Koha 23.11.08.001 - en to fr-CA translation catalogue (1730 entries)

en: fixed length control field
fr-CA: champ de contrôle de longueur fixe

en: control field
fr-CA: champ de contrôle

en: Field link and sequence number
fr-CA: Numéro de liaison de zone et de séquence

en: LC control number
fr-CA: Numéro de contrôle de la LC

en: Canceled/invalid LC control number
fr-CA: Numéro de contrôle de la LC annulé/invalide

en: Linkage
fr-CA: Liaison

en: Control number of related bibliographic record
fr-CA: Numéro de contrôle d'une notice bibliographique associée

en: Record control number
fr-CA: Numéro de contrôle de la notice

en: Canceled or invalid record control number
fr-CA: Numéro de contrôle annulé ou invalide

en: International Standard Book Number
fr-CA: Numéro international normalisé des livres (ISBN)

en: Terms of availability
fr-CA: Modalités d'acquisition

en: Qualifying information
fr-CA: Informations complémentaires

en: Canceled/invalid ISBN
fr-CA: ISBN annulé ou invalide

en: International Standard Serial Number
fr-CA: Numéro international normalisé des publications en série (ISSN)

en: Canceled ISSN-L
fr-CA: ISSN-L annulé

en: Incorrect ISSN
fr-CA: ISSN incorrect

en: Canceled ISSN
fr-CA: ISSN annulé

en: Authority record control number or standard number
fr-CA: Numéro normalisé ou de contrôle de la notice d'autorité

en: Real World Object URI
fr-CA: URI de l'objet du monde réel

en: Standard number or code
fr-CA: Numéro ou code normalisé

en: Additional codes following the standard number or code
fr-CA: Autres codes suivant le numéro ou code normalisé

en: Canceled/invalid standard number or code
fr-CA: Numéro ou code normalisé annulé ou invalide

en: System code
fr-CA: Système d'encodage

en: Number of work
fr-CA: Numéro de l'œuvre

en: Number of movement
fr-CA: Numéro du mouvement

en: Number of excerpt
fr-CA: Numéro de l'extrait

en: Caption or heading
fr-CA: Titre ou en-tête

en: Role
fr-CA: Rôle

en: Clef
fr-CA: Clé

en: Voice/instrument
fr-CA: Voix ou instrument

en: Key signature
fr-CA: Armature

en: Time signature
fr-CA: Indication de la mesure

en: Musical notation
fr-CA: Notation musicale

en: General note
fr-CA: Note générale

en: Key or mode
fr-CA: Tonalité ou mode

en: Coded validity note
fr-CA: Note codée concernant la validité

en: Text incipit
fr-CA: Incipit du texte

en: Uniform Resource Identifier
fr-CA: Identificateur de ressource uniforme

en: Link text
fr-CA: Texte du lien

en: Public note
fr-CA: Note publique

en: Materials specified
fr-CA: Documents précisés

en: Coordinates - westernmost longitude
fr-CA: Coordonnées - longitude la plus à l'ouest

en: Coordinates - easternmost longitude
fr-CA: Coordonnées - longitude la plus à l'est

en: Coordinates - northernmost latitude
fr-CA: Coordonnées - latitude la plus au nord

en: Coordinates - southernmost latitude
fr-CA: Coordonnées - latitude la plus au sud

en: Declination - northern limit
fr-CA: Déclinaison - limite septentrionale

en: Declination - southern limit
fr-CA: Déclinaison - limite méridionale

en: Right ascension - eastern limit
fr-CA: Ascension droite - limites orientales

en: Right ascension - western limit
fr-CA: Ascension droite - limites occidentales

en: Equinox
fr-CA: Équinoxe

en: Distance from earth
fr-CA: Distance de la Terre

en: G-ring latitude
fr-CA: Latitude sur l'anneau G

en: G-ring longitude
fr-CA: Longitude sur l'anneau G

en: Beginning date
fr-CA: Date de début

en: Ending date
fr-CA: Date de fin

en: Name of extraterrestrial body
fr-CA: Nom du corps céleste

en: System control number
fr-CA: Numéro de contrôle du système

en: Canceled/invalid system control number
fr-CA: Numéro de contrôle de système annulé/invalide

en: Original cataloging agency
fr-CA: Organisme qui a effectué le catalogage original

en: Language of cataloging
fr-CA: Code de la langue utilisée dans le catalogage

en: Transcribing agency
fr-CA: Organisme qui a effectué la transcription

en: Modifying agency
fr-CA: Organisme qui a effectué la modification

en: Description conventions
fr-CA: Nom des règles de description

en: Subject heading/thesaurus conventions
fr-CA: Règles utilisées pour les vedettes-matières ou les thésaurus

en: Authentication code
fr-CA: Code d'authenticité

en: Source of local code
fr-CA: Source du code local

en: Geographic area code
fr-CA: Code d'aire géographique

en: Local GAC code
fr-CA: Code d'aire géographique local

en: ISO code
fr-CA: code ISO

en: Time period code
fr-CA: Code de la période de temps

en: Formatted 9999 B.C. through C.E. time period
fr-CA: Période de temps structurée : de 9999 avant J.-C. et après J.-C.

en: Formatted pre-9999 B.C. time period
fr-CA: Période de temps structurée : antérieure à 9999 avant J.-C.

en: Source of date scheme
fr-CA: Source du terme

en: Birth date
fr-CA: Date de naissance

en: Death date
fr-CA: Date de décès

en: Beginning or single date created
fr-CA: Date du début de la période de création

en: Ending date created
fr-CA: Date de fin de la période de création

en: Single or starting date for aggregated content
fr-CA: Date unique ou date de début pour contenu groupé

en: Ending date for aggregated content
fr-CA: Date de fin pour contenu groupé

en: Establishment date
fr-CA: Date de fondation

en: Termination date
fr-CA: Date de cessation

en: Start period
fr-CA: Début de la période

en: End period
fr-CA: Fin de la période

en: Source of information
fr-CA: Source des données

en: Institution to which field applies
fr-CA: Institution à laquelle s'applique la zone

en: Classification number
fr-CA: Indice de classification

en: Item number
fr-CA: Numéro d'exemplaire

en: Volumes/dates to which call number applies
fr-CA: Volumes/dates auxquels s'applique la cote

en: Code source
fr-CA: Source du code

en: Geographic classification area code
fr-CA: Code de classification d'aire géographique

en: Geographic classification subarea code
fr-CA: Code de classification de la subdivision d'aire géographique

en: Populated place name
fr-CA: Nom de lieu habité

en: Classification number element-single number or beginning number of span
fr-CA: Indice de classification unique ou premier indice de classification d'une série

en: Classification number element-ending number of span
fr-CA: Dernier numéro de classification d'une série de numéros

en: Explanatory term
fr-CA: Terme explicatif

en: Number source
fr-CA: Source du numéro

en: Library to which class number applies
fr-CA: Bibliothèque à laquelle s'applique l'indice de classification

en: LC classification number--Single number or beginning number of a range
fr-CA: Indice de classification de la LC - indice unique ou premier élément des indices extrêmes

en: LC classification number--End number of a range
fr-CA: Indice de classification de la LC - dernier élément des indices extrêmes

en: NLM classification number--Single number or beginning number of a range
fr-CA: Indice de classification de la NLM - indice unique ou premier élément des indices extrêmes

en: NLM classification number--End number of a range
fr-CA: Indice de classification de la NLM - derniers éléments des indices extrêmes

en: Classification number element-single number or beginning of span
fr-CA: Classification number element--single number or beginning of span

en: Primary G0 character set
fr-CA: Jeu de caractères principal G0

en: Primary G1 character set
fr-CA: Jeu de caractères principal G1

en: Alternate G0 or G1 character set
fr-CA: Jeu de caractères alternatif G0 ou G1

en: Subject category code
fr-CA: Code de catégorie de sujets

en: Subject category code subdivision
fr-CA: Subdivision de code de catégorie de sujets

en: Subdivision usage
fr-CA: Usage de la subdivision

en: Type of entity term
fr-CA: Type d'entité

en: Type of entity code
fr-CA: Code de type d'entité

en: Edition identifier
fr-CA: Identificateur de l'édition

en: Universal Decimal Classification number
fr-CA: Indice de la Classification décimale universelle

en: Common auxiliary subdivision
fr-CA: Subdivision auxiliaire ordinaire

en: Edition number
fr-CA: Numéro d'édition

en: Table sequence number for internal subarrangement or add table
fr-CA: Numéro de séquence de la table de sous-classement interne ou de la table de complément

en: Table identification-table number
fr-CA: Numéro de la table d'identification

en: Classification scheme code
fr-CA: Code de schéma de classification

en: Edition title
fr-CA: Titre d'édition

en: Source edition identifier
fr-CA: Identifiant pour l'édition source

en: Language code
fr-CA: Code de langue

en: Authorization
fr-CA: Autorisation

en: Call number
fr-CA: Cote

en: Canceled/invalid call number
fr-CA: Cote annulée ou invalide

en: Classification number element-Single number of beginning number of span
fr-CA: Indice de classification unique ou premier indice de classification d'une série

en: Explanatory information
fr-CA: Terme explicatif

en: Document shelving number (CODOC)
fr-CA: Numéro de rangement des documents officiels (CODOC)

en: Call number ; Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
fr-CA: Cote ; Indice de classification (OCLC) (R) ; Indice de classification, CALL (RLIN) (NR)

en: Item number ; Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
fr-CA: Numéro d'exemplaire ; Code cutter local (OCLC) ; Numéro de copie/cote indivise, CALL (RLIN)

en: Feature heading (OCLC)
fr-CA: Vedette de fonctionnalité (OCLC)

en: Filing suffix (OCLC) ; Footnote, FNT (RLIN)
fr-CA: Suffixe de classement (OCLC) ; Note de bas de page, FNT (RLIN)

en: Output transaction history, HST (RLIN)
fr-CA: Historique de transaction de sorti, TVH (RLIN)

en: Output transaction instruction, INS (RLIN)
fr-CA: Instruction de transaction de sorti, INS (RLIN)

en: Extra card control statement, EXT (RLIN)
fr-CA: Numéro de contrôle de carte d'extra, EXT (RLIN)

en: Additional local notes, ANT (RLIN)
fr-CA: Notes locales supplémentaires, ANT (RLIN)

en: Pathfinder code, PTH (RLIN)
fr-CA: Code Pathfinder, PTH (RLIN)

en: Field suppresion, FSP (RLIN)
fr-CA: Suppresion de zone, FSP (RLIN)

en: Classification number element--single number or beginning number of span
fr-CA: Indice de classification unique ou premier indice de classification d'une série

en: Classification number element--ending number of span
fr-CA: Dernier numéro de classification d'une série de numéros

en: Table identification--table number
fr-CA: Numéro de la table d'identification

en: Feature heading
fr-CA: Vedette de fonctionnalité

en: Filing suffix
fr-CA: Suffixe de classement

en: Call number based on other classification scheme
fr-CA: Cote selon une autre source de classification

en: Personal name
fr-CA: Nom de personne

en: Numeration
fr-CA: Numérotation

en: Titles and other words associated with a name
fr-CA: Titres et autres qualificatifs associés au nom

en: Dates associated with a name
fr-CA: Dates associées au nom

en: Relator term
fr-CA: Relation

en: Date of a work
fr-CA: Date du document

en: Miscellaneous information
fr-CA: Renseignements divers

en: Medium
fr-CA: Médium

en: Attribution qualifier
fr-CA: Qualificatif d'attribution

en: Form subheading
fr-CA: Sous-vedette de forme

en: Language of a work
fr-CA: Langue du document

en: Medium of performance for music
fr-CA: Médium d'exécution pour la musique

en: Number of part/section of a work
fr-CA: Numéro de la partie ou section du document

en: Arranged statement for music
fr-CA: Mention d'arrangement pour la musique

en: Name of part/section of a work
fr-CA: Nom de la partie ou section du document

en: Fuller form of name
fr-CA: Forme complète du nom

en: Key for music
fr-CA: Tonalité de la musique

en: Title of a work
fr-CA: Titre du document

en: Form subdivision
fr-CA: Subdivision de forme

en: General subdivision
fr-CA: Subdivision générale

en: Chronological subdivision
fr-CA: Subdivision chronologique

en: Geographic subdivision
fr-CA: Subdivision géographique

en: Corporate name or jurisdiction name as entry element
fr-CA: Nom de la collectivité ou nom de lieu comme élément de classement

en: Subordinate unit
fr-CA: Collectivité subordonnée

en: Location of meeting
fr-CA: Lieu de réunion

en: Date of meeting or treaty signing
fr-CA: Date de la réunion ou de la signature d'un traité

en: Number of part/section/meeting
fr-CA: Numéro de la partie/section/réunion

en: Meeting name or jurisdiction name as entry element
fr-CA: Nom de réunion ou nom de lieu comme élément de classement

en: Number [OBSOLETE]
fr-CA: Numérotation {OBSOLETE]

en: Name of meeting following jurisdiction name entry element
fr-CA: Nom de la réunion suivant le nom de lieu comme élément de classement

en: Uniform title
fr-CA: Titre uniforme

en: Date of treaty signing
fr-CA: Date de signature du traité

en: Date of treaty
fr-CA: Date du traité

en: General material designation
fr-CA: Indication générale du genre de document

en: Language
fr-CA: Langue

en: Number of part or section/serial, thematic, or opus number
fr-CA: Numéro de la partie ou section/série, thématique ou numéro d'opus

en: Arranged or arr. for music
fr-CA: Mention d'arrangement pour la musique

en: Part or section
fr-CA: Partie ou section

en: General subject subdivision
fr-CA: Subdivision générale

en: Period subject subdivision
fr-CA: Subdivision chronologique

en: Place subject subdivision
fr-CA: Subdivision géographique

en: Collective title
fr-CA: Titre collectif

en: Named event
fr-CA: Événement nommé

en: Location of named event
fr-CA: Localisation de l'événement nommé

en: Date of named event
fr-CA: Date de l'événement nommé

en: Chronological term
fr-CA: Terme chronologique

en: Topical term or geographic name entry element
fr-CA: Nom commun ou nom géographique élément de classement

en: Topical term following geographic name entry element
fr-CA: Nom commun suivant un nom géographique élément de classement

en: Geographic name
fr-CA: Nom géographique

en: Name following place as an entry element {OBSOLETE]
fr-CA: Nom suivant le lieu comme élément de classement {OBSOLETE]

en: Classification number--Single number or beginning number of span
fr-CA: Indice de classification - Indice unique ou premier indice d’une séquence

en: Classification number--Ending number of span
fr-CA: Indice de classification - dernier élément de la série d’indices

en: Caption hierarchy
fr-CA: Hiérarchie de titres

en: Caption
fr-CA: Légende

en: Summary number span caption hierarchy
fr-CA: Hiérarchie des numéros de résumé des séquences de titres

en: Table identification
fr-CA: Identification de la table

en: General explanatory index term
fr-CA: Terme d’indexation générique

en: General explanatory index term--Succeeding level
fr-CA: Terme d’indexation générique - Niveau suivant

en: Schedule identification
fr-CA: Identification de la table générale

en: Genre/form term
fr-CA: Terme de genre/forme

en: Medium of performance term
fr-CA: Terme du médium d’exécution

en: Classification number referred to--Single number or beginning number of span
fr-CA: Numéro de classification de référence - Indice unique ou premier indice d’une séquence

en: Classification number referred to--Ending number of span
fr-CA: Numéro de classification de référence - Dernier indice d’une séquence

en: Explanatory text
fr-CA: Texte explicatif

en: Table identification--Schedule [OBSOLETE]
fr-CA: Numéro de séquence de la table de sous-classement interne ou de la table de complément [OBSOLÈTE]

en: Heading referred to
fr-CA: Vedette d'arrivée du renvoi

en: Content type term
fr-CA: Genre de contenu

en: Content type code
fr-CA: Code du type de contenu

en: Source of term
fr-CA: Source du terme

en: Format of notated music term
fr-CA: Terme pour le format de la notation musicale

en: Format of notated music code
fr-CA: Code du format de la notation musicale

en: Type of corporate body
fr-CA: Type de collectivité

en: Type of jurisdiction
fr-CA: Type de collectivité publique

en: Other designation
fr-CA: Autre désignation

en: Title of person
fr-CA: Titre d’une personne

en: Relationship
fr-CA: Relation

en: Place of birth
fr-CA: Lieu de naissance

en: Place of death
fr-CA: Lieu de décès

en: Associated country
fr-CA: Pays associé

en: Place of residence/headquarters
fr-CA: Lieu de résidence, de sièges sociaux

en: Other associated place
fr-CA: Autre lieu associé

en: Place of origin of work or expression
fr-CA: Lieu d'origine de l'œuvre ou de l'expression

en: Relationship information
fr-CA: Informations sur les relations

en: Address
fr-CA: Adresse

en: City
fr-CA: Ville

en: Intermediate jurisdiction
fr-CA: Territoire, province, état, etc.

