a local login, you may use that below.
fi-FI: Shibboleth-tunnistautuminen epäonnistui. Jos sinulla on paikallinen tili, voit käyttää sitä.

en: Shibboleth login
fi-FI: Shibboleth-kirjautuminen

en: Log in using a Shibboleth account
fi-FI: Kirjaudu sisään käyttäen Shibboleth-tiliä

en: Local login
fi-FI: Paikallinen kirjautuminen

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
fi-FI: %s Kirjaudu käyttäen: %s

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
fi-FI: Voit kirjautua ilman ulkoista tiliä paikallisella tililläsi:

en: Login:
fi-FI: Kirjautumistunnus:

en: Password:
fi-FI: Salasana:

note: INPUT type=submit
en: Log in
fi-FI: Kirjaudu

en: Forgot your password?
fi-FI: Unohditko salasanasi?

en: Create an account
fi-FI: Luo uusi tili

en: Accept all cookies
fi-FI: Hyväksi kaikki evästeet

en: Accept only essential cookies
fi-FI: Hyväksy vain välttämättömät evästeet

note: BUTTON
en: Click to view more information about your cookie consents
fi-FI: Klikkaa katsoaksesi lisätietoja evästeasetuksistasi

en: More information
fi-FI: Lisätietoja

en: Cookie consent
fi-FI: Evästesuostumukset

note: INPUT type=checkbox name=consentCheckbox
en: Consent to cookie
fi-FI: Suostumus evästeelle

en: Accept selected non-essential cookies
fi-FI: Hyväksy valitut valinnaiset evästeet

en: Report a concern
fi-FI: Raportoi ongelmasta

en: Title:
fi-FI: Nimeke:

en: Please describe your concerns:
fi-FI: Kuvaile ongelmaa:

en: Submit
fi-FI: OK

en: Enter item barcode:
fi-FI: Lue viivakoodi:

en: Barcode
fi-FI: Viivakoodi

en: Due date
fi-FI: Eräpäivä

en: items checked out
fi-FI: lainattua nidettä

en: Submit
fi-FI: OK

note: A
en: Term
fi-FI: Sana

en: Earlier heading
fi-FI: Aiempi otsikko

en: Later heading
fi-FI: Myöhempi otsikko

en: Acronym
fi-FI: Akronyymi

en: Musical composition
fi-FI: Sävellys

en: Broader heading
fi-FI: Laajempi termi

en: Narrower heading
fi-FI: Suppeampi termi

en: English
fi-FI: englanti

en: French
fi-FI: ranska

en: Italian
fi-FI: italia

en: German
fi-FI: saksa

en: Spanish
fi-FI: espanja

en: Report a problem
fi-FI: Ilmoita ongelma

note: %1$s:  IF template.name.match('opac-main.tt')
en: Powered by %s
fi-FI: Virtaa antaa %s

en: Languages:
fi-FI: Kielet:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa hakuhistoriasi?

en: Place hold
fi-FI: Varaa

en: Place recall
fi-FI: Tee palautuspyyntö

en: Request article
fi-FI: Pyydä artikkelia

en: Save to your lists
fi-FI: Tallenna omalle listalle

en: (remove)
fi-FI: (poista)

en: In your cart
fi-FI: Korissa

en: Add to your cart
fi-FI: Lisää koriin

en: Suggest for purchase
fi-FI: Tee hankintaehdotus

en: Unhighlight
fi-FI: Poista korostus

en: Highlight
fi-FI: Korosta

en: Send to device
fi-FI: Jaa toiseen laitteeseen

en: Save record
fi-FI: Tallenna tietue

en: MARC (non-Unicode/MARC-8)
fi-FI: MARC (Ei Unicode/MARC-8)

en: More searches
fi-FI: Lisää hakuja

en: Search for this title in:
fi-FI: Hae nimekettä:

en: Exporting to Dublin Core...
fi-FI: Viedään Dublin Core -muotoon...

en: Simple DC-RDF
fi-FI: Suppea DC-RDF

en: Export
fi-FI: Vie

en: Refine your search
fi-FI: Tarkenna hakuasi

en: Custom search filters
fi-FI: Hakurajaukset

en: Availability
fi-FI: Saatavuus

en: Show all records
fi-FI: Näytä kaikki tietueet

en: Showing only records with available items
fi-FI: Näytetään vain saatavilla olevat tietueet

en: Limit to records with available items
fi-FI: Rajoita tietueisiin, joissa on niteitä saatavana

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
fi-FI: (samankaltaisia hakuja: %s%s%s)

en: Authors
fi-FI: Tekijät

en: Titles
fi-FI: Nimekkeet

en: Topics
fi-FI: Asiasanat

en: Places
fi-FI: Paikat

en: Item types
fi-FI: Nidetyypit

en: Collections
fi-FI: Kokoelmat

en: Home libraries
fi-FI: Kotikirjastot

en: Holding libraries
fi-FI: Nykyinen paikka

en: Locations
fi-FI: Hyllypaikat

note: A
en: Remove facet %s
fi-FI: Poista fasetti %s

en: Show more
fi-FI: Näytä enemmän

en: Show less
fi-FI: Näytä vähemmän

en: Messages for you
fi-FI: Saapuneet viestit

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
fi-FI: Päivä: %s, kirjoittaja %s

en: Dismiss
fi-FI: Hylkää

en: Show the top
fi-FI: Alkuun

en: 10 titles
fi-FI: 10 nimekettä

en: 15 titles
fi-FI: 15 nimekettä

en: 20 titles
fi-FI: 20 nimekettä

en: 30 titles
fi-FI: 30 nimekettä

en: 40 titles
fi-FI: 40 nimekettä

en: 50 titles
fi-FI: 50 nimekettä

en: 100 titles
fi-FI: 100 nimekettä

en: From:
fi-FI: Alkaen:

en: Limit to:
fi-FI: Rajoita:

en: All item types
fi-FI: Kaikki nidetyypit

en: Limit to:
fi-FI: Rajoita:

en: All collections
fi-FI: Kaikki kokoelmat

en: Acquired in the last:
fi-FI: Uutuudet:

en: 3 months
fi-FI: 3 kk

en: 6 months
fi-FI: 6 kk

en: 12 months
fi-FI: 12 kk

en: No limit
fi-FI: Ei rajoitusta

en: Found in Open Library:
fi-FI: Löytyi Open Librarysta:

en: Select a download format
fi-FI: Valitse tallennusmuoto

en: Save changes
fi-FI: Tallenna muutokset

note: INPUT type=submit
en: Login
fi-FI: Kirjastokortin numero

note: NAV
en: Search results pagination
fi-FI: Hakutulosten sivut

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
fi-FI: %s / %s hakutulosta ladattu, tarkenna hakuasi nähdäksesi muita tietueita

en: First
fi-FI: Ensimmäinen

note: A
en: Go to the first page
fi-FI: Siirry ensimmäiselle sivulle

note: A
en: Go to the previous page
fi-FI: Siirry edelliselle sivulle

en: Previous
fi-FI: Edellinen

note: A
en: Current page: Page %s
fi-FI: Nykyinen sivu: Sivu %s

note: A
en: Go to page %s
fi-FI: Siirry sivulle %s

note: A
en: Go to the next page
fi-FI: Siirry seuraavalle sivulle

en: Next
fi-FI: Seuraava

note: A
en: Go to the last page
fi-FI: Siirry viimeiselle sivulle

en: Last
fi-FI: Viimeinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
fi-FI: Salasanan edessä tai lopussa tyhjiä merkkejä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
fi-FI: Salasanan tulee olla vähintään %s merkkiä pitkä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
fi-FI: Salasanan pitää olla vähintään %s merkkiä pitkä, sisältäen ISOJA ja pieniä kirjaimia sekä numeroita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter the same password as above
fi-FI: Anna sama salasana kuin yllä

en: Relevance
fi-FI: Osuvuuden mukaan

note: OPTGROUP
en: Popularity
fi-FI: Suosio

en: Popularity (most to least)
fi-FI: Suosion mukaan (eniten lainatut ensin)

en: Popularity (least to most)
fi-FI: Suosion mukaan (vähiten lainatut ensin)

en: Author (A-Z)
fi-FI: Tekijän mukaan (nouseva)

en: Author (Z-A)
fi-FI: Tekijän mukaan (laskeva)

en: Call number (0-9 to A-Z)
fi-FI: Luokka (nouseva)

en: Call number (Z-A to 9-0)
fi-FI: Luokka (laskeva)

note: OPTGROUP
en: Dates
fi-FI: Päivämäärät

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
fi-FI: Julkaisuvuosi (uusimmasta vanhimpaan)

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
fi-FI: Julkaisuvuosi (vanhimmasta uusimpaan)

en: Acquisition date: Newest to oldest
fi-FI: Hankintapäivä (uusimmasta vanhimpaan)

en: Acquisition date: Oldest to newest
fi-FI: Hankintapäivä (vanhimmasta uusimpaan)

en: Title (A-Z)
fi-FI: Nimeke (A-Z)

en: Title (Z-A)
fi-FI: Nimeke (Z-A)

en: Expected
fi-FI: Odotetaan

en: Arrived
fi-FI: Saapunut

en: Circulating
fi-FI: Lainattavissa

en: Out for binding
fi-FI: Sidottavana

en: Bound
fi-FI: Sidottu

en: Late
fi-FI: Myöhässä

en: Missing
fi-FI: Puuttuu

en: Missing (never received)
fi-FI: Ei ole saapunut

en: Missing (sold out)
fi-FI: Loppuunmyyty

en: Missing (damaged)
fi-FI: Vaurioitunut

en: Missing (lost)
fi-FI: Kadonnut

en: Not available
fi-FI: Ei saatavilla

en: Delete
fi-FI: Poista

en: Claimed
fi-FI: Reklamoitu

en: Stopped
fi-FI: Keskeytetty

note: %1$s:  starting_homebranch | html
en: Browsing %s shelves
fi-FI: Selaa kirjaston %s hyllyjä

en: Shelving location:
fi-FI: Hyllypaikka:

note: %1$s: - starting_ccode | html -
en: Collection: %s
fi-FI: Kokoelma: %s

en: (Hides shelf browser)
fi-FI: (Piilottaa hyllyselauksen)

en: Close shelf browser
fi-FI: Sulje virtuaalihylly

en: No cover image available
fi-FI: Ei kansikuvaa saatavana

note: IMG
en: See Baker & Taylor
fi-FI: Katso Baker & Taylorin tiedot

note: IMG
en: Cover image
fi-FI: Kansikuva

note: A
en: Place a hold on %s
fi-FI: Varaa %s

en: Add tag
fi-FI: Lisää tagi

en: New tag(s), separated by a comma:
fi-FI: Lisää tageja, pilkulla eroteltuna:

note: INPUT type=submit name=tagbutton
en: Add
fi-FI: Lisää

en: (done)
fi-FI: (valmis)

en: Tag status here.
fi-FI: Tagin tila

en: Log in to add tags
fi-FI: Kirjaudu lisääksesi tageja

en: Save to another list
fi-FI: Vie toiseen listaan

en: Remove from this list
fi-FI: Poista listalta

en: Save to lists
fi-FI: Lisää listalle

note: A
en: Add %s to the cart
fi-FI: Lisää %s koriin

en: Add to cart
fi-FI: Lisää koriin

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
fi-FI: Arvioi minut

note: For the first occurrence, %1$s:  item.my_rating.rating_value | html
en: Your rating: %s.
fi-FI: Arviosi: %s.

en: Cancel rating
fi-FI: Peruuta arviointi

note: For the first occurrence, %1$s:  rating_avg | html %2$s:  item.ratings.count | html
en: Average rating: %s (%s votes)
fi-FI: Keskiarvo: %s (%s ääntä)

en: Summary
fi-FI: Yhteenveto

en: Charges
fi-FI: Maksut

en: Personal details
fi-FI: Käyttäjätiedot

en: Consents
fi-FI: Suostumukset

en: Tags
fi-FI: Tagit

en: Change password
fi-FI: Vaihda salasana

en: Checkout history
fi-FI: Lainahistoria

en: Privacy
fi-FI: Yksityisyys

en: Holds history
fi-FI: Varaushistoria

en: Recalls history
fi-FI: Palautuspyyntöhistoria

en: Messaging
fi-FI: Viestitys

en: Routing lists
fi-FI: Kiertolistat

en: Ask for discharge
fi-FI: Pyydä vapautusta

en: Interlibrary loan requests
fi-FI: Kaukolainapyynnöt

en: Curbside pickups
fi-FI: Noutopalvelu

note: %1$s:  logged_in_user.alert_subscriptions.count | html
en: Alert subscriptions (%s)
fi-FI: Kausijulkaisutilausten saapumisilmoitukset (%s)

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
fi-FI: Syötä verkko-osoite.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
fi-FI: Syötä päivämäärä ISO-muodossa.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
fi-FI: Syötä sallittu päivämäärä.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
fi-FI: Syötä sähköpostiosoite oikeassa muodossa.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid number.
fi-FI: Syötä numero.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
fi-FI: Syötä kelvollinen puhelinnumero.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
fi-FI: Syötä arvo, joka on pituudeltaan {0}-{1} merkkiä.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
fi-FI: Syötä numero välillä {0}-{1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
fi-FI: Syötä numero, joka on suurempi tai yhtäsuuri kuin {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
fi-FI: Syötä numero, joka on pienempi tai yhtäsuuri kuin {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
fi-FI: Syötä vähintään {0} merkkiä.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
fi-FI: Syötä enintään {0} merkkiä.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
fi-FI: Syötä vain numeroita.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
fi-FI: Syötä sama arvo uudelleen.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
fi-FI: Korjaa tämä kenttä.

note: SCRIPT
en: This field is required.
fi-FI: Tämä kenttä on pakollinen.

en: No XSLT file passed.
fi-FI: Ei yhtään läpäissyttä XSLT-tiedostoa.

en: XSLT file not found.
fi-FI: XSLT tiedostoa ei löytynyt.

en: Error while loading stylesheet.
fi-FI: Virhe ladattaessa tyylitiedostoa.

en: Error while parsing stylesheet.
fi-FI: Virhe jäsennettäessä tyylitiedostoa.

en: Error while parsing input.
fi-FI: Virhe jäsennettäessä syötettä.

en: Error while transforming input.
fi-FI: Virhe muunnettaessa syötettä.

en: No string to transform.
fi-FI: Ei muunnettavaa merkkijonoa.

en: Clubs currently enrolled in
fi-FI: Kerhot, joihin olet ilmoittaunut

en: Clubs
fi-FI: Kerhot

en: Name
fi-FI: Nimi

en: Date enrolled
fi-FI: Ilmoittautumispvm

en: Cancel enrollment
fi-FI: Peru ilmoittautuminen

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Contact your library to be disenrolled from this club. %s
fi-FI: %s Peruaksesi ilmoittautumisesi tähän kerhoon, ota yhteyttä kirjastoosi. %s

en: Clubs you can enroll in
fi-FI: Kerhot, joihin voit ilmoittautua

en: Enroll
fi-FI: Ilmoittaudu

en: You must have an email address to enroll
fi-FI: Sinulla pitää olla sähköpostiosoite ilmoittautuaksesi

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
fi-FI: Ilmoittautumisen peruminen epäonnistui!

en: Enroll in
fi-FI: Ilmoittaudu

en: Enrollment
fi-FI: Ilmoittautumiset

en: Finish enrollment
fi-FI: Lopeta ilmoittautuminen

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
fi-FI: Ilmoittautuminen epäonnistui!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: An error has occurred &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Tapahtui virhe &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: An error has occurred
fi-FI: Tapahtui virhe

en: Sorry, the requested page is not available
fi-FI: Pyydetty sivu ei ole saatavilla

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
fi-FI: Virhe %s

en: This message can have the following reason(s):
fi-FI: Tälle viestille voi olla seuraavia syitä:

en: The link is broken and the page does not exist.
fi-FI: Virheellinen linkki. Sivua ei löydy.

en: You are not authorized to view this page.
fi-FI: Sinulla ei ole oikeutta nähdä tätä sivua.

en: The link is invalid.
fi-FI: Virhellinen linkki.

en: You are forbidden to view this page.
fi-FI: Sinulla ei ole oikeutta nähdä tätä sivua.

en: You made use of an external link to a catalog item that is no longer available.
fi-FI: Käytit ulkoista linkkiä luettelomme nimekkeeseen, joka ei ole enää saatavana.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark.
fi-FI: Käytit vanhentunutta linkkiä esim. hakukoneesta tai kirjanmerkeistä.

en: You tried to access a page that needs authentication.
fi-FI: Yritit päästä sivulle, joka vaatii tunnistaumisen.

en: An internal link in our catalog home page is broken and the page does not exist.
fi-FI: Virheellinen linkki. Sivua ei löydy.

en: An error occurred while processing your request.
fi-FI: Pyyntöä käsiteltäessä tapahtui virhe.

en: What's next?
fi-FI: Mitä seuraavaksi?

en: Login page
fi-FI: Kirjautumissivu

en: Please log in to the catalog and try again.
fi-FI: Kirjaudu sisään ja yritä uudelleen.

en: You can use the menu and links at the top of the page
fi-FI: Voit käyttää sivun yläreunan valikkoa ja linkkejä

en: You can search our catalog using the search form at the top of this page.
fi-FI: Voit hakea aineistoa tämän sivun yläreunassa olevalla hakulaatikolla.

en: Return to the catalog home page.
fi-FI: Palaa verkkokirjaston etusivulle.

en: Report issues and broken links
fi-FI: Raportoi ongelmia ja rikkinäisiä linkkejä

en: To report this error, please contact the Koha Administrator.
fi-FI: Voit ilmoittaa tästä virheestä sähköpostitse ylläpitäjälle.

en: Send email
fi-FI: Lähetä sähköposti

note: %1$s:  IF ( GetAvailability ) %2$s:  ELSIF ( GetRecords ) %3$s:  ELSIF ( GetAuthorityRecords ) %4$s:  ELSIF ( LookupPatron ) %5$s:  ELSIF ( AuthenticatePatron ) %6$s:  ELSIF ( GetPatronInfo ) %7$s:  ELSIF ( GetPatronStatus ) %8$s:  ELSIF ( GetServices ) %9$s:  ELSIF ( RenewLoan ) %10$s:  ELSIF ( Hol
en: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Given a set of bibliographic or item identifiers, returns a list with availability and call number of the items associated with the identifiers.
fi-FI: Saatavuushaku. Kun annetaan joukko bibliografisia- tai nidetunnisteita, palautuu lista saatavuustiedoista niille niteille, jotka liittyvät tunnisteisiin.

en: Parameters
fi-FI: Muuttujat

en: (Required)
fi-FI: (Pakollinen)

en: list of either bibliographic or item identifiers
fi-FI: bibliografisten tai nidetunnisteiden lista

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
fi-FI: tunnisteen tyyppi, vaihtoehdot:

en: item
fi-FI: Nimeke

en: (Optional)
fi-FI: (Vapaaehtoinen)

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
fi-FI: kysyy tietoja saatavuuden raportointiin, vaihtoehdot:

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
fi-FI: kysyy formaatteja saatavuuden raportoinnissa

en: language (Optional)
fi-FI: kieli (vapaaehtoinen)

en: requests a particular language for the output, default is the OPAC cookie language if set, the first language in OPAC language list or English
fi-FI: näyttäminen vaatii kielen valintaa. Oletus on käyttöliittymän evästeen kieli, jos asetettu; muuten ensimmäinen kieli käyttöliittymän kielivalikossa tai englanti

en: Example call
fi-FI: Esimerkkisijainti

en: Example response
fi-FI: Esimerkkivastaus

en: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;dlf:collection xmlns:dlf="http://diglib.org/ilsdi/1.1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://diglib.org/ilsdi/1.1 http://diglib.org/architectures/ilsdi/schemas/1.1/dlfexpanded.xsd"&gt; &lt;dlf:record&gt; &lt;dlf:bibliographic id="1" /&gt; &lt;dlf:items&gt; &lt;dlf:item id="1"&gt; &lt;dlf:simpleavailability&gt; &lt;dlf:identifier&gt;1&lt;/dlf:identifier&gt; &lt;dlf:availabilitystatus&gt;available&lt;/dlf:availabilitystatus&gt; &lt;dlf:location&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/dlf:location&gt; &lt;dlf:itemcallnumber&gt;iPR 8923 W6 L36 1990 c.1&lt;/dlf:itemcallnumber&gt; &lt;/dlf:simpleavailability&gt; &lt;/dlf:item&gt; &lt;/dlf:items&gt; &lt;/dlf:record&gt; &lt;dlf:record&gt; &lt;dlf:bibliographic id="2" /&gt; &lt;dlf:items&gt; &lt;dlf:item id="2"&gt; &lt;dlf:simpleavailability&gt; &lt;dlf:identifier&gt;2&lt;/dlf:identifier&gt; &lt;dlf:availabilitystatus&gt;available&lt;/dlf:availabilitystatus&gt; &lt;dlf:location&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/dlf:location&gt; &lt;dlf:itemcallnumber&gt;iPR 8923 W6 L36 1990 c.2&lt;/dlf:itemcallnumber&gt; &lt;/dlf:simpleavailability&gt; &lt;/dlf:item&gt; &lt;/dlf:items&gt; &lt;/dlf:record&gt; &lt;dlf:record&gt; &lt;dlf:bibliographic id="99999" /&gt; &lt;dlf:items&gt; &lt;dlf:item id="99999"&gt; &lt;dlf:simpleavailability&gt; &lt;dlf:identifier&gt;99999&lt;/dlf:identifier&gt; &lt;dlf:availabilitystatus&gt;unknown&lt;/dlf:availabilitystatus&gt; &lt;dlf:availabilitymsg&gt;Error: could not retrieve availability for this ID&lt;/dlf:availabilitymsg&gt; &lt;/dlf:simpleavailability&gt; &lt;/dlf:item&gt; &lt;/dlf:items&gt; &lt;/dlf:record&gt; &lt;/dlf:collection&gt;
fi-FI: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;dlf:collection xmlns:dlf="http://diglib.org/ilsdi/1.1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://diglib.org/ilsdi/1.1 http://diglib.org/architectures/ilsdi/schemas/1.1/dlfexpanded.xsd"&gt; &lt;dlf:record&gt; &lt;dlf:bibliographic id="1" /&gt; &lt;dlf:items&gt; &lt;dlf:item id="1"&gt; &lt;dlf:simpleavailability&gt; &lt;dlf:identifier&gt;1&lt;/dlf:identifier&gt; &lt;dlf:availabilitystatus&gt;available&lt;/dlf:availabilitystatus&gt; &lt;dlf:location&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/dlf:location&gt; &lt;dlf:itemcallnumber&gt;iPR 8923 W6 L36 1990 c.1&lt;/dlf:itemcallnumber&gt; &lt;/dlf:simpleavailability&gt; &lt;/dlf:item&gt; &lt;/dlf:items&gt; &lt;/dlf:record&gt; &lt;dlf:record&gt; &lt;dlf:bibliographic id="2" /&gt; &lt;dlf:items&gt; &lt;dlf:item id="2"&gt; &lt;dlf:simpleavailability&gt; &lt;dlf:identifier&gt;2&lt;/dlf:identifier&gt; &lt;dlf:availabilitystatus&gt;available&lt;/dlf:availabilitystatus&gt; &lt;dlf:location&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/dlf:location&gt; &lt;dlf:itemcallnumber&gt;iPR 8923 W6 L36 1990 c.2&lt;/dlf:itemcallnumber&gt; &lt;/dlf:simpleavailability&gt; &lt;/dlf:item&gt; &lt;/dlf:items&gt; &lt;/dlf:record&gt; &lt;dlf:record&gt; &lt;dlf:bibliographic id="99999" /&gt; &lt;dlf:items&gt; &lt;dlf:item id="99999"&gt; &lt;dlf:simpleavailability&gt; &lt;dlf:identifier&gt;99999&lt;/dlf:identifier&gt; &lt;dlf:availabilitystatus&gt;unknown&lt;/dlf:availabilitystatus&gt; &lt;dlf:availabilitymsg&gt;Virhe: tämän tunnisteen saatavuustietoa ei voitu noutaa&lt;/dlf:availabilitymsg&gt; &lt;/dlf:simpleavailability&gt; &lt;/dlf:item&gt; &lt;/dlf:items&gt; &lt;/dlf:record&gt; &lt;/dlf:collection&gt;

en: Given a list of record identifiers, returns a list of record objects that contain bibliographic information, as well as associated holdings and item information. The caller may request a specific metadata schema for the record objects to be returned. This function behaves similarly to HarvestBibliographicRecords and HarvestExpandedRecords in Data Aggregation, but allows quick, real time lookup by bibliographic identifier.
fi-FI: Auktoriteetti- ja sijaintihaku. Kun annetaan lista tietueen tunnisteista, palautuu lista tietueista, jotka sisältävät bibliografista tietoa ja lisäksi sijainti- ja nidetietoja. Soittaja voi pyytää käyttämään tiettyä metadatarakennetta palautettaville tietueille. Tämä toiminto käyttäytyy samantapaisesti kuin HarvestBibliographicRecords ja HarvestExpandedRecords 'Data Aggregation" -toiminnossa, mutta sallii nopean ja reaaliaikaisen haun bibliografisilla tunnisteilla.

