Koha 23.11.08.001 - en to fr-FR translation catalogue (1705 entries)

en: fixed length control field
fr-FR: Leader

en: control field
fr-FR: champ de contrôle

en: Field link and sequence number
fr-FR: Numéro de liaison de zone et de séquence

en: LC control number
fr-FR: Numéro de contrôle de la LC

en: Canceled/invalid LC control number
fr-FR: Numéro de contrôle de la LC annulé/invalide

en: Linkage
fr-FR: Liaison

en: Control number of related bibliographic record
fr-FR: Numéro de contrôle de la notice bibliographique liée

en: Record control number
fr-FR: Numéro de contrôle de la notice

en: Canceled or invalid record control number
fr-FR: Numéro de contrôle de notice annulé ou invalide

en: International Standard Book Number
fr-FR: ISBN, numéro international normalisé du livre

en: Terms of availability
fr-FR: Conditions de disponibilité

en: Qualifying information
fr-FR: Information de qualification

en: Canceled/invalid ISBN
fr-FR: ISBN annulé/invalide

en: International Standard Serial Number
fr-FR: ISSN

en: Canceled ISSN-L
fr-FR: ISSN-L annulé

en: Incorrect ISSN
fr-FR: ISSN incorrect

en: Canceled ISSN
fr-FR: ISSN annulé

en: Authority record control number or standard number
fr-FR: Numéro de contrôle de notice d'autorité ou numéro standard

en: Real World Object URI
fr-FR: URI Objet du Monde Réel

en: Standard number or code
fr-FR: Numéro ou code standard

en: Additional codes following the standard number or code
fr-FR: Autres chiffres suivant le numéro ou code normalisé

en: Canceled/invalid standard number or code
fr-FR: Numéro standard ou code annulé/invalide

en: System code
fr-FR: Code du référentiel

en: Number of work
fr-FR: Numérotation de l'oeuvre dans un ensemble

en: Number of movement
fr-FR: Numérotation du mouvement

en: Number of excerpt
fr-FR: Nombre d'extraits

en: Caption or heading
fr-FR: Légende ou vedette

en: Role
fr-FR: Rôle

en: Clef
fr-FR: Clé

en: Voice/instrument
fr-FR: Voix/instrument

en: Key signature
fr-FR: Signature clé

en: Time signature
fr-FR: Chiffre de mesure

en: Musical notation
fr-FR: Incipit codé

en: General note
fr-FR: Note générale

en: Key or mode
fr-FR: Tonalité ou mode

en: Coded validity note
fr-FR: Note de validité codée

en: Text incipit
fr-FR: Incipit textuel

en: Uniform Resource Identifier
fr-FR: URI (Uniform Resource Identifier)

en: Link text
fr-FR: Texte du lien

en: Public note
fr-FR: Note publique

en: Materials specified
fr-FR: Matériels spécifiés

en: Coordinates - westernmost longitude
fr-FR: Coordonnées - longitude ouest

en: Coordinates - easternmost longitude
fr-FR: Coordonnées - longitude la plus à l'est

en: Coordinates - northernmost latitude
fr-FR: Coordonnées - latitude la plus au nord

en: Coordinates - southernmost latitude
fr-FR: Coordonnées - latitude la plus au sud

en: Declination - northern limit
fr-FR: Déclinaison - limite nord

en: Declination - southern limit
fr-FR: Déclinaison - limite sud

en: Right ascension - eastern limit
fr-FR: Ascension droite - limite est

en: Right ascension - western limit
fr-FR: Ascension droite - limite ouest

en: Equinox
fr-FR: Équinoxe

en: Distance from earth
fr-FR: Distance depuis la Terre

en: G-ring latitude
fr-FR: Latitude sur l'anneau G

en: G-ring longitude
fr-FR: Longitude sur l'anneau G

en: Beginning date
fr-FR: Date de début

en: Ending date
fr-FR: Date de fin

en: Name of extraterrestrial body
fr-FR: Nom de corps extraterrestre

en: System control number
fr-FR: Identifiant de la notice dans un autre système

en: Canceled/invalid system control number
fr-FR: Numéro de contrôle système annulé/invalide

en: Original cataloging agency
fr-FR: Organisme qui a effectué le catalogage original

en: Language of cataloging
fr-FR: Code de la langue utilisée dans le catalogage

en: Transcribing agency
fr-FR: Agence transcriptrice

en: Modifying agency
fr-FR: Agence de modification

en: Description conventions
fr-FR: Conventions de description

en: Subject heading/thesaurus conventions
fr-FR: Règles utilisées pour les vedettes-matières ou les thésaurus

en: Authentication code
fr-FR: Code d'authentification

en: Source of local code
fr-FR: Source du code local

en: Geographic area code
fr-FR: Code de la zone géographique

en: Local GAC code
fr-FR: Code d'aire géographique local

en: ISO code
fr-FR: code ISO

en: Time period code
fr-FR: Code de période chronologique

en: Formatted 9999 B.C. through C.E. time period
fr-FR: Période de temps structurée : de 9999 avant et après J.-C.

en: Formatted pre-9999 B.C. time period
fr-FR: Période de temps structurée : antérieure à 9999 avant J.-C.

en: Source of date scheme
fr-FR: Schéma de la source de la date

en: Birth date
fr-FR: Date de naissance

en: Death date
fr-FR: Date du décès

en: Beginning or single date created
fr-FR: Date de début ou date unique créée

en: Ending date created
fr-FR: Date de fin de la période de création

en: Single or starting date for aggregated content
fr-FR: Date unique ou date de début d'un contenu agrégé

en: Ending date for aggregated content
fr-FR: Date de fin pour contenu groupé

en: Establishment date
fr-FR: Date de fondation

en: Termination date
fr-FR: Date de résiliation

en: Start period
fr-FR: Période de début

en: End period
fr-FR: Fin de la période

en: Source of information
fr-FR: Source de l'information

en: Institution to which field applies
fr-FR: Établissement auquel s'applique la zone

en: Classification number
fr-FR: Numéro de classification

en: Item number
fr-FR: Numéro d'exemplaire

en: Volumes/dates to which call number applies
fr-FR: Volumes/dates auxquels la cote s'applique

en: Geographic classification area code
fr-FR: Code de classification d'aire géographique

en: Geographic classification subarea code
fr-FR: Code de classification de la subdivision d'aire géographique

en: Populated place name
fr-FR: Nom de l'endroit rempli

en: Classification number element-single number or beginning number of span
fr-FR: Élément de numéro de classification - numéro unique ou numéro de début de la portée

en: Classification number element-ending number of span
fr-FR: Élément de numéro de classification - numéro de fin de la portée

en: Explanatory term
fr-FR: Terme explicatif

en: Number source
fr-FR: Numéro de source

en: Library to which class number applies
fr-FR: Bibliothèque à laquelle le numéro de classe s'applique

en: LC classification number--Single number or beginning number of a range
fr-FR: Numéro de classification LC--Numéro unique ou numéro de début d'une série

en: LC classification number--End number of a range
fr-FR: Numéro de classification LC--Numéro de fin d'une série

en: NLM classification number--Single number or beginning number of a range
fr-FR: Numéro de classification NLM--Numéro unique ou numéro de début d'une série

en: NLM classification number--End number of a range
fr-FR: Numéro de classification NLM--Numéro de fin d'une série

en: Classification number element-single number or beginning of span
fr-FR: Élément de numéro de classification - numéro unique ou début de la portée

en: Primary G0 character set
fr-FR: Jeu de caractères primaire G0

en: Primary G1 character set
fr-FR: Jeu de caractères primaire G1

en: Alternate G0 or G1 character set
fr-FR: Autre ensemble de caractères G0 ou G1

en: Subject category code
fr-FR: Code de catégorie de sujet

en: Subject category code subdivision
fr-FR: Subdivision de code de catégorie de sujet

en: Subdivision usage
fr-FR: Usage de subdivision

en: Type of entity term
fr-FR: Type d'entité

en: Type of entity code
fr-FR: Type d'entité sous forme codée

en: Edition identifier
fr-FR: Identificateur de l'édition

en: Universal Decimal Classification number
fr-FR: Numéro de Classification Décimale Universelle

en: Common auxiliary subdivision
fr-FR: Subdivision auxiliaire commune

en: Edition number
fr-FR: Identificateur de l'édition

en: Table sequence number for internal subarrangement or add table
fr-FR: Numéro de séquence de la table pour sous-ensemble interne ou table additionnelle

en: Table identification-table number
fr-FR: Identification de la table - numéro de table

en: Classification scheme code
fr-FR: Code de schéma de classification

en: Edition title
fr-FR: Titre de l'édition

en: Source edition identifier
fr-FR: Identifiant pour l'édition source

en: Language code
fr-FR: Code de langue

en: Authorization
fr-FR: Autorisation

en: Call number
fr-FR: Cote

en: Canceled/invalid call number
fr-FR: Cote annulée/invalide

en: Classification number element-Single number of beginning number of span
fr-FR: Élément de numéro de classification - Numéro unique ou numéro de début de la portée

en: Explanatory information
fr-FR: Information explicative

en: Document shelving number (CODOC)
fr-FR: Numéro de rangement du document (CODOC)

en: Call number ; Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
fr-FR: Cote ; Numéro de classification (OCLC) (R) ; Numéro de classification, CALL (RLIN) (NR)

en: Item number ; Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
fr-FR: Numéro d'exemplaire; Code cutter local (OCLC); Numéro de copie/cote indivise, CALL (RLIN)

en: Feature heading (OCLC)
fr-FR: Vedette de fonctionnalité (OCLC)

en: Filing suffix (OCLC) ; Footnote, FNT (RLIN)
fr-FR: Suffixe de classement (OCLC); Note de bas de page, FNT (RLIN)

en: Output transaction history, HST (RLIN)
fr-FR: Historique de prêts, HST (RLIN)

en: Output transaction instruction, INS (RLIN)
fr-FR: Instruction de prêts, INS (RLIN)

en: Extra card control statement, EXT (RLIN)
fr-FR: Numéro de contrôle de carte d'extra, EXT (RLIN)

en: Additional local notes, ANT (RLIN)
fr-FR: Notes locales supplémentaires, ANT (RLIN)

en: Pathfinder code, PTH (RLIN)
fr-FR: Code d'explorateur, PTH (RLIN)

en: Field suppresion, FSP (RLIN)
fr-FR: Suppresion de zone, FSP (RLIN)

en: Classification number element--single number or beginning number of span
fr-FR: Élément de numéro de classification - numéro unique ou numéro de début de la portée

en: Classification number element--ending number of span
fr-FR: Élément de numéro de classification - numéro de fin de la portée

en: Table identification--table number
fr-FR: Identification de la table -- numéro de table

en: Feature heading
fr-FR: Vedette de fonctionnalité

en: Filing suffix
fr-FR: Suffixe de classement

en: Call number based on other classification scheme
fr-FR: Cote basée sur un autre schéma de classification

en: Personal name
fr-FR: Nom de personne

en: Numeration
fr-FR: Numérotation

en: Titles and other words associated with a name
fr-FR: Titres et autres mots associés à un nom

en: Dates associated with a name
fr-FR: Dates associées à un nom

en: Relator term
fr-FR: Terme de relation

en: Date of a work
fr-FR: Date d'une œuvre

en: Miscellaneous information
fr-FR: Autres informations

en: Attribution qualifier
fr-FR: Qualificatif d'attribution

en: Form subheading
fr-FR: Sous-vedette de forme

en: Language of a work
fr-FR: Langue du document

en: Medium of performance for music
fr-FR: Distribution instrumentale et vocale

en: Number of part/section of a work
fr-FR: Numéro de partie / section d'une œuvre

en: Arranged statement for music
fr-FR: Mention d'arrangement pour la musique

en: Name of part/section of a work
fr-FR: Nom de partie / section d'une oeuvre

en: Fuller form of name
fr-FR: Forme complète du nom

en: Key for music
fr-FR: Clé pour la musique

en: Title of a work
fr-FR: Titre de l’œuvre

en: Form subdivision
fr-FR: Subdivision de forme

en: General subdivision
fr-FR: Subdivision générale

en: Chronological subdivision
fr-FR: Subdivision chronologique

en: Geographic subdivision
fr-FR: Subdivision géographique

en: Corporate name or jurisdiction name as entry element
fr-FR: Nom de la société ou nom de la juridiction comme élément d'entrée

en: Subordinate unit
fr-FR: Unité secondaire

en: Location of meeting
fr-FR: Lieu de réunion

en: Date of meeting or treaty signing
fr-FR: Date de réunion ou de signature du traité

en: Number of part/section/meeting
fr-FR: Numéro de partie/section/réunion

en: Meeting name or jurisdiction name as entry element
fr-FR: Nom de la réunion ou nom de la juridiction comme élément d'entrée

en: Number [OBSOLETE]
fr-FR: Nombre [OBSOLÈTE]

en: Name of meeting following jurisdiction name entry element
fr-FR: Nom de la société ou nom de la juridiction comme élément d'entrée

en: Uniform title
fr-FR: Titre uniforme

en: Date of treaty signing
fr-FR: Date de signature du traité

en: Date of treaty
fr-FR: Date du traité

en: General material designation
fr-FR: Indication générale du genre de document

en: Language
fr-FR: Langues

en: Number of part or section/serial, thematic, or opus number
fr-FR: Numéro de partie ou section/périodique, thématique, ou numéro d'opus

en: Arranged or arr. for music
fr-FR: Arrangé ou arr. pour la musique

en: Part or section
fr-FR: Partie ou section

en: General subject subdivision
fr-FR: Subdivision générale

en: Period subject subdivision
fr-FR: Subdivision de sujet de période

en: Place subject subdivision
fr-FR: Subdivision de sujet de lieu

en: Collective title
fr-FR: Titre collectif

en: Named event
fr-FR: Evénement nommé

en: Location of named event
fr-FR: Localisation de l'événement nommé

en: Date of named event
fr-FR: Date de l'événement nommé

en: Chronological term
fr-FR: Terme chronologique

en: Topical term or geographic name entry element
fr-FR: Nom commun ou nom géographique élément d'entrée

en: Topical term following geographic name entry element
fr-FR: Nom commun suivant un nom géographique élément d'entrée

en: Geographic name
fr-FR: Nom géographique

en: Name following place as an entry element {OBSOLETE]
fr-FR: Nom suivant le lieu comme élément d'entrée {OBSOLETE]

en: Classification number--Single number or beginning number of span
fr-FR: Numéro de classification -- Numéro unique ou numéro de début de la portée

en: Classification number--Ending number of span
fr-FR: Numéro de classification -- Numéro de fin de la portée

en: Caption hierarchy
fr-FR: Hiérarchie de légende

en: Caption
fr-FR: Légende

en: Summary number span caption hierarchy
fr-FR: Numéro de résumé, espacement, légende, hiérarchie

en: Table identification
fr-FR: Identification de la table

en: General explanatory index term
fr-FR: Terme d'indice explicatif général

en: General explanatory index term--Succeeding level
fr-FR: Terme d’indexation générique - Niveau suivant

en: Schedule identification
fr-FR: Identification de la planification

en: Genre/form term
fr-FR: Terme de genre/forme

en: Medium of performance term
fr-FR: Terme de support de représentation

en: Classification number referred to--Single number or beginning number of span
fr-FR: Numéro de classification de référence - Numéro unique ou numéro de début de la portée

en: Classification number referred to--Ending number of span
fr-FR: Numéro de classification de référence - Numéro de fin de portée

en: Explanatory text
fr-FR: Texte explicatif

en: Table identification--Schedule [OBSOLETE]
fr-FR: Identification de la table -- Programme [OBSOLÈTE]

en: Heading referred to
fr-FR: Vedette d'arrivée du renvoi

en: Content type term
fr-FR: Libellé de type de contenu

en: Content type code
fr-FR: Code de type de contenu

en: Source of term
fr-FR: Source du terme

en: Format of notated music term
fr-FR: Terme pour le format de la notation musicale

en: Format of notated music code
fr-FR: Code du format de la notation musicale

en: Type of corporate body
fr-FR: Type de personne morale

en: Type of jurisdiction
fr-FR: Type de juridiction

en: Other designation
fr-FR: Autre désignation

en: Title of person
fr-FR: Titre de la personne

en: Relationship
fr-FR: Relation

en: Place of birth
fr-FR: Lieu de naissance

en: Place of death
fr-FR: Lieu de décès

en: Associated country
fr-FR: Pays associé

en: Place of residence/headquarters
fr-FR: Lieu de résidence/sièges

en: Other associated place
fr-FR: Autre lieu associé

en: Place of origin of work or expression
fr-FR: Lieu d'origine de l'oeuvre ou de l'expression

en: Relationship information
fr-FR: Information de relation

en: Address
fr-FR: Adresse

en: City
fr-FR: Ville

en: Intermediate jurisdiction
fr-FR: Juridiction intermédiaire

en: Country
fr-FR: Pays

en: Postal code
fr-FR: Code postal

en: Electronic mail address
fr-FR: Courriel

en: Field of activity
fr-FR: Domaine d'activité

en: Associated group
fr-FR: Groupe associé

en: Occupation
fr-FR: Profession

en: Gender
fr-FR: Genre

en: Type of family
fr-FR: Type de famille

en: Name of prominent member
fr-FR: Nom de membre important

en: Hereditary title
fr-FR: Titre héréditaire

en: Source of code
fr-FR: Source du code

en: Language term
fr-FR: Nom de la langue

en: Fuller form of personal name
fr-FR: Forme développée du nom de personne

en: Form of work
fr-FR: Genre de l’œuvre

en: Other distinguishing characteristic
fr-FR: Autres caractéristiques

en: Medium of performance
fr-FR: Support de représentation

en: Soloist
fr-FR: Soliste

en: Doubling instrument
fr-FR: Cumul d’instrument

en: Number of ensembles of the same type
fr-FR: Nombre d'ensembles du même type

en: Number of performers of the same medium
fr-FR: Nombre d'interprètes du même medium

en: Alternative medium of performance
fr-FR: Source alternative

en: Total number of individuals performing alongside ensembles
fr-FR: Nombre total d'individus se produisant dans un ensemble

en: Total number of performers
fr-FR: Nombre total d'interprètes

en: Total number of ensembles
fr-FR: Nombre total d'ensembles

en: Serial number
fr-FR: Numéro de série

en: Opus number
fr-FR: Numéro d’opus

en: Thematic index number
fr-FR: Numéro de l'index thématique

en: Thematic index code
fr-FR: Code de l'index thématique

en: Publisher associated with opus number
fr-FR: Editeur associé au numéro d'opus