en: Country
fr-CA: Pays

en: Postal code
fr-CA: Code postal

en: Electronic mail address
fr-CA: Adresse de courrier électronique

en: Field of activity
fr-CA: Domaine d’activité

en: Associated group
fr-CA: Groupe associé

en: Occupation
fr-CA: Profession

en: Gender
fr-CA: Genre

en: Type of family
fr-CA: Genre de famille

en: Name of prominent member
fr-CA: Personnalité importante de la famille

en: Hereditary title
fr-CA: Titre héréditaire

en: Source of code
fr-CA: Source du code

en: Language term
fr-CA: Nom de la langue

en: Fuller form of personal name
fr-CA: Forme développée du nom de personne

en: Form of work
fr-CA: Genre de l’œuvre

en: Other distinguishing characteristic
fr-CA: Autres caractéristiques distinctes

en: Medium of performance
fr-CA: Médium d’exécution d’une œuvre

en: Soloist
fr-CA: Soliste

en: Doubling instrument
fr-CA: Cumul d’instrument

en: Number of ensembles of the same type
fr-CA: Nombre d'ensembles du même type

en: Number of performers of the same medium
fr-CA: Nombre d’interprètes du même médium

en: Alternative medium of performance
fr-CA: Substitution du médium d’exécution

en: Total number of individuals performing alongside ensembles
fr-CA: Nombre total d'individus s'exécutant aux côtés des ensembles

en: Total number of performers
fr-CA: Nombre total d'interprètes

en: Total number of ensembles
fr-CA: Nombre total d'ensembles

en: Serial number
fr-CA: Numéro de série

en: Opus number
fr-CA: Numéro d’opus

en: Thematic index number
fr-CA: Numéro d’index thématique

en: Thematic index code
fr-CA: Code d’index thématique

en: Publisher associated with opus number
fr-CA: Éditeur associé à un numéro d’opus

en: Key
fr-CA: Clé

en: Audience term
fr-CA: Terme identifiant le public cible

en: Audience code
fr-CA: Code identifiant le public cible

en: Demographic group term
fr-CA: Terme identifiant le groupe démographique

en: Demographic group code
fr-CA: Code identifiant le groupe démographique

en: Creator/contributor term
fr-CA: Terme identifiant le créateur ou le collaborateur

en: Creator/contributor code
fr-CA: Code identifiant le créateur ou le collaborateur

en: Time period of creation term
fr-CA: Terme concernant la période associée à la création

en: Control subfield
fr-CA: Sous-champ de contrôle

en: Number {OBSOLETE]
fr-CA: Numéro [OBSOLETE]

en: Classification element-Ending number of span
fr-CA: Classification element--Ending number of span

en: Topic
fr-CA: Sujet

en: Dates of publication and/or sequential designation
fr-CA: Dates de publication et/ou indication séquentielle

en: Numbering peculiarities note
fr-CA: Note sur les particularités de la numérotation

en: Institution/copy to which field applies
fr-CA: Institution/exemplaire auquel s'applique la zone

en: Series numbering example
fr-CA: Exemple de numérotation de collection

en: Volumes/dates to which series numbering example applies
fr-CA: Volumes/dates auxquels s'applique l'exemple de numérotation de collection

en: Place
fr-CA: Lieu

en: Publisher/issuing body
fr-CA: Éditeur/organisme de publication

en: Volumes/dates to which place and publisher/issuing body apply
fr-CA: Volumes/dates auxquels s'appliquent le lieu et l'éditeur ou l'organisme de publication

en: Series analysis practice
fr-CA: Usage en matière d'analyse de collection

en: Exceptions to analysis practice
fr-CA: Exceptions à l'usage en matière d'analyse de collection

en: Volumes/dates to which analysis practice applies
fr-CA: Volumes/dates auxquels s'applique l'usage en matière d'analyse de collection

en: Series tracing practice
fr-CA: Usage en matière de rappel de collection

en: Volumes/dates to which tracing practice applies
fr-CA: Volumes/dates auxquels s'applique l'usage en matière de rappel de collection

en: Series classification practice
fr-CA: Usage en matière de classification de collection

en: Volumes/dates to which classification practice applies
fr-CA: Volumes/dates auxquels s'applique l'usage en matière de classification

en: Title referred to
fr-CA: Texte explicatif

en: History reference
fr-CA: Renvoi historique

en: General explanatory reference
fr-CA: Renvoi explicatif général

en: Nonpublic general note
fr-CA: Note générale non destinée au public

en: Characters in nonroman alphabet
fr-CA: Caractères dans l'alphabet autre que romain

en: Source citation
fr-CA: Citation de la source

en: Information found
fr-CA: Information trouvée

en: Bibliographic record control number
fr-CA: Numéro de contrôle de notice bibliographique

en: Title
fr-CA: Titre

en: Remainder of title
fr-CA: Reste du titre

en: Rule number(s) and additional information
fr-CA: Numéro(s) de la ou des règles et renseignements supplémentaires

en: Definition
fr-CA: Définition

en: Source of definition
fr-CA: Source de la définition

en: Biographical or historical data
fr-CA: Données biographiques ou historiques

en: Expansion
fr-CA: Extension

en: Heading or subdivision term
fr-CA: Terme de vedette ou de subdivision

en: Classification number--Ending number of span [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Indice de classification - Dernier indice d’une séquence [Données de classification]

en: Subject heading or subdivision term
fr-CA: Vedette-matière ou terme de subdivision

en: Replacement authority record control number
fr-CA: Renseignements sur les vedettes supprimées

en: Replacement heading
fr-CA: Vedette de remplacement

en: Corresponding classification field
fr-CA: Champ de classification correspondant

en: Source consulted and information found
fr-CA: Source consultée et origine de l'information

en: Application history note
fr-CA: Vedette de remplacement

en: Source of heading or term
fr-CA: Source de la vedette ou du terme

en: Materials specified [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Documents précisés [Données de classification]

en: Location of event
fr-CA: Lieu de l'événement

en: Index term
fr-CA: Terme d'indexation

en: Index term--Succeeding level
fr-CA: Terme d'indexation - Niveau suivant

en: Index term referred from
fr-CA: Terme d'indexation de départ du renvoi

en: Example class number
fr-CA: Exemple d’indice de classification

en: See also reference term
fr-CA: Terme de renvoi voir aussi

en: See also reference term--Succeeding level
fr-CA: Terme de renvoi voir aussi - Niveau suivant

en: Use reference term
fr-CA: Terme de référence d'usage

en: Use reference term--Succeeding level
fr-CA: Terme de référence d'usage - Niveau suivant

en: Material specified
fr-CA: Documents précisés

en: Focus term
fr-CA: Terme dominant

en: Non-focus term
fr-CA: Terme non dominant

en: Facet/hierarchy designation
fr-CA: Indicateur de facette, hiérarchie

en: Genre/form term as entry element
fr-CA: Terme de genre/forme comme mot de classement

en: Number where instructions are found--Single number or beginnning number of span
fr-CA: Indice où les instructions se trouvent - Indice unique ou premier indice d’une séquence

en: Base number
fr-CA: Indice de base

en: Divided like number
fr-CA: Indice de division

en: Facet designator
fr-CA: Désignateur de facette

en: Negative example class number
fr-CA: Exemple d’indice de classification erroné

en: Root number
fr-CA: Racine de l’indice

en: Other classification number
fr-CA: Autre indice de classification

en: Medium of performance term as entry element
fr-CA: Terme du médium d’exécution comme élément de classement

en: Manual note
fr-CA: Note de manuel

en: Number where instructions are found
fr-CA: Indice où les instructions se trouvent

en: See reference
fr-CA: Renvoi « voir »

en: Rule number
fr-CA: Numéro de la règle

en: Number where instructions are found--Single number or beginning number of span
fr-CA: Indice où les instructions se trouvent - Indice unique ou premier indice d'une séquence

en: Number where instructions are found--Ending number of span
fr-CA: Indice où les instructions se trouvent - Dernier indice d'une séquence

en: Digits added from classification number in schedule or external table
fr-CA: Chiffres ajoutés à partir de l'indice de classification dans l'annexe ou le tableau externe

en: Digits added from internal subarrangement or add table
fr-CA: Chiffres ajoutés d’un sous-classement interne ou d’une table de complément

en: Number being analyzed
fr-CA: Indice analysé

en: Number in internal subarrangement or add table where instructions are found
fr-CA: Indice dans un sous-classement interne ou une table de complément où se trouvent les instructions

en: Table identification--Internal subarrangement or add table
fr-CA: Identification de la table - Table de sous-classement interne ou de la table de complément

en: Secondary table of applicability
fr-CA: Statut de disponibilité d’une table auxiliaire

en: Topic used as example of citation and preference order instruction
fr-CA: Sujet utilisé comme exemple de citation et instruction sur les préférences de tri

en: Exception to table of preference
fr-CA: Exception à la table de priorité

en: Table identification--Table number
fr-CA: Numéro de la table d'identification

en: Access method
fr-CA: Méthode d'accès

en: Access status
fr-CA: Statut d'accès

en: Host name
fr-CA: Nom d'hôte

en: Access number
fr-CA: Numéro d'accès

en: Compression information
fr-CA: Information sur la compression

en: Path
fr-CA: Parcours

en: Electronic name
fr-CA: Nom électronique

en: Processor of request
fr-CA: Responsable du traitement de la demande

en: Bits per second
fr-CA: Bits par seconde

en: Password
fr-CA: Mot de passe

en: Logon
fr-CA: Ouverture de la session

en: Contact for access assistance
fr-CA: Agent de liaison pour l'accès à l'information

en: Name of location of host
fr-CA: Emplacement de l'ordinateur hôte

en: Operating system
fr-CA: Système d'exploitation

en: Electronic format type
fr-CA: Type de format électronique

en: Settings
fr-CA: Paramètres

en: File size
fr-CA: Taille du fichier

en: Terminal emulation
fr-CA: Émulation du terminal

en: Hours access method available
fr-CA: Heures où la méthode d'accès est disponible

en: Nonpublic note
fr-CA: Note privée

en: Generation process
fr-CA: Procédé de génération

en: Confidence value
fr-CA: Niveau de fiabilité

en: Generation date
fr-CA: Date de la génération

en: Generation agency
fr-CA: Organisme responsable de la génération

en: Validity end date
fr-CA: Date de fin de la validité

en: Conversion process
fr-CA: Procédé de conversion

en: Conversion date
fr-CA: Date de la conversion

en: Identifier of source metadata
fr-CA: Identificateur de métadonnées sources

en: Conversion agency
fr-CA: Organisme responsable de la conversion

en: Matching information
fr-CA: Information sur l'appariement

en: Status of matching and its checking
fr-CA: Statut de l'appariement et de sa vérification

en: Koha auth type
fr-CA: Koha type d'authorite

en: LEADER
fr-CA: Guide

en: CONTROL NUMBER
fr-CA: Numéro de contrôle

en: CONTROL NUMBER IDENTIFIER
fr-CA: Identité du numéro de contrôle

en: DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION
fr-CA: Date/heure de la dernière transaction

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS
fr-CA: Éléments de données de longueur fixe

en: LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER
fr-CA: Numéro de contrôle de la Library of Congress

en: LINK TO BIBLIOGRAPHIC RECORD FOR SERIAL OR MULTIPART ITEM
fr-CA: Liaison d'une notice bibliographique d'une publication en série ou d'un document en plusieurs parties

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHIC AGENCY CONTROL NUMBER
fr-CA: Numéro de contrôle de l'agence bibliographique nationale

en: INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER
fr-CA: Numéro international normalisé des livres

en: INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER
fr-CA: Numéro international normalisé des publications en série

en: OTHER STANDARD IDENTIFIER
fr-CA: Autre numéro ou code normalisé

en: MUSICAL INCIPITS INFORMATION
fr-CA: Information relative aux incipits musicaux

en: CODED CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
fr-CA: Données mathématiques codées sur les documents cartographiques

en: SYSTEM CONTROL NUMBER
fr-CA: Numéro de contrôle de système

en: CATALOGING SOURCE
fr-CA: Source du catalogage

en: AUTHENTICATION CODE
fr-CA: Code d'authenticité

en: GEOGRAPHIC AREA CODE
fr-CA: Code d'aire géographique

en: TIME PERIOD OF HEADING
fr-CA: Période de temps de la vedette

en: SPECIAL CODED DATES
fr-CA: Dates spéciales codées

en: LIBRARY OF CONGRESS CALL NUMBER
fr-CA: Cote de la Library of Congress (LC)

en: GEOGRAPHIC CLASSIFICATION
fr-CA: Code de classification géographique

en: LC CLASSIFICATION NUMBER
fr-CA: Indice de classification de la LC

en: LIBRARY AND ARCHIVES CANADA CALL NUMBER
fr-CA: Cote de Bibliothèque et Archives Canada

en: LC CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-CA: Indice de classification de la LC attribuée au Canada [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE CALL NUMBER
fr-CA: Cote de la National Library of Medicine (NLM)

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED BY NLM [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-CA: Indice de classification de la NLM attribué par la NLM [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: OTHER CLASSIFICATION NUMBER
fr-CA: Autre indice de classification

en: CHARACTER SETS PRESENT
fr-CA: Jeux de caractères présents

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-CA: Indice de classification de la NLM attribué au Canada [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY CALL NUMBER
fr-CA: Cote de la National Agricultural Library (NAL)

en: SUBJECT CATEGORY CODE
fr-CA: Code de catégorie de sujets

en: SUBDIVISION USAGE
fr-CA: Usage de la subdivision

en: TYPE OF ENTITY
fr-CA: Type d'entité

en: UNIVERSAL DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
fr-CA: Indice de la Classification décimale universelle (CDU)

en: DEWEY DECIMAL CALL NUMBER
fr-CA: Cote de classification décimale Dewey

en: DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
fr-CA: Indice de la Classification décimale Dewey (CDD)

en: CLASSIFICATION SCHEME AND EDITION [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Système de classification et d'édition [Données de classification]

en: GOVERNMENT DOCUMENT CALL NUMBER
fr-CA: Cote du document officiel

en: GOVERNMENT DOCUMENT CLASSIFICATION NUMBER
fr-CA: Indice de classification du document officiel

en: DOCUMENT SHELVING NUMBER (CODOC) [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-CA: Numéro de rangement des documents officiels (CODOC) [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: LOCAL CALL NUMBER (SERIES) [OBSOLETE]; LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
fr-CA: Cote locale (série) [PÉRIMÉ]; Cote locale de type classification de la Bibliothèque du Congrès (OCLC); Cote locale (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC); LOCAL CLASSIFICATION NUMBER (RLIN)
fr-CA: Indice de classification local de type classification de la Bibliothèque du Congrès (OCLC); Indice de classification local (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CALL NUMBER (OCLC)
fr-CA: Cote locale Dewey (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
fr-CA: Indice de classification Dewey local (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CALL NUMBER (OCLC)
fr-CA: Cote locale de type classification de la National Library of Medicine (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
fr-CA: Indice de classification local de type classification de la National Library of Medicine (OCLC)

en: OTHER CLASSIFICATION SCHEMES (OCLC)
fr-CA: Autres systèmes de classification (OCLC)

en: LOCAL FREE-TEXT CALL NUMBER (OCLC)
fr-CA: Cote locale en texte libre (OCLC)

en: HEADING--PERSONAL NAME
fr-CA: Vedette - Nom de personne

en: HEADING--CORPORATE NAME
fr-CA: Vedette - Nom de collectivité

en: HEADING--MEETING NAME
fr-CA: Vedette - Nom de réunion

en: HEADING--UNIFORM TITLE
fr-CA: Vedette - Titre uniforme

en: UNIFORM TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-CA: Titre uniforme [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-CA: Titre collectif [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: HEADING--NAMED EVENT
fr-CA: Vedette - Événement nommé

en: HEADING--CHRONOLOGICAL TERM
fr-CA: Vedette - Terme chronologique

en: HEADING--TOPICAL TERM
fr-CA: Vedette - Nom commun

en: HEADING--GEOGRAPHIC NAME
fr-CA: Vedette - Nom géographique

en: CLASSIFICATION NUMBER [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Indice de classification [Données de classification]

en: GENERAL EXPLANATORY INDEX TERM [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Terme d'indexation générique [Données de classification]

en: HEADING--GENRE/FORM TERM
fr-CA: Vedette - Terme de genre/forme

en: HEADING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
fr-CA: Vedette - Terme du médium d'exécution

en: HEADING--GENERAL SUBDIVISION
fr-CA: Vedette - Subdivision générale

en: HEADING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
fr-CA: Vedette - Subdivision géographique

en: HEADING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
fr-CA: Vedette - Subdivision chronologique

en: HEADING--FORM SUBDIVISION
fr-CA: Vedette - Subdivision de forme

en: COMPLEX SEE REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Renvoi complexe « voir » [Données de classification]

en: COMPLEX SEE REFERENCE--SUBJECT
fr-CA: Renvoi complexe « voir » - Vedette-matière

en: CONTENT TYPE
fr-CA: TYPE DE CONTENU

en: FORMAT OF NOTATED MUSIC
fr-CA: Format de la notation musicale

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Renvoi complexe « voir aussi » [Données de classification]

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--SUBJECT
fr-CA: Renvoi complexe « voir aussi » - Vedettes-matières

en: OTHER ATTRIBUTES OF PERSON OR CORPORATE BODY
fr-CA: Autres attributs associés à des personnes ou des collectivités

en: ASSOCIATED PLACE
fr-CA: Lieu associé

en: ADDRESS
fr-CA: Adresse

en: FIELD OF ACTIVITY
fr-CA: Domaine d'activité

en: ASSOCIATED GROUP
fr-CA: Groupe associé

en: OCCUPATION
fr-CA: Profession

en: GENDER
fr-CA: Sexe de la personne

en: FAMILY INFORMATION
fr-CA: Renseignements sur la famille

en: ASSOCIATED LANGUAGE
fr-CA: Langue associé

en: FULLER FORM OF PERSONAL NAME
fr-CA: Forme développée du nom de personne

en: FORM OF WORK
fr-CA: Genre de l’œuvre

en: OTHER DISTINGUISHING CHARACTERISTICS OF WORK OR EXPRESSION
fr-CA: AUTRES CARACTÉRISTIQUES D'UNE ŒUVRE OU EXPRESSION

en: MEDIUM OF PERFORMANCE
fr-CA: MÉDIUM D'ÉXECUTION D'UNE ŒUVRE

en: NUMERIC DESIGNATION OF MUSICAL WORK
fr-CA: NUMÉRO D'IDENTIFICATION DE L'ŒUVRE

en: KEY
fr-CA: Tonalité

en: AUDIENCE CHARACTERISTICS
fr-CA: Caractéristique du public cible

en: CREATOR/CONTRIBUTOR CHARACTERISTICS
fr-CA: Caractéristiques de l'auteur/contributeur

en: TIME PERIOD OF CREATION
fr-CA: Période associée à la création

en: SEE FROM TRACING--PERSONAL NAME
fr-CA: Rappel de renvoi « voir » - Nom de personne

en: SEE FROM TRACING--CORPORATE NAME
fr-CA: Rappel de renvoi « voir » - Nom de collectivité

en: SEE FROM TRACING--MEETING NAME
fr-CA: Rappel de renvoi « voir » - Nom de réunion

en: SEE FROM TRACING--UNIFORM TITLE
fr-CA: Rappel de renvoi « voir » - Titre uniforme

en: SEE FROM TRACING-NAMED EVENT
fr-CA: Rappel de renvoi « voir » - Événement nommé

