Koha 23.11.08.001 - en to hy-Armn translation catalogue (2039 entries)

en: Show coded information filters
hy-Armn: Ցույց տուր կոդավորված տեղեկատվության զտիչները

en: Hide coded information filters
hy-Armn: Թաքցրու կոդավորված տեղեկատվության զտիչները

en: Coded fields
hy-Armn: Կոդավորված դաշտեր

en: Audience:
hy-Armn: Լսարան:

en: Any
hy-Armn: Ինչ որ

en: juvenile, general
hy-Armn: պատանեկան, ընդհանուր

en: pre-primary (0-5)
hy-Armn: նախա-սկզբնական (0-5)

en: primary (5-8)
hy-Armn: սկզբնական (5-8)

en: children (9-14)
hy-Armn: Երեխաներ (9-14)

en: young adult
hy-Armn: երիտասարդ մեծահասակ

en: adult, serious
hy-Armn: մեծահասակ, լուրջ

en: adult, General
hy-Armn: մեծահասակ, Ընդհանուր

en: unknown
hy-Armn: անհայտ

en: Physical presentation:
hy-Armn: Ֆիզիկական ներկայացում։

en: regular print
hy-Armn: կանոնավոր տպում

en: large print
hy-Armn: լայն տպագրություն

en: newspaper format
hy-Armn: թերթի ձևաչափ

en: Braille or Moon script
hy-Armn: Բրայլ կամ Մուն սկրիպտ

en: microprint
hy-Armn: միկրոտպագրություն

en: hand-written
hy-Armn: ձեռքով գրված

en: multimedia
hy-Armn: բազմամեդիա

en: mini-print
hy-Armn: մինի տպում

en: electronic resource
hy-Armn: Էլեկտրոնային պաշար

en: microform
hy-Armn: միկրոկաղապար

en: other form of textual material
hy-Armn: տեքստային նյութի այլ ձև

en: Literary genre:
hy-Armn: Գրական ժանր։

en: fiction
hy-Armn: գեղարվեստական գրականություն

en: drama
hy-Armn: Դրամա

en: essays
hy-Armn: Էսսեներ

en: humour, satire
hy-Armn: հումոր, սատիրա

en: letters
hy-Armn: նամակներ

en: short stories
hy-Armn: կարճ պատմվածքներ

en: poetry
hy-Armn: պոեզիա

en: speeches, oratory
hy-Armn: ելույթներ, ճառեր

en: libretto
hy-Armn: լիբրետո

en: not a literary text
hy-Armn: ոչ գրական տեքստ

en: multiple/other literary forms
hy-Armn: բազմա/այլ գրական ձևեր

en: Biography:
hy-Armn: Կենսագրություն։

en: not a biography
hy-Armn: կենսագրություն չէ

en: autobiography
hy-Armn: ինքնակենսագրություն

en: individual biography
hy-Armn: անհատի կենսագրություն

en: collective biography
hy-Armn: Կոլեկտիվ կենսագրություն

en: contains biographical data
hy-Armn: պարունակում է կենսագրական տվյալներ

en: Illustration:
hy-Armn: Ձևավորում։

en: illustrations
hy-Armn: նկարազարդումներ

en: maps
hy-Armn: քարտեզներ

en: portraits
hy-Armn: դիմանկարներ

en: charts
hy-Armn: սխեմաներ

en: plans
hy-Armn: նախագծեր

en: plates
hy-Armn: տախտակներ

en: music
hy-Armn: երաժշտություն

en: facsimiles
hy-Armn: ֆաքսիմիլե

en: coats of arms
hy-Armn: զինանշաններ

en: genealogical tables
hy-Armn: ծագումնաբանական աղյուսակներ

en: forms
hy-Armn: ձևեր

en: samples
hy-Armn: օրինակներ

en: sound recordings
hy-Armn: ձայնագրություններ

en: transparencies
hy-Armn: թափանցիկություններ

en: illuminations
hy-Armn: իլյումինացիաներ

en: no illustrations
hy-Armn: չկան նկարազարդումներ

en: Content:
hy-Armn: Բովանդակություն:

en: bibliography
hy-Armn: մատենագիտություն

en: catalogue
hy-Armn: քարտարան

en: index
hy-Armn: ցուցիչ

en: abstract
hy-Armn: համառոտագրություն

en: dictionary
hy-Armn: բառարան

en: encyclopaedia
hy-Armn: հանրագիտարան

en: directory
hy-Armn: ուղեցույց

en: project description
hy-Armn: նախագծի նկարագրություն

en: statistics
hy-Armn: վիճակագրություն

en: programmed text books
hy-Armn: ծրագրավորված դասագրքեր

en: patent
hy-Armn: պատենտ

en: standard
hy-Armn: ստանդարտ

en: dissertation or thesis
hy-Armn: ատենախոսություն կամ թեզ

en: laws and legislation
hy-Armn: օրենքներ և օրենսդրություն

en: numeric table
hy-Armn: թվային աղյուսակ

en: technical report
hy-Armn: տեխնիկական հաշվետվություն

en: examination paper
hy-Armn: քննական թերթիկ

en: literature surveys/reviews
hy-Armn: գրական հարցախույզներ/գրախոսություններ

en: treaties
hy-Armn: պայմանագրեր

en: cartoons or comic strips
hy-Armn: Կոմիկս

en: dissertation or thesis (revised)
hy-Armn: ատենախոսություն կամ թեզ (վերանայված)

en: religious text
hy-Armn: հոգևոր տեքստ

en: other
hy-Armn: այլ

en: Video types:
hy-Armn: Տեսա ժապավեն:

en: motion picture
hy-Armn: շարժապատկեր

en: visual projection
hy-Armn: տեսողական պրոյեկցիա

en: video recording
hy-Armn: տեսաձայնագրություն

en: Serials
hy-Armn: Պարբերականներ

en: Serial type:
hy-Armn: Պարբերականի տեսակ։

en: Any type
hy-Armn: Ինչ որ տեսակ

en: Periodical
hy-Armn: Պարբերական

en: Monographic series
hy-Armn: Մենագրային շարք

en: Newspaper
hy-Armn: Թերթ

en: Updating loose-leaf
hy-Armn: Թարմացվում են պոկվող թերթիկները

en: Database
hy-Armn: Շտեմարան

en: Updating website
hy-Armn: Թարմացվում է կայքը

en: Other
hy-Armn: Այլ

en: Periodicity:
hy-Armn: Պարբերականություն։

en: Daily
hy-Armn: Օրական

en: Semiweekly
hy-Armn: Շաբաթը երկուական

en: Weekly
hy-Armn: Շաբաթական

en: Biweekly
hy-Armn: Երկշաբաթյա

en: Semimonthly
hy-Armn: Ամիսը երկուական

en: Monthly
hy-Armn: Ամսեկան

en: Bimonthly
hy-Armn: Երկամսյա

en: Quarterly
hy-Armn: Քառամսյակային

en: Three times a year
hy-Armn: Տարեկան երեք անգամ

en: Semiannual
hy-Armn: Տարին երկուական

en: Annual
hy-Armn: Տարեկան

en: Biennial
hy-Armn: Երկու տարին մեկ

en: Triennial
hy-Armn: Երեք տարին մեկ

en: Three times a week
hy-Armn: Շաբաթական երեք անգամ

en: Three times a month
hy-Armn: Ամսական երեք անգամ

en: Without periodicity
hy-Armn: Առանց հաճախականության

en: Unknown
hy-Armn: Անհայտ

en: Regularity:
hy-Armn: Կանոնավորություն։

en: Any regularity
hy-Armn: Ցանկացած կանոնավորություն

en: regular
hy-Armn: կանոնավոր

en: normalised irregular
hy-Armn: նորմալացված ոչ կանոնավոր

en: irregular
hy-Armn: ոչ կանոնավոր

en: Picture
hy-Armn: Պատկեր

en: collage
hy-Armn: կոլաժ

en: drawing
hy-Armn: գծագիր

en: painting
hy-Armn: յուղանկար

en: photomechanical reproduction
hy-Armn: ֆոտոմեխանիկական վերարտադրություն

en: photonegative
hy-Armn: ֆոտոնեգատիվ

en: photoprint
hy-Armn: ֆոտոտպել

en: picture
hy-Armn: նկար

en: print
hy-Armn: տպել

en: technical drawing
hy-Armn: տեխնիկական նկար

en: other non-projected graphic type
hy-Armn: այլ չպրոեկտացվող գրաֆիկի տեսակ

en: canvas
hy-Armn: քաթան

en: bristol board
hy-Armn: բրիստոլի տախտակ

en: cardboard/illustration board
hy-Armn: ստվարաթղթե/նկարազարդ

en: glass
hy-Armn: ապակի

en: plaster
hy-Armn: գիպս

en: hardboard
hy-Armn: ստվարաթուղթ

en: porcelaine
hy-Armn: հախճապակի

en: stone
hy-Armn: քար

en: wood
hy-Armn: փայտ

en: mixed collection
hy-Armn: խառը հավաքածու

en: synthetics
hy-Armn: սինթետիկ

en: skin
hy-Armn: մաշկ

en: textile
hy-Armn: տեքստիլ

en: metal
hy-Armn: մետաղ

en: paper
hy-Armn: թուղթ

en: others
hy-Armn: այլոք

en: UNIMARC field 100 builder
hy-Armn: UNIMARC 100 դաշտի կառուցող

en: Date entered on file
hy-Armn: Նիշքում մուտք անելու ամսաթիվ

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
hy-Armn: Հրատարակման ամսաթվի տեսակ: Հրատարակման ամսաթվեր 1 և 2

en: Non required value
hy-Armn: Չպահանջված արժեք

en: a - currently published continuing resource
hy-Armn: a - այս պահին հրատարակվող շարունակական պաշար

en: b - continuing resource no longer being published
hy-Armn: b - շարունակական պաշար որ այլևս չի հրատարակվում

en: c - continuing resource of unknown status
hy-Armn: c - չճանաչված կարգավիճակի շարունակական պաշար

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
hy-Armn: d - մենագրությունը լրիվ է երբ մշակված է, կամ սպասարկված է օրացույցային մեկ տարվա ընթացքում

en: e - reproduction of a document
hy-Armn: e - փաստաթղթի վերարտադրում

en: f - monograph, date of publication uncertain
hy-Armn: f - մենագրություն, հրատարակման տարեթիվը հստակ չէ

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
hy-Armn: g - մենագրություն, որի հրատարակությունը շարունակվում է մեկ տարուց ավելի

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
hy-Armn: h - մենագրություն իրական և հեղինակային իրավունքի/արտոնության ամսաթվերով

en: i - monograph with both release/issue date and production date
hy-Armn: i - մենագրություն թողարկման/սպասարկման ամսաթվով և թողարկման ամսաթվով

en: j - document with detailed date of publication
hy-Armn: j - փաստաթուղթ տպագրման մանրամասն ամսաթվով

en: k - monograph with both publication date and print date
hy-Armn: k - մենագրություն թողարկման և տպագրման ամսաթվերով

en: u - Unknown publication date
hy-Armn: u - անհայտ հրատարակման տարի

en: Publication date 1
hy-Armn: Հրատարակման ամսաթիվ 1

en: Publication Date 2
hy-Armn: Հրատարակման ամսաթիվ 2

en: Target audience code
hy-Armn: Թիրախ լսարանի կոդ

en: |- Filling character
hy-Armn: |- Լցնելու նիշ

en: a- juvenile, general
hy-Armn: a- պատանեկան, ընդհանուր

en: b- pre-primary, ages 0-5
hy-Armn: b- նախասկզբնական, տարիքը 0-5

en: c- primary, ages 5-10
hy-Armn: c- նախնական, տարիք 5-10

en: d- children, ages 9-14
hy-Armn: d- Երեխաներ, տարիքը 9-14

en: e- young adult, ages 14-20
hy-Armn: e- երիտասարդ, տարիքը 14-20

en: k- adult, serious
hy-Armn: k- մեծահասակ, լուրջ

en: m- adult, general
hy-Armn: m- մեծահասակ, ընդհանուր

en: u- unknown
hy-Armn: u- անհայտ

en: Target audience code 2
hy-Armn: Թիրախ լսարանի կոդ 2

en: Target audience code 3
hy-Armn: Թիրախ լսարանի կոդ 3

en: a- juvenile, general
hy-Armn: a- պատանեկան, ընդհանուր

en: Government publication
hy-Armn: Կառավարական հրատարակություն

en: a- federal/national
hy-Armn: a- դաշնային/ազգային

en: b- state/province
hy-Armn: b- նահանգ/շրջան

en: c- county/department
hy-Armn: c- համայնք/բաժանմունք

en: d- local(municipal, etc.)
hy-Armn: d- տեղական(մունիցիպալ և այլն)

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
hy-Armn: e- բազմատեղային (միջնահանգային բաժիններ, և այլն. ազգային մակարդակից ներքև)

en: f- intergovernmental
hy-Armn: f- միջկառավարական

en: g- government in exile or clandestine
hy-Armn: g- կառավարություն աքսորում կամ թաքնված

en: h- level not determined
hy-Armn: h- մակարդակը սահմանված չէ

en: y- not a government publication
hy-Armn: y- Ոչ կառավարական հրատարակություն

en: z- Other
hy-Armn: z- Այլ

en: Modified record code
hy-Armn: Ձևափոխված գրառման կոդ

en: 0- unmodified record
hy-Armn: 0- չձևափոխված գրառում

en: 1- modified record
hy-Armn: 1- Ձևափոխված գրառում

en: Language of cataloguing (mandatory)
hy-Armn: Քարտագրման լեզու (պարտադիր)

en: Transliteration code
hy-Armn: Տառադարձման կոդ

en: a- ISO transliteration scheme
hy-Armn: a- ISO տառադարձման սխեմա

en: b- other
hy-Armn: b- այլ

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
hy-Armn: c- բազմա տառադարձումներ: ISO կամ այլ սխեմաներ

en: g- ALA-LC Romanization Tables
hy-Armn: g- ALA-LC Ռոմանիզացիայի աղյուսակներ

en: h- DIN transliteration scheme
hy-Armn: h- DIN տառադարձման սխեմա

en: y- no transliteration scheme used
hy-Armn: y- տրանսլիտերացման սխեմա չի օգտագործված

en: Character sets (mandatory) 1
hy-Armn: Նիշերի բազմություններ (Պարտադիր) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
hy-Armn: 01- ISO 646, IRV տարբերակ (հիմնական լատիներեն բազմություն)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
hy-Armn: 02- ISO գրանցման # 37 (basic Cyrillic set)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
hy-Armn: 03- ISO 5426 (ընդլայնված լատիներեն բազմություն)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
hy-Armn: 04- ISO 5427 (ընդլայնված կիրիլիցայի բազմություն)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
hy-Armn: 06- ISO 6438 (Աֆրիկական կոդավորված նիշերի բազմություն)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
hy-Armn: 07- ISO 10586 (Վրացական բազմություն)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
hy-Armn: 08- ISO 8957 (Եբրայերեն բազմություն) Աղյուսակ 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
hy-Armn: 09- ISO 8957 (Եբրայերեն բազմություն) Աղյուսակ 2

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
hy-Armn: 11- ISO 5426-2 (լատիներեն նիշեր որ օգտագործվում են շատ քիչ եվրոպական լեզուներում և հնացած ուղղագրություն)

en: Character sets (mandatory) 2
hy-Armn: Նիշերի բազմություններ (Պարտադիր) 2

en: non required value
hy-Armn: չպահանջված արժեք

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
hy-Armn: 11- ISO 5426-2 (լատիներեն նիշեր որ օգտագործվում են շատ քիչ եվրոպական լեզուներում և հնացած ուղղագրություն)

en: Additional character sets
hy-Armn: Լրացուցիչ նիշերի բազմություն

en: Script of title
hy-Armn: Վերնագրի սկրիպտ

en: ba- Latin
hy-Armn: ba- Լատիներեն

en: ca- Cyrillic
hy-Armn: ca- Կիրիլիցա

en: da- Japanese - script unspecified
hy-Armn: da- Ճապոներեն - սկրիպտը որոշված չէ

en: db- Japanese - Kanji
hy-Armn: db- Ճապոներեն - Խանջի

en: dc- Japanese - Kana
hy-Armn: dc- Ճապոներեն -Խանա

en: ea- Chinese
hy-Armn: ea- Չինարեն

en: eb- Chinese - Han ideograms (simplified version)
hy-Armn: eb- Չինարեն - Հան գաղափարագրեր (պարզեցված տարբերակ)

en: ec- Chinese - Han ideograms (traditional version)
hy-Armn: ec- Չինարեն - Հան գաղափարագրեր (ավանդական տարբերակ)

en: ed- Mongolian
hy-Armn: ed- Մոնղոլերեն

en: ee- Manchu
hy-Armn: ee- Մանչոու

en: eg- Naxi Dongba (Nakhi Tomba)
hy-Armn: eg- Նաքսի Դոնգբա (Նախի Թոմբա)

en: eh- Naxi Geba
hy-Armn: eh- Նաքսի Գեբա

en: fa- Arabic
hy-Armn: fa- արաբերեն

en: ga- Greek
hy-Armn: ga- Հունարեն

en: ha- Hebrew
hy-Armn: ha- Եբրայերեն

en: ia- Thai
hy-Armn: ia- Թայի

en: ib- Burmese
hy-Armn: ib- Բիրմայերեն

en: ic- Khmer (Cambodian)
hy-Armn: ic- Քմեր (Կամբոջա)

en: id- Lao
hy-Armn: id- Լաոսերեն

en: ie- Cham
hy-Armn: ie- Չամ

en: ja- Devanagari
hy-Armn: ja- Դեվանագարի

en: jb- Bengalese
hy-Armn: jb- Բենգալերեն

en: jc- Gujurati
hy-Armn: jc- Գուջարաթի

en: jd- Gurmukhi
hy-Armn: jd- Գուրմուկհի

en: je- Odia (Oriya)
hy-Armn: je- Օդիա (Օրիա)

en: jf- Tibetan
hy-Armn: jf- Տիբեթյան

en: jg- Newars' writing
hy-Armn: jg- Նյուերսի գրությունը

en: ka- Korean
hy-Armn: ka- Կորեյերեն

en: la- Tamil
hy-Armn: la- Թամիլ

en: lb- Kannada
hy-Armn: lb- Կաննադա

en: lc- Malayalam
hy-Armn: lc- Մալայալամ

en: ld- Sinhala (Singhalese)
hy-Armn: ld- Սինհալա (Սինհալերեն)

en: le- Telugu
hy-Armn: le- Թելուգու

en: lf- Grantha
hy-Armn: lf- Գրանթա

en: ma- Georgian
hy-Armn: ma- Վրացերեն

en: mb- Armenian
hy-Armn: mb- Հայերեն

en: na- Ethiopic (Ge’ez)
hy-Armn: na- Եթովպական (Ge’ez)

en: nb- Tifinagh (Berber alphabet)
hy-Armn: nb- Թիֆինաղ (բերբերյան այբուբեն)

en: oa- Syriac
hy-Armn: oa- Սիրիական

en: pa- Hieroglyphs (Egypt)
hy-Armn: pa- Հիերոգլիֆներ (Եգիպտոս)

