Koha 23.11.08.001 - en to fr-FR translation catalogue (1910 entries)

en: Show coded information filters
fr-FR: Afficher les filtres sur les données codées

en: Hide coded information filters
fr-FR: Cacher les filtres sur les données codées

en: Coded fields
fr-FR: Informations générales

en: Audience:
fr-FR: Public :

en: Any
fr-FR: Tous

en: juvenile, general
fr-FR: jeunesse, général

en: pre-primary (0-5)
fr-FR: pré-scolaire (0 à 5 ans)

en: primary (5-8)
fr-FR: primaire (5 à 8 ans)

en: children (9-14)
fr-FR: enfants (9 à 14 ans)

en: young adult
fr-FR: jeune adulte

en: adult, serious
fr-FR: adulte, haut niveau

en: adult, General
fr-FR: adulte, général

en: unknown
fr-FR: inconnu

en: Physical presentation:
fr-FR: Présentation matérielle :

en: regular print
fr-FR: caractères normaux

en: large print
fr-FR: gros caractères

en: newspaper format
fr-FR: format journal

en: Braille or Moon script
fr-FR: écriture Braille ou Moon

en: microprint
fr-FR: micro-impression

en: hand-written
fr-FR: manuscrit

en: mini-print
fr-FR: mini-impression

en: electronic resource
fr-FR: ressource électronique

en: microform
fr-FR: microforme

en: other form of textual material
fr-FR: autre forme de document textuel

en: Literary genre:
fr-FR: Genre littéraire :

en: drama
fr-FR: théâtre

en: essays
fr-FR: essais

en: letters
fr-FR: lettres

en: short stories
fr-FR: nouvelles

en: poetry
fr-FR: poésie

en: speeches, oratory
fr-FR: discours, art oratoire

en: libretto
fr-FR: livret

en: not a literary text
fr-FR: n'est pas un texte littéraire

en: multiple/other literary forms
fr-FR: formes variées ou autres formes littéraires

en: Biography:
fr-FR: Biographie :

en: not a biography
fr-FR: n'est pas une biographie

en: autobiography
fr-FR: autobiographie

en: individual biography
fr-FR: biographie individuelle

en: collective biography
fr-FR: biographie collective

en: contains biographical data
fr-FR: contient des données biographiques

en: Illustration:
fr-FR: Illustration :

en: maps
fr-FR: cartes

en: charts
fr-FR: cartes marines

en: plates
fr-FR: planches

en: music
fr-FR: musique

en: facsimiles
fr-FR: fac-similé

en: coats of arms
fr-FR: armoiries

en: genealogical tables
fr-FR: tableaux généalogiques

en: forms
fr-FR: formulaires

en: samples
fr-FR: échantillons

en: sound recordings
fr-FR: enregistrement sonore

en: transparencies
fr-FR: transparents

en: illuminations
fr-FR: enluminures

en: no illustrations
fr-FR: pas d'illustrations

en: Content:
fr-FR: Contenu :

en: bibliography
fr-FR: bibliographie

en: abstract
fr-FR: résumé

en: dictionary
fr-FR: dictionnaire

en: encyclopaedia
fr-FR: encyclopédie

en: directory
fr-FR: répertoire

en: project description
fr-FR: description de projet

en: statistics
fr-FR: statistiques

en: programmed text books
fr-FR: manuels d'enseignement programmé

en: patent
fr-FR: brevet

en: standard
fr-FR: norme

en: dissertation or thesis
fr-FR: thèse ou mémoire

en: laws and legislation
fr-FR: lois et décrets

en: numeric table
fr-FR: table numérique

en: technical report
fr-FR: rapport technique

en: examination paper
fr-FR: sujet d'examen

en: literature surveys/reviews
fr-FR: synthèse bibliographique

en: treaties
fr-FR: traités

en: cartoons or comic strips
fr-FR: bande dessinée

en: dissertation or thesis (revised)
fr-FR: thèse ou mémoire (reproduction ou autre édition)

en: religious text
fr-FR: texte religieux

en: other
fr-FR: autre

en: Video types:
fr-FR: Types de vidéo :

en: motion picture
fr-FR: film

en: visual projection
fr-FR: projection visuelle

en: video recording
fr-FR: enregistrement vidéo

en: Serials
fr-FR: Périodiques

en: Serial type:
fr-FR: Type de périodique :

en: Any type
fr-FR: Tout type

en: Periodical
fr-FR: Périodique

en: Monographic series
fr-FR: Collection

en: Newspaper
fr-FR: Journal

en: Updating loose-leaf
fr-FR: Publication à feuillets mobiles

en: Database
fr-FR: Base de données

en: Updating website
fr-FR: Site web à mise à jour

en: Other
fr-FR: Autres

en: Periodicity:
fr-FR: Périodicité :

en: Daily
fr-FR: Quotidien

en: Semiweekly
fr-FR: Bihebdomadaire

en: Weekly
fr-FR: Hebdomadaire

en: Biweekly
fr-FR: Bihebdomadaire

en: Semimonthly
fr-FR: Semimensuel

en: Monthly
fr-FR: Mensuel

en: Bimonthly
fr-FR: Bimensuel

en: Quarterly
fr-FR: Trimestriel

en: Three times a year
fr-FR: 3 fois par an

en: Semiannual
fr-FR: Semiannuel

en: Annual
fr-FR: Annuel

en: Biennial
fr-FR: Bisannuel

en: Triennial
fr-FR: Triannuel

en: Three times a week
fr-FR: 3 fois par semaine

en: Three times a month
fr-FR: 3 fois par mois

en: Without periodicity
fr-FR: Sans périodicité

en: Unknown
fr-FR: Inconnu

en: Regularity:
fr-FR: Régularité :

en: Any regularity
fr-FR: N'importe quelle régularité

en: regular
fr-FR: régulier

en: normalised irregular
fr-FR: irrégulier normalisé

en: irregular
fr-FR: irrégulier

en: Picture
fr-FR: Image

en: drawing
fr-FR: dessin

en: painting
fr-FR: peinture

en: photomechanical reproduction
fr-FR: reproduction photomécanique

en: photonegative
fr-FR: négatif photographique

en: photoprint
fr-FR: épreuve photographique

en: picture
fr-FR: Image

en: print
fr-FR: impression

en: technical drawing
fr-FR: dessin technique

en: other non-projected graphic type
fr-FR: ressource graphique non-projetée

en: canvas
fr-FR: toile

en: bristol board
fr-FR: bristol

en: cardboard/illustration board
fr-FR: carton/carton à dessin

en: glass
fr-FR: verre

en: plaster
fr-FR: plâtre

en: hardboard
fr-FR: panneau dur, isorel

en: stone
fr-FR: pierre

en: wood
fr-FR: bois

en: mixed collection
fr-FR: lot composite

en: synthetics
fr-FR: synthétique

en: skin
fr-FR: peau

en: metal
fr-FR: métal

en: paper
fr-FR: papier

en: others
fr-FR: autres

en: UNIMARC field 100 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 100

en: Date entered on file
fr-FR: date d'entrée dans le fichier

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
fr-FR: Type de date de publication : Date de publication 1 et 2

en: Non required value
fr-FR: Valeur non requise

en: a - currently published continuing resource
fr-FR: a - ressource continue en cours de publication

en: b - continuing resource no longer being published
fr-FR: b - ressource continue morte

en: c - continuing resource of unknown status
fr-FR: c - ressource continue de statut inconnu

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
fr-FR: d -monographie complète à la livraison, ou livrée dans l'année

en: e - reproduction of a document
fr-FR: e - reproduction d'un document

en: f - monograph, date of publication uncertain
fr-FR: f - monographie, date de publication indéterminée

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
fr-FR: g - monographie dont la publication est continue sur plus d'un an

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
fr-FR: h - monographie ayant à la fois une date de publication et une date de copyright ou privilège

en: i - monograph with both release/issue date and production date
fr-FR: i - monographie ayant à la fois une date d'édition ou de diffusion et une date de production

en: j - document with detailed date of publication
fr-FR: j - document avec date de publication détaillée

en: k - monograph with both publication date and print date
fr-FR: k - monographie ayant à la fois une date de publication et une date d'impression

en: u - Unknown publication date
fr-FR: u - date de publication inconnue

en: Publication date 1
fr-FR: Date de publication 1

en: Publication Date 2
fr-FR: Date de publication 2

en: Target audience code
fr-FR: Public destinataire

en: |- Filling character
fr-FR: |- Caractère de remplissage

en: a- juvenile, general
fr-FR: a- jeunesse, général

en: b- pre-primary, ages 0-5
fr-FR: b- pré-scolaire (0 à 5 ans)

en: c- primary, ages 5-10
fr-FR: c- scolaire (5 à 10 ans)

en: d- children, ages 9-14
fr-FR: d- enfants (9 à 14 ans)

en: e- young adult, ages 14-20
fr-FR: e- jeunes adultes (14 à 20 ans)

en: k- adult, serious
fr-FR: k- adulte, haut niveau

en: m- adult, general
fr-FR: m- adulte, grand public

en: u- unknown
fr-FR: u- inconnu

en: Target audience code 2
fr-FR: Public destinataire 2

en: Target audience code 3
fr-FR: Public destinataire 3

en: a- juvenile, general
fr-FR: a- jeunesse, général

en: Government publication
fr-FR: Publication officielle

en: a- federal/national
fr-FR: a- fédéral/national

en: b- state/province
fr-FR: b- État/province

en: c- county/department
fr-FR: c- département

en: d- local(municipal, etc.)
fr-FR: d-·local (municipal,·etc.)

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
fr-FR: e- multi-local (intercommunalités et autres groupements au dessous du niveau national)

en: f- intergovernmental
fr-FR: f- international ou intergouvernemental

en: g- government in exile or clandestine
fr-FR: g- gouvernement en exil ou clandestin

en: h- level not determined
fr-FR: h- niveau non déterminé

en: y- not a government publication
fr-FR: y- pas une publication officielle

en: z- Other
fr-FR: z - Autre

en: Modified record code
fr-FR: Code de notice modifiée

en: 0- unmodified record
fr-FR: 0- Notice non modifiée

en: 1- modified record
fr-FR: 1- Notice modifiée

en: Language of cataloguing (mandatory)
fr-FR: Langue du catalogage (obligatoire)

en: Transliteration code
fr-FR: Code de translitération

en: a- ISO transliteration scheme
fr-FR: a- Schéma de translittération ISO

en: b- other
fr-FR: b- autre règle de translittération

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
fr-FR: c- translittérations multiples : ISO ou autres systèmes

en: g- ALA-LC Romanization Tables
fr-FR: g- ALA-LC Tables de Romanisation

en: h- DIN transliteration scheme
fr-FR: h - Schéma de translittération DIN

en: y- no transliteration scheme used
fr-FR: y- aucun système de translittération

en: Character sets (mandatory) 1
fr-FR: Jeux de caractères utilisés (obligatoire) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
fr-FR: 01- ISO 646, version IRV (caractères latins - jeu de base)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
fr-FR: 02- Registre ISO #37 (caractères cyrilliques - jeu de base)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
fr-FR: 03- ISO 5426 (Latin étendu)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
fr-FR: 04- ISO 5427 (Cyrillique étendu)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
fr-FR: 05- ISO 5428 (Grec)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
fr-FR: 06- ISO 6438 (caractères Africains)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
fr-FR: 07- ISO 10586 (Géorgien)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
fr-FR: 08- ISO 8957 (Hébreu) Table 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
fr-FR: 09- ISO 8957 (Hébreu) Table 2

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
fr-FR: 11- ISO 5426-2 (caractères Latins utilisés dans des langues Européennes minoritaires et typographies obsolètes)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
fr-FR: 50- ISO 10646 Niveau 3 (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
fr-FR: 50- ISO 10646 Niveau 3 (Unicode, UTF-8)

en: Character sets (mandatory) 2
fr-FR: Jeux de caractères utilisés (obligatoire) 2

en: non required value
fr-FR: valeur non obligatoire

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
fr-FR: 11- ISO 5426-2 (caractères Latins utilisés dans des langues Européennes minoritaires et typographies obsolètes)

en: Additional character sets
fr-FR: Autres ensembles de caractères

en: Script of title
fr-FR: Écriture du titre

en: ca- Cyrillic
fr-FR: ca- Cyrillique

en: da- Japanese - script unspecified
fr-FR: da - Japonais - caractères non précisés

en: db- Japanese - Kanji
fr-FR: db- Japonais - Kanji

en: dc- Japanese - Kana
fr-FR: dc- Japonais - Kana

en: ea- Chinese
fr-FR: ea- Chinois

en: eb- Chinese - Han ideograms (simplified version)
fr-FR: eb - Chinois - Idéogrammes han (version simplifiée)

en: ec- Chinese - Han ideograms (traditional version)
fr-FR: ec - Chinois - Idéogrammes han (version traditionnelle)

en: ed- Mongolian
fr-FR: ed - Mongole

en: ee- Manchu
fr-FR: ee - Mandchou

en: ef- Yi
fr-FR: ef - Yi

en: eg- Naxi Dongba (Nakhi Tomba)
fr-FR: eg - Dongba (Naxi)

en: eh- Naxi Geba
fr-FR: eh - Naxi Geba

en: fa- Arabic
fr-FR: fa- Arabe

en: ga- Greek
fr-FR: ga- Grec

en: ha- Hebrew
fr-FR: ha- Hebreu

en: ib- Burmese
fr-FR: ib - Birman

en: ic- Khmer (Cambodian)
fr-FR: ic - Khmer (Cambodge)

en: id- Lao
fr-FR: id - Laotien

en: ie- Cham
fr-FR: ie - Cham

en: jb- Bengalese
fr-FR: jb - Bengali

en: jc- Gujurati
fr-FR: jc - Gujurati

en: jd- Gurmukhi
fr-FR: jd - Gurmukhi

en: je- Odia (Oriya)
fr-FR: je - Odia (Oriya)

en: jf- Tibetan
fr-FR: jf - Tibétain

en: jg- Newars' writing
fr-FR: jg - Ecriture des Newars

en: ka- Korean
fr-FR: ka - Coréen

en: la- Tamil
fr-FR: la - Tamoul

en: lb- Kannada
fr-FR: lb - Kannada

en: lc- Malayalam
fr-FR: lc - Malayalam

en: ld- Sinhala (Singhalese)
fr-FR: ld - Sinhala (Singhalais)

en: le- Telugu
fr-FR: le - Telugu

en: lf- Grantha
fr-FR: lf - Grantha

en: ma- Georgian
fr-FR: ma- Georgien

en: mb- Armenian
fr-FR: mb - Arménien

en: na- Ethiopic (Ge’ez)
fr-FR: na - Ethiopien (Ge'ez)