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
fr-CA: Rappel de renvoi « voir » - Terme chronologique

en: SEE FROM TRACING--TOPICAL TERM
fr-CA: Rappel de renvoi « voir » - Nom commun

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
fr-CA: Rappel de renvoi « voir » - Nom géographique

en: INVALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Rappel d'indice invalide [Données de classification]

en: SEE FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
fr-CA: Rappel de renvoi « voir » - Terme de genre/forme

en: SEE FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
fr-CA: Rappel de renvoi « voir » - Terme du médium d'exécution

en: SEE FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
fr-CA: Rappel de renvoi « voir » - Subdivision générale

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
fr-CA: Rappel de renvoi « voir » - Subdivision géographique

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
fr-CA: Rappel de renvoi « voir » - Subdivision chronologique

en: SEE FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
fr-CA: Rappel de renvoi « voir » - Subdivision de forme

en: SEE ALSO FROM TRACING--PERSONAL NAME
fr-CA: Rappel de renvoi « voir aussi » - Nom de personne

en: SEE ALSO FROM TRACING--CORPORATE NAME
fr-CA: Rappel de renvoi « voir aussi » - Nom de collectivité

en: SEE ALSO FROM TRACING--MEETING NAME
fr-CA: Rappel de renvoi « voir aussi » - Nom de réunion

en: SEE ALSO FROM TRACING--UNIFORM TITLE
fr-CA: Rappel de renvoi « voir aussi » - Titre uniforme

en: SEE ALSO FROM TRACING-NAMED EVENT
fr-CA: Rappel de renvoi « voir aussi » - Événement nommé

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
fr-CA: Rappel de renvoi « voir aussi » - Terme chronologique

en: SEE ALSO FROM TRACING--TOPICAL TERM
fr-CA: Rappel de renvoi « voir aussi » - Nom commun

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
fr-CA: Rappel de renvoi « voir aussi » - Nom géographique

en: VALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Rappel d'indice valide [Données de classification]

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
fr-CA: Rappel de renvoi « voir aussi » - Terme de genre/forme

en: SEE ALSO FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
fr-CA: Rappel de renvoi « voir aussi » - Terme du médium d'exécution

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
fr-CA: Rappel de renvoi « voir aussi » - Subdivision générale

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
fr-CA: Rappel de renvoi « voir aussi » - Subdivision géographique

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
fr-CA: Rappel de renvoi « voir aussi » - Subdivision chronologique

en: SEE ALSO FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
fr-CA: Rappel de renvoi « voir aussi » - Subdivision de forme

en: SERIES DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
fr-CA: Dates de publication et/ou indication séquentielle de collection

en: SERIES NUMBERING PECULIARITIES
fr-CA: Particularités de numérotation de collection

en: SERIES NUMBERING EXAMPLE
fr-CA: Exemple de numérotation de collection

en: SERIES PLACE AND PUBLISHER/ISSUING BODY
fr-CA: Lieu et éditeur de la collection/organisme de publication

en: SERIES ANALYSIS PRACTICE
fr-CA: Usage en matière d'analyse de collection

en: SERIES TRACING PRACTICE
fr-CA: Usage en matière de rappel de collection

en: SERIES CLASSIFICATION PRACTICE
fr-CA: Usage en matière de classification de collection

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--NAME
fr-CA: Renvoi complexe « voir aussi » - Vedette de nom

en: COMPLEX SEE REFERENCE--NAME
fr-CA: Renvoi complexe « voir » - Vedette de nom

en: HISTORY REFERENCE
fr-CA: Renvoi historique

en: GENERAL EXPLANATORY REFERENCE--NAME
fr-CA: Renvoi explicatif général - Vedette de nom

en: NONPUBLIC GENERAL NOTE
fr-CA: Note générale non destinée au public

en: CHARACTERS IN NONROMAN ALPHABETS [OBSOLETE]
fr-CA: Note - Caractères dans l'alphabet autre que romain [PÉRIMÉ] [USMARC seulement]

en: SOURCE DATA FOUND
fr-CA: Source des données

en: NOTE--WORK CATALOGUED [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
fr-CA: Note - Ouvrage catalogué (noms/titres) [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: TITLE RELATED TO THE ENTITY
fr-CA: Titre associé à l'entité

en: TITLE NOT RELATED TO THE ENTITY
fr-CA: Titre distinct de l'entité

en: SOURCE DATA NOT FOUND
fr-CA: Source des données non trouvée

en: NOTE--CATALOGUING RULES (NAMES/TITLES) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
fr-CA: Note - Règles de catalogage (noms/titres) [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: DEFINITION
fr-CA: Définition

en: BIOGRAPHICAL OR HISTORICAL DATA
fr-CA: Données biographiques ou historiques

en: PUBLIC GENERAL NOTE
fr-CA: Note générale destinée au public

en: SUBJECT EXAMPLE TRACING NOTE
fr-CA: Note de rappel d'exemple de vedette-matière

en: DELETED HEADING INFORMATION
fr-CA: Renseignements sur les vedettes supprimées

en: APPLICATION HISTORY NOTE
fr-CA: Note d'application historique

en: AUXILIARY INSTRUCTION NOTE [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Note d'instructions auxiliaires [Données de classification]

en: NOTE--SOURCE DATA FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
fr-CA: Note - Source de données (matières) [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: NOTE--SOURCE DATA NOT FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
fr-CA: Note - Source de données inconnue (matières) [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: NOTE--USAGE (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
fr-CA: Note - Usage (matières) [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--PERSONAL NAME
fr-CA: Liaison des vedettes établies - Nom de personne

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CORPORATE NAME
fr-CA: Liaison des vedettes établies - Nom de collectivité

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--MEETING NAME
fr-CA: Liaison des vedettes établies - Nom de réunion

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--UNIFORM TITLE
fr-CA: Liaison des vedettes établies - Titre uniforme

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-NAMED EVENT
fr-CA: Liaison des vedettes établies - Événement nommé

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
fr-CA: Liaison des vedettes établies - Terme chronologique

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--TOPICAL TERM
fr-CA: Liaison des vedettes établies - Nom commun

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
fr-CA: Liaison des vedettes établies - Nom géographique

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Terme d'indexation – Nom entré sans vérification [Données de classification]

en: INDEX TERM--FACETED TOPICAL TERMS [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Terme d'indexation – Termes à facettes [Données de classification]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GENRE/FORM TERM
fr-CA: Liaison des vedettes établies - Terme de genre/forme

en: ADD OR DIVIDE LIKE INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Instructions d'ajout ou de la division [Données de classification]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
fr-CA: Liaison des vedettes établies - Terme du médium d'exécution

en: INTERNAL SUBARRANGEMENT OR ADD TABLE ENTRY [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Vedette de sous-classement interne ou de table de complément [Données de classification]

en: RULE IDENTIFICATION [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Identification de la règle [Données de classification]

en: SYNTHESIZED NUMBER COMPONENTS [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Composantes d'indice synthétisé [Données de classification]

en: SECONDARY TABLE INFORMATION [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Renseignements sur la table auxiliaire [Données de classification]

en: CITATION AND PREFERENCE ORDER INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-CA: Instructions d'ordre de citation et de préférence [Données de classification]

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GENERAL SUBDIVISION
fr-CA: Liaison des vedettes de subdivision - Subdivision générale

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
fr-CA: Liaison des vedettes de subdivision - Subdivision géographique

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
fr-CA: Liaison des vedettes de subdivision - Subdivision chronologique

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--FORM SUBDIVISION
fr-CA: Liaison des vedettes de subdivision - Subdivision de forme

en: COMPLEX LINKING ENTRY DATA
fr-CA: Données de liaison des vedettes complexes

en: ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS
fr-CA: Emplacement et accès électroniques

en: ALTERNATE GRAPHIC REPRESENTATION
fr-CA: Graphie alternative

en: MACHINE-GENERATED METADATA PROVENANCE
fr-CA: Source des métadonnées générées par le système

en: DESCRIPTION CONVERSION INFORMATION
fr-CA: Information descriptive sur la conversion

en: MATCHING INFORMATION
fr-CA: Information sur l'appariement

en: KOHA INTERNAL USE
fr-CA: Utilisation interne à Koha

en: Default
fr-CA: Par défaut

en: Chronological Term
fr-CA: Terme chronologique

en: Corporate Name
fr-CA: Nom de collectivité

en: Corporate Names
fr-CA: Noms de collectivités

en: Genre/Form Term
fr-CA: Terme de genre/forme

en: Geographic Name
fr-CA: Nom géographique

en: Meeting Name
fr-CA: Nom de réunion

en: Personal Name
fr-CA: Nom de personne

en: Personal Names
fr-CA: Noms de personnes

en: Topical Term
fr-CA: Nom commun

en: Uniform Title
fr-CA: Titre uniforme

en: Default MARC21 Standard Authority types:
fr-CA: Types d'autorité par défaut selon la norme MARC21 :

en: Acquisition framework
fr-CA: Grille d'acquisition

en: MARC21 Default and Acquisitions bibliographic frameworks.
fr-CA: Grilles bibliographiques et autorités par défaut pour MARC21.

en: Item type [OBSOLETE]
fr-CA: Type de document [PÉRIMÉ]

en: Koha Dewey Subclass [OBSOLETE]
fr-CA: Sous-classe Dewey Koha [PÉRIMÉ]

en: Koha biblionumber
fr-CA: Numéro de notice de Koha

en: Koha biblioitemnumber
fr-CA: Biblioitemnumber de Koha

en: Koha issues (borrowed), all copies
fr-CA: Nombre de prêts, tous les exemplaires

en: Source of classification or shelving scheme
fr-CA: Source de classification ou règle de classement

en: Koha normalized classification for sorting
fr-CA: Classification normalisée de Koha pour le tri

en: Institution code [OBSOLETE]
fr-CA: Code d'institution [PÉRIMÉ]

en: Koha item type
fr-CA: Type de document Koha

en: Edition
fr-CA: Édition

en: Classification part
fr-CA: Partie de classification

en: Item part
fr-CA: Partie de document

en: Call number prefix
fr-CA: Préfixe de la cote

en: Call number suffix
fr-CA: Suffixe de la cote

en: Suppress in OPAC
fr-CA: Cacher à l'OPAC

en: Serial record flag
fr-CA: Notice de périodique

en: Withdrawn status
fr-CA: Statut retiré

en: Lost status
fr-CA: Statut perdu

en: Materials specified (bound volume or other part)
fr-CA: Matériel d'accompagnement

en: Damaged status
fr-CA: Statut endommagé

en: Use restrictions
fr-CA: Restrictions d'utilisation

en: Not for loan
fr-CA: Exclu du prêt

en: Koha itemnumber (autogenerated)
fr-CA: Itemnumber de Koha (généré automatiquement)

en: Home library
fr-CA: Bibliothèque propriétaire

en: Current library
fr-CA: Bibliothèque actuelle

en: Shelving location
fr-CA: Localisation

en: Date acquired
fr-CA: Date d'acquisition

en: Source of acquisition
fr-CA: Source de l'acquisition

en: Coded location qualifier
fr-CA: Qualificatif d'emplacement codé

en: Cost, normal purchase price
fr-CA: Prix d'achat

en: Serial enumeration / chronology
fr-CA: Numéro / Volume

en: Inventory number
fr-CA: Numéro d'inventaire

en: Shelving control number
fr-CA: Numéro topographique

en: Total checkouts
fr-CA: Total des prêts

en: Total renewals
fr-CA: Total des renouvellements

en: Total holds
fr-CA: Total des réservations

en: Full call number
fr-CA: Cote

en: Barcode
fr-CA: Code-barres

en: Date due
fr-CA: Date d'échéance

en: Date last seen
fr-CA: Vu en dernier

en: Date last checked out
fr-CA: Date de dernier prêt

en: Copy number
fr-CA: Numéro de copie

en: Uniform resource identifier
fr-CA: Identificateur de ressource uniforme

en: Cost, replacement price
fr-CA: Prix de remplacement

en: Price effective from
fr-CA: Prix en vigueur à partir du

en: Non-public note
fr-CA: Note privée

en: NUCMC control number
fr-CA: Numéro de contrôle du NUCMC

en: Number
fr-CA: Numéro

en: Type of number
fr-CA: Genre de numéro

en: Status
fr-CA: Statut

en: Party to document
fr-CA: Parties associées au document

en: National bibliography number
fr-CA: Numéro de bibliographie nationale

en: Canceled/invalid national bibliography number
fr-CA: Numéro de bibliographie nationale annulé ou invalide

en: Canceled/invalid control number
fr-CA: Numéro de contrôle annulé ou invalide

en: Copyright or legal deposit number
fr-CA: Numéro de droit d'auteur ou de dépôt légal

en: Assigning agency
fr-CA: Organisme qui attribue le numéro

en: Display text
fr-CA: Texte d'affichage

en: Canceled/invalid copyright or legal deposit number
fr-CA: Numéro de droit d'auteur ou de dépôt légal annulé ou invalide

en: Copyright article-fee code
fr-CA: Code pour les frais de droit d'auteur d'un article

en: Standard film number
fr-CA: Numéro standard de film

en: Source of number or code
fr-CA: Source du numéro ou du code

en: Additional codes following the standard number [OBSOLETE]
fr-CA: Chiffres suivant le numéro normalisé [PÉRIMÉ]

en: Overseas acquisition number
fr-CA: Numéro d'acquisition étrangère

en: First and second groups of characters
fr-CA: Premier et deuxième groupes de caractères

en: Third and fourth groups of characters
fr-CA: Troisième et quatrième groupes de caractères

en: Number of volume or part
fr-CA: Nombre de volumes ou de pièces

en: Unparsed fingerprint
fr-CA: Empreintes non analysées

en: Standard technical report number
fr-CA: Numéro normalisé de rapport technique

en: Canceled/invalid number
fr-CA: Numéro annulé/invalide

en: Publisher or distributor number
fr-CA: Numéro d'éditeur ou de distributeur

en: OCLC library identifier
fr-CA: Identifiant de bibliothèque OCLC

en: OAI set name
fr-CA: Nom d'ensemble OAI

en: Content type identifier
fr-CA: Identifiant de type de contenu

en: Canceled/invalid CODEN
fr-CA: CODEN annulé ou invalide

en: Postal registration number
fr-CA: Numéro d'enregistrement postal

en: Source agency assigning number
fr-CA: Source (organisme qui attribue le numéro)

en: Formatted date/time
fr-CA: Date/heure structurée

en: Place of event
fr-CA: Lieu de l'événement

en: Category of scale
fr-CA: Catégorie d'échelle

en: Constant ratio linear horizontal scale
fr-CA: Échelle graphique linéaire des longueurs

en: Constant ratio linear vertical scale
fr-CA: Échelle graphique linéaire des hauteurs

en: Coordinates--westernmost longitude
fr-CA: Coordonnées - longitude la plus à l'ouest

en: Coordinates--easternmost longitude
fr-CA: Coordonnées - longitude la plus à l'est

en: Coordinates--northernmost latitude
fr-CA: Coordonnées - latitude la plus au nord

en: Coordinates--southernmost latitude
fr-CA: Coordonnées - latitude la plus au sud

en: Angular scale
fr-CA: Échelle angulaire

en: Declination--northern limit
fr-CA: Déclinaison - limite septentrionale

en: Declination--southern limit
fr-CA: Déclinaison - limite méridionale

en: Right ascension--eastern limit
fr-CA: Ascension droite - limites orientales

en: Right ascension--western limit
fr-CA: Ascension droite - limites occidentales

en: Original study number
fr-CA: Numéro original d'étude

en: Stock number
fr-CA: Numéro d'inventaire

en: Source of stock number/acquisition
fr-CA: Source d'acquisition et du numéro d'inventaire

en: Form of issue
fr-CA: Forme de la livraison

en: Additional format characteristics
fr-CA: Autres caractéristiques de format

en: Record content licensor
fr-CA: Concédant de licence liée au contenu de la notice

en: Level of rules in bibliographic description
fr-CA: Description bibliographique - niveau des règles utilisées

en: Level of effort used to assign nonsubject heading access points
fr-CA: Points d'accès, excluant l'accès par sujet - niveau d'effort déployé pour assigner l'accès

en: Level of effort used to assign subject headings
fr-CA: Vedettes matières - niveau d'effort déployé pour les attribuer

en: Level of effort used to assign classification
fr-CA: Classification - niveau d'effort déployé pour attribuer ce code

en: Number of fixed field character positions coded
fr-CA: Zones fixes - nombres de positions codées

en: Data provenance
fr-CA: Provenance des données

en: Language code of text/sound track or separate title
fr-CA: Code de langue du texte/de la piste sonore ou du titre distinct

en: Language code of summary or abstract
fr-CA: Code de langue d’un résumé analytique ou d'un sommaire

en: Languages of separate titles (VM) [OBSOLETE] ; Languages of available translation  (SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Langues des titres distincts (DV) [PÉRIMÉ] ; Langues dans lesquelles la traduction est disponible (PS)  [PÉRIMÉ]

en: Language code of sung or spoken text
fr-CA: Code de langue du texte chanté ou parlé

en: Language code of librettos
fr-CA: Code de langue des livrets

en: Language code of table of contents
fr-CA: Code de langue de la table des matières

en: Language code of accompanying material other than librettos and transcripts
fr-CA: Code de langue de matériel d'accompagnement autre que des livrets et transcriptions

en: Language code of original
fr-CA: Code de langue de la langue originale

en: Language code of intertitles
fr-CA: Code de langue d'intertitres

en: Language code of subtitles
fr-CA: Code de langue de sous-titres

en: Language code of intermediate translations
fr-CA: Code de langue de traductions intermédiaires

en: Language code of original accompanying materials other than librettos
fr-CA: Code de langue du matériel d'accompagnement original autre que des livrets

en: Language code of original libretto
fr-CA: Code de langue du livret orignal

en: Language code of captions
fr-CA: Code de langue de libellés

en: Language code of accessible audio
fr-CA: Code de langue du format audio accessible

en: Language code of accessible visual language
fr-CA: Code de langue du langage visuel accessible (non-textuel)

en: Language code of accompanying transcripts for audiovisual materials
fr-CA: Code de langue de transcriptions d'accompagnement du matériel audiovisuel

en: Source of local subentity code
fr-CA: Source du code de sous-entité local

en: MARC country code
fr-CA: Code MARC de pays

en: Local subentity code
fr-CA: Code de sous-entité local

en: ISO country code
fr-CA: Code de ISO du pays

en: Source of date
fr-CA: Source du terme

en: Type of date code
fr-CA: Code de la période de temps

en: Date 1, B.C.E. date
fr-CA: Date 1 (AEC)

en: Date 1, C.E. date
fr-CA: Date 1 (apr. J.-C.)