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
fi-FI: Voit käyttää OAI-PMH ListRecords -palvelua tämän sijasta.

en: list of system record identifiers
fi-FI: järjestelmätietuetunnisteiden lista

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
fi-FI: Määrittelee metadatan rakenteen, jolla tietueet palautetaan, mahdollisia arvoja:

en: Example Call
fi-FI: Esimerkkisijainti

en: Given a list of authority record identifiers, returns a list of record objects that contain the authority records. The function user may request a specific metadata schema for the record objects.
fi-FI: Auktoriteettihaku. Kun annetaan lista auktoriteettitietueiden tunnisteista palautuu lista tietueista, jotka sisältävät nämä auktoriteetit. Toiminnon käyttäjä voi pyytää käytettäväksi tiettyä metadatarakennetta tietueille.

en: list of authority record identifiers
fi-FI: Auktoriteettitietuetunnisteiden lista

en: schema
fi-FI: kaaviot

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
fi-FI: määrittää metadataa palautettavista tietueista, mahdolliset arvot:

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
fi-FI: Tunnistaa asiakkaan kirjastojärjestelmässä ja palauttaa hänen tunnistetiedot.

en: an identifier used to look up the patron in Koha
fi-FI: Asiakkaan etsimiseen tarkoitettu muuttuja

en: the type of the identifier, possible values:
fi-FI: tunnisteen tyyppi, vaihtoehdot:

en: cardnumber
fi-FI: kirjastokortin numero

en: email
fi-FI: sähköposti

en: borrowernumber
fi-FI: Asiakkaan ID

en: surname
fi-FI: sukunimi

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
fi-FI: Varmistaa käyttäjän kirjautumistiedot ja lähettää tiedot takaisin asiakkaalle.

en: username
fi-FI: Käyttäjätunnus

en: user's login identifier
fi-FI: käyttäjän kirjautumistunnus

en: password
fi-FI: salasana

en: user's password
fi-FI: Käyttäjän salasana

en: Example Response
fi-FI: Esimerkkivastaus

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
fi-FI: Tietoa asiakkaasta: yhteystiedot, maksut, varaukset, lainat ja viestit.

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
fi-FI: asiakkaan yksilöllinen tunniste tietokannassa; sama tunniste palautuu LookupPatron tai AuthenticatePatron kautta

en: (Optional, default 1)
fi-FI: (Vapaaehtoinen, oletusarvo 1)

en: whether or not to return patron's contact information in the response
fi-FI: tulisiko vastauksen sisältää asiakkaan yhteystiedot

en: (Optional, default 0)
fi-FI: (Vapaaehtoinen, oletusarvo 0)

en: whether or not to return fine information in the response
fi-FI: tulisiko vastauksen sisältää maksutiedot

en: whether or not to return hold request information in the response
fi-FI: tulisiko vastauksen sisältää varaustiedot

en: whether or not to return loan information in the response
fi-FI: tulisiko vastauksen sisältää lainatiedot

en: whether or not to return extended patron attributes information in the response
fi-FI: tulisiko vastauksen sisältää asiakasmääreen tietoja

en: Returns a patron's status information from Koha.
fi-FI: Palauttaa asiakkaan tilatiedon Kohasta.

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
fi-FI: Tietoa asiakkaan saatavilla olevista palveluista.

en: system item identifier
fi-FI: järjestelmän niteen tunniste

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
fi-FI: Pidentää eräpäivää olemassaolevalle lainalle.

en: the date the patron would like the item returned by
fi-FI: Palautuspäivätoive

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
fi-FI: Tekee asiakkaalle nimeketason varauksen valittuun tietueeseen.

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
fi-FI: tietokannan tunniste asiakkaasta, johon pyyntö kohdistui

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
fi-FI: tietokannan tunniste nimeketietueesta, johon pyyntö kohdistui

en: IP address where the end user request is being placed
fi-FI: Pyyntöjen IP-osoite

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
fi-FI: Varauksen noutopaikan ilmaiseva muuttuja

en: date after which hold request is no longer needed
fi-FI: Tarvitaan viimeistään

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
fi-FI: Varaus raukeaa

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
fi-FI: Tekee asiakkaalle nidetason varauksen valittuun tietueeseen.

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
fi-FI: tietokannan tunniste tietystä niteestä, mihin pyyntö kohdistui

en: Cancels an active hold request for the patron.
fi-FI: Peruuttaa voimassa olevan varauksen.

en: system hold identifier (returned by GetRecords and GetPatronInfo into element 'reserve_id')
fi-FI: järjestelmän varauksen tunniste (palautetaan GetRecords ja GetPatronInfo -toiminnoilla 'reserve_id'-elementtiin)

en: Level 1: Basic discovery interfaces
fi-FI: Taso 1: Perushakuliittymät

en: (Use OAI-PMH instead)
fi-FI: (Käytä OAI-PMH sen sijaan)

en: (Use OPAC instead)
fi-FI: (Käytä verkkokirjastoa sen sijaan)

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
fi-FI: Taso 2: Perusverkkokirjastolaajennus

en: (Use SRU instead)
fi-FI: (Käytä SRU:ta sen sijaan)

en: Search
fi-FI: Hae

en: Scan
fi-FI: Lue viivakoodi

en: (Not supported yet)
fi-FI: (Toimintoa ei tueta vielä)

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
fi-FI: Taso 3: Vaihtoehtoinen perusverkkokirjasto

en: (Not supported by Koha)
fi-FI: (Toimintoa ei tueta Kohassa)

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
fi-FI: Taso 4: Luotettava/toimialuespesifinen hakukone

en: Explain
fi-FI: Selitys

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: System maintenance
fi-FI: Järjestelmän ylläpito

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'ReplytoDefault' ) )
en: %s If you have any questions, please contact the
fi-FI: %s Jos sinulla on kysyttävää, ota yhteys kirjastoon

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: The %s%s%sKoha online%s catalog is offline for system maintenance. We'll be back soon!
fi-FI: %s%s%sKohan verkkokirjasto%s on suljettu järjestelmähuollon takia. Olemme pahoillamme!

en: site administrator
fi-FI: Ylläpitäjä

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: ISBD view &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Kuvailutiedot (ISBD) &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: %1$s:  biblio.title | html
en: ISBD view for: %s
fi-FI: Kuvailutiedot (ISBD): %s

en: Normal view
fi-FI: Perustiedot

en: MARC view
fi-FI: MARC-tiedot

en: ISBD view
fi-FI: Kuvailutiedot (ISBD)

note: %1$s:  biblio.biblionumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: MARC details for record no. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: MARC-tiedot kohteelle %s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: MARC view: %s
fi-FI: MARC-tiedot: %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
fi-FI: %s (Tietue nro %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: view plain
fi-FI: Katso tekstinä

en: MARC details
fi-FI: MARC-tiedot

en: Holdings
fi-FI: Kokoelmat

en: No items available.
fi-FI: Ei niteitä saatavana.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
fi-FI: Ladataan

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
fi-FI: Perustiedot-näyttö on väliaikaisesti pois käytöstä

note: SCRIPT
en: view labeled
fi-FI: Katso otsikoituna

note: %1$s:  LibraryNameTitle | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s%sKoha online%s catalog
fi-FI: %s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Your payment
fi-FI: Maksusi

en: Account payment
fi-FI: Maksu

en: Error:
fi-FI: Virhe:

en: there was a problem processing your payment
fi-FI: maksun käsittelyssä tapahtui virhe

en: Return to fine details
fi-FI: Palaa maksutietoihin

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your charges &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Maksut &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: %1$s:  message_value | html
en: Your payment of $%s has been processed successfully!
fi-FI: Maksusi %s on käsitelty.

note: %1$s:  message_value | html
en: A payment with the transaction ID '%s' has already been posted to an account.
fi-FI: Maksu tapahtumatunnisteella '%s' löytyy jo tiedoistasi.

en: Please contact a librarian for details.
fi-FI: Ota yhteys kirjastoon, jos tarvitset lisätietoja.

note: %1$s:  message_value | html
en: The transaction ID '%s' for this payment is invalid.
fi-FI: Tapahtumatunnus '%s' tälle maksulle on virheellinen.

en: Payment applied:
fi-FI: Maksu suoritettu:

note: %1$s:  payment | html
en: your payment of %s has been applied to your account
fi-FI: maksuistasi on nyt vähennetty maksamasi summa %s

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
fi-FI: Suodata pois maksusuoritukset

note: SCRIPT
en: Minimum amount needed by this service is %s
fi-FI: Palveluun vaadittu vähimmäismaksu on %s

note: SCRIPT
en: Show all transactions
fi-FI: Näytä kaikki tapahtumat

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Add to your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Lisää listaasi &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
fi-FI: Lisää %s nimekettä %s

en: a list:
fi-FI: lista:

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
fi-FI: Lisää tähän %s

en: Select a list
fi-FI: Valitse lista

en: Add to list:
fi-FI: Lisää listalle:

note: OPTGROUP
en: Private lists
fi-FI: Yksityiset listat

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
fi-FI: Minulle jaetut yksityiset listat

en: ...or...
fi-FI: ...tai...

en: Add to a new list:
fi-FI: Lisää uudelle listalle:

en: List name:
fi-FI: Listan nimi:

en: Category:
fi-FI: Luokka:

en: Private
fi-FI: Yksityinen

en: Public
fi-FI: Julkinen

en: Could not create new list. Please check if the name is unique.
fi-FI: Uuden listan luominen ei onnistunut. Tarkista, onko nimi jo käytössä.

en: Sorry, you cannot add items to this list.
fi-FI: Et voi lisätä niteitä tähän listaan.

en: Close this window.
fi-FI: Sulje tämä ikkuna.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Advanced search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Tarkka haku &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Search for:
fi-FI: Hae:

en: and
fi-FI: ja

en: or
fi-FI: tai

en: not
fi-FI: ei

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
fi-FI: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s ja %s

note: SELECT name=idx
en: Choose search type for field %s
fi-FI: Valitse hakutyyppi kentälle %s

en: Keyword
fi-FI: Hakusana

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword phrase
fi-FI: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Fraasihaku

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
fi-FI: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Asiasana fraasina

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
fi-FI: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Asiasana ja laajemmat termit

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
fi-FI: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Asiasana ja suppeammat termit

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
fi-FI: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Asiasana ja liittyvät termit

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
fi-FI: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nimeke fraasina

en: Series title
fi-FI: Sarjan nimeke

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
fi-FI: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Tekijä fraasina

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
fi-FI: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Yhteisön nimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
fi-FI: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kokouksen nimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
fi-FI: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kokouksen nimi fraasina

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
fi-FI: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Henkilönnimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
fi-FI: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Henkilönnimi fraasina

en: Notes/Comments
fi-FI: Huomautukset

en: Curriculum
fi-FI: Opinto-ohjelma

en: Publisher
fi-FI: Julkaisija

en: Publisher location
fi-FI: Julkaisupaikka

en: Standard number
fi-FI: Standardinumero

note: INPUT type=text name=q
en: Enter field %s search terms
fi-FI: Syötä kentän %s hakusanat

note: A
en: Add another field
fi-FI: Lisää kenttä

note: A
en: Remove field
fi-FI: Poista kenttä

en: Apply field weights to search
fi-FI: Käytä kenttäpainotuksia haussa

en: See from (non-preferred form) headings are included
fi-FI: Katso myös (ei-suositeltu muoto) -otsikot sisältyvät hakuun

en: Item type
fi-FI: Nidetyyppi

en: Collection
fi-FI: Kokoelma

en: Shelving location
fi-FI: Hyllypaikka

en: Something else
fi-FI: Muu

en: Limit to any of the following:
fi-FI: Rajoita johonkin seuraavista:

en: Availability:
fi-FI: Saatavuus:

en: Only items currently available for loan or reference
fi-FI: Näytä saatavilla olevat

en: Location and availability:
fi-FI: Sijainti ja saatavuus:

en: OR
fi-FI: TAI

en: Groups of libraries
fi-FI: Kirjastoryhmät

en: -- none --
fi-FI: -- ei mikään --

en: Sort by:
fi-FI: Järjestys:

en: Publication date range
fi-FI: Julkaisuvuodet

note: INPUT type=text name=limit-yr
en: Enter search terms
fi-FI: Syötä hakusanat

en: For example: 1999-2001. You could also use "-1987" for everything published in and before 1987 or "2008-" for everything published in 2008 and after.
fi-FI: Muoto: vvvv-vvvv. Esimerkiksi ennen vuotta 1988 julkaistut': -1987 tai 'vuoden 2007 jälkeen julkaistut': 2008- .

en: Language
fi-FI: Kieli

en: Audience
fi-FI: Kohderyhmä

en: Any audience
fi-FI: Kohdeyleisö

en: Preschool
fi-FI: Esikouluikäiset

en: Primary
fi-FI: Ala-asteikäiset

en: Pre-adolescent
fi-FI: Yläasteikäiset

en: Adolescent
fi-FI: Lukioikäiset ja vastaavat

en: Adult
fi-FI: Aikuiset

en: Specialized
fi-FI: Erityisryhmä

en: General
fi-FI: Yleinen

en: Juvenile
fi-FI: Lapset ja nuoret

en: Content
fi-FI: Sisältö

en: Any content
fi-FI: Sisältö

en: Fiction
fi-FI: Kaunokirjallisuus

en: Non-fiction
fi-FI: Tietokirjallisuus

en: Biography
fi-FI: Elämäkerta

en: Musical recording
fi-FI: Musiikkiäänite

en: Non-musical recording
fi-FI: Puheäänite

en: Format
fi-FI: Materiaali

en: Any format
fi-FI: Materiaali

en: Regular print
fi-FI: Tekstiaineisto

en: Large print
fi-FI: Isoteksti

en: Braille
fi-FI: Pistekirjoitus

en: CD audio
fi-FI: CD-äänilevy

en: Cassette recording
fi-FI: Kasettiäänite

en: VHS tape / Videocassette
fi-FI: VHS / videokasetti

en: DVD video / Videodisc
fi-FI: DVD-video

en: CD software
fi-FI: CD-ROM

en: Website
fi-FI: Verkkosivu

en: Additional content types for books/printed materials
fi-FI: Muut nidetyypit kirjoille ja painetulle aineistolle

en: Any
fi-FI: Kaikki

en: Abstracts/summaries
fi-FI: Tiivistelmät, lyhennelmät

en: Bibliographies
fi-FI: Bibliografiat

en: Catalogs
fi-FI: Luettelot, kuvastot

en: Dictionaries
fi-FI: Sanakirjat, sanastot

en: Encyclopedias
fi-FI: Tietosanakirjat, hakuteokset

en: Handbooks
fi-FI: Käsikirjat

en: Legal articles
fi-FI: Artiklat, pykälät

en: Indexes
fi-FI: Hakemistot, indeksit

en: Patent document
fi-FI: Patentit

en: Discographies
fi-FI: Diskografiat

en: Legislation
fi-FI: Lait, säädökset

en: Theses
fi-FI: Väitöskirjat tai muut opinnäytteet

en: Surveys
fi-FI: Kirjallisuuskatsaukset

en: Reviews
fi-FI: Arvostelut

en: Programmed texts
fi-FI: Ohjelmoidut tekstit

en: Filmographies
fi-FI: Filmografiat

en: Directories
fi-FI: Henkilö- tai yhteisöhakemistot

en: Statistics
fi-FI: Tilastot

en: Technical reports
fi-FI: Tekniset raportit

en: Legal cases and case notes
fi-FI: Oikeustapauskeskustelut

en: Law reports and digests
fi-FI: Tuomioistuinpäätökset

en: Treaties
fi-FI: Sopimukset

en: Fewer options
fi-FI: Vähemmän vaihtoehtoja

en: More options
fi-FI: Enemmän vaihtoehtoja

en: New search
fi-FI: Uusi haku

note: %1$s:  IF ( typeissue ) %2$s:  ELSIF ( typeissuecancel ) %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sSubscribe to a subscription alert %s Unsubscribe from a subscription alert %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: %sTilaa kausijulkaisutilauksen saapumisilmoitus %s Lopeta kausijulkaisutilauksen saapumisilmoituksen tilaus %s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Details for %s
fi-FI: Tiedot niteestä %s

en: Subscribe to a subscription alert
fi-FI: Tilaa kausijulkaisutilauksen saapumisilmoitus

en: Unsubscribe from a subscription alert
fi-FI: Lopeta saapumisilmoituksen tilaus

en: Subscription alerts
fi-FI: Kausijulkaisutilausten saapumisilmoitukset

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
fi-FI: Haluatko sähköpostiisi ilmoituksen kausijulkaisutilauksen saapumisesta?

note: INPUT type=submit
en: Yes
fi-FI: Kyllä

en: No
fi-FI: Ei

en: Please confirm that you do not want to receive email when a new issue arrives for this subscription.
fi-FI: Vahvista, että et halua sähköpostiisi tietoa tämän kausijulkaisutilauksen uuden numeron saapumisesta.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your alert subscriptions &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Kausijulkaisutilausten saapumisilmoitukset &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Your alert subscriptions
fi-FI: Kausijulkaisutilausten saapumisilmoitukset

en: Alert subscriptions
fi-FI: Kausijulkaisutilausten saapumisilmoitukset

en: Location
fi-FI: Paikka

en: Actions
fi-FI: Toiminnot

en: Unsubscribe from email alerts
fi-FI: Lopeta saapumisilmoituksen tilaus

en: You have not subscribed to email alerts for any subscriptions.
fi-FI: Et ole tilannut kausijulkaisutilausten saapumisilmoituksia.

note: %1$s:  authtypetext | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Entry %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Hakusana %s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
fi-FI: Tietue %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: Number of records used in: %s
fi-FI: Käytettyjen tietueiden määrä: %s

note: %1$s:  summary.mainentry | html %2$s:  IF authtypetext %3$s:  authtypetext | html %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s (%s)%s &rsaquo; Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: %s%s (%s)%s &rsaquo; Auktoriteettihaku &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis authority is not used in any records.%s
fi-FI: %sTähän auktoriteettiin ei liity teoksia.%s

en: Preferred form:
fi-FI: Suositeltu muoto:

en: Used for/see from:
fi-FI: Edeltäjä/Katso:

en: See also:
fi-FI: Katso myös:

en: Other forms:
fi-FI: Muut muodot:

en: Online resources:
fi-FI: Linkit:

en: Identifiers
fi-FI: Tunnisteet

note: %1$s:  IF Koha.Preference( 'opacuserlogin' ) == 1 %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s Log in to your account %s Catalog login disabled %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: %s Kirjaudu sisään %s Kirjautuminen poistettu käytöstä %s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Access denied
fi-FI: Ei käyttöoikeutta

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
fi-FI: Sinulla ei ole käyttöoikeutta tälle sivulle.

en: Log out and try again with a different user.
fi-FI: Kirjaudu ulos ja yritä uudelleen toisella käyttäjätunnuksella.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
fi-FI: Istuntosi on aikakatkaistu. Kirjaudu uudelleen.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
fi-FI: Tunnuksen käyttämä IP-osoite on muuttunut. Kirjaudu uudelleen sisään.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF Koha.Preference('FailedLoginAttempts') %2$s:  END
en: You entered an incorrect username or password. Please try again! But note that passwords are case sensitive%s and that your account will be locked out after a fixed number of failed login attempts%s. Please contact a library staff member if you continue to have problems.
fi-FI: Väärä käyttäjätunnus tai salasana. Yritä uudelleen. Huomioi, että salasana on kirjainkoosta riippuvaisia, joten pieni kirjain on eri merkki kuin ISO KIRJAIN.%s Käyttäjätilisi lukitaan liian monen epäonnistuneen kirjautumisen jälkeen.%s Ota yhteyttä kirjastoosi, jos kirjautumisongelmat jatkuvat.

en: There was an error authenticating to external identity provider
fi-FI: Ulkoisen tunnistustietojen tarjoajan todennuksessa oli virhe

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity.
fi-FI: Shibboleth-tunnuksen tiedot eivät täsmää kirjastokortin tietojen kanssa.

en: Sorry, the CAS login also failed. If you have a local login you may use that below.
fi-FI: CAS-kirjautuminenkin epäonnistui. Jos sinulla on paikallinen käyttäjätunnus, voit käyttää sitä.

en: If you have a CAS account, you may use that below.
fi-FI: Jos sinulla on CAS-tili, voit kirjautua alla.

en: If you have a local account, you may use that below.
fi-FI: Jos sinulla on kirjastokortti, voit kirjautua alta.

en: Log in using a Shibboleth account.
fi-FI: Kirjaudu sisään käyttäen Shibboleth-tiliä.

en: CAS login
fi-FI: CAS-kirjautuminen

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a CAS account, you can use CAS.
fi-FI: Jos sinulla ei ole Shibboleth-tiliä, mutta sinulla on CAS-tili, voit käyttää CASia.

