Koha 23.11.08.001 - en to it-IT translation catalogue (1363 entries)

en: fixed length control field
it-IT: campo di controllo lung. fissa

en: control field
it-IT: campo di controllo

en: Field link and sequence number
it-IT: Numero di collegamento e di sequenza di campi

en: LC control number
it-IT: Numero di controllo della LC

en: Canceled/invalid LC control number
it-IT: Numero di controllo della LC cancellato o errato

en: Linkage
it-IT: Collegamento

en: Control number of related bibliographic record
it-IT: Nunero di controllo del record bibliografico collegato

en: Source
it-IT: Fonte

en: Record control number
it-IT: Numero di controllo della registrazione

en: Canceled or invalid record control number
it-IT: Numero di controllo della registrazione cancellato o errato

en: International Standard Book Number
it-IT: ISBN (International Standard Book Number)

en: Terms of availability
it-IT: Termini di disponibilità

en: Qualifying information
it-IT: Qualificazione

en: Canceled/invalid ISBN
it-IT: ISBN cancellato o errato

en: Canceled ISSN-L
it-IT: ISSN-L cancellato

en: Incorrect ISSN
it-IT: ISSN errato

en: Canceled ISSN
it-IT: ISSN cancellato

en: Authority record control number or standard number
it-IT: Numero del record di authority o numero standard

en: Real World Object URI
it-IT: URI oggetto

en: Standard number or code
it-IT: Numero standard o codice

en: Additional codes following the standard number or code
it-IT: Codici addizionali che seguono il numero standard o codice

en: Canceled/invalid standard number or code
it-IT: Numero standard o codice, cancellato o errato

en: System code
it-IT: Codice di sistema

en: Number of work
it-IT: Numero di composizione

en: Number of movement
it-IT: Numero di movimento

en: Number of excerpt
it-IT: Numero progressivo nel movimento

en: Caption or heading
it-IT: Titolo o intitolazione

en: Role
it-IT: Personaggio

en: Clef
it-IT: Chiave

en: Voice/instrument
it-IT: Voce/strumento

en: Key signature
it-IT: Alterazioni

en: Time signature
it-IT: Misura

en: Musical notation
it-IT: Contesto musicale

en: General note
it-IT: Nota generale

en: Key or mode
it-IT: Tonalità o modo

en: Coded validity note
it-IT: Nota codificata di validità

en: Text incipit
it-IT: Incipit testuale

en: Link text
it-IT: Testo di collegamento

en: Public note
it-IT: Nota pubblica

en: Materials specified
it-IT: Dati materiali

en: Coordinates - westernmost longitude
it-IT: Coordinate--longitudine limite Ovest

en: Coordinates - easternmost longitude
it-IT: Coordinate--longitudine limite Est

en: Coordinates - northernmost latitude
it-IT: Coordinate--latitudine limite Nord

en: Coordinates - southernmost latitude
it-IT: Coordinate--latitudine limite Sud

en: Declination - northern limit
it-IT: Declinazione--limite Nord

en: Declination - southern limit
it-IT: Declinazione--limite Sud

en: Right ascension - eastern limit
it-IT: Ascensione retta--limite Est

en: Right ascension - western limit
it-IT: Ascensione retta--limite Ovest

en: Equinox
it-IT: Equinozio

en: Distance from earth
it-IT: Coordinate--latitudine limite Sud

en: G-ring latitude
it-IT: Latitudine del perimetro

en: G-ring longitude
it-IT: Longitudine del perimetro

en: Beginning date
it-IT: Data d'inizio

en: Ending date
it-IT: Data di fine

en: Name of extraterrestrial body
it-IT: Nome dell'oggetto extraterrestre

en: Canceled/invalid system control number
it-IT: Numero di controllo del sistema cancellato o errato

en: Original cataloging agency
it-IT: Agenzia catalografica originale

en: Language of cataloging
it-IT: Lingua della catalogazione

en: Transcribing agency
it-IT: Agenzia che fa la trascrizione

en: Modifying agency
it-IT: Agenzia che fa la modifica

en: Description conventions
it-IT: Regole di descrizione

en: Subject heading/thesaurus conventions
it-IT: Convenzioni per le intestazioni di soggetto o tesauro

en: Authentication code
it-IT: Codice d'autenticazione

en: Source of local code
it-IT: Fonte del codice di sottoente locale

en: Geographic area code
it-IT: Codice dell'area geografica

en: Local GAC code
it-IT: Codice locale GAC (codice dell'area geografica)

en: ISO code
it-IT: codice ISO

en: Time period code
it-IT: Codice di periodo di tempo

en: Formatted 9999 B.C. through C.E. time period
it-IT: Periodo di tempo formattato dal 9999 a.C. fino al 9999 d.C.

en: Formatted pre-9999 B.C. time period
it-IT: Periodo di tempo formattato anteriore al 9999 a.C.

en: Source of date scheme
it-IT: Fonte della data

en: Birth date
it-IT: Data di nascita

en: Death date
it-IT: Data di morte

en: Beginning or single date created
it-IT: Data iniziale di creazione o data semplice

en: Ending date created
it-IT: Data finale di creazione

en: Single or starting date for aggregated content
it-IT: Data singola o data iniziale per il contenuto aggregato

en: Ending date for aggregated content
it-IT: Data finale per il contenuto aggregato

en: Establishment date
it-IT: Data di costituzione

en: Termination date
it-IT: Data di cessazione

en: Start period
it-IT: Inizio del periodo

en: End period
it-IT: Fine del periodo

en: Source of information
it-IT: Fonte dell'informazione

en: Institution to which field applies
it-IT: Istituzione a cui si applica il campo

en: Classification number
it-IT: Numero di classificazione

en: Item number
it-IT: Numero di copia

en: Volumes/dates to which call number applies
it-IT: Volumi/date a cui si applica il numero di chiamata

en: Code source
it-IT: Fonte del codice

en: Geographic classification area code
it-IT: Codice di classificazione dell'area geografica

en: Geographic classification subarea code
it-IT: Codice di classificazione della sottoarea geografica

en: Populated place name
it-IT: Nome di luogo abitato

en: Classification number element-single number or beginning number of span
it-IT: Elemento del numero di classificazione-numero unico o numero di inizio dell’espansione

en: Classification number element-ending number of span
it-IT: Elemento del numero di classificazione-numero finale dell'espansione

en: Explanatory term
it-IT: Termine esplicativo

en: Number source
it-IT: Fonte del numero

en: Library to which class number applies
it-IT: Biblioteca a cui la classificazione si applica

en: LC classification number--Single number or beginning number of a range
it-IT: Numero di classificazione LC -- Numero unico o numero d'inizio del range

en: Classification number element-single number or beginning of span
it-IT: Elemento del numero di classificazione-numero unico o numero di inizio dell’espansione

en: Primary G0 character set
it-IT: Set di caratteri primario G0

en: Primary G1 character set
it-IT: Set di caratteri primario G1

en: Alternate G0 or G1 character set
it-IT: Set di caratteri alternativo G0 o G1

en: Subject category code
it-IT: Codice di categoria di soggetto

en: Subject category code subdivision
it-IT: Suddivisione del codice di categoria di soggetto

en: Subdivision usage
it-IT: Impiego della suddivisione

en: Type of entity term
it-IT: Tipo di entità - termine

en: Type of entity code
it-IT: Tipo di entità - codice

en: Edition identifier
it-IT: Numero dell'edizione

en: Universal Decimal Classification number
it-IT: Numero di Classificazione decimale universale

en: Common auxiliary subdivision
it-IT: Suddivisione ausiliare comune

en: Edition number
it-IT: Numero dell'edizione

en: Table sequence number for internal subarrangement or add table
it-IT: Numero sequenza tavola per aggiunta o ordinamento interno

en: Table identification-table number
it-IT: Identificazione tavola

en: Classification scheme code
it-IT: Codice dello schema di classificazione

en: Edition title
it-IT: Titolo edizione

en: Source edition identifier
it-IT: Fonte codice di edizione

en: Language code
it-IT: Codice lingua

en: Authorization
it-IT: Autorizzazione

en: Variations
it-IT: Variazioni

en: Call number
it-IT: Collocazione

en: Canceled/invalid call number
it-IT: Numero di chiamata cancellato/errato

en: Classification number element-Single number of beginning number of span
it-IT: Elemento del numero di classificazione-numero unico o numero di inizio dell’espansione

en: Explanatory information
it-IT: Informazione esplicativa

en: Document shelving number (CODOC)
it-IT: Numero di collocazione del documento (CODOC) [OBSOLETO]

en: Classification number element--single number or beginning number of span
it-IT: Elemento del numero di classificazione-numero unico o numero di inizio dell’espansione

en: Classification number element--ending number of span
it-IT: Elemento del numero di classificazione-numero finale dell'espansione

en: Table identification--table number
it-IT: Identificazione tavola -- numero tavola

en: Personal name
it-IT: Nome di persona

en: Numeration
it-IT: Numerazione

en: Titles and other words associated with a name
it-IT: Titoli e altre parole associate al nome

en: Dates associated with a name
it-IT: Date associate al nome

en: Relator term
it-IT: Termine di ruolo

en: Date of a work
it-IT: Data dell'opera

en: Miscellaneous information
it-IT: Informazione miscellanea

en: Attribution qualifier
it-IT: Qualificazione d'attribuzione

en: Form subheading
it-IT: Sottointestazione formale

en: Language of a work
it-IT: Lingua dell'opera

en: Medium of performance for music
it-IT: Mezzo di esecuzione per la musica

en: Number of part/section of a work
it-IT: Numero di parte/sezione dell'opera

en: Arranged statement for music
it-IT: Formulazione d'arrangiamento per la musica

en: Name of part/section of a work
it-IT: Nome di parte/sezione dell'opera

en: Fuller form of name
it-IT: Forma completa del nome

en: Key for music
it-IT: Tonalità (musica)

en: Version
it-IT: Versione

en: Title of a work
it-IT: Titolo dell'opera

en: Form subdivision
it-IT: Suddivisione geografica

en: General subdivision
it-IT: Suddivisione generale

en: Chronological subdivision
it-IT: Suddivisione cronologica

en: Geographic subdivision
it-IT: Suddivisione geografica

en: Corporate name or jurisdiction name as entry element
it-IT: Nome dell'ente o nome della giurisdizione come accesso

en: Subordinate unit
it-IT: Unità subordinata

en: Location of meeting
it-IT: Luogo del convegno

en: Date of meeting or treaty signing
it-IT: Data del convegno o di firma del trattato

en: Number of part/section/meeting
it-IT: Numero di parte/sezione/convegno

en: Meeting name or jurisdiction name as entry element
it-IT: Nome del convegno o nome della giurisdizione come accesso

en: Name of meeting following jurisdiction name entry element
it-IT: Nome del convegno dopo accesso di nome della giurisdizione

en: Uniform title
it-IT: Titolo uniforme

en: Date of treaty signing
it-IT: Data di firma del trattato

en: Date of treaty
it-IT: Data del trattato [OBSOLETO]

en: General material designation
it-IT: Designazione generale del materiale [OBSOLETO]

en: Language
it-IT: Lingua

en: Number of part or section/serial, thematic, or opus number
it-IT: Numero di parte o sezione/ordine, tematica, o numero dell’opus [OBSOLETO]

en: Arranged or arr. for music
it-IT: Arrangiato o arr. per la musica

en: Part or section
it-IT: Parte o sezione

en: General subject subdivision
it-IT: Suddivisione generale di soggetto

en: Period subject subdivision
it-IT: Suddivisione di tempo di soggetto [OBSOLETO]

en: Place subject subdivision
it-IT: Suddivisione di luogo di soggetto

en: Collective title
it-IT: Titolo collettivo

en: Named event
it-IT: Nome di evento

en: Location of named event
it-IT: Luogo dell'evento

en: Date of named event
it-IT: Data dell'evento

en: Chronological term
it-IT: Termine cronologico

en: Topical term or geographic name entry element
it-IT: Termine topico o nome geografico come accesso

en: Topical term following geographic name entry element
it-IT: Termine topico che segue il nome geografico come accesso

en: Geographic name
it-IT: Nome geografico

en: Classification number--Ending number of span
it-IT: Numero di classificazione – fine intervallo

