Koha 23.11.08.001 - en to gl translation catalogue (84 entries)

en: Description
gl: Descrición

en: Amount
gl: Conta

en: None
gl: Ningún

note: For the first occurrence, %1$s:  HOLDS.count | html
en: (%s total)
gl: (%s de total)

en: Notes
gl: Notas

en: Modify
gl: Modificar

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Author
gl: Autor

en: Date
gl: Data

en: Lists
gl: Listaxes

en: Password:
gl: Contrasinal:

en: Barcode
gl: Código de barras

en: MARC (non-Unicode/MARC-8)
gl: MARC(non-Unicode/MARC-8)

en: MARC (Unicode/UTF-8)
gl: MARC(Unicode/UTF-8)

en: Availability
gl: Dispoñibilidade

en: All item types
gl: Todos os tipos

en: Acquired in the last:
gl: Adquirido no pasado:

en: 3 months
gl: 3 meses

en: 6 months
gl: 6 meses

en: 12 months
gl: 12 meses

en: No limit
gl: Ilimitado

en: Author (A-Z)
gl: Autor (A-Z)

en: Author (Z-A)
gl: Autor (Z-A)

en: Delete
gl: Borrar

en: Name
gl: Nome

en: Error:
gl: Erro:

en: Add to list:
gl: Engadir á lista:

en: ...or...
gl: ...ou...

en: Category:
gl: Categoría:

en: Notes/Comments
gl: Notas/Comentarios

note: A
en: Add another field
gl: Engadir outro campo

en: Collection
gl: Colección

note: INPUT type=text name=limit-yr
en: Enter search terms
gl: Introducir termos de procura

en: Language
gl: Idioma

en: Audience
gl: Audiencia

en: Adult
gl: Adulto

en: Content
gl: Contido

en: Fiction
gl: Ficción

en: Biography
gl: biografía

en: Musical recording
gl: Grabacións de música

en: CD audio
gl: CD de audio

en: Any
gl: Calquera

en: Abstracts/summaries
gl: Abstracts/resumos

en: Bibliographies
gl: Bibliografías

en: Catalogs
gl: Catálogos

en: Dictionaries
gl: Dicionarios

en: Handbooks
gl: Libros de peto

en: Legal articles
gl: Artigos legais

en: Indexes
gl: Índices

en: Discographies
gl: Discografías

en: Filmographies
gl: Filmografías

en: Directories
gl: Directorios

en: Location
gl: Localización

en: Don't have a password yet?
gl: Todavía non ten un contrasinal?

en: Don't have a library card?
gl: Non ten unha tarxeta da biblioteca?

en: Authority search results
gl: Resultados

en: Details
gl: Detalles

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
gl: %s 0 rexistro(s) %s

en: More details
gl: Mais detalles

note: %1$s:  LEVEL_LOO.number | html
en: (%s biblios)
gl: (%s rexistros bibliográficos)

en: Notes:
gl: Notas:

en: Editions
gl: Edicións

en: No physical items for this record
gl: Non hai elementos físicos para este rexistro

en: Note
gl: Nota

en: Edit
gl: Editar

en: Next
gl: Seguinte

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
gl: Ir

en: Number
gl: Número

en: Address:
gl: Enderezo:

en: Email:
gl: E-correo:

en: (Checked out)
gl: (Comprovar)

en: Information
gl: Información

note: INPUT type=submit
en: Confirm
gl: Confirmar

en: Author:
gl: Autor:

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('OPACnumSearchResults') | html
en: %s (default)
gl: %s (por defecto)

en: Comment:
gl: Comentario:

en: Contents
gl: Contidos

en: &lt;&lt; Previous
gl: &lt;&lt; Previo

en: Enter a new purchase suggestion
gl: Introducir unha nova suxestión de compra

en: Managed by
gl: Xestionado por

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
gl: %s Rexistro(s) emprestados

en: Credits
gl: Créditos

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
gl: %s Conta conxelada %s %s

en: MARC View
gl: Vista MARC
