Koha 23.11.08.001 - en to hi translation catalogue (1136 entries)

en: fixed length control field
hi: निश्चित लंबाई नियंत्रण क्षेत्र

en: control field
hi: नियंत्रण क्षेत्र

en: Interfield linking data
hi: इंटरफील्ड लिंकिंग डेटा

en: Number (ISNI)
hi: संख्या (आईएसएनआई)

en: Cancelled ISNI
hi: रद्द किया गया आईएसएनआई

en: Erroneous ISNI
hi: त्रुटिपूर्ण ISNI

en: tag 015
hi: टैग 015

en: System Code
hi: सिस्टम कोड

en: Identifier
hi: पहचानकर्ता

en: Qualification
hi: योग्यता

en: Erroneous Identifier
hi: त्रुटिपूर्ण पहचानकर्ता

en: Cancelled or Invalid Persistent Record Identifier
hi: रद्द या अमान्य स्थायी रिकॉर्ड पहचानकर्ता

en: System control number
hi: सिस्टम कंट्रोल नंबर

en: Cancelled or invalid control number
hi: रद्द या अमान्य नियंत्रण संख्या

en: System code
hi: सिस्टम कोड

en: Number of work
hi: काम की संख्या

en: Number of movement
hi: आंदोलन की संख्या

en: Number of incipit
hi: आरंभ की संख्या

en: Voice/instrument
hi: वॉयस/साधन

en: Role
hi: भूमिका

en: Movement caption/heading
hi: मूवमेंट कैप्शन/हेडिंग

en: Key or mode
hi: कुंजी या मोड

en: Clef
hi: क्लेफ

en: Key signature
hi: कुंजी हस्ताक्षर

en: Time signature
hi: समय हस्ताक्षर

en: Musical notation
hi: संगीत संकेतन

en: Comments (free text)
hi: टिप्पणियाँ (मुफ्त पाठ)

en: Codified note
hi: संहिताबद्ध नोट

en: Text incipit
hi: पाठ इन्सिपिट

en: Uniform Resource Identifier
hi: यूनिफॉर्म रिसोर्स पहचानकर्ता

en: Language of text
hi: पाठ की भाषा

en: Number
hi: संख्या

en: Erroneous ISTC
hi: त्रुटिपूर्ण ISTC

en: Erroneous ISWC
hi: त्रुटिपूर्ण ISWC

en: Erroneous ISAN
hi: त्रुटिपूर्ण ISAN

en: Erroneous ISRC
hi: त्रुटिपूर्ण ISRC

en: General processing data
hi: सामान्य प्रसंस्करण डेटा

en: Language of or language used by the entity
hi: इकाई द्वारा उपयोग की जाने वाली भाषा या भाषा

en: Language of an intermediate expression
hi: एक मध्यवर्ती अभिव्यक्ति की भाषा

en: Language of the original expression
hi: मूल अभिव्यक्ति की भाषा

en: Language of summary
hi: सारांश की भाषा

en: Language of subtitles
hi: उपशीर्षक की भाषा

en: Language from which the entity translates
hi: वह भाषा जिससे इकाई अनुवाद करती है

en: Country of nationality
hi: राष्ट्रीयता का देश

en: Locality
hi: इलाका

en: Coded data – use in subject access point
hi: कोडित डेटा - विषय पहुंच बिंदु में उपयोग करें

en: Coded data – use in subject access point as base access point or as subdivision
hi: कोडित डेटा - विषय पहुंच बिंदु में आधार पहुंच बिंदु या उपखंड के रूप में उपयोग करें

en: Coded data – use in topical subject access point with a geographical subdivision
hi: कोडित डेटा - भौगोलिक उपखंड के साथ सामयिक विषय पहुंच बिंदु में उपयोग करें

en: Coded data: personal names
hi: कोडित डेटा: व्यक्तिगत नाम

en: Time period, 9999 B.C. to present
hi: समय अवधि, 9999 ई.पू. से अब तक

en: Source
hi: श्रोत

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Westernmost Longitude
hi: सेक्सजेसिमल रूप में निर्देशांक (डिग्री, मिनट, सेकंड) - सबसे पश्चिमी देशांतर

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Easternmost Longitude
hi: सेक्सजेसिमल रूप में निर्देशांक (डिग्री, मिनट, सेकंड) ‒ पूर्वी देशांतर

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Northernmost Latitude
hi: सेक्सजेसिमल रूप में निर्देशांक (डिग्री, मिनट, सेकंड) - सबसे उत्तरी अक्षांश

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Southernmost Latitude
hi: सेक्सजेसिमल रूप में निर्देशांक (डिग्री, मिनट, सेकंड) - सबसे दक्षिणी अक्षांश

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Westernmost Longitude
hi: दशमलव डिग्री में निर्देशांक सबसे पश्चिमी देशांतर

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Easternmost Longitude
hi: दशमलव डिग्री में निर्देशांक ‒ पूर्वी देशांतर

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Northernmost Latitude
hi: दशमलव डिग्री में निर्देशांक ‒ सबसे उत्तरी अक्षांश

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Southernmost Latitude
hi: दशमलव डिग्री में निर्देशांक ‒ सबसे दक्षिणी अक्षांश

en: Duration
hi: अवधि

en: Form of Musical Work
hi: संगीत कार्य के फार्म

en: Key or Mode of Musical Work
hi: संगीत कार्य की कुंजी या विधा

en: Type of government agency
hi: सरकारी एजेंसी का प्रकार

en: Conference or meeting code
hi: सम्मेलन या बैठक कोड

en: Cataloguing rules
hi: कैटलॉगिंग नियम

en: Subject system
hi: विषय प्रणाली

en: Title processing data
hi: शीर्षक प्रसंस्करण डेटा

en: Instruction Phrase
hi: निर्देश वाक्यांश

en: Linking Data
hi: डेटा लिंक करना

en: Authority Record Identifier
hi: प्राधिकरण रिकॉर्ड पहचानकर्ता

en: Relationship Control
hi: संबंध नियंत्रण

en: Interfield Linking Data
hi: इंटरफील्ड लिंकिंग डेटा

en: Script of Cataloguing and Script of the Base Access Point
hi: कैटलॉगिंग की स्क्रिप्ट और बेस एक्सेस प्वाइंट की स्क्रिप्ट

en: Script
hi: स्क्रिप्ट

en: Geographic area code
hi: भौगोलिक क्षेत्र कोड

en: Form or Genre or Physical Characteristics Code
hi: प्रपत्र या शैली या भौतिक विशेषता कोड

en: Relator code
hi: रिलेटर कोड

en: Script of cataloguing and script of the base access point
hi: कैटलॉगिंग की स्क्रिप्ट और बेस एक्सेस पॉइंट की स्क्रिप्ट

en: Language of cataloguing and language of the base access point
hi: कैटलॉगिंग की भाषा और बेस एक्सेस पॉइंट की भाषा

en: Entry element
hi: प्रविष्टी तत्व

en: Part of name other than entry element
hi: प्रवेश तत्व के अलावा अन्य नाम का भाग

en: Additions to names other than dates
hi: तिथियों के अलावा अन्य नामों के अतिरिक्त

en: Roman numerals
hi: रोमन संख्याएँ

en: Dates
hi: तिथियाँ

en: Expansion of initials of forename
hi: फोरनाम के आद्याक्षर का विस्तार

en: Form subdivision
hi: प्रपत्र उपखंड

en: Attribution qualifier
hi: गुण योग्यता

en: Topical subdivision
hi: सामयिक उपखंड

en: Geographical subdivision
hi: भौगोलिक उपखंड

en: Chronological subdivision
hi: कालानुक्रमिक उपखंड

en: Subdivision
hi: उपखंड

en: Addition to name or qualifier
hi: नाम या योग्यता के अलावा

en: Number of meeting and/or number of part of meeting
hi: बैठक की संख्या और/या बैठक के भाग की संख्या

en: Location of meeting
hi: बैठक का स्थान

en: Date of meeting
hi: बैठक की तिथि

en: Inverted element
hi: उल्टे तत्व

en: Part of name other than entry element and inverted element
hi: प्रवेश तत्व और उल्टे तत्व के अलावा अन्य नाम का भाग

en: Data element
hi: डाटा तत्व

en: Printer/publisher device description
hi: प्रिंटर/प्रकाशक डिवाइस विवरण

en: Motto
hi: सिद्धांत

en: Standard citation
hi: मानक उद्धरण

en: Size
hi: आकार

en: Date
hi: तिथि

en: Iconographic term
hi: प्रतीकात्मक शब्द

en: Type of family
hi: परिवार का प्रकार

en: Places associated with the family
hi: परिवार से जुड़े स्थान

en: Language of Cataloguing and Language of the Base Access Point
hi: कैटलॉगिंग की भाषा और बेस एक्सेस प्वाइंट की भाषा

en: Entry Element
hi: प्रविष्टी तत्व

en: Additions to Name of the Character
hi: चरित्र के नाम में परिवर्धन

en: General material designation
hi: सामान्य सामग्री पदनाम

en: Number of section or part
hi: अनुभाग या भाग की संख्या

en: Name of section or part
hi: अनुभाग या भाग का नाम

en: Date of publication
hi: प्रकाशन की तिथि

en: Language
hi: भाषा

en: Miscellaneous information
hi: विविध जानकारी

en: Version (or date of version)
hi: संस्करण (या संस्करण की तिथि)

en: Medium of performance (for music)
hi: प्रदर्शन का माध्यम (संगीत के लिए)

en: Numeric designation (for music)
hi: संख्यात्मक पदनाम (संगीत के लिए)

en: Key (for music)
hi: कुंजी (संगीत के लिए)

en: Arranged statement (for music)
hi: व्यवस्थित वक्तव्य (संगीत के लिए)

en: Script of cataloguing and script of the base access point.
hi: कैटलॉगिंग की स्क्रिप्ट और बेस एक्सेस पॉइंट की स्क्रिप्ट

en: Form of work
hi: काम का रूप

en: Date of work
hi: कार्य की तिथि

en: Place of origin of work
hi: काम की उत्पत्ति का स्थान

en: Original language of the work
hi: कार्य की मूल भाषा

en: Other distinguishing characteristics of a work
hi: किसी कार्य की अन्य विशिष्ट विशेषताएं

en: Authority record identifier for the related work.
hi: संबंधित कार्य के लिए प्राधिकरण रिकॉर्ड पहचानकर्ता

en: Title [Work]
hi: शीर्षक [कार्य]

en: Form of work [Work]
hi: कार्य की तिथि [कार्य]

en: Date of work [Work]
hi: कार्य की तिथि [कार्य]

en: Place of origin of work [Work]
hi: काम की उत्पत्ति का स्थान [कार्य]

en: Original language of the work [Work]
hi: काम की मूल भाषा [काम]

en: Number of section or part [Work]
hi: अनुभाग या भाग की संख्या [कार्य]

en: Name of section or part [Work]
hi: अनुभाग या भाग का नाम [कार्य]

en: Other distinguishing characteristics of a work [Work]
hi: किसी कार्य की अन्य विशिष्ट विशेषताएं [कार्य]

en: Form of the expression [Expression]
hi: अभिव्यक्ति का रूप [अभिव्यक्ति]

en: Language of the expression [Expression]
hi: अभिव्यक्ति की भाषा [अभिव्यक्ति]

en: Content type [Expression]
hi: सामग्री प्रकार [अभिव्यक्ति]

en: Date of expression [Expression]
hi: अभिव्यक्ति की तिथि [अभिव्यक्ति]

en: Medium of performance (for music) [Work]
hi: प्रदर्शन का माध्यम (संगीत के लिए) [कार्य]

en: Numeric designation (for music) [Work]
hi: संख्यात्मक पदनाम (संगीत के लिए) [कार्य]

en: Key (for music) [Work]
hi: कुंजी (संगीत के लिए) [काम]

en: Medium of performance (for music) [Expression]
hi: प्रदर्शन का माध्यम (संगीत के लिए) [अभिव्यक्ति]

en: Other characteristics of expression [Expression]
hi: अभिव्यक्ति की अन्य विशेषताएं [अभिव्यक्ति]

en: Collective title
hi: सामूहिक शीर्षक

en: Collective subtitle
hi: सामूहिक उपशीर्षक

en: Name
hi: नाम

en: Authority record identifier for the name associated with the work
hi: कार्य से जुड़े नाम के लिए प्राधिकरण रिकॉर्ड पहचानकर्ता

en: Relator Code
hi: रिलेटर कोड

en: Authority record identifier for the related work
hi: संबंधित कार्य के लिए प्राधिकरण रिकॉर्ड पहचानकर्ता

en: Name [Work]
hi: नाम [कार्य]

en: Addition to Name or Qualifier
hi: नाम या योग्यता के अलावा

en: Name of the other party
hi: दूसरी पार्टी का नाम

en: Date of legal issue or version, or date of signing
hi: कानूनी मुद्दे या संस्करण की तिथि, या हस्ताक्षर करने की तिथि

en: Form subheading
hi: फार्म की सबहडिंग

en: Conventional title
hi: पारंपरिक शीर्षक

en: Topical subject or subject category
hi: विषयगत विषय या विषय श्रेणी

en: Subject category subdivision code
hi: विषय श्रेणी उपखंड कोड

en: Subject category code
hi: विषय श्रेणी कोड

en: Topical subdivision or subject category subdivision text
hi: सामयिक उपखंड या विषय श्रेणी उपखंड पाठ

en: Country (nation state)
hi: देश (राष्ट्र राज्य)

en: State or province, etc.
hi: राज्य या प्रांत आदि.