en: nb- Tifinagh (Berber alphabet)
fr-FR: nb - Tifinagh (alphabet berbère)

en: nc- N’ko
fr-FR: nc - N’ko

en: oa- Syriac
fr-FR: oa - Syrien

en: pa- Hieroglyphs (Egypt)
fr-FR: pa- Hiéroglyphes (Egypte)

en: zz- Other
fr-FR: zz- Autre

note: INPUT type=button
en: Save
fr-FR: Enregistrer

en: Cancel
fr-FR: Annuler

en: States of authority heading code
fr-FR: Etats du code de la vedette d'autorité

en: a - established
fr-FR: a - établie

en: c - provisional
fr-FR: c- provisoire

en: x - not applicable
fr-FR: x- non applicable

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
fr-FR: ISO 10646 Niveau 3 (Unicode, UTF-8)

en: Direction of Script Cataloguing
fr-FR: Direction de l'écriture de catalogage

en: 0 - left to right
fr-FR: 0 - de gauche à droite

en: 1 - right to left
fr-FR: 1 - de droite à gauche

en: UNIMARC field 105 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 105

en: Illustration codes 1:
fr-FR: Illustration code 1 :

en: b - maps
fr-FR: b - cartes

en: c - portraits
fr-FR: c- portraits

en: d - charts
fr-FR: d -cartes marines

en: f - plates
fr-FR: f - planches

en: g - music
fr-FR: g - Musique

en: h - facsimiles
fr-FR: h - fac-similé

en: i - coats of arms
fr-FR: i - armoiries

en: j - genealogical tables
fr-FR: i - tableaux généalogiques

en: k - forms
fr-FR: k - formulaires

en: l - samples
fr-FR: l - échantillons

en: m - sound recordings
fr-FR: m - enregistrement sonore

en: n - transparencies
fr-FR: n - transparents

en: o - illuminations
fr-FR: o - enluminures

en: y - no illustrations
fr-FR: y- pas d'illustrations

en: Illustration codes 2:
fr-FR: Illustration code 2 :

en: i - coats of arm
fr-FR: i - armoirie

en: Illustration codes 3:
fr-FR: Illustration code 3 :

en: y - no illustration
fr-FR: y - sans illustration

en: Illustration codes 4:
fr-FR: Illustration code 4 :

en: Form of contents codes 1:
fr-FR: Nature du contenu, codes 1 :

en: a - bibliography
fr-FR: a - bibliographie

en: c - index
fr-FR: c- index

en: d - abstract or summary
fr-FR: d -résumé ou sommaire

en: e - dictionary
fr-FR: e - dictionnaire

en: f - encyclopaedia
fr-FR: f -encyclopédie

en: g - directory
fr-FR: g - répertoire

en: h - project description
fr-FR: h - description de projet

en: i - statistics
fr-FR: i - statistiques

en: j - programmed text book
fr-FR: j - manuel d'enseignement programmé

en: k - patent
fr-FR: k - brevet

en: l - standard
fr-FR: l - norme

en: m - dissertation or thesis (original)
fr-FR: m - thèse, mémoire (version originale)

en: n - laws and legislation
fr-FR: n - lois et décrets

en: o - numeric table
fr-FR: o - table numérique

en: p - technical report
fr-FR: p - rapport technique

en: q - examination paper
fr-FR: q- sujet d'examen

en: r - literature surveys/reviews
fr-FR: r - synthèse bibliographique

en: s - treaties
fr-FR: s - traités

en: t - cartoons or comic strips
fr-FR: t - bande dessinée

en: v - dissertation or thesis (revised)
fr-FR: v - thèse, mémoire (version commerciale)

en: w - religious text
fr-FR: w - texte religieux

en: z - other
fr-FR: z- autre

en: Form of contents codes 2:
fr-FR: Nature du contenu, codes 2 :

en: Form of contents codes 3:
fr-FR: Nature du contenu, codes 3 :

en: Form of contents codes 4:
fr-FR: Nature du contenu, codes 4 :

en: Conference or meeting code:
fr-FR: Code de congrès ou de réunion :

en: 0- not a conference publication
fr-FR: 0- n'est pas un congrès

en: 1- conference publication
fr-FR: 1- est un congrès

en: Festschrift indicator:
fr-FR: Indicateur de mélanges :

en: 0 - not a festschrift
fr-FR: 0 - N'est pas un mélange

en: 1 - festschrift
fr-FR: 1- Mélanges

en: Index indicator
fr-FR: Indicateur d'index

en: 0 - no index
fr-FR: 0 - Ne contient pas d'index

en: 1 - index present
fr-FR: 1- Contient un index

en: Literature code
fr-FR: Genre littéraire

en: b - drama
fr-FR: b - théâtre

en: c - essays
fr-FR: c- essais

en: d - humour, satire
fr-FR: d -humour, satire

en: e - letters
fr-FR: e - lettres

en: f - short stories
fr-FR: f - nouvelles

en: g - poetry
fr-FR: g - poésie

en: h - speeches, oratory
fr-FR: h - discours, art oratoire

en: i - booklet
fr-FR: i - livret ou paroles

en: y - not a literary text
fr-FR: y- n'est pas un texte littéraire

en: z - multiple or other literary forms
fr-FR: z - formes littéraire multiples ou autre forme

en: Biography code
fr-FR: Indicateur de biographie

en: y - not biographical
fr-FR: y - n'est pas une biographie

en: a - autobiography
fr-FR: a- autobiographie

en: b - individual biography
fr-FR: b - biographie individuelle

en: c - collective biography
fr-FR: c- biographie collective

en: d - contains biographical information
fr-FR: d -contient des informations biographiques

en: UNIMARC field 106 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 106

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
fr-FR: Forme de la ressource : données codées : présentation physique (non répétable)

en: handwritten
fr-FR: manuscrit

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
fr-FR: multimedia (par ex. un document papier avec un supplément microfiche)

en: electronic
fr-FR: électronique

en: other form of material
fr-FR: autre type de document

en: UNIMARC field 110 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 110

en: Type of continuing resource designator
fr-FR: Type de ressource continue

en: periodical
fr-FR: Périodicité

en: monographic series
fr-FR: collection

en: newspaper
fr-FR: journal

en: updating loose-leaf
fr-FR: mise à jour de feuillets mobiles

en: updating database
fr-FR: mise à jour de base de données

en: updating website
fr-FR: mise à jour du site web

en: repository
fr-FR: dépôt

en: newsletter
fr-FR: infolettre

en: Frequency of issue
fr-FR: Périodicité

en: daily
fr-FR: quotidien

en: semiweekly (twice a week)
fr-FR: bihebdomadaire (2 fois par semaine)

en: weekly
fr-FR: hebdomadaire

en: biweekly (every two weeks)
fr-FR: bimensuel (toutes les 2 sem.)

en: semimonthly (twice a month)
fr-FR: bimensuel (2 fois par mois)

en: monthly
fr-FR: mensuel

en: bimonthly (every two months)
fr-FR: bimestriel (tous les 2 mois)

en: quarterly
fr-FR: trimestriel

en: three times a year
fr-FR: trois fois par an

en: semiannual (twice a year)
fr-FR: semi-annuel (2 fois par an)

en: annual
fr-FR: annuel

en: biennial (every two years)
fr-FR: biennal (tous les 2 ans)

en: triennial (every three years)
fr-FR: triennal (tous les 3 ans)

en: three times a week
fr-FR: trois fois par semaine

en: three times a month
fr-FR: trois fois par mois

en: continuously updated
fr-FR: mise à jour continue

en: no frequency (i.e. irregular)
fr-FR: irrégulier

en: Regularity
fr-FR: Régularité

en: not known
fr-FR: Inconnu

en: Type of material code
fr-FR: Type de matériel

en: abstract or summary
fr-FR: résumé ou sommaire

en: yearbook
fr-FR: annuaire

en: programmed texts
fr-FR: manuels d'enseignement programmé

en: reviews
fr-FR: commentaires

en: law reports and digests
fr-FR: jurisprudence

en: legal articles
fr-FR: article juridique

en: legal cases and case notes
fr-FR: procès et compte rendu judiciaire

en: biography
fr-FR: biographie

en: other kinds of contents
fr-FR: autres types de contenus

en: Nature of contents code
fr-FR: Nature des contenus

en: Conference publication indicator
fr-FR: Indicateur de congrès

en: not a conference publication
fr-FR: n'est pas une publication de congrès

en: conference publication
fr-FR: publication de congrès

en: Title-page availability code
fr-FR: Présence d'une page de titre

en: in last issue of volume - loose
fr-FR: dans le dernier fascicule du volume - volante

en: in last issue of volume - attached
fr-FR: dans le dernier fascicule du volume - relié

en: in first issue of next volume - loose
fr-FR: dans le premier fascicule du volume suivant - volante

en: in first issue of next volume - attached
fr-FR: dans le premier fascicule du volume suivant - relié

en: published separately - free upon request
fr-FR: index édité séparément - gratuit sur demande

en: published separately-free - sent automatically
fr-FR: index édité séparément - gratuitement, envoi automatique

en: published separately - purchase-request
fr-FR: index édité séparément - sur commande, à titre onéreux

en: unknown at time of record creation
fr-FR: inconnu lors du catalogage

en: not applicable
fr-FR: non applicable

en: no title-page issued
fr-FR: pas de page de titre

en: Index availability code
fr-FR: Disponibilité de l'index

en: each issue contains an index to its own contents - loose
fr-FR: Chaque fascicule contient son propre index - volant

en: in last issue of volume-loose - separately paged
fr-FR: dans le dernier fascicule du volume - volant - pagination séparée

en: in last issue of volume - unpaged
fr-FR: dans le dernier fascicule du volume - non paginé

en: in first issue of next volume loose - separately paged
fr-FR: dans le premier fascicule du volume suivant - pagination séparée

en: in first issue of next volume loose - unpaged
fr-FR: dans le premier fascicule du volume suivant - volant - non paginé

en: published separately free - sent automatically
fr-FR: index édité séparément - gratuitement, envoi automatique

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
fr-FR: index édité séparément - reliure d'éditeur - gratuit - envoi automatique

en: published separately-bound from publisher - free upon request
fr-FR: index édité gratuitement - relié par l'éditeur - gratuit sur demande

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
fr-FR: index édité séparément - reliure d'éditeur - gratuit sur demande

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
fr-FR: cette ressource continue est un supplément ou une sous-série indexée dans la ressource continue mère

en: index is not available
fr-FR: index non disponible

en: Cumulative index availability code
fr-FR: Disponibilité de l'index cumulatif

en: no cumulative index or table of contents
fr-FR: pas d'index cumulatif ou de table des matières

en: cumulative index or table of contents available
fr-FR: index cumulatif ou table des matières disponible

en: UNIMARC field 115a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 115a

en: Type of material
fr-FR: Type de matériel

en: videorecording
fr-FR: enregistrement vidéo

en: Length
fr-FR: Longueur

en: Colour indicator
fr-FR: indicateur de couleur

en: black and white
fr-FR: noir et blanc

en: colour
fr-FR: couleur

en: combination of black and white and colour
fr-FR: combinaison de noir et blanc et de couleurs

en: other (sepia, tinted, etc.)
fr-FR: autre (sépia, teinté, etc)

en: Sound indicator
fr-FR: Indicateur de son

en: sound on medium
fr-FR: son sur support

en: soundtrack separate
fr-FR: piste sonore séparée

en: no sound
fr-FR: pas de son

en: Media for sound
fr-FR: Support son

en: optical sound track on motion picture film
fr-FR: piste son optique sur le film

en: magnetic sound track on motion picture film
fr-FR: piste sonore magnétique de film

en: magnetic audio tape in cartridge
fr-FR: bande audio magnétique en cartouche

en: sound disc
fr-FR: enregistrement musical

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
fr-FR: piste son optique et magnétique sur le film

en: videotape
fr-FR: cassette vidéo

en: videodisc
fr-FR: vidéodisque

en: magnetic audio tape on reel
fr-FR: bande audio magnétique sur bobine

en: magnetic audio tape in cassette
fr-FR: bande audio magnétique en cassette

en: Width or dimensions
fr-FR: largeur ou dimensions

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
fr-FR: Films cinématographiques et films fixes, 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
fr-FR: Films cinématographiques et films fixes, 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
fr-FR: Films cinématographiques et films fixes, Super 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
fr-FR: Films cinématographiques et films fixes, 9,5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
fr-FR: Films cinématographiques et films fixes, 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
fr-FR: Films cinématographiques et films fixes, 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
fr-FR: Films cinématographiques et films fixes, 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
fr-FR: Films cinématographiques et films fixes, 70 mm

