Koha 23.11.08.001 - en to fr-FR translation catalogue (1118 entries)

en: fixed length control field
fr-FR: Leader

en: control field
fr-FR: Identifiant

en: Interfield linking data
fr-FR: Données de liaison entre champs

en: Number (ISNI)
fr-FR: Numéro (ISNI)

en: Cancelled ISNI
fr-FR: ISNI annulé

en: Erroneous ISNI
fr-FR: ISNI erroné

en: System Code
fr-FR: Code du format utilisé

en: Identifier
fr-FR: Identifiant

en: Qualification
fr-FR: Qualificatif

en: Erroneous Identifier
fr-FR: Identifiant erroné

en: Cancelled or Invalid Persistent Record Identifier
fr-FR: Identifiant pérenne annulé ou erroné

en: System control number
fr-FR: Identifiant de la notice dans un autre système

en: Cancelled or invalid control number
fr-FR: Numéro de contrôle annulé ou erroné

en: System code
fr-FR: Code du référentiel

en: Number of work
fr-FR: Numérotation de l'oeuvre dans un ensemble

en: Number of movement
fr-FR: Numérotation du mouvement

en: Number of incipit
fr-FR: Numérotation de l'incipit

en: Voice/instrument
fr-FR: Voix/instrument

en: Role
fr-FR: Rôle

en: Movement caption/heading
fr-FR: Titre ou intitulé du mouvement

en: Key or mode
fr-FR: Tonalité ou mode

en: Clef
fr-FR: Clé

en: Key signature
fr-FR: Armure

en: Time signature
fr-FR: Chiffre de mesure

en: Musical notation
fr-FR: Incipit codé

en: Comments (free text)
fr-FR: Commentaires (texte libre)

en: Codified note
fr-FR: Précision codée

en: Text incipit
fr-FR: Incipit textuel

en: Uniform Resource Identifier
fr-FR: URI (Uniform Resource Identifier)

en: Language of text
fr-FR: Langue du texte

en: Number
fr-FR: Indice

en: Erroneous ISTC
fr-FR: ISTC annulé ou erroné

en: Erroneous ISWC
fr-FR: ISWC annulé ou erroné

en: Erroneous ISAN
fr-FR: ISAN annulé ou erroné

en: Erroneous ISRC
fr-FR: ISRC erroné

en: General processing data
fr-FR: Données générales de traitement

en: Language of or language used by the entity
fr-FR: Langue utilisée par l'entité

en: Language of an intermediate expression
fr-FR: Langue du texte intermédiaire

en: Language of the original expression
fr-FR: Langue de l’œuvre originale

en: Language of summary
fr-FR: Langue du résumé

en: Language of subtitles
fr-FR: Langue des sous-titres

en: Language from which the entity translates
fr-FR: Langue de traduction de l'entité

en: Country of nationality
fr-FR: Pays de nationalité

en: Locality
fr-FR: Localité

en: Coded data – use in subject access point
fr-FR: Code d'un caractère

en: Coded data – use in subject access point as base access point or as subdivision
fr-FR: Donnée codée – utiliser comme vedette ou comme subdivision

en: Coded data – use in topical subject access point with a geographical subdivision
fr-FR: Donnée codée - utiliser dans un sujet avec une subdivision géographique

en: Coded data: personal names
fr-FR: Donnée codée : noms de personnes

en: Time period, 9999 B.C. to present
fr-FR: Période chronologique, de 9999 avant J.C. à nos jours

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Westernmost Longitude
fr-FR: Coordonnées sous la forme sexagésimale (degrés, minutes, secondes) - Longitude la plus à l'Ouest

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Easternmost Longitude
fr-FR: Coordonnées sous la forme sexagésimale (degrés, minutes, secondes) - Longitude la plus à l'Est

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Northernmost Latitude
fr-FR: Coordonnée-Latitude la plus septentrionale

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Southernmost Latitude
fr-FR: Coordonnée-Latitude la plus méridionale

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Westernmost Longitude
fr-FR: Coordonnées en degrés décimaux - Longitude la plus à l'Ouest

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Easternmost Longitude
fr-FR: Coordonnées en degrés décimaux - Longitude la plus à l'Est

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Northernmost Latitude
fr-FR: Coordonnées en degrés décimaux - Latitude la plus au Nord

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Southernmost Latitude
fr-FR: Coordonnées en degrés décimaux - Latitude la plus au Sud

en: Duration
fr-FR: Durée

en: Form of Musical Work
fr-FR: Forme de l’œuvre musicale

en: Key or Mode of Musical Work
fr-FR: Tonalité ou mode de l’œuvre musicale

en: Type of government agency
fr-FR: Type d'agence gouvernementale

en: Conference or meeting code
fr-FR: Code de congrès ou de réunion

en: Cataloguing rules
fr-FR: Règles de catalogage

en: Subject system
fr-FR: Expression sujet

en: Title processing data
fr-FR: Données relatives au traitement des titres

en: Instruction Phrase
fr-FR: Phrase d'instructions

en: Linking Data
fr-FR: Données de lien

en: Authority Record Identifier
fr-FR: Identifiant de la notice d'autorité

en: Relationship Control
fr-FR: Contrôle de la relation

en: Interfield Linking Data
fr-FR: Données de liaison entre champs

en: Script of Cataloguing and Script of the Base Access Point
fr-FR: Ecriture de catalogage et écriture de la racine de la vedette

en: Script
fr-FR: Ecriture

en: Geographic area code
fr-FR: Code de la zone géographique

en: Form or Genre or Physical Characteristics Code
fr-FR: Code de forme, de genre ou de caractéristiques physiques

en: Relator code
fr-FR: Code de fonction

en: Script of cataloguing and script of the base access point
fr-FR: Ecriture de catalogage et écriture de la racine de la vedette

en: Language of cataloguing and language of the base access point
fr-FR: Langue de catalogage et langue du point d'accès

en: Entry element
fr-FR: Elément d'entrée

en: Part of name other than entry element
fr-FR: Ajouts au nom du personnage

en: Additions to names other than dates
fr-FR: Qualificatifs aux noms autres que les dates

en: Roman numerals
fr-FR: Chiffres romains

en: Expansion of initials of forename
fr-FR: Développement des initiales du prénom

en: Form subdivision
fr-FR: Subdivision de forme

en: Attribution qualifier
fr-FR: Qualificatif d'attribution

en: Topical subdivision
fr-FR: Subdivision de sujet

en: Geographical subdivision
fr-FR: Subdivision géographique

en: Chronological subdivision
fr-FR: Subdivision chronologique

en: Addition to name or qualifier
fr-FR: Elément ajouté au nom ou qualificatif

en: Number of meeting and/or number of part of meeting
fr-FR: N° de congrès/session

en: Location of meeting
fr-FR: Lieu du congrès

en: Date of meeting
fr-FR: Date du congrès

en: Inverted element
fr-FR: Élément rejeté

en: Part of name other than entry element and inverted element
fr-FR: Partie du nom autre que l'élément d'entrée et autre que l'élément rejeté 0 0

en: Data element
fr-FR: Élément d'entrée

en: Printer/publisher device description
fr-FR: Description du dispositif d'impression/de publication

en: Motto
fr-FR: Slogan

en: Standard citation
fr-FR: Citation normalisée

en: Size
fr-FR: Taille

en: Iconographic term
fr-FR: Terme iconographique

en: Type of family
fr-FR: Type de famille

en: Places associated with the family
fr-FR: Lieu associé à la famille

en: Language of Cataloguing and Language of the Base Access Point
fr-FR: Langue de catalogage et langue du point d'accès

en: Entry Element
fr-FR: Élément d'entrée

en: Additions to Name of the Character
fr-FR: Qualificatif au nom du personnage

en: General material designation
fr-FR: Indication générale du type de document

en: Number of section or part
fr-FR: Numéro de partie

en: Name of section or part
fr-FR: Nom de partie

en: Date of publication
fr-FR: Date de publication

en: Language
fr-FR: Langues

en: Miscellaneous information
fr-FR: Autres informations

en: Version (or date of version)
fr-FR: Version (ou date d'une version)

en: Medium of performance (for music)
fr-FR: Distribution instrumentale et vocale (pour la musique)

en: Numeric designation (for music)
fr-FR: Désignation numérique (pour la musique)

en: Key (for music)
fr-FR: Clé (pour la musique)

en: Arranged statement (for music)
fr-FR: Mention d'arrangement (pour la musique)

en: Script of cataloguing and script of the base access point.
fr-FR: Ecriture de catalogage et écriture de la racine de la vedette.

en: Form of work
fr-FR: Forme de contenu

en: Date of work
fr-FR: Date de l'oeuvre

en: Place of origin of work
fr-FR: Lieu de l'oeuvre

en: Original language of the work
fr-FR: Langue originale de l'oeuvre

en: Other distinguishing characteristics of a work
fr-FR: Autres caractéristiques de l'oeuvre

en: Authority record identifier for the related work.
fr-FR: Identifiant de la notice d'autorité pour l'œuvre associée.

en: Title [Work]
fr-FR: Titre de l'expression

en: Form of work [Work]
fr-FR: Forme de contenu de l'expression

en: Date of work [Work]
fr-FR: Date de l'oeuvre

en: Place of origin of work [Work]
fr-FR: Lieu de l'oeuvre

en: Original language of the work [Work]
fr-FR: Langue originale de l'expression

en: Number of section or part [Work]
fr-FR: Numéro de partie

en: Name of section or part [Work]
fr-FR: Nom de la section de l'oeuvre

en: Other distinguishing characteristics of a work [Work]
fr-FR: Autres caractéristiques de l'oeuvre

en: Form of the expression [Expression]
fr-FR: Forme de l'expression

en: Language of the expression [Expression]
fr-FR: Langue de l'expression

en: Content type [Expression]
fr-FR: Type de contenu de l'expression

en: Date of expression [Expression]
fr-FR: Date de l'expression

en: Medium of performance (for music) [Work]
fr-FR: Moyen d'exécution (pour la musique)

en: Numeric designation (for music) [Work]
fr-FR: Désignation numérique (pour la musique)

en: Key (for music) [Work]
fr-FR: Clé (pour la musique)

en: Medium of performance (for music) [Expression]
fr-FR: Moyen d'exécution (pour la musique)

en: Other characteristics of expression [Expression]
fr-FR: Autre caractéristiques de l'expression

en: Collective title
fr-FR: Titre collectif

en: Collective subtitle
fr-FR: Sous-titre collectif

en: Name
fr-FR: Nom de l'oeuvre

en: Authority record identifier for the name associated with the work
fr-FR: Identifiant de la notice d'autorité pour le nom associé à cette œuvre

en: Relator Code
fr-FR: Code de fonction

en: Authority record identifier for the related work
fr-FR: Identifiant de la notice d'autorité pour l'œuvre associée

en: Name [Work]
fr-FR: Nom de l'oeuvre

en: Addition to Name or Qualifier
fr-FR: Élément ajouté au nom ou qualificatif

en: Name of the other party
fr-FR: Nom de l'autre partie

en: Date of legal issue or version, or date of signing
fr-FR: Date de dépôt légal ou de version, ou date de signature

en: Form subheading
fr-FR: Sous-vedette de forme

en: Conventional title
fr-FR: Titre conventionnel

en: Topical subject or subject category
fr-FR: Elément d'entrée

en: Subject category subdivision code
fr-FR: Subdivision de la catégorie sujet sous forme codée

en: Subject category code
fr-FR: Code de catégorie de sujet

en: Topical subdivision or subject category subdivision text
fr-FR: Subdiv. de sujet

en: Country (nation state)
fr-FR: Pays

en: State or province, etc.
fr-FR: État, région, etc.

en: Intermediate political jurisdiction
fr-FR: Comté Département

en: City, etc.
fr-FR: Ville, etc.

en: Venue
fr-FR: Lieu précis, salle, etc

en: Season
fr-FR: Saison

en: Final date
fr-FR: Date de fin

en: Subsection of city, etc.
fr-FR: Subdivision de ville, etc.

en: Other geographical regions or features
fr-FR: Autre entité géographique

en: Extraterrestrial areas
fr-FR: Zones extraterrestres

en: Geographical area
fr-FR: Zone géographique

en: Chronological Subdivision
fr-FR: Subdivision chronologique

en: Script of cataloguing and base access point
fr-FR: Ecriture de catalogage et écriture de la racine de la vedette

en: Information note
fr-FR: Note d’information

en: Instruction phrase
fr-FR: Phrase d'instructions

en: Access point referred to
fr-FR: Vedette à laquelle on fait référence

en: General explanatory reference note
fr-FR: Note de renvoi explicatif

en: General scope note
fr-FR: Note sur le champ d’application

en: Text of Note
fr-FR: Texte de la note

en: Biographical note
fr-FR: Note bibliographique

en: Activity note
fr-FR: Note d'activité

en: Function/Field of activity
fr-FR: Fonction / Domaine d'activité

en: Affiliation/Address
fr-FR: Affiliation/Adresse

en: Place of activity
fr-FR: Lieu d'activité

en: Dates of activity
fr-FR: Dates d'activité

en: Address
fr-FR: Adresse

en: Sign
fr-FR: Signe

en: Geographical note
fr-FR: Note géographique

en: Nature of Content
fr-FR: Nature du contenu

en: Coverage of Content
fr-FR: Table des matières

en: Historical Information
fr-FR: Renseignements historiques

en: Authority record identifier
fr-FR: Identifiant de la notice d'autorité

en: Relationship control
fr-FR: Contrôle de la relation

en: Part of Name Other than Entry Element
fr-FR: Partie du nom autre que l'élément d'entrée

en: Date of legal issue or version, or date of the signing
fr-FR: Date de dépôt légal ou de version, ou date de la signature

en: Form Subheading
fr-FR: Sous-vedette de forme

en: Topical subject
fr-FR: Sujet - Nom commun

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent
fr-FR: Zones géographiques telles que le monde, l'hémisphère, le continent

en: Form Subdivision
fr-FR: Subdivision de forme

en: Topical Subdivision
fr-FR: Subdivision de sujet

en: Geographical Subdivision
fr-FR: Subdivision géographique

en: Entry element Mandatory
fr-FR: Elément d'entrée

en: Part or role played (operas, theatrical performances, etc.)
fr-FR: Partie ou rôle joué

en: Authority Record Number
fr-FR: Identifiant de la notice d'autorité

en: Additions to Name Other than Dates
fr-FR: Qualificatifs autres que les dates

en: Roman Numerals
fr-FR: Chiffres romains

en: Expansion of Initials of Forename
fr-FR: Développement des initiales du prénom

en: Affiliation/address
fr-FR: Adresse, affiliation

en: Subdivision (or name if entered under place)
fr-FR: Subdivision

en: Number of Meeting and/or Number of Part of a Meeting
fr-FR: Numéro du congrès

en: Location of Meeting
fr-FR: Lieu du congrès

en: Date of Meeting
fr-FR: Date du congrès

en: Inverted Element
fr-FR: Élément rejeté

en: Part of Name other than Entry Element and Inverted Element
fr-FR: Partie du nom autre que l'élément d'entrée ou l'élément rejeté

en: International Standard Identifier for the Name
fr-FR: Identifiant international normalisé pour les noms

en: Subject Term
fr-FR: Descripteur

en: Country (Nation State)
fr-FR: Pays

en: State or Province, etc.
fr-FR: État, région, etc.

en: Intermediate Political Jurisdiction.
fr-FR: Comté ou département.

en: Subsection of City, etc.
fr-FR: Subdivision de ville, etc.

en: Other Geographical Regions or Features
fr-FR: Autre entité géographique

en: Extraterrestrial Areas
fr-FR: Zone extraterrestre

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent: larger area than country
fr-FR: Zone géographique plus grande que le pays

en: Number of Section or Part
fr-FR: Numéro de partie

en: Name of Section or Part
fr-FR: Nom de partie

en: Authority record number
fr-FR: Numéro de la notice d'autorité

en: Country
fr-FR: Pays

en: State, region, etc.
fr-FR: État, région, etc.

en: County
fr-FR: Comté

en: City
fr-FR: Ville

en: Date of beginning or unique date
fr-FR: Date de début ou date unique

en: UDC number, single or beginning of a range
fr-FR: Indice CDU, isolé ou début d'une série

en: UDC number, end of a range
fr-FR: Cote CDU

en: Explanatory terms
fr-FR: Termes explicatifs

en: UDC edition
fr-FR: Edition CDU

en: Language of edition
fr-FR: Langue de l'édition

en: DDC number, single or beginning of a range
fr-FR: Indice CDD, isolé ou début d'une série

en: DDC number, end of a range
fr-FR: Cote Dewey

en: DDC edition
fr-FR: Edition Dewey

en: LC number, single or beginning of a range
fr-FR: Indice LCC, isolé ou début d'une série

en: LC number, end of a range
fr-FR: Cote LC

en: Class number, single or beginning of a range
fr-FR: Indice , isolé ou début d'une série

en: Class number, end of a range
fr-FR: Indice, fin d'une plage

en: Language of cataloguing and the base access point
fr-FR: Langue de catalogage et du point d'accès

en: Agency
fr-FR: Agence de catalogage

en: Date of latest transaction
fr-FR: Date de la dernière transaction

en: Information found
fr-FR: Information trouvée

en: Note text
fr-FR: Texte de la note

en: Corresponding Term
fr-FR: Terme correspondant

en: Date of Access
fr-FR: Date d'accès

en: Class Number
fr-FR: Indice

en: Explanatory Term
fr-FR: Terme explicatif

en: Date of deprecation of URI
fr-FR: Date d'expiration de l'URI

en: Replacement access point
fr-FR: Vedette de remplacement

en: Date of the transaction
fr-FR: Date de la transaction

en: Replaced access point
fr-FR: Vedette remplacée

en: Host name
fr-FR: Nom du serveur

en: Access number
fr-FR: Numéro d'accès

en: Compression information
fr-FR: Compression

en: Path
fr-FR: Chemin d'accès

en: Date and hour of consultation and access
fr-FR: Date et heure de consultation et d'accès

en: Electronic name
fr-FR: Nom électronique

en: Uniform Resource Name
fr-FR: URN (Uniform Resource Name) Nom Uniforme de Ressource

en: Processor of request
fr-FR: Nom de l'utilisateur

en: Bits per second
fr-FR: Bits par seconde

en: Password
fr-FR: Mot de passe

en: Logon/login
fr-FR: Login

en: Contact for access assistance
fr-FR: Contact pour l'assistance technique

en: Name of location of host in subfield $a
fr-FR: Adresse du serveur

en: Operating system
fr-FR: Système d'exploitation

en: Electronic format type
fr-FR: Type de format électronique

en: Settings
fr-FR: Paramètres

en: File size
fr-FR: Taille du fichier

en: Terminal emulation
fr-FR: Émulation du terminal

en: Uniform Resource Locator
fr-FR: URI (Uniform Resource Identifier)

en: Hours access method available
fr-FR: Heures d'accès

en: Record control number
fr-FR: Numéro de contrôle de la notice

en: Nonpublic note
fr-FR: Note non destinée au public

en: Access method
fr-FR: Mode d'accès

en: Public note
fr-FR: Note publique /note de retour

en: Tag of the source format field
fr-FR: Etiquette de la zone du format source

en: Indicators and subfields of the source format field
fr-FR: Indicateurs et sous-zones de la zone du format source

en: Header
fr-FR: En-tête

en: Record Identifier
fr-FR: Identifiant de la notice

en: Persistent Record Identifier
fr-FR: Identifiant de la notice

en: Version Identifier
fr-FR: Identifiant de la version

en: PPN (FR)
fr-FR: PPN

en: International Standard Name Identifier (ISNI)
fr-FR: ISNI (International Standard Name Identifier)

en: International Standard Authority Data Number (Obsolete)
fr-FR: Numéro international normalisé des données d’autorité (ISADN)

en: Other Identifier
fr-FR: Autre identifiant

en: Other System Persistent Record Identifier
fr-FR: Identifiant pérenne dans d’autres systèmes

en: Other System Control Numbers
fr-FR: Identifiant de la notice dans un autre système

en: Music Incipit
fr-FR: Incipit (musique)

en: International Standard Text Code (ISTC)
fr-FR: ISTC (International Standard Text Code)

en: International Standard Musical Work Code (ISWC)
fr-FR: ISWC (International Standard Musical Work Code)

en: International Standard Audiovisual Number (ISAN)
fr-FR: ISAN (International Standard Audiovisual Number)

en: International Standard Recording Code (ISRC)
fr-FR: ISRC (International Standard Recording Code)

en: General Processing Data
fr-FR: Données générales de traitement

en: Language of the Entity
fr-FR: Langue de l’entité

en: Nationality of the Entity
fr-FR: Nationalité de l’entité

en: Coded Data Field: Entity Name as Subject Access Point
fr-FR: Zone de données codées : nom de personne / Nom de collectivité / Famille / Marque, utilisés comme points d’accès autorisés

en: Coded Data Field: Personal Name
fr-FR: Zone de données codées : nom de personne

en: Coded Data Field: Time Period of Work Content
fr-FR: Zone de données codées : Période du contenu de l’œuvre

en: Coded Data Field: Territorial or Geographical Name
fr-FR: Zone de données codées : nom de territoire ou nom géographique

