Koha 23.11.08.001 - en to fr-FR translation catalogue (1515 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
fr-FR: Erreur : impossible de récupérer la disponibilité pour cet ID

en: unknown
fr-FR: inconnu

en: Not for loan
fr-FR: Exclu du prêt

en: not available
fr-FR: Indisponible

en: Checked out
fr-FR: Prêté

en: Item lost
fr-FR: Perdu

en: Item withdrawn
fr-FR: Retiré des collections

en: Item damaged
fr-FR: Exemplaire endommagé

en: In transit
fr-FR: En transfert

en: On hold
fr-FR: Réservé

en: available
fr-FR: disponible

en: baritone
fr-FR: baryton

en: bass
fr-FR: basse

en: child alto
fr-FR: enfant alto

en: child soprano
fr-FR: enfant soprano

en: countertenor
fr-FR: contreténor

en: child voice
fr-FR: voix d'enfant

en: man's voice
fr-FR: voix d'homme

en: reciting child's voice
fr-FR: voix d'enfant récitant

en: reciting voice
fr-FR: voix récitant

en: reciting man's voice
fr-FR: voix d'homme récitant

en: reciting woman's voice
fr-FR: voix de femme récitant

en: tenor
fr-FR: ténor

en: voice - unspecified
fr-FR: voix - non précisé

en: woman's voice
fr-FR: voix de femme

en: voice - other
fr-FR: voix - autre

en: bassoon
fr-FR: basson

en: bagpipe
fr-FR: cornemuse

en: clarinet
fr-FR: clarinette

en: double bassoon
fr-FR: basson double

en: dulcian
fr-FR: douçaine

en: english horn
fr-FR: cor anglais

en: fife
fr-FR: fifre

en: flute
fr-FR: flûte

en: tabor pipe
fr-FR: galoubet

en: mouth organ
fr-FR: orgue de bouche

en: oboe d'amore
fr-FR: hautbois d'amour

en: oboe
fr-FR: hautbois

en: oboe da caccia
fr-FR: hautbois de chasse

en: panpipes
fr-FR: flûte de Pan

en: racket
fr-FR: raquette

en: recorder
fr-FR: enregistreur

en: woodwind - unspecified
fr-FR: bois - non précisé

en: woodwind - other
fr-FR: bois - autre

en: alphorn
fr-FR: cor des Alpes

en: bersag horn
fr-FR: corne de bersag

en: cow horn
fr-FR: corne de vache

en: clarion
fr-FR: clairon

en: cornet
fr-FR: cornet à piston

en: cornett
fr-FR: cornet à bouquin

en: hunting horn
fr-FR: cor de chasse

en: horn
fr-FR: cor

en: herald's trumpet
fr-FR: trompette du héraut

en: keyed bugle
fr-FR: clairon à clé

en: ophicleide
fr-FR: ophicléide

en: post horn
fr-FR: cor de poste

en: russian horn
fr-FR: cor russe

en: trumpet
fr-FR: trompette

en: brass - unspecified
fr-FR: cuivres - non précisé

en: valved bugle
fr-FR: clairon à valve

en: wagner tuba
fr-FR: tuba Wagner

en: brass - other
fr-FR: cuivres - autre

en: crwth
fr-FR: crouth

en: double bass
fr-FR: contrebasse

en: five-string double bass
fr-FR: contrebasse à cinq cordes

en: fiddle, viol (family)
fr-FR: violon, viole (famille)

en: lira da braccio
fr-FR: lira da braccio (lyre de bras)

en: keyed fiddle
fr-FR: violon à clé

en: octobass
fr-FR: octobasse

en: trumpet marine
fr-FR: trompette marine

en: strings, bowed - unspecified
fr-FR: cordes frottées - non précisé

en: viola
fr-FR: alto

en: cello
fr-FR: violoncelle

en: violone
fr-FR: violon

en: viol
fr-FR: viole

en: violin
fr-FR: violon

en: strings, bowed - other
fr-FR: cordes frottées - autre

en: archlute
fr-FR: archiluth

en: harp-psaltery
fr-FR: harpe-psaltérion

en: cittern
fr-FR: cistre

en: guitar
fr-FR: guitare

en: harp
fr-FR: harpe

en: hawaiian guitar
fr-FR: guitare hawaïenne

en: Irish harp
fr-FR: Harpe irlandaise

en: kithara
fr-FR: cithare

en: lute (family)
fr-FR: luth (famille)

en: lyre-guitar
fr-FR: guitare-lyre

en: lute
fr-FR: luth

en: mandolin
fr-FR: mandoline

en: psaltery
fr-FR: psaltérion

en: theorbo
fr-FR: théorbe

en: ukulele
fr-FR: ukulélé

en: strings, plucked - unspecified
fr-FR: cordes pincées - non précisé

en: zither
fr-FR: cithare

en: strings, plucked - other
fr-FR: cordes pincées - autre

en: accordion
fr-FR: accordéon

en: clavichord
fr-FR: clavicorde

en: claviorgan
fr-FR: clavecin organisé

en: fortepiano
fr-FR: pianoforte

en: harpsichord
fr-FR: clavecin

en: melopiano
fr-FR: mélopiano

en: organ
fr-FR: orgue

en: plucked string keyboard
fr-FR: clavier à cordes pincées

en: sostenente piano
fr-FR: piano sostenente

en: spinet
fr-FR: épinette

en: keyboard - unspecified
fr-FR: clavier - non précisé

en: keyboard - other
fr-FR: clavier - autre

en: aeolian bells
fr-FR: cloches éoliennes

en: arabian drum
fr-FR: tambour arabe

en: anvil
fr-FR: enclume

en: bass drum
fr-FR: grosse caisse

en: bells
fr-FR: cloches

en: metal bells plate
fr-FR: plateau de cloches en métal

en: castanets
fr-FR: castagnettes

en: chinese cymbals
fr-FR: cymbales chinoises

en: chains
fr-FR: chaînes

en: crash cymbal
fr-FR: cymbale crash

en: cowbell
fr-FR: cloche de vache

en: cymbal
fr-FR: cymbale

en: drum
fr-FR: tambour

en: drums
fr-FR: tambours

en: finger cymbals
fr-FR: cymbales de doigts

en: friction drum
fr-FR: tambour à friction

en: gun
fr-FR: pistolet

en: hammer
fr-FR: marteau

en: handbell
fr-FR: cloche à main

en: jembe
fr-FR: djembé

en: military drum
fr-FR: tambour militaire

en: metallophone
fr-FR: métallophone

en: nail violin
fr-FR: violon à clous

en: ratchet
fr-FR: cliquet

en: rain stick
fr-FR: bâton de pluie

en: sizzle cymbals
fr-FR: cymbales grésillantes

en: sound-effect instrument
fr-FR: instruments à effets sonores

en: slit-drum
fr-FR: tambour à fente

en: siren
fr-FR: sirène

en: sandpaper
fr-FR: papier de verre

en: sound sculpture
fr-FR: sculpture sonore

en: steel drum
fr-FR: tambour en acier

en: switch whip
fr-FR: fouet de commutation

en: turkish crescent
fr-FR: croissant turc

en: tuned gong
fr-FR: gong accordé

en: timpani
fr-FR: tympanon

en: thunder machine
fr-FR: machine à tonnerre

en: tambourine
fr-FR: tambourin

en: percussion - unspecified
fr-FR: percussions - non précisé

en: vibra-slap
fr-FR: vibraslap

en: whip
fr-FR: fouet

en: wind machine
fr-FR: machine à vent

en: woodblocks
fr-FR: wood-blocks

en: percussion - other
fr-FR: percussions - autre

en: computer
fr-FR: ordinateur

en: computerized musical station
fr-FR: station musicale informatisée

en: computerized tape
fr-FR: enregistrement informatique

en: digital space device
fr-FR: dispositif d'espace numérique

en: electro-acoustic device
fr-FR: dispositif électro-acoustique

en: live electronic
fr-FR: électronique en direct

en: meta-instrument
fr-FR: méta-instrument

en: multimedial device
fr-FR: dispositif multimédia

en: oscillator
fr-FR: oscillateur

en: space device
fr-FR: dispositif spatial

en: synthesizer
fr-FR: synthétiseur

en: tape
fr-FR: bande

en: theremin
fr-FR: thérémine

en: electronic - non specified
fr-FR: électronique - non précisé

en: electronic - other
fr-FR: électronique - autre

en: aeolian harp
fr-FR: harpe éolienne

en: barrel organ
fr-FR: orgue de Barbarie

en: bullroarer
fr-FR: rhombe

en: musical bow
fr-FR: arc musical

en: musical box
fr-FR: boîte à musique

en: musical clock
fr-FR: horloge musicale

en: glassharmonika
fr-FR: harmonica en verre

en: glass trumpet
fr-FR: trompette en verre

en: hurdy-gurdy
fr-FR: vielle à roue

en: jew's harp
fr-FR: guimbarde

en: lamellaphone
fr-FR: lamellophone

en: monochord
fr-FR: monocorde

en: melodic instrument
fr-FR: instrument mélodique

en: musical saw
fr-FR: scie musicale

en: polyphonic instrument
fr-FR: instrument polyphonique

en: player piano
fr-FR: pianiste

en: swanee whistle
fr-FR: sifflet de cygne

en: tuning-fork
fr-FR: diapason

en: instrument - non specified
fr-FR: instrument - non précisé

en: instrument or voice - non specified
fr-FR: instrument ou voix - non précisé

en: wind instrument
fr-FR: instrument à vent

en: whistle
fr-FR: sifflet

en: other
fr-FR: autre

en: children's choir
fr-FR: chœur d'enfants

en: men's choir
fr-FR: chœur d'hommes

en: mixed choir
fr-FR: chœur mixte

en: reciting choir
fr-FR: chœur récitant

en: choir - unspecified
fr-FR: chœur - non précisé

en: vocal ensemble
fr-FR: ensemble vocal

en: women's choir
fr-FR: chœur de femmes

en: choir - other
fr-FR: chœur - autre

en: band
fr-FR: groupe

en: brass band
fr-FR: fanfare

en: chamber orchestra
fr-FR: orchestre de chambre

en: dance orchestra
fr-FR: orchestre de danse

en: full orchestra
fr-FR: orchestre complet

en: instrumental ensemble
fr-FR: ensemble instrumental

en: vocal and instrumental ensemble
fr-FR: ensemble vocal et instrumental

en: jazz band
fr-FR: groupe de jazz

en: percussion orchestra
fr-FR: orchestre de percussions

en: ragtime band
fr-FR: groupe de ragtime

en: steel band
fr-FR: bande en acier

en: string orchestra
fr-FR: orchestre à cordes

en: orchestra - unspecified
fr-FR: orchestre - non précisé

en: wind orchestra
fr-FR: orchestre de vents

en: orchestra - other
fr-FR: orchestre - autre

en: live electronic conductor
fr-FR: chef d'orchestre d'électronique en direct

en: choir conductor, chorus master
fr-FR: chef de chœur, maître de chorale

en: conductor
fr-FR: chef d'orchestre

en: light conductor
fr-FR: régisseur

en: conductor - other
fr-FR: chef d'orchestre - autre

en: acrobat
fr-FR: acrobate

en: child actor
fr-FR: enfant acteur

en: silent actor
fr-FR: acteur silencieux

en: actor
fr-FR: acteur

en: actress
fr-FR: actrice

en: dancer
fr-FR: danseur

en: light engineer
fr-FR: ingénieur des lumières

en: sound engineer
fr-FR: ingénieur du son

en: juggler
fr-FR: jongleur

en: walk-on part
fr-FR: rôle de figurant

en: performer - other
fr-FR: interprète - autre

[ctx: tessitura]
en: tenor
fr-FR: ténor

[ctx: tessitura]
en: baritone
fr-FR: baryton

[ctx: tessitura]
en: bass
fr-FR: basse

[ctx: tessitura]
en: contrabass
fr-FR: contrebasse

[ctx: tessitura]
en: sub-contrabass
fr-FR: sous-contrebasse

[ctx: tessitura]
en: high
fr-FR: élevée

[ctx: tessitura]
en: medium
fr-FR: moyen

[ctx: tessitura]
en: low
fr-FR: basse

[ctx: tessitura]
en: prepared
fr-FR: préparé

[ctx: music]
en: one hand
fr-FR: une main

[ctx: music]
en: two players on one instrument
fr-FR: deux joueurs sur un instrument

