Koha 23.11.08.001 - en to hy-Armn translation catalogue (2720 entries)

en: Books
hy-Armn: Գրքեր

en: Form of material
hy-Armn: Նյութի ձև

en: Language material
hy-Armn: Լեզվական նյութ

en: Manuscript language material
hy-Armn: Ձեռագիր լեզվական նյութ

en: Illustrations
hy-Armn: Նկարազարդումներ

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
hy-Armn: Մինչև չորս մեկ նիշանի այբբենական կոդեր (գրանցված այբբենական հաջորդականությամբ) որոնք բնութագրում են նյութում նկարազարդումների առկայությունը։ Եթե չորս այբբենական նիշից քիչ կոդեր են նշանակված, ապա կոդերը ձախ հավասարեցված են և չօգտագործված դիրքերը պարունակում են բացատներ (#)

en: No illustrations
hy-Armn: Չկան նկարազարդումներ

en: Maps
hy-Armn: Քարտեզներ

en: Portraits
hy-Armn: Դիմանկար

en: Charts
hy-Armn: Գծապատկերներ

en: Plans
hy-Armn: Նախագիծ

en: Plates
hy-Armn: Ափսեներ

en: Music
hy-Armn: Երաժշտություն

en: Facsimiles
hy-Armn: Ֆաքսիմիլե

en: Coats of arms
hy-Armn: Զինանշաններ

en: Genealogical tables
hy-Armn: Ծագումնաբանական աղյուսակներ

en: Forms
hy-Armn: Ձևեր

en: Samples
hy-Armn: Նմուշներ

en: Phonodisc, phonowire, etc.
hy-Armn: Ձայնասկավառակ, ֆոնոլար և այլն.

en: Photographs
hy-Armn: Լուսանկարներ

en: Illuminations
hy-Armn: Իլյումինացիաներ

en: No attempt to code
hy-Armn: Չկա կոդին դիմելու փորձ

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է թիրախ լսարանի մտավոր մակարդակը, որի համար նախատեսված է նյութը

en: Target audience
hy-Armn: Թիրախ լսարան

en: Unknown or not specified
hy-Armn: Չճանաչված կամ չսահմանված

en: Preschool
hy-Armn: Նախադպրոցական

en: Primary
hy-Armn: Նախնական

en: Pre-adolescent
hy-Armn: Նախապատանեկան

en: Adolescent
hy-Armn: Անչափահաս

en: Adult
hy-Armn: Մեծահասակ

en: Specialized
hy-Armn: Մասնագիտացված

en: General
hy-Armn: Ընդհանուր

en: Juvenile
hy-Armn: Պատանեկան

en: Form of item
hy-Armn: Նյութի ձև

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը միավորի համար նկարագրում է նյութի ձևը

en: None of the following
hy-Armn: Սրանցից ոչ մեկը

en: Microfilm
hy-Armn: Միկրոֆիմ

en: Microfiche
hy-Armn: Միկրոֆիշ

en: Microopaque
hy-Armn: Միկրոթափանցիկ

en: Large print
hy-Armn: Լայն տպում

en: Braille
hy-Armn: Բրայլ

en: Online
hy-Armn: Առցանց

en: Direct electronic
hy-Armn: Ուղիղ էլեկտրոնային

en: Regular print reproduction
hy-Armn: Կանոնավոր տպագիր վերարտադրություն

en: Electronic
hy-Armn: Էլեկտրոնային

en: Nature of contents
hy-Armn: Բովանդակության բնույթը

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
hy-Armn: Մինչև չորս մեկ նիշանի կոդեր որոնք բնութագրում են արդյոք նյութի որոշակի մասը պարունակում է նյութի որոշակի տեսակներ։ Եթե չորս այբբենական նիշից քիչ կոդեր են նշանակված, ապա կոդերը ձախ հավասարեցված են և չօգտագործված դիրքերը պարունակում են բացատներ (#)

en: No specified nature of contents
hy-Armn: Չկա սահմանված բովանդակության բնույթը

en: Offprints
hy-Armn: Տպելու մակետ

en: Calendars
hy-Armn: Օրացույցներ

en: Comics/graphic novels
hy-Armn: Կոմիկս/նկարազարդ նովել

en: Abstracts/summaries
hy-Armn: Համառոտագրություններ/եզրափակումներ

en: Bibliographies
hy-Armn: Մատենագիտություններ

en: Catalogs
hy-Armn: Քարտարաններ

en: Dictionaries
hy-Armn: Բառարաններ

en: Encyclopedias
hy-Armn: Հանրագիտարաններ

en: Handbooks
hy-Armn: Ձեռնարկներ

en: Legal articles
hy-Armn: Լեգալ հոդվածներ

en: Indexes
hy-Armn: Ցուցիչներ

en: Patent document
hy-Armn: Արտոնագրային փաստաթուղթ

en: Discographies
hy-Armn: Դիսկոգրաֆիաներ

en: Legislation
hy-Armn: Օրենսդրություն

en: Theses
hy-Armn: Թեզիսներ

en: Surveys of literature in a subject area
hy-Armn: Գրականության հարցախույզ թեմատիկ բնագավառում

en: Reviews
hy-Armn: Դիտարկումներ

en: Programmed texts
hy-Armn: Ծրագրավորված տեքստեր

en: Filmographies
hy-Armn: Ֆիլմագրություններ

en: Directories
hy-Armn: Ուղղություններ

en: Statistics
hy-Armn: Վիճակագրություն

en: Technical reports
hy-Armn: Տեխնիկական հաշվետվություններ

en: Standards/specifications
hy-Armn: Ստանդարտներ/բնութագրիչներ

en: Legal cases and case notes
hy-Armn: Լեգալ դեպքեր և դեպքերի նշումներ

en: Law reports and digests
hy-Armn: Իրավունքի հաշվետվություններ և դայջեստներ

en: Yearbooks
hy-Armn: Տարեգրքեր

en: Treaties
hy-Armn: Պայմանագրեր

en: Government publication
hy-Armn: Կառավարական հրատարակություն

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
hy-Armn: Մեկ նիշանի կոդ որը բնութագրում է արդյոք նյութը հրատարակված է միջազգային, ազգային, նահանգային, գավառական, կամ տեղական պետական գործակալության կողմից, թե այդ մարմնի ցանկացած ենթաբաժնի կողմից

en: Not a government publication
hy-Armn: Ոչ կառավարական հրատարակություն

en: Autonomous or semi-autonomous component
hy-Armn: Ինքնավար կամ կիսաինքնավար բաղադրիչներ

en: Multilocal
hy-Armn: Բազմատեղային

en: Federal/national
hy-Armn: Դաշնային/ազգային

en: International intergovernmental
hy-Armn: Միջազգային միջկառավարական

en: Local
hy-Armn: Տեղային

en: Multistate
hy-Armn: Բազմանահանգ

en: Government publication-level undetermined
hy-Armn: Կառավարական հրատարակություն- մակարդակը չի սահմանված

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
hy-Armn: Նահանգ, ծայրամասային,տարածքային,կախյալ,և այլն.

en: Unknown if item is government publication
hy-Armn: Չճանաչված, եթե նյութը ոչ կառավարական հրատարակություն է

en: Other
hy-Armn: Այլ

en: Conference publication
hy-Armn: Գիտաժողովի հրատարակություն

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
hy-Armn: Մեկ նիշանի կոդ որը բնութագրում է արդյոք նյութը բաղկացած է գիտաժողովի հոդվածներից, հաշվետվություններից կամ համառոտագրություններից։

en: Not a conference publication
hy-Armn: Կոնֆերանսի հրատարակություն չէ

en: Festschrift
hy-Armn: Հոբելյանական հրատարակություն

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
hy-Armn: Մեկ նիշանի կոդ որը բնութագրում է արդյոք նյութը հոդվածների ժողովածու է

en: Not a festschrift
hy-Armn: Հոբելյանական հրատարակություն չէ

en: Index
hy-Armn: Ցուցիչ

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
hy-Armn: Մեկ նիշանի թվային կոդ որը բնութագրում է արդյոք նյութը պարունակում է ցուցիչ իր սեփական բովանդակության վրա

en: No index
hy-Armn: Չկա ցուցիչ

en: Index present
hy-Armn: Ցուցիչը առկա է

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
hy-Armn: Պարունակում է բացատ (#) կամ լցման նիշ (|).

en: Undefined
hy-Armn: Չսահմանված

en: Literary form
hy-Armn: Գրական ժանր

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
hy-Armn: Մեկ նիշանի կոդ որը օգտագործվում է բնութագրելու նյութի գեղարվեստական ձևը։ 0 և 1 թվային կոդերը տալիս են ընդհանուր պատկերացում արդյոք նյութը գեղարվեստական գործ է։ Այբբենական կոդերը կարելի է օգտագործել գրական ժանրի նկարագրման համար։

en: Not fiction (not further specified)
hy-Armn: Ոչ գեղարվեստական (չի սահմանված)

en: Fiction (not further specified)
hy-Armn: Գեղարվեստական գրականություն (չի սահմանված)

en: Dramas
hy-Armn: Դրամա

en: Essays
hy-Armn: Էսսեներ

en: Novels
hy-Armn: Նովել

en: Humor, satires, etc.
hy-Armn: Հումոր, սատիրա այլն.

en: Letters
hy-Armn: Նամակներ

en: Short stories
hy-Armn: Կարճ պատմվածքներ

en: Mixed forms
hy-Armn: Խառը ձևեր

en: Poetry
hy-Armn: Պոեզիա

en: Speeches
hy-Armn: Ելույթներ

en: Unknown
hy-Armn: Անհայտ

en: Biography
hy-Armn: Կենսագրություն

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է արդյոք միավորը պարունակում է կենսագրական նոյւթ, և եթե այդպես է, ապա ինչպիսին են կենսագրական բնութագրերը։

en: No biographical material
hy-Armn: Չկա կենսագրական նյութ

en: Autobiography
hy-Armn: Ինքնակենսագրություն

en: Individual biography
hy-Armn: Անհատի կենսագրություն

en: Collective biography
hy-Armn: Կոլեկտիվ կենսագրություն

en: Contains biographical information
hy-Armn: Պարունակում է կենսագրական տեղեկատվություն

en: Computer Files
hy-Armn: Համակարգչային նիշքեր

en: Computer file/Electronic resource
hy-Armn: Համակարգչային նիշք/Էլեկտրոնային պաշար

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
hy-Armn: Յուրաքանչյուրը պարունակում է բացատ (#) կամ լցման նիշ (|)

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է թիրախ լսարանը, որի համար նախատեսված է նյութը

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է միավորի համար նյութի տեսակը

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
hy-Armn: Երկու չսահմանված նիշերով դիրքեր. յուրաքանչյուրը պարունակում է բացատի (#) կամ լցման նիշ (|)։

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը բնութագրում է մատենագիտական գրառման մեջ նկարագրված համակարգչային նիշքի տեսակը

en: Type of computer file
hy-Armn: Համակարգչային նիշքի տեսակը

en: Numeric data
hy-Armn: Թվային տվյալ

en: Computer program
hy-Armn: Համակարգչային ծրագիր

en: Representational
hy-Armn: Ներկայացուցչական

en: Document
hy-Armn: Փաստաթուղթ

en: Bibliographic data
hy-Armn: Մատենագիտական տվյալներ

en: Font
hy-Armn: Տառատեսակ

en: Game
hy-Armn: Խաղ

en: Sound
hy-Armn: Ձայն

en: Interactive multimedia
hy-Armn: Ինտերակտիվ բազմամիջոց

en: Online system or service
hy-Armn: Առցանց համակարգ կամ ծառայություն

en: Combination
hy-Armn: Համադրում

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը պարունակում է բացատ (#) կամ լցման նիշ (|)։

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է արդյոք համակարգչային նիշքը պատրաստված է միջազգային, ազգային, գավառական, նահանգային կամ տեղական կառավարական կառույցի համար կամ պատվերով, և եթե այդպես է, ապա այդ գործակալության իրավական մակարդակը։

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
hy-Armn: Վեց չսահմանված նիշերի դիրքեր. յուրաքանչյուրը պարունակում է բացատի (#) կամ լցման (|) նիշ.

en: Cartographic material
hy-Armn: Քարտեզագրման նյութ

en: Manuscript cartographic material
hy-Armn: Ձեռագիր քարտեզագրման նյութ

en: Relief
hy-Armn: Ռելիեֆ

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
hy-Armn: Մինչև չորս մեկ նիշանի այբբենական կոդեր որոնք բնութագրում են նյութի ռելիեֆի տեսակը։ Կոդերը գրանցված են նկարագրված նյութի կարևորության հաջորդականությամբ։ Եթե չորս այբբենական նիշից քիչ կոդեր են նշանակված, ապա կոդերը ձախ հավասարեցված են և չօգտագործված դիրքերը պարունակում են բացատներ (#)

en: No relief shown
hy-Armn: Չկան ցուցադրված ռելիեֆներ

en: Contours
hy-Armn: Ուրվագիծ

en: Shading
hy-Armn: Ստվերում

en: Gradient and bathymetric tints
hy-Armn: Գրադիենտ և ծովային նրբերանգներ

en: Hachures
hy-Armn: Ամբարտակ

en: Bathymetry/soundings
hy-Armn: Խորքային չափումներ ծովում/սոնար

en: Form lines
hy-Armn: Ձևագծեր

en: Spot heights
hy-Armn: Բծի բարձրությունը

en: Pictorially
hy-Armn: Պատկերազարդ

en: Land forms
hy-Armn: Հողաշերտի ուրվագծային ձևեր

en: Bathymetry/isolines
hy-Armn: Խորքային չափումներ ծովում /իզոգծեր

en: Rock drawings
hy-Armn: Ժայռապատկերներ

en: Projection
hy-Armn: Պրոյեկտում

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
hy-Armn: Երկու նիշանի այբբենական կոդ որը բնութագրում է նյութի թողարկման ժամանակ օգտագործված պրոյեկցիան։

en: Projection not specified
hy-Armn: Պրոյեկցումը չի բնութագրված

en: Aitoff
hy-Armn: Այտոֆ

en: Gnomic
hy-Armn: Գնոմիկ

en: Lambert's azimuthal equal area
hy-Armn: Լամբերտի ազիմուտալ հավասար մակերես

en: Orthographic
hy-Armn: Ուղղագրական

en: Azimuthal equidistant
hy-Armn: Ազիմուտալ հավասար հեռավորությամբ

en: Stereographic
hy-Armn: Ստերեոգրաֆիկ

en: General vertical near-sided
hy-Armn: Ընդհանուր ուղղահայաց կողքին

en: Modified stereographic for Alaska
hy-Armn: Ձևափոխված ստերեոգրաֆիկա Ալյասկայի համար

en: Chamberlin trimetric
hy-Armn: Չեմբերլինի եռաչափ

en: Polar stereographic
hy-Armn: Բևեռային ստերեոգրաֆիկ

en: Azimuthal, specific type unknown
hy-Armn: Ազիմուտային, հատուկ տեսակը չի ճանաչված

en: Azimuthal, other
hy-Armn: Ազիմուտալ, այլ

en: Gall
hy-Armn: Մաղձ

en: Goode's homolographic
hy-Armn: Գուդի հոմոլոգիա

en: Lambert's cylindrical equal area
hy-Armn: Լամբերտի գլանաձև հավասար մակերես

en: Mercator
hy-Armn: Մերկատոր

en: Miller
hy-Armn: Միլլեր

en: Mollweide
hy-Armn: Մոլվեյդե

en: Sinusoidal
hy-Armn: Սինուսոիդալ

en: Transverse Mercator
hy-Armn: Լայնակի Մերկատոր

en: Gauss-Kruger
hy-Armn: Գաուս-Կրյուգեր

en: Equirectangular
hy-Armn: Համահավասար ուղղանկյունաձև

en: Krovak
hy-Armn: Կրովակ

en: Cassini-Soldner
hy-Armn: Կասինի-Սոլդներ

en: Oblique Mercator
hy-Armn: Շեղ Մերկատոր

en: Robinson
hy-Armn: Ռոբինսոն

en: Space oblique Mercator
hy-Armn: Տարածք թեք Մերկատոր

en: Cylindrical, specific type unknown
hy-Armn: Գլանաձև, հատուկ տեսակը չի ճանաչված

en: Cylindrical, other
hy-Armn: Գլանաձև, այլ

en: Albers equal area
hy-Armn: Albers հավասար տարածք

en: Bonne
hy-Armn: Բոնն

en: Lambert's conformal conic
hy-Armn: Լամբերտի կոնֆորմալ կոն

en: Equidistant conic
hy-Armn: Համահեռավոր կոնաձև

en: Polyconic
hy-Armn: Բազմագագաթանի

en: Conic, specific type unknown
hy-Armn: Կոնաձև, հատուկ տեսակ չկա

en: Conic, other
hy-Armn: Կոնաձև, այլ

en: Armadillo
hy-Armn: Զրահամեքենա

en: Butterfly
hy-Armn: Թիթեռնիկ

en: Eckert
hy-Armn: Էկերտ

en: Goode's homolosine
hy-Armn: Գուդի հոմոլոզին

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
hy-Armn: Միլլերի երկբևեռ թեք կոնֆորմալ կոն

en: Van Der Grinten
hy-Armn: Վան դեր Գրինտեն

en: Dimaxion
hy-Armn: Դիմակսիոն

en: Cordiform
hy-Armn: Սրտաձև

en: Lambert conformal
hy-Armn: Լամբերտ կոնֆորմալ

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
hy-Armn: Չսահմանված։ պարունակում է բացատ (#) կամ լցման նիշ (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը բնութագրում է նկարագրված քարտեզագիտական նյութի տեսակը.

en: Type of cartographic material
hy-Armn: Քարտեզագրման նյութի տեսակ

en: Single map
hy-Armn: Մեկ քարտեզ

en: Map series
hy-Armn: Քարտեզների մատենաշար

en: Map serial
hy-Armn: Քարտեզի մատենաշար

en: Globe
hy-Armn: Կլոր

en: Atlas
hy-Armn: Ատլաս

en: Separate supplement to another work
hy-Armn: Տարանջատիր հավելվածը այլ աշխատանքի

en: Bound as part of another work
hy-Armn: Կազմված է որպես մեկ այլ աշխատանքի մաս

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
hy-Armn: Չսահմանված։ Յուրաքանչյուրը պարունակում է բացատ (#) կամ լցման նիշ (|)

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է արդյոք նյութը պատրաստված է միջազգային, ազգային, գավառական, նահանգային կամ տեղական կառավարական կառույցի համար կամ պատվերով, և եթե այդպես է, ապա այդ գործակալության իրավական մակարդակը։

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է միավորի համար նյութի ձևը.

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
hy-Armn: Մեկ նիշանի կոդ որը բնութագրում է արդյոք նյութը կամ դրան ուղեկցող միավորը պարունակում է տեղաբաշխման ցուցիչ կամ աշխարհագրական տեղեկատու։

en: Special format characteristics
hy-Armn: Հատուկ ձևաչափի բնութագրիչներ

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
hy-Armn: Մինչև երկու մեկ նիշանի կոդեր որոնք բնութագրում են քարտեզի հատուկ նկարագրիչները։ Կոդերը գրանցված են նկարագրված նյութում դրանց հանդիպման կարևորության։ Եթե միայն մեկ կոդ է նշանակված, այն ձախ հավասարեցված է և չօգտագործված դիրքը պարունակում է բացատ (#).

en: No specified special format characteristics
hy-Armn: Չկա սահմանված հատուկ ձևաչափի բնութագրիչները

en: Manuscript
hy-Armn: Ձեռագիր

en: Picture card, post card
hy-Armn: Նկարի քարտ, փոստային բացիկ

en: Calendar
hy-Armn: Օրացույց

en: Puzzle
hy-Armn: Գլուխկոտրուկ

en: Wall map
hy-Armn: Պատի քարտեզ

en: Playing cards
hy-Armn: Խաղաքարտեր

en: Loose-leaf
hy-Armn: Պոկվող թերթիկներ

en: Notated music
hy-Armn: Նոտագրված երաժշտություն

en: Manuscript notated music
hy-Armn: Ձեռագիր նոտագրված երաժշտություն

en: Nonmusical sound recording
hy-Armn: Ոչ երաժշտական ձայնագրություն

en: Musical sound recording
hy-Armn: Երաժշտական ձայնագրություն

en: Form of composition
hy-Armn: Ձևավորման ձև

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
hy-Armn: Երկու նիշանի այբբենական կոդ որը բնութագրում է աշխատանքի ձևը։ Կոդերը հիմնված են Կոնգրեսի գրադարանի թեմատիկ խորագրերի վրա։ Եթե մեկից ավել կոդ է համապատասխանում, mu (Multiple forms) կոդը օգտագործվում է 008/18-19-ում, կամ բոլոր բնութագրիչ կոդերը տրված են 047 (Form of Composition) դաշտում։ mu (Multiple forms) կոդը կարող է նաև նշել որ 047 (Form of Composition) դաշտը պարունակում է ոչ-ՄԵԸՔ կոդեր։

en: Anthems
hy-Armn: Օրհներգ

en: Ballads
hy-Armn: Բալլադներ

en: Bluegrass music
hy-Armn: Բլյուգրաս երաժշտություն

en: Blues
hy-Armn: Բլյուզ

en: Ballets
hy-Armn: Բալետ

en: Chaconnes
hy-Armn: Չակոննա

en: Chants, Other religions
hy-Armn: Խորալներ, այլ դավանանքներ

en: Chant, Christian
hy-Armn: Խորալներ, քրիստոնեական

en: Concerti grossi
hy-Armn: Կոնցերտո գրոչչո

en: Chorales
hy-Armn: Խորալ

en: Chorale preludes
hy-Armn: Խորալ-պրելյուդ

en: Canons and rounds
hy-Armn: Կանոններ և պտույտներ

en: Concertos
hy-Armn: Կոնցերտո

en: Chansons, polyphonic
hy-Armn: Շանսոն, բազմաձայն

en: Carols
hy-Armn: Երգեր

en: Chance compositions
hy-Armn: Պատահական կոմպոզիցիաներ

en: Cantatas
hy-Armn: Կանտատա

en: Country music
hy-Armn: Ժողովրդական երաժշտություն

en: Canzonas
hy-Armn: Կանզոնա (Երգի տեսակ)

en: Dance forms
hy-Armn: Պարի ձևեր

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
hy-Armn: Դիվերսիմենտ, սերենադ,

en: Fugues
hy-Armn: Ֆուգա

en: Flamenco
hy-Armn: Ֆլամենգո

en: Folk music
hy-Armn: Ազգագրական երաժշտություն

en: Fantasias
hy-Armn: Երևակայություն

en: Gospel music
hy-Armn: Հոգևոր երաժշտություն

en: Hymns
hy-Armn: Հիմն

en: Jazz
hy-Armn: Ջազ

en: Musical revues and comedies
hy-Armn: Երաժշտական գրախոսություններ և կատակերգություններ

en: Madrigals
hy-Armn: Մադրիգալ

en: Minuets
hy-Armn: Րոպեներ

en: Motets
hy-Armn: Եկեղեցիական երգ

en: Motion picture music
hy-Armn: Շարժանկարի երաժշտություն

en: Marches
hy-Armn: Մարշեր

en: Masses
hy-Armn: Զանգվածներ

en: Multiple forms
hy-Armn: Բազմակի ձևեր

en: Mazurkas
hy-Armn: Մազուրկա

en: Nocturnes
hy-Armn: Նոկտյուրն

en: Not applicable
hy-Armn: Ոչ կիրառելի

en: Operas
hy-Armn: Օպերա

en: Oratorios
hy-Armn: Օրատորիա

en: Overtures
hy-Armn: Ուվերտյուրա

en: Program music
hy-Armn: Ծրագրավորիր երաժշտություն

en: Passion music
hy-Armn: Կրքոտ երաժշտություն

en: Polonaises
hy-Armn: Պոլոնեզ

en: Popular music
hy-Armn: Հանրամատչելի երաժշտություն

en: Preludes
hy-Armn: Պրելյուդա

en: Passacaglias
hy-Armn: Պասակալիա

en: Part-songs
hy-Armn: Երգի մաս

en: Pavans
hy-Armn: Պավան /պարի տեսակ/

en: Rock music
hy-Armn: Ռոք երաժշտություն

en: Rondos
hy-Armn: Ռոնդո

en: Ragtime music
hy-Armn: Ռեգթայմ երաժշտություն

en: Ricercars
hy-Armn: Ռիսերսարս

en: Rhapsodies
hy-Armn: Ռապսոդիա

en: Requiems
hy-Armn: Ռեքվիեմ

en: Square dance music
hy-Armn: Հրապարակի պարի երաժշտություն

en: Songs
hy-Armn: Երգեր

en: Sonatas
hy-Armn: Սոնատա

en: Symphonic poems
hy-Armn: Սիմֆոնիկ պոեմներ

en: Studies and exercises
hy-Armn: Հետազոտություններ և վարժություններ

en: Suites
hy-Armn: Սյուիտա

en: Symphonies
hy-Armn: Սիմֆոնիաներ

en: Toccatas
hy-Armn: Տոկատտա

en: Teatro lirico
hy-Armn: Տեատրո լիրիկո

en: Trio-sonatas
hy-Armn: Տրիո-սոնատաներ

en: Villancicos
hy-Armn: Սուրբ Ծննդյան երգեր

en: Variations
hy-Armn: Տարբերակներ

en: Waltzes
hy-Armn: Վալս

en: Zarzuelas
hy-Armn: Զարսուելաս

en: Format of music
hy-Armn: Երաժշտական աշխատանքի ձև

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
hy-Armn: Մեկ նիշանի կոդ որը նկարագրում է երաժշտական գործի ձևաչափը (ասենք դաշնամուրային գործ)։ Այս տարրում "Աշխատակազմի նշանագրությունը" հղում է կատարում երաժշտությանը գրված ձողերի օգնությամբ։ "Երաժշտական նոտաները" հղում է կատարում երաժշտության վրա գրված ձողերով կամ գրաֆիկայով, սիմվոլներով, կամ խոսքի վրա հիմնված նշանագրություն։

en: Full score
hy-Armn: Լրիվ միավոր

en: Full score, miniature or study size
hy-Armn: Լրիվ նոտա, մանրանկար կամ հետազոտման չափ

en: Accompaniment reduced for keyboard
hy-Armn: Ուղեկցումը կրճատվել է ստեղնաշարի համար

en: Voice score with accompaniment omitted
hy-Armn: Ձայնային նոտա, ուղեկցողը դուրս է հանվել

en: Condensed score or piano-conductor score
hy-Armn: Սեղմված նոտագրություն կամ դաշնամուրի խմբավարի նոտագրություն

en: Close score
hy-Armn: Սեղմած երաժշտական նիշեր

en: Chorus score
hy-Armn: Երգչախմբային նոտաներ

en: Condensed score
hy-Armn: Սեղմած նիշեր

en: Performer-conductor part
hy-Armn: Ձևավորողի-իրականացնողի մաս

en: Vocal score
hy-Armn: Նոտաներ ձայնի համար

en: Score
hy-Armn: Միավոր

en: Multiple score formats
hy-Armn: Բազմակի նոտաների ձևաչափեր

en: Music Parts
hy-Armn: Երաժշտության մասեր

en: No parts in hand or not specified
hy-Armn: Չկան ձեռքի վրա մասեր կամ չեն սահմանված

en: Instrumental and vocal parts
hy-Armn: Գործիքային և վոկալի մասեր

en: Instrumental parts
hy-Armn: Գործիքային մասեր

en: Vocal parts
hy-Armn: Վոկալի մասեր

en: Unknown or unspecified
hy-Armn: Չճանաչված կամ չսահմանված

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդ, որը տարրի համար բնութագրում է նկարագրվող նյութի ձևը.