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings, Visual Projections, Musical Compositions and Performances
fr-FR: Zone de données codées : Durée et circonstances de la captation

en: Coded Data Field: Form of Musical Work and Key or Mode
fr-FR: Zone de données codées : Forme de l’œuvre musicale et tonalité ou mode

en: Coded Data Field: Corporate Name
fr-FR: Zone de données codées : nom de collectivité

en: RULES
fr-FR: Règles

en: Coded Data Field: Title
fr-FR: Zone de données codées : titre uniforme

en: Geographic Area Code
fr-FR: Code d’aire géographique

en: Coded Data Field: Form, Genre or Physical Characteristics
fr-FR: Zone de données codées : Forme, genre ou caractéristiques physiques

en: Authorized Access Point - Personal Name
fr-FR: Vedette - Nom de personne

en: Authorized Access Point - Corporate Body Name
fr-FR: Vedette

en: Authorized Access Point - Territorial or Geographical Name
fr-FR: Vedette - Nom géographique

en: Authorized Access Point - Trademark
fr-FR: Marque

en: Authorized Access Point - Printer/Publisher Device
fr-FR: Vedette - Editeur ou imprimeur

en: Authorized Access Point - Family Name
fr-FR: Nom famile

en: Authorized Access Point - Character
fr-FR: Point d’accès autorisé – Nom de personnage fictif

en: Authorized Access Point - Title
fr-FR: Vedette

en: Authorized Access Point - Title (Work)
fr-FR: Point d’accès autorisé – Titre (œuvre)

en: Authorized Access Point - Title (Expression) (Provisional)
fr-FR: Point d’accès autorisé – Titre (expression)

en: Authorized Access Point - Collective Title
fr-FR: Vedette Rubrique de classement

en: Authorized Access Point - Name/Title
fr-FR: Vedette

en: Authorized Access Point - Name/Title (Work)
fr-FR: Point d’accès autorisé – Auteur/titre (œuvre)

en: Authorized Access Point - Name/Title (Expression)
fr-FR: Point d’accès autorisé – Auteur/Titre (expression)

en: Authorized Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
fr-FR: Vedette - Nom/Titre (oeuvre)

en: Authorized Access Point - Name/Collective Title
fr-FR: Vedette Auteur Rubrique de classement

en: Authorized Access Point - Topical Subject
fr-FR: Vedette-Matière nom commun

en: Authorized Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
fr-FR: Vedette Lieu d'édition, d'exécution, de provenance, etc.

en: Authorized Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
fr-FR: Vedette - Genre, forme ou caractéristiques physiques

en: Information Note
fr-FR: Note d’information

en: Textual See Also Reference Note
fr-FR: Note de renvoi textuel « Voir aussi »

en: Textual See Reference Note
fr-FR: Note de renvoi textuel « Voir »

en: General Explanatory Reference Note
fr-FR: Note de renvoi explicatif

en: General Scope Note
fr-FR: Note sur le champ d’application

en: Users/Intended Audience Note
fr-FR: Note sur le public destinataire

en: Biography and Activity Note
fr-FR: Note sur la biographie et l’activité

en: Activity Note Pertaining to Printer/Publisher
fr-FR: Note sur les activités des imprimeurs-libraires

en: Geographical Note
fr-FR: Note géographique

en: Note on Work
fr-FR: Note sur l’œuvre

en: Variant Access Point - Personal Name
fr-FR: Forme rejetée - Nom de personne

en: Variant Access Point - Corporate Body Name
fr-FR: Forme rejetée

en: Variant Access Point - Territorial or Geographical Name
fr-FR: Forme rejetée - Nom géographique

en: Variant Access Point - Trademark
fr-FR: Forme rejetée - Marque

en: Variant Access Point - Printer/Publisher Device
fr-FR: Forme rejetée - Editeur ou imprimeur

en: Variant Access Point - Family Name
fr-FR: Forme rejetée -Famille

en: Variant Access Point - Character
fr-FR: Variante de point d’accès – Nom de personnage fictif

en: Variant Access Point - Title
fr-FR: Forme rejetée

en: Variant Access Point - Title (Work)
fr-FR: Variante de point d’accès – Titre (œuvre)

en: Variant Access Point - Title (Expression) (Provisional)
fr-FR: Variante de point d’accès – Titre (expression)

en: Variant Access Point - Name/Title
fr-FR: Forme rejetée - Auteur/Titre

en: Variant Access Point - Name/Title (Work)
fr-FR: Variante de point d’accès – Auteur/titre (œuvre)

en: Variant Access Point - Name/Title (Expression)
fr-FR: Variante de point d’accès – Auteur/titre (expression)

en: Variant Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
fr-FR: Forme rejetée - Nom/Titre (oeuvre)

en: Variant Access Point - Name/Collective Title
fr-FR: Forme rejetée – Auteur / Rubrique de classement

en: Variant Access Point - Topical Subject
fr-FR: Forme rejetée

en: Variant access point - Place and date of publication, performance, provenance etc.
fr-FR: Forme rejetée – Lieu d’édition, exécution, provenance, etc.

en: Variant Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
fr-FR: Forme rejetée - Genre, forme ou caractéristiques physiques

en: Related Access Point - Personal Name
fr-FR: Forme associée - Nom de personne

en: Related Access Point - Personal Name with Responsibility for the Work
fr-FR: Point d’accès en relation – Nom de personne associé à l’œuvre

en: Related Access Point - Personal Name for a Contributor Associated with the Expression
fr-FR: Point d’accès en relation – Nom de personne associé à l’expression

en: Related Access Point - Corporate Body Name
fr-FR: Forme associée

en: Related Access Point - Corporate Body Name with Responsibility for the Work
fr-FR: Point d’accès en relation – Nom de collectivité associé à l’œuvre

en: Related Access Point - Corporate Body Name for a Contributor Associated with the Expression
fr-FR: Point d’accès en relation – Nom de collectivité associé à l’expression

en: Related Access Point - Territorial or Geographical Name
fr-FR: Forme associée - Nom géographique

en: Related Access Point - Trademark
fr-FR: Forme associée -Marque

en: Related Access Point - Printer/Publisher Device
fr-FR: Forme associée - Editeur ou imprimeur

en: Related Access Point - Family Name
fr-FR: Forme associée - Famille

en: Related Access Point - Family Name with Responsibility for the Work
fr-FR: Point d’accès en relation – Nom de famille associé à l’œuvre

en: Related Access Point - Family Name for a Associated with the Expression
fr-FR: Point d’accès en relation – Nom de famille associé à l’expression

en: Related Access Point - Character
fr-FR: Point d’accès en relation – Nom de personnage fictif

en: Related Access Point - Title
fr-FR: Forme associée

en: Related Access Point - Title (Work)
fr-FR: Point d’accès en relation – Titre (œuvre)

en: Related Access Point - Title (Expression) (Provisional)
fr-FR: Point d’accès en relation – Titre (expression)

en: Related Access Point - Name/Title
fr-FR: Forme associée

en: Related Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
fr-FR: Forme associée - Nom/Titre (oeuvre)

en: Related Access Point - Name/Collective Title
fr-FR: Forme associée – Auteur / Rubrique de classement

en: Related Access Point - Topical Subject
fr-FR: Forme associée

en: Related Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
fr-FR: Forme associée – Lieu d’édition, exécution, provenance, etc.

en: Related Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
fr-FR: Forme associée - Genre, forme ou caractéristiques physiques

en: Subject Access Point - Personal Name
fr-FR: Point d’accès sujet – Nom de personne

en: Subject Access Point - Corporate Body Name
fr-FR: Point d’accès sujet – Nom de collectivité

en: Subject Access Point - Family Name
fr-FR: Point d’accès sujet – Nom de famille

en: Subject Access Point - Topical Name
fr-FR: Point d’accès sujet – Nom commun

en: Subject Access Point - Geographical Name
fr-FR: Point d’accès sujet – Nom géographique

en: Subject Access Point - Uncontrolled Subject Terms
fr-FR: Point d’accès sujet en vocabulaire libre

en: Subject Access Point - Trademark
fr-FR: Point d’accès sujet – Nom de marque

en: Subject Access Point - Hierarchical Geographical Name
fr-FR: Point d’accès sujet – Nom géographique hiérarchisé

en: Subject Access Point - Title (Work)
fr-FR: Point d’accès sujet – Titre (œuvre)

en: Subject Access Point - Title (Expression)
fr-FR: Point d’accès sujet – Titre (expression)

en: Place(s) and Date(s) Associated with the Entity
fr-FR: Lieu(x) et date(s) associé(s) à l’entité

en: Subject Access Point - Name/Title (Work)
fr-FR: Point d’accès sujet – Auteur/titre (œuvre)

en: Subject Access Point - Name/Title (Expression)
fr-FR: Point d’accès sujet – Auteur/titre (expression)

en: Universal Decimal Classification (UDC)
fr-FR: Classification décimale universelle (CDU)

en: Dewey Decimal Classification (DDC)
fr-FR: Classification décimale Dewey (CDD)

en: Library of Congress Classification (LCC)
fr-FR: Classification de la Bibliothèque du Congrès (LCC)

en: Other Classification Numbers
fr-FR: Autres classifications

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Personal Name
fr-FR: Forme parallèle – Nom de personne

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Corporate Body Name
fr-FR: Forme parallèle

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Territorial or Geographical Name
fr-FR: Forme parallèle – Nom de territoire ou nom géographique

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Trademark
fr-FR: Forme parallèle – Marque

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Printer/Publisher Device
fr-FR: Forme parallèle - Editeur ou imprimeur

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Family Name
fr-FR: Forme parallèle – Famille

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Character
fr-FR: Point d’accès autorisé dans une autre langue et/ou écriture – Nom de personnage fictif Point d’accès autorisé dans une autre langue et/ou écriture – Nom de personnage fictif

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title
fr-FR: Forme parallèle – Titre uniforme

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Work)
fr-FR: Point d’accès autorisé dans une autre langue et/ou écriture – Titre (œuvre)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Expression) (Provisional)
fr-FR: Point d’accès autorisé dans une autre langue et/ou écriture – Titre (expression)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title
fr-FR: Forme parallèle – Auteur / Titre

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Work)
fr-FR: Point d’accès autorisé dans une autre langue et/ou écriture – Auteur/titre (œuvre)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Expression)
fr-FR: Point d’accès autorisé dans une autre langue et/ou écriture – Auteur/titre (expression)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
fr-FR: Forme parallèle - Nom/Titre (oeuvre)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Collective Title
fr-FR: Forme parallèle – Auteur / Rubrique de classement

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Topical Subject
fr-FR: Forme parallèle – Matière nom commun

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
fr-FR: Forme parallèle – Lieu d’édition, exécution, provenance, etc.