[ctx: music]
en: three hands
fr-FR: trois mains

[ctx: music]
en: four hands
fr-FR: quatre mains

[ctx: music]
en: six hands
fr-FR: six mains

[ctx: music]
en: eight hands
fr-FR: huit mains

[ctx: music]
en: B flat
fr-FR: B bémol

[ctx: music]
en: E flat
fr-FR: E bémol

[ctx: music]
en: A flat
fr-FR: A bémol

[ctx: music]
en: D flat
fr-FR: D bémol

[ctx: music]
en: F sharp
fr-FR: F dièse

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
fr-FR: Instrument joué de manière non conventionnelle

[ctx: music]
en: non standard string number
fr-FR: nombre de cordes non standard

en: electric
fr-FR: électrique

en: electronic
fr-FR: électronique

en: amplified
fr-FR: amplifié

en: recorded
fr-FR: enregistré

en: antiquity
fr-FR: antiquité

en: ethnic, traditional
fr-FR: ethnique, traditionnel

en: may take place of the preceding code / alternative
fr-FR: peut remplacer le code précédent / alternative

en: used by the same player as the preceding code
fr-FR: utilisé par le même joueur que le code précédent

en: Basket ID (internal)
fr-FR: Identifiant du panier (interne)

en: Biblio number (internal)
fr-FR: Numéro de notice (interne)

en: Fund ID (internal)
fr-FR: Identifiant du poste budgétaire (interne)

en: Not used (deprecated)
fr-FR: Non utilisé (obsolète)

en: Cancellation reason
fr-FR: Motif d'annulation

en: Borrower number of creator
fr-FR: Numéro d'adhérent du créateur

en: Currency
fr-FR: Devise

en: Cancellation date
fr-FR: Date d'annulation

en: Date received
fr-FR: Date de réception

en: Discount
fr-FR: Remise

en: Budgeted cost, tax excl.
fr-FR: Prix budgété HT.

en: Budgeted cost, tax incl.
fr-FR: Prix budgété TTC

en: Budgeted cost
fr-FR: Prix budgété

en: Creation date
fr-FR: Date de création

en: Estimated delivery date
fr-FR: Date de livraison prévue

en: Invoice ID (internal)
fr-FR: Identifiant de la facture (interne)

en: Line item ID (EDIFACT)
fr-FR: Identifiant de la ligne d'exemplaire (EDIFACT)

en: Vendor price
fr-FR: Prix fournisseur

en: Internal note
fr-FR: Note interne

en: Vendor note
fr-FR: Note fournisseur

en: Order number
fr-FR: Numéro de commande

en: Order status
fr-FR: Statut de la commande

en: Parent order number (internal)
fr-FR: Numéro de commande parent (interne)

en: Quantity
fr-FR: Quantité

en: Quantity received
fr-FR: Quantité reçue

en: Replacement price
fr-FR: Prix de remplacement

en: Retail price, tax excl.
fr-FR: Prix au détail HT

en: Retail price, tax incl.
fr-FR: Prix au détail TTC

en: Retail price
fr-FR: Prix au détail

en: Not used
fr-FR: Non utilisé

en: Statistic 1
fr-FR: Statistiques 1

en: Statistic 2
fr-FR: Statistique 2

en: Subscription ID (internal)
fr-FR: Identifiant de l'abonnement (interne)

en: Vendor reference number (EDIFACT)
fr-FR: Numéro de référence du fournisseur (EDIFACT)

en: Vendor reference qualifier (EDIFACT)
fr-FR: Qualificatif de référence du fournisseur (EDIFACT)

en: Vendor report (EDIFACT)
fr-FR: Rapport du fournisseur (EDIFACT)

en: Tax rate backup (deprecated)
fr-FR: Sauvegarde du taux de TVA (obsolète)

en: Tax rate on order
fr-FR: Taux de TVA à la commande

en: Tax rate on receive
fr-FR: Taux de TVA à la réception

en: Tax value backup (deprecated)
fr-FR: Sauvegarde de la valeur de la TVA (obsolète)

en: Tax amount on order
fr-FR: Montant de la TVA à la commande

en: Tax amount on receive
fr-FR: Montant de la TVA à la réception

en: Timestamp
fr-FR: Horodatage

en: Uncertain price
fr-FR: Prix indéterminé

en: Actual cost, tax excl.
fr-FR: Prix réel remisé HT.

en: Actual cost, tax incl.
fr-FR: Prix réel TTC

en: Actual cost
fr-FR: Prix unitaire facturé

en: Address
fr-FR: Adresse

en: Address 2
fr-FR: Adresse 2

en: Alternate contact: Address
fr-FR: Autre contact : Adresse

en: Alternate contact: Address 2
fr-FR: Autre contact : Adresse 2

en: Alternate contact: City
fr-FR: Autre contact : Ville

en: Alternate contact: Country
fr-FR: Autre contact : Pays

en: Alternate contact: First name
fr-FR: Autre contact : Prénom

en: Alternate contact: Phone
fr-FR: Autre contact : Téléphone

en: Alternate contact: State
fr-FR: Autre contact : Etat

en: Alternate contact: Surname
fr-FR: Autre contact : Nom de famille

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
fr-FR: Autre contact : Code postal

en: Data anonymization flag
fr-FR: Marqueur d'anonymisation des données

en: Authentication method
fr-FR: Méthode d'authentification

en: Allow auto-renewals
fr-FR: Permettre le renouvellement automatique

en: Alternate address: Address
fr-FR: Autre adresse : Adresse

en: Alternate address: Address 2
fr-FR: Autre adresse : Adresse 2

en: Alternate address: City
fr-FR: Autre adresse : Ville

en: Alternate address: Country
fr-FR: Autre adresse : Pays

en: Alternate address: Email
fr-FR: Autre adresse : Email

en: Alternate address: Phone
fr-FR: Autre adresse : Téléphone

en: Alternate address: State
fr-FR: Autre adresse : Etat

en: Alternate address: Street number
fr-FR: Autre adresse : Numéro de rue

en: Alternate address: Street type
fr-FR: Autre adresse : Type de voie

en: Alternate address: ZIP/Postal code
fr-FR: Autre adresse : Code postal

en: Circulation note
fr-FR: Note de circulation

en: Borrower number
fr-FR: N° d'adhérent

en: Home library
fr-FR: Site de rattachement

en: Card number
fr-FR: Numéro de carte

en: Patron category
fr-FR: Catégorie adhérent

en: Check for previous checkouts
fr-FR: Vérifier les prêts précédents

en: City
fr-FR: Ville

en: Alternate contact: Note
fr-FR: Autre contact : Note

en: Alternate contact: Title
fr-FR: Autre contact : Civilité

en: Country
fr-FR: Pays

en: Account renewal date
fr-FR: Date de renouvellement du compte

en: Registration date
fr-FR: Date d'inscription

en: Expiry date
fr-FR: Date d'expiration

en: Date of birth
fr-FR: Date de naissance

en: Restricted [until] flag
fr-FR: Marqueur Suspendu [jusqu'à]

en: Comment
fr-FR: Commentaire

en: Primary email
fr-FR: Courriel principal

en: Secondary email
fr-FR: Courriel secondaire

en: First name
fr-FR: Prénom

en: System permissions
fr-FR: Permissions système

en: Gone no address flag
fr-FR: Marqueur Parti sans laisser d'adresse

en: Initials
fr-FR: Initiales

en: Preferred language for notices
fr-FR: Langue préférée pour les notifications

en: Last activity date
fr-FR: Date de dernière activité

en: Number of failed login attempts
fr-FR: Nombre de tentatives de connexion échouées

en: Lost card flag
fr-FR: Marqueur Carte perdue

en: Middle name
fr-FR: Deuxième prénom

en: Other phone
fr-FR: Autre téléphone

en: OPAC note
fr-FR: Note OPAC

en: Other name
fr-FR: Autre nom

en: Overdrive auth token
fr-FR: Outrepasser le jeton d'authentification

en: Password expiration date
fr-FR: Date d'expiration du mot de passe

en: Password
fr-FR: Mot de passe

en: Primary phone
fr-FR: Téléphone principal

en: Secondary phone
fr-FR: Téléphone secondaire

en: Primary contact method
fr-FR: Méthode de contact principale

en: Show checkouts to guarantor
fr-FR: Afficher les prêts chez le garant

en: Show fines to guarantor
fr-FR: Afficher les amendes chez le garant

en: Privacy settings
fr-FR: Paramètres de confidentialité

en: Pronouns
fr-FR: Pronoms

en: Protected
fr-FR: Protégé

en: Relationship
fr-FR: Relation

en: Gender
fr-FR: Genre

en: SMS provider ID (internal)
fr-FR: Identifiant du fournisseur de SMS (interne)

en: Mobile phone number
fr-FR: Numéro de téléphone portable

en: Sort 1
fr-FR: Tri 1

en: Sort 2
fr-FR: Tri 2

en: State
fr-FR: État

en: Street number
fr-FR: Numéro de rue

en: Street type
fr-FR: Type de voie

en: Surname
fr-FR: Nom de famille

en: Salutation
fr-FR: Civilité

en: Last update date
fr-FR: Date de dernière mise à jour

en: Username
fr-FR: Nom d'utilisateur

en: ZIP/Postal code
fr-FR: Code postal

en: Barcode
fr-FR: Code à barres

en: Biblio item number (internal)
fr-FR: Numéro de biblioitem (interne)

en: Bookable
fr-FR: Réservation programmable

en: Source of acquisition
fr-FR: Source d'acquisition

en: Koha normalized classification for sorting
fr-FR: Classification Koha normalisée pour le tri

en: Source of classification or shelving scheme
fr-FR: Source de classification ou règle de classement

en: Coded location qualifier
fr-FR: Qualificatif de localisation codé

en: Copy number
fr-FR: Numéro d'exemplaire

en: Damaged status
fr-FR: Statut endommagé

en: Damaged on
fr-FR: Endommagé le

en: Date acquired
fr-FR: Date d'acquisition

en: Date last checked out
fr-FR: Date du dernier prêt

en: Date last seen
fr-FR: Vu en dernier

en: Deleted on
fr-FR: Supprimé le

en: Serial enumeraton/chronology
fr-FR: Liste des N°/chronologie du périodique

en: Exclude from local holds priority
fr-FR: Exclusion de la priorité des réservations locales

en: Current library
fr-FR: Site actuel

en: Permanent library
fr-FR: Site permanent

en: Total checkouts
fr-FR: Total des prêts

en: Call number
fr-FR: Cote

en: Lost status
fr-FR: Statut perdu

en: Lost on
fr-FR: Perdu le

en: Public note
fr-FR: Note publique

en: Koha item number (autogenerated)
fr-FR: Numéro d'exemplaire (itemnumber) (généré automatiquement)

en: Koha item type
fr-FR: Type de document Koha

en: Total local uses
fr-FR: Nombre total de consultations sur place

en: Shelving location
fr-FR: Localisation

en: Materials specified
fr-FR: Matériels spécifiés

en: Additional subfields (XML)
fr-FR: Sous-champs supplémentaires (XML)

en: New status
fr-FR: Nouveau statut

en: Due date
fr-FR: Date de retour

en: Permanent shelving location
fr-FR: Localisation permanente

en: Price
fr-FR: Prix

en: Total renewals
fr-FR: Total des renouvellements

en: Price effective from
fr-FR: Prix effectif de

en: Total holds
fr-FR: Total des réservations

en: Use restrictions
fr-FR: Utiliser les restrictions

en: Shelving control number
fr-FR: Numéro de contrôle topographique

en: Inventory number
fr-FR: Numéro d'inventaire

en: Modification date
fr-FR: Date de modification

en: Uniform Resource Identifier
fr-FR: URI (Uniform Resource Identifier)

en: Withdrawn status
fr-FR: Statut retiré des collections

en: Withdrawn on
fr-FR: Retiré le

en: Abstract
fr-FR: Résumé

en: Author
fr-FR: Auteur

en: Copyright date
fr-FR: Date de publication

en: Framework code
fr-FR: Grille de catalogage

en: Name of part/section of a work
fr-FR: Nom de partie / section d'une œuvre

en: Number of part/section of a work
fr-FR: Numéro de partie / section d'une œuvre

en: Is a serial?
fr-FR: Est un périodique ?