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
fr-FR: Diapositives 5,5 x 5,5 cm (21/4 x 21/4 pouces)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
fr-FR: Diapositives 5,08 x 5,08 cm (2 x 2 pouces)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
fr-FR: Bandes vidéo 0,635 cm (1/4 pouce)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
fr-FR: Bandes vidéo 0,635 cm (1/4 pouce)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
fr-FR: Bandes vidéo 2,54 cm (1 pouce)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
fr-FR: Bandes vidéo 1,27 cm (1/2 pouce)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
fr-FR: Bandes vidéo 2,54 cm (1 pouce)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
fr-FR: Bandes vidéo 5,08 cm (2 pouces)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
fr-FR: Transparents 20,32 x 25,4 cm (8 x 10 pouces)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
fr-FR: Transparents 10,16 x 12,7 cm (4 x 5 pouces)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
fr-FR: Transparents 12,7 x 12,78 cm (5 x 7 pouces)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
fr-FR: Transparents 17,78 x 17,78 cm (7 x 7 pouces)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
fr-FR: Transparents 20,32 x 20,32 cm (8 x 8 pouces)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
fr-FR: Transparents 22,86 x 22,86 cm (9 x 9 pouces)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
fr-FR: Transparents 25,4 x 25,4 cm (10 x 10 pouces)

en: Form of release - visual projection, motion picture
fr-FR: Format - Enregistrements vidéo

en: film reel
fr-FR: bobine de film

en: film cartridge
fr-FR: fim fixe en cartouche

en: film cassette
fr-FR: Bande VHS / Videocassette

en: other film type
fr-FR: autre type de film

en: filmstrip cartridge
fr-FR: film fixe en cartouche

en: filmslip
fr-FR: film fixe en bande

en: other filmstrip type
fr-FR: autre type de bobine de film

en: film strip roll
fr-FR: film fixe en rouleau

en: slide, slide set, stereograph
fr-FR: dispositives, stéréographes

en: transparency
fr-FR: transparent

en: not a motion picture or visual projection
fr-FR: n'est pas un film ou une projection visuelle

en: other forms of release
fr-FR: autres formes de diffusion

en: Technique - videorecording, motion picture
fr-FR: Technique - enregistrement vidéo, films

en: live action
fr-FR: prise de vue en direct

en: animation and live action
fr-FR: animation et prise de vue en direct

en: unspecified/unknown
fr-FR: non précisé/ inconnu

en: not a motion picture or video recording
fr-FR: n'est pas un film ou un enregistrement vidéo

en: Presentation format - motion picture
fr-FR: Format - film

en: standard sound aperture (reduced format)
fr-FR: format normalisé avec son (format réduit)

en: non-anamorphic (wide screen)
fr-FR: non anamorphique (grand écran)

en: anamorphic (wide screen)
fr-FR: anamorphique (grand écran)

en: standard silent aperture
fr-FR: format normalisé muet

en: other wide screen format
fr-FR: autre format grand écran

en: not a motion picture
fr-FR: n'est pas un film

en: Accompanying material 1
fr-FR: Matériel d'accompagnement 1

en: stills
fr-FR: photographie de tableau

en: script material
fr-FR: script

en: programmes and pressbooks
fr-FR: programmes et press-books

en: instructional materials
fr-FR: matériel didactique

en: score or other music format
fr-FR: partition ou autre présentation de musique

en: set or costume designs
fr-FR: croquis de décors ou de costumes

en: other accompanying material
fr-FR: autre matériel d'accompagnement

en: Accompanying material 2
fr-FR: Matériel d'accompagnement 2

en: Accompanying material 3
fr-FR: Matériel d'accompagnement 3

en: Accompanying material 4
fr-FR: Matériel d'accompagnement 4

en: Form of release - videorecording
fr-FR: Indication spécifique du type de support - enregistrements vidéo

en: videocartridge
fr-FR: cartouche vidéo

en: videocassette
fr-FR: vidéocassette

en: videoreel
fr-FR: bobine vidéo

en: electronic videorecording (EVR)
fr-FR: enregistrement vidéo électronique (EVR)

en: not a videorecording
fr-FR: n'est pas une vidéo

en: other videotype
fr-FR: autre type de vidéo

en: Presentation format - videorecording
fr-FR: Format - vidéo

en: EIAJ (reel)
fr-FR: EIAJ (bobine)

en: Type C (reel)
fr-FR: Type C (bobine)

en: Quadruplex (reel)
fr-FR: Quadruplex (bobine)

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
fr-FR: Videodisque CED (capacitance electronic disk)

en: V2000 (videocassette)
fr-FR: V2000 (vidéocassette)

en: Video8 (videocassette)
fr-FR: Video8 (vidéocassette)

en: DVD-Video
fr-FR: DVD-Vidéo

en: Base of emulsion material - visual projection
fr-FR: Base du matériel d'émulsion - projection visuelle

en: safety film
fr-FR: film de sécurité

en: film base other than safety film
fr-FR: autre type de film fixe

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
fr-FR: synthétique

en: mixed collection (containing more than one type of base)
fr-FR: lot composite (contenant plus d'un type de support)

en: not a visual projection
fr-FR: n'est pas une projection visuelle

en: Secondary support material - visual projection
fr-FR: Support secondaire - images projetées

en: cardboard
fr-FR: carton

en: metall
fr-FR: métal

en: metal and glass
fr-FR: métal et verre

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
fr-FR: synthétique et verre

en: not present (no secondary support)
fr-FR: absent (pas de support secondaire)

en: Broadcast standard - videorecording
fr-FR: Standard de diffusion - enregistrement vidéo

en: 525 (e.g. NTSC)
fr-FR: 525 (par ex. NTSC)

en: UNIMARC field 115b builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 115b

en: Generation
fr-FR: Génération

en: master
fr-FR: maître

en: duplicate
fr-FR: copie de distribution

en: reference print/viewing copy
fr-FR: tirage de référence / copie d'exploitation

en: Production elements
fr-FR: Éléments de production

en: workprint
fr-FR: copie de travail

en: trims
fr-FR: coupes

en: outtakes
fr-FR: chutes

en: mixing tracks
fr-FR: pistes mixées

en: title bands/intertitle rolls
fr-FR: génériques / bobines intertitres

en: production rolls
fr-FR: rouleaux de production

en: Refined categories of colour for moving pictures
fr-FR: Caractéristiques particulières de la couleur - Films

en: 3 layer colour
fr-FR: couleur 3 couches

en: 2 colour, single strip
fr-FR: 2 couleurs, simple bande

en: undetermined 2 colour
fr-FR: 2 couleurs, procédé indéterminé

en: undetermined 3 colour
fr-FR: 3 couleurs, procédé indéterminé

en: 3 strip colour
fr-FR: bande 3 couleurs

en: 2 strip colour
fr-FR: 2 couleurs

en: red strip
fr-FR: bande rouge

en: blue or green strip
fr-FR: bande bleue ou verte

en: cyan strip
fr-FR: bande cyan

en: magenta strip
fr-FR: bande magenta

en: yellow strip
fr-FR: bande jaune

en: sepia tone
fr-FR: ton sépia

en: other tone
fr-FR: autre ton

en: tint
fr-FR: teinté

en: tinted and toned
fr-FR: légèrement teinté

en: stencil colour
fr-FR: coloré au pochoir

en: handcoloured
fr-FR: colorié à la main

en: not applicable (item not a colour film)
fr-FR: ne s'applique pas (pas en couleur)

en: Film emulsion (polarity)
fr-FR: Émulsion (polarité)

en: positive
fr-FR: positif

en: negative
fr-FR: negatif

en: Film base
fr-FR: Base du film

en: safety (triacetate)
fr-FR: support de sécurité (tricétate)

en: safety (diacetate)
fr-FR: support de sécurité (diacétate)

en: polyester base (e.g. ester)
fr-FR: polyester (par ex. ester)

en: mixed base (nitrate and safety)
fr-FR: base mixte (nitrate et base)

en: Kind of sound for moving images
fr-FR: Caractèristiques particulières du son - Films

en: stereophonic
fr-FR: stereophonique

en: multichannel, surround or quadraphonic
fr-FR: multicanal, surround ou quadriphonique

en: mixed
fr-FR: mixte

en: not applicable (item is silent)
fr-FR: ne s'applique pas (muet)

en: Kind of film stock or print
fr-FR: Type de film ou de tirage

en: imbibition dye transfer
fr-FR: procédé par imbibition

en: three layer stock
fr-FR: pellicule 3 couches

en: three layer stock (low fade)
fr-FR: pellicule 3 couches, faible contraste

en: duplitised stock
fr-FR: pellicule double face

en: not applicable (not a colour film)
fr-FR: ne s'applique pas (pas en couleur)

en: Deterioration stage
fr-FR: Stade de détérioration

en: nitrate - suspicious odour
fr-FR: nitrate - odeur douteuse

en: nitrate - pungent odour
fr-FR: nitrate - odeur suspecte

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
fr-FR: nitrate - brun, décoloration, pâle, poussiéreux

en: nitrate - sticky
fr-FR: nitrate - collant

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
fr-FR: nitrate - bulles

en: nitrate - congealed
fr-FR: nitrate - congelé

en: nitrate - powder
fr-FR: nitrate - poudre

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
fr-FR: non-nitrate - détérioration visible

en: nonnitrate - advanced deterioration
fr-FR: non nitrate - détérioration avancée

en: nonnitrate - disaster
fr-FR: non nitrate - détérioration catastrophique

en: no deterioration
fr-FR: sans detérioration

en: Completeness
fr-FR: Complétude

en: incomplete
fr-FR: incomplet

en: complete
fr-FR: complet

en: Film inspection date
fr-FR: date d'inspection du film

en: Month
fr-FR: Mois

en: Year
fr-FR: Année

en: UNIMARC field 116 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 116

en: Specific material designation
fr-FR: Type de présentation matérielle

en: b- drawing
fr-FR: b- dessin

en: c- painting
fr-FR: c- peinture

en: d- photomechanical reproduction
fr-FR: d- reproduction photomécanique

en: e- photonegative
fr-FR: e- négatif photographique

en: f- photoprint
fr-FR: f- épreuve photographique

en: h- picture
fr-FR: h- image

en: k- technical drawing
fr-FR: k- dessin technique

en: m- mould
fr-FR: m- matrice

en: z- other non-projected graphic type
fr-FR: z- ressource graphique non-projetée

en: Primary support material
fr-FR: matériel principal

en: porcelain
fr-FR: porcelaine

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
fr-FR: peau (cuir, parchemin, vélin, etc.)

en: textiles (including man-made fibres)
fr-FR: textile (y compris les fibres synthétiques)

en: Secondary support material
fr-FR: support matériel secondaire

en: no secondary support
fr-FR: pas de support secondaire

en: Colour
fr-FR: Couleur

en: one-colour, monochrome
fr-FR: unicolore, monochrome

en: black-and-white
fr-FR: noir et blanc

en: multicoloured
fr-FR: multicolore

en: hand coloured
fr-FR: colorié à la main

en: Techniques (drawings, paintings) 1
fr-FR: Technique (dessin, peinture) 1

en: ||- Filling characters
fr-FR: ||- Caractère de remplissage

en: pencil
fr-FR: crayon

en: colour pencil
fr-FR: crayon de couleur

en: India ink
fr-FR: encre de Chine

en: lavierung India ink
fr-FR: lavis d'encre de Chine

en: coal
fr-FR: charbon

en: chalk
fr-FR: craie

en: black chalk
fr-FR: craie noire

en: water colour
fr-FR: aquarelle

en: tempera
fr-FR: détrempe

en: oil
fr-FR: huile

en: felt-tip pen
fr-FR: feutre

en: stain
fr-FR: tache

en: charcoal
fr-FR: charbon

en: sepia
fr-FR: sépia

en: writing ink
fr-FR: encre d'écriture

en: casein
fr-FR: caséine

en: golding
fr-FR: dorure

en: encaustic
fr-FR: encaustique

en: acrylics
fr-FR: acrylique

en: silver point
fr-FR: pointe d'argent

en: air brush
fr-FR: Pistolet

en: Techniques (drawings, paintings) 2
fr-FR: Technique (dessin, peinture) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
fr-FR: Technique (dessin, peinture) 3

en: ||- Filling character
fr-FR: ||- Caractère de remplissage

en: woodcut
fr-FR: gravure sur bois

en: chiaroscuro woodcut
fr-FR: gravure sur bois clair-obscur

en: white-line woodcut
fr-FR: gravure sur bois en traits blancs

en: cameo
fr-FR: camaïeu

en: heliogravure
fr-FR: héliogravure

en: chromolithography
fr-FR: chromolithographie

en: lino-cut
fr-FR: linogravure

en: etching
fr-FR: eau-forte

en: lithography
fr-FR: lithographie

en: photolithography
fr-FR: photolithographie

en: zincography
fr-FR: zincographie

en: algraphy
fr-FR: algraphie

en: aquatint
fr-FR: aquatinte

en: reservage (sugar aquatint)
fr-FR: réserve au sucre

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
fr-FR: vernis-mou

en: engraving
fr-FR: gravure

en: engraving in the crayon manner
fr-FR: manière au crayon

en: drypoint
fr-FR: pointe sèche

en: mezzotinta (mezzotint)
fr-FR: manière noire (mezzo-tinto)

en: Mezzoteinte
fr-FR: Manière noire (mezzo-tinto)

en: silkscreen
fr-FR: sérigraphie

en: steel engraving
fr-FR: gravure sur acier

en: infography
fr-FR: infographie

en: photocopying
fr-FR: Photocopie

en: burin engraving
fr-FR: burin

en: Functional designation
fr-FR: Fonction de la ressource

en: aa- architectural drawing
fr-FR: aa- desssin d'architecture

en: ab- resource cover
fr-FR: ab - couverture d'un document

en: ac- sticker
fr-FR: ac- autocollant

en: ad- poster
fr-FR: ad- affiche

en: ae- postcard
fr-FR: ae- carte postale

en: af- greetings card
fr-FR: af- carte de voeux

en: ag- diagram
fr-FR: ag - diagramme

en: ah- playing cards
fr-FR: ah- carte à jouer

en: ai- flash card
fr-FR: ai- carte éclair (flash card)

en: aj- ephemera
fr-FR: aj- publications éphémères

en: an- calendar
fr-FR: an- calendrier

en: as- place card
fr-FR: as- marque place

en: au- santino
fr-FR: au- image pieuse

en: uu- unknown
fr-FR: uu- Inconnu

en: vv- mixed
fr-FR: vv- mixte

en: xx- not applicable
fr-FR: xx- non applicable

en: zz- other
fr-FR: zz- autre

en: UNIMARC field 117 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 117

en: study kit
fr-FR: trousse pédagogique

en: laboratory and construction kits
fr-FR: laboratoire et jeux de construction

en: specimens (biological etc.)
fr-FR: specimens (biologique, etc.)

en: fauna
fr-FR: faune

en: flora
fr-FR: flore

en: minerals
fr-FR: minéraux

en: microscope slides
fr-FR: diapositives microscopes

en: jigsaws
fr-FR: jeu de patience (puzzle)

en: tools and equipment
fr-FR: outils et équipements

en: arms
fr-FR: arme

en: containers
fr-FR: contient

en: furniture
fr-FR: meuble

en: industrial production
fr-FR: production industrielle

en: coins
fr-FR: monnaie

en: medals
fr-FR: médailles

en: jewellery
fr-FR: bijoux

en: clothes
fr-FR: vêtements

en: games and recreation
fr-FR: jeux et loisirs

en: toys
fr-FR: jouets

en: dolls
fr-FR: poupées

en: models
fr-FR: modèles

en: models for making
fr-FR: modèle à assembler

en: replicas
fr-FR: répliques

en: design objects
fr-FR: matériel à dessin

en: Material 1
fr-FR: Matière 1

en: terra-cotta
fr-FR: terre cuite

en: wax
fr-FR: cire

en: clay
fr-FR: argile

en: majolica
fr-FR: majolique

en: ceramic
fr-FR: céramique

en: ivory
fr-FR: ivoire

en: precious stones
fr-FR: pierres précieuses

en: marble
fr-FR: marbre

en: basalt
fr-FR: basalte

en: porphyry
fr-FR: porphyre

en: precious metals
fr-FR: métaux précieux

en: copper
fr-FR: cuivre

en: plastic
fr-FR: plastique

en: Material 2
fr-FR: Matière 2

en: Material 3
fr-FR: Matière 3

en: Color
fr-FR: Couleur

en: UNIMARC field 120 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 120

en: Color indicator
fr-FR: indicateur de couleur

en: one color
fr-FR: monocolore

en: multi-color
fr-FR: multi-couleurs

en: index or name list on cartographic item itself
fr-FR: index ou liste de noms sur la carte elle-même