en: Date 2, B.C.E. date
fr-CA: Date 2 (AEC)

en: Date 2, C.E. date
fr-CA: Date 2 (apr. J.-C.)

en: Date resource modified
fr-CA: Date de modification d'une ressource

en: Beginning of date valid
fr-CA: Début de la période de validité

en: End of date valid
fr-CA: Fin de la période de validité

en: Form of musical composition code
fr-CA: Code de forme musicale

en: Performer or ensemble
fr-CA: Interprète ou ensemble

en: Holding library
fr-CA: Emplacement temporaire

en: Copy statement
fr-CA: Mention d'exemplaire

en: Definition of bibliographic subdivisions
fr-CA: Définition des subdivisons bibliographiques

en: Local processing data
fr-CA: Donnée de traitement locales

en: Missing elements
fr-CA: Éléments manquants

en: Notes about holdings
fr-CA: Notes à propos des fonds

en: Secondary bibliographic subdivision
fr-CA: Subdivision bibliographique secondaire

en: Third bibliographic subdivision
fr-CA: Troisième subdivision bibliographique

en: Fourth bibliographic subdivision
fr-CA: Quatrième subdivision bibliographique

en: Fifth bibliographic subdivision
fr-CA: Cinquième subdivision bibliographique

en: Sixth bibliographic subdivision
fr-CA: Sixième subdivision bibliographique

en: Seventh bibliographic subdivision
fr-CA: Septième subdivision bibliographique

en: Primary bibliographic subdivision
fr-CA: Subdivision bibliographique principale

en: Inclusive dates of publication or coverage
fr-CA: Dates inclusives de publication ou de couverture

en: Supplementary class number (MU) [OBSOLETE]
fr-CA: Cote supplémentaire (MES) [PÉRIMÉ]

en: Copy information
fr-CA: Renseignement sur l'exemplaire

en: Subject (MP) [OBSOLETE]
fr-CA: Sujet (CG) [PÉRIMÉ]

en: Source of call/class number
fr-CA: Source de la cote/de l'indice de classification

en: GPO item number
fr-CA: Numéro de document GPO

en: Canceled/invalid GPO item number
fr-CA: Numéro de document annulé/invalide du GPO

en: Edition information
fr-CA: Information relative à l'édition

en: Standard or optional designation
fr-CA: Désignation normalisée ou facultative

en: Number where instructions are found-single number or beginning number of span
fr-CA: Indice où se trouvent les instructions - indice unique ou premier élément de la série d’indices

en: Classification number-ending number of span
fr-CA: Indice de classification - dernier élément de la série d’indices

en: Table identification-Internal subarrangement or add table
fr-CA: Identification de la table - sous-classement interne ou table de complément

en: Canceled/invalid classification number
fr-CA: Indice de classification annulé/invalide

en: Report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-CA: Numéro de rapport [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: Canceled/invalid report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-CA: Numéro de rapport annulé/invalide [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: Report number
fr-CA: Numéro de rapport

en: Canceled/invalid report number
fr-CA: Numéro de rapport annulé/invalide

en: Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
fr-CA: Indice de classification (OCLC) (R) ; Indice de classification, CALL (RLIN) (NR)

en: Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
fr-CA: Chiffre Cutter local (OCLC) ; Numéro de livre/cote non-divisé, COTE (RLIN)

en: Filing suffix (OCLC); Footnote, FNT (RLIN)
fr-CA: Suffixe de classement (OCLC) ; Note de bas de page, FNT (RLIN)

en: Retention, VOL (RLIN)
fr-CA: Conservation, VOL (RLIN)

en: Microfilm shelf location
fr-CA: Emplacement des microfilms sur les rayons

en: Titles and words associated with a name
fr-CA: Titres et autres qualificatifs associés au nom

en: Abbreviated title
fr-CA: Titre abrégé

en: Acronym or shortened title
fr-CA: Acronyme ou titre abrégé

en: Variant access title
fr-CA: Variante du titre

en: Augmented title
fr-CA: Titre augmenté

en: Key title
fr-CA: Titre-clé

en: Romanized title
fr-CA: Titre en caractères latins

en: Statement of responsibility, etc.
fr-CA: Mention de responsabilité, etc.

en: Designation of section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Désignation de la section (LV DM CG MES DV PS) [PÉRIMÉ]

en: Name of part/section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Désignation de la partie/section (LV DM CG MES DV PS) [PÉRIMÉ]

en: Language code of translated title
fr-CA: Code de langue du titre traduit

en: Designation of section/part/series (SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Désignation de la section/partie/collection (PS) [PÉRIMÉ]

en: Name of part/section/series (SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Nom de la partie/section/collection (PS) [PÉRIMÉ]

en: Inclusive dates
fr-CA: Dates extrêmes

en: Bulk dates
fr-CA: Dates générales

en: Form
fr-CA: Forme

en: Title proper/short title
fr-CA: Titre propre/titre abrégé

en: Date or sequential designation
fr-CA: Indication de la date ou de la séquence

en: Designation of section (SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Désignation de la section/partie/collection (PS) [PÉRIMÉ]

en: Name of part/section (SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Nom de la section/partie/collection (PS) [PÉRIMÉ]

en: Edition statement
fr-CA: Mention d'édition

en: Remainder of edition statement
fr-CA: Reste de la mention d'édition

en: Musical presentation statement
fr-CA: Mention de la représentation de l'imprimé musical

en: Statement of scale
fr-CA: Mention d'échelle

en: Statement of projection
fr-CA: Mention de projection

en: Statement of coordinates
fr-CA: Mention de coordonnées

en: Statement of zone
fr-CA: Mention de zone

en: Statement of equinox
fr-CA: Mention d'équinoxe

en: Outer G-ring coordinate pairs
fr-CA: Paires de coordonnées sur l'anneau G d'inclusion

en: Exclusion G-ring coordinate pairs
fr-CA: Paires de coordonnées sur l'anneau G d'exclusion

en: Computer file characteristics
fr-CA: Caractéristiques du fichier d'ordinateur

en: Country of producing entity
fr-CA: Pays de l'agence de production des films d'archives

en: Issuing jurisdiction
fr-CA: Juridiction responsable

en: Denomination
fr-CA: Valeur nominale

en: Place of publication, distribution, etc.
fr-CA: Lieu de production, diffusion, distribution, etc.

en: Name of publisher, distributor, etc.
fr-CA: Nom de l’éditeur, diffuseur, distributeur, etc.

en: Date of publication, distribution, etc.
fr-CA: Date de publication, diffusion, distribution, etc.

en: Plate or publisher's number for music (Pre-AACR 2) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
fr-CA: Cotage ou numéro d'éditeur pour la musique (Pré-RCAA 2) [PÉRIMÉ, CAN/MARC seulement] [LOCAL, USMARC seulement]

en: Place of manufacture
fr-CA: Lieu de fabrication

en: Manufacturer
fr-CA: Fabricant

en: Date of manufacture
fr-CA: Date de fabrication

en: Identification/manufacturer number [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-CA: Numéro d'identification ou de manufacturier [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: Matrix and/or take number [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-CA: Numéro de matrice et/ou de prise d'enregistrement [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: Producing company
fr-CA: Entreprise de production

en: Releasing company (primary distributor)
fr-CA: Diffuseur

en: Date of production, release, etc.
fr-CA: Date de production, de lancement, etc.

en: Contractual producer
fr-CA: Producteur contractuel

en: Place of production, release, etc.
fr-CA: Lieu de publication, diffusion, distribution, etc.

en: Publisher or trade name
fr-CA: Nom de l'éditeur ou nom commercial

en: Serial identification
fr-CA: Identification de la publication en série

en: Matrix and/or take number
fr-CA: Numéro de matrice et/ou de la prise

en: Projected publication date
fr-CA: Date de publication anticipée

en: Place of production, publication, distribution, manufacture
fr-CA: Lieu de production, publication, diffusion, distribution, fabrication

en: Name of producer, publisher, distributor, manufacturer
fr-CA: Nom du producteur, éditeur, diffuseur, distributeur, fabricant

en: Date of production, publication, distribution, manufacture, or copyright notice
fr-CA: Date de production, publication, diffusion, distribution, fabrication, ou l'avis de droits d'auteur

en: Linkage [OBSOLETE]
fr-CA: Liaison [PÉRIMÉ]

en: Source for acquisition/subscription address [OBSOLETE]
fr-CA: Source d'acquisition/adresse d'abonnement [PÉRIMÉ]

en: State or province
fr-CA: État ou province

en: Terms preceding attention name
fr-CA: Titre précédent à l'attention de

en: Attention name
fr-CA: À l'attention de

en: Attention position
fr-CA: Titre suivant à l'attention de

en: Type of address
fr-CA: Type d'adresse

en: Specialized telephone number
fr-CA: Numéro de téléphone spécialisé

en: Telephone number
fr-CA: Numéro de téléphone

en: Fax number
fr-CA: Numéro de télécopieur

en: TDD or TTY number
fr-CA: Numéro ATS ou ATM

en: Contact person
fr-CA: Agent de liaison

en: Title of contact person
fr-CA: Titre de l'agent de liaison

en: Hours
fr-CA: Heures

en: Extent
fr-CA: Nombre d'unités matérielles

en: Other physical details
fr-CA: Autres caractéristiques matérielles

en: Accompanying material [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-CA: Matériel d'accompagnement [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: Accompanying material
fr-CA: Matériel d'accompagnement

en: Type of unit
fr-CA: Type d'unité

en: Size of unit
fr-CA: Dimensions de l'unité

en: Speed [Videodiscs, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-CA: Vitesse [vidéodisques, notices pré-RCAA 2 seulement] [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: Identification/manufacturer number [pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-CA: Identification/numéro du fabricant [notices pré-RCAA 2 seulement] [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: Matrix and/or take number [Sound recordings, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-CA: Numéro de matrice et/ou de prise [enregistrements sonores, notices pré-RCAA 2 seulement] [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: Extent of item
fr-CA: Nombre d'unités

en: Sound characteristics
fr-CA: Caractéristiques de son

en: Color characteristics
fr-CA: Caractéristiques des couleurs

en: Speed
fr-CA: Vitesse

en: Page count
fr-CA: Nombre de pages

en: Unit count
fr-CA: Nombre d'unités

en: Linear footage
fr-CA: Métrage linéaire

en: Microgroove or standard
fr-CA: Microsillon ou normal

en: Stereophonic, monaural
fr-CA: Stéréophonique, monophonique

en: Number of tracks
fr-CA: Numbre de pistes

en: Playing time
fr-CA: Durée d'exécution

en: Additional information
fr-CA: Informations supplémentaires

en: Number of reels
fr-CA: Nombre de bobines

en: Footage
fr-CA: Séquences

en: Width
fr-CA: Largeur

en: Presentation format
fr-CA: Format de présentation

en: Current publication frequency
fr-CA: Périodicité courante de la publication

en: Date of current publication frequency
fr-CA: Date de la périodicité courante de la publication

en: Frequency
fr-CA: Périodicité

en: Dates of frequency
fr-CA: Dates de fréquence

en: Former publication frequency
fr-CA: Périodicité antérieure de la publication

en: Dates of former publication frequency
fr-CA: Dates de la périodicité antérieure de la publication

en: Mode of issuance term
fr-CA: Terme du mode de parution

en: Mode of issuance code
fr-CA: Code du mode de parution

en: Extension plan term
fr-CA: Terme du plan d'extension

en: Extension plan code
fr-CA: Code du plan d'extension

en: Media type term
fr-CA: Genre de média

en: Media type code
fr-CA: Code du genre de média

en: Carrier type term
fr-CA: Genre de support

en: Carrier type code
fr-CA: Code du type de support

en: Material base and configuration
fr-CA: Matériel de base et arrangement

en: Materials applied to surface
fr-CA: Substances appliquées à la surface

en: Information recording technique
fr-CA: Technique d'enregistrement des données

en: Reduction ratio value
fr-CA: Valeur de facteur de réduction

en: Color content
fr-CA: Couleur du contenu

en: Location within medium
fr-CA: Référence exacte à l'intérieur du support

en: Technical specifications of medium
fr-CA: Spécifications techniques du support

en: Generation
fr-CA: Génération

en: Layout
fr-CA: Format

en: Binding
fr-CA: Reliure

en: Book format
fr-CA: Format de livre

en: Font size
fr-CA: Taille de la police

en: Polarity
fr-CA: Polarité

en: Illustrative content
fr-CA: Contenu illustratif

en: Reduction ratio designator
fr-CA: Désignateur de facteur de réduction

en: Content access mode
fr-CA: Code d'accès au contenu

en: Textual assistive features
fr-CA: Fonctionnalités d'assistance textuelle

en: Visual assistive features
fr-CA: Fonctionnalités d'assistance visuelle

en: Auditory assistive features
fr-CA: Fonctionnalités d'assistance auditive

en: Tactile assistive features
fr-CA: Fonctionnalités d'assistance tactile

en: Reference method used
fr-CA: Méthode de référence utilisée

en: Name
fr-CA: Nom

en: Coordinate units or distance units
fr-CA: Unités de distance ou de coordonnées

en: Latitude resolution
fr-CA: Résolution de la latitude

en: Longitude resolution
fr-CA: Résolution de la longitude

en: Standard parallel or oblique line latitude
fr-CA: Parallèle de référence ou latitude oblique

en: Oblique line longitude
fr-CA: Longitude oblique

en: Longitude of central meridian or projection center
fr-CA: Longitude du méridien central ou du centre de la projection

en: Latitude of projection center or projection origin
fr-CA: Latitude du centre de la projection ou de son origine

en: False easting
fr-CA: Abscisse fictive

en: False northing
fr-CA: Ordonnée fictive

en: Scale factor
fr-CA: Facteur d'échelle

en: Height of perspective point above surface
fr-CA: Hauteur du point de vue au-dessus de la surface

en: Azimuthal angle
fr-CA: Angle d'azimut

en: Azimuth measure point longitude or straight vertical longitude from pole
fr-CA: Longitude d'après une mesure en azimut ou longitude verticale directe du pôle

en: Landsat number and path number
fr-CA: Numéro du landsat et de la trajectoire

en: Zone identifier
fr-CA: Identificateur de zone

en: Ellipsoid name
fr-CA: Nom de l'ellipsoïde

en: Semi-major axis
fr-CA: Demi grand-axe

en: Denominator of flattening ratio
fr-CA: Dénominateur du rapport d'aplatissement

en: Vertical resolution
fr-CA: Résolution verticale

en: Vertical encoding method
fr-CA: Méthode d'encodage vertical

en: Local planar, local, or other projection or grid description
fr-CA: Projection plane, locale ou autre ou description de quadrillage

en: Local planar or local georeference information
fr-CA: Information plane locale ou à référence géospatiale locale

en: Planar coordinate encoding method
fr-CA: Méthode d'encodage des coordonnées planes

en: Planar distance units
fr-CA: Unités de distance plane

en: Abscissa resolution
fr-CA: Résolution de l'abscisse

en: Ordinate resolution
fr-CA: Résolution de l'ordonnée

en: Distance resolution
fr-CA: Résolution de la distance

en: Bearing resolution
fr-CA: Résolution du relèvement

en: Bearing units
fr-CA: Unités du relèvement

en: Bearing reference direction
fr-CA: Direction de référence du relèvement

en: Bearing reference meridian
fr-CA: Méridien de référence du relèvement

en: Type of recording
fr-CA: Genre d'enregistrement

en: Recording medium
fr-CA: Support d'enregistrement

en: Playing speed
fr-CA: Vitesse de lecture

en: Groove characteristic
fr-CA: Caractéristique du sillon

en: Track configuration
fr-CA: Répartition des pistes

en: Tape configuration
fr-CA: Configuration de la bande

en: Configuration of playback channels
fr-CA: Configuration des canaux de lecture

en: Special playback characteristics
fr-CA: Caractéristiques spéciales de lecture

en: Sound content
fr-CA: Contenu sonore

en: Original capture and storage technique
fr-CA: Technique de captage et de stockage d'origine

en: Projection speed
fr-CA: Vitesse de projection

en: Aspect ratio value
fr-CA: Valeur de rapport hauteur/largeur

en: Aspect ratio designator
fr-CA: Désignateur de rapport hauteur/largeur

en: Video format
fr-CA: Format vidéo

en: Broadcast standard
fr-CA: Norme de codage vidéo

en: File type
fr-CA: Type de fichier

en: Encoding format
fr-CA: Format d'encodage

en: Resolution
fr-CA: Résolution

en: Regional encoding
fr-CA: Encodage régional

en: Encoded bitrate
fr-CA: Débit binaire codé

en: Form of musical notation term
fr-CA: Terme pour la forme de la notation musicale

en: Form of musical notation code
fr-CA: Code de la forme de la notation musicale

en: Price
fr-CA: Prix

en: Organization
fr-CA: Collectivité

en: Arrangement
fr-CA: Classement du matériel

en: Hierarchical level
fr-CA: Niveau hiérarchique

en: Direct reference method
fr-CA: Méthode de référence directe

en: Object type
fr-CA: Type d'objet

en: Object count
fr-CA: Nombre d'objets

en: Row count
fr-CA: Nombre de rangées

en: Column count
fr-CA: Nombre de colonnes

en: Vertical count
fr-CA: Nombre vertical

en: VPF topology level
fr-CA: Niveau de topologie VPF

en: Indirect reference description
fr-CA: Description de référence indirecte

en: Format of the digital image
fr-CA: Support de l'image numérique

en: Supplementary content term
fr-CA: Terme relatif au matériel supplémentaire

en: Supplementary content code
fr-CA: Code relatif au matériel supplémentaire

en: Security classification
fr-CA: Classification de sécurité

en: Handling instructions
fr-CA: Instructions de manipulation

en: External dissemination information
fr-CA: Information sur la diffusion externe

en: Downgrading or declassification event
fr-CA: Données de déclassement ou de déclassification

en: Classification system
fr-CA: Système de classification

en: Country of origin code
fr-CA: Code du pays d'origine

en: Downgrading date
fr-CA: Date de révision à la baisse

en: Declassification date
fr-CA: Date de déclassification

en: Originator control term
fr-CA: Terme de contrôle par l'émetteur

en: Originating agency
fr-CA: Organisme de départ

en: Authorized recipients of material
fr-CA: Destinataires habilités des documents

en: Other restrictions
fr-CA: Autres restrictions

en: Rental price
fr-CA: Coût de location

en: Ownership and custodial history evidence term
fr-CA: Terme témoignant de la propriété et de l'historique de la conservation

en: Formatted date
fr-CA: Date structurée

en: Type of ownership and custodial history information
fr-CA: Information sur le type de propriété et d'historique de la conservation

en: Shelf mark of copy described
fr-CA: Indice de classification de l'exemplaire décrit

en: Identifier of the copy described
fr-CA: Identifiant de l'exemplaire décrit

en: First level of enumeration
fr-CA: Premier niveau d'énumération

en: Second level of enumeration
fr-CA: Second niveau d'énumération

en: Third level of enumeration
fr-CA: Troisième niveau d'énumération

en: Fourth level of enumeration
fr-CA: Quatrième niveau d'énumération

en: Fifth level of enumeration
fr-CA: Cinquième niveau d'énumération

en: Sixth level of enumeration
fr-CA: Sixième niveau d'énumération

en: Alternative numbering scheme, first level of enumeration
fr-CA: Autre système de numérotation, premier niveau d'énumération

en: Alternative numbering scheme, second level of enumeration
fr-CA: Autre système de numérotation, second niveau d'énumération

en: First level of chronology
fr-CA: Premier niveau de chronologie

en: Second level of chronology
fr-CA: Second niveau de chronologie

en: Third level of chronology
fr-CA: Troisième niveau de chronologie

en: Fourth level of chronology
fr-CA: Quatrième niveau de chronologie

en: Alternative numbering scheme, chronology
fr-CA: Autre système de numérotation, chronologie

en: First level textual designation
fr-CA: Premier niveau de description textuelle

en: First level of chronology, issuance
fr-CA: Date d'émission diffère de l'indication

en: Source of price type code
fr-CA: Source du code type de prix

en: Price type code
fr-CA: Code type de prix

en: Price amount
fr-CA: Prix

en: Currency code
fr-CA: Code unité monétaire

en: Unit of pricing
fr-CA: Unité de l'établissement du prix

en: Price note
fr-CA: Note sur le prix

en: Price effective until
fr-CA: Prix en vigueur jusqu'au

en: Tax rate 1
fr-CA: Taux de taxation 1

en: Tax rate 2
fr-CA: Taux de taxation 2

en: Identification of pricing entity
fr-CA: Identification de l'entité de l'établissement du prix

en: Source of availability status code
fr-CA: Source du code de statut de disponibilité

en: Publishers' compressed title identification
fr-CA: Identification du titre comprimé donné par les éditeurs

en: Detailed date of publication
fr-CA: Date exacte de publication

en: Availability status code
fr-CA: Code du statut de disponibilité

en: Expected next availability date
fr-CA: Date prévue de la prochaine disponibilité

en: Publishers's discount category
fr-CA: Type de rabais de l'éditeur

en: Date made out of print
fr-CA: Date d'épuisement

en: Identification of agency
fr-CA: Identification de l'agence

en: Aspect ratio of representative expression
fr-CA: Rapport hauteur/largeur de l'expression représentative

en: Color content of representative expression
fr-CA: Contenu de couleur de l'expression représentative

en: Content type of representative expression
fr-CA: Type de contenu de l'expression représentative

en: Date of capture of representative expression
fr-CA: Date de captation de l'expression représentative

en: Date of representative expression
fr-CA: Date de l'expression représentative

en: Duration of representative expression
fr-CA: Durée de l'expression représentative

en: Intended audience of representative expression
fr-CA: Public cible de l'expression représentative

en: Language of representative expression
fr-CA: Langue de l'expression représentative

en: Place of capture of representative expression
fr-CA: Lieu de captation de l'expression représentative

en: Projection of cartographic content of representative expression
fr-CA: Projection d'un contenu cartographique de l'expression représentative

en: Scale of representative expression
fr-CA: Échelle de l'expression représentative

en: Script of representative expression
fr-CA: Écriture de l'expression représentative

en: Sound content of representative expression
fr-CA: Contenu sonore de l'expression représentative

en:  Materials specified
fr-CA:  Documents précisés

en:  Linkage
fr-CA:  Liaison

en: Relator code
fr-CA: Code de relation

en: Volume number/sequential designation
fr-CA: Désignation des volumes ou désignation séquentielle

en: Date of meeting
fr-CA: Date de réunion

en: Authority record control number
fr-CA: Numéro de contrôle de notice d'autorité

en: Volume/sequential designation
fr-CA: Désignation des volumes ou désignation séquentielle

en: Series statement
fr-CA: Titre de collection

en: Library of Congress call number
fr-CA: Cote de la Library of Congress

en: Library of Congress call number (SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Cote de la Library of Congress (PS) [PÉRIMÉ]

en: n (RLIN) [OBSOLETE]
fr-CA: n (RLIN) [PÉRIMÉ]

en: International Standard Serial Number (SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Numéro international normalisé des publications en série (PS) [PÉRIMÉ]

en: Source of note information (AM SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Source de la note (DM PS) [PÉRIMÉ]

en: With note
fr-CA: Note « Avec »

en: Dissertation note
fr-CA: Note de thèse

en: Degree type
fr-CA: Genre de diplôme

en: Name of granting institution
fr-CA: Nom de l'institution conférant le grade

en: Year degree granted
fr-CA: Année de l'obtention du diplôme

en: Dissertation identifier
fr-CA: Identificateur de thèse

en: Bibliographic history note
fr-CA: Note de genèse du document

en: Bibliography, etc. note
fr-CA: Note de bibliographie, etc.

en: Number of references
fr-CA: Nombre de références

en: Formatted contents note
fr-CA: Note de dépouillement structurée

en: Statement of responsibility
fr-CA: Mention de responsabilité

en: Terms governing access
fr-CA: Conditions régissant la consultation

en: Jurisdiction
fr-CA: Juridiction

en: Physical access provisions
fr-CA: Règlements contrôlant l'accès direct

en: Authorized users
fr-CA: Usagers autorisés

en: Standardized terminology for access restriction
fr-CA: Terminologie normalisée pour les limitations à la consultation

en: Availability date
fr-CA: Date prévue de la disponibilité

en: Supplying agency
fr-CA: Source d'attribution

en: Representative fraction of scale note
fr-CA: Note indiquant la fraction représentant l'échelle

en: Remainder of scale note
fr-CA: Note complémentaire relative à l'échelle

en: Creation/production credits note
fr-CA: Note de générique sur la production ou la création

en: Informal Notes
fr-CA: Notes informelles

en: Name of source
fr-CA: Nom de la source

en: Coverage of source
fr-CA: Couverture de la source

en: Location within source
fr-CA: Localisation à l'intérieur de la source

en: Participant or performer note
fr-CA: Note sur les participants ou les interprètes

en: Earlier or later volumes separately cataloged note
fr-CA: Volumes catalogués séparément avant ou après une date donnée

en: Type of report
fr-CA: Genre de rapport

en: Period covered
fr-CA: Période de couverture

en: Attribute accuracy report
fr-CA: Rapport sur l'exactitude des caractéristiques

en: Attribute accuracy value
fr-CA: Valeur d'exactitude des caractéristiques

en: Attribute accuracy explanation
fr-CA: Explication de l'exactitude des caractéristiques

en: Logical consistency report
fr-CA: Rapport sur la cohérence logique

en: Completeness report
fr-CA: Rapport sur l'intégralité

en: Horizontal position accuracy report
fr-CA: Rapport sur l'exactitude de position horizontale

en: Horizontal position accuracy value
fr-CA: Valeur d'exactitude de position horizontale

en: Horizontal position accuracy explanation
fr-CA: Explication de l'exactitude de position horizontale

en: Vertical positional accuracy report
fr-CA: Rapport sur l'exactitude de position verticale

en: Vertical positional accuracy value
fr-CA: Valeur d'exactitude de position verticale

en: Vertical positional accuracy explanation
fr-CA: Explication de l'exactitude de position verticale

en: Cloud cover
fr-CA: Couverture nuageuse

en: Display note
fr-CA: Affichage de note

en: Source of note information (SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Source de la note (SE) [PÉRIMÉ]

en: Type of computer file or data note
fr-CA: Note sur le genre de fichier d'ordinateur ou de données

en: Different formats
fr-CA: Formats divers

en: Content descriptors
fr-CA: Descripteurs de contenu

en: Additional animation techniques
fr-CA: Techniques d'animation supplémentaires

en: Date/time and place of an event note
fr-CA: Note sur la date et endroit d'un événement

en: Date of event
fr-CA: Date de l’événement

en: Other event information
fr-CA: Autres informations concernant l'évènement

en: Summary, etc.
fr-CA: Résumé, etc.

en: Expansion of summary note
fr-CA: Développement du résumé

en: Assigning source
fr-CA: Source d’attribution

en: Source of note information [OBSOLETE]
fr-CA: Source de la note d'information (LV DV FO PS) [PÉRIMÉ]

en: Target audience note
fr-CA: Note sur le public cible

en: Geographic coverage note
fr-CA: Note sur la représentation géographique

en: Time period of content note
fr-CA: Note sur la période couverte par le contenu

en: Source of schema used
fr-CA: Source du schéma utilisé

en: Preferred citation of described materials note
fr-CA: Note sur la citation privilégiée des documents décrits

en: Supplement note
fr-CA: Note de supplément

en: Program name
fr-CA: Nom du programme

en: Interest level
fr-CA: Niveau d'intérêt

en: Reading level
fr-CA: Niveau de lecture

en: Title point value
fr-CA: Valeur numérique du titre

en: Censorship note
fr-CA: Note de censure

en: Additional physical form available note
fr-CA: Note sur les autres formats physiques disponibles

en: Availability source
fr-CA: Source d'acquisition

en: Availability conditions
fr-CA: Modalités d'acquisition

en: Order number
fr-CA: Numéro de commande

en: Source of note information (AM CF VM SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Source de la note d'information (DM FO DV PS) [PÉRIMÉ]

en: Summary of accessibility
fr-CA: Sommaire de l'accessibilité

en: Fixed-length data elements of reproduction
fr-CA: Éléments de données de longueur fixe de reproduction

en: Type of reproduction
fr-CA: Genre de reproduction

en: Place of reproduction
fr-CA: Lieu de reproduction

en: Agency responsible for reproduction
fr-CA: Organisme responsable de la reproduction

en: Date of reproduction
fr-CA: Date de reproduction

en: Physical description of reproduction
fr-CA: Description matérielle de la reproduction

en: Series statement of reproduction
fr-CA: Mention de collection de la reproduction

en: Dates and/or sequential designation of issues reproduced
fr-CA: Dates de publication ou indication séquentielle des livraisons reproduites

en: Note about reproduction
fr-CA: Note sur la reproduction

en: Main entry of original
fr-CA: Vedette principale de l'original

en: Edition statement of original
fr-CA: Mention d'édition de l'original

en: Publication, distribution, etc. of original
fr-CA: Publication, diffusion, etc. de l'original

en: Physical description, etc. of original
fr-CA: Description matérielle, etc. de l'original

en: Series statement of original
fr-CA: Mention de collection de l'original

en: Key title of original
fr-CA: Titre-clé de l'original

en: Location of original
fr-CA: Localisation de l'original

en: Material specific details
fr-CA: Détails concernant l'original

en: Note about original
fr-CA: Note sur l'original

en: Other resource identifier
fr-CA: Autre identificateur de ressource

en: Introductory phrase
fr-CA: Locution d'introduction

en: Title statement of original
fr-CA: Mention de titre de l'original

en: Custodian
fr-CA: Conservateur

en: Postal address
fr-CA: Adresse postale

en: Telecommunications address
fr-CA: Adresse par télécommunications

en: Repository location code
fr-CA: Code de localisation du dépôt d'archives

en: Text of note
fr-CA: Texte de la note

en: Contract number
fr-CA: Numéro de contrat

en: Grant number
fr-CA: Numéro de subvention

en: Undifferentiated number
fr-CA: Numéro indifférencié

en: Program element number
fr-CA: Numéro d'élément de programme

en: Project number
fr-CA: Numéro de projet

en: Task number
fr-CA: Numéro de tâche

en: Work unit number
fr-CA: Numéro d'unité de travail

en: Source of data note
fr-CA: Note sur la source des données

en: System details note
fr-CA: Note sur les particularités du système

en: Terms governing use and reproduction
fr-CA: Modalités d'utilisation et de reproduction

en: Use and reproduction rights
fr-CA: Droits d'utilisation et de reproduction

en: Method of acquisition
fr-CA: Méthode d'acquisition

en: Date of acquisition
fr-CA: Date d'acquisition

en: Accession number
fr-CA: Numéro d'acquisition

en: Owner
fr-CA: Propriétaire

en: Purchase price
fr-CA: Prix d'achat

en: Personal creator
fr-CA: Créateur

en: Personal creator death date
fr-CA: Date de décès du créateur

en: Corporate creator
fr-CA: Organisme créateur

en: Copyright holder
fr-CA: Détenteur du droit d'auteur

en: Copyright holder contact information
fr-CA: Coordonnées du détenteur du droit d'auteur

en: Copyright statement
fr-CA: Mention de droit d'auteur

en: Copyright date
fr-CA: Date du droit d'auteur

en: Copyright renewal date
fr-CA: Date du renouvellement du droit d'auteur

en: Publication date
fr-CA: Date de publication

en: Creation date
fr-CA: Date de création

en: Publisher
fr-CA: Éditeur

en: Copyright status
fr-CA: Statut du droit d'auteu

en: Publication status
fr-CA: Statut de publication

en: Research date
fr-CA: Date de la recherche

en: Country of publication or creation
fr-CA: Pays de publication ou de création

en: Jurisdiction of copyright assessment
fr-CA: Entité légale de l'évaluation du droit d'auteur

en: Solicitation information note
fr-CA: Note de renseignements sollicités

en: Provenance
fr-CA: Provenance des documents

en: Language note
fr-CA: Note sur les langues

en: Information code or alphabet
fr-CA: Code d'information ou alphabet

en: Former title complexity note
fr-CA: Note explicative du titre antérieur

en: Issuing body note
fr-CA: Note sur les organismes de publication

en: Entity type label
fr-CA: Étiquette du type d'entité

en: Entity type definition and source
fr-CA: Définition et source du type d'entité

en: Attribute label
fr-CA: Étiquette de l'attribut

en: Attribute definition and source
fr-CA: Définition et source de l'attribut

en: Enumerated domain value
fr-CA: Valeur du domaine énuméré

en: Enumerated domain value definition and source
fr-CA: Définition et source de la valeur du domaine énuméré

en: Range domain minimum and maximum
fr-CA: Amplitude minimum et maximum du domaine

en: Codeset name and source
fr-CA: Nom et source de l'ensemble de codes

en: Unrepresentable domain
fr-CA: Domaine non représentable

en: Attribute units of measurement and resolution
fr-CA: Unités de mesure et de résolution de l'attribut

en: Beginning and ending date of attribute values
fr-CA: Dates de début et de fin d'application des valeurs d'attribut

en: Attribute value accuracy
fr-CA: Exactitude de la valeur de l'attribut

en: Attribute value accuracy explanation
fr-CA: Explication de l'exactitude de la valeur de l'attribut

en: Attribute measurement frequency
fr-CA: Fréquence de la mesure de l'attribut

en: Entity and attribute overview
fr-CA: Aperçu général de l'entité et de l'attribut

en: Entity and attribute detail citation
fr-CA: Citation des détails de l'entité et de l'attribut

en: Cumulative index/finding aids note
fr-CA: Note d'index cumulatif ou d'instruments de recherche

en: Degree of control
fr-CA: Niveau de contrôle

en: Bibliographic reference
fr-CA: Renvoi bibliographique

en: Information about documentation note
fr-CA: Note des données concernant la documentation

en: History
fr-CA: Historique

en: Time of collation [OBSOLETE]
fr-CA: Date de collation [PÉRIMÉ]

en: Identifying markings
fr-CA: Marques d'identification

en: Copy identification
fr-CA: Identification de la copie

en: Version identification
fr-CA: Identification de la version

en: Number of copies
fr-CA: Nombre de copies

en: Binding note
fr-CA: Note au sujet de la reliure

en: Number of cases/variables
fr-CA: Nombre de dossiers ou variables

en: Name of variable
fr-CA: Nom de la variable

en: Unit of analysis
fr-CA: Unité d'analyse

en: Universe of data
fr-CA: Univers des données

en: Filing scheme or code
fr-CA: Système ou code de classement

en: Methodology note
fr-CA: Note sur la méthodologie

en: Controlled term
fr-CA: Terme contrôlé

en: Editor note
fr-CA: Note sur l'éditeur

en: Source of note information
fr-CA: Source de la note

en: Linking entry complexity note
fr-CA: Note de liaison complexe des vedettes

en: Publications about described materials note
fr-CA: Note de publications sur les documents décrits