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Form, Genre or Physical Characteristics
fr-FR: Forme parallèle – Forme, genre ou caractéristiques physiques

en: Originating Source
fr-FR: Origine de la notice

en: Source Data Found
fr-FR: Sources consultées avec profit

en: Source Data Not Found
fr-FR: Sources consultées en vain

en: Usage or Scope Information
fr-FR: Information sur l’utilisation ou sur le champ d’application du point d’accès autorisé

en: Corresponding Data in Other Systems
fr-FR: Équivalent dans d’autres référentiels ou classifications

en: Example Under Note
fr-FR: Citation dans une autre notice

en: General Cataloguer's Note
fr-FR: Note générale de travail

en: Deleted Access Point Information
fr-FR: Information sur les points d’accès autorisés de remplacement

en: Replaced Access Point Information
fr-FR: Information sur les points d’accès autorisés remplacés

en: Electronic Location and Access
fr-FR: Adresse électronique et mode d’accès

en: Data Not Converted From Source Format
fr-FR: Données non converties du format source

en: Default
fr-FR: Défaut

en: Personal Name
fr-FR: Nom de personne

en: Corporate Body Name
fr-FR: Nom de la personne morale

en: Territorial or Geographical Name
fr-FR: Nom géographique

en: Trademark
fr-FR: Marque

en: Printer/Publisher Device
fr-FR: Dispositif d'impression/de publication

en: Family Name
fr-FR: Nom de famille

en: Character
fr-FR: Caractères

en: Title
fr-FR: Titre de l'oeuvre

en: Title (Work)
fr-FR: Titre (Oeuvre)

en: Title (Expression)
fr-FR: Titre (Expression)

en: Collective Title
fr-FR: Titre collectif

en: Name/Title
fr-FR: Nom/Titre

en: Name/Title (Work)
fr-FR: Nom/Titre (Œuvre)

en: Name/Title (Expression)
fr-FR: Nom/Titre (Expression)

en: Name/Collective Title
fr-FR: Nom/Titre collectif

en: Topical Subject
fr-FR: Sujet - Nom commun

en: Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
fr-FR: Lieu et date de publication, de représentation, de provenance, etc.

en: Form, Genre or Physical Characteristics
fr-FR: Forme, Genre ou Caractéristiques physiques

en: Default UNIMARC Standard Authority types:
fr-FR: Types d'autorités standard UNIMARC par défaut :

en: vocal a cappella music
fr-FR: musique vocale a cappella

en: instrumental music
fr-FR: musique instrumentale

en: vocal and instrumental music
fr-FR: musique vocale et instrumentale

en: electroacoustic music
fr-FR: musique électro-acoustique

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
fr-FR: musique mixte (électroacoustique et autre média)

en: undefined,variable
fr-FR: indéfini, variable

en: other
fr-FR: autre

en: cartographic tactile image
fr-FR: image cartographique tactile

en: computer dataset
fr-FR: jeu de données informatiques

en: computer program
fr-FR: programme informatique

en: cartographic dataset
fr-FR: jeu de données cartographiques

en: cartographic three-dimensional form
fr-FR: forme cartographique en trois dimensions

en: cartographic image
fr-FR: image cartographique

en: cartographic moving image
fr-FR: image cartographique mobile

en: cartographic tactile three-dimensional form
fr-FR: forme cartographique tactile en trois dimensions

en: notated music
fr-FR: musique notée

en: notated movement
fr-FR: mouvement noté

en: performed music
fr-FR: musique jouée

en: sounds
fr-FR: sons

en: spoken word
fr-FR: mot parlé

en: still image
fr-FR: image fixe

en: tactile three-dimensional form
fr-FR: forme tactile en trois dimensions

en: tactile image
fr-FR: image tactile

en: tactile notated music
fr-FR: musique notée tactile

en: tactile notated movement
fr-FR: mouvement noté tactile

en: tactile text
fr-FR: texte tactile

en: three-dimensional form
fr-FR: forme en trois dimensions

en: two-dimensional moving image
fr-FR: image mobile en deux dimensions

en: three-dimensional moving image
fr-FR: image mobile en trois dimensions

en: text
fr-FR: texte

en: electronic
fr-FR: électronique

en: microform
fr-FR: microforme

en: microscopic
fr-FR: microscopique

en: projected
fr-FR: projeté

en: stereographic
fr-FR: stereographique

en: video
fr-FR: vidéo

en: multiple media
fr-FR: multimédia

en: unmediated
fr-FR: sans média

en: other media
fr-FR: autre forme

en: computer
fr-FR: ordinateur

en: unspecified
fr-FR: non précisé

en: Reproduction is not complete
fr-FR: La reproduction n'est pas achevée

en: Reproduction is complete
fr-FR: La reproduction est achevée

en: undetermined
fr-FR: indéterminé

en: Acquisition framework
fr-FR: Grille d'acquisition

en: Default UNIMARC bibligraphic framework in English.
fr-FR: Grille bibliographique UNIMARC par défaut en anglais.

en: Withdrawn status
fr-FR: Exclu du prêt

en: Damaged status
fr-FR: Statut endommagé

en: Lost status
fr-FR: Perdu

en: Use restrictions
fr-FR: Retiré de la circulation

en: Date acquired
fr-FR: Date de création

en: Copy number
fr-FR: Volume

en: Uniform resource identifier
fr-FR: Adresse URI (Uniform Resource Identifier)

en: Coded location qualifier
fr-FR: Location

en: Koha itemnumber (autogenerated)
fr-FR: Itemnumber (koha)

en: Source of acquisition
fr-FR: Sous-champ ignoré

en: Home library
fr-FR: Site de rattachement

en: Current library
fr-FR: Site actuel

en: Shelving location
fr-FR: Localisation

en: Barcode
fr-FR: Code à barres

en: Cost, replacement price
fr-FR: Coût de remplacement

en: Price effective from
fr-FR: Date prix de remplacement

en: Inventory number
fr-FR: Numéro inventaire

en: Full call number
fr-FR: Cote

en: Materials specified (bound volume or other part)
fr-FR: Nombre de pièces (volume lié ou autre partie)

en: Date last checked out
fr-FR: Date de prêt ou de dépôt

en: Checked out
fr-FR: Date de restitution prévue

en: Not for loan
fr-FR: Exclu du prêt

en: Cost, normal purchase price
fr-FR: Prix

en: Shelving control number
fr-FR: Public visé

en: Total holds
fr-FR: Total des réservations

en: Serial enumeration / chronology
fr-FR: Enumération / chronologie du périodique

en: Total checkouts
fr-FR: Total des prêts

en: Total renewals
fr-FR: Total des renouvellements

en: Date last seen
fr-FR: Date derniere lecture cb/inventaire

en: Non-public note
fr-FR: Note interne

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Ensembles
fr-FR: [Obsolète] Instruments ou voix dans un ensemble

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Soloists
fr-FR: [Obsolète] Instruments ou voix solistes

en: Institution to which the Field Applies
fr-FR: Établissement ou exemplaire auquel s’applique la zone

en: Number (ISBN)
fr-FR: ISBN

en: Terms of Availability and/or Price
fr-FR: Disponibilité et/ou prix

en: Erroneous ISBN
fr-FR: ISBN erroné

en: Number (ISSN)
fr-FR: Numéro (ISSN)

en: ISSN-L or linking ISSN
fr-FR: ISSN-L ou ISSN de liaison

en: Cancelled ISSN-L
fr-FR: ISSN annulé

en: Cancelled ISSN
fr-FR: ISSN ou ISSN-L erroné

en: Erroneous ISSN or ISSN-L
fr-FR: ISSN erroné

en: Fingerprint System Code
fr-FR: Code du système utilisé pour l'empreinte

en: Fingerprint
fr-FR: Empreinte

en: Number (ISMN)
fr-FR: Numéro (ISMN)

en: Erroneous ISMN
fr-FR: ISMN erroné

en: Erroneous Article Identifier
fr-FR: Numéro d'article erroné

en: Number (ISRN)
fr-FR: Numéro (ISRN)

en: Cancelled/Invalid/Erroneous ISRN
fr-FR: ISRN annulé, invalide ou erroné

en: Number (ISRC)
fr-FR: Numéro (ISRC)

en: Terms of Availability and/or Price [Obsolete]
fr-FR: Disponibilité et/ou prix

en: Country Code
fr-FR: Code de pays

en: Erroneous number
fr-FR: Numéro erroné

en: Erroneous Number
fr-FR: Numéro erroné

en: System Control Number
fr-FR: Identifiant de la notice dans un autre système

en: Cancelled or Invalid Control Number
fr-FR: Numéro erroné ou annulé

en: System code for musical notation
fr-FR: Système de codage de l'incipit musical

en: Erroneous CODEN
fr-FR: CODEN erroné

en: Terms of availability and/or price
fr-FR: Disponibilité et/ou prix

en: Erroneous publisher's number
fr-FR: Numéro d'éditeur erroné

en: Standard Number
fr-FR: Numéro normalisé

en: Additional codes following standard number or code
fr-FR: Codes additionnels faisant suite au numéro normalisé

en: Erroneous Number or Code
fr-FR: Numéro ou code erroné

en: Language of Text, Soundtrack etc.
fr-FR: Langue du texte, de la bande son, etc.

en: Language of Intermediate Text when Item is Not Translated from Original
fr-FR: Langue du texte intermédiaire quand la ressource n'est pas traduite à partir de l’œuvre originale

en: Language of Original Work
fr-FR: Langue de l'oeuvre originale

en: Language of Summary
fr-FR: Langue du résumé

en: Language of Contents Page
fr-FR: Langue de la table des matières

en: Language of Title Page if Different from Text
fr-FR: Page de titre si elle diffère de celle du texte

en: Language of Title Proper if Not First Language of Text, Soundtrack, etc.
fr-FR: Langue du titre propre si elle diffère de la langue du texte ou de la bande son, etc.

en: Language of Libretto, etc.
fr-FR: Langue du livret, etc.

