Koha 23.11.08.001 - en to fr-FR translation catalogue (1835 entries)

en: Overpayment refund
fr-FR: Remboursement du trop-perçu

en: Payment
fr-FR: Paiement

en: Writeoff
fr-FR: Pertes et profits

en: Forgiven
fr-FR: Dette remise

en: Credit
fr-FR: Crédit

en: A discount applied to a patrons fine
fr-FR: Une remise a été appliquée sur les amendes d'un adhérent

en: Refund
fr-FR: Remboursement

en: Lost item fee refund
fr-FR: Remboursement des frais de document perdu

en: Purchase
fr-FR: Achat

en: Cancellation
fr-FR: Annulation

en: Lost item processing fee refund
fr-FR: Remboursement des frais de traitement des exemplaires perdus

en: Credit types used in Koha
fr-FR: Types de crédit utilisés dans Koha

en: Account creation fee
fr-FR: Frais de création de compte

en: Account renewal fee
fr-FR: Frais de renouvellement de compte

en: Article request fee
fr-FR: Frais de demande d'article

en: Lost item
fr-FR: Exemplaire perdu

en: Manual fee
fr-FR: Frais manuels

en: New card fee
fr-FR: Frais pour une nouvelle carte

en: Overdue fine
fr-FR: Amende pour retard

en: Lost item processing fee
fr-FR: Frais de traitement des exemplaires perdus

en: Payment from library to patron
fr-FR: Paiement de la bibliothèque vers l'adhérent

en: Rental fee
fr-FR: Coût du prêt

en: Daily rental fee
fr-FR: Frais de location journalière

en: Renewal of daily rental item
fr-FR: Renouvellement d'exemplaire emprunté pour la journée

en: Renewal of rental item
fr-FR: Renouvellement d'exemplaire emprunté

en: Hold fee
fr-FR: Frais de réservation

en: Hold waiting too long
fr-FR: Réservation dépassée

en: Credit has been voided
fr-FR: Le crédit a été annulé

en: Debit types used in Koha
fr-FR: Types de débit utilisés dans Koha

en: No
fr-FR: Non

en: Yes
fr-FR: Oui

en: Cash
fr-FR: Comptant

en: Cash via SIP2
fr-FR: Comptant via SIP2

en: Creditcard
fr-FR: Carte de crédit

en: Creditcard via SIP2
fr-FR: Carte de crédit via SIP2

en: Every week
fr-FR: Chaque semaine

en: Active
fr-FR: Actif

en: In negotiation
fr-FR: En négociation

en: Closed
fr-FR: Fermé

en: Expired
fr-FR: Expiré

en: Cancelled
fr-FR: Annulé

en: For review
fr-FR: A revoir

en: Renew
fr-FR: Renouveler

en: Cancel
fr-FR: Annuler

en: ERM librarian
fr-FR: Bibliothécaire ERM

en: Subject specialist
fr-FR: Spécialiste du sujet

en: Consortial
fr-FR: Consortium

en: Not yet active
fr-FR: Pas encore actif

en: Rejected
fr-FR: Rejetée

en: Controlling
fr-FR: Contrôle en cours

en: Future
fr-FR: Futur

en: Historic
fr-FR: Historique

en: Filing cabinet
fr-FR: Classeur

en: Cupboard
fr-FR: Placard

en: Complete
fr-FR: Complet

en: Aggregated full
fr-FR: Complètement agrégé

en: Abstract and index
fr-FR: Résumé et index

en: E-book
fr-FR: Livre numérique

en: Mixed content
fr-FR: Contenu mélangé

en: E-journal
fr-FR: Magazine numérique

en: Online reference
fr-FR: Référence en ligne

en: Print
fr-FR: Imprimer

en: Streaming media
fr-FR: Support de streaming

en: Unknown
fr-FR: Inconnu

en: Newsletter
fr-FR: Lettre d'information

en: Report
fr-FR: Rapport

en: Proceedings
fr-FR: Procédures

en: Website
fr-FR: Site Web

en: Newspaper
fr-FR: Journal

en: Unspecified
fr-FR: Non précisé

en: Book
fr-FR: Livre

en: Bookseries
fr-FR: Collection

en: Database
fr-FR: Base de données

en: Thesis/Dissertation
fr-FR: Thèse/Mémoire

en: Streaming video
fr-FR: Streaming vidéo

en: Audiobook
fr-FR: Livre audio

en: PR - Platform master report
fr-FR: PR - Rapport principal sur les plateformes

en: PR_P1 - Platform usage
fr-FR: PR_P1 - Utilisation de la plateforme

en: DR - Database master report
fr-FR: DR - Rapport principal sur les bases de données

en: DR_D1 - Database search and item usage
fr-FR: DR_D1 - Recherche dans la base de données et utilisation d’éléments

en: DR_D2 - Database access denied
fr-FR: DR_D2 - Accès refuses à la base de données

en: TR - Title master report
fr-FR: TR - Rapport principal sur les titres

en: TR_B1 - Book requests (excluding OA_Gold)
fr-FR: TR_B1 - Requêtes de livres (sans OA_Gold)

en: TR_B2 - Book access denied
fr-FR: TR_B2 - Accès refusés aux livres

en: TR_B3 - Book usage by access type
fr-FR: TR_B3 - Utilisation des livres par type d'accès

en: TR_J1 - Journal requests (excluding OA_Gold)
fr-FR: TR_J1 - Requêtes de revues (sans OA_Gold)

en: TR_J2 - Journal access denied
fr-FR: TR_J2 - Accès refusés aux revues

en: TR_J3 - Journal usage by access type
fr-FR: TR_J3 - Utilisation des revues par type d'accès

en: TR_J4 - Journal requests by YOP(excluding OA_Gold)
fr-FR: TR_J4 - Requêtes de revues par année de publication (sans OA_Gold)

en: IR - Item master report
fr-FR: IR - Rapport principal sur les éléments

en: IR_A1 - Journal article requests
fr-FR: IR_A1 - Requêtes d'articles de revues

en: IR_M1 - Multimedia item requests
fr-FR: IR_M1 - Requêtes d'éléments multimédia

en: Searches platform
fr-FR: Recherches sur la plateforme

en: Total item investigations
fr-FR: Total des investigations d'éléments

en: Total item requests
fr-FR: Total des requêtes d'éléments

en: Unique item investigations
fr-FR: Investigations d'éléments distincts

en: Unique item requests
fr-FR: Requêtes d'éléments distincts

en: Unique title investigations
fr-FR: Investigations de titres distincts

en: Unique title requests
fr-FR: Requêtes de titres distincts

en: Searches automated
fr-FR: Recherches automatisées

en: Searches federated
fr-FR: Recherches fédérées

en: Searches regular
fr-FR: Recherches régulières

en: No license
fr-FR: Pas de licence

en: Limit exceeded
fr-FR: Limite dépassée

en: Orders
fr-FR: Commandes

en: Reports
fr-FR: Rapports

en: Outage
fr-FR: Panne

en: Andorra
fr-FR: Andorre

en: United Arab Emirates
fr-FR: Émirats arabes unis

en: Antigua & Barbuda
fr-FR: Antigua-et-Barbuda

en: Albania
fr-FR: Albanie

en: Armenia
fr-FR: Arménie

en: Antarctica
fr-FR: Antarctique

en: Argentina
fr-FR: Argentine

en: American Samoa
fr-FR: Samoa américaines

en: Austria
fr-FR: Autriche

en: Australia
fr-FR: Australie

en: Åland Islands
fr-FR: Îles Åland

en: Azerbaijan
fr-FR: Azerbaïdjan

en: Bosnia & Herzegovina
fr-FR: Bosnie-Herzégovine

en: Barbados
fr-FR: Barbade

en: Belgium
fr-FR: Belgique

en: Bulgaria
fr-FR: Bulgarie

en: Bahrain
fr-FR: Bahreïn

en: Benin
fr-FR: Bénin

en: St. Barthélemy
fr-FR: Saint-Barthélemy

en: Bermuda
fr-FR: Bermudes

en: Bolivia
fr-FR: Bolivie

en: Caribbean Netherlands
fr-FR: Pays-Bas caribéens

en: Brazil
fr-FR: Brésil

en: Bhutan
fr-FR: Bhoutan

en: Bouvet Island
fr-FR: Île Bouvet

en: Belarus
fr-FR: Biélorussie

en: Cocos (Keeling) Islands
fr-FR: Îles Cocos (Keeling)

en: Central African Republic
fr-FR: République centrafricaine

en: Switzerland
fr-FR: Suisse

en: Cook Islands
fr-FR: Îles Cook

en: Chile
fr-FR: Chili

en: Cameroon
fr-FR: Cameroun

en: China
fr-FR: Chine

en: Colombia
fr-FR: Colombie

en: Cape Verde
fr-FR: Cap Vert

en: Christmas Island
fr-FR: Île Christmas

en: Cyprus
fr-FR: Chypre

en: Czechia
fr-FR: Tchéquie

en: Germany
fr-FR: Allemagne

en: Denmark
fr-FR: Danemark

en: Dominica
fr-FR: Dominique

en: Dominican Republic
fr-FR: République dominicaine

en: Algeria
fr-FR: Algérie

en: Ecuador
fr-FR: Équateur

en: Estonia
fr-FR: Estonie

en: Egypt
fr-FR: Égypte

en: Western Sahara
fr-FR: Sahara occidental

en: Eritrea
fr-FR: Érythrée

en: Spain
fr-FR: Espagne

en: Ethiopia
fr-FR: Éthiopie

en: Finland
fr-FR: Finlande

en: Fiji
fr-FR: Fidji

en: Falkland Islands
fr-FR: Îles Falkland

en: Micronesia
fr-FR: Micronésie

en: Faroe Islands
fr-FR: Îles Féroé

en: United Kingdom
fr-FR: Royaume-Uni

en: Grenada
fr-FR: Grenade

en: Georgia
fr-FR: Géorgie

en: French Guiana
fr-FR: Guyane française

en: Guernsey
fr-FR: Guernesey

en: Greenland
fr-FR: Groenland

en: Gambia
fr-FR: Gambie

en: Guinea
fr-FR: Guinée

en: Equatorial Guinea
fr-FR: Guinée équatoriale

en: Greece
fr-FR: Grèce

en: South Georgia & South Sandwich Islands
fr-FR: Géorgie du Sud et îles Sandwich du Sud

en: Guinea-Bissau
fr-FR: Guinée-Bissau

en: Heard & McDonald Islands
fr-FR: Îles Heard-et-MacDonald

en: Croatia
fr-FR: Croatie

en: Haiti
fr-FR: Haïti

en: Hungary
fr-FR: Hongrie

en: Indonesia
fr-FR: Indonésie

en: Ireland
fr-FR: Irlande

en: Israel
fr-FR: Israël

en: Isle of Man
fr-FR: Île de Man

en: India
fr-FR: Inde

en: British Indian Ocean Territory
fr-FR: Territoire britannique de l'Océan Indien

en: Iraq
fr-FR: Irak

en: Iceland
fr-FR: Islande

en: Italy
fr-FR: Italie

en: Jamaica
fr-FR: Jamaïque

en: Jordan
fr-FR: Jordanie

en: Japan
fr-FR: Japon

en: Kyrgyzstan
fr-FR: Kirghizistan

en: Cambodia
fr-FR: Cambodge

en: Comoros
fr-FR: Comores

en: St. Kitts & Nevis
fr-FR: Saint-Kitts-et-Nevis

en: North Korea
fr-FR: Corée du Nord

en: South Korea
fr-FR: Corée du Sud

en: Kuwait
fr-FR: Koweït

en: Cayman Islands
fr-FR: Îles Caïmans

en: Lebanon
fr-FR: Liban

en: St. Lucia
fr-FR: Sainte-Lucie

en: Lithuania
fr-FR: Lituanie

en: Latvia
fr-FR: Lettonie

en: Libya
fr-FR: Libye

en: Morocco
fr-FR: Maroc

en: Moldova
fr-FR: Moldavie

en: Montenegro
fr-FR: Monténégro

en: St. Martin
fr-FR: Saint-Martin

en: Marshall Islands
fr-FR: Îles Marshall

en: North Macedonia
fr-FR: Macédoine du Nord

en: Myanmar (Burma)
fr-FR: Myanmar (Birmanie)

en: Mongolia
fr-FR: Mongolie

en: Northern Mariana Islands
fr-FR: Îles Mariannes du Nord

en: Mauritania
fr-FR: Mauritanie

en: Malta
fr-FR: Malte

en: Mauritius
fr-FR: Île Maurice

en: Mexico
fr-FR: Mexique

en: Malaysia
fr-FR: Malaisie

en: Namibia
fr-FR: Namibie

en: New Caledonia
fr-FR: Nouvelle Cadédonie

en: Norfolk Island
fr-FR: Île Norfolk

en: Netherlands
fr-FR: Pays-Bas

en: Norway
fr-FR: Norvège

en: Nepal
fr-FR: Népal

en: Niue
fr-FR: Niué

en: New Zealand
fr-FR: Nouvelle-Zélande

en: Peru
fr-FR: Pérou

en: French Polynesia
fr-FR: Polynésie française

en: Papua New Guinea
fr-FR: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Poland
fr-FR: Pologne

en: St. Pierre & Miquelon
fr-FR: Saint-Pierre et Miquelon

en: Pitcairn Islands
fr-FR: Îles Pitcairn

en: Palestinian Territories
fr-FR: Territoires palestiniens

en: Palau
fr-FR: Palaos

en: Réunion
fr-FR: La Réunion

en: Romania
fr-FR: Roumanie

en: Serbia
fr-FR: Serbie

en: Russia
fr-FR: Russie

en: Saudi Arabia
fr-FR: Arabie saoudite

en: Solomon Islands
fr-FR: Îles Salomon

en: Sudan
fr-FR: Soudan

en: Sweden
fr-FR: Suède

en: Singapore
fr-FR: Singapour

en: St. Helena
fr-FR: Sainte-Hélène

en: Slovenia
fr-FR: Slovénie

en: Slovakia
fr-FR: Slovaquie

en: San Marino
fr-FR: Saint-Marin

en: Senegal
fr-FR: Sénégal

en: Somalia
fr-FR: Somalie

en: South Sudan
fr-FR: Soudan du Sud

en: São Tomé & Príncipe
fr-FR: São Tomé et Príncipe

en: El Salvador
fr-FR: Salvador

en: Syria
fr-FR: Syrie

en: Turks & Caicos Islands
fr-FR: Îles Turks et Caicos

en: Chad
fr-FR: Tchad

en: French Southern Territories
fr-FR: Terres australes françaises

en: Thailand
fr-FR: Thaïlande

en: Tajikistan
fr-FR: Tadjikistan

en: Timor-Leste
fr-FR: Timor oriental

en: Turkmenistan
fr-FR: Turkménistan

en: Tunisia
fr-FR: Tunisie

en: Turkey
fr-FR: Turquie

en: Trinidad & Tobago
fr-FR: Trinidad et Tobago

en: Taiwan
fr-FR: Taïwan

en: Tanzania
fr-FR: Tanzanie

en: Uganda
fr-FR: Ouganda

en: U.S. Outlying Islands
fr-FR: Iles mineures éloignées des Etats-Unis

en: United States
fr-FR: Etats-Unis

en: Uzbekistan
fr-FR: Ouzbékistan

en: Vatican City
fr-FR: Cité du Vatican

en: St. Vincent & Grenadines
fr-FR: Saint-Vincent et Grenadines

en: British Virgin Islands
fr-FR: Iles vierges britanniques

en: U.S. Virgin Islands
fr-FR: Iles vierges des Etats-Unis

en: Yemen
fr-FR: Yémen

en: South Africa
fr-FR: Afrique du Sud

en: Zambia
fr-FR: Zambie

en: Afar
fr-FR: afar

en: Abkhazian
fr-FR: abkhaze

en: Achinese
fr-FR: aceh

en: Acoli
fr-FR: acoli

en: Adangme
fr-FR: adangme

en: Adyghe; Adygei
fr-FR: adyghé

en: Afro-Asiatic languages
fr-FR: afro-asiatiques, langues

en: Afrihili
fr-FR: afrihili

en: Afrikaans
fr-FR: afrikaans

en: Ainu
fr-FR: aïnou

en: Akan
fr-FR: akan

en: Akkadian
fr-FR: akkadien

en: Albanian
fr-FR: albanais

en: Aleut
fr-FR: aléoute

en: Algonquian languages
fr-FR: algonquines, langues

en: Southern Altai
fr-FR: altai du Sud

en: Amharic
fr-FR: amharique

en: English, Old (ca.450-1100)
fr-FR: anglo-saxon (ca.450-1100)