en: Accompanying matter
hy-Armn: Ուղեկցող պատճառ

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
hy-Armn: Մինչև վեց մեկ-նիշանի այբբենական կոդեր (գրանցված այբբենական հաջորդականությամբ) որոնք բնութագրում են ծրագրային նշումները և դրանք ուղեկցող նյութերը ձայնային հրատարակությունների, երաժշտական ձեռագրերի, կամ տպագրված երաժշտության համար։ Եթե վեց նիշից քիչ կոդեր են նշանակված, ապա կոդերը ձախ հավասարեցված են և չօգտագործված դիրքերը պարունակում են բացատներ (#).

en: No accompanying matter
hy-Armn: Չկա ուղեկցող նյութ

en: Discography
hy-Armn: Դիսկոգրաֆիա

en: Bibliography
hy-Armn: Մատենագիտություն

en: Thematic index
hy-Armn: Թեմատիկ ցուցիչ

en: Libretto or text
hy-Armn: Լիբրետտո կամ տեքստ

en: Biography of composer or author
hy-Armn: Կոմպոզիտորի կամ հեղինակի կենսագրություն

en: Biography of performer or history of ensemble
hy-Armn: Կատարողի կենսագրություն կամ համույթի պատմություն

en: Technical and/or historical information on instruments
hy-Armn: Գործիքների մասին տեխնիկական կամ պատմական տեղեկատվություն

en: Technical information on music
hy-Armn: Երաժշտության վերաբերյալ տեխնիկական տեղեկատվություն

en: Historical information
hy-Armn: Պատմական տեղեկատվություն

en: Ethnological information
hy-Armn: Ազգագրական տեղեկատվություն

en: Instructional materials
hy-Armn: Հրահանգների նյութեր

en: Literary text for sound recordings
hy-Armn: Գրական տեքստ ձայնագրությունների համար

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
hy-Armn: Մինչև երկու մեկ-նիշանի կոդեր (գրանցված ըստ բերված ցուցակի) որոնք բնութագրում են ոչ երաժշտական ձայնագրությունում գրական տեքստի տեսակը։Եթե միայն մեկ կոդ է նշանակված, այն ձախ հավասարեցված է և չօգտագործված դիրքը պարունակում է բացատ (#).

en: Item is a music sound recording
hy-Armn: Նյութը երաժշտական ձայնագրություն է

en: Conference proceedings
hy-Armn: Գիտաժողովի նյութեր

en: Drama
hy-Armn: Դրամա

en: Fiction
hy-Armn: Գեղարվեստական գրականություն

en: Reporting
hy-Armn: Հաշվետու լինել

en: History
hy-Armn: Պատմություն

en: Instruction
hy-Armn: Հրահանգ

en: Language instruction
hy-Armn: Լեզվական հրահանգներ

en: Comedy
hy-Armn: Կոմեդիա

en: Lectures, speeches
hy-Armn: Դասախոսություններ, ելույթներ

en: Memoirs
hy-Armn: Հուշեր

en: Folktales
hy-Armn: Ժողովրդական հեքիաթներ

en: Rehearsals
hy-Armn: Փորձեր

en: Sounds
hy-Armn: Ձայներ

en: Interviews
hy-Armn: Հարցազրույցներ

en: Transposition and arrangement
hy-Armn: Տեղաշարժում և պայմանավորվածություն

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
hy-Armn: Արդյոք քարտագրվող նյութի մասը կամ նյութը ամբողջությամբ վերադասավորում է և/կամ այլ աշխատանքի հարմարեցում է։

en: Not arrangement or transposition or not specified
hy-Armn: Չի համաձայնեցված, չի սահմանված

en: Transposition
hy-Armn: Վերադասավորւմ

en: Arrangement
hy-Armn: Պայմանավորվածություն

en: Both transposed and arranged
hy-Armn: Տրանսպոնացված և համաձայնեցված

en: Continuing Resources
hy-Armn: Շարունակական պաշար

en: Serial/Integrating resource
hy-Armn: Մատենաշար/պաշարի ինտեգրացում

en: Frequency
hy-Armn: Հաճախականություն

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է նյութի հաճախականությունը. օգտագործված է 008/19 (կանոնավորություն) հետ միասին.

en: No determinable frequency
hy-Armn: Չորոշվող հաճախականություն

en: Annual
hy-Armn: Տարեկան

en: Bimonthly
hy-Armn: Երկամսյա

en: Semiweekly
hy-Armn: Շաբաթը երկուական

en: Daily
hy-Armn: Օրական

en: Biweekly
hy-Armn: Երկշաբաթյա

en: Semiannual
hy-Armn: Տարին երկուական

en: Biennial
hy-Armn: Երկու տարին մեկ

en: Triennial
hy-Armn: Երեք տարին մեկ

en: Three times a week
hy-Armn: Շաբաթական երեք անգամ

en: Three times a month
hy-Armn: Ամսական երեք անգամ

en: Continuously updated
hy-Armn: Շարունակվում է թարմացվել

en: Monthly
hy-Armn: Ամսեկան

en: Quarterly
hy-Armn: Քառամսյակային

en: Semimonthly
hy-Armn: Ամիսը երկուական

en: Three times a year
hy-Armn: Տարեկան երեք անգամ

en: Weekly
hy-Armn: Շաբաթական

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է սպասվող նյութի կանոնավորությունը. օգտագործվում է 008/18 (Հաճախականություն) հետ համատեղ.

en: Regularity
hy-Armn: Կանոնավորություն

en: Normalized irregular
hy-Armn: Նորմալացված ոչ կանոնավոր

en: Regular
hy-Armn: Կանոնավոր

en: Completely irregular
hy-Armn: Ամբողջովին անկանոն

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է շարունակական պաշարի տեսակը.

en: Type of continuing resource
hy-Armn: Շարունակական պաշարի տեսակը

en: Updating database
hy-Armn: Թարմացվում է շտեմարանը

en: Updating loose-leaf
hy-Armn: Թարմացվում են պոկվող թերթիկները

en: Monographic series
hy-Armn: Մենագրային շարք

en: Newspaper
hy-Armn: Թերթ

en: Periodical
hy-Armn: Պարբերական

en: Updating Web site
hy-Armn: Թարմացվում է կայքը

en: Form of original item
hy-Armn: Բնօրինակի ձև

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է նյութի ձևը որում միավորը տպագրվել է.

en: Newspaper format
hy-Armn: Թերթի ձևաչափ

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը բնութագրում է նկարագրվող նյութի ձևը

en: Nature of entire work
hy-Armn: Ողջ աշխատանքի բնույթը

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է նյութի բնույթը, եթե այն ամբողջովին կազմված է մեկ տեսակի միավորից։ Եթե նյութը կարող է համարվել կազմված մեկից ավել միավորներից տեսակները գրանցվում են 008/25-27 (Բովանդակության բնույթը) և 008/24 դիրքը կոդավորվում է որպես բացատ (#).

en: Not specified
hy-Armn: Չսահմանված

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
hy-Armn: Մինչև երեք մեկ նիշանի կոդեր (գրանցված այբբենական հաջորդականությամբ) որոնք բնութագրում են որ գործը պարունակում է որոշակի տեսակի նյութեր։ Եթե երեք նիշից քիչ կոդեր են նշանակված, ապա կոդերը ձախ հավասարեցված են և չօգտագործված դիրքերը պարունակում են բացատներ (#).

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է արդյոք նյութը պատրաստված է միջազգային, ազգային, գավառական, նահանգային կամ տեղական կառավարական կառույցի համար կամ պատվերով, և եթե այդպես է, ապա այդ գործակալության իրավական մակարդակը։

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
hy-Armn: Մեկ նիշանի թվային կոդ որը բնութագրում է արդյոք նյութը պարունակում է գիտաժողովի հոդվածներ, հաշվետվություններ, կամ համառոտագրություններ։

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
hy-Armn: Չսահմանված. յուրաքանչյուրը պարունակում է բացատի (#) կամ լցման (|) նիշ։

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է նյութի վերնագրի բնօրինակ այբուբենը կամ գիրը, որի վրա հիմնված է բանալի վերնագիրը (դաշտ 222).

en: Original alphabet or script of title
hy-Armn: Վերնագրի բնագրի այբուբեն կամ տառաձև

en: No alphabet or script given/No key title
hy-Armn: Չկա այբուբեն կամ նիշ/Չկա բանալի վերնագիր

en: Basic Roman
hy-Armn: Հիմնական լատիներեն

en: Extended Roman
hy-Armn: Ընդլայնված Լատիներեն

en: Cyrillic
hy-Armn: Կիրիլիցա

en: Japanese
hy-Armn: Ճապոներեն

en: Chinese
hy-Armn: Չիներեն

en: Arabic
hy-Armn: Արաբերեն

en: Greek
hy-Armn: Հուներեն

en: Hebrew
hy-Armn: Եբրայերեն

en: Thai
hy-Armn: Թայի

en: Devanagari
hy-Armn: Դեվանագարի

en: Korean
hy-Armn: Կորեյերեն

en: Tamil
hy-Armn: Թամիլ

en: Entry convention
hy-Armn: Մուտք արա համաժողովը

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
hy-Armn: Մեկ նիշանի կոդ որը բնութագրում է արդյոք նյութը քարտագրված է համաձայն հաջողված մուտքի, վերջին մուտքի, կամ ինտեգրացված մուտքի։

en: Successive entry
hy-Armn: Հաջողակ մուտք

en: Latest entry
hy-Armn: Ամենավերջին մուտք

en: Integrated entry
hy-Armn: Ինտեգրացված մուտք

en: Visual Materials
hy-Armn: Տեսողական նյութեր

en: Projected medium
hy-Armn: Պրոյեկցված կրիչ

en: Two-dimensional nonprojected graphic
hy-Armn: Երկչափ չպրոեկտացվող գրաֆիկ

en: Kit
hy-Armn: Ուղեկցող նյութ

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
hy-Armn: Եռաչափ արվեստի գործ կամ բնական հանդիպող օբյեկտ

en: Running time for motion pictures and videorecordings
hy-Armn: Շարժանկարի կամ տեսաձայնագրության տևողությունը

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
hy-Armn: Եռանիշ թիվ որը բնութագրում է ֆիլմի կամ տեսաձայնագրության ընդհանուր տևողությունը։ Թիվը աջ հավասարեցված է և յուրաքանչյուր չօգտագործված դիրքում դրվում է զրո։

en: Running time exceeds three characters
hy-Armn: Տևողությունը գերազանցում է երեք նիշը

en: Running time
hy-Armn: Տևողություն

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է լսարանը, որի համար նախատեսված է նյութը.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է արդյոք նյութը թողարկված կամ պատրաստված է միջազգային, ազգային, գավառական, նահանգային կամ տեղական կառավարական կառույցի համար կամ պատվերով, և եթե այդպես է, ապա այդ գործակալության իրավական մակարդակը։

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է նյութի ձևը.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է տեսողական նյութի տեսակը։

en: Type of visual material
hy-Armn: Տեսողական նյութի տեսակ

en: Art original
hy-Armn: Արվեստի բնօրինակ

en: Art reproduction
hy-Armn: Արվեստի վերարտադրություն

en: Diorama
hy-Armn: Դիորամա

en: Filmstrip
hy-Armn: Ֆիլմի ժապավեն

en: Picture
hy-Armn: Պատկեր

en: Graphic
hy-Armn: Գրաֆիկ

en: Technical drawing
hy-Armn: Տեխնիկական գծագիր

en: Motion picture
hy-Armn: Շարժանկար

en: Chart
hy-Armn: Գծապատկեր

en: Flash card
hy-Armn: Ֆլեշ քարտ

en: Microscope slide
hy-Armn: Միկրոսկոպի սլայդ

en: Model
hy-Armn: Մոդել

en: Realia
hy-Armn: Ռեալիա

en: Slide
hy-Armn: Սլայդ

en: Transparency
hy-Armn: Թափանցիկ

en: Videorecording
hy-Armn: Տեսաձայնագրություն

en: Toy
hy-Armn: Խաղալիք

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է թե ինչ տեխնիկա է օգտագործված շարժանկար ստեղծելիս.

en: Technique
hy-Armn: Տեխնիկա

en: Animation
hy-Armn: Անիմացիա

en: Animation and live action
hy-Armn: Անիմացիա և կենդանի գործողություն

en: Live action
hy-Armn: Կենդանի գործողություն

en: Mixed Materials
hy-Armn: Խառը նյութեր

en: Mixed material
hy-Armn: Խառը նյութեր

en: Category of material
hy-Armn: Նյութի դաս

en: Map
hy-Armn: Քարտեզ

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
hy-Armn: Քարտեզագրական նյութի հատուկ դաս, որին պատկանում է նյութը։ Սովորաբար ֆիզիկական օբյեկտի դաս, օրինակ՝ դիագրամա։

en: Specific material designation
hy-Armn: Որոշակի նյութի պատկանելիություն

en: Diagram
hy-Armn: Գծանկար

en: Profile
hy-Armn: Պրոֆայլ

en: Remote-sensing image
hy-Armn: Հեռավորության վրա զգայական պատկեր

en: Section
hy-Armn: Բաժին

en: Unspecified
hy-Armn: Չսահմանված

en: View
hy-Armn: Տեսք

en: Color
hy-Armn: Գույն

en: Whether the item is in one color or multicolored
hy-Armn: Արդյոք նյութը մեկ գույնով է թե բազմագույն

en: One color
hy-Armn: Մեկ գույն

en: Multicolored
hy-Armn: Բազմագույն

en: Material out of which the cartographic item is made.
hy-Armn: Նյութ, որի հիման վրա ստեղծվել է քարտեզագրական միավորը։

en: Physcial Description
hy-Armn: Ֆիզիկական նկարագրություն

en: Paper
hy-Armn: Թուղթ

en: Wood
hy-Armn: Փայտ

en: Stone
hy-Armn: Քար

en: Metal
hy-Armn: Մետաղ

en: Synthetic
hy-Armn: Սինթետիկ

en: Skin
hy-Armn: Մաշկ

en: Textiles
hy-Armn: Տեքստիլներ

en: Plastic
hy-Armn: Պլաստիկ

en: Glass
hy-Armn: Ապակի

en: Vinyl
hy-Armn: Վինիլ

en: Vellum
hy-Armn: Մագաղաթ

en: Plaster
hy-Armn: Գիպս

en: Flexible base photographic, positive
hy-Armn: Ճկուն հիմքով ֆոտոգրաֆիկա, պոզիտիվ

en: Flexible base photographic, negative
hy-Armn: Ֆոտոգրաֆիկ ճկուն հիմք, նեգատիվ

en: Non-flexible base photographic, positive
hy-Armn: Ոչ ճկուն հիմքով լուսանկարչական, պոզիտիվ

en: Non-flexible base photographic, negative
hy-Armn: Ոչ ճկուն հիմքով լուսանկարահանում, նեգատիվ

en: Leather
hy-Armn: Կաշի

en: Parchment
hy-Armn: Մագաղաթ

en: Other photographic medium
hy-Armn: Լուսանկարչական այլ մեդիա

en: Type of reproduction
hy-Armn: Վերարտադրման ձև

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
hy-Armn: Անկախ նրանից արդյոք քարտեզագրական նյութը ֆաքսիմիլե է կամ վերարտադրման այլ տեսակ է։

en: Facsimile
hy-Armn: Ֆաքսիմիլե

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
hy-Armn: Քարտեզագրական նյութի թողարկման համար լուսանկարչական տեխնիկա։

en: Production/reproduction details
hy-Armn: Արտադրման/վերարտադրման մանրամասներ

en: Photocopy, blueline print
hy-Armn: Ֆոտոպատճեն, կապտաեզր տպագրություն

en: Photocopy
hy-Armn: Ֆոտոպատճեն

en: Pre-production
hy-Armn: Նախաթողարկում

en: Film
hy-Armn: Ֆիլմ

en: Positive/negative aspect
hy-Armn: Դրական/բացասական տեսակետ

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
hy-Armn: Քարտեզագրական նյութի ֆորտպատճենի կամ ֆիլմի դրական/բացասական կողմերը, նաև հղված որպես բեւեռականություն։

en: Positive
hy-Armn: Դրական

en: Negative
hy-Armn: Սևանկար

en: Mixed polarity
hy-Armn: Խառնած բևեռայնություն

en: Electronic resources
hy-Armn: Էլեկտրոնային պաշարներ

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդ, որը բնութագրում է նյութի դասը որին պատկանում է միավորը էլեկտրոնային պաշար է, (օրինակ, ծրագրեր, տվյալներ, նիշքեր, պատկերային նիշքեր, թվայնացված տեսա և ձայնա ժապավեններ, այլն)։

en: Electronic resource
hy-Armn: Էլեկտրոնային պաշար

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
hy-Armn: Նյութի հատուկ դաս, (սովորաբար ֆիզիկական օբյեկտի դաս) որին պատկանում է նյութը, օրինակ՝ մագնիսական դիսկ։

en: Tape cartridge
hy-Armn: ժապավենային քարթրիջ

en: Chip cartridge
hy-Armn: Քաթրիջի չիփ

en: Computer optical disc cartridge
hy-Armn: Համակարգչի օպտիկական սկավառակի քարթրիջ

en: Computer disc, type unspecified
hy-Armn: Համակարգչային դիսկ, տեսակը որոշված չէ

en: Computer disc cartridge
hy-Armn: Համակարգչի սկավառակի քարթրիջ

en: Tape cassette
hy-Armn: ժապավենային կասետ

en: Tape reel
hy-Armn: ժապավենի կոճ

en: Magnetic disk
hy-Armn: Մագնիսական դիսկ

en: Computer card
hy-Armn: Համակարգչային քարտ

en: Magneto-optical disc
hy-Armn: Մագնիսա-օպտիկական սկավառակ

en: Optical disc
hy-Armn: Օպտիկական դիսկ

en: Remote
hy-Armn: Հեռավար

en: Standalone device
hy-Armn: Մեկուսի սարք

en: Whether the item is one color or multicolored.
hy-Armn: Արդյոք նյութը մեկ գույնով է թե բազմագույն։

en: Black-and-white
hy-Armn: Սև սպիտակ

en: Gray scale
hy-Armn: Գորշ սանդղակ

en: Mixed
hy-Armn: Խառը

en: Dimensions
hy-Armn: Չափեր

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
hy-Armn: Էլեկտրոնային պաշարի կոդավորման համար օգտագործված կրիչի չափերը։ Միայն ամենատարածված չափերն են նշված։ Շատ հաճախ չափերը կիրառելի են կոնտեյների համար, որում մագնիսական կամ օպտիկական կրիչն է տեղադրված։ 007/04 դաշտի կոդն է օգտագործված, որը կապակցված է նկարագրության մեջ տրված չափերին։ Եթե կրիչի չափերի հետ ճշգրտորեն համընկնող կոդ չկա, օգտագործվում է z կոդը։

en: 3 1/2 in.
hy-Armn: 3 1/2 դյույմ.

en: 12 in.
hy-Armn: 12 դյույմ.

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
hy-Armn: 4 3/4 դյույմ կամ 12 սմ.

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
hy-Armn: 1 1/8 x 2 3/8 դույմ:

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
hy-Armn: 3 7/8 x 2 1/2 դյույմ.

en: 5 1/4 in.
hy-Armn: 5 1/4 դյույմ.

en: 8 in.
hy-Armn: 8 դյույմ.

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
hy-Armn: Արդյոք վերարտադրությունը կամ ձայնը էլեկտրոնային պաշարի անբաժան մասն է։

en: No sound (silent)
hy-Armn: Ձայն չկա (լուռ)

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
hy-Armn: Սքանավորված պատկեր(ներ)ի բիթի ճշգրիտ խորությունը, որը պարունակում է էլեկտրոնային պաշար կամ եռանիշ այբբենական կոդ, որը բնութագրում է որ բիթի ճշգրիտ խորությունը չի կարող գրանցվել։ Քանի որ միայն բիթի ճշգրիտ խորությունն է օգտակար, կոդավորումը չպետք է ներառնի գծիկով (-) ներկայացված կորած թվեր։

en: Image bit depth
hy-Armn: Պատկերի բիթի խորություն

en: Exact bit depth
hy-Armn: Բիթի ճշգրիտ խորությունը

en: Multiple
hy-Armn: Բազմակի

en: File formats
hy-Armn: Նիշքի ձևաչափեր

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
hy-Armn: Արդյոք նիշքերը թվային ձևափոխված նյութերի համար որ պարունակում են էլեկտրոնային պաշար նույն ձևաչափի կան տեսակի են։

en: One file format
hy-Armn: Մեկ նիշքի ձևաչափ

en: Multiple file formats
hy-Armn: Նիշքի բազմակի ձևաչափեր

en: Quality assurance target(s)
hy-Armn: Որակի գնահատման թիրախ(ներ)

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
hy-Armn: Անկախ նրանից արդյոք որակի գնահատման թիրախները համապատասխանաբար ներառվել են էլեկտրոնային պաշարի վերաձևավորման/ստեղծման պահին։

en: Absent
hy-Armn: Բացակա

en: Present
hy-Armn: Ներկա

en: Antecedent/Source
hy-Armn: Նախորդող/Աղբյուր

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
hy-Armn: Թվային նիշքի աղբյուրի ստեղծման համար կարևոր տեղեկատվություն, թվային վերաձևավորած նյութերի ստեղծում և կառավարում։

en: File reproduced from original
hy-Armn: Բնօրինակից թողարկված նիշք

en: File reproduced from microform
hy-Armn: Նիշքը վերարտադրվել է միկրոֆիլմից

en: File reproduced from an electronic resource
hy-Armn: Էլեկտրոնային պաշարից ձևավորված նիշք

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
hy-Armn: Նիշքը թողարկվել է միջանկյալից (ոչ միկրոժապավեն)

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
hy-Armn: Սեղմման տեսակ, որին հարմարեցված է էլեկտրոնային պաշարը։ Օգտագործվում է դատելու նիշքի իսկությունը բնօրինակի համեմատ։

en: Level of compression
hy-Armn: Սեղմելու մակարդակ

en: Uncompressed
hy-Armn: Չսեղմված

en: Lossless
hy-Armn: Առանց կորստի

en: Lossy
hy-Armn: Կորստով

en: Reformatting quality
hy-Armn: Վերաֆորմատավորման որակ

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
hy-Armn: Էլեկտրոնային պաշարի որակի վերաձևավորում։ Էլեկտրոնային պաշարի ֆիզիկական որակի ընդհանուր գնահատական հնարավոր օգտագործման հետ կապված։ Այն կարող է օգտագործվել նիշքի որակը գնահատելիս, և կազմակերպության պարտավորությունը այն շահագործելու որոշ ժամանակ հետո։

en: Access
hy-Armn: Մուտք

en: Preservation
hy-Armn: Պահպանություն

en: Replacement
hy-Armn: Փոխարինում

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդ, որը բնութագրում է նյութի դասը որին պատկանում է միավորը գլոբուս է, որը սահմանված է որպես երկնային մարմնի մոդել, սովորաբար Երկիր կամ երկնային գունդ պատկերված գնդաձև մակերեսին։ d կոդը օգտագործվում է երբ 008/25 (քարտեզագրական նյութի տեսակ) պարունակում է d կոդը։ Լցնելու նշանը (|) այս դիրքում արգելված է։

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
hy-Armn: Նյութի հատուկ դաս, (սովորաբար ֆիզիկական օբյեկտի դաս) որին պատկանում է նյութը, օրինակ՝ աստղային գլոբուս։

en: Celestial globe
hy-Armn: Աստղային երկնքի քարտեզ

en: Planetary or lunar globe
hy-Armn: Պլանետար կամ լուսնային գլոբուս

en: Terrestrial globe
hy-Armn: Երկրային գլոբուս

en: Earth moon globe
hy-Armn: երկրալուսնային գլոբուս

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
hy-Armn: Արդյոք գլոբուսը մեկ գույնով է թե բազմագույն։

en: Material out of which the globe is made.
hy-Armn: Նյութ, որի հիման վրա ստեղծվել է գլոբուսը։

en: Physicial medium
hy-Armn: Ֆիզիկական կրիչ

en: Textile
hy-Armn: Տեքստիլ

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
hy-Armn: Արդյոք գլոբուսը ֆաքսիմիլե է կամ վերարտադրության այլ տեսակ է։

en: Tactile material
hy-Armn: Զգայական նյութ

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդ, որը բնութագրում է որ նյութի դասը որին պատկանում է միավորը շոշափելի նյութ է։ Նախատեսված է նյութերի համար, որոնք պետք է կարդացվեն հպումով։ Այս դիրքում լցման նիշը (|) արգելված է։

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
hy-Armn: Զգայական նյութի հատուկ դաս, որին պատկանում է նյութը։

en: Moon
hy-Armn: Լուսին

en: Tactile, with no writing system
hy-Armn: Զգայական առանց գրելու համակարգի

en: Class of braille writing
hy-Armn: Բրայլյան գրության դաս

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
hy-Armn: Բրայլի ընտանիք, որին պատկանում է նյութը։ Սա որոշակի Բրայլի կոդ չէ, բայց օգտագործված բրայլյան կոդի տեսակ, որը ներկայացնում է գրավոր նիշերի տարբեր տեսակներ։ Մինչև երկու բրայլյան տեսակներ կարող են ներկայացվել, կամ գրացուցակավորող գործակալությունը կարող է ընտերել կոդավորելու միայն գերակա տեսակը։ Բազմակի կոդերը կոդավորված են գերակայության հաջորդականությամբ, եթե այդպիսիք առկա են։ Եթե նշանակված են երկու կոդից պակաս, կոդերը ձած հավասարեցված են, և չօգտագործված դիրքերը պարունակում են բացատներ (#).