en: zz- Other
hy-Armn: zz- Այլ

note: INPUT type=button
en: Save
hy-Armn: Պահպանել

en: Cancel
hy-Armn: Չեղյալ անել

en: States of authority heading code
hy-Armn: Հեղինակավոր խորագրի կոդի ձևեր

en: a - established
hy-Armn: a - հաստատված

en: c - provisional
hy-Armn: c - ժամանակավոր

en: x - not applicable
hy-Armn: x - ոչ կիրառելի

en: Direction of Script Cataloguing
hy-Armn: Սկրիպտի քարտագրման ուղղություն

en: 0 - left to right
hy-Armn: 0 - ձախից աջ

en: 1 - right to left
hy-Armn: 1 - աջից ձախ

en: UNIMARC field 105 builder
hy-Armn: UNIMARC 105 դաշտի կառուցող

en: Illustration codes 1:
hy-Armn: Ձևավորման կոդ 1:

en: a - illustrations
hy-Armn: a - նկարազարդումներ

en: b - maps
hy-Armn: b - քարտեզներ

en: c - portraits
hy-Armn: c - Դիմանկարներ

en: d - charts
hy-Armn: d - սխեմաներ

en: e - plans
hy-Armn: e - պլաններ

en: f - plates
hy-Armn: f - պնակներ

en: g - music
hy-Armn: g - երաժշտություն

en: h - facsimiles
hy-Armn: h - ֆաքսիմիլներ

en: i - coats of arms
hy-Armn: i - զինվորական համազգեստ

en: j - genealogical tables
hy-Armn: j - ծագումնաբանական աղյուսակներ

en: k - forms
hy-Armn: k - ձևեր

en: l - samples
hy-Armn: l - օրինակներ

en: m - sound recordings
hy-Armn: m - ձայնագրություններ

en: n - transparencies
hy-Armn: n - Թափանցող

en: o - illuminations
hy-Armn: o - Ձևավորումներ

en: y - no illustrations
hy-Armn: y - առանց նկարազարդումների

en: Illustration codes 2:
hy-Armn: Ձևավորման կոդ 2:

en: i - coats of arm
hy-Armn: i - զինվորական համազգեստ

en: Illustration codes 3:
hy-Armn: Ձևավորման կոդ 3:

en: y - no illustration
hy-Armn: y - առանց նկարազարդման

en: Illustration codes 4:
hy-Armn: Ձևավորման կոդ 4:

en: Form of contents codes 1:
hy-Armn: Բովանդակության ձևի կոդեր 1:

en: a - bibliography
hy-Armn: a - մատենագիտություն

en: b - catalogue
hy-Armn: b - քարտարան

en: c - index
hy-Armn: c - ցուցիչ

en: d - abstract or summary
hy-Armn: d - Համառոտագրություն կամ ռեզյումե

en: e - dictionary
hy-Armn: e - Բառարան

en: f - encyclopaedia
hy-Armn: f - հանրագիտարան

en: g - directory
hy-Armn: g - ուղեցույց

en: h - project description
hy-Armn: h - նախագծի նկարագրություն

en: i - statistics
hy-Armn: i - վիճակագրություն

en: j - programmed text book
hy-Armn: j - ծրագրավորված դասագրքեր

en: k - patent
hy-Armn: k - պատենտ

en: l - standard
hy-Armn: l - ստանդարտ

en: m - dissertation or thesis (original)
hy-Armn: m - ատենախոսություն կամ թեզ (իրական)

en: n - laws and legislation
hy-Armn: n - օրենք և օրենսդրություն

en: o - numeric table
hy-Armn: o - թվային աղյուսակ

en: p - technical report
hy-Armn: p - տեխնիկական հաշվետվություն

en: q - examination paper
hy-Armn: q - քննական թերթիկ

en: r - literature surveys/reviews
hy-Armn: r - գրական հարցախույզեր/գրախոսություններ

en: s - treaties
hy-Armn: s - համաձայնագրեր

en: t - cartoons or comic strips
hy-Armn: t - շարժեր կամ ծաղրանկարներ

en: v - dissertation or thesis (revised)
hy-Armn: v - ատենախոսություն կամ թեզ (վերանայված)

en: w - religious text
hy-Armn: w - հոգևոր տեքստ

en: z - other
hy-Armn: z- այլ

en: Form of contents codes 2:
hy-Armn: Բովանդակության ձևի կոդեր 2:

en: Form of contents codes 3:
hy-Armn: Բովանդակության ձևի կոդեր 3:

en: Form of contents codes 4:
hy-Armn: Բովանդակության ձևի կոդեր 4:

en: Conference or meeting code:
hy-Armn: Կոնֆերանսի կամ հանդիպման կոդ:

en: 0- not a conference publication
hy-Armn: 0- Կոնֆերանսի հրատարակություն չէ

en: 1- conference publication
hy-Armn: 1- Կոնֆերանսի հրատարակություն

en: Festschrift indicator:
hy-Armn: Հոբելյանական ցուցիչ:

en: 0 - not a festschrift
hy-Armn: 0 - Հոբելյանական հրատարակություն չէ

en: 1 - festschrift
hy-Armn: 1 - Հոբելյանական հրատարակություն

en: Index indicator
hy-Armn: Ցուցիչի ինդիկատոր

en: 0 - no index
hy-Armn: 0 - չկա ցուցիչ

en: 1 - index present
hy-Armn: 1 - ցուցիչը առկա է

en: Literature code
hy-Armn: Գրականության կոդ

en: a - fiction
hy-Armn: a - գեղարվեստական գրականություն

en: b - drama
hy-Armn: b - Դրամա

en: c - essays
hy-Armn: c- Էսսեներ

en: d - humour, satire
hy-Armn: d - Հումոր, սատիրա

en: e - letters
hy-Armn: e - Նամակներ

en: f - short stories
hy-Armn: f - կարճ պատմվածքներ

en: g - poetry
hy-Armn: p- պոեզիա

en: h - speeches, oratory
hy-Armn: h - ելույթներ, ճառեր

en: i - booklet
hy-Armn: i - բուկլետ

en: y - not a literary text
hy-Armn: y - ոչ գրական տեքստ

en: z - multiple or other literary forms
hy-Armn: z - բազմա կամ այլ գրական ձևեր

en: Biography code
hy-Armn: Կենսագրության կոդ

en: y - not biographical
hy-Armn: y - ոչ կենսագրական

en: a - autobiography
hy-Armn: a - Ինքնակենսագրություն

en: b - individual biography
hy-Armn: b- անհատական կենսագրություն

en: c - collective biography
hy-Armn: c - Կոլեկտիվ կենսագրություն

en: d - contains biographical information
hy-Armn: d- Պարունակում է կենսագրական տեղեկատվություն

en: UNIMARC field 106 builder
hy-Armn: UNIMARC 106 դաշտի կառուցող

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
hy-Armn: Նյութի ձև։ Կոդավորված տվյալներ։ Միջոցի ուղեցույց (չկրկնվող)

en: handwritten
hy-Armn: ձեռքով գրված

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
hy-Armn: բազմամիջոց (ասենք, նյութը գտնվում է կանոնավոր տպագրման մեջ միկրոժապավենային հավելվածով)

en: electronic
hy-Armn: Էլեկտրոնային

en: other form of material
hy-Armn: նյութի այլ ձև

en: UNIMARC field 110 builder
hy-Armn: UNIMARC 110 դաշտի կառուցող

en: Type of continuing resource designator
hy-Armn: Շարունակական պաշարի ցուցիչի տեսակ

en: periodical
hy-Armn: պարբերական

en: monographic series
hy-Armn: մենագրության շարք

en: newspaper
hy-Armn: թերթ

en: updating loose-leaf
hy-Armn: Թարմացվում են պոկվող թերթիկները

en: updating database
hy-Armn: թարմացվում է շտեմարանը

en: updating website
hy-Armn: թարմացվում է կայքը

en: blog
hy-Armn: բլոգ

en: repository
hy-Armn: պահոց

en: journal
hy-Armn: ամսագիր

en: magazine
hy-Armn: ամսագիր

en: newsletter
hy-Armn: տեղեկագիր

en: Frequency of issue
hy-Armn: Նյութի հաճախականություն

en: daily
hy-Armn: օրական

en: semiweekly (twice a week)
hy-Armn: շաբաթական երկու անգամ

en: weekly
hy-Armn: շաբաթական

en: biweekly (every two weeks)
hy-Armn: երկշաբաթյա (ամեն երկու շաբաթ)

en: semimonthly (twice a month)
hy-Armn: կիսամսյա (ամիսը երկու անգամ)

en: monthly
hy-Armn: ամսեկան

en: bimonthly (every two months)
hy-Armn: երկամսյա (ամեն երկու ամիսը)

en: quarterly
hy-Armn: եռամսյակային

en: three times a year
hy-Armn: տարեկան երեք անգամ

en: semiannual (twice a year)
hy-Armn: կեստարյա (տարին երկու անգամ)

en: annual
hy-Armn: տարեկան

en: biennial (every two years)
hy-Armn: երկտարյա (ամեն երկու տարին)

en: triennial (every three years)
hy-Armn: տրիենալ (ամեն երեք տարին մեկ)

en: three times a week
hy-Armn: շաբաթական երեք անգամ

en: three times a month
hy-Armn: ամսական երեք անգամ

en: continuously updated
hy-Armn: շարունակվում է թարմացվել

en: no frequency (i.e. irregular)
hy-Armn: անկանոն

en: Regularity
hy-Armn: Կանոնավորություն

en: not known
hy-Armn: չճանաչված

en: Type of material code
hy-Armn: Նյութի տեսակի կոդ

en: abstract or summary
hy-Armn: Համառոտագրություն կամ ռեզյումե

en: yearbook
hy-Armn: տարեգիրք

en: programmed texts
hy-Armn: ծրագրավորված տեքստեր

en: reviews
hy-Armn: գրախոսություններ

en: law reports and digests
hy-Armn: Իրավական հաշվետվություններ և դայջեստներ

en: legal articles
hy-Armn: իրավական հոդվածներ

en: legal cases and case notes
hy-Armn: իրավական դեպքեր և դեպքի նշումներ

en: biography
hy-Armn: կենսագրություն

en: other kinds of contents
hy-Armn: բովանդակության այլ տեսակներ

en: Nature of contents code
hy-Armn: Բովանդակության կոդի բնույթը

en: Conference publication indicator
hy-Armn: Կոնֆերանսի հրատարակություն ինդիկատոր

en: not a conference publication
hy-Armn: կոնֆերանսի հրատարակություն չէ

en: conference publication
hy-Armn: կոնֆերանսի հրատարակություն

en: Title-page availability code
hy-Armn: Վերնագրի էջի մատչելիության կոդ

en: in last issue of volume - loose
hy-Armn: հատորի վերջին համարում - թափվող թերթեր

en: in last issue of volume - attached
hy-Armn: հատորի վերջին համարում - կցված

en: in first issue of next volume - loose
hy-Armn: հաջորդ հատորի առաջին համարում - թափվող թերթեր

en: in first issue of next volume - attached
hy-Armn: հաջորդ հատորի առաջին համարում - կցված

en: published separately - free upon request
hy-Armn: տպագրվում է առանձին - ազատ ըստ պահանջի

en: published separately-free - sent automatically
hy-Armn: տպագրված է առանձին ազատ - ուղարկվում է ավտոմատ

en: published separately - purchase-request
hy-Armn: տպագրվում է առանձին - առաքում - առաջարկ

en: unknown at time of record creation
hy-Armn: չիմացված գրառման ստեղծման պահին

en: not applicable
hy-Armn: ոչ պիտանի

en: no title-page issued
hy-Armn: վերնագրային էջը մշակված չէ

en: Index availability code
hy-Armn: Ցուցիչի մատչելիության կոդ

en: each issue contains an index to its own contents - loose
hy-Armn: ամեն համար պարունակում է իր իսկ բովանդակության վրա ինդեքս - թափվող

en: in last issue of volume-loose - separately paged
hy-Armn: հատորի վերջին համարում - թափվող էջեր-առանձին էջակալված

en: in last issue of volume - unpaged
hy-Armn: հատորի վերջին համարում - չէջակալած

en: in first issue of next volume loose - separately paged
hy-Armn: հաջորդ հատորի առաջին համարում թափվող թերթեր - առանձին էջերով

en: in first issue of next volume loose - unpaged
hy-Armn: հաջորդ հատորի առաջին համարում թափվող թերթեր - չէջակալած

en: published separately free - sent automatically
hy-Armn: տպագրվում է առանձին ազատ - ուղարկվում է ավտոմատ

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
hy-Armn: տպագրվում է առանձին - կազմված է հրատարակչի կողմից ազատ - առաքումը ավտոմատ

en: published separately-bound from publisher - free upon request
hy-Armn: տպագրվում է առանձին-կազմված է հրատարակչի կողմից - ազատ ըստ պահանջի

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
hy-Armn: տպագրվում է առանձին-կազմված է հրատարակչի կողմից - առաքումը ըստ պահանջի

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
hy-Armn: այս շարունակական պաշարը հավելված կամ ենթամատենաշար է, ինդեքսավորված իր ծնող շարունակական պաշարում

en: index is not available
hy-Armn: ցուցիչը մատչելի չէ

en: Cumulative index availability code
hy-Armn: Կումուլյատիվ ցուցիչի մատչելիության կոդ

en: no cumulative index or table of contents
hy-Armn: կումուլյատիվ ինդեքս կամ բովանդակություն չէ

en: cumulative index or table of contents available
hy-Armn: կումուլյատիվ ցուցիչը կամ բովանդակությունը հասանելի են

en: UNIMARC field 115a builder
hy-Armn: UNIMARC 115a դաշտի կառուցող

en: Type of material
hy-Armn: Նյութի տեսակ

en: videorecording
hy-Armn: տեսաձայնագրություն

en: Length
hy-Armn: Երկարություն

en: Colour indicator
hy-Armn: Գույնի ինդիկատոր

en: black and white
hy-Armn: սև և սպիտակ

en: colour
hy-Armn: գույն

en: combination of black and white and colour
hy-Armn: սև սպիտակի համադրում գույնի հետ

en: other (sepia, tinted, etc.)
hy-Armn: այլ (սեպիա, ներկած, և այլն)

en: Sound indicator
hy-Armn: Ձայնի ինդիկատոր

en: sound on medium
hy-Armn: ձայն կրիչի վրա

en: soundtrack separate
hy-Armn: ձայնային գրանցում առանձին

en: no sound
hy-Armn: ձայն չկա

en: Media for sound
hy-Armn: Կրիչ ձայնի համար

en: optical sound track on motion picture film
hy-Armn: օպտիկական ձայնագրում շարժանկարի վրա

en: magnetic sound track on motion picture film
hy-Armn: ձայնային մագնիսական ուղի շարժանկարի վրա

en: magnetic audio tape in cartridge
hy-Armn: մագնիսական ձայնային ժապավեն քարթրիջի վրա

en: sound disc
hy-Armn: ձայնային դիսկ

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
hy-Armn: օպտիկական և մագնիսական ձայնագրում շարժանկարի վրա

en: videotape
hy-Armn: տեսաժապավեն

en: videodisc
hy-Armn: տեսադիսկ

en: magnetic audio tape on reel
hy-Armn: մագնիսական ձայնային ժապավեն կոճի վրա

en: magnetic audio tape in cassette
hy-Armn: մագնիսական ձայնային ժապավեն կասսետի վրա

en: Width or dimensions
hy-Armn: Բարձրություն կամ չափեր

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
hy-Armn: Շարժապատկերներ և կինոժապավեններ => 8 մմ

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
hy-Armn: Շարժապատկերներ և կինոժապավեններ=> 8մմ

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
hy-Armn: Շարժանկարներ և ֆիլմի ժապավեններ => Սուպեր 8 մմ

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
hy-Armn: Շարժանկարներ և ֆիլմի ժապավեններ => 9.5 մմ

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
hy-Armn: Շարժապատկերներ և կինոժապավեններ => 16 մմ

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
hy-Armn: Շարժապատկերներ և կինոժապավեններ => 28 մմ

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
hy-Armn: Շարժապատկերներ և կինոժապավեններ => 35 մմ

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
hy-Armn: Շարժապատկերներ և կինոժապավեններ => 70 մմ

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
hy-Armn: Սահիկներ 21â4 x 21â4 դույմ. (5.5*5.5 սմ)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
hy-Armn: Սահիկներ 2 x 2դույմ (5*5 սմ)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
hy-Armn: Տեսաժապավեն 1/4 դույմ (2 սմ)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
hy-Armn: Տեսաժապավեն 1/4 դույմ (1/2 սմ)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
hy-Armn: Տեսաժապավեններ 1/2 դույմ (1 սմ 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
hy-Armn: Տեսաժապավեն 1/2 դույմ (1 սմ 1/3)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
hy-Armn: Տեսաժապավեններ 1 դույմ (2 սմ 1/2)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
hy-Armn: Տեսաժապավեն 2 դույմ (5 սմ)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
hy-Armn: Դիապոզիտիվներ 8 * 10 դույմ (20 * 25 սմ)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
hy-Armn: Դիապոզիտիվներ 4 * 5 դույմ (10 * 12.5 սմ)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
hy-Armn: Դիապոզիտիվներ 5 * 7 դույմ (12.5 * 17.5 սմ)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
hy-Armn: Դիապոզիտիվներ 7 * 7դույմ. (17.5 * 17.5 սմ)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
hy-Armn: Դիապոզիտիվներ 8 * 8 դույմ (20 * 20 սմ)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
hy-Armn: Դիապոզիտիվներ 9 * 9 դույմ (22.5 * 22.5 սմ)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
hy-Armn: Դիապոզիտիվներ 10 * 10 դույմ (25 * 25 սմ)

en: Form of release - visual projection, motion picture
hy-Armn: Թողարկման ձև - տեսողական պրոյեկցիա, շարժանկար

en: film reel
hy-Armn: ֆիլմի կոճ

en: film cartridge
hy-Armn: ֆիլմի քաթրիջ

en: film cassette
hy-Armn: ֆիլմի կասսետ

en: other film type
hy-Armn: ֆիլմի այլ տեսակ

en: filmstrip cartridge
hy-Armn: ֆիլմի ժապավեն, քարթրիջ

en: filmslip
hy-Armn: ֆիլմի ժապավեն

en: other filmstrip type
hy-Armn: այլ ֆիլմի ժապավենի տեսակ

en: film strip roll
hy-Armn: ֆիլմի ժապավենի կոճ

en: slide, slide set, stereograph
hy-Armn: սլայդ, սլայդների բազմություն, ստերեոգրաֆ

en: transparency
hy-Armn: թափանցիկ

en: not a motion picture or visual projection
hy-Armn: շարժանկար չէ կամ տեսողական պրոյեկցիա չէ

en: other forms of release
hy-Armn: թողարկման այլ տեսակներ

en: Technique - videorecording, motion picture
hy-Armn: Տեխնիկա - տեսաձայնագրում, շարժանկար

en: animation
hy-Armn: անիմացիա

en: live action
hy-Armn: կենդանի գործողություն

en: animation and live action
hy-Armn: անիմացիա և կենդանի գործողություն

en: unspecified/unknown
hy-Armn: Չսահմանված/անհայտ

en: not a motion picture or video recording
hy-Armn: շարժանկար կամ տեսաձայնագրություն չէ

en: Presentation format - motion picture
hy-Armn: Ներկայացման ձևաչափ - շարժապատկեր

en: standard sound aperture (reduced format)
hy-Armn: ձայնի ստանդարտ թռիչք (կրճատված ձևաչափ)

en: non-anamorphic (wide screen)
hy-Armn: ոչ անամորֆիկ (լայն պաստառ)

en: anamorphic (wide screen)
hy-Armn: անամորֆիկ (լայն պաստառ)

en: standard silent aperture
hy-Armn: լռության ստանդարտ թռիչք

en: other wide screen format
hy-Armn: այլ լայնապաստառ ձևաչափ

en: not a motion picture
hy-Armn: ոչ շարժանկար

en: Accompanying material 1
hy-Armn: Ուղեկցող նյութ 1

en: stills
hy-Armn: անշարժ

en: script material
hy-Armn: Ձեռագրի լեզվի նյութ

en: posters
hy-Armn: պոստերներ

en: programmes and pressbooks
hy-Armn: ծրագրեր և հրատարակչական գրքեր

en: lobby cards
hy-Armn: առաջնային քարտեր

en: instructional materials
hy-Armn: հրահանգների նյութեր

en: score or other music format
hy-Armn: նոտա կամ երաժշտական այլ ձևաչափ

en: set or costume designs
hy-Armn: կարգաբերում կամ հաճախորդի նախագծում

en: other accompanying material
hy-Armn: այլ ուղեկցող նյութ

en: Accompanying material 2
hy-Armn: Ուղեկցող նյութl 2

en: Accompanying material 3
hy-Armn: Ուղեկցող նյութl 3

en: Accompanying material 4
hy-Armn: Ուղեկցող նյութl 4

en: Form of release - videorecording
hy-Armn: Թողարկման ձև - տեսաձայնագրություն

en: videocartridge
hy-Armn: տեսաքաթրիջ

en: videocassette
hy-Armn: տեսակասետ

en: videoreel
hy-Armn: տեսակոճ

en: electronic videorecording (EVR)
hy-Armn: էլեկտրոնային տեսաձայնագրություն (EVR)

en: not a videorecording
hy-Armn: ոչ երաժշտական ձայնագրություն

en: other videotype
hy-Armn: այլ տեսաժապավեն

en: Presentation format - videorecording
hy-Armn: Ներկայացման ձևաչափ - տեսաձայնագրություն

en: Beta
hy-Armn: Բետա

en: EIAJ (reel)
hy-Armn: EIAJ (կոճ)

en: Type C (reel)
hy-Armn: Տեսակ C (կոճ)

en: Quadruplex (reel)
hy-Armn: Quadruplex (կոճ)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
hy-Armn: Լազերային օպտիկական (Ռեֆլեկտիվ) տեսադիսկ