en: Angika
fr-FR: angika

en: Apache languages
fr-FR: apaches, langues

en: Arabic
fr-FR: arabe

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
fr-FR: araméen d'empire (700-300 BCE)

en: Aragonese
fr-FR: aragonais

en: Armenian
fr-FR: arménien

en: Mapudungun; Mapuche
fr-FR: mapudungun; mapuche; mapuce

en: Arapaho
fr-FR: arapaho

en: Artificial languages
fr-FR: artificielles, langues

en: Arawak
fr-FR: arawak

en: Assamese
fr-FR: assamais

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
fr-FR: asturien; bable; léonais; asturoléonais

en: Athapascan languages
fr-FR: athapascanes, langues

en: Australian languages
fr-FR: australiennes, langues

en: Avaric
fr-FR: avar

en: Avestan
fr-FR: avestique

en: Awadhi
fr-FR: awadhi

en: Aymara
fr-FR: aymara

en: Azerbaijani
fr-FR: azéri

en: Banda languages
fr-FR: banda, langues

en: Bamileke languages
fr-FR: bamiléké, langues

en: Bashkir
fr-FR: bachkir

en: Baluchi
fr-FR: baloutchi

en: Bambara
fr-FR: bambara

en: Balinese
fr-FR: balinais

en: Basque
fr-FR: basque

en: Basa
fr-FR: basa

en: Baltic languages
fr-FR: baltes, langues

en: Beja; Bedawiyet
fr-FR: bedja

en: Belarusian
fr-FR: biélorusse

en: Bemba
fr-FR: bemba

en: Bengali
fr-FR: bengali

en: Berber languages
fr-FR: berbères, langues

en: Bhojpuri
fr-FR: bhojpuri

en: Bihari languages
fr-FR: langues biharis

en: Bikol
fr-FR: bikol

en: Bini; Edo
fr-FR: bini; edo

en: Bislama
fr-FR: bichlamar

en: Siksika
fr-FR: blackfoot

en: Bantu languages
fr-FR: bantou, langues

en: Bosnian
fr-FR: bosniaque

en: Braj
fr-FR: braj

en: Breton
fr-FR: breton

en: Batak languages
fr-FR: batak, langues

en: Buriat
fr-FR: bouriate

en: Buginese
fr-FR: Bugi

en: Bulgarian
fr-FR: Бългаски

en: Burmese
fr-FR: birman

en: Blin; Bilin
fr-FR: blin; bilen

en: Caddo
fr-FR: caddo

en: Central American Indian languages
fr-FR: amérindiennes de l'Amérique centrale, langues

en: Galibi Carib
fr-FR: karib; galibi; carib

en: Catalan; Valencian
fr-FR: catalan; valencien

en: Caucasian languages
fr-FR: caucasiennes, langues

en: Cebuano
fr-FR: cebuano

en: Celtic languages
fr-FR: langues celtiques; langues celtes

en: Chamorro
fr-FR: chamorro

en: Chibcha
fr-FR: chibcha

en: Chechen
fr-FR: tchétchène

en: Chagatai
fr-FR: djaghataï

en: Chinese
fr-FR: chinois

en: Chuukese
fr-FR: chuuk

en: Mari
fr-FR: mari

en: Chinook jargon
fr-FR: chinook, jargon

en: Choctaw
fr-FR: choctaw

en: Chipewyan; Dene Suline
fr-FR: chipewyan

en: Cherokee
fr-FR: cherokee

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
fr-FR: slavon d'église; vieux slave; slavon liturgique; vieux bulgare

en: Chuvash
fr-FR: tchouvache

en: Cheyenne
fr-FR: cheyenne

en: Chamic languages
fr-FR: chames, langues

en: Montenegrin
fr-FR: monténégrin

en: Coptic
fr-FR: copte

en: Cornish
fr-FR: cornique

en: Corsican
fr-FR: corse

en: Creoles and pidgins, English based
fr-FR: créoles et pidgins basés sur l'anglais

en: Creoles and pidgins, French-based
fr-FR: créoles et pidgins basés sur le français

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
fr-FR: créoles et pidgins basés sur le portugais

en: Cree
fr-FR: cree

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
fr-FR: tatar de Crimé

en: Creoles and pidgins
fr-FR: créoles et pidgins

en: Kashubian
fr-FR: kachoube

en: Cushitic languages
fr-FR: couchitiques, langues

en: Czech
fr-FR: tchèque

en: Dakota
fr-FR: dakota

en: Danish
fr-FR: danois

en: Dargwa
fr-FR: dargwa

en: Land Dayak languages
fr-FR: dayak, langues

en: Delaware
fr-FR: delaware

en: Slave (Athapascan)
fr-FR: esclave (athapascan)

en: Dogrib
fr-FR: dogrib

en: Dinka
fr-FR: dinka

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
fr-FR: maldivien

en: Dogri
fr-FR: dogri

en: Dravidian languages
fr-FR: dravidiennes, langues

en: Lower Sorbian
fr-FR: bas-sorabe

en: Duala
fr-FR: douala

en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
fr-FR: néerlandais moyen (ca. 1050-1350)

en: Dutch; Flemish
fr-FR: néerlandais; flamand

en: Dyula
fr-FR: dioula

en: Dzongkha
fr-FR: dzongkha

en: Efik
fr-FR: efik

en: Egyptian (Ancient)
fr-FR: Egypte (Ancienne)

en: Ekajuk
fr-FR: ekajuk

en: Elamite
fr-FR: élamite

en: English
fr-FR: anglais

en: English, Middle (1100-1500)
fr-FR: anglais moyen (1100-1500)

en: Esperanto
fr-FR: espéranto

en: Estonian
fr-FR: estonien

en: Ewe
fr-FR: éwé

en: Ewondo
fr-FR: éwondo

en: Fang
fr-FR: fang

en: Faroese
fr-FR: féroïen

en: Fanti
fr-FR: fanti

en: Fijian
fr-FR: fidjien

en: Filipino; Pilipino
fr-FR: filipino; pilipino

en: Finnish
fr-FR: finnois

en: Finno-Ugrian languages
fr-FR: finno-ougriennes, langues

en: Fon
fr-FR: fon

en: French
fr-FR: français

en: French, Middle (ca.1400-1600)
fr-FR: français moyen (1400-1600)

en: French, Old (842-ca.1400)
fr-FR: français ancien (842-ca.1400)

en: Northern Frisian
fr-FR: Frison du Nord

en: Eastern Frisian
fr-FR: Frison oriental

en: Western Frisian
fr-FR: frison occidental

en: Fulah
fr-FR: Peul

en: Friulian
fr-FR: frioulan

en: Ga
fr-FR: ga

en: Gayo
fr-FR: gayo

en: Gbaya
fr-FR: gbaya

en: Germanic languages
fr-FR: germaniques, langues

en: Georgian
fr-FR: géorgien

en: German
fr-FR: allemand

en: Geez
fr-FR: guèze

en: Gilbertese
fr-FR: kiribati

en: Gaelic; Scottish Gaelic
fr-FR: gaélique; gaélique écossais

en: Irish
fr-FR: irlandais

en: Galician
fr-FR: galicien

en: Manx
fr-FR: manx; mannois

en: German, Middle High (ca.1050-1500)
fr-FR: allemand, moyen haut (ca. 1050-1500)

en: German, Old High (ca.750-1050)
fr-FR: allemand, vieux haut (ca. 750-1050)

en: Gondi
fr-FR: gond

en: Gorontalo
fr-FR: gorontalo

en: Gothic
fr-FR: gothique

en: Grebo
fr-FR: grebo

en: Greek, Ancient (to 1453)
fr-FR: grec ancien (jusqu'à 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
fr-FR: Grec moderne (1453 - )

en: Guarani
fr-FR: guarani

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
fr-FR: suisse alémanique; alémanique; alsacien

en: Gujarati
fr-FR: goudjrati

en: Gwich'in
fr-FR: gwich'in

en: Haida
fr-FR: haida

en: Haitian; Haitian Creole
fr-FR: haïtien; créole haïtien

en: Hausa
fr-FR: haoussa

en: Hawaiian
fr-FR: hawaïen

en: Hebrew
fr-FR: hébreu

en: Herero
fr-FR: herero

en: Hiligaynon
fr-FR: hiligaynon

en: Himachali languages; Western Pahari languages
fr-FR: langues himachalis; langues paharis occidentales

en: Hindi
fr-FR: hindi

en: Hittite
fr-FR: hittite

en: Hiri Motu
fr-FR: hiri motu

en: Croatian
fr-FR: croate

en: Upper Sorbian
fr-FR: haut-sorabe

en: Hungarian
fr-FR: hongrois

en: Hupa
fr-FR: hupa

en: Iban
fr-FR: iban

en: Igbo
fr-FR: igbo

en: Icelandic
fr-FR: islandais

en: Ido
fr-FR: ido

en: Sichuan Yi; Nuosu
fr-FR: yi de Sichuan

en: Ijo languages
fr-FR: ijo, langues

en: Inuktitut
fr-FR: inuktitut

en: Interlingue; Occidental
fr-FR: Interlingue occidental

en: Iloko
fr-FR: ilocano

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
fr-FR: interlingua (langue auxiliaire internationale)

en: Indic languages
fr-FR: indo-aryennes, langues

en: Indonesian
fr-FR: indonésien

en: Indo-European languages
fr-FR: indo-européennes, langues

en: Ingush
fr-FR: ingouche

en: Inupiaq
fr-FR: inupiaq

en: Iranian languages
fr-FR: iraniennes, langues

en: Iroquoian languages
fr-FR: iroquoises, langues

en: Italian
fr-FR: italien

en: Javanese
fr-FR: javanais

en: Lojban
fr-FR: lojban

en: Japanese
fr-FR: japonais

en: Judeo-Persian
fr-FR: judéo-persan

en: Judeo-Arabic
fr-FR: judéo-arabe

en: Kara-Kalpak
fr-FR: karakalpak

en: Kabyle
fr-FR: kabyle

en: Kachin; Jingpho
fr-FR: kachin; jingpho

en: Kalaallisut; Greenlandic
fr-FR: groenlandais

en: Kamba
fr-FR: kamba

en: Kannada
fr-FR: kannada

en: Karen languages
fr-FR: karen, langues

en: Kashmiri
fr-FR: kashmiri

en: Kanuri
fr-FR: kanouri

en: Kawi
fr-FR: kawi

en: Kazakh
fr-FR: kazakh

en: Kabardian
fr-FR: kabardien

en: Khasi
fr-FR: khasi

en: Khoisan languages
fr-FR: khoïsan, langues

en: Central Khmer
fr-FR: khmer central

en: Khotanese; Sakan
fr-FR: khotanais; sakan

en: Kikuyu; Gikuyu
fr-FR: Kikuyu

en: Kinyarwanda
fr-FR: rwanda

en: Kirghiz; Kyrgyz
fr-FR: kirghiz

en: Kimbundu
fr-FR: kimbundu

en: Konkani
fr-FR: konkani

en: Komi
fr-FR: kom

en: Kongo
fr-FR: kongo

en: Korean
fr-FR: coréen

en: Kosraean
fr-FR: kosrae

en: Kpelle
fr-FR: kpellé

en: Karachay-Balkar
fr-FR: karatchai balkar

en: Karelian
fr-FR: carélien

en: Kru languages
fr-FR: krou, langues

en: Kurukh
fr-FR: kurukh

en: Kuanyama; Kwanyama
fr-FR: kuanyama; kwanyama

en: Kumyk
fr-FR: koumyk

en: Kurdish
fr-FR: kurde

en: Kutenai
fr-FR: kutenai

en: Ladino
fr-FR: judéo-espagnol

en: Lamba
fr-FR: lamba

en: Lao
fr-FR: lao

en: Latin
fr-FR: latin

en: Latvian
fr-FR: letton

en: Lezghian
fr-FR: Lezghien

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
fr-FR: limbourgeois

en: Lingala
fr-FR: lingala

en: Lithuanian
fr-FR: lituanien

en: Mongo
fr-FR: mongo

en: Lozi
fr-FR: lozi

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
fr-FR: Luxembourgeois

en: Luba-Lulua
fr-FR: luba-lulua

en: Luba-Katanga
fr-FR: luba-katanga

en: Ganda
fr-FR: ganda

en: Luiseno
fr-FR: luiseno

en: Lunda
fr-FR: lunda

en: Luo (Kenya and Tanzania)
fr-FR: luo (Kenya et Tanzanie)

en: Lushai
fr-FR: lushai

en: Macedonian
fr-FR: macédonien

en: Madurese
fr-FR: madourais

en: Magahi
fr-FR: magahi

en: Marshallese
fr-FR: marshall

en: Maithili
fr-FR: maithili

en: Makasar
fr-FR: makassar

en: Malayalam
fr-FR: malayalam

en: Mandingo
fr-FR: mandingue

en: Maori
fr-FR: maori

en: Austronesian languages
fr-FR: austronésiennes, langues

en: Marathi
fr-FR: marathe

en: Masai
fr-FR: massaï

en: Malay
fr-FR: malais

en: Moksha
fr-FR: moksa

en: Mandar
fr-FR: mandar

en: Mende
fr-FR: mendé

en: Irish, Middle (900-1200)
fr-FR: irlandais moyen (900-1200)

en: Mi'kmaq; Micmac
fr-FR: mi'kmaq; micmac

en: Minangkabau
fr-FR: minangkabau

en: Uncoded languages
fr-FR: langues non codées

en: Mon-Khmer languages
fr-FR: môn-khmer, langues

en: Malagasy
fr-FR: malgache

en: Maltese
fr-FR: maltais

en: Manchu
fr-FR: mandchou

en: Manipuri
fr-FR: manipuri

en: Manobo languages
fr-FR: manobo, langues

en: Mohawk
fr-FR: mohawk

en: Mongolian
fr-FR: mongol

en: Mossi
fr-FR: moré

en: Multiple languages
fr-FR: multilingue

en: Munda languages
fr-FR: mounda, langues

en: Creek
fr-FR: muskogee

en: Mirandese
fr-FR: mirandais

en: Marwari
fr-FR: marvari

en: Mayan languages
fr-FR: maya, langues

en: Erzya
fr-FR: erza

en: Nahuatl languages
fr-FR: nahuatl, langues

en: North American Indian languages
fr-FR: nord-amérindiennes, langues

en: Neapolitan
fr-FR: napolitain

en: Navajo; Navaho
fr-FR: navaho

en: Ndebele, South; South Ndebele
fr-FR: ndébélé du Sud

en: Ndebele, North; North Ndebele
fr-FR: ndébélé du Nord

en: Ndonga
fr-FR: ndonga

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
fr-FR: bas allemand; bas saxon; allemand, bas; saxon, bas

en: Nepali
fr-FR: népalais

en: Nepal Bhasa; Newari
fr-FR: nepal bhasa; newari

en: Nias
fr-FR: nias

en: Niger-Kordofanian languages
fr-FR: nigéro-kordofaniennes, langues

en: Niuean
fr-FR: niué

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
fr-FR: nynorsk norvégien; nynorsk, norvégien

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
fr-FR: norvégien bokmål

en: Nogai
fr-FR: nogaï; nogay

en: Norse, Old
fr-FR: norrois, vieux

en: Norwegian
fr-FR: norvégien

en: N'Ko
fr-FR: n'ko

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
fr-FR: pedi; sepedi; sotho du Nord

en: Nubian languages
fr-FR: nubiennes, langues

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
fr-FR: newari classique

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
fr-FR: chichewa; chewa; nyanja

en: Nyamwezi
fr-FR: nyamwezi

en: Nyankole
fr-FR: nyankolé

en: Nyoro
fr-FR: nyoro

en: Nzima
fr-FR: nzema

en: Occitan (post 1500)
fr-FR: Occitan (après 1500)

en: Ojibwa
fr-FR: ojibwa

en: Oriya
fr-FR: oriya

en: Oromo
fr-FR: galla

en: Osage
fr-FR: osage

en: Ossetian; Ossetic
fr-FR: ossète

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
fr-FR: turc ottoman (1500-1928)

en: Otomian languages
fr-FR: otomi, langues

en: Papuan languages
fr-FR: papoues, langues

en: Pangasinan
fr-FR: pangasinan

en: Pahlavi
fr-FR: pahlavi

en: Pampanga; Kapampangan
fr-FR: pampangan

en: Panjabi; Punjabi
fr-FR: Pendjabi

en: Papiamento
fr-FR: papiamento

en: Palauan
fr-FR: palau

en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
fr-FR: perse, vieux (ca. 600-400 av. J.-C.)

