Koha 23.11.08.001 - en to hi translation catalogue (1973 entries)

en: Overpayment refund
hi: अधिक भुगतान वापसी

en: Payment
hi: भुगतान

en: Writeoff
hi: ख़ारिज करना

en: Forgiven
hi: क्षमा

en: Credit
hi: केडिट

en: A discount applied to a patrons fine
hi: एक संरक्षक जुर्माने के लिए एक छूट लागू होती है

en: Refund
hi: वापसी

en: Lost item fee refund
hi: खोया हुआ आइटम शुल्क वापसी

en: Purchase
hi: क्रय

en: Cancellation
hi: रद्दीकरण

en: Lost item processing fee refund
hi: खोई हुई आइटम प्रसंस्करण शुल्क वापसी

en: Credit types used in Koha
hi: कोहा में उपयोग किए जाने वाले क्रेडिट प्रकार

en: Account creation fee
hi: खाता निर्माण शुल्क

en: Account renewal fee
hi: खाता नवीनीकरण शुल्क

en: Article request fee
hi: लेख अनुरोध शुल्क

en: Lost item
hi: खोया आइटम

en: Manual fee
hi: मैनुअल शुल्क

en: New card fee
hi: नया कार्ड शुल्क

en: Overdue fine
hi: अतिदेय जुर्माना

en: Lost item processing fee
hi: खोई हुई आइटम प्रसंस्करण शुल्क

en: Payment from library to patron
hi: पुस्तकालय से संरक्षक तक भुगतान

en: Rental fee
hi: किराये की फीस

en: Daily rental fee
hi: दैनिक किराया शुल्क

en: Renewal of daily rental item
hi: दैनिक रेंटल आइटम का नवीनीकरण

en: Renewal of rental item
hi: रेंटल आइटम का नवीनीकरण

en: Hold fee
hi: होल्ड शुल्क

en: Hold waiting too long
hi: बहुत लंबा होल्ड इंतजार

en: Credit has been voided
hi: क्रेडिट शून्य हो गया है

en: Debit types used in Koha
hi: कोहा में उपयोग किए जाने वाले डेबिट प्रकार

en: No
hi: नहीं

en: Yes
hi: हाँ

en: Cash
hi: नगदी

en: Cash via SIP2
hi: सिप2 द्वारा नगदी

en: Visa
hi: वीजा

en: Visa via SIP2
hi: सिप2 द्वारा वीजा

en: Creditcard
hi: केडिटकार्ड

en: Creditcard via SIP2
hi: सिप2 द्वारा केडिटकार्ड

en: Every week
hi: प्रत्येक सप्ताह

en: Active
hi: सक्रिय

en: In negotiation
hi: वार्ता में

en: Closed
hi: बंद किया हुआ

en: Expired
hi: समाप्त

en: Cancelled
hi: रद्द किया

en: For review
hi: अवलोकन के लिए

en: Renew
hi: नवीनीकृत

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: ERM librarian
hi: ईआऱएम लाइब्रेरियन

en: Subject specialist
hi: विषय विशेषज्ञ

en: Local
hi: स्थानीय

en: Consortial
hi: कंसर्टियल

en: National
hi: राष्ट्रीय

en: Alliance
hi: गठबंधन

en: Not yet active
hi: अभी तक सक्रिय नही

en: Rejected
hi: अस्वीकृत

en: Controlling
hi: नियंत्रक

en: Future
hi: भविष्य

en: Historic
hi: ऐतिहासिक

en: Filing cabinet
hi: फाइलिंग कैबिनेट

en: Cupboard
hi: कपबोर्ड

en: Complete
hi: पूर्ण

en: Aggregated full
hi: एकत्रित पूर्ण

en: Abstract and index
hi: सार और सूचकांक

en: E-book
hi: ईबुक

en: Mixed content
hi: मिश्रित सामग्री

en: E-journal
hi: ईजर्नल

en: Online reference
hi: ऑनलाइन संदर्भ

en: Print
hi: मुद्रण

en: Streaming media
hi: स्ट्रीमिंग मिडिया

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Journal
hi: जर्नल

en: Newsletter
hi: समाचार पत्रिका

en: Report
hi: रिपोर्ट

en: Proceedings
hi: कार्यवाही

en: Website
hi: वेबसाइट

en: Newspaper
hi: समाचार पत्र

en: Unspecified
hi: अनिर्दिष्ट

en: Book
hi: पुस्तक

en: Bookseries
hi: पुस्तकश्रखंला

en: Database
hi: डाटाबेस

en: Thesis/Dissertation
hi: थीसिस/शोध प्रबंध

en: Streaming audio
hi: स्ट्रीमिंग ऑडियो

en: Streaming video
hi: स्ट्रीमिंग विडियो

en: Audiobook
hi: ऑडियोबुक

en: PR - Platform master report
hi: PR - प्लेटफ़ॉर्म मास्टर रिपोर्ट

en: PR_P1 - Platform usage
hi: PR_P1 - प्लेटफ़ॉर्म उपयोग

en: DR - Database master report
hi: DR - डेटाबेस मास्टर रिपोर्ट

en: DR_D1 - Database search and item usage
hi: DR_D1 - डेटाबेस खोज और आइटम उपयोग

en: DR_D2 - Database access denied
hi: DR_D2 - डेटाबेस एक्सेस इनकार

en: TR - Title master report
hi: TR - शीर्षक मास्टर रिपोर्ट

en: TR_B1 - Book requests (excluding OA_Gold)
hi: TR_B1 - बुक अनुरोध (OA_GOLD को छोड़कर)

en: TR_B2 - Book access denied
hi: TR_B2 - बुक एक्सेस इनकार

en: TR_B3 - Book usage by access type
hi: TR_B3 - एक्सेस टाइप द्वारा बुक उपयोग करें

en: TR_J1 - Journal requests (excluding OA_Gold)
hi: TR_J1 - जर्नल अनुरोध (OA_GOLD को छोड़कर)

en: TR_J2 - Journal access denied
hi: TR_J2 -जर्नल एक्सेस इनकार

en: TR_J3 - Journal usage by access type
hi: TR_J3 - एक्सेस टाइप द्वारा जर्नल का उपयोग

en: TR_J4 - Journal requests by YOP(excluding OA_Gold)
hi: TR_J4 - YOP द्वारा जर्नल अनुरोध (OA_GOLD को छोड़कर)

en: IR - Item master report
hi: IR - आइटम मास्टर रिपोर्ट

en: IR_M1 - Multimedia item requests
hi: IR_M1 - मल्टीमीडिया आइटम अनुरोध

en: Searches platform
hi: खोज प्लेटफ़ॉर्म

en: Total item investigations
hi: कुल आइटम जांच

en: Total item requests
hi: कुल आइटम अनुरोध

en: Unique item investigations
hi: अद्वितीय आइटम जांच

en: Unique item requests
hi: अद्वितीय आइटम अनुरोध

en: Unique title investigations
hi: अद्वितीय शीर्षक जांच

en: Unique title requests
hi: अद्वितीय शीर्षक अनुरोध

en: Searches automated
hi: स्वचालित खोज

en: Searches federated
hi: फेडरेटेड खोजें

en: Searches regular
hi: नियमित खोज करता है

en: No license
hi: लाइसेंस नहीं

en: Limit exceeded
hi: सीमा पार हो गई

en: Admin
hi: एडमिन

en: Orders
hi: आदेश

en: Reports
hi: रिपोर्टों

en: Maintenance
hi: रखरखाव

en: Outage
hi: आउटेज

en: Andorra
hi: एंडोरा

en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

en: Afghanistan
hi: अफ़ग़ानिस्तान

en: Antigua & Barbuda
hi: एंटीगुआ और बारबुडा

en: Anguilla
hi: एंगुइला

en: Albania
hi: अल्बानिया

en: Armenia
hi: आर्मीनिया

en: Angola
hi: अंगोला

en: Antarctica
hi: अंटार्कटिका

en: Argentina
hi: अर्जेंटीना

en: American Samoa
hi: अमेरिकी समोआ

en: Austria
hi: ऑस्ट्रिया

en: Australia
hi: ऑस्ट्रेलिया

en: Aruba
hi: अरूबा

en: Åland Islands
hi: एलैंड द्वीप समूह

en: Azerbaijan
hi: अज़रबैजान

en: Bosnia & Herzegovina
hi: बोस्निया और हर्जेगोविना

en: Barbados
hi: बारबाडोस

en: Bangladesh
hi: बंग्लादेश

en: Belgium
hi: बेलजियम

en: Burkina Faso
hi: बुर्किना फासो

en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

en: Bahrain
hi: बहरीन

en: Burundi
hi: बुरूंडी

en: Benin
hi: बेनिन

en: St. Barthélemy
hi: सेंट बार्थेलेमी

en: Bermuda
hi: बरमूडा

en: Brunei
hi: ब्रुनेई

en: Bolivia
hi: बोलिविया

en: Caribbean Netherlands
hi: कैरेबियन नीदरलैंड्स

en: Brazil
hi: ब्राज़ील

en: Bahamas
hi: बहामास

en: Bhutan
hi: भुटान

en: Bouvet Island
hi: बौवेट द्वीप

en: Botswana
hi: बोत्सवाना

en: Belarus
hi: बेलारुस

en: Belize
hi: बेलीज़

en: Canada
hi: कनाडा

en: Cocos (Keeling) Islands
hi: कोकोस (कीलिंग) द्वीप समूह

en: Congo - Kinshasa
hi: कांगो - किंशासा

en: Central African Republic
hi: केन्द्रीय अफ़्रीकी गणराज्य

en: Congo - Brazzaville
hi: कांगो - ब्रेज़ाविल

en: Switzerland
hi: स्विट्ज़रलैंड

en: Côte d’Ivoire
hi: कोटे डी आइवर

en: Cook Islands
hi: कुक द्वीपसमूह

en: Chile
hi: चिले

en: Cameroon
hi: कैमरून

en: China
hi: चीन

en: Colombia
hi: कोलंबिया

en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

en: Cuba
hi: क्योबा

en: Cape Verde
hi: केप वर्दे

en: Curaçao
hi: कुराकाओ

en: Christmas Island
hi: क्रिसमस द्वीप

en: Cyprus
hi: साइप्रस

en: Czechia
hi: चेकिया

en: Germany
hi: जर्मनी

en: Djibouti
hi: ज़िबूटी

en: Denmark
hi: डेनमार्क

en: Dominica
hi: डोमिनिका

en: Dominican Republic
hi: डोमिनिकन गणराज्य

en: Algeria
hi: एलजीरिया

en: Ecuador
hi: इक्वेडोर

en: Estonia
hi: एस्तोनिया

en: Egypt
hi: मिस्र

en: Western Sahara
hi: पश्चिमी सहारा

en: Eritrea
hi: इरिट्रिया

en: Spain
hi: स्पेन

en: Ethiopia
hi: इथियोपिया

en: Finland
hi: फिनलैंड

en: Fiji
hi: फ़िजी

en: Falkland Islands
hi: फ़ॉकलैंड आइलैंड

en: Micronesia
hi: माइक्रोनेशिया

en: Faroe Islands
hi: फ़ैरो द्वीप

en: France
hi: फ्रांस

en: Gabon
hi: गैबॉन

en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

en: Grenada
hi: ग्रेनेडा

en: Georgia
hi: जॉर्जिया

en: French Guiana
hi: फ्रेंच गयाना

en: Guernsey
hi: ग्वेर्नसे

en: Ghana
hi: घाना

en: Gibraltar
hi: जिब्राल्टर

en: Greenland
hi: ग्रीनलैंड

en: Guinea
hi: गिनी

en: Guadeloupe
hi: ग्वाडेलोप

en: Equatorial Guinea
hi: इक्वेटोरियल गिनी

en: Greece
hi: यूनान

en: South Georgia & South Sandwich Islands
hi: दक्षिण जॉर्जिया और दक्षिण सैंडविच द्वीप समूह

en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

en: Guam
hi: गुआम

en: Guinea-Bissau
hi: गिनी-बिसाऊ

en: Guyana
hi: गुयाना

en: Hong Kong
hi: हांगकांग

en: Heard & McDonald Islands
hi: हर्ड एंड मैकडॉनल्ड आइलैंड्स

en: Honduras
hi: होंडुरस

en: Croatia
hi: क्रोसिया

en: Haiti
hi: हैती

en: Hungary
hi: हंगरी

en: Indonesia
hi: इंडोनेशिया

en: Ireland
hi: आयरलैंड

en: Israel
hi: इजराइल

en: Isle of Man
hi: आइल ऑफ़ मान

en: India
hi: भारत

en: British Indian Ocean Territory
hi: ब्रिटिश हिंद महासागर क्षेत्र

en: Iraq
hi: इराक

en: Iran
hi: ईरान

en: Iceland
hi: आइसलैंड

en: Italy
hi: इटली

en: Jersey
hi: जर्सी

en: Jamaica
hi: जमैका

en: Jordan
hi: जॉर्डन

en: Japan
hi: जापान

en: Kenya
hi: केन्या

en: Kyrgyzstan
hi: किर्गिज़स्तान

en: Cambodia
hi: कंबोडिया

en: Kiribati
hi: किरिबाती

en: Comoros
hi: कोमोरोस

en: St. Kitts & Nevis
hi: सेंट किट्स एंड नेविस

en: North Korea
hi: उत्तर कोरिया

en: South Korea
hi: दक्षिण कोरिया

en: Kuwait
hi: कुवैत

en: Cayman Islands
hi: केमन द्वीपसमूह

en: Kazakhstan
hi: कजाखस्तान

en: Laos
hi: लाओस

en: Lebanon
hi: लेबनान

en: St. Lucia
hi: सेंट लूसिया

en: Liechtenstein
hi: लिकटेंस्टाइन

en: Sri Lanka
hi: श्रीलंका

en: Liberia
hi: लाइबेरिया

en: Lesotho
hi: लिसोटो

en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

en: Luxembourg
hi: लक्समबर्ग

en: Latvia
hi: लातविया

en: Libya
hi: लीबिया

en: Morocco
hi: मोरक्को

en: Monaco
hi: मोनाको

en: Moldova
hi: मोलदोवा

en: Montenegro
hi: मोंटेनेग्रो

en: St. Martin
hi: सेंट मार्टिन

en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप समूह

en: North Macedonia
hi: उत्तर मैसेडोनिया

en: Mali
hi: माली

en: Myanmar (Burma)
hi: म्यांमार (बर्मा)

en: Mongolia
hi: मंगोलिया

en: Macao
hi: मकाओ

en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मरीयाना द्वीप समूह

en: Martinique
hi: मार्टीनिक

en: Mauritania
hi: मॉरिटानिया

en: Montserrat
hi: मोंटेसेराट

en: Malta
hi: माल्टा

en: Mauritius
hi: मॉरीशस

en: Maldives
hi: मालदीव

en: Malawi
hi: मलावी

en: Mexico
hi: मेक्सिको

en: Malaysia
hi: मलेशिया

en: Mozambique
hi: मोज़ाम्बिक

en: Namibia
hi: नामिबिया

en: New Caledonia
hi: नया केलडोनिया

en: Niger
hi: नाइजर

en: Norfolk Island
hi: नॉरफ़ॉक द्वीप

en: Nigeria
hi: नाइजीरिया

en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

en: Netherlands
hi: नीदरलैंड

en: Norway
hi: नॉर्वे

en: Nepal
hi: नेपाल

en: Nauru
hi: नाउरू

en: Niue
hi: नियू

en: New Zealand
hi: न्यूज़ीलैंड

en: Oman
hi: ओमान

en: Panama
hi: पनामा

en: Peru
hi: पेरू

en: French Polynesia
hi: फ़्रेन्च पॉलीनिशिया

en: Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गिनी

en: Philippines
hi: फिलिपींस

en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

en: Poland
hi: पोलैंड

en: St. Pierre & Miquelon
hi: सेंट पियरे और मिकेलॉन

en: Pitcairn Islands
hi: पिटकेर्न द्वीप समूह

en: Puerto Rico
hi: प्यूर्टो रिको

en: Palestinian Territories
hi: फिलीस्तीनी इलाके

en: Portugal
hi: पुर्तगाल

en: Palau
hi: पलाउ

en: Paraguay
hi: परागुआ

en: Qatar
hi: कतर

en: Réunion
hi: बैठक

en: Romania
hi: रोमानिया

en: Serbia
hi: सर्बिया

en: Russia
hi: रूस

en: Rwanda
hi: रवांडा

en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

en: Solomon Islands
hi: सोलोमन आइस्लैंडस

en: Seychelles
hi: सेशल्स

en: Sudan
hi: सूडान

en: Sweden
hi: स्वीडन

en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: St. Helena
hi: सेंट हेलेना

en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

en: Svalbard & Jan Mayen
hi: स्वालबार्ड और जान मायेन

en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

en: Sierra Leone
hi: सेरा लिओन

en: San Marino
hi: सैन मारिनो

en: Senegal
hi: सेनेगल

en: Somalia
hi: सोमालिया

en: Suriname
hi: सूरीनाम

en: South Sudan
hi: दक्षिणी सुडान

en: São Tomé & Príncipe
hi: साओ टोमे और प्रिंसिपे

en: El Salvador
hi: अल साल्वाडोर

en: Sint Maarten
hi: सेंट मार्टिन

en: Syria
hi: सीरिया

en: Eswatini
hi: इस्वातिनि

en: Turks & Caicos Islands
hi: तुर्क और कैकोस द्वीपसमूह

en: Chad
hi: चाड

en: French Southern Territories
hi: दक्षिणी फ्राँसिसी क्षेत्र

en: Togo
hi: टोगो

en: Thailand
hi: थाईलैंड

en: Tajikistan
hi: तजाकिस्तान

en: Tokelau
hi: टोकेलाऊ

en: Timor-Leste
hi: तिमोर-लेस्ते

en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

en: Tunisia
hi: ट्यूनीशिया

en: Tonga
hi: टोंगा

en: Turkey
hi: टर्की

en: Trinidad & Tobago
hi: ट्रिनिडाड और टोबैगो

en: Tuvalu
hi: तुवालू

en: Taiwan
hi: ताइवान

en: Tanzania
hi: तंजानिया

en: Ukraine
hi: यूक्रेन

en: Uganda
hi: युगांडा

en: U.S. Outlying Islands
hi: यू.एस. आउटलाइंग आइलैंड्स

en: United States
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Uruguay
hi: उरुग्वे

