Koha 23.11.08.001 - en to it-IT translation catalogue (1116 entries)

en: fixed length control field
it-IT: Guida (Record label)

en: control field
it-IT: Identificatore del record

en: Interfield linking data
it-IT: Dati per il link tra campi

en: Number (ISNI)
it-IT: Numero (ISNI)

en: Cancelled ISNI
it-IT: ISNI cancellato

en: Erroneous ISNI
it-IT: ISNI errato

en: tag 015
it-IT: ISADN

en: System Code
it-IT: Codice di sistema

en: Identifier
it-IT: Identificatore

en: Qualification
it-IT: Qualificazione

en: Erroneous Identifier
it-IT: Identificatore errato

en: Cancelled or Invalid Persistent Record Identifier
it-IT: Numero di controllo della registrazione cancellato o errato

en: System control number
it-IT: Numero di controllo di sistema

en: Cancelled or invalid control number
it-IT: Numero di controllo cancellato o non valido

en: System code
it-IT: Sigla del codice di soggettazione

en: Number of work
it-IT: Numero di composizione

en: Number of movement
it-IT: Numero di movimento

en: Number of incipit
it-IT: Numero di incipit

en: Voice/instrument
it-IT: Voce/strumento

en: Role
it-IT: Personaggio

en: Movement caption/heading
it-IT: Didascalia/intestazione del movimento

en: Key or mode
it-IT: Tonalità o modo

en: Clef
it-IT: Chiave

en: Key signature
it-IT: Alterazioni

en: Time signature
it-IT: Misura

en: Musical notation
it-IT: Contesto musicale

en: Comments (free text)
it-IT: Commenti (testo libero)

en: Codified note
it-IT: Nota codificata

en: Text incipit
it-IT: Incipit testuale

en: Language of text
it-IT: Lingua del testo

en: Number
it-IT: Numero

en: Erroneous ISTC
it-IT: ISTC errato

en: Erroneous ISWC
it-IT: ISWC errato

en: Erroneous ISAN
it-IT: ISAN errato

en: Erroneous ISRC
it-IT: ISRC errato

en: General processing data
it-IT: Dati di elaborazione

en: Language of or language used by the entity
it-IT: Lingua usata dall'entità

en: Language of an intermediate expression
it-IT: Linguaggio di un'espressione intermedia

en: Language of the original expression
it-IT: Lingua dell'espressione originale

en: Language of summary
it-IT: Lingua del riassunto

en: Language of subtitles
it-IT: Lingua dei sottotitoli

en: Language from which the entity translates
it-IT: Lingua da cui l'entità traduce

en: Country of nationality
it-IT: Nazione dell'entità

en: Locality
it-IT: Localizzazione

en: Coded data – use in subject access point
it-IT: Codice di un carattere

en: Coded data – use in subject access point as base access point or as subdivision
it-IT: Dati codificati – utilizzo in un soggetto come punto di accesso di base o come suddivisione

en: Coded data – use in topical subject access point with a geographical subdivision
it-IT: Dati codificati – utilizzo in un soggetto topico con una suddivisione geografica

en: Coded data: personal names
it-IT: Dati codificati: nomi personali

en: Time period, 9999 B.C. to present
it-IT: Periodo di tempo, dal 9999 a.C. ad oggi

en: Source
it-IT: Fonte

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Westernmost Longitude
it-IT: Coordinate - longitudine limite ovest

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Easternmost Longitude
it-IT: Coordinate - longitudine limite est

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Northernmost Latitude
it-IT: Coordinate - latitudine limite nord

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Southernmost Latitude
it-IT: Coordinate - latitudine limite sud

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Westernmost Longitude
it-IT: Coordinate--longitudine limite Ovest

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Easternmost Longitude
it-IT: Coordinate--longitudine limite Est

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Northernmost Latitude
it-IT: Coordinate--latitudine limite Nord

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Southernmost Latitude
it-IT: Coordinate--latitudine limite Sud

en: Duration
it-IT: Durata

en: Form of Musical Work
it-IT: Forma dell'opera musicale

en: Key or Mode of Musical Work
it-IT: Chiave o modalità di opera musicale

en: Type of government agency
it-IT: Nome da elaborare

en: Conference or meeting code
it-IT: Codice conferenza o convegno

en: Cataloguing rules
it-IT: Regole di catalogazione

en: Subject system
it-IT: Soggettario

en: Title processing data
it-IT: Titolo da elaborare

en: Instruction Phrase
it-IT: Frase esplicativa

en: Authority Record Identifier
it-IT: Identificativo nell'Authority di riferimento

en: Relationship Control
it-IT: Controllo della relazione

en: Interfield Linking Data
it-IT: Dati per il link tra campi

en: Script of Cataloguing and Script of the Base Access Point
it-IT: Alfabeto della catalogazione e alfabeto del punto di accesso di base

en: Geographic area code
it-IT: Codice area geografica

en: Form or Genre or Physical Characteristics Code
it-IT: Codice per forma, genere o caratteristiche fisiche

en: Relator code
it-IT: Codice di funzione

en: Script of cataloguing and script of the base access point
it-IT: Alfabeto (differente da quello scritto in 1XX)

en: Language of cataloguing and language of the base access point
it-IT: Lingua della catalogazione e lingua dell'intestazione base

en: Entry element
it-IT: Elemento principale

en: Part of name other than entry element
it-IT: Ulteriore elemento del nome

en: Additions to names other than dates
it-IT: Qualificazione, escluse le date

en: Roman numerals
it-IT: Numeri romani

en: Dates
it-IT: Date

en: Expansion of initials of forename
it-IT: Scioglimento delle iniziali del nome

en: Form subdivision
it-IT: Suddivisione formale

en: Attribution qualifier
it-IT: Qualificazione d'attribuzione

en: Topical subdivision
it-IT: Suddivisione generale

en: Geographical subdivision
it-IT: Suddivisione geografica

en: Chronological subdivision
it-IT: Suddivisione cronologica

en: Subdivision
it-IT: Suddivisione

en: Addition to name or qualifier
it-IT: Qualificazione, escluse le date

en: Number of meeting and/or number of part of meeting
it-IT: Numero del congresso

en: Location of meeting
it-IT: Luogo del congresso

en: Date of meeting
it-IT: Data del congresso

en: Inverted element
it-IT: Elemento del nome invertito

en: Part of name other than entry element and inverted element
it-IT: Ulteriore elemento del nome invertito

en: Data element
it-IT: Elemento principale

en: Printer/publisher device description
it-IT: Descrizione tipografo / marca tipografica

en: Standard citation
it-IT: Citazione standard

en: Size
it-IT: Dimensione

en: Date
it-IT: Data

en: Iconographic term
it-IT: Termine iconografico

en: Type of family
it-IT: Tipo di famiglia

en: Places associated with the family
it-IT: Luoghi associati alla famiglia

en: Language of Cataloguing and Language of the Base Access Point
it-IT: Lingua di catalogazione e lingua del punto di accesso di base

en: Entry Element
it-IT: Elemento principale

en: Additions to Name of the Character
it-IT: Addizioni al nome del personaggio

en: General material designation
it-IT: Designazione generale del materiale [OBSOLETO]

en: Number of section or part
it-IT: Numero della sezione o parte

en: Name of section or part
it-IT: Nome di sezione o parte

en: Date of publication
it-IT: Data di pubblicazione

en: Language
it-IT: Lingua

en: Miscellaneous information
it-IT: Informazioni varie

en: Version (or date of version)
it-IT: Versione (o data di versione)

en: Medium of performance (for music)
it-IT: Mezzo di esecuzione (per musica)

en: Numeric designation (for music)
it-IT: Designazione numerica (per musica)

en: Key (for music)
it-IT: Tonalità (per musica)

en: Arranged statement (for music)
it-IT: Indicazione di arrangiamento (per musica)

en: Script of cataloguing and script of the base access point.
it-IT: Alfabeto della catalogazione e alfabeto del punto di accesso di base.

en: Form of work
it-IT: Forma dell'emissione

en: Date of work
it-IT: Data dell'opera

en: Place of origin of work
it-IT: Luogo di origine dell'opera

en: Original language of the work
it-IT: Lingua originale dell'opera

en: Other distinguishing characteristics of a work
it-IT: Altre caratteristiche distintive di un'opera

en: Authority record identifier for the related work.
it-IT: Identificatore del record di autorità per l'opera relativa.

en: Title [Work]
it-IT: Titolo [Opera]

en: Form of work [Work]
it-IT: Forma dell'opera [Opera]

en: Date of work [Work]
it-IT: Data dell'opera [Opera]

en: Place of origin of work [Work]
it-IT: Luogo di origine dell'opera [Opera]

en: Original language of the work [Work]
it-IT: Lingua originale dell'opera [Opera]

en: Number of section or part [Work]
it-IT: Numero della sezione o della parte [Opera]

en: Name of section or part [Work]
it-IT: Nome della sezione o della parte [Opera]

en: Other distinguishing characteristics of a work [Work]
it-IT: Altre caratteristiche distintive di un'opera [Opera]

en: Form of the expression [Expression]
it-IT: Forma dell'espressione [Espressione]

en: Language of the expression [Expression]
it-IT: Linguaggio dell'espressione [Espressione]

en: Content type [Expression]
it-IT: Tipo di contenuto [Espressione]

en: Date of expression [Expression]
it-IT: Data dell'espressione [Espressione]

en: Medium of performance (for music) [Work]
it-IT: Mezzo di esecuzione (per la musica) [Opera]

en: Numeric designation (for music) [Work]
it-IT: Designazione numerica (per la musica) [Opera]

en: Key (for music) [Work]
it-IT: Chiave (per la musica) [Opera]

en: Medium of performance (for music) [Expression]
it-IT: Mezzo di esecuzione (per la musica) [Espressione]

en: Other characteristics of expression [Expression]
it-IT: Altre caratteristiche dell'espressione [Espressione]

en: Collective title
it-IT: Titolo collettivo

en: Collective subtitle
it-IT: Sottotitolo collettivo uniforme

en: Name
it-IT: Elemento principale

en: Authority record identifier for the name associated with the work
it-IT: Identificatore del record di autorità del nome associato all'opera

en: Relator Code
it-IT: Codice di funzione

en: Authority record identifier for the related work
it-IT: Identificatore del record di autorità per l'opera relativa

en: Name [Work]
it-IT: Nome [Opera]

en: Addition to Name or Qualifier
it-IT: Qualificazione

en: Name of the other party
it-IT: Nome dell'altra parte

en: Date of legal issue or version, or date of signing
it-IT: Data di emissione legale o versione o data della firma

en: Form subheading
it-IT: Sottointestazione formale

en: Conventional title
it-IT: Titolo convenzionale

en: Topical subject or subject category
it-IT: Soggetto generico

en: Subject category subdivision code
it-IT: Codice della suddivisione della categoria di soggetto

en: Subject category code
it-IT: Codice di categoria di soggetto

en: Topical subdivision or subject category subdivision text
it-IT: Suddivisione generale

en: Country (nation state)
it-IT: Nazione

en: State or province, etc.
it-IT: Stato o regione, ecc.