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a local login, then you may login below.
fi-FI: Jos sinulla ei ole Shibboleth-tiliä, kirjaudu paikallisella käyttäjätunnuksellasi (kirjastokortilla).

en: Log in.
fi-FI: Kirjaudu sisään.

en: Please choose against which one you would like to authenticate:
fi-FI: Valitse tunnistautumispalvelin:

en: Sorry, the CAS login failed.
fi-FI: CAS-kirjautuminen epäonnistui.

en: Log in using a CAS account.
fi-FI: Kirjaudu sisään käyttäen CAS-tiliä.

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
fi-FI: Jos sinulla on CAS-tili, valitse tunnistautumispalvelin:

en: Nothing
fi-FI: Ei mitään

en: If you do not have a CAS account, but do have a local account, you can still log in:
fi-FI: Voit kirjautua ilman CAS-tiliä paikallisella tililläsi:

en: Google login
fi-FI: Google-kirjautuminen

en: Sorry, your Google login failed.
fi-FI: Google-kirjautuminen epäonnistui.

en: Please note that the Google login will only work if you are using the e-mail address registered with this library.
fi-FI: Huomioi, että Google-kirjautuminen toimii vain, jos käytät sähköpostiosoitetta, joka on tallennettu asiakastietoihisi.

en: If you want to, you can try to
fi-FI: Jos haluat, voit yrittää

en: log in using a different account
fi-FI: kirjaudu sisään toisena käyttäjänä

en: Error:
fi-FI: Virhe:

en: Your password has expired!
fi-FI: Salasanasi on vanhentunut!

en: Reset your password
fi-FI: Palauta salasanasi

en: You must contact the library to reset your password
fi-FI: Ota yhteyttä kirjastoon palauttaaksesi salasanasi

en: Don't have a password yet?
fi-FI: Haluatko salasanan?

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
fi-FI: Jos sinulla ei ole salasanaa, pyydä se kirjaston asiakaspalvelupisteestä.

en: Don't have a library card?
fi-FI: Haluatko kirjastokortin?

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
fi-FI: Jos sinulla ei ole kirjastokorttia, käväise kirjastossa.

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
fi-FI: Kirjautuminen on estetty.

en: Email
fi-FI: Sähköposti

en: To report this error, you can email the Koha Administrator.
fi-FI: Voit ilmoittaa tästä virheestä sähköpostitse ylläpitäjälle.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
fi-FI: Käytä ylävalikkoa siirtyäksesi toiseen Kohan osioon.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Auktoriteettihaku &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Authority type:
fi-FI: Auktoriteettityyppi:

en: Search options:
fi-FI: Hakuasetukset:

en: contains
fi-FI: sisältää

en: starts with
fi-FI: alkaa sanalla

en: is exactly
fi-FI: on

en: Term(s):
fi-FI: Hakusanat:

en: Where:
fi-FI: Missä:

en: in the complete record
fi-FI: Täydellisessä tietueessa

en: in any heading
fi-FI: Missä tahansa otsikossa

en: in main entry
fi-FI: Pääkirjauksessa

en: Order by:
fi-FI: Järjestys:

en: Heading ascendant
fi-FI: Otsikko, nouseva

en: Heading descendant
fi-FI: Otsikko, laskeva

en: Previous
fi-FI: Edellinen

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sAuthority search result%sNo results found%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: %sAuktoriteettihaun tulos%sEi tuloksia%s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Results
fi-FI: Tulokset

en: Authority search results
fi-FI: Auktoriteettihaun tulokset

note: %1$s:  resultcount | html %2$s:  total | html
en: Showing %s of about %s results
fi-FI: Näytetään %s noin %s tuloksesta

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
fi-FI: %s %s Ei osumia. %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fi-FI: Tulokset %s-%s / %s

en: Authorized headings
fi-FI: Auktorisoidut otsikot

en: Type of heading
fi-FI: Aineiston lajityyppi

en: Records
fi-FI: Tietueet

en: Details
fi-FI: Tiedot

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
fi-FI: %s 0 tietuetta %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Korisi &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Your cart
fi-FI: Korisi

en: Brief display
fi-FI: Suppea näyttö

en: More details
fi-FI: Lisää tietoja

en: Send
fi-FI: Lähetä

en: Download
fi-FI: Lataa

note: A
en: Select format and download cart
fi-FI: Valitse tallennusmuoto ja lataa kori

en: BibTeX
fi-FI: BibTex

en: RIS (Zotero, EndNote, others)
fi-FI: RIS (Zotero, EndNote, muut)

en: Empty and close
fi-FI: Tyhjennä ja sulje

en: Hide window
fi-FI: Piilota ikkuna

en: Select all
fi-FI: Valitse kaikki

en: Clear all
fi-FI: Tyhjennä kaikki

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Select titles to:
fi-FI: Valitse nide listalle:

en: Remove
fi-FI: Poista

en: Add to a list
fi-FI: Lisää listalle

en: Tag
fi-FI: Tagi

en: New tag:
fi-FI: Uusi tagi:

en: Author(s)
fi-FI: Tekijä(t)

en: Subject(s)
fi-FI: Asiasanat

en: Copyright
fi-FI: Julkaisuvuosi

en: Unified title
fi-FI: Yhtenäistetty nimeke

en: Serial
fi-FI: Kausijulkaisu

en: Classification
fi-FI: Luokitus

en: URL(s)
fi-FI: URL(it)

en: In
fi-FI: Teoksessa

en: Location(s) (Status)
fi-FI: Sijainti (Tila)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This record has no items. %s
fi-FI: %s Tällä teoksella ei ole niteitä. %s

en: Items in your cart
fi-FI: Niteet korissasi

en: Year
fi-FI: Vuosi

en: Location (Status)
fi-FI: Sijainti (Tila)

en: Tag status here.
fi-FI: Tagin tila.

note: %1$s:  IF BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES
en: In: %s
fi-FI: Teoksessa: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
fi-FI: %sTeoksella ei ole niteitä.%s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No item was selected
fi-FI: Nimekettä ei valittu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No tag was specified.
fi-FI: Valintaa ei ole tehty.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
fi-FI: Valitut nimekkeet:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Record blocked &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
fi-FI: Tietue estetty &rsaquo; %s %s %s Kohan verkkokirjasto %s

en: Blocked record
fi-FI: Estetty tietue

en: Blocked
fi-FI: Estetty

en: You are not authorized to view this record.
fi-FI: Sinulla ei ole oikeuksia tämän tietueen katsomiseen.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Browse our catalog &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Selaa luetteloa &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Search type:
fi-FI: Hakutyyppi:

en: Exact
fi-FI: Tarkka

en: Fuzzy
fi-FI: Sumea

en: Really fuzzy
fi-FI: Erittäin sumea

en: An error occurred, please try again.
fi-FI: Tapahtui virhe, yritä uudelleen:

en: Sorry, there are no results. Try a different search term.
fi-FI: Ei hakutuloksia. Kokeile toista hakutermiä.

en: This feature is not enabled
fi-FI: Tämä ominaisuus ei ole käytössä

en: Browse our catalog
fi-FI: Selaa luetteloa

en: Top level
fi-FI: Ylin

en: Items in catalog
fi-FI: Niteet luettelossa

note: %1$s:  LEVEL_LOO.number | html
en: (%s biblios)
fi-FI: (%s teosta)

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
fi-FI: Ominaisuus asennettu puutteellisesti. Katso

en: for more information on what it does and how to configure it.
fi-FI: lisätietoa toiminnoista ja asetuksista.

note: %1$s:  course.course_name | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Course reserves for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Kurssivarannot kirjastolle %s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Course reserves for &nbsp;
fi-FI: Kurssivarannot: &nbsp;

en: Course reserves for
fi-FI: Kurssivarannot:

en: Department:
fi-FI: Osasto:

en: Course number:
fi-FI: Kurssin numero:

en: Section:
fi-FI: Kappale:

en: Instructors:
fi-FI: Luennoitsijat:

en: Notes:
fi-FI: Huomautukset:

en: Courses
fi-FI: Kursseja

en: Copy number
fi-FI: Nidenumero

en: Date due
fi-FI: Eräpäivä

en: Link
fi-FI: Linkki

en: Item URI
fi-FI: Niteen URI

en: Record URL
fi-FI: Tietueen URL

en: No reserves have been selected for this course.
fi-FI: Tälle kurssille ei ole valittu varauksia.

note: SCRIPT
en: Search course reserves
fi-FI: Hae kurssivarantoja

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Courses &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Kurssit &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Dept.
fi-FI: Osasto

en: Course #
fi-FI: Kurssi #

en: Section
fi-FI: Kappale

en: Instructors
fi-FI: Luennoitsijat

note: SCRIPT
en: Search courses
fi-FI: Hae kursseja

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your curbside pickups &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Noutopalvelu &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
fi-FI: Noutopalvelutoiminto ei ole käytössä tässä kirjastossa.

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
fi-FI: Tätä päivää ei voi valita noutopäiväksi.

en: This patron does not have waiting holds.
fi-FI: Asiakkaalla ei ole odottavia varauksia.

en: You already have a scheduled pickup for this library.
fi-FI: Ajastettu nouto on jo sovittu tähän kirjastoon.

en: Wrong slot selected.
fi-FI: Väärä aika valittu.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
fi-FI: Tälle jaksolle ei ole voi valita enää noutoja. Valitse toinen jakso.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
fi-FI: Lainaaminen asiakkaalle %s epäonnistui

en: The library has been notified of your arrival.
fi-FI: Kirjastoa on tiedotettu saapumisestanne.

en: Your pickups
fi-FI: Noudot

en: Schedule a pickup
fi-FI: Ajasta nouto

en: Pickup library
fi-FI: Noutokirjasto

en: Schedule
fi-FI: Noutoaika

en: Alert staff of your arrival
fi-FI: Hälytä henkilökunta paikalle

en: Cancel this pickup
fi-FI: Peruuta tämä nouto

en: No curbside pickups.
fi-FI: Ei noutopalvelua.

en: Pickup library:
fi-FI: Noutokirjasto:

en: Select a library
fi-FI: Valitse kirjasto

en: You already have a pickup scheduled for this library.
fi-FI: Noudosta on jo sovittu tämän kirjaston kanssa.

en: Required
fi-FI: Pakollinen tieto

en: Pickup date:
fi-FI: Noutopäivä:

note: INPUT type=submit
en: Schedule pickup
fi-FI: Ajasta nouto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
fi-FI: Ei noutoaikoja tälle päivälle.

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
fi-FI: Valitse nouto aika

note: SCRIPT
en: Select a time
fi-FI: Valitse aika

note: SCRIPT
en: You don't have waiting holds at this library
fi-FI: Ei noudettavia varauksia tässä kirjastossa

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Details for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Tiedot nimekkeelle: %s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Details for:
fi-FI: Tiedot niteestä:

note: A
en: Local cover image
fi-FI: Paikallinen kansikuva

note: A
en: Amazon cover image
fi-FI: Amazon kansikuva

en: Image from Amazon.com
fi-FI: Kuva Amazon.comilta

note: A
en: Syndetics cover image
fi-FI: Syndeticsin kansikuva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Image from Syndetics
fi-FI: Kuva Syndeticsistä

en: Image from Google Jackets
fi-FI: Kuva Google Jacketsista

note: A
en: Image from Coce
fi-FI: Kuva Cocesta

en: Image from OpenLibrary
fi-FI: Kuva OpenLibrarysta

en: Image from Baker &amp; Taylor
fi-FI: Kuva Baker &amp; Taylorilta

note: A
en: Custom cover image
fi-FI: Ulkoinen kansikuva

en: Item type:
fi-FI: Nidetyyppi:

en: Reviews from LibraryThing.com:
fi-FI: LibraryThingin arvostelut:

en: List(s) this item appears in:
fi-FI: Teos on mainittu listoissa:

en: Tags from this library:
fi-FI: Tästä kirjastosta annetut tagit:

en: No tags from this library for this title.
fi-FI: Tälle teokselle ei ole tageja tämän kirjaston käyttäjiltä.

en: Add tag(s)
fi-FI: Lisää tagi

en: Log in to add tags.
fi-FI: Kirjaudu ja lisää tageja.

en: Series information:
fi-FI: Sarjan tiedot:

en: Click to open in new window
fi-FI: Avaa uudessa ikkunassa

en: Audiovisual profile:
fi-FI: Audiovisuaalinen profiili:

en: Fiction notes:
fi-FI: Kaunokirjallisuuden huomautukset:

en: Awards:
fi-FI: Palkinnot:

en: Star ratings
fi-FI: Tähdet

en: Cancel rating.
fi-FI: Peruuta arviointi.

en: Enhanced content:
fi-FI: Tuotu sisältö:

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
fi-FI: %s kokoelmat

en: Item details
fi-FI: Niteen tiedot

note: %1$s:  ' ( ' _ (otheritemloop.size || 0) _ ' )' | html
en: Other holdings %s
fi-FI: Muut kokoelmat %s

note: %1$s:  title_notes_count | html
en: Title notes ( %s )
fi-FI: Nimekehuomautukset ( %s )

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
fi-FI: Osakohteet (%s)

en: TOC
fi-FI: Sisällysluettelo

en: Excerpt
fi-FI: Tekstinäyte

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
fi-FI: Sivu sisältää JavaScript-koodia

en: here
fi-FI: tästä

en: About the author
fi-FI: Tekijästä

en: Similar items
fi-FI: Lisää samanlaisia

en: Tag browser
fi-FI: Tagien selaus

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions ( %s )
fi-FI: Kausijulkaisutilaukset ( %s )

note: %1$s:  ' ( ' _ (reviews.size || 0) _ ' )' | html
en: Comments%s
fi-FI: Kommentit%s

en: Editions
fi-FI: Painokset

en: Serial collection
fi-FI: Kausijulkaisukokoelma

en: Images
fi-FI: Kuvat

en: Play media
fi-FI: Toista media

en: Author identifiers
fi-FI: Tekijän tunnisteet

en: Serial collections
fi-FI: Kausijulkaisukokoelmat

en: Item call number
fi-FI: Niteen luokka

note: %1$s:  items_count | html
en: This record has many physical items (%s).
fi-FI: Tällä tietueella on useita niteitä (%s).

en: View all the physical items.
fi-FI: Näytä kaikki fyysiset niteet.

en: Show all items
fi-FI: Näytä kaikki kohteet

en: 1 item is on order.
fi-FI: 1 kappale tilauksessa.

note: For the first occurrence, %1$s:  acquisition_details.total_quantity | html
en: %s items are on order.
fi-FI: %s kappaletta tilauksessa.

note: %1$s:  holds_count | html
en: Total holds: %s
fi-FI: Varauksia yhteensä: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ITEM_RESULT.priority | html
en: (priority %s)
fi-FI: (sija %s)

note: %1$s:  priority | html
en: Overall queue priority: %s
fi-FI: Sija varausjonossa: %s

en: Holdings:
fi-FI: Kokoelmat:

en: No physical items for this record
fi-FI: Ei niteitä

en: No other items.
fi-FI: Ei muita niteitä.

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
fi-FI: Syndeticsiltä tuodut kuvailut:

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
fi-FI: Vain %s tulosta näytetään:

en: show all component parts
fi-FI: Näytä kaikki osakohteet

en: Table of contents provided by Syndetics
fi-FI: Syndeticsiltä tuotu sisällysluettelo

en: Excerpt provided by Syndetics
fi-FI: Syndeticsiltä tuodut tekstinäytteet

en: Reviews provided by Syndetics
fi-FI: Syndeticsin arvostelut

en: Author notes provided by Syndetics
fi-FI: Syndeticsiltä tuodut tekijän huomautukset

en: This is a serial
fi-FI: Tämä on kausijulkaisu

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
fi-FI: Teoksesta on %s kausijulkaisutilausta.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
fi-FI: Kirjastossa: %s

en: This subscription is closed.
fi-FI: Tämä kausijulkaisutilaus on loppunut.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', subscription.location, 1 ) | html %2$s:  END %3$s:  IF ( subscription.callnumber )
en: Location: %s %s %s
fi-FI: Sijainti: %s %s %s

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Call number: %s
fi-FI: Luokka: %s

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
fi-FI: Kausijulkaisutilaus alkanut %s ja päättyy %s %s %s (voimassa toistaiseksi) %s

note: A
en: Cancel email notification
fi-FI: Peruuta sähköpostitiedotteet

en: You have subscribed to email notification on new issues.
fi-FI: Olet tilannut sähköpostiisi ilmoituksen uusista numeroista.

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
fi-FI: Tilaa sähköpostiisi ilmoitus uusista numeroista

en: You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues
fi-FI: Kirjaudu sisään, jos haluat tilata sähköpostiisi ilmoituksen uusista numeroista

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
fi-FI: Puuttuvat numerot: %s

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
fi-FI: Kausijulkaisutilauksen %s viimeistä numeroa:

en: Latest serials
fi-FI: Uusimmat kausijulkaisut

en: Issue #
fi-FI: Numero #

en: Publication date
fi-FI: Julkaisuvuosi

en: Received date
fi-FI: Saapumispvm

en: Note
fi-FI: Huomautus

en: Your comment
fi-FI: Kommenttisi

en: Your comment (preview, pending approval)
fi-FI: Viestin esikatselu

en: Edit
fi-FI: Muokkaa

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
fi-FI: Kirjoittanut %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
fi-FI: Kirjoittanut %s

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
fi-FI: Kirjoittanut %s %s

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
fi-FI: Viestit koskien teosta %s

en: There are no comments on this title.
fi-FI: Ei vielä kommentteja tästä teoksesta.

en: Post your comments on this title.
fi-FI: Kommentoi tätä teosta.

en: to post a comment.
fi-FI: kirjoittaaksesi kommentin.

en: Other editions of this work
fi-FI: Teoksen muut laitokset

en: Other editions
fi-FI: Muut painokset

note: %1$s:  HTML5MediaParent | html
en: [%s tag not supported by your browser.]
fi-FI: [%s selaimesi ei tue tagia.]

en: Click on an image to view it in the image viewer
fi-FI: Klikkaa kuvaa katsoaksesi sitä kuvienkatseluohjelmassa

en: Browse results
fi-FI: Selaa tuloksia

note: A
en: See: %s%s%sprevious biblio%s
fi-FI: Katso teosta: %s%s%sedellinen teos%s

en: Back to results
fi-FI: Takaisin tuloksiin

note: A
en: Back to the results search list
fi-FI: Takaisin löytyneisiin

note: A
en: See: %s%s%snext biblio%s
fi-FI: Katso teosta: %s%s%sseuraava teos%s

en: Next
fi-FI: Seuraava

note: A
en: View record "%s %s %s"
fi-FI: Näytä tietue "%s %s %s"

note: LI
en: Go to detail
fi-FI: Tarkat tiedot

en: Share
fi-FI: Jaa

note: A
en: Share on Facebook
fi-FI: Jaa Facebookilla

note: A
en: Share on LinkedIn
fi-FI: Jaa LinkedInillä

note: A
en: Share by email
fi-FI: Jaa sähköpostilla

en: Select the item(s) to search
fi-FI: Valitse haettavat niteet

en: Select none
fi-FI: Älä valitse mitään

en: Visit web site
fi-FI: Vieraile verkkosivustolla

en: Current library
fi-FI: Nykyinen kirjasto

en: Home library
fi-FI: Kotikirjasto

en: Materials specified
fi-FI: Eritellyt materiaalit

en: Vol info
fi-FI: Vuosikertatiedot

en: Item holds
fi-FI: Nidevaraukset

en: Item hold queue priority
fi-FI: Varausjono

en: (Opens below)
fi-FI: (Avautuu alapuolelle)

en: Browse shelf
fi-FI: Selaa hyllyä

note: %1$s:  END %2$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %3$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s %s%s%sLink to resource%s
fi-FI: %s %s%s%sLinkki aineistoon%s

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
fi-FI: Amazonin kansikuva (<a href='%s'>alkuperäinen kuva tässä</a>)

note: SCRIPT
en: Coce image from Amazon.com
fi-FI: Coce-kuva Amazon.comilta

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
fi-FI: Coce-kuva Google Booksilta

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
fi-FI: Coce-kuva Open Librarysta

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
fi-FI: Kansikuvan lähde tuntematon

note: SCRIPT
en: Image from Google Books (<a href='%s'>see the original image</a>)
fi-FI: Kuva Google Booksista (<a href='%s'>alkuperäinen kuva tässä</a>)

note: SCRIPT
en: Image from OpenLibrary (<a href='%s'>see the original image</a>)
fi-FI: Kuva OpenLibrarysta (<a href='%s'>alkuperäinen kuva tässä</a>)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Discharge &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Velattomuusilmoitus &rsaquo; %s%s%sKohan vekkokirjasto%s

en: Discharge
fi-FI: Velattomuusilmoitus

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
fi-FI: %s PDF-tiedoston muodostamisessa tuli virhe. Ota yhteys henkilökuntaan ongelman ratkaisemiseksi. %s

en: Your discharge request has been sent. Your discharge will be available on this page within a few days.
fi-FI: Velattomuusilmoituspyyntösi on lähetetty. Velattomuusilmoituksesi on saatavilla tällä sivulla muutaman päivän kuluessa.

en: Get your discharge
fi-FI: Hae velattomuusilmoituksesi

en: Your discharge will be available on this page within a few days.
fi-FI: Velattomuusilmoituksesi on saatavilla tällä sivulla muutaman päivän kuluessa.

en: You cannot be discharged, you have checked out items. Please return items before asking for a discharge.
fi-FI: Et voi saada velattomuusilmoitusta, koska sinulla on lainoja. Palauta lainat ennen velattomuusilmoituksen pyytämistä.

en: What is a discharge?
fi-FI: Mikä on velattomuusilmoitus?

en: This document certifies that you have returned all borrowed items. It is sometimes asked during a file transfer from a school to another. The discharge is sent by us to your school. You will also find it available on your reader account.
fi-FI: Tämä dokumentti vahvistaa, että olet palauttanut kaikki lainaamasi aineiston. Tätä vaaditaan toisinaan koulusta toiseen siirryttäessä. Velattomuusilmoitus lähetetään koulullesi. Näet sen myös omalta tililtäsi.

en: : This request is only valid if you are in good standing with the library. Once the application is made, you can not borrow library materials.
fi-FI: : Tämä pyyntö on mahdollinen vain, jos tilanteesi kirjastossa on kunnossa. Kun pyyntö on tehty, et voi enää lainata kirjaston materiaalia.

en: Warning
fi-FI: Varoitus

en: Ask for a discharge
fi-FI: Pyydä velattomuusilmoitus

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Download cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Tallenna kori &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Download cart
fi-FI: Lataa kori

en: -- Choose format --
fi-FI: -- Valitse muoto --

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
fi-FI: OK

en: Close this window
fi-FI: Sulje tämä ikkuna

note: %1$s:  shelf.shelfname | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Download list %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Lataa lista %s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Download list '%s'
fi-FI: Lataa lista '%s'

en: Download list
fi-FI: Tallenna lista

en: Your download should begin automatically.
fi-FI: Tiedoston tallennuksen pitäisi alkaa automaattisesti.

en: Choose format
fi-FI: Valitse muoto

en: Choose action
fi-FI: Valitse toiminto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please choose a download format
fi-FI: Valitse tallennusmuoto

en: Download list unsuccessful
fi-FI: Listan lataus epäonnistui

en: You do not have permission to download this list.
fi-FI: Sinulla ei ole oikeutta tallentaa tätä listaa.