en: Uzbekistan
hi: उज़्बेकिस्तान

en: Vatican City
hi: वेटिकन सिटी

en: St. Vincent & Grenadines
hi: सेंट विंसेंट और ग्रेनेडाइंस

en: Venezuela
hi: वेनेज़ुएला

en: British Virgin Islands
hi: ब्रिटिश वर्जिन आईलैन्ड्स

en: U.S. Virgin Islands
hi: यूएस वर्जिन द्वीप

en: Vietnam
hi: वियतनाम

en: Vanuatu
hi: वानुअतु

en: Wallis & Futuna
hi: वालिस और फ़्यूचूना

en: Samoa
hi: समोआ

en: Yemen
hi: यमन

en: Mayotte
hi: मैयट

en: South Africa
hi: दक्षिण अफ्रीका

en: Zambia
hi: जाम्बिया

en: Zimbabwe
hi: ज़िम्बाब्वे

en: Afar
hi: अफार

en: Abkhazian
hi: अब्खाज़ियान

en: Achinese
hi: अचाइनीस

en: Acoli
hi: अकोली

en: Adangme
hi: अदान्गमे

en: Adyghe; Adygei
hi: डाईघे; अदिगी

en: Afro-Asiatic languages
hi: एफ्रो-एशियाई भाषाएं

en: Afrihili
hi: अफरीहिली

en: Afrikaans
hi: अफ्रीकी

en: Ainu
hi: ऐनु

en: Akan
hi: अकान

en: Akkadian
hi: अकाडियान

en: Albanian
hi: अल्बेनिअन

en: Aleut
hi: अलेउत

en: Algonquian languages
hi: अल्गोंक्वियन भाषाएं

en: Southern Altai
hi: दक्षिणी अल्ताई

en: Amharic
hi: अम्हारिक्

en: English, Old (ca.450-1100)
hi: अंग्रेजी, पुरानी (सीए. 450-1100)

en: Angika
hi: अंगिका

en: Apache languages
hi: अपाचे भाषाएँ

en: Arabic
hi: अरबी

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
hi: आधिकारिक अरामी (700-300 ईसा पूर्व); इंपीरियल अरामी (700-300 ईसा पूर्व)

en: Aragonese
hi: अर्गोनी

en: Armenian
hi: आर्मेनियाई

en: Mapudungun; Mapuche
hi: मापुडुंगुन; मापुचे

en: Arapaho
hi: अरापहो

en: Artificial languages
hi: कृत्रिम भाषाएँ

en: Arawak
hi: अरावक

en: Assamese
hi: असमी

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
hi: अस्तुरियन; बेबल; लियोनीज़; अस्टुरलियोनीज

en: Athapascan languages
hi: अथापस्कैन भाषाएं

en: Australian languages
hi: आस्ट्रेलियाई भाषाएं

en: Avaric
hi: अवेरिक

en: Avestan
hi: अवेस्तन

en: Awadhi
hi: अवधी

en: Aymara
hi: आयमारा

en: Azerbaijani
hi: अज़रबैजानी

en: Banda languages
hi: बंदा भाषाएँ

en: Bamileke languages
hi: बमीलेक भाषाएँ

en: Bashkir
hi: बाशकिर

en: Baluchi
hi: बलूची

en: Bambara
hi: बंबारा

en: Balinese
hi: बाली

en: Basque
hi: बस्क

en: Basa
hi: बासा

en: Baltic languages
hi: बाल्टिक भाषाएं

en: Beja; Bedawiyet
hi: बेजा; बेदावियेत

en: Belarusian
hi: बेलारूसी

en: Bemba
hi: बेंबा

en: Bengali
hi: बंगाली

en: Berber languages
hi: बर्बर भाषाएँ

en: Bhojpuri
hi: भोजपुरी

en: Bihari languages
hi: बिहारी भाषाएं

en: Bikol
hi: बिकोल

en: Bini; Edo
hi: बिनी; एडो

en: Bislama
hi: बिस्लामा

en: Siksika
hi: सिकसिका

en: Bantu languages
hi: बंटू भाषाएं

en: Bosnian
hi: बोस्नियाई

en: Braj
hi: ब्राज

en: Breton
hi: ब्रेटन

en: Batak languages
hi: बटक भाषाएं

en: Buriat
hi: बूरियात

en: Buginese
hi: बगिनीस

en: Bulgarian
hi: बुल्गारियाई

en: Burmese
hi: बर्मीज

en: Blin; Bilin
hi: ब्लिन; बिलिन

en: Caddo
hi: काडो

en: Central American Indian languages
hi: मध्य अमेरिकी भारतीय भाषाएं

en: Galibi Carib
hi: गलीबी कैरिबो

en: Catalan; Valencian
hi: कैटलन; वैलेंसियन

en: Caucasian languages
hi: कोकेशियान भाषाएं

en: Cebuano
hi: सिबुआनो

en: Celtic languages
hi: सेल्टिक भाषाएं

en: Chamorro
hi: चमोर्रो

en: Chibcha
hi: चिब्चा

en: Chechen
hi: चेचेन

en: Chagatai
hi: चगाताई

en: Chinese
hi: चीनी

en: Chuukese
hi: चूकीस

en: Mari
hi: मारी

en: Chinook jargon
hi: चिनूक जार्गन

en: Choctaw
hi: चोक्टॉ

en: Chipewyan; Dene Suline
hi: चिपेवयन; डेने सुलाइन

en: Cherokee
hi: चेरोकी

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
hi: चर्च स्लाव; पुराना स्लावोनिक; चर्च स्लावोनिक; पुराना बल्गेरियाई; पुराना चर्च स्लावोनिक

en: Chuvash
hi: चूवाश

en: Cheyenne
hi: चेयेने

en: Chamic languages
hi: चामिक भाषायें

en: Montenegrin
hi: मोंटेनिग्रिन

en: Coptic
hi: कोप्टिक

en: Cornish
hi: कोर्निश

en: Corsican
hi: कार्सियन

en: Creoles and pidgins, English based
hi: क्रियोल और पिजिन, अंग्रेजी आधारित

en: Creoles and pidgins, French-based
hi: क्रियोल और पिजिन, फ्रेंच-आधारित

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
hi: क्रेओल्स और पिजिन, पुर्तगाली-आधारित

en: Cree
hi: क्री

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
hi: क्रीमियन तातार; क्रीमियन तुर्की

en: Creoles and pidgins
hi: क्रियोल और पिजिन

en: Kashubian
hi: काशुबियन

en: Cushitic languages
hi: कुशिटिक भाषाएं

en: Czech
hi: चेक

en: Dakota
hi: डकोटा

en: Danish
hi: डैनिश

en: Dargwa
hi: डार्गवा

en: Land Dayak languages
hi: लैंड दयाक भाषाएं

en: Delaware
hi: डेलावेयर

en: Slave (Athapascan)
hi: गुलाम (अथपस्कन)

en: Dogrib
hi: डोग्रिब

en: Dinka
hi: दिन्का

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
hi: दिवेही; दिवेही; मालदीव

en: Dogri
hi: डोगरी

en: Dravidian languages
hi: द्रविड़ भाषाएं

en: Lower Sorbian
hi: लोअर सोर्बियन

en: Duala
hi: ड्यूला

en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
hi: डच, मध्य (सीए 1050-1350)

en: Dutch; Flemish
hi: डच; फ्लेमिश

en: Dyula
hi: ड्यूला

en: Dzongkha
hi: जोंगखा

en: Efik
hi: एफिक

en: Egyptian (Ancient)
hi: मिस्र (प्राचीन)

en: Ekajuk
hi: इकाजुक

en: Elamite
hi: इलामाइट

en: English
hi: अंग्रेजी

en: English, Middle (1100-1500)
hi: अंग्रेजी, मध्य (1100-1500)

en: Esperanto
hi: एस्पेरांतो

en: Estonian
hi: एस्तोनियावासी

en: Ewe
hi: इवे

en: Ewondo
hi: इवोन्डो

en: Fang
hi: फांग

en: Faroese
hi: फारोसी

en: Fanti
hi: फांती

en: Fijian
hi: फिज़ी

en: Filipino; Pilipino
hi: फिलिपिनो; पिलिपिनो

en: Finnish
hi: फिनिस

en: Finno-Ugrian languages
hi: फिनो-उग्रियन भाषाएं

en: Fon
hi: फॉन

en: French
hi: फ्रेंच

en: French, Middle (ca.1400-1600)
hi: फ्रेंच, मध्य (सीए. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca.1400)
hi: फ्रेंच, ओल्ड (842-सी.ए.1400)

en: Northern Frisian
hi: उत्तरी फ़्रिसियाई

en: Eastern Frisian
hi: पूर्वी फ़्रिसियन

en: Western Frisian
hi: पश्चिमी फ़्रिसियाई

en: Fulah
hi: फुलाह

en: Friulian
hi: फ्रीयुलीयान

en: Ga
hi: गा

en: Gayo
hi: गायो

en: Gbaya
hi: ग्बाया

en: Germanic languages
hi: जर्मनिक भाषाएं

en: Georgian
hi: ज्यॉर्जियाई

en: German
hi: जर्मन

en: Geez
hi: गीज़

en: Gilbertese
hi: जिल्बेर्टिस

en: Gaelic; Scottish Gaelic
hi: गेलिक; स्कॉटिश गेलिक

en: Irish
hi: आइरिश

en: Galician
hi: गैलिशियन्

en: Manx
hi: मैंक्स

en: German, Middle High (ca.1050-1500)
hi: जर्मन, मिडिल हाई (सीए. 1050-1500)

en: German, Old High (ca.750-1050)
hi: जर्मन, ओल्ड हाई (सीए. 750-1050)

en: Gondi
hi: गोंडी

en: Gorontalo
hi: गोरोन्टालो

en: Gothic
hi: गॉथिक

en: Grebo
hi: ग्रेबो

en: Greek, Ancient (to 1453)
hi: ग्रीक, प्राचीन (1453 तक)

en: Greek, Modern (1453-)
hi: ग्रीक, आधुनिक (1453-)

en: Guarani
hi: गुआरानी

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
hi: स्विस जर्मन; अलेमेनिक; अलसैटियन

en: Gujarati
hi: गुजराती

en: Gwich'in
hi: ग्विच'इन

en: Haida
hi: हैदा

en: Haitian; Haitian Creole
hi: हाईटियन; हैतियाई क्रेओल

en: Hausa
hi: होउसा

en: Hawaiian
hi: हवाईयन

en: Hebrew
hi: हिब्रू

en: Herero
hi: हेरेरो

en: Hiligaynon
hi: हिलिगेनन

en: Himachali languages; Western Pahari languages
hi: हिमाचली भाषाएं; पश्चिमी पहाड़ी भाषाएं

en: Hindi
hi: हिंदी

en: Hittite
hi: हित्ती

en: Hmong; Mong
hi: हमोंग; मोंग

en: Hiri Motu
hi: हिरी मोतू

en: Croatian
hi: क्रोएशियाई

en: Upper Sorbian
hi: ऊपरी सोर्वियन

en: Hungarian
hi: हंगेरियाई

en: Hupa
hi: हूपा

en: Iban
hi: इबान

en: Igbo
hi: इग्बो

en: Icelandic
hi: आइसलैंडिक

en: Ido
hi: इदो

en: Sichuan Yi; Nuosu
hi: सिचुआन यि; न्यौसू

en: Ijo languages
hi: इजो भाषाएं

en: Inuktitut
hi: इनूकीटूत्

en: Interlingue; Occidental
hi: इंटरलिंग्यू; ऑक्सीडेंटल

en: Iloko
hi: इलोको

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
hi: ईन्टरलिंगुआ (अंतर्राष्ट्रीय सहायक भाषा एसोसिएशन)

en: Indic languages
hi: भारतीय भाषाएं

en: Indonesian
hi: इन्डोनेशियाई

en: Indo-European languages
hi: इंडो-यूरोपीय भाषाएं

en: Ingush
hi: इंगुश

en: Inupiaq
hi: इनुपियाक्

en: Iranian languages
hi: ईरानियन भाषाएं

en: Iroquoian languages
hi: इरोक्वियन भाषाएँ

en: Italian
hi: इतालवी

en: Javanese
hi: जावानीस

en: Lojban
hi: लोज्बान

en: Japanese
hi: जापानी

en: Judeo-Persian
hi: जूडेओ-पर्सियन

en: Judeo-Arabic
hi: जूडेओ-अरबी

en: Kara-Kalpak
hi: कारा-कल्पाक

en: Kabyle
hi: कबाइल

en: Kachin; Jingpho
hi: कचिन; जिंगफो

en: Kalaallisut; Greenlandic
hi: कलाल्लिसुत; ग्रीनलैंडिक

en: Kamba
hi: कांबा

en: Kannada
hi: कन्नड

en: Karen languages
hi: करेन भाषाएँ

en: Kashmiri
hi: कश्मीरी

en: Kanuri
hi: कनूरी

en: Kawi
hi: कावी

en: Kazakh
hi: कज़ाख

en: Kabardian
hi: कबार्डियन

en: Khasi
hi: खासी

en: Khoisan languages
hi: खोईसान भाषा

en: Central Khmer
hi: सेंट्रल खमेर

en: Khotanese; Sakan
hi: खोतानीस; सकानो

en: Kikuyu; Gikuyu
hi: किकुयू; गाकिओ

en: Kinyarwanda
hi: किनॅरवांडा

en: Kirghiz; Kyrgyz
hi: किर्गिज़; किरगिज़

en: Kimbundu
hi: किमबुनडू

en: Konkani
hi: कोंकणी

en: Komi
hi: कोमी

en: Kongo
hi: कांगो

en: Korean
hi: कोरियाई

en: Kosraean
hi: कोस्राइयन

en: Kpelle
hi: क्पेले

en: Karachay-Balkar
hi: कराचय-बल्कार

en: Karelian
hi: खरेलिअन

en: Kru languages
hi: क्रु भाषाएं

en: Kurukh
hi: कुरुख

en: Kuanyama; Kwanyama
hi: कुआन्यामा; क्वान्यामा

en: Kumyk
hi: कुमिक

en: Kurdish
hi: कुर्दिश

en: Kutenai
hi: कूटेनई

en: Ladino
hi: लादीनो

en: Lahnda
hi: लाहंडा

en: Lamba
hi: लंबा

en: Lao
hi: लाओ

en: Latin
hi: लैटिन

en: Latvian
hi: लॉटवियाई

en: Lezghian
hi: लेज़्घीयन

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
hi: लिम्बर्गन; लिम्बर्गर; लिंबर्गिश

en: Lingala
hi: लिंगला

en: Lithuanian
hi: लिथुआनियाई

en: Mongo
hi: मोंगो

en: Lozi
hi: लोजी

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
hi: लक्ज़मबर्ग; लेत्ज़ेबुर्गेस्च

en: Luba-Lulua
hi: लुबा-लुलुआ

en: Luba-Katanga
hi: लुबा-कटांगा

en: Ganda
hi: गैंडा

en: Luiseno
hi: लुइसेनो

en: Lunda
hi: लुंडा

en: Luo (Kenya and Tanzania)
hi: लुओ (केन्या और तंजानिया)

en: Lushai
hi: लुशाई

en: Macedonian
hi: मेसिडोनियाई

en: Madurese
hi: मादुरीस

en: Magahi
hi: मगही

en: Marshallese
hi: मार्शलीज़

en: Maithili
hi: मैथिली

en: Makasar
hi: मकासर

en: Malayalam
hi: मलयालम

en: Mandingo
hi: मंदिनगो

en: Maori
hi: माओरी

en: Austronesian languages
hi: ऑस्ट्रोनेशियन भाषाएं

en: Marathi
hi: मराठी

en: Masai
hi: मासाई

en: Malay
hi: मलय

en: Moksha
hi: मोक्ष

en: Mandar
hi: मंदार

en: Mende
hi: मेंदे

en: Irish, Middle (900-1200)
hi: आयरिश, मध्य ( 900-1200)

en: Mi'kmaq; Micmac
hi: मिकमैक; मिकमैक

en: Minangkabau
hi: मिनांग्काबाउ

en: Uncoded languages
hi: बिना कोड वाली भाषाएं

en: Mon-Khmer languages
hi: मोन-खमेर भाषाएँ

en: Malagasy
hi: मालागासी

en: Maltese
hi: माल्टीज

en: Manchu
hi: मंचू

en: Manipuri
hi: मणिपुरी

en: Manobo languages
hi: मनोबो भाषाएं

en: Mohawk
hi: मोहॉक

en: Mongolian
hi: मोंगोलियन

en: Mossi
hi: मोसी

en: Multiple languages
hi: बहु भाषाएं

en: Munda languages
hi: मुंडा भाषाएँ

en: Creek
hi: क्रीक

en: Mirandese
hi: मिरांडीज़

en: Marwari
hi: मारवाड़ी

en: Mayan languages
hi: मयान भाषाएं

en: Erzya
hi: एर्ज़या

en: Nahuatl languages
hi: नहुआट्ल भाषाएं

en: North American Indian languages
hi: उत्तर अमेरिकी भारतीय भाषाएं

en: Neapolitan
hi: नियपोलिटन

en: Navajo; Navaho
hi: नवाजो; नवाहो

en: Ndebele, South; South Ndebele
hi: नेडेबेले, दक्षिण; दक्षिण नदेबेले

en: Ndebele, North; North Ndebele
hi: नदेबेले, उत्तर; उत्तर नदेबेले

en: Ndonga
hi: न्डोंगा

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
hi: लो जर्मन; लो सैक्सन; जर्मन, कम; सैक्सन, लो

en: Nepali
hi: नेपाली

en: Nepal Bhasa; Newari
hi: नेपाल भासा; नेवाड़ी

en: Nias
hi: नियास

en: Niger-Kordofanian languages
hi: नाइजर-कोर्डोफेनियन भाषाएं

en: Niuean
hi: नियुइन

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
hi: नॉर्वेजियन नाइनोर्स्क; नाइनोर्स्क, नार्वेजियन

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
hi: बोकमाल, नॉर्वेजियन; नॉर्वेजियन बोकमाली

en: Nogai
hi: नोगाइ

en: Norse, Old
hi: नॉर्स, ओल्ड

en: Norwegian
hi: नार्वेजियन

en: N'Ko
hi: न'को

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
hi: पेडी; सेपेडी; उत्तरी सोथो

en: Nubian languages
hi: न्यूबिअन भाषाएं

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
hi: शास्त्रीय नेवाड़ी; ओल्ड नेवाड़ी; शास्त्रीय नेपाल भासा

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
hi: चिचेवा; चेवा; न्यानजा

en: Nyamwezi
hi: न्यामवेज़ी

en: Nyankole
hi: न्यानकोले

en: Nyoro
hi: न्योरो

en: Nzima
hi: न्ज़ीमा

en: Occitan (post 1500)
hi: ओसीटान (पोस्ट -1500)

en: Ojibwa
hi: ओजिवा

en: Oriya
hi: उड़िया

en: Oromo
hi: ओरोमो

en: Osage
hi: ओसेज

en: Ossetian; Ossetic
hi: ओस्सेटियन; ओस्सेटिक

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
hi: टर्किश, ओटोमन (1500-1928)

en: Otomian languages
hi: ओटोमियाई भाषाएं

en: Papuan languages
hi: पापुआन भाषाएं

en: Pangasinan
hi: पांगासिनान

en: Pahlavi
hi: पहलवी

en: Pampanga; Kapampangan
hi: पंपंगा; कपमपंगन

en: Panjabi; Punjabi
hi: पंजाबी; पंजाबी

en: Papiamento
hi: पापीमेंटो

en: Palauan
hi: पालाउन

en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
hi: फारसी, पुराना (सीए.600-400 ई.पू.)