en: Intermediate political jurisdiction
hi: इंटरमीडिएट राजनीतिक क्षेत्राधिकार

en: City, etc.
hi: शहर, आदि।

en: Venue
hi: स्थान

en: Season
hi: मौसम

en: Occasion
hi: व्यवसाय

en: Final date
hi: अंतिम तिथि

en: Subsection of city, etc.
hi: शहर का उपखंड, आदि।

en: Other geographical regions or features
hi: अन्य भौगोलिक क्षेत्र या विशेषताएं

en: Extraterrestrial areas
hi: अलौकिक क्षेत्र

en: Geographical area
hi: भौगोलिक क्षेत्र

en: Chronological Subdivision
hi: कालानुक्रमिक उपखंड

en: Script of cataloguing and base access point
hi: कैटलॉगिंग और बेस एक्सेस प्वाइंट की स्क्रिप्ट

en: Information note
hi: जानकारी नोट

en: Instruction phrase
hi: निर्देश वाक्यांश

en: Access point referred to
hi: एक्सेस प्वाइंट को संदर्भित किया गया है

en: General explanatory reference note
hi: सामान्य व्याख्यात्मक संदर्भ नोट

en: General scope note
hi: सामान्य कार्यक्षेत्र नोट

en: Text of Note
hi: नोट का पाठ

en: Biographical note
hi: जीवनी नोट

en: Activity note
hi: गतिविधि नोट

en: Occupation/Profession
hi: व्यवसाय / पेशा

en: Function/Field of activity
hi: कार्य / गतिविधि का क्षेत्र

en: Affiliation/Address
hi: संबद्धता/पता

en: Place of activity
hi: गतिविधि का स्थान

en: Dates of activity
hi: गतिविधि की तिथियाँ

en: Address
hi: पता

en: Sign
hi: संकेत

en: Geographical note
hi: भौगोलिक नोट

en: Nature of Content
hi: सामग्री की प्रकृति

en: Coverage of Content
hi: स्रोत का कवरेज

en: Historical Information
hi: ऐतिहासिक जानकारी

en: Authority record identifier
hi: प्राधिकरण रिकॉर्ड पहचानकर्ता

en: Relationship control
hi: संबंध नियंत्रण

en: Part of Name Other than Entry Element
hi: प्रवेश तत्व के अलावा अन्य नाम का भाग

en: Date of legal issue or version, or date of the signing
hi: कानूनी मुद्दे या संस्करण की तिथि, या हस्ताक्षर करने की तिथि

en: Form Subheading
hi: प्रपत्र सबहडिंग

en: Topical subject
hi: सामयिक विषय

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent
hi: भौगोलिक क्षेत्र जैसे विश्व, गोलार्द्ध, महाद्वीप

en: Form Subdivision
hi: प्रपत्र उपखंड

en: Topical Subdivision
hi: सामयिक उपखंड

en: Geographical Subdivision
hi: भौगोलिक उपखंड

en: Entry element Mandatory
hi: प्रविष्टी तत्व अनिवार्य

en: Part or role played (operas, theatrical performances, etc.)
hi: भाग या भूमिका निभाई (ओपेरा, नाट्य प्रदर्शन, आदि)

en: Authority Record Number
hi: प्राधिकरण रिकॉर्ड संख्या

en: Additions to Name Other than Dates
hi: तिथियों के अलावा अन्य नाम में जोड़

en: Roman Numerals
hi: रोमन संख्याएँ

en: Expansion of Initials of Forename
hi: फोरनाम के आद्याक्षर का विस्तार

en: Affiliation/address
hi: संबद्धता/पता

en: Subdivision (or name if entered under place)
hi: उपखंड (या नाम अगर जगह के तहत दर्ज किया गया है)

en: Number of Meeting and/or Number of Part of a Meeting
hi: बैठक की संख्या और/या बैठक के भाग की संख्या

en: Location of Meeting
hi: बैठक का स्थान

en: Date of Meeting
hi: बैठक की तिथि

en: Inverted Element
hi: उल्टे तत्व

en: Part of Name other than Entry Element and Inverted Element
hi: प्रवेश तत्व और उल्टे तत्व के अलावा अन्य नाम का भाग

en: International Standard Identifier for the Name
hi: नाम के लिए अंतर्राष्ट्रीय मानक पहचानकर्ता

en: Subject Term
hi: विषय अवधि

en: Country (Nation State)
hi: देश (राष्ट्र राज्य)

en: State or Province, etc.
hi: राज्य या प्रांत आदि.

en: Intermediate Political Jurisdiction.
hi: इंटरमीडिएट राजनीतिक क्षेत्राधिकार

en: Subsection of City, etc.
hi: शहर का उपखंड, आदि।

en: Other Geographical Regions or Features
hi: अन्य भौगोलिक क्षेत्र या विशेषताएं

en: Extraterrestrial Areas
hi: अलौकिक क्षेत्र

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent: larger area than country
hi: भौगोलिक क्षेत्र जैसे विश्व, गोलार्द्ध, महाद्वीप: देश से बड़ा क्षेत्र

en: Number of Section or Part
hi: अनुभाग या भाग की संख्या

en: Name of Section or Part
hi: अनुभाग या भाग का नाम

en: Authority record number
hi: प्राधिकरण रिकॉर्ड संख्या

en: Country
hi: देश

en: State, region, etc.
hi: राज्य, क्षेत्र, आदि।

en: County
hi: देश

en: City
hi: नगर

en: Date of beginning or unique date
hi: आरंभ की तिथि या विशिष्ट तिथि

en: UDC number, single or beginning of a range
hi: यूडीसी संख्या, एकल या किसी श्रेणी की शुरुआत

en: UDC number, end of a range
hi: यूडीसी संख्या, एक सीमा का अंत

en: Explanatory terms
hi: व्याख्यात्मक शर्तें

en: UDC edition
hi: यूडीसी संस्करण

en: Language of edition
hi: संस्करण की भाषा

en: DDC number, single or beginning of a range
hi: डीडीसी संख्या, एकल या किसी श्रेणी की शुरुआत

en: DDC number, end of a range
hi: डीडीसी संख्या, एक सीमा का अंत

en: DDC edition
hi: डीडीसी संस्करण

en: LC number, single or beginning of a range
hi: एलसी नंबर, सिंगल या रेंज की शुरुआत

en: LC number, end of a range
hi: एलसी संख्या, एक सीमा का अंत

en: Class number, single or beginning of a range
hi: वर्ग संख्या, एकल या किसी श्रेणी की शुरुआत

en: Class number, end of a range
hi: वर्ग संख्या, एक श्रेणी का अंत

en: Language of cataloguing and the base access point
hi: कैटलॉगिंग की भाषा और आधार पहुंच बिंदु

en: Agency
hi: एजेंसी

en: Date of latest transaction
hi: नवीनतम लेनदेन की तिथि

en: Citation
hi: प्रशस्ति पत्र

en: Information found
hi: जानकारी मिली

en: Citations
hi: उद्धरण

en: Note text
hi: नोट पाठ

en: Corresponding Term
hi: इसी अवधि

en: Date of Access
hi: प्रवेश की तिथि

en: Class Number
hi: वर्ग संख्या

en: Explanatory Term
hi: व्याख्यात्मक शर्त

en: Date of deprecation of URI
hi: यूआरआई के बहिष्करण की तिथि

en: Replacement access point
hi: रिप्लेसमेंट एक्सेस प्वाइंट

en: Date of the transaction
hi: लेन-देन की तिथि

en: Replaced access point
hi: एक्सेस प्वाइंट बदली गई

en: Host name
hi: मेजबान नाम

en: Access number
hi: प्रवेश संख्या

en: Compression information
hi: संपीड़न जानकारी

en: Path
hi: मार्ग

en: Date and hour of consultation and access
hi: परामर्श और पहुंच की तिथि और घंटे

en: Electronic name
hi: इलेक्ट्रॉनिक नाम

en: Uniform Resource Name
hi: यूनिफ़ॉर्म रिसोर्स का नाम

en: Processor of request
hi: प्रक्रिया का अनुरोध

en: Instruction
hi: निर्देश

en: Bits per second
hi: बिट प्रति सेकेंड

en: Password
hi: पासवर्ड

en: Logon/login
hi: लॉगऑन/लॉगिन

en: Contact for access assistance
hi: पहुंच सहायता के लिए संपर्क करें

en: Name of location of host in subfield $a
hi: उपक्षेत्र में मेजबान के स्थान का नाम $a

en: Operating system
hi: ऑपरेटिंग सिस्टम

en: Port
hi: पोर्ट

en: Electronic format type
hi: इलेक्ट्रॉनिक प्रारूप प्रकार

en: Settings
hi: सेटिंग्स

en: File size
hi: फ़ाइल आकार

en: Terminal emulation
hi: टर्मिनल अनुकरण

en: Uniform Resource Locator
hi: यूनिफ़ॉर्म रिसोर्स लोकेटर

en: Hours access method available
hi: घंटे पहुंच विधि उपलब्ध है

en: Record control number
hi: रिकॉर्ड नियंत्रण संख्या

en: Nonpublic note
hi: गैरसार्वजनिक टिप्पणी:

en: Access method
hi: प्रवेश विधियाँ

en: Public note
hi: सार्वजनिक टिप्पणी:

en: Tag of the source format field
hi: स्रोत प्रारूप फ़ील्ड का टैग

en: Indicators and subfields of the source format field
hi: स्रोत प्रारूप फ़ील्ड के संकेतक और उपक्षेत्र

en: Header
hi: शीर्षक

en: Record Identifier
hi: रिकॉर्ड पहचानकर्ता

en: Persistent Record Identifier
hi: लगातार रिकॉर्ड पहचानकर्ता

en: Version Identifier
hi: संस्करण पहचानकर्ता

en: PPN (FR)
hi: पीपीएन (एफआर)

en: International Standard Name Identifier (ISNI)
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक नाम पहचानकर्ता (आईएसएनआई)

en: International Standard Authority Data Number (Obsolete)
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक प्राधिकरण डेटा संख्या (अप्रचलित)

en: Other Identifier
hi: अन्य पहचानकर्ता

en: Other System Persistent Record Identifier
hi: अन्य सिस्टम लगातार रिकॉर्ड पहचानकर्ता

en: Other System Control Numbers
hi: अन्य सिस्टम नियंत्रण संख्या

en: International Standard Text Code (ISTC)
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक पाठ कोड (आईएसटीसी)

en: International Standard Musical Work Code (ISWC)
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक संगीत कार्य कोड (ISWC)

en: International Standard Audiovisual Number (ISAN)
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक दृश्य-श्रव्य संख्या (ISAN)

en: International Standard Recording Code (ISRC)
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक रिकॉर्डिंग कोड (ISRC)

en: General Processing Data
hi: सामान्य प्रसंस्करण डेटा

en: Language of the Entity
hi: इकाई की भाषा

en: Nationality of the Entity
hi: इकाई की राष्ट्रीयता

en: Coded Data Field: Entity Name as Subject Access Point
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: विषय पहुंच बिंदु के रूप में इकाई का नाम

en: Coded Data Field: Personal Name
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: व्यक्तिगत नाम

en: Coded Data Field: Time Period of Work Content
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: कार्य सामग्री की समय अवधि

en: Coded Data Field: Territorial or Geographical Name
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: प्रादेशिक या भौगोलिक नाम