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Full subscription history for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Koko kausijulkaisutilaushistoria nimekkeelle %s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Full subscription history
fi-FI: Koko kausijulkaisutilaushistoria

en: Library:
fi-FI: Kirjasto:

en: Subscription:
fi-FI: Kausijulkaisutilaus:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Full subscription history for %s
fi-FI: Koko kausijulkaisutilaushistoria nimekkeelle %s

en: Brief history
fi-FI: Lyhyt historia

en: Full history
fi-FI: Koko historia

en: Show year:
fi-FI: Näytä vuosi:

en: Subscriptions
fi-FI: Kausijulkaisutilaus

en: Date received
fi-FI: Vastaanottopvm

en: Number
fi-FI: Numero

en: Subscription
fi-FI: Kausijulkaisutilaus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (All)
fi-FI: (Kaikki)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your holds history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Lainahistoria &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Your holds history
fi-FI: Varaushistoriasi

note: %1$s:  IF !holds %2$s:  ELSE %3$s:  SET show_itemtype_column = Koha.Preference('AllowHoldItemTypeSelection')
en: %s No data available %s %s
fi-FI: %s Ei tietoja %s %s

en: Order by date
fi-FI: Päivämäärän mukaan

en: Order by title
fi-FI: Teoksen nimen mukaan

en: Order by author
fi-FI: Järjestä tekijän mukaan

en: Showing 50 items.
fi-FI: Näytetään 50 riviä.

en: Showing all items.
fi-FI: Kaikki nimekkeet.

en: Show 50 items
fi-FI: Näytä 50 viimeistä

en: Hold date
fi-FI: Varauspvm

en: Expiration date
fi-FI: Vanhentumispvm

en: Waiting date
fi-FI: Odotuspvm

en: Cancellation date
fi-FI: Peruutuspvm

en: Requested item type
fi-FI: Varauksen nidetyyppi

en: Any item type
fi-FI: Mikä tahansa nidetyyppi

en: Fulfilled
fi-FI: Toteutettu

en: Cancelled
fi-FI: Peruutettu

en: Waiting
fi-FI: Odottaa

en: In transit
fi-FI: Kuljetettavana

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
fi-FI: %s %s %s %s on myöhässä %sLainasi %s (viivakoodi %s) on myöhässä %s %s erääntyy %sLainasi %s (viivakoodi %s) eräpäivä on tänään %s

note: %1$s:  unimarc3 | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Your search IDREF for ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: IDREF-hakusi ppn-numerolla %s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
fi-FI: %s Tätä ppn-tunnistetta ei löytynyt IdRef-palvelusta %s %s

note: H1
en: Click to expand this role
fi-FI: Valitse aukaistaksesi tämän osion

en: Citation
fi-FI: Nimeke

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your interlibrary loan requests &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Kaukolainapyynnöt &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Request updated
fi-FI: Pyyntö päivitetty

en: Request placed
fi-FI: Pyyntö tehty

en: New interlibrary loan request
fi-FI: Uusi kaukolainapyyntö

en: View interlibrary loan request
fi-FI: Katso kaukolainapyyntö

en: Ill request disclaimer
fi-FI: Kaukolainapyynnön vastuusvapauslauseke

en: ILL module configuration problem. Contact your administrator.
fi-FI: Kaukolainamoduulin asetuksissa on virhe. Ole hyvä ja ota yhteyttä kirjastoon.

en: Backends
fi-FI: Kaukolainayhteydet

en: Provider:
fi-FI: Kaukolainayhteys:

en: Create a new request
fi-FI: Luo uusi kaukolainapyyntö

en: Requests
fi-FI: Pyynnöt

en: Request ID
fi-FI: Pyynnön ID

en: Requested from
fi-FI: Pyydetty kohteesta

en: Request type
fi-FI: Pyynnön tyyppi

en: Last updated
fi-FI: Viimeksi päivitetty

en: N/A
fi-FI: Ei käytettävissä

en: View
fi-FI: Näytä

en: Details from library
fi-FI: Tiedot kirjastolta

en: Request ID:
fi-FI: Pyynnön ID:

en: Requested from:
fi-FI: Pyydetty kohteesta:

en: Requested item:
fi-FI: Pyydetty nide:

en: View the requested item
fi-FI: Katso pyydettyä nidettä

en: Collection library:
fi-FI: Noutopaikka:

en: Status:
fi-FI: Tila:

en: Request type:
fi-FI: Pyynnön tyyppi:

en: Request placed:
fi-FI: Pyyntö tehty:

en: Last updated:
fi-FI: Viimeisin päivitys:

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from %s
fi-FI: Tiedot kaukolainayhteydestä %s

en: Request cancellation
fi-FI: Pyynnön peruutus

note: INPUT type=submit
en: Submit modifications
fi-FI: Tallenna muutokset

en: Interlibrary loan item availability
fi-FI: Kaukolainaniteen saatavuus

en: Displaying availability results
fi-FI: Näytetään saatavuustiedot

en: If you can't find what you are looking for, you can
fi-FI: Jos et löydä etsimääsi, voit

en: continue creating your request
fi-FI: jatka pyyntösi luomista

en: or
fi-FI: tai

en: cancel your request
fi-FI: peru pyyntö

en: ILL request disclaimer
fi-FI: Kaukolainapyynnön vastuuvapauslauseke

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Images for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Kuvat nimekkeelle: %s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link=> 1 %2$s:  biblio.author | html
en: Images for %s %s
fi-FI: Kuvat kohteelle %s %s

note: IMG
en: Thumbnail
fi-FI: Esikatselukuva

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Editing checkout note for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Muokataan lainahuomautusta nimekkeelle %s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for '%s' %s
fi-FI: Muokataan teoksen %s %s lainahuomautusta

note: %1$s:  IF not(Koha.Preference("AllowCheckoutNotes")) %2$s:  ELSE
en: %s Checkout notes have not been enabled. Please contact the library. %s
fi-FI: %s Lainahuomautuksia ei ole kytketty päälle. Ota yhteys kirjastoon. %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for %s %s
fi-FI: Muokataan teoksen %s %s lainahuomautusta

en: Edit checkout note
fi-FI: Muokkaa lainahuomautusta

en: Note:
fi-FI: Huomaa:

note: INPUT type=submit
en: Submit note
fi-FI: Tallenna huomautus

note: %1$s:  IF ( library ) %2$s:  library.branchname | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
fi-FI: %s %s &rsaquo; %s Kirjastot &rsaquo; %s %s %s Kohan verkkokirjasto %s

en: Phone:
fi-FI: Puh:

en: Fax:
fi-FI: Faksi:

en: Koha home
fi-FI: Kohan etusivu

en: News
fi-FI: Uutiset

en: Display news for:
fi-FI: Näytä uutiset:

en: System-wide only
fi-FI: Kaikki kirjastot

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF ( show_author && koha_new.author )
en: Published on %s %s by
fi-FI: Julkaistu %s %s /

en: Show all news
fi-FI: Näytä kaikki uutiset

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s library news
fi-FI: RSS-syöte kirjaston %s uutisille

en: RSS feed for library news
fi-FI: RSS-syöte kirjaston uutisille

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s and system-wide library news
fi-FI: RSS-syöte kirjastolle %s sekä kaikkien kirjastojen uutiset

en: RSS feed for system-wide library news
fi-FI: RSS-syöte kaikkien kirjastojen uutisille

en: This news item does not exist.
fi-FI: Tätä uutista ei löydy.

en: No news to display.
fi-FI: Ei tiedotteita.

en: Quote of the day
fi-FI: Päivän sitaatti

en: Log in to your account:
fi-FI: Kirjaudu sisään:

en: User summary
fi-FI: Asiakkaan yhteenveto

en: Welcome,
fi-FI: Tervetuloa,

en: due in fines and charges
fi-FI: maksamattomia maksuja

en: total savings
fi-FI: säästöt yhteensä

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Updates submitted &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Päivitykset lähetetty &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Your personal details
fi-FI: Käyttäjätiedot

en: Updates submitted
fi-FI: Muutokset lähetetty

en: Thank you
fi-FI: Kiitos

en: Your updates have been submitted and your patron account has been modified.
fi-FI: Tietojesi muutokset on tallennettu.

en: Your updates have been submitted. A librarian will review your updates before applying them.
fi-FI: Tietojesi muutokset on tallennettu. Kirjasto tarkistaa muutokset ennen hyväksymistä.

en: Street number:
fi-FI: Katunumero:

note: %1$s:  IF action == 'edit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sUpdate your personal details%sRegister a new account%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: %sPäivitä tietosi%sLuo uusi tili%s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Register a new account
fi-FI: Luo uusi tili

en: To make changes to your record please contact the library.
fi-FI: Ota yhteyttä kirjaston henkilökuntaan, jos haluat muokata tietoja.

en: No changes were made.
fi-FI: Muutoksia ei tehty.

en: You have not filled out all required fields. Please fill in all missing fields and resubmit.
fi-FI: Et ole täyttänyt kaikkia vaadittuja kenttiä.

en: The following fields contain invalid information:
fi-FI: Seuraavat kentät sisältävät virheellistä tietoa:

en: Contact information:
fi-FI: Yhteystiedot:

en: primary email address
fi-FI: sähköpostiosoite

en: secondary email address
fi-FI: toissijainen sähköpostiosoite

en: Alternate address information:
fi-FI: Vaihtoehtoisen osoitteen tiedot:

en: email address
fi-FI: sähköpostiosoite

en: Passwords do not match!
fi-FI: Salasanat eivät täsmää.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
fi-FI: Salasanan pitää olla vähintään %s merkkiä.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
fi-FI: Salasanassa pitää olla vähintään yksi numero, yksi pieni kirjain ja yksi iso kirjain.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
fi-FI: Salasanan edessä tai lopussa ei saa olla tyhjiä merkkejä.

en: This email address already exists in our database.
fi-FI: Tämä sähköpostiosoite on jo käytössä toisella asiakkaalla.

en: Emails do not match!
fi-FI: Sähköpostiosoitteet eivät täsmää!

en: confirm email address
fi-FI: vahvista sähköpostiosoite

en: Please correct and resubmit.
fi-FI: Korjaa virheet ja yritä uudelleen.

en: The entered card number is the wrong length.
fi-FI: Syöttämäsi kirjastonkortin numero on väärän pituinen.

en: The entered card number is already in use.
fi-FI: Syöttämäsi kirjastokortin numero on jo käytössä.

en: There were problems processing your registration. Please contact your library for help.
fi-FI: Rekisteröitymisessäsi oli ongelmia. Ota yhteys kirjastoosi.

en: Error: Userid is not valid
fi-FI: Virhe: Käyttäjätunnus on virheellinen

note: For the first occurrence, %1$s:  error_type | html %2$s:  error_info | html
en: Error %s: %s
fi-FI: Virhe %s: %s

en: You typed in the wrong characters in the box before submitting. Please try again.
fi-FI: Kirjoitit vääriä merkkejä laatikkoon. Yritä uudelleen.

en: Allow your guarantor to view your current checkouts?
fi-FI: Saako takaajasi nähdä lainasi?

en: Update
fi-FI: Päivitä

en: Allow your guarantor to view your current fines?
fi-FI: Voiko käyttäjätiliisi liitetty takaaja nähdä maksusi?

note: %1$s:  FOREACH gr IN patron.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.middle_name | html %5$s:  g.surname | html %6$s: - IF ! loop.last %7$s:  END %8$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s %s, %s %s
fi-FI: Takaajana %s %s %s %s %s %s, %s %s

note: %1$s:  extended_unique_id_failed_value | html
en: Value is already in use (%s)
fi-FI: Arvo on jo käytössä (%s)

en: Library card number:
fi-FI: Kirjastokortin numero:

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html
en: Card number must be exactly %s characters.
fi-FI: Kirjastokortin numeron on oltava täsmälleen %s merkkiä pitkä.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must be between %s and %s characters.
fi-FI: Kirjastokortin numeron on oltava vähintään %s ja korkeintaan %s merkkiä pitkä.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number can be up to %s characters.
fi-FI: Kirjastokortin numero voi olla korkeintaan %s merkkiä pitkä.

en: There is no minimum or maximum character length.
fi-FI: Ei merkkien määrälle ei ole vähimmäis- tai maksimipituutta.

en: Username:
fi-FI: Käyttäjätunnus:

en: Expiration date:
fi-FI: Vanhenee:

en: Home library:
fi-FI: Kotikirjasto:

en: Identity
fi-FI: Henkilötiedot

en: Salutation:
fi-FI: Titteli:

en: Surname:
fi-FI: Sukunimi:

en: First name:
fi-FI: Etunimet:

en: Middle name:
fi-FI: Toinen nimi:

en: Date of birth:
fi-FI: Syntymäaika:

en: Initials:
fi-FI: Nimikirjaimet:

en: Pronouns:
fi-FI: Pronominit:

en: Other names:
fi-FI: Muut nimet:

en: Female:
fi-FI: Nainen:

en: Male:
fi-FI: Mies:

en: None specified:
fi-FI: Ei määritelty:

en: Main address
fi-FI: Osoite

en: Street type:
fi-FI: Katutyyppi:

en: Address:
fi-FI: Osoite:

en: Address 2:
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite:

en: City:
fi-FI: Kunta:

en: State:
fi-FI: Osavaltio:

en: ZIP/Postal code:
fi-FI: Postinumero:

en: Country:
fi-FI: Maa:

en: Contact information
fi-FI: Yhteystiedot

en: Primary phone:
fi-FI: Puhelin:

en: Secondary phone:
fi-FI: Toissijainen puh.nro:

en: Other phone:
fi-FI: Muu puhelin:

en: Primary email:
fi-FI: Sähköposti:

en: Confirm primary email:
fi-FI: Vahvista sähköposti:

en: Secondary email:
fi-FI: Toissijainen sähköpostiosoite:

en: Fax:
fi-FI: Faksi:

en: Main contact method:
fi-FI: Ensisijainen yhteydenottotapa:

en: Primary phone
fi-FI: Puhelinnumero

en: Secondary phone
fi-FI: Toissijainen puh.nro

en: Other phone
fi-FI: Muu puhelin

en: Primary email
fi-FI: Sähköposti

en: Secondary email
fi-FI: Toissijainen sähköpostiosoite

en: Fax
fi-FI: Faksi

en: Preferred language for notices:
fi-FI: Ilmoitusten kieli:

en: Default
fi-FI: Oletus

en: Alternate address
fi-FI: Vaihtoehtoinen osoite

en: Phone:
fi-FI: Puhelin:

en: Email:
fi-FI: Sähköpostiosoite:

en: Contact note:
fi-FI: Yhteydenottoviesti:

en: Alternate contact
fi-FI: Vaihtoehtoinen yhteystieto

en: Password
fi-FI: Salasana

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers.
fi-FI: Salasanan on oltava vähintään %s merkkiä pitkä, sisältäen ISOJA ja pieniä kirjaimia sekä numeroita.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
fi-FI: Salasanan on oltava vähintään %s merkkiä pitkä.

en: If you do not enter a password a system generated password will be created.
fi-FI: Jos et lisää salasanaa, järjestelmä luo sinulle salasanan.

en: Confirm password:
fi-FI: Vahvista salasana:

en: Additional information
fi-FI: Lisätiedot

en: New
fi-FI: Uusi

en: Data privacy policy consent
fi-FI: Tietosuojakäytännön suostumus

en: I agree with your processing of my personal data as outlined in the
fi-FI: Hyväksyn henkilötietojen käsittelytavat, jotka ovat mainittu

en: privacy policy
fi-FI: tietosuojaselosteessa

en: Verification
fi-FI: Vahvistus

en: Verification:
fi-FI: Vahvistus:

en: Please type the following characters into the preceding box:
fi-FI: Syötä seuraavat merkit laatikkoon:

note: INPUT type=submit
en: Submit update request
fi-FI: Lähetä päivityspyyntö

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to update your setting!
fi-FI: Asetusten päivittäminen epäonnistui!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Your setting has been updated!
fi-FI: Asetuksesi on päivitetty!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your messaging settings &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Viestiasetukset &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s tietokanta

en: Your messaging settings
fi-FI: Viestiasetukset

en: Settings updated
fi-FI: Asetukset päivitetty

en: Days in advance
fi-FI: Päivää etukäteen

en: SMS
fi-FI: Tekstiviesti

en: Phone
fi-FI: Puhelin

en: Digests only
fi-FI: Vain koosteilmoitus

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
fi-FI: Koosteviestin valinta vähentää viestien määrää. Viestit tallennetaan ja lähetetään yhtenä viestinä.

en: Item due
fi-FI: Ilmoitus eräpäivänä

en: Advance notice
fi-FI: Ennakkoilmoitus

en: Hold filled
fi-FI: Saapumisilmoitus

en: Hold reminder
fi-FI: Varauksen noutomuistutus

en: Item check-in
fi-FI: Palautus

en: Item checkout and renewal
fi-FI: Lainaus ja uusinta

en: Item checkout
fi-FI: Lainaus

en: Interlibrary loan ready
fi-FI: Kaukolaina valmiina

en: Interlibrary loan unavailable
fi-FI: Kaukolaina ei ole saatavilla

en: Interlibrary loan updated
fi-FI: Kaukolaina on päivitetty

en: Auto renewal
fi-FI: Automaattinen uusinta

en: Unknown
fi-FI: Tuntematon

note: SELECT name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]-DAYS
en: Choose how many days in advance you wish to receive the message
fi-FI: Valitse montako päivää ennen eräpäivää ennakkoilmoitus lähetetään

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect SMS messaging
fi-FI: Poista tekstiviestivalinta

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select SMS messaging
fi-FI: Valitse tekstiviesti

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect notification by phone
fi-FI: Poista puhelinvalinta

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select notification by phone
fi-FI: Valitse puhelin

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect itiva messaging
fi-FI: Poista itiva-valinta

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select itiva messaging
fi-FI: Poista itiva-valinta

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect email messaging
fi-FI: Poista sähköpostivalinta

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select email messaging
fi-FI: Valitse sähköposti

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Unselect digests
fi-FI: Poista koostevalinta

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
fi-FI: Koosteen voi valita vain kooste-yhteensopivalle viestityypille

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Select digests
fi-FI: Valitse kooste

en: Notice:
fi-FI: Huomautus:

en: Some charges for text messages may be incurred when using this service. Please check with your mobile service provider if you have questions.
fi-FI: Tekstiviesteistä voi aiheutua tätä palvelua käytettäessä maksuja. Ota yhteys puhelinoperaattoriisi, jos sinulla on kysymyksiä aiheesta.

en: SMS number:
fi-FI: Tekstiviesti numeroon:

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
fi-FI: Syötä vain numeroita. Laita numeron eteen + jos se sisältää maakoodin.

en: SMS provider:
fi-FI: Puhelinoperaattori:

en: Please contact a library staff member if you are unsure of your mobile service provider, or you do not see your provider in this list.
fi-FI: Ota yhteys kirjastoon, jos olet epävarma, mikä puhelinoperaattorisi on tai sitä ei ole listalla.