en: Series title
fr-FR: Titre de série

en: Remainder of title
fr-FR: Reste du titre

en: Title
fr-FR: Titre

en: Uniform title
fr-FR: Titre uniforme

en: Age restriction
fr-FR: Restriction liée à l'âge de l'adhérent

en: Classification part
fr-FR: Partie de classification

en: Item part
fr-FR: Partie de document

en: Call number suffix
fr-FR: Suffixe de la cote

en: Series statement
fr-FR: Titre de collection

en: Series ISSN
fr-FR: ISSN de collection

en: Series volume
fr-FR: Volume de collection

en: Edition responsibility
fr-FR: Mention de responsabilité d'édition

en: Edition statement
fr-FR: Mention d'édition

en: Other physical details
fr-FR: Autres caractéristiques matérielles

en: Biblio-level item type
fr-FR: Type de document de niveau bibliographique

en: Number
fr-FR: Numéro

en: Number of pages
fr-FR: Nombre de pages

en: Place of publication
fr-FR: Lieu de publication

en: Publication date
fr-FR: Date de publication

en: Publisher
fr-FR: Éditeur

en: Size
fr-FR: Taille

en: Koha issues (borrowed), all copies
fr-FR: Nombre de prêts, tous les exemplaires

en: Volume number
fr-FR: Numéro de volume

en: Volume date
fr-FR: Date du volume

en: Volume information
fr-FR: Information sur le volume

en: Library
fr-FR: Bibliothèque

en: Statistics date and time
fr-FR: Statistiques par jour et heure

en: Item number
fr-FR: Numéro d'exemplaire

en: SIP mode
fr-FR: Mode SIP

en: Transaction type
fr-FR: Type de transaction

en: Value
fr-FR: Valeur

en: End date
fr-FR: Date de fin

en: Location
fr-FR: Localisation

en: Periodicity
fr-FR: Périodicité

en: Start date
fr-FR: Date de début

en: Collection title
fr-FR: Collection

en: Patron reason
fr-FR: Motif de l'adhérent

en: Search also for narrower subjects
fr-FR: Chercher également les termes spécifiques

en: Search also for broader subjects
fr-FR: Chercher également les termes génériques

en: Search also for related subjects
fr-FR: Chercher également les termes reliés

en: Default
fr-FR: Par défaut

en: vocal a cappella music
fr-FR: musique vocale a cappella

en: instrumental music
fr-FR: musique instrumentale

en: vocal and instrumental music
fr-FR: musique vocale et instrumentale

en: electroacoustic music
fr-FR: musique électro-acoustique

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
fr-FR: musique mixte (électroacoustique et autre média)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
fr-FR: indéfini, variable (ex musique vocale ou instrumentale de la Renaissance)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
fr-FR: autre (ex objets ordinaires ou sons naturels)

en: Voices
fr-FR: Voix

en: Woodwinds
fr-FR: Bois

en: Brass instruments
fr-FR: Les cuivres

en: Strings, bowed
fr-FR: Cordes frottées

en: Strings, plucked
fr-FR: Cordes pincées

en: Keyboard
fr-FR: Clavier

en: Percussion
fr-FR: Percussions

en: Electric / electronic instruments and devices
fr-FR: Instruments et dispositifs électriques/électroniques

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
fr-FR: Divers, autres, instruments non précisés

en: Other performers
fr-FR: Autres interprètes

en: Conductors
fr-FR: Chefs d'orchestre

en: Choruses
fr-FR: Choeurs

en: Orchestras, ensembles
fr-FR: Orchestres, ensembles

en: performers total
fr-FR: tous les interprètes

en: brass instruments
fr-FR: les cuivres

en: choirs
fr-FR: choeurs

en: wind instruments
fr-FR: instruments à vent

en: electro-acoustic instruments
fr-FR: instruments électro-acoustiques

en: instruments total
fr-FR: tous les instruments

en: solo instruments
fr-FR: instruments solistes

en: keyboard instruments
fr-FR: claviers

en: solo voices
fr-FR: voix solistes

en: miscellaneous, other instruments
fr-FR: divers, autres instruments

en: orchestras
fr-FR: orchestres

en: percussion instruments
fr-FR: instruments à percussion

en: conductors
fr-FR: chefs d'orchestre

en: bowed string instruments
fr-FR: instruments à cordes frottées

en: plucked string instruments
fr-FR: instruments à cordes pincées

en: voices total
fr-FR: toutes les voix

en: woodwind instruments
fr-FR: bois (instruments à vent)

en: choral voices
fr-FR: chorales

en: ensemble instruments
fr-FR: instruments d'ensemble

en: devices, other performers
fr-FR: dispositifs, autres interprètes

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by months
fr-FR: Planification mensuelle pour '{fund}'

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by item types
fr-FR: Planification par type de document pour '{fund}'

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by library
fr-FR: Planification par bibliothèque pour '{fund}'

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by {type}
fr-FR: Planification par {type} pour '{fund}'

en: Albania
fr-FR: Albanie

en: Algeria
fr-FR: Algérie

en: Andorra
fr-FR: Andorre

en: Antigua & Deps
fr-FR: Antigua et dépendances

en: Argentina
fr-FR: Argentine

en: Armenia
fr-FR: Arménie

en: Australia
fr-FR: Australie

en: Austria
fr-FR: Autriche

en: Azerbaijan
fr-FR: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr-FR: Bahreïn

en: Barbados
fr-FR: Barbade

en: Belarus
fr-FR: Biélorussie

en: Belgium
fr-FR: Belgique

en: Benin
fr-FR: Bénin

en: Bhutan
fr-FR: Bhoutan

en: Bolivia
fr-FR: Bolivie

en: Bosnia Herz.
fr-FR: Bosnie-Herzégovine

en: Brazil
fr-FR: Brésil

en: Bulgaria
fr-FR: Bulgarie

en: Burkina
fr-FR: Burkina Faso

en: Cambodia
fr-FR: Cambodge

en: Cameroon
fr-FR: Cameroun

en: Cape Verde
fr-FR: Cap Vert

en: Centr. Afr. Rep
fr-FR: République centrafricaine

en: Chad
fr-FR: Tchad

en: Chile
fr-FR: Chili

en: China
fr-FR: Chine

en: Colombia
fr-FR: Colombie

en: Comoros
fr-FR: Comores

en: Croatia
fr-FR: Croatie

en: Cyprus
fr-FR: Chypre

en: Czech Republic
fr-FR: République Tchèque

en: Denmark
fr-FR: Danemark

en: Dominica
fr-FR: Dominique

en: Dominican Rep.
fr-FR: République Dominicaine

en: East Timor
fr-FR: Timor oriental

en: Ecuador
fr-FR: Équateur

en: Egypt
fr-FR: Égypte

en: El Salvador
fr-FR: Salvador

en: Equator. Guinea
fr-FR: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr-FR: Érythrée

en: Estonia
fr-FR: Estonie

en: Ethiopia
fr-FR: Éthiopie

en: Fiji
fr-FR: Fidji

en: Finland
fr-FR: Finlande

en: Gambia
fr-FR: Gambie

en: Georgia
fr-FR: Géorgie

en: Germany
fr-FR: Allemagne

en: Greece
fr-FR: Grèce

en: Grenada
fr-FR: Grenade

en: Guinea
fr-FR: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr-FR: Guinée-Bissau

en: Haiti
fr-FR: Haïti

en: Hungary
fr-FR: Hongrie

en: Iceland
fr-FR: Islande

en: India
fr-FR: Inde

en: Indonesia
fr-FR: Indonésie

en: Iraq
fr-FR: Irak

en: Ireland
fr-FR: Irlande

en: Israel
fr-FR: Israël

en: Italy
fr-FR: Italie

en: Ivory Coast
fr-FR: Côte d'Ivoire

en: Jamaica
fr-FR: Jamaïque

en: Japan
fr-FR: Japon

en: Jordan
fr-FR: Jordanie

en: Korea North
fr-FR: Corée du Nord

en: Korea South
fr-FR: Corée du Sud

en: Kuwait
fr-FR: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr-FR: Kirghizistan

en: Latvia
fr-FR: Lettonie

en: Lebanon
fr-FR: Liban

en: Libya
fr-FR: Libye

en: Lithuania
fr-FR: Lituanie

en: Macedonia
fr-FR: Macédoine

en: Malaysia
fr-FR: Malaisie

en: Malta
fr-FR: Malte

en: Marshall Isl.
fr-FR: Îles Marshall

en: Mauritania
fr-FR: Mauritanie

en: Mauritius
fr-FR: Île Maurice

en: Mexico
fr-FR: Mexique

en: Micronesia
fr-FR: Micronésie

en: Moldova
fr-FR: Moldavie

en: Mongolia
fr-FR: Mongolie

en: Montenegro
fr-FR: Monténégro

en: Morocco
fr-FR: Maroc

en: Myanmar
fr-FR: Birmanie

en: Namibia
fr-FR: Namibie

en: Nepal
fr-FR: Népal

en: Netherlands
fr-FR: Pays-Bas

en: New Zealand
fr-FR: Nouvelle-Zélande

en: Norway
fr-FR: Norvège

en: Palau
fr-FR: Palaos

en: Papua N. Guinea
fr-FR: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr-FR: Pérou

en: Poland
fr-FR: Pologne

en: Romania
fr-FR: Roumanie

en: Russian Fed.
fr-FR: Fédération de Russie

en: St Kitts & Nev.
fr-FR: Saint Kitts et Nevis

en: St Lucia
fr-FR: Sainte-Lucie

en: Saint Vincent
fr-FR: Saint-Vincent et les Grenadines

en: San Marino
fr-FR: Saint-Marin

en: Sao Tome
fr-FR: Sao Tomé-et-Principe

en: Saudi Arabia
fr-FR: Arabie saoudite

en: Senegal
fr-FR: Sénégal

en: Serbia
fr-FR: Serbie

en: Singapore
fr-FR: Singapour

en: Slovakia
fr-FR: Slovaquie

en: Slovenia
fr-FR: Slovénie

en: Solomon Islands
fr-FR: Îles Salomon

en: Somalia
fr-FR: Somalie

en: South Africa
fr-FR: Afrique du Sud

en: Spain
fr-FR: Espagne

en: Sudan
fr-FR: Soudan

en: Sweden
fr-FR: Suède

en: Switzerland
fr-FR: Suisse

en: Syria
fr-FR: Syrie

en: Taiwan
fr-FR: Taïwan

en: Tajikistan
fr-FR: Tadjikistan

en: Tanzania
fr-FR: Tanzanie

en: Thailand
fr-FR: Thaïlande

en: Trinidad & Tob.
fr-FR: Trinité et Tobago

en: Tunisia
fr-FR: Tunisie

en: Turkey
fr-FR: Turquie

en: Turkmenistan
fr-FR: Turkménistan

en: Uganda
fr-FR: Ouganda

en: UAE
fr-FR: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr-FR: Royaume-Uni

en: USA
fr-FR: États-Unis

en: Uzbekistan
fr-FR: Ouzbékistan

en: Vatican City
fr-FR: Cité du Vatican

en: Yemen
fr-FR: Yémen

en: Zambia
fr-FR: Zambie

en: Billing place
fr-FR: Adresse de facturation

en: Contract name
fr-FR: Nom du contrat

en: Delivery place
fr-FR: Adresse de livraison

en: Entry date
fr-FR: Date d'entrée

en: Note for vendor
fr-FR: Note pour le fournisseur

en: Publication year
fr-FR: Année de publication

en: RRP
fr-FR: Prix public

en: Account number
fr-FR: Numéro de compte

en: Basket billing place
fr-FR: Adresse de facturation du panier

en: Basket delivery place
fr-FR: Lieu de livraison du panier

en: Basket group billing place
fr-FR: Adresse de facturation du bordereau de commande

en: Basket group delivery place
fr-FR: Adresse de livraison du bordereau de commande