en: Persian
hi: फारसी

en: Philippine languages
hi: फिलीपीन भाषाएँ

en: Phoenician
hi: फोएनिसिअन

en: Pali
hi: पाली

en: Polish
hi: पोलिश

en: Pohnpeian
hi: पोहपियन

en: Portuguese
hi: पोर्तुगीज

en: Prakrit languages
hi: प्राकृत भाषाएं

en: Provençal, Old (to 1500);Occitan, Old (to 1500)
hi: प्रोवेनकल, पुराना (1500 तक); ओसीटान, पुराना (1500 तक)

en: Pushto; Pashto
hi: पुश्तो; पश्तो

en: Reserved for local use
hi: स्थानीय उपयोग के लिए आरक्षित

en: Quechua
hi: क्वेचुआ

en: Rajasthani
hi: राजस्थानी

en: Rapanui
hi: रापानुई

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
hi: रारोतोंगन; कुक आइलैंड्स माओरी

en: Romance languages
hi: रोमांस की भाषाएं

en: Romansh
hi: रोमांश

en: Romany
hi: रोमानी

en: Romanian; Moldavian; Moldovan
hi: रोमानियाई; मोल्डावियन; मोल्दोवन

en: Rundi
hi: रून्डी

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
hi: अरोमानियाई; अरुमानियन; मैसेडो-रोमानियाई

en: Russian
hi: रूसी

en: Sandawe
hi: संदावी

en: Sango
hi: सैगों

en: Yakut
hi: याकूत

en: South American Indian languages
hi: दक्षिणी अमेरिकी भारतीय भाषाएं

en: Salishan languages
hi: सलीशान भाषाएं

en: Samaritan Aramaic
hi: समारिटन अरामिक

en: Sanskrit
hi: संस्कृत

en: Sasak
hi: ससक

en: Santali
hi: संताली

en: Sicilian
hi: सिसिलियन

en: Scots
hi: स्कॉट

en: Selkup
hi: सेलकप

en: Semitic languages
hi: सेमेटिक भाषाएँ

en: Irish, Old (to 900)
hi: आयरिश, पुराना (900 तक)

en: Sign Languages
hi: साइन भाषाएं

en: Shan
hi: सान

en: Sidamo
hi: सिडामो

en: Sinhala; Sinhalese
hi: सिंहला; सिंहली

en: Siouan languages
hi: सिओआन भाषाएं

en: Sino-Tibetan languages
hi: चीनी-तिब्बती भाषाएँ

en: Slavic languages
hi: स्लाव भाषाएं

en: Slovak
hi: स्लोवाक्

en: Slovenian
hi: स्लोवानियाइ

en: Southern Sami
hi: दक्षिणी सामी

en: Northern Sami
hi: उत्तरी सामी

en: Sami languages
hi: सामी भाषायें

en: Lule Sami
hi: लुले सामी

en: Inari Sami
hi: इनारी सामी

en: Samoan
hi: सामोआन

en: Skolt Sami
hi: स्कोल्ट सामी

en: Shona
hi: शोना

en: Sindhi
hi: सिंधी

en: Soninke
hi: सोनिंकी

en: Sogdian
hi: सोगदिया

en: Somali
hi: सोमाली

en: Songhai languages
hi: सोघाई भाषायें

en: Sotho, Southern
hi: सोथो, दक्षिणी

en: Spanish; Castilian
hi: स्पैनिश; केस्टेलियन

en: Sardinian
hi: सर्दिनियाई

en: Sranan Tongo
hi: सरनन टोंगो

en: Serbian
hi: सर्बियाई

en: Serer
hi: सेरेर

en: Nilo-Saharan languages
hi: नीलो-सहारन भाषाएँ

en: Swati
hi: स्वाति

en: Sukuma
hi: सुकूमा

en: Sundanese
hi: सुडानी

en: Susu
hi: सुसू

en: Sumerian
hi: सुमेरियाई

en: Swahili
hi: स्वाहिली

en: Swedish
hi: स्वीडिश

en: Classical Syriac
hi: क्लासिकल सिरिएक

en: Syriac
hi: सिरियाक

en: Tahitian
hi: ताहिती

en: Tai languages
hi: ताई भाषाएं

en: Tamil
hi: तमिल

en: Tatar
hi: तातार

en: Telugu
hi: तेलुगु

en: Timne
hi: टिमने

en: Tereno
hi: टेरेनो

en: Tetum
hi: टेटुम

en: Tajik
hi: ताजिक

en: Tagalog
hi: टागालोग

en: Thai
hi: थाई

en: Tibetan
hi: तिब्बती

en: Tigre
hi: टाईग्रे

en: Tigrinya
hi: टिग्रिन्या

en: Tiv
hi: तिव

en: Klingon; tlhIngan-Hol
hi: क्लिंगन; tlhIngan-Hol

en: Tlingit
hi: ट्लिंगिट

en: Tamashek
hi: तमाशेक

en: Tonga (Nyasa)
hi: तोंगा (न्यासा)

en: Tonga (Tonga Islands)
hi: टोंगा (टोंगा द्वीप समूह)

en: Tok Pisin
hi: टोक पिसिन

en: Tsimshian
hi: त्सीमसियाई

en: Tswana
hi: तस्वाना

en: Tsonga
hi: त्सोन्गा

en: Turkmen
hi: तुर्कमेन

en: Tumbuka
hi: तुंबुका

en: Tupi languages
hi: तुपी भाषाएं

en: Turkish
hi: तुर्कीश

en: Altaic languages
hi: अल्ताईक भाषाएं

en: Twi
hi: त्वी

en: Tuvinian
hi: ट्यूविनियाई

en: Udmurt
hi: उदमर्त

en: Ugaritic
hi: उगारिटिक

en: Uighur; Uyghur
hi: उइघुर; उईघुर

en: Ukrainian
hi: उक्रेनियाई

en: Umbundu
hi: उंबुंदु

en: Undetermined
hi: अनिर्धारित

en: Urdu
hi: उर्दू

en: Uzbek
hi: उज्बेक

en: Vai
hi: वई

en: Venda
hi: वेन्दा

en: Vietnamese
hi: विएतनामी

en: Volapük
hi: वोलापक

en: Votic
hi: वोटिक

en: Wakashan languages
hi: वाकाशान भाषाएं

en: Wolaitta; Wolaytta
hi: वोलिटा; वोलेटा

en: Waray
hi: वरे

en: Washo
hi: वाशो

en: Welsh
hi: वेल्स

en: Sorbian languages
hi: सोरबियन भाषाएं

en: Walloon
hi: वलून

en: Wolof
hi: वोलोफ

en: Kalmyk; Oirat
hi: काल्मिक; ओइरातो

en: Xhosa
hi: षोसा

en: Yao
hi: याओ

en: Yapese
hi: यापी

en: Yiddish
hi: यिड्डिष

en: Yoruba
hi: योरूबा

en: Yupik languages
hi: यूपिक भाषाएं

en: Zapotec
hi: ज़ापोटेक

en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
hi: आनंद चिह्न; आनंद-प्रतीक; परमानंद

en: Zenaga
hi: ज़ेनागा

en: Standard Moroccan Tamazight
hi: मानक मोरक्कन तमाज़ाइट

en: Zhuang; Chuang
hi: ज़ुआंग; चांग

en: Zande languages
hi: ज़ंडे की भाषाएँ

en: Zulu
hi: जुलु

en: Zuni
hi: ज़ुनी

en: No linguistic content; Not applicable
hi: कोई भाषाई सामग्री नहीं; लागू नहीं

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
hi: ज़ाज़ा; डिमिली; डिम्लि किर्डकी; किरमांजकी; ज़ज़ाकि

en: Undetermined function
hi: अनिर्धारित कार्य

en: Actor
hi: कर्ता

en: Adapter
hi: एडाप्टर

en: Agency making a reproduction available
hi: एक पुनरुत्पादन उपलब्ध कराने वाली एजेंसी

en: Animator
hi: एनीमेटर

en: Annotator
hi: व्याख्याकार

en: Arranger
hi: प्रबन्ध करनेवाला

en: Artist
hi: कलाकार

en: Assignee
hi: अभिहस्तांकिती

en: Associated name
hi: सम्बद्धता नाम

en: Author, attributed
hi: लेखक, जिम्मेदार

en: Auctioneer
hi: नीलामीकर्ता

en: Author
hi: लेखक

en: Author in quotations or text extracts
hi: उद्धरणों या पाठ के अंशों में लेखक

en: Author of afterword, postface, colophon, etc.
hi: आफ्टरवर्ड, पोस्टफेस, कॉलोफोन आदि के लेखक।

en: Author of introduction, etc.
hi: परिचय के लेखक, आदि

en: Author of dialogue
hi: संवाद के लेखक

en: Bibliographic antecedent
hi: ग्रंथ सूची पूर्ववत्

en: Binder an agent who binds an item.
hi: बाइंडर एक एजेंट जो किसी आइटम को बांधता है।

en: Binding designer
hi: बाइंडिंग डिजाइनर

en: Book designer
hi: पुस्तक डिजाइन

en: Bookjacket designer
hi: बुकजैकेट डिजाइनर

en: Bookplate designer
hi: बुकप्लेट डिजाइनर

en: Bookseller
hi: पुस्तकविक्रेता

en: Calligrapher
hi: सुलेखक

en: Cartographer
hi: कार्टोग्राफर

en: Censor
hi: सेंसर

en: Choral director
hi: कोरल डायरेक्टर

en: Choreographer
hi: कोरियोग्राफर

en: Circus performer
hi: सर्कस कलाकार

en: Collaborator
hi: सहकर्ता

en: Collector of field material
hi: फील्ड सामग्री का कलेक्टर

en: Comedian
hi: हास्य अभिनेता

en: Commentator
hi: टीकाकार

en: Commentator for written text
hi: लिखित पाठ के लिए टीकाकार

en: Compiler
hi: संकलक

en: Composer
hi: संगीतकार

en: Composer of adapted work
hi: अनुकूलित काम के संगीतकार

en: Composer of main musical work
hi: मुख्य संगीत कार्य के संगीतकार

en: Compositor
hi: संगीतकार

en: Conceptor
hi: अवधारणाकार

en: Conductor
hi: संवाहक

en: Consultant to a project
hi: एक प्रोजेक्ट के लिए सलाहकार

en: Continuator
hi: जारी रखनेवाला

en: Copyright holder
hi: कापीराइट होल्डर

en: Corrector
hi: संशोधक

en: Curator of an exhibition
hi: एक प्रदर्शनी के क्यूरेटर

en: Dancer
hi: नतृक

en: Dedicatee
hi: समर्पित

en: Dedicator
hi: समर्पणकर्ता

en: Degree-grantor
hi: डिग्री-अनुदानकर्ता

en: Director
hi: निर्देशक

en: Disc jockey
hi: डिस्क जॉकी

en: Dissertant
hi: तर्कशास्त्री

en: Distributor
hi: वितरक

en: Donor
hi: दानी

en: Dubious author
hi: संदिग्ध लेखक

en: Editor
hi: संपादक

en: Engraver
hi: नक़्क़ाश

en: Epitomator
hi: एपिटोमेटर

en: Etcher
hi: नक़्क़ाश

en: Expert
hi: विशेषज्ञ

en: Film editor
hi: फिल्म संपादक

en: Forger
hi: जालसाज

en: Former Attributed author
hi: पूर्व जिम्मेदार लेखक

en: Former attributed author
hi: पूर्व जिम्मेदार लेखक

en: Former owner
hi: पूर्व स्वामी

en: Founder
hi: संस्थापक

en: Funder
hi: फंडर

en: Game designer
hi: खेल डिज़ाइनर

en: Glossator
hi: ग्लोसेटर

en: Graphic technician
hi: ग्राफिक तकनीशियन

en: Honoree
hi: सम्मानित

en: Illuminator
hi: इलूमनैटर

en: Illustrator
hi: चित्रकार

en: Impresario
hi: ईम्प्रेस्सारिओ

en: Inscriber
hi: उत्कीर्ण करने वाला

en: Interviewee
hi: साक्षात्कारदाता

en: Interviewer
hi: साक्षात्कारकर्ता

en: Issuing body
hi: निर्गम निकाय

en: Librettist
hi: संगीतनाट्य पाठ लेखक

en: Licensee
hi: लाइसेंसधारी

en: Licensor
hi: अनुज्ञप्तिदाता

en: Lithographer
hi: लिथोग्राफर

en: Lyricist
hi: गीतकार

en: Metal-engraver
hi: धातु-उकेरक

en: Mime artist
hi: माइम कलाकार

en: Monitor
hi: मॉनीटर

en: Musician
hi: संगीतकार

en: Narrator
hi: कथावाचक

en: Notary
hi: नोटरी

en: Opponent
hi: प्रतिद्वन्दी

en: Organiser
hi: व्यवस्थापक

en: Originator
hi: मूल लेखक

en: Other
hi: अन्य

en: Papermaker
hi: पेजमेकर

en: Patent applicant
hi: पेटेंट आवेदक

en: Patent inventor
hi: पेटेंट आविष्कारक

en: Patentee
hi: पेटेंटवाला

en: Performer
hi: परफ़ॉर्मर

en: Performer of research
hi: अनुसंधान के निष्पादक

en: Photographer
hi: फोटोग्राफर

en: Presenter
hi: प्रस्तुतकर्ता

en: Printer
hi: मुद्रक

en: Printer of plates
hi: प्लेटों का प्रिंटर

en: Producer
hi: उत्पादक

en: Proof-reader
hi: प्रूफ-रीडिंर

en: Publisher
hi: प्रकाशक

en: Publishing director
hi: प्रकाशन निर्देशक

en: Puppeteer
hi: कठपुतली चलानेवाला

en: Recipient of letters
hi: पत्रों का प्राप्तकर्ता

en: Record producer
hi: रिकार्ड निर्माता

en: Recording engineer
hi: रिकॉर्डिंग इंजीनियर

en: Remixer
hi: रीमिक्सर

en: Research team head
hi: अनुसंधान टीम प्रमुख

en: Research team member
hi: अनुसंधान टीम सदस्य

en: Reviewer
hi: समीक्षक

en: Restorationist
hi: बहालीवादी

en: Rubricator
hi: शीर्षक देने वाला

en: Scenarist
hi: परिदृश्य लेखक

en: Scientific advisor
hi: वैज्ञानिक सलाहकार

en: Scribe
hi: मुंशी

en: Sculptor
hi: मूर्तिकार

en: Secretary
hi: सचिव

en: Signer
hi: हस्ताक्षरकर्ता

en: Singer
hi: गायक

en: Sponsor
hi: प्रायोजक

en: Standards body
hi: मानक निकाय

en: Stunt performer
hi: स्टंट कलाकार

en: Thesis advisor
hi: शोध सलाहकार

en: Translator
hi: अनुवादक

en: Transliterator
hi: लिप्यंतरणकर्ता

en: Type designer
hi: टाइप डिज़ाइनर

en: Typographer
hi: टाइपोग्राफर

en: Vendor
hi: विक्रेता

en: Vocalist
hi: गायक

en: Wood-engraver
hi: लकड़ी-उकेरक

en: Writer of accompanying material
hi: साथ की सामग्री के लेखक

en: Default Koha system authorised values
hi: डिफ़ॉल्ट कोहा प्रणाली अधिकृत मान

en: Default filing rules for DDC
hi: डीडीसी के लिए डिफ़ॉल्ट फाइलिंग नियम

en: Default filing rules for LCC
hi: एलसीसी के लिए डिफ़ॉल्ट फाइलिंग नियम

en: Generic call number filing rules
hi: जेनेरिक कॉल संख्या दाखिल नियम

en: Dewey Decimal Classification
hi: डेवी दशमलव वर्गीकरण

en: Library of Congress Classification
hi: लाइब्रेरी ऑफ काग्रेंस वर्गीकरण

en: Universal Decimal Classification
hi: यूनिवर्सल दशमलव वर्गीकरण

en: SuDoc Classification (U.S. GPO)
hi: SuDOC वर्गीकरण (U.S. GPO)

en: ANSCR (Sound Recordings)
hi: ANSCR (ध्वनि रिकॉर्डिंग)

en: Other/Generic Classification Scheme
hi: अन्य/जेनेरिक वर्गीकरण स्कीम

en: Default splitting rules for DDC
hi: डीडीसी के लिए डिफ़ॉल्ट विभाजन नियम

en: Default splitting rules for LCC
hi: एलसीसी के लिए डिफ़ॉल्ट विभाजन नियम

en: Generic call number splitting rules
hi: सामान्य कॉल नंबर विभाजन नियम

en: Default classification sources and filing rules for Koha.
hi: कोहा के लिए डिफ़ॉल्ट वर्गीकरण स्रोत और दाखिल नियम।

en: ILL batch statuses used in Koha
hi: कोहा में इस्तेमाल किया जाने वाला आईएलएल बैच स्टेटस

en: Default Koha system patron restriction types
hi: डिफ़ॉल्ट कोहा सिस्टम संरक्षक प्रतिबंध प्रकार

en: Sample frequencies for subscriptions
hi: सदस्यता के लिए नमूना आवृत्तियों

en: 2/day
hi: 2/दिन

en: 1/day
hi: 1/दिन

en: 3/week
hi: 3/सप्ताह

en: 1/week
hi: 1/सप्ताह

en: 1/2 weeks
hi: 1/2 सप्ताह

en: 1/3 weeks
hi: 1/3 सप्ताह

en: 1/month
hi: 1/महीना

en: 1/2 months
hi: 1/2 महीने

en: 1/3 months
hi: 1/3 महीने

en: 2/year
hi: 2/वर्ष

en: 1/year
hi: 1/वर्ष

en: 1/2 year
hi: 1/2 वर्ष

en: Irregular
hi: अनियमित

en: Sample notices
hi: नमूना नोटिस

en: Notification on receiving
hi: प्राप्त करने पर अधिसूचना

en: Order received
hi: आदेश प्राप्त हुआ

en: Catalog concern acknowledgment
hi: कैटलॉग कंसर्न पावती

en: Concern acknowledgement
hi: संबंधित पावती

en: Catalog concern resolved
hi: कैटलॉग मामले का समाधान

en: Concern resolved
hi: संबंधित समाधान

en: Catalog concern updated
hi: कैटलॉग मामला अधतन

en: Concern updated
hi: संबंधित अधतन

en: Catalog concern reported
hi: कैटलॉग मामले की सूचना दी

en: Concern notification
hi: संबंधित अधिसूचना

en: Account payment
hi: खाता भुगतान

en: Account fee
hi: खाता फीस

en: Account writeoff
hi: खाता राइटऑफ

en: Article request - canceled
hi: अनुच्छेद अनुरोध - रद्द कर दिया गया

en: Article request canceled
hi: अनुच्छेद अनुरोध रद्द कर दिया गया

en: Article request - completed
hi: लेख का अनुरोध - पूरा हुआ

en: Article request completed
hi: लेख का अनुरोध पूरा हुआ

en: Article request - pending
hi: लेख अनुरोध - लंबित

en: Pending article request
hi: लंबित लेख अनुरोध

en: Article request - new
hi: लेख अनुरोध - नया

en: Article request received
hi: लेख का अनुरोध प्राप्त हुआ

en: Article request - processing
hi: लेख का अनुरोध -प्रसंस्करण

en: Article request processing
hi: लेख का अनुरोध प्रसंस्करण

en: Article request
hi: लेख का अनुरोध

en: Article request - print slip
hi: लेख का अनुरोध - प्रिंट स्लिप

en: Check-ins
hi: चेक-इनस

en: Item check-in (digest)
hi: आइटम चेक-इन (डाइजेस्ट)

