Koha 23.11.08.001 - en to hi translation catalogue (2924 entries)

en: Books
hi: पुस्तकें

en: Form of material
hi: सामग्री के फार्म

en: Language material
hi: भाषा सामग्री

en: Manuscript language material
hi: पाण्डुलिपि भाषा सामग्री

en: Illustrations
hi: चित्रण

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
hi: अप करने के लिए चार (4) एक-चरित्र वर्णमाला कोड (वर्णमाला क्रम में दर्ज की गई) कि आइटम में चित्र के प्रकार की उपस्थिति का संकेत। कम से कम चार वर्णमाला कोड आवंटित कर रहे हैं, कोड जायज़ छोड़ दिया जाता है और अप्रयुक्त पदों खाली होते हैं (#)

en: No illustrations
hi: कोई चित्रक नही

en: Maps
hi: नक्शे

en: Portraits
hi: व्यक्तिचित्र

en: Charts
hi: चार्ट्स

en: Plans
hi: योजना

en: Plates
hi: प्लेट

en: Music
hi: संगीत

en: Facsimiles
hi: अनुलिपियाँ

en: Coats of arms
hi: हथियारों का कोट

en: Genealogical tables
hi: वंश टेबल

en: Forms
hi: फ़ॉर्म

en: Samples
hi: नमूने

en: Phonodisc, phonowire, etc.
hi: फोनोडिस्क, फोनोतार, आदि।

en: Photographs
hi: फोटोग्राफ

en: Illuminations
hi: चित्रावली

en: No attempt to code
hi: कोड के लिए कोई प्रयास नहीं

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि जिसके लिए सामग्री का इरादा है लक्षित दर्शकों के बौद्धिक स्तर का वर्णन

en: Target audience
hi: लक्षित श्रोतागण

en: Unknown or not specified
hi: अज्ञात या निर्दिष्ट नहीं

en: Preschool
hi: पूर्वस्कूली

en: Primary
hi: प्राथमिक

en: Pre-adolescent
hi: पूर्व किशोर

en: Adolescent
hi: किशोर

en: Adult
hi: प्रौढ़

en: Specialized
hi: विशेष

en: General
hi: जनरल

en: Juvenile
hi: किशोर

en: Form of item
hi: मद की रूप

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
hi: एक-चरित्र वर्णमाला है कि आइटम के लिए सामग्री के रूप निर्दिष्ट करता है

en: None of the following
hi: निम्न में से कोई नही

en: Microfilm
hi: माइक्रोफिल्म

en: Microfiche
hi: माइक्रोफीचे

en: Microopaque
hi: माइक्रो अपारदर्शी

en: Large print
hi: बड़े प्रिंट

en: Braille
hi: ब्रेल

en: Online
hi: ऑनलाइन

en: Direct electronic
hi: प्रत्यक्ष इलेक्ट्रॉनिक

en: Regular print reproduction
hi: नियमित रूप से प्रिंट पुनरुत्पादन

en: Electronic
hi: इलेक्ट्रॉनिक

en: Nature of contents
hi: विषयवस्तु की पकृति

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
hi: चार एक चरित्र कोड है कि संकेत मिलता है कि आइटम का एक महत्वपूर्ण हिस्सा है या सामग्री के कुछ विशष प्रकार के होते है। यदि कम से कम चार कोड आवंटित कर रहे हैं, कोड न्यायसंगत छोड़ दिया जाता है और अप्रयुक्त पदों खाली होते हैं (#)

en: No specified nature of contents
hi: विषयवस्तु की प्रकृति विशिष्ट नही

en: Offprints
hi: एक छाप

en: Calendars
hi: कैलेंडर

en: Comics/graphic novels
hi: मनोरंजन चित्र पुस्तक/आलेखनीय उपन्यास

en: Abstracts/summaries
hi: Abstracts / सारांश

en: Bibliographies
hi: ग्रंथसूची

en: Catalogs
hi: सूची

en: Dictionaries
hi: शब्दकोश

en: Encyclopedias
hi: विश्वकोशों

en: Handbooks
hi: हैंडबुक

en: Legal articles
hi: कानूनी लेख

en: Indexes
hi: अनुक्रमणिका

en: Patent document
hi: पेटेंट दस्तावेज़

en: Discographies
hi: डिस्कोग्राफ्रीज

en: Legislation
hi: विधान

en: Theses
hi: शोधपत्र

en: Surveys of literature in a subject area
hi: एक विषय के क्षेत्र में साहित्य का सर्वेक्षण

en: Reviews
hi: समीक्षा

en: Programmed texts
hi: क्रमादेशित ग्रंथों

en: Filmographies
hi: फिल्मोग्राफीज

en: Directories
hi: निर्देशिकाएँ

en: Statistics
hi: सांख्यिकी

en: Technical reports
hi: तकनीकी रिपोर्ट

en: Standards/specifications
hi: मानक /विनिर्देशों

en: Legal cases and case notes
hi: कानूनी मामलों और मामले नोट

en: Law reports and digests
hi: विधि रिपोर्टों और digests

en: Yearbooks
hi: वार्षिकी

en: Treaties
hi: संधियों

en: Government publication
hi: सरकारी प्रकाशन

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
hi: एक-चरित्र कोड इंगित करता है कि क्या है या नहीं आइटम प्रकाशित या द्वारा या एक अंतरराष्ट्रीय, राष्ट्रीय, राज्य, प्रांतीय, या स्थानीय सरकारी एजेंसी के लिए उत्पादन किया जाता है, या इस तरह के एक शरीर के किसी भी उपखंड द्वारा

en: Not a government publication
hi: सरकारी प्रकाशन नही हैं

en: Autonomous or semi-autonomous component
hi: स्वायत्त या अर्द्ध स्वायत्त घटक

en: Multilocal
hi: बहुस्थानीय

en: Federal/national
hi: संघीय/राष्ट्रीय

en: International intergovernmental
hi: अंतरराष्ट्रीय अंतरसरकारी

en: Local
hi: स्थानीय

en: Multistate
hi: बहुराज्य

en: Government publication-level undetermined
hi: सरकार प्रकाशन-स्तर अनिर्धारित

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
hi: राज्य, प्रांतीय, प्रादेशिक, आश्रित, आदि.

en: Unknown if item is government publication
hi: अज्ञात यदि आइटम सरकार प्रकाशन है

en: Other
hi: अन्य

en: Conference publication
hi: सम्मेलन प्रकाशन

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
hi: एक-चरित्र कोड है कि इंगित करता है कि आइटम की कार्यवाही, रिपोर्ट, या एक सम्मेलन के सारांश के होते हैं।

en: Not a conference publication
hi: सम्मेलन प्रकाशन नही हैं

en: Festschrift
hi: फेस्टस्चरिफत

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
hi: एक-चरित्र कोड है कि इंगित करता है कि आइटम एक स्मरणीय है

en: Not a festschrift
hi: स्मरणीय नही है

en: Index
hi: अनुक्रमणिका

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
hi: एक-चरित्र न्यूमेरिक कोड है कि इंगित करता है कि आइटम की अपनी सामग्री के लिए एक सूचकांक में शामिल

en: No index
hi: विषयसूची नही

en: Index present
hi: अनुक्रमणिका उपस्थित

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
hi: एक खाली (#) या एक भरने वर्ण (|) है।

en: Undefined
hi: अपरिभाषित

en: Literary form
hi: साहित्यिक फार्म

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
hi: एक-चरित्र कोड एक आइटम की साहित्यिक रूप का संकेत किया। सांख्यिक कोड 0 और 1 या नहीं, आइटम कल्पना का कार्य है की एक सामान्य परिचय प्रदान करते हैं। वर्णमाला कोड विशिष्ट साहित्यिक रूपों की पहचान करने के लिए इस्तेमाल किया जा सकता है।

en: Not fiction (not further specified)
hi: कथा नहीं (आगे निर्दिष्ट नहीं )

en: Fiction (not further specified)
hi: उपन्यास (आगे निर्दिष्ट नहीं )

en: Dramas
hi: नाटक

en: Essays
hi: निबंध

en: Novels
hi: उपन्यास

en: Humor, satires, etc.
hi: हास्य, व्यंग्य, आदि.

en: Letters
hi: पत्रों

en: Short stories
hi: लघु कथाएँ

en: Mixed forms
hi: मिश्रित प्रारूपों

en: Poetry
hi: कविता

en: Speeches
hi: भाषण

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Biography
hi: जीवनी

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि इंगित करता है या नहीं, एक आइटम जीवनी सामग्री शामिल है, और यदि हां, तो क्या जीवनी विशेषताएं हैं।

en: No biographical material
hi: कोई जीवनी सामग्री नही

en: Autobiography
hi: आत्मकथा

en: Individual biography
hi: व्यक्तिगत जीवनी

en: Collective biography
hi: सामूहिक जीवनी

en: Contains biographical information
hi: जीवनी की जानकारी शामिल है

en: Computer Files
hi: कंप्यूटर फ़ाइलें

en: Computer file/Electronic resource
hi: कंप्यूटर फ़ाइल /इलेक्ट्रॉनिक संसाधन

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
hi: हर एक खाली (#) या एक भरने वर्ण (|) है

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड का वर्णन करता है जो लक्षित दर्शकों के लिए सामग्री का इरादा है इंगित करता है

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि आइटम के लिए सामग्री के रूप निर्दिष्ट करता है

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
hi: दो अपरिभाषित चरित्र पदों; प्रत्येक एक खाली (#) या एक भरने वर्ण (|) है।

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि कंप्यूटर फ़ाइल के प्रकार के ग्रंथ सूची रिकॉर्ड में वर्णित इंगित करता है

en: Type of computer file
hi: कंप्यूटर फाइल के प्रकार

en: Numeric data
hi: संख्यात्मक डेटा

en: Computer program
hi: कम्प्यूटर कार्यक्रम

en: Representational
hi: प्रतिनिधित्ववादी

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: Bibliographic data
hi: ग्रंथ सूची डेटा

en: Font
hi: फ़ॉन्ट

en: Game
hi: गेम्स

en: Sound
hi: ध्वनि

en: Interactive multimedia
hi: इंटरैक्टिव मल्टीमीडिया

en: Online system or service
hi: ऑनलाइन सिस्टम या सेवा

en: Combination
hi: संयोजन

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
hi: एक-चरित्र कोड है कि एक खाली (#) या एक भरने वर्ण (|)।

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड इंगित करता है कि कंप्यूटर फाइल प्रकाशित या उत्पादन किया जाता है कि क्या द्वारा या एक अंतरराष्ट्रीय, राष्ट्रीय, प्रांतीय, राज्य, या स्थानीय सरकारी एजेंसी (सभी प्रकार के अंतर सरकारी निकायों सहित) के लिए, इस तरह के एक शरीर के किसी भी उपखंड और, यदि हां एजेंसी के क्षेत्राधिकार के स्तर।

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
hi: 6 अपरिभाषित चरित्र पदों; (|) प्रत्येक एक खाली (#) या एक भरने वर्ण है।

en: Cartographic material
hi: कार्टोग्राफिक सामग्री

en: Manuscript cartographic material
hi: पाण्डुलिपि कार्टोग्राफिक सामग्री

en: Relief
hi: सहायता

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
hi: चार एक चरित्र वर्णमाला कोड है कि आइटम पर निर्दिष्ट राहत प्रकार का संकेत करने के लिए ऊपर। संहिताओं में वर्णित आइटम करने के लिए उनके महत्व के क्रम में दर्ज हैं। कम से कम चार कोड आवंटित कर रहे हैं, कोड जायज़ छोड़ दिया जाता है और प्रत्येक अप्रयुक्त स्थिति शामिल है एक खाली (#)

en: No relief shown
hi: सहायता प्रर्दशित नही

en: Contours
hi: आकृति

en: Shading
hi: छायांकन

en: Gradient and bathymetric tints
hi: प्रवणता और बथ्यमेट्रिक वर्ण

en: Hachures
hi: हचुरेस

en: Bathymetry/soundings
hi: बैथिमेट्री / संकेत दे

en: Form lines
hi: फार्म लाइने

en: Spot heights
hi: स्पॉट ऊंचाइयों

en: Pictorially
hi: चित्रों की सहायता से

en: Land forms
hi: भूमि फॉर्म

en: Bathymetry/isolines
hi: बेथीमेट्री /आईएसओलाइन्स

en: Rock drawings
hi: रॉक चित्र

en: Projection
hi: प्रक्षेपण

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
hi: दो चरित्र वर्णमाला कोड इंगित करता है कि आइटम के उत्पादन में प्रत्यालेख प्रयुक्त होगा।

en: Projection not specified
hi: प्रोजेक्शन निर्दिष्ट नहीं

en: Aitoff
hi: एटिऑफ

en: Gnomic
hi: सूक्ति

en: Lambert's azimuthal equal area
hi: Lambert है azimuthal बराबर क्षेत्र

en: Orthographic
hi: ओर्थोग्राफिक

en: Azimuthal equidistant
hi: अजीमुथल इक्विडिस्टेंट

en: Stereographic
hi: स्टिरिओग्राफ़िक

en: General vertical near-sided
hi: सामान्य लम्ब नजदीक-पक्ष

en: Modified stereographic for Alaska
hi: अलास्का के लिए स्ट्रेरिओग्राफिक संशोधित

en: Chamberlin trimetric
hi: चम्बेर्लिन ट्रिमेट्रिक

en: Polar stereographic
hi: ध्रुवीय स्टेरियोग्राफिक

en: Azimuthal, specific type unknown
hi: दिगंशीय, विशिष्ट प्रकार अज्ञात

en: Azimuthal, other
hi: अज़ीमुथल, अन्य

en: Gall
hi: पित्त

en: Goode's homolographic
hi: गूड के होमोलोग्रफ़िक

en: Lambert's cylindrical equal area
hi: Lambert के बेलनाकार बराबर क्षेत्र

en: Mercator
hi: मर्केटर

en: Miller
hi: मिलर

en: Mollweide
hi: मॉलवेडे

en: Sinusoidal
hi: सिनुसोईडल

en: Transverse Mercator
hi: ट्रांसवर्स मरकेटर

en: Gauss-Kruger
hi: गुस्स-क्रुगेर

en: Equirectangular
hi: इक्विरेक्टेंगुलर

en: Krovak
hi: क्ररोवेक

en: Cassini-Soldner
hi: कास्सिनि सोल्डनेर

en: Oblique Mercator
hi: तिरछा Mercator

en: Robinson
hi: रोबिन्सन

en: Space oblique Mercator
hi: अंतरिक्ष परोक्ष मर्केटर

en: Cylindrical, specific type unknown
hi: बेलनाकार, विशिष्ट प्रकार अज्ञात

en: Cylindrical, other
hi: बेलनाकार, अन्य

en: Albers equal area
hi: एल्बर्स बराबर क्षेत्र

en: Bonne
hi: बॉन

en: Lambert's conformal conic
hi: Lambert है conformal शांकव

en: Equidistant conic
hi: समदूरस्थ शंक्वाकार

en: Polyconic
hi: पॉलीकॉनिक

en: Conic, specific type unknown
hi: शांकव, विशेष प्रकार अज्ञात

en: Conic, other
hi: शांकव, अन्य

en: Armadillo
hi: वर्मी

en: Butterfly
hi: तितली

en: Eckert
hi: इक्केर्त

en: Goode's homolosine
hi: गूड के होमोलोसिन

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
hi: मिलर की द्विध्रुवी तिरछा conformal शांकव

en: Van Der Grinten
hi: वान डेर ग्रीनटेन

en: Dimaxion
hi: दिमाक्षायोन

en: Cordiform
hi: हृदयाकार

en: Lambert conformal
hi: लैम्बर्ट conformal

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
hi: अपरिभाषित; एक खाली (#) या एक भरने वर्ण है (|) ।

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि कार्टोग्राफिक आइटम के प्रकार वर्णित इंगित करता है।

en: Type of cartographic material
hi: कार्टोग्राफिक सामग्री के प्रकार

en: Single map
hi: एकल नक्शा

en: Map series
hi: नक्शा श्रृंखला

en: Map serial
hi: नक्शा सीरियल

en: Globe
hi: ग्लोब

en: Atlas
hi: एटलस

en: Separate supplement to another work
hi: अन्य कार्य के लिए अलग पूरक

en: Bound as part of another work
hi: कार्य के अन्य भाग के लिए बाध्य

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
hi: अपरिभाषित; हर एक खाली (#) या एक भरने चरित्र होता है (|) |

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड इंगित करता है कि आइटम प्रकाशित या उत्पादन किया जाता है कि क्या द्वारा या एक अंतरराष्ट्रीय, राष्ट्रीय, प्रांतीय, राज्य के लिए, या स्थानीय सरकारी एजेंसी है, या इस तरह के एक शरीर के किसी भी उपखंड द्वारा, और, यदि हां, के क्षेत्राधिकार के स्तर एजेंसी।

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि आइटम के लिए सामग्री के रूप इंगित करता है।

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
hi: एक-चरित्र न्यूमेरिक कोड है कि इंगित करता है कि आइटम या साथ सामग्री एक स्थान सूचकांक या गजट भी शामिल है।

en: Special format characteristics
hi: विशेष प्रारूप विशेषताएं

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
hi: दो एक चरित्र वर्णमाला कोड तक कि नक्शे के विशेष प्रारूप विशेषताओं को इंगित करने के लिए ऊपर। संहिताओं में वर्णित आइटम करने के लिए उनके महत्व के क्रम में दर्ज हैं। तो केवल एक ही कोड सौंपा है, यह उचित छोड़ दिया है और अप्रयुक्त स्थिति शामिल एक खाली (#) है ।

en: No specified special format characteristics
hi: विशेष स्वरूप विशेषताओं विशिष्ट नही

en: Manuscript
hi: पांडुलिपि

en: Picture card, post card
hi: चित्र कार्ड, पोस्टकार्ड

en: Calendar
hi: कैलेंडर

en: Puzzle
hi: पहेली

en: Wall map
hi: दिवार नक्शा

en: Playing cards
hi: ताश के पत्ते

en: Loose-leaf
hi: खुले-पन्ने

en: Notated music
hi: Notated संगीत

en: Manuscript notated music
hi: पाण्डुलिपि notated संगीत

en: Nonmusical sound recording
hi: गैरसंगीतमय ध्वनि रिकॉर्डिंग

en: Musical sound recording
hi: संगीतमय ध्वनि रिकॉर्डिंग

en: Form of composition
hi: निर्माण की रूप

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
hi: दो चरित्र वर्णमाला कोड है कि रचना के रूप इंगित करता है। संहिताओं कांग्रेस विषय शीर्षकों की लाइब्रेरी पर आधारित हैं। यदि एक से अधिक कोड उचित है, कोड म्यू (एकाधिक रूपों) 008 / 18-19 में प्रयोग किया जाता है और सभी उचित विशिष्ट कोड क्षेत्र 047 (संरचना का पर्चा) में दिए गए हैं। संहिता म्यू (एकाधिक रूपों) भी है कि क्षेत्र 047 (संरचना का फॉर्म) का कारक हो सकता गैर मार्क रचना कोड शामिल हैं।

en: Anthems
hi: गान

en: Ballads
hi: बालाड

en: Bluegrass music
hi: ब्लूग्रास संगीत

en: Blues
hi: ब्लूज़

en: Ballets
hi: बैले

en: Chaconnes
hi: स्पेन के नृत्यों

en: Chants, Other religions
hi: जाप, अन्य धर्म

en: Chant, Christian
hi: जाप, ईसाई

en: Concerti grossi
hi: कंसर्टों ग्रोसो

en: Chorales
hi: गायक मंडलियाँ

en: Chorale preludes
hi: प्रार्थना गीत प्रस्तावनाएँ

en: Canons and rounds
hi: सिद्धांत और राउंड

en: Concertos
hi: संगीत रचना

en: Chansons, polyphonic
hi: चंसोंस, बहुस्वर

en: Carols
hi: गान

en: Chance compositions
hi: मौका रचनाएं

en: Cantatas
hi: संगीतकाव्य

en: Country music
hi: देश संगीत

en: Canzonas
hi: कैनज़ोन

en: Dance forms
hi: नृत्य रूपों

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
hi: अंतराल नृत्यों, सांध्यगीते, संक्षिप्त विरामों, आमोद प्रमोदों और नोटुरनि

en: Fugues
hi: फृयूग

en: Flamenco
hi: जिप्सी रोमांस

en: Folk music
hi: लोक संगीत

en: Fantasias
hi: नियममुक्त संगीत रचना

en: Gospel music
hi: सुसमाचार संगीत

en: Hymns
hi: भजन

en: Jazz
hi: ज़ैज

en: Musical revues and comedies
hi: संगीत रिव्यूस और हास्य

en: Madrigals
hi: गांव का गीत मैड्रगल

en: Minuets
hi: मिनट

en: Motets
hi: भजन

en: Motion picture music
hi: चलचित्र संगीत

en: Marches
hi: मार्चेस

en: Masses
hi: जनता

en: Multiple forms
hi: अनेक फार्म

en: Mazurkas
hi: पोलिश नृत्य का प्रकार

en: Nocturnes
hi: निशा गीत

en: Not applicable
hi: लागू नहीं

en: Operas
hi: ऑपेरा

en: Oratorios
hi: ओरटोरिओ

en: Overtures
hi: पहल

en: Program music
hi: कार्यक्रम संगीत

en: Passion music
hi: जुनून संगीत

en: Polonaises
hi: पालनैज़

en: Popular music
hi: लोकप्रिय संगीत

en: Preludes
hi: प्रस्तावना

en: Passacaglias
hi: पैसाकेगलियास

en: Part-songs
hi: भाग-गीत

en: Pavans
hi: पवंस

en: Rock music
hi: रॉक संगीत

en: Rondos
hi: रोण्डो

en: Ragtime music
hi: ताल संगीत

en: Ricercars
hi: रिसर्चर्स

en: Rhapsodies
hi: असंबद्ध काव्य

en: Requiems
hi: शोक-गीत

en: Square dance music
hi: वर्ग नृत्य संगीत

en: Songs
hi: गाने

en: Sonatas
hi: सोनॉटा

en: Symphonic poems
hi: सिम्फोनिक कविताए

en: Studies and exercises
hi: अध्ययन और अभ्यास

en: Suites
hi: सूट

en: Symphonies
hi: सिम्फ़नी

en: Toccatas
hi: टेकट्टा

en: Teatro lirico
hi: ओपेरा हाउस

en: Trio-sonatas
hi: ट्रायो-सोनाटा

en: Villancicos
hi: कैरोल

en: Variations
hi: रूपान्तरण

en: Waltzes
hi: वल्टजेस

en: Zarzuelas
hi: स्पैनिश संगीतमय कामेडी

en: Format of music
hi: संगीत के प्रारुप

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
hi: एक-चरित्र कोड है कि एक संगीत रचना (उदाहरण के लिए, पियानो कंडक्टर स्कोर) के प्रारूप को इंगित करता है। "कर्मचारी संकेतन" इस तत्व में छंदों का उपयोग कर लिखा संगीत को दर्शाता है। "संगीत संकेतन" छंदों या ग्राफिक, प्रतीकात्मक, या शब्द-आधारित संकेतन का उपयोग कर लिखा संगीत को दर्शाता है।

en: Full score
hi: पूर्ण स्कोर

en: Full score, miniature or study size
hi: पूर्ण स्कोर, लघु या अध्ययन आकार

en: Accompaniment reduced for keyboard
hi: कुंजीपटल के लिए संगत कम

en: Voice score with accompaniment omitted
hi: आवाज स्कोर संगत के साथ लोप

en: Condensed score or piano-conductor score
hi: संक्षिप्त स्कोर या पियानो कंडक्टर स्कोर

en: Close score
hi: बंद स्कोर

en: Chorus score
hi: कोरस स्कोर

en: Condensed score
hi: संघनित स्कोर

en: Performer-conductor part
hi: कलाकार-कंडक्टर हिस्सा

en: Vocal score
hi: मुखर स्कोर

en: Score
hi: स्कोर

en: Multiple score formats
hi: एकाधिक स्कोर प्रारूपों

en: Music Parts
hi: संगीत के भाग

en: No parts in hand or not specified
hi: हाथ में कोई भागों नही है या निर्दिष्ट नहीं

en: Instrumental and vocal parts
hi: वाद्य और मुखर भागों

en: Instrumental parts
hi: वाद्य भागों

en: Vocal parts
hi: मुखर भागों

en: Unknown or unspecified
hi: अज्ञात या अनिर्दिष्ट

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि आइटम के लिए सामग्री के रूप में वर्णित किया जा रहा है निर्दिष्ट करता है।

en: Accompanying matter
hi: संलग्न मामला

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
hi: छह एक चरित्र वर्णमाला कोड (वर्णमाला क्रम में दर्ज की गई) तक कि कार्यक्रम के नोट और ध्वनि रिकॉर्डिंग, संगीत पांडुलिपियों, या notated संगीत के लिए अन्य के साथ सामग्री को इंगित करते है। छह कोड से कम आवंटित कर रहे हैं, तो कोड न्यायसंगत छोड़ दिया जाता है और प्रत्येक अप्रयुक्त स्थिति में एक खाली (#)शामिल है।

en: No accompanying matter
hi: कोई पदार्थ संलग्न नही

en: Discography
hi: डिस्कोग्राफी

en: Bibliography
hi: पुस्तकसूची

en: Thematic index
hi: विषयगत सूची

en: Libretto or text
hi: लीब्रेट्टो या पाठ

en: Biography of composer or author
hi: संगीतकार या लेखक की जीवनी

en: Biography of performer or history of ensemble
hi: कलाकार या कलाकारों की टुकड़ी के इतिहास की जीवनी

en: Technical and/or historical information on instruments
hi: उपकरणों पर तकनीकी और / या ऐतिहासिक जानकारी

en: Technical information on music
hi: संगीत पर तकनीकी जानकारी

en: Historical information
hi: ऐतिहासिक जानकारी

en: Ethnological information
hi: इथ्नोलोगिकाल सूचना

en: Instructional materials
hi: अनुदेशात्मक सामग्री

en: Literary text for sound recordings
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग के लिए साहित्यिक पाठ