en: Basket name
fr-FR: Nom du panier

en: Contract number
fr-FR: Numéro de contrat

en: Estimated cost tax excluded
fr-FR: Prix estimé HT

en: Estimated cost tax included
fr-FR: Prix estimé TTC

en: RRP tax excluded
fr-FR: Prix public HT

en: RRP tax included
fr-FR: Prix public TTC

en: Vendor name
fr-FR: Nom du fournisseur

en: Vendor physical address
fr-FR: Adresse physique du fournisseur

en: Vendor postal address
fr-FR: Adresse postale du fournisseur

en: BASKET
fr-FR: PANIER

en: CLAIMED DATE
fr-FR: DATE DE RÉCLAMATION

en: CLAIMS COUNT
fr-FR: NOMBRE DE RÉCLAMATIONS

en: ESTIMATED DELIVERY DATE
fr-FR: DATE DE LIVRAISON ESTIMÉE

en: INTERNAL NOTE
fr-FR: NOTE INTERNE

en: ORDER DATE
fr-FR: DATE DE COMMANDE

en: TOTAL COST
fr-FR: COUT TOTAL

en: VENDOR
fr-FR: FOURNISSEUR

en: VENDOR NOTE
fr-FR: NOTE FOURNISSEUR

en: Checkouts
fr-FR: Prêt(s)

en: Item type
fr-FR: Type de document

en: Not for loan status
fr-FR: Statut Exclu du prêt

en: Serial enumeration
fr-FR: Numéro / Volume du périodique

en: Amount
fr-FR: Montant

en: Manager name
fr-FR: Nom du gestionnaire

en: Patron card number
fr-FR: Numéro de carte d'adhérent

en: Patron name
fr-FR: Nom d'adhérent

en: Transaction date
fr-FR: Date de transaction

en: Transaction library
fr-FR: Bibliothèque de la transaction

en: Updated
fr-FR: Mis à jour

en: Authorised by
fr-FR: Autorisé par

en: Basket num
fr-FR: No de panier

en: Biblio number
fr-FR: Numéro de notice

en: Fund
fr-FR: Poste budgétaire

en: Total RRP
fr-FR: Total prix public

en: Total cost
fr-FR: Coût total

en: Item is checked out
fr-FR: Cet exemplaire est prêté

en: Item does not belong to your library
fr-FR: Cet exemplaire n'appartient pas à votre site

en: Item has a waiting hold
fr-FR: Cet exemplaire a une réservation en attente

en: Item has linked analytics
fr-FR: L'exemplaire a des notices de dépouillement liées

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
fr-FR: Dernier exemplaire d'une notice bibliographique sur laquelle il y a une réservation

en: Unknown reason
fr-FR: Raison inconnue

en: Mana Knowledge Base reports search
fr-FR: Recherche de rapports dans la base de connaissances Mana

en: Reports
fr-FR: Rapports

en: ({age} year) | ({age} years)
fr-FR[0]: ({age} année)
fr-FR[1]: ({age} années)

en: Check out
fr-FR: Prêter

en: Full address
fr-FR: Adresse complète

en: All emails
fr-FR: Tous les courriels

en: All phones
fr-FR: Tous les téléphones

en: Borrowernumber
fr-FR: N° d'adhérent

en: Mobile phone
fr-FR: Numéro de téléphone portable

en: Alternate street number
fr-FR: Autre adresse : Numéro de rue

en: Alternate street type
fr-FR: Autre adresse : Type de voie

en: Alternate address
fr-FR: Autre adresse : Ville

en: Alternate address line 2
fr-FR: Autre adresse : ligne 2

en: Alternate city
fr-FR: Autre adresse : Ville

en: Alternate state
fr-FR: Autre adresse : Etat

en: Alternate zip code
fr-FR: Autre adresse : Code postal

en: Alternate country
fr-FR: Autre adresse : Pays

en: Alternate email
fr-FR: Autre adresse : Email

en: Alternate phone
fr-FR: Autre adresse : Téléphone

en: Library (code)
fr-FR: Site (code)

en: Category (code)
fr-FR: Catégorie (code)

en: Gone no address
fr-FR: Parti sans laisser d'adresse

en: Lost card
fr-FR: Carte perdue

en: Restricted
fr-FR: Suspendu

en: Restriction reason
fr-FR: Commentaire sur la suspension

en: Guarantor surname
fr-FR: Nom de famille du garant

en: Guarantor firstname
fr-FR: Prénom du garant

en: Guarantor title
fr-FR: Titre du garant

en: Guarantor ID
fr-FR: Identifiant du garant

en: Guarantor relationship
fr-FR: Lien avec le garant

en: Contact note
fr-FR: Note du contact

en: Alternate contact first name
fr-FR: Autre contact : Prénom

en: Alternate contact surname
fr-FR: Autre contact : Nom de famille

en: Alternate contact address
fr-FR: Autre contact : Adresse

en: Alternate contact address 2
fr-FR: Autre contact : Adresse 2

en: Alternate contact city
fr-FR: Autre contact : Ville

en: Alternate contact state
fr-FR: Autre contact : Etat

en: Alternate contact ZIP/postal code
fr-FR: Autre contact : Code postal

en: Alternate contact country
fr-FR: Autre contact : Pays

en: Alternate contact phone
fr-FR: Autre contact : Téléphone

en: SMS alert number
fr-FR: Numéro d'alerte SMS

en: SMS provider
fr-FR: Fournisseur SMS

en: Privacy (code)
fr-FR: Vie privée (code)

en: Guarantor can view checkouts
fr-FR: Le garant peut voir les prêts

en: Last updated
fr-FR: Dernière mise à jour

en: Last seen
fr-FR: Vu en dernier

en: Check previous checkout
fr-FR: Vérifier le prêt précédent

en: Hide SQL code
fr-FR: Masquer le code SQL

en: Manual
fr-FR: Manuelle

en: Overdues
fr-FR: Retards

en: Discharge
fr-FR: Quitus

en: Tools
fr-FR: Outils

en: About Koha
fr-FR: À propos de Koha

en: Add order
fr-FR: Ajouter ligne de commande

en: Acquisition
fr-FR: Acquisitions

en: Batch {batch_id}
fr-FR: Lot {batch_id}

en: Batch list
fr-FR: Liste de lots

en: Order staged MARC records
fr-FR: Commander des notices téléchargées

en: Basket {basketname} ({basketnumber}) for {vendor}
fr-FR: Panier {basketname} ({basketnumber}) pour {vendor}

[ctx: basket created by]
en: Created by:
fr-FR: Créé par :

[ctx: Acquisitions basket managed by user]
en: Managed by:
fr-FR: Gérée par :

[ctx: noun]
en: Order
fr-FR: Commande

en: Basket grouping for '{vendor}'
fr-FR: Bordereau de commande pour '{vendor}'

en: Edit basket '{basketname}'
fr-FR: Modifier le panier '{basketname}'

en: Add basket to {vendor}
fr-FR: Ajouter un panier pour {vendor}

en: Search for vendor {vendor}
fr-FR: Recherche du fournisseur {vendor}

en: basket | baskets
fr-FR[0]: panier
fr-FR[1]: paniers

en: subscription | subscriptions
fr-FR[0]: abonnement
fr-FR[1]: abonnements

[ctx: basket created by]
en: Created by
fr-FR: Créé par

en: Cancel order
fr-FR: Annuler la commande

en: Basket {basketnumber}
fr-FR: Panier {basketnumber}

en: Duplicate existing orders
fr-FR: Dupliquer les commandes existantes

en: EDIFACT messages
fr-FR: Messages EDIFACT

en: EDIFACT message display
fr-FR: Affichage de message EDIFACT

en: Orders search
fr-FR: Recherche de commandes

en: Search results
fr-FR: Résultats de la recherche

en: Order search
fr-FR: Recherche de commandes

en: Files
fr-FR: Fichiers

en: Invoice
fr-FR: Facture

en: Invoices
fr-FR: Factures

en: Late orders
fr-FR: Commandes en retard

en: Change estimated delivery date
fr-FR: Changer la date de livraison prévue

en: Change order vendor note
fr-FR: Modifier la note pour le founisseur

en: Change order internal note
fr-FR: Modifier la note interne de la commande

en: Modify order details (line #{ordernumber})
fr-FR: Modifier les détails de la commande (ligne n° {ordernumber})

en: New order
fr-FR: Nouvelle commande

en: Duplicate warning
fr-FR: Alerte de doublon

en: Add order from a subscription
fr-FR: Ajouter une commande à partir d'un abonnement

[ctx: verb]
en: Order
fr-FR: Commande

en: Add order from a suggestion
fr-FR: Ajouter une commande à partir d'une suggestion

en: Ordered
fr-FR: Commandé

en: Receipt summary for {vendor}, invoice {invoice_number}
fr-FR: Résumé de la réception de {vendor}, facture {invoice_number}

en: Receipt summary for {vendor}
fr-FR: Résumé de la réception de {vendor}

en: Receive orders from {vendor}
fr-FR: Réception de commandes de {vendor}

en: Receive shipment from vendor {vendor}
fr-FR: Réception de colis du fournisseur {vendor}

[ctx: Bibliographic record]
en: Record count
fr-FR: Nombre de notices

en: Order details
fr-FR: Détails de la commande

en: Spent
fr-FR: Dépensé

en: Modify vendor '{vendor}'
fr-FR: Modifier le fournisseur '{vendor}'

en: Add vendor
fr-FR: Ajouter un fournisseur

en: Vendor '{vendor}'
fr-FR: Fournisseur '{vendor}'

en: Transfer order
fr-FR: Transférer la commande

en: Orders with uncertain prices for vendor {vendor}
fr-FR: Commandes avec des prix incertains pour le fournisseur {vendor}

en: Orders with uncertain prices
fr-FR: Lignes de commande avec des prix indéterminés

en: Modify vendor issue {issue_number}
fr-FR: Modifier le problème fournisseur {issue_number}

en: New vendor issue
fr-FR: Nouveau problème fournisseur

en: Confirm deletion of vendor issue
fr-FR: Confirmer la suppression du problème fournisseur

en: Vendor issues
fr-FR: Problèmes fournisseur

en: Order from external source
fr-FR: Commander à partir d'une source externe

en: Modify field '{field_name}'
fr-FR: Modifier le champ '{field_name}'

en: New field
fr-FR: Nouveau champ

en: Additional fields
fr-FR: Champs supplémentaires

en: Modify field '{field_name}' for table '{table_name}'
fr-FR: Modifier le champ '{field_name}' pour la table '{table_name}'

en: New field for table '{table_name}'
fr-FR: Nouveau champ pour la table '{table_name}'

en: Advanced editor shortcuts
fr-FR: Raccourcis de l'éditeur avancé

en: Modify budget '{budget_period_description}'
fr-FR: Modifier le budget '{budget_period_description}'

en: New budget
fr-FR: Nouveau budget

en: Duplicate budget
fr-FR: Dupliquer le budget

en: Cannot delete budget '{budget_period_description}'
fr-FR: Impossible de supprimer le budget '{budget_period_description}'

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'
fr-FR: Confirmer la suppression du budget '{budget_period_description}'

en: Close budget '{budget_period_description}'
fr-FR: Fermer le budget '{budget_period_description}'

en: Budget '{budget_period_description}' closed
fr-FR: Le budget '{budget_period_description}' est fermé

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'?
fr-FR: Confirmer la suppression du budget '{budget_period_description}' ?

en: Modify fund '{fund_name}'
fr-FR: Modifier le poste budgétaire '{fund_name}'

en: Modify fund
fr-FR: Modifier le poste budgétaire

en: Add fund to '{fund_parent}'
fr-FR: Ajouter un poste budgétaire à '{fund_parent}'

en: New fund
fr-FR: Nouveau poste budgétaire

en: Funds for budget '{budget}'
fr-FR: Postes budgétaires du budget '{budget}'

en: Funds
fr-FR: Postes budgétaires

en: Confirm deletion of fund '{fund}'
fr-FR: Confirmer la suppression du poste budgétaire '{fund}'

en: Funds for '{budget}'
fr-FR: Postes budgétaires du budget '{budget}'

en: Modify fund '{fund_name}' for budget '{budget}'
fr-FR: Modifier le poste budgétaire '{fund_name}' du budget '{budget}'

en: Confirm deletion of fund '{fund}'?
fr-FR: Confirmer la suppression du poste budgétaire '{fund}' ?