en: Caption
it-IT: Didascalia

en: Table identification
it-IT: Identificazione tavola

en: Genre/form term
it-IT: Termine di genere/forma

en: Medium of performance term
it-IT: Termine del mezzo di esecuzione

en: Explanatory text
it-IT: Spiegazione

en: Heading referred to
it-IT: Intestazione riferita a

en: Content type term
it-IT: Termine del tipo di contenuto

en: Content type code
it-IT: Codice del tipo di contenuto

en: Source of term
it-IT: Fonte

en: Format of notated music term
it-IT: Presentazione musicale - termine

en: Format of notated music code
it-IT: Codice formato musica a stampa

en: Type of corporate body
it-IT: Tipo dell'ente

en: Type of jurisdiction
it-IT: Tipo di giurisdizione

en: Other designation
it-IT: Altra designazione

en: Title of person
it-IT: Titolo della persona

en: Relationship
it-IT: Relazione

en: Place of birth
it-IT: Luogo di nascita

en: Place of death
it-IT: Luogo di morte

en: Associated country
it-IT: Paese associato

en: Place of residence/headquarters
it-IT: Luogo di residenza/sede

en: Other associated place
it-IT: Altro luogo associato

en: Place of origin of work or expression
it-IT: Luogo di origine di un’opera o espressione

en: Relationship information
it-IT: Informazioni sulla relazione

en: Address
it-IT: Indirizzo

en: City
it-IT: Città

en: Intermediate jurisdiction
it-IT: Ente territoriale intermedio

en: Country
it-IT: Paese

en: Postal code
it-IT: Codice postale

en: Electronic mail address
it-IT: Indirizzo e-mail

en: Field of activity
it-IT: Campo di attività

en: Associated group
it-IT: Affiliazione

en: Occupation
it-IT: Occupazione

en: Gender
it-IT: Genere

en: Type of family
it-IT: Tipo di famiglia

en: Name of prominent member
it-IT: Nome del membro prominente

en: Hereditary title
it-IT: Titolo ereditario

en: Source of code
it-IT: Fonte del codice

en: Language term
it-IT: Lingua per esteso

en: Fuller form of personal name
it-IT: Nome di persona - forma espansa

en: Form of work
it-IT: Forma dell'emissione

en: Other distinguishing characteristic
it-IT: Altre caratteristiche distintive

en: Medium of performance
it-IT: Modalità dell'esecuzione

en: Soloist
it-IT: Solista

en: Doubling instrument
it-IT: Secondo strumento

en: Number of ensembles of the same type
it-IT: Numero di complessi dello stesso tipo

en: Number of performers of the same medium
it-IT: Numero di esecutori con stesso strumento

en: Alternative medium of performance
it-IT: Strumento alternativo

en: Total number of individuals performing alongside ensembles
it-IT: Numero totale di persone che eseguono insieme ai complessi

en: Total number of performers
it-IT: Numero totale di esecutori

en: Total number of ensembles
it-IT: Numero totale di complessi

en: Note
it-IT: Nota

en: Serial number
it-IT: Numero seriale

en: Opus number
it-IT: Numero nell'opus

en: Thematic index number
it-IT: Numero indice tematico

en: Thematic index code
it-IT: Codice indice tematico

en: Publisher associated with opus number
it-IT: Editore associato a numero nell'opus

en: Key
it-IT: Chiave

en: Audience term
it-IT: Pubblico

en: Audience code
it-IT: Pubblico (codice)

en: Demographic group term
it-IT: Gruppo demografico

en: Demographic group code
it-IT: Gruppo demografico (codice)

en: Creator/contributor term
it-IT: Creatore /contributore

en: Creator/contributor code
it-IT: Creatore/contributore (codice)

en: Time period of creation term
it-IT: Termine per il periodo della creazione del contenuto

en: Control subfield
it-IT: Sottocampo di controllo

en: Dates of publication and/or sequential designation
it-IT: Date della pubblicazione e/o designazione sequenziale

en: Numbering peculiarities note
it-IT: Nota su particolarità della numerazione

en: Institution/copy to which field applies
it-IT: Istituzione/copia a cui si applica il campo

en: Series numbering example
it-IT: Esempio di numerazione della serie

en: Volumes/dates to which series numbering example applies
it-IT: Volumi/date a cui si applica l'esempio di numerazione della serie

en: Place
it-IT: Luogo

en: Publisher/issuing body
it-IT: Editore/ente responsabile

en: Volumes/dates to which place and publisher/issuing body apply
it-IT: Volumi/date a cui si applica l'esempio di numerazione della serie

en: Series analysis practice
it-IT: Procedura di analisi della serie

en: Exceptions to analysis practice
it-IT: Eccezioni alla procedura di analisi

en: Volumes/dates to which analysis practice applies
it-IT: Volumi/date a cui si applica la procedura di analisi

en: Series tracing practice
it-IT: Procedura di tracciato della serie

en: Volumes/dates to which tracing practice applies
it-IT: Volumi/date a cui si applica la procedura di tracciato

en: Series classification practice
it-IT: Procedura di classificazione della serie

en: Volumes/dates to which classification practice applies
it-IT: Volumi/date a cui si applica la procedura di classificazione

en: Title referred to
it-IT: Titolo a cui si rinvia

en: History reference
it-IT: Rinvio storico

en: General explanatory reference
it-IT: Rinvio esplicativo generale

en: Nonpublic general note
it-IT: Nota generale non pubblica

en: Source citation
it-IT: Citazione della fonte

en: Information found
it-IT: Informazione trovata

en: Bibliographic record control number
it-IT: Numero di controllo bibliografico

en: Citation
it-IT: Citazione

en: Title
it-IT: Titolo

en: Remainder of title
it-IT: Complemento del titolo

en: Date
it-IT: Data

en: Rule number(s) and additional information
it-IT: Regola della numerazione e ulteriori informazioni

en: Definition
it-IT: Definizione

en: Source of definition
it-IT: Fonte della definizione

en: Biographical or historical data
it-IT: Nota biografica o storica

en: Expansion
it-IT: Ampliamento

en: Heading or subdivision term
it-IT: Intestazione o termine di suddivisione

en: Classification number--Ending number of span [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Numero di classificazione--Numero finale di un intervallo [Formato per classificazione]

en: Subject heading or subdivision term
it-IT: Intestazione di soggetto o termine di suddivisione

en: Replacement authority record control number
it-IT: Numero di controllo della registrazione di autorità di sostituzione

en: Replacement heading
it-IT: Intestazione di sostituzione

en: Corresponding classification field
it-IT: Campo classificazione corrispondente

en: Application history note
it-IT: Nota sulla storia dell’applicazione

en: Source of heading or term
it-IT: Fonte dell'intestazione o del termine

en: Materials specified [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Materiale specificato [Formato per classificazione]

en: Location of event
it-IT: Luogo dell'evento

en: Active date
it-IT: Data d'attività

en: Material specified
it-IT: Materiale specificato

en: Focus term
it-IT: Termine principale

en: Non-focus term
it-IT: Termine non principale

en: Facet/hierarchy designation
it-IT: Designazione di faccetta/gerarchia

en: Genre/form term as entry element
it-IT: Termine di genere/forma come accesso

en: Number where instructions are found--Single number or beginnning number of span
it-IT: Numero dove ci sono le istruzioni -- Numero singolo o inizio di un intervallo

en: Base number
it-IT: Numero di base

en: Divided like number
it-IT: Diviso come un numero

en: Facet designator
it-IT: Designatore faccetta

en: Negative example class number
it-IT: Esempio di numero di classificazione negativo

en: Root number
it-IT: Numero radice

en: Other classification number
it-IT: Numero di altro sistema di classificazione

en: Medium of performance term as entry element
it-IT: Termine del mezzo di esecuzione come accesso

en: Table number
it-IT: Tavola dei numeri

en: Manual note
it-IT: Nota al manuale

en: Number where instructions are found
it-IT: Numero dove sono le istruzioni

en: See reference
it-IT: Vedi riinvio

en: Rule number
it-IT: Numero regola

en: Digits added from classification number in schedule or external table
it-IT: Numeri aggiunti per costruire la stringa

en: Digits added from internal subarrangement or add table
it-IT: Numeri aggiunti da partizione interna o tavola aggiunta

en: Number being analyzed
it-IT: Numero da analizzare

en: Number in internal subarrangement or add table where instructions are found
it-IT: Numeri aggiunti da partizione interna o tavola aggiunta dove trovate le istruzioni

en: Topic used as example of citation and preference order instruction
it-IT: Argomento usato come esempio per citazione e ordine di preferenza

en: Exception to table of preference
it-IT: Eccezione alla tavola di preferenza

en: Table identification--Table number
it-IT: Tavola identificativa -- tavola dei numeri

en: Access method
it-IT: Metodo di accesso

en: Access status
it-IT: Stato d'accesso

en: Host name
it-IT: Nome dell'host

en: Access number
it-IT: Numero di accesso

en: Compression information
it-IT: Informazione sulla compressione

en: Path
it-IT: Percorso della risorsa

en: Electronic name
it-IT: Nome elettronico

en: Processor of request
it-IT: Processore della richiesta (Username)

en: Instruction
it-IT: Istruzione

en: Bits per second
it-IT: Bits per secondo

en: Contact for access assistance
it-IT: Contatto per assistenza all'accesso

en: Name of location of host
it-IT: Nome della localizzazione dell'host

en: Operating system
it-IT: Sistema operativo

en: Port
it-IT: Porta

en: Electronic format type
it-IT: Tipo di formato elettronico

en: Settings
it-IT: Parametri

en: File size
it-IT: Dimensione file

en: Terminal emulation
it-IT: Emulazione del terminale

en: Hours access method available
it-IT: Orario di accesso

en: Nonpublic note
it-IT: Nota privata

en: Generation process
it-IT: Processo di generazione

en: Confidence value
it-IT: Attendibilità dei metadati (valore)

en: Generation date
it-IT: Data di generazione

en: Generation agency
it-IT: Agenzia di generazione

en: Validity end date
it-IT: Fine data validità

en: Conversion process
it-IT: Processo di conversione

en: Conversion date
it-IT: Data di conversione

en: Identifier of source metadata
it-IT: Identificatore dei metadati di partenza

en: Conversion agency
it-IT: Agenzia che ha effettuato la conversione

en: Matching information
it-IT: Informazioni sulla fusione records

en: Status of matching and its checking
it-IT: Status della fusione e dei suoi controlli

en: Koha auth type
it-IT: Tipo di authority

en: CONTROL NUMBER
it-IT: Numero di controllo

en: CONTROL NUMBER IDENTIFIER
it-IT: Identificatore del numero di controllo

en: DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION
it-IT: Data e orario dell'ultima transazione

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS
it-IT: Elementi a lunghezza fissa

en: LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER
it-IT: Numero di controllo della Library of Congress

en: LINK TO BIBLIOGRAPHIC RECORD FOR SERIAL OR MULTIPART ITEM
it-IT: Collegamento alla registrazione bibliografica di seriale o di item in più parti

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHIC AGENCY CONTROL NUMBER
it-IT: Numero di controllo dell'agenzia bibliografica nazionale

en: INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER
it-IT: ISBN (International Standard Book Number)

en: INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER
it-IT: ISSN (International Standard Serial Number)

en: OTHER STANDARD IDENTIFIER
it-IT: Altri identificatori standard

en: MUSICAL INCIPITS INFORMATION
it-IT: Informazione sugli incipit musicali

en: CODED CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
it-IT: Dati matematici codificati per il materiale cartografico

en: SYSTEM CONTROL NUMBER
it-IT: Numero di controllo del sistema

en: CATALOGING SOURCE
it-IT: Fonte della catalogazione

en: AUTHENTICATION CODE
it-IT: Codice d'autenticazione

en: GEOGRAPHIC AREA CODE
it-IT: Codice dell'area geografica

en: TIME PERIOD OF HEADING
it-IT: Periodo di tempo del contenuto

en: SPECIAL CODED DATES
it-IT: Codice delle date speciali

en: LIBRARY OF CONGRESS CALL NUMBER
it-IT: Numero di chiamata (collocazione) della Library of Congress

en: GEOGRAPHIC CLASSIFICATION
it-IT: Classificazione geografica

en: LC CLASSIFICATION NUMBER
it-IT: Numero di classificazione della LC

en: LIBRARY AND ARCHIVES CANADA CALL NUMBER
it-IT: Numero di chiamata (collocazione) della Library and Archives Canada

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE CALL NUMBER
it-IT: Numero di chiamata (collocazione) della National Library of Medicine

en: OTHER CLASSIFICATION NUMBER
it-IT: Numero d’altra classificazione

en: CHARACTER SETS PRESENT
it-IT: Set di caratteri presenti

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY CALL NUMBER
it-IT: Numero di chiamata (collocazione) della National Agricultural Library

en: SUBJECT CATEGORY CODE
it-IT: Codice di categoria di soggetto

en: SUBDIVISION USAGE
it-IT: Impiego della suddivisione

en: TYPE OF ENTITY
it-IT: Tipo di entità

en: UNIVERSAL DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
it-IT: Numero di classificazione decimale universale

en: DEWEY DECIMAL CALL NUMBER
it-IT: Numero di chiamata (collocazione) della decimale Dewey

en: DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
it-IT: Numero di classificazione Decimale Dewey

en: CLASSIFICATION SCHEME AND EDITION [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Schema di classificazione e edizione [Formato per classificazione]

en: GOVERNMENT DOCUMENT CALL NUMBER
it-IT: Numero di chiamata (collocazione) di documento governativo

en: GOVERNMENT DOCUMENT CLASSIFICATION NUMBER
it-IT: Numero di classificazione di documento governativo

en: HEADING--PERSONAL NAME
it-IT: Intestazione-Nome di persona

en: HEADING--CORPORATE NAME
it-IT: Intestazione-Nome di ente

en: HEADING--MEETING NAME
it-IT: Intestazione-Nome di convegno

en: HEADING--UNIFORM TITLE
it-IT: Intestazione-Titolo uniforme

en: HEADING--CHRONOLOGICAL TERM
it-IT: Intestazione-Termine cronologico

en: HEADING--TOPICAL TERM
it-IT: Intestazione-Termine topico

en: HEADING--GEOGRAPHIC NAME
it-IT: Intestazione – Nome geografico

en: CLASSIFICATION NUMBER [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Numero classificazione [Formato per classificazione]]

en: GENERAL EXPLANATORY INDEX TERM [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Termine d'indice, spiegazione generale [Formato per classificazione]

en: HEADING--GENRE/FORM TERM
it-IT: Intestazione-Termine di genere/forma

en: HEADING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
it-IT: Intestazione – Termine del mezzo di esecuzione

en: HEADING--GENERAL SUBDIVISION
it-IT: Intestazione-Suddivisione generale

en: HEADING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
it-IT: Intestazione-Suddivisione geografica

en: HEADING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
it-IT: Intestazione-Suddivisione cronologica

en: HEADING--FORM SUBDIVISION
it-IT: Intestazione-Suddivisione formale

en: COMPLEX SEE REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Riferimento 'vedi' complesso [Formato per classificazione]

en: COMPLEX SEE REFERENCE--SUBJECT
it-IT: Rinvio complesso "Vedi"-Soggetto

en: CONTENT TYPE
it-IT: Tipo contenuto

en: FORMAT OF NOTATED MUSIC
it-IT: Presentazione musicale

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Riferimento 'vedi anche' complesso [Formato per classificazione]

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--SUBJECT
it-IT: Rinvio complesso "Vedi anche"- Soggetto

en: OTHER ATTRIBUTES OF PERSON OR CORPORATE BODY
it-IT: Altri attributi della persona o dell'ente

en: ASSOCIATED PLACE
it-IT: Luogo associato

en: ADDRESS
it-IT: Indirizzo

en: FIELD OF ACTIVITY
it-IT: Campo di attività

en: ASSOCIATED GROUP
it-IT: Affiliazione

en: OCCUPATION
it-IT: Occupazione

en: GENDER
it-IT: Sesso

en: FAMILY INFORMATION
it-IT: Informazione sulla famiglia

en: ASSOCIATED LANGUAGE
it-IT: Lingua associata

en: FULLER FORM OF PERSONAL NAME
it-IT: Nome di persona - forma espansa

en: FORM OF WORK
it-IT: Forma dell'emissione

en: OTHER DISTINGUISHING CHARACTERISTICS OF WORK OR EXPRESSION
it-IT: Altre caratteristiche distintive dell'emissione o espressione

en: MEDIUM OF PERFORMANCE
it-IT: Modalità dell'esecuzione

en: NUMERIC DESIGNATION OF MUSICAL WORK
it-IT: Designazione numerica dell'opera musicale

en: KEY
it-IT: Chiave musicale

en: AUDIENCE CHARACTERISTICS
it-IT: Caratteristiche del pubblico

en: CREATOR/CONTRIBUTOR CHARACTERISTICS
it-IT: Caratteristiche del creatore/contributore

en: TIME PERIOD OF CREATION
it-IT: Periodo di tempo della creazione del contenuto

en: SEE FROM TRACING--PERSONAL NAME
it-IT: Tracciato "Vedi"- Nome di persona

en: SEE FROM TRACING--CORPORATE NAME
it-IT: Tracciato "Vedi"-Nome di ente

en: SEE FROM TRACING--MEETING NAME
it-IT: Tracciato "Vedi"-Nome di convegno

en: SEE FROM TRACING--UNIFORM TITLE
it-IT: Tracciato "Vedi"-Titolo uniforme

en: SEE FROM TRACING-NAMED EVENT
it-IT: Tracciato "Vedi" -- Nome di evento

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
it-IT: Tracciato "Vedi"-Termine cronologico

en: SEE FROM TRACING--TOPICAL TERM
it-IT: Tracciato "Vedi"-Termine topico

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
it-IT: Tracciato "Vedi"-Nome geografico

en: INVALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Tracciato di un numero invalido [Formato per classificazione]

en: SEE FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
it-IT: Tracciato "Vedi"-Termine di genere/forma

en: SEE FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
it-IT: Tracciato "Vedi"- Termine del mezzo di esecuzione

en: SEE FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
it-IT: Tracciato "Vedi"-Suddivisione generale

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
it-IT: Tracciato "Vedi"-Suddivisione geografica

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
it-IT: Tracciato "Vedi"-Suddivisione cronologica

en: SEE FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
it-IT: Tracciato "Vedi"-Suddivisione formale

en: SEE ALSO FROM TRACING--PERSONAL NAME
it-IT: Tracciato "Vedi anche"-Nome di persona

en: SEE ALSO FROM TRACING--CORPORATE NAME
it-IT: Tracciato "Vedi anche"-Nome di ente

en: SEE ALSO FROM TRACING--MEETING NAME
it-IT: Tracciato "Vedi anche"-Nome di convegno

en: SEE ALSO FROM TRACING--UNIFORM TITLE
it-IT: Tracciato "Vedi anche"-Titolo uniforme

en: SEE ALSO FROM TRACING-NAMED EVENT
it-IT: Tracciato "Vedi anche"-Nome di evento

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
it-IT: Tracciato "Vedi anche"-Termine cronologico

en: SEE ALSO FROM TRACING--TOPICAL TERM
it-IT: Tracciato "Vedi anche"-Termine topico

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
it-IT: Tracciato "Vedi anche"-Nome geografico

en: VALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Tracciato di un numero valido [Formato per classificazione]

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
it-IT: Tracciato "Vedi anche"-Termine di genere/forma

en: SEE ALSO FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
it-IT: Tracciato "Vedi anche "- Termine del mezzo di esecuzione

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
it-IT: Tracciato "Vedi anche"-Suddivisione generale

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
it-IT: Tracciato "Vedi anche"-Suddivisione geografica

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
it-IT: Tracciato "Vedi anche"-Suddivisione cronologica

en: SEE ALSO FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
it-IT: Tracciato "Vedi anche"-Suddivisione formale

en: SERIES DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
it-IT: Date di pubblicazione e/o designazione sequenziale della serie

en: SERIES NUMBERING PECULIARITIES
it-IT: Particolarità della numerazione della serie

en: SERIES NUMBERING EXAMPLE
it-IT: Esempio di numerazione della serie

en: SERIES PLACE AND PUBLISHER/ISSUING BODY
it-IT: Luogo e editore/ente responsabile della serie

en: SERIES ANALYSIS PRACTICE
it-IT: Procedura di analisi della serie

en: SERIES TRACING PRACTICE
it-IT: Procedura di tracciato della serie

en: SERIES CLASSIFICATION PRACTICE
it-IT: Procedura di classificazione della serie

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--NAME
it-IT: Rinvio complesso "Vedi anche"-Nome

en: COMPLEX SEE REFERENCE--NAME
it-IT: Rinvio complesso "Vedi"-Nome

en: HISTORY REFERENCE
it-IT: Rinvio storico

en: GENERAL EXPLANATORY REFERENCE--NAME
it-IT: Rinvio esplicativo generale-Nome

en: NONPUBLIC GENERAL NOTE
it-IT: Nota generale non pubblica

en: SOURCE DATA FOUND
it-IT: Fonte dei dati trovati

en: TITLE RELATED TO THE ENTITY
it-IT: Titolo collegato all'entità

en: TITLE NOT RELATED TO THE ENTITY
it-IT: Titolo non collegato all'entità

en: SOURCE DATA NOT FOUND
it-IT: Fonte dei dati non trovati

en: DEFINITION
it-IT: Definizione

en: BIOGRAPHICAL OR HISTORICAL DATA
it-IT: Dati biografici o storici

en: PUBLIC GENERAL NOTE
it-IT: Nota generale pubblica

en: SUBJECT EXAMPLE TRACING NOTE
it-IT: Nota di tracciato per esempio di soggetto

en: DELETED HEADING INFORMATION
it-IT: Informazione sull'intestazione cancellata

en: APPLICATION HISTORY NOTE
it-IT: Nota sulla storia dell'applicazione

en: AUXILIARY INSTRUCTION NOTE [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Nota istruzione ausiliaria [Formato per classificazione]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--PERSONAL NAME
it-IT: Collegamento di intestazione stabilita-Nome di persona

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CORPORATE NAME
it-IT: Collegamento di intestazione stabilita-Nome di ente

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--MEETING NAME
it-IT: Collegamento di intestazione stabilita-Nome di convegno

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--UNIFORM TITLE
it-IT: Collegamento di intestazione stabilita-Titolo uniforme

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-NAMED EVENT
it-IT: Collegamento di intestazione stabilita-Nome di evento

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
it-IT: Collegamento di intestazione stabilita-Termine cronologico

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--TOPICAL TERM
it-IT: Collegamento di intestazione stabilita-Termine topico (R)

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
it-IT: Collegamento di intestazione stabilita-Nome geografico

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Termine d'indice non controllato [Formato per classificazione]

en: INDEX TERM--FACETED TOPICAL TERMS [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Termine d'indice -- termini a faccette [Formato per classificazione]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GENRE/FORM TERM
it-IT: Collegamento di intestazione stabilita-Termine di genere/forma

en: ADD OR DIVIDE LIKE INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Instruzioni per aggiungere o dividere [Formato per classificazione]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
it-IT: Collegamento di intestazione stabilita-Termine del mezzo di esecuzione

en: INTERNAL SUBARRANGEMENT OR ADD TABLE ENTRY [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Codice in una sottosezione o tabella [Formato per classificazione]

en: RULE IDENTIFICATION [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Identificazione della regola [Formato per classificazione]

en: SYNTHESIZED NUMBER COMPONENTS [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Componenti numero sintetizzato [Formato per classificazione]

en: SECONDARY TABLE INFORMATION [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Tabella di informazione secondaria [Formato per classificazione]

en: CITATION AND PREFERENCE ORDER INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
it-IT: Istruzioni per citazione e ordine di preferenza [Formato per classificazione]

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GENERAL SUBDIVISION
it-IT: Collegamento di suddivisione-Suddivisione generale

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
it-IT: Collegamento di suddivisione-Suddivisione geografica

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
it-IT: Collegamento di suddivisione-Suddivisione cronologica

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--FORM SUBDIVISION
it-IT: Collegamento di suddivisione-Suddivisione formale

en: COMPLEX LINKING ENTRY DATA
it-IT: Dati di collegamento complesso

en: ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS
it-IT: Localizzazione e accesso elettronico

en: ALTERNATE GRAPHIC REPRESENTATION
it-IT: Rappresentazione grafica alternativa

en: MACHINE-GENERATED METADATA PROVENANCE
it-IT: Provenienza dei metadati generati dalla macchina

en: DESCRIPTION CONVERSION INFORMATION
it-IT: Descrizione della conversione

en: MATCHING INFORMATION
it-IT: Informazioni sulla fusione records

en: KOHA INTERNAL USE
it-IT: Koha, uso interno

en: Chronological Term
it-IT: Termine cronologico

en: Corporate Name
it-IT: Nome di ente

en: Corporate Names
it-IT: Nomi di enti

en: Genre/Form Term
it-IT: Termine di genere/forma

en: Geographic Name
it-IT: Nome geografico

en: Meeting Name
it-IT: Nome di convegno

en: Personal Name
it-IT: Nome di persona

en: Personal Names
it-IT: Nomi di persone

en: Topical Term
it-IT: Termine topico

en: Uniform Title
it-IT: Titolo uniforme

en: Default MARC21 Standard Authority types:
it-IT: Default MARC21 tipi standard per l'Authority:

en: Acquisition framework
it-IT: Griglia per le acquisizioni

en: MARC21 Default and Acquisitions bibliographic frameworks.
it-IT: Griglie di defaul per Marc21 e per le acquisizioni.

en: Koha issues (borrowed), all copies
it-IT: Numero prestiti (tutte le copie)

en: Source of classification or shelving scheme
it-IT: Fonte della classificazione or dello schema di collocazione (segnatura)

en: Koha normalized classification for sorting
it-IT: Koha, classificazione normalizzata per ordinamento

en: Koha item type
it-IT: Tipo copia default (Koha)

en: Edition
it-IT: Edizione

en: Classification part
it-IT: Parte della classificazione

en: Item part
it-IT: Parte dell'item

en: Call number prefix
it-IT: Prefisso del numero di chiamata (collocazione)

en: Call number suffix
it-IT: Suffisso del numero di chiamata (collocazione)

en: Suppress in OPAC
it-IT: Nasconto in Opac

en: Serial record flag
it-IT: Flag seriale

en: Withdrawn status
it-IT: Status ritirato

en: Lost status
it-IT: Status smarrito

en: Materials specified (bound volume or other part)
it-IT: Materiali specifici (rilegati o simili)

en: Damaged status
it-IT: Status danneggiato

en: Use restrictions
it-IT: Usa restrizioni

en: Not for loan
it-IT: Escluso dal prestito

en: Collection
it-IT: Serie

en: Koha itemnumber (autogenerated)
it-IT: Numero di copia (ID autogenerato)

en: Home library
it-IT: Biblioteca di appartenenza

en: Current library
it-IT: Biblioteca corrente

en: Shelving location
it-IT: Collocazione a scaffale

en: Date acquired
it-IT: Data di acquisti

en: Source of acquisition
it-IT: Fonte di acquisto

en: Coded location qualifier
it-IT: Qualificatore di localizzazione codificato

en: Cost, normal purchase price
it-IT: Costo, prezzo di acquisto

en: Serial enumeration / chronology
it-IT: Enumerazione del periodico/ cronologia

en: Inventory number
it-IT: Numero d'inventario

en: Shelving control number
it-IT: Numero sullo scaffale

en: Total checkouts
it-IT: Totale prestiti

en: Total renewals
it-IT: Totale rinnovi

en: Total holds
it-IT: Totale prenotazioni

en: Full call number
it-IT: Collocazione

en: Barcode
it-IT: Codice a barre

en: Date due
it-IT: Data di restituzione

en: Date last seen
it-IT: Data ultima revisione

en: Date last checked out
it-IT: Data ultimo prestito

en: Copy number
it-IT: Numero copia

en: Uniform resource identifier
it-IT: Uniform Resource Identifier

en: Cost, replacement price
it-IT: Costo, costo di riacquisto

en: Price effective from
it-IT: Prezzo effettivo da

en: Non-public note
it-IT: Nota privata

en: NUCMC control number
it-IT: Numero di controllo del NUCMC

en: Number
it-IT: Numero

en: Type of number
it-IT: Tipo di numero

en: Party to document
it-IT: Parte responsabile del documento

en: National bibliography number
it-IT: Numero della bibliografia nazionale

en: Canceled/invalid national bibliography number
it-IT: Numero della bibliografia nazionale cancellato o errato

en: Canceled/invalid control number
it-IT: Numero di controllo del sistema cancellato o errato

en: Copyright or legal deposit number
it-IT: Numero di copyright o di deposito legale

en: Assigning agency
it-IT: Agenzia che assegna il numero

en: Display text
it-IT: Testo da visualizzare

en: Canceled/invalid copyright or legal deposit number
it-IT: Numero di copyright cancellato o errato

en: Copyright article-fee code
it-IT: Codice di tassa sul copyright dell'articolo

en: Source of number or code
it-IT: Fonte del numero o codice

en: Overseas acquisition number
it-IT: Numero d'acquisto estero

en: First and second groups of characters
it-IT: Primo e secondo gruppo di caratteri

en: Third and fourth groups of characters
it-IT: Terzo e quarto gruppo di caratteri

en: Number of volume or part
it-IT: Numero del volume o parte

en: Unparsed fingerprint
it-IT: Impronta non analizzata

en: Standard technical report number
it-IT: Standard Technical Report Number

en: Canceled/invalid number
it-IT: Numero cancellato o errato

en: Publisher or distributor number
it-IT: Numero dell’editore o distributore

en: Canceled/invalid CODEN
it-IT: CODEN cancellato o errato

en: Postal registration number
it-IT: Numero di registrazione di posta

en: Source agency assigning number
it-IT: Fonte (agenzia che assegna il numero)

en: Formatted date/time
it-IT: Data/ora formattate

en: Place of event
it-IT: Luogo dell'evento

en: Category of scale
it-IT: Categoria della scala

en: Constant ratio linear horizontal scale
it-IT: Rapporto costante (scala orizzontale)

en: Constant ratio linear vertical scale
it-IT: Rapporto costante (scala verticale)

en: Coordinates--westernmost longitude
it-IT: Coordinate--longitudine limite Ovest

en: Coordinates--easternmost longitude
it-IT: Coordinate--longitudine limite Est

en: Coordinates--northernmost latitude
it-IT: Coordinate--latitudine limite Nord

en: Coordinates--southernmost latitude
it-IT: Coordinate--latitudine limite Sud

en: Angular scale
it-IT: Scala angolare

en: Declination--northern limit
it-IT: Declinazione--limite Nord

en: Declination--southern limit
it-IT: Declinazione--limite Sud

en: Right ascension--eastern limit
it-IT: Ascensione retta--limite Est

en: Right ascension--western limit
it-IT: Ascensione retta--limite Ovest

en: Original study number
it-IT: Numero dello studio originale

en: Stock number
it-IT: Numero di magazzino

en: Source of stock number/acquisition
it-IT: Fonte del numero di magazzino/d'acquisto

en: Form of issue
it-IT: Forma dell'emissione

en: Additional format characteristics
it-IT: Caratteristiche addizionali di formato

en: Record content licensor
it-IT: Organizzazione che dà licenza d’uso del contenuto della registrazione

en: Level of rules in bibliographic description
it-IT: Livello delle regole nella descrizione bibliografica

en: Level of effort used to assign nonsubject heading access points
it-IT: Livello dello sforzo usato per assegnare punti d'accesso diversi da soggetto

en: Level of effort used to assign subject headings
it-IT: Livello di sforzo usato per assegnare punti di acceso di soggetto

en: Level of effort used to assign classification
it-IT: Livello di sforzo usato per assegnare classificazione

en: Language code of text/sound track or separate title
it-IT: Codice di lingua del testo/traccia sonora o titolo separato

en: Language code of summary or abstract
it-IT: Codice di lingua del riassunto, estratto o sottotitoli

en: Language code of sung or spoken text
it-IT: Codice della lingua del testo cantato o parlato

en: Language code of librettos
it-IT: Codice della lingua dei libretti

en: Language code of table of contents
it-IT: Codice della lingua del sommario

en: Language code of accompanying material other than librettos and transcripts
it-IT: Codice della lingua del materiale allegato diverso dai libretti o trascrizioni

en: Language code of original
it-IT: Codice della lingua originale e/o delle traduzioni intermedie del testo

en: Language code of intertitles
it-IT: Codice della lingua delle didascalie

en: Language code of subtitles
it-IT: Codice della lingua dei sottotitoli

en: Language code of intermediate translations
it-IT: Codici delle lingue usate nelle traduzioni intermedie

en: Language code of original accompanying materials other than librettos
it-IT: Codice della lingua della lingua originale del materiale allegato diverso dai libretti

en: Language code of original libretto
it-IT: Codice della lingua originale dei libretti

en: Language code of captions
it-IT: Codice della lingua dei sottotitoli

en: Language code of accessible audio
it-IT: Codice della lingua di audio accessibile

en: Language code of accessible visual language
it-IT: Codice della lingua di audio visuale accessibile

en: Language code of accompanying transcripts for audiovisual materials
it-IT: Codice della lingua della lingua della trascrizioni di materiale audiovisuale

en: Source of local subentity code
it-IT: Fonte del codice di sottoente locale

en: MARC country code
it-IT: Codice MARC del paese

en: Local subentity code
it-IT: Codice di sottoente locale

en: ISO country code
it-IT: Codice ISO del paese

en: Source of date
it-IT: Fonte della data

en: Type of date code
it-IT: Codice di tipo di data

en: Date 1, B.C.E. date
it-IT: Data 1 (data a.C.)

en: Date 1, C.E. date
it-IT: Data 1 (data d.C.)

en: Date 2, B.C.E. date
it-IT: Data 2 (data a.C.)

en: Date 2, C.E. date
it-IT: Data 2 (data d.C.)

en: Date resource modified
it-IT: Data della modifica della risorsa

en: Beginning of date valid
it-IT: Data iniziale di validità

en: End of date valid
it-IT: Data finale di validità

en: Form of musical composition code
it-IT: Codice di forma della composizione musicale

en: Performer or ensemble
it-IT: Esecutore o complesso

en: Holding library
it-IT: Biblioteca che detiene la copia

en: Missing elements
it-IT: Elementi mancanti

en: Notes about holdings
it-IT: Note riguardo le holdings

en: Primary bibliographic subdivision
it-IT: Seventh bibliographic subdivision

en: Copy information
it-IT: Informazione dell'esemplare

en: Source of call/class number
it-IT: Fonte del numero di chiamata/classe

en: GPO item number
it-IT: Numero GPO dell'item

en: Canceled/invalid GPO item number
it-IT: Numero GPO dell'item cancellato/errato

en: Standard or optional designation
it-IT: Designazione standard o opzionale

en: Number where instructions are found-single number or beginning number of span
it-IT: Numero o inizio di un intervallo

en: Classification number-ending number of span
it-IT: Numero di classificazione – fine intervallo

en: Table identification-Internal subarrangement or add table
it-IT: Identificazione tavola – partizione interna o tavola aggiunta

en: Canceled/invalid classification number
it-IT: Numero di classificazione cancellato/errato

en: Report number
it-IT: Numero di rapporto

en: Canceled/invalid report number
it-IT: Numero di rapporto cancellato/errato

en: Titles and words associated with a name
it-IT: Titoli e altre parole associate al nome

en: Affiliation
it-IT: Affiliazione

en: Abbreviated title
it-IT: Titolo abbreviato

en: Variant access title
it-IT: Acronym or shortened title

en: Key title
it-IT: Titolo chiave

en: Statement of responsibility, etc.
it-IT: Formulazione di responsabilità, ecc.

en: Language code of translated title
it-IT: Codice di lingua del titolo tradotto

en: Inclusive dates
it-IT: Date inclusive

en: Bulk dates
it-IT: Date preponderanti

en: Form
it-IT: Forma

en: Title proper/short title
it-IT: Titolo proprio/titolo breve

en: Date or sequential designation
it-IT: Data o designazione sequenziale

en: Edition statement
it-IT: Formulazione di edizione

en: Remainder of edition statement
it-IT: Restante parte della formulazione di edizione

en: Musical presentation statement
it-IT: Formulazione della presentazione musicale

en: Statement of scale
it-IT: Formulazione di scala

en: Statement of projection
it-IT: Formulazione di proiezione

en: Statement of coordinates
it-IT: Formulazione di coordinate

en: Statement of zone
it-IT: Formulazione di zona

en: Statement of equinox
it-IT: Formulazione di equinozio

en: Outer G-ring coordinate pairs
it-IT: Coppie di coordinate d'inclusione del perimetro

en: Exclusion G-ring coordinate pairs
it-IT: Coppie di coordinate di esclusione del perimetro

en: Computer file characteristics
it-IT: Caratteristiche del computer file

en: Country of producing entity
it-IT: Paese dell'ente produttore

en: Issuing jurisdiction
it-IT: Giurisdizione dell'emissione

en: Denomination
it-IT: Valore facciale

en: Place of publication, distribution, etc.
it-IT: Luogo di pubblicazione, distribuzione, ecc.

en: Name of publisher, distributor, etc.
it-IT: Nome dell'editore, distributore, ecc.

en: Date of publication, distribution, etc.
it-IT: Data di pubblicazione, distribuzione, ecc.

en: Place of manufacture
it-IT: Luogo di stampa

en: Manufacturer
it-IT: Produttore

en: Date of manufacture
it-IT: Data di stampa

en: Projected publication date
it-IT: Data di pubblicazione prevista

en: Place of production, publication, distribution, manufacture
it-IT: Luogo di produzione, pubblicazione, ecc.

en: Name of producer, publisher, distributor, manufacturer
it-IT: Nome del produttore, editore, ecc.

en: Date of production, publication, distribution, manufacture, or copyright notice
it-IT: Data di produzione, specificazione, ecc.

en: State or province
it-IT: Stato o provincia

en: Terms preceding attention name
it-IT: Parole che precedono il nome del destinatario

en: Attention name
it-IT: Nome del destinatario

en: Attention position
it-IT: Posizione del destinatario

en: Type of address
it-IT: Persona di contatto

en: Specialized telephone number
it-IT: Numero di telefono specializzato

en: Telephone number
it-IT: Numero di telefono

en: Fax number
it-IT: Numero di fax

en: TDD or TTY number
it-IT: Numero di TDD o TTY

en: Contact person
it-IT: Persona di contatto

en: Title of contact person
it-IT: Titolo della persona di contatto

en: Hours
it-IT: Ore

en: Extent
it-IT: Estensione

en: Other physical details
it-IT: Altre particolarità fisiche

en: Dimensions
it-IT: Dimensioni

en: Accompanying material
it-IT: Materiale allegato

en: Type of unit
it-IT: Tipo di materiale

en: Size of unit
it-IT: Dimensioni del materiale

en: Extent of item
it-IT: Estensione della copia

en: Sound characteristics
it-IT: Caratteristiche del suono

en: Color characteristics
it-IT: Caratteristiche del colore

en: Speed
it-IT: Velocità

en: Stereophonic, monaural
it-IT: Stereofonico, monoaurale

en: Number of tracks
it-IT: Numero dei tracciati

en: Playing time
it-IT: Durata di riproduzione

en: Additional information
it-IT: Ulteriori informazioni

en: Number of reels
it-IT: Numero di bobine

en: Width
it-IT: Larghezza

en: Presentation format
it-IT: Formato di presentazione

en: Current publication frequency
it-IT: Periodicità corrente della pubblicazione

en: Date of current publication frequency
it-IT: Data di periodicità corrente della pubblicazione

en: Frequency
it-IT: Frequenza

en: Dates of frequency
it-IT: Date della frequenza

en: Former publication frequency
it-IT: Periodicità precedente della pubblicazione

en: Dates of former publication frequency
it-IT: Date di periodicità precedente della pubblicazione

en: Media type term
it-IT: Tipo formato

en: Media type code
it-IT: Tipo formato (codice)

en: Carrier type term
it-IT: Formato di trasporto

en: Carrier type code
it-IT: Formato di trasporto (codice)

en: Material base and configuration
it-IT: Base e composizione del materiale

en: Materials applied to surface
it-IT: Materiali applicati alla superficie

en: Information recording technique
it-IT: Tecnica della registrazione della informazione

en: Support
it-IT: Supporto

en: Color content
it-IT: Colore contenuto

en: Location within medium
it-IT: Localizzazione nel supporto

en: Technical specifications of medium
it-IT: Specificazioni tecniche del supporto

en: Generation
it-IT: Generazione

en: Book format
it-IT: Formato libro

en: Font size
it-IT: Dimensioni carattere

en: Polarity
it-IT: Polarità

en: Content access mode
it-IT: Modalità di accesso al contenuto

en: Textual assistive features
it-IT: Funzioni di assistenza testuali

en: Visual assistive features
it-IT: Funzioni di assistenza visive

en: Auditory assistive features
it-IT: Funzioni di assistenza audio

en: Tactile assistive features
it-IT: Funzioni di assistenza tattili

en: Reference method used
it-IT: Metodo di riferimento usato

en: Name
it-IT: Nome

en: Coordinate units or distance units
it-IT: Unità di distanza o di coordinate

en: Latitude resolution
it-IT: Risoluzione di latitudine

en: Longitude resolution
it-IT: Risoluzione di longitudine

en: Standard parallel or oblique line latitude
it-IT: Parallela standard o latitudine di lineare obliqua

en: Oblique line longitude
it-IT: Longitudine di lineare obliqua

en: Longitude of central meridian or projection center
it-IT: Longitudine del meridiano centrale o del centro della proiezione

en: Latitude of projection center or projection origin
it-IT: Latitudine dell'origine della proiezione o del centro della proiezione

en: False easting
it-IT: Ascissa falsa

en: False northing
it-IT: Ordinata falsa

en: Scale factor
it-IT: Fattore di scala

en: Height of perspective point above surface
it-IT: Altezza del punto di vista sulla superficie

en: Azimuthal angle
it-IT: Angolo d'azimut

en: Azimuth measure point longitude or straight vertical longitude from pole
it-IT: Longitudine del punto di misura d'azimut o longitudine verticale retta dal polo

en: Landsat number and path number
it-IT: Numero del Landsat e numero di traiettoria

en: Zone identifier
it-IT: Identificatore di zona

en: Ellipsoid name
it-IT: Nome dell'ellissoide

en: Semi-major axis
it-IT: Semiasse maggiore

en: Denominator of flattening ratio
it-IT: Denominatore del rapporto di spianatura

en: Vertical resolution
it-IT: Risoluzione verticale

en: Vertical encoding method
it-IT: Metodo di codifica verticale

en: Local planar, local, or other projection or grid description
it-IT: Proiezione locale piana, locale o diversa o descrizione del reticolato

en: Local planar or local georeference information
it-IT: Informazione di riferimento geospaziale locale piano o locale

en: Planar coordinate encoding method
it-IT: Metodo di codifica di coordinate piane

en: Planar distance units
it-IT: Unità di distanza piana

en: Abscissa resolution
it-IT: Risoluzione dell'ascissa

en: Ordinate resolution
it-IT: Risoluzione dell'ordinata

en: Distance resolution
it-IT: Risoluzione di distanza

en: Bearing resolution
it-IT: Risoluzione di orientamento

en: Bearing units
it-IT: Unità di orientamento

en: Bearing reference direction
it-IT: Direzione di riferimento dell'orientamento

en: Bearing reference meridian
it-IT: Meridiano di riferimento dell'orientamento

en: Type of recording
it-IT: Tipo registrazione

en: Recording medium
it-IT: Supporto della registrazione

en: Playing speed
it-IT: Velocità

en: Groove characteristic
it-IT: Caratteristiche solco

en: Track configuration
it-IT: Configurazione traccia

en: Tape configuration
it-IT: Configurazione del nastro

en: Configuration of playback channels
it-IT: Configurazione dei canali di riproduzione

en: Special playback characteristics
it-IT: Caratteristiche speciali di riproduzione

en: Original capture and storage technique
it-IT: Tecnica di cattura e memorizzazione originale

en: Projection speed
it-IT: Velocità proiezione

en: Video format
it-IT: Formato video

en: Broadcast standard
it-IT: Standard broadcast

en: File type
it-IT: Tipo di file

en: Encoding format
it-IT: Formato di codifica

en: Resolution
it-IT: Risoluzione

en: Regional encoding
it-IT: Codice regionale

en: Encoded bitrate
it-IT: Bitrate codificato

en: Price
it-IT: Prezzo

en: Organization
it-IT: Ente

en: Arrangement
it-IT: Arrangiamento

en: Hierarchical level
it-IT: Livello gerarchico

en: Direct reference method
it-IT: Metodo di riferimento diretto

en: Object type
it-IT: Tipo di oggetto

en: Object count
it-IT: Contatore di oggetti

en: Row count
it-IT: Contatore di linee

en: Column count
it-IT: Contattore di colonne

en: Vertical count
it-IT: Contattore verticale

en: VPF topology level
it-IT: Livello di topologia VPF

en: Indirect reference description
it-IT: Descrizione di riferimento indiretto

en: Format of the digital image
it-IT: Formato dell'immagine digitale

en: Security classification
it-IT: Classificazione di sicurezza

en: Handling instructions
it-IT: Istruzioni per l'uso

en: External dissemination information
it-IT: Informazione di diffusione esterna

en: Downgrading or declassification event
it-IT: Informazione di riduzione del livello di sicurezza o di declassificazione

en: Classification system
it-IT: Sistema di classificazione

en: Country of origin code
it-IT: Codice del paese di origine

en: Downgrading date
it-IT: Data di riduzione del livello di sicurezza

en: Declassification date
it-IT: Data di declassificazione

en: Originator control term
it-IT: Termine di controllo del creatore

en: Originating agency
it-IT: Agenzia di diffusione

en: Authorized recipients of material
it-IT: Destinatari autorizzati del materiale

en: Other restrictions
it-IT: Altre restrizioni

en: Rental price
it-IT: Prezzo del prestito

en: First level of enumeration
it-IT: Primo livello di enumerazione

en: Second level of enumeration
it-IT: Secondo livello di enumerazione

en: Third level of enumeration
it-IT: Terzo livello di enumerazione

en: Fourth level of enumeration
it-IT: Quarto livello di enumerazione

en: Fifth level of enumeration
it-IT: Quinto livello di enumerazione

en: Sixth level of enumeration
it-IT: Sesto livello di enumerazione

en: Alternative numbering scheme, first level of enumeration
it-IT: Schema di numerazione alternativo, primo livello di enumerazione

en: Alternative numbering scheme, second level of enumeration
it-IT: Schema di numerazione alternativo, secondo livello di enumerazione

en: First level of chronology
it-IT: Primo livello di cronologia

en: Second level of chronology
it-IT: Secondo livello di cronologia

en: Third level of chronology
it-IT: Terzo livello di cronologia

en: Fourth level of chronology
it-IT: Quarto livello di cronologia

en: Alternative numbering scheme, chronology
it-IT: Schema di numerazione alternativo, cronologia

en: First level textual designation
it-IT: Primo livello di designazione testuale

en: First level of chronology, issuance
it-IT: Primo livello di cronologia, data d'uscita

en: Source of price type code
it-IT: Fonte del codice del tipo di prezzo

en: Price type code
it-IT: Codice del tipo di prezzo

en: Price amount
it-IT: Prezzo totale

en: Currency code
it-IT: Codice della valuta

en: Unit of pricing
it-IT: Unità de fissazione del prezzo

en: Price note
it-IT: Nota sul prezzo

en: Price effective until
it-IT: Prezzo in vigore fino al

en: Tax rate 1
it-IT: Aliquota 1

en: Tax rate 2
it-IT: Aliquota 2

en: Identification of pricing entity
it-IT: Identificazione dell'ente di fissazione del prezzo

en: Source of availability status code
it-IT: Fonte dello stato di disponibilità

en: Publishers' compressed title identification
it-IT: Identificazione editoriale abbreviata di titolo

en: Detailed date of publication
it-IT: Data dettagliata di pubblicazione

en: Availability status code
it-IT: Codice dello stato di disponibilità

en: Expected next availability date
it-IT: Data prevedibile della prossima disponibilità

en: Publishers's discount category
it-IT: Tipo di sconto dell'editore

en: Date made out of print
it-IT: Data di esaurimento

en: Identification of agency
it-IT: Identificazione dell'agenzia

en:  Materials specified
it-IT:  Materiali specificati

en:  Linkage
it-IT:  Collegamento

en: Relator code
it-IT: Codice di ruolo

en: Volume number/sequential designation
it-IT: Numero del volume/designazione di sequenza

en: Date of meeting
it-IT: Data del convegno

en: Authority record control number
it-IT: Numero del record di authority o numero standard

en: Volume/sequential designation
it-IT: Numero del volume/designazione di sequenza

en: Series statement
it-IT: Formulazione della serie

en: Library of Congress call number
it-IT: Numero di chiamata (collocazione) della Library of Congress

en: With note
it-IT: Con nota

en: Dissertation note
it-IT: Nota di dissertazione

en: Degree type
it-IT: Tipo dissertazione

en: Name of granting institution
it-IT: Nome dell'istituzione

en: Year degree granted
it-IT: Anno di rilascio

en: Dissertation identifier
it-IT: Identificativo dissertazione

en: Bibliography, etc. note
it-IT: Nota di bibliografia, ecc.

en: Number of references
it-IT: Numero dei riferimenti

en: Formatted contents note
it-IT: Nota formattata di contenuto

en: Statement of responsibility
it-IT: Formulazione di responsabilità

en: Terms governing access
it-IT: Condizioni che regolano l'accesso

en: Jurisdiction
it-IT: Competenza legale

en: Physical access provisions
it-IT: Disposizioni per l'accesso fisico

en: Authorized users
it-IT: Utenti autorizzati

en: Standardized terminology for access restriction
it-IT: Terminologia normalizzata della restrizione all’accesso

en: Availability date
it-IT: Data di disponibilità

en: Supplying agency
it-IT: Agenzia assegnataria

en: Representative fraction of scale note
it-IT: Nota di frazione rappresentativa di scala

en: Remainder of scale note
it-IT: Restante parte della nota di scala

en: Creation/production credits note
it-IT: Nota sui crediti di creazione/produzione

en: Informal Notes
it-IT: Note informali

en: Name of source
it-IT: Nome della fonte

en: Coverage of source
it-IT: Copertura della fonte

en: Location within source
it-IT: Localizzazione nella fonte

en: Participant or performer note
it-IT: Nota sui partecipanti o interpreti

en: Type of report
it-IT: Tipo di rapporto

en: Period covered
it-IT: Periodo coperto

en: Attribute accuracy report
it-IT: Rapporto di esattezza degli attributi

en: Attribute accuracy value
it-IT: Valore di esattezza degli attributi

en: Attribute accuracy explanation
it-IT: Spiegazione della esattezza degli attributi

en: Logical consistency report
it-IT: Rapporto di coerenza logica

en: Completeness report
it-IT: Rapporto di completezza

en: Horizontal position accuracy report
it-IT: Rapporto di esattezza di posizione orizzontale

en: Horizontal position accuracy value
it-IT: Valore di esattezza di posizione orizzontale

en: Horizontal position accuracy explanation
it-IT: Spiegazione della esattezza di posizione orizzontale

en: Vertical positional accuracy report
it-IT: Rapporto di esattezza di posizione verticale

en: Vertical positional accuracy value
it-IT: Valore di esattezza di posizione verticale

en: Vertical positional accuracy explanation
it-IT: Spiegazione della esattezza di posizione verticale

en: Cloud cover
it-IT: Nuvolosità

en: Display note
it-IT: Nota di visualizzazione

en: Type of computer file or data note
it-IT: Nota sul tipo di computer file o di file di dati

en: Different formats
it-IT: Formati multipli

en: Content descriptors
it-IT: Descrittori del contenuto

en: Additional animation techniques
it-IT: Tecniche d'animazione addizionali

en: Date/time and place of an event note
it-IT: Nota sulla data/ora e luogo dell'evento

en: Date of event
it-IT: Data dell'evento

en: Other event information
it-IT: Numero di controllo del record

en: Summary, etc.
it-IT: Nota di riassunto, ecc.

en: Expansion of summary note
it-IT: Nota di estensione del riassunto

en: Assigning source
it-IT: Agenzia assegnataria

en: Target audience note
it-IT: Nota sui destinatari

en: Geographic coverage note
it-IT: Nota di copertura geografica

en: Source of schema used
it-IT: Fonte dello schema usato

en: Preferred citation of described materials note
it-IT: Nota sulla citazione preferita dei materiali descritti

en: Supplement note
it-IT: Nota di supplemento

en: Program name
it-IT: Nome del programma

en: Interest level
it-IT: Livello d'interesse

en: Reading level
it-IT: Livello di lettura

en: Title point value
it-IT: Valore numerico del titolo

en: Additional physical form available note
it-IT: Nota sulla disponibilità su altro supporto fisico

en: Availability source
it-IT: Fonte di disponibilità

en: Availability conditions
it-IT: Condizioni di disponibilità

en: Order number
it-IT: Numero d'ordine

en: Summary of accessibility
it-IT: Riassunto dell'accessibilità

en: Fixed-length data elements of reproduction
it-IT: Elementi di lunghezza fissa della riproduzione

en: Type of reproduction
it-IT: Tipo di riproduzione

en: Place of reproduction
it-IT: Luogo di riproduzione

en: Agency responsible for reproduction
it-IT: Agenzia responsabile della riproduzione

en: Date of reproduction
it-IT: Data di riproduzione

en: Physical description of reproduction
it-IT: Descrizione fisica della riproduzione

en: Series statement of reproduction
it-IT: Formulazione della serie della riproduzione

en: Dates and/or sequential designation of issues reproduced
it-IT: Date e/o designazione sequenziale dei documenti riprodotti

en: Note about reproduction
it-IT: Nota sulla riproduzione

en: Main entry of original
it-IT: Accesso principale dell'originale

en: Edition statement of original
it-IT: Formulazione di edizione dell'originale

en: Publication, distribution, etc. of original
it-IT: Pubblicazione, distribuzione, ecc., dell'originale

en: Physical description, etc. of original
it-IT: Descrizione fisica, ecc., dell'originale

en: Series statement of original
it-IT: Formulazione della serie dell'originale

en: Key title of original
it-IT: Titolo chiave dell'originale

en: Location of original
it-IT: Localizzazione dell'originale

en: Material specific details
it-IT: Dettagli specifici del materiale

en: Note about original
it-IT: Nota sull'originale

en: Other resource identifier
it-IT: Altro identificativo della risorsa

en: Introductory phrase
it-IT: Frase introduttiva

en: Title statement of original
it-IT: Formulazione del titolo dell'originale

en: Custodian
it-IT: Conservatore

en: Postal address
it-IT: Indirizzo postale

en: Telecommunications address
it-IT: Indirizzo di telecomunicazione

en: Repository location code
it-IT: Codice di localizzazione del deposito

en: Text of note
it-IT: Testo della nota

en: Contract number
it-IT: Numero di contratto

en: Grant number
it-IT: Numero di sovvenzione

en: Undifferentiated number
it-IT: Numero indifferenziato

en: Program element number
it-IT: Numero di elemento di un programma

en: Project number
it-IT: Numero di progetto

en: Task number
it-IT: Numero di unità di lavoro

en: Work unit number
it-IT: Numero di unità di lavoro

en: System details note
it-IT: Nota sui requisiti del sistema

en: Terms governing use and reproduction
it-IT: Condizioni che regolano l'utilizzo e la riproduzione

en: Use and reproduction rights
it-IT: Diritti di uso e riproduzione

en: Method of acquisition
it-IT: Metodo d'acquisto

en: Date of acquisition
it-IT: Data d'acquisto

en: Accession number
it-IT: Numero d'accessione

en: Owner
it-IT: Proprietario

en: Purchase price
it-IT: Prezzo d'acquisto

en: Personal creator
it-IT: Creatore persona

en: Personal creator death date
it-IT: Data morte creatore persona

en: Corporate creator
it-IT: Creatore ente

en: Copyright holder
it-IT: Possessore del copyright

en: Copyright holder contact information
it-IT: Informazione per contattare il possessore

en: Copyright statement
it-IT: Dichiarazione di copyright

en: Copyright date
it-IT: Data di copyright

en: Copyright renewal date
it-IT: Data rinnovo copyright

en: Publication date
it-IT: Data di pubblicazione

en: Creation date
it-IT: Data di creazione

en: Publisher
it-IT: Editore

en: Copyright status
it-IT: Status del copyright

en: Publication status
it-IT: Status della pubblicazione

en: Research date
it-IT: Data ricerca

en: Country of publication or creation
it-IT: Paese di pubblicazione o creazione

en: Jurisdiction of copyright assessment
it-IT: Giurisdizione del copyright

en: Provenance
it-IT: Provenienza

en: Language note
it-IT: Nota sulla lingua

en: Information code or alphabet
it-IT: Codice d'informazione o alfabeto

en: Former title complexity note
it-IT: Nota sulla complessità del titolo precedente

en: Issuing body note
it-IT: Nota sull'ente responsabile

en: Entity type label
it-IT: Etichetta del tipo di ente

en: Entity type definition and source
it-IT: Definizione e fonte del tipo di ente

en: Attribute label
it-IT: Etichetta dell'attributo

en: Attribute definition and source
it-IT: Definizione e fonte dell'attributo

en: Enumerated domain value
it-IT: Valore del dominio enumerato

en: Enumerated domain value definition and source
it-IT: Definizione e fonte del valore del dominio enumerato

en: Range domain minimum and maximum
it-IT: Minimo e massimo del range del dominio

en: Codeset name and source
it-IT: Nome e fonte del set dei codici

en: Unrepresentable domain
it-IT: Dominio non rappresentabile

en: Attribute units of measurement and resolution
it-IT: Unità di misura e risoluzione degli attributi

en: Beginning and ending date of attribute values
it-IT: Data d'inizio e data di fine dei valori dell'attributo

en: Attribute value accuracy
it-IT: Esattezza del valore dell'attributo

en: Attribute value accuracy explanation
it-IT: Spiegazione dell'esattezza del valore dell'attributo

en: Attribute measurement frequency
it-IT: Frequenza della misura d'attributo

en: Entity and attribute overview
it-IT: Riassunto di ente e d'attributo

en: Entity and attribute detail citation
it-IT: Citazione dei dettagli di ente e d'attributo

en: Cumulative index/finding aids note
it-IT: Nota sull'indice cumulativo/strumenti di ricerca

en: Degree of control
it-IT: Grado di controllo

en: Bibliographic reference
it-IT: Riferimento bibliografico

en: Information about documentation note
it-IT: Nota d'informazione sulla documentazione

en: History
it-IT: Storico

en: Identifying markings
it-IT: Marche d'identificazione

en: Copy identification
it-IT: Identificazione della copia

en: Version identification
it-IT: Identificazione della versione

en: Number of copies
it-IT: Numero di copie

en: Binding note
it-IT: Nota sulla rilegatura

en: Number of cases/variables
it-IT: Numero di pratiche/variabili

en: Name of variable
it-IT: Nome della variabile

en: Unit of analysis
it-IT: Unità d'analisi

en: Universe of data
it-IT: Universo dei dati

en: Filing scheme or code
it-IT: Sistema o codice d’archiviazione

en: Methodology note
it-IT: Nota sulla metodologia

en: Controlled term
it-IT: Termine controllato

en: Linking entry complexity note
it-IT: Nota di collegamento complesso

en: Publications about described materials note
it-IT: Nota di pubblicazioni sui materiali descritti

en: Action
it-IT: Azione

en: Action identification
it-IT: Identificazione dell'azione

en: Time/date of action
it-IT: Momento/data dell'azione

en: Action interval
it-IT: Intervallo dell'azione

en: Contingency for action
it-IT: Contingenza per l'azione

en: Method of action
it-IT: Metodo dell'azione

en: Site of action
it-IT: Luogo dell'azione

en: Action agent
it-IT: Agente dell'azione

en: Accumulation
it-IT: Accumulo

en: Frequency of use
it-IT: Frequenza d'uso

en: Exhibitions note
it-IT: Nota di mostre

en: Awards note
it-IT: Nota di premi

en: Source of description note
it-IT: Nota sulla fonte della discrezione

en: Active dates
it-IT: Date d'attività

en: Geographic name of place element
it-IT: Nome geografico del luogo

en: Uncontrolled term
it-IT: Termine non controllato

en: Genre/form data or focus term
it-IT: Termine principale di genere/forma

en: Function
it-IT: Funzione

en: Source of term or code
it-IT: Fonte dell'intestazione o del termine

en: Main curriculum objective
it-IT: Obiettivo principale del curriculum scolastico

en: Subordinate curriculum objective
it-IT: Obiettivo secondario del curriculum scolastico

en: Curriculum code
it-IT: Codice di curriculum scolastico

en: Correlation factor
it-IT: Fattore di correlazione

en: Country or larger entity
it-IT: Paese o ente maggiore

en: First-order political jurisdiction
it-IT: Giurisdizione politica principale

en: Intermediate political jurisdiction
it-IT: Giurisdizione politica intermedia

en: City subsection
it-IT: Suddivisione comunale

en: Other nonjurisdictional geographic region and feature
it-IT: Altra regione e caratteristica geografica non giurisdizionale

en: Extraterrestrial area
it-IT: Paese o ente maggiore

en: Source of name, title, or term
it-IT: Fonte dell'intestazione, del titolo o del termine

en: Name, title, or term
it-IT: Nome, titolo o termine

en: Topical term or geographic name as entry element
it-IT: Termine topico o nome geografico come accesso

en: Topical term following geographic name as entry element
it-IT: Nome geografico che precede un termine topico come accesso

en: Corporate name or jurisdiction name
it-IT: Ragione sociale o nome giuridico

en: Uncontrolled related/analytical title
it-IT: Titolo analitico/correlato non controllato

en: Make and model of machine
it-IT: Marca e modello della macchina

en: Programming language
it-IT: Linguaggio di programmazione

en: Source of taxonomic identification
it-IT: Fonte dell'identificazione tassonomica

en: Taxonomic name
it-IT: Nome tassonomico

en: Taxonomic category
it-IT: Categoria tassonomica

en: Common or alternative name
it-IT: Nome comune o alternativo

en: Access term
it-IT: Termine d'accesso

en: Label
it-IT: Etichetta

en: Main entry heading
it-IT: Intestazione principale

en: Place, publisher, and date of publication
it-IT: Luogo, editore e data di pubblicazione

en: Related parts
it-IT: Informazione sulla relazione

en: Physical description
it-IT: Descrizione fisica

en: Material-specific details
it-IT: Dettagli specifici del materiale

en: Other item identifier
it-IT: Altro identificatore dell'item

en: CODEN designation
it-IT: Designazione CODEN

en: Series data for related item
it-IT: Dati della serie dell'item correlato

en: Host Biblionumber
it-IT: Codice record bibliografico contenente lo spoglio

en: Host Itemnumber
it-IT: Codice copia contenete lo spoglio

en: Enumeration and first page
it-IT: Numerazione e prima pagina

en: Country code
it-IT: Codice di paese

en: Period of content
it-IT: Periodo del contenuto

en: Source Contribution
it-IT: Contributo della fonte

en: Type of record
it-IT: Tipo di record

en: Fixed-length data elements
it-IT: Elementi a lunghezza fiss

en: Encoding level
it-IT: Livello di codifica

en: Textual physical form designator
it-IT: Designatore testuale di forma fisica

en: Dates of publication and/or sequential designation of issues reproduced
it-IT: Date di pubblicazione e/o designazione sequenziale dei fascicoli riprodotti

en: Name of unit
it-IT: Nome dell'unità

en: Holding institution
it-IT: Istituzione possedente

en: Name (custodian or owner)
it-IT: Nome (custode o proprietario)

en: Institutional division
it-IT: Suddivisione istituzionale

en: Street address
it-IT: Indirizzo

en: Location of units
it-IT: Localizzazione dell'unità

en: Sequence number
it-IT: Numero di sequenza

en: Location
it-IT: Collocazione

en: Sublocation or collection
it-IT: Sottolocalizzazione o collezione

en: Former shelving location
it-IT: Precedente localizzazione a scaffale

en: Non-coded location qualifier
it-IT: Qualificatore di localizzazione non codificato

en: Shelving form of title
it-IT: Forma di collocazione (segnatura) di titolo

en: Piece designation
it-IT: Designazione di parte

en: Piece physical condition
it-IT: Condizione fisica della parte

en: Pattern note
it-IT: Nota allo schema

en: Number of pieces per issuance
it-IT: Numero di pezzi per emissione

en: Copy
it-IT: Copia

en: Bibliographic units per next higher level
it-IT: Unità bibliografiche per il livello superiore

en: Numbering continuity
it-IT: Continuità di numerazione

en: Calendar change
it-IT: Cambio di calendario

en: Regularity pattern
it-IT: Schema di regolarità

en: Numbering scheme
it-IT: Schema di numerazione

en: Converted Gregorian year
it-IT: Convertito in anno Gregoriano

en: Issuing date
it-IT: Data di emissione

en: Break indicator
it-IT: Indicatore di stacco

en: Textual string
it-IT: Stringa testuale

en: Tag and sequence number
it-IT: Tag e numero di sequenza

en: Cost
it-IT: Costo

en: Item status
it-IT: Status della copia

en: Temporary location
it-IT: Collocazione temporanea

en: Replacement title
it-IT: Titolo in sostituzione

en: Replacement bibliographic record control number
it-IT: Numero di controllo del reocrd che sostituisce

en: Creation process
it-IT: Processo di creazione

en: Assigning or generating agency
it-IT: Agenzia che assegna il numero

en: Source of data
it-IT: Fonte dei dati

en: Content of non-MARC field
it-IT: Contenuto del campo non-MARC

en: Holding library identification number
it-IT: Numero idenficativo biblioteca proprietaria

en: Physical description codes
it-IT: Codici descrizione fisica

en: Volume or other numbering
it-IT: Volume o altra numerazione

en: Dates
it-IT: Date

en: Agency that converted, created or reviewed
it-IT: Agenzia che ha convertito, creato o rivisto

en: Date of conversion or review
it-IT: Data della conversione o della revisione

en: Status code
it-IT: Codice dello status

en: Version of conversion program used
it-IT: Versione del programma usato per la conversione

en: Withdrawn status [LOCAL, KOHA]
it-IT: Ritiro della copia

en: Lost status [LOCAL, KOHA]
it-IT: Persa

en: System code (specific classification or other scheme and edition) [LOCAL, KOHA]
it-IT: Codice di sistema (classificazione specifica o altro schema e edizione)

en: Use restrictions [LOCAL, KOHA]
it-IT: Restrizioni d'uso

en: Koha normalized classification for sorting [LOCAL, KOHA]
it-IT: Classificazione normalizzata Koha per l'ordinamento

en: Coded location qualifier [LOCAL, KOHA]
it-IT: Qualificatore dell'ubicazione

en: Copy number [LOCAL, KOHA]
it-IT: Numero della copia

en: Uniform Resource Identifier [LOCAL, KOHA]
it-IT: Uniform Resource Identifier

en: Koha collection [LOCAL, KOHA]
it-IT: Collezione Koha

en: Internal item number (Koha itemnumber, autogenerated) [LOCAL, KOHA]
it-IT: Numero interno di copia (Koha itemnumber, autogenerato)

en: Origin of item (home branch) (free text)
it-IT: Bib. proprietaria della copia (testo libero)

en: Origin of item (home branch) (coded)
it-IT: Bib. proprietaria della copia

en: Lending or holding organisation (holding branch) (free text)
it-IT: Bib. che possiede o presta (holding branch)

en: Lending or holding organisation (holding branch) code
it-IT: Bib. che possiede o presta (codice)

en: Genre detail
it-IT: Dettaglio del genere

en: Barcode prefix
it-IT: Prefisso del codice a barre

en: Barcode incrementation
it-IT: Incremento del codice a barre

en: Barcode suffix
it-IT: Suffisso del codice a barre

en: Section
it-IT: Sezione

en: Call number (full call number)
it-IT: Collocazione

en: Numbering (volume or other part)
it-IT: Numerazione (volume o altre parti)

en: Date of loan or deposit
it-IT: Data del prestito o deposito

en: Expiration of loan date
it-IT: Data scadenza del prestito

en: Circulation type (not for loan)
it-IT: Tipo di circolazione (non a prestito)

en: Serial
it-IT: Risorsa in continuazione

en: Intended audience (age level)
it-IT: Pubblico destinato (età)

en: Type of item and material
it-IT: Tipologia della copia e del materiale

en: Acquisition mode
it-IT: Modalità d'acquisto

en: Genre
it-IT: Genere

en: Copy note
it-IT: Nota della copia

en: Periodical number
it-IT: Numero periodico

en: Recipient organisation code
it-IT: Codice dell'ente destinatario

en: Recipient organisation, free text
it-IT: Ente destinatario, testo libero

en: Recipient parent organisation code
it-IT: Codice dell'ente destinatario superiore

en: Recipient parent organisation, free text
it-IT: Ente destinatario superiore, testo libero

en: SYSTEM CONTROL NUMBERS (KOHA)
it-IT: Sys Number locale (Koha)

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
it-IT: Dati aggiuntivi (Koha)

en: LOCATION AND ITEM INFORMATION (KOHA)
it-IT: Dati di copia (Koha)

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--ADDITIONAL MATERIAL CHARACTERISTICS
it-IT: Elementi di lunghezza fissa--Caratteristiche del materiale allegato--Informazione generale

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED FIELD--GENERAL INFORMATION
it-IT: Campo fisso per la descrizione fisica--informazione generale

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION
it-IT: Elementi di lunghezza fissa--Informazione generale

en: PATENT CONTROL INFORMATION
it-IT: Informazioni impiegate per il controllo di brevetti

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER
it-IT: Numero della bibliografia nazionale

en: COPYRIGHT OR LEGAL DEPOSIT NUMBER
it-IT: Numero di copyright o di deposito legale

en: COPYRIGHT ARTICLE-FEE CODE
it-IT: Codice di tassa sul copyright dell’articolo

en: OVERSEAS ACQUISITION NUMBER
it-IT: Numero di acquisito estero

en: FINGERPRINT IDENTIFIER
it-IT: Identificatore dell’impronta

en: STANDARD TECHNICAL REPORT NUMBER
it-IT: Standard Technical Report Number

en: PUBLISHER OR DISTRIBUTOR NUMBER
it-IT: Numero dell’editore o distributore

en: CODEN DESIGNATION
it-IT: Designazione CODEN

en: POSTAL REGISTRATION NUMBER
it-IT: Numero di registrazione di posta

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT
it-IT: Data/ora e luogo di un evento

en: ORIGINAL STUDY NUMBER FOR COMPUTER DATA FILES
it-IT: Numero dello studio originale del computer data file

en: SOURCE OF ACQUISITION
it-IT: Fonte d’acquisto

en: RECORD CONTENT LICENSOR
it-IT: Licenza d’uso del contenuto della registrazione

en: LANGUAGE CODE
it-IT: Codice di lingua

en: COUNTRY OF PUBLISHING/PRODUCING ENTITY CODE
it-IT: Codice del paese dell’ente che pubblica/produce l’item

en: TIME PERIOD OF CONTENT
it-IT: Periodo di tempo del contenuto

en: FORM OF MUSICAL COMPOSITION CODE
it-IT: Codice di forma della composizione musicale

en: NUMBER OF MUSICAL INSTRUMENTS OR VOICES CODE
it-IT: Codice del numero degli strumenti musicali o delle voci

en: LIBRARY OF CONGRESS COPY, ISSUE, OFFPRINT STATEMENT
it-IT: Formulazione dell’esemplare, emissione, estratto, della Library of Congress

en: CLASSIFICATION NUMBERS ASSIGNED IN CANADA
it-IT: Numero di classificazione assegnati in Canada

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE COPY STATEMENT
it-IT: Formulazione dell’esemplare della National Library of Medicine

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY COPY STATEMENT
it-IT: Formulazione dell’esemplare della National Agricultural Library

en: GPO ITEM NUMBER
it-IT: Numero GPO dell’item

en: ADDITIONAL DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
it-IT: Numero di classificazione Decimale Dewey

en: SYNTHESIZED CLASSIFICATION NUMBER COMPONENTS
it-IT: Componenti numero di classificazione sintetizzato

en: REPORT NUMBER
it-IT: Numero di rapporto

en: MAIN ENTRY--PERSONAL NAME
it-IT: Accesso principale -- nome di persona

en: MAIN ENTRY--CORPORATE NAME
it-IT: Accesso principale--nome di ente

en: MAIN ENTRY--MEETING NAME
it-IT: Accesso principale--nome di convegno

en: MAIN ENTRY--UNIFORM TITLE
it-IT: Accesso principale--titolo uniforme

en: ABBREVIATED TITLE
it-IT: Titolo abbreviato

en: KEY TITLE
it-IT: Titolo chiave

en: UNIFORM TITLE
it-IT: Titolo uniforme

en: TRANSLATION OF TITLE BY CATALOGING AGENCY
it-IT: Traduzione del titolo dell’agenzia di catalogazione

en: COLLECTIVE UNIFORM TITLE
it-IT: Titolo uniforme collettivo

en: TITLE STATEMENT
it-IT: Formulazione del titolo

en: VARYING FORM OF TITLE
it-IT: Varianti del titolo

en: FORMER TITLE
it-IT: Titolo precedente

en: EDITION STATEMENT
it-IT: Formulazione di edizione

en: MUSICAL PRESENTATION STATEMENT
it-IT: Formulazione della presentazione musicale

en: CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
it-IT: Dati matematici del materiale cartografico

en: COMPUTER FILE CHARACTERISTICS
it-IT: Caratteristiche del computer file

en: COUNTRY OF PRODUCING ENTITY
it-IT: Paese dell’ente produttore dei film d’archivio

en: PHILATELIC ISSUE DATA
it-IT: Dati dell’emissione filatelica

en: PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC.
it-IT: Pubblicazione, distribuzione, ecc. (stampa)

en: PROJECTED PUBLICATION DATE
it-IT: Data di pubblicazione prevista

en: PRODUCTION, PUBLICATION, DISTRIBUTION, MANUFACTURE, AND COPYRIGHT NOTICE
it-IT: Produzione, pubblicazione, etc di un'opera

en: PHYSICAL DESCRIPTION
it-IT: Descrizione fisica

en: PLAYING TIME
it-IT: Durata di riproduzione

en: HOURS, ETC.
it-IT: Disponibilità oraria, ecc.

en: CURRENT PUBLICATION FREQUENCY
it-IT: Periodicità corrente della pubblicazione

en: FORMER PUBLICATION FREQUENCY
it-IT: Periodicità precedente della pubblicazione

en: MEDIA TYPE
it-IT: Tipo formato

en: CARRIER TYPE
it-IT: Formato di trasporto

en: PHYSICAL MEDIUM
it-IT: Supporto fisico

en: GEOSPATIAL REFERENCE DATA
it-IT: Dati di riferimento geospaziale

en: PLANAR COORDINATE DATA
it-IT: Dati di coordinate piane

en: SOUND CHARACTERISTICS
it-IT: Caratteristiche del suono

en: VIDEO CHARACTERISTICS
it-IT: Caratteristiche video

en: DIGITAL FILE CHARACTERISTICS
it-IT: Caratteristiche file digitale

en: ORGANIZATION AND ARRANGEMENT OF MATERIALS
it-IT: Organizzazione e l’ordinamento dei materiali

en: DIGITAL GRAPHIC REPRESENTATION
it-IT: Rappresentazione grafica digitale

en: SECURITY CLASSIFICATION CONTROL
it-IT: Controllo della classificazione di sicurezza

en: ORIGINATOR DISSEMINATION CONTROL
it-IT: Controllo del creatore sulla diffusione

en: DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
it-IT: Date della pubblicazione e/o designazione sequenziale

en: NORMALIZED DATE AND SEQUENTIAL DESIGNATION
it-IT: Data e sequenza normalizzata

en: TRADE PRICE
it-IT: Prezzo commerciale

en: TRADE AVAILABILITY INFORMATION
it-IT: Informazione sulla disponibilità editoriale

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--TITLE
it-IT: Formulazione della serie/accesso aggiunto--titolo

en: SERIES STATEMENT
it-IT: Formulazione della serie

en: GENERAL NOTE
it-IT: Nota generale

en: WITH NOTE
it-IT: Con nota

en: DISSERTATION NOTE
it-IT: Nota di dissertazione

en: BIBLIOGRAPHY, ETC. NOTE
it-IT: Nota di bibliografia

en: FORMATTED CONTENTS NOTE
it-IT: Nota formattata di contenuto

en: RESTRICTIONS ON ACCESS NOTE
it-IT: Nota sulle restrizioni all'accesso

en: CREATION/PRODUCTION CREDITS NOTE
it-IT: Nota sui crediti di creazione/produzione

en: CITATION/REFERENCES NOTE
it-IT: Nota di citazione/riferimenti esterni

en: PARTICIPANT OR PERFORMER NOTE
it-IT: Nota sui partecipanti o interpreti

en: TYPE OF REPORT AND PERIOD COVERED NOTE
it-IT: Nota di tipo di rapporto e periodo coperto

en: DATA QUALITY NOTE
it-IT: Nota sulla qualità dei dati

en: NUMBERING PECULIARITIES NOTE
it-IT: Nota su particolarità della numerazione

en: TYPE OF COMPUTER FILE OR DATA NOTE
it-IT: Nota sul tipo di computer file o di file di dati

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT NOTE
it-IT: Nota sulla data/ora e luogo di un evento

en: SUMMARY, ETC.
it-IT: Riassunto, ecc.

en: TARGET AUDIENCE NOTE
it-IT: Nota sui destinatari

en: GEOGRAPHIC COVERAGE NOTE
it-IT: Nota di copertura geografica

en: PREFERRED CITATION OF DESCRIBED MATERIALS NOTE
it-IT: Nota sulla citazione preferita dei materiali descritti

en: SUPPLEMENT NOTE
it-IT: Nota di supplemento

en: STUDY PROGRAM INFORMATION NOTE
it-IT: Nota d’informazione sul programma di studi

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM AVAILABLE NOTE
it-IT: Nota sulla disponibilità su altro supporto fisico

en: REPRODUCTION NOTE
it-IT: Nota di riproduzione

en: ORIGINAL VERSION NOTE
it-IT: Nota sulla versione originale

en: LOCATION OF ORIGINALS/DUPLICATES NOTE
it-IT: Nota sulla localizzazione degli originali/duplicati

en: FUNDING INFORMATION NOTE
it-IT: Nota d’informazione sul finanziamento

en: SYSTEM DETAILS NOTE
it-IT: Nota sui requisiti del sistema

en: TERMS GOVERNING USE AND REPRODUCTION NOTE
it-IT: Nota sulle condizioni che regolano l'utilizzo e la riproduzione

en: IMMEDIATE SOURCE OF ACQUISITION NOTE
it-IT: Nota sulla fonte immediata d'acquisto

en: INFORMATION RELATING TO COPYRIGHT STATUS
it-IT: Informazioni sullo status del copyright

en: LOCATION OF OTHER ARCHIVAL MATERIALS NOTE
it-IT: Nota sulla localizzazione d’altri materiali d’archivio

en: LANGUAGE NOTE
it-IT: Nota sulla lingua

en: FORMER TITLE COMPLEXITY NOTE
it-IT: Nota sulla complessità del titolo precedente

en: ISSUING BODY NOTE
it-IT: Nota sull'ente responsabile

en: ENTITY AND ATTRIBUTE INFORMATION NOTE
it-IT: Nota d’informazione sull’ente e l’attributo

en: CUMULATIVE INDEX/FINDING AIDS NOTE
it-IT: Nota sull'indice cumulativo/strumenti di ricerca

en: INFORMATION ABOUT DOCUMENTATION NOTE
it-IT: Nota d'informazione sulla documentazione

en: OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
it-IT: Storia della proprietà e custodia

en: COPY AND VERSION IDENTIFICATION NOTE
it-IT: Nota d'identificazione della copia e della versione

en: BINDING INFORMATION
it-IT: Informazione sulla rilegatura

en: CASE FILE CHARACTERISTICS NOTE
it-IT: Nota sulle caratteristiche della singola pratica

en: METHODOLOGY NOTE
it-IT: Nota sulla metodologia

en: LINKING ENTRY COMPLEXITY NOTE
it-IT: Nota di collegamento complesso

en: PUBLICATIONS ABOUT DESCRIBED MATERIALS NOTE
it-IT: Nota di pubblicazioni sui materiali descritti

en: ACTION NOTE
it-IT: Nota d’azione

en: ACCUMULATION AND FREQUENCY OF USE NOTE
it-IT: Nota di accumulo e di frequenza d’uso

en: EXHIBITIONS NOTE
it-IT: Nota di mostre

en: AWARDS NOTE
it-IT: Nota di premi

en: SOURCE OF DESCRIPTION NOTE
it-IT: Nota sulla fonte della discrezione

en: SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
it-IT: Accesso aggiunto di soggetto-–Nome di persona

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
it-IT: Accesso aggiunto di soggetto--nome di ente

en: SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME
it-IT: Accesso aggiunto di soggetto--nome di convegno

en: SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
it-IT: Accesso aggiunto di soggetto--titolo uniforme

en: SUBJECT ADDED ENTRY--NAMED EVENT
it-IT: Accesso aggiunto di soggetto--nome di evento

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
it-IT: Accesso aggiunto di soggetto--termine cronologico

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM
it-IT: Accesso aggiunto di soggetto--termine topico

en: SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
it-IT: Accesso aggiunto di soggetto--nome geografico

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED
it-IT: Termine d’indicizzazione--non controllato

en: SUBJECT ADDED ENTRY--FACETED TOPICAL TERMS
it-IT: Accesso aggiunto di soggetto--termini topici faccettati

en: INDEX TERM--GENRE/FORM
it-IT: Termine d’indicizzazione--genere/forma

en: INDEX TERM--OCCUPATION
it-IT: Termine d’indicizzazione--occupazione

en: INDEX TERM--FUNCTION
it-IT: Termine d’indicizzazione--funzione

en: INDEX TERM--CURRICULUM OBJECTIVE
it-IT: Termine d’indicizzazione--obiettivi del curriculum scolastico

en: SUBJECT ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
it-IT: Accesso aggiunto di soggetto --nome gerarchico di luogo

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
it-IT: Accesso aggiunto--nome di persona

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
it-IT: Accesso aggiunto--nome di ente

en: ADDED ENTRY--MEETING NAME
it-IT: Accesso aggiunto--nome di convegno

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED NAME
it-IT: Accesso aggiunto--nome non controllato

en: ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
it-IT: Accesso aggiunto--titolo uniforme

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED RELATED/ANALYTICAL TITLE
it-IT: Accesso aggiunto--titolo analitico/correlato non controllato

en: ADDED ENTRY-GEOGRAPHIC NAME
it-IT: Accccesso aggiunto – nome geografico

en: ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
it-IT: Accesso aggiunto – nome gerarchico di luogo

en: SYSTEM DETAILS ACCESS TO COMPUTER FILES
it-IT: Dettagli sul sistema per accedere ai computer file

en: ADDED ENTRY--TAXONOMIC IDENTIFICATION
it-IT: Accesso aggiunto--identificazione tassonomica

en: RESOURCE IDENTIFIER
it-IT: Identificatore della risorsa

en: MAIN SERIES ENTRY
it-IT: Accesso di serie principale

en: SUBSERIES ENTRY
it-IT: Accesso di sottoserie

en: ORIGINAL LANGUAGE ENTRY
it-IT: Accesso di lingua originale

en: TRANSLATION ENTRY
it-IT: Accesso di supplemento/numero speciale

en: SUPPLEMENT/SPECIAL ISSUE ENTRY
it-IT: Accesso di supplemento/numero speciale

en: SUPPLEMENT PARENT ENTRY
it-IT: Accesso di pubblicazione principale

en: HOST ITEM ENTRY
it-IT: Accesso d’item ospite

en: CONSTITUENT UNIT ENTRY
it-IT: Accesso d’unità costituente

en: OTHER EDITION ENTRY
it-IT: Acceso di un’altra edizione

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM ENTRY
it-IT: Accesso di forma fisica aggiunta

en: ISSUED WITH ENTRY
it-IT: Accesso di

en: PRECEDING ENTRY
it-IT: Accesso precedente

en: SUCCEEDING ENTRY
it-IT: Accesso successivo

en: DATA SOURCE ENTRY
it-IT: Accesso di fonte dei dati

en: OTHER RELATIONSHIP ENTRY
it-IT: Accesso di relazione non specificata

en: SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
it-IT: Accesso aggiunto di serie--nome di persona

en: SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
it-IT: Accesso aggiunto di serie--nome di ente

en: SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME
it-IT: Accesso aggiunto di serie--nome di convegno

en: SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
it-IT: Accesso aggiunto di serie--titolo uniforme

en: HOLDINGS CODED DATA VALUES
it-IT: Valori dei dati codificati di posseduti

en: TEXTUAL PHYSICAL FORM DESIGNATOR
it-IT: Designatore testuale di forma fisica

en: NAME OF UNIT
it-IT: Nome dell’unità

en: HOLDING INSTITUTION
it-IT: Istituzione possedente

en: LOCATION
it-IT: Localizzazione

en: CAPTIONS AND PATTERN--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
it-IT: Legende e modello--unità bibliografica basilare

en: CAPTIONS AND PATTERN--SUPPLEMENTARY MATERIAL
it-IT: Legende e modello--supplementi

en: CAPTIONS AND PATTERN--INDEXES
it-IT: Legende e modello--indici

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
it-IT: Numerazione e cronologia--unità bibliografica basilare

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--SUPPLEMENTARY MATERIAL
it-IT: Numerazione e cronologia--supplementi

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--INDEXES
it-IT: Numerazione e cronologia--indici

en: TEXTUAL HOLDINGS--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
it-IT: Formulazione testuale di posseduti--unità bibliografica basilare

en: TEXTUAL HOLDINGS--SUPPLEMENTARY MATERIAL
it-IT: Formulazione testuale di posseduti--supplementi

en: TEXTUAL HOLDINGS--INDEXES
it-IT: Formulazione testuale di posseduti--indici

en: ITEM INFORMATION--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
it-IT: Informazione sull’item--unità bibliografica basilare

en: ITEM INFORMATION--SUPPLEMENTARY MATERIAL
it-IT: Informazione sull’item--supplementi

en: ITEM INFORMATION--INDEXES
it-IT: Informazione sull’item--indici

en: REPLACEMENT RECORD INFORMATION
it-IT: Informazione sul record che sostituisce

en: METADATA PROVENANCE
it-IT: Provenienza dei metadati

en: FOREIGN MARC INFORMATION FIELD
it-IT: Campo dell’informazione per MARC differenti

en: NON-MARC INFORMATION FIELD
it-IT: Campo dell’informazione per non-MARC

en: Selected matching rules for MARC 21 bibliographic records, including:
it-IT: Regole di corrispondenza per record bibliografici Marc21:

en: Fast Add Framework
it-IT: Cat. veloce

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal MARC21 framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
it-IT: 'FA', una griglia 'Fast Add' minimale per Marc21 adatta all'ILL o alla catalogazione on-the-fly.

en: Models
it-IT: Modelli

en: Books, Booklets, Workbooks
it-IT: Libri

en: CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
it-IT: Risorse elettroniche

en: Binders
it-IT: Raccolte

en: Serials
it-IT: Risorse in continuazione

en: Audio Cassettes, CDs
it-IT: CD e cassette audio

en: DVDs, VHS
it-IT: DVD, VHS

en: Simple MARC 21 bibliographic frameworks for some common types of bibliographic material. Frameworks are used to define the structure of your MARC records and the behavior of the integrated MARC editor. You can change these at any time after installation. The frameworks in this optional default setting include:
it-IT: Grigle semplificate per record bibliografici in Marc21. Le griglie sono usate per definire la struttura dein tuoi record Marc21 e il comportamento dell'editor Marc integrato. Le puoi cambiare in ogni momento dopo l'installazione. Le griglie incluse in questa configurazione di default sono:

en: BKS Books, Booklets, Workbooks
it-IT: BKS Libri

en: CF  CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
it-IT: CF  Risorse elettroniche

en: SR  Audio Cassettes, CDs
it-IT: SR  CD e cassette audio

en: VR  DVDs, VHS
it-IT: VR  DVD, VHS

en: AR  Models
it-IT: AR  Modelli

en: IR  Binders
it-IT: IR  Raccolte

en: SER Serials
it-IT: SER Seriali