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings, Visual Projections, Musical Compositions and Performances
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: ध्वनि रिकॉर्डिंग की अवधि, दृश्य अनुमान, संगीत रचनाएं और प्रदर्शन

en: Coded Data Field: Form of Musical Work and Key or Mode
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: संगीत कार्य का रूप और कुंजी या मोड

en: Coded Data Field: Corporate Name
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: कॉर्पोरेट नाम

en: RULES
hi: नियम

en: Coded Data Field: Title
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: शीर्षक

en: Geographic Area Code
hi: भौगोलिक क्षेत्र कोड

en: Coded Data Field: Form, Genre or Physical Characteristics
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: प्रपत्र, शैली या भौतिक विशेषताएं

en: Authorized Access Point - Personal Name
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - व्यक्तिगत नाम

en: Authorized Access Point - Corporate Body Name
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - कॉर्पोरेट बॉडी का नाम

en: Authorized Access Point - Territorial or Geographical Name
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - प्रादेशिक या भौगोलिक नाम

en: Authorized Access Point - Trademark
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - ट्रेडमार्क

en: Authorized Access Point - Printer/Publisher Device
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - प्रिंटर / प्रकाशक डिवाइस

en: Authorized Access Point - Family Name
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - परिवार का नाम

en: Authorized Access Point - Character
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - चरित्र

en: Authorized Access Point - Title
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - शीर्षक

en: Authorized Access Point - Title (Work)
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - शीर्षक (कार्य)

en: Authorized Access Point - Title (Expression) (Provisional)
hi: प्राधिकृत एक्सेस प्वाइंट - शीर्षक (अभिव्यक्ति) (अनंतिम)

en: Authorized Access Point - Collective Title
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - सामूहिक शीर्षक

en: Authorized Access Point - Name/Title
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - नाम/ शीर्षक

en: Authorized Access Point - Name/Title (Work)
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - नाम/शीर्षक (कार्य)

en: Authorized Access Point - Name/Title (Expression)
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - नाम/शीर्षक (अभिव्यक्ति)

en: Authorized Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - कानूनी और धार्मिक ग्रंथों के लिए पारंपरिक नाम/शीर्षक

en: Authorized Access Point - Name/Collective Title
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - नाम/सामूहिक शीर्षक

en: Authorized Access Point - Topical Subject
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - सामयिक विषय

en: Authorized Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - प्रकाशन का स्थान और तिथि, प्रदर्शन, उद्गम, आदि।

en: Authorized Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - फॉर्म, शैली या भौतिक विशेषताएं

en: Information Note
hi: जानकारी नोट

en: Textual See Also Reference Note
hi: पाठ्य यह भी देखें संदर्भ नोट

en: Textual See Reference Note
hi: पाठ्य संदर्भ देखें नोट

en: General Explanatory Reference Note
hi: सामान्य व्याख्यात्मक संदर्भ नोट

en: General Scope Note
hi: सामान्य कार्यक्षेत्र नोट

en: Users/Intended Audience Note
hi: उपयोगकर्ता/इच्छित ऑडियंस नोट

en: Biography and Activity Note
hi: जीवनी और गतिविधि नोट

en: Activity Note Pertaining to Printer/Publisher
hi: प्रिंटर/प्रकाशक से संबंधित गतिविधि नोट

en: Geographical Note
hi: भौगोलिक नोट

en: Note on Work
hi: काम पर नोट

en: Variant Access Point - Personal Name
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - व्यक्तिगत नाम

en: Variant Access Point - Corporate Body Name
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - कॉर्पोरेट बॉडी का नाम

en: Variant Access Point - Territorial or Geographical Name
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - प्रादेशिक या भौगोलिक नाम

en: Variant Access Point - Trademark
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - ट्रेडमार्क

en: Variant Access Point - Printer/Publisher Device
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - प्रिंटर / प्रकाशक डिवाइस

en: Variant Access Point - Family Name
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - परिवार नाम

en: Variant Access Point - Character
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - कैरेक्टर

en: Variant Access Point - Title
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - शीर्षक

en: Variant Access Point - Title (Work)
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - शीर्षक (कार्य)

en: Variant Access Point - Title (Expression) (Provisional)
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - शीर्षक (अभिव्यक्ति) (अनंतिम)

en: Variant Access Point - Name/Title
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - नाम/ शीर्षक

en: Variant Access Point - Name/Title (Work)
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - नाम/शीर्षक (कार्य)

en: Variant Access Point - Name/Title (Expression)
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - नाम/शीर्षक (अभिव्यक्ति)

en: Variant Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - कानूनी और धार्मिक ग्रंथों के लिए पारंपरिक नाम/शीर्षक

en: Variant Access Point - Name/Collective Title
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - नाम/सामूहिक शीर्षक

en: Variant Access Point - Topical Subject
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - सामयिक विषय

en: Variant access point - Place and date of publication, performance, provenance etc.
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - प्रकाशन, प्रदर्शन, उद्गम आदि का स्थान और तारीख।

en: Variant Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
hi: वेरिएंट एक्सेस प्वाइंट - फॉर्म, शैली या भौतिक विशेषताएं

en: Related Access Point - Personal Name
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट- व्यक्तिगत नाम

en: Related Access Point - Personal Name with Responsibility for the Work
hi: संबंधित एक्सेस प्वाइंट - कार्य के लिए जिम्मेदारी के साथ व्यक्तिगत नाम

en: Related Access Point - Personal Name for a Contributor Associated with the Expression
hi: संबंधित एक्सेस प्वाइंट - अभिव्यक्ति से जुड़े योगदानकर्ता के लिए व्यक्तिगत नाम

en: Related Access Point - Corporate Body Name
hi: संबंधित एक्सेस प्वाइंट - कॉर्पोरेट बॉडी का नाम

en: Related Access Point - Corporate Body Name with Responsibility for the Work
hi: संबंधित पहुंच बिंदु - कार्य के लिए जिम्मेदारी के साथ कॉर्पोरेट निकाय का नाम

en: Related Access Point - Corporate Body Name for a Contributor Associated with the Expression
hi: संबंधित एक्सेस प्वाइंट - अभिव्यक्ति के साथ जुड़े योगदानकर्ता के लिए कॉर्पोरेट निकाय का नाम

en: Related Access Point - Territorial or Geographical Name
hi: संबंधित पहुंच बिंदु - प्रादेशिक या भौगोलिक नाम

en: Related Access Point - Trademark
hi: संबंधित एक्सेस प्वाइंट - ट्रेडमार्क

en: Related Access Point - Printer/Publisher Device
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - प्रिंटर / प्रकाशक डिवाइस

en: Related Access Point - Family Name
hi: संबंधित एक्सेस प्वाइंट - परिवार नाम

en: Related Access Point - Family Name with Responsibility for the Work
hi: संबंधित एक्सेस प्वाइंट - काम के लिए जिम्मेदारी के साथ परिवार का नाम

en: Related Access Point - Family Name for a Associated with the Expression
hi: संबंधित एक्सेस प्वाइंट - अभिव्यक्ति के साथ संबद्ध के लिए परिवार का नाम

en: Related Access Point - Character
hi: संबंधित एक्सेस प्वाइंट - चरित्र

en: Related Access Point - Title
hi: संबंधित एक्सेस प्वाइंट - शीर्षक

en: Related Access Point - Title (Work)
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - शीर्षक (कार्य)

en: Related Access Point - Title (Expression) (Provisional)
hi: संबंधित एक्सेस प्वाइंट - शीर्षक (अभिव्यक्ति) (अनंतिम)

en: Related Access Point - Name/Title
hi: अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - नाम/ शीर्षक

en: Related Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
hi: संबंधित पहुंच बिंदु - कानूनी और धार्मिक ग्रंथों के लिए पारंपरिक नाम/शीर्षक

en: Related Access Point - Name/Collective Title
hi: संबंधित पहुंच बिंदु - नाम/सामूहिक शीर्षक

en: Related Access Point - Topical Subject
hi: संबंधित एक्सेस प्वाइंट - सामयिक विषय

en: Related Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
hi: संबंधित पहुंच बिंदु - प्रकाशन का स्थान और तिथि, प्रदर्शन, उद्गम, आदि।

en: Related Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
hi: संबंधित एक्सेस प्वाइंट - फॉर्म, शैली या भौतिक विशेषताएं

en: Subject Access Point - Personal Name
hi: विषय एक्सेस प्वाइंट - व्यक्तिगत नाम

en: Subject Access Point - Corporate Body Name
hi: विषय एक्सेस प्वाइंट - कॉरपोरेट बॉडी का नाम

en: Subject Access Point - Family Name
hi: विषय एक्सेस प्वाइंट - परिवार नाम

en: Subject Access Point - Topical Name
hi: विषय एक्सेस प्वाइंट - सामयिक नाम

en: Subject Access Point - Geographical Name
hi: विषय एक्सेस प्वाइंट - भौगोलिक नाम

en: Subject Access Point - Uncontrolled Subject Terms
hi: विषय एक्सेस प्वाइंट - अनियंत्रित विषय शर्तें

en: Subject Access Point - Trademark
hi: विषय एक्सेस प्वाइंट - ट्रेडमार्क

en: Subject Access Point - Hierarchical Geographical Name
hi: विषय एक्सेस प्वाइंट - पदानुक्रमित भौगोलिक नाम

en: Subject Access Point - Title (Work)
hi: विषय एक्सेस प्वाइंट - शीर्षक (कार्य)

en: Subject Access Point - Title (Expression)
hi: विषय एक्सेस प्वाइंट - शीर्षक (अभिव्यक्ति)

en: Place(s) and Date(s) Associated with the Entity
hi: संस्था के साथ संबद्ध स्थान (स्थानों) और तिथियां

en: Subject Access Point - Name/Title (Work)
hi: विषय एक्सेस प्वाइंट - नाम/शीर्षक (कार्य)

en: Subject Access Point - Name/Title (Expression)
hi: विषय एक्सेस प्वाइंट - नाम/शीर्षक (अभिव्यक्ति)

en: Universal Decimal Classification (UDC)
hi: यूनिवर्सल दशमलव वर्गीकरण (UDC)

en: Dewey Decimal Classification (DDC)
hi: डेवी दशमलव वर्गीकरण (DDC)

en: Library of Congress Classification (LCC)
hi: लाइब्रेरी ऑफ काग्रेंस वर्गीकरण (LCC)

en: Other Classification Numbers
hi: अन्य वर्गीकरण संख्या

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Personal Name
hi: अन्य भाषा और/या स्क्रिप्ट में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - व्यक्तिगत नाम

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Corporate Body Name
hi: अन्य भाषा और/या स्क्रिप्ट में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - कॉर्पोरेट बॉडी का नाम

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Territorial or Geographical Name
hi: अन्य भाषा और/या लिपि में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - प्रादेशिक या भौगोलिक नाम

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Trademark
hi: अन्य भाषा और/या स्क्रिप्ट में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - ट्रेडमार्क

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Printer/Publisher Device
hi: अन्य भाषा और/या स्क्रिप्ट में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - प्रिंटर/प्रकाशक डिवाइस

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Family Name
hi: अन्य भाषा और/या स्क्रिप्ट में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - परिवार का नाम

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Character
hi: अन्य भाषा और/या स्क्रिप्ट में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - चरित्र

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title
hi: अन्य भाषा और/या स्क्रिप्ट में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - शीर्षक

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Work)
hi: अन्य भाषा और/या स्क्रिप्ट में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - शीर्षक (कार्य)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Expression) (Provisional)
hi: अन्य भाषा और/या स्क्रिप्ट में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - शीर्षक (अभिव्यक्ति) (अनंतिम)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title
hi: अन्य भाषा और/या लिपि में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - नाम/शीर्षक

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Work)
hi: अन्य भाषा और/या लिपि में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - नाम/शीर्षक (कार्य)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Expression)
hi: अन्य भाषा और/या लिपि में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - नाम/शीर्षक (अभिव्यक्ति)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
hi: अन्य भाषा और/या लिपि में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - कानूनी और धार्मिक ग्रंथों के लिए पारंपरिक नाम/शीर्षक

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Collective Title
hi: अन्य भाषा और/या स्क्रिप्ट में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - नाम/सामूहिक शीर्षक