en: Persian
fr-FR: persan

en: Philippine languages
fr-FR: philippines, langues

en: Phoenician
fr-FR: phénicien

en: Pali
fr-FR: pali

en: Polish
fr-FR: polonais

en: Pohnpeian
fr-FR: pohnpei

en: Portuguese
fr-FR: portugais

en: Prakrit languages
fr-FR: prâkrit, langues

en: Provençal, Old (to 1500);Occitan, Old (to 1500)
fr-FR: provençal ancien (jusqu'à 1500); occitan ancien (jusqu'à 1500)

en: Pushto; Pashto
fr-FR: Pachto

en: Reserved for local use
fr-FR: réservée à l'usage local

en: Quechua
fr-FR: quechua

en: Rajasthani
fr-FR: rajasthani

en: Rapanui
fr-FR: rapanui

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
fr-FR: rarotonga; maori des îles Cook

en: Romance languages
fr-FR: romanes, langues

en: Romansh
fr-FR: romanche

en: Romany
fr-FR: tsigane

en: Romanian; Moldavian; Moldovan
fr-FR: roumain; moldave

en: Rundi
fr-FR: rundi

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
fr-FR: aroumain; macédo-roumain

en: Russian
fr-FR: russe

en: Sandawe
fr-FR: sandawe

en: Sango
fr-FR: sango

en: Yakut
fr-FR: iakoute

en: South American Indian languages
fr-FR: sud-amérindiennes, langues

en: Salishan languages
fr-FR: salishennes, langues

en: Samaritan Aramaic
fr-FR: samaritain

en: Sanskrit
fr-FR: sanskrit

en: Sasak
fr-FR: sasak

en: Santali
fr-FR: santal

en: Sicilian
fr-FR: sicilien

en: Scots
fr-FR: écossais

en: Selkup
fr-FR: selkoupe

en: Semitic languages
fr-FR: sémitiques, langues

en: Irish, Old (to 900)
fr-FR: irlandais ancien (jusqu'à 900)

en: Sign Languages
fr-FR: langues des signes

en: Shan
fr-FR: chan

en: Sidamo
fr-FR: sidamo

en: Sinhala; Sinhalese
fr-FR: Cingala ; Cinghalais

en: Siouan languages
fr-FR: sioux, langues

en: Sino-Tibetan languages
fr-FR: sino-tibétaines, langues

en: Slavic languages
fr-FR: slaves, langues

en: Slovak
fr-FR: slovaque

en: Slovenian
fr-FR: slovène

en: Southern Sami
fr-FR: sami du Sud

en: Northern Sami
fr-FR: sami du Nord

en: Sami languages
fr-FR: sames, langues

en: Lule Sami
fr-FR: sami de Lule

en: Inari Sami
fr-FR: sami d'Inari

en: Samoan
fr-FR: samoan

en: Skolt Sami
fr-FR: sami skolt

en: Shona
fr-FR: shona

en: Sindhi
fr-FR: sindhi

en: Soninke
fr-FR: soninké

en: Sogdian
fr-FR: sogdien

en: Somali
fr-FR: somali

en: Songhai languages
fr-FR: songhai, langues

en: Sotho, Southern
fr-FR: sotho du Sud

en: Spanish; Castilian
fr-FR: espagnol; castillan

en: Sardinian
fr-FR: sarde

en: Sranan Tongo
fr-FR: sranan tongo

en: Serbian
fr-FR: serbe

en: Serer
fr-FR: sérère

en: Nilo-Saharan languages
fr-FR: nilo-sahariennes, langues

en: Swati
fr-FR: swati

en: Sukuma
fr-FR: sukuma

en: Sundanese
fr-FR: soundanais

en: Susu
fr-FR: soussou

en: Sumerian
fr-FR: sumérien

en: Swahili
fr-FR: swahili

en: Swedish
fr-FR: suédois

en: Classical Syriac
fr-FR: syriaque classique

en: Syriac
fr-FR: syriaque

en: Tahitian
fr-FR: tahitien

en: Tai languages
fr-FR: tai, langues

en: Tamil
fr-FR: tamoul

en: Tatar
fr-FR: tatar

en: Telugu
fr-FR: télougou

en: Timne
fr-FR: temne

en: Tereno
fr-FR: tereno

en: Tetum
fr-FR: tetum

en: Tajik
fr-FR: tadjik

en: Tagalog
fr-FR: tagalog

en: Thai
fr-FR: thaï

en: Tibetan
fr-FR: tibétain

en: Tigrinya
fr-FR: tigrigna

en: Tiv
fr-FR: tiv

en: Klingon; tlhIngan-Hol
fr-FR: klingon

en: Tlingit
fr-FR: tlingit

en: Tamashek
fr-FR: tamacheq

en: Tonga (Nyasa)
fr-FR: tonga (Nyasa)

en: Tonga (Tonga Islands)
fr-FR: tongan (Îles Tonga)

en: Tok Pisin
fr-FR: tok pisin

en: Tsimshian
fr-FR: tsimshian

en: Tswana
fr-FR: tswana

en: Tsonga
fr-FR: tsonga

en: Turkmen
fr-FR: turkmène

en: Tumbuka
fr-FR: tumbuka

en: Tupi languages
fr-FR: tupi, langues

en: Turkish
fr-FR: turc

en: Altaic languages
fr-FR: altaïques, langues

en: Twi
fr-FR: twi

en: Tuvinian
fr-FR: touva

en: Udmurt
fr-FR: oudmourte

en: Ugaritic
fr-FR: ougaritique

en: Uighur; Uyghur
fr-FR: ouïgour

en: Ukrainian
fr-FR: ukrainien

en: Umbundu
fr-FR: umbundu

en: Undetermined
fr-FR: indéterminée

en: Urdu
fr-FR: ourdou

en: Uzbek
fr-FR: ouszbek

en: Vai
fr-FR: vaï

en: Venda
fr-FR: venda

en: Vietnamese
fr-FR: vietnamien

en: Volapük
fr-FR: volapük

en: Votic
fr-FR: vote

en: Wakashan languages
fr-FR: wakashanes, langues

en: Wolaitta; Wolaytta
fr-FR: wolaitta; wolaytta

en: Waray
fr-FR: waray

en: Welsh
fr-FR: gallois

en: Sorbian languages
fr-FR: sorabes, langues

en: Walloon
fr-FR: wallon

en: Wolof
fr-FR: wolof

en: Kalmyk; Oirat
fr-FR: kalmouk; oïrat

en: Xhosa
fr-FR: xhosa

en: Yao
fr-FR: yao

en: Yapese
fr-FR: yapois

en: Yiddish
fr-FR: yiddish

en: Yoruba
fr-FR: yoruba

en: Yupik languages
fr-FR: yupik, langues

en: Zapotec
fr-FR: zapotèque

en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
fr-FR: symboles Bliss; Bliss

en: Zenaga
fr-FR: zenaga

en: Standard Moroccan Tamazight
fr-FR: amazighe standard marocain

en: Zhuang; Chuang
fr-FR: zhuang; chuang

en: Zande languages
fr-FR: zandé, langues

en: Zulu
fr-FR: zoulou

en: Zuni
fr-FR: zuni

en: No linguistic content; Not applicable
fr-FR: pas de contenu linguistique; non applicable

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
fr-FR: zaza; dimili; dimli; kirdki; kirmanjki; zazaki

en: Undetermined function
fr-FR: Fonction indéterminé

en: Actor
fr-FR: Acteur, comédien

en: Adapter
fr-FR: Adaptateur

en: Agency making a reproduction available
fr-FR: Agence mettant à disposition une reproduction

en: Animator
fr-FR: Animateur/Animatrice

en: Annotator
fr-FR: Annotateur

en: Arranger
fr-FR: Arrangeur

en: Artist
fr-FR: Artiste

en: Assignee
fr-FR: Attribuée à

en: Associated name
fr-FR: Nom associé

en: Author, attributed
fr-FR: Auteur attribué

en: Auctioneer
fr-FR: Commissaire-priseur

en: Author
fr-FR: Auteur

en: Author in quotations or text extracts
fr-FR: Auteur mentionné dans une citation ou des extraits de textes

en: Author of afterword, postface, colophon, etc.
fr-FR: Auteur de postface, achevé d'imprimer, etc.

en: Author of introduction, etc.
fr-FR: Auteur de l'introduction, etc.

en: Author of dialogue
fr-FR: Auteur du dialogue

en: Bibliographic antecedent
fr-FR: Antécédent bibliographique

en: Binder an agent who binds an item.
fr-FR: Relieur un agent qui relie un exemplaire.

en: Binding designer
fr-FR: Concepteur de reliures

en: Book designer
fr-FR: Dessinateur-maquettiste

en: Bookjacket designer
fr-FR: Concepteur de jaquettes

en: Bookplate designer
fr-FR: Concepteur d'ex-libris

en: Bookseller
fr-FR: Libraire

en: Calligrapher
fr-FR: Calligraphiste

en: Cartographer
fr-FR: Cartographe

en: Censor
fr-FR: Censeur

en: Choral director
fr-FR: Chef de chœur

en: Choreographer
fr-FR: Chorégraphe

en: Circus performer
fr-FR: Artiste de cirque

en: Collaborator
fr-FR: Collaborateur

en: Collector of field material
fr-FR: Collecteur de matériel de terrain

en: Comedian
fr-FR: Comédien

en: Commentator
fr-FR: Commentateur

en: Commentator for written text
fr-FR: Commentateur d'un texte écrit

en: Compiler
fr-FR: Compilateur

en: Composer
fr-FR: Compositeur

en: Composer of adapted work
fr-FR: Compositeur de l'oeuvre adaptée

en: Composer of main musical work
fr-FR: Compositeur de l'œuvre musicale principale

en: Compositor
fr-FR: Compositeur (Imprimerie)

en: Conceptor
fr-FR: Concepteur

en: Conductor
fr-FR: Chef d'orchestre

en: Consultant to a project
fr-FR: Consultant d'un projet

en: Continuator
fr-FR: Continuateur

en: Copyright holder
fr-FR: Détenteur du droit d'auteur

en: Corrector
fr-FR: Réviseur

en: Curator of an exhibition
fr-FR: Commissaire d'exposition

en: Dancer
fr-FR: Danseur

en: Dedicatee
fr-FR: Dédicataire

en: Dedicator
fr-FR: Auteur d'une dédicace

en: Degree-grantor
fr-FR: Institution émettrice d'un diplôme

en: Director
fr-FR: Directeur

en: Dissertant
fr-FR: Doctorant

en: Distributor
fr-FR: Distributeur

en: Donor
fr-FR: Donateur

en: Dubious author
fr-FR: Auteur douteux

en: Editor
fr-FR: Editeur

en: Engraver
fr-FR: Graveur

en: Epitomator
fr-FR: Epitomateur

en: Etcher
fr-FR: Aquafortiste

en: Film editor
fr-FR: Monteur de film

en: Forger
fr-FR: Faussaire

en: Former Attributed author
fr-FR: Précédent auteur attribué

en: Former attributed author
fr-FR: Précédent auteur attribué

en: Former owner
fr-FR: Ancien propriétaire

en: Founder
fr-FR: Fondateur

en: Funder
fr-FR: Bailleur de fonds

en: Game designer
fr-FR: Concepteur de jeux

en: Glossator
fr-FR: Glossateur

en: Graphic technician
fr-FR: Technicien graphique

en: Honoree
fr-FR: Personne honorée

en: Illuminator
fr-FR: Enlumineur

en: Illustrator
fr-FR: Illustrateur

en: Inscriber
fr-FR: Auteur d'une mention de représentation

en: Interviewee
fr-FR: Personne interrogée

en: Interviewer
fr-FR: Personne interrogée

en: Issuing body
fr-FR: Organisme de délivrance

en: Librettist
fr-FR: Librettiste

en: Licensee
fr-FR: Titulaire de la licence

en: Licensor
fr-FR: Donneur de licence

en: Lithographer
fr-FR: Lithographe

en: Lyricist
fr-FR: Parolier

en: Metal-engraver
fr-FR: Graveur sur métal

en: Mime artist
fr-FR: Mime

en: Monitor
fr-FR: Moniteur

en: Musician
fr-FR: Musicien

en: Narrator
fr-FR: Narrateur

en: Notary
fr-FR: Notaire

en: Opponent
fr-FR: Opposant

en: Organiser
fr-FR: Organisateur

en: Originator
fr-FR: Initiateur

en: Other
fr-FR: Autres

en: Papermaker
fr-FR: Papetier

en: Patent applicant
fr-FR: Demandeur du brevet

en: Patent inventor
fr-FR: Inventeur de brevet

en: Patentee
fr-FR: Breveté

en: Performer
fr-FR: Interprète

en: Performer of research
fr-FR: Auteur de la recherche

en: Photographer
fr-FR: Photographe

en: Presenter
fr-FR: Présentateur

en: Printer
fr-FR: Imprimeur

en: Printer of plates
fr-FR: Imprimeur de plaques

en: Producer
fr-FR: Producteur

en: Proof-reader
fr-FR: Relecteur

en: Publisher
fr-FR: Éditeur

en: Publishing director
fr-FR: Directeur de publication

en: Puppeteer
fr-FR: Marionnettiste

en: Recipient of letters
fr-FR: Destinataires

en: Record producer
fr-FR: Producteur de disques

en: Recording engineer
fr-FR: Ingénieur du son

en: Remixer
fr-FR: Remixeur

en: Research team head
fr-FR: Chef de l'équipe de recherche

en: Research team member
fr-FR: Membre de l'équipe de recherche

en: Reviewer
fr-FR: Réviseur

en: Restorationist
fr-FR: Restaurateur

en: Rubricator
fr-FR: Rubrique

en: Scenarist
fr-FR: Scénariste

en: Scientific advisor
fr-FR: Conseiller scientifique

en: Sculptor
fr-FR: Sculpteur

en: Secretary
fr-FR: Secrétaire

en: Signer
fr-FR: Signataire

en: Singer
fr-FR: Chanteur

en: Standards body
fr-FR: Organisme de normalisation

en: Stunt performer
fr-FR: Cascadeur

en: Thesis advisor
fr-FR: Directeur de thèse

en: Translator
fr-FR: Traducteur

en: Transliterator
fr-FR: Traducteur

en: Type designer
fr-FR: Concepteur de caractères typographiques

en: Typographer
fr-FR: Typographe

en: Vendor
fr-FR: Fournisseur

en: Vocalist
fr-FR: Chanteur

en: Wood-engraver
fr-FR: Graveur sur bois

en: Writer of accompanying material
fr-FR: Rédacteur de matériel d'accompagnement

en: Default Koha system authorised values
fr-FR: Valeurs autorisées par défaut de Koha

en: Default filing rules for DDC
fr-FR: Règles de classement par défaut pour la classification décimale de Dewey

en: Default filing rules for LCC
fr-FR: Règles de classement par défaut pour la classification de la Bibliothèque du Congrès (LC)

en: Generic call number filing rules
fr-FR: Règles génériques de remplissage des cotes

en: Dewey Decimal Classification
fr-FR: Classification décimale de Dewey

en: Library of Congress Classification
fr-FR: Classification de la Bibliothèque du Congrès

en: Universal Decimal Classification
fr-FR: Classification Décimale Universelle

en: SuDoc Classification (U.S. GPO)
fr-FR: Classification SuDoc (Bureau d'impression du gouvernement des États-Unis)

en: ANSCR (Sound Recordings)
fr-FR: ANSCR (Enregistrements sonores)

en: Other/Generic Classification Scheme
fr-FR: Autre/Classification générique

en: Default splitting rules for DDC
fr-FR: Règles de division par défaut pour la classification décimale de Dewey

en: Default splitting rules for LCC
fr-FR: Règles de division par défaut pour la classification de la Bibliothèque du Congrès (LC)

en: Generic call number splitting rules
fr-FR: Règles génériques de séparation des cotes

en: Default classification sources and filing rules for Koha.
fr-FR: Sources de classification et règles de classement par défaut de Koha.

