Koha 23.11.08.001 - en to it-IT translation catalogue (379 entries)

en: ERROR: Price is not a valid number, please check the price and try again!
it-IT: ERRORE: il prezzo non è un numero valido, controlla il prezzo e prova ancora!

en: Fund amount exceeds parent allocation
it-IT: La somma inserita nel fondo supera la disponibilità presente nel livello superiore

en: Fund amount exceeds period allocation
it-IT: La somma iniserita nel fondo supera la disponibilità presente nel periodo temporale di riferimento

en: New budget-parent is beneath budget
it-IT: Il nuovo budget superiore è in realtà un budget inferiore

en: Are you sure you want to delete this vendor?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare questo fornitore?

en: Update item
it-IT: Aggiorna copia

en: You can't receive any more items
it-IT: Non puoi ricevere ulteriori copia

en: Edit
it-IT: Modifica

en: Delete
it-IT: Cancella

en: Add item
it-IT: Aggiungi copia

en: Clear
it-IT: Cancella

en: Add multiple items
it-IT: Aggiungi più copie

en: Number of items to add
it-IT: Numero di copie da aggiungere

en: Add
it-IT: Aggiungi

en: is duplicated
it-IT: è duplicato

en: already exists in database
it-IT: esiste di già nel database

en: There is no record selected
it-IT: Non ci sono record selezionati

en: quantity values are not filled in or are not numbers
it-IT: la quantità non è stata inserita o non è in formato numerico

en: Some required item subfields are not set
it-IT: Alcuni sottocampi obbligatori della copia non sono stati compilati

en: Loading
it-IT: Caricamento in corso...

en: Internal Server Error, please reload the page
it-IT: Errore interno al server, ricarica la pagina

en: You need to log in again, your session has timed out
it-IT: Devi loggarti di nuovo, la tua sessione è scaduta

en: Error; your data might not have been saved
it-IT: Errore; i tuoi dati non dovrebbero essere stati salvati, controlla

en: Loading...
it-IT: Caricamento in corso...

en: Please select or enter a sound.
it-IT: Per favore seleziona o carica un suono.

en: Are you sure you want to delete the selected audio alerts?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare gli avvisi audo selezionati ?

en: Check the box next to the alert you want to delete.
it-IT: Seleziona la casella accanto all'avviso che si desidera eliminare.

en: Error importing the authority type %s
it-IT: Errore di importazione il tipo authority %s

en: Please select a CSV (.csv) or ODS (.ods) spreadsheet file.
it-IT: Scegli un foglio di calcolo in csv o ods.

en: Do you really want to import the authority type fields and subfields? This will overwrite the current configuration. For safety reasons please use the export option to make a backup
it-IT: Sei sicuro di voler i campi e sottocampi dell'authority? L'attuale struttura verrà completamente sovrascritta. Per sicurezza raccomandiamo di fare prima un export come backup

en: Your cart is currently empty
it-IT: Il tuo carrello è vuoto

en: This item is already in your cart
it-IT: La copia è già presente nel tuo carrello

en: This item has been added to your cart
it-IT: Questa copia è stata aggiunta al tuo carrello

en: %s item(s) added to your cart
it-IT: %s copia(e) aggiunta(e) al tuo carrello

en: %s already in your cart
it-IT: %s già nel tuo carrello

en: No item was selected
it-IT: Nessuna copia è stata selezionata

en: No item was added to your cart (already in your cart)!
it-IT: Nessuna copia è stata aggiunta al tuo carrello!

en: The item has been removed from your cart
it-IT: Questa copia è stata rimossa dal tuo carrello

en: Are you sure you want to empty your cart?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare il tuo carrello?

en: Are you sure you want to remove the selected items?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare queste copie?