en: Intermediate political jurisdiction
it-IT: Contea, provincia

en: City, etc.
it-IT: Città, etc.

en: Venue
it-IT: Sede

en: Season
it-IT: Stagione

en: Occasion
it-IT: Occasione

en: Final date
it-IT: Data finale

en: Subsection of city, etc.
it-IT: Sottosezione di città, ecc.

en: Other geographical regions or features
it-IT: Altre regioni geografiche o caratteristiche

en: Extraterrestrial areas
it-IT: Aree extraterrestri

en: Geographical area
it-IT: Area geografica

en: Chronological Subdivision
it-IT: Suddivisione cronologica

en: Script of cataloguing and base access point
it-IT: Alfabeto (differente da quello scritto in 1XX)

en: Information note
it-IT: Nota informativa

en: Instruction phrase
it-IT: Frase esplicativa

en: Access point referred to
it-IT: Intestazione a cui riferita

en: General explanatory reference note
it-IT: Nota di spiegazione generale

en: General scope note
it-IT: Nota a scopo generale

en: Text of Note
it-IT: Testo di nota

en: Biographical note
it-IT: Nota biografica e sull'attività

en: Activity note
it-IT: Nota attività

en: Occupation/Profession
it-IT: Occupazione/professione

en: Function/Field of activity
it-IT: Funzione/campo di attività

en: Affiliation/Address
it-IT: Affiliazione/Indirizzo

en: Place of activity
it-IT: Luogo di attività

en: Dates of activity
it-IT: Date di attività

en: Address
it-IT: Indirizzo

en: Sign
it-IT: Firma

en: Geographical note
it-IT: Nota geografica

en: Nature of Content
it-IT: Natura del contenuto

en: Coverage of Content
it-IT: Copertura dei contenuti

en: Historical Information
it-IT: Informazioni storiche

en: Authority record identifier
it-IT: Identificativo nell'Authority di riferimento

en: Relationship control
it-IT: Istruzioni di controllo

en: Part of Name Other than Entry Element
it-IT: Ulteriore parte del nome

en: Date of legal issue or version, or date of the signing
it-IT: Data dell'emissione o della versione legale o data della firma

en: Form Subheading
it-IT: Sottointestazione formale

en: Topical subject
it-IT: Elemento principale

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent
it-IT: Aree geografiche come mondo, emisfero, continente

en: Form Subdivision
it-IT: Suddivisione formale

en: Topical Subdivision
it-IT: Suddivisione generale

en: Geographical Subdivision
it-IT: Suddivisione geografica

en: Entry element Mandatory
it-IT: Elemento inziale obbligatorio

en: Part or role played (operas, theatrical performances, etc.)
it-IT: Parte o ruolo svolto (opere, spettacoli teatrali, ecc.)

en: Authority Record Number
it-IT: Numero della registrazione di autorità

en: Additions to Name Other than Dates
it-IT: Qualificazioni, escluse le date

en: Roman Numerals
it-IT: Numeri romani

en: Expansion of Initials of Forename
it-IT: Scioglimento delle iniziali del nome

en: Affiliation/address
it-IT: Indirizzo/ente di appartenenza

en: Subdivision (or name if entered under place)
it-IT: Suddivisione (o nome se inserito sotto luogo)

en: Number of Meeting and/or Number of Part of a Meeting
it-IT: Numero del congresso e/o numero di parte del congresso

en: Location of Meeting
it-IT: Luogo del congresso

en: Date of Meeting
it-IT: Data del congresso

en: Inverted Element
it-IT: Elemento del nome invertito

en: Part of Name other than Entry Element and Inverted Element
it-IT: Parte del nome diversa dall'elemento iniziale e dall'elemento invertito

en: International Standard Identifier for the Name
it-IT: Identificatore standard internazionale per il nome

en: Subject Term
it-IT: Termine di soggetto

en: Country (Nation State)
it-IT: Paese

en: State or Province, etc.
it-IT: Stato o provincia etc.

en: Intermediate Political Jurisdiction.
it-IT: Giurisdizione politica intermedia.

en: Subsection of City, etc.
it-IT: Sottosezione di città, ecc.

en: Other Geographical Regions or Features
it-IT: Altre regioni geografiche o caratteristiche

en: Extraterrestrial Areas
it-IT: Aree extraterrestri

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent: larger area than country
it-IT: Aree geografiche come mondo, emisfero, continente: area più ampia di un paese

en: Number of Section or Part
it-IT: Numero di sezione o parte

en: Name of Section or Part
it-IT: Nome di sezione o parte

en: Authority record number
it-IT: Numero del record di authority

en: Country
it-IT: Codice di paese dell’agenzia di catalogazione

en: State, region, etc.
it-IT: Stato, regione, ecc.

en: County
it-IT: Provincia

en: City
it-IT: Città

en: Date of beginning or unique date
it-IT: Data di inizio o data unica

en: UDC number, single or beginning of a range
it-IT: Numero UDC , unico o parte iniziale della sequenza

en: UDC number, end of a range
it-IT: Numero UDC, parte finale della sequenza

en: Explanatory terms
it-IT: Temini esplicativi

en: UDC edition
it-IT: Edizione UDC

en: Language of edition
it-IT: Lingua dell'edizione

en: DDC number, single or beginning of a range
it-IT: Numero, o inizio di un intervallo

en: DDC number, end of a range
it-IT: Numero, o fine di un intervallo

en: DDC edition
it-IT: Edizione CDD

en: LC number, single or beginning of a range
it-IT: Numero, o inizio di un intervallo

en: LC number, end of a range
it-IT: Numero, o fine di un intervallo

en: Class number, single or beginning of a range
it-IT: Numero, o inizio di un intervallo

en: Class number, end of a range
it-IT: Numero, o fine di un intervallo

en: Language of cataloguing and the base access point
it-IT: Lingua della catalogazione e lingua dell'intestazione base

en: Agency
it-IT: Nome dell’agenzia di catalogazione

en: Date of latest transaction
it-IT: Data dell'ultima transazione

en: Citation
it-IT: Citazione

en: Information found
it-IT: Informazione trovata

en: Citations
it-IT: Citazioni

en: Note text
it-IT: Nota di testo

en: Corresponding Term
it-IT: Termine corrispondente

en: Date of Access
it-IT: Data di accesso

en: Class Number
it-IT: Collocazione

en: Explanatory Term
it-IT: Termine esplicativo

en: Date of deprecation of URI
it-IT: Data di deprecazione dell'URI

en: Replacement access point
it-IT: Intestazione usata per sostituire

en: Date of the transaction
it-IT: Data della modifica

en: Replaced access point
it-IT: Intestazione modificata

en: Host name
it-IT: Nome Host

en: Access number
it-IT: Numero di accesso

en: Compression information
it-IT: Compressione dell'informazione

en: Path
it-IT: Percorso

en: Date and hour of consultation and access
it-IT: Data e ora della consultazione e dell'accesso (AAAMMGGHHMM)

en: Electronic name
it-IT: Nome del file

en: Processor of request
it-IT: Processore delle richieste

en: Instruction
it-IT: Istruzione

en: Bits per second
it-IT: Bits per secondo

en: Contact for access assistance
it-IT: Contatto per l'assistenza nell'accesso

en: Name of location of host in subfield $a
it-IT: Nome dell'ubicazione dell'host in $a

en: Operating system
it-IT: Sistema operativo

en: Port
it-IT: Porta

en: Electronic format type
it-IT: Tipo di formato elettronico

en: Settings
it-IT: Impostazioni

en: File size
it-IT: Dimensioni del file

en: Terminal emulation
it-IT: Emulazione del terminale

en: Hours access method available
it-IT: Orario in cui è possibile l'accesso alla risorsa

en: Record control number
it-IT: Numero di controllo della registrazione

en: Nonpublic note
it-IT: Nota privata

en: Access method
it-IT: Metodo di accesso

en: Public note
it-IT: Nota pubblica

en: Tag of the source format field
it-IT: Etichetta del formato fonte

en: Indicators and subfields of the source format field
it-IT: Indicatori e sottocampi del formato fonte

en: Header
it-IT: Etichetta del record

en: Record Identifier
it-IT: Identificatore del record

en: Persistent Record Identifier
it-IT: Identificatore record persistente

en: Version Identifier
it-IT: Identificatore di versione

en: International Standard Name Identifier (ISNI)
it-IT: Identificatore internazionale standard del nome (ISNI)

en: International Standard Authority Data Number (Obsolete)
it-IT: International Standard Authority Data Number (ISADN)

en: Other Identifier
it-IT: Altro identificatore

en: Other System Persistent Record Identifier
it-IT: Altro identificatore di record persistente

en: Other System Control Numbers
it-IT: Altri numeri di controllo di sistema

en: Music Incipit
it-IT: Incipit musicale

en: International Standard Text Code (ISTC)
it-IT: Codice ISTC (International Standard Text Code)

en: International Standard Audiovisual Number (ISAN)
it-IT: Numero audiovisivo standard internazionale (ISAN)

en: International Standard Recording Code (ISRC)
it-IT: Codice di registrazione standard internazionale (ISRC)

en: General Processing Data
it-IT: Dati di elaborazione

en: Language of the Entity
it-IT: Lingua dell'entità

en: Nationality of the Entity
it-IT: Paese dell'entità

en: Coded Data Field: Entity Name as Subject Access Point
it-IT: Campo dati codificati:Nome personale/collettivo/di famiglia/trademark usato come intest. di soggetto

en: Coded Data Field: Personal Name
it-IT: Campo dati codificati: nome personale

en: Coded Data Field: Time Period of Work Content
it-IT: Campo dati codificati: periodo temporale coperto dal documento

en: Coded Data Field: Territorial or Geographical Name
it-IT: Campo dati codificati: nome geografico o del territorio

