Koha 23.11.08.001 - en to hy-Armn translation catalogue (1811 entries)

en: Overpayment refund
hy-Armn: Գերավճարի վերադարձ

en: Payment
hy-Armn: Վճարում

en: Writeoff
hy-Armn: Դուրս գրիր

en: Forgiven
hy-Armn: Ներված

en: Credit
hy-Armn: Կրեդիտ

en: A discount applied to a patrons fine
hy-Armn: Հաճախորդների տուգանքի համար կիրառվում է զեղչ

en: Refund
hy-Armn: Փոխհատուցում

en: Lost item fee refund
hy-Armn: Կորցրած նյութի վճարի վերադարձ

en: Purchase
hy-Armn: Գնում

en: Cancellation
hy-Armn: Չեղարկում

en: Lost item processing fee refund
hy-Armn: Կորած նյութի վերամշակման վճարի վերադարձ

en: Credit types used in Koha
hy-Armn: Կոհայում օգտագործված կրեդիտի տեսակներ

en: Account creation fee
hy-Armn: Հաշվի ստեղծման վճար

en: Account renewal fee
hy-Armn: Հաշվի թարմացման վճար

en: Article request fee
hy-Armn: Հոդվածի պատվերի վճար

en: Lost item
hy-Armn: Կորած նյութ

en: Manual fee
hy-Armn: Ձեռքով վճար

en: New card fee
hy-Armn: Նոր քարտի վճար

en: Overdue fine
hy-Armn: Ժամկետանցի տուգանք

en: Lost item processing fee
hy-Armn: Կորած նյութի մշակման գին

en: Payment from library to patron
hy-Armn: Վճարում գրադարանից ընթերցողին

en: Rental fee
hy-Armn: Վարձավճար

en: Daily rental fee
hy-Armn: Վարձակալության օրական գումար

en: Renewal of daily rental item
hy-Armn: Օրավարձով տրվող նյութի վարձի թարմացում

en: Renewal of rental item
hy-Armn: Վարձով տրվող նյութի վարձի թարմացում

en: Hold fee
hy-Armn: Պահման գումար

en: Hold waiting too long
hy-Armn: Պահումը սպասում է շատ երկար

en: Credit has been voided
hy-Armn: Կրեդիտը չեղյալ է հայտարարվել

en: Debit types used in Koha
hy-Armn: Կոհայում օգտագործված դեբիտի տեսակներ

en: No
hy-Armn: Ոչ

en: Yes
hy-Armn: Այո

en: Cash
hy-Armn: Կանխիկ

en: Cash via SIP2
hy-Armn: Կանխիկ SIP2 -ով

en: Visa
hy-Armn: Վիզա

en: Creditcard
hy-Armn: Կրեդիտ քարտ

en: Creditcard via SIP2
hy-Armn: Կրեդիտ քարտ via SIP2

en: Every week
hy-Armn: Ամեն շաբաթ

en: Active
hy-Armn: Ակտիվ

en: In negotiation
hy-Armn: Բանակցությունների մեջ

en: Closed
hy-Armn: Փակված

en: Expired
hy-Armn: Ժամկետանց

en: Cancelled
hy-Armn: Չեղյալ արված

en: For review
hy-Armn: Գրախոսման համար

en: Renew
hy-Armn: Թարմացրու

en: Cancel
hy-Armn: Չեղյալ անել

en: ERM librarian
hy-Armn: ERM գրադարանավար

en: Subject specialist
hy-Armn: Խորագրային մասնագետ

en: Local
hy-Armn: Տեղային

en: Consortial
hy-Armn: Կոնսորցիալ

en: National
hy-Armn: Ազգային

en: Alliance
hy-Armn: Դաշինք

en: Not yet active
hy-Armn: Դեռ ակտիվ չէ

en: Rejected
hy-Armn: Մերժված է

en: Controlling
hy-Armn: Վերահսկողություն

en: Future
hy-Armn: Ապագա

en: Historic
hy-Armn: Պատմական

en: Filing cabinet
hy-Armn: Փաստաթղթերի պահարան

en: Cupboard
hy-Armn: Պահարան

en: Complete
hy-Armn: Ավարտված

en: Aggregated full
hy-Armn: Համախմբված լրիվ

en: Abstract and index
hy-Armn: Համառոտագրություն և ցուցիչ

en: E-book
hy-Armn: Էլ-գիրք

en: Mixed content
hy-Armn: Խառը բովանդակություն

en: E-journal
hy-Armn: Էլ-ամսագիր

en: Online reference
hy-Armn: Առցանց տեղեկատու

en: Print
hy-Armn: Տպել

en: Streaming media
hy-Armn: Հոսքային լրատվամիջոցներ

en: Unknown
hy-Armn: Անհայտ

en: Journal
hy-Armn: Ամսագիր

en: Newsletter
hy-Armn: Տեղեկագիր

en: Report
hy-Armn: Հաշվետվություն

en: Proceedings
hy-Armn: Աշխատություններ

en: Website
hy-Armn: Կայք

en: Newspaper
hy-Armn: Թերթ

en: Unspecified
hy-Armn: Չսահմանված

en: Book
hy-Armn: Գիրք

en: Bookseries
hy-Armn: Մատենաշար

en: Database
hy-Armn: Շտեմարան

en: Thesis/Dissertation
hy-Armn: Սեղմագիր/Ատենախոսություն

en: Streaming audio
hy-Armn: Աուդիո հոսք

en: Streaming video
hy-Armn: Տեսա հոսք

en: Audiobook
hy-Armn: Ձայնագիրք

en: PR - Platform master report
hy-Armn: PR - Հարթակի գլխավոր զեկույց (Platform master report)

en: PR_P1 - Platform usage
hy-Armn: PR_P1 - Հարթակի օգտագործում

en: DR - Database master report
hy-Armn: DR - Շտեմարանի գլխավոր զեկույց (Database master report)

en: DR_D1 - Database search and item usage
hy-Armn: DR_D1 - Տվյալների շտեմարանի որոնում և նյութի օգտագործում

en: DR_D2 - Database access denied
hy-Armn: DR_D2 - Մուտքը շտեմարան արգելված է

en: TR - Title master report
hy-Armn: TR - Վերնագրի գլխավոր զեկույց (Title master report)

en: TR_B1 - Book requests (excluding OA_Gold)
hy-Armn: TR_B1 - Գրքերի հարցումներ (բացառությամբ OA_Gold)

en: TR_B2 - Book access denied
hy-Armn: TR_B2 - Մուտքը գիրք արգելված է

en: TR_B3 - Book usage by access type
hy-Armn: TR_B3 - Գրքերի օգտագործումը՝ ըստ մուտքի տեսակի

en: TR_J1 - Journal requests (excluding OA_Gold)
hy-Armn: TR_J1 - Ամսագրի հարցումներ (բացառությամբ OA_Gold-ի)

en: TR_J2 - Journal access denied
hy-Armn: TR_J2 - Մուտքը ամսագիր արգելված է

en: TR_J3 - Journal usage by access type
hy-Armn: TR_J3 - Ամսագրի օգտագործումը ըստ մուտքի տեսակի

en: TR_J4 - Journal requests by YOP(excluding OA_Gold)
hy-Armn: TR_J4 - Ամսագրի հարցումներ YOP-ի կողմից (բացառությամբ OA_Gold-ի)

en: IR - Item master report
hy-Armn: IR - Նյութի գլխավոր հաշվետվություն

en: IR_A1 - Journal article requests
hy-Armn: IR_A1 - Ամսագրային հոդվածի հարցում

en: IR_M1 - Multimedia item requests
hy-Armn: IR_M1 - Մուլտիմեդիա նյութի հարցումներ

en: Searches platform
hy-Armn: Որոնումների հարթակ

en: Total item investigations
hy-Armn: Նյութերի ընդհանուր հետազոտություն

en: Total item requests
hy-Armn: Նյութերի ընդհանուր հարցումները

en: Unique item investigations
hy-Armn: Եզակի նյութի հետաքննություն

en: Unique item requests
hy-Armn: Եզակի նյութի հարցումներ

en: Unique title investigations
hy-Armn: Եզակի վերնագրերի հետաքննություններ

en: Unique title requests
hy-Armn: Եզակի վերնագրի հարցումներ

en: Searches automated
hy-Armn: Որոնումները ավտոմատացված են

en: Searches federated
hy-Armn: Որոնումները միավորված են

en: Searches regular
hy-Armn: Փնտրումներ կանոնավոր

en: No license
hy-Armn: Չկա արտոնագիր

en: Limit exceeded
hy-Armn: Սահմանաչափը գերազանցվել է

en: Admin
hy-Armn: Ադմին

en: Orders
hy-Armn: Պատվերներ

en: Reports
hy-Armn: Հաշվետվություններ

en: Maintenance
hy-Armn: Սպասարկում

en: Outage
hy-Armn: Անջատում

en: Andorra
hy-Armn: Անդորա

en: United Arab Emirates
hy-Armn: Արաբական Միացյալ Էմիրություններ

en: Afghanistan
hy-Armn: Աֆղանստան

en: Antigua & Barbuda
hy-Armn: Անտիգուա և Բարբուդա

en: Anguilla
hy-Armn: Անգուիլա

en: Albania
hy-Armn: Ալբանիա

en: Armenia
hy-Armn: Հայաստան

en: Angola
hy-Armn: Անգոլա

en: Antarctica
hy-Armn: Անտարկտիկա

en: Argentina
hy-Armn: Արգենտինա

en: American Samoa
hy-Armn: Ամերիկյան Սամոա

en: Austria
hy-Armn: Ավստրիա

en: Australia
hy-Armn: Ավստրալիա

en: Aruba
hy-Armn: Արուբա

en: Åland Islands
hy-Armn: Ալանդյան կղզիներ

en: Azerbaijan
hy-Armn: Ադրբեջան

en: Bosnia & Herzegovina
hy-Armn: Բոսնիա և Հերցեգովինա

en: Barbados
hy-Armn: Բարբադոս

en: Bangladesh
hy-Armn: Բանգլադեշ

en: Belgium
hy-Armn: Բելգիա

en: Burkina Faso
hy-Armn: Բուրկինա Ֆասո

en: Bulgaria
hy-Armn: Բուլղարիա

en: Bahrain
hy-Armn: Բահրեյն

en: Burundi
hy-Armn: Բուրունդի

en: Benin
hy-Armn: Բենին

en: St. Barthélemy
hy-Armn: Սուրբ Բարդուղիմեոս

en: Bermuda
hy-Armn: Բերմուդա

en: Brunei
hy-Armn: Բրունեյ

en: Bolivia
hy-Armn: Բոլիվիա

en: Caribbean Netherlands
hy-Armn: Կարիբյան Նիդերլանդեր

en: Brazil
hy-Armn: Բրազիլիա

en: Bahamas
hy-Armn: Բահամներ

en: Bhutan
hy-Armn: Բհութան

en: Bouvet Island
hy-Armn: Բոուվետ կղզի

en: Botswana
hy-Armn: Բոտսվանա

en: Belarus
hy-Armn: Բելառուս

en: Belize
hy-Armn: Բելիզ

en: Canada
hy-Armn: Կանադա

en: Cocos (Keeling) Islands
hy-Armn: Կոկոս (Քելինգ) կղզիներ

en: Congo - Kinshasa
hy-Armn: Կոնգո - Կինշասա

en: Central African Republic
hy-Armn: Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետություն

en: Congo - Brazzaville
hy-Armn: Կոնգո - Բրազավիլ

en: Switzerland
hy-Armn: Շվեյցարիա

en: Côte d’Ivoire
hy-Armn: Փղոսկրի հրվանդան

en: Cook Islands
hy-Armn: Կուկի կղզիներ

en: Chile
hy-Armn: Չիլի

en: Cameroon
hy-Armn: Կամերուն

en: China
hy-Armn: Չինաստան

en: Colombia
hy-Armn: Կոլումբիա

en: Costa Rica
hy-Armn: Կոստա Ռիկա

en: Cuba
hy-Armn: Կուբա

en: Cape Verde
hy-Armn: Կաբո Վերդե

en: Christmas Island
hy-Armn: Սուրբ Ծննդյան կղզի

en: Cyprus
hy-Armn: Կիպրոս

en: Czechia
hy-Armn: Չեխիա

en: Germany
hy-Armn: Գերմանիա

en: Djibouti
hy-Armn: Ջիբութի

en: Denmark
hy-Armn: Դանիա

en: Dominica
hy-Armn: Դոմինիկա

en: Dominican Republic
hy-Armn: Դոմինիկյան Հանրապետություն

en: Algeria
hy-Armn: Ալժիր

en: Ecuador
hy-Armn: Էկվադոր

en: Estonia
hy-Armn: Էստոնիա

en: Egypt
hy-Armn: Եգիպտոս

en: Western Sahara
hy-Armn: Արևմտյան Սահարա

en: Eritrea
hy-Armn: Էրիթերիա

en: Spain
hy-Armn: Իսպանիա

en: Ethiopia
hy-Armn: Եթովպիա

en: Finland
hy-Armn: Ֆինլանդիա

en: Fiji
hy-Armn: Ֆիջի

en: Falkland Islands
hy-Armn: Ֆոլկլենդյան կղզիներ

en: Micronesia
hy-Armn: Միկրոնեզիա

en: Faroe Islands
hy-Armn: Ֆարերյան կղզիներ

en: France
hy-Armn: Ֆրանսիա

en: Gabon
hy-Armn: Գաբոն

en: United Kingdom
hy-Armn: Միացյալ Թագավորություն

en: Grenada
hy-Armn: Գրենադա

en: Georgia
hy-Armn: Վրաստան

en: French Guiana
hy-Armn: Ֆրանսիական Գվիանա

en: Guernsey
hy-Armn: Գերնսի

en: Ghana
hy-Armn: Գանա

en: Gibraltar
hy-Armn: Ջիբլարթար

en: Greenland
hy-Armn: Գրենլանդիա

en: Gambia
hy-Armn: Գամբիա

en: Guinea
hy-Armn: Գվինեա

en: Guadeloupe
hy-Armn: Գվադելուպե

en: Equatorial Guinea
hy-Armn: Հասարակածային Գվինեա

en: Greece
hy-Armn: Հունաստան

en: South Georgia & South Sandwich Islands
hy-Armn: Հարավային Ջորջիա և Հարավային Սենդվիչ կղզիներ

en: Guatemala
hy-Armn: Գվատեմալա

en: Guam
hy-Armn: Գուամ

en: Guinea-Bissau
hy-Armn: Գվինեա-Բիսաու

en: Guyana
hy-Armn: Գայանա

en: Hong Kong
hy-Armn: Հոնգ Կոնգ

en: Heard & McDonald Islands
hy-Armn: Հերդ և Մակդոնալդ կղզիներ

en: Honduras
hy-Armn: Հոնդուրաս

en: Croatia
hy-Armn: Խորվաթիա

en: Haiti
hy-Armn: Հաիթի

en: Hungary
hy-Armn: Հունգարիա

en: Indonesia
hy-Armn: Ինդոնեզիա

en: Ireland
hy-Armn: Իռլանդիա

en: Israel
hy-Armn: Իսրայել

en: Isle of Man
hy-Armn: Մեն կղզի

en: India
hy-Armn: Հնդկաստան

en: British Indian Ocean Territory
hy-Armn: Բրիտանական Հնդկական օվկիանոսի տարածք

en: Iraq
hy-Armn: Իրաք

en: Iran
hy-Armn: Իրան

en: Iceland
hy-Armn: Իսլանդիա

en: Italy
hy-Armn: Իտալիա

en: Jersey
hy-Armn: Ջերսի

en: Jamaica
hy-Armn: Ճամայկա

en: Jordan
hy-Armn: Հորդանան

en: Japan
hy-Armn: Ճապոնիա

en: Kenya
hy-Armn: Քենիա

en: Kyrgyzstan
hy-Armn: Ղրղզստան

en: Cambodia
hy-Armn: Կամբոջա

en: Kiribati
hy-Armn: Կիրիբատի

en: Comoros
hy-Armn: Կոմորներ

en: St. Kitts & Nevis
hy-Armn: Սենթ Քիթս և Նևիս

en: North Korea
hy-Armn: Հյուսիսային Կորեա

en: South Korea
hy-Armn: Հարավային Կորեա

en: Kuwait
hy-Armn: Քուվեյթ

en: Cayman Islands
hy-Armn: Կայմանյան կղզիներ

en: Kazakhstan
hy-Armn: Ղազախստան

en: Laos
hy-Armn: Լաոս

en: Lebanon
hy-Armn: Լիբանան

en: St. Lucia
hy-Armn: Սուրբ Լուչիա

en: Liechtenstein
hy-Armn: Լիխտենշտեյն

en: Sri Lanka
hy-Armn: Շրի Լանկա

en: Liberia
hy-Armn: Լիբերիա

en: Lesotho
hy-Armn: Լեսոթո

en: Lithuania
hy-Armn: Լիտվա

en: Luxembourg
hy-Armn: Լյուքսեմբուրգ

en: Latvia
hy-Armn: Լատվիա

en: Libya
hy-Armn: Լիբիա

en: Morocco
hy-Armn: Մարոկկո

en: Monaco
hy-Armn: Մոնակո

en: Moldova
hy-Armn: Մոլդովա

en: Montenegro
hy-Armn: Մոնտենեգրո

en: St. Martin
hy-Armn: Սուրբ Մարտին

en: Madagascar
hy-Armn: Մադագասկար

en: Marshall Islands
hy-Armn: Մարշալյան կղզիներ

en: North Macedonia
hy-Armn: Հյուսիսային Մակեդոնիա

en: Mali
hy-Armn: Մալի

en: Myanmar (Burma)
hy-Armn: Մյանմար (Բիրմա)