en: Modify contract {contractname}
fr-FR: Modifier le contrat {contractname}

en: New contract
fr-FR: Nouveau contrat

en: Contracts of {vendor}
fr-FR: Contrats pour {vendor}

en: Data recorded
fr-FR: Donnée enregistrée

en: Confirm deletion of contract '{contractnumber}'
fr-FR: Confirmer la suppression du contrat '{contractnumber}'

en: Contract deleted
fr-FR: Contrat supprimé

en: Contracts
fr-FR: Contrats

[ctx: Budget planning]
en: by months
fr-FR: par mois

[ctx: Budget planning]
en: by item types
fr-FR: par types de document

[ctx: Budget planning]
en: by libraries
fr-FR: par sites

[ctx: Budget planning]
en: by {type}
fr-FR: par {type}

en: Audio alerts
fr-FR: Alertes sonores

en: Edit subfields constraints
fr-FR: Modifier les restrictions des sous-zones

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'
fr-FR: Confirmer la suppression du sous-champ '{subfield}'

en: Tag {tag}
fr-FR: Champ {tag}

en: '{authtypecode}' framework
fr-FR: Grille de catalogage '{authtypecode}'

en: Default framework
fr-FR: Grille de catalogage par défaut

en: Authority types
fr-FR: Grilles des notices d'autorité

en: Confirm deletion of subfield '{tagsubfield}'
fr-FR: Confirmer la suppression du sous-champ '{tagsubfield}'

en: Modify tag '{searchfield}'
fr-FR: Modifier le champ '{searchfield}'

en: New tag
fr-FR: Ajouter champ

en: Confirm deletion of tag '{searchfield}'
fr-FR: Confirmer la suppression du champ '{searchfield}'

en: Modify tag {searchfield}
fr-FR: Modifier le champ {searchfield}

en: {authtypecode} framework
fr-FR: Grille de catalogage {authtypecode}

en: Authority MARC framework for '{authtypecode}'
fr-FR: Grille de catalogage d'autorité MARC pour '{authtypecode}'

en: Default authority MARC framework
fr-FR: Grille de catalogage d'autorité MARC par défaut

en: Modify authorized value
fr-FR: Modifier la valeur autorisée

en: New authorized value
fr-FR: Nouvelle valeur autorisée

en: Authorized values for category {category_name}
fr-FR: Valeurs autorisées dans la catégorie {category_name}

en: New category
fr-FR: Ajouter catégorie

en: Authorized values
fr-FR: Valeurs autorisées

en: Modify authority type '{authority_type_code}'
fr-FR: Modifier le type d'autorité '{authority_type_code}'

en: Modify default authority type
fr-FR: Modifier le type d'autorité par défaut

en: New authority type
fr-FR: Nouveau type d'autorité

en: Authority type cannot be deleted
fr-FR: Le type d'autorité ne peut pas être supprimé

en: Confirm deletion of authority type '{authority_type_code}'
fr-FR: Confirmer la suppression du type d'autorité '{authority_type_code}'

en: This authority type is used {count} time. | This authority type is used {count} times.
fr-FR[0]: Ce type d'autorité est utilisé {count} fois.
fr-FR[1]: Ce type d'autorité est utilisé {count} fois.

en: Details of job #{job_id}
fr-FR: Détails de la tâche n° {job_id}

en: Jobs
fr-FR: Tâches

en: Modify framework '{framework}' ({frameworkcode})
fr-FR: Modifier la grille de catalogage '{framework}' ({frameworkcode})

en: New framework
fr-FR: Nouvelle grille de catalogage

en: Framework cannot be deleted
fr-FR: La grille de catalogage ne peut pas être supprimée

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})
fr-FR: Confirmer la suppression de la grille de catalogage '{framework}' ({frameworkcode})

en: MARC bibliographic frameworks
fr-FR: Grilles de catalogage MARC

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})?
fr-FR: Confirmer la suppression de la grille de catalogage '{framework}' ({frameworkcode}) ?

en: Library transfer limits for {library_name} ({library_code})
fr-FR: Limites de transfert réseau pour {library_name} ({library_code})

en: Modify library '{library}'
fr-FR: Modifier la bibliothèque '{library}'

en: New library
fr-FR: Ajouter site

en: Confirm deletion of library '{library}'
fr-FR: Confirmer la suppression de la bibliothèque '{library}'

en: Libraries
fr-FR: Bibliothèques

en: Modify cash register '{cash_register}'
fr-FR: Modifier la caisse '{cash_register}'

en: New cash register
fr-FR: Nouvelle caisse

en: Confirm deletion of cash register '{cash_register}'
fr-FR: Confirmer la suppression de la caisse '{cash_register}'

en: Cash registers
fr-FR: Caisses

en: Modify category '{categorycode}'
fr-FR: Modifier la catégorie '{categorycode}'

en: Cannot delete category '{categorycode}'
fr-FR: Impossible de supprimer la catégorie '{categorycode}'

en: Confirm deletion of category '{categorycode}'
fr-FR: Confirmer la suppression de la catégorie '{categorycode}'

en: Patron categories
fr-FR: Catégories d'adhérents

en: MARC bibliographic framework test
fr-FR: Test de grille de catalogage bibliographique MARC

en: Modify city '{city}'
fr-FR: Modifier la ville '{city}'

en: New city
fr-FR: Ajouter une ville

en: Confirm deletion of city '{city}'
fr-FR: Confirmer la suppression de la ville '{city}'

en: Cities
fr-FR: Villes

en: Modify classification source '{description}'
fr-FR: Modifier la source de classification '{description}'

en: New classification source
fr-FR: Ajouter source de classification

en: Modify filing rule '{description}'
fr-FR: Modifier la règle de classement '{description}'

en: New filing rule
fr-FR: Nouvelle règle de classement

en: Modify splitting rule '{description}'
fr-FR: Modifier la règle de fractionnement '{description}'

en: New splitting rule
fr-FR: Nouvelle règle de fractionnement

en: Classification configuration
fr-FR: Configuration de la classification

en: Clone circulation and fine rules
fr-FR: Cloner les règles de circulation et d'amendes

en: Circulation and fine rules
fr-FR: Règles de circulation et de pénalités

en: Table settings
fr-FR: Configuration des tableaux

en: Modify credit type '{credit_type}'
fr-FR: Modifier le type de crédit '{credit_type}'

en: New credit type
fr-FR: Ajouter un type de crédit

en: Credit types
fr-FR: Types de crédit

en: {count} library limitation | {count} library limitations
fr-FR[0]: {count} limite par site
fr-FR[1]: {count} limites par site

en: Curbside pickup
fr-FR: Collecte sur rendez-vous

en: Friday
fr-FR: Vendredi

en: Monday
fr-FR: Lundi

en: Saturday
fr-FR: Samedi

en: Sunday
fr-FR: Dimanche

en: Thursday
fr-FR: Jeudi

en: Tuesday
fr-FR: Mardi

en: Wednesday
fr-FR: Mercredi

en: Modify currency '{currency_name}'
fr-FR: Modifier la devise '{currency_name}'

en: New currency
fr-FR: Ajouter devise

en: Confirm deletion of currency '{currency_name}'
fr-FR: Confirmer la suppression de la devise '{currency_name}'

en: Currencies and exchange rates
fr-FR: Devises et taux de change

en: Modify debit type '{debit_type}'
fr-FR: Modifier le type de débit '{debit_type}'

en: New debit type
fr-FR: Ajouter un type de débit

en: Debit types
fr-FR: Types de débit

en: Modify desk
fr-FR: Modifier la banque de prêt

en: New desk
fr-FR: Nouvelle banque de prêt

en: Confirm deletion of desk
fr-FR: Confirmer la suppression de la banque de prêt

en: Desks
fr-FR: Banques de prêt

en: Did you mean?
fr-FR: Voulez-vous dire ?

en: Modify account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
fr-FR: Modifier le compte '{edi_account}' du fournisseur '{vendor}'

en: New account
fr-FR: Nouveau compte

en: Confirm deletion of account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
fr-FR: Comfirmer la suppression du compte '{edi_account}' du fournisseur '{vendor}'

en: EDI accounts
fr-FR: Comptes EDI

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
fr-FR: Citations

en: Modify library EAN '{ean}'
fr-FR: Modifier l'EAN du site '{ean}'

en: New library EAN
fr-FR: Ajouter EAN du site

en: Confirm deletion of EAN '{ean}' for '{library}'?
fr-FR: Confirmer la suppression de l'EAN '{ean}' pour le site '{library}' ?

en: Confirm deletion of EAN '{ean}'?
fr-FR: Confirmer la suppression de l'EAN '{ean}' ?

en: Library EANs
fr-FR: EANs du site

en: New identity provider domain
fr-FR: Nouveau domaine pour le fournisseur d'identité

en: Modify identity provider domain '{domain}'
fr-FR: Modifier le domaine de fournisseur d'identité '{domain}'

en: Identity provider domains for '{identity_provider_code}'
fr-FR: Domaines du fournisseur d'identité '{identity_provider_code}'

en: Identity providers
fr-FR: Fournisseurs d'identité

en: Domains for '{identity_provider_code}'
fr-FR: Domaines de '{identity_provider_code}'

en: New identity provider domain for '{identity_provider_code}'
fr-FR: Nouveau domaine du fournisseur d'identité pour '{identity_provider_code}'

en: New identity provider
fr-FR: Nouveau fournisseur d'identité

en: Modify identity provider '{id_provider}'
fr-FR: Modifier le fournisseur d'identité '{id_provider}'

en: Item circulation alerts
fr-FR: Alertes de circulation

en: Modify search field '{field}'
fr-FR: Modifier le champ de recherche '{field}'

en: New search field
fr-FR: Nouveau champ de recherche

en: Item search fields
fr-FR: Champs de recherche des exemplaires

en: Modify search field  '{field}'
fr-FR: Modifier le champ de recherche '{field}'

en: Modify item type '{item_type}'
fr-FR: Modifier le type de document '{item_type}'

en: New item type
fr-FR: Ajouter type de document

en: Cannot delete item type '{item_type}'
fr-FR: Impossible de supprimer le type de document '{item_type}'

en: Confirm deletion of item type '{item_type}'?
fr-FR: Confirmer la suppression du type de document '{item_type}' ?

en: Data deleted
fr-FR: Donnée supprimée

en: Item types
fr-FR: Types de document

en: Are you sure you want to delete item type '{item_type}'?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer le type de document '{item_type}' ?

en: Koha to MARC mapping
fr-FR: Liens Koha => MARC

en: Library groups
fr-FR: Groupes de sites

en: Localization
fr-FR: Localisation

en: Record overlay rules
fr-FR: Règles de superposition

[ctx: noun]
en: Filter
fr-FR: Filtrer

en: Edit subfield constraints
fr-FR: Modifier les restrictions des sous-champs

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'?
fr-FR: Confirmer la suppression du sous-champ '{subfield}' ?

en: Tag {tag} subfield structure
fr-FR: Structure des sous-champs du champ {tag}

en: Tag {tag} subfield constraints
fr-FR: Restrictions des sous-champs du champ {tag}

en: Tag {tag} subfield structure (framework {frameworkcode})
fr-FR: Structure des sous-champs du champ {tag} (grille de catalogage {frameworkcode})

en: Tag {tag} subfield structure (default framework)
fr-FR: Structure des sous-champs du champ {tag} (grille de catalogage par défaut)

en: New tag {searchfield}
fr-FR: Nouveau champ {searchfield}

en: Confirm deletion of tag {searchfield}
fr-FR: Confirmer la suppression du champ {searchfield}

en: MARC bibliographic framework '{framework}' ({frameworkcode})
fr-FR: Grille de catalogage bibliographique MARC '{framework}' ({frameworkcode})

en: Confirm deletion of tag {searchfield}?
fr-FR: Confirmer la suppression du champ {searchfield} ?

en: Modify record matching rule '{code}'
fr-FR: Modifier la règle de concordance '{code}'

en: New record matching rule
fr-FR: Ajouter une règle de concordance

en: Confirm deletion of record matching rule '{code}'
fr-FR: Confirmer la suppression de la règle de concordance '{code}'

en: Record matching rules
fr-FR: Règles de concordance

en: Mappings for set '{oai_set}'
fr-FR: Correspondances pour l'ensemble '{oai_set}'

en: OAI sets
fr-FR: Ensembles OAI

en: New OAI set
fr-FR: Nouveau Set OAI

en: Modify OAI set '{oai_set}'
fr-FR: Modifier le set OAI '{oai_set}'

en: OverDrive library authnames
fr-FR: Noms de la bibliothèque OverDrive

en: Modify patron attribute type '{code}'
fr-FR: Modifier le type d'attribut d'adhérent '{code}'

en: New patron attribute type
fr-FR: Nouveau type d'attribut d'adhérent

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}'
fr-FR: Confirmer la suppression du type d'attribut adhérent '{code}'

en: Patron attribute types
fr-FR: Types d'attributs d'adhérent

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}' ({description})?
fr-FR: Confirmer la suppression du type d'attribut adhérent '{code}' ({description}) ?

en: System preferences
fr-FR: Préférences système

en: Modify restriction type
fr-FR: Modifier le type de suspension

en: New restriction type
fr-FR: Créer un type de suspension

en: Confirm deletion of restriction type
fr-FR: Confirmer la suppression du type de suspension

en: Patron restriction types
fr-FR: Types de suspension d'adhérent

en: Search filters
fr-FR: Filtres de recherche

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
fr-FR: Configuration du moteur de recherche (Elasticsearch)

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
fr-FR: Une erreur est survenue lors de la mise à jour des correspondances : {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
fr-FR: Une erreur est survenue lors de la suppression des correspondances existantes. Aucune modification n'a été apportée !