en: Checkouts
hi: चेकआउटस

en: Item check-out (digest)
hi: आइटम चेक-आउट (डाइजेस्ट)

en: Checkout note
hi: चैकआउट नोट

en: Checkout note on item set by patron
hi: संरक्षक द्वारा निर्धारित आइटम पर चेकआउट नोट

en: Item due reminder
hi: आइटम देय अनुस्मारक

en: Item due reminder (digest)
hi: आइटम देय अनुस्मारक (डाइजेस्ट)

en: Hold slip
hi: होल्ड पर्ची

en: Issue quick slip
hi: त्वरित पर्ची जारी करें

en: Issue slip
hi: जारी पर्ची

en: Item overdue
hi: आइटम अतिदेय

en: Overdue notice
hi: अतिदेय नोटिस

en: Overdues slip
hi: अतिदेय पर्ची

en: Advance notice of item due
hi: देय आइटम की अग्रिम सूचना

en: Advance notice of item due (digest)
hi: देय आइटम की अग्रिम सूचना (डाइजेस्ट)

en: Item renewals
hi: आइटम नवीकरण

en: Stock rotation report
hi: स्टॉक रोटेशन रिपोर्ट

en: Stock rotation slip
hi: स्टॉक रोटेशन पर्ची

en: Transfer slip
hi: हंस्तातरण पर्ची

en: Acquisition claim
hi: अधिग्रहण दावा

en: Item not received
hi: आइटम नहीं मिला

en: ILL request ready for pickup
hi: पिकअप के लिए तैयार ILL अनुरोध

en: Interlibrary loan request ready for pickup
hi: पिकअप के लिए इंटर लाइब्रेरी लोन का अनुरोध तैयार है

en: ILL request unavailable
hi: ILL अनुरोध अनुपलब्ध है

en: Interlibrary loan request unavailable
hi: अंतर पुस्तकालय ऋण अनुरोध अनुपलब्ध है

en: ILL request cancelled
hi: ILL अनुरोध रद्द

en: Interlibrary loan request cancelled
hi: इंटरलाइब्रेरी लोन का अनुरोध रद्द

en: ILL request modified
hi: ILL अनुरोध संशोधित किया गया

en: Interlibrary loan request modified
hi: अंतरपुस्तकालय ऋण अनुरोध संशोधित

en: ILL request to partners
hi: भागीदारों के लिए ILL अनुरोध

en: Interlibrary loan request to partners
hi: भागीदारों के लिए अंतर पुस्तकालय ऋण अनुरोध

en: ILL request update
hi: ILL अनुरोध अद्यतन

en: Interlibrary loan request update
hi: इंटरलाइब्रेरी ऋण अनुरोध अद्यतन

en: Discharge confirmation
hi: डिस्चार्ज की पुष्टि

en: Discharge for <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>
hi: डिस्चार्ज के लिए <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>

en: Account expiration
hi: खाता समाप्ति

en: Account renewal
hi: खाता नवीनीकरण

en: OPAC self-registration verification email
hi: ओपैक स्व-पंजीकरण सत्यापन ईमेल

en: Verify your account
hi: अपने खाते को सत्यापित करें

en: Library account password change notification
hi: लाइब्रेरी खाता पासवर्ड परिवर्तन अधिसूचना

en: Notification of password change
hi: पासवर्ड बदलने की सूचना

en: Koha password recovery
hi: कोहा पासवर्ड रिकवरी

en: Online password reset
hi: ऑनलाइन पासवर्ड रीसेट

en: Koha password reset
hi: कोहा पासवर्ड रिसेट

en: Notification about an accepted share
hi: एक स्वीकृत शेयर के बारे में अधिसूचना

en: Share on list <<listname>> accepted
hi: सूची पर साझा करें <<listname>> स्वीकार किए जाते हैं

en: Invitation for sharing a list
hi: एक सूची साझा करने के लिए निमंत्रण

en: Share list <<listname>>
hi: साझा सूची <<listname>>

en: Welcome notice
hi: स्वागत सूचना

en: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Welcome to [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Welcome to the library[% END %]
hi: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Welcome to [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]पुस्तकालय में स्वागत[% END %]

en: Two-authentication token
hi: दो-प्रमाणीकरण टोकन

en: two-authentication step token
hi: दो प्रमाणीकरण चरण टोकन

en: Account balance slip
hi: खाता शेष पर्ची

en: Account summary for [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]
hi: के लिए खाता सारांश [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]

en: Acquisition order
hi: अधिग्रहण आदेश

en: Order
hi: आदेश

en: Point of sale receipt
hi: बिक्री रसीद का बिंदु

en: Receipt
hi: रसीद

en: Hold has been cancelled
hi: होल्ड रद्द कर दिया गया है

en: Hold available for pickup
hi: होल्ड पिकअप के लिए उपलब्ध है

en: Hold available for pickup at <<branches.branchname>>
hi: होल्ड पिकअप के लिए उपलब्ध है पर <<branches.branchname>>

en: Hold(s) available for pickup
hi: होल्ड पिकअप के लिए उपलब्ध है

en: Hold available for pickup (print notice)
hi: होल्ड पिकअप के लिए उपलब्ध है (प्रिंट नोटिस)

en: Hold placed on item
hi: आइटम पर होल्ड रखा गया

en: Canceled hold available for different patron
hi: अलग-अलग संरक्षक के लिए कैंसिल होल्ड उपलब्ध है

en: Waiting hold reminder
hi: वेटिंग होल्ड रिमाइंडर

en: You have waiting holds.
hi: आपके पास प्रतीक्षारत होल्ड हैं।

en: New curbside pickup
hi: नया कर्बसाइड पिकअप

en: You have scheduled a curbside pickup for [% branch.branchname %]
hi: आपने इसके लिए कर्बसाइड पिकअप शेड्यूल किया है [% branch.branchname %]

en: New serial issue
hi: नया सीरियल इश्यू

en: New serial issue is now available
hi: नए सीरियल इश्यू अब उपलब्ध है

en: Purchase suggestion accepted
hi: खरीद सुझाव स्वीकार किया गया

en: Suggestion accepted
hi: सुझाव स्वीकृत

en: Suggested purchase available
hi: सुझाई गई खरीदारी उपलब्ध है

en: Suggestion available
hi: सुझाव उपलब्ध

en: New suggestion
hi: नया सुझाव

en: Suggested item ordered
hi: सुझाए गए आइटम का आदेश दिया गया

en: Suggestion ordered
hi: सुझाव आदेशित

en: Purchase suggestion declined
hi: खरीद सुझाव से इनकार कर दिया

en: Suggestion rejected
hi: सुझाव अस्वीकृत

en: A suggestion is ready to be processed
hi: एक सुझाव संसाधित होने के लिए तैयार है

en: Notify fund owner
hi: फंड के मालिक को सूचित करें

en: A suggestion has been assigned to you
hi: आपको एक सुझाव सौंपा गया है

en: Notify manager of a suggestion
hi: किसी सुझाव के प्रबंधक को सूचित करें

en: OPAC problem report
hi: ओपेक समस्या रिपोर्ट

en: Automatic renewal notice
hi: स्वचालित नवीकरण नोटिस

en: Notification of automatic renewal
hi: स्वचालित नवीनीकरण की अधिसूचना

en: Checkin slip
hi: चेकइन पर्ची

en: Overdue item fine description
hi: अतिदेय आइटम जुर्माना विवरण

en: Auto renewals (Digest)
hi: स्वतः नवीनीकरण (डाइजेस्ट)

en: Notification on auto renewals
hi: ऑटो नवीकरण पर अधिसूचना

en: Notification to return a recalled item
hi: वापस बुलाए गए आइटम को वापस करने की अधिसूचना

en: Recalled item awaiting pickup
hi: वापस मंगाया गया आइटम पिकअप की प्रतीक्षा में है

en: Details of patron who recalled item
hi: आइटम को वापस बुलाने वाले संरक्षक का विवरण

en: Confirmation of disabling two factor authentication
hi: दो कारक प्रमाणीकरण को अक्षम करने की पुष्टि

en: Confirmation of enabling two factor authentication
hi: दो कारक प्रमाणीकरण को सक्षम करने की पुष्टि

en: New OPAC self-registration
hi: नया ओपैक स्व-पंजीकरण

en: New OPAC self-registration submitted
hi: नया ओपैक स्व-पंजीकरण सत्यापन जमा किया

en: Send list
hi: सूची भेजें

en: Your list: [% listname | html %]
hi: आपकी सूची: [% listname | html %]

en: Send cart
hi: कार्ट भेजे

en: Your cart
hi: आपकी कार्ट

en: Train item slip
hi: ट्रेन आइटम पर्ची

en: Hold is confirmed
hi: होल्ड की पुष्टि की जाती है

en: Your hold on [% hold.biblio.title %] is confirmed
hi: आपकी होल्ड [% hold.biblio.title %] की पुष्टि की जाती है

en: Dear %s %s (%s),
hi: प्रिय %s %s (%s),

en: Your request for an article from %s (%s) has been canceled for the following reason:
hi: के लेख के लिए आपका अनुरोध %s (%s)निम्नलिखित कारण से रद्द कर दिया गया है:

en: Article requested:
hi: अनुरोध किया गया लेख:

en: Title: %s
hi: शीर्षक: %s

en: Author: %s
hi: लेखक: %s

en: Volume: %s
hi: खंड: %s

en: Issue: %s
hi: निर्गम: %s

en: Date: %s
hi: दिनांक: %s

en: TOC: %sYes%sNo%s
hi: TOC: %sहाँ%sनही%s

en: Pages: %s
hi: पेज: %s

en: Chapters: %s
hi: अध्याय: %s

en: Notes: %s
hi: टिप्पणी: %s

en: Format: %sCopy%sScan%s
hi: प्रारूप: %sप्रतिलिपि%sस्कैन%s

en: Your library
hi: आपका पुस्तकालय

en: We have completed your request for an article from %s (%s).
hi: हमने एक लेख के लिए आपका अनुरोध पूरा कर लिया है %s (%s).

en: %sYou may pick up your article at %s.%sYou can download the scanned materials via the following URL(s): %s.%s
hi: %sआप अपना लेख %s.%sपर प्राप्त कर सकते हैं आप निम्न URL के माध्यम से स्कैन की गई सामग्री को डाउनलोड कर सकते हैं: %s.%s

en: Thank you!
hi: धन्यवाद&gt;

en: Dear %s %s (%s)
hi: प्रिय %s %s (%s)

en: Your request for an article from %s (%s) is now in pending state.
hi: %s (%s) से एक लेख के लिए आपका अनुरोध अब लंबित स्थिति में है।

en: We have received your request for an article from %s (%s).
hi: हमें एक लेख के लिए आपका अनुरोध प्राप्त हुआ है %s (%s).

en: We are now processing your request for an article from %s (%s).
hi: अब हम एक लेख के लिए आपके अनुरोध को संसाधित कर रहे हैं %s (%s).

en: Article request:
hi: लेख का अनुरोध:

en: Barcode: %s
hi: बारकोड: %s

en: The following items have been checked in:
hi: निम्नलिखित आइटम चैकइन की गई है:

en: Thank you.
hi: धन्यवाद.

en: The following items have been checked out:
hi: निम्नलिखित आइटम चैक आउट की गई है:

en: Thank you for visiting %s.
hi: आने के लिए धन्यवाद %s.

en: Dear %s %s,
hi: प्रिय %s %s,

en:  The order %s (%s) has been received.
hi:  आदेश %s (%s) प्राप्त हुआ है.

en: Your library.
hi: आपका पुस्तकालय.

en: %s %s has added a note to the item %s - %s (%s).
hi: %s %s ने आइटम में एक नोट जोड़ा है %s - %s (%s).

en: The following item is now due:
hi: निम्नलिखित आइटम अब देय है:

en: The following item(s) are now due:
hi: निम्नलिखित मद (ओं) अब देय हैं:

en: You have %s item(s) that are now due
hi: आपके पास %s आइटम हैं जो अब देय हैं

en: %sDate: %s%s
hi: %sदिनांक: %s%s

en: %s Transfer to/Hold in %s%s
hi: %s में ट्रांसफर/होल्ड इन %s%s

en: %sITEM ON HOLD%s
hi: %sहोल्ड पर आइटम%s

en: %sNotes:
hi: %sनोटस:

en: Checked out to %s %s %s %s %s
hi: को चैक आउट %s %s %s %s %s

en: %sChecked out today%s
hi: %sआज चेक आउट किया गया%s

en: Barcode: %s%s
hi: बारकोड: %s%s

en: Date due: %s%s
hi: देय तिथि: %s%s

en: %sChecked out%s
hi: %sचेक आउट किया गया%s

en: %sOverdues%s
hi: %sअतिदेय %s

en: %sNews%s
hi: %sसमाचार%s

en: %sPosted on %s%s
hi: %sप्रकाशित किया गया %s%s

en: According to our current records, you have items that are overdue.Your library does not charge late fines, but please return or renew them at the branch below as soon as possible.
hi: हमारे वर्तमान रिकॉर्ड के अनुसार, आपके पास ऐसे आइटम हैं जो अतिदेय हैं। आपकी लाइब्रेरी देर से जुर्माना नहीं वसूलती है, लेकिन कृपया उन्हें जल्द से जल्द नीचे की शाखा में लौटाएं या नवीनीकृत करें।

en: Phone: %s
hi: फोन: %s

en: Fax: %s
hi: फैक्स: %s

en: Email: %s
hi: ईमेल: %s

en: If you have registered a password with the library, and you have a renewal available, you may renew online. If an item becomes more than 30 days overdue, you will be unable to use your library card until the item is returned.
hi: यदि आपने लाइब्रेरी के साथ एक पासवर्ड पंजीकृत किया है, और आपके पास एक नवीनीकरण उपलब्ध है, तो आप ऑनलाइन नवीनीकरण कर सकते हैं। यदि कोई आइटम 30 दिन से अधिक हो जाता है, तो आप अपने लाइब्रेरी कार्ड का उपयोग तब तक नहीं कर पाएंगे जब तक कि आइटम वापस नहीं किया जाता।

en: The following item(s) is/are currently overdue:
hi: निम्नलिखित आइटम(ए) वर्तमान में अतिदेय हैं:

en: %s"%s" by %s, %s, Barcode: %s Fine: %s%s
hi: %s"%s" द्वारा %s, %s,बारकोड: %s जुर्माना: %s%s

en: Thank-you for your prompt attention to this matter.
hi: इस बात पर तुरंत ध्यान देने के लिए आपको धन्यवाद।

en: %s Staff
hi: %s स्टाफ

en: Dear %s,%s
hi: प्रिय %s %s,

en: Thank you for your report concerning %s.%s
hi: आपकी रिपोर्ट के लिए धन्यवाद %s.%s

en: You reported: %s
hi: आपने सूचना दी: %s

en: Thank you
hi: धन्यवाद

en: The following item will be due soon:
hi: निम्नलिखित आइटम जल्दी ही देय होगी:

en: The following item(s) will be due soon:
hi: निम्नलिखित आइटम जल्दी ही देय होगी:

en: You have %s item(s) that will be due soon.
hi: आपके पास %s आइटम है जो जल्द ही देय होने वाला होगा।

en: The following items have been renewed:
hi: निम्नलिखित आइटम नवीनीकरण की गई है:

en: Stock rotation report for %s:
hi: स्टॉक रोटेशन रिपोर्ट के लिए %s:

en: %s%s items to be processed for this branch.
hi: %s%s इस शाखा के लिए संसाधित की जाने वाली आइटम.

en: %sNo items to be processed for this branch
hi: %sइस शाखा के लिए संसाधित की जाने वाली कोई आइटम नही

en: %s%s%sTitle: %s
hi: %s%s%sशीर्षक: %s

en: Call number: %s
hi: कॉल संख्या : %s

en: Location: %s
hi: स्थानः %s

en: On loan?: %s
hi: ऋृण पर?: %s

en: Status: %s
hi: स्थिति: %s

en: Current library: %s %s
hi: वर्तमान लाइब्रेरी: %s %s

en: %sTransfer to %s%s
hi: %sस्थानांतरण को%s%s

en: %sITEM%s
hi: %sआइटम%s

en: %sOrdernumber %s (%s) (%s ordered) ($%s each) has not been received.%s
hi: %sआदेशसंख्या %s (%s) (%s आदेशित) ($%s प्रत्येक) प्राप्त नहीं हुआ है.%s

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for:
hi: इंटर लाइब्रेरी ऋण अनुरोध संख्या %s आपके लिए रखा गया:

en: is ready for pick up from %s.
hi: से लेने के लिए तैयार है %s.

en: Kind regards
hi: सधन्यवाद

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for
hi: इंटर लाइब्रेरी ऋण अनुरोध संख्या %s आपके लिए रखा गया

en: is unfortunately unavailable.
hi: दुर्भाग्य से अनुपलब्ध है.

en: The library has now marked your concern with %s as resolved.%s
hi: लाइब्रेरी ने अब हल के रूप में %s के साथ आपकी चिंता को चिह्नित किया है.%s

en: The following comment was left: %s
hi: निम्नलिखित टिप्पणी छोड़ दी गई थी: %s

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has requested cancellation of this ILL request:
hi: इंटर लाइब्रेरी लोन के लिए संरक्षक %s, निम्नलिखित विवरण के साथ, इस ILL अनुरोध को रद्द करने का अनुरोध किया है:

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has modified this ILL request:
hi: इंटर लाइब्रेरी लोन के लिए संरक्षक %s, निम्नलिखित विवरण के साथ, इस ILL अनुरोध को संशोधित किया है:

en: Dear Sir/Madam,
hi: प्रिय महोदय/महोदया,

en: We would like to request an interlibrary loan for a title matching the following description:
hi: हम निम्नलिखित विवरण से मेल खाते के लिए एक अंतर पुस्तकालय ऋण का अनुरोध करना चाहते हैं:

en: Please let us know if you are able to supply this to us.
hi: कृपया हमें बताएं कि क्या आप हमें इसकी आपूर्ति करने में सक्षम हैं।

en: has been updated.
hi: अद्यतन किया गया है।

en: Details of the update are below:
hi: अपडेट का विवरण नीचे दिया गया है:

en: The library has added an update to the concern you reported against %s.%s
hi: लाइब्रेरी ने आपके द्वारा बताई गई चिंता के लिए एक अपडेट जोड़ा है %s.%s

en: %sDischarge confirmation%s
hi: %sडिस्चार्ज की पुष्टि%s

en: %s%s certifies that the following borrower:%s
hi: %s%s प्रमाणित करता है कि निम्नलिखित उधारकर्ता:%s

en: %s %s (cardnumber: %s)%s
hi: %s %s (कार्ड संख्या: %s)%s

en: has returned all items.%s
hi: सभी आइटम वापस कर दिए हैं.%s

en: Dear %s %s %s,
hi: प्रिय %s %s %s,

en: Your library card will expire soon, on:
hi: आपका पुस्तकालय कार्ड जल्द ही समाप्त हो जाएगा, पर:

en: Thank you,
hi: धन्यवाद

en: Librarian
hi: लाइब्रेरियन

en: Your library account has been renewed. The new expiry date is: %s.
hi: आपका लाइब्रेरी खाता नवीनीकृत किया गया है। नई समाप्ति की तारीख है: %s।

en: %s
    An enrollment fee of %s has been applied.
    %s
hi: %s
    का नामांकन शुल्क  %s लागू किया है.
    %s

en: Your library,
hi: आपका पुस्तकालय,

en: Hello!
hi: हैलो!

en: Your library account has been created. Please verify your email address by clicking this link to complete the signup process:
hi: आपका लाइब्रेरी खाता बनाया गया है। कृपया साइनअप प्रक्रिया को पूरा करने के लिए इस लिंक पर क्लिक करके अपना ईमेल पता सत्यापित करें:

en: If you did not initiate this request, you may safely ignore this one-time message. The request will expire shortly.
hi: यदि आपने यह अनुरोध आरंभ नहीं किया है, तो आप इस एक बार के संदेश को सुरक्षित रूप से अनदेखा कर सकते हैं। अनुरोध शीघ्र ही समाप्त हो जाएगा।

en: We want to notify you that your password has been changed. If you did not change it yourself (or requested that change), please contact library staff.
hi: हम आपको सूचित करना चाहते हैं कि आपका पासवर्ड बदल दिया गया है। यदि आपने इसे स्वयं नहीं बदला है (या उस परिवर्तन का अनुरोध किया है), तो कृपया पुस्तकालय कर्मचारियों से संपर्क करें।

en: %sThis email has been sent in response to your password recovery request for the account %s%s%s.
hi: %sयह ईमेल खाते के लिए आपके पासवर्ड रिकवरी अनुरोध के जवाब में भेजा गया है %s%s%s.

en: You can now create your new password using the following link:
hi: अब आप निम्न लिंक का उपयोग करके अपना नया पासवर्ड बना सकते हैं:

en: %sThis link will be valid for 2 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
hi: %sयह लिंक इस ईमेल के रिसेप्शन से 2 दिनों के लिए मान्य होगा, फिर यदि आप अपना पासवर्ड नहीं बदलते हैं तो आपको फिर से आवेदन करना होगा.%s

en: %sThank you.%s
hi: %sधन्यवाद.%s

en: %sA librarian has reset the password for the account %s%s%s.
hi: %sएक लाइब्रेरियन ने खाते के लिए पासवर्ड रीसेट कर दिया है %s%s%s.

en: Please create your new password using the following link:
hi: कृपया निम्न लिंक का उपयोग करके अपना नया पासवर्ड बनाएं:

en: %sThis link will be valid for 5 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
hi: %sयह लिंक इस ईमेल के रिसेप्शन से 5 दिनों के लिए मान्य होगा, फिर यदि आप अपना पासवर्ड नहीं बदलते हैं तो आपको फिर से आवेदन करना होगा.%s

en: Dear patron,
hi: प्रिय संरक्षक,

en: We want to inform you that %s %s accepted your invitation to share your list %s in our library catalog.
hi: हम आपको सूचित करना चाहते हैं कि %s%s ने हमारे पुस्तकालय कैटलॉग में आपकी सूची %s साझा करने के लिए आपका निमंत्रण स्वीकार कर लिया है।

en: One of our patrons, %s %s, invites you to share a list %s in our library catalog.
hi: हमारा एक संरक्षक,%s %s, आपको हमारी लाइब्रेरी कैटलॉग में सूची %s साझा करने के लिए आमंत्रित करता है।

en: To access this shared list, please click on the following URL or copy-and-paste it into your browser address bar.
hi: इस साझा सूची तक पहुँचने के लिए, कृपया निम्न URL पर क्लिक करें या इसे अपने ब्राउज़र एड्रेस बार में कॉपी-पेस्ट करें।

en: In case you are not a patron in our library or do not want to accept this invitation, please ignore this mail. Note also that this invitation expires within two weeks.
hi: यदि आप हमारी लाइब्रेरी में संरक्षक नहीं हैं या इस आमंत्रण को स्वीकार नहीं करना चाहते हैं, तो कृपया इस मेल को अनदेखा करें। यह भी ध्यान दें कि यह निमंत्रण दो सप्ताह के भीतर समाप्त हो जाएगा।

en: Hello %s %s %s.%s
hi: हैलो  %s %s %s.%s

en: Thank you for joining %s%s%sthe library%s%s
hi: शामिल होने के लिए धन्यवाद%s%s%sपुस्तकालय%s%s

en: You can search for all our materials in our %scatalog%s.%s
hi: आप हमारी सभी सामग्री को खोज सकते हैं हमारे %sकैटलॉग में %s.%s

en: Your library card number is %s%s
hi: आपका पुस्तकालय कार्ड नंबर है %s%s

en: If you have any problems or questions regarding your account, please contact the library.
hi: यदि आपको अपने खाते के संबंध में कोई समस्या या प्रश्न हैं, तो कृपया पुस्तकालय से संपर्क करें।

en: Dear cataloger,%s
hi: प्रिय कैटलॉगर,%s

en: %s reported the following concern with %s%s%s%s
hi: %s के साथ निम्नलिखित मामले की सूचना दी %s%s%s%s

en: You can mark this concern as resolved from the %sconcern management page%s.
hi: आप इस चिंता को चिह्नित कर सकते हैं जैसा कि %s चिंता प्रबंधन पृष्ठ से हल किया गया है%s.

en: Your authentication token is %s.
hi: आपका प्रमाणीकरण टोकन है %s.

en: It is valid one minute.
hi: यह एक मिनट के लिए वैध है।

en:       %sOutstanding accounts%s
hi:       %sबकाया खाते%s

en:       %sDebts%s
hi:       %sऋण%s

en:     %sDate%s
hi:     %sदिनांक%s

en:     %sCharge%s
hi:     %sपरिवर्तन: %s

en:     %sAmount%s
hi:     %sराशि%s

en:     %sOutstanding%s
hi:     %sबकाया%s

en:     %sThere are no outstanding debts on your account%s
hi:     %sआपके खाते पर कोई बकाया ऋण नहीं है%s

en:       %sCredits%s
hi:       %sक्रेडिट%s

en:     %sCredit%s
hi:     %sक्रेडिट%s

en:     %sThere are no outstanding credits on your account%s
hi:     %sआपके खाते में कोई बकाया क्रेडिट नहीं है%s

en:         Total credit as of %s:
hi:         के रूप में कुल क्रेडिट %s:

en:         Total outstanding dues as of %s:
hi:         के रूप में कुल बकाया देय %s:

en: Please order for the library:
hi: कृपया लाइब्रेरी के लिए ऑर्डर करें:

en: %sOrdernumber %s (%s) (quantity: %s) ($%s each).%s
hi: %sआदेशसंख्या %s (%s) (मात्रा: %s) ($%sप्रत्येक).%s

en:   %sTransaction ID: %s
hi:   %sलेन-देन आईडी:%s

en:   %sOperator ID: %s
hi:   %sऑपरेटर आईडी: %s

en:   %sPayment type: %s
hi:   %sभुगतान के प्रकार:%s

en:         %s%sFee receipt%s%s
hi:         %s%sशुल्क रसीद%s%s

en:     %sDescription of charges%s
hi:     %sप्रभार का विवरण%s

en:     %sTotal: %s
hi:     %sयोग: %s

en:     %sTendered: %s
hi:     %sनिविदा: %s

en:     %sChange: %s
hi:     %sपरिवर्तन: %s

en:         %s%sPayment receipt%s%s
hi:         %s%sभुगतान रसीद%s%s

en:       %sTendered: %s
hi:       %sनिविदा: %s

en:       %sChange given:%s
hi:       %sपरिवर्तन दिया गया: %s

en: We regret to inform you, that the following item can not be provided due to it being missing. Your hold was cancelled.
hi: हमें आपको यह बताते हुए खेद है कि लापता होने के कारण निम्न आइटम प्रदान नहीं की जा सकती है। आपकी होल्ड रद्द कर दी गई।

en: Copy: %s
hi: कापी: %s

en: You have a hold available for pickup as of %s:
hi: आपके पास पिकअप के लिए उपलब्ध एक होल्ड है %s:

en: You have one or more holds available for pickup:
hi: आपके पास पिकअप के लिए एक या एक से अधिक होल्ड उपलब्ध हैं:

en: Waiting since: %s
hi: तब से प्रतीक्षारत: %s

en: Waiting at: %s
hi: पर प्रतीक्षारत: %s

en: Your hold for %s is available for pickup.
hi: आपका होल्ड के लिए %sपिकअप के लिए उपलब्ध है।.

en:       %sTransaction ID: %s
hi:       %sलेन-देन आईडी:%s

en:       %sOperator ID: %s
hi:       %sऑपरेटर आईडी: %s

en:       %sPayment type: %s
hi:       %sभुगतान के प्रकार:%s

en:         %s%s%s receipt%s%s
hi:         %s%s%s रसीद%s%s

en:         Received with thanks from  %s %s %s
hi:         से धन्यवाद के साथ प्राप्त  %s %s %s

en:         Card number: %s%s
hi:         कार्ड संख्या: %s%s

en:         Credit added to account for %s %s %s
hi:         खाते में क्रेडिट जोड़ा गया %s %s %s

en:         Writeoff added to account for %s %s %s
hi:         राइटऑफ़ को खाते में जोड़ा गया %s %s %s

en:       %sDescription of credit%s
hi:       %sक्रेडिट का विवरण%s

en:       %sAmount%s
hi:       %sराशि%s

en:       %sTotal available:%s
hi:       %sकुल उपलब्ध:%s

en:       %sDescription of charges%s
hi:       %sप्रभार का विवरण%s

en:       %sTotal:%s
hi:       %sयोग: %s

en:       %sChange given: %s
hi:       %sपरिवर्तन दिया गया: %s

en:       %sAccount balance as on date:%s
hi:       %sतिथि के अनुसार खाता शेष:%s

en: Change service requested
hi: आवश्यक सेवा बदलें

en: A hold has been placed on the following item : %s (%s) by the user %s %s (%s).
hi: निम्नलिखित आइटम पर एक होल्ड रखा गया है : %s (%s) उपयोगकर्ता द्वारा %s %s (%s).

en: The patron picking up %s (%s) has changed to %s %s (%s).
hi: संरक्षक उठा रहे है %s (%s) बदल गया है %s %s (%s).

en: Please update the hold information for this item.
hi: कृपया इस आइटम के लिए होल्ड जानकारी अपडेट करें।

en: Item: %s
hi: आइटम: %s

en: Pickup location: %s
hi: पिकअप स्थानः %s

en: Dear %s %s,
    
    The following holds are waiting at %s:
    
    %s
        %s : waiting since %s
    %s
hi: प्रिय %s %s,
    
    निम्नलिखित होल्ड पर प्रतीक्षा कर रहे हैं %s:
    
    %s
        %s : तब से इंतज़ार कर रहा हूँ %s
    %s

en: You have a curbside pickup scheduled for %s at %s.
hi: आपके लिए कर्बसाइड पिकअप शेड्यूल किया गया है %s पर %s.

en: Any holds waiting for you at the pickup time will be included in this pickup. At this time, that list includes:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s
hi: पिकअप के समय आपका इंतजार करने वाले किसी भी होल्ड को इस पिकअप में शामिल किया जाएगा। इस समय, उस सूची में शामिल हैं:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s

en: Once you have arrived, please call your library or log into your account and click the "Alert staff of your arrival" button to let them know you are there.
hi: एक बार जब आप आ जाएं, तो कृपया अपनी लाइब्रेरी को कॉल करें या अपने खाते में लॉग इन करें और "अपने आगमन के कर्मचारियों को सचेत करें" बटन पर क्लिक करके उन्हें बताएं कि आप वहां हैं।

en: The following issue is now available:
hi: निम्नलिखित इश्यू उपलब्ध नहीं है:

en: Please pick it up at your convenience.
hi: कृपया इसे अपनी सुविधानुसार चुनें।

en: You have suggested that the library acquire %s by %s.
hi: आपने सुझाव दिया है कि पुस्तकालय का अधिग्रहण करें %s द्वारा %s.

en: The library has reviewed your suggestion today. The item will be ordered as soon as possible. You will be notified by mail when the order is completed, and again when the item arrives at the library.
hi: पुस्तकालय ने आज आपके सुझाव की समीक्षा की है। आइटम को जितनी जल्दी हो सके आदेश दिया जाएगा। आदेश पूरा होने पर आपको मेल द्वारा सूचित किया जाएगा, और फिर से जब आइटम पुस्तकालय में आएगा।

en: If you have any questions, please email us at %s.
hi: यदि आपके कोई प्रश्न हैं, तो कृपया हमें ईमेल करें पर %s

en: We are pleased to inform you that the item you requested is now part of the collection.
hi: हमें आपको यह बताते हुए प्रसन्नता हो रही है कि आपके द्वारा अनुरोधित वस्तु अब संग्रह का हिस्सा है।

en: %sSuggestion pending approval%s
hi: %sसुझाव अनुमोदन के लिए लंबित%s

en:     %s%sSuggested by%s
hi:     %s%sद्वारा सुझाया गया%s

en:     %s%sTitle suggested%s
hi:     %s%sशीर्षक सुझाया गया%s

en:     %s%sLibrary:%s %s%s
hi:     %s%sपुस्तकालय:%s %s%s

en:     %s%sTitle:%s %s%s
hi:     %s%sशीर्षक%s %s%s

en:     %s%sAuthor:%s %s%s
hi:     %s%sलेखक:%s %s%s

en:     %s%sCopyright date:%s %s%s
hi:     %s%sकॉपीराइट तिथि:%s %s%s

en:     %s%sStandard number (ISBN, ISSN or other):%s %s%s
hi:     %s%sमानक संख्या (आईएसबीएन, आईएसएसएन या अन्य):%s %s%s

en:     %s%sPublisher:%s %s%s
hi:     %s%sप्रकाशक:%s %s%s

en:     %s%sCollection title:%s %s%s
hi:     %s%sसंग्रह शीर्षक:%s %s%s

en:     %s%sPublication place:%s %s%s
hi:     %s%sप्रकाशन स्थान:%s %s%s

en:     %s%sQuantity:%s %s%s
hi:     %s%sमात्रा:%s %s%s

en:     %s%sItem type:%s  %s%s
hi:     %s%sआइटम प्रकार:%s  %s%s

en:     %s%sReason for suggestion:%s %s%s
hi:     %s%sसुझाव का कारण:%s %s%s

en:     %s%sNotes:%s %s%s
hi:     %s%sटिप्पणी:%s %s%s

en: We are pleased to inform you that the item you requested has now been ordered. It should arrive soon, at which time it will be processed for addition into the collection.
hi: हमें आपको यह बताते हुए प्रसन्नता हो रही है कि आपके द्वारा अनुरोधित वस्तु अब ऑर्डर कर दी गई है। यह जल्द ही पहुंचना चाहिए, किस समय इसे संग्रह में शामिल करने के लिए संसाधित किया जाएगा।

en: You will be notified again when the book is available.
hi: पुस्तक उपलब्ध होने पर आपको फिर से सूचित किया जाएगा.

en: If you have any questions, please email us at %s
hi: यदि आपके कोई प्रश्न हैं, तो कृपया हमें ईमेल करें %s

en:       %sFee ID: %s
hi:       %sफीसआईडी: %s

en:         %s%sInvoice%s%s
hi:         %s%sरसीद%s%s

en:         Bill to: %s %s %s
hi:         को बिल: %s %s %s

en:       %sDate%s
hi:       %sदिनांक%s

en:       %sTotal owed:%s
hi:       %sकुल बकाया:%s

en:       %sDescription of payments%s
hi:       %sभुगतानों का विवरण%s

en:       %sTotal paid:%s
hi:       %sकुल भुगतान:%s

en:       %sTotal outstanding:%s
hi:       %sकुल बकाया%s

en: The library has reviewed your request today, and has decided not to accept the suggestion at this time.
hi: पुस्तकालय ने आज आपके अनुरोध की समीक्षा की है, और इस समय सुझाव को स्वीकार नहीं करने का निर्णय लिया है।

en: The reason given is: %s
hi: कारण दिया गया है: %s

en: A new suggestion is ready to be processed: %s by %s.
hi: एक नया सुझाव संसाधित होने के लिए तैयार है: %s द्वारा %s.

en: A new suggestion has been assigned to you: %s.
hi: आपको एक नया सुझाव सौंपा गया है: %s.

en: Username: %s
hi: उपयोक्ता नाम: %s

en: Problem page: %s
hi: समस्या पृष्ठ: %s

en: Message: %s
hi: संदेश: %s

en: The following item, %s, has correctly been renewed and is now due on %s
hi: निम्न आइटम, %s, को सही ढंग से नवीनीकृत किया गया है और अब %s पर है

en: This item has reached the maximum number of automatic renewals and will no longer be renewed.
hi: यह आइटम अधिकतम स्वचालित नवीकरण की संख्या तक पहुंच गया है और अब इसे नवीनीकृत नहीं किया जाएगा।

en: This item has reached the maximum number of unseen renewals and will need to be renewed at the library.
hi: यह आइटम अनदेखी नवीनीकरण की अधिकतम संख्या तक पहुंच गया है और लाइब्रेरी में नवीनीकृत करने की आवश्यकता होगी।

en: The following item, %s, has not been renewed because:
hi: निम्न आइटम, %s को नवीनीकृत नहीं किया गया है क्योंकि:

en: You have reached the maximum number of renewals possible.
hi: आप नवीनीकरण की अधिकतम संभव संख्या तक पहुँच चुके हैं।

en: This item is on hold for another patron.
hi: इस आइटम एक और संरक्षक के लिए होल्ड पर है।

en: You are currently restricted.
hi: वर्तमान मे आप प्रतिबंधित है.

en: You have overdue items.
hi: आपके पास अतिदेय आइटम हैं।

en: It's too late to renew this item.
hi: इस आइटम को नवीनीकृत करने में बहुत देर हो चुकी है।

en: Your total unpaid fines are too high.
hi: आपका भुगतान नहीं की गई जुर्माना बहुत अधिक हैं।

en: This item must be renewed at the library.
hi: यह आइटम लायब्रेरी में नवीनीकृत किया जाना चाहिए।

en: Your account has expired.
hi: आपका खाता समाप्त हो गया है.