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Topical Subject
hi: अन्य भाषा और/या स्क्रिप्ट में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - सामयिक विषय

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
hi: अन्य भाषा और/या लिपि में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - प्रकाशन, प्रदर्शन, उद्गम, आदि का स्थान और तिथि।

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Form, Genre or Physical Characteristics
hi: अन्य भाषा और/या स्क्रिप्ट में अधिकृत एक्सेस प्वाइंट - फॉर्म, शैली या भौतिक विशेषताएं

en: Originating Source
hi: उत्पत्ति का स्रोत

en: Source Data Found
hi: स्रोत डेटा मिला

en: Source Data Not Found
hi: स्रोत डेटा नही मिला

en: Usage or Scope Information
hi: उपयोग या कार्यक्षेत्र की जानकारी

en: Corresponding Data in Other Systems
hi: अन्य प्रणालियों में संगत डेटा

en: Example Under Note
hi: नोट के तहत उदाहरण

en: General Cataloguer's Note
hi: सामान्य सूचीपत्र नोट

en: Deleted Access Point Information
hi: हटाए गए एक्सेस प्वाइंट की जानकारी

en: Replaced Access Point Information
hi: एक्सेस प्वाइंट की जानकारी बदली गई

en: Electronic Location and Access
hi: इलेक्ट्रॉनिक स्थान और एक्सेस

en: Data Not Converted From Source Format
hi: स्रोत प्रारूप से डेटा परिवर्तित नहीं किया गया

en: Default
hi: चूक

en: Personal Name
hi: व्यक्तिगत नाम

en: Corporate Body Name
hi: कॉर्पोरेट निकाय का नाम

en: Territorial or Geographical Name
hi: प्रादेशिक या भौगोलिक नाम

en: Trademark
hi: ट्रेडमार्क

en: Printer/Publisher Device
hi: प्रिंटर/प्रकाशक उपकरण

en: Family Name
hi: परिवार का नाम

en: Character
hi: स्वरूप

en: Title
hi: शीर्षक

en: Title (Work)
hi: शीर्षक (कार्य)

en: Title (Expression)
hi: शीर्षक (अभिव्यक्ति)

en: Collective Title
hi: सामूहिक शीर्षक

en: Name/Title
hi: नाम/शीर्षक

en: Name/Title (Work)
hi: नाम/शीर्षक (कार्य)

en: Name/Title (Expression)
hi: नाम/शीर्षक (अभिव्यक्ति)

en: Name/Collective Title
hi: नाम/सामूहिक शीर्षक

en: Topical Subject
hi: सामयिक विषय

en: Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
hi: प्रकाशन, प्रदर्शन, उद्गम, आदि का स्थान और तिथि।

en: Form, Genre or Physical Characteristics
hi: प्रपत्र, शैली या भौतिक विशेषताएं

en: Default UNIMARC Standard Authority types:
hi: डिफ़ॉल्ट मार्क21 मानक प्राधिकरण प्रकार:

en: vocal a cappella music
hi: वोकल ए कैपेला म्यूजिक

en: instrumental music
hi: वाद्य संगीत

en: vocal and instrumental music
hi: मुखर और वाद्य संगीत

en: electroacoustic music
hi: इलेक्ट्रोकॉस्टिक संगीत

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
hi: मिश्रित मीडिया संगीत (इलेक्ट्रोकॉस्टिक और अन्य मीडिया)

en: undefined,variable
hi: अपरिभाषित, चर

en: other
hi: अन्य

en: cartographic tactile image
hi: कार्टोग्राफिक स्पर्श छवि

en: computer dataset
hi: कंप्यूटर डाटासेट

en: computer program
hi: कम्प्यूटर कार्यक्रम

en: cartographic dataset
hi: कार्टोग्राफिक डेटासेट

en: cartographic three-dimensional form
hi: कार्टोग्राफिक त्रि-आयामी रूप

en: cartographic image
hi: कार्टोग्राफिक छवि

en: cartographic moving image
hi: कार्टोग्राफिक मूविंग इमेज

en: cartographic tactile three-dimensional form
hi: कार्टोग्राफिक स्पर्श त्रि-आयामी रूप

en: notated music
hi: Notated संगीत

en: notated movement
hi: विख्यात आंदोलन

en: performed music
hi: संगीत प्रदर्शन किया

en: sounds
hi: लगता है

en: spoken word
hi: बोले गए शब्द

en: still image
hi: स्टिल छवि

en: tactile three-dimensional form
hi: स्पर्शनीय त्रि-आयामी रूप

en: tactile image
hi: स्पर्शनीय छवि

en: tactile notated music
hi: स्पर्श नोट संगीत

en: tactile notated movement
hi: स्पर्शनीय नोटेड आंदोलन

en: tactile text
hi: स्पर्श पाठ

en: three-dimensional form
hi: त्रि-आयामी रूप

en: two-dimensional moving image
hi: दो आयामी चलती छवि

en: three-dimensional moving image
hi: त्रि-आयामी चलती छवि

en: text
hi: पाठ

en: audio
hi: ऑडियो

en: electronic
hi: इलेक्ट्रॉनिक

en: microform
hi: माइक्रोफॉर्म

en: microscopic
hi: माइक्रोस्कोपिक

en: projected
hi: अनुमानित

en: stereographic
hi: स्टिरिओग्राफ़िक

en: video
hi: विडियो

en: multiple media
hi: एकाधिक मीडिया

en: unmediated
hi: मध्यस्थता

en: other media
hi: अन्य मीडिया

en: computer
hi: कंप्यूटर

en: unspecified
hi: अनिर्दिष्ट

en: Reproduction is not complete
hi: प्रजनन पूरा नहीं हुआ है

en: Reproduction is complete
hi: प्रजनन पूरा हो गया है

en: undetermined
hi: अनिर्धारित

en: Acquisition framework
hi: अधिग्रहण ढांचा

en: Default UNIMARC bibligraphic framework in English.
hi: अंग्रेजी में डिफ़ॉल्ट युनिमार्क ग्रंथसूची ढांचा

en: Withdrawn status
hi: वापस ले लिया स्थिति

en: Damaged status
hi: क्षतिग्रस्त स्तर

en: Lost status
hi: स्तर खोया

en: Use restrictions
hi: उपयोग प्रतिबंध

en: Date acquired
hi: दिनांक को प्राप्त

en: Copy number
hi: कापी नंबर

en: Uniform resource identifier
hi: यूनिफॉर्म रिसोर्स पहचानकर्ता

en: Coded location qualifier
hi: कोडित स्थान क्वालीफायर

en: Koha itemnumber (autogenerated)
hi: कोहा आइटमसंख्या (ऑटोजनरेटेड)

en: Source of acquisition
hi: अधिग्रहण के स्रोत

en: Home library
hi: होम लाइब्रेरी

en: Current library
hi: वर्तमान लाइब्रेरी

en: Shelving location
hi: शैल्विग स्थान

en: Barcode
hi: बारकोड

en: Cost, replacement price
hi: लागत, प्रतिस्थापन कीमत

en: Collection
hi: संग्रह

en: Price effective from
hi: मूल्य से प्रभावी

en: Inventory number
hi: इन्वेंटरी संख्या

en: Full call number
hi: पूर्ण कॉल नंबर

en: Materials specified (bound volume or other part)
hi: निर्दिष्ट सामग्री (बाउंड वॉल्यूम या अन्य भाग)

en: Date last checked out
hi: आइटम  अंतिम चेक आउट

en: Checked out
hi: चेकआउट

en: Not for loan
hi: नहीं ऋण के लिए

en: Cost, normal purchase price
hi: लागत, सामान्य खरीद मूल्य

en: Shelving control number
hi: शैल्विग नियंत्रण संख्या

en: Total holds
hi: कुल होल्डस

en: Serial enumeration / chronology
hi: सीरियल गणन/कालक्रम

en: Total checkouts
hi: कुल चैकआउट

en: Total renewals
hi: कुल नवीनीकरण

en: Date last seen
hi: पिछले देखा दिनांक

en: Non-public note
hi: गैर-सार्वजनिक टिप्पणी

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Ensembles
hi: [अप्रचलित] कलाकारों की टुकड़ी के लिए उपकरण या आवाज

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Soloists
hi: [अप्रचलित] एकल कलाकारों के लिए उपकरण या आवाज़ें

en: Institution to which the Field Applies
hi: संस्थान जिस पर फील्ड लागू होता है

en: Number (ISBN)
hi: संख्या (आईएसबीएन)

en: Terms of Availability and/or Price
hi: उपलब्धता और/या कीमत की शर्तें

en: Erroneous ISBN
hi: त्रुटिपूर्ण ISBN

en: Number (ISSN)
hi: संख्या (आईएसएसएन)

en: ISSN-L or linking ISSN
hi: आईएसएसएन-एल या आईएसएसएन को लिंक करना

en: Cancelled ISSN-L
hi: रद्द किया गया आईएसएसएन-एल

en: Cancelled ISSN
hi: रद्द किया गया आईएसएसएन

en: Erroneous ISSN or ISSN-L
hi: त्रुटिपूर्ण ISSN या ISSN-L

en: Fingerprint System Code
hi: फिंगरप्रिंट तंत्र कोड

en: Fingerprint
hi: फिंगरप्रिंट

en: Number (ISMN)
hi: संख्या (आईएसएमएन)

en: Erroneous ISMN
hi: त्रुटिपूर्ण ISMN

en: Erroneous Article Identifier
hi: त्रुटिपूर्ण लेख पहचानकर्ता

en: Number (ISRN)
hi: संख्या (आईएसआरएन)

en: Cancelled/Invalid/Erroneous ISRN
hi: रद्द/अमान्य/त्रुटिपूर्ण ISRN

en: Number (ISRC)
hi: संख्या (आईएसआरसी)

en: Terms of Availability and/or Price [Obsolete]
hi: उपलब्धता और/या कीमत की शर्तें [अप्रचलित]

en: Country Code
hi: देश कोड

en: Erroneous number
hi: त्रुटिपूर्ण संख्या

en: Erroneous Number
hi: त्रुटिपूर्ण संख्या

en: System Control Number
hi: सिस्टम कंट्रोल नंबर

en: Cancelled or Invalid Control Number
hi: रद्द या अमान्य नियंत्रण संख्या

en: System code for musical notation
hi: संगीत संकेतन के लिए सिस्टम कोड

en: CODEN
hi: कोडअंक

en: Erroneous CODEN
hi: त्रुटिपूर्ण कोडन

en: Terms of availability and/or price
hi: उपलब्धता और/या कीमत की शर्तें

en: Erroneous publisher's number
hi: त्रुटिपूर्ण प्रकाशक नंबर

en: Standard Number
hi: मानक संख्या

en: Additional codes following standard number or code
hi: मानक संख्या या कोड के बाद अतिरिक्त कोड

en: Erroneous Number or Code
hi: त्रुटिपूर्ण संख्या या कोड

en: Language of Text, Soundtrack etc.
hi: पाठ, साउंडट्रैक आदि की भाषा।

en: Language of Intermediate Text when Item is Not Translated from Original
hi: इंटरमीडिएट टेक्स्ट की भाषा जब मूल से आइटम का अनुवाद नहीं किया जाता है

en: Language of Original Work
hi: मूल कार्य की भाषा

en: Language of Summary
hi: सारांश की भाषा

en: Language of Contents Page
hi: सामग्री पृष्ठ की भाषा

en: Language of Title Page if Different from Text
hi: शीर्षक पृष्ठ की भाषा यदि पाठ से भिन्न है

en: Language of Title Proper if Not First Language of Text, Soundtrack, etc.
hi: शीर्षक की भाषा यदि प्रथम नहीं तो पाठ, साउंडट्रैक आदि की भाषा।

en: Language of Libretto, etc.
hi: लिब्रेटो की भाषा, आदि।

en: Language of Accompanying Material
hi: साथ देने वाली सामग्री की भाषा

en: Language of Subtitles
hi: उपशीर्षक की भाषा

en: Source of non-ISO code
hi: गैर-आईएसओ कोड का स्रोत

en: Country of publication
hi: प्रकाशन का देश

en: Locality (non-ISO)
hi: इलाका (non-ISO)

en: Locality (ISO)
hi: इलाका (ISO)

en: Monograph Coded Data
hi: मोनोग्राफ कोडित डेटा

en: Form of resource: Coded Data: Medium Designator
hi: संसाधन का रूप: कोडित डेटा: मध्यम डिज़ाइनर