en: Key
fr-FR: Clé

en: Audience term
fr-FR: Libellé du public

en: Audience code
fr-FR: Code de public

en: Demographic group term
fr-FR: Terme de groupe démographique

en: Demographic group code
fr-FR: Code de groupe démographique

en: Creator/contributor term
fr-FR: Terme du créateur/contributeur

en: Creator/contributor code
fr-FR: Code de créateur/contributeur

en: Time period of creation term
fr-FR: Durée de la période de création

en: Control subfield
fr-FR: Sous-champ de contrôle

en: Number {OBSOLETE]
fr-FR: Nombre {OBSOLETE]

en: Classification element-Ending number of span
fr-FR: Elément de classification - Numéro de fin de la portée

en: Topic
fr-FR: Sujet

en: Dates of publication and/or sequential designation
fr-FR: Dates de publication et/ou de désignation séquentielle

en: Numbering peculiarities note
fr-FR: Note sur les particularités de la numérotation

en: Institution/copy to which field applies
fr-FR: Établissement ou exemplaire auquel s'applique la zone

en: Series numbering example
fr-FR: Exemple de numérotation de collection

en: Volumes/dates to which series numbering example applies
fr-FR: Volumes/dates auxquels l'exemple de numérotation de séries s'applique

en: Place
fr-FR: Sujets (lieux)

en: Publisher/issuing body
fr-FR: Editeur/organisme émetteur

en: Volumes/dates to which place and publisher/issuing body apply
fr-FR: Volumes/dates auxquels le lieu et l'éditeur/organisme émetteur s'appliquent

en: Series analysis practice
fr-FR: Pratique d'analyse de collection

en: Exceptions to analysis practice
fr-FR: Exceptions à l'usage en matière d'analyse de collection

en: Volumes/dates to which analysis practice applies
fr-FR: Volumes/dates auxquels la pratique de l'analyse s'applique

en: Series tracing practice
fr-FR: Pratique de traçage de la collection

en: Volumes/dates to which tracing practice applies
fr-FR: Volumes/dates auxquels la pratique de repérage s'applique

en: Series classification practice
fr-FR: Pratique de classification de collection

en: Volumes/dates to which classification practice applies
fr-FR: Volumes/dates auxquels la pratique de classification s'applique

en: Title referred to
fr-FR: Titre auquel il est fait référence

en: History reference
fr-FR: Référence historique

en: General explanatory reference
fr-FR: Renvoi explicatif général

en: Nonpublic general note
fr-FR: Note privée générale

en: Characters in nonroman alphabet
fr-FR: Caractères en alphabet non romain

en: Source citation
fr-FR: Citation source

en: Information found
fr-FR: Information trouvée

en: Bibliographic record control number
fr-FR: Numéro de contrôle de notice bibliographique

en: Title
fr-FR: Titre

en: Remainder of title
fr-FR: Reste du titre

en: Rule number(s) and additional information
fr-FR: Numéro(s) de règle(s) et informations complémentaires

en: Definition
fr-FR: Définition

en: Source of definition
fr-FR: Source de la définition

en: Biographical or historical data
fr-FR: Donnée biographique ou historique

en: Expansion
fr-FR: Extension

en: Heading or subdivision term
fr-FR: Terme de vedette ou de subdivision

en: Classification number--Ending number of span [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: Numéro de classification -- Numéro de fin de la portée [FORMAT DE CLASSIFICATION]

en: Subject heading or subdivision term
fr-FR: Vedette-matière ou terme de subdivision

en: Replacement authority record control number
fr-FR: Numéro de contrôle de notice d'autorité de remplacement

en: Replacement heading
fr-FR: Vedette de remplacement

en: Corresponding classification field
fr-FR: Champ de classification correspondant

en: Source consulted and information found
fr-FR: Source consultée et informations trouvées

en: Application history note
fr-FR: Note sur l'historique de l'application

en: Source of heading or term
fr-FR: Source de la vedette ou du terme

en: Materials specified [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: Matériels spécifiés [FORMAT DE CLASSIFICATION]

en: Location of event
fr-FR: Lieu de l'événement

en: Active date
fr-FR: Date active

en: Index term
fr-FR: Terme d'indexation

en: Index term--Succeeding level
fr-FR: Terme d'index--Niveau suivant

en: Index term referred from
fr-FR: Terme d'indexation de

en: Example class number
fr-FR: Exemple de numéro de classe

en: See also reference term
fr-FR: Voir aussi terme de référence

en: See also reference term--Succeeding level
fr-FR: Voir aussi terme de référence -- Niveau suivant

en: Use reference term
fr-FR: Terme de référence d'usage

en: Use reference term--Succeeding level
fr-FR: Terme de référence d'usage -- Niveau suivant

en: Material specified
fr-FR: Matériel spécifié

en: Focus term
fr-FR: Terme dominant

en: Non-focus term
fr-FR: Terme générique

en: Facet/hierarchy designation
fr-FR: Indicateur de facette ou de hiérarchie

en: Genre/form term as entry element
fr-FR: Terme de genre/forme comme élément d'entrée

en: Number where instructions are found--Single number or beginnning number of span
fr-FR: Numéro où les instructions se trouvent -- Numéro unique ou numéro de début de portée

en: Base number
fr-FR: Indice de base

en: Divided like number
fr-FR: Divisé comme un nombre

en: Facet designator
fr-FR: Désignateur de facette

en: Negative example class number
fr-FR: Exemple négatif numéro de classe

en: Root number
fr-FR: Numéro de racine

en: Other classification number
fr-FR: Autre indice de classification

en: Medium of performance term as entry element
fr-FR: Terme de support de représentation comme élément d'entrée

en: Table number
fr-FR: Numéro de table

en: Manual note
fr-FR: Note manuelle

en: Number where instructions are found
fr-FR: Numéro où les instructions se trouvent

en: See reference
fr-FR: Voir la référence

en: Rule number
fr-FR: Numéro de la règle

en: Number where instructions are found--Single number or beginning number of span
fr-FR: Numéro où les instructions se trouvent -- Numéro unique ou numéro de début de portée

en: Number where instructions are found--Ending number of span
fr-FR: Numéro où les instructions se trouvent -- Numéro de fin de portée

en: Digits added from classification number in schedule or external table
fr-FR: Chiffres ajoutés à partir du numéro de classification dans l'annexe ou le tableau externe

en: Digits added from internal subarrangement or add table
fr-FR: Chiffres ajoutés à partir d'un sous-arrangement interne ou d'une table d'ajout

en: Number being analyzed
fr-FR: Nombre analysé

en: Number in internal subarrangement or add table where instructions are found
fr-FR: Nombre dans le sous-ordre interne ou table additionnelle où les instructions se trouvent

en: Table identification--Internal subarrangement or add table
fr-FR: Identification de la table -- Sous-ensemble interne ou table additionnelle

en: Secondary table of applicability
fr-FR: Table secondaire d'applicabilité

en: Type of division
fr-FR: Type de division

en: Topic used as example of citation and preference order instruction
fr-FR: Sujet utilisé comme exemple de citation et instruction sur les préférences de la commande

en: Exception to table of preference
fr-FR: Exception à la table de préférence

en: Table identification--Table number
fr-FR: Identification de la table -- Numéro de table

en: Access method
fr-FR: Méthode d'accès

en: Access status
fr-FR: Statut d'accès

en: Host name
fr-FR: Nom de l'hébergeur

en: Access number
fr-FR: Numéro d'accès

en: Compression information
fr-FR: Information sur la compression

en: Path
fr-FR: Chemin d'accès

en: Electronic name
fr-FR: Nom électronique

en: Processor of request
fr-FR: Nom de l'utilisateur

en: Bits per second
fr-FR: Bits par seconde

en: Password
fr-FR: Mot de passe

en: Logon
fr-FR: Ouverture de la session

en: Contact for access assistance
fr-FR: Contact pour aider à se connecter

en: Name of location of host
fr-FR: Nom de l'emplacement de l'hôte

en: Operating system
fr-FR: Système d'exploitation

en: Electronic format type
fr-FR: Type de format électronique

en: Settings
fr-FR: Paramètres

en: File size
fr-FR: Taille du fichier

en: Terminal emulation
fr-FR: Émulation du terminal

en: Hours access method available
fr-FR: Heures où la méthode d'accès est disponible

en: Nonpublic note
fr-FR: Note privée

en: Generation process
fr-FR: Procédé de génération

en: Confidence value
fr-FR: Valeur de confiance

en: Generation date
fr-FR: Date de la génération

en: Generation agency
fr-FR: Organisme responsable de la génération

en: Validity end date
fr-FR: Date de fin de validité

en: Conversion process
fr-FR: Processus de conversion

en: Conversion date
fr-FR: Date de conversion

en: Identifier of source metadata
fr-FR: Identificateur de métadonnées sources

en: Conversion agency
fr-FR: Agence de conversion

en: Matching information
fr-FR: Information sur l'appariement

en: Status of matching and its checking
fr-FR: Statut de correspondance et de son contrôle

en: Koha auth type
fr-FR: Type d'autorité Koha

en: CONTROL NUMBER
fr-FR: NUMÉRO DE CONTRÔLE

en: CONTROL NUMBER IDENTIFIER
fr-FR: IDENTIFIANT DE NUMÉRO DE CONTRÔLE

en: DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION
fr-FR: DATE ET HEURE DE LA DERNIÈRE TRANSACTION

en: LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER
fr-FR: Numéro de contrôle de la Library of Congress

en: LINK TO BIBLIOGRAPHIC RECORD FOR SERIAL OR MULTIPART ITEM
fr-FR: Liaison d'une notice bibliographique d'une publication en série ou d'un document en plusieurs parties

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHIC AGENCY CONTROL NUMBER
fr-FR: NUMERO DE CONTROLE DE L'AGENCE NATIONALE BIBLIOGRAPHIQUE

en: INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER
fr-FR: NUMERO INTERNATIONAL DU LIVRE (ISBN)

en: INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER
fr-FR: Numéro international normalisé des publications en série

en: OTHER STANDARD IDENTIFIER
fr-FR: Autre numéro ou code normalisé

en: MUSICAL INCIPITS INFORMATION
fr-FR: Information relative aux incipits musicaux

en: CODED CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
fr-FR: DONNÉES CARTOGRAPHIQUES MATHÉMATIQUES CODÉES

en: SYSTEM CONTROL NUMBER
fr-FR: NUMÉRO DE CONTRÔLE SYSTEME

en: CATALOGING SOURCE
fr-FR: SOURCE DE CATALOGAGE

en: AUTHENTICATION CODE
fr-FR: CODE D'AUTHENTICITÉ

en: GEOGRAPHIC AREA CODE
fr-FR: Code d'aire géographique

en: TIME PERIOD OF HEADING
fr-FR: DUREE DE LA VEDETTE

en: SPECIAL CODED DATES
fr-FR: DATES CODEES SPECIALEMENT

en: LIBRARY OF CONGRESS CALL NUMBER
fr-FR: BIBLIOTHÈQUE DU CONGRÈS - COTE

en: GEOGRAPHIC CLASSIFICATION
fr-FR: Code de classification géographique

en: LC CLASSIFICATION NUMBER
fr-FR: Indice de classification de la LC

en: LIBRARY AND ARCHIVES CANADA CALL NUMBER
fr-FR: Cote de Bibliothèque et Archives Canada

en: LC CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-FR: NUMÉROS DE CLASSIFICATION ASSIGNES AU CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE CALL NUMBER
fr-FR: COTE DE LA BIBLIOTHEQUE NATIONALE DE MEDECINE

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED BY NLM [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-FR: NUMÉRO DE CLASSIFICATION NLM ASSIGNE PAR NLM [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: OTHER CLASSIFICATION NUMBER
fr-FR: Autre indice de classification

en: CHARACTER SETS PRESENT
fr-FR: JEU DE CARACTERES PRESENT

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-FR: NUMÉRO DE CLASSIFICATION NLM ASSIGNE AU CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY CALL NUMBER
fr-FR: COTE DE LA BIBLIOTHEQUE NATIONALE D'AGRICULTURE

en: SUBJECT CATEGORY CODE
fr-FR: CODE DE CATEGORIE DE SUJET

en: SUBDIVISION USAGE
fr-FR: USAGE DE SUBDIVISION

en: TYPE OF ENTITY
fr-FR: TYPE D'ENTITE

en: UNIVERSAL DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
fr-FR: NUMERO DE LA CLASSIFICATION DECIMALE UNIVERSELLE

en: DEWEY DECIMAL CALL NUMBER
fr-FR: COTE DEWEY

en: DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
fr-FR: INDICE DE LA CLASSIFICATION DÉCIMALE DEWEY

en: CLASSIFICATION SCHEME AND EDITION [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: SCHÉMA DE CLASSIFICATION ET D’ÉDITION [FORMAT DE CLASSIFICATION]

en: GOVERNMENT DOCUMENT CALL NUMBER
fr-FR: Cote du document officiel

en: GOVERNMENT DOCUMENT CLASSIFICATION NUMBER
fr-FR: Indice de classification du document officiel

en: DOCUMENT SHELVING NUMBER (CODOC) [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-FR: NUMÉRO DE DOCUMENT SUR ETAGERE [OBSOLÈTE, CAN/MARC]

en: LOCAL CALL NUMBER (SERIES) [OBSOLETE]; LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
fr-FR: Cote locale (séries) [OBSOLÈTE]; Cote locale de type Classification de la Bibliothèque du Congrès (OCLC); Cote locale (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC); LOCAL CLASSIFICATION NUMBER (RLIN)
fr-FR: Indice de classification local de type Classification de la Bibliothèque du Congrès (OCLC); Indice de classification local (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CALL NUMBER (OCLC)
fr-FR: Cote locale Dewey (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
fr-FR: Indice de classification Dewey local (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CALL NUMBER (OCLC)
fr-FR: Cote locale de type classification de la National Library of Medicine (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
fr-FR: Indice de classification local de type classification de la National Library of Medicine (OCLC)

en: OTHER CLASSIFICATION SCHEMES (OCLC)
fr-FR: AUTRES SCHEMAS DE CLASSIFICATION (OCLC)

en: LOCAL FREE-TEXT CALL NUMBER (OCLC)
fr-FR: Cote locale en texte libre (OCLC)

en: HEADING--PERSONAL NAME
fr-FR: Vedette--Nom de personne

en: HEADING--CORPORATE NAME
fr-FR: Vedette--Nom de collectivité

en: HEADING--MEETING NAME
fr-FR: Vedette--Nom de réunion

en: HEADING--UNIFORM TITLE
fr-FR: Vedette--Titre uniforme

en: UNIFORM TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-FR: TITRE UNIFORME [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-FR: TITRE COLLECTIF [OBSOLÈTE, CAN/MARC]

en: HEADING--NAMED EVENT
fr-FR: Vedette--Événement nommé

en: HEADING--CHRONOLOGICAL TERM
fr-FR: Vedette--Terme chronologique

en: HEADING--TOPICAL TERM
fr-FR: Vedette - Nom commun

en: HEADING--GEOGRAPHIC NAME
fr-FR: Vedette--Nom géographique

en: CLASSIFICATION NUMBER [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: NUMERO DE CLASSIFICATION [FORMAT DE CLASSIFICATION]

en: GENERAL EXPLANATORY INDEX TERM [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: Terme d'indexation générique [Données de classification]

en: HEADING--GENRE/FORM TERM
fr-FR: Vedette--Terme de genre/forme

en: HEADING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
fr-FR: Vedette--Terme du médium d'exécution

en: HEADING--GENERAL SUBDIVISION
fr-FR: Vedette--Subdivision générale

en: HEADING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
fr-FR: Vedette--Subdivision géographique

en: HEADING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
fr-FR: Vedette--Subdivision chronologique

en: HEADING--FORM SUBDIVISION
fr-FR: Vedette--Subdivision de forme

en: COMPLEX SEE REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: REFERENCE VOIR COMPLEXE [FORMAT DE CLASSIFICATION]

en: COMPLEX SEE REFERENCE--SUBJECT
fr-FR: REFERENCE VOIR COMPLEXE--SUJET

en: CONTENT TYPE
fr-FR: TYPE DE CONTENU

en: FORMAT OF NOTATED MUSIC
fr-FR: Format de la notation musicale

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: REFERENCE VOIR AUSSI COMPLEXE [FORMAT DE CLASSIFICATION]

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--SUBJECT
fr-FR: REFERENCE VOIR AUSSI COMPLEXE--SUJET

en: OTHER ATTRIBUTES OF PERSON OR CORPORATE BODY
fr-FR: Autres attributs associés à des personnes ou des collectivités

en: ASSOCIATED PLACE
fr-FR: LIEU ASSOCIÉ

en: ADDRESS
fr-FR: ADRESSE

en: FIELD OF ACTIVITY
fr-FR: Domaine d'activité

en: ASSOCIATED GROUP
fr-FR: GROUPE ASSOCIE

en: OCCUPATION
fr-FR: Profession

en: GENDER
fr-FR: GENRE

en: FAMILY INFORMATION
fr-FR: Renseignements sur la famille

en: ASSOCIATED LANGUAGE
fr-FR: LANGUE ASSOCIÉE

en: FULLER FORM OF PERSONAL NAME
fr-FR: Forme développée du nom de personne

en: FORM OF WORK
fr-FR: Genre de l'oeuvre

en: OTHER DISTINGUISHING CHARACTERISTICS OF WORK OR EXPRESSION
fr-FR: Autres caractéristiques d'une oeuvre ou expression

en: MEDIUM OF PERFORMANCE
fr-FR: MÉDIUM D'ÉXECUTION D'UNE ŒUVRE

en: NUMERIC DESIGNATION OF MUSICAL WORK
fr-FR: DESIGNATION NUMERIQUE D'UNE OEUVRE MUSICALE

en: KEY
fr-FR: CLE

en: AUDIENCE CHARACTERISTICS
fr-FR: CARACTÉRISTIQUES DU PUBLIC CIBLE

en: CREATOR/CONTRIBUTOR CHARACTERISTICS
fr-FR: CARACTÉRISTIQUES DU CRÉATEUR/CONTRIBUTEUR

en: TIME PERIOD OF CREATION
fr-FR: DUREE DE CREATION

en: SEE FROM TRACING--PERSONAL NAME
fr-FR: VOIR -- NOM DE PERSONNE

en: SEE FROM TRACING--CORPORATE NAME
fr-FR: VOIR -- NOM DE COLLECTIVITÉ

en: SEE FROM TRACING--MEETING NAME
fr-FR: VOIR -- NOM DE RÉUNION

en: SEE FROM TRACING--UNIFORM TITLE
fr-FR: VOIR -- TITRE UNIFORME

en: SEE FROM TRACING-NAMED EVENT
fr-FR: VOIR - EVENEMENT NOMME

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
fr-FR: VOIR -- TERME CHRONOLOGIQUE

en: SEE FROM TRACING--TOPICAL TERM
fr-FR: VOIR -- NOM COMMUN

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
fr-FR: VOIR -- NOM GÉOGRAPHIQUE

en: INVALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: Rappel d'indice invalide [Données de classification]

en: SEE FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
fr-FR: VOIR -- TERME DE GENRE/FORME

en: SEE FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
fr-FR: VOIR - TERME DE SUPPORT DE REPRESENTATION

en: SEE FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
fr-FR: VOIR -- SUBDIVISION GENERALE