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
hi: दो एक चरित्र कोड (निम्न सूची के क्रम में दर्ज की गई है) है कि एक nonmusical ध्वनि रिकॉर्डिंग में निहित साहित्यिक पाठ के प्रकार का संकेत करने के लिए ऊपर। तो केवल एक ही कोड सौंपा है, यह उचित छोड़ दिया है और अप्रयुक्त स्थिति एक खाली (#) शामिल है।

en: Item is a music sound recording
hi: मद एक संगीत ध्वनि रिकॉर्डिंग हैं

en: Conference proceedings
hi: सम्मेलन कार्यवाही

en: Drama
hi: नाटक

en: Fiction
hi: गल्प

en: Reporting
hi: रिपोर्टिंग

en: History
hi: इतिहास

en: Instruction
hi: निर्देश

en: Language instruction
hi: भाषा निर्देश

en: Comedy
hi: कामेडी

en: Lectures, speeches
hi: भाषण, व्याख्यान

en: Memoirs
hi: संस्मरण

en: Folktales
hi: लोककथाए

en: Rehearsals
hi: रिहर्सल

en: Sounds
hi: ध्वनि

en: Interviews
hi: साक्षात्कार

en: Transposition and arrangement
hi: स्थानांतरण और व्यवस्था

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
hi: सभी या आइटम सूचीबद्ध होने का हिस्सा है कि क्या एक स्थानांतरण और / या किसी अन्य काम की व्यवस्था है।

en: Not arrangement or transposition or not specified
hi: व्यवस्था या स्थानांतरण नहीं या निर्दिष्ट नहीं

en: Transposition
hi: स्थानांतरण

en: Arrangement
hi: व्यवस्थापन

en: Both transposed and arranged
hi: दोनों स्थानांतरित और व्यवस्था

en: Continuing Resources
hi: सतत संसाधन

en: Serial/Integrating resource
hi: सिरियल/समेकित संसाधन

en: Frequency
hi: फ़्रिक्वेंसी

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि एक आइटम की आवृत्ति इंगित करता है; 008/19 (नियमितता) के साथ संयोजन के रूप में इस्तेमाल किया।

en: No determinable frequency
hi: आवृत्ति निर्धारण नही

en: Annual
hi: वार्षिक

en: Bimonthly
hi: द्विमासिक

en: Semiweekly
hi: अर्ध साप्ताहिक

en: Daily
hi: दैनिक

en: Biweekly
hi: सप्ताह में दो बार

en: Semiannual
hi: आधे साल का

en: Biennial
hi: द्विवार्षिक

en: Triennial
hi: त्रैवार्षिक

en: Three times a week
hi: तीन बार एक हफ्ते

en: Three times a month
hi: तीन बार एक महीने

en: Continuously updated
hi: लगातार अद्यतन

en: Monthly
hi: मासिक

en: Quarterly
hi: त्रैमासिक

en: Semimonthly
hi: पाक्षिक

en: Three times a year
hi: तीन बार एक वर्ष

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि एक आइटम का इरादा नियमितता इंगित करता है; 008/18 (फ्रीक्वेंसी) के साथ संयोजन के रूप में इस्तेमाल किया।

en: Regularity
hi: नियमितता

en: Normalized irregular
hi: सामान्यीकृत अनियमित

en: Regular
hi: नियमित

en: Completely irregular
hi: पूर्णतया अनियमित

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि जारी रखने के लिए संसाधन के प्रकार को इंगित करता है।

en: Type of continuing resource
hi: सतत संसाधन के प्रकार

en: Updating database
hi: डाटाबेस अद्यतन किया जा रहा है

en: Updating loose-leaf
hi: खुले पन्नो का अद्यतन

en: Monographic series
hi: विशेष निबंध की श्रृंखला

en: Newspaper
hi: समाचार पत्र

en: Periodical
hi: आवधिक

en: Updating Web site
hi: वेबसाइट अद्यतन हो रहा है

en: Form of original item
hi: मूल मद की रूप

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि सामग्री के रूप में जो एक आइटम मूल रूप से प्रकाशित किया गया था इंगित करता है।

en: Newspaper format
hi: समाचार पत्र प्रारूप

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि आइटम के लिए सामग्री के रूप निर्दिष्ट करता वर्णित किया जा रहा

en: Nature of entire work
hi: सपूर्ण कार्य की प्रकृति

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि एक आइटम की प्रकृति को इंगित करता है अगर यह सामग्री की एक निश्चित प्रकार की पूरी तरह से होते हैं। आइटम सामग्री की एक से अधिक प्रकार माना जा सकता है, तो प्रकार 008 / 25-27 (सामग्री की प्रकृति)में दर्ज हैं और 008/24 स्थिति कोडित है खाली (#)।

en: Not specified
hi: कोई विशिष्ट नही

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
hi: तीन एक-चरित्र वर्णमाला कोड (वर्णमाला क्रम में दर्ज की गई है) तक कि संकेत मिलता है कि एक काम सामग्री के कुछ प्रकार के होते हैं कम से कम तीन कोड आवंटित कर रहे हैं, कोड न्यायसंगत छोड़ दिया जाता है और प्रत्येक अप्रयुक्त स्थिति एक खाली शामिल है (#).

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड इंगित करता है कि एक आइटम प्रकाशित या उत्पादन किया जाता है कि क्या द्वारा या एक अंतरराष्ट्रीय, राष्ट्रीय, प्रांतीय, राज्य के लिए, या स्थानीय सरकारी एजेंसी है, या इस तरह के एक शरीर के किसी भी उपखंड द्वारा, और, यदि हां, के क्षेत्राधिकार के स्तर एजेंसी।

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
hi: एक-चरित्र न्यूमेरिक कोड है कि इंगित करता है कि एक आइटम कार्यवाही के होते हैं, रिपोर्ट, या एक सम्मेलन का सारांश।

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
hi: अपरिभाषित; प्रत्येक एक खाली (#) या एक भरने वर्ण है (|) ।

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि मूल वर्णमाला या स्रोत आइटम पर शीर्षक जिस पर कुंजी शीर्षक (फ़ील्ड 222) आधारित है भाषा की लिपि इंगित करता है।

en: Original alphabet or script of title
hi: मूल वर्णमाला या शीर्षक की स्क्रिप्ट

en: No alphabet or script given/No key title
hi: वर्णमाला या स्क्रिप्ट नही दी/कुंजी खिताब नही

en: Basic Roman
hi: बेसिक रोमन

en: Extended Roman
hi: विस्तारित रोमन

en: Cyrillic
hi: सिरिलिक

en: Japanese
hi: जापानी

en: Chinese
hi: चीनी

en: Arabic
hi: अरबी

en: Greek
hi: ग्रीक

en: Hebrew
hi: हिब्रू

en: Thai
hi: थाई

en: Devanagari
hi: देवनागरी

en: Korean
hi: कोरियाई

en: Tamil
hi: तमिल

en: Entry convention
hi: एंट्री सम्मेलन

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
hi: एक-चरित्र न्यूमेरिक कोड इंगित करता है कि आइटम लगातार प्रविष्टि, नवीनतम प्रविष्टि, या एकीकृत प्रवेश सूचीबद्ध सम्मेलनों के अनुसार सूचीबद्ध किया गया था।

en: Successive entry
hi: लगातार प्रविष्टि

en: Latest entry
hi: नवीनतम प्रविष्टि

en: Integrated entry
hi: समेग्रित प्रवेश

en: Visual Materials
hi: दृश्य सामग्री

en: Projected medium
hi: अनुमानित माध्यम

en: Two-dimensional nonprojected graphic
hi: दो-आयामी गैर अनुमान ग्राफिक्स

en: Kit
hi: किट

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
hi: तीन आयामी विरूपण साक्ष्य या स्वाभाविक रूप से होने वाली वस्तु

en: Running time for motion pictures and videorecordings
hi: गति चित्रों और वीडियो रिकॉर्डिंग के चलने का समय

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
hi: तीन अंकों की संख्या इंगित करती हैकि मोशन पिक्चर या वीडियो रिकॉर्डिंग के कुल समय से चल रहा है। नंबर सही उचित है और प्रत्येक अप्रयुक्त स्थिति एक शून्य होता है।

en: Running time exceeds three characters
hi: कार्यकारी समय तीन वर्णों से अधिक

en: Running time
hi: कार्यकारी समय

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि दर्शकों के लिए जो आइटम का इरादा है इंगित करता है।

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड इंगित करता है कि आइटम प्रकाशित या उत्पादन किया जाता है कि क्या द्वारा या एक अंतरराष्ट्रीय, प्रांतीय, राष्ट्रीय, राज्य के लिए, या स्थानीय सरकारी एजेंसी है, या इस तरह के एक शरीर के किसी भी उपखंड द्वारा, और, यदि हां, के क्षेत्राधिकार के स्तर एजेंसी।

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि सामग्री के रूप निर्दिष्ट करता है।

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि दृश्य सामग्री के प्रकार को इंगित वर्णित किया जा रहा।

en: Type of visual material
hi: दृश्य सामग्री के प्रकार

en: Art original
hi: मूल कला

en: Art reproduction
hi: कला प्रजनन

en: Diorama
hi: dioramas

en: Filmstrip
hi: फिल्म स्ट्रिप

en: Picture
hi: चित्र

en: Graphic
hi: ग्राफिक

en: Technical drawing
hi: तकनीकी ड्राइंग

en: Motion picture
hi: चलचित्र

en: Chart
hi: चार्ट

en: Flash card
hi: फलामेंको

en: Microscope slide
hi: माइक्रोस्कोप स्लाइड

en: Model
hi: मॉडल

en: Realia
hi: वास्तविकता

en: Slide
hi: स्लाइड

en: Transparency
hi: पारदर्शिता

en: Videorecording
hi: वीडियो रिकॉर्डिंग

en: Toy
hi: खिलौना

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि गति चित्रों या विडियोरिकार्डिगों में प्रस्ताव बनाने में इस्तेमाल तकनीक इंगित करता है।

en: Technique
hi: तकनीक

en: Animation
hi: एनीमेशन

en: Animation and live action
hi: एनीमेशन और सजीव कार्रवाई

en: Live action
hi: सजीव कार्रवाई

en: Mixed Materials
hi: सामग्री मिश्रित

en: Mixed material
hi: मिश्रित सामग्री

en: Category of material
hi: सामग्री की श्रेणी

en: Map
hi: मानचित्र

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
hi: कार्टोग्राफिक सामग्री का विशेष वर्ग जिसमें आइटम शामिल होता है। आम तौर पर भौतिक वस्तु की कक्षा, उदाहरण के लिए, एक आरेख

en: Specific material designation
hi: विशिष्ट सामग्री पदनाम

en: Diagram
hi: चित्राकृति

en: Profile
hi: प्रोफाइल

en: Remote-sensing image
hi: दूरस्थ-संवेदन छवि

en: Section
hi: अनुभाग

en: Unspecified
hi: अनिर्दिष्ट

en: View
hi: दृश्य

en: Color
hi: रंग

en: Whether the item is in one color or multicolored
hi: क्या आइटम एक रंग या बहुरंगी में है

en: One color
hi: एक रंग

en: Multicolored
hi: बहुरंग

en: Material out of which the cartographic item is made.
hi: सामग्री जिसमें से कार्टोग्राफिक वस्तु बनाई जाती है।

en: Physcial Description
hi: भौतिक वर्णन

en: Paper
hi: पेपर

en: Wood
hi: लकड़ी

en: Stone
hi: पत्थर

en: Metal
hi: धातु

en: Synthetic
hi: सिंथेटिक

en: Skin
hi: स्किन

en: Textiles
hi: कपड़े

en: Plastic
hi: प्लास्टिक

en: Glass
hi: ग्लास

en: Vinyl
hi: विनाइल

en: Vellum
hi: वेलम

en: Plaster
hi: प्लास्टर

en: Flexible base photographic, positive
hi: लचीले आधार फोटोग्राफिक, सकारात्मक

en: Flexible base photographic, negative
hi: लचीले आधार फोटोग्राफिक, नकारात्मक

en: Non-flexible base photographic, positive
hi: गैर-लचीला आधार फोटोग्राफ, सकारात्मक

en: Non-flexible base photographic, negative
hi: गैर-लचीला आधार फोटोग्राफ, नकारात्मक

en: Leather
hi: चमड़ा

en: Parchment
hi: चर्मपत्र

en: Other photographic medium
hi: अन्य फोटोग्राफिक माध्यम

en: Type of reproduction
hi: पुनरुत्पादन का प्रकार

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
hi: कार्टोग्राफिक आइटम एक प्रतिकृति या प्रजनन के अन्य प्रकार है या नहीं।

en: Facsimile
hi: प्रतिकृति

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
hi: फोटोग्राफिक तकनीक का इस्तेमाल कार्टोग्राफिक आइटम के लिए किया जाता था।

en: Production/reproduction details
hi: उत्पादन/पुनरुत्पादन विवरण

en: Photocopy, blueline print
hi: फोटोकॉपी, ब्लूलाइन प्रिंट

en: Photocopy
hi: फोटेकापी

en: Pre-production
hi: पूर्व-उत्पादन

en: Film
hi: फिल्म

en: Positive/negative aspect
hi: सकारात्मक/नकारात्मक पहलू

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
hi: कार्टोग्राफिक वस्तु के फोटोकॉपी या फिल्म के सकारात्मक / नकारात्मक पहलू, जिसे भी ध्रुवीकरण कहा जाता है

en: Positive
hi: सकारात्मक

en: Negative
hi: ऋणात्मक

en: Mixed polarity
hi: मिश्रित ध्रुवीकरण

en: Electronic resources
hi: इलेक्ट्रॉनिक संसाधन

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
hi: एक-वर्ण वर्णमाला कोड जो उस सामग्री की श्रेणी इंगित करता है जिसमें आइटम शामिल है वह इलेक्ट्रॉनिक संसाधन है (उदाहरण के लिए, प्रोग्राम, डेटा फ़ाइलें, छवि फ़ाइलें, डिजीटल ऑडियो और वीडियो टेप आदि)।

en: Electronic resource
hi: इलेक्ट्रॉनिक संसाधन

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
hi: सामग्री का विशेष वर्ग (आमतौर पर भौतिक वस्तु की कक्षा) जिसमें एक आइटम संबंधित होता है (जैसे, एक चुंबकीय डिस्क)।

en: Tape cartridge
hi: टेप कार्ट्रिज

en: Chip cartridge
hi: चिप कार्ट्रिज

en: Computer optical disc cartridge
hi: कम्प्यूटर ऑप्टिकल डिस्क कारतूस

en: Computer disc, type unspecified
hi: कंप्यूटर डिस्क, प्रकार अनिर्दिष्ट

en: Computer disc cartridge
hi: कम्प्यूटर डिस्क कारतूस

en: Tape cassette
hi: टेप कैसेट

en: Tape reel
hi: टेप रील

en: Magnetic disk
hi: चुंबकीय डिस्क

en: Computer card
hi: कंप्यूटर कार्ड

en: Magneto-optical disc
hi: मैग्नेटो-ऑप्टिकल डिस्क

en: Optical disc
hi: ऑप्टिकल डिस्क

en: Remote
hi: रिमोट

en: Standalone device
hi: स्टैंडअलोन डिवाइस

en: Whether the item is one color or multicolored.
hi: क्या आइटम एक रंग या बहुरंगी है

en: Black-and-white
hi: काला-और-सफेद

en: Gray scale
hi: ग्रे स्केल

en: Mixed
hi: मिश्रित

en: Dimensions
hi: आयाम

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
hi: माध्यमों के आयामों को इलेक्ट्रॉनिक संसाधन को सांकेतिक शब्दों में बदलना होता था। केवल सबसे आम आयाम संकेत दिए जाते हैं। कई मामलों में आयाम उस कंटेनर पर लागू होते हैं जिसमें चुंबकीय या ऑप्टिकल माध्यम का आवरण होता है। मद के विवरण में दिए गए आयामों के अनुरूप फील्ड 007/04 कोड उपयोग किया जाता है। यदि कोई कोड बिल्कुल माध्यम (या कंटेनर) के आयामों से मेल नहीं खाता है, तो कोड z का उपयोग किया जाता है।

en: 3 1/2 in.
hi: 3 1/2 इंच.

en: 12 in.
hi: 12 इंच

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
hi: 4 3/4 इंच या 12 सेमी.

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
hi: 1 1/8 x 2 3/8 इंच.

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
hi: 3 7/8 x 2 1/2 इंच.

en: 5 1/4 in.
hi: 5 1/4 इंच

en: 8 in.
hi: 8 इंच.

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
hi: क्या ध्वनि का उत्पादन एक इलेक्ट्रॉनिक संसाधन का अभिन्न अंग है

en: No sound (silent)
hi: ध्वनि नहीं (मौन)

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
hi: स्कैन की गई छवि (छवियों) की सटीक बिट गहराई जिसमें इलेक्ट्रॉनिक संसाधन शामिल हैं, या तीन अक्षरों वाला वर्णमाला कोड जो इंगित करता है कि सटीक बिट गहराई दर्ज नहीं की जा सकती। चूंकि केवल यह ठीक है कि यह क्या है, यह हाइफ़न (-) द्वारा प्रस्तुत किया जाना चाहिए।

en: Image bit depth
hi: छवि बिट गहराई

en: Exact bit depth
hi: सटीक बिट गहराई

en: Multiple
hi: अनेक

en: File formats
hi: फ़ाइल प्रारूप

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
hi: क्या फाइल (ओं) में जो इलेक्ट्रॉनिक संसाधन शामिल हैं, डिजिटल रूप से पुनः प्रारूपित सामग्री के लिए समान प्रारूप या प्रकार हैं।

en: One file format
hi: एक फ़ाइल प्रारूप

en: Multiple file formats
hi: एकाधिक फाइल प्रारूप

en: Quality assurance target(s)
hi: गुणवत्ता आश्वासन लक्ष्य (एस)

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
hi: इलेक्ट्रॉनिक संसाधन के सुधार / निर्माण के समय गुणवत्ता आश्वासन लक्ष्य को उचित रूप से शामिल किया गया है या नहीं।

en: Absent
hi: अनुपस्थित

en: Present
hi: वर्तमान

en: Antecedent/Source
hi: पूर्ववर्ती/स्रोत

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
hi: डिजिटली रूप से पुनः स्वरूपित सामग्री के निर्माण, उपयोग और प्रबंधन के लिए महत्वपूर्ण डिजिटल फ़ाइल के स्रोत के बारे में जानकारी।

en: File reproduced from original
hi: मूल से फ़ाइल पुनरूत्पादन

en: File reproduced from microform
hi: माइक्रोफिल्म से दोबारा फाइल पुनरूत्पादन

en: File reproduced from an electronic resource
hi: एक इलेक्ट्रॉनिक संसाधन से उत्पादित फ़ाइल

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
hi: फ़ाइल एक मध्यवर्ती (माइक्रोफॉर्म नहीं) से पुन: प्राप्त की गई

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
hi: संपीड़न की तरह इलेक्ट्रॉनिक संसाधन के अधीन किया गया है फ़ाइल की निष्ठा का मूल्यांकन मूल रूप से करने के लिए किया जाता है।

en: Level of compression
hi: संपीड़न का स्तर

en: Uncompressed
hi: असम्पीडित

en: Lossless
hi: हानिरहित

en: Lossy
hi: हानिपूर्ण

en: Reformatting quality
hi: गुणवत्ता सुधारना

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
hi: इलेक्ट्रॉनिक संसाधन की गुणवत्ता में सुधार; अपने इच्छित उपयोग के संबंध में इलेक्ट्रॉनिक संसाधन की शारीरिक गुणवत्ता का एक समग्र आकलन इसका उपयोग किसी फ़ाइल की गुणवत्ता के स्तर का न्याय करने के लिए किया जा सकता है, और समय के साथ इसकी उपलब्धता को बनाए रखने के लिए एक संस्था की प्रतिबद्धता।

en: Access
hi: पहुंच

en: Preservation
hi: संरक्षण

en: Replacement
hi: प्रतिस्थापन

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
hi: एक-वर्ण वर्णमाला कोड जो उस वस्तु की श्रेणी को इंगित करता है जिसमें वस्तु शामिल है वह विश्व है, जिसे आकाशीय शरीर के मॉडल के रूप में परिभाषित किया गया है,आमतौर पर पृथ्वी या आकाशीय क्षेत्र, एक क्षेत्र की सतह पर दर्शाया गया है।कोड डी उपयोग किया जाता है जब 008/25 (कार्टोग्राफिक सामग्री का प्रकार) में कोड घ होता है। इस स्थिति में एक भरण चरित्र (|) की अनुमति नहीं है

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
hi: सामग्री का विशेष वर्ग (आमतौर पर भौतिक वस्तु की कक्षा) जिसमें एक आइटम शामिल है, उदा।, एक आकाशीय ग्लोब

en: Celestial globe
hi: आकाशीय ग्लोब

en: Planetary or lunar globe
hi: ग्रह या चंद्र ग्लोब

en: Terrestrial globe
hi: स्थलीय ग्लोब

en: Earth moon globe
hi: पृथ्वी चंद्रमा ग्लोब

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
hi: क्या ग्लोब एक रंग या बहुरंगी में है

en: Material out of which the globe is made.
hi: सामग्री जिसमें से ग्लोब बना दिया है

en: Physicial medium
hi: भौतिक माध्यम

en: Textile
hi: कपड़ा

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
hi: चाहे ग्लोब एक प्रतिकृति या प्रजनन के अन्य प्रकार है।

en: Tactile material
hi: स्पर्श सामग्री

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
hi: एक-वर्ण वर्णमाला कोड जो उस सामग्री की श्रेणी को इंगित करता है जिसमें आइटम संबंधित है स्पर्शा सामग्री। स्पर्श द्वारा पढ़ा जाने वाली सामग्री के लिए प्रयुक्त। इस स्थिति में एक भरण चरित्र (|) की अनुमति नहीं है

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
hi: विशिष्ट सामग्रियों के लिए विशिष्ट सामग्रियों की विशिष्ट सामग्री जिसमें आइटम शामिल होता है

en: Moon
hi: चन्द्रमा

en: Tactile, with no writing system
hi: स्पर्श, कोई लेखन प्रणाली नहीं के साथ

en: Class of braille writing
hi: ब्रेल लेखन की कक्षा

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
hi: ब्रेल का परिवार जिसमें आइटम संबंधित हैयह विशेष ब्रेल कोड नहीं है, लेकिन ब्रेल कोड का उपयोग किया जाता है, विभिन्न प्रकार के लिखित प्रतीकों का प्रतिनिधित्व करता है।दो ब्रेल प्रकारों तक इंगित किया जा सकता है, या परामर्शदाता एजेंसी केवल प्रबलित प्रकार को सांकेतिकृत करने का चयन कर सकता है।एकाधिक कोड प्रमुखता के क्रम में कोडित किए जाते हैं, यदि कोई हो।यदि कम से कम दो कोड सौंपे गए हैं, तो कोड रिक्त छोड़ दिए जाते हैं और अप्रयुक्त पद खाली समाहित होते हैं (#)।

en: No specified class of braille writing
hi: ब्रेल लेखन का कोई निर्दिष्ट वर्ग नहीं

en: Literary braille
hi: साहित्यिक ब्रेल

en: Format code braille
hi: प्रारुप कोड ब्रेल

en: Mathematics and scientific braille
hi: गणित और वैज्ञानिक ब्रेल

en: Computer braille
hi: कंप्यूटर ब्रेल

en: Music braille
hi: संगीत ब्रेल

en: Multiple braille types
hi: अनेक ब्रेल प्रकार

en: Level of contraction
hi: संकुचन का स्तर

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
hi: क्या संकुचन का उपयोग किया जाता है कॉन्ट्रैक्शन्स संक्षिप्त रूप हैं जिसमें एक या अधिक ब्रेल या मून वाले वर्ण होते हैं जो आम पत्र संयोजनों का प्रतिनिधित्व करते हैं।

en: Uncontracted
hi: गैरसंपर्क किया

en: Contracted
hi: अनुबंधित

en: Braille music format 1
hi: ब्रेल संगीत प्रारूप 1

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
hi: तीन-वर्ण कोड जो आइटम के ब्रेल संगीत प्रारूप को इंगित करता है संगीत प्रारूप, उपायों, भागों, और संबंधित जानकारी, जैसे कि शब्द, एक-दूसरे के संबंध में प्रस्तुत किए जाते हैं। तीन स्वरूपों के ऊपर संकेत दिया जा सकता है, प्रबलता के क्रम में उचित छोड़ा गया। यदि कम से कम तीन कोड सौंपे जाते हैं, तो कोड को छोड़ दिया जाता है उचित और अप्रयुक्त पद खाली हैं (#)।

en: No specified braille music format
hi: कोई निर्दिष्ट ब्रेल संगीत प्रारूप नहीं है

en: Bar over bar
hi: बार पर बार

en: Bar by bar
hi: बार द्वारा बार

en: Line over line
hi: पंक्ति पर पंक्ति

en: Paragraph
hi: पैराग्राफ

en: Single line
hi: एकल लाइन

en: Section by section
hi: अनुभाग द्वारा अनुभाग

en: Line by line
hi: पंक्ति दर पंक्ति

en: Open score
hi: खुला स्कोर

en: Spanner short form scoring
hi: पाना संक्षिप्त रूप स्कोरिंग

en: Short form scoring
hi: संक्षिप्त रूप स्कोरिंग

en: Outline
hi: आउटलाइन

en: Vertical score
hi: कार्यक्षेत्र स्कोर

en: Braille music format 2
hi: ब्रेल संगीत प्रारूप 2

en: Braille music format 3
hi: ब्रेल संगीत प्रारूप 3

en: Other special physical characteristics about the braille.
hi: ब्रेल के बारे में अन्य विशेष शारीरिक विशेषताओं

en: Special physical characteristics
hi: विशेष भौतिक विशेषताए

en: Print/braille
hi: प्रिन्ट/ब्रेल

en: Jumbo or enlarged braille
hi: जंबो या बढ़ा हुआ ब्रेल

en: Projected graphic
hi: अनुमानित ग्राफिक

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
hi: एक-वर्ण वर्णमाला कोड जो उस सामग्री की श्रेणी को इंगित करता है जिसमें वस्तु शामिल है, ग्राफिक प्रक्षेपित है जिसे ऑप्टिकल डिवाइस के माध्यम से गति के बिना अनुमानित दो-आयामी प्रतिनिधित्व के रूप में परिभाषित किया जाता है, उदाहरण के लिए, एक फिल्मस्ट्रिप, स्लाइड, या पारदर्शिता। इस स्थिति में एक भरण चरित्र (|) की अनुमति नहीं है

