Koha 23.11.08.001 - en to hu translation catalogue (420 entries)

en: unknown
hu: ismeretlen

en: Not for loan
hu: Nem kölcsönözhető

en: not available
hu: nem elérhető

en: Checked out
hu: Kikölcsönözve

en: Item lost
hu: Elveszett dokumentum

en: Item damaged
hu: Rongálódott példány

en: available
hu: elérhető

en: bass
hu: basszus

en: voice - unspecified
hu: hang - specializálatlan

en: voice - other
hu: hang - egyéb

en: bassoon
hu: fagott

en: basset-horn
hu: bassetkürt

en: bagpipe
hu: duda

en: clarinet
hu: klarinét

en: didjeridu
hu: didzseridu

en: dulcian
hu: dulcián

en: english horn
hu: angolkürt

en: flute
hu: fuvola

en: gemshorn
hu: zergekürt

en: hornpipe
hu: kürtsíp

en: mouth organ
hu: szájharmonika

en: oboe
hu: oboa

en: piccolo
hu: pikoló

en: panpipes
hu: pánsípok

en: racket
hu: ütő

en: rothophone
hu: rotofon

en: saxophone
hu: szaxofon

en: shakuhachi
hu: sakuhacsi

en: sarrusophone
hu: szaruzofon

en: woodwind - unspecified
hu: fafúvós - specializálatlan

en: woodwind - other
hu: fafúvós - egyéb

en: alphorn
hu: alpesi kürt

en: cow horn
hu: tehénszarv kürt

en: clarion
hu: klarion

en: cornett
hu: kornett

en: euphonium
hu: eufónium

en: hunting horn
hu: vadászkürt

en: horn
hu: kürt

en: herald's trumpet
hu: fanfár trombita

en: oliphant
hu: olifánt vadászkürt

en: ophicleide
hu: ophikleid

en: post horn
hu: postakürt

en: russian horn
hu: orosz kürt

en: serpent
hu: szerpent

en: shofar
hu: sófár

en: trombone
hu: harsona

en: trumpet
hu: trombita

en: brass - unspecified
hu: rézfúvós - specializálatlan

en: brass - other
hu: rézfúvós - egyéb

en: fiddle, viol (family)
hu: hegedű, gamba (család)

en: octobass
hu: oktobasszus

en: psalmodicon
hu: psalmodikon

en: rebec
hu: rebek

en: trumpet marine
hu: apácahegedű

en: strings, bowed - unspecified
hu: húros, vonós - specializálatlan

en: viola
hu: brácsa

en: cello
hu: cselló

en: viol
hu: gamba

en: violin
hu: hegedű

en: strings, bowed - other
hu: húros, vonós - egyéb

en: archlute
hu: íves lant

en: banjo
hu: bendzsó

en: balalaika
hu: balalajka

en: bouzouki
hu: buzuki

en: cittern
hu: lant (olasz)

en: guitar
hu: gitár

en: harp
hu: hárfa

en: hawaiian guitar
hu: hawaii gitár

en: Irish harp
hu: Ír hárfa

en: kora
hu: köra

en: lute (family)
hu: lant (család)