en: Mongolia
hy-Armn: Մոնղոլիա

en: Macao
hy-Armn: Մակաո

en: Northern Mariana Islands
hy-Armn: Հյուսիսային Մարիանյան կղզիներ

en: Martinique
hy-Armn: Մարտինիկ

en: Mauritania
hy-Armn: Մավրիտանիա

en: Montserrat
hy-Armn: Մոնսերատ

en: Malta
hy-Armn: Մալթա

en: Mauritius
hy-Armn: Մավրիկիոս

en: Maldives
hy-Armn: Մալդիվներ

en: Malawi
hy-Armn: Մալավի

en: Mexico
hy-Armn: Մեքսիկա

en: Malaysia
hy-Armn: Մալայզիա

en: Mozambique
hy-Armn: Մոզամբիկ

en: Namibia
hy-Armn: Նամիբիա

en: New Caledonia
hy-Armn: Նոր Կալեդոնիա

en: Niger
hy-Armn: Նիգեր

en: Norfolk Island
hy-Armn: Նորֆոլկ կղզի

en: Nigeria
hy-Armn: Նիգերիա

en: Nicaragua
hy-Armn: Նիկարագուա

en: Netherlands
hy-Armn: Նիդեռլանդներ

en: Norway
hy-Armn: Նորվեգիա

en: Nepal
hy-Armn: Նեպալ

en: Nauru
hy-Armn: Նաուրու

en: New Zealand
hy-Armn: Նոր Զելանդիա

en: Oman
hy-Armn: Օման

en: Panama
hy-Armn: Պանամա

en: Peru
hy-Armn: Պերու

en: French Polynesia
hy-Armn: Ֆրանսիական Պոլինեզիա

en: Papua New Guinea
hy-Armn: Պապուա Նոր Գվինեա

en: Philippines
hy-Armn: Ֆիլիպիններ

en: Pakistan
hy-Armn: Պակիստան

en: Poland
hy-Armn: Լեհաստան

en: St. Pierre & Miquelon
hy-Armn: Սեն Պիեռ և Միկելոն

en: Pitcairn Islands
hy-Armn: Պիտքերն կղզիներ

en: Puerto Rico
hy-Armn: Պուեռտո Ռիկո

en: Palestinian Territories
hy-Armn: Պաղեստինյան տարածքներ

en: Portugal
hy-Armn: Պորտուգալիա

en: Palau
hy-Armn: Պալաու

en: Paraguay
hy-Armn: Պարագվայ

en: Qatar
hy-Armn: Քաթար

en: Romania
hy-Armn: Ռումինիա

en: Serbia
hy-Armn: Սերբիա

en: Russia
hy-Armn: Ռուսաստան

en: Rwanda
hy-Armn: Ռուանդա

en: Saudi Arabia
hy-Armn: Սաուդյան Արաբիա

en: Solomon Islands
hy-Armn: Սողոմոնյան կղզիներ

en: Seychelles
hy-Armn: Սեյշելներ

en: Sudan
hy-Armn: Սուդան

en: Sweden
hy-Armn: Շվեդիա

en: Singapore
hy-Armn: Սինգապուր

en: St. Helena
hy-Armn: Սուրբ Հեղինե

en: Slovenia
hy-Armn: Սլովենիա

en: Svalbard & Jan Mayen
hy-Armn: Սվալբարդ և Յան Մայեն

en: Slovakia
hy-Armn: Սլովակիա

en: Sierra Leone
hy-Armn: Սիերա Լեոնե

en: San Marino
hy-Armn: Սան Մարինո

en: Senegal
hy-Armn: Սենեգալ

en: Somalia
hy-Armn: Սոմալի

en: Suriname
hy-Armn: Սուրինամ

en: South Sudan
hy-Armn: Հարավային Սուդան

en: São Tomé & Príncipe
hy-Armn: Սան Տոմե և Պրինսիպ

en: El Salvador
hy-Armn: Էլ Սալվադոր

en: Sint Maarten
hy-Armn: Սինտ Մարտեն

en: Syria
hy-Armn: Սիրիա

en: Turks & Caicos Islands
hy-Armn: Թերքս և Կայկոս կղզիներ

en: Chad
hy-Armn: Չադ

en: French Southern Territories
hy-Armn: Ֆրանսիական հարավային տարածքներ

en: Togo
hy-Armn: Տոգո

en: Thailand
hy-Armn: Թաիլանդ

en: Tajikistan
hy-Armn: Տաջիկստան

en: Tokelau
hy-Armn: Տոկելաու

en: Timor-Leste
hy-Armn: Թիմոր-Լեստե

en: Turkmenistan
hy-Armn: Թուրքմենստան

en: Tunisia
hy-Armn: Թունիս

en: Tonga
hy-Armn: Տոնգա

en: Turkey
hy-Armn: Թուրքիա

en: Trinidad & Tobago
hy-Armn: Տրինիդադ և Տոբագո

en: Tuvalu
hy-Armn: Տուվալու

en: Taiwan
hy-Armn: Տայվան

en: Tanzania
hy-Armn: Տանզանիա

en: Ukraine
hy-Armn: Ուկրաինա

en: Uganda
hy-Armn: Ուգանդա

en: U.S. Outlying Islands
hy-Armn: ԱՄՆ ծայրամասային կղզիներ

en: United States
hy-Armn: Միացյալ Նահանգներ

en: Uruguay
hy-Armn: Ուրուգվայ

en: Uzbekistan
hy-Armn: Ուզբեկստան

en: Vatican City
hy-Armn: Վատիկան

en: St. Vincent & Grenadines
hy-Armn: Սուրբ Վինսենթ և Գրենադիններ

en: Venezuela
hy-Armn: Վենեսուելա

en: British Virgin Islands
hy-Armn: Բրիտանական Վիրգինյան կղզիներ

en: U.S. Virgin Islands
hy-Armn: ԱՄՆ Վիրջինյան կղզիներ

en: Vietnam
hy-Armn: Վիետնամ

en: Vanuatu
hy-Armn: Վանուատու

en: Wallis & Futuna
hy-Armn: Ուոլիս և Ֆուտունա

en: Samoa
hy-Armn: Սամոա

en: Yemen
hy-Armn: Եմեն

en: South Africa
hy-Armn: Հարավային Աֆրիկա

en: Zambia
hy-Armn: Զամբիա

en: Zimbabwe
hy-Armn: Զիմբաբվե

en: Afar
hy-Armn: Աֆարերեն

en: Abkhazian
hy-Armn: Աբխազերեն

en: Adyghe; Adygei
hy-Armn: Ադիգեյերեն,; Ադիգեյ

en: Afro-Asiatic languages
hy-Armn: Աֆրո-ասիական լեզուներ

en: Afrihili
hy-Armn: Աֆրիհիլի

en: Afrikaans
hy-Armn: Աֆրիկանս

en: Albanian
hy-Armn: Ալբաներեն

en: Aleut
hy-Armn: Ալեուտ

en: Algonquian languages
hy-Armn: Ակգոնյան լեզուներ

en: Southern Altai
hy-Armn: Հարավային Ալթայ

en: Amharic
hy-Armn: Ամհարերեն

en: English, Old (ca.450-1100)
hy-Armn: Անգլերեն, Հին (մոտ. 450-1100)

en: Apache languages
hy-Armn: Ապաչի լեզուներ

en: Arabic
hy-Armn: Արաբերեն

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
hy-Armn: Պաշտոնական արամեերեն (մ.թ.ա. 700-300 թթ.); Կայսերական արամեերեն (մ.թ.ա. 700-300 թթ.)

en: Aragonese
hy-Armn: Արագոներեն

en: Armenian
hy-Armn: Հայերեն

en: Mapudungun; Mapuche
hy-Armn: Մապուդունգուն; Մապուչե

en: Artificial languages
hy-Armn: Արհեստական լեզուներ

en: Assamese
hy-Armn: Ասսամերեն

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
hy-Armn: Աստուրերեն; Բաբել; Լեոներեն; Աստուրլեոնեզ

en: Athapascan languages
hy-Armn: Աթհապասկան լեզուներ

en: Australian languages
hy-Armn: Ավստրալիական լեզուներ

en: Avaric
hy-Armn: Ավարիք

en: Avestan
hy-Armn: Ավեստաերեն

en: Aymara
hy-Armn: Այմարերեն

en: Azerbaijani
hy-Armn: Ադրբեջաներեն

en: Banda languages
hy-Armn: Banda լեզուներ

en: Bamileke languages
hy-Armn: Bamileke լեզուներ

en: Bashkir
hy-Armn: Բաշկիրերեն

en: Bambara
hy-Armn: Բամբարա

en: Balinese
hy-Armn: Բալիական

en: Basque
hy-Armn: Բասկերեն

en: Baltic languages
hy-Armn: Բալթյան լեզուներ

en: Beja; Bedawiyet
hy-Armn: Բեջա; Բեդավեյտ

en: Belarusian
hy-Armn: Բելառուսերեն

en: Bengali
hy-Armn: Բենգալերեն

en: Berber languages
hy-Armn: Բերբերյան լեզուներ

en: Bihari languages
hy-Armn: Բիհարի լեզուներ

en: Bini; Edo
hy-Armn: Բինի, Եդօ

en: Bislama
hy-Armn: Բիսլամա

en: Bantu languages
hy-Armn: Բանտու լեզուներ

en: Bosnian
hy-Armn: Բոսնիերեն

en: Breton
hy-Armn: Բրետոներեն

en: Batak languages
hy-Armn: Բատակ լեզուներ

en: Buriat
hy-Armn: Բուրյաթերեն

en: Buginese
hy-Armn: Բուգինեսե

en: Bulgarian
hy-Armn: Բուլղարերեն

en: Burmese
hy-Armn: Բուրմաերեն

en: Blin; Bilin
hy-Armn: Բլին; Բիլին

en: Central American Indian languages
hy-Armn: Կենտրոնական Ամերիկայի հնդկական լեզուներ

en: Catalan; Valencian
hy-Armn: Կատալաներեն; Վալենսերեն

en: Caucasian languages
hy-Armn: Կովկասյան լեզուներ

en: Celtic languages
hy-Armn: Կելտական լեզուներ

en: Chamorro
hy-Armn: Չամոռոերեն

en: Chechen
hy-Armn: Չեչեներեն

en: Chinese
hy-Armn: Չիներեն

en: Chinook jargon
hy-Armn: Chinook բարբառ

en: Cherokee
hy-Armn: Չերոկի

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
hy-Armn: Եկեղեցական սլավոնական; հին սլավոնական; Եկեղեցական սլավոնական; Հին բուլղարերեն; Հին եկեղեցական սլավոնական

en: Chuvash
hy-Armn: Չուվաշերեն

en: Chamic languages
hy-Armn: Chamic լեզուներ

en: Coptic
hy-Armn: Ղպտերեն

en: Cornish
hy-Armn: Կորներեն

en: Corsican
hy-Armn: Կորսիկերեն

en: Creoles and pidgins, English based
hy-Armn: Կրեոլներ և պիդջիններ, անգլերենի վրա հիմնված

en: Creoles and pidgins, French-based
hy-Armn: Կրեոլներ և պիդջիններ, ֆրանսերենի վրա հիմնված

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
hy-Armn: Կրեոլներ և պիդջիններ, պորտուգալերենի վրա հիմնված

en: Cree
hy-Armn: Քրե

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
hy-Armn: Ղրիմի թաթարերեն; Ղրիմի թուրքերեն

en: Creoles and pidgins
hy-Armn: Կրեոլներ և պիդջիններ

en: Kashubian
hy-Armn: Կաշուբերեն

en: Cushitic languages
hy-Armn: Cushitic լեզուներ

en: Czech
hy-Armn: Չեխերեն

en: Dakota
hy-Armn: Դակոտա

en: Danish
hy-Armn: Դանիերեն

en: Land Dayak languages
hy-Armn: Land Dayak լեզուները

en: Slave (Athapascan)
hy-Armn: Ստրուկ (Աթապասկան)

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
hy-Armn: Դիվեհի; Դհիվեհի; Մալդիվերեն

en: Dravidian languages
hy-Armn: Դրավիդյան լեզուներ

en: Lower Sorbian
hy-Armn: Ներքին Սորբերեն

en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
hy-Armn: Հոլանդերեն, Միջին (մոտ. 1050-1350)

en: Dutch; Flemish
hy-Armn: Հոլանդերեն; Ֆլամանդերեն

en: Dzongkha
hy-Armn: Ձոնգքհա

en: Egyptian (Ancient)
hy-Armn: Եգիպտական (հին)

en: English
hy-Armn: Անգլերեն

en: English, Middle (1100-1500)
hy-Armn: Անգլերեն, Միջին (1100-1500)

en: Esperanto
hy-Armn: Էսպերանտո

en: Estonian
hy-Armn: Էստոներեն

en: Ewe
hy-Armn: Եվե

en: Ewondo
hy-Armn: Ռոնդո

en: Faroese
hy-Armn: Ֆարոերեն

en: Fijian
hy-Armn: Ֆիջիերեն

en: Filipino; Pilipino
hy-Armn: Ֆիլիպիներեն; Pilipino

en: Finnish
hy-Armn: Ֆիններեն

en: Finno-Ugrian languages
hy-Armn: Ֆիննո-Ույգուրական լեզուներ

en: French
hy-Armn: ֆրանսերեն

en: French, Middle (ca.1400-1600)
hy-Armn: Ֆրանսերեն, Միջին (մոտ. 1300-1600)

en: French, Old (842-ca.1400)
hy-Armn: Ֆրանսերեն, Հին (մոտ. 842-1400)

en: Northern Frisian
hy-Armn: Հյուսիսային ֆրիզերեն

en: Eastern Frisian
hy-Armn: Արևելյան Ֆրիսիան

en: Western Frisian
hy-Armn: Արևմտյան ֆրիզ

en: Friulian
hy-Armn: Ֆրիուլյան

en: Germanic languages
hy-Armn: Գերմանախոս լեզուներ

en: Georgian
hy-Armn: Վրացերեն

en: German
hy-Armn: Գերմաներեն

en: Gaelic; Scottish Gaelic
hy-Armn: Գելերեն; Շոտլանդական Գելերեն

en: Irish
hy-Armn: Իռլանդերեն

en: Galician
hy-Armn: Գալիերեն

en: Manx
hy-Armn: Մանքսերեն

en: German, Middle High (ca.1050-1500)
hy-Armn: Գերմաներեն, Միջինից բարձր (մոտ 1050-1500)

en: German, Old High (ca.750-1050)
hy-Armn: Գերմաներեն, հին բարձր (մոտ 750-1050)

en: Gothic
hy-Armn: Գոթերեն

en: Greek, Ancient (to 1453)
hy-Armn: Հուներեն, հին (մինչ 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
hy-Armn: Հուներեն, ժամանակակից (1453- )

en: Guarani
hy-Armn: Գուարանի

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
hy-Armn: Շվեյցարական գերմաներեն; Ալեմանական; Ալզասցի

en: Gujarati
hy-Armn: Գուդջարատի

en: Haitian; Haitian Creole
hy-Armn: Հաիթերեն; Հաիթերեն Կրեոլ

en: Hausa
hy-Armn: Հաուսա

en: Hawaiian
hy-Armn: Հավայան

en: Hebrew
hy-Armn: Եբրայերեն

en: Herero
hy-Armn: Հերերո

en: Hiligaynon
hy-Armn: Հիլիգայնոն

en: Himachali languages; Western Pahari languages
hy-Armn: Հիմաչալերեն լեզուներ; Արևմտյան Պահարի լեզուներ

en: Hindi
hy-Armn: Հինդու

en: Hittite
hy-Armn: Հեթիթերեն

en: Hmong; Mong
hy-Armn: Հմոնգ, Մոնգ

en: Hiri Motu
hy-Armn: Հիրի Մոտու

en: Croatian
hy-Armn: Խորվաթերեն

en: Upper Sorbian
hy-Armn: Վերին Սորբերեն

en: Hungarian
hy-Armn: Հունգարերեն

en: Igbo
hy-Armn: Իգբո

en: Icelandic
hy-Armn: Իսլանդերեն

en: Ido
hy-Armn: Իդոերեն

en: Sichuan Yi; Nuosu
hy-Armn: Սիչուան Յի; Նուոսու

en: Ijo languages
hy-Armn: Ijo լեզուներ

en: Inuktitut
hy-Armn: Ինուկտիտուտ

en: Interlingue; Occidental
hy-Armn: Ինտերլինգուե; Արևմտյան

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
hy-Armn: Ինտերլինգվա (International Auxiliary Language Association)

en: Indic languages
hy-Armn: Բանդա լեզուներ

en: Indonesian
hy-Armn: Ինդոնեզերեն

en: Indo-European languages
hy-Armn: Հնդեվրոպական լեզուներ

en: Ingush
hy-Armn: Ինգուշերեն

en: Inupiaq
hy-Armn: Ինուպիաքերեն

en: Iranian languages
hy-Armn: Իրանյան լեզուներ

en: Iroquoian languages
hy-Armn: Իրոքոյան լեզուներ

en: Italian
hy-Armn: Իտալերեն

en: Javanese
hy-Armn: Ջավաերեն

en: Lojban
hy-Armn: Լոջբան

en: Japanese
hy-Armn: Ճապոներեն

en: Kara-Kalpak
hy-Armn: Կարա-կալպակերեն

en: Kalaallisut; Greenlandic
hy-Armn: Կալաալլիսուտ; Գրենլանդական

en: Kannada
hy-Armn: Կաննադա

en: Karen languages
hy-Armn: Karen լեզուներ

en: Kashmiri
hy-Armn: Քաշմիրերեն

en: Kanuri
hy-Armn: Կանուրի

en: Kazakh
hy-Armn: Ղազախերեն

en: Kabardian
hy-Armn: Կաբարդիներեն

en: Khoisan languages
hy-Armn: Խոյական լեզուներ

en: Central Khmer
hy-Armn: Կենտրոնական Խմեր

en: Kinyarwanda
hy-Armn: Կինյարվանդա

en: Kirghiz; Kyrgyz
hy-Armn: Կիրգիզերեն

en: Konkani
hy-Armn: Կոնկանի

en: Komi
hy-Armn: Կոմիերեն

en: Kongo
hy-Armn: Կոնգո

en: Korean
hy-Armn: Կորեյերեն

en: Karachay-Balkar
hy-Armn: Կարաչայ-բալկարերեն

en: Karelian
hy-Armn: Կարելերեն

en: Kru languages
hy-Armn: Կրու լեզուներ

en: Kurdish
hy-Armn: Քրդերեն

en: Lahnda
hy-Armn: Լահնդա

en: Lamba
hy-Armn: Լամբա

en: Lao
hy-Armn: Լաոերեն

en: Latin
hy-Armn: Լատիներեն

en: Latvian
hy-Armn: Լատվիերեն

en: Lezghian
hy-Armn: Լեզգիերեն

en: Lingala
hy-Armn: Լինգալաերեն

en: Lithuanian
hy-Armn: Լիտվերեն

en: Mongo
hy-Armn: Մոնգո

en: Lozi
hy-Armn: Լոզի

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
hy-Armn: Լյուքսեմբուրգերեն; Letzeburgesch

en: Luba-Katanga
hy-Armn: Լուբա-Կատանգա

en: Ganda
hy-Armn: Գանդա

en: Luiseno
hy-Armn: Լուիսենո

en: Luo (Kenya and Tanzania)
hy-Armn: Լուօ (Քենիա և Տանզանիա)

en: Macedonian
hy-Armn: Մակեդոներեն

en: Marshallese
hy-Armn: Մարշալերեն

en: Maithili
hy-Armn: Մաիտիլիերեն

en: Malayalam
hy-Armn: Մալայալամ

en: Maori
hy-Armn: Մաորի

en: Austronesian languages
hy-Armn: Աուստրոնեզյան լեզուներ

en: Marathi
hy-Armn: Մարատիերեն

en: Masai
hy-Armn: Մասայի

en: Malay
hy-Armn: Մալայերեն

en: Irish, Middle (900-1200)
hy-Armn: Իռլանդական, միջին (900-1200)

en: Uncoded languages
hy-Armn: Չկոդավորված լեզուներ

en: Mon-Khmer languages
hy-Armn: Մոն-խմերերեն լեզուներ

en: Malagasy
hy-Armn: Մալագասիերեն

en: Maltese
hy-Armn: Մալթայերեն

en: Manobo languages
hy-Armn: Manobo լեզուներ

en: Mongolian
hy-Armn: Մոնղոլերեն

en: Mossi
hy-Armn: Մոսսի

en: Multiple languages
hy-Armn: Բազմակի լեզուներ

en: Munda languages
hy-Armn: Մունդա լեզուներ

en: Creek
hy-Armn: Հուներեն

en: Mayan languages
hy-Armn: Mayan լեզուներ

en: Nahuatl languages
hy-Armn: Նահուատլ լեզուներ

en: North American Indian languages
hy-Armn: Հյուսիսային Ամերիկայի հնդկական լեզուներ

en: Neapolitan
hy-Armn: Նեոպոլիտանական

en: Navajo; Navaho
hy-Armn: Նավաջո; Նավախո

en: Ndebele, South; South Ndebele
hy-Armn: Նդեբելե, հարավ; Հարավային Նդեբելե

en: Ndebele, North; North Ndebele
hy-Armn: Նդեբելե, հյուսիս; Հյուսիսային Նդեբելե

en: Ndonga
hy-Armn: Նդոնգա

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
hy-Armn: ցածր Գերմաներեն; ցածր սաքսոնական; գերմաներեն, ցածր; Սաքսոնական, ցածր

en: Nepali
hy-Armn: Նեպալերեն

en: Nepal Bhasa; Newari
hy-Armn: Նեպալ Բհասա; Նեվարի

en: Niger-Kordofanian languages
hy-Armn: Նիգեր-Կորդոֆանյան լեզուներ

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
hy-Armn: Նորվեգերեն Նըյնորսկ; Նըյնորսկ, Նորվեգերեն

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
hy-Armn: Bokmål, Նորվեգերեն; Նորվեգերեն Bokmål

en: Norse, Old
hy-Armn: Նորսե, հին

en: Norwegian
hy-Armn: Նորվեգերեն

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
hy-Armn: Pedi; Sepedi; Հյուսիսային Սոտո

en: Nubian languages
hy-Armn: Նուբիական լեզուներ

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
hy-Armn: Դասական Նյուարի; Հին Նյուարի; Դասական Նեպալ Բհասա