en: Checked in items for %s %s %s %s %s
hi: के लिए आइटम चेक इन किया %s %s %s %s %s

en: %sChecked in today%s
hi: %sआज चेक इन किया%s

en: Barcode: %s %s
hi: बारकोड: %s %s

en: There were %s items that were not renewed.
hi: ऐसे %s आइटम थे जिनका नवीनीकरण नहीं हुआ था.

en: There were %s items that were renewed.
hi: ऐसे %s आइटम थे जिन्हें नवीकृत किया गया था।

en: was renewed until %s
hi: तक नवीनीकृत किया गया था %s

en: A recall has been placed on the following item: %s / %s (%s). The due date has been updated, and is now %s. Please return the item before the due date.
hi: निम्नलिखित मद पर एक रिकॉल रखा गया है: %s / %s (%s). नियत तारीख अपडेट कर दी गई है, और अब है %s. कृपया देय तिथि से पहले आइटम वापस कर दें.

en: A recall that you requested on the following item: %s / %s (%s) is now ready for you to pick up at %s. Please pick up your item by %s.
hi: एक स्मरण जो आपने निम्नलिखित मद पर अनुरोध किया था: %s / %s (%s) अब आप को लेने के लिए तैयार है %s. कृपया इसके द्वारा अपनी आइटम उठाएं %s.

en: A payment of %s has been applied to your account.
hi: एक भुगतान %s अपने खाते के लिए लागू किया गया है.

en: This payment affected the following fees:
hi: इस भुगतान ने निम्नलिखित फीस को प्रभावित किया:

en: Description: %s
hi: विवरण: %s

en: Amount paid: %s
hi: भुगतान की गई राशि: %s

en: Amount remaining: %s
hi: शेष राशि: %s

en: Recall for pickup at %s
hi: पिकअप के लिए रिकॉल करें %s

en: ITEM RECALLED
hi: आइटम रिकॉल किया गया

en: %s by %s
hi: %s द्वारा%s

en: Callnumber: %s
hi: कॉलनंबर: %s

en: %sDear %s %s,%s
hi: %sप्रिय %s %s,%s

en: %sThis is to confirm that someone disabled two factor authentication on your account.%s
hi: %sयह पुष्टि करने के लिए है कि किसी ने आपके खाते पर दो कारक प्रमाणीकरण अक्षम कर दिया है.%s

en: %sIf you did not do this, someone else may be using your account. Please contact technical support.%s
hi: %sअगर आपने ऐसा नहीं किया, तो हो सकता है कि कोई और आपके खाते का इस्तेमाल कर रहा हो. कृपया तकनीकी सहायता से संपर्क करें।%s

en: %sYour library%s
hi: %sआपका पुस्तकालय%s

en: %sThis is to confirm that someone enabled two factor authentication on your account.%s
hi: %sयह पुष्टि करने के लिए है कि किसी ने आपके खाते पर दो कारक प्रमाणीकरण अक्षम कर दिया है.%s

en: %sNew OPAC self-registration%s
hi: %sनय़ा ओपैक स्व-पंजीकरण%s

en: %s%sSelf-registration made:%s
hi: %s%sस्व-पंजीकरण किया गया:%s

en: %s%sCardnumber: %s%s%s
hi: %s%sकार्ड संख्या: %s%s%s

en: %s%sEmail: %s%s%s
hi: %s%sईमेल: %s%s%s

en: %s%sPhone: %s%s%s
hi: %s%sफोन: %s%s%s

en: %s%sMobile: %s%s%s
hi: %s%sमोबाइल: %s%s%s

en: %s%sFax: %s%s%s
hi: %s%sफैक्स %s%s%s

en: %s%sSecondary email: %s%s%s
hi: %s %s माध्यमिक ईमेलः %s%s%s

en: %s%sSecondary phone: %s%s%s
hi: %s%sद्वितीयक फोन: %s%s%s

en: %s%sHome library: %s%s%s
hi: %s%sहोम लाइब्रेरी: %s%s%s

en: %s%sTemporary patron category: %s%s%s
hi: %s%sअस्थायी संरक्षक श्रेणी:%s%s%s

en: Hi,%s%s
hi: नमस्ते,%s%s

en: %s %s sent you a list from our online catalog called: %s.%s
hi: %s %s आपको हमारी ऑनलाइन कैटलॉग से एक सूची भेजी: %s.%s

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.%s
hi: कृपया ध्यान दें कि संलग्न फाइल में एक मार्क ग्रंथ सूची रिकॉर्ड फ़ाइल जो एंडनोट, संदर्भ प्रबंधक या ProCite जैसे व्यक्तिगत ग्रंथ सूची सॉफ्टवेयर में आयात किया जा सकता है.%s

en: %sAuthor(s): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s
hi: %sलेखक(को): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s

en: %s%sISBN: %s%s%s; %s%s%s%s
hi: %s%sआईएसबीएन: %s%s%s; %s%s%s%s

en: %sPublished by: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s
hi: %sद्वारा प्रकाशित: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s

en: %sCollection: %s%s%s
hi: %sसग्रंह: %s%s%s

en: %sCopyright year: %s%s%s
hi: %sकॉपीराइट वर्ष: %s%s%s

en: %sNotes: %s%s%s
hi: %sटिप्पणीयाँ: %s%s%s

en: %sUnified title: %s%s%s
hi: %sएकीकृत शीर्षक: %s%s%s

en: %sSerial: %s%s%s
hi: %sसीरियल: %s%s%s

en: %sLCCN: %s%s%s
hi: %sएलसीसीएन: %s%s%s

en: %sIn: %s%s %s%s%s%s%s%s
hi: %sअंदर: %s%s %s%s%s%s%s%s

en: %sURL: %s%s%s
hi: %sयूआरएल: %s%s%s

en: [%sView in online catalog%s
hi: [%sऑनलाइन कैटलॉग में देखें%s

en: %s%sItems: %s%s%s%s
hi: %s%sआइटमों: %s%s%s%s

en: %s %s sent you a cart from our online catalog.%s
hi: %s %s हमारे ऑनलाइन केटालॉग से आपको कार्ट भेजा गया.%s

en: %sView in online catalog%s
hi: %sऑनलाइन कैटलॉग में देखें%s

en: Train name: %s
hi: ट्रेन नाम: %s

en: Sent on: %s
hi: पर भेजा: %s

en: Item number #%s
hi: आइटम सँख्या #%s

en: Hello %s %s (%s),
hi: हैलो %s %s (%s),

en: Your hold on %s (%s) has been confirmed.
hi: आपके होल्ड पर %s (%s) पुष्टि की गई ।

en: You will be notified by the library when your item is available for pickup.
hi: आपको लाइब्रेरी द्वारा सूचित किया जाएगा जब आपका आइटम पिकअप के लिए उपलब्ध होगा।

en: An account writeoff of %s has been applied to your account.
hi: एक खाता राइटऑफ %sअपने खाते के लिए लागू किया गया है

en: This writeoff affected the following fees:
hi: इस राइटऑफ ने निम्नलिखित फीस को प्रभावित किया:

en: Sample numbering patterns for subscriptions
hi: सदस्यता के लिए नमूना क्रमांकन पैटर्न

en: No. {X}
hi: संख्या. {X}

en: Number
hi: संख्या

en: Simple Numbering method
hi: सरल संख्या पद्धति

en: Issue
hi: अंक

en: Vol. {X}, Number {Y}, Issue {Z}
hi: खंड. {X}, अंक. {Y}, इश्यू {Z}

en: Volume
hi: खंड

en: Volume Number Issue 1
hi: खंड संख्या इश्यू 1

en: Volume, Number, Issue
hi: खंड, संख्या, इश्यू

en: Vol. {X}, No. {Y}
hi: खंड. {X}, अंक. {Y}

en: Volume Number 1
hi: खंड संख्या 1

en: Volume, Number
hi: खंड, संख्या

en: Season
hi: मौसम

en: Season Year
hi: सीज़न वर्ष

en: Seasonal
hi: मौसमी

en: Year
hi: साल

en: Bestseller
hi: बेस्टसेलर

en: Shelf copy damaged
hi: शेल्फ कॉपी क्षतिग्रस्त

en: Library copy lost
hi: लाइब्रेरी कॉपी गायब

en: Available via ILL
hi: ILL के माध्यम से उपलब्ध है

en: Insufficient budget
hi: अपर्याप्त बजट

en: Document too expensive
hi: दस्तावेज़ बहुत महंगा

en: Document not corresponding to our acquisition policy
hi: दस्तावेज़ हमारी अधिग्रहण नीति के अनुरूप नहीं है

en: Large print
hi: बड़े प्रिंट

en: DVD
hi: डीवीडी

en: Long overdue (lost)
hi: लंबा अतिदेय (खोया)

en: Lost
hi: खोया

en: Lost and paid for
hi: खोया और भुगतान के लिए

en: Missing
hi: गायब

en: Missing from bundle
hi: बंडल से गायब

en: Damaged
hi: क्षतिग्रस्त

en: Fiction
hi: गल्प

en: Children's area
hi: बच्चों का क्षेत्र

en: On display
hi: प्रर्दशन पर

en: New materials shelf
hi: नई सामग्री शेल्फ

en: Staff office
hi: स्टाफ कार्यालय

en: General stacks
hi: सामान्य स्टेकस

en: Audio visual
hi: ऑडियो विजुअल

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Book cart
hi: पुस्तक कार्ट

en: Processing center
hi: प्रक्रिया केन्द्र

en: Non-fiction
hi: गैर-गल्प

en: Withdrawn
hi: वापस

en: Ordered
hi: आदेश दिया

en: Not for loan
hi: ऋण के लिए नहीं

en: Staff collection
hi: स्टाफ संग्रह

en: Added to bundle
hi: बंडल में जोड़ा गया

en: Restricted access
hi: प्रतिबंधित प्रवेश

en: Address notes
hi: पता टिप्पणी

en: The copy on the shelf is damaged
hi: शेल्फ पर प्रतिलिपि क्षतिग्रस्त है

en: Upcoming title by popular author
hi: लोकप्रिय लेखक द्वारा आगामी शीर्षक

en: Circulation
hi: परिसंचालन

en: Catalog
hi: केटालॉग

en: Patrons
hi: संरक्षक

en: Acquisitions
hi: अधिग्रहण

en: Accounts
hi: खाते

en: Serials
hi: सीरियलों

en: Magazine
hi: पत्रिका

en: Bound journal
hi: बाउंड जनरल

en: Audio tape
hi: ऑडियो टेप

en: Video tape
hi: वीडियो टेप

en: CD/CDROM
hi: सीडी/सीडीरोम

en: Diskette
hi: डिस्केट

en: Book with diskette
hi: डिस्केट के साथ पुस्तक

en: Book with CD
hi: सीडी के साथ पुस्तक

en: Book with audio tape
hi: आडियो टेप के साथ पुस्तक

en: No reason provided
hi: कोई कारण नहीं बताया गया

en: Out of stock
hi: स्टाक में नहीं

en: Restocking
hi: पुनः स्टॉक

en: Returned by patron
hi: संरक्षक द्वारा लौटाया गया

en: Found in library
hi: पुस्तकालय में मिला

en: Item could not be located on shelves
hi: आइटम शैल्फ पर स्थित नहीं हो सकती है

en: Item was found to be too damaged to fill hold
hi: होल्ड को भरने के लिए आइटम को बहुत अधिक क्षतिग्रस्त पाया गया

en: Item was found to be too damaged to fill article request
hi: लेख अनुरोध को भरने के लिए आइटम बहुत क्षतिग्रस्त पाया गया

en: Cancelled from the OPAC user page
hi: ओपेक उपयोगकर्ता पृष्ठ से रद्द किया गया

en: Some basic default authorised values for library locations, item lost status, etc.
hi: लाइब्रेरी स्थानों, आइटम की खोई स्थिति, आदि के लिए कुछ मूलभूत डिफ़ॉल्ट अधिकृत मूल्य।

en: You can change these at any time after installation.
hi: आप स्थापना के बाद किसी भी समय इन्हें बदल सकते हैं।

en: CSV profiles
hi: सीएसवी प्रोफ़ाइल

en: Default CSV export profiles; including one for exporting serial claims.
hi: डिफ़ॉल्ट CSV निर्यात प्रोफ़ाइल; सीरियल दावों के निर्यात के लिए एक सहित।

en: Default CSV export for serial issue claims
hi: सीरियल इश्यू के दावों के लिए डिफ़ॉल्ट CSV निर्यात

en: issues to claim
hi: दावे के लिए इश्यूज

en: Default CSV export for late orders
hi: देर से आदेशों के लिए डिफ़ॉल्ट CSV निर्यात

en: Late orders (CSV profile)
hi: देर से आदेश (CSV प्रोफ़ाइल)

en: Information not available; Not applicable
hi: जानकारी उपलब्ध नहीं है; लागू नहीं

en: Basic bibliographic unit
hi: मूल ग्रंथ सूची इकाई

en: Secondary bibliographic unit: supplements, special issues, accompanying material, other secondary bibliographic units
hi: माध्यमिक ग्रंथ सूची इकाई: पूरक, विशेष इश्यू, सामग्री के साथ, अन्य माध्यमिक ग्रंथ सूची इकाइयाँ

en: Indexes
hi: अनुक्रमणिका

en: Cartographic material
hi: कार्टोग्राफिक सामग्री

en: Cartographic material, atlas
hi: कार्टोग्राफिक सामग्री, एटलस

en: Cartographic material, diagram
hi: कार्टोग्राफिक सामग्री, आरेख

en: Cartographic material, map
hi: कार्टोग्राफिक सामग्री, मानचित्र

en: Cartographic material, profile
hi: कार्टोग्राफिक सामग्री, प्रोफाइल

en: Cartographic material, model
hi: कार्टोग्राफिक सामग्री, मॉडल

en: Cartographic material, remote sensing image
hi: कार्टोग्राफिक सामग्री, रिमोट सेंसिंग इमेज

en: Cartographic material, section
hi: कार्टोग्राफिक सामग्री, अनुभाग

en: Cartographic material, view
hi: कार्टोग्राफिक सामग्री, दृश्य

en: Cartographic material, other
hi: कार्टोग्राफिक सामग्री, अन्य

en: Computer file
hi: कंप्यूटर फ़ाइल

en: Computer file, tape cartridge
hi: कंप्यूटर फ़ाइल, टेप कार्ट्रिज

en: Computer file, chip cartridge
hi: कंप्यूटर फ़ाइल, चिप कार्ट्रिज

en: Computer file, computer optical disk cartridge
hi: कंप्यूटर फ़ाइल, कंप्यूटर ऑप्टिकल डिस्क कार्ट्रिज

en: Computer file, tape cassette
hi: कंप्यूटर फ़ाइल, टेप कैसेट

en: Computer file, tape reel
hi: कंप्यूटर फ़ाइल, टेप रील

en: Computer file, magnetic disk
hi: कंप्यूटर फ़ाइल, चुंबकीय डिस्क

en: Computer file, magneto-optical disk
hi: कंप्यूटर फ़ाइल, मैग्नेटो-ऑप्टिकल डिस्क

en: Computer file, optical disk
hi: कंप्यूटर फ़ाइल, ऑप्टिकल डिस्क

en: Computer file, remote
hi: कंप्यूटर फ़ाइल, रिमोट

en: Computer file, other
hi: कंप्यूटर फ़ाइल, अन्य

en: Globe
hi: ग्लोब

en: Globe, celestial
hi: ग्लोब, आकाशीय

en: Globe, planetary or lunar
hi: ग्लोब, ग्रह या चंद्र

en: Globe, terrestrial
hi: ग्लोब, स्थलीय

en: Globe, earth moon
hi: ग्लोब, पृथ्वी चंद्रमा

en: Globe, other
hi: ग्लोब, अन्य

en: Kit
hi: किट

en: Microform
hi: माइक्रोफॉर्म

en: Microform, aperture card
hi: माइक्रोफ़ॉर्म, एपर्चर कार्ड

en:  Microform, microfilm cartridge
hi:  माइक्रोफ़ॉर्म, माइक्रोफ़िल्म कारट्रेज

en:  Microform, microfilm cassette
hi:  माइक्रोफ़ॉर्म, माइक्रोफ़िल्म कैसेट

en:  Microform, microfilm reel
hi:  माइक्रोफ़ॉर्म, माइक्रोफ़िल्म रील

en: Microform, microfiche
hi: माइक्रोफ़ॉर्म, माइक्रोफ़िच

en: Microform, microfiche cassette
hi: माइक्रोफ़ॉर्म, माइक्रोफ़िच कैसेट

en: Microform, micro-opaque
hi: माइक्रोफ़ॉर्म, माइक्रो-अपारदर्शी

en: Microform, other
hi: माइक्रोफ़ॉर्म, अन्य

en: Motion picture
hi: चलचित्र

en: Motion picture, film cartridge
hi: मोशन पिक्चर, फिल्म कार्ट्रिज

en: Motion picture, film cassette
hi: मोशन पिक्चर, फिल्म कैसेट

en: Motion picture, film reel
hi: मोशन पिक्चर, फिल्म रील

en: Motion picture, other
hi: मोशन पिक्चर, अन्य

en: Nonprojected graphic
hi: गैर अनुमानित ग्राफिक

en: Nonprojected graphic, collage
hi: गैर अनुमानित ग्राफिक, कॉलेज

en: Nonprojected graphic, drawing
hi: गैर अनुमानित ग्राफिक, ड्राइंग

en: Nonprojected graphic, painting
hi: गैर अनुमानित ग्राफिक, पेन्टिंग

en: Nonprojected graphic, photomechanical print
hi: गैर अनुमानित ग्राफिक, फोटोमैकेनिकल प्रिंट

en: Nonprojected graphic, photonegative
hi: गैर अनुमानित ग्राफिक, फोटो नकारात्मक

en: Nonprojected graphic, photoprint
hi: गैर अनुमानित ग्राफिक, फोटोप्रिंट

en: Nonprojected graphic, picture
hi: गैर अनुमानित ग्राफिक, चित्र

en: Nonprojected graphic, print
hi: गैर अनुमानित ग्राफिक, प्रिंट

en: Nonprojected graphic, technical drawing
hi: गैर अनुमानित ग्राफिक, तकनीकी ड्राइंग

en: Nonprojected graphic, chart
hi: गैर अनुमानित ग्राफिक, चार्ट

en: Nonprojected graphic, flash card
hi: गैर अनुमानित ग्राफिक, फ्लेैश कार्ड

en: Nonprojected graphic, other
hi: गैर अनुमानित ग्राफिक, अन्य

en: Notated music
hi: Notated संगीत

en: Projected graphic
hi: अनुमानित ग्राफिक

en: Projected graphic, filmstrip cartridge
hi: अनुमानित ग्राफिक, फिल्मस्ट्रिप कार्ट्रिज