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
fi-FI: Tallenna muutokset

en: You are not allowed to call this page directly
fi-FI: Sinulla ei ole oikeutta pyytää suoraan tätä sivua

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: News from %s%s%sthe library%s
fi-FI: Uutiset %s%s%skirjastosta%s

en: Catalog search
fi-FI: Haku

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Search the %s catalog %s Search the Koha library catalog %s
fi-FI: Hae kirjastosta %s %s %s Kohan verkkokirjasto%s

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
fi-FI: %s Etsi %shaulla '%s'%s%s&nbsp;rajauksin &nbsp;'%s'%s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  IF ( SEARCH_RESULT.author ) %4$s:  SEARCH_RESULT.author | html
en: %s %s %s By %s.
fi-FI: %s %s %s / %s.

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.title | html
en: Place hold on %s
fi-FI: Varaa %s

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: OverDrive search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: OverDrive -haku nimekkeelle '%s' &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: %1$s:  q | html
en: Catalog search for '%s'
fi-FI: Hakutulokset '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: OverDrive search for '%s'
fi-FI: OverDrive-haku '%s'

note: SCRIPT
en: Always available
fi-FI: Aina saatavana

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
fi-FI: Saatavuus:

note: SCRIPT
en: Currently available
fi-FI: Tällä hetkellä saatavana

note: SCRIPT
en: Currently unavailable
fi-FI: Tällä hetkellä ei saatavana

note: SCRIPT
en: Error searching OverDrive collection.
fi-FI: Virhe haettaessa OverDrive-kokoelmasta.

note: SCRIPT
en: Found
fi-FI: Löytyi

note: SCRIPT
en: Items available:
fi-FI: Niteet saatavana:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
fi-FI: Ladataan...

note: SCRIPT
en: No results found in the library's OverDrive collection.
fi-FI: Haulle ei löytynyt tuloksia kirjaston OverDrive-kokoelmasta.

note: SCRIPT
en: Searching OverDrive...
fi-FI: Haetaan OverDrivesta..

note: SCRIPT
en: Type:
fi-FI: Tyyppi:

note: SCRIPT
en: out of
fi-FI: /

note: SCRIPT
en: results in the library's OverDrive collection.
fi-FI: tulosta kirjaston OverDrive-kokoelmassa.

note: SCRIPT
en: waiting holds:
fi-FI: odottavia varauksia:

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: %s%s%sSivuvirhe%s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Page error
fi-FI: Virhe

en: This page does not exist.
fi-FI: Sivua ei ole olemassa.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Change your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Vaihda salasana &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Change your password
fi-FI: Vaihda salasana

en: Password updated
fi-FI: Salasana päivitetty

en: Change your password
fi-FI: Vaihda salasana

en: There was a problem with your submission
fi-FI: Virhe salasanassa

en: Passwords do not match. Please re-type your new password.
fi-FI: Salasanat eivät täsmää. Syötä salasana uudelleen.

en: Your current password was entered incorrectly. If this problem persists, please ask a librarian to reset your password for you.
fi-FI: Syötetty nykyinen salasana on väärä. Jos ongelma jatkuu, ota yhteyttä kirjastoon salasanan palauttamiseksi.

en: Current password:
fi-FI: Nykyinen salasana:

en: New password:
fi-FI: Uusi salasana:

en: Re-type new password:
fi-FI: Kirjoita uudelleen uusi salasana:

en: You can't change your password.
fi-FI: Et voi vaihtaa salasanaa.

en: Your password has been changed
fi-FI: Salasana vaihdettu

note: INPUT type=submit
en: Return to my account
fi-FI: Palaa omiin tietoihini

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Forgotten password recovery &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Unohtuneen salasanan palautus &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Forgotten password recovery
fi-FI: Unohtuneen salasanan palautus

en: Error
fi-FI: Virhe

en: An error has occurred while sending you the password recovery link.
fi-FI: Salasanan palautusviestin lähetyksessä tapahtui virhe.

en: Please try again later.
fi-FI: Yritä myöhemmin uudelleen.

en: No account was found with the provided information.
fi-FI: Annetuilla tiedoilla ei löytynyt käyttäjää.

en: Sorry, your password cannot be changed online.
fi-FI: Salasanaa ei voi vaihtaa verkkokirjastossa.

en: Account identification with this email address only is ambiguous.
fi-FI: Tilin tunnistaminen vain tällä sähköpostiosoitteella on epäselvää.

en: Please use the field 'Login' as well.
fi-FI: Käytä lisäksi käyttäjätunnusta tai kirjastokortin numeroa.

en: This account has no email address we can send the email to.
fi-FI: Tällä käyttäjällä ei ole palautusta varten tallennettua sähköpostiosoitetta.

en: The process of password recovery has already been started for this account
fi-FI: Salasanan palautus on jo käynnissä tällä käyttäjällä

en: You should have received an email with a link to reset your password.
fi-FI: Saat sähköpostiviestin, jossa on linkki salasanan palauttamiseen.

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
fi-FI: %s Salasanat eivät täsmää. %s

en: Get new password recovery link
fi-FI: Uusi salasanan palautuslinkki

en: If you did not receive this email, you can request a new one:
fi-FI: Jos et saanut sähköpostia, voit pyytää uuden:

note: %1$s:  ELSIF (errLinkNotValid)
en: %s The link you clicked is either invalid, or expired.
fi-FI: %s Klikkaamasi linkki on joko virheellinen tai vanhentunut.

note: %1$s:  END
en: Be sure you used the link from the email, or contact library staff for assistance. %s
fi-FI: Varmista, että käyttämäsi linkki on sähköpostistasi tai ota yhteys kirjastoon. %s

en: Please contact the library if you need further assistance.
fi-FI: Ota yhteys kirjastoon, jos tarvitset apua.

en: You can't reset your password.
fi-FI: Et voi palauttaa salasanaasi.

en: Password recovery
fi-FI: Unohtuneen salasanan palautus

en: To reset your password, enter your login or your email address.
fi-FI: Palauttaaksesi salasanasi, anna kirjastokortin numero ja sähköpostiosoite.

en: Password not valid
fi-FI: Salasana ei kelpaa

en: Confirm new password:
fi-FI: Vahvista uusi salasana:

en: You will receive an email shortly.
fi-FI: Saat hetken kuluttua sähköpostin.

en: Please click the link in this email to finish the process of resetting your password.
fi-FI: Klikkaa tämän sähköpostin linkkiä viimeistelläksesi salasanasi palautuksen.

en: This link is valid for 2 days starting now.
fi-FI: Tämä linkki on voimassa kaksi päivää tästä lähtien.

en: Return to the main page
fi-FI: Palaa etusivulle

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
fi-FI: Salasana vaihdettu käyttäjälle "%s".

en: Log in to your account.
fi-FI: Kirjaudu sisään.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your consents &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Suostumukset &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Your consents
fi-FI: Suostumukset

en: Privacy policy consent
fi-FI: Tietosuojasuostumus

en: In order to keep you logged in, we need your consent to process personal data as specified in the privacy policy linked below.
fi-FI: Voidaksemme pitää sinut sisäänkirjautuneena, tarvitsemme alla määritellyn tietosuoja-asetuksen mukaisen hyväksyntäsi henkilötietojesi käsittelyyn.

en: If you choose to withdraw your consent we will
fi-FI: Jos haluat peruuttaa suostumuksesi,

en: remove your account
fi-FI: poistamme käyttäjätilisi

en: within a reasonable time and you should log out now.
fi-FI: kohtuullisen ajan sisällä ja voit nyt kirjautua ulos.

en: I have read the
fi-FI: Olen lukenut ja hyväksyn

en: and agree with your processing of my personal data as outlined therein.
fi-FI: mainitut henkilötietojen käsittelytavat.

en: Do you agree?
fi-FI: Hyväksytkö?

note: %1$s:  consent_type | html
en: Consent for %s
fi-FI: Suostumus kohteelle %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF consent.refused_on
en: No %s
fi-FI: Ei %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF consent.given_on
en: No %s %s
fi-FI: Ei %s %s

note: %1$s:  consent.given_on | html
en: Your consent was registered on %s.
fi-FI: Suostumuksenne on rekisteröity %s.

note: %1$s:  consent.refused_on | html
en: We registered that you did not consent on %s.
fi-FI: Et antanut suostumustasi kohteelle %s.

en: Cookie consents
fi-FI: Evästesuostumukset

en: View your cookie consents
fi-FI: Tarkastele evästesuostumuksiasi

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your privacy management &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Yksityisyys &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Your privacy management
fi-FI: Yksityisyys

en: Your checkout history has been deleted.
fi-FI: Lainahistoria poistettu.

en: The deletion of your checkout history failed, because there is a problem with the configuration of this feature. Please help to fix the system by informing your library of this error
fi-FI: Lainahistoriasi poistaminen epäonnistui. Ole hyvä ja ilmoita virheestä kirjastolle

en: No checkout history to delete
fi-FI: Ei poistettavaa lainahistoriaa

en: Your hold history has been deleted.
fi-FI: Varaushistoriasi poistettu.

en: The deletion of your hold history failed. Please help to fix the system by informing your library of this error
fi-FI: Lainahistoriasi poistaminen epäonnistui. Ole hyvä ja ilmoita virheestä kirjastolle

en: No hold history to delete
fi-FI: Ei poistettavaa varaushistoriaa

en: Your privacy rules have been updated.
fi-FI: Yksityisyysasetuksesi on päivitetty.

en: We take great care in protecting your privacy. On this screen, you can define how long we keep your checkout and hold history.
fi-FI: Voit määrittää itse laina- ja varaushistoriasi pituuden.

en: Your options are:
fi-FI: Vaihtoehdot:

en: Forever: keep my history without limit. This is the option for users who want to keep track of what they are reading or placed a hold on.
fi-FI: Laina- ja varaushistoria säilytetään aina.

en: Default: keep my history according to library policy. This is the default option : the library will keep your history for the duration set by library policy.
fi-FI: Oletus: laina- ja varaushistoria tallennetaan kirjaston määrittämän ajan. Tämä on oletusvalinta: kirjasto säilyttää lainaushistoriasi käyttösääntöjensä mukaisesti.

en: Never: Delete my history immediately. This will delete all record of the item that was checked-out upon check-in, and hold history upon fulfillment or cancellation.
fi-FI: Ei koskaan: Lainahistoria poistetaan heti, kun aineisto palautetaan. Varaushistoria heti, kun varaus on noudettu tai peruutettu.

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
fi-FI: Huomaa, että lainatun aineiston tiedot tallentuvat tietokantaan kaikilla yksityisyysasetuksilla.

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
fi-FI: Nämä ovat henkilökohtaisia tietoja, joita kirjaston henkilökunta ei voi päivittää puolestasi!

en: Privacy rule
fi-FI: Yksityisyysasetus

en: Please choose your privacy rule:
fi-FI: Valitse yksityisyysasetuksesi:

en: Forever
fi-FI: Toistaiseksi

en: Never
fi-FI: Ei koskaan

en: Allow your guarantor to view your current charges?
fi-FI: Saako takaajasi nähdä maksusi?

note: %1$s:  FOREACH gr IN borrower.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.surname | html %5$s: - IF ! loop.last %6$s:  END %7$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s, %s %s
fi-FI: Takaajana %s %s %s %s %s, %s %s

en: Immediate deletion
fi-FI: Poista heti

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
fi-FI: . Lainahistorian poistoa ei voi peruuttaa!

en: BE CAREFUL
fi-FI: Ole varovainen

en: You can delete all your checkout and hold history immediately by clicking here.
fi-FI: Klikkaamalla tästä, voit poistaa väittömästi koko laina- ja varaushistoriasi.

en: Immediately delete my checkout history. This action cannot be undone.
fi-FI: Poista välittömästi lainahistoriani. Tätä toimintoa ei voi peruuttaa.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout history
fi-FI: Poista lainahistoria

en: Immediately delete my hold history. This action cannot be undone.
fi-FI: Poista välittömästi varaushistoriani. Tätä toimintoa ei voi peruuttaa.

note: INPUT type=submit
en: Delete hold history
fi-FI: Poista varaushistoria

en: Immediately delete my checkout history & my hold history. This action cannot be undone.
fi-FI: Poista välittömästi laina- ja varaushistoriani. Tätä toimintoa ei voi peruuttaa.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout and hold history
fi-FI: Poista laina- ja varaushistoria

en: Please note, the last person to return an item is tracked for the management of items returned damaged.
fi-FI: Huomioi, että viimeisin lainaaja tallennetaan, jotta tiedetään vaurioituneen teoksen lainaaja.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your checkout history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Lainahistoria &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Your checkout history
fi-FI: Lainahistoria

note: %1$s:  UNLESS checkouts %2$s:  checkouts = [] %3$s:  END %4$s:  UNLESS old_checkouts %5$s:  old_checkouts = [] %6$s:  END %7$s:  SET all_checkouts = checkouts.merge(old_checkouts) %8$s:  IF all_checkouts.size == 0 %9$s:  ELSE
en: %s%s%s %s%s%s %s %s You have never borrowed anything from this library. %s
fi-FI: %s%s%s %s%s%s %s %s Et ole vielä lainannut mitään tästä kirjastosta. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  savings | $Price with_symbol => 1
en: Congratulations, you have saved a total of %s by using the library.
fi-FI: Onnittelut, olet säästänyt yhteensä %s käyttämällä kirjastoa.

en: Showing last 50 items.
fi-FI: Näytetään 50 viimeistä.

en: Show last 50 items
fi-FI: Näytetään 50 viimeistä

en: All
fi-FI: Kaikki

en: Checkouts
fi-FI: Lainat

en: On-site checkouts
fi-FI: On-site-lainat

en: Links
fi-FI: Linkit

en: Item type:
fi-FI: Nidetyyppi:

en: Call number:
fi-FI: Luokka:

en: Check-in date:
fi-FI: Palautuspvm:

en: (Checked out)
fi-FI: (Lainattu)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recall &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Palautuspyyntö &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.title | html
en: Details for: %s
fi-FI: Tiedot nimekkeestä %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm recalls for: %s (%s)
fi-FI: Vahvista palautuspyynnöt asiakkaalle: %s (%s)

en: Recalls have not been enabled. Please contact your library.
fi-FI: Palautuspyynnöt eivät ole käytössä. Ota yhteys kirjastoon.

en: There are no items available for recall.
fi-FI: Ei niteitä saatavilla palautuspyyntöä varten.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Return to %s
fi-FI: Palauta kirjastoon %s

en: You have reached the maximum number of recalls on this record.
fi-FI: Palautuspyyntöjen teoskohtainen enimmäismäärä on tullut täyteen.

en: You cannot place a recall on this item.
fi-FI: Et voi tehdä varauspyyntöä tähän niteeseen.

en: An error has occurred while attempting to place a recall. Please contact your library.
fi-FI: Palautuspyyntöä tehdessä tapahtui virhe. Ota yhteyttä kirjastoosi.

note: %1$s:  due_interval | html %2$s:  due_date | $KohaDates
en: Your recall has been placed. The patron the item is currently checked out to has been asked to return the item within %s days, by %s.
fi-FI: Palautuspyyntösi on tehty. Niteen nykyistä lainaajaa pyydetään palauttamaan nide %s päivän sisällä viimeistään %s mennessä.

en: You will be notified when your item is waiting to be picked up at the library.
fi-FI: Saat ilmoituksen, kun nide on noudettavissa kirjastosta.

en: All borrowable material is subject to recall if checked out and needed by someone else. We will ask the person who has checked out this item to return it so you may use it.
fi-FI: Kaikkeen lainattavaan aineistoon voidaan tehdä palautuspyyntöjä. Pyydämme lainaajaa palauttamaan tämän niteen.

en: Place a recall on
fi-FI: Tee palautuspyyntö teokselle

en: Pick up location:
fi-FI: Noutopaikka:

en: Recall not needed after:
fi-FI: Palautuspyynnön raukeamispäivä:

en: Recall next available item
fi-FI: Palautuspyyntö seuraavaan vapaaseen niteeseen

en: Recall a specific item
fi-FI: Palautuspyyntö tiettyyn niteeseen

en: Select a specific item:
fi-FI: Valitse nide:

en: Last location
fi-FI: Viimeisin havainto

en: Information
fi-FI: Tiedot

note: IMG
en: Cannot be recalled
fi-FI: Ei voi tehdä palautuspyyntöä

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
fi-FI: Eräpäivä %s

en: Unavailable (lost or missing)
fi-FI: Ei saatavilla (kadonnut tai puuttuu)

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
fi-FI: Ei lainata (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Waiting for patron at %s
fi-FI: Odottaa kirjastossa %s

en: since
fi-FI: alkaen

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Recalled by patron expected at %s
fi-FI: Asiakkaan tekemä palautuspyyntö kirjastossa %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s.
fi-FI: Odottaa kirjastossa %s lähtien %s.

en: You have already placed a
fi-FI: Sinulla on jo

en: on this item.
fi-FI: tälle niteelle.

en: reserve
fi-FI: varaus

note: INPUT type=submit
en: Confirm
fi-FI: Hyväksy

en: You must be logged in to place a recall.
fi-FI: Kirjaudu sisään tehdäksesi palautuspyynnön.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your recalls history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Palautuspyyntöhistoriasi &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Your recalls history
fi-FI: Palautuspyyntöhistoriasi

en: Recall date:
fi-FI: Palautuspyynnön pvm:

en: Expiration:
fi-FI: Vanhenee:

en: Never expires
fi-FI: Ei vanhene koskaan

note: For the first occurrence, %1$s:  RECALL.library.branchname | html
en: In transit to %s
fi-FI: Kuljetettavana kirjastoon %s

en: Ready for pickup
fi-FI: Noudettavissa

en: Overdue to be returned
fi-FI: Myöhässä oleva

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
fi-FI: Vanhenee %s

note: %1$s:  RECALL.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
fi-FI: Peruutettu %s

en: Requested
fi-FI: Pyydetty

note: %1$s:  RECALL.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due to be returned by %s
fi-FI: Palautettava %s mennessä

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
fi-FI: Nouto %s mennessä

en: No recalls have been made.
fi-FI: Yhtään palautuspyyntöä ei ole tehty.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän palautuspyynnön?

en: Registration pending
fi-FI: Ilmoittautuminen vireillä

en: Registration complete
fi-FI: Rekisteröityminen on valmis

en: Click the button below to confirm registration.
fi-FI: Valitse alla oleva painike vahvistaaksesi rekisteröinnin.

en: Registration complete!
fi-FI: Rekisteröityminen on valmis!

en: You have successfully registered your new account.
fi-FI: Rekisteröityminen onnistui.

en: To log in, use the following credentials:
fi-FI: Käytä seuraavia tietoja kirjautumiseen:

en: Card number:
fi-FI: Kirjastokortin numero:

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in and change your password.
fi-FI: Kirjautumistiedot on valmiiksi täytetty tällä sivulla. Kirjaudu sisään ja vaihda salasanasi.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in.
fi-FI: Kirjautumistietosi ovat valmiiksi syötetty kenttiin. Kirjaudu sisään.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Please confirm your registration &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Vahvista rekisteröitymisesi &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Confirm your registration
fi-FI: Vahvista rekisteröitymisesi

en: Please confirm your registration
fi-FI: Vahvista rekisteröitymisesi

en: A confirmation email will be sent shortly to the email address
fi-FI: Vahvistusviesti lähetetään pian sähköpostiisi

en: Your account will not be activated until you follow the link provided in the confirmation email.
fi-FI: Sait aktivointilinkin sähköpostiisi. Aktivoi tilisi klikkaamalla linkkiä.

en: Registration invalid
fi-FI: Virheellinen rekisteröityminen

en: Registration invalid!
fi-FI: Virheellinen rekisteröityminen!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Report a problem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Ilmoita ongelma &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Report submitted
fi-FI: Ilmoitus lähetetty

en: Error submitting report
fi-FI: Virhe ilmoituksen lähetyksessä

en: Your problem report has been sent to the Koha administrator.
fi-FI: Vikailmoituksesti on lähetetty kirjastojärjestelmän ylläpitäjälle.

en: Your problem report has been sent to the library.
fi-FI: Vikailmoituksesi lähetettiin kirjastolle.

en: Something wrong happened when sending the report. Please contact your library.
fi-FI: Lähetettäessä raporttia tapahtui virhe. Ota yhteyttä kirjastoosi.

en: Send problem report to:
fi-FI: Lähetä vikailmoitus:

en: A librarian
fi-FI: Kirjastovirkailijalle

en: Koha administrator
fi-FI: Kirjastojärjestelmän ylläpitäjä

en: Problem found on page:
fi-FI: Ongelma havaittu sivulla:

en: Username:
fi-FI: Käyttäjätunnus:

en: Subject:
fi-FI: Aihe:

en: Message:
fi-FI: Viesti:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Request article &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Pyydä artikkelia &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: You reached your open article requests limit.
fi-FI: Et voi tehdä enempää artikkelipyyntöjä.

en: An error has occurred.
fi-FI: Tapahtui virhe.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Place article request for %s
fi-FI: Tee artikkelipyyntö teoksesta %s

en: Accept
fi-FI: Hyväksy

en: You will be charged with
fi-FI: Sinulta veloitetaan

en: for every request
fi-FI: joka pyynnöstä

en: Place article request
fi-FI: Tee artikkelipyyntö

en: Title:
fi-FI: Nimeke:

en: Author:
fi-FI: Tekijä:

en: Volume:
fi-FI: Vuosikerta:

en: Issue:
fi-FI: Numero:

en: Date:
fi-FI: Pvm:

en: Table of contents:
fi-FI: Sisällysluettelo:

en: Pages:
fi-FI: Sivut:

en: Chapters:
fi-FI: Luvut:

en: Format:
fi-FI: Muoto:

en: Photocopy
fi-FI: Valokopio

en: Digital scan
fi-FI: Digitaalinen skannaus

en: Enumeration
fi-FI: Numerointi

en: Any item
fi-FI: Mikä tahansa nide

note: INPUT type=submit
en: Place request
fi-FI: Tee artikkelipyyntö

en: No article requests can be made for this record.
fi-FI: Tästä teoksesta ei voi tehdä artikkelipyyntöjä.

note: SCRIPT
en: Please fill in at least one field.
fi-FI: Täytä vähintään yksi kenttä.

note: SCRIPT
en: Please select a specific item for this article request.
fi-FI: Valitse tietty nide, johon artikkelipyyntö kohdistuu.

note: SCRIPT
en: The following fields are required and not filled in:
fi-FI: Seuraavat kentät ovat pakollisia:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Placing a hold &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Varaaminen &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Placing a hold
fi-FI: Varaaminen

en: Sorry, you cannot place holds.
fi-FI: Et voi tehdä varausta.

en: According to our records, we don't have up-to-date contact information. Please contact the library.
fi-FI: Yhteystietosi eivät ole ajantasalla. Ole hyvä ja ota yhteys kirjastoon.

en: Go to your contact information
fi-FI: Siirry yhteystietoihin

en: Update your contact information
fi-FI: Päivitä yhteystietosi

en: (Please note: there may be a delay in restoring your account if you submit online.)
fi-FI: (Huomioi: tilisi tietojen palautuksessa voi olla viive, jos tallennat verkossa.)

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
fi-FI: Kirjastokorttisi on ilmoitettu kadonneeksi tai varastetuksi.

en: If this is an error, please take your library card to the circulation desk at your local library and the error will be corrected.
fi-FI: Jos tämä on virhe, ota yhteyttä kirjaston henkilökuntaan.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment
en: Your account has been frozen. %s Comment:
fi-FI: Kirjastokorttisi on lukittu. %s Kommentti:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarred_comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarred_comment | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
fi-FI: %s Myöhästymisestä aiheutunut rajoitus %s %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
fi-FI: %s %s Loppupvm:

en: Go to your account page
fi-FI: Mene käyttäjätietoihisi

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If shows your account to be clear, please contact the library.
fi-FI: Tavallisin syy kirjastokortin lukitsemiselle on maksamattomat maksut tai kadonneet lainat. Jos tiedoissasi ei ole mielestäsi epäselvyyksiä, ota yhteys kirjastoon asian selvittämiseksi.

note: %1$s:  too_much_oweing | $Price
en: You have unpaid fines. Amount: %s.
fi-FI: Sinulla on maksamattomia maksuja. Yhteensä: %s.

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
fi-FI: Voit tehdä vain %s yhtäaikaista varausta

note: %1$s:  bad_biblionumber | html
en: ERROR: No record found for record ID %s.
fi-FI: VIRHE: Ei tietuetta tällä ID-numerolla %s.

en: You must select at least one item.
fi-FI: Valitse ainakin yksi teos.

en: You must select a library for pickup.
fi-FI: Valitse noutopaikka.

en: ERROR: No record ID specified.
fi-FI: VIRHE: Tietueen ID-numeroa ei ole määritetty.

en: ERROR: Internal error: incomplete hold request.
fi-FI: VIRHE: Sisäinen virhe: puutteellinen varaustieto.

en: Your library card has expired. Please contact your librarian if you wish to renew your card.
fi-FI: Korttisi on vanhentunut. Ota yhteyttä kirjaston henkilökuntaan mikäli haluat uusia korttisi.

en: None of the libraries are available for pickup location.
fi-FI: Noutopaikkoja ei ole saatavilla.

en: Sorry, none of these titles can be placed on hold.
fi-FI: Valitettavasti näitä teoksia ei voi varata.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm holds for:%s (%s)
fi-FI: Vahvista varaukset asiakkaalle:%s (%s)

en: Sorry,
fi-FI: Valitan,

note: %1$s:  new_reserves_allowed | html
en: you can only place %s more holds. Please uncheck the checkboxes for the items you wish to not place holds on.
fi-FI: voit tehdä vain %s varausta lisää. Poista valinnat niiden teosten kohdalta, joita et halua varata.

en: Hold requests
fi-FI: Varaukset

en: You already have at least one item level hold on this title. All further holds must be item level.
fi-FI: Sinulla on jo nidevaraus tähän teokseen. Uusien varauksien tulee olla myös nidevarauksia.

en: You already have at least one record level hold on this title. All further holds must be record level.
fi-FI: Sinulla on jo nimekevaraus tähän teokseen. Uusien varauksien tulee olla myös nimekevarauksia.

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s when you collect this item
fi-FI: Varauksesta tulee %s euron varausmaksu noudettaessa

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s for placing this hold
fi-FI: Varaamisesta tulee %s euron varausmaksu

en: Place a hold on
fi-FI: Varaa

note: %1$s:  END # / bibitemloo.holdable %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=bibitemloo link=> 1 %3$s:  IF ( bibitemloo.author ) %4$s:  bibitemloo.author | html %5$s:  END
en: %s %s %s, by %s%s
fi-FI: %s %s %s / %s%s

en: Sorry, you are too young to place a hold for this item.
fi-FI: Olet liian nuori varaamaan tämän niteen.

en: You have already requested this title.
fi-FI: Olet jo varannut tämän teoksen.

en: You have already placed a recall on this title.
fi-FI: Sinulla on jo palautuspyyntö tähän teokseen.

en: This title cannot be requested because it's already in your possession.
fi-FI: Teosta ei voi varata - se on jo sinulla lainassa.

en: This title cannot be requested because you reached the maximum number of holds.
fi-FI: Teosta ei voi varata - suurin sallittu varausmäärä ylittyy.

en: This title cannot be requested because you exceeded max holds per record.
fi-FI: Teosta ei voi varata - suurin sallittu nimekekohtainen varausraja ylittyy.

en: This title cannot be requested because you reached the daily hold limit.
fi-FI: Teosta ei voi varata - päivittäinen varausmääräsi on täynnä.

en: This title cannot be requested because you already have hold for this item.
fi-FI: Teosta ei voi varata - sinulla on jo siihen varaus.

en: There are no items that can be placed on hold.
fi-FI: Niteitä ei ole varattavana.

en: This title cannot be requested.
fi-FI: Teosta ei voi varata.

en: Your priority:
fi-FI: Varaukset ja sija:

en: Number of holds:
fi-FI: Varausten määrä:

note: OPTION
en: At least one item is available at this library
fi-FI: Vähintään yksi teoskappale on saatavilla tässä kirjastossa

en: Note: Library policy does not allow hold/pickup of an item available locally. Please come to the library to retrieve these items
fi-FI: Huomaa: Kirjaston käyttösäännöt eivät salli hyllyvarausten tekemistä.

en: Show more options
fi-FI: Näytä enemmän vaihtoehtoja

en: Hold starts on date:
fi-FI: Varauksen alkamispvm:

en: Hold not needed after:
fi-FI: Varauksen raukeamispäivä:

en: Request specific item type:
fi-FI: Pyydä tiettyä nidetyyppiä:

en: Request specific item group:
fi-FI: Pyydä tiettyä nideryhmää:

en: Any item group
fi-FI: Mikä tahansa nideryhmä

en: Hold notes:
fi-FI: Varaushuomautus:

en: Next available item
fi-FI: Seuraava saatavana oleva nide

en: A specific item
fi-FI: Tietty nide

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
fi-FI: Ei voi varata

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s
fi-FI: Odottaa kirjastossa %s %s lähtien

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.reservedate | $KohaDates
en: On hold for patron expected at %s since %s
fi-FI: Odottaa varattuna kirjastossa %s lähtien %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for patron expected at %s
fi-FI: Odottaa varattuna kirjastossa %s

en: Not on hold
fi-FI: Niteeseen ei kohdistu varauksia

en: Show unholdable items
fi-FI: Näytä niteet, joita ei voi varata

en: Hide unholdable items
fi-FI: Piilota niteet, joita ei voi varata

note: INPUT type=submit
en: Confirm hold
fi-FI: Vahvista varaus

note: SCRIPT
en: Expecting a specific item selection.
fi-FI: Mitään nidettä ei valittu.

note: SCRIPT
en: Hide options
fi-FI: Piilota valintoja

note: SCRIPT
en: Hold expiration date should be filled.
fi-FI: Varauksen vanhenemispäivä tulee määrittää.

note: SCRIPT
en: Hold start date should be filled.
fi-FI: Varauksen alkamispäivä tulee määrittää.

note: SCRIPT
en: Place a hold on
fi-FI: Varaa

note: SCRIPT
en: Place a hold on:
fi-FI: Varaa:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Reset your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Palauta salasanasi &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: New password must not be the same as old password.
fi-FI: Uusi salasana ei voi olla sama kuin vanha salasana.

en: Please log-in to account to update your password.
fi-FI: Kirjaudu sisään tilillesi päivittääksesi salasanasi.

note: %1$s:  CASE 'account_locked' %2$s:  IF Categories.can_any_reset_password && Koha.Preference('OpacBaseURL')
en: . %s This account has been locked! %s
fi-FI: %s Käyttäjätili on lukittu! %s

en: You must reset your password via e-mail
fi-FI: Salasanasi pitää vaihtaa sähköpostitse

en: You must contact the library for assistance.
fi-FI: Ota yhteyttä kirjastoon.

en: An unknown error occurred. Please try again or contact the library for assistance.
fi-FI: Tuntematon virhe. Yritä uudelleen tai ota yhteyttä kirjastoon.

en: Your password has successfully been updated
fi-FI: Salasanasi on päivitetty

en: Go to OPAC
fi-FI: Verkkokirjastoon

en: Go to staff interface
fi-FI: Siirry virkailijaliittymään

note: INPUT type=submit
en: Update password
fi-FI: Päivitä salasana

en: Resetting your password has not been enabled by the library.
fi-FI: Salasanan palauttaminen on estetty.

note: %1$s:  IF RestrictedPageTitle %2$s:  RestrictedPageTitle | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catalog
fi-FI: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Kohan verkkokirjasto %s

en: Restricted page
fi-FI: Rajoitettu sivu

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( ms_value ) %3$s:  ms_value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %9$s:  LibraryNameTitle | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: %s %s Results of search for '%s' %s Search results %s %s You did not specify any search criteria. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: %s %s Hakutulokset '%s' haulle %s Hakutulokset %s %s Et määrittänyt mitään hakuehtoja. %s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: LINK
en: %s Search RSS feed
fi-FI: %s Hae RSS-syötteestä

note: %1$s:  ms_value | html %2$s:  IF ( pages > 1) %3$s:  current_page_number | html %4$s:  pages | html %5$s:  END
en: Results of search for '%s'%s, page %s of %s%s
fi-FI: Haun '%s'%s tulokset, sivu %s / %s%s

note: SPAN
en: You searched %sfor '%s'%s%s with limit(s): '%s'%s
fi-FI: Etsit %shaulla '%s'%s%s rajauksilla: '%s'%s

en: Search results
fi-FI: Hakutulokset

en: You did not specify any search criteria
fi-FI: Anna hakuehto

en: No results found!
fi-FI: Ei hakutuloksia

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
fi-FI: %s Ei hakutuloksia kokoelmassa %s.

note: A
en: Subscribe to this search
fi-FI: Tilaa tämä haku

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
fi-FI: %s Anna hakuehto. %s

en: Return to the last advanced search
fi-FI: Palaa edelliseen tarkkaan hakuun

note: %1$s:  total | html
en: Your search returned %s results.
fi-FI: %s hakutulosta.

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches:%s %s%s).
fi-FI: (samankaltaisia hakuja:%s %s%s).

en: Not what you expected? Check for
fi-FI: Etkö löytänyt hakemaasi? Kävisikö nämä

en: suggestions
fi-FI: ehdotukset

en: Sort
fi-FI: Järjestä

en: Results per page:
fi-FI: Tuloksia sivulla:

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('OPACnumSearchResults') | html
en: %s (default)
fi-FI: %s (oletus)

en: Select titles to:
fi-FI: Valitse teokset:

en: Add to...
fi-FI: Lisää

note: OPTGROUP
en: Your lists:
fi-FI: Listasi:

note: OPTGROUP
en: Public lists:
fi-FI: Julkiset listat:

en: [ More lists ]
fi-FI: [ Enemmän listoja ]

en: [ New list ]
fi-FI: [ Uusi lista ]

en: Place hold
fi-FI: Varaa

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Select search result: %s
fi-FI: Valitse hakutuloksesta: %s

note: IMG
en: bonus
fi-FI: etu

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.score_avg | html %2$s:  SEARCH_RESULT.num_scores | html
en: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (on %s rates)
fi-FI: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (yhteensä %s arviota)

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
fi-FI: %s Nettiarviot

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
fi-FI: %s Arvosteluja

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
fi-FI: %s Videonäytteet

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
fi-FI: %s Sitaatteja

en: Tags:
fi-FI: Tagit:

en: Lists:
fi-FI: Listat:

en: Match:
fi-FI: Vastaavuus:

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.ratings.count | html
en: &nbsp;&nbsp;(%s votes)
fi-FI: &nbsp;&nbsp;(%s ääntä)

en: Pages
fi-FI: Sivut

en: Not finding what you're looking for?
fi-FI: Etkö löydä hakemaasi?

en: Make a
fi-FI: Tee

en: purchase suggestion
fi-FI: hankintaehdotus

en: Interlibrary loan request
fi-FI: Kaukolainapyyntö

en: Make an
fi-FI: Tee

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error searching %s collection
fi-FI: Virhe haettaessa %s kokoelmasta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Found %s results in the library's %s collection
fi-FI: Löytyi %s tulosta kirjaston %s kokoelmasta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Searching %s...
fi-FI: Haetaan %s...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
fi-FI: Sinun pitää olla kirjautuneena sisään, jos muokkaat listoja

en: Search unsuccessful
fi-FI: Haku epäonnistui

note: %1$s:  IF hash %2$s:  hash | html %3$s:  END
en: Your search %sfor %s%s was not successful.
fi-FI: Hakusi %s tästä %s%s epäonnistui

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Comments on %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Kommentit nimekkeeseen %s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Error: we cannot find this bibliographic record.
fi-FI: Virhe: Tätä nimeketietuetta ei löydy.

en: Sorry, only the creator of this comment is allowed to change it.
fi-FI: Vain kommentin tekijä voi muuttaa kommenttia.

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
fi-FI: Huomaa: Kommenttisi sisälsi kiellettyjä muotoilukoodeja. Se tallennettiin tekstimuodossa. Voit jatkaa muokkaamista tai palata aiempaan versioon.

en: Error! Your comment was entirely illegal markup code. It has NOT been added.
fi-FI: Virhe: Kommenttia ei lisätty, koska se sisälsi muotoilukoodeja.

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
fi-FI: %s %s %sHuomautus: Tämä ikkuna sulkeutuu automaattisesti 5 sekunnin kuluttua. %s

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
fi-FI: Virhe: Et voi lisätä tyhjää kommenttia.

en: Comments on
fi-FI: Kommentit liittyen teokseen

en: Comments
fi-FI: Kommentit

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
fi-FI: Huomaa: Kirjasto hyväksyy julkaistavat kommentit.

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
fi-FI: Lähetä ja sulje

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your routing lists &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Kiertolistat &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Your routing lists
fi-FI: Kiertolistasi

en: You are subscribed to the routing lists for following serial titles. If you wish to make changes, please contact the library.
fi-FI: Kuulut seuraavien kausijulkaisujen kiertolistoille. Jos haluat tehdä muutoksia, ole hyvä ja ota yhteyttä kirjastoosi.

en: Subscription title
fi-FI: Kausijulkaisutilauksen nimeke

en: You are currently not listed on any routing lists.
fi-FI: Et ole tällä hetkellä kiertolistoilla.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your search history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Hakuhistoria &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Your search history
fi-FI: Hakuhistoria

en: Catalog
fi-FI: Luettelo

en: Authority
fi-FI: Auktoriteetti

en: Current session
fi-FI: Nykyinen istunto

en: Toolbar control
fi-FI: Toiminnot

note: INPUT type=submit
en: Remove selected searches
fi-FI: Poista valitut haut

en: Previous sessions
fi-FI: Edelliset istunnot

en: Your catalog search history is empty.
fi-FI: Luettelohakuhistoriasi on tyhjä.

en: Your authority search history is empty.
fi-FI: Auktoriteettihakuhistoriasi on tyhjä.

en: Select searches to:
fi-FI: Valitse haut kohteelle:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete selected search history entries?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa valitut hakuhistoriasi?

note: SCRIPT
en: With selected searches:
fi-FI: Valitut haut:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Lähetetään koriasi &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Message sent
fi-FI: Viesti lähetetty

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
fi-FI: Kori lähetettiin sähköpostiosoitteeseen %s

en: Close window
fi-FI: Sulje ikkuna

en: There was an error sending the cart: No valid records were found.
fi-FI: Ongelma korin lähettämisessä: Kelpaavia tietueita ei löytynyt.

en: There was an error sending the cart: We cannot send an email as there is no email address recorded for your account (your email address is used for the reply to address).
fi-FI: Ongelma korin lähettämisessä: Sähköpostia ei voi lähettää, koska käyttäjätilillesi ei ole asetettu sähköpostiosoitetta (osoitettasi käytetään vastausosoitteena).

en: There was an error sending the cart.
fi-FI: Ongelma korin lähettämisessä.

en: Sending your cart
fi-FI: Lähetetään koriasi

en: Email address:
fi-FI: Sähköpostiosoite:

en: Comment:
fi-FI: Viesti:

en: Please do not use this mail to request or renew books.
fi-FI: Ethän käytä tätä viestiä tehdäksesi pyyntöjä tai uusiaksesi lainojasi.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Lähetetään listaasi &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
fi-FI: Lista lähetettiin sähköpostiin %s

en: Back to lists
fi-FI: Takaisin listoihin

en: There was an error sending the list.
fi-FI: Ongelma listan lähettämisessä.

en: You do not have permission to send this list.
fi-FI: Sinulla ei ole oikeutta lähettää tätä listaa.

en: Sending your list
fi-FI: Lähetetään listaasi

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Issues for a subscription &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Kausijulkaisutilauksessa olevat numerot &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Issues for a subscription
fi-FI: Kausijulkaisutilauksessa olevat numerot

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
fi-FI: Kausijulkaisutilaustiedot nimekkeelle %s

note: %1$s:  subscription_LOO.startdate | html
en: The current subscription began on %s and is issued
fi-FI: Kausijulkaisutilaus alkoi %s ja ilmestymistiheys on

en: twice per day
fi-FI: kahdesti päivässä

en: every day
fi-FI: joka päivä

en: three times per week
fi-FI: kolme kertaa viikossa

en: every week
fi-FI: joka viikko

en: every 2 weeks
fi-FI: joka toinen viikko

en: every 3 weeks
fi-FI: joka kolmas viikko

en: every month
fi-FI: joka kuukausi

en: every 2 months
fi-FI: joka toinen kuukausi

en: every quarter
fi-FI: joka neljännesvuosi

en: twice per year
fi-FI: kahdesti vuodessa

en: every year
fi-FI: joka vuosi

en: every 2 years
fi-FI: joka toinen vuosi

en: irregularly
fi-FI: epäsäännöllinen

en: on Monday
fi-FI: joka maanantai

en: on Tuesday
fi-FI: joka tiistai

en: on Wednesday
fi-FI: joka keskiviikko

en: on Thursday
fi-FI: joka torstai

en: on Friday
fi-FI: joka perjantai

en: on Saturday
fi-FI: joka lauantai

en: on Sunday
fi-FI: joka sunnuntai

note: %1$s:  subscription_LOO.numberlength | html
en: for %s issues
fi-FI: %s numerolle

note: %1$s:  subscription_LOO.weeklength | html
en: for %s weeks
fi-FI: %s viikon ajan

note: %1$s:  subscription_LOO.monthlength | html
en: for %s months
fi-FI: %s kuukauden ajan

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
fi-FI: Ensimmäinen kausijulkaisutilaus alkoi %s

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
fi-FI: Kausijulkaisutilaus on loppunut %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription_LOO.location, opac => 1 ) | html
en: Location: %s
fi-FI: Hyllypaikka: %s

en: Available issues
fi-FI: Saatavana olevat numerot

en: Unavailable issues
fi-FI: Puuttuvat numerot

en: Issues summary
fi-FI: Numeroyhteenveto

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
fi-FI: %s %s %s %s Olet tilannut sähköpostiisi kirjaston uutuustiedotteen

en: Cancel email notification
fi-FI: Peruuta sähköpostitiedotteet

en: Subscribe to email notification on new issues
fi-FI: Tilaa sähköpostiisi ilmoitus uusista numeroista

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
fi-FI: %s %s Kirjaudu sisään, jos haluat tilata sähköpostiisi tiedotteen uusista numeroista %s %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Share a list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Jaa lista &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Share a list
fi-FI: Jaa lista

en: Share a list with another patron
fi-FI: Jaa lista toiselle kirjaston asiakkaalle

note: %1$s:  op | html
en: The operation %s is not supported.
fi-FI: Toimintoa %s ei tueta.

en: No operation parameter has been passed.
fi-FI: Operaatioparametriä ei ole syötetty.

en: Invalid shelf number.
fi-FI: Virheellinen hyllypaikka.

en: The feature of sharing lists is not in use in this library.
fi-FI: Listojen jakaminen ei ole käytössä.

en: You can only share a list if you are the owner.
fi-FI: Voit jakaa listan vain, jos olet sen omistaja.

en: You cannot share a public list.
fi-FI: Et voi jakaa julkista listaa.

en: Sorry, but you did not enter a valid email address.
fi-FI: Syöttämäsi sähköpostiosoite ei kelpaa.

en: Sorry, but we could not accept this key. The invitation may have expired. Contact the patron who sent you the invitation.
fi-FI: Avain on epäkelpo. Kutsu on mahdollisesti vanhentunut. Ota yhteyttä henkilöön, joka lähetti kutsun.

en: As owner of a list you cannot accept an invitation for sharing it.
fi-FI: Listan omistajana ei voi hyväksyä kutsua listan jakamiseen.

en: Return to your lists
fi-FI: Palaa listaasi

en: Share list
fi-FI: Jaa lista

en: An invitation to share list
fi-FI: Kutsu jakaa lista

note: %1$s:  approvedaddress | html
en: will be sent shortly to %s.
fi-FI: lähetetään pian osoitteeseen %s.