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
hy-Armn: Չիչեվա; Չեվա; Նյանջա

en: Occitan (post 1500)
hy-Armn: Օքսիտան (1500 թ. հետո)

en: Oriya
hy-Armn: Օրիյա

en: Oromo
hy-Armn: Օրոմո

en: Ossetian; Ossetic
hy-Armn: Օսերեն; Օսետիկ

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
hy-Armn: Թուրքերեն, Օսմաներեն (1500-1928)

en: Otomian languages
hy-Armn: Օտոմական լեզուներ

en: Papuan languages
hy-Armn: Պապուական լեզուներ

en: Pahlavi
hy-Armn: Պահլավերեն

en: Panjabi; Punjabi
hy-Armn: Փանջաբի; փենջաբերեն

en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
hy-Armn: Հին պարսկերեն (մոտ. 600-400 մ․թ․ա)

en: Persian
hy-Armn: Պարսկերեն

en: Philippine languages
hy-Armn: Ֆիլիպինյան լեզուներ

en: Pali
hy-Armn: Փալիերեն

en: Polish
hy-Armn: Լեհերեն

en: Portuguese
hy-Armn: Պորտուգալերեն

en: Prakrit languages
hy-Armn: Prakrit լեզուներ

en: Provençal, Old (to 1500);Occitan, Old (to 1500)
hy-Armn: Պրովանսալ, Հին (մինչև 1500); Օքսիտաներեն, Հին (մինչև 1500)

en: Pushto; Pashto
hy-Armn: Պուշտո; փուշթու

en: Reserved for local use
hy-Armn: Պահպանված է տեղական օգտագործման համար

en: Quechua
hy-Armn: Քուեչուա

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
hy-Armn: Ռարոտոնգան; Կուկի կղզիներ Մաորի

en: Romance languages
hy-Armn: Ռոմանական լեզուներ

en: Romansh
hy-Armn: Ռոմանշ

en: Romany
hy-Armn: Ռոմանի

en: Romanian; Moldavian; Moldovan
hy-Armn: Ռումիներեն; Մոլդովերեն; Մոլդովական

en: Rundi
hy-Armn: Ռունդիերեն

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
hy-Armn: Արումերեն; Արումանյան; Մակեդոնա-ռումիներեն

en: Russian
hy-Armn: Ռուսերեն

en: Sango
hy-Armn: Սանգո

en: Yakut
hy-Armn: Յակուտերեն

en: South American Indian languages
hy-Armn: Հարավ Ամերիկյան հնդկական լեզուներ

en: Salishan languages
hy-Armn: Սալիշյան լեզուներ

en: Sanskrit
hy-Armn: Սանսկրիտ

en: Sicilian
hy-Armn: Սիցիլիական

en: Semitic languages
hy-Armn: Սեմական լեզուներ

en: Irish, Old (to 900)
hy-Armn: Իռլանդերեն, հին (մինչ 900)

en: Sign Languages
hy-Armn: Ժեստերի լեզուներ

en: Sinhala; Sinhalese
hy-Armn: Սինհալա; սինհալերեն

en: Siouan languages
hy-Armn: Սիուան լեզուներ

en: Sino-Tibetan languages
hy-Armn: Չին-տիբեթական լեզուներ

en: Slavic languages
hy-Armn: Սլավոնական լեզուներ

en: Slovak
hy-Armn: Սլովակերեն

en: Slovenian
hy-Armn: Սլովեներեն

en: Southern Sami
hy-Armn: Հարավային Սամի

en: Northern Sami
hy-Armn: Հյուսիսային Սամի

en: Sami languages
hy-Armn: Սամի լեզուներ

en: Samoan
hy-Armn: Սամոերեն

en: Shona
hy-Armn: Շոնաերեն

en: Sindhi
hy-Armn: Սինդհի

en: Somali
hy-Armn: Սոմալիերեն

en: Songhai languages
hy-Armn: Սոնգհաի լեզուներ

en: Sotho, Southern
hy-Armn: Սոթո, հարավային

en: Spanish; Castilian
hy-Armn: Իսպաներեն; կաստիլյան

en: Sardinian
hy-Armn: Սարդիներեն

en: Sranan Tongo
hy-Armn: Սրանան Տոնգո

en: Serbian
hy-Armn: Սերբերեն

en: Nilo-Saharan languages
hy-Armn: Նեղոսա-սահարական լեզուներ

en: Swati
hy-Armn: Սվազիլերեն

en: Sundanese
hy-Armn: Սունդաներեն

en: Swahili
hy-Armn: Սվահիլի

en: Swedish
hy-Armn: Շվեդերեն

en: Classical Syriac
hy-Armn: Դասական Սիրիական

en: Syriac
hy-Armn: Սիրիական

en: Tahitian
hy-Armn: Թահիթիերեն

en: Tai languages
hy-Armn: Տայի լեզուներ

en: Tamil
hy-Armn: Թամիլ

en: Tatar
hy-Armn: Թաթարերեն

en: Telugu
hy-Armn: Թելուգու

en: Timne
hy-Armn: Թիմնե

en: Tereno
hy-Armn: Տերենո

en: Tajik
hy-Armn: Տաջիկերեն

en: Tagalog
hy-Armn: Տագալական

en: Thai
hy-Armn: Թայի

en: Tibetan
hy-Armn: Տիբեթերեն

en: Tigre
hy-Armn: Տիգրե

en: Tigrinya
hy-Armn: Տիգրինյա

en: Tonga (Tonga Islands)
hy-Armn: Տոնգա (Տոնգա կղզիներ)

en: Tswana
hy-Armn: Ցուանաերեն

en: Tsonga
hy-Armn: Ցոնգաերեն

en: Turkmen
hy-Armn: Թուրքմեներեն

en: Tupi languages
hy-Armn: Տուպի լեզուներ

en: Turkish
hy-Armn: Թուրքերեն

en: Altaic languages
hy-Armn: Ալթայական լեզուներ

en: Twi
hy-Armn: Տվի

en: Udmurt
hy-Armn: Ուդմուրտերեն

en: Uighur; Uyghur
hy-Armn: Ուիգհուր; Ույգուր

en: Ukrainian
hy-Armn: Ուկրաիներեն

en: Undetermined
hy-Armn: Անորոշ

en: Urdu
hy-Armn: Ուրդու

en: Uzbek
hy-Armn: Ուզբեկերեն

en: Vai
hy-Armn: Վաի

en: Venda
hy-Armn: Վենդաերեն

en: Vietnamese
hy-Armn: Վիետնամերեն

en: Volapük
hy-Armn: Վոլապուկ

en: Wakashan languages
hy-Armn: Վակաշան լեզուներ

en: Wolaitta; Wolaytta
hy-Armn: Վոլաիտտա, Վոլայտտա

en: Washo
hy-Armn: Վաշո

en: Welsh
hy-Armn: Ուելսերեն

en: Sorbian languages
hy-Armn: Սորբիերեն լեզուներ

en: Walloon
hy-Armn: Վալոներեն

en: Wolof
hy-Armn: Վոլոֆերեն

en: Kalmyk; Oirat
hy-Armn: Կալմիկ; Օիրատ

en: Xhosa
hy-Armn: Խոշա

en: Yao
hy-Armn: Յաո

en: Yiddish
hy-Armn: Իդիշ

en: Yoruba
hy-Armn: Յորուբա

en: Yupik languages
hy-Armn: Յուպիկ լեզուներ

en: Standard Moroccan Tamazight
hy-Armn: Ստանդարտ մարոկկյան թամազայթ

en: Zhuang; Chuang
hy-Armn: Ժուանգ; Չուանգ

en: Zande languages
hy-Armn: Զանդե լեզուներ

en: Zulu
hy-Armn: Զուլուերեն

en: No linguistic content; Not applicable
hy-Armn: Չկա լեզվական բովանդակություն; Ոչ կիրառելի

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
hy-Armn: Զազա; Դիմիլի; Դիմլի; Կիրդկի; Կիրմանջկի; Զազակի

en: Undetermined function
hy-Armn: Անորոշ գործառույթ

en: Actor
hy-Armn: Դերակատար

en: Adapter
hy-Armn: Ադապտացիա

en: Agency making a reproduction available
hy-Armn: Վերարտադրությունը հասանելի դարձնող գործակալություն

en: Animator
hy-Armn: Նկարիչ մուլտիպլիկատոր

en: Annotator
hy-Armn: Աննոտացիա կազմող

en: Arranger
hy-Armn: Գործիքավորող

en: Artist
hy-Armn: Արտիստ

en: Assignee
hy-Armn: Հանձնարարող

en: Associated name
hy-Armn: Կապակցված անուն

en: Author, attributed
hy-Armn: Հեղինակ, վերագրված

en: Auctioneer
hy-Armn: Աճուրդավար

en: Author
hy-Armn: Հեղինակ

en: Author in quotations or text extracts
hy-Armn: Հեղինակ՝ մեջբերումներով կամ տեքստային քաղվածքներով

en: Author of afterword, postface, colophon, etc.
hy-Armn: Վերջաբանի, վերջնագրի կոլոֆոնի և այլն հեղինակ.

en: Author of introduction, etc.
hy-Armn: Ներածության հեղինակ, այլն.

en: Author of dialogue
hy-Armn: Երկխոսության հեղինակ

en: Bibliographic antecedent
hy-Armn: Մատենագիտական ենթադրյալ

en: Binder an agent who binds an item.
hy-Armn: Կազմարար-գործակալ, ով կազմում է նյութը:

en: Binding designer
hy-Armn: Կազմի նախագծող

en: Book designer
hy-Armn: Գրքի նախագծող

en: Bookjacket designer
hy-Armn: Գրքի բաճկոնի նախագծող

en: Bookplate designer
hy-Armn: Գրքի երեսի նախագծող

en: Bookseller
hy-Armn: Գրավաճառ

en: Calligrapher
hy-Armn: Ձեռքով գրող

en: Cartographer
hy-Armn: Քարտեզագրող

en: Censor
hy-Armn: Գրաքննիչ

en: Choral director
hy-Armn: Երգչախմբային ղեկավար

en: Choreographer
hy-Armn: Խորեոգրաֆ

en: Circus performer
hy-Armn: Կրկեսի դերասան

en: Collaborator
hy-Armn: Համագործակցող

en: Collector of field material
hy-Armn: Դաշտային նյութեր հավաքող

en: Comedian
hy-Armn: Կոմեդիան

en: Commentator
hy-Armn: Հաղորդավար

en: Commentator for written text
hy-Armn: Գրավոր տեքստի հաղորդավար

en: Compiler
hy-Armn: Ձևավորող

en: Composer
hy-Armn: Կոմպոզիտոր

en: Composer of adapted work
hy-Armn: Հարմարեցված ստեղծագործության հավաքող

en: Composer of main musical work
hy-Armn: Հիմնական երաժշտական աշխատանքի ձևավորող

en: Compositor
hy-Armn: Կոմպոզիտոր

en: Conceptor
hy-Armn: Կոնցեպտի հեղինակ

en: Conductor
hy-Armn: Դիրիժոր

en: Consultant to a project
hy-Armn: Նախագծի խորհրդական

en: Continuator
hy-Armn: Շարունակող

en: Copyright holder
hy-Armn: Հեղինակային իրավունքի կրող

en: Corrector
hy-Armn: Սրբագրիչ

en: Curator of an exhibition
hy-Armn: Ցուցահանդեսի համադրող

en: Dancer
hy-Armn: Պարող

en: Dedicatee
hy-Armn: Նվիրյալ

en: Dedicator
hy-Armn: Նվիրաբերող

en: Degree-grantor
hy-Armn: Կոչում շնորհող

en: Director
hy-Armn: Տնօրեն

en: Disc jockey
hy-Armn: Դիսկ ժոկեյ

en: Dissertant
hy-Armn: Ատենախոս

en: Distributor
hy-Armn: Բաշխող

en: Donor
hy-Armn: Նվիրատու

en: Dubious author
hy-Armn: Կասկածելի հեղինակ

en: Editor
hy-Armn: Խմբագիր

en: Engraver
hy-Armn: Փորագրող

en: Epitomator
hy-Armn: Էպիտոմատոր

en: Etcher
hy-Armn: Օֆորտիստ

en: Expert
hy-Armn: Փորձագետ

en: Film editor
hy-Armn: Ֆիլմի խմբագիր

en: Forger
hy-Armn: Կեղծել

en: Former Attributed author
hy-Armn: Նախկին վերագրված հեղինակ

en: Former attributed author
hy-Armn: Նախկին վերագրված հեղինակ

en: Former owner
hy-Armn: Նախորդ տեր

en: Founder
hy-Armn: Հիմնադիր

en: Funder
hy-Armn: Հիմնադիր

en: Game designer
hy-Armn: Խաղի դիզայներ

en: Glossator
hy-Armn: Գլոսսատոր

en: Graphic technician
hy-Armn: Գրաֆիկայի մասնագետ

en: Honoree
hy-Armn: Պատվավոր

en: Illuminator
hy-Armn: Լուսարար

en: Illustrator
hy-Armn: Նկարազարդող

en: Impresario
hy-Armn: Իմպրեսարիո

en: Inscriber
hy-Armn: Գրիչ

en: Interviewee
hy-Armn: Հարցազրույց տվող

en: Interviewer
hy-Armn: Հարցազրույց վերցնող

en: Issuing body
hy-Armn: Տրամադրող մարմին

en: Librettist
hy-Armn: Լիբրետիստ

en: Licensee
hy-Armn: Արտոնագիր

en: Licensor
hy-Armn: Արտոնվող

en: Lithographer
hy-Armn: Լիտոգրաֆիստ

en: Lyricist
hy-Armn: Արձակագիր

en: Metal-engraver
hy-Armn: Մետաղի վրա փորագրող

en: Mime artist
hy-Armn: Մնջախաղի դերասան

en: Monitor
hy-Armn: Մոնիտոր

en: Musician
hy-Armn: Երաժիշտ

en: Narrator
hy-Armn: Պատմող

en: Notary
hy-Armn: Նոտար

en: Opponent
hy-Armn: Ընդդիմախոս

en: Organiser
hy-Armn: Կազմակերպիչ

en: Originator
hy-Armn: Նախապատճառ

en: Other
hy-Armn: Այլ

en: Papermaker
hy-Armn: Թուղթ պատրաստող

en: Patent applicant
hy-Armn: Արտոնագրի դիմող

en: Patent inventor
hy-Armn: Արտոնագրի գյուտարար

en: Patentee
hy-Armn: Արտոնագիր

en: Performer
hy-Armn: Կատարող

en: Performer of research
hy-Armn: Հետազոտության կատարող

en: Photographer
hy-Armn: Լուսանկարող

en: Presenter
hy-Armn: Ներկայացնող

en: Printer
hy-Armn: Տպիչ

en: Printer of plates
hy-Armn: Ափսեների տպագրող

en: Producer
hy-Armn: Թողարկող

en: Proof-reader
hy-Armn: Սրբագրիչ

en: Publisher
hy-Armn: Հրատարակիչ

en: Publishing director
hy-Armn: Հրատարակության տնօրեն

en: Puppeteer
hy-Armn: Տիկնիկների դերասան

en: Recipient of letters
hy-Armn: Նամակների ստացող

en: Record producer
hy-Armn: Գրանցման թողարկող

en: Recording engineer
hy-Armn: Ձայնագրման ճարտարագետ

en: Remixer
hy-Armn: Ռեմիքսեր

en: Research team head
hy-Armn: Հետազոտական խմբի ղեկավար

en: Research team member
hy-Armn: Հետազոտական խմբի անդամ

en: Reviewer
hy-Armn: Գրախոսող

en: Restorationist
hy-Armn: Վերականգնող

en: Rubricator
hy-Armn: Ռուբրիկատոր

en: Scenarist
hy-Armn: Սցենարիստ

en: Scientific advisor
hy-Armn: Գիտական ղեկավար

en: Scribe
hy-Armn: Արտագրող

en: Sculptor
hy-Armn: Քանդակագործ

en: Secretary
hy-Armn: Քարտուղարություն

en: Signer
hy-Armn: Ստորագրող

en: Singer
hy-Armn: Երգիչ

en: Sponsor
hy-Armn: Հովանավոր

en: Standards body
hy-Armn: Ստանդարտների մարմին

en: Stunt performer
hy-Armn: Կասկադյոր կատարող

en: Thesis advisor
hy-Armn: Թեզի ղեկավար

en: Translator
hy-Armn: Թարգմանիչ

en: Transliterator
hy-Armn: Տառադարձիչ

en: Type designer
hy-Armn: Տեսակի նախագծող

en: Typographer
hy-Armn: Տպագրիչ

en: Vendor
hy-Armn: Մատակարար

en: Vocalist
hy-Armn: Վոկալիստ

en: Wood-engraver
hy-Armn: Փայտի վրա փորագրող

en: Writer of accompanying material
hy-Armn: Ուղեկցող նյութի գրող

en: Default Koha system authorised values
hy-Armn: Koha համակարգի թույլատրելի լռակյաց արժեքներ

en: Default filing rules for DDC
hy-Armn: ԴՏՀ-ի համար լրացման լռակյաց օրենքներ

en: Default filing rules for LCC
hy-Armn: ԿԳԴ-ի համար լրացման լռակյաց օրենքներ

en: Generic call number filing rules
hy-Armn: Ընդհանուր դասիչների լրացման ընդհանուր կանոններ

en: Dewey Decimal Classification
hy-Armn: Դյուի Տասնորդական Դասակարգիչ

en: Library of Congress Classification
hy-Armn: Կոնգրեսի գրադարանի դասակարգում

en: Universal Decimal Classification
hy-Armn: Հաընդհանուր Տասնորդական Դասակարգիչ

en: SuDoc Classification (U.S. GPO)
hy-Armn: SuDoc դասակարգում (U.S. GPO)

en: ANSCR (Sound Recordings)
hy-Armn: ANSCR (Երաժշտական ձայնագրություններ)

en: Other/Generic Classification Scheme
hy-Armn: Այլ/Ընդհանուր դասակարգման սխեմա

en: Default splitting rules for DDC
hy-Armn: ԴՏՀ-ի համար բաժանման օրենքներ

en: Default splitting rules for LCC
hy-Armn: ԿԳԴ-ի համար բաժանման օրենքներ

en: Generic call number splitting rules
hy-Armn: Ընդհանուր դասիչների բաժանման կանոններ

en: Default classification sources and filing rules for Koha.
hy-Armn: Դասակարգման լռակյաց աղբյուրները և Կոհայի համար լրացման օրենքները:

en: ILL batch statuses used in Koha
hy-Armn: ՄԳԲ խմբաքանակի կարգավիճակներ, որոնք օգտագործվում են Կոհայում

en: Default Koha system patron restriction types
hy-Armn: Կոհա համակարգի ընթերցողների սահմանափակման կանխադրված տեսակները

en: Sample frequencies for subscriptions
hy-Armn: Բաժանորդագրության հաճախականությունների նմուշներ

en: 2/day
hy-Armn: 2/օր

en: 1/day
hy-Armn: 1/օր

en: 3/week
hy-Armn: 3/շաբաթ

en: 1/week
hy-Armn: 1/շաբաթ

en: 1/2 weeks
hy-Armn: 1/2 շաբաթ

en: 1/3 weeks
hy-Armn: 1/3 շաբաթ

en: 1/month
hy-Armn: 1/ամիս

en: 1/2 months
hy-Armn: 1/2 ամիս

en: 1/3 months
hy-Armn: 1/3 ամիս

en: 2/year
hy-Armn: 2/տարի

en: 1/year
hy-Armn: 1/տարի

en: 1/2 year
hy-Armn: 1/2 տարի

en: Irregular
hy-Armn: Անկանոն

en: Sample notices
hy-Armn: Ծանուցումների նմուշներ

en: Notification on receiving
hy-Armn: Հայտարարություն ստացման մասին

en: Order received
hy-Armn: Պատվերը ստացված է

en: Catalog concern acknowledgment
hy-Armn: Քարտարանի մտահոգության ճանաչում

en: Concern acknowledgement
hy-Armn: Մտահոգության հաստատում

en: Catalog concern resolved
hy-Armn: Քարտարանի մտահոգությունը լուծված է

en: Concern resolved
hy-Armn: Մտահոգությունը լուծված է

en: Catalog concern updated
hy-Armn: Քարտարանի մտահոգությունը թարմացված է

en: Concern updated
hy-Armn: Մտահոգությունը թարմացված է

en: Catalog concern reported
hy-Armn: Քարտարանի մտահոգության հաղորդում

en: Concern notification
hy-Armn: Մտահոգության ծանուցում

en: Account payment
hy-Armn: Հաշվի վճար

en: Account fee
hy-Armn: Հաշվի վճար

en: Account writeoff
hy-Armn: Հաշիվը դուրս գրվեց

en: Article request - canceled
hy-Armn: Հոդվածի հարցում - չեղարկել

en: Article request canceled
hy-Armn: Հոդվածի հարցումը չեղարկվել է

en: Article request - completed
hy-Armn: Հոդվածի հարցում - կատարված

en: Article request completed
hy-Armn: Հոդվածի հարցումը կատարված է

en: Article request - pending
hy-Armn: Հոդվածի հարցում - սպասում է

en: Pending article request
hy-Armn: Սպասվող հոդվածի հարցում

en: Article request - new
hy-Armn: Հոդվածի հարցում - նոր

en: Article request received
hy-Armn: Հոդվածի հարցումը ստացված է

en: Article request - processing
hy-Armn: Հոդվածի հարցում - կատարվում է

en: Article request processing
hy-Armn: Հոդվածի հարցումը կատարվում է

en: Article request
hy-Armn: Հոդվածի հարցում

en: Article request - print slip
hy-Armn: Հոդվածի հարցում - տպել թերթիկը

en: Check-ins
hy-Armn: Հետ Ընդունումներ

en: Item check-in (digest)
hy-Armn: Նյութի հետ ընդունում (ամփոփ)