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
hi: अनुमानित ग्राफिक का विशेष वर्ग जिसमें आइटम शामिल है, उदा।, एक स्लाइड

en: Filmstrip cartridge
hi: फिल्मस्ट्रिप कार्ट्रिज

en: Filmslip
hi: फिल्मस्लिप

en: Filmstrip, type unspecified
hi: फिल्मस्ट्रिप, प्रकार अनिर्दिष्ट

en: Filmstrip roll
hi: फिल्मस्ट्रिप रोल

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
hi: गैर प्रोजेक्टेड ग्राफ़िक की रंग विशेषताओं

en: Hand colored
hi: हाथ से रंगें

en: Base of emulsion
hi: पायस का आधार

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
hi: एक फोटोनगेटिव, फिल्मस्ट्रिप, स्लाइड या पारदर्शिता के पायस के आधार के लिए सामग्री का प्रकार।

en: Safety film
hi: सुरक्षा फिल्म

en: Film base, other than safety film
hi: फिल्म बेस, सुरक्षा फिल्म के अलावा

en: Mixed collection
hi: मिश्रित संग्रह

en: Sound on medium or separate
hi: माध्यम पर ध्वनि या अलग

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
hi: चाहे ध्वनि चालू है या प्रक्षेपित ग्राफ़िक से अलग है (यानी, साथ में सामग्री के साथ)।

en: Sound on medium
hi: माध्यम पर ध्वनि

en: Sound separate from medium
hi: मध्यम से अलग ध्वनि

en: Medium for sound
hi: ध्वनि के लिए माध्यम

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
hi: किसी मद की आवाज़ (चाहे ध्वनि प्रक्षेपित ग्राफ़िक या अलग पर है) और आइटम के लिए अपेक्षित ध्वनि प्लेबैक के प्रकार को ले जाने के लिए उपयोग किए जाने वाले विशिष्ट माध्यम

en: Optical sound track on motion picture film
hi: मोशन पिक्चर फिल्म पर ऑप्टिकल साउंड ट्रैक

en: Magnetic sound track on motion picture film
hi: मोशन पिक्चर फिल्म पर चुंबकीय ध्वनि ट्रैक

en: Magnetic audio tape in cartridge
hi: कारतूस में चुंबकीय ऑडियो टेप

en: Sound disc
hi: ध्वनि डिस्क

en: Magnetic audio tape on reel
hi: रील पर चुंबकीय ऑडियो टेप

en: Magnetic audio tape in cassette
hi: कैसेट में चुंबकीय ऑडियो टेप

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
hi: मोशन पिक्चर फिल्म पर ऑप्टिकल और चुंबकीय ध्वनि ट्रैक

en: Videotape
hi: वीडियो टेप

en: Videodisc
hi: विडियोडिस्क

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
hi: अनुमानित ग्राफ़िक आइटम की चौड़ाई या आयाम

en: Standard 8 mm. film width
hi: मानक 8 एमएम फिल्म चौड़ाई

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
hi: सुपर 8 मिमी./एकल 8 मिमी.फिल्म चौड़ाई

en: 9.5 mm. film width
hi: 9.5 मिमी. फिल्म चौड़ाई

en: 16 mm. film width
hi: 16 मिमी.फिल्म चौड़ाई

en: 28 mm. film width
hi: 28 मिमी. फिल्म चौड़ाई

en: 35 mm. film width
hi: 35 मिमी फिल्म चौड़ाई

en: 70 mm. film width
hi: 70 मिमी. फिल्म चौड़ाई

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
hi: 2x2 इंच or 5x5 सेमी स्लाइड

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
hi: 2 1/4 x 2 1/4 इंच या 6x6सेमी. स्लाइड

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
hi: 4x5 इंच या 10x13 सेमी.पारदर्शिता

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
hi: 5x7 इंच या 13x18 सेमी. पारदर्शिता

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
hi: 8x10 इंच या 21x26 सेमी. पारदर्शिता

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
hi: 9x9 इंच या 23x23 सेमी। पारदर्शिता

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
hi: 10x10 इंच या 26x26 सेमी. पारदर्शिता

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
hi: 7x7 इंच या 18x18 सेमी। पारदर्शिता

en: Secondary support material
hi: माध्यमिक समर्थन सामग्री

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
hi: किसी स्लाइड के माउंट की सामग्री या किसी अनुमानित ग्राफ़िक के लिए पारदर्शिता।

en: No secondary support
hi: कोई माध्यमिक समर्थन नहीं

en: Cardboard
hi: कार्डबोर्ड

en: Metal and glass
hi: धातु और ग्लास

en: Synthetic and glass
hi: सिंथेटिक और कांच

en: Microform
hi: माइक्रोफॉर्म

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
hi: एक-वर्ण वर्णमाला कोड जो उस सामग्री की श्रेणी को इंगित करता है जिसमें आइटम शामिल है वह माइक्रोफ़ॉर्म है। माइक्रोफार्म किसी भी माध्यम, पारदर्शी या अपारदर्शी, असर वाले माइक्रोमिज के लिए एक सामान्य शब्द है। माइक्रोफ़ाइज एपर्टर कार्ड, माइक्रोफिच, माइक्रोफिल्म, माइक्रोपोएक्ज़ या अन्य माइक्रॉफ़ॉर्मैट्स में शाब्दिक, ग्राफिक, या कंप्यूटर-निर्मित सामग्री के एक इकाई (उदा।, एक पृष्ठ) है और जो कि मैगनेटेशन के बिना पढ़ना बहुत छोटा है। माइक्रोफॉर्म मौजूदा टेक्स्ट या ग्राफ़िक सामग्रियों के प्रतिकृतियां हो सकते हैं या वे मूल प्रकाशन हो सकते हैं। इस स्थिति में एक भरण चरित्र (|) की अनुमति नहीं है

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
hi: विशेष श्रेणी के माइक्रोफ़ॉर्म जिसमें आइटम का संबंध है। (जैसे, एक माइक्रोपोकाक)।

en: Aperture card
hi: एपर्चर कार्ड

en: Microfilm cartridge
hi: माइक्रोफ़िल्म कारतूस

en: Microfilm cassette
hi: माइक्रोफिल्म कैसेट

en: Microfilm reel
hi: माइक्रोफिल्म रील

en: Microfiche cassette
hi: कैसेट माइक्रोफिच

en: Microfilm slip
hi: माइक्रोफिल्म पर्ची

en: Microfilm roll
hi: माइक्रोफिल्म रील

en: Positive/negative polarity of the microform.
hi: माइक्रोफॉर्म के सकारात्मक / नकारात्मक ध्रुवीकरण

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
hi: माइक्रोफॉर्म के आयाम; छवि के आयामों को इंगित नहीं करता है

en: 8 mm.
hi: 8 एमएम.

en: 16 mm.
hi: 16 मिमी.

en: 35 mm.
hi: 35 मिमी

en: 70 mm.
hi: 70 मिमी.

en: 105 mm.
hi: 105 मिमी

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
hi: 3x5 इंच या . 8x13 सेमी

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
hi: 4x6 iइंच या 11x15सेमी.

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
hi: 6x9 इंच या 16x23 सेमी.

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
hi: 3 1/4 x 7 3/8 इंच या 9x19 सेमी.

en: Reduction ratio range
hi: कटौती अनुपात रेंज

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
hi: माइक्रोफ़ॉर्म के लिए कमी अनुपात रेंज विशिष्ट कमी अनुपात 007 / 06-08 (कमी अनुपात) में दर्ज किया गया है।

en: Low reduction ratio
hi: कम कमी अनुपात

en: Normal reduction
hi: सामान्य कमी

en: High reduction
hi: अधिक कटौती

en: Very high reduction
hi: बहुत अधिक कमी

en: Ultra high reduction
hi: अल्ट्रा उच्च कमी

en: Reduction rate varies
hi: कटौती दर भिन्न होती है

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
hi: संख्या को एक माइक्रोफॉर्म के लिए कमी अनुपात निर्दिष्ट करते हैं, जो तीन अंकों के रूप में दर्ज किया गया है। संख्या सही ठहरती है और प्रत्येक अप्रयुक्त स्थिति में शून्य (उदा।, 015, 048) होता है। एक हाइफ़न कम अनुपात के किसी अज्ञात भाग के लिए उपयोग किया जाता है (उदा।, 03-, 1--, या ---)

en: Reduction ratio
hi: न्यूनीकरण अनुपात

en: Ratio element is not applicable
hi: अनुपात तत्व लागू नहीं है

en: Ratio
hi: अनुपात

en: Color of the image for microforms.
hi: माइक्रोफर्म के लिए छवि का रंग

en: Emulsion on film
hi: फिल्म पर पायस

en: Type of light-sensitive material on the film.
hi: फिल्म पर हल्के-संवेदनशील सामग्री का प्रकार

en: Silver halide
hi: रजत हलाइड

en: Diazo
hi: डाइऐज़ो

en: Vesicular
hi: कोष्ठकी

en: Mixed emulsion
hi: मिश्रित पायसन

en: Generation
hi: जेनरेसन

en: Generation aspect of a microform.
hi: माइक्रोफ़ॉर्म के जनरेशन पहलू

en: First generation (master)
hi: पहली पीढ़ी (मास्टर)

en: Printing master
hi: मुद्रण मास्टर

en: Service copy
hi: सेवा नकल

en: Mixed generation
hi: मिश्रित पीढ़ी

en: Base of film
hi: फिल्म का आधार

en: Base of the film.
hi: फिल्म का आधार

en: Safety base, undetermined
hi: सुरक्षा आधार, अनिर्धारित

en: Safety base, acetate undetermined
hi: सुरक्षा आधार, एसीटेट अनिर्धारित

en: Safety base, diacetate
hi: सुरक्षा आधार, डिसासेट

en: Nitrate base
hi: नाइट्रेट आधार

en: Mixed base (nitrate and safety)
hi: मिश्रित बेस (नाइट्रेट तथा सुरक्षा)

en: Safety base, polyester
hi: सुरक्षा आधार, पोलिस्टर

en: Safety base, mixed
hi: सुरक्षा आधार, मिक्षित

en: Safety base, triacetate
hi: सुरक्षा आधार, त्रिकोणीय

en: Nonprojected graphic
hi: गैर अनुमानित ग्राफिक

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
hi: गैर-प्रोजेक्टेड ग्राफ़िक का विशेष वर्ग जिसमें आइटम शामिल है, (उदा।, एक चित्र)।

en: Activity card
hi: गतिविधि कार्ड

en: Collage
hi: महाविद्यालय

en: Drawing
hi: ड्राइंग

en: Painting
hi: चित्रकला

en: Photomechanical print
hi: फोटोमैकेनिकल प्रिंट

en: Photonegative
hi: फोटोनेगेटिव

en: Photoprint
hi: फोटोप्रिंट

en: Print
hi: प्रिंट

en: Poster
hi: पोस्टर

en: Postcard
hi: पोस्टकार्ड

en: Icon
hi: प्रतीक

en: Radiograph
hi: रेडियोग्राफ़

en: Study print
hi: अध्ययन प्रिंट

en: Photograph, type unspecified
hi: फोटोग्राफ, प्रकार अनिर्दिष्ट

en: Primary support material
hi: प्राथमिक सहायता सामग्री

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
hi: समर्थन या बेस जिस पर एक छवि मुद्रित या निष्पादित की जाती है, के लिए इस्तेमाल की जाने वाली सामग्री का प्रकार।

en: Canvas
hi: केनवस

en: Bristol board
hi: ब्रिस्टल बोर्ड

en: Cardboard/illustration board
hi: कार्डबोर्ड / चित्रण बोर्ड

en: Hardboard
hi: हार्डबोर्ड

en: Porcelain
hi: चीनी मिट्टी

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
hi: सामग्री का प्रकार (सामान्य संग्रहालय चटाई के अलावा) जिसमें प्राथमिक समर्थन (007/04) जुड़ा हुआ है।

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
hi: मोशन पिक्चर का विशेष वर्ग जिसमें आइटम शामिल है। उदाहरण के लिए, एक फिल्म रील

en: Film cartridge
hi: फिल्म कार्ट्रिज

en: Film cassette
hi: फिल्म कैसेट

en: Film roll
hi: फिल्म रोल

en: Film reel
hi: फिल्म रील

en: Color characteristics of a motion picture.
hi: एक मोशन पिक्चर की रंगीन विशेषताओं

en: Motion picture presentation format
hi: मोशन पिक्चर प्रस्तुति प्रारूप

en: Presentation format for motion pictures.
hi: गति चित्रों के लिए प्रस्तुति प्रारूप

en: Standard sound aperture (reduced frame)
hi: मानक ध्वनि एपर्चर (कम प्रारूप)

en: Nonanamorphic (wide-screen)
hi: नॉनएनामॉर्फिक (चौड़ी-स्क्रीन)

en: 3D
hi: 3डी

en: Anamorphic (wide-screen)
hi: एनामॉर्फिक (विस्तृत-स्क्रीन)

en: Other wide-screen format
hi: अन्य चौड़ी-स्क्रीन प्रारूप

en: Standard silent aperture (full frame)
hi: स्टैंडर्ड मूक एपर्चर (पूर्ण फ्रेम)

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
hi: क्या ध्वनि आइटम पर है या आइटम से अलग है

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
hi: किसी मद की आवाज़ ले जाने के लिए इस्तेमाल किए जाने वाले विशिष्ट माध्यम (चाहे वह ध्वनि आइटम पर ही होता है या साथ-साथ सामग्री के रूप में होता है) और आवश्यक ध्वनि प्लेबैक के प्रकार

en: Width of a motion picture.
hi: एक मोशन पिक्चर की चौड़ाई

en: Standard 8 mm.
hi: मानक 8मिमी.

en: Super 8 mm./single 8 mm.
hi: सुपर 8 मिमी /एकल 8मिमी.

en: 9.5 mm.
hi: 9.5 मिमी.

en: 28 mm.
hi: 28 मिमी.

en: Configuration of playback channels
hi: प्लेबैक चैनलों का कॉन्फ़िगरेशन

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
hi: मोशन पिक्चर के साउंड भाग के लिए प्लेबैक चैनलों का कॉन्फ़िगरेशन

en: Monaural
hi: मोनौरल

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
hi: क्वाड्राफोनिक, मल्टी चैनल, या चारों ओर

en: Stereophonic
hi: स्टीरियोफोनिक

en: Production elements
hi: उत्पादन तत्व

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
hi: क्या फिल्म एक पूर्ण उत्पादन का हिस्सा है या एक प्रारंभिक या बाद के उत्पादन तत्व है

en: Workprint
hi: वर्कप्रिन्ट

en: Trims
hi: छांटना

en: Outtakes
hi: आउटटेक

en: Rushes
hi: जल्दी करना

en: Mixing tracks
hi: मिश्रण पटरियां

en: Title bands/inter-title rolls
hi: शीर्षक बैंड/अन्तर-शीर्षक रोल

en: Production rolls
hi: उत्पादन रोल

en: Whether the film is positive or negative.
hi: क्या फिल्म सकारात्मक या नकारात्मक है

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
hi: आइटम की मूल सामग्री से कितनी दूर है (जैसे, वास्तविक नकारात्मक फिल्म या कैमरा में मूल वीडियो टेप) जनरेशन डेटा का उपयोग उपलब्ध प्रतियों की गुणवत्ता का मूल्यांकन करने, संरक्षण के निर्णय लेने और देखने और शोध के लिए उपलब्ध सामग्रियों की पहचान करने के लिए किया जाता है।

en: Duplicate
hi: डुप्लीकेट

en: Master
hi: मास्टर

en: Original
hi: मौलिक

en: Reference print/viewing copy
hi: संदर्भ प्रिंट/कॉपी देखने

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
hi: 007/03 (रंग) में मौजूद छवि की तुलना में चलती छवि के अधिक विशिष्ट रंग विशेषताओं।

en: Refined categories of color
hi: रंग की परिशोधित श्रेणियां

en: 3 layer color
hi: 3 परत रंग

en: 2 color, single strip
hi: 2 रंग, एकल पट्टी

en: Undetermined 2 color
hi: अनिर्धारित 2 रंग

en: Undetermined 3 color
hi: अनिर्धारित 3 रंग

en: 3 strip color
hi: 3 पट्टी रंग

en: 2 strip color
hi: 2 पट्टी रंग

en: Red strip
hi: लाल पट्टी

en: Blue or green strip
hi: नीली या हरी पट्टी

en: Cyan strip
hi: सियान पट्टी

en: Magenta strip
hi: मैजंटा पट्टी

en: Yellow strip
hi: पीली पट्टी

en: S E N 2
hi: एस ई एन 2

en: S E N 3
hi: एस ई एन 3

en: Sepia tone
hi: सेपिया टोन

en: Other tone
hi: अन्य टोन

en: Tint
hi: टिंट

en: Tinted and toned
hi: रंगा हुआ और टोन

en: Stencil color
hi: स्टैंसिल रंग

en: Kind of color stock or print
hi: रंग स्टाक या प्रिंट का प्रकार

en: Type of color film stock or color print the item represents.
hi: रंग फिल्म का स्टाक या रंग मुद्रित करें आइटम का प्रतिनिधित्व करता है।

en: Imbibition dye transfer prints
hi: इम्बीबिशन डाई हस्तांतरण प्रिंट

en: Three-layer stock
hi: तीन-परत स्टॉक

en: Three layer stock, low fade
hi: तीन परत स्टाक, कम फीका

en: Duplitized stock
hi: डुप्लीकेट स्टॉक

en: Deterioration stage
hi: ह्रास चरण

en: Level of deterioration of the motion picture film.
hi: मोशन पिक्चर फिल्म की गिरावट का स्तर

en: None apparent
hi: कोई भी स्पष्ट नहीं

en: Nitrate: suspicious odor
hi: नाइट्रेट: शक गंध

en: Nitrate: pungent odor
hi: नाइट्रेट : तीखी गंध

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
hi: नाइट्रेट: भूरा, मलिनकिरण, लुप्त होती, धूल भरी

en: Nitrate: sticky
hi: नाइट्रेट: चिपचिपा

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
hi: नाइट्रेट: फेनिल, बुलबुले, छाले

en: Nitrate: congealed
hi: नाइट्रेट: जमा की गई

en: Nitrate: powder
hi: नाइट्रेट: पाउडर

en: Non-nitrate: detectable deterioration
hi: गैर-नाइट्रेट: पता लगाने योग्य गिरावट

en: Non-nitrate: advanced deterioration
hi: गैर-नाइट्रेट: उन्नत गिरावट

en: Non-nitrate: disaster
hi: गैर-नाइट्रेट: आपदा

en: Completeness
hi: पूर्णता

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
hi: चाहे आइटम को सूचीबद्ध किया जाए या नहीं, उसका पूरा होना तय है।

en: Complete
hi: पूर्ण

en: Incomplete
hi: अपूर्ण

en: Film inspection date
hi: फिल्म निरीक्षण तिथि

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
hi: छह अक्षर जो हाल ही की फिल्म निरीक्षण तिथि दर्शाते हैं; तिथि पैटर्न ccyymm (शताब्दी / वर्ष / महीने) में दर्ज की गई है किसी हाइफ़न को किसी भी अज्ञात भाग के लिए उपयोग किया जाता है। यदि इन वर्णों के पदों को कोडित करने का कोई प्रयास नहीं किया जाता है, तो छह भरण पात्र (|||||) का उपयोग किया जाता है

en: Special class of textual material to which an item belongs.
hi: विशेष श्रेणी का पाठ्य सामग्री जिसमें एक आइटम का संबंध है।

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
hi: सामग्री का विशेष वर्ग, आमतौर पर भौतिक वस्तु का वर्ग, जिसमें एक आइटम का संबंध है

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
hi: रिक्त रखा गया (#) या भरण चरित्र शामिल है (|)

en: Altitude of sensor
hi: सेंसर की ऊंचाई

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
hi: अध्ययन के तहत वस्तु के सापेक्ष सेंसर की सामान्य स्थिति।

en: Surface
hi: सतह

en: Airborne
hi: एयरबोर्न

en: Spaceborne
hi: अंतरिक्ष संबंधी

en: Attitude of sensor
hi: संवेदक का रवैया

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
hi: डिवाइस के सामान्य कोण से रिमोट-सेन्सिंग छवि बनाई जाती है

en: Low oblique
hi: कम परोक्ष

en: High oblique
hi: उच्च परोक्ष

en: Vertical
hi: लम्बवत

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
hi: क्लाउड कवर की मात्रा जिसमें एक रिमोट-सेन्सिंग इमेज बनाई गई थी वहां मौजूद थी।

en: Cloud cover
hi: क्लाउड कवर

en: Platform construction type
hi: प्लेटफार्म निर्माण प्रकार

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
hi: रिमोट-सेंसिंग डिवाइस के आधार के रूप में कार्यरत प्लेटफॉर्म के निर्माण का प्रकार इस डेटा तत्व के प्रयोजनों के लिए, "प्लेटफॉर्म" किसी भी संरचना को संदर्भित करता है जो आधार के रूप में कार्य करता है, न केवल फ्लैट सतहों।

en: Balloon
hi: गुब्बारा

en: Aircraft--low altitude
hi: विमान - कम ऊंचाई

en: Aircraft--medium altitude
hi: विमान - मध्यम ऊंचाई

en: Aircraft--high altitude
hi: विमान--उच्च ऊंचाई

en: Manned spacecraft
hi: मानव अंतरिक्ष यान

en: Unmanned spacecraft
hi: मानव रहित अंतरिक्ष यान

en: Land-based remote-sensing device
hi: भूमि-आधारित रिमोट सेंसिंग डिवाइस

en: Water surface-based remote-sensing device
hi: जल सतह -आधारित रिमोट-सेंसिंग डिवाइस

en: Submersible remote-sensing device
hi: पनडुब्बी रिमोट-सेंसिंग डिवाइस

en: Platform use category
hi: प्लेटफार्म का उपयोग श्रेणी

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
hi: 007/06 (प्लेटफ़ॉर्म निर्माण प्रकार) में निर्दिष्ट प्लेटफ़ॉर्म के लिए प्राथमिक प्रयोग का उपयोग

en: Meteorological
hi: मौसम विज्ञान

en: Surface observing
hi: भूतल अवलोकन

en: Space observing
hi: अंतरिक्ष के अवलोकन

en: Mixed uses
hi: मिश्रित उपयोग

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
hi: रिमोट-सेंसिंग डिवाइस की रिकॉर्डिंग मोड के लिए, विशेष रूप से, चाहे संवेदक ट्रांसमिशन के निर्माण में शामिल है, अंततः यह उपाय करता है।

en: Sensor type
hi: संवेदक के प्रकार

en: Active
hi: सक्रिय

en: Passive
hi: पैसिव

en: Data type
hi: डाटा प्रकार

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
hi: रिमोट-सेन्सिंग छवि बनाने वाले डिवाइस द्वारा प्राप्त आंकड़ों के स्पेक्ट्रल, ध्वनिक, या चुंबकीय विशेषताओं इसका उपयोग मापने वाले विकिरण की लहर की लंबाई और सेंसर के प्रकार को मापने के लिए किया जा सकता है।

en: Visible light
hi: दृश्य प्रकाश

en: Near infrared
hi: इंफ्रारेड के पास

en: Middle infrared
hi: मध्यम इंफ्रारेड

en: Far infrared
hi: सुदूर इंफ्रारेड

en: Thermal infrared
hi: थर्मल इंफ्रारेड

en: Shortwave infrared (SWIR)
hi: शॉर्ट वेव इंफ्रावेव (एसडब्ल्यूआर)

en: Reflective infrared
hi: चिंतनशील अवरक्त

en: Combinations
hi: संयोजन

en: Other infrared data
hi: अन्य इंफ्रारेड डेटा

en: Sidelooking airborne radar (SLAR)
hi: साइडदेखने वाला एयरबोर्न रडार (एसएलएआर)