en: Continuing resource Coded Data
hi: सतत संसाधन कोडित डेटा

en: Coded Data - General
hi: कोडित डेटा - सामान्य

en: Motion Picture Coded Data - Archival
hi: मोशन पिक्चर कोडित डेटा - अभिलेखीय

en: Coded Data for Graphics
hi: ग्राफिक्स के लिए कोडित डेटा

en: Coded Data for Three-Dimensional Artefacts and Realia
hi: त्रि-आयामी कलाकृतियों और वास्तविकता के लिए कोडित डेटा

en: Cartographic Material Coded Data (General)
hi: कार्टोग्राफिक सामग्री कोडित डेटा (सामान्य)

en: Cartographic Material Coded Data: Physical attributes (General)
hi: कार्टोग्राफिक सामग्री कोडित डेटा: भौतिक विशेषताएं (सामान्य)

en: Aerial Photography and Remote Sensing Coded Data: Physical Attributes
hi: हवाई फोटोग्राफी और रिमोट सेंसिंग कोडित डेटा: भौतिक गुण

en: Type of Scale
hi: स्केल का प्रकार

en: Constant Ratio Linear Horizontal Scale
hi: स्थिर अनुपात रैखिक क्षैतिज पैमाना

en: Constant Ratio Linear Vertical Scale
hi: स्थिर अनुपात रैखिक लंबवत स्केल

en: Co-ordinates - Westernmost Longitude
hi: निर्देशांक - पश्चिमी देशांतर

en: Co-ordinates - Easternmost Longitude
hi: निर्देशांक - सबसे पूर्वी देशांतर

en: Co-ordinates - Northernmost Latitude
hi: निर्देशांक - सबसे उत्तरी अक्षांश

en: Co-ordinates - Southernmost Latitude
hi: निर्देशांक - सबसे दक्षिणी अक्षांश

en: Angular Scale
hi: कोणीय पैमाना

en: Declination - Northern Limit
hi: झुकाव - उत्तरी सीमा

en: Declination - Southern Limit
hi: झुकाव - दक्षिणी सीमा

en: Right ascension - Eastern Limits
hi: दायां आरोहण - पूर्वी सीमा

en: Right ascension - Western Limits
hi: दायां आरोहण - पश्चिमी सीमा

en: Equinox
hi: विषुव

en: Epoch
hi: युग

en: Planet
hi: ग्रह

en: Character of Image
hi: छवि का स्वरूप

en: Form of Cartographic Item
hi: कार्टोग्राफिक आइटम के फार्म

en: Presentation Technique for Photographic or Non-Photographic Image
hi: फोटोग्राफिक या गैर-फोटोग्राफिक छवि के लिए प्रस्तुति तकनीक

en: Position of Platform for Photographic or Remote Sensing Image
hi: फोटोग्राफिक या रिमोट सेंसिंग इमेज के लिए प्लेटफॉर्म की स्थिति

en: Category of Satellite for Remote Sensing Image
hi: रिमोट सेंसिंग छवि के लिए सैटेलाइट की श्रेणी

en: Name of Satellite for Remote Sensing Image
hi: रिमोट सेंसिंग इमेज के लिए सैटेलाइट का नाम

en: Recording Technique for Remote Sensing Image
hi: रिमोट सेंसिंग इमेज के लिए रिकॉर्डिंग तकनीक

en: Format of Notated Music
hi: नोटेटेड संगीत का प्रारूप

en: Literary Text Indicator (Non-Music Performance)
hi: साहित्यिक पाठ संकेतक (गैर-संगीत प्रदर्शन)

en: Multiple Musical Format
hi: एकाधिक संगीत प्रारूप

en: Sound Recording Coded Data (General)
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग कोडित डेटा (सामान्य)

en: Sound Recording Coded Data (Detail)
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग कोडित डेटा (विवरण)

en: Key or mode of Musical Work
hi: संगीत कार्य की कुंजी या विधा

en: Microform Coded Data Physical Attributes
hi: माइक्रोफॉर्म कोडित डेटा भौतिक गुण

en: Spheroid
hi: उपगोल

en: Horizontal Datum
hi: क्षैतिज डाटाम

en: Grid and Referencing System
hi: ग्रिड और संदर्भ प्रणाली

en: Overlapping and Referencing System
hi: ओवरलैपिंग और संदर्भ प्रणाली

en: Secondary Grid and Referencing System
hi: माध्यमिक ग्रिड और संदर्भ प्रणाली

en: Vertical Datum
hi: लंबवत डेटा

en: Unit of Measurement of Heighting
hi: ऊंचाई मापने की इकाई

en: Contour Interval
hi: समोच्च अंतराल

en: Supplementary Contour Interval
hi: पूरक कंटूर अंतराल

en: Unit of Measurement of Bathymetry
hi: बाथिमेट्री के मापन की इकाई

en: Bathymetric Interval
hi: बाथिमेट्रिक अंतराल

en: Supplementary Bathymetric Interval
hi: पूरक बाथिमेट्रिक अंतराल

en: Coded Data for Electronic Resources
hi: इलेक्ट्रॉनिक संसाधनों के लिए कोडित डेटा

en: Antiquarian Coded Data - General
hi: पुरातात्त्विक कोडित डाटा - सामान्य

en: Coded data - Copy specific attributes
hi: कोडित डेटा - विशिष्ट विशेषताओं की प्रतिलिपि बनाएँ

en: Binding specific characteristics
hi: जिल्दबंदी विशिष्ट विशेषताएं

en: Age
hi: उम्र

en: Binding State of Preservation code - specific
hi: परिरक्षण कोड की जिल्दबंदी स्थिति - विशिष्ट

en: Body of the Book Specific Characteristics
hi: पुस्तक का मुख्य भाग विशिष्ट विशेषताएं

en: Body of the Book State of Preservation Code - specific
hi: पुस्तक का मुख्य भाग परिरक्षण संहिता की स्थिति - विशिष्ट

en: Type of Performance Medium
hi: प्रदर्शन माध्यम का प्रकार

en: Instrument/Voice, Conductor, Other Performer or Device
hi: उपकरण/आवाज, कंडक्टर, अन्य कलाकार या उपकरण

en: Type of Ensemble
hi: पहनावा का प्रकार

en: Group within Larger Ensemble
hi: बड़े समूह में समूह

en: Number of Parts
hi: भागों की संख्या

en: Number of Players
hi: खिलाड़ियों की संख्या

en: Type of performance medium
hi: प्रदर्शन माध्यम का प्रकार

en: Instrument or Voice Soloist
hi: वाद्य यंत्र या आवाज एकल कलाकार

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Not Included in an Ensemble
hi: वाद्य यंत्र या आवाज गैर-एकल कलाकार, कंडक्टर, अन्य कलाकार या उपकरण, एक कलाकारों की टुकड़ी में शामिल नहीं है

en: Vocal or Instrumental Ensemble
hi: वोकल या इंस्ट्रुमेंटल एनसेंबल

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Included in an Ensemble
hi: वाद्य यंत्र या आवाज गैर-एकल कलाकार, कंडक्टर, अन्य कलाकार या उपकरण, एक कलाकारों की टुकड़ी में शामिल

en: Specific Instrument
hi: विशिष्ट संसाधन

en: ISBD Content form Code
hi: आईएसबीडी सामग्री प्रपत्र कोड

en: ISBD Content Qualification Code
hi: आईएसबीडी सामग्री योग्यता कोड

en: Other Coding for Content Form
hi: सामग्री प्रपत्र के लिए अन्य कोडिंग

en: ISBD Media Type Code
hi: आईएसबीडी मीडिया टाइप कोड

en: Other Coding for Media Type
hi: मीडिया प्रकार के लिए अन्य कोडिंग

en: Materials specified
hi: सामग्री निर्दिष्ट

en: Type of Carrier Code
hi: कैरियर कोड का प्रकार

en: Title Proper
hi: शीर्षक उचित

en: General Material Designation
hi: सामान्य सामग्री पदनाम

en: Title Proper by Another Author
hi: किसी अन्य लेखक द्वारा उचित शीर्षक

en: Other Title Information
hi: अन्य शीर्षक जानकारी

en: First Statement of Responsibility
hi: उत्तरदायित्व का पहला वक्तव्य

en: Subsequent Statement of Responsibility
hi: उत्तरदायित्व का बाद का वक्तव्य

en: Number of a Part
hi: एक भाग की संख्या

en: Name of a Part
hi: एक भाग का नाम

en: Inclusive dates
hi: समावेशी तारीखें

en: Bulk dates
hi: बल्क दिनांक

en: Title page information following the title proper (for older monographic publications)
hi: शीर्षक पृष्ठ की जानकारी उचित शीर्षक के बाद (पुराने मोनोग्राफिक प्रकाशनों के लिए)

en: Volume Designation
hi: वॉल्यूम पदनाम

en: Language of Parallel Title Proper
hi: समानांतर शीर्षक की भाषा उपयुक्त

en: Content form
hi: सामग्री प्रपत्र

en: Content qualification
hi: सामग्री योग्यता

en: Media type
hi: सामग्री प्रकार

en: Issue Statement
hi: इश्यू स्टेटमेंट

en: Parallel Edition Statement
hi: समानांतर संस्करण वक्तव्य

en: Statement of Responsibility Relating to Edition
hi: संस्करण से संबंधित उत्तरदायित्व का विवरण

en: Mathematical Data Statement
hi: गणितीय डेटा स्टेटमेंट

en: Statement of scale
hi: पैमाने का विवरण

en: Statement of projection
hi: प्रक्षेपण का विवरण

en: Statement of coordinates
hi: निर्देशांक का विवरण

en: Right ascension and declination
hi: दायां आरोहण और पतन

en: Statement of equinox
hi: विषुव का विवरण

en: Numbering: Dates and Volume Designations
hi: नंबरिंग: तिथियां और वॉल्यूम पदनाम

en: Source of Numbering Information
hi: नंबरिंग जानकारी का स्रोत

en: Printed Music Specific Statement
hi: मुद्रित संगीत विशिष्ट वक्तव्य

en: Parallel Printed Music Specific Statement(s)
hi: समानांतर मुद्रित संगीत विशिष्ट विवरण

en: Place of Publication, Distribution, etc.
hi: प्रकाशन का स्थान, वितरण, आदि.

en: Address of Publisher, Distributor, etc.
hi: प्रकाशक, वितरक आदि का पता

en: Name of Publisher, Distributor, etc.
hi: प्रकाशक, वितरक आदि का नाम, आदि.

en: Date of Publication, Distribution, etc.
hi: प्रकाशन, वितरण आदि की तिथि

en: Place of Manufacture
hi: निर्माण का स्थान

en: Address of Manufacturer
hi: निर्माता का पता

en: Name of Manufacturer
hi: निर्माता का नाम

en: Date of Manufacture
hi: उत्पादन की तारीख

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the main source of information
hi: सूचना के मुख्य स्रोत में पाए जाने के अनुसार लिखित सूचना का मुद्रण और/या प्रकाशन करना

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the colophon
hi: मुद्रण और/या प्रकाशन सूचना को कोलोफ़ोन में पाए जाने के रूप में प्रतिलेखित किया गया है

en: Place of Publication, Production, Distribution or Manufacture
hi: प्रकाशन, उत्पादन, वितरण या निर्माण का स्थान

en: Address of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
hi: प्रकाशक, निर्माता, वितरक या निर्माता का पता

en: Name of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
hi: प्रकाशक, निर्माता, वितरक या निर्माता का नाम

en: Date of Publication, Production, Distribution or Manufacture or Copyright Notice
hi: प्रकाशन, उत्पादन, वितरण या निर्माण या कॉपीराइट नोटिस की तिथि

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information
hi: सूचना के मुख्य स्रोत में मिली के रूप में लिखित सूचना का मुद्रण और/या प्रकाशन