en: Items in your cart: %s
it-IT: Copie nel tuo carrello: %s

en: Add to cart
it-IT: Aggiungi al carrello

en: In your cart
it-IT: Nel tuo carrello

en: Error importing the framework
it-IT: Errore di importazione della griglia di catalogazione

en: Are you sure you want to replace the fields and subfields for the %s framework structure? The existing structure will be overwritten! For safety reasons, it is recommended to use the export option to make a backup first.
it-IT: Sei sicuro di voler sostituire i campi e i sottocampi delle griglia %s ? L'attuale struttura verrà completamente sovrascritta. Per sicurezza di raccomandimao di fare pima un export come backup.

en: Importing to framework: %s. Importing from file: %s.
it-IT: Importa nella griglia di catalogazione: %s. Importa dal file: %s.

en: Previous
it-IT: Precedente

en: Next
it-IT: Successivo

en: Results
it-IT: Risultati

en: Go back to the results
it-IT: Ritorna ai risultati

en: Please enter a valid date (should match %s).
it-IT: Per favore inserisci una data valida (deve corrispondere a %s).

en: Fri
it-IT: Ven

en: Mon
it-IT: Lun

en: Sat
it-IT: Sab

en: Sun
it-IT: Dom

en: Thu
it-IT: Gio

en: Tue
it-IT: Mar

en: Wed
it-IT: Mer

en: Friday
it-IT: Venerdì

en: Monday
it-IT: Lunedì

en: Saturday
it-IT: Sabato

en: Sunday
it-IT: Domenica

en: Thursday
it-IT: Giovedì

en: Tuesday
it-IT: Martedì

en: Wednesday
it-IT: Mercoledì

en: Apr
it-IT: Aprile

en: Aug
it-IT: Agosto

en: Dec
it-IT: Dic

en: Jan
it-IT: Gen

en: Jul
it-IT: Lug

en: Jun
it-IT: Giu

en: May
it-IT: Maggio

en: Oct
it-IT: Ott

en: Sep
it-IT: Set

en: April
it-IT: Aprile

en: August
it-IT: Agosto

en: December
it-IT: Dicembre

en: February
it-IT: Febbraio

en: January
it-IT: Gennaio

en: July
it-IT: Luglio

en: June
it-IT: Giugno

en: March
it-IT: Marzo

en: November
it-IT: Novembre

en: October
it-IT: Ottobre

en: September
it-IT: Settembre

en: Place hold
it-IT: Prenota

en: Please note that this external search could replace the current record.
it-IT: Nota che questa ricerca può sovrascrivere il record corrente.

en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
it-IT: %s copia(e) sono collegate a questo record. Devi cancellare tutte le copie prima di cancellare il record.

en: Warning: This record is used in %s order(s). Deleting it could cause serious issues on acquisition module. Are you sure you want to delete this record?
it-IT: Attenzione: Il record è usato in questo/i %s ordine/i. Cancellandolo causerai sei problemi al modulo di acquisizione. Sei sicuro di voler cancellare il record ?

en: %s order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
it-IT: %s Alcuni ordini(e) stanno usando questo record. Devi avere il permesso di gestire gli ordini per cancellarlo.

en: %s deleted order(s) are using this record. Are you sure you want to delete this record?
it-IT: %s ordini cancellati stanno usando questo record. Sei sicuro di voler cancellare questo record?

en: %s deleted order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
it-IT: %s ordini cancellati usano questo record. Non hai i permessi per cancellarlo.

en: %s holds(s) for this record. Are you sure you want to delete this record?
it-IT: ci sono %s prenotazioni su questo record. Sei sicuro di voler cancellare questo record?

en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscription before deleting this record.
it-IT: %s abbonamenti sono collegati a questo record. Devi cancellare tutte gli abbonamenti prima di cancellare il record.

en: Are you sure you want to delete this record?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare questo record?

en: %s hold(s) on this record. You must delete all holds before deleting all items.
it-IT: %s prenotazioni(e) sono presenti su questo record. Devi cancellare tutte le prenotazioni prima di cancellare tutte le copie.

en: Are you sure you want to delete the %s attached items?
it-IT: Sei sicuro di voler rimuovere queste %s copie collegate?

en: (select to create)
it-IT: (seleziona per creare)

en: Something went wrong. Maybe the value already exists?
it-IT: Qualocas è andato male. Forse il valore esiste già?