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings, Visual Projections, Musical Compositions and Performances
it-IT: Campo dati codificati: durata della registrazione sonora, delle proiezioni, delle composizioni e delle perfomances

en: Coded Data Field: Form of Musical Work and Key or Mode
it-IT: Campo dati codificati: partiture ed esecuzioni musicali

en: Coded Data Field: Corporate Name
it-IT: Campo dati codificati: ragione sociale

en: RULES
it-IT: Regole

en: Coded Data Field: Title
it-IT: Campo dati codificati: titoli uniformi

en: Geographic Area Code
it-IT: Codice di area geografica

en: Coded Data Field: Form, Genre or Physical Characteristics
it-IT: Campo dati codificati: Forma, genere o caratteristiche fisiche

en: Authorized Access Point - Personal Name
it-IT: Intestazione - nome personale

en: Authorized Access Point - Corporate Body Name
it-IT: Intestazione - Nome collettivo

en: Authorized Access Point - Territorial or Geographical Name
it-IT: Intestazione - Nome geografico o del territorio

en: Authorized Access Point - Trademark
it-IT: Intestazione - Trademark

en: Authorized Access Point - Printer/Publisher Device
it-IT: Punto di accesso autorizzato - Tipografo / Marca tipografica

en: Authorized Access Point - Family Name
it-IT: Intestazione - Nome di famiglia

en: Authorized Access Point - Character
it-IT: Punto di accesso autorizzato - Personaggio

en: Authorized Access Point - Title
it-IT: Intestazione - Titolo uniforme

en: Authorized Access Point - Title (Work)
it-IT: Punto di accesso autorizzato - Titolo (opera)

en: Authorized Access Point - Title (Expression) (Provisional)
it-IT: Punto di accesso autorizzato - Titolo (espressione)(provvisorio)

en: Authorized Access Point - Collective Title
it-IT: Intestazione - Titolo collettivo uniforme

en: Authorized Access Point - Name/Title
it-IT: Intestazione - Nome/Titolo

en: Authorized Access Point - Name/Title (Work)
it-IT: Punto di accesso autorizzato - Nome/Titolo (opera)

en: Authorized Access Point - Name/Title (Expression)
it-IT: Punto di accesso autorizzato - Nome/Titolo per testi legali o religiosi

en: Authorized Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
it-IT: Punto di accesso autorizzato - Nome/Titolo per testi legali o religiosi

en: Authorized Access Point - Name/Collective Title
it-IT: Intestazione - Nome/Titolo collettivo uniforme

en: Authorized Access Point - Topical Subject
it-IT: Intestazione - Soggetto

en: Authorized Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
it-IT: Intestazione - Luogo e data di pubblicazione, performance, provenienza, etc.

en: Authorized Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
it-IT: Intestazione - Forma, genere o caratteristiche fisiche

en: Information Note
it-IT: Nota informativa

en: Textual See Also Reference Note
it-IT: Nota testuale di riinvio 'vedi anche'

en: Textual See Reference Note
it-IT: Nota testuale di riinvio 'vedi'

en: General Explanatory Reference Note
it-IT: Nota di spiegazione generale

en: General Scope Note
it-IT: Nota a scopo generale

en: Users/Intended Audience Note
it-IT: Nota d'uso o di destinazione della pubblicazione

en: Biography and Activity Note
it-IT: Note biografiche e sull'attività

en: Activity Note Pertaining to Printer/Publisher
it-IT: Nota attività pertinente all'editore/stampatore

en: Geographical Note
it-IT: Note geografiche

en: Note on Work
it-IT: Nota sull'opera

en: Variant Access Point - Personal Name
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi' - Nome personale

en: Variant Access Point - Corporate Body Name
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi' - Ente collettivo

en: Variant Access Point - Territorial or Geographical Name
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi' - Nome geografico o del territorio

en: Variant Access Point - Trademark
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi' - Trademark

en: Variant Access Point - Printer/Publisher Device
it-IT: Punto di accesso variante - Tipografo / Marca tipografica

en: Variant Access Point - Family Name
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi' - Nome di famiglia

en: Variant Access Point - Character
it-IT: Punto di accesso variante - Personaggio

en: Variant Access Point - Title
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi' - Titolo uniforme

en: Variant Access Point - Title (Work)
it-IT: Punto di accesso variante - Titolo (opera)

en: Variant Access Point - Title (Expression) (Provisional)
it-IT: Punto di accesso variante - Titolo (espressione)(provvisorio)

en: Variant Access Point - Name/Title
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi' - Nome/Titolo

en: Variant Access Point - Name/Title (Work)
it-IT: Punto di accesso variante - Nome/Titolo (opera)

en: Variant Access Point - Name/Title (Expression)
it-IT: Punto di accesso variante - Nome/Titolo [Espressione]

en: Variant Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
it-IT: Punto di accesso variante - Nome/titolo convenzionale per testi legali e religiosi

en: Variant Access Point - Name/Collective Title
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi' - Nome / Titolo collettivo uniforme

en: Variant Access Point - Topical Subject
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi' - Soggetto

en: Variant access point - Place and date of publication, performance, provenance etc.
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi' - Luogo e data di pubblicazione, performance, provenienza, etc.

en: Variant Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi' - Forma, genere o caratteristiche fisiche

en: Related Access Point - Personal Name
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi anche' - Nome personale

en: Related Access Point - Personal Name with Responsibility for the Work
it-IT: Punto di accesso correlato - Nome personale con responsabilità per l'opera

en: Related Access Point - Personal Name for a Contributor Associated with the Expression
it-IT: Punto di accesso correlato - Nome personale di un collaboratore associato all'espressione

en: Related Access Point - Corporate Body Name
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi anche' - Nome collettivo

en: Related Access Point - Corporate Body Name with Responsibility for the Work
it-IT: Punto di accesso correlato - Nome dell'ente con responsabilità per l'opera

en: Related Access Point - Corporate Body Name for a Contributor Associated with the Expression
it-IT: Punto di accesso correlato - Nome dell'ente per un contributo associato all'espressione

en: Related Access Point - Territorial or Geographical Name
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi anche' - Nome del territorio o geografico

en: Related Access Point - Trademark
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi anche' - Trademark

en: Related Access Point - Printer/Publisher Device
it-IT: Punto di accesso correlato - Tipografo / Marca tipografica

en: Related Access Point - Family Name
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi anche' - Nome di famiglia

en: Related Access Point - Family Name with Responsibility for the Work
it-IT: Punto di accesso correlato - Nome di famiglia con responsabilità per l'opera

en: Related Access Point - Family Name for a Associated with the Expression
it-IT: Punto di accesso correlato - Nome di famiglia per un associato all'espressione

en: Related Access Point - Character
it-IT: Punto di accesso correlato - Personaggio

en: Related Access Point - Title
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi anche' - Titolo uniforme

en: Related Access Point - Title (Work)
it-IT: Punto di accesso correlato - Titolo (Opera)

en: Related Access Point - Title (Expression) (Provisional)
it-IT: Punto di accesso correlato - Titolo (espressione) (provvisorio)

en: Related Access Point - Name/Title
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi anche' - Nome/Titolo

en: Related Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
it-IT: Punto di accesso correlato - Nome/titolo convenzionale per testi legali e religiosi

en: Related Access Point - Name/Collective Title
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi anche' - Nome/Titolo collettivo uniforme

en: Related Access Point - Topical Subject
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi anche' - Soggetto

en: Related Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi anche' - Luogo e data di pubblicazione, performance, provenienza, etc.

en: Related Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
it-IT: Tracciato rinvio 'vedi anche' - Forma, genere o caratteristiche fisiche

en: Subject Access Point - Personal Name
it-IT: Punto di accesso per soggetto - Nome di persona

en: Subject Access Point - Corporate Body Name
it-IT: Punto di accesso per soggetto - Nome ente

en: Subject Access Point - Family Name
it-IT: Punto di accesso per soggetto - Nome famiglia

en: Subject Access Point - Topical Name
it-IT: Punto di accesso per soggetto - Nome topico

en: Subject Access Point - Geographical Name
it-IT: Punto di accesso per soggetto - Nome geografico

en: Subject Access Point - Uncontrolled Subject Terms
it-IT: Punto di accesso per soggetto - Termini del soggetto non controllati

en: Subject Access Point - Trademark
it-IT: Punto di accesso per soggetto - Marchio

en: Subject Access Point - Hierarchical Geographical Name
it-IT: Punto di accesso per soggetto - Nome geografico gerarchico

en: Subject Access Point - Title (Work)
it-IT: Punto di accesso per soggetto - Titolo (Opera)

en: Subject Access Point - Title (Expression)
it-IT: Punto di accesso per soggetto - Titolo (Espressione)

en: Place(s) and Date(s) Associated with the Entity
it-IT: Luogo(i) e data(e) associate all'entità

en: Subject Access Point - Name/Title (Work)
it-IT: Punto di accesso per soggetto - Nome/Titolo (Opera)

en: Subject Access Point - Name/Title (Expression)
it-IT: Punto di accesso per soggetto - Nome/Titolo (Espressione)

en: Universal Decimal Classification (UDC)
it-IT: Classificazione Decimale Universale (CDU)

en: Dewey Decimal Classification (DDC)
it-IT: Classificazione Decimale Dewey (DDC)

en: Library of Congress Classification (LCC)
it-IT: Classificazione della Library of Congress (LCC)

en: Other Classification Numbers
it-IT: Altri sistemi di classificazione

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Personal Name
it-IT: Riinvio ad altra forma d'intestazione - Nome personale

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Corporate Body Name
it-IT: Riinvio ad altra forma d'intestazione - Nome collettivo

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Territorial or Geographical Name
it-IT: Riinvio ad altra forma d'intestazione - Nome del territorio o geografico

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Trademark
it-IT: Riinvio ad altra forma d'intestazione - Trademark

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Printer/Publisher Device
it-IT: Punto di accesso autorizzato in altra lingua o scrittura - Stampatore / Marca tipografica

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Family Name
it-IT: Riinvio ad altra forma d'intestazione - Nome di famiglia

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Character
it-IT: Punto di accesso autorizzato in altra lingua o scrittura - Personaggio

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title
it-IT: Riinvio ad altra forma d'intestazione - Titolo uniforme

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Work)
it-IT: Punto di accesso autorizzato in altra lingua o scrittura - Titolo (opera)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Expression) (Provisional)
it-IT: Punto di accesso autorizzato in altra lingua o scrittura - Titolo (espressione) (provvisorio)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title
it-IT: Riinvio ad altra forma d'intestazione - Nome/titolo

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Work)
it-IT: Punto di accesso autorizzato in altra lingua o scrittura - Nome/titolo (espressione)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Expression)
it-IT: Punto di accesso autorizzato in altra lingua o scrittura - Nome/titolo (espressione)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
it-IT: Punto di accesso autorizzato in altra lingua o scrittura - Nome/titolo per testi legali / religiosi

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Collective Title
it-IT: Riinvio ad altra forma d'intestazione - Nome/Titolo collettivo uniforme

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Topical Subject
it-IT: Riinvio ad altra forma d'intestazione - Soggetto

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
it-IT: Intestazione in altra lingua e/o scrittura - Luogo e data di pubblicazione, performance, provenienza, etc.