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
fr-FR: (champ de recherche {field_name} avec sa correspondance {marc_field}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
fr-FR: Le poids du champ '{weight}' est invalide, ce doit être un nombre décimal positif.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
fr-FR: Vous avez essayé de supprimer toutes les correspondances d'un index obligatoire, vous devez laisser au moins une correspondance

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
fr-FR: Une erreur est survenue lors de la mise à jour des correspondances des index d'Elasticsearch : {message}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
fr-FR: L'index '{index}' doit être ré-indexé.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
fr-FR: L'index '{index}' doit être recréé.

en: Mappings updated successfully.
fr-FR: Les correspondances ont été mises à jour avec succès.

en: Mappings have been reset successfully.
fr-FR: Les correspondances ont été réinitialisées avec succès.

en: Elasticsearch is currently disabled.
fr-FR: Elasticsearch est actuellement désactivé.

en: Share content with Mana KB
fr-FR: Partager du contenu avec Mana KB

en: SMS cellular providers
fr-FR: Fournisseurs de SMS

en: New SMTP server
fr-FR: Nouveau serveur SMTP

en: Modify SMTP server '{smtp_server}'
fr-FR: Modifier le serveur SMTP '{smtp_server}'

en: SMTP servers
fr-FR: Serveurs SMTP

en: SRU search field mapping for bibliographic records
fr-FR: Configuration des champs de recherche SRU pour les notices bibliographiques

en: Z39.50/SRU servers
fr-FR: Serveurs Z39.50/SRU

en: SRU search field mapping for authorities
fr-FR: Configuration des champs de recherche SRU pour les autorités

en: Modify system preference '{system_preference}'
fr-FR: Modifier la préférence système '{system_preference}'

en: New system preference
fr-FR: Nouvelle préférence système

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'
fr-FR: Confirmer la suppression de la préférence système '{system_preference}'

en: System preference deleted
fr-FR: Préférence système supprimée

en: Local use system preferences
fr-FR: Préférences système d'usage local

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'?
fr-FR: Confirmer la suppression de la préférence système '{system_preference}' ?

en: Library transfer limits
fr-FR: Limites de transfert réseau

en: Transport cost matrix
fr-FR: Matrice des coûts de transport

en: Koha usage statistics
fr-FR: Statistiques d'utilisation de Koha

en: Modify {servertype} server '{servername}'
fr-FR: Modifier le serveur {servertype} '{servername}'

en: New {servertype} server
fr-FR: Nouveau serveur {servertype}

en: Search results for '{search_keyword}'
fr-FR: Résultats de recherche pour '{search_keyword}'

en: Searching by target starting with '{search_keyword}'
fr-FR: Rechercher une cible commençant par '{search_keyword}'

en: Two-factor authentication
fr-FR: Authentification à deux facteurs

en: Two-factor authentication setup
fr-FR: Paramétrage de l'authentification à deux facteurs

en: This account has been locked.
fr-FR: Ce compte a été verrouillé.

en: Invalid username or password
fr-FR: Identifiant ou mot de passe invalide

en: IP address change
fr-FR: Modification de l'adresse IP

en: Session timed out
fr-FR: Session expirée

en: Access denied
fr-FR: Accès refusé

en: Error authenticating with external provider
fr-FR: Erreur d'authentification auprès du fournisseur externe

en: Log in to Koha
fr-FR: Se connecter à Koha

en: Cataloging authority plugin
fr-FR: Plugin de catalogage d'autorités

en: Authorities
fr-FR: Autorités

en: Modify authority #{authority_id} ({authtypetext})
fr-FR: Modifier l'autorité n° {authority_id} ({authtypetext})

en: Adding authority ({authtypetext})
fr-FR: Ajout de l'autorité ({authtypetext})

en: Authority details
fr-FR: Détails de l'autorité

en: Unknown authority record
fr-FR: Notice d'autorité inconnue

en: Details for authority #{authid} ({authtypetext})
fr-FR: Détails de l'autorité n° {authid} ({authtypetext})

en: Merging records
fr-FR: Fusion de notices

en: Authority search results
fr-FR: Résultats de recherche d'autorités

en: Your cart
fr-FR: Votre panier

en: Catalog
fr-FR: Catalogue

en: Download cart
fr-FR: Télécharger le panier

en: Sending your cart
fr-FR: Envoyer votre panier

en: Print notices for {today}
fr-FR: Imprimer les messages pour le {today}

en: Bookings
fr-FR: Réservations programmées

en: Unknown record
fr-FR: Notice inconnue

en: ISBD details for {title}
fr-FR: Détails ISBD de {title}

en: MARC details for {title}
fr-FR: Détails MARC de {title}

en: Advanced search
fr-FR: Recherche avancée

en: Details for {title}
fr-FR: Details pour {title}

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
fr-FR[0]: Il y a une suggestion archivée.
fr-FR[1]: Il y a {count} suggestions archivées.

en: Checkout history for {title}
fr-FR: Historique de prêt de {title}

en: Item search
fr-FR: Recherche d'exemplaires

en: Labeled MARC details for {title}
fr-FR: Détails MARC avec libellés de {title}

en: Item details for {title}
fr-FR: Détails des exemplaires de {title}

en: Results of search for {query_desc} with limit(s): '{limit_desc}'
fr-FR: Résultats de recherche pour {query_desc} avec les limites : '{limit_desc}'

en: Results of search for {query_desc}
fr-FR: Résultats de recherche pour {query_desc}

en: Results of search for {limit_desc}
fr-FR: Résultats de recherche pour {limit_desc}

en: Results of search
fr-FR: Résultats de recherche

en: You did not specify any search criteria
fr-FR: Vous n'avez précisé aucun critère de recherche

en: {count} item | {count} items
fr-FR[0]: {count} exemplaire
fr-FR[1]: {count} exemplaires

en: Search history
fr-FR: Historique de recherche

en: MARC import
fr-FR: Importation de fichiers MARC

en: Cataloging
fr-FR: Catalogage

en: Stock rotation details for {title}
fr-FR: Détails de la rotation des stocks pour {title}

en: Editing {title} (Record number {biblionumber})
fr-FR: Modification de {title} (Notice n° {biblionumber})

en: Add MARC record
fr-FR: Ajout notice MARC

[ctx: Editing MARC record titled:]
en: Editing
fr-FR: Modifier

en: No results found
fr-FR: Aucun résultat

en: Items
fr-FR: Exemplaires

en: {title} by {author}
fr-FR: {title} par {author}

en: (Record #{biblionumber})
fr-FR: (Notice n° {biblionumber})

en: Edit {title} by {author}
fr-FR: Modifier {title} par {author}

[ctx: Bibliographic record number]
en: Record #
fr-FR: Notice #

en: Edit {title}
fr-FR: Modifier {title}

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
fr-FR: Exemplaires

en: Catalog concerns
fr-FR: Problèmes de catalogage

en: Editor
fr-FR: Editeur

en: Link to host record
fr-FR: Lien vers la notice mère

en: Attach an item to
fr-FR: Attacher un exemplaire à

en: Framework plugin example
fr-FR: Exemple de plugin de grille de catalogage

en: Cataloguing
fr-FR: Catalogage

en: Call number browser
fr-FR: Explorateur de cote

en: 006 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone 006

en: 007 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone 007

en: 008 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone 008

en: 000 - Leader builder
fr-FR: 000 - Assistant de saisie du label

en: Leader builder
fr-FR: Assistant de saisie du label

en: Plugin for links
fr-FR: Plugin pour les liens

en: UNIMARC field 100 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 100

en: UNIMARC field 105 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 105

en: UNIMARC field 106 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 106

en: UNIMARC field 110 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 110

en: UNIMARC field 115a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 115a

en: UNIMARC field 115b builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 115b

en: UNIMARC field 116 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 116

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: print
fr-FR: imprimer

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 1
fr-FR: Techniques (gravure) 1

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 2
fr-FR: Techniques (gravure) 2

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 3
fr-FR: Techniques (gravure) 3

en: UNIMARC field 117 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 117

en: UNIMARC field 120 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 120

en: UNIMARC field 121a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 121a

en: UNIMARC field 121b builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 121b

en: UNIMARC field 122 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 122

en: UNIMARC field 123a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 123a

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
fr-FR: Assistant de saisie du champ UNIMARC 123d/e/f/g

en: UNIMARC field 123i/j builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 123i/j

en: UNIMARC field 124a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 124a

en: UNIMARC field 124b builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 124b

en: UNIMARC field 124c builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 124c

en: UNIMARC field 124d builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 124d

en: UNIMARC field 124e builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 124e

en: UNIMARC field 124f builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 124f

en: UNIMARC field 124g builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 124g

en: UNIMARC field 125a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 125a

en: UNIMARC field 125b builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 125b

en: UNIMARC field 126a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 126a

en: UNIMARC field 126b builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 126b

en: UNIMARC field 127 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 127

en: UNIMARC field 128a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 128a

en: UNIMARC field 128b builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 128b

en: UNIMARC field 128c builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 128c

en: UNIMARC field 130 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 130

en: UNIMARC field 135a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 135a

en: UNIMARC field 140 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 140

en: UNIMARC field 141 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 141

en: Framework plugin unimarc_field_146a
fr-FR: Plugin de grille de catalogage unimarc_field_146a

en: Framework plugin unimarc_field_146b
fr-FR: Plugin de grille de catalogage unimarc_field_146b

en: Framework plugin unimarc_field_146c
fr-FR: Plugin de grille de catalogage unimarc_field_146c

en: Framework plugin unimarc_field_146d
fr-FR: Plugin de grille de catalogage unimarc_field_146d

en: Framework plugin unimarc_field_146e
fr-FR: Plugin de grille de catalogage unimarc_field_146e

en: Framework plugin unimarc_field_146h
fr-FR: Plugin de grille de catalogage unimarc_field_146h

en: Framework plugin unimarc_field_146i
fr-FR: Plugin de grille de catalogage unimarc_field_146i

en: UNIMARC field 181-2 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 181-2

en: UNIMARC field 181a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 181a

en: UNIMARC field 181b builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 181b

en: UNIMARC field 181c builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 181c

en: UNIMARC field 182-2 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 182-2

en: UNIMARC field 182a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 182a

en: UNIMARC field 182c builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 182c

en: UNIMARC field 183-2 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 183-2

en: UNIMARC field 183a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 183a

en: UNIMARC field 210c builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 210c

en: UNIMARC field 225a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 225a

en: UNIMARC field 283-2 builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 283-2

en: UNIMARC field 283a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 283a

en: UNIMARC field 325h builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 325h

en: UNIMARC field 325j builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 325j

en: UNIMARC field 4XX builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 4XX

en: UNIMARC field 686a builder
fr-FR: Assistant de saisie de la zone UNIMARC 686a

en: UNIMARC leader builder
fr-FR: Assistant de saisie du label UNIMARC

en: Z39.50 authority search points
fr-FR: Points d'accès de recherche d'autorités Z39.50