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon
hi: मुद्रण और/या प्रकाशन सूचना को कोलोफ़ोन में मिली के रूप में प्रतिलेखित किया गया

en: Specific Material Designation and Extent of Item
hi: विशिष्ट सामग्री पदनाम और आइटम की सीमा

en: Materials and Technique display
hi: सामग्री और तकनीक प्रदर्शन

en: Other Physical Details
hi: अन्य भौतिक विवरण

en: Dimensions
hi: आयाम

en: Accompanying Material
hi: साथ देने वाली सामग्री

en: Series Title
hi: सीरीज शीर्षक

en: Parallel Series Title
hi: समानांतर श्रृंखला शीर्षक

en: Statement of Responsibility
hi: जिम्मेदारी का वक्तव्य

en: ISSN of Series
hi: श्रृंखला का आईएसएसएन

en: Language of Parallel Title
hi: समानांतर शीर्षक की भाषा

en: Designation and extent of file
hi: फ़ाइल का पदनाम और सीमा

en: File type
hi: फ़ाइल प्रकार

en: Encoding standard
hi: एन्कोडिंग मानक

en: Version of encoding standard
hi: एन्कोडिंग मानक का संस्करण

en: Details of encoding standard
hi: एन्कोडिंग मानक का विवरण

en: Resolution
hi: रेज़ोल्यूशन

en: Regional encoding
hi: क्षेत्रीय एन्कोडिंग

en: Encoded bitrate
hi: एन्कोडेड बिटरेट

en: Organization
hi: संगठन

en: Arrangement
hi: व्यवस्थापन

en: Level
hi: स्तर

en: Carrier Type Designation
hi: कैरियर प्रकार पदनाम

en: Institution and Copy to Which Field Applies
hi: संस्थान और प्रतिलिपि किस क्षेत्र में लागू होती है

en: Uniform Resource Identifier.
hi: यूनिफ़ॉर्म रिसोर्स आइडेंटिफ़ायर

en: Action
hi: क्रिया

en: Action Identification
hi: कार्रवाई पहचान

en: Time of Action
hi: क्रिया का समय

en: Action Interval
hi: कार्रवाई अन्तराल

en: Contingency for Action
hi: कार्रवाई के लिए आकस्मिकता

en: Authorisation
hi: प्राधिकार

en: Jurisdiction
hi: अधिकार क्षेत्र

en: Method of Action.
hi: क्रिया की विधि

en: Site of Action
hi: कार्रवाई की साइट

en: Action Agent
hi: कार्रवाई एजेंट

en: Status
hi: स्थिति

en: Extent
hi: विस्तार

en: Type of Unit
hi: इकाई का प्रकार

en: Non-public Note
hi: गैर-सार्वजनिक टिप्पणी

en: Public Note
hi: सार्वजनिक टिप्पणी

en: Name of source
hi: स्रोत का नाम

en: Dates of Coverage
hi: कवरेज की तिथियां

en: Location within source
hi: स्रोत के भीतर का स्थान

en: Uniform Resource Identifier (URI)
hi: यूनिफ़ॉर्म रिसोर्स आइडेंटिफ़ायर (URI)

en: International Standard Number
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक संख्या

en: Text of Unstructured Note
hi: असंरचित नोट का पाठ

en: Type of reproduction
hi: पुनरुत्पादन का प्रकार

en: Place of reproduction
hi: प्रजनन का स्थान

en: Agency Responsible for the Reproduction
hi: पुनरुत्पादन के लिए जिम्मेदार एजेंसी

en: Date of publication for the reproduction
hi: पुनरुत्पादन के लिए प्रकाशन की तिथि

en: Physical description of the reproduction
hi: प्रजनन का भौतिक विवरण

en: Series statement for the reproduction
hi: प्रजनन के लिए श्रृंखला विवरण

en: Completeness of the reproduction code
hi: पुनरुत्पादन कोड की पूर्णता

en: Coverage of the reproduction
hi: प्रजनन का कवरेज

en: Terms of access to the reproduction
hi: प्रजनन के लिए उपयोग की शर्तें

en: Note About Reproduction
hi: पुन उत्पादन के बारे में ध्यान दें

en: URL of the reproduction
hi: पुनरुत्पादन का यूआरएल

en: Date of consultation
hi: परामर्श की तिथि

en: ISSN of the reproduction
hi: पुनरुत्पादन का आईएसएसएन

en: ISBN of the reproduction
hi: पुनरुत्पादन का आईएसबीएन

en: Date when the URL in $u was found to be invalid
hi: दिनांक जब $u में URL अमान्य पाया गया

en: Frequency
hi: फ़्रिक्वेंसी

en: Dates of Frequency
hi: आवृत्ति की तिथियाँ

en: Title of level 1 subdivision
hi: स्तर 1 उपखंड का शीर्षक

en: Title of level 2 subdivision
hi: स्तर 2 उपखंड का शीर्षक

en: Title of level 3 subdivision
hi: स्तर 3 उपखंड का शीर्षक

en: Title of level 4 subdivision
hi: स्तर 4 उपखंड का शीर्षक

en: Title of level 5 subdivision
hi: स्तर 5 उपखंड का शीर्षक

en: Title of level 6 subdivision
hi: स्तर 6 उपखंड का शीर्षक

en: Title of level 7 subdivision
hi: स्तर 7 उपखंड का शीर्षक

en: Title of level 8 subdivision
hi: स्तर 8 उपखंड का शीर्षक

en: Sequence of pages or first page of a subdivision
hi: पृष्ठों का क्रम या उपखंड का पहला पृष्ठ

en: Other information concerning a subdivision
hi: एक उपखंड से संबंधित अन्य जानकारी

en: Dissertation or thesis details and type of degree
hi: निबंध या थीसिस विवरण और डिग्री का प्रकार

en: Discipline of degree
hi: डिग्री की शाखा

en: Date of degree
hi: डिग्री की तिथि

en: Body granting the degree
hi: डिग्री प्रदान करने वाला निकाय

en: Title of other edition of dissertation or thesis
hi: शोध प्रबंध या थीसिस के अन्य संस्करण का शीर्षक

en: Text preceding or following the note
hi: नोट के पहले या बाद का पाठ

en: Preferred Citation
hi: पसंदीदा उद्धरण

en: Text of awards note
hi: पुरस्कार नोट का पाठ

en: Name of award
hi: पुरुस्कार का नाम

en: Year of award
hi: पुरस्कार का वर्ष

en: Country of award
hi: पुरस्कार का देश

en: Identification of the Holder
hi: धारक की पहचान

en: Control number
hi: नियंत्रण संख्या

en: Funding Organization
hi: फंडिंग संगठन

en: Program
hi: कार्यक्रम

en: Project Number
hi: परियोजना संख्या

en: Project Name
hi: परियोजना नाम

en: Project Acronym
hi: प्रोजेक्ट का संक्षिप्त नाम

en: Source for Acquisition/Subscription Address
hi: अधिग्रहण/सदस्यता पता के लिए स्रोत

en: Stock Number
hi: स्टॉक नंबर

en: Medium
hi: माध्यम

en: Terms of Availability
hi: उपलब्धता की शर्तें

en: Terms governing access, use and reproduction
hi: पहुंच, उपयोग और पुनरुत्पादन को नियंत्रित करने वाली शर्तें

en: Authorization
hi: प्राधिकरण

en: Authorized users
hi: अधिकृत उपयोगकर्ता

en: Bibliographic Record Identifier
hi: ग्रंथ सूची रिकॉर्ड पहचानकर्ता

en: Koha number
hi: कोहा नंबर

en: Author
hi: लेखक

en: Place of Publication
hi: प्रकाशन का स्थान

en: Date of Publication
hi: प्रकाशन की तिथि

en: Parallel title
hi: समानांतर शीर्षक

en: International Standard Music Number
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक संगीत नंबर

en: Other title information.
hi: अन्य शीर्षक जानकारी.

en: Physical description
hi: भौतिक विवरण

en: International standard identifier for a work
hi: किसी कार्य के लिए अंतर्राष्ट्रीय मानक पहचानकर्ता

en: International standard identifier for an expression
hi: अभिव्यक्ति के लिए अंतर्राष्ट्रीय मानक पहचानकर्ता

en: Series statement
hi: श्रृंखला विवरण

en: Volume Number
hi: खंड संख्या

en: International Standard Serial Number
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक सीरियल नंबर

en: International Standard Book Number
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक पुस्तक संख्या

en: Preferred access point
hi: पसंदीदा पहुंच बिंदु

en: Language (when part of a heading)
hi: भाषा (जब शीर्षक का हिस्सा हो)

en: Miscellaneous Information
hi: विविध जानकारी

en: Version (or Date of Version)
hi: संस्करण (या संस्करण की तिथि)

en: Medium of Performance (for Music)
hi: प्रदर्शन का माध्यम (संगीत के लिए)

en: Numeric Designation (for Music)
hi: संख्यात्मक पदनाम (संगीत के लिए)

en: Key (for Music)
hi: कुंजी (संगीत के लिए)

en: Additional Elements (for Music)
hi: अतिरिक्त तत्व (संगीत के लिए)

en: Collective Uniform Title
hi: सामूहिक यूनिफ़ॉर्म शीर्षक

en: Collective Uniform Subtitle
hi: सामूहिक यूनिफ़ॉर्म उपशीर्षक

en: Date of Publication, etc.
hi: प्रकाशन की तिथि, आदि।

en: Language (when part of heading)
hi: भाषा (जब शीर्षक का हिस्सा हो)

en: Form Heading Proper
hi: प्रपत्र शीर्षक उचित

en: Month and Day
hi: माह और दिन

en: Personal Name - Entry Element of Person
hi: व्यक्तिगत नाम - व्यक्ति का प्रवेश तत्व

en: Personal Name - Part of Name Other than Entry Element Forename
hi: व्यक्तिगत नाम - नाम का हिस्सा प्रवेश तत्व के अलावा अन्य नाम:

en: Personal Name - Dates
hi: व्यक्तिगत नाम - तिथियाँ

en: Personal Name Qualifier
hi: व्यक्तिगत नाम क्वालीफायर

en: Title of Part
hi: भाग का शीर्षक

en: Year
hi: साल

en: Numeration (Arabic)
hi: संख्या (अरबी)

en: Numeration (Roman)
hi: संख्या (रोमन)

en: Institution in Locality
hi: इलाके में संस्थान

en: Place in Locality
hi: इलाके में जगह

en: Authority Entry Record Number
hi: प्राधिकरण प्रविष्टी रिकॉर्ड संख्या

en: Parallel Title
hi: समान्तर शीर्षक

en: Number of Part
hi: भाग की संख्या

en: Name of Part
hi: भाग का नाम

en: Volume or Dates associated with Title
hi: शीर्षक के साथ जुड़े वॉल्यूम या तिथियां

en: Language of Title
hi: शीर्षक की भाषा

en: Half title
hi: आधा शीर्षक

en: Added Title-page Title
hi: जोड़ा गया शीर्षक-पृष्ठ शीर्षक

en: Variant Title
hi: वेरिएंट शीर्षक

en: Title proper, variant title or uniform title in standard modern spelling
hi: मानक आधुनिक वर्तनी में शीर्षक उचित, भिन्न शीर्षक या समान शीर्षक

en: Former Title Proper
hi: औपचारिक शीर्षक उचित

en: Volumes or Dates of Former Title
hi: पूर्व शीर्षक के खंड या तिथियां

en: ISSN of Former Title
hi: पूर्व शीर्षक का आईएसएसएन

en: Key Title
hi: कुंजी शीर्षक

en: Qualifier
hi: क्वालीफायर

en: Volume or Dates Associated with Key Title
hi: मुख्य शीर्षक के साथ जुड़े वॉल्यूम या तिथियां

en: Abbreviated Title
hi: संक्षिप्त शीर्षक

en: Additional Title
hi: अतिरिक्त शीर्षक

en: Other title information
hi: अन्य शीर्षक जानकारी

en: Number of part
hi: भाग की संख्या

en: Name of part
hi: दिन का नाम

en: Translated Title
hi: अनुवादित शीर्षक

en: Language of Translated Title
hi: अनूदित शीर्षक की भाषा

en: Artificial title
hi: कृत्रिम शीर्षक

en: Institution and Copy to which the Field Applies
hi: संस्थान और प्रति जिस पर फील्ड लागू होता है

en: Entry Element Name
hi: प्रविष्टी तत्व नाम

en: Arranged Statement (for Music)
hi: व्यवस्थित वक्तव्य (संगीत के लिए)

en: Subject Category Entry Element Text
hi: विषय श्रेणी प्रविष्टि तत्व पाठ

en: Subject Category Subdivision Code
hi: विषय श्रेणी उपखंड कोड

en: Subject Category Code
hi: विषय श्रेणी कोड

en: Subject Category Subdivision Text
hi: विषय श्रेणी उपखंड पाठ

en: Intermediate Political Jurisdiction
hi: इंटरमीडिएट राजनीतिक क्षेत्राधिकार

en: State or Province etc.
hi: राज्य या प्रांत आदि.