note: %1$s:  failaddress | html
en: Something went wrong while processing the following addresses. Please check them. These are: %s
fi-FI: Jotain meni vikaan seuraavia osoitteita käsiteltäessä: %s

en: You will receive an email notification if someone accepts your share before it expires.
fi-FI: Saat sähköposti-ilmoituksen, jos joku hyväksyy jaon ennen kuin se erääntyy.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: RSS feed for public list %s
fi-FI: RSS-syöte julkiselle listalle %s

note: %1$s:  i.title | html %2$s:  IF i.author %3$s:  i.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s %s
fi-FI: %s %s / %s %s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
fi-FI: %s Poista %s Poista lista %s

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sContents of %s%sYour lists%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: %s%s%sListojesi%s sisältö &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Allow changes to contents from:
fi-FI: Salli muutokset sisältöön käyttäjältä:

en: Nobody
fi-FI: Ei keltään

en: Owner only
fi-FI: Vain omistaja

en: Permitted staff only
fi-FI: Vain henkilökunta

en: Staff only
fi-FI: Vain henkilökunta

en: Anyone seeing this list
fi-FI: Kuka tahansa listan katsoja

en: The "Permitted staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
fi-FI: Koska lista on yksityinen, sitä ei voi asettaa henkilökunnan muokattavaksi.

en: The "Staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
fi-FI: Koska lista on yksityinen, sitä ei voi asettaa henkilökunnan muokattavaksi.

en: The "Anyone" permission has no actual effect while this list is strictly private.
fi-FI: Koska lista on yksityinen, sitä ei voi asettaa kenen tahansa muokattavaksi.

en: Contents of
fi-FI: Sisältö hyllyssä

en: Create new list
fi-FI: Luo uusi lista

en: Edit list
fi-FI: Muokkaa listaa

en: An error occurred when updating this list.
fi-FI: Listan päivityksessä tapahtui virhe.

en: An error occurred when creating this list.
fi-FI: Listan lisäämisessä tapahtui virhe.

en: An error occurred when deleting this list.
fi-FI: Listan poistossa tapahtui virhe.

en: The item has not been added to the list. Please check it's not already in the list.
fi-FI: Nimekettä ei lisätty listaan. Tarkista, onko se jo listalla.

en: The share has not been removed.
fi-FI: Jakoa ei ole poistettu.

en: No email found for the patrons that accepted the share
fi-FI: Jaon hyväksyneille asiakkaille ei löytynyt sähköpostia

en: List updated.
fi-FI: Lista päivitetty.

en: List created.
fi-FI: Lista luotu.

en: List deleted.
fi-FI: Lista poistettu.

en: The item has been added to the list.
fi-FI: Nimeke on lisätty listaan.

en: The item has been removed from the list.
fi-FI: Nimeke on poistettu listasta.

en: The share has been removed.
fi-FI: Jako on poistettu.

en: This list does not exist.
fi-FI: Tätä listaa ei ole olemassa.

en: This item does not exist.
fi-FI: Tätä ei ole olemassa.

en: You do not have permission to view this list.
fi-FI: Sinulla ei ole oikeutta nähdä tätä listaa.

en: You do not have permission to create a new list.
fi-FI: Sinulla ei ole oikeutta lisätä uutta listaa.

en: You do not have permission to update this list.
fi-FI: Sinulla ei ole oikeutta päivittää tätä listaa.

en: You do not have permission to delete this list.
fi-FI: Sinulla ei ole oikeutta poistaa tätä listaa.

en: You do not have permission to add a record to this list.
fi-FI: Sinulla ei ole oikeutta lisätä nimekettä tähän listaan.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
fi-FI: Sinulla ei ole oikeutta siirtää tämän listan omistajuutta.

en: No record was removed.
fi-FI: Yhtään tietuetta ei poistettu.

en: The new owner could not be found anymore.
fi-FI: Uutta omistajaa ei löytynyt.

en: The new owner has no share for this list.
fi-FI: Uudella omistajalla ei ole tämän listan jakoa.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating the list. The name %s already exists.
fi-FI: Tämän listan lisäämisessä tapahtui virhe. Nimi %s on jo olemassa.

note: A
en: Subscribe to this list
fi-FI: Tilaa tämä lista

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
fi-FI: Tässä listassa on %s nimekettä

note: A
en: Select format and download list
fi-FI: Valitse tallennusmuoto ja lataa lista

en: Send list
fi-FI: Lähetä lista

en: Print list
fi-FI: Tulosta lista

en: Edit list
fi-FI: Muokkaa listaa

en: Remove share
fi-FI: Poista jako

en: Sort by:
fi-FI: Järjestä

en: Default sorting
fi-FI: Oletusjärjestys

en: Call number (A-Z)
fi-FI: Luokka (nouseva järjestys)

en: Call number (Z-A)
fi-FI: Luokka (laskeva järjestys)

note: OPTGROUP
en: Copyright date
fi-FI: Julkaisuvuosi

en: Copyright date (newest to oldest)
fi-FI: Julkaisuvuosi (uusimmasta vanhimpaan)

en: Copyright date (oldest to newest)
fi-FI: Julkaisuvuosi (vanhimmasta uusimpaan)

note: OPTGROUP
en: Date added
fi-FI: Lisäyspäivä

en: Date added (newest to oldest)
fi-FI: Lisäyspäivä (uusimmasta vanhimpaan)

en: Date added (oldest to newest)
fi-FI: Lisäyspäivä (vanhimmasta uusimpaan)

note: INPUT type=submit
en: Resort list
fi-FI: Järjestä lista

en: Add to list
fi-FI: Lisää listalle

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
fi-FI: Poista valitut

en: This list is empty.
fi-FI: Tämä lista on tyhjä.

en: You can add to your lists from the results of any
fi-FI: Tee lisäyksiä listaasi miltä tahansa

en: search
fi-FI: hakutulosnäytöltä

en: Create a new list
fi-FI: Luo uusi lista

en: Editing
fi-FI: Muokataan

en: List name:
fi-FI: Listan nimi:

en: Sort this list by:
fi-FI: Järjestä lista:

en: The library has disabled the ability for patrons to create new public lists. If you make your list private, you will not be able to make it public again.
fi-FI: Kirjasto ei salli julkisten listojen luomista. Jos teet listastasi yksityisen, et voi enää tehdä siitä julkista.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of shared list '%s'
fi-FI: Siirrä jaetun listan %s omistajuus

en: New owner:
fi-FI: Uusi omistaja:

note: INPUT type=submit
en: Transfer
fi-FI: Siirrä

en: Log in to create a new list
fi-FI: Kirjaudu luodaksesi listoja

en: List name
fi-FI: Listan nimi

en: Contents
fi-FI: Sisältää

en: Modification date
fi-FI: Muokkauspvm

en: Empty
fi-FI: Tyhjä

en: items
fi-FI: niteet

en: Shared
fi-FI: Jaettu

en: Remove share
fi-FI: Poista jako

en: No public lists.
fi-FI: Ei julkisia listoja.

en: No private lists.
fi-FI: Ei yksityisiä listoja.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän listan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove sharing? You will no longer have access to the list.
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa jaon? Menetät pääsyoikeuden listaan.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa nämä nimekkeet listalta?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the list?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa nimekkeen listalta?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this share?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän jaon?

note: SCRIPT
en: Items on this list:
fi-FI: Niteet tällä listalla:

note: SCRIPT
en: No, do not delete
fi-FI: Ei, älä poista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No, do not delete from list
fi-FI: Ei, älä poista listalta

note: SCRIPT
en: No, do not remove sharing
fi-FI: Älä poista jakoa

note: SCRIPT
en: Remove from list
fi-FI: Poista listalta

note: SCRIPT
en: This list is shared. Other users will lose access to it.
fi-FI: Tämä lista on jaettu. Muut käyttäjät menettävät pääsyn listaan.

note: SCRIPT
en: Yes, delete
fi-FI: Kyllä, poista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Yes, delete from list
fi-FI: Kyllä, poista listalta

note: SCRIPT
en: Yes, remove sharing
fi-FI: Poista jako

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' biblio=review
en: New comment on %s
fi-FI: Uusi kommentti teokseen %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recent comments &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Uusimmat kommentit &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

note: LINK
en: %s%s%sKoha online%s catalog recent comments
fi-FI: %s%s%sKohan verkkokirjasto%s uusimmat kommentit

en: Recent comments
fi-FI: Uusimmat kommentit

note: A
en: Subscribe to recent comments
fi-FI: Tilaa uusimmat kommentit

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=review link=> 1 %2$s:  IF ( review.author )
en: %s %s by
fi-FI: %s %s /

note: A
en: Search for works by this author
fi-FI: Etsi teoksia samalta tekijältä

en: Publication:
fi-FI: Julkaisuvuosi:

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by you
fi-FI: Lisäsit %s

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by
fi-FI: Lisätty %s

note: A
en: View details for this title
fi-FI: Teoksen tarkat tiedot

en: &lt;&lt; Previous
fi-FI: &lt;&lt; Edellinen

en: Next &gt;&gt;
fi-FI: Seuraava &gt;&gt;

note: %1$s:  IF ( op_add ) %2$s:  END %3$s:  IF ( op_else ) %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sEnter a new purchase suggestion%s %sPurchase suggestions%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: %sJätä uusi hankintaehdotus%s %sOmat hankintaehdotukset%s &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: New purchase suggestion
fi-FI: Uusi hankintaehdotus

en: Your purchase suggestions
fi-FI: Hankintaehdotukset

en: You cannot place any more suggestions
fi-FI: Et voi tehdä enää hankintaehdotuksia

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: You may only add up to %s suggestions in %s days.
fi-FI: Voitte lisätä enintään %s ehdotusta %s päivässä.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
fi-FI: Sinulla on maksimimäärä (%s) voimassa olevia hankintaehdotuksia. Kun kirjasto on käsitellyt hankintaehdotuksesi, voit tehdä taas lisää.

en: Enter a new purchase suggestion
fi-FI: Tee hankintaehdotus

en: Please fill out this form to make a purchase suggestion. You will receive an email when the library processes your suggestion.
fi-FI: Tee hankintaehdotus tällä lomakkeella. Saat sähköpostiisi tiedon, kun ehdotus on käsitelty.

en: Only certain fields (marked in red) are required, but the more information you enter the easier it will be for the librarians to find the title you're requesting. The "Notes" field can be used to provide any additional information.
fi-FI: Vain punaisella merkityt tiedot ovat pakollisia, mutta mitä enemmän annat teoksesta tietoa, sitä helpommin kirjaston henkilökunta löytää ehdottamasi teoksen. Voit kirjoittaa lisätietoja Huomautukset-kenttään.

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
fi-FI: . Klikkaa "Vahvista ehdotuksesi" ohittaaksesi tämän viestin.

en: A similar document already exists:
fi-FI: Samanlainen asiakirja on jo olemassa:

en: Standard number (ISBN, ISSN or other):
fi-FI: Standardinumero (ISBN, ISSN tai muu):

note: DIV
en: Copyright or publication year, for example: 2022
fi-FI: Copyright- tai julkaisuvuosi, esimerkiksi: 2022

en: Publication year:
fi-FI: Julkaisuvuosi:

en: Publisher:
fi-FI: Julkaisija:

en: Collection title:
fi-FI: Kokoelman nimi:

en: Publication place:
fi-FI: Julkaisupaikka:

en: Quantity:
fi-FI: Määrä:

en: Library:
fi-FI: Kirjasto:

en: Reason for suggestion:
fi-FI: Ehdotuksen syy:

en: -- Choose --
fi-FI: -- Valitse toiminto --

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
fi-FI: Vahvista ehdotuksesi

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
fi-FI: Lähetä ehdotuksesi

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s in %s days).
fi-FI: Ehdotusta ei lisätty. Sinulla on maksimimäärä voimassa olevia hankintaehdotuksia (%s ehdotusta %s päivässä).

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
fi-FI: Hankintaehdotusta ei tehty. Sinulla on maksimimäärä (%s) voimassa olevia hankintaehdotuksia. Kun kirjasto on käsitellyt hankintaehdotuksesi, voit tehdä taas lisää.

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists.
fi-FI: Ehdotusta ei lisätty. Nimekkeestä on jo hankintaehdotus.

en: Your suggestion has been submitted.
fi-FI: Ehdotuksesi on tallennettu.

en: The selected suggestions have been deleted.
fi-FI: Valitut hankintaehdotukset on poistettu.

en: Suggested by:
fi-FI: Ehdottanut:

en: Suggested by me
fi-FI: Minä

en: Suggested by anyone
fi-FI: Kuka tahansa

en: Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
fi-FI: Kun kirjasto on käsitellyt voimassa olevat hankintaehdotuksesi, voit tehdä taas uusia.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s).
fi-FI: Sinulla on maksimimäärä (%s) voimassa olevia hankintaehdotuksia.

en: Select suggestions to:
fi-FI: Valitse ehdotukset:

en: Suggested on
fi-FI: Ehdotettu kirjastolle

en: Suggested for
fi-FI: Ehdotettu kirjastolle

en: Managed by
fi-FI: Käsittelijä

en: Note:
fi-FI: Huomaa:

en: Suggested for:
fi-FI: Ehdotettu krjastolle:

en: Managed by:
fi-FI: Käsittelijä:

en: Checked by the library
fi-FI: Kirjaston tarkastama

en: Accepted by the library
fi-FI: Kirjasto hyväksynyt

en: Ordered by the library
fi-FI: Kirjasto tilannut

en: Suggestion declined
fi-FI: Hankintaehdotus hylätty

en: Available in the library
fi-FI: Saatavissa kirjastossa

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
fi-FI: Poista valitut

en: There are no pending purchase suggestions matching your search.
fi-FI: Ei hakuasi vastaavia käsittelemättömiä hankintaehdotuksia.

en: View all suggestions
fi-FI: Näytä kaikki hankintaehdotukset

en: You have no pending purchase suggestions.
fi-FI: Ei käsittelemättömiä hankintaehdotuksia.

en: There are no pending purchase suggestions.
fi-FI: Ei käsittelemättömiä hankintaehdotuksia.

en: You have no pending purchase suggestions.
fi-FI: Ei käsittelemättömiä hankintaehdotuksia.

en: You are not authorized to see pending purchase suggestions.
fi-FI: Sinulla ei ole oikeuksia nähdä odottavia hankintaehdotuksia.

en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time.
fi-FI: Sinulla on maksimimäärä voimassa olevia hankintaehdotuksia.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa nämä hankintaehdotukset?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa tämän ehdotuksen?

note: SCRIPT
en: No suggestion was selected
fi-FI: Ei valittua ehdotusta

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestion
fi-FI: Älä poista hankintaehdotusta

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestions
fi-FI: Älä poista hankintaehdotuksia

note: SCRIPT
en: With selected suggestions:
fi-FI: Valitut ehdotukset:

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestion
fi-FI: Poista hankintaehdotus

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestions
fi-FI: Poista hankintaehdotukset

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Tags &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Tagit &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: All tags
fi-FI: Kaikki tagit

en: There was a problem with this operation:
fi-FI: Virhe:

note: %1$s:  ERROR.badparam | html
en: ERROR: illegal parameter %s
fi-FI: Virhe: Väärä parametri %s

en: ERROR: You must log in to complete that action.
fi-FI: Virhe: Kirjaudu sisään viedäksesi toiminnon loppuun.

note: %1$s:  ERROR.failed_delete | html
en: ERROR: You cannot delete the tag %s.
fi-FI: Virhe: Et voi poistaa tagia %s.

en: Note: you can only delete your own tags.
fi-FI: Huomioi: voit poistaa vain omia tagejasi.

en: Note: your tag contained markup code that was removed.
fi-FI: Huomaa: Tagissasi ollut muotoilukoodi on poistettu.

note: %1$s:  ERROR.scrubbed | html
en: The tag was added as &quot;%s&quot;.
fi-FI: Tagi &quot;%s&quot; on lisätty.

en: Note: your tag was entirely markup code. It was NOT added.
fi-FI: Virhe: Tagia ei lisätty, koska se sisälsi pelkkiä muotoilukoodeja.

en: Please try again with plain text.
fi-FI: Syötä uudelleen 'vain teksti' -muodossa.

en: Unrecognized error.
fi-FI: Tunnistamaton virhe.

en: Tags to show from other users:
fi-FI: Näytä tagit muilta käyttäjiltä:

en: Tags to show:
fi-FI: Näytettävien tagien määrä:

en: Log in to see your own saved tags.
fi-FI: Kirjaudu sisään nähdäksesi omat tagisi.

note: %1$s:  added_count | html %2$s:  IF ( added_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully added.
fi-FI: %s %stagi%stagit%s lisätty.

note: %1$s:  deleted_count | html %2$s:  IF ( deleted_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully deleted.
fi-FI: %s %stagi%stagit%s poistettu.

en: Your tags
fi-FI: Omat tagit

en: Tag:
fi-FI: Tagi:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
fi-FI: %s %s (ei hyväksytty) %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=MY_TAG link=> 1 %2$s:  IF ( MY_TAG.author ) %3$s:  MY_TAG.author | html %4$s:  END %5$s:  END # /IF MY_TAG.XSLTBloc %6$s:  INCLUDE 'title-actions-menu.inc' items=MY_TAG
en: %s %s by %s %s %s %s
fi-FI: %s %s / %s %s %s %s

en: Date added:
fi-FI: Lisäyspäivä:

note: INPUT type=submit
en: Delete selected tags
fi-FI: Poista valitut tagit

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected tag(s)?
fi-FI: Haluatko varmasti poistaa valitut tagit?

note: SCRIPT
en: Please select a tag to delete.
fi-FI: Valitse poistettava tagi.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Subject cloud &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Asiasanapilvi &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
fi-FI: Tässä on kokoelmamme yleisimmät asiasanat. Klikkaa mitä tahansa asiasanaa nähdäksesi kokoelmassamme olevat niteet.

en: Show
fi-FI: Näytä

en: subjects
fi-FI: asiasanat:

en: up to
fi-FI: saakka

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
fi-FI: Huomaa: Toiminto vaatii ISBD-asiasanoituksen ja erillisen asiasanaindeksin perustamista.

en: The ISBD cloud is not enabled.
fi-FI: ISBD-pilvitoiminto ei ole käytettävissä.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Most popular titles &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Suosituimmat teokset &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Most popular titles
fi-FI: Suosituimmat teokset

note: %1$s:  limit | html %2$s:  IF selected_itemtype %3$s:  ItemTypes.GetDescription(selected_itemtype) | html %4$s:  END %5$s:  IF ( branch ) %6$s:  Branches.GetName( branch ) | html %7$s:  END %8$s:  IF ( timeLimit != 999 ) %9$s:  timeLimitFinite | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: The %s most checked-out %s %s %s %s at %s %s %s in the past %s months %s of all time %s
fi-FI: %s lainatuinta %s %s %s %s kirjastossa %s %s %s viimeiseltä %s kuukaudelta %s kaikkina aikoina %s

en: Checkouts:
fi-FI: Lainat:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END # / IF results
en: %s No results, try to change filters. %s
fi-FI: %s Ei osumia, kokeile vaihtaa hakuehtoja. %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your library home &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi-FI: Kirjastosi &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Your summary
fi-FI: Lainat ja varaukset

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Hello, %s
fi-FI: Hei, %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Click here if you're not %s
fi-FI: Paina tästä mikäli et ole %s

en: Thank you!
fi-FI: Kiitos!

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
fi-FI: Muutoksesi on tallennettu tietokantaan ja kirjaston henkilökunta vahvistaa ne mahdollisimman pian.

en: One or more holds were not placed due to following errors:
fi-FI: Yhtä tai useampaa varausta ei tehty seuraavien virheiden vuoksi:

en: Item is damaged
fi-FI: Nide vaurioitunut

en: The record and its items are age restricted
fi-FI: Tietueella ja sen niteillä on ikärajoituksia

en: You have exceeded the number of concurrent holds for this record
fi-FI: Varausten teoskohtainen enimmäismäärä on tullut täyteen

en: You've reached your daily holds limit
fi-FI: Et voi tehdä enempää varauksia tänään

en: You have too many holds already
fi-FI: Sinulla on liikaa varauksia

en: Not holdable
fi-FI: Ei varattavissa

en: You are from a different library
fi-FI: Olet toisesta kirjastosta

en: Holds are not allowed from your library
fi-FI: Kirjastostasi ei voi varata

en: You already have a hold for this item
fi-FI: Sinulla on jo varaus tähän niteeseen

en: Cannot be transferred to pickup library
fi-FI: Ei voi kuljettaa noutokirjastoon

en: The chosen pickup location is not allowed
fi-FI: Valittu noutopaikka ei ole sallittu

en: No holds are allowed on this item
fi-FI: Ei varattavissa

en: Library is not a valid pickup location
fi-FI: Tämä kirjasto ei ole sallittu noutopaikka

en: No valid pickup location
fi-FI: Ei sallittua noutopaikkaa

en: Not for loan
fi-FI: Ei lainata

en: There are items available in the library, please visit to check them out
fi-FI: Kirjastossasi on saatavana olevia niteitä, käy lainaamassa kirjastostasi

en: Error when placing hold, please report this to the library
fi-FI: Varaamisessa tapahtui virhe, otathan yhteyttä kirjastoon

note: %1$s:  fail | html
en: Error: %s
fi-FI: Virhe: %s

en: Please note:
fi-FI: Huomaa:

note: %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Your account has outstanding fees & charges of %s. Holds are blocked because your fine balance is over the limit.
fi-FI: Tilillänne on maksamattomia maksuja %s. Varaukset ovat estetty, koska summa ylittää sallitun rajan.

en: . Please contact the library for more information.
fi-FI: . Ole hyvä ja ota yhteyttä kirjastoon kortin uusimiseksi.

en: Your library card will expire on
fi-FI: Kirjastokorttisi vanhenee

en: Also note that you must return all checked out items before your library card expires.
fi-FI: Kaikki lainat on palautettava ennen lainausoikeuden päättymistä.

en: Please note:
fi-FI: Huomaa:

note: %1$s:  borrower.warnexpired | $KohaDates
en: Your account has expired as of %s. Please contact the library if you wish to renew your account.
fi-FI: Kirjastokorttisi on vanhentunut %s. Ota yhteyttä kirjastoon kortin uusimiseksi.

en: Your loan renewal failed because of the following reason(s):
fi-FI: Lainan uusinta epäonnistui seuraavista syistä:

en: Your account has expired. Please contact the library for more information.
fi-FI: Kirjastokorttisi ei ole voimassa. Ota yhteys kirjastoon.

en: You have renewed this item the maximum number of times allowed.
fi-FI: Lainan uusimiskerrat ovat tulleet täyteen.

en: You have renewed this item the maximum number of consecutive times without it being seen by the library.
fi-FI: Lainan uusimiskerrat ovat tulleet täyteen.

en: It is too soon after the checkout date for this item to be renewed.
fi-FI: Lainaa ei voi vielä uusia.

en: This item is on hold for another patron.
fi-FI: Tämä aineisto varattu toiselle asiakkaalle.

en: Item renewal is not allowed.
fi-FI: Niteen uusinta ei ole sallittu.

en: This item is already checked out to another patron.
fi-FI: Nide on jo toisella asiakkaalla lainassa.

en: This item is scheduled for auto renewal.
fi-FI: Tämä nide on määritetty uusiutumaan automaattisesti.

en: Your account is frozen because it has been discharged.
fi-FI: Kirjastokorttisi on lukittu, koska se on irtisanottu.