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Form, Genre or Physical Characteristics
it-IT: Riinvio ad altra forma d'intestazione - Forma, genere o caratteristiche fisiche

en: Originating Source
it-IT: Fonte di origine della registrazione

en: Source Data Found
it-IT: Fonte dei dati trovata

en: Source Data Not Found
it-IT: Fonte dei dati non trovati

en: Usage or Scope Information
it-IT: Uso o scopo dell'informazione

en: Corresponding Data in Other Systems
it-IT: Dati corrispondenti in altri sistemi

en: Example Under Note
it-IT: Esempio in una nota

en: General Cataloguer's Note
it-IT: Nota generale del catalogatore

en: Deleted Access Point Information
it-IT: Informazione sull'intestazione cancellata

en: Replaced Access Point Information
it-IT: Informazione sull'intestazione modificata

en: Electronic Location and Access
it-IT: Localizzazione e accessi elettronici

en: Data Not Converted From Source Format
it-IT: Dati non covertiti dal formato sorgente

en: Personal Name
it-IT: Nome di persona

en: Corporate Body Name
it-IT: Nome ente collettivo

en: Territorial or Geographical Name
it-IT: Nome del territorio o geografico

en: Printer/Publisher Device
it-IT: Tipografo / Marca tipografica

en: Family Name
it-IT: Nome di famiglia

en: Character
it-IT: Personaggio

en: Title
it-IT: Titolo

en: Title (Work)
it-IT: Titolo (Opera)

en: Title (Expression)
it-IT: Titolo (Espressione)

en: Collective Title
it-IT: Titolo collettivo

en: Name/Title
it-IT: Nome/Titolo

en: Name/Title (Work)
it-IT: Nome/Titolo (Opera)

en: Name/Title (Expression)
it-IT: Nome/Titolo (Espressione)

en: Name/Collective Title
it-IT: Nome/Titolo collettivo

en: Topical Subject
it-IT: Soggetto topico

en: Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
it-IT: Luogo e data di pubblicazione, prestazione, provenienza, ecc.

en: Form, Genre or Physical Characteristics
it-IT: Forma, genere o caratteristiche fisiche

en: Default UNIMARC Standard Authority types:
it-IT: Tipi predefiniti di UNIMARC Standard Authority:

en: vocal a cappella music
it-IT: musica vocale a cappella

en: instrumental music
it-IT: musica strumentale

en: vocal and instrumental music
it-IT: musica vocale e strumentale

en: electroacoustic music
it-IT: musica elettroacustica

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
it-IT: musica multimediale mista (elettroacustica e altri media)

en: undefined,variable
it-IT: non definito,variabile

en: other
it-IT: altro

en: cartographic tactile image
it-IT: immagine tattile cartografica

en: computer dataset
it-IT: dataset

en: computer program
it-IT: Programma

en: cartographic dataset
it-IT: dataset cartografico

en: cartographic three-dimensional form
it-IT: forma cartografica tridimensionale

en: cartographic image
it-IT: immagine cartografica

en: cartographic moving image
it-IT: immagine cartografica in movimento

en: cartographic tactile three-dimensional form
it-IT: forma cartografica tattile tridimensionale

en: notated music
it-IT: Musica

en: notated movement
it-IT: movimento annotato

en: performed music
it-IT: musica eseguita

en: sounds
it-IT: suoni

en: spoken word
it-IT: parlato

en: still image
it-IT: immagine statica

en: tactile three-dimensional form
it-IT: forma tridimensionale tattile

en: tactile image
it-IT: immagine tattile

en: tactile notated music
it-IT: musica tattile notata

en: tactile notated movement
it-IT: movimento tattile annotato

en: tactile text
it-IT: testo tattile

en: three-dimensional form
it-IT: forma tridimensionale

en: two-dimensional moving image
it-IT: immagine in movimento bidimensionale

en: three-dimensional moving image
it-IT: immagine tridimensionale in movimento

en: text
it-IT: testo

en: electronic
it-IT: elettronica

en: microform
it-IT: microforma

en: microscopic
it-IT: microscopico

en: projected
it-IT: proiettata

en: stereographic
it-IT: stereografica

en: multiple media
it-IT: supporti multipli

en: unmediated
it-IT: non mediato

en: other media
it-IT: altri media

en: unspecified
it-IT: imprecisato

en: Reproduction is not complete
it-IT: La riproduzione non è completa

en: Reproduction is complete
it-IT: La riproduzione è completa

en: undetermined
it-IT: non definito

en: Acquisition framework
it-IT: Griglia per le acquisizioni

en: Default UNIMARC bibligraphic framework in English.
it-IT: Griglia di catalogazione UNIMARC predefinita in inglese.

en: Withdrawn status
it-IT: Ritiro della copia

en: Damaged status
it-IT: Status danneggiato

en: Lost status
it-IT: Status smarrito

en: Use restrictions
it-IT: Usa restrizioni

en: Date acquired
it-IT: Data di inventario

en: Copy number
it-IT: Numero della copia

en: Uniform resource identifier
it-IT: Uniform Resource Identifier

en: Coded location qualifier
it-IT: Collezione Koha

en: Koha itemnumber (autogenerated)
it-IT: Numero interno di copia (Koha itemnumber, autogenerato)

en: Source of acquisition
it-IT: Bib. proprietaria della copia (testo libero)

en: Home library
it-IT: Biblioteca di appartenenza

en: Current library
it-IT: Biblioteca corrente

en: Shelving location
it-IT: Collocazione a scaffale

en: Barcode
it-IT: Codice a barre

en: Cost, replacement price
it-IT: Prefisso del codice a barre

en: Collection
it-IT: Collezione

en: Price effective from
it-IT: Prezzo effettivo da

en: Inventory number
it-IT: Inventario

en: Full call number
it-IT: Collocazione

en: Materials specified (bound volume or other part)
it-IT: Numerazione (volume o altre parti)

en: Date last checked out
it-IT: Data di prestito o deposito

en: Checked out
it-IT: Prestato

en: Not for loan
it-IT: Escluso dal prestito

en: Cost, normal purchase price
it-IT: Costo, prezzo di acquisto

en: Shelving control number
it-IT: Pubblico destinato (età)

en: Total holds
it-IT: Totale prenotazioni

en: Serial enumeration / chronology
it-IT: Enumerazione del periodico/ cronologia

en: Total checkouts
it-IT: Totale prestiti

en: Total renewals
it-IT: Totale rinnovi

en: Date last seen
it-IT: Codice dell'ente destinatario superiore

en: Non-public note
it-IT: Nota privata

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Ensembles
it-IT: b l Strumenti o voci per orchestra

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Soloists
it-IT: b l Strumenti o voci per solisti

en: Institution to which the Field Applies
it-IT: istituzione di riferimento per il campo

en: Number (ISBN)
it-IT: Numero (ISBN)

en: Terms of Availability and/or Price
it-IT: Termini di disponibilità e/o prezzo

en: Erroneous ISBN
it-IT: ISBN errato

en: Number (ISSN)
it-IT: Numero (ISSN)

en: ISSN-L or linking ISSN
it-IT: ISSN-L o linking ISSN

en: Cancelled ISSN-L
it-IT: ISSN-L cancellato

en: Cancelled ISSN
it-IT: ISSN cancellato

en: Erroneous ISSN or ISSN-L
it-IT: ISSN errato

en: Fingerprint System Code
it-IT: codice di sistema dell'impronta

en: Fingerprint
it-IT: impronta

en: Number (ISMN)
it-IT: Numero (ISMN)

en: Erroneous ISMN
it-IT: ISMN errato

en: Erroneous Article Identifier
it-IT: Identificatore dell'articolo errato

en: Number (ISRN)
it-IT: Numero (ISRN)

en: Cancelled/Invalid/Erroneous ISRN
it-IT: ISRN cancellato o errato

en: Number (ISRC)
it-IT: Numero (ISRC)

en: Terms of Availability and/or Price [Obsolete]
it-IT: Termini di disponibilità e/o prezzo [Obsoleto]

en: Country Code
it-IT: Codice paese

en: Erroneous number
it-IT: Numero errato

en: Erroneous Number
it-IT: Numero errato

en: System Control Number
it-IT: Numero di controllo di sistema

en: Cancelled or Invalid Control Number
it-IT: Numero di controllo del sistema cancellato o errato

en: System code for musical notation
it-IT: Codice di sistema per la notazione musicale

en: Erroneous CODEN
it-IT: CODEN errato

en: Terms of availability and/or price
it-IT: Termini di disponibilità e/o prezzo

en: Erroneous publisher's number
it-IT: Numero editore errato

en: Standard Number
it-IT: Numero standard

en: Additional codes following standard number or code
it-IT: Codici addizionali che seguono il numero standard o codice

en: Erroneous Number or Code
it-IT: Numero o codice errato

en: Language of Text, Soundtrack etc.
it-IT: Lingua del testo, traccia sonora, etc.

en: Language of Intermediate Text when Item is Not Translated from Original
it-IT: Lingua del testo intermedio quando il documento non è stato tradotto dall'originale

en: Language of Original Work
it-IT: Lingua dell'opera originale

en: Language of Summary
it-IT: Lingua del riassunto

en: Language of Contents Page
it-IT: Lingua dell'indice

en: Language of Title Page if Different from Text
it-IT: Lingua del frontespizio se diversa dal testo

en: Language of Title Proper if Not First Language of Text, Soundtrack, etc.
it-IT: Lingua del titolo proprio se non prima lingua del testo, colonna sonora, ecc.

en: Language of Libretto, etc.
it-IT: Lingua del libretto, etc.