en: No specified class of braille writing
hy-Armn: Բրայլ գրության չսահմանված դաս

en: Literary braille
hy-Armn: Գրական բրայլ

en: Format code braille
hy-Armn: Ձևաչափի կոդ Բրայլ

en: Mathematics and scientific braille
hy-Armn: Մաթեմատիկա և գիտական բրայլ

en: Computer braille
hy-Armn: Համակարգչային բրայլ

en: Music braille
hy-Armn: Երաժշտական Բրայլ

en: Multiple braille types
hy-Armn: Բրայլի բազմակի տեսակներ

en: Level of contraction
hy-Armn: Խտացման մակարդակ

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
hy-Armn: Անկախ նրանից, թե ինչպես են օգտագործվում կրճատումները։ Կրճատումները մեկ ավելի բրայլի կամ Մունի նիշերի հապավումներ են, ներկայացնելու համար ընդհանուր տառերի համադրությունները։

en: Uncontracted
hy-Armn: Առանց կոնտրակտների

en: Contracted
hy-Armn: Կոնտրակտ

en: Braille music format 1
hy-Armn: Բրայլյան երաժշտական ձևաչափ 1

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
hy-Armn: Եռանիշ կոդ, որը բնութագրում է բրայլյան երաժշտական նյութի ձևաչափը։ Երաժշտական ձևաչափերը գնահատում են բաժինները, մասերը և դրանց հետ կապակցված տեղեկատվությունը, ինչպիսիք են բառերի կապվածությունը իրար հետ։ Մինչև երեք ձախ հավասարեցված ըստ կարևորության դասավորված ձևաչափ կարելի է ներկայացնել։ Եթե երեք նիշից պակաս է նշանակված, ապա կոդերը ձախ հավասարեցված են և չօգտագործված դիրքերը պարունակում են բացատներ (#)։

en: No specified braille music format
hy-Armn: Չսահմանված Բրայլ երաժշտության ձևաչափ

en: Bar over bar
hy-Armn: Տողը տողի վրա

en: Bar by bar
hy-Armn: Տողը տողի հետևից

en: Line over line
hy-Armn: Տողը տողի վրա

en: Paragraph
hy-Armn: Պարագրաֆ

en: Single line
hy-Armn: Մեկ գիծ

en: Section by section
hy-Armn: Բաժին առ բաժի

en: Line by line
hy-Armn: Տող առ տող

en: Open score
hy-Armn: Բաց գնահատում

en: Spanner short form scoring
hy-Armn: Ներկառուցվածի կարճ ձևի գնահատում

en: Short form scoring
hy-Armn: Հաշվարկի կարճ ձև

en: Outline
hy-Armn: Ուրվագիծ

en: Vertical score
hy-Armn: Ուղղահայաց գնահատում

en: Braille music format 2
hy-Armn: Բրայլյան երաժշտական ձևաչափ 2

en: Braille music format 3
hy-Armn: Բրայլյան երաժշտական ձևաչափ 3

en: Other special physical characteristics about the braille.
hy-Armn: Բրայլի վերաբերյալ այլ հատուկ ֆիզիկական բնութագրիչներ։

en: Special physical characteristics
hy-Armn: Հատուկ ֆիզիկական բնութագրիչներ

en: Print/braille
hy-Armn: Տպագիր/Բրայլ

en: Jumbo or enlarged braille
hy-Armn: Ջումբո կամ լայնացված բրայլ

en: Projected graphic
hy-Armn: Պրոյեկտված գրաֆիկա

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդ, որը բնութագրում է նյութի դասը որին պատկանում է միավորը պրոյեկտված գրաֆիկա է, որը սահմանված է որպես երկչափ արտածում, նախատեսված է որ պետք է արտածվի առանց շարժման, օպտիկական սարքի օգնությամբ, օրինակ՝ ֆիլմի ժապավեն, սլայդ կամ փոխանցիչ։ Լցնելու նշանը (|) այս դիրքում արգելված է։

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
hy-Armn: Պրոյեկտվող գրաֆիկայի հատուկ դաս, որին պատկանում է նյութը, օրինակ սլայդ։

en: Filmstrip cartridge
hy-Armn: ֆիլմի ժապավեն, քարթրիջ

en: Filmslip
hy-Armn: ֆիլմի ժապավեն

en: Filmstrip, type unspecified
hy-Armn: Ֆիլմի ժապավեն, տեսակը որոշված չէ

en: Filmstrip roll
hy-Armn: ֆիլմի ժապավենի կոճ

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
hy-Armn: Երկչափ չպրոեկտացվող գրաֆիկի գունային բնութագրերը։

en: Hand colored
hy-Armn: Ձեռքով գունավորած

en: Base of emulsion
hy-Armn: Էմուլսիայի հիմք

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
hy-Armn: Նյութի տեսակ որը կծառայի ֆոտոնեգատիվի, ֆիլմի ժապավենի, սլայդի կամ թափանցիկության հիմք։

en: Safety film
hy-Armn: Անվտանգ ֆիլմ

en: Film base, other than safety film
hy-Armn: Ֆիլմի հենք, այլ քան անվտանգ ֆիլմ

en: Mixed collection
hy-Armn: Խառը հավաքածու

en: Sound on medium or separate
hy-Armn: Ձայն կրիչի վրա կամ առանձին

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
hy-Armn: Արդյոք ձայնը միացված է կամ պրոյեկտված գրաֆիկայից առանձին է (օրինակ, ուղեկցող նյութի հետ է)։

en: Sound on medium
hy-Armn: Ձայն կրիչի վրա

en: Sound separate from medium
hy-Armn: Ձայն առանձին կրիչից

en: Medium for sound
hy-Armn: Կրիչ ձայնի համար

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
hy-Armn: Հատուկ կրիչ, օգտագործված նյութի ձայնը կրելու համար (անկախ նրանից թե ձայնը կրում է պրոյեկտված գրաֆիկան կամ առանձին), և նյութի համար պահանջվում է ձայնի նվագարկիչ։

en: Optical sound track on motion picture film
hy-Armn: Օպտիկական ձայնագրում շարժանկարի վրա

en: Magnetic sound track on motion picture film
hy-Armn: Ձայնային մագնիսական ուղի շարժանկարի վրա

en: Magnetic audio tape in cartridge
hy-Armn: Մագնիսական ձայնային ժապավեն քաթրիջի տեսքով

en: Sound disc
hy-Armn: Ձայնային դիսկ

en: Magnetic audio tape on reel
hy-Armn: Մագնիսական ձայնային ժապավեն կոճի տեսքով

en: Magnetic audio tape in cassette
hy-Armn: Մագնիսական ձայնային ժապավեն կասսետի տեսքով

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
hy-Armn: Օպտիկական և մագնիսական ձայնագրում շարժանկարի վրա

en: Videotape
hy-Armn: Տեսաժապավեն

en: Videodisc
hy-Armn: Տեսադիսկ

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
hy-Armn: Պրոյեկտված գրաֆիկական նյութի լայնությունը կամ չափերը։

en: Standard 8 mm. film width
hy-Armn: Ստանդարտ 8 մմ, ֆիլմի լայնություն

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
hy-Armn: Գեր 8 մմ/միայնակ 8մմ ֆիլմի լայնություն

en: 9.5 mm. film width
hy-Armn: 9.5 մմ ֆիլմի լայնություն

en: 16 mm. film width
hy-Armn: 16 մմ ֆիլմի լայնություն

en: 28 mm. film width
hy-Armn: 28 մմ ֆիլմի լայնություն

en: 35 mm. film width
hy-Armn: 35 մմ ֆիլմի լայնություն

en: 70 mm. film width
hy-Armn: 70 մմ ֆիլմի լայնություն

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
hy-Armn: 2x2 դույմ կամ 5x5 սմ սալիկ

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
hy-Armn: 2 1/4 x 2 1/4 դույմ կամ 6x6 սմ սալիկ

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
hy-Armn: 4x5 դույմ կամ 10x13 սմ թափանցիկ

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
hy-Armn: 5x7 դույմ կամ 13x18 սմ. թափանցիկ

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
hy-Armn: 8x10 դույմ կամ 21x26 սմ թափանցիկ

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
hy-Armn: 9x9 դույմ կամ 23x23 սմ թափանցիկ

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
hy-Armn: 10x10 դույմ կամ 26x26 սմ. թափանցիկ

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
hy-Armn: 7x7 դույմ կամ 18x18 սմ թափանցիկ

en: Secondary support material
hy-Armn: Երկրորդական աջակցող նյութ

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
hy-Armn: Պրոյեկտված գրաֆիկի համար սլայդի կույտի կամ թափանցիկի նյութի տեսակ։

en: No secondary support
hy-Armn: Չկա երկրորդային աջակցում

en: Cardboard
hy-Armn: Ստվարաթուղթ

en: Metal and glass
hy-Armn: Մետաղ և ապակի

en: Synthetic and glass
hy-Armn: Սինթետիկա և ապակի

en: Microform
hy-Armn: Միկրոֆիլմ

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդ, որը բնութագրում է նյութի դասը որին պատկանում է միավորը միկրոֆիլմ է։ Միկրոֆիլմը դա ընդհանրական անուն է ցանկացած կրիչի, որը թափանցիկ կամ անթափանց է, լինելով միկրոպատկերների կրողը։ Միկրոպատկերը դա միավոր է (օրինակ էջ) տեքստի, գրաֆիկի, կամ համակարգչով գեներացված նյութի, որը պարունակվում է բացվածքով քարտերի, միկրոֆիշի, միկրոֆիլմի, կամ այլ միկրոձևաչափերի վրա, և շատ փոքր է առանց խոշորացման կարդալու համար։ Միկրոձևերը կարող են լինել առկա տեքստային կամ գրաֆիկական նյութերի վերարտադրություններ, կամ կարող են լինել բնօրինակ հրատարակություններ։ Լցնելու նշանը (|) այս դիրքում արգելված է։

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
hy-Armn: Միկրոֆիլմի հատուկ դաս, որին պատկանում է միավորը (օրինակ՝ միկրոանթափանց)։

en: Aperture card
hy-Armn: Ապերտուրային քարտ

en: Microfilm cartridge
hy-Armn: Միկրոֆիլմի քաթրիջ

en: Microfilm cassette
hy-Armn: Միկրոֆիլմի կասսետ

en: Microfilm reel
hy-Armn: Միկրոֆիլմի կոճ

en: Microfiche cassette
hy-Armn: Միկրոֆիշի կասսետ

en: Microfilm slip
hy-Armn: Միկրոֆիլմի ժապավեն

en: Microfilm roll
hy-Armn: Միկրոֆիլմի կոճ

en: Positive/negative polarity of the microform.
hy-Armn: Միկրոֆիլմի դրական/բացասական բեւեռականություն։

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
hy-Armn: Միկրոժապավենի չափերը. չի բնութագրում պատկերի չափերը։

en: 8 mm.
hy-Armn: 8 մմ.

en: 16 mm.
hy-Armn: 16 մմ.

en: 35 mm.
hy-Armn: 35 մմ.

en: 70 mm.
hy-Armn: 70 մմ.

en: 105 mm.
hy-Armn: 105 մմ.

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
hy-Armn: 3x5 դյույմ կամ 8x13 սմ.

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
hy-Armn: 4x6 դյույմ կամ 11x15 սմ.

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
hy-Armn: 6x9 դյույմ կամ 16x23 սմ.

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
hy-Armn: 3 1/4 x 7 3/8 դյույմ կամ 9x19 սմ.

en: Reduction ratio range
hy-Armn: Նվազեցման գործակցի տիրույթ

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
hy-Armn: Միկրոֆորմի համար նվազեցման գործակցի տիրույթ։ Նվազեցման հատուկ գործակիցը գրանցված է 007/06-08 (Նվազեցման գործակից)։

en: Low reduction ratio
hy-Armn: Նվազեցման ցածր գործակից

en: Normal reduction
hy-Armn: Նորմալ սեղմում

en: High reduction
hy-Armn: Բարձր սեղմում

en: Very high reduction
hy-Armn: Շատ բարձր սեղմում

en: Ultra high reduction
hy-Armn: Գերբարձր սեղմում

en: Reduction rate varies
hy-Armn: Նվազեցման գործակիցը փոփոխվում է

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
hy-Armn: Թիվ, որ երեք նիշով գրանցված միկրոֆիլմի համար ներկայացնում է կրճատման գործակիցը։ Թիվը դեպի աջ հավասարեցված է, և ամեն չօգտագործված դիրք լրացվում է զրոյով (այսինքն, 015, 048)։ Միացման գծիկը օգտագործվում է կրճատման գործակցի ցանկացած չճանաչված բաժնի համար (այսինքն, 03-, 1--, or ---)

en: Reduction ratio
hy-Armn: Նվազեցման գործակից

en: Ratio element is not applicable
hy-Armn: Համեմատության տարրը կիրառելի չէ

en: Ratio
hy-Armn: Հարաբերություն

en: Color of the image for microforms.
hy-Armn: Միկրոժապավենի համար պատկերի գույնը։

en: Emulsion on film
hy-Armn: ֆիլմի էմուլսիա

en: Type of light-sensitive material on the film.
hy-Armn: Ֆիլմի վրայի թեթև զգայական նյութ։

en: Silver halide
hy-Armn: Արծաթե հալոիդ

en: Diazo
hy-Armn: Դիազո

en: Vesicular
hy-Armn: Պղպջակային

en: Mixed emulsion
hy-Armn: Խառնված էմուլսիա

en: Generation
hy-Armn: Գեներացիա

en: Generation aspect of a microform.
hy-Armn: Միկրոժապավենի գեներացման տեսքը։

en: First generation (master)
hy-Armn: Առաջին սերունդ (վարպետ)

en: Printing master
hy-Armn: Տպագրում է վարպետը

en: Service copy
hy-Armn: Ծառայողական պատճեն

en: Mixed generation
hy-Armn: Խառնված սերունդ

en: Base of film
hy-Armn: Ֆիլմի հենք

en: Base of the film.
hy-Armn: Ֆիլմի հենքը։

en: Safety base, undetermined
hy-Armn: Ապահով հիմք, չսահմանված

en: Safety base, acetate undetermined
hy-Armn: Անվտանգ հիմք, չորոշված ացետատ

en: Safety base, diacetate
hy-Armn: Անվտանգ հիմք, դիացետատ

en: Nitrate base
hy-Armn: Նիտրատե հիմքով

en: Mixed base (nitrate and safety)
hy-Armn: Խառը հենք (նիտրատային և անվտանգություն)

en: Safety base, polyester
hy-Armn: Անվտանգ հիմք, պոլիէսթեր

en: Safety base, mixed
hy-Armn: Անվտանգ հիմք, խառը

en: Safety base, triacetate
hy-Armn: Անվտանգ հիմք, տրիացետատ

en: Nonprojected graphic
hy-Armn: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
hy-Armn: Չպրոյեկտվող գրաֆիկայի հատուկ դաս, որին պատկանում է նյութը, (օրինակ նկար)։

en: Activity card
hy-Armn: Ակտիվության քարտ

en: Collage
hy-Armn: Կոլաժ

en: Drawing
hy-Armn: Գծագիր

en: Painting
hy-Armn: Յուղանկար

en: Photomechanical print
hy-Armn: Ֆոտոմեխանիկական տպագրում

en: Photonegative
hy-Armn: Ֆոտոնեգատիվ

en: Photoprint
hy-Armn: Ֆոտոտպել

en: Print
hy-Armn: Տպել

en: Poster
hy-Armn: Պոստեր

en: Postcard
hy-Armn: Փոստային բացիկ

en: Radiograph
hy-Armn: Ռադիոգրաֆ

en: Study print
hy-Armn: Ուսումնական տպագրում

en: Photograph, type unspecified
hy-Armn: Լուսանկար, տեսակը որոշված չէ

en: Primary support material
hy-Armn: Առաջնային աջակցող նյութ

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
hy-Armn: Նյութի տեսակ որն օգտագործվում աջակցելու կամ որի հիմքի վրա պատկերը տպվում կամ կատարվում է։

en: Canvas
hy-Armn: Կտավ

en: Bristol board
hy-Armn: Bristol խորհուրդ

en: Cardboard/illustration board
hy-Armn: Ստվարաթղթե/նկարազարդ

en: Hardboard
hy-Armn: Ստվարաթուղթ

en: Porcelain
hy-Armn: Հախճապակի

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
hy-Armn: Նյութի տեսակ (տարբեր թանգարանային խսիրից) որին առաջնային աջակցություն է (007/04) տրված։

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
hy-Armn: Շարժանկարի հատուկ դաս, որին պատկանում է միավորը, օրինակ՝ ֆիլմի կոճ։

en: Film cartridge
hy-Armn: ֆիլմի քարթրիջ

en: Film cassette
hy-Armn: Ֆիլմի կասսետ

en: Film roll
hy-Armn: Ֆիլմի ժապավեն

en: Film reel
hy-Armn: ֆիլմի կոճ

en: Color characteristics of a motion picture.
hy-Armn: Շարժանկարի գունային բնութագրերը։

en: Motion picture presentation format
hy-Armn: Շարժանկարի ներկայացման ձևաչափ

en: Presentation format for motion pictures.
hy-Armn: Շարժանկարի ցուցադրության ձևաչափ։

en: Standard sound aperture (reduced frame)
hy-Armn: Ձայնի ստանդարտ թռիչք (կրճատված ձևաչափ)

en: Nonanamorphic (wide-screen)
hy-Armn: Ոչ անամորֆիկ (լայն պաստառ)

en: Anamorphic (wide-screen)
hy-Armn: Անամորֆիկ (լայն պաստառ)

en: Other wide-screen format
hy-Armn: Լայնապաստառ այլ ձևաչափ

en: Standard silent aperture (full frame)
hy-Armn: Լռության ստանդարտ թռիչք (լրիվ շրջանակ)

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
hy-Armn: Անկախ նրանից թե ձայնը նյութի վրա է թե նյութից անկախ։

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
hy-Armn: Հատուկ կրիչ, օգտագործված նյութի ձայնը կրելու համար (անկախ նրանից թե ձայնը կրում է ինքը նյութը կամ էլ ուղեկցող նյութի տեսքով է), և պահանջվում է ձայնի նվագարկիչ։

en: Width of a motion picture.
hy-Armn: Շարժանկարի խորություն։

en: Standard 8 mm.
hy-Armn: Ստանդարտ 8 մմ.

en: Super 8 mm./single 8 mm.
hy-Armn: Սուպեր 8 մմ/միայնակ 8մմ.

en: 9.5 mm.
hy-Armn: 9.5 մմ.

en: 28 mm.
hy-Armn: 28 մմ.

en: Configuration of playback channels
hy-Armn: Նվագարկիչի ալիքների կարգաբերում

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
hy-Armn: Շարժանկարի ձայնային մասի հետդիտման ալիքների կարգաբերում։

en: Monaural
hy-Armn: Մոնոաուրալ

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
hy-Armn: Կվադրոֆոնիկ, բազմաալիք, կամ շրջապատել

en: Stereophonic
hy-Armn: Ստերեոֆոնիկ

en: Production elements
hy-Armn: Թողարկման տարրեր

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
hy-Armn: Արդյոք ֆիլմը ամբողջական թողարկման մաս է, թե նախնական կամ մինչ թողարկային է։

en: Workprint
hy-Armn: Աշխատանքային տպել

en: Trims
hy-Armn: Փայտիկներ

en: Outtakes
hy-Armn: Օդահանման խողովակ

en: Rushes
hy-Armn: Նետվում է

en: Mixing tracks
hy-Armn: Խառնել ուղիները

en: Title bands/inter-title rolls
hy-Armn: Վերնագրի երիզներ/միջվերնագրային ժապավեններ

en: Production rolls
hy-Armn: Թողարկման ժապավեններ

en: Whether the film is positive or negative.
hy-Armn: Արդյոք ֆիլմը պոզիտիվ կամ նեգատիվ է։

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
hy-Armn: Որքան է հեռու բնօինակից նյութը (այսինքն, ֆիլմի իրական նեգատիվը, կամ խցիկում առկա տեսաժապավենը)։ Տվյալների գեներացիան օգտագործվում է հասանելի օրինակների որակի գնահատման համար, ամրակայման որոշումների կայացման համար, և որպեսզի հաստատվեն դիտման ու հետազոտման համար նյութերի նույնությունը։

en: Duplicate
hy-Armn: Պատճենիր

en: Master
hy-Armn: Վարպետ

en: Original
hy-Armn: Իսկական

en: Reference print/viewing copy
hy-Armn: Տեղեկատու տպում/դիտիր պատճենը

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
hy-Armn: Շարժվող պատկերի գույների ավելի բնութագրիչներ քան դրանք կան 007/03-ում (Գույն).

en: Refined categories of color
hy-Armn: Գույնի մաքրված դասեր

en: 3 layer color
hy-Armn: 3 շերտանի գույն

en: 2 color, single strip
hy-Armn: 2 գույն, առանձին ժապավեն

en: Undetermined 2 color
hy-Armn: Անորոշ 2 գույն

en: Undetermined 3 color
hy-Armn: Անորոշ 3 գույն

en: 3 strip color
hy-Armn: 3 ժապավենով գույն

en: 2 strip color
hy-Armn: 2 գույնանի ժապավենով

en: Red strip
hy-Armn: Կարմիր ժապավեն

en: Blue or green strip
hy-Armn: Կապույտ կամ կանաչ ժապավեն

en: Cyan strip
hy-Armn: Ցիանե ժապավեն

en: Magenta strip
hy-Armn: Մագնիսական ժապավեն

en: Yellow strip
hy-Armn: Դեղին ժապավեն

en: Sepia tone
hy-Armn: Սեպիայի տոն

en: Other tone
hy-Armn: Այլ տոնայնություն

en: Tint
hy-Armn: Երանգավորել

en: Tinted and toned
hy-Armn: Նրբերանգ տված և տոն տված

en: Stencil color
hy-Armn: Նմուշային գույն

en: Kind of color stock or print
hy-Armn: Տպելու կամ ֆիլմի ընտրանու տեսակ

en: Type of color film stock or color print the item represents.
hy-Armn: Գունավոր շարժանկարի տեսակ կամ գունավոր տպագրություն որին պատկանում է նյութը։

en: Imbibition dye transfer prints
hy-Armn: Ներծծված ներկով փոխանցելի տպագրություն

en: Three-layer stock
hy-Armn: Եռաստիճան ֆոնդ

en: Three layer stock, low fade
hy-Armn: Եռաստիճան ֆոնդ, դանդաղ մարում

en: Duplitized stock
hy-Armn: Կրկնված պահեստ

en: Deterioration stage
hy-Armn: Վատթարացման հարթակ

en: Level of deterioration of the motion picture film.
hy-Armn: Շարժանկարի վատթարացման մակարդակ։

en: None apparent
hy-Armn: Ոչ ակնհայտ

en: Nitrate: suspicious odor
hy-Armn: Նիտրատ։ կասկածելի հոտ

en: Nitrate: pungent odor
hy-Armn: Նիտրատային - pungent odour

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
hy-Armn: Նիտրատ - շականակագույն, գունափոխում, թառամել, փոշոտ

en: Nitrate: sticky
hy-Armn: Նիտրատ։ կպչուն

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
hy-Armn: Նիտրատ - փրփուր, պղպջակներ, փուչիկ

en: Nitrate: congealed
hy-Armn: Նիտրատ՝ խտացված

en: Nitrate: powder
hy-Armn: Նիտրատ։ փոշի

en: Non-nitrate: detectable deterioration
hy-Armn: Ոչ նիտրատային։ հայտնաբերվող փչացում

en: Non-nitrate: advanced deterioration
hy-Armn: Ոչ նիտրատային։ խորացված քայքայում

en: Non-nitrate: disaster
hy-Armn: Ոչ նիտրատ։ հիվանդություն

en: Completeness
hy-Armn: Ավարտվածություն

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
hy-Armn: Անկախ նրանից արդյոք քարտագրվող նյութը գնահատված է որպես լրիվ։

en: Complete
hy-Armn: Ավարտված

en: Incomplete
hy-Armn: Ոչ լրիվ

en: Film inspection date
hy-Armn: Ֆիլմի հետազոտման ամսաթիվ

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
hy-Armn: Վեց նիշ, որ բնութագրում են ֆիլմի զննման ամենավերջին ամսաթիվը. ամսաթիվը գրանցված է հետևյալ ձևանմուշով դդտտաա (դար/տարի/ամիս)։ Միացման գծիկը օգտագործվում է ամսաթվի ցանկացած անհայտ հատվածի փոխարեն։ Լցման վեց նիշերը (||||||) օգտագործվում են, եթե փորձ չի արվում լրացնելու այս դիրքերը։

en: Special class of textual material to which an item belongs.
hy-Armn: Տեքստային նյութի հատուկ դաս, որին պատկանում է նյութը։

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
hy-Armn: Նյութի հատուկ դաս, սովորաբար ֆիզիկական օբյեկտի դաս որին պատկանում է միավորը։

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
hy-Armn: Պարունակում է բացատ (#) կամ լցման նիշ (|)։

en: Altitude of sensor
hy-Armn: Սենսորի բարձրություն

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
hy-Armn: Զգայուն տվիչի ընդհանուր դիրք, հարաբերված հետազոտման ենթակա օբյեկտին։

en: Surface
hy-Armn: Մակերես

en: Airborne
hy-Armn: Բորտային

en: Spaceborne
hy-Armn: Բորտում

en: Attitude of sensor
hy-Armn: Սենսորի դիրքը

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
hy-Armn: Սարքի ընդհանուր անկյուն, որից հեռազգայուն պատկերը արված է։

en: Low oblique
hy-Armn: Փոքր թեքություն

en: High oblique
hy-Armn: Բարձր թեքություն

en: Vertical
hy-Armn: Ուղղահայաց

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
hy-Armn: Ամպային կազմի քանակը, որը առկա էր երբ արվել է հեռավար-զգայուն պատկերը։

en: Cloud cover
hy-Armn: Ամպային ծածկույթ

en: Platform construction type
hy-Armn: Պլատֆորմի հավաքման տեսակ

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
hy-Armn: Հեռավար զգայական սարքին ծառայող հարթակի կոնստրուկցիայի տեսակը։Տվյալի այս տարրի համար, "հարթակը" նշանակում է ոչ միայն հարթ մակերես, այլ ցանկացած կառուցվածք, որը ծառայում է որպես հիմք։

en: Balloon
hy-Armn: Բալոն

en: Aircraft--low altitude
hy-Armn: Օդանավի անձնակազմ--ցածր բարձրություն

en: Aircraft--medium altitude
hy-Armn: Օդանավի անձնակազմ--միջին բարձրություն

en: Aircraft--high altitude
hy-Armn: Օդանավ--բարձր բաձրություն

en: Manned spacecraft
hy-Armn: Անձնակազմով տիեզերանավ

en: Unmanned spacecraft
hy-Armn: Անանձնակազմ տիեզերանավ

en: Land-based remote-sensing device
hy-Armn: Գետնին գտնվող հեռավար սենսորային սարք

en: Water surface-based remote-sensing device
hy-Armn: Ջրային հարթության վրա դրված հեռավար զգայական սարք

en: Submersible remote-sensing device
hy-Armn: Հեռավար պասիվ սենսորային սարք

en: Platform use category
hy-Armn: Պլատֆորմի օգտագործման դաս

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
hy-Armn: 007/06 բնորոշված նախնական օգտագործման համար նախատեսված պլատֆորմը (Պլատֆորմի հավաքման տեսակ)։

en: Meteorological
hy-Armn: Մետեորոլոգիական

en: Surface observing
hy-Armn: Մակերեսի դիտարկում

en: Space observing
hy-Armn: Տարածքի դիտարկում

en: Mixed uses
hy-Armn: Խառը օգտագործում

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
hy-Armn: Հեռավար զգայուն սարքի ձայնագրման վիճակի համար, հատկապես, արդյոք զգայուն տվիչը ներգրավված է չափվող շարժահաղորդման ստեղծմանը։

en: Sensor type
hy-Armn: Սենսորի տեսակ

en: Active
hy-Armn: Ակտիվ

en: Passive
hy-Armn: Պասիվ

en: Data type
hy-Armn: Տվյալի տեսակ

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
hy-Armn: Հեռավար զգայական պատկերից ստացված տվյալների սպեկտրալ, ակուստիկ կամ մագնիսական բնութագրիչները։ Այն կարող է օգտագործվել բնութագրելու համար ալիքի չափված ճառագայթման լայնությունը և այն չափելու համար օգտագործված սենսորի տեսակը։

en: Visible light
hy-Armn: Տեսանելի լույս

en: Near infrared
hy-Armn: Ինֆրակարմիրին մոտիկ

en: Middle infrared
hy-Armn: Միջին ինֆրակարմիր

en: Far infrared
hy-Armn: Հեռու ինֆրակարմիր

en: Thermal infrared
hy-Armn: Ջերմային ինֆրակարմիր

en: Shortwave infrared (SWIR)
hy-Armn: Կարճալիք ինֆրակարմիր (SWIR)

en: Reflective infrared
hy-Armn: Անդրադարձային ինֆրակարմիր

en: Combinations
hy-Armn: Համադրումներ

en: Other infrared data
hy-Armn: Այլ ինֆրակարմիր տվյալ

en: Sidelooking airborne radar (SLAR)
hy-Armn: Կողային տեսք ունեցող օդային ռադար (SLAR)