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
fr-FR: index ou liste de noms accompagnant une carte dans une brochure...

en: index or name list present but location not specified
fr-FR: index ou liste de noms présents mais la localisation n'est pas spécifiée

en: no index or name lis
fr-FR: pas d'index ni liste de noms

en: Narrative text indicator
fr-FR: Texte explicatif

en: text on cartographic item itself
fr-FR: texte sur le document cartographique lui-même

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
fr-FR: texte accompagnant une carte dans une brochure...

en: no narrative tex
fr-FR: n'est pas un texte narratif

en: Relief codes 1:
fr-FR: Code de représentation du relief 1 :

en: continuous tone shaded relief
fr-FR: relief par estompage

en: hypsometric tints - layer method
fr-FR: teintes hypsométriques - procédé par couches

en: bathymetry - soundings
fr-FR: bathymétrie - sonar

en: form lines
fr-FR: courbes figuratives

en: spot heights
fr-FR: cotes altimétriques

en: other methods in color
fr-FR: autres méthodes de couleur

en: pictorially
fr-FR: images en élévation ou en perspective

en: landforms
fr-FR: formes du terrain

en: bathymetry - isolines
fr-FR: bathymetrie - isolines

en: other methods of relief representation
fr-FR: autres méthodes de représentation du relief

en: Relief codes 2:
fr-FR: Code de représentation du relief 2 :

en: Relief codes 3:
fr-FR: Code de représentation du relief 3 :

en: Relief codes 4:
fr-FR: Code de représentation du relief 4 :

en: Map projection
fr-FR: projection cartographique

en: Aitoff
fr-FR: D'Aitoff

en: gnomonic
fr-FR: gnomonique

en: Lambert's azimuthal equal area
fr-FR: azimutale équivalente de Lambert

en: orthographic
fr-FR: orthographique

en: azimuthal equidistant
fr-FR: azimutale équidistante

en: stereographic
fr-FR: stereographique

en: azimuthal equal area
fr-FR: azimutale équivalente

en: azimuthal, specific type unknown
fr-FR: azimutale, type spécifique inconnu

en: azimuthal, other known specific type
fr-FR: azimutale, autre type spécifique connu

en: Gall
fr-FR: De Gall

en: Goode's homolographic
fr-FR: Homolographique de Goode

en: Albers equal area
fr-FR: Équivalente d'Albers

en: Bonne
fr-FR: De Bonne

en: Lambert's conformal conict
fr-FR: conique conforme de Lambert

en: Lambert's conformal conic
fr-FR: conique conforme de Lambert

en: conic (simple)
fr-FR: conique (simple)

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
fr-FR: Oblique bipolaire conique conforme de Miller

en: projection of the International Map of the World
fr-FR: projection de la carte internationale du monde

en: Tissot's conformal conic
fr-FR: Conique conforme de Tissot

en: polyconic
fr-FR: polyconique

en: conic, specific type unknown
fr-FR: conique, type spécifique inconnu

en: conic, other known specific type
fr-FR: conique, autre type spécifique connu

en: butterfly
fr-FR: papillon

en: Lambert's cylindrical equal area
fr-FR: cylindrique équivalente de Lambert

en: Mercator
fr-FR: De Mercator

en: Miller
fr-FR: De Miller

en: sinusoidal
fr-FR: sinusoïdale

en: transverse Mercator
fr-FR: transverse de Mercator

en: Plate Carree
fr-FR: Plate carrée

en: Cassini's
fr-FR: De Cassini

en: Oblique Mercator
fr-FR: Mercator oblique

en: cylindrical, specific type unknown
fr-FR: cylindrique, type spécifique inconnu

en: cylindrical, other known specific type
fr-FR: cylindrique, autre type spécifique connu

en: Eckert
fr-FR: D'Eckert

en: Goode's homolosine
fr-FR: Homolosine de Goode

en: Miller's bipolar
fr-FR: Bipolaire de Miller

en: Van der Grinten
fr-FR: Van der Griten

en: cordiform
fr-FR: cordiforme

en: polyhedric
fr-FR: polyhédrique

en: type of projection unknown
fr-FR: type de projection inconnue

en: other known type
fr-FR: autre type inconnu

en: Prime meridian 1:
fr-FR: Méridien de référence 1 :

en: Greenwich, United Kingdom
fr-FR: Greenwich, Royaume-Uni

en: Amsterdam, Netherlands
fr-FR: Amsterdam, Pays-Bas

en: Athens, Greece
fr-FR: Athènes, Grèce

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
fr-FR: Batavia (Djakarta), Indonésie

en: Berne, Switzerland
fr-FR: Berne, Suisse

en: Bogota, Colombia
fr-FR: Bogota, Colombie

en: Bombay, India
fr-FR: Bombay, Inde

en: Brussels, Belgium
fr-FR: Bruxelles, Belgique

en: Cadiz, Spain
fr-FR: Cadix, Espagne

en: Capetown, South Africa
fr-FR: Le Cap, Afrique du Sud

en: Copenhagen, Denmark
fr-FR: Copenhague, Danemark

en: Cordoba, Argentina
fr-FR: Cordoba, Argentine

en: Ferro, Canary Islands
fr-FR: Ferro, îles Canaries

en: Helsinki, Finland
fr-FR: Helsinki, Finlande

en: Istanbul, Turkey
fr-FR: Istanbul, Turquie

en: Julianehaab, Greenland
fr-FR: Julianehaab, Groenland

en: Lisbon, Portugal
fr-FR: Lisbonne, Portugal

en: London, United Kingdom
fr-FR: Londres, Royaume-Uni

en: Madras, India
fr-FR: Madras, Inde

en: Madrid, Spain
fr-FR: Madrid, Espagne

en: Mexico City, Mexico
fr-FR: Mexico, Mexique

en: Moscow, Russia
fr-FR: Moscou, Russie

en: Munich, Germany
fr-FR: Munich, Allemagne

en: Naples, Italy
fr-FR: Naples, Italie

en: Oslo (Christiania), Norway
fr-FR: Oslo (Christiania), Norvège

en: Peking, People's Republic of China
fr-FR: Pékin, République Populaire de Chine

en: Philadelphia, USA
fr-FR: Philadelphie, USA

en: Pulkova (Leningrad), Russia
fr-FR: Pulkova (Leningrad), Russie

en: Rio de Janeiro, Brazil
fr-FR: Rio de Janeiro, Brésil

en: Rome, Italy
fr-FR: Rome, Italie

en: Santiago, Chile
fr-FR: Santiago, Chili

en: Stockholm, Sweden
fr-FR: Stockholm, Suède

en: Sydney, Australia
fr-FR: Sydney, Australie

en: Tirana, Albania
fr-FR: Tirana, Albanie

en: Tokyo, Japan
fr-FR: Tokyo, Japon

en: Prime meridian 2:
fr-FR: Méridien de référence 2 :

en: UNIMARC field 121a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 121a

en: Physical dimension
fr-FR: Dimensions physiques

en: 2-dimensional
fr-FR: 2 dimensions

en: 3-dimensional
fr-FR: à 3 dimensions

en: Primary cartographic image 1:
fr-FR: Image cartographique initiale 1 :

en: manually and plotted
fr-FR: manuelle et par relevés

en: photographically
fr-FR: photographique

en: by computer
fr-FR: par ordinateur

en: by active remote sensing technique
fr-FR: par technique de télédétection active

en: by passive remote sensing techniques
fr-FR: par technique de télédétection passive

en: Primary cartographic image 2:
fr-FR: Image cartographique initiale 2 :

en: by active remote sensing techniques
fr-FR: par technique de télédétection active

en: Physical medium
fr-FR: medium physique

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
fr-FR: synthétique

en: skin (e.g. parchment, vellum)
fr-FR: peau (par ex. parchemin, vélin)

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
fr-FR: textile, y compris fait main (par ex. soie, nylon, etc.)

en: magnetic storage medium - computer compatible
fr-FR: stockage sur support magnétique - informatique

en: magnetic storage medium - not computer compatible
fr-FR: stockage sur support magnétique - non informatique

en: tracing paper
fr-FR: papier claque

en: other non photographic medium
fr-FR: autre medium non photographique

en: transparent or opaque flexible base positive
fr-FR: positif sur base flexible transparente ou opaque

en: transparent or opaque flexible base negative
fr-FR: négatif sur base flexible transparente ou opaque

en: transparent or opaque non-flexible base positive
fr-FR: positif sur base rigide transparente ou opaque

en: transparent or opaque non-flexible base negative
fr-FR: négatif sur base rigide transparente ou opaque

en: other photographic medium
fr-FR: autre medium photographique

en: Creation technique
fr-FR: Création technique

en: manuscript
fr-FR: manuscrit

en: printing
fr-FR: impression

en: microphotography
fr-FR: microphotographie

en: the cartographic item is not a final product
fr-FR: le document cartographique n'est pas un produit final

en: Form of reproduction
fr-FR: Forme de reproduction

en: by hand
fr-FR: manuel

en: printed
fr-FR: imprimé

en: photography
fr-FR: photographie

en: transfer line print
fr-FR: impression transfert ligne à ligne

en: not a reproduction
fr-FR: n'est pas une reproduction

en: Geodetic adjustment
fr-FR: Repères géodésiques

en: a- no adjustment
fr-FR: a - pas d'ajustement

en: b- adjusted but without grid system
fr-FR: b- ajusté, sans système de grille

en: c- adjusted with grid system
fr-FR: c- ajusté avec système de grille

en: x- not applicable
fr-FR: x- non applicable

en: Physical form of publication
fr-FR: Forme physique de publication

en: single
fr-FR: publication autonome

en: in parts
fr-FR: en partie

en: atlas including loose-leaf published atlas
fr-FR: atlas, y compris publié en feuilles

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
fr-FR: supplément séparé d'une revue, d'une monographie, etc.

en: bound into a journal, monograph, etc.
fr-FR: relié en périodique, monographie, etc.

en: UNIMARC field 121b builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 121b

en: Altitude of sensor
fr-FR: Altitude du senseur

en: terrestrial
fr-FR: terrestre

en: aerial
fr-FR: aérien

en: space
fr-FR: espace

en: Attitude of sensor
fr-FR: Altitude du senseur

en: low oblique
fr-FR: faible oblique

en: high oblique
fr-FR: oblique forte

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
fr-FR: Bandes spectrales : 01 à 99 = numéro de bandes, xx = non applicable

en: Quality of image
fr-FR: Qualité d'image

en: poor
fr-FR: pauvre

en: fair
fr-FR: acceptable

en: good
fr-FR: bon

en: very good
fr-FR: très bon

en: Cloud cover
fr-FR: Couverture nuageuse

en: completely covered by clouds
fr-FR: couverture totale

en: Mean value of ground resolution
fr-FR: Valeur moyenne de la résolution au sol

en: less than 1 centimetre
fr-FR: moins d'1 cm

en: greater than 9 kilometres
fr-FR: plus de 9 km

en: Centimetres
fr-FR: Centimètres

en: Decimetres
fr-FR: Décimètres

en: Metres
fr-FR: Mètres

en: Decametres
fr-FR: Décamètres

en: Hectametres
fr-FR: Hectamètres

en: Kilometres
fr-FR: Kilomètres

en: UNIMARC field 122 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 122

en: Era identifier
fr-FR: Période chronologique

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
fr-FR: date avant l'an 1 du calendrier grégorien, i.e. av. J-C.

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
fr-FR: date après l'an 1 du calendrier grégorien

en: Day
fr-FR: Jour

en: Time
fr-FR: Heure

en: UNIMARC field 123a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 123a

en: Type of scale:
fr-FR: Type d'échelle :

en: linear scale
fr-FR: échelle linéaire

en: angular scale
fr-FR: échelle angulaire

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
fr-FR: autre type d'échelle (par ex. échelle de temps, échelle statistique quantitative)

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
fr-FR: Assistant de saisie du champ UNIMARC 123d/e/f/g

en: Hemisphere:
fr-FR: Hémisphère :

en: west
fr-FR: ouest

en: east
fr-FR: est

en: north
fr-FR: nord

en: south
fr-FR: sud

en: Degree (complete with 0):
fr-FR: Coordonnée (inclure les 0) :

en: Minute (complete with 0):
fr-FR: Coordonnée :

en: Second (complete with 0):
fr-FR: Secondes (complétées à gauche avec des 0) :

en: UNIMARC field 123i/j builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 123i/j

en: UNIMARC field 124a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 124a

en: Character of image:
fr-FR: Type d'image :

en: non-photographic image
fr-FR: image non photographique

en: photographic image
fr-FR: image photographique

en: remote sensing image
fr-FR: Image de télédétection

en: UNIMARC field 124b builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 124b

en: Form of cartographic item:
fr-FR: Forme de document cartographique :

en: diagram
fr-FR: diagramme

en: map
fr-FR: carte

en: model
fr-FR: modèle

en: profile
fr-FR: profil

en: view
fr-FR: Voir

en: UNIMARC field 124c builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 124c

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
fr-FR: Technique de présentation pour les images photographiques et non-photographiques :

en: anaglyphic
fr-FR: carte en anaglyphe

en: polarized
fr-FR: polarisé

en: planimetric
fr-FR: planimétrique

en: diagram map
fr-FR: carte diagramme

en: flowline map, flow map
fr-FR: carte par courbes de niveau

en: dot map
fr-FR: carte par points

en: diagrammatric map
fr-FR: carte diagrammatique

en: choropleth
fr-FR: choroplethe

en: chorochromatic
fr-FR: chorochromatique

en: dasymetric
fr-FR: dasymétrique

en: isopleth
fr-FR: isoplète

en: anamorphic
fr-FR: carte anamorphosée

en: pictorial map
fr-FR: carte peinte

en: spatial model on two dimensional surface
fr-FR: modèle spatial sur surface à deux dimensions

en: mental or cognitive map
fr-FR: carte mentale ou cognitive

en: views with horizon showing
fr-FR: vues avec horizon

en: views without horizon showing
fr-FR: vues sans horizon

en: map view
fr-FR: infographie

en: picto map
fr-FR: pictocarte

en: random dot map
fr-FR: carte par pointillé

en: screened
fr-FR: projeté

en: not screened
fr-FR: non projeté

en: UNIMARC field 124d builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 124d