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If your account shows to be clear, please contact the library.
fi-FI: Tavallisin syy kirjastokortin lukitsemiselle on maksamattomat maksut tai kadonneet lainat. Jos tiedoissasi ei ole mielestäsi epäselvyyksiä, ota yhteys kirjastoon asian selvittämiseksi.

en: If this is an error, please contact the library.
fi-FI: Jos tämä on virhe, ota yhteys kirjastoon.

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
fi-FI: Kirjastokorttisi on ilmoitettu kadonneeksi tai varastetuksi.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: .%sYou have fines.%s %s
fi-FI: .%sSinulla on maksamattomia maksuja. %s %s

note: %1$s:  IF ( renewal_blocked_fines ) > 0
en: You cannot renew your books online. Reason: %sYour fines exceed
fi-FI: Et voi uusia lainojasi verkkokirjastossa, koska maksusi ylittävät %s €

en: Auto-renewal
fi-FI: Automaattinen uusinta

en: Allow auto-renewal:
fi-FI: Salli automaattinen uusinta:

en: Yes
fi-FI: Kyllä

en: No
fi-FI: Ei

note: INPUT type=submit
en: Update auto-renewal preference
fi-FI: Päivitä automaattisen uusinnan asetukset

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checked out (%s)
fi-FI: Lainassa (%s)

en: Relatives' checkouts
fi-FI: Perheenjäsenen lainat

note: %1$s:  overdues_count | html
en: Overdue (%s)
fi-FI: Myöhässä (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Charges (%s)
fi-FI: Maksut (%s)

note: %1$s:  amountoutstanding * -1 | $Price
en: Credits (%s)
fi-FI: Hyvitykset (%s)

en: Relatives' charges
fi-FI: Huollettavien lainat

note: %1$s:  borrower_club_enrollments.count || 0 | html %2$s:  borrower_enrollable_clubs.count || 0 | html
en: Clubs (%s/%s)
fi-FI: Kerhot (%s/%s)

note: %1$s:  RESERVES.count | html
en: Holds (%s)
fi-FI: Varaukset (%s)

note: %1$s:  RECALLS.count | html
en: Recalls (%s)
fi-FI: Palautuspyynnöt (%s)

note: %1$s:  current_article_requests.size || 0 | html
en: Article requests (%s)
fi-FI: Artikkelipyynnöt (%s)

en: OverDrive account
fi-FI: OverDrive-tili

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew selected
fi-FI: Uusi valitut

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
fi-FI: %s lainaa

en: Due
fi-FI: Eräpäivä

en: Renew
fi-FI: Uusinta

en: Fines
fi-FI: Myöhästymismaksut

en: Checkout note
fi-FI: Lainahuomautus

note: TH
en: Use this to report any problems with your currently checked out items
fi-FI: Käytä tätä ilmoittaaksesi lainattuja niteitä koskevista ongelmista

note: A
en: View on Amazon.com
fi-FI: Katso Amazon.com:ista

note: DIV
en: Click to view in Google Books
fi-FI: Avaa Google Booksissa

en: (On-site checkout)
fi-FI: (On-site-laina)

en: This item has been recalled. Please return by the new due date.
fi-FI: Niteestä on tehty palautuspyyntö. Tarkista uusi eräpäivä ja palauta nide siihen mennessä.

en: Date due:
fi-FI: Eräpäivä:

en: Barcode:
fi-FI: Viivakoodi:

en: Renewed!
fi-FI: Uusittu

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( ISSUE.renewalitemtype) | html %2$s:  ISSUE.renewalfee | $Price
en: Fee for item type '%s': %s
fi-FI: Maksu nidetyypille '%s': %s

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_daily | $Price
en: %s per day
fi-FI: %s / päivä

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_hourly | $Price
en: %s per hour
fi-FI: %s / tunti

note: For the first occurrence, %1$s:  ISSUE.renewsleft | html %2$s:  ISSUE.renewsallowed | html %3$s:  IF Koha.Preference('UnseenRenewals') && ISSUE.unseenallowed %4$s:  ISSUE.unseenleft | html %5$s:  ISSUE.unseenallowed | html %6$s:  END
en: ( %s of %s renewals remaining %s / %s of %s renewals left before the item must be seen by the library %s )
fi-FI: ( %s / %s uusintaa jäljellä %s / %s / %s uusintaa jäljellä ennen kuin nide on vietävä kirjastoon %s )

en: (on hold)
fi-FI: (varattu)

en: Not renewable
fi-FI: Ei uusittavissa

en: Not renewable
fi-FI: Ei uusittavissa

note: %1$s:  ISSUE.renewsleft | html
en: Item must be renewed at the library. %s renewals remaining
fi-FI: Laina on uusittava kirjastossa. %s uusintaa jäljellä

en: (overdue)
fi-FI: (myöhässä)

en: Not allowed
fi-FI: Ei sallittu

en: No longer renewable
fi-FI: Ei enää uusittavissa

en: Automatic renewal failed, you have unpaid fines.
fi-FI: Automaattinen uusinta epäonnistui, sinulla on maksamattomia maksuja.

en: Automatic renewal failed, your account is expired.
fi-FI: Automaattinen uusinta epäonnistui, kirjastokortti on vanhentunut.

note: %1$s:  ISSUE.soonestrenewdate | $KohaDates  as_due_date => 1
en: No renewal before %s
fi-FI: Ei uusintaa ennen %s

note: %1$s:  ELSIF ( ISSUE.item_denied_renewal ) %2$s:  END %3$s:  IF ( ISSUE.auto_renew || ISSUE.auto_too_soon )
en: %s Renewal not allowed %s %s
fi-FI: %s Uusinta ei ole sallittu %s %s

en: Fines:
fi-FI: Myöhästymismaksut:

en: Yes (Item overdue or lost)
fi-FI: Kyllä (teos erääntynyt tai kadonnut)

en: Yes (Rental fees)
fi-FI: Kyllä (Lainausmaksu)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit note
fi-FI: Muokkaa huomautuksia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add note
fi-FI: Lisää huomautus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew all
fi-FI: Uusi kaikki

en: You have nothing checked out
fi-FI: Ei lainoja

en: Your note will be shown to the librarian when the item is checked in.
fi-FI: Kirjastovirkailija näkee huomautuksenne niteen palautuksen yhteydessä.

en: You currently owe fines and charges amounting to:
fi-FI: Maksut yhteensä:

en: Credits
fi-FI: Hyvitykset

en: You have a credit of:
fi-FI: Hyvitystä:

en: Fines and charges
fi-FI: Maksut

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
fi-FI: %s %s Maksut yhteensä:

en: Relative
fi-FI: Perheenjäsen

en: Overdues
fi-FI: Myöhästyneet

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
fi-FI: %s Kirjastokortti lukittu %s %s

note: %1$s:  ELSIF ( OVERDUE.norenew_overdue )
en: %s Not allowed
fi-FI: %s Ei sallittu

en: No renewals left
fi-FI: Ei voi uusia

en: Recalls
fi-FI: Palautuspyynnöt

note: %1$s:  RECALL.item.barcode | html
en: Item recalled: %s
fi-FI: Palautuspyyntö niteestä: %s

en: Article requests
fi-FI: Artikkelipyynnöt

en: Record title
fi-FI: Teoksen nimeke

en: Volume
fi-FI: Vuosikerta

en: Issue
fi-FI: Numero

note: TH
en: Table of contents
fi-FI: Sisällysluettelo

en: Chapters
fi-FI: Luvut

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
fi-FI: (vain %s)

note: %1$s:  IF ar.toc_request %2$s:  END
en: %sYes%s
fi-FI: %sKyllä%s

en: Scan
fi-FI: Lue viivakoodi

en: Processing
fi-FI: Käsittelypohja

en: Completed
fi-FI: Valmis

en: Canceled
fi-FI: Peruutettu

en: Article requests
fi-FI: Artikkelipyynnöt

en: You have no article requests currently.
fi-FI: Ei artikkelipyyntöjä tällä hetkellä.

en: Resume hold
fi-FI: Jatka keskeytetty varauksesi

en: Suspend hold
fi-FI: Keskeytä varaus

en: Suspend until:
fi-FI: Keskeytä varaus ja aktivoi se:

en: Do not suspend
fi-FI: Älä keskeytä

note: SCRIPT
en: All holds will be suspended.
fi-FI: Kaikki varaukset keskeytetään.

note: SCRIPT
en: All holds will resume.
fi-FI: Kaikkia varauksia jatketaan.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this article request?
fi-FI: Haluatko varmasti perua tämän artikkelipyynnön?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
fi-FI: Haluatko varmasti peruuttaa tämän varauksen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to dismiss this message?
fi-FI: Haluatko varmasti hylätä tämän viestin?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to request cancelling this hold?
fi-FI: Haluatko varmasti peruuttaa tämän varauksen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to resume all suspended holds?
fi-FI: Haluatko varmasti jatkaa keskeytetyt varaukset?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to suspend all holds?
fi-FI: Haluatko varmasti keskeyttää varaukset?

note: SCRIPT
en: No, do not cancel article request
fi-FI: Ei, älä peru artikkelipyyntöä

note: SCRIPT
en: No, do not cancel hold
fi-FI: Älä peru varausta

note: SCRIPT
en: No, do not resume holds
fi-FI: Älä jatka varauksia

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
fi-FI: Ei valittuja. Valitse lainat, jotka haluat uusia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Something went wrong. The note has not been saved
fi-FI: Jotain meni vikaan. Huomautusta ei tallennettu

note: SCRIPT
en: Yes, cancel article request
fi-FI: Kyllä, peruuta artikkeli pyyntö

note: SCRIPT
en: Yes, cancel hold
fi-FI: Kyllä, peruuta varaus

note: SCRIPT
en: Yes, resume all holds
fi-FI: Jatka kaikkia varauksia

note: SCRIPT
en: Yes, suspend all holds
fi-FI: Keskeytä kaikki varaukset

note: SCRIPT
en: Your note about %s could not be saved.
fi-FI: Huomautustasi %s ei voitu tallentaa.

note: SCRIPT
en: Your note about %s has been saved and sent to the library.
fi-FI: Huomautuksesi %s tallennettiin ja lähetettiin kirjastolle.

note: SCRIPT
en: Your note about %s was removed.
fi-FI: Huomautuksesi %s poistettiin.

en: (Barcode not found on the database, please see library staff for assistance)
fi-FI: (Viivakoodia ei löytynyt tietokannasta. Yritä uudelleen tai ota yhteyttä kirjastoosi)

en: (The item cannot be checked in at this library, please see library staff for assistance)
fi-FI: (Nidettä ei voi palauttaa tähän kirjastoon, ota yhteyttä kirjaston henkilökuntaan)

en: (Item is withdrawn and check-in blocked by policy, please see library staff for assistance)
fi-FI: (Nide on poistettu lainauskierrosta ja lainaus on estetty, ole hyvä ja ota yhteyttä kirjastoon)

en: (The book is not currently on loan, please see library staff for assistance)
fi-FI: (Kirja ei ole tällä hetkellä lainassa, ole hyvä ja ota yhteyttä kirjastoosi)

en: (The item cannot be checked in at a self service terminal, please see library staff for assistance)
fi-FI: (Nidettä ei voi palauttaa itsepalvelupäätteellä. Ota yhteyttä kirjastoosi.)

en: (There was a problem checking in this item, please see library staff for assistance)
fi-FI: (Niteen palautuksessa on ongelmia, ota yhteys kirjaston henkilökuntaan)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self check-in &rsaquo; %s%s%sKoha %s
fi-FI: Itsepalvelulainaus &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self check-in
fi-FI: %s Itsepalvelulainaus

en: Sorry, this self check-in station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
fi-FI: Itsepalvelulainausaseman autentikoitu yhteys tietokantaan on katkennut. Ole hyvä ja ota yhteys ylläpitoon.

en: Session lost
fi-FI: Yhteys on katkennut

en: You are accessing self check-in from a different IP address! Please log in again.
fi-FI: Tunnuksen käyttämä IP-osoite on muuttunut. Kirjaudu uudelleen sisään.

en: Checked in
fi-FI: Palautettu

note: %1$s:  PROCESS error_message messages=error.messages
en: Not checked in %s
fi-FI: Ei palautettu (%s)

en: Finish
fi-FI: Valmis

en: Your request included no check-ins.
fi-FI: Ei palautuksia.

en: Scan the item or enter its barcode:
fi-FI: Lue viivakoodi:

en: Barcodes
fi-FI: Viivakoodit

en: Check in
fi-FI: Palautus

en: Self check-in help
fi-FI: Itsepalvelulainauksen ohje

en: Scan each item or enter its barcode. A list with the entered barcodes will be displayed.
fi-FI: Lue niteen viivakoodi. Syötetyt viivakoodit ilmestyvät listaan.

en: Click the 'Check in' button to confirm.
fi-FI: Vahvistaaksesi paina "Palauta laina"-painiketta.

en: The operation results will be displayed for each entered barcode.
fi-FI: Tapahtuman tila näytetään jokaiselle syötetylle viivakoodille.

en: The 'Finish' button is presented to start over.
fi-FI: Voit aloittaa alusta painamalla Valmis-painiketta.

en: At any step, clicking the 'Cancel' button will erase the scanned barcodes and start over.
fi-FI: Peruuta-painikkeen valitseminen tyhjentää luetut viivakoodit ja aloittaa alusta kaikissa vaiheissa.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout help &rsaquo; %s%s%sKoha %s
fi-FI: Itsepalvelulainauksen ohje &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Self checkout help
fi-FI: Itsepalvelulainauksen ohje

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
fi-FI: Tutustu tarvittaessa tähän itsepalvelulainauksen ohjeeseen.

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Step one: Enter your user ID%s and password%s
fi-FI: Vaihe 1: Syötä kirjastokortin numero%s ja salasana%s

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Enter your user ID%s and password%s, and click the submit button (or press the enter key).
fi-FI: Syötä kirjastokortin numero %s ja salasana%s sekä paina näppäimistön enter-näppäintä tai hiirellä 'OK'-painiketta.

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
fi-FI: Vaihe 2: Lue lukijalla teosten viivakoodit yksi kerrallaan

en: Scan each item and wait for the page to reload before scanning the next item. The checked-out item should appear in your checkouts list. The submit button only needs to be clicked if you enter the barcode manually.
fi-FI: Odota näytön päivittymistä ennen kuin luet seuraavan teoksen viivakoodin. Lainattu nide näkyy lainalistassasi. OK-nappia tarvitsee painaa vain, jos kirjoitat viivakoodin näppäimistöllä.

en: Step three: Click the 'Finish' button
fi-FI: Vaihe 3: Klikkaa 'Valmis'

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
fi-FI: Jos et paina 'Lopeta'-nappia, lainaus lopetetaan automaattisesti %s sekunnin kuluttua.

en: Return to the self-checkout
fi-FI: Palaa itsepalvelulainaukseen

note: %1$s:  borrowernumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Print receipt for %s &rsaquo; Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
fi-FI: Tulosta kuitti asiakkaalle %s &rsaquo; Itsepalvelulainaus &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
fi-FI: Itsepalvelulainaus &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
fi-FI: %s Itsepalvelulainaus

en: Item cannot be checked out.
fi-FI: Ei lainata

en: Sorry, this item cannot be checked out at this station.
fi-FI: Nidettä ei voi lainata tästä lainauspisteestä.

en: The system does not recognize this barcode.
fi-FI: Järjestelmä ei tunnista tätä viivakoodia.

en: You have reached the maximum limit of items checked out.
fi-FI: Lainojen enimmäismäärä on tulleet täyteen.

en: This item is checked out to someone else.
fi-FI: Tämä nide on lainattu toiselle asiakkaalle.

en: You cannot renew this item again.
fi-FI: Et voi uusia tätä nidettä uudestaan.

en: This item is not for loan.
fi-FI: Tämä teos ei ole lainattavana.

note: %1$s:  DEBT | $Price with_symbol => 1
en: You owe the library %s and cannot check out.
fi-FI: Lainaus estetty, koska sinulle on kertynyt maksamattomia maksuja %s.

en: This item has been withdrawn from the collection.
fi-FI: Tämä nide on poistettu lainauskierrosta.

en: This item is restricted.
fi-FI: Niteellä on rajoituksia.

en: This item belongs to another library.
fi-FI: Tämän nide kuuluu toiseen kirjastoon.

en: Your account has expired.
fi-FI: Kirjastokortti on vanhentunut.

en: Your account has been suspended.
fi-FI: Käyttäjätilisi on jäädytetty.

en: This library card has been declared lost.
fi-FI: Tämä kirjastokortti on ilmoitettu kadonneeksi.

en: Your contact information seems to be incomplete.
fi-FI: Yhteystietonne ovat puutteelliset.

en: Due date is not valid.
fi-FI: Virheellinen eräpäivä.

en: Item must be checked out at a circulation desk.
fi-FI: Nide täytyy lainata lainaustiskistä.

en: Please see a member of the library staff.
fi-FI: Ole hyvä ja ota yhteyttä kirjaston henkilökuntaan.

en: Return
fi-FI: Takaisin

en: Return this item
fi-FI: Palauta laina

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to account summary
fi-FI: Palaa etusivulle

en: Please confirm the checkout:
fi-FI: Vahvista laina:

en: This item is already checked out to you.
fi-FI: Nide on jo lainattu sinulle.

en: Renew item
fi-FI: Uusi laina

en: Sorry, this self-checkout station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
fi-FI: Itsepalvelulainausaseman autentikoitu yhteys tietokantaan on katkennut. Ole hyvä ja ota yhteys ylläpitoon.

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
fi-FI: Tunnuksen käyttämä IP-osoite on muuttunut. Kirjaudu uudelleen sisään.

en: Record not found
fi-FI: Ei tietueita

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
fi-FI: Kirjastokorttia ei löytynyt tietokannasta. Ole hyvä ja yritä uudelleen.

en: Item checked out
fi-FI: Nide lainattu

en: Item renewed
fi-FI: Nide uusittu

en: Item not renewed
fi-FI: Nidettä ei uusittu

en: Item not checked in: please see circulation staff for assistance
fi-FI: Nidettä ei palautettu: ole hyvä ja ota yhteyttä kirjaston henkilökuntaan

en: Item checked in
fi-FI: Nide palautettu

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
fi-FI: Olet kirjautunut sisään tunnuksella %s.

en: A hold fee was charged to your account for collecting this item.
fi-FI: Varauksen noudosta lisättiin maksuihisi varausmaksu.

en: Sorry
fi-FI: Valitan

en: The userid
fi-FI: Kirjastokortin numero

en: was not found in the database. Please try again.
fi-FI: Ei löytynyt tietokannasta. Yritä uudelleen.

en: Check out, return, or renew an item:
fi-FI: Lainaa, palauta tai uusi nide:

en: Check out or renew an item:
fi-FI: Lainaa tai uusi nide:

en: Scan a new item or enter its barcode:
fi-FI: Lue viivakoodi:

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checkouts (%s)
fi-FI: Lainat (%s kpl)

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
fi-FI: %s Varaukset (%s)

note: %1$s:  new_issue.item.biblio.title | html %2$s:  new_issue.item.barcode | html %3$s:  IF new_issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = new_issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | ht
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
fi-FI: %s (%s). %s %s %s. %s Eräpäivä %s

en: Checked out:
fi-FI: Lainassa:

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
fi-FI: Asiakkaan %s lainat

en: Checked out on
fi-FI: Lainattu

en: NEW
fi-FI: UUSI

en: Issue renews
fi-FI: Uusinta

en: This is a on-site checkout, it cannot be renewed.
fi-FI: Tämä on on-site-laina, jota ei voi uusia.

en: This item cannot yet be renewed.
fi-FI: Nidettä ei voi vielä uusia.

en: No renewals allowed
fi-FI: Ei voi uusia

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Check in item
fi-FI: Palauta laina

en: This item is scheduled for automatic renewal
fi-FI: Tämä nide on määritetty uusiutumaan automaattisesti

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
fi-FI: %sKyllä%sEi%s

en: Show your checkouts
fi-FI: Näytä lainat

en: You currently have nothing checked out.
fi-FI: Ei lainoja.

en: You currently have no pending holds.
fi-FI: Ei odottavia varauksia.

en: Please enter your card number:
fi-FI: Kirjastokortin numero:

note: SCRIPT
en: End session
fi-FI: Lopeta istunto

note: SCRIPT
en: Print receipt and end session
fi-FI: Tulosta kuitti ja päätä istunto

note: SCRIPT
en: Would you like to print a receipt?
fi-FI: Haluatko tulostaa kuitin?

en: Search suggestions
fi-FI: Hakuehdotuksia

en: Suggestions
fi-FI: Hankintaehdotukset

en: Did you mean:
fi-FI: Tarkoititko:

en: Sorry, no suggestions.
fi-FI: Ei ehdotuksia.

en: MARC Card View
fi-FI: MARC-korttinäkymä

en: MARC View
fi-FI: MARC-tiedot