en: ILL batch statuses used in Koha
fr-FR: Statuts des lots de prêts inter-bibliothèques utilisés dans Koha

en: Default Koha system patron restriction types
fr-FR: Types de suspension d'adhérent par défaut de Koha

en: Sample frequencies for subscriptions
fr-FR: Exemples de périodicités pour les abonnements

en: 2/day
fr-FR: 2/jour

en: 1/day
fr-FR: 1/jour

en: 3/week
fr-FR: 3/semaine

en: 1/week
fr-FR: 1/semaine

en: 1/2 weeks
fr-FR: 1 semaine sur 2

en: 1/3 weeks
fr-FR: 1 semaine sur 3

en: 1/month
fr-FR: 1/mois

en: 1/2 months
fr-FR: 1 mois sur 2

en: 1/3 months
fr-FR: 1 mois sur 3

en: 2/year
fr-FR: 2/an

en: 1/year
fr-FR: 1/an

en: 1/2 year
fr-FR: 1 an sur 2

en: Irregular
fr-FR: Irrégulier

en: Sample notices
fr-FR: Exemples de notifications

en: Notification on receiving
fr-FR: Notification de réception

en: Order received
fr-FR: Commande reçue

en: Catalog concern acknowledgment
fr-FR: Déclaration d'un problème au catalogue

en: Concern acknowledgement
fr-FR: Déclaration d'un problème

en: Catalog concern resolved
fr-FR: Problème au catalogue résolu

en: Concern resolved
fr-FR: Problème résolu

en: Catalog concern updated
fr-FR: Problème au catalogue mis à jour

en: Concern updated
fr-FR: Problème mis à jour

en: Catalog concern reported
fr-FR: Problème au catalogue rapporté

en: Concern notification
fr-FR: Notification de problème

en: Account payment
fr-FR: Paiement

en: Account fee
fr-FR: Frais

en: Account writeoff
fr-FR: Pertes et profits

en: Article request - canceled
fr-FR: Demande d'article - annulation

en: Article request canceled
fr-FR: Demande d'article annulée

en: Article request - completed
fr-FR: Demande d'article - disponible

en: Article request completed
fr-FR: L'article demandé est disponible

en: Article request - pending
fr-FR: Demande d'article - en attente

en: Pending article request
fr-FR: Demande d'article en attente

en: Article request - new
fr-FR: Demande d'article - nouvelle

en: Article request received
fr-FR: Demande d'article reçue

en: Article request - processing
fr-FR: Demande d'article - en traitement

en: Article request processing
fr-FR: Demande d'article en traitement

en: Article request
fr-FR: Demande d'article

en: Article request - print slip
fr-FR: Demande d'article - imprimer reçu

en: Check-ins
fr-FR: Retours

en: Item check-in (digest)
fr-FR: Retours (Résumé)

en: Checkouts
fr-FR: Prêt(s)

en: Item check-out (digest)
fr-FR: Emprunts (Résumé)

en: Checkout note
fr-FR: Note sur un document en prêt

en: Checkout note on item set by patron
fr-FR: Note d'un adhérent sur un document en prêt

en: Item due reminder
fr-FR: Document à rendre aujourd'hui

en: Item due reminder (digest)
fr-FR: Document à rendre aujourd'hui (résumé)

en: Hold slip
fr-FR: Ticket de réservation

en: Issue quick slip
fr-FR: Ticket rapide de fascicule

en: Issue slip
fr-FR: Ticket de fascicule

en: Item overdue
fr-FR: Document en retard

en: Overdue notice
fr-FR: Notification de retard

en: Overdues slip
fr-FR: Ticket de retards

en: Advance notice of item due
fr-FR: Notification préalable d'un exemplaire à rendre

en: Advance notice of item due (digest)
fr-FR: Notification préalable d'un exemplaire à rendre (résumé)

en: Item renewals
fr-FR: Renouvellements

en: Stock rotation report
fr-FR: Rapport de rotation automatique d'exemplaires

en: Stock rotation slip
fr-FR: Ticket de rotation automatique d'exemplaires

en: Transfer slip
fr-FR: Ticket de transfert

en: Acquisition claim
fr-FR: Réclamation d'une commande

en: Item not received
fr-FR: Document non reçu

en: ILL request ready for pickup
fr-FR: Demande de PEB prête à être récupérée

en: Interlibrary loan request ready for pickup
fr-FR: Demande de prêt entre bibliothèques en attente de retrait

en: ILL request unavailable
fr-FR: Demande de PEB indisponible

en: Interlibrary loan request unavailable
fr-FR: Demande de prêt entre bibliothèques non disponible

en: ILL request cancelled
fr-FR: Demande de PEB annulée

en: Interlibrary loan request cancelled
fr-FR: Demande de prêt entre bibliothèques annulée

en: ILL request modified
fr-FR: Demande de PEB modifiée

en: Interlibrary loan request modified
fr-FR: Demande de prêt entre bibliothèques modifiée

en: ILL request to partners
fr-FR: Demande de PEB aux partenaires

en: Interlibrary loan request to partners
fr-FR: Demande de prêt entre bibliothèques aux partenaires

en: ILL request update
fr-FR: Mise à jour de la demande de PEB

en: Interlibrary loan request update
fr-FR: Mise à jour de la demande de prêt entre bibliothèques

en: Discharge confirmation
fr-FR: Quitus

en: Discharge for <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>
fr-FR: Quitus pour<<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>

en: Account expiration
fr-FR: Expiration du compte

en: Account renewal
fr-FR: Renouvellement d'abonnement

en: OPAC self-registration verification email
fr-FR: e-mail de vérification d'auto-inscription à l'OPAC

en: Verify your account
fr-FR: Veuillez vérifier votre compte

en: Library account password change notification
fr-FR: Notification de changement de mot de passe du compte lecteur

en: Notification of password change
fr-FR: Notification de changement de mot de passe

en: Koha password recovery
fr-FR: Récupération de mot de passe

en: Online password reset
fr-FR: Mot de passe réinitialisé

en: Koha password reset
fr-FR: Réinitialisation de mot de passe Koha

en: Notification about an accepted share
fr-FR: Notification d'un partage accepté

en: Share on list <<listname>> accepted
fr-FR: Partage sur la liste <<listname>> accepté

en: Invitation for sharing a list
fr-FR: Invitation à une liste partagée

en: Share list <<listname>>
fr-FR: Partager la liste <<listname>>

en: Welcome notice
fr-FR: Message de bienvenue

en: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Welcome to [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Welcome to the library[% END %]
fr-FR: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Bienvenue à [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Bienvenue à la bibliothèque[% END %]

en: Two-authentication token
fr-FR: Authentification à deux facteurs

en: two-authentication step token
fr-FR: jeton d'authentification à deux facteurs

en: Account balance slip
fr-FR: Relevé de compte

en: Account summary for [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]
fr-FR: Résumé du compte pour [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]

en: Acquisition order
fr-FR: Bon de commande

en: Order
fr-FR: Commande

en: Point of sale receipt
fr-FR: Reçu du point de vente

en: Receipt
fr-FR: Reçu

en: Hold has been cancelled
fr-FR: Réservation annulée

en: Hold available for pickup
fr-FR: Réservation en attente de retrait

en: Hold available for pickup at <<branches.branchname>>
fr-FR: Réservation en attente de retrait à <<branches.branchname>>

en: Hold(s) available for pickup
fr-FR: Réservation(s) en attente de retrait

en: Hold available for pickup (print notice)
fr-FR: Réservation en attente de retrait (avis imprimé)

en: Hold placed on item
fr-FR: Réservation d'un document

en: Canceled hold available for different patron
fr-FR: Réservation annulée disponible pour un adhérent différent

en: Waiting hold reminder
fr-FR: Rappel de réservation en attente

en: You have waiting holds.
fr-FR: Vous avez des réservations en attente.

en: New curbside pickup
fr-FR: Nouvelle collecte sur rendez-vous

en: You have scheduled a curbside pickup for [% branch.branchname %]
fr-FR: Vous avez planifié une collecte sur rendez-vous pour [% branch.branchname %]

en: New serial issue
fr-FR: Nouveau fascicule

en: New serial issue is now available
fr-FR: Un nouveau fascicule est disponible

en: Purchase suggestion accepted
fr-FR: Suggestion d'achat acceptée

en: Suggestion accepted
fr-FR: Suggestion acceptée

en: Suggested purchase available
fr-FR: Suggestion d'achat disponible

en: Suggestion available
fr-FR: Suggestion disponible

en: New suggestion
fr-FR: Nouvelle suggestion

en: Suggested item ordered
fr-FR: Exemplaire suggéré commandé

en: Suggestion ordered
fr-FR: Suggestion commandée

en: Purchase suggestion declined
fr-FR: Suggestion d'achat rejetée

en: Suggestion rejected
fr-FR: Suggestion rejetée

en: A suggestion is ready to be processed
fr-FR: Une suggestion est prête à être traitée

en: Notify fund owner
fr-FR: Notifier le propriétaire du poste budgétaire

en: A suggestion has been assigned to you
fr-FR: Une suggestion vous a été affectée

en: Notify manager of a suggestion
fr-FR: Notifier le gestionnaire d'une suggestion

en: OPAC problem report
fr-FR: Rapport d'anomalie à l'OPAC

en: Automatic renewal notice
fr-FR: Avis de renouvellement automatique

en: Notification of automatic renewal
fr-FR: Notification de renouvellement automatique

en: Checkin slip
fr-FR: Reçu de retour

en: Overdue item fine description
fr-FR: Description de l'amende de retard

en: Auto renewals (Digest)
fr-FR: Avis de renouvellement automatique (Résumé)

en: Notification on auto renewals
fr-FR: Notification sur les renouvellements automatiques

en: Notification to return a recalled item
fr-FR: Notification de retour d'un exemplaire rappelé

en: Recalled item awaiting pickup
fr-FR: Exemplaire rappelé en attente de retrait

en: Details of patron who recalled item
fr-FR: Détails de l'adhérent qui a rappelé l'exemplaire

en: Confirmation of disabling two factor authentication
fr-FR: Confirmation de la désactivation de l'authentification à deux facteurs

en: Confirmation of enabling two factor authentication
fr-FR: Confirmation de l'activation de l'authentification à deux facteurs

en: New OPAC self-registration
fr-FR: Nouvelle auto-inscription à l'OPAC

en: New OPAC self-registration submitted
fr-FR: Nouvelle auto-inscription à l'OPAC soumise

en: Send list
fr-FR: Envoyer la liste

en: Your list: [% listname | html %]
fr-FR: Votre liste : [% listname | html %]

en: Send cart
fr-FR: Panier envoyé

en: Your cart
fr-FR: Votre panier

en: Train item slip
fr-FR: Ticket de train de reliure

en: Hold is confirmed
fr-FR: La réservation est confirmée

en: Your hold on [% hold.biblio.title %] is confirmed
fr-FR: Votre réservation de [% hold.biblio.title %] est confirmée

en: Dear %s %s (%s),
fr-FR: Bonjour %s %s (%s),

en: Your request for an article from %s (%s) has been canceled for the following reason:
fr-FR: Votre demande d'article de %s (%s) a été annulée pour la raison suivante :

en: Article requested:
fr-FR: Article demandé :

en: Title: %s
fr-FR: Titre : %s

en: Author: %s
fr-FR: Auteur : %s

en: Volume: %s
fr-FR: Volume : %s

en: Issue: %s
fr-FR: Fascicule : %s

en: Date: %s
fr-FR: Date : %s

en: TOC: %sYes%sNo%s
fr-FR: Table des matières : %sOui%sNon%s

en: Pages: %s
fr-FR: Pages : %s

en: Chapters: %s
fr-FR: Chapitres : %s

en: Notes: %s
fr-FR: Notes : %s

en: Format: %sCopy%sScan%s
fr-FR: Format : %sCopie%sScan%s

en: Your library
fr-FR: Votre bibliothèque

en: We have completed your request for an article from %s (%s).
fr-FR: L'article de %s (%s) que vous avez demandé est maintenant disponible.

en: %sYou may pick up your article at %s.%sYou can download the scanned materials via the following URL(s): %s.%s
fr-FR: %sVous pourrez retirer votre article à %s.%sVous pouvez télécharger les données scannées via la (les) URL suivante(s) : %s.%s

en: Thank you!
fr-FR: Merci !

en: Dear %s %s (%s)
fr-FR: Bonjour %s %s (%s)

en: Your request for an article from %s (%s) is now in pending state.
fr-FR: Votre demande d'article de %s (%s) est maintenant en attente.

en: We have received your request for an article from %s (%s).
fr-FR: Nous avons bien reçu votre demande d'article de %s (%s).

en: We are now processing your request for an article from %s (%s).
fr-FR: Nous traitons votre demande d'article de %s (%s).

en: Article request:
fr-FR: Demande d'article :

en: Barcode: %s
fr-FR: Code à barres : %s

en: The following items have been checked in:
fr-FR: Les exemplaires suivants ont été rendus :

en: Thank you.
fr-FR: Merci.

en: The following items have been checked out:
fr-FR: Les exemplaires suivants ont été empruntés :

en: Thank you for visiting %s.
fr-FR: Merci de votre visite %s.

en: Dear %s %s,
fr-FR: Bonjour %s %s,

en:  The order %s (%s) has been received.
fr-FR:  La commande %s (%s) a été reçue.

en: Your library.
fr-FR: Votre bibliothèque.

en: %s %s has added a note to the item %s - %s (%s).
fr-FR: %s %s a ajouté une note sur l'exemplaire %s - %s (%s).

en: The following item is now due:
fr-FR: L'exemplaire suivant est à rendre :

en: The following item(s) are now due:
fr-FR: Le(s) exemplaire(s) suivant(s) est/sont à rendre :

en: You have %s item(s) that are now due
fr-FR: Vous avez %s exemplaire(s)s qui sont maintenant échus

en: %sDate: %s%s
fr-FR: %sDate : %s%s

en: %s Transfer to/Hold in %s%s
fr-FR: %s Transférer à/Réserver %s%s

en: %sITEM ON HOLD%s
fr-FR: %sEXEMPLAIRE RESERVE%s

en: %sNotes:
fr-FR: %sNotes :

en: Checked out to %s %s %s %s %s
fr-FR: Prêté à %s %s %s %s %s

en: %sChecked out today%s
fr-FR: %sPrêts du jour%s

en: Barcode: %s%s
fr-FR: Code-barres : %s%s

en: Date due: %s%s
fr-FR: Date de retour prévue : %s%s

en: %sChecked out%s
fr-FR: %sEn prêt%s

en: %sOverdues%s
fr-FR: %sRetards%s

en: %sNews%s
fr-FR: %sNouvelles%s

en: %sPosted on %s%s
fr-FR: %sPublié sur %s%s

en: According to our current records, you have items that are overdue.Your library does not charge late fines, but please return or renew them at the branch below as soon as possible.
fr-FR: Selon nos informations, vous avez des documents en retard. Votre bibliothèque ne charge pas d'amendes de retard, mais veuillez retourner ou renouveler vos emprunts le plus rapidement possible.

en: Phone: %s
fr-FR: Numéro de téléphone : %s

en: Fax: %s
fr-FR: Télécopieur : %s

en: Email: %s
fr-FR: Courriel : %s

en: If you have registered a password with the library, and you have a renewal available, you may renew online. If an item becomes more than 30 days overdue, you will be unable to use your library card until the item is returned.
fr-FR: Si vous avez un mot de passe enregistré pour la bibliothèque, et que vous avez une prolongation disponible, vous pouvez renouveler le prêt en ligne. Si un document a un retard de plus de 30 jours, vous ne pourrez plus utiliser votre carte de bibliothèque jusqu'au retour de ce document.

en: The following item(s) is/are currently overdue:
fr-FR: Le(s) exemplaire(s) suivant(s) est/sont actuellement en retard :

en: %s"%s" by %s, %s, Barcode: %s Fine: %s%s
fr-FR: %s"%s" by %s, %s, Code à barres : %s Amende : %s%s

en: Thank-you for your prompt attention to this matter.
fr-FR: Nous vous remercions de l'attention immédiate que vous accorderez à la présente.