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
fr-FR: Position de la base pour les images :

en: UNIMARC field 124e builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 124e

en: Category of satellite for remote sensing image:
fr-FR: Catégorie de Satellite pour la détection d'images à distance :

en: meteorological
fr-FR: meteorologique

en: earth resources
fr-FR: ressources terrestres

en: space observing
fr-FR: observation spatiale

en: UNIMARC field 124f builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 124f

en: Name of satellite for remote sensing image:
fr-FR: Nom du satellite pour la détection d'images à distance :

en: Landsat I
fr-FR: Landsat 1 (1972-1978)

en: Landsat II
fr-FR: Landsat 2 (1975-1981)

en: Landsat III
fr-FR: Landsat 3 (1978-1983)

en: Spot 1
fr-FR: Point 1

en: Spot 2
fr-FR: Point 2

en: Spot 3
fr-FR: Point 3

en: UNIMARC field 124g builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 124g

en: Recording technique for remote sensing image:
fr-FR: Technique d'enregistrement pour les images de télédétection :

en: false colour photography
fr-FR: photographie en fausses couleurs

en: multispectral photography
fr-FR: photographie multispectrale

en: multispectral scanning
fr-FR: balayage multispectral

en: combination of various light emission techniques
fr-FR: combinaison de diverses techniques d'émission de lumière

en: infrared line scanning
fr-FR: balayage par ligne infrarouge

en: combination of various thermal infrared scanning
fr-FR: combinaison de techniques diverses de détection thermique par infrarouge

en: Sidelooking airbone radar
fr-FR: Radar à visée latérale

en: Synthetic aperture radar
fr-FR: Radar à synthèse d'ouverture

en: passive microwave mapping
fr-FR: couverture passive par ondes micrométriques

en: UNIMARC field 125a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 125a

en: Type of score:
fr-FR: Type de partition :

en: full score, graphic score
fr-FR: partition graphique

en: score (miniature or study size)
fr-FR: partition de travail

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
fr-FR: partition vocale, accompagnement réduit

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
fr-FR: partition des choeurs, partition des voix, sans accompagnement

en: condensed score, pianoconductor score
fr-FR: partition réduite, piano conducteur

en: graphic score
fr-FR: partition graphique

en: close score (e.g. hymnals)
fr-FR: partition réduite

en: choir-book
fr-FR: livre de choeur

en: compressed score
fr-FR: partition réduite

en: pseudo-score
fr-FR: pseudo-partition

en: solo part
fr-FR: partie solo

en: multiple formats
fr-FR: formats multiples

en: not applicable, not a score
fr-FR: non applicable, pas une partition

en: Parts indicator:
fr-FR: Indicateur de parties :

en: parts exist (vocal and instrumental)
fr-FR: parties présentes (instrumentales et vocales)

en: instrumental parts
fr-FR: parties instrumentales

en: vocal parts
fr-FR: parties vocales

en: parts not present
fr-FR: parties absentes

en: UNIMARC field 125b builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 125b

en: Literary text indicator:
fr-FR: Indicateur de texte littéraire :

en: history
fr-FR: Historique

en: lectures, speeches
fr-FR: leçons, discours

en: sounds
fr-FR: sons

en: reporting
fr-FR: rapports

en: memoirs
fr-FR: mémoires

en: rehearsals
fr-FR: répétitions

en: advertising texts
fr-FR: textes publicitaires

en: instruction (language)
fr-FR: instruction (langue)

en: conference proceedings
fr-FR: actes de congrès

en: comedy
fr-FR: comédie

en: folktales
fr-FR: conte populaire

en: sacred texts
fr-FR: textes sacrés

en: other types of literary text
fr-FR: autres types de textes littéraires

en: UNIMARC field 126a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 126a

en: Form of release:
fr-FR: Type de document :

en: disc
fr-FR: disque

en: tape (open reel)
fr-FR: bande (sur bobine)

en: tape (cassette)
fr-FR: cassette

en: tape (cartridge)
fr-FR: bande (cartouche)

en: wire recording
fr-FR: enregistrement sur bande

en: cylinder
fr-FR: cylindre

en: roll
fr-FR: rouleau

en: film (sound film)
fr-FR: film (film sonore)

en: Speed:
fr-FR: Vitesse :

en: 16 2/3 rpm
fr-FR: 16 2/3 tpm

en: 33 1/3 rpm
fr-FR: 33 1/3 tpm

en: 45 rpm
fr-FR: 45 tpm

en: 78 rpm
fr-FR: 78 tpm

en: 8 rpm
fr-FR: 8 tpm

en: 1.4 m/sec(compact discs)
fr-FR: 1.4 m/sec (compact discs)

en: 120 rpm
fr-FR: 120 tpm

en: 160 rpm
fr-FR: 160 tpm

en: 1 7/8 in. per second
fr-FR: 4,75 cm/s (1 7/8 pouces/s)

en: 15/16 in. per second
fr-FR: 2,38 cm/s (15/16 pouces/s)

en: 3 3/4 in. per second
fr-FR: 9,5 cm/s (3 3/4 pouces/s)

en: 7 1/2 in. per second
fr-FR: 19 cm/s (7 1/2 pouces/s)

en: 15 in. per second
fr-FR: 38 cm/s (15 pouces/s)

en: 30 in. per second
fr-FR: 76 cm/s (30 pouces/s)

en: 8/10 in. per second
fr-FR: 8/10 pouces/s

en: 4/10 in. per second
fr-FR: 4/10 pouces/s

en: Kind of sound:
fr-FR: Type de son :

en: monoaural
fr-FR: monaural

en: quadraphonic
fr-FR: quadriphonique

en: Groove width:
fr-FR: Largeur du sillon :

en: coarse/standard
fr-FR: large/standard

en: microgroove/fine
fr-FR: microsillon/fin

en: Dimensions (sound recordings):
fr-FR: Dimensions (enregistrements sonores) :

en: 7.62cm or 3 in.
fr-FR: 7,62 cm (3 pouces)

en: 12.7 cm or 5 in.
fr-FR: 12,7 cm (5 pouces)

en: 17.78 cm or 7 in.
fr-FR: 17,78 cm (7 pouces)

en: 25.4 cm or 10 in.
fr-FR: 25,4 cm (10 pouces)

en: 30,48 cm or 12 in.
fr-FR: 30,48 cm (12 pouces)

en: 40.64 cm or 16 in.
fr-FR: 40,64 cm (16 pouces)

en: 35.56 cm or 14 in.
fr-FR: 35,56 cm (14 pouces)

en: 12 cm or 4 in. 3/4
fr-FR: 12 cm (4 3/4 pouce), disque compact

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
fr-FR: 10 cm x 6.3 cm ou 3 po 7/8 x 2 po 1/2

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
fr-FR: 13,2 cm x 9,7 cm (5 1/4 x 3 7/8 pouces), cartouche (standard)

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
fr-FR: 5,7 x 10 cm (2 1/4 x 4 pouces), cylindre

en: Tape width:
fr-FR: Largeur de bande :

en: 1/4 in.
fr-FR: 1/4 pouce (6,3 mm)

en: 1/2 in.
fr-FR: 1/2 pouce (12,7 mm)

en: 1 in.
fr-FR: 1 pouce (25,4 mm)

en: 1/8 in.
fr-FR: 1/8 pouce (3,1 mm)

en: 2 in.
fr-FR: 50,8 mm (2 pouces)

en: 1/3 in. (8 mm)
fr-FR: 1/3 pouce (8 mm)

en: recording not a tape
fr-FR: n'est pas une bande

en: Tape configuration:
fr-FR: Spécification de la bande :

en: full track
fr-FR: pleine piste

en: half track
fr-FR: demi-piste

en: quarter track
fr-FR: quart de piste

en: eight track
fr-FR: huit pistes

en: twelve track
fr-FR: douze pistes

en: sixteen track
fr-FR: seize pistes

en: twentyfour track
fr-FR: vingt-quatre pistes

en: six track
fr-FR: six pistes

en: Accompanying textual material 1:
fr-FR: Matériel d'accompagnement textuel 1 :

en: discography
fr-FR: discographie

en: thematic index
fr-FR: index thématique

en: libretto or text
fr-FR: livret ou paroles

en: biography of composer
fr-FR: biographie du compositeur

en: biography of performer or history of ensemble
fr-FR: biographie de l'interprète ou histoire de l'ensemble

en: technical or historical information on instruments
fr-FR: information technique ou historique sur les instruments

en: technical information on music
fr-FR: information technique sur la musique

en: historical information about music
fr-FR: information historique sur la musique

en: other historical information
fr-FR: autre information historique

en: ethnological information
fr-FR: information ethnologique

en: biography of arranger or transcriber
fr-FR: biographie de l'arrangeur ou du transcripteur

en: instructional material
fr-FR: matériel didactique

en: score
fr-FR: partition

en: other accompanying textual material
fr-FR: autre matériel d'accompagnement textuel

en: Accompanying textual material 2:
fr-FR: Matériel d'accompagnement textuel 2 :

en: Accompanying textual material 3:
fr-FR: Matériel d'accompagnement textuel 3 :

en: Accompanying textual material 4:
fr-FR: Matériel d'accompagnement textuel 4 :

en: Accompanying textual material 5:
fr-FR: Matériel d'accompagnement textuel 5 :

en: Accompanying textual material 6:
fr-FR: Matériel d'accompagnement textuel 6 :

en: Recording technique:
fr-FR: Technique d'enregistrement :

en: acoustic
fr-FR: acoustique

en: electric
fr-FR: électrique

en: digital
fr-FR: numérique

en: Special reproduction characteristics:
fr-FR: Caractéristiques spéciales de reproduction :

en: NAB standard
fr-FR: Norme NAB

en: CCIR/IEC standard
fr-FR: standard CCIR/IEC

en: DBX processed
fr-FR: procédé DBX

en: Dolby-A encoded
fr-FR: Dolby-A

en: Dolby-B encoded
fr-FR: Dolby-B

en: Dolby-C encoded
fr-FR: Dolby-C

en: CX encoded
fr-FR: encodage CX

en: UNIMARC field 126b builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 126b

en: Kind of disc, cylinder or tape:
fr-FR: Type de disque, de cylindre ou de bande :

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
fr-FR: gravure directe (unique, gravé directement)

en: mass produced
fr-FR: production de masse

en: master tape
fr-FR: bande maîtresse

en: tape duplication master
fr-FR: duplication de la bande maîtresse

en: disc master (negative)
fr-FR: disque père (négatif)

en: mother (positive)
fr-FR: mère (positif)

en: stamper (negative)
fr-FR: matrice (négatif)

en: test pressing
fr-FR: pressage de test

en: Kind of material:
fr-FR: Type de matériel :

en: wax (instantaneous)
fr-FR: cire (instantanée)

en: plastic (mass produced)
fr-FR: plastique (production industrielle)

en: lacquered (e.g. acetate)
fr-FR: lacqué (par ex. acétate)

en: metal (e.g. aluminium)
fr-FR: métal (par ex. aluminium)

en: shellac pressing
fr-FR: pressage laque

en: plastic pressing
fr-FR: pressage plastique

en: metal and plastic (compact discs)
fr-FR: métal et plastique (compact disques)

en: paper backed
fr-FR: édition de poche

en: acetate
fr-FR: acétate

en: Kind of cutting:
fr-FR: Type de gravure :

en: lateral or combined cutting
fr-FR: gravure combinée ou latérale

en: vertical (hill and dale) cutting
fr-FR: gravure vertical (bosses et creux)

en: UNIMARC field 127 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 127

en: (Complete with 0 on the left)
fr-FR: (compléter à gauche avec des 0)

en: Hours:
fr-FR: Heures :

en: Minutes:
fr-FR: Minutes :

en: Seconds:
fr-FR: Secondes :

en: UNIMARC field 128a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 128a

en: Form of musical work:
fr-FR: Nature de l’œuvre musicale :

en: anthem
fr-FR: hymne

en: ballad
fr-FR: ballade

en: chant, non christian
fr-FR: chant, non chrétien

en: chant, christian
fr-FR: chant, chrétien

en: choral-prelude
fr-FR: prélude de choral

en: chanson, polyphonic
fr-FR: chanson, polyphonique

en: chance composition / aleatoric music
fr-FR: chanson / musique aléatoire

en: cantata
fr-FR: cantate

en: country music
fr-FR: musique country

en: danse form
fr-FR: danse

en: folk music
fr-FR: musique folk

en: fantasia
fr-FR: fantaisie

en: gospel music
fr-FR: musique gospel

en: hymn
fr-FR: hymne

en: musical revue and comedy
fr-FR: revue musicale et comédie

en: minuet
fr-FR: menuet

en: march
fr-FR: marche

en: mass
fr-FR: messe

en: moving picture music
fr-FR: musique de film

en: multiple forms
fr-FR: formats multiples

en: opera
fr-FR: opéra

en: overture
fr-FR: Ouverture

en: prelude and fugue
fr-FR: prélude et fugue

en: programme music
fr-FR: musique à programme

en: passion music
fr-FR: passion

en: popular music
fr-FR: musique populaire

en: passacaglia
fr-FR: passacaille

en: pavan
fr-FR: pavane

en: rock music
fr-FR: Musique rock

en: rhapsody
fr-FR: rhapsodie

en: requiem mass
fr-FR: Requiem

en: song
fr-FR: chanson

en: sinfonia
fr-FR: symphonie

en: sonata
fr-FR: sonate

en: symphonic poem
fr-FR: Poème symphonique

en: square dance
fr-FR: danse carré

en: study, exercise
fr-FR: exercice, étude

en: symphony
fr-FR: Symphonie

en: triosonata
fr-FR: sonate en trio

en: waltz
fr-FR: valse

en: other form
fr-FR: autre forme

en: UNIMARC field 128b builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 128b

en: Instruments or voices for ensemble:
fr-FR: Instruments ou voix dans un ensemble :