en: Related computer files note
fr-CA: Note sur les fichiers d'ordinateur connexes

en: Action identification
fr-CA: Identification des mesures

en: Time/date of action
fr-CA: Heure

en: Action interval
fr-CA: Période où les mesures ont été prises

en: Contingency for action
fr-CA: Circonstances de la prise des mesures

en: Method of action
fr-CA: Méthode suivie dans la prise des mesures

en: Site of action
fr-CA: Lieu de la prise des mesures

en: Action agent
fr-CA: Responsable de la prise des mesures

en: Accumulation
fr-CA: Accroissement

en: Frequency of use
fr-CA: Fréquence d'utilisation

en: Exhibitions note
fr-CA: Note sur les expositions

en: Awards note
fr-CA: Note sur les prix décernés

en: Source of description note
fr-CA: Source de la note descriptive

en: Linkage (RLIN)
fr-CA: Liaison (RLIN)

en: Field link and sequence number (RLIN)
fr-CA: Numéro de liaison de zone et de séquence (RLIN)

en: Local note
fr-CA: Note locale

en: Provenance (VM) [OBSOLETE]
fr-CA: Provenance (VM) [PÉRIMÉ]

en: Condition of individual reels (VM) [OBSOLETE]
fr-CA: Condition de bandes individuels (PS) [PÉRIMÉ]

en: Origin of safety copy (VM) [OBSOLETE]
fr-CA: Origine de l'exemplaire de sécurité (VM) [PÉRIMÉ]

en: Number  (BK CF MP MU SE VM MX)  [OBSOLETE]
fr-CA: Numérotation (BK CF MP MU SE VM MX) [PÉRIMÉ]

en: Active dates
fr-CA: Dates d'activité

en: Geographic name following place entry element [OBSOLETE]
fr-CA: Nom géographique suivant un élément de vedette de lieu [PÉRIMÉ]

en: Geographic name of place element
fr-CA: Nom géographique ou élément de lieu

en: Uncontrolled term
fr-CA: Terme non contrôlé

en: Genre/form data or focus term
fr-CA: Données ou terme dominant sur le genre ou la forme

en: Function
fr-CA: Fonction

en: Source of term or code
fr-CA: Source du terme

en: Main curriculum objective
fr-CA: Objectif principal du programme d'études

en: Subordinate curriculum objective
fr-CA: Objectif secondaire du programme d'études

en: Curriculum code
fr-CA: Code du programme d'études

en: Correlation factor
fr-CA: Coefficient de corrélation

en: Country or larger entity
fr-CA: Pays ou entité plus vaste

en: First-order political jurisdiction
fr-CA: Premier ordre d'instance politique

en: Intermediate political jurisdiction
fr-CA: Ordre intermédiaire d'instance politique

en: City subsection
fr-CA: Subdivision municipale

en: Other nonjurisdictional geographic region and feature
fr-CA: Autre région géographique non juridique et caractéristique

en: Extraterrestrial area
fr-CA: Région extraterrestre

en: Source of name, title, or term
fr-CA: Source du nom, du titre ou du terme

en: Name, title, or term
fr-CA: Nom, titre ou terme

en: Topical term or geographic name as entry element
fr-CA: Nom commun ou non géographique comme élément de classement

en: Topical term following geographic name as entry element
fr-CA: Nom commun suivant un nom géographique comme élément de classement

en: Number (BK CF MP MU SE VM MX) [OBSOLETE]
fr-CA: Numérotation (BK CF MP MU SE VM MX) [PÉRIMÉ]

en: Corporate name or jurisdiction name
fr-CA: Nom de collectivité ou nom de lieu

en: Nonprinting information
fr-CA: Information non textuel

en: Uncontrolled related/analytical title
fr-CA: Titre analytique

en: Make and model of machine
fr-CA: Marque et modèle de la machine

en: Programming language
fr-CA: Langage de programmation

en: Source of taxonomic identification
fr-CA: Source de l'identité

en: Taxonomic name
fr-CA: Nom taxinomique

en: Taxonomic category
fr-CA: Catégorie taxinomique

en: Common or alternative name
fr-CA: Nom courant ou alternatif

en: Access term
fr-CA: Terme d'accès

en: Label
fr-CA: Étiquette

en: Main entry heading
fr-CA: Entête de l'entrée principale

en: Place, publisher, and date of publication
fr-CA: Lieu, éditeur et date de publication

en: Related parts
fr-CA: Pièces reliées

en: Physical description
fr-CA: Description matérielle

en: Material-specific details
fr-CA: Détails spécifiques au matériel

en: Other item identifier
fr-CA: Autre identificateur de l'exemplaire

en: Parallel title (BK SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Titre parallèle [toutes sauf 773] [PÉRIMÉ]

en: CODEN designation
fr-CA: Désignation CODEN

en: Series data for related item
fr-CA: Donnée de la série de l'exemplaire lié

en: Parallel title (BK SE)  [OBSOLETE]
fr-CA: Titre parallèle [toutes sauf 773] [PÉRIMÉ]

en: Standard Technical Report Number
fr-CA: Numéro normalisé de rapport technique

en: Host Biblionumber
fr-CA: Liaison au document hôte

en: Host Itemnumber
fr-CA: Identifiant de l'exemplaire hôte

en: Enumeration and first page
fr-CA: Énumération et première page

en: Country code
fr-CA: Code du pays

en: Period of content
fr-CA: Période du contenu

en: Source Contribution
fr-CA: Apport de la source

en: Type of record
fr-CA: Type de notice

en: Fixed-length data elements
fr-CA: Éléments de données de longueur fixe

en: Encoding level
fr-CA: Niveau d’enregistrement

en: Textual physical form designator
fr-CA: Description textuelle du genre de matériel

en: Dates of publication and/or sequential designation of issues reproduced
fr-CA: Dates de publication et/ou indication séquentielle des numéros reproduits

en: Name of unit
fr-CA: Nom de l'unité

en: Holding institution
fr-CA: Institution possédant les fonds

en: Holdings (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Fonds (MES DV PS) [PÉRIMÉ]

en: Inclusive dates (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Dates extrêmes (MES DV PS) [PÉRIMÉ]

en: Retention statement (NR) (CF MU VM SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Mention de conservation (FO MES DV PS) [PÉRIMÉ]

en: Name (custodian or owner)
fr-CA: Nom (du dépositaire ou du propriétaire)

en: Institutional division
fr-CA: Division institutionnelle

en: Street address
fr-CA: Adresse postale

en: Location of units
fr-CA: Emplacement des unités

en: Sequence number
fr-CA: Numéro de séquence

en: Location
fr-CA: Localisation

en: Sublocation or collection
fr-CA: Succursale ou collection

en: Former shelving location
fr-CA: Ancien emplacement sur les rayons

en: Non-coded location qualifier
fr-CA: Qualificatif d'emplacement non codé

en: Shelving form of title
fr-CA: Forme de rangement du titre

en: Piece designation
fr-CA: Désignation du document

en: Piece physical condition
fr-CA: Condition physique du document

en: Pattern note
fr-CA: Note de modèle

en: Number of pieces per issuance
fr-CA: Nombre de pièces par livraison

en: Copy
fr-CA: Copier

en: Bibliographic units per next higher level
fr-CA: Unités bibliographiques par niveau supérieur suivant

en: Numbering continuity
fr-CA: Continuité de la numérotation

en: Calendar change
fr-CA: Modifications au calendrier

en: Regularity pattern
fr-CA: Modèle de régularité

en: Numbering scheme
fr-CA: Système de numérotation

en: Access number [OBSOLETE]
fr-CA: Numéro d'accès [PÉRIMÉ]

en: Persistent identifier
fr-CA: Identifiant pérenne

en: Non-functioning Uniform Resource Identifier
fr-CA: Identificateur de ressource uniforme non fonctionnel

en: Instruction [OBSOLETE]
fr-CA: Instruction [PÉRIMÉ]

en: Bits per second [OBSOLETE]
fr-CA: Bits par seconde [PÉRIMÉ]

en: Password [OBSOLETE]
fr-CA: Mot de passe [PÉRIMÉ]

en: Standardized information governing access
fr-CA: Information normalisée sur les modalités d'accès

en: Standardized information governing use and reproduction
fr-CA: Information normalisée sur les modalités d'utilisation et de reproduction

en: Name of archiving agency
fr-CA: Nom de l'agence d'archivage

en: Name of Web archive or digital archive repository
fr-CA: Nom du site d'archives Web ou du référentiel d'archives numériques

en: Date range of archived material
fr-CA: Étendue de dates du matériel d'archives

en: Archive completeness
fr-CA: Intégralité des archives

en: Operator's initials, OID (RLIN)
fr-CA: Initials de l'opérateur, OID (RLIN)

en: Cataloger's initials, CIN (RLIN)
fr-CA: Initials du cataloguer, CIN (RLIN)

en: Converted Gregorian year
fr-CA: Année convertie en calendrier grégorien

en: Issuing date
fr-CA: Date de publication

en: Break indicator
fr-CA: Séparateur

en: Textual string
fr-CA: Fonds textuels

en: Tag and sequence number
fr-CA: Numéro d'etiquette et de séquence

en: Internal item number
fr-CA: Numéro interne du document

en: Invalid or canceled internal item number
fr-CA: Numéro interne du document invalide ou annulé

en: Cost
fr-CA: Coût

en: Item status
fr-CA: État du document

en: Temporary location
fr-CA: Emplacement temporaire

en: Invalid or canceled piece designation
fr-CA: Identification de l'unité invalide ou annulée

en: Manifestation statement, high-level/general
fr-CA: Mention de manifestation, niveau élévé/général

en: Manifestation identifier statement
fr-CA: Mention d'identificateur de manifestation

en: Manifestation title and responsibility statement
fr-CA: Titre et mention de responsabilité de manifestation

en: Manifestation edition statement
fr-CA: Mention d'édition de manifestation

en: Manifestation production statement
fr-CA: Mention de production de manifestation

en: Manifestation publication statement
fr-CA: Mention de publication de manifestation

en: Manifestation distribution statement
fr-CA: Mention de distribution de manifestation

en: Manifestation manufacture statement
fr-CA: Mention de fabrication de manifestation

en: Manifestation copyright statement
fr-CA: Mention de droit d'auteur de manifestation

en: Manifestation frequency statement
fr-CA: Mention de périodicité de manifestation

en: Manifestation designation of sequence statement
fr-CA: Mention de désignation d'ordre séquentiel de manifestation

en: Manifestation series statement
fr-CA: Mention de collection de manifestation

en: Manifestation dissertation statement
fr-CA: Mention de dissertation de manifestation

en: Manifestation regional encoding statement
fr-CA: Menton d'encodage régional de manifestation

en: Replacement title
fr-CA: Substitution de titre

en: Replacement bibliographic record control number
fr-CA: Substitution du numéro de contrôle de notice bibliographique

en: Creation process
fr-CA: Procédé de création

en: Assigning or generating agency
fr-CA: Organisme responsable de la génération ou de l'attribution

en: Source of data
fr-CA: Source des données

en: Content of non-MARC field
fr-CA: Contenu de la zone incompatible avec le format MARC

en: Put command parameter
fr-CA: Paramètre de la commande put

en: User-option data
fr-CA: Données d'options de l'utilisateur

en: OCLC control number(s) of parallel record(s) (OCLC); Piece used for cataloging, PUC (RLIN)
fr-CA: Numéro(s) de contrôle OCLC de notice(s) parallèle(s) (OCLC) ; Pièce utilisé pour le catalogage, PUC (RLIN)

en: Series part designator, SPT (RLIN)
fr-CA: Description du parti de la série, SPT (RLIN)

en: Classification number, LCAL (RLIN)
fr-CA: Numéro de classification, LCAL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, LCAL (RLIN)
fr-CA: Numéro de document/cote non divisée, LCAL (RLIN)

en: Additional free-text stamp above the call number, LCAL (RLIN)
fr-CA: Texte libre supplémentaire ou étampe sous la cote, LCAL (RLIN)

en: Additional free-text or profiled stamp below the call number, LCAL (RLIN)
fr-CA: Texte libre supplémentaire ou étampe sous la cote, LCAL (RLIN)

en: Location-level footnote, LFNT (RLIN)
fr-CA: Note de base de page de niveau-d'emplacement, LFNT (RLIN)

en: Location-level output transaction history, LHST (RLIN)
fr-CA: Historique de transactions de sortie de niveau d'emplacement, LHST (RLIN)

en: Location-level extra card request, LEXT (RLIN)
fr-CA: Niveau-d'emplacement demande de carte d'extra, LEXT (RLIN)

en: Permanent shelving location, LOC (RLIN)
fr-CA: Localisation permanente sur les rayons, LOC (RLIN)

en: Location-level additional note, LANT (RLIN)
fr-CA: Note supplémentaire du niveau d'emplacement, LANT (RLIN)

en: Location-level pathfinder, LPTH (RLIN)
fr-CA: Balise de niveau d'emplacement, LPTH (RLIN)

en: Location-level field suppression, LFSP (RLIN)
fr-CA: Niveau-d'emplacement suppression de zone, LFSP (RLIN)

en: Non-printing notes, LANT (RLIN)
fr-CA: Notes non textuel, LANT (RLIN)

en: Subscription status code, LANT (RLIN)
fr-CA: Code du statut de l'abonnement, LANT (RLIN)

en: Retention, LVOL (RLIN)
fr-CA: Conservation, LVOL (RLIN)

en: Classification number, CCAL (RLIN)
fr-CA: Numéro de classification, CCAL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, CCAL (RLIN)
fr-CA: Numéro de document/cote non divisée, CCAL (RLIN)

en: Copy information and material description, CCAL + MDES (RLIN)
fr-CA: Information sur l'exemplaire et description du matériel, CCAL + MDES (RLIN)

en: Copy status--for earlier dates, CST (RLIN)
fr-CA: Statut de l'exemplaire--pour des dates antérieures, CST (RLIN)

en: Copy status, CST (RLIN)
fr-CA: Statut de l'exemplaire, CST (RLIN)

en: Aquisitions control number, HNT (RLIN)
fr-CA: Numéro de contrôle d'acquisitions, HNT (RLIN)

en: Circulation control number, HNT (RLIN)
fr-CA: Numéro de contrôle d'acquisitions, HNT (RLIN)

en: Shelflist note, HNT (RLIN)
fr-CA: Notes de liste de rayons, HNT (RLIN)

en: Non-printing notes, HNT (RLIN)
fr-CA: Notes non-imprés, HNT (RLIN)

en: Name of location of host in subfield
fr-CA: Emplacement de l'ordinateur hôte dans la sous-zone

en: Materials specified, MATL
fr-CA: Documents précisés, MATL

en: Physical location, PLOC (RLIN)
fr-CA: Emplacement physique, PLOC (RLIN)

en: Holding library identification number
fr-CA: Numéro d'identification de l'institution possédant les fonds

en: Physical description codes
fr-CA: Codes de description matérielle

en: Volume or other numbering
fr-CA: Volume ou d'autre numérotation

en: Completeness note
fr-CA: Note d’exhaustivité

en: Referral note
fr-CA: Note de référence

en: Retention note
fr-CA: Note de conservation

en: Romanization/conversion identifier
fr-CA: Identificateur de Romanisation/Conversion

en: Agency that converted, created or reviewed
fr-CA: Agence qui a converti, créé ou révisé

en: Date of conversion or review
fr-CA: Date de conversion ou de révision

en: Status code
fr-CA: Code de statut

en: Version of conversion program used
fr-CA: Version de programme de conversion utilisé

en: Link information for 9XX fields
fr-CA: Information de liaison pour les zones 9XX

en: Link information for field corresponding to 9XX field
fr-CA: Information de liaison pour la zone correspondant à la zone 9XX

en: Withdrawn status [LOCAL, KOHA]
fr-CA: Statut retiré [LOCAL, KOHA]

en: Lost status [LOCAL, KOHA]
fr-CA: Statut perdu [LOCAL, KOHA]

en: System code (specific classification or other scheme and edition) [LOCAL, KOHA]
fr-CA: Code de système (classification spécifique ou autre système et édition) [LOCAL, KOHA]

en: Use restrictions [LOCAL, KOHA]
fr-CA: Restrictions d'utilisation [LOCAL, KOHA]

en: Koha normalized classification for sorting [LOCAL, KOHA]
fr-CA: Classification normalisée pour le classement [LOCAL, KOHA]

en: Coded location qualifier [LOCAL, KOHA]
fr-CA: Qualificatif d'emplacement codé [LOCAL, KOHA]

en: Copy number [LOCAL, KOHA]
fr-CA: Numéro d'exemplaire [LOCAL, KOHA]

en: Uniform Resource Identifier [LOCAL, KOHA]
fr-CA: Identifiant uniforme de ressource [LOCAL, KOHA]

en: Koha collection [LOCAL, KOHA]
fr-CA: Collection Koha [LOCAL, KOHA]

en: Internal item number (Koha itemnumber, autogenerated) [LOCAL, KOHA]
fr-CA: Numéro d'exemplaire interne (itemnumber Koha, généré automatiquement) [LOCAL, KOHA]

en: Origin of item (home branch) (free text)
fr-CA: Origine de l'exemplaire (bibliothèque propriétaire) (texte libre)

en: Origin of item (home branch) (coded)
fr-CA: Origine de l'exemplaire (bibliothèque propriétaire) (codé)

en: Lending or holding organisation (holding branch) (free text)
fr-CA: Bibliothèque emprunteuse ou dépositaire (bibliothèque dépositaire) (texte libre)

en: Lending or holding organisation (holding branch) code
fr-CA: Code de la bibliothèque emprunteuse ou dépositaire (bibliothèque dépositaire)

en: Genre detail
fr-CA: Genre

en: Barcode prefix
fr-CA: Préfixe du code-barres

en: Barcode incrementation
fr-CA: Incrémentation du code-barres

en: Barcode suffix
fr-CA: Suffixe du code-barres

en: Call number (full call number)
fr-CA: Cote (cote complète)

en: Numbering (volume or other part)
fr-CA: Numérotation (volume ou numéro de partie)

en: Date of loan or deposit
fr-CA: Date du prêt ou du dépôt

en: Expiration of loan date
fr-CA: Date d'échéance du prêt

en: Circulation type (not for loan)
fr-CA: Type de circulation (statut de prêt)

en: Serial
fr-CA: Périodique

en: Intended audience (age level)
fr-CA: Public cible (âge)

en: Type of item and material
fr-CA: Type d'exemplaire et de matériel

en: Acquisition mode
fr-CA: Mode d'acquisition

en: Copy note
fr-CA: Note sur l’exemplaire

en: Periodical number
fr-CA: Numéro du périodique

en: Recipient organisation code
fr-CA: Code d'institution destinaire

en: Recipient organisation, free text
fr-CA: Institution destinataire, texte libre

en: Recipient parent organisation code
fr-CA: Code d'institution destinaire parente

en: Recipient parent organisation, free text
fr-CA: Institution destinataire parente, texte libre

en: First date, FD (RLIN)
fr-CA: Date de départ, FD (RLIN)

en: SYSTEM CONTROL NUMBERS (KOHA)
fr-CA: Numéro de contrôle Koha

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
fr-CA: Éléments spécifiques à Koha

en: LOCATION AND ITEM INFORMATION (KOHA)
fr-CA: Emplacement et information d'exemplaire (Koha)