en: lyre-guitar
hu: líra-gitár

en: lute
hu: lant

en: mandore
hu: lombardiai mandolin

en: pipa
hu: pípá

en: psaltery
hu: zsolozsma

en: qānūn
hu: kánún

en: shamisen
hu: samiszen

en: sitār
hu: szitár

en: theorbo
hu: teorba

en: strings, plucked - unspecified
hu: húros, pengetős - specializálatlan

en: zither
hu: citera

en: strings, plucked - other
hu: húros, pengetős - egyéb

en: accordion
hu: harmonika

en: celesta
hu: cseleszta

en: clavichord
hu: klavikord

en: claviorgan
hu: claviorgona

en: glockenspiel
hu: harangjáték

en: harmonium
hu: harmónium

en: harpsichord
hu: csembaló

en: organ
hu: orgona

en: plucked string keyboard
hu: pengetős húros billentyűs

en: keyboard - unspecified
hu: billentyűs - specializálatlan

en: keyboard - other
hu: billentyűs - egyéb

en: aeolian bells
hu: eolikus harangok

en: arabian drum
hu: arab dob

en: agogo
hu: agogó

en: anvil
hu: üllő

en: bass drum
hu: nagydob

en: bells
hu: harangok

en: bongos
hu: bongók

en: metal bells plate
hu: fém haranglemez

en: castanets
hu: kasztanyetta

en: chinese cymbals
hu: kínai cintányérok

en: conga
hu: konga

en: chains
hu: láncok

en: dulcimer
hu: cimbalom

en: crash cymbal
hu: beütő cintányér

en: claves
hu: tikfa

en: cowbell
hu: kolomp

en: cymbal
hu: cintányér

en: drum
hu: dob

en: drums
hu: dobok

en: finger cymbals
hu: ujj-cintányérok

en: friction drum
hu: súrlódó dob

en: hammer
hu: kalapács

en: handbell
hu: kézi csengő

en: hi-hat
hu: lábcin

en: jembe
hu: dzsembé

en: jingles
hu: csilingelő csengők

en: lithophone
hu: litofon

en: military drum
hu: katonai dob

en: metallophone
hu: metallofon

en: nail violin
hu: szöghegedű

en: ratchet
hu: kereplő

en: rain stick
hu: esőbot

en: roto-toms
hu: roto-tomok

en: sizzle cymbals
hu: sistergő cintányérok

en: sound-effect instrument
hu: hangeffektus hangszer

en: slit-drum
hu: résdob

en: siren
hu: sziréna

en: sandpaper
hu: csiszolópapír

en: sound sculpture
hu: hangszobor

en: steel drum
hu: stíldob

en: turkish crescent
hu: török félhold

en: tuned gong
hu: hangolt gong

en: triangle
hu: triangulum

en: thunder machine
hu: mennydörgés gép

en: tarol
hu: pergődob

en: tambourine
hu: csörgődob

en: percussion - unspecified
hu: ütőhangszerek - specializálatlan

en: vibraphone
hu: vibrafon

en: wind machine
hu: szélgép

en: woodblocks
hu: fakockák

en: xylorimba
hu: xilorimba

en: xylophone
hu: xilofon

en: percussion - other
hu: ütőhangszerek - egyéb

en: computer
hu: számítógép

en: computerized musical station
hu: számítógépesített zenei állomás

en: computerized tape
hu: számítógépesített szalag

en: electro-acoustic device
hu: elektroakusztikus eszköz

en: live electronic
hu: élő elektronikus

en: multimedial device
hu: multimédiás eszköz

en: oscillator
hu: oszcillátor

en: synthesizer
hu: szintetizátor

en: theremin
hu: teremin

en: electronic - non specified
hu: elektronikus - nem specializált

en: electronic - other
hu: elektronikus - egyéb

en: aeolian harp
hu: eolhárfa

en: barrel organ
hu: verkli

en: bullroarer
hu: bikaordító

en: musical bow
hu: zenei íj

en: musical box
hu: zenedoboz

en: musical clock
hu: zenélő óra

en: glassharmonika
hu: üvegharmonika

en: glass trumpet
hu: üvegtrombita

en: harmonica
hu: szájharmonika

en: hurdy-gurdy
hu: tekerőlant

en: jew's harp
hu: doromb

en: lamellaphone
hu: lamellofon

en: melodica
hu: melodika

en: melodic instrument
hu: dallamhangszer

en: musical saw
hu: zenei fűrész

en: ocarina
hu: okarina ajaksíp

en: polyphonic instrument
hu: többszólamú hangszer

en: player piano
hu: gépzongora

en: rabāb
hu: rubab

en: swanee whistle
hu: swanee síp

en: tuning-fork
hu: hangvilla

en: instrument - non specified
hu: hangszer - nem specializált

en: instrument or voice - non specified
hu: hangszer vagy hang - nem specializált