en: Language of Accompanying Material
fr-FR: Langue des textes d'accompagnement

en: Language of Subtitles
fr-FR: Langue des sous-titres

en: Source of non-ISO code
fr-FR: Source du code non-ISO

en: Country of publication
fr-FR: Pays de publication

en: Locality (non-ISO)
fr-FR: Lieu de publication (code non-ISO)

en: Locality (ISO)
fr-FR: Lieu de publication (code ISO)

en: Monograph Coded Data
fr-FR: Données codées sur les monographies textuelles

en: Form of resource: Coded Data: Medium Designator
fr-FR: Données codées sur la forme de la ressource – Présentation matérielle

en: Continuing resource Coded Data
fr-FR: Données codées sur les ressources continues

en: Coded Data - General
fr-FR: Données codées - Généralités

en: Motion Picture Coded Data - Archival
fr-FR: Données codées sur les archives de films

en: Coded Data for Graphics
fr-FR: Données codées pour les ressources graphiques

en: Coded Data for Three-Dimensional Artefacts and Realia
fr-FR: Données codées pour les objets en trois dimensions naturels ou fabriqués

en: Cartographic Material Coded Data (General)
fr-FR: Données codées sur les ressources cartographiques - Généralités

en: Cartographic Material Coded Data: Physical attributes (General)
fr-FR: Données codées sur les ressources cartographiques - Caractéristiques matérielles (généralités)

en: Aerial Photography and Remote Sensing Coded Data: Physical Attributes
fr-FR: Données codées relatives aux photographies aériennes et aux images de télédétection - Caractéristiques matérielles

en: Type of Scale
fr-FR: Type d'échelle

en: Constant Ratio Linear Horizontal Scale
fr-FR: Echelle horizontale à taux linéaire constant

en: Constant Ratio Linear Vertical Scale
fr-FR: Échelle verticale à taux linéaire constant

en: Co-ordinates - Westernmost Longitude
fr-FR: Coordonnées - Longitude ouest

en: Co-ordinates - Easternmost Longitude
fr-FR: Coordonnées - Longitude la plus à l'est

en: Co-ordinates - Northernmost Latitude
fr-FR: Coordonnées - Latitude - Limite nord

en: Co-ordinates - Southernmost Latitude
fr-FR: Coordonnées - Latitude - Limite sud

en: Angular Scale
fr-FR: Echelle angulaire

en: Declination - Northern Limit
fr-FR: Déclinaison - Limite nord

en: Declination - Southern Limit
fr-FR: Déclinaison - Limite sud

en: Right ascension - Eastern Limits
fr-FR: Ascension droite - Limite est

en: Right ascension - Western Limits
fr-FR: Ascension droite - Limite ouest

en: Equinox
fr-FR: Équinoxe

en: Epoch
fr-FR: Époque

en: Planet
fr-FR: Planète à laquelle s'applique la zone

en: Character of Image
fr-FR: Type d’image

en: Form of Cartographic Item
fr-FR: Forme de la ressource cartographique

en: Presentation Technique for Photographic or Non-Photographic Image
fr-FR: Présentation technique (pour les images photographiques ou non photographiques)

en: Position of Platform for Photographic or Remote Sensing Image
fr-FR: Position du vecteur (pour les images photographiques ou de télédétection)

en: Category of Satellite for Remote Sensing Image
fr-FR: Catégorie de satellite (pour les images de télédétection)

en: Name of Satellite for Remote Sensing Image
fr-FR: Nom du satellite (pour les images de télédétection)

en: Recording Technique for Remote Sensing Image
fr-FR: Technique d’enregistrement (pour les images de télédétection)

en: Format of Notated Music
fr-FR: Présentation musicale (musique imprimée ou manuscrite)

en: Literary Text Indicator (Non-Music Performance)
fr-FR: Genre du texte (enregistrements sonores non musicaux)

en: Multiple Musical Format
fr-FR: Présentations musicales multiples

en: Sound Recording Coded Data (General)
fr-FR: Données codées pour les enregistrements sonores (généralités)

en: Sound Recording Coded Data (Detail)
fr-FR: Données codées pour les enregistrements sonores (détail)

en: Key or mode of Musical Work
fr-FR: Tonalité ou mode de l’œuvre musicale

en: Microform Coded Data Physical Attributes
fr-FR: Données codées sur les microformes - Caractéristiques matérielles

en: Spheroid
fr-FR: Ellipsoïde

en: Horizontal Datum
fr-FR: Données horizontales

en: Grid and Referencing System
fr-FR: Quadrillage et système de référence

en: Overlapping and Referencing System
fr-FR: Chevauchement et système de référencement

en: Secondary Grid and Referencing System
fr-FR: Quadrillage complémentaire et système de référencement

en: Vertical Datum
fr-FR: Données verticales

en: Unit of Measurement of Heighting
fr-FR: Unité de mesure pour l'altitude

en: Contour Interval
fr-FR: Équidistance des courbes de niveau

en: Supplementary Contour Interval
fr-FR: Équidistance des courbes de niveau secondaires

en: Unit of Measurement of Bathymetry
fr-FR: Unité de mesure de bathymétrie

en: Bathymetric Interval
fr-FR: Équidistance des courbes bathymétriques

en: Supplementary Bathymetric Interval
fr-FR: Équidistance des courbes bathymétriques secondaires

en: Coded Data for Electronic Resources
fr-FR: Données codées pour les ressources électroniques

en: Antiquarian Coded Data - General
fr-FR: Données codées sur les livres anciens - Généralités

en: Institution and Copy to Which the Field Applies
fr-FR: Établissement ou exemplaire auquel s’applique la zone

en: Coded data - Copy specific attributes
fr-FR: Données codées - Particularités de l’exemplaire

en: Binding specific characteristics
fr-FR: Particularités de la reliure

en: Age
fr-FR: Époque

en: Binding State of Preservation code - specific
fr-FR: État de conservation de la reliure - Particularités

en: Body of the Book Specific Characteristics
fr-FR: Particularités d’exemplaire du corps de l’ouvrage

en: Body of the Book State of Preservation Code - specific
fr-FR: État de conservation du corps de l’ouvrage - Particularités

en: Type of Performance Medium
fr-FR: Type d'exécution

en: Instrument/Voice, Conductor, Other Performer or Device
fr-FR: Instrument/voix, chef d'orchestre ou de choeur, autre éxecutant ou dispositif

en: Type of Ensemble
fr-FR: Type d'ensemble

en: Group within Larger Ensemble
fr-FR: Groupe à l'intérieur d'un ensemble plus large

en: Number of Parts
fr-FR: Nombre de parties

en: Number of Players
fr-FR: Nombre de joueurs

en: Type of performance medium
fr-FR: Type de performance Moyenne

en: Instrument or Voice Soloist
fr-FR: Instrumentiste voix soliste

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Not Included in an Ensemble
fr-FR: Instrumentiste voix non soliste

en: Vocal or Instrumental Ensemble
fr-FR: Ensemble vocal ou instrumental

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Included in an Ensemble
fr-FR: Instrument ou voix non soliste

en: Specific Instrument
fr-FR: Instrument spécifique relatif au générique

en: ISBD Content form Code
fr-FR: Forme du contenu selon l’ISBD sous forme codée

en: ISBD Content Qualification Code
fr-FR: Qualificatif(s) du contenu selon l’ISBD sous forme codée

en: Other Coding for Content Form
fr-FR: Autre référentiel utilisé pour coder la forme du contenu

en: ISBD Media Type Code
fr-FR: Type de médiation selon l’ISBD sous forme codée

en: Other Coding for Media Type
fr-FR: Autre référentiel utilisé pour coder le type de médiation

en: Materials specified
fr-FR: Matériel spécifique

en: Type of Carrier Code
fr-FR: Type de support sous forme codée

en: Title Proper
fr-FR: Titre propre

en: General Material Designation
fr-FR: Indication générale du type de document

en: Title Proper by Another Author
fr-FR: Titre d'un auteur différent

en: Other Title Information
fr-FR: Complément du titre

en: First Statement of Responsibility
fr-FR: Première mention de responsabilité

en: Subsequent Statement of Responsibility
fr-FR: Mention de responsabilité suivante

en: Number of a Part
fr-FR: Numéro de partie

en: Name of a Part
fr-FR: Titre de partie

en: Inclusive dates
fr-FR: Dates de production extrêmes

en: Bulk dates
fr-FR: Dates de production prédominantes

en: Title page information following the title proper (for older monographic publications)
fr-FR: Informations de la page de titre autres que le titre propre (pour les monographies anciennes)

en: Volume Designation
fr-FR: Indication du volume

en: Language of Parallel Title Proper
fr-FR: Langue du titre parallèle

en: Content form
fr-FR: Forme du contenu

en: Content qualification
fr-FR: Qualification du contenu

en: Media type
fr-FR: Type de média

en: Issue Statement
fr-FR: Autre mention d'édition

en: Parallel Edition Statement
fr-FR: Mention parallèle d'édition

en: Statement of Responsibility Relating to Edition
fr-FR: Mention de responsabilité relative à l'édition

en: Mathematical Data Statement
fr-FR: Mention des données mathématiques

en: Statement of scale
fr-FR: Mention de l'échelle

en: Statement of projection
fr-FR: Mention de la projection

en: Statement of coordinates
fr-FR: Mention des coordonnées

en: Right ascension and declination
fr-FR: Ascension droite et déclinaison

en: Statement of equinox
fr-FR: Mention de l'équinoxe

en: Numbering: Dates and Volume Designations
fr-FR: Numérotation : dates et désignations des volumes

en: Source of Numbering Information
fr-FR: Source d'information sur la numérotation

en: Printed Music Specific Statement
fr-FR: Mention de présentation musicale

en: Parallel Printed Music Specific Statement(s)
fr-FR: Mention parallèle de présentation musicale

en: Place of Publication, Distribution, etc.
fr-FR: Lieu de publication, de diffusion, etc.

en: Address of Publisher, Distributor, etc.
fr-FR: Adresse de l'éditeur, du diffuseur, etc.

en: Name of Publisher, Distributor, etc.
fr-FR: Nom de l'éditeur, du diffuseur, etc.

en: Date of Publication, Distribution, etc.
fr-FR: Date de publication, de diffusion, etc.

en: Place of Manufacture
fr-FR: Lieu de fabrication

en: Address of Manufacturer
fr-FR: Adresse du fabricant

en: Name of Manufacturer
fr-FR: Nom du fabricant

en: Date of Manufacture
fr-FR: Date de fabrication

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the main source of information
fr-FR: Adresse entière prise à la page de titre

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the colophon
fr-FR: Adresse entière prise au colophon ou à l'achevé d'imprimé

en: Place of Publication, Production, Distribution or Manufacture
fr-FR: Lieu de publication, production, distribution/diffusion, fabrication

en: Address of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
fr-FR: Adresse de publication, production, distribution/diffusion, fabrication

en: Name of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
fr-FR: Nom de l’éditeur, du producteur, distributeur/diffuseur, fabricant

en: Date of Publication, Production, Distribution or Manufacture or Copyright Notice
fr-FR: Date de publication, production, distribution/diffusion, fabrication, copyright

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information
fr-FR: Adresse entière prise à la page de titre