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
hi: सिंथेटिक एपर्चर रडार (एसएआर) एकल आवृत्ति

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
hi: एसएआर-बहु आवृत्ति (मल्टी चैनल)

en: SAR-like polarization
hi: एसएआर-जैसा ध्रुवीकरण

en: SAR-cross polarization
hi: एसएआर-क्रॉस ध्रुवीकरण

en: Infometric SAR
hi: इन्फोमेट्रिक एसएआर

en: polarmetric SAR
hi: पोरमेमेट्रिक एसएआर

en: Passive microwave mapping
hi: निष्क्रिय माइक्रोवेव मानचित्रण

en: Other microwave data
hi: अन्य माइक्रोवेव डेटा

en: Far ultraviolet
hi: सुदूर पराबैंगनी

en: Middle ultraviolet
hi: मध्यम पराबैंगनी

en: Near ultraviolet
hi: नजदीक पराबैंगनी

en: Ultraviolet combinations
hi: पराबैंगनी संयोजन

en: Other ultraviolet data
hi: अन्य पराबैंगनी डेटा

en: Multi-spectral, multidata
hi: मल्टी-स्पेक्ट्रा, मल्टीडाटा

en: Multi-temporal
hi: बहु-लौकिक

en: Combination of various data types
hi: विभिन्न प्रकार के डेटा का संयोजन

en: Sonar--water depth
hi: सोनार--जल गहराई

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
hi: सोनार - नीचे स्थलाकृति छवियों, साइड स्कैन

en: Sonar--bottom topography, near-surface
hi: सोनार --नीचे स्थलाकृति, सतह के नजदीक

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
hi: सोनार - नीचे स्थलाकृति, पास-नीचे

en: Seismic surveys
hi: भूकंपीय सर्वेक्षण

en: Other acoustical data
hi: अन्य ध्वनिक डेटा

en: Gravity anomalies (general)
hi: ग्रेविटी विसंगतियां (सामान्य)

en: Free-air
hi: खुली-हवा

en: Bouger
hi: चाल

en: Isostatic
hi: आईएसओ स्टेटिक

en: Magnetic field
hi: चुंबकीय क्षेत्र

en: radiometric surveys
hi: रेडियोमेट्रिक सर्वेक्षण

en: Sound recording
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग की विशेष श्रेणी जिसमें आइटम शामिल है (उदा।, एक सिलेंडर)।

en: Belt
hi: बेल्ट

en: Cylinder
hi: सिलेंडर

en: Sound cartridge
hi: ध्वनि कार्ट्रिज

en: Sound-track film
hi: ध्वनि-ट्रैक फिल्म

en: Roll
hi: रोल

en: Sound cassette
hi: ध्वनि कैसेट

en: Sound-tape reel
hi: ध्वनि-टेप रील

en: Wire recording
hi: तार रिकॉर्डिंग

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
hi: एक रिक्त (#) या भरण चरित्र शामिल है (|)

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग की पार्श्व गति. यह कोड केवल एक मैकेनिकल डिवाइस पर ध्वनि रिकॉर्डिंग के खेल की गति से संबंधित है।

en: Speed
hi: गति

en: 16 rpm (discs)
hi: 16 आरपीएम (डिस्क)

en: 33 1/3 rpm (discs)
hi: 33 1/3 आरपीएम (डिस्क)

en: 45 rpm (discs)
hi: 45 आरपीएम (डिस्कस)

en: 78 rpm (discs)
hi: 78 आरपीएम (डिस्क)

en: 8 rpm (discs)
hi: 8 आरपीएम (डिस्क)

en: 1.4 m. per second (discs)
hi: 1.4 m. प्रति सेकंड (डिस्क)

en: 120 rpm (cylinders)
hi: 120 आरपीएम (सिलेंडरों)

en: 160 rpm (cylinders)
hi: 160 आरपीएम (सिलेंडर)

en: 15/16 ips (tapes)
hi: 15/16 आईपीएस (टेपस)

en: 1 7/8 ips (tapes)
hi: 1 7/8 आईपीएस (टेपस)

en: 3 3/4 ips (tapes)
hi: 3 3/4 आईपीएस (टेप)

en: 7 1/2 ips (tapes)
hi: 7 1/2 आईपीएस (टेपस)

en: 15 ips (tapes)
hi: 15 आईपीएस (टेपस)

en: 30 ips (tape)
hi: 30 आईपीएस (टेप)

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग के लिए प्लेबैक चैनलों का विन्यास।

en: Groove width/groove pitch
hi: ग्रूव की चौड़ाई /ग्रूव पिच

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
hi: डिस्क के लिए रिकॉर्डिंग की नाली की चौड़ाई या सिलेंडर के लिए नाली की पिच

en: Microgroove/fine
hi: माइक्रोग्रोव/फाइन

en: Coarse/standard
hi: मोटे/मानक

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
hi: खुली रील या डिस्क का व्यास, या कैसेट, कारतूस, या सिलेंडर के आयाम

en: 3 in. diameter
hi: 3 इंच व्यास

en: 5 in. diameter
hi: 5 इंच व्यास

en: 7 in. diameter
hi: 7 इंच व्यास

en: 10 in. diameter
hi: 10 इंच व्यास

en: 12 in. diameter
hi: 12 इंच व्यास

en: 16 in. diameter
hi: 16 इंच व्यास

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
hi: 4 3/4 इंच या 12 सेमी. व्यास

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
hi: 5 1/4 x 3 7/8 इंच.

en: 2 3/4 x 4 in.
hi: 2 3/4 x 4 इंच.

en: Tape width
hi: 07 टेप चौड़ाई

en: Width of the tape.
hi: टेप की चौड़ाई

en: 1/8 in.
hi: 1/8 इंच

en: 1/4 in.
hi: 1/4 इंच

en: 1/2 in.
hi: 1/2 इंच

en: 1 in.
hi: 1 इंच.

en: Number of tracks on a tape.
hi: एक टेप पर ट्रैक की संख्या

en: Tape configuration
hi: टेप कॉन्फ़िगरेशन

en: Full (1) track
hi: पूर्ण (1)ट्रैक

en: Half (2) track
hi: आधा (2) ट्रैक

en: Quarter (4) track
hi: तिमाही (4) ट्रैक

en: Eight track
hi: आठ ट्रैक

en: Twelve track
hi: बारह ट्रैक

en: Sixteen track
hi: सोलह ट्रैक

en: Kind of disc, cylinder or tape
hi: डिस्क, बेलन या टेप के प्रकार

en: Master tape
hi: मास्टर टेप

en: Tape duplication master
hi: टेप अनुलिपि मास्टर

en: Disc master (negative)
hi: डिस्क मास्टर (नकारात्मक)

en: Instantaneous (recorded on the spot)
hi: तत्काल (स्थान पर दर्ज)

en: Mass-produced
hi: बड़े पैमाने पर उत्पादन

en: Mother (positive)
hi: माँ (सकारात्मक)

en: Stamper (negative)
hi: स्टैपर (नकारात्मक)

en: Test pressing
hi: टेस्ट टेस्टिंग

en: Kind of material
hi: सामग्री के प्रकार

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग (दोनों तात्कालिक और जन-उत्पादित) के निर्माण में उपयोग की जाने वाली सामग्री का प्रकार यह कोड केवल एक यांत्रिक डिवाइस पर दी गई ध्वनि रिकॉर्डिंग से संबंधित है।

en: Lacquer coating
hi: लाह कोटिंग

en: Cellulose nitrate
hi: सेलूलोज़ नाइट्रेट

en: Acetate tape with ferrous oxide
hi: फेरस ऑक्साइड के साथ एसीटेट टेप

en: Glass with lacquer
hi: लाह के साथ ग्लास

en: Aluminum with lacquer
hi: लाह के साथ एल्यूमिनियम

en: Plastic with metal
hi: धातु के साथ प्लास्टिक

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
hi: लाह या लौह ऑक्साइड के साथ पेपर

en: Shellac
hi: चपड़ा

en: Wax
hi: मोम

en: Kind of cutting
hi: कटाई के प्रकार

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
hi: एक डिस्क पर इस्तेमाल किया खांचे की कटाई का प्रकार।

en: Hill-and-dale cutting
hi: हिल-और-डेल काटने

en: Lateral or combined cutting
hi: पार्श्व या संयुक्त कटौती

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग के लिए प्लेबैक विशेषताओं, उचित प्लेबैक के लिए आवश्यक विशेष उपकरण या समकारी सहितयह कोड रिकॉर्डिंग के दौरान उपयोग किए जाने वाली विशेष प्रक्रियाओं को इंगित करने के लिए उपयोग नहीं किया जाता है, जब तक कि उन प्रक्रियाओं को प्लेबैक के दौरान लागू नहीं किया जाना चाहिए।

en: Special playback characteristics
hi: विशेष प्लेबैक विशेषताएं

en: NAB standard
hi: एनएबी मानक

en: CCIR standard
hi: सीसीआईआर मानक

en: Dolby-B encoded
hi: डॉल्बी-बी एन्कोडेड

en: dbx encoded
hi: डीबीएक्स एन्कोडेड

en: Digital recording
hi: डिजिटल रिकार्डिग

en: Dolby-A encoded
hi: डॉल्बी- ए एन्कोडेड

en: Dolby-C encoded
hi: डॉल्बी-सी एन्कोडेड

en: CX encoded
hi: सीएक्स एनकोडेड

en: How the sound was originally captured and stored. Sound recordings should be coded for the original capture and storage techniques, regardless of the physical format of the manifestation being cataloged or whether the sound content of the manifestation being cataloged has been enhanced using other techniques.
hi: कैसे ध्वनि को मूल रूप से कब्जा और संग्रहीत किया गया था। ध्वनि रिकॉर्डिंग को मूल कैप्चर और स्टोरेज तकनीकों के लिए कोडित किया जाना चाहिए, भले ही अभिव्यक्ति के भौतिक प्रारूप को सूचीबद्ध किया जाए या क्या अभिव्यक्ति की ध्वनि सामग्री को सूचीबद्ध किया जा रहा है, अन्य तकनीकों का उपयोग करके बढ़ाया गया है।

en: Original capture and storage technique
hi: मूल कब्जा और भंडारण तकनीक

en: Acoustical capture, analog direct storage
hi: ध्वनिक कैप्चर, एनालॉग डायरेक्ट स्टोरेज

en: Electrical capture, analog direct storage
hi: विद्युत कब्जा, अनुरूप प्रत्यक्ष भंडारण

en: Electrical capture, digital storage
hi: विद्युत कब्जा, डिजिटल भंडारण

en: Electrical capture, analog electrical storage
hi: विद्युत कैप्चर, एनालॉग विद्युत भंडारण

en: Unknown capture and storage
hi: अज्ञात कब्जा और भंडारण

en: Text
hi: पाठ

en: Regular print
hi: नियमित प्रिंट

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
hi: एक-वर्ण वर्णमाला कोड जो उस सामग्री की श्रेणी को इंगित करता है जिसमें आइटम संबंधित है वीडियो रिकॉर्डिंग है, जिसे रिकॉर्डिंग के रूप में परिभाषित किया जाता है, जिस पर दृश्य चित्र, आमतौर पर गति और ध्वनि के साथ, पंजीकृत किया गया है यह एक टेलीविजन रिसीवर, या वीडियो मॉनीटर पर प्लेबैक के लिए डिज़ाइन किया गया है। इस स्थिति में एक भरण चरित्र (|) की अनुमति नहीं है

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
hi: वीडियो रिकॉर्डिंग की विशेष श्रेणी जिसमें एक आइटम का संबंध है।

en: Videocartridge
hi: वीडियो कारतूस

en: Videocassette
hi: वीडियो कैसेट

en: Videoreel
hi: वीडियोरील

en: Color characteristics of a videorecording.
hi: एक वीडियो रिकॉर्डिंग की रंग विशेषताओं

en: Videorecording format
hi: वीडियो रिकॉर्डिंग प्रारूप

en: Videotape or videodisc recording format.
hi: वीडियो टेप या वीडियोडिक रिकॉर्डिंग प्रारूप।

en: Beta (1/2 in., videocassette)
hi: बीटा (1/2 इंच, वीडियॉसेकेट)

en: VHS (1/2 in., videocassette)
hi: वीएचएस (1/2 इंच, विडिओकैसेट)

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
hi: यू-मैटिक (3/4 इंच, विडिओकैसेट)

en: EIAJ (1/2 in., reel)
hi: ईआईएजे (1/2 इंच, रील)

en: Type C (1 in., reel)
hi: प्रकार सी (1 इंच., रील)

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
hi: क्वाड्रप्लेक्स (1 इं। या 2 में, रील)

en: Laserdisc
hi: लेजरडिस्क

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
hi: सीईडी (कैपेसिटेंस इलेक्ट्रॉनिक डिस्क) वीडियोडिस्क

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
hi: बेटकैम (1/2 इंच, वीडियॉसेकेट)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
hi: बेटकैम एसपी (1/2 में, वीडियॉसेकेट)

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
hi: सुपर-वीएचएस (1/2 इंच., वीडियोकैसेट)

en: M-II (1/2 in., videocassette)
hi: एम-II (1/2 इंच., विडिओकैसेट)

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
hi: डी -2 (3/4 इंच, वीडियोकैसेट)

en: Hi-8 mm.
hi: हाय-8 मिमी।

en: Blu-ray disc
hi: ब्लू-रे डिस्क

en: DVD
hi: डीवीडी

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
hi: चाहे आइटम पर आवाज़ है या आइटम से अलग (यानी, साथ में सामग्री के साथ)।

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
hi: किसी मद की आवाज़ ले जाने के लिए इस्तेमाल किए जाने वाले विशिष्ट माध्यम, चाहे वह ध्वनि वीडियो रिकॉर्डिंग पर किया जाता है या अलग है, और मद के लिए ध्वनि प्लेबैक की आवश्यकता होती है।

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
hi: वीडियोटेकॉर्डिंग की चौड़ाई वीडियोर कॉर्डिंग के लिए, केवल ऐसे कोड जो भौतिक विवरण में दिए गए आइटम की माप से मेल खाते हैं, उनका उपयोग किया जाना चाहिए। यदि कोड बिल्कुल मेल नहीं खाता है, तो कोड z का उपयोग किया जाता है।

en: 2 in.
hi: 2 इंच

en: 3/4 in.
hi: 3/4 इंच.

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
hi: वीडियोरकॉर्डिंग के साउंड भाग के लिए इच्छित प्लेबैक चैनल की कॉन्फ़िगरेशन

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
hi: एक-वर्ण वर्णमाला कोड जो उस सामग्री की श्रेणी को इंगित करता है जिसमें आइटम शामिल है, वह अनिर्दिष्ट है, जिसका अर्थ है कि आइटम को किसी अन्य 007 कोड मूल्यों की पहचान नहीं है या इसके कई भौतिक रूपों को विशेष रूप से चिह्नित नहीं किया गया है (उदाहरण के लिए, जब हाथ में मद एक संग्रह है जिसमें विभिन्न सामग्री श्रेणियां हैं और एक संस्था विभिन्न घटकों के लिए अलग 007 क्षेत्रों को इनपुट नहीं करने का चयन करती है)। इस स्थिति में एक भरण चरित्र (|) की अनुमति नहीं है

en: Special class of material to which the item belongs
hi: सामग्री का विशेष वर्ग जिसमें आइटम का संबंध है

en: Multiple physical forms
hi: एकाधिक भौतिक फार्म

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
hi: कंप्यूटर जनित, छह-चरित्र संख्यात्मक स्ट्रिंग उस तारीख मार्क रिकॉर्ड बनाया गया था इंगित करता है। पैटर्न yyyymmdd में दर्ज की गई।

en: Date entered on file
hi: फाइल पर दिनांक दर्ज किया

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
hi: एक-चरित्र वर्णमाला कोड है कि तारीखों के प्रकार में 008 / 07-10 (दिनांक 1) और 008 / 11-14 (दिनांक 2) दिया इंगित करता है। जारी रखने के संसाधनों के लिए, 008/06 में कोड भी प्रकाशन स्थिति इंगित करता है।

en: Type of date/Publication status
hi: दिनांक/प्रकाशन स्थिति का प्रकार

en: No dates given; B.C. date involved
hi: दिनांक नही दी गई; बीसी दिनांक शामिल

en: Continuing resource currently published
hi: सतत संसाधन प्रकाशन चालू

en: Continuing resource ceased publication
hi: सतत संसाधन प्रकाशन बंद

en: Detailed date
hi: वर्णात्मक दिनांक

en: Inclusive dates of collection
hi: संग्रह के समावेशी तारीखों

en: Range of years of bulk of collection
hi: थोक के संग्रह के वर्षों के रेंज

en: Multiple dates
hi: कई दिनांक

en: Dates unknown
hi: दिनांक अज्ञात

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
hi: वितरण/रिलीज़/इश्यू और प्रोडक्शन/रिकॉर्डिंग सत्र की तिथि अलग होने पर

en: Questionable date
hi: संदिग्ध दिनांक

en: Reprint/reissue date and original date
hi: पुनर्मुद्रण / फिर से प्रकाशित की दिनांक और मूल दिनांक

en: Single known date/probable date
hi: एकल ज्ञात दिनांक / संभावित दिनांक

en: Publication date and copyright date
hi: प्रकाशन की दिनांक और कॉपीराइट दिनांक

en: Continuing resource status unknown
hi: सतत संसाधन स्थिति अज्ञात

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
hi: एक तारीख 008/06 में कोड द्वारा निर्दिष्ट (तारीख/प्रकाशन स्थिति का प्रकार)

en: Date 1
hi: दिनांक 1

en: Date element is not applicable
hi: दिनांक तत्व लागू नहीं है

en: Date digit
hi: दिनांक डिजीट

en: Date element is totally or partially unknown
hi: दिनांक तत्व पूरी तरह या आंशिक रूप से अज्ञात है

en: Date 2
hi: दिनांक 2

en: MARC Code List for Countries
hi: देशों के लिए मार्क कोड सूची

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
hi: दो या तीन चरित्र वर्णमाला कोड इंगित करता कि प्रकाशन, उत्पादन, या निष्पादन के स्थान है।

en: Various places
hi: विभिन्न स्थान

en: No place, unknown, or undetermined
hi: स्थान नही, अज्ञात, या अनिर्धारित

en: Two-character alphabetic code
hi: दो चरित्र वर्णमाला कोड

en: Three-character alphabetic code
hi: तीन-चरित्र वर्णमाला कोड

en: Illustrations - code 1
hi: चित्रण कोड 1

en: Phonodisc, phonowire, etc
hi: फोनोडिस्क, फोनो तार, आदि

en: Illustrations - code 2
hi: चित्रण - कोड 2

en: Illustrations - code 3
hi: चित्रण - कोड 3

en: Illustrations - code 4
hi: चित्रण - कोड 4

en: Nature of contents - code 1
hi: विषयवस्तु की पकृति - कोड 1

en: Nature of contents - code 2
hi: विषयवस्तु की पकृति - कोड 2

en: Nature of contents - code 3
hi: विषयवस्तु की पकृति - कोड 3

en: Nature of contents - code 4
hi: विषयवस्तु की पकृति - कोड 4

en: Language
hi: भाषा

en: MARC Code List for Languages
hi: भाषाओं के लिए मार्क कोड सूची

en: No information provided
hi: नहीं जानकारी प्रदान की

en: Multiple languages
hi: बहु भाषाएं

en: Sign languages
hi: साइन भाषाओं

en: Undetermined
hi: अनिर्धारित

en: No linguistic content
hi: भाषाई सामग्री नही

en: Modified record
hi: संशोधित रिकॉर्ड

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
hi: एक-चरित्र कोड है कि इंगित करता है एक ग्रंथ सूची रिकॉर्ड में किसी भी डेटा है कि आइटम सूचीबद्ध किया जा रहा है या कि मार्क रिकॉर्ड में शामिल होने का इरादा था पर दिखाई जानकारी का एक संशोधन है या नहीं।

en: Not modified
hi: संशोधित नही

en: Dashed-on information omitted
hi: धराशायी-सूचना पर छोड़ा गया

en: Completely romanized/printed cards romanized
hi: पूर्णतया रोमानिझेड/मुद्रित कार्ड रोमानिझेड किया

en: Completely romanized/printed cards in script
hi: पूर्णतया आलेख में रोमानिझेड/मुद्रित कार्ड

en: Shortened
hi: छोटा

en: Missing characters
hi: गुम अक्षर

en: Cataloging source
hi: सूचीकरण स्रोत

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
hi: एक-चरित्र कोड है कि रिकॉर्ड के मूल स्रोत सूचीबद्ध इंगित करता है। सूचीबद्ध स्रोत में जाना जाता है, तो यह क्षेत्र 040 (सूचीबद्ध स्रोत) के उपक्षेत्र $a में पहचान करता है।

en: National bibliographic agency
hi: राष्ट्रीय ग्रन्थसूची एजेंसी

en: Cooperative cataloging program
hi: सहकारी सूचीकरण कार्यक्रम

en: Miniature or study size
hi: लघु या अध्ययन का आकार

en: Piano score
hi: पियानो स्कोर

en: Magazine
hi: पत्रिका

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Journal
hi: जर्नल

en: Repository
hi: रिपॉजिटरी

en: Newsletter
hi: समाचार पत्रिका

en: Directory
hi: निर्देशिका

en: Control field plugin type of materials schema
hi: नियंत्रण क्षेत्र प्लगइन सामग्री स्कीमा का प्रकार

en: Element indicating the control field
hi: नियंत्रण क्षेत्र को इंगित करने वाला तत्व

en: Leader:&nbsp;
hi: लीडर:&nbsp;

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
hi: रिकॉर्ड लंबाई (स्वतः जेनरेट)

note: SELECT name=f5
en: Record status
hi: रिकार्ड की स्थिति

en: a - Increase in encoding level
hi: a - एन्कोडिंग स्तर में वृद्धि

en: c - Corrected or revised
hi: c - सही किया या संशोधित

en: d - Deleted
hi: d - हटाए गए

en: n - New
hi: n - नई

en: p - Increase in encoding level from prepublication
hi: P - पूर्व प्रकाशन से एन्कोडिंग स्तर में वृद्धि

note: SELECT name=f6
en: Type of record. Controls default type of 008 field.
hi: रिकॉर्ड का प्रकार। 008 फ़ील्ड के डिफ़ॉल्ट प्रकार को नियंत्रित करता है।

en: a - Language material
hi: a - भाषा सामग्री

en: c - Notated music
hi: c - Notated संगीत

en: d - Manuscript notated music
hi: d - पाण्डुलिपि notated संगीत

en: e - Cartographic material
hi: e - कार्टोग्राफिक सामग्री

en: f - Manuscript cartographic material
hi: च - पाण्डुलिपि cartographic सामग्री

en: g - Projected medium
hi: छ - माध्यम पेश

en: i - Nonmusical sound recording
hi: मैं - Nonmusical ध्वनि रिकॉर्डिंग

en: j - Musical sound recording
hi: जम्मू - संगीतमय ध्वनि रिकॉर्डिंग

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
hi: कश्मीर - दो आयामी nonprojectable ग्राफिक

en: m - Computer file
hi: मी - कंप्यूटर फाइल

en: o - Kit
hi: ओ - किट

en: p - Mixed materials
hi: पी - सामग्री मिश्रित

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
hi: r - तीन आयामी artifact या स्वाभाविक रूप से आपत्ति घटनेवाला

en: t - Manuscript language material
hi: टी - पाण्डुलिपि भाषा सामग्री

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
hi: ग्रन्थसूची का स्तर

en: a - Monographic component part
hi: a - विशेष निबंध घटक हिस्सा

en: b - Serial component part
hi: b - सीरियल घटक हिस्सा

en: c - Collection
hi: c - संग्रह

en: d - Subunit
hi: d - सबयूनिट

en: i - Integrating resource
hi: i- समेकित संसाधन

en: m - Monograph/item
hi: m - मोनोग्राफ/मद

en: s - Serial
hi: s- सीरियल

note: SELECT name=f8
en: Type of control
hi: नियंत्रण के प्रकार

en: _ - No specific type
hi: _ - विशिष्ट प्रकार नही

en: a - Archival
hi: a - अभिलेखीय

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
hi: एन्कोडिंग (मजबूर यूनिकोड)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
hi: संकेतक/उपक्षेत्र लंबाई

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
hi: डाटाबेस पते (ऑटो उत्पन्न)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
hi: एन्कोडिंग स्तर

en: _ - Full level
hi: _ - पूर्ण स्तर

en: 1 - Full level, material not examined
hi: 1 - पूर्ण स्तर, सामग्री की जांच नहीं