en: Z39.50 authority search results
fr-FR: Résultats de recherche d'autorités Z39.50

en: Z39.50/SRU search results
fr-FR: Résultats de recherche Z39.50/SRU

en: Article requests
fr-FR: Demandes d'articles

en: Circulation statistics for {title}
fr-FR: Statistiques de circulation pour {title}

en: Overdues at {library}
fr-FR: Retards à {library}

en: Transfers
fr-FR: Transferts

en: Checkout notes
fr-FR: Notes de prêt

en: Checking out to {patron}
fr-FR: Prêt à {patron}

en: Bundle of {count} item | Bundle of {count} items
fr-FR[0]: Paquet de {count} exemplaire
fr-FR[1]: Paquet de {count} exemplaires

en: Batch check out to {patron}
fr-FR: Prêt par lot à {patron}

en: Curbside pickups
fr-FR: Collectes sur rendez-vous

en: Pending on-site checkouts
fr-FR: Prêts sur place en attente

en: Items overdue as of {date}
fr-FR: Exemplaires en retard en date du {date}

en: Holds to pull
fr-FR: Réservations à traiter

en: Hold transfer print receipt
fr-FR: Reçu imprimé de transfert de réservation

en: Transfers print receipt
fr-FR: Reçu imprimé de transferts

en: Print receipt for {borrowernumber}
fr-FR: Reçu imprimé pour {borrowernumber}

en: Patrons
fr-FR: Adhérents

en: Recall print receipt
fr-FR: Impression du reçu de rappel

en: Renew {title}
fr-FR: Renouveler {title}

en: Request article
fr-FR: Demander un article

en: Hold ratios
fr-FR: Ratios de réservation

en: Check in {title}
fr-FR: Retourner {title}

en: Set library and desk
fr-FR: Choisir une bibliothèque et une banque de prêt

en: Set library
fr-FR: Choisir un site

en: Transfers to send
fr-FR: Transferts à envoyer

en: Transfers to receive
fr-FR: Transferts à recevoir

en: Holds queue
fr-FR: File de réservations

en: Holds awaiting pickup
fr-FR: Réservations mises de coté

en: Club enrollments for {club_name}
fr-FR: Inscriptions au club {club_name}

en: Patron clubs
fr-FR: Clubs d'adhérents

en: Modify club {club_name}
fr-FR: Modifier le club {club_name}

en: Create a new {club_template} club
fr-FR: Créer un nouveau club {club_template}

en: Modify club template {club_template}
fr-FR: Modifier le modèle de club {club_template}

en: New club template
fr-FR: Nouveau modèle de club

en: Add reserves
fr-FR: Ajouter des réserves de cours

en: Course reserves
fr-FR: Réserves de cours

en: Edit reserve
fr-FR: Modifier une réserve de cours

[ctx: Edit course reserve]
en: Edit
fr-FR: Modifier

[ctx: Place course reserve]
en: Reserve
fr-FR: Réserve

en: Remove reserves
fr-FR: Supprimer des réserves de cours

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
fr-FR[0]: {title} ({barcode}) a été retiré d' {count} réserve de cours.
fr-FR[1]: {title} ({barcode}) a été retiré de {count} réserves de cours.

en: Course details for {course_name}
fr-FR: Informations du cours {course_name}

[ctx: Semester]
en: Term
fr-FR: Terme

en: Edit {course_name}
fr-FR: Modifier {course_name}

en: New course
fr-FR: Nouveau cours

[ctx: Semester]
en: Term:
fr-FR: Terme :

en: Invalid course
fr-FR: Cours non valide

en: E-resource management
fr-FR: Gestion des ressources électroniques

en: Error {error_number}
fr-FR: Erreur {error_number}

en: ILL requests
fr-FR: Demandes de PEB

en: Log in to the Koha web installer
fr-FR: Se connecter à l'installateur web Koha

en: Perl modules missing
fr-FR: Modules Perl manquants

en: Perl version obsolete
fr-FR: Version Perl obsolète

en: Check Perl dependencies
fr-FR: Vérifier les dépendances Perl

en: Web installer
fr-FR: Installateur Web

en: Database settings
fr-FR: Paramètres de la base de données

en: Set up database
fr-FR: Configurer la base de données

en: Error creating database tables
fr-FR: Erreur lors de la création des tables de la base de données

en: Database tables created
fr-FR: Les tables de la base de données ont été créées

en: Update database
fr-FR: Mise à jour de la base de données

en: Install basic configuration settings
fr-FR: Installation des paramètres de base

en: Updating database structure
fr-FR: Mise à jour de la structure de la base

en: Select your MARC flavor
fr-FR: Sélection de votre format MARC

en: Selecting default settings
fr-FR: Sélection des paramètres par défaut

en: Default data loaded
fr-FR: Données par défaut chargées

en: Installation complete
fr-FR: Installation achevée

en: Koha staff interface
fr-FR: Interface professionnelle Koha

en: Barcode image generator
fr-FR: Générateur d'images de codes à barres

en: Edit label batch {batch_id}
fr-FR: Modifier le lot d'étiquettes {batch_id}

en: New label batch
fr-FR: Nouveau lot d'étiquettes

en: Batches
fr-FR: Lots

en: Label creator
fr-FR: Créateur d'étiquettes

en: Edit label layout {layout_id}
fr-FR: Modifier le format d'étiquettes {layout_id}

en: New label layout
fr-FR: Nouveau format d'étiquettes

en: Layouts
fr-FR: Formats

en: Edit printer profile {profile_id}
fr-FR: Modifier le profil d'imprimante {profile_id}

en: New printer profile
fr-FR: Nouveau profil d'imprimante

en: Profiles
fr-FR: Profils

en: Print barcode range
fr-FR: Imprimer une série de codes à barres

en: Edit label template {template_id}
fr-FR: Modifier le modèle d'étiquette {template_id}

en: New label template
fr-FR: Nouveau modèle d'étiquette

en: Templates
fr-FR: Modèles

en: layout
fr-FR: format

en: Label layouts
fr-FR: Formats d'étiquette

en: template
fr-FR: modèle

en: Label templates
fr-FR: Modèles d'étiquette

en: profile
fr-FR: profil

en: Printer profiles
fr-FR: Profils d'imprimante

en: batch
fr-FR: lot

en: Label batches
fr-FR: Lots d'étiquettes

en: Label printing/exporting
fr-FR: Impression/exportation d'étiquettes

en: Labels
fr-FR: Étiquettes

en: Search
fr-FR: Recherche

en: Quick spine label creator
fr-FR: Créateur d'étiquettes rapide

en: Spine labels
fr-FR: Étiquettes de cotes

en: Details of credit
fr-FR: Détails du crédit

en: Details of debit
fr-FR: Détails du débit

en: API Keys
fr-FR: Clés API

en: Account for
fr-FR: Compte pour

en: Delete patron
fr-FR: Supprimer un adhérent

en: Discharge for
fr-FR: Quitus pour

en: Pending discharge requests
fr-FR: Demandes de quitus en attente

en: Files for
fr-FR: Fichiers de

en: Holds history for
fr-FR: Historique de réservations de

en: Details for
fr-FR: Détails pour

en: Housebound
fr-FR: Public empêché

en: ILL requests history for
fr-FR: Historique de demandes de PEB de

en: Create manual credit
fr-FR: Créer un crédit manuel

en: Create manual invoice
fr-FR: Créer facture manuelle

en: Set permissions for
fr-FR: Définir les permissions pour

en: Password updated
fr-FR: Mot de passe mis à jour

en: Update password for
fr-FR: Mettre à jour le mot de passe de

en: Add patron
fr-FR: Ajouter un utilisateur

en: Modify patron
fr-FR: Modifier un adhérent

[ctx: gender]
en: Other
fr-FR: Autre

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
fr-FR: Créée

en: Update patron records
fr-FR: Mettre à jour les dossiers d'adhérents

en: Merge patron records
fr-FR: Fusionner des dossiers d'adhérents

en: Check duplicate patron
fr-FR: Vérifier les doublons d'adhérents

en: Summary for
fr-FR: Résumé du dossier de

en: Patron details for
fr-FR: Détail adhérent pour

en: Sent notices for
fr-FR: Avis envoyés à

en: Make a payment for
fr-FR: Effectuer un paiement pour

en: Write off an amount for {patron}
fr-FR: Passer un montant en pertes et profit pour {patron}

en: Collect payment for {patron}
fr-FR: Recevoir un paiement de {patron}

en: Print receipt for
fr-FR: Imprimer le reçu pour

en: Purchase suggestions for
fr-FR: Suggestions d'achat de

en: Circulation history for
fr-FR: Historique de circulation pour

en: Recalls history for
fr-FR: Historique des rappels de

en: Subscription routing lists for
fr-FR: Listes de routage pour

en: Patron search
fr-FR: Recherche d'adhérents

en: Statistics for
fr-FR: Statistiques pour

en: Choose adult category
fr-FR: Choisir une catégorie d'adulte

en: Add offline circulations to queue
fr-FR: Ajouter les prêts secourus à la file d'attente

en: Offline circulation
fr-FR: Prêt secouru

en: Offline circulation file upload
fr-FR: Téléverser le fichier de prêt secouru

en: Create a library
fr-FR: Créer un site

en: Add a patron category
fr-FR: Ajouter une catégorie d'adhérent

en: Create Koha administrator patron
fr-FR: Créer un adhérent Administrateur de Koha

en: Create a new item type
fr-FR: Créer un nouveau type de document

en: Onboarding complete
fr-FR: Intégration achevée

en: Create circulation rule
fr-FR: Créer une règle de circulation

en: Modify patron list '{list_name}'
fr-FR: Modifier la liste d'adhérents '{list_name}'

en: New patron list
fr-FR: Nouvelle liste d'adhérents

en: Patron lists
fr-FR: Listes d'adhérents

en: Edit patron card batch
fr-FR: Modifier le lot de cartes d'adhérent

en: New patron card batch
fr-FR: Nouveau lot de cartes d'adhérent

en: Patron card creator
fr-FR: Créateur de cartes d'adhérent

en: Edit patron card layout
fr-FR: Modifier le format des cartes d'adhérents

en: New patron card layout
fr-FR: Créer un nouveau format de carte d'adhérent

en: Layout
fr-FR: Format

en: Edit printer profile
fr-FR: Modifier le profil d'imprimante

en: Edit patron card template
fr-FR: Modifier le modèle de cartes d'adhérents

en: New patron card template
fr-FR: Créer un modèle de carte d'adhérent

en: Image manager
fr-FR: Gestionnaire d'images

en: Patron card layouts
fr-FR: Formats de carte d'adhérent

en: Patron card templates
fr-FR: Modèles de carte d'adhérent

en: Patron card printer profiles
fr-FR: Profils d'imprimantes de cartes d'adhérents

en: Patron card batches
fr-FR: Lots de cartes d'adhérent

en: Patron card printing/exporting
fr-FR: Impression/exportation de cartes d'adhérents

en: Patron cards
fr-FR: Cartes d'adhérent

en: Plugins disabled
fr-FR: Plugins désactivés

en: Upload plugin
fr-FR: Téléverser un plugin

en: Point of sale
fr-FR: Point de vente

en: Print receipt
fr-FR: Imprimer le reçu

en: Transaction history for {register}
fr-FR: Historique de transactions de {register}

en: Cash summary for {library}
fr-FR: Résumé des encaissements à {library}

en: Old recalls
fr-FR: Rappels terminés

en: Overdue recalls
fr-FR: Rappels de retards

en: Recalls queue
fr-FR: File de rappels

en: Recalls to pull
fr-FR: Rappels à traiter

en: Recalls awaiting pickup
fr-FR: Rappels en attente de collecte

en: Existing recalls
fr-FR: Rappels existants

en: Recalls
fr-FR: Rappels

en: Results
fr-FR: Résultats

en: Acquisitions statistics
fr-FR: Statistiques d'acquisitions

en: Patrons with the most checkouts
fr-FR: Adhérents empruntant le plus

en: Patrons with no checkouts
fr-FR: Adhérents sans emprunts

en: Patrons statistics
fr-FR: Statistiques d'adhérents

en: Cash register statistics
fr-FR: Statistiques de caisses

en: Most-circulated items
fr-FR: Exemplaires les plus empruntés

en: Items with no checkouts
fr-FR: Documents jamais prêtés

en: Catalog statistics
fr-FR: Statistiques du catalogue

en: Convert report
fr-FR: Convertir le rapport

en: Dictionary
fr-FR: Dictionnaire

en: Guided reports wizard
fr-FR: Assistant de rapports guidés

en: Saved reports
fr-FR: Rapports sauvegardés

en: Create from SQL
fr-FR: Créer à partir de SQL

en: SQL view
fr-FR: Affichage SQL

en: Report {reportname} ({id})
fr-FR: Rapport {reportname} ({id})