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
fr-FR: VOIR -- SUBDIVISION GÉOGRAPHIQUE

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
fr-FR: VOIR -- SUBDIVISION CHRONOLOGIQUE

en: SEE FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
fr-FR: VOIR -- SUBDIVISION DE FORME

en: SEE ALSO FROM TRACING--PERSONAL NAME
fr-FR: VOIR AUSSI -- NOM DE PERSONNE

en: SEE ALSO FROM TRACING--CORPORATE NAME
fr-FR: VOIR AUSSI -- NOM DE COLLECTIVITÉ

en: SEE ALSO FROM TRACING--MEETING NAME
fr-FR: VOIR AUSSI -- NOM DE RÉUNION

en: SEE ALSO FROM TRACING--UNIFORM TITLE
fr-FR: VOIR AUSSI -- TITRE UNIFORME

en: SEE ALSO FROM TRACING-NAMED EVENT
fr-FR: VOIR AUSSI - EVENEMENT NOMME

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
fr-FR: VOIR AUSSI -- TERME CHRONOLOGIQUE

en: SEE ALSO FROM TRACING--TOPICAL TERM
fr-FR: VOIR AUSSI -- NOM COMMUN

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
fr-FR: VOIR AUSSI -- NOM GÉOGRAPHIQUE

en: VALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: RAPPORT D'INDICE VALIDE [FORMAT DE CLASSIFICATION]

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
fr-FR: VOIR AUSSI -- TERME DE GENRE/FORME

en: SEE ALSO FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
fr-FR: VOIR AUSSI - TERME DE SUPPORT DE REPRESENTATION

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
fr-FR: VOIR AUSSI -- SUBDIVISION GENERALE

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
fr-FR: VOIR AUSSI -- SUBDIVISION GÉOGRAPHIQUE

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
fr-FR: VOIR AUSSI -- SUBDIVISION CHRONOLOGIQUE

en: SEE ALSO FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
fr-FR: VOIR AUSSI -- SUBDIVISION DE FORME

en: SERIES DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
fr-FR: DATES DE PUBLICATION DE LA COLLECTION ET/OU DESIGNATION SEQUENTIELLE

en: SERIES NUMBERING PECULIARITIES
fr-FR: PARTICULARITES DE NUMEROTATION DE COLLECTION

en: SERIES NUMBERING EXAMPLE
fr-FR: EXEMPLE DE NUMEROTATION DE COLLECTION

en: SERIES PLACE AND PUBLISHER/ISSUING BODY
fr-FR: LIEU DE COLLECTION ET EDITEUR/ORGANISME EMETTEUR

en: SERIES ANALYSIS PRACTICE
fr-FR: PRATIQUE D'ANALYSE DE COLLECTION

en: SERIES TRACING PRACTICE
fr-FR: PRATIQUE DE TRACAGE DE COLLECTION

en: SERIES CLASSIFICATION PRACTICE
fr-FR: PRATIQUE DE CLASSIFICATION DE COLLECTION

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--NAME
fr-FR: REFERENCE VOIR AUSSI COMPLEXE--NOM

en: COMPLEX SEE REFERENCE--NAME
fr-FR: REFERENCE VOIR COMPLEXE--NOM

en: HISTORY REFERENCE
fr-FR: Renvoi historique

en: GENERAL EXPLANATORY REFERENCE--NAME
fr-FR: Renvoi explicatif général - Vedette de nom

en: NONPUBLIC GENERAL NOTE
fr-FR: NOTE PRIVÉE GÉNÉRALE

en: CHARACTERS IN NONROMAN ALPHABETS [OBSOLETE]
fr-FR: CARACTÈRES EN ALPHABETS NON ROMAINS [OBSOLÈTE]

en: SOURCE DATA FOUND
fr-FR: SOURCE DE DONNEES TROUVEE

en: NOTE--WORK CATALOGUED [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
fr-FR: NOTE -- OEUVRE CATALOGUEE [OBSOLETE, CAN/MARC UNIQUEMENT]

en: TITLE RELATED TO THE ENTITY
fr-FR: TITRE LIE A L'ENTITE

en: TITLE NOT RELATED TO THE ENTITY
fr-FR: TITRE NON LIE A L'ENTITE

en: SOURCE DATA NOT FOUND
fr-FR: SOURCE DE DONNEES NON TROUVEE

en: NOTE--CATALOGUING RULES (NAMES/TITLES) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
fr-FR: NOTE--REGLES DE CATALOGAGE (NOMS/TITRES) [OBSOLÈTE, CAN/MARC UNIQUEMENT]

en: BIOGRAPHICAL OR HISTORICAL DATA
fr-FR: DONNEES BIOGRAPHIQUES OU HISTORIQUES

en: PUBLIC GENERAL NOTE
fr-FR: Note générale destinée au public

en: SUBJECT EXAMPLE TRACING NOTE
fr-FR: NOTE DE TRACAGE D'EXEMPLE DE SUJET

en: DELETED HEADING INFORMATION
fr-FR: INFORMATION DE VEDETTE SUPPRIMÉE

en: APPLICATION HISTORY NOTE
fr-FR: NOTE SUR L'HISTORIQUE DE L'APPLICATION

en: AUXILIARY INSTRUCTION NOTE [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: NOTE D'INSTRUCTION AUXILIAIRE [FORMAT DE CLASSIFICATION]

en: NOTE--SOURCE DATA FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
fr-FR: NOTE--DONNEES DE SOURCE TROUVEES (SUJETS) [OBSOLETE, CAN/MARC UNIQUEMENT]

en: NOTE--SOURCE DATA NOT FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
fr-FR: NOTE--DONNEES DE SOURCE NON TROUVEES (SUJETS) [OBSOLETE, CAN/MARC UNIQUEMENT]

en: NOTE--USAGE (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
fr-FR: NOTE--USAGE (SUJETS) [OBSOLETE, CAN/MARC UNIQUEMENT]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--PERSONAL NAME
fr-FR: Liaison des vedettes établies - Nom de personne

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CORPORATE NAME
fr-FR: Liaison des vedettes établies - Nom de collectivité

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--MEETING NAME
fr-FR: Liaison des vedettes établies - Nom de réunion

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--UNIFORM TITLE
fr-FR: Liaison des vedettes établies - Titre uniforme

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-NAMED EVENT
fr-FR: Liaison des vedettes établies - Événement nommé

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
fr-FR: Liaison des vedettes établies - Terme chronologique

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--TOPICAL TERM
fr-FR: Liaison des vedettes établies - Nom commun

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
fr-FR: Liaison des vedettes établies - Nom géographique

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: Terme d'indexation--Vedette non contrôlée [Données de classification]

en: INDEX TERM--FACETED TOPICAL TERMS [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: Terme d'indexation – Nom commun comme facette [Données de classification]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GENRE/FORM TERM
fr-FR: Liaison des vedettes établies - Terme de genre/forme

en: ADD OR DIVIDE LIKE INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: Instructions d'ajout ou de division [Format de classification]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
fr-FR: Liaison des vedettes établies - Terme du médium d'exécution

en: INTERNAL SUBARRANGEMENT OR ADD TABLE ENTRY [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: Vedette de sous-classement interne ou de table de complément [Données de classification]

en: RULE IDENTIFICATION [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: REGLE D'IDENTIFICATION [FORMAT DE CLASSIFICATION]

en: SYNTHESIZED NUMBER COMPONENTS [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: COMPOSANTS DE NUMERO SYNTHETIQUE [FORMAT DE CLASSIFICATION]

en: SECONDARY TABLE INFORMATION [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: INFORMATIONS DE TABLE SECONDAIRE [FORMAT DE CLASSIFICATION]

en: CITATION AND PREFERENCE ORDER INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
fr-FR: INSTRUCTIONS DE CITATION ET DE PREFERENCE DE COMMANDE [FORMAT DE CLASSIFICATION]

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GENERAL SUBDIVISION
fr-FR: SUBDVISION DE LIEN -- SUBDIVISION GENERALE

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
fr-FR: SUBDVISION DE LIEN -- SUBDIVISION GEOGRAPHIQUE

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
fr-FR: SUBDVISION DE LIEN -- SUBDIVISION CHRONOLOGIQUE

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--FORM SUBDIVISION
fr-FR: SUBDVISION DE LIEN -- SUBDIVISION DE FORME

en: COMPLEX LINKING ENTRY DATA
fr-FR: DONNÉES D’ENTRÉE DE LIEN COMPLEXE

en: ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS
fr-FR: Emplacement et accès électroniques

en: ALTERNATE GRAPHIC REPRESENTATION
fr-FR: REPRESENTATION GRAPHIQUE ALTERNATIVE

en: MACHINE-GENERATED METADATA PROVENANCE
fr-FR: Source des métadonnées générées par le système

en: DESCRIPTION CONVERSION INFORMATION
fr-FR: INFORMATION DE DESCRIPTION DE CONVERSION

en: MATCHING INFORMATION
fr-FR: Information sur l'appariement

en: KOHA INTERNAL USE
fr-FR: Utilisation interne à Koha

en: Default
fr-FR: Défaut

en: Chronological Term
fr-FR: Terme chronologique

en: Corporate Name
fr-FR: Nom de la société

en: Corporate Names
fr-FR: Noms des sociétés

en: Genre/Form Term
fr-FR: Terme de genre/forme

en: Geographic Name
fr-FR: Nom géographique

en: Meeting Name
fr-FR: Nom de réunion

en: Personal Name
fr-FR: Nom de personne

en: Personal Names
fr-FR: Noms de Personnes

en: Topical Term
fr-FR: Nom Commun

en: Uniform Title
fr-FR: Titre uniforme

en: Default MARC21 Standard Authority types:
fr-FR: Types d'autorités standard MARC21 par défaut :

en: Acquisition framework
fr-FR: Grille d'acquisition

en: MARC21 Default and Acquisitions bibliographic frameworks.
fr-FR: Grilles bibliographiques et autorités par défaut pour MARC21.

en: Item type [OBSOLETE]
fr-FR: Type de document [OBSOLÈTE]

en: Koha Dewey Subclass [OBSOLETE]
fr-FR: Sous-classe Dewey Koha [OBSOLÈTE]

en: Koha biblionumber
fr-FR: biblionumber Koha

en: Koha biblioitemnumber
fr-FR: biblioitemnumber Koha

en: Koha issues (borrowed), all copies
fr-FR: Nombre de prêts, tous les exemplaires

en: Source of classification or shelving scheme
fr-FR: Source de classification ou règle de classement

en: Koha normalized classification for sorting
fr-FR: Classification Koha normalisée pour le tri

en: Institution code [OBSOLETE]
fr-FR: Code d'institution [OBSOLÈTE]

en: Koha item type
fr-FR: Type de document Koha

en: Edition
fr-FR: Édition

en: Classification part
fr-FR: Partie de classification

en: Item part
fr-FR: Partie de document

en: Call number prefix
fr-FR: Préfixe de cote

en: Call number suffix
fr-FR: Suffixe de la cote

en: Suppress in OPAC
fr-FR: Supprimer à l'OPAC

en: Serial record flag
fr-FR: Numéro d'enregistrement interne du périodique

en: Withdrawn status
fr-FR: Statut retiré des collections

en: Lost status
fr-FR: Statut perdu

en: Materials specified (bound volume or other part)
fr-FR: Nombre de pièces (volume lié ou autre partie)

en: Damaged status
fr-FR: Statut endommagé

en: Use restrictions
fr-FR: Utiliser les restrictions

en: Not for loan
fr-FR: Exclu du prêt

en: Koha itemnumber (autogenerated)
fr-FR: Numéro d'exemplaire Koha (généré automatiquement)

en: Home library
fr-FR: Site de rattachement

en: Current library
fr-FR: Site actuel

en: Shelving location
fr-FR: Localisation

en: Date acquired
fr-FR: Date d'acquisition

en: Source of acquisition
fr-FR: Source d'acquisition

en: Coded location qualifier
fr-FR: Location

en: Cost, normal purchase price
fr-FR: Coût, prix normal

en: Serial enumeration / chronology
fr-FR: Numéro / Volume

en: Inventory number
fr-FR: Numéro d'inventaire

en: Shelving control number
fr-FR: Numéro de contrôle topographique

en: Total checkouts
fr-FR: Total des prêts

en: Total renewals
fr-FR: Total des renouvellements

en: Total holds
fr-FR: Total des réservations

en: Full call number
fr-FR: Cote complète

en: Barcode
fr-FR: Code à barres

en: Date due
fr-FR: Date de retour prévue

en: Date last seen
fr-FR: Vu en dernier

en: Date last checked out
fr-FR: Date du dernier prêt

en: Copy number
fr-FR: Numéro d'exemplaire

en: Uniform resource identifier
fr-FR: Adresse URI (Uniform Resource Identifier)

en: Cost, replacement price
fr-FR: Coût de remplacement

en: Price effective from
fr-FR: Prix effectif de

en: Non-public note
fr-FR: Note privée

en: NUCMC control number
fr-FR: Numéro de contrôle NUCMC

en: Number
fr-FR: Numéro

en: Type of number
fr-FR: Type de nombre

en: Status
fr-FR: Statut

en: Party to document
fr-FR: Partie du document

en: National bibliography number
fr-FR: Numéro de la bibliographie nationale

en: Canceled/invalid national bibliography number
fr-FR: Numéro de la bibliographie nationale annulé/invalide

en: Canceled/invalid control number
fr-FR: Numéro de contrôle annulé/invalide

en: Copyright or legal deposit number
fr-FR: Copyright ou numéro de dépôt légal

en: Assigning agency
fr-FR: Agence attributrice

en: Display text
fr-FR: Texte d'affichage

en: Canceled/invalid copyright or legal deposit number
fr-FR: Copyright ou numéro de dépôt légal annulé/invalide

en: Copyright article-fee code
fr-FR: Code de frais de copyright

en: Standard film number
fr-FR: Numéro de film standard

en: Source of number or code
fr-FR: Source du numéro ou du code

en: Additional codes following the standard number [OBSOLETE]
fr-FR: Codes additionnels faisant suite au numéro normalisé [OBSOLÈTE]

en: Overseas acquisition number
fr-FR: Numéro d'acquisition outremer

en: First and second groups of characters
fr-FR: Premier et deuxième groupes de caractères

en: Third and fourth groups of characters
fr-FR: Troisième et quatrième groupes de caractères

en: Number of volume or part
fr-FR: Numéro de volume ou de partie

en: Unparsed fingerprint
fr-FR: Empreinte digitale non analysée

en: Standard technical report number
fr-FR: Numéro de rapport technique standard

en: Canceled/invalid number
fr-FR: Numéro annulé/invalide

en: Publisher or distributor number
fr-FR: Numéro d'éditeur ou de diffuseur

en: OCLC library identifier
fr-FR: Identifiant OCLC de la bibliothèque

en: OAI set name
fr-FR: Nom du set OAI

en: Content type identifier
fr-FR: Identifiant de type de contenu

en: Canceled/invalid CODEN
fr-FR: CODEN annulé/invalide

en: Postal registration number
fr-FR: Numéro d'enregistrement postal

en: Source agency assigning number
fr-FR: Agence d'attribution du numéro source

en: Formatted date/time
fr-FR: Date/heure formatée

en: Place of event
fr-FR: Lieu de l'événement

en: Category of scale
fr-FR: Catégorie d'échelle

en: Constant ratio linear horizontal scale
fr-FR: Echelle horizontale à taux linéaire constant

en: Constant ratio linear vertical scale
fr-FR: Échelle verticale à taux linéaire constant

en: Coordinates--westernmost longitude
fr-FR: Coordonnées--longitude ouest

en: Coordinates--easternmost longitude
fr-FR: Coordonnées--longitude la plus à l'est

en: Coordinates--northernmost latitude
fr-FR: Coordonnées--latitude la plus au nord

en: Coordinates--southernmost latitude
fr-FR: Coordonnées--latitude la plus au sud

en: Angular scale
fr-FR: Échelle angulaire

en: Declination--northern limit
fr-FR: Déclinaison -- limite nord

en: Declination--southern limit
fr-FR: Déclinaison -- limite sud

en: Right ascension--eastern limit
fr-FR: Ascension droite -- limite est

en: Right ascension--western limit
fr-FR: Ascension droite -- limite ouest

en: Original study number
fr-FR: Numéro original d'étude

en: Stock number
fr-FR: Numéro d'inventaire

en: Source of stock number/acquisition
fr-FR: Source du numéro d'inventaire/d'acquisition

en: Form of issue
fr-FR: Forme de la livraison

en: Additional format characteristics
fr-FR: Caractéristiques supplémentaires du support

en: Record content licensor
fr-FR: Fournisseur de licence pour le contenu de la notice

en: Level of rules in bibliographic description
fr-FR: Description bibliographique - niveau des règles utilisées

en: Level of effort used to assign nonsubject heading access points
fr-FR: Points d'accès, excluant l'accès par sujet - niveau d'effort déployé pour assigner l'accès

en: Level of effort used to assign subject headings
fr-FR: Vedettes matières - niveau d'effort déployé pour les attribuer

en: Level of effort used to assign classification
fr-FR: Classification - niveau d'effort déployé pour attribuer ce code

en: Number of fixed field character positions coded
fr-FR: Nombre de positions de caractères de champs fixes codées

en: Data provenance
fr-FR: Provenance des données

en: Language code of text/sound track or separate title
fr-FR: Code de langue du texte/de la piste sonore ou du titre distinct

en: Language code of summary or abstract
fr-FR: Code de langue d’un résumé analytique ou d'un sommaire

en: Languages of separate titles (VM) [OBSOLETE] ; Languages of available translation  (SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Langues des titres distincts (VM) [OBSOLÈTE] ; Langues dans lesquelles la traduction est disponible  (SE) [OBSOLÈTE]

en: Language code of sung or spoken text
fr-FR: Code de langue du texte chanté ou parlé

en: Language code of librettos
fr-FR: Code de langue des livrets

en: Language code of table of contents
fr-FR: Code de langue de la table des matières

en: Language code of accompanying material other than librettos and transcripts
fr-FR: Code de langue de matériel d'accompagnement autre que des livrets et transcriptions

en: Language code of original
fr-FR: Code de la langue de l'original

en: Language code of intertitles
fr-FR: Code de langue d'intertitres

en: Language code of subtitles
fr-FR: Code de langue de sous-titres

en: Language code of intermediate translations
fr-FR: Code de langue de traductions intermédiaires

en: Language code of original accompanying materials other than librettos
fr-FR: Code de langue du matériel d'accompagnement original autre que des livrets

en: Language code of original libretto
fr-FR: Code de langue du livret orignal

en: Language code of captions
fr-FR: Code de langue de libellés

en: Language code of accessible audio
fr-FR: Code de langue du format audio accessible

en: Language code of accessible visual language
fr-FR: Code de langue du langage visuel accessible (non-textuel)

en: Language code of accompanying transcripts for audiovisual materials
fr-FR: Code de langue de transcriptions d'accompagnement du matériel audiovisuel

en: Source of local subentity code
fr-FR: Source du code de la sous-entité locale

en: MARC country code
fr-FR: Code de pays MARC

en: Local subentity code
fr-FR: Code de sous-entité local

en: ISO country code
fr-FR: Code ISO du pays

en: Source of date
fr-FR: Source de la date

en: Type of date code
fr-FR: Type de date sous forme codée

en: Date resource modified
fr-FR: Date de modification de la ressource

en: Beginning of date valid
fr-FR: Date de début de validité

en: End of date valid
fr-FR: Fin de la période de validité

en: Form of musical composition code
fr-FR: Code de forme musicale

en: Performer or ensemble
fr-FR: Interprète ou ensemble

en: Holding library
fr-FR: Site dépositaire

en: Copy statement
fr-FR: Édition de l'exemplaire

en: Definition of bibliographic subdivisions
fr-FR: Définition des subdivisions bibliographiques

en: Local processing data
fr-FR: Donnée de traitement locales

en: Missing elements
fr-FR: Eléments manquants

en: Notes about holdings
fr-FR: Notes sur les exemplaires

en: Secondary bibliographic subdivision
fr-FR: Seconde subdivision bibliographique

en: Third bibliographic subdivision
fr-FR: Troisième subdivision bibliographique

en: Fourth bibliographic subdivision
fr-FR: Quatrième subdivision bibliographique

en: Fifth bibliographic subdivision
fr-FR: Cinquième subdivision bibliographique

en: Sixth bibliographic subdivision
fr-FR: Sixième subdivision bibliographique

en: Seventh bibliographic subdivision
fr-FR: Septième subdivision bibliographique

en: Primary bibliographic subdivision
fr-FR: Première subdivision bibliographique

en: Inclusive dates of publication or coverage
fr-FR: Dates inclusives de publication ou de couverture

en: Supplementary class number (MU) [OBSOLETE]
fr-FR: Numéro de classe supplémentaire (MU) [OBSOLÈTE]

en: Copy information
fr-FR: Information sur la copie

en: Subject (MP) [OBSOLETE]
fr-FR: Sujet (MP) [OBSOLÈTE]

en: Source of call/class number
fr-FR: Source de la cote

en: GPO item number
fr-FR: Numéro de document GPO

en: Canceled/invalid GPO item number
fr-FR: Numéro d'exemplaire GPO annulé/invalide

en: Edition information
fr-FR: Information relative à l'édition

en: Standard or optional designation
fr-FR: Désignation standard ou optionnelle

en: Number where instructions are found-single number or beginning number of span
fr-FR: Numéro où les instructions se trouvent - numéro unique ou numéro de début de portée

en: Classification number-ending number of span
fr-FR: Numéro de classification - numéro de fin de la portée

en: Table identification-Internal subarrangement or add table
fr-FR: Identification de la table - Sous-ensemble interne ou table additionnelle

en: Canceled/invalid classification number
fr-FR: Numéro de classification annulé/invalide

en: Report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-FR: Numéro de rapport [OBSOLÈTE, CAN/MARC]

en: Canceled/invalid report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-FR: Numéro de rapport annulé/invalide [OBSOLÈTE, CAN/MARC]

en: Report number
fr-FR: Numéro de rapport

en: Canceled/invalid report number
fr-FR: Numéro de rapport annulé/invalide

en: Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
fr-FR: Numéro de classification (OCLC) (R) ; Numéro de classification, CALL (RLIN) (NR)

en: Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
fr-FR: Chiffre Cutter local (OCLC); Numéro de livre/cote non-divisé, COTE (RLIN)

en: Filing suffix (OCLC); Footnote, FNT (RLIN)
fr-FR: Suffixe de classement (OCLC); Note de bas de page, FNT (RLIN)

en: Retention, VOL (RLIN)
fr-FR: Conservation, VOL (RLIN)

en: Microfilm shelf location
fr-FR: Localisation du microfilm

en: Titles and words associated with a name
fr-FR: Titres et mots associés à un nom

en: Abbreviated title
fr-FR: Titre abrégé

en: Acronym or shortened title
fr-FR: Acronyme ou titre abrégé

en: Variant access title
fr-FR: Variante du titre d'accès

en: Augmented title
fr-FR: Titre augmenté

en: Key title
fr-FR: Titre clé

en: Romanized title
fr-FR: Titre romanisé

en: Statement of responsibility, etc.
fr-FR: Mention de responsabilité, etc.

en: Designation of section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Désignation de section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLÈTE]

en: Name of part/section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Nom de partie/section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLÈTE]

en: Language code of translated title
fr-FR: Code de langue du titre traduit

en: Designation of section/part/series (SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Désignation de section/partie/série (SE) [OBSOLÈTE]

en: Name of part/section/series (SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Nom de partie/section/série (SE) [OBSOLÈTE]

en: Inclusive dates
fr-FR: Dates extrêmes

en: Bulk dates
fr-FR: Toutes dates

en: Form
fr-FR: Forme

en: Title proper/short title
fr-FR: Titre propre/titre court

en: Date or sequential designation
fr-FR: Date de la désignation séquentielle

en: Designation of section (SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Désignation de section (SE) [OBSOLÈTE]

en: Name of part/section (SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Nom de partie/section (SE) [OBSOLÈTE]

en: Edition statement
fr-FR: Mention d'édition

en: Remainder of edition statement
fr-FR: Reste de la mention d'édition

en: Musical presentation statement
fr-FR: Fiche de présentation musicale

en: Statement of scale
fr-FR: Mention de l'échelle

en: Statement of projection
fr-FR: Mention de la projection

en: Statement of coordinates
fr-FR: Mention des coordonnées

en: Statement of zone
fr-FR: Mention de zone

en: Statement of equinox
fr-FR: Mention de l'équinoxe

en: Outer G-ring coordinate pairs
fr-FR: Paires de coordonnées sur l'anneau G externe

en: Exclusion G-ring coordinate pairs
fr-FR: Paires de coordonnées sur l'anneau G d'exclusion

en: Computer file characteristics
fr-FR: Caractéristiques du fichier informatique

en: Country of producing entity
fr-FR: Pays de production de l’œuvre

en: Issuing jurisdiction
fr-FR: Juridiction responsable

en: Denomination
fr-FR: Dénomination

en: Place of publication, distribution, etc.
fr-FR: Lieu de publication, de diffusion, etc.

en: Name of publisher, distributor, etc.
fr-FR: Nom de l'éditeur, du diffuseur, etc.

en: Date of publication, distribution, etc.
fr-FR: Date de publication, de diffusion, etc.

en: Plate or publisher's number for music (Pre-AACR 2) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
fr-FR: Numéro de plaque ou d'éditeur pour la musique (Pre-AACR 2) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]

en: Place of manufacture
fr-FR: Lieu de fabrication

en: Manufacturer
fr-FR: Fabricant

en: Date of manufacture
fr-FR: Date de fabrication

en: Identification/manufacturer number [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-FR: Numéro d'identification ou de manufacturier [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: Matrix and/or take number [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-FR: Matrice et/ou numéro de prise [OBSOLÈTE, CAN/MARC]

en: Producing company
fr-FR: Compagnie de production

en: Releasing company (primary distributor)
fr-FR: Société émettrice (premier diffuseur)

en: Date of production, release, etc.
fr-FR: Date de production, de sortie, etc.

en: Contractual producer
fr-FR: Producteur contractuel

en: Place of production, release, etc.
fr-FR: Lieu de production, de sortie, etc.

en: Publisher or trade name
fr-FR: Nom de l'éditeur ou du commerce

en: Serial identification
fr-FR: Identification du périodique

en: Matrix and/or take number
fr-FR: Matrice et/ou numéro de prise

en: Projected publication date
fr-FR: Date de publication prévue

en: Place of production, publication, distribution, manufacture
fr-FR: Lieu de production, publication, distribution, fabrication

en: Name of producer, publisher, distributor, manufacturer
fr-FR: Nom du producteur, éditeur, distributeur, imprimeur

en: Date of production, publication, distribution, manufacture, or copyright notice
fr-FR: Date de production, publication, distribution, fabrication ou copyright

en: Linkage [OBSOLETE]
fr-FR: Liaison [OBSOLÈTE]

en: Source for acquisition/subscription address [OBSOLETE]
fr-FR: Source pour l'acquisition/adresse de l'abonnement [OBSOLÈTE]

en: State or province
fr-FR: Etat ou région

en: Terms preceding attention name
fr-FR: Termes précédant le nom de l'attention

en: Attention name
fr-FR: À l'attention de (Nom d'attention)

en: Attention position
fr-FR: Titre suivant à l 'attention de

en: Type of address
fr-FR: Type d'adresse

en: Specialized telephone number
fr-FR: Numéro de téléphone spécialisé

en: Telephone number
fr-FR: Numéro de téléphone

en: Fax number
fr-FR: Numéro de fax

en: TDD or TTY number
fr-FR: Numéro TDD ou TTY

en: Contact person
fr-FR: Personne contact

en: Title of contact person
fr-FR: Titre de la personne à contacter

en: Hours
fr-FR: Heures

en: Extent
fr-FR: Nombre d'unités matérielles

en: Other physical details
fr-FR: Autres caractéristiques matérielles

en: Accompanying material [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-FR: Matériel d'accompagnement [Obsolète, CAN/MARC]

en: Accompanying material
fr-FR: Matériel d'accompagnement

en: Type of unit
fr-FR: Type d'unité matérielle

en: Size of unit
fr-FR: Taille de l'unité

en: Speed [Videodiscs, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-FR: Vitesse [Vidéodisques, notices pré-AACR2 uniquement] [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: Identification/manufacturer number [pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-FR: Identification/numéro du fabricant [notices pré-RCAA 2 seulement] [PÉRIMÉ] [CAN/MARC seulement]

en: Matrix and/or take number [Sound recordings, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-FR: Matrice et/ou numéro de pris [Enregistrements sonores, notices pre-AACR2 uniquement] [OBSOLET, CAN/MARC]

en: Extent of item
fr-FR: Nombre d'items

en: Sound characteristics
fr-FR: Caractéristiques de sons

en: Color characteristics
fr-FR: Caractéristiques de couleurs

en: Speed
fr-FR: Vitesse

en: Page count
fr-FR: Décompte des pages

en: Unit count
fr-FR: Compte d'unité

en: Linear footage
fr-FR: Métrage linéaire

en: Microgroove or standard
fr-FR: Microsillon ou standard

en: Stereophonic, monaural
fr-FR: Stéréophonique, monaural

en: Number of tracks
fr-FR: Nombre de pistes

en: Playing time
fr-FR: Durée de jeu

en: Additional information
fr-FR: Info complémentaires

en: Number of reels
fr-FR: Nombre de bobines

en: Footage
fr-FR: Séquences

en: Width
fr-FR: Largeur

en: Presentation format
fr-FR: Format de présentation

en: Current publication frequency
fr-FR: Périodicité de publication

en: Date of current publication frequency
fr-FR: Date de périodicité de publication

en: Frequency
fr-FR: Périodicité

en: Dates of frequency
fr-FR: Dates de fréquence

en: Former publication frequency
fr-FR: Périodicité antérieure de la publication

en: Dates of former publication frequency
fr-FR: Dates de périodicité de publication précédente

en: Mode of issuance term
fr-FR: Mention de mode d'émission

en: Mode of issuance code
fr-FR: Code de mode d'émission

en: Extension plan term
fr-FR: Mention de plan d'extension

en: Extension plan code
fr-FR: Code de plan d'extension

en: Media type term
fr-FR: Terme de type de média

en: Media type code
fr-FR: Code du type de média

en: Carrier type term
fr-FR: Libellé de type de support

en: Carrier type code
fr-FR: Code de type de support

en: Material base and configuration
fr-FR: Matériel de base et arrangement

en: Materials applied to surface
fr-FR: Matériaux appliqués sur la surface

en: Information recording technique
fr-FR: Technique d'enregistrement des données

en: Reduction ratio value
fr-FR: Valeur du facteur de réduction

en: Color content
fr-FR: Contenu de la couleur

en: Location within medium
fr-FR: Référence exacte à l'intérieur du support

en: Technical specifications of medium
fr-FR: Spécifications techniques sur le medium

en: Generation
fr-FR: Génération

en: Layout
fr-FR: Format

en: Binding
fr-FR: Reliure

en: Book format
fr-FR: Format de livre

en: Font size
fr-FR: Taille de la police

en: Polarity
fr-FR: Polarité

en: Illustrative content
fr-FR: Contenu illustratif

en: Reduction ratio designator
fr-FR: Désignateur de ratio de réduction

en: Content access mode
fr-FR: Mode d'accès au contenu

en: Textual assistive features
fr-FR: Fonctionnalités d'aides textuelles

en: Visual assistive features
fr-FR: Fonctionnalités d'aides visuelles

en: Auditory assistive features
fr-FR: Fonctionnalités d'aides auditives

en: Tactile assistive features
fr-FR: Fonctionnalités d'aides tactiles

en: Reference method used
fr-FR: Méthode de référence utilisée

en: Name
fr-FR: Nom

en: Coordinate units or distance units
fr-FR: Unités coordonnées ou unités de distance

en: Latitude resolution
fr-FR: Résolution de la latitude

en: Longitude resolution
fr-FR: Résolution de la longitude

en: Standard parallel or oblique line latitude
fr-FR: Parallèle standard ou ligne de latitude oblique

en: Oblique line longitude
fr-FR: Ligne de longitude oblique

en: Longitude of central meridian or projection center
fr-FR: Longitude du méridien central ou du centre de la projection

en: Latitude of projection center or projection origin
fr-FR: Latitude du centre de la projection ou de son origine

en: False easting
fr-FR: Abscisse fictive

en: False northing
fr-FR: Ordonnée fictive

en: Scale factor
fr-FR: Facteur d'échelle

en: Height of perspective point above surface
fr-FR: Hauteur du point de vue au-dessus de la surface

en: Azimuthal angle
fr-FR: Angle azimutal

en: Azimuth measure point longitude or straight vertical longitude from pole
fr-FR: Mesure de l’azimut du point de longitude ou de la longitude verticale directe à partir du pôle

en: Landsat number and path number
fr-FR: Numéro du satellite Landsat et numéro de trajectoire

en: Zone identifier
fr-FR: Identifiant de la zone

en: Ellipsoid name
fr-FR: Nom de l'ellipsoïde

en: Semi-major axis
fr-FR: Demi grand-axe

en: Denominator of flattening ratio
fr-FR: Dénominateur du taux d'aplatissement

en: Vertical resolution
fr-FR: Résolution verticale

en: Vertical encoding method
fr-FR: Méthode d'encodage verticale

en: Local planar, local, or other projection or grid description
fr-FR: Projection plane, locale ou autre ou description de quadrillage

en: Local planar or local georeference information
fr-FR: Information plane locale ou à référence géospatiale locale

en: Planar coordinate encoding method
fr-FR: Méthode de codage des coordonnées planes

en: Planar distance units
fr-FR: Unités de distance plane

en: Abscissa resolution
fr-FR: Résolution de l'abscisse

en: Ordinate resolution
fr-FR: Résolution de l'ordonnée

en: Distance resolution
fr-FR: Résolution de la distance

en: Bearing resolution
fr-FR: Précision des directions

en: Bearing units
fr-FR: Unités d'orientation

en: Bearing reference direction
fr-FR: Direction de référence de l'orientation

en: Bearing reference meridian
fr-FR: Méridien de référence de l'orientation

en: Type of recording
fr-FR: Type d'enregistrement

en: Recording medium
fr-FR: Support d'enregistrement

en: Playing speed
fr-FR: Vitesse de jeu

en: Groove characteristic
fr-FR: Caractéristique du sillon

en: Track configuration
fr-FR: Configuration de la bande

en: Tape configuration
fr-FR: Configuration de la bande

en: Configuration of playback channels
fr-FR: Configuration des canaux de lecture

en: Special playback characteristics
fr-FR: Caractéristiques spéciales de lecture

en: Sound content
fr-FR: Contenu sonore

en: Original capture and storage technique
fr-FR: Technique de captage et de stockage originale

en: Projection speed
fr-FR: Vitesse de projection

en: Aspect ratio value
fr-FR: Valeur de rapport hauteur/largeur

en: Aspect ratio designator
fr-FR: Désignateur de ratio d'aspect

en: Video format
fr-FR: Format de vidéo

en: Broadcast standard
fr-FR: Standard de diffusion

en: File type
fr-FR: Type de fichier

en: Encoding format
fr-FR: Format d'encodage

en: Resolution
fr-FR: Résolution

en: Regional encoding
fr-FR: Codage régional

en: Encoded bitrate
fr-FR: Débit binaire codé

en: Form of musical notation term
fr-FR: Terme de la forme de la notation musicale

en: Form of musical notation code
fr-FR: Code de la forme de la notation musicale

en: Price
fr-FR: Prix

en: Organization
fr-FR: Collectivité

en: Arrangement
fr-FR: Classement du matériel

en: Hierarchical level
fr-FR: Niveau hiérarchique

en: Direct reference method
fr-FR: Méthode de référence directe

en: Object type
fr-FR: Type d'objet

en: Object count
fr-FR: Nombre d'objets

en: Row count
fr-FR: Nombre de lignes

en: Column count
fr-FR: Colonne de compte

en: Vertical count
fr-FR: Compte vertical

en: VPF topology level
fr-FR: Niveau de topologie VPF

en: Indirect reference description
fr-FR: Description de référence indirecte

en: Format of the digital image
fr-FR: Support de l'image numérique

en: Supplementary content term
fr-FR: Terme relatif au matériel supplémentaire

en: Supplementary content code
fr-FR: Code relatif au matériel supplémentaire

en: Security classification
fr-FR: Classification de sécurité

en: Handling instructions
fr-FR: Instructions de manipulation

en: External dissemination information
fr-FR: Information sur la diffusion externe

en: Downgrading or declassification event
fr-FR: Données de déclassement ou de déclassification

en: Classification system
fr-FR: Système de classification

en: Country of origin code
fr-FR: Code de pays d'origine

en: Downgrading date
fr-FR: Date de révision à la baisse

en: Declassification date
fr-FR: Date de déclassification

en: Originator control term
fr-FR: Terme de contrôle d'origine

en: Originating agency
fr-FR: Organisme de départ

en: Authorized recipients of material
fr-FR: Destinataires habilités des documents

en: Other restrictions
fr-FR: Autres restrictions

en: Rental price
fr-FR: Prix de location

en: Ownership and custodial history evidence term
fr-FR: Terme témoignant de la propriété et de l'historique de la conservation

en: Formatted date
fr-FR: Date structurée

en: Type of ownership and custodial history information
fr-FR: Information sur le type de propriété et d'historique de la conservation

en: Shelf mark of copy described
fr-FR: Indice de classification de l'exemplaire décrit

en: Identifier of the copy described
fr-FR: Identifiant de l'exemplaire décrit

en: First level of enumeration
fr-FR: Premier niveau d'énumération

en: Second level of enumeration
fr-FR: Second niveau d'énumération

en: Third level of enumeration
fr-FR: Troisième niveau de numérotation

en: Fourth level of enumeration
fr-FR: Quatrième niveau d'énumération

en: Fifth level of enumeration
fr-FR: Cinquième niveau d'énumération

en: Sixth level of enumeration
fr-FR: Sixième niveau d'énumération

en: Alternative numbering scheme, first level of enumeration
fr-FR: Autre schéma de numérotation, premier niveau d'énumération

en: Alternative numbering scheme, second level of enumeration
fr-FR: Autre schéma de numérotation, deuxième niveau d'énumération

en: First level of chronology
fr-FR: Premier niveau de chronologie

en: Second level of chronology
fr-FR: Second niveau de chronologie

en: Third level of chronology
fr-FR: Troisième niveau de chronologie

en: Fourth level of chronology
fr-FR: Quatrième niveau de chronologie

en: Alternative numbering scheme, chronology
fr-FR: Autre schéma de numérotation, chronologie

en: First level textual designation
fr-FR: Premier niveau de description textuelle

en: First level of chronology, issuance
fr-FR: Premier niveau de chronologie, délivrance

en: Source of price type code
fr-FR: Source du code de type de prix

en: Price type code
fr-FR: Code de type de prix

en: Price amount
fr-FR: Montant du prix

en: Currency code
fr-FR: Code de la devise

en: Unit of pricing
fr-FR: Unité de prix

en: Price note
fr-FR: Note sur le prix

en: Price effective until
fr-FR: Prix effectif jusqu'à

en: Tax rate 1
fr-FR: Taux de TVA 1

en: Tax rate 2
fr-FR: Taux de TVA 2

en: Identification of pricing entity
fr-FR: Identification de l'entité de l'établissement du prix

en: Source of availability status code
fr-FR: Source du code du statut de disponibilité

en: Publishers' compressed title identification
fr-FR: Identification réduite de l'éditeur

en: Detailed date of publication
fr-FR: Date détaillée de publication

en: Availability status code
fr-FR: Code du statut de disponibilité

en: Expected next availability date
fr-FR: Date prévue de la prochaine disponibilité

en: Publishers's discount category
fr-FR: Catégorie de remise de l'éditeur

en: Date made out of print
fr-FR: Date d'impression

en: Identification of agency
fr-FR: Identification de l'agence

en: Aspect ratio of representative expression
fr-FR: Rapport hauteur/largeur de l'expression représentative

en: Color content of representative expression
fr-FR: Contenu de couleur de l'expression représentative

en: Content type of representative expression
fr-FR: Type de contenu de l'expression représentative

en: Date of capture of representative expression
fr-FR: Date de captation de l'expression représentative

en: Date of representative expression
fr-FR: Date de l'expression représentative

en: Duration of representative expression
fr-FR: Durée de l'expression représentative

en: Intended audience of representative expression
fr-FR: Public cible de l'expression représentative

en: Language of representative expression
fr-FR: Langue de l'expression représentative

en: Place of capture of representative expression
fr-FR: Lieu de captation de l'expression représentative

en: Projection of cartographic content of representative expression
fr-FR: Projection d'un contenu cartographique de l'expression représentative

en: Scale of representative expression
fr-FR: Échelle de l'expression représentative

en: Script of representative expression
fr-FR: Écriture de l'expression représentative

en: Sound content of representative expression
fr-FR: Contenu sonore de l'expression représentative

en:  Materials specified
fr-FR:  Matériels spécifiés

en:  Linkage
fr-FR:  Lien

en: Relator code
fr-FR: Code de fonction

en: Volume number/sequential designation
fr-FR: Numéro de volume/désignation séquentielle

en: Date of meeting
fr-FR: Date du congrès

en: Authority record control number
fr-FR: Numéro de contrôle de notice d'autorité

en: Volume/sequential designation
fr-FR: Volume/désignation séquentielle

en: Series statement
fr-FR: Titre de collection

en: Library of Congress call number
fr-FR: Cote de la Bibliothèque du Congrès

en: Library of Congress call number (SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Cote de la Library of Congress (SE) [OBSOLÈTE]

en: n (RLIN) [OBSOLETE]
fr-FR: n (RLIN) [OBSOLÈTE]

en: International Standard Serial Number (SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Numéro international normalisé des publications en série (SE) [OBSOLÈTE]

en: Source of note information (AM SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Source d'information de la note (AM SE) [OBSOLÈTE]

en: With note
fr-FR: Avec la note

en: Dissertation note
fr-FR: Note de thèse

en: Degree type
fr-FR: Type de degré

en: Name of granting institution
fr-FR: Nom de l'institution subventionnaire

en: Year degree granted
fr-FR: Année de l'obtention du diplôme

en: Dissertation identifier
fr-FR: Identificateur de thèse

en: Bibliographic history note
fr-FR: Note de genèse du document

en: Bibliography, etc. note
fr-FR: Note de bibliographie, etc.

en: Number of references
fr-FR: Nombre de références

en: Formatted contents note
fr-FR: Note de dépouillement structurée

en: Statement of responsibility
fr-FR: Mention de responsabilité

en: Terms governing access
fr-FR: Conditions d'accès

en: Jurisdiction
fr-FR: Attribution

en: Physical access provisions
fr-FR: Règlements contrôlant l'accès direct

en: Authorized users
fr-FR: Utilisateurs autorisés

en: Standardized terminology for access restriction
fr-FR: Terminologie standardisée pour les restrictions d'accès

en: Availability date
fr-FR: Date de disponibilité

en: Supplying agency
fr-FR: Agence fournisseuse

en: Representative fraction of scale note
fr-FR: Fraction représentative d'une gamme

en: Remainder of scale note
fr-FR: Reste de la note de gamme

en: Creation/production credits note
fr-FR: Note de crédits de création/production

en: Informal Notes
fr-FR: Notes informelles

en: Name of source
fr-FR: Nom de la source

en: Coverage of source
fr-FR: Couverture de la source

en: Location within source
fr-FR: Localisation à l'intérieur de la source

en: Participant or performer note
fr-FR: Note sur le participant ou l'interprète

en: Earlier or later volumes separately cataloged note
fr-FR: Volumes catalogués séparément avant ou après une date donnée

en: Type of report
fr-FR: Type de rapport

en: Period covered
fr-FR: Période couverte

en: Attribute accuracy report
fr-FR: Rapport sur l'exactitude des attributs

en: Attribute accuracy value
fr-FR: Rapport sur l'exactitude des attributs

en: Attribute accuracy explanation
fr-FR: Explication de l'exactitude des attributs

en: Logical consistency report
fr-FR: Rapport sur la cohérence logique

en: Completeness report
fr-FR: Rapport sur la complétude

en: Horizontal position accuracy report
fr-FR: Rapport sur l'exactitude de position horizontale

en: Horizontal position accuracy value
fr-FR: Valeur d'exactitude de position horizontale

en: Horizontal position accuracy explanation
fr-FR: Explication de l'exactitude de position horizontale

en: Vertical positional accuracy report
fr-FR: Rapport sur l'exactitude de position verticale

en: Vertical positional accuracy value
fr-FR: Valeur d'exactitude de position verticale

en: Vertical positional accuracy explanation
fr-FR: Explication de l'exactitude de position verticale

en: Cloud cover
fr-FR: Couverture nuageuse

en: Display note
fr-FR: Note d'affichage

en: Source of note information (SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Source d'information de la note (SE) [OBSOLÈTE]

en: Type of computer file or data note
fr-FR: Type de fichier informatique ou note sur les données

en: Different formats
fr-FR: Formats différents

en: Content descriptors
fr-FR: Descripteurs de contenu

en: Additional animation techniques
fr-FR: Techniques d'animation supplémentaires

en: Date/time and place of an event note
fr-FR: Note sur la date/l'heure et le lieu d'un événement

en: Date of event
fr-FR: Date de l'événement

en: Other event information
fr-FR: Autre information sur l'événement

en: Summary, etc.
fr-FR: Résumé, etc.

en: Expansion of summary note
fr-FR: Développement du résumé

en: Assigning source
fr-FR: Agence attributrice

en: Source of note information [OBSOLETE]
fr-FR: Source d'information de la note [OBSOLÈTE]

en: Target audience note
fr-FR: Note sur le public cible

en: Geographic coverage note
fr-FR: Note sur la représentation géographique

en: Time period of content note
fr-FR: Période de la note sur le contenu

en: Source of schema used
fr-FR: Source du schéma utilisé

en: Preferred citation of described materials note
fr-FR: Note sur le titre choisi pour le document

en: Supplement note
fr-FR: Note sur le supplément

en: Program name
fr-FR: Nom de programme

en: Interest level
fr-FR: Niveau d'interet

en: Reading level
fr-FR: Niveau de lecture

en: Title point value
fr-FR: Titre valeur du point

en: Censorship note
fr-FR: Note de censure

en: Additional physical form available note
fr-FR: Note sur les autres formats physiques disponibles

en: Availability source
fr-FR: Source de disponibilité

en: Availability conditions
fr-FR: Conditions de disponibilité

en: Order number
fr-FR: Numéro de commande

en: Source of note information (AM CF VM SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Source d'information de la note (AM CF VM SE) [OBSOLÈTE]

en: Summary of accessibility
fr-FR: Résumé de l'accessibilité

en: Fixed-length data elements of reproduction
fr-FR: Éléments de données de longueur fixe de reproduction

en: Type of reproduction
fr-FR: Genre de reproduction

en: Place of reproduction
fr-FR: Lieu de reproduction

en: Agency responsible for reproduction
fr-FR: Agence responsable de la reproduction

en: Date of reproduction
fr-FR: Date de reproduction

en: Physical description of reproduction
fr-FR: Description matérielle de la reproduction

en: Series statement of reproduction
fr-FR: Mention de collection de la reproduction

en: Dates and/or sequential designation of issues reproduced
fr-FR: Dates et/ou désignation séquentielle des exemplaires reproduits

en: Note about reproduction
fr-FR: Note à propos de la reproduction

en: Main entry of original
fr-FR: Vedette principale de l'original

en: Edition statement of original
fr-FR: Mention d'édition de l'original

en: Publication, distribution, etc. of original
fr-FR: Publication, diffusion, etc. de l'original

en: Physical description, etc. of original
fr-FR: Description physique, etc. de l'original

en: Series statement of original
fr-FR: Mention de collection de l'original

en: Key title of original
fr-FR: Titre-clé de l'original

en: Location of original
fr-FR: Localisation de l'original

en: Material specific details
fr-FR: Détails concernant l'original

en: Note about original
fr-FR: Note à propos de l'oeuvre originale

en: Other resource identifier
fr-FR: Autre identifiant de la ressource

en: Introductory phrase
fr-FR: Locution d'introduction

en: Title statement of original
fr-FR: Mention du titre de l'original

en: Custodian
fr-FR: Dépositaire

en: Postal address
fr-FR: Adresse postale

en: Telecommunications address
fr-FR: Adresse de télécommunications

en: Repository location code
fr-FR: Code de lieu de dépôt

en: Text of note
fr-FR: Texte de la note

en: Contract number
fr-FR: Numéro de contrat

en: Grant number
fr-FR: Numéro de subvention

en: Undifferentiated number
fr-FR: Numéro non différencié

en: Program element number
fr-FR: Numéro d'élément de programme

en: Project number
fr-FR: Identifiant du projet

en: Task number
fr-FR: Numéro de tâche

en: Work unit number
fr-FR: Numéro d'unité de l'œuvre

en: Source of data note
fr-FR: Note sur la source des données

en: System details note
fr-FR: Note sur les détails système

en: Terms governing use and reproduction
fr-FR: Conditions d'usage et de reproduction

en: Use and reproduction rights
fr-FR: Droits d'utilisation et de reproduction

en: Method of acquisition
fr-FR: Méthode d'acquisition

en: Date of acquisition
fr-FR: Date d'acquisition

en: Accession number
fr-FR: Numéro d'accès

en: Owner
fr-FR: Propriétaire

en: Purchase price
fr-FR: Prix d'achat

en: Personal creator
fr-FR: Créateur

en: Personal creator death date
fr-FR: Date de décès du créateur

en: Corporate creator
fr-FR: Créateur de la société

en: Copyright holder
fr-FR: Détenteur du droit d'auteur

en: Copyright holder contact information
fr-FR: Information de contact du détenteur du droit d'auteur

en: Copyright statement
fr-FR: Mention du copyright

en: Copyright date
fr-FR: Date de publication

en: Copyright renewal date
fr-FR: Date de renouvellement du copyright

en: Publication date
fr-FR: Date de publication

en: Creation date
fr-FR: Date de création

en: Publisher
fr-FR: Éditeur

en: Copyright status
fr-FR: Statut du copyright

en: Publication status
fr-FR: Statut de publication

en: Research date
fr-FR: Date de la recherche

en: Country of publication or creation
fr-FR: Pays de publication ou de création

en: Jurisdiction of copyright assessment
fr-FR: Entité légale de l'évaluation du droit d'auteur

en: Solicitation information note
fr-FR: Note sur l'information sur la demande

en: Provenance
fr-FR: Provenance des documents

en: Language note
fr-FR: Note sur les langues

en: Information code or alphabet
fr-FR: Code d'information ou alphabet

en: Former title complexity note
fr-FR: Note explicative du titre antérieur

en: Issuing body note
fr-FR: Note sur les organismes de publication

en: Entity type label
fr-FR: Étiquette du type d'entité

en: Entity type definition and source
fr-FR: Définition et source du type d'entité

en: Attribute label
fr-FR: Étiquette de l'attribut

en: Attribute definition and source
fr-FR: Définition et source de l'attribut

en: Enumerated domain value
fr-FR: Valeur du domaine énuméré

en: Enumerated domain value definition and source
fr-FR: Définition et source de la valeur du domaine énuméré

en: Range domain minimum and maximum
fr-FR: Domaine de portée minimum et maximum

en: Codeset name and source
fr-FR: Nom et source de l'ensemble de codes

en: Unrepresentable domain
fr-FR: Domaine non représentable

en: Attribute units of measurement and resolution
fr-FR: Unités de mesure et de résolution de l'attribut

en: Beginning and ending date of attribute values
fr-FR: Date de début et de fin des valeurs autorisées

en: Attribute value accuracy
fr-FR: Exactitude de la valeur d'attribut

en: Attribute value accuracy explanation
fr-FR: Explication de l'exactitude des attributs

en: Attribute measurement frequency
fr-FR: Fréquence de mesure des attributs

en: Entity and attribute overview
fr-FR: Aperçu général de l'entité et de l'attribut

en: Entity and attribute detail citation
fr-FR: Citation des détails de l'entité et de l'attribut

en: Cumulative index/finding aids note
fr-FR: Note d'index cumulatifs ou d'instruments de recherche

en: Degree of control
fr-FR: Degré de contrôle

en: Bibliographic reference
fr-FR: Référence bibliographique

en: Information about documentation note
fr-FR: Note des données concernant la documentation

en: History
fr-FR: Historique

en: Time of collation [OBSOLETE]
fr-FR: Heure de la collation [OBSOLÈTE]

en: Identifying markings
fr-FR: Marques d'identification

en: Copy identification
fr-FR: Identification de la copie

en: Version identification
fr-FR: Identification de la version

en: Number of copies
fr-FR: Nombre d'exemplaires

en: Binding note
fr-FR: Note de lien

en: Number of cases/variables
fr-FR: Nombre de cas/variables

en: Name of variable
fr-FR: Nom de variable

en: Unit of analysis
fr-FR: Unité d'analyse

en: Universe of data
fr-FR: Univers des données

en: Filing scheme or code
fr-FR: Système ou code de classement

en: Methodology note
fr-FR: Note sur la méthodologie

en: Controlled term
fr-FR: Terme contrôlé

en: Editor note
fr-FR: Note sur l'éditeur

en: Source of note information
fr-FR: Source d'information de la note

en: Linking entry complexity note
fr-FR: Note de liaison complexe des vedettes

en: Publications about described materials note
fr-FR: Publications sur la note des matériaux décrits

en: Related computer files note
fr-FR: Note sur les fichiers informatiques liés

en: Action identification
fr-FR: Identification de l'action

en: Time/date of action
fr-FR: Heure/date de l'action

en: Action interval
fr-FR: Intervalle de l'action

en: Contingency for action
fr-FR: Contingence de l'opération

en: Method of action
fr-FR: Méthode de l'opération

en: Site of action
fr-FR: Lieu de l'opération

en: Action agent
fr-FR: Agent de l'action

en: Accumulation
fr-FR: Accroissement

en: Frequency of use
fr-FR: Fréquence d'utilisation

en: Exhibitions note
fr-FR: Note sur les expositions

en: Awards note
fr-FR: Note sur les récompenses

en: Source of description note
fr-FR: Note sur la source de la description

en: Linkage (RLIN)
fr-FR: Liaison (RLIN)

