Koha 23.11.08.001 - en to fr-CA translation catalogue (2623 entries)

en: Books
fr-CA: Livres

en: Form of material
fr-CA: Genre de matériel

en: Language material
fr-CA: Document textuel

en: Manuscript language material
fr-CA: Document textuel manuscrit

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
fr-CA: Jusqu'à quatre (4) codes alphabétiques à un caractère (entrés en ordre alphabétique) indiquant la présence de types d'illustrations dans l'exemplaire. Si moins de quatre codes alphabétiques sont attribués, les codes sont alignés à gauche et les positions inutilisées contiennent des blancs (#)

en: No illustrations
fr-CA: Aucune illustration

en: Maps
fr-CA: Cartes géographiques

en: Charts
fr-CA: Graphiques

en: Plates
fr-CA: Planches

en: Music
fr-CA: Musique

en: Facsimiles
fr-CA: Fac-similés

en: Coats of arms
fr-CA: Armoiries

en: Genealogical tables
fr-CA: Tableaux généalogiques

en: Forms
fr-CA: Formulaires

en: Samples
fr-CA: Spécimens

en: Phonodisc, phonowire, etc.
fr-CA: Enregistrement sonores

en: Photographs
fr-CA: Photographies

en: Illuminations
fr-CA: Enluminures

en: No attempt to code
fr-CA: Aucune tentative de coder

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
fr-CA: Un code alphabétique à un caractère qui décrit le niveau intellectuel du public cible auquel le matériel est destiné

en: Target audience
fr-CA: Public cible

en: Unknown or not specified
fr-CA: Inconnu ou non précisé

en: Preschool
fr-CA: Préscolaire

en: Primary
fr-CA: Primaire

en: Pre-adolescent
fr-CA: Pré-adolescent

en: Adult
fr-CA: Adulte

en: Specialized
fr-CA: Spécialisé

en: General
fr-CA: Général

en: Juvenile
fr-CA: Jeunesse

en: Form of item
fr-CA: Support matériel du document

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant le support matériel du document

en: None of the following
fr-CA: Rien de ce qui suit

en: Microopaque
fr-CA: Microcopie opaque

en: Large print
fr-CA: Gros caractères

en: Online
fr-CA: En ligne

en: Direct electronic
fr-CA: Support électronique tangible

en: Regular print reproduction
fr-CA: Reproduction en caractères réguliers

en: Electronic
fr-CA: Électronique

en: Nature of contents
fr-CA: Nature du contenu

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
fr-CA: Jusqu'à quatre codes à un caractère indiquant si une partie importante du document est ou contient certains types de matériel. Si moins de quatre codes sont attribués, les codes sont alignés à gauche et les positions inutilisées contiennent des blancs (#)

en: No specified nature of contents
fr-CA: Non précisée

en: Offprints
fr-CA: Tiré à part

en: Calendars
fr-CA: Calendriers

en: Comics/graphic novels
fr-CA: Bandes dessinées et romans illustrés

en: Abstracts/summaries
fr-CA: Résumés analytiques ou sommaires

en: Catalogs
fr-CA: Catalogues

en: Dictionaries
fr-CA: Dictionnaires

en: Encyclopedias
fr-CA: Encyclopédies

en: Handbooks
fr-CA: Manuels

en: Legal articles
fr-CA: Articles juridiques

en: Indexes
fr-CA: Index

en: Patent document
fr-CA: Brevet

en: Legislation
fr-CA: Législation

en: Theses
fr-CA: Thèses

en: Surveys of literature in a subject area
fr-CA: Recherche documentaire sur un sujet

en: Reviews
fr-CA: Comptes rendus critiques

en: Programmed texts
fr-CA: Textes programmés

en: Directories
fr-CA: Répertoires

en: Statistics
fr-CA: Statistiques

en: Technical reports
fr-CA: Rapports techniques

en: Standards/specifications
fr-CA: Normes ou spécifications

en: Legal cases and case notes
fr-CA: Cas de lois et notes de cas

en: Law reports and digests
fr-CA: Rapports de lois et recueils

en: Yearbooks
fr-CA: Annuaires

en: Treaties
fr-CA: Traités

en: Government publication
fr-CA: Publication officielle

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
fr-CA: Code à un caractère indiquant si le document est publié ou produit par ou pour une agence gouvernementale internationale, nationale, provinciale ou locale, ou par n'importe subdivision d'un tel organisme

en: Not a government publication
fr-CA: N'est pas une publication officielle

en: Autonomous or semi-autonomous component
fr-CA: Composant autonome ou semi-autonome

en: Federal/national
fr-CA: Fédéral / national

en: International intergovernmental
fr-CA: International

en: Multistate
fr-CA: Groupe interprovincial

en: Government publication-level undetermined
fr-CA: Niveau indéterminé de publication officielle

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
fr-CA: État, province, territoire, ou territoire sous tutelle, etc.

en: Unknown if item is government publication
fr-CA: Statut de publication officielle inconnu

en: Other
fr-CA: Autres

en: Conference publication
fr-CA: Publication de conférence

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
fr-CA: Code à un caractère indiquant si le document comprend les actes, comptes-rendus ou résumés d'un congrès.

en: Not a conference publication
fr-CA: N'est pas une publication de congrès

en: Festschrift
fr-CA: Mélanges

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
fr-CA: Code à un caractère indiquant si le document est un mélange

en: Not a festschrift
fr-CA: N'est pas un document de mélanges

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
fr-CA: Code numérique à un caractère indiquant si le document comprend un index de son contenu

en: No index
fr-CA: Aucun index

en: Index present
fr-CA: Présence d'un index

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
fr-CA: Contient un blanc (#) ou un caractère de remplissage (|).

en: Undefined
fr-CA: Indéfini

en: Literary form
fr-CA: Genre littéraire

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant le genre littéraire d'un document. Les codes numériques 0 et 1 permettent d'indiquer si le document est une œuvre de fiction ou non. Les codes alphabétiques peuvent être utilisés pour identifier des formes littéraires spécifiques.

en: Not fiction (not further specified)
fr-CA: Pas une œuvre de fiction (sans autre précision)

en: Fiction (not further specified)
fr-CA: Œuvre de fiction (sans autre précision)

en: Dramas
fr-CA: Théâtre

en: Essays
fr-CA: Essais

en: Novels
fr-CA: Romans

en: Humor, satires, etc.
fr-CA: Humour, satires, etc.

en: Letters
fr-CA: Lettres

en: Short stories
fr-CA: Nouvelles

en: Mixed forms
fr-CA: Genres multiples

en: Poetry
fr-CA: Poésie

en: Speeches
fr-CA: Discours

en: Unknown
fr-CA: Inconnu

en: Biography
fr-CA: Biographie

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant si un document contient des informations biographiques, et si c'est le cas, les caractéristiques de ces informations.

en: No biographical material
fr-CA: Matériel non biographique

en: Autobiography
fr-CA: Autobiographie

en: Individual biography
fr-CA: Biographie individuelle

en: Collective biography
fr-CA: Biographie collective

en: Contains biographical information
fr-CA: L'ouvrage contient des détails biographiques

en: Computer Files
fr-CA: Fichiers d'ordinateur

en: Computer file/Electronic resource
fr-CA: Fichier informatique/Ressource électronique

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
fr-CA: Chacun contient un blanc (#) ou un caractère de remplissage (|)

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
fr-CA: Un code alphabétique à un caractère indique le public cible auquel le matériel est destiné

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant le support matériel du document

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
fr-CA: Deux positions de caractères non définies; chacune contient un blanc (#) ou un caractère de remplissage (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant le genre de fichier d'ordinateur décrit dans la notice bibliographique

en: Type of computer file
fr-CA: Genre de fichier d'ordinateur

en: Numeric data
fr-CA: Fichier numérique

en: Computer program
fr-CA: Programme d'ordinateur

en: Representational
fr-CA: Fichier représentatif

en: Bibliographic data
fr-CA: Données bibliographiques

en: Font
fr-CA: Polices

en: Game
fr-CA: Jeu

en: Sound
fr-CA: Enregistrement sonore non musical

en: Interactive multimedia
fr-CA: Multimédia interactif

en: Online system or service
fr-CA: Système ou service en direct

en: Combination
fr-CA: Combinaison

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
fr-CA: Un code à un caractère qui contient un blanc (#) ou un caractère de remplissage (|).

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant si le fichier informatique est publié ou produit par ou pour une agence gouvernementale internationale, nationale, provinciale ou locale, ou par n'importe subdivision d'un tel organisme, et le cas échéant, le niveau de juridiction de l'agence.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
fr-CA: Six positions de caractères non définies; chacune contient un blanc (#) ou un caractère de remplissage (|).

en: Cartographic material
fr-CA: Document cartographique

en: Manuscript cartographic material
fr-CA: Document cartographique manuscrit

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
fr-CA: Jusqu'à quatre codes alphabétiques à un caractère indiquant le type de relief spécifié surle document. Les codes sont enregistrés dans l'ordre de leur importance pour le document décrit. Si moins de quatre codes sont attribués, les codes sont alignés à gauche et chaque position inutilisée contient un blanc (#)

en: No relief shown
fr-CA: Aucune mention de relief sur la carte

en: Contours
fr-CA: Courbes

en: Shading
fr-CA: Ombrage

en: Gradient and bathymetric tints
fr-CA: Teintes dégradées et teintes bathymétriques

en: Bathymetry/soundings
fr-CA: Bathymétrie - sondages

en: Form lines
fr-CA: Courbes figuratives

en: Spot heights
fr-CA: Cotes altimétriques

en: Pictorially
fr-CA: Pictogramme

en: Land forms
fr-CA: Formes du terrain

en: Bathymetry/isolines
fr-CA: Bathymétrie - courbes de niveaux

en: Rock drawings
fr-CA: Pétroglyphes

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
fr-CA: Code alphabétique à deux caractères indiquant la projection utilisée dans la production du document.

en: Projection not specified
fr-CA: Aucune mention de projection sur la carte

en: Aitoff
fr-CA: D'Aitoff

en: Gnomic
fr-CA: Gnomonique

en: Lambert's azimuthal equal area
fr-CA: Azimutale équivalente de Lambert

en: Orthographic
fr-CA: Orthographique

en: Azimuthal equidistant
fr-CA: Azimutale équidistante

en: Stereographic
fr-CA: Stéréographique

en: General vertical near-sided
fr-CA: Générale verticale à l'amont

en: Modified stereographic for Alaska
fr-CA: Stéréographique modifiée pour l'Alaska

en: Chamberlin trimetric
fr-CA: Trimétrique conforme de Chamberlin

en: Polar stereographic
fr-CA: Stéréographique polaire

en: Azimuthal, specific type unknown
fr-CA: Azimutale (de type inconnu)

en: Azimuthal, other
fr-CA: Azimutale (d'un autre type)

en: Gall
fr-CA: De Gall

en: Goode's homolographic
fr-CA: Homolographique de Goode

en: Lambert's cylindrical equal area
fr-CA: Cylindrique équivalente de Lambert

en: Mercator
fr-CA: De Mercator

en: Miller
fr-CA: Cylindrique de Miller

en: Mollweide
fr-CA: De Mollweide

en: Sinusoidal
fr-CA: Sinusoïdale

en: Transverse Mercator
fr-CA: Transverse de Mercator

en: Gauss-Kruger
fr-CA: De Gauss-Kruger

en: Equirectangular
fr-CA: Equirectangulaire

en: Oblique Mercator
fr-CA: Oblique de Mercator

en: Robinson
fr-CA: De Robinson

en: Space oblique Mercator
fr-CA: Oblique spatiale de Mercator

en: Cylindrical, specific type unknown
fr-CA: Cylindrique (de type inconnu)

en: Cylindrical, other
fr-CA: Cylindrique (d'un autre type)

en: Albers equal area
fr-CA: Équivalente d'Alber

en: Bonne
fr-CA: De Bonne

en: Lambert's conformal conic
fr-CA: Conique conforme de Lambert

en: Equidistant conic
fr-CA: Équidistante

en: Polyconic
fr-CA: Polyconique

en: Conic, specific type unknown
fr-CA: Conique (de type inconnu)

en: Conic, other
fr-CA: Conique (d'un autre type)

en: Armadillo
fr-CA: D'armadillo

en: Butterfly
fr-CA: Étoilée

en: Eckert
fr-CA: D'Eckert

en: Goode's homolosine
fr-CA: Homolosine de Goode

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
fr-CA: Oblique bipolaire conique conforme de Miller

en: Van Der Grinten
fr-CA: De Van Der Grinten

en: Dimaxion
fr-CA: De Dymaxion

en: Cordiform
fr-CA: Cordiforme

en: Lambert conformal
fr-CA: Conforme de Lambert

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
fr-CA: Non définie; contient un blanc (#) ou un caractère de remplissage (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant le type de document cartographique décrit.

en: Type of cartographic material
fr-CA: Genre de matériel cartographique

en: Single map
fr-CA: Carte simple

en: Map series
fr-CA: Ensemble cartographique

en: Map serial
fr-CA: Publication cartographique en série

en: Separate supplement to another work
fr-CA: Carte distincte supplément à un autre ouvrage

en: Bound as part of another work
fr-CA: Relié à un autre ouvrage

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
fr-CA: Non définies; chacune contient un blanc (#) ou un caractère de remplissage (|)

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant si le fichier informatique est publié ou produit par ou pour une agence gouvernementale internationale, nationale, provinciale ou locale, ou par n'importe subdivision d'un tel organisme, et le cas échéant, le niveau de juridiction de l'agence.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant le genre de matériel du document.

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
fr-CA: Code numérique à un caractère indiquant si le document ou le matériel d'accompagnement comprend un index de localisation ou toponymique.

en: Special format characteristics
fr-CA: Caractéristiques spéciales du support

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
fr-CA: Jusqu'à deux codes alphabétiques à un caractère indiquant des caractéristiques d'un format particulier de la carte. Les codes sont enregistrés dans l'ordre de leur importance pour le document décrit. Si seulement un code est attribué, il est aligné à gauche et la position inutilisée contient un blanc (#).

en: No specified special format characteristics
fr-CA: Aucune caractéristique spéciale du support n'est présente

en: Manuscript
fr-CA: Manuscrit

en: Picture card, post card
fr-CA: Carte illustrée, carte postale

en: Calendar
fr-CA: Calendrier

en: Puzzle
fr-CA: Casse-tête

en: Wall map
fr-CA: Carte murale

en: Playing cards
fr-CA: Cartes à jouer

en: Loose-leaf
fr-CA: Feuilles mobiles

en: Notated music
fr-CA: Notation musicale

en: Manuscript notated music
fr-CA: Notation musicale manuscrite

en: Nonmusical sound recording
fr-CA: Enregistrement sonore non musical

en: Musical sound recording
fr-CA: Enregistrement sonore musical

en: Form of composition
fr-CA: Forme musicale

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
fr-CA: Code alphabétique à deux caractères indiquant la forme de composition. Les codes sont basés sur les vedettes-matières de la Bibliothèque du Congrès. Si plus d'un code est approprié, le code mu (formes multiples) est utilisé en 008/18-19 et tous les codes spécifiques appropriés sont donnés dans la zone 047 (forme musicale). Le code mu (formes multiples) peut également signifier que la zone 047 (forme musicale) contient des codes de composition non-MARC.

en: Ballads
fr-CA: Ballades

en: Bluegrass music
fr-CA: Bluegrass (musique)

en: Chants, Other religions
fr-CA: Chants autres que chrétiens

en: Chant, Christian
fr-CA: Chants chrétiens

en: Chorale preludes
fr-CA: Préludes de choral

en: Canons and rounds
fr-CA: Canons et « rounds »

en: Chansons, polyphonic
fr-CA: Polyphonies françaises

en: Carols
fr-CA: Noël

en: Chance compositions
fr-CA: Hasards dirigés (musique)

en: Cantatas
fr-CA: Cantates

en: Country music
fr-CA: Country (musique)

en: Canzonas
fr-CA: Canzone

en: Dance forms
fr-CA: Danses

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
fr-CA: Divertimentos, sérénades, cassations, divertissements et notturni

en: Folk music
fr-CA: Folklorique (musique)

en: Fantasias
fr-CA: Fantaisies

en: Gospel music
fr-CA: Gospel (musique)

en: Hymns
fr-CA: Hymnes et chants lithurgiques

en: Musical revues and comedies
fr-CA: Revues et comédies musicales

en: Madrigals
fr-CA: Madrigaux

en: Minuets
fr-CA: Menuets

en: Motion picture music
fr-CA: Musique de film

en: Masses
fr-CA: Messes

en: Multiple forms
fr-CA: Formes multiples

en: Not applicable
fr-CA: Sans objet

en: Operas
fr-CA: Opéras

en: Overtures
fr-CA: Ouvertures (Orchestre)

en: Program music
fr-CA: Musique à programme

en: Passion music
fr-CA: Musique de la Passion

en: Popular music
fr-CA: Populaire (musique)

en: Preludes
fr-CA: Préludes

en: Passacaglias
fr-CA: Passacaiiles

en: Part-songs
fr-CA: Chants polyphoniques

en: Pavans
fr-CA: Pavanes

en: Rock music
fr-CA: Rock (musique)

en: Ragtime music
fr-CA: Ragtime

en: Ricercars
fr-CA: Ricercari

en: Requiems
fr-CA: Requiem

en: Square dance music
fr-CA: Musique de danse carrée

en: Songs
fr-CA: Chansons

en: Sonatas
fr-CA: Sonates

en: Symphonic poems
fr-CA: Poèmes symphoniques

en: Studies and exercises
fr-CA: Études et exercices

en: Trio-sonatas
fr-CA: Sonates en trio

en: Waltzes
fr-CA: Valses

en: Format of music
fr-CA: Support de la musique

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
fr-CA: Code à un caractère indiquant le format d'une composition musicale (par exemple, partition pour chef d'orchestre). "Notation pour portée" réfère à de la musique écrite au moyen de portées. "Notation musicale" réfère à de la musique écrite au moyen de portées ou d'une notation graphique, symbolique ou verbale.

en: Full score
fr-CA: Partition d'orchestre

en: Full score, miniature or study size
fr-CA: Partition d'orchestre miniature ou partition d'étude

en: Accompaniment reduced for keyboard
fr-CA: Accompagnement réduit pour clavier

en: Voice score with accompaniment omitted
fr-CA: Partition vocale sans accompagnement

en: Condensed score or piano-conductor score
fr-CA: Partition réduite ou partition pour chef d'orchestre et piano

en: Close score
fr-CA: Partition abrégée

en: Chorus score
fr-CA: Partition de chœur

en: Condensed score
fr-CA: Partition réduite

en: Performer-conductor part
fr-CA: Partie de l’interprète, du chef d’orchestre

en: Vocal score
fr-CA: Partition vocale

en: Score
fr-CA: Partition

en: Multiple score formats
fr-CA: Supports multiples

en: Music Parts
fr-CA: Parties musicales

en: No parts in hand or not specified
fr-CA: Aucune partie ou non spécifiée

en: Instrumental and vocal parts
fr-CA: Parties instrumentales et vocales

en: Instrumental parts
fr-CA: Parties instrumentales

en: Vocal parts
fr-CA: Parties vocales

en: Unknown or unspecified
fr-CA: Inconnu ou non précisé

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant le genre de matériel pour le document décrit.

en: Accompanying matter
fr-CA: Texte d'accompagnement

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
fr-CA: Jusqu'à six codes alphabétiques à un caractère (entrés en ordre alphabétique) indiquant le contenu des notes de programme et d'autres documents d'accompagnement pour l'enregistrement sonore, les manuscrits de musique, ou la musique écrite. Si moins de six codes sont attribués, les codes sont alignés à gauche et chaque position inutilisée contient un blanc (#).

en: No accompanying matter
fr-CA: Aucun texte d'accompagnement

en: Discography
fr-CA: Discographie

en: Bibliography
fr-CA: Bibliographie

en: Thematic index
fr-CA: Index thématique

en: Libretto or text
fr-CA: Livret ou texte

en: Biography of composer or author
fr-CA: Biographie d'un compositeur ou d'un auteur

en: Biography of performer or history of ensemble
fr-CA: Biographie d'un interprète ou histoire d'un ensemble

en: Technical and/or historical information on instruments
fr-CA: Renseignements techniques et/ou historiques sur les instruments

en: Technical information on music
fr-CA: Renseignements techniques sur la musique

en: Historical information
fr-CA: Renseignements historiques

en: Ethnological information
fr-CA: Renseignements ethnologiques

en: Instructional materials
fr-CA: Matériel didactique

en: Literary text for sound recordings
fr-CA: Texte littéraire pour enregistrements sonores

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
fr-CA: Jusqu'à deux codes à un caractère (enregistrés dans l'ordre de la liste ci-après) indiquant le type de texte littéraire contenu dans un enregistrement sonore non musical. Si seulement un code est attribué, il est aligné à gauche et la position inutilisée contient un blanc (#).