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
hy-Armn: Սինթետիկ ապերտուրայով օդային ռադար (SAR)-Մեկ հաճախականություն

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
hy-Armn: SAR-բազմա հաճախային (բազմաալիք)

en: SAR-like polarization
hy-Armn: SAR-պոլյարիզացիայի նման

en: SAR-cross polarization
hy-Armn: SAR-խաչաձև պոլյարիզացիա

en: Infometric SAR
hy-Armn: Ինֆոչափիչ SAR

en: polarmetric SAR
hy-Armn: պոլարաչափիչ SAR

en: Passive microwave mapping
hy-Armn: Պասիվ միկրոալիքով քարտեզավորում

en: Other microwave data
hy-Armn: Միկրոալիքային այլ տվյալներ

en: Far ultraviolet
hy-Armn: Հեռու ուլտրամանուշակագույն

en: Middle ultraviolet
hy-Armn: Միջին ուլտրամանուշակագույն

en: Near ultraviolet
hy-Armn: Մոտիկ ուլտրամանուշակագույն

en: Ultraviolet combinations
hy-Armn: Ուլտրամանուշակագույնի համադրումներ

en: Other ultraviolet data
hy-Armn: Ուլտրամանուշակագույն այլ տվյալներ

en: Multi-spectral, multidata
hy-Armn: Բազմասպեկտրալ, բազմատվյալ

en: Multi-temporal
hy-Armn: Բազմա-ժամանակավոր

en: Combination of various data types
hy-Armn: Տարբեր տեսակի տվյալների համադրում

en: Sonar--water depth
hy-Armn: Սոնար--ջրի խորություն

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
hy-Armn: Սոնար--ներքին տոպոգրաֆիայի պատկերներ, կողային սքան

en: Sonar--bottom topography, near-surface
hy-Armn: Սոնար--ստորին տոպոգրաֆիա, մոտակա-մակերես

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
hy-Armn: Սոնար--ստորին տոպոգրաֆիա, մոտակա-ստորին

en: Seismic surveys
hy-Armn: Սեյսմիկ հարցախույզներ

en: Other acoustical data
hy-Armn: Ակուստիկ այլ տվյալներ

en: Gravity anomalies (general)
hy-Armn: Գրավիտացիոն անոմալիաներ (ընդհանուր)

en: Free-air
hy-Armn: Ազատ-օդ

en: Bouger
hy-Armn: Շարժվել

en: Isostatic
hy-Armn: Իզոստատիկ

en: Magnetic field
hy-Armn: Մագնիսական դաշտ

en: radiometric surveys
hy-Armn: ռադիոչափումային հարցախույզներ

en: Sound recording
hy-Armn: Երաժշտական ձայնագրություն

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
hy-Armn: Ձայնագրման հատուկ դաս, որին պատկանում է նյութը, (օրինակ գլան)։

en: Belt
hy-Armn: Գոտի

en: Cylinder
hy-Armn: Գլան

en: Sound cartridge
hy-Armn: Ձայնային քարթրիջ

en: Sound-track film
hy-Armn: Ձայնային գրանցման ֆիլմ

en: Roll
hy-Armn: Կոճ

en: Sound cassette
hy-Armn: Ձայնային կասետ

en: Sound-tape reel
hy-Armn: Ձայնային ժապավենով կոճ

en: Wire recording
hy-Armn: Լարային ձայնագրություն

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
hy-Armn: Պարունակում է բացատ (#) կամ լցման նիշ (|)

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
hy-Armn: Ձայնագրման նվագարկման արագությունը։ Այս կոդը նախատեսված է մեխանիկական սարքի վրա վերարտադրված ձայնագրության նվագարկաման արագությանը։

en: Speed
hy-Armn: Արագություն

en: 16 rpm (discs)
hy-Armn: 16 պտ/վրկ (դիսկեր)

en: 33 1/3 rpm (discs)
hy-Armn: 33 1/3 պտ/րոպ (դիսկեր)

en: 45 rpm (discs)
hy-Armn: 45 պտ/րոպ (դիսկեր)

en: 78 rpm (discs)
hy-Armn: 78 պտ/րոպ (դիսկեր)

en: 8 rpm (discs)
hy-Armn: 8 պտ/րոպ (դիսկեր)

en: 1.4 m. per second (discs)
hy-Armn: 1.4 մ/վրկ (դիսկեր)

en: 120 rpm (cylinders)
hy-Armn: 120 պտ/րոպ (գլաններ)

en: 160 rpm (cylinders)
hy-Armn: 160 պտ/րոպ (գլաններ)

en: 15/16 ips (tapes)
hy-Armn: 15/16 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

en: 1 7/8 ips (tapes)
hy-Armn: 1 7/8 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

en: 3 3/4 ips (tapes)
hy-Armn: 3 3/4 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

en: 7 1/2 ips (tapes)
hy-Armn: 7 1/2 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

en: 15 ips (tapes)
hy-Armn: 15 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

en: 30 ips (tape)
hy-Armn: 30 դույմ/վրկ (ժապավեն)

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
hy-Armn: Նվագարկիչի ալիքների կարգաբերում ձայնագրության համար։

en: Groove width/groove pitch
hy-Armn: Ակոսի լայնություն/ակոս բարձրություն

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
hy-Armn: Դիսկի համար ձայնագրության ակոսի լայնությունը կամ գլանների ակոսի բարձրությունը։

en: Microgroove/fine
hy-Armn: Միկրոկտրվածք/արվեստ

en: Coarse/standard
hy-Armn: Կոպիտ/ստանդարտ

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
hy-Armn: Բաց կոճի կամ դիսկի տրամագիծը, կամ կասսետի, քարթրիջի, գլանի չափերը։

en: 3 in. diameter
hy-Armn: 3 դույմ տրամագիծ

en: 5 in. diameter
hy-Armn: 5 դույմ տրամագիծ

en: 7 in. diameter
hy-Armn: 7 դույմ տրամագիծ

en: 10 in. diameter
hy-Armn: 10 դույմ տրամագիծ

en: 12 in. diameter
hy-Armn: 12 դույմ տրամագիծ

en: 16 in. diameter
hy-Armn: 16 դույմ տրամագիծ

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
hy-Armn: 4 3/4 դույմ կամ 12 սմ տրամագիծ

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
hy-Armn: 5 1/4 x 3 7/8 դյույմ.

en: 2 3/4 x 4 in.
hy-Armn: 2 3/4 x 4 դյույմ.

en: Tape width
hy-Armn: Ժապավենի լայնություն

en: Width of the tape.
hy-Armn: Ժապավենի լայնությունը։

en: 1/8 in.
hy-Armn: 1/8 դյույմ.

en: 1/4 in.
hy-Armn: 1/4 դյույմ.

en: 1/2 in.
hy-Armn: 1/2 դյույմ.

en: 1 in.
hy-Armn: 1 դյույմ.

en: Number of tracks on a tape.
hy-Armn: Ժապավենի վրա ուղիների քանակը։

en: Tape configuration
hy-Armn: Ժապավենի կարգաբերում

en: Full (1) track
hy-Armn: Լրիվ (1) ուղի

en: Half (2) track
hy-Armn: Կես (2) ուղի

en: Quarter (4) track
hy-Armn: Քառորդ (4) հետք

en: Eight track
hy-Armn: Ութ ուղիներով

en: Twelve track
hy-Armn: Տասներկու ուղի

en: Sixteen track
hy-Armn: Տասնվեց ուղի

en: Kind of disc, cylinder or tape
hy-Armn: Դիսկի, գլանի կամ ժապավենի տեսակ

en: Master tape
hy-Armn: Վարպետ ժապավեն

en: Tape duplication master
hy-Armn: Ժապավենի բազմացման վարպետ

en: Disc master (negative)
hy-Armn: Դիսկի վարպետ (նեգատիվ)

en: Instantaneous (recorded on the spot)
hy-Armn: Ակնթարթային (ձայնագրված տեղում)

en: Mass-produced
hy-Armn: Զանգվածային արտադրված

en: Mother (positive)
hy-Armn: Մայր (պոզիտիվ)

en: Stamper (negative)
hy-Armn: Մատրիցա (նեգատիվ)

en: Test pressing
hy-Armn: Տեստային սեղմում

en: Kind of material
hy-Armn: Նյութի տեսակ

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
hy-Armn: Ձայնագրման թողարկման ընթացքում օգտագործված նյութի տեսակ (թե ակնթարթային և թե զանգվածային թողարկում): Այս կոդը նախատեսված է միայն մեխանիկական սարքով վերարտադրված ձայնագրության համար։

en: Lacquer coating
hy-Armn: Լաքային ծածկույթ

en: Cellulose nitrate
hy-Armn: Ցելյուլոզի նիտրատ

en: Acetate tape with ferrous oxide
hy-Armn: Ացետատային ժապավեն երկաթի օքսիդով

en: Glass with lacquer
hy-Armn: Լաքապատ ապակի

en: Aluminum with lacquer
hy-Armn: Լաքապատ ալյումին

en: Plastic with metal
hy-Armn: Մետաղը պլաստիկի հետ

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
hy-Armn: Լաքապատ թուղթ կամ երկաթի օքսիդ

en: Shellac
hy-Armn: Շելակ

en: Wax
hy-Armn: Մոմ

en: Kind of cutting
hy-Armn: Կտրվածքի տեսակ

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
hy-Armn: Դիսկում օգտագործված ակոսների կտրվածքի տեսակ։

en: Hill-and-dale cutting
hy-Armn: Բարձրունք և հարթություն կտրվածք

en: Lateral or combined cutting
hy-Armn: Կողային կամ կոմբինացված հատում

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
hy-Armn: Ձայնագրության նվագարկման բնութագրերը, ներառած ճիշտ նվագարկման համար անհրաժեշտ հատուկ սարքավորումները և հավասարեցումը։ Այս կոդը չի օգտագործվում ձայնագրության ընթացքում օգտագործվող հատուկ գործընթացների ցույց տրման համար, քանի դեռ այդ գործընթացները պետք է կիրառվեն նվագարկման ընթացքում։

en: Special playback characteristics
hy-Armn: Նվագարկման հատուկ բնութագրեր

en: NAB standard
hy-Armn: NAB ստանդարտ

en: CCIR standard
hy-Armn: CCIR ստանդարտ

en: Dolby-B encoded
hy-Armn: Dolby-B կոդավորված

en: dbx encoded
hy-Armn: dbx կոդավորված

en: Digital recording
hy-Armn: Թվային ձայնագրություն

en: Dolby-A encoded
hy-Armn: Dolby-A կոդավորված

en: Dolby-C encoded
hy-Armn: Dolby-C կոդավորված

en: CX encoded
hy-Armn: CX կոդավորված

en: How the sound was originally captured and stored. Sound recordings should be coded for the original capture and storage techniques, regardless of the physical format of the manifestation being cataloged or whether the sound content of the manifestation being cataloged has been enhanced using other techniques.
hy-Armn: Ինչպես ի սկզբանե ձայնագրվել և պահվել է ձայնը: Ձայնագրությունները պետք է կոդավորված լինեն ձայնագրման և պահպանման սկզբնական տեխնիկայի համար՝ անկախ այն բանից, թե ինչ ձևաչափով է քարտագրումը և դրսևորումը, թե արդյոք կատալոգավորվող դրսևորման ձայնային բովանդակությունը բարելավվել է՝ օգտագործելով այլ մեթոդներ:

en: Original capture and storage technique
hy-Armn: Բնօրինակ որսալու և հիշելու տեխնիկա

en: Acoustical capture, analog direct storage
hy-Armn: Ակուստիկ որսում, անալոգային ուղղակի հիշողություն

en: Electrical capture, analog direct storage
hy-Armn: Էլեկտրական որսում, անալոգային ուղղակի հիշողություն

en: Electrical capture, digital storage
hy-Armn: Էլեկտրական որսում, թվային հիշողություն

en: Electrical capture, analog electrical storage
hy-Armn: Էլեկտրական որսում, անալոգային էլեկտրական հիշողություն

en: Unknown capture and storage
hy-Armn: Անհայտ որսում և հիշողություն

en: Text
hy-Armn: Տեքստ

en: Regular print
hy-Armn: Կանոնավոր տպում

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդ, որը բնութագրում է որ նյութի դասը որին պատկանում է միավորը տեսաձայնագրում է, որը սահմանված է որպես ձայնագրություն, որի համար տեսողական պատկերները, սովորաբար դրանք շարժման մեջ են և ուղեկցվում են ձայնով, գրանցված են։ Այն նախագծված է դիտելու հեռուստացույցի ընդունիչով, կամ տեսասարքի պաստառին։ Այս դիրքում լցման նիշը (|) արգելված է։

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
hy-Armn: Տեսաձայնագրության հատուկ դաս, որին պատկանում է նյութը։

en: Videocartridge
hy-Armn: Տեսաքաթրիջ

en: Videocassette
hy-Armn: Տեսակասետ

en: Videoreel
hy-Armn: Տեսակոճ

en: Color characteristics of a videorecording.
hy-Armn: Տեսաձայնագրման գունային բնութագրերը։

en: Videorecording format
hy-Armn: Տեսագրման ձևաչափը

en: Videotape or videodisc recording format.
hy-Armn: Տեսաժապավենի կամ տեսադիսկի գրանցման ձևաչափ։

en: Beta (1/2 in., videocassette)
hy-Armn: Բետա (1/2 դույմ, տեսահոլովակ)

en: VHS (1/2 in., videocassette)
hy-Armn: VHS (1/2 դույմ, տեսահոլովակ)

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
hy-Armn: U-matic (3/4 դույմ, տեսակասետ)

en: EIAJ (1/2 in., reel)
hy-Armn: EIAJ (1/2 դույմ, կոճ)

en: Type C (1 in., reel)
hy-Armn: Տեսակ C (1 դույմ, կոճ)

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
hy-Armn: Quadruplex (1 դույմ կամ 2 դույմ, կոճ)

en: Laserdisc
hy-Armn: Լազերային սկավառակ

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
hy-Armn: CED (capacitance electronic disk) տեսադիսկ

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
hy-Armn: Betacam (1/2 դույմ, տեսաժապավեն)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
hy-Armn: Betacam SP (1/2 դույմ, տեսակասետ)

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
hy-Armn: Գերr-VHS (1/2 դույմ, տեսաժապավեն)

en: M-II (1/2 in., videocassette)
hy-Armn: M-II (1/2 դույմ, տեսաժապավեն)

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
hy-Armn: D-2 (3/4 դույմ, տեսաժապավեն)

en: Hi-8 mm.
hy-Armn: Hi-8 մմ.

en: Blu-ray disc
hy-Armn: Կապույտ ճառագայթով սկավառակ

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
hy-Armn: Անկախ նրանից թե ձայնը նյութի վրա է թե նյութից անկախ (ասենք ուղեկցող նյութ)։

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
hy-Armn: Հատուկ կրիչ, նախատեսված նյութի ձայնը պահելու համար, անկախ հանգամանքից արդյոք այդ ձայնը տեսագրության հետ է թե առանձին է, և նյութը պահանջում է ձայնի նվագարկում։

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
hy-Armn: Տեսաձայնագրության լայնությունը։ Տեսաձայնագրությունների համար պետք է օգտագործվեն միայն այն կոդերը որոնք ճշգրտորեն համընկնում են նյութի ֆիզիկական նկարագրության մեջ տրված չափերին։ եթե ճշգրտորեն համընկնող կոդեր չկան, օգտագործվում է z կոդը։

en: 2 in.
hy-Armn: 2 դյույմ.

en: 3/4 in.
hy-Armn: 3/4 դյույմ.

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
hy-Armn: Տեսաձայնագրման ձայնի այս հատվածի համար նախատեսված նվագարկման կապուղիների կարգաբերում։

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդ, որը բնութագրում է որ նյութի դասը որին պատկանում է միավորը անորոշ է, որը նշանակում է, որ նյութը սահմանված չէ 007 կոդի այլ արժեքներով, կամ դրա բազմակի ֆիզիկական ձևերը հատուկ ձևով չեն նշանակվում (օրինակ, երբ ձեռքի վրա գտնվող նյութը հավաքածու է որը պարունակում է տարբեր դասերի նյութեր և կազմակերպությունը որոշում է մուտք չանել առանձին 007 դաշտեր տարբեր բաղկացուցիչների համար)։ Այս դիրքում լցման նիշը (|) արգելված է։

en: Special class of material to which the item belongs
hy-Armn: Նյութի հատուկ դաս որին պատկանում է միավորը

en: Multiple physical forms
hy-Armn: Ֆիզիկական բազմակի ձևեր

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
hy-Armn: Համակարգչով գեներացված, վեց-նիշանի թվային տող որը բնութագրում է ՄԵԸՔ գրառման ստեղծման ամսաթիվը։ Գրանցվում է այս ձևաչափով՝ տտաաօօ.

en: Date entered on file
hy-Armn: Նիշքում մուտք անելու ամսաթիվ

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
hy-Armn: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է տարեթվերի տեսակները որ տրված են 008/07-10 (ամսաթիվ 1) և 008/11-14 (ամսաթիվ 2)։ Շարունակական պաշարների համար 008/06 կոդը նաև բնութագրում է հրատարակման վիճակը։

en: Type of date/Publication status
hy-Armn: Ամսաթվի տեսակ/Հրատարակման վիճակ

en: No dates given; B.C. date involved
hy-Armn: Չկան ամսաթվեր. Մ.Թ.Ա. ամսաթիվ է ներառված

en: Continuing resource currently published
hy-Armn: Շարունակական պաշար որ հրատարակվում է

en: Continuing resource ceased publication
hy-Armn: Շարունակական պաշարի դադարեցված հրատարակություն

en: Detailed date
hy-Armn: Մանրամասնված ամսաթիվ

en: Inclusive dates of collection
hy-Armn: Հավաքածուի ներառյալ ամսաթվերը

en: Range of years of bulk of collection
hy-Armn: Հավաքածուի տարիների տիրույթը

en: Multiple dates
hy-Armn: Բազմակի ամսաթվեր

en: Dates unknown
hy-Armn: Ամսաթվերը անհայտ են

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
hy-Armn: Տարածման/թողարկման/տրամադրման ամսաթիվ և թողարկման/ձայնագրման սեսիա երբ տարբեր է

en: Questionable date
hy-Armn: Հարցական ամսաթիվ

en: Reprint/reissue date and original date
hy-Armn: Վերատպիր/վերանայիր ամսաթիվը և բնօրինակ ամսաթիվը

en: Single known date/probable date
hy-Armn: Միակ հայտնի ամսաթիվ/հավանական ամսաթիվ

en: Publication date and copyright date
hy-Armn: Տպագրման ամսաթիվ և հեղինակային իրավունքի ամսաթիվ

en: Continuing resource status unknown
hy-Armn: Շարունակական պաշարի վիճակը չի ճանաչված

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
hy-Armn: Տվյալ որը սահմանված է ըստ կոդի 008/08 (Ամսաթվի/հրատարակման վիճակի տեսակ)

en: Date 1
hy-Armn: Ամսաթիվ 1

en: Date element is not applicable
hy-Armn: Ամսաթվի տարրը կիրառելի չէ

en: Date digit
hy-Armn: Ամսաթվի նիշ

en: Date element is totally or partially unknown
hy-Armn: Ամսաթվի տարրը ամբողջովին կամ մասնակի չի ճանաչված

en: Date 2
hy-Armn: Ամսաթիվ 2

en: MARC Code List for Countries
hy-Armn: MARC կոդեր ցուցակ երկրների համար

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
hy-Armn: Երկու կամ երեք նիշանի այբբենական կոդ որը բնութագրում է հրատարակման, թողարկման վայրը։

en: Various places
hy-Armn: Տարբեր վայրեր

en: No place, unknown, or undetermined
hy-Armn: Վայրը չկա, անհայտ է, սահմանված չէ

en: Two-character alphabetic code
hy-Armn: Երկու նիշանի այբբենական կոդ

en: Three-character alphabetic code
hy-Armn: Երեք նիշանի այբբենական կոդ

en: Illustrations - code 1
hy-Armn: Ձևավորումներ - կոդ 1

en: Phonodisc, phonowire, etc
hy-Armn: Ձայնասկավառակ, ֆոնոլար և այլն

en: Illustrations - code 2
hy-Armn: Ձևավորումներ - կոդ 2

en: Illustrations - code 3
hy-Armn: Ձևավորումներ - կոդ 3

en: Illustrations - code 4
hy-Armn: Ձևավորումներ - կոդ 4

en: Nature of contents - code 1
hy-Armn: Բովանդակության բնույթ - կոդ 1

en: Nature of contents - code 2
hy-Armn: Բովանդակության բնույթ - կոդ 2

en: Nature of contents - code 3
hy-Armn: Բովանդակության բնույթ - կոդ 3

en: Nature of contents - code 4
hy-Armn: Բովանդակության բնույթ - կոդ 4

en: Language
hy-Armn: Լեզու

en: MARC Code List for Languages
hy-Armn: MARC կոդեր ցուցակ լեզուների համար

en: No information provided
hy-Armn: Տեղեկատվությունը չի տրամադրված

en: Multiple languages
hy-Armn: Բազմակի լեզուներ

en: Sign languages
hy-Armn: Գրանցի լեզուներ

en: Undetermined
hy-Armn: Անորոշ

en: No linguistic content
hy-Armn: Չկա լեզվական բովանդակություն

en: Modified record
hy-Armn: Ձևափոխված գրառում

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
hy-Armn: Մեկ նիշանի կոդ որը բնութագրում է արդյոք մատենագիտական գրառման ցանկացած տվյալ քարտագրված նյութի վերաբերյալ ձևափոխված տեղեկատվություն է թե դա պետք է ներառված լինի ՄԵԸՔ գրառման մեջ։

en: Not modified
hy-Armn: Չձևափոխված

en: Dashed-on information omitted
hy-Armn: Գծիկներով տեղեկատվությունը բաց է թողնված

en: Completely romanized/printed cards romanized
hy-Armn: Ամբողջովին լատինացված/լատիներեն տպագրիր քարտեր

en: Completely romanized/printed cards in script
hy-Armn: Ամբողջովին լատինացված/տպագրիր քարտեր սկրիպտով

en: Shortened
hy-Armn: Կրճատված

en: Missing characters
hy-Armn: Բացակայող նիշեր

en: Cataloging source
hy-Armn: Քարտագրման աղբյուր

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
hy-Armn: Մեկ նիշանի կոդ որը գրառման համար նկարագրում է քարտագրման բնօրինակի աղբյուրը։ Եթե քարտագրման աղբյուրը հայտնի , այն նկարագրվում է 040 դաշտի (քարտագրման աղբյուր) $a ենթադաշտում։

en: National bibliographic agency
hy-Armn: Ազգային մատենագիտական գործակալություն

en: Cooperative cataloging program
hy-Armn: Կոպերատիվ քարտագրման ծրագիր

en: Miniature or study size
hy-Armn: Մանրանկար կամ հետազոտման չափ

en: Piano score
hy-Armn: Դաշնամուրի նոտա

en: Magazine
hy-Armn: Պարբերական

en: Blog
hy-Armn: Բլոգ

en: Journal
hy-Armn: Ամսագիր

en: Repository
hy-Armn: Պահոց

en: Newsletter
hy-Armn: Տեղեկագիր

en: Directory
hy-Armn: Գրացուցակ

en: Control field plugin type of materials schema
hy-Armn: Հսկիչ դաշտի պլլագինի տեսակի նյութերի սխեման

en: Element indicating the control field
hy-Armn: Վերահսկիչ դաշտը նշող տարր

en: Leader:&nbsp;
hy-Armn: Առաջատար:&nbsp;

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
hy-Armn: Գրառման երկարություն (ինքնագեներացվող)

note: SELECT name=f5
en: Record status
hy-Armn: Գրառման վիճակ

en: a - Increase in encoding level
hy-Armn: a - կոդավորման մակարդակի աճ

en: c - Corrected or revised
hy-Armn: c - Ճշգրտված կամ վերանայված

en: d - Deleted
hy-Armn: d - Ջնջված

en: n - New
hy-Armn: n - Նոր

en: p - Increase in encoding level from prepublication
hy-Armn: p - Կոդավորման մակարդակի ընդլայնում նախնական հրատարակությունից

note: SELECT name=f6
en: Type of record. Controls default type of 008 field.
hy-Armn: Գրառման տեսակը. Վերահսկում է 008 դաշտի լռելյայն տեսակը:

en: a - Language material
hy-Armn: a - լեզվական նյութ

en: c - Notated music
hy-Armn: c - Նոտայագրված երաժշտություն

en: d - Manuscript notated music
hy-Armn: d - Ձեռքով նոտագրված երաժշտություն

en: e - Cartographic material
hy-Armn: e - Քարտեզագրման նյութ

en: f - Manuscript cartographic material
hy-Armn: f - Ձեռագիր քարտեզագրման նյութ

en: g - Projected medium
hy-Armn: g - Պրոյեկցված կրիչ

en: i - Nonmusical sound recording
hy-Armn: i - ոչ երաժշտական ձայնագրություն

en: j - Musical sound recording
hy-Armn: j - Երաժշտական ձայնագրություն

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
hy-Armn: k - Երկչափ չպրոեկտացվող գրաֆիկ

en: m - Computer file
hy-Armn: m - Համակարգչային նիշք

en: o - Kit
hy-Armn: o - Ուղեկցող նյութ

en: p - Mixed materials
hy-Armn: p - Խառը նյութեր

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
hy-Armn: r - Եռաչափ արվեստի գործ կամ բնական հանդիպող օբյեկտ

en: t - Manuscript language material
hy-Armn: t - Ձեռագիր լեզվական նյութ

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
hy-Armn: Մատենագիտական մակարդակ

en: a - Monographic component part
hy-Armn: a - Մենագրության բաղկացուցիչի մաս

en: b - Serial component part
hy-Armn: b - Պարբերականի բաղադրիչի մաս

en: c - Collection
hy-Armn: c - Հավաքածու

en: d - Subunit
hy-Armn: d - Ենթամիավոր

en: i - Integrating resource
hy-Armn: i- Պաշարի ինտեգրում

en: m - Monograph/item
hy-Armn: m - Մենագրություն/նյութ

en: s - Serial
hy-Armn: s - Պարբերական

note: SELECT name=f8
en: Type of control
hy-Armn: Վերահսկման տեսակ

en: _ - No specific type
hy-Armn: _ - Հատուկ տեսակ չկա

en: a - Archival
hy-Armn: a - Արխիվային

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
hy-Armn: Կոդավորում (forced Unicode)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
hy-Armn: ինդիկատորի/ենթադաշտի երկարություններ

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
hy-Armn: Տվյալների վրա հիմնված հասցե (ինքնագեներացվող)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
hy-Armn: Կոդավորման մակարդակ

en: _ - Full level
hy-Armn: _ - Լրիվ մակարդակ

en: 1 - Full level, material not examined
hy-Armn: 1 - Լրիվ մակարդակ, նյութը չի քննվել

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
hy-Armn: 2 - պակաս քան լրիվ մակարդակն է, նյութը չի հետազոտվել

en: 3 - Abbreviated level
hy-Armn: 3 - Կրճատված մակարդակ

en: 4 - Core level
hy-Armn: 4 - Հիմնական մակարդակ

en: 5 - Partial (preliminary) level
hy-Armn: 5 - Մասնակի (նախնական) մակարդակ

en: 7 - Minimal level
hy-Armn: 7 - Նվազագույն մակարդակ

en: 8 - Prepublication level
hy-Armn: 8 - Նախահրատարակման մակարդակ

en: I- Full-level input by OCLC participants
hy-Armn: I- Լրիվ մակարդակի ներդրում OCLC-ի մասնակիցների կողմից

en: J- Deleted record
hy-Armn: b- Ջնջված գրառում

en: K- Less-than-full input by OCLC participants
hy-Armn: K- Պակաս լրիվ մակարդակի ներդրումից OCLC-ի մասնակիցների կողմից

en: M- Added from a batch process
hy-Armn: M- Ավելացված է խմբաքանակի գործընթացից

en: u - Unknown
hy-Armn: u - Անհայտ

en: z - Not applicable
hy-Armn: z - Ոչ պիտանի

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
hy-Armn: Նկարագրական քարտագրման ձև

en: _ - Non-ISBD
hy-Armn: _ - Ոչ-ISBD

en: c - ISBD punctuation omitted
hy-Armn: c - ISBD կետադրությունը բացակայում է

en: i - ISBD punctuation included
hy-Armn: i - ISBD կետադրությունը առկա է

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
hy-Armn: n - Non-ISBD կետադրությունը բացակայում է

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
hy-Armn: Բազմամաս գրառման պաշարի մակարդակ

en: _ - Not specified or not applicable
hy-Armn: _ - Չսահմանված կամ ոչ կիրառելի

en: a - Set
hy-Armn: a - Բազմություն

en: b - Part with independent title
hy-Armn: b - Անկախ վերնագրով մաս

en: c - Part with dependent title
hy-Armn: c - Կախյալ վերնագրով մաս

note: SPAN
en: Length of directory elements
hy-Armn: Ուղեցույցի տարրերի երկարություն

note: SCRIPT
en: Assign next
hy-Armn: Նշանակիր հաջորդը

note: SCRIPT
en: Control number:
hy-Armn: Ստուգիչ համար։

note: SCRIPT
en: Enter new control number
hy-Armn: Մուտք արա նոր ստուգիչ համար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
hy-Armn: Սևեռված տվյալներ:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
hy-Armn: Բեռնավորվում է...

note: SCRIPT
en: Override
hy-Armn: Վերագրել

note: SCRIPT
en: Updated:
hy-Armn: Թարմացված է։

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
hy-Armn: սահմանված չէ

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
hy-Armn: 006 Սևեռված-երկարությամբ տվյալի տարր--հավելյալ նյութի բնութագրեր--Ընդհանուր տեղեկատվություն

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
hy-Armn: Ընտրիր նյութի տեսակը որպեսզի սահմանես փոփոխական արժեքները

en: Type of material
hy-Armn: Նյութի տեսակ

en: Select a type of material
hy-Armn: Ընտրիր նյութի տեսակը

note: INPUT type=submit
en: Save
hy-Armn: Պահպանել

en: Cancel
hy-Armn: Չեղյալ անել

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
hy-Armn: Ցույց տա՞լ արժեքները '%s' տեսակի համար։

en: 007 Physical description fixed field--General information
hy-Armn: 007 Ֆիզիկական նկարագրության սևեռված դաշտ--Ընդհանուր տեղեկատվություն

en: Material type:
hy-Armn: Նյութի տեսակ։

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
hy-Armn: #- Չկա կոդավորման փորձ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
hy-Armn: #- չկա երկրորդային աջակցում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
hy-Armn: #- Ձայն չկա (լուռ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
hy-Armn: #- չսահմանված Բրայլ երաժշտության ձևաչափ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
hy-Armn: #- Բրայլ գրության չսահմանված ձևաչափ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
hy-Armn: #- Չսահմանված

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
hy-Armn: (ՕՕՕՕԱԱ; օգտագործիր մինչև 6 - չիմացածների <br />կամ | կոդավորման համար չկա փորձ)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
hy-Armn: (եթե բիթերի ճշգրիտ խորությունը հայտնի է, մուտք արա; <br />հակառակ դեպքում օգտագործիր բացվող ընտրացանկը)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
hy-Armn: (երեք թվային նիշ, բլոկնոտ զրոյով եթե պահանջվում է, <br />or ||| եթե կոդավորման փորձ չի արված)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
hy-Armn: --- - Անհայտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
hy-Armn: 00 Նյութի դաս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
hy-Armn: 01 Որոշակի նյութի պատկանելիություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
hy-Armn: 02 Չսահմանված

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
hy-Armn: 03 Սենսորի բարձրություն

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
hy-Armn: 03 Բրայլյան գրության դաս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
hy-Armn: 03 Գույն

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
hy-Armn: 03 Դրական/բացասական տեսակետ

note: SCRIPT
en: 03 Speed
hy-Armn: 03 Արագություն

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
hy-Armn: 04 Սենսորի դիրքը

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
hy-Armn: 04 Էմուլսիայի հիմք

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
hy-Armn: 04 Բրայլյան գրության դաս (2-րդ հնարավորություն)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
hy-Armn: 04 Նվագարկիչի ալիքների կարգաբերում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
hy-Armn: 04 Չափեր

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
hy-Armn: 04 Շարժանկարի ներկայացման ձևաչափ

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
hy-Armn: 04 Ֆիզիկական կրիչ

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
hy-Armn: 04 Ֆիզիկական կրիչ

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
hy-Armn: 04 Առաջնային աջակցող նյութ

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
hy-Armn: 04 Տեսաձայնագրության ձևաչափ

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
hy-Armn: 05 Ամպային ծածկույթ

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
hy-Armn: 05 Ակոսի լայնություն/ակոսի բարձրություն

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
hy-Armn: 05 Կոնտրակտի մակարդակ

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
hy-Armn: 05 Նվազեցման գործակցի տիրույթ

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
hy-Armn: 05 Երկրորդական աջակցող նյութ

note: SCRIPT
en: 05 Sound
hy-Armn: 05 Ձայն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
hy-Armn: 05 Ձայն կրիչի վրա կամ առանձին

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
hy-Armn: 05 Վերարտադրության ձև

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
hy-Armn: 05 Ռեպրոդուկցիայի ձև

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
hy-Armn: 06 Բրայլյան երաժշտական ձևաչափ

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
hy-Armn: 06 Չափեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
hy-Armn: 06 Կրիչ ձայնի համար

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
hy-Armn: 06 Հավաքման հարթակի տեսակ

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
hy-Armn: 06 Թողարկման/վերարտադրման մանրամասներ

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
hy-Armn: 06-08 Պատկերի բիթի խորություն

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
hy-Armn: 06-08 Նվազեցման գործակից

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
hy-Armn: 07 Բրայլյան երաժշտական ձևաչափ (2-րդ ընտրություն)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
hy-Armn: 07 Չափեր

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
hy-Armn: 07 Հարթակի օգտագործման դաս

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
hy-Armn: 07 Դրական/բացասական կողմ

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
hy-Armn: 07 Ժապավենի լայնություն

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
hy-Armn: 08 Բրայլյան երաժշտության ձևաչափ (3-րդ ընտրանք)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
hy-Armn: 08 Նվագարկչի ալիքների կարգաբերում

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
hy-Armn: 08 Երկրորդական աջակցող նյութ

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
hy-Armn: 08 Սենսորի տեսակ

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
hy-Armn: 08 Ժապավենի կարգաբերում

note: SCRIPT
en: 09 Color
hy-Armn: 09 Գույն

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
hy-Armn: 09 Նիշքի ձևաչափեր

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
hy-Armn: 09 Դիսկի, գլանի կամ ժապավենի տեսակ

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
hy-Armn: 09 Թողարկման տարրեր

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
hy-Armn: 09 Հատուկ ֆիզիկական բնութագրիչներ

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
hy-Armn: 09-10 Տվյալի տեսակ

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
hy-Armn: 10 ֆիլմի էմուլսիա

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
hy-Armn: 10 Նյութի տեսակ

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
hy-Armn: 10 Դրական/բացասական կողմ

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
hy-Armn: 10 Որակի գնահատման թիրախ(ներ)

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
hy-Armn: 11 Անցյալ/Աղբյուր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
hy-Armn: 11 Գեներացիա

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
hy-Armn: 11 Ձևելու տեսակ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
hy-Armn: 12 Ֆիլմի հենք

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
hy-Armn: 12 Սեղմելու մակարդակ

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
hy-Armn: 12 Նվագարկման հատուկ բնութագրեր

note: SCRIPT
en: 13 Original capture and storage technique
hy-Armn: 13 Բնօրինակ որսալու և հիշելու տեխնիկա

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
hy-Armn: 13 Գույնի մաքրված դասեր

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
hy-Armn: 13 Վերաֆորմատավորման որակ

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
hy-Armn: 14 Տպելու կամ ֆիլմի ընտրանու տեսակ

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
hy-Armn: 15 Վատթարացման հարթակ

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
hy-Armn: 16 Ավարտվածություն

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
hy-Armn: 17-22 Ֆիլմի հետազոտման ամսաթիվ

note: SCRIPT
en: Date
hy-Armn: Ամսաթիվ

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
hy-Armn: Բիթի ճշգրիտ խորությունը 001-999

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
hy-Armn: a- 16 պտ/վրկ (դիսկեր)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
hy-Armn: a- 3 1/2 դյույմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
hy-Armn: a- 3 դույմ տրամագիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
hy-Armn: a- 3 շերտանի գույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm.
hy-Armn: a- 8 մմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
hy-Armn: a- 8 մմ (միկրոֆիլմ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
hy-Armn: a- Բացակա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
hy-Armn: a- մուտք

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, analog direct storage
hy-Armn: a- Ակուստիկ որսում, անալոգային ուղղակի հիշողություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
hy-Armn: a- Ակտիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
hy-Armn: a- Ակտիվության քարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
hy-Armn: a- Ապերտուրային քարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
hy-Armn: a- Բալոն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
hy-Armn: a- տողը տողի վրա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
hy-Armn: a- Բետա (1/2 դույմ տեսահոլովակ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
hy-Armn: a- Քաթան

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
hy-Armn: a- Աստղային երկնքի քարտեզ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
hy-Armn: a- Բնօրինակից թողարկված նիշք

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
hy-Armn: a- Առաջին սերունդ (վարպետ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
hy-Armn: a- Լրիվ (1) ուղի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
hy-Armn: a- ներծծված ներկով փոխանցելի տպագրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
hy-Armn: a- Լաքա ներկային ծածկույթ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
hy-Armn: a- Գրական բրայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
hy-Armn: a- Փոքր թեքություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
hy-Armn: a- Նվազեցման ցածր գործակից

note: SCRIPT
en: a- Map
hy-Armn: a- Քարտեզ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
hy-Armn: a- Վարպետ ժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
hy-Armn: a- Մետեորոլոգիական

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
hy-Armn: a- Լուսին

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
hy-Armn: a- NAB ստանդարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
hy-Armn: a- Ոչ ակնհայտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
hy-Armn: a- Մեկ գույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
hy-Armn: a- Նիշքի մեկ ձևաչափ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
hy-Armn: a- Օպտիկական ձայնագրում շարժանկարի վրա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
hy-Armn: a- Թուղթ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
hy-Armn: a- Ֆոտոպատճեն, կապտաեզր տպագրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
hy-Armn: a- Դրական

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
hy-Armn: a- Տպագիր/Բրայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
hy-Armn: a- Կանոնավոր տպում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
hy-Armn: a- Ապահով հիմք, չսահմանված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
hy-Armn: a- Արծաթե հալոիդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
hy-Armn: a- Ձայն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
hy-Armn: a- Ձայն կրիչի վրա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
hy-Armn: a- Ստանդարտ 8 մմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
hy-Armn: a- Ստանդարտ 8 մմ, ֆիլմի լայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
hy-Armn: a- Ձայնի ստանդարտ թռիչք (կրճատված ձևաչափ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
hy-Armn: a- Մակերես

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
hy-Armn: a- Ժապավենային քարթրիջ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
hy-Armn: a- Չսեղմված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
hy-Armn: a- Առանց կոնտրակտների

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
hy-Armn: a- Աշխատանքային տպել

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
hy-Armn: aa- Տեսանելի լույս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
hy-Armn: b- 2 գույն, առանձին ժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
hy-Armn: b- 33 1/3 պտ/րոպ (դիսկեր)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
hy-Armn: b- 5 դույմ տրամագիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
hy-Armn: b- Բորտային

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
hy-Armn: b-Օդանավի անձնակազմ--ցածր բարձրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
hy-Armn: b- Տողը տողի հետևից

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
hy-Armn: b- Սև սպիտակ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
hy-Armn: b- Բրայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
hy-Armn: b- Bristol խորհուրդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
hy-Armn: b- CCIR ստանդարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
hy-Armn: b- Ցելյուլոզի նիտրատ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
hy-Armn: b- Քարթրիջի չիփ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
hy-Armn: b- Կոնտրակտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Diazo
hy-Armn: b- Դիազո

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Electrical capture, analog direct storage
hy-Armn: b- Էլեկտրական որսում, անալոգային ուղղակի հիշողություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
hy-Armn: b- Ֆայլը բեղմնավորվել է միկրոֆիլմից

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
hy-Armn: b- Ձևաչափի կոդ Բրայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
hy-Armn: b- Կես (2) ուղի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
hy-Armn: b- Բարձր թեքություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
hy-Armn: b- Ջումբո կամ լայնացված տպագրություն

note: SCRIPT
en: b- Large print
hy-Armn: b- Լայն տպագրություն

note: SCRIPT
en: b- Large print
hy-Armn: b- Լայն տպագրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
hy-Armn: b-Առանց կորստի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
hy-Armn: b- Ձայնային մագնիսական ուղի շարժանկարի վրա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
hy-Armn: b- Միկրոֆիլմի քարթրիջ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
hy-Armn: b- Նեգատիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
hy-Armn: b- Նիտրատ - կասկածելի հոտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
hy-Armn: b- Ոչ անամորֆիկ (լայն պաստառ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
hy-Armn: b- նորմալ սեղմում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
hy-Armn: b- Պասիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
hy-Armn: b- Ֆոտոպատճեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
hy-Armn: b- Պլանետար կամ լուսնային գլոբուս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
hy-Armn: b- Տպագրում է վարպետը

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
hy-Armn: b- Ձայն առանձին կրիչից

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
hy-Armn: b- Սուպեր 8 մմ/միայնակ 8մմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
hy-Armn: b- Գեր 8 մմ/միայնակ 8մմ ֆիլմի լայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
hy-Armn: b- Մակերեսի դիտարկում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
hy-Armn: b- Ժապավենի բազմացման վարպետ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
hy-Armn: b- Եռաստիճան ֆոնդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
hy-Armn: b- Փայտիկներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
hy-Armn: b- VHS (1/2 դույմ, տեսահոլովակ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
hy-Armn: b- Փայտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
hy-Armn: c- 45 պտ/րոպ (դիսկեր)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
hy-Armn: c- 7 դույմ տրամագիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm.
hy-Armn: c- 9.5 մմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
hy-Armn: c- 9.5 մմ ֆիլմի լայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
hy-Armn: c- Ացետատային ժապավեն երկաթի օքսիդով

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
hy-Armn: c- Օդանավաի անձնակազմ--միջին բարձրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
hy-Armn: c- Բրայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
hy-Armn: c- Ստվարաթուղթ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
hy-Armn: c- Ստվարաթղթե/նկարազարդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
hy-Armn: c- Կոլաժ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
hy-Armn: c- Համադրում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
hy-Armn: c- Լրիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
hy-Armn: c- Համակարգչի օպտիկական սկավառակի քարթրիջ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
hy-Armn: c- Dolby-B կոդավորված

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
hy-Armn: c- Էլեկտրոնային պաշար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
hy-Armn: c- Էլեկտրոնային պաշարից ձևավորված նիշք

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
hy-Armn: c- Ֆիլմի քարթրիջ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
hy-Armn: c- Ֆիլմի ժապավեն, քարթրիջ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
hy-Armn: c- Բարձր սեղմում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
hy-Armn: c- Տողը տողի վրա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
hy-Armn: c- Մագնիսական ձայնային ժապավեն քարթրիջի մեջ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
hy-Armn: c- Մաթեմատիկա և գիտական բրայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
hy-Armn: c- Միկրոֆիլմի կասսետ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
hy-Armn: c- Բազմագույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
hy-Armn: c- Նիտրատային - pungent odour

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
hy-Armn: c- օդափոխման խողովակ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
hy-Armn: c- Նկարչական նախաթողարկում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
hy-Armn: c- Եռամսյակային (4) հետք

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
hy-Armn: c- Անվտանգ հիմք, չորոշված ացետատ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
hy-Armn: c- Ծառայողական պատճեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
hy-Armn: c- Տարածքի դիտարկում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
hy-Armn: c- Բորտում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
hy-Armn: c- Քար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
hy-Armn: c- Երկրագունդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
hy-Armn: c- Եռաստիճան ֆոնդ, դանդաղ մարում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
hy-Armn: c- U-matic (3/4 դույմ, տեսակասետ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
hy-Armn: c- Չլուծված 2 գույն

note: SCRIPT
en: c- Vertical
hy-Armn: c- Ուղղահայաց

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
hy-Armn: c- Պղպջակային

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
hy-Armn: c- Տեսաքարթրիջ

note: SCRIPT
en: c- vertical
hy-Armn: c- ուղղահայաց

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
hy-Armn: d- 10 դույմ տրամագիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
hy-Armn: d- 16 մմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
hy-Armn: d- 16 մմ ֆիլմի լայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
hy-Armn: d- 16 mm միկրոֆիլմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
hy-Armn: d- 78 պտ/րոպ (դիսկեր)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
hy-Armn: d- Օդանավ--բարձր բարձրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
hy-Armn: d- Անամորֆիկ (լայն պաստառ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Atlas
hy-Armn: d- Ատլաս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
hy-Armn: d- Համակարգչային բրայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
hy-Armn: d- Համակարգչային դիսկ, տեսակը որոշված չէ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
hy-Armn: d- Դիսկի վարպետ (նեգատիվ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
hy-Armn: d- Գծագիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
hy-Armn: d- Պատճենիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
hy-Armn: d- Կրկնված պահեստ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
hy-Armn: d- EIAJ (1/2 դույմ կոճ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
hy-Armn: d- Ութ ուղիներով

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Electrical capture, digital storage
hy-Armn: d- Էլեկտրական որսում, թվային հիշողություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
hy-Armn: d- Նիշքը թողարկվել է միջանկյալից (ոչ միկրոժապավեն)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Film
hy-Armn: d- Ֆիլմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
hy-Armn: d- ֆիլմի ժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
hy-Armn: d- Ապակի

note: SCRIPT
en: d- Globe
hy-Armn: d- Երկրագունդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
hy-Armn: d- Պոկվող թերթիկներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
hy-Armn: d- Կորստով

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
hy-Armn: d- Մետաղ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
hy-Armn: d- Միկրոֆիլմի կոճ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
hy-Armn: d- նիտրատ - շագանակագույն, գունափոխված, թառամել, փոշոտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
hy-Armn: d- Պարբերություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
hy-Armn: d- Նետվում է

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
hy-Armn: d- Անվտանգ հիմք, դիացետատ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
hy-Armn: d- Ձայնային դիսկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
hy-Armn: d- Զգայական առանց գրելու համակարգի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
hy-Armn: d- Չլուծված 3 գույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
hy-Armn: d- Շատ բարձր սեղմում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
hy-Armn: d- Տեսադիսկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
hy-Armn: d- dbx կոդավորված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
hy-Armn: da- Ինֆրակարմիրին մոտիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
hy-Armn: db- Միջին ինֆրակարմիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
hy-Armn: dc- Հեռու ինֆրակարմիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
hy-Armn: dd- Ջերմային ինֆրակարմիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
hy-Armn: de- Կարճալիք ինֆրակարմիր (SWIR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
hy-Armn: df- Անդրադարձային ինֆրակարմիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
hy-Armn: dv- Համադրում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
hy-Armn: dz- Այլ ինֆրակարմիր տվյալ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
hy-Armn: e- 12 դյույմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
hy-Armn: e- 12 դույմ տրամագիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
hy-Armn: e- 28 մմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
hy-Armn: e- 28 մմ ֆիլմի լայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
hy-Armn: e- 3 ժապավենով գույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
hy-Armn: e- 8 պտ/րոպ (դիսկեր)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
hy-Armn: e- Համակարգչի դիսկի քարթրիջ, տեսակը որոշված չէ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
hy-Armn: e- Գլան

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
hy-Armn: e- Թվային ձայնագրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
hy-Armn: e- Երկրա լուսնային գլոբուս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Electrical capture, analog electrical storage
hy-Armn: e- Էլեկտրական որսում, անալոգային էլեկտրական հիշողություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
hy-Armn: e- Մագնիսական ձայնային ժապավեն կոճի վրա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
hy-Armn: e- Անձնակազմով տիեզերանավ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
hy-Armn: e- Վարպետ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
hy-Armn: e- Միկրոֆիշ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
hy-Armn: e- Խառնել ուղիները

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
hy-Armn: e- Երաժշտական Բրայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
hy-Armn: e- Նիտրատ - կպչուն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
hy-Armn: e- Այլ լայնապաստառ ձևաչափ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
hy-Armn: e- Նկար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
hy-Armn: e- Միայնակ գիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
hy-Armn: e- Սինթետիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
hy-Armn: e- Տասներկու ուղի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
hy-Armn: e- Տեսակ C (1 դույմ կոճ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
hy-Armn: e- Գերբարձր սեղմում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
hy-Armn: f- 1.4 մ/վրկ (դիսկեր)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
hy-Armn: f- 16 դույմ տրամագիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
hy-Armn: f- 2 գույնանի ժապավենով

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm.
hy-Armn: f- 35 մմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
hy-Armn: f- 35 մմ ֆիլմի լայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
hy-Armn: f- 35 մմ (միկրոֆիլմ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
hy-Armn: f- Dolby-A կոդավորված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
hy-Armn: f- ֆաքսիմիլե

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
hy-Armn: f- ֆիլմի կասսետ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
hy-Armn: f- ֆիլմի ժապավեն, տեսակը որոշված չէ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
hy-Armn: f- մագնիսական ձայնային ժապավեն կասսետի վրա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
hy-Armn: f- միկրոֆիշի կասսետ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
hy-Armn: f- նիտրատ - փրփուր, պղպջակներ, փուչիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
hy-Armn: f- ֆոտոմեխանիկական տպագրում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
hy-Armn: f- Quadruplex (1 դույմ կամ 2 դույմ, կոճ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
hy-Armn: f- բաժին առ բաժի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
hy-Armn: f- Տասնվեց ուղղություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
hy-Armn: f- Մաշկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
hy-Armn: f- լռության ստանդարտ թռիչք (լրիվ շրջանակ)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
hy-Armn: f- Զգայական նյութ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
hy-Armn: f- ժապավենային կասետ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
hy-Armn: f- վերնագրի երիզներ/միջվերնագրային ժապավեններ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
hy-Armn: f- Անանուն տիեզերանավ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
hy-Armn: f- Տեսակասետ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
hy-Armn: g- 4 3/4 դյույմ կամ 12 սմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
hy-Armn: g- 4 3/4 դույմ կամ 12 սմ տրամագիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm.
hy-Armn: g- 70 մմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
hy-Armn: g- 70 մմ ֆիլմի լայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
hy-Armn: g- 70 մմ (միկրոֆիլմ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
hy-Armn: g- Դիագրամա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
hy-Armn: g- Dolby-C կոդավորված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
hy-Armn: g- Լաքապատ ապակի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
hy-Armn: g- Գորշ սանդղակ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
hy-Armn: g- Գետնին գտնվող հեռավար սենսորային սարք

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Laserdisc
hy-Armn: g- Լազերային սկավառակ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
hy-Armn: g- Տող առ տող

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
hy-Armn: g- Միկրո-անթափանց

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
hy-Armn: g- Նիտրատ՝ խտացված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
hy-Armn: g- Օպտիկական և մագնիսական ձայնագրում շարժանկարի վրա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
hy-Armn: g- ֆոտոնեգատիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
hy-Armn: g- Թողարկման ժապավեններ

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
hy-Armn: g- Պրոյեկտված գրաֆիկա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
hy-Armn: g- Կարմիր ժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
hy-Armn: g- Ձայնային քաթրիջ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
hy-Armn: g- Տեքստիլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
hy-Armn: g- Տեքստիլներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
hy-Armn: ga- Կողային տեսք ունեցող օդային ռադար (SLAR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
hy-Armn: gb- Սինթետիկ ապերտուրայով օդային ռադար (SAR)-Մեկ հաճախականություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
hy-Armn: gc- SAR-բազմա հաճախային (բազմաալիք)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
hy-Armn: gd- SAR-պոլյարիզացիայի նման

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
hy-Armn: ge- SAR-խաչաձև պոլյարիզացիա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
hy-Armn: gf- Ինֆոչափիչ SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
hy-Armn: gg- պոլարաչափիչ SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
hy-Armn: gu- Պասիվ միկրոալիքով քարտեզավորում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
hy-Armn: gz- Միկրոալիքային այլ տվյալներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
hy-Armn: h- 105 մմ (միկրոֆիլմ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
hy-Armn: h- 120 պտ/րոպ (գլաններ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
hy-Armn: h- Կապույտ կամ կանաչ ժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
hy-Armn: h- CED (capacitance electronic disk) տեսադիսկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
hy-Armn: h- CX կոդավորված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
hy-Armn: h- Ձեռքով գունավորած

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
hy-Armn: h- Բարձրունք և հարթություն կտրվածք

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
hy-Armn: h- Մետաղ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
hy-Armn: h- միկրոֆիլմի ժապավեն

note: SCRIPT
en: h- Microform
hy-Armn: h- Միկրոֆորմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
hy-Armn: h- նիտրատ։ փոշի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
hy-Armn: h- Բաց միավոր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
hy-Armn: h- Ֆոտոտպել

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
hy-Armn: h- Ժապավենի կոճ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
hy-Armn: h- Տեսաժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
hy-Armn: h- Ջրային հարթության վրա դրված հեռավար զգայական սարք

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
hy-Armn: i- 1 1/8 x 2 3/8 դյույմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
hy-Armn: i- 160 պտ/րոպ (գլաններ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
hy-Armn: i- Լաքապատ ալյումին

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
hy-Armn: i- Betacam (1/2 դույմ, տեսաժապավեն)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
hy-Armn: i- Ցիանե ժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
hy-Armn: i- ոչ լրիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
hy-Armn: i- ակնթարթային (ձայնագրված տեղում)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
hy-Armn: i- Նիտրատե հիմքով

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
hy-Armn: i- Նկար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
hy-Armn: i- Պլաստիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
hy-Armn: i- Ձայնային գրանցման ֆիլմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
hy-Armn: i- Սպանների կարճ ձևի միավորներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
hy-Armn: i- հեռավար պասիվ սենսորային սարք

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
hy-Armn: i- Տեսադիսկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
hy-Armn: j- 2x2 դույմ կամ 5x5 սմ. սլայդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
hy-Armn: j- 3 7/8 x 2 1/2 դյույմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
hy-Armn: j- Betacam SP (1/2 դույմ, տեսակասետ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
hy-Armn: j- Ապակի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
hy-Armn: j- Մագնիսական ժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
hy-Armn: j- Մագնիսական դիսկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
hy-Armn: j- Քարտեզ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
hy-Armn: j- Մետաղ և ապակի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
hy-Armn: j- Միկրոֆիլմի կոճ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
hy-Armn: j- Տպել

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
hy-Armn: j- Անվտանգ ֆիլմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
hy-Armn: j- Հաշվարկի կարճ ձև

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
hy-Armn: ja- Հեռու ուլտրամանուշակագույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
hy-Armn: jb- Միջին ուլտրամանուշակագույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
hy-Armn: jc- Մոտիկ ուլտրամանուշակագույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
hy-Armn: jv- Ուլտրամանուշակագույնի համադրումներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
hy-Armn: jz- Այլ ուլտրամանուշակագույն տվյալներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
hy-Armn: k- 15/16 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
hy-Armn: k- 2 1/4 x 2 1/4 դույմ կամ 6x6 սմ սլայդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
hy-Armn: k- Համակարգչային քարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
hy-Armn: k- ֆիլմի բազա այլ քան անվտանգ ֆիլմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
hy-Armn: k- Խառը

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
hy-Armn: k- Ոչ նիտրատային։ հայտնաբերվող փչացում

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
hy-Armn: k- Չպրոեկտացվող գրաֆիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
hy-Armn: k- Պլան

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
hy-Armn: k- Պոստեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
hy-Armn: k- Պրոֆայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
hy-Armn: k- Գերr-VHS (1/2 դույմ, տեսակասետ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
hy-Armn: k- Սինթետիկա և ապակի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
hy-Armn: k- Դեղին ժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
hy-Armn: l- 1 7/8 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
hy-Armn: l- 1/8 դյույմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
hy-Armn: l- 3x5 դույմ կամ 8x13 սմ միկրոժապավեն, microopaque այլն.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
hy-Armn: l- կողային կամ կոմբինացված հատում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
hy-Armn: l- Մետաղ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
hy-Armn: l- Ոչ նիտրատային - խորացված քայքայում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
hy-Armn: l- Տեխնիկական նկար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
hy-Armn: l- Ուղղահայաց գնահատում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
hy-Armn: l- Վինիլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
hy-Armn: m- 1/4 դյույմ.

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
hy-Armn: m- 3 3/4 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
hy-Armn: m- 3/34 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
hy-Armn: m- 4x6 դույմ կամ 11x15 սմ միկրոֆիշ, microopaque այլն.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
hy-Armn: m- Համադրում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
hy-Armn: m- M-II (1/2 դույմ, տեսաժապավեն)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
hy-Armn: m- Մագնիսա-օպտիկական սկավառակ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
hy-Armn: m- Զանգվածային արտադրված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
hy-Armn: m- Միկրոկտրվածք/արվեստ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
hy-Armn: m- Խառը

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
hy-Armn: m- Խառը հենք (նիտրատային և անվտանգություն)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
hy-Armn: m- Խառը հավաքածու

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
hy-Armn: m- Խառնված էմուլսիա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
hy-Armn: m- Խառնված սերունդներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
hy-Armn: m- Խառնած բևեռայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
hy-Armn: m- Խառը օգտագործում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
hy-Armn: m- Մոնոաուրալ

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
hy-Armn: m- Շարժանկար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
hy-Armn: m- Բրայլի բազմակի ձևաչափեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
hy-Armn: m- Նիշքի բազմակի ձևաչափեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
hy-Armn: m- Ֆիզիկական բազմակի ձևեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
hy-Armn: m- Ոչ նիտրատ - հիվանդություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
hy-Armn: m- Մետաղը պլաստիկի հետ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
hy-Armn: ma- Բազմա սպեկտրալ, բազմատվյալ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
hy-Armn: mb- Բազմալոկալ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
hy-Armn: mm- Տարբեր տեսակի տվյալների համադրում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
hy-Armn: mmm- Բազմապատկել

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
hy-Armn: n- Սխեմա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
hy-Armn: n- Ոչ պիտանի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
hy-Armn: n- Մոմաթուղթ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
hy-Armn: nn- Ոչ պիտանի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
hy-Armn: nnn- Ոչ պիտանի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
hy-Armn: o- 1/2 դյույմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
hy-Armn: o- 5 1/4 դյույմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
hy-Armn: o- 5 1/4 x 3 7/8 դյույմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
hy-Armn: o- 6x9 դյույմ կամ 16x23 միկրոֆիշ, միկրո-անթափանց այլն.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
hy-Armn: o- 7 1/2 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
hy-Armn: o- D-2 (3/4 դույմ, տեսակասետ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
hy-Armn: o- Ֆիլմի ժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
hy-Armn: o- Ֆիլմի ժապավենի սկավառակ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
hy-Armn: o- ֆլեշ քարտ

note: SCRIPT
en: o- Kit
hy-Armn: o - Ուղեկցող նյութ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
hy-Armn: o- Օպտիկական դիսկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
hy-Armn: o- Բնօրինակ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
hy-Armn: o- Թուղթ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
hy-Armn: p- 1 դյույմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
hy-Armn: p- 15 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
hy-Armn: p- 3 1/4 x 7 3/8 դույմ կամ 9x19 սմ ապերտուրային քարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
hy-Armn: p- 8 մմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
hy-Armn: p- Գիպս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
hy-Armn: p- Պլաստիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
hy-Armn: p- փոստային բացիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
hy-Armn: p- Ներկա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
hy-Armn: p- Պահպանություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
hy-Armn: p- Անվտանգ հիմք, պոլիէսթեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
hy-Armn: p- Սեպիայի տոն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
hy-Armn: pa- Սոնար--ջրի խորություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
hy-Armn: pb- Սոնար--ներքին տոպոգրաֆիայի պատկերներ, կողային սքան

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
hy-Armn: pc- Սոնար--ստորին տոպոգրաֆիա, մոտակա-մակերես

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
hy-Armn: pd- Սոնար--ստորին տոպոգրաֆիա, մոտակա-ստորին

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
hy-Armn: pe- Սեյսմիկ հարցախույզներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
hy-Armn: pz- Ակուստիկ այլ տվյալներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
hy-Armn: q- 2 դյույմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
hy-Armn: q- Ճկուն հիմքով ֆոտոգրաֆիկա, պոզիտիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
hy-Armn: q- Ստվարաթուղթ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
hy-Armn: q- Hi-8 մմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
hy-Armn: q- Պատկեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
hy-Armn: q- Մոդել

note: SCRIPT
en: q- Notated music
hy-Armn: q- Նոտագրված երաժշտություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
hy-Armn: q- Այլ տոնայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
hy-Armn: q- Կվադրոֆոնիկ, բազմաալիք, կամ շրջապատել

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
hy-Armn: q- Գլորել

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
hy-Armn: r- 3/4 դյույմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
hy-Armn: r- 30 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
hy-Armn: r- Ֆիլմի կոճ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
hy-Armn: r- Ֆոտոգրաֆիկ ճկուն հիմք, նեգատիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
hy-Armn: r- Մայր (պոզիտիվ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
hy-Armn: r- Լաքապատ թուղթ կամ երկաթի օքսիդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
hy-Armn: r- Հախճապակի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
hy-Armn: r- Ռադիոգրաֆ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
hy-Armn: r- Տեղեկատու տպում/դիտիր պատճենը

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
hy-Armn: r- Հեռավար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
hy-Armn: r- Հեռավար-զգայական պատկեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
hy-Armn: r- Փոխարինում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
hy-Armn: r- Անվտանգ հիմք, խառը

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
hy-Armn: r- Նրբերանգ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
hy-Armn: r- Տեսակոճ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
hy-Armn: ra- Գրավիտացիոն անոմալիաներ (ընդհանուր)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
hy-Armn: rb- Ազատ-օդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
hy-Armn: rc- Շարժվել

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
hy-Armn: rd- Իզոստատիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
hy-Armn: s- 2 3/4 x 4 դյույմ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
hy-Armn: s- 4x5 դույմ կամ 10x13 սմ թափանցիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
hy-Armn: s- Blu-ray պնակիտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
hy-Armn: s- կոպիտ/ստանդարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
hy-Armn: s- Ոչ ճկուն հիմքով ֆոտոգրաֆիա, պոզիտիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
hy-Armn: s- Բաժին

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
hy-Armn: s- Շելակ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
hy-Armn: s- Սահիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
hy-Armn: s- Ձայնային կասետ

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
hy-Armn: s- Ձայնագրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
hy-Armn: s- Մատրիցա (նեգատիվ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
hy-Armn: s- Մեկուսի սարք

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
hy-Armn: s- Ստերեոֆոնիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
hy-Armn: s- Քար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
hy-Armn: s- Ուսումնական տպագրում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
hy-Armn: s- Նրբերանգ տված և տոն տված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
hy-Armn: sa- Մագնիսական դաշտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
hy-Armn: t- 5x7 դույմ կամ 13x18 սմ. թափանցիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
hy-Armn: t- Ոչ ճկուն հիմքով լուսանկարահանում, նեգատիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
hy-Armn: t- Անվտանգ հիմք, տրիացետատ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
hy-Armn: t- Ձայնային ժապավենով կոճ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
hy-Armn: t- Նմուշային գույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
hy-Armn: t- Տեստային սեղմում

note: SCRIPT
en: t- Text
hy-Armn: t- Տեքստ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
hy-Armn: t- Թափանցիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
hy-Armn: t- Փայտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
hy-Armn: ta- ռադիոչափումային հարցախույզներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
hy-Armn: u- Անհայտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown capture and storage
hy-Armn: u- Անհայտ որսում և հիշողություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
hy-Armn: u- Չսահմանված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
hy-Armn: uu- Անհայտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
hy-Armn: v- 8x10 դույմ կամ 21x26 սմ. թափանցիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
hy-Armn: v- Ձեռքով գունավորած

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
hy-Armn: v- Կաշի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
hy-Armn: v- Լուսանկար, տեսակը որոշված չէ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
hy-Armn: v- Նվազեցման գործակիցը փոփոխվում է

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
hy-Armn: v- Տեսաձայնագրություն

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
hy-Armn: w- 9x9 դույմ կամ 23x23 սմ թափանցիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
hy-Armn: w- Մագաղաթ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
hy-Armn: w- Մոմե

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
hy-Armn: w- Լարային ձայնագրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
hy-Armn: x- 10x10 դույմ կամ 26x26 սմ. թափանցիկ

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
hy-Armn: x- 9x9 դույմ կամ 23x23 սմ. թափանցիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
hy-Armn: x- Ոչ պիտանի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
hy-Armn: y- 7x7 դույմ կամ 18x18 սմ. թափանցիկ

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
hy-Armn: y- Լուսանկարչական այլ մեդիա

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
hy-Armn: y- Լուսանկարչական այլ մեդիա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
hy-Armn: y- Տեսք

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
hy-Armn: z- Այլ

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
hy-Armn: z- Չսահմանված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
hy-Armn: zz- Այլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
hy-Armn: |- Չկա կոդին դիմելու փորձ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
hy-Armn: ||- Չկա կոդին դիմելու փորձ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
hy-Armn: ||| - Չկա կոդին դիմելու փորձ

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
hy-Armn: 008 Սևեռված-երկարությամբ տվյալի տարր--հավելյալ նյութի բնութագրեր--Ընդհանուր տեղեկատվություն

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values. Pre-populated based on Leader/06.
hy-Armn: Ընտրիր նյութի տեսակը որպեսզի սահմանես փոփոխական արժեքները: Նախապես բնակեցվածը հիմնված է Leader/06 -ի վրա:

en: Type of Material
hy-Armn: Նյութի տեսակ

note: SELECT name=material_type
en: Select a type of material to specify the variable values. Default selection is based on value in the Leader/06.
hy-Armn: Ընտրիր նյութի տեսակը որպեսզի սահմանես փոփոխական արժեքները: Կանխադրված ընտրությունը հիմնված է Leader/06 -ի արժեքի վրա:

en: 008 Fixed-length data elements
hy-Armn: 008 Սևեռված-երկարությամբ տվյալի տարր

en: 00-05- Date entered on file
hy-Armn: 00-05- Նիշքում մուտք արած ամսաթիվ

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
hy-Armn: 06- Ուղղակի կամ անուղղակի աշխարհագրական ենթաբաժին

en: #- Not subdivided geographically
hy-Armn: #- Աշխարհագրապես բաժանված չէ

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
hy-Armn: d- բաժանված աշխարհագրականորեն&mdash; ուղղակի

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
hy-Armn: i- աշխարհագրորեն բաժանված&mdash; անուղղակի

en: 07- Romanization scheme
hy-Armn: 07- Ռոմանացման սխեմա

en: a- International standard
hy-Armn: a- միջազգային ստանդարտ

en: b- National standard
hy-Armn: b- Ազգային ստանդարտ

en: c- National library association standard
hy-Armn: c- Ազգային գրադարանի միավորման ստանդարտ

en: d- National library or bibliographic agency standard
hy-Armn: d- Ազգային գրադարան կամ մատենագիտական գործակալության ստանդարտ

en: e- Local standard
hy-Armn: e- Տեղային ստանդարտ

en: f- Standard of unknown origin
hy-Armn: f- չիմացված բնույթի ստանդարտ

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
hy-Armn: g- ավանդական ռոմանացում կամ քարտագրման գործակալության լեզվով անվան ավանդական ձև

en: 08- Language of catalog
hy-Armn: 08- Քարտարանի լեզուն

en: #- No information provided
hy-Armn: #- Տեղեկատվությունը չի տրամադրված

en: b- English and French
hy-Armn: b- Անգլերեն և ֆրանսերեն

en: e- English only
hy-Armn: e- միայն անգլերեն

en: f- French only
hy-Armn: f- միայն ֆրանսերեն

en: 09- Kind of record
hy-Armn: 09- Գրառման տեսակ

en: a- Established heading
hy-Armn: a- Կայացած խորագիր

en: b- Untraced reference
hy-Armn: b- չվերահսկվող տեղեկատու

en: c- Traced reference
hy-Armn: c- Հետևվված տեղեկատու

en: d- Subdivision
hy-Armn: d- Ենթաբաժին

en: e- Node label
hy-Armn: e- Հանգույցի պիտակ

en: f- Established heading and subdivision
hy-Armn: f- Կայացած խորագիր և ենթաբաժին

en: g- Reference and subdivision
hy-Armn: g- տեղեկատու և ենթաբաժին

en: 10- Descriptive cataloging rules
hy-Armn: 10- Նկարագրական քարտագրման օրենքներ

en: a- Earlier rules
hy-Armn: a- ավելի վաղ օրենքներ

en: d- AACR 2 compatible heading
hy-Armn: d- AACR 2 համատեղելի խորագիր

en: 11- Subject heading system/thesaurus
hy-Armn: 11- Խորագրերի համակարգ/տեզաուրուս

en: a- Library of Congress subject headings
hy-Armn: a- Կոնգրեսի գրադարանի խորագրեր

en: a- Library of Congress Subject Headings
hy-Armn: a- Կոնգրեսի գրադարանի խորագրեր

en: b- LC subject headings for children's literature
hy-Armn: b- Կոնգրեսի գրադարանի խորագիր մանկական գրականության համար

en: c- Medical subject headings
hy-Armn: c- Բժշկական Առարկայական Խորագիր

en: d- National Agricultural Library subject authority file
hy-Armn: d- Գյուղատնտեսության ազգային գրադարանի խորագրերի հեղինակավոր ֆայլ

en: k- Canadian subject headings
hy-Armn: k- Կանադական առարկայական խորագրեր

en: r- Art and architecture thesaurus
hy-Armn: r- Արվեստի և ճարտարապետության տեզաուրուս

en: s- Sears list of subject headings
hy-Armn: s- Sears-ի աշխարհագրական խորագրերի ցուցակը

en: s- Sears List of Subject Headings
hy-Armn: s- Sears-ի աշխարհագրական խորագրերի ցուցակը

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
hy-Armn: v- Առարկայական վերնագրերի տեղեկատու

en: 12- Type of series
hy-Armn: 12- Շարքի տեսակ

en: a- Monographic series
hy-Armn: a- Մենագրային շարք

en: b- Multipart item
hy-Armn: b- Բազմամաս նյութ

en: c- Series-like phrase
hy-Armn: c- մատենաշարանման արտահայտություն

en: 13- Numbered or unnumbered series
hy-Armn: 13- Համարակալված կամ չհամարակալված մատենաշար

en: a- Numbered
hy-Armn: a- Թվագրված

en: b- Unnumbered
hy-Armn: b- չթվագրված

en: c- Numbering varies
hy-Armn: Համարակալումը տարբեր է

en: 14- Heading use--main or added entry
hy-Armn: 14- Խորագրի օգտագործում--հիմնական կամ ավելացված մուտքի կետ

en: a- Appropriate
hy-Armn: a- Համապատասխան

en: b- Not appropriate
hy-Armn: b- Ոչ պիտանի

en: 15- Heading use--subject added entry
hy-Armn: 15- Խորագրի օգտագործում--թեմատիկ ավելացված մուտքի կետ

en: 16- Heading use--series added entry
hy-Armn: 16- Խորագրի օգտագործում--մատենաշարի ավելացված մուտքի կետ

en: 17- Type of subject subdivision
hy-Armn: 17- Թեմատիկ ենթաբաժնի տեսակ

en: a- Topical
hy-Armn: a- Թեմատիկ

en: b- Form
hy-Armn: b- Ձև

en: c- Chronological
hy-Armn: c- ժամանակագրական

en: d- Geographic
hy-Armn: d- Աշխարհագրական

en: e- Language
hy-Armn: e- Լեզու

en: 18-27 Undefined character positions
hy-Armn: 18-27 Չսահմանված նիշերի դիրքեր

en: 28- Type of government agency
hy-Armn: 28- Կառավարական գործակալության տեսակ

en: #- Not a government agency
hy-Armn: #- Ոչ կառավարական գործակալություն

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
hy-Armn: a- Ինքնաշխատ կամ կիսաինքնաշխատ բաղադրիչ

en: c- Multilocal
hy-Armn: c- Բազմալոկալ

en: f- Federal/national
hy-Armn: f- Դաշնային/ազգային

en: i- International intergovernmental
hy-Armn: i- միջազգային միջկառավարական

en: l- Local
hy-Armn: l- Տեղային

en: m- Multistate
hy-Armn: m- Բազմանահանգային

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
hy-Armn: o- Կառավարական գործակալություն&mdash;։տեսակը սահմանված չէ

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
hy-Armn: s- Նահանգ, ծայրամասային,տերիտորիալ, կախյալ, այլն.

en: u- Unknown if heading is government agency
hy-Armn: u- Անհայտ է, եթե առաջատարը կառավարական գործակալություն է

en: 29- Reference evaluation
hy-Armn: 29- Տեղեկատուի գնահատում

en: a- Tracings are consistent with the heading
hy-Armn: a- Հետքը համապատասխան է խորագրին

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
hy-Armn: b- Հետագիծը պարտադիր չէ որ համապատասխանի խորագրին

en: 30 Undefined character position
hy-Armn: 30 Չսահմանված նիշի դիրք

en: 31- Record update in process
hy-Armn: 31- Գրառման թարմացումը ընթացքում է

en: a- Record can be used
hy-Armn: a- Գրառումը կարող է օգտագործվել

en: b- Record is being updated
hy-Armn: b- Գրառումը թարմացվում է

en: 32- Undifferentiated personal name
hy-Armn: 32- Չդիֆերենցված անձնանուն

en: a- Differentiated personal name
hy-Armn: a- տարբերակված անհատական անուն

en: b- Undifferentiated personal name
hy-Armn: b- Չտարբերակված անհատական անուն

en: 33- Level of establishment
hy-Armn: 33- Հիմնադրման մակարդակ

en: a- Fully established
hy-Armn: a- Լրիվ կայացած

en: b- Memorandum
hy-Armn: b- Հուշագիր

en: c- Provisional
hy-Armn: c- Ժամանակավոր

en: d- Preliminary
hy-Armn: d- նախնական

en: 34-37 Undefined character positions
hy-Armn: 34-37 Չսահմանված նիշի դիրք

en: 38- Modified record
hy-Armn: 38 - Ձևափոխված գրառում

en: #- Not modified
hy-Armn: #- Չձևափոխված

en: s- Shortened
hy-Armn: s- Կրճատված

en: x- Missing characters
hy-Armn: x- Բացակայող նիշեր

en: 39- Cataloging source
hy-Armn: 39- Քարտագրման աղբյուր

en: #- National bibliographic agency
hy-Armn: #- Ազգային մատենագիտական գործակալություն

en: c- Cooperative cataloging program
hy-Armn: c- Կոպերատիվ քարտագրման ծրագիր

en: d- Other
hy-Armn: d- Այլ

en: 06- Kind of record
hy-Armn: 06- Գրառման տեսակ

en: a- Schedule record
hy-Armn: a- Գրառման գրաֆիկ

en: b- Table record
hy-Armn: b- Աղյուսակի գրառում

en: c- Index term record
hy-Armn: c- Ցուցչի տերմինի գրառում

en: 07- Type of number
hy-Armn: 07- Թվի տեսակ

en: a- Single number
hy-Armn: a- Միայնակ թիվ

en: b- Defined number span
hy-Armn: b- Սահմանված թվի չափ

en: c- Summary number span
hy-Armn: c- Համառոտագրության թվի տիրույթ

en: n - Not applicable
hy-Armn: n - Ոչ կիրառելի

en: 08- Classification validity
hy-Armn: 08- Դասակարգման վավերականություն

en: a- Valid
hy-Armn: a- Վավերական

en: b- First number of span invalid
hy-Armn: b- Տիրույթի առաջին թիվը վավերական չէ

en: c- Last number of span invalid
hy-Armn: c- Տիրույթի վերջին արժեքը վավերական չէ

en: d- Completely invalid
hy-Armn: d- Ամբողջովին անվավեր

en: e- Obsolete
hy-Armn: e- Հնացած

en: 09- Standard or optional designation
hy-Armn: 09- Ստանդարտ կամ ընտրովի նշանակում

en: a- Standard
hy-Armn: a- Ստանդարտ

en: b- Optional
hy-Armn: b- Կամընտրական

en: 10- Record update in process
hy-Armn: 10- Գրառման թարմացումը ընթացքում է

en: 11- Level of establishment
hy-Armn: 11- Հաստատման մակարդակ

en: 12- Synthesized number indication
hy-Armn: 12- Ինդիկացիայի սինթեզված թիվ

en: a- Not synthesized
hy-Armn: a- Սինթեզավորված չէ

en: b- Synthesized
hy-Armn: b- Սինթեզավորված

en: 13- Display controller
hy-Armn: 13- Արտածման վերահսկիչ

en: a- Displayed in standard schedules or tables
hy-Armn: a- Արտածված է ստանդարտ գրաֆիկով կամ աղյուսակներով

en: b- Extended display
hy-Armn: b- Ընդլայնված արտածում

en: 000 - Leader
hy-Armn: 000 - Առաջատար

en: 0-4 Record size
hy-Armn: 0-4 Գրառման չափ

en: (auto-filled)
hy-Armn: (ավտո-լցված)

en: 5- Record status
hy-Armn: 5- Գրառման վիճակ

en: a- Increase in encoding level
hy-Armn: a- կոդավորման մակարդակի աճ

en: c- Corrected or revised
hy-Armn: c- Ճշգրտված կամ վերանայված

en: d- Deleted
hy-Armn: d- Ջնջված

en: n- New
hy-Armn: n- Նոր

en: p- Increase in encoding level from prepublication
hy-Armn: p- Կոդավորման մակարդակի ընդլայնում նախնական հրատարակությունից

en: 6- Type of record
hy-Armn: 6- Գրառման տեսակ

note: LABEL
en: This controls the default configuration of the 008 field
hy-Armn: Այս ընտրությունը ազդում է 008 դաշտի լռելյայն կազմաձևման վրա

note: SELECT name=f6
en: The selection here affects the default configuration of the 008 field
hy-Armn: Այստեղ ընտրությունը ազդում է 008 դաշտի լռելյայն կազմաձևման վրա

en: a- Language material
hy-Armn: a- լեզվական նյութ

en: c- Notated music
hy-Armn: c- Նոտագրված երաժշտություն

en: d- Manuscript notated music
hy-Armn: d- Ձեռագիր նոտագրված երաժշտություն

en: e- Cartographic material
hy-Armn: e- Քարտեզագրման նյութ

en: 7- Bibliographic level
hy-Armn: 7- Մատենագիտական մակարդակ

en: a- Monographic component part
hy-Armn: a- Մենագրության բաղկացուցիչի մաս

en: b- Serial component part
hy-Armn: b- Պարբերականի բաղադրիչի մաս

en: c- Collection
hy-Armn: c- Հավաքածու

en: d- Subunit
hy-Armn: d- Ենթամիավոր

en: i- Integrating resource
hy-Armn: i- պաշարի ինտեգրացում

en: m- Monograph/item
hy-Armn: m- Մենագրություն/նյութ

en: s- Serial
hy-Armn: s- Պարբերական

en: 8- Type of control
hy-Armn: 8- Հսկման տեսակ

en: No specific type
hy-Armn: Հատուկ տեսակ չկա

en: a- Archival
hy-Armn: a- Արխիվային

en: 9- Character coding scheme
hy-Armn: 9- Նիշերի կոդավորման սխեմա

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
hy-Armn: a - UCS/Unicode (ինքնալրացված)

en: 10-16 indicator/subfields/size
hy-Armn: 10-16 ինդիկատոր/ենթադաշտեր/չափ

en: 17- Encoding level
hy-Armn: 17- Կոդավորման մակարդակ

en: full level
hy-Armn: լրիվ մակարդակ

en: Full level
hy-Armn: Լրիվ մակարդակ

en: 1- Full level, material not examined
hy-Armn: 1- Լրիվ մակարդակ, նյութը չի քննվել

en: 2- Less-than-full level, material not examined
hy-Armn: 2- պակաս քան լրիվ մակարդակն է, նյութը չի հետազոտվել

en: 3- Abbreviated level
hy-Armn: 3- Կրճատված մակարդակ

en: 4- Core level
hy-Armn: 4- Հիմնական մակարդակ

en: 5- Partial (preliminary) level
hy-Armn: 5- Մասնակի (նախնական) մակարդակl

en: 7- Minimal level
hy-Armn: 7- Նվազագույն մակարդակ

en: 8- Prepublication level
hy-Armn: 8- Նախահրատարակման մակարդակ

en: z- Not applicable
hy-Armn: z- Ոչ պիտանի

en: 18 - Descriptive cataloging form
hy-Armn: 18 - Նկարագրական քարտագրման ձև

en: Non-ISBD
hy-Armn: Ոչ -ISBD

en: c- ISBD punctuation omitted
hy-Armn: c- ISBD կետադրությունը բացակայում է

en: i- ISBD punctuation included
hy-Armn: i- ISBD կետադրությունը առկա է

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
hy-Armn: n- Non-ISBD կետադրությունը բացակայում է

en: 19 - Multipart resource record level
hy-Armn: 19 - Բազմամաս պաշարի գրառման մակարդակ

en: Not specified or not applicable
hy-Armn: Ոչ սահմանված կամ ոչ կիրառելի

en: Not specified or not applicable
hy-Armn: Ոչ սահմանված կամ ոչ կիրառելի

en: a- Set
hy-Armn: a- Բազմություն

en: b- Part with independent title
hy-Armn: b- Անկախ վերնագրով քարտ

en: c- Part with dependent title
hy-Armn: c- Կախյալ վերնագրով մաս

en: 20-24 entry map &amp; lengths
hy-Armn: 20-24 մուտքի քարտեզ &amp; երկարություններ

en: 1-4 Record size
hy-Armn: 1-4 Գրառման չափ

en: o- Obsolete
hy-Armn: o- Հնացած

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
hy-Armn: s- Ջնջված, խորագիրը բաժանված է երկու կամ ավելի խորագրերի

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
hy-Armn: x- Ջնջված. խորագիրը փոխարինվել է մեկ այլով

en: z- Authority data
hy-Armn: z- Հեղինակավոր տվյալներ

en: 7-8 Undefined
hy-Armn: 7-8 Չսահմանված

en: 9- Encoding
hy-Armn: 9- Կոդավորում

en: n- Complete authority record
hy-Armn: n- Լրացրու հեղինակավոր գրառումը

en: o- Incomplete authority record
hy-Armn: o- Անավարտ հեղինակավոր գրառում

en: 18-19 Undefined
hy-Armn: 18-19 Չսահմանված

en: MARC21 Plugin to build links between records
hy-Armn: MARC21 պլագին որ կառուցում է հղումներ գրառումների միջև

en: Plugin to build links between records
hy-Armn: Գրառումների միջև կապեր ստեղծելու պլագին

en: Search for
hy-Armn: Փնտրիր

en: Any word
hy-Armn: ինչ որ բառ

en: Item type
hy-Armn: Նյութի տեսակ

en: All item types
hy-Armn: Բոլոր նյութերի տեսակներ

note: INPUT type=submit
en: Start search
hy-Armn: Սկսիր որոնումը

en: Search results
hy-Armn: Փնտրման արդյունքներ

en: &lt;&lt; Previous
hy-Armn: &lt;&lt; Նախորդ

en: Next&gt;&gt;
hy-Armn: Հաջորդ&gt;&gt;

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
hy-Armn: Արդյունքներ %s դեպի %s ընդամենը %s

en: No results found
hy-Armn: Ոչ մի արդյունք չի գտնվել

en: Concise description
hy-Armn: Հակիրճ նկարագրություն

en: Choose
hy-Armn: Ընտրիր

en: Clear field
hy-Armn: Մաքրիր դաշտը

en: &lt;&lt; Previous
hy-Armn: &lt;&lt; Նախորդ

en: Next&gt;&gt;
hy-Armn: Հաջորդ&gt;&gt;

en: Abkhaz
hy-Armn: Աբխազ

en: Adygei
hy-Armn: Ադիգեյ

en: Afar
hy-Armn: Աֆարերեն

en: Afrihili (Artificial language)
hy-Armn: Afrihili (արհեստական լեզու)

en: Afrikaans
hy-Armn: Աֆրիկանս

en: Afroasiatic (Other)
hy-Armn: Աֆրոասիական (այլ)

en: Albanian
hy-Armn: Ալբաներեն

en: Aleut
hy-Armn: Ալեուտ

en: Algonquian (Other)
hy-Armn: Algonquian (այլ)

en: Altai
hy-Armn: Ալթայ

en: Altaic (Other)
hy-Armn: Altaic (այլ)

en: Amharic
hy-Armn: Ամհարերեն

en: Apache languages
hy-Armn: Ապաչի լեզուներ

en: Aragonese
hy-Armn: Արագոներեն

en: Aramaic
hy-Armn: Արամերեն

en: Armenian
hy-Armn: Հայերեն

en: Artificial (Other)
hy-Armn: Արհեստական (այլ)

en: Assamese
hy-Armn: Ասսամերեն

en: Athapascan (Other)
hy-Armn: Athapascan (այլ)

en: Australian languages
hy-Armn: Ավստրալիական լեզուներ

en: Austronesian (Other)
hy-Armn: Austronesian (այլ)

en: Avaric
hy-Armn: Ավարիք

en: Avestan
hy-Armn: Ավեստաերեն

en: Aymara
hy-Armn: Այմարերեն

en: Azerbaijani
hy-Armn: Ադրբեջաներեն

en: Bable
hy-Armn: Բաբելոնյան

en: Balinese
hy-Armn: Բալիական

en: Baltic (Other)
hy-Armn: Baltic (այլ)

en: Bambara
hy-Armn: Բամբարա

en: Bamileke languages
hy-Armn: Bamileke լեզուներ

en: Banda languages
hy-Armn: Banda լեզուներ

en: Bantu (Other)
hy-Armn: Bantu (այլ)

en: Bashkir
hy-Armn: Բաշկիրերեն

en: Basque
hy-Armn: Բասկերեն

en: Batak
hy-Armn: Բատակ

en: Belarusian
hy-Armn: Բելառուսերեն

en: Bengali
hy-Armn: Բենգալերեն

en: Berber (Other)
hy-Armn: Բերբեր (այլ)

en: Bihari (Other)
hy-Armn: Bihari (այլ)

en: Bilin
hy-Armn: Բիլին

en: Bislama
hy-Armn: Բիսլամա

en: Bosnian
hy-Armn: Բոսնիերեն

en: Breton
hy-Armn: Բրետոներեն

en: Bugis
hy-Armn: Բուգիս

en: Bulgarian
hy-Armn: Բուլղարերեն

en: Buriat
hy-Armn: Բուրյաթերեն

en: Burmese
hy-Armn: Բուրմաերեն

en: Catalan
hy-Armn: Կատալաներեն

en: Caucasian (Other)
hy-Armn: Կովկասյան (այլ)

en: Celtic (Other)
hy-Armn: Կելտերեն (այլ)

en: Central American Indian (Other)
hy-Armn: Central American Indian (այլ)

en: Chamic languages
hy-Armn: Chamic լեզուներ

en: Chamorro
hy-Armn: Չամոռոերեն

en: Chechen
hy-Armn: Չեչեներեն

en: Cherokee
hy-Armn: Չերոկի

en: Chinook jargon
hy-Armn: Chinook բարբառ

en: Church Slavic
hy-Armn: Եկեղեցական Սլավոներեն

en: Chuvash
hy-Armn: Չուվաշերեն

en: Coptic
hy-Armn: Ղպտերեն

en: Cornish
hy-Armn: Կորներեն

en: Corsican
hy-Armn: Կորսիկերեն

en: Cree
hy-Armn: Քրե

en: Creek
hy-Armn: Հուներեն

en: Creoles and Pidgins (Other)
hy-Armn: Creoles and Pidgins (այլ)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
hy-Armn: Creoles and Pidgins, English-based (այլ)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
hy-Armn: Creoles and Pidgins, French-based (այլ)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
hy-Armn: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (այլ)

en: Crimean Tatar
hy-Armn: Ղրիմի թաթարերեն

en: Croatian
hy-Armn: Խորվաթերեն

en: Cushitic (Other)
hy-Armn: Cushitic (այլ)

en: Czech
hy-Armn: Չեխերեն

en: Dakota
hy-Armn: Դակոտա

en: Danish
hy-Armn: Դանիերեն

en: Dravidian (Other)
hy-Armn: Dravidian (այլ)

en: Dutch
hy-Armn: Հոլանդերեն

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
hy-Armn: Հոլանդերեն, Միջին (մոտ. 1050-1350)

en: Dzongkha
hy-Armn: Ձոնգքհա

en: East Frisian
hy-Armn: Արևելյան ֆրիզերեն

en: Egyptian
hy-Armn: Եգիպտերեն

en: English
hy-Armn: Անգլերեն

en: English, Middle (1100-1500)
hy-Armn: Անգլերեն, Միջին (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
hy-Armn: Անգլերեն, հին (մոտ. 450-1100)

en: Esperanto
hy-Armn: Էսպերանտո

en: Estonian
hy-Armn: Էստոներեն

en: Ethiopic
hy-Armn: Եթովպերեն

en: Ewe
hy-Armn: Եվե

en: Ewondo
hy-Armn: Ռոնդո

en: Faroese
hy-Armn: Ֆարոերեն

en: Fijian
hy-Armn: Ֆիջիերեն

en: Filipino
hy-Armn: Ֆիլիպիներեն

en: Finnish
hy-Armn: Ֆիններեն

en: Finno-Ugrian (Other)
hy-Armn: Finno-Ugrian (այլ)

en: French
hy-Armn: ֆրանսերեն

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
hy-Armn: Ֆրանսերեն, Միջին (մոտ. 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
hy-Armn: Ֆրանսերեն, Հին (մոտ. 842-1300)

en: Frisian
hy-Armn: Ֆրիզերեն

en: Friulian
hy-Armn: Ֆրիուլյան

en: Fula
hy-Armn: Ֆուլա

en: Galician
hy-Armn: Գալիերեն

en: Ganda
hy-Armn: Գանդա

en: Georgian
hy-Armn: Վրացերեն

en: German
hy-Armn: Գերմաներեն

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
hy-Armn: Գերմաներեն, միջինից բարձր (մոտ 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
hy-Armn: Գերմաներեն, հին բարձր (մոտ 750-1050)

en: Germanic (Other)
hy-Armn: Գերմանական (այլ)

en: Gothic
hy-Armn: Գոթերեն

en: Greek, Ancient (to 1453)
hy-Armn: Հուներեն, հին (մինչ 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
hy-Armn: Հուներեն, ժամանակակից (1453- )

en: Guarani
hy-Armn: Գուարանի

en: Gujarati
hy-Armn: Գուդջարատի

en: Hausa
hy-Armn: Հաուսա

en: Hawaiian
hy-Armn: Հավայան

en: Herero
hy-Armn: Հերերո

en: Hiligaynon
hy-Armn: Հիլիգայնոն

en: Hindi
hy-Armn: Հինդու

en: Hiri Motu
hy-Armn: Հիրի Մոտու

en: Hittite
hy-Armn: Հեթիթերեն

en: Hungarian
hy-Armn: Հունգարերեն

en: Icelandic
hy-Armn: Իսլանդերեն

en: Ido
hy-Armn: Իդոերեն

en: Igbo
hy-Armn: Իգբո

en: Indic (Other)
hy-Armn: Indic (այլ)

en: Indo-European (Other)
hy-Armn: Հնդեվրոպական (այլ)

en: Indonesian
hy-Armn: Ինդոնեզերեն

en: Ingush
hy-Armn: Ինգուշերեն

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
hy-Armn: Ինտերլինգվա (International Auxiliary Language Association)

en: Interlingue
hy-Armn: Ինտերլինգուե

en: Inuktitut
hy-Armn: Ինուկտիտուտ

en: Inupiaq
hy-Armn: Ինուպիաքերեն

en: Iranian (Other)
hy-Armn: Իրանական (այլ)

en: Irish
hy-Armn: Իռլանդերեն

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
hy-Armn: Իռլանդերեն, միջին (մոտ 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
hy-Armn: Իռլանդերեն, հին (մինչ 1100)

en: Iroquoian (Other)
hy-Armn: Iroquoian (այլ)

en: Italian
hy-Armn: Իտալերեն

en: Javanese
hy-Armn: Ջավաերեն

en: Kabardian
hy-Armn: Կաբարդիներեն

en: Kalâtdlisut
hy-Armn: Կալաթդլիսուտ

en: Kannada
hy-Armn: Կաննադա

en: Kanuri
hy-Armn: Կանուրի

en: Karachay-Balkar
hy-Armn: Կարաչայ-բալկարերեն

en: Kara-Kalpak
hy-Armn: Կարա-կալպակերեն

en: Karelian
hy-Armn: Կարելերեն

en: Karen languages
hy-Armn: Karen լեզուներ

en: Kashmiri
hy-Armn: Քաշմիրերեն

en: Kashubian
hy-Armn: Կաշուբերեն

en: Kazakh
hy-Armn: Ղազախերեն

en: Khmer
hy-Armn: Կխմերական

en: Khoisan (Other)
hy-Armn: Khoisan (այլ)

en: Kikuyu
hy-Armn: Կիկույու

en: Kinyarwanda
hy-Armn: Կինյարվանդա

en: Klingon (Artificial language)
hy-Armn: Կլինգոն (արհեստական լեզու)

en: Komi
hy-Armn: Կոմիերեն

en: Kongo
hy-Armn: Կոնգո

en: Konkani
hy-Armn: Կոնկանի

en: Kootenai
hy-Armn: Կոոտենայի

en: Kru (Other)
hy-Armn: Kru (այլ)

en: Kuanyama
hy-Armn: Կունյամա

en: Kurdish
hy-Armn: Քրդերեն

en: Kyrgyz
hy-Armn: Կիրգիզերեն

en: Lahndā
hy-Armn: Լահնդա

en: Lamba (Zambia and Congo)
hy-Armn: Լամբա (Զամբիա և Կոնգո)

en: Lao
hy-Armn: Լաոերեն

en: Latin
hy-Armn: Լատիներեն

en: Latvian
hy-Armn: Լատվիերեն

en: Lezgian
hy-Armn: Լեզգիերեն

en: Lingala
hy-Armn: Լինգալաերեն

en: Lithuanian
hy-Armn: Լիտվերեն

en: Lojban (Artificial language)
hy-Armn: Լոջբան (արհեստական լեզու)

en: Low German
hy-Armn: Ստորին գերմաներեն

en: Lower Sorbian
hy-Armn: Ներքին Սորբերեն

en: Lozi
hy-Armn: Լոզի

en: Luba-Katanga
hy-Armn: Լուբա-Կատանգա

en: Luiseño
hy-Armn: Լուիսենո

en: Luo (Kenya and Tanzania)
hy-Armn: Լուօ (Քենիա և Տանզանիա)

en: Luxembourgish
hy-Armn: Լյուքսեմբուրգերեն

en: Macedonian
hy-Armn: Մակեդոներեն

en: Maithili
hy-Armn: Մաիտիլիերեն

en: Malagasy
hy-Armn: Մալագասիերեն

en: Malay
hy-Armn: Մալայերեն

en: Malayalam
hy-Armn: Մալայալամ

en: Maltese
hy-Armn: Մալթայերեն

en: Manobo languages
hy-Armn: Manobo լեզուներ

en: Manx
hy-Armn: Մանքսերեն

en: Maori
hy-Armn: Մաորի

en: Mapuche
hy-Armn: Մապուչե

en: Marathi
hy-Armn: Մարատիերեն

en: Marshallese
hy-Armn: Մարշալերեն

en: Maasai
hy-Armn: Մասայի

en: Mayan languages
hy-Armn: Mayan լեզուներ

en: Miscellaneous languages
hy-Armn: Տարբեր լեզուներ

en: Mon-Khmer (Other)
hy-Armn: Mon-Khmer (այլ)

en: Mongo-Nkundu
hy-Armn: Մօնգո-Նկունդու

en: Mongolian
hy-Armn: Մոնղոլերեն

en: Mooré
hy-Armn: Մոորե

en: Munda (Other)
hy-Armn: Munda (այլ)

en: Nauru
hy-Armn: Նաուրու

en: Navajo
hy-Armn: Նավախո

en: Ndebele (South Africa)
hy-Armn: Ndebele (Հարավային Աֆրիկա)

en: Ndebele (Zimbabwe)
hy-Armn: Ndebele (Զիմբաբվե)

en: Ndonga
hy-Armn: Նդոնգա

en: Neapolitan Italian
hy-Armn: Նեապոլիտանական իտալերեն

en: Nepali
hy-Armn: Նեպալերեն

en: Newari, Old
hy-Armn: Newari, հին

en: Niger-Kordofanian (Other)
hy-Armn: Niger-Kordofanian (այլ)

en: Nilo-Saharan (Other)
hy-Armn: Nilo-Saharan (այլ)

en: North American Indian (Other)
hy-Armn: North American Indian (այլ)

en: North Frisian
hy-Armn: Հյուսիսային Ֆրիզիաներեն

en: Northern Sami
hy-Armn: Հյուսիսային Սամի

en: Northern Sotho
hy-Armn: Հյուսիսային սոտո

en: Norwegian
hy-Armn: Նորվեգերեն

en: Norwegian (Bokmål)
hy-Armn: Նորվեգերեն (Բոկմալ)

en: Norwegian (Nynorsk)
hy-Armn: Նորվեգերեն (Նըյնորսկ)

en: Nubian languages
hy-Armn: Նուբիական լեզուներ

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
hy-Armn: Հին պարսկերեն (մոտ. 600-400 մ․թ․ա)

en: Oriya
hy-Armn: Օրիյա

en: Oromo
hy-Armn: Օրոմո

en: Otomian languages
hy-Armn: Օտոմական լեզուներ

en: Pahlavi
hy-Armn: Պահլավերեն

en: Pali
hy-Armn: Փալիերեն

en: Panjabi
hy-Armn: Փենջաբերեն

en: Papuan (Other)
hy-Armn: Papuan (այլ)

en: Persian
hy-Armn: Պարսկերեն

en: Philippine (Other)
hy-Armn: Philippine (այլ)

en: Polish
hy-Armn: Լեհերեն

en: Portuguese
hy-Armn: Պորտուգալերեն

en: Prakrit languages
hy-Armn: Prakrit լեզուներ

en: Pushto
hy-Armn: Փուշթոերեն

en: Quechua
hy-Armn: Քուեչուա

en: Raeto-Romance
hy-Armn: Ռաետո-Ռոմանական

en: Romance (Other)
hy-Armn: Ռոմաներեն (այլ)

en: Romani
hy-Armn: Ռոմանի

en: Romanian
hy-Armn: Ռումինական

en: Rundi
hy-Armn: Ռունդիերեն

en: Russian
hy-Armn: Ռուսերեն

en: Salishan languages
hy-Armn: Սալիշյան լեզուներ

en: Sami
hy-Armn: Սաամերեն

en: Samoan
hy-Armn: Սամոերեն

en: Sanskrit
hy-Armn: Սանսկրիտ

en: Sardinian
hy-Armn: Սարդիներեն

en: Scottish Gaelic
hy-Armn: Շոտլանդական գալերեն

en: Semitic (Other)
hy-Armn: Semitic (այլ)

en: Serbian
hy-Armn: Սերբերեն

en: Shona
hy-Armn: Շոնաերեն

en: Sichuan Yi
hy-Armn: Սիչուան Յի

en: Sicilian Italian
hy-Armn: Սիցիլիական իտալերեն

en: Sindhi
hy-Armn: Սինդհի

en: Sino-Tibetan (Other)
hy-Armn: Սինո-Տիբեթյան (այլ)

en: Siouan (Other)
hy-Armn: Siouan (այլ)

en: Slavic (Other)
hy-Armn: Սլավոներեն (այլ)

en: Slovak
hy-Armn: Սլովակերեն

en: Slovenian
hy-Armn: Սլովեներեն

en: Somali
hy-Armn: Սոմալիերեն

en: Sorbian (Other)
hy-Armn: Սորբիան (այլ)

en: South American Indian (Other)
hy-Armn: Հարավ Ամերիկյան հնդկական (այլ)

en: Southern Sami
hy-Armn: Հարավային Սամի

en: Spanish
hy-Armn: Իսպաներեն

en: Sundanese
hy-Armn: Սունդաներեն

en: Swahili
hy-Armn: Սվահիլի

en: Swazi
hy-Armn: Սվազիլերեն

en: Swedish
hy-Armn: Շվեդերեն

en: Swiss German
hy-Armn: Շվեյցարական գերմաներեն

en: Syriac
hy-Armn: Սիրիական

en: Syriac, Modern
hy-Armn: Սիրիական, ժամանակակից

en: Tagalog
hy-Armn: Տագալական

en: Tahitian
hy-Armn: Թահիթիերեն

en: Tai (Other)
hy-Armn: Թաի (այլ)

en: Tajik
hy-Armn: Տաջիկերեն

en: Tatar
hy-Armn: Թաթարերեն

en: Telugu
hy-Armn: Թելուգու

en: Temne
hy-Armn: Տեմնե

en: Terena
hy-Armn: Տերենա

en: Tibetan
hy-Armn: Տիբեթերեն

en: Tigré
hy-Armn: Տիգրէ

en: Tigrinya
hy-Armn: Տիգրինյա

en: Tokelauan
hy-Armn: Տոկելաուան

en: Tsonga
hy-Armn: Ցոնգաերեն

en: Tswana
hy-Armn: Ցուանաերեն

en: Tupi languages
hy-Armn: Տուպի լեզուներ

en: Turkish
hy-Armn: Թուրքերեն

en: Turkish, Ottoman
hy-Armn: Թուրքերեն, Օսմաներեն

en: Turkmen
hy-Armn: Թուրքմեներեն

en: Tuvaluan
hy-Armn: Տուվալուաներեն

en: Twi
hy-Armn: Տվի

en: Udmurt
hy-Armn: Ուդմուրտերեն

en: Uighur
hy-Armn: Ուիգհուր

en: Ukrainian
hy-Armn: Ուկրաիներեն

en: Upper Sorbian
hy-Armn: Վերին Սորբերեն

en: Urdu
hy-Armn: Ուրդու

en: Uzbek
hy-Armn: Ուզբեկերեն

en: Vai
hy-Armn: Վաի

en: Venda
hy-Armn: Վենդաերեն

en: Vietnamese
hy-Armn: Վիետնամերեն

en: Volapük
hy-Armn: Վոլապուկ

en: Wakashan languages
hy-Armn: Վակաշան լեզուներ

en: Walloon
hy-Armn: Վալոներեն

en: Washoe
hy-Armn: Վաշոե

en: Welsh
hy-Armn: Ուելսերեն

en: Western Pahari languages
hy-Armn: Western Pahari լեզուներ

en: Wolayta
hy-Armn: Վօլայտա

en: Wolof
hy-Armn: Վոլոֆերեն

en: Xhosa
hy-Armn: Խոշա

en: Yakut
hy-Armn: Յակուտերեն

en: Yao (Africa)
hy-Armn: Յաօ (Աֆրիկա)

en: Yiddish
hy-Armn: Իդիշ

en: Yoruba
hy-Armn: Յորուբա

en: Yupik languages
hy-Armn: Յուպիկ լեզուներ

en: Zande languages
hy-Armn: Զանդե լեզուներ

en: Zaza
hy-Armn: Զազերեն

en: Zhuang
hy-Armn: Ժուանգ

en: Zulu
hy-Armn: Զուլուերեն

en: used for/see from:
hy-Armn: օգտագործվում է/տես այնտեղից:

en: see also:
hy-Armn: տես նաև:

en: yes
hy-Armn: այո

en: text
hy-Armn: տեքստ

en: cartographic
hy-Armn: կարտոգրաֆիկ

en: notated music
hy-Armn: ձեռագիր երաժշտություն

en: sound recording
hy-Armn: ձայնագրություն

en: still image
hy-Armn: անշարժ պատկեր

en: moving image
hy-Armn: շարժվող պատկեր

en: three dimensional object
hy-Armn: եռաչափ օբյեկտ

en: software, multimedia
hy-Armn: ծրագրեր, բազմամեդիա

en: mixed material
hy-Armn: խառը նյութ

en: direct
hy-Armn: ուղղակի

en: indirect
hy-Armn: անուղղակի

en: not applicable
hy-Armn: ոչ պիտանի

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
hy-Armn: Ձևափոխիր MARCXML-ից MADS տարբերակ 2.0 (վերանայում 2.10)