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
hy-Armn: CED (capacitance electronic disk) տեսադիսկ

en: V2000 (videocassette)
hy-Armn: V2000 (տեսաժապավեն)

en: Video8 (videocassette)
hy-Armn: Video8 (տեսակասետ)

en: Base of emulsion material - visual projection
hy-Armn: Հիմնված էմուլսիայի նյութի վրա - տեսողական պրոեկցիա

en: safety film
hy-Armn: անվտանգ ֆիլմ

en: film base other than safety film
hy-Armn: ֆիլմի բազա այլ քան անվտանգ ֆիլմ

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
hy-Armn: սինթետիկ (պլաստիկ, վինիլ և այլն)

en: mixed collection (containing more than one type of base)
hy-Armn: խառը հավաքածու (մեկից ավելի տեսակ պարունակող հենքով)

en: not a visual projection
hy-Armn: ոչ տեսողական պրոյեկցիա

en: Secondary support material - visual projection
hy-Armn: Երկրորդական աջակցող նյութ - տեսողական պրոյեկցիա

en: cardboard
hy-Armn: ստվարաթուղթ

en: metall
hy-Armn: մետաղե

en: metal and glass
hy-Armn: մետաղ և ապակի

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
hy-Armn: սինթետիկ (պլաստիկ, վինիլ և այլն) և ապակի

en: not present (no secondary support)
hy-Armn: առկա չէ (չկա երկրորդային աջակցում)

en: Broadcast standard - videorecording
hy-Armn: Ստանդարտ հաղորդում - տեսաձայնագրում

en: 525 (e.g. NTSC)
hy-Armn: 525 (օր. NTSC)

en: UNIMARC field 115b builder
hy-Armn: UNIMARC 115b դաշտի կառուցող

en: Generation
hy-Armn: Գեներացիա

en: original
hy-Armn: իսկական

en: master
hy-Armn: վարպետ

en: duplicate
hy-Armn: պատճենիր

en: reference print/viewing copy
hy-Armn: տեղեկատու տպում/դիտիր պատճենը

en: Production elements
hy-Armn: Թողարկման տարրեր

en: workprint
hy-Armn: աշխատանքային տպել

en: trims
hy-Armn: կարգավորումներ

en: outtakes
hy-Armn: օդափոխման խողովակ

en: rushes
hy-Armn: նախնական սցենար

en: mixing tracks
hy-Armn: խառնել հետքերը

en: title bands/intertitle rolls
hy-Armn: վերնագրի երիզներ/միջվերնագրային ժապավեններ

en: production rolls
hy-Armn: թողարկման ժապավեններ

en: Refined categories of colour for moving pictures
hy-Armn: Շարժապատկերի համար վերաձևակերպի գունային դասերը

en: 3 layer colour
hy-Armn: 3 շերտանի գույն

en: 2 colour, single strip
hy-Armn: 2 գույն, առանձին ժապավեն

en: undetermined 2 colour
hy-Armn: Չլուծված 2 գույն

en: undetermined 3 colour
hy-Armn: չլուծված 3 գույն

en: 3 strip colour
hy-Armn: 3 ժապավենով գույն

en: 2 strip colour
hy-Armn: 2 գույնանի ժապավեն

en: red strip
hy-Armn: կարմիր ժապավեն

en: blue or green strip
hy-Armn: կապույտ կամ կանաչ ժապավեն

en: cyan strip
hy-Armn: ցիանե ժապավեն

en: magenta strip
hy-Armn: մագնիսական ժապավեն

en: yellow strip
hy-Armn: դեղին ժապավեն

en: sepia tone
hy-Armn: սեպիայի տոն

en: other tone
hy-Armn: Այլ տոնայնություն

en: tint
hy-Armn: ներկած

en: tinted and toned
hy-Armn: ներկած և տոն տված

en: stencil colour
hy-Armn: նմուշային գույն

en: handcoloured
hy-Armn: ձեռքով ներկած

en: not applicable (item not a colour film)
hy-Armn: կիրառելի չէ (նյութը գունավոր ֆիլմ չէ)

en: Film emulsion (polarity)
hy-Armn: Ֆիլմի լուսազգայություն (պոլյարիզացիա)

en: positive
hy-Armn: դրական

en: negative
hy-Armn: նեգատիվ

en: Film base
hy-Armn: Ֆիլմի բազա

en: safety (triacetate)
hy-Armn: անվտանգ (տրիացետատ)

en: nitrate
hy-Armn: նիտրատ

en: safety (diacetate)
hy-Armn: անվտանգ (դիացետատ)

en: polyester base (e.g. ester)
hy-Armn: պոլիէսթերի հիմքով (այսինքն էսթեր)

en: mixed base (nitrate and safety)
hy-Armn: խառը հենք (նիտրատային և անվտանգություն)

en: Kind of sound for moving images
hy-Armn: Շարժապատկերի համար ձայնի տեսակ

en: monaural
hy-Armn: մոնոաուրալ

en: stereophonic
hy-Armn: ստերեոֆոնիկ

en: multichannel, surround or quadraphonic
hy-Armn: բազմակապուղի, շրջապատ կամ կվադրաֆոնիկ

en: mixed
hy-Armn: խառը

en: not applicable (item is silent)
hy-Armn: կիրառելի չէ (նյութը համր է)

en: Kind of film stock or print
hy-Armn: Տպելու կամ ֆիլմի ընտրանու տեսակ

en: imbibition dye transfer
hy-Armn: ներծծվող ներկերի փոխանցում

en: three layer stock
hy-Armn: եռաստիճան ֆոնդ

en: three layer stock (low fade)
hy-Armn: եռաստիճան ֆոնդ (դանդաղ մարում)

en: duplitised stock
hy-Armn: կրկնված պահեստ

en: not applicable (not a colour film)
hy-Armn: կիրառելի չէ (գունավոր ֆիլմ չէ)

en: Deterioration stage
hy-Armn: Վատթարացման հարթակ

en: nitrate - suspicious odour
hy-Armn: նիտրատ - կասկածելի հոտ

en: nitrate - pungent odour
hy-Armn: նիտրատ - սուր հոտ

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
hy-Armn: նիտրատ - շականակագույն, գունափոխված, թառամել, փոշոտ

en: nitrate - sticky
hy-Armn: Նիտրատ - կպչուն

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
hy-Armn: նիտրատ - փրփուր, պղպջակներ, փուչիկ

en: nitrate - congealed
hy-Armn: նիտրատ - խտացված

en: nitrate - powder
hy-Armn: նիտրատ - փոշի

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
hy-Armn: ոչ նիտրատ - նկատելի վատթարացում (օրինակ՝ դիացետատի հոտ)

en: nonnitrate - advanced deterioration
hy-Armn: ոչ նիտրատ - հավելյալ վատթարացում

en: nonnitrate - disaster
hy-Armn: ոչ նիտրատ - հիվանդություն

en: no deterioration
hy-Armn: չկա վատացում

en: Completeness
hy-Armn: Ավարտվածություն

en: incomplete
hy-Armn: ոչ լրիվ

en: complete
hy-Armn: լրիվ

en: Film inspection date
hy-Armn: Ֆիլմի հետազոտման ամսաթիվ

en: Month
hy-Armn: Ամիս

en: Year
hy-Armn: Տարի

en: UNIMARC field 116 builder
hy-Armn: UNIMARC 116 դաշտի կառուցող

en: Specific material designation
hy-Armn: Որոշակի նյութի պատկանելիություն

en: a- collage
hy-Armn: a- կոլաժ

en: b- drawing
hy-Armn: b- գծագիր

en: c- painting
hy-Armn: c- նկար

en: d- photomechanical reproduction
hy-Armn: d- ֆոտոմեխանիկական ռեպրոդուկցիա

en: e- photonegative
hy-Armn: e- ֆոտոնեգատիվ

en: f- photoprint
hy-Armn: f- Ֆոտոպատճեն

en: h- picture
hy-Armn: h- նկար

en: k- technical drawing
hy-Armn: k- տեխնիկական գծագիր

en: m- mould
hy-Armn: m- քայքայվել

en: z- other non-projected graphic type
hy-Armn: z- այլ չպրոեկտացվող գրաֆիկի տեսակ

en: Primary support material
hy-Armn: Առաջնային աջակցող նյութ

en: porcelain
hy-Armn: հախճապակի

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
hy-Armn: կաշիներ (կաշի, մագաղաթ, բարակ մագաղաթ և այլն)

en: textiles (including man-made fibres)
hy-Armn: տեքստիլ (ներառում է ձեռքով պատրաստած թելիկներ)

en: Secondary support material
hy-Armn: Երկրորդական աջակցող նյութ

en: no secondary support
hy-Armn: չկա երկրորդային աջակցում

en: Colour
hy-Armn: Գույն

en: one-colour, monochrome
hy-Armn: մեկ գույն, մոնոխրոմ

en: black-and-white
hy-Armn: սև սպիտակ

en: multicoloured
hy-Armn: բազմագույն

en: hand coloured
hy-Armn: ձեռքով գունավորած

en: Techniques (drawings, paintings) 1
hy-Armn: Տեխնիկա (գծագրեր, նկարներ) 1

en: ||- Filling characters
hy-Armn: ||- Լցնելու նիշ

en: pencil
hy-Armn: մատիտ

en: graphite
hy-Armn: գրաֆիտի

en: colour pencil
hy-Armn: գունավոր մատիտ

en: India ink
hy-Armn: Հնդկաստան թանաք

en: lavierung India ink
hy-Armn: լվանալ Հնդկական թանաք

en: coal
hy-Armn: ածուխ

en: chalk
hy-Armn: կավիճ

en: black chalk
hy-Armn: սև կավիճ

en: sanguine
hy-Armn: սանգվինիկ

en: water colour
hy-Armn: ջրաներկ

en: tempera
hy-Armn: տեմպերա

en: gouache
hy-Armn: գուաշ

en: pastel
hy-Armn: պաստել

en: oil
hy-Armn: յուղ

en: felt-tip pen
hy-Armn: զգացմունքային գրիչ

en: stain
hy-Armn: բիծ

en: charcoal
hy-Armn: փայտածուխ

en: sepia
hy-Armn: սեպիա

en: writing ink
hy-Armn: գրելու թանաք

en: casein
hy-Armn: կազեին

en: golding
hy-Armn: ոսկեգույն

en: encaustic
hy-Armn: նկարչություն մոմե ներկերով

en: acrylics
hy-Armn: ակրիլներ

en: silver point
hy-Armn: արծաթե միավոր

en: air brush
hy-Armn: աերոգրաֆ

en: Techniques (drawings, paintings) 2
hy-Armn: Տեխնիկա (գծագրեր, նկարներ) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
hy-Armn: Տեխնիկա (գծագրեր, նկարներ) 3

en: ||- Filling character
hy-Armn: ||- Լցնելու նիշ

en: woodcut
hy-Armn: փայտի կտրվածք

en: chiaroscuro woodcut
hy-Armn: կոնտրաստային փայտի փորագրություն

en: white-line woodcut
hy-Armn: գծավոր փայտի կտրվածք

en: cameo
hy-Armn: կամեյոն

en: heliogravure
hy-Armn: հելիոգրավյուրա

en: chromolithography
hy-Armn: Խրոմոլիտոգրաֆիա

en: lino-cut
hy-Armn: լինոտիպ կտրվածք

en: etching
hy-Armn: փորագրում

en: lithography
hy-Armn: լիտոգրաֆիա

en: photolithography
hy-Armn: ֆոտոլիտոգրաֆիա

en: zincography
hy-Armn: ցինկոգրաֆիա

en: algraphy
hy-Armn: ալգրաֆիա

en: aquatint
hy-Armn: ակվատինտա

en: reservage (sugar aquatint)
hy-Armn: ռեզերվ (շաքարի ակվատինտ)

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
hy-Armn: vernis-mou (փորագրություն փափուկ մակերեսի վրա կամ գծագրում)

en: engraving
hy-Armn: փորագրություն

en: engraving in the crayon manner
hy-Armn: փորագրություն կրայոնի ոճով

en: Burin
hy-Armn: Կտրիչ

en: drypoint
hy-Armn: չոր կետ

en: mezzotinta (mezzotint)
hy-Armn: մեցոտինտ (մեցոտինտ)

en: Mezzoteinte
hy-Armn: Մեցոտինտ

en: monotype
hy-Armn: մոնոտեսակ

en: silkscreen
hy-Armn: մետաքսյա պաստառ

en: steel engraving
hy-Armn: փորագրում պողպատի վրա

en: infography
hy-Armn: ինֆոգրաֆիա

en: photocopying
hy-Armn: Ֆոտոպատճենահանում

en: burin engraving
hy-Armn: փորագրություն կտրիչով

en: Functional designation
hy-Armn: Ֆունկցիոնալ նշանակություն

en: aa- architectural drawing
hy-Armn: aa- ճարտարապետական գծագիր

en: ab- resource cover
hy-Armn: ab- պաշարի կազմ

en: ac- sticker
hy-Armn: ac- ստիկեր

en: ad- poster
hy-Armn: ad- պոստեր

en: ae- postcard
hy-Armn: ae- փոստային բացիկ

en: af- greetings card
hy-Armn: af- շնորհավորական քարտ

en: ag- diagram
hy-Armn: ag- դիագրամա

en: ah- playing cards
hy-Armn: ah- խաղաքարտեր

en: ai- flash card
hy-Armn: ai- ֆլեշ քարտ

en: aj- ephemera
hy-Armn: aj- ակնթարթային

en: an- calendar
hy-Armn: an- օրացույց

en: as- place card
hy-Armn: as- տեղադրեք քարտ

en: au- santino
hy-Armn: au- սանտինո

en: uu- unknown
hy-Armn: uu- Անհայտ

en: vv- mixed
hy-Armn: vv- խառը

en: xx- not applicable
hy-Armn: xx- ոչ պիտանի

en: zz- other
hy-Armn: zz- այլ

en: UNIMARC field 117 builder
hy-Armn: UNIMARC 117 դաշտի կառուցող

en: study kit
hy-Armn: ուսումնական փաթեթ

en: laboratory and construction kits
hy-Armn: լաբորատոր և շինարարական հավաքածուներ

en: specimens (biological etc.)
hy-Armn: նմուշներ (կենսաբանություն)

en: fauna
hy-Armn: կենդանական աշխարհ

en: flora
hy-Armn: բուսական աշխարհ

en: minerals
hy-Armn: միներալներ

en: microscope slides
hy-Armn: միկրոսկոպային սահիկներ

en: jigsaws
hy-Armn: ոլորահատ սղոցներ

en: tools and equipment
hy-Armn: գործիքներ և սարքեր

en: arms
hy-Armn: զենքեր

en: containers
hy-Armn: կոնտեյներ

en: furniture
hy-Armn: կահույք

en: industrial production
hy-Armn: արդյունաբերական արտադրություն

en: machines
hy-Armn: մեքենաներ

en: coins
hy-Armn: մետաղադրամ

en: medals
hy-Armn: մեդալներ

en: jewellery
hy-Armn: ոսկեղեն

en: transport
hy-Armn: տրանսպորտ

en: textiles
hy-Armn: տեքստիլ

en: clothes
hy-Armn: հագուստեղեն

en: games and recreation
hy-Armn: խաղեր և հանգիստ

en: toys
hy-Armn: խաղալիքներ

en: dolls
hy-Armn: տիկնիկներ

en: models
hy-Armn: մոդելներ

en: models for making
hy-Armn: պատրաստելու համար մոդելներ

en: dioramas
hy-Armn: դիորամաներ

en: replicas
hy-Armn: ռեպլիկա

en: sculptures
hy-Armn: քանդակներ

en: design objects
hy-Armn: օբյեկտների նախագծում

en: artefacts
hy-Armn: նյութական մշակույթի արժեքներ

en: Material 1
hy-Armn: Նյութ 1

en: terra-cotta
hy-Armn: տեռա կոտա

en: wax
hy-Armn: մոմե

en: clay
hy-Armn: կավ

en: majolica
hy-Armn: մայոլիկա

en: ceramic
hy-Armn: կերամիկա

en: ivory
hy-Armn: փղոսկրյա

en: precious stones
hy-Armn: թանկարժեք քարեր

en: marble
hy-Armn: մարմար

en: basalt
hy-Armn: բազալտ

en: porphyry
hy-Armn: պորֆիր

en: precious metals
hy-Armn: թանկարժեք մետաղներ

en: bronze
hy-Armn: բրոնզ

en: copper
hy-Armn: պղինձ

en: plastic
hy-Armn: պլաստիկ

en: Material 2
hy-Armn: Նյութ 2

en: Material 3
hy-Armn: Նյութ 3

en: Color
hy-Armn: Գույն

en: UNIMARC field 120 builder
hy-Armn: UNIMARC 120 դաշտի կառուցող

en: Color indicator
hy-Armn: Գույնի ինդիկատոր

en: one color
hy-Armn: մեկ գույն

en: multi-color
hy-Armn: բազմագույն

en: index or name list on cartographic item itself
hy-Armn: քարտեզագրման նյութի վրա ինդեքս կամ անվանացուցակ

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
hy-Armn: բուկլետում քարտեզագիտական նյութին ուղեկցող ցուցիչը կամ անունների ցուցակը...

en: index or name list present but location not specified
hy-Armn: ցուցիչը կամ անունների ցուցակը ներկա է, սակայն տեղաբաշխումը սահմանված չէ

en: no index or name lis
hy-Armn: չկա ցուցիչ կամ անուն lis

en: Narrative text indicator
hy-Armn: Տեքստ կարդացողի ինդիկատոր

en: text on cartographic item itself
hy-Armn: տեքստ հենց քարտոգրաֆիկ նյութի վրա

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
hy-Armn: բուկլետում կամ պամֆլետում տեքստ որը ուղեկցում է քարտեզագրական նյութին...

en: no narrative tex
hy-Armn: ոչ պատմվածքային տեքստ

en: Relief codes 1:
hy-Armn: Ուրվագծի կոդեր 1:

en: contours
hy-Armn: ուրվագիծ

en: continuous tone shaded relief
hy-Armn: շարունակական տոն ստվերված ռելիեֆ

en: hypsometric tints - layer method
hy-Armn: հիպսոմետրիկ երանգներ - շերտի մեթոդ

en: hachures
hy-Armn: շտրիխներով նկարել

en: bathymetry - soundings
hy-Armn: Խորքային չափումներ ծովում - սոնար

en: form lines
hy-Armn: ձևագծեր

en: spot heights
hy-Armn: բծի բարձրությունը

en: other methods in color
hy-Armn: գունային այյ մեթոդներ

en: pictorially
hy-Armn: գրաֆիկական

en: landforms
hy-Armn: ռելիեֆ

en: bathymetry - isolines
hy-Armn: Խորքային չափումներ ծովում - իզոգծեր

en: other methods of relief representation
hy-Armn: ռելիեֆի ներկայացման այլ մեթոդներ

en: Relief codes 2:
hy-Armn: Ուրվագծի կոդեր 2:

en: Relief codes 3:
hy-Armn: Ուրվագծի կոդեր 3:

en: Relief codes 4:
hy-Armn: Ուրվագծի կոդեր 4:

en: Map projection
hy-Armn: Քարտեզի պրոյեկցիա

en: Aitoff
hy-Armn: Այտոֆ

en: gnomonic
hy-Armn: գնոմոնիկ

en: Lambert's azimuthal equal area
hy-Armn: Լամբերտի ազիմուտալ հավասար մակերես

en: orthographic
hy-Armn: ուղղագրական

en: azimuthal equidistant
hy-Armn: ազիմուտալ հավասար հեռավորությամբ

en: stereographic
hy-Armn: ստերեոգրաֆիկ

en: azimuthal equal area
hy-Armn: ազիմուտալ հավասար տարածք

en: azimuthal, specific type unknown
hy-Armn: ազիմուտային, հատուկ տիպը չճանաչված է

en: azimuthal, other known specific type
hy-Armn: ազիմուտալ, այլ ճանաչված հատկանշական տեսակ

en: Gall
hy-Armn: Մաղձ

en: Goode's homolographic
hy-Armn: Գուդի հոմոլոգիա

en: Albers equal area
hy-Armn: Albers հավասար տարածք

en: Bonne
hy-Armn: Բոնն

en: Lambert's conformal conict
hy-Armn: Լամբերտի կոնֆորմալ կոն

en: Lambert's conformal conic
hy-Armn: Լամբերտի կոնֆորմալ կոն

en: conic (simple)
hy-Armn: կոնաձև (պարզ)

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
hy-Armn: Միլլերի երկբևեռ թեք կոնֆորմալ կոն

en: De Lisle
hy-Armn: Դե Լիսլ

en: projection of the International Map of the World
hy-Armn: Աշխարհի միջազգային քարտեզի պրոյեկցիա

en: Tissot's conformal conic
hy-Armn: Տիսսոտի կոնֆորմալ կոնը

en: polyconic
hy-Armn: բազմագագաթանի

en: conic, specific type unknown
hy-Armn: կոնաձև, հատուկ տեսակ չկա

en: conic, other known specific type
hy-Armn: կոնաձև, այլ ճանաչված հատուկ տեսակ

en: armadillo
hy-Armn: զրահամեքենա

en: butterfly
hy-Armn: թիթեռնիկ

en: Lambert's cylindrical equal area
hy-Armn: Լամբերտի գլանաձև հավասար մակերես

en: Mercator
hy-Armn: Մերկատոր

en: Miller
hy-Armn: Միլլեր

en: Mollweide
hy-Armn: Մոլվեյդե

en: sinusoidal
hy-Armn: սինուսոիդալ

en: transverse Mercator
hy-Armn: լայնակի Մերկատոր

en: Gauss
hy-Armn: Գաուս

en: Plate Carree
hy-Armn: Ափսե Կառե

en: Cassini's
hy-Armn: Կասսինի

en: Laborde
hy-Armn: Լաբորդե

en: Oblique Mercator
hy-Armn: Շեղ Մերկատոր

en: cylindrical, specific type unknown
hy-Armn: գլանաձև, հատուկ տեսակը չի ճանաչված

en: cylindrical, other known specific type
hy-Armn: գլանաձև, այլ ճանաչված հատկանշական տեսակ

en: Eckert
hy-Armn: Էկերտ

en: Goode's homolosine
hy-Armn: Գուդի հոմոլոզին

en: Miller's bipolar
hy-Armn: Միլլերի երկբևեռ

en: Van der Grinten
hy-Armn: Վան դեր Գրինտեն

en: dimaxion
hy-Armn: դիմաքիոն

en: cordiform
hy-Armn: սրտաձև

en: polyhedric
hy-Armn: պոլիհեդրիկ

en: type of projection unknown
hy-Armn: պրոյեկցման տեսակը անհայտ է

en: other known type
hy-Armn: այլ ճանաչված տեսակ

en: Prime meridian 1:
hy-Armn: Հիմնական միջօրեական 1:

en: Greenwich, United Kingdom
hy-Armn: Գրինվիչ, Մեծ Բրիտանիա

en: Amsterdam, Netherlands
hy-Armn: Ամստերդամ, Հոլանդիա

en: Athens, Greece
hy-Armn: Աթենք, Հունաստան

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
hy-Armn: Բատավիա (Ջակարտա), Ինդենեզիա

en: Berne, Switzerland
hy-Armn: Բեռն, Շվեյցարիա

en: Bogota, Colombia
hy-Armn: Բոգոտա, Կոլումբիա

en: Bombay, India
hy-Armn: Բոմբեյ, Հնդկաստան

en: Brussels, Belgium
hy-Armn: Բրյուսել, Բելգիա

en: Cadiz, Spain
hy-Armn: Կարդիզ, Իսպանիա

en: Capetown, South Africa
hy-Armn: Քեյփթաուն, Հարավային Աֆրիկա

en: Caracas, Venezuela
hy-Armn: Կարակաս, Վենեսուելա

en: Copenhagen, Denmark
hy-Armn: Կոպենհագեն, Դանիա

en: Cordoba, Argentina
hy-Armn: Կորդոբա, Արգենտինա

en: Ferro, Canary Islands
hy-Armn: Ֆերրո, Կանարյան կղզիներ

en: Helsinki, Finland
hy-Armn: Հելսինկի, Ֆինլանդիա

en: Istanbul, Turkey
hy-Armn: Իստամբուլ, Թուրքիա

en: Julianehaab, Greenland
hy-Armn: Julianehaab, Գրենլանդիա

en: Lisbon, Portugal
hy-Armn: Լիսաբոն, Պորտուգալիա

en: London, United Kingdom
hy-Armn: Լոնդոն, Միացյալ Թագավորություն

en: Madras, India
hy-Armn: Մադրաս, Հնդկաստան

en: Madrid, Spain
hy-Armn: Մադրիդ, Իսպանիա

en: Mexico City, Mexico
hy-Armn: Մեխիկո, Մեքսիկա

en: Moscow, Russia
hy-Armn: Մոսկվա, Ռուսաստան

en: Munich, Germany
hy-Armn: Մյունխեն, Գերմանիա

en: Naples, Italy
hy-Armn: Նեապոլ, Իտալիա

en: Oslo (Christiania), Norway
hy-Armn: Օսլո (Christiana), Նորվեգիա

en: Paris, France
hy-Armn: Փարիզ, Ֆրանսիա

en: Peking, People's Republic of China
hy-Armn: Պեկին, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն

en: Philadelphia, USA
hy-Armn: Ֆիլադելֆիա, ԱՄՆ

en: Pulkova (Leningrad), Russia
hy-Armn: Պուլկովո (Լենինգրադ), Ռուսաստան

en: Rio de Janeiro, Brazil
hy-Armn: Ռիո դե Ժանեյրո, Բրազիլիա

en: Rome, Italy
hy-Armn: Հռոմ, Իտալիա

en: Santiago, Chile
hy-Armn: Սանտյագո, Չիլի

en: Stockholm, Sweden
hy-Armn: Ստոկհոլմ, Շվեդիա

en: Sydney, Australia
hy-Armn: Սիդնեյ, Ավստրալիա

en: Tirana, Albania
hy-Armn: Տիրանա, Ալբանիա

en: Tokyo, Japan
hy-Armn: Տոկիո, Ճապոնիա

en: Washington, DC, USA
hy-Armn: Վաշինգտոն, ԴՍ, (ԱՄՆ)

en: Prime meridian 2:
hy-Armn: Հիմնական միջօրեական 2:

en: UNIMARC field 121a builder
hy-Armn: UNIMARC 121a դաշտի կառուցող

en: Physical dimension
hy-Armn: Ֆիզիկական չափեր

en: 2-dimensional
hy-Armn: 2-չափողական

en: 3-dimensional
hy-Armn: 3-չափողական

en: Primary cartographic image 1:
hy-Armn: Առաջնային քարտոգրաֆիկ պատկեր 1:

en: manually and plotted
hy-Armn: ձեռքով և անցկացված գրաֆիկի վրա

en: photographically
hy-Armn: լուսանկարահանում

en: by computer
hy-Armn: համակարգչի օգնությամբ

en: by active remote sensing technique
hy-Armn: հեռավար ակտիվ զգայական տեխնիկայի օգնությամբ

en: by passive remote sensing techniques
hy-Armn: հեռավար պասիվ սենսորային տեխնիկայով

en: Primary cartographic image 2:
hy-Armn: Առաջնային քարտոգրաֆիկ պատկեր 2:

en: by active remote sensing techniques
hy-Armn: հեռավար ակտիվ զգայական տեխնիկաների օգնությամբ

en: Physical medium
hy-Armn: Ֆիզիկական կրիչ

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
hy-Armn: սինթետիկ (այսինքն՝ պլաստիկ, վինիլ)

en: skin (e.g. parchment, vellum)
hy-Armn: կաշի (ասենք. մագաղաթ, նուրբ մագաղաթ)

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
hy-Armn: տեքստիլ, ներառում է ձեռքով պատրաստած թելիկային տեքստիլ (օրինակ, մետաքս, կտոր, նեյլոն)

en: magnetic storage medium - computer compatible
hy-Armn: մագնիսական հիշողության միջոց - համատեղելի համակարգչի հետ

en: magnetic storage medium - not computer compatible
hy-Armn: մագնիսական հիշողության միջոց - անհամատեղելի համակարգչի հետ

en: tracing paper
hy-Armn: հետևել հոդվածին

en: other non photographic medium
hy-Armn: այլ ոչ լուսանկարչական մեդիա

en: transparent or opaque flexible base positive
hy-Armn: թափանցիկ կամ անթափանց ճկուն հիմքի պոզիտիվ

en: transparent or opaque flexible base negative
hy-Armn: թափանցիկ կամ անթափանց ճկուն հիմքի նեգատիվ

en: transparent or opaque non-flexible base positive
hy-Armn: թափանցիկ կամ անթափանց ոչ ճկուն հիմքի պոզիտիվ

en: transparent or opaque non-flexible base negative
hy-Armn: թափանցիկ կամ անթափանց ոչ ճկուն հիմքի նեգատիվ

en: other photographic medium
hy-Armn: լուսանկարչական այլ մեդիա

en: Creation technique
hy-Armn: Ձևավորման տեխնիկա

en: manuscript
hy-Armn: ձեռագիր

en: printing
hy-Armn: տպագրում

en: microphotography
hy-Armn: միկրոլուսանկարչություն

en: the cartographic item is not a final product
hy-Armn: քարտեզագրման նյութը վերջնական արտադրանք չէ

en: Form of reproduction
hy-Armn: Ռեպրոդուկցիայի ձև

en: by hand
hy-Armn: ձեռքով

en: printed
hy-Armn: տպած

en: photography
hy-Armn: լուսանկարահանում

en: transfer line print
hy-Armn: Փոխանցիր տողային տպումը

en: not a reproduction
hy-Armn: վերարտադրություն չէ

en: Geodetic adjustment
hy-Armn: Գեոդեզիական հավասարեցում

en: a- no adjustment
hy-Armn: a- հավասարեցում չկա

en: b- adjusted but without grid system
hy-Armn: b- հավասարեցված բայց առանց գրիդ համակարգի

en: c- adjusted with grid system
hy-Armn: c- հավասարեցված գրիդ համակարգի հետ

en: x- not applicable
hy-Armn: x- ոչ պիտանի

en: Physical form of publication
hy-Armn: Հրատարակման ֆիզիկական ձևաչափ

en: single
hy-Armn: միայնակ

en: in parts
hy-Armn: մասերով

en: atlas including loose-leaf published atlas
hy-Armn: ատլաս, որում ներառված է թափվող էջերով ատլաս

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
hy-Armn: որպես առանձին հավելված ամսագրին, մենագրությանը և այլն.

en: bound into a journal, monograph, etc.
hy-Armn: կազմիր ամսագրի, մենագրության և այլնի մեջ.

en: UNIMARC field 121b builder
hy-Armn: UNIMARC 121b դաշտի կառուցող

en: Altitude of sensor
hy-Armn: Սենսորի բարձրություն

en: terrestrial
hy-Armn: Երկրային

en: aerial
hy-Armn: օդային

en: space
hy-Armn: տարածք

en: Attitude of sensor
hy-Armn: Սենսորի դիրքը

en: low oblique
hy-Armn: փոքր թեքություն

en: high oblique
hy-Armn: բարձր թեքություն

en: vertical
hy-Armn: ուղղահայաց

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
hy-Armn: Սպեկտրալ խմբեր : 01 մինչ 99 = խմբերի քանակ, xx = չի կիրառվում

en: Quality of image
hy-Armn: Պատկերի որակը

en: poor
hy-Armn: աղքատ

en: fair
hy-Armn: ազնիվ

en: good
hy-Armn: լավ

en: very good
hy-Armn: շատ լավ

en: Cloud cover
hy-Armn: Ամպային ծածկույթ

en: completely covered by clouds
hy-Armn: ամբողջովին ծածկված է ամպերով

en: Mean value of ground resolution
hy-Armn: Հիմնական ճանաչման արժեք

en: less than 1 centimetre
hy-Armn: 1 սանտիմետրից պակաս

en: greater than 9 kilometres
hy-Armn: մեծ քան 9 կիլոմետրը

en: Centimetres
hy-Armn: Սանտիմետր

en: Decimetres
hy-Armn: Դեցիմետրեր

en: Decametres
hy-Armn: Դեկամետր

en: Hectametres
hy-Armn: Մետրեր մեկ հարյուրակներով

en: Kilometres
hy-Armn: Կիլոմետրեր

en: UNIMARC field 122 builder
hy-Armn: UNIMARC 122 դաշտի կառուցող

en: Era identifier
hy-Armn: Դարաշրջանի բնութագրիչ

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
hy-Armn: ամսաթիվը ընկնում է 1 տարուց առաջ ըստ Գրիգորյան օրացույցի, այսինքն մ.թ.ա.

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
hy-Armn: ամսաթիվը ընկնում է 1 տարուց հետո ըստ Գրիգորյան օրացույցի, այսինքն մ.թ.

en: Day
hy-Armn: Օր

en: Time
hy-Armn: Ժամանակ

en: UNIMARC field 123a builder
hy-Armn: UNIMARC 123a դաշտի կառուցող

en: Type of scale:
hy-Armn: Մասշտաբի տեսակ:

en: linear scale
hy-Armn: գծային մասշտաբ

en: angular scale
hy-Armn: անկյունային սանդղակ

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
hy-Armn: մասշտաբի այլ տեսակ (ասենք, ժամանակի մասշտաբ, քանակական վիճակագրական մասշտաբ)

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
hy-Armn: UNIMARC դաշտ 123d/e/f/g կառուցիչ

en: Hemisphere:
hy-Armn: Կիսագունդ:

en: west
hy-Armn: արևմուտք

en: east
hy-Armn: արևելք

en: north
hy-Armn: հյուսիս

en: south
hy-Armn: հարավ

en: Degree (complete with 0):
hy-Armn: Աստիճաններ (լրացրու 0):

en: Minute (complete with 0):
hy-Armn: Րոպե (լրացրու 0-ով):

en: Second (complete with 0):
hy-Armn: Երկրորդ (լրացրու զրոներով):

en: UNIMARC field 123i/j builder
hy-Armn: UNIMARC 123i/j դաշտի կառուցող

en: UNIMARC field 124a builder
hy-Armn: UNIMARC 124a դաշտի կառուցող

en: Character of image:
hy-Armn: Պատկերի բնույթ:

en: non-photographic image
hy-Armn: ոչ լուսանկարչական պատկեր

en: photographic image
hy-Armn: լուսանկարչական պատկեր

en: remote sensing image
hy-Armn: հեռավորության վրա պատկեր

en: UNIMARC field 124b builder
hy-Armn: UNIMARC 124b դաշտի կառուցող

en: Form of cartographic item:
hy-Armn: Քարտեզային նյութի ձև:

en: atlas
hy-Armn: ատլաս

en: diagram
hy-Armn: դիագրամա

en: globe
hy-Armn: երկրագունդ

en: map
hy-Armn: քարտեզ

en: model
hy-Armn: մոդել

en: profile
hy-Armn: պրոֆայլ

en: section
hy-Armn: բաժին

en: view
hy-Armn: դիտել

en: plan
hy-Armn: նախագիծ

en: UNIMARC field 124c builder
hy-Armn: UNIMARC 124c դաշտի կառուցող

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
hy-Armn: Շնորհանդեսային տեխնիկաներ լուսանկարչական կամ ոչ լուսանկարչական պատկերների համար:

en: anaglyphic
hy-Armn: անագլիֆիկ

en: polarized
hy-Armn: բևեռացված

en: planimetric
hy-Armn: պլանիմետրիկ

en: diagram map
hy-Armn: դիագրամայի քարտեզ

en: flowline map, flow map
hy-Armn: հոսանքագծերի քարտեզ, հոսանքների քարտեզ

en: dot map
hy-Armn: կետային քարտեզ

en: diagrammatric map
hy-Armn: դիագրամատրիկ քարտեզ

en: choropleth
hy-Armn: նշագրված տարածք

en: chorochromatic
hy-Armn: Քորոխրոմատիկ

en: dasymetric
hy-Armn: դասիմետրիկ

en: isopleth
hy-Armn: գեղարվեստական գիծ

en: anamorphic
hy-Armn: անամորֆիկ

en: pictorial map
hy-Armn: նկարազարդ քարտեզ

en: spatial model on two dimensional surface
hy-Armn: տարածական մոդել երկչափանի չափողության մեջ

en: mental or cognitive map
hy-Armn: մենտալ կամ ճանաչողական քարտեզ

en: views with horizon showing
hy-Armn: տեսարան հորիզոնի դիտմամբ

en: views without horizon showing
hy-Armn: տեսարաններ առանց հորիզոնի դիտման

en: map view
hy-Armn: քարտեզային դիտում

en: picto map
hy-Armn: պիկտո քարտեզ

en: random dot map
hy-Armn: պատահական կետային քարտեզ

en: screened
hy-Armn: զննված

en: not screened
hy-Armn: չի տեսնված

en: UNIMARC field 124d builder
hy-Armn: UNIMARC 124d դաշտի կառուցող

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
hy-Armn: Հարթակի դիրքը լուսանկարված կամ հեռավար զգայական պատկերի համար:

en: UNIMARC field 124e builder
hy-Armn: UNIMARC 124e դաշտի կառուցող

en: Category of satellite for remote sensing image:
hy-Armn: Հեռավար զգայական պատկերի համար Արբանյակի դաս:

en: meteorological
hy-Armn: մետեորոլոգիական

en: earth resources
hy-Armn: երկրի պաշարներ

en: space observing
hy-Armn: տարածքի դիտարկում

en: UNIMARC field 124f builder
hy-Armn: UNIMARC 124f դաշտի կառուցող

en: Name of satellite for remote sensing image:
hy-Armn: Արբանյակի անունը հեռավար զգայական պատկերի համար:

en: Tiros
hy-Armn: Տիրոս

en: Nimbus
hy-Armn: Նիմբ

en: Explorer I
hy-Armn: Հետազոտող I

en: Explorer II
hy-Armn: Հետազոտող II

en: Landsat I
hy-Armn: Լանդսատ I

en: Landsat II
hy-Armn: Լանդսատ II

en: Landsat III
hy-Armn: Լանդսատ III

en: Seasat
hy-Armn: Սիսատ

en: Skylab
hy-Armn: Սքայլաբ

en: Spacelab
hy-Armn: Սփեյս լաբ

en: Spot 1
hy-Armn: Բիծ 1

en: Spot 2
hy-Armn: Բիծ 2

en: Spot 3
hy-Armn: Բիծ 3

en: UNIMARC field 124g builder
hy-Armn: UNIMARC 124g դաշտի կառուցող

en: Recording technique for remote sensing image:
hy-Armn: Հեռավար զգայական պատկերի համար գրանցման տեխնիկա:

en: false colour photography
hy-Armn: կեղծ գույնով լուսանկարում

en: multispectral photography
hy-Armn: բազմասպեկտրալ լուսանկարչություն

en: multispectral scanning
hy-Armn: բազմասպեկտրալ սկանավորում

en: combination of various light emission techniques
hy-Armn: լուսային տարբեր բաշխումների տեխնիկաների համադրում

en: infrared line scanning
hy-Armn: ինֆրակարմիր գծի սկանավորում

en: combination of various thermal infrared scanning
hy-Armn: տարբեր ջերմային ինֆրակարմիր սկանավորումների համադրում

en: Sidelooking airbone radar
hy-Armn: Կողմնակի տեսք ունեցող օդային ռադար

en: Synthetic aperture radar
hy-Armn: Սինթետիկ բացվածքի ռադար

en: passive microwave mapping
hy-Armn: պասիվ միկրոալիքով քարտեզավորում

en: UNIMARC field 125a builder
hy-Armn: UNIMARC 125a դաշտի կառուցող

en: Type of score:
hy-Armn: Գնահատականի տեսակ:

en: full score, graphic score
hy-Armn: լրիվ միավոր, գրաֆիկական միավոր

en: score (miniature or study size)
hy-Armn: նոտա (մանրանկար կամ հետազոտման չափ)

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
hy-Armn: վոկալի նոտա, ուղեկցումը կրճատվել է ստեղնաշարի համար

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
hy-Armn: ձայնային նոտա, խմբերգային նոտա, ուղեկցողը դուրս է հանվել

en: condensed score, pianoconductor score
hy-Armn: սեղմված նոտագրություն, խմբավարի նոտագրություն

en: graphic score
hy-Armn: գրաֆիկի գնահատական

en: close score (e.g. hymnals)
hy-Armn: փակ նոտաներ (օր.՝ եկեղեցական հիմներ)

en: tablature
hy-Armn: քարագրություն

en: choir-book
hy-Armn: երգչախմբային գիրք

en: compressed score
hy-Armn: սեղմած երաժշտական նիշեր

en: pseudo-score
hy-Armn: պսեվդո միավոր

en: solo part
hy-Armn: սոլո մաս

en: multiple formats
hy-Armn: բազմակի ձևաչափեր

en: not applicable, not a score
hy-Armn: Ոչ պիտանի, միավոր չէ

en: Parts indicator:
hy-Armn: Մասերի ինդիկատոր:

en: parts exist (vocal and instrumental)
hy-Armn: մասերը առկա են (վոկալ և գործիքային)

en: instrumental parts
hy-Armn: գործիքային մասեր

en: vocal parts
hy-Armn: վոկալի մասեր

en: parts not present
hy-Armn: մասերը ներկա չեն

en: UNIMARC field 125b builder
hy-Armn: UNIMARC 125b դաշտի կառուցող

en: Literary text indicator:
hy-Armn: Գեղարվեստական տեքստի ինդիկատոր:

en: history
hy-Armn: պատմություն

en: lectures, speeches
hy-Armn: դասախոսություններ, ելույթներ

en: instructions
hy-Armn: հրահանգներ

en: sounds
hy-Armn: ձայներ

en: reporting
hy-Armn: Հաշվետու լինել

en: memoirs
hy-Armn: հուշեր

en: rehearsals
hy-Armn: կրկնություն

en: interviews
hy-Armn: հարցազրույցներ

en: advertising texts
hy-Armn: գովազդային տեքստեր

en: instruction (language)
hy-Armn: հրահանգներ (լեզու)

en: conference proceedings
hy-Armn: կոնֆերանսներ, նյութեր

en: comedy
hy-Armn: կոմեդիա

en: folktales
hy-Armn: ժողովրդական հեքիաթներ

en: sacred texts
hy-Armn: սրբազան տեքստեր

en: other types of literary text
hy-Armn: գրական տեքստի այլ տեսակներ

en: UNIMARC field 126a builder
hy-Armn: UNIMARC 126a դաշտի կառուցող

en: Form of release:
hy-Armn: Թողարկման ձև:

en: disc
hy-Armn: դիսկ

en: tape (open reel)
hy-Armn: ժապավեն (բաց կոճl)

en: tape (cassette)
hy-Armn: ժապավեն (կասետ)

en: tape (cartridge)
hy-Armn: ժապավեն (քարտրիջ)

en: wire recording
hy-Armn: լարային ձայնագրություն

en: cylinder
hy-Armn: գլան

en: roll
hy-Armn: գլորվել

en: film (sound film)
hy-Armn: ֆիլմ (ձայնապատկեր)

en: Speed:
hy-Armn: Արագություն:

en: 16 2/3 rpm
hy-Armn: 16 2/3 պտ/վրկ

en: 33 1/3 rpm
hy-Armn: 33 1/3 պտ/րոպ

en: 45 rpm
hy-Armn: 45 պտ/րոպ

en: 78 rpm
hy-Armn: 78 պտ/վրկ

en: 8 rpm
hy-Armn: 8 պտ/վրկ

en: 1.4 m/sec(compact discs)
hy-Armn: 1.4 մ/վրկ(կոմպակտ դիսկ)

en: 120 rpm
hy-Armn: 120 պտ/վրկ

en: 160 rpm
hy-Armn: 160 պտ/վրկ

en: 1 7/8 in. per second
hy-Armn: 1 7/8 դույմ վայրկյանում

en: 15/16 in. per second
hy-Armn: 15/16 դույմ վայրկյանում

en: 3 3/4 in. per second
hy-Armn: 3 3/4 դույմ/վրկ

en: 7 1/2 in. per second
hy-Armn: 7 1/2 դույմ/վրկ

en: 15 in. per second
hy-Armn: 15 դույմ վայրկյանում

en: 30 in. per second
hy-Armn: 30 դույմ վայրկյանում

en: 8/10 in. per second
hy-Armn: 8/10 դույմ վայրկյանում

en: 4/10 in. per second
hy-Armn: 4/10 դույմ վայրկյանում

en: Kind of sound:
hy-Armn: Ձայնի տեսակ:

en: monoaural
hy-Armn: մոնոաուրալ

en: quadraphonic
hy-Armn: կվադրոֆոնիկ

en: Groove width:
hy-Armn: Փոսորակի լայնք:

en: coarse/standard
hy-Armn: կոպիտ/ստանդարտ

en: microgroove/fine
hy-Armn: միկրոկտրվածք

en: Dimensions (sound recordings):
hy-Armn: Չափեր (երաժշտական ձայնագրություններ):

en: 7.62cm or 3 in.
hy-Armn: 7.62 սմ կամ 3 դյույմ.

en: 12.7 cm or 5 in.
hy-Armn: 12.7 սմ կամ 5 դյույմ.

en: 17.78 cm or 7 in.
hy-Armn: 17.78 սմ կամ 7 դյույմ.

en: 25.4 cm or 10 in.
hy-Armn: 25.4 սմ կամ 10 դյույմ.

en: 30,48 cm or 12 in.
hy-Armn: 30,48 սմ կամ 12 դյույմ.

en: 40.64 cm or 16 in.
hy-Armn: 40.64 սմ կամ 16 դյույմ.

en: 35.56 cm or 14 in.
hy-Armn: 35.56 սմ կամ 14 դյույմ.

en: 12 cm or 4 in. 3/4
hy-Armn: 12 սմ կամ 4 դույմ 3/4

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
hy-Armn: 10 սմ x 6.3 սմ կամ 3 դույմ 7/8 x 2 դույմ 1/2

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
hy-Armn: 13.2 սմ x 9.7 սմ կամ 5 դույմ 1/4 x 3 դույմ 7/8

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
hy-Armn: 5.7 սմ x 10 սմ կամ 2 դույմ 1/4 x 4 դույմ, գլան

en: Tape width:
hy-Armn: Ժապավենի լայնություն:

en: 1/4 in.
hy-Armn: 1/4 դյույմ.

en: 1/2 in.
hy-Armn: 1/2 դյույմ.

en: 1 in.
hy-Armn: 1 դյույմ.

en: 1/8 in.
hy-Armn: 1/8 դյույմ.

en: 2 in.
hy-Armn: 2 դյույմ.

en: 1/3 in. (8 mm)
hy-Armn: 1/3 դույմ (8 մմ)

en: recording not a tape
hy-Armn: ձայնագրությունը ժապավենի վրա չէ

en: Tape configuration:
hy-Armn: Ժապավենի կարգաբերում:

en: full track
hy-Armn: լրիվ ուղի

en: half track
hy-Armn: կես ուղի

en: quarter track
hy-Armn: եռամսյակային հետք

en: eight track
hy-Armn: ութ ժապավեն

en: twelve track
hy-Armn: տասներկու ուղղություն

en: sixteen track
hy-Armn: տասնվեց ուղղություն

en: twentyfour track
hy-Armn: քսանչորս ուղղություն

en: six track
hy-Armn: վեց ուղղություն

en: Accompanying textual material 1:
hy-Armn: Ուղեկցող տեքստային նյութ 1:

en: discography
hy-Armn: դիսկոգրաֆիա

en: thematic index
hy-Armn: թեմատիկ ցուցիչ

en: libretto or text
hy-Armn: լիբրետտո կամ տեքստ

en: biography of composer
hy-Armn: կոմպոզիտորի կենսագրություն

en: biography of performer or history of ensemble
hy-Armn: կատարողի կենսագրություն կամ համույթի կենսագրություն

en: technical or historical information on instruments
hy-Armn: գործիքների մասին տեխնիկական կամ պատմական տեղեկատվություն

en: technical information on music
hy-Armn: Երաժշտության վերաբերյալ տեխնիկական տեղեկատվություն

en: historical information about music
hy-Armn: երաժշտության մասին պատմական տեղեկատվություն

en: other historical information
hy-Armn: պատմական այլ տեղեկատվություն

en: ethnological information
hy-Armn: ազգագրական տեղեկատվություն

en: biography of arranger or transcriber
hy-Armn: ձևավորողի կենսագրություն

en: instructional material
hy-Armn: հրահանգների նյութ

en: score
hy-Armn: միավոր

en: other accompanying textual material
hy-Armn: այլ ուղեկցող տեքստային նյութ

en: Accompanying textual material 2:
hy-Armn: Ուղեկցող տեքստային նյութ 2:

en: Accompanying textual material 3:
hy-Armn: Ուղեկցող տեքստային նյութ 3:

en: Accompanying textual material 4:
hy-Armn: Ուղեկցող տեքստային նյութ 4:

en: Accompanying textual material 5:
hy-Armn: Ուղեկցող տեքստային նյութ 5:

en: Accompanying textual material 6:
hy-Armn: Ուղեկցող տեքստային նյութ 6:

en: Recording technique:
hy-Armn: Ձայնագրման տեխնիկա:

en: acoustic
hy-Armn: ակուստիկ

en: electric
hy-Armn: էլեկտրական

en: digital
hy-Armn: թվային

en: Special reproduction characteristics:
hy-Armn: Հատուկ վերարտադրման բնութագրիչներ:

en: NAB standard
hy-Armn: NAB ստանդարտ

en: CCIR/IEC standard
hy-Armn: CCIR/IEC ստանդարտ

en: DBX processed
hy-Armn: DBX կատարված է

en: digital (compact disc)
hy-Armn: թվային (կոմպակտ սկավառակ)

en: Dolby-A encoded
hy-Armn: Dolby-A կոդավորված

en: Dolby-B encoded
hy-Armn: Dolby-B կոդավորված

en: Dolby-C encoded
hy-Armn: Dolby-C կոդավորված

en: CX encoded
hy-Armn: CX կոդավորված

en: UNIMARC field 126b builder
hy-Armn: UNIMARC 126b դաշտի կառուցող

en: Kind of disc, cylinder or tape:
hy-Armn: Դիսկի, գլանի կամ ժապավենի տեսակ:

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
hy-Armn: ակնթարթային (եզակի, ծալքից կտրված)

en: mass produced
hy-Armn: զանգվածային արտադրության

en: master tape
hy-Armn: վարպետ ժապավեն

en: tape duplication master
hy-Armn: ժապավենի բազմացման վարպետ

en: disc master (negative)
hy-Armn: դիսկի վարպետ (նեգատիվ)

en: mother (positive)
hy-Armn: մայր (դրական)

en: stamper (negative)
hy-Armn: մատրիցա (նեգատիվ)

en: test pressing
hy-Armn: տեստային սեղմում

en: Kind of material:
hy-Armn: Նյութի տեսակ:

en: wax (instantaneous)
hy-Armn: մոմ (ակնթարթային)

en: plastic (mass produced)
hy-Armn: պլաստիկ (զանգվածային արտադրություն)

en: lacquered (e.g. acetate)
hy-Armn: լաքապատ (օր.՝ ացետատ)

en: metal (e.g. aluminium)
hy-Armn: մետաղ (օր. ալյումին)

en: shellac pressing
hy-Armn: շելակային սեղմում

en: plastic pressing
hy-Armn: պլաստիկ ճնշում

en: metal and plastic (compact discs)
hy-Armn: մետաղ և պլաստիկ (կոմպակտ սկավառակներ)

en: paper backed
hy-Armn: փափուկ կազմով

en: acetate
hy-Armn: ացետատ

en: polyester
hy-Armn: պոլիէսթեր

en: Kind of cutting:
hy-Armn: Կտրման տեսակը:

en: lateral or combined cutting
hy-Armn: կողային կամ կոմբինացված հատում

en: vertical (hill and dale) cutting
hy-Armn: ուղղահայաց (բարձրունք և հարթություն) կտրվածք

en: UNIMARC field 127 builder
hy-Armn: UNIMARC 127 դաշտի կառուցող

en: (Complete with 0 on the left)
hy-Armn: (Ձախից լրացրու 0)

en: Hours:
hy-Armn: Ժամեր:

en: Minutes:
hy-Armn: Րոպեներ:

en: Seconds:
hy-Armn: Վայրկյաններ:

en: UNIMARC field 128a builder
hy-Armn: UNIMARC 128a դաշտի կառուցող

en: Form of musical work:
hy-Armn: Երաժշտական աշխատանքի ձև:

en: air
hy-Armn: օդ

en: anthem
hy-Armn: օրհներգ

en: aria
hy-Armn: արիա

en: ballet
hy-Armn: բալետ

en: ballad
hy-Armn: բալլադ

en: bluegrass
hy-Armn: կապույտ խոտ

en: blues
hy-Armn: բլյուզ

en: chant, non christian
hy-Armn: Խորալներ, ոչ քրիստոնեական

en: chant, christian
hy-Armn: Խորալներ, քրիստոնեական

en: choral-prelude
hy-Armn: խորալ-պրելյուդ

en: concerto grosso
hy-Armn: կոնցերտո գրոչչո

en: choral
hy-Armn: խորալ

en: canon
hy-Armn: հոգևոր կանոն

en: concerto
hy-Armn: կոնցերտո

en: chanson, polyphonic
hy-Armn: Շանսոն, բազմաձայն

en: carol
hy-Armn: փառաբանել

en: chance composition / aleatoric music
hy-Armn: պատահական կոմպոզիցիա / կամայական երաժշտություն

en: cantata
hy-Armn: կանտատա

en: country music
hy-Armn: ժողովրդական երաժշտություն

en: canzona
hy-Armn: կանզոնա (Երգի տեսակ)

en: danse form
hy-Armn: պարի ձև

en: divertimento
hy-Armn: դիվերտիսմենտ

en: fugue
hy-Armn: Ֆուգա

en: folk music
hy-Armn: ազգագրական երաժշտություն

en: fantasia
hy-Armn: երևակայություն

en: gospel music
hy-Armn: գոսպել երաժշտություն

en: hymn
hy-Armn: հիմն

en: intermezzo
hy-Armn: ինտերմեցցո

en: jazz
hy-Armn: ջազ

en: lied
hy-Armn: ռոմանս

en: musical revue and comedy
hy-Armn: Երաժշտական գրախոսություն և կոմեդիա

en: madrigal
hy-Armn: մադրիգալ

en: minuet
hy-Armn: մենուետ

en: march
hy-Armn: սահմանային գոտի

en: mass
hy-Armn: զանգված

en: motet
hy-Armn: բազմաձայն օրհներգություն

en: moving picture music
hy-Armn: շարժանկարի երաժշտություն

en: multiple forms
hy-Armn: բազմաձևեր

en: mazurka
hy-Armn: մազուրկա

en: nocturne
hy-Armn: նոկտյուրն

en: opera
hy-Armn: օպերա

en: oratorio
hy-Armn: օրատորիա

en: overture
hy-Armn: ուվերտյուրա

en: prelude and fugue
hy-Armn: պրելյուդա և ֆուգա

en: programme music
hy-Armn: ծրագրավորիր երաժշտություն

en: passion music
hy-Armn: կրքոտ երաժշտություն

en: polonaise
hy-Armn: պոլոնեզ

en: popular music
hy-Armn: հանրամատչելի երաժշտություն

en: passacaglia
hy-Armn: պասակալիա

en: pavan
hy-Armn: պավան /պարի տեսակ/

en: rock music
hy-Armn: ռոք երաժշտություն

en: rondo
hy-Armn: ռոնդո

en: ragtime
hy-Armn: ռեգթայմ

en: ricercare
hy-Armn: պոլիֆոնիկ գործ

en: rhapsody
hy-Armn: ռապսոդիա

en: requiem mass
hy-Armn: Ռեքվիեմ

en: song
hy-Armn: երգ

en: sinfonia
hy-Armn: սիմֆոնիա

en: sonata
hy-Armn: սոնատա

en: symphonic poem
hy-Armn: սիմֆոնիկ պոեմ

en: square dance
hy-Armn: պար հրապարակում

en: study, exercise
hy-Armn: հետազոտություն, վարժություն

en: suite
hy-Armn: սյուիտա

en: symphony
hy-Armn: սիմֆոնիա

en: toccata
hy-Armn: տոկատտա

en: variation
hy-Armn: տատանում

en: waltz
hy-Armn: վալս

en: other form
hy-Armn: այլ ձև

en: UNIMARC field 128b builder
hy-Armn: UNIMARC 128b դաշտի կառուցող

en: Instruments or voices for ensemble:
hy-Armn: Երաժշտախմբի համար գործիքներ կամ ձայներ:

en: Horn
hy-Armn: Գալարափող

en: Trumpet
hy-Armn: Շեփոր

en: Cornet
hy-Armn: Եղջերափող

en: Trombone
hy-Armn: Տրոմբոն

en: Tuba
hy-Armn: Հոբոյ

en: Baritone
hy-Armn: Բարիտոն

en: Ethnic brass
hy-Armn: Էթնիկական փողայիններ

en: Unspecified brass
hy-Armn: Չսահմանված փողային

en: Other brass
hy-Armn: Այլ պղինձ

en: Mixed chorus
hy-Armn: Խառը երգչախումբ

en: Women's chorus
hy-Armn: Իգական երգչախումբ

en: Men's chorus
hy-Armn: Արական երգչախումբ

en: Children's chorus
hy-Armn: Երեխաների երգչախումբ

en: Ethnic chorus
hy-Armn: Էթնիկական խմբերգեր

en: Unspecified chorus
hy-Armn: Չսահմանված երգչախումբ

en: Full orchestra
hy-Armn: Լրիվ նվագախումբ

en: Chamber orchestra
hy-Armn: Կամերային նվագախումբ

en: String orchestra
hy-Armn: Լարային նվագախումբ

en: Band
hy-Armn: Կապուկ

en: Dance orchestra
hy-Armn: Պարի համույթ

en: Larger ensemble brass band
hy-Armn: Մեծ փողային նվագախումբ

en: Ethnic orchestra
hy-Armn: Էթնիկական նվագախումբ

en: Unspecified orchestra
hy-Armn: Չսահմանված երգչախումբ

en: Other orchestra
hy-Armn: Այլ նվագախումբ

en: Timpani
hy-Armn: Ծնծղափողեր

en: Xylophone
hy-Armn: Քսելոֆոն

en: Marimba
hy-Armn: Մարիմբա

en: Drum
hy-Armn: Թմբուկ

en: Ethnic percussion
hy-Armn: Էթնիկական հարվածայիններ

en: Unspecified percussion
hy-Armn: Չսահմանված հարվածայիններ

en: Other percussion
hy-Armn: Այլ հարվածայիններ

en: Violon
hy-Armn: Ջութակ

en: Viola
hy-Armn: Ալտ

en: Cello
hy-Armn: Թավջութակ

en: Double bass
hy-Armn: Կոնտրաբաս

en: Viol
hy-Armn: Ջութակ

en: viola d'amore
hy-Armn: սիրո մանուշակագույն

en: Viola da gamba
hy-Armn: Հսկա ալտ

en: Ethnic bowed strings
hy-Armn: Էթնիկական խոնարհմամբ տողեր

en: Unspecified bowed strings
hy-Armn: Չսահմանված լարայիններ

en: Other bowed strings
hy-Armn: Այլ խոնարհված տողեր

en: Unspecified
hy-Armn: Չսահմանված

en: Synthesizer
hy-Armn: Սինթեզատոր

en: Tape
hy-Armn: Ժապավեն

en: Computer
hy-Armn: Համակարգիչ

en: Unspecified electronic
hy-Armn: Չսահմանված էլեկտրոնային

en: Other electronic
hy-Armn: Այլ Էլեկտրոնային

en: Piano
hy-Armn: Պիանո

en: Organ
hy-Armn: Երգեհոն

en: Harpsichord
hy-Armn: Կլավիսին

en: Clavicorde
hy-Armn: Կլավիկորդներ

en: Continuo
hy-Armn: Շարունակական

en: Celesta
hy-Armn: Սելեստա

en: Ethnic keyboard
hy-Armn: Էթնիկական ստեղնաշար

en: Unspecified keyboard
hy-Armn: Չսահմանված ստեղնաշար

en: Autre
hy-Armn: Այլ

en: Soprano
hy-Armn: Սոպրանո

en: Mezzosoprano
hy-Armn: Մեցցո սոպրանո

en: Tenor
hy-Armn: Տենոր

en: Bass
hy-Armn: Բաս

en: Counter tenor
hy-Armn: Կոնտրտենոր

en: Voices high voice
hy-Armn: Ձայներ բարձր ձայն

en: Voices medium voice
hy-Armn: Ձայներ միջին ձայն

en: Voices low voice
hy-Armn: Ձայներ ցածր ձայն

en: Ethnic voices
hy-Armn: Էթնիկական ձայներ

en: Unspecified voices
hy-Armn: Չսահմանված ձայներ

en: Harp
hy-Armn: Տավիղ

en: Guitar family
hy-Armn: Կիթառահարների ընտանիք

en: Lute family
hy-Armn: Լյութի ընտանիք

en: Mandolin
hy-Armn: Մանդոլինա

en: Ethnic plucked string
hy-Armn: Էթնիկական կտրտված տող

en: Ethnic plucked strings
hy-Armn: Էթնիկական կտրտված տողեր

en: Unspecified plucked strings
hy-Armn: Չսահմանված կսմիթայիններ

en: Other plucked strings
hy-Armn: Այլ կտրտված տողեր

en: Flute
hy-Armn: Ֆլեյտա

en: Oboe
hy-Armn: Հոբոյ

en: Clarinet
hy-Armn: Կլարնետ

en: Bassoon
hy-Armn: Ֆագոտ

en: Piccolo
hy-Armn: Պիկկոլո

en: Cor anglais
hy-Armn: Անգլիական շչակ

en: Bass clarinet
hy-Armn: Բաս Կլարնետ

en: Recorder
hy-Armn: Ձայնագրիչ

en: Saxophone
hy-Armn: Սաքսոֆոն

en: Ethnic woodwinds
hy-Armn: Էթնիկական փայտե փողային գործիքներ

en: Unspecified woodwinds
hy-Armn: Չսահմանված փայտե փողային գործիքներ

en: Other woodwinds
hy-Armn: Այլ փայտե փողային գործիքներ

en: UNIMARC field 128c builder
hy-Armn: UNIMARC 128c դաշտի կառուցող

en: Instruments or voices for soloists
hy-Armn: Մենակատարների համար գործիքներ կամ ձայներ

en: UNIMARC field 130 builder
hy-Armn: UNIMARC 130 դաշտի կառուցող

en: Specific material designation:
hy-Armn: Որոշակի նյութի պատկանելիություն:

en: aperture card
hy-Armn: ապերտուրային քարտ

en: microform cartridge
hy-Armn: միկրոձևի քարթրիջ

en: microfilm cassette
hy-Armn: միկրոֆիլմի կասսետ

en: microfilm reel
hy-Armn: միկրոֆիլմի կոճ

en: microfiche
hy-Armn: միկրոֆիշ

en: microfiche cassette
hy-Armn: միկրոֆիշի կասսետ

en: micro opaque
hy-Armn: միկրո անթափանց

en: microfilm slip
hy-Armn: միկրոֆիլմի ժապավեն

en: Polarity:
hy-Armn: Բևեռայնություն:

en: mixed polarity
hy-Armn: խառնած բևեռայնություն

en: Dimensions:
hy-Armn: Չափեր:

en: 8 mm (microfilm)
hy-Armn: 8 մմ (միկրոֆիլմ)

en: 16 mm (microfilm)
hy-Armn: 16 մմ միկրոֆիլմ)

en: 35 mm (microfilm)
hy-Armn: 35 մմ (միկրոֆիլմ)

en: 70 mm (microfilm)
hy-Armn: 70 մմ (միկրոֆիլմ)

en: 105 mm (microfilm)
hy-Armn: 105 մմ (միկրոֆիլմ)

en: 3 x 5 in.
hy-Armn: 3 x 5 դյույմ.

en: 4 x 6 in.
hy-Armn: 4 x 6 դյույմ.

en: 6 x 9 in.
hy-Armn: 6 x 9 դյույմ.

en: 9 x 19 cm
hy-Armn: 9 x 19 սմ

en: Reduction ratio:
hy-Armn: Նվազեցման գործակից:

en: low reduction
hy-Armn: քիչ պակասեցում

en: Normal (16x - 30x)
hy-Armn: Նորմալ (16x - 30x)

en: high (31x - 60x)
hy-Armn: բարձրություն (31x - 60x)

en: very high (61x - 90x)
hy-Armn: շատ բարձր (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
hy-Armn: ուլտրաբարձր (91x -)

en: varies
hy-Armn: տարբերվում է

en: Specific reduction ratio
hy-Armn: Հատուկ նվազեցման գործակից

en: Color:
hy-Armn: Գույն:

en: monochrome
hy-Armn: միագույն

en: color
hy-Armn: գույն

en: Emulsion on film:
hy-Armn: ֆիլմի էմուլսիա:

en: silver halide
hy-Armn: արծաթե միացում

en: diazo
hy-Armn: դիազոտիպ

en: vesicular
hy-Armn: պղպջակային

en: mixed emulsion
hy-Armn: խառնված էմուլսիա

en: Generation:
hy-Armn: Սերունդ:

en: first generation (Master)
hy-Armn: առաջին սերունդ (վարպետ)

en: printing master
hy-Armn: տպագրում է վարպետը

en: service copy
hy-Armn: ծառայության պատճեն

en: mixed generations
hy-Armn: խառնված սերունդներ

en: Base of film:
hy-Armn: Ֆիլմի հենք:

en: safety base
hy-Armn: անվտանգ շտեմարան

en: not a safety base
hy-Armn: ապահով հիմք չէ

en: UNIMARC field 135a builder
hy-Armn: UNIMARC 135a դաշտի կառուցող

en: Type of electronic resource:
hy-Armn: Էլեկտրոնային պաշարի տեսակ:

en: numeric
hy-Armn: թվային

en: computer program(s)
hy-Armn: համակարգչային ծրագիր

en: representational
hy-Armn: ներկայացուցչական

en: text
hy-Armn: տեքստ

en: combination
hy-Armn: համադրում

en: UNIMARC field 140 builder
hy-Armn: UNIMARC 140 դաշտի կառուցող

en: Illustration - Book 1:
hy-Armn: Նկարազարդում - Գիրք 1:

en: ornamental letter
hy-Armn: օրնամենտներով նամակ

en: miniature
hy-Armn: մանրանկար

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
hy-Armn: ռուբրիկա (ասենք առաջատար և այլն հատուկ նամակներում)

en: vignette
hy-Armn: դրվագազարդ

en: frontispiece
hy-Armn: շենքի ճակատային մաս

en: portrait
hy-Armn: դիմանկար

en: vedute
hy-Armn: դիտումներ

en: Illustration - Book 2:
hy-Armn: Նկարազարդում - Գիրք 2:

en: Illustration - Book 3:
hy-Armn: Նկարազարդում - Գիրք 3:

en: Illustration - Book 4:
hy-Armn: Նկարազարդում - Գիրք 4:

en: Portrait
hy-Armn: Դիմանկար

en: Illustration - Full page plates 1:
hy-Armn: Նկարազարդում - Պնակներ Լրիվ էջով 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
hy-Armn: Նկարազարդում - Պնակներ Լրիվ էջով 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
hy-Armn: Նկարազարդում - Պնակներ Լրիվ էջով 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
hy-Armn: Նկարազարդում - Պնակներ Լրիվ էջով 4:

en: Illustration - Technique:
hy-Armn: Նկարազարդում - տեխնիկա:

en: Form of contents 1:
hy-Armn: Բովանդակության ձև 1:

en: religious work
hy-Armn: հոգևոր աշխատանք

en: catechism
hy-Armn: կատեխիզմ

en: devotional literature
hy-Armn: աստվածաբանական գրականություն

en: sermon
hy-Armn: ժամասացություն

en: service books
hy-Armn: ծառայողական գրքեր

en: scientific work
hy-Armn: գիտական աշխատանք

en: discussion, dissertation, thesis
hy-Armn: քննարկում, ատենախոսություն, թեզ

en: social customs
hy-Armn: հանրային ավանդույթներ

en: legal work
hy-Armn: օրենսդրական աշխատանք

en: political work
hy-Armn: քաղաքական աշխատանք

en: ephemera
hy-Armn: անցողիկ

en: reference work
hy-Armn: տեղեկատու աշխատանք

en: library catalogue
hy-Armn: գրադարանային քարտարան

en: calendar
hy-Armn: օրացույց

en: encyclopedia
hy-Armn: հանրագիտարան

en: historical work
hy-Armn: պատմական աշխատանք

en: polemical treatise
hy-Armn: բանավեճային տրակտատ

en: discursive work
hy-Armn: անկանոն աշխատանք

en: commemorative work
hy-Armn: հիշարժան աշխատանք

en: instructional work
hy-Armn: հրահանգների գիրք

en: manual
hy-Armn: ձեռքով

en: textbook
hy-Armn: դասագիրք

en: record-keeping work
hy-Armn: ձայնագրման աշխատանք

en: recreations
hy-Armn: վերաստեղծումներ

en: version of a work
hy-Armn: աշխատանքի տարբերակ

en: Form of contents 2:
hy-Armn: Բովանդակության ձև 2:

en: Form of contents 3:
hy-Armn: Բովանդակության ձև 3:

en: Form of contents 4:
hy-Armn: Բովանդակության ձև 4:

en: Literature:
hy-Armn: Գրականություն:

en: romance
hy-Armn: ռոմանս

en: novel
hy-Armn: նովել

en: novella
hy-Armn: նովել

en: fable
hy-Armn: առակ

en: fairy tale
hy-Armn: հեքիաթ

en: allegory
hy-Armn: ալլեգորիա

en: legend
hy-Armn: լեգենդ

en: parable
hy-Armn: պարաբոլ

en: short story
hy-Armn: կարճ պատմվածք

en: essay, feuilleton
hy-Armn: էսսե, ֆելիետոն

en: miscellane
hy-Armn: գրական գործերի խառնուրդ

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
hy-Armn: մաքսիմներ, աֆորիզմներ, ասացվածքներ, անեկդոտներ

en: juvenile literature
hy-Armn: պատանեկան գրականություն

en: chronicle
hy-Armn: քրոնիկոն

en: memoir
hy-Armn: հուշագրություն

en: diary
hy-Armn: օրագիր

en: hagiography
hy-Armn: սրբերի վարք

en: travelogue
hy-Armn: ճամփորդական

en: erotica
hy-Armn: էրոտիկա

en: mystic literature
hy-Armn: միստիկ գրականություն

en: oratory, speeches
hy-Armn: ճարտախոսություն, ելույթներ

en: multiple or other
hy-Armn: բազմա կամ այլ

en: Biography:
hy-Armn: Կենսագրություն:

en: contains biographical information
hy-Armn: պարունակում է կենսագրական տեղեկատվություն

en: not biographical
hy-Armn: ոչ ինքնակենսագրական

en: multiple or other form
hy-Armn: բազմա կամ այլ ձև

en: Support material - Book:
hy-Armn: Աջակից նյութ - Գիրք:

en: paper, general
hy-Armn: թուղթ, ընհդհանուր

en: hand-made paper
hy-Armn: ձեռքով պատրաստված թուղթ

en: rice paper
hy-Armn: բրնձե թուղթ

en: wood-pulp paper
hy-Armn: ցելուլոդային թուղթ

en: parchment, vellum
hy-Armn: մագաղաթ, մոմաթուղթ

en: Support material - Plates:
hy-Armn: Աջակից նյութ - Պնակներ:

en: Watermark:
hy-Armn: Ջրային նշան:

en: paper does not contain watermark
hy-Armn: թուղթը չի պարունակում պաշտպանիչ գծեր

en: paper contains watermark
hy-Armn: թուղթը պարունակում է պաշտպանիչ գծեր

en: Printer's device:
hy-Armn: Տպիչի սարք:

en: printer's device not present
hy-Armn: տպիչի սարքը ներկա չէ

en: printer's device present
hy-Armn: տպելու սարքը ներկա է

en: Publisher's device:
hy-Armn: Հրատարակչի սարք:

en: publisher's device not present
hy-Armn: հրատարակչի սարքը ներկա չէ

en: publisher's device present
hy-Armn: Հրատարակիչների սարքը ներկա է

en: Ornamental device:
hy-Armn: Զարդանախշ սարք:

en: ornamental device not present
hy-Armn: ձևավորող սարքը ներկա չէ

en: ornamental device present
hy-Armn: օրնամենտներով սարքը ներկա է

en: UNIMARC field 141 builder
hy-Armn: UNIMARC 141 դաշտի կառուցող

en: Binding material 1:
hy-Armn: Կազմելու նյութ 1:

en: leather
hy-Armn: կաշի

en: cloth
hy-Armn: հագուստ

en: unbound
hy-Armn: չկազմած

en: Binding material 2:
hy-Armn: Կազմելու նյութ 2:

en: Binding material 3:
hy-Armn: Կազմելու նյութ 3:

en: Types of binding:
hy-Armn: Կազմերի տեսակներ:

en: original, i.e. primary
hy-Armn: բնօրինակ, օրինակ առաջնային

en: rebound
hy-Armn: անդրադարձ

en: modern
hy-Armn: ժամանակակից

en: restored, facsimile
hy-Armn: վերականգնված, ֆաքսիմիլե

en: restored, imitation
hy-Armn: վերականգնված, իմիտացիա

en: work bound with another
hy-Armn: աշխատանքը կազմվում է մեկ այլնի հետ

en: Bound with:
hy-Armn: Կազմված միասին:

en: single item
hy-Armn: Միայնակ նյութ

en: bound with one or more others
hy-Armn: կազմիր մեկ կամ ավելին

en: State of preservation - Binding:
hy-Armn: Պահպանության վիճակ - Կազմ:

en: excellent
hy-Armn: գերազանց

en: worn
hy-Armn: մաշված

en: damaged
hy-Armn: վնասված

en: broken back
hy-Armn: խզված հետ

en: missing
hy-Armn: բացակա

en: State of preservation - Body of the book 1 :
hy-Armn: Պահպանության վիճակ - Գրքի մարմին 1 :

en: restored
hy-Armn: Վերականգնված

en: State of preservation - Body of the book 2 :
hy-Armn: Պահպանության վիճակ - Գրքի մարմին 2 :

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
hy-Armn: Շրջանակ պլագին UNIMARC 146$a-ի համար

en: Type of Performance Medium
hy-Armn: Բեմականացման միջոցի տեսակը

en: Framework plugin for UNIMARC 146$b
hy-Armn: Շրջանակ պլագին UNIMARC 146$b -ի համար

en: Number of instruments or voices
hy-Armn: Մենակատարների կամ գործիքների թիվը

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
hy-Armn: թիվ 0-ից 99-ի միջև (ներառյալ)

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
hy-Armn: Թիվ 0-ից 99-ի միջև (ներառյալ)

en: Category of instrument or voice
hy-Armn: Գործիքի կամ ձայնի դաս

en: Tessitura
hy-Armn: Տեսիտուրա

en: Number of hands / players; keys of pitched instruments
hy-Armn: Ձեռքերի / նվագողների քանակը; ձայնային գործիքների բանալիներ

en: Other (position 7)
hy-Armn: Այլ (դիրք 7)

en: Other (position 8)
hy-Armn: Այլ (դիրք 8)

en: Framework plugin for UNIMARC 146$c
hy-Armn: Շրջանակ պլագին UNIMARC 146$c -ի համար

en: Framework plugin for UNIMARC 146$d
hy-Armn: Շրջանակ պլագին UNIMARC 146$d -ի համար

en: Number of ensembles
hy-Armn: Համույթների ընդհանուր քանակ

en: Category of ensemble
hy-Armn: Անսամբլի դաս

en: Number of real parts
hy-Armn: Իրական մասերի քանակը

en: Framework plugin for UNIMARC 146$e
hy-Armn: Շրջանակ պլագին UNIMARC 146$e -ի համար

en: Framework plugin for UNIMARC 146$f
hy-Armn: Շրջանակ պլագին UNIMARC 146$f -ի համար

en: Number of instruments
hy-Armn: Գործիքների թիվը

en: Category of instrument
hy-Armn: Գործիքի դաս

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
hy-Armn: Շրջանակ պլագին UNIMARC 146$h համար

en: Number of parts
hy-Armn: Մասերի թիվը

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
hy-Armn: թիվ 0-ից 999-ի միջև (ներառյալ)

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
hy-Armn: Թիվ 0-ից 999-ի միջև (ներառյալ)

en: Category
hy-Armn: Դաս

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
hy-Armn: Շրջանակ պլագին UNIMARC 146$i համար

en: Number of players
hy-Armn: Խաղացողների քանակը

en: UNIMARC field 181-2 builder
hy-Armn: UNIMARC 181-2 դաշտի կառուցող

en: System code :
hy-Armn: Համակարգային կոդ :

en: RDA Carrier
hy-Armn: RDA կրիչ

en: RDA Content
hy-Armn: RDA Բովանդակություն

en: RDA Media
hy-Armn: RDA մեդիա

en: RDA fr Carrier
hy-Armn: RDA fr Կրիչ

en: UNIMARC field 181a builder
hy-Armn: UNIMARC 181a դաշտի կառուցող

en: Content Form
hy-Armn: Բովանդակության ձև

en: a - dataset
hy-Armn: a - տվյալների բազմություն

en: b - image
hy-Armn: b - պատկեր

en: c - movement
hy-Armn: c - շարժում

en: d - music
hy-Armn: d - երաժշտություն

en: e - object
hy-Armn: e - առարկա

en: f - program
hy-Armn: f - ծրագիր

en: g - sounds
hy-Armn: g - ձայներ

en: h - spoken word
hy-Armn: h - ասված խոսք

en: i - text
hy-Armn: i - տեքստ

en: m - multiple contents forms
hy-Armn: m - բազմակի բովանդակության ձևեր

en: z - other content form
hy-Armn: z - բովանդակության այլ ձև

en: Extent of applicability
hy-Armn: Կիրառելիության չափը

en: 0 - none
hy-Armn: 0 - ոչ ոք

en: 1 - some
hy-Armn: 1 - մի քանի

en: 2 - substantial
hy-Armn: 2 - էական

en: 3 - predominate
hy-Armn: 3 - գերակշռում են

en: 4 - full
hy-Armn: 4 - լրիվ

en: # - position not used
hy-Armn: # - դիրքը օգտագործված չէ

en: UNIMARC field 181b builder
hy-Armn: UNIMARC 181b դաշտի կառուցող

en: Specification of Type
hy-Armn: Տիպի ճշգրտում

en: a - notated
hy-Armn: a - նշումներով

en: b - performed
hy-Armn: b - կատարվեց

en: c - cartographic
hy-Armn: c - քարտեզագրական

en: Specification of Motion
hy-Armn: Շարժման ճշգրտում

en: a - moving
hy-Armn: a - շարժվող

en: b - still
hy-Armn: b - մեղմ

en: x - not applicable (resource is not an image)
hy-Armn: x - կիրառելի չէ (նյութը պատկեր չէ)

en: Specification of Dimensionality
hy-Armn: Չափայինության Ճշգրտում

en: a - two-dimensional
hy-Armn: a - երկչափողական

en: b - three-dimensional
hy-Armn: b - եռաչափ

en: Sensory Specification 1
hy-Armn: Զգայական ճշգրտում 1

en: a - aural
hy-Armn: a - լսողական

en: b - gustatory
hy-Armn: b - բ - համային

en: c - olfactory
hy-Armn: c - հոտառություն

en: d - tactile
hy-Armn: d - շոշափելի

en: e - visual
hy-Armn: e -տեսողական

en: Sensory Specification 2
hy-Armn: Զգայական ճշգրտում 2

en: Sensory Specification 3
hy-Armn: Զգայական ճշգրտում 3

en: UNIMARC field 181c builder
hy-Armn: UNIMARC 181c դաշտի կառուցող

en: Content Type
hy-Armn: Բովանդակության տեսակ

en: cri - cartographic image
hy-Armn: cri - քարտեզագրական պատկեր

en: crm - cartographic moving image
hy-Armn: crm - քարտեզագրական շարժվող պատկեր

en: crt - cartographic tactile image
hy-Armn: crt - քարտեզագրական շոշափելի պատկեր

en: crn - cartographic tactile three-dimensional form
hy-Armn: crn - քարտեզագրական զգայական եռաչափ ձև

en: cod - computer dataset
hy-Armn: cod - համակարգչային տվյալների բազմություն

en: crd - cartographic dataset
hy-Armn: crd - քարտեզագրական տվյալների բազա

en: crf - cartographic three-dimensional form
hy-Armn: crf - քարտեզագրական եռաչափ ձև

en: tdi - two-dimensional moving image
hy-Armn: tdi - երկչափ շարժվող պատկեր

en: tdm - three-dimensional moving image
hy-Armn: tdm - եռաչափ շարժվող պատկեր

en: sti - still image
hy-Armn: sti - անշարժ պատկեր

en: tci - tactile image
hy-Armn: tci - շոշափելի պատկեր

en: prm - performed music
hy-Armn: prm - կատարված երաժշտություն

en: ntv - notated movement
hy-Armn: ntv - նշագրված շարժում

en: tcn - tactile notated movement
hy-Armn: tcn - զգայական նշագրված շարժում

en: tdf - three-dimensional form
hy-Armn: tdf - եռաչափ ձև

en: tcf - tactile three-dimensional form
hy-Armn: tcf - զգայական եռաչափ ձև

en: ntm - notated music
hy-Armn: ntm - նոտագրված երաժշտություն

en: tcm - tactical notated music
hy-Armn: tcm - զգայական նոտագրված երաժշտություն

en: cop - computer program
hy-Armn: cop - համակարգչային ծրագիր

en: snd - sounds
hy-Armn: snd - ձայներ

en: txt - text
hy-Armn: txt - տեքստ

en: tct - tactile text
hy-Armn: tct - զգայական տեքստ

en: spw - spoken word
hy-Armn: spw - խոսված խոսք

en: xxx - other
hy-Armn: xxx - այլ

en: zzz - unspecified
hy-Armn: zzz - չսահմանված

en: UNIMARC field 182-2 builder
hy-Armn: UNIMARC 182-2 դաշտի կառուցող

en: UNIMARC field 182a builder
hy-Armn: UNIMARC 182a դաշտի կառուցող

en: Media Type Code
hy-Armn: Միջոցի տեսակի կոդ

en: a - audio
hy-Armn: a - աուդիո

en: b - electronic
hy-Armn: b - Էլեկտրոնային

en: c - microform
hy-Armn: c - միկրոձև

en: d - microscopic
hy-Armn: d - միկրոսկոպիկ

en: e - projected
hy-Armn: e - նախագծված

en: f - stereographic
hy-Armn: f - ստերեոգրաֆիկ

en: g - video
hy-Armn: g - տեսանյութ

en: m - multiple media
hy-Armn: m - բազմամեդիա

en: n - unmediated
hy-Armn: n - չմիջնորդված

en: z - other media
hy-Armn: z - այլ մեդիա

en: UNIMARC field 182c builder
hy-Armn: UNIMARC 182c դաշտի կառուցող

en: Media Type
hy-Armn: Միջոցի տեսակը

en: s - audio
hy-Armn: s - ձայնային

en: c - computer
hy-Armn: c - համակարգիչ

en: h - microform
hy-Armn: h - միկրոձև

en: p - microscopic
hy-Armn: p - միկրոսկոպիկ

en: g - projected
hy-Armn: g - պրոյեկտված

en: e - stereographic
hy-Armn: e - ստերեոգրաֆիկ

en: v - video
hy-Armn: v - տեսա

en: x - other
hy-Armn: x - այլ

en: z - unspecified
hy-Armn: z - չսահմանված

en: UNIMARC field 183-2 builder
hy-Armn: UNIMARC 183-2 դաշտի կառուցող

en: UNIMARC field 183a builder
hy-Armn: UNIMARC 183a դաշտի կառուցող

note: OPTGROUP
en: Audio Carriers
hy-Armn: Աուդիո Կրիչներ

en: sg - audio cartridge
hy-Armn: sg - աուդիո քարթրիջ

en: sb - audio belt
hy-Armn: sb - ձայնային գոտի

en: se - audio cylinder
hy-Armn: se - ձայնային գլան

en: sd - audio disc
hy-Armn: sd - ձայնային սկավառակ

en: si - sound track reel
hy-Armn: si - ձայնային ուղու կոճ

en: sq - audio roll
hy-Armn: sq - ձայնային փաթեթ

en: sw - audio wire reel
hy-Armn: sw - աուդիո մետաղալարե կոճ

en: ss - audiocassette
hy-Armn: ss - ձայներիզ

en: st - audiotape reel
hy-Armn: st - ձայնային ժապավենի կոճ

en: sz - other audio carrier
hy-Armn: sz - ձայնի այլ կրիչ

note: OPTGROUP
en: Computer Carriers
hy-Armn: Համակարգչային Կրիչներ

en: ck - computer card
hy-Armn: ck - համակարգչային քարտ

en: cb - computer chip cartridge
hy-Armn: cb - համակարգչային չիպային քարթրիջ

en: cd - computer disc
hy-Armn: cd - համակարգչային սկավառակ

en: ce - computer disc cartridge
hy-Armn: ce - համակարգչային սկավառակի քաթրիջ

en: ca - computer tape cartridge
hy-Armn: ca - համակարգչային ժապավենի քարթրիջ

en: cf - computer tape cassette
hy-Armn: cf - համակարգչային ժապավենի երիզ

en: ch - computer tape reel
hy-Armn: ch - համակարգչային ժապավենի կոճ

en: cr - online resource
hy-Armn: cr - oառցանց պաշար

en: cz - other computer carrier
hy-Armn: cz - այլ համակարգչային կրիչ

note: OPTGROUP
en: Microform Carriers
hy-Armn: Միկրոձևի Կրիչներ

en: ha - aperture card
hy-Armn: ha - ապերտուրային քարտ

en: he - microfiche
hy-Armn: he - միկրոֆիշ

en: hf - microfiche cassette
hy-Armn: hf -միկրոֆիշի երիզ

en: hb - microfilm cartridge
hy-Armn: hb - միկրոֆիլմի քարթրիջ

en: hc - microfilm cassette
hy-Armn: hc - միկրոֆիլմի երիզ

en: hd - microfilm reel
hy-Armn: hd - միկրոֆիլմի կոճ

en: hj - microfilm roll
hy-Armn: hj - միկրոֆիլմի կոճ

en: hh - microfilm slip
hy-Armn: hh - միկրոֆիլմի ժապավեն

en: hg - microopaque
hy-Armn: hg - միկրոթափանցիկ

en: hz - other microform carrier
hy-Armn: hz - այլ միկրոֆորմային կրիչ

note: OPTGROUP
en: Microscopic Carriers
hy-Armn: Միկրոսկոպային Կրիչներ

en: pp - microscope slide
hy-Armn: pp - միկրոսկոպի սլայդ

en: pz - other microscopic carrier
hy-Armn: pz - մանրադիտակային այլ կրիչ

note: OPTGROUP
en: Projected image carriers
hy-Armn: Պրոյեկտված պատկերի կրիչներ

en: mc - film cartridge
hy-Armn: mc - ֆիլմի քարտրիջ

en: mf - film cassette
hy-Armn: mf - ֆիլմի երիզ

en: mr - film reel
hy-Armn: mr - ֆիլմի կոճ

en: mo - film roll
hy-Armn: mo - միկրոֆիլմի կոճ

en: gd - filmslip
hy-Armn: gd - ֆիլմի ժապավեն

en: gf - filmstrip
hy-Armn: gf - ֆիլմի ժապավեն

en: gc - filmstrip cartridge
hy-Armn: gc - ֆիլմի ժապավենի քարթրիջ

en: gt - overhead transparency
hy-Armn: gt - վերին թափանցիկություն

en: gs - slide
hy-Armn: gs - սահիկ

en: mz - other projected image carrier
hy-Armn: mz - այլ պրոյեկտվող պատկերի կրիչ

note: OPTGROUP
en: Stereographic Carriers
hy-Armn: Ստերեոգրաֆիկ Կրիչներ

en: eh - stereograph card
hy-Armn: eh - ստերեոգրաֆի քարտ

en: es - stereograph disc
hy-Armn: es - ստերեոգրաֆիկ սկավառակ

en: ez - other stereographic carrier
hy-Armn: ez - այլ ստերեոգրաֆիկ կրող

note: OPTGROUP
en: Unmediated carriers
hy-Armn: Չմիջնորդավորված կրիչներ

en: no - card
hy-Armn: no - քարտ

en: nn - flipchart
hy-Armn: nn - սխեմաներ

en: na - roll
hy-Armn: na - կոճ

en: nb - sheet
hy-Armn: nb - թերթ

en: nc - volume
hy-Armn: nc - հատոր

en: nr - object
hy-Armn: nr - առարկա

en: nz - other unmediated carrier
hy-Armn: nz - այլ չմիջնորդավորված փոխադրող

note: OPTGROUP
en: Video carriers
hy-Armn: Տեսա կրիչներ

en: vc - video cartridge
hy-Armn: vc - տեսաքաթրիջ

en: vf - videocassette
hy-Armn: vf - տեսաերիզ

en: vd - videodisc
hy-Armn: vd - տեսադիսկ

en: vr - videotape reel
hy-Armn: vr - տեսաժապավենի կոճ

en: vz - other video carrier
hy-Armn: vz - տեսաժապավենի այլ կրիչ

note: OPTGROUP
en: Unspecified carriers
hy-Armn: Չսահմանված կրիչներ

en: zu - unspecified
hy-Armn: zu - չսահմանված

en: UNIMARC field 210c builder
hy-Armn: UNIMARC 210c դաշտի կառուցող

en: Search for authority type: EDITORS
hy-Armn: Փնտրիր հեղինակավորի տեսակը։ ԽՄԲԱԳԻՐՆԵՐ

en: None
hy-Armn: Ոչ մեկը

en: Heading A-Z
hy-Armn: Առաջնորդողները A-Z

en: Heading Z-A
hy-Armn: Առաջնորդողները Z-A

en: contains
hy-Armn: պարունակում է

en: starts with
hy-Armn: սկսվում է սրանով

en: is exactly
hy-Armn: ճշգրտորեն է

note: INPUT type=submit
en: Search
hy-Armn: Փնտրում

en: Authority search results
hy-Armn: Հեղինակավորի փնտրման արդյունքներ

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
hy-Armn: Արդյունքներ %s մինչև %s ընդամենը %s

en: No results found
hy-Armn: Ոչ մի արդյունք չի գտնվել

en: Summary
hy-Armn: Համառոտագրություն

en: Heading type
hy-Armn: Առաջնորդողի տեսակ

en: Used
hy-Armn: Օգտագործված

en: Get it!
hy-Armn: Ստացիր դա!

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
hy-Armn: %s ժամեր

en: Choose
hy-Armn: Ընտրիր

en: Close
hy-Armn: Փակել

note: SCRIPT
en: Authority
hy-Armn: Հեղինակավոր

en: UNIMARC field 225a builder
hy-Armn: UNIMARC 225a դաշտի կառուցող

en: Collection
hy-Armn: Հավաքածու

en: Select a collection
hy-Armn: Ընտրիր հավաքածուն

en: OR new collection:
hy-Armn: ԿԱՄ նոր հավաքածու։

en: UNIMARC field 283-2 builder
hy-Armn: UNIMARC 283-2 դաշտի կառուցող

en: RDA carrier
hy-Armn: RDA կրիչ

en: RDA content
hy-Armn: RDA բովանդակություն

en: RDA media
hy-Armn: RDA մեդիա

en: RDA fr carrier
hy-Armn: RDA fr կրիչ

en: UNIMARC field 283a builder
hy-Armn: UNIMARC 283a դաշտի կառուցող

note: OPTGROUP
en: Audio carriers
hy-Armn: Աուդիո կրիչներ

en: audio cartridge
hy-Armn: աուդիո քարթրիջ

en: audio belt
hy-Armn: ձայնային գոտի

en: audio cylinder
hy-Armn: աուդիո գլան

en: audio disc
hy-Armn: ձայնային սկավառակ

en: sound track reel
hy-Armn: ձայնային ուղու կոճ

en: audio roll
hy-Armn: աուդիո ժապավեն

en: audio wire reel
hy-Armn: աուդիո մետաղալարե կոճ

en: audiocassette
hy-Armn: ձայներիզ

en: audiotape reel
hy-Armn: ձայնային ժապավենի կոճ

en: other audio carrier
hy-Armn: ձայնային այլ կրիչ

note: OPTGROUP
en: Computer carriers
hy-Armn: Համակարգչային կրիչներ

en: computer card
hy-Armn: համակարգչային քարտ

en: computer chip cartridge
hy-Armn: համակարգչային չիպային քարթրիջ

en: computer disc
hy-Armn: Համակարգչային սկավառակ

en: computer disc cartridge
hy-Armn: Համակարգչի սկավառակի քարթրիջ

en: computer tape cartridge
hy-Armn: համակարգչային ժապավենի քարթրիջ

en: computer tape cassette
hy-Armn: համակարգչային ժապավենի երիզ

en: computer tape reel
hy-Armn: համակարգչային ժապավենի կոճ

en: online resource
hy-Armn: առցանց պաշար

en: other computer carrier
hy-Armn: համակարգչային այլ կրիչ

note: OPTGROUP
en: Microform carriers
hy-Armn: միկրոձևի կրիչներ

en: microfilm cartridge
hy-Armn: միկրոձևի քարտրիջ

en: microfilm roll
hy-Armn: միկրոֆիլմի կոճ

en: other microform carrier
hy-Armn: միկրոձևի այլ կրիչ

note: OPTGROUP
en: Microscopic carriers
hy-Armn: Միկրոսկոպային կրիչներ

en: microscope slide
hy-Armn: միկրոսկոպի սահիկ

en: other microscopic carrier
hy-Armn: այլ մանրադիտակային կրիչ

en: film roll
hy-Armn: ֆիլմի կոճ

en: filmstrip
hy-Armn: ֆիլմի ժապավեն

en: overhead transparency
hy-Armn: վերին թափանցիկություն

en: slide
hy-Armn: սահիկ

en: other projected image carrier
hy-Armn: այլ պրոյեկտվող պատկերի կրիչ

note: OPTGROUP
en: Stereographic carriers
hy-Armn: Ստերեոգրաֆիկ կրիչներ

en: stereograph card
hy-Armn: ստերեոգրաֆի քարտ

en: stereograph disc
hy-Armn: ստերեոգրաֆիկ սկավառակ

en: other stereographic carrier
hy-Armn: ստերեոգրաֆիկ այլ կրիչ

en: card
hy-Armn: քարտ

en: flipchart
hy-Armn: ֆլիպ չարտ

en: sheet
hy-Armn: թերթ

en: volume
hy-Armn: հատոր

en: object
hy-Armn: առարկա

en: other unmediated carrier
hy-Armn: այլ չմիջնորդավորված փոխադրող

en: video cartridge
hy-Armn: տեսաքաթրիջ

en: videotape reel
hy-Armn: տեսաժապավենի կոճ

en: other video carrier
hy-Armn: տեսաժապավենի այլ կրիչ

en: unspecified
hy-Armn: չսահմանված

en: UNIMARC field 325h builder
hy-Armn: UNIMARC 325h դաշտի կառուցող

en: Completeness of the reproduction code :
hy-Armn: Վերարտադրման կոդի լրիվությունը :

en: # - undetermined
hy-Armn: # - սահմանված չէ

en: 0 - reproduction is not complete
hy-Armn: 0 - վերարտադրումը ամբողջական չէ

en: 1 - reproduction is complete
hy-Armn: 1 - վերարտադրումն ավարտված է

en: UNIMARC field 325j builder
hy-Armn: UNIMARC 325j դաշտի կառուցող

en: Terms of access to the reproduction :
hy-Armn: Վերարտադրման հասանելիության պայմանները :

en: 1 - free-to-read
hy-Armn: 1 - ազատ կարդալու

en: 2 - free-to-read, partly
hy-Armn: 2 - ազատ կարդալու, մասնակի

en: 3 - free-to-read, after embargo
hy-Armn: 3 - ազատ կարդալու, էմբարգոյից հետո

en: 4 - fully
hy-Armn: 4 - ամբողջությամբ

en: 5 - free-to-read upon subscription (requires signing up)
hy-Armn: 5 - անվճար կարդալ բաժանորդագրվելուց հետո (պահանջում է գրանցվել)

en: Qualifier type :
hy-Armn: Որակավորման տեսակը :

en: l - latest
hy-Armn: l - վերջին

en: p - previous
hy-Armn: p - նախորդ

en: # - no attempt to code
hy-Armn: # - չկա կոդավորման փորձ

en: Unit under embargo :
hy-Armn: Էմբարգոյի տակ գտնվող միավոր :

en: m - month(s) time
hy-Armn: m - ամիս(ներ) ժամանակ

en: w - week(s) time
hy-Armn: w - շաբաթ(ներ) ժամանակ

en: y - year(s) time
hy-Armn: y - տարի(ներ) ժամանակ

en: i - issue(s) part
hy-Armn: i - թողաչկում(ներ) մաս

en: Number of units under embargo :
hy-Armn: Էմբարգոյի տակ գտնվող միավորների թիվը :

en: UNIMARC field 4XX builder
hy-Armn: UNIMARC 4xx դաշտի կառուցող

en: Search on
hy-Armn: Փնտրիր

en: Any word
hy-Armn: ինչ որ բառ

en: Item type:
hy-Armn: Նյութի տեսակ:

en: All item types
hy-Armn: Բոլոր նյութերի տեսակներ

note: INPUT type=submit
en: Start search
hy-Armn: Սկսիր որոնումը

en: Search results
hy-Armn: Փնտրման արդյունքներ

en: &lt;&lt; Previous
hy-Armn: &lt;&lt; Նախորդ

en: Next&gt;&gt;
hy-Armn: Հաջորդ&gt;&gt;

en: Item count
hy-Armn: Նյութի հաշվարկ

en: Location
hy-Armn: Տեղաբաշխում

en: Clear field
hy-Armn: Մաքրիր դաշտը

en: &lt;&lt; Previous
hy-Armn: &lt;&lt; Նախորդ

en: Next&gt;&gt;
hy-Armn: Հաջորդ&gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
hy-Armn: UNIMARC 686a դաշտի կառուցող

en: Classification
hy-Armn: Դասակարգում

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
hy-Armn: Դասակարգման մեջ ընտրիր արժեք։ Սա հեղինակավոր գրառումից կպատճենի 686$a դաշտի արժեքը մատենագիտական գրառման 686$a դաշտ.

en: Authority type
hy-Armn: Հեղինակավորի տեսակ

en: Main entry ($a only)
hy-Armn: Հիմնական մուտք (միայն $a)

en: Main entry
hy-Armn: Հիմնական մուտք

en: Anywhere
hy-Armn: Ամենուր

en: Sort by
hy-Armn: Տեսակավորված ըստ

en: No order
hy-Armn: Պատվեր չկա

en: Heading ascendant
hy-Armn: Առաջնորդողները ըստ աճման

en: Heading descendant
hy-Armn: Առաջնորդողները ըստ նվազման

en: UNIMARC leader builder
hy-Armn: UNIMARC Առաջատարի կառուցող

en: 1-4 Record length
hy-Armn: 1-4 Գրառման երկարություն

en: (auto-calculated)
hy-Armn: (ավտոհաշվարկված)

en: 5- Record status
hy-Armn: 5- Գրառման վիճակ

en: c - Corrected or updated record
hy-Armn: c- Ճշգրտված կամ վերանայված գրառում

en: c - Corrected record
hy-Armn: c- Ճշգրտված գրառում

en: d - Deleted record
hy-Armn: d - Ջնջված գրառում

en: n - New record
hy-Armn: n - Նոր գրառում

en: o - Previously issued higher level record
hy-Armn: o - Նախորոք մշակված բարձր մակարդակի գրառում

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
hy-Armn: p - նախապես մշակվել է որպես ոչ լրիվ, նախնական հրատարակության գրառում

en: 6- Type of record
hy-Armn: 6- Գրառման տեսակ

en: a - Language materials, printed
hy-Armn: a - Լեզվական նյութեր, տպագիր

en: b - Language materials, manuscript
hy-Armn: b - լեզվական նյութ, ձեռագիր

en: c - Music scores, printed
hy-Armn: c - նոտաներ, տպագիր

en: d - Music scores, manuscript
hy-Armn: d - Երաժշտական նոտաներ, ձեռագիր

en: e - Cartographic materials, printed
hy-Armn: e- Քարտեզագրման նյութ, տպագիր

en: f - Cartographic materials, manuscript
hy-Armn: f - աշխարհագրական նյութեր, ձեռագիր

en: g - Projected and video material
hy-Armn: g - պրոյեկտված և տեսա նյութ

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
hy-Armn: i - Երաժշտական ձայնագրություն, ոչ երաժշտական ներկայացում

en: j - Sound recordings, musical performance
hy-Armn: j - Երաժշտական ձայնագրություն, երաժշտական ներկայացում

en: k - Two-dimensional graphics
hy-Armn: k - Երկչափ գրաֆիկներ

en: l - Electronic resources
hy-Armn: l - Էլեկտրոնային պաշարներ

en: m - Multimedia
hy-Armn: m - Բազմամեդիա

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
hy-Armn: r - Եռաչափ արվեստի գործ կամ բնական հանդիպող օբյեկտ

en: 7- Bibliographic level
hy-Armn: 7- Մատենագիտական մակարդակ

en: a - Analytic (component part)
hy-Armn: a - Վերլուծական (բաղկացուցիչի մաս)

en: i - Integrating resource
hy-Armn: i- Պաշարի ինտեգրում

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
hy-Armn: c - Հավաքածու - մատենագիտական նյութ որը ավարտուն հավաքածու է

en: m - Monographic - Bibliographic item
hy-Armn: m - Մենագրային - մատենագիտական նյութ

en: s - Serial - Bibliographic item
hy-Armn: s - Պարբերական - Մատենագիտական նյութ

en: 8- Hierarchical level code
hy-Armn: 8- Աստիճանավորված մակարդակի կոդ

en: - Hierarchical relationship undefined
hy-Armn: - Աստիճանավորված կապը սահմանված չէ

en: 0 - No hierarchical relationship
hy-Armn: 0 - Առանց աստիճանական կապի

en: 1 - Highest level record
hy-Armn: 1 - Բարձրագույն մակարդակի գրառում

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
hy-Armn: 2 - Բարձրագույն մակարդակից ցած գրառում (ստորին բոլոր մակարդակներ)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
hy-Armn: 9-16 ինդիկատոր/Ենթադաշտեր/Չափ

en: (auto-filled)
hy-Armn: (ավտո-լցված)

en: 17- Encoding level
hy-Armn: 17- Կոդավորման մակարդակ

en: Full level ("item in hand")
hy-Armn: Լրիվ մակարդակ ("նյութը ձեռքին է")

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
hy-Armn: 1 - Ենթամակարդակ 1 (not "item in hand")

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
hy-Armn: 2 - Ենթամակարդակ 2. Գրառումը նախնական հրատարակության (Քարտագրում հրատարկման ընթացքում) գրառում է

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
hy-Armn: 3 - Ենթամակարդակ 3. անավարտ գրառում

en: 18- Descriptive cataloging form
hy-Armn: 18- Նկարագրական քարտագրման ձև

en: - In full ISBD form
hy-Armn: - Լրիվ ISBD ձևաչափ

en: i - In partial or incomplete ISBD form
hy-Armn: i - Մասնակի կամ ոչ լրիվ ISBD ձև

en: n - In non-ISBD form
hy-Armn: n - ոչ-ISBD ձև

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
hy-Armn: 19-24 մուտքի քարտեզ&amp; երկարություններ

en: 000 - Leader
hy-Armn: 000 - Առաջատար

en: c - Corrected or revised
hy-Armn: c - Ճշգրտված կամ վերանայված

en: d - Deleted
hy-Armn: d - Ջնջված

en: n - New
hy-Armn: n - Նոր

en: x - Authority entry record
hy-Armn: x - Հեղինակավորի մուտքի գրառում

en: y - Reference entry record
hy-Armn: y - Տեղեկատու մուտքի գրառում

en: z - General explanatory entry record
hy-Armn: z - Ընդհանուր բացատրական մուտքի գրառում

en: 7-8 Undefined
hy-Armn: 7-8 Չսահմանված

en: 9- Type of entity
hy-Armn: 9- Մուտքի տեսակ

en: a - Personal name entry
hy-Armn: a - Անձնանվան մուտք

en: b - Corporate name entry
hy-Armn: b - Համատեղ հեղինակի մուտք

en: c - Territorial or geographical name
hy-Armn: c - Տարածքի կամ աշխարհագրական անուն

en: d - Trademark
hy-Armn: d - Ապրանքանիշ

en: e - Family name
hy-Armn: e - Ազգանուն

en: f - Uniform name
hy-Armn: f - Համընդհանուր վերնագիր

en: g - Collective uniform name
hy-Armn: g - Հավաքական միանման անուն

en: h - Name/title
hy-Armn: h - Անուն/տիտղոս

en: i - Name/collective uniform title
hy-Armn: i - անուն/հավաքական միանման անվանում

en: j - Topical subject
hy-Armn: j - Թեմատիկ խորագիր

en: k - Place access
hy-Armn: k - Տեղի մուտք

en: l - Form, genre or physical characteristics
hy-Armn: l - Ձև, ժանր կամ ֆիզիկական բնութագրեր

en: 10-16 indicator/subfields/size
hy-Armn: 10-16 ինդիկատոր/ենթադաշտեր/չափ

en: - Full
hy-Armn: - Լրիվ

en: 3 - Partial
hy-Armn: 3 - Մասնակի

en: 18-19 Undefined
hy-Armn: 18-19 Չսահմանված

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
hy-Armn: 20-24 մուտքի քարտեզ &amp; երկարություններ

en: , adapter
hy-Armn: , փոխարկիչ

en: , annotator
hy-Armn: , մեկնաբան

en: , author of afterword
hy-Armn: , եզրափակման հեղինակ

en: , prefacer
hy-Armn: , նախաբան գրող

en: , bibliographic antecedent
hy-Armn: , մատենագիտական նախածնող

en: , collaborator
hy-Armn: , համագործակցող

en: , commentator
hy-Armn: , մեկնաբան

en: , compiler
hy-Armn: , կոմպիլյատոր

en: , composer
hy-Armn: , կոմպոզիտոր

en: , conceptor
hy-Armn: , հայեցակարգ

en: , degree-grantor
hy-Armn: , կոչում շնորհող

en: , editor
hy-Armn: , խմբագիր

en: , film editor
hy-Armn: , ֆիլմի խմբագիր

en: , founder
hy-Armn: , հիմնադիր

en: , illustrator
hy-Armn: , նկարազարդող

en: , lyricist
hy-Armn: , արձակագիր

en: , organiser of meeting
hy-Armn: , հանդիպման կազմակերպիչ

en: , other
hy-Armn: , այլ

en: , photographer
hy-Armn: , լուսանկարիչ

en: , presenter
hy-Armn: , ներկայացնող

en: , publisher
hy-Armn: , հրատարակիչ

en: , publishing director
hy-Armn: , հրատարակման տնօրեն

en: , research team head
hy-Armn: , հետազոտման խմբի ղեկավար

en: , reviewer
hy-Armn: , գրախոսող

en: , redactor
hy-Armn: , ռեդակտոր

en: , sponsor
hy-Armn: , բարեգործ

en: , thesis advisor
hy-Armn: , թեզի ղեկավար

en: , translator
hy-Armn: , թարգմանիչ

en: Main Author
hy-Armn: Հիմնական հեղինակ

en: Corporate Author (Main)
hy-Armn: Համատեղ հեղինակ (հիմնական)

en: Coauthor
hy-Armn: Համահեղինակ

en: coauthor
hy-Armn: համահեղինակ

en: Secondary Author
hy-Armn: Երկրորդական հեղինակ

en: Corporate Author (Coauthor)
hy-Armn: Համատեղ հեղինակ (համահեղինակ)

en: Corporate Author (Secondary)
hy-Armn: Համատեղ հեղինակ (երկրորդային)

en: Language:
hy-Armn: Լեզու:

en: of intermediate text,
hy-Armn: միջանկյալ տեքստ,

en: of original work,
hy-Armn: իրական գործ,

en: of summary,
hy-Armn: համառոտագրություն,

en: of contents page,
hy-Armn: բովանդակության էջ,

en: of title page,
hy-Armn: վերնագրի էջ

en: of title proper,
hy-Armn: վերնագիր ուղիղ,

en: of libretto,
hy-Armn: լիբրետո

en: of accompanying material,
hy-Armn: ուղեկցող նյութ,

en: of subtitles,
hy-Armn: ենթավերնագրեր,

en: Country:
hy-Armn: Երկիր։

en: Tag 009:
hy-Armn: Ցուցիչ։ 009:

en: Series
hy-Armn: Մատենաշար

en: series
hy-Armn: մատենաշար

en: Dewey:
hy-Armn: Դյուի։

en: Classification:
hy-Armn: Դասակարգում:

en: Contents note:
hy-Armn: Բովանդակության նշում։

en: Abstract:
hy-Armn: Համառոտագրություն:

en: Provenance note:
hy-Armn: Ծագման վայրի նշում։

en: Bibliography:
hy-Armn: Մատենագիտություն։

en: Thesis:
hy-Armn: Թեզ։

en: SUDOC serial history:
hy-Armn: SUDOC պարբերականի պատմություն:

en: Subject - Personal Name
hy-Armn: Խորագիր - Անձնանուն

en: Subject - Corporate Author
hy-Armn: Խորագիր - Համատեղ հեղինակ

en: Subject - Family
hy-Armn: Խորագիր - Ընտանիք

en: Subject - Author/Title
hy-Armn: Խորագիր - Հեղինակ/Վերնագիր

en: Subject - Topical Name
hy-Armn: Խորագիր - Թեմատիկ անուն

en: Subject - Geographical Name
hy-Armn: Խորագիր - Աշխարհագրական անուն

en: Subject - Form
hy-Armn: Խորագիր - Ձև

en: Subject
hy-Armn: Առարկա

en: Subject Category
hy-Armn: Խորագրի դաս

en: Trademark
hy-Armn: Ապրանքանիշ

en: Online Resources:
hy-Armn: Առցանց պաշարներ:

en: Click here to access online
hy-Armn: Սեղմիր այստեղ առցանց մուտքի համար

en: title
hy-Armn: վերնագիր

en: Publication:
hy-Armn: Հրատարակություն։

en: Search for publisher
hy-Armn: Հրատարակչի որոնում

en: Production:
hy-Armn: Արտադրություն։

en: Distribution:
hy-Armn: Բաշխում։

en: Manufacture:
hy-Armn: Արտադրություն։

en: Copyright date:
hy-Armn: Արտոնագրման ամսաթիվ։

en: Protection date:
hy-Armn: Պաշտպանության ամսաթիվը.

en: Copyright date / protection date:
hy-Armn: Արտոնագրման ամսաթիվ / պաշտպանության ամսաթիվ:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon:
hy-Armn: Տպագրություն և/կամ հրապարակում Տեղեկություններ, որոնք տառադարձված են ինչպես որ գտնվել են վերջնամասում.

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information:
hy-Armn: Տպագրության և/կամ հրապարակման Տեղեկություններ, որոնք տառադարձված են այնպես, ինչպես առկա են տեղեկատվության հիմնական աղբյուրում։

en: Description:
hy-Armn: Նկարագրություն։

en: Linked with:
hy-Armn: Կապված է հետ։

en: Content warning:
hy-Armn: Բովանդակության զգուշացում:

en: Audience
hy-Armn: Լսարան

en: Physical presentation
hy-Armn: Ֆիզիկական ներկայացում

en: electronic ressource
hy-Armn: էլեկտրոնային պաշար

en: Literary genre
hy-Armn: Գրական ժանր

en: Biography
hy-Armn: Կենսագրություն

en: Illustration
hy-Armn: Ձևավորում

en: Content
hy-Armn: Բովանդակություն

en: Video types
hy-Armn: Տեսա ժապավեն

en: Serial type
hy-Armn: Պարբերականի տեսակ

en: Periodicity
hy-Armn: Պարբերականություն

en: Translation of
hy-Armn: Թարգմանություն

en: Set Level
hy-Armn: Բազմության մակարդակ

en: Piece-Analytic Level
hy-Armn: Վայր-Վերլուծական մակարդակ

en: Uniform Title
hy-Armn: Համընդհանուր վերնագիր

en: Uniform Conventional Heading
hy-Armn: Համընդհանուր համաձայնեցված առաջնորդող

en: Edition Statement
hy-Armn: Հրատարակչական տվյալներ

en: edition
hy-Armn: հրատարակություն

en: _blank
hy-Armn: _դատարկ

en: Click here to access online
hy-Armn: Սեղմիր այստեղ առցանց մուտքի համար

en: Audio file
hy-Armn: Ձայնային նիշք

en: Play this sample
hy-Armn: Կատարիր այս նմուշը

en: Availability:
hy-Armn: Հասանելիություն:

en: No items available
hy-Armn: Չկան մատչելի նյութեր

en: Items available for loan:
hy-Armn: Նյութերը մատչելի են տացքի համար:

en: Call number:
hy-Armn: Դասիչ։

en: Items available for reference:
hy-Armn: Նյութերը մատչելի են որպես տեղեկատու:

en: ItemSummary
hy-Armn: Նյութի համառոտագրություն

en: Checked out (
hy-Armn: Դուրս տրված (

en: Withdrawn (
hy-Armn: Դուրս հանված (

en: Lost (
hy-Armn: Կորած (

en: Damaged (
hy-Armn: Վնասված (

en: On order (
hy-Armn: Պատվերի մեջ (

en: In transit (
hy-Armn: Տեղափոխման մեջ (

en: On hold (
hy-Armn: Պահման մեջ (