en: Horn
fr-FR: Cor

en: Trumpet
fr-FR: Trompette

en: Cornet
fr-FR: Cornet à piston

en: Baritone
fr-FR: Baryton

en: Ethnic brass
fr-FR: Cuivres ethniques

en: Unspecified brass
fr-FR: Cuivre, non précisé

en: Other brass
fr-FR: Autres cuivre

en: Mixed chorus
fr-FR: Choeurs mixtes

en: Women's chorus
fr-FR: Choeur féminin

en: Men's chorus
fr-FR: Choeur masculin

en: Children's chorus
fr-FR: Choeur d'enfants

en: Ethnic chorus
fr-FR: Choeurs ethniques

en: Unspecified chorus
fr-FR: Choeur, non précisé

en: Full orchestra
fr-FR: Orchestre complet

en: Chamber orchestra
fr-FR: Orchestre de chambre

en: String orchestra
fr-FR: Orchestre à cordes

en: Band
fr-FR: Groupe

en: Dance orchestra
fr-FR: Orchestre de danse

en: Larger ensemble brass band
fr-FR: Grand ensemble - orchestre de cuivres

en: Ethnic orchestra
fr-FR: Orchestre ethnique

en: Unspecified orchestra
fr-FR: Orchestre, non précisé

en: Other orchestra
fr-FR: Autre orchestre

en: Timpani
fr-FR: Tympanon

en: Drum
fr-FR: Tambour

en: Ethnic percussion
fr-FR: Percussions ethniques

en: Unspecified percussion
fr-FR: Percussion, non précisé

en: Other percussion
fr-FR: Autre percussion

en: Viola
fr-FR: Alto

en: Cello
fr-FR: Violoncelle

en: Double bass
fr-FR: Contrebasse

en: Viol
fr-FR: Viole

en: viola d'amore
fr-FR: Viole d'amour

en: Viola da gamba
fr-FR: Viole de gambe

en: Ethnic bowed strings
fr-FR: Cordes frottées ethniques

en: Unspecified bowed strings
fr-FR: Instrument à cordes frottées, non précisé

en: Other bowed strings
fr-FR: Autre instrument à cordes frottées

en: Unspecified
fr-FR: Non précisé

en: Synthesizer
fr-FR: Synthétiseur

en: Tape
fr-FR: Bande

en: Computer
fr-FR: Ordinateur

en: Unspecified electronic
fr-FR: Instrument électronique, non précisé

en: Other electronic
fr-FR: Autre instrument électronique

en: Organ
fr-FR: Orgue

en: Harpsichord
fr-FR: Clavecin

en: Ethnic keyboard
fr-FR: Clavier ethnique

en: Unspecified keyboard
fr-FR: Clavier, non précisé

en: Mezzosoprano
fr-FR: Mezzo-soprano

en: Tenor
fr-FR: Ténor

en: Bass
fr-FR: Basse

en: Counter tenor
fr-FR: Haute contre

en: Voices high voice
fr-FR: Voix aigües

en: Voices medium voice
fr-FR: Voix medium

en: Voices low voice
fr-FR: Voix graves

en: Ethnic voices
fr-FR: Voix ethniques

en: Unspecified voices
fr-FR: Voix, non précisée

en: Harp
fr-FR: Harpe

en: Guitar family
fr-FR: Famille de la guitare

en: Lute family
fr-FR: Famille du luth

en: Mandolin
fr-FR: Mandoline

en: Ethnic plucked string
fr-FR: Cordes pincées ethniques

en: Ethnic plucked strings
fr-FR: Cordes pincées ethniques

en: Unspecified plucked strings
fr-FR: Instrument à cordes pincées, non précisé

en: Other plucked strings
fr-FR: Autre instrument à cordes pincées

en: Flute
fr-FR: Flûte

en: Oboe
fr-FR: Hautbois

en: Clarinet
fr-FR: Clarinette

en: Bassoon
fr-FR: Basson

en: Bass clarinet
fr-FR: Clarinette basse

en: Recorder
fr-FR: Flûte à bec

en: Ethnic woodwinds
fr-FR: Bois ethniques

en: Unspecified woodwinds
fr-FR: Bois, non précisé

en: Other woodwinds
fr-FR: Autre bois

en: UNIMARC field 128c builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 128c

en: Instruments or voices for soloists
fr-FR: Instruments ou voix pour un soliste

en: UNIMARC field 130 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 130

en: Specific material designation:
fr-FR: Type de présentation matérielle :

en: aperture card
fr-FR: carte perforée

en: microform cartridge
fr-FR: cartouche microforme

en: microfilm cassette
fr-FR: cassette microfiche

en: microfilm reel
fr-FR: microfilm

en: microfiche cassette
fr-FR: cassette microfiche

en: microfilm slip
fr-FR: microfilm

en: Polarity:
fr-FR: Polarité :

en: mixed polarity
fr-FR: polarités diverses

en: Dimensions:
fr-FR: Dimensions :

en: 3 x 5 in.
fr-FR: 8 x 13 cm (3 x 5 pouces), microfiche ou micro opaque

en: 4 x 6 in.
fr-FR: 10,5 x 14,8 cm (4 x 6 pouces), microfiche ou micro opaque

en: 6 x 9 in.
fr-FR: 16 x 23 cm (6 x 9 pouces), microfiche ou micro opaque

en: Reduction ratio:
fr-FR: Ratio de réduction :

en: low reduction
fr-FR: réduction faible

en: high (31x - 60x)
fr-FR: haut (31x - 60x)

en: very high (61x - 90x)
fr-FR: très haut (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
fr-FR: réduction ultraélevée (91x -)

en: varies
fr-FR: variable

en: Specific reduction ratio
fr-FR: Ratio de réduction spécifique

en: Color:
fr-FR: Couleur :

en: color
fr-FR: couleur

en: Emulsion on film:
fr-FR: Émulsion :

en: silver halide
fr-FR: argentique

en: vesicular
fr-FR: vésiculaire

en: mixed emulsion
fr-FR: émulsions diverses

en: Generation:
fr-FR: Génération :

en: first generation (Master)
fr-FR: Matrice d'archives

en: printing master
fr-FR: matrice de tirage

en: service copy
fr-FR: exemplaire de consultation

en: mixed generations
fr-FR: mélange mixte

en: Base of film:
fr-FR: Base du film :

en: safety base
fr-FR: support de sécurité

en: not a safety base
fr-FR: n'est pas un support de sécurité (par ex. nitrate)

en: UNIMARC field 135a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 135a

en: Type of electronic resource:
fr-FR: Type de ressource électronique :

en: numeric
fr-FR: données numériques

en: computer program(s)
fr-FR: programme(s) informatique(s)

en: representational
fr-FR: illustration

en: text
fr-FR: texte

en: combination
fr-FR: combinaison de données

en: UNIMARC field 140 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 140

en: Illustration - Book 1:
fr-FR: Illustration - Livre 1 :

en: ornamental letter
fr-FR: lettre ornementale

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
fr-FR: titre rubriqué

en: frontispiece
fr-FR: frontispice

en: vedute
fr-FR: vue panoramique

en: Illustration - Book 2:
fr-FR: Illustration - Livre 2 :

en: Illustration - Book 3:
fr-FR: Illustration - Livre 3 :

en: Illustration - Book 4:
fr-FR: Illustration - Livre 4 :

en: Illustration - Full page plates 1:
fr-FR: Illustration - Plaques pleine page 1 :

en: Illustration - Full page plates 2:
fr-FR: Illustration - Plaques pleine page 2 :

en: Illustration - Full page plates 3:
fr-FR: Illustration - Plaques pleine page 3 :

en: Illustration - Full page plates 4:
fr-FR: Illustration - pleine page 4 :

en: Illustration - Technique:
fr-FR: Illustration - Technique :

en: Form of contents 1:
fr-FR: Nature du Contenu 1 :

en: religious work
fr-FR: oeuvre religieuse

en: catechism
fr-FR: catéchisme

en: devotional literature
fr-FR: littérature de dévotion

en: service books
fr-FR: livres d'office

en: scientific work
fr-FR: oeuvre scientifique

en: discussion, dissertation, thesis
fr-FR: thèse, mémoire, discussion

en: social customs
fr-FR: coutumes sociales

en: legal work
fr-FR: oeuvre juridique

en: political work
fr-FR: ouvrage politique

en: ephemera
fr-FR: publications éphémères

en: reference work
fr-FR: ouvrage de référence

en: library catalogue
fr-FR: catalogue de bibliothèque

en: calendar
fr-FR: calendrier

en: encyclopedia
fr-FR: encyclopédie

en: historical work
fr-FR: oeuvre historique

en: polemical treatise
fr-FR: traité polémique

en: discursive work
fr-FR: ouvrage discursif

en: commemorative work
fr-FR: oeuvre commémorative

en: instructional work
fr-FR: matériel didactique

en: manual
fr-FR: manuel

en: textbook
fr-FR: manuel scolaire

en: record-keeping work
fr-FR: registre

en: recreations
fr-FR: divertissements

en: version of a work
fr-FR: version d'une oeuvre

en: Form of contents 2:
fr-FR: Nature du Contenu 2 :

en: Form of contents 3:
fr-FR: Nature du Contenu 3 :

en: Form of contents 4:
fr-FR: Nature du Contenu 4 :

en: Literature:
fr-FR: Littérature :

en: novel
fr-FR: roman

en: fairy tale
fr-FR: conte de fée

en: allegory
fr-FR: allégorie

en: legend
fr-FR: légende

en: parable
fr-FR: parabole

en: short story
fr-FR: nouvelle

en: essay, feuilleton
fr-FR: essai, feuilleton

en: miscellane
fr-FR: divers

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
fr-FR: maxime, aphorisme, proverbe, anecdote

en: juvenile literature
fr-FR: littérature jeunesse

en: chronicle
fr-FR: chronique

en: memoir
fr-FR: mémoires

en: diary
fr-FR: journaux

en: hagiography
fr-FR: hagiographie

en: travelogue
fr-FR: carnet de voyage

en: erotica
fr-FR: littérature érotique

en: mystic literature
fr-FR: littérature mystique

en: oratory, speeches
fr-FR: discours, art oratoire

en: multiple or other
fr-FR: multiple ou autre

en: Biography:
fr-FR: Biographie :

en: contains biographical information
fr-FR: contient des informations biographiques

en: not biographical
fr-FR: n'est pas biographique

en: multiple or other form
fr-FR: multiple ou autre forme

en: Support material - Book:
fr-FR: Support matériel - Livre :

en: paper, general
fr-FR: papier, général

en: hand-made paper
fr-FR: papier fait main

en: rice paper
fr-FR: papier de riz

en: wood-pulp paper
fr-FR: papier de pâte de bois

en: parchment, vellum
fr-FR: parchemin, vélin

en: Support material - Plates:
fr-FR: Support matériel - Planches :

en: Watermark:
fr-FR: Filigrane :

en: paper does not contain watermark
fr-FR: papier ne contient pas de filigrane

en: paper contains watermark
fr-FR: papier contient un filigrane

en: Printer's device:
fr-FR: Marque d'imprimeur-libraire :

en: printer's device not present
fr-FR: marque d'imprimeur absente

en: printer's device present
fr-FR: marque d'imprimeur présente

en: Publisher's device:
fr-FR: Marque d'éditeur :

en: publisher's device not present
fr-FR: pas de marque d'éditeur présente

en: publisher's device present
fr-FR: marque d'éditeur présente

en: Ornamental device:
fr-FR: Dispositif ornemental :

en: ornamental device not present
fr-FR: pas d'autre marque

en: ornamental device present
fr-FR: autre marque présente

en: UNIMARC field 141 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 141

en: Binding material 1:
fr-FR: Matériel de reliure 1 :

en: leather
fr-FR: cuir

en: cloth
fr-FR: tissu

en: unbound
fr-FR: en feuille, non relié

en: Binding material 2:
fr-FR: Matériel de reliure 2 :

en: Binding material 3:
fr-FR: Matériel de reliure 3 :

en: Types of binding:
fr-FR: Types de reliure :

en: original, i.e. primary
fr-FR: reliure originale (la première)

en: rebound
fr-FR: nouvelle reliure (a été refaite)

en: modern
fr-FR: reliure moderne

en: restored, facsimile
fr-FR: reliure restaurée, fac-similé

en: restored, imitation
fr-FR: reliure restaurée, imitation

en: work bound with another
fr-FR: oeuvre reliée avec une autre

en: Bound with:
fr-FR: Relié avec :

en: single item
fr-FR: exemplaire rellié seul

en: bound with one or more others
fr-FR: exemplaire relié avec au moins une autre oeuvre

en: State of preservation - Binding:
fr-FR: État de conservation - Reliure :

en: worn
fr-FR: usé

en: damaged
fr-FR: endommagé

en: broken back
fr-FR: dos cassé

en: missing
fr-FR: manquant

en: State of preservation - Body of the book 1 :
fr-FR: État de conservation - Corps de l'ouvrage 1 :

en: restored
fr-FR: restauré

en: State of preservation - Body of the book 2 :
fr-FR: État de conservation - Corps de l'ouvrage 2 :

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
fr-FR: Plugin de catalogage pour UNIMARC 146$a

en: Type of Performance Medium
fr-FR: Type d'exécution

en: Framework plugin for UNIMARC 146$b
fr-FR: Plugin de catalogage pour UNIMARC 146$a

en: Number of instruments or voices
fr-FR: Nombre d'instruments ou voix

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
fr-FR: un nombre entre 0 et 99 (inclus)

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
fr-FR: Un nombre entre 0 et 999 (inclus)

en: Category of instrument or voice
fr-FR: Catégorie d'instrument ou de voix

en: Tessitura
fr-FR: Tessiture

en: Number of hands / players; keys of pitched instruments
fr-FR: Nombre de mains / joueurs ; clés des instruments à cordes

en: Other (position 7)
fr-FR: Autre (position 7)

en: Other (position 8)
fr-FR: Autre (position 8)

en: Framework plugin for UNIMARC 146$c
fr-FR: Plugin de catalogage pour UNIMARC 146$c

en: Framework plugin for UNIMARC 146$d
fr-FR: Plugin de catalogage pour UNIMARC 146$d

en: Number of ensembles
fr-FR: Nombre d'ensembles

en: Category of ensemble
fr-FR: Catégorie d'ensemble

en: Number of real parts
fr-FR: Nombre de parties réelles

en: Framework plugin for UNIMARC 146$e
fr-FR: Plugin de catalogage pour UNIMARC 146$e

en: Framework plugin for UNIMARC 146$f
fr-FR: Plugin de catalogage pour UNIMARC 146$f

en: Number of instruments
fr-FR: Nombre d'instruments

en: Category of instrument
fr-FR: Catégorie d'instrument

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
fr-FR: Plugin de catalogage pour UNIMARC 146$h

en: Number of parts
fr-FR: Nombre de parties

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
fr-FR: un nombre entre 0 et 999 (inclus)