en: Checkouts
hy-Armn: Դուրս տրումներ

en: Item check-out (digest)
hy-Armn: Նյութի դուրս տրում (ամփոփ)

en: Checkout note
hy-Armn: Դուրս տրման նշում

en: Checkout note on item set by patron
hy-Armn: Ընթերցողի կողմից նյութի վրա սահմանված դուրս տրման նշում

en: Item due reminder
hy-Armn: Նյութի վերադարձի հիշեցում

en: Item due reminder (digest)
hy-Armn: Նյութի վերադարձի հիշեցում (ամփոփ)

en: Hold slip
hy-Armn: Պահման կտրոնը

en: Issue quick slip
hy-Armn: Տրման արագ կտրոն

en: Issue slip
hy-Armn: Տրման կտրոն

en: Item overdue
hy-Armn: Նյութը ժամկետանց է

en: Overdue notice
hy-Armn: Ժամկետանցի ծանուցում

en: Overdues slip
hy-Armn: Ժամկետանցի թերթիկ

en: Advance notice of item due
hy-Armn: Նյութի վերադարձի նախնական ծանուցում

en: Advance notice of item due (digest)
hy-Armn: Նյութի վերադարձի նախնական ծանուցում (ամփոփագիր)

en: Item renewals
hy-Armn: Նյութի թարմացումներ

en: Stock rotation report
hy-Armn: Բորսայի շրջանառության հաշվետվություն

en: Stock rotation slip
hy-Armn: Բորսայի շրջանառության թերթիկ

en: Transfer slip
hy-Armn: Փոխանցման թերթիկ

en: Acquisition claim
hy-Armn: Համալրման հայց

en: Item not received
hy-Armn: Նյութը չի ստացվել

en: ILL request ready for pickup
hy-Armn: ՄԳԲ հարցումը պատրաստ է ստանալու համար

en: Interlibrary loan request ready for pickup
hy-Armn: Միջգրադարանային բաժնույթի հարցումը պատրաստ է ստացման համար

en: ILL request unavailable
hy-Armn: ՄԳԲ հարցումը անհասանելի է

en: Interlibrary loan request unavailable
hy-Armn: Միջգրադարանային բաժնույթի հարցումը անհասանելի է

en: ILL request cancelled
hy-Armn: ՄԳԲ հարցումը չեղարկվել է

en: Interlibrary loan request cancelled
hy-Armn: Միջգրադարանային բաժնույթի հարցումը չեղարկվել է

en: ILL request modified
hy-Armn: ՄԳԲ հարցումը ձևափոխվել է

en: Interlibrary loan request modified
hy-Armn: Միջգրադարանային բաժնույթի հարցումը ձևափոխվել է

en: ILL request to partners
hy-Armn: ՄԳԲ հարցում այցելուներին

en: Interlibrary loan request to partners
hy-Armn: Միջգրադարանային բաժնույթի հարցում գործընկերներին

en: ILL request update
hy-Armn: ՄԳԲ հարցման թարմացում

en: Interlibrary loan request update
hy-Armn: Միջգրադարանային բաժնույթի հարցման թարմացում

en: Discharge confirmation
hy-Armn: Լիցքաթափեք հաստատումը

en: Discharge for <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>
hy-Armn: Լիցքաթափեք <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>

en: Account expiration
hy-Armn: Հաշվի ժամկետը լրանում է

en: Account renewal
hy-Armn: Հաշվի թարմացում

en: OPAC self-registration verification email
hy-Armn: ՀՕԱՔ ինքնագրանցման հավաստիացման էլ․ նամակ

en: Verify your account
hy-Armn: Վավերացրեք Ձեր հաշիվը

en: Library account password change notification
hy-Armn: Գրադարանի հաշվի գաղտնաբառը փոխելու ծանուցում

en: Notification of password change
hy-Armn: Ծանուցում գաղտնաբառի փոփոխության մասին

en: Koha password recovery
hy-Armn: Կոհայի գաղտնաբառի վերականգնում

en: Online password reset
hy-Armn: Գաղտնաբառի առցանց վերագրում

en: Koha password reset
hy-Armn: Կոհայի գաղտնաբառի վերակայում

en: Notification about an accepted share
hy-Armn: Հայտարարություն ընդունված կիսման մասին

en: Share on list <<listname>> accepted
hy-Armn: <<listname>> Ցուցակի կիսումը ընդունված է

en: Invitation for sharing a list
hy-Armn: Ցուցակը կիսելու հրավեր

en: Share list <<listname>>
hy-Armn: Կիսիր ցուցակը <<listname>>

en: Welcome notice
hy-Armn: Ողջույնի ծանուցում

en: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Welcome to [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Welcome to the library[% END %]
hy-Armn: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Բարի գալուստ [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Բարի գալուստ գրադարան[% END %]

en: Two-authentication token
hy-Armn: Երկնույնականացման նշան

en: two-authentication step token
hy-Armn: Երկնույնականացման քայլով նշան

en: Account balance slip
hy-Armn: Հաշվի մնացորդի կտրոն

en: Account summary for [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]
hy-Armn: Հաշվի ամփոփում սրա համար [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]

en: Acquisition order
hy-Armn: Համալրման պատվեր

en: Order
hy-Armn: Պատվեր

en: Point of sale receipt
hy-Armn: Վաճառքի ստացականի կետ

en: Receipt
hy-Armn: Ստացական

en: Hold has been cancelled
hy-Armn: Պահումը չեղարկված է

en: Hold available for pickup
hy-Armn: Պահումը հասանելի է վերցնելու համար

en: Hold available for pickup at <<branches.branchname>>
hy-Armn: Պահումը հասանելի է վերցնելու համար <<branches.branchname>> -ից

en: Hold(s) available for pickup
hy-Armn: Պահում(ներ)ը հասանելի է/են վերցնելու համար

en: Hold available for pickup (print notice)
hy-Armn: Պահումը հասանելի է վերցնելու համար (տպած ծանուցում)

en: Hold placed on item
hy-Armn: Նյութի վրա պահում է դրված

en: Canceled hold available for different patron
hy-Armn: Չեղարկված պահումը հասանելի է տարբեր ընթերցողների համար

en: Waiting hold reminder
hy-Armn: Սպասում է վերադարձի հիշեցմանը

en: You have waiting holds.
hy-Armn: Դուք ունեք սպասող պահումներ։

en: New curbside pickup
hy-Armn: Մայթեզրի նոր վերցնում

en: You have scheduled a curbside pickup for [% branch.branchname %]
hy-Armn: Դուք պլանավորել եք մայթեզրի ստացում սրա համար [% branch.branchname %]

en: New serial issue
hy-Armn: Պարբերականի նոր համար

en: New serial issue is now available
hy-Armn: Պարբերականի նոր համարը արդեն հասանելի է

en: Purchase suggestion accepted
hy-Armn: Գնման առաջարկն ընդունվեց

en: Suggestion accepted
hy-Armn: Առաջարկությունը ընդունված է

en: Suggested purchase available
hy-Armn: Առաջարկված գնումը հասանելի է

en: Suggestion available
hy-Armn: Առաջարկությունը հասանելի է

en: New suggestion
hy-Armn: Նոր առաջարկ

en: Suggested item ordered
hy-Armn: Առաջարկված նյութը պատվիրված է

en: Suggestion ordered
hy-Armn: Առաջարկությունը պատվիրված է

en: Purchase suggestion declined
hy-Armn: Գնման առաջարկը մերժվեց

en: Suggestion rejected
hy-Armn: Առաջարկությունը մերժված է

en: A suggestion is ready to be processed
hy-Armn: Նոր առաջարկը պատրաստ է կատարման

en: Notify fund owner
hy-Armn: Տեղեկացրու դրամագլխի տիրոջը

en: A suggestion has been assigned to you
hy-Armn: Ձեզ նոր առաջարկ արվեց

en: Notify manager of a suggestion
hy-Armn: Տեղեկացրու առաջարկի կառավարիչին

en: OPAC problem report
hy-Armn: ՀՕԱՔ խնդրի հաշվետվություն

en: Automatic renewal notice
hy-Armn: Թարմացումների ինքնաշխատ ծանուցում

en: Notification of automatic renewal
hy-Armn: Հայտարարություն ինքնաշխատ թարմացման մասին

en: Checkin slip
hy-Armn: Հետ ընդունման կտրոն

en: Overdue item fine description
hy-Armn: Ժամկետանց նյութի տուգանքի նկարագրություն

en: Auto renewals (Digest)
hy-Armn: Ինքնաթարմացումներ (ամփոփագիր)

en: Notification on auto renewals
hy-Armn: Հայտարարություն ինքնաշխատ թարմացումների մասին

en: Notification to return a recalled item
hy-Armn: Հայտարարություն հետ կանչված նյութի վերադարձի մասին

en: Recalled item awaiting pickup
hy-Armn: Հետ կանչված նյութը սպասում է վերցնելուն

en: Details of patron who recalled item
hy-Armn: Այցելուի մանրամասները, ով հետ է կանչել նյութը

en: Confirmation of disabling two factor authentication
hy-Armn: Երկու գործոնով նույնականացման անջատման հաստատում

en: Confirmation of enabling two factor authentication
hy-Armn: Երկու գործոնով նույնականացման միացման հաստատում

en: New OPAC self-registration
hy-Armn: Նոր ՀՕԱՔ ինքնագրանցում

en: New OPAC self-registration submitted
hy-Armn: Նոր ՀՕԱՔ ինքնագրանցումը ներկայացված է

en: Send list
hy-Armn: Ուղարկիր ցուցակը

en: Your list: [% listname | html %]
hy-Armn: Ձեր ցուցակը: [% listname | html %]

en: Send cart
hy-Armn: Ուղարկել զամբյուղ

en: Your cart
hy-Armn: Ձեր զամբյուղը

en: Train item slip
hy-Armn: Գնացքի նյութի թերթիկ

en: Hold is confirmed
hy-Armn: Պահումը հաստատված է

en: Your hold on [% hold.biblio.title %] is confirmed
hy-Armn: Ձեր պահումը [% hold.biblio.title %] հաստատված է

en: Dear %s %s (%s),
hy-Armn: Սիրելի %s %s (%s),

en: Your request for an article from %s (%s) has been canceled for the following reason:
hy-Armn: Հոդվածի ձեր հարցումը այստեղից՝ %s (%s) չեղարկվել է հետևյալ պատճառով:

en: Article requested:
hy-Armn: Հոդվածը հարցված է:

en: Title: %s
hy-Armn: Վերնագիր։ %s

en: Author: %s
hy-Armn: Հեղինակ: %s

en: Volume: %s
hy-Armn: Հատոր: %s

en: Issue: %s
hy-Armn: Տրում։ %s

en: Date: %s
hy-Armn: Ամսաթիվ: %s

en: TOC: %sYes%sNo%s
hy-Armn: TOC: %sԱյո%sՈչ%s

en: Pages: %s
hy-Armn: Էջեր: %s

en: Chapters: %s
hy-Armn: Գլուխներ: %s

en: Notes: %s
hy-Armn: Նշումներ։ %s

en: Format: %sCopy%sScan%s
hy-Armn: Ձևաչափ: %sՊատճեն%sՍքան%s

en: Your library
hy-Armn: Ձեր գրադարանը

en: We have completed your request for an article from %s (%s).
hy-Armn: Մենք ավարտել ենք հոդվածի վերաբերյալ ձեր հարցումը, որը այստեղից է %s (%s).

en: %sYou may pick up your article at %s.%sYou can download the scanned materials via the following URL(s): %s.%s
hy-Armn: %sԴուք կարող եք վերցնել ձեր հոդվածը այստեղից %s.%sԴուք կարող եք ներբեռնել սկանավորված նյութերը հետևյալ URL(ներ)ի միջոցով. %s.%s

en: Thank you!
hy-Armn: Շնորհակալություն!

en: Dear %s %s (%s)
hy-Armn: Սիրելի %s %s (%s)

en: Your request for an article from %s (%s) is now in pending state.
hy-Armn: Հոդվածի ձեր հարցումը այստեղից՝ %s (%s) սպասման վիճակում է։

en: We have received your request for an article from %s (%s).
hy-Armn: Մենք ստացել ենք հոդվածի վերաբերյալ ձեր հարցումը, որը այստեղից է %s (%s).

en: We are now processing your request for an article from %s (%s).
hy-Armn: Այժմ մենք կատարում ենք հոդվածի վերաբերյալ ձեր հարցումը, որը այստեղից է %s (%s).

en: Article request:
hy-Armn: Հոդվածի հարցում:

en: Barcode: %s
hy-Armn: Շտրիխ կոդ: %s

en: The following items have been checked in:
hy-Armn: Հետևյալ նյութերը հետ են ընդունվել:

en: Thank you.
hy-Armn: Շնորհակալություն։

en: The following items have been checked out:
hy-Armn: Հետևյալ նյութերը դուրս են տրված:

en: Thank you for visiting %s.
hy-Armn: Շնորհակալություն այցելության համար %s.

en: Dear %s %s,
hy-Armn: Սիրելի %s %s,

en:  The order %s (%s) has been received.
hy-Armn:  %s (%s) պատվերը ստացված է։

en: Your library.
hy-Armn: Ձեր գրադարանը.

en: %s %s has added a note to the item %s - %s (%s).
hy-Armn: %s %s ավելացրել է նշում %s - %s (%s) նյութին։

en: The following item is now due:
hy-Armn: Հետևյալ համարը արդեն ենթակա է վերադարձի:

en: The following item(s) are now due:
hy-Armn: Հետևյալ նյութ(եր)ը արդեն ենթակա է/են վերադարձի:

en: You have %s item(s) that are now due
hy-Armn: Դուք ունեք %s տարր(եր), որոնք այժմ ժամկետանց են

en: %sDate: %s%s
hy-Armn: %sԱմսաթիվ: %s%s

en: %s Transfer to/Hold in %s%s
hy-Armn: %s Տեղափոխել/պահել %s%s

en: %sITEM ON HOLD%s
hy-Armn: %sՆՅՈՒԹԸ ՊԱՀՄԱՆ ՄԵՋ Է%s

en: %sNotes:
hy-Armn: %sՆշումներ:

en: Checked out to %s %s %s %s %s
hy-Armn: Տրվել է %s %s %s %s %s

en: %sChecked out today%s
hy-Armn: %sԴուրս է տրված այսօր%s

en: Barcode: %s%s
hy-Armn: Շտրիխ կոդ: %s%s

en: Date due: %s%s
hy-Armn: Վերադարձի ամսաթիվ: %s%s

en: %sChecked out%s
hy-Armn: %sԴուրս է տրված%s

en: %sOverdues%s
hy-Armn: %sԺամկետանցներ%s

en: %sNews%s
hy-Armn: %sՆորություններ%s

en: %sPosted on %s%s
hy-Armn: %sՀրապարակվել է %s%s

en: According to our current records, you have items that are overdue.Your library does not charge late fines, but please return or renew them at the branch below as soon as possible.
hy-Armn: Ըստ մեր ընթացիկ գրառումների, դուք ունեք նյութեր, որոնք ժամկետանց են: Ձեր գրադարանը չի գանձում ուշ տուգանքներ, բայց խնդրում ենք հնարավորինս շուտ վերադարձնել կամ նորացնել դրանք ստորև նշված մասնաճյուղում:

en: Phone: %s
hy-Armn: Հեռախոս։ %s

en: Fax: %s
hy-Armn: Ֆաքս: %s

en: Email: %s
hy-Armn: էլ. փոստ։ %s

en: If you have registered a password with the library, and you have a renewal available, you may renew online. If an item becomes more than 30 days overdue, you will be unable to use your library card until the item is returned.
hy-Armn: Եթե գրադարանում գաղտնաբառ եք գրանցել, և թարմացումը մատչելի է, կարող եք թարմացնել առցանց: Եթե նյութը դառնում է ավելի քան 30 օր ժամկետանց, դուք չեք կարողանա օգտագործել ձեր գրադարանի քարտը մինչև նյութը չվերադարձնեք։

en: The following item(s) is/are currently overdue:
hy-Armn: Հետևյալ նյութ(եր)ը համարվում է/են ժամկետանց:

en: %s"%s" by %s, %s, Barcode: %s Fine: %s%s
hy-Armn: %s"%s" %s, %s, Շտրիխկոդ: %s Տուգանք: %s%s

en: Thank-you for your prompt attention to this matter.
hy-Armn: Շնորհակալ եմ այս հարցում անմիջական ուշադրության համար:

en: %s Staff
hy-Armn: %s Աշխատակազմ

en: Dear %s,%s
hy-Armn: Հարգելի %s,%s

en: Thank you for your report concerning %s.%s
hy-Armn: Շնորհակալություն ձեր զեկույցի համար %s.%s

en: You reported: %s
hy-Armn: Դուք հայտնել եք: %s

en: Thank you
hy-Armn: Շնորհակալություն

en: The following item will be due soon:
hy-Armn: Հետևյալ համարը շուտով ենթակա կլինի վերադարձի:

en: The following item(s) will be due soon:
hy-Armn: Հետևյալ նյութ(եր)ը շուտով ենթակա կլինի վերադարձի:

en: You have %s item(s) that will be due soon.
hy-Armn: Դուք ունեք %s տարր(եր), որոնք շուտով ժամկետանց կդառնան:

en: The following items have been renewed:
hy-Armn: Հետևյալ նյութերը թարմացված են:

en: Stock rotation report for %s:
hy-Armn: Բորսայի շրջանառության հաշվետվություն %s համար:

en: %s%s items to be processed for this branch.
hy-Armn: %s%s նյութեր, որոնք պետք է մշակվեն այս մասնաճյուղի համար:

en: %sNo items to be processed for this branch
hy-Armn: %sՉկան նյութեր, որ մշակվեն այս մասնաճյուղի համար

en: %s%s%sTitle: %s
hy-Armn: %s%s%sՎերնագիր: %s

en: Call number: %s
hy-Armn: Դասիչ: %s

en: Location: %s
hy-Armn: Տեղաբաշխում։ %s

en: On loan?: %s
hy-Armn: Տրվա՞ծ: %s

en: Status: %s
hy-Armn: Վիճակ: %s

en: Current library: %s %s
hy-Armn: Ընթացիկ գրադարան: %s %s

en: %sTransfer to %s%s
hy-Armn: %sՓոխանցել դեպի %s%s

en: %sITEM%s
hy-Armn: %sՆՅՈՒԹ%s

en: %sOrdernumber %s (%s) (%s ordered) ($%s each) has not been received.%s
hy-Armn: %sOrdernumber %s (%s) (%s պատվիրված) ($%s յուրաքանչյուրը) չի ստացվել։%s

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for:
hy-Armn: Միջգրադարանային բաժնույթի հարցման թիվը %s որը տեղադրել եք:

en: is ready for pick up from %s.
hy-Armn: պատրաստ է ստացման %s.

en: Kind regards
hy-Armn: Ջերմ բարևներով

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for
hy-Armn: Միջգրադարանային բաժնույթի հարցման թիվը %s որը տեղադրել եք

en: is unfortunately unavailable.
hy-Armn: դժբախտաբար հասանելի չէ։

en: The library has now marked your concern with %s as resolved.%s
hy-Armn: Գրադարանը այժմ նշել է ձեր մտահոգությունը %s -ով որպես լուծված:%s

en: The following comment was left: %s
hy-Armn: Մնացել է հետևյալ մեկնաբանությունը. %s

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has requested cancellation of this ILL request:
hy-Armn: Միջգրադարանային բաժնույթի հարցում %s, հետևյալ մանրամասներով, պահանջել է չեղարկել այս ՄԳԲ հարցումը:

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has modified this ILL request:
hy-Armn: Միջգրադարանային բաժնույթի հարցում %s, հետևյալ մանրամասներով, փոփոխել է այս ՄԳԲ հարցումը:

en: Dear Sir/Madam,
hy-Armn: Սիրելի պարոն/տիկին,

en: We would like to request an interlibrary loan for a title matching the following description:
hy-Armn: Մենք կցանկանայինք միջգրադարանային բաժնույթի հարցում կատարել հետևյալ նկարագրությանը համապատասխանող վերնագրի համար:

en: Please let us know if you are able to supply this to us.
hy-Armn: Խնդրում ենք տեղեկացնել մեզ, եթե դուք ի վիճակի եք մատակարարել սա մեզ:

en: has been updated.
hy-Armn: թարմացվել է։

en: Details of the update are below:
hy-Armn: Թարմացման մանրամասները ստորև:

en: The library has added an update to the concern you reported against %s.%s
hy-Armn: Գրադարանը թարմացում է ավելացրել այն մտահոգությանը, որի մասին հայտնել եք %s.%s

en: %sDischarge confirmation%s
hy-Armn: %sԼիցքաթափեք հաստատումը%s

en: %s%s certifies that the following borrower:%s
hy-Armn: %s%s հավաստում է, որ հետևյալ այցելուն:%s

en: %s %s (cardnumber: %s)%s
hy-Armn: %s %s (քարտի թիվ՝ %s)%s

en: has returned all items.%s
hy-Armn: վերադարձրել է բոլոր նյութերը։%s

en: Dear %s %s %s,
hy-Armn: Սիրելի %s %s %s,

en: Your library card will expire soon, on:
hy-Armn: Ձեր գրադարանային քարտի ժամկետը շուտով լրանում է՝

en: Thank you,
hy-Armn: Շնորհակալություն,

en: Librarian
hy-Armn: Գրադարանավար

en: Your library account has been renewed. The new expiry date is: %s.
hy-Armn: Գրադարանի ձեր հաշիվը թարմացվել է: Պիտանելիության նոր ժամկետն է՝ %s:

en: %s
    An enrollment fee of %s has been applied.
    %s
hy-Armn: %s
    Կիրառվել է %s գրանցման վճար.
    %s

en: Your library,
hy-Armn: Ձեր գրադարանը,

en: Hello!
hy-Armn: Ողջույն!

en: Your library account has been created. Please verify your email address by clicking this link to complete the signup process:
hy-Armn: Ձեր գրադարանային հաշիվը ստեղծված է: Գրանցման գործընթացը ավարտելու համար խնդրում ենք հաստատել ձեր էլ. փոստի հասցեն` սեղմելով այս հղումը:

en: If you did not initiate this request, you may safely ignore this one-time message. The request will expire shortly.
hy-Armn: Եթե չեք նախաձեռնել այս հայցը, կարող եք հանգիստ անտեսել այս մեկ անգամյա հաղորդագրությունը: Հայցը կավարտվի շուտով:

en: We want to notify you that your password has been changed. If you did not change it yourself (or requested that change), please contact library staff.
hy-Armn: Մենք ուզում ենք ձեզ տեղեկացնել, որ ձեր գաղտնաբառը փոխվել է: Եթե դուք ինքներդ չեք փոխել այն (կամ խնդրել եք այդ փոփոխությունը), խնդրում ենք դիմել գրադարանի աշխատակիցներին:

en: %sThis email has been sent in response to your password recovery request for the account %s%s%s.
hy-Armn: %sԱյս էլ. փոստն ուղարկվել է ի պատասխան ձեր հաշվի գաղտնաբառի վերականգնման խնդրանքին %s%s%s.

en: You can now create your new password using the following link:
hy-Armn: Այժմ կարող եք ստեղծել ձեր նոր գաղտնաբառը՝ օգտագործելով հետևյալ հղումը:

en: %sThis link will be valid for 2 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
hy-Armn: %sԱյս հղումը կգործի 2 օր այս նամակի ստացումից հետո, այնուհետև դուք պետք է նորից դիմեք, եթե չփոխեք ձեր գաղտնաբառը:%s

en: %sThank you.%s
hy-Armn: %sՇնորհակալություն։%s

en: %sA librarian has reset the password for the account %s%s%s.
hy-Armn: %sԳրադարանավարը վերականգնել է այս հաշվի գաղտնաբառը %s%s%s.

en: Please create your new password using the following link:
hy-Armn: Խնդրում ենք ստեղծել ձեր նոր գաղտնաբառը՝ օգտագործելով հետևյալ հղումը:

en: %sThis link will be valid for 5 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
hy-Armn: %sԱյս հղումը կգործի 5 օր այս նամակի ստացումից հետո, այնուհետև դուք պետք է նորից դիմեք, եթե չփոխեք ձեր գաղտնաբառը:%s

en: Dear patron,
hy-Armn: Սիրելի այցելու,

en: We want to inform you that %s %s accepted your invitation to share your list %s in our library catalog.
hy-Armn: Մենք ուզում ենք տեղեկացնել ձեզ, որ %s %s ընդունել է ձեր հրավերը` կիսելու ձեր %s ցուցակը մեր գրադարանի քարտարանում:

en: One of our patrons, %s %s, invites you to share a list %s in our library catalog.
hy-Armn: Մեր ընթերցողներից մեկը՝ %s %s, հրավիրում է կիսելու մեր գրադարանի քարտարանի %s ցուցակը։

en: To access this shared list, please click on the following URL or copy-and-paste it into your browser address bar.
hy-Armn: Այս համօգտագործվող ցուցակին մուտք ունենալու համար կտտացրեք հետևյալ URL- ին կամ պատճենեք և տեղադրեք ձեր զննարկչի հասցեների տողում:

en: In case you are not a patron in our library or do not want to accept this invitation, please ignore this mail. Note also that this invitation expires within two weeks.
hy-Armn: Եթե մեր գրադարանում ընթերցող չեք կամ չեք ցանկանում ընդունել այս հրավերը, խնդրում ենք անտեսել այս նամակը։ Նկատի առեք, որ այս հրավերն ուժի մեջ է երկու շաբաթ:

en: Hello %s %s %s.%s
hy-Armn: Ողջույն %s %s %s.%s

en: Thank you for joining %s%s%sthe library%s%s
hy-Armn: Շնորհակալություն միանալու համար %s%s%sգրադարանին%s%s

en: You can search for all our materials in our %scatalog%s.%s
hy-Armn: Դուք կարող եք որոնել մեր բոլոր նյութերը մեր %sքարտարանում%s.%s

en: Your library card number is %s%s
hy-Armn: Ձեր գրադարանի քարտի համարն է %s%s

en: If you have any problems or questions regarding your account, please contact the library.
hy-Armn: Եթե ձեր հաշվի հետ կապված խնդիրներ կամ հարցեր ունեք, դիմեք գրադարան։

en: Dear cataloger,%s
hy-Armn: Հարգելի մուտքագրող,%s

en: %s reported the following concern with %s%s%s%s
hy-Armn: %s հայտնել է հետևյալ մտահոգությունը %s%s%s%s

en: You can mark this concern as resolved from the %sconcern management page%s.
hy-Armn: Դուք կարող եք նշել այս մտահոգությունը որպես լուծված %sմտահոգության կառավարումից%s:

en: Your authentication token is %s.
hy-Armn: Ձեր նույնականացման նշանն է %s.

en: It is valid one minute.
hy-Armn: Այն ուժի մեջ է մեկ րոպե:

en:       %sOutstanding accounts%s
hy-Armn:       %sՉմարված հաշիվներ%s

en:       %sDebts%s
hy-Armn:       %sՊարտքեր%s

en:     %sDate%s
hy-Armn:     %sԱմսաթիվ%s

en:     %sCharge%s
hy-Armn:     %sԳանձիր%s

en:     %sAmount%s
hy-Armn:     %sԳումար%s

en:     %sOutstanding%s
hy-Armn:     %sՉմարված%s

en:     %sThere are no outstanding debts on your account%s
hy-Armn:     %sՁեր հաշվին չմարված պարտքեր չկան%s

en:       %sCredits%s
hy-Armn:       %sՎարկեր%s

en:     %sCredit%s
hy-Armn:     %sՎարկ%s

en:     %sThere are no outstanding credits on your account%s
hy-Armn:     %sՁեր հաշվին չմարված վարկեր չկան%s

en:         Total credit as of %s:
hy-Armn:         Ընդհանուր վարկը ըստ %s:

en:         Total outstanding dues as of %s:
hy-Armn:         Ընդհանուր չմարված վճարները %s:

en: Please order for the library:
hy-Armn: Պատվիրեք գրադարանի համար:

en: %sOrdernumber %s (%s) (quantity: %s) ($%s each).%s
hy-Armn: %sOrdernumber %s (%s) (քանակ: %s) ($%s յուրաքանչյուրը)։%s

en:   %sTransaction ID: %s
hy-Armn:   %sԳործարքի ID: %s

en:   %sOperator ID: %s
hy-Armn:   %sՕպերատորի ID: %s

en:   %sPayment type: %s
hy-Armn:   %sՎճարման տեսակ: %s

en:         %s%sFee receipt%s%s
hy-Armn:         %s%sՎճարի անդորրագիր%s%s

en:     %sDescription of charges%s
hy-Armn:     %sԾախսերի նկարագրություն%s

en:     %sTotal: %s
hy-Armn:     %sԸնդամենը: %s

en:     %sTendered: %s
hy-Armn:     %sՄրցույթով: %s

en:     %sChange: %s
hy-Armn:     %sՓոփոխություն: %s

en:         %s%sPayment receipt%s%s
hy-Armn:         %s%sՎճարի անդորրագիր%s%s

en:       %sTendered: %s
hy-Armn:       %sՄրցույթով: %s

en:       %sChange given:%s
hy-Armn:       %sՏրված է փոփոխություն:%s

en: We regret to inform you, that the following item can not be provided due to it being missing. Your hold was cancelled.
hy-Armn: Ցավում ենք բայց տեղեկացնում ենք, որ հետևյալ նյութը չի կարող տրամադրվել, դրան բացակայության պատճառով: Ձեր պահումը չեղարկվեց:

en: Copy: %s
hy-Armn: Պատճեն: %s

en: You have a hold available for pickup as of %s:
hy-Armn: Ունեք վերցնելու ենթակա պահում, %s դրությամբ :

en: You have one or more holds available for pickup:
hy-Armn: Դուք ունեք վերցնելու ենթակա մեկ կամ ավելի պահում:

en: Waiting since: %s
hy-Armn: Սպասում է սկսած: %s

en: Waiting at: %s
hy-Armn: Սպասում է՝ %s

en: Your hold for %s is available for pickup.
hy-Armn: Ձեր պահումը %s -ի համար հասանելի է վերցնելու համար:

en:       %sTransaction ID: %s
hy-Armn:       %sԳործարքի ID: %s

en:       %sOperator ID: %s
hy-Armn:       %sՕպերատորի ID: %s

en:       %sPayment type: %s
hy-Armn:       %sՎճարման տեսակ: %s

en:         %s%s%s receipt%s%s
hy-Armn:         %s%s%s անդորրագիր%s%s

en:         Received with thanks from  %s %s %s
hy-Armn:         Ստացվել է շնորհակալությամբ, սրանց  %s %s %s

en:         Card number: %s%s
hy-Armn:         Քարտի համար: %s%s

en:         Credit added to account for %s %s %s
hy-Armn:         Հաշվին ավելացված վարկ %s %s %s

en:         Writeoff added to account for %s %s %s
hy-Armn:         Դուրս գրելը ավելացվել է հաշվին %s %s %s

en:       %sDescription of credit%s
hy-Armn:       %sՎարկի նկարագրությունը%s

en:       %sAmount%s
hy-Armn:       %sԳումար%s

en:       %sTotal available:%s
hy-Armn:       %sԸնդհանուր հասանելի է:%s

en:       %sDescription of charges%s
hy-Armn:       %sԳանձումների նկարագրությունը%s

en:       %sTotal:%s
hy-Armn:       %sԸնդամենը:%s

en:       %sChange given: %s
hy-Armn:       %sՏրված է փոփոխություն: %s

en:       %sAccount balance as on date:%s
hy-Armn:       %sՀաշվի մնացորդը ըստ ամսաթվի: %s

en: Change service requested
hy-Armn: Պահանջվում է փոխել ծառայությունը

en: A hold has been placed on the following item : %s (%s) by the user %s %s (%s).
hy-Armn: Պահում է դրվել հետևյալ նյութի վրա : %s (%s) այս օգտվողի կողմից %s %s (%s).

en: The patron picking up %s (%s) has changed to %s %s (%s).
hy-Armn: Ընթերցողը վերցնում է %s (%s) փոխվել է սրանով %s %s (%s).

en: Please update the hold information for this item.
hy-Armn: Խնդրում ենք թարմացնել պահման տեղեկատվությունը այս նյութի համար:

en: Item: %s
hy-Armn: Նյութ: %s

en: Pickup location: %s
hy-Armn: Վերցնելու տեղաբաշխում։ %s

en: Dear %s %s,
    
    The following holds are waiting at %s:
    
    %s
        %s : waiting since %s
    %s
hy-Armn: Հարգելի %s %s,
    
    Հետևյալ պահումները սպասում են %s:
    
    %s
        %s : սպասում են սկսած %s
    %s

en: You have a curbside pickup scheduled for %s at %s.
hy-Armn: Դուք ունեք մայթեզրի վերցնում նախատեսված սրա համար %s այստեղից %s.

en: Any holds waiting for you at the pickup time will be included in this pickup. At this time, that list includes:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s
hy-Armn: Ստանալու պահին ձեզ սպասող ցանկացած պահում համար ժամը կներառվի այս ստացումում: Այս պահին այդ ցանկը ներառում է:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s

en: Once you have arrived, please call your library or log into your account and click the "Alert staff of your arrival" button to let them know you are there.
hy-Armn: Երբ ժամանել եք, խնդրում ենք զանգահարել ձեր գրադարան կամ մուտք գործել ձեր հաշիվ և սեղմել «Զգուշացնել անձնակազմին ձեր ժամանման մասին» կոճակը՝ նրանց տեղեկացնելու, որ դուք այնտեղ եք:

en: The following issue is now available:
hy-Armn: Հետևյալ համարը արդեն հասանելի է:

en: Please pick it up at your convenience.
hy-Armn: Խնդրում ենք վերցնել այն երբ ձեզ հարմար է:

en: You have suggested that the library acquire %s by %s.
hy-Armn: Դուք առաջարկել եք, որ գրադարանը ձեռք բերի %s սրանից %s.

en: The library has reviewed your suggestion today. The item will be ordered as soon as possible. You will be notified by mail when the order is completed, and again when the item arrives at the library.
hy-Armn: Գրադարանն այսօր վերանայեց ձեր առաջարկը: Նյութը պատվիրվելու է որքան հնարավոր է շուտ: Դուք կտեղեկացվեք փոստով, երբ պատվերն ավարտված է, և նորից, երբ նյութը հասնի գրադարան:

en: If you have any questions, please email us at %s.
hy-Armn: Եթե ունեք հարցեր, խնդրում ենք ուղարկել մեր էլ․ փոստին՝ %s.

en: We are pleased to inform you that the item you requested is now part of the collection.
hy-Armn: Մենք ուրախ ենք տեղեկացնել ձեզ, որ ձեր խնդրած նյութը այժմ հավաքածուի կազմում է:

en: %sSuggestion pending approval%s
hy-Armn: %sՀաստատմանը սպասող առաջարկություն%s

en:     %s%sSuggested by%s
hy-Armn:     %s%sԱռաջարկված է%s

en:     %s%sTitle suggested%s
hy-Armn:     %s%sԱռաջարկվող վերնագիր%s

en:     %s%sLibrary:%s %s%s
hy-Armn:     %s%sԳրադարան:%s %s%s

en:     %s%sTitle:%s %s%s
hy-Armn:     %s%sՎերնագիր:%s %s%s

en:     %s%sAuthor:%s %s%s
hy-Armn:     %s%sՀեղինակ:%s %s%s

en:     %s%sCopyright date:%s %s%s
hy-Armn:     %s%sՀեղինակային իրավունքի ամսաթիվը:%s %s%s

en:     %s%sStandard number (ISBN, ISSN or other):%s %s%s
hy-Armn:     %s%sՍտանդարտ թիվ (ISBN, ISSN կամ այլ):%s %s%s

en:     %s%sPublisher:%s %s%s
hy-Armn:     %s%sՀրատարակիչ:%s %s%s

en:     %s%sCollection title:%s %s%s
hy-Armn:     %s%sՀավաքածուի անվանումը:%s %s%s

en:     %s%sPublication place:%s %s%s
hy-Armn:     %s%sՀրատարակման վայր:%s %s%s

en:     %s%sQuantity:%s %s%s
hy-Armn:     %s%sՔանակ:%s %s%s

en:     %s%sItem type:%s  %s%s
hy-Armn:     %s%sՆյութի տեսակը:%s  %s%s

en:     %s%sReason for suggestion:%s %s%s
hy-Armn:     %s%sԱռաջարկության պատճառը:%s %s%s

en:     %s%sNotes:%s %s%s
hy-Armn:     %s%sՆշումներ:%s %s%s

en: We are pleased to inform you that the item you requested has now been ordered. It should arrive soon, at which time it will be processed for addition into the collection.
hy-Armn: Մենք ուրախ ենք տեղեկացնել ձեզ, որ ձեր խնդրած նյութը այժմ պատվիրված է: Այն շուտով պետք է գա, այդ ժամանակ այն կվերամշակվի հավաքածուի լրացման համար:

en: You will be notified again when the book is available.
hy-Armn: Ձեզ նորից կտեղեկացնեք, երբ գիրքը հասանելի լինի:

en: If you have any questions, please email us at %s
hy-Armn: Եթե ունեք հարցեր, խնդրում ենք ուղարկել մեր էլ․ փոստին՝ %s

en:       %sFee ID: %s
hy-Armn:       %sՎճարի ID: %s

en:         %s%sInvoice%s%s
hy-Armn:         %s%sՀաշիվ-ապրանքագիր%s%s

en:         Bill to: %s %s %s
hy-Armn:         Հաշիվը ներկայացրու: %s %s %s

en:       %sDate%s
hy-Armn:       %sԱմսաթիվ%s

en:       %sTotal owed:%s
hy-Armn:       %sԸնդհանուր պարտք:%s

en:       %sDescription of payments%s
hy-Armn:       %sՎճարումների նկարագրությունը%s

en:       %sTotal paid:%s
hy-Armn:       %sԸնդհանուր վճարված:%s

en:       %sTotal outstanding:%s
hy-Armn:       %sԸնդհանուր գերազանցող:%s

en: The library has reviewed your request today, and has decided not to accept the suggestion at this time.
hy-Armn: Գրադարանն այսօր վերանայեց ձեր հայցը և որոշեց այս պահին չընդունել առաջարկը:

en: The reason given is: %s
hy-Armn: Տրված պատճառն է: %s

en: A new suggestion is ready to be processed: %s by %s.
hy-Armn: Նոր առաջարկը պատրաստ է կատարման: %s այս օգտվողի կողմից %s.

en: A new suggestion has been assigned to you: %s.
hy-Armn: Ձեզ նոր առաջարկ արվեց: %s.

en: Username: %s
hy-Armn: Օգտվողի անուն․ %s

en: Problem page: %s
hy-Armn: Խնդրահարույց էջը: %s

en: Message: %s
hy-Armn: Հաղորդագրություն: %s

en: The following item, %s, has correctly been renewed and is now due on %s
hy-Armn: Հետևյալ նյութը %s, ճիշտ է նորացվել և այս ամսաթվին %s ենթակա է վերադարձի

en: This item has reached the maximum number of automatic renewals and will no longer be renewed.
hy-Armn: Այս նյութը հասել է ինքնաշխատ երկարաձգումների առավելագույն թվին և այլևս չի երկարաձգվի.

en: This item has reached the maximum number of unseen renewals and will need to be renewed at the library.
hy-Armn: Այս նյութը հասել է առանց տեսնելու թարմացումների առավելագույն քանակին և պետք է թարմացվի գրադարանում.

en: The following item, %s, has not been renewed because:
hy-Armn: Հետևյալ նյութը %s, չի թարմացվել, քանի որ:

en: You have reached the maximum number of renewals possible.
hy-Armn: Դուք հասել եք թույլատրելի թարմացումների առավելագույնին։

en: This item is on hold for another patron.
hy-Armn: Այս նյութը պահման մեջ է մեկ այլ ընթերցողի համար։

en: You are currently restricted.
hy-Armn: Դուք այս պահին արգելափակված եք։

en: You have overdue items.
hy-Armn: Ունեք ժամկետանց նյութեր։

en: It's too late to renew this item.
hy-Armn: Արդեն շատ ուշ է այս նյութի թարմացման համար.