en: %s Staff
fr-FR: %s Bibliothécaire

en: Dear %s,%s
fr-FR: Bonjour %s, %s

en: Thank you for your report concerning %s.%s
fr-FR: Merci de nous avoir signalé le problème concernant %s.%s

en: You reported: %s
fr-FR: Vous avez rapporté : %s

en: Thank you
fr-FR: Merci

en: The following item will be due soon:
fr-FR: L'exemplaire suivant est à rendre bientôt :

en: The following item(s) will be due soon:
fr-FR: Le ou les exemplaires suivants sont à rendre bientôt :

en: You have %s item(s) that will be due soon.
fr-FR: Vous avez %s exemplaire(s) qui seront bientôt échus.

en: The following items have been renewed:
fr-FR: Les exemplaires suivants ont été renouvelés :

en: Stock rotation report for %s:
fr-FR: Rapport de rotation automatique d'exemplaires pour %s :

en: %s%s items to be processed for this branch.
fr-FR: %s%s exemplaires à traiter pour ce site.

en: %sNo items to be processed for this branch
fr-FR: %sAucun exemplaire à traiter pour ce site

en: %s%s%sTitle: %s
fr-FR: %s%s%sTitre : %s

en: Call number: %s
fr-FR: Cote : %s

en: Location: %s
fr-FR: Localisation : %s

en: On loan?: %s
fr-FR: Statut ? : %s

en: Status: %s
fr-FR: État : %s

en: Current library: %s %s
fr-FR: Bibliothèque dépositaire : %s %s

en: %sTransfer to %s%s
fr-FR: %sTransférer à %s%s

en: %sITEM%s
fr-FR: %sEXEMPLAIRE%s

en: %sOrdernumber %s (%s) (%s ordered) ($%s each) has not been received.%s
fr-FR: %sNuméro de commande %s (%s) (%s commandé) ($%s chaque) n'a pas été reçu.%s

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for:
fr-FR: La demande de prêt entre bibliothèque numéro %s pour :

en: is ready for pick up from %s.
fr-FR: est prêt à être récupéré à %s.

en: Kind regards
fr-FR: Bien cordialement

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for
fr-FR: La demande de prêt entre bibliothèque numéro %s pour

en: is unfortunately unavailable.
fr-FR: est malheureusement indisponible.

en: The library has now marked your concern with %s as resolved.%s
fr-FR: La bibliothèque a désormais marqué votre problème avec %s comme résolu.%s

en: The following comment was left: %s
fr-FR: Le commentaire suivant a été déposé : %s

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has requested cancellation of this ILL request:
fr-FR: L'adhérent qui a demandé le PEB %s, avec les détails suivants, a annulé sa demande :

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has modified this ILL request:
fr-FR: L'adhérent qui a demandé le PEB %s, avec les détails suivants, a modifié sa demande :

en: Dear Sir/Madam,
fr-FR: Madame, Monsieur,

en: We would like to request an interlibrary loan for a title matching the following description:
fr-FR: Nous voudrions soumettre une demande de prêt entre bibliothèques pour un document qui correspond à :

en: Please let us know if you are able to supply this to us.
fr-FR: Merci de nous faire savoir si vous pouvez nous le fournir.

en: has been updated.
fr-FR: a été mis à jour.

en: Details of the update are below:
fr-FR: Les détails de la mise à jour sont ci-dessous :

en: The library has added an update to the concern you reported against %s.%s
fr-FR: La bibliothèque a ajouté une mise à jour au problème que vous avez signalé concernant %s.%s

en: %sDischarge confirmation%s
fr-FR: %sQuitus%s

en: %s%s certifies that the following borrower:%s
fr-FR: %s%s certifie que l'adhérent suivant :%s

en: %s %s (cardnumber: %s)%s
fr-FR: %s %s (numéro de carte : %s)%s

en: has returned all items.%s
fr-FR: a rendu tous ses documents.%s

en: Dear %s %s %s,
fr-FR: Bonjour %s %s %s,

en: Your library card will expire soon, on:
fr-FR: Votre carte de bibliothèque expire prochainement, le :

en: Thank you,
fr-FR: Merci,

en: Librarian
fr-FR: Bibliothécaire

en: Your library account has been renewed. The new expiry date is: %s.
fr-FR: Votre compte lecteur a été renouvelé. Il expirera le : %s.

en: %s
    An enrollment fee of %s has been applied.
    %s
fr-FR: %s
    Des frais d'abonnement de %s ont été facturés au dossier.
    %s

en: Your library,
fr-FR: Votre bibliothèque,

en: Hello!
fr-FR: Bonjour !

en: Your library account has been created. Please verify your email address by clicking this link to complete the signup process:
fr-FR: Votre compte lecteur a été créé. Veuillez vérifier votre adresse e-mail en cliquant sur ce lien pour compléter l'inscription :

en: If you did not initiate this request, you may safely ignore this one-time message. The request will expire shortly.
fr-FR: Si vous n'êtes pas à l'origine de cette inscription, vous pouvez ignorer ce message. Le lien expirera sous peu.

en: We want to notify you that your password has been changed. If you did not change it yourself (or requested that change), please contact library staff.
fr-FR: Nous vous informons que votre mot de passe a été changé. Si ce n'est pas vous qui l'avez changé (ou demandé à le changer), merci de contacter le personnel de la bibliothèque.

en: %sThis email has been sent in response to your password recovery request for the account %s%s%s.
fr-FR: %sCe courriel a été envoyé en réponse à une demande de récupération de votre mot de passe pour le compte %s%s%s.

en: You can now create your new password using the following link:
fr-FR: Vous pouvez maintenant créer votre nouveau mot de passe en utilisant le lien suivant :

en: %sThis link will be valid for 2 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
fr-FR: %sCe lien sera valide pendant 2 jours à partir de la réception de ce courriel, ensuite vous devrez à nouveau faire une demande si vous ne changez pas votre mot de passe.%s

en: %sThank you.%s
fr-FR: %sMerci.%s

en: %sA librarian has reset the password for the account %s%s%s.
fr-FR: %sUn bibliothécaire a réinitialisé le mot de passe pour ce compte %s%s%s.

en: Please create your new password using the following link:
fr-FR: Merci de créer votre nouveau mot de passe en utilisant le lien suivant :

en: %sThis link will be valid for 5 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
fr-FR: %sCe lien sera valide pendant 5 jours à partir de la réception de ce courriel, ensuite vous devrez à nouveau faire une demande si vous ne changez pas votre mot de passe.%s

en: Dear patron,
fr-FR: Bonjour,

en: We want to inform you that %s %s accepted your invitation to share your list %s in our library catalog.
fr-FR: Nous vous informons que %s %s a accepté votre invitation à partager la liste %s dans le catalogue de la bibliothèque.

en: One of our patrons, %s %s, invites you to share a list %s in our library catalog.
fr-FR: Un de nos adhérents, %s %s, vous invite à partager une liste %s dans notre catalogue de bibliothèque.

en: To access this shared list, please click on the following URL or copy-and-paste it into your browser address bar.
fr-FR: Pour accéder à cette liste partagée, veuillez cliquer sur l'URL suivante ou la copier-coller dans la barre d'adresse de votre navigateur.

en: In case you are not a patron in our library or do not want to accept this invitation, please ignore this mail. Note also that this invitation expires within two weeks.
fr-FR: Si vous n'êtes pas adhérent de notre bibliothèque ou si vous ne souhaitez pas accepter cette invitation, merci d'ignorer ce courriel. Merci de noter également que cette invitation expire dans deux semaines.

en: Hello %s %s %s.%s
fr-FR: Bonjour %s %s %s.%s

en: Thank you for joining %s%s%sthe library%s%s
fr-FR: Merci d'avoir rejoint %s%s%sla bibliothèque%s%s

en: You can search for all our materials in our %scatalog%s.%s
fr-FR: Vous pouvez chercher tous nos matériels dans notre %scatalogue%s.%s

en: Your library card number is %s%s
fr-FR: Votre numéro de carte de bibliothèque est %s%s

en: If you have any problems or questions regarding your account, please contact the library.
fr-FR: Si vous avez des problèmes ou des questions concernant votre compte, merci de contacter la bibliothèque.

en: Dear cataloger,%s
fr-FR: Cher catalogueur,%s

en: %s reported the following concern with %s%s%s%s
fr-FR: %s rapporté le problème suivant %s%s%s%s

en: You can mark this concern as resolved from the %sconcern management page%s.
fr-FR: Vous pouvez marquer ce problème comme résolu depuis la %spage de gestion des problèmes%s.

en: Your authentication token is %s.
fr-FR: Votre jeton d'authentification est %s.

en: It is valid one minute.
fr-FR: Elle est valide une minute.

en:       %sOutstanding accounts%s
fr-FR:       %sComptes en attente%s

en:       %sDebts%s
fr-FR:       %sDettes%s

en:     %sCharge%s
fr-FR:     %sFrais%s

en:     %sAmount%s
fr-FR:     %sQuantité%s

en:     %sOutstanding%s
fr-FR:     %sMontant en attente%s

en:     %sThere are no outstanding debts on your account%s
fr-FR:     %sIl n'y a pas de débits en attente sur votre compte%s

en:       %sCredits%s
fr-FR:       %sCrédits%s

en:     %sCredit%s
fr-FR:     %sCrédit%s

en:     %sThere are no outstanding credits on your account%s
fr-FR:     %sIl n'y a pas de crédits en attente sur votre compte%s

en:         Total credit as of %s:
fr-FR:         Crédit total en date du %s :

en:         Total outstanding dues as of %s:
fr-FR:         Total des amendes en date du %s :

en: Please order for the library:
fr-FR: Merci de commander pour la bibliothèque :

en: %sOrdernumber %s (%s) (quantity: %s) ($%s each).%s
fr-FR: %sNuméro de commande %s (%s) (quantité : %s) ($%s chaque).%s

en:   %sTransaction ID: %s
fr-FR:   %sID de la transaction : %s

en:   %sOperator ID: %s
fr-FR:   %sID d'opérateur : %s

en:   %sPayment type: %s
fr-FR:   %sType de paiement : %s

en:         %s%sFee receipt%s%s
fr-FR:         %s%sReçu%s%s

en:     %sDescription of charges%s
fr-FR:     %sDescription des charges%s

en:     %sTotal: %s
fr-FR:     %sTotal : %s

en:     %sTendered: %s
fr-FR:     %sSoumissionné : %s

en:     %sChange: %s
fr-FR:     %sChangement : %s

en:         %s%sPayment receipt%s%s
fr-FR:         %s%sPaiement reçu%s%s

en:       %sTendered: %s
fr-FR:       %sSoumissionné : %s

en:       %sChange given:%s
fr-FR:       %sChangement apporté :%s

en: We regret to inform you, that the following item can not be provided due to it being missing. Your hold was cancelled.
fr-FR: Nous avons le regret de vous informer que l'exemplaire suivant est manquant. Votre réservation a été annulée.

en: Copy: %s
fr-FR: Exemplaire : %s

en: You have a hold available for pickup as of %s:
fr-FR: Votre réservation est disponible depuis le %s :

en: You have one or more holds available for pickup:
fr-FR: Vous avez au moins une réservation en attente de retrait :

en: Waiting since: %s
fr-FR: En attente depuis le : %s

en: Waiting at: %s
fr-FR: En attente à : %s

en: Your hold for %s is available for pickup.
fr-FR: Votre réservation pour %s est disponible pour le retrait.

en:       %sTransaction ID: %s
fr-FR:       %sID de la transaction : %s

en:       %sOperator ID: %s
fr-FR:       %sID d'opérateur : %s

en:       %sPayment type: %s
fr-FR:       %sType de paiement : %s

en:         %s%s%s receipt%s%s
fr-FR:         %s%s%s reçu%s%s

en:         Received with thanks from  %s %s %s
fr-FR:         Reçu avec les remerciements de  %s %s %s

en:         Card number: %s%s
fr-FR:         Numéro de carte : %s%s

en:         Credit added to account for %s %s %s
fr-FR:         Crédit ajouté au compte de %s %s %s

en:         Writeoff added to account for %s %s %s
fr-FR:         Pertes et profits au bénéfice du compte de %s %s %s

en:       %sDescription of credit%s
fr-FR:       %sDescription du crédit%s

en:       %sAmount%s
fr-FR:       %sQuantité%s

en:       %sTotal available:%s
fr-FR:       %sTotal disponible :%s

en:       %sDescription of charges%s
fr-FR:       %sDescription des charges%s

en:       %sTotal:%s
fr-FR:       %sTotal :%s

en:       %sChange given: %s
fr-FR:       %sChangement apporté : %s

en:       %sAccount balance as on date:%s
fr-FR:       %sSolde du compte en date du :%s

en: Change service requested
fr-FR: Changement de service requis

en: A hold has been placed on the following item : %s (%s) by the user %s %s (%s).
fr-FR: Une réservation a été placée sur l'exemplaire suivant : %s (%s) par l'utilisateur %s %s (%s).

en: The patron picking up %s (%s) has changed to %s %s (%s).
fr-FR: L'adhérent retirant %s (%s) est devenu %s %s (%s).

en: Please update the hold information for this item.
fr-FR: Merci de mettre à jour les informations de réservation pour cet exemplaire.

en: Item: %s
fr-FR: Exemplaire : %s

en: Pickup location: %s
fr-FR: Site de retrait : %s

en: Dear %s %s,
    
    The following holds are waiting at %s:
    
    %s
        %s : waiting since %s
    %s
fr-FR: Bonjour %s %s,
    
    Les réservations suivantes sont en attente à %s :
    
    %s
        %s : en attente depuis le %s
    %s

en: You have a curbside pickup scheduled for %s at %s.
fr-FR: Vous avez planifié une collecte sur rendez-vous pour %s à %s.

en: Any holds waiting for you at the pickup time will be included in this pickup. At this time, that list includes:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s
fr-FR: Toutes les réservations en attente pour vous au moment du retrait seront incluses dans ce retrait. A ce jour, cette liste comprend :
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s

en: Once you have arrived, please call your library or log into your account and click the "Alert staff of your arrival" button to let them know you are there.
fr-FR: Une fois que vous êtes arrivé, merci d'appeler votre bibliothèque ou de vous connecter à votre compte et de cliquer sur le bouton "Alerter le personnel de votre arrivée" afin de leur faire savoir que vous êtes là.

en: The following issue is now available:
fr-FR: Le fascicule suivant est désormais disponible :

en: Please pick it up at your convenience.
fr-FR: Veuillez le retirer à votre convenance.

en: You have suggested that the library acquire %s by %s.
fr-FR: Vous nous avez suggéré l'achat de %s de %s.

en: The library has reviewed your suggestion today. The item will be ordered as soon as possible. You will be notified by mail when the order is completed, and again when the item arrives at the library.
fr-FR: La bibliothèque a examiné votre suggestion aujourd'hui. L'exemplaire sera commandé dès que possible. Vous serez averti par mail lorsque la commande sera effectuée, et de nouveau lorsque l'article arrivera à la bibliothèque.

en: If you have any questions, please email us at %s.
fr-FR: Si vous avez des questions, envoyez-nous un courriel à l'adresse %s.

en: We are pleased to inform you that the item you requested is now part of the collection.
fr-FR: Nous avons le plaisir de vous informer que l'exemplaire que vous avez demandé fait maintenant partie de nos collections.

en: %sSuggestion pending approval%s
fr-FR: %sSuggestion en attente de validation%s

en:     %s%sSuggested by%s
fr-FR:     %s%sSuggérée par%s

en:     %s%sTitle suggested%s
fr-FR:     %s%sTitre suggéré%s

en:     %s%sLibrary:%s %s%s
fr-FR:     %s%sBibliothèque :%s %s%s

en:     %s%sTitle:%s %s%s
fr-FR:     %s%sTitre :%s %s%s

en:     %s%sAuthor:%s %s%s
fr-FR:     %s%sAuteur :%s %s%s

en:     %s%sCopyright date:%s %s%s
fr-FR:     %s%sDate du copyright :%s %s%s

en:     %s%sStandard number (ISBN, ISSN or other):%s %s%s
fr-FR:     %s%sNuméro normalisé (ISBN, ISSN ou autre):%s %s%s

en:     %s%sPublisher:%s %s%s
fr-FR:     %s%sEditeur :%s %s%s

en:     %s%sCollection title:%s %s%s
fr-FR:     %s%sTitre de collection :%s %s%s

en:     %s%sPublication place:%s %s%s
fr-FR:     %s%sLieu de publication :%s %s%s

en:     %s%sQuantity:%s %s%s
fr-FR:     %s%sQuantité :%s %s%s

en:     %s%sItem type:%s  %s%s
fr-FR:     %s%sType de document :%s  %s%s

en:     %s%sReason for suggestion:%s %s%s
fr-FR:     %s%sRaison pour la suggestion :%s %s%s

en:     %s%sNotes:%s %s%s
fr-FR:     %s%sNotes :%s %s%s

en: We are pleased to inform you that the item you requested has now been ordered. It should arrive soon, at which time it will be processed for addition into the collection.
fr-FR: Nous avons le plaisir de vous informer que le document que vous avez suggéré a été commandé. Il devrait arriver sous peu, après quoi il sera traité pour être ajouté à la collection.

en: You will be notified again when the book is available.
fr-FR: Vous recevrez une nouvelle notification quand le document sera disponible à bibliothèque.

en: If you have any questions, please email us at %s
fr-FR: Si vous avez des questions, envoyez-nous un courriel à l'adresse %s

en:       %sFee ID: %s
fr-FR:       %sID de l'amende : %s

en:         %s%sInvoice%s%s
fr-FR:         %s%sFacture à%s%s

en:         Bill to: %s %s %s
fr-FR:         Facture à : %s %s %s

en:       %sTotal owed:%s
fr-FR:       %sTotal possédé :%s

en:       %sDescription of payments%s
fr-FR:       %sDescription des paiements%s

en:       %sTotal paid:%s
fr-FR:       %sTotal payé :%s

en:       %sTotal outstanding:%s
fr-FR:       %sTotal en attente :%s

en: The library has reviewed your request today, and has decided not to accept the suggestion at this time.
fr-FR: La bibliothèque a examiné votre demande aujourd'hui, et a décidé de ne pas accepter la suggestion pour le moment.

en: The reason given is: %s
fr-FR: Le motif est : %s

en: A new suggestion is ready to be processed: %s by %s.
fr-FR: Une nouvelle suggestion est prête à être traitée : %s par %s.

en: A new suggestion has been assigned to you: %s.
fr-FR: Une nouvelle suggestion vous a été affectée : %s.

en: Username: %s
fr-FR: Nom d'utilisateur : %s

en: Problem page: %s
fr-FR: Page à problème : %s

en: Message: %s
fr-FR: Message : %s

en: The following item, %s, has correctly been renewed and is now due on %s
fr-FR: L'exemplaire suivant, %s, a bien été renouvelé et doit désormais être rendu le %s

en: This item has reached the maximum number of automatic renewals and will no longer be renewed.
fr-FR: Ce document a atteint le nombre maximum de renouvellements automatiques, il ne sera plus possible de le renouveler.

en: This item has reached the maximum number of unseen renewals and will need to be renewed at the library.
fr-FR: Cet exemplaire a atteint le nombre maximal de renouvellements à distance, il sera nécessaire de passer à la bibliothèque pour le renouveler.

en: The following item, %s, has not been renewed because:
fr-FR: L'exemplaire suivant, %s, n'a pas été renouvelé car :

en: You have reached the maximum number of renewals possible.
fr-FR: Vous avez atteint le nombre maximal de renouvellements.

en: This item is on hold for another patron.
fr-FR: Ce document est réservé pour un autre adhérent.

en: You are currently restricted.
fr-FR: Vous êtes actuellement suspendu.

en: You have overdue items.
fr-FR: Vous avez des exemplaires en retard.

en: It's too late to renew this item.
fr-FR: Il est trop tard pour renouveler cet emprunt.

en: Your total unpaid fines are too high.
fr-FR: Vous avez trop d'amendes impayées.

en: This item must be renewed at the library.
fr-FR: Cet exemplaire doit être renouvelé à la bibliothèque.

en: Your account has expired.
fr-FR: Votre compte a expiré.

en: Checked in items for %s %s %s %s %s
fr-FR: Retours exemplaires de %s %s %s %s %s

en: %sChecked in today%s
fr-FR: %sRendu ce jour%s

en: Barcode: %s %s
fr-FR: Code à barres : %s %s

en: There were %s items that were not renewed.
fr-FR: Il y a %s exemplaires qui n'ont pas été renouvelés.

en: There were %s items that were renewed.
fr-FR: Il y a %s exemplaires qui ont été renouvelés.

en: was renewed until %s
fr-FR: a été renouvelé jusqu'au %s

en: A recall has been placed on the following item: %s / %s (%s). The due date has been updated, and is now %s. Please return the item before the due date.
fr-FR: Un rappel a été placé sur l'exemplaire suivant : %s / %s (%s). La date de retour a été mise à jour et est maintenant %s. Merci de rendre l'exemplaire avant cette date.

en: A recall that you requested on the following item: %s / %s (%s) is now ready for you to pick up at %s. Please pick up your item by %s.
fr-FR: Le rappel que vous avez demandé sur l'exemplaire suivant : %s / %s (%s) est en attente de retrait à %s. Merci de récupérer votre document avant %s.

en: A payment of %s has been applied to your account.
fr-FR: Un paiement de %s a été enregistré sur votre compte.

en: This payment affected the following fees:
fr-FR: Les frais suivants ont été acquittés :

en: Description: %s
fr-FR: Description : %s

en: Amount paid: %s
fr-FR: Montant payé : %s

en: Amount remaining: %s
fr-FR: Montant restant : %s

en: Recall for pickup at %s
fr-FR: Rappel à retirer à %s

en: ITEM RECALLED
fr-FR: EXEMPLAIRE RAPPELE

en: %s by %s
fr-FR: %s par %s

en: Callnumber: %s
fr-FR: Cote : %s

en: %sDear %s %s,%s
fr-FR: %sBonjour %s %s,%s

en: %sThis is to confirm that someone disabled two factor authentication on your account.%s
fr-FR: %sConfirmation de la désactivation de l'authentification à deux facteurs.%s

en: %sIf you did not do this, someone else may be using your account. Please contact technical support.%s
fr-FR: %sSi vous n'êtes pas à l'origine de cette action, il est possible que quelqu'un d'autre utilise votre compte. Merci de contacter l'assistance technique.%s

en: %sYour library%s
fr-FR: %sVotre site%s

en: %sThis is to confirm that someone enabled two factor authentication on your account.%s
fr-FR: %sConfirmation de l'activation de l'authentification à deux facteurs.%s

en: %sNew OPAC self-registration%s
fr-FR: %sNouvelle auto-inscription à l'OPAC %s

en: %s%sSelf-registration made:%s
fr-FR: %s%sAuto-enregistrement fait :%s

en: %s%sCardnumber: %s%s%s
fr-FR: %s%sNuméro de carte : %s%s%s

en: %s%sEmail: %s%s%s
fr-FR: %s%sCourriel : %s%s%s

en: %s%sPhone: %s%s%s
fr-FR: %s%sNuméro de téléphone : %s%s%s

en: %s%sMobile: %s%s%s
fr-FR: %s%sMobile : %s%s%s

en: %s%sFax: %s%s%s
fr-FR: %s%sFax : %s%s%s

en: %s%sSecondary email: %s%s%s
fr-FR: %s%sCourriel secondaire : %s%s%s

en: %s%sSecondary phone: %s%s%s
fr-FR: %s%sNuméro de téléphone secondaire : %s%s%s

en: %s%sHome library: %s%s%s
fr-FR: %s%sSite de rattachement : %s%s%s

en: %s%sTemporary patron category: %s%s%s
fr-FR: %s%sCatégorie d'adhérent temporaire : %s%s%s

en: Hi,%s%s
fr-FR: Bonjour,%s%s

en: %s %s sent you a list from our online catalog called: %s.%s
fr-FR: %s %s vous a envoyé une liste de références extraites de notre catalogue : %s.%s

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.%s
fr-FR: Notez que le fichier attaché est un fichier MARC, qui peut être importé dans un logiciel de gestion de bibliographie tel que EndNote, Reference Manager ou ProCite.%s

en: %sAuthor(s): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s
fr-FR: %sAuteur(s) : %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s

en: %s%sISBN: %s%s%s; %s%s%s%s
fr-FR: %s%sISBN : %s%s%s; %s%s%s%s

en: %sPublished by: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s
fr-FR: %sPublié par : %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s

en: %sCollection: %s%s%s
fr-FR: %sCollection : %s%s%s

en: %sCopyright year: %s%s%s
fr-FR: %sAnnée de copyright : %s%s%s

en: %sNotes: %s%s%s
fr-FR: %sNotes : %s%s%s

en: %sUnified title: %s%s%s
fr-FR: %sTitre uniforme : %s%s%s

en: %sSerial: %s%s%s
fr-FR: %sPériodique : %s%s%s

en: %sLCCN: %s%s%s
fr-FR: %sLCCN : %s%s%s

en: %sIn: %s%s %s%s%s%s%s%s
fr-FR: %sDans : %s%s %s%s%s%s%s%s

en: %sURL: %s%s%s
fr-FR: %sURL : %s%s%s

en: [%sView in online catalog%s
fr-FR: [%sVoir dans l'OPAC%s

en: %s%sItems: %s%s%s%s
fr-FR: %s%sExemplaires : %s%s%s%s

en: %s %s sent you a cart from our online catalog.%s
fr-FR: %s %s vous a envoyé un panier de références extraites de notre catalogue.%s

en: %sView in online catalog%s
fr-FR: %sVoir dans l'OPAC%s

en: Train name: %s
fr-FR: Nom du train : %s

en: Sent on: %s
fr-FR: Envoyé le : %s

en: Item number #%s
fr-FR: Cote #%s

en: Hello %s %s (%s),
fr-FR: Bonjour %s %s (%s),

en: Your hold on %s (%s) has been confirmed.
fr-FR: Votre réservation de %s (%s) est confirmée.

en: You will be notified by the library when your item is available for pickup.
fr-FR: Vous recevrez une notification quand le document sera disponible à bibliothèque.

en: An account writeoff of %s has been applied to your account.
fr-FR: Un montant de %s a été passé en pertes et profits.

en: This writeoff affected the following fees:
fr-FR: Les frais suivants ont été passés en pertes et profits :

en: Sample numbering patterns for subscriptions
fr-FR: Exemples de modèles de numérotation pour abonnements

en: Number
fr-FR: Numéro

en: Simple Numbering method
fr-FR: Méthode de numérotation simple

en: Issue
fr-FR: Fascicule

en: Vol. {X}, Number {Y}, Issue {Z}
fr-FR: Vol. {X}, Numéro {Y}, Fascicule {Z}

en: Volume Number Issue 1
fr-FR: Volume numéro fascicule 1

en: Volume, Number, Issue
fr-FR: Volume, numéro, fascicule

en: Volume Number 1
fr-FR: Volume numéro 1

en: Volume, Number
fr-FR: Volume, numéro

en: Season
fr-FR: Saison

en: Season Year
fr-FR: Saison Année

en: Seasonal
fr-FR: Saisonnier(e)

en: Year
fr-FR: Année

en: Shelf copy damaged
fr-FR: Exemplaire de consultation endommagé

en: Library copy lost
fr-FR: Exemplaire de la bibliothèque perdu

en: Available via ILL
fr-FR: Document disponible via le prêt entre bibliothèques

en: Insufficient budget
fr-FR: Budget insuffisant

en: Document too expensive
fr-FR: Document trop cher

en: Document not corresponding to our acquisition policy
fr-FR: Document ne correspondant pas à notre politique d'acquisition

en: Large print
fr-FR: Gros caractères

en: Long overdue (lost)
fr-FR: Long retard (perdu)

en: Lost
fr-FR: Perdu

en: Lost and paid for
fr-FR: Perdu et remboursé

en: Missing
fr-FR: Manquant

en: Missing from bundle
fr-FR: Manquant au paquet

en: Damaged
fr-FR: Endommagé

en: Children's area
fr-FR: Section jeunesse

en: On display
fr-FR: En cours d'affichage

en: New materials shelf
fr-FR: Etagère de nouveautés

en: Staff office
fr-FR: Bureau du personnel

en: General stacks
fr-FR: Piles générales

en: Audio visual
fr-FR: Audiovisuel

en: Reference
fr-FR: Référence

en: Book cart
fr-FR: Panier de livres

en: Processing center
fr-FR: Centre de traitement

en: Non-fiction
fr-FR: Documentaire

en: Withdrawn
fr-FR: Retiré des collections

en: Ordered
fr-FR: Commandé

en: Not for loan
fr-FR: Exclu du prêt

en: Staff collection
fr-FR: Collection professionnelle

en: Added to bundle
fr-FR: Ajouter à un paquet

en: Restricted access
fr-FR: Accès restreint

en: Address notes
fr-FR: Notes sur l'adresse

en: The copy on the shelf is damaged
fr-FR: L'exemplaire de la bibliothèque est endommagé

en: Upcoming title by popular author
fr-FR: Nouveauté d'un auteur à succès

en: Catalog
fr-FR: Catalogue

en: Patrons
fr-FR: Adhérents

en: Accounts
fr-FR: Comptes

en: Serials
fr-FR: Périodiques

en: Bound journal
fr-FR: Périodique relié

en: Audio tape
fr-FR: Cassette audio

en: Video tape
fr-FR: Cassette video

en: Diskette
fr-FR: Disquette

en: Book with diskette
fr-FR: Livre avec disquette

en: Book with CD
fr-FR: Livre avec CD

en: Book with audio tape
fr-FR: Livre avec cassette audio

en: No reason provided
fr-FR: Sans motif fourni

en: Out of stock
fr-FR: Epuisé

en: Restocking
fr-FR: Réassort

en: Returned by patron
fr-FR: Rendu par l'adhérent

en: Found in library
fr-FR: Trouvé à la bibliothèque

en: Item could not be located on shelves
fr-FR: Exemplaire introuvable

en: Item was found to be too damaged to fill hold
fr-FR: Exemplaire trop endommagé

en: Item was found to be too damaged to fill article request
fr-FR: Exemplaire trop endommagé pour satisfaire la demande d'article

en: Cancelled from the OPAC user page
fr-FR: Supprimé de la page utilisateur de l'OPAC

en: Some basic default authorised values for library locations, item lost status, etc.
fr-FR: Quelques valeurs autorisées de base pour les localisations, statuts perdu, etc.

en: You can change these at any time after installation.
fr-FR: Vous pouvez changer ceci à tout moment après l'installation.

en: CSV profiles
fr-FR: Profils CSV

en: Default CSV export profiles; including one for exporting serial claims.
fr-FR: Modèles CSV par défaut; incluant celui pour l'exportation des réclamation de numéros de périodique.

en: Default CSV export for serial issue claims
fr-FR: Exportation CSV par défaut pour la réclamation de périodique en retard

en: issues to claim
fr-FR: fascicules à réclamer

en: Default CSV export for late orders
fr-FR: Exportation CSV par défaut des commandes en retard

en: Late orders (CSV profile)
fr-FR: Commandes en retard (profil CSV)

en: Information not available; Not applicable
fr-FR: Information non disponible; Non applicable

en: Basic bibliographic unit
fr-FR: Unité bibliographique de base

en: Secondary bibliographic unit: supplements, special issues, accompanying material, other secondary bibliographic units
fr-FR: Unité bibliographique secondaire : suppléments, numéros spéciaux, matériel d'accompagnement, autres unités bibliographiques secondaires

en: Indexes
fr-FR: Index

en: Cartographic material
fr-FR: Document cartographique

en: Cartographic material, atlas
fr-FR: Matériel cartographique, atlas

en: Cartographic material, diagram
fr-FR: Matériel cartographique, diagramme

en: Cartographic material, map
fr-FR: Matériel cartographique, carte

en: Cartographic material, profile
fr-FR: Matériel cartographique, profil

en: Cartographic material, model
fr-FR: Matériel cartographique, modèle

en: Cartographic material, remote sensing image
fr-FR: Matériel cartographique, image de télédétection

en: Cartographic material, section
fr-FR: Matériel cartographique, section

en: Cartographic material, view
fr-FR: Matériel cartographique, vue

en: Cartographic material, other
fr-FR: Matériel cartographique, autre

en: Computer file
fr-FR: Fichier informatique

en: Computer file, tape cartridge
fr-FR: Fichiers d'ordinateur, cartouche de bande magnétique

en: Computer file, chip cartridge
fr-FR: Fichiers d'ordinateur, cartouche de mémoire

en: Computer file, computer optical disk cartridge
fr-FR: Fichiers d'ordinateur, cartouche de disque optique

en: Computer file, tape cassette
fr-FR: Fichiers d'ordinateur, bande en cassette

en: Computer file, tape reel
fr-FR: Fichiers d'ordinateur, bande sur bobine

en: Computer file, magnetic disk
fr-FR: Fichiers d'ordinateur, disque magnétique

en: Computer file, magneto-optical disk
fr-FR: Fichiers d'ordinateur, disque magnéto-optique

en: Computer file, optical disk
fr-FR: Fichiers d'ordinateur, disque optique

en: Computer file, remote
fr-FR: Fichiers d'ordinateur, accès à distance

en: Computer file, other
fr-FR: Fichiers d'ordinateur, autre

en: Globe, celestial
fr-FR: Globe, céleste

en: Globe, planetary or lunar
fr-FR: Globe, planétaire ou lunaire

en: Globe, terrestrial
fr-FR: Globe, terrestre

en: Globe, earth moon
fr-FR: Globe, lune terrestre

en: Globe, other
fr-FR: Globe, autre

en: Kit
fr-FR: Ensemble multisupport

en: Microform
fr-FR: Microforme

en: Microform, aperture card
fr-FR: Microforme, carte d'ouverture

en:  Microform, microfilm cartridge
fr-FR:  Microforme, cartouche de microfilm

en:  Microform, microfilm cassette
fr-FR:  Microforme, cassette de microfilm

en:  Microform, microfilm reel
fr-FR:  Microforme, bobine de microfilm

en: Microform, microfiche
fr-FR: Microforme, microfiche

en: Microform, microfiche cassette
fr-FR: Microforme, cassette de microfiche

en: Microform, micro-opaque
fr-FR: Microforme, micro-opaque

en: Microform, other
fr-FR: Microforme, autre

en: Motion picture
fr-FR: Film cinématographique

en: Motion picture, film cartridge
fr-FR: Film cinématographique, cartouche de film

en: Motion picture, film cassette
fr-FR: Film cinématographique, cassette de film

en: Motion picture, film reel
fr-FR: Film cinématographique, bobine de film

en: Motion picture, other
fr-FR: Film cinématographique, autre

en: Nonprojected graphic
fr-FR: Document iconique non projeté

en: Nonprojected graphic, collage
fr-FR: Graphique non-projeté, collage

en: Nonprojected graphic, drawing
fr-FR: Graphique non-projeté, dessin

en: Nonprojected graphic, painting
fr-FR: Graphique non-projeté, peinture

en: Nonprojected graphic, photomechanical print
fr-FR: Graphique non-projeté, impression photographique

en: Nonprojected graphic, photonegative
fr-FR: Graphique non-projeté, négatif photographique

en: Nonprojected graphic, photoprint
fr-FR: Graphique non-projeté, impression photo

en: Nonprojected graphic, picture
fr-FR: Graphique non-projeté, image

en: Nonprojected graphic, print
fr-FR: Graphique non-projeté, impression

en: Nonprojected graphic, technical drawing
fr-FR: Graphique non-projeté, dessin technique

en: Nonprojected graphic, chart
fr-FR: Graphique non-projeté, diagramme

en: Nonprojected graphic, flash card
fr-FR: Graphique non-projeté, carte mémoire

en: Nonprojected graphic, other
fr-FR: Graphique non-projeté, autre

en: Notated music
fr-FR: Notation musicale

en: Projected graphic
fr-FR: Document iconique projeté

en: Projected graphic, filmstrip cartridge
fr-FR: Document iconique projeté, film fixe en cartouche

en: Projected graphic, filmstrip
fr-FR: Document iconique projeté, film fixe court

en: Projected graphic, other type of filmstrip
fr-FR: Document iconique projeté, film fixe, genre non précisé

en: Projected graphic, filmstrip roll
fr-FR: Document iconique projeté, film fixe en rouleau

en: Projected graphic, slide
fr-FR: Document iconique projeté, diapositive

en: Projected graphic, transparency
fr-FR: Document iconique projeté, transparent

en: Projected graphic, other
fr-FR: Document iconique projeté, autre

en: Remote-sensing image
fr-FR: Image de télédétection

en: Sound recording
fr-FR: Enregistrement sonore

en: Sound recording, sound disk
fr-FR: Enregistrement sonore, disque audio

en: Sound recording, cylinder
fr-FR: Enregistrement sonore, cylindre

en: Sound recording, sound cartridge
fr-FR: Enregistrement sonore, cartouche audio

en: Sound recording, sound-track film
fr-FR: Enregistrement sonore, bande audio de film

en: Sound recording, roll
fr-FR: Enregistrement sonore, bobine

en: Sound recording, sound cassette
fr-FR: Enregistrement sonore, cassette audio

en: Sound recording, sound-tape reel
fr-FR: Enregistrement sonore, bobine de bande magnétique

en: Sound recording, wire recording
fr-FR: Enregistrement sonore, fil magnétique

en: Sound recording, other
fr-FR: Enregistrement sonore, autre

en: Text
fr-FR: Texte

en: Text, regular print
fr-FR: Texte, impression normale

en: Text, large print
fr-FR: Texte, gros caractères

en: Text, Braille
fr-FR: Texte, Braille

en: Text, loose-leaf
fr-FR: Texte, publication à feuillets mobiles

en: Text, other
fr-FR: Texte, autre

en: Videorecording
fr-FR: Enregistrement vidéo

en: Videorecording, videocartridge
fr-FR: Enregistrement vidéo, vidéo en cartouche

en: Videorecording, videodisc
fr-FR: Enregistrement vidéo, vidéodisque

en: Videorecording, videocassette
fr-FR: Enregistrement vidéo, vidéocassette

en: Videorecording, videoreel
fr-FR: Enregistrement vidéo, bobine vidéo

en: Videorecording, other
fr-FR: Enregistrement vidéo, autre

en: Physical form is unspecified
fr-FR: Support matériel non précisé

en: Multiple physical forms
fr-FR: Supports matériels multiples

en: Other physical media
fr-FR: Autre support physique

en: Information not available, or Retention is limited
fr-FR: Information non disponible, ou Rétention limitée

en: Complete (95%-100% held)
fr-FR: Complet (95%-100% détenu)

en: Incomplete (50%-94% held)
fr-FR: Incomplet (possédé à 50%-94%)

en: Very incomplete or scattered (less than 50% held)
fr-FR: Très incomplet ou fragmenté (moins de 50%)

en: Not applicable
fr-FR: Sans objet

en: Received and complete or Ceased
fr-FR: Reçu et complété ou Arrêté

en: On order
fr-FR: En commande

en: Currently received
fr-FR: Reçu actuellement

en: Not currently received
fr-FR: Non reçu actuellement

en: Information not available
fr-FR: Information non disponible

en: Retained except as replaced by updates
fr-FR: Conservé(s) sauf si remplacé(s) par des mises à jour

en: Sample issue retained
fr-FR: Échantillon conservé

en: Retained until replaced by microform, or other preservation format
fr-FR: Conservé(s) jusqu'au remplacement par un microforme, ou un autre format de conservation

en: Retained until replaced by cumulation, replacement volume, or revision
fr-FR: Conservé jusqu'au remplacement par refonte, volume de remplacement ou révision

en: Limited retention (only some parts kept)
fr-FR: Possession limitée (seulement quelques parties conservées)

en: No retention (no parts kept)
fr-FR: Non possédé (aucune partie conservée)

en: Permanent retention (all parts kept permanently)
fr-FR: Possession permanente (toutes les parties conservées de façon permanente)

en: Coded values conforming to the Z39.71-2006 holdings statements for bibliographic items.
fr-FR: Valeurs codées conformes aux mentions de fonds Z39.71-2006 pour les éléments bibliographiques.

en: Refer to https://www.niso.org/publications/standards for details.
fr-FR: Pour plus de détails, se référer à : https://www.niso.org/publications/standards.

en: Abridger
fr-FR: Abréviateur

en: Art copyist
fr-FR: Copiste d'art

en: Art director
fr-FR: Directeur artistique

en: Author of afterword, colophon, etc.
fr-FR: Auteur de postface, achevé d'imprimer, etc.

en: Announcer
fr-FR: Annonceur

en: Analyst
fr-FR: Analyste

en: Appellee
fr-FR: Intimé

en: Appellant
fr-FR: Appelant

en: Applicant
fr-FR: Candidat

en: Author in quotations or text abstracts
fr-FR: Auteur mentionné dans une citation ou des extraits de textes

en: Architect
fr-FR: Architecte

en: Artistic director
fr-FR: Directeur artistique

en: Autographer
fr-FR: Auteur d'autographe

en: Attributed name
fr-FR: Nom attribué

en: Author of dialog
fr-FR: Auteur du dialogue

en: Audio engineer
fr-FR: Ingénieur du son

en: Audio producer
fr-FR: Producteur audio

en: Screenwriter
fr-FR: Scénariste

en: Book artist
fr-FR: Artiste du livre

en: Book producer
fr-FR: Producteur de livres

en: Blurb writer
fr-FR: Auteur de la notice publicitaire

en: Binder
fr-FR: Relieur

en: Broadcaster
fr-FR: Diffuseur

en: Braille embosser
fr-FR: Embosseuse braille

en: Casting director
fr-FR: Directeur de casting

en: Caster
fr-FR: Fondeur

en: Colorist
fr-FR: Coloriste

en: Collotyper
fr-FR: Responsable de la phototypie

en: Cinematographer
fr-FR: Directeur de la photographie

en: Contestant-appellee
fr-FR: Contestant-intimé

en: Collector
fr-FR: Collectionneur

en: Conservator
fr-FR: Conservateur

en: Camera operator
fr-FR: Opérateur de caméra

en: Collection registrar
fr-FR: Registraire de collection

en: Contestant-appellant
fr-FR: Contestant-appelant

en: Court governed
fr-FR: Régi par tribunal

en: Cover designer
fr-FR: Concepteur de pages couvertures

en: Copyright claimant
fr-FR: Plainant du droit d'auteur

en: Complainant-appellee
fr-FR: Plaignant-intimé

en: Complainant
fr-FR: Plaignant

en: Complainant-appellant
fr-FR: Plaignant-appelant

en: Creator
fr-FR: Créateur

en: Correspondent
fr-FR: Correspondant

en: Court reporter
fr-FR: Greffier

en: Costume designer
fr-FR: Costumier

en: Contributor
fr-FR: Contributeur

en: Contestee-appellee
fr-FR: Contesté-intimé

en: Contractor
fr-FR: Contractant

en: Contestee
fr-FR: Contesté

en: Contestee-appellant
fr-FR: Contesté-appelant

en: Curator
fr-FR: Conservateur d'exposition

en: Dubbing director
fr-FR: Directeur du doublage

en: Distribution place
fr-FR: Lieu de distribution

en: Defendant
fr-FR: Défendeur

en: Defendant-appellee
fr-FR: Défendeur-appelant

en: Defendant-appellant
fr-FR: Défendeur-appelant

en: Degree committee member
fr-FR: Membre du jury de diplôme

en: Degree granting institution
fr-FR: Établissement délivrant des diplômes

en: Degree supervisor
fr-FR: Responsable de la formation

en: Delineator
fr-FR: Dessinateur

en: Depicted
fr-FR: Entité illustrée

en: Depositor
fr-FR: Déposant

en: Draftsman
fr-FR: Dessinateur

en: Data contributor
fr-FR: Contributeur de données

en: Data manager
fr-FR: Gestionnaire de données

en: Editor of compilation
fr-FR: Éditeur de compilation

en: Editorial director
fr-FR: Directeur de la rédaction

en: Editor of moving image work
fr-FR: Éditeur d'une œuvre cinématographique

en: Electrician
fr-FR: Électricien

en: Electrotyper
fr-FR: Galvanotypeur

en: Engineer
fr-FR: Ingénieur

en: Enacting jurisdiction
fr-FR: Adoption d'une juridiction

en: Event place
fr-FR: Lieu de l'événement

en: Facsimilist
fr-FR: Copiste

en: Film distributor
fr-FR: Distributeur du film

en: Field director
fr-FR: Directeur local

en: Film director
fr-FR: Réalisateur de film

en: Filmmaker
fr-FR: Réalisateur

en: Film producer
fr-FR: Producteur du film

en: First party
fr-FR: Première partie

en: Geographic information specialist
fr-FR: Spécialiste de l'information géographique

en: Host institution
fr-FR: Institution d'accueil

en: Host
fr-FR: Hôte

en: Inventor
fr-FR: Inventeur

en: Instrumentalist
fr-FR: Instrumentiste

en: Judge
fr-FR: Juge

en: Jurisdiction governed
fr-FR: Gouverné par juridiction

en: Laboratory
fr-FR: Laboratoire

en: Laboratory director
fr-FR: Directeur de laboratoire

en: Lead
fr-FR: Plomb

en: Libelee-appellee
fr-FR: Défendeur appelé

en: Libelee
fr-FR: Défendeur

en: Lender
fr-FR: Prêteur

en: Libelee-appellant
fr-FR: Défendeur en appel

en: Lighting designer
fr-FR: Concepteur d'éclairage

en: Libelant-appellee
fr-FR: Demandeur appelé

en: Libelant
fr-FR: Requérant

en: Libelant-appellant
fr-FR: Requérant-appelant

en: Landscape architect
fr-FR: Architecte paysagiste

en: Music copyist
fr-FR: Copiste de musique

en: Manufacture place
fr-FR: Lieu de fabrication

en: Manufacturer
fr-FR: Fabricant

en: Metadata contact
fr-FR: Contact métadonnées

en: Makeup artist
fr-FR: Maquilleur

en: Moderator
fr-FR: Modérateur

en: Marbler
fr-FR: Marbreur

en: Markup editor
fr-FR: Editeur de balises

en: Musical director
fr-FR: Directeur musical

en: Minute taker
fr-FR: Secrétaire de séance

en: Music programmer
fr-FR: Programmateur musical

en: Mixing engineer
fr-FR: Ingénieur de mixage

en: News anchor
fr-FR: Présentateur de journaux télévisés

en: Onscreen participant
fr-FR: Participant à l'écran

en: Organizer
fr-FR: Organisateur

en: Onscreen presenter
fr-FR: Présentateur à l'écran

en: Owner
fr-FR: Propriétaire

en: Place of address
fr-FR: Adresse

en: Panelist
fr-FR: Panéliste

en: Patron
fr-FR: Adhérent

en: Project director
fr-FR: Directeur de projet

en: Proofreader
fr-FR: Relecteur

en: Platemaker
fr-FR: Plaquiste

en: Permitting agency
fr-FR: Agence de réglementation

en: Production manager
fr-FR: Directeur de production

en: Process contact
fr-FR: Contact en cours

en: Production personnel
fr-FR: Personnel de production

en: Programmer
fr-FR: Programmeur

en: Printmaker
fr-FR: Imprimeur

en: Production company
fr-FR: Société de production

en: Production place
fr-FR: Lieu de production

en: Production designer
fr-FR: Designer de production

en: Provider
fr-FR: Fournisseur

en: Plaintiff-appellee
fr-FR: Plaignant -intimé

en: Plaintiff
fr-FR: Plaignant

en: Patent holder
fr-FR: Propriétaire du brevet

en: Plaintiff-appellant
fr-FR: Plaignant-intimé

en: Publication place
fr-FR: Lieu de publication

en: Recordist
fr-FR: Enregistreur

en: Addressee
fr-FR: Destinataire

en: Radio director
fr-FR: Directeur de la radio

en: Redaktor
fr-FR: Rédacteur

en: Renderer
fr-FR: Outil de rendu

en: Researcher
fr-FR: Chercheur

en: Radio producer
fr-FR: Producteur radiophonique

en: Repository
fr-FR: Dépôt

en: Reporter
fr-FR: Reporteur

en: Responsible party
fr-FR: Partie responsable

en: Respondent-appellee
fr-FR: Répondant-intimé

en: Restager
fr-FR: Restaurateur

en: Respondent
fr-FR: Répondant

en: Respondent-appellant
fr-FR: Répondant-appelant

en: Remix artist
fr-FR: Artiste du remix

en: Sound engineer
fr-FR: Ingénieur du son

en: Stage director
fr-FR: Metteur en scène

en: Sound designer
fr-FR: Concepteur sonore

en: Special effects provider
fr-FR: Créateur d'effets spéciaux

en: Supporting host
fr-FR: Organisme de soutien

en: Seller
fr-FR: Vendeur

en: Speaker
fr-FR: Conférencier

en: Second party
fr-FR: Deuxième partie

en: Surveyor
fr-FR: Arpenteur

en: Set designer
fr-FR: Scénographe

en: Setting
fr-FR: Paramètre

en: Storyteller
fr-FR: Conteur

en: Stage manager
fr-FR: Régisseur

en: Stereotyper
fr-FR: Stéréotype

en: Software developer
fr-FR: Développeur de logiciel

en: Television writer
fr-FR: Ecrivain pour la télévision

en: Technical director
fr-FR: Directeur technique

en: Teacher
fr-FR: Professeur

en: Television director
fr-FR: Réalisateur de télévision

en: Television guest
fr-FR: Invité de la télévision

en: Television host
fr-FR: Hôte de télévision

en: Television producer
fr-FR: Producteur de télévision

en: Transcriber
fr-FR: Transcripteur

en: University place
fr-FR: Lieu universitaire

en: Voice actor
fr-FR: Acteur pour voix

en: Videographer
fr-FR: Vidéaste

en: Visual effects provider
fr-FR: Fournisseur d'effets spéciaux

en: Writer of added commentary
fr-FR: Ecrivain du commentaire ajouté

en: Writer of added lyrics
fr-FR: Ecrivain de paroles supplémentaires

en: Writer of added text
fr-FR: Ecrivain du texte additionnel

en: Woodcutter
fr-FR: Bûcheron

en: Wood engraver
fr-FR: Graveur sur bois

en: Writer of introduction
fr-FR: Auteur de l'introduction

en: Witness
fr-FR: Témoin

en: Writer of preface
fr-FR: Préfacier

en: Writer of supplementary textual content
fr-FR: Ecrivain du contenu textuel supplémentaire

en: MARC code list for relators, as of http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html
fr-FR: Liste des codes de relation MARC, voir https://www.marc21.ca/M21/COD/REL-C.html

en: Some basic currencies with USA dollar as default for ACQ module
fr-FR: Quelques devises de base avec le dollar américain comme devise par défaut pour le module d'acquisitions

en: Show barcode on the summary screen items listings
fr-FR: Afficher le code-barres des documents sur la page de résumé du compte d'utilisateur

en: Useful patron attribute types:
fr-FR: Attributs adhérent utiles :

en: * SHOW_BCODE - Show barcode on the patron summary screen items listings
fr-FR: * SHOW_BCODE - Afficher le code-barres dans la liste d'exemplaires sur la page de détail d’un adhérent

en: Student
fr-FR: Étudiant(e)

en: Home Bound
fr-FR: Confiné à la maison

en: Kid
fr-FR: Enfant

en: Juvenile
fr-FR: Jeunesse

en: Young Adult
fr-FR: jeune adulte

en: Board
fr-FR: Conseil d'administration

en: Inter-Library Loan
fr-FR: Prêt entre bibliothèques

en: School
fr-FR: École

en: Library
fr-FR: Bibliothèque

en: Staff
fr-FR: Bibliothécaires

en: Sample patron types and categories. Types are currently hardcoded but you can manage categories after installation from the administration module.
fr-FR: Échantillon de types et catégories d'utilisateurs. Les types ne sont pas paramétrables, mais vous pouvez gérer les catégories d'utilisateurs après l'installation à partir du module d'administration.

en: Adult patron - default patron type
fr-FR: Utilisateur adulte - catégorie d'adhérent par défaut

en:                 PT  - Patron
fr-FR:                 PT  - Adhérent

en:                 ST  - Student
fr-FR:                 ST  - Etudiant

en:                 BH  - Homebound
fr-FR:                 BH  - Public empêché

en: Child - patron with a guarantor
fr-FR: Enfant - adhérent avec garant

en:                 K   - Kid
fr-FR:                 K   - Enfant

en:                 J   - Juvenile
fr-FR:                 J   - Adolescent

en:                 YA  - Young Adult
fr-FR:                 YA  - Jeune adulte

en: Organization - patron is an institution, not a person
fr-FR: Organisation - l'adhérent est une institution, et non une personne

en:                 ILL - Inter-library Loan
fr-FR:                 ILL - Prêt entre bibliothèques

en:                 SC  - School
fr-FR:                 SC  - Ecole

en:                 L   - Library
fr-FR:                 L   - Bibliothèque

en: Professional - a member of an organization (organization is guarantor)
fr-FR: Professionnel - membre d'une organisation (l'organisation est garante)

en:                 T   - Teacher
fr-FR:                 T   - Enseignant

en:                 S   - Staff
fr-FR:                 S   - Bibliothécaire

en:                 B   - Board
fr-FR:                 B   -  Conseil d'administration

en: Label Test
fr-FR: Test d'étiquettes

en: DEFAULT
fr-FR: DÉFAUT

en: Test Layout
fr-FR: Mise en page de test

en:   %sBranch: &lt;branchcode&gt;%s
fr-FR:   %sBibliothèque : &lt;branchcode&gt;%s

en:   %sExpires: August 31, 2010%s
fr-FR:   %sExpiration : 31 Août 2010%s

en: 3 columns, 10 rows of labels
fr-FR: 3 colonnes, 10 rangées d'étiquettes

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for up to four lines of text
fr-FR: Etiquettes de dos 1" X 1.5" | Configuration pour jusqu'à 4 lignes de texte

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for five lines of text
fr-FR: Étiquette de dos 2,5 cm x 3,8 cm (1 po x 1,5 po) | Paramétrage pour 5 lignes de texte

en: Default description
fr-FR: Description par défaut

en: A template for home brewed patron card forms
fr-FR: Modèle pour l'impression des cartes d'adhérent

en: Sample label and patron card data
fr-FR: Échantillon de données pour les étiquettes et les cartes d'utilisateurs

en: Library Laser
fr-FR: Imprimante laser

en: Test Printer 01
fr-FR: Imprimante test 01

en: A set of default item types.
fr-FR: Un ensemble de types de document par défaut.

en: Books
fr-FR: Livres

en: Mixed Materials
fr-FR: Documents de genres multiples

en: Computer Files
fr-FR: Fichiers informatiques

en: Maps
fr-FR: Cartes géographiques

en: Visual Materials
fr-FR: Documents visuels

en: Music
fr-FR: Musique

en: Continuing Resources
fr-FR: Ressources continues

en: Sample libraries.
fr-FR: Exemples de sites.

en: Sample holidays: Sunday, Christmas, New Year's
fr-FR: Exemples de congés : dimanche, Noël, nouvel an

en: Sundays
fr-FR: Dimanches

en: New Year's Day
fr-FR: Jour de l'An

en: Christmas
fr-FR: Noël

en: Welcome to Koha
fr-FR: Bienvenu dans Koha

en: What's Next?
fr-FR: Et maintenant ?

en: Catalog concern help text
fr-FR: Texte d'aide sur un problème au catalogue

en: Catalog concern template text
fr-FR: Modèle de texte sur un problème au catalogue

en: Welcome to Koha. Koha is a full-featured open-source ILS. Developed initially in New Zealand by Katipo Communications Ltd and first deployed in January of 2000 for Horowhenua Library Trust, Koha is currently maintained by a team of software providers and library technology staff from around the globe.
fr-FR: Bienvenue dans Koha. Koha est le système intégré de gestion de bibliothèque (SIGB) libre de référence. Développé initialement en Nouvelle-Zélande par Katipo Communications Ltd et déployé pour la première fois en janvier 2000 au Horowhenua Library Trust, Koha est un projet international soutenu par des entreprises de services en logiciels libres et par des bibliothécaires du monde entier.

en: Now that you've installed Koha, what's next? Here are some suggestions:
fr-FR: Maintenant que vous avez installé Koha, quelle est la suite ? Voici quelques suggestions :

en: %s%sRead Koha Documentation%s%s
fr-FR: %s%sLire la documentation de Koha%s%s

en: %s%sRead/Write to the Koha Wiki%s%s
fr-FR: %s%sLire et écrire sur le wiki%s%s

en: %s%sRead and Contribute to Discussions%s%s
fr-FR: %s%sLire et contribuer aux discussions%s%s

en: %s%sReport Koha Bugs%s%s
fr-FR: %s%sRapporter des bugs Koha%s%s

en: %s%sSubmit Patches to Koha using Git (Version Control System)%s%s
fr-FR: %s%sSoumettre des patches en utilisant git (Système de Controle de Version)%s%s

en: %s%sChat with Koha users and developers%s%s
fr-FR: %s%sDiscuter (chat) avec les utilisateurs et les développeurs de Koha%s%s

en: Please describe your concern clearly and the library will try to deal with it as quickly as possible
fr-FR: Merci de décrire votre problème clairement et la bibliothèque essaiera de le traiter le plus rapidement possible

en: **Describe the concern**
fr-FR: **Décrit le problème**

en: A clear and concise description of what the concern is.
fr-FR: Une description claire et concise du problème.

en: **To reproduce**
fr-FR: **A reproduire**

en: Steps to reproduce the behavior:
fr-FR: Etapes pour reproduire le comportement :

en: 1. Go to '...'
fr-FR: 1. Aller à '...'

en: 2. Click on '....'
fr-FR: 2. Cliquer sur '...'

en: 3. Scroll down to '....'
fr-FR: 3.Défiler vers le bas jusqu'à '...'

en: 4. See error
fr-FR: 4. Voir l'erreur

en: **Expected behavior**
fr-FR: **Comportement attendu**

en: A clear and concise description of what you expected to happen.
fr-FR: Une description claire et concise du comportement attendu.

en: Sample news items
fr-FR: Exemples d'annonces

en: Sample patrons
fr-FR: Exemples d'adhérents

en: Sample quotes
fr-FR: Exemples de citations

en: To be prepared for war is one of the most effectual means of preserving peace.
fr-FR: Se préparer à la guerre est l'un des moyens les plus efficaces de préserver la paix.

en: Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent, a new nation, conceived in Liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal.
fr-FR: Il y a quatre-vingt-sept ans, nos pères donnèrent naissance sur ce continent à une nouvelle nation conçue dans la liberté et vouée à la thèse selon laquelle tous les hommes sont créés égaux.

en: I have always found that mercy bears richer fruits than strict justice.
fr-FR: J'ai toujours pensé que le pardon portait de meilleurs fruits que la stricte justice.

en: He serves his party best who serves his country best.
fr-FR: Qui sert bien son parti sert bien son pays.

en: No President has ever enjoyed himself as much as I?
fr-FR: Aucun Président ne s'est jamais autant amusé que moi ?

en: Let me assert my firm belief that the only thing we have to fear is fear itself.
fr-FR: Ma conviction profonde est que la seule chose dont nous devons avoir peur est la peur elle-même.

en: My fellow Americans, ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country.
fr-FR: Mes compatriotes américains, ne demandez pas ce que votre pays peut faire pour vous ; demandez ce que vous pouvez faire pour votre pays.

en: People have got to know whether or not their president is a crook. Well, I'm not a crook.
fr-FR: Les gens ont le droit de savoir si leur président est ou non un escroc. Eh bien, je ne suis pas un escroc.

en: Our Long national nightmare is over.
fr-FR: Notre long cauchemar est terminé.

en: Our constitution works. Our great republic is a government of laws, not of men.
fr-FR: Notre constitution fonctionne. Notre formidable république est un gouvernement de lois, pas d'hommes.

en: It is not my intention to do away with government. It is rather to make it work -work with us, not over us; stand by our side, not ride on our back. Government can and must provide opportunity, not smother it; foster productivity, not stifle it. This Administration's objective will be a healthy, vigorous, growing economy.
fr-FR: Ce n'est pas mon intention de me débarrasser du gouvernement. Je souhaite plutot le faire fonctionner -fonctionner avec nous, pas au-dessus de nous ; se tenir à nos côtés, pas monter sur notre dos. Le gouvernement peut et doit fournir les opportunités, pas les restreindre ; favoriser la productivité, pas l'étouffer. L'objectif de cette Administration sera une économie saine, vigoureuse et croissante.

en: Girls are capable of doing everything men are capable of doing. Sometimes they have more imagination than men.
fr-FR: Les filles sont capables de faire tout ce que les hommes sont capables de faire. Parfois, elles ont plus d'imagination que les hommes.

en: I really think a champion is defined not by their wins but by how they can recover when they fall.
fr-FR: Je pense vraiment qu'un champion ne se définit pas par ses victoires mais par la façon dont il peut récupérer lorsqu'il tombe.

en: Tremendous amounts of talent are being lost to our society just because that talent wears a skirt.
fr-FR: De nombreux talents sont perdus pour notre société juste parce que ces talents portent une jupe.

en: At the end of the day, we can endure much more than we think we can.
fr-FR: En fin de compte, nous pouvons endurer bien plus que nous ne le pensons.

en: Have no fear of perfection; you'll never reach it.
fr-FR: Ne craignez pas la perfection ; vous ne l'atteindrez jamais.

en: You cannot shake hands with a clenched fist.
fr-FR: Vous ne pouvez pas serrer la main de quelqu'un le poing fermé.

en: If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.
fr-FR: Si vous n'aimez pas quelque chose, changez-le. Si vous ne pouvez pas le changer, changez votre comportement.

en: I don't mind living in a man's world, as long as I get to be a woman in it.
fr-FR: Je me fiche de vivre dans un monde d'homme, tant que je peux y être une femme.

en: My mission in life is not merely to survive but to thrive and to do so with some passion, some compassion, some humor, and some style.
fr-FR: Ma mission dans la vie n'est pas simplement de survivre, mais de prospérer et de le faire avec passion, compassion, humour et style.

en: I am thankful for my struggle because, without it, I wouldn't have stumbled across my strength.
fr-FR: Je suis reconnaissante pour mon combat, car sans lui, je n'aurais pas découvert ma force.

en: It took me quite a long time to develop a voice, and now that I have it, I am not going to be silent.
fr-FR: Il m'a fallu beaucoup de temps pour développer une voix, et maintenant que je l'ai, je ne vais pas me taire.

en: What you do makes a difference, and you have to decide what kind of difference you want to make.
fr-FR: Ce que vous faites fait une différence, et vous devez décider quel genre de différence vous voulez faire.

en: The way I see it, if you want the rainbow, you gotta put up with the rain!
fr-FR: D'après moi, si tu veux l'arc-en-ciel, tu dois supporter la pluie !

en: Each and every one of us has the capacity to be an oppressor. I want to encourage each and every one of us to interrogate how we might be an oppressor and how we might be able to become liberators for ourselves and for each other.
fr-FR: Chacun d'entre nous peut devenir un oppresseur. Je veux encourager chacun d'entre nous à s'interroger sur l'oppresseur qu'il pourrait être et sur le libérateur qu'il pourrait devenir pour soi et pour chacun.

en: The future depends entirely on what each of us does every day; a movement is only people moving.
fr-FR: L'avenir dépend entièrement de ce que chacun de nous fait chaque jour ; un mouvement, ce ne sont que des personnes qui bougent.

en: The land knows you, even when you are lost.
fr-FR: La terre vous connaît, même lorsque vous êtes perdu.

en: Allow access to the following servers to search and download record information:
fr-FR: Permettez l'accès à ces serveurs pour la recherche et l'importation de notices :

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES (authority records)
fr-FR: BIBLIOTHÈQUE DU CONGRÈS - NOMS (notices d'autorité)

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS (authority records)
fr-FR: BIBLIOTHÈQUE DU CONGRÈS - SUJETS (notices d'autorité)

en: COLUMBIA UNIVERSITY
fr-FR: UNIVERSITÉ COLUMBIA

en: LIBRARY OF CONGRESS
fr-FR: BIBLIOTHÈQUE DU CONGRÈS

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES
fr-FR: BIBLIOTHÈQUE DU CONGRÈS - NOMS

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS
fr-FR: SUJETS DE LA BIBLIOTHEQUE DU CONGRES

en: LIBRARY OF CONGRESS SRU
fr-FR: BIBLIOTHEQUE DU CONGRES SRU

en: NATIONAL LIBRARY OF FRANCE
fr-FR: BIBLIOTHEQUE NATIONALE DE FRANCE