en: Category code can only contain the following characters: letters, numbers, - and _.
it-IT: Il codice di categoria può contenere solo: lettere, numeri, - e _.

en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
it-IT: Scegli un solo periodo di iscrizione in mesi O per data.

en: Checked in
it-IT: Restituito

en: Patron note
it-IT: Note utente

en: Unable to check in
it-IT: Impossibile restituire

en: Confirm
it-IT: Conferma

en: Renewed, due:
it-IT: Rinnovato, scadenza:

en: Renew failed:
it-IT: Rinnovo non riuscito:

en: not checked out
it-IT: non prestato

en: too many renewals
it-IT: troppi rinnovi

en: too many consecutive renewals without being seen by the library
it-IT: troppi rinnovi consecutivi senza essere rientrato in biblioteca

en: on hold
it-IT: prenotato

en: Not allowed: patron restricted
it-IT: Non permesso: l'utente ha delle restrizioni

en: Not allowed: overdue
it-IT: Non permesso: in ritardo

en: reason unknown
it-IT: ragione sconosciuta

en: Loading... you may continue scanning.
it-IT: In caricamento ... puoi continuare a scansionare.

en: Today's checkouts
it-IT: Prestiti di oggi

en: Previous checkouts
it-IT: Prestiti precedenti

en: by _AUTHOR_
it-IT: per _AUTHOR_

en: On-site checkout
it-IT: Consultazione

en: Recalled
it-IT: Richiama

en: On hold
it-IT: Prenotata

en: Not renewable
it-IT: Non rinnovabile

en: Must be renewed at the library
it-IT: Deve essere rinnovato in biblioteca

en: No renewal before %s
it-IT: Non rinnovare prima di %s

en: Can no longer be auto-renewed - number of checkout days exceeded
it-IT: Non può essere rinnovato automaticamente - il numero di giorni di prestito è superato

en: Automatic renewal failed, patron has unpaid fines
it-IT: Il rinnovo automatico non è riuscito, l'utente ha multe non pagate

en: Automatic renewal failed, account expired
it-IT: Il rinnovo automatico non è riuscito, l'account è scaduto

en: Renewal denied by syspref
it-IT: Rinnovo impedito da syspref

en: %s of %s renewals remaining
it-IT: %s di %s rinnovi rimasti

en:  and %s of %s unseen renewals remaining
it-IT: e %s di %s rinnovi rimasti non controllati

en: Scheduled for automatic renewal
it-IT: Schedulato per rinnovo automatico

en: Claim returned
it-IT: Copia richiesta rientrata

en: No itemtype
it-IT: Nessun tipo di copia

en: Number of checkouts by item type
it-IT: Numero di prestiti per tipo di copia

en: Double click to edit
it-IT: Doppio click per modificare

en: Resolve
it-IT: Risolvi

en: Actions
it-IT: Azioni

en: Edit notes
it-IT: Modifica note

en: Show 1 claim | Show all {count} claims
it-IT[0]: Mostra l'avviso
it-IT[1]: Mostra tutti gli avvisi ({count})

en: Show 1 unresolved claim | Show {count} unresolved claims
it-IT[0]: Mostra 1 avviso non sistemato
it-IT[1]: Mostra {count} avvisi non sistemati

en: Update
it-IT: Aggiorna

en: Cancel
it-IT: Cancella

en: Are you sure you want to delete this return claim?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare questan richiesta di rientro?

en: First
it-IT: Primo

en: Last
it-IT: Ultima

en: No data available in table
it-IT: Non ci sono dati nella tabella

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
it-IT: Mostra da _START_ a _END_ di _TOTAL_ elementi

en: No entries to show
it-IT: Nessun dato da mostrare

en: (filtered from _MAX_ total entries)
it-IT: (filtrato da _MAX_ voci totali)

en: Show _MENU_ entries
it-IT: Mostra i valori di _MENU_

en: Processing...
it-IT: In lavorazione

en: Search:
it-IT: Cerca:

en: No matching records found
it-IT: Nessun record corrisponde

en: Copy to clipboard
it-IT: Copia negli appunti

en: Press <i>ctrl</i> or <i>⌘</i> + <i>C</i> to copy the table data<br>to your system clipboard.<br><br>To cancel, click this message or press escape.
it-IT: Premi <i>ctrl</i> o <i>⌘</i> + <i>C</i> per copiare i dati<br>negli appunti di sistema.<br><br>Per cancellare, clicca su questo messagio o premi ESC.