en: Projected graphic, filmstrip
hi: अनुमानित ग्राफिक, फिल्मस्ट्रिप

en: Projected graphic, other type of filmstrip
hi: अनुमानित ग्राफिक, अन्य प्रकार की फिल्मस्ट्रिप

en: Projected graphic, filmstrip roll
hi: अनुमानित ग्राफिक, फिल्मस्ट्रिप रोल

en: Projected graphic, slide
hi: अनुमानित ग्राफिक, स्लाइड

en: Projected graphic, transparency
hi: अनुमानित ग्राफिक, पारदर्शिता

en: Projected graphic, other
hi: अनुमानित ग्राफिक, अन्य

en: Remote-sensing image
hi: दूरस्थ-संवेदन छवि

en: Sound recording
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग

en: Sound recording, sound disk
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग, ध्वनि डिस्क

en: Sound recording, cylinder
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग, सिलेंडर

en: Sound recording, sound cartridge
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग, ध्वनि कार्ट्रिज

en: Sound recording, sound-track film
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग, ध्वनि ट्रैक फिल्म

en: Sound recording, roll
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग, रोल

en: Sound recording, sound cassette
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग, ध्वनि कैसेट

en: Sound recording, sound-tape reel
hi: साउंड रिकॉर्डिंग, साउंड-टेप रील

en: Sound recording, wire recording
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग, तार रिकॉर्डिंग

en: Sound recording, other
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग, अन्य

en: Text
hi: पाठ

en: Text, regular print
hi: पाठ, नियमित प्रिंट

en: Text, large print
hi: पाठ, वड़ प्रिंट

en: Text, Braille
hi: पाठ, ब्रेल

en: Text, loose-leaf
hi: पाठ, ढीला-पत्ता

en: Text, other
hi: पाठ, अन्य

en: Videorecording
hi: वीडियो रिकॉर्डिंग

en: Videorecording, videocartridge
hi: वीडियो रिकॉर्डिंग, वीडियोकार्ट्रिज

en: Videorecording, videodisc
hi: वीडियो रिकॉर्डिंग, वीडियोडिस्क

en: Videorecording, videocassette
hi: वीडियो रिकॉर्डिंग, वीडियोकैसेट

en: Videorecording, videoreel
hi: वीडियो रिकॉर्डिंग, वीडियोरील

en: Videorecording, other
hi: वीडियो रिकॉर्डिंग, अन्य

en: Physical form is unspecified
hi: भौतिक रूप अनिर्दिष्ट है

en: Multiple physical forms
hi: एकाधिक भौतिक फार्म

en: Other physical media
hi: अन्य भौतिक मीडिया

en: Information not available, or Retention is limited
hi: जानकारी उपलब्ध नहीं है, या अवधारण सीमित है

en: Complete (95%-100% held)
hi: पूर्ण (95%-100% रखना)

en: Incomplete (50%-94% held)
hi: अपूर्ण (50%-94% रखना)

en: Very incomplete or scattered (less than 50% held)
hi: बहुत अधूरा या बिखरा हुआ (50% से कम आयोजित)

en: Not applicable
hi: लागू नहीं

en: Received and complete or Ceased
hi: प्राप्त और पूर्ण या बंद हो गया

en: On order
hi: आदेश पर

en: Currently received
hi: वर्तमान में प्राप्त हुआ

en: Not currently received
hi: वर्तमान में प्राप्त नही हुआ

en: Information not available
hi: सूचना उपलब्ध नहीं

en: Retained except as replaced by updates
hi: अद्यतनों द्वारा प्रतिस्थापित को छोड़कर

en: Sample issue retained
hi: नमूना इश्यू रखे गए

en: Retained until replaced by microform, or other preservation format
hi: माइक्रोफ़ॉर्म, या अन्य संरक्षण प्रारूप द्वारा प्रतिस्थापित किया गया

en: Retained until replaced by cumulation, replacement volume, or revision
hi: संचयी, प्रतिस्थापन मात्रा, या संशोधन द्वारा प्रतिस्थापित किया गया

en: Limited retention (only some parts kept)
hi: सीमित प्रतिधारण (केवल कुछ भाग रखे गए)

en: No retention (no parts kept)
hi: कोई प्रतिधारण नहीं (कोई भाग नहीं रखा गया)

en: Permanent retention (all parts kept permanently)
hi: स्थायी प्रतिधारण (स्थायी रूप से रखे गए सभी भाग)

en: Coded values conforming to the Z39.71-2006 holdings statements for bibliographic items.
hi: कोडित मान Z39.71-2006 के अनुसार ग्रंथ सूची संबंधी वस्तुओं के लिए स्टेटमेंट रखता है।

en: Refer to https://www.niso.org/publications/standards for details.
hi: विवरण के लिए https://www.niso.org/publications/standards देखें।

en: Abridger
hi: अपूर्व

en: Art copyist
hi: कला प्रतिलिपिकार

en: Art director
hi: कला निर्देशक

en: Author of afterword, colophon, etc.
hi: ऑथरवर्ड, कोलोफॉन आदि के लेखक।

en: Announcer
hi: उद्घोषक

en: Analyst
hi: विश्लेषक

en: Appellee
hi: अपीलीय

en: Appellant
hi: अपील करनेवाला

en: Applicant
hi: आवेदक

en: Author in quotations or text abstracts
hi: उद्धरण या पाठ सार में लेखक

en: Architect
hi: वास्तुकार

en: Artistic director
hi: कला निर्देशक

en: Autographer
hi: ऑटोग्राफर

en: Attributed name
hi: गुण नाम

en: Author of dialog
hi: संवाद के लेखक

en: Audio engineer
hi: ऑडियो इंजीनियर

en: Audio producer
hi: श्रव्य निर्माता

en: Screenwriter
hi: पटकथा लेखक

en: Book artist
hi: पुस्तक कलाकार

en: Book producer
hi: पुस्तक निर्माता

en: Blurb writer
hi: उदास लेखक

en: Binder
hi: बाइंडर

en: Broadcaster
hi: ब्रॉडकास्टर

en: Braille embosser
hi: ब्रेल एम्बोसेसर

en: Casting director
hi: कास्टिंग निर्देशक

en: Caster
hi: कास्टर

en: Client
hi: क्लाइंट

en: Colorist
hi: कलरिस्ट

en: Collotyper
hi: कोलेटीपे

en: Cinematographer
hi: छायाकार

en: Contestant-appellee
hi: प्रतियोगी-अपीलीय

en: Collector
hi: संग्रहकर्त्ता

en: Conservator
hi: कंजरवेटर

en: Camera operator
hi: कैमरा संचालक

en: Collection registrar
hi: संग्रह रजिस्ट्रार

en: Contestant
hi: प्रतियोगी

en: Contestant-appellant
hi: प्रतियोगी-अपीलकर्ता

en: Court governed
hi: न्यायालय द्वारा शासित

en: Cover designer
hi: कवर डिजाइनर

en: Copyright claimant
hi: कॉपीराइट दावेदार

en: Complainant-appellee
hi: शिकायतकर्ता-अपीली

en: Complainant
hi: शिकायतकर्ता

en: Complainant-appellant
hi: शिकायतकर्ता-अपीलार्थी

en: Creator
hi: निर्माता

en: Correspondent
hi: पत्रकार

en: Court reporter
hi: न्यायालय पत्रकार

en: Consultant
hi: सलाहकार

en: Costume designer
hi: कॉस्ट्यूम डिजाइनर

en: Contributor
hi: योगदानकर्ता

en: Contestee-appellee
hi: प्रतियोगी-अपीली

en: Contractor
hi: ठेकेदार

en: Contestee
hi: प्रतियोगी

en: Contestee-appellant
hi: प्रतियोगी-अपीलकर्ता

en: Curator
hi: क्यूरेटर

en: Dubbing director
hi: डबिंग निदेशक

en: Distribution place
hi: वितरण स्थान

en: Defendant
hi: प्रतिवादी

en: Defendant-appellee
hi: प्रतिवादी-अपीली

en: Defendant-appellant
hi: प्रतिवादी-अपीलकर्ता

en: Degree committee member
hi: डिग्री समिति सदस्य

en: Degree granting institution
hi: डिग्री अनुदाता संस्था

en: Degree supervisor
hi: डिग्री सुपरवाइजर

en: DJ
hi: डीजे

en: Delineator
hi: आलेखक

en: Depicted
hi: चित्रित

en: Depositor
hi: जमाकर्ता

en: Draftsman
hi: ड्राफ्टमैन

en: Designer
hi: डिजाइनर

en: Data contributor
hi: डेटा योगदानकर्ता

en: Data manager
hi: डाटा प्रबंधक

en: Editor of compilation
hi: संकलन का संपादक

en: Editorial director
hi: संपादकीय निदेशक

en: Editor of moving image work
hi: चलती छवि कार्य के संपादक

en: Electrician
hi: बिजली मिस्त्री

en: Electrotyper
hi: एलेक्ट्रोटीपेर

en: Engineer
hi: इंजीनियर

en: Enacting jurisdiction
hi: अधिकार क्षेत्र

en: Event place
hi: घटना स्थल

en: Facsimilist
hi: अनुलिपिकर्ता

en: Film distributor
hi: फिल्म वितरक

en: Field director
hi: क्षेत्र निदेशक

en: Film director
hi: फिल्म निदेशक

en: Filmmaker
hi: फिल्म बनाने वाला

en: Film producer
hi: फिल्म निर्माता

en: First party
hi: प्रथम पार्टी

en: Geographic information specialist
hi: भौगोलिक सूचना विशेषज्ञ

en: Host institution
hi: मेजबान संस्था

en: Host
hi: मेज़बान

en: Inventor
hi: आविष्कारक

en: Instrumentalist
hi: वादक

en: Judge
hi: जज

en: Jurisdiction governed
hi: शासित शासन

en: Laboratory
hi: प्रयोगशाला

en: Laboratory director
hi: प्रयोगशाला निर्देशक

en: Lead
hi: नेतृत्व

en: Libelee-appellee
hi: लिबली-अपीली

en: Libelee
hi: लिबली

en: Lender
hi: ऋणदाता

en: Libelee-appellant
hi: लिबली-अपीलकर्ता

en: Lighting designer
hi: लाइटिंग डिज़ाइनर

en: Libelant-appellee
hi: लिबेलेंट-अपीली

en: Libelant
hi: लिबेलेंट

en: Libelant-appellant
hi: लिबेलेंट-अपीलकर्ता

en: Landscape architect
hi: परिदृश्य वास्तुकार

en: Music copyist
hi: संगीत का प्रतिरूप

en: Medium
hi: माध्यम

en: Manufacture place
hi: निर्माण स्थान

en: Manufacturer
hi: उत्पादक

en: Metadata contact
hi: मेटाडाटा संपर्क

en: Makeup artist
hi: मेकअप कलाकार

en: Moderator
hi: संचालक

en: Marbler
hi: संगमरमर

en: Markup editor
hi: मार्कअप संपादक

en: Musical director
hi: संगीत निर्देशक

en: Minute taker
hi: मिनट टेकर

en: Music programmer
hi: संगीत प्रोग्रामर

en: Mixing engineer
hi: मिक्सिंग इंजीनियर

en: News anchor
hi: न्यूज ऐंकर

en: Onscreen participant
hi: ऑनस्क्रीन प्रतिभागी

en: Organizer
hi: व्यवस्थापक

en: Onscreen presenter
hi: ऑनस्क्रीन प्रस्तुतकर्ता

en: Owner
hi: मालिक

en: Place of address
hi: पता स्थान

en: Panelist
hi: पैनलिस्ट

en: Patron
hi: संरक्षक

en: Project director
hi: परियोजना निर्देशक

en: Proofreader
hi: प्रूफरीडिंर

en: Platemaker
hi: प्लेट बनाने वाला

en: Permitting agency
hi: अनुमति देने वाली एजेंसी

en: Production manager
hi: उत्पादन प्रंबधक

en: Praeses
hi: प्रशंसा करना

en: Process contact
hi: प्रक्रिया संपर्क करें

en: Production personnel
hi: उत्पादन कर्मिक

en: Programmer
hi: प्रोग्रामर

en: Printmaker
hi: प्रिंटमेकर

en: Production company
hi: उत्पादन कंपनी

en: Production place
hi: उत्पादन स्थान

en: Production designer
hi: प्रोडक्शन डिजाइनर

en: Provider
hi: प्रदाता

en: Plaintiff-appellee
hi: वादी-अपीलीय

en: Plaintiff
hi: वादी

en: Patent holder
hi: पेटेंट होल्डर

en: Plaintiff-appellant
hi: वादी -अपीलकर्ता

en: Publication place
hi: प्रकाशन स्थान

en: Rapporteur
hi: दूत

en: Recordist
hi: अभिलेखकार

en: Addressee
hi: पत्र पानेवाला

en: Radio director
hi: रेडियो निदेशक

en: Redaktor
hi: रिडाकटर

en: Renderer
hi: रेंडरर

en: Researcher
hi: शोधार्थी

en: Radio producer
hi: रेडियो निर्माता

en: Repository
hi: रिपॉजिटरी

en: Reporter
hi: रिपोर्टर

en: Responsible party
hi: उत्तरदायी पक्ष

en: Respondent-appellee
hi: प्रतिवादी-अपीली

en: Restager
hi: व्याख्याकार

en: Respondent
hi: प्रतिवादी

en: Respondent-appellant
hi: प्रतिवादी-अपीलकर्ता

en: Remix artist
hi: रीमिक्स कलाकार

en: Sound engineer
hi: ध्वनि कलाकार

en: Stage director
hi: स्टेज निदेशक

en: Sound designer
hi: ध्वनि डिज़ाइनर

en: Special effects provider
hi: विशेष प्रभाव प्रदाता

en: Supporting host
hi: सहायक मेजबान

en: Seller
hi: विक्रेता

en: Speaker
hi: वक्ता

en: Second party
hi: द्वितीय पक्ष

en: Surveyor
hi: सर्वेक्षक

en: Set designer
hi: सेट डिज़ाइनर

en: Setting
hi: सेटिंग

en: Storyteller
hi: कहानीवाचक

en: Stage manager
hi: स्टेज मैनेजर

en: Stereotyper
hi: स्टीरियोटाइप

en: Software developer
hi: सॉफ़्टवेयर डेवलपर

en: Television writer
hi: टेलीविजन लेखक

en: Technical director
hi: तकनीकी निर्देशक

en: Teacher
hi: शिक्षक

en: Television director
hi: टेलीविजन निदेशक

en: Television guest
hi: टेलीविजन अतिथि

en: Television host
hi: टेलीविजन होस्ट

en: Television producer
hi: टेलीविजन निर्माता

en: Transcriber
hi: लिप्यांतरक

en: University place
hi: विश्वविद्यालय स्थान

en: Voice actor
hi: स्वर अभिनेता

en: Videographer
hi: वीडियोग्राफर

en: Visual effects provider
hi: दृश्य प्रभाव प्रदाता

en: Writer of added commentary
hi: अतिरिक्त टिप्पणी के लेखक

en: Writer of added lyrics
hi: जोड़े गए गीतों के लेखक

en: Writer of added text
hi: जोड़ा हुआ पाठ का लेखक

en: Woodcutter
hi: लकड़हारा

en: Wood engraver
hi: वुड एनग्रेवर

en: Writer of introduction
hi: परिचय के लेखक

en: Witness
hi: गवाही

en: Writer of preface
hi: प्रस्ताव लेखक

en: Writer of supplementary textual content
hi: अनुपूरक पाठ्य लेखक

en: MARC code list for relators, as of http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html
hi: रिलेटर्स के लिए मार्क कोड सूची, के रूप में http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html

en: Some basic currencies with USA dollar as default for ACQ module
hi: ACQ मॉड्यूल के लिए डिफ़ॉल्ट रूप में यूएसए डॉलर के साथ कुछ बुनियादी मुद्राएं

en: Show barcode on the summary screen items listings
hi: सारांश स्क्रीन आइटम लिस्टिंग पर बारकोड दिखाएं

en: Useful patron attribute types:
hi: उपयोगी संरक्षक विशेषता प्रकार:

en: * SHOW_BCODE - Show barcode on the patron summary screen items listings
hi: * SHOW_BCODE - संरक्षक सारांश स्क्रीन आइटम लिस्टिंग पर बारकोड दिखाएं

en: Student
hi: विद्यार्थी

en: Home Bound
hi: होम बाउंड

en: Kid
hi: बच्चें

en: Juvenile
hi: किशोर

en: Young Adult
hi: युवा वयस्क

en: Board
hi: बोर्ड

en: Inter-Library Loan
hi: अंतर-पुस्तकालयी ऋण

en: School
hi: स्कूल

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Staff
hi: कर्मचारी

en: Sample patron types and categories. Types are currently hardcoded but you can manage categories after installation from the administration module.
hi: नमूना संरक्षक प्रकार और श्रेणियां। वर्तमान में प्रकार हार्डकोड हैं, लेकिन आप प्रशासन मॉड्यूल से स्थापना के बाद श्रेणियों का प्रबंधन कर सकते हैं।

en: Adult patron - default patron type
hi: वयस्क संरक्षक - डिफ़ॉल्ट संरक्षक प्रकार

en:                 PT  - Patron
hi:                 PT  - संरक्षक

en:                 ST  - Student
hi:                 ST  - छात्र

en:                 BH  - Homebound
hi:                 BH  - होमबाउंड

en: Child - patron with a guarantor
hi: बच्चा - एक गारंटर के साथ संरक्षक

en:                 K   - Kid
hi:                 K   - बच्चा

en:                 J   - Juvenile
hi:                 J   - किशोर

en:                 YA  - Young Adult
hi:                 YA  - युवा वयस्क

en: Organization - patron is an institution, not a person
hi: संगठन - संरक्षक एक संस्था है, व्यक्ति नहीं

en:                 ILL - Inter-library Loan
hi:                 ILL - अंतर-पुस्तकालयी ऋण

en:                 SC  - School
hi:                 SC  - विधालय

en:                 L   - Library
hi:                 L   - पुस्तकालय

en: Professional - a member of an organization (organization is guarantor)
hi: व्यावसायिक - किसी संगठन का सदस्य (संगठन गारंटर है)

en:                 T   - Teacher
hi:                 T   - अध्यापक

en:                 S   - Staff
hi:                 S   - स्टाफ

en:                 B   - Board
hi:                 B   - बोर्ड

en: Label Test
hi: लेबल टेस्ट

en: DEFAULT
hi: डिफ़ॉल्ट

en: Test Layout
hi: टेस्ट लेआउट

en:   %sBranch: &lt;branchcode&gt;%s
hi:   %sशाखा: &lt;branchcode&gt;%s

en:   %sExpires: August 31, 2010%s
hi:   %sसमय सीमा समाप्त: अगस्त 31, 2010%s

en: 3 columns, 10 rows of labels
hi: 3 कॉलम, लेबल की 10 पंक्तियाँ

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for up to four lines of text
hi: 1" X 1.5" स्पाइन लेबल | पाठ की चार पंक्तियों तक के लिए सेटअप

