Koha 23.11.08.001 - en to ja translation catalogue (113 entries)

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 陳述

en: Amount
ja: 金額

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print
ja: 列印

en: Title
ja: 題名

en: Notes
ja: 付注

en: Status
ja: 狀態

en: Modify
ja: 改正

en: Save
ja: 貯蔵

en: Author
ja: 作者

en: ISBN
ja: 国際標准の書籍コード（ISBN）

en: Date
ja: 期日

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Koha online %s
ja: %s %s %s Koha オンライン %s

en: Log in to create your own lists
ja: 独自のリストを作成するにはログインしてください。

en: Log in to your account
ja: アカウントにログインすろ

en: Subject
ja: テーマ

en: All libraries
ja: すべての図書館

note: BUTTON
en: Search
ja: 検索

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: Tag cloud
ja: タグクラウド

en: Login:
ja: ログイン:

en: Password:
ja: パスワード：

note: INPUT type=submit
en: Log in
ja: ログイン

en: Barcode
ja: バーコード

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
ja: (関連する検索: %s%s%s)

en: All item types
ja: 全種類のアイテム

en: All collections
ja: すべてのコレクション

en: 3 months
ja: 3ヶ月

en: 6 months
ja: 6ヶ月

en: 12 months
ja: 12ヶ月

note: INPUT type=submit
en: Login
ja: ログイン

note: INPUT type=submit name=tagbutton
en: Add
ja: 追加

en: Summary
ja: 要旨

en: (Required)
ja: (必須)

en: (Optional)
ja: (任意)

en: schema
ja: スキーマ

en: (Optional, default 1)
ja: (任意。既定値: 1)

en: (Optional, default 0)
ja: (任意。既定値: 0)

en: (Use OAI-PMH instead)
ja: (代わりに OAI-PMH を使用)

en: (Use OPAC instead)
ja: (代わりに OPAC を使用)

en: (Use SRU instead)
ja: (代わりに SRU を使用)

en: Search
ja: 検索

en: Scan
ja: スキャン

en: (Not supported yet)
ja: (未サポート)

en: (Not supported by Koha)
ja: (Koha はサポートしていません)

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
ja: %s (レコード番号 %s)

en: Add to list:
ja: リストに追加:

en: ...or...
ja: ...または...

en: Category:
ja: 分類：

en: Private
ja: 個人の本棚

en: Public
ja: 本棚を公にする

en: Keyword
ja: キーワード

en: Publisher
ja: 出版者

note: A
en: Add another field
ja: 他のフィールドを追加

en: -- none --
ja: -- なし --

en: Audience
ja: 対象者

en: Adult
ja: 成年

en: Content
ja: 図書目録の記録

en: Encyclopedias
ja: 百科事典

en: Theses
ja: 論文

note: INPUT type=submit
en: Yes
ja: はい

en: No
ja: 否定する

en: Location
ja: 館所蔵

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
ja:  すみません、あなたのが入ってすでに越えたことに登る時、再び登って入ることを 下 さい。

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
ja:  あなたは使って異なっていることに入ることに登る IP 所在地。再び登って入るこ と を下さい。

en: Don't have a password yet?
ja: パスワードがないか？

en: Don't have a library card?
ja: 図書貸し出し証がないか？

en: contains
ja: 含む

en: starts with
ja: 初め

en: Authority search results
ja: 典拠検索の結果は

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
ja: %s %s 見つかりませんでした。 %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
ja: %s から %s までの %s の結果

en: Send
ja: 送り出す

en: Add to a list
ja: リストに追加

en: Dewey
ja: 号を分類する

en: Notes:
ja: 付注：

en: Log in to add tags.
ja: タグを追加するにはログインしてください。

en: Note
ja: 付注

en: Date received
ja: 期日まで受け取る

en: Number
ja: 定期刊行物の番号

note: IMG
en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Log in to your account:
ja: アカウントにログインすろ:

en: Welcome,
ja: ようこそ

en: Email:
ja: 電子メール:

en: There was a problem with your submission
ja: 表を手渡して途中誤りが現れる

en: (Checked out)
ja: (貸出中)

en: Title:
ja: 題名：

en: Author:
ja: 作者：

en: Tags:
ja: タグ：

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
ja: %s %s %s 注釈: このウィンドウは 5 秒で自動的に閉じます. %s

en: Issues for a subscription
ja: 定期刊行物の数量を購読する

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
ja: %s の購読の資料

en: Issues summary
ja: 定期刊行物の要旨

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
ja: %s %s %s %s あなたはニュース問題についてのメール通知を購読しています

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
ja: %s %s あなたはニュース問題についてのメール通知を購読しています %s %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
ja: このリストを本当に削除しますか?

note: SCRIPT
en: Remove from list
ja: リストから削除

en: &lt;&lt; Previous
ja: &lt;&lt; 前

en: Next &gt;&gt;
ja: 1筆おりる &gt;&gt;

en: Enter a new purchase suggestion
ja: 取材の提案を入力する

en: Publisher:
ja: 出版者：

en: -- Choose --
ja: -- 選んでください --

en: Managed by
ja: を管理する

en: Please note:
ja: 注意して下さい：

en: Due
ja: 返す

en: Renew
ja: 続けて借りる

en: Fines
ja: 罰金

en: You have nothing checked out
ja: いかなる館所蔵を貸し出していない

en: You currently owe fines and charges amounting to:
ja: あなたの現在総括的な罰金と費用：

en: Credits
ja: 借金

en: You have a credit of:
ja: あなたは借金がある：

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
ja: この取り置きを本当にキャンセルしますか?

en: Sorry
ja: すみません