en: Item is a music sound recording
fr-CA: Le document est un enregistrement sonore musical

en: Conference proceedings
fr-CA: Comptes rendus de congrès

en: Drama
fr-CA: Théâtre

en: Reporting
fr-CA: Reportages

en: History
fr-CA: Historique

en: Language instruction
fr-CA: Instruction (Langue)

en: Comedy
fr-CA: Comédie

en: Lectures, speeches
fr-CA: Conférences, discours

en: Memoirs
fr-CA: Mémoires

en: Folktales
fr-CA: Contes folkloriques

en: Rehearsals
fr-CA: Répétitions

en: Sounds
fr-CA: Sons

en: Transposition and arrangement
fr-CA: Transposition et arrangement

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
fr-CA: Si le tout ou une partie du document catalogué est une transposition et / ou l'arrangement d'une autre œuvre.

en: Not arrangement or transposition or not specified
fr-CA: Aucun arrangement ou transposition ou non spécifié

en: Arrangement
fr-CA: Classement du matériel

en: Both transposed and arranged
fr-CA: À la fois transposé et arrangé

en: Continuing Resources
fr-CA: Ressources continues

en: Serial/Integrating resource
fr-CA: Publication en série et Ressource intégratrice

en: Frequency
fr-CA: Périodicité

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant la périodicité d'un document; utilisé en combinaison avec 008/19 (Régularité).

en: No determinable frequency
fr-CA: Périodicité ne peut pas être déterminée

en: Annual
fr-CA: Annuel

en: Bimonthly
fr-CA: Bimestriel

en: Semiweekly
fr-CA: Bihebdomadaire

en: Daily
fr-CA: Quotidienne

en: Biweekly
fr-CA: Toutes les deux semaines

en: Semiannual
fr-CA: Semestriel

en: Biennial
fr-CA: Biennal

en: Triennial
fr-CA: Triennal

en: Three times a week
fr-CA: Trois fois par semaine

en: Three times a month
fr-CA: Trimensuel

en: Continuously updated
fr-CA: Mise à jour continue

en: Monthly
fr-CA: Mensuelle

en: Quarterly
fr-CA: Trimestriel

en: Semimonthly
fr-CA: Bimensuel

en: Three times a year
fr-CA: Trois fois par année

en: Weekly
fr-CA: Hebdomadaire

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant la régularité prévue d'un document; utilisé en combinaison avec 008/18 (Périodicité).

en: Regularity
fr-CA: Régularité

en: Normalized irregular
fr-CA: Irrégulier normalisé

en: Regular
fr-CA: Régulier

en: Completely irregular
fr-CA: Complètement irrégulier

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant le type de ressource continue.

en: Type of continuing resource
fr-CA: Type de ressources continues

en: Updating database
fr-CA: Mise à jour de base de données

en: Updating loose-leaf
fr-CA: Mise à jour de feuilles mobiles

en: Monographic series
fr-CA: Collection monographique

en: Newspaper
fr-CA: Journal

en: Periodical
fr-CA: Périodique

en: Updating Web site
fr-CA: Mise à jour de site Web

en: Form of original item
fr-CA: Support matériel du document original

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant le genre de matériel dans lequel un document a été publié à l'origine.

en: Newspaper format
fr-CA: Format de journal

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant le genre de matériel du document décrit

en: Nature of entire work
fr-CA: Nature de l'ouvrage entier

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant la nature d'un document, à condition qu'il soit entièrement constitué d'un seul type de matériel. Dans le cas contraire, les différents types sont enregistrés en 008/25-27 (Nature du contenu) et la position 008/24 reste vide (#).

en: Not specified
fr-CA: Non spécifié

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
fr-CA: Jusqu'à trois codes alphabétiques à un caractère (entrés en ordre alphabétique) indiquant qu'une œuvre contient certains types de matériaux. Si moins de trois codes sont attribués, les codes sont alignés à gauche et chaque position inutilisée contient un blanc (#).

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
fr-CA: Code à un caractère indiquant si le document est publié ou produit par ou pour une agence gouvernementale internationale, nationale, provinciale ou locale, ou par n'importe subdivision d'un tel organisme, et le cas échéant, le niveau de juridiction de l'agence.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
fr-CA: Code à un caractère indiquant si le document comprend les actes, comptes-rendus ou résumés d'un congrès.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
fr-CA: Non définie; chacune contient un blanc (#) ou un caractère de remplissage (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant l'alphabet d'origine ou l'écriture de la langue du titre sur le document source sur lequel le titre clé (champ 222) est fondé.

en: Original alphabet or script of title
fr-CA: Alphabet original du titre

en: No alphabet or script given/No key title
fr-CA: Aucun alphabet indiqué

en: Basic Roman
fr-CA: Latin sans diacritiques ou caractères spéciaux

en: Extended Roman
fr-CA: Latin avec diacritiques et caractères spéciaux

en: Cyrillic
fr-CA: Cyrillique

en: Japanese
fr-CA: Japonais

en: Chinese
fr-CA: Chinois

en: Arabic
fr-CA: Arabe

en: Greek
fr-CA: Grec

en: Hebrew
fr-CA: Hébreu

en: Thai
fr-CA: Thaï

en: Korean
fr-CA: Coréen

en: Tamil
fr-CA: Tamoul

en: Entry convention
fr-CA: Convention de catalogage

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
fr-CA: Code numérique à un caractère indiquant si le document a été catalogué en fonction d'entrée successive, de la dernière entrée ou d'une entrée intégrée de conventions de catalogage.

en: Successive entry
fr-CA: Notice successive

en: Latest entry
fr-CA: Notice au dernier titre

en: Integrated entry
fr-CA: Notice intégratrice

en: Visual Materials
fr-CA: Documents visuels

en: Projected medium
fr-CA: Matériel visionné par projection

en: Two-dimensional nonprojected graphic
fr-CA: Document iconique en deux dimensions non projeté

en: Kit
fr-CA: Ensemble multisupport

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
fr-CA: Artefact en trois dimensions ou objet naturel

en: Running time for motion pictures and videorecordings
fr-CA: Durée de projection des films cinématographiques et des enregistrements vidéo

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
fr-CA: Nombre de trois chiffres qui indique la durée totale du film ou enregistrement vidéo. Le numéro est justifié à droite et les positions vides contiennent des zéros.

en: Running time exceeds three characters
fr-CA: Durée de projection dépasse trois caractères

en: Running time
fr-CA: Durée de projection

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
fr-CA: Un code alphabétique à un caractère qui indique le public auquel l'exemplaire est destiné.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
fr-CA: Code à un caractère indiquant si le document est publié ou produit par ou pour une agence gouvernementale internationale, nationale, provinciale ou locale, ou par n'importe subdivision d'un tel organisme, et le cas échéant, le niveau de juridiction de l'agence.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant le genre de matériel du document.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
fr-CA: Un code alphabétique à un caractère qui indique le type de matériel visuel décrit.

en: Type of visual material
fr-CA: Genre de matériel visuel

en: Art original
fr-CA: Œuvre d'art originale

en: Art reproduction
fr-CA: Reproduction d'une œuvre d'art

en: Filmstrip
fr-CA: Film fixe

en: Picture
fr-CA: Image

en: Graphic
fr-CA: Document iconique

en: Technical drawing
fr-CA: Dessin technique

en: Motion picture
fr-CA: Film cinématographique

en: Chart
fr-CA: Graphique

en: Flash card
fr-CA: Carte éclair

en: Microscope slide
fr-CA: Lame pour microscope

en: Model
fr-CA: Maquette

en: Slide
fr-CA: Diapositive

en: Transparency
fr-CA: Transparent

en: Videorecording
fr-CA: Enregistrement vidéo

en: Toy
fr-CA: Jouet

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant la technique utilisée pour la création d'animation dans les films ou enregistrements vidéo.

en: Animation and live action
fr-CA: Animation et prises de vues réelles

en: Live action
fr-CA: Scènes en direct

en: Mixed Materials
fr-CA: Genres multiples

en: Mixed material
fr-CA: Documents de genre multiples

en: Category of material
fr-CA: Indication générale du genre de document

en: Map
fr-CA: Carte géographique

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
fr-CA: Classe spéciale de documents cartographiques de l'exemplaire. Habituellement la classe de l'objet physique, par exemple un diagramme.

en: Specific material designation
fr-CA: Indication spécifique du genre de document

en: Diagram
fr-CA: Diagramme

en: Profile
fr-CA: Profil

en: Remote-sensing image
fr-CA: Image de télédétection

en: Unspecified
fr-CA: Non précisé

en: View
fr-CA: Voir

en: Color
fr-CA: Couleur

en: Whether the item is in one color or multicolored
fr-CA: Si le document est d'une couleur ou multicolore

en: One color
fr-CA: Monochrome

en: Multicolored
fr-CA: Multicolore

en: Material out of which the cartographic item is made.
fr-CA: Matériel utilisé pour fabriquer le document cartographique.

en: Physcial Description
fr-CA: Description matérielle

en: Paper
fr-CA: Papier

en: Wood
fr-CA: Bois

en: Stone
fr-CA: Pierre

en: Metal
fr-CA: Métal

en: Synthetic
fr-CA: Matières synthétiques

en: Skin
fr-CA: Peaux

en: Plastic
fr-CA: Plastique

en: Glass
fr-CA: Verre

en: Vinyl
fr-CA: Vinyle

en: Vellum
fr-CA: Vélin

en: Plaster
fr-CA: Plâtre

en: Flexible base photographic, positive
fr-CA: Support photographique souple positif

en: Flexible base photographic, negative
fr-CA: Support photographique souple négatif

en: Non-flexible base photographic, positive
fr-CA: Support photographique rigide positif

en: Non-flexible base photographic, negative
fr-CA: Support photographique rigide négatif

en: Leather
fr-CA: Cuir

en: Parchment
fr-CA: Parchemin

en: Other photographic medium
fr-CA: Autre support photographique

en: Type of reproduction
fr-CA: Genre de reproduction

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
fr-CA: Si le document cartographique est un fac-similé ou un autre type de reproduction.

en: Facsimile
fr-CA: Fac-similé

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
fr-CA: Méthode photographique utilisée pour produire le document cartographique.

en: Production/reproduction details
fr-CA: Particularités de la production / reproduction

en: Photocopy, blueline print
fr-CA: Diazocopie

en: Photocopy
fr-CA: Photocopie

en: Pre-production
fr-CA: Préproduction

en: Positive/negative aspect
fr-CA: Polarité

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
fr-CA: Polarité de la photocopie ou du film du document cartographique.

en: Positive
fr-CA: Positif

en: Negative
fr-CA: Négatif

en: Mixed polarity
fr-CA: Polarité mixte

en: Electronic resources
fr-CA: Ressources électroniques

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
fr-CA: Code alphabétique d'un caractère qui indique que la ressource électronique est la catégorie de matériel de l'exemplaire (par exemple, logiciels, fichiers de données, fichiers images, enregistrements sonores ou vidéo numérisés, etc.).

en: Electronic resource
fr-CA: Ressource électronique

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
fr-CA: Classe spéciale de support (habituellement la classe d'objets physiques) du document (par exemple, un disque magnétique).

en: Tape cartridge
fr-CA: Cartouche de bande magnétique

en: Chip cartridge
fr-CA: Cartouche de mémoire

en: Computer optical disc cartridge
fr-CA: Cartouche de disque optique

en: Computer disc, type unspecified
fr-CA: Disque d'ordinateur, genre non précisé

en: Computer disc cartridge
fr-CA: Cartouche de disque d'ordinateur

en: Tape cassette
fr-CA: Bande en cassette

en: Tape reel
fr-CA: Bande sur bobine

en: Magnetic disk
fr-CA: Disque magnétique

en: Computer card
fr-CA: Carte informatique

en: Magneto-optical disc
fr-CA: Disque magnéto-optique

en: Optical disc
fr-CA: Disque optique

en: Remote
fr-CA: Accès à distance

en: Standalone device
fr-CA: Dispositif autonome

en: Whether the item is one color or multicolored.
fr-CA: Si le document est d'une couleur ou multicolore.

en: Black-and-white
fr-CA: Noir et blanc

en: Gray scale
fr-CA: Échelle de gris

en: Mixed
fr-CA: Mixte

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
fr-CA: Dimensions du support utilisé pour l'encodage de la ressource électronique. Seules les dimensions les plus communes sont indiquées. Dans la plupart des cas, les dimensions sont celles du boîtier dans lequel se trouve le support magnétique ou optique. Le code de la zone 007/04 correspondant aux dimensions indiquées dans la description du document est utilisé. Si aucun code ne correspond exactement aux dimensions du support (ou du boîtier), utiliser le code z.

en: 3 1/2 in.
fr-CA: 3 1/2 po

en: 12 in.
fr-CA: 12 po

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
fr-CA: 4 3/4 po ou 12 cm

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
fr-CA: 1 1/8 x 2 3/8 po

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
fr-CA: 3 7/8 x 2 1/2 po

en: 5 1/4 in.
fr-CA: 5 1/4 po

en: 8 in.
fr-CA: 8 po

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
fr-CA: Si la production de son est une partie intégrante de la ressource électronique.

en: No sound (silent)
fr-CA: Aucun son (muet)

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
fr-CA: Densité exacte de bits des images numérisées que comprend la ressource électronique, ou un code alphabétique de trois caractères qui indique de la densité exacte de bits ne peut être enregistrée. Puisque seule la densité exacte de bits est utiles, le codage ne devrait pas inclure de caractères manquants remplacés par des tirets (-).

en: Image bit depth
fr-CA: Densité de bits de l'image

en: Exact bit depth
fr-CA: Densité exacte de bits

en: File formats
fr-CA: Formats de fichiers

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
fr-CA: Si le(s) fichier(s) qui constituent la ressource électronique sont du même format ou type de support reformaté numériquement.

en: One file format
fr-CA: Fichier en format simple

en: Multiple file formats
fr-CA: Fichier en formats multiples

en: Quality assurance target(s)
fr-CA: Objectifs d'assurance de la qualité

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
fr-CA: Si les objectifs d'assurance de la qualité ont été inclus au moment du reformattage ou de la création de la ressource électronique ou non.

en: Present
fr-CA: Présent

en: Antecedent/Source
fr-CA: Antécédents / Source

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
fr-CA: Information à propos de la source d'un fichier numérique important pour la création, l'utilisation et la gestion des supports reformatés numériquement.

en: File reproduced from original
fr-CA: Fichier reproduit à partir de l'original

en: File reproduced from microform
fr-CA: Fichier reproduit à partir d'une microforme

en: File reproduced from an electronic resource
fr-CA: Fichier reproduit à partir d'une ressource électronique

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
fr-CA: Fichier reproduit à partir d'un support intermédiaire (autre qu'une microforme)

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
fr-CA: Type de compression utilisée sur la ressource électronique. Utilisé pour évaluer la fidélité du fichier par rapport à l'original.

en: Level of compression
fr-CA: Niveau de compression

en: Uncompressed
fr-CA: Non compressé

en: Lossless
fr-CA: Sans perte

en: Lossy
fr-CA: Avec perte

en: Reformatting quality
fr-CA: Qualité de reformatage

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
fr-CA: Qualité de reformatage de la ressource électronique; une évaluation générale de la qualité physique de la ressource électronique par rapport à son utilisation prévue. Peut être utilisé pour juger du niveau de qualité d'un fichier et l'engagement de l'institution à maintenir sa disponibilité à travers le temps.

en: Access
fr-CA: Accès

en: Preservation
fr-CA: Conservation

en: Replacement
fr-CA: Remplacement

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère qui indique que la catégorie de matériel de l'exemplaire est le globe, soit un modèle d'un objet céleste, normalement la Terre ou la sphère céleste, illustré sur une surface sphérique. Le code d est utilisé lorsque 008/25 (Genre de matériel cartographique) contient le code d. Un caractère de remplissage (|) n'est pas accepté à cette position.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
fr-CA: Classe spéciale de support (habituellement la classe d'objets physiques) du document (par exemple, un globe céleste).

en: Celestial globe
fr-CA: Globe céleste

en: Planetary or lunar globe
fr-CA: Globe planétaire ou lunaire

en: Terrestrial globe
fr-CA: Globe terrestre

en: Earth moon globe
fr-CA: Globe lunaire de la Terre (Lune)

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
fr-CA: Si le globe est d'une couleur ou multicolore.

en: Material out of which the globe is made.
fr-CA: Matériel utilisé pour fabriquer le globe.

en: Physicial medium
fr-CA: Support matériel

en: Textile
fr-CA: Textiles

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
fr-CA: Si le globe est un fac-similé ou un autre type de reproduction.

en: Tactile material
fr-CA: Document tactile

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant que la catégorie de matériel de l'exemplaire est le document tactile. Utilisé pour les supports destinés à être lus par le toucher. Les caractères de remplissage (|) ne sont pas acceptés à cette position.

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
fr-CA: Classe spéciale de document tactile du document.

en: Tactile, with no writing system
fr-CA: Document tactile sans système d'écriture

en: Class of braille writing
fr-CA: Classe d'écriture braille

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
fr-CA: Famille de braille à laquelle appartient le document. Il ne s'agit pas du code de braille particulier, mais le type de codage braille utilisé, représentant différents types de symboles écrits. Jusqu'à deux types de braille peuvent être indiqués, ou l'institution de catalogage peut décider de coder seulement le type dominant. Les codes multiples sont codés en ordre de prédominance, s'il y a lieu. Si moins de deux codes sont assignés, les codes sont justifiés et les positions non utilisées contiennent des espaces vides (#).

en: No specified class of braille writing
fr-CA: Pas de classe d'écriture braille particulière

en: Literary braille
fr-CA: Écriture littéraire en braille

en: Format code braille
fr-CA: Code de format en braille

en: Mathematics and scientific braille
fr-CA: Écriture mathématique et scientifique en braille

en: Computer braille
fr-CA: Écriture informatique en braille

en: Music braille
fr-CA: Musique en braille

en: Multiple braille types
fr-CA: Types de braille multiples

en: Level of contraction
fr-CA: Niveau de contraction

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
fr-CA: Si des contractions sont utilisées. Les contractions sont des abréviations formées d'un caractère en braille ou en Moon, ou plus, qui représentent des combinaisons de lettres communes.

en: Uncontracted
fr-CA: Intégral

en: Contracted
fr-CA: Abrégé

en: Braille music format 1
fr-CA: Support de musique en braille 1

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
fr-CA: Code à trois caractères indiquant le support de musique en braille du document. Les supports de musique sont les façons dont les mesures, les sections, les parties, et les autres informations telles les mots, sont présentés les uns par rapport aux autres. Jusqu'à trois codes peuvent être indiqué, alignés à gauche en ordre d'importance. Si moins de trois codes sont indiqués, les codes sont alignés à gauche et les positions inutilisées contiennent des blancs (#).

en: No specified braille music format
fr-CA: Aucun format de musique en braille spécifié

en: Bar over bar
fr-CA: Mesure sur mesure

en: Bar by bar
fr-CA: Mesure par mesure

en: Line over line
fr-CA: Ligne sur ligne

en: Paragraph
fr-CA: Paragraphe

en: Single line
fr-CA: Ligne individuelle

en: Section by section
fr-CA: Section par section

en: Line by line
fr-CA: Ligne par ligne

en: Open score
fr-CA: Partition ouverte

en: Spanner short form scoring
fr-CA: Notation brève dans le code Spanner

en: Short form scoring
fr-CA: Notation abrégée

en: Outline
fr-CA: Synopsis

en: Vertical score
fr-CA: Partition verticale

en: Braille music format 2
fr-CA: Support de musique en braille 2

en: Braille music format 3
fr-CA: Support de musique en braille 3

en: Other special physical characteristics about the braille.
fr-CA: Autres caractéristiques physiques spéciales sur le braille.

en: Special physical characteristics
fr-CA: Caractéristiques matérielles particulières

en: Print/braille
fr-CA: Caractères d'imprimerie / braille

en: Jumbo or enlarged braille
fr-CA: Alphabet braille élargi

en: Projected graphic
fr-CA: Document iconique projeté

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant que le type de matériel de l'exemplaire est le document iconique projeté. Celui-ci est défini comme une représentation à deux dimensions destinée à être projetée sans mouvement à l'aide d'un appareil optique, par exemple, un film fixe, une diapositive ou un transparent. Les caractères de remplissage (|) ne sont pas acceptés à cette position.