en: Copied %d rows to clipboard
it-IT: Copiate %d righe negli appunti

en: Copied one row to clipboard
it-IT: Copiata una riga negli appunti

en: Clear filter
it-IT: Cancella il filtro

en: All
it-IT: Tutti

en: a an the
it-IT: a an the il la lo le un uno una gli i

en: Something went wrong when loading the table.
    %s: %s. 
    %s
it-IT: Qualcosa è andato male nel caricare la tabella.
    %s: %s. 
    %s

en: Something went wrong when loading the table.
it-IT: Qualcosa è andato male nel caricare la tabella.

en: Copy
it-IT: Copia

en: Print
it-IT: Stampa

en: Columns settings
it-IT: Impostazione delle colonne

en: Columns
it-IT: Colonne

en: Export or print
it-IT: Esporta o stampa

en: Export
it-IT: Esporta

en: %s search
it-IT: %s cerca

en: This field is mandatory and must have at least one mapping
it-IT: Questo campo è obbligatorio e deve avera almeno un valore

en: This pickup location is not allowed according to circulation rules
it-IT: Questo punto di distribuzione non è autorizzato dalle regole di circolazione

en:  (current)
it-IT:  (attuale)

en: Yes
it-IT: Si

en: Resume
it-IT: Riprendi

en: Suspend
it-IT: Sospendi

en: Hold is <strong>suspended</strong>
it-IT: La prenotazione è <strong>sospesa</strong>

en: until %s
it-IT: fino a %s

en: Next available %s item
it-IT: Prossima copia disponibile %s

en: Next available item group <strong>%s</strong> item
it-IT: Prossimo gruppo copia <strong>%s</strong> disponibile

en: Item is <strong>waiting here</strong>
it-IT: La copia è <strong>in attesa qui</strong>

en: at %s
it-IT: presso %s

en: Item is <strong>waiting</strong>
it-IT: La copia è <strong>in attesa</strong>

en: Item is <strong>in transit</strong> from %s since %s
it-IT: La copia è <strong>in transito</strong> da %s sino a %s

en: Item hasn't been transferred yet from %s
it-IT: Copia non ancora trasferita da %s

en: Unable to resume, hold not found
it-IT: Incapace di riprendere, prenotazione non trovata

en: Suspend hold on
it-IT: Sospendti la prenotazione su

en: Suspend until:
it-IT: Sospendi fino a:

en: Clear date to suspend indefinitely
it-IT: Cancella la data per sospendere a tempo indefinito

en: Please enter letters or numbers
it-IT: Per favore inserisci lettere o numeri

en: Are you sure you want to delete this field?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare questo campo ?

en: A default letter with the code '%s' already exists.
it-IT: Una lettera con il codice '%s' esiste già.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'.
it-IT: Una lettera con il codice '%s' esiste già per la biblioteca '%s'.

en: Please specify title and content for %s
it-IT: Per favore specifica titolo e contenuto per %s

en: Please fill at least one template.
it-IT: Seleziona almeno un template.

en: Both subfield values should be filled or empty.
it-IT: Entrambi i sottocampi devono essere compilati o vuoti.

en: The destination should be filled.
it-IT: La destinazione dovrebbe esse compilata.

en: If the field is a control field, the subfield should be empty
it-IT: Se il campo è un controlfield, il sottocampo deve essere vuoto

en: A control field cannot be used with a regular field.
it-IT: Un controlfield non può essere usato con un campo regolare.