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
fr-FR: Un nombre entre 0 et 999 (inclus)

en: Category
fr-FR: Catégorie

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
fr-FR: Plugin de catalogage pour UNIMARC 146$i

en: Number of players
fr-FR: Nombre de joueurs

en: UNIMARC field 181-2 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 181-2

en: System code :
fr-FR: Code du référentiel :

en: RDA Carrier
fr-FR: Support RDA

en: RDA Content
fr-FR: Contenu RDA

en: RDA Media
fr-FR: Média RDA

en: RDA fr Carrier
fr-FR: Support RDA fr

en: UNIMARC field 181a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 181a

en: Content Form
fr-FR: Forme du contenu

en: a - dataset
fr-FR: a - jeu de données

en: c - movement
fr-FR: c - mouvement

en: d - music
fr-FR: d - musique

en: e - object
fr-FR: e - objet

en: f - program
fr-FR: f - programme

en: g - sounds
fr-FR: g - sons

en: h - spoken word
fr-FR: h - mot parlé

en: i - text
fr-FR: i - texte

en: m - multiple contents forms
fr-FR: m - formes de contenus multiples

en: z - other content form
fr-FR: z - autre forme de contenu

en: Extent of applicability
fr-FR: Etendue de l'applicabilité

en: 0 - none
fr-FR: 0 - aucun

en: 1 - some
fr-FR: 1 - certains

en: 2 - substantial
fr-FR: 2 - substantiel

en: 3 - predominate
fr-FR: 3 - prédomine

en: 4 - full
fr-FR: 4 - entier

en: # - position not used
fr-FR: # - position non utilisée

en: UNIMARC field 181b builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 181b

en: Specification of Type
fr-FR: Spécification de Type

en: a - notated
fr-FR: a - noté

en: b - performed
fr-FR: b - joué

en: c - cartographic
fr-FR: c - document cartographique

en: Specification of Motion
fr-FR: Spécification de Mouvement

en: a - moving
fr-FR: a - déménagement

en: b - still
fr-FR: b - calme

en: x - not applicable (resource is not an image)
fr-FR: x - ne s'applique pas (la ressource n'est pas une image)

en: Specification of Dimensionality
fr-FR: Spécification de Dimensionnalité

en: a - two-dimensional
fr-FR: a - deux dimensions

en: b - three-dimensional
fr-FR: b - trois dimensions

en: Sensory Specification 1
fr-FR: Spécification Sensorielle 1

en: a - aural
fr-FR: a- auditif

en: b - gustatory
fr-FR: b - gustatif

en: c - olfactory
fr-FR: c -olfactif

en: e - visual
fr-FR: e - visuel

en: Sensory Specification 2
fr-FR: Spécification Sensorielle 2

en: Sensory Specification 3
fr-FR: Spécification Sensorielle 3

en: UNIMARC field 181c builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 181c

en: Content Type
fr-FR: Type de contenu

en: cri - cartographic image
fr-FR: cri - image cartographique

en: crm - cartographic moving image
fr-FR: crm - image cartographique mobile

en: crt - cartographic tactile image
fr-FR: crt - image cartographique tactile

en: crn - cartographic tactile three-dimensional form
fr-FR: crn - forme cartographique tactile en trois dimensions

en: cod - computer dataset
fr-FR: cod - jeu de données informatique

en: crd - cartographic dataset
fr-FR: crd - jeu de données cartographiques

en: crf - cartographic three-dimensional form
fr-FR: crf - forme cartographique en trois dimensions

en: tdi - two-dimensional moving image
fr-FR: tdi - image mobile en deux dimensions

en: tdm - three-dimensional moving image
fr-FR: tdm - image mobile en trois dimensions

en: sti - still image
fr-FR: sti - image fixe

en: tci - tactile image
fr-FR: tci - image tactile

en: prm - performed music
fr-FR: prm - musique jouée

en: ntv - notated movement
fr-FR: ntv - mouvement noté

en: tcn - tactile notated movement
fr-FR: tcn - mouvement noté tactile

en: tdf - three-dimensional form
fr-FR: tdf - forme en trois dimensions

en: tcf - tactile three-dimensional form
fr-FR: tcf - forme tactile en trois dimensions

en: ntm - notated music
fr-FR: ntm - musique notée

en: tcm - tactical notated music
fr-FR: tcm - musique notée tactique

en: cop - computer program
fr-FR: cop - programme informatique

en: snd - sounds
fr-FR: snd - sons

en: txt - text
fr-FR: txt - texte

en: tct - tactile text
fr-FR: tct - texte tactile

en: spw - spoken word
fr-FR: spw - mot parlé

en: xxx - other
fr-FR: xxx - autre

en: zzz - unspecified
fr-FR: zzz - non précisé

en: UNIMARC field 182-2 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 182-2

en: UNIMARC field 182a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 182a

en: Media Type Code
fr-FR: Code de Type de Média

en: a - audio
fr-FR: a- audio

en: b - electronic
fr-FR: b - électronique

en: c - microform
fr-FR: c - microforme

en: d - microscopic
fr-FR: d - microscopique

en: e - projected
fr-FR: e - projeté

en: f - stereographic
fr-FR: f - stéréographique

en: g - video
fr-FR: g - vidéo

en: m - multiple media
fr-FR: m - multimédia

en: n - unmediated
fr-FR: n - sans média

en: z - other media
fr-FR: z - autre média

en: UNIMARC field 182c builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 182c

en: Media Type
fr-FR: Type de Média

en: c - computer
fr-FR: c - ordinateur

en: h - microform
fr-FR: h - microforme

en: p - microscopic
fr-FR: p - microscopique

en: g - projected
fr-FR: g - projeté

en: e - stereographic
fr-FR: e - stéréographique

en: v - video
fr-FR: v - vidéo

en: x - other
fr-FR: x - autre

en: z - unspecified
fr-FR: z - non précisé

en: UNIMARC field 183-2 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 183-2

en: UNIMARC field 183a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 183a

note: OPTGROUP
en: Audio Carriers
fr-FR: Supports Audio

en: sg - audio cartridge
fr-FR: sg - cartouche audio

en: sb - audio belt
fr-FR: sb - ceinture audio

en: se - audio cylinder
fr-FR: se - cylindre audio

en: sd - audio disc
fr-FR: sd - disque audio

en: si - sound track reel
fr-FR: si - bande sonore

en: sq - audio roll
fr-FR: sq - rouleau audio

en: sw - audio wire reel
fr-FR: sw - bobine de fil audio

en: st - audiotape reel
fr-FR: st - bobine de bande audio

en: sz - other audio carrier
fr-FR: sz - autre support audio

note: OPTGROUP
en: Computer Carriers
fr-FR: Supports Informatiques

en: ck - computer card
fr-FR: ck - carte d'ordinateur

en: cb - computer chip cartridge
fr-FR: cb - cartouche de puce d'ordinateur

en: cd - computer disc
fr-FR: cd - disque informatique

en: ce - computer disc cartridge
fr-FR: ce - cartouche de disque d'ordinateur

en: ca - computer tape cartridge
fr-FR: ca - cartouche de bande d'ordinateur

en: cf - computer tape cassette
fr-FR: cf - bande de cassette d'ordinateur

en: ch - computer tape reel
fr-FR: ch - bobine de bande d'ordinateur

en: cr - online resource
fr-FR: cr - ressource électronique

en: cz - other computer carrier
fr-FR: cz - autre support informatique

note: OPTGROUP
en: Microform Carriers
fr-FR: Supports Microformes

en: ha - aperture card
fr-FR: ha - carte à fenêtre

en: hf - microfiche cassette
fr-FR: hf - cassette microfiche

en: hb - microfilm cartridge
fr-FR: hb - cartouche microforme

en: hc - microfilm cassette
fr-FR: hc - cassette microfilm

en: hd - microfilm reel
fr-FR: hd - bobine microfilm

en: hj - microfilm roll
fr-FR: hj - rouleau microfilm

en: hh - microfilm slip
fr-FR: hh - microfilm

en: hg - microopaque
fr-FR: hg - micro opaque

en: hz - other microform carrier
fr-FR: hz - autre support microforme

note: OPTGROUP
en: Microscopic Carriers
fr-FR: Supports Microscopiques

en: pp - microscope slide
fr-FR: pp - lame pour microscope

en: pz - other microscopic carrier
fr-FR: pz - autre support microscopique

note: OPTGROUP
en: Projected image carriers
fr-FR: Supports d'image projetée

en: mc - film cartridge
fr-FR: mc - cartouche de film

en: mf - film cassette
fr-FR: mf - cassette de film

en: mr - film reel
fr-FR: mr - bobine de film

en: mo - film roll
fr-FR: mo - rouleau de film

en: gd - filmslip
fr-FR: gd - film fixe en bande

en: gf - filmstrip
fr-FR: gf - film en bande

en: gc - filmstrip cartridge
fr-FR: gc - film fixe en cartouche

en: gt - overhead transparency
fr-FR: gt - transparence aérienne

en: gs - slide
fr-FR: gs - diapositive

en: mz - other projected image carrier
fr-FR: mz - autre support d'image projetée

note: OPTGROUP
en: Stereographic Carriers
fr-FR: Supports Stéréographiques

en: eh - stereograph card
fr-FR: eh - carte stéréographique

en: es - stereograph disc
fr-FR: es - disque stéréographique

en: ez - other stereographic carrier
fr-FR: ez - autre support stéréographique

note: OPTGROUP
en: Unmediated carriers
fr-FR: Supports non médiatisés

en: no - card
fr-FR: no - carte

en: nn - flipchart
fr-FR: nn - feuilles mobiles

en: na - roll
fr-FR: na - rouleau

en: nb - sheet
fr-FR: nb - feuille

en: nr - object
fr-FR: nr - objet

en: nz - other unmediated carrier
fr-FR: nz - autre support sans média

note: OPTGROUP
en: Video carriers
fr-FR: Supports vidéo

en: vc - video cartridge
fr-FR: vc - cartouche vidéo

en: vf - videocassette
fr-FR: vf - vidéocassette

en: vd - videodisc
fr-FR: vd - vidéodisque

en: vr - videotape reel
fr-FR: vr - bobine de cassette vidéo

en: vz - other video carrier
fr-FR: vz - autre support vidéo

note: OPTGROUP
en: Unspecified carriers
fr-FR: Supports non spécifiques

en: zu - unspecified
fr-FR: zu - non précisé

en: UNIMARC field 210c builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 210c

en: Search for authority type: EDITORS
fr-FR: Recherche du type d'autorité : ÉDITEURS

en: None
fr-FR: Aucun

en: Heading A-Z
fr-FR: Vedette A-Z

en: Heading Z-A
fr-FR: Vedette Z-A

en: contains
fr-FR: contient

en: starts with
fr-FR: commence par

en: is exactly
fr-FR: est exactement

note: INPUT type=submit
en: Search
fr-FR: Recherche

en: Authority search results
fr-FR: Résultats de recherche d'autorités

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fr-FR: Réponses %s à %s sur %s

en: No results found
fr-FR: Aucun résultat

en: Summary
fr-FR: Résumé

en: Heading type
fr-FR: Type de vedette

en: Used
fr-FR: Utilisé

en: Get it!
fr-FR: Choisir !

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
fr-FR: %s fois

en: Choose
fr-FR: Choisir

en: Close
fr-FR: Fermer

note: SCRIPT
en: Authority
fr-FR: Autorité

en: UNIMARC field 225a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 225a

en: Select a collection
fr-FR: Sélectionnez une collection

en: OR new collection:
fr-FR: ou nouvelle collection :

en: UNIMARC field 283-2 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 283-2

en: RDA carrier
fr-FR: Support RDA

en: RDA content
fr-FR: Contenu RDA

en: RDA media
fr-FR: Média RDA

en: RDA fr carrier
fr-FR: Support RDA fr

en: UNIMARC field 283a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 283a

note: OPTGROUP
en: Audio carriers
fr-FR: Supports audio

en: audio cartridge
fr-FR: cartouche audio

en: audio belt
fr-FR: ceinture audio

en: audio cylinder
fr-FR: cylindre audio

en: audio disc
fr-FR: disque audio

en: sound track reel
fr-FR: bande sonore

en: audio roll
fr-FR: rouleau audio

en: audio wire reel
fr-FR: bobine de fil audio

en: audiotape reel
fr-FR: bobine de bande audio

en: other audio carrier
fr-FR: autre support audio

note: OPTGROUP
en: Computer carriers
fr-FR: Supports informatiques

en: computer card
fr-FR: carte informatique

en: computer chip cartridge
fr-FR: cartouche de puce d'ordinateur

en: computer disc
fr-FR: disque informatique

en: computer disc cartridge
fr-FR: cartouche de disque d'ordinateur

en: computer tape cartridge
fr-FR: cartouche de bande d'ordinateur

en: computer tape cassette
fr-FR: bande de cassette d'ordinateur

en: computer tape reel
fr-FR: bobine de bande d'ordinateur

en: online resource
fr-FR: ressource en ligne

en: other computer carrier
fr-FR: autre support informatique

note: OPTGROUP
en: Microform carriers
fr-FR: Supports microformes

en: microfilm cartridge
fr-FR: cartouche microfilm

en: microfilm roll
fr-FR: microfilm en rouleau

en: microopaque
fr-FR: micro opaque

en: other microform carrier
fr-FR: autre support microforme

note: OPTGROUP
en: Microscopic carriers
fr-FR: Supports microscopiques

en: microscope slide
fr-FR: lame pour microscope

en: other microscopic carrier
fr-FR: autre support microscopique

en: film roll
fr-FR: bobine de film

en: filmstrip
fr-FR: bande de film

en: overhead transparency
fr-FR: transparence aérienne

en: slide
fr-FR: diapositive

en: other projected image carrier
fr-FR: autre support d'image projetée

note: OPTGROUP
en: Stereographic carriers
fr-FR: Supports stéréographiques

en: stereograph card
fr-FR: carte stéréographique

en: stereograph disc
fr-FR: disque stéréographique

en: other stereographic carrier
fr-FR: autre support stéréographique

en: card
fr-FR: carte

en: flipchart
fr-FR: feuilles mobiles

en: sheet
fr-FR: feuille

en: object
fr-FR: objet

en: other unmediated carrier
fr-FR: autre support sans média

en: video cartridge
fr-FR: cartouche vidéo

en: videotape reel
fr-FR: bobine de cassette vidéo

en: other video carrier
fr-FR: autre support vidéo

en: unspecified
fr-FR: non précisé

en: UNIMARC field 325h builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 325h

en: Completeness of the reproduction code :
fr-FR: Code sur la complétude de la reproduction :

en: # - undetermined
fr-FR: # - indéterminé

en: 0 - reproduction is not complete
fr-FR: 0 - la reproduction n'est pas achevée

en: 1 - reproduction is complete
fr-FR: 1 - la reproduction est achevée

en: UNIMARC field 325j builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 325j

en: Terms of access to the reproduction :
fr-FR: Conditions d’accès à la reproduction :

en: 1 - free-to-read
fr-FR: 1 - libre de droits

en: 2 - free-to-read, partly
fr-FR: 2 - libre de droits, partiellement

en: 3 - free-to-read, after embargo
fr-FR: 3 - libre de droits, après embargo

en: 4 - fully
fr-FR: 4 - entièrement

en: 5 - free-to-read upon subscription (requires signing up)
fr-FR: 5 - libre de droits avec inscription (nécessite de créer un compte)

en: Qualifier type :
fr-FR: Type de qualificatif :

en: l - latest
fr-FR: l - dernier

en: p - previous
fr-FR: p - précédent

en: # - no attempt to code
fr-FR: # - aucune tentative de coder

en: Unit under embargo :
fr-FR: Unités sous embargo :

en: m - month(s) time
fr-FR: m - jour du(des) mois

en: w - week(s) time
fr-FR: w - jour de(s) semaine(s)

en: y - year(s) time
fr-FR: y - jour année(s)

en: i - issue(s) part
fr-FR: i - partie de fascicule(s)

en: Number of units under embargo :
fr-FR: Nombre d'unités sous emargo :

en: UNIMARC field 4XX builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 4XX

en: Search on
fr-FR: Rechercher

en: Any word
fr-FR: Tout mot

en: Item type:
fr-FR: Type de document :

en: All item types
fr-FR: Tous les types de document

note: INPUT type=submit
en: Start search
fr-FR: Rechercher

en: Search results
fr-FR: Résultats de la recherche

en: &lt;&lt; Previous
fr-FR: &lt;&lt; Précédent

en: Next&gt;&gt;
fr-FR: Suivant &gt;&gt;

en: Item count
fr-FR: Nombre d'exemplaires

en: Location
fr-FR: Localisation

en: Clear field
fr-FR: Tout effacer

en: &lt;&lt; Previous
fr-FR: &lt;&lt; Précédent

en: Next&gt;&gt;
fr-FR: Suivant &gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 686a