en: earlier rules
hy-Armn: ավելի վաղ օրենքներ

en: aacr2 compatible
hy-Armn: aacr2 համատեղելի

en: other rules
hy-Armn: այլ օրենքներ

en: nonpublic
hy-Armn: ոչ հանրային

en: source
hy-Armn: աղբյուր

en: history
hy-Armn: պատմություն

en: subject example
hy-Armn: խորագրի օրինակ

en: deleted heading information
hy-Armn: ջնջված վերնախորագրի տեղեկատվություն

en: application history
hy-Armn: դիմումի պատմություն

en: earlier
hy-Armn: ավելի վաղ

en: later
hy-Armn: ավելի ուշ

en: broader
hy-Armn: լայն

en: narrower
hy-Armn: ավելի նեղ

en: other
hy-Armn: այլ

en: equivalent
hy-Armn: համարժեք

en: acronym
hy-Armn: հապավում

en: cash
hy-Armn: կանխիկ

en: creator
hy-Armn: ստեղծող

en: personal
hy-Armn: անձնակազմ

en: globe
hy-Armn: երկրագունդ

en: remote sensing image
hy-Armn: հեռավորության վրա պատկեր

en: map
hy-Armn: քարտեզ

en: atlas
hy-Armn: ատլաս

en: database
hy-Armn: շտեմարան

en: loose-leaf
hy-Armn: պոկվող թերթիկներ

en: series
hy-Armn: մատենաշար

en: newspaper
hy-Armn: թերթ

en: periodical
hy-Armn: պարբերական

en: web site
hy-Armn: Կայք

en: abstract or summary
hy-Armn: Համառոտագրություն կամ ռեզյումե

en: bibliography
hy-Armn: մատենագիտություն

en: catalog
hy-Armn: քարտարան

en: dictionary
hy-Armn: բառարան

en: encyclopedia
hy-Armn: հանրագիտարան

en: handbook
hy-Armn: Ձեռնարկ

en: legal article
hy-Armn: իրավական հոդված

en: index
hy-Armn: ցուցիչ

en: discography
hy-Armn: դիսկոգրաֆիա

en: legislation
hy-Armn: օրենսդրություն

en: theses
hy-Armn: թեզ

en: survey of literature
hy-Armn: գրականության հարցախույզ

en: review
hy-Armn: գրախոսություն

en: programmed text
hy-Armn: ծրագրավորված տեքստ

en: filmography
hy-Armn: ֆիլմոգրաֆիա

en: directory
hy-Armn: ուղեցույց

en: statistics
hy-Armn: վիճակագրություն

en: technical report
hy-Armn: տեխնիկական հաշվետվություն

en: legal case and case notes
hy-Armn: իրավական դեպք և դեպքի նշումներ

en: law report or digest
hy-Armn: Իրավական հաշվետվություն և դայջեստ

en: treaty
hy-Armn: պայմանագրեր

en: conference publication
hy-Armn: կոնֆերանսի հրատարակություն

en: numeric data
hy-Armn: թվային տվյալ

en: font
hy-Armn: ֆոնտ

en: game
hy-Armn: խաղ

en: patent
hy-Armn: պատենտ

en: festschrift
hy-Armn: հոբելյանական հրատարակություն

en: biography
hy-Armn: կենսագրություն

en: essay
hy-Armn: էսսե

en: drama
hy-Armn: Դրամա

en: comic strip
hy-Armn: Կոմիկս

en: fiction
hy-Armn: գեղարվեստական գրականություն

en: humor, satire
hy-Armn: հումոր, սատիրա

en: letter
hy-Armn: նամակ

en: novel
hy-Armn: նովել

en: short story
hy-Armn: կարճ պատմվածք

en: speech
hy-Armn: ելույթ

en: folktale
hy-Armn: ժողովրդական հեքիաթ

en: memoir
hy-Armn: հուշագրություն

en: poetry
hy-Armn: պոեզիա

en: rehearsal
hy-Armn: փորձ

en: reporting
hy-Armn: Հաշվետու լինել

en: sound
hy-Armn: հնչյուն

en: art original
hy-Armn: արվեստ բնօրինակ

en: kit
hy-Armn: հավաքածու

en: art reproduction
hy-Armn: արվեստի վերարտադրություն

en: diorama
hy-Armn: դիորամա

en: filmstrip
hy-Armn: ֆիլմի ժապավեն

en: picture
hy-Armn: նկար

en: graphic
hy-Armn: գրաֆիկ

en: technical drawing
hy-Armn: տեխնիկական նկար

en: motion picture
hy-Armn: շարժապատկեր

en: chart
hy-Armn: սխեմա

en: flash card
hy-Armn: ֆլեշ քարտ

en: microscope slide
hy-Armn: միկրոսկոպի սլայդ

en: model
hy-Armn: մոդել

en: realia
hy-Armn: իրականություն

en: slide
hy-Armn: սահիկ

en: transparency
hy-Armn: թափանցիկ

en: videorecording
hy-Armn: տեսաձայնագրություն

en: toy
hy-Armn: խաղալիք

en: monographic
hy-Armn: մենագրություն

en: continuing
hy-Armn: շարունակել

en: reformatted digital
hy-Armn: վերաձևավորված թվայինի

en: braille
hy-Armn: Բրայլ

en: electronic
hy-Armn: Էլեկտրոնային

en: microfiche
hy-Armn: միկրոֆիշ

en: microfilm
hy-Armn: միկրոֆիմ

en: adolescent
hy-Armn: դեռահաս

en: adult
hy-Armn: մեծահասակ

en: general
hy-Armn: ընդհանուր

en: juvenile
hy-Armn: պատանեկան

en: preschool
hy-Armn: նախադպրոցական

en: specialized
hy-Armn: Մասնագիտացված

en: issue number
hy-Armn: նյութի համար

en: matrix number
hy-Armn: մատրիցայի համար

en: music plate
hy-Armn: երաժշտական պնակ

en: music publisher
hy-Armn: երաժշտության հրատարակիչ

en: videorecording identifier
hy-Armn: տեսաձայնագրության բնութագրիչ

en: constituent
hy-Armn: բաղկացուցիչ

en: related
hy-Armn: կապված

en: sound recording-nonmusical
hy-Armn: ձայնագրություն-ոչ երաժշտական

en: sound recording-musical
hy-Armn: ձայնագրություն-երաժշտական

en: code
hy-Armn: կոդ

en: print
hy-Armn: տպել

en: access
hy-Armn: մուտք

en: preservation
hy-Armn: պահպանում

en: replacement
hy-Armn: փոխարինում

en: Chinese, Japanese, Korean
hy-Armn: Չիներեն, Ճապոներեն, Կորեյերեն

en: accompanying material
hy-Armn: ուղեկցող նյութ

en: libretto
hy-Armn: լիբրետո

en: summary or subtitle
hy-Armn: համառոտագրություն կամ ենթավերնագիր

en: sung or spoken text
hy-Armn: երգեցիկ կամ բանավոր տեքստ

en: table of contents
hy-Armn: բովանդակության աղյուսակ

en: translation
hy-Armn: թարգմանություն

en: collection
hy-Armn: հավաքածու

en: manuscript
hy-Armn: ձեռագիր

en: ,complete-subfield
hy-Armn: ,ամբողջական ենթադաշտ

en: Set
hy-Armn: Բազմություն

en: Continuing resource
hy-Armn: Շարունակական պաշար

en: Series
hy-Armn: Մատենաշար

en: Article
hy-Armn: Հոդված

en: Mixed materials
hy-Armn: Խառը նյութեր

en: Computer file
hy-Armn: Համակարգչային նիշք

en: Object
hy-Armn: Օբյեկտ

en: results_summary series
hy-Armn: results_summary մատենաշար

en: Series:
hy-Armn: Մատենաշար։

en: Analytics:
hy-Armn: Անալիտիկս։

en: Show analytics
hy-Armn: Ցույց տուր վերլուծականները

en: Volumes:
hy-Armn: Հատորներ։

en: Show volumes
hy-Armn: Ցույց տուր հատորները

en: Set:
hy-Armn: Բազմություն։

en: results_summary publisher
hy-Armn: results_summary հրատարակիչ

en: Publication details:
hy-Armn: Հրատարակման մանրամասներ։

en: results_summary edition
hy-Armn: results_summary հրատարակություն

en: Edition:
hy-Armn: Հրատարակություն։

en: results_summary description
hy-Armn: results_summary նկարագրություն

en: Description:
hy-Armn: Նկարագրություն։

en: Content type:
hy-Armn: Բովանդակության տեսակ:

en: Media type:
hy-Armn: Հաղորդամիջոցի տեսակ։

en: Carrier type:
hy-Armn: Կրիչի տեսակ։

en: Audience:
hy-Armn: Լսարան:

en: Patent information:
hy-Armn: Արտոնագրի տեղեկություն

en: Report number:
hy-Armn: Հաշվետվության համար։

en: results_summary other_title
hy-Armn: results_summary այլ_վերնագիր

en: Other title:
hy-Armn: Այլ վերնագիր։

en: [Portion of title]
hy-Armn: [Վերնագրի մաս]

en: [Parallel title]
hy-Armn: [Զուգահեռ վերնագիր]

en: [Distinctive title]
hy-Armn: [Տարբերիչ վերնագիր]

en: [Other title]
hy-Armn: [Այլ վերնագիր]

en: [Cover title]
hy-Armn: [Կազմի վերնագիր]

en: [Added title page title]
hy-Armn: [Ավելացված վերնագրի էջի վերնագիր]

en: [Caption title]
hy-Armn: [Տողատակի վերնագիր]

en: [Running title]
hy-Armn: [Ընթացիկ վերնագիր]

en: [Spine title]
hy-Armn: [Կողի վերնագիր]

en: Title translated:
hy-Armn: Վերնագիրը թարգմանած։

en: results_summary uniform_title
hy-Armn: results_summary համընդհանուր_վերնագիր

en: Uniform title:
hy-Armn: Համընդհանուր վերնագիր։

en: Uniform titles:
hy-Armn: Համընդհանուր վերնագրեր։

en: Related works:
hy-Armn: Կապված աշխատանքներ։

en: Contained works:
hy-Armn: Պարունակող աշխատանքներ։

en: Subject(s):
hy-Armn: Խորագրեր։

en: Genre/Form:
hy-Armn: Ժանր/Ձև։

en: (index-term-genre
hy-Armn: (ցուցիչ-տերմին-ժանր

en: Additional physical formats:
hy-Armn: Լրացուցիչ ֆիզիկական ձևաչափեր։

en: No title
hy-Armn: Վերնագիր չկա

en: Issued with:
hy-Armn: Տրված է սրա հետ:

en: Publisher number:
hy-Armn: Հրատարակչի թիվը։

en: DDC classification:
hy-Armn: Դյուի տասնորդական դասակարգում:

en: LOC classification:
hy-Armn: Կոնգրեսի գրադարանի դասակարգում:

en: NLM classification:
hy-Armn: ԲԱԳ դասակարգում:

en: Other classification:
hy-Armn: Այլ դասակարգում:

en: Online resources:
hy-Armn: Առցանց պաշարներ։

en: Click here to access online
hy-Armn: Սեղմիր այստեղ առցանց մուտքի համար

en: Contents:
hy-Armn: Բովանդակություն:

en: Incomplete contents:
hy-Armn: Ոչ լրիվ բովանդակություն:

en: Partial contents:
hy-Armn: Մասնակի Բովանդակություն:

en: Awards:
hy-Armn: Մրցանակներ։

en: Production credits:
hy-Armn: Թողարկման երախտիքներ։

en: Action note:
hy-Armn: Գործողության նշում։

en: Dissertation note:
hy-Armn: Ատենախոսության նշում:

en: Available additional physical forms:
hy-Armn: Հասանելի են լրացուցիչ ֆիզիկական ձևաչափեր:

en: Subject:
hy-Armn: Խորագիր:

en: Review:
hy-Armn: Գրախոսիր։

en: Scope and content:
hy-Armn: Տիրույթ և բովանդակություն։

en: Abstract:
hy-Armn: Համառոտագրություն:

en: Content advice:
hy-Armn: Բովանդակության մասին խորհուրդ:

en: Summary:
hy-Armn: Համառոտագրություն:

en: Content warning:
hy-Armn: Բովանդակության զգուշացում:

en: Holdings:
hy-Armn: Պահումներ։

en: Supplements:
hy-Armn: Հավելվածներ։

en: Indexes:
hy-Armn: Ցուցիչներ։

en: Translation of:
hy-Armn: Թարգմանություն:

en: Supplement:
hy-Armn: Հավելված։

en: Supplement to:
hy-Armn: Հավելված։

en: Other editions:
hy-Armn: Այլ հրատարակություններ։

en: Continues:
hy-Armn: Շարունակվում է:

en: Continues in part:
hy-Armn: Շարունակվում է մասում:

en: Supersedes:
hy-Armn: Փոխարինում է:

en: Supersedes in part:
hy-Armn: Փոխարինված է մասով:

en: Formed by the union: ... and: ...
hy-Armn: Ձևավորված է միության կողմից: ... և: ...

en: Absorbed:
hy-Armn: Կլանված:

en: Absorbed in part:
hy-Armn: Կլանված մասով:

en: Separated from:
hy-Armn: Բաժանված սրանից:

en: Continued by:
hy-Armn: Շարունակված կողմից:

en: Continued in part by:
hy-Armn: Շարունակված է մասով, կողմից:

en: Superseded by:
hy-Armn: Փոխարինված է կողմից:

en: Superseded in part by:
hy-Armn: Փոխարինված է մասով սրանով:

en: Absorbed by:
hy-Armn: Ձուլված է կողմից:

en: Absorbed in part by:
hy-Armn: Կլանված մասով սրա կողմից:

en: Split into .. and ...:
hy-Armn: Անջատիր սրան .. և ...:

en: Merged with ... to form ...
hy-Armn: Ձուլված է սրա հետ ... այստեղից մինչև ...

en: Changed back to:
hy-Armn: Հետ է փոխված:

en: Other related works:
hy-Armn: Այլ կապված աշխատանքներ:

en: OPAC view:
hy-Armn: ՀՕԱՔ դիտում։

en: Suppressed in OPAC
hy-Armn: Թաքցված ՀՕԱՔ-ում

en: Open in new window
hy-Armn: Բացել նոր պատուհանում

en: _blank
hy-Armn: _դատարկ

en: By:
hy-Armn: Կողմից։

en: Contributor(s):
hy-Armn: Աջակցող(ներ)։

en: View authority record
hy-Armn: Դիտիր հեղինակավոր գրառումը

en: reformatted digital
hy-Armn: վերաձևավորված թվայինի

en: digitized microfilm
hy-Armn: թվայնացված միկրոֆիլմ

en: digitized other analog
hy-Armn: թվայնացված այլ անալոգ

en: braille
hy-Armn: Բրայլ

en: print
hy-Armn: տպել

en: electronic
hy-Armn: Էլեկտրոնային

en: microfiche
hy-Armn: միկրոֆիշ

en: microfilm
hy-Armn: միկրոֆիմ

en: large print
hy-Armn: լայն տպագրություն

en: chip cartridge
hy-Armn: քարթրիջի չիփ

en: magnetic disc
hy-Armn: մագնիսական դիսկ

en: magneto-optical disc
hy-Armn: մագնիսա-օպտիկական սկավառակ

en: available online
hy-Armn: հասանելի առցանց

en: tape cartridge
hy-Armn: ժապավենային քարթրիջ

en: tape cassette
hy-Armn: ժապավենային կասետ

en: tape reel
hy-Armn: ժապավենի կոճ

en: kit
hy-Armn: հավաքածու

en: atlas
hy-Armn: ատլաս

en: diagram
hy-Armn: դիագրամա

en: map
hy-Armn: քարտեզ

en: model
hy-Armn: մոդել

en: profile
hy-Armn: պրոֆայլ

en: remote-sensing image
hy-Armn: հեռավար-զգայական պատկեր

en: section
hy-Armn: բաժին

en: view
hy-Armn: դիտել

en: aperture card
hy-Armn: ապերտուրային քարտ

en: microfiche cassette
hy-Armn: միկրոֆիշի կասսետ

en: microfilm cartridge
hy-Armn: միկրոֆիլմի քարթրիջ

en: microfilm cassette
hy-Armn: միկրոֆիլմի կասսետ

en: microfilm reel
hy-Armn: միկրոֆիլմի կոճ

en: microopaque
hy-Armn: միկրո անթափանց

en: film cartridge
hy-Armn: ֆիլմի քարթրիջ

en: film cassette
hy-Armn: ֆիլմի կասսետ

en: film reel
hy-Armn: ֆիլմի կոճ

en: collage
hy-Armn: կոլաժ

en: photomechanical print
hy-Armn: ֆոտոմեխանիկական տպագրում

en: photonegative
hy-Armn: ֆոտոնեգատիվ

en: photoprint
hy-Armn: ֆոտոտպել

en: technical drawing
hy-Armn: տեխնիկական նկար

en: filmslip
hy-Armn: ֆիլմի ժապավեն

en: filmstrip cartridge
hy-Armn: ֆիլմի ժապավեն, քարթրիջ

en: filmstrip roll
hy-Armn: ֆիլմի ժապավենի կոճ

en: other filmstrip type
hy-Armn: այլ ֆիլմի ժապավենի տեսակ

en: transparency
hy-Armn: թափանցիկ

en: cylinder
hy-Armn: գլան

en: roll
hy-Armn: գլորվել

en: sound cartridge
hy-Armn: ձայնային քարթրիջ

en: sound cassette
hy-Armn: ձայնային կասետ

en: sound-tape reel
hy-Armn: ձայնային ժապավենով կոճ

en: sound-track film
hy-Armn: ձայնային գրանցման ֆիլմ

en: wire recording
hy-Armn: լարային ձայնագրություն

en: combination
hy-Armn: համադրում

en: moon
hy-Armn: լուսին

en: tactile, with no writing system
hy-Armn: զգայական առանց գրելու համակարգի

en: regular print
hy-Armn: կանոնավոր տպում

en: text in looseleaf binder
hy-Armn: տեքստ թափվող էջերով կազմում

en: videocartridge
hy-Armn: տեսաքաթրիջ

en: videocassette
hy-Armn: տեսակասետ

en: videoreel
hy-Armn: տեսակոճ

en: title
hy-Armn: վերնագիր

en: by
hy-Armn: կողմից

note: IMG
en: book
hy-Armn: գիրք

note: IMG
en: serial
hy-Armn: պարբերական

note: IMG
en: article
hy-Armn: հոդված

note: IMG
en: mixed materials
hy-Armn: խառը նյութեր

note: IMG
en: computer file
hy-Armn: համակարգչային նիշք

note: IMG
en: score
hy-Armn: միավոր

note: IMG
en: music
hy-Armn: երաժշտություն

en: ; Format:
hy-Armn: ; Ձևաչափ:

en: ; Type of continuing resource:
hy-Armn: ; Շարունակական պաշարի տեսակը:

en: loose-leaf
hy-Armn: պոկվող թերթիկներ

en: series
hy-Armn: մատենաշար

en: newspaper
hy-Armn: թերթ

en: periodical
hy-Armn: պարբերական

en: ; Nature of contents:
hy-Armn: ; Բովանդակության բնույթը:

en: abstract or summary
hy-Armn: համառոտագրություն կամ ռեզյումե

en: bibliography
hy-Armn: մատենագիտություն

en: catalog
hy-Armn: քարտարան

en: dictionary
hy-Armn: բառարան

en: encyclopedia
hy-Armn: հանրագիտարան

en: handbook
hy-Armn: ձեռնարկ

en: legal article
hy-Armn: իրավական հոդված

en: index
hy-Armn: ցուցիչ

en: discography
hy-Armn: դիսկոգրաֆիա

en: legislation
hy-Armn: օրենսդրություն

en: theses
hy-Armn: թեզ

en: survey of literature
hy-Armn: գրականության հարցախույզ

en: review
hy-Armn: գրախոսություն

en: programmed text
hy-Armn: ծրագրավորված տեքստ

en: filmography
hy-Armn: ֆիլմոգրաֆիա

en: directory
hy-Armn: ուղեցույց

en: statistics
hy-Armn: վիճակագրություն

en: legal case and case notes
hy-Armn: իրավական դեպք և դեպքի նշումներ

en: law report or digest
hy-Armn: Իրավական հաշվետվություն կամ դայջեստ

en: treaty
hy-Armn: պայմանագիր

en: conference publication
hy-Armn: կոնֆերանսի հրատարակություն

en: ; Type of computer file:
hy-Armn: ; Համակարգչային նիշքի տեսակը:

en: numeric data
hy-Armn: թվային տվյալ

en: patent
hy-Armn: պատենտ

en: festschrift
hy-Armn: հոբելյանական հրատարակություն

en: ; Literary form:
hy-Armn: ; Գրական ժանր:

en: Not fiction
hy-Armn: Ոչ գեղարվեստական

en: Fiction
hy-Armn: Գեղարվեստական գրականություն

en: Dramas
hy-Armn: Դրամաներ

en: Essays
hy-Armn: Էսսեներ

en: Novels
hy-Armn: Նովելներ

en: Humor, satires, etc.
hy-Armn: Հումոր, սատիրա այլն

en: Letters
hy-Armn: Նամակներ

en: Short stories
hy-Armn: Կարճ պատմվածքներ

en: Mixed forms
hy-Armn: Խառը ձևեր

en: Poetry
hy-Armn: Պոեզիա

en: Speeches
hy-Armn: Ելույթներ

en: biography
hy-Armn: կենսագրություն

en: drama
hy-Armn: դրամա

en: essay
hy-Armn: էսսե

en: fiction
hy-Armn: գեղարվեստական գրականություն

en: folktale
hy-Armn: ժողովրդական հեքիաթ

en: history
hy-Armn: պատմություն

en: humor, satire
hy-Armn: հումոր, սատիրա

en: memoir
hy-Armn: հուշագրություն

en: poetry
hy-Armn: պոեզիա

en: rehearsal
hy-Armn: փորձ

en: reporting
hy-Armn: հաշվետու լինել

en: sound
hy-Armn: ձայն

en: speech
hy-Armn: ելույթ

en: ; Type of visual material:
hy-Armn: ; Տեսողական նյութի տեսակը:

en: art original
hy-Armn: արվեստ բնօրինակ

en: art reproduction
hy-Armn: արվեստիվերարտադրություն

en: diorama
hy-Armn: դիորամա

en: filmstrip
hy-Armn: ֆիլմի ժապավեն

en: game
hy-Armn: խաղ

en: picture
hy-Armn: նկար

en: graphic
hy-Armn: գրաֆիկ

en: motion picture
hy-Armn: շարժապատկեր

en: chart
hy-Armn: սխեմա

en: flash card
hy-Armn: ֆլեշ քարտ

en: microscope slide
hy-Armn: միկրոսկոպի սլայդ

en: realia
hy-Armn: իրականություն

en: slide
hy-Armn: սահիկ

en: videorecording
hy-Armn: տեսաձայնագրություն

en: toy
hy-Armn: խաղալիք

en: ; Audience:
hy-Armn: ; Լսարան։:

en: Preschool;
hy-Armn: Նախադպրոցական

en: Primary;
hy-Armn: Նախնական

en: Pre-adolescent;
hy-Armn: Նախադեռահասություն;

en: Adolescent;
hy-Armn: Անչափահաս

en: Adult;
hy-Armn: Մեծահասակ

en: General;
hy-Armn: Ընդհանուր

en: Juvenile;
hy-Armn: Պատանեկան։

en: Specialized;
hy-Armn: Մասնագիտացված։

en: Suppressed in OPAC
hy-Armn: Թաքցված ՀՕԱՔում

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
hy-Armn: Զգուշացում։ տողը պարունակում է նիշ որը տիրույթից դուրս է։ Փոխարինվում է "?"։

en: newline
hy-Armn: նոր տող

en: display:block;
hy-Armn: արտածիր։բլոկ;

en: Producer:
hy-Armn: Թողարկող։

en: Publisher:
hy-Armn: Հրատարակիչ։

en: Distributor:
hy-Armn: Բաշխող։

en: Manufacturer:
hy-Armn: Արտադրող։

en: Copyright date:
hy-Armn: Արտոնագրման ամսաթիվ։

en: Language:
hy-Armn: Լեզու:

en: Summary language:
hy-Armn: Համառոտագրություն լեզու:

en: Spoken language:
hy-Armn: Խոսակցական լեզու:

en: Original language:
hy-Armn: Բնօրինակ լեզու:

en: Subtitle language:
hy-Armn: Ենթավերնագրի լեզուն:

en: In:
hy-Armn: Ներսում։

en: tel:
hy-Armn: հեռ:

en: Print Page
hy-Armn: Տպիր էջը

en: Book
hy-Armn: Գիրք

en: Product
hy-Armn: Արտադրանք

en: #record
hy-Armn: #գրառում

en: subject
hy-Armn: խորագիր

en: height:100px
hy-Armn: բարձրությունը:100px

en: Cast:
hy-Armn: Քաստ:

en: Audio file
hy-Armn: Ձայնային նիշք

en: Play this sample
hy-Armn: Կատարիր այս նմուշը

en: contributors
hy-Armn: սատարողներ

en: author
hy-Armn: հեղինակ

en: contributor
hy-Armn: սատարող

en: Person
hy-Armn: Անձ

en: Organization
hy-Armn: Կազմակերպություն

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
hy-Armn: համակարգչի օպտիկական սկավառակի քարթրիջ

note: IMG
en: optical disc
hy-Armn: օպտիկական դիսկ

note: IMG
en: remote
hy-Armn: հեռավար

note: IMG
en: celestial globe
hy-Armn: աստղային երկնքի քարտեզ

note: IMG
en: earth moon globe
hy-Armn: երկրա լուսնային գլոբուս

note: IMG
en: planetary or lunar globe
hy-Armn: պլանետար կամ լուսնային գլոբուս

note: IMG
en: terrestrial globe
hy-Armn: երկրագունդ

note: IMG
en: drawing
hy-Armn: գծագիր

note: IMG
en: painting
hy-Armn: յուղանկար

note: IMG
en: sound disc
hy-Armn: ձայնային դիսկ

note: IMG
en: large print
hy-Armn: լայն տպագրություն

note: IMG
en: videodisc
hy-Armn: տեսադիսկ

en: height:100px;
hy-Armn: բարձրությունը: 100px;

en: Checked out
hy-Armn: Դուրս տրված

en: Withdrawn
hy-Armn: Հանված

en: Lost
hy-Armn: Կորած

en: Damaged
hy-Armn: Վնասված է

en: Pending hold
hy-Armn: Սպասող պահում

en: In transit
hy-Armn: Տեղափոխման մեջ է

en: On hold
hy-Armn: Պահման մեջ է

en: Waiting recall
hy-Armn: Սպասում է հետկանչին

en: Not for loan
hy-Armn: Տացքի համար չէ

en: Availability:
hy-Armn: Հասանելիություն:

en: No items available.
hy-Armn: Չկան մատչելի նյութեր։

en: Items available for loan:
hy-Armn: Նյութերը մատչելի են տացքի համար:

en: Items available for reference:
hy-Armn: Նյութերը մատչելի են որպես տեղեկատու:

en: Not available:
hy-Armn: Մատչելի չէ։

en: Call number:
hy-Armn: Դասիչ։

en: Collection, call number:
hy-Armn: Հավաքածու, դասիչ․

en: Location, call number:
hy-Armn: Տեղաբաշխում, դասիչ։