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--ADDITIONAL MATERIAL CHARACTERISTICS
fr-CA: Éléments de données de longueur fixe - Caractéristiques matérielles additionnelles

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED FIELD--GENERAL INFORMATION
fr-CA: Zone fixe de description matérielle - Renseignements généraux

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION
fr-CA: Éléments de longueur fixe - Renseignements généraux

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED-FIELD FOR ARCHIVAL COLLECTION (VM) [OBSOLETE]
fr-CA: Zone de description matérielle de longueur fixe de la collection des archives (DV) [PÉRIMÉ]

en: LINKING LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER [OBSOLETE]
fr-CA: Numéro de contrôle de liaison de la Library of Congress [PÉRIMÉ]

en: PATENT CONTROL INFORMATION
fr-CA: Données de contrôle des brevets

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER
fr-CA: Numéro de bibliographie nationale

en: COPYRIGHT OR LEGAL DEPOSIT NUMBER
fr-CA: Numéro de droit d'auteur ou de dépôt légal

en: COPYRIGHT ARTICLE-FEE CODE
fr-CA: Code pour les frais de droit d'auteur d'un article

en: STANDARD FILM NUMBER (VM) [DELETED]
fr-CA: Numéro standard de film (DV) [PÉRIMÉ]

en: OVERSEAS ACQUISITION NUMBER
fr-CA: Numéro d'acquisition étrangère

en: FINGERPRINT IDENTIFIER
fr-CA: Identificateur d'empreintes

en: STANDARD TECHNICAL REPORT NUMBER
fr-CA: Numéro normalisé de rapport technique

en: PUBLISHER OR DISTRIBUTOR NUMBER
fr-CA: Numéro d'éditeur ou de distributeur

en: OTHER SYSTEM CONTROL NUMBER (OCLC)
fr-CA: Numéro de contrôle d'un autre système (OCLC)

en: CODEN DESIGNATION
fr-CA: DÉSIGNATION CODEN

en: POSTAL REGISTRATION NUMBER
fr-CA: Numéro d'enregistrement postal

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT
fr-CA: Date/heure et lieu d'un événement

en: ORIGINAL STUDY NUMBER FOR COMPUTER DATA FILES
fr-CA: Numéro original d'étude pour les données informatiques

en: SOURCE OF ACQUISITION
fr-CA: Source d'acquisition

en: RECORD CONTENT LICENSOR
fr-CA: Concédant de licence liée au contenu de la notice

en: LEVEL OF BIBLIOGRAPHIC CONTROL AND CODING DETAIL [OBSOLETE]
fr-CA: Niveau de contrôle bibliographique et détails sur les codes [PÉRIMÉ]

en: LANGUAGE CODE
fr-CA: Code de langue

en: COUNTRY OF PUBLISHING/PRODUCING ENTITY CODE
fr-CA: Code du pays de publication ou de production

en: TIME PERIOD OF CONTENT
fr-CA: Période de temps associée au contenu

en: FORM OF MUSICAL COMPOSITION CODE
fr-CA: Code de forme musicale

en: NUMBER OF MUSICAL INSTRUMENTS OR VOICES CODE
fr-CA: Code relatif au nombre d'instruments et de voix

en: LOCAL HOLDINGS (OCLC)
fr-CA: Fonds locaux (OCLC)

en: LIBRARY OF CONGRESS COPY, ISSUE, OFFPRINT STATEMENT
fr-CA: Mention d'exemplaire, de fascicule, de tiré à part de la Library of Congress

en: CLASSIFICATION NUMBERS ASSIGNED IN CANADA
fr-CA: Indices de classification attribués au Canada

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE COPY STATEMENT
fr-CA: Mention d'exemplaire de la National Library of Medicine

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY COPY STATEMENT
fr-CA: Mention d'exemplaire de la National Agricultural Library

en: GPO ITEM NUMBER
fr-CA: Numéro de document du U.S. Government Printing Office (GPO)

en: ADDITIONAL DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
fr-CA: Indice supplémentaire de la Classification décimale Dewey

en: SYNTHESIZED CLASSIFICATION NUMBER COMPONENTS
fr-CA: Composantes d'indice de classification synthétisé

en: REPORT NUMBER [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-CA: Numéro de rapport [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: REPORT NUMBER
fr-CA: Numéro de rapport

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
fr-CA: Cotes et indices de classification à usage local

en: MICROFILM SHELF LOCATION (AM) [OBSOLETE]
fr-CA: Emplacement des microfilms sur les rayons (AM) [OBSOLETE]

en: MAIN ENTRY--PERSONAL NAME
fr-CA: Vedette principale - Nom de personne

en: MAIN ENTRY--CORPORATE NAME
fr-CA: Vedette principale - Nom de collectivité

en: MAIN ENTRY--MEETING NAME
fr-CA: Vedette principale - Nom de réunion

en: MAIN ENTRY--UNIFORM TITLE
fr-CA: Vedette principale - Titre uniforme

en: ABBREVIATED TITLE
fr-CA: Titre abrégé

en: ACRONYM OR SHORTENED TITLE [OBSOLETE]
fr-CA: Acronyme ou titre abrégé (FO) [PÉRIMÉE]

en: VARIANT ACCESS TITLE [OBSOLETE]
fr-CA: Variante du titre (PS) [PÉRIMÉ]

en: AUGMENTED TITLE [OBSOLETE]
fr-CA: Titre augmenté [PÉRIMÉ]

en: KEY TITLE
fr-CA: Titre-clé

en: UNIFORM TITLE
fr-CA: Titre uniforme

en: ROMANIZED TITLE (BK AM CF MP MU VM) [OBSOLETE]
fr-CA: Titre en caractères latins (LV DM FO CG MES DV) [PÉRIMÉ]

en: TRANSLATION OF TITLE BY CATALOGING AGENCY
fr-CA: Traduction du titre par l'organisme de catalogage

en: COLLECTIVE UNIFORM TITLE
fr-CA: Titre uniforme collectif

en: TITLE STATEMENT
fr-CA: Mention du titre

en: VARYING FORM OF TITLE
fr-CA: Variante du titre

en: FORMER TITLE
fr-CA: Ancien titre

en: EDITION STATEMENT
fr-CA: Mention d'édition

en: VERSION INFORMATION
fr-CA: Information sur la version

en: MUSICAL PRESENTATION STATEMENT
fr-CA: Mention de la représentation de l'imprimé musical

en: CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
fr-CA: Données mathématiques sur les documents cartographiques

en: COMPUTER FILE CHARACTERISTICS
fr-CA: Caractéristiques du fichier d'ordinateur

en: COUNTRY OF PRODUCING ENTITY
fr-CA: Pays de l'agence de production

en: PHILATELIC ISSUE DATA
fr-CA: Données relatives à l'émission de matériel philatélique

en: PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC.
fr-CA: Publication, diffusion, etc. (marque d'éditeur)

en: IMPRINT STATEMENT FOR FILMS (Pre-AACR 1 Revised) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
fr-CA: Mention d'adresse bibliographique de films (Avant les RCAA 1 révisés) [USMARC seulement]

en: IMPRINT STATEMENT FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) [LOCAL, USA]
fr-CA: Mention d'adresse bibliographique d'enregistrement sonore (Avant les RCAA 2) [USMARC seulement]

en: PROJECTED PUBLICATION DATE
fr-CA: Date de publication anticipée

en: PRODUCTION, PUBLICATION, DISTRIBUTION, MANUFACTURE, AND COPYRIGHT NOTICE
fr-CA: Production, publication, diffusion, distribution, fabrication et avis de droit d'auteur

en: SOURCE FOR ACQUISITION/SUBSCRIPTION ADDRESS [OBSOLETE]
fr-CA: Source d'acquisition/Adresse d'abonnement (LV DM FO CG MES DV PS) [PÉRIMÉ]

en: PHYSICAL DESCRIPTION
fr-CA: Description matérielle

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (PRE-AACR 2) (VM) [OBSOLETE, USMARC]
fr-CA: Description matérielle des films (Pré-RCAA 2) (DV, USMARC seulement) [PÉRIMÉ]

en: PAGE OR ITEM COUNT (BK AM) [OBSOLETE]
fr-CA: Nombre de pages (LV) [PÉRIMÉ]

en: UNIT COUNT (AM) [OBSOLETE, USMARC]
fr-CA: Nombre d'unités (DM, USMARC seulement) [PÉRIMÉ]

en: LINEAR FOOTAGE (AM) [OBSOLETE, USMARC]
fr-CA: Métrage linéaire (DM, USMARC seulement) [PÉRIMÉ]

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) (MU) [OBSOLETE]
fr-CA: Description matérielle pour les enregistrements sonores (pré-RCAA 2) (MES) [PÉRIMÉ]

en: PLAYING TIME
fr-CA: Durée d'exécution

en: HOURS, ETC.
fr-CA: Heures, etc.

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
fr-CA: Description physique pour les films cinématographiques (archives) (DV) [PÉRIMÉ]

en: CURRENT PUBLICATION FREQUENCY
fr-CA: Périodicité courante de la publication

en: FREQUENCY (CF MP) [OBSOLETE]
fr-CA: Périodicité (FO, CG) [PÉRIMÉ]

en: FORMER PUBLICATION FREQUENCY
fr-CA: Périodicité antérieure de la publication

en: MODE OF ISSUANCE
fr-CA: Mode de parution

en: EXTENSION PLAN
fr-CA: Plan d'extension

en: MEDIA TYPE
fr-CA: Types de média

en: CARRIER TYPE
fr-CA: TYPE DE SUPPORT

en: PHYSICAL MEDIUM
fr-CA: Support matériel

en: ACCESSIBILITY CONTENT
fr-CA: Contenu d'accessibilité

en: GEOSPATIAL REFERENCE DATA
fr-CA: Données de références géospatiales

en: PLANAR COORDINATE DATA
fr-CA: Données de coordonnées planes

en: SOUND CHARACTERISTICS
fr-CA: Caractéristiques sonores

en: MOVING IMAGE CHARACTERISTICS
fr-CA: Caractéristiques d'images en mouvement

en: VIDEO CHARACTERISTICS
fr-CA: Caractéristiques vidéo

en: DIGITAL FILE CHARACTERISTICS
fr-CA: Caractéristiques de fichier numérique

en: NOTATED MUSIC CHARACTERISTICS
fr-CA: Caractéristiques de la musique notée

en: PRICE (NR) (BK AM CF MU VM SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Le prix (LV, DM, MES, DV) [PÉRIMÉ]

en: ORGANIZATION AND ARRANGEMENT OF MATERIALS
fr-CA: Arrangement et classement du matériel

en: DIGITAL GRAPHIC REPRESENTATION
fr-CA: Représentation graphique numérique

en: SUPPLEMENTARY CONTENT CHARACTERISTICS
fr-CA: Caractéristiques du matériel supplémentaire

en: SECURITY CLASSIFICATION CONTROL
fr-CA: Classification de sécurité

en: ORIGINATOR DISSEMINATION CONTROL
fr-CA: Source de diffusion

en: RENTAL PRICE (VM) [OBSOLETE]
fr-CA: Le prix de location (DV) [PÉRIMÉ]

en: STRUCTURED OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
fr-CA: Renseignements en format structuré sur la propriété et historique de la conservation

en: DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
fr-CA: Dates de publication ou désignation séquentielle

en: NORMALIZED DATE AND SEQUENTIAL DESIGNATION
fr-CA: Date normalisée et désignation d'ordre séquentiel

en: TRADE PRICE
fr-CA: Prix du commerce

en: TRADE AVAILABILITY INFORMATION
fr-CA: Renseignement sur la disponibilité dans le commerce

en: REPRESENTATIVE EXPRESSION CHARACTERISTICS
fr-CA: Caractéristiques de l'expression représentative

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--PERSONAL NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
fr-CA: Mention de collection / Vedette secondaire - Nom de personne [PÉRIMÉ]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--CORPORATE NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
fr-CA: Mention de collection / Vedette secondaire - Nom de collectivité [PÉRIMÉ]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--MEETING NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
fr-CA: Mention de collection/Vedette secondaire - Nom de réunion [PÉRIMÉ]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--TITLE
fr-CA: Mention de collection / Vedette secondaire de titre [PÉRIMÉ]

en: SERIES STATEMENT
fr-CA: Mention de collection

en: GENERAL NOTE
fr-CA: Note générale

en: WITH NOTE
fr-CA: Note « Avec »

en: DISSERTATION NOTE
fr-CA: Note de thèse

en: BIBLIOGRAPHIC HISTORY NOTE (BK CF MU) [OBSOLETE]
fr-CA: Note de genèse du document (LV FO MES) [PÉRIMÉ]

en: BIBLIOGRAPHY, ETC. NOTE
fr-CA: Note de bibliographie, etc.

en: FORMATTED CONTENTS NOTE
fr-CA: Note de dépouillement structurée

en: RESTRICTIONS ON ACCESS NOTE
fr-CA: Note sur les limites à la consultation

en: SCALE NOTE FOR VISUAL MATERIALS
fr-CA: Note sur l'échelle des documents visuels

en: CREATION/PRODUCTION CREDITS NOTE
fr-CA: Note de générique sur la production ou la création

en: INFORMAL NOTES (RLIN)
fr-CA: Notes informelles (RLIN)

en: CITATION/REFERENCES NOTE
fr-CA: Note de citation ou de référence

en: PARTICIPANT OR PERFORMER NOTE
fr-CA: Note sur les participants ou les interprètes

en: EARLIER OR LATER VOLUMES SEPARATELY CATALOGED NOTE (SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Volumes catalogués séparément avant ou après une date donnée (PS) [PÉRIMÉ]

en: TYPE OF REPORT AND PERIOD COVERED NOTE
fr-CA: Note sur le genre de rapport et la période de couverture

en: DATA QUALITY NOTE
fr-CA: Note sur la qualité des données

en: NUMBERING PECULIARITIES NOTE
fr-CA: Note sur les particularités de la numérotation

en: TYPE OF COMPUTER FILE OR DATA NOTE
fr-CA: Note sur le genre de fichier d'ordinateur ou de données

en: CATEGORIES OF FILMS NOTE (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
fr-CA: Catégories de films dans les collections d'archives (DV) [PÉRIMÉ]

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT NOTE
fr-CA: Note sur la date, l'heure et le lieu d'un événement

en: SUMMARY, ETC.
fr-CA: Résumé, etc.

en: TARGET AUDIENCE NOTE
fr-CA: Note sur le public cible

en: GEOGRAPHIC COVERAGE NOTE
fr-CA: Note sur la représentation géographique

en: TIME PERIOD OF CONTENT NOTE (CF) [OBSOLETE]
fr-CA: Note sur la période couverte par le contenu (FO) [PÉRIMÉ]

en: PREFERRED CITATION OF DESCRIBED MATERIALS NOTE
fr-CA: Note sur la citation privilégiée des documents décrits

en: SUPPLEMENT NOTE
fr-CA: Note de supplément

en: STUDY PROGRAM INFORMATION NOTE
fr-CA: Note d'information sur le programme d'études

en: CENSORSHIP NOTE (VM) [OBSOLETE]
fr-CA: Note de censure (DV) [PÉRIMÉ]