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
fr-CA: Classe spéciale de document iconique projeté du document (par exemple, une diapositive).

en: Filmstrip cartridge
fr-CA: Film fixe en cartouche

en: Filmslip
fr-CA: Film fixe court

en: Filmstrip, type unspecified
fr-CA: Film fixe, genre non précisé

en: Filmstrip roll
fr-CA: Film fixe en rouleau

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
fr-CA: Caractéristiques des couleurs d'un document iconique non projeté.

en: Hand colored
fr-CA: Coloré à la main

en: Base of emulsion
fr-CA: Base de l'émulsion

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
fr-CA: Type de matériel utilisé comme base de l'émulsion pour un négatif, film fixe, diapositive ou transparent.

en: Safety film
fr-CA: Film de sécurité

en: Film base, other than safety film
fr-CA: Support de film autre qu'un film de sécurité

en: Mixed collection
fr-CA: Matériaux multiples

en: Sound on medium or separate
fr-CA: Son sur support ou distinct

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
fr-CA: Si le son est sur le document iconique projeté ou s'il est sur un support distinct (c'est-à-dire sur du matériel d'accompagnement).

en: Sound on medium
fr-CA: Son sur support

en: Sound separate from medium
fr-CA: Son distinct du support

en: Medium for sound
fr-CA: Support sonore

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
fr-CA: Support spécifique utilisé pour porter le son d'un document (que le son soit porté par le document iconique projeté lui-même ou séparément) et le type de lecteur requis.

en: Optical sound track on motion picture film
fr-CA: Piste sonore optique sur le film

en: Magnetic sound track on motion picture film
fr-CA: Piste sonore magnétique sur le film

en: Magnetic audio tape in cartridge
fr-CA: Bande audio magnétique en cartouche

en: Sound disc
fr-CA: Disque sonore

en: Magnetic audio tape on reel
fr-CA: Bande magnétique audio en bobine

en: Magnetic audio tape in cassette
fr-CA: Bande magnétique audio en cassette

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
fr-CA: Piste sonore optique et magnétique sur film cinématographique

en: Videotape
fr-CA: Bande vidéo

en: Videodisc
fr-CA: Vidéodisque

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
fr-CA: Largeur ou dimensions du document iconique projeté.

en: Standard 8 mm. film width
fr-CA: Largeur de film standard 8 mm

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
fr-CA: Largeur de film Super 8 mm/Simple 8

en: 9.5 mm. film width
fr-CA: Largeur de film 9,5 mm

en: 16 mm. film width
fr-CA: Largeur de film 16 mm

en: 28 mm. film width
fr-CA: Largeur de film 28 mm

en: 35 mm. film width
fr-CA: Largeur de film 35 mm

en: 70 mm. film width
fr-CA: Largeur de film 70 mm

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
fr-CA: Diapositive 2 x 2 po ou 5 x 5 cm

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
fr-CA: Diapositive 2 1/4 x 2 1/4 po ou 6 x 6 cm

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
fr-CA: Transparent 4 x 5 po ou 10 x 13 cm

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
fr-CA: Transparent 5 x 7 po ou 13 x 18 cm

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
fr-CA: Transparent 8 x 10 po ou 21 x 26 cm

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
fr-CA: Transparent 9 x 9 po ou 23 x 23 cm

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
fr-CA: Transparent 10 x 10 po ou 26 x 26 cm

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
fr-CA: Transparent 7 x 7 po ou 18 x 18 cm

en: Secondary support material
fr-CA: Matériau du support secondaire

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
fr-CA: Type de matériel du cache d'une diapositive ou d'un transparent d'un document iconique projeté.

en: No secondary support
fr-CA: Aucun support secondaire

en: Cardboard
fr-CA: Carton

en: Metal and glass
fr-CA: Métal et verre

en: Synthetic and glass
fr-CA: Matières synthétiques et verre

en: Microform
fr-CA: Microforme

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant que la catégorie de matériel de l'exemplaire est la microforme. Microforme est un terme générique utilisé pour tout support, transparent ou opaque, comportant des microimages. Une microimage est une unité (par exemple, une page) d'un document textuel, graphique, ou des données informatiques contenues dans une carte à fenêtre, microfiche, microfilm, microcopie opaques ou autres microformats et qui est trop petit pour être lu sans agrandissement. Les microformes peuvent être des reproduction de documents textuels ou graphiques ou elles peuvent être des documents originaux. Les caractères de remplissage (|) ne sont pas acceptés à cette position.

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
fr-CA: Classe spéciale de microforme du document (par exemple, une microcopie opaque).

en: Aperture card
fr-CA: Carte à fenêtres

en: Microfilm cartridge
fr-CA: Microfilm en cartouche

en: Microfilm cassette
fr-CA: Microfilm en cassette

en: Microfilm reel
fr-CA: Bobine de microfilm

en: Microfiche cassette
fr-CA: Microfiche en cassette

en: Microfilm slip
fr-CA: Bande de microfilm

en: Microfilm roll
fr-CA: Microfilm en rouleau

en: Positive/negative polarity of the microform.
fr-CA: Polarité de la microforme.

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
fr-CA: Dimension de la microforme; ne pas indiquer la dimension de l'image.

en: 8 mm.
fr-CA: 8 mm

en: 16 mm.
fr-CA: 16 mm

en: 35 mm.
fr-CA: 35 mm

en: 70 mm.
fr-CA: 70 mm

en: 105 mm.
fr-CA: 105 mm

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
fr-CA: 3 x 5 po ou 8 x 13 cm

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
fr-CA: 4 x 6 po ou 11 x 15 cm

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
fr-CA: 6 x 9 po ou 16 x 23 cm

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
fr-CA: 3 1/4 x 7 3/8 po ou 9 x 19 cm

en: Reduction ratio range
fr-CA: Échelle générale de réduction

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
fr-CA: Échelle générale de réduction d'une microforme. Le facteur de réduction spécifique est indiqué dans 007/06-08 (Facteur de réduction).

en: Low reduction ratio
fr-CA: Faible réduction

en: Normal reduction
fr-CA: Réduction normale

en: High reduction
fr-CA: Réduction élevée

en: Very high reduction
fr-CA: Réduction très élevée

en: Ultra high reduction
fr-CA: Réduction ultra-élevée

en: Reduction rate varies
fr-CA: Variante du facteur de réduction

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
fr-CA: Nombre à trois chiffres spécifiant le ratio de réduction pour un microforme. Le nombre est aligné à droite et les positions vides contiennent un 0 (par exemple, 015, 048). Un tiret est utilisé pour les sections inconnues du ratio de réduction (par exemple, 03-, 1-- ou ---)

en: Reduction ratio
fr-CA: Facteur de réduction

en: Ratio element is not applicable
fr-CA: L'échelle est sans objet

en: Ratio
fr-CA: Échelle

en: Color of the image for microforms.
fr-CA: Couleur de l'image des microformes.

en: Emulsion on film
fr-CA: Émulsion sur pellicule

en: Type of light-sensitive material on the film.
fr-CA: Type de matériel sensible à la lumière sur le film.

en: Silver halide
fr-CA: Halogénures d'argent

en: Vesicular
fr-CA: Vésiculaire

en: Mixed emulsion
fr-CA: Émulsion mixte

en: Generation
fr-CA: Génération

en: Generation aspect of a microform.
fr-CA: Méthode de génération d'un microforme.

en: First generation (master)
fr-CA: Matrice d'archives

en: Printing master
fr-CA: Matrice de tirage

en: Service copy
fr-CA: Exemplaire de consultation

en: Mixed generation
fr-CA: Génération mixte

en: Base of film
fr-CA: Support

en: Base of the film.
fr-CA: Support du film.

en: Safety base, undetermined
fr-CA: Support de sécurité, indéterminé

en: Safety base, acetate undetermined
fr-CA: Support de sécurité, acétate, indéterminé

en: Safety base, diacetate
fr-CA: Support de sécurité, diacétate

en: Nitrate base
fr-CA: Support de nitrate

en: Mixed base (nitrate and safety)
fr-CA: Support de sécurité, mixte

en: Safety base, polyester
fr-CA: Support de sécurité, polyester

en: Safety base, mixed
fr-CA: Support mixte (de nitrate et de sécurité)

en: Safety base, triacetate
fr-CA: Support de sécurité, triacétate

en: Nonprojected graphic
fr-CA: Document iconique non-projeté

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
fr-CA: Classe spéciale de document iconique non projeté du document (par exemple, une image).

en: Activity card
fr-CA: Fiche d'activité

en: Drawing
fr-CA: Dessin

en: Painting
fr-CA: Tableau

en: Photomechanical print
fr-CA: Reproduction photomécanique

en: Photonegative
fr-CA: Négatif

en: Photoprint
fr-CA: Épreuve photographique

en: Print
fr-CA: Imprimer

en: Poster
fr-CA: Affiche

en: Postcard
fr-CA: Carte postale

en: Icon
fr-CA: Icône

en: Radiograph
fr-CA: Radiographie

en: Study print
fr-CA: Image didactique

en: Photograph, type unspecified
fr-CA: Photographie (Genre non précisé)

en: Primary support material
fr-CA: Matériau du support principal

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
fr-CA: Type de matériel utilisé pour le support ou la base sur laquelle une image est imprimée ou exécutée.

en: Canvas
fr-CA: Canevas

en: Bristol board
fr-CA: Papier bristol

en: Cardboard/illustration board
fr-CA: Carton/carton à dessin

en: Hardboard
fr-CA: Panneau de fibres

en: Porcelain
fr-CA: Porcelaine

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
fr-CA: Type de matériel (autre que l'installation normale de passe-partout muséal) auquel le support principal (007/04) est attaché.

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
fr-CA: Classe spéciale d'images en mouvement du document, par exemple, un film en bobine.

en: Film cartridge
fr-CA: Film en cartouche

en: Film cassette
fr-CA: Film en cassette

en: Film roll
fr-CA: Rouleau de film

en: Film reel
fr-CA: Film en bobine

en: Color characteristics of a motion picture.
fr-CA: Caractéristiques des couleurs d'un film cinématographique.

en: Motion picture presentation format
fr-CA: Format de présentation de film cinématographique

en: Presentation format for motion pictures.
fr-CA: Format de présentation des films cinématographiques.

en: Standard sound aperture (reduced frame)
fr-CA: Format standard sonore (image réduite)

en: Nonanamorphic (wide-screen)
fr-CA: Non anamorphique (écran panoramique)

en: Anamorphic (wide-screen)
fr-CA: Anamorphique (écran panoramique)

en: Other wide-screen format
fr-CA: Autre format d'écran large

en: Standard silent aperture (full frame)
fr-CA: Format standard muet (plein cadre)

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
fr-CA: Si le son est sur le document ou s'il est sur un support distinct.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
fr-CA: Support spécifique utilisé pour porter le son d'un document (que le son soit porté par le document lui-même ou sur un matériel d'accompagnement) et le type de lecteur requis.

en: Width of a motion picture.
fr-CA: Largeur du film cinématographique.

en: Standard 8 mm.
fr-CA: Film standard 8 mm

en: Super 8 mm./single 8 mm.
fr-CA: Super 8 mm/Simple 8

en: 9.5 mm.
fr-CA: 9.5 mm

en: 28 mm.
fr-CA: 28 mm

en: Configuration of playback channels
fr-CA: Configuration des canaux de lecture

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
fr-CA: Configuration des canaux de lecture pour la partie sonore d'un film cinématographique.

en: Monaural
fr-CA: Monophonique

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
fr-CA: Tétraphonique, multivoie ou ambiophonique

en: Stereophonic
fr-CA: Stéréophonique

en: Production elements
fr-CA: Éléments de production

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
fr-CA: Si le film est une partie d'une production complète ou s'il est un élément préliminaire ou de post-production.

en: Workprint
fr-CA: Copie de montage

en: Trims
fr-CA: Chutes

en: Outtakes
fr-CA: Rejets

en: Rushes
fr-CA: Épreuves

en: Mixing tracks
fr-CA: Pistes de mixage

en: Title bands/inter-title rolls
fr-CA: Génériques, bobines intertitres

en: Production rolls
fr-CA: Bobines de production

en: Whether the film is positive or negative.
fr-CA: Si le film est positif ou négatif.

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
fr-CA: Distance du support original (par exemple, le film négatif ou la bande vidéo originale dans la caméra). Les données de génération sont utilisées pour évaluer la qualité des copies disponibles, pour prendre des décisions de conservation, et pour identifier les matériaux disponibles pour l'étude et la recherche.

en: Duplicate
fr-CA: Dupliquer

en: Master
fr-CA: Matrice

en: Reference print/viewing copy
fr-CA: Épreuve de référence/copie de visionnement

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
fr-CA: Caractéristiques plus précises sur les couleurs de l'image en mouvement que ce qui est indiqué dans 007/03 (Couleur).

en: Refined categories of color
fr-CA: Catégories précises des couleurs

en: 3 layer color
fr-CA: 3 couches, couleurs

en: 2 color, single strip
fr-CA: 2 couleurs, bande unique

en: Undetermined 2 color
fr-CA: 2 couleurs indéterminées

en: Undetermined 3 color
fr-CA: 3 couleurs indéterminées

en: 3 strip color
fr-CA: 3 bandes, couleurs

en: 2 strip color
fr-CA: 2 bandes, couleurs

en: Red strip
fr-CA: Bande rouge

en: Blue or green strip
fr-CA: Bande bleue ou verte

en: Cyan strip
fr-CA: Bande cyan

en: Magenta strip
fr-CA: Bande magenta

en: Yellow strip
fr-CA: Bande jaune

en: Sepia tone
fr-CA: Tonalité sépia

en: Other tone
fr-CA: Autre tonalité

en: Tint
fr-CA: Teinté

en: Tinted and toned
fr-CA: Teinté et viré

en: Stencil color
fr-CA: Coloré au pochoir

en: Kind of color stock or print
fr-CA: Type de film ou de tirage

en: Type of color film stock or color print the item represents.
fr-CA: Type de film en couleur ou de tirage couleur représenté par le document.

en: Imbibition dye transfer prints
fr-CA: Épreuves produites par transfert hydrotypique

en: Three-layer stock
fr-CA: Pellicule à trois couches

en: Three layer stock, low fade
fr-CA: Pellicule à trois couches, faible altération

en: Duplitized stock
fr-CA: Pellicule à double-face

en: Deterioration stage
fr-CA: Niveau de détérioration

en: Level of deterioration of the motion picture film.
fr-CA: Niveau de détérioration du film cinématographique.

en: None apparent
fr-CA: Non apparent

en: Nitrate: suspicious odor
fr-CA: Nitrate : odeur suspecte

en: Nitrate: pungent odor
fr-CA: Nitrate : odeur âcre

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
fr-CA: Nitrate : brunâtre, décoloré, altéré, poussiéreux

en: Nitrate: sticky
fr-CA: Nitrate : collant

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
fr-CA: Nitrate : mousse, bulles, cloques

en: Nitrate: congealed
fr-CA: Nitrate : coagulé

en: Nitrate: powder
fr-CA: Nitrate : poudre

en: Non-nitrate: detectable deterioration
fr-CA: Non-nitrate : détérioration visible (odeur diacétate)

en: Non-nitrate: advanced deterioration
fr-CA: Non-nitrate : détérioration avancée

en: Non-nitrate: disaster
fr-CA: Non-nitrate : désastre

en: Completeness
fr-CA: Degré d'achèvement

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
fr-CA: Si le document catalogué est jugé complet ou non.

en: Complete
fr-CA: Terminé

en: Incomplete
fr-CA: Incomplet

en: Film inspection date
fr-CA: Date d'inspection du film

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
fr-CA: Six caractères indiquant la date la plus récente d'inspection du film; la date est entrée sous le format ssaamm (siècle/année/mois). Un tiret est utilisé pour les sections inconnues de la date. Six caractères de remplissage (||||||) sont utilisés s'il n'y a eu aucune tentative de coder ces positions.

en: Special class of textual material to which an item belongs.
fr-CA: Classe spéciale de support textuel du document.

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
fr-CA: Classe spéciale de support du document, habituellement la classe d'objets physiques.

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
fr-CA: Contient un blanc (#) ou un caractère de remplissage (|).

en: Altitude of sensor
fr-CA: Altitude du capteur

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
fr-CA: Position générale du capteur par rapport à l'objet étudié.

en: Surface
fr-CA: En surface

en: Airborne
fr-CA: Aéroporté

en: Spaceborne
fr-CA: Spatial

en: Attitude of sensor
fr-CA: Assiette du capteur

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
fr-CA: Angle général de l'appareil à partir duquel l'image de télédétection est créée.

en: Low oblique
fr-CA: Oblique basse

en: High oblique
fr-CA: Oblique haute

en: Vertical
fr-CA: À la verticale

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
fr-CA: Quantité de couverture nuageuse présente lorsque l'image de télédétection a été prise.

en: Cloud cover
fr-CA: Couverture nuageuse

en: 0-9%%
fr-CA: 0 à 9%%

en: 10-19%%
fr-CA: 10 à 19%%

en: 20-29%%
fr-CA: 20 à 29%%

en: 30-39%%
fr-CA: 30 à 39%%

en: 40-49%%
fr-CA: 40 à 49%%

en: 50-59%%
fr-CA: 5- 50 à 59 %%

en: 60-69%%
fr-CA: 6- 60 à 69 %%

en: 70-79%%
fr-CA: 70 à 79%%

en: 80-89%%
fr-CA: 80 à 89%%

en: 90-100%%
fr-CA: 90 à 100%%

en: Platform construction type
fr-CA: Type de construction de la plate-forme

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
fr-CA: Type de construction de la plate-forme servant de base pour le dispositif de télédétection. Pour les besoins de cette donnée, "plate-forme" signifie n'importe quelle structure pouvant servir de base, pas seulement les surfaces plates.

en: Balloon
fr-CA: Ballon

en: Aircraft--low altitude
fr-CA: Aéronef--basse altitude

en: Aircraft--medium altitude
fr-CA: Aéronef--altitude moyenne

en: Aircraft--high altitude
fr-CA: Aéronef--haute altitude

en: Manned spacecraft
fr-CA: Engin spatial habité

en: Unmanned spacecraft
fr-CA: Engin spatial inhabité

en: Land-based remote-sensing device
fr-CA: Dispositif de télédétection terrestre

en: Water surface-based remote-sensing device
fr-CA: Dispositif de télédétection en surface marine

en: Submersible remote-sensing device
fr-CA: Dispositif de télédétection submersible

en: Platform use category
fr-CA: Catégorie d'utilisation de la plate-forme

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
fr-CA: Utilisation principale prévue pour la plate-forme indiquée dans 007/06 (Type de construction de la plate-forme).

en: Meteorological
fr-CA: Météorologique

en: Surface observing
fr-CA: Observation en surface

en: Space observing
fr-CA: Observation dans l'espace

en: Mixed uses
fr-CA: Utilisation mixte

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
fr-CA: Pour la méthode d'enregistrement d'un appareil de télédétection, et plus spécifiquement si le capteur participe à la création de la transmission qu'il mesure.

en: Sensor type
fr-CA: Type de détecteur

en: Active
fr-CA: Actif

en: Passive
fr-CA: Passif

en: Data type
fr-CA: Type de données

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
fr-CA: Caractéristiques spectrales, acoustiques ou magnétiques des données reçues par l'appareil de télédétection produisant l'image. Peut être utilisé pour indiqué autant la longueur d'ondes de radiation que le type de capteur utilisé pour les mesurer.

en: Visible light
fr-CA: Lumière visible

en: Near infrared
fr-CA: Infrarouge proche

en: Middle infrared
fr-CA: Infrarouge intermédiaire

en: Far infrared
fr-CA: Infrarouge lointain

en: Thermal infrared
fr-CA: Infrarouge thermique

en: Shortwave infrared (SWIR)
fr-CA: Infrarouge ondes courtes

en: Reflective infrared
fr-CA: Infrarouge réfléchissant

en: Combinations
fr-CA: Combinaisons

en: Other infrared data
fr-CA: Autres données d'infrarouge

en: Sidelooking airborne radar (SLAR)
fr-CA: Radar latéral aéroporté (SLAR)

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
fr-CA: Radar à synthèse d'ouverture(SAR) - monofréquence

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
fr-CA: SAR - multifréquences (plusieurs canaux)

en: SAR-like polarization
fr-CA: SAR - polarisation parallèle

en: SAR-cross polarization
fr-CA: SAR - polarisation croisée

en: Infometric SAR
fr-CA: SAR infométrique

en: polarmetric SAR
fr-CA: gg- SAR polarimétrique

en: Passive microwave mapping
fr-CA: Cartographie en hyperfréquence passive

en: Other microwave data
fr-CA: Autres données en hyperfréquence

en: Far ultraviolet
fr-CA: Ultraviolet lointain

en: Middle ultraviolet
fr-CA: Ultraviolet intermédiaire

en: Near ultraviolet
fr-CA: Ultraviolet proche

en: Ultraviolet combinations
fr-CA: Combinaisons d'ultraviolet

en: Other ultraviolet data
fr-CA: Autres données d'ultraviolet

en: Multi-spectral, multidata
fr-CA: Multispectrale, multidonnées

en: Multi-temporal
fr-CA: Multitemporel

en: Combination of various data types
fr-CA: Combinaison de divers types de données

en: Sonar--water depth
fr-CA: Sonar--profondeur de l'eau

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
fr-CA: Sonar--image de la topographie du fond, balayage latéral

en: Sonar--bottom topography, near-surface
fr-CA: Sonar--image de la topographie du fond, au voisinage de la surface

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
fr-CA: Sonar--image de la topographie du fond, au voisinage du fond

en: Seismic surveys
fr-CA: Relevés sismiques

en: Other acoustical data
fr-CA: Autre données acoustiques

en: Gravity anomalies (general)
fr-CA: Anomalies de pesanteur (générales)

en: Free-air
fr-CA: Réduction à l'air libre

en: Bouger
fr-CA: Anomalie de Bouguer

en: Isostatic
fr-CA: Anomalie isostatique

en: Magnetic field
fr-CA: Champ magnétique

en: radiometric surveys
fr-CA: levées radiométriques

en: Sound recording
fr-CA: Enregistrement sonore

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
fr-CA: Classe spéciale d'enregistrement sonore du document (par exemple, un cylindre).

en: Belt
fr-CA: Cylindre souple

en: Cylinder
fr-CA: Cylindre

en: Sound cartridge
fr-CA: Cartouche sonore

en: Sound-track film
fr-CA: Piste sonore d'un film

en: Roll
fr-CA: Rouleau

en: Sound cassette
fr-CA: Audio cassette

en: Sound-tape reel
fr-CA: Bobine de bande sonore

en: Wire recording
fr-CA: Enregistrement sur fil

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
fr-CA: Contient un blanc (#) ou un caractère de remplissage (|)

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
fr-CA: Vitesse de lecture d'un enregistrement sonore. Ce code se rapporte uniquement à la vitesse de lecture d'un enregistrement sonore rendu sur un appareil mécanique.

en: Speed
fr-CA: Vitesse

en: 16 rpm (discs)
fr-CA: 16 r/min (disques)

en: 33 1/3 rpm (discs)
fr-CA: 33 1/3 r/min (disques)

en: 45 rpm (discs)
fr-CA: 45 r/min (disques)

en: 78 rpm (discs)
fr-CA: 78 r/min (disques)

en: 8 rpm (discs)
fr-CA: 8 r/min (disques)

en: 1.4 m. per second (discs)
fr-CA: 1,4 m/s (disques)

en: 120 rpm (cylinders)
fr-CA: 120 r/min (cylindres)

en: 160 rpm (cylinders)
fr-CA: 160 r/min (cylindres)

en: 15/16 ips (tapes)
fr-CA: 15/16 po/s (bandes)

en: 1 7/8 ips (tapes)
fr-CA: 1 7/8 po/s (bandes)

en: 3 3/4 ips (tapes)
fr-CA: 3 3/4 po/s (bandes)

en: 7 1/2 ips (tapes)
fr-CA: 7 1/2 po/s (bandes)

en: 15 ips (tapes)
fr-CA: 15 po/s (bandes)

en: 30 ips (tape)
fr-CA: 30 po/s (bandes)

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
fr-CA: Configuration des canaux de lecture pour un enregistrement sonore.

en: Groove width/groove pitch
fr-CA: Largeur/pas du sillon

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
fr-CA: Largeur du sillon d'enregistrement pour les disques ou le pas du sillon dans le cas des cylindres.

en: Microgroove/fine
fr-CA: Microsillon/sillon fin

en: Coarse/standard
fr-CA: Sillon large/standard

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
fr-CA: Diagramme d'une bobine ou d'un disque, ou les dimensions d'une cassette, d'une cartouche ou d'un cylindre.

en: 3 in. diameter
fr-CA: 3 po de diamètre

en: 5 in. diameter
fr-CA: 5 po de diamètre

en: 7 in. diameter
fr-CA: 7 po de diamètre

en: 10 in. diameter
fr-CA: 10 po de diamètre

en: 12 in. diameter
fr-CA: 12 po de diamètre

en: 16 in. diameter
fr-CA: 16 po de diamètre

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
fr-CA: 4 3/4 po ou 12 cm de diamètre

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
fr-CA: 5 1/4 x 3 7/8 po

en: 2 3/4 x 4 in.
fr-CA: 2 3/4 x 4 po

en: Tape width
fr-CA: Largeur de la bande

en: Width of the tape.
fr-CA: Largeur de la bande.

en: 1/8 in.
fr-CA: 1/8 po

en: 1/4 in.
fr-CA: 1/4 po

en: 1/2 in.
fr-CA: 1/2 po

en: 1 in.
fr-CA: 1 po

en: Number of tracks on a tape.
fr-CA: Nombre de pistes sur une bande.

en: Tape configuration
fr-CA: Configuration de la bande

en: Full (1) track
fr-CA: Une piste

en: Half (2) track
fr-CA: Deux pistes

en: Quarter (4) track
fr-CA: Quatre pistes

en: Eight track
fr-CA: Huit pistes

en: Twelve track
fr-CA: Douze pistes

en: Sixteen track
fr-CA: Seize pistes

en: Kind of disc, cylinder or tape
fr-CA: Genre de disque, de cylindre ou de bande

en: Master tape
fr-CA: Bande maîtresse

en: Tape duplication master
fr-CA: Duplication de la bande maîtresse

en: Disc master (negative)
fr-CA: Disque maître (négatif)

en: Instantaneous (recorded on the spot)
fr-CA: Enregistrement direct (enregistré sur place)

en: Mass-produced
fr-CA: Production en série

en: Mother (positive)
fr-CA: Mère (positif)

en: Stamper (negative)
fr-CA: Matrice de pressage (négatif)

en: Test pressing
fr-CA: Essai de pressage

en: Kind of material
fr-CA: Genre de matériau

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
fr-CA: Type de matériel utilisé dans la fabrication des enregistrements sonores (autant les enregistrements directs que les productions en série). Ce code est uniquement destiné à se rapporter à un enregistrement sonore rendu sur un appareil mécanique.

en: Lacquer coating
fr-CA: Couche de vernis-laque

en: Cellulose nitrate
fr-CA: Nitrate de cellulose

en: Acetate tape with ferrous oxide
fr-CA: Ruban en acétate enduit d'oxyde ferreux

en: Glass with lacquer
fr-CA: Verre enduit de vernis-laque

en: Aluminum with lacquer
fr-CA: Aluminium enduit de vernis-laque

en: Plastic with metal
fr-CA: Plastique enduit de métal

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
fr-CA: Papier enduit de vernis-laque ou d'oxyde ferreux

en: Shellac
fr-CA: Gomme laque

en: Wax
fr-CA: Cire

en: Kind of cutting
fr-CA: Genre de gravure

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
fr-CA: Type de gravure des sillons sur un disque.

en: Hill-and-dale cutting
fr-CA: Gravure en profondeur

en: Lateral or combined cutting
fr-CA: Gravure latérale ou combinée

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
fr-CA: Caractéristiques de lecture pour les enregistrements sonores, incluant l'équipement spécial ou l'égalisation nécessaire pour une lecture appropriée. Ce code n'est pas utilisé pour indiquer les processus particuliers utilisés pendant l'enregistrement, à moins que ceux-ci doivent être utilisés pendant la lecture.

en: Special playback characteristics
fr-CA: Caractéristiques spéciales de lecture

en: NAB standard
fr-CA: Norme NAB

en: CCIR standard
fr-CA: Norme CCIR

en: Dolby-B encoded
fr-CA: Méthode Dolby B

en: dbx encoded
fr-CA: Méthode dbx

en: Digital recording
fr-CA: Méthode numérique

en: Dolby-A encoded
fr-CA: Méthode Dolby A

en: Dolby-C encoded
fr-CA: Méthode Dolby C

en: CX encoded
fr-CA: Méthode CX

en: How the sound was originally captured and stored. Sound recordings should be coded for the original capture and storage techniques, regardless of the physical format of the manifestation being cataloged or whether the sound content of the manifestation being cataloged has been enhanced using other techniques.
fr-CA: Manière dont l'enregistrement a été initialement capté et stocké. Les enregistements sonores doivent être codés selon la technique de captage et de stockage d'origine, peu importe le support matériel de la manifestation à cataloguer ou même si le contenu sonore de la manifestation a été amélioré à l'aide d'autres techniques.

en: Original capture and storage technique
fr-CA: Technique de captage et de stockage d'origine

en: Acoustical capture, analog direct storage
fr-CA: Stockage direct analogique, captage acoustique

en: Electrical capture, analog direct storage
fr-CA: Stockage direct analogique, captage électrique

en: Electrical capture, digital storage
fr-CA: Stockage numérique, captage électrique

en: Electrical capture, analog electrical storage
fr-CA: Stockage électrique analogique, captage électrique

en: Unknown capture and storage
fr-CA: Technique de stockage et de captage inconnue

en: Text
fr-CA: Document textuel

en: Regular print
fr-CA: Impression normale

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant que la catégorie de matériel du document est l'enregistrement vidéo, défini comme un enregistrement d'images visuelles, habituellement en mouvement et accompagnées de sons. Il est destiné à être lu par une télévision ou un moniteur vidéo. Les caractères de remplissage (|) ne sont pas acceptés à cette position.

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
fr-CA: Classe spéciale d'enregistrement vidéo du document.

en: Videocartridge
fr-CA: Vidéo en cartouche

en: Videocassette
fr-CA: Vidéocassette

en: Videoreel
fr-CA: Bobine vidéo

en: Color characteristics of a videorecording.
fr-CA: Caractéristiques des couleurs d'un enregistrement vidéo.

en: Videorecording format
fr-CA: Format d'enregistrement vidéo

en: Videotape or videodisc recording format.
fr-CA: Format d'enregistrement vidéo sur bande vidéo ou vidéodisque.

en: Beta (1/2 in., videocassette)
fr-CA: Beta (vidéocassette 1/2 po)

en: VHS (1/2 in., videocassette)
fr-CA: VHS (vidéocassette 1/2 po)

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
fr-CA: U-matic (vidéocassette 3/4 po)

en: EIAJ (1/2 in., reel)
fr-CA: EIAJ (bobine 1/2 po)

en: Type C (1 in., reel)
fr-CA: Type C (bobine 1 po)

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
fr-CA: Quadruplex (bobine 1 ou 2 po)

en: Laserdisc
fr-CA: Disque laser

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
fr-CA: Vidéodisque à lecture capacitive

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
fr-CA: Bétacam (vidéocassette 1/2 po)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
fr-CA: Bétacam SP (vidéocassette 1/2 po)

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
fr-CA: Super VHS (vidéocassette 1/2 po)

en: M-II (1/2 in., videocassette)
fr-CA: M-II (vidéocassette 1/2 po)

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
fr-CA: D-2 (vidéocassette 3/4 po)

en: Hi-8 mm.
fr-CA: Hi-8 mm

en: Blu-ray disc
fr-CA: Disque Blu-ray

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
fr-CA: Si le son est sur le document ou s'il est sur un support distinct (c'est-à-dire sur du matériel d'accompagnement).

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
fr-CA: Support spécifique utilisé pour porter le son d'un document, que le son soit porté par l'enregistrement vidéo lui-même ou séparément) et le type de lecteur requis.

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
fr-CA: Largeur de l'enregistrement vidéo. Pour les enregistrement vidéo, seuls les codes qui correspondent exactement aux mesures du document dans la description physique peuvent être utilisés. Si aucun code ne correspond exactement, utiliser le code z.

en: 2 in.
fr-CA: 2 po

en: 3/4 in.
fr-CA: 3/4 po

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
fr-CA: Configuration des canaux de lecture pour la portion sonore de l'enregistrement vidéo.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant que la catégorie de matériel de l'exemplaire est non précisée, ce qui veut dire que le document n'est pas identifié par l'une des autres valeurs 007 ou que les supports multiples ne sont pas notés spécifiquement (par exemple, lorsqu'un document est une collection de différents types de matériel et que l'institution décide de ne pas coder différentes zones 007 pour chaque composant). Les caractères de remplissage (|) ne sont pas acceptés à cette position.

en: Special class of material to which the item belongs
fr-CA: Catégorie particulière dont fait partie le document

en: Multiple physical forms
fr-CA: Supports matériels multiples

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
fr-CA: Chaîne numérique de six caractères, générée par ordinateur, qui indique la date à laquelle la notice MARC a été créée. Enregistrée dans le modèle aammjj.

en: Date entered on file
fr-CA: Date d'enregistrement au fichier

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant le type de date saisi en 008/07-10 (Date 1) et en 008/11-14 (Date 2). Pour les ressources continues, le code saisi en 008/06 indique également le statut de la publication.

en: Type of date/Publication status
fr-CA: Type de date et statut de publication

en: No dates given; B.C. date involved
fr-CA: Aucune date fournie ou présence d'une date avant J.-C.

en: Continuing resource currently published
fr-CA: Ressource continue actuellement publiée

en: Continuing resource ceased publication
fr-CA: Fin de parution d'une ressource continue

en: Detailed date
fr-CA: Date détaillée

en: Inclusive dates of collection
fr-CA: Dates extrêmes représentées par une collection

en: Range of years of bulk of collection
fr-CA: Période couverte par la majeure partie de la collection

en: Multiple dates
fr-CA: Dates multiples

en: Dates unknown
fr-CA: Dates inconnues

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
fr-CA: Date de diffusion, distribution/lancement/édition et production/séance d'enregistrement lorsqu'elles diffèrent

en: Questionable date
fr-CA: Date incertaine

en: Reprint/reissue date and original date
fr-CA: Date de réimpression ou de réédition et date de l'original

en: Single known date/probable date
fr-CA: Date unique de publication connue ou probable

en: Publication date and copyright date
fr-CA: Date de publication et date de droit d'auteur

en: Continuing resource status unknown
fr-CA: Statut de ressource continue inconnu

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
fr-CA: Une date indiquée par le code dans 008/06 (Type de date et statut de publication)

en: Date element is not applicable
fr-CA: Date sans objet

en: Date digit
fr-CA: Date en chiffres

en: Date element is totally or partially unknown
fr-CA: Date partielle ou inconnue

en: MARC Code List for Countries
fr-CA: Liste des codes MARC des pays

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
fr-CA: Code alphabétique à deux ou trois caractères indiquant le lieu de publication, de production ou d'exécution.

en: Various places
fr-CA: Divers lieux

en: No place, unknown, or undetermined
fr-CA: Aucun lieu, lieu inconnu ou indéterminé

en: Two-character alphabetic code
fr-CA: Code alphabétique à deux caractères

en: Three-character alphabetic code
fr-CA: Code alphabétique à trois caractères

en: Illustrations - code 1
fr-CA: Illustration - code 1

en: Phonodisc, phonowire, etc
fr-CA: Enregistrement sonores

en: Illustrations - code 2
fr-CA: Illustration - code 2

en: Illustrations - code 3
fr-CA: Illustration - code 3

en: Illustrations - code 4
fr-CA: Illustration - code 4

en: Nature of contents - code 1
fr-CA: Nature du contenu - code 1

en: Nature of contents - code 2
fr-CA: Nature du contenu - code 2

en: Nature of contents - code 3
fr-CA: Nature du contenu - code 3

en: Nature of contents - code 4
fr-CA: Nature du contenu - code 4

en: Language
fr-CA: Langue

en: MARC Code List for Languages
fr-CA: Liste des codes MARC des langues

en: No information provided
fr-CA: Aucune information fournie

en: Multiple languages
fr-CA: Multilingue

en: Sign languages
fr-CA: Languages gestuels

en: Undetermined
fr-CA: Indéterminé

en: No linguistic content
fr-CA: Aucun élément linguistique

en: Modified record
fr-CA: Notice modifiée

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
fr-CA: Code à un caractère indiquant si les données dans une notice bibliographique sont une modification de l'information qui apparaît sur le document catalogué ou qui était destiné à être inclus dans la notice MARC.

en: Not modified
fr-CA: Notice intégrale

en: Dashed-on information omitted
fr-CA: Omission de l'information après le tiret

en: Completely romanized/printed cards romanized
fr-CA: Entièrement romanisé/fiches imprimées romanisées

en: Completely romanized/printed cards in script
fr-CA: Entièrement romanisé/fiches imprimées manuscrites

en: Shortened
fr-CA: Notice abrégée

en: Missing characters
fr-CA: Caractères manquants

en: Cataloging source
fr-CA: Source du catalogage

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
fr-CA: Code alphabétique à un caractère indiquant la source de la notice. Si elle est connue, elle est identifiée dans la zone 040 $a (Source de catalogage).

en: National bibliographic agency
fr-CA: Agence bibliographique nationale

en: Cooperative cataloging program
fr-CA: Programme de catalogage coopératif

en: Miniature or study size
fr-CA: Partition miniature ou d'étude

en: Piano score
fr-CA: Partition de piano

en: Blog
fr-CA: Blogue

en: Journal
fr-CA: Revue

en: Repository
fr-CA: Service d'archives

en: Newsletter
fr-CA: Bulletin d'information

en: Directory
fr-CA: Répertoire

en: Control field plugin type of materials schema
fr-CA: Schéma des genres de documents pour l'extension des zones de contrôle

en: Element indicating the control field
fr-CA: Élément indiquant la zone de contrôle

en: Leader:&nbsp;
fr-CA: Guide:&nbsp;

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
fr-CA: Longueur de la notice (auto-généré)

note: SELECT name=f5
en: Record status
fr-CA: Statut de la notice

en: a - Increase in encoding level
fr-CA: a - Rehaussement du niveau d'enregistrement

en: c - Corrected or revised
fr-CA: c- Notice corrigée ou révisée

en: d - Deleted
fr-CA: d- Notice supprimée

en: n - New
fr-CA: n- Nouvelle notice

en: p - Increase in encoding level from prepublication
fr-CA: p - Rehaussement du niveau d'enregistrement d'une notice de prétirage

note: SELECT name=f6
en: Type of record. Controls default type of 008 field.
fr-CA: Type de notice. Paramètres par défaut du type de la zone 008.

en: a - Language material
fr-CA: a - Document textuel

en: c - Notated music
fr-CA: c- Notation musicale

en: d - Manuscript notated music
fr-CA: d- Notation musicale manuscrite

en: e - Cartographic material
fr-CA: e- Document cartographique

en: f - Manuscript cartographic material
fr-CA: f- Document cartographique manuscrit

en: g - Projected medium
fr-CA: g - Matériel visionné par projection

en: i - Nonmusical sound recording
fr-CA: i- Enregistrement sonore non musical

en: j - Musical sound recording
fr-CA: j- Enregistrement sonore musical

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
fr-CA: k - Document iconique en deux dimensions non projeté

en: m - Computer file
fr-CA: m - Fichier d'ordinateur

en: o - Kit
fr-CA: o - Ensemble multisupport

en: p - Mixed materials
fr-CA: p - Document de genres multiples

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
fr-CA: r - Artefact en trois dimensions ou objet naturel

en: t - Manuscript language material
fr-CA: t- Textes manuscrits

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
fr-CA: Niveau bibliographique

en: a - Monographic component part
fr-CA: a - Partie composante monographique

en: b - Serial component part
fr-CA: b- Partie composante d'une publication en série

en: c - Collection
fr-CA: c- Collection

en: d - Subunit
fr-CA: d- Sous-élément

en: i - Integrating resource
fr-CA: i- Ressource intégratrice

en: m - Monograph/item
fr-CA: m - Document monographique

en: s - Serial
fr-CA: s- Périodique

note: SELECT name=f8
en: Type of control
fr-CA: Genre de méthode

en: _ - No specific type
fr-CA: _ - Aucune méthode spécifique

en: a - Archival
fr-CA: a - Méthode archivistique

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
fr-CA: Encodage (Unicode forcé)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
fr-CA: Indicateur/Taille des sous-zones

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
fr-CA: Adresse de la base de donnée (auto-généré)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
fr-CA: Niveau d’enregistrement

en: _ - Full level
fr-CA: _ - Niveau complet

en: 1 - Full level, material not examined
fr-CA: 1 - Niveau complet, document non examiné

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
fr-CA: 2 - Niveau incomplet, document non examiné

en: 3 - Abbreviated level
fr-CA: 3 - Niveau abrégé

en: 4 - Core level
fr-CA: 4 - Niveau de base

en: 5 - Partial (preliminary) level
fr-CA: 5- Niveau partiel, (notice provisoire)

en: 7 - Minimal level
fr-CA: 7 - Niveau minimal

en: 8 - Prepublication level
fr-CA: 8 - Niveau de prétirage

en: I- Full-level input by OCLC participants
fr-CA: I - Niveau complet, entrée par les participants OCLC

en: J- Deleted record
fr-CA: J - Notice supprimée

en: K- Less-than-full input by OCLC participants
fr-CA: K - Niveau incomplet, entrée par les participants OCLC

en: M- Added from a batch process
fr-CA: M - Ajout par un processus en lot

en: u - Unknown
fr-CA: u - Inconnu

en: z - Not applicable
fr-CA: z - Sans objet

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
fr-CA: Forme de catalogage descriptif

en: _ - Non-ISBD
fr-CA: _ - Forme autre que ISBD

en: c - ISBD punctuation omitted
fr-CA: c- Ponctuation ISBD omise

en: i - ISBD punctuation included
fr-CA: i- Ponctuation ISBD comprise

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
fr-CA: n - Ponctuation autre que ISBD omise

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
fr-CA: Niveau de la notice d'une ressource en plusieurs parties

en: _ - Not specified or not applicable
fr-CA: _ - Non spécifié ou sans objet

en: a - Set
fr-CA: a - Ensemble

en: b - Part with independent title
fr-CA: b- Partie avec un titre indépendant

en: c - Part with dependent title
fr-CA: c- Partie avec un titre dépendant

note: SPAN
en: Length of directory elements
fr-CA: Longueur des éléments

note: SCRIPT
en: Assign next
fr-CA: Attribuer le prochain

note: SCRIPT
en: Control number:
fr-CA: Numéro de contrôle :

note: SCRIPT
en: Enter new control number
fr-CA: Inscrire un nouveau numéro de contrôle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
fr-CA: Données fixes :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
fr-CA: Chargement…

note: SCRIPT
en: Override
fr-CA: Outrepasser

note: SCRIPT
en: Updated:
fr-CA: Mis à jour :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
fr-CA: non défini

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
fr-CA: 006 Éléments de données de longueur fixe -- Caractéristiques matérielles additionnelles

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
fr-CA: Sélectionnez un type de document pour spécifier les valeurs variables

en: Type of material
fr-CA: Genre de matériel

en: Select a type of material
fr-CA: Sélectionnez un type de matériel

note: INPUT type=submit
en: Save
fr-CA: Enregistrer

en: Cancel
fr-CA: Annuler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
fr-CA: Montrer les valeurs du type de document '%s' ?

en: 007 Physical description fixed field--General information
fr-CA: 007 Zones fixes de description matérielle -- Information générale

en: Material type:
fr-CA: Type de matériel :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
fr-CA: #- Aucune tentative de coder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
fr-CA: #- Aucun support secondaire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
fr-CA: #- Aucun son (muet)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
fr-CA: #- Pas de support de musique en braille particulière

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
fr-CA: #- Pas de classe d'écriture braille particulière

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
fr-CA: #- Non défini

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
fr-CA: (AAAAMM; utilisez jusqu'à 6 - pour inconnue <br />ou | Aucune tentative de coder)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
fr-CA: (si la profondeur de bit exacte est connue, entrez-la; <br />sinon utilisez la liste déroulante)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
fr-CA: (trois chiffres, inclure les blocs de zéros au besoin, <br />ou ||| pour Aucune tentative de coder)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
fr-CA: --- - Inconnu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 0- 0-9%
fr-CA: 0- 0 à 9 %

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
fr-CA: 00 Indication générale du genre de document

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
fr-CA: 01 Indication spécifique du genre de document

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
fr-CA: 02 Non défini

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
fr-CA: 03 Altitude du capteur

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
fr-CA: 03 Classe d'écriture braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
fr-CA: 03 Couleur

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
fr-CA: 03 Polarité

note: SCRIPT
en: 03 Speed
fr-CA: 03 Vitesse

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
fr-CA: 04 Assiette du capteur

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
fr-CA: 04 Base de l'émulsion

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
fr-CA: 04 Classe d'écriture braille (2e option)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
fr-CA: 04 Configuration des canaux de lecture

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
fr-CA: 04 Format de présentation de film cinématographique

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
fr-CA: 04 Support matériel

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
fr-CA: 04 Support matériel

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
fr-CA: 04 Matériau du support principal

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
fr-CA: 04 Format d'enregistrement vidéo

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
fr-CA: 05 Couverture de nuages

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
fr-CA: 05 Largeur/pas du sillon

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
fr-CA: 05 Niveau de contraction

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
fr-CA: 05 Échelle générale de réduction

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
fr-CA: 05 Matériau du support secondaire

note: SCRIPT
en: 05 Sound
fr-CA: 05 Son

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
fr-CA: 05 Son sur ou distinct du support

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
fr-CA: 05 Genre de reproduction

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
fr-CA: 05 Genre de reproduction

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
fr-CA: 06 Support de musique en braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
fr-CA: 06 Support sonore

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
fr-CA: 06 Type de construction de la plate-forme

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
fr-CA: 06 Particularités de la production / reproduction

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
fr-CA: 06-08 Densité de bits de l'image

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
fr-CA: 06-08 Facteur de réduction

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
fr-CA: 07 Support de musique en braille (2e option)

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
fr-CA: 07 - Catégorie d'utilisation de la plate-forme

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
fr-CA: 07 Polarité

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
fr-CA: 07 Largeur de la bande

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
fr-CA: 08 Support de musique en braille (3e option)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
fr-CA: 08 Configuration des canaux de lecture

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
fr-CA: 08 Matériau du support secondaire

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
fr-CA: 08 Type de détecteur

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
fr-CA: 08 Configuration de la bande

note: SCRIPT
en: 09 Color
fr-CA: 09 Couleur

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
fr-CA: 09 Formats de fichiers

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
fr-CA: 09 Genre de disque, de cylindre ou de bande

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
fr-CA: 09 Éléments de production

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
fr-CA: 09 Caractéristiques matérielles particulières

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
fr-CA: 09-10 Type de données

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 1- 10-19%
fr-CA: 1- 10 à 19 %

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
fr-CA: 10 Émulsion sur pellicule

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
fr-CA: 10 Genre de matériau

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
fr-CA: 10 Polarité

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
fr-CA: 10 Objectifs d'assurance de la qualité

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
fr-CA: 11 Antécédents / Source

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
fr-CA: 11 Générations

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
fr-CA: 11 Genre de gravure

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
fr-CA: 12 Support

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
fr-CA: 12 Niveau de compression

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
fr-CA: 12 Caractéristiques spéciales de lecture

note: SCRIPT
en: 13 Original capture and storage technique
fr-CA: 13 Technique de captage et de stockage d'origine

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
fr-CA: 13 Catégories précises des couleurs

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
fr-CA: 13 Qualité de reformatage

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
fr-CA: 14 Type de film ou de tirage

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
fr-CA: 15 Niveau de détérioration

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
fr-CA: 16 Degré d'achèvement

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
fr-CA: 17-22 Date d'inspection du film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 2- 20-29%
fr-CA: 2- 20 à 29 %

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 3- 30-39%
fr-CA: 3- 30 à 39 %

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 4- 40-49%
fr-CA: 4- 40 à 49 %

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 5- 50-59%
fr-CA: 5- 50 à 59 %

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 6- 60-69%
fr-CA: 6- 60 à 69 %%

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 7- 70-79%
fr-CA: 7- 70 à 79 %%

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 8- 80-89%
fr-CA: 8- 80 à 89 %

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 9- 90-100%
fr-CA: 9- 90 à 100 %%

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
fr-CA: Densité exacte de bits 001-999

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
fr-CA: a- 16 r/min (disques)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
fr-CA: a- 3 1/2 po

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
fr-CA: a- 3 po de diamètre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
fr-CA: a- 3 couches, couleurs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm.
fr-CA: a- 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
fr-CA: a- Microfilm 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
fr-CA: a- Accès

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, analog direct storage
fr-CA: a- Stockage direct analogique, captage acoustique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
fr-CA: a- Actif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
fr-CA: a- Fiche d'activité

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
fr-CA: a- Carte à fenêtres

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
fr-CA: a- Ballon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
fr-CA: a- Mesure sur mesure

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
fr-CA: a- Beta (vidéocassette 1/2 po)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
fr-CA: a- Canevas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
fr-CA: a- Globe céleste

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
fr-CA: a- Fichier reproduit à partir de l'original

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
fr-CA: a- Matrice d'archives

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
fr-CA: a- Une piste

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
fr-CA: a- Épreuves produites par transfert hydrotypique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
fr-CA: a- Couche de vernis-laque

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
fr-CA: a- Écriture littéraire en braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
fr-CA: a- Oblique basse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
fr-CA: a- Faible réduction

note: SCRIPT
en: a- Map
fr-CA: a- Carte géographique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
fr-CA: a- Bande maîtresse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
fr-CA: a- Météorologique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
fr-CA: a- Norme NAB

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
fr-CA: a- Non apparent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
fr-CA: a- Monochrome

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
fr-CA: a- Fichier en format simple

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
fr-CA: a- Piste sonore optique sur le film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
fr-CA: a- Papier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
fr-CA: a- Diazocopie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
fr-CA: a- Positif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
fr-CA: a- Caractères d'imprimerie/braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
fr-CA: a- Caractères normaux

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
fr-CA: a- Support de sécurité, indéterminé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
fr-CA: a- Halogénures d'argent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
fr-CA: a- Son

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
fr-CA: a- Son sur le support

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
fr-CA: a- Film standard 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
fr-CA: a- Largeur de film standard 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
fr-CA: a- Format standard sonore (image réduite)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
fr-CA: a- En surface

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
fr-CA: a- Cartouche de bande magnétique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
fr-CA: a- Non compressé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
fr-CA: a- Intégral

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
fr-CA: a- Copie de montage

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
fr-CA: aa- Lumière visible

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
fr-CA: b- 2 couleurs, bande unique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
fr-CA: b- 33 1/3 r/min (disques)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
fr-CA: b- 5 po de diamètre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
fr-CA: b- Aéroporté

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
fr-CA: b- Aéronef--basse altitude

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
fr-CA: b- Mesure par mesure

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
fr-CA: b- Noir et blanc

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
fr-CA: b- Papier bristol

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
fr-CA: b- Norme CCIR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
fr-CA: b- Nitrate de cellulose

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
fr-CA: b- Cartouche de mémoire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
fr-CA: b- Abrégé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Electrical capture, analog direct storage
fr-CA: b- Stockage direct analogique, captage électrique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
fr-CA: b- Fichier reproduit à partir d'une microforme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
fr-CA: b- Code de format en braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
fr-CA: b- Deux pistes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
fr-CA: b- Oblique haute

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
fr-CA: b- Alphabet braille élargi

note: SCRIPT
en: b- Large print
fr-CA: b- Gros caractères

note: SCRIPT
en: b- Large print
fr-CA: b- Gros caractères

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
fr-CA: b- Sans perte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
fr-CA: b- Piste sonore magnétique sur film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
fr-CA: b- Microfilm en cartouche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
fr-CA: b- Négatif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
fr-CA: b- Nitrate : odeur suspecte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
fr-CA: b- Non anamorphique (écran panoramique)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
fr-CA: b- Réduction normale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
fr-CA: b- Passif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
fr-CA: b- Photocopie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
fr-CA: b- Globe planétaire ou lunaire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
fr-CA: b- Matrice de tirage

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
fr-CA: b- Son distinct du support

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
fr-CA: b- Super 8 mm/Simple 8

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
fr-CA: b- Largeur de film Super 8 mm/Simple 8

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
fr-CA: b- Observation en surface

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
fr-CA: b- Duplication de la bande maîtresse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
fr-CA: b- Pellicule à trois couches

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
fr-CA: b- Chutes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
fr-CA: b- VHS (vidéocassette 1/2 po)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
fr-CA: b- Bois

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
fr-CA: c- 45 r/min (disques)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
fr-CA: c- 7 po de diamètre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm.
fr-CA: c- 9.5 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
fr-CA: c- Largeur de film 9,5 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
fr-CA: c- Ruban en acétate enduit d'oxyde ferreux

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
fr-CA: c- Aéronef--altitude moyenne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
fr-CA: c- Carton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
fr-CA: c- Carton/carton à dessin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
fr-CA: c- Mélange

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
fr-CA: c- Complet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
fr-CA: c- Cartouche de disque optique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
fr-CA: c- Méthode Dolby B

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
fr-CA: c- Ressource électronique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
fr-CA: c- Fichier reproduit à partir d'une ressource électronique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
fr-CA: c- Film en cartouche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
fr-CA: c- Film fixe en cartouche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
fr-CA: c- Réduction élevée

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
fr-CA: c- Ligne sur ligne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
fr-CA: c- Bande sonore magnétique en cartouche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
fr-CA: c- Écriture mathématique et scientifique en braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
fr-CA: c- Microfilm en cassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
fr-CA: c- Multicolore

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
fr-CA: c- Nitrate : odeur âcre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
fr-CA: c- Rejets

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
fr-CA: c- Préproduction

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
fr-CA: c- Quatre pistes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
fr-CA: c- Support de sécurité, acétate, indéterminé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
fr-CA: c- Exemplaire de consultation

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
fr-CA: c- Observation dans l'espace

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
fr-CA: c- Spatial

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
fr-CA: c- Pierre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
fr-CA: c- Globe terrestre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
fr-CA: c- Pellicule à trois couches, faible altération

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
fr-CA: c- U-matic (vidéocassette 3/4 po)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
fr-CA: c- 2 couleurs indéterminées

note: SCRIPT
en: c- Vertical
fr-CA: c- À la verticale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
fr-CA: c- Vésiculaire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
fr-CA: c- Vidéo en cartouche

note: SCRIPT
en: c- vertical
fr-CA: c- À la verticale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
fr-CA: d- 10 po de diamètre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
fr-CA: d- 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
fr-CA: d- Largeur de film 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
fr-CA: d- Microfilm 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
fr-CA: d- 78 r/min (disques)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
fr-CA: d- Aéronef--haute altitude

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
fr-CA: d- Anamorphique (écran panoramique)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
fr-CA: d- Écriture informatique en braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
fr-CA: d- Disque d'ordinateur, genre non précisé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
fr-CA: d- Disque maître (négatif)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
fr-CA: d- Dessin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
fr-CA: d- Double

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
fr-CA: d- Pellicule à double face

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
fr-CA: d- EIAJ (bobine 1/2 po)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
fr-CA: d- Huit pistes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Electrical capture, digital storage
fr-CA: d- Stockage numérique, captage électrique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
fr-CA: d- Fichier reproduit à partir d'un support intermédiaire (autre qu'une microforme)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
fr-CA: d- Film fixe court

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
fr-CA: d- Verre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
fr-CA: d- Feuilles mobiles

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
fr-CA: d- Avec perte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
fr-CA: d- Métal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
fr-CA: d- Bobine de microfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
fr-CA: d- Nitrate : brunâtre, décoloré, altéré, poussiéreux

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
fr-CA: d- Paragraphe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
fr-CA: d- Épreuves

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
fr-CA: d- Support de sécurité, diacétate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
fr-CA: d- Disque sonore

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
fr-CA: d- Document tactile sans système d'écriture

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
fr-CA: d- 3 couleurs indéterminées

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
fr-CA: d- Réduction très élevée

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
fr-CA: d- Vidéodisque

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
fr-CA: d- Méthode dbx

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
fr-CA: da- Infrarouge proche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
fr-CA: db- Infrarouge intermédiaire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
fr-CA: dc- Infrarouge lointain

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
fr-CA: dd- Infrarouge thermique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
fr-CA: de- Infrarouge ondes courtes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
fr-CA: df- Infrarouge réfléchissant

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
fr-CA: dv- Combinaisons

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
fr-CA: dz- Autres données d'infrarouge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
fr-CA: e- 12 po

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
fr-CA: e- 12 po de diamètre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
fr-CA: e- 28 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
fr-CA: e- Largeur de film 28 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
fr-CA: e- 3 bandes, couleurs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
fr-CA: e- 8 r/min (disques)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
fr-CA: e- Cartouche de disque d'ordinateur, genre non précisé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
fr-CA: e- Cylindre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
fr-CA: e- Méthode numérique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
fr-CA: e- Globe lunaire de la Terre (Lune)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Electrical capture, analog electrical storage
fr-CA: e- Stockage électrique analogique, captage électrique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
fr-CA: e- Bande sonore magnétique sur bobine

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
fr-CA: e- Engin spatial habité

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
fr-CA: e- Matrice

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
fr-CA: e- Pistes de mixage

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
fr-CA: e- Musique en braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
fr-CA: e- Nitrate : collant

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
fr-CA: e- Autre format d'écran large

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
fr-CA: e- Tableau

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
fr-CA: e- Ligne individuelle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
fr-CA: e- Matières synthétiques

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
fr-CA: e- Douze pistes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
fr-CA: e- Type C (bobine 1 po)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
fr-CA: e- Réduction ultra-élevée

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
fr-CA: f- 1.4 m/s (disques)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
fr-CA: f- 16 po de diamètre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
fr-CA: f- 2 bandes, couleurs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm.
fr-CA: f- 35 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
fr-CA: f- Largeur de film 35 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
fr-CA: f- Microfilm 35 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
fr-CA: f- Méthode Dolby A

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
fr-CA: f- Fac-similé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
fr-CA: f- Film en cassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
fr-CA: f- Film fixe, genre non précisé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
fr-CA: f- Bande audio magnétique en cassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
fr-CA: f- Microfiche en cassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
fr-CA: f- Nitrate : mousse, bulles, cloques

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
fr-CA: f- Reproduction photomécanique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
fr-CA: f- Quadruplex (bobine 1 ou 2 po)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
fr-CA: f- Section par section

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
fr-CA: f- Seize pistes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
fr-CA: f- Peaux

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
fr-CA: f- Format standard muet (plein cadre)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
fr-CA: f- Document tactile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
fr-CA: f- Bande en cassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
fr-CA: f- Génériques, bobines intertitres

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
fr-CA: f- Engin spatial inhabité

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
fr-CA: f- Vidéocassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
fr-CA: g- 4 3/4 po ou 12 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
fr-CA: g- 4 3/4 po ou 12 cm de diamètre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm.
fr-CA: g- 70 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
fr-CA: g- Largeur de film 70 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
fr-CA: g- Microfilm 70 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
fr-CA: g- Diagramme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
fr-CA: g- Méthode Dolby C

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
fr-CA: g- Verre enduit de vernis-laque

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
fr-CA: g- Échelle de gris

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
fr-CA: g- Dispositif de télédétection terrestre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Laserdisc
fr-CA: g- Disque laser

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
fr-CA: g- Ligne par ligne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
fr-CA: g- Microcopie opaque

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
fr-CA: g- Nitrate : coagulé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
fr-CA: g- Piste sonore optique et magnétique sur le film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
fr-CA: g- Négatif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
fr-CA: g- Bobines de production

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
fr-CA: g- Document iconique projeté

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
fr-CA: g- Bande rouge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
fr-CA: g- Cartouche sonore

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
fr-CA: g- Textiles

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
fr-CA: ga- Radar latéral aéroporté (SLAR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
fr-CA: gb- Radar à antenne synthétique (SAR) - monofréquence

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
fr-CA: gc- SAR - multifréquences (multicanaux)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
fr-CA: gd- SAR - polarisation parallèle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
fr-CA: ge- SAR - polarisation croisée

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
fr-CA: gf- SAR infométrique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
fr-CA: gg- SAR polarimétrique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
fr-CA: gu- Cartographie en hyperfréquence passive

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
fr-CA: gz- Autres données en hyperfréquence

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
fr-CA: h- Microfilm 105 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
fr-CA: h- 120 r/min (cylindres)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
fr-CA: h- Bande bleue ou verte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
fr-CA: h- Vidéodisque à lecture capacitive

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
fr-CA: h- Méthode CX

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
fr-CA: h- Coloré à la main

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
fr-CA: h- Gravure en profondeur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
fr-CA: h- Métal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
fr-CA: h- Bande de microfilm

note: SCRIPT
en: h- Microform
fr-CA: h- Microforme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
fr-CA: h- Nitrate : poudre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
fr-CA: h- Partition ouverte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
fr-CA: h- Épreuve photographique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
fr-CA: h- Bande sur bobine

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
fr-CA: h- Bande vidéo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
fr-CA: h- Dispositif de télédétection en surface marine

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
fr-CA: i- 1 1/8 x 2 3/8 po

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
fr-CA: i- 160 r/min (cylindres)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
fr-CA: i- Aluminium enduit de vernis-laque

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
fr-CA: i- Bétacam (vidéocassette 1/2 po)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
fr-CA: i- Bande cyan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
fr-CA: i- Incomplet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
fr-CA: i- Enregistrement direct (enregistré sur place)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
fr-CA: i- Support de nitrate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
fr-CA: i- Image

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
fr-CA: i- Plastique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
fr-CA: i- Piste sonore d'un film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
fr-CA: i- Notation brève dans le code Spanner

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
fr-CA: i- Dispositif de télédétection submersible

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
fr-CA: i- Vidéodisque

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
fr-CA: j- Diapositive 2 x 2 po ou 5 x 5 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
fr-CA: j- 3 7/8 x 2 1/2 po

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
fr-CA: j- Bétacam SP (vidéocassette 1/2 po)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
fr-CA: j- Verre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
fr-CA: j- Bande magenta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
fr-CA: j- Disque magnétique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
fr-CA: j- Carte géographique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
fr-CA: j- Métal et verre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
fr-CA: j- Bobine de microfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
fr-CA: j- Tirage

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
fr-CA: j- Film de sécurité

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
fr-CA: j- Notation abrégée

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
fr-CA: ja- Ultraviolet lointain

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
fr-CA: jb- Ultraviolet intermédiaire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
fr-CA: jc- Ultraviolet proche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
fr-CA: jv- Combinaisons d'ultraviolet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
fr-CA: jz- Autres données d'ultraviolet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
fr-CA: k- 15/16 po/s (bandes)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
fr-CA: k- Diapositive 2 1/4 x 2 1/4 po ou 6 x 6 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
fr-CA: k- Carte informatique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
fr-CA: k- Support de film autre qu'un film de sécurité

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
fr-CA: k- Mixte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
fr-CA: k- Non-nitrate : détérioration visible (odeur de diacétate)

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
fr-CA: k- Document iconique non projeté

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
fr-CA: k- Synopsis

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
fr-CA: k- Affiche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
fr-CA: k- Profil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
fr-CA: k- Super VHS (vidéocassette 1/2 po)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
fr-CA: k- Matières synthétiques et verre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
fr-CA: k- Bande jaune

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
fr-CA: l- 1 7/8 po/s (bandes)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
fr-CA: l- 1/8 po

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
fr-CA: l- Microfiche, microcopie opaque, etc. 3x5 po ou 8x13 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
fr-CA: l- Gravure latérale ou combinée

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
fr-CA: l- Métal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
fr-CA: l- Non-nitrate : détérioration avancée

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
fr-CA: l- Dessin technique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
fr-CA: l- Partition verticale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
fr-CA: l- Vinyle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
fr-CA: m- 1/4 po

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
fr-CA: m- 3 3/4 po/s (bandes)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
fr-CA: m- 3 3/4 po/s (bandes)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
fr-CA: m- Microfiche, microcopie opaque, etc. 4x6 po ou 11x15 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
fr-CA: m- Mélange

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
fr-CA: m- M-II (vidéocassette 1/2 po)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
fr-CA: m- Disque magnéto-optique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
fr-CA: m- Production en série

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
fr-CA: m- Microsillon/sillon fin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
fr-CA: m- Mélange

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
fr-CA: m- Support de sécurité, mixte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
fr-CA: m- Matériaux multiples

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
fr-CA: m- Émulsion mixte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
fr-CA: m- Génération mixte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
fr-CA: m- Polarité mixte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
fr-CA: m- Utilisation mixte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
fr-CA: m- Monophonique

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
fr-CA: m- Film cinématographique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
fr-CA: m- Types de braille multiples

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
fr-CA: m- Fichier en formats multiples

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
fr-CA: m- Supports matériels multiples

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
fr-CA: m- Non-nitrate : désastre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
fr-CA: m- Plastique enduit de métal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
fr-CA: ma- Multispectrale, multidonnées

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
fr-CA: mb- Multitemporel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
fr-CA: mm- Combinaison de divers types de données

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
fr-CA: n- Graphique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
fr-CA: n- Sans objet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
fr-CA: n- Vélin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
fr-CA: nn- Sans objet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
fr-CA: nnn- Sans objet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
fr-CA: o- 1/2 po

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
fr-CA: o- 5 1/4 po

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
fr-CA: o- 5 1/4 x 3 7/8 po

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
fr-CA: o- Microfiche, microcopie opaque, etc. 6 x 9 po ou 16 x 23 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
fr-CA: o- 7 1/2 po/s (bandes)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
fr-CA: o- D-2 (vidéocassette 3/4 po)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
fr-CA: o- Rouleau de film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
fr-CA: o- Film fixe en rouleau

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
fr-CA: o- Carte éclair

note: SCRIPT
en: o- Kit
fr-CA: o- Ensemble multisupport

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
fr-CA: o- Disque optique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
fr-CA: o- Papier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
fr-CA: p- 1 po

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
fr-CA: p- 15 po/s (bandes)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
fr-CA: p- Carte à fenêtres 3 1/4 x 7 3/8 po ou 9 x 19 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
fr-CA: p- 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
fr-CA: p- Plâtre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
fr-CA: p- Plastique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
fr-CA: p- Carte postale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
fr-CA: p- Présent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
fr-CA: p- Conservation

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
fr-CA: p- Support de sécurité, polyester

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
fr-CA: p- Tonalité sépia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
fr-CA: pa- Sonar--profondeur de l'eau

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
fr-CA: pb- Sonar--image de la topographie du fond, balayage latéral

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
fr-CA: pc- Sonar--image de la topographie du fond, au voisinage de la surface

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
fr-CA: pd- Sonar--image de la topographie du fond, au voisinage du fond

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
fr-CA: pe- Relevés sismiques

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
fr-CA: pz- Autre données acoustiques

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
fr-CA: q- 2 po

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
fr-CA: q- Support photographique souple positif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
fr-CA: q- Panneau de fibres

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
fr-CA: q- Hi-8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
fr-CA: q- Icône

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
fr-CA: q- Maquette

note: SCRIPT
en: q- Notated music
fr-CA: q- Notation musicale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
fr-CA: q- Autre tonalité

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
fr-CA: q- Tétraphonique, multivoie ou ambiophonique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
fr-CA: q- Rouleau

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
fr-CA: r- 3/4 po

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
fr-CA: r- 30 po/s (bandes)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
fr-CA: r- Film en bobine

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
fr-CA: r- Support photographique souple négatif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
fr-CA: r- Mère (positif)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
fr-CA: r- Papier enduit de vernis-laque ou d'oxyde ferreux

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
fr-CA: r- Porcelaine

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
fr-CA: r- Radiographie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
fr-CA: r- Épreuve de référence/copie de visionnement

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
fr-CA: r- Accès à distance

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
fr-CA: r- Image de télédétection

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
fr-CA: r- Remplacement

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
fr-CA: r- Support de sécurité, mixte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
fr-CA: r- Teinté

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
fr-CA: r- Bobine vidéo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
fr-CA: ra- Anomalies de pesanteur (générales)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
fr-CA: rb- Réduction à l'air libre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
fr-CA: rc- Anomalie de Bouguer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
fr-CA: rd- Anomalie isostatique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
fr-CA: s- 2 3/4 x 4 po

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
fr-CA: s- Transparent 4 x 5 po ou 10 x 13 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
fr-CA: s- Disque Blu-ray

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
fr-CA: s- Sillon large/standard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
fr-CA: s- Support photographique rigide positif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
fr-CA: s- Gomme-laque

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
fr-CA: s- Diapositive

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
fr-CA: s- Audio cassette

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
fr-CA: s- Enregistrement sonore

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
fr-CA: s- Matrice de pressage (négatif)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
fr-CA: s- Dispositif autonome

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
fr-CA: s- Stéréophonique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
fr-CA: s- Pierre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
fr-CA: s- Image didactique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
fr-CA: s- Teinté et viré

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
fr-CA: sa- Champ magnétique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
fr-CA: t- Transparent 5 x 7 po ou 13 x 18 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
fr-CA: t- Support photographique rigide négatif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
fr-CA: t- Support de sécurité, triacétate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
fr-CA: t- Bobine de bande sonore

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
fr-CA: t- Coloré au pochoir

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
fr-CA: t- Essai de pressage

note: SCRIPT
en: t- Text
fr-CA: t- Document textuel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
fr-CA: t- Transparent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
fr-CA: t- Bois

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
fr-CA: ta- Levées radiométriques

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
fr-CA: u- Inconnu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown capture and storage
fr-CA: u- Technique de stockage et de captage inconnue

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
fr-CA: u- Non précisé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
fr-CA: uu- Inconnu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
fr-CA: v- 8 po

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
fr-CA: v- Transparent 8 x 10 po ou 21 x 26 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
fr-CA: v- Coloré à la main

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
fr-CA: v- Cuir

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
fr-CA: v- Photographie (Genre non précisé)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
fr-CA: v- Variante du facteur de réduction

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
fr-CA: v- Enregistrement vidéo

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
fr-CA: w- Transparent 9 x 9 po ou 23 x 23 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
fr-CA: w- Parchemin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
fr-CA: w- Cire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
fr-CA: w- Enregistrement sur fil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
fr-CA: x- Transparent 10 x 10 po ou 26 x 26 cm

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
fr-CA: w- Transparent 9 x 9 po ou 23 x 23 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
fr-CA: x- Sans objet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
fr-CA: y- Transparent 7 x 7 po ou 18 x 18 cm

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
fr-CA: y- Autre support photographique

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
fr-CA: y- Autre support photographique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
fr-CA: y- Vue

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
fr-CA: z- Autre

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
fr-CA: z- Non précisé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
fr-CA: zz- Autre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
fr-CA: |- Aucune tentative de coder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
fr-CA: ||- Aucune tentative de coder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
fr-CA: ||| - Aucune tentative de coder

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
fr-CA: 008 Éléments de données de longueur fixe -- Caractéristiques matérielles additionnelles -- Renseignements généraux

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values. Pre-populated based on Leader/06.
fr-CA: Sélectionnez un type de document pour spécifier les valeurs variables. Valeurs pré-remplies basées sur la zone 000/06.

en: Type of Material
fr-CA: Genre de matériel

note: SELECT name=material_type
en: Select a type of material to specify the variable values. Default selection is based on value in the Leader/06.
fr-CA: Sélectionnez un type de document pour spécifier les valeurs variables. La sélection par défaut est basé sur les valeurs de la zone 000/06.

en: 008 Fixed-length data elements
fr-CA: 008 Éléments de données de longueur fixe

en: 00-05- Date entered on file
fr-CA: 00-05- Date d'enregistrement au fichier

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
fr-CA: 06- Subdivision géographique directe ou indirecte

en: #- Not subdivided geographically
fr-CA: #- Sans subdivision géographique

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
fr-CA: d- Subdivision géographique - directe

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
fr-CA: i- Subdivision géographique - indirecte

en: 07- Romanization scheme
fr-CA: 07- Système de romanisation

en: a- International standard
fr-CA: a- Norme internationale

en: b- National standard
fr-CA: b- Norme nationale

en: c- National library association standard
fr-CA: c- Norme de l'association nationale de bibliothèques

en: d- National library or bibliographic agency standard
fr-CA: d- Norme de l'agence bibliographique nationale ou de la bibliothèque nationale

en: e- Local standard
fr-CA: e- Norme locale

en: f- Standard of unknown origin
fr-CA: f- Norme d'origine inconnue

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
fr-CA: g- Romanisation ou forme conventionnelle du nom dans la langue de l'agence de catalogage

en: 08- Language of catalog
fr-CA: 08- Langue du catalogage

en: #- No information provided
fr-CA: #- Information non fournie

en: b- English and French
fr-CA: b- Anglais et Français

en: e- English only
fr-CA: e- Anglais seulement

en: f- French only
fr-CA: f- Français seulement

en: 09- Kind of record
fr-CA: 09- Genre de notice

en: a- Established heading
fr-CA: a- Vedette établie

en: b- Untraced reference
fr-CA: b- Renvoi sans rappel

en: c- Traced reference
fr-CA: c- Renvoi avec rappel

en: e- Node label
fr-CA: e- Noeud

en: f- Established heading and subdivision
fr-CA: f- Vedette et subdivision établies

en: g- Reference and subdivision
fr-CA: g- Renvoi et subdivision

en: 10- Descriptive cataloging rules
fr-CA: 10- Forme de catalogage descriptif

en: a- Earlier rules
fr-CA: a- Règles antérieures

en: b- AACR 1
fr-CA: b- RCAA 1

en: c- AACR 2
fr-CA: c- RCAA 2

en: d- AACR 2 compatible heading
fr-CA: d- Vedette compatible avec les RCAA 2

en: 11- Subject heading system/thesaurus
fr-CA: 11- Système de vedettes-matières / Thésaurus

en: a- Library of Congress subject headings
fr-CA: a- Vedettes-matière de la Bibliothèque du Congrès

en: a- Library of Congress Subject Headings
fr-CA: a- Vedettes-matière de la Bibliothèque du Congrès

en: b- LC subject headings for children's literature
fr-CA: b- Vedettes-matières de la LC de littérature pour enfants

en: c- Medical subject headings
fr-CA: c- Medical Subject Headings

en: d- National Agricultural Library subject authority file
fr-CA: d- Fichier d'autorité de vedettes-matières de la National Agricultural Library

en: k- Canadian subject headings
fr-CA: k- Vedettes-matières de Bibliothèque et Archives Canada (CSH)

en: r- Art and architecture thesaurus
fr-CA: r- Arts and Architecture Thesaurus

en: s- Sears list of subject headings
fr-CA: s- Sears List of Subject Headings

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
fr-CA: v- Répertoire de vedettes matières

en: 12- Type of series
fr-CA: 12- Type de collection

en: a- Monographic series
fr-CA: a- Collection monographique

en: b- Multipart item
fr-CA: b- Document en plusieurs parties

en: c- Series-like phrase
fr-CA: c- Phrase analogue à une collection

en: 13- Numbered or unnumbered series
fr-CA: 13- Collection numérotée ou non numérotée

en: a- Numbered
fr-CA: a- Numérotée

en: b- Unnumbered
fr-CA: b- Non numérotée

en: c- Numbering varies
fr-CA: c- Numérotation variable

en: 14- Heading use--main or added entry
fr-CA: 14- Utilisation de la vedette - vedette principale ou secondaire

en: a- Appropriate
fr-CA: a- Appropriée

en: b- Not appropriate
fr-CA: b- Non appropriée

en: 15- Heading use--subject added entry
fr-CA: 15- Utilisation de la vedette - vedette-matière secondaire

en: 16- Heading use--series added entry
fr-CA: 16- Utilisation de la vedette - vedette secondaire de collection

en: 17- Type of subject subdivision
fr-CA: 17- Type de subdivision de sujet

en: a- Topical
fr-CA: a- Sujet

en: b- Form
fr-CA: b- Subdivision de forme

en: c- Chronological
fr-CA: c- Subdivision chronologique

en: d- Geographic
fr-CA: d- Subdivision géographique

en: e- Language
fr-CA: e- Langue

en: 18-27 Undefined character positions
fr-CA: 18-27 Positions de caractère non définies

en: 28- Type of government agency
fr-CA: 28- Type d'organisme gouvernemental

en: #- Not a government agency
fr-CA: #- Pas une agence gouvernementale

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
fr-CA: a- Élément autonome ou semi-autonome

en: f- Federal/national
fr-CA: f- Fédéral / national

en: i- International intergovernmental
fr-CA: i- International

en: m- Multistate
fr-CA: m- Groupe interprovincial

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
fr-CA: o- Organisme gouvernemental - type indéterminé

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
fr-CA: s- État, province, territoire, ou territoire sous tutelle, etc.

en: u- Unknown if heading is government agency
fr-CA: u- Inconnu

en: 29- Reference evaluation
fr-CA: 29- Évaluation du renvoi

en: a- Tracings are consistent with the heading
fr-CA: b- Rappels conformes à la vedette

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
fr-CA: b- Rappels non nécessairement conformes à la vedette

en: 30 Undefined character position
fr-CA: 30 Position de caractère non définie

en: 31- Record update in process
fr-CA: 31- Notice en cours de révision

en: a- Record can be used
fr-CA: a- Notice peut être utilisée

en: b- Record is being updated
fr-CA: b- Mise à jour de la notice en cours

en: 32- Undifferentiated personal name
fr-CA: 32- Nom de personne non différencié

en: a- Differentiated personal name
fr-CA: a- Nom de personne différencié

en: b- Undifferentiated personal name
fr-CA: b- Nom de personne non différencié

en: 33- Level of establishment
fr-CA: 33- Niveau de l'établissement

en: a- Fully established
fr-CA: a- Entièrement établi

en: b- Memorandum
fr-CA: b- Mémoire

en: c- Provisional
fr-CA: c- Provisoire

en: d- Preliminary
fr-CA: d- Préliminaire

en: 34-37 Undefined character positions
fr-CA: 34-37 Positions de caractère non définies

en: 38- Modified record
fr-CA: 38- Notice modifiée

en: #- Not modified
fr-CA: #- Non modifiée

en: s- Shortened
fr-CA: s- Abrégée

en: x- Missing characters
fr-CA: x- Caractères manquants

en: 39- Cataloging source
fr-CA: 39- Source de catalogage

en: #- National bibliographic agency
fr-CA: #- Agence nationale bibliographique

en: c- Cooperative cataloging program
fr-CA: c- Programme de catalogage coopératif

en: d- Other
fr-CA: d- Autre

en: 06- Kind of record
fr-CA: 06- Genre de notice

en: a- Schedule record
fr-CA: a- Notice de la table générale

en: b- Table record
fr-CA: b- Notice de la table auxiliaire

en: c- Index term record
fr-CA: c- Notice de terme d'indexation

en: 07- Type of number
fr-CA: 07- Type d'indice

en: a- Single number
fr-CA: a- Indice simple

en: b- Defined number span
fr-CA: b- Séquence d'indices définis

en: c- Summary number span
fr-CA: c- Sommaire de la séquence d'indices

en: n - Not applicable
fr-CA: n - Sans objet

en: 08- Classification validity
fr-CA: 08- Validité de la classification

en: a- Valid
fr-CA: a- Valide

en: b- First number of span invalid
fr-CA: b- Indice initial invalide de la séquence d'indices

en: c- Last number of span invalid
fr-CA: c- Indice final invalide de la séquence d'indices

en: d- Completely invalid
fr-CA: d- Entièrement invalide

en: e- Obsolete
fr-CA: e- Périmé

en: 09- Standard or optional designation
fr-CA: 09- Désignation normalisée ou facultative

en: a- Standard
fr-CA: a- Normalisé

en: b- Optional
fr-CA: b- Facultatif

en: 10- Record update in process
fr-CA: 10- Mise à jour de la notice en cours

en: 11- Level of establishment
fr-CA: 11- Niveau d'établissement

en: 12- Synthesized number indication
fr-CA: 12- Indicateur d'indice synthétisé

en: a- Not synthesized
fr-CA: a- Non synthétisé

en: b- Synthesized
fr-CA: b- Synthétisé

en: 13- Display controller
fr-CA: 13- Contrôleur d'affichage

en: a- Displayed in standard schedules or tables
fr-CA: a- Affichage dans les tables générales ou auxiliaires normalisées

en: b- Extended display
fr-CA: b- Affichage élargi

en: 000 - Leader
fr-CA: 000 - Guide

en: 0-4 Record size
fr-CA: 0-4 Longueur de l'enregistrement

en: (auto-filled)
fr-CA: (auto-rempli)

en: 5- Record status
fr-CA: 5- Statut de la notice

en: a- Increase in encoding level
fr-CA: a- Rehaussement du niveau d'enregistrement

en: c- Corrected or revised
fr-CA: c- Notice corrigée ou révisée

en: d- Deleted
fr-CA: d- Notice supprimée

en: n- New
fr-CA: n- Nouvelle notice

en: p- Increase in encoding level from prepublication
fr-CA: p- Rehaussement du niveau d'enregistrement d'une notice de prétirage

en: 6- Type of record
fr-CA: 6- Type de notice

note: LABEL
en: This controls the default configuration of the 008 field
fr-CA: Le choix fait ici affecte la configuration par défaut de la zone 008

note: SELECT name=f6
en: The selection here affects the default configuration of the 008 field
fr-CA: Le choix fait ici affecte la configuration par défaut de la zone 008

en: a- Language material
fr-CA: a- Document textuel

en: c- Notated music
fr-CA: c- Notation musicale

en: d- Manuscript notated music
fr-CA: d- Notation musicale manuscrite

en: e- Cartographic material
fr-CA: e- Document cartographique

en: 7- Bibliographic level
fr-CA: 7- Niveau bibliographique

en: a- Monographic component part
fr-CA: a- Partie composante monographique

en: b- Serial component part
fr-CA: b- Partie composante d'une publication en série

en: d- Subunit
fr-CA: d- Sous-élément

en: i- Integrating resource
fr-CA: i- Ressource intégratrice

en: m- Monograph/item
fr-CA: m- Document monographique

en: s- Serial
fr-CA: s- Périodique

en: 8- Type of control
fr-CA: 8- Genre de méthode

en: No specific type
fr-CA: Aucune méthode spécifique

en: a- Archival
fr-CA: a- Méthode archivistique

en: 9- Character coding scheme
fr-CA: 9 - Système de codages des caractères

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
fr-CA: a - Jeu de caractères universels ou Unicode

en: 10-16 indicator/subfields/size
fr-CA: 10-16 indicateur/sous-zones/taille

en: 17- Encoding level
fr-CA: 17- Niveau d'enregistrement

en: full level
fr-CA: niveau complet

en: Full level
fr-CA: Niveau complet

en: 1- Full level, material not examined
fr-CA: 1- Niveau complet, document non examiné

en: 2- Less-than-full level, material not examined
fr-CA: 2 - Niveau incomplet, document non examiné

en: 3- Abbreviated level
fr-CA: 3- Niveau abrégé

en: 4- Core level
fr-CA: 4- Niveau de base

en: 5- Partial (preliminary) level
fr-CA: 5- Niveau partiel, (notice provisoire)

en: 7- Minimal level
fr-CA: 7- Niveau minimal

en: 8- Prepublication level
fr-CA: 8- Niveau de prétirage

en: z- Not applicable
fr-CA: z- Sans objet

en: 18 - Descriptive cataloging form
fr-CA: 18 - Forme de catalogage descriptif

en: Non-ISBD
fr-CA: Forme autre que ISBD

en: c- ISBD punctuation omitted
fr-CA: c- Ponctuation ISBD omise

en: i- ISBD punctuation included
fr-CA: i- Ponctuation ISBD comprise

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
fr-CA: n- Ponctuation autre que ISBD omise

en: 19 - Multipart resource record level
fr-CA: 19 - Niveau de la notice d'une ressource en plusieurs parties

en: Not specified or not applicable
fr-CA: Non spécifié ou sans objet

en: Not specified or not applicable
fr-CA: Non spécifié ou sans objet

en: a- Set
fr-CA: a- Ensemble

en: b- Part with independent title
fr-CA: b- Partie avec un titre indépendant

en: c- Part with dependent title
fr-CA: c- Partie avec un titre dépendant

en: 20-24 entry map &amp; lengths
fr-CA: 20-24 Clef d'enregistrement et longueurs des données

en: 1-4 Record size
fr-CA: 1-4 Longueur de l'enregistrement

en: o- Obsolete
fr-CA: o- Périmée

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
fr-CA: s- Supprimé ; tête de vedette partagé en deux ou en plusieurs vedettes

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
fr-CA: x- Supprimée ; vedette remplacée par une autre vedette

en: z- Authority data
fr-CA: z- Données autorité

en: 7-8 Undefined
fr-CA: 7-8 Indéfini

en: 9- Encoding
fr-CA: 9- Encodage

en: a- UCS/Unicode
fr-CA: a- Jeu de caractères universels ou Unicode

en: n- Complete authority record
fr-CA: n- Notice d'autorité complète

en: o- Incomplete authority record
fr-CA: o- Notice d'autorité incomplète

en: 18-19 Undefined
fr-CA: 18-19 Positions de caractère non définies

en: MARC21 Plugin to build links between records
fr-CA: L'extension MARC21 pour créer des liens entre les notices

en: Plugin to build links between records
fr-CA: Extension pour créer des liens entre les notices

en: Search for
fr-CA: Recherche de

en: Any word
fr-CA: Tout mot

en: Item type
fr-CA: Type de document

en: All item types
fr-CA: Tous les types de document

note: INPUT type=submit
en: Start search
fr-CA: Rechercher

en: Search results
fr-CA: Résultats de recherche

en: &lt;&lt; Previous
fr-CA: &lt;&lt; Précédent

en: Next&gt;&gt;
fr-CA: Suiv. &gt;&gt;

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fr-CA: Résultats %s à %s sur %s

en: No results found
fr-CA: Aucun résultat

en: Concise description
fr-CA: Description concise

en: Choose
fr-CA: Choisir

en: Clear field
fr-CA: Effacer la zone

en: &lt;&lt; Previous
fr-CA: &lt;&lt; Précédent

en: Next&gt;&gt;
fr-CA: Suiv. &gt;&gt;

en: Abkhaz
fr-CA: Abkhaze

en: Achinese
fr-CA: Aceh

en: Adygei
fr-CA: Adyghé

en: Afrihili (Artificial language)
fr-CA: Afrihili (langue artificielle)

en: Afroasiatic (Other)
fr-CA: Afro-asiatique, langue (autre)

en: Ainu
fr-CA: Aïnou

en: Akkadian
fr-CA: Akkadien

en: Albanian
fr-CA: Albanais

en: Aleut
fr-CA: Aléoute

en: Algonquian (Other)
fr-CA: Algonquiennes, langues

en: Altai
fr-CA: Altaï du Sud

en: Altaic (Other)
fr-CA: Altaïque, langue (autre)

en: Amharic
fr-CA: Amharique

en: Apache languages
fr-CA: Apaches, langues

en: Aragonese
fr-CA: Aragonais

en: Aramaic
fr-CA: Araméen

en: Armenian
fr-CA: Arménien

en: Aromanian
fr-CA: Romanes, autres langues

en: Artificial (Other)
fr-CA: Artificielle, langue (autre)

en: Assamese
fr-CA: Assamais

en: Athapascan (Other)
fr-CA: Athapascanes, langues

en: Australian languages
fr-CA: Australiennes, langues

en: Austronesian (Other)
fr-CA: Malayo-polynésiennes, autres langues

en: Avaric
fr-CA: Avar

en: Avestan
fr-CA: Avestique

en: Azerbaijani
fr-CA: Azéri

en: Bable
fr-CA: Asturien

en: Balinese
fr-CA: Balinais

en: Baltic (Other)
fr-CA: Baltique, langue (autre)

en: Baluchi
fr-CA: Baloutchi

en: Bamileke languages
fr-CA: Bamilékés, langues

en: Banda languages
fr-CA: Banda, langue

en: Bantu (Other)
fr-CA: Bantoues, autres langues

en: Bashkir
fr-CA: Bachkir

en: Batak
fr-CA: Batak (Indonésie)

en: Beja
fr-CA: Bedja

en: Belarusian
fr-CA: Biélorusse

en: Berber (Other)
fr-CA: Berbères, autres langues

en: Bihari (Other)
fr-CA: Bihari

en: Bilin
fr-CA: Bilen

en: Bislama
fr-CA: Bichlamar

en: Blissymbolics
fr-CA: Bliss (langue)

en: Bosnian
fr-CA: Bosniaque

en: Bugis
fr-CA: Bugi

en: Bulgarian
fr-CA: Bulgare

en: Buriat
fr-CA: Bouriate

en: Burmese
fr-CA: Birman

en: Carib
fr-CA: Caribe

en: Caucasian (Other)
fr-CA: Caucasienne, autre langue

en: Celtic (Other)
fr-CA: Celtiques, autres langues

en: Central American Indian (Other)
fr-CA: Indiennes d'Amérique centrale, autres

en: Chagatai
fr-CA: Djaghataï

en: Chamic languages
fr-CA: Chames, langues

en: Chechen
fr-CA: Tchétchène

en: Chinook jargon
fr-CA: Chinook

en: Church Slavic
fr-CA: Slavon liturgique

en: Chuukese
fr-CA: Chuuk

en: Chuvash
fr-CA: Tchouvache

en: Coptic
fr-CA: Copte

en: Cornish
fr-CA: Cornique

en: Corsican
fr-CA: Corse

en: Creek
fr-CA: Muskogee

en: Creoles and Pidgins (Other)
fr-CA: Créoles et pidgins divers

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
fr-CA: Créoles et pidgins anglais, autre

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
fr-CA: Créoles et pidgins français, autre

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
fr-CA: Créoles et pidgins portugais, autres

en: Crimean Tatar
fr-CA: Tatar criméen

en: Croatian
fr-CA: Croate

en: Cushitic (Other)
fr-CA: Couchitique, autres langues

en: Czech
fr-CA: Tchèque

en: Danish
fr-CA: Danois

en: Dravidian (Other)
fr-CA: Dravidiennes, autres langues

en: Duala
fr-CA: Douala

en: Dutch
fr-CA: Néerlandais

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
fr-CA: Néerlandais, moyen (ca. 1050-1350)

en: Dyula
fr-CA: Dioula

en: East Frisian
fr-CA: Frison oriental

en: Edo
fr-CA: Bini

en: Egyptian
fr-CA: Égyptien

en: Elamite
fr-CA: Élamite

en: English
fr-CA: Anglais

en: English, Middle (1100-1500)
fr-CA: Anglais, moyen (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
fr-CA: Anglo-saxon (ca. 450-1100)

en: Erzya
fr-CA: Erza

en: Esperanto
fr-CA: Espéranto

en: Estonian
fr-CA: Estonien

en: Ethiopic
fr-CA: Guèze

en: Ewe
fr-CA: Éwé

en: Faroese
fr-CA: Féroïen

en: Fijian
fr-CA: Fidjien

en: Finnish
fr-CA: Finnois

en: Finno-Ugrian (Other)
fr-CA: Finno-ougriennes, autres langues

en: French
fr-CA: Français

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
fr-CA: Français, moyen (ca. 1400-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
fr-CA: Français, ancien (ca. 842-1400)

en: Frisian
fr-CA: Frison

en: Friulian
fr-CA: Frioulan

en: Fula
fr-CA: Peul

en: Gã
fr-CA: Ga

en: Galician
fr-CA: Galicien

en: Georgian
fr-CA: Géorgien

en: German
fr-CA: Allemand

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
fr-CA: Allemand, moyen haut (ca. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
fr-CA: Allemand, vieux haut (ca. 750-1050)

en: Germanic (Other)
fr-CA: Germaniques, autres langues

en: Gilbertese
fr-CA: Kiribati

en: Gondi
fr-CA: Gond

en: Gothic
fr-CA: Gothique

en: Greek, Ancient (to 1453)
fr-CA: Grec ancien (jusqu’à 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
fr-CA: Grec moderne (1453- )

en: Gujarati
fr-CA: Goudjrati

en: Haitian French Creole
fr-CA: Haïti, créole français

en: Hausa
fr-CA: Haoussa

en: Hawaiian
fr-CA: Hawaïen

en: Hiri Motu
fr-CA: Hiri motu

en: Hungarian
fr-CA: Hongrois

en: Icelandic
fr-CA: Islandais

en: Iloko
fr-CA: Ilocano

en: Inari Sami
fr-CA: Sami d'Inari

en: Indic (Other)
fr-CA: Indo-aryennes, autres langues

en: Indo-European (Other)
fr-CA: Indo-européennes, autres langues

en: Indonesian
fr-CA: Indonésien

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
fr-CA: Interlingua (langue auxiliaire internationale)

en: Iranian (Other)
fr-CA: Iraniennes, autres langues

en: Irish
fr-CA: Irlandais

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
fr-CA: Irlandais moyen (900-1200)

en: Irish, Old (to 1100)
fr-CA: Irlandais ancien (jusqu'à 900)

en: Iroquoian (Other)
fr-CA: Iroquoises, langues

en: Italian
fr-CA: Italien

en: Javanese
fr-CA: Javanais

en: Judeo-Arabic
fr-CA: Judéo-arabe

en: Judeo-Persian
fr-CA: Judéo-persan

en: Kabardian
fr-CA: Kabarde

en: Kanuri
fr-CA: Kanouri

en: Karachay-Balkar
fr-CA: Karatchaï-balkar

en: Kara-Kalpak
fr-CA: Karakalpak

en: Karelian
fr-CA: Carélien

en: Karen languages
fr-CA: Karen

en: Kashubian
fr-CA: Kachoube

en: Khoisan (Other)
fr-CA: Khoi-san, langues

en: Khotanese
fr-CA: Khotanais

en: Kinyarwanda
fr-CA: Rwanda

en: Klingon (Artificial language)
fr-CA: Klingon (langue artificielle)

en: Kongo
fr-CA: Koongo

en: Kootenai
fr-CA: Kootenaienne

en: Kosraean
fr-CA: Kosrae

en: Kpelle
fr-CA: Kpellé

en: Kru (Other)
fr-CA: Krou

en: Kumyk
fr-CA: Koumyk

en: Kurdish
fr-CA: Kurde

en: Kurukh
fr-CA: Kouroukh

en: Kyrgyz
fr-CA: Kirghize

en: Ladino
fr-CA: Judéo-espagnol

en: Lahndā
fr-CA: Lahnda

en: Lamba (Zambia and Congo)
fr-CA: Lamba (Zambie et Congo)

en: Latvian
fr-CA: Letton

en: Lezgian
fr-CA: Lezghien

en: Limburgish
fr-CA: Limbourgeois

en: Lithuanian
fr-CA: Lituanien

en: Lojban (Artificial language)
fr-CA: Lojban (langue artificielle)

en: Low German
fr-CA: Bas allemand

en: Lower Sorbian
fr-CA: Bas-sorabe

en: Luba-Katanga
fr-CA: Louba-katanga

en: Luba-Lulua
fr-CA: Luba-lulua

en: Luiseño
fr-CA: Luiseno

en: Lule Sami
fr-CA: Sami de Lule

en: Luo (Kenya and Tanzania)
fr-CA: Luo (Kenya et Tanzanie)

en: Luxembourgish
fr-CA: Luxembourgeois

en: Macedonian
fr-CA: Macédonien

en: Madurese
fr-CA: Madourais

en: Makasar
fr-CA: Makassar

en: Malagasy
fr-CA: Malgache

en: Malay
fr-CA: Malais

en: Maltese
fr-CA: Maltais

en: Manchu
fr-CA: Mandchou

en: Mandingo
fr-CA: Mandingue

en: Manobo languages
fr-CA: Manobo, langues

en: Mapuche
fr-CA: Araucan

en: Marathi
fr-CA: Marathe

en: Marshallese
fr-CA: Marshall

en: Marwari
fr-CA: Marvari

en: Maasai
fr-CA: MassaÏ

en: Mayan languages
fr-CA: Mayas, langues

en: Mende
fr-CA: Mendé

en: Mirandese
fr-CA: Mirandais

en: Miscellaneous languages
fr-CA: Diverses, langues (autres)

en: Moksha
fr-CA: Moksa

en: Mon-Khmer (Other)
fr-CA: Môn-khmère, langue (autre)

en: Mongo-Nkundu
fr-CA: Mongo

en: Mongolian
fr-CA: Mongol

en: Montenegrin
fr-CA: Monténégrin

en: Mooré
fr-CA: Moré

en: Munda (Other)
fr-CA: Mounda, langues

en: Nahuatl
fr-CA: Nahautl

en: Navajo
fr-CA: Navaho

en: Ndebele (South Africa)
fr-CA: Ndébéle du Sud

en: Ndebele (Zimbabwe)
fr-CA: Ndébélé du Nord

en: Neapolitan Italian
fr-CA: Napolitain

en: Nepali
fr-CA: Népalais

en: Newari, Old
fr-CA: Newari ancienne

en: Niger-Kordofanian (Other)
fr-CA: Nigéro-congolaises, autres langues

en: Nilo-Saharan (Other)
fr-CA: Nilo-sahariennes, autres langues

en: Niuean
fr-CA: Niué

en: N'Ko
fr-CA: N'ko

en: North American Indian (Other)
fr-CA: Indiennes d'Amérique du Nord, autres

en: North Frisian
fr-CA: Frison septentrional

en: Northern Sami
fr-CA: Sami du Nord

en: Northern Sotho
fr-CA: Sotho du Nord

en: Norwegian
fr-CA: Norvégien

en: Norwegian (Bokmål)
fr-CA: Norvégien bokmål

en: Norwegian (Nynorsk)
fr-CA: Norvégien nynorsk

en: Nubian languages
fr-CA: Nubiennes, langues

en: Nyanja
fr-CA: Chichewa

en: Nyankole
fr-CA: Nyankolé

en: Nzima
fr-CA: Nzema

en: Occitan (post-1500)
fr-CA: Occitan (après 1500)

en: Old Norse
fr-CA: Norrois, vieux

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
fr-CA: Perse, vieux (ca 600-400 av. J.-C.)

en: Ossetic
fr-CA: Ossète

en: Otomian languages
fr-CA: Langues otomangues

en: Palauan
fr-CA: Palau

en: Pampanga
fr-CA: Pamganga

en: Panjabi
fr-CA: Pendjabi

en: Papuan (Other)
fr-CA: Papoues, autres langues

en: Persian
fr-CA: Persan

en: Philippine (Other)
fr-CA: Philippines, langues (autres)

en: Phoenician
fr-CA: Phénicien

en: Pohnpeian
fr-CA: Pohnpei

en: Polish
fr-CA: Polonais

en: Portuguese
fr-CA: Portugais

en: Prakrit languages
fr-CA: Prâkrit

en: Provençal (to 1500)
fr-CA: Provençal, vieux (avant 1500)

en: Pushto
fr-CA: Puchto

en: Raeto-Romance
fr-CA: Rhéto-romane

en: Rarotongan
fr-CA: Rarotonga

en: Romance (Other)
fr-CA: Romanes, autres langues

en: Romanian
fr-CA: Roumain

en: Russian
fr-CA: Russe

en: Salishan languages
fr-CA: Salish, langues

en: Samaritan Aramaic
fr-CA: Samaritain

en: Sami
fr-CA: Sami, autres langues

en: Sango (Ubangi Creole)
fr-CA: Sango

en: Santali
fr-CA: Santal

en: Sardinian
fr-CA: Sarde

en: Scots
fr-CA: Écossais

en: Scottish Gaelic
fr-CA: Gaélique

en: Selkup
fr-CA: Selkoupe

en: Semitic (Other)
fr-CA: Sémitiques, autres langues

en: Serbian
fr-CA: Serbe

en: Serer
fr-CA: Sérère

en: Shan
fr-CA: Chan

en: Sichuan Yi
fr-CA: Yi de Sichuan

en: Sicilian Italian
fr-CA: Sicilien

en: Sinhalese
fr-CA: Singhalais

en: Sino-Tibetan (Other)
fr-CA: Sino-tibétaine, autres langues

en: Siouan (Other)
fr-CA: Sioux, langues

en: Skolt Sami
fr-CA: Sami skolt

en: Slavey
fr-CA: Kawchoddine

en: Slavic (Other)
fr-CA: Slaves, autres langues

en: Slovak
fr-CA: Slovaque

en: Slovenian
fr-CA: Slovène

en: Sogdian
fr-CA: Sogdien

en: Soninke
fr-CA: Soninké

en: Sorbian (Other)
fr-CA: Sorabes, langues

en: South American Indian (Other)
fr-CA: Indiennes d'Amérique du Sud, autres

en: Southern Sami
fr-CA: Sami du Sud

en: Spanish
fr-CA: Espagnol

en: Sumerian
fr-CA: Sumérien

en: Sundanese
fr-CA: Soudanais

en: Susu
fr-CA: Soussou

en: Swazi
fr-CA: Swati

en: Swedish
fr-CA: Suédois

en: Swiss German
fr-CA: Alémanique

en: Syriac
fr-CA: Nésyriaque (moderne)

en: Syriac, Modern
fr-CA: Nésyriaque (moderne)

en: Tahitian
fr-CA: Tahitien

en: Tai (Other)
fr-CA: Thaïes, langues (autres)

en: Tajik
fr-CA: Tadjik

en: Tamashek
fr-CA: Tamacheq

en: Telugu
fr-CA: Télougou

en: Terena
fr-CA: Tereno

en: Tibetan
fr-CA: Tibétain

en: Tigrinya
fr-CA: Tigrigna

en: Tok Pisin
fr-CA: Tok pisin

en: Tokelauan
fr-CA: Tokelau

en: Tongan
fr-CA: Tonga (îles Tonga)

en: Tswana
fr-CA: Tswanatso tsonga

en: Tupi languages
fr-CA: Tupi, langues

en: Turkish
fr-CA: Turc

en: Turkish, Ottoman
fr-CA: Turc ottoman (1500-1928)

en: Turkmen
fr-CA: Türkmène

en: Tuvaluan
fr-CA: Tuvalu

en: Tuvinian
fr-CA: Touva

en: Udmurt
fr-CA: Oudmourte

en: Ugaritic
fr-CA: Ougaritique

en: Uighur
fr-CA: Ouïgour

en: Ukrainian
fr-CA: Ukrainien

en: Upper Sorbian
fr-CA: Haut-sorabe

en: Urdu
fr-CA: Ourdou

en: Uzbek
fr-CA: Ouzbek

en: Vai
fr-CA: Vaï

en: Vietnamese
fr-CA: Vietnamien

en: Votic
fr-CA: Vote

en: Wakashan languages
fr-CA: Wakashennes, langues

en: Walloon
fr-CA: Wallon

en: Washoe
fr-CA: Washo

en: Welsh
fr-CA: Gallois

en: Western Pahari languages
fr-CA: Himachali

en: Wolayta
fr-CA: Walamo

en: Yakut
fr-CA: Iakoute

en: Yao (Africa)
fr-CA: Yao

en: Yapese
fr-CA: Yapois

en: Yupik languages
fr-CA: Yupik, langues

en: Zande languages
fr-CA: Zandé

en: Zapotec
fr-CA: Zapotèque

en: Zulu
fr-CA: Zoulou

en: used for/see from:
fr-CA: utilisé pour/voir :

en: see also:
fr-CA: voir aussi :

en: yes
fr-CA: oui

en: text
fr-CA: texte

en: cartographic
fr-CA: cartographique

en: notated music
fr-CA: notation musicale

en: sound recording
fr-CA: enregistrement sonore

en: still image
fr-CA: image fixe

en: moving image
fr-CA: image animée

en: three dimensional object
fr-CA: objet en trois dimensions

en: software, multimedia
fr-CA: logiciel, multimédia

en: mixed material
fr-CA: document de genres multiples

en: direct
fr-CA: directe

en: indirect
fr-CA: indirecte

en: not applicable
fr-CA: sans objet

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
fr-CA: Converti de MARCXML à MADS version 2.0 (Révision 2.10)

en: earlier rules
fr-CA: règles antérieures

en: aacr1
fr-CA: rcaa1

en: aacr2
fr-CA: rcaa2

en: aacr2 compatible
fr-CA: compatible avec les RCAA 2

en: other rules
fr-CA: autres règles

en: nonpublic
fr-CA: privée

en: notFound
fr-CA: non trouvée

en: history
fr-CA: histoire

en: subject example
fr-CA: exemple de vedette-matière

en: deleted heading information
fr-CA: renseignements sur les vedettes supprimées

en: application history
fr-CA: application historique

en: earlier
fr-CA: antérieur

en: later
fr-CA: postérieur

en: parentOrg
fr-CA: collectivité-mère

en: broader
fr-CA: plus large

en: narrower
fr-CA: plus étroit

en: other
fr-CA: autre

en: equivalent
fr-CA: équivalent

en: acronym
fr-CA: sigle

en: creator
fr-CA: créateur

en: personal
fr-CA: nom de personne

en: remote sensing image
fr-CA: image de télédétection

en: map
fr-CA: carte géographique

en: database
fr-CA: base de données

en: loose-leaf
fr-CA: feuilles mobiles

en: series
fr-CA: collection

en: newspaper
fr-CA: journal

en: periodical
fr-CA: périodique

en: web site
fr-CA: site web

en: abstract or summary
fr-CA: résumé analytique ou sommaire

en: bibliography
fr-CA: bibliographie

en: catalog
fr-CA: catalogue

en: dictionary
fr-CA: dictionnaire

en: encyclopedia
fr-CA: encyclopédie

en: handbook
fr-CA: manuel

en: legal article
fr-CA: article juridique

en: discography
fr-CA: discographie

en: legislation
fr-CA: législation

en: theses
fr-CA: thèses

en: survey of literature
fr-CA: recherche documentaire sur un sujet

en: review
fr-CA: compte rendu critique

en: programmed text
fr-CA: texte programmé

en: filmography
fr-CA: filmographie

en: directory
fr-CA: répertoire

en: statistics
fr-CA: statistiques

en: technical report
fr-CA: rapport technique

en: legal case and case notes
fr-CA: cause juridique et notes de cause

en: law report or digest
fr-CA: recueil de jurisprudence, loi ou compilation

en: treaty
fr-CA: traité

en: conference publication
fr-CA: publication de congrès

en: numeric data
fr-CA: fichier numérique

en: font
fr-CA: police

en: game
fr-CA: jeu

en: patent
fr-CA: brevet

en: festschrift
fr-CA: mélange

en: biography
fr-CA: biographie

en: essay
fr-CA: essai

en: drama
fr-CA: théâtre

en: comic strip
fr-CA: bande dessinée

en: humor, satire
fr-CA: humour, satire

en: letter
fr-CA: lettre

en: novel
fr-CA: roman

en: short story
fr-CA: nouvelle

en: speech
fr-CA: discours

en: folktale
fr-CA: conte folklorique

en: memoir
fr-CA: mémoires

en: poetry
fr-CA: poésie

en: rehearsal
fr-CA: répétition

en: reporting
fr-CA: reportage

en: sound
fr-CA: son

en: art original
fr-CA: œuvre d'art originale

en: kit
fr-CA: pochette

en: art reproduction
fr-CA: reproduction d'une œuvre d'art

en: filmstrip
fr-CA: film fixe

en: picture
fr-CA: image

en: graphic
fr-CA: document iconique

en: technical drawing
fr-CA: dessin technique

en: motion picture
fr-CA: film cinématographique

en: chart
fr-CA: tableau

en: flash card
fr-CA: carte éclair

en: microscope slide
fr-CA: lame pour microscope

en: model
fr-CA: maquette

en: slide
fr-CA: diapositive

en: transparency
fr-CA: transparent

en: videorecording
fr-CA: enregistrement vidéo

en: toy
fr-CA: jouet

en: monographic
fr-CA: monographique

en: continuing
fr-CA: continue

en: reformatted digital
fr-CA: numérique reformaté

en: electronic
fr-CA: électronique

en: adult
fr-CA: adulte

en: general
fr-CA: général

en: juvenile
fr-CA: jeunesse

en: preschool
fr-CA: préscolaire

en: specialized
fr-CA: spécialisé

en: issue number
fr-CA: numéro de tirage

en: matrix number
fr-CA: numéro de matricie

en: music plate
fr-CA: cotage

en: music publisher
fr-CA: numéro d'éditeur pour la musique

en: videorecording identifier
fr-CA: numéro d'éditeur pour enregistrement vidéo

en: constituent
fr-CA: constituant

en: related
fr-CA: lié

en: sound recording-nonmusical
fr-CA: enregistrement sonore non musical

en: sound recording-musical
fr-CA: enregistrement sonore musical

en: print
fr-CA: tirage

en: access
fr-CA: accès

en: preservation
fr-CA: conservation

en: replacement
fr-CA: remplacement

en: Chinese, Japanese, Korean
fr-CA: Chinois, japonais, coréen

en: accompanying material
fr-CA: matériel d'accompagnement

en: libretto
fr-CA: livret

en: summary or subtitle
fr-CA: résumé analytique ou sommaire

en: sung or spoken text
fr-CA: texte chanté ou parlé

en: table of contents
fr-CA: table des matières

en: translation
fr-CA: traduction

en: manuscript
fr-CA: manuscrit

en: Set
fr-CA: Ensemble

en: Continuing resource
fr-CA: Ressource continue

en: Series
fr-CA: Collection

en: Mixed materials
fr-CA: Documents de genre multiples

en: Computer file
fr-CA: Fichier informatique

en: Object
fr-CA: Objet

en: Series:
fr-CA: Collection :

en: Analytics:
fr-CA: Dépouillement :

en: Show analytics
fr-CA: Montrer les dépouillements

en: Volumes:
fr-CA: Volumes :

en: Show volumes
fr-CA: Afficher les volumes

en: Set:
fr-CA: Ensemble :

en: Publication details:
fr-CA: Détails de publication :

en: Edition:
fr-CA: Édition :

en: Description:
fr-CA: Description :

en: Content type:
fr-CA: Type de contenu :

en: Media type:
fr-CA: Type de média :

en: Carrier type:
fr-CA: Type de support :

en: Audience:
fr-CA: Public cible :

en: Patent information:
fr-CA: Données de brevet :

en: Report number:
fr-CA: Numéro de rapport :

en: Other title:
fr-CA: Titre associé :

en: [Portion of title]
fr-CA: [Partie du titre]

en: [Parallel title]
fr-CA: [Titre parallèle]

en: [Distinctive title]
fr-CA: [Titre distinct]

en: [Other title]
fr-CA: [Autre titre]

en: [Cover title]
fr-CA: [Titre de la couverture]

en: [Added title page title]
fr-CA: [Titre de la page de titre additionnelle]

en: [Caption title]
fr-CA: [Titre de départ]

en: [Running title]
fr-CA: [Titre courant]

en: [Spine title]
fr-CA: [Titre au dos]

en: Title translated:
fr-CA: Titre traduit :

en: Uniform title:
fr-CA: Titre uniforme :

en: Uniform titles:
fr-CA: Titres uniformes :

en: Related works:
fr-CA: Œuvres reliées :

en: Contained works:
fr-CA: Contient l'ouvrage :

en: Subject(s):
fr-CA: Sujet(s) :

en: Genre/Form:
fr-CA: Genre/Forme :

en: Additional physical formats:
fr-CA: Supports matériels additionnels :

en: No title
fr-CA: Sans titre

en: Issued with:
fr-CA: Publié avec :

en: Publisher number:
fr-CA: Numéro d'éditeur :

en: DDC classification:
fr-CA: Classification CDD :

en: LOC classification:
fr-CA: Classification LOC :

en: NLM classification:
fr-CA: Classification NLM :

en: Other classification:
fr-CA: Autre classification :

en: Online resources:
fr-CA: Ressources en ligne :

en: Click here to access online
fr-CA: Cliquez ici pour l'accès en ligne

en: Contents:
fr-CA: Dépouillement complet :

en: Incomplete contents:
fr-CA: Dépouillement incomplet :

en: Partial contents:
fr-CA: Dépouillement partiel :

en: Awards:
fr-CA: Prix décernés :

en: Production credits:
fr-CA: Générique de production :

en: Action note:
fr-CA: Note sur les mesures prises :

en: Dissertation note:
fr-CA: Note de thèse :

en: Available additional physical forms:
fr-CA: Autres formats physiques disponibles :

en: Subject:
fr-CA: Sujet :

en: Review:
fr-CA: Critique :

en: Scope and content:
fr-CA: Portée et contenu :

en: Abstract:
fr-CA: Résumé analytique :

en: Content advice:
fr-CA: Avis sur le contenu :

en: Summary:
fr-CA: Résumé :

en: Content warning:
fr-CA: Avertissement sur le contenu :

en: Holdings:
fr-CA: Exemplaires :

en: Supplements:
fr-CA: Matériel supplémentaire :

en: Indexes:
fr-CA: Index :

en: Translation of:
fr-CA: Traduction de :

en: Supplement:
fr-CA: Supplément :

en: Supplement to:
fr-CA: Supplément à :

en: Other editions:
fr-CA: Autres éditions :

en: Continues:
fr-CA: Fait suite à :

en: Continues in part:
fr-CA: Fait suite après scission de :

en: Supersedes:
fr-CA: Remplace :

en: Supersedes in part:
fr-CA: Remplace en partie :

en: Formed by the union: ... and: ...
fr-CA: Fusion de : ... et de : ...

en: Absorbed:
fr-CA: A absorbé :

en: Absorbed in part:
fr-CA: A absorbé en partie :

en: Separated from:
fr-CA: Scission de :

en: Continued by:
fr-CA: Suivi de :

en: Continued in part by:
fr-CA: Suivi en partie de :

en: Superseded by:
fr-CA: Remplacé par :

en: Superseded in part by:
fr-CA: Remplacé en partie par :

en: Absorbed by:
fr-CA: Absorbé par :

en: Absorbed in part by:
fr-CA: Absorbé en partie par :

en: Split into .. and ...:
fr-CA: Scindé en ... et ... :

en: Merged with ... to form ...
fr-CA: Fusionné avec ... et devient ...

en: Changed back to:
fr-CA: Redevient :

en: Other related works:
fr-CA: Autres documents associés :

en: OPAC view:
fr-CA: Affichage OPAC :

en: Suppressed in OPAC
fr-CA: Caché à l'OPAC

en: Open in new window
fr-CA: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: By:
fr-CA: Par :

en: Contributor(s):
fr-CA: Collaborateur(s) :

en: View authority record
fr-CA: Voir la notice d'autorité

en: reformatted digital
fr-CA: numérique reformaté

en: digitized microfilm
fr-CA: numérisé à partir d'un microfilm

en: digitized other analog
fr-CA: numérisé à partir d'un support intermédiaire autre qu'une microforme

en: print
fr-CA: tirage

en: electronic
fr-CA: électronique

en: large print
fr-CA: gros caractères

en: chip cartridge
fr-CA: cartouche de mémoire

en: magnetic disc
fr-CA: disque magnétique

en: magneto-optical disc
fr-CA: disque magnéto-optique

en: available online
fr-CA: disponible en ligne

en: tape cartridge
fr-CA: cartouche de bande magnétique

en: tape cassette
fr-CA: bande en cassette

en: tape reel
fr-CA: bande sur bobine

en: kit
fr-CA: ensemble

en: diagram
fr-CA: diagramme

en: map
fr-CA: carte géographique

en: model
fr-CA: maquette

en: profile
fr-CA: profil

en: remote-sensing image
fr-CA: image de télédétection

en: view
fr-CA: vue

en: aperture card
fr-CA: carte à fenêtre

en: microfiche cassette
fr-CA: microfiche en cassette

en: microfilm cartridge
fr-CA: microfilm en cartouche

en: microfilm cassette
fr-CA: microfilm en cassette

en: microfilm reel
fr-CA: bobine de microfilm

en: microopaque
fr-CA: microcopie opaque

en: film cartridge
fr-CA: film en cartouche

en: film cassette
fr-CA: film en cassette

en: film reel
fr-CA: film en bobine

en: photomechanical print
fr-CA: reproduction photomécanique

en: photonegative
fr-CA: négatif

en: photoprint
fr-CA: épreuve photographique

en: technical drawing
fr-CA: dessin technique

en: filmslip
fr-CA: film fixe court

en: filmstrip cartridge
fr-CA: film fixe en cartouche

en: filmstrip roll
fr-CA: film fixe en rouleau

en: other filmstrip type
fr-CA: autre type de film fixe

en: transparency
fr-CA: transparent

en: cylinder
fr-CA: cylindre

en: roll
fr-CA: rouleau

en: sound cartridge
fr-CA: cartouche sonore

en: sound cassette
fr-CA: audio cassette

en: sound-tape reel
fr-CA: bobine de bande sonore

en: sound-track film
fr-CA: piste sonore d'un film

en: wire recording
fr-CA: enregistrement sur fil

en: combination
fr-CA: mélange

en: tactile, with no writing system
fr-CA: tactile, sans système d'écriture

en: regular print
fr-CA: caractères normaux

en: text in looseleaf binder
fr-CA: feuilles mobiles

en: videocartridge
fr-CA: vidéo en cartouche

en: videocassette
fr-CA: vidéocassette

en: videoreel
fr-CA: bobine vidéo

en: by
fr-CA: par

note: IMG
en: book
fr-CA: livre

note: IMG
en: serial
fr-CA: périodique

note: IMG
en: mixed materials
fr-CA: document de genres multiples

note: IMG
en: computer file
fr-CA: fichier d'ordinateur

note: IMG
en: score
fr-CA: partition

note: IMG
en: music
fr-CA: musique

en: ; Format:
fr-CA: ; Format :

en: ; Type of continuing resource:
fr-CA: ; Type de ressource continue :

en: loose-leaf
fr-CA: feuilles mobiles

en: series
fr-CA: collection

en: newspaper
fr-CA: journal

en: periodical
fr-CA: périodique

en: ; Nature of contents:
fr-CA: ; Nature du contenu :

en: abstract or summary
fr-CA: résumé analytique ou sommaire

en: bibliography
fr-CA: bibliographie

en: catalog
fr-CA: catalogue

en: dictionary
fr-CA: dictionnaire

en: encyclopedia
fr-CA: encyclopédie

en: handbook
fr-CA: manuel

en: legal article
fr-CA: article juridique

en: discography
fr-CA: discographie

en: legislation
fr-CA: législation

en: theses
fr-CA: thèses

en: survey of literature
fr-CA: recherche documentaire sur un sujet

en: review
fr-CA: compte rendu critique

en: programmed text
fr-CA: texte programmé

en: filmography
fr-CA: filmographie

en: directory
fr-CA: répertoire

en: statistics
fr-CA: statistiques

en: legal case and case notes
fr-CA: cause juridique et notes de cause

en: law report or digest
fr-CA: recueil de jurisprudence, loi ou compilation

en: treaty
fr-CA: traité

en: conference publication
fr-CA: publication de congrès

en: ; Type of computer file:
fr-CA: ; Type de fichier d'ordinateur :

en: numeric data
fr-CA: fichier numérique

en: patent
fr-CA: brevet

en: festschrift
fr-CA: mélange

en: ; Literary form:
fr-CA: ; Genre littéraire :

en: Not fiction
fr-CA: Pas une œuvre de fiction

en: Fiction
fr-CA: Oeuvre de fiction

en: Dramas
fr-CA: Théâtre

en: Essays
fr-CA: Essais

en: Novels
fr-CA: Romans

en: Humor, satires, etc.
fr-CA: Humour, satires, etc.

en: Letters
fr-CA: Lettres

en: Short stories
fr-CA: Nouvelles

en: Mixed forms
fr-CA: Genres multiples

en: Poetry
fr-CA: Poésie

en: Speeches
fr-CA: Discours

en: biography
fr-CA: biographie

en: drama
fr-CA: théâtre

en: essay
fr-CA: essai

en: fiction
fr-CA: oeuvre de fiction

en: folktale
fr-CA: conte folklorique

en: history
fr-CA: histoire

en: humor, satire
fr-CA: humour, satire

en: memoir
fr-CA: mémoires

en: poetry
fr-CA: poésie

en: rehearsal
fr-CA: répétition

en: reporting
fr-CA: reportage

en: sound
fr-CA: son

en: speech
fr-CA: discours

en: ; Type of visual material:
fr-CA: ; Type de matériel visuel :

en: art original
fr-CA: œuvre d'art originale

en: art reproduction
fr-CA: reproduction d'une œuvre d'art

en: filmstrip
fr-CA: film fixe

en: game
fr-CA: jeu

en: picture
fr-CA: image

en: graphic
fr-CA: document iconique

en: motion picture
fr-CA: film cinématographique

en: chart
fr-CA: tableau

en: flash card
fr-CA: carte éclair

en: microscope slide
fr-CA: lame pour microscope

en: slide
fr-CA: diapositive

en: videorecording
fr-CA: enregistrement vidéo

en: toy
fr-CA: jouet

en: ; Audience:
fr-CA: ; Public cible :

en: Preschool;
fr-CA: Préscolaire;

en: Primary;
fr-CA: Primaire;

en: Pre-adolescent;
fr-CA: Préadolescent;

en: Adult;
fr-CA: Adulte;

en: General;
fr-CA: Général;

en: Juvenile;
fr-CA: Jeunesse;

en: Specialized;
fr-CA: Specialisé;

en: Suppressed in OPAC
fr-CA: Caché à l'OPAC

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
fr-CA: Attention : la chaîne contient un caractère invalide. Il a été remplacé par « ? ».

en: Producer:
fr-CA: Producteur :

en: Publisher:
fr-CA: Éditeur :

en: Distributor:
fr-CA: Distributeur :

en: Manufacturer:
fr-CA: Fabricant :

en: Copyright date:
fr-CA: Date du droit d'auteur :

en: ISBN:
fr-CA: ISBN :

en: ISSN:
fr-CA: ISSN :

en: Language:
fr-CA: Langue :

en: Summary language:
fr-CA: Langue du résumé :

en: Spoken language:
fr-CA: Langue parlée :

en: Original language:
fr-CA: Langue d'origine :

en: Subtitle language:
fr-CA: Langue des sous-titres :

en: In:
fr-CA: In :

en: Print Page
fr-CA: Imprimer la page

en: Book
fr-CA: Livre

en: Product
fr-CA: Produit

en: #record
fr-CA: #notice

en: Cast:
fr-CA: Distribution :

en: Audio file
fr-CA: Fichier audio

en: Play this sample
fr-CA: Jouer l'échantillon

en: contributors
fr-CA: contributeurs

en: author
fr-CA: auteur

en: contributor
fr-CA: contributeur

en: Person
fr-CA: Personne

en: Organization
fr-CA: Collectivité

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
fr-CA: cartouche de disque optique

note: IMG
en: optical disc
fr-CA: disque optique

note: IMG
en: remote
fr-CA: accès à distance

note: IMG
en: celestial globe
fr-CA: globe céleste

note: IMG
en: earth moon globe
fr-CA: globe lunaire de la Terre (Lune)

note: IMG
en: planetary or lunar globe
fr-CA: globe planétaire ou lunaire

note: IMG
en: terrestrial globe
fr-CA: globe terrestre

note: IMG
en: drawing
fr-CA: dessin

note: IMG
en: painting
fr-CA: tableau

note: IMG
en: sound disc
fr-CA: disque sonore

note: IMG
en: large print
fr-CA: gros caractères

note: IMG
en: videodisc
fr-CA: vidéodisque

en: by
fr-CA: par

en: Checked out
fr-CA: Prêté

en: Withdrawn
fr-CA: Retiré

en: Lost
fr-CA: Perdu

en: Damaged
fr-CA: Endommagé

en: Pending hold
fr-CA: Réservation en attente

en: In transit
fr-CA: En transfert

en: On hold
fr-CA: Réservé

en: Waiting recall
fr-CA: Rappel en attente

en: Not for loan
fr-CA: Exclu du prêt

en: Availability:
fr-CA: Disponibilité :

en: No items available.
fr-CA: Aucun exemplaire disponible.

en: Items available for loan:
fr-CA: Exemplaires disponibles pour le prêt :

en: Items available for reference:
fr-CA: Exemplaires disponibles sur place :

en: Not available:
fr-CA: Indisponible :

en: Call number:
fr-CA: Cote :

en: Collection, call number:
fr-CA: Collection, cote :

en: Location, call number:
fr-CA: Localisation, cote :