en: The source subfield should be filled for update.
it-IT: Il campo di origine deve essere compilato per aggiornare.

en: The source field should be filled.
it-IT: Il campo di origine deve essere riempito.

en: The conditional field should be filled.
it-IT: Il campo condizionale deve essere riempito.

en: The conditional comparison operator should be filled.
it-IT: L'operatore di comparazione dovrebbe essere compilato.

en: The conditional regular expression should be filled.
it-IT: La regexp condizionale dovrebbe esse compilata.

en: The conditional value should be filled.
it-IT: Il valore condizionale dovrebbe esse compilato.

en: Every
it-IT: Ogni

en: Are you sure you wish to delete this template action?
it-IT: Confermi di voler cancellare questo template?

en: Are you sure you wish to delete this template?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare questo template?

en: Edit action %s
it-IT: Modifica azione %s

en: Update action
it-IT: Aggiorna azione

en: Are you sure you want to delete this message? This cannot be undone.
it-IT: Sei sicuro di voler eliminare questo messaggio? Questa operazione non può essere annullata.

en: Dates of birth should be entered in the format 'MM/DD/YYYY'
it-IT: La data di nascita deve essere inserita nel formato 'GG/MM/AAAA'

en: Dates of birth should be entered in the format 'YYYY-MM-DD'
it-IT: La data di nascita deve essere inserita nel formato 'AAAA-MM-GG'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD/MM/YYYY'
it-IT: La data di nascita deve essere inserita nel formato 'GG/MM/AAAA'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD.MM.YYYY'
it-IT: La data di nascita deve essere inserita nel formato 'GG.MM.AAAA'

en: Are you sure you want to update this child to an Adult category? This cannot be undone.
it-IT: Sei sicuro di voler spostare questo utene da ragazzo ad adulto? Questa operazione non può essere annullata.

en: Are you sure you want to renew this patron's registration?
it-IT: Sei sicuro di voler rinnovare l'iscrizione di questo utente?

en: Please confirm whether this is a duplicate patron
it-IT: Conferma che si tratta di un utente duplicato

en: Minimum password length: %s
it-IT: Lunghezza minima della password: %s

en: Age
it-IT: Età

en: %s year
it-IT: %s anno

en: %s years
it-IT: %s anni

en: %s month
it-IT: %s mese

en: %s months
it-IT: %s mesi

[ctx: Bibliographic record]
en: The field is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
it-IT: Il campo non è ripetibile ed esiste già nel record di destinazione. Pertanto non puoi aggiungerlo.

[ctx: Bibliographic record]
en: The subfield is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
it-IT: Il sottocampo non è ripetibile ed esiste già nel record di destinazione. Pertanto non puoi aggiungerlo.

en: Change messaging preferences to default for this category?
it-IT: Metti le preferenze di default per gli avvisi predefinite per questa categoria di utenti?

en: Remove restriction?
it-IT: Rimuovi restrizione?

en: You must select checkout(s) to export
it-IT: Devi scegliere un prestito(i) da esportare

en: Error: presence of invalid data prevent saving. Please make the corrections and try again.
it-IT: Errore: la presenza di dati non validi impedisce il salvataggio. Si prega di apportare le correzioni e riprovare.

en: Nothing to save
it-IT: Nulla da salvare

en: Saving...
it-IT: In salvataggio ...

en: Saved preference %s
it-IT: Preferenza %s salvata

en: modified
it-IT: modificato

en: You have made changes to system preferences.
it-IT: Hai fatto cambiamenti sulle preferenze di sistema.

en: Note: _ALL_ value will override all other values
it-IT: Nota: il valore _ALL_ prevarrà sugli altri valori

en: The following values are not formatted correctly:
it-IT: I seguenti valori non sono formattati correttamente:

en: No cover image available
it-IT: Nessuna copertina disponibile

en: Nothing is selected
it-IT: Nulla è selezionato

en: You must select at least one record
it-IT: Devi scegliere almeno un record

en: At least two records must be selected for merging
it-IT: Almeno due record devono essere selezionati per la fusione

en: AJAX failed to approve tag: %s
it-IT: AJAX ha fallito nell'approvare il tag: %s

en: AJAX failed to reject tag: %s
it-IT: AJAX ha fallito nel rigettare il tag: %s

en: %s is permitted!
it-IT: %s è permesso!

en: %s is prohibited!
it-IT: %s è proibito!

en: %s is neither permitted nor prohibited!
it-IT: %s non è né permesso né proibito!

en: Clear all
it-IT: Cancella tutto

en: Select all
it-IT: Seleziona tutto

en: Select all pending
it-IT: Seleziona tutte le pendenze

en: Reject
it-IT: Rifiuta

en: Approved
it-IT: Approvato

en: Approve
it-IT: Approva

en: Rejected
it-IT: Rifiutato

en: Testing...
it-IT: In prova...

en: AJAX error (%s alert)
it-IT: errore AJAX (%s notifica)

en: No camera detected.
it-IT: Nessuna telecamera individuata.

en: Could not access camera.
it-IT: Non posso accedere alla telecamera.

en: Access to camera denied.
it-IT: Accesso alla telecamera negato.

en: This feature is available only in secure contexts (HTTPS).
it-IT: Questa feature è disponibile solo in contesti sicuri (HTTPS).

en: An unknown error occurred:
it-IT: Si è verificato un errore sconosciuto:

en: years
it-IT: anni

en: Are you sure you want to remove this recall?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare questo richiamo?

en: The recall may have already been cancelled. Please refresh the page.
it-IT: Il richiamo può essere stato cancellato. Ricarica la pagina.

en: Cancelled
it-IT: Cancellato

en: Are you sure you want to expire this recall?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare questo richiamo?

en: The recall may have already been expired. Please refresh the page.
it-IT: Il richiamo può essere scaduto. Ricarica la pagina.

en: Expired
it-IT: Scaduto

en: Are you sure you want to revert the waiting status of this recall?
it-IT: Sei sicuro di voler annullare lo status di attesa di questo richiamo?

en: The recall waiting status may have already been reverted. Please refresh the page.
it-IT: Il stato di attesa del richiamo può essere stato ribaltato. Ricarica la pagina.

en: Waiting status reverted
it-IT: Status di attesa rovesciato

en: Are you sure you want to mark this recall as overdue?
it-IT: Sei sicuro di voler segnare questo richiamo come ritardo?

en: The recall may have already been marked as overdue. Please refresh the page.
it-IT: Il richiamo può essere stato indicato come ritardo. Ricarica la pagina.

en: Marked overdue
it-IT: Marca come in ritardo

en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
it-IT: Sei sicuro di voler rimuovere questo richiamo e di restituire la copia alla biblioteca proprietaria?

en: The recall may have already been removed. Please refresh the page.
it-IT: Il richiamo può essere stato rimosso. Ricarica la pagina.

en: Are you sure you want to remove the selected recall(s)?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare i richiami selezionati?

en: Please make a selection.
it-IT: Per favore fai una selezione.

en: %s (current status)
it-IT: %s (attuale)

en: The results could not be loaded
it-IT: Impossibile caricare i risultati

en: Please delete %s character(s)
it-IT: Per favore cancella %s caratteri

en: Please enter %s or more characters
it-IT: Per favore inserisci %s o più caratteri

en: Loading more results…
it-IT: Caricamento di altri risultati…

en: You can only select %s item(s)
it-IT: È possibile selezionare solo %s copie

en: No results found
it-IT: Nessun risultato trovato

en: Searching…
it-IT: Cerca…

en: Remove all items
it-IT: Rimuovi tutte le copie

en: Remove item
it-IT: Rimuovi la copia

en: Are you sure you want to close this subscription?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare questo abbonamento?

en: Are you sure you want to reopen this subscription?
it-IT: Sei sicuro di voler riaprire questo abbonamento?

en: Are you sure you want to delete this subscription?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare questo abbonamento?

en: Add an SMS cellular provider
it-IT: Aggiungi un provider SMS

en: Edit provider %s
it-IT: Modifica il provider sms %s

en: Are you sure you want to delete %s? %s patron(s) are using it!
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare %s? %s utenti lo usano!

en: Are you sure you want to delete %s?
it-IT: Sei sicuro di volere cancellare %s?

en: Back to top
it-IT: Torna su

en: Frequency and subscription length provided doesn't combine well. Please consider entering an issue count rather than a time period.
it-IT: La frequanza e la lunghezza dell'abbonamento forntie non si combinano bene. Per favore considera di inserire un contatore di fascicoli invece che un periodo di tempo.

en: If you wish to claim late or missing issues you must link this subscription to a vendor. Click OK to ignore or Cancel to return and enter a vendor
it-IT: Se desideri inoltrare un sollecito per un ritardo o un numero mancante, devi collegare l'abbonamento a un fornitore. Clicca su OK per ignorare o Cancella per tornare indietro e inserire un fornitore

en: The vendor does not exist
it-IT: Il fornitore non esiste

en: You must choose or create a bibliographic record
it-IT: Devi scegliere o creare un record bibliografico

en: Bibliographic record does not exist!
it-IT: Il record bibliografico non esiste!

en: Number of issues to display to staff must be a number
it-IT: Il valore dei fascicoli da visualizzare allo staff deve essere numerico

en: Number of issues to display to the public must be a number
it-IT: Il valore dei fascicoli da visualizzare al pubblico deve essere numerico

en: You must choose a first publication date
it-IT: Devi indicare uan priam data di pubblicazione

en: You must choose a subscription length or an end date.
it-IT: Devi scegliere una data di fine o la lunghezza dell'abbonamento.

en: You have modified the advanced prediction pattern. Please save your work or cancel modifications.
it-IT: Hai modificato lo schema di arrivo avanzato. Salva il tuo lavoro o cancella le modifiche.

en: Warning! Present pattern has planned irregularities. Click on 'Test prediction pattern' to check if it's still valid
it-IT: Avvertimento ! La pianificazione attuale ha previsto delle irregolarità. Clicca su 'Testa lo schema di arrivo' per verificare se è ancora valida

en: Please click on 'Test prediction pattern' before saving subscription.
it-IT: Clicca su 'Testa lo schema di arrivo previsto' prima di salvare l'abbonamento.

en: Frequency is not defined
it-IT: La frequenza non è definita

en: First publication date is not defined
it-IT: La data di pubblicazione del primo fascicolo non è definita

en: Next issue publication date is not defined
it-IT: La prossima data di pubblicazione non è definita

en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s): %s
it-IT: Impossibile testare lo schema di arrivo previsto per i seguenti motivi: %s

en: Please enter a name for this pattern
it-IT: Inserisci un nome per questo schema

en: This pattern name already exists. Do you want to modify it?
it-IT: Lo schema esiste già. Vuoi modificarlo ?

en: Warning: This will modify the pattern for all subscriptions that are using it.
it-IT: Attenzione: questo modificherà lo schema per tutti gli abbonamenti che lo usano.

en: Something went wrong. Unable to create a new numbering pattern.
it-IT: Qualcosa è andato male. Impossibile creare un nuovo schema di numerazione.

en: Searching for subscription in Mana Knowledge Base
it-IT: Cerca abbonamenti in Mana KB

en: Results from Mana Knowledge Base
it-IT: Risultati da Mana KB

en: Show Mana results
it-IT: Mostra i risultati di Mana

en: Subscription found on Mana Knowledge Base:
it-IT: Abbonamento trovato su Mana KB:

en: No subscription found on Mana Knowledge Base
it-IT: Nessun abbonamento su Mana KB

en: Please feel free to share your pattern with all others librarians once you are done
it-IT: Se vuoi, condividi il tuo pattern con altri bibliotecari una volta che hai finito

en: This bibliographic record does not exist
it-IT: Il record bibliografico non esiste

en: Deactivate filters
it-IT: Disattiva i filtri

en: Activate filters
it-IT: Attiva i filtri

en: Are you sure you want to delete this cover image?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare questa immagine di copertina?

en: Directory is not writeable
it-IT: La directory non è scrivibile

en: Error code 0 not used
it-IT: Codice errore 0 non usato

en: File already exists
it-IT: Il file esiste già

en: Root directory for uploads not defined
it-IT: Directory di riferimento per i caricamenti dei file non definita

en: Temporary directory for uploads not defined
it-IT: Directory temporanea per i caricamenti dei file non definita

en: Upload status:
it-IT: Aggiornamento status:

en: Failed
it-IT: Fallito

en: Denied
it-IT: Impedito

en: An error occurred while uploading.
it-IT: Si è verificato un errore nel caricamento.

en: Error:
it-IT: Errore:

en: This tool only accepts ZIP files or GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
it-IT: Questo strumento accetta solo file zip o immagini GIF, JPEG, PNG, o XPM.

en: File name:
it-IT: Nome del file:

en: File type:
it-IT: Tipo di file:

en: File size:
it-IT: Dimensione file:

en: An error occurred on deleting this image
it-IT: Un errore è occorso nella cancellazione dell'immagine

en: View comparison
it-IT: Vista confronto

en: Showing results for %s
it-IT: Risultati per %s

en: You can select maximum of two checkboxes
it-IT: Puoi selezionare al massimo due caselle

en: You must select two entries to compare
it-IT: Devi scegliere due voci da confrontare

en: Agreement license %s
it-IT: Licenza %s

en: Relationship
it-IT: Relazione

en: Agreement %s deleted
it-IT: Accordo %s cancellato

en: License %s deleted
it-IT: Licenza %s cancellata

en: License #%s
it-IT: Licenza #%s

en: Clear form
it-IT: Cancella il form

en: Unknown
it-IT: Sconosciuto

en: Closed
it-IT: Chiuso

en: Local
it-IT: Locale

en: The page entered is not a number.
it-IT: La pagina inserita non è un numero.

en: The page should be a number between 1 and %s.
it-IT: La pagina deve avere un numero compreso fra 1 e %s.

en: Please choose at least one external target
it-IT: Seleziona almeno un server esterno

en: Search Google Books
it-IT: Cera Google Books

en: Sorry, nothing found.
it-IT: Ci dispiace, nulla è stato trovato.

[ctx: Bibliographic record]
en: The item is already in your cart
it-IT: La copia è già presente nel tuo carrello

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been added to your cart
it-IT: Questa copia è stata aggiunta al tuo carrello

[ctx: Bibliographic record]
en:  item(s) added to your cart
it-IT:  copia(e) aggiunta(e) al tuo carrello

en: already in your cart
it-IT: già nel tuo carrello

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was selected
it-IT: Nessuna copia è stata selezionata

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was added to your cart
it-IT: Nessuna copia è stata aggiunta al tuo carrello

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been removed from your cart
it-IT: Questa copia è stata rimossa dal tuo carrello

en: Scroll to the top of the page
it-IT: Vai all'inizio della pagina

en: Log in to your OverDrive account
it-IT: Accedi al tuo account OverDrive

en: OverDrive account page
it-IT: Pagina di account di OverDrive

en: Log out of your OverDrive account
it-IT: Esci dal tuo account OverDrive

en: Checkouts
it-IT: Prestiti

en: Holds
it-IT: Prenotazioni

en: Checked out until:
it-IT: Prestato fino al:

en: Get item
it-IT: Recupera la copia

en: Check in
it-IT: Restituisci

en: Are you sure you want to return this item?
it-IT: Sei sicuro di voler fare rientrare questa copia?

en: Check out
it-IT: Prestito

en: Are you sure you want to check out this item?
it-IT: Sei sicuro di voler prestare questa copia?

en: Cancel hold
it-IT: Cancella prenotazione

en: Are you sure you want to cancel this hold?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare questa prenotazione?

en: Item cannot be checked out. There are no available formats
it-IT: La copia non può essere prestata. Non ci sono formati disponibili