en: Edit report {reportname} ({id})
fr-FR: Modifier le rapport {reportname} ({id})

en: Build a report, step 1 of 6: Choose a module
fr-FR: Construire un rapport, étape 1 sur 6 : Choisir un module

en: Build a report, step 2 of 6: Pick a report type
fr-FR: Construire un rapport, étape 2 sur 6 : Choisir un type de rapport

en: Build a report, step 3 of 6: Select columns for display
fr-FR: Construire un rapport, étape 3 sur 6 : Choisir les colonnes à afficher

en: Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on
fr-FR: Construire un rapport, étape 4 sur 6 : Choisir des limites

en: Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total
fr-FR: Construire un rapport, étape 5 sur 6 : Choisir les colonnes sur lesquelles faire un total

en: Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered
fr-FR: Construire un rapport, étape 6 sur 6 : Choisir le tri

en: Average loan time
fr-FR: Durée moyenne du prêt

en: Circulation statistics
fr-FR: Statistiques de circulation

en: Lost items
fr-FR: Exemplaires perdus

en: Catalog by item types
fr-FR: Catalogue par type de documents

en: Orders by fund
fr-FR: Commandes par poste budgétaire

en: Holds statistics
fr-FR: Statistiques de réservation

en: Serials subscriptions stats
fr-FR: Statistiques d'abonnements de périodique

en: Place a hold on {title}
fr-FR: Réserver {title}

en: Confirm holds
fr-FR: Confirmer les réservations

en: Holds
fr-FR: Réservations

en: Hold | Holds
fr-FR[0]: Réservation
fr-FR[1]: Réservations

en: Approved comments
fr-FR: Commentaires approuvés

en: Comments awaiting moderation
fr-FR: Commentaires en attente de modération

en: Comments
fr-FR: Commentaires

en: Manage items
fr-FR: Gérer les exemplaires

en: Rotating collections
fr-FR: Collections tournantes

en: Manage items for '{collection_title}'
fr-FR: Gérer les exemplaires de '{collection_title}'

en: Add a new collection
fr-FR: Ajouter une nouvelle collection

en: Collection deleted
fr-FR: Collection supprimée

en: Edit collection
fr-FR: Modifier la collection

en: Transfer collection
fr-FR: Transférer la collection

en: Transfer collection '{collection_title}'
fr-FR: Transférer la collection '{collection_title}'

en: Edit suggestion #{suggestion_number}
fr-FR: Modifier la suggestion n° {suggestion_number}

en: Add suggestion
fr-FR: Ajouter une suggestion

en: Show suggestion #{suggestion_number}
fr-FR: Afficher la suggestion n° {suggestion_number}

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
fr-FR: Créée par :

en: Results for tag '{tag}'
fr-FR: Résultats pour le mot-clé '{tag}'

en: Tags
fr-FR: Mots-clés

en: Approved
fr-FR: Approuvés

en: Pending
fr-FR: En attente

en: Rejected
fr-FR: Rejetée

[ctx: Tags (single)]
en: Rejected
fr-FR: Rejeté

[ctx: Tags (single)]
en: Approved
fr-FR: Approuvé

[ctx: Tags (single)]
en: Pending
fr-FR: En attente

[ctx: Tags (multiple)]
en: Approved
fr-FR: Approuvé

[ctx: Tags (multiple)]
en: Rejected
fr-FR: Rejeté

[ctx: Tags (multiple)]
en: Pending
fr-FR: En attente

en: Access files
fr-FR: Accès aux fichiers

en: Modify news item
fr-FR: Modifier les annonces

en: Modify page
fr-FR: Modifier la page

en: Modify HTML customization
fr-FR: Modifier la personnalisation HTML

en: New news item
fr-FR: Nouvelles annonces

en: New page
fr-FR: Nouvelle page

en: New HTML customization
fr-FR: Nouvelle personnalisation HTML

en: News
fr-FR: Annonces

en: HTML customizations
fr-FR: Personnalisations HTML

en: Additional content
fr-FR: Contenu additionnel

en: Rules
fr-FR: Règles

en: Automatic item modifications by age
fr-FR: Modification automatique d'exemplaires en fonction de l'âge

en: Confirm selection
fr-FR: Confirmer la sélection

en: Job enqueued
fr-FR: Tâche mise en file d'attente

en: Batch item deletion
fr-FR: Suppression d'exemplaires par lots

en: Batch item modification
fr-FR: Modification d'exemplaires par lots

en: Batch record deletion
fr-FR: Suppression de notices par lot

en: Batch extend due dates
fr-FR: Modification des dates de retour par lot

en: Batch record modification
fr-FR: Modification de notices par lot

en: Confirm
fr-FR: Confirmer

en: Finished
fr-FR: Terminé

en: Batch patron deletion and anonymization
fr-FR: Suppression et anonymisation des adhérents par lot

en: Modify CSV profile '{csv_profile_name}'
fr-FR: Modifier le modèle CSV '{csv_profile_name}'

en: New CSV profile
fr-FR: Nouveau profil CSV

en: Confirm deletion of CSV profile '{csv_profile_name}'
fr-FR: Confirmer la suppression du profil CSV '{csv_profile_name}'

en: CSV profiles
fr-FR: Profils CSV

en: Delete CSV profile '{csv_profile_name}'?
fr-FR: Supprimer le modèle CSV '{csv_profile_name}' ?

en: Export data
fr-FR: Exporter les données

en: {library} calendar
fr-FR: Calendrier de {library}

en: Import patrons
fr-FR: Importer des adhérents

[ctx: Patron import]
en: {count_of_imported_records} imported records
fr-FR: {count_of_imported_records} enregistrements importés

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_imported_record})
fr-FR: (le dernier était {last_imported_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_overwritten_records} overwritten records
fr-FR: {count_of_overwritten_records} enregistrements écrasés

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_overwritten_record})
fr-FR: (le dernier était {last_overwritten_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_existing_records} not imported because they are already in borrowers table and overwrite is disabled
fr-FR: {count_of_existing_records} non importés, parce qu'ils existent déjà dans la table borrowers et que l'écrasement est désactivé

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_existing_record})
fr-FR: (le dernier était {last_existing_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_invalid_records} not imported because they are not in the expected format
fr-FR: {count_of_invalid_records} non importés, parce qu'ils ne sont pas dans le format attendu

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_invalid_record})
fr-FR: (le dernier était {last_invalid_record})

[ctx: Patron import]
en: {total} records parsed
fr-FR: {total} enregistrements traités

[ctx: CSV file]
en: Values are comma-separated.
fr-FR: Les valeurs sont séparées par des virgules.

en: Inventory
fr-FR: Inventaire/Récolement

en: Modify notice
fr-FR: Modifier la notification

en: New notice
fr-FR: Nouvelle notification

en: Notice added
fr-FR: Notification ajoutée

en: Confirm deletion
fr-FR: Confirmer la suppression

en: Notices and slips
fr-FR: Notifications et tickets

[ctx: Message transport type]
en: Print
fr-FR: Imprimer

en: {content_length} / 160 characters
fr-FR: {content_length} / 160 caractères

en: Batch {batch_import_number}
fr-FR: Lot {batch_import_number}

en: Manage staged MARC records
fr-FR: Gérer les notices MARC téléchargées

en: Actions for template '{template_name}'
fr-FR: Actions du modèle '{template_name}'

en: MARC modification templates
fr-FR: Modèles de transformation MARC

en: Batch patron modification
fr-FR: Modification d'adhérents par lot

en: Overdue notice/status triggers
fr-FR: Paramétrage des relances

en: Page error
fr-FR: Erreur de page

en: Upload patron images
fr-FR: Télécharger des photos d'adhérents

en: Preview notice template
fr-FR: Aperçu du modèle de notification

en: Notices
fr-FR: Notifications

en: OPAC problem reports
fr-FR: Rapports d'anomalies à l'OPAC

en: Quote uploader
fr-FR: Téléversement de citation

en: Quote editor
fr-FR: Éditeur de citations

en: Modify quote
fr-FR: Modifier la citation

en: New quote
fr-FR: Nouvelle citation

en: Task scheduler
fr-FR: Planificateur de tâches

en: Compare matched records
fr-FR: Comparer les notices correspondantes

en: Stage MARC records for import
fr-FR: Télécharger des notices dans le réservoir

en: Modify rota '{rota_title}'
fr-FR: Modifier la rotation '{rota_title}'

en: New rota
fr-FR: Nouvelle rotation

en: Manage stages for '{rota_title}'
fr-FR: Gérer les étapes de '{rota_title}'

en: Modify {library} stage
fr-FR: Modifier l'étape {library}

en: New stage
fr-FR: Nouvelle étape

en: Manage items for '{rota_title}'
fr-FR: Gérer les exemplaires de '{rota_title}'

en: Add items
fr-FR: Ajouter des exemplaires

en: Stock rotation
fr-FR: Rotation des stocks

en: Add items to rota '{rota_title}'
fr-FR: Ajouter des exemplaires à la rotation '{rota_title}'

en: Upload local cover image for
fr-FR: Téléverser une image de couverture locale de

en: Upload local cover image
fr-FR: Téléverser une image de couverture locale

en: Uploads
fr-FR: Téléchargements

en: Log viewer
fr-FR: Visualiseur des logs

en: Add to list
fr-FR: Ajouter à la liste

en: Lists
fr-FR: Listes

en: Download list
fr-FR: Télécharger la liste

en: Sending your list
fr-FR: Envoyer votre liste

en: Contents of {list_name}
fr-FR: Contenu de {list_name}

en: Create new list
fr-FR: Créer une nouvelle liste

en: Edit list {list_name}
fr-FR: Modifier la liste {list_name}

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
fr-FR: Annuler

[ctx: Request to cancel hold button]
en: Request to cancel
fr-FR: Demande d'annulation

en: Show fewer authors
fr-FR: Afficher moins d'auteurs

en: Show more authors
fr-FR: Afficher plus d'auteurs

en: Show fewer titles
fr-FR: Afficher moins de titres

en: Show more titles
fr-FR: Afficher plus de titres

en: Show fewer topics
fr-FR: Afficher moins de sujets

en: Show more topics
fr-FR: Afficher plus de sujets

en: Show fewer places
fr-FR: Afficher moins de lieux

en: Show more places
fr-FR: Afficher plus de lieux

en: Show fewer series
fr-FR: Afficher moins de séries

en: Show more series
fr-FR: Afficher plus de séries

en: Show fewer item types
fr-FR: Afficher moins de types de documents

en: Show more item types
fr-FR: Afficher plus de types de documents

en: Show fewer collections
fr-FR: Afficher moins de collections

en: Show more collections
fr-FR: Afficher plus de collections

en: Show fewer languages
fr-FR: Afficher moins de langues

en: Show more languages
fr-FR: Afficher plus de langues

en: Show fewer home libraries
fr-FR: Afficher moins de sites de rattachement

en: Show more home libraries
fr-FR: Afficher plus de sites de rattachement

en: Show fewer holding libraries
fr-FR: Afficher moins de sites dépositaires

en: Show more holding libraries
fr-FR: Afficher plus de sites dépositaires

en: Show fewer locations
fr-FR: Afficher moins de localisations

en: Show more locations
fr-FR: Afficher plus de localisations

en: record | records
fr-FR[0]: notice
fr-FR[1]: notices

en: checkout | checkouts
fr-FR[0]: prêt
fr-FR[1]: prêts

en: overdue | overdues
fr-FR[0]: retard
fr-FR[1]: retards

en: hold pending | holds pending
fr-FR[0]: réservation en attente
fr-FR[1]: réservations en attente

en: hold waiting | holds waiting
fr-FR[0]: réservation disponible
fr-FR[1]: réservations disponibles

[ctx: gender]
en: Other:
fr-FR: Autre :