en: Your total unpaid fines are too high.
hy-Armn: Ձեր գումարային չվճարված տուգանքները շատ բարձր են։

en: This item must be renewed at the library.
hy-Armn: Այս նյութը պետք է թարմացվի գրադարանում:

en: Your account has expired.
hy-Armn: Ձեր հաշիվը ժամկետանց է։

en: Checked in items for %s %s %s %s %s
hy-Armn: Հետ ընդունած նյութեր %s %s %s %s %s

en: %sChecked in today%s
hy-Armn: %sԳրանցվել է այսօր%s

en: Barcode: %s %s
hy-Armn: Շտրիխ կոդ: %s %s

en: There were %s items that were not renewed.
hy-Armn: Կային %s նյութեր, որոնք չեն թարմացվել:

en: There were %s items that were renewed.
hy-Armn: Կային %s նյութեր, որոնք թարմացված են:

en: was renewed until %s
hy-Armn: թարմացված է մինչև %s

en: A recall has been placed on the following item: %s / %s (%s). The due date has been updated, and is now %s. Please return the item before the due date.
hy-Armn: Հետկանչ է դրվել հետևյալ նյութի վրա՝ %s / %s (%s): Ժամկետը թարմացվել է և այժմ %s է: Խնդրում ենք վերադարձնել նյութը մինչև սահմանված ժամկետը:

en: A recall that you requested on the following item: %s / %s (%s) is now ready for you to pick up at %s. Please pick up your item by %s.
hy-Armn: Հետկանչումը, որը դուք խնդրել եք հետևյալ նյութի համար %s / %s (%s) այժմ պատրաստ է վերցնելու համար %s -ից: Խնդրում ենք վերցնել ձեր նյութը մինչ %s:

en: A payment of %s has been applied to your account.
hy-Armn: Այս վճարումը %s կիրառված է քո հաշվին.

en: This payment affected the following fees:
hy-Armn: Այս վճարումը ազդել է հետևյալ վճարների վրա:

en: Description: %s
hy-Armn: Նկարագրություն։ %s

en: Amount paid: %s
hy-Armn: Վճարված գումար: %s

en: Amount remaining: %s
hy-Armn: Մնացած գումարը: %s

en: Recall for pickup at %s
hy-Armn: Հետ կանչ ստացման համար %s -ից

en: ITEM RECALLED
hy-Armn: ՆՅՈՒԹԸ ՀԵՏ Է ԿԱՆՉՎԱԾ

en: %s by %s
hy-Armn: %s %s

en: Callnumber: %s
hy-Armn: Դասիչ: %s

en: %sDear %s %s,%s
hy-Armn: %sՀարգելի %s %s,%s

en: %sThis is to confirm that someone disabled two factor authentication on your account.%s
hy-Armn: %sՍա հաստատելու համար, որ ինչ-որ մեկն անջատել է ձեր հաշվի երկու գործոնային նույնականացումը:%s

en: %sIf you did not do this, someone else may be using your account. Please contact technical support.%s
hy-Armn: %sԵթե դուք չեք արել դա, ապա ինչ-որ մեկը կարող է օգտագործել ձեր հաշիվը: Խնդրում ենք կապվել տեխնիկական աջակցության հետ:%s

en: %sYour library%s
hy-Armn: %sՁեր գրադարանը%s

en: %sThis is to confirm that someone enabled two factor authentication on your account.%s
hy-Armn: %sՍա հաստատելու համար, որ ինչ-որ մեկը միացրել է ձեր հաշվի երկու գործոնային նույնականացումը:%s

en: %sNew OPAC self-registration%s
hy-Armn: %sՆոր ՀՕԱՔ ինքնագրանցում%s

en: %s%sSelf-registration made:%s
hy-Armn: %s%sԿատարվել է ինքնագրանցում:%s

en: %s%sCardnumber: %s%s%s
hy-Armn: %s%sCardnumber : %s%s%s

en: %s%sEmail: %s%s%s
hy-Armn: %s%sէլ. փոստ: %s%s%s

en: %s%sPhone: %s%s%s
hy-Armn: %s%sՀեռախոս: %s%s%s

en: %s%sMobile: %s%s%s
hy-Armn: %s%sԲջջային: %s%s%s

en: %s%sFax: %s%s%s
hy-Armn: %s%sՖաքս: %s%s%s

en: %s%sSecondary email: %s%s%s
hy-Armn: %s%sԵրկրորդային էլ փոստ: %s%s%s

en: %s%sSecondary phone: %s%s%s
hy-Armn: %s%sԵրկրորդային հեռախոս: %s%s%s

en: %s%sHome library: %s%s%s
hy-Armn: %s%sՏնային գրադարան: %s%s%s

en: %s%sTemporary patron category: %s%s%s
hy-Armn: %s%sԺամանակավոր ընթերցողի դաս: %s%s%s

en: Hi,%s%s
hy-Armn: Ողջույն,%s%s

en: %s %s sent you a list from our online catalog called: %s.%s
hy-Armn: %s %s ուղարկեց ձեզ ցուցակ մեր առցանց քարտարանից, որը կոչվում է: %s.%s

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.%s
hy-Armn: Նկատի ունեցիր որ կցված նիշքը դա ՄԵԸՔ մատենագիտական գրառումների նիշք է, որը կարելի է ներմուծել անձնական մատենագիտական ծրագրաշար, ինչպիսիք են EndNote, Reference Manager կամ ProCite.%s

en: %sAuthor(s): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s
hy-Armn: %sՀեղինակ(ներ): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s

en: %sPublished by: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s
hy-Armn: %sՀրատարակվել է: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s

en: %sCollection: %s%s%s
hy-Armn: %sՀավաքածու: %s%s%s

en: %sCopyright year: %s%s%s
hy-Armn: %sՀեղինակային իրավունքի տարի։ %s%s%s

en: %sNotes: %s%s%s
hy-Armn: %sՆշումներ: %s%s%s

en: %sUnified title: %s%s%s
hy-Armn: %sՄիավորված վերնագիր: %s%s%s

en: %sSerial: %s%s%s
hy-Armn: %sՊարբերական: %s%s%s

en: %sIn: %s%s %s%s%s%s%s%s
hy-Armn: %sՆերսում: %s%s %s%s%s%s%s%s

en: [%sView in online catalog%s
hy-Armn: [%sՏեսքը առցանց քարտարանում%s

en: %s%sItems: %s%s%s%s
hy-Armn: %s%sՆյութեր: %s%s%s%s

en: %s %s sent you a cart from our online catalog.%s
hy-Armn: %s %s քեզ ուղարկվել է սայլակ մեր առցանց քարտարանից։%s

en: %sView in online catalog%s
hy-Armn: %sՏեսքը առցանց քարտարանում%s

en: Train name: %s
hy-Armn: Գնացքի անուն՝ %s

en: Sent on: %s
hy-Armn: Ուղարկված՝ %s

en: Item number #%s
hy-Armn: Նյութի թիվը՝ #%s

en: Hello %s %s (%s),
hy-Armn: Ողջույն %s %s (%s),

en: Your hold on %s (%s) has been confirmed.
hy-Armn: ՁԵր %s (%s) պահումը հաստատվել է:

en: You will be notified by the library when your item is available for pickup.
hy-Armn: Գրադարանը ձեզ կտեղեկացնի, երբ ձեր նյութը հասանելի լինի վերցնելու համար:

en: An account writeoff of %s has been applied to your account.
hy-Armn: Հաշվից այս դուրսգրումը %s կիրառված է քո հաշվին.

en: This writeoff affected the following fees:
hy-Armn: Այս դուրսգրումը ազդել է հետևյալ վճարների վրա:

en: Sample numbering patterns for subscriptions
hy-Armn: Բաժանորդագրության համար համարակալման կաղապարների նմուշներ

en: Number
hy-Armn: Թիվ

en: Simple Numbering method
hy-Armn: Համարակալման պարզ մեթոդ

en: Issue
hy-Armn: Տրում

en: Vol. {X}, Number {Y}, Issue {Z}
hy-Armn: Հտ. {X}, թիվ {Y}, համար {Z}

en: Volume
hy-Armn: Հատոր

en: Volume Number Issue 1
hy-Armn: Հատորի թիվ համար 1

en: Volume, Number, Issue
hy-Armn: Հատոր, թիվ, համար

en: Vol. {X}, No. {Y}
hy-Armn: Հտ. {X}, No. {Y}

en: Volume Number 1
hy-Armn: Հատոր համար 1

en: Volume, Number
hy-Armn: Հատոր, թիվ

en: Season
hy-Armn: Սեզոն

en: Season Year
hy-Armn: Տարվա եղանակ

en: Seasonal
hy-Armn: Սեզոնային

en: Year
hy-Armn: Տարի

en: Bestseller
hy-Armn: Լավագույն վաճառվող

en: Shelf copy damaged
hy-Armn: Դարակային պատճենը վնասված է

en: Library copy lost
hy-Armn: Գրադարանի պատճենի կորուստ

en: Available via ILL
hy-Armn: Հասանելի է ՄԳԲ-ով

en: Insufficient budget
hy-Armn: Անբավարար բյուջե

en: Document too expensive
hy-Armn: Փաստաթղթի շատ թանկ է

en: Document not corresponding to our acquisition policy
hy-Armn: Փաստաթուղթ, որը չի համապատասխանում համալրման մեր քաղաքականությանը

en: Large print
hy-Armn: Լայն տպում

en: Long overdue (lost)
hy-Armn: Երկար ժամկետանց (կորած)

en: Lost
hy-Armn: Կորած

en: Lost and paid for
hy-Armn: Կորած և վճարված է

en: Missing
hy-Armn: Կորած

en: Missing from bundle
hy-Armn: Բացակայում է փաթեթից

en: Damaged
hy-Armn: Վնասված է

en: Fiction
hy-Armn: Գեղարվեստական գրականություն

en: Children's area
hy-Armn: Երեխայի տարածք

en: On display
hy-Armn: Ցուցադրման մեջ

en: New materials shelf
hy-Armn: Նոր նյութերի դարակ

en: Staff office
hy-Armn: Աշխատակազմի գրասենյակ

en: General stacks
hy-Armn: Ընդհանուր պահոցներ

en: Audio visual
hy-Armn: Տեսա-լսողական

en: Reference
hy-Armn: Տեղեկատու

en: Book cart
hy-Armn: Գրքի քարտ

en: Processing center
hy-Armn: Գործառնական կենտրոն

en: Non-fiction
hy-Armn: Ոչ գեղարվեստական

en: Withdrawn
hy-Armn: Հանված

en: Ordered
hy-Armn: Պատվիրված

en: Not for loan
hy-Armn: Տացքի համար չէ

en: Staff collection
hy-Armn: Աշխատակազմի հավաքածու

en: Added to bundle
hy-Armn: Ավելացվեց փաթեթին

en: Restricted access
hy-Armn: Սահմանափակ մուտք

en: Address notes
hy-Armn: Հասցեի նշումներ

en: The copy on the shelf is damaged
hy-Armn: Դարակի պատճենը վնասված է

en: Upcoming title by popular author
hy-Armn: Հանրաճանաչ հեղինակի սպասվող գիրքը

en: Circulation
hy-Armn: Տացք

en: Catalog
hy-Armn: Քարտարան

en: Patrons
hy-Armn: Հաճախորդներ

en: Acquisitions
hy-Armn: Համալրումներ

en: Accounts
hy-Armn: Հաշիվներ

en: Serials
hy-Armn: Պարբերականներ

en: Magazine
hy-Armn: Պարբերական

en: Bound journal
hy-Armn: Կազմված ամսագիր

en: Audio tape
hy-Armn: Ձայնային տեսակ

en: Video tape
hy-Armn: Տեսաերիզ

en: Diskette
hy-Armn: Դիսկետ

en: Book with diskette
hy-Armn: Գիրք ճկուն պնակիտով

en: Book with CD
hy-Armn: Գիրք CD-ով

en: Book with audio tape
hy-Armn: Գիրք ձայնաժապավենով

en: No reason provided
hy-Armn: Պատճառը չի ներկայացված

en: Out of stock
hy-Armn: Առկա չէ պահեստում

en: Restocking
hy-Armn: Վերագործարկում

en: Returned by patron
hy-Armn: Վերադարձված է ընթերցողի կողմից

en: Found in library
hy-Armn: Գտնվել է գրադարանում

en: Item could not be located on shelves
hy-Armn: Նյութը հնարավոր չէր տեղակայել դարակների վրա

en: Item was found to be too damaged to fill hold
hy-Armn: Պարզվել է, որ նյութը չափազանց վնասված է պահելու համար

en: Item was found to be too damaged to fill article request
hy-Armn: Պարզվել է, որ նյութը չափազանց վնասված է հոդվածի հարցումը կատարելու համար

en: Cancelled from the OPAC user page
hy-Armn: Չեղարկվել է ՀՕԱՔ օգտվողի էջից

en: Some basic default authorised values for library locations, item lost status, etc.
hy-Armn: Գրադարանային տեղանքների, տարրերի կորած կարգավիճակի և այլնի որոշ հիմնական կանխադրված թույլատրելի արժեքներ.

en: You can change these at any time after installation.
hy-Armn: Կարգաբերումից հետո, սա ցանկացած պահի կարող եք փոխել։

en: CSV profiles
hy-Armn: CSV պրոֆայլեր

en: Default CSV export profiles; including one for exporting serial claims.
hy-Armn: CSV արտահանման կանխադրված պրոֆիլներ; ներառյալ մեկը` պարբերականների պահանջների արտահանման համար:

en: Default CSV export for serial issue claims
hy-Armn: Լռակյաց CSV արտահանումը պարբերականների պահանջների համար

en: issues to claim
hy-Armn: պահանջել համարներ

en: Default CSV export for late orders
hy-Armn: Լռակյաց CSV արտահանումը ուշ պատվերների համար

en: Late orders (CSV profile)
hy-Armn: Ուշ պատվերներ (CSV պրոֆայլ)

en: Information not available; Not applicable
hy-Armn: Տեղեկատվությունը հասանելի չէ։ Կիրառելի չէ

en: Basic bibliographic unit
hy-Armn: Հիմնական մատենագիտական գրառում

en: Secondary bibliographic unit: supplements, special issues, accompanying material, other secondary bibliographic units
hy-Armn: Երկրորդական մատենագիտական միավոր. Լլրացումներ, հատուկ թողարկումներ, ուղեկցող նյութեր, այլ երկրորդական մատենագիտական միավորներ

en: Indexes
hy-Armn: Ցուցիչներ

en: Cartographic material
hy-Armn: Քարտեզագրման նյութ

en: Cartographic material, atlas
hy-Armn: Քարտեզագրման նյութ, ատլաս

en: Cartographic material, diagram
hy-Armn: Քարտեզագրման նյութ, ուրվագիծ

en: Cartographic material, map
hy-Armn: Քարտեզագրման նյութ, քարտեզ

en: Cartographic material, profile
hy-Armn: Քարտեզագրման նյութ, պրոֆայլ

en: Cartographic material, model
hy-Armn: Քարտեզագրման նյութ, մոդել

en: Cartographic material, remote sensing image
hy-Armn: Քարտեզագրման նյութ, հեռավար զգայական պատկեր

en: Cartographic material, section
hy-Armn: Քարտեզագրման նյութ, բաժին

en: Cartographic material, view
hy-Armn: Քարտեզագրման նյութ, տեսք

en: Cartographic material, other
hy-Armn: Քարտեզագրման նյութ, այլ

en: Computer file
hy-Armn: Համակարգչային նիշք

en: Computer file, tape cartridge
hy-Armn: Համակարգչային նիշք, ժապավենի քարթրիջ

en: Computer file, chip cartridge
hy-Armn: Համակարգչային նիշք, չիպի քարտրիջ

en: Computer file, computer optical disk cartridge
hy-Armn: Համակարգչային նիշք, համակարգչի օպտիկական պնակիտի քարտրիջ

en: Computer file, tape cassette
hy-Armn: Համակարգչային նիշք, ժապավենի կասետ

en: Computer file, tape reel
hy-Armn: Համակարգչային նիշք, ժապավենի կոճ

en: Computer file, magnetic disk
hy-Armn: Համակարգչային նիշք, մագնիսական պնակիտ

en: Computer file, magneto-optical disk
hy-Armn: Համակարգչային նիշք, մագնիսա-օպտիկական պնակիտ

en: Computer file, optical disk
hy-Armn: Համակարգչային նիշք, օպտիկական պնակիտ

en: Computer file, remote
hy-Armn: Համակարգչային նիշք, հեռավար

en: Computer file, other
hy-Armn: Համակարգչային նիշք, այլ

en: Globe
hy-Armn: Կլոր

en: Globe, celestial
hy-Armn: Երկրագունդ, երկնային

en: Globe, planetary or lunar
hy-Armn: Երկրագունդ, մոլորակային կամ լուսնային

en: Globe, terrestrial
hy-Armn: Երկրագունդ, երկրային

en: Globe, earth moon
hy-Armn: Երկրագունդ, երկիր, լուսին

en: Globe, other
hy-Armn: Երկրագունդ, այլ

en: Kit
hy-Armn: Ուղեկցող նյութ

en: Microform
hy-Armn: Միկրոֆիլմ

en: Microform, aperture card
hy-Armn: Միկրոձև, դիաֆրագմայի քարտ

en:  Microform, microfilm cartridge
hy-Armn:  Միկրոֆիլմ, միկրոֆիլմի քարթրիջ

en:  Microform, microfilm cassette
hy-Armn:  Միկրոֆիլմ, միկրոֆիլմի կասետ

en:  Microform, microfilm reel
hy-Armn:  Միկրոֆիլմ, միկրոֆիլմի կոճ

en: Microform, microfiche
hy-Armn: Միկրոձև, միկրոժապավեն

en: Microform, microfiche cassette
hy-Armn: Միկրոձև, միկրոժապավենի կասետ

en: Microform, micro-opaque
hy-Armn: Միկրոձև, միկրո անթափանց

en: Microform, other
hy-Armn: Միկրոձև, այլ

en: Motion picture
hy-Armn: Շարժանկար

en: Motion picture, film cartridge
hy-Armn: Շարժանկար, ֆիլմի քաթրիջ

en: Motion picture, film cassette
hy-Armn: Շարժանկար, ֆիլմի կասսետ

en: Motion picture, film reel
hy-Armn: Շարժանկար, ֆիլմի կոճ

en: Motion picture, other
hy-Armn: Շարժանկարի պատկեր, այլ

en: Nonprojected graphic
hy-Armn: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա

en: Nonprojected graphic, collage
hy-Armn: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, կոլլաժ

en: Nonprojected graphic, drawing
hy-Armn: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, նկար

en: Nonprojected graphic, painting
hy-Armn: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, նկարչություն

en: Nonprojected graphic, photomechanical print
hy-Armn: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, ֆոտոմեխանիկական տպագրություն

en: Nonprojected graphic, photonegative
hy-Armn: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, ֆոտոնեգատիվ

en: Nonprojected graphic, photoprint
hy-Armn: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, ֆոտո տպել

en: Nonprojected graphic, picture
hy-Armn: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, նկար

en: Nonprojected graphic, print
hy-Armn: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, տպած

en: Nonprojected graphic, technical drawing
hy-Armn: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, տեխնիկական գծագիր

en: Nonprojected graphic, chart
hy-Armn: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, գծապատկեր

en: Nonprojected graphic, flash card
hy-Armn: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, ֆլեշ քարտ

en: Nonprojected graphic, other
hy-Armn: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, այլ

en: Notated music
hy-Armn: Նոտագրված երաժշտություն

en: Projected graphic
hy-Armn: Պրոյեկտված գրաֆիկա

en: Projected graphic, filmstrip cartridge
hy-Armn: Պրոյեկտված գրաֆիկա, ֆիլմի քաթրիջ

en: Projected graphic, filmstrip
hy-Armn: Պրոյեկտված գրաֆիկա, ֆիլմի ժապավեն

en: Projected graphic, other type of filmstrip
hy-Armn: Պրոյեկտված գրաֆիկա, այլ տեսակի ֆիլմի ժապավեն

en: Projected graphic, filmstrip roll
hy-Armn: Պրոյեկտված գրաֆիկա, ֆիլմի ժապավենի կոճ