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
hi: 2 - कम से अधिक-पूर्ण स्तर, जांच नहीं सामग्री

en: 3 - Abbreviated level
hi: 3 - संक्षिप्त स्तर

en: 4 - Core level
hi: 4 - कोर स्तर

en: 5 - Partial (preliminary) level
hi: 5 - आंशिक (प्रारंभिक) स्तर

en: 7 - Minimal level
hi: 7 - मिनिमल स्तर

en: 8 - Prepublication level
hi: 8 - प्रकाशनपूर्व स्तर

en: I- Full-level input by OCLC participants
hi: I- ओसीएलसी प्रतिभागियों द्वारा पूर्ण-स्तरीय इनपुट

en: J- Deleted record
hi: J- हटाए गए रिकॉर्ड

en: K- Less-than-full input by OCLC participants
hi: K- ओसीएलसी प्रतिभागियों द्वारा कम-से-पूर्ण इनपुट

en: M- Added from a batch process
hi: M- बैच प्रक्रिया से जोड़ा गया

en: u - Unknown
hi: यू - अज्ञात

en: z - Not applicable
hi: z- नहीं लागू

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
hi: वर्णनात्मक सूचीकरण फार्म

en: _ - Non-ISBD
hi: _ - गैर-आईएसबीडी

en: a - AACR 2
hi: a - एएसीआर2

en: c - ISBD punctuation omitted
hi: c -ISBD विराम चिह्न का लोप

en: i - ISBD punctuation included
hi: i -ISBD विराम चिह्न शामिल

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
hi: n - Non-ISBD विराम चिह्न का लोप

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
hi: बहुखण्डीय रिकॉर्ड स्तर संसाधन

en: _ - Not specified or not applicable
hi: _ - निर्दिष्ट नहीं या लागू नहीं

en: a - Set
hi: a - सेट

en: b - Part with independent title
hi: b - स्वतंत्र शीर्षक के साथ भाग

en: c - Part with dependent title
hi: c - निर्भर शीर्षक के साथ भाग

note: SPAN
en: Length of directory elements
hi: निर्देशिका तत्वों की लंबाई

note: SCRIPT
en: Assign next
hi: अगले असाइन करें

note: SCRIPT
en: Control number:
hi: नियंत्रण संख्याः

note: SCRIPT
en: Enter new control number
hi: नया नियंत्रण संख्या दर्ज करें

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
hi: स्थायी डाटा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
hi: लोड कर रहा है...

note: SCRIPT
en: Override
hi: अवहेलना

note: SCRIPT
en: Updated:
hi: अद्यतन किया गया

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
hi: अनियत

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
hi: 006 फिक्स्ड लंबाई डेटा तत्व - अतिरिक्त सामग्री विशेषता - सामान्य जानकारी

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
hi: चर मान निर्दिष्ट करने के लिए सामग्री का एक प्रकार का चयन करें

en: Type of material
hi: प्रकार माल की

en: Select a type of material
hi: सामग्री के एक प्रकार का चयन

note: INPUT type=submit
en: Save
hi: सहेजना

en: Cancel
hi: रद्द करें

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
hi: मान दिखाएं के लिए '%s' सामग्री के प्रकार?

en: 007 Physical description fixed field--General information
hi: 007 भौतिक विवरण तय क्षेत्र - सामान्य जानकारी

en: Material type:
hi: सामग्री प्रकार:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
hi: #- कोड के लिए कोई प्रयास नहीं

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
hi: #- माध्यमिक सहयोग नहीं

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
hi: #- ध्वनि नहीं (मौन)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
hi: #- कोई निर्दिष्ट ब्रेल संगीत प्रारूप नहीं

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
hi: #- ब्रेल लेखन का कोई निर्दिष्ट वर्ग नहीं

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
hi: #- अपरिभाषित

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
hi: (YYYYMM, 6 तक का उपयोग - अज्ञात के लिए <br /> या | कोड के लिए कोई प्रयास के लिए)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
hi: (यदि सटीक थोड़ी गहराई में जाना जाता है, प्रवेश; <br /> अन्यथा अधोगामी का उपयोग करें)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
hi: (तीन अंक, शून्य के रूप में जरूरत के साथ पैड, <br />or ||| कोड के लिए कोई प्रयास के लिए )

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
hi: --- - अज्ञात

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
hi: 00 सामग्री की श्रेणी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
hi: 01 विशिष्ट सामग्री पदनाम

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
hi: 02 अपरिभाषित

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
hi: 03 सेंसर के अक्षांश

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
hi: 03 ब्रेल लेखन की कक्षा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
hi: 03 रंग

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
hi: 03 सकारात्मक/नकारात्मक पहलू

note: SCRIPT
en: 03 Speed
hi: 03 गति

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
hi: 04 संवेदक का दृष्टिकोण

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
hi: 04 इमल्शन के बेस

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
hi: 04 ब्रेल लेखन के क्लास (2सरा विकल्प)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
hi: 04 प्लेबैक चैनलों का कॉन्फ़िगरेशन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
hi: 04 आयाम

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
hi: 04 मोशन पिक्चर प्रस्तुति प्रारूप

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
hi: 04 भौतिक माध्यम

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
hi: 04 भौतिक माध्यम

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
hi: 04 प्राथमिक सहायता सामग्री

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
hi: 04 वीडियो रिकॉर्डिंग प्रारूप

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
hi: 05 क्लाउड कवर

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
hi: 05 ग्रूव की चौड़ाई /ग्रूव पिच

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
hi: 05 संकुचन का स्तर

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
hi: 05 कटौती अनुपात रेंज

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
hi: 05 माध्यमिक सहायता सामग्री

note: SCRIPT
en: 05 Sound
hi: 05 ध्वनि

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
hi: 05 माध्यम पर ध्वनि या अलग

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
hi: 05 पुनरुत्पादन का प्रकार

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
hi: 05 पुनरुत्पादन का प्रकार

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
hi: 06 ब्रेल संगीत प्रारूप

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
hi: 06 आयाम

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
hi: 06 ध्वनि के लिए माध्यम

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
hi: 06 प्लेटफार्म निर्माण प्रकार

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
hi: 06 उत्पादन/पुनरुत्पादन विवरण

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
hi: 06-08 छवि बिट गहराई

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
hi: 06-08 न्यूनीकरण अनुपात

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
hi: 07 ब्रेल संगीत प्रारूप (2nd विकल्प)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
hi: 07 आयाम

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
hi: 07 प्लेटफार्म का उपयोग श्रेणी

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
hi: 07 सकारात्मक / नकारात्मक पहलू

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
hi: 07 टेप चौड़ाई

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
hi: 08 ब्रेल संगीत प्रारूप (3rd विकल्प)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
hi: 08 प्लेबैक चैनलों का कॉन्फ़िगरेशन

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
hi: 08 माध्यमिक सहायता सामग्री

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
hi: 08 संवेदक के प्रकार

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
hi: 08 टेप कॉन्फ़िगरेशन

note: SCRIPT
en: 09 Color
hi: 09 रंग

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
hi: 09 फ़ाइल फार्मेट्स

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
hi: 09 डिस्क, बेलन या टेप के प्रकार

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
hi: 09 उत्पादन तत्व

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
hi: 09 विशेष भौतिक विशेषताए

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
hi: 09-10 डाटा प्रकार

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
hi: 10 फिल्म पर इमल्शन

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
hi: 10 सामग्री के प्रकार

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
hi: 10 सकारात्मक/नकारात्मक पहलू

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
hi: 10 गुणवत्ता आश्वासन लक्ष्य(ओं)

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
hi: 11 पूर्ववर्ती/स्रोत

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
hi: 11 जेनरेशन

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
hi: 11 कटाई के प्रकार

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
hi: 12 फिल्म का आधार

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
hi: 12 संपीड़न का स्तर

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
hi: 12 विशेष प्लेबैक विशेषताएं

note: SCRIPT
en: 13 Original capture and storage technique
hi: 13 मूल कैप्चर और स्टोरेज तकनीक

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
hi: 13 रंग की परिशोधित श्रेणियां

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
hi: 13 reformatting गुणवत्ता

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
hi: 14 रंग स्टाक या प्रिंट का प्रकार

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
hi: 15 ह्रास चरण

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
hi: 16 पूर्णता

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
hi: 17-22 फिल्मी निरीक्षण तिथि

note: SCRIPT
en: Date
hi: तिथि

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
hi: सटीक थोड़ी गहराई 001-999

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
hi: a- 16 आरपीएम (डिस्क)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
hi: a- 3 1/2 इंच.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
hi: a- 3इंच व्यास

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
hi: a- 3 परत रंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm.
hi: a- 8 एमएम.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
hi: a- 8 मिमी. माइक्रोफिल्म

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
hi: a- अनुपस्थित

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
hi: a- प्रवेश

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, analog direct storage
hi: a- ध्वनिक कैप्चर, एनालॉग डायरेक्ट स्टोरेज

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
hi: a- सक्रिय

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
hi: a- गतिविधि कार्ड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
hi: a- एपर्चर कार्ड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
hi: a- गुब्बारा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
hi: a- पट्टी पर पट्टी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
hi: a- बीटा (1/2 में इंच,विडिओकैसेट)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
hi: a- चित्रफलक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
hi: a- आकाश मंडल खगोल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
hi: a- मूल से फ़ाइल पुनरूत्पादन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
hi: a- पहली पीढ़ी (मास्टर)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
hi: a- पूर्ण (1)ट्रैक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
hi: a- इम्बीबिशन डाई हस्तांतरण प्रिंट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
hi: a- लाह कोटिंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
hi: a- साहित्यिक ब्रेल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
hi: a- कम परोक्ष

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
hi: a- कम अनुपात में कमी

note: SCRIPT
en: a- Map
hi: a- मानचित्र

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
hi: a- मास्टर टेप

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
hi: a- मौसम

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
hi: a- चन्द्रमा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
hi: a- NAB मानक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
hi: a- गैर स्पष्ट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
hi: a- एक रंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
hi: a- एक फ़ाइल प्रारूप

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
hi: a- मोशन पिक्चर फिल्म पर ऑप्टिकल साउंड ट्रैक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
hi: a- पेपर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
hi: a- फोटोकॉपी, ब्लूलाइन प्रिंट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
hi: a- सकारात्मक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
hi: a- प्रिन्ट/ब्रेल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
hi: a- नियमित प्रिंट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
hi: a- सुरक्षा आधार, अनिर्धारित

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
hi: a- चांदी halide

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
hi: a- ध्वनि

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
hi: a- माध्यम पर ध्वनि

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
hi: a- मानक 8मिमी.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
hi: a- मानक 8 एमएम फिल्म चौड़ाई

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
hi: a- मानक ध्वनि एपर्चर (कम प्रारूप)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
hi: a- सतह

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
hi: a- टेप कारतूस

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
hi: a- असम्पीडित

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
hi: a- गैरसंपर्क किया

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
hi: a- वर्कप्रिन्ट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
hi: aa- दृश्य प्रकाश

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
hi: b- 2 रंग, एकल पट्टी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
hi: b- 33 1/3 आरपीएम (डिस्क)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
hi: b- 5 इंच व्यास

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
hi: b- एयरबोर्न

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
hi: b- विमान - कम ऊंचाई

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
hi: b- पट्टी द्वारा पट्टी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
hi: b- काला-और-सफेद

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
hi: b- ब्रेल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
hi: b- ब्रिस्टल बोर्ड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
hi: b- सीसीआईआर मानक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
hi: b- सेलूलोज़ नाइट्रेट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
hi: b- चिप कारटेज

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
hi: b- संपर्क किया

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Diazo
hi: b- डाइऐज़ो

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Electrical capture, analog direct storage
hi: b- विद्युत कैप्चर, एनालॉग डायरेक्ट स्टोरेज

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
hi: b- फ़ाइल माइक्रोफिल्म से पुनरूत्पादन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
hi: b- स्वरूप कोड ब्रेल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
hi: b- आधा (2) ट्रैक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
hi: b- उच्च परोक्ष

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
hi: b- जंबो या बढ़ा हुआ ब्रेल

note: SCRIPT
en: b- Large print
hi: b- बड़े प्रिंट

note: SCRIPT
en: b- Large print
hi: b- बड़े प्रिंट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
hi: हानिरहित

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
hi: b- चलचित्र फिल्म पर चुंबकीय साउंड ट्रैक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
hi: b- माइक्रोफॉर्म कारतूस

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
hi: b- नकारात्मक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
hi: b- नाइट्रेट: शक गंध

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
hi: b- गैर anamorphic (चौड़ी स्क्रीन)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
hi: b- सामान्य कटौती

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
hi: b- पैसिव

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
hi: b- फोटेकापी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
hi: b- ग्रहों और चंद्र ग्लोब

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
hi: b- मुद्रण मास्टर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
hi: b- मध्यम से अलग ध्वनि

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
hi: b- सुपर 8 मिमी /एकल 8मिमी.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
hi: b- सुपर 8 मिमी./एकल8 मिमी.फिल्म चौड़ाई

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
hi: b- भूतल अवलोकन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
hi: b- टेप अनुलिपि मास्टर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
hi: b- तीन-परत स्टॉक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
hi: b- साफ सुथरा करना

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
hi: b- वीएचएस (1/2 इंच, विडिओकैसेट)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
hi: b- लकड़ी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 3D
hi: c- 3डी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
hi: c- 45 आरपीएम (डिस्कस)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
hi: c- 7 इंच व्यास

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm.
hi: c- 9.5 मिमी.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
hi: c- 9.5 मिमी. फिल्म चौड़ाई

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
hi: c- लौह ऑक्साइड के साथ एसीटेट टेप

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
hi: c- विमान - मध्यम ऊंचाई

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
hi: c- ब्रेल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
hi: c- कार्डबोर्ड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
hi: c- गत्ता/चित्रण बोर्ड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
hi: c- महाविद्यालय

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
hi: c- संयोजन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
hi: c- पूरा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
hi: c- कम्प्यूटर ऑप्टिकल डिस्क कारतूस

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
hi: c- डॉल्बी-बी इनकोडिंग

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
hi: c- इलेक्ट्रॉनिक संसाधन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
hi: c- फ़ाइल एक इलेक्ट्रॉनिक संसाधन से उत्पादित

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
hi: c- फिल्म कारतूस

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
hi: c- फिल्मस्टिप कारतूस

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
hi: c- अधिक कटौती

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
hi: c- लाइन पर लाइन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
hi: c- कारतूस में चुंबकीय ऑडियो टेप

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
hi: c- गणित और वैज्ञानिक ब्रेल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
hi: c- माइक्रोफिल्म कैसेट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
hi: c- बहुरंगी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
hi: c- नाइट्रेट : तीखी गंध

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
hi: c- आउटटेक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
hi: c- फोटोग्राफिक पूर्व-उत्पादन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
hi: c- तिमाही (4) ट्रैक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
hi: c- सुरक्षा का आधार, एसीटेट अनिर्धारित

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
hi: c- सेवा नकल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
hi: c- अंतरिक्ष अवलोकन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
hi: c- अंतरिक्ष संबंधी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
hi: c- पत्थर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
hi: c- भूमंडल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
hi: c- तीन परत शेयर, कम फीका

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
hi: c- यू-मैटिक (3/4 इंच, विडिओकैसेट)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
hi: c- अनिर्धारित 2 रंग

note: SCRIPT
en: c- Vertical
hi: c- लम्बवत

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
hi: c- कोष्ठकी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
hi: c- वीडियो कारतूस

note: SCRIPT
en: c- vertical
hi: c- लंबवत

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
hi: d- 10 इंच व्यास

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
hi: d- 16 मिमी.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
hi: d- 16 मिमी.फिल्म चौड़ाई

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
hi: d- 16 मिमी माइक्रोफिल्म

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
hi: d- 78 आरपीएम (डिस्क)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
hi: d- विमान--उच्च ऊंचाई

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
hi: d- एनामॉर्फिक (वाइडस्क्रीन)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Atlas
hi: d- एटलस

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
hi: d- कंप्यूटर ब्रेल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
hi: d- कंप्यूटर डिस्क, प्रकार अनिर्दिष्ट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
hi: d- डिस्क मास्टर (नकारात्मक)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
hi: d- ड्राइंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
hi: d- डुप्लीकेट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
hi: d- Duplitized स्टॉक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
hi: d- EIAJ (1/2 इंच., रील)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
hi: d- आठ ट्रैक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Electrical capture, digital storage
hi: d- विद्युत कब्जा, डिजिटल भंडारण

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
hi: d- फ़ाइल एक मध्यवर्ती से उत्पादित(माइक्रोफॉर्म नहीं )

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Film
hi: d- फिल्म

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
hi: d- फिल्मस्लिप

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
hi: d- ग्लास

note: SCRIPT
en: d- Globe
hi: d- ग्लोब

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
hi: d- खुले-पन्ने

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
hi: d- हानिपूर्ण

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
hi: d- धातु

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
hi: d- माइक्रोफिल्म रील

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
hi: d- नाइट्रेट: भूरा, मलिनकिरण, लुप्त होती, धूल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
hi: d- पैराग्राफ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
hi: d- जल्दी करना

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
hi: d- सुरक्षा आधार, diacetate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
hi: d- ध्वनि डिस्क

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
hi: d- स्पर्श, कोई लेखन प्रणाली के साथ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
hi: d- अनिर्धारित 3 रंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
hi: d- बहुत ही उच्च कमी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
hi: d- विडियोडिस्क

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
hi: d- DBX इनकोडिंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
hi: da- इंफ्रारेड के पास

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
hi: db- मध्यम इंफ्रारेड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
hi: dc- सुदूर इंफ्रारेड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
hi: dd- थर्मल इंफ्रारेड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
hi: de- शॉर्ट वेव इंफ्रावेव (SWIR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
hi: df- चिंतनशील अवरक्त

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
hi: dv- संयोजन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
hi: dz- अन्य इंफ्रारेड डेटा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
hi: e- 12 इंच

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
hi: e- 12 इंचव्यास

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
hi: e- 28 मिमी.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
hi: e- 28 मिमी. फिल्म चौड़ाई

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
hi: e- 3 पट्टी रंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
hi: e- 8 आरपीएम (डिस्क)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
hi: e- कम्प्यूटर डिस्क कारतूस, प्रकार अनिर्दिष्ट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
hi: e- सिलेंडर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
hi: e- संगीत रिकॉर्डिंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
hi: e- पृथ्वी चंद्रमा ग्लोब

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Electrical capture, analog electrical storage
hi: e- विद्युत कैप्चर, एनालॉग विद्युत भंडारण

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
hi: e- रील पर चुंबकीय ऑडियो टेप

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
hi: e- मानवयुक्त अंतरिक्ष यान

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
hi: e- मास्टर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
hi: e- माइक्रोफीचे

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
hi: e- पटरियों मिश्रण

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
hi: e- संगीत ब्रेल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
hi: e- नाइट्रेट: चिपचिपा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
hi: e- अन्य चौड़ी-स्क्रीन प्रारूप

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
hi: e- चित्रकला

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
hi: e- एकल लाइन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
hi: e- सिंथेटिक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
hi: e- बारह ट्रैक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
hi: e- प्रकार सी (1 इंच., रील)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
hi: e- अल्ट्रा उच्च कमी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
hi: f- 1.4 m. प्रति सेकंड (डिस्क)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
hi: f- 16 इंच व्यास

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
hi: f- 2 पट्टी रंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm.
hi: f- 35 मिमी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
hi: f- 35 मिमी फिल्म चौड़ाई

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
hi: f- 35 मिमी माइक्रोफिल्म

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
hi: f- डॉल्बी-ए एनकोडर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
hi: f- प्रतिकृति

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
hi: f- फिल्म कैसेट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
hi: f- फिल्मस्ट्रिप, प्रकार अनिर्दिष्ट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
hi: f- कैसेट में चुंबकीय ऑडियो टेप

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
hi: f- माइक्रोफीचे कैसेट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
hi: f- नाइट्रेट - फेनदार, बुलबुले, फफोले

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
hi: f- photomechanical प्रिंट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
hi: f- quadruplex (1 इंच. या 2 इंच., रील)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
hi: f- अनुभाग द्वारा अनुभाग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
hi: f- सोलह ट्रैक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
hi: f- त्वचा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
hi: f- मानक चुप एपर्चर (fपूर्ण फेम)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
hi: f- स्पर्शनीय सामग्री

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
hi: f- टेप कैसेट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
hi: f- शीर्षक बैंड/अन्तर-शीर्षक रोल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
hi: f- मानव रहित अंतरिक्ष यान

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
hi: f- विडिओकैसेट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
hi: g- 4 3/4 इंच या 12 सेमी.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
hi: g- 4 3/4 इंच या12 सेमी. व्यास

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm.
hi: g- 70 मिमी.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
hi: g- 70 मिमी. फिल्म चौड़ाई

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
hi: g- 70 मिमी माइक्रोफिल्म

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
hi: g- आरेख

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
hi: g- डॉल्बी-सी इनकोडिंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
hi: g- लाह के साथ ग्लास

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
hi: g- ग्रे तराजू

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
hi: g- भूमि-आधारित रिमोट सेंसिंग डिवाइस

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Laserdisc
hi: g- लेजरडिस्क

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
hi: g- रेखा पर रेखा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
hi: g- माइक्रो अपारदर्शी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
hi: g- नाइट्रेट: जमा की गई

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
hi: g- चलचित्र फिल्म पर ऑप्टिकल और चुंबकीय साउंड ट्रैक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
hi: g- फोटोनेगेटिव

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
hi: g- उत्पादन रोल

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
hi: g- अनुमानित ग्राफिक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
hi: g- लाल पट्टी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
hi: g- ध्वनि कारतूस

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
hi: g- कपड़ा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
hi: g- कपड़े

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
hi: ga- साइडदेखने वाला एयरबोर्न रडार (SLAR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
hi: gb- सिंथेटिक एपर्चर रडार हवाई (एसएआर) एकल आवृत्ति

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
hi: gc- एसएआर-बहु आवृत्ति (मल्टी चैनल)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
hi: gd- SAR-तरह ध्रुवीकरण

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
hi: ge- SAR-पार ध्रुवीकरण

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
hi: gf- Informetric एसएआर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
hi: gg- Polarimetric एसएआर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
hi: gu- निष्क्रिय माइक्रोवेव मानचित्रण

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
hi: gz- अन्य माइक्रोवेव डेटा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
hi: h- 105 मिमी माइक्रोफिल्म

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
hi: h- 120 आरपीएम (सिलेंडरों)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
hi: h- नीली या हरी पट्टी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
hi: h- CED (समाई इलेक्ट्रॉनिक डिस्क) विडियोडिस्क

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
hi: h- CX इनकोडिंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
hi: h- हाथ से रंगें

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
hi: h- हिल-और-डेल काटने

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
hi: h- धातु

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
hi: h- माइक्रोफिल्म पर्ची

note: SCRIPT
en: h- Microform
hi: h- माइक्रोफॉर्म

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
hi: h- नाइट्रेट: पाउडर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
hi: h- खुला स्कोर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
hi: h- फोटोप्रिन्ट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
hi: h- टेप रील

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
hi: h- वीडियो टेप

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
hi: h- जल सतह आधारित रिमोट सेंसिंग डिवाइस

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
hi: i- 1 1/8 x 2 3/8 इंच

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
hi: i- 160 आरपीएम (सिलेंडरों)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
hi: i- लाह के साथ एल्यूमिनियम

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
hi: i- Betacam (1/2 इंच.,, विडिओकैसेट)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
hi: i- सियान पट्टी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
hi: i- अधूरा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
hi: i- तात्कालिक (मौके पर ही दर्ज की गई है)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
hi: i- नाइट्रेट का आधार

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
hi: i- चित्र

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
hi: i- प्लास्टिक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
hi: i- ध्वनि-टैंक फिल्म

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
hi: i- पाना संक्षिप्त रूप स्कोरिंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
hi: i- पनडुब्बी रिमोट-सेंसिंग डिवाइस

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
hi: i- विडियोडिस्क

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
hi: j- 2x2 इंच or 5x5 सेमी स्लाइड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
hi: j- 3 7/8 x 2 1/2 इंच.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
hi: j- बीटाकैम SP (1/2 इंच, विडिओकैसेट)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
hi: j- कांच

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
hi: j- मैजंटा पट्टी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
hi: j- चुंबकीय डिस्क

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
hi: j- मानचित्र

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
hi: j- धातु और ग्लास

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
hi: j- माइक्रोफिल्म रील

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
hi: j- प्रिंट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
hi: j- सुरक्षा फिल्म

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
hi: j- संक्षिप्त रूप स्कोरिंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
hi: ja- सुदूर पराबैंगनी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
hi: jb- मध्यम पराबैंगनी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
hi: jc- नजदीक पराबैंगनी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
hi: jv- पराबैंगनी संयोजन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
hi: jz- अन्य पराबैंगनी डेटा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
hi: k- 15/16 आईपीएस (टेपस)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
hi: k- 2 1/4 x 2 1/4 इंच या 6x6सेमी. स्लाइड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
hi: k- कंप्यूटर फाइल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
hi: फिल्म आधार सुरक्षा फिल्म के अलावा अन्य

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
hi: k- मिश्रित

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
hi: k- गैर नाइट्रेट: detectable गिरावट