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
fr-FR: Sélectionner une valeur. Cela copiera le 686$a de la notice d'autorité vers la notice bibliographique.

en: Authority type
fr-FR: Type d'autorité

en: Main entry ($a only)
fr-FR: Vedette principale (seulement $a)

en: Main entry
fr-FR: Vedette principale

en: Anywhere
fr-FR: Partout

en: Sort by
fr-FR: Trier par

en: No order
fr-FR: Pas de commande

en: Heading ascendant
fr-FR: Ordre croissant

en: Heading descendant
fr-FR: Ordre décroissant

en: UNIMARC leader builder
fr-FR: Assistant de saisie du label UNIMARC

en: 1-4 Record length
fr-FR: 1-4 Longueur de la notice

en: (auto-calculated)
fr-FR: (auto-calculé)

en: 5- Record status
fr-FR: 5- Statut de la notice

en: c - Corrected or updated record
fr-FR: c- Corrigé ou révisé

en: c - Corrected record
fr-FR: c- Corrigé ou révisé

en: d - Deleted record
fr-FR: d - Notice supprimée

en: n - New record
fr-FR: n - Nouvelle notice

en: o - Previously issued higher level record
fr-FR: o - Notice fille

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
fr-FR: p- Notice incomplète ou pré-publication

en: 6- Type of record
fr-FR: 6- Type de notice

en: a - Language materials, printed
fr-FR: a- Ressource textuelle imprimée

en: b - Language materials, manuscript
fr-FR: b - Ressource textuelle manuscrite

en: c - Music scores, printed
fr-FR: c- Partition musicale imprimée

en: d - Music scores, manuscript
fr-FR: d - Partition musicale manuscrite

en: e - Cartographic materials, printed
fr-FR: e - Document cartographique imprimé

en: f - Cartographic materials, manuscript
fr-FR: f - Document cartographique manuscrit

en: g - Projected and video material
fr-FR: g- ressource projetée ou vidéo

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
fr-FR: i - enregistrement sonore non musical

en: j - Sound recordings, musical performance
fr-FR: j - enregistrement sonore musical

en: k - Two-dimensional graphics
fr-FR: k- image non projetable 2D

en: l - Electronic resources
fr-FR: l - Ressource électronique

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
fr-FR: r- artefact 3D

en: 7- Bibliographic level
fr-FR: 7- Niveau bibliographique

en: a - Analytic (component part)
fr-FR: a- Partie composante d'une monographie

en: i - Integrating resource
fr-FR: i- Ressource intégratrice

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
fr-FR: c- Recueil factice

en: m - Monographic - Bibliographic item
fr-FR: m - Monographie - Bibliographie

en: s - Serial - Bibliographic item
fr-FR: s - Publication en série - article bibliographique

en: 8- Hierarchical level code
fr-FR: 8- Niveau hiérarchique

en: - Hierarchical relationship undefined
fr-FR: - Relation hiérachique non définie

en: 0 - No hierarchical relationship
fr-FR: 0 - Pas de relation hiérarchique

en: 1 - Highest level record
fr-FR: 1- Notice de niveau le plus élevé (notice mère)

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
fr-FR: 2- Notice de niveau inférieur au niveau le plus élevé (notice fille)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
fr-FR: 9-16 indicateur/sous-champs/taille

en: (auto-filled)
fr-FR: (auto-rempli)

en: 17- Encoding level
fr-FR: 17- Encodage

en: Full level ("item in hand")
fr-FR: Niveau complet ("document en mains")

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
fr-FR: 1 - Sous-niveau 1, notice rédigée sans examen du document

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
fr-FR: 2 - Sous-niveau 2, notice avant publication

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
fr-FR: 3- Sous-niveau 3, notice incomplète

en: 18- Descriptive cataloging form
fr-FR: 18- Forme de catalogage descriptif

en: - In full ISBD form
fr-FR: - suit complètement l’ISBD

en: i - In partial or incomplete ISBD form
fr-FR: i- partiellement conforme ISBD

en: n - In non-ISBD form
fr-FR: n - Non conforme ISBD

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
fr-FR: 19-24 structure &amp; longueur des entrées

en: 000 - Leader
fr-FR: 000 - Label

en: c - Corrected or revised
fr-FR: c - Notice corrigée ou révisée

en: d - Deleted
fr-FR: d - Notice supprimée

en: n - New
fr-FR: n - Nouvelle notice

en: x - Authority entry record
fr-FR: x - Notice d'autorité MARC

en: y - Reference entry record
fr-FR: y - Notice de renvoi MARC

en: z - General explanatory entry record
fr-FR: z - Notice explicative MARC

en: 7-8 Undefined
fr-FR: 7-8 Indéfini

en: 9- Type of entity
fr-FR: 9- Type d'entité

en: a - Personal name entry
fr-FR: a - Sujet - Nom de personne

en: b - Corporate name entry
fr-FR: b - Sujet - Collectivité

en: c - Territorial or geographical name
fr-FR: c - Sujet - Nom géographique

en: d - Trademark
fr-FR: d - Marque

en: e - Family name
fr-FR: e - Sujet - Famille

en: f - Uniform name
fr-FR: f - Titre uniforme

en: g - Collective uniform name
fr-FR: g - Nom de collectivité uniforme

en: h - Name/title
fr-FR: h - Nom/titre

en: i - Name/collective uniform title
fr-FR: i - Auteur/rubrique de classement

en: j - Topical subject
fr-FR: j - Sujet - Nom commun

en: k - Place access
fr-FR: k - Lieu d'édition

en: l - Form, genre or physical characteristics
fr-FR: I - Forme, genre ou caractéristiques physiques

en: 10-16 indicator/subfields/size
fr-FR: 10-16 indicateur/sous-champs/taille

en: - Full
fr-FR: - Complet

en: 3 - Partial
fr-FR: 3 - Partiel

en: 18-19 Undefined
fr-FR: 18-19 Positions de caractère non définies

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
fr-FR: 20-24 Structure &amp; longueurs des entrées

en: LCCN:
fr-FR: LCCN :

en: , adapter
fr-FR: , adaptateur

en: , annotator
fr-FR: , annotateur

en: , author of afterword
fr-FR: , auteur de la postface

en: , prefacer
fr-FR: , préfacier

en: , bibliographic antecedent
fr-FR: , antécédent bibliographique

en: , collaborator
fr-FR: , collaborateur

en: , commentator
fr-FR: , commentateur

en: , compiler
fr-FR: , compilateur

en: , composer
fr-FR: , compositeur

en: , conceptor
fr-FR: , concepteur

en: , degree-grantor
fr-FR: , organisme de soutenance

en: , editor
fr-FR: , éditeur

en: , film editor
fr-FR: , éditeur du film

en: , founder
fr-FR: , fondateur

en: , illustrator
fr-FR: , illustrateur

en: , lyricist
fr-FR: , parolier

en: , organiser of meeting
fr-FR: , organisateur congrès

en: , other
fr-FR: , autre

en: , photographer
fr-FR: , photographe

en: , presenter
fr-FR: , présentateur

en: , publisher
fr-FR: , éditeur commercial

en: , publishing director
fr-FR: , directeur de la publication

en: , research team head
fr-FR: , chef de l'équipe de recherche

en: , reviewer
fr-FR: , critique

en: , redactor
fr-FR: , rédacteur

en: , sponsor
fr-FR: , commanditaire

en: , thesis advisor
fr-FR: , directeur de thèse

en: , translator
fr-FR: , traducteur

en: URN:ISBN:
fr-FR: URN:ISBN :

en: URN:ISSN:
fr-FR: URN:ISSN :

en: LOC:
fr-FR: LOC :

en: Main Author
fr-FR: Auteur principal

en: Corporate Author (Main)
fr-FR: Auteur principal collectivité

en: Coauthor
fr-FR: Co-auteur

en: coauthor
fr-FR: co-auteur

en: Secondary Author
fr-FR: Auteur secondaire

en: Corporate Author (Coauthor)
fr-FR: Co-auteur collectivité

en: Corporate Author (Secondary)
fr-FR: Auteur secondaire collectivité

en: Language:
fr-FR: Langue :

en: of intermediate text,
fr-FR: du texte intermédiaire,

en: of original work,
fr-FR: de l'oeuvre originale,

en: of summary,
fr-FR: du résumé,

en: of contents page,
fr-FR: de la table des matières,

en: of title page,
fr-FR: de la page de titre,

en: of title proper,
fr-FR: du titre propre,

en: of libretto,
fr-FR: du livret,

en: of accompanying material,
fr-FR: du matériel d'accompagnement,

en: of subtitles,
fr-FR: des sous-titres,

en: Country:
fr-FR: Pays :

en: Tag 009:
fr-FR: Champ 009 :

en: ISBN:
fr-FR: ISBN :

en: ISSN:
fr-FR: ISSN :

en: Series
fr-FR: Collection

en: series
fr-FR: Collection

en: Dewey:
fr-FR: Dewey :

en: Classification:
fr-FR: Classification :

en: Contents note:
fr-FR: Note de contenu :

en: Abstract:
fr-FR: Résumé :

en: Provenance note:
fr-FR: Note de provenance :

en: Bibliography:
fr-FR: Bibliographie :

en: Thesis:
fr-FR: Thèse :

en: SUDOC serial history:
fr-FR: Historique SUDOC du périodique :

en: Subject - Personal Name
fr-FR: Sujet - Nom de personne

en: Subject - Corporate Author
fr-FR: Sujet - Collectivité

en: Subject - Family
fr-FR: Sujet - Famille

en: Subject - Author/Title
fr-FR: Sujet - Auteur/titre

en: Subject - Topical Name
fr-FR: Sujet - Nom commun

en: Subject - Geographical Name
fr-FR: Sujet - Nom géographique

en: Subject - Form
fr-FR: Sujet - Forme

en: Subject
fr-FR: Sujet

en: Subject Category
fr-FR: Catégorie de sujet

en: Trademark
fr-FR: Marque

en: Online Resources:
fr-FR: Ressources en ligne :

en: Click here to access online
fr-FR: Cliquez ici pour consulter en ligne

en: Publication:
fr-FR: Publication :

en: Search for publisher
fr-FR: Recherche d'éditeur

en: Production:
fr-FR: Production :

en: Distribution:
fr-FR: Distribution :

en: Manufacture:
fr-FR: Fabrique :

en: Copyright date:
fr-FR: Date du copyright :

en: Protection date:
fr-FR: Date de protection :

en: Copyright date / protection date:
fr-FR: Date du copyright / date de la protection :

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon:
fr-FR: Adresse entière prise au colophon ou à l'achevé d'imprimer :

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information:
fr-FR: Adresse entière prise à la page de titre ou à l'achevé d'imprimer :

en: Description:
fr-FR: Description :

en: Linked with:
fr-FR: Relié avec :

en: /cgi-bin/koha/catalogue/ISBDdetail.pl?biblionumber=
fr-FR: /cgi-bin/koha/catalogue/detail.pl?biblionumber=

en: /cgi-bin/koha/catalogue/labeledMARCdetail.pl?biblionumber=
fr-FR: /cgi-bin/koha/catalogue/detail.pl?biblionumber=

en: /cgi-bin/koha/catalogue/MARCdetail.pl?biblionumber=
fr-FR: /cgi-bin/koha/catalogue/detail.pl?biblionumber=

en: Content warning:
fr-FR: Avertissement sur le contenu :

en: Audience
fr-FR: Public

en: Physical presentation
fr-FR: Caractéristiques physiques

en: electronic ressource
fr-FR: ressource électronique

en: Literary genre
fr-FR: Genre littéraire

en: Biography
fr-FR: Biographie

en: Content
fr-FR: Contenu

en: Video types
fr-FR: Types de vidéo

en: Serial type
fr-FR: Type de périodique

en: Periodicity
fr-FR: Périodicité

en: Translation of
fr-FR: Traduction de

en: Set Level
fr-FR: Niveau de l'ensemble

en: Piece-Analytic Level
fr-FR: Niveau de dépouillement

en: Uniform Title
fr-FR: Titre uniforme

en: Uniform Conventional Heading
fr-FR: Titre uniforme

en: Edition Statement
fr-FR: Mention d'édition

en: edition
fr-FR: édition

en: Click here to access online
fr-FR: Cliquez ici pour consulter en ligne

en: Audio file
fr-FR: Fichier audio

en: Play this sample
fr-FR: Jouer ce passage

en: Availability:
fr-FR: Disponibilité :

en: No items available
fr-FR: Pas d'exemplaire disponible

en: Items available for loan:
fr-FR: Exemplaires disponibles pour le prêt :

en: Call number:
fr-FR: Cote :

en: Items available for reference:
fr-FR: Exemplaires en consultation sur place :

en: ItemSummary
fr-FR: Résumé

en: Checked out (
fr-FR: En prêt (

en: Withdrawn (
fr-FR: Retiré des collections (

en: Lost (
fr-FR: Perdu (

en: Damaged (
fr-FR: Endommagé (

en: On order (
fr-FR: En commande (

en: In transit (
fr-FR: En transfert (

en: On hold (
fr-FR: Réservé (