en: Projected graphic, slide
hy-Armn: Պրոյեկտված գրաֆիկա, սահիկ

en: Projected graphic, transparency
hy-Armn: Պրոյեկտված գրաֆիկա, թափանցիկություն

en: Projected graphic, other
hy-Armn: Պրոյեկտված գրաֆիկա, այլ

en: Remote-sensing image
hy-Armn: Հեռավորության վրա զգայական պատկեր

en: Sound recording
hy-Armn: Երաժշտական ձայնագրություն

en: Sound recording, sound disk
hy-Armn: Ձայնագրություն, ձայնային սկավառակ

en: Sound recording, cylinder
hy-Armn: Ձայնագրություն, գլան

en: Sound recording, sound cartridge
hy-Armn: Ձայնագրություն, ձայնային քարթրիջ

en: Sound recording, sound-track film
hy-Armn: Ձայնագրություն, ձայնասկավառակի կինոնկար

en: Sound recording, roll
hy-Armn: Ձայնագրություն, կոճ

en: Sound recording, sound cassette
hy-Armn: Ձայնագրություն, ձայնային կասսետ

en: Sound recording, sound-tape reel
hy-Armn: Ձայնագրություն, ձայնաժապավենի կոճ

en: Sound recording, wire recording
hy-Armn: Ձայնագրություն, լարային ձայնագրություն

en: Sound recording, other
hy-Armn: Ձայնագրություն, այլ

en: Text
hy-Armn: Տեքստ

en: Text, regular print
hy-Armn: Տեքստ, կանոնավոր տպագրություն

en: Text, large print
hy-Armn: Տեքստ, լայն տպագրություն

en: Text, Braille
hy-Armn: Տեքստ, Բրայլ

en: Text, loose-leaf
hy-Armn: Տեքստ, թափվող

en: Text, other
hy-Armn: Տեքստ, այլ

en: Videorecording
hy-Armn: Տեսաձայնագրություն

en: Videorecording, videocartridge
hy-Armn: Տեսաձայնագրություն, տեսաքաթրիջ

en: Videorecording, videodisc
hy-Armn: Տեսաձայնագրություն, տեսասկավառակ

en: Videorecording, videocassette
hy-Armn: Տեսաձայնագրություն, տեսաերիզ

en: Videorecording, videoreel
hy-Armn: Տեսաձայնագրություն, տեսակոճ

en: Videorecording, other
hy-Armn: Տեսաձայնագրություն, այլ

en: Physical form is unspecified
hy-Armn: Ֆիզիկական ձևը չճշտված է

en: Multiple physical forms
hy-Armn: Ֆիզիկական բազմակի ձևեր

en: Other physical media
hy-Armn: Ֆիզիկական այլ կրիչ

en: Information not available, or Retention is limited
hy-Armn: Տեղեկատվությունը հասանելի չէ, կամ Պահպանումը սահմանափակ է

en: Complete (95%-100% held)
hy-Armn: Ամբողջական (անցկացված 95%-100%)

en: Incomplete (50%-94% held)
hy-Armn: Անավարտ (50%-94% մնում է)

en: Very incomplete or scattered (less than 50% held)
hy-Armn: Շատ թերի կամ ցրված (անցկացված 50% -ից պակաս)

en: Not applicable
hy-Armn: Ոչ կիրառելի

en: Received and complete or Ceased
hy-Armn: Ստացված և լրացված կամ դադարեցված

en: On order
hy-Armn: Պատվիրված

en: Currently received
hy-Armn: Այս պահին ստացված

en: Not currently received
hy-Armn: Այս պահին ստացված չէ

en: Information not available
hy-Armn: Տեղեկատվությունը հասանելի չէ

en: Retained except as replaced by updates
hy-Armn: Պահպանված է, բացի փոխարինված թարմացումներից

en: Sample issue retained
hy-Armn: Նմուշը թողարկել է

en: Retained until replaced by microform, or other preservation format
hy-Armn: Պահպանվում է մինչև փոխարինվում է միկրոձևով, կամ պահպանման այլ ձևաչափով

en: Retained until replaced by cumulation, replacement volume, or revision
hy-Armn: Պահպանված է մինչև կուտակումը, փոխարինման ծավալը, կամ վերանայումը

en: Limited retention (only some parts kept)
hy-Armn: Սահմանափակ պահպանում (պահպանվում են միայն որոշ մասեր)

en: No retention (no parts kept)
hy-Armn: Ոչ մի պահում (մասերը չեն պահվում)

en: Permanent retention (all parts kept permanently)
hy-Armn: Մշտական պահպանում (բոլոր մասերը մշտապես պահվում են)

en: Coded values conforming to the Z39.71-2006 holdings statements for bibliographic items.
hy-Armn: Կոդավորված արժեքները, որոնք համապատասխանում են Z39.71-2006- ի, պահումների հայտարարությունների մատենագիտական նյութերի համար:

en: Refer to https://www.niso.org/publications/standards for details.
hy-Armn: Մանրամասների համար դիմիր https://www.niso.org/publications/standards.

en: Abridger
hy-Armn: Կրճատող

en: Art copyist
hy-Armn: Արվեստի պատճենող

en: Art director
hy-Armn: Արտիստական տնօրեն

en: Author of afterword, colophon, etc.
hy-Armn: Վերջաբանի, վերջնագրի և այլն հեղինակ.

en: Announcer
hy-Armn: Հաղորդավար

en: Analyst
hy-Armn: Վերլուծող

en: Appellee
hy-Armn: Դիմող

en: Appellant
hy-Armn: Բողոքարկող

en: Applicant
hy-Armn: Դիմող

en: Author in quotations or text abstracts
hy-Armn: Հեղինակը մեջբերումներում կամ տեքստի համառոտագրություններում

en: Architect
hy-Armn: Ճարտարապետ

en: Artistic director
hy-Armn: Արտիստական տնօրեն

en: Autographer
hy-Armn: Ինքնագիր

en: Attributed name
hy-Armn: Վերագրված անուն

en: Author of dialog
hy-Armn: Երկխոսության հեղինակ

en: Audio engineer
hy-Armn: Ձայնի ճարտարագետ

en: Audio producer
hy-Armn: Ձայնի թողարկող

en: Screenwriter
hy-Armn: Սցենարիստ

en: Book artist
hy-Armn: Գրքի նկարիչ

en: Book producer
hy-Armn: Գրքի թողարկող

en: Blurb writer
hy-Armn: Գովազդի գրող

en: Binder
hy-Armn: Կազմարար

en: Broadcaster
hy-Armn: Հեռարձակող

en: Braille embosser
hy-Armn: Բրայլի դաջիչ

en: Casting director
hy-Armn: Քասթինգի տնօրեն

en: Caster
hy-Armn: Քասթեր

en: Client
hy-Armn: Հաճախորդ

en: Colorist
hy-Armn: Գունավորող

en: Collotyper
hy-Armn: Կոլոտիպ

en: Cinematographer
hy-Armn: Կինեմատոգրաֆ

en: Contestant-appellee
hy-Armn: Վիճող-բողոքավոր

en: Collector
hy-Armn: Հավաքող

en: Conservator
hy-Armn: Կոնսերվատոր

en: Camera operator
hy-Armn: Տեսախցիկի օպերատոր

en: Collection registrar
hy-Armn: Հավաքածուի գրանցող

en: Contestant
hy-Armn: Հակառակորդ

en: Contestant-appellant
hy-Armn: Վիճարկող-բողոքարկող

en: Court governed
hy-Armn: Դատարանը կառավարեց

en: Cover designer
hy-Armn: Կազմի դիզայներ

en: Copyright claimant
hy-Armn: Հեղինակային իրավունքի հայցվոր

en: Complainant-appellee
hy-Armn: Բողոքող-հայցորդ

en: Complainant
hy-Armn: Բողոքող

en: Complainant-appellant
hy-Armn: Բողոքող-հայցվոր

en: Creator
hy-Armn: Ստեղծող

en: Correspondent
hy-Armn: Բաժանորդ

en: Court reporter
hy-Armn: Դատարանի լրագրող

en: Consultant
hy-Armn: Խորհրդական

en: Costume designer
hy-Armn: Զգեստի դիզայներ

en: Contributor
hy-Armn: Սատարող

en: Contestee-appellee
hy-Armn: Մեղադրող-բողոքարկող

en: Contractor
hy-Armn: Կոնտրակտոր

en: Contestee
hy-Armn: Մեղադրող

en: Contestee-appellant
hy-Armn: Մեղադրող-բողոքաբեր

en: Curator
hy-Armn: Խնամակալ

en: Dubbing director
hy-Armn: Կրկնօրինակման տնօրեն

en: Distribution place
hy-Armn: Տարածման վայր

en: Defendant
hy-Armn: Պատասխանող

en: Defendant-appellee
hy-Armn: Պատասխանող-մեղադրյալ

en: Defendant-appellant
hy-Armn: Պատասխանող-բողոքարկող

en: Degree committee member
hy-Armn: Աստիճան շնորհող հանձնաժողովի անդամ

en: Degree granting institution
hy-Armn: Աստիճան շնորհող հաստատություն

en: Degree supervisor
hy-Armn: Գիտական աստիճանի ղեկավար

en: Delineator
hy-Armn: Փորագրող

en: Depicted
hy-Armn: Պատկերված

en: Depositor
hy-Armn: Դեպոզիտոր

en: Draftsman
hy-Armn: Գծագրիչ

en: Designer
hy-Armn: Նախագծող

en: Data contributor
hy-Armn: Տվյալների աջակցող

en: Data manager
hy-Armn: Տվյալների կառավարիչ

en: Editor of compilation
hy-Armn: Կազմման խմբագիր

en: Editorial director
hy-Armn: Խմբագրական տնօրեն

en: Editor of moving image work
hy-Armn: Շարժվող պատկերների աշխատանքի խմբագիր

en: Electrician
hy-Armn: Էլեկտրիկ

en: Electrotyper
hy-Armn: Էլեկտրոմուտքագրող

en: Engineer
hy-Armn: Ճարտարագետ

en: Enacting jurisdiction
hy-Armn: Գործող իրավասություն

en: Event place
hy-Armn: Իրադարձության վայր

en: Facsimilist
hy-Armn: ֆաքսիմիլիստ

en: Film distributor
hy-Armn: Ֆիլմերի դիստրիբյուտոր

en: Field director
hy-Armn: Դաշտային տնօրեն

en: Film director
hy-Armn: Ֆիլմի տնօրեն

en: Filmmaker
hy-Armn: Ֆիլմ պատրաստող

en: Film producer
hy-Armn: Ֆիլմ թողարկող

en: First party
hy-Armn: Առաջին խմբաքանակ

en: Geographic information specialist
hy-Armn: Աշխարհագրական տեղեկատվության մասնագետ

en: Host institution
hy-Armn: Հյուրընկալ հաստատություն

en: Host
hy-Armn: Հյուրընկալ

en: Inventor
hy-Armn: Գյուտարար

en: Instrumentalist
hy-Armn: Գործիքավար

en: Judge
hy-Armn: Դատավոր

en: Jurisdiction governed
hy-Armn: Իրավասությունը կառավարվում է

en: Laboratory
hy-Armn: Լաբորատորիա

en: Laboratory director
hy-Armn: Լաբորատորիայի տնօրեն

en: Lead
hy-Armn: Առաջատար

en: Libelee-appellee
hy-Armn: Մեղադրյալ

en: Libelee
hy-Armn: Պատասխանող

en: Lender
hy-Armn: Փոխատու

en: Libelee-appellant
hy-Armn: Պատասխանող-հայց ներկայացնող

en: Lighting designer
hy-Armn: Լուսավորության նախագծող

en: Libelant-appellee
hy-Armn: Զրպարտիչ-բողոքարկող

en: Libelant
hy-Armn: Զրպարտիչ

en: Libelant-appellant
hy-Armn: Հայցվոր-բողոքարկու

en: Landscape architect
hy-Armn: Լանդշաֆտի ճարտարապետ

en: Music copyist
hy-Armn: Երաժշտությունը ընդօրինակող

en: Medium
hy-Armn: Միջին

en: Manufacture place
hy-Armn: Արտադրման վայր

en: Manufacturer
hy-Armn: Արտադրող

en: Metadata contact
hy-Armn: Մետատվյալների կոնտակտ

en: Makeup artist
hy-Armn: Դիմահարդար

en: Moderator
hy-Armn: Մոդերատոր

en: Marbler
hy-Armn: Մարմարագործ

en: Markup editor
hy-Armn: Նշումների խմբագիր

en: Musical director
hy-Armn: Երաժշտական տնօրեն

en: Minute taker
hy-Armn: Րոպե վերցնող

en: Music programmer
hy-Armn: Երաժշտության ծրագրավորող

en: Mixing engineer
hy-Armn: Խառնելու ճարտարագետ

en: News anchor
hy-Armn: Լրատվական հաղորդավար

en: Onscreen participant
hy-Armn: Էկրանի մասնակից

en: Organizer
hy-Armn: Կազմակերպիչ

en: Onscreen presenter
hy-Armn: Էկրանային հաղորդավար

en: Owner
hy-Armn: Սեփականատեր

en: Place of address
hy-Armn: Հասցեի տեղը

en: Panelist
hy-Armn: Պանելիստ

en: Patron
hy-Armn: Հաճախորդ

en: Project director
hy-Armn: Նախագծի տնօրեն

en: Proofreader
hy-Armn: Սրբագրիչ

en: Platemaker
hy-Armn: Պատրաստող

en: Permitting agency
hy-Armn: Թույլատրող գործակալություն

en: Production manager
hy-Armn: Թողարկման կառավարիչ

en: Praeses
hy-Armn: Պրեսես

en: Process contact
hy-Armn: Գործողության կոնտակտ

en: Production personnel
hy-Armn: Թողարկող անձնակազմ

en: Programmer
hy-Armn: Ծրագրավորող

en: Printmaker
hy-Armn: Տպագրիչ պատրաստող

en: Production company
hy-Armn: Թողարկող կազմակերպություն

en: Production place
hy-Armn: Թողարկման վայր

en: Production designer
hy-Armn: Թողարկման դիզայներ

en: Provider
hy-Armn: Մատակարար

en: Plaintiff-appellee
hy-Armn: Հայցվոր-բողոքաբեր

en: Plaintiff
hy-Armn: Հայցվոր

en: Patent holder
hy-Armn: Արտոնագրի պահող

en: Plaintiff-appellant
hy-Armn: Հայցվոր բողոքարկու

en: Publication place
hy-Armn: Հրատարակման վայր

en: Rapporteur
hy-Armn: Զեկուցող

en: Recordist
hy-Armn: Գրանցող

en: Addressee
hy-Armn: Հասցեատեր

en: Radio director
hy-Armn: Ռադիո տնօրեն

en: Redaktor
hy-Armn: Խմբագիր

en: Renderer
hy-Armn: Տրամադրող

en: Researcher
hy-Armn: Հետազոտող

en: Radio producer
hy-Armn: Ռադիո թողարկող

en: Repository
hy-Armn: Պահոց

en: Reporter
hy-Armn: Լրագրող

en: Responsible party
hy-Armn: Պատասխանատու կուսակցություն

en: Respondent-appellee
hy-Armn: Պատասխանող մեղադրյալ

en: Restager
hy-Armn: Ռեստագեր

en: Respondent
hy-Armn: Պատասխանող

en: Respondent-appellant
hy-Armn: Պատասխանող բողոքարկու

en: Remix artist
hy-Armn: Ռեմիքսի դերասան

en: Sound engineer
hy-Armn: Ձայնի ճարտարագետ

en: Stage director
hy-Armn: Բեմի տնօրեն

en: Sound designer
hy-Armn: Ձայնի նախագծող

en: Special effects provider
hy-Armn: Հատուկ էֆեկտների մատակարար

en: Supporting host
hy-Armn: Աջակցող հյուրընկալող

en: Seller
hy-Armn: Վաճառող

en: Speaker
hy-Armn: Խոսնակ

en: Second party
hy-Armn: Երկրորդ կուսակցություն

en: Surveyor
hy-Armn: Տեսուչ

en: Set designer
hy-Armn: Դիզայների կարգաբերում

en: Setting
hy-Armn: Կարգաբերում

en: Storyteller
hy-Armn: Հեքիաթասաց

en: Stage manager
hy-Armn: Բեմի կառավարիչ

en: Stereotyper
hy-Armn: Ստերեոգրառող

en: Software developer
hy-Armn: Ծրագրավորող

en: Television writer
hy-Armn: Հեռուստատեսային գրող

en: Technical director
hy-Armn: Տեխնիկական տնօրեն

en: Teacher
hy-Armn: Ուսուցիչ

en: Television director
hy-Armn: Հեռուստատեսային տնօրեն

en: Television guest
hy-Armn: Հեռուստատեսային հյուր

en: Television host
hy-Armn: Հեռուստահաղորդավար

en: Television producer
hy-Armn: Հեռուստատեսային թողարկող

en: Transcriber
hy-Armn: Տառադարձնող

en: University place
hy-Armn: Համալսարանի վայր

en: Voice actor
hy-Armn: Ձայնային դերասան

en: Videographer
hy-Armn: Տեսաձայնագրող

en: Visual effects provider
hy-Armn: Տեսողական էֆեկտների մատակարար

en: Writer of added commentary
hy-Armn: Ավելացված մեկնաբանության հեղինակ

en: Writer of added lyrics
hy-Armn: Ավելացված բառերի հեղինակ

en: Writer of added text
hy-Armn: Ավելացված տեքստի հեղինակ

en: Woodcutter
hy-Armn: Փայտ ձևավորող

en: Wood engraver
hy-Armn: Փայտի վրա փորագրող

en: Writer of introduction
hy-Armn: Ներածության հեղինակ

en: Witness
hy-Armn: Ականատես

en: Writer of preface
hy-Armn: Նախաբանի հեղինակ

en: Writer of supplementary textual content
hy-Armn: Լրացուցիչ տեքստային բովանդակություն գրող

en: MARC code list for relators, as of http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html
hy-Armn: ՄԵԸՔ կոդերի ցուցակը գործակալների համար՝ http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html

en: Some basic currencies with USA dollar as default for ACQ module
hy-Armn: Որոշ հիմնական արժույթներ ԱՄՆ դոլարով որպես կանխադրված ACQ մոդուլի համար

en: Show barcode on the summary screen items listings
hy-Armn: Ցույց տվեք շտրիխ կոդը պաստառների տարրերի ամփոփ ցուցակներում

en: Useful patron attribute types:
hy-Armn: Օգտակար ընթերցողի հատկանիշների տեսակները:

en: * SHOW_BCODE - Show barcode on the patron summary screen items listings
hy-Armn: * SHOW_BCODE - Ցույց տվեք շտրիխ ծածկագիրը հաճախորդի ամփոփման պաստառի նյութերի ցուցակներում

en: Student
hy-Armn: Ուսանող

en: Home Bound
hy-Armn: Տնային կազմ

en: Kid
hy-Armn: Երեխա

en: Juvenile
hy-Armn: Պատանեկան

en: Young Adult
hy-Armn: Երիտասարդ մեծահասակ

en: Board
hy-Armn: Խորհուրդ

en: Inter-Library Loan
hy-Armn: Միջգրադարանային բաժնույթ

en: School
hy-Armn: Դպրոց

en: Library
hy-Armn: Գրադարան

en: Staff
hy-Armn: Աշխատակազմ

en: Sample patron types and categories. Types are currently hardcoded but you can manage categories after installation from the administration module.
hy-Armn: Ընթերցողի տեսակների և դասերի նմուշներ: Տեսակները ներկայումս կոշտ կոդավորված են, բայց կառավարման մոդուլից տեղադրումից հետո կարող եք կառավարել դասերը:

en: Adult patron - default patron type
hy-Armn: Մեծահասակ ընթերցող - ընթերցողի լռելյայն տեսակ

en:                 PT  - Patron
hy-Armn:                 PT  - Հաճախորդ

en:                 ST  - Student
hy-Armn:                 ST  - ՈՒսանող

en:                 BH  - Homebound
hy-Armn:                 BH  - Տան հետ կապված

en: Child - patron with a guarantor
hy-Armn: Երեխա - ընթերցող երաշխավորով

en:                 K   - Kid
hy-Armn:                 K   - Երեխա

en:                 J   - Juvenile
hy-Armn:                 J   - Պատանեկան

en:                 YA  - Young Adult
hy-Armn:                 YA  - Երիտասարդ մեծահասակ

en: Organization - patron is an institution, not a person
hy-Armn: Կազմակերպություն - հաճախորդը հիմնարկ է, այլ ոչ թե անձ

en:                 ILL - Inter-library Loan
hy-Armn:                 ILL - Միջգրադարանային բաժնույթ

en:                 SC  - School
hy-Armn:                 SC  - Դպրոց

en:                 L   - Library
hy-Armn:                 L   - Գրադարան

en: Professional - a member of an organization (organization is guarantor)
hy-Armn: Մասնագիտական - կազմակերպության անդամ (կազմակերպությունը երաշխավոր է)

en:                 T   - Teacher
hy-Armn:                 T   - ՈՒսուցիչ

en:                 S   - Staff
hy-Armn:                 S   - Աշխատակազմ

en:                 B   - Board
hy-Armn:                 B   - Խորհուրդ

en: Label Test
hy-Armn: Պիտակի տեստ

en: Test Layout
hy-Armn: Տեստային շրջանակ

en:   %sBranch: &lt;branchcode&gt;%s
hy-Armn:   %sՄասնաճյուղ: &lt;branchcode&gt;%s

en:   %sExpires: August 31, 2010%s
hy-Armn:   %sԺամկետը՝ օգոստոսի 31, 2010%s

en: 3 columns, 10 rows of labels
hy-Armn: պիտակների 3 սյունակ, 10 տող

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for up to four lines of text
hy-Armn: 1" X 1.5" կողային պիտակ | Կարգավորեք տեքստի մինչև չորս տողի համար