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
hi: k- गैर अनुमानित ग्राफिक्स

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
hi: k- आउटलाइन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
hi: k- पोस्टर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
hi: k- प्रोफ़ाइल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
hi: k- सुपर-वीएचएस (1/2 इंच., वीडियोकैसेट)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
hi: k- सिंथेटिक और कांच

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
hi: k- पीली पट्टी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
hi: l- 1 7/8 आईपीएस (टेपस)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
hi: l- 1/8 इंच

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
hi: l- 3x5 इंच या 8 x 13 सेमी. माइक्रोफीचे, माइक्रो अपारदर्शी आदि

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
hi: l- पार्श्व या काटने संयुक्त

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
hi: l- धातु

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
hi: l- गैर-नाइट्रेट: उन्नत गिरावट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
hi: l- तकनीकी ड्राइंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
hi: l- कार्यक्षेत्र स्कोर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
hi: l- विनील

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
hi: m - 1/4 इंच

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
hi: m- 3 3/4 आईपीएस (टेप)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
hi: m- 3/34 आईपीएस (टेप)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
hi: m- 4x6 इंच. या 11x15 सेमी। माइक्रोफीचे, माइक्रो अपारदर्शी आदि

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
hi: m - संयोजन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
hi: m- M-II (1/2 इंच., विडिओकैसेट)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
hi: m- चुंबक ऑप्टिकल डिस्क

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
hi: m- बड़े पैमाने पर उत्पादन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
hi: m- माइक्रोग्रोव/फाइन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
hi: m- मिश्रित

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
hi: m- मिश्रित बेस (नाइट्रेट तथा सुरक्षा)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
hi: m- मिश्रित संग्रह

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
hi: m- मिश्रित पायसन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
hi: m- मिश्रित पीढ़ी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
hi: m- मिश्रित polarity

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
hi: m- मिश्रित प्रयोग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
hi: m- मोनौरल

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
hi: m- चलचित्र

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
hi: m- एकाधिक ब्रेल प्रकार

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
hi: m- एकाधिक फाइल प्रारूप

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
hi: m- एकाधिक भौतिक फार्म

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
hi: m- गैर नाइट्रेट: आपदा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
hi: m- धातु के साथ प्लास्टिक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
hi: ma- multispectral, मल्टीडाटा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
hi: mb- मल्टी लौकिक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
hi: mm- विभिन्न प्रकार के डेटा का संयोजन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
hi: mmm- एकाधिक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
hi: n- चार्ट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
hi: n- लागू नहीं

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
hi: n- चर्मपत्र

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
hi: nn- नहीं लागू

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
hi: nnn- नहीं लागू

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
hi: o- 1/2 इंच

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
hi: o- 5 1/4 इंच

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
hi: o- 5 1/4 x 3 7/8 इंच

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
hi: o- 6x9 इंच या 16x23 माइक्रोफीचे, माइक्रो अपारदर्शी आदि

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
hi: o- 7 1/2 आईपीएस (टेपस)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
hi: o- D-2 (3/4 इंच., विडिओकैसेट)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
hi: o- फिल्म रोल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
hi: o- फिल्म पट्टी रोल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
hi: o- फ़्लैश कार्ड

note: SCRIPT
en: o- Kit
hi: o- किट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
hi: o- ऑप्टिकल डिस्क

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
hi: o- मूल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
hi: o- पेपर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
hi: p- 1 इंच.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
hi: p- 15 आईपीएस (टेपस)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
hi: p- 3 1/4 x 7 3/8 इंच या 9x19 सेमी. एपर्चर कार्ड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
hi: p- 8 मिमी.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
hi: p- प्लास्टर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
hi: p- प्लास्टिक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
hi: p- पोस्टकार्ड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
hi: p- वर्तमान

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
hi: p- संरक्षण

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
hi: p- सुरक्षा आधार, पोलिस्टर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
hi: p- सेपिया टोन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
hi: pa- सोनार--जल गहराई

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
hi: pb- सोनार - नीचे स्थलाकृति छवियों, साइड स्कैन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
hi: pc- सोनार - नीचे स्थलाकृति, सतह के नजदीक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
hi: pd- सोनार - नीचे स्थलाकृति, पास-नीचे

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
hi: pe- भूकंपीय सर्वेक्षण

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
hi: pz- अन्य ध्वनिक डेटा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
hi: q- 2 इंच

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
hi: q- लचीले आधार फोटो, सकारात्मक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
hi: q- हार्डबोर्ड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
hi: q- हाय-8 मिमी।

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
hi: q- चिह्न

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
hi: q- मॉडल

note: SCRIPT
en: q- Notated music
hi: q- Notated संगीत

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
hi: q- अन्य टोन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
hi: q- क्वाड्राफोनिक, मल्टी चैनल, या चारों ओर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
hi: q- रोल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
hi: r- 3/4 इंच.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
hi: r- 30 आईपीएस (टेपस)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
hi: r- फिल्म रील

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
hi: r- लचीले आधार फोटो, नकारात्मक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
hi: r- माँ (सकारात्मक)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
hi: r- लाह या लौह ऑक्साइड के साथ पेपर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
hi: r- चीनी मिट्टी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
hi: r- रेडियोग्राफ़

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
hi: r- संदर्भ प्रिंट/कॉपी देखने

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
hi: r- रिमोट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
hi: r- सुदूर-संवेदन छवि

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
hi: r- प्रतिस्थापन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
hi: r- सुरक्षा आधार, मिक्षित

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
hi: r- टिंट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
hi: r- विडियोरील

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
hi: ra- गुरुत्वाकर्षण विसंगतियों (सामान्य)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
hi: rb- खुली-हवा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
hi: rc- चाल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
hi: rd- आईएसओ स्टेटिक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
hi: s- 2 3/4 x 4 इंच.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
hi: s- 4x5 इंच या 10x13 सेमी.पारदर्शिता

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
hi: s- ब्लू-रे डिस्क

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
hi: s- मोटे/मानक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
hi: s- गैर-लचीला आधार फोटो, सकारात्मक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
hi: s- अनुभाग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
hi: s- चपड़ा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
hi: s- स्लाइड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
hi: s- ध्वनि कैसेट

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
hi: s- ध्वनि रिकॉर्डिंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
hi: s- stamper(नकारात्मक)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
hi: s- स्टैंडअलोन डिवाइस

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
hi: s- स्टीरियोफोनिक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
hi: s- पत्थर

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
hi: s- अध्ययन प्रिंट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
hi: s- रंगा हुआ और टोंड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
hi: sa- चुंबकीय क्षेत्र

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
hi: t- 5x7 इंच या 13x18 सेमी. पारदर्शिता

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
hi: t- गैर-लचीला आधार फोटो, नकारात्मक

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
hi: t- सुरक्षा आधार, triacetate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
hi: t- ध्वनि-टेप रील

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
hi: t- स्टैंसिल रंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
hi: t- परीक्षण जरूरी टेस्ट दबाने

note: SCRIPT
en: t- Text
hi: t- पाठ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
hi: t- पारदर्शिता

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
hi: t- लकड़ी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
hi: ta- रेडियोमेट्रिक सर्वेक्षण

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
hi: U-अज्ञात

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown capture and storage
hi: u- अज्ञात कब्जा और भंडारण

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
hi: u- अनिर्दिष्ट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
hi: uu- अज्ञात

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
hi: v- 8 इंच.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
hi: v- 8x10 इंच या 21x26 सेमी. पारदर्शिता

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- DVD
hi: v- डीवी़डी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
hi: v- हाथ से रंगे

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
hi: v- चमड़ा

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
hi: v- फोटोग्राफ, प्रकार अनिर्दिष्ट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
hi: v- कमी की दर से भिन्न

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
hi: v- वीडियो रिकॉर्डिंग

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
hi: w- 9x9 इंच या 23x23 सेमी। पारदर्शिता

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
hi: w- चर्मपत्र

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
hi: w- मोम

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
hi: w- तार रिकॉर्डिंग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
hi: x- 10x10 इंच या 26x26 सेमी। पारदर्शिता

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
hi: x- 9x9 इंच या 23x23 सेमी। पारदर्शिता

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
hi: x- लागू नहीं

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
hi: y- 7x7 इंच या 18x18 सेमी। पारदर्शिता

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
hi: y- अन्य फोटोग्राफिक माध्यम

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
hi: y- अन्य फोटोग्राफिक माध्यम

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
hi: y- दृश्य

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
hi: z-अन्य

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
hi: z- अनिर्दिष्ट

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
hi: zz-अन्य

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
hi: | - कोई प्रयास नहीं करने के लिए कोड

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
hi: ||- कोड के लिए कोई प्रयास नहीं

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
hi: ||| - कोड के लिए कोई प्रयास नहीं

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
hi: 008 फिक्स्ड लंबाई डेटा तत्वों - अतिरिक्त सामग्री विशेषताओं - सामान्य जानकारी

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values. Pre-populated based on Leader/06.
hi: चर मान निर्दिष्ट करने के लिए एक प्रकार की सामग्री का चयन करें। लीडर/06 के आधार पर पूर्व-आबादी।

en: Type of Material
hi: सामग्री का प्रकार

note: SELECT name=material_type
en: Select a type of material to specify the variable values. Default selection is based on value in the Leader/06.
hi: चर मान निर्दिष्ट करने के लिए एक प्रकार की सामग्री का चयन करें। डिफ़ॉल्ट चयन लीडर/06 में मान पर आधारित होता है।

en: 008 Fixed-length data elements
hi: 008 फिक्स्ड लंबाई डेटा तत्वों

en: 00-05- Date entered on file
hi: 00-05 - फाइल पर दिनांक दर्ज

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
hi: 06 - प्रत्यक्ष या अप्रत्यक्ष भौगोलिक उपखंड

en: #- Not subdivided geographically
hi: #- भौगोलिक उपविभाजन नहीं

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
hi: घ-भौगोलिक दृष्टि से Subdivided-प्रत्यक्ष

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
hi: i-भौगोलिक दृष्टि से Subdivided-अप्रत्यक्ष

en: 07- Romanization scheme
hi: 07- रोमनीकरण स्कीम

en: a- International standard
hi: एक अंतरराष्ट्रीय मानक

en: b- National standard
hi: ख राष्ट्रीय मानक

en: c- National library association standard
hi: ग राष्ट्रीय पुस्तकालय संघ मानक

en: d- National library or bibliographic agency standard
hi: घ राष्ट्रीय पुस्तकालय या ग्रन्थसूची एजेंसी मानक

en: e- Local standard
hi: ई-स्थानीय मानक

en: f- Standard of unknown origin
hi: च-मानक अज्ञात मूल के

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
hi: G-परम्परागत romanization या नाम के परंपरागत रूप एजेंसी सूचीबद्ध करने की भाषा में

en: 08- Language of catalog
hi: 08- सूची की भाषा

en: #- No information provided
hi: #- जानकारी प्रदान नहीं की

en: b- English and French
hi: b- अंग्रेजी और फ्रेंच

en: e- English only
hi: ई सिर्फ अंग्रेजी

en: f- French only
hi: च केवल फ्रेंच

en: 09- Kind of record
hi: 09 - रिकार्ड के प्रकार

en: a- Established heading
hi: एक-शीर्षक स्थापना

en: b- Untraced reference
hi: बी लापता संदर्भ

en: c- Traced reference
hi: ग-खोजा संदर्भ

en: d- Subdivision
hi: घ-अवच्छेद

en: e- Node label
hi: ई-नोड लेबल

en: f- Established heading and subdivision
hi: च-शीर्षक स्थापना और उपखंड

en: g- Reference and subdivision
hi: G-संदर्भ और उपखंड

en: 10- Descriptive cataloging rules
hi: 10 - वर्णनात्मक सूचीबद्ध नियम

en: a- Earlier rules
hi: एक-इससे पहले नियम

en: b- AACR 1
hi: b- एएसीआर1

en: c- AACR 2
hi: ग-AACR 2

en: d- AACR 2 compatible heading
hi: घ-AACR 2 संगत शीर्षक

en: 11- Subject heading system/thesaurus
hi: 11 - विषय शीर्षक प्रणाली/कोश

en: a- Library of Congress subject headings
hi: a- लाइब्रेरी ऑफ कांग्रेस विषय शीर्षक

en: a- Library of Congress Subject Headings
hi: एक-पुस्तकालय कांग्रेस विषय शीर्षकों के

en: b- LC subject headings for children's literature
hi: बी बच्चों के साहित्य के लिए LC विषय शीर्षकों

en: c- Medical subject headings
hi: c- चिकित्सा विषय शीर्षकों

en: d- National Agricultural Library subject authority file
hi: घ-राष्ट्रीय कृषि लाइब्रेरी विषय प्राधिकरण फ़ाइल

en: k- Canadian subject headings
hi: k-कनाडा विषय शीर्षकों

en: r- Art and architecture thesaurus
hi: r- कला और वास्तुकला कोश

en: s- Sears list of subject headings
hi: s- विषय शीर्षकों की शीयर्स सूची

en: s- Sears List of Subject Headings
hi: s-विषय शीर्षकों की Sears सूची

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
hi: v-प्रदर्शनों की सूची डी vedettes-matiere

en: 12- Type of series
hi: 12 - श्रृंखला प्रकार

en: a- Monographic series
hi: एक विशेष निबंध श्रृंखला

en: b- Multipart item
hi: B-Multipart मद

en: c- Series-like phrase
hi: ग-श्रृंखला-वाक्यांश की तरह

en: 13- Numbered or unnumbered series
hi: 13 - क्रमिक या बेशुमार श्रृंखला

en: a- Numbered
hi: एक-क्रमिक

en: b- Unnumbered
hi: बी बेशुमार

en: c- Numbering varies
hi: ग-संख्या बदलती

en: 14- Heading use--main or added entry
hi: 14 - शीर्षक उपयोग - मुख्य या जोड़ प्रविष्टि

en: a- Appropriate
hi: एक-उपयुक्त

en: b- Not appropriate
hi: बी उचित नहीं

en: 15- Heading use--subject added entry
hi: 15- शीर्षक उपयोग - विषय जोड़ प्रविष्टि

en: 16- Heading use--series added entry
hi: 16- शीर्षक उपयोग - श्रृंखला जोड़ प्रविष्टि

en: 17- Type of subject subdivision
hi: 17 - प्रकार विषय उपखंड के

en: a- Topical
hi: एक-सामयिक

en: b- Form
hi: b- फार्म

en: c- Chronological
hi: ग-कालानुक्रमिक

en: d- Geographic
hi: घ-ज्योग्राफिक

en: e- Language
hi: ई-भाषा

en: 18-27 Undefined character positions
hi: 18-27 अपरिभाषित चरित्र स्थिति

en: 28- Type of government agency
hi: 28 - प्रकार की सरकारी एजेंसी

en: #- Not a government agency
hi: #- सरकारी एजेंसी नहीं

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
hi: एक स्वायत्त या अर्द्ध स्वायत्त घटक

en: c- Multilocal
hi: ग-Multilocal

en: f- Federal/national
hi: च-संघीय/राष्ट्रीय

en: i- International intergovernmental
hi: i-इंटरनेशनल अंतर

en: l- Local
hi: एल स्थानीय

en: m- Multistate
hi: मी-Multistate

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
hi: O-सरकार एजेंसी-प्रकार अनिर्धारित

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
hi: s-राज्य, प्रांतीय, प्रादेशिक, आश्रित, आदि

en: u- Unknown if heading is government agency
hi: U-अज्ञात अगर शीर्षक सरकारी एजेंसी है

en: 29- Reference evaluation
hi: 29 - संदर्भ मूल्यांकन

en: a- Tracings are consistent with the heading
hi: एक-Tracings संगत के साथ बढ़ रहे हैं

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
hi: B-Tracings जरूरी के अनुरूप नहीं हैं शीर्षक

en: 30 Undefined character position
hi: 30 अपरिभाषित चरित्र स्थिति

en: 31- Record update in process
hi: 31 - रिकार्ड प्रक्रिया में अद्यतन

en: a- Record can be used
hi: एक-रिकार्ड इस्तेमाल किया जा सकता है

en: b- Record is being updated
hi: बी रिकार्ड को अद्यतन किया जा रहा है

en: 32- Undifferentiated personal name
hi: 32 - Undifferentiated व्यक्तिगत नाम

en: a- Differentiated personal name
hi: एक-विभेदित व्यक्तिगत नाम

en: b- Undifferentiated personal name
hi: B-Undifferentiated व्यक्तिगत नाम

en: 33- Level of establishment
hi: 33 - स्तर की स्थापना की

en: a- Fully established
hi: एक-Fully स्थापित

en: b- Memorandum
hi: बी ज्ञापन

en: c- Provisional
hi: ग-अनंतिम

en: d- Preliminary
hi: घ-प्रारंभिक

en: 34-37 Undefined character positions
hi: 34-37 अपरिभाषित चरित्र स्थिति

en: 38- Modified record
hi: 38 - संशोधित रिकॉर्ड

en: #- Not modified
hi: #- संशोधित नहीं

en: s- Shortened
hi: s-छोटा

en: x- Missing characters
hi: X-अक्षर गुम

en: 39- Cataloging source
hi: 39 - स्रोत सूचीबद्ध

en: #- National bibliographic agency
hi: #- राष्ट्रीय ग्रन्थसूची एजेंसी

en: c- Cooperative cataloging program
hi: ग-सहकारी कार्यक्रम सूचीबद्ध

en: d- Other
hi: घ-अन्य

en: 06- Kind of record
hi: 06- रिकार्ड के प्रकार

en: a- Schedule record
hi: a- अनुसूची रिकॉर्ड

en: b- Table record
hi: b- तालिका रिकॉर्ड

en: c- Index term record
hi: c- सूचकांक शब्द रिकॉर्ड

en: 07- Type of number
hi: 07- नंबर का प्रकार

en: a- Single number
hi: a- एकल संख्या

en: b- Defined number span
hi: b- निर्धारित संख्या अवधि

en: c- Summary number span
hi: c- सारांश संख्या अवधि

en: n - Not applicable
hi: n - लागू नहीं

en: 08- Classification validity
hi: 08- वर्गीकरण वैधता

en: a- Valid
hi: a- वैध

en: b- First number of span invalid
hi: b- प्रथम संख्या की अवधि अमान्य

en: c- Last number of span invalid
hi: c-अंतिम संख्या की अवधि अमान्य

en: d- Completely invalid
hi: d- पूर्णतया अमान्य

en: e- Obsolete
hi: e- अप्रचलित

en: 09- Standard or optional designation
hi: 09- मानक या वैकल्पिक पदनाम

en: a- Standard
hi: a- मानक

en: b- Optional
hi: b- वैकल्पिक

en: 10- Record update in process
hi: 10- प्रक्रिया में रिकॉर्ड अपडेट करें

en: 11- Level of establishment
hi: 11- स्थापना का स्तर

en: 12- Synthesized number indication
hi: 12- संश्लेषित संख्या संकेत

en: a- Not synthesized
hi: a- संश्लेषित नहीं किया गया

en: b- Synthesized
hi: b- संश्लेषित

en: 13- Display controller
hi: 13- प्रदर्शन नियंत्रक

en: a- Displayed in standard schedules or tables
hi: a- मानक कार्यक्रम या तालिकाओं में प्रदर्शित

en: b- Extended display
hi: b- विस्तारित प्रदर्शन

en: 000 - Leader
hi: 000 - लीडर

en: 0-4 Record size
hi: 0-4 रिकार्ड आकार

en: (auto-filled)
hi: (ऑटो भरा)

en: 5- Record status
hi: 5 - रिकार्ड की स्थिति

en: a- Increase in encoding level
hi: एक स्तर के कूटबन्धन में बढ़ाएँ

en: c- Corrected or revised
hi: ग-सही किया या संशोधित

en: d- Deleted
hi: घ-हटाए गए

en: n- New
hi: n- नई

en: p- Increase in encoding level from prepublication
hi: P-prepublication से स्तर कूटबन्धन में बढ़ाएँ

en: 6- Type of record
hi: 6 - प्रकार का रिकॉर्ड

note: LABEL
en: This controls the default configuration of the 008 field
hi: यह 008 फ़ील्ड के डिफ़ॉल्ट कॉन्फ़िगरेशन को नियंत्रित करता है

note: SELECT name=f6
en: The selection here affects the default configuration of the 008 field
hi: यहां चयन 008 फ़ील्ड के डिफ़ॉल्ट कॉन्फ़िगरेशन को प्रभावित करता है

en: a- Language material
hi: एक भाषा सामग्री

en: c- Notated music
hi: ग-Notated संगीत

en: d- Manuscript notated music
hi: घ-पाण्डुलिपि notated संगीत

en: e- Cartographic material
hi: ई-Cartographic सामग्री

en: 7- Bibliographic level
hi: 7- ग्रन्थसूची का स्तर

en: a- Monographic component part
hi: एक विशेष निबंध का घटक हिस्सा

en: b- Serial component part
hi: बी सीरियल घटक हिस्सा

en: c- Collection
hi: ग-संग्रह

en: d- Subunit
hi: घ-Subunit

en: i- Integrating resource
hi: i-संसाधन समेकित

en: m- Monograph/item
hi: मी-मोनोग्राफ/मद

en: s- Serial
hi: s-सीरियल

en: 8- Type of control
hi: 8 - नियंत्रण का प्रकार

en: No specific type
hi: कोई विशिष्ट प्रकार

en: a- Archival
hi: एक-अभिलेखीय

en: 9- Character coding scheme
hi: 9 - कैरेक्टर कोडिंग स्कीम

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
hi: एक - UCS/यूनिकोड (ऑटो भरा)

en: 10-16 indicator/subfields/size
hi: 10-16 सूचक/उपक्षेत्र/आकार

en: 17- Encoding level
hi: 17 - स्तर Encoding

en: full level
hi: पूर्ण स्तर

en: Full level
hi: पूर्ण स्तर

en: 1- Full level, material not examined
hi: 1 - पूर्ण स्तर, सामग्री की जांच नहीं

en: 2- Less-than-full level, material not examined
hi: 2- कम-से-पूर्ण स्तर, सामग्री की जांच नहीं की गई

en: 3- Abbreviated level
hi: 3 - संक्षिप्त स्तर

en: 4- Core level
hi: 4 - कोर स्तर

en: 5- Partial (preliminary) level
hi: 5 - आंशिक () के स्तर प्रारंभिक

en: 7- Minimal level
hi: 7- अल्पतम स्तर

en: 8- Prepublication level
hi: 8- पूर्वप्रकाशन स्तर

en: z- Not applicable
hi: z-नहीं लागू

en: 18 - Descriptive cataloging form
hi: 18 - वर्णनात्मक फार्म सूचीबद्ध

en: Non-ISBD
hi: गैर ISBD

en: a- AACR 2
hi: एक-AACR 2

en: c- ISBD punctuation omitted
hi: c- ISBD विराम चिह्न का लोप

en: i- ISBD punctuation included
hi: i- ISBD विराम चिह्न शामिल

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
hi: n - Non-ISBD विराम चिह्न का लोप

en: 19 - Multipart resource record level
hi: 19 - Multipart संसाधन के रिकार्ड स्तर पर

en: Not specified or not applicable
hi: निर्दिष्ट नहीं या लागू नहीं

en: Not specified or not applicable
hi: ऐसा नहीं है या लागू नहीं निर्दिष्ट

en: a- Set
hi: एक सेट

en: b- Part with independent title
hi: बी स्वतंत्र शीर्षक के साथ भाग

en: c- Part with dependent title
hi: ग-निर्भर शीर्षक के साथ भाग

en: 20-24 entry map &amp; lengths
hi: 20-24 प्रवेश नक्शा और लंबाई

en: 1-4 Record size
hi: 1-4 रिकार्ड आकार

en: o- Obsolete
hi: O-अप्रचलित

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
hi: s-नष्ट कर दिया गया, दो या अधिक शीर्षकों में विभाजित शीर्षक