en: wind instrument
hu: fúvós hangszer

en: other
hu: egyéb

en: children's choir
hu: gyermekkórus

en: men's choir
hu: férfikórus

en: mixed choir
hu: vegyes kórus

en: choir - unspecified
hu: kórus - specializálatlan

en: vocal ensemble
hu: vokális együttes

en: women's choir
hu: női kórus

en: choir - other
hu: kórus - egyéb

en: band
hu: zenekar

en: big band
hu: nagyzenekar

en: brass band
hu: rézfúvós zenekar

en: chamber orchestra
hu: kamarazenekar

en: dance orchestra
hu: tánczenekar

en: full orchestra
hu: szimfonikus zenekar

en: gamelan
hu: gamelán

en: instrumental ensemble
hu: hangszeres együttes

en: vocal and instrumental ensemble
hu: vokális és hangszeres együttes

en: jazz band
hu: jazz zenekar

en: percussion orchestra
hu: ütőhangszeres zenekar

en: ragtime band
hu: ragtime zenekar

en: steel band
hu: stíldob zenekar

en: string orchestra
hu: vonószenekar

en: orchestra - unspecified
hu: zenekarok - specializálatlan

en: wind orchestra
hu: fúvószenekar

en: orchestra - other
hu: zenekar - egyéb

en: choir conductor, chorus master
hu: kóruskarnagy, kórusmester

en: conductor
hu: karmester

en: conductor - other
hu: karmester - további

en: child actor
hu: gyermekszínész

en: silent actor
hu: néma színész

en: actor
hu: színész

en: actress
hu: színésznő

en: dancer
hu: táncos

en: sound engineer
hu: hangmérnök

en: mime
hu: pantomim

[ctx: tessitura]
en: bass
hu: basszus

[ctx: music]
en: one hand
hu: egykezes

[ctx: music]
en: three hands
hu: háromkezes

[ctx: music]
en: four hands
hu: négykezes

[ctx: music]
en: six hands
hu: hatkezes

[ctx: music]
en: eight hands
hu: nyolckezes

[ctx: music]
en: non standard string number
hu: nem szabványos húrszám

en: electric
hu: elektromos

en: electronic
hu: elektronikus

en: antiquity
hu: antikvitás

en: ethnic, traditional
hu: etnikai, tradicionális

en: Not used (deprecated)
hu: Nem használt (elavult)

en: Cancellation reason
hu: Lemondás oka

en: Cancellation date
hu: Lemondás dátuma

en: Date received
hu: Érkezés dátuma

en: Discount
hu: Kedvezmény

en: Budgeted cost, tax excl.
hu: Tervezett költség, adó nélkül

en: Budgeted cost, tax incl.
hu: Tervezett költség, adóval

en: Budgeted cost
hu: Tervezett költség

en: Creation date
hu: Létrehozás dátuma

en: Estimated delivery date
hu: Kiszállítás várható dátuma

en: Invoice ID (internal)
hu: Számla ID (belső)

en: Internal note
hu: Belső jegyzet

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Quantity received
hu: Beérkezett mennyiség

en: Retail price, tax excl.
hu: Kiskereskedelmi ár, adó nélkül

en: Retail price, tax incl.
hu: Kiskereskedelmi ár, adóval

en: Retail price
hu: Kiskereskedelmi ár

en: Not used
hu: Nem használt

en: Statistic 1
hu: Statisztika 1

en: Statistic 2
hu: Statisztika 2

en: Timestamp
hu: Időbélyeg

en: Uncertain price
hu: Bizonytalan ár

en: Actual cost, tax excl.
hu: Tényleges költség, adó nélkül

en: Actual cost, tax incl.
hu: Tényleges költség, adóval

en: Actual cost
hu: Tényleges költség

en: Address
hu: Cím

en: Address 2
hu: Cím 2

en: Alternate contact: Address
hu: Alternatív kapcsolattartó: Cím

en: Alternate contact: Address 2
hu: Alternatív kapcsolattartó: Cím 2

en: Alternate contact: City
hu: Alternatív kapcsolattartó: Város

en: Alternate contact: Country
hu: Alternatív kapcsolattartó: Ország

en: Alternate contact: First name
hu: Alternatív kapcsolattartó: Keresztnév

en: Alternate contact: Phone
hu: Alternatív kapcsolattartó: Telefonszám

en: Alternate contact: State
hu: Alternatív kapcsolattartó: Megye

en: Alternate contact: Surname
hu: Alternatív kapcsolattartó: Vezetéknév

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
hu: Alternatív kapcsolattartó: Irányítószám

en: Authentication method
hu: Hitelesítési módszer

en: Allow auto-renewals
hu: Automatikus meghosszabbítások engedélyezése

en: Alternate address: Address
hu: Alternatív cím: Cím

en: Alternate address: Address 2
hu: Alternatív cím: Cím 2

en: Alternate address: City
hu: Alternatív cím: Város

en: Alternate address: Country
hu: Alternatív cím: Ország

en: Alternate address: Email
hu: Alternatív cím: Email

en: Alternate address: Phone
hu: Alternatív cím: Telefonszám

en: Alternate address: State
hu: Alternatív cím: Megye

en: Alternate address: Street number
hu: Alternatív cím: Házszám

en: Alternate address: Street type
hu: Alternatív cím: Utcatípus

en: Alternate address: ZIP/Postal code
hu: Alternatív cím: Irányítószám

en: Circulation note
hu: Kölcsönzési megjegyzés

en: Borrower number
hu: Olvasó sorszáma

en: Home library
hu: Honkönyvtár

en: Card number
hu: Olvasójegy száma

en: Patron category
hu: Olvasói kategória

en: City
hu: Város

en: Alternate contact: Note
hu: Alternatív kapcsolattartó: Megjegyzés

en: Alternate contact: Title
hu: Alternatív kapcsolattartó: Rang

en: Country
hu: Ország

en: Account renewal date
hu: Fiók megújításának dátuma

en: Registration date
hu: Beiratkozás dátuma

en: Expiry date
hu: Lejárat dátuma

en: Date of birth
hu: Születés dátuma

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Primary email
hu: Elsődleges email

en: Secondary email
hu: Másodlagos email

en: First name
hu: Keresztnév

en: Initials
hu: Monogram

en: Preferred language for notices
hu: Preferált nyelv a megjegyzésekhez

en: Last activity date
hu: Utolsó tevékenység dátuma

en: Number of failed login attempts
hu: Sikertelen bejelentkezési kísérletek száma

en: Middle name
hu: Középső név

en: Other phone
hu: Egyéb telefonszám

en: OPAC note
hu: OPAC megjegyzés

en: Other name
hu: Egyéb név

en: Password expiration date
hu: Jelszó lejárati dátuma

en: Password
hu: Jelszó

en: Primary phone
hu: Elsődleges telefonszám

en: Secondary phone
hu: Másodlagos telefonszám

en: Primary contact method
hu: Elsődleges kapcsolattartási módszer

en: Relationship
hu: Viszony

en: Gender
hu: Neme

en: SMS provider ID (internal)
hu: SMS szolgáltató ID (belső)

en: Mobile phone number
hu: Mobil telefonszám

en: Sort 1
hu: Besorolás 1

en: Sort 2
hu: Besorolás 2

en: State
hu: Megye

en: Street number
hu: Házszám

en: Street type
hu: Utcatípus

en: Surname
hu: Vezetéknév

en: Salutation
hu: Megszólítás

en: Last update date
hu: Utolsó frissítés dátuma

en: Username
hu: Felhasználónév

en: ZIP/Postal code
hu: Irányítószám

en: Barcode
hu: Vonalkód

en: Source of acquisition
hu: Beszerzés forrása

en: Collection
hu: Gyűjtemény

en: Koha normalized classification for sorting
hu: Koha normalizált osztályozás rendezéshez

en: Copy number
hu: Másolat száma

en: Damaged status
hu: Rongálódott

en: Date acquired
hu: Beszerzés dátuma

en: Date last checked out
hu: Utolsó kölcsönzés dátuma

en: Permanent library
hu: Állandó könyvtár

en: Call number
hu: Katalógusszám

en: Lost status
hu: Elveszett

en: Public note
hu: Nyilvános megjegyzés

en: Koha item type
hu: Koha kiadványtípus

en: Shelving location
hu: Olvasótermi részleg

en: Materials specified
hu: Meghatározott anyagok

en: Additional subfields (XML)
hu: További almezők (XML)

en: New status
hu: Új

en: Due date
hu: Határidő

en: Permanent shelving location
hu: Állandó helye a polcon

en: Price
hu: Ár

en: Use restrictions
hu: Használati korlátozások

en: Inventory number
hu: Leltári szám

en: Modification date
hu: Módosítás dátuma

en: Withdrawn status
hu: Bevont

en: Abstract
hu: Kivonat

en: Author
hu: Szerző

en: Framework code
hu: Keretrendszer kódja

en: Notes
hu: Megjegyzések

en: Series title
hu: Sorozat címe

en: Title
hu: Cím

en: Age restriction
hu: Korhatár

en: Biblio-level item type
hu: Biblio-szintű kiadványtípus

en: Number
hu: Szám

en: Number of pages
hu: Oldalak száma

en: Place of publication
hu: Publikáció helye

en: Publication date
hu: Publikáció dátuma

en: Publisher
hu: Kiadó

en: Size
hu: Méret

en: Volume number
hu: Évfolyam száma

en: Volume date
hu: Évfolyam éve

en: Volume information
hu: Évfolyam

en: Library
hu: Könyvtár

en: Statistics date and time
hu: Statisztikák dátum és idő

en: Value
hu: Érték

en: End date
hu: Záró dátum

en: Location
hu: Hely

en: Periodicity
hu: Időszakos

en: Start date
hu: Kezdő dátum

en: Note
hu: Megjegyzés

en: vocal a cappella music
hu: vokális a cappella zene

en: instrumental music
hu: hangszeres zene

en: vocal and instrumental music
hu: vokális és hangszeres zene

en: electroacoustic music
hu: elektroakusztikus zene

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
hu: vegyes médiazene (elektroakusztikus és egyéb média)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
hu: egyéb (pl. hétköznapi tárgyak vagy természetes hangok hangjai)

en: Voices
hu: Hangok

en: Woodwinds
hu: Fafúvósok

en: Brass instruments
hu: Rézfúvós hangszerek

en: Strings, bowed
hu: Húros, vonós

en: Strings, plucked
hu: Húros, pengetős

en: Keyboard
hu: Billentyűs

en: Percussion
hu: Ütőhangszerek

en: Electric / electronic instruments and devices
hu: Elektromos / elektronikus hangszerek és eszközök

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
hu: Vegyes, egyéb, specializálatlan hangszerek

en: Conductors
hu: Karmesterek

en: Choruses
hu: Kórusok

en: Orchestras, ensembles
hu: Zenekarok, együttesek

en: brass instruments
hu: rézfúvós hangszerek

en: choirs
hu: kórusok

en: wind instruments
hu: fúvós hangszerek

en: electro-acoustic instruments
hu: elektroakusztikus hangszerek

en: solo instruments
hu: szóló hangszerek

en: keyboard instruments
hu: billentyűs hangszerek

en: miscellaneous, other instruments
hu: vegyes, egyéb hangszerek

en: orchestras
hu: zenekarok

en: percussion instruments
hu: ütős hangszerek

en: conductors
hu: karmesterek

en: bowed string instruments
hu: vonós húros hangszerek

en: plucked string instruments
hu: pengetős húros hangszerek

en: woodwind instruments
hu: fafúvós hangszerek

en: ensemble instruments
hu: együttes hangszerek

en: Item does not belong to your library
hu: A tétel nem tartozik az ön könyvtárához

en: Unknown reason
hu: Ismeretlen ok

en: Check out
hu: Kölcsönzés

en: Hide SQL code
hu: SQL kód elrejtése

en: Friday
hu: Péntek

en: Monday
hu: Hétfő

en: Saturday
hu: Szombat

en: Sunday
hu: Vasárnap

en: Thursday
hu: Csütörtök

en: Tuesday
hu: Kedd

en: Wednesday
hu: Szerda

[ctx: noun]
en: Filter
hu: Szűrő

en: Elasticsearch is currently disabled.
hu: Elasticsearch jelenleg le van tiltva.

en: Profiles
hu: Profilok

en: Templates
hu: Sablonok

en: template
hu: sablon

en: profile
hu: profil

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
hu: Mégsem

en: hold pending | holds pending
hu[0]: függőben lévő
hu[1]: függőben lévők