en: Language of Accompanying Material
it-IT: Lingua del materiale allegato (diverso da riassunti, abstract o libretti)

en: Language of Subtitles
it-IT: Lingua dei sottotitoli

en: Source of non-ISO code
it-IT: Origine del codice non ISO

en: Country of publication
it-IT: Paese di pubblicazione

en: Locality (non-ISO)
it-IT: Località (non-ISO)

en: Locality (ISO)
it-IT: Località (ISO)

en: Monograph Coded Data
it-IT: Dati codificati monografie

en: Form of resource: Coded Data: Medium Designator
it-IT: Forma dell'item: dati codificati: designazione del supporto

en: Continuing resource Coded Data
it-IT: Dati codificati risorse in continuazione

en: Coded Data - General
it-IT: Dati codificati - generale

en: Motion Picture Coded Data - Archival
it-IT: Dati codificati pellicole cinematografiche - archivio

en: Coded Data for Graphics
it-IT: Dati codificati per materiali grafici

en: Coded Data for Three-Dimensional Artefacts and Realia
it-IT: Dati codificati per manufatti e oggetti tridimensionali

en: Cartographic Material Coded Data (General)
it-IT: Dati codificati per materiale cartografico (generale)

en: Cartographic Material Coded Data: Physical attributes (General)
it-IT: Dati codificati materiale cartografico: attributi fisici (generale)

en: Aerial Photography and Remote Sensing Coded Data: Physical Attributes
it-IT: Dati codificati aerofotografia e dati codificati sui rilevamenti a distanza: attributi fisici

en: Type of Scale
it-IT: Tipo di scala

en: Constant Ratio Linear Horizontal Scale
it-IT: Rapporto costante - scala lineare orizzontale

en: Constant Ratio Linear Vertical Scale
it-IT: Rapporto costante - scala lineare verticale

en: Co-ordinates - Westernmost Longitude
it-IT: Coordinate - longitudine limite ovest

en: Co-ordinates - Easternmost Longitude
it-IT: Coordinate - longitudine limite est

en: Co-ordinates - Northernmost Latitude
it-IT: Coordinate - latitudine limite nord

en: Co-ordinates - Southernmost Latitude
it-IT: Coordinate - latitudine limite sud

en: Angular Scale
it-IT: Scala angolare

en: Declination - Northern Limit
it-IT: Declinazione - limite nordC

en: Declination - Southern Limit
it-IT: Declination - limite sud

en: Right ascension - Eastern Limits
it-IT: Ascensione retta - limite est

en: Right ascension - Western Limits
it-IT: Ascensione retta - limite ovest

en: Equinox
it-IT: Equinozio

en: Epoch
it-IT: Epoca

en: Planet
it-IT: Pianeta

en: Character of Image
it-IT: Origine dell'immagine

en: Form of Cartographic Item
it-IT: Forma del materiale cartografico

en: Presentation Technique for Photographic or Non-Photographic Image
it-IT: Presentazione tecnica dell'immagine fotografica o non fotografica

en: Position of Platform for Photographic or Remote Sensing Image
it-IT: Posizione della piattaforma per le immagini fotografiche o di telerilevamento

en: Category of Satellite for Remote Sensing Image
it-IT: Categoria del satellite per il telerilevamento

en: Name of Satellite for Remote Sensing Image
it-IT: Nome del satellite per il telerilevamento

en: Recording Technique for Remote Sensing Image
it-IT: Tecnica di registrazione per le immagini di telerilevamento

en: Format of Notated Music
it-IT: Formato della musica a stampa

en: Literary Text Indicator (Non-Music Performance)
it-IT: Indicatore del testo letterario (esecuzione non musicale)

en: Multiple Musical Format
it-IT: Formato musicale multiplo

en: Sound Recording Coded Data (General)
it-IT: Dati codificati registrazioni sonore (generale)

en: Sound Recording Coded Data (Detail)
it-IT: Dati codificati registrazioni sonore (dettaglio)

en: Key or mode of Musical Work
it-IT: Chiave o modalità di opera musicale

en: Microform Coded Data Physical Attributes
it-IT: Dati codificati microforme - attributi fisici

en: Spheroid
it-IT: Sferoide

en: Horizontal Datum
it-IT: Riferimento orizzontale

en: Grid and Referencing System
it-IT: Griglia e sistema di riferimento

en: Overlapping and Referencing System
it-IT: Sovrapposizione e sistema di riferimento

en: Secondary Grid and Referencing System
it-IT: Griglia secondaria e sistema di riferimento

en: Vertical Datum
it-IT: Riferimento verticale

en: Unit of Measurement of Heighting
it-IT: Unità di misurazione dell'altitudine

en: Contour Interval
it-IT: Intervallo isometrico

en: Supplementary Contour Interval
it-IT: Intervallo isometrico supplementare

en: Unit of Measurement of Bathymetry
it-IT: Unità di misura della batimetria

en: Bathymetric Interval
it-IT: Intervallo batimetrico

en: Supplementary Bathymetric Interval
it-IT: Intervallo batimetrico supplementare

en: Coded Data for Electronic Resources
it-IT: Dati codificati per risorse elettroniche

en: Antiquarian Coded Data - General
it-IT: Dati codificati per materiale antico - generalità

en: Institution and Copy to Which the Field Applies
it-IT: Istituzione di riferimento per il campo

en: Coded data - Copy specific attributes
it-IT: Dati codificati: attributi di copia specifica

en: Binding specific characteristics
it-IT: Caratteristiche specifiche della rilegatura

en: Age
it-IT: Età

en: Binding State of Preservation code - specific
it-IT: Codice stato di conservazione - rilegatura

en: Body of the Book Specific Characteristics
it-IT: Caratteristiche fisiche specifiche

en: Body of the Book State of Preservation Code - specific
it-IT: Codice stato di conservazione

en: Type of Performance Medium
it-IT: Tipo del mezzo di esecuzione

en: Instrument/Voice, Conductor, Other Performer or Device
it-IT: Strumento/Voce, Conduttore, Altro Esecutore o Dispositivo

en: Type of Ensemble
it-IT: Tipo di orchestra

en: Group within Larger Ensemble
it-IT: Gruppo all'interno di più grande orchestra

en: Number of Parts
it-IT: Numero di parti

en: Number of Players
it-IT: Numero dei partecipanti

en: Type of performance medium
it-IT: Tipo del mezzo di esecuzione

en: Instrument or Voice Soloist
it-IT: Strumento o voce Solista

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Not Included in an Ensemble
it-IT: Strumento o voce non solista, direttore d'orchestra, altro esecutore o dispositivo, non incluso in una orchestra

en: Vocal or Instrumental Ensemble
it-IT: Gruppo vocale o strumentale

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Included in an Ensemble
it-IT: Strumento o voce non solista, direttore d'orchestra, altro esecutore o dispositivo, incluso in una orchestra

en: Specific Instrument
it-IT: Strumento specifico

en: ISBD Content form Code
it-IT: Codice della forma ISBD

en: ISBD Content Qualification Code
it-IT: Codice di qualificazione del contenuto ISBD

en: Other Coding for Content Form
it-IT: Altro forma di codifica per il contenuto

en: ISBD Media Type Code
it-IT: Codice ISBD Media Type

en: Other Coding for Media Type
it-IT: Altra codifica per tipo di supporto

en: Materials specified
it-IT: Dati materiali

en: Type of Carrier Code
it-IT: Tipo codice di trasporto

en: Title Proper
it-IT: Titolo proprio

en: General Material Designation
it-IT: Designazione materiale

en: Title Proper by Another Author
it-IT: Titolo proprio di altro autore

en: Other Title Information
it-IT: Complemento del titolo

en: First Statement of Responsibility
it-IT: Prima formulazione di responsabilità

en: Subsequent Statement of Responsibility
it-IT: Altre formulazioni di responsabilità

en: Number of a Part
it-IT: Numero della parte

en: Name of a Part
it-IT: Nome della parte

en: Inclusive dates
it-IT: Date inclusive

en: Bulk dates
it-IT: Date preponderanti

en: Title page information following the title proper (for older monographic publications)
it-IT: Informazioni sul frontespizio che seguono il titolo proprio (per le monografiche antiche)

en: Volume Designation
it-IT: Indicazione Volume

en: Language of Parallel Title Proper
it-IT: Lingua titolo parallelo

en: Content form
it-IT: Forma contenuto

en: Content qualification
it-IT: Qualificazione del contenuto

en: Media type
it-IT: Tipo Media

en: Issue Statement
it-IT: Formulazione aggiuntiva di edizione

en: Parallel Edition Statement
it-IT: Formulazione parallela di edizione

en: Statement of Responsibility Relating to Edition
it-IT: Formulazione di responsabilità relativa all'edizione

en: Mathematical Data Statement
it-IT: Formulazione dei dati matematici

en: Statement of scale
it-IT: Formulazione di scala

en: Statement of projection
it-IT: Formulazione di proiezione

en: Statement of coordinates
it-IT: Formulazione di coordinate

en: Right ascension and declination
it-IT: Ascensione retta e declinazione

en: Statement of equinox
it-IT: Formulazione di equinozio

en: Numbering: Dates and Volume Designations
it-IT: Numerazione: indicazione delle date e del fascicolo

en: Source of Numbering Information
it-IT: Fonte dell'informazione numerica

en: Printed Music Specific Statement
it-IT: Formulazione specifica di musica a stampa

en: Parallel Printed Music Specific Statement(s)
it-IT: Formulazione(i) specifica di musica a stampa parallela

en: Place of Publication, Distribution, etc.
it-IT: Luogo di pubblicazione, distribuzione, etc.

en: Address of Publisher, Distributor, etc.
it-IT: Indirizzo dell'editore, distributore, etc.

en: Name of Publisher, Distributor, etc.
it-IT: Nome dell'editore, distributore, etc.

en: Date of Publication, Distribution, etc.
it-IT: Data di pubblicazione, distribuzione, etc.

en: Place of Manufacture
it-IT: Luogo di manifattura

en: Address of Manufacturer
it-IT: Indirizzo dello stampatore

en: Name of Manufacturer
it-IT: Nome dello stampatore

en: Date of Manufacture
it-IT: Data di fabbricazione

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the main source of information
it-IT: Stampa e/o pubblicazione di informazioni trascritte come si trova nella fonte principale di informazione

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the colophon
it-IT: Informazioni di stampa / pubblicazione trascritte come si trovano nel colophon

en: Place of Publication, Production, Distribution or Manufacture
it-IT: Luogo di pubblicazione, produzione, distribuzione o fabbricazione

en: Address of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
it-IT: Indirizzo dell' editore, produttore, distributore o tipografo

en: Name of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
it-IT: Indirizzo dell' editore, produttore, distributore o tipografo

en: Date of Publication, Production, Distribution or Manufacture or Copyright Notice
it-IT: Data di pubblicazione, produzione, distribuzione o fabbricazione o avviso di copyright

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information
it-IT: Stampa e/o pubblicazione di informazioni trascritte come si trovano nella fonte principale di informazione

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon
it-IT: Informazioni di stampa / pubblicazione trascritte come si trovano nel colophon

en: Specific Material Designation and Extent of Item
it-IT: Indicazione specifica del materiale ed estensione del documento

en: Materials and Technique display
it-IT: Visualizzazione materiali e tecnica

en: Other Physical Details
it-IT: Altri dettagli fisici

en: Dimensions
it-IT: Dimensioni

en: Accompanying Material
it-IT: Materiale di accompagnamento

en: Series Title
it-IT: Titolo

en: Parallel Series Title
it-IT: Titolo parallelo

en: Statement of Responsibility
it-IT: Formulazione di responsabilità

en: ISSN of Series
it-IT: ISSN della collezione

en: Language of Parallel Title
it-IT: Lingua del titolo parallelo

en: Designation and extent of file
it-IT: Designazione ed estensione del file

en: File type
it-IT: Tipo di file

en: Encoding standard
it-IT: Standard di codifica

en: Version of encoding standard
it-IT: Versione dello standard di codifica

en: Details of encoding standard
it-IT: Dettagli dello standard di codifica

en: Resolution
it-IT: Risoluzione

en: Regional encoding
it-IT: Codice regionale

en: Encoded bitrate
it-IT: Bitrate codificato

en: Organization
it-IT: Ente

en: Arrangement
it-IT: Arrangiamento

en: Level
it-IT: Livello

en: Carrier Type Designation
it-IT: Designazione di formato di trasporto

en: Institution and Copy to Which Field Applies
it-IT: Istituzione di riferimento per il campo

en: Action
it-IT: Conservazione

en: Action Identification
it-IT: Identificazione di conservazione

en: Time of Action
it-IT: Tempo di conservazione

en: Action Interval
it-IT: Intervallo di conservazione

en: Contingency for Action
it-IT: Contingenza per conservazione

en: Authorisation
it-IT: Autorizzazione

en: Jurisdiction
it-IT: Giurisdizione

en: Method of Action.
it-IT: Metodo di conservazione.

en: Site of Action
it-IT: Sito di conservazione

en: Action Agent
it-IT: Agente di conservazione

en: Status
it-IT: Stato

en: Extent
it-IT: Grado

en: Type of Unit
it-IT: Tipo di unità

en: Non-public Note
it-IT: Nota non pubblica

en: Public Note
it-IT: Nota pubblica

en: Name of source
it-IT: Nome di fonte

en: Dates of Coverage
it-IT: Date di copertura

en: Location within source
it-IT: Localizzazione nella fonte

en: Uniform Resource Identifier (URI)
it-IT: URI (Uniform Resource Identifier)

en: Text of Unstructured Note
it-IT: Testo di nota

en: Type of reproduction
it-IT: Tipo di riproduzione

en: Place of reproduction
it-IT: Luogo di riproduzione

en: Agency Responsible for the Reproduction
it-IT: Agenzia responsabile della riproduzione

en: Date of publication for the reproduction
it-IT: Data di pubblicazione per la riproduzione

en: Physical description of the reproduction
it-IT: Descrizione fisica della riproduzione

en: Series statement for the reproduction
it-IT: Formulazione della serie per le riproduzione

en: Completeness of the reproduction code
it-IT: Completezza del codice di riproduzione

en: Coverage of the reproduction
it-IT: Copertura della riproduzione

en: Terms of access to the reproduction
it-IT: Condizioni di accesso alla riproduzione

en: Note About Reproduction
it-IT: Nota sulla riproduzione

en: URL of the reproduction
it-IT: URL della riproduzione

en: Date of consultation
it-IT: Data della consultazione

en: ISSN of the reproduction
it-IT: ISSN della riproduzione

en: ISBN of the reproduction
it-IT: ISBN della riproduzione

en: Date when the URL in $u was found to be invalid
it-IT: Data in cui l'URL in $u è risultato non valido

en: Frequency
it-IT: Frequenza

en: Dates of Frequency
it-IT: Date di frequenza

en: Title of level 1 subdivision
it-IT: Titolo della suddivisione di livello 1

en: Title of level 2 subdivision
it-IT: Titolo della suddivisione di livello 2

en: Title of level 3 subdivision
it-IT: Titolo della suddivisione di livello 3

en: Title of level 4 subdivision
it-IT: Titolo della suddivisione di livello 4

en: Title of level 5 subdivision
it-IT: Titolo della suddivisione di livello 5

en: Title of level 6 subdivision
it-IT: Titolo della suddivisione di livello 6

en: Title of level 7 subdivision
it-IT: Titolo della suddivisione di livello 7

en: Title of level 8 subdivision
it-IT: Titolo della suddivisione di livello 8

en: Sequence of pages or first page of a subdivision
it-IT: Sequenza di pagine o prima pagina di una suddivisione

en: Other information concerning a subdivision
it-IT: Altre informazioni relative a una suddivisione

en: Dissertation or thesis details and type of degree
it-IT: Dettagli della tesi e tipo di laurea

en: Discipline of degree
it-IT: Disciplina della laurea

en: Date of degree
it-IT: Data del diploma

en: Body granting the degree
it-IT: Ente che rilascia il diploma

en: Title of other edition of dissertation or thesis
it-IT: Titolo di altra edizione della tesi

en: Text preceding or following the note
it-IT: Testo che precede o segue la nota

en: Preferred Citation
it-IT: Citazione preferita

en: Text of awards note
it-IT: Nota di premi

en: Name of award
it-IT: Nome del premio

en: Year of award
it-IT: Anno del premio

en: Country of award
it-IT: Paese di assegnazione

en: Identification of the Holder
it-IT: Identificazione del titolare

en: Control number
it-IT: Numero di controllo

en: Funding Organization
it-IT: Ente finanziatore

en: Program
it-IT: Programma

en: Project Number
it-IT: Numero del progetto

en: Project Name
it-IT: Nome progetto

en: Project Acronym
it-IT: Acronimo del progetto

en: Source for Acquisition/Subscription Address
it-IT: Fonte per l’acquisto/indirizzo abbonamento

en: Stock Number
it-IT: Numero disponibile

en: Medium
it-IT: Mezzo

en: Terms of Availability
it-IT: Termini di disponibilità

en: Terms governing access, use and reproduction
it-IT: Condizioni che disciplinano l'accesso, l'uso e la riproduzione

en: Authorization
it-IT: Autorizzazione

en: Authorized users
it-IT: Utenti autorizzati

en: Bibliographic Record Identifier
it-IT: Numero di registrazione

en: Koha number
it-IT: Codice interno Koha

en: Author
it-IT: Autore

en: Place of Publication
it-IT: Luogo di pubblicazione

en: Date of Publication
it-IT: Data di pubblicazione

en: Parallel title
it-IT: Titolo parallelo

en: International Standard Music Number
it-IT: International Standard Music Number (ISMN)

en: Other title information.
it-IT: Altre informazioni sul titolo.

en: Physical description
it-IT: Descrizione fisica

en: International standard identifier for a work
it-IT: Identificatore standard internazionale per un'opera

en: International standard identifier for an expression
it-IT: Identificatore standard internazionale per un'espressione

en: Series statement
it-IT: Formulazione della serie

en: Volume Number
it-IT: Numero del volume

en: International Standard Book Number
it-IT: International Standard Book Number/International Standard Music Number

en: Preferred access point
it-IT: Titolo uniforme

en: Language (when part of a heading)
it-IT: Lingua (quando parte di intestazione)

en: Miscellaneous Information
it-IT: Informazioni varie

en: Version (or Date of Version)
it-IT: Versione (o data di versione)

en: Medium of Performance (for Music)
it-IT: Mezzo di esecuzione (per musica)

en: Numeric Designation (for Music)
it-IT: Designazione numerica (per musica)

en: Key (for Music)
it-IT: Tonalità (per musica)

en: Additional Elements (for Music)
it-IT: Indicazione di arrangiamento (per musica)

en: Collective Uniform Title
it-IT: Titolo collettivo uniforme

en: Collective Uniform Subtitle
it-IT: Sottotitolo collettivo uniforme

en: Date of Publication, etc.
it-IT: Data di pubblicazione, ecc.

en: Language (when part of heading)
it-IT: Lingua (quando parte di intestazione)

en: Form Heading Proper
it-IT: Propria intestazione formale

en: Month and Day
it-IT: Mese e giorno

en: Personal Name - Entry Element of Person
it-IT: Cognome di persona

en: Personal Name - Part of Name Other than Entry Element Forename
it-IT: Nome personale - Parte del nome diversa dall'elemento inziale

en: Personal Name - Dates
it-IT: Nome personale - Date

en: Personal Name Qualifier
it-IT: Qualificazione di nome personale

en: Title of Part
it-IT: Titolo di parte

en: Year
it-IT: Anno

en: Numeration (Arabic)
it-IT: Numerazione (Araba)

en: Numeration (Roman)
it-IT: Numerazione (Romana)

en: Institution in Locality
it-IT: Istituzione in localizzazione

en: Place in Locality
it-IT: Luogo

en: Authority Entry Record Number
it-IT: Numero del record di authority

en: Parallel Title
it-IT: Titolo parallelo

en: Number of Part
it-IT: Numero di parte

en: Name of Part
it-IT: Nome di parte

en: Volume or Dates associated with Title
it-IT: Volume o date relative al titolo

en: Language of Title
it-IT: Lingua del titolo

en: Half title
it-IT: Occhiello

en: Added Title-page Title
it-IT: Titolo di frontespizio supplementare

en: Variant Title
it-IT: Titolo variante

en: Title proper, variant title or uniform title in standard modern spelling
it-IT: Titolo proprio, titolo variante o titolo uniforme nell'ortografia moderna standard

en: Former Title Proper
it-IT: Titolo precedente proprio

en: Volumes or Dates of Former Title
it-IT: Volume o date del titolo precedente

en: ISSN of Former Title
it-IT: ISSN del titolo precedente

en: Key Title
it-IT: Titolo chiave

en: Qualifier
it-IT: Qualificazione

en: Volume or Dates Associated with Key Title
it-IT: Volume o date collegate con il titolo chiave

en: Abbreviated Title
it-IT: Titolo abbreviato

en: Additional Title
it-IT: Titolo circolante

en: Other title information
it-IT: Altre informazioni sul titolo

en: Number of part
it-IT: Numero della parte

en: Name of part
it-IT: Nome della parte

en: Translated Title
it-IT: Titolo tradotto

en: Language of Translated Title
it-IT: Lingua del titolo tradotto

en: Artificial title
it-IT: Titolo artificiale

en: Institution and Copy to which the Field Applies
it-IT: Istituzione di riferimento per il campo

en: Entry Element Name
it-IT: Elemento inziale nome

en: Arranged Statement (for Music)
it-IT: Formulazione d'arrangiamento per la musica

en: Subject Category Entry Element Text
it-IT: Testo dell'elemento principale della categoria di soggetto

en: Subject Category Subdivision Code
it-IT: Codice della suddivisione della categoria di soggetto

en: Subject Category Code
it-IT: Codice di categoria di soggetto

en: Subject Category Subdivision Text
it-IT: Testo della suddivisione della categoria di soggetto

en: Intermediate Political Jurisdiction
it-IT: Contea

en: State or Province etc.
it-IT: Stato o provincia etc.

en: Institution and Copy to which the field applies
it-IT: Istituzione/copia a cui si applica il campo

en: Country (Nation State) or Larger Entity Country
it-IT: Paese (Stato nazionale) o entità più grande

en: Building, vehicle, etc.
it-IT: Edificio, veicolo, etc.

en: Date 1
it-IT: Data 1

en: Date 2
it-IT: Data 2

en: Other geographic regions or features
it-IT: Altre regioni geografiche o caratteristiche

en: Extraterrestrial area
it-IT: Paese o ente maggiore

en: Make and Model of Machines
it-IT: Marca e modello di computer

en: Programming Languages
it-IT: Linguaggi programmazione

en: Operating System
it-IT: Sistema operativo

en: Form
it-IT: Forma

en: Code
it-IT: Codice

en: Subject Indicator Number
it-IT: Numero indicatore del soggetto

en: String
it-IT: Stringa

en: Reference Indicator Number
it-IT: Numero indicatore di riferimento

en: Language of Terms
it-IT: Lingua

en: Classification Record Number
it-IT: Numero di classificazione

en: Edition
it-IT: Edizione

en: Class number
it-IT: Numero della classe

en: Book number
it-IT: Numero del libro

en: Book Number
it-IT: Numero del libro

en: Classification Subdivision
it-IT: Suddivisione della classificazione

en: Additions to Names Other than Dates
it-IT: Qualificazione, escluse le date

en: International standard identifier for the name
it-IT: Identificatore standard internazionale per il nome

en: Part or Role played
it-IT: Parte o ruolo recitato

en: Number of Meeting and/or Number of Part of Meeting
it-IT: Numero del congresso e/o numero della parte del congresso

en: Part of Name Other than Entry Element and Inverted Element
it-IT: Ulteriore parte del nome invertito

en: Data Element
it-IT: Elemento

en: Qualifications
it-IT: Qualifiche

en: Uniform title
it-IT: Titolo uniforme

en: Date of Transaction
it-IT: Data della transazione

en: Cataloguing Rules (Descriptive Conventions)
it-IT: Regole di catalogazione (Convenzioni descrittive)

en: Original Control Number
it-IT: Numero di controllo originale

en: ISSN Centre Code
it-IT: Codice del centro nazionale ISSN

en: Text of note
it-IT: Testo di nota

en: Code of Institution
it-IT: Codice dell'istituzione

en: Institution Identifier
it-IT: Identificatore dell'istituzione

en: Sub-Location Identifier
it-IT: Identificatore di posizione secondaria

en: Coded Location Qualifier (2 or 3 characters)
it-IT: Qualificatore di localizzazione codificato (2 o 3 caratteri)

en: Non-coded Location Qualifier
it-IT: Qualificatore di posizione non codificato

en: Call Number Prefix
it-IT: Prefisso della collocazione

en: Call Number
it-IT: Collocazione

en: Shelving Form of Title, Author, Author/Title
it-IT: Forma per la collocazione del titolo, autore, autore/titolo

en: Call Number Suffix
it-IT: Suffisso della collocazione

en: Item Identifier
it-IT: Identificatore della copia

en: Copy Identifier
it-IT: Identificatore di copia

en: Copy Number
it-IT: Numero copia

en: Non-public Note.
it-IT: Nota non pubblica.

en: Link text
it-IT: Testo di collegamento

en: Date and Hour of Consultation and Access
it-IT: Data e orario della consultazione e dell'accesso

en: Electronic Format Type
it-IT: Tipo di formato elettronico

en: Tag of the Source Format Field
it-IT: Codice del campo del formato sorgente

en: Indicators and Subfields of the Source Format Field
it-IT: Indicatori e sottocampi del formato fonte

en: Koha biblio number
it-IT: Numero record bibliografico (Koha)

en: Koha biblioitem number
it-IT: valore id

en: Koha biblio creation date
it-IT: Data creazione record bibliografico

en: Koha biblio modification date
it-IT: Ultima modifica record bibliografico

en: Serial
it-IT: Risorsa in continuazione

en: Koha item type
it-IT: Koha l item type

en: Number of issues
it-IT: Numero di fascicoli

en: Koha issues (borrowed), all copies
it-IT: Numero prestiti (tutte le copie)

en: Source of classification or shelving scheme
it-IT: Fonte della classificazione or dello schema di collocazione (segnatura)

en: Koha normalized classification for sorting
it-IT: Koha, classificazione normalizzata per ordinamento

en: Serial record
it-IT: Serial record flag

en: Record Label
it-IT: Guida (Record label)

en: Fingerprint Identifier
it-IT: Impronta

en: Article Identifier
it-IT: Identificatore dell'articolo

en: Other Standard Identifier
it-IT: Altro identificatore standard

en: National Bibliography Number
it-IT: Numero di bibliografia nazionale

en: Legal Deposit Number
it-IT: Numero di deposito legale

en: Government Publication Number
it-IT: Numero di pubblicazione governativa

en: Other system persistent record identifier
it-IT: Altro identificatore di record persistente

en: CODEN (Serials)
it-IT: CODEN (Risorse in continuazione)

en: Publisher's Number
it-IT: Numero editoriale

en: Universal Product Code (UPC)
it-IT: Codice universale prodotto (UPC)

en: International Article Number (EAN)
it-IT: Numero articolo internazionale (EAN)

en: Language of the Resource
it-IT: Lingua di pubblicazione

en: Country of Publication or Production
it-IT: Paese di pubblicazione o di produzione

en: Coded Data Field: Textual Material, Monographic
it-IT: Campo dati codificati: materiale testuale, monografie

en: Coded Data Field: Textual Material - Physical Attributes
it-IT: Campo dati codificati: forma dell'item

en: Coded Data Field: Continuing Resources
it-IT: Campo dati codificati: risorse in continuazione

en: Coded Data Field: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
it-IT: Campo dati codificati: proiezioni visive, registrazioni sonore, film

en: Coded Data Fields: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
it-IT: Campo dati codificati: proiezioni visive, registrazioni visive, film

en: Coded Data Field: Graphics
it-IT: Campo dati codificati: materiali grafici

en: Coded Data Field: Three-Dimensional Artefacts and Realia
it-IT: Campo dati codificati: manufatti e oggetti tridimensionali

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - General
it-IT: Campo dati codificati: materiali cartografici - generale

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Physical Attributes
it-IT: Campo dati codificati: materiali cartografici - attributi fisici

en: Coded Data Field: Time Period of Item Content
it-IT: Campo dati codificati: periodo temporale coperto dal documento

en: Coded Data Field: Cartographic Resources - Scale and Co-Ordinates
it-IT: Campo dati codificati: materiali cartografici - scale e coordinate

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - Specific Material Designation Analysis
it-IT: Campo dati codificati: materiali cartografici - designazione specifica del materiale

en: Coded Data Field: Sound Recordings and Music
it-IT: Campo dati codificati: registrazioni sonore e musica a stampa

en: Coded Data Field: Sound Recordings - Physical Attributes
it-IT: Campo dati codificati: registrazioni sonore - attributi fisici

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings and Printed Music
it-IT: Campo dati codificati: durata della registrazione sonora e della musica a stampa

en: Coded Data Field: Microforms - Physical Attributes
it-IT: Campo dati codificati: microforme - attributi fisici

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Geodetic, Grid and Vertical Measurement
it-IT: Campo dati codificati: materiali cartografici (misurazioni geodetiche, a griglia e verticali)

en: Coded Data Field: Electronic Resources
it-IT: Campo dati codificati: risorse elettroniche

en: Coded Data Field: Antiquarian - General
it-IT: Campo dati codificati: materiale antico - generalità

en: Coded Data Field: Copy Specific Attributes
it-IT: Campo dati codificati: attributi di copia specifica

en: Coded Data Field: Medium of Performance [Obsolete]
it-IT: Campo dati codificati: mezzo della performance [obsoleto]

en: Coded Data Field: Medium of Performance
it-IT: Campo dati codificati: mezzo della performance

en: Coded Data Field: content form
it-IT: Campo dati codificati: forma contenuto

en: Coded Data Field: media type
it-IT: Campo dati codificati: tipo di media

en: Coded Data Field: Type of Carrier
it-IT: Campo dati codificati:tipo di trasporto

en: Title and Statement of Responsibility
it-IT: Titolo e formulazione responsabilità

en: Coded Data Field: Content Form
it-IT: Campo dati codificati: forma contenuto

en: Edition Statement
it-IT: Dati di edizione

en: Material Specific Area: Cartographic Resources - Mathematical Data
it-IT: Area relativa al materiale specifico: materiale cartografico, dati matematici

en: Material Specific Area: Numbering of Continuing Resources
it-IT: Area relativa al materiale specifico: periodici, numerazione e date

en: Material Specific Area: Printed Music Specific Statement
it-IT: Area relativa al materiale specifico: musica a stampa

en: Publication, Distribution, etc.
it-IT: Area relativa al materiale specifico: pubblicazione, distribuzione etc.

en: Projected Publication Date
it-IT: Data di presunta pubblicazione

en: Production, Publication, Distribution, Manufacture statements
it-IT: Indicazioni d produzione, pubblicazione, distribuzione, manifattura

en: Physical Description
it-IT: Descrizione fisica

en: Series
it-IT: Collezione

en: Material Specific Area: Electronic Resource Characteristics
it-IT: Area relativa al materiale specifico: caratteristiche della risorsa elettronica

en: Digital File Characteristics
it-IT: Caratteristiche del file

en: Organization and Arrangement of Materials
it-IT: Organizzazione e disposizione dei materiali

en: Carrier Type
it-IT: Formato di trasporto

en: General Notes
it-IT: Note generali

en: Notes Pertaining to Identification Numbers
it-IT: Note riferite ai numeri di identificazione

en: Notes Pertaining to Coded Information
it-IT: Note riferite alle informazioni codificate

en: General Notes Pertaining to Descriptive Information
it-IT: Note generali riferite alle informazioni descrittive

en: Notes Pertaining to Title and Statement of Responsibility
it-IT: Note riferite al titolo e alla formulazione di responsabilità

en: Notes Pertaining to Edition and Bibliographic History
it-IT: Note riferite all'edizione e alla storia bibliografica

en: Notes Pertaining to Publication, Distribution, etc.
it-IT: Note riferite alla pubblicazione, alla distribuzione, etc.