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon
fr-FR: Adresse entière prise au colophon ou à l'achevé d'imprimer

en: Specific Material Designation and Extent of Item
fr-FR: Type de présentation matérielle et importance matérielle

en: Materials and Technique display
fr-FR: Affichage des matériels et de la technique

en: Other Physical Details
fr-FR: Autres caractéristiques matérielles

en: Accompanying Material
fr-FR: Matériel d'accompagnement

en: Series Title
fr-FR: Titre de la collection

en: Parallel Series Title
fr-FR: Titre parallèle de la collection

en: Statement of Responsibility
fr-FR: Mention de responsabilité

en: ISSN of Series
fr-FR: ISSN de la collection

en: Language of Parallel Title
fr-FR: Langue du titre parallèle

en: Designation and extent of file
fr-FR: Définition et taille du fichier

en: File type
fr-FR: Type de fichier

en: Encoding standard
fr-FR: Encodage

en: Version of encoding standard
fr-FR: Version d'encodage

en: Details of encoding standard
fr-FR: Detail encodage

en: Resolution
fr-FR: Résolution

en: Regional encoding
fr-FR: Codage régional

en: Encoded bitrate
fr-FR: Débit encodé

en: Organization
fr-FR: Organisation

en: Arrangement
fr-FR: Classement du matériel

en: Level
fr-FR: Niveau

en: Carrier Type Designation
fr-FR: Désignation du type de transporteur

en: Institution and Copy to Which Field Applies
fr-FR: Établissement ou exemplaire auquel s'applique la zone

en: Uniform Resource Identifier.
fr-FR: URI (Uniform Resource Identifier).

en: Action
fr-FR: Opération

en: Action Identification
fr-FR: Identification de l'opération

en: Time of Action
fr-FR: Date de l'opération

en: Action Interval
fr-FR: Intervalle entre les opérations

en: Contingency for Action
fr-FR: Contingence de l'opération

en: Authorisation
fr-FR: Autorisation

en: Jurisdiction
fr-FR: Attribution

en: Method of Action.
fr-FR: Méthode de l'opération.

en: Site of Action
fr-FR: Lieu de l'opération

en: Action Agent
fr-FR: Agent de l'opération

en: Status
fr-FR: État

en: Extent
fr-FR: Extention

en: Type of Unit
fr-FR: Type d'unité matérielle

en: Non-public Note
fr-FR: Note confidentielle

en: Public Note
fr-FR: Note publique

en: Name of source
fr-FR: Nom de la source

en: Dates of Coverage
fr-FR: Dates de recension

en: Location within source
fr-FR: Localisation dans la source

en: Uniform Resource Identifier (URI)
fr-FR: URI (Uniform Resource Identifier)

en: International Standard Number
fr-FR: Numéro international normalisé

en: Text of Unstructured Note
fr-FR: Texte de la note non structurée

en: Type of reproduction
fr-FR: Type de reproduction

en: Place of reproduction
fr-FR: Lieu de reproduction

en: Agency Responsible for the Reproduction
fr-FR: Organisme responsable de la reproduction

en: Date of publication for the reproduction
fr-FR: Date de la reproduction

en: Physical description of the reproduction
fr-FR: Description matérielle de la reproduction

en: Series statement for the reproduction
fr-FR: Mention de collection de la reproduction

en: Completeness of the reproduction code
fr-FR: Code sur la complétude de la reproduction

en: Coverage of the reproduction
fr-FR: Note sur la complétude de la reproduction

en: Terms of access to the reproduction
fr-FR: Conditions d’accès à la reproduction

en: Note About Reproduction
fr-FR: Note sur la reproduction

en: URL of the reproduction
fr-FR: URI de la reproduction

en: Date of consultation
fr-FR: Date de consultation

en: ISSN of the reproduction
fr-FR: ISSN de la reproduction

en: ISBN of the reproduction
fr-FR: ISBN de la reproduction

en: Date when the URL in $u was found to be invalid
fr-FR: Date de constat d’invalidité de l’URL saisie en $u

en: Frequency
fr-FR: Périodicité

en: Dates of Frequency
fr-FR: Dates

en: Title of level 1 subdivision
fr-FR: Titre de la subdivision de niveau 1

en: Title of level 2 subdivision
fr-FR: Titre de la subdivision de niveau 2

en: Title of level 3 subdivision
fr-FR: Titre de la subdivision de niveau 3

en: Title of level 4 subdivision
fr-FR: Titre de la subdivision de niveau 4

en: Title of level 5 subdivision
fr-FR: Titre de la subdivision de niveau 5

en: Title of level 6 subdivision
fr-FR: Titre de la subdivision de niveau 6

en: Title of level 7 subdivision
fr-FR: Titre de la subdivision de niveau 7

en: Title of level 8 subdivision
fr-FR: Titre de la subdivision de niveau 8

en: Sequence of pages or first page of a subdivision
fr-FR: Premières pages ou séquences de page d'une subdivision

en: Other information concerning a subdivision
fr-FR: Autre information concernant une subdivision

en: Dissertation or thesis details and type of degree
fr-FR: Type de thèse ou de travail universitaire et nature du diplôme

en: Discipline of degree
fr-FR: Discipline du diplôme

en: Date of degree
fr-FR: Date du diplôme

en: Body granting the degree
fr-FR: Organisme qui délivre le diplôme

en: Title of other edition of dissertation or thesis
fr-FR: Titre d’une autre édition de la thèse ou du travail universitaire

en: Text preceding or following the note
fr-FR: Texte qui précède ou suit la note

en: Preferred Citation
fr-FR: Référence bibliographique recommandée

en: Text of awards note
fr-FR: Texte de la note de récompense

en: Name of award
fr-FR: Nom de la récompense

en: Year of award
fr-FR: Année de la récompense

en: Country of award
fr-FR: Pays de la récompense

en: Identification of the Holder
fr-FR: Identification du titulaire

en: Control number
fr-FR: Numéro de control

en: Funding Organization
fr-FR: Organisme de financement

en: Program
fr-FR: Programme de financement

en: Project Number
fr-FR: Identifiant du projet

en: Project Name
fr-FR: Nom du projet

en: Project Acronym
fr-FR: Acronyme du projet

en: Source for Acquisition/Subscription Address
fr-FR: Source de l'acquisition, adresse pour l'abonnement

en: Stock Number
fr-FR: Numéro d'éditeur

en: Terms of Availability
fr-FR: Disponibilité

en: Terms governing access, use and reproduction
fr-FR: Conditions d'utilisation et de reproduction

en: Authorization
fr-FR: Source

en: Authorized users
fr-FR: Utilisateurs non restreints

en: Bibliographic Record Identifier
fr-FR: Identifiant de la notice bibliographique liée

en: Koha number
fr-FR: Champ interne koha

en: Author
fr-FR: Auteur

en: Place of Publication
fr-FR: Lieu de publication

en: Date of Publication
fr-FR: Date de publication

en: Parallel title
fr-FR: Titre parallèle

en: International Standard Music Number
fr-FR: ISMN, Numéro international normalisé de la musique

en: Other title information.
fr-FR: Sous-titre ou complément du titre.

en: Physical description
fr-FR: Description matérielle

en: International standard identifier for a work
fr-FR: Identifiant international standardisé d’une œuvre

en: International standard identifier for an expression
fr-FR: Identifiant international standardisé d’une expression

en: Series statement
fr-FR: Titre de collection

en: Volume Number
fr-FR: Numéro de volume

en: International Standard Serial Number
fr-FR: ISSN

en: International Standard Book Number
fr-FR: ISBN

en: Preferred access point
fr-FR: Titre uniforme

en: Language (when part of a heading)
fr-FR: Langue (quand elle fait partie de la vedette)

en: Miscellaneous Information
fr-FR: Autres informations

en: Version (or Date of Version)
fr-FR: Version (ou date d’une version)

en: Medium of Performance (for Music)
fr-FR: Distribution instrumentale et vocale (pour la musique)

en: Numeric Designation (for Music)
fr-FR: Numéro du morceau de musique

en: Key (for Music)
fr-FR: Clé (pour la musique)

en: Additional Elements (for Music)
fr-FR: Éléments additionnels (pour la musique)

en: Collective Uniform Title
fr-FR: Rubrique de classement

en: Collective Uniform Subtitle
fr-FR: Subdivision de la rubrique de classement

en: Date of Publication, etc.
fr-FR: Date de publication, etc.

en: Language (when part of heading)
fr-FR: Langue (quand elle fait partie de la rubrique de classement)

en: Form Heading Proper
fr-FR: Titre de forme

en: Month and Day
fr-FR: Mois et jour

en: Personal Name - Entry Element of Person
fr-FR: Nom de personne, élément d’entrée

en: Personal Name - Part of Name Other than Entry Element Forename
fr-FR: Nom de personne, élément(s) du nom rejeté(s)

en: Personal Name - Dates
fr-FR: Nom de personne, dates

en: Personal Name Qualifier
fr-FR: Qualificatif

en: Title of Part
fr-FR: Titre de partie

en: Year
fr-FR: Année

en: Numeration (Arabic)
fr-FR: Numérotation (en chiffres arabes)

en: Numeration (Roman)
fr-FR: Numérotation (en chiffres romains)

en: Institution in Locality
fr-FR: Établissement précisant la localisation

en: Place in Locality
fr-FR: Lieu précis

en: Authority Entry Record Number
fr-FR: Identifiant de la notice d’autorité

en: Parallel Title
fr-FR: Titre parallèle

en: Number of Part
fr-FR: Numéro de partie

en: Name of Part
fr-FR: Titre de partie

en: Volume or Dates associated with Title
fr-FR: Volume ou dates associés au titre

en: Language of Title
fr-FR: Langue du titre parallèle

en: Half title
fr-FR: Faux-titre

en: Added Title-page Title
fr-FR: Titre de l’autre page de titre

en: Variant Title
fr-FR: Autre variante du titre

en: Title proper, variant title or uniform title in standard modern spelling
fr-FR: Titre propre, titre uniforme ou variante du titre en graphie moderne

en: Former Title Proper
fr-FR: Titre précédent

en: Volumes or Dates of Former Title
fr-FR: Numérotation des volumes ou dates extrêmes du titre précédent

en: ISSN of Former Title
fr-FR: ISSN précédent

en: Key Title
fr-FR: Titre clé

en: Qualifier
fr-FR: Qualificatif

en: Volume or Dates Associated with Key Title
fr-FR: Numéro de volume ou dates associés au titre clé

en: Abbreviated Title
fr-FR: Titre abrégé

en: Additional Title
fr-FR: Titre ajouté

en: Other title information
fr-FR: Complément du titre

en: Number of part
fr-FR: Numéro de partie

en: Name of part
fr-FR: Titre de partie

en: Translated Title
fr-FR: Titre traduit

en: Language of Translated Title
fr-FR: Langue du titre traduit

en: Artificial title
fr-FR: Titre artificiel

en: Institution and Copy to which the Field Applies
fr-FR: Établissement ou exemplaire auquel s'applique la zone

en: Entry Element Name
fr-FR: Nom de l'auteur

en: Arranged Statement (for Music)
fr-FR: Arrangement (musique)

en: Subject Category Entry Element Text
fr-FR: Catégorie sujet sous forme textuelle

en: Subject Category Subdivision Code
fr-FR: Subdivision de la catégorie sujet sous forme codée

en: Subject Category Code
fr-FR: Catégorie sujet sous forme codée

en: Subject Category Subdivision Text
fr-FR: Subdivision de la catégorie sujet sous forme textuelle

en: Intermediate Political Jurisdiction
fr-FR: Département, comté, etc

en: State or Province etc.
fr-FR: Etat ou région, etc.

en: Institution and Copy to which the field applies
fr-FR: Établissement ou exemplaire auquel s'applique la zone

en: Country (Nation State) or Larger Entity Country
fr-FR: Pays

en: Building, vehicle, etc.
fr-FR: Immeuble, véhicule, etc.

en: Other geographic regions or features
fr-FR: Autre entité géographique

en: Extraterrestrial area
fr-FR: Zone extraterrestre

en: Make and Model of Machines
fr-FR: Marque et modèle de machine

en: Programming Languages
fr-FR: Langage de programmation

en: Operating System
fr-FR: Système d'exploitation

en: Code
fr-FR: Code d’aire géographique

en: Subject Indicator Number
fr-FR: Numéro indicateur de sujet

en: String
fr-FR: Chaîne

en: Reference Indicator Number
fr-FR: Numéro indicateur de référence

en: Language of Terms
fr-FR: Langue

en: Classification Record Number
fr-FR: Identifiant de la notice de classification

en: Edition
fr-FR: Édition

en: Class number
fr-FR: Indice

en: Book number
fr-FR: Numéro de livre

en: Book Number
fr-FR: Numéro de livre

en: Classification Subdivision
fr-FR: Subdivision de la classification

en: Additions to Names Other than Dates
fr-FR: Eléments ajoutés aux noms autres que les dates

en: International standard identifier for the name
fr-FR: Identifiant international normalisé pour les noms

en: Part or Role played
fr-FR: Rôle joué

en: Number of Meeting and/or Number of Part of Meeting
fr-FR: Numéro de congrès et/ou numéro de session de congrès

en: Part of Name Other than Entry Element and Inverted Element
fr-FR: Partie du nom autre que l'élément d'entrée et que l'élément rejeté

en: Data Element
fr-FR: Élément d'entrée

en: Qualifications
fr-FR: Qualificatif

en: Uniform title
fr-FR: Titre uniforme

en: Date of Transaction
fr-FR: Date de la transaction

en: Cataloguing Rules (Descriptive Conventions)
fr-FR: Règles de catalogage utilisées

en: Original Control Number
fr-FR: Identifiant d'origine

en: ISSN Centre Code
fr-FR: Code du centre ISSN

en: Text of note
fr-FR: Texte de la note

en: Code of Institution
fr-FR: Code de l'institution

en: Institution Identifier
fr-FR: Identifiant de l'établissement

en: Sub-Location Identifier
fr-FR: Identifiant de sous-localisation

en: Coded Location Qualifier (2 or 3 characters)
fr-FR: Qualificatif de localisation codé

en: Non-coded Location Qualifier
fr-FR: Qualificatif de localisation non codé

en: Call Number Prefix
fr-FR: Préfixe de cote

en: Call Number
fr-FR: Cote

en: Shelving Form of Title, Author, Author/Title
fr-FR: Forme du titre, du nom de l’auteur ou du segment auteur/titre utilisés pour le rangement

en: Call Number Suffix
fr-FR: Suffixe de cote

en: Item Identifier
fr-FR: Identifiant pour un exemplaire unique

en: Copy Identifier
fr-FR: Identifiant pour des exemplaires multiples

en: Copy Number
fr-FR: Numéro d'exemplaires multiples

en: Non-public Note.
fr-FR: Note non destinée au public.

en: Link text
fr-FR: Affichage du lien hypertextuel

en: Date and Hour of Consultation and Access
fr-FR: Date et heure de la consultation

en: Electronic Format Type
fr-FR: Type de format électronique

en: Tag of the Source Format Field
fr-FR: Étiquette de la zone du format source

en: Indicators and Subfields of the Source Format Field
fr-FR: Indicateurs et sous-zones de la zone du format source

en: Koha biblio number
fr-FR: Numéro biblio (koha)

en: Koha biblioitem number
fr-FR: Numéro biblioitem (koha)

en: Koha biblio creation date
fr-FR: Date creation notice (koha)

en: Koha biblio modification date
fr-FR: Date modification notice (koha)

en: Serial
fr-FR: Périodique

en: Koha item type
fr-FR: Type de document Koha

en: Number of issues
fr-FR: Nombre de prêts

en: Koha issues (borrowed), all copies
fr-FR: Nombre de prêts, tous les exemplaires

en: Source of classification or shelving scheme
fr-FR: Source de classification ou règle de classement

en: Koha normalized classification for sorting
fr-FR: Élément de tri

en: Serial record
fr-FR: Notice de périodique

en: Record Label
fr-FR: Etiquette de la notice

en: International Standard Book Number (ISBN)
fr-FR: Numéro international normalisé du livre (ISBN)

en: International Standard Serial Number (ISSN)
fr-FR: Numéro international normalisé des publications en série (ISSN)

en: Fingerprint Identifier
fr-FR: Identifiant d'empreintes digitales

en: International Standard Music Number (ISMN)
fr-FR: Numéro international normalisé de la musique (ISMN)

en: Article Identifier
fr-FR: Numéro d'article

en: International Standard Technical Report Number (ISRN)
fr-FR: Numéro international normalisé de rapport technique

en: Other Standard Identifier
fr-FR: Autre numéro d'identification normalisé

en: National Bibliography Number
fr-FR: Numéro de l'agence bibliographique nationale

en: Legal Deposit Number
fr-FR: Numéro de dépôt légal

en: Government Publication Number
fr-FR: Numéro de publication officielle

en: Other system persistent record identifier
fr-FR: Identifiant pérenne dans d’autres systèmes

en: CODEN (Serials)
fr-FR: CODEN (Périodiques)

en: Publisher's Number
fr-FR: Numéro de référence éditoriale

en: Universal Product Code (UPC)
fr-FR: Numéro universel de produit (UPC)

en: International Article Number (EAN)
fr-FR: EAN

en: Language of the Resource
fr-FR: Langue de la ressource

en: Country of Publication or Production
fr-FR: Pays de publication ou de production

en: Coded Data Field: Textual Material, Monographic
fr-FR: Zone de données codées : textes, monographies

en: Coded Data Field: Textual Material - Physical Attributes
fr-FR: Zone de données codées : forme de la ressource

en: Coded Data Field: Continuing Resources
fr-FR: Zone de données codées : Publications en série

en: Coded Data Field: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
fr-FR: Zone de données codées : vidéo et films

en: Coded Data Fields: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
fr-FR: Zone de données codées : vidéo et films

en: Coded Data Field: Graphics
fr-FR: zone de données codées : documents graphiques

en: Coded Data Field: Three-Dimensional Artefacts and Realia
fr-FR: Zone de données codées : Objets en trois dimensions, artefacts

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - General
fr-FR: Zone de données codées : Document cartographique - Généralités

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Physical Attributes
fr-FR: Zone de données codées : Documents cartographiques : Caractéristiques physiques

en: Coded Data Field: Time Period of Item Content
fr-FR: zone de données codées : période historique

en: Coded Data Field: Cartographic Resources - Scale and Co-Ordinates
fr-FR: zone de données codées : documents cartographiques, échelle et coordonnées

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - Specific Material Designation Analysis
fr-FR: zone de données codées : documents cartographiques, autres caractéristiques physiques

en: Coded Data Field: Sound Recordings and Music
fr-FR: zone de données codées : enregistrements sonores et musique imprimée

en: Coded Data Field: Sound Recordings - Physical Attributes
fr-FR: zone de données codées : enregistrements sonores, caractéristiques physiques

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings and Printed Music
fr-FR: zone de données codées : durée des enregistrements sonores

en: Coded Data Field: Microforms - Physical Attributes
fr-FR: zone de données codées : microformes, caractéristiques physiques

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Geodetic, Grid and Vertical Measurement
fr-FR: zone de données codées : documents cartographiques - mesures géodésiques

en: Coded Data Field: Electronic Resources
fr-FR: Zone de données codées : Ressources électroniques

en: Coded Data Field: Antiquarian - General
fr-FR: Zone de données codées : livres anciens

en: Coded Data Field: Copy Specific Attributes
fr-FR: Zone de données codées : livres anciens, caractères de l'exemplaire

en: Coded Data Field: Medium of Performance [Obsolete]
fr-FR: Zone de données codées : médium d'exécution d'une oeuvre [OBSOLÈTE]

en: Coded Data Field: Medium of Performance
fr-FR: Zone de données codées : Distribution instrumentale et vocale

en: Coded Data Field: content form
fr-FR: Zone de données codées : Forme de la ressource

en: Coded Data Field: media type
fr-FR: Zone de données codées : type de média

en: Coded Data Field: Type of Carrier
fr-FR: Zone de données codées : Type de carrière

en: Title and Statement of Responsibility
fr-FR: Titre et mention de responsabilité

en: Coded Data Field: Content Form
fr-FR: Zone de données codées : Forme de la ressource

en: Edition Statement
fr-FR: Mention d'édition

en: Material Specific Area: Cartographic Resources - Mathematical Data
fr-FR: zone particulière à certains types de documents : documents cartographiques, données mathématiques

en: Material Specific Area: Numbering of Continuing Resources
fr-FR: Zone particulière à certains types de documents : ressources continues, numérotation

en: Material Specific Area: Printed Music Specific Statement
fr-FR: zone particulière à certains types de documents : musique notée - présentation musicale

en: Publication, Distribution, etc.
fr-FR: Publication, diffusion, etc.

en: Projected Publication Date
fr-FR: Date de publication prévue

en: Production, Publication, Distribution, Manufacture statements
fr-FR: Mentions de production, publication, diffusion et manufacture

en: Physical Description
fr-FR: Description physique

en: Series
fr-FR: Collection

en: Material Specific Area: Electronic Resource Characteristics
fr-FR: Zone particulière à certains types de documents : ressources électroniques

en: Digital File Characteristics
fr-FR: Caractéristiques du fichier numérique

en: Organization and Arrangement of Materials
fr-FR: Transposition et arrangement

en: Carrier Type
fr-FR: Type de support

en: General Notes
fr-FR: Notes générales

en: Notes Pertaining to Identification Numbers
fr-FR: note sur les numéros d'identification

en: Notes Pertaining to Coded Information
fr-FR: note sur les informations codées

en: General Notes Pertaining to Descriptive Information
fr-FR: Note générale sur la description bibliographique

en: Notes Pertaining to Title and Statement of Responsibility
fr-FR: Note sur le titre et la mention de responsabilité

en: Notes Pertaining to Edition and Bibliographic History
fr-FR: Note sur l'édition et l'histoire bibliographique

en: Notes Pertaining to Publication, Distribution, etc.
fr-FR: Note sur l'adresse bibliographique, etc.

en: Notes Pertaining to Physical Description
fr-FR: Notes relatives à la description physique

en: Notes Pertaining to Series
fr-FR: note sur la collection

en: Notes Pertaining to Binding and Availability
fr-FR: Notes relatives à la localisation et à la disponibilité

en: Notes Pertaining to Linking Fields
fr-FR: note sur les zones de liens

en: Notes Pertaining to Related Titles
fr-FR: Note sur les titres associés

en: Notes Pertaining to Subject Access
fr-FR: note sur les vedettes matières

en: Notes Pertaining to Responsibility
fr-FR: note sur la responsabilité intellectuelle

en: Notes Pertaining to Material (Or Type of Publication) Specific Information
fr-FR: note sur les informations propres au type de documents

en: Note Relating to the Copy in Hand
fr-FR: Note sur l'exemplaire

en: Provenance Note
fr-FR: Note de provenance

en: Action Note
fr-FR: Note d'action

en: Internal Bibliographies/Indexes Note
fr-FR: Bibliographies internes/Note d'index

en: External Indexes/Abstracts/References Note
fr-FR: note sur les index, extraits et citations publiés séparément

en: Credits Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
fr-FR: note sur le générique

en: Cast Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
fr-FR: Note sur la distribution (matériel projeté, vidéo et enregistrements sonores)

en: Original Version Note
fr-FR: Note sur la version originale

en: Reproduction Note
fr-FR: Note de reproduction

en: Frequency Statement Note (Continuing Resources)
fr-FR: Note sur la périodicité

en: Contents Note
fr-FR: Note de contenu

en: Dissertation (Thesis) Note
fr-FR: Note de thèse

en: Summary or Abstract
fr-FR: Résumé ou extrait

en: Preferred Citation of Described Materials
fr-FR: titre choisi pour le document

en: Awards Note
fr-FR: Note sur les récompenses

en: Location of Originals/ Reproductions
fr-FR: Localisation des originaux / reproductions

en: Type of Electronic Resource Note
fr-FR: Note sur le type de ressource électronique

en: System Requirements Note (Electronic Resources)
fr-FR: note sur la configuration requise (ressources électroniques)

en: Funding Information Note
fr-FR: Note d'information sur le poste budgétaire

en: Acquisition Information Note
fr-FR: Note d'acquisition

en: Notes on Information Service Policy
fr-FR: Notes sur les droits d'accès et d'utilisation

en: Subseries
fr-FR: Sous-série

en: Source of Excerpt or Offprint
fr-FR: Est un extrait ou un tiré à part de

en: Excerpt or Offprint
fr-FR: Extrait ou Impression

en: Supplement
fr-FR: Supplément

en: Parent of Supplement
fr-FR: Publication-mère du supplément

en: Issued with
fr-FR: Est publié avec

en: is Updated by
fr-FR: est mis à jour par

en: Updates
fr-FR: Mises à jour

en: Continues
fr-FR: Suite de

en: Continues in Part
fr-FR: Suite partielle de

en: Supersedes
fr-FR: Remplace

en: Supersedes in Part
fr-FR: Remplace en partie

en: Absorbed
fr-FR: A absorbé

en: Absorbed in Part
fr-FR: A absorbé en partie

en: Formed by Merger of
fr-FR: fusion de

en: Separated from
fr-FR: Scission de

en: Continued by
fr-FR: Suivi de

en: Continued in Part by
fr-FR: Suivi partiellement de

en: Superseded by
fr-FR: Remplacé par

en: Superseded in Part by
fr-FR: Remplacé en partie par

en: Absorbed by
fr-FR: Absorbé par

en: Absorbed in Part by
fr-FR: Absorbé en partie par

en: Split into
fr-FR: Scission de

en: Merged with XXX to Form
fr-FR: Fusionné avec XXX pour former

en: Changed Back to
fr-FR: Redevient

en: Other Edition in the Same Medium
fr-FR: autre édition sur le même support

en: Other Edition in Another Medium
fr-FR: autre édition sur un autre support

en: Translated as
fr-FR: Traduit comme

en: Translation of
fr-FR: Traduction de

en: Other Edition, State or Impression in the Same Medium
fr-FR: reproduction de

en: Reproduced as
fr-FR: Reproduit comme

en: Set Level
fr-FR: Niveau de l'ensemble

en: Subset Level
fr-FR: Niveau des sous-ensembles

en: Piece Level
fr-FR: Niveau de dépouillement

en: Piece-Analytic Level
fr-FR: Niveau de dépouillement

en: Item Reviewed
fr-FR: Exemplaire révisé

en: Also Bound with This Volume
fr-FR: est relié avec ce volume

en: Bound with
fr-FR: Relié avec

en: Other Related Works
fr-FR: Autres oeuvres en lien

en: Preferred Access Point
fr-FR: Titre uniforme

en: Collective Preferred Title
fr-FR: Titre collectif préféré

en: Preferred Conventional Heading
fr-FR: Titre de référence

en: Preferred Access Point - Identification of a Work
fr-FR: Point d'entrée - Identification d'une oeuvre

en: Preferred Access Point - Identification of an Expression
fr-FR: Point d'entrée - Identification d'une expression

en: Parallel Title Proper
fr-FR: Titre parallèle

en: Half Title
fr-FR: Faux-titre

en: Cover Title
fr-FR: Titre de couverture

en: Added Title-Page Title
fr-FR: Titre de la page de titre additionnelle

en: Caption Title
fr-FR: Titre de départ

en: Running Title
fr-FR: Titre courant

en: Spine Title
fr-FR: Titre de dos

en: Other Variant Titles
fr-FR: Autres variantes du titre

en: Title in Standard Modern Spelling
fr-FR: titre dans un alphabet moderne

en: Former Title (Continuing Resources)
fr-FR: Titre précédent (Ressources continues)

en: Key Title (Continuing Resources)
fr-FR: Titre clé (Ressources continues)

en: Abbreviated Title (Continuing Resources)
fr-FR: Titre abrégé (Ressources continues)

en: Expanded Title
fr-FR: Titre développé

en: Additional Title Supplied by Cataloguer
fr-FR: Titre ajouté par le catalogueur

en: Translated Title Supplied by Cataloguer
fr-FR: titre traduit ajouté par le catalogueur

en: Section Title
fr-FR: Titre de section

en: Artifical Title
fr-FR: Titre artificiel

en: Name / Preferred Access Point - Identification of a Work
fr-FR: Nom / Point d'entrée - Identification d'une oeuvre

en: Name / Preferred Access Point - Identification of an Expression
fr-FR: Nom / Point d'entrée - Identification d'une expression

en: Personal Name Used as Subject
fr-FR: Nom de personne - vedette matière

en: Corporate Body Name Used as Subject
fr-FR: Nom de personne morale utilisé comme sujet

en: Family Name Used as Subject
fr-FR: Nom de famille utilisé comme sujet

en: Name and Title Used as Subject
fr-FR: Nom et titre - vedette matière

en: Title Used as Subject
fr-FR: Titre - vedette matière

en: Topical Name Used as Subject
fr-FR: Sujet - Nom commun

en: Geographical Name Used as Subject
fr-FR: Nom géographique - vedette matière

en: Form, Genre or Physical Characteristics Heading
fr-FR: Vedette de Forme, Genre ou Caractéristiques physiques

en: Uncontrolled Subject Terms
fr-FR: Termes non contrôlés

en: Subject Category (Provisional)
fr-FR: Catégorie de sujet (Provisoire)

en: Trademark Used as Subject
fr-FR: marque déposée utilisée comme sujet

en: Hierarchical Geographical Name Used as Subject
fr-FR: Nom géographique - vedette matière

en: Place and Date of Publication, Performance, etc.
fr-FR: Lieu et Date de Publication, exécution, etc.

en: Place and Date of Provenance
fr-FR: Lieu et date de provenance

en: Technical Details Access (Electronic Resources) [Obsolete]
fr-FR: Accès aux Détails techniques (Ressources Électroniques) [OBSOLÈTE]

en: Occupation
fr-FR: Profession

en: Function
fr-FR: Fonction

en: Time Period Code
fr-FR: Code de période chronologique

en: Dewey Decimal Classification
fr-FR: Classification décimale de Dewey

en: Library of Congress Classification
fr-FR: Classification de la Bibliothèque du Congrès

en: Other Class Numbers
fr-FR: Autres numéros de classification

en: Personal Name - Primary Responsibility
fr-FR: Auteur principal

en: Personal Name - Alternative Responsibility
fr-FR: Coauteur

en: Personal Name - Secondary Responsibility
fr-FR: Nom de personne - mention de responsabilité secondaire

en: Personal Name - Provenance or Ownership
fr-FR: Nom de personne - provenance ou propriété

en: Corporate Body Name - Primary Responsibility
fr-FR: collectivité principale

en: Corporate Body Name - Alternative Responsibility
fr-FR: collectivité - coauteur

en: Corporate Body Name - Secondary Responsibility
fr-FR: collectivité - mention de responsabilité secondaire

en: Corporate Body Name - Provenance or Ownership
fr-FR: Collectivité - provenance propriété

en: Family Name - Primary Responsibility
fr-FR: nom générique de famille - mention de responsabilité principale

en: Family Name - Alternative Responsibility
fr-FR: nom générique de famille - coauteur

en: Family Name - Secondary Responsibility
fr-FR: nom générique de famille - mention de responsabilité secondaire

en: Family Name - Provenance or Ownership
fr-FR: Nom de famille - provenance propriété

en: Name - Entity Responsible
fr-FR: Nom - responsabilité intellectuelle

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Primary Responsibility
fr-FR: Titre de forme pour les textes législatifs et religieux – Responsabilité principale

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Alternative Responsibility
fr-FR: Titre de forme pour les textes législatifs et religieux – Autre responsabilité principale

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Secondary Responsibility
fr-FR: Titre de forme pour les textes législatifs et religieux – Responsabilité secondaire

en: National ISSN Centre
fr-FR: centre ISSN

en: Holding Institution
fr-FR: Institution dépositaire

en: Location and Call Number
fr-FR: Localisation et cote

en: Data Not Converted from Source Format
fr-FR: Données non converties du format source

en: System Control Numbers (Koha)
fr-FR: Numéros de contrôle interne (Koha)

en: local dates
fr-FR: dates locales

en: Location and item information (Koha)
fr-FR: Localisation et informations de l'exemplaire (Koha)

en: Fast Add Framework
fr-FR: Grille de catalogage rapide

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal UNIMARC framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
fr-FR: "FA", une grille de catalogage UNIMARC minimale d'ajout rapide adaptée au PEB ou au catalogage à la volée.