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
hi: X-नष्ट कर दिया गया, और एक शीर्षक की जगह शीर्षक

en: z- Authority data
hi: z- प्राधिकरण डेटा

en: 7-8 Undefined
hi: 7-8 अपरिभाषित

en: 9- Encoding
hi: 9 - एन्कोडिंग

en: a- UCS/Unicode
hi: एक-UCS/यूनिकोड

en: n- Complete authority record
hi: n- पूरा अधिकार अभिलेख

en: o- Incomplete authority record
hi: O-अपूर्ण प्राधिकार रिकॉर्ड

en: 18-19 Undefined
hi: 18-19 अपरिभाषित

en: MARC21 Plugin to build links between records
hi: MARC21 प्लगइन रिकॉर्ड के बीच लिंक बनाने के लिए

en: Plugin to build links between records
hi: प्लगइन रिकॉर्ड के बीच लिंक बनाने के लिए

en: Search for
hi: के लिए खोज

en: Any word
hi: कोई शब्द

en: Item type
hi: आइटम के प्रकार

en: All item types
hi: सभी मद प्रकार

note: INPUT type=submit
en: Start search
hi: प्रारम्भ खोज

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: &lt;&lt; Previous
hi: &lt;&lt; पिछला

en: Next&gt;&gt;
hi: अगला &gt; पाउंड

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
hi: परिणाम %s से%s का %s

en: No results found
hi: कोई परिणाम नहीं मिला

en: Concise description
hi: संक्षिप्त विवरण

en: Choose
hi: चुनना

en: Clear field
hi: साफ़ फील्ड

en: &lt;&lt; Previous
hi: &lt;&lt; पिछला

en: Next&gt;&gt;
hi: अगला&gt;&gt;

en: Abkhaz
hi: अबखाज

en: Achinese
hi: अचाइनीस

en: Acoli
hi: अकोली

en: Adangme
hi: अदान्गमे

en: Adygei
hi: एडिगेया

en: Afar
hi: अफार

en: Afrihili (Artificial language)
hi: अफरीली (कृत्रिम भाषा)

en: Afrikaans
hi: अफ्रीकी

en: Afroasiatic (Other)
hi: एफ्रोएसेटिक (अन्य)

en: Ainu
hi: ऐनु

en: Akan
hi: अकान

en: Akkadian
hi: अकाडियान

en: Albanian
hi: अल्बेनिअन

en: Aleut
hi: अलेउत

en: Algonquian (Other)
hi: अल्गोंक्वियन (अन्य)

en: Altai
hi: अल्ताई

en: Altaic (Other)
hi: अलैटिक (अन्य)

en: Amharic
hi: अम्हारिक्

en: Angika
hi: अंगिका

en: Apache languages
hi: अपाचे भाषाएँ

en: Aragonese
hi: अर्गोनी

en: Aramaic
hi: अरामी

en: Arapaho
hi: अरापहो

en: Arawak
hi: अरावक

en: Armenian
hi: आर्मेनियाई

en: Aromanian
hi: आर्मेनियाई

en: Artificial (Other)
hi: कृत्रिम (अन्य)

en: Assamese
hi: असमी

en: Athapascan (Other)
hi: अथापस्कैन (अन्य)

en: Australian languages
hi: आस्ट्रेलियाई भाषाएं

en: Austronesian (Other)
hi: ऑस्ट्रोनेशियन (अन्य)

en: Avaric
hi: अवेरिक

en: Avestan
hi: अवेस्तन

en: Awadhi
hi: अवधी

en: Aymara
hi: आयमारा

en: Azerbaijani
hi: अज़रबैजानी

en: Bable
hi: बेबल

en: Balinese
hi: बाली

en: Baltic (Other)
hi: बाल्टिक (अन्य)

en: Baluchi
hi: बलूची

en: Bambara
hi: बंबारा

en: Bamileke languages
hi: बमीलेक भाषाएँ

en: Banda languages
hi: बंदा भाषाएँ

en: Bantu (Other)
hi: बंतू (अन्य)

en: Basa
hi: बासा

en: Bashkir
hi: बाशकिर

en: Basque
hi: बस्क

en: Batak
hi: बटक

en: Beja
hi: बेजा

en: Belarusian
hi: बेलारूसी

en: Bemba
hi: बेंबा

en: Bengali
hi: बंगाली

en: Berber (Other)
hi: बर्बर (अन्य)

en: Bhojpuri
hi: भोजपुरी

en: Bihari (Other)
hi: बिहारी (अन्य)

en: Bikol
hi: बिकोल

en: Bilin
hi: बिलिन

en: Bislama
hi: बिस्लामा

en: Blissymbolics
hi: ब्लिसप्रतीक

en: Bosnian
hi: बोस्नियाई

en: Braj
hi: ब्राज

en: Breton
hi: ब्रेटन

en: Bugis
hi: बुगिस

en: Bulgarian
hi: बुल्गारियाई

en: Buriat
hi: बूरियात

en: Burmese
hi: बर्मीज

en: Caddo
hi: काडो

en: Carib
hi: कारिब

en: Catalan
hi: कैटलन

en: Caucasian (Other)
hi: कोकेशियान (अन्य)

en: Cebuano
hi: सिबुआनो

en: Celtic (Other)
hi: सेल्टिक (अन्य)

en: Central American Indian (Other)
hi: सेट्रल अमेरिकन इडियन (अन्य)

en: Chagatai
hi: चगाताई

en: Chamic languages
hi: चामिक भाषायें

en: Chamorro
hi: चमोर्रो

en: Chechen
hi: चेचेन

en: Cherokee
hi: चेरोकी

en: Cheyenne
hi: चेयेने

en: Chibcha
hi: चिब्चा

en: Chinook jargon
hi: चिनूक जार्गन

en: Chipewyan
hi: चिपव्यान

en: Choctaw
hi: चोक्टॉ

en: Church Slavic
hi: चर्च स्लाविक

en: Chuukese
hi: चूकीस

en: Chuvash
hi: चूवाश

en: Coptic
hi: कोप्टिक

en: Cornish
hi: कोर्निश

en: Corsican
hi: कार्सियन

en: Cree
hi: क्री

en: Creek
hi: क्रीक

en: Creoles and Pidgins (Other)
hi: क्रेओल्स और पिडगिन (अन्य)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
hi: क्रेओल्स और पिडगिन, अंग्रेजी-आधारित (अन्य)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
hi: क्रेओल्स और पिडगिन्स, फ्रेंच-आधारित (अन्य)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
hi: क्रेओल्स और पिडगिन्स, पुर्तगाली-आधारित (अन्य)

en: Crimean Tatar
hi: क्रीमियन तातार

en: Croatian
hi: क्रोएशियाई

en: Cushitic (Other)
hi: कुशिटिक (अन्य)

en: Czech
hi: चेक

en: Dakota
hi: डकोटा

en: Danish
hi: डैनिश

en: Dargwa
hi: डार्गवा

en: Dayak
hi: डायक

en: Delaware
hi: डेलावेयर

en: Dinka
hi: दिन्का

en: Divehi
hi: डिवेहि

en: Dogri
hi: डोगरी

en: Dogrib
hi: डोग्रिब

en: Dravidian (Other)
hi: द्रविड़ियन (अन्य)

en: Duala
hi: ड्यूला

en: Dutch
hi: डच

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
hi: डच, मध्य (सीए 1050-1350)

en: Dyula
hi: ड्यूला

en: Dzongkha
hi: जोंगखा

en: East Frisian
hi: पूर्वी फ़्रिसियाई

en: Edo
hi: ईदो

en: Efik
hi: एफिक

en: Egyptian
hi: मिस्र के

en: Ekajuk
hi: इकाजुक

en: Elamite
hi: इलामाइट

en: English
hi: अंग्रेजी

en: English, Middle (1100-1500)
hi: अंग्रेजी, मध्य (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
hi: अंग्रेजी, पुरानी (सीए. 450-1100)

en: Erzya
hi: एर्ज़या

en: Esperanto
hi: एस्पेरांतो

en: Estonian
hi: एस्तोनियावासी

en: Ethiopic
hi: इथियोपिक

en: Ewe
hi: इवे

en: Ewondo
hi: इवोन्डो

en: Fang
hi: फांग

en: Fanti
hi: फांती

en: Faroese
hi: फारोसी

en: Fijian
hi: फिज़ी

en: Filipino
hi: फिलिपीनो

en: Finnish
hi: फिनिस

en: Finno-Ugrian (Other)
hi: फिन्नो-उग्रियान (अन्य)

en: Fon
hi: फॉन

en: French
hi: फ्रेंच

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
hi: फ्रेंच, मध्य (सीए. 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
hi: फ्रेंच, ओल्ड (सीए। 842-1300)

en: Frisian
hi: फ्रिसियन

en: Friulian
hi: फ्रीयुलीयान

en: Fula
hi: फ़ुला

en: Gã
hi: गॉ

en: Galician
hi: गैलिशियन्

en: Ganda
hi: गैंडा

en: Gayo
hi: गायो

en: Gbaya
hi: ग्बाया

en: Georgian
hi: ज्यॉर्जियाई

en: German
hi: जर्मन

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
hi: जर्मन, मिडिल हाई (सीए. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
hi: जर्मन, ओल्ड हाई (सीए. 750-1050)

en: Germanic (Other)
hi: जर्मेनिक (अन्य)

en: Gilbertese
hi: जिल्बेर्टिस

en: Gondi
hi: गोंडी

en: Gorontalo
hi: गोरोन्टालो

en: Gothic
hi: गॉथिक

en: Grebo
hi: ग्रेबो

en: Greek, Ancient (to 1453)
hi: ग्रीक, प्राचीन (1453 तक)

en: Greek, Modern (1453- )
hi: ग्रीक, आधुनिक (1453-)

en: Guarani
hi: गुआरानी

en: Gujarati
hi: गुजराती

en: Gwich'in
hi: ग्विच'इन

en: Haida
hi: हैदा

en: Haitian French Creole
hi: हाईटियन फ्रेंच क्रियोल

en: Hausa
hi: होउसा

en: Hawaiian
hi: हवाईयन

en: Herero
hi: हेरेरो

en: Hiligaynon
hi: हिलिगेनन

en: Hindi
hi: हिंदी

en: Hiri Motu
hi: हिरी मोतू

en: Hittite
hi: हित्ती

en: Hmong
hi: हमोंग

en: Hungarian
hi: हंगेरियाई

en: Hupa
hi: हूपा

en: Iban
hi: इबान

en: Icelandic
hi: आइसलैंडिक

en: Ido
hi: इदो

en: Igbo
hi: इग्बो

en: Ijo
hi: आइजो

en: Iloko
hi: इलोको

en: Inari Sami
hi: इनारी सामी

en: Indic (Other)
hi: इंडिक (अन्य)

en: Indo-European (Other)
hi: इंडो-यूरोपियन (अन्य)

en: Indonesian
hi: इन्डोनेशियाई

en: Ingush
hi: इंगुश

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
hi: ईन्टरलिंगुआ (अंतर्राष्ट्रीय सहायक भाषा एसोसिएशन)

en: Interlingue
hi: इंटरलिंगुई

en: Inuktitut
hi: इनूकीटूत्

en: Inupiaq
hi: इनुपियाक्

en: Iranian (Other)
hi: ईरानी (अन्य)

en: Irish
hi: आइरिश

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
hi: आयरिश, मध्य (सीए 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
hi: आयरिश, पुराना (1100 तक)

en: Iroquoian (Other)
hi: आइरोक्वियन (अन्य)

en: Italian
hi: इतालवी

en: Javanese
hi: जावानीस

en: Judeo-Arabic
hi: जूडेओ-अरबी

en: Judeo-Persian
hi: जूडेओ-पर्सियन

en: Kabardian
hi: कबार्डियन

en: Kabyle
hi: कबाइल

en: Kachin
hi: काचिन

en: Kalâtdlisut
hi: कालाडलिशुट

en: Kamba
hi: कांबा

en: Kannada
hi: कन्नड

en: Kanuri
hi: कनूरी

en: Karachay-Balkar
hi: कराचय-बल्कार

en: Kara-Kalpak
hi: कारा-कल्पाक

en: Karelian
hi: खरेलिअन

en: Karen languages
hi: करेन भाषाएँ

en: Kashmiri
hi: कश्मीरी

en: Kashubian
hi: काशुबियन

en: Kawi
hi: कावी

en: Kazakh
hi: कज़ाख

en: Khasi
hi: खासी

en: Khmer
hi: खमेर

en: Khoisan (Other)
hi: खोइसान (अन्य)

en: Khotanese
hi: खोतानीज़

en: Kikuyu
hi: किकुयू

en: Kimbundu
hi: किमबुनडू

en: Kinyarwanda
hi: किनॅरवांडा

en: Klingon (Artificial language)
hi: क्लिंगन (कृत्रिम भाषा)

en: Komi
hi: कोमी

en: Kongo
hi: कांगो

en: Konkani
hi: कोंकणी

en: Kootenai
hi: कूटेनई

en: Kosraean
hi: कोस्राइयन

en: Kpelle
hi: क्पेले

en: Kru (Other)
hi: क्रु (अन्य)

en: Kuanyama
hi: कुआनयामा

en: Kumyk
hi: कुमिक

en: Kurdish
hi: कुर्दिश

en: Kurukh
hi: कुरुख

en: Kyrgyz
hi: किरगिज़

en: Ladino
hi: लादीनो

en: Lahndā
hi: लाहंड

en: Lamba (Zambia and Congo)
hi: लांबा (जाम्बिया और कांगो)

en: Lao
hi: लाओ

en: Latin
hi: लैटिन

en: Latvian
hi: लॉटवियाई

en: Lezgian
hi: लेजियन

en: Limburgish
hi: लिंबर्गिश

en: Lingala
hi: लिंगला

en: Lithuanian
hi: लिथुआनियाई

en: Lojban (Artificial language)
hi: लोजबान (कृत्रिम भाषा)

en: Low German
hi: कम जर्मन

en: Lower Sorbian
hi: लोअर सोर्बियन

en: Lozi
hi: लोजी

en: Luba-Katanga
hi: लुबा-कटांगा

en: Luba-Lulua
hi: लुबा-लुलुआ

en: Luiseño
hi: लुइसेनो

en: Lule Sami
hi: लुले सामी

en: Lunda
hi: लुंडा

en: Luo (Kenya and Tanzania)
hi: लुओ (केन्या और तंजानिया)

en: Lushai
hi: लुशाई

en: Luxembourgish
hi: लक्जमबर्गिश

en: Macedonian
hi: मेसिडोनियाई

en: Madurese
hi: मादुरीस

en: Magahi
hi: मगही

en: Maithili
hi: मैथिली

en: Makasar
hi: मकासर

en: Malagasy
hi: मालागासी

en: Malay
hi: मलय

en: Malayalam
hi: मलयालम

en: Maltese
hi: माल्टीज

en: Manchu
hi: मंचू

en: Mandar
hi: मंदार

en: Mandingo
hi: मंदिनगो

en: Manipuri
hi: मणिपुरी

en: Manobo languages
hi: मनोबो भाषाएं

en: Manx
hi: मैंक्स

en: Maori
hi: माओरी

en: Mapuche
hi: मापुचे

en: Marathi
hi: मराठी

en: Mari
hi: मारी

en: Marshallese
hi: मार्शलीज़

en: Marwari
hi: मारवाड़ी

en: Maasai
hi: मासाई

en: Mayan languages
hi: मयान भाषाएं

en: Mende
hi: मेंदे

en: Micmac
hi: मिकमैक

en: Minangkabau
hi: मिनांग्काबाउ

en: Mirandese
hi: मिरांडीज़

en: Miscellaneous languages
hi: विविध भाषाएँ

en: Mohawk
hi: मोहॉक

en: Moksha
hi: मोक्ष

en: Mon-Khmer (Other)
hi: मॉन-खमेर (अन्य)

en: Mongo-Nkundu
hi: मोंगो-नकुंडू

en: Mongolian
hi: मोंगोलियन

en: Montenegrin
hi: मोंटेनिग्रिन

en: Mooré
hi: मूरे

en: Munda (Other)
hi: मुंडा (अन्य)

en: Nahuatl
hi: नहुआत्ल

en: Nauru
hi: नाउरू

en: Navajo
hi: नाव्हाजो

en: Ndebele (South Africa)
hi: नडेबेले (दक्षिण अफ्रीका)

en: Ndebele (Zimbabwe)
hi: नडेबेले (जिम्बाब्वे)

en: Ndonga
hi: न्डोंगा

en: Neapolitan Italian
hi: नियपोलिटन इतालवी

en: Nepali
hi: नेपाली

en: Newari
hi: नेवाड़ी

en: Newari, Old
hi: नेवाड़ी, पुराना

en: Nias
hi: नियास

en: Niger-Kordofanian (Other)
hi: नाइज़र-कोरदोफानियाई (अन्य)

en: Nilo-Saharan (Other)
hi: निलो-सहारन (अन्य)

en: Niuean
hi: नियुइन

en: N'Ko
hi: न'को

en: Nogai
hi: नोगाइ

en: North American Indian (Other)
hi: उत्तर अमेरिकी भारतीय (अन्य)

en: North Frisian
hi: उत्तर फ़्रिसियाई

en: Northern Sami
hi: उत्तरी सामी

en: Northern Sotho
hi: उत्तरी सोथो

en: Norwegian
hi: नार्वेजियन

en: Norwegian (Bokmål)
hi: नार्बेजियन (बोक्माल)

en: Norwegian (Nynorsk)
hi: नोर्वेजियन (नएनोर्स्क)

en: Nubian languages
hi: न्यूबिअन भाषाएं

en: Nyamwezi
hi: न्यामवेज़ी

en: Nyanja
hi: न्यांजा

en: Nyankole
hi: न्यानकोले

en: Nyoro
hi: न्योरो

en: Nzima
hi: न्ज़ीमा

en: Occitan (post-1500)
hi: ओसीटान (पोस्ट -1500)

en: Oirat
hi: ओईरात

en: Ojibwa
hi: ओजिवा

en: Old Norse
hi: पुराना नॉर्स

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
hi: पुरानी फ़ारसी (ca. 600-400 ई.पू.)

en: Oriya
hi: उड़िया

en: Oromo
hi: ओरोमो

en: Osage
hi: ओसेज

en: Ossetic
hi: ओसेटिक

en: Otomian languages
hi: ओटोमियाई भाषाएं

en: Pahlavi
hi: पहलवी

en: Palauan
hi: पालाउन

en: Pali
hi: पाली

en: Pampanga
hi: पंपांगा

en: Pangasinan
hi: पांगासिनान

en: Panjabi
hi: पंजाबी

en: Papiamento
hi: पापीमेंटो

en: Papuan (Other)
hi: पापुआन (अन्य)

en: Persian
hi: फारसी

en: Philippine (Other)
hi: फिलिपाइन (अन्य)

en: Phoenician
hi: फोएनिसिअन

en: Pohnpeian
hi: पोहपियन

en: Polish
hi: पोलिश

en: Portuguese
hi: पोर्तुगीज

en: Prakrit languages
hi: प्राकृत भाषाएं

en: Provençal (to 1500)
hi: प्रोवेनकाल (1500 से)

en: Pushto
hi: पश्तो

en: Quechua
hi: क्वेचुआ

en: Raeto-Romance
hi: रेइटो-रोमांस

en: Rajasthani
hi: राजस्थानी

en: Rapanui
hi: रापानुई

en: Rarotongan
hi: रारोतांगन

en: Romance (Other)
hi: रोमांस (अन्य)

en: Romani
hi: रोमानी

en: Romanian
hi: रोमेनियाइ

en: Rundi
hi: रून्डी

en: Russian
hi: रूसी

en: Salishan languages
hi: सलीशान भाषाएं

en: Samaritan Aramaic
hi: समारिटन अरामिक

en: Sami
hi: सामी

en: Samoan
hi: सामोआन

en: Sandawe
hi: संदावी

en: Sango (Ubangi Creole)
hi: सांगो (उबांगी क्रियोल)

en: Sanskrit
hi: संस्कृत

en: Santali
hi: संताली

en: Sardinian
hi: सर्दिनियाई

en: Sasak
hi: ससक

en: Scots
hi: स्कॉट

en: Scottish Gaelic
hi: स्कॉटिश गैलिक

en: Selkup
hi: सेलकप

en: Semitic (Other)
hi: सेमिटिक (अन्य)

en: Serbian
hi: सर्बियाई

en: Serer
hi: सेरेर

en: Shan
hi: सान

en: Shona
hi: शोना

en: Sichuan Yi
hi: सिचुआन Yi

en: Sicilian Italian
hi: सिसिलियन इतालवी

en: Sidamo
hi: सिडामो

en: Siksika
hi: सिकसिका

en: Sindhi
hi: सिंधी

en: Sinhalese
hi: सिंहली

en: Sino-Tibetan (Other)
hi: चीनी-तिब्बती (अन्य)

en: Siouan (Other)
hi: सियोन (अन्य)

en: Skolt Sami
hi: स्कोल्ट सामी

en: Slavey
hi: सेल्वेय

en: Slavic (Other)
hi: स्लाविक (अन्य)

en: Slovak
hi: स्लोवाक्

en: Slovenian
hi: स्लोवानियाइ

en: Sogdian
hi: सोगदिया

en: Somali
hi: सोमाली

en: Songhai
hi: सोंघाई

en: Soninke
hi: सोनिंकी

en: Sorbian (Other)
hi: सॉर्बियन (अन्य)

en: Sotho
hi: सोथो

en: South American Indian (Other)
hi: दक्षिणी अमेरिकी भारतीय (अन्य)

en: Southern Sami
hi: दक्षिणी सामी

en: Spanish
hi: स्पेनी

en: Sranan
hi: स्रानान

en: Sukuma
hi: सुकूमा

en: Sumerian
hi: सुमेरियाई

en: Sundanese
hi: सुडानी

en: Susu
hi: सुसू

en: Swahili
hi: स्वाहिली

en: Swazi
hi: स्वाजी

en: Swedish
hi: स्वीडिश

en: Swiss German
hi: स्विस जर्मन

en: Syriac
hi: सिरियाक

en: Syriac, Modern
hi: सिरियाक, आधुनिक

en: Tagalog
hi: टागालोग

en: Tahitian
hi: ताहिती

en: Tai (Other)
hi: ताई (अन्य)

en: Tajik
hi: ताजिक

en: Tamashek
hi: तमाशेक

en: Tatar
hi: तातार

en: Telugu
hi: तेलुगु

en: Temne
hi: टेमने

en: Terena
hi: टेरेना

en: Tetum
hi: टेटुम

en: Tibetan
hi: तिब्बती

en: Tigré
hi: टाईग्रे

en: Tigrinya
hi: टिग्रिन्या

en: Tiv
hi: तिव

en: Tlingit
hi: ट्लिंगिट

en: Tok Pisin
hi: टोक पिसिन

en: Tokelauan
hi: तोकेलौअन

en: Tonga (Nyasa)
hi: तोंगा (न्यासा)

en: Tongan
hi: टोंगन

en: Tsimshian
hi: त्सीमसियाई

en: Tsonga
hi: त्सोन्गा

en: Tswana
hi: तस्वाना

en: Tumbuka
hi: तुंबुका

en: Tupi languages
hi: तुपी भाषाएं

en: Turkish
hi: तुर्कीश

en: Turkish, Ottoman
hi: तुर्की, ओटोमन

en: Turkmen
hi: तुर्कमेन

en: Tuvaluan
hi: तुवाळुआं

en: Tuvinian
hi: ट्यूविनियाई

en: Twi
hi: त्वी

en: Udmurt
hi: उदमर्त

en: Ugaritic
hi: उगारिटिक

en: Uighur
hi: उइघुर

en: Ukrainian
hi: उक्रेनियाई

en: Umbundu
hi: उंबुंदु

en: Upper Sorbian
hi: ऊपरी सोर्वियन

en: Urdu
hi: उर्दू

en: Uzbek
hi: उज्बेक

en: Vai
hi: वई

en: Venda
hi: वेन्दा

en: Vietnamese
hi: विएतनामी

en: Volapük
hi: वोलापक

en: Votic
hi: वोटिक

en: Wakashan languages
hi: वाकाशान भाषाएं

en: Walloon
hi: वलून

en: Waray
hi: वरे

en: Washoe
hi: वाशो

en: Welsh
hi: वेल्स

en: Western Pahari languages
hi: पश्चिमी पहाड़ी भाषाएँ

en: Wolayta
hi: वोलयाता

en: Wolof
hi: वोलोफ

en: Xhosa
hi: षोसा

en: Yakut
hi: याकूत

en: Yao (Africa)
hi: याओ (अफ्रीका)

en: Yapese
hi: यापी

en: Yiddish
hi: यिड्डिष

en: Yoruba
hi: योरूबा

en: Yupik languages
hi: यूपिक भाषाएं

en: Zande languages
hi: ज़ंडे की भाषाएँ

en: Zapotec
hi: ज़ापोटेक

en: Zaza
hi: जाजा

en: Zenaga
hi: ज़ेनागा

en: Zhuang
hi: जुआंग

en: Zulu
hi: जुलु

en: Zuni
hi: ज़ुनी

en: yes
hi: हाँ

en: text
hi: पाठ

en: cartographic
hi: कार्टोग्राफिक

en: notated music
hi: Notated संगीत

en: sound recording
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग

en: still image
hi: स्टिल छवि

en: moving image
hi: चलती छवि

en: three dimensional object
hi: तीन आयामी वस्तु

en: software, multimedia
hi: सॉफ्टवेयर, मल्टीमीडिया

en: mixed material
hi: सामग्री मिश्रित

en: direct
hi: प्रत्यक्ष

en: indirect
hi: अप्रत्यक्ष

en: not applicable
hi: लागू नहीं

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
hi: MARCXML से MODS संस्करण 2.0 (संशोधन 2.10) के लिए परिवर्तित

en: earlier rules
hi: पहले नियम

en: aacr1
hi: एएसीआर1

en: aacr2
hi: एएसीआर2

en: aacr2 compatible
hi: aacr2 संगत

en: other rules
hi: अन्य नियम

en: nonpublic
hi: गैर सार्वजनिक

en: source
hi: श्रोत

en: notFound
hi: नहीं मिला

en: history
hi: इतिहास

en: subject example
hi: विषय उदारण

en: deleted heading information
hi: शीर्षक सूचना हटाना

en: application history
hi: अनुप्रयोग इतिहास

en: earlier
hi: पहलें

en: later
hi: बाद में

en: parentOrg
hi: अभिभावक के संगठन

en: broader
hi: व्यापक

en: narrower
hi: संकरा

en: other
hi: अन्य

en: equivalent
hi: समतुल्य:

en: acronym
hi: संक्षिप्त

en: lcsh
hi: एलसीएसएच

en: cash
hi: नगद

en: lcshcl
hi: एलसीएसएचसीएल

en: sears
hi: सीयर्स

en: mesh
hi: जाल

en: SE
hi: दपू

en: <xsl:call-template name="subfieldSelect"> <xsl:with-param name="codes">ab</xsl:with-param> </xsl:call-template>
hi: <xsl:call-template name="subfieldSelect"> <xsl:with-param name="codes">एबी</xsl:with-param> </xsl:call-template>

en: creator
hi: सृजक

en: personal
hi: व्यक्तिगत

en: globe
hi: ग्लोब

en: remote sensing image
hi: सुदूर संवेदन छवि

en: map
hi: नक्शा

en: atlas
hi: एटलस

en: database
hi: डाटाबेस

en: loose-leaf
hi: खुले-पन्ने

en: series
hi: श्रृंखला

en: newspaper
hi: समाचार पत्र

en: periodical
hi: आवधिक

en: web site
hi: वेब साइट

en: abstract or summary
hi: सार या सारांश

en: bibliography
hi: ग्रंथसूची

en: catalog
hi: सूची मे

en: dictionary
hi: शब्दकोश

en: encyclopedia
hi: विश्वकोश

en: handbook
hi: हैंडबुक

en: legal article
hi: कानूनी लेख

en: index
hi: सूचकांक

en: discography
hi: डिस्कोग्राफी

en: legislation
hi: विधान

en: theses
hi: शोध कार्य

en: survey of literature
hi: साहित्य का सर्वेक्षण

en: review
hi: समीक्षा

en: programmed text
hi: प्रोग्राम किया पाठ

en: filmography
hi: फिल्मोग्राफी

en: directory
hi: निर्देशिका

en: statistics
hi: आँकड़े

en: technical report
hi: तकनीकी रिपोर्ट

en: legal case and case notes
hi: कानूनी मामलों और मामले नोट

en: law report or digest
hi: कानून रिपोर्टों और डाइजेस्ट

en: treaty
hi: संधियों

en: conference publication
hi: सम्मेलन प्रकाशन

en: numeric data
hi: संख्यात्मक डेटा

en: font
hi: फ़ॉन्ट

en: game
hi: खेल

en: patent
hi: पेटेंट

en: festschrift
hi: स्मरणीय

en: biography
hi: जीवनी

en: essay
hi: निबंध

en: drama
hi: नाटक

en: comic strip
hi: हास्य स्ट्रिप्स

en: fiction
hi: कल्पना

en: humor, satire
hi: हास्य, व्यंग्य

en: letter
hi: पत्र

en: novel
hi: उपन्यास

en: short story
hi: लघु कहानी

en: speech
hi: भाषण

en: folktale
hi: लोककथा

en: memoir
hi: इतिहास

en: poetry
hi: कविता

en: rehearsal
hi: अभ्यास

en: reporting
hi: रिपोर्टिंग

en: sound
hi: ध्वनि

en: art original
hi: मूल कला

en: kit
hi: किट

en: art reproduction
hi: कला पुर्नउत्पादन

en: diorama
hi: चित्रावली

en: filmstrip
hi: फिल्मस्ट्रिप

en: picture
hi: चित्र

en: graphic
hi: आलेखी

en: technical drawing
hi: तकनीकी ड्राइंग

en: motion picture
hi: चलचित्र

en: chart
hi: चार्ट

en: flash card
hi: फ़्लैश कार्ड

en: microscope slide
hi: माइक्रोस्कोप स्लाइड

en: model
hi: मॉडल

en: realia
hi: वास्तविकता

en: slide
hi: स्लाइड

en: transparency
hi: पारदर्शिता

en: videorecording
hi: वीडियो रिकॉर्डिंग

en: toy
hi: खिलौने

en: monographic
hi: विशेष निबंध

en: continuing
hi: जारी रखने के

en: rfc3066
hi: आरएफसी3066

en: iso639-2b
hi: आईएसओ639-2बी

en: reformatted digital
hi: reformatted डिजिटल

en: braille
hi: ब्रेल

en: electronic
hi: इलेक्ट्रॉनिक

en: microfiche
hi: माईक्रोफिचे

en: microfilm
hi: माइक्रोफिल्म

en: adolescent
hi: किशोर

en: adult
hi: प्रौढ़

en: general
hi: सामान्य

en: juvenile
hi: किशोर

en: preschool
hi: पूर्वस्कूली

en: specialized
hi: विशेषज्ञ

en: <xsl:call-template name="specialSubfieldSelect"> <xsl:with-param name="anyCodes">tfklmorsv</xsl:with-param> <xsl:with-param name="axis">t</xsl:with-param> <xsl:with-param name="afterCodes">g</xsl:with-param> </xsl:call-template>
hi: <xsl:call-template name="specialSubfieldSelect"> <xsl:with-param name="anyCodes">tfklmorsv</xsl:with-param> <xsl:with-param name="axis">टी</xsl:with-param> <xsl:with-param name="afterCodes">g</xsl:with-param> </xsl:call-template>

en: <xsl:call-template name="specialSubfieldSelect"> <xsl:with-param name="anyCodes">tfklsv</xsl:with-param> <xsl:with-param name="axis">t</xsl:with-param> <xsl:with-param name="afterCodes">g</xsl:with-param> </xsl:call-template>
hi: <xsl:call-template name="specialSubfieldSelect"> <xsl:with-param name="anyCodes">tfklsv</xsl:with-param> <xsl:with-param name="axis">टी</xsl:with-param> <xsl:with-param name="afterCodes">g</xsl:with-param> </xsl:call-template>

en: issue number
hi: इश्यू संख्या

en: matrix number
hi: मैट्रिक्स नंबर

en: music plate
hi: संगीत प्लेट

en: music publisher
hi: संगीत प्रकाशक

en: videorecording identifier
hi: वीडियो रिकॉर्डिंग पहचानकर्ता

en: constituent
hi: घटक

en: related
hi: सम्बंधित

en: lcshac
hi: एलसीएसएचएसी

en: sound recording-nonmusical
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग-गैरसंगीतमय

en: sound recording-musical
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग-संगीतमय

en: code
hi: कोड

en: marccountry
hi: मार्कदेश

en: iso3166
hi: आईएसओ3166

en: print
hi: प्रिंट

en: access
hi: प्रवेश

en: preservation
hi: संरक्षण

en: replacement
hi: प्रतिस्थापन

en: Chinese, Japanese, Korean
hi: चीनी, जापानी, कोरिया के निवासी

en: accompanying material
hi: सामग्री के साथ

en: libretto
hi: लीब्रेट्टो

en: summary or subtitle
hi: सारांश या उपशीर्षक

en: sung or spoken text
hi: गाया या पाठ बोली जाने वाली

en: table of contents
hi: विषय-सूची की सारणी

en: translation
hi: अनुवाद

en: collection
hi: संग्रह

en: manuscript
hi: पांडुलिपि

en: ,complete-subfield
hi: ,संपूर्ण-उपक्षेत्र

en: PK
hi: पीके

en: OB
hi: ओबी

en: Set
hi: सेट

en: Continuing resource
hi: सतत संसाधन

en: Series
hi: श्रृंखला

en: Article
hi: लेख

en: Mixed materials
hi: मिश्रित सामग्रीयां

en: Computer file
hi: कंप्यूटर फ़ाइल

en: Object
hi: ऑब्जैक्ट

en: results_summary series
hi: परिणाम_सारांश श्रृंखला

en: Series:
hi: सीरीज:

en: results_summary analytics
hi: results_summary विश्लेषिकी

en: Analytics:
hi: विश्लेषिकी:

en: Show analytics
hi: विश्लेषण दर्शाए

en: Volumes:
hi: वॉल्यूम:

en: Show volumes
hi: खण्ड दिखाएँ

en: Set:
hi: सेट:

en: results_summary publisher
hi: परिणाम_सारांश प्रकाशक

en: Publication details:
hi: प्रकाशन विवरण:

en: results_summary edition
hi: परिणाम_सारांश संस्करण

en: Edition:
hi: संस्करण:

en: results_summary description
hi: परिणाम_सारांश विवरण

en: Description:
hi: विवरण:

en: Content type:
hi: विषयवस्तु प्रकार:

en: Media type:
hi: सामग्री प्रकार:

en: Carrier type:
hi: वाहक प्रकार:

en: Audience:
hi: श्रोता:

en: Patent information:
hi: पेटेन्ट जानकारी:

en: Report number:
hi: रिकॉर्ड संख्या:

en: results_summary other_title
hi: परिणाम_सारांश अन्य_शीर्षक

en: Other title:
hi: अन्य शीर्षक:

en: [Portion of title]
hi: [शीर्षक के भाग]

en: [Parallel title]
hi: [समान्तर शीर्षक]

en: [Distinctive title]
hi: [विशिष्ट शीर्षक]

en: [Other title]
hi: [अन्य शीर्षक]

en: [Cover title]
hi: [कवर शीर्षक]

en: [Added title page title]
hi: [जोड़ा गया शीर्षक पृष्ठ शीर्षक]

en: [Caption title]
hi: [अनुशीर्षक शीर्षक]

en: [Running title]
hi: [प्रचलित शीर्षक]

en: [Spine title]
hi: [रीढ़ शीर्षक]

en: Title translated:
hi: शीर्षक अनुवाद करना:

en: 130,240
hi: 130, 240

en: results_summary uniform_title
hi: परिणाम_सारांश सारभौम शीर्षक

en: Uniform title:
hi: सारभौम शीर्षक:

en: Uniform titles:
hi: सारभौम शीर्षकों:

en: Related works:
hi: संबंधित कार्य:

en: Contained works:
hi: निहित काम करता है:

en: Subject(s):
hi: विषय(ओ):

en: Genre/Form:
hi: शैली/फार्म:

en: Additional physical formats:
hi: अतिरिक्त भौतिक स्वरूप:

en: No title
hi: कोई शीर्षक नहीं

en: Issued with:
hi: के साथ निर्गत:

en: Publisher number:
hi: प्रकाशक नंबर:

en: DDC classification:
hi: डीडीसी वर्गीकरण:

en: LOC classification:
hi: एलओसी वर्गीकरण:

en: NLM classification:
hi: एनएलएम वर्गीकरण:

en: Other classification:
hi: अन्य वर्गीकरण:

en: Online resources:
hi: ऑनलाइन संसाधन:

en: Click here to access online
hi: ऑनलाइन का उपयोग करने के लिए यहां क्लिक करें

en: Contents:
hi: विषयवस्तु:

en: Incomplete contents:
hi: अधूरा सामग्री:

en: Partial contents:
hi: आंशिक विषयवस्तु:

en: Awards:
hi: पुरस्कार

en: Production credits:
hi: उत्पादन क्रेडिट:

en: Action note:
hi: कार्रवाई ध्यान दें:

en: Dissertation note:
hi: शोध प्रबंध टिप्पणी:

en: Available additional physical forms:
hi: उपलब्ध अतिरिक्त भौतिक रूप:

en: Subject:
hi: विषय:

en: Review:
hi: समीक्षा:

en: Scope and content:
hi: स्कोप और सामग्री:

en: Abstract:
hi: सारांश:

en: Content advice:
hi: विषयवस्तु सलाह:

en: Summary:
hi: सारांश:

en: Content warning:
hi: सामग्री चेतावनी:

en: Holdings:
hi: होल्डिंग्स:

en: Supplements:
hi: अनुपूरक:

en: Indexes:
hi: अनुक्रमणिका:

en: Translation of:
hi: का अनुवाद:

en: Supplement:
hi: अनुपूरक:

en: Supplement to:
hi: को अनुपूरक:

en: Other editions:
hi: अन्य संस्करण:

en: Continues:
hi: जारी है:

en: Continues in part:
hi: भाग में जारी रहेगा:

en: Supersedes:
hi: सुपरसीडेड:

en: Supersedes in part:
hi: भाग में प्रतिस्थापित करता है:

en: Formed by the union: ... and: ...
hi: संघ द्वारा गठित: ... और: ...

en: Absorbed:
hi: अवशोषित

en: Absorbed in part:
hi: भाग में अवशोषित

en: Separated from:
hi: से अलग किया

en: Continued by:
hi: द्वारा जारी रहेगा:

en: Continued in part by:
hi: द्वारा जारी रहेगा:

en: Superseded by:
hi: से अलग किया:

en: Superseded in part by:
hi: अधिक्रमित भाग में द्वारा:

en: Absorbed by:
hi: द्वारा अवशोषित:

en: Absorbed in part by:
hi: भाग में अवशोषित द्वारा:

en: Split into .. and ...:
hi: में विभाजित .. और ...:

en: Merged with ... to form ...
hi: विलय साथ ...फार्म के ...

en: Changed back to:
hi: वापस करने के लिए परिवर्तित:

en: Other related works:
hi: अन्य संबंधित कार्य:

en: OPAC view:
hi: OPAC ध्यान दें:

en: Suppressed in OPAC
hi: ओपेक में दबा हुआ

en: Open in new window
hi: नए विंडो में खोलें

en: _blank
hi: _रिक्त

en: By:
hi: द्वारा

en: Contributor(s):
hi: योगदानकर्ता(ओं):

en: View authority record
hi: प्राधिकरण रिकॉर्ड देखें

en: fa fa-search
hi: एफए एफए-खोज

en: CR
hi: सीआर

en: reformatted digital
hi: reformatted डिजिटल

en: digitized microfilm
hi: डिजीटल माइक्रोफिल्म

en: digitized other analog
hi: डिजीटल अन्य अनुरूप

en: braille
hi: ब्रेल

en: print
hi: मुद्रण

en: electronic
hi: इलेक्ट्रॉनिक

en: microfiche
hi: माइक्रोफीचे

en: microfilm
hi: माइक्रोफिल्म

en: large print
hi: बड़ा प्रिंट

en: chip cartridge
hi: चिप कारतूस

en: magnetic disc
hi: चुंबकीय डिस्क

en: magneto-optical disc
hi: चुंबक ऑप्टिकल डिस्क

en: available online
hi: ऑनलाइन उपलब्ध

en: tape cartridge
hi: टेप कार्ट्रिज

en: tape cassette
hi: टेप कैसेट

en: tape reel
hi: टेप रील

en: kit
hi: किट

en: atlas
hi: एटलस

en: diagram
hi: आरेख

en: map
hi: नक्शा

en: model
hi: मॉडल

en: profile
hi: रूपरेखा

en: remote-sensing image
hi: सुदूर-संवेदन छवि

en: section
hi: शीयर्स

en: view
hi: दृश्य

en: aperture card
hi: एपर्चर कार्ड

en: microfiche cassette
hi: माइक्रोफीचे कैसेट

en: microfilm cartridge
hi: माइक्रोफॉर्म कारतूस

en: microfilm cassette
hi: माइक्रोफिल्म कैसेट

en: microfilm reel
hi: माइक्रोफिल्म रील

en: microopaque
hi: माइक्रो अपारदर्शी

en: film cartridge
hi: फिल्म कारतूस

en: film cassette
hi: फिल्म कैसेट

en: film reel
hi: फिल्म रील

en: collage
hi: महाविद्यालय

en: photomechanical print
hi: फोटोमैकेनिकल प्रिंट

en: photonegative
hi: फोटोनेगेटिव

en: photoprint
hi: फोटोप्रिंट

en: technical drawing
hi: तकनीकी ड्राइंग

en: filmslip
hi: फिल्मस्लिप

en: filmstrip cartridge
hi: फिल्मस्ट्रिप कारतूस

en: filmstrip roll
hi: फिल्मस्ट्रिप रोल

en: other filmstrip type
hi: अन्य फिल्मस्ट्रिप प्रकार

en: transparency
hi: पारदर्शिता

en: cylinder
hi: सिलेंडर

en: roll
hi: रोल

en: sound cartridge
hi: ध्वनि कार्ट्रिज

en: sound cassette
hi: ध्वनि कैसेट

en: sound-tape reel
hi: ध्वनि-टेप रील

en: sound-track film
hi: ध्वनि-ट्रैक फिल्म

en: wire recording
hi: तार रिकॉर्डिंग

en: combination
hi: संयोजन

en: moon
hi: चन्द्रमा

en: tactile, with no writing system
hi: स्पर्श, कोई लेखन प्रणाली के साथ

en: regular print
hi: नियमित प्रिंट

en: text in looseleaf binder
hi: गिरा हुआ पत्ता बांधने की मशीन में पाठ

en: videocartridge
hi: वीडियो कारतूस

en: videocassette
hi: वीडियो कैसेट

en: videoreel
hi: वीडियोरील

en: by
hi: द्वारा

note: IMG
en: book
hi: पुस्तक

note: IMG
en: serial
hi: सीरियल

note: IMG
en: article
hi: आलेख

note: IMG
en: mixed materials
hi: मिश्रित सामग्रीयाँ

note: IMG
en: computer file
hi: कंप्यूटर फ़ाइलें

note: IMG
en: score
hi: स्कोर

note: IMG
en: music
hi: संगीत

en: ; Format:
hi: ; प्रारूप:

en: ; Type of continuing resource:
hi: ; सतत संसाधन के प्रकार :

en: loose-leaf
hi: खुले-पन्ने

en: series
hi: श्रृंखला

en: newspaper
hi: समाचार पत्र

en: periodical
hi: आवधिक

en: ; Nature of contents:
hi: ; प्रकृति की सामग्री के कोड :

en: abstract or summary
hi: सार या सारांश

en: bibliography
hi: ग्रंथ-सूची

en: catalog
hi: कैटालाग

en: dictionary
hi: शब्दकोश

en: encyclopedia
hi: विश्वकोश

en: handbook
hi: हैंडबुक

en: legal article
hi: कानूनी लेख

en: index
hi: अनुक्रमणिका

en: discography
hi: डिस्कोग्राफी

en: legislation
hi: विधान

en: theses
hi: शोध कार्य

en: survey of literature
hi: साहित्य का सर्वेक्षण

en: review
hi: समीक्षा

en: programmed text
hi: क्रमादेशित ग्रंथों

en: filmography
hi: फिल्मोग्राफी

en: directory
hi: निर्देशिका

en: statistics
hi: सांख्यिकी

en: legal case and case notes
hi: कानूनी मामलों और मामले नोट

en: law report or digest
hi: कानून रिपोर्टों और डाइजेस्ट

en: treaty
hi: संधियों

en: conference publication
hi: सम्मेलन प्रकाशन

en: ; Type of computer file:
hi: ; कंप्यूटर फाइल के प्रकार:

en: numeric data
hi: संख्यात्मक डेटा

en: patent
hi: पेटेंट

en: festschrift
hi: अभिनंदन ग्रंथ

en: ; Literary form:
hi: ; Literary फार्म :

en: Not fiction
hi: गैर गल्प

en: Fiction
hi: उपन्यास

en: Dramas
hi: नाटक

en: Essays
hi: निबंध

en: Novels
hi: उपन्यास

en: Humor, satires, etc.
hi: हास्य, व्यंग्य, आदि.

en: Letters
hi: पत्रों

en: Short stories
hi: लघु कथाएँ

en: Mixed forms
hi: मिश्रित प्रपत्रों

en: Poetry
hi: कविता

en: Speeches
hi: भाषण

en: biography
hi: जीवनी

en: drama
hi: नाटक

en: essay
hi: निबंध

en: fiction
hi: उपन्यास

en: folktale
hi: लोककथा

en: history
hi: इतिहास

en: humor, satire
hi: हास्य, व्यंग्य

en: memoir
hi: इतिहास

en: poetry
hi: कविता

en: rehearsal
hi: अभ्यास

en: reporting
hi: रिपोर्टिंग

en: sound
hi: ध्वनि

en: speech
hi: भाषण

en: ; Type of visual material:
hi: ; दृश्य सामग्री के प्रकार:

en: art original
hi: मूल कला

en: art reproduction
hi: कला प्रजनन

en: diorama
hi: चित्रावली

en: filmstrip
hi: फिल्मस्ट्रिप

en: game
hi: खेल

en: picture
hi: चित्र

en: graphic
hi: ग्रेफाइट

en: motion picture
hi: चलचित्र

en: chart
hi: चार्ट

en: flash card
hi: फिल्मोग्राफी

en: microscope slide
hi: माइक्रोस्कोप स्लाइड

en: realia
hi: प्रतिकृतियां

en: slide
hi: स्लाइड

en: videorecording
hi: वीडियो रिकॉर्डिंग

en: toy
hi: खिलौने

en: ; Audience:
hi: ; श्रोतागण :

en: Preschool;
hi: पूर्वस्कूल

en: Primary;
hi: प्राथमिक ;

en: Pre-adolescent;
hi: पूर्व -किशोर

en: Adolescent;
hi: किशोर ;

en: Adult;
hi: प्रौढ़ ;

en: General;
hi: सामान्य;

en: Juvenile;
hi: किशोर;

en: Specialized;
hi: विशेषज्ञ;

en: Suppressed in OPAC
hi: ओपेक में दबा दिया

en: ¡¢£¤¥¦§¨©ª«¬­®¯°±²³´µ¶·¸¹º»¼½¾¿ÀÁÂÃÄÅÆÇÈÉÊËÌÍÎÏÐÑÒÓÔÕÖ×ØÙÚÛÜÝÞßàáâãäåæçèéêëìíîïðñòóôõö÷øùúûüýþÿ
hi: ¡non-unicode text ¡¢£¤¥¦§¨©ª«¬­®¯°±²³´µ¶·¸¹º»¼½¾¿ÀÁÂÃÄÅÆÇÈÉÊËÌÍÎÏÐÑÒÓÔÕÖ×ØÙÚÛÜÝÞßàáâãäåæçèéêëìíîïðñòóôõö÷øùúûüýþÿ

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
hi: चेतावनी: स्ट्रिंग एक चरित्र सीमा से बाहर है कि होता है! स्थानापन्न "?"।

en: newline
hi: न्यूजलाइन

en: m880
hi: एम880

en: display:block;
hi: प्रदर्शन:ब्लॉक;

en: Producer:
hi: उत्पादक:

en: Publisher:
hi: प्रकाशक:

en: Distributor:
hi: वितरक:

en: Manufacturer:
hi: उत्पादक:

en: Copyright date:
hi: कापीराइट फ़ाइल:

en: isbn
hi: आईएसबीएन

en: issn
hi: आईएसएसएन

en: Language:
hi: भाषा:

en: Summary language:
hi: सारांश भाषा:

en: Spoken language:
hi: बोली जाने वाली भाषा:

en: Original language:
hi: मूल भाषा:

en: Subtitle language:
hi: उपशीर्षक भाषा:

en: In:
hi: जानकारी:

en: mailto:
hi: को मेल:

en: tel:
hi: टेलि:

en: Print Page
hi: पॉलीकॉनिक

en: Book
hi: पुस्तक

en: MusicAlbum
hi: संगीत एलबम

en: CreativeWork
hi: रचनात्मक कार्य

en: Product
hi: उत्पाद

en: #record
hi: #रिकॉर्ड

en: subject
hi: विषय

en: &amp;biblionumber=
hi: &amp;ग्रंथसंख्या=

en: Cast:
hi: कास्ट:

en: Audio file
hi: ऑडियो फाइल

en: Play this sample
hi: इस नमूना को चलाओं

en: contributors
hi: योगदानकर्ता

en: byArtist
hi: कलाकार द्वारा

en: author
hi: लेखक

en: contributor
hi: योगदानकर्ता

en: MusicGroup
hi: संगीत ग्रुप

en: Person
hi: व्यक्ति

en: Organization
hi: संगठन

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
hi: कम्प्यूटर ऑप्टिकल डिस्क कारतूस

note: IMG
en: optical disc
hi: ऑप्टिकल डिस्क

note: IMG
en: remote
hi: रिमोट

note: IMG
en: celestial globe
hi: खगोल

note: IMG
en: earth moon globe
hi: पृथ्वी चंद्रमा ग्लोब

note: IMG
en: planetary or lunar globe
hi: ग्रहों और चंद्र ग्लोब

note: IMG
en: terrestrial globe
hi: भूमंडल

note: IMG
en: drawing
hi: ड्राइंग

note: IMG
en: painting
hi: चित्रकला

note: IMG
en: sound disc
hi: ध्वनि डिस्क

note: IMG
en: large print
hi: बड़े प्रिंट

note: IMG
en: videodisc
hi: विडियोडिस्क

en: by
hi: द्वारा

en: Checked out
hi: चेकआउट

en: Withdrawn
hi: वापस

en: Lost
hi: खोया

en: Damaged
hi: क्षतिग्रस्त

en: Pending hold
hi: होल्ड लंबित

en: In transit
hi: पारगमन में

en: On hold
hi: होल्ड पर

en: Waiting recall
hi: वेटिंग रिकॉल

en: Not for loan
hi: ऋण के लिए नहीं

en: Availability:
hi: उपलब्धता:

en: No items available.
hi: कोई आइटम उपलब्ध है.

en: Items available for loan:
hi: ऋण के ळिए प्रतियों में उपलब्ध है:

en: Items available for reference:
hi: सन्दर्भ के लिए प्रतियां उपलब्ध है:

en: Not available:
hi: उपलब्ध नहीं है:

en: Call number:
hi: कॉल संख्या:

en: Collection, call number:
hi: संग्रह, कॉल नंबर:

en: Location, call number:
hi: स्थान, कॉल संख्या:
