Koha 23.11.08.001 - en to id translation catalogue (348 entries)

en: No illustrations
id: Tidak ada ilustrasi

en: Music
id: Musik

en: Unknown or not specified
id: Tidak diketahui atau dinyatakan

en: Adult
id: Dewasa

en: Juvenile
id: Remaja

en: Large print
id: Cetak ukuran besar

en: Calendars
id: Kalender-kalender

en: Abstracts/summaries
id: Abstraksi/ikhtisar:

en: Bibliographies
id: Bibliografi

en: Catalogs
id: Katalog

en: Dictionaries
id: Kamus

en: Handbooks
id: Buku pegangan

en: Legal articles
id: Artikel legal

en: Indexes
id: Index

en: Patent document
id: Dokumen hak cipta

en: Legislation
id: Perundang-undangan

en: Theses
id: Tesis

en: Reviews
id: Ulasan

en: Programmed texts
id: Teks terprogram

en: Directories
id: Direktori

en: Statistics
id: Statistik

en: Technical reports
id: Laporan teknis

en: Legal cases and case notes
id: Catatan dan kasus legal

en: Law reports and digests
id: Kumpulan serial dan laporan hukum

en: Other
id: Lainnya

en: Essays
id: Esai

en: Mixed forms
id: Berbagai bentuk

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Biography
id: Biografi

en: Bibliographic data
id: #- data bibliografi

en: Font
id: Fonta

en: Sound
id: Suara

en: Country music
id: Musik kantri

en: Multiple forms
id: Berbagai bentuk

en: Close score
id: Tutup

en: Score
id: Nilai

en: Unknown or unspecified
id: Tidak diketahui atau dinyatakan

en: Fiction
id: Fiksi

en: Reporting
id: Laporan

en: Annual
id: Tahunan

en: Bimonthly
id: Dua bulanan

en: Semiweekly
id: Dua kali seminggu

en: Daily
id: Harian

en: Biweekly
id: Dua mingguan

en: Semiannual
id: Setengah tahun

en: Triennial
id: TIga tahunan

en: Three times a week
id: Tiga kali per minggu

en: Three times a month
id: Tiga kali per bulan

en: Monthly
id: Bulanan

en: Quarterly
id: Triwulan

en: Semimonthly
id: Setengah bulanan

en: Three times a year
id: Tiga kali per tahun

en: Weekly
id: Mingguan

en: Regularity
id: Ketetapan

en: Newspaper
id: Koran

en: Periodical
id: Periodik

en: Not specified
id: Tak dinyatakan

en: Kit
id: Kotak

en: Picture
id: Gambar

en: Mixed Materials
id: Material Campuran

en: Map
id: Peta

en: Multicolored
id: Beraneka warna

en: Type of reproduction
id: Jenis reproduksi

en: Production/reproduction details
id: Detail produksi/reproduksi

en: Mixed polarity
id: Polarity jampuran

en: Mixed
id: Campuran

en: Multiple
id: Beberapa

en: File formats
id: Format2 file

en: Multiple file formats
id: Berbagai format file

en: Multiple braille types
id: Berbagai jenis tulis braille

en: Braille music format 1
id: #-Format musik braille 1

en: Single line
id: Satu baris

en: Open score
id: Score terbuka

en: Braille music format 2
id: #- Format musik braille 2

en: Aperture card
id: Kartu berlubang

en: Mixed emulsion
id: Bahan filem campuran

en: Collage
id: Kolase

en: Print
id: Cetak

en: Photograph, type unspecified
id: Foto, bentuk tidak dinyatakan

en: Production elements
id: Bahan produksi

en: Production rolls
id: Roll Produksi

en: Mixed uses
id: Berbagai pemakaian

en: Regular print
id: Cetakan biasa

en: Beta (1/2 in., videocassette)
id: kaset video

en: Multiple physical forms
id: Berbagai bentuk fisik

en: Illustrations - code 1
id: Ilustrasi - kode 1

en: Illustrations - code 2
id: Ilustrasi - kode 2

en: Illustrations - code 3
id: Ilustrasi - kode 3

en: Illustrations - code 4
id: Ilustrasi - kode 4

en: Language
id: Bahasa

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
id: Tingkat Bibliografi

en: _ - No specific type
id: _ - Tidak ada jenis khusus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
id: Memuat...

note: INPUT type=submit
en: Save
id: Simpan

en: Cancel
id: Batal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
id: #- Tidak ada upaya untuk memrogram

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
id: #- Tidak ada dukungan sekunder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
id: #- Tidak ada suara (sunyi)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
id: #- Tidak ada jenis musik braille yang ditentukan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
id: #- Tidak ada kelas tulisan braille yang ditentukan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
id: #- Tidak didefinisikan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
id: 00 Jenis bahan

note: SCRIPT
en: Date
id: Tanggal

en: 00-05- Date entered on file
id: 00-05- Tanggal dimasukkan ke arsip

en: #- Not subdivided geographically
id: #- Tidak dibagi secara geografis

en: #- No information provided
id: #- Tidak ada informasi yang tersedia

en: #- Not a government agency
id: #- Bukan sebuah agen pemerintah

en: #- Not modified
id: #- Tidak dimodifikasi

en: #- National bibliographic agency
id: #- Agen bibliografi Nasional

en: 06- Kind of record
id: 06- Jenis rekor

en: b- Table record
id: b- Rekor tabel

en: 07- Type of number
id: 07 Jenis angka

en: a- Single number
id: a- Satu angka

en: 08- Classification validity
id: validitas klasifikasi

en: 000 - Leader
id: 000 - Bagan Awal

en: 0-4 Record size
id: 0-4 Besarnya Rekor

en: (auto-filled)
id: (diisi secara automatis)

en: Any word
id: Setiap kata

en: Item type
id: Jenis barang

en: All item types
id: Semua jenis barang

en: &lt;&lt; Previous
id: &lt;&lt; Sebelumnya

en: &lt;&lt; Previous
id: &lt;&lt; Sebelumnya

en: notated music
id: music yang dinotasikan

en: other
id: yang lain

en: map
id: peta

en: database
id: basis data

en: web site
id: situs web

en: bibliography
id: bibliografi

en: dictionary
id: kamus

en: directory
id: direktori

en: statistics
id: statistik

en: technical report
id: laporan teknik

en: font
id: fonta

en: game
id: permainan

en: patent
id: hak cipta

en: biography
id: bibliografi

en: fiction
id: fiksi

en: poetry
id: puisi

en: sound
id: suara

en: kit
id: peralatan

en: picture
id: gambar

en: technical drawing
id: gambar teknik

en: motion picture
id: gambar hidup

en: chart
id: troli

en: flash card
id: kartu flash

en: print
id: cetak

en: ,complete-subfield
id: ,subbagian yang sudah lengkap

en: Set
id: Setel

en: Series
id: Serial

en: Article
id: Artikel

en: results_summary series
id: serial results_summary

en: Series:
id: Serial:

en: Analytics:
id: Analitik:

en: Show analytics
id: Tampilkan analisis

en: Volumes:
id: Volume:

en: Show volumes
id: Tampilkan jilid

en: Set:
id: Setel:

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=Provider:"
id: /cgi-bin/koha/katalog/mencari.pl?q=se,phr:"

en: Edition:
id: Edisi:

en: Description:
id: Penjelasan:

en: Audience:
id: Pelanggan:

en: Report number:
id: Nomor Laporan:

en: Other title:
id: Judul lainnya:

en: Title translated:
id: Judul yang diterjemahkan:

en: Uniform titles:
id: Judul yang seragam:

en: Subject(s):
id: Subyek:

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=control-number:
id: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=Control-number:

en: Online resources:
id: Layanan daring:

en: Click here to access online
id: Klik di sini untuk mengakses daring

en: Contents:
id: Konten:

en: Incomplete contents:
id: Konten tidak lengkap:

en: Partial contents:
id: Konten yang tidak lengkap:

en: Awards:
id: Penghargaan:

en: Production credits:
id: Kredit Produksi:

en: Action note:
id: Catatan untuk ditindak:

en: Dissertation note:
id: Catatan disertasi

en: Subject:
id: Subyek:

en: Review:
id: Ulasan:

en: Scope and content:
id: Cakupan dan konten:

en: Abstract:
id: Abstraksi:

en: Content advice:
id: Saran konten:

en: Summary:
id: Ringkasan:

en: Continues:
id: Lanjut:

en: Continues in part:
id: Lanjut di bagian:

en: Supersedes:
id: Menggantikan:

en: Supersedes in part:
id: Menggantikan pada bagian:

en: Formed by the union: ... and: ...
id: Dibentuk oleh sebuah serikat: ... dan: ...

en: Absorbed:
id: Diserap:

en: Absorbed in part:
id: Diserap sebagian:

en: Separated from:
id: Terpisah dari:

en: Continued by:
id: Dilanjutkan oleh:

en: Continued in part by:
id: Dilanjutkan sebagian oleh:

en: Superseded by:
id: Digantikan oleh:

en: Superseded in part by:
id: Digantikan sebagian oleh:

en: Absorbed by:
id: Diserap oleh:

en: Absorbed in part by:
id: Diserap sebagian oleh:

en: Split into .. and ...:
id: Dibagi menjadi .. dan ...:

en: Merged with ... to form ...
id: Bergabung dengan ... untuk membentuk ...

en: Changed back to:
id: Mengubah kembali ke:

en: reformatted digital
id: diformat ulang secara digital

en: digitized microfilm
id: mikrofilm digital

en: digitized other analog
id: Mendigitalkan analog yang lain

en: braille
id: brailye

en: print
id: cetak

en: electronic
id: elektronik

en: microfiche
id: mikroform

en: microfilm
id: mikrofillm

en: chip cartridge
id: bilah kartrid

en: magnetic disc
id: penyimpanan magnetik

en: magneto-optical disc
id: cakram optik-magneto

en: available online
id: tersedia daring

en: tape cartridge
id: kartrid kaset

en: tape cassette
id: kartrid kaset

en: tape reel
id: rol kaset

en: kit
id: peralatan

en: map
id: peta

en: profile
id: profil

en: remote-sensing image
id: pemindaian-jarak jauh gambar

en: section
id: bagian

en: view
id: tinjau

en: aperture card
id: Kartu berlubang

en: microfiche cassette
id: kaset mikroform

en: microfilm cartridge
id: kartrid mikrofillm

en: microfilm cassette
id: kaset mikrofillm

en: microfilm reel
id: rol mikrofillm

en: film cartridge
id: kartrid film

en: film cassette
id: kaset film

en: film reel
id: rol film

en: collage
id: kolase

en: photomechanical print
id: cetakan foto mekanis

en: photonegative
id: foto negatif

en: photoprint
id: cetakan foto

en: technical drawing
id: gambar teknik

en: filmstrip cartridge
id: kartrid strip film

en: filmstrip roll
id: rol strip film

en: other filmstrip type
id: jenis film strip yang lain

en: transparency
id: transparansi

en: cylinder
id: silinder

en: roll
id: gulungan

en: sound cartridge
id: kartrid suara

en: sound cassette
id: kaset suara

en: sound-tape reel
id: rol kaset-suara

en: sound-track film
id: pita-suara film

en: wire recording
id: rekaman dengan kabel

en: combination
id: kombinasi

en: moon
id: bulan

en: tactile, with no writing system
id: taktil, tanpa sistem penulisan

en: regular print
id: cetakan biasa

en: text in looseleaf binder
id: teks pada pengikat looseleaf

en: videocartridge
id: kartridvideo

en: videocassette
id: kasetvideo

en: videoreel
id: rolvideo

en: by
id: oleh

note: IMG
en: book
id: buku

note: IMG
en: article
id: Artikel

note: IMG
en: mixed materials
id: material campuran

note: IMG
en: computer file
id: berkas komputer

note: IMG
en: score
id: skor

note: IMG
en: music
id: musik

en: ; Format:
id: ; Bentuk:

en: ; Type of continuing resource:
id: ; Jenis sumber perpanjangan:

en: loose-leaf
id: halaman-lepas

en: series
id: serial

en: newspaper
id: koran

en: periodical
id: berkala

en: ; Nature of contents:
id: ; Sifat isi:

en: abstract or summary
id: abstraksi rangkuman

en: bibliography
id: bibliografi

en: catalog
id: katalog

en: dictionary
id: kamus

en: encyclopedia
id: ensiklopedia

en: handbook
id: buku panduan

en: legal article
id: arikel hukum

en: discography
id: diskografi

en: legislation
id: perundang-undangan

en: theses
id: tesis

en: survey of literature
id: survei literatur

en: review
id: tinjauan

en: programmed text
id: tulisan terprogram

en: directory
id: direktori

en: statistics
id: statistik

en: legal case and case notes
id: hukum dan catatan kasus

en: law report or digest
id: Kumpulan serial dan laporan hukum

en: treaty
id: perjanjian

en: conference publication
id: publikasi konperensi

en: ; Type of computer file:
id: ; Jenis berkas komputer:

en: numeric data
id: data numerik

en: patent
id: hak cipta

en: festschrift
id: kumpulan artikel

en: ; Literary form:
id: ; Bentuk literer:

en: Mixed forms
id: Berbagai bentuk

en: biography
id: bibliografi

en: essay
id: esai

en: fiction
id: fiksi

en: folktale
id: cerita rakyat

en: history
id: sejarah

en: humor, satire
id: jenaka, sindiran

en: memoir
id: laporan ilmiah

en: poetry
id: puisi

en: rehearsal
id: latihan

en: reporting
id: pelaporan

en: sound
id: suara

en: speech
id: pidato

en: ; Type of visual material:
id: ; Jenis materi visual:

en: art original
id: Orisinal seni

en: art reproduction
id: Reproduksi seni

en: filmstrip
id: strip film

en: picture
id: gambar

en: graphic
id: grafis

en: motion picture
id: gambar hidup

en: chart
id: troli

en: flash card
id: kartu flash

en: microscope slide
id: mikroskop geser

en: videorecording
id: rekamanvideo

en: toy
id: mainan

en: ; Audience:
id: ; Anggota:

en: Preschool;
id: Prasekolah;

en: Primary;
id: Utama;

en: Pre-adolescent;
id: Pra-remaja;

en: Adolescent;
id: Remaja;

en: Adult;
id: Dewasa;

en: General;
id: Umum;

en: Juvenile;
id: Remaja;

en: Specialized;
id: Khusus;

en: display:block;
id: tampilan:blok;

en: Publisher:
id: Penerbit:

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=Provider:
id: /cgi-bin/koha/katalog/pencarian.pl?q=rcn:

en: Language:
id: Bahasa:

en: In:
id: Di dalam:

en: Book
id: Buku

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=Provider:
id: /cgi-bin/koha/opac-mencari.pl?q=rcn:

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=control-number:
id: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=Control-number:

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
id: kartrid cakram optik komputer

note: IMG
en: optical disc
id: cakram optik

note: IMG
en: remote
id: jarak jauh

note: IMG
en: celestial globe
id: langit dunia

note: IMG
en: earth moon globe
id: globe bumi bulan

note: IMG
en: planetary or lunar globe
id: planet atau bulan dunia

note: IMG
en: terrestrial globe
id: bola bumi terestrial

note: IMG
en: drawing
id: menggambar

note: IMG
en: painting
id: lukisan

note: IMG
en: sound disc
id: cakram suara

note: IMG
en: large print
id: cetakan besar

note: IMG
en: videodisc
id: cakramvideo

en: Availability:
id: Ketersediaan:

en: Items available for loan:
id: Salinan yang dapat dipinjamkan:

en: Items available for reference:
id: Salinan tersedia untuk referensi:

en: Call number:
id: Nomor panggil:
