Koha 23.11.08.001 - en to it-IT translation catalogue (1372 entries)

en: Overpayment refund
it-IT: Rimborso del pagamento in eccesso

en: Payment
it-IT: Pagamento

en: Writeoff
it-IT: Cancella

en: Forgiven
it-IT: Perdonato

en: Credit
it-IT: Credito

en: A discount applied to a patrons fine
it-IT: Uno sconto applicato ad una multa degli utenti

en: Refund
it-IT: Restituire

en: Lost item fee refund
it-IT: Rimborso per copia smarrita

en: Purchase
it-IT: Acquisto

en: Cancellation
it-IT: Cancellazione

en: Lost item processing fee refund
it-IT: Rimborso per lavorazione copia smarrita

en: Credit types used in Koha
it-IT: Tipi credito usati in Koha

en: Account creation fee
it-IT: Tariffa creazione account

en: Account renewal fee
it-IT: Tariffa rinnovo dell'account

en: Article request fee
it-IT: Tariffa di richiesta articolo

en: Lost item
it-IT: Copia smarrita

en: Manual fee
it-IT: Tariffa manuale

en: New card fee
it-IT: Tariffa nuova tessera

en: Overdue fine
it-IT: Multa per ritardo

en: Lost item processing fee
it-IT: Rimborso per lavorazione copia smarrita

en: Payment from library to patron
it-IT: Pagamento dalla biblioteca all'utente

en: Rental fee
it-IT: Tariffa prestito

en: Daily rental fee
it-IT: Tariffa giornaliera prestito

en: Renewal of daily rental item
it-IT: Rinnovo di prestito giornaliero

en: Renewal of rental item
it-IT: Rinnovo della copia in prestito

en: Hold fee
it-IT: Tariffa prenotazione

en: Hold waiting too long
it-IT: Prenotazione in attesa da troppo tempo

en: Credit has been voided
it-IT: Il credito è stato annullato

en: Debit types used in Koha
it-IT: Tipi di debito usati in Koha

en: Yes
it-IT: Si

en: Cash
it-IT: Contanti

en: Cash via SIP2
it-IT: Contanti via SIP2

en: Creditcard
it-IT: Carta di credito

en: Creditcard via SIP2
it-IT: Carta di credito via SIP2

en: Every week
it-IT: Ogni settimana

en: Active
it-IT: Attivo

en: In negotiation
it-IT: In negoziazione

en: Closed
it-IT: Chiuso

en: Expired
it-IT: Scaduto

en: Cancelled
it-IT: Cancellato

en: For review
it-IT: In revisione

en: Renew
it-IT: Rinnova

en: Cancel
it-IT: Cancella

en: ERM librarian
it-IT: Bibliotecario ERM

en: Subject specialist
it-IT: Specialista in materia

en: Local
it-IT: Locale

en: Consortial
it-IT: Consortile

en: National
it-IT: Nazionale

en: Alliance
it-IT: Alleanza

en: Not yet active
it-IT: Non ancora attivo

en: Rejected
it-IT: Rifiutato

en: Controlling
it-IT: In controllo

en: Future
it-IT: Futuro

en: Historic
it-IT: Storico

en: Filing cabinet
it-IT: Armadio di fissaggio

en: Cupboard
it-IT: Tavolino

en: Complete
it-IT: Completo

en: Aggregated full
it-IT: Totalmente aggregato

en: Abstract and index
it-IT: Abstract e indice

en: E-book
it-IT: Ebook

en: Mixed content
it-IT: Contenuto misto

en: Online reference
it-IT: Riferimento online

en: Print
it-IT: Stampa

en: Streaming media
it-IT: Media in streaming

en: Unknown
it-IT: Sconosciuto

en: Journal
it-IT: Periodico

en: Newsletter
it-IT: Bollettino

en: Report
it-IT: Rapporto

en: Proceedings
it-IT: Atti di convegno

en: Website
it-IT: Sito web

en: Newspaper
it-IT: Giornale

en: Unspecified
it-IT: Non specificato

en: Book
it-IT: Libro

en: Bookseries
it-IT: Serie di libri

en: Thesis/Dissertation
it-IT: Tesi/dissertazione

en: Audiobook
it-IT: Audiolibro

en: Orders
it-IT: Ordini

en: United Arab Emirates
it-IT: Emirati Arabi Uniti

en: Antarctica
it-IT: Antartide

en: American Samoa
it-IT: Samoa Americane

en: Azerbaijan
it-IT: Azerbaigian

en: Belgium
it-IT: Belgio

en: Bahrain
it-IT: Bahrein

en: Caribbean Netherlands
it-IT: Isole BES

en: Brazil
it-IT: Brasile

en: Belarus
it-IT: Bielorussia

en: Central African Republic
it-IT: Rep. Centrafricana

en: Congo - Brazzaville
it-IT: Repubblica del Congo - Brazzaville

en: Switzerland
it-IT: Svizzera

en: Chile
it-IT: Cile

en: Cameroon
it-IT: Camerun

en: China
it-IT: Cina

en: Cape Verde
it-IT: Capo Verde

en: Christmas Island
it-IT: Isola di Natale

en: Cyprus
it-IT: Cipro

en: Czechia
it-IT: Rep. Ceca

en: Germany
it-IT: Germania

en: Djibouti
it-IT: Gibuti

en: Denmark
it-IT: Danimarca

en: Dominican Republic
it-IT: Rep. Dominicana

en: Egypt
it-IT: Egitto

en: Western Sahara
it-IT: Sahara Occidentale

en: Spain
it-IT: Spagna

en: Ethiopia
it-IT: Etiopia

en: Finland
it-IT: Finlandia

en: Fiji
it-IT: Figi

en: Faroe Islands
it-IT: Isole Faroe

en: France
it-IT: Francia

en: United Kingdom
it-IT: Regno Unito

en: French Guiana
it-IT: Guiana Francese

en: Gibraltar
it-IT: Gibilterra

en: Greenland
it-IT: Groenlandia

en: Equatorial Guinea
it-IT: Guinea Equatoriale

en: Greece
it-IT: Grecia

en: Croatia
it-IT: Croazia

en: Hungary
it-IT: Ungheria

en: Ireland
it-IT: Irlanda

en: Israel
it-IT: Israele

en: Iceland
it-IT: Islanda

en: Italy
it-IT: Italia

en: Jamaica
it-IT: Giamaica

en: Jordan
it-IT: Giordania

en: Japan
it-IT: Giappone

en: Kyrgyzstan
it-IT: Kirghizistan

en: Cambodia
it-IT: Cambogia

en: Comoros
it-IT: Comore

en: North Korea
it-IT: Corea del Nord

en: Cayman Islands
it-IT: Isole Cayman

en: Kazakhstan
it-IT: Kazakistan

en: Lebanon
it-IT: Libano

en: Lithuania
it-IT: Lituania

en: Luxembourg
it-IT: Lussemburgo

en: Latvia
it-IT: Lettonia

en: Libya
it-IT: Libia

en: Morocco
it-IT: Marocco

en: Marshall Islands
it-IT: Isole Marshall

en: North Macedonia
it-IT: Macedonia del Nord

en: Northern Mariana Islands
it-IT: Isole Marianne Settentrionali

en: Martinique
it-IT: Martinica

en: Maldives
it-IT: Maldive

en: Mexico
it-IT: Messico

en: Mozambique
it-IT: Mozambico

en: New Caledonia
it-IT: Nuova Caledonia

en: Netherlands
it-IT: Paesi Bassi

en: Norway
it-IT: Norvegia

en: New Zealand
it-IT: Nuova Zelanda

en: Peru
it-IT: Perù

en: French Polynesia
it-IT: Polinesia Francese

en: Papua New Guinea
it-IT: Papua Nuova Guinea

en: Philippines
it-IT: Filippine

en: Poland
it-IT: Polonia

en: Portugal
it-IT: Portogallo

en: Rwanda
it-IT: Ruanda

en: Saudi Arabia
it-IT: Arabia Saudita

en: Solomon Islands
it-IT: Isole Salomone

en: Sweden
it-IT: Svezia

en: Slovakia
it-IT: Slovacchia

en: South Sudan
it-IT: Sudan del Sud

en: Syria
it-IT: Siria

en: Chad
it-IT: Ciad

en: Thailand
it-IT: Thailandia

en: Tajikistan
it-IT: Tagikistan

en: Timor-Leste
it-IT: Timor Est

en: Turkey
it-IT: Turchia

en: Ukraine
it-IT: Ucraina

en: United States
it-IT: Stati Uniti

en: South Africa
it-IT: Sudafrica

en: Afro-Asiatic languages
it-IT: Lingue Afro-asiatiche

en: Akkadian
it-IT: Accadiano

en: Albanian
it-IT: Albanese

en: Algonquian languages
it-IT: Lingue algonchine

en: Southern Altai
it-IT: Altai meridionale

en: Amharic
it-IT: Amarico

en: English, Old (ca.450-1100)
it-IT: Inglese antico (ca. 450-1100)

en: Apache languages
it-IT: Lingue degli Apache

en: Arabic
it-IT: Arabo

en: Armenian
it-IT: Armeno

en: Artificial languages
it-IT: Lingue artificiali

en: Athapascan languages
it-IT: Lingue athabaska

en: Australian languages
it-IT: Lingue australiane

en: Avaric
it-IT: Avarico

en: Aymara
it-IT: Aymarano

en: Azerbaijani
it-IT: Azerbaijano

en: Banda languages
it-IT: Lingue Banda

en: Bamileke languages
it-IT: Lingue bamileke

en: Bashkir
it-IT: Baschirano

en: Basque
it-IT: Basco

en: Baltic languages
it-IT: Lingue baltiche

en: Belarusian
it-IT: Bielorusso

en: Bengali
it-IT: Bengalese

en: Berber languages
it-IT: Lingue libico-berbere

en: Bihari languages
it-IT: Lingue

en: Bislama
it-IT: Bislamo

en: Bantu languages
it-IT: Lingue bantù

en: Bosnian
it-IT: Bosniaco

en: Breton
it-IT: Bretone

en: Batak languages
it-IT: Lingue batak

en: Bulgarian
it-IT: Bulgaro

en: Burmese
it-IT: Birmano

en: Central American Indian languages
it-IT: Lingue indiane centroamericane

en: Caucasian languages
it-IT: Lingue caucasiche

en: Celtic languages
it-IT: Lingue celtiche

en: Chechen
it-IT: Ceceno

en: Chinese
it-IT: Cinese

en: Chinook jargon
it-IT: Gergo Chinook

en: Chuvash
it-IT: Ciuvascio

en: Chamic languages
it-IT: Lingue chamic

en: Montenegrin
it-IT: Montenegrina

en: Coptic
it-IT: Copto

en: Cornish
it-IT: Cornico

en: Corsican
it-IT: Corso

en: Creoles and pidgins, English based
it-IT: Creoli e pidgin, basate sull'inglese

en: Creoles and pidgins, French-based
it-IT: Creoli e pidgin, basate sul francese

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
it-IT: Creoli e pidgin, basate sul portoghese

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
it-IT: Tartaro di Crimea

en: Creoles and pidgins
it-IT: Creole e pidgin

en: Kashubian
it-IT: Casciubo

en: Cushitic languages
it-IT: Lingue cuscitiche

en: Czech
it-IT: Ceco

en: Danish
it-IT: Danese

en: Land Dayak languages
it-IT: Lingue dayak di terra

en: Slave (Athapascan)
it-IT: Schiavo (Athapascan)

en: Dravidian languages
it-IT: Lingue dravidiche

en: Lower Sorbian
it-IT: Lusaziano inferiore

en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
it-IT: Olandese medio (ca. 1050-1350)

en: Dyula
it-IT: Diula

en: Egyptian (Ancient)
it-IT: Egiziano (Antico)

en: Elamite
it-IT: Elamitico

en: English
it-IT: Inglese

en: English, Middle (1100-1500)
it-IT: Inglese medio (1100-1500)

en: Estonian
it-IT: Estone

en: Fijian
it-IT: Fijiano

en: Filipino; Pilipino
it-IT: Filippino

en: Finnish
it-IT: Finnico

en: Finno-Ugrian languages
it-IT: Lingue ugrofinniche

en: French
it-IT: Francese

en: French, Middle (ca.1400-1600)
it-IT: Francese medio (ca. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca.1400)
it-IT: Francese antico (ca. 842-1400)

en: Northern Frisian
it-IT: Frisone settentrionale

en: Eastern Frisian
it-IT: Frisone orientale

en: Western Frisian
it-IT: Frisone Occidentale

en: Friulian
it-IT: Friulano

en: Germanic languages
it-IT: Lingue germaniche

en: Georgian
it-IT: Georgiano

en: German
it-IT: Tedesco

en: Gaelic; Scottish Gaelic
it-IT: Gaelico; Gaelico scozzese

en: Irish
it-IT: Gaelico

en: Galician
it-IT: Gallego

en: Manx
it-IT: Mannese

en: German, Middle High (ca.1050-1500)
it-IT: Tedesco medio alto (ca. 1050-1500)

en: German, Old High (ca.750-1050)
it-IT: Tedesco antico alto (ca. 750-1050)

en: Gothic
it-IT: Gotico

en: Greek, Ancient (to 1453)
it-IT: Greco, antico (fino al 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
it-IT: Greco, Moderno (1453-)

en: Haitian; Haitian Creole
it-IT: Haitiano; Haitiano

en: Hausa
it-IT: Hausano

en: Hawaiian
it-IT: Hawaiano

en: Hebrew
it-IT: Ebraico

en: Himachali languages; Western Pahari languages
it-IT: Lingue himachali; Lingue Pahari occidentali

en: Hittite
it-IT: Ittita

en: Croatian
it-IT: Croato

en: Upper Sorbian
it-IT: Lusaziano superiore

en: Hungarian
it-IT: Ungherese

en: Icelandic
it-IT: Islandese

en: Ijo languages
it-IT: Lingue ijo

en: Interlingue; Occidental
it-IT: Interlingue; Occidentale

en: Indic languages
it-IT: Lingue indoarie

en: Indonesian
it-IT: Indonesiano

en: Indo-European languages
it-IT: Lingue indoeuropee

en: Iranian languages
it-IT: Lingue iraniche

en: Iroquoian languages
it-IT: Lingue irochesi

en: Italian
it-IT: Italiano

en: Javanese
it-IT: Giavanese

en: Japanese
it-IT: Giapponese

en: Judeo-Persian
it-IT: Giudeo-persiano

en: Judeo-Arabic
it-IT: Giudeo-arabo

en: Kara-Kalpak
it-IT: Kara-kalpak

en: Karen languages
it-IT: Lingue karen

en: Kazakh
it-IT: Kazako

en: Khoisan languages
it-IT: Lingue khoisan

en: Central Khmer
it-IT: Khmer centrale

en: Korean
it-IT: Coreano

en: Kru languages
it-IT: Lingue kru

en: Kurdish
it-IT: Curdo

en: Lao
it-IT: Laotiano

en: Latin
it-IT: Latino

en: Latvian
it-IT: Lettone

en: Lithuanian
it-IT: Lituano

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
it-IT: Lussemburghese; Letzeburgesch

en: Luba-Lulua
it-IT: Luba-lulua

en: Ganda
it-IT: Gandese

en: Luo (Kenya and Tanzania)
it-IT: Luo (Kenya e Tanzania)

en: Macedonian
it-IT: Macedone

en: Austronesian languages
it-IT: Lingue austronesiane

en: Malay
it-IT: Malese

en: Irish, Middle (900-1200)
it-IT: Irlandese, Medio (900-1200)

en: Uncoded languages
it-IT: Lingue non codificate

en: Mon-Khmer languages
it-IT: Lingue mon khmer

en: Malagasy
it-IT: Malgascio

en: Manobo languages
it-IT: Lingue manobo

en: Mongolian
it-IT: Mongolo

en: Multiple languages
it-IT: Lingue multiple

en: Munda languages
it-IT: Lingue munda

en: Mayan languages
it-IT: Lingue maya

en: Erzya
it-IT: Ersiano

en: Nahuatl languages
it-IT: Lingue nahuatl

en: North American Indian languages
it-IT: Lingue native americane settentrionali

en: Neapolitan
it-IT: Napoletano

en: Nepali
it-IT: Nepalese

en: Niger-Kordofanian languages
it-IT: Lingue niger-kordofaniane

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
it-IT: Norvegese Nynorsk; Nynorsk, Norvegese

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
it-IT: Norvegese (Bokmål)

en: Norse, Old
it-IT: Norreno, Antico

en: Norwegian
it-IT: Norvegese

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
it-IT: Pedi; Sepedi; Sotho settentrionale

en: Nubian languages
it-IT: Lingue nubiane

en: Occitan (post 1500)
it-IT: Occitano (dopo il 1500)

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
it-IT: Turco, Ottomano (1500-1928)

en: Otomian languages
it-IT: Lingue ottomanne

en: Papuan languages
it-IT: Lingue papuasiche

en: Papiamento
it-IT: Pergamena

en: Palauan
it-IT: Palauano

en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
it-IT: Persiano, Antico (ca.600-400 a.C.)

en: Persian
it-IT: Persiano

en: Philippine languages
it-IT: Lingue filippine

en: Phoenician
it-IT: Fenicio

en: Polish
it-IT: Polacco

en: Portuguese
it-IT: Portoghese

en: Prakrit languages
it-IT: Lingue prakrit

en: Reserved for local use
it-IT: Riservato per uso locale

en: Romance languages
it-IT: Lingue romanze

en: Romansh
it-IT: Romancio

en: Russian
it-IT: Russo

en: South American Indian languages
it-IT: Lingue native americane meridionali

en: Salishan languages
it-IT: Lingue salish

en: Samaritan Aramaic
it-IT: Aramaico samaritano

en: Sanskrit
it-IT: Sanscrito

en: Sicilian
it-IT: Siciliano

en: Scots
it-IT: Scozzese

en: Semitic languages
it-IT: Lingue semitiche

en: Irish, Old (to 900)
it-IT: Irlandese, Antico (fino al 900)

en: Sign Languages
it-IT: Lingue dei segni

en: Sinhala; Sinhalese
it-IT: Singalese; Singalese

en: Siouan languages
it-IT: Lingue siouan-catawban

en: Sino-Tibetan languages
it-IT: Lingue sinotibetane

en: Slavic languages
it-IT: Lingue slave

en: Slovak
it-IT: Slovacco

en: Slovenian
it-IT: Sloveno

en: Southern Sami
it-IT: Sami meridionale

en: Northern Sami
it-IT: Sami settentrionale

en: Sami languages
it-IT: Lingue sami

en: Lule Sami
it-IT: Sami Lule

en: Inari Sami
it-IT: Sami Inari

en: Samoan
it-IT: Samoano

en: Skolt Sami
it-IT: Sami skolt

en: Somali
it-IT: Somalo

en: Songhai languages
it-IT: Lingue songhai

en: Sotho, Southern
it-IT: Sotho, meridionale

en: Sardinian
it-IT: Sardo

en: Serbian
it-IT: Serbo

en: Nilo-Saharan languages
it-IT: Lingue nilo-sahariane

en: Sumerian
it-IT: Sumero

en: Swedish
it-IT: Svedese

en: Classical Syriac
it-IT: Siriaco classico

en: Syriac
it-IT: Siriano

en: Tahitian
it-IT: Tahitiano

en: Tai languages
it-IT: Lingue tai

en: Tatar
it-IT: Tataro

en: Tajik
it-IT: Tagico

en: Tibetan
it-IT: Tibetano

en: Tigrinya
it-IT: Tigrino

en: Tonga (Tonga Islands)
it-IT: Tonga (Isole Tonga)

en: Turkmen
it-IT: Turkmeno

en: Tupi languages
it-IT: Lingue tupi

en: Turkish
it-IT: Turco

en: Altaic languages
it-IT: Lingue altaiche

en: Tuvinian
it-IT: Tuvano

en: Udmurt
it-IT: Udmurto

en: Ugaritic
it-IT: Ugaritico

en: Uighur; Uyghur
it-IT: Uiguri; Uiguro

en: Ukrainian
it-IT: Ucraino

en: Undetermined
it-IT: Non definito

en: Uzbek
it-IT: Uzbeko

en: Vietnamese
it-IT: Vietnamita

en: Votic
it-IT: Votico

en: Wakashan languages
it-IT: Lingue wakashan

en: Welsh
it-IT: Gallese

en: Sorbian languages
it-IT: Lingue sorabe

en: Walloon
it-IT: Vallone

en: Yupik languages
it-IT: Lingue Yupik

en: Zande languages
it-IT: Lingue Zande

en: No linguistic content; Not applicable
it-IT: Nessun contenuto linguistico; Non applicabile

en: Undetermined function
it-IT: Funzione indeterminata

en: Actor
it-IT: Attore

en: Adapter
it-IT: Adattatore

en: Agency making a reproduction available
it-IT: Agenzia responsabile della riproduzione

en: Animator
it-IT: Animatore

en: Annotator
it-IT: Commentatore

en: Arranger
it-IT: Arrangiatore

en: Artist
it-IT: Artista

en: Assignee
it-IT: Cessionario

en: Associated name
it-IT: Nome associato

en: Author, attributed
it-IT: Autore, attribuito

en: Auctioneer
it-IT: Banditore

en: Author
it-IT: Autore

en: Author in quotations or text extracts
it-IT: Autore in citazioni o abstract

en: Author of afterword, postface, colophon, etc.
it-IT: Autore della postfazione, colofon, etc.

en: Author of introduction, etc.
it-IT: Autore dell'introduzione.

en: Author of dialogue
it-IT: Autore dei dialoghi

en: Bibliographic antecedent
it-IT: Antecedente bibliografico

en: Binder an agent who binds an item.
it-IT: Rilegatore, persona che rilega una copia.

en: Binding designer
it-IT: Designer della legatura

en: Book designer
it-IT: Progettista del libro

en: Bookjacket designer
it-IT: Designer dell'involucro

en: Bookplate designer
it-IT: Designer dell'exlibris

en: Bookseller
it-IT: Libraio

en: Calligrapher
it-IT: Calligrafo

en: Cartographer
it-IT: Cartografo

en: Censor
it-IT: Censore

en: Choral director
it-IT: Direttore di coro

en: Choreographer
it-IT: Coreografo

en: Circus performer
it-IT: Artista circense

en: Collaborator
it-IT: Collaboratore

en: Collector of field material
it-IT: Collettore di materiale da campo

en: Comedian
it-IT: Comico

en: Commentator
it-IT: Commentatore

en: Commentator for written text
it-IT: Commentatore del testo scritto

en: Compiler
it-IT: Compilatore

en: Composer
it-IT: Compositore

en: Composer of adapted work
it-IT: Compositore di opera adattata

en: Composer of main musical work
it-IT: Compositore della principale opera musicale

en: Compositor
it-IT: Compositore

en: Conceptor
it-IT: Ideatore

en: Conductor
it-IT: Direttore

en: Consultant to a project
it-IT: Consulente ad un progetto

en: Continuator
it-IT: Continuatore

en: Copyright holder
it-IT: Possessore del copyright

en: Corrector
it-IT: Correttore

en: Curator of an exhibition
it-IT: Curatore di una mostra

en: Dancer
it-IT: Ballerino

en: Dedicatee
it-IT: Dedicatario

en: Dedicator
it-IT: Dedicante

en: Degree-grantor
it-IT: Istituzione garante del diploma

en: Director
it-IT: Regista

en: Dissertant
it-IT: Dissertante

en: Distributor
it-IT: Distributore

en: Donor
it-IT: Donante

en: Dubious author
it-IT: Autore incerto

en: Engraver
it-IT: Incisore

en: Epitomator
it-IT: Epitomatore

en: Etcher
it-IT: Acquafortista

en: Expert
it-IT: Esperto

en: Film editor
it-IT: Montatore

en: Forger
it-IT: Falsario

en: Former Attributed author
it-IT: Autore, precedentemente attribuito

en: Former attributed author
it-IT: Autore, precedentemente attribuito

en: Former owner
it-IT: Precedente proprietario

en: Founder
it-IT: Fondatore

en: Funder
it-IT: Finaziatore

en: Game designer
it-IT: Progettista di giochi

en: Glossator
it-IT: Glossatore

en: Graphic technician
it-IT: Tecnico grafico

en: Honoree
it-IT: Celebrato

en: Illuminator
it-IT: Illuminatore

en: Illustrator
it-IT: Illustratore

en: Inscriber
it-IT: Scrittore di epigrafi

en: Interviewee
it-IT: Intervistato

en: Interviewer
it-IT: Intervistatore

en: Issuing body
it-IT: Ente emittente

en: Librettist
it-IT: Librettista

en: Licensee
it-IT: Titolare della licenza

en: Licensor
it-IT: Firmatario della licenza

en: Lithographer
it-IT: Litografo

en: Lyricist
it-IT: Paroliere

en: Metal-engraver
it-IT: Incisore sul metallo

en: Mime artist
it-IT: Mimo (artista)

en: Monitor
it-IT: Misuratore

en: Musician
it-IT: Musicista

en: Narrator
it-IT: Narratore

en: Notary
it-IT: Notaio

en: Opponent
it-IT: Avversario

en: Organiser
it-IT: Organizzatore

en: Originator
it-IT: Originatore

en: Other
it-IT: Altro

en: Papermaker
it-IT: Fabbricante di carta

en: Patent applicant
it-IT: Richiedente il brevetto

en: Patent inventor
it-IT: Inventore

en: Patentee
it-IT: Titolare del brevetto

en: Performer
it-IT: Esecutore

en: Performer of research
it-IT: Esecutore della ricerca

en: Photographer
it-IT: Fotografo

en: Presenter
it-IT: Presentatore

en: Printer
it-IT: Stampantore

en: Printer of plates
it-IT: Stampatore delle lastre

en: Producer
it-IT: Produttore

en: Proof-reader
it-IT: Correttore di bozze

en: Publisher
it-IT: Editore

en: Publishing director
it-IT: Direttore editoriale

en: Puppeteer
it-IT: Burattinaio

en: Recipient of letters
it-IT: Destinatario delle lettere

en: Record producer
it-IT: Produttore discografico

en: Recording engineer
it-IT: Supervisore del suono

en: Research team head
it-IT: Capo gruppo di ricerca

en: Research team member
it-IT: Membro di gruppo di ricerca

en: Reviewer
it-IT: Revisore

en: Restorationist
it-IT: Restauratore

en: Rubricator
it-IT: Rubricatore

en: Scenarist
it-IT: Sceneggiatore

en: Scientific advisor
it-IT: Consulente scientifico

en: Scribe
it-IT: Scriba

en: Sculptor
it-IT: Scultore

en: Secretary
it-IT: Segretario

en: Signer
it-IT: Firmatario

en: Singer
it-IT: Cantante

en: Standards body
it-IT: Organismo per la definizione degli standard

en: Stunt performer
it-IT: Stuntman

en: Thesis advisor
it-IT: Relatore

en: Translator
it-IT: Traduttore

en: Transliterator
it-IT: Transliteratore

en: Type designer
it-IT: Disegnatore di caratteri tipografici

en: Typographer
it-IT: Tipografo

en: Vendor
it-IT: Fornitore

en: Vocalist
it-IT: Interprete di musica vocale

en: Wood-engraver
it-IT: Incisore in legno

en: Writer of accompanying material
it-IT: Scrittore di materiale allegato

en: Default Koha system authorised values
it-IT: Valori autorizzati di default in Koha

en: Default filing rules for DDC
it-IT: Regole di ordinamento di default per DDC

en: Default filing rules for LCC
it-IT: Regole di ordinamento di default per LCC

en: Generic call number filing rules
it-IT: Regole generiche per gestire gli spazi nelle collocazioni

en: Dewey Decimal Classification
it-IT: Classificazione decimale Dewey

en: Library of Congress Classification
it-IT: Classificazione della Library of Congress

en: Universal Decimal Classification
it-IT: Classificazione decimale universale

en: ANSCR (Sound Recordings)
it-IT: ANSCR (registrazioni sonore)

en: Other/Generic Classification Scheme
it-IT: Altro/generica classificazione

en: Default splitting rules for DDC
it-IT: Regole di default di scomposizione della DDC

en: Default splitting rules for LCC
it-IT: Regole di default di scomposizione della LLC

en: Generic call number splitting rules
it-IT: Regole generiche per gestire la tokenizzazione nelle collocazioni

en: Default classification sources and filing rules for Koha.
it-IT: Sorgenti di classificazione di default e regole di ordinamento in Koha.

en: Default Koha system patron restriction types
it-IT: Tipologie restrizioni utenti di default in Koha

en: Sample frequencies for subscriptions
it-IT: Esempi di periodicità per abbonamenti

en: 2/day
it-IT: 2/giorno

en: 1/day
it-IT: 1/giorno

en: 3/week
it-IT: 3/settimana

en: 1/week
it-IT: 1/settimana

en: 1/2 weeks
it-IT: 1/2 settimane

en: 1/3 weeks
it-IT: 1/3 settimane

en: 1/month
it-IT: 1/mese

en: 1/2 months
it-IT: 1/2 mesi

en: 1/3 months
it-IT: 1/3 mesi

en: 2/year
it-IT: 2/anno

en: 1/year
it-IT: 1/anno

en: 1/2 year
it-IT: 1/2 anni

en: Irregular
it-IT: Irregolare

en: Sample notices
it-IT: Esempi di avvisi

en: Notification on receiving
it-IT: Avviso di ricevimento

en: Order received
it-IT: Ordine ricevuto

en: Catalog concern acknowledgment
it-IT: Dichiarazione di un problema sul catalogo

en: Concern acknowledgement
it-IT: Dichiarazione di un problema

en: Catalog concern resolved
it-IT: Problema sul catalogo risolto

en: Concern resolved
it-IT: Problema risolto

en: Catalog concern updated
it-IT: Aggiornamento del problema sul catalogo

en: Concern updated
it-IT: Aggiornamento problema

en: Catalog concern reported
it-IT: Avvisato del problema sul catalogo

en: Concern notification
it-IT: Avvisato del problema

en: Account payment
it-IT: Pagamento per l'account

en: Account fee
it-IT: Tariffa per l'account

en: Account writeoff
it-IT: Ripianamento debiti account

en: Article request - canceled
it-IT: Richiesta di articolo - cancellata

en: Article request canceled
it-IT: Richiesta di articolo cancellata

en: Article request - completed
it-IT: Richiesta di articolo - completata

en: Article request completed
it-IT: Richiesta articolo completata

en: Article request - pending
it-IT: Richiesta di articolo - in attesa

en: Pending article request
it-IT: Richiesta di articolo in attesa

en: Article request - new
it-IT: Richiesta di articolo - nuova

en: Article request received
it-IT: Richiesta di articolo ricevuta

en: Article request - processing
it-IT: Richiesta di articolo - in lavorazione

en: Article request processing
it-IT: Richiesta di articolo in lavorazione

en: Article request
it-IT: Richiesta di articolo

en: Article request - print slip
it-IT: Richiesta di articolo - stampa ricevuta

en: Check-ins
it-IT: Riconsegna

en: Item check-in (digest)
it-IT: Copia restituita (riassunto)

en: Checkouts
it-IT: Prestiti

en: Item check-out (digest)
it-IT: Copia prestata (riassunto)

en: Checkout note
it-IT: Nota di prestito

en: Checkout note on item set by patron
it-IT: Nota di prestito scritta dall'utente

en: Item due reminder
it-IT: Ricorda data rientro

en: Item due reminder (digest)
it-IT: Ricordo data rientro (riassunto)

en: Hold slip
it-IT: Ricevuta di prenotazione

en: Issue quick slip
it-IT: Ricevuta veloce per fascicolo

en: Issue slip
it-IT: Ricevuta fascicolo

en: Item overdue
it-IT: Copia in ritardo

en: Overdue notice
it-IT: Avviso di scadenza

en: Overdues slip
it-IT: Scontrino di prestiti scaduti

en: Advance notice of item due
it-IT: Avviso per le copie in ritardo

en: Advance notice of item due (digest)
it-IT: Avviso per le copie in ritardo (riassunto)

en: Item renewals
it-IT: Rinnovi copie

en: Stock rotation report
it-IT: Report della condivisione a rotazione

en: Stock rotation slip
it-IT: Ricevuta condivisione a rotazione

en: Transfer slip
it-IT: Ricevuta di trasferimento

en: Acquisition claim
it-IT: Richiesta (Acquisizioni)

en: Item not received
it-IT: Copia non ricevuta

en: ILL request ready for pickup
it-IT: La copia richiesta via ILL è pronta per il ritiro

en: Interlibrary loan request ready for pickup
it-IT: Copia richiesta via ILL pronta per il ritiro

en: ILL request unavailable
it-IT: Richiesta ILL non disponibile

en: Interlibrary loan request unavailable
it-IT: Richiesta ILL non disponibile

en: ILL request cancelled
it-IT: Richiesta ILL cancellata

en: Interlibrary loan request cancelled
it-IT: Richiesta ILL cancellata

en: ILL request modified
it-IT: Richiesta ILL modificata

en: Interlibrary loan request modified
it-IT: Richiesta ILL modificata

en: ILL request to partners
it-IT: Richiesta IIL alle biblioteche partner

en: Interlibrary loan request to partners
it-IT: Richiesta ILL verso le biblioteche partner

en: ILL request update
it-IT: Aggiornamento richiesta IIL

en: Interlibrary loan request update
it-IT: Aggiornamento richiesta ILL

en: Discharge confirmation
it-IT: Conferma di dimissione

en: Discharge for <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>
it-IT: Dimissione per <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>

en: Account expiration
it-IT: Scadenza dell'account

en: OPAC self-registration verification email
it-IT: OPAC messaggio email di verifica di autoregistrazione

en: Verify your account
it-IT: Verifica il tuo account

en: Library account password change notification
it-IT: Avviso per cambio password dell'account

en: Notification of password change
it-IT: Avviso di cambio password

en: Koha password recovery
it-IT: Recupero password dimenticata

en: Online password reset
it-IT: Reset della password

en: Koha password reset
it-IT: Reimpostazione della password di Koha

en: Notification about an accepted share
it-IT: Notifica di una condivisione accettata

en: Share on list <<listname>> accepted
it-IT: Condivisione della lista <<listname>> accettata

en: Invitation for sharing a list
it-IT: Invito per condividere una lista

en: Share list <<listname>>
it-IT: Condividi la lista <<listname>>

en: Welcome notice
it-IT: Avviso di benvenuto

en: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Welcome to [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Welcome to the library[% END %]
it-IT: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Benvenuto in [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Benvenuto in biblioteca[% END %]

en: Two-authentication token
it-IT: Token a doppia autenticazione

en: two-authentication step token
it-IT: token per autenticazione a due fattori

en: Account balance slip
it-IT: Ricevuta debiti/crediti dell'account

en: Account summary for [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]
it-IT: Riassunto account per [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]

en: Acquisition order
it-IT: Ordine di acquisto

en: Order
it-IT: Ordine

en: Point of sale receipt
it-IT: Ricevuta del punto vendita

en: Receipt
it-IT: Ricevuta

en: Hold has been cancelled
it-IT: La prenotazione è stata cancellata

en: Hold available for pickup
it-IT: Copia disponibile per il prelievo

en: Hold available for pickup at <<branches.branchname>>
it-IT: Copia disponibile per il prelievo presso <<branches.branchname>>

en: Hold available for pickup (print notice)
it-IT: Copia disponibile per il prelievo (avviso stampato)

en: Hold placed on item
it-IT: Prenotazione messa sulla copia

en: Canceled hold available for different patron
it-IT: Prenotazione cancellata per prestito ad utente differente

en: Waiting hold reminder
it-IT: Ricorda prenotazione in attesa

en: You have waiting holds.
it-IT: Hai prenotazioni in attesa.

en: New curbside pickup
it-IT: Nuovo ritiro dal marciapiede

en: You have scheduled a curbside pickup for [% branch.branchname %]
it-IT: Ha un ritiro dal marciapiede pianificato per [% branch.branchname %]

en: New serial issue
it-IT: Nuovo fascicolo di periodico

en: New serial issue is now available
it-IT: Nuovo fascicolo di periodico ora disponibile

en: Purchase suggestion accepted
it-IT: Richiesta di acquisto accettata

en: Suggestion accepted
it-IT: Suggerimento accettato

en: Suggested purchase available
it-IT: Acquisto suggerito disponibile

en: Suggestion available
it-IT: Suggerimento disponibile

en: New suggestion
it-IT: Nuova richiesta di acquisto

en: Suggested item ordered
it-IT: Copia suggerita ordinata

en: Suggestion ordered
it-IT: Suggerimento ordinato

en: Purchase suggestion declined
it-IT: Richiesta di acquisto rifiutata

en: Suggestion rejected
it-IT: Suggerimento rifiutato

en: A suggestion is ready to be processed
it-IT: Un suggerimento è pronto per essere gestito

en: Notify fund owner
it-IT: Notifica il proprietario del fondo

en: A suggestion has been assigned to you
it-IT: Ti è stato assegnato un nuovo suggerimento

en: Notify manager of a suggestion
it-IT: Avvisare il gestore di una richiesta di acquisto

en: OPAC problem report
it-IT: Report problemi OPAC

en: Automatic renewal notice
it-IT: Avviso di rinnovo automatico

en: Notification of automatic renewal
it-IT: Avviso di rinnovo automatico

en: Checkin slip
it-IT: Ricevuta di prestito

en: Overdue item fine description
it-IT: Descrizione multa per ritardo

en: Auto renewals (Digest)
it-IT: Avviso di rinnovo automatico (Riassunto)

en: Notification on auto renewals
it-IT: Avviso di rinnovo automatico

en: Notification to return a recalled item
it-IT: Notifica per restituire una copia richiamata

en: Recalled item awaiting pickup
it-IT: Copia richiamata in attesa di ritiro

en: Details of patron who recalled item
it-IT: Dettagli dell'utente che ha richiamato la copia

en: Confirmation of disabling two factor authentication
it-IT: Conferma della disabilitazione dell'autenticazione a due fattori

en: Confirmation of enabling two factor authentication
it-IT: Conferma dell'abilitazione dell'autenticazione a due fattori

en: New OPAC self-registration
it-IT: Verifica per l'autoregistrazione via Opac

en: New OPAC self-registration submitted
it-IT: Email di verifica di autoregistrazione inviata

en: Send list
it-IT: Lista di spedizione

en: Your list: [% listname | html %]
it-IT: La tua lista: [% listname | html %]

en: Send cart
it-IT: Invia carrello

en: Your cart
it-IT: Il tuo carrello

en: Dear %s %s (%s),
it-IT: Gentile %s %s (%s),

en: Your request for an article from %s (%s) has been canceled for the following reason:
it-IT: La tua richiesta per un articolo da %s (%s) è stata cancellata per queste ragioni:

en: Article requested:
it-IT: Articolo richiesto:

en: Title: %s
it-IT: Titolo: %s

en: Author: %s
it-IT: Autore: %s

en: Issue: %s
it-IT: Fascicolo: %s

en: Date: %s
it-IT: Data: %s

en: TOC: %sYes%sNo%s
it-IT: Indice: %sSi%sNo%s

en: Pages: %s
it-IT: Pagine: %s

en: Chapters: %s
it-IT: Capitoli: %s

en: Notes: %s
it-IT: Note: %s

en: Format: %sCopy%sScan%s
it-IT: Formato: %sCopia%sScansione%s

en: Your library
it-IT: La tua biblioteca

en: We have completed your request for an article from %s (%s).
it-IT: Abbiamo concluso la tua richiesta di articolo da %s (%s).

en: %sYou may pick up your article at %s.%sYou can download the scanned materials via the following URL(s): %s.%s
it-IT: %sPuoi ritirare il tuo articolo presso %s%sPuoi scaricare i materiali scansionati con questo/i URL: %s.%s

en: Thank you!
it-IT: Grazie!

en: Dear %s %s (%s)
it-IT: Gentile %s %s (%s)

en: Your request for an article from %s (%s) is now in pending state.
it-IT: La tua richiesta per un articolo da %s (%s) è ora in attesa.

en: We have received your request for an article from %s (%s).
it-IT: Abbiamo ricevuto la tua richiesta di articolo da %s (%s).

en: We are now processing your request for an article from %s (%s).
it-IT: Stiamo processando la tua richiesta di articolo da %s (%s).

en: Article request:
it-IT: Richiesta di articolo:

en: The following items have been checked in:
it-IT: I seguenti oggetti sono stati restituiti:

en: Thank you.
it-IT: Grazie.

en: The following items have been checked out:
it-IT: I seguenti oggetti sono stati prestati:

en: Thank you for visiting %s.
it-IT: Grazie di aver visitato %s.

en: Dear %s %s,
it-IT: Gentile %s %s,

en:  The order %s (%s) has been received.
it-IT:  L'ordine %s (%s) è stato ricevuto.

en: Your library.
it-IT: La biblioteca.

en: %s %s has added a note to the item %s - %s (%s).
it-IT: %s %s ha aggiunto una nota alla copia %s - %s (%s).

en: The following item is now due:
it-IT: La seguente copia è in prestito:

en: The following item(s) are now due:
it-IT: Le seguenti copie sono attualmente in prestito:

en: You have %s item(s) that are now due
it-IT: Hai %s copie che vanno restituite

en: %sDate: %s%s
it-IT: %sData: %s%s

en: %s Transfer to/Hold in %s%s
it-IT: %s Transferito a/Prenotato in %s%s

en: %sITEM ON HOLD%s
it-IT: %sCopia prenotata%s

en: %sNotes:
it-IT: %sNote:

en: Checked out to %s %s %s %s %s
it-IT: Prestato a %s %s %s %s %s

en: %sChecked out today%s
it-IT: %sPrestato oggi%s

en: Date due: %s%s
it-IT: Data prevista: %s%s

en: %sChecked out%s
it-IT: %sPrestato%s

en: %sOverdues%s
it-IT: %sScadutii%s

en: %sNews%s
it-IT: %sNotizia%s

en: %sPosted on %s%s
it-IT: %sInserito su %s%s

en: According to our current records, you have items that are overdue.Your library does not charge late fines, but please return or renew them at the branch below as soon as possible.
it-IT: Secondo i nostri dati, hai copie da restituire in ritarso. La tua biblioteca non fa pagare il ritardo ma per favore restituisci o rinnova esse il più presto possibile.

en: Phone: %s
it-IT: Telefono: %s

en: If you have registered a password with the library, and you have a renewal available, you may renew online. If an item becomes more than 30 days overdue, you will be unable to use your library card until the item is returned.
it-IT: Se hai una password per la biblioteca, puoi eventualmente rinnovare online. Se una copia è scaduta da più di 30 giorni, non puoi usare la tessera fino a quanto non la restituirai.

en: The following item(s) is/are currently overdue:
it-IT: Le seguenti copie sono attualmente in ritardo:

en: %s"%s" by %s, %s, Barcode: %s Fine: %s%s
it-IT: %s"%s" di %s, %s, Barcode: %s Multa: %s%s

en: Thank-you for your prompt attention to this matter.
it-IT: Grazie per l'attenzione su questo argomento.

en: Dear %s,%s
it-IT: Gentile %s %s,

en: Thank you for your report concerning %s.%s
it-IT: Grazie per il tuo feedback su %s%s

en: You reported: %s
it-IT: Hai rilevato: %s

en: Thank you
it-IT: Grazie!

en: The following item will be due soon:
it-IT: La seguente copia verrà restituita presto:

en: The following item(s) will be due soon:
it-IT: La seguente copia verrà restituita presto:

en: You have %s item(s) that will be due soon.
it-IT: Hai %s copie che dovranno essere restituite presto.

en: The following items have been renewed:
it-IT: I prestiti dei seguenti oggetti sono stati rinnovati:

en: Stock rotation report for %s:
it-IT: Report della condivisione a rotazione per %s:

en: %s%s items to be processed for this branch.
it-IT: %s%s copie da elaborare per questa biblioteca.

en: %sNo items to be processed for this branch
it-IT: %sNessuna copia da elaborare per questa biblioteca

en: %s%s%sTitle: %s
it-IT: %s%s%sTitolo: %s

en: Call number: %s
it-IT: Collocazione: %s

en: Location: %s
it-IT: Localizzazione: %s

en: On loan?: %s
it-IT: In prestito?: %s

en: Status: %s
it-IT: Stato: %s

en: Current library: %s %s
it-IT: Biblioteca corrente: %s %s

en: %sTransfer to %s%s
it-IT: %s Trasferito a %s%s

en: %sITEM%s
it-IT: %sCopia%s

en: %sOrdernumber %s (%s) (%s ordered) ($%s each) has not been received.%s
it-IT: %sL'ordine numero %s (%s) (%s ordinati) ($%s ognuno) non è stato ricevuto.%s

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for:
it-IT: Ha fatto la richiesta ILL numero %s per:

en: is ready for pick up from %s.
it-IT: è pronto per il ritiro da %s.

en: Kind regards
it-IT: Salve

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for
it-IT: Ha fatto la richiesta ILL numero %s per

en: is unfortunately unavailable.
it-IT: sfortunatamente non disponibile.

en: The library has now marked your concern with %s as resolved.%s
it-IT: La biblioteca ora ha valutato le tue preoccupazioni circa %s come risolte. %s

en: The following comment was left: %s
it-IT: È stato lasciato il seguente commento: %s

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has requested cancellation of this ILL request:
it-IT: L'utente della richiesta ILL numero %s, con i seguenti dettagli, ha chiesto di cancellarla:

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has modified this ILL request:
it-IT: L'utente della richiesta ILL numero %s, con i dettagli che seguono, vi ha fatto delle modifiche:

en: Dear Sir/Madam,
it-IT: Gentile Signora o Signore,

en: We would like to request an interlibrary loan for a title matching the following description:
it-IT: Vorremmo richiedere un prestito interbibliotecario per un titolo che corrisponde a questa descrizione:

en: Please let us know if you are able to supply this to us.
it-IT: Vi chiediamo di faci sapere se potete fornirci quanto richiesto.

en: has been updated.
it-IT: è stata aggiornata.

en: Details of the update are below:
it-IT: I dettagli dell'aggiornamento sono:

en: The library has added an update to the concern you reported against %s.%s
it-IT: La biblioteca ha aggiornato la tua segnalazioni circa %s. %s

en: %sDischarge confirmation%s
it-IT: %sConferma di dimissione%s

en: %s%s certifies that the following borrower:%s
it-IT: %s%s certifica che il seguente utente:%s

en: %s %s (cardnumber: %s)%s
it-IT: %s %s (numero tessera: %s)%s

en: has returned all items.%s
it-IT: ha restituito tutte le copie. %s

en: Dear %s %s %s,
it-IT: Gentile %s %s %s,

en: Your library card will expire soon, on:
it-IT: La tua tessera scade presto, il:

en: Thank you,
it-IT: Grazie,

en: Librarian
it-IT: Bibliotecario

en: Hello!
it-IT: Salve!

en: Your library account has been created. Please verify your email address by clicking this link to complete the signup process:
it-IT: Il tuo account è stato creato. Verifica per favore la tua casella email cliccando su questo link per completare il processo di registrazione:

en: If you did not initiate this request, you may safely ignore this one-time message. The request will expire shortly.
it-IT: Se non hai fatto tu questa richiesta, ignora questo messaggio. La richiesta scadrà a breve.

en: We want to notify you that your password has been changed. If you did not change it yourself (or requested that change), please contact library staff.
it-IT: Ti informiamo che la tua password è stata cambiata. Se non ha fatto tu il cambiamento (o non lo hai richiesto), per favore contatta il personale della biblioteca.

en: %sThis email has been sent in response to your password recovery request for the account %s%s%s.
it-IT: %sQuesto messaggio email è stato spedito in risposta alla tua richiesta di recupero della password per l'account %s%s%s.

en: You can now create your new password using the following link:
it-IT: Puoi creare la tua password usando il seguente link:

en: %sThis link will be valid for 2 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
it-IT: %sQuesto link è valido per due giorni dal ricevimento dell'email, poi dovrai rifare l'operazione se non avrai cambiato la password.%s

en: %sThank you.%s
it-IT: %sGrazie.%s

en: %sA librarian has reset the password for the account %s%s%s.
it-IT: %sUn bibliotecario ha resettato la password di questo account %s%s%s.

en: Please create your new password using the following link:
it-IT: Puoi creare la tua password usando il seguente link:

en: %sThis link will be valid for 5 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
it-IT: %sQuesto link è valido per cinque giorni dal ricevimento dell'email, poi dovrai rifare l'operazione se non avrai cambiato la password.%s

en: Dear patron,
it-IT: Gentile utente,

en: We want to inform you that %s %s accepted your invitation to share your list %s in our library catalog.
it-IT: Ti informiamo che %s %s ha accettato il tuo invito a condividere la tua lista %s in nel nostro catalogo della biblioteca.

en: One of our patrons, %s %s, invites you to share a list %s in our library catalog.
it-IT: Un nostro utente, %s %s, ti invita a condividere la lista %s nel nostro catalogo della biblioteca.

en: To access this shared list, please click on the following URL or copy-and-paste it into your browser address bar.
it-IT: Per accedere a questa lista condivisa, fai click sul seguente URL o incollalo nella barra degli indirizzi del tuo browser.

en: In case you are not a patron in our library or do not want to accept this invitation, please ignore this mail. Note also that this invitation expires within two weeks.
it-IT: In caso tu non sia un utente della biblioteca o tu non voglia accettare questo inviro, allora ignora questa mail. Nota che questo invito scadfrà in due settimane.

en: Hello %s %s %s.%s
it-IT: Salve %s %s %s. %s

en: Thank you for joining %s%s%sthe library%s%s
it-IT: Grazie per esserti unito alla %s%s%sbiblioteca%s%s

en: You can search for all our materials in our %scatalog%s.%s
it-IT: Puoi cercare tutti i nostri materiali nel nostro %scatalogo%s.%s

en: Your library card number is %s%s
it-IT: Il tuo numero di tessera è %s%s

en: If you have any problems or questions regarding your account, please contact the library.
it-IT: Se hai problemi o domande riguardo il tuo account, contatta la biblioteca.

en: Dear cataloger,%s
it-IT: Al catalogatore, %s

en: %s reported the following concern with %s%s%s%s
it-IT: %s ha segnalato le seguenti problematiche con %s%s%s%s

en: You can mark this concern as resolved from the %sconcern management page%s.
it-IT: Puoi segnalare questa segnalazione come risolta dalla %spagina di gestione delle segnalazioni%s.

en: Your authentication token is %s.
it-IT: Il tuo token di autenticazione è %s.

en: It is valid one minute.
it-IT: E' valido per un minuto.

en:       %sOutstanding accounts%s
it-IT:       %sMovimenti in corso %s

en:       %sDebts%s
it-IT:       %sDebiti%s

en:     %sDate%s
it-IT:     %sData%s

en:     %sCharge%s
it-IT:     %sAddebito %s

en:     %sAmount%s
it-IT:     %sAmmontare%s

en:     %sOutstanding%s
it-IT:     %sIn sospeso%s

en:     %sThere are no outstanding debts on your account%s
it-IT:     %sNon ci sono debiti in sospeso %s

en:       %sCredits%s
it-IT:       %sCrediti%s

en:     %sCredit%s
it-IT:     %sCredito%s

en:     %sThere are no outstanding credits on your account%s
it-IT:     %sNon ci sono crediti in sospeso%s

en:         Total credit as of %s:
it-IT:         Totale crediti al %s:

en:         Total outstanding dues as of %s:
it-IT:         Quote totali in sospeso al %s:

en: Please order for the library:
it-IT: Per favore ordinate per la biblioteca:

en: %sOrdernumber %s (%s) (quantity: %s) ($%s each).%s
it-IT: %sOrdine numero %s (%s) (quantita: %s) ($%s ognuno).%s

en:   %sTransaction ID: %s
it-IT:   %sID transazione: %s

en:   %sOperator ID: %s
it-IT:   %sID operatore: %s

en:   %sPayment type: %s
it-IT:   %sTipo pagamento: %s

en:         %s%sFee receipt%s%s
it-IT:         %s%sRicevuta%s%s

en:     %sDescription of charges%s
it-IT:     %sDescrizione delle quote%s

en:     %sTotal: %s
it-IT:     %sTotale: %s

en:     %sTendered: %s
it-IT:     %sOfferto: %s

en:     %sChange: %s
it-IT:     %sResto: %s

en:         %s%sPayment receipt%s%s
it-IT:         %s%sRicevuta di pagamento%s%s

en:       %sTendered: %s
it-IT:       %sOfferto: %s

en:       %sChange given:%s
it-IT:       %sResto dato: %s

en: We regret to inform you, that the following item can not be provided due to it being missing. Your hold was cancelled.
it-IT: Ci dispiace informarti che la copia richiesta non può essere fornita perché mancante. La tua richiesta è stata cancellata.

en: Copy: %s
it-IT: Copia: %s

en: You have a hold available for pickup as of %s:
it-IT: Hai una prenotazione pronta da prelevare il %s:

en: Waiting since: %s
it-IT: In attesa dal: %s

en: Your hold for %s is available for pickup.
it-IT: La tua prenotazione per %s è disponibile e può essere ritirata.

en:       %sTransaction ID: %s
it-IT:       %sID transazione: %s

en:       %sOperator ID: %s
it-IT:       %sID operatore: %s

en:       %sPayment type: %s
it-IT:       %sTipo pagamento: %s

en:         %s%s%s receipt%s%s
it-IT:         %s%s%s ricevuta%s%s

en:         Received with thanks from  %s %s %s
it-IT:         Ricevute con ringraziamenti da  %s %s %s

en:         Card number: %s%s
it-IT:         Numero tessera: %s%s

en:         Credit added to account for %s %s %s
it-IT:         Credito aggiunto all'account per %s %s %s

en:         Writeoff added to account for %s %s %s
it-IT:         Ricevute con ringraziamenti da %s %s %s %s

en:       %sDescription of credit%s
it-IT:       %sDescrizione delle quote%s

en:       %sAmount%s
it-IT:       %sAmmontare%s

en:       %sTotal available:%s
it-IT:       %sTotale: %s

en:       %sDescription of charges%s
it-IT:       %sDescrizione delle quote%s

en:       %sTotal:%s
it-IT:       %sTotale: %s

en:       %sChange given: %s
it-IT:       %sResto dato: %s

en:       %sAccount balance as on date:%s
it-IT:       %sBilancio account in data: %s

en: Change service requested
it-IT: Richiesto un cambio

en: A hold has been placed on the following item : %s (%s) by the user %s %s (%s).
it-IT: E' stata fatta una prenotazione per la seguente copia : %s (%s) dall'utente %s %s (%s).

en: The patron picking up %s (%s) has changed to %s %s (%s).
it-IT: Il ritiro è cambiato dall'utente %s (%s) all'utente %s %s (%s).

en: Please update the hold information for this item.
it-IT: Per favore aggiorna le informazioni per la prenotazione di questa copia.

en: Item: %s
it-IT: Copia: %s

en: Pickup location: %s
it-IT: Postazione di ritiro: %s

en: Dear %s %s,
    
    The following holds are waiting at %s:
    
    %s
        %s : waiting since %s
    %s
it-IT: Caro %s %s,
    
    Le seguenti penotazioni sono in attesa a %s:
    
    %s
        %s : in attesa da %s
    %s

en: You have a curbside pickup scheduled for %s at %s.
it-IT: Hai un ritiro dal marciapiede prenotato per le %s presso %s.

en: Any holds waiting for you at the pickup time will be included in this pickup. At this time, that list includes:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s
it-IT: Ogni prenotazione che sarà disponibile per te verrà inclusa in questa consegna. In questo momento la lista include:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s

en: Once you have arrived, please call your library or log into your account and click the "Alert staff of your arrival" button to let them know you are there.
it-IT: Una volta arrivato, per favore chiama la biblioteca o entra nel tuo account e clicca "Allerta lo staff del tuo arrivo" per far sapere che sei arrivato.

en: The following issue is now available:
it-IT: Il seguente fascicolo non è disponibile:

en: Please pick it up at your convenience.
it-IT: Per favore preleva quando puoi.

en: You have suggested that the library acquire %s by %s.
it-IT: Hai suggerito l'acquisto di %s tramite %s.

en: The library has reviewed your suggestion today. The item will be ordered as soon as possible. You will be notified by mail when the order is completed, and again when the item arrives at the library.
it-IT: La biblioteca ha esaminato il tuo suggerimento oggi. La copia verrà ordinata prima possibile. Riceverai una notifica via mail quando l'ordine sarà completato e nuovamente quando la copia arriverà in biblioteca.

en: If you have any questions, please email us at %s.
it-IT: Se hai domande manda una mail al %s.

en: We are pleased to inform you that the item you requested is now part of the collection.
it-IT: Abbiamo il piacere di farti sapere che la copia da te richiesta è stata catalogata.

en: %sSuggestion pending approval%s
it-IT: %sSuggerimento in attesa di approvazione%s

en:     %s%sSuggested by%s
it-IT:     %s%sSuggerito da%s

en:     %s%sTitle suggested%s
it-IT:     %s%sTitolo suggerito%s

en:     %s%sLibrary:%s %s%s
it-IT:     %s%sBiblioteca:%s %s%s

en:     %s%sTitle:%s %s%s
it-IT:     %s%sTitolo:%s %s%s

en:     %s%sAuthor:%s %s%s
it-IT:     %s%sAutore:%s %s%s

en:     %s%sCopyright date:%s %s%s
it-IT:     %s%sData copyright:%s %s%s

en:     %s%sStandard number (ISBN, ISSN or other):%s %s%s
it-IT:     %s%sNumeri standard (ISBN, ISSN o altro):%s %s%s

en:     %s%sPublisher:%s %s%s
it-IT:     %s%sEditore:%s %s%s

en:     %s%sCollection title:%s %s%s
it-IT:     %s%sTitolo collezione:%s %s%s

en:     %s%sPublication place:%s %s%s
it-IT:     %s%sLuogo di pubblicazione:%s %s%s

en:     %s%sQuantity:%s %s%s
it-IT:     %s%sQuantità:%s %s%s

en:     %s%sItem type:%s  %s%s
it-IT:     %s%sTipo copia:%s  %s%s

en:     %s%sReason for suggestion:%s %s%s
it-IT:     %s%sRagione del suggerimento:%s %s%s

en:     %s%sNotes:%s %s%s
it-IT:     %s%sNote:%s %s%s

en: We are pleased to inform you that the item you requested has now been ordered. It should arrive soon, at which time it will be processed for addition into the collection.
it-IT: Abbiamo il piacere di informarla che la copia da te richiesta è stata ordinata. Dovrebbe arrivare presto, e venire poi catalogata.

en: You will be notified again when the book is available.
it-IT: Verrai nuovamente avvisato quando il libro diverrà disponibile.

en: If you have any questions, please email us at %s
it-IT: Se hai domande manda una mail al %s

en:       %sFee ID: %s
it-IT:       %sOfferto: %s

en:         %s%sInvoice%s%s
it-IT:         %s%sRicevuta%s%s

en:         Bill to: %s %s %s
it-IT:         Conto per: %s %s %s

en:       %sDate%s
it-IT:       %sData%s

en:       %sTotal owed:%s
it-IT:       %sTotale: %s

en:       %sDescription of payments%s
it-IT:       %sDescrizione delle quote%s

en:       %sTotal paid:%s
it-IT:       %sTotale: %s

en:       %sTotal outstanding:%s
it-IT:       %sRimanente%s

en: The library has reviewed your request today, and has decided not to accept the suggestion at this time.
it-IT: La biblioteca ha esaminato la tua richiesta e per il momento ha deciso di non accettare il suggerimento di acquisto.

en: The reason given is: %s
it-IT: La ragione data è: %s

en: A new suggestion is ready to be processed: %s by %s.
it-IT: Un nuovo suggerimento è pronto per essere gestito: %s da %s.

en: A new suggestion has been assigned to you: %s.
it-IT: Ti è stato assegnato un nuovo suggerimento di acquisto: %s.

en: Problem page: %s
it-IT: Pagina del problema: %s

en: Message: %s
it-IT: Messaggio: %s

en: The following item, %s, has correctly been renewed and is now due on %s
it-IT: Il prestito della seguente copia, %s, è stato rinnovato e scade il %s

en: The following item, %s, has not been renewed because:
it-IT: Il prestito della seguente copia, %s, non è stato rinnovato perché:

en: You have reached the maximum number of renewals possible.
it-IT: Hai raggiunto il massimo numero di rinnovi possibili.

en: This item is on hold for another patron.
it-IT: Questa copia è prenotata da un altro utente.

en: You are currently restricted.
it-IT: Ti sono applicate delle restrizioni.

en: You have overdue items.
it-IT: Hai prestiti scaduti.

en: It's too late to renew this item.
it-IT: E' troppo tardi per rinnovare questa copia.

en: Your total unpaid fines are too high.
it-IT: Il totale delle tue multe non pagate è troppo alto.

en: This item must be renewed at the library.
it-IT: Questa copia deve essere rinnovata in biblioteca.

en: Your account has expired.
it-IT: Il tuo account è scaduto.

en: Checked in items for %s %s %s %s %s
it-IT: Prestato a %s %s %s %s %s

en: %sChecked in today%s
it-IT: %sRestituito oggi%s

en: There were %s items that were not renewed.
it-IT: I prestiti di %s oggetti non sono stati rinnovati.

en: There were %s items that were renewed.
it-IT: I prestiti di %s oggetti sono stati rinnovati.

en: was renewed until %s
it-IT: è stato rinnovato fino al %s

en: A recall has been placed on the following item: %s / %s (%s). The due date has been updated, and is now %s. Please return the item before the due date.
it-IT: Un richiamo è stato fatto per le seguenti copie: %s / %s (%s). La data di restituzione è stata aggiornata e ora è %s. Per favore riporta la copia prima della data di scadenza.

en: A recall that you requested on the following item: %s / %s (%s) is now ready for you to pick up at %s. Please pick up your item by %s.
it-IT: Un richiamo che hai richiesto su questa copia: %s / %s (%s) è ora disponibile per il ritiro presso %s. Per favore ritira la copia entro il %s.

en: A payment of %s has been applied to your account.
it-IT: Un pagamento di %s è stato registrato sul tuo account.

en: This payment affected the following fees:
it-IT: Questo pagamento influisce sulle seguenti tasse:

en: Description: %s
it-IT: Descrizione: %s

en: Amount paid: %s
it-IT: Pagato: %s

en: Amount remaining: %s
it-IT: Rimanente: %s

en: Recall for pickup at %s
it-IT: Richiamo pronto per il ritiro da %s

en: ITEM RECALLED
it-IT: OGGETTO RICHIAMATO

en: %s by %s
it-IT: %s di %s

en: Callnumber: %s
it-IT: Collocazione: %s

en: %sDear %s %s,%s
it-IT: %sGentile %s %s,%s

en: %sThis is to confirm that someone disabled two factor authentication on your account.%s
it-IT: %sConferma della disabilitazione dell'autenticazione a due fattori.%s

en: %sIf you did not do this, someone else may be using your account. Please contact technical support.%s
it-IT: %sSe hai problemi o domande riguardo il tuo account, contatta la biblioteca.%s

en: %sYour library%s
it-IT: %sLa tua biblioteca%s

en: %sThis is to confirm that someone enabled two factor authentication on your account.%s
it-IT: %sQuesto per confermare che qualcuno ha abilitato l'autenticazione a due fattori sul tuo account.%s

en: %sNew OPAC self-registration%s
it-IT: %sAuto registrazione tramite l'OPAC%s

en: %s%sSelf-registration made:%s
it-IT: %s%sRegistrazione effetuata:%s

en: %s%sCardnumber: %s%s%s
it-IT: %s %s Numero tessera: %s%s%s

en: %s%sPhone: %s%s%s
it-IT: %s%sTelefono: %s%s%s

en: %s%sMobile: %s%s%s
it-IT: %s%sTitolo:%s %s%s

en: %s%sSecondary email: %s%s%s
it-IT: %s%sTitolo collezione:%s %s%s

en: %s%sSecondary phone: %s%s%s
it-IT: %s%sTelefono secondario: %s%s%s

en: %s%sHome library: %s%s%s
it-IT: %s%sBiblioteca:%s %s%s

en: %s%sTemporary patron category: %s%s%s
it-IT: %s%sCategoria utente temporanea: %s%s%s

en: Hi,%s%s
it-IT: Salve, %s%s

en: %s %s sent you a list from our online catalog called: %s.%s
it-IT: %s %s ti ha inviato auna lista dal nostro catalogo online chiamata: %s.%s

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.%s
it-IT: Il file allegato contiene record bibliografici in formato MARC che possono essere importati in programmi per la gestione di bibliografie come EndNote, Reference Manager o ProCite. %s

en: %sAuthor(s): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s
it-IT: %sAutore(i): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s

en: %sPublished by: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s
it-IT: %sPubblicato da: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s

en: %sCollection: %s%s%s
it-IT: %sCollezine: %s%s%s

en: %sCopyright year: %s%s%s
it-IT: %sAnno copyright: %s%s%s

en: %sNotes: %s%s%s
it-IT: %sNote: %s%s%s

en: %sUnified title: %s%s%s
it-IT: %sTitolo unificato: %s%s%s

en: %sSerial: %s%s%s
it-IT: %sPeriodico: %s%s%s

en: [%sView in online catalog%s
it-IT: [%sGuarda sul catalogo%s

en: %s%sItems: %s%s%s%s
it-IT: %s%sCopie: %s%s%s%s

en: %s %s sent you a cart from our online catalog.%s
it-IT: %s %s inviate a te dal nostro catalogo online.%s

en: %sView in online catalog%s
it-IT: %sGuarda sul catalogo online%s

en: An account writeoff of %s has been applied to your account.
it-IT: Il tuo pagamento di %s è stato collegato al tuo account.

en: This writeoff affected the following fees:
it-IT: Il pagamento ha modificato le seguenti tasse:

en: Sample numbering patterns for subscriptions
it-IT: Esempi di numerazioni per abbonamenti

en: No. {X}
it-IT: N. {X}

en: Number
it-IT: Numero

en: Simple Numbering method
it-IT: Metodo semplice di numerazione

en: Issue
it-IT: Fascicolo

en: Vol. {X}, Number {Y}, Issue {Z}
it-IT: Vol. {X}, N. {Y}, Fasc. {Z}

en: Volume Number Issue 1
it-IT: Volume Numero Fascicolo 1

en: Volume, Number, Issue
it-IT: Volume, Numero, Fascicolo

en: Vol. {X}, No. {Y}
it-IT: Vol. {X}, N. {Y}

en: Volume Number 1
it-IT: Volume Numero 1

en: Volume, Number
it-IT: Volume, Numero

en: Season
it-IT: Stagione

en: Season Year
it-IT: Stagione Anno

en: Seasonal
it-IT: Stagionale

en: Year
it-IT: Anno

en: Shelf copy damaged
it-IT: Copia a scaffale danneggiata

en: Library copy lost
it-IT: Copia della biblioteca persa

en: Available via ILL
it-IT: Disponibile via ILL

en: Insufficient budget
it-IT: Budget insufficiente

en: Document too expensive
it-IT: Documento troppo costoso

en: Document not corresponding to our acquisition policy
it-IT: Documento non corrispondente alla nostra politica di acquisizione

en: Large print
it-IT: Caratteri grandi

en: Long overdue (lost)
it-IT: Lungo ritardo (copia persa)

en: Lost
it-IT: Smarrito

en: Lost and paid for
it-IT: Persa e pagata da

en: Missing
it-IT: Mancante

en: Missing from bundle
it-IT: Mancante dal bundle

en: Damaged
it-IT: Danneggiato

en: Fiction
it-IT: Narrativa

en: Children's area
it-IT: Zona per bambini

en: On display
it-IT: In visualizzazione

en: New materials shelf
it-IT: Scaffale nuovi materiali

en: Staff office
it-IT: Ufficio dello staff

en: General stacks
it-IT: Scaffali generali

en: Audio visual
it-IT: Audiovideo

en: Reference
it-IT: Riferimento

en: Book cart
it-IT: Carrello di libri

en: Processing center
it-IT: Centro di elaborazione

en: Non-fiction
it-IT: Non è narrativa

en: Withdrawn
it-IT: Ritirato

en: Ordered
it-IT: Ordinati

en: Not for loan
it-IT: Escluso dal prestito

en: Staff collection
it-IT: Collezione dello staff

en: Added to bundle
it-IT: Aggiungi al bundle

en: Restricted access
it-IT: Accesso limitato

en: Address notes
it-IT: Note relative all'indirizzo

en: The copy on the shelf is damaged
it-IT: La copia sullo scaffale è danneggiata

en: Upcoming title by popular author
it-IT: Titolo in arrivo di autore popolare

en: Circulation
it-IT: Circolazione

en: Catalog
it-IT: Catalogo

en: Patrons
it-IT: Utenti

en: Acquisitions
it-IT: Acquisizioni

en: Accounts
it-IT: Movimenti (di denaro)

en: Serials
it-IT: Risorse in continuazione

en: Magazine
it-IT: Rivista

en: Bound journal
it-IT: Giornale rilegato

en: Audio tape
it-IT: Nastro audio

en: Diskette
it-IT: Dischetto

en: Book with diskette
it-IT: Libro con dischetto

en: Book with CD
it-IT: Libro con CD

en: Book with audio tape
it-IT: Libro con nastro audio

en: No reason provided
it-IT: Motivo non indicato

en: Out of stock
it-IT: Esaurito

en: Restocking
it-IT: Rifornimento

en: Returned by patron
it-IT: Restituito dall'utente

en: Found in library
it-IT: Trovato in biblioteca

en: Item could not be located on shelves
it-IT: La copia non è stata trovata a scaffale

en: Item was found to be too damaged to fill hold
it-IT: La copia è troppo danneggiata per essere prenotata

en: Item was found to be too damaged to fill article request
it-IT: La copia è troppo danneggiata per far seguito alla richiesta per l'articolo

en: Cancelled from the OPAC user page
it-IT: Cancellata dalla pagian Opac dell'utente

en: Some basic default authorised values for library locations, item lost status, etc.
it-IT: Alcuni valori autorizzati fondamentali per le biblioteche, status di copia, ecc.

en: You can change these at any time after installation.
it-IT: Lo potrai modificare dopo l'installazione.

en: CSV profiles
it-IT: Profili CSV

en: Default CSV export profiles; including one for exporting serial claims.
it-IT: Profili di export CSV di default; incluso uno per solleciti di fascicoli.

en: Default CSV export for serial issue claims
it-IT: Export CSV per solleciti di fascicoli

en: issues to claim
it-IT: fascicoli da reclamare

en: Default CSV export for late orders
it-IT: Export CSV per ordini in ritardo

en: Late orders (CSV profile)
it-IT: Ordini in ritardo (profilo CSV)

en: Information not available; Not applicable
it-IT: Informazione non disponibile; non applicabile

en: Basic bibliographic unit
it-IT: Unità bibliografica di base

en: Secondary bibliographic unit: supplements, special issues, accompanying material, other secondary bibliographic units
it-IT: Unità bibliografica secondaria: supplementi, fascicoli speciali, materiale di accompagnamento, altre unità bibliografiche secondarie

en: Indexes
it-IT: Indici

en: Cartographic material
it-IT: Materiale cartografico

en: Cartographic material, atlas
it-IT: Materiale cartografico, atlante

en: Cartographic material, diagram
it-IT: Materiale cartografico, diagramma

en: Cartographic material, map
it-IT: Materiale cartografico, mappa

en: Cartographic material, profile
it-IT: Materiale cartografico, profilo

en: Cartographic material, model
it-IT: Materiale cartografico, modello

en: Cartographic material, remote sensing image
it-IT: Materiale cartografico, immagine di rilevamento a distanza

en: Cartographic material, section
it-IT: Materiale cartografico, sezione

en: Cartographic material, view
it-IT: Materiale cartografico, vista

en: Cartographic material, other
it-IT: Materiale cartografico, altro

en: Computer file
it-IT: File di computer

en: Computer file, tape cartridge
it-IT: File di computer, cartuccia a nastro

en: Computer file, chip cartridge
it-IT: File di computer, chip cartridge

en: Computer file, computer optical disk cartridge
it-IT: File di computer, cartuccia di disco ottico

en: Computer file, tape cassette
it-IT: File di computer, nastro a cassetta

en: Computer file, tape reel
it-IT: File di computer, bobina

en: Computer file, magnetic disk
it-IT: File di computer, disco magnetico

en: Computer file, magneto-optical disk
it-IT: File di computer, disco magneto-ottico

en: Computer file, optical disk
it-IT: File di computer, disco ottico

en: Computer file, remote
it-IT: File di computer, remoto

en: Computer file, other
it-IT: File di computer, altro

en: Globe
it-IT: Globo

en: Globe, celestial
it-IT: Globo, celeste

en: Globe, planetary or lunar
it-IT: Globo, planetario o lunare

en: Globe, terrestrial
it-IT: Globo, terrestre

en: Globe, earth moon
it-IT: Globo, Terra o Luna

en: Globe, other
it-IT: Globo, altri

en: Microform
it-IT: Microforma

en: Microform, aperture card
it-IT: Microforma, carta d'apertura

en:  Microform, microfilm cartridge
it-IT:  Microforma, cartuccia di microfilm

en:  Microform, microfilm cassette
it-IT:  Microforma, cassetta di microfilm

en:  Microform, microfilm reel
it-IT:  Microforma, bobina di microfilm

en: Microform, microfiche
it-IT: Microforma, microfiche

en: Microform, microfiche cassette
it-IT: Microforma, cassetta di microfilm

en: Microform, micro-opaque
it-IT: Microforma, micro-opaca

en: Microform, other
it-IT: Microforma, altro

en: Motion picture
it-IT: Film

en: Motion picture, film cartridge
it-IT: Immagine in movimento, cartuccia

en: Motion picture, film cassette
it-IT: Immagine in movimento, cassetta

en: Motion picture, film reel
it-IT: Immagine in movimento, rullo

en: Motion picture, other
it-IT: Immagine in movimento, altro

en: Nonprojected graphic
it-IT: Grafica non proiettabile

en: Nonprojected graphic, collage
it-IT: Grafica non proiettabile, collage

en: Nonprojected graphic, drawing
it-IT: Grafica non proiettabile, disegno

en: Nonprojected graphic, painting
it-IT: Grafica non proiettabile, pittura

en: Nonprojected graphic, photomechanical print
it-IT: Grafica non proiettabile, stampa fotomeccanica

en: Nonprojected graphic, photonegative
it-IT: Grafica non proiettabile, negativo fotografico

en: Nonprojected graphic, photoprint
it-IT: Grafica non proiettabile, foto stampata

en: Nonprojected graphic, picture
it-IT: Grafica non proiettabile, foto

en: Nonprojected graphic, print
it-IT: Grafica non proiettabile, stampa

en: Nonprojected graphic, technical drawing
it-IT: Grafica non proiettabile, disegno tecnico

en: Nonprojected graphic, chart
it-IT: Grafica non proiettabile, cartina

en: Nonprojected graphic, flash card
it-IT: Grafica non proiettabile, schedina

en: Nonprojected graphic, other
it-IT: Grafica non proiettabile, altro

en: Notated music
it-IT: Musica notata

en: Projected graphic
it-IT: Grafica proiettata

en: Projected graphic, filmstrip cartridge
it-IT: Grafica proiettata, cartuccia fotografica

en: Projected graphic, filmstrip
it-IT: Grafica proiettata, pellicola foto o cinematografica

en: Projected graphic, other type of filmstrip
it-IT: Grafica proiettata, altro tipo di pellicola

en: Projected graphic, filmstrip roll
it-IT: Grafica proiettata, rullino di pellicola

en: Projected graphic, slide
it-IT: Grafica proiettata, slide

en: Projected graphic, transparency
it-IT: Grafica proiettata, trasparenza

en: Projected graphic, other
it-IT: Grafica proiettata, altro

en: Remote-sensing image
it-IT: Immagine di telerilevamento

en: Sound recording
it-IT: Registrazione sonora

en: Sound recording, sound disk
it-IT: Registrazione sonora, disco

en: Sound recording, cylinder
it-IT: Registrazione sonora, cilindro

en: Sound recording, sound cartridge
it-IT: Registrazione sonora, cartuccia

en: Sound recording, sound-track film
it-IT: Registrazione sonora, colonna sonora di film

en: Sound recording, roll
it-IT: Registrazione sonora, bobina

en: Sound recording, sound cassette
it-IT: Registrazione sonora, cassetta

en: Sound recording, sound-tape reel
it-IT: Registrazione sonora, nastro

en: Sound recording, wire recording
it-IT: Registrazione sonora, filo

en: Sound recording, other
it-IT: Registrazione sonora, altro

en: Text
it-IT: Testo

en: Text, regular print
it-IT: Testo, stampa regolare

en: Text, large print
it-IT: Test, grande stampa

en: Text, Braille
it-IT: Testo, Braille

en: Text, loose-leaf
it-IT: Testo, fogli sciolti

en: Text, other
it-IT: Testo, altro

en: Videorecording
it-IT: Videoregistrazione

en: Videorecording, videocartridge
it-IT: Videoregistrazione, cartuccia video

en: Videorecording, videodisc
it-IT: Videoregistrazione, videodisco

en: Videorecording, videocassette
it-IT: Videoregistrazione, videocassetta

en: Videorecording, videoreel
it-IT: Videoregistrazione, bobina

en: Videorecording, other
it-IT: Videoregistrazione, altro

en: Physical form is unspecified
it-IT: La forma fisica non è specificata

en: Multiple physical forms
it-IT: Forme fisiche multiple

en: Other physical media
it-IT: Altro mezzo fisico

en: Information not available, or Retention is limited
it-IT: Informazione non disponibile, o conservata per tempo limitato

en: Complete (95%-100% held)
it-IT: Completo (95%-100% fatto)

en: Incomplete (50%-94% held)
it-IT: Incompleto (50%-94%)

en: Very incomplete or scattered (less than 50% held)
it-IT: Molto incompleto o sparso (meno del 50%)

en: Not applicable
it-IT: Non applicabile

en: Received and complete or Ceased
it-IT: Ricevuto e completato o cessato

en: On order
it-IT: Ordinato

en: Currently received
it-IT: Attualmente ricevuto

en: Not currently received
it-IT: Attualmente non ricevuto

en: Information not available
it-IT: Informazione non disponibile

en: Retained except as replaced by updates
it-IT: Trattenuto salvo sostituzione per aggiornamento

en: Sample issue retained
it-IT: Esempi di fascicoli trattenuti

en: Retained until replaced by microform, or other preservation format
it-IT: Trattenuto fino a sostituzione con microforma, o altro mezzo di preservazione

en: Retained until replaced by cumulation, replacement volume, or revision
it-IT: Trattenuto fino a quando non viene sostituito da nuova edazione cumulativa, in sostituzione o revisione

en: Limited retention (only some parts kept)
it-IT: Conservazione limitata (solo alcune parti vengono tenute)

en: No retention (no parts kept)
it-IT: Nessuna conservazione (niente viene tenuto)

en: Permanent retention (all parts kept permanently)
it-IT: Conservazione permanente (di tutte le parti)

en: Coded values conforming to the Z39.71-2006 holdings statements for bibliographic items.
it-IT: Valori codificati conformi allo standard Z39.71-2006 per le copie bibliografiche.

en: Refer to https://www.niso.org/publications/standards for details.
it-IT: Si veda https://www.niso.org/publications/standards per dettagli.

en: Art copyist
it-IT: Artista copista

en: Author of afterword, colophon, etc.
it-IT: Autore della postfazione, colofon, etc.

en: Analyst
it-IT: Analista

en: Applicant
it-IT: Richiedente

en: Author in quotations or text abstracts
it-IT: Autore in citazioni o abstract

en: Architect
it-IT: Architetto

en: Artistic director
it-IT: Direttore artistico

en: Attributed name
it-IT: Nome attributo

en: Author of dialog
it-IT: Autore dei dialoghi

en: Book producer
it-IT: Coordinatore della stampa

en: Blurb writer
it-IT: Autore del soffietto

en: Binder
it-IT: Rilegatore

en: Client
it-IT: Cliente

en: Colorist
it-IT: Colorista

en: Collotyper
it-IT: Collotipista

en: Cinematographer
it-IT: Direttore della fotografia

en: Collector
it-IT: Collezionista

en: Conservator
it-IT: Conservatore

en: Contestant
it-IT: Contestante

en: Cover designer
it-IT: Grafico

en: Copyright claimant
it-IT: Titolare del copyright

en: Complainant
it-IT: Ricorrente

en: Complainant-appellant
it-IT: Ricorrente-appellante

en: Creator
it-IT: Creatore

en: Correspondent
it-IT: Corrispondente

en: Consultant
it-IT: Consulente

en: Costume designer
it-IT: Costumista

en: Contributor
it-IT: Collaboratore

en: Contractor
it-IT: Terzista

en: Curator
it-IT: Curatore

en: Distribution place
it-IT: Luogo di distribuizione

en: Defendant
it-IT: Imputato

en: Defendant-appellee
it-IT: Convenuto-appello

en: Defendant-appellant
it-IT: Convenuto-ricorrente

en: Delineator
it-IT: Delineatore

en: Depicted
it-IT: Raffigurato

en: Depositor
it-IT: Depositante

en: Draftsman
it-IT: Disegnatore

en: Designer
it-IT: Proggettista

en: Data contributor
it-IT: Fornitore di dati

en: Data manager
it-IT: Gestore dati

en: Electrician
it-IT: Elettricista

en: Electrotyper
it-IT: Elettrodattilografo

en: Engineer
it-IT: Ingegnere

en: Event place
it-IT: Luogo dell'evento

en: Facsimilist
it-IT: Facsimilista

en: Field director
it-IT: Direttore del sito

en: Geographic information specialist
it-IT: Specialista in informazione geografica

en: Host
it-IT: Ospite

en: Inventor
it-IT: Inventore

en: Instrumentalist
it-IT: Strumentista

en: Laboratory
it-IT: Laboratorio

en: Laboratory director
it-IT: Direttore del laboratorio

en: Lead
it-IT: Capo

en: Lender
it-IT: Prestatore

en: Lighting designer
it-IT: Designer dell'illuminazione

en: Libelant-appellee
it-IT: Libelista-convenuto

en: Libelant
it-IT: Libelista

en: Libelant-appellant
it-IT: Libelista-appellante

en: Landscape architect
it-IT: Architetto del paesaggio

en: Music copyist
it-IT: Copista di musica

en: Manufacture place
it-IT: Luogo di manifattura

en: Manufacturer
it-IT: Produttore

en: Metadata contact
it-IT: Contatto per i metadati

en: Moderator
it-IT: Moderatore

en: Marbler
it-IT: Marmorizzatore

en: Markup editor
it-IT: Editore della marcatura

en: Musical director
it-IT: Direttore musicale

en: Owner
it-IT: Proprietario

en: Patron
it-IT: Utente

en: Project director
it-IT: Direttore di progetto

en: Proofreader
it-IT: Correttore di bozze

en: Platemaker
it-IT: Incisore su lastra

en: Permitting agency
it-IT: Emittente dei permessi

en: Production manager
it-IT: Responsabile del progetto

en: Process contact
it-IT: Iniziatore o gestore di processo

en: Production personnel
it-IT: Personale di produzione

en: Programmer
it-IT: Programmatore

en: Printmaker
it-IT: Grafico preparatore per la stampa

en: Production place
it-IT: Luogo di produzione

en: Plaintiff
it-IT: Querelante

en: Patent holder
it-IT: Titolare del brevetto

en: Plaintiff-appellant
it-IT: Querelante-appellante

en: Publication place
it-IT: Luogo di pubblicazione

en: Researcher
it-IT: Ricercatore

en: Repository
it-IT: Archivio

en: Responsible party
it-IT: Parte responsabile

en: Restager
it-IT: Riallestitore

en: Respondent
it-IT: Convenuto

en: Respondent-appellant
it-IT: Convenuto-ricorrente

en: Sound designer
it-IT: Progettista del suono

en: Supporting host
it-IT: Host di supporto

en: Speaker
it-IT: Altoparlante

en: Surveyor
it-IT: Sondaggista

en: Set designer
it-IT: Scenografo

en: Storyteller
it-IT: Narratore

en: Stage manager
it-IT: Direttore di scena

en: Stereotyper
it-IT: Stereotipista

en: Technical director
it-IT: Revisore tecnico

en: Teacher
it-IT: Insegnante

en: Transcriber
it-IT: Trascrittore

en: University place
it-IT: Sede dell'Università

en: Videographer
it-IT: Videografo

en: Woodcutter
it-IT: Intagliatore

en: Witness
it-IT: Testimone

en: MARC code list for relators, as of http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html
it-IT: Lista codici MARC per autori secondari, come in http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html

en: Some basic currencies with USA dollar as default for ACQ module
it-IT: Alcune valute principali tra cui dollari USA come default per il modulo ACQ

en: Show barcode on the summary screen items listings
it-IT: Mostra il barcode nel sommario della lista delle copie

en: Useful patron attribute types:
it-IT: Tipi di attributi utente utili:

en: * SHOW_BCODE - Show barcode on the patron summary screen items listings
it-IT: * SHOW_BCODE - Mostra il barcode sulla lista riassuntiva delle copie specifica di un utente

en: Student
it-IT: Studente

en: Home Bound
it-IT: Gruppo familiare

en: Kid
it-IT: Bambino

en: Juvenile
it-IT: Giovane

en: Young Adult
it-IT: Giovane

en: Board
it-IT: Tavolo

en: Inter-Library Loan
it-IT: Prestito interbibliotecario

en: School
it-IT: Scuola

en: Library
it-IT: Biblioteca

en: Sample patron types and categories. Types are currently hardcoded but you can manage categories after installation from the administration module.
it-IT: Esempi di tipi e categorie utente. I tipi sono attualmente scritti rigidamente, ma puoi gestire le categorie dopo l'installazione, tramite il modulo di amministrazione.

en: Adult patron - default patron type
it-IT: Utente adulto - default del tipo utente

en:                 PT  - Patron
it-IT:                 PT  - Utente

en:                 ST  - Student
it-IT:                 ST  - Studente

en:                 BH  - Homebound
it-IT:                 BH  - Gruppo familiare

en: Child - patron with a guarantor
it-IT: Minore - utente con un garante

en:                 K   - Kid
it-IT:                 K   - Bambino

en:                 J   - Juvenile
it-IT:                 J   - Ragazzo

en:                 YA  - Young Adult
it-IT:                 YA  - Adolescente

en: Organization - patron is an institution, not a person
it-IT: Organizzazione - l'utente è una istituzione, non una persona

en:                 SC  - School
it-IT:                 SC  - Scuola

en:                 L   - Library
it-IT:                 L   - Biblioteca

en: Professional - a member of an organization (organization is guarantor)
it-IT: Membro di organizzazione

en:                 T   - Teacher
it-IT:                 T   - Insegnate

en:                 B   - Board
it-IT:                 B   - Associati

en: Label Test
it-IT: Test etichetta

en: Test Layout
it-IT: Disposizione di test

en:   %s&lt;firstname&gt; &lt;surname&gt;%s
it-IT:   %s&lt;nome&gt; &lt;cognome&gt;%s

en:   %sBranch: &lt;branchcode&gt;%s
it-IT:   %sBiblioteca: &lt;codice&gt;%s

en:   %sExpires: August 31, 2010%s
it-IT:   %sScade il 31 agosto 2010%s

en: 3 columns, 10 rows of labels
it-IT: 3 colonne, 10 righe di etichette

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for up to four lines of text
it-IT: 1" X 1.5" Spine Label | Configurazione fino a 4 linee di testo

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for five lines of text
it-IT: 1" X 1.5" Spine Label | Configurazione fino a 5 linee di testo

en: Default description
it-IT: Descrizione predefinita

en: A template for home brewed patron card forms
it-IT: Un template per stampe di tessere utente

en: Sample label and patron card data
it-IT: Esempi di etichetta e tessera utente

en: Library Laser
it-IT: Laser

en: Test Printer 01
it-IT: Test stampante 01

en: A set of default item types.
it-IT: L'insieme di default dei tipi di copie.

en: Books
it-IT: Libri

en: Mixed Materials
it-IT: Materiale misto

en: Computer Files
it-IT: File di computer

en: Maps
it-IT: Mappe

en: Visual Materials
it-IT: Materiali visivi

en: Music
it-IT: Musica

en: Continuing Resources
it-IT: Risorsa in continuazione

en: Sample libraries.
it-IT: Esempi di biblioteche.

en: Sample holidays: Sunday, Christmas, New Year's
it-IT: Esempi di feste: Domenica, Natale, Capodanno

en: Sundays
it-IT: Domeniche

en: New Year's Day
it-IT: Primo dell'anno

en: Christmas
it-IT: Natale

en: Welcome to Koha
it-IT: Benvenuto in Koha

en: What's Next?
it-IT: Cosa viene dopo?

en: Catalog concern help text
it-IT: Aiuto per le segnalazioni sul catalogo

en: Catalog concern template text
it-IT: Template per le segnalazioni sul catalogo

en: Welcome to Koha. Koha is a full-featured open-source ILS. Developed initially in New Zealand by Katipo Communications Ltd and first deployed in January of 2000 for Horowhenua Library Trust, Koha is currently maintained by a team of software providers and library technology staff from around the globe.
it-IT: Benvenuto a Koha. Koha è un ILS open source completo. Sviluppato inizialmente in Nuova Zelanda da Katipo Communications Ltd e distribuito per la prima volta nel gennaio del 2000 da Horowhenua Library Trust, Koha è attualmente gestito da un team di fornitori di software e personale di biblioteche di tutto il mondo.

en: Now that you've installed Koha, what's next? Here are some suggestions:
it-IT: Adesso che hai installato Koha, che altro puoi fare? Ecco alcuni suggerimenti:

en: %s%sRead Koha Documentation%s%s
it-IT: %s%sLeggi la documentazione di Koha%s%s

en: %s%sRead/Write to the Koha Wiki%s%s
it-IT: %s%sLeggi/scrivi nel wiki di Koha%s%s

en: %s%sRead and Contribute to Discussions%s%s
it-IT: %s%sLeggi e contribuisci alle discussioni%s%s

en: %s%sReport Koha Bugs%s%s
it-IT: %s%sRiporta i bugs di Koha%s%s

en: %s%sSubmit Patches to Koha using Git (Version Control System)%s%s
it-IT: %s%sInvia correzioni a Koha utilizzando Git (sistema di controllo della versione)%s%s

en: %s%sChat with Koha users and developers%s%s
it-IT: %s%sEntra in chat con gli utenti e gli sviluppatori di Koha%s%s

en: Please describe your concern clearly and the library will try to deal with it as quickly as possible
it-IT: Per favore descrivi la problematica in maniera chiara e la biblioteca cercherà di sistemarla il prima possibile

en: **Describe the concern**
it-IT: **Descrivi il problema**

en: A clear and concise description of what the concern is.
it-IT: Una chiara e stringata descrizione di quale è la problematica.

en: **To reproduce**
it-IT: **Per riprodurre**

en: Steps to reproduce the behavior:
it-IT: Passi per riprodurre il comportamento:

en: 1. Go to '...'
it-IT: 1. Vai a '...'

en: 2. Click on '....'
it-IT: 2. Clicca su '...'

en: 3. Scroll down to '....'
it-IT: 3. Scendi fino a '...'

en: 4. See error
it-IT: 4. Vedi errore

en: **Expected behavior**
it-IT: **Comportamento atteso**

en: A clear and concise description of what you expected to happen.
it-IT: Una chiara e stringata descrizione di cosa ti aspetti succeda.

en: Sample news items
it-IT: Esempi di notizie

en: Sample patrons
it-IT: Esempi di utenti

en: Sample quotes
it-IT: Esempi di citazioni

en: To be prepared for war is one of the most effectual means of preserving peace.
it-IT: Essere preparati alla guerra è uno dei mezzi più efficaci per preservare la pace.

en: When angry, count ten, before you speak; if very angry, an hundred.
it-IT: Se sei arrabbiato, conta fino a dieci. Se sei molto arrabbiato, conta fino a cento.

en: Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent, a new nation, conceived in Liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal.
it-IT: Or sono ottantasette anni che i nostri avi costruirono su questo continente una nuova nazione, concepita nella libertà e votata al principio che tutti gli uomini sono creati uguali.

en: I have always found that mercy bears richer fruits than strict justice.
it-IT: Ho sempre trovato che la misericordia dà frutti più ricchi che la stretta giustizia.

en: I feel incompetent to perform duties...which have been so unexpectedly thrown upon me.
it-IT: Mi sento incompetente ai doveri... che inaspettatamente mi sono piovuti addosso.

en: He serves his party best who serves his country best.
it-IT: Serve il suo partito al megliom chi serve il paese al meglio.

en: No President has ever enjoyed himself as much as I?
it-IT: Nessun presidente si è divertito come me ?

en: Speak softly and carry a big stick.
it-IT: Parla a bassa voce e porta un grosso bastone.

en: I have come to the conclusion that the major part of the president is to increase the gate receipts of expositions and fairs and bring tourists to town.
it-IT: Sono arrivato alla conclusione che il maggior lavoro del presidente è di aumentare l'ingresso di fieri ed esposizione e portare turisti in città.

en: You cannot become thorough Americans if you think of yourselves in groups. America does not consist of groups. A man who thinks of himself as belonging to a particular national group in America has not yet become an American.
it-IT: Non potete diventare americani completi se pensate a voi stessi in gruppi. L'America non è composta da gruppi. Un uomo che pensa di appartenere a un particolare gruppo nazionale americano non è ancora diventato americano.

en: If you don't say anything, you won't be called on to repeat it.
it-IT: Se non dici niente, non sarai chiamato a ripeterlo.

en: Four fifths of all our troubles in this life would disappear if we would only sit down and keep still.
it-IT: Quattro quinti di tutti i nostri problemi sparirebbero se solo ci fermassimo e ci calmassimo.

en: The slogan of progress is changing from the full dinner pail to the full garage.
it-IT: Lo slogan del progresso sta cambiando dalla cena completa al garage pieno.

en: Let me assert my firm belief that the only thing we have to fear is fear itself.
it-IT: E' mia ferma convinzione che l'unica cosa di cui dobbiamo avere paura è la paura stessa.

en: If you can't stand the heat, get out of the kitchen.
it-IT: Se non sopporti il caldo, esci dalla cucina.

en: The atom bomb was no great decision. It was merely another powerful weapon in the arsenal of righteousness.
it-IT: La bomba atomica non è stata una grande decisione. Era semplicemente un'altra potente arma nell'arsenale della ragionevolezza.

en: The buck stops here.
it-IT: Le cose si fermano qui.

en: History does not long entrust the care of freedom to the weak or the timid.
it-IT: La storia non collega la cura della libertà ai deboli o ai timidi.

en: My fellow Americans, ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country.
it-IT: Miei cari americani, chiedetevi non cosa il paese può fare per voi; chiedetevi cosa voi potete fare per il paese.

en: I do not think it altogether inappropriate to introduce myself to this audience. I am the man who accompanied Jacqueline Kennedy to Paris, and I have enjoyed it.
it-IT: Non penso sia inappropriato presentarmi a questo pubblico. Sono l'uomo che ha accompagnato Jacqueline Kennedy a Parigi e l'ho apprezzato.

en: The Great Society is a place where every child can find knowledge to enrich his mind and to enlarge his talents. It is a place where the city of man serves not only the needs of the body and the demands of commerce but the desire for beauty and the hunger for community. It is a place where men are more concerned with the quality of their goals than the quantity of their goods.
it-IT: La Great Society è un luogo dove ogni bambino può trovare la conoscenza per arricchire la sua mente e per ampliare i suoi talenti. È un luogo dove la città dell'uomo serve non solo i bisogni del corpo e le esigenze del commercio, ma il desiderio di bellezza e la fame di comunità. È un luogo in cui gli uomini si preoccupano più della qualità dei loro obiettivi che della quantità dei loro beni.

en: People have got to know whether or not their president is a crook. Well, I'm not a crook.
it-IT: Il popolo ha diritto di sapere se il presidente è un ladro. Bene non sono un ladro.

en: When the President does it, that means that it is not illegal.
it-IT: Se lo fa il Presidente, significa che non è illegale.

en: Our Long national nightmare is over.
it-IT: Il nostro lungo incubo è finito.

en: Our constitution works. Our great republic is a government of laws, not of men.
it-IT: La nostra costituzione funziona. La nostra repubblica è governata dalle leggi, non dagli uomini.

en: A strong nation, like a strong person, can afford to be gentle, firm, thoughtful, and restrained. It can afford to extend a helping hand to others. It's a weak nation, like a weak person, that must behave with bluster and boasting and rashness and other signs of insecurity.
it-IT: Una nazione forte, come una persona forte, può permettersi di essere gentile, ferma, riflessiva e moderata. Può permettersi di tendere una mano agli altri. È una nazione debole, come una persona debole, che deve comportarsi con spavalderia e vanteria, avventatezza e altri segni di insicurezza.

en: It is not my intention to do away with government. It is rather to make it work -work with us, not over us; stand by our side, not ride on our back. Government can and must provide opportunity, not smother it; foster productivity, not stifle it. This Administration's objective will be a healthy, vigorous, growing economy.
it-IT: Non è mia intezione di eliminare il governo. Semmai di farlo lavorare, con noi noo sopra di noi; al nostro fianco non a guidarci. Il governo deve creare opportunità non deprimerle; incentivare la produzione, non sgonfiarla. L'obbiettico di questa amministrazione è una sana, vigorosa,crescente economia.

en: Each generation goes further than the generation preceding it because it stands on the shoulders of that generation. You will have opportunities beyond anything we've ever known.
it-IT: Ogni generazione va oltre la precedente, perché si appoggia su di essa. Avrai opportunità oltre quanto possiamo immaginare.

en: We have ...drawn a line in the sand.
it-IT: Abbiamo ... tracciato una linea sulla sabbia.

en: If America shows weakness and uncertainty, the world will drift toward tragedy. That will not happen on my watch.
it-IT: Se l'America mostra debolezza e incertezza, il mondo andrà verso la tragedia. Questo non accadrà con me al comando.

en: Every nation in every region now has a decision to make. Either you are with us, or you are with the terrorists.
it-IT: Ogni nazione ora ha una decisione da prendere. O con noi, o con i terroristi.

en: Girls are capable of doing everything men are capable of doing. Sometimes they have more imagination than men.
it-IT: Le donne sono capaci di fare tutto ciò che gli uomini sono capaci di fare. A volte hanno più immaginazione degli uomini.

en: I really think a champion is defined not by their wins but by how they can recover when they fall.
it-IT: Penso davvero che un campione sia definito non per le sue vittorie ma da come può riprendersi quando cade.

en: Tremendous amounts of talent are being lost to our society just because that talent wears a skirt.
it-IT: Nella nostra società si stanno perdendo enormi quantità di talento solo perché quel talento indossa una gonna.

en: At the end of the day, we can endure much more than we think we can.
it-IT: Alla fine della giornata, possiamo sopportare molto più di quanto pensavamo.

en: Have no fear of perfection; you'll never reach it.
it-IT: Non avere paura della perfezione; non la raggiungerai mai.

en: You cannot shake hands with a clenched fist.
it-IT: Non puoi stringere la mano a pugno chiuso.

en: If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.
it-IT: Se non ti piace qualcosa, cambiala. Se non puoi cambiarla, cambia il tuo atteggiamento.

en: I don't mind living in a man's world, as long as I get to be a woman in it.
it-IT: Non mi dispiace vivere in un mondo di uomini, fintanto che ci vivo da donna.

en: My mission in life is not merely to survive but to thrive and to do so with some passion, some compassion, some humor, and some style.
it-IT: La mia missione nella vita non è solo quella di sopravvivere, ma di prosperare e di farlo con un po' di passione, un po' di compassione, un po' di umorismo e un po' di stile.

en: I am thankful for my struggle because, without it, I wouldn't have stumbled across my strength.
it-IT: Sono grato per la mia lotta perché, senza di essa, non mi sarei imbattuto nella mia forza.

en: It took me quite a long time to develop a voice, and now that I have it, I am not going to be silent.
it-IT: Mi ci è voluto molto tempo per sviluppare la voce, e ora che ce l'ho, non starò zitto.

en: What you do makes a difference, and you have to decide what kind of difference you want to make.
it-IT: Quello che fai fa la differenza e devi decidere che tipo di differenza vuoi fare.

en: The way I see it, if you want the rainbow, you gotta put up with the rain!
it-IT: Per come la vedo io, se vuoi l'arcobaleno, devi sopportare la pioggia!

en: Each and every one of us has the capacity to be an oppressor. I want to encourage each and every one of us to interrogate how we might be an oppressor and how we might be able to become liberators for ourselves and for each other.
it-IT: Ognuno di noi ha la capacità di essere un oppressore. Voglio incoraggiare ognuno di noi a interrogarsi su come potremmo essere un oppressore e come potremmo essere in grado di diventare salvatori di noi stessi e degli altri.

en: The future depends entirely on what each of us does every day; a movement is only people moving.
it-IT: Il futuro dipende interamente da ciò che ciascuno di noi fa ogni giorno; un movimento sono solo persone che si muovono.

en: The land knows you, even when you are lost.
it-IT: La terra ti conosce, anche quando ti sei perso.

en: Allow access to the following servers to search and download record information:
it-IT: Permetti l'accesso ai seguenti server per la ricerca e lo scarico di record:

en: NATIONAL LIBRARY OF FRANCE
it-IT: BIBLIOTECA NAZIONALE DI FRANCIA