en: Institution and Copy to which the field applies
hi: संस्थान और प्रति जिस पर क्षेत्र लागू होता है

en: Country (Nation State) or Larger Entity Country
hi: देश (राष्ट्र राज्य) या बड़ी इकाई देश

en: Building, vehicle, etc.
hi: भवन, वाहन आदि।

en: Date 1
hi: दिनांक 1

en: Date 2
hi: दिनांक 2

en: Other geographic regions or features
hi: अन्य भौगोलिक क्षेत्र या विशेषताएं

en: Extraterrestrial area
hi: अतिरिक्त स्थलीय क्षेत्र

en: Make and Model of Machines
hi: मशीन का मेक और मॉडल

en: Programming Languages
hi: प्रोग्रामिंग की भाषाएँ

en: Operating System
hi: ऑपरेटिंग सिस्टम

en: Form
hi: प्रारूप

en: Code
hi: संहिता

en: Subject Indicator Number
hi: विषय संकेतक संख्या

en: String
hi: वाक्यांश

en: Reference Indicator Number
hi: संदर्भ संकेतक संख्या

en: Language of Terms
hi: शर्तों की भाषा

en: Classification Record Number
hi: वर्गीकरण रिकॉर्ड संख्या

en: Edition
hi: संस्करण

en: Class number
hi: वर्ग संख्या

en: Book number
hi: पुस्तक संख्या

en: Book Number
hi: पुस्तक संख्या

en: Classification Subdivision
hi: वर्गीकरण उपखंड

en: Additions to Names Other than Dates
hi: तिथियों के अलावा अन्य नामों के अतिरिक्त

en: International standard identifier for the name
hi: नाम के लिए अंतर्राष्ट्रीय मानक पहचानकर्ता

en: Part or Role played
hi: भाग या भूमिका निभाई

en: Number of Meeting and/or Number of Part of Meeting
hi: बैठक की संख्या और/या बैठक के भाग की संख्या

en: Part of Name Other than Entry Element and Inverted Element
hi: प्रवेश तत्व और उल्टे तत्व के अलावा अन्य नाम का भाग

en: Data Element
hi: डाटा तत्व

en: Qualifications
hi: योग्यताएँ

en: Uniform title
hi: सार्वभौम शीर्षक

en: Date of Transaction
hi: लेन-देन की तिथि

en: Cataloguing Rules (Descriptive Conventions)
hi: कैटलॉगिंग नियम (वर्णनात्मक सम्मेलन)

en: Original Control Number
hi: मूल नियंत्रण संख्या

en: ISSN Centre Code
hi: आईएसएसएन केंद्र कोड

en: Text of note
hi: नोट का पाठ

en: Code of Institution
hi: संस्थान का कोड

en: Institution Identifier
hi: संस्था पहचानकर्ता

en: Sub-Location Identifier
hi: उप-स्थान पहचानकर्ता

en: Coded Location Qualifier (2 or 3 characters)
hi: कोडित स्थान योग्यता (2 या 3 वर्ण)

en: Non-coded Location Qualifier
hi: गैर-कोडित स्थान क्वालीफायर

en: Call Number Prefix
hi: कॉल नंबर उपसर्ग

en: Call Number
hi: फोन नंबर

en: Shelving Form of Title, Author, Author/Title
hi: शीर्षक, लेखक, लेखक/शीर्षक का शैल्विंग प्रपत्र

en: Call Number Suffix
hi: कॉल नंबर प्रत्यय

en: Item Identifier
hi: आइटम पहचानकर्ता

en: Copy Identifier
hi: कॉपी पहचानकर्ता

en: Copy Number
hi: कापी नंबर

en: Non-public Note.
hi: गैर-सार्वजनिक टिप्पणी.

en: Link text
hi: लिंक पाठ्य

en: Date and Hour of Consultation and Access
hi: परामर्श और प्रवेश की तिथि और समय

en: Electronic Format Type
hi: इलेक्ट्रॉनिक प्रारूप प्रकार

en: Tag of the Source Format Field
hi: स्रोत प्रारूप फ़ील्ड का टैग

en: Indicators and Subfields of the Source Format Field
hi: स्रोत प्रारूप फ़ील्ड के संकेतक और उपक्षेत्र

en: Koha biblio number
hi: कोहा ग्रंथ सूची संख्या

en: Koha biblioitem number
hi: कोहा Biblio आइटम नंबर

en: Koha biblio creation date
hi: कोहा ग्रंथ सूची निर्माण तिथि

en: Koha biblio modification date
hi: कोहा ग्रंथ सूची संशोधन तिथि

en: Serial
hi: सीरियल

en: Koha item type
hi: कोहा आइटम प्रकार

en: Number of issues
hi: निर्गमों की संख्या

en: Koha issues (borrowed), all copies
hi: कोहा इश्यूज (उधार), सभी प्रतियां

en: Source of classification or shelving scheme
hi: वर्गीकरण का स्त्रोत या शेल्विग योजना

en: Koha normalized classification for sorting
hi: कोहा छँटाई के लिए सामान्यीकृत वर्गीकरण

en: Serial record
hi: सीरियल रिकॉर्ड

en: Record Label
hi: रिकार्ड लेबल

en: International Standard Book Number (ISBN)
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक पुस्तक संख्या (आईएसबीएन)

en: International Standard Serial Number (ISSN)
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक सीरियल नंबर (आईएसएसएन)

en: Fingerprint Identifier
hi: फिंगरप्रिंट पहचानकर्ता

en: International Standard Music Number (ISMN)
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक संगीत नंबर (आईएसएमएन)

en: Article Identifier
hi: लेख पहचानकर्ता

en: International Standard Technical Report Number (ISRN)
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक तकनीकी रिपोर्ट संख्या (ISRN)

en: Other Standard Identifier
hi: अन्य मानक पहचानकर्ता

en: National Bibliography Number
hi: राष्ट्रीय ग्रंथ सूची संख्या

en: Legal Deposit Number
hi: कानूनी जमा संख्या

en: Government Publication Number
hi: सरकारी प्रकाशन संख्या

en: Other system persistent record identifier
hi: अन्य सिस्टम लगातार रिकॉर्ड पहचानकर्ता

en: CODEN (Serials)
hi: कोडन (सीरियल)

en: Publisher's Number
hi: प्रकाशक नंबर

en: Universal Product Code (UPC)
hi: यूनिवर्सल प्रोडक्ट कोड (यूपीसी)

en: International Article Number (EAN)
hi: अंतर्राष्ट्रीय लेख संख्या (ईएएन)

en: Language of the Resource
hi: संसाधन की भाषा

en: Country of Publication or Production
hi: प्रकाशन या निर्माण का देश

en: Coded Data Field: Textual Material, Monographic
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: पाठ्य सामग्री, मोनोग्राफ़िक

en: Coded Data Field: Textual Material - Physical Attributes
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: पाठ्य सामग्री - भौतिक गुण

en: Coded Data Field: Continuing Resources
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: सतत संसाधन

en: Coded Data Field: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: दृश्य अनुमान, वीडियो रिकॉर्डिंग और मोशन पिक्चर्स

en: Coded Data Fields: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: दृश्य अनुमान, वीडियो रिकॉर्डिंग और मोशन पिक्चर्स

en: Coded Data Field: Graphics
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: ग्राफ़िक्स

en: Coded Data Field: Three-Dimensional Artefacts and Realia
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: त्रि-आयामी कलाकृतियाँ और वास्तविकता

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - General
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: कार्टोग्राफिक सामग्री - सामान्य

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Physical Attributes
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: कार्टोग्राफिक सामग्री: भौतिक गुण

en: Coded Data Field: Time Period of Item Content
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: आइटम सामग्री की समयावधि

en: Coded Data Field: Cartographic Resources - Scale and Co-Ordinates
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: कार्टोग्राफिक संसाधन - स्केल और को-ऑर्डिनेट्स

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - Specific Material Designation Analysis
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: कार्टोग्राफिक सामग्री - विशिष्ट सामग्री पदनाम विश्लेषण

en: Coded Data Field: Sound Recordings and Music
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: ध्वनि रिकॉर्डिंग और संगीत

en: Coded Data Field: Sound Recordings - Physical Attributes
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: ध्वनि रिकॉर्डिंग - भौतिक गुण

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings and Printed Music
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: ध्वनि रिकॉर्डिंग और मुद्रित संगीत की अवधि

en: Coded Data Field: Microforms - Physical Attributes
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: माइक्रोफ़ॉर्म - भौतिक गुण

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Geodetic, Grid and Vertical Measurement
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: कार्टोग्राफ़िक सामग्री: जियोडेटिक, ग्रिड और लंबवत माप

en: Coded Data Field: Electronic Resources
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: इलेक्ट्रॉनिक संसाधन

en: Coded Data Field: Antiquarian - General
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: पुरातात्त्विक - सामान्य

en: Coded Data Field: Copy Specific Attributes
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: विशिष्ट विशेषताओं की प्रतिलिपि बनाएँ

en: Coded Data Field: Medium of Performance [Obsolete]
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: प्रदर्शन का माध्यम [अप्रचलित]

en: Coded Data Field: Medium of Performance
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: प्रदर्शन का माध्यम

en: Coded Data Field: content form
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: सामग्री प्रपत्र

en: Coded Data Field: media type
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: मीडिया प्रकार

en: Coded Data Field: Type of Carrier
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: वाहक का प्रकार

en: Title and Statement of Responsibility
hi: उत्तरदायित्व का शीर्षक और विवरण

en: Coded Data Field: Content Form
hi: कोडित डेटा फ़ील्ड: सामग्री प्रपत्र

en: Edition Statement
hi: संस्करण विवरण:

en: Material Specific Area: Cartographic Resources - Mathematical Data
hi: सामग्री विशिष्ट क्षेत्र: कार्टोग्राफिक संसाधन - गणितीय डेटा

en: Material Specific Area: Numbering of Continuing Resources
hi: सामग्री विशिष्ट क्षेत्र: सतत संसाधनों की संख्या

en: Material Specific Area: Printed Music Specific Statement
hi: सामग्री विशिष्ट क्षेत्र: मुद्रित संगीत विशिष्ट विवरण

en: Publication, Distribution, etc.
hi: प्रकाशन , वितरण, आदि.

en: Projected Publication Date
hi: अनुमानित प्रकाशन तिथि

en: Production, Publication, Distribution, Manufacture statements
hi: उत्पादन, प्रकाशन, वितरण, निर्माण विवरण

en: Physical Description
hi: भौतिक विवरण

en: Series
hi: श्रृंखला

en: Material Specific Area: Electronic Resource Characteristics
hi: सामग्री विशिष्ट क्षेत्र: इलेक्ट्रॉनिक संसाधन विशेषताएँ

en: Digital File Characteristics
hi: डिजिटल फ़ाइल अभिलक्षण

en: Organization and Arrangement of Materials
hi: सामग्री की व्यवस्था और व्यवस्था

en: Carrier Type
hi: वाहक प्रकार

en: General Notes
hi: सामान्य नोट

en: Notes Pertaining to Identification Numbers
hi: पहचान संख्या से संबंधित नोट्स

en: Notes Pertaining to Coded Information
hi: कोडित जानकारी से संबंधित नोट्स

en: General Notes Pertaining to Descriptive Information
hi: वर्णनात्मक जानकारी से संबंधित सामान्य नोट्स

en: Notes Pertaining to Title and Statement of Responsibility
hi: शीर्षक से संबंधित नोट्स और उत्तरदायित्व का विवरण

en: Notes Pertaining to Edition and Bibliographic History
hi: संस्करण और ग्रंथ सूची इतिहास से संबंधित नोट्स

en: Notes Pertaining to Publication, Distribution, etc.
hi: प्रकाशन, वितरण आदि से संबंधित नोट्स।

en: Notes Pertaining to Physical Description
hi: भौतिक विवरण से संबंधित नोट्स

en: Notes Pertaining to Series
hi: सीरीज से संबंधित नोट्स

en: Notes Pertaining to Binding and Availability
hi: बाइंडिंग और उपलब्धता से संबंधित नोट्स