en: Notes Pertaining to Physical Description
it-IT: Note riferite alla descrizione fisica

en: Notes Pertaining to Series
it-IT: Note riferite alla collezione

en: Notes Pertaining to Binding and Availability
it-IT: Note riferite alla legatura e alla disponibilità

en: Notes Pertaining to Linking Fields
it-IT: Note riferite ai campi di legami

en: Notes Pertaining to Related Titles
it-IT: Note riferite ai titoli in relazione

en: Notes Pertaining to Subject Access
it-IT: Note riferite all'analisi semantica

en: Notes Pertaining to Responsibility
it-IT: Note riferite alla responsabilità intellettuale

en: Notes Pertaining to Material (Or Type of Publication) Specific Information
it-IT: Note riferite alle informazioni specifiche sul materiale o sul tipo di pubblicazione

en: Note Relating to the Copy in Hand
it-IT: Nota riferita alla copia catalogata

en: Provenance Note
it-IT: Nota di provenienza

en: Action Note
it-IT: Nota su trattamenti di conservazione

en: Internal Bibliographies/Indexes Note
it-IT: Nota relativa alla disponibilità di bibliografia/indici interni

en: External Indexes/Abstracts/References Note
it-IT: Nota relativa alla disponibilità di indici/abstract esterni

en: Credits Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
it-IT: Nota di credito (film, videoregistrazioni, audioregistrazioni)

en: Cast Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
it-IT: Nota del cast (film, videoregistrazioni, audioregistrazioni)

en: Original Version Note
it-IT: Nota di edizione originale

en: Reproduction Note
it-IT: Nota di riproduzione

en: Frequency Statement Note (Continuing Resources)
it-IT: Nota di indicazione di periodicità (periodici)

en: Contents Note
it-IT: Nota di contenuto

en: Dissertation (Thesis) Note
it-IT: Nota di dissertazione (tesi)

en: Summary or Abstract
it-IT: Sommario o abstract

en: Preferred Citation of Described Materials
it-IT: Forma di citazione preferita per il materiale descritto

en: Awards Note
it-IT: Nota di premi

en: Location of Originals/ Reproductions
it-IT: Posizione degli originali / riproduzioni

en: Type of Electronic Resource Note
it-IT: Nota sul tipo di risorsa elettronica

en: System Requirements Note (Electronic Resources)
it-IT: Nota sui requisiti di sistema

en: Funding Information Note
it-IT: Nota informativa sul finanziamento

en: Acquisition Information Note
it-IT: Nota informativa per l'acquisto

en: Notes on Information Service Policy
it-IT: Note sulla politica dei servizi di informazione

en: Subseries
it-IT: Sottocollezione

en: Source of Excerpt or Offprint
it-IT: Fonte dell'estratto o offprint

en: Excerpt or Offprint
it-IT: Estratto o Offprint

en: Supplement
it-IT: Supplemento

en: Parent of Supplement
it-IT: Documento a cui il supplemento si riferisce

en: Issued with
it-IT: Pubblicato con

en: is Updated by
it-IT: è stato aggiornato da

en: Updates
it-IT: Aggiornamenti

en: Continues
it-IT: Continua

en: Continues in Part
it-IT: Continua in parte

en: Supersedes
it-IT: Sostituisce

en: Supersedes in Part
it-IT: Sostituisce in parte

en: Absorbed
it-IT: Ha assorbito

en: Absorbed in Part
it-IT: Ha assorbito in parte

en: Formed by Merger of
it-IT: Formato dall'unione di

en: Separated from
it-IT: Separato da

en: Continued by
it-IT: Continuato da

en: Continued in Part by
it-IT: Continuato parzialmente da

en: Superseded by
it-IT: Sostituito da

en: Superseded in Part by
it-IT: Sostituito parzialmente da

en: Absorbed by
it-IT: Assorbito da

en: Absorbed in Part by
it-IT: Assorbito parzialmente da

en: Split into
it-IT: Scisso in

en: Merged with XXX to Form
it-IT: Fuso con XXX per formare

en: Changed Back to
it-IT: Cambiato di nuovo in

en: Other Edition in the Same Medium
it-IT: Altra edizione su medesimo supporto

en: Other Edition in Another Medium
it-IT: Altra edizione su diverso supporto

en: Translated as
it-IT: Tradotto come

en: Translation of
it-IT: Traduzione di

en: Other Edition, State or Impression in the Same Medium
it-IT: Riproduzione di

en: Reproduced as
it-IT: Riprodotto come

en: Set Level
it-IT: Legame all'insieme

en: Subset Level
it-IT: Legame al sottoinsieme

en: Piece Level
it-IT: Legame all'unità singola

en: Piece-Analytic Level
it-IT: Legame all'unità singola analitica

en: Item Reviewed
it-IT: Documento recensito

en: Also Bound with This Volume
it-IT: Rilegato in questo volume anche

en: Bound with
it-IT: Rilegato con

en: Other Related Works
it-IT: Relazioni con altre opere

en: Preferred Access Point
it-IT: Titolo uniforme

en: Collective Preferred Title
it-IT: Titolo uniforme collettivo

en: Preferred Conventional Heading
it-IT: Intestazione convenzionale preferita

en: Preferred Access Point - Identification of a Work
it-IT: Punto di accesso preferito - Identificazione di un'opera

en: Preferred Access Point - Identification of an Expression
it-IT: Punto di accesso preferito - Identificazione di un'espressione

en: Parallel Title Proper
it-IT: Titolo parallelo proprio

en: Half Title
it-IT: Occhiello

en: Cover Title
it-IT: Titolo di copertina

en: Added Title-Page Title
it-IT: Titolo di frontespizio supplementare

en: Caption Title
it-IT: Titolo di testa

en: Running Title
it-IT: Titolo corrente

en: Spine Title
it-IT: Titolo del dorso

en: Other Variant Titles
it-IT: Altri titoli varianti

en: Title in Standard Modern Spelling
it-IT: Titolo nella forma grafica standard moderna

en: Former Title (Continuing Resources)
it-IT: Titolo precedente (periodici)

en: Key Title (Continuing Resources)
it-IT: Titolo Chiave ISDS (periodici)

en: Abbreviated Title (Continuing Resources)
it-IT: Titolo abbreviato (periodici)

en: Expanded Title
it-IT: Titolo per esteso

en: Additional Title Supplied by Cataloguer
it-IT: Titolo circolante supplito dal catalogatore

en: Translated Title Supplied by Cataloguer
it-IT: Titolo tradotto supplito dal catalogatore

en: Section Title
it-IT: Titolo di sezione

en: Artifical Title
it-IT: Titolo artificiale

en: Name / Preferred Access Point - Identification of a Work
it-IT: Nome / Punto di accesso preferito - Identificazione di un'opera

en: Name / Preferred Access Point - Identification of an Expression
it-IT: Nome / Punto di accesso preferito - Identificazione di un'espressione

en: Personal Name Used as Subject
it-IT: Nome di persona usato come soggetto

en: Corporate Body Name Used as Subject
it-IT: Nome di ente collettivo usato come soggetto

en: Family Name Used as Subject
it-IT: Nome di famiglia usato come soggetto

en: Name and Title Used as Subject
it-IT: Nome e titolo usati come soggetto

en: Title Used as Subject
it-IT: Titolo usato come soggetto

en: Topical Name Used as Subject
it-IT: Nome comune usato come soggetto

en: Geographical Name Used as Subject
it-IT: Nome geografico usato come soggetto

en: Form, Genre or Physical Characteristics Heading
it-IT: Intestazione formale, di genere o per caratteristiche fisiche

en: Uncontrolled Subject Terms
it-IT: Termini di soggetto non controllati

en: Subject Category (Provisional)
it-IT: Categoria di soggetto

en: Trademark Used as Subject
it-IT: Marchio utilizzato come soggetto

en: Hierarchical Geographical Name Used as Subject
it-IT: Nome geografico gerarchico utilizzato come soggetto

en: Place and Date of Publication, Performance, etc.
it-IT: Luogo e data di pubblicazione, performace, etc.

en: Place and Date of Provenance
it-IT: Luogo e data di provenienza

en: Technical Details Access (Electronic Resources) [Obsolete]
it-IT: Accesso per dettagli tecnici (risorse elettroniche)

en: Occupation
it-IT: Occupazione

en: Function
it-IT: Funzione

en: Time Period Code
it-IT: Codice di copertura cronologica

en: PRECIS
it-IT: Precis

en: Dewey Decimal Classification
it-IT: Classificazione Decimale Dewey (CDD)

en: Library of Congress Classification
it-IT: Classificazione della Library of Congress

en: Other Class Numbers
it-IT: Altre classificazioni

en: Personal Name - Primary Responsibility
it-IT: Autore personale - responsabilità principale

en: Personal Name - Alternative Responsibility
it-IT: Autore personale - responsabilità alternativa

en: Personal Name - Secondary Responsibility
it-IT: Autore personale - responsabilità secondaria

en: Personal Name - Provenance or Ownership
it-IT: Nome personale - Provenienza o proprietà

en: Corporate Body Name - Primary Responsibility
it-IT: Ente collettivo - responsabilità principale

en: Corporate Body Name - Alternative Responsibility
it-IT: Ente collettivo - responsabilità alternativa

en: Corporate Body Name - Secondary Responsibility
it-IT: Ente collettivo - responsabilità secondaria

en: Corporate Body Name - Provenance or Ownership
it-IT: Nome ente collettivo - Provenienza o proprietà

en: Family Name - Primary Responsibility
it-IT: Nome di famiglia - responsabilità principale

en: Family Name - Alternative Responsibility
it-IT: Nome di famiglia - responsabilità alternativa

en: Family Name - Secondary Responsibility
it-IT: Nome di famiglia - responsabilità secondaria

en: Family Name - Provenance or Ownership
it-IT: Nome di famiglia - Provenienza o proprietà

en: Name - Entity Responsible
it-IT: Nome - Entità responsabile

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Primary Responsibility
it-IT: Intestazione convenzionale uniforme per testi giuridici e religiosi - Responsabilità primaria

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Alternative Responsibility
it-IT: Intestazione convenzionale uniforme per testi giuridici e religiosi - Responsabilità alternativa

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Secondary Responsibility
it-IT: Intestazione convenzionale uniforme per testi giuridici e religiosi - Responsabilità secondaria

en: National ISSN Centre
it-IT: Centro ISSN

en: Holding Institution
it-IT: Istituzione possedente

en: Location and Call Number
it-IT: Localizzazione e collocazione

en: Data Not Converted from Source Format
it-IT: Dati non convertiti dal formato di origine

en: System Control Numbers (Koha)
it-IT: id koha

en: local dates
it-IT: informazioni locali

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
it-IT: Informazioni aggiuntive

en: Location and item information (Koha)
it-IT: Collocazione e informazioni sulla copia (Koha)

en: Fast Add Framework
it-IT: Cat. veloce

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal UNIMARC framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
it-IT: 'FA' una griglia 'Fast Add' minimale per Unimarc adatta all'ILL o alla catalogazione on-the-fly.