en: Field link and sequence number (RLIN)
fr-FR: Numéro de liaison de zone et de séquence (RLIN)

en: Local note
fr-FR: Note locale

en: Provenance (VM) [OBSOLETE]
fr-FR: Provenance (VM) [OBSOLÈTE]

en: Condition of individual reels (VM) [OBSOLETE]
fr-FR: Condition de bandes individuels (VM) [OBSOLÈTE]

en: Origin of safety copy (VM) [OBSOLETE]
fr-FR: Origine de la copie de sauvegarde (VM) [OBSOLÈTE]

en: Number  (BK CF MP MU SE VM MX)  [OBSOLETE]
fr-FR: Nombre  (BK CF MP MU SE VM MX)  [OBSOLÈTE]

en: Active dates
fr-FR: Dates actives

en: Geographic name following place entry element [OBSOLETE]
fr-FR: Nom géographique suivant un élément de vedette de lieu [OBSOLÈTE]

en: Geographic name of place element
fr-FR: Nom géographique ou élément de lieu

en: Uncontrolled term
fr-FR: Terme non contrôlé

en: Genre/form data or focus term
fr-FR: Données ou terme dominant sur le genre ou la forme

en: Function
fr-FR: Fonction

en: Source of term or code
fr-FR: Source du terme ou du code

en: Main curriculum objective
fr-FR: Objectif principal du programme d'études

en: Subordinate curriculum objective
fr-FR: Objectif secondaire du programme d'études

en: Curriculum code
fr-FR: Code de curriculum

en: Correlation factor
fr-FR: Facteur de corrélation

en: Country or larger entity
fr-FR: Pays ou entité plus grande

en: First-order political jurisdiction
fr-FR: Premier ordre d'instance politique

en: Intermediate political jurisdiction
fr-FR: Compté ou département

en: City subsection
fr-FR: Quartier de la ville

en: Other nonjurisdictional geographic region and feature
fr-FR: Autre région géographique et caractéristique non juridictionnelle

en: Extraterrestrial area
fr-FR: Région extraterrestre

en: Source of name, title, or term
fr-FR: Source du nom, titre, ou terme

en: Name, title, or term
fr-FR: Nom, titre, ou terme

en: Topical term or geographic name as entry element
fr-FR: Nom commun ou nom géographique comme élément d'entrée

en: Topical term following geographic name as entry element
fr-FR: Nom commun suivant un nom géographique comme élément d'entrée

en: Number (BK CF MP MU SE VM MX) [OBSOLETE]
fr-FR: Nombre (BK CF MP MU SE VM MX) [OBSOLÈTE]

en: Corporate name or jurisdiction name
fr-FR: Nom de la société ou nom de la juridiction

en: Nonprinting information
fr-FR: Informations sur la non-impression

en: Uncontrolled related/analytical title
fr-FR: Titre lié/analytique non contrôlé

en: Make and model of machine
fr-FR: Marque et modèle de la machine

en: Programming language
fr-FR: Langage de programmation

en: Source of taxonomic identification
fr-FR: Source de l'identification taxonomique

en: Taxonomic name
fr-FR: Nom taxonomique

en: Taxonomic category
fr-FR: Catégorie taxonomique

en: Common or alternative name
fr-FR: Nom commun ou autre nom

en: Access term
fr-FR: Termes d'accès

en: Main entry heading
fr-FR: Entête de l'entrée principale

en: Place, publisher, and date of publication
fr-FR: Lieu, éditeur et date de publication

en: Related parts
fr-FR: Parties liées

en: Physical description
fr-FR: Description physique

en: Material-specific details
fr-FR: Détails spécifiques au matériel

en: Other item identifier
fr-FR: Autre identifiant d'exemplaire

en: Parallel title (BK SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Titre parallèle (BK SE)[OBSOLÈTE]

en: CODEN designation
fr-FR: désignation du CODEN

en: Series data for related item
fr-FR: Données de collection pour les exemplaires liés

en: Parallel title (BK SE)  [OBSOLETE]
fr-FR: Titre parallèle (BK SE)  [OBSOLÈTE]

en: Standard Technical Report Number
fr-FR: Numéro de Rapport Technique Standard

en: Host Biblionumber
fr-FR: Liaison au document hôte

en: Host Itemnumber
fr-FR: Identifiant de l'exemplaire hôte

en: Enumeration and first page
fr-FR: Numérotation et première page

en: Country code
fr-FR: Code de pays

en: Period of content
fr-FR: Période du contenu

en: Source Contribution
fr-FR: Contribution source

en: Type of record
fr-FR: Type de notice

en: Fixed-length data elements
fr-FR: Éléments de données de longueur fixe

en: Encoding level
fr-FR: Niveau d'enregistrement

en: Textual physical form designator
fr-FR: Indicateur de support physique

en: Dates of publication and/or sequential designation of issues reproduced
fr-FR: Dates de publication et/ou de désignation séquentielle des exemplaires reproduits

en: Name of unit
fr-FR: Nom de l'unité

en: Holding institution
fr-FR: Institution dépositaire

en: Holdings (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Fonds (NR) (MU VM SE) [OBSOLÈTE]

en: Inclusive dates (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Dates comprises (NR) (MU VM SE) [OBSOLÈTE]

en: Retention statement (NR) (CF MU VM SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Mention de conservation (NR) (CF MU VM SE) [OBSOLÈTE]

en: Name (custodian or owner)
fr-FR: Nom (dépositaire ou propriétaire)

en: Institutional division
fr-FR: Division institutionnelle

en: Street address
fr-FR: Rue

en: Location of units
fr-FR: Localisation de l'original

en: Sequence number
fr-FR: Numéro de séquence

en: Location
fr-FR: Localisation

en: Sublocation or collection
fr-FR: Sous-localisation ou collection

en: Former shelving location
fr-FR: Localisation précédente

en: Non-coded location qualifier
fr-FR: Qualificatif de localisation non codé

en: Shelving form of title
fr-FR: Forme concrète du titre

en: Piece designation
fr-FR: Désignation de la pièce

en: Piece physical condition
fr-FR: Etat physique de la pièce

en: Pattern note
fr-FR: Note sur le modèle

en: Number of pieces per issuance
fr-FR: Nombre de pièces par émission

en: Copy
fr-FR: Copier

en: Bibliographic units per next higher level
fr-FR: Unités bibliographiques par niveau supérieur

en: Numbering continuity
fr-FR: Continuité de la numérotation

en: Calendar change
fr-FR: Changement de calendrier

en: Regularity pattern
fr-FR: Modèle de régularité

en: Numbering scheme
fr-FR: Système de numérotation

en: Access number [OBSOLETE]
fr-FR: Numéro d'accès [OBSOLÈTE]

en: Persistent identifier
fr-FR: Identifiant pérenne

en: Non-functioning Uniform Resource Identifier
fr-FR: Identificateur de ressource uniforme (URI) non fonctionnel

en: Instruction [OBSOLETE]
fr-FR: Instruction [OBSOLÈTE]

en: Bits per second [OBSOLETE]
fr-FR: Bits par seconde [OBSOLÈTE]

en: Password [OBSOLETE]
fr-FR: Mot de passe [OBSOLÈTE]

en: Standardized information governing access
fr-FR: Information normalisée sur les modalités d'accès

en: Standardized information governing use and reproduction
fr-FR: Information normalisée sur les modalités d'utilisation et de reproduction

en: Name of archiving agency
fr-FR: Nom de l'agence d'archivage

en: Name of Web archive or digital archive repository
fr-FR: Nom du site d'archives Web ou du référentiel d'archives numériques

en: Date range of archived material
fr-FR: Étendue de dates du matériel d'archives

en: Archive completeness
fr-FR: Intégralité des archives

en: Operator's initials, OID (RLIN)
fr-FR: Initiales de l'opérateur, OID (RLIN)

en: Cataloger's initials, CIN (RLIN)
fr-FR: Initiales du catalogueur, CIN (RLIN)

en: Converted Gregorian year
fr-FR: Année Grégorienne convertie

en: Issuing date
fr-FR: Date de prêt

en: Break indicator
fr-FR: Indicateur de rupture

en: Textual string
fr-FR: Chaîne de caractères

en: Tag and sequence number
fr-FR: Etiquette et numéro de séquence

en: Internal item number
fr-FR: Numéro interne du document

en: Invalid or canceled internal item number
fr-FR: Numéro interne du document invalide ou annulé

en: Cost
fr-FR: Coût

en: Item status
fr-FR: Statut de l'exemplaire

en: Temporary location
fr-FR: Localisation temporaire

en: Invalid or canceled piece designation
fr-FR: Identification de l'unité invalide ou annulée

en: Manifestation statement, high-level/general
fr-FR: Mention de manifestation, niveau élévé/général

en: Manifestation identifier statement
fr-FR: Mention d'identificateur de manifestation

en: Manifestation title and responsibility statement
fr-FR: Titre et mention de responsabilité de manifestation

en: Manifestation edition statement
fr-FR: Mention d'édition de manifestation

en: Manifestation production statement
fr-FR: Mention de production de manifestation

en: Manifestation publication statement
fr-FR: Mention de publication de manifestation

en: Manifestation distribution statement
fr-FR: Mention de distribution de manifestation

en: Manifestation manufacture statement
fr-FR: Mention de fabrication de manifestation

en: Manifestation copyright statement
fr-FR: Mention de droit d'auteur de manifestation

en: Manifestation frequency statement
fr-FR: Mention de périodicité de manifestation

en: Manifestation designation of sequence statement
fr-FR: Mention de désignation d'ordre séquentiel de manifestation

en: Manifestation series statement
fr-FR: Mention de collection de manifestation

en: Manifestation dissertation statement
fr-FR: Mention de dissertation de manifestation

en: Manifestation regional encoding statement
fr-FR: Mention d'encodage régional de manifestation

en: Replacement title
fr-FR: Titre de remplacement

en: Replacement bibliographic record control number
fr-FR: Numéro de contrôle de notice bibliographique de remplacement

en: Creation process
fr-FR: Processus de création

en: Assigning or generating agency
fr-FR: Agence assignatrice ou génératrice

en: Source of data
fr-FR: Source des données

en: Content of non-MARC field
fr-FR: Contenu de champ non-MARC

en: Put command parameter
fr-FR: Paramètre de mise en place de la commande

en: User-option data
fr-FR: Données relatives aux options de l'utilisateur

en: OCLC control number(s) of parallel record(s) (OCLC); Piece used for cataloging, PUC (RLIN)
fr-FR: Numéro(s) de contrôle OCLC de notice(s) parallèle(s) (OCLC) ; Elément utilisé pour cataloguer, PUC (RLIN)

en: Series part designator, SPT (RLIN)
fr-FR: Code de la partie de collection, SPT (RLIN)

en: Classification number, LCAL (RLIN)
fr-FR: Numéro de classification, LCAL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, LCAL (RLIN)
fr-FR: Numéro de classification, LCAL (RLIN)

en: Additional free-text stamp above the call number, LCAL (RLIN)
fr-FR: Texte additionnel ou étampe sous la cote, LCAL (RLIN)

en: Additional free-text or profiled stamp below the call number, LCAL (RLIN)
fr-FR: Texte additionel ou étampe sous la cote, LCAL (RLIN)

en: Location-level footnote, LFNT (RLIN)
fr-FR: Note de bas de page de niveau-d'emplacement, LFNT (RLIN)

en: Location-level output transaction history, LHST (RLIN)
fr-FR: Historique de prêt au niveau-Localisation, LHST (RLIN)

en: Location-level extra card request, LEXT (RLIN)
fr-FR: Niveau-d'emplacement demande de carte d'extra, LEXT (RLIN)

en: Permanent shelving location, LOC (RLIN)
fr-FR: Localisation permanente, LOC (RLIN)

en: Location-level additional note, LANT (RLIN)
fr-FR: Note supplémentaire du niveau d'emplacement, LANT (RLIN)

en: Location-level pathfinder, LPTH (RLIN)
fr-FR: Balise de niveau d'emplacement, LPTH (RLIN)

en: Location-level field suppression, LFSP (RLIN)
fr-FR: Niveau-d'emplacement suppression de zone, LFSP (RLIN)

en: Non-printing notes, LANT (RLIN)
fr-FR: Notes de non-impression, LANT (RLIN)

en: Subscription status code, LANT (RLIN)
fr-FR: Code du statut de l'abonnement, LANT (RLIN)

en: Retention, LVOL (RLIN)
fr-FR: Conservation, LVOL (RLIN)

en: Classification number, CCAL (RLIN)
fr-FR: Numéro de classification, CCAL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, CCAL (RLIN)
fr-FR: Numéro de classification, CCAL (RLIN)

en: Copy information and material description, CCAL + MDES (RLIN)
fr-FR: Information sur la copie et description matérielle, CCAL + MDES (RLIN)

en: Copy status--for earlier dates, CST (RLIN)
fr-FR: Statut de la copie - pour les dates antérieures, CST (RLIN)

en: Copy status, CST (RLIN)
fr-FR: Statut de la copie, CST (RLIN)

en: Aquisitions control number, HNT (RLIN)
fr-FR: Numéro de contrôle des acquisitions, HNT (RLIN)

en: Circulation control number, HNT (RLIN)
fr-FR: Numéro de contrôle de la circulation, HNT (RLIN)

en: Shelflist note, HNT (RLIN)
fr-FR: Note de liste de diffusion, HNT (RLIN)

en: Non-printing notes, HNT (RLIN)
fr-FR: Notes de non-impression, HNT (RLIN)

en: Name of location of host in subfield
fr-FR: Adresse du serveur

en: Materials specified, MATL
fr-FR: Matériels spécifiés, MATL

en: Physical location, PLOC (RLIN)
fr-FR: Localisation, PLOC (RLIN)

en: Holding library identification number
fr-FR: Numéro d'identification de l'institution possédant les fonds

en: Physical description codes
fr-FR: Description matérielle

en: Volume or other numbering
fr-FR: Volume ou autre numérotation

en: Completeness note
fr-FR: Note sur la complétude

en: Referral note
fr-FR: Note de renvoi

en: Retention note
fr-FR: Note de conservation

en: Romanization/conversion identifier
fr-FR: Identifiant de conversion/romanisation

en: Agency that converted, created or reviewed
fr-FR: Agence ayant converti, créé ou revu

en: Date of conversion or review
fr-FR: Date de conversion ou de révision

en: Status code
fr-FR: Code de statut

en: Version of conversion program used
fr-FR: Version du programme de conversion utilisé

en: Link information for 9XX fields
fr-FR: Informations de lien pour les champs 9XX

en: Link information for field corresponding to 9XX field
fr-FR: Information de liaison pour la zone correspondant à la zone 9XX

en: Withdrawn status [LOCAL, KOHA]
fr-FR: Statut retiré des collections [LOCAL, KOHA]

en: Lost status [LOCAL, KOHA]
fr-FR: Statut perdu [LOCAL, KOHA]

en: System code (specific classification or other scheme and edition) [LOCAL, KOHA]
fr-FR: Code du référentiel (classification spécifique ou autre schéma et édition) [LOCAL, KOHA]

en: Use restrictions [LOCAL, KOHA]
fr-FR: Restrictions d'usage [LOCAL, KOHA]

en: Koha normalized classification for sorting [LOCAL, KOHA]
fr-FR: Classification normalisée pour le classement [LOCAL, KOHA]

en: Coded location qualifier [LOCAL, KOHA]
fr-FR: Location [LOCAL, KOHA]

en: Copy number [LOCAL, KOHA]
fr-FR: Numéro d'exemplaire [LOCAL, KOHA]

en: Uniform Resource Identifier [LOCAL, KOHA]
fr-FR: Adresse URI (Uniform Resource Identifier) [LOCAL, KOHA]

en: Koha collection [LOCAL, KOHA]
fr-FR: Collection Koha [LOCAL, KOHA]

en: Internal item number (Koha itemnumber, autogenerated) [LOCAL, KOHA]
fr-FR: Numéro d'exemplaire interne (itemnumber Koha, généré automatiquement) [LOCAL, KOHA]

en: Origin of item (home branch) (free text)
fr-FR: Bibliothèque emprunteuse ou dépositaire (bibliothèque dépositaire) (texte libre)

en: Origin of item (home branch) (coded)
fr-FR: Origine de l'exemplaire (bibliothèque propriétaire) (code)

en: Lending or holding organisation (holding branch) (free text)
fr-FR: Bibliothèque emprunteuse ou dépositaire (bibliothèque dépositaire) (texte libre)

en: Lending or holding organisation (holding branch) code
fr-FR: Code de la bibliothèque emprunteuse ou dépositaire (bibliothèque dépositaire)

en: Genre detail
fr-FR: Genre

en: Barcode prefix
fr-FR: Préfixe du code à barres

en: Barcode incrementation
fr-FR: Incrémentation du code à barres

en: Barcode suffix
fr-FR: Suffixe du code à barres

en: Call number (full call number)
fr-FR: Cote (cote complète)

en: Numbering (volume or other part)
fr-FR: Nombre de pièces

en: Date of loan or deposit
fr-FR: Date de prêt ou de dépôt

en: Expiration of loan date
fr-FR: Date d'échéance du prêt

en: Circulation type (not for loan)
fr-FR: Type de prêt (non empruntable)

en: Serial
fr-FR: Périodique

en: Intended audience (age level)
fr-FR: Public cible (âge)

en: Type of item and material
fr-FR: Type d'exemplaire et de matériel

en: Acquisition mode
fr-FR: Mode d'acquisition

en: Copy note
fr-FR: Note sur la copie

en: Periodical number
fr-FR: Numéro du périodique

en: Recipient organisation code
fr-FR: Code l'organisation destinataire

en: Recipient organisation, free text
fr-FR: Organisation destinataire, texte libre

en: Recipient parent organisation code
fr-FR: Code de l'organisation parente destinataire

en: Recipient parent organisation, free text
fr-FR: Organisation parente destinataire, texte libre

en: First date, FD (RLIN)
fr-FR: Date de départ, FD (RLIN)

en: SYSTEM CONTROL NUMBERS (KOHA)
fr-FR: NUMÉROS DE CONTRÔLE SYSTEME (KOHA)

en: LOCATION AND ITEM INFORMATION (KOHA)
fr-FR: Emplacement et information d'exemplaire (Koha)

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--ADDITIONAL MATERIAL CHARACTERISTICS
fr-FR: Éléments de données de longueur fixe - Caractéristiques matérielles additionnelles

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED FIELD--GENERAL INFORMATION
fr-FR: CHAMP FIXE DE DESCRIPTION PHYSIQUE -- INFORMATIONS GENERALES

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION
fr-FR: Éléments de longueur fixe - Renseignements généraux

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED-FIELD FOR ARCHIVAL COLLECTION (VM) [OBSOLETE]
fr-FR: CHAMP FIXE DE DESCRIPTION PHYSIQUE POUR LES COLLECTIONS ARCHIVISTIQUES (VM) [OBSOLÈTE]

en: LINKING LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER [OBSOLETE]
fr-FR: Numéro de contrôle de liaison de la Library of Congress [OBSOLÈTE]

en: PATENT CONTROL INFORMATION
fr-FR: INFORMATION SUR LE CONTROLE DES BREVETS

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER
fr-FR: NUMERO DE LA BIBLIOGRAPHIE NATIONALE

en: COPYRIGHT OR LEGAL DEPOSIT NUMBER
fr-FR: COPYRIGHT OU NUMÉRO DE DÉPÔT LÉGAL

en: COPYRIGHT ARTICLE-FEE CODE
fr-FR: CODE DE FRAIS DE COPYRIGHT

en: STANDARD FILM NUMBER (VM) [DELETED]
fr-FR: NUMERO DE FILM STANDARD (VM) [SUPPRIME]

en: OVERSEAS ACQUISITION NUMBER
fr-FR: NUMERO D'ACQUISITION OUTREMER

en: FINGERPRINT IDENTIFIER
fr-FR: Identificateur d'empreintes

en: STANDARD TECHNICAL REPORT NUMBER
fr-FR: NUMERO DE RAPPORT TECHNIQUE STANDARD

en: PUBLISHER OR DISTRIBUTOR NUMBER
fr-FR: Numéro d'éditeur ou de distributeur

en: OTHER SYSTEM CONTROL NUMBER (OCLC)
fr-FR: AUTRE SYSTEME DE NUMERO DE CONTROLE (OCLC)

en: CODEN DESIGNATION
fr-FR: DÉSIGNATION DU CODEN

en: POSTAL REGISTRATION NUMBER
fr-FR: Numéro d'enregistrement postal

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT
fr-FR: Date/heure et lieu d'un événement

en: ORIGINAL STUDY NUMBER FOR COMPUTER DATA FILES
fr-FR: Numéro original d'étude pour les données informatiques

en: SOURCE OF ACQUISITION
fr-FR: SOURCE D'ACQUISITION

en: RECORD CONTENT LICENSOR
fr-FR: DONNEUR DE LICENCE POUR LE CONTENU DE LA NOTICE

en: LEVEL OF BIBLIOGRAPHIC CONTROL AND CODING DETAIL [OBSOLETE]
fr-FR: Niveau de contrôle bibliographique et détails sur les codes [OBSOLÈTE]

en: COUNTRY OF PUBLISHING/PRODUCING ENTITY CODE
fr-FR: CODE DU PAYS DE PUBLICATION/PRODUCTION DE L’ŒUVRE

en: TIME PERIOD OF CONTENT
fr-FR: DUREE DU CONTENU

en: FORM OF MUSICAL COMPOSITION CODE
fr-FR: Code de forme musicale

en: NUMBER OF MUSICAL INSTRUMENTS OR VOICES CODE
fr-FR: NOMBRE DE CODES D'INSTRUMENTS DE MUSIQUE OU DE VOIX

en: LOCAL HOLDINGS (OCLC)
fr-FR: Fonds locaux (OCLC)

en: LIBRARY OF CONGRESS COPY, ISSUE, OFFPRINT STATEMENT
fr-FR: Mention d'exemplaire, de fascicule, de tiré à part de la Library of Congress

en: CLASSIFICATION NUMBERS ASSIGNED IN CANADA
fr-FR: NUMÉROS DE CLASSIFICATION ASSIGNES AU CANADA

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE COPY STATEMENT
fr-FR: MENTION DE COPIE DE LA BIBLIOTHEQUE NATIONALE DE MEDECINE

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY COPY STATEMENT
fr-FR: MENTION DE COPIE DE LA BIBLIOTHEQUE NATIONALE D'AGRICULTURE

en: GPO ITEM NUMBER
fr-FR: Numéro de document du U.S. Government Printing Office (GPO)

en: ADDITIONAL DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
fr-FR: INDICE SUPPLÉMENTAIRE DE LA CLASSIFICATION DÉCIMALE DEWEY

en: SYNTHESIZED CLASSIFICATION NUMBER COMPONENTS
fr-FR: COMPOSANTS DE NUMERO DE CLASSIFICATION SYNTHETIQUE

en: REPORT NUMBER [OBSOLETE, CAN/MARC]
fr-FR: NUMERO DE RAPPORT [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: REPORT NUMBER
fr-FR: NUMÉRO DE RAPPORT

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
fr-FR: Cote locale de type classification de la Bibliothèque du Congrès (OCLC); Cote locale (RLIN)

en: MICROFILM SHELF LOCATION (AM) [OBSOLETE]
fr-FR: Emplacement des microfilms sur les rayons (AM) [OBSOLETE]

en: MAIN ENTRY--PERSONAL NAME
fr-FR: Vedette principale - Nom de personne

en: MAIN ENTRY--CORPORATE NAME
fr-FR: Vedette principale - Nom de collectivité

en: MAIN ENTRY--MEETING NAME
fr-FR: Vedette principale - Nom de réunion

en: MAIN ENTRY--UNIFORM TITLE
fr-FR: Vedette principale - Titre uniforme

en: ABBREVIATED TITLE
fr-FR: Titre abrégé

en: ACRONYM OR SHORTENED TITLE [OBSOLETE]
fr-FR: Acronyme ou titre abrégé (FO) [OBSOLÈTE]

en: VARIANT ACCESS TITLE [OBSOLETE]
fr-FR: VARIANTE DU TITRE D'ACCES [OBSOLÈTE]

en: AUGMENTED TITLE [OBSOLETE]
fr-FR: TITRE AUGMENTÉ [OBSOLÈTE]

en: KEY TITLE
fr-FR: TITRE CLE

en: UNIFORM TITLE
fr-FR: TITRE UNIFORME

en: ROMANIZED TITLE (BK AM CF MP MU VM) [OBSOLETE]
fr-FR: TITRE ROMANISE (BK AM CF MP MU VM) [OBSOLÈTE]

en: TRANSLATION OF TITLE BY CATALOGING AGENCY
fr-FR: TRADUCTION DU TITRE PAR L'AGENCE DE CATALOGAGE

en: COLLECTIVE UNIFORM TITLE
fr-FR: TITRE UNIFORME COLLECTIF

en: VARYING FORM OF TITLE
fr-FR: Variante de titre de l'oeuvre

en: FORMER TITLE
fr-FR: Ancien titre

en: EDITION STATEMENT
fr-FR: Mention d'édition

en: VERSION INFORMATION
fr-FR: INFORMATION DE VERSION

en: MUSICAL PRESENTATION STATEMENT
fr-FR: Mention de la représentation de l'imprimé musical

en: CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
fr-FR: DONNEES CARTOGRAPHIQUES MATHEMATIQUES

en: COMPUTER FILE CHARACTERISTICS
fr-FR: Caractéristiques du fichier informatique

en: COUNTRY OF PRODUCING ENTITY
fr-FR: PAYS DE PRODUCTION DE L’ŒUVRE

en: PHILATELIC ISSUE DATA
fr-FR: DONNEES PHILATELIQUES

en: IMPRINT STATEMENT FOR FILMS (Pre-AACR 1 Revised) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
fr-FR: Mention d'adresse bibliographique de films (Avant les RCAA 1 révisés) [USMARC seulement]

en: IMPRINT STATEMENT FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) [LOCAL, USA]
fr-FR: Mention d'adresse bibliographique d'enregistrement sonore (Avant les RCAA 2) [USMARC seulement]

en: PROJECTED PUBLICATION DATE
fr-FR: DATE DE PUBLICATION PREVUE

en: PRODUCTION, PUBLICATION, DISTRIBUTION, MANUFACTURE, AND COPYRIGHT NOTICE
fr-FR: AVIS DE PRODUCTION, PUBLICATION, DISTRIBUTION, IMPRESSION ET COPYRIGHT

en: SOURCE FOR ACQUISITION/SUBSCRIPTION ADDRESS [OBSOLETE]
fr-FR: SOURCE POUR L'ACQUISITION/ADRESSE D'ABONNEMENT [OBSOLÈTE]

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (PRE-AACR 2) (VM) [OBSOLETE, USMARC]
fr-FR: Description matérielle des films (Pré-RCAA 2) (DV, USMARC seulement) [PÉRIMÉ]

en: PAGE OR ITEM COUNT (BK AM) [OBSOLETE]
fr-FR: DECOMPTE DE PAGE OU D'EXEMPLAIRE (BK AM) [OBSOLÈTE]

en: UNIT COUNT (AM) [OBSOLETE, USMARC]
fr-FR: COMPTE D'UNITE (AM) [OBSOLETE, USMARC]

en: LINEAR FOOTAGE (AM) [OBSOLETE, USMARC]
fr-FR: Métrage linéaire (DM, USMARC seulement) [PÉRIMÉ]

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) (MU) [OBSOLETE]
fr-FR: Description matérielle pour les enregistrements sonores (pré-RCAA 2) (MES) [OBSOLÈTE]

en: PLAYING TIME
fr-FR: Durée d'exécution

en: HOURS, ETC.
fr-FR: HORAIRES, ETC.

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
fr-FR: Description physique pour les films cinématographiques (archives) (DV) [OBSOLÈTE]

en: CURRENT PUBLICATION FREQUENCY
fr-FR: PERIODICITE ACTUELLE DE PUBLICATION

en: FREQUENCY (CF MP) [OBSOLETE]
fr-FR: Périodicité (FO, CG) [OBSOLÈTE]

en: FORMER PUBLICATION FREQUENCY
fr-FR: Périodicité antérieure de la publication

en: MODE OF ISSUANCE
fr-FR: MODE DE PARUTION

en: EXTENSION PLAN
fr-FR: PLAN D'EXTENSION

en: CARRIER TYPE
fr-FR: TYPE DE CARRIÈRE

en: PHYSICAL MEDIUM
fr-FR: Support matériel

en: ACCESSIBILITY CONTENT
fr-FR: Note d'accessibilité

en: GEOSPATIAL REFERENCE DATA
fr-FR: Données de références géospatiales

en: PLANAR COORDINATE DATA
fr-FR: Données de coordonnées planes

en: SOUND CHARACTERISTICS
fr-FR: CARACTÉRISTIQUES DU SON

en: MOVING IMAGE CHARACTERISTICS
fr-FR: CARACTERISTIQUES D'IMAGES EN MOUVEMENT

en: VIDEO CHARACTERISTICS
fr-FR: CARACTÉRISTIQUES VIDEO

en: DIGITAL FILE CHARACTERISTICS
fr-FR: CARACTÉRISTIQUES DU FICHIER INFORMATIQUE

en: NOTATED MUSIC CHARACTERISTICS
fr-FR: CARACTÉRISTIQUES DE LA MUSIQUE NOTÉE

en: PRICE (NR) (BK AM CF MU VM SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Prix (LV, DM, MES, DV) [OBSOLÈTE]

en: ORGANIZATION AND ARRANGEMENT OF MATERIALS
fr-FR: Arrangement et classement du matériel

en: DIGITAL GRAPHIC REPRESENTATION
fr-FR: REPRÉSENTATION GRAPHIQUE DIGITALE

en: SUPPLEMENTARY CONTENT CHARACTERISTICS
fr-FR: CARACTÉRISTIQUES DU MATÉRIEL SUPPLÉMENTAIRE

en: SECURITY CLASSIFICATION CONTROL
fr-FR: CONTROLE DE LA CLASSIFICATION DE SECURITE

en: ORIGINATOR DISSEMINATION CONTROL
fr-FR: Source de diffusion

en: RENTAL PRICE (VM) [OBSOLETE]
fr-FR: PRIX DE LOCATION (VM) [OBSOLÈTE]

en: STRUCTURED OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
fr-FR: PROPRIETE STRUCTUREE ET HISTORIQUE DE LA CONSERVATION

en: DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
fr-FR: DATES DE PUBLICATION ET/OU DÉSIGNATION SEQUENTIELLE

en: NORMALIZED DATE AND SEQUENTIAL DESIGNATION
fr-FR: DATE NORMALISEE ET DESIGNATION SEQUENTIELLE

en: TRADE PRICE
fr-FR: PRIX DE VENTE

en: TRADE AVAILABILITY INFORMATION
fr-FR: INFORMATIONS SUR LA DISPONIBILITE COMMERCIALE

en: REPRESENTATIVE EXPRESSION CHARACTERISTICS
fr-FR: CARACTÉRISTIQUES DE L'EXPRESSION REPRSENTATIVE

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--PERSONAL NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
fr-FR: MENTION DE COLLECTION/ENTREE AJOUTEE -- NOM DE PERSONNE [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--CORPORATE NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
fr-FR: MENTION DE COLLECTION/ENTREE AJOUTEE -- NOM DE COLLECTIVITE [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--MEETING NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
fr-FR: MENTION DE COLLECTION/ENTREE AJOUTEE -- NOM DE REUNION [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--TITLE
fr-FR: MENTION DE COLLECTION/ENTREE AJOUTEE -- TITRE

en: DISSERTATION NOTE
fr-FR: NOTE SUR LA DISSERTATION

en: BIBLIOGRAPHIC HISTORY NOTE (BK CF MU) [OBSOLETE]
fr-FR: BIBLIOGRAPHIC HISTORY NOTE (BK CF MU) [OBSOLÈTE]

en: FORMATTED CONTENTS NOTE
fr-FR: Note de dépouillement structurée

en: RESTRICTIONS ON ACCESS NOTE
fr-FR: NOTE SUR LES RESTRICTIONS D'ACCES

en: SCALE NOTE FOR VISUAL MATERIALS
fr-FR: NOTE SUR L'ECHELLE DES DOCUMENTS VISUELS

en: CREATION/PRODUCTION CREDITS NOTE
fr-FR: NOTE DE CRÉDITS DE CRÉATION/PRODUCTION

en: INFORMAL NOTES (RLIN)
fr-FR: Notes informelles (RLIN)

en: CITATION/REFERENCES NOTE
fr-FR: NOTE DE CITATION/REFERENCES

en: PARTICIPANT OR PERFORMER NOTE
fr-FR: NOTE SUR LE PARTICIPANT OU L'INTERPRETE

en: EARLIER OR LATER VOLUMES SEPARATELY CATALOGED NOTE (SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Volumes catalogués séparément avant ou après une date donnée (PS) [OBSOLÈTE]

en: TYPE OF REPORT AND PERIOD COVERED NOTE
fr-FR: TYPE DE RAPPORT ET NOTE SUR LA PERIODE COUVERTE

en: DATA QUALITY NOTE
fr-FR: NOTE DE QUALITÉ DES DONNÉES

en: NUMBERING PECULIARITIES NOTE
fr-FR: NOTE SUR LES PARTICULARITES DE LA NUMEROTATION

en: TYPE OF COMPUTER FILE OR DATA NOTE
fr-FR: TYPE DE FICHIER INFORMATIQUE OU NOTE SUR LES DONNEES

en: CATEGORIES OF FILMS NOTE (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
fr-FR: NOTE SUR LES CATÉGORIES DE FILMS (ARCHIVE) (VM) [OBSOLÈTE]

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT NOTE
fr-FR: Date/heure et lieu d'un événement

en: TARGET AUDIENCE NOTE
fr-FR: NOTE SUR LE PUBLIC CIBLE

en: GEOGRAPHIC COVERAGE NOTE
fr-FR: Note sur la représentation géographique

en: TIME PERIOD OF CONTENT NOTE (CF) [OBSOLETE]
fr-FR: NOTE SUR LA DUREE DU CONTENU (CF) [OBSOLETE]

en: PREFERRED CITATION OF DESCRIBED MATERIALS NOTE
fr-FR: Note sur la citation privilégiée des documents décrits

en: SUPPLEMENT NOTE
fr-FR: NOTE SUPPLEMENTAIRE

en: STUDY PROGRAM INFORMATION NOTE
fr-FR: NOTE SUR L'INFORMATION DU PROGRAMME D'ETUDE

en: CENSORSHIP NOTE (VM) [OBSOLETE]
fr-FR: NOTE SUR LA CENSURE (VM) [OBSOLÈTE]

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM AVAILABLE NOTE
fr-FR: NOTE SUR LES AUTRES FORMATS PHYSIQUES DISPONIBLES

en: ACCESSIBILITY NOTE
fr-FR: Note d'accessibilité

en: REPRODUCTION NOTE
fr-FR: NOTE SUR LA REPRODUCTION

en: ORIGINAL VERSION NOTE
fr-FR: Note de version originale

en: LOCATION OF ORIGINALS/DUPLICATES NOTE
fr-FR: Note sur la localisation des originaux, des doubles

en: FUNDING INFORMATION NOTE
fr-FR: Note sur le financement

en: SOURCE OF DATA NOTE (CF) [OBSOLETE]
fr-FR: NOTE SUR LA SOURCE DE DONNEES (CF) [OBSOLETE]

en: SYSTEM DETAILS NOTE
fr-FR: NOTE SUR LES DETAILS SYSTEME

en: TERMS GOVERNING USE AND REPRODUCTION NOTE
fr-FR: NOTE SUR LES CONDITIONS D'UTILISATION ET DE REPRODUCTION

en: IMMEDIATE SOURCE OF ACQUISITION NOTE
fr-FR: Note sur la source immédiate d'acquisition

en: INFORMATION RELATING TO COPYRIGHT STATUS
fr-FR: Information concernant le statut du droit d'auteur

en: SOLICITATION INFORMATION NOTE (AM) [OBSOLETE]
fr-FR: NOTE SUR L'INFORMATION DE SOLLICITATION (AM) [OBSOLETE]

en: LOCATION OF OTHER ARCHIVAL MATERIALS NOTE
fr-FR: Note sur l'emplacement d'autres documents d'archives

en: FORMER TITLE COMPLEXITY NOTE
fr-FR: Note explicative du titre antérieur

en: ISSUING BODY NOTE
fr-FR: Note sur les organismes de publication

en: ENTITY AND ATTRIBUTE INFORMATION NOTE
fr-FR: Note d'information sur l'entité et l'attribut

en: CUMULATIVE INDEX/FINDING AIDS NOTE
fr-FR: Note d'index cumulatifs ou d'instruments de recherche

en: INFORMATION ABOUT DOCUMENTATION NOTE
fr-FR: Note des données concernant la documentation

en: OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
fr-FR: PROPRIETE ET HISTORIQUE DE PROPRIETE

en: COPY AND VERSION IDENTIFICATION NOTE
fr-FR: NOTE D'IDENTIFICATION DE L'EXEMPLAIRE ET DE LA VERSION

en: CASE FILE CHARACTERISTICS NOTE
fr-FR: NOTE SUR LES CARACTÉRISTIQUES DU FICHIER

en: METHODOLOGY NOTE
fr-FR: Note sur la méthodologie

en: EDITOR NOTE (SE) [OBSOLETE]
fr-FR: Note sur l'éditeur (PS) [OBSOLÈTE]

en: LINKING ENTRY COMPLEXITY NOTE
fr-FR: Note de liaison complexe des vedettes

en: PUBLICATIONS ABOUT DESCRIBED MATERIALS NOTE
fr-FR: Note de publications sur les documents décrits

en: RELATED COMPUTER FILES NOTE (CF) [OBSOLETE]
fr-FR: NOTE SUR LES FICHIERS INFORMATIQUE LIES (CF) [OBSOLETE]

en: ACTION NOTE
fr-FR: Note sur les mesures prises

en: ACCUMULATION AND FREQUENCY OF USE NOTE
fr-FR: Note sur l'accroissement et la fréquence d'utilisation

en: EXHIBITIONS NOTE
fr-FR: Note sur les expositions

en: AWARDS NOTE
fr-FR: NOTE SUR LES PRIX DÉCERNÉS

en: SOURCE OF DESCRIPTION NOTE
fr-FR: NOTE SUR LA SOURCE DE LA DESCRIPTION

en: LOCAL NOTE (RLIN)
fr-FR: NOTE LOCALE (RLIN)

en: SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE SUJET -- NOM DE PERSONNE

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE -- NOM DE COLLECTIVITÉ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE SUJET -- NOM DE RÉUNION

en: SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE SUJET -- TITRE UNIFORME

en: SUBJECT ADDED ENTRY--NAMED EVENT
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE SUJET -- EVENEMENT NOMME

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE -- TERME CHRONOLOGIQUE

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE SUJET -- NOM COMMUN

en: SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE SUJET -- NOM GÉOGRAPHIQUE

en: SUBJECT ADDED ENTRY--REVERSE GEOGRAPHIC (BK MP SE) [OBSOLETE]
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE SUJET -- INVERSE GEOGRAPHIQUE (BK MP SE) [OBSOLETE]

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED
fr-FR: Terme d'indexation--Vedette non contrôlée

en: SUBJECT ADDED ENTRY--FACETED TOPICAL TERMS
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE SUJET -- NOMS COMMUNS COMME FACETTE

en: INDEX TERM--OCCUPATION
fr-FR: Terme d'indexation--Occupation

en: INDEX TERM--FUNCTION
fr-FR: Terme d'indexation--Fonction

en: INDEX TERM--CURRICULUM OBJECTIVE
fr-FR: Terme d'indexation--Objectif du programme d'études

en: SUBJECT ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE SUJET -- NOM HIERARCHIQUE DE LIEU

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TYPE OF ENTITY UNSPECIFIED
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE SUJET -- TYPE D'ENTITE NON SPECIFIE

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM (OCLC, RLIN)
fr-FR: Vedette secondaire de sujet local - Nom commun (OCLC, RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME (RLIN)
fr-FR: Vedette secondaire de sujet locale - Nom géographique (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
fr-FR: Vedette secondaire de sujet locale - Nom de personne (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
fr-FR: Vedette secondaire de collection locale - Titre uniforme (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
fr-FR: Vedette secondaire de sujet locale - Nom de réunion (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
fr-FR: Vedette secondaire de sujet locale - Titre uniforme (RLIN)

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE -- NOM DE PERSONNE

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE -- NOM DE PERSONNE (Artiste) [OBSOLÈTE]

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE -- NOM DE COLLECTIVITÉ

en: ADDED ENTRY--MEETING NAME
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE -- NOM DE RÉUNION

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE -- NOM DE COLLECTIVITE (Artiste) [OBSOLÈTE]

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED NAME
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE -- NOM ENTRÉ SANS VÉRIFICATION

en: ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE -- TITRE UNIFORME

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED RELATED/ANALYTICAL TITLE
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE -- TITRE ANALYTIQUE ASSOCIÉ OU NON CONTRÔLÉ

en: ADDED ENTRY-GEOGRAPHIC NAME
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE -- NOM GÉOGRAPHIQUE

en: ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE -- NOM HIÉRARCHIQUE DE LIEU

en: SYSTEM DETAILS ACCESS TO COMPUTER FILES
fr-FR: DETAILS SYSTEME D'ACCES AUX FICHIERS INFORMATIQUES

en: ADDED ENTRY--TAXONOMIC IDENTIFICATION
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE -- IDENTITÉ TAXINOMIQUE

en: ADDED ENTRY--PHYSICAL CHARACTERISTICS [OBSOLETE]
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE -- CARACTÉRISTIQUES PHYSIQUES [OBSOLÈTE]

en: RESOURCE IDENTIFIER
fr-FR: IDENTIFIANT DE LA RESSOURCE

en: MAIN SERIES ENTRY
fr-FR: Liaison à la collection principale associée

en: SUBSERIES ENTRY
fr-FR: ENTREE DE SOUS-COLLECTION

en: ORIGINAL LANGUAGE ENTRY
fr-FR: ENTREE DE LANGUE ORIGINALE

en: TRANSLATION ENTRY
fr-FR: ENTREE DE TRADUCTION

en: SUPPLEMENT/SPECIAL ISSUE ENTRY
fr-FR: ENTREE DE NUMERO SUPPLEMENTAIRE/SPECIAL

en: SUPPLEMENT PARENT ENTRY
fr-FR: ENTREE PARENT SUPPLEMENTAIRE

en: CONSTITUENT UNIT ENTRY
fr-FR: Liaison à l'unité constituante

en: OTHER EDITION ENTRY
fr-FR: Liaison à une autre édition

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM ENTRY
fr-FR: LIAISON AU DOCUMENT SOUS UN AUTRE FORMAT

en: ISSUED WITH ENTRY
fr-FR: Liaison au document « Publié avec »

en: PRECEDING ENTRY
fr-FR: Liaison au document prédécesseur

en: SUCCEEDING ENTRY
fr-FR: ENTREE SUIVANTE

en: DATA SOURCE ENTRY
fr-FR: SOURCE D’ENTRÉE DES DONNÉES

en: OTHER RELATIONSHIP ENTRY
fr-FR: Liaison à une autre relation

en: PARALLEL DESCRIPTION IN ANOTHER LANGUAGE OF CATALOGING
fr-FR: DESRIPTION PARALLELE DANS UNE AUTRE LANGUE DE CATALOGAGE

en: LOCAL ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE -- NOM DE PERSONNE (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
fr-FR: Vedette secondaire locale - Nom de collectivité (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
fr-FR: Vedette secondaire locale - Nom de réunion (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
fr-FR: Vedette secondaire locale - Titre uniforme (RLIN)

en: SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE DE COLLECTION -- NOM DE PERSONNE

en: SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE DE COLLECTION -- NOM DE COLLECTIVITÉ

en: SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE DE COLLECTION -- NOM DE RÉUNION

en: SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE DE COLLECTION -- TITRE UNIFORME

en: SERIES ADDED ENTRY--TITLE [OBSOLETE]
fr-FR: VEDETTE SECONDAIRE DE COLLECTION -- TITRE [OBSOLÈTE]

en: HOLDINGS CODED DATA VALUES
fr-FR: Données sur les fonds en codes associées

en: TEXTUAL PHYSICAL FORM DESIGNATOR
fr-FR: DESIGNATEUR DE LA FORME PHYSIQUE TEXTUELLE

en: NAME OF UNIT
fr-FR: NOM DE L'UNITE

en: HOLDING INSTITUTION
fr-FR: Institution possédant les fonds

en: LOCATION [OBSOLETE]
fr-FR: LOCALISATION [OBSOLÈTE]

en: LOCATION
fr-FR: LOCALISATION

en: CAPTIONS AND PATTERN--SUPPLEMENTARY MATERIAL
fr-FR: LÉGENDES ET MODÈLES -- MATÉRIEL SUPPLÉMENTAIRE

en: CAPTIONS AND PATTERN--INDEXES
fr-FR: LÉGENDES ET MODÈLES -- INDEX

en: ELECTRONIC ARCHIVE LOCATION AND ACCESS
fr-FR: EMPLACEMENT ET ACCES AUX ARCHIVES ÉLECTRONIQUES

en: LOCAL CONTROL INFORMATION (RLIN)
fr-FR: Information de contrôle locale (RLIN)

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
fr-FR: Énumération et chronologie--Unité bibliographique de base

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--SUPPLEMENTARY MATERIAL
fr-FR: Énumération et chronologie--Matériel supplémentaire

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--INDEXES
fr-FR: Énumération et chronologie--Index

en: TEXTUAL HOLDINGS--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
fr-FR: FONDS TEXTUELS -- UNITE BIBLIOGRAPHIQUE DE BASE

en: TEXTUAL HOLDINGS--SUPPLEMENTARY MATERIAL
fr-FR: FONDS TEXTUELS -- MATERIEL SUPPLEMENTAIRE

en: TEXTUAL HOLDINGS--INDEXES
fr-FR: FONDS TEXTUELS -- INDEX

en: VARIANT PERSONAL NAME (SE) [OBSOLETE]
fr-FR: VARIANTE DU NOM DE PERSONNE (SE) [OBSOLÈTE]

en: VARIANT CORPORATE NAME (SE)[OBSOLETE]
fr-FR: VARIANTE DU NOM DE COLLECTIVITE (SE) [OBSOLÈTE]

en: VARIANT CONFERENCE OR MEETING NAME (SE) [OBSOLETE]
fr-FR: VARIANTE DU NOM DE CONFERENCE OU DE REUNION (SE) [OBSOLÈTE]

en: VARIANT UNIFORM TITLE HEADING (SE) [OBSOLETE]
fr-FR: VARIANTE DE VEDETTE DE TITRE UNIFORME (SE) [OBSOLÈTE]

en: ITEM INFORMATION--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
fr-FR: Information sur le document--Unité bibliographique de base

en: ITEM INFORMATION--SUPPLEMENTARY MATERIAL
fr-FR: Information sur le document--Matériel supplémentaire

en: ITEM INFORMATION--INDEXES
fr-FR: Information sur le document--Index

en: MANIFESTATION STATEMENTS
fr-FR: MENTIONS DE MANIFESTATION

en: REPLACEMENT RECORD INFORMATION
fr-FR: INFORMATION SUR LA NOTICE DE REMPLACEMENT

en: METADATA PROVENANCE
fr-FR: Source des métadonnées

en: FOREIGN MARC INFORMATION FIELD
fr-FR: Zone de données du MARC étranger

en: NON-MARC INFORMATION FIELD
fr-FR: CHAMP D'INFORMATION NON-MARC

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
fr-FR: Vedette secondaire de collection locale - Nom de personne (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
fr-FR: Vedette secondaire de collection locale - Nom de collectivité (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
fr-FR: Vedette secondaire de collection locale - Nom de réunion (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
fr-FR: Vedette secondaire de collection locale - Titre uniforme (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-PERSONAL NAME [LOCAL, CANADA]
fr-FR: ÉQUIVALENCE OU RÉFÉRENCE-CROISÉE-NOM DE PERSONNE [LOCAL, CANADA]

en: LOCAL DATA ELEMENT A, LDA (RLIN)
fr-FR: ÉLÉMENT DE DONNÉE LOCALE A, LDA (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT B, LDB (RLIN)
fr-FR: ÉLÉMENT DE DONNÉE LOCALE B, LDB (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT C, LDC (RLIN)
fr-FR: ÉLÉMENT DE DONNÉE LOCALE C, LDC (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT D, LDD (RLIN)
fr-FR: ÉLÉMENT DE DONNÉE LOCALE D, LDD (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT E, LDE (RLIN)
fr-FR: ÉLÉMENT DE DONNÉE LOCALE E, LDE (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT F, LDF (RLIN)
fr-FR: ÉLÉMENT DE DONNÉE LOCALE F, LDF (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT G, LDG (RLIN)
fr-FR: ÉLÉMENT DE DONNÉE LOCALE G, LDG (RLIN)

en: PUT COMMAND PARAMETER (RLIN)
fr-FR: PARAMETRE DE MISE EN PLACE DE COMMANDE (RLIN)

en: USER-OPTION DATA (OCLC)
fr-FR: DONNEES RELATIVES AUX OPTIONS DE L'UTILISATEUR (OCLC)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-CONFERENCE OR MEETING NAME [LOCAL, CANADA]
fr-FR: ÉQUIVALENCE OU RÉFÉRENCE-CROISÉE-CONFÉRENCE OU NOM DE RÉUNION [LOCAL, CANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-UNIFORM TITLE HEADING [LOCAL, CANADA]
fr-FR: ÉQUIVALENCE OU RÉFÉRENCE-CROISÉE-VEDETTE TITRE UNIFORME [LOCAL, CANADA]

en: OCLC/CONSER MISCELLANEOUS DATA (OCLC); PIECE USED FOR CATALOGING (pre-AACR2) (RLIN)
fr-FR: DONNEES DIVERSES OCLC/CONSER (OCLC) ; ELEMENT UTILISE POUR CATALOGUER (pre-AACR2) (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--UNIFORM TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
fr-FR: Équivalence or renvoi -- Titre uniforme [OBSOLÈTE] [CAN/MARC seulement]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--ROMANIZED TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
fr-FR: Équivalence ou renvoi -- Titre romanisé [OBSOLÈTE] [CAN/MARC seulement]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
fr-FR: Équivalence or renvoi -- Titre collectif [OBSOLÈTE] [CAN/MARC seulement]

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC)
fr-FR: INFORMATION DE PROCESSUS LOCAL (OCLC)

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC); SERIES PART DESIGNATOR (RLIN)
fr-FR: INFORMATION DE PROCESSUS LOCAL (OCLC) ; DESCRIPTION DE PARTIE DE COLLECTION (RLIN)

en: LOCAL HOLDINGS (RLIN)
fr-FR: Fonds locaux (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--GEOGRAPHIC NAME/AREA NAME [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
fr-FR: Équivalence ou renvoi -- Nom géographique [OBSOLÈTE] [CAN/MARC seulement]

en: COPY-LEVEL INFORMATION (RLIN)
fr-FR: INFORMATION EXEMPLAIRE (RLIN)

en: LOCAL ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS (OCLC)
fr-FR: EMPLACEMENT ET ACCÈS ÉLECTRONIQUE LOCAL (OCLC)

en: PHYSICAL LOCATION (RLIN)
fr-FR: Information de contrôle locale (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--PERSONAL NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
fr-FR: ÉQUIVALENCE OU RÉFÉRENCE-CROISÉE-MENTION DE COLLECTION--NOM CORPORATIVE/TITRE [LOCAL, CANADA]EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--PERSONAL NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CORPORATE NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
fr-FR: ÉQUIVALENCE OU RÉFÉRENCE-CROISÉE-MENTION DE COLLECTION--NOM CORPORATIVE/TITRE [LOCAL, CANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CONFERENCE OR MEETING NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
fr-FR: ÉQUIVALENCE OU RÉFÉRENCE-CROISÉE-MENTION DE COLLECTION--NOM DE CONFÉRENCE OU RÉUNION/TITRE [LOCAL, CANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--TITLE/UNIFORM TITLE [LOCAL, CANADA]
fr-FR: ÉQUIVALENCE OU RÉFÉRENCE-CROISÉE-MENTION DE COLLECTION--TITRE/TITRE UNIFORME [LOCAL, CANADA]

en: WLN AUTOMATIC HOLDINGS STATEMENT (OCLC)
fr-FR: MENTION DE PARTICIPATION AUTOMATIQUE WLN (OCLC)

en: LOCAL ROMANIZATION/CONVERSION HISTORY (OCLC)
fr-FR: HISTORIQUE DE CONVERSION/ROMANISATION LOCAL (OCLC)

en: EQUIVALENCES OR CROSS-REFERENCES [LOCAL, CANADA]
fr-FR: ÉQUIVALENCES OU RÉFÉRENCES-CROISÉES [LOCAL, CANADA]

en: RECOMMENDATION 995 [LOCAL, UNIMARC FRANCE]
fr-FR: RECOMMANDATION 995 [LOCAL, UNIMARC FRANCE]

en: Selected matching rules for MARC 21 bibliographic records, including:
fr-FR: Quelques règles de concordance pour les notices bibliographiques MARC21 :

en: Fast Add Framework
fr-FR: Grille de catalogage rapide

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal MARC21 framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
fr-FR: " FA ", une grille de catalogage MARC21 minimale " Fast Add, ajout rapide " adaptée au PEB ou au catalogage à la volée.

en: Models
fr-FR: Modèles

en: Books, Booklets, Workbooks
fr-FR: Livres, Livrets, Livres d'exercices

en: CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
fr-FR: CD-ROM, DVD-ROM, Ressources générales en ligne

en: Binders
fr-FR: Classeurs

en: Serials
fr-FR: Périodiques

en: Audio Cassettes, CDs
fr-FR: Cassettes audio, CD

en: DVDs, VHS
fr-FR: DVD, VHS

en: Simple MARC 21 bibliographic frameworks for some common types of bibliographic material. Frameworks are used to define the structure of your MARC records and the behavior of the integrated MARC editor. You can change these at any time after installation. The frameworks in this optional default setting include:
fr-FR: De simples grilles de catalogage MARC21 pour quelques types courants de supports. Les grilles de catalogage sont utilisées pour définir la structure de vos notices MARC et le comportement de votre éditeur MARC. Vous pouvez les modifier à tout moment après l'installation. Les grilles de cette installation par défaut contiennent :

en: BKS Books, Booklets, Workbooks
fr-FR: BKS Livres, Livrets, Livres d'exercices

en: CF  CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
fr-FR: CF  CD-ROM, DVD-ROM, Ressources générales en ligne

en: SR  Audio Cassettes, CDs
fr-FR: SR  Cassettes audio, CDs

en: VR  DVDs, VHS
fr-FR: VR  DVD, VHS

en: AR  Models
fr-FR: AR  Modèles

en: IR  Binders
fr-FR: IR  Classeurs

en: SER Serials
fr-FR: SER Périodiques