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for five lines of text
hi: 1" X 1.5" स्पाइन लेबल | पाठ की पाँच पंक्तियों के लिए सेटअप

en: Default description
hi: डिफ़ॉल्ट विवरण

en: A template for home brewed patron card forms
hi: घर का बने संरक्षक कार्ड फॉर्म के लिए एक टेम्प्लेट

en: Sample label and patron card data
hi: नमूना लेबल और संरक्षक कार्ड डेटा

en: Library Laser
hi: लाइब्रेरी लेजर

en: Test Printer 01
hi: टेस्ट प्रिंटर 01

en: A set of default item types.
hi: डिफ़ॉल्ट आइटम प्रकारों का एक सेट.

en: Books
hi: पुस्तकें

en: Mixed Materials
hi: सामग्री मिश्रित

en: Computer Files
hi: कंप्यूटर फ़ाइलें

en: Maps
hi: नक्शे

en: Visual Materials
hi: दृश्य सामग्री

en: Music
hi: संगीत

en: Continuing Resources
hi: सतत संसाधन

en: Sample libraries.
hi: नमूना पुस्तकालयों.

en: Sample holidays: Sunday, Christmas, New Year's
hi: नमूना छुट्टियां: रविवार, क्रिसमस, नए साल की

en: Sundays
hi: रविवार को

en: New Year's Day
hi: नए साल का दिन

en: Christmas
hi: क्रिसमस

en: Welcome to Koha
hi: कोहा में आपका स्वागत है

en: What's Next?
hi: आगे क्या?

en: Catalog concern help text
hi: कैटलॉग मामला पाठ सहायता

en: Catalog concern template text
hi: कैटलॉग मामला टेम्पलेट पाठ

en: Welcome to Koha. Koha is a full-featured open-source ILS. Developed initially in New Zealand by Katipo Communications Ltd and first deployed in January of 2000 for Horowhenua Library Trust, Koha is currently maintained by a team of software providers and library technology staff from around the globe.
hi: कोहा में आपका स्वागत है। कोहा एक पूर्ण विशेषताओं वाला ओपन-सोर्स ILS है। शुरू में न्यूजीलैंड में काटिपो कम्युनिकेशंस लिमिटेड द्वारा विकसित और पहली बार जनवरी 2000 में होरोवेनहुआ लाइब्रेरी ट्रस्ट के लिए तैनात, कोहा को वर्तमान में दुनिया भर के सॉफ्टवेयर प्रदाताओं और पुस्तकालय प्रौद्योगिकी कर्मचारियों की एक टीम द्वारा बनाए रखा गया है।

en: Now that you've installed Koha, what's next? Here are some suggestions:
hi: अब जब आपने कोहा स्थापित किया है, तो आगे क्या है? यहाँ कुछ सुझाव हैं:

en: %s%sRead Koha Documentation%s%s
hi: %s%sपढ़ें कोहा दस्तावेज़ीकरण%s%s

en: %s%sRead/Write to the Koha Wiki%s%s
hi: %s%sकोहा विकी को पढ़ें/लिखें%s%s

en: %s%sRead and Contribute to Discussions%s%s
hi: %s%sपढ़ें और चर्चाओं में योगदान करें%s%s

en: %s%sReport Koha Bugs%s%s
hi: %s%sकोहा बग की रिपोर्ट करें%s%s

en: %s%sSubmit Patches to Koha using Git (Version Control System)%s%s
hi: %s%sGit (संस्करण नियंत्रण प्रणाली) का उपयोग करके कोहा को पैच सबमिट करें%s%s

en: %s%sChat with Koha users and developers%s%s
hi: %s%sकोहा उपयोगकर्ताओं और डेवलपर्स के साथ चैट करें%s%s

en: Please describe your concern clearly and the library will try to deal with it as quickly as possible
hi: कृपया अपनी मामले का स्पष्ट रूप से वर्णन करें और पुस्तकालय इससे जल्द से जल्द निपटने की कोशिश करेगा

en: **Describe the concern**
hi: **मामले का वर्णन करें**

en: A clear and concise description of what the concern is.
hi: मामला क्या है, इसका एक स्पष्ट और संक्षिप्त विवरण।

en: **To reproduce**
hi: **प्रतिलिपि प्रस्तुत करना**

en: Steps to reproduce the behavior:
hi: व्यवहार को पुन: पेश करने के लिए कदम:

en: 1. Go to '...'
hi: 1. के लिए जाओ '...'

en: 2. Click on '....'
hi: 2. पर क्लिक करें '....'

en: 3. Scroll down to '....'
hi: 3. नीचे स्क्रॉल करें '....'

en: 4. See error
hi: 4. त्रुटि देखें

en: **Expected behavior**
hi: **अपेक्षित व्यवहार**

en: A clear and concise description of what you expected to happen.
hi: एक स्पष्ट और संक्षिप्त विवरण जो आपको होने की उम्मीद है।

en: Sample news items
hi: नमूना समाचार आइटम

en: Sample patrons
hi: नमूना संरक्षक

en: Sample quotes
hi: नमूना उद्धरण

en: To be prepared for war is one of the most effectual means of preserving peace.
hi: युद्ध के लिए तैयार रहना शांति को संरक्षित करने का सबसे प्रभावी साधन है।

en: When angry, count ten, before you speak; if very angry, an hundred.
hi: जब आप बोलते हैं, गुस्सा करते हैं, तो दस गिनें; अगर बहुत गुस्सा है, तो सौ।

en: Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent, a new nation, conceived in Liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal.
hi: चार अंक और सात साल पहले हमारे पिता इस महाद्वीप पर आए थे, एक नया राष्ट्र, लिबर्टी में कल्पना की गई थी, और इस प्रस्ताव को समर्पित किया गया कि सभी पुरुषों को समान बनाया जाए।

en: I have always found that mercy bears richer fruits than strict justice.
hi: मैंने हमेशा पाया है कि दया सख्त न्याय से अधिक अमीर फल देती है।

en: I feel incompetent to perform duties...which have been so unexpectedly thrown upon me.
hi: मुझे कर्तव्यों का पालन करने में अक्षमता महसूस होती है ... जो कि अप्रत्याशित रूप से मुझ पर फेंका गया है।

en: He serves his party best who serves his country best.
hi: वह अपनी पार्टी की सबसे अच्छी सेवा करता है जो अपने देश की सबसे अच्छी सेवा करता है

en: No President has ever enjoyed himself as much as I?
hi: किसी भी राष्ट्रपति ने कभी अपने आप को उतना आनंद नहीं दिया जितना कि मैंने?

en: Speak softly and carry a big stick.
hi: सौम्यता से बोलें और एक बड़ा स्टिक ले जाएं।

en: I have come to the conclusion that the major part of the president is to increase the gate receipts of expositions and fairs and bring tourists to town.
hi: मैं इस नतीजे पर पहुंचा हूं कि राष्ट्रपति का प्रमुख हिस्सा प्रसार और मेलों की गेट रसीदें बढ़ाना और पर्यटकों को शहर में लाना है।

en: You cannot become thorough Americans if you think of yourselves in groups. America does not consist of groups. A man who thinks of himself as belonging to a particular national group in America has not yet become an American.
hi: यदि आप समूहों में अपने बारे में सोचते हैं तो आप पूरी तरह से अमेरिकी नहीं बन सकते। अमेरिका में समूहों का समावेश नहीं है। एक व्यक्ति जो खुद को अमेरिका में एक विशेष राष्ट्रीय समूह से संबंधित समझता है, वह अभी तक एक अमेरिकी नहीं बन पाया है।

en: If you don't say anything, you won't be called on to repeat it.
hi: यदि आप कुछ नहीं कहते हैं, तो आपको इसे दोहराने के लिए नहीं बुलाया जाएगा।

en: Four fifths of all our troubles in this life would disappear if we would only sit down and keep still.
hi: इस जीवन में हमारी सभी परेशानियों में से चार पांचवां हिस्सा गायब हो जाएगा अगर हम केवल बैठते हैं और अभी भी बने रहेंगे।

en: The slogan of progress is changing from the full dinner pail to the full garage.
hi: पूर्ण रात्रिभोज के पेल से लेकर पूरे गैराज तक प्रगति का नारा बदल रहा है।

en: Let me assert my firm belief that the only thing we have to fear is fear itself.
hi: मुझे मेरा दृढ़ विश्वास है कि केवल एक चीज जिससे हमें डरना है, वह खुद डर है।

en: If you can't stand the heat, get out of the kitchen.
hi: यदि आप गर्मी बर्दाश्त नहीं कर सकते, तो रसोई से बाहर निकलें।

en: The atom bomb was no great decision. It was merely another powerful weapon in the arsenal of righteousness.
hi: परमाणु बम कोई महान निर्णय नहीं था। यह धार्मिकता के शस्त्रागार में केवल एक और शक्तिशाली हथियार था।

en: The buck stops here.
hi: हिरन यहाँ रुक जाता है।

en: History does not long entrust the care of freedom to the weak or the timid.
hi: इतिहास लंबे समय तक कमजोर या डरपोक को स्वतंत्रता की देखभाल नहीं सौंपता है।

en: My fellow Americans, ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country.
hi: मेरे साथी अमेरिकियों, पूछें न कि आपका देश आपके लिए क्या कर सकता है; पूछें कि आप अपने देश के लिए क्या कर सकते हैं।

en: I do not think it altogether inappropriate to introduce myself to this audience. I am the man who accompanied Jacqueline Kennedy to Paris, and I have enjoyed it.
hi: मुझे इस दर्शकों से अपना परिचय कराना बिलकुल अनुचित नहीं लगता। मैं वह व्यक्ति हूं जो जैकलीन केनेडी के साथ पेरिस गया था, और मैंने इसका आनंद लिया है।

en: The Great Society is a place where every child can find knowledge to enrich his mind and to enlarge his talents. It is a place where the city of man serves not only the needs of the body and the demands of commerce but the desire for beauty and the hunger for community. It is a place where men are more concerned with the quality of their goals than the quantity of their goods.
hi: द ग्रेट सोसाइटी एक ऐसी जगह है जहाँ हर बच्चा अपने दिमाग को समृद्ध करने और अपनी प्रतिभा को बढ़ाने के लिए ज्ञान प्राप्त कर सकता है। यह एक ऐसी जगह है जहाँ मनुष्य का शहर न केवल शरीर की जरूरतों और वाणिज्य की माँगों को पूरा करता है, बल्कि सुंदरता और समुदाय के लिए भूख की इच्छा को भी पूरा करता है। यह एक ऐसी जगह है जहाँ पुरुष अपने सामान की मात्रा से अधिक अपने लक्ष्यों की गुणवत्ता से चिंतित हैं।

en: People have got to know whether or not their president is a crook. Well, I'm not a crook.
hi: लोगों को पता चल गया है कि उनके राष्ट्रपति एक बदमाश हैं या नहीं। खैर, मैं बदमाश नहीं हूं।

en: When the President does it, that means that it is not illegal.
hi: जब राष्ट्रपति ऐसा करता है, तो इसका मतलब है कि यह अवैध नहीं है।

en: Our Long national nightmare is over.
hi: हमारा लंबा राष्ट्रीय दुःस्वप्न खत्म हो गया है।

en: Our constitution works. Our great republic is a government of laws, not of men.
hi: हमारा संविधान काम करता है। हमारा महान गणतंत्र कानूनों की सरकार है, पुरुषों की नहीं।

en: A strong nation, like a strong person, can afford to be gentle, firm, thoughtful, and restrained. It can afford to extend a helping hand to others. It's a weak nation, like a weak person, that must behave with bluster and boasting and rashness and other signs of insecurity.
hi: एक मजबूत राष्ट्र, एक मजबूत व्यक्ति की तरह, कोमल, दृढ़, विचारशील और संयमित रहना बर्दाश्त कर सकता है। यह दूसरों की मदद के लिए हाथ बढ़ा सकता है। यह एक कमजोर राष्ट्र है, एक कमजोर व्यक्ति की तरह, जो खिलखिलाहट और शेखी और कठोरता और असुरक्षा के अन्य लक्षणों के साथ व्यवहार करना चाहिए।

en: It is not my intention to do away with government. It is rather to make it work -work with us, not over us; stand by our side, not ride on our back. Government can and must provide opportunity, not smother it; foster productivity, not stifle it. This Administration's objective will be a healthy, vigorous, growing economy.
hi: सरकार से दूर करना मेरा उद्देश्य नहीं है। यह हमारे साथ काम करने के बजाय इसे बनाने के लिए है, हमारे ऊपर नहीं; हमारी तरफ से खड़े हों, हमारी पीठ पर सवार न हों। सरकार अवसर प्रदान कर सकती है, उसे सुचारू नहीं कर सकती; पालक उत्पादकता, यह stifle नहीं। प्रशासन का यह उद्देश्य एक स्वस्थ, जोरदार, बढ़ती अर्थव्यवस्था होगी।

en: Each generation goes further than the generation preceding it because it stands on the shoulders of that generation. You will have opportunities beyond anything we've ever known.
hi: प्रत्येक पीढ़ी उस पीढ़ी से आगे निकल जाती है क्योंकि वह उस पीढ़ी के कंधों पर खड़ी होती है। आपके पास हमारे द्वारा ज्ञात किसी भी चीज़ से परे अवसर होंगे।

en: We have ...drawn a line in the sand.
hi: हमने ... रेत में एक रेखा खींची है।

en: If America shows weakness and uncertainty, the world will drift toward tragedy. That will not happen on my watch.
hi: यदि अमेरिका कमजोरी और अनिश्चितता दिखाता है, तो दुनिया त्रासदी की ओर बढ़ जाएगी। मेरी घड़ी पर ऐसा नहीं होगा।

en: Every nation in every region now has a decision to make. Either you are with us, or you are with the terrorists.
hi: हर क्षेत्र के प्रत्येक राष्ट्र के पास अब निर्णय लेने का निर्णय है। या तो आप हमारे साथ हैं, या आप आतंकवादियों के साथ हैं।

en: Girls are capable of doing everything men are capable of doing. Sometimes they have more imagination than men.
hi: लड़कियां वह सब कुछ करने में सक्षम हैं जो पुरुष करने में सक्षम हैं। कभी-कभी उनके पास पुरुषों की तुलना में अधिक कल्पना होती है।

en: I really think a champion is defined not by their wins but by how they can recover when they fall.
hi: मैं वास्तव में सोचता हूं कि एक चैंपियन को उनकी जीत से नहीं बल्कि इस बात से परिभाषित किया जाता है कि जब वे गिरते हैं तो वे कैसे ठीक हो सकते हैं।

en: Tremendous amounts of talent are being lost to our society just because that talent wears a skirt.
hi: हमारे समाज में बड़ी मात्रा में प्रतिभा खोई जा रही है, सिर्फ इसलिए कि वह प्रतिभा स्कर्ट पहनती है।

en: At the end of the day, we can endure much more than we think we can.
hi: दिन के अंत में, हम जितना सोचते हैं उससे कहीं अधिक सहन कर सकते हैं।

en: Have no fear of perfection; you'll never reach it.
hi: पूर्णता का डर नहीं है; आप उस तक कभी नहीं पहुँचेंगे।

en: You cannot shake hands with a clenched fist.
hi: आप बंद मुट्ठी से हाथ नहीं मिला सकते।

en: If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.
hi: अगर आपको कुछ पसंद नहीं है, तो उसे बदल दें। यदि आप इसे नहीं बदल सकते हैं, तो अपना दृष्टिकोण बदलें।

en: I don't mind living in a man's world, as long as I get to be a woman in it.
hi: मुझे पुरुषों की दुनिया में रहने में कोई आपत्ति नहीं है, जब तक कि मुझे इसमें एक महिला बनने का मौका मिलता है।

en: My mission in life is not merely to survive but to thrive and to do so with some passion, some compassion, some humor, and some style.
hi: जीवन में मेरा मिशन केवल जीवित रहना नहीं है बल्कि कुछ जुनून, कुछ करुणा, कुछ हास्य और कुछ शैली के साथ ऐसा करना है।

en: I am thankful for my struggle because, without it, I wouldn't have stumbled across my strength.
hi: मैं अपने संघर्ष के लिए आभारी हूं, क्योंकि इसके बिना, मैं अपनी ताकत से ठोकर नहीं खाता।

en: It took me quite a long time to develop a voice, and now that I have it, I am not going to be silent.
hi: मुझे एक आवाज विकसित करने में काफी समय लगा, और अब जब मेरे पास यह है, तो मैं चुप नहीं रहूंगा।

en: What you do makes a difference, and you have to decide what kind of difference you want to make.
hi: आप जो करते हैं उससे फर्क पड़ता है, और आपको यह तय करना होगा कि आप किस तरह का अंतर बनाना चाहते हैं।

en: The way I see it, if you want the rainbow, you gotta put up with the rain!
hi: जिस तरह से मैं इसे देखता हूं, अगर आप इंद्रधनुष चाहते हैं, तो आपको बारिश को सहना होगा!

en: Each and every one of us has the capacity to be an oppressor. I want to encourage each and every one of us to interrogate how we might be an oppressor and how we might be able to become liberators for ourselves and for each other.
hi: हम में से प्रत्येक में उत्पीड़क होने की क्षमता है। मैं हम में से प्रत्येक को यह पूछने के लिए प्रोत्साहित करना चाहता हूं कि हम एक उत्पीड़क कैसे हो सकते हैं और हम अपने लिए और एक दूसरे के लिए मुक्तिदाता कैसे बन सकते हैं।

en: The future depends entirely on what each of us does every day; a movement is only people moving.
hi: भविष्य पूरी तरह से इस बात पर निर्भर करता है कि हम में से प्रत्येक प्रतिदिन क्या करता है; एक आंदोलन केवल लोग चल रहे हैं।

en: The land knows you, even when you are lost.
hi: भूमि आपको तब भी जानती है, जब आप खो भी गए हों।

en: Allow access to the following servers to search and download record information:
hi: रिकॉर्ड जानकारी खोजने और डाउनलोड करने के लिए निम्नलिखित सर्वर तक पहुंच की अनुमति दें:

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES (authority records)
hi: लाईबे्ररी ऑफ क्रांग्रेस नाम (प्रॉधिकारी रिकार्डस)

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS (authority records)
hi: लाइब्रेरी ऑफ कांग्रेस विषय (प्राधिकरण रिकॉर्ड)

en: COLUMBIA UNIVERSITY
hi: कोलम्बिया विश्वविद्यालय

en: LIBRARY OF CONGRESS
hi: लाईबे्ररी ऑफ क्रांग्रेस

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES
hi: लाईबे्ररी ऑफ क्रांग्रेस नाम

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS
hi: लाइब्रेरी ऑफ कांग्रेस विषय

en: LIBRARY OF CONGRESS SRU
hi: लाईबे्ररी ऑफ क्रांग्रेस SRU

en: NATIONAL LIBRARY OF FRANCE
hi: फ्रांस की राष्ट्रीय पुस्तकालय