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM AVAILABLE NOTE
fr-CA: Note sur les autres formats physiques disponibles

en: ACCESSIBILITY NOTE
fr-CA: Note sur l'accessibilité

en: REPRODUCTION NOTE
fr-CA: Note de reproduction

en: ORIGINAL VERSION NOTE
fr-CA: Note de version originale

en: LOCATION OF ORIGINALS/DUPLICATES NOTE
fr-CA: Note sur la localisation des originaux, des doubles

en: FUNDING INFORMATION NOTE
fr-CA: Note sur le financement

en: SOURCE OF DATA NOTE (CF) [OBSOLETE]
fr-CA: Note sur la source des données (FO) [PÉRIMÉ]

en: SYSTEM DETAILS NOTE
fr-CA: Note sur les particularités du système

en: TERMS GOVERNING USE AND REPRODUCTION NOTE
fr-CA: Note sur les modalités d'utilisation et de reproduction

en: IMMEDIATE SOURCE OF ACQUISITION NOTE
fr-CA: Note sur la source immédiate d'acquisition

en: INFORMATION RELATING TO COPYRIGHT STATUS
fr-CA: Information concernant le statut du droit d'auteur

en: SOLICITATION INFORMATION NOTE (AM) [OBSOLETE]
fr-CA: Note de renseignements sollicités (DM) [PÉRIMÉ] [USMARC seulement]

en: LOCATION OF OTHER ARCHIVAL MATERIALS NOTE
fr-CA: Note sur l'emplacement d'autres documents d'archives

en: LANGUAGE NOTE
fr-CA: Note sur les langues

en: FORMER TITLE COMPLEXITY NOTE
fr-CA: Note explicative du titre antérieur

en: ISSUING BODY NOTE
fr-CA: Note sur les organismes de publication

en: ENTITY AND ATTRIBUTE INFORMATION NOTE
fr-CA: Note d'information sur l'entité et l'attribut

en: CUMULATIVE INDEX/FINDING AIDS NOTE
fr-CA: Note d'index cumulatifs ou d'instruments de recherche

en: INFORMATION ABOUT DOCUMENTATION NOTE
fr-CA: Note des données concernant la documentation

en: OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
fr-CA: Propriété et historique de la conservation

en: COPY AND VERSION IDENTIFICATION NOTE
fr-CA: Note d'identification des copies et des versions

en: BINDING INFORMATION
fr-CA: Renseignements au sujet de la reliure

en: CASE FILE CHARACTERISTICS NOTE
fr-CA: Note sur les caractéristiques du dossier de documentation

en: METHODOLOGY NOTE
fr-CA: Note sur la méthodologie

en: EDITOR NOTE (SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Note sur l'éditeur (PS) [PÉRIMÉ]

en: LINKING ENTRY COMPLEXITY NOTE
fr-CA: Note de liaison complexe des vedettes

en: PUBLICATIONS ABOUT DESCRIBED MATERIALS NOTE
fr-CA: Note de publications sur les documents décrits

en: RELATED COMPUTER FILES NOTE (CF) [OBSOLETE]
fr-CA: Note sur les fichiers d'ordinateur connexes (FO) [PÉRIMÉ]

en: ACTION NOTE
fr-CA: Note sur les mesures prises

en: ACCUMULATION AND FREQUENCY OF USE NOTE
fr-CA: Note sur l'accroissement et la fréquence d'utilisation

en: EXHIBITIONS NOTE
fr-CA: Note sur les expositions

en: AWARDS NOTE
fr-CA: Note sur les prix décernés

en: SOURCE OF DESCRIPTION NOTE
fr-CA: Source de la note descriptive

en: LOCAL NOTE (RLIN)
fr-CA: Note locale (RLIN)

en: SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
fr-CA: Vedette-matière--Nom de personne

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
fr-CA: Vedette-matière--Nom de collectivité

en: SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME
fr-CA: Vedette-matière--Nom de réunion

en: SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
fr-CA: Vedette-matière--Titre uniforme

en: SUBJECT ADDED ENTRY--NAMED EVENT
fr-CA: Vedette-matière - Événement nommé

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
fr-CA: Vedette-matière--Terme chronologique

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM
fr-CA: Vedette-matière - Nom commun

en: SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
fr-CA: Vedette-matière--Nom géographique

en: SUBJECT ADDED ENTRY--REVERSE GEOGRAPHIC (BK MP SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Vedette-matière de nom géographique inversé [PÉRIMÉ]

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED
fr-CA: Terme d'indexation--Vedette non contrôlée

en: SUBJECT ADDED ENTRY--FACETED TOPICAL TERMS
fr-CA: Vedette-matière - Termes à facettes

en: INDEX TERM--GENRE/FORM
fr-CA: Terme d'indexation--Genre ou forme

en: INDEX TERM--OCCUPATION
fr-CA: Terme d'indexation--Occupation

en: INDEX TERM--FUNCTION
fr-CA: Terme d'indexation--Fonction

en: INDEX TERM--CURRICULUM OBJECTIVE
fr-CA: Terme d'indexation--Objectif du programme d'études

en: SUBJECT ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
fr-CA: Vedette-matière--Nom hiérarchique de lieu

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TYPE OF ENTITY UNSPECIFIED
fr-CA: Vedette-matière--Type d'entité non spécifié

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM (OCLC, RLIN)
fr-CA: Vedette secondaire de sujet local - Nom commun (OCLC, RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME (RLIN)
fr-CA: Vedette secondaire de sujet locale - Nom géographique (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
fr-CA: Vedette secondaire de sujet locale - Nom de personne (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
fr-CA: Vedette secondaire de sujet locale - Nom de collectivité (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
fr-CA: Vedette secondaire de sujet locale - Nom de réunion (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
fr-CA: Vedette secondaire de sujet locale - Titre uniforme (RLIN)

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
fr-CA: Vedette secondaire--Nom de personne

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
fr-CA: Vedette secondaire-Nom personnel (Artiste) (R) (MES) [PÉRIMÉ] [USMARC seulement]

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
fr-CA: Vedette secondaire--Nom de collectivité

en: ADDED ENTRY--MEETING NAME
fr-CA: Vedette secondaire--Nom de réunion

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
fr-CA: Vedette secondaire - Nom de collectivité (Groupe d'artistes) (R) (MES) [PÉRIMÉ] [USMARC seulement]

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED NAME
fr-CA: Vedette secondaire--Nom entré sans vérification

en: ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
fr-CA: Vedette secondaire--Titre uniforme

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED RELATED/ANALYTICAL TITLE
fr-CA: Vedette secondaire--Titre analytique, associé ou non contrôlé

en: ADDED ENTRY-GEOGRAPHIC NAME
fr-CA: Vedette secondaire - Nom géographique

en: ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
fr-CA: Vedette secondaire--Nom hiérarchique de lieu

en: SYSTEM DETAILS ACCESS TO COMPUTER FILES
fr-CA: Particularités du système pour l'accès aux fichiers d'ordinateur

en: ADDED ENTRY--TAXONOMIC IDENTIFICATION
fr-CA: Vedette secondaire--Identité taxinomique

en: ADDED ENTRY--PHYSICAL CHARACTERISTICS [OBSOLETE]
fr-CA: Vedette secondaire - Caractéristiques physiques (R) [PÉRIMÉ]

en: RESOURCE IDENTIFIER
fr-CA: Vedette secondaire - Identificateur de ressource

en: MAIN SERIES ENTRY
fr-CA: Liaison à la collection principale associée

en: SUBSERIES ENTRY
fr-CA: Liaison à la sous-collection

en: ORIGINAL LANGUAGE ENTRY
fr-CA: Liaison au document de langue originale

en: TRANSLATION ENTRY
fr-CA: Liaison au document traduit

en: SUPPLEMENT/SPECIAL ISSUE ENTRY
fr-CA: Liaison au supplément ou numéro spécial

en: SUPPLEMENT PARENT ENTRY
fr-CA: Liaison à la notice-mère / supplément

en: HOST ITEM ENTRY
fr-CA: Liaison au document hôte

en: CONSTITUENT UNIT ENTRY
fr-CA: Liaison à l'unité constituante

en: OTHER EDITION ENTRY
fr-CA: Liaison à une autre édition

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM ENTRY
fr-CA: Liaison au document d'une autre forme physique

en: ISSUED WITH ENTRY
fr-CA: Liaison au document « Publié avec »

en: PRECEDING ENTRY
fr-CA: Liaison au document prédécesseur

en: SUCCEEDING ENTRY
fr-CA: Liaison au document successeur

en: DATA SOURCE ENTRY
fr-CA: Liaison à la source des données

en: OTHER RELATIONSHIP ENTRY
fr-CA: Liaison à une autre relation

en: PARALLEL DESCRIPTION IN ANOTHER LANGUAGE OF CATALOGING
fr-CA: Description parallèle dans une autre langue de catalogage

en: COMPONENT ITEM ENTRY (RLIN)
fr-CA: Liaison à une partie constituante (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
fr-CA: Vedette secondaire locale - Nom de personne (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
fr-CA: Vedette secondaire locale - Nom de collectivité (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
fr-CA: Vedette secondaire locale - Nom de réunion (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
fr-CA: Vedette secondaire locale - Titre uniforme (RLIN)

en: SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
fr-CA: Vedette secondaire de collection--Nom de personne

en: SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
fr-CA: Vedette secondaire de collection--Nom de collectivité

en: SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME
fr-CA: Vedette secondaire de collection--Nom de réunion

en: SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
fr-CA: Vedette secondaire de collection--Titre uniforme

en: SERIES ADDED ENTRY--TITLE [OBSOLETE]
fr-CA: Vedette secondaire de collection - Titre [PÉRIMÉ]

en: HOLDINGS CODED DATA VALUES
fr-CA: Données sur les fonds en codes associées

en: TEXTUAL PHYSICAL FORM DESIGNATOR
fr-CA: Description textuelle du genre de matériel

en: NAME OF UNIT
fr-CA: Nom de l'unité

en: HOLDING INSTITUTION
fr-CA: Institution possédant les fonds

en: LOCATION [OBSOLETE]
fr-CA: Emplacement (DM CG DV) [PÉRIMÉ]

en: LOCATION
fr-CA: Emplacement

en: CAPTIONS AND PATTERN--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
fr-CA: Libellé et ordonnance--Unité bibliographique de base

en: CAPTIONS AND PATTERN--SUPPLEMENTARY MATERIAL
fr-CA: Libellé et ordonnance--Matériel supplémentaire

en: CAPTIONS AND PATTERN--INDEXES
fr-CA: Libellé et ordonnance--Index

en: ELECTRONIC ARCHIVE LOCATION AND ACCESS
fr-CA: Emplacement et accès aux archives électroniques

en: LOCAL CONTROL INFORMATION (RLIN)
fr-CA: Information de contrôle locale (RLIN)

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
fr-CA: Énumération et chronologie--Unité bibliographique de base

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--SUPPLEMENTARY MATERIAL
fr-CA: Énumération et chronologie--Matériel supplémentaire

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--INDEXES
fr-CA: Énumération et chronologie--Index

en: TEXTUAL HOLDINGS--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
fr-CA: Fonds textuels--Unité bibliographique de base

en: TEXTUAL HOLDINGS--SUPPLEMENTARY MATERIAL
fr-CA: Fonds textuels--Matériel supplémentaire

en: TEXTUAL HOLDINGS--INDEXES
fr-CA: Fonds textuels--Index

en: VARIANT PERSONAL NAME (SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Variante de nom de personne (LV DM CG MES DV PS) [PÉRIMÉ]

en: VARIANT CORPORATE NAME (SE)[OBSOLETE]
fr-CA: Variante de nom de collectivité (LV DM CG MES DV PS) [PÉRIMÉ]

en: VARIANT CONFERENCE OR MEETING NAME (SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Variante de nom de conférence ou de réunion (LV DM CG MES DV PS) [PÉRIMÉ]

en: VARIANT UNIFORM TITLE HEADING (SE) [OBSOLETE]
fr-CA: Variante de vedette de titre uniforme (PS) [PÉRIMÉ]

en: ITEM INFORMATION--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
fr-CA: Information sur le document--Unité bibliographique de base

en: ITEM INFORMATION--SUPPLEMENTARY MATERIAL
fr-CA: Information sur le document--Matériel supplémentaire

en: ITEM INFORMATION--INDEXES
fr-CA: Information sur le document--Index

en: MANIFESTATION STATEMENTS
fr-CA: Mentions de manifestation

en: REPLACEMENT RECORD INFORMATION
fr-CA: Information sur la substitution de notice

en: METADATA PROVENANCE
fr-CA: Source des métadonnées

en: FOREIGN MARC INFORMATION FIELD
fr-CA: Zone de données du MARC étranger

en: NON-MARC INFORMATION FIELD
fr-CA: Zone de données incompatibles avec le format MARC

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
fr-CA: Vedette secondaire de collection locale - Nom de personne (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
fr-CA: Vedette secondaire de collection locale - Nom de collectivité (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
fr-CA: Vedette secondaire de collection locale - Nom de réunion (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
fr-CA: Vedette secondaire de collection locale - Titre uniforme (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-PERSONAL NAME [LOCAL, CANADA]
fr-CA: Équivalence ou renvoi -- Nom de personne [LOCAL, CANADA]

en: LOCAL DATA ELEMENT A, LDA (RLIN)
fr-CA: ÉLÉMENT DE DONNÉE LOCALE A, LDA (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT B, LDB (RLIN)
fr-CA: ÉLÉMENT DE DONNÉE LOCALE B, LDB (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT C, LDC (RLIN)
fr-CA: ÉLÉMENT DE DONNÉE LOCALE C, LDC (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT D, LDD (RLIN)
fr-CA: ÉLÉMENT DE DONNÉE LOCALE D, LDD (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT E, LDE (RLIN)
fr-CA: ÉLÉMENT DE DONNÉE LOCALE E, LDE (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT F, LDF (RLIN)
fr-CA: ÉLÉMENT DE DONNÉE LOCALE F, LDF (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT G, LDG (RLIN)
fr-CA: ÉLÉMENT DE DONNÉE LOCALE G, LDG (RLIN)

en: PUT COMMAND PARAMETER (RLIN)
fr-CA: Paramètre de la commande put (RLIN)

en: USER-OPTION DATA (OCLC)
fr-CA: Données d'options de l'utilisateur (OCLC)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-CONFERENCE OR MEETING NAME [LOCAL, CANADA]
fr-CA: Équivalence ou renvoi -- Nom de réunion [LOCAL, CANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-UNIFORM TITLE HEADING [LOCAL, CANADA]
fr-CA: Équivalence ou renvoi -- Titre uniforme [LOCAL, CANADA]

en: OCLC/CONSER MISCELLANEOUS DATA (OCLC); PIECE USED FOR CATALOGING (pre-AACR2) (RLIN)
fr-CA: Données diverses OCLC/CONSER (OCLC); Pièce utilisée pour le catalogage (pré-AACR2) (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--UNIFORM TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
fr-CA: Équivalence or renvoi -- Titre uniforme [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--ROMANIZED TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
fr-CA: Équivalence ou renvoi -- Titre romanisé [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
fr-CA: Équivalence or renvoi -- Titre collectif [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC)
fr-CA: INFORMATION DE PROCESSUS LOCAL (OCLC)

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC); SERIES PART DESIGNATOR (RLIN)
fr-CA: INFORMATION DE PROCESSUS LOCAL (OCLC) ; DESCRIPTION DE PARTIE DE COLLECTION (RLIN)

en: LOCAL HOLDINGS (RLIN)
fr-CA: Fonds locaux (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--GEOGRAPHIC NAME/AREA NAME [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
fr-CA: Équivalence ou renvoi -- Nom géographique [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: COPY-LEVEL INFORMATION (RLIN)
fr-CA: INFORMATIONS AU NIVEAU DE L'EXEMPLAIRE (RLIN)

en: LOCAL ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS (OCLC)
fr-CA: EMPLACEMENT ET ACCÈS ÉLECTRONIQUE LOCAL (OCLC)

en: PHYSICAL LOCATION (RLIN)
fr-CA: EMPLACEMENT PHYSIQUE (RLIN)

en: ADDITIONAL ESTC CODES (RLIN)
fr-CA: Codes ETSC supplémentaires (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--PERSONAL NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
fr-CA: Équivalence ou renvoi -- Mention de collection -- Nom de personne [LOCAL, CANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CORPORATE NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
fr-CA: Équivalence ou renvoi -- Mention de collection -- Nom de collectivité [LOCAL, CANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CONFERENCE OR MEETING NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
fr-CA: Équivalence ou renvoi -- Mention de collection -- Nom de réunion [LOCAL, CANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--TITLE/UNIFORM TITLE [LOCAL, CANADA]
fr-CA: Équivalence ou renvoi -- Mention de collection -- Titre uniforme [LOCAL, CANADA]

en: WLN AUTOMATIC HOLDINGS STATEMENT (OCLC)
fr-CA: MENTION DE WLN FONDS AUTOMATIQUE (OCLC)

en: LOCAL ROMANIZATION/CONVERSION HISTORY (OCLC)
fr-CA: HISTORIQUE DE CONVERSION/ROMANISATION LOCAL (OCLC)

en: EQUIVALENCES OR CROSS-REFERENCES [LOCAL, CANADA]
fr-CA: Équivalences ou renvois [LOCAL, CANADA]

en: RECOMMENDATION 995 [LOCAL, UNIMARC FRANCE]
fr-CA: RECOMANDATION 995 [LOCAL, UNIMARC FRANCE]

en: Selected matching rules for MARC 21 bibliographic records, including:
fr-CA: Quelques règles de concordance pour les notices bibliographiques MARC21 :

en: Fast Add Framework
fr-CA: Ajout rapide

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal MARC21 framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
fr-CA: 'FA' ('Fast add'), une grille de catalogage MARC21 minimale d''Ajout rapide' utilisée pour le PEB ou le catalogage à la volée.

en: Models
fr-CA: Modèles

en: Books, Booklets, Workbooks
fr-CA: Livres, Livrets, Livres d'exercices

en: CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
fr-CA: CD-ROM, DVD-ROM, Ressources en ligne

en: Binders
fr-CA: Cartables

en: Serials
fr-CA: Périodiques

en: Audio Cassettes, CDs
fr-CA: Cassettes audio, CD

en: DVDs, VHS
fr-CA: DVD, VHS

en: Simple MARC 21 bibliographic frameworks for some common types of bibliographic material. Frameworks are used to define the structure of your MARC records and the behavior of the integrated MARC editor. You can change these at any time after installation. The frameworks in this optional default setting include:
fr-CA: Quelques grilles bibliographiques simple en MARC21 pour des genres de documents courants. Les grilles bibliographiques sont utilisées pour déterminer la structure des notices MARC et le comportement de l'éditeur MARC intégré. Vous pourrez changer ces grilles à tout moment après l'installation. Les grilles par défaut de ce paramètre optionnel sont :

en: BKS Books, Booklets, Workbooks
fr-CA: BKS Livres, Livrets, Livres d'exercices

en: CF  CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
fr-CA: CF  CD-ROM, DVD-ROM, Ressources en ligne

en: SR  Audio Cassettes, CDs
fr-CA: SR  Cassettes audio, CD

en: VR  DVDs, VHS
fr-CA: VR  DVD, VHS

en: AR  Models
fr-CA: AR  Maquettes

en: IR  Binders
fr-CA: IR  Cartables

en: SER Serials
fr-CA: SER Périodiques