en: Notes Pertaining to Linking Fields
hi: लिंकिंग फील्ड्स से संबंधित नोट्स

en: Notes Pertaining to Related Titles
hi: संबंधित शीर्षकों से संबंधित नोट्स

en: Notes Pertaining to Subject Access
hi: विषय एक्सेस से संबंधित नोट्स

en: Notes Pertaining to Responsibility
hi: जिम्मेदारी से संबंधित नोट्स

en: Notes Pertaining to Material (Or Type of Publication) Specific Information
hi: सामग्री से संबंधित नोट्स (या प्रकाशन का प्रकार) विशिष्ट जानकारी

en: Note Relating to the Copy in Hand
hi: हाथ में कॉपी से संबंधित नोट

en: Provenance Note
hi: उद्गम नोट

en: Action Note
hi: कार्रवाई नोट

en: Internal Bibliographies/Indexes Note
hi: आंतरिक ग्रंथ सूची/सूचकांक नोट

en: External Indexes/Abstracts/References Note
hi: बाहरी अनुक्रमणिका/सारांश/संदर्भ नोट

en: Credits Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
hi: क्रेडिट नोट (अनुमानित और वीडियो सामग्री और ध्वनि रिकॉर्डिंग)

en: Cast Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
hi: कास्ट नोट (अनुमानित और वीडियो सामग्री और ध्वनि रिकॉर्डिंग)

en: Original Version Note
hi: मूल संस्करण नोट

en: Reproduction Note
hi: प्रजनन नोट

en: Frequency Statement Note (Continuing Resources)
hi: आवृत्ति विवरण नोट (सतत संसाधन)

en: Contents Note
hi: सामग्री नोट

en: Dissertation (Thesis) Note
hi: शोध प्रबंध (थीसिस) नोट

en: Summary or Abstract
hi: सारांश या सार

en: Preferred Citation of Described Materials
hi: वर्णित सामग्री का पसंदीदा उद्धरण

en: Awards Note
hi: पुरस्कार नोट

en: Location of Originals/ Reproductions
hi: मूल/प्रतिकृति का स्थान

en: Type of Electronic Resource Note
hi: इलेक्ट्रॉनिक संसाधन नोट का प्रकार

en: System Requirements Note (Electronic Resources)
hi: सिस्टम आवश्यकताएँ नोट (इलेक्ट्रॉनिक संसाधन)

en: Funding Information Note
hi: फंडिंग सूचना नोट

en: Acquisition Information Note
hi: अधिग्रहण सूचना नोट

en: Notes on Information Service Policy
hi: सूचना सेवा नीति पर नोट्स

en: Subseries
hi: उपश्रृंखला

en: Source of Excerpt or Offprint
hi: अंश या ऑफप्रिंट का स्रोत

en: Excerpt or Offprint
hi: अंश या ऑफप्रिंट

en: Supplement
hi: अनुपूरक

en: Parent of Supplement
hi: पूरक के जनक

en: Issued with
hi: के साथ निर्गत

en: is Updated by
hi: द्वारा अपडेट किया गया है

en: Updates
hi: अद्यतन

en: Continues
hi: जारी है

en: Continues in Part
hi: भाग में जारी

en: Supersedes
hi: अधिलंघित

en: Supersedes in Part
hi: भाग में अधिक्रमण

en: Absorbed
hi: अवशोषित

en: Absorbed in Part
hi: भाग में अवशोषित

en: Formed by Merger of
hi: के विलय द्वारा गठित

en: Separated from
hi: से अलग किया

en: Continued by
hi: द्वारा जारी

en: Continued in Part by
hi: द्वारा भाग में जारी

en: Superseded by
hi: द्वारा प्रतिस्थापित

en: Superseded in Part by
hi: भाग द्वारा प्रतिस्थापित

en: Absorbed by
hi: द्वारा अवशोषित

en: Absorbed in Part by
hi: भाग में अवशोषित द्वारा

en: Split into
hi: में विभाजित

en: Merged with XXX to Form
hi: XXX के साथ फॉर्म में विलय किया गया

en: Changed Back to
hi: वापस परिवर्तित

en: Other Edition in the Same Medium
hi: उसी माध्यम में अन्य संस्करण

en: Other Edition in Another Medium
hi: दूसरे माध्यम में अन्य संस्करण

en: Translated as
hi: के रूप में अनुवादित

en: Translation of
hi: का अनुवाद

en: Other Edition, State or Impression in the Same Medium
hi: एक ही माध्यम में अन्य संस्करण, राज्य या छाप

en: Reproduced as
hi: के रूप में पुन: उत्पादित

en: Set Level
hi: स्तर सेट

en: Subset Level
hi: सबसेट स्तर

en: Piece Level
hi: टुकड़ा स्तर

en: Piece-Analytic Level
hi: टुकड़ा विश्लेषणात्मक स्तर

en: Item Reviewed
hi: आइटम नवीनीकृत

en: Also Bound with This Volume
hi: इस वॉल्यूम के साथ भी बंधा हुआ

en: Bound with
hi: साथ बन्धे

en: Other Related Works
hi: अन्य भौगोलिक क्षेत्र या विशेषताएं

en: Preferred Access Point
hi: पसंदीदा पहुंच बिंदु

en: Collective Preferred Title
hi: सामूहिक पसंदीदा शीर्षक

en: Preferred Conventional Heading
hi: पसंदीदा पारंपरिक शीर्षक

en: Preferred Access Point - Identification of a Work
hi: पसंदीदा पहुंच बिंदु - एक कार्य की पहचान

en: Preferred Access Point - Identification of an Expression
hi: पसंदीदा पहुंच बिंदु - एक अभिव्यक्ति की पहचान

en: Parallel Title Proper
hi: समानांतर शीर्षक उचित

en: Half Title
hi: आधा शीर्षक

en: Cover Title
hi: कवर शीर्षक

en: Added Title-Page Title
hi: जोड़ा गया शीर्षक-पृष्ठ शीर्षक

en: Caption Title
hi: कैप्शन शीर्षक

en: Running Title
hi: प्रचलित शीर्षक

en: Spine Title
hi: रीढ़ शीर्षक

en: Other Variant Titles
hi: अन्य प्रकार के शीर्षक

en: Title in Standard Modern Spelling
hi: मानक आधुनिक वर्तनी में शीर्षक

en: Former Title (Continuing Resources)
hi: औपचारिक शीर्षक (निरंतर संसाधन)

en: Key Title (Continuing Resources)
hi: मुख्य शीर्षक (सतत संसाधन)

en: Abbreviated Title (Continuing Resources)
hi: संक्षिप्त शीर्षक (सतत संसाधन)

en: Expanded Title
hi: विस्तारित शीर्षक

en: Additional Title Supplied by Cataloguer
hi: कैटलॉग द्वारा आपूर्ति किया गया अतिरिक्त शीर्षक

en: Translated Title Supplied by Cataloguer
hi: अनूदित शीर्षक कैटलॉग द्वारा आपूर्ति किया गया

en: Section Title
hi: अनुभाग शीर्षक

en: Artifical Title
hi: कृत्रिम शीर्षक

en: Name / Preferred Access Point - Identification of a Work
hi: नाम/पसंदीदा पहुंच बिंदु - एक कार्य की पहचान

en: Name / Preferred Access Point - Identification of an Expression
hi: नाम/पसंदीदा पहुंच बिंदु - एक अभिव्यक्ति की पहचान

en: Personal Name Used as Subject
hi: व्यक्तिगत नाम विषय के रूप में प्रयुक्त

en: Corporate Body Name Used as Subject
hi: कॉर्पोरेट निकाय का नाम विषय के रूप में प्रयुक्त

en: Family Name Used as Subject
hi: परिवार का नाम विषय के रूप में प्रयुक्त

en: Name and Title Used as Subject
hi: विषय के रूप में प्रयुक्त नाम और शीर्षक

en: Title Used as Subject
hi: विषय के रूप में प्रयुक्त शीर्षक

en: Topical Name Used as Subject
hi: विषय के रूप में प्रयुक्त विषय का नाम

en: Geographical Name Used as Subject
hi: विषय के रूप में प्रयुक्त भौगोलिक नाम

en: Form, Genre or Physical Characteristics Heading
hi: प्रपत्र, शैली या भौतिक विशेषताएँ शीर्षक

en: Uncontrolled Subject Terms
hi: अनियंत्रित विषय शर्ते

en: Subject Category (Provisional)
hi: विषय श्रेणी (अनंतिम)

en: Trademark Used as Subject
hi: विषय के रूप में प्रयुक्त ट्रेडमार्क

en: Hierarchical Geographical Name Used as Subject
hi: विषय के रूप में प्रयुक्त श्रेणीबद्ध भौगोलिक नाम

en: Place and Date of Publication, Performance, etc.
hi: प्रकाशन, प्रदर्शन आदि का स्थान और तिथि।

en: Place and Date of Provenance
hi: उत्पत्ति का स्थान और तिथि

en: Technical Details Access (Electronic Resources) [Obsolete]
hi: तकनीकी विवरण एक्सेस (इलेक्ट्रॉनिक संसाधन) [अप्रचलित]

en: Occupation
hi: व्यवसाय

en: Function
hi: कार्य

en: Time Period Code
hi: समय अवधि कोड

en: PRECIS
hi: संक्षिप्त

en: Dewey Decimal Classification
hi: डेवी दशमलव वर्गीकरण

en: Library of Congress Classification
hi: लाइब्रेरी ऑफ काग्रेंस वर्गीकरण

en: Other Class Numbers
hi: अन्य वर्गीकरण संख्या

en: Personal Name - Primary Responsibility
hi: व्यक्तिगत नाम - प्राथमिक उत्तरदायित्व

en: Personal Name - Alternative Responsibility
hi: व्यक्तिगत नाम - वैकल्पिक जिम्मेदारी

en: Personal Name - Secondary Responsibility
hi: व्यक्तिगत नाम - माध्यमिक जिम्मेदारी

en: Personal Name - Provenance or Ownership
hi: व्यक्तिगत नाम - उद्गम या स्वामित्व

en: Corporate Body Name - Alternative Responsibility
hi: कॉर्पोरेट निकाय का नाम - वैकल्पिक उत्तरदायित्व

en: Corporate Body Name - Secondary Responsibility
hi: कॉर्पोरेट निकाय का नाम - माध्यमिक उत्तरदायित्व

en: Corporate Body Name - Provenance or Ownership
hi: कॉर्पोरेट निकाय का नाम - उद्गम या स्वामित्व

en: Family Name - Primary Responsibility
hi: परिवार का नाम - प्राथमिक उत्तरदायित्व

en: Family Name - Alternative Responsibility
hi: परिवार का नाम - वैकल्पिक उत्तरदायित्व

en: Family Name - Secondary Responsibility
hi: परिवार का नाम - माध्यमिक उत्तरदायित्व

en: Family Name - Provenance or Ownership
hi: परिवार का नाम - उद्गम या स्वामित्व

en: Name - Entity Responsible
hi: नाम - जिम्मेदार संस्था

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Primary Responsibility
hi: कानूनी और धार्मिक ग्रंथों के लिए समान पारंपरिक शीर्षक - प्राथमिक उत्तरदायित्व

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Alternative Responsibility
hi: कानूनी और धार्मिक ग्रंथों के लिए समान पारंपरिक शीर्षक - वैकल्पिक उत्तरदायित्व

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Secondary Responsibility
hi: कानूनी और धार्मिक ग्रंथों के लिए समान पारंपरिक शीर्षक - माध्यमिक उत्तरदायित्व

en: National ISSN Centre
hi: राष्ट्रीय आईएसएसएन केंद्र

en: Holding Institution
hi: होल्डिंग संस्था

en: Location and Call Number
hi: स्थान और कॉल नंबर

en: Data Not Converted from Source Format
hi: स्रोत प्रारूप से डेटा परिवर्तित नहीं किया गया

en: System Control Numbers (Koha)
hi: सिस्टम कंट्रोल नंबर (कोहा)

en: local dates
hi: स्थानीय तिथियां

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
hi: जोड़ा प्रविष्टि तत्वों (कोहा)

en: Location and item information (Koha)
hi: स्थान और आइटम जानकारी (कोहा)

en: Fast Add Framework
hi: फास्ट फ्रेमवर्क जोड़े

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal UNIMARC framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
hi: 'FA', ILL के लिए उपयुक्त 'तेज जोड़ें' न्यूनतम UNIMARC ढांचा या ऑन-द-फ्लाई कैटलॉगिंग.