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for five lines of text
hy-Armn: 1" X 1.5" կողային պիտակ | Կարգավորեք տեքստի հինգ տողերի համար

en: Default description
hy-Armn: Լռակյաց նկարագրություն

en: A template for home brewed patron card forms
hy-Armn: Տնային աճեցրած ընթերցողի քարտի ձևերի ձևանմուշ

en: Sample label and patron card data
hy-Armn: Պիտակի նմուշ և ընթերցողական քարտի տվյալներ

en: Library Laser
hy-Armn: Գրադարանի լազերային

en: Test Printer 01
hy-Armn: Տեստային տպիչ 01

en: A set of default item types.
hy-Armn: Լռակյաց նյութի տեսակների բազմություն։

en: Books
hy-Armn: Գրքեր

en: Mixed Materials
hy-Armn: Խառը նյութեր

en: Computer Files
hy-Armn: Համակարգչային նիշքեր

en: Maps
hy-Armn: Քարտեզներ

en: Visual Materials
hy-Armn: Տեսողական նյութեր

en: Music
hy-Armn: Երաժշտություն

en: Continuing Resources
hy-Armn: Շարունակական պաշար

en: Sample libraries.
hy-Armn: Գրադարանների նմուշներ։

en: Sample holidays: Sunday, Christmas, New Year's
hy-Armn: Տոների օրինակներ՝ կիրակի, Սուրբ Ծնունդ, Նոր Տարի

en: Sundays
hy-Armn: Կիրակիներ

en: New Year's Day
hy-Armn: Ամանորյա օրեր

en: Christmas
hy-Armn: Սուրբ Ծնունդ

en: Welcome to Koha
hy-Armn: Բարի գալուստ Կոհա

en: What's Next?
hy-Armn: Ո՞րն է հաջորդը։

en: Catalog concern help text
hy-Armn: Քարտարանի մտահոգության օգնության տեքստ

en: Catalog concern template text
hy-Armn: Քարտարանի մտահոգության ձևանմուշի տեքստ

en: Welcome to Koha. Koha is a full-featured open-source ILS. Developed initially in New Zealand by Katipo Communications Ltd and first deployed in January of 2000 for Horowhenua Library Trust, Koha is currently maintained by a team of software providers and library technology staff from around the globe.
hy-Armn: Բարի գալուստ Կոհա: Կոհան լիարժեք գործառույթային բաց կոդով ԻԳՀ է: Սկզբնապես մշակվել է Նոր Զելանդիայում Katipo Communications Ltd ընկերության կողմից և առաջին անգամ տեղակայվել է 2000 թվականի հունվարին Horowhenua Library Trust- ի համար, Koha- ն ներկայումս սպասարկվում է ծրագրային ապահովման ուղեկցողների և գրադարանային տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետների խմբի կողմից սփռված ողջ աշխարհում:

en: Now that you've installed Koha, what's next? Here are some suggestions:
hy-Armn: Հիմա, երբ դուք տեղադրել եք Կոհան, ի՞նչ է հաջորդը: Ահա մի քանի առաջարկներ:

en: %s%sRead Koha Documentation%s%s
hy-Armn: %s%sԿարդա Կոհայի փաստաթղթերը%s%s

en: %s%sRead/Write to the Koha Wiki%s%s
hy-Armn: %s%sԿարդա/գրի Կոհայի Wiki-ին%s%s

en: %s%sRead and Contribute to Discussions%s%s
hy-Armn: %s%sԿարդա և աջակցիր քննարկումներին%s%s

en: %s%sReport Koha Bugs%s%s
hy-Armn: %s%sՀաղորդել Կոհա վրիպակների մասին%s%s

en: %s%sSubmit Patches to Koha using Git (Version Control System)%s%s
hy-Armn: %s%sԳրանցիր ուղղումները (Patches) Կոհայում օգտագործելով Git (Տարբերակի Ստուգման Համակարգ)%s%s

en: %s%sChat with Koha users and developers%s%s
hy-Armn: %s%sԶրուցիր Կոհայի օգտվողների և նախագծողների հետ։%s%s

en: Please describe your concern clearly and the library will try to deal with it as quickly as possible
hy-Armn: Խնդրում եմ հստակ նկարագրեք ձեր մտահոգությունը, և գրադարանը կփորձի հնարավորինս արագ լուծել այն

en: **Describe the concern**
hy-Armn: **Նկարագրեք մտահոգությունը**

en: A clear and concise description of what the concern is.
hy-Armn: Հստակ և հակիրճ նկարագրություն, թե որն է մտահոգությունը:

en: **To reproduce**
hy-Armn: **Վերարտադրելու համար**

en: Steps to reproduce the behavior:
hy-Armn: Վարքագիծը վերարտադրելու քայլեր:

en: 1. Go to '...'
hy-Armn: 1. Գնա '...'

en: 2. Click on '....'
hy-Armn: 2. Սեղմեք '....'

en: 3. Scroll down to '....'
hy-Armn: 3. Սահեք ներքև '....'

en: 4. See error
hy-Armn: 4. Տես սխալը

en: **Expected behavior**
hy-Armn: **Սպասելի վարքագիծ**

en: A clear and concise description of what you expected to happen.
hy-Armn: Հստակ և հակիրճ նկարագրություն այն մասին, թե ինչ էիք սպասում:

en: Sample news items
hy-Armn: Նյութերի նորությունների նմուշներ

en: Sample patrons
hy-Armn: Ընթերցողների նմուշներ

en: Sample quotes
hy-Armn: Մեջբերումների նմուշներ

en: To be prepared for war is one of the most effectual means of preserving peace.
hy-Armn: Պատերազմին պատրաստվելը խաղաղության պահպանման ամենաարդյունավետ միջոցներից մեկն է:

en: When angry, count ten, before you speak; if very angry, an hundred.
hy-Armn: Երբ զայրացած ես, խոսելուց առաջ հաշվիր մինչև տասը. եթե շատ ես զայրացած՝ մինչև հարյուրը:

en: Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent, a new nation, conceived in Liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal.
hy-Armn: Չորս տասնյակ և յոթ տարի առաջ մեր հայրերը այս մայրցամաքում ստեղծեցին նոր ազգ, որը բեղմնավորված էր Ազատության մեջ և նվիրված էր այն հաստատմանը, որ բոլոր մարդիկ հավասար են ստեղծված:

en: I have always found that mercy bears richer fruits than strict justice.
hy-Armn: Միշտ գտել եմ, որ ողորմությունը ավելի հարուստ պտուղներ է բերում, քան խիստ արդարությունը:

en: I feel incompetent to perform duties...which have been so unexpectedly thrown upon me.
hy-Armn: Ես ինձ անզոր եմ զգում պարտականությունների կատարման համար ... որոնք այնքան անսպասելիորեն նետվել են ինձ վրա:

en: He serves his party best who serves his country best.
hy-Armn: Ով լավագույնս է ծառայում իր կուսակցությանը, նա լավագույնս է ծառայում իր երկրին:

en: No President has ever enjoyed himself as much as I?
hy-Armn: Ոչ մի Նախագահ երբե՞ք չի վայելել իրեն այնքան, որքան ես:

en: Speak softly and carry a big stick.
hy-Armn: Խոսեք մեղմորեն և կրեք մեծ մահակ:

en: I have come to the conclusion that the major part of the president is to increase the gate receipts of expositions and fairs and bring tourists to town.
hy-Armn: Ես եկել եմ այն եզրակացությանը, որ նախագահի հիմնական մասը ցուցահանդեսների և տոնավաճառների մուտքերի բարձրացումն է ու զբոսաշրջիկներին քաղաք բերելն է:

en: You cannot become thorough Americans if you think of yourselves in groups. America does not consist of groups. A man who thinks of himself as belonging to a particular national group in America has not yet become an American.
hy-Armn: Դուք չեք կարող դառնալ լիարժեք ամերիկացիներ, եթե դուք ձեր մասին խմբերով եք մտածում: Ամերիկան բաղկացած չէ խմբերից: Մի մարդ, ով իրեն համարում է, որ Ամերիկայում որոշակի ազգային խմբին է պատկանում, դեռևս ամերիկացի չի դարձել:

en: If you don't say anything, you won't be called on to repeat it.
hy-Armn: Եթե ոչինչ չես ասում, քեզ չեն հրավիրի այն կրկնելու:

en: Four fifths of all our troubles in this life would disappear if we would only sit down and keep still.
hy-Armn: Այս կյանքի մեր բոլոր դժվարությունների չորս հինգերորդ մասը կվերանա, եթե մենք միայն նստեինք և հանգստանայինք:

en: The slogan of progress is changing from the full dinner pail to the full garage.
hy-Armn: Առաջընթացի կարգախոսը փոխվում է՝ ընթրիքով լի դույլից դեպի ամբողջ ավտոտնակ:

en: Let me assert my firm belief that the only thing we have to fear is fear itself.
hy-Armn: Թույլ տվեք պնդել իմ հաստատ համոզվածությունը, որ միակ բանը, որից մենք պետք է վախենանք, հենց վախն է:

en: If you can't stand the heat, get out of the kitchen.
hy-Armn: Եթե չես կարող դիմանալ շոգին, դուրս եկ խոհանոցից:

en: The atom bomb was no great decision. It was merely another powerful weapon in the arsenal of righteousness.
hy-Armn: Ատոմային ռումբը հիանալի որոշում չէր: Դա պարզապես մեկ այլ հզոր զենք էր արդարության զինանոցում:

en: The buck stops here.
hy-Armn: Կայտառը կանգ է առնում այստեղ:

en: History does not long entrust the care of freedom to the weak or the timid.
hy-Armn: Պատմությունը երկար ժամանակ չի վստահում ազատության խնամքը թույլին կամ երկչոտին:

en: My fellow Americans, ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country.
hy-Armn: Իմ ամերիկացիներ, մի՛ հարցրեք, թե ձեր երկիրը ինչ կարող է անել ձեզ համար. հարցրեք, թե ինչ կարող եք դուք անել ձեր երկրի համար:

en: I do not think it altogether inappropriate to introduce myself to this audience. I am the man who accompanied Jacqueline Kennedy to Paris, and I have enjoyed it.
hy-Armn: Ես ընդհանրապես անտեղի չեմ համարում ինձ ներկայացնել այս լսարանին: Ես այն մարդն եմ, ով Ժաքլին Քենեդիին ուղեկցում էր Փարիզ, և ես վայելել եմ դա:

en: The Great Society is a place where every child can find knowledge to enrich his mind and to enlarge his talents. It is a place where the city of man serves not only the needs of the body and the demands of commerce but the desire for beauty and the hunger for community. It is a place where men are more concerned with the quality of their goals than the quantity of their goods.
hy-Armn: Մեծ հասարակությունը մի տեղ է, որտեղ յուրաքանչյուր երեխա կարող է գտնել գիտելիք` իր միտքը հարստացնելու և իր տաղանդները մեծացնելու համար: Դա մի վայր է, որտեղ մարդու քաղաքը սպասարկում է ոչ միայն մարմնի կարիքները և առևտրի պահանջները, այլև գեղեցկության ցանկությունը և համայնքի համար քաղցը: Դա մի տեղ է, որտեղ տղամարդիկ ավելի շատ հետաքրքրված են իրենց նպատակների որակով, քան իրենց ապրանքների քանակով:

en: People have got to know whether or not their president is a crook. Well, I'm not a crook.
hy-Armn: Մարդիկ պետք է իմանան, արդյոք իրենց Նախագահը խաբեբա է թե՞ ոչ։ Ուրեմն այսպես, ես խաբեբա չեմ։

en: When the President does it, that means that it is not illegal.
hy-Armn: Երբ Նախագահն է անում դա, ապա նշանակում է, որ այն ապօրինի չէ:

en: Our Long national nightmare is over.
hy-Armn: Ավարտվեց մեր երկար ազգային մղձավանջը:

en: Our constitution works. Our great republic is a government of laws, not of men.
hy-Armn: Մեր սահմանադրությունն աշխատում է: Մեր մեծ հանրապետությունը օրենքների կառավարություն է, ոչ թե տղամարդկանց:

en: A strong nation, like a strong person, can afford to be gentle, firm, thoughtful, and restrained. It can afford to extend a helping hand to others. It's a weak nation, like a weak person, that must behave with bluster and boasting and rashness and other signs of insecurity.
hy-Armn: Ուժեղ ժողովուրդը, ինչպես ուժեղ մարդը, կարող է իրեն թույլ տալ լինել հեզ, հաստատուն, մտածված և զուսպ: Այն կարող է իրեն թույլ տալ օգնության ձեռք մեկնել ուրիշներին: Թույլ մարդը, ինչպես թույլ ազգը, պահում է բութ ու պարծենալով, կոպտությամբ և անապահովության այլ նշաններով:

en: It is not my intention to do away with government. It is rather to make it work -work with us, not over us; stand by our side, not ride on our back. Government can and must provide opportunity, not smother it; foster productivity, not stifle it. This Administration's objective will be a healthy, vigorous, growing economy.
hy-Armn: Կառավարությունից խուսափելը իմ մտադրությունը չէ: Ավելի շուտ այն համատեղ աշխատելն է այլ ոչ թե ընդդեմ մեզ․ կանգնել մեր կողքին, չքայլել մեր հետևից: Կառավարությունը կարող է և պետք է հնարավորություն ընձեռի, ոչ թե խեղդի․ խթանել արտադրողականությունը, այլ ոչ թե խստացնել այն: Այս վարչակազմի նպատակը կլինի առողջ, աշխույժ, աճող տնտեսություն:

en: Each generation goes further than the generation preceding it because it stands on the shoulders of that generation. You will have opportunities beyond anything we've ever known.
hy-Armn: Յուրաքանչյուր սերունդ ավելի առաջ է գնում, քան դրան նախորդող սերունդը, քանի որ կանգնած է այդ սերնդի ուսերին: Դուք կունենաք հնարավորություններ մեր իմացածից անդին։

en: We have ...drawn a line in the sand.
hy-Armn: Մենք… գիծ ենք գծել ավազի մեջ:

en: If America shows weakness and uncertainty, the world will drift toward tragedy. That will not happen on my watch.
hy-Armn: Եթե Ամերիկան թուլություն և անորոշություն դրսևորի, աշխարհը կընթանա դեպի ողբերգություն: Դա չի պատահի իմ ժամանակ:

en: Every nation in every region now has a decision to make. Either you are with us, or you are with the terrorists.
hy-Armn: Յուրաքանչյուր տարածաշրջանի յուրաքանչյուր ժողովուրդ պետք է կայացնի որոշում: Կամ դուք մեզ հետ եք, կամ էլ ահաբեկիչների հետ եք:

en: Girls are capable of doing everything men are capable of doing. Sometimes they have more imagination than men.
hy-Armn: Աղջիկները ունակ են անել այն ամենը, ինչ տղամարդիկ ունակ են: Երբեմն նրանք ավելի շատ երևակայություն ունեն, քան տղամարդիկ։

en: I really think a champion is defined not by their wins but by how they can recover when they fall.
hy-Armn: Ես իսկապես կարծում եմ, որ չեմպիոնը որոշվում է ոչ թե հաղթանակներով, այլ նրանով, թե ինչպես կարող է վերականգնվել, երբ ընկնում է:

en: Tremendous amounts of talent are being lost to our society just because that talent wears a skirt.
hy-Armn: Մեր հասարակության համար հսկայական տաղանդներ են կորչում միայն այն պատճառով, որ այդ տաղանդը կիսաշրջազգեստ է հագնում:

en: At the end of the day, we can endure much more than we think we can.
hy-Armn: Ի վերջո, մենք կարող ենք դիմանալ ավելի շատ, քան կարծում ենք, որ կարող ենք:

en: Have no fear of perfection; you'll never reach it.
hy-Armn: Մի վախեցեք կատարելությունից․ դուք երբեք դրան չեք հասնի:

en: You cannot shake hands with a clenched fist.
hy-Armn: Դուք չեք կարող սեղմել ձեռքերը սեղմած բռունցքով:

en: If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.
hy-Armn: Եթե ինչ-որ բան ձեզ դուր չի գալիս, փոխեք այն: Եթե չես կարող փոխել այն, փոխիր քո վերաբերմունքը:

en: I don't mind living in a man's world, as long as I get to be a woman in it.
hy-Armn: Ես դեմ չեմ տղամարդու աշխարհում ապրելուն, քանի դեռ դրանում կին եմ:

en: My mission in life is not merely to survive but to thrive and to do so with some passion, some compassion, some humor, and some style.
hy-Armn: Իմ առաքելությունը կյանքում ոչ միայն գոյատևելն է, այլ զարգանալը և դա անել որոշակի կրքով, կարեկցանքով, որոշ հումորով և որոշակի ոճով:

en: I am thankful for my struggle because, without it, I wouldn't have stumbled across my strength.
hy-Armn: Ես շնորհակալ եմ իմ պայքարի համար, որովհետև առանց դրա ես չէի հանդիպի իմ ուժերին:

en: It took me quite a long time to develop a voice, and now that I have it, I am not going to be silent.
hy-Armn: Ինձնից բավականին երկար ժամանակ պահանջվեց ձայն զարգացնելու համար, իսկ հիմա, երբ ունեմ այն, չեմ պատրաստվում լռել։

en: What you do makes a difference, and you have to decide what kind of difference you want to make.
hy-Armn: Այն, ինչ դուք անում եք, տարբերվում է, և դուք պետք է որոշեք, թե ինչպիսի տարբերություն եք ուզում ստեղծել:

en: The way I see it, if you want the rainbow, you gotta put up with the rain!
hy-Armn: Ինչպես ես դա տեսնում եմ, եթե դու ծիածան ես ուզում, պետք է համակերպվես անձրևի հետ:

en: Each and every one of us has the capacity to be an oppressor. I want to encourage each and every one of us to interrogate how we might be an oppressor and how we might be able to become liberators for ourselves and for each other.
hy-Armn: Մեզանից յուրաքանչյուրն ունի ճնշող լինելու կարողություն: Ես ուզում եմ խրախուսել մեզանից յուրաքանչյուրին հարցուփորձ անել, թե ինչպես կարող ենք լինել ճնշող և ինչպես կարող ենք ազատագրող դառնալ մեզ և միմյանց համար:

en: The future depends entirely on what each of us does every day; a movement is only people moving.
hy-Armn: Ապագան ամբողջությամբ կախված է նրանից, թե մեզանից յուրաքանչյուրն ինչ է անում ամեն օր. շարժումը միայն մարդկանց շարժումն է:

en: The land knows you, even when you are lost.
hy-Armn: Հողը քեզ ճանաչում է, նույնիսկ երբ կորած ես։

en: Allow access to the following servers to search and download record information:
hy-Armn: Թույլ տվեք մուտքը հետևյալ կայաններին՝ գրառման տեղեկության որոնման և ներբեռնման համար:

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES (authority records)
hy-Armn: LIBRARY OF CONGRESS NAMES (հեղինակավոր գրառումներ)

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS (authority records)
hy-Armn: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS (հեղինակավոր գրառումներ)

en: NATIONAL LIBRARY OF FRANCE
hy-Armn: ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԳՐԱԴԱՐԱՆ
